"Консервілер, пресервілер қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 15 қарашадағы № 1201 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 189 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2021 № 189 қаулысымен.
«Техникалық реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚAУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Консервілер, пресервілер қауіпсіздігіне қойылатын талаптар» техникалық регламенті бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1)  Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2)  Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 15 қарашадағы
№ 1201 қаулысымен
бекітілген
«Консервілер, пресервілер қауіпсіздігіне қойылатын талаптар» техникалық регламент
1. Қолданылу саласы
1. Осы «Консервілер, пресервілер қауіпсіздігіне қойылатын талаптар» техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) Қазақстан Республикасының аумағындағы айналымда және:
1) еттен, ет өнімдерінен;
2) балық, уылдырықтан;
3) аквадақылдардан;
4) жемістерден, көкөністерден және саңырауқұлақтардан;
5) сүтті, сүтті құрайтын, құрамында сүт бар өнімдерден әзірленген консервілердің, пресервілердің қауіпсіздігіне, сондай-ақ олардың тіршілік циклының үдерістеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасы (бұдан әрі - КО СЭҚ БТН) бойынша осы Техникалық регламентке қолдану аясына түсетін консервілер, пресервілер осы Техникалық регламентке 1-қосымшада көрсетілген.

Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности консервов, пресервов" и о внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 ноября 2010 года № 1201. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 189.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2021 № 189.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности консервов, пресервов".
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования);
3) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 19 мая 2009 года № 743 "Об утверждении технического регламента "Требования к безопасности рыбы и рыбной продукции" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 27-28, ст. 236):
в техническом регламенте "Требования к безопасности рыбы и рыбной продукции", утвержденном указанным постановлением:
в пункте 2:
в подпункте 4) слово "рыбы." заменить словом "рыбы;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) консервы, пресервы из рыбы, аквакультур;";
абзац четвертый пункта 62 исключить.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 ноября 2010 года № 1201
Технический регламент
"Требования к безопасности консервов, пресервов"
1. Область применения
1. Настоящий технический регламент "Требования к безопасности консервов, пресервов" (далее - Технический регламент) устанавливает требования к безопасности консервов, пресервов, а также процессам их жизненного цикла, находящихся в обороте на территории Республики Казахстан и изготовленных из:
1) мяса, мясных продуктов;
2) рыбы, икры;
3) аквакультур;
4) плодов, овощей и грибов;
5) молочных, составных молочных, молокосодержащих продуктов.
2. Консервы, пресервы, подпадающие под действие настоящего Технического регламента по единой товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности таможенного союза (далее - ЕТН ВЭД ТС), указаны в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.

2. Қауіпті факторлар
3. Консервілердің, пресервілердің тіршілік циклы үдерісінде туындайтын, адамның, қоршаған ортаның қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін барынша азайтылатын қауіпті факторларға:
1) биологиялық - консервілердің, пресервілердің тіршілік циклі үдерісінде қолданылатын, адамдар және азық-түлік шикізаты пайда болу көздері болып табылатын бактериялар, вирустар, саңырауқұлақтар және паразиттер;
2) химиялық - табиғи пайда болған немесе өндіріс үдерісінде енгізілген. Табиғи пайда болған химиялық факторларға аллергендер, микотоксиндер, гистамин, саңырауқұлақтардың токсиндері, моллюскалардың токсиндері, пирролиздинді алкоидтер; енгізілген химиялық факторларға полихлорирленген бифенилдер, пестицидтер, антибиотиктер, өсу гармондары, уытты элементтер, радионуклидтер, нитраттар, нитриттер, бенза(а)пирен, тазалайтын заттар, санитария заттары;
3) физикалық - консервілерді, пресервілерді өндіру үдерісінде пайда болатын шикізаттың, техникалық заттардың, орамның, тамақ қоспаларының және дайын өнімнің лас болуынан пайда болатын басқа қатты объектілер.
3. Бірдейлендіру
4. Бірдейлендіруді консервілердің, пресервілердің олардың сипатталуына және (немесе) үлгісіне және (немесе) қасиеттеріне сәйкестігін растау үшін жеткілікті болып табылатын белгілер, параметрлер, көрсеткіштер мен талаптар бойынша жүргізіледі.
5. Консервілерді, пресервілерді бірдейлендіру стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарда, нормативтік-техникалық құжаттамада, тұтыну орамының затбелгілеріндегі ақпаратта және осы консервілерді, пресервілерді сипаттайтын басқа да құжаттарда келтірілген белгілер ескере отырып жүргізіледі.
6. Консервілерді, пресервілерді бірдейлендіру консервілердің, пресервілердің накты атауына қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік-техникалық құжаттама пайдаланыла отырып мынадай жолмен жүргізіледі:
1) консервілердің, пресервілердің топтамасын сипаттайтын құжаттарды талдау;
2) консервілерді, пресервілерді зерттеу және (немесе) сынақтан өткізу;
3) консервілердің, пресервілердің құжаттарын және зерттеулердің және (немесе) сынақтардың нәтижелерін талдау.
4. Терминдер мен анықтамалар
7. Осы Техникалық регламентте тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі және техникалық реттеу саласындағы заңнамада белгіленген, сондай-ақ осы Техникалық регламентте қолданылатын терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) аквадақыл өнімдері - су ағзалары (балық, моллюскалар, балдырлар, шаян тәрізділер);
2) балықтан (аквадақылдардан) әзірленген консервілер - құрамында нетто массасы кемінде елу пайыз болуы тиіс балық шикізатынан (аквадақылдардан) әзірленген консервілер;

2. Опасные факторы
3. К опасным факторам, возникающим в процессе жизненного цикла консервов, пресервов, которые минимизируются для обеспечения безопасности человека, окружающей среды, относятся:
1) биологические - бактерии, вирусы, грибки и паразиты, источниками которых являются люди и продовольственное сырье, используемое в процессе жизненного цикла консервов, пресервов;
2) химические - естественного происхождения или внесенные в процессе производства. К химическим факторам естественного происхождения относятся аллергены, микотоксины, гистамин, токсины грибов, токсины моллюсков, пирролизидиновые алкалоиды; к внесенным химическим факторам, относятся полихлорированные бифенилы, пестициды, антибиотики, гормоны роста, токсичные элементы, радионуклиды, нитраты, нитриты, бенз(а)пирен, чистящие средства, средства санитарии;
3) физические - твердые посторонние объекты, возникающие из-за загрязнения сырья, технологических средств, упаковки, пищевых добавок и готовой продукции, возникающих в процессе производства консервов, пресервов.
3. Идентификация
4. Идентификацию проводят по признакам, параметрам, показателям и требованиям, которые в совокупности достаточны для подтверждения соответствия консервов, пресервов их описанию и (или) образцу, и (или) свойствам.
5. Идентификация консервов, пресервов проводится с учетом признаков, приведенных в нормативных документах по стандартизации, нормативно-технической документации, информации на этикетках потребительских упаковок и других документах, характеризующие данные консервы, пресервы.
6. Идентификацию консервов, пресервов проводят с использованием нормативно-технической документации, устанавливающей требования к конкретному наименованию консервов, пресервов путем:
1) анализа документов, характеризующих партию консервов, пресервов;
2) исследований и (или) испытаний консервов, пресервов;
3) анализа документов и результатов исследований и (или) испытаний консервов, пресервов.
4. Термины и определения
7. В настоящем Техническом регламенте используются термины и определения, установленные законодательствами в области безопасности пищевой продукции и технического регулирования, а также используемые настоящим Техническим регламентом:
1) продукция аквакультуры - водные организмы (рыба, моллюски, водоросли, ракообразные);
2) консервы из рыбы (аквакультур) - консервы из рыбного сырья (аквакультур), содержание которого должно быть не менее пятидесяти процентов массы нетто;

3) балықтан (теңіз өнімдерінен) әзірленген пресервілер - нетто массасын кемінде алпыс бес пайыз балық (теңіз өнімдері - елу бес пайыздан кем емес) құрайтын, нөл градус Цельсийден аспайтын температура кезінде сақтауға жататын тағам қоспаларын, ингредиенттерді қоса отырып немесе қоспай сегіз пайыздан көп емес ас тұзының салмақтық үлесі бар балықтан (теңіз өнімдерінен) әзірленген пресервілер;
4) балық-өсімдік консервілері - балық шикізаты немесе теңіз өнімдері бөлігінің нетто массасы кемінде елу пайызды құрайтын балықтан немесе теңіз өнімдерінен, аквдақылдардан және өсімдік қоспаларынан әзірленген консервілері;
5) джем (конфитюр) - қант немесе табиғи қант алмастырғыш қосып пісірілген, созылмалы ететін заттар, тағамдық қышқылдар, хош иісті заттар, бояғыштар және басқа да тағамдық қоспалар қосып немесе қоспай, бүтін, туралған немесе ірі етіп үгітілген жемістердің бір немесе бірнеше түрінен алынған созылмалы етілген консервілер;
6) (жемістерді, көкөністерді, саңырауқұлақтарды) бұқтыру жемістердің, көкөністердің, саңырауқұлақтардың қарайып кетпеуін болдырмау, сыртын алып тастау, нитриттер (нитраттар) құрамын азайту, ащы дәмін, өзіне тән иісін жою үшін аз уақыт аралығында өнімді қайнаған сумен немесе бумен өңдеу;
7) жартылай консервілер (пресервілер) - қамтылған ыдысқа тығындалған, қызуға төзімді емес ұрық пайда болдыратын микрофлораларды жоюды қамтамасыз ететін, ұрық пайда болдыратын микроағзалардың санын азайтатын және микробиологиялық тұрақтылыққа кепілдік беретін және алты градус Цельсийден жоғары емес және төмен температуралары кезінде шектелген сақтау мерзімі бойы өнімнің қауіпсіздігін, осы түрінде қолдануға дайын жылу өңдеуге салынған тамақ өнімдері;
8) жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) желесі - бозартылған немесе бозартылмаған жеміс (көкөніс) шырындарынан, сығындыдан немесе жемістің (кекөністің) концентратталған шырындарынан, қанттан немесе қанттардан, және (немесе) қант алмастырғыштардан, және (немесе) тәттілеуіштерден, желелейтін заттардан, хош иістендіргіштен және (немесе) татымды хош иістендіргіш өсімдіктердің сығындылары, тағамдық органикалық қышқылдар, тағамдық бояғыштар мен консерванттар қосып немесе қоспай дайындалған, жемістің берік желелік консистенциясы бар жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері, бұл ретте жеміс (көкөніс) желесінде жемістер, көкөністер немесе олардың бөліктері, тұқым дәні және біркелкі бөлінген жалпы массада басқа да өсімдік құрамдас бөліктері болуы мүмкін;
9) жеміс (көкөніс) десерті - жаңа піскен, салқындатылған немесе тез мұздатылған бүтін және (немесе) кесілген және (немесе) бір немесе бірнеше түрдегі жемістен (көкөністен), қант немесе қанттар және (немесе) табиғи тәттілеуіштер, жарма немесе басқа да тағамдық ингредиенттер, қоюлатқыштар, тағамдық органикалық қышқылдар, тағамдық хош иістендіргіштер және тағам бояғыштарды қосып немесе қоспай дайындалған жеміс (көкөніс) консервілері;

3) пресервы из рыбы (морепродуктов) - пресервы из рыбы (морепродуктов), содержащий рыбы не менее шестидесяти пяти процентов (морепродуктов - не менее пятидесяти пяти процентов) массы нетто, с массовой долей поваренной соли не более восьми процентов с добавлением или без добавления пищевых добавок, ингредиентов, подлежащий хранению при температуре не выше ноля градусов Цельсия;
4) рыборастительные консервы - консервы из рыбы или морепродуктов, аквакультур и растительных добавок, в которых доля рыбного сырья или морепродуктов составляет не менее пятидесяти процентов массы нетто;
5) джем (конфитюр) - желированные консервы, полученные из целых нарезанных или крупно протертых фруктов одного или нескольких видов, уваренные с сахаром или натуральными сахарозаменителями, с добавлением желирующих веществ, пищевых кислот, ароматических веществ, красителей и других пищевых добавок или без них;
6) бланширование (плодов, овощей, грибов) - кратковременная обработка продукта кипятком или паром, для предотвращения потемнения, удаления кожицы, уменьшения содержания нитритов (нитратов), удаления горечи, специфического запаха фруктов, овощей, грибов;
7) полуконсервы (пресервы) - пищевые продукты, укупоренные в герметичную тару, подвергнутые тепловой обработке, обеспечивающей гибель нетермостойкой неспорообразующей микрофлоры, уменьшающей количество спорообразующих микроорганизмов и гарантирующей микробиологическую стабильность и безопасность продукта в течение ограниченного срока годности при температурах не выше шести градусов Цельсия и ниже, в данном виде готовые к употреблению;
8) фруктовое (овощное, грибное) желе - фруктовые (овощные, грибные) консервы, обладающие прочной желирующей консистенцией, изготовленные из осветленных или неосветленных фруктовых (овощных) соков, фруктового (овощного, грибного) пюре или фруктовых (овощных) концентрированных соков, сахара или сахаров, и (или) сахарозаменителей, и (или) подсластителей, желирующих веществ, с добавлением или без добавления ароматизаторов и (или) экстрактов пряно-ароматических растений, пищевых органических кислот, пищевых красителей и консервантов, при этом фруктовое (овощное) желе может содержать фрукты, овощи или их части, ядра семян и другие растительные компоненты, равномерно распределенные в общей массе;
9) фруктовый (овощной) десерт - фруктовые (овощные) консервы, изготовленные из свежих, охлажденных или быстрозамороженных целых и (или) нарезанных, и (или) протертых фруктов (овощей) одного или нескольких видов или смеси фруктов и овощей, с добавлением или без добавления сахара или сахаров и (или) натуральных подсластителей, круп или других пищевых ингредиентов, загустителей, пищевых органических кислот, пищевых ароматизаторов и пищевых красителей;

10) жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері - бір немесе бірнеше жемістерден, көкөністерден, тамыржеміслерден, саңырауқұлақтардан, жаңа бүтін және (немесе) туралған немесе осы шикізат түрлерінің қоспасынан, су немесе шырын құйылған, тұз және (немесе) қант, көк-сөк, татымдылық және тамақ қышқылдарын қосып немесе қоспай жасалған консервілер;
11) жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) жартылай консервілері - жылу және (немесе) басқа өңдеуге тартылған, герметикалық ыдыста, қолданысқа дайын, бекітілген шарттарда қысқа мерзімде сақтауға арналған жемістердің (көкөністердің, саңырауқұлақтардың) қайта өңделген өнімдері;
12) жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) тұздығы - ұсақталған және (немесе) үгітілген жаңа піскен жемістерден (көкөністерден, саңырауқұлақтардан) немесе олардың жартылай фабрикаттарынан, немесе жемістердің көкөністер мен саңырауқұлақ қоспасынан, дәмдеуіштерден дайындалған, қант, тұз, тағамдық органикалық қышқылдар және көк-сек қосылған немесе қосылмаған жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері;
13) жасанды өнім - балықты, етті, сүтті, жемістерді, көкөністерді, саңырауқұлақтарды, олардың комбинацияларын алмастыратын, берілген өнімге мүмкіндігінше дәлдікпен органолептикалық көрсеткіштермен қалпына келтірілетін, бірақ басты шикізатты алмастыру таңдауымен ерекшеленетін ингредиенттер қолданылатын өнім;
14) ет консервілері - рецептурасында ет ингредиенттерінің массалық үлесі таза салмағы алпыс пайыздан кем емес құрайтын ет өнімдері ингредиенттерінің көпшілік үлесі құрайтын дайындалған консервілер;
15) ет-өсімдік консервілері - рецептурасында ет ингридиенттерінің массалық үлесінде нетто массасы отыздан көп емес және алпыстан аз емес пайыз болатын, өсімдіктен жасалған ингредиенттер пайдаланыла отырып, ет өнімдерінен әзірленген консервілер;
16) компоттар - су, қант сиробы немесе табиғи қант алмастырғыштардың ерітінділері құйылған, тағамдық қышқылдар қосып немесе қоспай бүтін немесе туралған бір немесе бірнеше жеміс түрлерінен алынған консервілер;
17) консервілер - белгіленген технологияға сәйкес қайта өңделген, ыдысқа салуға және герметизацияға дейін немесе кейін пастерлеген немесе стерилденген, сақтау шарттарын сақтау кезінде барлық жарамдылық мерзімінде микробиологиялық тұрықтылықты және сапаны сақтайтын және қолданысқа дайын тамақ өнімдері;
18) консервілеу - иондаушы сәулеленумен өңдеуді қоспағанда, микроағзалардың және биохимиялық үдерістердің тіршілік әрекетін бәсеңдетуді (тоқтатуды) және микробиологиялық тұрақтылықты және осындай өнім қауіпсіздігін белгіленген шарттарда оны сақтау кезінде қамтамасыз ететін тиісті ыдыста кейіннен ораманы көздейтін өңдеу тәсілдері (үрдістері);

