Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 наурыздағы № 208 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 442 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 № 442 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 1 наурыздағы
№ 208 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігінің
2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2011 года № 208. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 442
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 442.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики КазахстанПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по управлению земельными ресурсами на 2011 - 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2011 года № 208

Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.29 № 1650 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1-бөлім. Миссиясы мен пайымдауы
Миссия. Жерді ұтымды пайдалану мен қорғау, елдің экономикалық дамуына және ұлттық қауіпсіздікті нығайтуға ықпал ететін геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету үшін жағдай жасау.
Пайымдау. Қазақстан Республикасының жер ресурстарын ұтымды және тиімді пайдалану әрі экономиканың түрлі саласының жергілікті жердің және мемлекеттік топонимиканың қазіргі жағдайына сәйкес келетін геодезиялық және картографиялық өнімдерге қажеттілігін толық қанағаттандыру.

Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2011 № 1650 (вводится в действие с 01.01.2012).
Стратегический план
Агентства Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами на 2011 - 2015 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия. Создание условий для эффективного использования и охраны земли, геодезического и картографического обеспечения, способствующего экономическому развитию страны и укреплению национальной безопасности.
Видение. Рациональное и эффективное использование земельных ресурсов Республики Казахстан и полное удовлетворение потребностей различных отраслей экономики в геодезической и картографической продукции, соответствующей современному состоянию местности и государственной топонимике.

2-бөлім. Жерді пайдалану мен қорғаудың, геодезиялық және
картографиялық қамтамасыз етудің ағымдағы жай-күйі
мен дамыту үрдісінің талдауы
1. 1-стратегиялық бағыт. "Жерді ұтымды пайдалануды және қорғауды ұйымдастыру".
1. Жерді ұтымды пайдаланудың және қорғаудың жай-күйінің реттелетін саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Қазақстан Республикасы алаңы 272,5 миллион гектар жерді құрайтын кең аумақты алып жатыр.
Қазақстанның құрлықтағы Мемлекеттік шекарасының ұзындығы 13 349,85 километрді (бұдан әрі – км), оның ішінде: Ресей Федерациясымен – 7548,1 км, Өзбекстан Республикасымен – 2351,4 км, Қытай Халық Республикасымен – 1782,8 км, Қырғыз Республикасымен – 1241,6 км, Түркіменстан Республикасымен – 426 км құрайды.

Раздел 2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
использования и охраны земли, геодезического и
картографического обеспечения
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2012 № 1766 (вводится в действие с 01.01.2012).
1. Стратегическое направление 1 «Организация рационального использования и охраны земель».
1. Основные параметры развития регулируемой отрасли состояния рационального использования и охраны земель.
Республика Казахстан занимает обширную территорию, площадь которой составляет 272,5 миллионов гектар.
Протяженность сухопутной Государственной границы Казахстана составляет 13 349,85 километров (далее - км), в том числе: с Российской Федерацией – 7548,1 км, Республикой Узбекистан – 2351,4 км, Китайской Народной Республикой – 1782,8 км, Кыргызской Республикой – 1241,6 км, Республикой Туркменистан – 426 км.

Қазақстан Республикасы жер теңгерімінің 2012 жылғы 1 қаңтарға арналған деректері бойынша республиканың әкімшілік-аумақтық құрылымының жүйесіне 14 облыс, республикалық маңызы бар қала және астана, 161 әкімшілік аудан, 231 қала мен кент, сондай-ақ 6789 АЕМ кіреді. Бұдан басқа, республикада 2453 ауылдық (селолық) округтер қалыптасқан.
Жер санаттары бойынша республиканың жер қоры мынадай түрге бөлінеді (1-кесте) (мың га):
1-кесте - Қазақстан Республикасы жерлерінің бөлінуі
1.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер

По данным баланса земель Республики Казахстан на 1 января 2012 года в систему административно-территориального устройства республики входят 14 областей, город республиканского значения и столица, 161 административный район, 231 городов и поселков, а также 6789 СНП. Кроме того, в республике сформированы 2453 аульных (сельских) округов.
По категориям земель земельный фонд республики распределяется следующим образом (Таблица 1) (в тыс. га):
Таблица 1 - Распределение земель Республики Казахстан
1.
Земли сельскохозяйственного назначения

261173,8
басқа мемлекеттердің аумағында пайдаланылатыны
0,9
9.
Басқа мемлекеттер пайдаланатын жерлер
11317,3
10.
Республиканың аумағы
272490,2
Жер ресурстары жөнінде өзекті деректерді қалыптастыру мемлекеттік жер кадастрын жүргізу арқылы қамтамасыз етіледі, ол Қазақстан Республикасы жерінің табиғи және шаруашылық орналасуы, орналасу орны, мақсатты пайдаланылуы, жер учаскелерінің көлемі мен шекаралары, олардың сапалық сипаттамасы туралы, жерді пайдалануды және жер учаскелерінің кадастрлық құнын есепке алу туралы, өзге де қажетті мәліметтер жүйесін білдіреді. Мемлекеттік жер кадастрында жер учаскелеріне құқық субъектілері туралы ақпарат та енгізіледі.
Мемлекеттік жер кадастрының мәліметтерін қалыптастыру топографо-геодезиялық, аэроғарыштық, картографиялық, жерге орналастыру жұмыстары, топырақтың, геоботаникалық зерттеулер мен ізденістер, жерді мониторингілеу жөніндегі жұмыстар, жерді сандық және сапалық есепке алу, нақты жер учаскесіне жер-кадастрлық істі жасау, жер-кадастрлық карталарын және жер учаскесіне сәйкестендіру құжаттарын дайындау жұмыстары арқылы қамтамасыз етіледі.

261173,8
используемые на территории других государств
0,9
9.
Земли, используемые другими государствами
11317,3
10.
Территория республики
272490,2
Формирование актуальных данных по земельным ресурсам обеспечивается ведением государственного земельного кадастра, который представляет собой систему сведений о природном и хозяйственном положении земель Республики Казахстан, местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, об учете землепользования и кадастровой стоимости земельных участков, иных необходимых сведений. В государственный земельный кадастр также включается информация о субъектах прав на земельные участки.
Формирование сведений государственного земельного кадастра обеспечивается проведением топографо-геодезических, аэрокосмических, картографических, землеустроительных работ, почвенных, геоботанических обследований и изысканий, работ по мониторингу земель, количественного и качественного учета земель, составлением земельно-кадастрового дела на конкретный земельный участок, изготовлением земельно-кадастровых карт и идентификационного документа на земельный участок.

Республикада мемлекеттік жер кадастрының бірыңғай автоматтық жүйесі құрылған, оның үш деңгейлі әкімшілік-аумақтық сатылық құрылымы бар – республикалық, облыстық және аудандық деңгейлер. Жер кадастрын жүргізу жөніндегі мемлекеттік мекемелерде жер кадастрын автоматтандырып жүргізуге арналған 212 бағдарламалық-техникалық кешен ашылды, 250-ден астам маман оқытылды.
Қазіргі уақытта мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – МЖК ААЖ) республикалық базасында қолданыстағы жер құқықтық қатынастары бойынша 4,3 млн. астам және күші жойылғандар бойынша 1,7 млн. астам (тарихи мәліметтер) мәліметтер бар. Салық комитетінің «Салық төлеушілердің және салық салу объектілерінің тізілімі» ақпараттық жүйесіне 4,3 млн. мәлімет тапсырылды.
МЖК ААЖ республикалық деректер базасына енуге МЖК ААЖ республикалық орталығының Интернет-сайтынан 486 мемлекеттік орган мен мекемеге рұқсат берілді.
Жер кадастрының мемлекеттік деректері (бұдан әрі – МЖК) жерді пайдалану мен қорғауда жоспарлау кезінде, жерге орналастыруды жүргізу, шаруашылық қызметін бағалау және жерді пайдалануға және қорғауға байланысты басқа да іс-шараларды жүргізу кезінде, сондай-ақ жердің бірыңғай мемлекеттік тізілімін қалыптастыру, құқықтық және басқа да кадастрды жүргізу, жердің төлем мөлшерін анықтау, жылжымайтын мүлік құрамындағы жер учаскелерінің құнын және табиғи ресурстар құрамындағы жердің құнын есепке алуды жүзеге асыру үшін жоспарлау кезінде негіз болып табылады.
Елдің жер ресурстарын пайдалану жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылауды жүзеге асырумен түйіседі, оның міндеттері Қазақстан Республикасының жер заңнамасын мемлекеттік органдардың, жеке, заңды және лауазымды тұлғалардың сақтауын, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын анықтауды және жоюды қамтамасыз ету, азаматтар мен заңды тұлғалардың бұзылған құқықтарын қалпына келтіру, жер учаскелерін пайдалану ережелерінің сақталуын, жер кадастры және жерді орналастыруды жүргізудің дұрыстығын және жерді ұтымды пайдалану мен қорғау бойынша іс-шараларды орындау, Республикадағы жер кадастрын жүргізуді ұйымдастыру.
Сонымен қатар, Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы № 1677 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында 2006 – 2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын жүзеге асыру мақсатында Агенттік кадрлық қамтамасыз ету бойынша және әйелдер арасында жер заңнамасының нормаларын түсіндіру бойынша гендерлік теңдікті сақтайды. Осы мақсатта Агенттік гендерлік көрсеткіш бойынша жердің бар болуы туралы деректерді (жергілікті атқарушы органдар ұсынған деректердің негізінде) тұрақты негізде талдап және қадағалап отырады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1766 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

В республике создана единая автоматизированная система государственного земельного кадастра, которая имеет трехуровневую административно-территориальную иерархическую структуру – республиканский, областной и районный уровни. Развернуто в государственных учреждениях по ведению земельного кадастра 212 программно-технических комплексов для автоматизированного ведения земельного кадастра, обучено свыше 250 специалистов.
В настоящее время в республиканской базе данных автоматизированной информационной системы государственного земельного кадастра (далее – АИС ГЗК) имеется свыше 4,3 млн. сведений по действующим земельным правоотношениям и 1,7 млн. – по аннулированным (историческим сведениям). В информационную систему Налогового комитета «Реестр налогоплательщиков и объектов налогообложения» передано 4,3 млн. сведений.
Открыт доступ к республиканской базе данных АИС ГЗК через Интернет-сайт республиканского центра АИС ГЗК 486 государственным органам и учреждениям.
Данные Государственного земельного кадастра (далее - ГЗК) являются основой при планировании использования и охраны земель, при проведении землеустройства, оценке хозяйственной деятельности и осуществлении других мероприятий, связанных с использованием и охраной земель, а также для формирования единого государственного реестра земель, ведения правового и других кадастров, определения размера платежей за землю, учета стоимости земельных участков в составе недвижимого имущества и стоимости земли в составе природных ресурсов.
Использование земельных ресурсов страны одновременно сопряжено с осуществлением государственного контроля за использованием и охраной земель, задачами которых являются обеспечение за соблюдением земельного законодательства Республики Казахстан государственными органами, физическими, юридическими и должностными лицами, выявление и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан, восстановление нарушенных прав граждан и юридических лиц, соблюдение правил пользования земельными участками, правильности ведения земельного кадастра и землеустройства и выполнение мероприятий по рациональному использованию и охране земель, организации ведения земельного кадастра в Республике.
Наряду с этим, в целях реализации Стратегии гендерного равенства в Республике Казахстан на 2006-2016 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1677, Агентством соблюдается гендерный баланс по кадровому обеспечению и разъяснению норм земельного законодательства среди женщин. С этой целью на регулярной основе Агентством анализируются и отслеживаются данные о наличии земель, находящихся в пользовании или владении (на основании представленных данных с управления земельных отношений местных исполнительных органов), по гендерному показателю.

