Жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдаланудың үлгі шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 мамырдағы № 477 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 20 тамыздағы № 655 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2015 № 655 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Автомобиль жолдары туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдаланудың үлгі шарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 3 мамырдағы
№ 477 қаулысымен
бекітілген
Жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдаланудың
ҮЛГІ ШАРТЫ
____қ.         №______________             20___ жылғы «__ »____
Бұдан әрі «Несие беруші» деп аталатын_________________________атынан                            (жергілікті атқарушы органның толық атауы)
____________негізінде әрекет ететін_________________________
(Ереже және т.б.)              (уәкілетті адамның лауазымы, тегі,    _______________бір тараптан және бұдан әрі «Несие алушы» деп
аты, әкесінің аты)
аталатын
_______________атынан_____________________ негізінде әрекет ететін
(заңды тұлғаның толық атауы)
___________________       _________________________________________
(Жарғы, Ереже және т.б.) уәкілетті адамның лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты)
«Автомобиль жолдары туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылға 17 шілдедегі Заңы мен Несие алушының 20___ жылғы  «___ » №___ өтініші негізінде осы жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдалану шартын (бұдан әрі шарт жасау).

Об утверждении Типового договора безвозмездного временного пользования автомобильными дорогами общего пользования областного или районного значения или их участков
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 мая 2011 года № 477. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2015 года № 655
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.08.2015 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 304.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Типовой договор безвозмездного временного пользования автомобильными дорогами общего пользования областного или районного значения или их участков.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 мая 2011 года № 477
Типовой договор
безвозмездного временного пользования автомобильными
дорогами общего пользования областного или районного
значения или их участков
г. ________________     № ___             "___" __________ 20__ г.
_____________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа)
в лице ______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного лица)
действующего на основании ___________________________________________
(Положения и т.п.)
именуемый в дальнейшем "Ссудодатель", с одной стороны, и
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица)
в лице _____________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного лица)
действующего на основании __________________________________________,
(Устава, Положения и т.п.)
далее именуемый в дальнейшем "Ссудополучатель", на основании  ЗаконаРеспублики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах", и заявления Ссудополучателя от "__" _______ 20__ года № __ , заключили настоящий договор безвозмездного временного пользования автомобильных дорог областного или районного значения или их участков (далее - Договор).

1. Шарттың нысанасы мен объектісі
1. Шарт бойынша Несие беруші Несие алушыға облыстық және аудандық маңызы бар_______________________________________________
(облыcтық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін көрсету, учаске, км)
автомобиль жолын немесе олардың учаскелерін (бұдан әрі - Объект) өтеусіз уақытша пайдалану құқығын береді, ал Несие алушы объектіні өтеусіз уақытша пайдалану құқығын қабылдайды және Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Шарттың № 1 қосымшасына сәйкес______________
_____________________________________________________________________
(қайта жаңарту, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу - қажеттісін көрсету) жүзеге асырады.
Осы Шартта төменде келтірілген ұғымдар мынадай түсініктемені білдіретін болады:
«Несие беруші» - Объектіні өтеусіз уақытша пайдалануға беретін жергілікті атқарушы орган;
«Несие алушы» - Объектіні қабылдайтын және Объектіні қандай күйде алса, сондай күйде қалыпты тозуын есепке ала отырып немесе Шартта белгіленген күйде қайтаруды қамтамасыз ететін заңды тұлға.
2. Несие алушы Объектіні өтеусіз пайдаланады. Осы Шарттың қолданылу кезеңінде Несие алушы шеккен шығыстарды Несие беруші өтемейді.
2. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Несие беруші:
1) Несие алушымен Шарттың талаптары туралы келіссөздер жүргізуге;
2) Несие алушының кінәсінен Объектінің жай-күйі нашарлаған жағдайда Несие алушыдан шығындарды өтеуді қайтаруды талап етуге;
3) Шартта белгіленген тәртіппен Несие алушыдан мүліктің жай-күйі туралы ақпарат алуға, оның ішінде Объект бойынша қаржы есептілікпен танысуға;
4) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және Шартқа сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Несие алушы:
1) Шартта көзделген талаптарда Объектіні пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және Шартқа сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
5 Несие беруші:
1)Қазақстан Республикасының автомобиль жолдары саласындағы заңнамасын және Шарт талаптарын Несие алушының сақтауын бақылауды жүзеге асыруға;
2) осы Шартқа қол қойылғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде Шарттың № 2 қосымшасына сәйкес Несие алушыға Объектіні және Объектіге қажетті құжаттаманы қабылдау - тапсыру актісі негізінде беруге міндетті.
6. Несие алушы:
1) Объектіні мақсаты бойынша пайдалануға;
2) тапсырылған Объектіні нақталуын қамтамасыз етуге;
3) қайта жаңартуды, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуді
______________________________________жүзеге асыруды қоса
(қажеттісін көрсету)
алғанда, Объектіні техникалық жарамды күйде ұстауға және Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Шарттың № 1 қосымшасына сәйкес оны күтіп ұстау жөніндегі барлық шығыстарды көтеруге;