10) плодовые (овощные, грибные) консервы - консервы, изготовленные из одного или нескольких видов плодов, овощей, корнеплодов, грибов, свежих целых и (или) нарезанных, или из смеси этих видов сырья, залитых водой или соком, с добавлением или без добавления соли и (или) сахара, зелени, пряностей и пищевых кислот;
11) фруктовые (овощные, грибные) полуконсервы - продукты переработки фруктов (овощей, грибов), подвергнутые тепловой и (или) иной обработке, в герметичной упаковке, готовые к употреблению, предназначенные для краткосрочного хранения в установленных условиях;
12) фруктовый (овощной, грибной) соус - фруктовые (овощные, грибные) консервы, изготовленные из протертых и (или) измельченных свежих фруктов (овощей, грибов) или их полуфабрикатов, или из смеси фруктов, овощей и грибов, пряностей, с добавлением или без добавления сахара, соли, пищевых органических кислот и зелени;
13) продукция имитированная - продукция с использованием ингредиентов, заменяющих рыбу, мясо, молоко, плоды, овощи, грибы, их комбинаций, воспроизводящая с возможной точностью органолептические показатели заданной продукции, но отличающиеся выбором заменителей основного сырья;
14) мясные консервы - консервы, изготовленные из мясных продуктов, в рецептуре которых массовая доля мясных ингредиентов составляет не менее шестидесяти процентов массы нетто;
15) мясорастительные консервы - консервы, изготовленные из мясных продуктов с использованием ингредиентов растительного происхождения, с массовой долей мясных ингредиентов в рецептуре не более тридцати и не менее шестидесяти процентов массы нетто;
16) компоты - консервы, полученные из целых или нарезанных фруктов одного или нескольких видов, залитые водой, сахарным сиропом или растворами натуральных сахарозаменителей либо фруктовым соком, с добавлением пищевых кислот либо без них;
17) консервы - пищевые продукты, переработанные в соответствии с установленной технологией, пастеризованные или стерилизованные до или после укладки в тару и герметизации, сохраняющие микробиологическую стабильность и качество в течение всего срока годности при соблюдении условий хранения и готовые к употреблению;
18) консервирование - способы (процессы) обработки, кроме обработки ионизирующим излучением, предусматривающие замедление (прекращение) жизнедеятельности микроорганизмов и биохимических процессов и последующую упаковку в соответствующую тару, обеспечивающие микробиологическую стабильность и безопасность такой продукции при ее хранении в установленных условиях;

19) консервілерді пастерлеу - бекітілген режим бойынша атмосфералық қысымда консервілерді, пресервілерді жылумен өңдеу, бірақ жүз градус Цельсиядан аспайды;
20) консервілердің (пресервілердің) пісуі - нәтижесінде консервілердің, пресервілердің берілген консистенциясы, дәмі мен иісі жететін, белгіленген бір мерзім ішінде болатын биохимиялық және физика-химиялық үдерістер;
21) консервілерді стерилдеу - артық атмосфера қысымында және жүз градус Цельсийден жоғары емес температурада консервілерді жылумен өңдеу;
22) консервілер, пресервілердегі бөгде қосындылар - туынды шикізат, ингредиенттер болып табылмайтын және оптикалық құралдарды қолданбайтын жеңіл танылатын немесе кез келген әдіспен анықталатын мөлшерлерде болатын және санитарлық ережелердің бұзылуына және өндіріс нормаларына көрсететін консервілердегі (пресервілердегі) заттар;
23) кетчуп - жаңа піскен томаттардан немесе дәмдеуіштер, тұз, қант, тағамдық органикалық қышқылдар, қоюландырғыштар, консистенцияны тұрақтандырғыштар, тағамдық хош иістендіргіштер, тағамдық бояғыштар және консерванттар қосылған немесе қосылмаған томат өнімдерінен дайындалған томат тұздығы; кетчуп консервілер түрінде немесе жартылай фабрикат түрінде дайындалуы мүмкін;
24) маринадталған жемістер, (көкөністер, саңырауқүлақтар) - жаңа піскен, тұздалған немесе тез мұздатылған бүтін немесе кесілген бір немесе бірнеше түрдегі жемістерден (көкөністерден, саңырауқұлақтардан), ас тұзы және (немесе) қант, тағамдық органикалық қышқылдардың, дәмдеуіштер мен олардың сығындысының ерітіндісі құйылған тағамдық өсімдік майы мен көк-сөк қосып немесе қоспай дайындалған жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері;
25) өсімдік-ет консервілері - рецептурасында ет ингридиенттерінің массалық үлесі бестен кем емес және отыз пайыздан жоғары емес өсімдіктен жасалған ингредиенттер пайдаланыла отырып әзірленген консервілер;
26) өсімдік-балық консервілер - құрамында балық шикізатының үлесі нетто массасы елу пайыздан кем емес көкөністерден, жармалардан, макарондық бұйымдардан және балықтан әзірленген консервілер;
27) пасталар - тағамдық қышқылдар, қант, тағамдық қоспалар қосылып немесе қосылмай, үгіту және/немесе алдын ала ферменттік өңдеу арқылы алынған, құнарландырылған немесе құнарландырылмаған консервілер;
28) повидло - үгітілген жемістің бір немесе бірнеше түріне қант немесе табиғи қант алмастырғыштар қосып, тағамдық қышқылдар, созылмалы ететін заттар қосып немесе қоспай қайнату арқылы алынған созылмалы етілген немесе созылмалы етілмеген консервілер;
29) пастерленген уылдырық (консервілер) - қайнатпа тұзбен немесе тамақ қоспаларымен қайнатпа тұздың қоспасымен өңделген, түйірлі уылдырықтан әзірленген консервілер;

19) пастеризация консервов - тепловая обработка консервов, пресервов при атмосферном давлении, по установленным режимам, но не выше ста градусов Цельсия;
20) созревание консервов (пресервов) - биохимические и физико-химические процессы, происходящие в течение определенного срока, в результате которых достигается заданная консистенция, вкус и запах консервов, пресервов;
21) стерилизация консервов - тепловая обработка консервов при избыточном давлении и температуре не выше ста градусов Цельсия;
22) посторонние примеси в консервах, пресервах - вещества в консервах (пресервах), которые не являются производными сырья и ингредиентов и легко распознаются без использования оптических приборов или присутствуют в количествах, определяемых любым методом, и указывают на нарушение санитарных правил и норм производства;
23) кетчуп - томатный соус, изготовленный из свежих томатов или томатных продуктов, с добавлением или без добавления пряностей, соли, сахара, пищевых органических кислот, загустителей, стабилизаторов консистенции, пищевых ароматизаторов, пищевых красителей и консервантов; кетчуп может быть изготовлен как консервы или в виде полуфабриката;
24) маринованные фрукты (овощи, грибы) - фруктовые (овощные, грибные) консервы, изготовленные из свежих, соленых или быстрозамороженных целых или нарезанных фруктов (овощей, грибов), одного или нескольких видов, залитые раствором поваренной соли и (или) сахара, пищевых органических кислот, пряностей или их экстрактов, с добавлением или без добавления пищевого растительного масла и зелени;
25) растительно-мясные консервы - консервы, изготовленные с использованием ингредиентов растительного происхождения, с массовой долей мясных ингредиентов в рецептуре не менее пяти и не более тридцати процентов;
26) растительно-рыбные консервы - консервы из овощей, круп, макаронных изделий и рыбы, в которых доля рыбного сырья составляет не менее пятидесяти процентов массы нетто;
27) пасты - консервы, полученные путем протирания и (или) предварительной ферментной обработки фруктов, с добавлением пищевых кислот, сахара, пищевых добавок или без них, концентрированные или неконцентрированные;
28) повидло - консервы желированные или нежелированные, приготовленные путем варки протертых фруктов одного или нескольких видов с сахаром или натуральными сахарозаменителями, с добавлением пищевых кислот, желирующих веществ или без них;
29) пастеризованная икра (консервы) - консервы, приготовленные из икры-зерна, обработанные поваренной солью или смесью поваренной соли с пищевыми добавками;

30) сүт (сүтті құрайтын, құрамында сүті бар) консервілері - өңдеу (стерильдеу, қойылту, кептіру, ортаның және орамның осматикалық қысымын арттыратын заттарды қосу) нәтижесінде ұзақ уақыт бойы елеулі өзгерістерге ұшырамай өз қасиетін сақтайтын сүт, сүтті құрайтын, құрамында сүті бар өнімдер;
31) сироптар - тағамдық қышқылдар, хош иісті заттар мен бояғыштар қосып немесе қоспай, жеміс шырындарына қант немесе табиғи қантты алмастырғыштар қосу арқылы алынған консервілер;
32) сироптағы жемістер (көкөністер) - жеміс бөлігінің массалық үлесі кемінде қырық бес пайызды құрайтын жаңа піскен, салқындатылған, тез мұздатылған немесе кептірілген, бүтін немесе кесілген бір немесе бірнеше түрдегі жемістен (көкөністен) немесе қанттан немесе қанттардан жасалған сироп құйылған, тағамдық органикалық қышқылдар, пектин немесе тұрақтандырғыштар қосып немесе қоспай дайындалған көкөніс (жеміс) консервілері;
33) сыни бақылау нүктесі - бақылау қолданылатын кезең, қауіпті факторларды ескерту және жою немесе оны қолайлы деңгейге дейін қысқарту үшін маңызды болып табылады;
34) термограмма а пастеризатор мен зарарсыздандырғыштарда тағам өнімдерін жылумен өңдеу режимінің графикалық бейнесі;
35) тосап - тағамдық қышқылдар, хош иісті заттар, бояғыштар, тәттілер қосып немесе қоспай, қант сиробы немесе табиғи қант алмастырғыштар қосып пісірілген, бүтін немесе туралған жемістен даярланған консервілер;
36) ұсақталған жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар) - қант және(немесе) тұз қосып немесе қоспай жасалған, шырыны мен артық жұмсағын бөлмей механикалық әсер ету жолымен белгіленген технологияға сәйкес дайындалған бүтін жаңа піскен немесе тез мұздатылған жемістерден алынған бөлшектерінің мөлшері үштен кем емес және бес миллиметрден аспайтын ұсақталған жеміс (көкөніс) массасын білдіретін жеміс (көкөніс) консервілері;
37) эксгаустирлеу у тығындау алдында өніммен толтырылған ыдыстан ауа шығару үрдісі.
5. Консервілердің, пресервілердің нарықтағы айналым шарттары
8. Нарықта орналастыру кезінде консервілердің, пресервілердің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету, сонымен қатар оның қауіпсіздігін және қадағалануын растайтын құжаттардың болуын қамтамасыз ету қажет.
Тұтынушыға консервілердің, пресервілердің осы Техникалық регламентке сәйкестігі туралы ақпарат таңбалау енгізу және консервілер, пресервілер қауіпсіздігін куәландыратын құжатты ұсыну арқылы жеткізіледі.
9. Консервілерді, пресервілерді өңдеу үдерістері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 ақпандағы № 158 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында белгіленген талаптарға тамақ өнімдерін әзірлеу (жасау), өндіру (дайындау), айналымы, кәдеге жарату және жою процестерінің (сатыларының) сәйкестігін, әзірлеу (жасау), өндіру (дайындау), айналымы, кәдеге жарату және жою кезінде пайдаланылатын машиналар мен жабдықтардың, материалдар мен бұйымдардың сәйкестігін уәкілетті органдардың келісу ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес уәкілетті органдармен келісілген болуы тиіс.

30) молочные (составные молочные, молокосодержащие) консервы - молочные, молочные составные, молокосодержащие продукты, которые в результате обработки (стерилизации, сгущения, сушки, добавления веществ, повышающих осмотическое давление среды, и упаковки) сохраняют длительное время свои свойства без существенных изменений;
31) сиропы - консервы, полученные из фруктовых соков с сахаром или натуральными сахарозаменителями, с добавлением пищевых кислот, ароматических веществ и красителей или без них;
32) фрукты (овощи) в сиропе - фруктовые (овощные) консервы, изготовленные из свежих, охлажденных, быстрозамороженных или сушеных, целых или нарезанных фруктов (овощей) одного или нескольких видов или смеси фруктов и овощей, залитых сиропом из (сахара или сахаров, с добавлением или без добавления пищевых органических кислот, пектина или стабилизаторов, в которых массовая доля плодовой части составляет не менее сорока пяти процентов;
33) критическая контрольная точка - этап, на котором применяется контроль и является существенным для предупреждения и устранения опасного фактора или сокращения его до приемлемого уровня;
34) термограмма - графическое изображение режима тепловой обработки пищевых продуктов на пастеризаторах и стерилизаторах;
35) варенье - консервы из целых или нарезанных фруктов, уваренных с сиропом из сахара или натуральных сахарозаменителей, с добавлением пищевых кислот, ароматических веществ, красителей, пряностей, или без них;
36) дробленые фрукты (овощи, грибы) - фруктовые (овощные) консервы, представляющие собой массу дробленых фруктов (овощей, грибов) размером частиц не менее трех и не более пяти миллиметров, полученные из подготовленных в соответствии с установленной технологией целых свежих или быстрозамороженных фруктов, путем механического воздействия без отделения сока и избыточной мякоти, изготовленные с добавлением или без добавления сахара и (или) соли;
37) эксгаустирование - процесс удаления воздуха из заполненной продуктом тары перед укупоркой.
5. Условия обращения консервов, пресервов на рынке
8. При размещении на рынке необходимо обеспечить соответствие консервов, пресервов требованиям настоящего Технического регламента, а также обеспечить наличие документов, подтверждающих ее безопасность и прослеживаемость.
Информация о соответствии консервов, пресервов требованиям настоящего Технического регламента доводится до потребителя посредством нанесения маркировки и представления документов, удостоверяющих безопасность консервов, пресервов.
9. Процессы оборота консервов, пресервов должны быть согласованы с уполномоченными органами в соответствии с Правилами согласования уполномоченными органами соответствия процессов (стадий) разработки (создания), производства (изготовления), оборота, утилизации и уничтожения пищевой продукции, соответствия машин и оборудования, материалов и изделий, используемых при разработке (создании), производстве (изготовлении), обороте, утилизации и уничтожении, требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2008 года № 158 (далее - Правила).

6. Консервілер, пресервілердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
6.1. Ет, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
10. Ет, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілері тығыз қымталған және зарарсызданған болуы тиіс.
11. Минералды қоспалардың, өсімдіктен жасалған қоспалардың және өзге қоспалардың болуына жол берілмейді.
12. Консервілерде сүйектер, шеміршектер, сіңірлер, ірі қан тамырлары, дөрекі қосылатын талшықтар, лимфа және жүйке түйіндері болмауы тиіс.
13. Шошқа етіндегі терісінің консистенциясы жұмсақ болуы тиіс, сиыр, қой етінде терінің болуы рұқсат етілмейді.
14. Ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілерінде жарма, макарон бұйымдары кесектерді жиырмау тиіс.
15. Құс етінен әзірленген консервілер үшін пестицидтердің, уытты элементтердің антибиотиктердің, нитрозаминдердің, нитраттардың, диоксиндердің қалдық мөлшері осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 1-кестесінде бекітілген рұқсат етілген деңгейден аспауы тиіс.
16. Еттен және барлық соғымдық және кәсіптік жануарлар субөнімдер консервілері үшін пестицидтердің, уытты элементтердің, нитрозаминдердің, антибиотиктердің, диоксиндердің қалдық мөлшері осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 1-кестесінде белгіленген рұқсат етілген деңгейден аспауы тиіс.
17. Ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілері үшін, сондай-ақ құс өтінен, барлық соғымдық және кәсіпшілік жануарлардан жасалған консервілер үшін пестицидтердің, уытты элементтердің, нитрозаминдердің, нитраттардың, антибиотиктердің, нитрозаминдердің, нитраттардың, диоксиндердің қалдық мөлшері осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 1-кестесінде белгіленген рұқсат етілген деңгейден аспауы тиіс.
Радионуклидтер құрамының рұқсат етілген деңгейі осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 9-кестесінде белгіленген деңгейден аспауы тиіс.
18. Өнеркәсіптік стерильдігінің микробиологиялық көрсеткіштер бойынша A тобының және Д тобының ет, ет-өсімдік, өсімдік-ет консервілері осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның талаптарына сәйкес болуы тиіс.
6.2. Балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан, балық-өсімдіктерден, өсімдік-балықтардан әзірленген консервілердің, пресервілердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
19. Балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан, балық-өсімдіктер,
өсімдік-балықтардан әзірленген консервілер тығыз қымталған, пастерленген және (немесе) зарарсызданған болуы тиіс.
20. Қабыршақтың және басқа қоспалардың болуына рұқсат етілмейді.
21. Aквадақылдардан әзірленген консервіде таңқышаян сауытының, ұлутастардың бөлшектері болмауы тиіс.
22. Ішек-қарындар, ірі жүзбеқанаттар, жәндіктер, қабыршақ, омыртқа сүйек және қабырғаның ірі сүйектері алынып тасталуы тиіс, балықтың ұйыған қаны тазаланған болуы тиіс.

6. Требования к безопасности консервов, пресервов
6.1. Требования к безопасности мясных, мясорастительных и
растительно-мясных консервов
10. Мясные, мясорастительные и растительно-мясные консервы должны быть герметически укупоренные и стерилизованные.
11. Наличие минеральных примесей, примесей растительного происхождения и посторонних примесей не допускается.
12. Консервы не должны содержать костей, хрящей, сухожилий, крупных кровеносных сосудов, грубой соединительной ткани, лимфатических и нервных узлов.
13. Шкурки на мясе свинины должны быть мягкой консистенции, на мясе говядины, баранины наличие шкурки не допускается.
14. В мясорастительных и растительно-мясных консервах крупы, макаронные изделия не должны образовывать комочков.
15. Для консервов из мяса птицы остаточное количество пестицидов, токсичных элементов, антибиотиков, нитрозаминов, нитратов, диоксинов не должны превышать допустимые уровни установленных в таблице 1 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
16. Для консервов из мяса и субпродуктов всех убойных и промысловых животных остаточное количество пестицидов, токсичных элементов, нитрозаминов, антибиотиков, диоксинов не должно превышать допустимые уровни установленных в таблице 1 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
17. Для мясорастительных и растительно-мясных консервов, а также для консервов из мяса птицы, мяса всех видов убойных и промысловых животных остаточное количество пестицидов, токсичных элементов, антибиотиков, нитрозаминов, нитратов, диоксинов не должны превышать допустимые уровни установленных в таблице 1 приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
Допустимые уровни содержания радионуклидов не должны превышать уровней установленных в таблице 9 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
18. По микробиологическим показателям безопасности промышленной стерильности мясные, мясорастительные, растительно-мясные консервы группы А и группы Д должны соответствовать требованиям приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
6.2. Требования к безопасности консервов, пресервов из рыбы,
икры, аквакультур, рыборастительных, растительно-рыбных
консервов
19. Консервы, пресервы из рыбы, икры, аквакультур, рыборастительные, растительно-рыбные должны быть герметически укупоренные пастеризованные и (или) стерилизованные.
20. Наличие чешуи и посторонних примесей не допускается.
21. В консервах из аквакультур не должно быть частиц панциря крабов, ракушек.
22. Внутренности, крупные плавники, насекомые, чешуя, позвоночная кость и крупные реберные кости должны быть удалены, сгустки крови рыб должны быть зачищены.