2. Негізгі проблемаларды талдау.
Қазақстанның әлем экономикасына белсенді енуі, оның бәсекеге қабілеттілігінің артуы жер ресурстарын ұтымды пайдалануға, халықтың экономикалық әлеуетін және өмір салтын көтеруді ұтымды ұйымдастыру үшін жақсы жағдай жасауға тікелей тәуелді.
Қазақстан Республикасын дамытудың, Жер кодексінің ережелерін жүзеге асырудың стратегиялық жоспарларының негізгі бағыттарының бірі жоғары өнімді, экологиялық тазалыққа бағытталған және лайықталған жер пайдалану, жерге орналастыруды, жер ресурстарын басқарудың экономикалық тетіктерін жетілдіру, жер заңнамасының сақталуын бақылауды қалыптастыру арқылы жер ресурстарын ұтымды пайдалану және қорғауды қамтамасыз ету болып табылады.
Қазіргі уақытта жерлердің ластануымен байланысты проблемалар түйткілді проблема болып отыр, ол халықтың өмір сүру жағдайының нашарлауына, топырақтың экологиялық жағдайының өзгеруіне, ауыл шаруашылығы өнімдерінің сапасының төмендеуіне әкеліп соқтырады.
Табиғи экожүйелерге техногендік әсер ету қайтарусыз алып қоюмен және ауқымды аумақтарда табиғи және антропогендік биоценоздардың бұзылуымен қабаттас болады. Жерлерді толық жоюға дейін әкеп соқтыратын бұзушылықтардың ерекше зиянды салдарлары тау-кен өндірісі кешендерінің аймақтарында байқалады.
Эрозия топырақтың бұзылуына және құнарлығын жоғалтуына әкеп соқтыратын жерлердің бүлінуінің аса қауіпті түрі болып табылады. Көп жағдайларда эрозия үрдістері антропогенді әсерлердің нәтижесінде пайда болады және дамиды.
Елді мекендердің және жұмыс жағдайында қалдырылған су көздерінің маңайында малдың шоғырлануына байланысты олардың жанында орналасқан жайылымдардың деградациялану үдерісі күшейеді. Бүлінген жайылымдардың аумағы 2 есе ұлғайды.
Мемлекеттік басқаруда ақпараттық технологияларды пайдаланудың әлемдік тенденциялары мен тәжірибесінің талдауы Қазақстандағы ақпараттандыру үдерісін жаңа сапаға жоғарылатуды талап ететінін көрсетеді. Қазақстандағы ақпараттандыру үдерісі қарқынды жүруде, жер ресурстарын басқару бойынша қызметте ақпараттық технологияларды енгізу тиімділігін айтарлықтай жоғарылату үшін қолайлы жағдайлар жасалды. Сонымен қатар бұл үдерісте жер-кадастрлық мәліметтермен ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату мәселесін жаңа сапалық деңгейде жүзеге асыруды қамтамасыз ету қажет. Осы міндеттерді жүзеге асыру үшін мемлекеттік жер кадастрын ақпараттық қамтамасыз ету және интернет-технологиялар мен геопортал құралдарын пайдалана отырып кадастрлық үдерістің барлық қатысушыларымен өзара әрекеттесуін, электронды нысанда мемлекеттік қызметтерді және сервистерді көрсетуді дамыту қажет.
Осыған байланысты, жер ресурстарын ұтымды пайдалану және қорғауды қамтамасыз ету бойынша негізгі міндеттер:
жер ресурстарының сандық құрамы туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату;
жер ресурстарының сапалық құрамы туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату;
электронды нысанда жер кадастрлық мәлеметтермен ақпараттың қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату;
экономика салаларын дамыту және қоршаған ортаны қорғау талаптарын ескере отырып жер қорын пайдалануды жетілдіру, мақсатты тағайындалуына сәйкес санаттар бойынша есеп жүргізу;
мемлекеттік жер кадастрын жасау және жүргізу, оны автоматтандырылған технологияларға көшіру;
топырақты сақтау және қалпына келтіру, жер жағдайына жағымсыз антропогендік әсерлерді жою бойынша іс-шараларды жүзеге асыру есебінен жердің сапалық жағдайын жақсарту;
босалқы жерлер санатындағы топырақ сапасы жақсы және орташа егістікке жарамды жерлердің (тыңайған жерлер) алқаптарын ауылшаруашылығы айналымына тарту үшін шаруашылық айналымға енгізу;
жерді ұтымды пайдалану және қорғауды, оңтайлы жер пайдаланудың экологиялық нормативтерін енгізу іс-шараларын әзірлеу және жүзеге асыру кезінде ландшафтық-экологиялық тәсілді кезең-кезеңмен іске асыру;
әлеуметтік-тиімді жер нарығына және жерді ұтымды пайдалануды және қорғауды экономикалық ынталандыруға көшу болып табылады.

2. Анализ основных проблем.
Активное вхождение Казахстана в мировую экономику, повышение его конкурентоспособности в значительной мере зависит от эффективности использования земельных ресурсов, создания благоприятных условий для рациональной организации экономического потенциала и жизнедеятельности населения.
Одним из направлений Стратегических планов развития Республики Казахстан, реализации положений Земельного кодекса является обеспечение рационального использования и охраны земельных ресурсов через формирование высокопродуктивного, экологически ориентированного и адаптированного землепользования, совершенствование землеустройства, экономических механизмов управления земельными ресурсами, контроль за соблюдением земельного законодательства.
В настоящее время острыми экологическими проблемами остаются проблемы, связанные с загрязнением земель, которое вызывает ухудшение условий проживания населения, изменение экологического состояния почв, снижение качества сельскохозяйственной продукции.
Техногенное воздействие на природные экосистемы сопровождается безвозвратным изъятием и нарушением природных и антропогенных биоценозов на обширных территориях. Особенно губительные последствия нарушений, вплоть до полного уничтожения земель, наблюдаются в районах горнодобывающих комплексов.
Так, эрозия является одним из наиболее опасных видов деградации земель, вызывающих разрушение почв и утрату их плодородия. Во многих случаях эрозионные процессы возникают и развиваются под влиянием антропогенного воздействия.
Усиливаются процессы деградации пастбищ вблизи населенных пунктов и оставшихся в рабочем состоянии водоисточников в связи с концентрацией скота вокруг них. Площадь сбитых пастбищ увеличилась в 2 раза.
Анализ мировых тенденций и практики использования информационных технологий в государственном управлении диктует необходимость придания нового качества процессу информатизации в Казахстане. Процесс информатизации в Казахстане набирает обороты, сформированы благоприятные условия для существенного повышения эффективности внедрения и использования информационных технологий в деятельности по управлению земельными ресурсами. Вместе с тем, в этом процессе необходимо обеспечить реализацию на качественно новом уровне вопросов повышения уровня информационного обеспечения земельно-кадастровыми сведениями. Для реализации этих задач необходимо развитие информационного обеспечения государственного земельного кадастра и его взаимодействия со всеми участниками кадастрового процесса с использованием средств интернет-технологий и геопорталов, развитие государственных услуг и сервисов в электронном формате.
В этой связи, основными задачами по обеспечению рационального использования и охраны земельных ресурсов являются:
повышение уровня информационного обеспечения о количественном состоянии земельных ресурсов;
повышение уровня информационного обеспечения о качественном состоянии земельных ресурсов;
повышение уровня информационного обеспечения земельно-кадастровыми сведениями в электронном формате;
совершенствование использования земельного фонда с учетом требований развития отраслей экономики и охраны окружающей среды, ведение учета по категориям в соответствии с целевым назначением;
создание и ведение государственного земельного кадастра, перевод его на автоматизированные технологии;
улучшение качественного состояния земель за счет реализации мероприятий по сохранению и восстановлению почв, устранению негативных антропогенных воздействий на состояние земель;
вовлечение в хозяйственный оборот площадей пахотнопригодных земель с хорошим и средним качеством почв (залежные (бросовые) земли) для вовлечения в сельскохозяйственный оборот в категории земель запаса; поэтапная реализация ландшафтно-экологического подхода при разработке и осуществлении мероприятий по рациональному использованию и охране земель, внедрение экологических нормативов оптимального землепользования;
переход к социально-эффективному земельному рынку и экономическому стимулированию рационального использования и охраны земельных ресурсов.