1. Предмет и Объект Договора
1. По Договору Ссудодатель передает Ссудополучателю право безвозмездного временного пользования автомобильной дорогой областного или районного значения или их участков
_____________________________________________________________________
(указать автомобильную дорогу областного или районного значения или
их участков, участок, км)
(далее - Объект), а Ссудополучатель принимает право безвозмездного временного пользования объектом и осуществляет
_____________________________________________________________________
(реконструкцию, капитальный, средний и текущий ремонт - указать
нужное)
согласно приложению № 1 к Договору, являющемуся неотъемлемой частью Договора.
В данном договоре нижеперечисленные понятия будут иметь следующее толкование:
"Ссудодатель" - местный исполнительный орган, передающий Объект в безвозмездное временное пользование;
"Ссудополучатель" - юридическое лицо, принимающий Объект и обеспечивающее возврат Объекта в том состоянии, в каком оно его получило, с учетом нормального износа, или в состоянии, обусловленным Договором.
2. Объект используется Ссудополучателем безвозмездно. Расходы, понесенные Ссудополучателем в период действия настоящего Договора, Ссудодателем не возмещаются.
2. Права и обязанности Сторон
3. Ссудодатель вправе:
1) вести переговоры с Ссудополучателем об условиях Договора;
2) требовать от Ссудополучателя возмещения убытков в случае ухудшения состояния Объекта, которое произошло по вине Ссудополучателя;
3) в установленном Договором порядке получать от Ссудополучателя информацию о состоянии имущества, в том числе знакомиться с финансовой отчетностью по объекту;
4) осуществлять иные права, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и Договором.
4. Ссудополучатель вправе:
1) пользоваться объектом на условиях, предусмотренных Договором;
2) осуществлять иные права в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и Договором.
5. Ссудодатель обязан:
1) осуществлять контроль за соблюдением Ссудополучателем законодательства Республики Казахстан в области автомобильных дорог и условий Договора;
2) передать Ссудополучателю Объект и необходимую документацию к Объекту на основании акта приема-передачи, согласно приложению № 2 к Договору, в течение 10 рабочих дней после подписания настоящего Договора.
6. Ссудополучатель обязан:
1) использовать Объект по назначению;
2) обеспечить сохранность переданного Объекта;
3) содержать Объект в технически исправном состоянии, включая осуществление реконструкции, капитального, среднего и текущего ремонта,
_____________________________________________________________________
(указать нужное)
и нести все расходы по его содержанию согласно приложению № 1 к Договору, являющемуся неотъемлемой частью Договора;