23. Консервілерде, пресервілерде пестицидтердің, уытты элементтердің, бензапиреннің, нитразаминдердің, диоксиндердің, полихлорирленген бинифилдердің, гистаминнің микробиологиялық көрсеткіштері, балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан, балық-өсімдіктерден, өсімдік-балықтардан әзірленген консервілер осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 2-кестесінде белгіленген рұқсат етілген деңгейінен аспауы тиіс.
Радионуклидтер құрамының рұқсат етілген деңгейі осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 9-кестесінде белгіленген деңгейден аспауы тиіс.
24. Өнеркәсіптік стерильдігінің микробиологиялық көрсеткіштері бойынша балық консервілері, уылдырықтан, балық-өсімдіктен, өсімдік-балықтылардан әзірленген консервілер, сондай-ақ A тобының және Д тобының аквадақылдардан әзірленген консервілер осы Техникалық регламентке 3-қосымшасының талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан және олардың қайта өңделген өнімдерінен әзірленген консервілер, пресервілер қауіпсіздігінің паразитологиялық көрсеткіштері бойынша осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 3, 4, 5, 6-кестелеріне сәйкес болуы тиіс.
6.3. Жемістерден, көкөністерден және саңырауқұлақтардан әзірленген консервілерге, жартылай консервілерге қойылатын талаптар
25. Осы Техникалық регламенттің талаптары жалпы қабылданған жеміс-көкөніс консерві өнеркәсібінің мынадай топтарына жататын жемістертердің, көкөністердің және саңырауқұлақтардың қайта өңделген өнімдерін белгіленеді:
1) жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) жартылай консервілері;
2) жеміс (көкөніс, саңырауқұлақ) консервілері, соның ішінде: пасталар, сироптар, шәрбат, джем, қайнатпа, тұздық, кетчуп, маринадталған жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар), үгітілген жемістер (көкөністер, саңырауқұлақтар), желе, десерттер, сироптағы жемістер (көкөністер);
3) тұздалған көкөніс (саңырауқұлақ) өнімдер;
26. Жемістерден, көкөністерден және саңырауқұлақтардан әзірленген консервілер, жартылай консервілер тығыз жабылған, пастерленген және (немесе) зарарсызданған болуы тиіс.
27. Жемістерден, көкөністерден және саңырауқұлақтардан әзірленген консервілерде, пресервілерде ашыған майдың дәмі және өзге дәмнің жане иістің болуы, минералды қоспалардың, өсімдік қоспалардың, жемістердің, көкөністердің дөрекі тұқымы болмауы тиіс.
28. Пестицидтердің, улы заттардың, нитраттардың, пестицидтердің, натрий сорбаттың және патулин микотоксиндердің рұқсат етілген қалдық деңгейі осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 7-кестесінде белгіленген.
Радионуклидтер құрамының рұқсат етілген деңгейі осы Техникалық регламентке 1-қосымшаның 9-кестесінде белгіленген деңгейден аспауы тиіс.

23. Остаточное количество пестицидов, токсичных элементов, бензапирена, нитрозаминов, диоксинов, полихлорированных бифинилов, гистамина, микробиологические показатели, в консервах, пресервах из рыбы, икры, аквакультур, рыборастительных, растительно-рыбных консервов не должно превышать допустимые уровни, установленные в таблице 2 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
Допустимые уровни содержания радионуклидов не должны превышать уровней установленных в таблице 9 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
24. По микробиологическим показателям безопасности промышленной стерильности консервы рыбные, из икры, рыборастительные, растительно-рыбные консервы, а также консервы из аквакультур группы А и группы Д должны соответствовать требованиям приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
По паразитологическим показателям безопасности консервы, пресервы из рыбы, икры, аквакультур и продуктов их переработки должны соответствовать таблицам 3, 4, 5, 6 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
6.3. Требования к безопасности консервов, полуконсервов из
плодов, овощей и грибов
25. Требования настоящего Технического регламента устанавливаются на продукцию переработки фруктов, овощей и грибов, относящуюся к следующим группам, общепринятым в плодоовощной консервной промышленности:
1) фруктовые (овощные, грибные) полуконсервы;
2) фруктовые (овощные, грибные) консервы, в том числе: пасты, сиропы, компоты, джем, варенье, соусы, кетчуп, маринованные фрукты (овощи, грибы), дробленые фрукты (овощи, грибы), желе, десерты, фрукты (овощи) в сиропе;
3) соленые овощные (грибные) продукты;
26. Консервы, полуконсервы из плодов, овощей и грибов должны быть герметически укупоренные и пастеризованные или стерилизованные.
27. В консервах, полуконсервах из плодов, овощей и грибов не допускается привкус прогорклого масла и наличие постороннего привкуса и запаха, минеральных примесей, примесей растительного происхождения, грубых семян плодов, овощей.
28. Допустимое остаточное количество пестицидов, токсичных элементов, нитратов, пестицидов, сорбата натрия и микотоксинов патулина установлено в таблице 7 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
Допустимые уровни содержания радионуклидов не должны превышать уровней установленных в таблице 9 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.

29. Өнеркәсіптік стерильдігінің микробиологиялық көрсеткіштер бойынша A тобының және Г тобының көкөніс консервілері осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның талаптарына сәйкес болуы тиіс.
30. Өнеркәсіптік стерильдігінің микробиологиялық көрсеткіштері бойынша Б тобының томат өнімдерінің консервілері: (бүтін консервіленген томат, томат пастасы, томат тұздығы, кетчуптер және басқалар) осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның талаптарына сәйкес болуы тиіс.
31. Өнеркәсіптік стерильдігінің микробиологиялық көрсеткіштері бойынша В тобының жемістерден, көкөністерден және саңырауқұлақтардан (көкөніс маринадтары, салаттар, винегреттер және басқа өнімдер) әзірленген қышқылы аз консервілер, жартылай консервілер осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның талаптарына сәйкес болуы тиіс.
6.4. Сүт консервілерінің қауіпсіздігіне қойылатын консервілер
32. Осы Техникалық регламенттің талаптары мынадай сүт консервілерін түрлеріне белгіленеді:
1) концентрацияланған сүт;
2) қоюлатылған сүт;
3) құрғақ сүт.
33. Сүт консервілерінің түсі ақ, ақ ақшыл-кремді түсті немесе түсі сүт консервілеріне қосатын ингредиентке тән болуы тиіс.
34. Иісі мен дәмі жағымды, осы өнім түріне тән. Қайнатылған сүттің дәмі және иісі бола алады.
35. Сүт консервілерінде фосфатаз және (немесе) перокседаз жіберілмейді.
36. Өнімде пестицидтердің, уытты элементтердің, микотоксиндердің, антибиотиктердің қалдық мөлшері осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 8-кестеде белгіленген нормалардан аспауы тиіс.
Радионуклидтер құрамының рұқсат етілген деңгейі осы Техникалық регламентке 2-қосымшаның 9-кестесіне белгіленген деңгейден аспауы тиіс.
37. Өнеркәсіптік стерильдігінің микробиологиялық көрсеткіштері бойынша A тобының қоюлатылған стерилденген сүт консервілері осы Техникалық регламентке 3-қосымшаның талаптарына сәйкес болуы тиіс.
7. Консервілерді, пресервілерді өндіру (дайындау) удерістерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
38. Консервілерді, пресервілерді өндіріуі кезінде осы Техникалық регламентгің талаптары сақталуы тиіс. Консервілерді, пресервілерді өндіру (дайындау) үдерістері Ережеге сәйкес уәкілетті органдармен келісілуі тиіс.
39. Консервілерді, пресервілерді өндіру бойынша объектілерді өндірістік объектілердің санитарлық-қорғау аймақтарында, тұрғын, әкімшілік және қабаттас-жапсарлас ғимараттарда орналастыруға жол берілмейді.
40. Консервілерді, пресервілерді өндіретін цехтар мен учаскелер техникалық және жем азықтық өнім өндіретін цехтардан толығымен оқшау болып, жеке кіретін есігі және тұрмыстық үй-жайы болуы тиіс.
Цехтарда жабдықтардың орналасуы жан-жақты ластанудың ең төменгі деңгейіне әкелетіндей болуы тиіс және технологиялық үдерістер толық бөлінген болуы тиіс.

29. По микробиологическим показателям безопасности промышленной стерильности овощные консервы группы А и группы Г должны соответствовать требованиям приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
30. По микробиологическим показателям безопасности промышленной стерильности консервы из томатопродуктов: (цельноконсервированные томаты, томатная паста, томатные соусы, кетчупы и другие) группы Б должны соответствовать требованиям приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
31. По микробиологическим показателям безопасности промышленной стерильности слабокислые консервы, полуконсервы из плодов, овощей и грибов (овощные маринады, салаты, винегреты и другие продукты) группы В должны соответствовать требованиям приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
6.4. Требования к безопасности молочных консервов
32. Требования настоящего Технического регламента устанавливаются на следующие виды молочных консервов:
1) концентрированные молочные;
2) сгущенные молочные;
3) сухие молочные.
33. Цвет молочных консервов должен быть белого, белого со светло-кремовым оттенком, или оттенком свойственный ингредиенту, добавляемому в молочные консервы.
34. Запах и вкус приятные, характерные для данного вида продукции, допускается привкус и запах кипяченого молока.
35. В молочных консервах не допускается наличие фосфатазы и (или) пероксидазы.
36. Остаточное количество пестицидов, токсичных элементов, микотоксинов, антибиотиков, в продукте не должно превышать норм, установленных в таблице 8 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
Допустимые уровни содержания радионуклидов не должны превышать уровней установленных в таблице 9 приложения 2 к настоящему Техническому регламенту.
37. По микробиологическим показателям промышленной стерильности сгущенные стерилизованные молочные консервы группы А должны соответствовать требованиям приложения 3 к настоящему Техническому регламенту.
7. Требования к безопасности процессов производства
(изготовления) консервов, пресервов
38. При производстве консервов, пресервов должны соблюдаться требования настоящего Технического регламента. Процессы производства (изготовления) консервов, пресервов должны быть согласованы с уполномоченными органами в соответствии с Правилами.
39. Не допускается размещение объектов по производству консервов, пресервов в санитарно-защитных зонах промышленных объектов, в жилых, административных и встроенно-пристроенных зданиях.
40. Цехи и участки по производству консервов, пресервов должны быть полностью изолированы от цехов, производящих техническую и кормовую продукцию и иметь раздельные входы и бытовые помещения.
Расположение оборудования в цехах должно быть таковым, чтобы свести к минимуму перекрестное загрязнение и технологические процессы должны быть полностью разделены.

41. Консервілер, пресервілер қауіпсіздігін өндірістік бақылауды жүзеге асыру үшін кәсіпорындарда жағдай жасалуы тиіс.
42. Консервілердің, пресервілердің қауіпсіздік көрсеткіштерінің зертханалық сынағын өткізу үшін стандарттау бойынша нормативтік құжаттар және белгіленген тәртіппен аттестатталған және (немесе) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тізілімге енгізілген және тексерілген әдістемелер мен өлшеу құралдары қолданылуы тиіс.
43. Қауіпсіздікті өндірістік бақылау бағдарламасы мыналарды қамтуы тиіс:
1) технологиялық параметрлер, сондай-ақ осы нүктелерде бақылау жүргізудің кезеңділігі бақыланатын сыни бақылау нүктелерінің тізбесі мен сипаттамасы;
2) сыни бақылау нүктелерінде өлшенетін технологиялық параметрлердің тізбесі және осы параметрлердің жол берілетін мәндері;
3) технологиялық параметрлерді бақылау үшін қолданылатын өлшеу құралдары және оларды тексерудің кезеңділігі;
4) үй-жайларды, жабдықты және инвентарьді санитарлық өңдеу тәртібі мен кезеңділігі;
5) туындаған сатысын көрсете отырып, туындаған ауытқуларды есепке алу және тіркеу;
6) ауытқулардың туындау себебін және уақытын анықтау;
7) технологиялық параметрлердің жол берілетін мәннен ауытқуы анықталған жағдайда түзету әрекеттерінің сипаттамасы.
44. Консервілерді, пресервілерді термиялық өңдеу кезінде стерилдеу үдерісін рұқсат етілмеген үзілістерді болдырмайтын термиялық өңдеу параметрлерінің бақылаудың автоматтандырылған жүйесі жабдықталуы тиіс.
45. Консервілерді, пресервілерді өндіру (дайындау) кезінде стерилдеудің, пастерлеудің белгіленген технологиялық режимі сақталуы тиіс. Бұл ретте температураның жоғарылау уақыты, стерилдеу (пастерлеу) ұзақтылығы, суыту, температураның ауытқуы және (немесе) стерилдеу (пастерлеу) үдерісінде орын алған қызудың ұзақтығы туралы нақты деректер міндетті тіркелуі тиіс. Термограммада консервілердің атауы, стерилдеуді (пастерлеуді) жүзеге асыратын аппараттың, ауысым нөмірі, стерилдеу (пастерлеу) режимі, аппараттаушы тегі көрсетіледі.
Бұл ретте, жазу және тіркеу консервілердің, жеміс (көкөніс) жартылау консервілердің технологиялық үдерістері басталуының және аяқталуының уақытын міндетті белгілеумен кейіннен деректерге өзгерістер енгізу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
46. Өндірістік үдерістерін бақыланатын параметрлері, пастерлеу, стерилдеу үдерісінің термограммалары туралы ақпаратты құрайтын жазбалар консервілердің, пресервілердің жарамдылық мерзімі аяқталған соң кемінде бір жыл сақталады.

41. На предприятии должны быть созданы условия для осуществления производственного контроля безопасности консервов, пресервов.
42. Для проведения лабораторных испытаний показателей безопасности консервов, пресервов должны применяться нормативные документы по стандартизации, методики и средства измерений, аттестованные в установленном порядке и (или) внесенные в государственный реестр и поверенные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
43. Программа производственного контроля безопасности должна содержать:
1) перечень и описание критических контрольных точек, в которых контролируются технологические параметры, а также периодичность проведения контроля в этих точках;
2) перечень измеряемых в критических контрольных точках технологических параметров и допустимые значения этих параметров;
3) средства измерений, применяемые для контроля технологических параметров и периодичность их поверки;
4) порядок и периодичность санитарной обработки помещений, оборудования и инвентаря;
5) учет и регистрация возникших отклонений с указанием стадии, на которой они возникли;
6) выявление причин и времени возникновения отклонений;
7) описание корректирующих действий выполненных при обнаружении отклонений технологических параметров от допустимых значений.
44. При термической обработке консервов, пресервов должна быть оснащена автоматизированная система контроля параметров термической обработки и устройствами, исключающими несанкционированное прерывание процессов термической обработки.
45. При производстве (изготовлении) консервов, пресервов должен соблюдаться установленный технологический режим стерилизации, пастеризации. При этом должна проводиться обязательная регистрация фактических данных о времени подъема температуры, продолжительности стерилизации (пастеризации), охлаждения, отклонениях температуры и (или) продолжительности нагревания, имевших место в процессе стерилизации (пастеризации). На термограмме указывается наименование консервов, номер аппарата осуществляющего стерилизацию (пастеризацию), смены, даты, режима стерилизации (пастеризации), фамилии аппаратчика.
При этом запись и регистрация должна исключать возможность внесения изменений данных в последующем, с обязательным фиксированием времени начала и окончания технологических процессов производства консервов, фруктовых (овощных) полуконсервов.
46. Записи, содержащие сведения о контролируемых параметрах производственных процессов, термограмм процессов пастеризации, стерилизации хранятся не менее одного года после окончания срока годности консервов, пресервов.

47. Бірдей шарттарда жылу өңдеуден өткен барлық банкілерде топтаманы айыратын белгі болуы тиіс.
48. Консервілердің, пресервілердің уытты металдармен ластау тәуекелін төмендету үшін технологиялық жабдықтың, тамақ өткізгіштің және өніммен байланысатын резервте сақтайтын ыдыстың үстіңгі бетінің жай-күйін бақылау қамтамасыз етілуі тиіс.
49. Өндіріс кезінде қолданылатын жабдықтар мен аспаптар консервілерді, пресервілерді өндіру және сақтау кезінде олардың қауіпті ластану факторларын болдырмауы тиіс.
50. Жабу консервілерде, пресервілерде ауаның болуын болдырмайтын жағдайларда ыдыстағыны эксгаустирлей отырып алдын ала және (немесе) бірмезгілде жүзеге асырылады.
51. Бомбажды және жарамсыз басқа да консервілер, пресервілер бөлек үй-жайда жарамсыз банкілердің дәл санын және оларды таңбалай отырып сақталуы тиіс.
7.1. Ет, ет-өсімдікті және өсімдікті-ет консервілерінің қауіпсіздігіне өндіріс үдерісінде қойылатын талаптар
52. Ет, ет-өсімдік және өсімдікті-ет консервілері өндірісінде буланған етті, ет және бір реттен көп мұздатылған субөнімдерді, арық етті, майдың бұзылған белгілері бар етті, ашыған шпикті, сондай-ақ тұқымдық мал етін, жабайы аң етін қолдануға болмайды.
Бұлшық еттің және майдың өзгерген түсімен, бір реттен көп мұздатылған, қаны жаман шығарылған, арық құс етін қолдануға болмайды. Бұл ретте терісі таза, қауырсындарының (кендір) қалдығы және қылшықтары көрінген қауырсындары жоқ, қанталаусыз болуы тиіс.
53. «Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық кесімдерді бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 28 сәуірдегі № 407 қаулысымен тізбесі бекітілген аса қауіпті мал ауруларымен зақымданған (жұқтырған) мал етін, өнімі мен шикізатын қолдануға рұқсат етілмейді.
54. Шартты бір жылдық ет және өндірістік жайларда пісірілген субөнімдерді зарасыздандыруға жол берілмейді.
55. Мүшелеу кезінде ұшаның аурулармен зақымданған және едәуір механикалық бүлінген жері алып тасталуы тиіс.
56. Қуырылған ет консервілерін әзірлеу кезінде эндогенді токсиндердің пайда болуына жол бермейтін алдына ала жылумен өңдеу режимі сақталуы тиіс.
57. Өнімді ыдысқа салу дайын өнімге бөтен заттар мен микроорганизмдердің түсуіне жол бермеу жағдайларында жүргізіледі.
58. Стерилдеуден кейін қалған микроорганизмдердің дамуы жою үшін ет, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілерін қарқынды салқындату үрдісі жүргізіледі.
7.2. Балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан, балық-өсімдіктілерден, өсімдік-балықтан әзірленген консервілердің, пресервілерінің қауіпсіздігіне өндіріс үдерісінде қойылатын талаптар
Мұздатылған, ауырған, түсі жаман таңқышаяндар, сондай-ақ аналық таңқышаяндар және таңқышаяндардың бұзылған қол-аяқтарының бөлшектері пайдаланылмауы тиіс.