Топырақ қабатының, дақылдардың, сапалық сипаттамасын, жем-шөп алқаптарының және топырақтың бонитировкасының техникалық жағдайын анықтау 7-10 жылда бір рет зерттеу жүргізу кезеңділігімен іздестіру жұмыстары (топырақтық, геоботаникалық және т.б.) негізінде жүргізіледі.
Сонымен қатар, 187,2 миллион гектар алаңға топырақтық зерттеу материалдары (топырақтық карталар, топырақты агроөндірістік топтастырудың картограммасы және т.б.) бар, олар барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының 86,8% құрайды, оның ішінде 1990 жылға дейін зерттелген 150,2 миллион гектар алаңның материалдары ескірген және қайта зерттеуді талап етеді.
Халықты ауыл шаруашылығы өнімдерімен қамтамасыз ету мақсатында шабындық жерді, бірінші кезекте Астана, Алматы қалаларының және облыстық маңыздағы қалалардың қала маңы аудандарындағы егістік жерлерге түгендеу жүргізу қажет.
"Электрондық үкімет" шегінде бірыңғай мемлекеттік жер кадастрын жасау одан әрі жалғастырылады. МЖК ААЖ тапсыру және "электрондық үкімет" құрамына кіретін жалпы мемлекеттік ақпаратқа жүйенің құрамдас бөлігі болып табылатын жер-ақпараттық жүйесін жасау және өнеркәсіптік пайдалануға енгізу, электронды түрде мемлекеттік қызметтерді көрсету бөлігінде жүйені дамыту жүргізіледі.
Нарықтық экономика жағдайында жер нарығын дамытудың келешегі туралы объективті және шынайы ақпараттарға экономикалық процеске қатысушылардың қызығушылығы әлдеқайда арта түсетіні белгілі. Осыған байланысты, МЖК қалыптастыратын барлық мәліметтерге кешенді талдау жүргізу мақсатқа сай келеді. Қазіргі кезеңде компьютерлік технологияларды қолданбай жер кадастрын тиімді жүргізу мүмкін емес. МЖК ААЖ жасау мемлекеттің, еліміздің экономика салаларының және халқының жерге (жылжымайтын мүлікке) қатысты мүдделерін қамтамасыз ететін, жер учаскелерінің иелері мен жер пайдаланушылардың құқықтарын қорғайтын, сондай-ақ жер және жылжымайтын мүлік нарығының қызмет жасауына қолдау көрсететін ақпараттық инфрақұрылымды құруға және дамытуға бағытталған. Қазіргі уақытта мемлекеттік жер кадастрының есептік және бағалау бөлігін сүйемелдеуді қамтамасыз ететін барлық деңгейдегі жер-ақпараттық деректер қоры бар МЖК ААЖ жасау ісі аяқталып келеді.
"Электрондық үкімет" шегінде агенттіктің ақпараттық жүйесін одан әрі жетілдіру және оңтайландыру үшін МЖК ААЖ пайдалану үшін телекоммуникациялық қызметтерді, лицензиялық бағдарламалық өнімдерді техникалық қолдауды және МЖК ААЖ әзірленген кіші жүйелерін сүйемелдеуді қоса алғанда МЖК ААЖ жүйелік және техникалық қызмет, жүйелік-есептеу желілерін және МЖК деректер қорын сүйемелдеу бойынша қызметтер көрсету бойынша іс-шараларды жүзеге асыру қажет.
Қазіргі уақыттағы ДБО құралдарымен және геоақпараттық жүйелермен жұмыс істеу дағдыларына мамандарды тиісті дайындықтан өткізусіз МЖК ААЖ секілді масштабты аумақтық-жіктелген жүйенің тиімді қызмет жасауын қамтамасыз ету мүмкін емес. Тұрақты білім берудің (біліктілік деңгейін жоғарылатудың) болмауы және кадрлардың жиі ауысуы, сондай-ақ аудан орталықтарында геодезиялық білімі бар мамандардың жоқ болуы МЖК ААЖ аудандық орталықтарының жұмысына әсер етеді, атап айтқанда Қазақстан Республикасының ұлттық байлығының маңызды құрамдас бөлігі болып табылатын жерді ұтымды және тиімді пайдалану міндеттерін ақпараттық қолдауды қамтамасыз ету үшін кезекші жер-кадастрлық карталарды жасауды тежейді.
Еліміздің жерінің сапалық және сандық есебін жүргізу бөлігіндегі нақты проблемалармен қатар, Қазақстан Республикасының жер заңнамасын бұзу санының артып отырғандығын атап өткен жөн. Қазақстан Республикасының жер заңнамасы бұзылуының анықталу динамикасы 2006 жылдан басталған кезеңде 2009 жылдың қорытындысы бойынша заң бұзушылықтарды жою саны тұрақты деңгейде артқан сайын заң бұзушылықтың да саны жыл сайын артып келе жатқандығын көрсетті (2-кесте).
2-кесте – Агенттіктің жерді пайдалану мен қорғауды
мемлекеттік бақылауы анықтаған заң бұзушылықтар динамикасы
Атауы
2006 ж.
2007 ж.
2008 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
Анықталған бұзушылықтар

Определение качественной характеристики почвенного покрова, культур технического состояния кормовых угодий и бонитировки почв проводятся на основе изыскательских (почвенных, геоботанических и другие) работ с периодичностью проведения обследований в 7-10 лет.
Вместе с тем, материалы почвенного обследования (почвенные карты, картограммы агропроизводственной группировки почв и другие) имеются на площади 187,2 миллион гектаров, что составляет 86,8 % всех сельскохозяйственных угодий, из них материалы обследования до 1990 года на площади 150,2 миллион гектар устарели и требуют переобследования.
Необходимо провести инвентаризацию пахотных земель, в первую очередь в пригородных районах городов Астана, Алматы и городов областного значения в целях обеспечения сельскохозяйственной продукцией населения.
Дальнейшее развитие в рамках «электронного правительства» получит создание единого государственного земельного кадастра. Сдача АИС ГЗК, являющейся одновременно составной частью общегосударственных информационных систем, входящих в «электронное правительство», в промышленную эксплуатацию, развитие системы в части оказания государственных услуг в электронном виде.
Как известно, в условиях рыночной экономики существенно возрастает интерес участников экономического процесса к объективной и достоверной информации о перспективах развития рынка земли в целом. В связи с этим, целесообразно проведение комплексного анализа всех сведений, формирующих ГЗК. Эффективное ведение земельного кадастра на современном этапе невозможно без применения компьютерной технологии. С этой целью, создание и развитие АИС ГЗК направлено на формирование информационной инфраструктуры, обеспечивающей интересы государства, отраслей экономики и населения страны информацией о земле (недвижимого имущества), защищающей права собственников земельных участков и землепользователей, а также поддерживающей функционирование рынка земли и недвижимости. В настоящее время завершается создание АИС ГЗК с земельно-информационным банком данных на всех уровнях, обеспечивающий поддержание учетной и оценочной частей государственного земельного кадастра. Для дальнейшего совершенствования и модернизации информационной системы Агентства в рамках «электронного правительства» необходима реализация мероприятий по системному и техническому обслуживанию АИС ГЗК, включая телекоммуникационные услуги для эксплуатации АИС ГЗК, техническую поддержку лицензионных программных продуктов и сопровождение разработанных подсистем АИС ГЗК, локально-вычислительных сетей и баз данных АИС ГЗК.
Обеспечение эффективного функционирования такой масштабной территориально-распределенной системы как АИС ГЗК, невозможно выполнить без соответствующей подготовки специалистов навыкам умения работы с современными СУБД и геоинформационными системами. Отсутствие постоянного обучения (повышение профуровня) и текучесть кадров, а также отсутствие специалистов с геодезическим образованием в районных центрах негативно влияют на работу районных центров АИС ГЗК, а именно тормозит создание дежурных земельно-кадастровых карт для обеспечения информационной поддержки решений задач эффективного и рационального использования земли, как важнейшего составляющего национального богатства Республики Казахстан.
Наряду с определенными проблемами в части проведения качественного и количественного учета земель страны, необходимо отметить возрастающее количество нарушений земельного законодательства Республики Казахстан. Так, динамика выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан за период с 2006 года по итогам 2010 года показывает ежегодный рост количества нарушений при постоянном уровне количества устраненных нарушений (таблица 2).
Таблица 2 – Динамика выявленных нарушений государственным контролем за использованием и охраной земель Агентства
Наименование
2006 г.
2007 г.
2008 г.
2009 г.
2010 г.
2011 г.
Выявлено нарушений

2424
3438
2421
7999
3532
3830
Жойылған бұзушылықтар
1305
1307
1012
6509
2300
3140
Жүргізілген тексерістердің талдауы 2010 жылы Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзылуының негізгі түрлері жерге мемлекеттік меншік құқығын бұзу (49%), жерді мақсатты тағайындалуына сай пайдаланбау (19%) және жерге орналастыру құжаттамасын бекітілген тәртібін бұзу (16%) екендігін көрсетті.
Қазақстан Республикасының жер заңнамасының анықталған бұзушылықтарын талдаумен қатар, жер қатынастары субъектілері санының жыл сайынғы артуы байқалады. Қазақстан Республикасындағы жердің жағдайы және пайдаланылуы туралы жиынтық талдамалық есептің деректері бойынша 2006 жылы жер учаскесінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың саны 2,7 миллион, 2007 жылы – 3,2 миллион, 2008 жылы – 3,3 миллион, 2009 жылы – 3,4 миллион, 2010 жылы – 3,3 миллион, 2011 жылы – 3,4 миллион құрады.
Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзылу санының артуының негізгі себептері:

2424
3438
2421
7999
3532
3830
Устранено нарушений
1305
1307
1012
6509
2300
3140
Анализ проведенных проверок выявил, что в 2010 году основными видами нарушений земельного законодательства Республики Казахстан является нарушение права государственной собственности на землю (49 %), использование земель не по целевому назначению (19 %), нерациональное использование или неиспользование земель селькохозяйственного назначения (16 %).
Наряду с анализом выявленных нарушений земельного законодательства Республики Казахстан наблюдается ежегодное увеличение количества субъектов земельных отношений. По данным Сводного аналитического отчета о состоянии и использовании земель
Республики Казахстан в 2006 году количество собственников земельных участков и землепользователей составило 2,7 миллиона, в 2007 году – 3,2 миллиона, в 2008 году – 3,3 миллиона, в 2009 году – 3,4 миллиона, в 2010 году – 3,3 миллиона, в 2011 году – 3,4 миллиона.
Основными причинами увеличения количества нарушений земельного законодательства Республики Казахстан являются:

1. Жерге сұраныстың артуы;
2. Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзылу сипатына жауапкершілік деңгейінің сай келмеуі;
3. Қазақстан Республикасы жер заңнамасының бұзылуына қатысты сот шешімдері бойынша атқару өндірісінің төмен деңгейі болып табылады.
Осылайша, жерді пайдалану мен қорғауды мемлекеттік бақылаудың жағдайына жасалған талдау мемлекеттік бақылауды жетілдіру бойынша жүйелі тетікті әзірлеу қажеттілігін көрсетті.
Ағымдағы жылы мемлекеттік бақылаудың тиімділігін жоғарылату мақсатында Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы" заңының қабылдануына сәйкес жерді пайдалану мен қорғауға мемлекеттік бақылау тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Жер қатынастары саласындағы негізгі тәуекелдерге жерді ұтымсыз пайдалану нәтижесінде жер ресурстарына зиян келтіру, соның салдарынан топырақтың құнарлығының төмендеуі, құнарсыздану және шөлейттену, су және жел эрозиясы, ал жер қатынастарын реттеу бөлігінде – меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың жерге қатысты құқықтарының бұзылу мүмкіндігі жоғары.
Бұл ретте мемлекеттік бақылауды жүргізу кезінде тәуекелдерді басқару жүйесінің мақсаты жеке кәсіпкерлік субъектілеріне әкімшілік қысымды төмендету, сондай-ақ аталған салада мемлекеттік бақылаудың тиімділігін жоғарылату болып табылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1766 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Сыртқы факторлар.
Қазіргі уақытта жұмыс істеп тұрған МЖК ААЖ жер кадастрлық ақпараттың атрибутты (мәтіндік) және графикалық екі түрі пайдаланылады. Атрибутты бөлігі 4,5 миллион, соның ішінде – 0,46 млн. жойылған жер учаскесіне берілген мәліметтерден тұрады. МЖК ААЖ-дегі графикалық бөлім атрибутты мәліметтің 84%-ын құрайды. Мұндай диспропорцияның пайда болуына жер учаскелерінің сандық көрсеткіші бойынша негізгі бөлігі елді-мекендерде орналасқандығы, онда қажетті масштабтағы картографиялық негіз жоқ және осыған байланысты жер учаскелерінің бұрылыстық нүктелерін координаттаусыз жер учаскелерінің шекаралары сызықтық өлшеуіштермен анықталғандығы негіз болады.
Жер учаскелерінің сандық есебі бойынша мәліметтерді ұсыну проблемасы атрибуттық және графикалық ақпаратты сәйкес келтіру арқылы шешілуі мүмкін.
Көрсетілген проблемаларды жою үшін үйлестірілмеген жер учаскелерін межелеу жүргізілуде, оған жер учаскелері шекараларының бұрылыстық нүктелерін құралдармен координаттау бойынша далалық геодезиялық, кадастрлық құжаттама бойынша оларды заңды сәйкестендіру, деректерді МЖК ААЖ графикалық базасына енгізу бойынша жұмыстар енеді. Жер ресурстары саласындағы көрсетілген мәселелерді шешу жер ресурстарының сапалық және сандық жағдайы туралы шынайы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жер ресурстарының сапалық жағдайы, болып жатқан өзгерістер туралы нақты ақпаратты алу, оларды бағалау және одан әрі дамуын болжау жерлердің мониторигін жүргізумен қамтамасыз етіледі, атап айтқанда аэроғарыш ақпаратын пайдаланып бақылау және түсіру әдістерін жетілдіру.
Жаңа жағдайларда Қазақстан Республикасының жер ресурстарын тиімді басқару үшін жер пайдаланудың қалыптасқан жүйесінде түпкілікті ұйымдастырушылық-технологиялық қайта ұйымдастыруды талап етіледі.
Бұдан басқа, жерді түгендеу келешекте пайдаланылмай жатқан, ұтымды пайдаланылмайтын немесе мақсатқа сай емес пайдаланылатын және пайдалануға берілген рұқсатқа сай келмей пайдаланылған жер учаскелерін анықтауға мүмкіндік береді.

1. Возрастающий спрос на землю;
2. Несоответствие степени ответственности характеру совершенного нарушения земельного законодательства Республики Казахстан;
3. Низкий уровень исполнительного производства по судебным решениям за нарушения земельного законодательства Республики Казахстан.
Таким образом, проведенный анализ состояния государственного контроля за использованием и охраной земель свидетельствовал о необходимости разработки системного механизма по совершенствованию государственного контроля.
В текущем году в целях повышения эффективности государственного контроля в соответствии с принятием Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан» государственный контроль за использованием и охраной земель осуществляется согласно критериям оценки степени риска.
Так, основными рисками в сфере земельных отношений являются вероятность причинения вреда земельным ресурсам в результате нерационального использования земель, вследствие которого возможно снижение плодородия почв, истощение, опустынивание, загрязнение, ветровая и водная эрозия, а в части регулирования земельных отношений – нарушение прав, собственников и землепользователей на землю.
При этом, целями системы управления рисками при проведении государственного контроля являются снижение административного давления на субъекты частного предпринимательства, а также повышение эффективности государственного контроля в данной сфере.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Внешние факторы.
В настоящее время в функционирующей АИС ГЗК используются два вида земельно-кадастровой информации – атрибутивная (текстовая) и графическая. Атрибутивная часть состоит из сведений на 4,5 миллионов земельных участков, в том числе аннулированных – 0,46 млн. земельных участков. Имеющаяся графическая часть АИС ГЗК составляет 84 % от атрибутивных сведений. Такая диспропорция возникла из-за того, что основная часть земельных участков в количественном выражении находится на землях населенных пунктов, где отсутствует картографическая основа необходимого масштаба и в этой связи границы земельных участков определены линейными промерами, без координирования поворотных точек границ земельных участков.
Проблема предоставления сведений по количественному учету земельных ресурсов может быть решена приведением в соответствие атрибутивной и графической информации.
Для устранения указанных проблем проводится межевание нескоординированных земельных участков, которое включает полевые геодезические работы по инструментальному координированию поворотных точек границ земельных участков, юридической идентификации их по кадастровой документации, ввода данных в графические базы АИС ГЗК.
Решение перечисленных проблем в области земельных ресурсов позволит обеспечить представление достоверной информации о качественном и количественном состоянии земельных ресурсов.
Получение достоверной информации о качественном состоянии земельных ресурсов, происходящих изменениях, их оценка и прогноз дальнейшего развития обеспечивается ведением мониторинга земель, в частности, усовершенствование методов наблюдений и съемок, с использованием аэрокосмической информации.
Для управления земельными ресурсами Республики Казахстан в новых условиях требуется рассмотрение вопросов эффективного и рационального использования земель в новых условиях требуется организационно-технологического переустройства сложившейся системы землепользования.
Кроме того, инвентаризация земель в дальнейшем позволит выявить неиспользуемые, нерационально используемые или используемые не по целевому назначению и не в соответствии с разрешенным использованием земельных участков.

Қазақстан үшін тағы бір өзекті мәселе жердің азуымен күрес болып табылады. Еліміздің 43 % жуық тұрғыны (6,5 миллион адам) ауылдық аудандарда тұрады және олардың көпшілігі аграрлық сектормен және жер пайдаланумен тікелей немесе жанама байланысты кіріске тәуелді. Табиғи жағдайға байланысты еліміздің аумағының 70 % шөлейттенуге және жерлердің бүлінуіне ұшырауда.
Осыған байланысты жердің мониторингіне үлкен мән берілуі тиіс. Алайда, қазіргі уақытта жер жағдайына көп жылдық бақылаулар жүргізуге арналған стационарлы экологиялық алаңдар және жартылай стационарлы экологиялық алаңдар еліміздің барлық аумағының 18 % ғана қамтиды, сондықтан жаңа экологиялық алаңдар салу және қолда барларын жетілдіру және дамыту жоспарлануда.
Жердің сапалық жағдайының өзгерісі туралы шынайы ақпарат алу үшін топырақтық аймақ және кіші аймақ ішінде бақылаулар желісін көбейту бойынша жұмыстарды жалғастыру және 2011 жылдың аяғына дейін азғындауға ұшыраған жердің 23 % мониторингпен қамтылуын қамтамасыз ету қажет, бұл өзге де мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесе отырып, азғындау үдерісін тұрақтандыру бойынша бірегей экологиялық бағдарлама дайындауға мүмкіндік береді.
Мемлекеттік бақылауды жүзеге асырудың дамуына әсер ететін сыртқы факторларға прокуратура, сәулет, экология, орман және су шаруашылығы органдарымен жұмысты соңғы нәтиже алуға бағыттау арқылы өзара әрекеттесу жатады. Ішкі істер органдарымен жерді пайдалану және қорғау бойынша мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік инспекторға келуден бас тартқан тұлғаларды күштеп алып келу, соның ішінде жер заңнамасын бұзушылардың тұлғаларды нақтылау бойынша өзара әрекеттесу.
Ішкі факторлар.
Жер ресурстарын басқаруға әсер ететін ішкі факторлардың қатарына ғылыми-әдістемелік негізді халықаралық деңгейге сәйкестендіру арқылы жетілдіру, ИСО пайдалана отырып нормативтік-техникалық құжаттаманы әзірлеу жатады.
Көпмақсатты кадастрды дамыту бойынша алдыңғы қатарлы шетелдік тәжірибені, сондай-ақ электронды жер-кадастрлық қызметтер саласын дамытудағы дүниежүзілік тенденциялар мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып оларды жетілдіру тетіктерін зерделеу өзекті мәселе болып табылады.
2.2-стратегиялық бағыт. "Мемлекеттің және экономиканың түрлі салаларының геодезиялық және картографиялық өнімдерге қажеттілігін қамтамасыз ету үшін жаңа технологияларды пайдалана отырып геодезия және картография саласын тұрақты дамыту".
1. Геодезия және картография саласын дамытудың негізгі параметрлері.
Республика экономикасының, қорғанысының көптеген салаларында жергілікті жер туралы ақпарат маңызды құрамдас бөлік болып табылады, осыған байланысты сапалы геодезиялық және картографиялық өнімдерге, қызметке сұраныстың ұлғаюы байқалады, көбінесе бұл өнімдер заңды құжат болып табылады. Біріккен Ұлттар Ұйымының мәліметтері бойынша басқарушылық шешімдерді қабылдауды сүйемелдеу жүйесінде кеңістіктік ақпарат үлесі осы жүйедегі жалпы ақпарат көлемінің 80 % дейін құрайды.
Қазақстан Республикасы аумағының топографиялық қамтамасыз ету жағдайы алаңдаушылық туғызады, карталардың 80%-ына қазіргі заманғы жергілікті жердің жағдайына және топонимикаға сай келмейді. Мемлекеттік топографиялық карталар жаңартылғаннан гөрі тез «ескіреді», бұл өз кезегінде экономикадағы айтарлықтай шығындарға, ал әскери әрекет және төтенше жағдай туындаған аудандарда – орны толмас шығындарға соқтыруы мүмкін.

Другой актуальной проблемой для Казахстана является борьба с деградацией земель. Около 43 % населения страны (6,5 миллионов человек) живет в сельских районах и большинство из них зависит от доходов, напрямую или косвенно связанных с аграрным сектором и использованием земель. Ввиду природных условий процессами опустынивания и деградации земель охвачено 70 % территории страны.
В этой связи большое значение должно уделяться мониторингу земель. Однако в настоящее время, стационарные экологические площадки и полустационарные экологические площадки для ведения многолетних наблюдений за состоянием земель охватывают лишь 18 % всей территории страны, поэтому планируется закладка новых экологических площадок, модернизация и развитие действующих.
Для получения достоверной информации об изменении качественного состояния земель необходимо продолжить работу по сгущению сети наблюдений внутри почвенных зон и подзон и обеспечить охват мониторингом к концу 2011 года 23 % земель, подверженных деградации, что позволит выработать единую экологическую программу по стабилизации деградационных процессов совместно с другими заинтересованными государственными органами.
Наряду с этим, к числу внешних факторов, влияющих на развитие осуществления государственного контроля, относятся взаимодействие с органами прокуратуры, архитектуры, экологии, лесного и водного хозяйства посредством направления работы на конечный результат. Взаимодействие с органами внутренних дел по вопросам принудительного привода лиц, уклоняющихся от явок к государственному инспектору, осуществляющему государственный контроль за использованием и охраной земель, в том числе по установлению личностей нарушителей земельного законодательства.
Внутренние факторы.
К числу внутренних факторов, влияющих на управление земельными ресурсами, относятся совершенствование научно-методической базы на соответствие международным уровням, разработка нормативно-технической документации с использованием ИСО.
Актуальным является вопрос по изучению передового зарубежного опыта развития многоцелевого кадастра, а также мировых тенденций развития сферы электронных земельно-кадастровых услуг и механизмов их совершенствования с использованием информационно-коммуникационных технологий.
2. Стратегическое направление 2 «Устойчивое развитие отрасли геодезии и картографии с использованием новых технологий для обеспечения потребности государства и различных отраслей экономики геодезической и картографической продукцией».
1. «Основные параметры развития отрасли геодезии и картографии.
Во многих отраслях экономики, обороны республики немаловажной составляющей является информация о местности, в связи с чем наблюдается растущий спрос на качественные услуги на геодезическую и картографическую продукцию, нередко эта продукция является юридическим документом. По данным Организации Объединенных Наций доля пространственной информации в системах поддержки принятия управленческих решений составляет до 80 % от общего объема информации этих систем.
Особую озабоченность вызывает состояние топографической обеспеченности территории Республики Казахстан, 80% карт не соответствует современному состоянию местности и топонимике. Государственные топографические карты «стареют» быстрее, чем обновляются, что может привести к значительным убыткам в экономике, а в районах боевых действий и чрезвычайных ситуаций – и к невосполнимым потерям.
С увеличением бюджетного финансирования выполнена аэросъемка