4) Объектіні күтіп ұстауды өз есебінен жүргізуге;
5) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған, оны мерзімінен бұрын бұзған және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда белгіленген тәртіппен Объектіні тиісті техникалық күйде тапсыруға;
6) Объект сапасының автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдар бекіткен автомобиль жолдары саласындағы нормативтік-техникалық құжаттардың белгіленген талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуге;
7) өз есебінен қауіпсіздіктің жалпы талаптарын сақтауға;
8) Объект ұзындығының бойында көлік құралдары қозғалысының рұқсат етілген жылдамдық режимін қамтамасыз ете отырып, қауіпсіз кедергісіз тегін жол жүруді қамтамасыз етуге;
9) Несие беруші берген жұмыстарды жүргізу құқығына рұқсаты болған жағдайда жол полициясы органдарының келісімімен Объектіні қайта жаңарту және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге;
10) Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Шарттың № 1 қосымшасына сәйкес Объектіде жұмыс жүргізгеннен кейін Объектіні күтіп ұстау жөнінде жұмыстарды жыл бойы ұйымдастыруды қамтамасыз етуге міндетті.
3. Тараптардың жауапкершілігі
7. Шарттың талаптарын орындамағаны немесе тиісті орындамағаны үшін тараптар Шартта және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жауапкершілікте болады.
8. Қолайсыз ауа-райы жағдайларының және жол-көлік оқиғаларының себебінен жолдың және олардағы жасанды құрылыстардың конструктивтік элементтері бұзылған жағдайда Несие алушы жедел түрде бұзылуды жою жөнінде барлық қажетті шараларды қабылдауға және қауіпсіз жол жүруді қамтамасыз етуге тиіс.
9. Егер Несие алушы уақытында қайта жаңарту, күрделі, орташа, ағымдағы жөндеу және ұстау_________________________________________
(қажеттісін көрсету)
жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруға уақтылы кіріспесе және Несие берушімен келісілген өндірістік жоспарды бұзса, Несие беруші Несие алушыға мерзімі өткен әрбір күн үшін айда орындалмаған жұмыстар құнының 0,1 %-ы мөлшерінде тұрақсыздық айыбын ұсынады.
тармақшасында көрсетілген міндеттемелерді орындамаған және тиісті түрде орындамаған жағдайда Несие беруші мерзімі өткен әрбір күн үшін айда орындалмаған жұмыстар құнының 0,1 % мөлшерінде тұрақсыздық айыбын ұсынады.
Осы Шарттың 9, 10-тармақтарында айқындалатын тұрақсыздық айыбының сомасын Несие алушы тиісті бюджетке аударады.
11. Несие алушы Объектідегі технология талаптарын сақтауды және жұмыстарды сапалы орындауды автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен автомобиль жолдары саласындағы қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес қамтамасыз етеді.

4) за свой счет производить содержание Объекта;
5) по окончании срока действия Договора, его досрочном расторжении и в иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики в установленном порядке передать Объект в надлежащем техническом состоянии;
6) обеспечить соответствие качества Объекта установленным требованиям нормативно-технических документов в области автомобильных дорог, утвержденных уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам;
7) соблюдать за свой счет общие требования безопасности;
8) обеспечить безопасный беспрепятственный бесплатный проезд с обеспечением допустимого скоростного режима движения транспортных средств на всем протяжении Объекта;
9) производить работы по реконструкции и ремонту Объекта с согласия органов дорожной полиции при наличии разрешения на право производства работ, выданного Ссудодателем;
10) после проведения работ на Объекте согласно приложению № 1 к Договору, являющемуся неотъемлемой частью Договора, обеспечивать круглогодично организацию работ по содержанию Объекта.
3. Ответственность сторон
7. За неисполнение или ненадлежащее исполнение условий Договора стороны несут ответственность, предусмотренную Договором и гражданским законодательством Республики Казахстан.
8. В случае повреждения конструктивных элементов дороги и искусственных сооружений на них, по причине неблагоприятных погодных условий, и дорожно-транспортных проишествий, Ссудополучатель в оперативном порядке должен принять все необходимые меры по ликвидации повреждений и обеспечить безопасный проезд.
9. В случае если Ссудополучатель своевременно не приступает к организации работ по реконструкции, капитальному, среднему, текущему ремонту и содержанию ________________________________________________
(указать нужное)
и срывает согласованный Ссудодателем производственный план, Ссудодатель выставляет Ссудополучателю неустойку в размере 0,1 % от стоимости невыполненных за месяц работ за каждый день просрочки.
10. В случае неисполнения и ненадлежащего исполнения Ссудополучателем обязательств, указанных в подпункте 3) пункта 6 настоящего Договора, Ссудодатель выставляет неустойку в размере 0,1 % от стоимости невыполненных за месяц работ за каждый день просрочки.
Сумма неустойки которые определяются пунктами 9, 10 настоящего Договора, перечисляются Ссудополучателем в соответствующий бюджет.
11. Ссудополучатель обеспечивает соблюдение требований технологии и качественного выполнения работ на Объекте в соответствии с действующими нормативно-техническими документами в области автомобильных дорог, утвержденных уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.