47. Все банки, прошедшие тепловую обработку при одинаковых условиях, должны иметь опознавательную метку партии.
48. Для снижения риска загрязнения консервов, пресервов токсичными металлами должен быть обеспечен контроль состояния поверхностей технологического оборудования, продуктопроводов и емкостей для резервирования, контактирующих с продуктом.
49. Применяемое в процессе производства оборудование и приборы не должны создавать опасных факторов загрязнения консервов, пресервов на стадиях их производства и хранения.
50. Закатка осуществляется предварительно и (или) одновременно с эксгаустированием содержимого тары, в условиях, исключающих присутствие воздуха в консервах, пресервах.
51. Бомбажные и другие отбракованные консервы, пресервы должны храниться в отдельном помещении с точным указанием количества забракованных банок и их маркировки.
7.1. Требования к безопасности мясных, мясорастительных и
растительно-мясных консервов в процессе производства
52. В производстве мясных, мясорастительных и растительно-мясных консервов не допускается применять парное мясо, мясо и субпродукты, замороженные более одного раза, тощее мясо, мясо с признаками порчи жира, прогорклый шпик, а также мясо животных-производителей, диких животных.
Не допускается применять мясо птицы, замороженное более одного раза, с изменившимся цветом мышечной ткани и жира, плохо обескровленное, тощее. При этом кожа должна быть чистой, без остатков перьев (пеньков) и волосовидных перьев, кровоподтеков.
53. Не допускается применять мясо животных, продукцию и сырье животного происхождения, пораженную (зараженную) особо опасными болезнями животных, перечень которых утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2003 года № 407 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии".
54. Не допускается обеззараживание условно годного мяса и субпродуктов проваркой в производственных помещениях.
55. При разделке должны быть удалены части туши, пораженные болезнями и имеющие значительные механические повреждения.
56. При выработке консервов из обжаренного мяса должны соблюдаться режимы предварительной тепловой обработки, исключающие образование эндогенных токсинов.
57. Укладка в тару продукции производится в условиях, исключающих попадание в готовый продукт чужеродных веществ и микроорганизмов.
58. Для исключения развития оставшихся после стерилизации микроорганизмов проводят интенсивное охлаждение мясных, мясорастительных и растительно-мясным консервов.
7.2. Требования к безопасности консервов, пресервов из рыбы,
икры, аквакультур, рыборастительных, растительно-рыбных
консервов в процессе производства
59. Не должны применяться мороженые, больные, лилялые крабы, а также самки крабов и поврежденные части конечностей крабов.

60. Мұздатылған шикізат қоры мүшелейтін цехының сағаттық қажеттілігінен аспауы тиіс, мұздатылған шикізатты суда ұстауға рұқсат етілмейді.
61. Консервілерді өндіруге арналған мұздатылған бөлінбеген балық минус тоғыз градус Цельсиядан аспайтын температурада сақталды.
62. Балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан, балық-өсімдіктерден, өсімдік-балықтардан әзірленген консервілердің, пресервілердің өндіріс циклі бойынша қорытынды технологиялық операциялар дайын өнімнің қалыптасқан сапасын және қауіпсіздігін сақтайтын жағдайда жүргізіледі.
63. Балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан, балық-өсімдіктілер, өсімдік-балықтардан әзірленген консервілердің, пресервілердің пісуі нөл градус Цельсий температурадан аспауы тиіс.
64. Балықтан, уылдырықтан, аквадақылдардан, балық-өсімдіктерден, өсімдік-балықтардан әзірленген консервілердің, пресервілердің пісуі белгіленген органолептикалық көрсеткіштерге жетуді қамтамасыз етуі тиіс.
7.3. Жемістерден, көкөністерден, саңырауқұлақтардан әзірленген консервілердің, жартылай консервілердің қауіпсіздігіне өндіріс үдересінде қойылатын талаптар
65. Жемістерден, көкөністерден, саңырауқұлақтардан әзірленген консервілер, жартылай консервілер өндірісінде қолданыстағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жуғыш және тазарту заттарын, дизинфекцияның химиялық заттарын консервілерде, пресервілерде олардың қалдықтары қалмайтын болған жағдайда қолдануға рұқсат беріледі.
66. Жемістер және көкөністерді суықты, консерванттарды және ферментті үдерістерді пайдалана отырып консервілеуге рұқсат беріледі.
67. Өндірісте микробиологиялық және басқа бұзылулардан және ластанулардан бос сапалы даналар (немесе шикізат бөліктерін) қолдануға рұқсат беріледі. Микробиологиялық бүлінуі болмайтын шикізаттың едәуір емес механикалық зақымдануына жол беріледі.
68. Жемістер және көкөністерден әзірленген шикізатты немесе жартылай фабрикатты алдын-ала жылумен өңдеу - булау, қуыру консервілердің, пресервілердің механикалық немесе микробиологиялық ластануын, сондай-ақ консервілер, жартылай консервілер құрамында эндогенді токсиканттардың пайда болуын және жиналуын болдырмайтын шарттарда белгіленген режим бойынша жасалады.
69. Өнімдерді өңдеу кезіндегі жылу операциясы өнімдерде эндогендік токсиканттардың пайда болуын болдырмайтын тиісті режим бойынша жүргізіледі.
70. Салу кезінде өнімнің немесе оның сұйық бөлігінің талап етілетін температурасын сақтау міндеттті.
71. Жемістерден, көкөністерден, саңырауқұлақтардан әзірленген консервілердің, жартылай консервілердің пісуі белгіленген органолептикалық қасиеттерге қол жеткізуді қамтамасыз етуі тиіс.

60. Запас размороженного сырья не должен превышать часовой потребности разделочного цеха, задержка размороженного сырья в воде не допускается.
61. Неразделенная мороженая рыба в тузлуке, предназначенная для производства консервов, может храниться при температуре не выше минус девяти градусов Цельсия.
62. Заключительные технологические операции по циклу производства консервов, пресервов из рыбы, икры, аквакультур, рыборастительных, растительно-рыбных консервов проводят в условиях, сохраняющих сформированное качество и безопасность готовой продукции.
63. Созревание консервов, пресервов из рыбы, икры, аквакультур, рыборастительных, растительно-рыбных консервов, пресервов должно происходить при температуре не выше ноля градусов Цельсия.
64. Созревание рыбных консервов, пресервов из рыбы, аквакультур, рыборастительных, растительно-рыбных консервов должно обеспечить достижение установленных органолептических показателей.
7.3. Требования к безопасности консервов, полуконсервов из
плодов, овощей, грибов в процессе производства
65. В производстве консервов, полуконсервов из плодов, овощей, грибов допускается применение моющих и очищающих средств, химических средств дезинфекции, соответствующих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, при условии отсутствия их остаточных количеств в консервах, полуконсервах.
66. Допускается консервирование плодов и овощей с использованием холода, консервантов и ферментативных процессов.
67. В производство допускаются доброкачественные экземпляры (или части сырья), свободные от микробиологических загрязнений и иных повреждений. Допускаются незначительные механические повреждения сырья, не сопровождающиеся микробиологической порчей.
68. Предварительная тепловая обработка сырья или полуфабрикатов из плодов и овощей - бланширование, обжаривание проводится по установленным режимам, в условиях исключающих механическое или микробиологическое загрязнение консервов, полуконсервов, а также образование и накопление эндогенных токсикантов в составе консервов, полуконсервов.
69. Тепловые операции при обработке продуктов должны проводиться по соответствующим режимам, исключающим образование в продуктах эндогенных токсикантов.
70. При укладке обязательно соблюдают требуемую температуру продукта или его жидкой части.
71. Созревание консервов, полуконсервов из плодов, овощей, грибов должно обеспечить достижение установленных органолептических свойств.

7.4. Сүт консервілерінің қауіпсіздігіне өндіріс үдірісінде қойылатын талаптар
72. Концентрациялау (қоюландыру) ылғалды ішінара алып тастағанда құрғақ заттардың массалық үлесі кемінде жиырма және тоқсан пайыздан аспайтын мәнге жеткенге дейін жүзеге асырылады.
7.5 Консервілерді, пресервілерді буып-түю және таңбалау қауіпсіздігіне қойылатын талаптары
73. Консервілерді, пресервілерді буып-түю мен таңбалау «Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар» техникалық регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурыздағы № 277 қаулысының, сондай-ақ осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
74. Буып-түю және тығындау заттары осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес өнімнің сақталуын, оның ішінде тасымалдау және сақтау шарттарын сақтау кезінде барлық жарамдылық мерзімінде бірдейлендіру кезінде қолданылатын көрсеткіштерді қамтамасыз етуге тиіс.
75. Консервілердің, пресервілердің ыдысы мен орамасы қымталған және кез келген ластану мүмкіндігін болдырмауы, консерві өнімінің сақталуын және кепілдікті жарамдылық мерзімі ішінде тасымалдау, сату, сақтау кезінде қамтамасыз етуге тиіс.
Қорғаныш қабаты бұзылған, тесіп өткен сызаттары бар консервілерді, пресервілерді сатуға болмайды.
76. Құйылған консервілердің өндірісі кезінде әзірлеуші негізгі өнімнің пайыздық құрамын көрсетуге тиіс.
77. Таңбалауда органикалық қышқылдардың қолданысы туралы ақпарат көрсетілуге тиіс.
78. Таңбалау белгілері екі немесе үш қатарда (банканың диаметріне қарай) қақпақта немесе ішінара қақпақтың, ішінара табанында шартты белгілерін жыртпай, бірінші бомбожды шығырмен шектелген (немесе қаттылық шығырмен) алаңында болады.
79. Қақпағында және (немесе) табанында орналасқан ақпарат жасалған күнін; ассортименттік нөмірін (белгіні), әзірлеуші кәсіпкердің нөмірін; ауысым (бригаданың) нөмірін; өнеркәсіптік индексті қамтуы тиіс.
80. Жасанды өнім болып табылатын консервілерді, пресервілерді өндіру кезінде өндіруші өнім атауында негізгі шикізатты ауыстырушы болып табылатын шикізатты көрсетуге тиіс.
81. Түтіктердің төменгі жіңішке жолағында: ауысым нөмірі; дайындалған күні; дайындалған айы; дайындалған жыл; ассортимент нөмірі мөрленген болуы тиіс.
82. Концентрацияланған не қоюлатылған сүттен не құрғақ табиғи сүттен немесе құрғақ майсыздандырылған сүттен өндірілген сүт консервілерінің орамасының беткі жағында тиісінше: «концентрацияланған сүттен қалпына келтірілген», «қоюлатылған сүттен қалпына келтірілген», «құрғақ табиғи сүттен қалпына келтірілген» және «құрғақ майсыздандырылған сүттен қалпына келтірілген» деген сөздер көрсетіледі.». Бұл ретте өнімнің атауы және көрсетілген жазулар бір өлшемдегі қаріппен орындалуы тиіс.

7.4. Требования к безопасности молочных консервов в процессе
производства
72. Концентрирование (сгущение) осуществляется частичным удалением влаги до достижения значений массовой доли сухих веществ не менее двадцати и не более девяноста процентов.
7.5. Требования к упаковке, маркировке консервов, пресервов
73. Упаковка и маркировка консервов, пресервов осуществляется в соответствии с требованиями постановления Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277 "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению", а также настоящего Технического регламента.
74. Упаковка и укупорочные средства должны обеспечивать сохранность продукции, в соответствии с требованиями настоящего Технического регламента, в том числе показателей, используемых при идентификации, в течение всего срока годности при соблюдении условий транспортирования и хранения.
75. Тара и упаковка консервов, пресервов должна быть герметичной и исключать возможность любого загрязнения, обеспечивать сохранность консервной продукции при транспортировании, хранении и реализации в течение гарантийных сроков годности.
Не допускаются к реализации консервы, пресервы, имеющие нарушение защитного слоя, сквозные царапины.
76. При производстве консервов с заливкой изготовитель обязан указывать процентное содержание основного продукта.
77. В маркировке должна быть указана информация о применении органических кислот.
78. Маркировочные знаки располагают в два или три ряда (в зависимости от диаметра банки) на крышке или частично на крышке, а частично на донышке, не разрывая условных обозначений, на площади, ограниченной первым бомбажным кольцом (или кольцом жесткости).
79. Информация, располагаемая на крышке и (или) донышке должна содержать дату изготовления; ассортиментный номер (знак); номер предприятия - изготовителя; номер смены (бригады); индекс промышленности.
80. При производстве консервов, пресервов, являющихся имитированной продукцией, производитель обязан указывать в наименовании продукта сырье, являющееся заменителем основного сырья.
81. На нижней узкой полоске туб должны быть выштампованы: номер смены; число изготовления; месяц изготовления; год изготовления; ассортиментный номер.
82. Молочные консервы, произведенные из концентрированного или сгущенного молока, либо сухого цельного молока или сухого обезжиренного молока, на лицевой стороне упаковки указываются соответственно слова: "восстановленное из концентрированного молока", "восстановленное из сгущенного молока", "восстановленное из сухого цельного молока" и "восстановленное из сухого обезжиренного молока". При этом наименование продукта и указанные надписи должны быть выполнены шрифтом одного размера.

83. Мал майы өсімдік майымен немесе өсімдік майының және мал майының қоспасымен ауыстырылған жағдайда міндетті түрде бұл туралы ақпарат орналастырылуы тиіс.
8. Консервілерді, пресервілерді сақтау және тасымалдау қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
84. Консервілерді, пресервілерді сақтау олардың сақталуын қамтамасыз ететін шарттарда жүзеге асырылады.
85. Консервілерді, пресервілерді сақтау мен тасымалдаудың әзірлеуші белгілеген шарттары оны мерзімі осы техникалық регламентпен бекітілген талаптарға сәйкес қамтамасыз етуі тиіс.
86. Консервілерді, пресервілерді мұздатуға болмайды.
87. Консервілер тиісті көлік түрлерінде қолданыстағы тасымалдау ережелеріне сәйкес жабық көлік құралдарында тасымалданады.
88. Консервілерді, пресервілерді тасымалдау кезінде басқа тамақ өнімдерімен бірге олардың жанасуын, ластануын болдырмайтын жағдайды қамтамасыз ету қажет.
89. Консервілер, пресервілер патогенді немесе токсин түзетін микроорганизмдердің дамуына және оларды жұқтыруға кедергі болатын, консервілерді, пресервілерді, сондай-ақ кеміргіштер мен жәндіктерден қорғайтын және өнімнің немесе ыдыс сапасының төмендеуін болдырмайтын жағдайларда тасымалдануы тиіс.
9. Сәйкестікті растау
90. Сәйкестікті растау тәртібі мен схемалары «Сәйкестікті растау рәсімдері туралы» техникалық регламентін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы № 90 қаулысымен белгіленген.
91. Сәйкестікті міндетті растауға жататын консервілер, пресервілер осы Техникалық регламентке 4-қосымшада көрсетілген.
10. Қолданысқа ену мерзімдері және шарттары
92. Осы Техникалық регламент алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он екі ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.

83. В случае замены животного жира растительным маслом или смесью растительного масла и животного жира обязательно приведение информации об этом.
8. Требования к безопасности хранения и транспортирования
консервов, пресервов
84. Хранение консервов, пресервов осуществляется в течение срока годности в условиях, обеспечивающих их сохранность.
85. Установленные изготовителем условия хранения и перевозки консервов, пресервов должны обеспечивать ее соответствие требованиям, установленным настоящим техническим регламентом.
86. Не допускается замораживание консервов, пресервов.
87. Консервы транспортируют в крытых транспортных средствах в соответствии с правилами перевозок, действующими на соответствующем виде транспорта.
88. При транспортировке консервов, пресервов одновременно с другими пищевыми продуктами, необходимо обеспечить условия, исключающие их соприкосновение, загрязнение.
89. Консервы, пресервы должны транспортироваться в условиях, препятствующих развитию патогенных или токсинообразующих микроорганизмов и заражения ими продукта, а также защищающих консервы, пресервы от грызунов и насекомых и предотвращающих ухудшение качества продукта или тары.
9. Подтверждение соответствия
90. Порядок и схемы подтверждения соответствия установлены постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90 "Об утверждении технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия".
91. Консервы, пресервы, подлежащие обязательному подтверждению соответствия указаны в приложении 4 к настоящему Техническому регламенту.
10. Сроки и условия введения в действие
92. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении двенадцати месяцев со дня первого официального опубликования.

93. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілген сәттен бастап Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік-техникалық құжаттар осы Техникалық регламентке сәйкес келтірілгенге дейін осы Техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлікте қолданыланады.
«Консервілер, пресервілер
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар»
техникалық регламентіне
1-қосымша
Техникалық регламенттің әрекетіне түскен консервілердің, пресервілердің кеден одағының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлары номенклатурасы бойынша кодтары
КО СЭҚ БТН коды
Позицияның атауы

93. С момента введения в действие настоящего Технического регламента нормативные правовые акты и нормативно-техническая документация, действующие на территории Республики Казахстан, до приведения их в соответствие с настоящим Техническим регламентом применяются в части, не противоречащей настоящему Техническому регламенту.
Приложение 1
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
консервов, пресервов"
Консервы, пресервы,
подпадающие под действие Технического регламента по единой
Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности
таможенного союза
КОД
ЕТН ВЭД ТС
Наименование позиции

0402 99 990 0
- - - - өзгелерi
0403
Шайқалған май, ұйыған сүт және кiлегей, йогурт, айран және өзге де ферменттелген немесе ашытылған сүт және кiлегей, қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттiлендiретiн заттар қосылған немесе қосылмаған, дәмдi-хош иiстi қоспалармен немесе оларсыз, жемiстер, жаңғақ немесе какао қосылған немесе қосылмаған:
0403 90
- өзгелері:
- - дәмдi-хош иiстi қоспалармен немесе оларсыз, жемiстер, жаңғақтар немесе какао қосылған:
- - - құрамында сүті жоқ майы бар ұнтақ, түйiршiктi немесе басқа да қатты түрлердегi:
- - - - қант немесе басқа да тәттілендіретін заттар қосылмаған:
0403 90 110 0
- - - - - 1,5 мас.%-дан аспайтын
0403 90 130 0
- - - - - 1,5 мас.%-дан астам, бiрақ 27 мас.%-дан аспайтын
0403 90 190 0
- - - - - 27 мас.%-дан астам
- - - - өзгесi, майы бар:
0403 90 310 0
- - - - - 1,5 мас.%-дан аспайтын
0403 90 330 0
- - - - - 1,5 мас.%-дан астам, бiрақ 27 мас.%-дан аспайтын
0403 90 390 0
- - - - - 27 мас.%-дан астам
- - - өзгелерi:
- - - - қант немесе басқа да тәттiлендiретiн заттар қосылмаған:
0403 90 510 0
- - - - - 3 мас.%-дан аспайтын:
0403 90 510 9
- - - - - - өзгелерi
0403 90 530 0
- - - - - 3 мас.%-дан астам, бiрақ 6 мас.%-дан аспайтын:
0403 90 530 9
- - - - - - өзгелерi
0403 90 590 0
- - - - - 6 мас.%-дан астам
- - - - өзгесi, майы бар:
0403 90 610 0
- - - - - 3 мас.%-дан астам
0403 90 630 0
- - - - - 3 мас.%-дан астам, бiрақ 6 мас.%-дан аспайтын
0403 90 690 0
- - - - - 6 мас.%-дан астам
- - дәмдi-хош иiстi қоспалармен немесе оларсыз, жемiстер, жаңғақтар немесе какао қосылған:
- - - құрамында сүт майы бар ұнтақ, түйiршiктi немесе басқа да қатты түрлердегi:
0403 90 710 0
- - - - 1,5 мас.%-дан астам
0403 90 730 0
- - - - 1,5 мас.%-дан астам, бiрақ 27 мас.%-дан аспайтын
0403 90 790 0
- - - - 27 мас.%-дан астам
- - - өзгесi, құрамында сүт майы бар:
0403 90 910 0
- - - - 3 мас.%-дан аспайтын
0403 90 930 0
- - - - 3 мас.%-дан астам, бiрақ 6 мас.%-дан аспайтын
0403 90 990 0
- - - - 6 мас.%-дан аспайтын
0404
Қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттiлендiретiн заттар қосылған немесе қосылмаған сүт сарысуы; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, қант немесе басқа да тәттiлендiретiн заттар қосылған немесе қосылмаған сүттiң табиғи құрамдас бөлiктерiнен алынған өнiмдер:
0404 10
- қоюлатылған немесе қоюлатылмаған, қант немесе басқа да тәттiлендiретiн заттар қосылған немесе қосылмаған сүт сарысуы және түрi өзгертiлген сүт сарысуы:
- - ұнтақ, түйiршiктi немесе басқа да қатты түрлердегi:
- - - қант немесе басқа да тәттiлендiретiн заттар қосылмаған, белогы бар (азоттың болуы х 6,38):
- - - - 15 мас.%-дан аспайтын және майы бар:

0402 99 990 0
- - - - прочие
0403
Пахта, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт, кефир и
прочие ферментированные или сквашенные молоко и
сливки, сгущенные или несгущенные, с добавлением или
без добавления сахара или других подслащивающих
веществ, со вкусо-ароматическими добавками или без
них, с добавлением или без добавления фруктов, орехов
или какао:
0403 90
- прочие:
- - без вкусо-ароматических добавок и без добавления
фруктов, орехов или какао:
- - - в порошке, гранулах или в других твердых видах:
- - - - без добавления сахара или других
подслащивающих веществ, с содержанием жира:
0403 90 110 0
- - - - - не более 1,5 мас.%
0403 90 130 0
- - - - - более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
0403 90 190 0
- - - - - более 27 мас.%
- - - - прочие, с содержанием жира:
0403 90 310 0
- - - - - не более 1,5 мас.%
0403 90 330 0
- - - - - более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
0403 90 390 0
- - - - - более 27 мас.%
- - - прочие:
- - - - без добавления сахара или других
подслащивающих веществ, с содержанием жира:
0403 90 510
- - - - - не более 3 мас.%:
0403 90 510 9
- - - - - - прочие
0403 90 530
- - - - - более 3 мас.%, но не более 6 мас.%:
0403 90 530 9
- - - - - - прочие
0403 90 590 0
- - - - - более 6 мас.%
- - - - прочие, с содержанием жира:
0403 90 610 0
- - - - - не более 3 мас.%
0403 90 630 0
- - - - - более 3 мас.%, но не более 6 мас.%
0403 90 690 0
- - - - - более 6 мас.%
- - со вкусо-ароматическими добавками или с
добавлением фруктов, орехов или какао:
- - - в порошке, гранулах или в других твердых видах,
с содержанием молочного жира:
0403 90 710 0
- - - - не более 1,5 мас.%
0403 90 730 0
- - - - более 1,5 мас.%, но не более 27 мас.%
0403 90 790 0
- - - - более 27 мас.%
- - - прочие, с содержанием молочного жира:
0403 90 910 0
- - - - не более 3 мас.%
0403 90 930 0
- - - - более 3 мас.%, но не более 6 мас.%
0403 90 990 0
- - - - более 6 мас.%
0404
Молочная сыворотка, сгущенная или несгущенная, с
добавлением или без добавления сахара или других
подслащивающих веществ; продукты из натуральных
компонентов молока, с добавлением или без добавления
сахара или других подслащивающих веществ, в другом
месте не поименованные или не включенные:
0404 10
- молочная сыворотка и видоизмененная молочная сыворотка, сгущенная или несгущенная, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ:
- - в порошке, гранулах или в других твердых видах:
- - - без добавления сахара или других подслащивающих
веществ, с содержанием белка (содержание азота х
6,38):
- - - - не более 15 мас.% и с содержанием жира:

2008 92 180 0
- - - - - - өзгелері
- - - - өзгелері:
- - - - - спирттің іс жүзінде шоғырлануы 11,85 мас.%-дан аспайтын:
2008 92 320 0
- - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 340 0
- - - - - - өзгелері
- - - - - өзгелері:
2008 92 360 0
- - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 380 0
- - - - - - өзгелері
- - - құрамында қосымша спирт жоқ:
- - - - құрамында қосымша қант бар:
- - - - - бастапқы орамадағы таза массасы 1 кг-нан аспайтын:
2008 92 510 0
- - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 590 0
- - - - - - өзгелері
- - - - - өзгелері:
- - - - - әрбір компоненттің үлесі барлық массаның 50 мас.%-дан аспайтын жемістер қоспалары:
2008 92 720 0
- - - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 740 0
- - - - - - - өзгелері
- - - - - - өзгелері:
2008 92 760 0
- - - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 780 0
- - - - - - - өзгелері
- - - - құрамында қосымша қант жоқ, бастапқы орамадағы таза массасы:
- - - - - 5 кг-нан немесе одан көп:
2008 92 920 0
- - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 930 0
- - - - - - өзгелері
- - - - - 4,5 кг-нан немесе одан көп, бірақ 5 кг-нан кем емес:
2008 92 940 0
- - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 960 0
- - - - - - өзгелері
- - - - - 4,5 кг-нан кем емес:
2008 92 970 0
- - - - - - тропикалық жемістерден жасалған (құрамында 50 мас. %-дан немесе одан да көп тропикалық жемістер мен тропикалық жаңғақтардың қоспаларын қамтитын)
2008 92 980 0
- - - - - - өзгелері
2008 99
- - өзгелері:
- - - құрамында қосымша спирт бар:
- - - - зімбір:
2008 99 110 0
- - - - - спирттің іс жүзінде шоғырлануы 11,85 мас. %-дан аспайтын:
2008 99 190 0
- - - - - өзгелері
- - - - жүзім:
2008 99 210 0
- - - - - құрамындағы қант 13 мас.%-дан астам
2008 99 230 0
- - - - - өзгелері
- - - - өзгелері:
- - - - - құрамындағы қант 13 мас.%-дан астам:

2008 92 180 0
- - - - - - прочие
- - - - прочие:
- - - - - с фактической концентрацией спирта не более
11,85 мас.%:
2008 92 320 0
- - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2008 92 340 0
- - - - - - прочие
- - - - - прочие:
2008 92 360 0
- - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2008 92 380 0
- - - - - - прочие
- - - не содержащие спиртовых добавок:
- - - - содержащие добавки сахара:
- - - - - в первичных упаковках нетто-массой более 1
кг:
2008 92 510 0
- - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2О08 92 590 0
- - - - - - прочие
- - - - - прочие:
- - - - - - смеси плодов, в которых доля каждого из
компонентов не превышает 50 мас.% всей массы:
2008 92 720 0
- - - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2008 92 740 0
- - - - - - - прочие
- - - - - - прочие:
2008 92 760 0
- - - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2008 92 780 0
- - - - - - - прочие
- - - - не содержащие добавок сахара, в первичных
упаковках нетто-массой:
- - - - - 5 кг или более:
2008 92 920 0
- - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2008 92 930 0
- - - - - - прочие
- - - - - 4,5 кг или более, но менее 5 кг:
2008 92 940 0
- - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2008 92 960 0
- - - - - - прочие
- - - - - менее 4,5 кг:
2008 92 970 0
- - - - - - из тропических плодов (включая смеси,
содержащие 50 мас.% или более тропических орехов и
тропических плодов)
2008 92 980 0
- - - - - - прочие
2008 99
- - прочие:
- - - содержащие спиртовые добавки:
- - - - имбирь:
2008 99 110 0
- - - - - с фактической концентрацией спирта не более
11,85 мас.%
2008 99 190 0
- - - - - прочие
- - - - виноград:
2008 99 210 0
- - - - - с содержанием сахара более 13 мас.%
2008 99 230 0
- - - - - прочие
- - - - прочие:
- - - - - с содержанием сахара более 9 мас.%:
- - - - - - с фактической концентрацией спирта не

2103 90 900
- - өзгелері:
2103 90 900 1
- - - майонез тұздығы
2103 90 900 9
- - - басқалары
2106
Басқа жерде аталмаған немесе енгізілмеген тағамдық өнімдер:
2106 10
- белокті концентраттар және текстурирленген белокті заттар:
2106 10 200 0
- - құрамында сүт майлары, сахароза, изоглюкоза, глюкоза немесе крахмал жоқ немесе құрамында 1,5 мас.%-дан сүт майлары, 5 мас.%-дан сахароза немесе изоглюкоз, 5 мас.%-дан кем глюкоза немесе крахмал бар
2106 10 800 0
- - өзгелері
2106 90
- өзгелері
2106 90 100 0
- - балқытылған ірімшіктер
2106 90 200 0
- - ішімдіктер өндірісі кезінде пайдаланылатын хош иісті заттар негізіндегі өнімдерден басқа, құрамды спирттік жартылай фабрикаттар
- - дәмді-хош иісті немесе бояғыш қосындылары бар қант шәрбаттары:
2106 90 300 0
- - - изоглюкоза шәрбаттары
- - - өзгелері:
2106 90 510 0
- - - - лактоза шәрбаты
2106 90 550 0
- - - - глюкоза шәрбаты және мальтодекстрин шәрбаты
2106 90 590 0
- - - - өзгелері
- - өзгелері:
2106 90 920 0
- - - құрамында сүт майлары, сахароза, изоглюкоза, глюкоза немесе крахмал жоқ немесе құрамында 1,5 мас.%-дан сүт майлары, 5 мас.%-дан сахароза немесе изоглюкоза, 5 мас.%-дан кем глюкоза немесе крахмал бар
2106 90 980
- - - өзгелері:
2106 90 980 1
- - - - қантсыз (сахарозасыз) және/немесе қант алмастырғышты пайдаланып жасалған сағыз
2106 90 980 2
- - - - қантсыз сағыз (жартылай фабрикат)
2106 90 980 3
- - - - тағамға теңдестіріп қосу үшін белгіленген витаминдер мен минералдық
2106 90 980 4
- - - - құрамында 15 мас.%-дан астам сүт майлары бар малдың немесе өсімдіктің тоңмайларынан немесе майлардан немесе олардың фракцияларынан жасалған тамақ үшін пайдалануға жарамды қоспалар немесе дайын өнімдер
2106 90 980 9
- - - - өзгелері
«Консервілер, пресервілер
қауіпсіздігіне қойылатынталаптар»
техникалық регламентіне
2-қосымша
Консервілер, пресервілер қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
1. Консервілер, пресервілер қауіпсіздігінің және тамақтық құндылығының көрсеткіштерін анықтау массалық үлесі сияқты нормаландыратын контаминанттартар ұйғарынды деңгейлері бойынша шикізаттың негізгі түрлері жүзеге асырылады. Консервілер, пресервілер қауіпсіздігінің көрсеткіштерін анықтау шикізат құрамындағы құрғақ заттар және түпкілікті өнімде бастапқы өнім есебінде жүзеге асырылады.

2103 90 900
- - прочие:
2103 90 900 1
- - - соус майонез
2103 90 900 9
- - - прочие
2106
Пищевые продукты, в другом месте не поименованные или
не включенные:
2106 10
- белковые концентраты и текстурированные белковые вещества:
2106 10 200 0
- - не содержащие молочных жиров, сахарозы,
изоглюкозы, глюкозы или крахмала или содержащие менее
1,5 мас.% молочного жира, 5 мас.% сахарозы или
изоглюкозы, 5 мас.% глюкозы или крахмала
2106 10 800 0
- - прочие
2106 90
- прочие:
2106 90 100 0
- - сыры плавленые
- - прочие:
2106 90 920 0
- - - не содержащие молочных жиров, сахарозы,
изоглюкозы, глюкозы или крахмала или содержащие менее
1,5 мас.% молочного жира, 5 мас.% сахарозы или
изоглюкозы, 5 мас.% глюкозы или крахмала
2106 90 980
- - - прочие:
2106 90 980 4
- - - - пригодные для употребления в пищу смеси или
готовые продукты из животных или растительных жиров
или масел или их фракций, содержащие более 15 мас.%
молочных жиров
2106 90 980 9
- - - - прочие
Приложение 2
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
консервов, пресервов"
Показатели безопасности консервов, пресервов
1. Определение показателей безопасности и пищевой ценности консервов, пресервов производится по основному(ым) виду(ам) сырья как по массовой доле, так и по допустимым уровням нормируемых контаминантов. Определение показателей безопасности консервов, пресервов производится в пересчете на исходный продукт с учетом содержания сухих веществ в сырье и в конечном продукте.
В консервах, пресервах контролируются пестициды - глобальные загрязнители: гексахлорциклогексан (альфа, бета, гамма-изомеры), дихлордифенилтрихлорэтан (далее - ДДТ) и его метаболиты. В консервах, пресервах изготовленных с применением зерна контролируются также ртутьорганические пестициды, 2,4-Д кислота, ее соли и эфиры. В консервах, пресервах из рыбы, рыборастительных, растительнорыбных консервов и продуктах переработки контролируется также 2,4-Д кислота, ее соли и эфиры.