Бюджеттік қаржыландыру ұлғайғаннан бастап республиканың жалпы алаңының 21 %-ының аэротүсірілімі орындалды, мемлекеттік геодезиялық желі пункттерінің жалпы санының 15 % зерттелді, нивелирлеу желісінің жалпы ұзындығының 6 % нивелирленді, барлық масштабтық қатардағы мемлекеттік топографиялық карталардың жалпы парақ санының 15 % жаңартылды.
Ескірген топографиялық карталардың үлкен пайызын ескере отырып, жаңа аэроғарыштүсірілімі негізінде мемлекеттік топографиялық карталарды жаңарту қажет етіледі. Барлық қалалар мен елді мекендердің түсірілімдері 1960-1980 жылдары орындалғандықтан, қалалардың ірі масштабты жоспарларын жасаудың өткір қажеттілігі туындады. Сондықтан 2008 жылдан бастап қалалардың жоспарларын жасау үшін қалалардың аэротүсірілімдерін жасауға кірістік.
Агенттік жасап отырған барлық масштабты қатардағы мемлекеттік топографиялық карталарда жергілікті жер туралы барынша толық ақпарат көрсетіледі және республикамыздың түрлі экономика және қорғаныс салаларында қолданылатын түрлі өндірістік материалдар жасау үшін негіз болып табылады.
Геодезиялық және картографиялық қызметті жүзеге асыру кезіндегі мемлекеттік маңызы бар міндеттердің бірі мемлекеттік шекараны демаркациялауды геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету және халықаралық және қазақстандық құқық нормаларына сәйкес мемлекеттік шекара туралы шартқа қоса берілетін құжаттарды түпкілікті ресімдеу болып табылады.
Жер қабатының қазіргі заманға сай қозғалысы заңдылығын зерттеу үшін республикамыздың оңтүстік және шығыс өңірлерінде геодинамикалық полигондарда жыл сайын жоғары дәлдікті геодинамикалық өлшемдер жасалады. Жер сілкінуіне икемділікті ескере отырып, республикамыздың барлық аумағы бойынша батыс және орталық өңірлерде геодинамикалық полигондар жасау қажет.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1766 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Негізгі проблемаларды талдау.
Жалпы алғанда Агенттіктің геодезия және картография салаларында жағымды алғышарттар байқалады, сонымен қатар басты шешілмеген проблемаларға мыналарды жатқызуға болады:
1. Картографиялау үшін негіз болып табылатын мемлекеттік геодезиялық желі ішінара жоғалған, кейбірі мүлде қалпына келтірілмейді және соның салдарынан оған қойылатын талаптарға толық жауап бере алмайды.
2. Қазақстан Республикасы аумағының топографиялық және картографиялық қамтамасыз етілу жағдайы алаңдаушылық туғызады, карталардың жаңартылмағандағына 10-20 жыл болған.
3. Қазақстанның сейсмобелсенді аумақтары мен каспий маңы өңірлері жоғары дәлдікті геодезиялық өлшемдермен толық қамтылмаған.

21% от общей площади республики, обследовано 15 % от общего количества пунктов государственной геодезической сети, пронивелировано 6 % от общей протяженности нивелирной сети, обновлено 15 % от общего количества листов государственных топографических карт и планов всего масштабного ряда.
Учитывая большой процент устаревших топографических планов и карт, требуется их обновление на основе новой аэрокосмосъемки. В связи с тем, что съемка всех городов и поселков, выполнена в 1960-1980 годах, возникла острая необходимость в создании крупномасштабных планов городов. Поэтому с
2008 года приступили к аэросъемке городов с последующим созданием планов городов.
Создаваемые Агентством государственные топографические карты всего масштабного ряда отображают максимально полную информацию о местности и являются основой для создания различных производных материалов, применяемых в разных областях экономики и обороны республики.
Одной из задач государственного назначения при осуществлении геодезической и картографической деятельности является геодезическое и картографическое обеспечение демаркации государственной границы и окончательное оформление документов, прилагаемых к договорам о Государственной границе в соответствии с международными и казахстанскими нормами права.
Для исследования закономерностей современных движений земной коры в южном и восточном регионах республики, ежегодно на геодинамических полигонах выполняются высокоточные геодезические измерения. Учитывая деформации земной поверхности, природные катастрофические явления необходимо создание и развитие геодезического мониторинга этих явлений в сейсмоопасных регионах страны.
2. Анализ основных проблем.
В целом в отрасли геодезии и картографии Агентства наметились позитивные предпосылки, вместе с тем к главным нерешенным проблемам можно отнести следующее:
1. Государственная геодезическая сеть, являющаяся основой для картографирования, частично утрачена, зачастую не восстанавливается и в итоге не в полной мере отвечает предъявляемым к ней требованиям;
2. Особую озабоченность вызывает состояние топографической и картографической обеспеченности территории Республики Казахстан, степень современности карт составляет 10 – 20 лет;
3. Не полный охват всей сейсмоактивной территории и прикаспийского региона Казахстана высокоточными геодезическими измерениями;

4. Агенттікке ведомстволық бағынысты геодезиялық кәсіпорындардың жалпы техникалық және технологиялық дамымай қалуы.
5. Жас мамандар ағымының жоқтығы, мамандарды даярлау және қайта даярлаудың сапасы қазіргі заманның техникалық және технологиялық талаптарына сай келмейді.
6. Пайдаланылуы мемлекет пен тұтынушыға зиян тигізуі мүмкін жалған геодезиялық және картографиялық өнімдерден нарықты қорғау.
Жаһандық бәсекеге қабілеттілік тұрғысынан бағалауда Қазақстанның жағдайына байланысты басқа да проблемалар бар. Жаһандану республикамызда орын алып жатқан барлық үдерістерге өз әсерін тигізуде, ал Қазақстанның ақпараттық кеңістігі бірегей ақпараттық кеңістікке енуде. Сондықтан республика аймақтарының дамуын болжау үшін, басқарушылық шешімдерді қабылдауды қолдау үшін жергілікті жердің мемлекеттік топографиялық карталардағы қазіргі жағдайы көрініс тапқан өзекті және объективті кеңістіктік ақпарат қажет.
3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау.
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі дамуының стратегиялық жоспарының бағыттарының бірі өндірістік қуатты, көлік-коммуникациялық, әлеуметтік және басқа инфрақұрылымды ұтымды үйлестіруге, елдің тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін халықты аумақтар кескінінде орналастыруға бағытталған елдің аумақтық-кеңістіктік дамуының болжамдық схемасын жүзеге асыру болып табылады.
Аталған болжамдық схеманы жүзеге асыру үшін топографиялық-геодезиялық және картографиялық өнім қажет. Алайда республика аумағының тек 15 % қазіргі заманға сай карталармен жабылған, яғни, карталардың ескіруі жаңартудан тезірек жүруде.
Геодезия және картография саласының одан әрі дамуына әсер ететін ішкі факторлардың қатарына саланың техникалық, технологиялық және бағдарламалық әлсіз қамтамасыз етілуін, сондай-ақ ғылыми-техникалық базаның жоқтығын жатқызуға болады.
Ағымдағы жағдайды талдауды назарға ала отырып, сондай-ақ, Қазақстанның әлемдегі бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына енуі және бекуі, Дүниежүзілік сауда ұйымына, Кеден одағына енуі бойынша қойылған міндеттерді ескере отырып, геодезия және картография саласының алдына заңнамалық және нормативтік-техникалық базаны жетілдіру, қазіргі заманға сай жер серіктік, қашықтық, геоақпараттық, және ақпараттық-телекоммуникациялық технологияларды жетілдіру, Қазақстан Республикасының аумағын жергілікті жердің қазіргі жағдайына және мемлекеттік топонимикаға сәйкес келетін геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету бойынша стратегиялық бағыттар белгіленген.

4. Общая техническая и технологическая отсталость подведомственных Агентству геодезических предприятий;
5. Отсутствие должного притока молодых специалистов, качество подготовки и переподготовки специалистов, не соответствует современным требованиям техники и технологии;
6. Защита рынка от недостоверной геодезической и картографической продукции, использование которой может нанести ущерб государству и потребителям.
Имеют место и другие проблемы, связанные с положением Казахстана с позиции оценки глобальной конкурентоспособности. Глобализация постепенно оказывает влияние практически на все процессы, происходящие в республике, а информационное пространство Казахстана все более интегрируется в единое информационное пространство. Поэтому для прогнозирования развития регионов республики поддержки принятия управленческих решений необходима актуальная и объективная пространственная информация, отражающая на государственных топографических картах современное состояние местности.
3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Одним из направлений Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года является реализация прогнозной схемы территориально-пространственного развития страны, направленная на рациональное размещение производительных сил, транспортно-коммуникационной, социальной и другой инфраструктуры, расселения населения в разрезе регионов для обеспечения устойчивого развития страны.
Для реализации данной прогнозной схемы необходима топографо-геодезическая и картографическая продукция. Однако территория республики покрыта современными картами только на 15 %, то есть устаревание карт происходит быстрее, чем обновление.
К числу внутренних факторов влияющих на дальнейшее развитие отрасли геодезии и картографии можно отнести слабое техническое, технологическое и программное обеспечение отрасли, а также отсутствие научно-технической базы.
Принимая во внимание анализ текущего состояния, а также учитывая поставленную задачу по вхождению Республики Казахстан в число 50 наиболее конкурентноспособных стран мира, во Всемирную торговую организацию, вступлением в Таможенный союз перед сферой геодезии и картографии определены стратегические направления по совершенствованию законодательной и нормативно-технической базы, широкому использованию современных спутниковых, дистанционных, геоинформационных, и информационно-телекоммуникационных технологий, геодезическому и картографическому обеспечению территории Республики Казахстан материалами и данными, соответствующие современному состоянию местности и государственной топонимике.