12. Жол қозғалысының қауіпсіздігіне ықпал ететін қолайсыз ауа-райы құбылыстары туындаған кезде Несие алушы қолайлы ауа-райы қалыптасқанға дейін Объектідегі жұмысты қамтамасыз етеді.
4. Несие берушінің Шарттың орындалуын бақылау тәртібі
13. Несие беруші Несие алушының Шарт талаптарын, сондай-ақ Объектіні Шартта белгіленген мақсаттарға сәйкес пайдалану жөніндегі міндеттемелерді сақтауын бақылауды жүзеге асырады.
Бақылаудың негізгі бағыттары:
1) Объектіні пайдаланудың және тиісті техникалық жай-күйде сақтаудың тиімділігі;
2) азаматтық заңнаманың автомобиль жолдары саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарының және Шарттың талаптарын сақтау болып табылады.
14. Несие алушы Несие берушінің Шарт талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органдары өкілдерінің Объектіге, сондай-ақ Объектіге байланысты құжаттамаға кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
15. Несие алушы тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, Несие берушіге Шарт бойынша өзінің қызметі туралы есепті ұсынады.
16. Несие берушінің жазбаша сұратуы бойынша Несие берушінің сұрауында көрсетілген кезеңдегі Несие алушының Шарт бойынша қызметі туралы есепті Несие алушы жеті жұмыс күні ішінде ұсынады.
17. Несие алушының Шарт бойынша қызметі туралы есеп Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Шарттың № 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша Несие алушының міндеттемелерді орындау барысы туралы ақпаратты қамтуға тиіс.
5. Шартты бұзу тәртібі
18. Шарт тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
19. Несие беруші мынадай:
1) Объектіні қайта жаңарту, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеу және күтіп ұстау______________________________ жөніндегі
(қажеттісін көрсету)
міндеттемелер орындалмаған;
2) Осы Шарттың 6-тармағының 10) тармақшасында және 8-тармағында көзделген шаралар қабылданбаған жағдайда Шартты біржақты тәртіппен бұзады.
20. Несие алушы:
1) Шартты жасау сәтінде білмеген және білуі мүмкін болмаған, қалыпты пайдалануға мүмкіндік бермейтін немесе ауыртпалық түсіретін кемшіліктерді анықтаған жағдайда;
2) Егер Несие беруші Шартта көзделген мерзімде Объектіні бермесе, Шартты мерзімінен бұрын бұзуды талап етуге құқылы.
6. Шартты орындау кепілдігі
21. Несие беруші мыналарды растайды:
1) Шартқа қол қойылған күні және Шартты мемлекеттік тіркеу сәтіне дейін Объект үшінші тұлғалардың құқықтары және қандай да бір ауыртпалықтардан бос;

12. При возникновении неблагоприятных погодных явлений, влияющих на безопасность дорожного движения, Ссудополучателем обеспечивается работа на Объекте до установления благоприятных погодных условий.
4. Порядок контроля Ссудодателем за исполнением Договора
13. Ссудодатель осуществляет контроль за соблюдением Ссудополучателем условий Договора, а также обязательств по эксплуатации объекта в соответствии с целями, установленными Договором.
Основными направлениями контроля являются:
1) эффективность эксплуатации и сохранения Объекта в надлежащем техническом состоянии;
2) соблюдение требований гражданского законодательства, нормативно-технических документов в области автомобильных дорог и Договора.
14. Ссудополучатель обеспечивает представителям уполномоченных органов Ссудодателя, осуществляющим контроль за исполнением Ссудополучателем условий Договора, беспрепятственный доступ на объект, а также к документации, связанной с Объектом.
15. Ссудополучатель ежеквартально, не позднее до 10-числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет Ссудодателю отчет о своей деятельности по Договору.
16. По письменному запросу Ссудодателя отчет о деятельности Ссудополучателя по Договору за период, указанный в запросе Ссудодателя, предоставляется Ссудополучателем в течение семи рабочих дней.
17. Отчет о деятельности Ссудополучателя по Договору должен содержать информацию о ходе выполнения Ссудополучателем обязательств по форме согласно приложению № 1 к Договору, являющемуся неотъемлемой частью Договора.
5. Порядок расторжения Договора
18. Договор может быть расторгнут по соглашению сторон.
19. Ссудодатель в одностороннем порядке расторгает Договор с Ссудополучателем, в следующих случаях:
1) не выполнение обязанностей по реконструкции, капитальному, среднему текущему ремонту и содержанию Объекта;
_____________________________________________________________________
(Указать нужное)
2) непринятие мер, предусмотренных пунктом 8 и подпунктом 10) пункта 6 настоящего Договора.
20. Ссудополучатель вправе требовать досрочного расторжения Договора:
1) при обнаружении недостатков, делающих нормальное использование Объекта невозможным или обременительным, о наличии которых он не знал и не мог знать в момент заключения Договора;
2) если Ссудодатель не передал Объект в срок, предусмотренный Договором.
6. Гарантии исполнения Договора
21. Ссудодатель подтверждает следующее:
1) на дату подписания Договора и до момента государственной регистрации Договора Объект свободен от прав третьих лиц и каких-либо обременений;