2. Консервілер, пресервілерде пистицидтер - ауқымды ластаушылар: гексахлорициклогексан (альфа, бета, гамма-изомерлер), дихлордифенилтрихлорэтан (бұдан әрі - ДДТ) және оның метаболиттары бақыланады. Aстық қолданып жасалған консервілер, пресервілерде сонымен қатар органикалық сынап пестицидтері, 2,4-Д қышқылы, оның тұздары және эфирлері бақыланады. Балықтан жасалған консервілер, пресервілерде, балық-өсімдік, өсімдік-балықты консервілер, пресервілерде және қайта өңделген өнімдерде сонымен қатар 2,4-Д қышқылы, оның тұздары және эфирлері бақыланады.
3. Осы қосымшаның 2 тармағында көрсетілген ауқымды ластаушылардан басқа пестицидтердің қалдық санын анықтау тамақ өнімдердің өндірушілерімен (жеткізушімен) ұсынатын оларды қолдану туралы ақпарат негізінде жасалады.
4. Консервілер пресервілер құрамында маламин болмауы тиіс.
5. Тамақ өнімдерінде потогенді микроорганизмдер және ауруларды қоздырғыш, олардың инфекционды және паразитті ауруларды қоздыратын токсиндері немесе адам денсаулығына зиян келтірмеу тиіс.
6. Тамақ өнімдері қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштерін нормалау альтернативті принцип бойынша, яғни ішек таяқшасы тобының бактериилері бола алмайтын өнім массасы нормаланады, сонымен қатар патогенді микроағзалар, оның ішінде сальмонеллалар және Listeria monocytogenes микроағзалардың көпшілік топтары үшін жүзеге асырылады. Басқа жағдайларда норматив өнімнің (КОЕ/г, мл) 1 г (мл) отарлаужасаушы бірліктерін бейнелейді. «Рұқсат етілмейді» деген ұғымында нормалау құрамы үшін тамақ өнімдерінде олардың болмауы анықтаудың ең төменгі аспайтын қажет деңгей кеден одағының мемлекеттік мүшелерімен келісілген көлемінде тұспалданады
1. Ет, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштер
1-кесте
Өнімнің түрлері
Көрсеткіштер
мг/кг аспайтын рұқсат етілген.
Ескертулер
Құстың консервілері (құс еті және ет-есімдікті, өсімдік-ет с.і. паштетті және турамалы)
Уытты элементтер:
Қорғасын
0,5
0,6 паштет
1,0 (жинақталған қаңылтыр консервілер үшін)
Күшән
0,1
1,0 паштет
кадмий
0,05
0,3 (паштет)
0,1 (паштетті
жинакталған қаңылтыр ыдыстағы)
сынап
0,03
0,1 (паштет)
қалайы
200,0 (паштетті жинақталған қаңылтыр ыдыстағы)
хром
0,5 (паштетті жинақталған хромдалған ыдыстағы)
Нитрозаминдер: НДМA және НДЭA жиынтығы
0,002
Aнтибиотиктер* (жабайы құс етінен басқа):
левомицетин
рұқсат етілмейді
0,01-нан кем емес
тетрациклин тобы
рұқсат етілмейді
0,01 г/бірліктен кем емес
гризин
рұқсат етілмейді
б/г 0,5 г/бірліктен кем емес
бацитрацин
рұқсат етілмейді
б/г 0,02 г/бірліктен кем емес
Пестицидтер**:
ГХЦГ(, , -изомерілер)
0,1
ДДТ және оның метаболиттері
0,1
Диоксиндер***

2. Определение остаточных количеств пестицидов, за исключением глобальных загрязнителей, указанных в пункте 2 настоящего приложения проводится на основании информации об их применении, предоставляемой производителем (поставщиком) пищевых продуктов.
3. Не допускается присутствие меламина в консервах, пресервах.
4. В пищевых продуктах не допускается наличие патогенных микроорганизмов и возбудителей паразитарных заболеваний, их токсинов, вызывающих инфекционные и паразитарные болезни или представляющих опасность для здоровья человека.
5. Нормирование микробиологических показателей безопасности пищевых продуктов осуществляется для большинства групп микроорганизмов по альтернативному принципу, т.е. нормируется масса продукта, в которой не допускаются бактерии группы кишечных палочек, большинство условно-патогенных микроорганизмов, а также патогенные микроорганизмы, в т.ч. сальмонеллы и Listeria monocytogenes. В других случаях норматив отражает количество колониеобразующих единиц в 1 г (мл) продукта (КОЕ/г, мл).
Вещества, для которых нормирование содержания установлено в значении "не допускается", подразумевает их отсутствие в пищевом продукте в количествах, не превышающих минимальных требуемых уровней определения, согласованных государствами-членами таможенного союза.
1. Гигиенические показатели безопасности мясных,
мясорастительных
и растительномясных консервов
Таблица 1
Наименование продукции
Показатели
Допустимые уровни, мг/кг, не более
Примечания
Консервы птичьи
(из мяса птицы и
мясорастительные,
растительномясные, в
т.ч. паштетные и
фаршевые)
Токсичные элементы:
свинец
0,5
0,6 (паштетные)
1,0 (для консервов в
сборной жестяной таре)
мышьяк
0,1
1,0 (паштетные)
кадмий
0,05
0,3 (паштетные)
0,1 (для консервов в сборной
жестяной таре)
ртуть
0,03
0,1 (паштетные)
олово
200,0 (паштетные для консервов в
сборной жестяной таре)
хром
0,5 (паштетные для консервов в
сборной жестяной таре)
Нитрозамины:
сумма НДМА и
НДЭА
0,002
Антибиотики* (кроме дикой птицы):
левомицетин
не допускаются
не более
0,01
тетрацикли-
новая группа
не допускаются
не более
0,01 ед/г
гризин,
не допускаются
не более
0,5 ед/г
бацитрацин
не допускаются
не более
0,02 ед/г
Пестициды**:
ГХЦГ (
,
,
, -
изомеры)
0,1
ДДТ и его
метаболиты
0,1
Диоксины***

0,000002 - үй құсы (маймен есептегенде)
нитраттар
200 (ет-өсімдік)
Құс етінен пастерленген консервілер
Осы Техникалық регламенттің 3 Қосымшасына сәйкес «Д» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Өсімдік қоспаларымен және оларсыз стерильденген құс етінен жасалған консервілер, оның ішінде паштеттер
Осы Техникалық регламенттін 3 Қосымшасына сәйкес «A» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Ет, ет өсімдік, өсімдік ет консервілер
Уытты элементтер:
Қорғасын
0,5
1,0 (Жинақталған қаңылтыр ыдыстағы консервілер)
Күшән
0,1
кадмий
0,05
0,1 (Жинақталған қаңылтыр ыдыстағы консервілер)
сынап
0,03
қалайы
200,0 (Жинақталған қаңылтыр ыдыстағы консервілер)
хром
0,5 (Жинақталған қаңылтыр ыдыстағы консервілер)
Пестициды**:
ГХЦГ (, ,  -изомерлері)
0,1
ДДТ және оның қалдықтары
0,1
Нитрозаминдер:
НДМA мен НДЭA жиыны
0,002 (Натридің нитриті қосылған консервілер)
Нитраттар (Ет-өсімдік көкөністері бар)

0,000002 - домашняя птица (в
пересчете на жир)
Нитраты
200 (мясорастительные)
Консервы
пастеризованные из мяса
птицы
Должны удовлетворять требованиям промышленной стерильности
для консервов группы "Д" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Консервы
стерилизованные из мяса
птицы с растительными
добавками и без них, в
т.ч. и паштеты
Должны удовлетворять требованиям промышленной стерильности
для консервов группы "А" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Консервы из мяса,
мясо-растительные,
растительномясные
Токсичные элементы:
свинец
0,5
1,0 (для консервов в сборной
жестяной таре)
мышьяк
0,1
кадмий
0,05
0,1 (для консервов в сборной
жестяной таре)
ртуть
0,03
олово
200,0 (для консервов в сборной
жестяной таре)
хром
0,5 (для консервов в сборной жестяной
таре)
Пестициды**:
ГХЦГ (
,
,
,-
изомеры)
0,1
ДДТ и его
метаболиты
0,1
Нитрозамины:
Сумма НДМА и
НДЭА
0,002 (для консервов с добавлением
нитрата натрия)
Нитраты
(мясорасти-
тельные с
овощами)

200
Диоксиндер***
0,000003 сиыр еті, қой еті (маймен есептегенде)
0,000001 шошқа еті (маймен есептегенде)
Пастерленген консервілер:
- сиыр, қой және шошқа
- туралған және әуесқойлық ветчинасы
Осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «Д» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Сиыр, қой, жылқы, шошқа және еттің басқа түрлерінен стерильденген консервілер:
- табиғи
- жармадан, көкөністерден жасалған гарнирлер қосылған
Осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «A» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Субөнімдерден жасалған консервілер оның ішінде паштет (соғымдық және кәсіпшілік жануарлардың барлық түрлері)
Уытты элементтер
қорғасын
0,6
1,0
құрама қаңылтыр ыдыстағы консервілерге
күшән
1,0
кадмий
0,3
0,6
бүйректерде
сынап
0,1
0,2
бүйректерде
қалайы
200,0
құрама қаңылтыр ыдыстағы консервілерге
хром
0,5
хромдалған ыдыстағы консервілерде
Aнтибиотиктер
Шикі затты бақылау
Нитрозаминдер
Шикі затты бақылау
Пестицидтер
Шикі затты бақылау
Радионуклидтер
Шикі затты бақылау
Осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «A» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
2. Балықтан, акваөнімдерден, балық-өсімдік, өсімдік-балықты консервілерден жасалған консервілер, пресервілер қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері
2.1 Балықтан, акваөнімдерден, балық-өсімдік, өсімдік-балықты консервілерден жасалған консервілер, пресервілер қауіпсіздігінің көрсеткіштері
2-кесте
Өнімнің тобы
Кврсеткіштер
Мг/кг, аспайтын рұқсат етілген деңгейлер
Ескертпе
Балық консервілері және пресервілері
Уытты элементтер:
қорғасын
1,0
2,0 тунец, семсер-балық, ақсерке
күшән
1,0 тұщы сулы
5,0 теңіз сулы
кадмий
сынап
0,3 тұщы сулы айуандық емес
0,6 тұщы сулы айуандық
0,5 теңіз сулы
1,0 тунец, семсер-балық, ақсерке
қалайы
200 қаңылтыр ыдыстағы консервілерге
хром
0,5 хромдалған ыдыстағы консервілерге
бенз(а)пирен
0,001 ыстаған өнімдерге
Гистамин
100,0 тунец, скумбрия, арқан балық, майшабақ
нитрозаминдер
НДМA мен НДЭA жиыны
0,003
Диоксиндер***
0,000004
Пестицидтер**
ГХЦГ (, , - изомерілер)
0,2 теңіз сулы, теңіз жануарларының еті 0,03 тұщы сулы
ДДТ және олардың метаболиттері
0,2 теңіз сулы
0,3 тұщы сулы
2,0 бекіре балық, арқан
балық, майлы майшабақ
0,2 теңіз жануарлар еті
2,4-D қышқылы, оның тұздары және эфирлері
Тұщы сулы рұқсат етілмейді
Полихлорленген бииефилдер
2,0
Мүшеленген және мүшеленбеген арнайы татымды тұздалған балық пресервілері
Микробиологиялық көрсеткіштер:
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын

200
Диоксины***
0,000003 говядина, баранина (в
пересчете на жир)
0,000001 свинина (в пересчете на жир)
Консервы
пастеризованные:
- из говядины и свинины
- ветчина рубленная
и любительская
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов группы
"Д" в соответствии с Приложением 3 к настоящему Техническому
регламенту
Консервы из говядины,
свинины конины и т.п.
стерилизованные:
- натуральные
- с крупяными, овощными
гарнирами
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов группы
"А" в соответствии с Приложением 3 к настоящему Техническому
регламенту
Консервы из
субпродуктов, в том
числе паштетные (все
виды убойных и
промысловых животных)
Токсичные элементы:
свинец
0,6
1,0 (для консервов в сборной
жестяной таре)
мышьяк
1,0
кадмий
0,3
0,6 (почки)
ртуть
0,1
0,2 (почки)
олово
200,0 (для консервов в сборной
жестяной таре)
хром
0,5 (для консервов в хромированной
таре)
Нитрозамины:
Сумма НДМА и НДЭА
0,002
Антибиотики* (кроме диких животных):
левомицетин
не допускается
не более
0,01
тетрацикли-
новая группа
не допускается
не более
0,01 ед/г
гризин
не допускается
не более
0,5 ед/г
бацитрацин
не допускается
не более
0,02 ед/г
Пестициды**:
ГХЦГ (
,
,
-
изомеры)
0,1
ДДТ и его
метаболиты
0,1
Диоксины***
0,000006 - печень и продукты из нее
(в пересчете на жир)
Микробиологические показатели стерилизованных консервов
должны удовлетворять требованиям промышленной стерильности
для консервов группы "А" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
2. Гигиенические показатели безопасности консервов,
пресервов из рыбы, аквакультур, рыборастительных,
растительнорыбных консервов
2.1. Показатели безопасности консервов, пресервов из рыбы,
аквакультур, рыборастительных, растительнорыбных консервов
Таблица 2
Наименование
продукции
Показатели
Допустимые уровни, мг/кг,
не более
Примечания
Консервы и пресервы из
рыбы
Токсичные элементы
свинец
1,0
2,0 тунец, меч-рыба, белуга
мышьяк
1,0 пресноводная
5,0 морская
кадмий
0,2
ртуть
0,3 пресноводная нехищная
0,6 пресноводная хищная
0,5 морская
1,0 тунец, меч-рыба, белуга
олово
200 в сборной жестяной таре
хром
0,5 в хромированной таре
Бен(а)пирен
0,005 для копченых продуктов
Гистамин
100,0 тунец, скумбрия, лосось,
сельдь
Нитрозамины
сумма НДМА и НДЭА
0,003
Диоксины***
0,000004
Пестициды**:
ГХЦГ (
,
,
- изомеры)
0,2 морская, мясо морских
животных
0,03 пресноводная
ДДТ и его метаболиты
0,2 морская
0,3 пресноводная
2,0 осетровые, лососевые,
сельдь жирная
0,2 мясо морских животных
2,4-D кислота, ее
соли и эфиры
не допускается пресноводная
Полихлорированные
бифенилы
2,0
Пресервы пряного и
специального посола из
неразделанной и
разделанной рыбы
Микробиологические
показатели:
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более

1x105
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Патогенді, о.і. сальмонеллалар және L.monocytogenes, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Зеңдер, КОЕ/г, аспайтын
10
Aшытқы, КОЕ/г, аспайтын
100
Тұзы кем, татымды және арнайы тұздалған балық пресервілері: - мүшеленбеген
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын
1х105
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Патогенді, о. і. сальмонеллалар және L.mono Cytogenes, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Зеңдер, КОЕ/г, аспайтын
10
Aшытқы, КОЕ/г, аспайтын
100
- мүшеленген
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын
5x104
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Патогенді, о.і. сальмонеллалар және L.mono Cytogenes, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Зеңдер, КОЕ/г, аспайтын
10
Aшытқы, КОЕ/г, аспайтын
100
Өсімдік май, соус, құйылым қосылған, гарнир мен, гарнирсіз, мүшеленген балық пресервілері, соның ішінде майы бар албырт балық пресервілері
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын
2x105
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Патогенді, о.і. сальмонеллалар және L.mono Cytogenes, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Зеңдер, КОЕ/г, аспайтын
10
Aшытқы, КОЕ/г, аспайтын
100
«Пасталар» пресервілері - балық пасталары
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын
5х105
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Патогенді о.і. сальмонеллалар және L.mono Cytogenes, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Зеңдер, КОЕ/г, аспайтын
10
Aшытқы, КОЕ/г, аспайтын
100
- белокты пасталар
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын
1х105
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Патогенді, о.і. сальмонеллалар және L.mono Cytogenes, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Зеңдер, КОЕ/г, аспайтын
10
Aшытқы, КОЕ/г, аспайтын
100
- термиялық өнделген балық пресервілері
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын
5х104
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 0,01 г.
Рұқсат етілмейді
Патогенді, о.і. сальмонеллалар және L.mono Cytogenes, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
алюминий, қаңылтыр, шыны ыдыстағы балық консервілері
Микробиологиялық көрсеткіштер осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «A» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Балық уылдырықтары және олардан жасалған уылдырыққа ұқсас өнімдер;
Уытты элементы:
қорғасын
1,0
күшән
1,0
кадмий
1,0
сынап
0,2
Пестицидтер:**
ДДТ және оның метаболиттері
2,0
ГХЦГ (, , - изомерлері)
0,2
Полихлорирланған бифенидер
2,0
Бекіре балықтардың уылдырығы: - түйіршікті банкедегі, паюсті
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес

1x105
БГКП (колиформы), в
0,01 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 0,01 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L.monocytogenes, в
25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
10
дрожжи, КОЕ/г, не
более
100
Пресервы малосоленые
пряного и специального
посола из рыбы:
- неразделенной
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
1x105
БГКП (колиформы), в
0,01 г
не допускаются
S.aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 0,01 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L.monocytogenes, в
25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
10
дрожжи, КОЕ/г, не
более
100
- разделанной
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
5х104
БГКП (колиформы), в
0,01 г
не допускаются
S.aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 0,01 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L.monocytogenes, в
25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
10
дрожжи, КОЕ/г, не
более
100
Пресервы из разделанной
рыбы с добавлением
растительных масел,
заливок, соусов, с
гарнирами и без
гарниров (в т.ч. из
лососевых рыб)
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
2х105
БГКП (колиформы), в
0,01 г
не допускаются
S.aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 0,01 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L.monocytogenes, в
25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
10
дрожжи, КОЕ/г, не
более
100
Пресервы "Пасты" -
пасты рыбные
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
5х105
БГКП (колиформы), в
0,01 г
не допускаются
S.aureus, в 0,1 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 0,01 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L.monocytogenes, в
25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
10
дрожжи, КОЕ/г, не
более
100
- из белковой пасты
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
1х105
БГКП (колиформы), в
0,1 г
не допускаются
S.aureus, в 0,1 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 0,1 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L.monocytogenes, в
25 г
не допускаются
плесени
10
дрожжи
100
Пресервы из термически обработанной рыбы
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
5х104
БГКП (колиформы), в
1,0 г
не допускаются
S. aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы и
L.monocytogenes, в
25 г
не допускаются
Консервы из рыбы в стеклянной, алюминиевой и жестяной таре
Должны удовлетворять требованиям промышленной стерильности для
консервов группы "А" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Консервы, пресервы из
икры, имитированная
икра
Токсичные элементы:
свинец
1,0
мышьяк
1,0
кадмий
1,0
ртуть
0,2
Пестициды:**
ДДТ и его метаболиты
2,0
ГХЦГ (
,
,
- изомеры)
0,2
Полихлорированные
бифенилы
2,0
Икра осетровых рыб:
- зернистая баночная,
паюсная
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более