3-бөлім. Стратегиялық бағыттар, мақсаттары мен мiндеттерi, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар мен нәтиже көрсеткiштерi
Ескерту. 3-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1766 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3.1. Стратегиялық бағыттар, мақсаттары және мiндеттері, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар мен нәтиже көрсеткiштерi
1-стратегиялық бағыт. Жерді ұтымды пайдалану және қорғауды қамтамасыз ету үшін жұмыстарды ұйымдастыру.

Раздел 3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Сноска. Раздел 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2012 № 1766 (вводится в действие с 01.01.2012).
3.1. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Организация работ для обеспечения рационального использования и охраны земель.

3.2. Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттiң стратегиялық мақсаттарына сай келуi
Мемлекеттiк органдардың стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт. Жерді ұтымды пайдалануды және қорғауды қамтамасыз ету үшін жұмыстарды ұйымдастыру
«Жаңа онжылдық жаңа экономикалық өрлеу - Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi» Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауы;
«Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту – Қазақстан дамуының басты бағыты» Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауы
1.1-мақсат. ресурстары туралы мәліметтер жүйесін қалыптастыру
1.2.-мақсат. Жер заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiң және экономиканың түрлi саласының геодезиялық және картографиялық өнiмдерге қажеттiлiгiн қамтамасыз ету үшiн жаңа технологияларды пайдалана отырып, геодезия және картография саласын тұрақты дамыту
«Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi Даму стратегиясын одан әрi iске асыру жөнiндегi шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2007 жылғы 6 сәуiрдегi № 310 Жарлығы, 2007 - 2012 жылдарға арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк стратегиясы, «Қазақстан Республикасындағы тілдерді дамыту мен қолданудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 Жарлығы;
«Әлеуметтік-экономикалық жаңғырту – Қазақстан дамуының басты бағыты» Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә. Назарбаевтың 2012 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан халқына Жолдауы
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағын жергiлiктi жердiң қазiргi жағдайына және топонимикаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Ескерту. 4-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1766 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытының атауы, мақсаттары мен міндеттері
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыты мен мақсаттарын іске асыру бойынша іс-шаралар
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Жерді ұтымды пайдалану және қорғауды қамтамасыз ету үшін жұмыстарды ұйымдастыру
1.1-мақсат. Жер ресурстары туралы мәліметтер жүйесін қалыптастыру
1.1.1-міндет. Жер ресурстарының сапалық жағдайы туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату
Соңғы цифрлы жоспарлы-картографиялық өнімді дайындау және беру
2011-2015 жылдар
топырақтық картаны құру және топырақтық очеркті жазу
2011-2015 жылдар
жем-шөптік алқаптардың геоботаникалық картасын жасау
2011-2015 жылдар
бонитет балдарының картограммасын жасау
2011-2015 жылдар
жерлердің мониторингі
2011-2015 жылдар
жер учаскелерін паспорттау
2011-2015 жылдар
жер қатынастары, геодезия және картография саласындағы мемлекеттік қызметтердің стандарттары мен регламенттерін әзірлеу
2011-2015 жылдар

3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели государственного органа
Наименование стратегического и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Организация работ для обеспечения рационального использования и охраны земель
Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана «Новое десятилетие – новый экономический подъем – новые возможности Казахстана» от 29 января 2010 года, Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана, «Социально-экономическая модернизация – главный вектор развития Казахстана» от 27 января 2012 года
Цель 1.1. Формирование системы сведений о земельных ресурсах
Цель 1.2. Обеспечение соблюдения земельного законодательства
Стратегическое направление 2. Устойчивое развитие отрасли геодезии и картографии с использованием новых технологий для обеспечения потребности государства и различных отраслей экономики геодезической и картографической продукцией
Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года № 310 «О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года», Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан на 2007-2012 годы, Указ Президента Республики Казахстан от
29 июня 2011 года № 110 «О Государственной программе развития и фунцкционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы», Послание Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева народу Казахстана, «Социально-экономическая модернизация – главный вектор развития Казахстана» от 27 января 2012 года
Цель 2.1. Геодезическое и картографическое обеспечение территории Республики Казахстан, соответствующее современному состоянию местности и топонимике
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Сноска. Раздел 4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2012 № 1766 (вводится в действие с 01.01.2012).
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации  стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1. Организация работ для обеспечения рационального использования и охраны земель
Цель 1.1. Формирование системы сведений о земельных ресурсах
1.1.1. Повышение уровня информационного обеспечения о качественном состоянии земельных ресурсов
Изготовление и выдача конечной цифровой планово-картографической продукции
2011-2015 годы
составление почвенной карты и написание почвенного очерка
2011-2015 годы
составление геоботанической карты кормовых угодий
2011-2015 годы
составление картограммы баллов бонитета
2011-2015 годы
мониторинг земель
2011-2015 годы
паспортизация земельных участков
2011-2015 годы
Разработка стандартов и регламентов государственных услуг в сфере земельных отношений, геодезии и картографии
2011-2015 годы

1.1.2-міндет. Жер ресурстарының сапалық жағдайы және электронды нысанда жер-кадастрлық мәліметтер туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату
жердің мемлекеттік есебін жүргізу
2011-2015 жылдар
Ауыл шаруашылығы айналымына тартылған ауыл шаруашылығы алқаптарын түгендеу
2012-2014 жылдар
(ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану, сондай-ақ бір түрден екіншісіне ауыстыру бойынша ұсыныстарды әзірлеу)
2012-2014 жылдар
Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік жер кадастрын жүргізуді қамтамасыз ететін цифрлық жоспарлы-картографиялық өнімді алу үшін аэроғарыш түсірімдерін жүргізу, соның ішінде:
2011-2015 жылдар
цифрлы аэроғарыш түсірілімі
2011-2015 жылдар
ауыл шаруашылығы алқаптарын, топографиялық контурларды, қалалардың, кенттердің, АЕМ жерлерін дешифрлеу және аэроғарыш түсірілімдерді байланыстыру бойынша іздестіру жұмыстарының кешенін орындау
2011-2012 жылдар
соңғы цифрлы жоспарлы-картографиялық өнімді дайындау және беру
2011 - 2015 жылдар
Жергілікті жердегі жер учаскелерінің шекараларын анықтау, жер учаскелерінің шекараларының бұрылыстық нүктелерін аспаптық үйлестіру бойынша далалық геодезиялық жұмыстарды жүргізу
2011-2015 жылдар
кадастрлық құжаттама бойынша осы учаскелерді заңды сәйкестендіру, алынған координаталар бойынша "Мұрағат" МЖК ААЖ деректердің графикалық базасына енгізу
МЖК ААЖ кіші жүйесіне енгізу үшін жер-кадастрлық істерді сканерлеуді жүзеге асыру – мың дана
2011-2015 жылдар
Қалалар мен елді мекендердің жерлерінде қалыптасқан есепті кварталдардың электронды жер-кадастрлық карталарын дайындау
2011-2015 жылдар
Жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді беру арқылы «электрондық үкімет» шеңберінде МЖК ААЖ мемлекеттік органдардың АЖ өзара іс-қимыл жасауы
2011-2015 жылдар
МЖК ААЖ сүйемелдеу (ақпараттық жүйенің жұмыс қабілеттілігін және қалпына келтіруді қамтамасыз ету, жергілікті есептегіш және телекоммуникациялық жүйелерді, серверлерді әкімшілендіру және деректер базасын ақпараттық жүйені қорғау бойынша іс-шаралар, сондай-ақ барлық мүдделі мемлекеттік органдар мен мекемелерге МЖК ақпаратын электронды түрде беруді қамтамасыз етуді жүзеге асыру үшін әзірленген МЖК ААЖ кіші жүйелерін, қосымшаларын, модульдерін өзгерту (модификациялау) немесе күйін келтірумен, МЖК ААЖ «электрондық үкіметтің» «Жеке тұлғалар» МДБ, «Заңды тұлғалар» МДБ, «Мекенжай регистрі» АЖ, «электрондық үкіметтің» порталымен және Шлюзімен, «электрондық үкіметтің» Төлем шлюзі «Жылжымайтын мүлік» МДБ, Қазақстан Республикасы қаржы министрлігінің Салық комитетінің «Салық төлеушілер мен салық салу объектілерінің реестрі» ақпараттық жүйелерімен және деректер базаларымен өзара әрекеттесуін/интеграциялануын жүзеге асыру немесе пысықтаумен байланысты іс-шаралар кешені
2011-2015 жылдар
МЖК ААЖ деректер базаларын өзектілендіру
2011-2015 жылдар

Задача 1.1.2. Повышение уровня информационного обеспечения о количественном состоянии земельных ресурсов и земельно-кадастровых  сведений в электронном  формате
Ведение государственного учета земель
2011-2015 годы
1
2
3
Инвентаризация сельскохозяйственных угодий, вовлеченных в сельскохозяйственный оборот (разработка рекомендаций по использованию сельскохозяйственных угодий, а также трансформация из одного вида в другой)
2012-2014 годы
Проведение аэро-космосъемочных работ для получения цифровой планово-картографической продукции, обеспечивающей ведение государственного земельного кадастра на территории Республики Казахстан, в том числе:
2011-2015 годы
цифровая аэрокосмосъемка
2011-2015 годы
дешифрирование сельскохозяйственных угодий, топографических контуров, земель городов, поселков, СНП и выполнение комплекса изыскательских работ по привязке аэрокосмоснимков
2011-2012 годы
изготовление и выдача конечной цифровой планово-картографической продукции
2011-2015 годы
Определение границ земельных участков на местности, проведение полевых геодезических работ по инструментальному
2011-2015 годы
координированию поворотных точек границ земельных участков, юридической идентификации этих участков по кадастровой документации, ввод по полученным координатам в
графическую базу данных АИС ГЗК «Архив»
Осуществление сканирования земельно-кадастровых дел для ввода в подсистему АИС ГЗК - тысяч штук
2011-2015 годы
Изготовление электронных земельно-кадастровых карт учетных кварталов, сформированных на землях городов и населенных пунктов
2011-2015 годы
Взаимодействие АИС ГЗК с ИС государственных органов РК в рамках «электронного Правительства» путем передачи сведений о землепользователях
2011-2015 годы
Сопровождение АИС ГЗК (мероприятия по обеспечению работоспособности и восстановлению информационной системы, администрированию локальных вычислительных и телекоммуникационных сетей, серверов, баз данных и обеспечению защиты информационной системы, а также комплекс мероприятий, связанных с реализацией изменений (модификаций) или настройки разработанных подсистем, программных приложений, модулей АИС ГЗК, для обеспечения передачи информации ГЗК всем заинтересованным государственным органам и учреждениям в электронном виде, реализации либо доработки взаимодействия/интеграции АИС ГЗК с информационными системами и базами данных «электронного правительства» - ГБД «Физические лица», ГБД  «Юридические лица», ИС «Адресный регистр», Портал и Шлюз «электронного правительства», Платежный шлюз «электронного правительства», ГБД «Регистр недвижимости» ИС Налогового комитета Министерства финансов РК «Реестр налогоплательщиков и объектов налогообложения»)
2011-2015 годы
Актуализация баз данных АИС ГЗК
2011-2015 годы