2) Несие берушінің не Несие алушының Объектіге қатысты Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындауға ықпал етуі мүмкін қандай да бір сот немесе төрелік талқылаулары жоқ;
3) Объектіні уәкілетті орган Қазақстан Республикасының жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы заңнамасына сәйкес тіркеген.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.07.18 N 820 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22. Несие алушы Шартқа қол қойған күні:
1) таратылу, қайта ұйымдастырылу, банкроттық сатысында тұрмағанын;
2 )Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзінің мүлкіне тыйым салынбағанын, өзінің қаржы-шаруашылық қызметінің тоқтатыла тұрмағанын;
3) Шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті қаржы және материалдық ресурстарының бар екендігін;
4) қарыздарды, кредиттерді ресімдеу, облигацияларды, инвестицияларды тартудың және Объектіні қаржыландырудың өзге түрлерін шығару үшін заңнамада белгіленген тәртіппен барлық қажетті және тіркелген құжаттарының бар екендігін.
5) Объектіге үшінші тұлғалардың құқықтарымен ауыртпалық салынбайтынын растайды және кепілдік береді.
7. Дауларды қарау тәртібі
23. Шарт бойынша даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер жолымен шешіледі.
24. Дауларды келіссөздер жолымен реттеу мүмкін болмаған жағдайда мұндай даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
8. Форс-мажор
25. Егер Шарт бойынша қандай да бір міндеттемелерді орындамау немесе тиісті түрде орындамау еңсерілмейтін күш (форс-мажор) мән-жайларынан туындаса, онда мұндай орындамау немесе тиісті түрде орындамау үшін Тараптар жауапты болмайды.
26. Еңсерілмейтін күш жағдайларына Тараптардың Шарт бойынша міндеттемелерді орындауына тікелей ықпал ететін әскери қақтығыстар, дүлей апаттары сияқты осы мән-жайлар кезінде төтенше және күтпеген жағдайлар жатады. Келтірілген тізбе түпкілікті болып табылмайды. Мұндай мән-жайларға, атап айтқанда нарықта жұмыстарды орындау үшін қажетті қызметтердің немесе материалдардың болмауы немесе тапшылығы жатпайды.
27. Еңсерілмейтін күш мән-жайлары туындаған жағдайда олардан зардап шеккен Тарап ол туралы бес күн ішінде форс-мажорлық мән-жайлардың басталған күнін және сипатын нақтылайтын жазбаша хабарламаны тапсыру немесе пошта арқылы жолдау жолымен басқа Тарапты хабардар етеді.
28. Форс-мажорлық мән-жайлар туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығу жолдарын іздеу үшін шұғыл түрде келіссөздер жүргізеді және мұндай мән-жайлардың салдарын барынша азайту үшін барлық құралдарды пайдаланады.