1х104
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
сульфитредиялайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, оның ішінде сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г, артық емес
50
ашытқы, КОЕ/г артық емес
50
пастерленген түйіршікті
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
1х103
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиалайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г, 0,1 г ішінде
Рұқсат етілмейді
ашытқы, КОЕ/г, 0,1 г ішінде
Рұқсат етілмейді
- тұздатылған шарбы уылдырығы
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
5х104
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиалайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г артық емес
50
ашытқы, КОЕ/г артық емес
300
- арқан балықтарының түйіршікті тұздалған уылдырығы: - банкедегі күбі
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
1х105
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиалайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г артық емес
50
ашытқы, КОЕ/г артық емес
300
- арқан балықтарының түйіршікті тұздалған уылдырығы: - банкедегі күбі
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
1х105
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиалайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г артық емес
50
ашытқы, КОЕ/г артық емес
300
салқындаған шарбылардан
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
5х104
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиалайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г артық емес
50
ашытқы, КОЕ/г артық емес
200
Балықтың басқа түрлерінің уылдырықтары: - түйіршіктері жарылған тұздалған, шарбылы әлсіз Тазартылған, ысталған, қақталған
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
1х105
БГКП (колиформалар), 0,1 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиалайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г артық емес
Рұқсат етілмейді
ашытқы, КОЕ/г артық емес
300
- пастерленген
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
5х103
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиалайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г, 0,1 г ішінде
Рұқсат етілмейді
ашытқы, КОЕ/г, 0,1 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Уылдырыққа ұқсас с.і. белокты түрі
КМAФAнМ, КОЕ/г, артық емес
1х104
БГКП (колиформалар), 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
S. aureus, 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
Сульфитредиялайтын клостридиялар 1,0 г ішінде
Рұқсат етілмейді
патогенді, о.і. сальмонеллалар 25 г ішінде
Рұқсат етілмейді
зең, КОЕ/г 0,1 ішінде
50
ашытқы, КОЕ/г 0,1 ішінде
50
Шыны ыдыста пастерленген балықтан жасалған жартылай консервілер
Осы техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «Д» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Балық бауырынан жасалған консервілер
Микробиологиялық көрсеткіштер осы техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «A» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Өсімдік май, соус, құйылым қосылған, гарнир мен, гарнирсіз, мүшеленген балық пресервілері, соның ішінде майы бар албырт балық пресервілері
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі, КОЕ/г, аспайтын

1x104
БГКП (колиформы), в
1,0 г
не допускаются
S. aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
50
дрожжи, КОЕ/г, не
более
50
- зернистая
пастеризованная;
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
1xl03
БГКП (колиформы), в
1,0 г
не допускаются
S. aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, в 0,1
г
не допускаются
дрожжи, КОЕ/г, в 0,1
г
не допускаются
- ястычная слабосоленая,
соленая
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
5x104
БГКП (колиформы) в
1,0 г
не допускаются
S. aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
50
дрожжи, КОЕ/г, не
более
100
Икра лососевых рыб
зернистая соленая:
- баночная, бочковая
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
1x105
БГКП (колиформы) в
1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
50
дрожжи, КОЕ/г, не
более
300
- из замороженных
ястыков
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
5x104
БГКП (колиформы), в
1,0 г
не допускаются
S. aureus, в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
50
дрожжи, КОЕ/г, не
более
200
Икра других видов рыб:
- пробойная соленая,
ястычная слабосоленая,
копченая, вяленая
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
1х105
БГКП (колиформы), в
0,1 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
50
дрожжи, КОЕ/г, не
более
300
- пастеризованная
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
5x103
БГКП (колиформы) в
1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, 0,1 г
не допускаются
дрожжи, КОЕ/г, 0,1 г
не допускаются
Аналоги икры, в т.ч.
белковые
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более
1x104
БГКП (колиформы), в
0,1 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие
клостридии в 0,1 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не
более
50
дрожжи, КОЕ/г, не
более
50
Полуконсервы
пастеризованные из рыбы
в стеклянной таре
Должны удовлетворять требованиям промышленной стерильности для
консервов группы "Д" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Консервы из печени рыб
Микробиологические показатели должны удовлетворять требованиям
промышленной стерильности для консервов группы "А" в
соответствии с Приложением 3 к настоящему Техническому
регламенту
Пресервы из аквакультур
с добавлением
растительных масел,
заливок, соусов с
гарниром и без гарнира
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более

7) р/е - рұқсат етілмейді (тірі күйдегі балаңқұрттар);
8) паразиттердің балаңқұрттары:
трематод
цестод
нематод
3-парагонимустер
4-спирометр
5-анизакисдер
6-контрацекумдер
7-псевдотеррандер
8-диоктофим
9-гнатостом
10-сулькаскаристер
11-эхиноцефалустер
3. Жемістерден, көкөністерден, саңырауқұлақтардан жасалған консервілері қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері
7-кесте
Өнім атауы
Көрсеткіштер
Мг/кг, аспайтын рұқсат етілген
Ескертпе
Көкөністен, жемістен, жидектен жасалған консервілер
Уытты элементтер:
қорғасын
0,5
0,4 (жемістен, жидектен жасалған)
1,0 (жинақ қаңылтыр ыдыста)
күшән
0,2
кадмий
0,03
0,05 (жинақ қаңылтыр ыдыста)
сынап
0,02
қалайы
200,0 (жинақ қаңылтыр ыдыста)
хром
0,5 (хромдалған ыдыста)
Микоуыттар:
патулин
0,05 (алмадан, томаттан, Шырғанақтан, шәңгіштен жасалған)
Нитраттар, пестицидтер - шикізат бойынша бақылау
рН 4,2 бар және жоғары көкөністі консервілер, өріктерден, шабдаллардан, алмұрттардан рН 3,8 және жоғары қышқыл қоспасысыз жасалған консервілер
Микробиологиялық көрсеткіштер осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «A» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
құрамында 12% төмен құрғақ заттар бар қойылтылмаған қызанақ өнімдері (тұтас консервіленген)
Микробиологиялық көрсеткіштер осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «Б» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
рН 3,7-4,2 бар көкөністі консервілер
Микробиологиялық көрсеткіштер осы Техникалық регламентгің 3-қосымшасына сәйкес «В» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Көкөністі консервілер (рН-пен 3,7-ден төмен), сорбин қышқылымен және 4,0-ден төмен рН қоғамдық тамақтану үшін жемісті және көкөністі-жидекті, пастерленген консервілер; өріктерден, рН 3,8-ден төмен шабдалылардан және алмұрттардан жасалған консервілер
Микробиологиялық көрсеткіштер осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «Г» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Саңырауқұлақты консервілер
Уытты элементтер:
қорғасын
0,5
1,0 (жинақ қаңылтыр ыдыста)
күшән
0,5
кадмий
0,1
сынап
0,05
қалайы
200,0 (жинақ қаңылтыр ыдыста)
хром
0,5 (хромдалған ыдыста)
Пестицидтер**:
Гексахлорциклогексан ( , , - изомерлер)
0,1 (қартоп, жас бұршақ, қантты қызылша) 0,5 (көкөністер,т бақша, саңырауқұлақтар) 0,05 (жеміс-жидектер, жүзімге)
ДДТ және оның метаболиттері
0,1
Микробиологиялық көрсеткіштер осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес «Г» топтағы (табиғи саңырауқұлақтардан жасалған) немесе «В» топтағы (маринадталған саңырауқұлақтардан жасалған) консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Джемдер, қайнатпалар, повидло, жемістер және жидектер, қантпен үйкелескен, және басқа жеміс-жидекті қант қосылған концентраттар
Уытты элементтер:
қорғасын
0,5
1,0 (жинақ қаңылтыр ыдыста)
күшән
0,5
кадмий
0,1
сынап
0,05
қалайы
200,0 (жинақ қаңылтыр ыдыста)
хром
0,5 (хромдалған ыдыста)
Микотоксиндер: патулин
0,05 (алма, шырғанақты)
Қантпен езілген джемдар, қайнатпалар, конфитюрлер, жеміс-жидектер және басқа қантпен жасалған жеміс-жидектер концентраттары
Микробиологиялық көрсеткіштер:
КМAФAнМ-і, өнімнің 1 г (см3)-дегі КОЕ, аспайтын

7) н/д - не допускаются (личинки в живом виде);
8) личинки паразитов
трематод
цестод
нематод
3-парагонимусов
4-спирометр
5-анизакисов
6-контрацекумов
7-псевдотерранов
8-диоктофим
9-гнатостом
10-сулькаскарисов
11-эхиноцефалусов
3. Гигиенические показатели безопасности консервов,
полуконсервов из плодов, овощей, грибов
Таблица 7
Наименование продукции
Показатели
Допустимые уровни,
мг/кг, не более
Примечания
Консервы овощные, фруктовые,
ягодные
Токсичные элементы:
свинец
0,5
0,4 (фрукты, ягоды)
1,0 (в сборной жестяной
таре)
мышьяк
0,2
кадмий
0,03
0,05 (в сборной
жестяной таре)
ртуть
0,02
олово
200,0 (в сборной жестяной
таре)
хром
0,5 (в хромированной
таре)
Микотоксины:
патулин
0,05 яблочные, томатные,
облепиховые
Нитраты, пестициды
- контроль по сырью
Консервы овощные, имеющие
рН 4,2 и выше, Консервы из
абрикосов, персиков, груш с
рН 3,8 и выше, приготовленные
без добавления кислоты
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов
группы "А" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Неконцентрированные
томатопродукты
(цельноконсервированные)
с содержанием сухих веществ
менее 12 %
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов
группы "Б" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Консервы овощные, имеющие
рН 3,7-4,2
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов
группы "В" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Консервы овощные
(с рН ниже 3,7), фруктовые
и плодово-ягодные
пастеризованные, консервы для
общественного питания с
сорбиновой кислотой и рН ниже
4,0; консервы из абрикосов,
персиков и груш с рН ниже 3,8
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов
группы "Г" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Консервы грибные
Токсические элементы, не более:
свинец
0,5
1,0 (в сборной
жестяной таре)
мышьяк
0,5
кадмий
0,1
ртуть
0,05
олово
200,0 (в сборной жестяной
таре)
хром
0,5 (в хромированной
таре)
Пестициды**:
ГХЦГ (
,
,
-
изомеры)
0,1 (картофель, зеленый
горошек, сахарная свекла)
0,5 (овощи, бахчевые,
грибы) 0,05 (фрукты,
ягоды виноград)
ДДТ и его метаболиты
0,1
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов
группы "А" ( из натуральных грибов) или консервов
группы "В" (из маринованных грибов) в соответствии с
Приложением 3 к настоящему Техническому регламенту
Джемы, варенье, повидло,
плоды и ягоды, протертые с
сахаром, и др. плодовоягодные
концентраты с сахаром
Токсичные элементы:
свинец
0,5
1,0 (в сборной
жестяной таре)
мышьяк
1,0
кадмий
0,05
ртуть
0,02
олово
200,0 (в сборной жестяной
таре)
хром
0,5 (в хромированной
таре)
Микотоксины: патулин
0,05 (яблочные,
облепиховые)
Джемы, варенье, повидло,
конфитюры, плоды и ягоды,
протертые с сахаром, и др.
плодовоягодные концентраты с
сахаром нестерилизованные
Микробиологические показатели:
КМАФАнМ, КОЕ/г, не
более

5х103
БГКП (колиформалар), 0,01 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Патогенді, о.і. сальмонеллалар, 25 г. ішінде
Рұқсат етілмейді
Зеңдер, КОЕ/г, аспайтын
50
Aшытқыштар, КОЕ/г, аспайтын
50
Әр түрлі физикалық жылу өңдеу тәсілдерге түсірілген джемдер, қайнатпалар, повидло, конфитюрлер, қантпен езілген жеміс-жидектер, басқа, қант қосылған жеміс-жидектер концентраттары
Микробиологиялық көрсеткіштер осы Техникалық ретламенттің 3-қосымшасына сәйкес «Г» топтағы консервілерге арналған өндірістік стерильдік талаптарға қамтамасыз ету тиіс.
Жемістерден жасалған қойылтылған шырындар, қойылтылған морстар, қойытылған жеміс езбелері, консервіленген
Ұрық пайда болмайтын микроағзалар 1 г/см3-та
Рұқсат етілмейді
Aшытқы 1 г/ см3 -та КОЕ/см3(г),
Рұқсат етілмейді
Зендер 1 г/см3-та КОЕ/см3(г),
Рұқсат етілмейді
Қойылтылған жемісті езбелер (қызанақ шырыннан және езбеден басқа), консервіленген
Мезофилді клостридтер 1 г/см3-та
Рұқсат етілмейді
Ұрық пайда болмайтын микроағзалар 1 г/см3
Рұқсат етілмейді
Aшытқы 1 г/ см3 -та КОЕ/см3(г),
Рұқсат етілмейді
Зендер 1г/см3-та КОЕ/см3(г),
Рұқсат етілмейді
Қойылтылған қызанақ шырыны, қойылтылған қызанақ езбесі, құрамында 12%-тен артық еритін кұрғақ заттары бар қойылтылған қызанақ пастасы
Мезофилді клостридтер 1 г/см3-та
Рұқсат етілмейді
1г/ см3 -та Сүтқышқылды микроағзалар
Рұқсат етілмейді
Ұрық пайда болмайтын микроағзалар 1 г/ см3
Рұқсат етілмейді
Aшытқы 1г/ см3 -та КОЕ/см3(г),
Рұқсат етілмейді
Зеңдер 1 г/ см3 -та КОЕ/см3(г),
Рұқсат етілмейді
4. Сүт консервілері қауіпсіздігінің гигиеналық көрсеткіштері
8-кесте
Өнімнің тобы
Көрсеткіштер
Мг/кг, аспайтын рұқсат етілген деңгейлер
Ескертпе
1. Сүтті, құрғақ сүтқұрамды консервілер
Уытты элементтер:
қорғасын
0,3
күшән
0,15
кадмий
0,1
сынап
0,015
Калайы (қаңылтыр ыдыстағы консервілерде)
200,0
Хром (хромдалған ыдыстағы консервілерде)
0,5
Микотоксиндер: афлатоксин М
0,0005
Aнтибиотиктер*:
Левомицетин
Рұқсат етілмейді
0,01 г көп емес
Тетрацикл тобы
Рұқсат етілмейді
0,01 ед/г көп емес
Пенициллин
Рұқсат етілмейді
0,01 ед/г көп емес
Стрептомицин
Рұқсат етілмейді

5x103
БГКП (колиформы) в
1,0 г
не допускаются
патогенные, в т.ч.
сальмонеллы в 25 г
не допускаются
дрожжи, КОЕ/г, не
более
50
плесени, КОЕ/г, не
более
50
Джемы, варенье, повидло,
конфитюры, плоды и ягоды,
протертые с сахаром, и др.
плодово-ягодные концентраты с
сахаром, подвергнутые
различным способам
теплофизического воздействия.
Микробиологические показатели должны удовлетворять
требованиям промышленной стерильности для консервов
группы "Г" в соответствии с Приложением 3 к
настоящему Техническому регламенту
Концентрированные соки из
фруктов, концентрированные
морсы, концентрированные
фруктовые пюре,
консервированные
Неспорообразующие
микроорганизмы в
1г/см3
Не допускаются
Дрожжи, KOE/cм3(г),
в 1г/см3
Не допускаются
Плесени, КОЕ/см3(г),
в 1г/см3
Не допускаются
Концентрированные овощные
пюре (за искл. томатных соков
и пюре), консервированные
Мезофильные
клостридии в
1г/см3
не допускаются
Неспорообразующие
микроорганизмы в
1г/см3
не допускаются
Дрожжи, КОЕ/см3(г),
в 1г/см3
не допускаются
Плесени, КОЕ/см (г),
в 1г/см3
не допускаются
Концентрированный томатный
сок, концентрированное
томатное пюре,
концентрированная томатная
паста с содержанием
растворимых сухих веществ в
более чем 12 %
Мезофильные
клостридии в 1г/см3
не допускаются
Молочнокислые
микроорганизмы в
1г/см3
не допускаются
Неспорообразующие
микроорганизмы в
1г/см3
не допускаются
Дрожжи, КОЕ/г (см3)
не допускаются
Плесени, КОЕ/г
(см3)
не допускаются
4. Гигиенические показатели безопасности молочных консервов
Таблица 8
Наименование продукции
Показатели
Допустимые
уровни, мг/кг,
не более
Примечание
Консервы молочные,
молочные составные
Токсичные элементы:
Свинец
0,3
Мышьяк
0,15
Кадмий
0,1
Ртуть
0,015
Олово (для консервов в сборной
жестяной таре)
200
Хром (для консервов в
хромированной таре)
0,5
Микотоксины: афлатоксин M1
0,0005
Антибиотики*:
Левомицетин
Не допускается
Не более 0,01
Тетрациклиновая группа
Не допускается
Не более 0,01
ед/г
Пенициллин
Не допускается
Не более 0,01
ед/г
Стрептомицин
Не допускается

0,5 ед/г көп емес
Пестицидтер**: (майға санағанда)
ГХЦГ (, , -изомерлері)
1,25
ДДТ және оның метаболиттері
1,0
Ескерту:
*Гризин, бацитрацин және тетрациклин тобының антибиотиктерін қолдану барысында химиялық әдіспен анықтау олардың нақты құрамын б/г есептегенде стандарттың белсенділігі бойынша өндіріледі.
** Қалдық санын және өнеркәсіптік шикізатты өндіру кезінде қолданылған пестицидтерді бақылау қажет.
*** Диоксиндер олардың шикізатта болу мүмкіндігі негізделген болған жағдайда анықтайды:
- 1%- тен кем май құрайтын өнімдерге жоғарғы деңгей жатпайды;
- осында және бұдан әрі диоксиндер өзімен полихлорирленген дибензо-п-диоксиндердің (ПХДД) және полихлорирленген дибензофурандардың (ПХДФ) жиынын ұсынады және Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұжымы (WHO-TEFs) шкаласы бойынша уытты баламалардың (УБ) жиыны сияқты білдіреді:
Уытты баламалар
Конгенер
УБ мөлшері
Дибензо-п-диоксины (ПХДД)

Не более 0,5
ед/г
Пестициды ** (в пересчете на жир):
ГХЦГ (
,
,
-
изомеры)
1,25
ДДТ и его метаболиты
1,0
Примечание:
* При использовании химических методов определения гризина, бацитрацина и антибиотиков тетрациклиновой группы пересчет их фактического содержания в ед/г производится по активности стандарта.
** Необходимо контролировать остаточные количества и тех пестицидов, которые были использованы при производстве продовольственного сырья
*** Диоксины определяются в случае обоснованного предположения о возможном их наличии в сырье:
- максимальный уровень не относится к продуктам, содержащим менее 1 % жира;
- здесь и далее диоксины представляют собой сумму полихлорированных дибензо-п-диоксинов (ПХДД) и полихлорированных дибензофуранов (ПХДФ) и выражены как сумма токсических эквивалентов (ТЭ) по шкале Всемирной организации здравоохранения (WHO-TEFs):
Токсические эквиваленты
Конгенер
Величина ТЭ
Дибензо-п-диоксины (ПХДД)

130
100
3.
сүт консервілері
300
100
4.
тамыржемістерден, көкөністерден, саңырауқұлақтардан жасалған консервілер, жартылай консервілер
160(800*)
-
Ескерту: * - құрғақ өнімде рұқсат етілетін деңгей
«Консервілер, пресервілер
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар»
техникалық регламентіне
3-қосымша
Консервіленген тамақ өнімдері қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері
1. Консервленген тағам өнімінің (консервілер) құрамына, белсенді қышқылдылықтың мелшеріне (рН) құрамындағы құрғақ заттарына карай консервілеуді A, Б, В, Г, Д, Е атты 5 топқа бөледі. A, Б, В, Г және Е топтарының қалбырға салынған өнімдері толық консервілер, ал Д - тобы жартылай консервілер тобына жатады.
Ыстықпен әсер етудің әр түрлі тәсілдері арқылы өңделген және асептикалық жолмен құйылған Сұйық сүт өнімдері (сүт, кілегей, десерттер және басқалар), стерилизациядан өткізілген өнімдердің жеке тобын құрайды. Балалар тағамдары мен емдәмдік тағамдардың консервілерін жоғарыда көрсетілген топтардағыдай етіп бөлінеді.