1.2-мақсат. Жер заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету
1.2.1-міндет. Жер заңнамасының бұзушылықтарын анықтау және жою
Қазақстан Республикасының халқы арасында жер қатынастары саласында құқық түсіндіру жұмысын жүргізу (семинарлар, ақпараттық-түсіндіру жұмыстары және т.б.)
2011-2015 жылдар
Жер заңнамасын бұзушылықтарды жою бойынша тиісті шараларды қабылдау
2011-2015 жылдар
Айыппұлдарды өндіріп алу бойынша әкімшілік шараларды жүзеге асыру
2011-2015 жылдар
Жер қатынастары саласында әйелдер мен еркектердің тең құқықтарын, міндеттерін және мүмкіндіктерін үгіттеуді жүзеге асыру
2011-2015 жылдар
Уақыт пен шығындарды қоса алғанда бизнесті тіркеу және жүргізу бойынша операциялық шығындарды төмендету (рұқсатнама, лицензия, сертификат алуға, аккредитация бойынша, кеңес алу бойынша), 2011 жылы 30% және 2015 жылы 2011 жылмен салыстырғанда тағы 30 %-ға төмендету
2011-2012 жылдар
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттің және экономиканың түрлі саласының геодезиялық және картографиялық өнімдерге қажеттілігін қамтамасыз ету үшін жаңа технологияларды пайдалана отырып геодезия және картография саласын тұрақты дамыту
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағын жергілікті жердің қазіргі жағдайына және топонимикаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету
2.1.1-мiндет. Мемлекеттiк топографиялық карталарды жаңартуды,
Жерді қашықтықтан зондтау, спутниктік және цифрлы технологиялар әдістерін
2011-2015 жылдар
Жердi қашықтықтан зондтау негiзiнде қалалардың iрi масштабты жоспарларын және Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының топографиялық картасын жасауды геодезиялық қамтамасыз ету
Пайдаланып геодезиялық және картографиялық жұмыстар жүргізу. Экономиканың, қорғаныстың және ұлттық қауіпсіздіктің әртүрлі салаларының міндеттерін шешу кезінде спутниктік технологияларды кеңінен енгізу үшін спутниктік геодезиялық желіні оңтайландыру және Қазақстан Республикасының аумағында координаталардың бірыңғай мемлекеттік жүйесін орнату қажет болып табылады. Кейіннен цифрлық топографиялық карталарды жасап, мемлекеттік масштабты қатардағы топографиялық карталарды жаңарту үшін аумақтардың, қалалардың, ауылдық елді мекендердің және су қоймаларының цифрлық аэротүсірілімін орындау бойынша жұмысты жалғастыру. Мемлекеттік геодезиялық желінің пункттерін зерттеп, негізін қалап, үйлестіріп республиканың аумағын нивелирлеу.
Геодинамикалық полигондардағы жоғары дәлдікті геодезиялық өлшемдерді жүргізу. Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының топографиялық картасын жасау бойынша геодезиялық және картографиялық жұмыстарды жалғастыру. Ғарыштық, спутниктік және компьютерлік технологиялардың дамуына байланысты қазіргі заманғы аспаптарды, құрал жабдықты және бағдарламалық өнімдерді енгізу уақытты үнемдеуге мүмкіндік береді және мәліметтерді алудың жедел нәтижесіне кепіл болады.

Цель 1.2.  Обеспечение соблюдения земельного законодательства
Задача 1.2.1. Выявление и устранение нарушений земельного законодательства
Проведение праворазъяснительной работы в сфере земельных отношений среди населения Республики Казахстан (семинары, информационно-разъяснительные работы и т.д.)
2011-2015 годы
Принятие соответствующих мер по устранению  нарушений земельного закондательства
2011-2015 годы
Осуществление административных мер по взысканию штрафов
2011-2015 годы
Осуществление пропаганды равных прав, обязанностей и возможностей женщин и мужчин в сфере земельных отношений
2011-2015 годы
Снижение операционных издержек, связанных с регистрацией и ведением бизнеса (получением разрешений, лицензий, сертификатов;
аккредитацией; получением консультаций), включая время и затраты, на 30% к 2011 году и еще на 30% к 2015 году по сравнению с 2011 годов
2011-2012 годы
Стратегическое направление 2. Устойчивое  развитие отрасли геодезии и картографии с использованием новых технологий для обеспечения потребности государства и различных отраслей экономики геодезической и картографической продукцией
Цель 2.1. Геодезическое и картографическое обеспечение территории Республики Казахстан, соответствующее современному состоянию местности и топонимике
Задача 2.1.1. Геодезическое обеспечение обновления государственных топографических карт,  создания крупномасштабных планов городов на основе  дистанционного зондирования Земли и топографической карты казахстанского сектора Каспийского моря
Проведение геодезических и картографических работ с использованием методов дистанционного зондирования Земли, спутниковых и цифровых технологий. Для широкого внедрения спутниковых технологий при решении задач в различных отраслях экономики, обороны и национальной безопасности необходимым является модернизация спутниковой геодезической сети и установление единой государственной системы координат на территории Республики Казахстан. Продолжение работы по выполнению цифровой аэросъемки территорий, городов, сельских населенных пунктов и водоемов для обновления государственного масштабного ряда топографических карт с последующим созданием цифровых топографических карт. Нивелирование территорий республики с обследованием, закладкой, координированием пунктов государственной геодезической сети
2011-2015 годы
Проведение высокоточных геодезических измерений на геодинамических полигонах. Продолжение геодезических и картографических работ по созданию топографической карты казахстанского сектора Каспийского моря. Внедрение современных приборов, оборудования и программных продуктов в связи с развитием космических, спутниковых и компьютерных технологий позволит сэкономить время и гарантирует быстрый результат получения сведений

2.1.2-міндет. Картография өнімдерін жасау және басып шығару, Қазақстан Республикасының Ұлттық картографиялық-геодезиялық қорын қалыптастыру және жүргізу
Мемлекеттік топографиялық карталар жасау және басып шығару, Қазақстан Республикасы географиялық атауларының мемлекеттік каталогын, нормативтік-техникалық құжаттар, материалдар мен құжаттарды есепке алу, сақтау және сақталуын қамтамасыз ету, геодезия және картография саласындағы заңнаманың, нормативтік-техникалық құжаттардың сақталуына мемлекеттік геодезиялық бақылау жүргізу
2011-2015 жылдар
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Ескерту. 5-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.29  № 1766 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттер көрсеткіші
Ведомствоаралық өзара іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік орган
Мемлекеттік органдар жүзеге асыратын шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Жерді ұтымды пайдалану және қорғауды қамтамасыз ету үшін жұмыстарды ұйымдастыру
1.1-мақсат. Жер ресурстары туралы мәліметтер жүйесін қалыптастыру
1.1.1-міндет. Жер ресурстарының сапалық жағдайы туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату
Топырақты зерттеу
ЖАО, АШМ
Зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін жер учаскелерін пайдалануға рұқсаттарды алу бөлігінде
Геоботаникалық зерттеулер
ЖАО, АШМ
Жем-шөп алқаптарын жақсарту бойынша, соның ішінде Мал шаруашылығын дамыту бағдарламасы шегінде жобаларды әзірлеу, жерлердің түгендеуін жүргізу бөлігінде
Топырақтың бонитировкасы
ЖАО, АШМ, ҚМ СК
Топырақ бонитировкасы нәтижелерін пайдалану бөлігінде
Жерлердің мониторингі
АШМ, Қоршағанортамині, ЖАО
Жер қорының жағдайының өзгерісін анықтау, жағымсыз үдерістердің салдарларының (жерлердің бүлінуі, шөлейттену, тұздану және т.б.) алдын алу және жою бөлігінде
1.1.2-міндет. Жер ресурстарының сапалық жағдайы және электронды нысанда жер-кадастрлық мәліметтер туралы ақпараттық қамтамасыз ету деңгейін жоғарылату
Жер ресурстарының нақты сандық жағдайы туралы ақпаратпен қамтамасыз ету
ЖАО, ККМ, ӘМ
Мемлекеттік қызметтерді көрсету бөлігінде, соның ішінде электронды түрде
Жеке тұрғын үй құрылысы, жеке қосалқы шаруашылық, ұжымдық бағбандық және саяжайлық құрылыс үшін жер учаскелеріне құқық беру рәсімінің мерзімдерін қысқарту
ӘМ
ЖАО
Жерге құқықтарды тіркеу бөлігінде
Жерлерді беру туралы шешімдер
Үйлестірілмеген жер учаскелерін межелеу
ЖАО, ӨЖИ
Межелеуді өткізу және жұмыстардың нәтижелерін қабылдау
Жер-кадастрлық істерді сканерлеу
ЖАО
Жер құқықтық қатынастары субъектілерінің есебін жүргізу кезінде электронды түрдегі жер-кадастрлық істерді пайдалану бөлігінде
Қалалар мен елді мекендердің жерлерінде қалыптасқан, есепті кварталдардың электронды жер-кадастрлық карталарын жасау
ЖАО
Елді мекендерде электронды жер-кадастрлық карталарын пайдалану бөлігінде
1.2-мақсат. Жер заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету
1.2.1-міндет. Жер заңнамасын бұзушылықты анықтау және жою
Анықталған бұзушылықтардың жойылуы
ІІМ
ЖАО
- жер заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында ішкі істер органдарымен жерлерді пайдалану және қорғау бойынша, соның ішінде жер заңнамасын бұзған тұлғаларды анықтауға мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік инспекторға келуден бас тартқан тұлғаларды күштеп алып келу мәселесі бойынша қарым-қатынас жасау;
- жер заңнамасын бұзушыларды бірлесіп анықтау және оларды жою бойынша өзара іс-қимыл
Жер қатынастары саласында құқық түсіндіру жұмысы
МАМ
Бас прокуратура, ЭҚжСЖКА,
ЖАО
- жер заңнамасының бұзушыларына қатысты қабылданған шаралар туралы халықтың ақпараттандырылуын жоғарылату
- жер қатынастары субъектілерін тексеруді бірлесіп жүргізу
2-стратегиялық бағыт. Мемлекеттің және экономиканың түрлі саласының геодезиялық және картографиялық өнімдерге қажеттілігін қамтамасыз ету үшін жаңа технологияларды пайдалана отырып геодезия және картография саласын тұрақты дамыту
2.1-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағын жергілікті жердің қазіргі жағдайына және мемлекеттік топонимикаға сәйкес геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету
2.1.1-міндет.  Мемлекеттiк топографиялық карталарды жаңартуды, Жердi қашықтықтан зондтау негiзiнде қалалардың iрi масштабты жоспарларын және Каспий теңiзiнiң қазақстандық секторының топографиялық картасын жасауды геодезиялық қамтамасыз ету
Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізуге рұқсаттарды тіркеу, есепке алу және беру мерзімін азайту
Қорғанысмині, ҰҚК
Аэротүсірілім жұмыстарын жүргізу үшін объектілерді келісу
Қырғыз Республикасымен, Ресей Федерациясымен, Өзбекстан Республикасымен және Түркіменстанмен мемлекеттік шекараны демаркациялау туралы халықаралық шарттарды әзірлеу және жасау
СІМ
Халықаралық келіссөздерді ұйымдастыру және халықаралық шарттардың жобаларын контрәріптестер
мен келісу, мемлекетішілік келісуді жүргізу және жасасу туралы актілердің қабылдануын қамтамасыз ету
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
ЭҚСжКА – Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа қарсы және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы)
ҰҚК – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетті
ІІМ – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
Қоршағанортамині – Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
Қорғанысмині – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ӨЖИ – өңіраралық жер инспекциялары
ТЭН – техникалық-экономикалық негіздеме
АЕМ – ауылдық елді мекендер
ККМ – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі

Задача 2.1.2. Создание и издание картографической продукции, формирование и ведение Национального картографо-геодезического фонда Республики Казахстан
Создание и издание государственных топографических карт, Государственного каталога географических названий  Республики Казахстан, нормативно-технических документов, учет, хранение и обеспечение сохранности материалов и документов, осуществление государственного геодезического контроля за соблюдением законодательства, нормативно-технических документов в области геодезии и картографии
2011-2015 годы
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29.12.2012 № 1766 (вводится в действие с 01.01.2012).
Показатели задач, для
достижения которых
требуется межведомственное
взаимодействие
Государственный
орган, с которым
осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые
государственными органами
1
2
3
Стратегическое направление 1. Организация работ для обеспечения рационального
использования и охраны земель
Цель 1.1. Формирование системы сведений о земельных ресурсах
Задача 1.1.1. Повышение уровня информационного обеспечения о качественном состоянии
земельных ресурсов
Почвенные изыскания
МИО, МСХ
В части получения разрешения на
использование земельных участков
для проведения изыскательских работ
Геоботанические изыскания
МИО, МСХ
В части разработки проектов по
улучшению кормовых угодий, в том
числе по Программе развития
животноводства, проведении
инвентаризации земель
Бонитировка почв
МСХ, МИО, НК МФ
В части использования результатов
бонитировки почв
Мониторинг земель
МСХ, МООС, МИО
В части выявления изменения
состояния земельного фонда,
выработки рекомендаций по
предупреждению и устранению
последствий негативных процессов
(деградации земель, опустынивание,
засоление и др.)
Задача 1.1.2. Повышение уровня информационного обеспечения о количественном состоянии
земельных ресурсов и земельно-кадастровых сведений в электронном формате
Обеспечение информацией о
фактическом количественном
состоянии земельных
ресурсов
МИО, МТК, МЮ
в части предоставления
государственных услуг, в том числе
в электронном виде
Сокращение сроков процедуры
предоставления права на
земельные участки под
индивидуальное жилищное
строительство, личные
подсобные хозяйства,
коллективное садоводство и
дачное строительство
МИО
Межевание
некоординированных
земельных участков
МИО,
подведомственные
государственные
учреждения
проведение межевания и принятие
результатов работ
Сканирование
земельно-кадстровых дел
МИО
в части использования
земельно-кадастровых дел в
электронном виде при ведении учета
субъектов земельных правоотношений
Создание электронных
земельно-кадастровых карт
учетных кварталов,
сформированных на землях
городов и населенных
пунктов
МИО
в части использования электронных
земельно-кадастровых карт в
населенных пунктах
Цель 1.2. Обеспечение соблюдения земельного законодательства
Задача 1.2.1. Выявление и устранение нарушений земельного законодательства
Устраняемость выявленных
нарушений
МВД
МИО
- в целях обеспечения соблюдения
земельного законодательства
взаимодействие с органами
внутренних дел по вопросам
принудительного привода лиц,
уклоняющихся от явок
государственному инспектору,
осуществляющему государственный
контроль за использованием и
охраной земель, в том числе по
установлению личностей нарушителей
земельного законодательства;
- взаимодействие по совместному
выявлению нарушений земельного
законодательства и их устранение
Праворазъяснительная работа
в сфере земельных отношений
МКИ
Генеральная
прокуратура
АБЭКП
МИО
- повышение информированности
населения о принимаемых мерах в
отношении нарушителей земельного
законодательства;
- совместное проведение проверок
субъектов земельных отношений
Стратегическое направление 2. Устойчивое развитие отрасли геодезии и картографии с
использованием новых технологий для обеспечения потребности государства и различных
отраслей экономики геодезической и картографической продукцией
Цель 2.1. Геодезическое и картографическое обеспечение территории Республики
Казахстан, соответствующее современному состоянию местности и государственной
топонимике
Задача 2.1.1.  Геодезическое обеспечение обновления государственных топографических карт, создания крупномасштабных планов городов на основе дистанционного зондирования Земли и топографической карты казахстанского сектора Каспийского моря
Снижение сроков по регистрации, учету и выдаче разрешений на проведение аэросъемочных работ
МО, КНБ
Согласование объектов для проведения аэросъемочных работ
Примечание: расшифровка аббревиатур
АБЭКП – Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция Республики Казахстан)
КНБ – Комитет национальной безопасности
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МО – Министерство обороны Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
НК МФ – Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан
МИО – местные исполнительные органы
ДГП «ГосНПЦзем» - дочернее государственное предприятие «Государственный научно-производственный центр земельных ресурсов и землеустройства»
СНП – сельские населенные пункты
ТЭО - технико-экономическое обоснование

6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелді басқару бойынша шаралар қабылданбаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелді басқару бойынша іс шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекел
Саяси тәуекел
Демаркациялық жұмыстардың жалпы кестесінің үзілуі
Бірлескен демаркациялық топтар бойынша далалық және камералдық жұмыстарды орындау
Технологиялық және техногендік тәуекел
Республика аумағының жергілікті жердің қазіргі жағдайына және мемлекеттік топонимикаға сәйкес мемлекеттік топографиялық карталармен қамтамасыз етілмеуі, тапсыру, сақтау кезіндегі геодезиялық және картографиялық мәліметтердің бұрмалануы, жер қабатының қазіргі замандағы қозғалысы жағдайын талдаудың орындалмауы
Мемлекеттік тапсырысты дер кезінде, тиімді және сапалы орындау үшін, сонымен қатар, жоғары дәлдікті геодезиялық өлшеу бойынша жұмыстарды орындауға жағдай жасау
Ішкі тәуекел
Технологиялық және техногендік тәуекел
Геодинамикалық полигондарда жоғары дәлдікті геодезиялық өлшемдерді дер кезінде жүргізбеу, техникалық және технологиялық жабдықтармен және бағдарламалармен қамтамасыз етілмеу
Атырау, Батыс Қазақстан, Ақтөбе, Маңғыстау  облыстарында жаңа геодинамикалық полигондар жасау жолымен республиканың батыс өңірлерінде геодинамикалық полигондар желісін кеңейту, жаңа технологиялар енгізу, қазіргі заманға сай жабдықтар мен бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу
7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
Ескерту. 7-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.29 № 1766 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Бюджеттiк бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 «Елдің экономикалық дамуына және ұлттық қауіпсіздікті нығайтуға көмектесетін жерді тиімді пайдалануға және қорғауға жағдай жасау, геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Жер ресурстарын басқару, геодезиялық және картографиялық қызметтер саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Агенттік аппараты мен оның аумақтық органдарын ұстауға бағытталған бюджеттік бағдарлама
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
мазмұнына байланысты
мемлекеттік функцияларды, өкілеттілікті жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
iске асырылу тәсiлiне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
өлшем бiрлiгi
есептi кезең
жоспарлы кезең
2009 жыл (есепті)
2010 жыл (ағымдағы жоспар)
2011 жыл (ағымдағы жоспар)
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тікелей нәтиже көрсеткіштері:
жердi тиiмдi пайдалану, геодезиялық және картографиялық қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыратын орталық аппараттың және аумақтық жер инспекцияларының мемлекеттiк қызметкерлер саны
адам

Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски
Политический риск
Срыв общего графика
демаркационных работ
Выполнение полевых и
камеральных работ по
графику совместных
демаркационных групп
Технологический и техногенный
риск
Необеспеченность территории
республики государственными
топографическими картами,
соответсвующими современному
состоянию местности и
государственной топонимике,
искажение геодезических и
картографических данных при
передаче, хранении,
невыполнение анализа
состояния современного
движения земной коры
Создание условий для
своевременного,
эффективного и
качественного выполнения
государственного заказа,
а также выполнение работ
по высокоточным
геодезическим измерениям
Внутренние риски
Технологический и техногенный
риск
Несвоевременное проведение
высокоточных геодезических
измерений на геодинамических
полигонах, необеспеченность
техническим и
технологическим
оборудованием и программами
Расширение сети
геодинамических полигонов
в западном регионе
республики путем создания
новых геодинамических
полигонов в Атырауской,
Западно-Казахстанской,
Актюбинской,
Мангистауской областях,
внедрение новых
технологий, приобретение
современного оборудования
и программного
обеспечения
Раздел 7. Бюджетные программы
Сноска. Раздел 7 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2012 № 1766 (вводится в действие с 01.01.2012).
7.1. Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Услуги по созданию условий для эффективного использования и охраны земли, геодезического и картографического обеспечения, способствующего экономическому развитию страны и укреплению национальной безопасности»
Описание
бюджетная программа, направленная на cодержание аппарата Агентства и его территориальных органов, осуществляющая руководство в сфере управления земельными ресурсами, геодезической и картографической деятельности
вид бюджетной программы
в зависимости от содержания
осуществление государственных функций, полномочий и оказание вытекающих из них государственных услуг
в зависимости от способа реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
наименование показателей бюджетной программы
ед. изм.
отчетный период
плановый период
2009 год (отчет)
2010 год (план теку-
щего)
2011 год (план теку-
щего)
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого результата:
количество государственных служащих центрального аппарата и территориальных земельных инспекций, обеспечивающих реализацию государственной политики в области эффективного использования земли, геодезического и картографического обеспечения
чел.