2) не существует каких-либо судебных или арбитражных разбирательств в отношении Объекта, которые могут повлиять на исполнение Ссудодателем либо Ссудополучателем своих обязательств по Договору;
3) Объект зарегистрирован уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области регистрации прав на недвижимое имущество.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.07.2011 № 820 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
22. Ссудополучатель подтверждает и гарантирует, что на дату подписания Договора:
1) не находится на стадии ликвидации, реорганизации, банкротства;
2) на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) имеет необходимые финансовые и материальные ресурсы для исполнения обязательств по Договору;
4) имеет все необходимые и зарегистрированные в установленном законодательством порядке документы для оформления займов, кредитов, выпуска облигаций, иных видов привлечения инвестиций и финансирования Объекта;
5) Объект не будет обременен правами третьих лиц.
7. Порядок рассмотрения споров
23. Споры и разногласия по Договору разрешаются путем переговоров.
24. В случае невозможности урегулирования споров путем переговоров такие споры решаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Форс-мажор
25. Стороны не будут нести ответственность за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по Договору, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор).
26. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредвиденные при данных условиях обстоятельства, как, например: военные конфликты, стихийные бедствия, которые непосредственно повлияли на выполнение Сторонами обязательств по Договору. Приведенный перечень не является исчерпывающим. К таким обстоятельствам не относится, в частности, отсутствие или дефицит на рынке услуг или материалов, необходимых для выполнения работ.
27. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, в течение пяти дней уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание форс-мажорных обстоятельств.
28. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Стороны незамедлительно проводят переговоры для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.

29. Форс-мажорлық мән-жайларға байланысты Шарт бойынша жұмыстарды толық немесе ішінара тоқтата тұрған жағдайда осы жұмыстарды жүргізу кезеңі форс-мажордың әрекет ету мерзіміне ұзартылады және форс-мажор аяқталған сәттен бастап қайта жаңартылады.
9. Өзге де шарттар
30. Шарт талаптарының орындалуын бақылауды Несие беруші жүзеге асырады.
31. Шарт тең заңды күші бар________ түпнұсқа данада мемлекеттік
және орыс тілдерінде, соның ішінде Несие беруші үшін_______ данада,
Несие алушы үшін__________________данада жасалады.
10. Шарттың қолданылуы
32. Шарт________________________ жылға жасалады және уәкілетті органдар тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
Шарт 20____ жылғы «____»__________ қолданылады.
күні      айы
33. Шарт Несие алушы өзінің міндеттемелерін тиісті түрде орындаған жағдайда Тараптардың келісімімен анықталатын қосымша кезеңге жаңа талаптарда мүлікті өтеусіз уақытша пайдалануға жаңа шарт жасасу жолымен ұзартылуы мүмкін.
Тараптардың заңды мекенжайы және деректемелері:
Несие беруші                        Несие алушы
__________________________       _________________________
(Т.А.Ә.)                              (Т.А.Ә.)
____________________________      _______________________
(Жергілікті атқарушы органның)         заңды тұлғаның
_____________________             _______________________
толық атауы                        толық атауы
Орналасқан жері________          Орналасқан жері____________
____________________             _____________________________
Б/шоты__________________         Есеп шоты__________________
________________________         _______________________
(қолы)                           (қолы)
М.О.
Тіркеу туралы белгі
Шартқа 1-қосымша
«Келісілді»                                         «Бекітемін»
20___ ж. «___»                             20___ ж.«__ » Қарыз алушы»
«Қарыз беруші»                             __________басшының Т.А.Ә.
___________басшының Т.А.Ә.                      (қолы)
(қолы)
М.О.                                                           М.О.
ӨНДІРІСТІК ЖҰМЫС ЖОСПАРЫ
Жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың
учаскелерін қайта жаңарту, күрделі, орташа, ағымдағы жөндеу, күтіп ұстау және көгалдандыру
_______________________________________________
(қажеттісін көрсету)
р/с
Жұмыстың атауы
Өлшем бірлігі
20___ ж арналған жоспар
Саны
Сомасы
Саны
Сомасы
Саны
Сомасы
Орындаған:________________ Т.А.Ә.
(қолы)
Шартқа 2-қосымша
Жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз уақытша пайдалануды қабылдау-тапсыру актісі
__________________________________________________
(учаскені, км көрсету)
_________қ                                20___ ж. «__ »____
_________________________________________________________________
(комиссияны тағайындаған жергілікті атқарушы органның толық атауы)
20_ж «_»____ №____ шешімімен (бұйрықпен, қаулымен және т.б.)
тағайындалған мынадай құрамдағы комиссия:
_______________________________ _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)       (лауазымы)
Несие алушы жағынан___________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
____________________________ _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)               (лауазымы)
мынаны белгіледі:

29. При полной или частичной приостановке работ по Договору, вызванной форс-мажорными обстоятельствами, период проведения этих работ продлевается на срок действия форс-мажора и возобновляется с момента прекращения форс-мажора.
9. Прочие условия
30. Контроль за выполнением условий Договора осуществляет Ссудодатель.
31. Договор составлен на государственном и русском языках в
____________ подлинных экземплярах, имеющих равную юридическую силу, из них _____ экземпляров для Ссудодателя и _______ экземпляров для Ссудополучателя.
10. Действие Договора
32. Договор заключен на _______ лет (года) и вступает в силу с момента его регистрации в уполномоченном органе.
Договор действует до "___" _________ 20__ г.
33. Договор может быть продлен путем заключения нового договора безвозмездного временного пользования имуществом на новых условиях на дополнительный период, определяемый соглашением Сторон при условии надлежащего исполнения Ссудополучателем своих обязательств.
Юридические адреса и реквизиты сторон:
Ссудодатель                                  Ссудополучатель
______________________________             __________________________
(ф. и. о.)                                 (ф. и. о.)
______________________________             __________________________
полное наименование                        полное наименование
______________________________             __________________________
Местного исполнительного органа                юридического лица
Месторасположение ____________             Месторасположение ________
______________________________             __________________________
Б/счет _______________________             Р/счет ___________________
______________________________             __________________________
(подпись)                                  (подпись)
М.П.       Отметка о регистрации
Приложение № 1 к Договору
"Согласовано"                              "Утверждаю"
"___"__________ 20__ г.                    "___"__________ 20__ г.
"Ссудодатель"                              "Ссудополучатель"
_____ Ф.И.О. руководителя                   _____ Ф.И.О. руководителя
(подпись)                                   (подпись)
М.П                                     М.П
ПЛАН ПРОИЗВОДСТВА РАБОТ
Реконструкция, капитальный, средний, текущий, содержание и
озеленение автомобильной дороги общего пользования
областного или районного значения или их участков
___________________________________________________________
(указать нужное)
п/п
Наименование
работы
Ед.изм
План на 20___ год
Кол-во
Сумма
Кол-во
Сумма
Кол-во
Сумма
Исполнил: ________________ Ф.И.О.
(подпись)
Приложение 2 к Договору
Акт приема-передачи безвозмездного временного пользования
автомобильной дороги общего пользования областного или
районного значения или их участков
_________________________________________________________
(указать участок, км)
г. ________________                    "___" ____________ 20__ г.
Комиссия, назначенная решением (приказом, постановлением и др.) от "___" ________ 20___ г.
№ ___________________________________________________________________
(полное наименование местного исполнительного органа, назначившего
комиссию)
в составе: ____________________________________  ______________
(фамилия, имя, отчество)           (должность)
Со стороны Ссудополучателя ____________________________________
(полное наименование юридического лица)
____________________________       ______________________
(фамилия, имя, отчество)              (должность)
установила:

1. Несие беруші_______________________________________________
(қайта жаңарту, күрделі, орташа, ағымдағы жөндеу-қажеттісін
көрсету)
жұмыстарын орындау шартымен Несие алушыға жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолын
немесе олардың учаскелерін_________________ пайдалануға береді.
(учаскені, км көрсету)
2. Объектіде мыналар орналасқан:
_____________________________________________
(жасанды құрылыстарды көрсету)
Берілді:
Мынадай құрамдағы Комиссия мүшелері:
________________________       _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)               (лауазымы)
Қабылдады:__________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы) (аты-жөні) (лауазымы)

1. Ссудодатель передает Ссудополучателю в эксплуатацию автомобильную дорогу общего пользования областного или районного значения или их участков _______________________________________
(указать участок, км)
с условием выполнения работ
_____________________________________________________________________
(реконструкция, капитальный, средний, текущий ремонт - указать
нужное)
2. На Объекте расположены:
____________________________________________________________
(указать искусственные сооружения)
Передано:
Члены комиссии в составе: ____________________________  ____________
(фамилия, имя, отчество)     (должность)
Принято: ______________________________________    __________________
(полное наименование юридического лица)    (фамилия, имя,
отчество) (должность)