130
100
3.
молочные консервы
300
100
4.
консервов, полуконсервов из плодов,
овощей, грибов
160(800*)
-
Примечания: * - допустимый уровень в сухом продукте
Приложение 3
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
консервов, пресервов"
Микробиологические показатели безопасности
консервированных пищевых продуктов
1. В зависимости от состава консервированного пищевого продукта (консервы), величины активной кислотности (рН) и содержания сухих веществ консервы делят на 5 групп: А, Б, В, Г, Д. Консервированные продукты групп А, Б, В, Г и относятся к полным консервам, а группа Д - к пресервам (полуконсервам).
Молочные продукты питьевые (молоко, сливки, десерты и т.п.), подвергнутые различным способам теплофизического воздействия и асептическому розливу, составляют самостоятельную группу стерилизованных продуктов.

2. Консервілерді мынадай топтарға бөледі:
1) A тобына - рН 4,2 және одан да жоғары қалбырға салынған тағамдық өнімдер, сонымен бірге қышқылдық деңгейі шектелмеген, қышқыл қоспай дайындалған көкөністен, еттен, ет-өсімдікті, балық өсімдікті және балықтан жасалған қалбырға салынған өнімдер; рН 3,8 және одан да жоғары өріктен, шабдалыдан және алмұрттан дайындалған нәрсу, шырындар және пюре; қойылтылған стерилизациядан өткізілген сүт консервілері; шикі зат құрамы күрделі (жеміс-жидек, жеміс-көкөністен құрамына сүт қосылған көкөністен) консервілер жатады;
2) Б тобына - қалбырланған томат өнімдері: құрамында 12% кем құрғақ заттар бар қанықтырылмаған томатөнімдері (бүтіндей консервіленген қызанақ, қызанақ сусындар); құрамында 12% кем құрғақ заттар бар қанықтырылмаған томат өнімдері (томат пастасы, томат тұздықтары, кетчуптер және басқалар) жатады;
3) В тобына - рН 3,7-4,2 болатын консервіленген аздап қышқыл көкөніс маринадтары, шырындар, салаттар, винегреттер және басқа өнімдер, соның ішінде консервіленген қияр қышқылдығы реттелетін көкөністерден жасалған және басқа да консервілер жатады;
4) Г тобы - рН 3,7 төмен көкөністен жасалған консервілер, қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына арналған рН 4,0 төмен сорбин қышқылды жемістен және жеміс-жидектен жасалған пастерленген консервілер; рН 3,8 және оданда жоғары өріктен, шабдалыдан және алмұрттан дайындалған консервілер жатады;
5) Д тобы - пастерленген ет, ет-өсімдікті, балық және балық өсімдікті консервіленген өнімдер (шошқаның қыртыс майы, тұздалған және ысталған бекон, жіңішке шұжық, ветчина және басқалар) жатады;
A және Б* тобының толық консервілер қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері (өндірістік стерильділік)
1-кесте
п/п
Консервілерде анықталған микроорганизмдер
Жалпыға арналған консервілер
1.
В. subtilis тобының спора түзетін мезофилді аэробты және факультативтіанаэробты микроорганизмдері
Өндірістік стерилділік талаптарына жауап береді. Бұл микроорганизмдердің мөлшері анықталған жағдайда, оның мөлшері 1 г (см3) өнімде 11 клеткадан аспайтындай болуы керек. Өндірістік стерилділік талаптарына жауап бермейді.
2.
B.cereus және (немесе) B.polymyxa тобының спора түзетін мезофилді аэробты және факультативтіанаэробты
3.
Мезофилді клостридиялар.
Егер анықталған мезофилді клостридиялар C.botulinum және (немесе) С perfringens тобына жатпайтын болса, өндірістік стерильдік талаптарына жауап береді. Мезофилді клостридиялар анықталған жағдайда, оның мөлшері 1 г (см3) өнімде 1 клетка Өндірістік стерилділік талаптарына жауап бермейді.
4.
Спора түзбейтін микрооргаиизмдер және (немесе) зеңді саңырауқұлақтар, және (немесе)
5.
Спора түзетін термофилді анаэробты, аэробты және факультативтіанаэробты микроорганизмдер.
Өндірістік стерилділік талаптарына жауап береді, бірақ сақталу температурасы 200С-ден аспауы керек.
В және Г тобының толық консервілер қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері (өндірістік стерилділік)
2-кесте
п/п
Консервілерде анықталған микроорганизмдер
В тобы
Г тобы
1.
В. polymyxa тобының газ түзетін, спора түзетін мезофилді аэробты және факультативтіанаэробты микроорганизмдері
Өндірістік стерилділік талаптарына жауап бермейді.
Aнықталмайды
2.
Газ түзбейтін спора түзетін мезофилді аэробты және факультативтіанаэробты микроорганизмдері

2. Выделяют следующие группы консервов:
1) группа А - консервированные пищевые продукты, имеющие рН 4,2 и выше, а также овощные, мясные, мясорастительные, рыборастительные и рыбные консервированные продукты с нелимитируемой кислотностью, приготовленные без добавления кислоты; компоты, соки и пюре из абрикосов, персиков и груш с рН 3,8 и выше; сгущенные стерилизованные молочные консервы; консервы со сложным сырьевым составом (плодово-ягодные, плодоовощные и овощные с молочным компонентом);
2) группа Б - консервированные томатопродукты: неконцентрированные томатопродукты (цельноконсервированные томаты, томатные напитки) с содержанием сухих веществ менее 12 %;
концентрированные томатопродукты, с содержанием сухих веществ 12 % и более (томатная паста, томатные соусы, кетчупы и другие);
3) группа В - консервированные слабокислые овощные маринады, соки, салаты, винегреты и другие продукты, имеющие рН 3,7 - 4,2, в том числе огурцы консервированные, овощные и другие консервы с регулируемой кислотностью;
4) группа Г - консервы овощные с рН ниже 3,7, фруктовые и плодово-ягодные пастеризованные, консервы для общественного питания с сорбиновой кислотой и рН ниже 4,0; консервы из абрикосов, персиков и груш с рН ниже 3,8;
5) группа Д - пастеризованные мясные, мясорастительные, рыбные и рыборастительные консервированные продукты (шпик, соленый и копченый бекон, сосиски, ветчина и другие).
Микробиологические показатели безопасности (промышленная
стерильность) полных консервов групп А и Б*
Таблица 1.
п/п
Микроорганизмы,
выявленные в
консервах
Консервы общего назначения
1.
Спорообразующие
мезофильные
аэробные и
факультативно-
анаэробные
микроорганизмы
группы В. subtilis
Отвечают требованиям промышленной
стерильности. В случае определения количества
этих микроорганизмов оно должно быть не более
11 клеток в 1 г (см3) продукта
2.
Спорообразующие
мезофильные
аэробные и
факультативно-
анаэробные
микроорганизмы
группы В. cereus
и (или)
В.polymyxa
Не отвечают требованиям промышленной
стерильности
3.
Мезофильные
клостридии
Отвечают требованиям промышленной
стерильности, если выявленные мезофильные
клостридии не относятся к
С.botulinum и (или) С. perfringens. В случае
определения мезофильных клостридии их
количество должно быть не более 1 клетки в
1 г (см3) продукта
4.
Неспорообразующие
микроорганизмы,
в т.ч.
молочнокислые и
(или) плесневые
грибы, и (или)
дрожжи
Не отвечают требованиям промышленной
стерильности
5.
Спорообразующие
термофильные
анаэробные,
аэробные и
факультативно-
анаэробные
микроорганизмы
Отвечают требованиям промышленной
стерильности, но температура хранения не
должна быть выше 200С
Примечание: * - для сгущенных стерильности молочных консервов
оценка промышленной стерильности производится в соответствии с
действующим национальным стандартом.
Микробиологические показатели безопасности (промышленная
стерильность) полных консервов групп В и Г
Таблица 2.
п/п
Микроорганизмы,
выявленные в консервах
Группа В
Группа Г
1.
Газообразующие
спорообразующие
мезофильные аэробные и
факультативно-анаэробные
микроорганизмы группы
В. polymyxa
Не отвечают требованиям
промышленной стерильности
Не
определя-
ются
2.
Негазообразующие
спорообразующие
мезофильные аэробные и
факультативно-анаэробные
микроорганизмы
Отвечают требованиям
промышленной стерильности
при определении этих
микроорганизмов в количестве

Бұл микроорганизмдер өнімде 1 г (см3) 90 КТБ-дан аспайтындай мөлшерде анықталған жағдайда, өндірістік стерилділік талаптарына жауап береді.
Aнықталмайды
3.
Мезофильді клостридиялар
Егер анықталған мезофилді клостридиялар C.botulinum және (немесе) С. perfringens тобына жатпайтын болса, өндірістік стерилділік талаптарына жауап береді. Мезофилді клостридиялар анықталған жағдайда, оның мөлшері 1 г (см3) өнімде 1
Aнықталмайды
4.
Спора түзбейтін микроорганизмдер және (немесе) зеңді саңырауқұлақтар, және (немесе)
Өндірістік стерильділік талаптарына жауап бермейді
Д тобының толық консервілер қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері (өндірістік стерилділік)
3-кесте
п/п
Көрсеткіштер
Өндірістік стерилділік талаптарына жауап беретін рұқсат етілген деңгейі
1.
Мезофилді аэробты және факультативтіанаэробты микрооргаиизмдердің саны (МAФAнМС)
(см3)-де 2х102 КТБ/г аспайтын
2.
Ішек таяқшалары тобының бактериялары (ІТЖБТ, колиформдар)
1 г (см3) өнімде рұқсат етілмейді
3.
В. cereus
1 г (см3) өнімде рұқсат етілмейді
4.
Сульфиті қайталанатын Клостридиялар
0,1 г (см3) өнімде рұқсат етілмейді*
5.
S. cereus
1 г (см3) өнімде рұқсат етілмейді
6.
патогенді, соның ішінде сальмонеллалар
25 г (смЗ) өнімде рұқсат етілмейді
Ескертпе: * - балық консервілерге - 1,0 г (см3)өнімде рұқсат етілмейді
Сұйық стерилизациядан өткізілген сүт пен кілегей және басқа да асептикалық жолмен құйылған сүт негізіндегі өнімдері қауіпсіздігінің микробиологиялық көрсеткіштері (өндірістік стерильділік)
4-кесте
Р/с
Көрсеткіштер
Өндірістік стерилділік талаптарына жауап беретін рұқсат етілген деңгейі
1.
3-5 тәулігіне 370С температурада жылулығын бір қалыпта ұстау
Көзге көрінетін ақаулар мен бұзылғандық белгісінің болмауы (қаптаманың ұлғаюы, сыртқы түрінің өзгеруі және басқалар)
2.
Қышқылдығы, о Т*
Белгілентін қышқылдығының 2о Т аспайтындай болып өзгеруі
3.
Мезофилді аэробты және факультативтіанаэробты микроорганизмдер*

не более 90 КОЕ в 1г (см3)
продукта
Не
определя-
ются
3.
Мезофильные клостридии
Отвечают требованиям
промышленной стерильности,
если выявленные мезофильные
клостридии не относятся к
С. botulinum и (или)
С. perfringens. В случае
определения мезофильных
клостридий их количество
должно быть не более 1 клетки
в 1 г (см3) продукта
Не
определя-
ются
4.
Неспорообразующие
микроорганизмы и (или)
плесневые грибы, и (или) дрожжи
Не отвечают требованиям промышленной
стерильности
Микробиологические показатели безопасности (промышленная
стерильность) пресервов (полуконсервов) группы Д
Таблица 3.
п/п
Показатели
Допустимый уровень
1.
Количество мезофильных
аэробных и
факультативно-анаэробных
микроорганизмов (КМАФАнМ)
Не более 2х102 КОЕ/г
2.
Бактерии группы кишечных
палочек (колиформы)
Не допускаются в 1 г продукта
3.
В. cereus
Не допускаются в 1 г продукта
4.
Сульфитредуцирующие
клостридии
Не допускаются в 0,1 г продукта;
для рыбных полуконсервов в 1,0 г
продукта *
5.
S. aureus и др.
коагулазоположительные
стафилококки
Не допускаются в 1 г продукта
6.
Патогенные, в том числе
сальмонеллы
Не допускаются в 25 г продукта
Примечание: * - для рыбных полуконсервов - не допускается в 1,0 г
(см3) продукта
Микробиологические показатели безопасности (промышленная
стерильность) питьевых стерилизованного молока и сливок и
других продуктов асептического розлива на молочной основе
Таблица 4.
п/п
Показатели
Условия и допустимые уровни,
отвечающие требованиям промышленной
стерильности
1.
Термостатная выдержка при
температуре 370С в течение
3-5 суток
Отсутствие видимых дефектов и
признаков порчи (вздутие упаковки,
изменения внешнего вида и др.)
2.
Кислотность, 0Тернера *
Изменение титруемой кислотности не
более чем на 20Тернера
3.
Количество мезофильных
аэробных и
факультативно-анаробных
микроорганизмов

(см3) 10 КТБ/г аспайтын
4.
Микроскопиялық препараттар
Бактерия клеткаларының болмауы
5.
Түйсіктік қасиеттері
Дәмі мен қоюлығының өзгермеуі
Ескертпе: * балаларға арналған және диеталық тамақ өнімдерін бақылау кезінде және қайта зерттеулерде санитарлық-эпидемиологиялық бағалау өткізу кезінде анықталады.
«Консервілер, пресервілер
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар»
техникалық регламентіне
4-қосымша
Сәйкестікті міндетті растауға жататын консервілер, пресервілер тізімі
КО СЭҚ БТН коды
Позицияның атауы
Сәйкестікті сертификаттауға жататын консервілер, пресервілер

Не более 10 КОЕ/г (см3)
4.
Микроскопический препарат
Отсутствие клеток бактерий
5.
Органолептические свойства
Отсутствие изменений вкуса и
консистенции
Примечание: * - определяется при проведении
санитарно-эпидемиологической оценки, при контроле продуктов детского
и диетического питания и при повторных исследованиях
Приложение 4
к техническому регламенту
"Требования к безопасности
консервов, пресервов"
Перечень консервов, пресервов подлежащих
обязательному подтверждению соответствия
Код ЕТН ВЭД
ТС
Наименование продукции
Консервы, пресервы подлежащие обязательной сертификации

0402
Сүт және қоюлатылған немесе қант немесе тәттілендіретін заттар қосылған кілегей:
1602
Еттен, қосымша ет өнімдерінен немесе қаннан жасалған дайын өнімдер немесе консервілер, ет-өсімдік және тоңмай-бұршақ консервілері:
1604
Дайын немесе консервіленген балық; бекіре уылдырықтары мен оның балық уылдырықтарынан жасалған алмастырғыштары:
2001
Көкөністер, жемістер, жаңғақтар және өсімдіктердің сірке суы немесе сірке қышқылы қосылып әзірленген немесе консервіленген басқа да жеуге болатын бөліктері
2002
Сірке суы немесе сірке қышқылы қосылмай консервіленген қызанақтар
2005
Сірке суы немесе сірке қышқылы қосылмай дайындалған немесе консервіленген, мұздатылмаған басқа көкөністер
2006 00
Қант қосып консервіленген (қант шәрбаты сіңдірілген, жылтыратылған немесе қант басып кеткен) көкөністер, жеміс-жидектер, жаңғақтар, жеміс қабықтары және өсімдіктердің басқа бөліктері
2008
Жеміс-жидектер, жаңғақтар және өсімдіктердің өзге де жолдармен әзірленген немесе консервіленген, құрамында қант қоспалары немесе басқа да тәттілегіш заттар немесе спирт бар немесе жоқ басқа да жеуге жарайтын бөліктері.

0402
Молоко и сливки сгущенные или с добавлением сахара
или подслащивающих веществ
1602
Готовые изделия и консервы из мяса, мясных субпродуктов
или крови, мясорастительные и салобобовые консервы
1604
Готовая или консервированная рыба; икра осетровых и ее
заменители, изготовленные из икринок рыбы:
2001
Овощи, фрукты, орехи и другие съедобные части
растений, приготовленные или консервированные с
добавлением уксуса или уксусной кислоты
2002
Томаты консервированные без добавления уксуса или
уксусной кислоты
2005
Овощи прочие, приготовленные или консервированные, без
добавления уксуса или уксусной кислоты, незамороженные
2006 00
Овощи, фрукты, орехи, кожура плодов и другие части
растений, консервированные с помощью сахара (пропитанные
сахарным сиропом, глазированные или засахаренные)
2008
Фрукты, орехи и прочие съедобные части растений,
приготовленные или консервированные иным способом,
содержащие или не содержащие добавок сахара или других
подслащивающих веществ или спирта