Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң қорықшылық қызметi туралы үлгiлік ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 қарашадағы № 1332 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
«Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 8-бабының 24-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң қорықшылық қызметi туралы үлгiлік ереже бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 12 қарашадағы
№ 1332 қаулысымен
бекiтiлген
Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң қорықшылық қызметi туралы үлгiлік ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң қорықшылық қызметi туралы үлгiлік ереже (бұдан әрi – Үлгiлік ереже) «Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының (бұдан әрi – Заң) 8-бабының 24-1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң қорықшылық қызметiнiң (бұдан әрi – қорықшылық қызмет) мәртебесi мен өкiлеттiгiн айқындайды.
2. Қорықшылық қызмет бекiтiлiп берiлген аңшылық алқаптарында және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерiнде жануарлар дүниесiн қорғау функциясын жүзеге асыратын аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң құрылымдық бөлiмшесi болып табылады.
3. Қорықшылық қызмет аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң бұйрығымен құрылады және тiкелей осы субъектiлердiң басшысына немесе оның орынбасарына бағынады.
4. Қорықшылық қызметке аңшылық және балық шаруашылығы субъектiлерiнiң, олардың бiрлестiктерiнің (аңшылар мен балықшылар бiрлестiктерiн қоса алғанда) қызметкерлерi: басшылары мен аға саятшылар, саятшылар, ихтиологтар, аға қорықшылар, қорықшылар жатады.
5. Қорықшылық қызметтi аңшылық және балық шаруашылығы субъектiлерi өз қаражаты есебiнен аңшылық және балық шаруашылығын жүргiзу шартында көзделген және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 30 желтоқсандағы № 1441 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында Аңшылық шаруашылығын жүргiзу ережесiне және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 31 желтоқсандағы № 1456 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында Балық шаруашылығын жүргiзу ережесiне сәйкес белгiленген штат санында құрады.

Об утверждении Типового положения о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2011 года № 1332. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 18-03/578.
В соответствии с подпунктом 24-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 2011 года № 1332
Типовое положение
о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств
1. Общие положения
1. Настоящее типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с подпунктом 24-1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира» (далее – Закон) и определяет статус и полномочия егерской службы субъектов охотничьего и рыбного хозяйств (далее – егерская служба).
2. Егерская служба - структурное подразделение субъектов охотничьего и рыбного хозяйств, осуществляющее функции охраны животного мира на закрепленных охотничьих угодьях и рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.
3. Егерская служба создается приказом субъектов охотничьего и рыбного хозяйств и подчиняется непосредственно руководителю данных субъектов или его заместителю.
4. К егерской службе относятся работники субъектов охотничьего и рыбного хозяйств, их объединений (включая объединения охотников и рыболовов): руководители и старшие охотоведы, охотоведы, ихтиологи, старшие егеря, егеря.
5. Егерская служба создается субъектами охотничьего и рыбного хозяйств за счет собственных средств, штатной численностью, предусмотренной в договоре на ведение охотничьего и рыбного хозяйств и устанавливаемой в соответствии с Правилами ведения охотничьего хозяйства в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2004 года № 1441 и Правилами ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1456.

6. Қорықшылық қызмет қызметкерлерiнiң жұмысы Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына, осы Үлгiлік ережеге және лауазымды  нұсқауларға негiзделедi.
7. Қорықшылық қызмет қызметкерлерiнiң лауазымдық нұсқаулықтарын тиiстi ведомствоның аумақтық бөлiмшесiмен (бұдан әрi – аумақтық бөлiмше) келiсім бойынша аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiсі әзiрлейдi және бекiтедi.
8. Аңшылық және балық шаруашылығының қорықшылық қызметiне он сегiз жасқа толған, атыс қаруын сақтауға және алып жүруге құқығы бар адамдар қабылданады.
9. Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң басшылары аға қорықшыларды, қорықшыларды, саятшыларды, ихтиологтарды жұмысқа қабылдағаннан кейiн жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық  бөлiмшесiне (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) тиiстi ақпаратты (қызметтiк куәлiк нөмiрлерi бар қызметкерлердiң тiзiмi) бередi.
10. Қорықшылық қызметінің қызметкерлері өз функцияларын жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлармен және жануарлар дүниесін мемлекеттік қорғау жөніндегі лауазымды адамдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырады.
2. Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң қорықшылық қызметінiң негiзгi функциялары
11. Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң қорықшылық қызметінің негiзгi функциялары:
1) жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн және олардың мекен ету ортасын қорғау;
2) жануарлардың мекендейтiн ортасын, көбею жағдайларын, өрiс аудару жолдарын және шоғырланған жерлерiн қорғауды ұйымдастыру;
3) жануарларды жасанды жағдайда өсiру;
4) жануарлар дүниесiнің санын есептеу және жай-күйiнiң  өндiрiстiк мониторингiн жүргiзу;
5) жануарлар дүниесінің өсімін молайту;
6) қорықшының күнделiгiнде, аумақтық бөлiмшеге және санитарлық эпидемиологиялық, ветеринариялық қадағалау (аңшылық шаруашылығы субъектiлерi үшiн) органдарына баяндау жазбаларында, рапорттарында көрсете отырып, фенологиялық байқау жүргiзу;
7) ақпараттық аншлагтардың, жем беру алаңдарының және өртке  қарсы қауiпсiздiк ережелерiнiң сақталуын қамтамасыз ету;
8) ауру, дүлей апаттар және басқа да себептер салдарынан жойылу қаупi төнген жағдайда жануарларға көмек көрсету;
9) жануарлар дүниесiнiң объектiлерiн қорғау және тұрақты пайдалану идеясын насихаттау;
10) азаматтарды жануарлар дүниесіне деген адамгершілік пен  ұқыптылық рухында тәрбиелеу.
3. Қорықшылық қызмет қызметкерлерінің өкiлеттiгi
12. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес қорықшылық қызметі:

6. Деятельность работников егерской службы основывается на законодательстве Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использовании животного мира, настоящем типовом Положении и должностной инструкции.
7. Должностные инструкции работников егерской службы разрабатываются и утверждаются субъектом охотничьего и рыбного хозяйств по согласованию с территориальным подразделением соответствующего ведомства (далее – территориальное подразделение).
8. В егерскую службу охотничьего и рыбного хозяйства принимаются лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста, имеющие право на хранение и ношение огнестрельного оружия.
9. Руководители субъектов охотничьего и рыбного хозяйств после приема на работу старших егерей, егерей, охотоведов, ихтиологов представляют соответствующую информацию (список работников с номерами служебных удостоверений) в территориальное подразделение уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее – уполномоченный орган).
10. Работники егерской службы осуществляют свои функции во взаимодействии с государственными инспекторами по охране животного мира и должностными лицами государственной охраны животного мира.
2. Основные функции егерской службы субъектов охотничьего и
рыбного хозяйств
11. Основные функции егерской службы субъектов охотничьего и рыбного хозяйств:
1) охрана объектов животного мира и среды их обитания;
2) организация охраны среды обитания, условий размножения, путей миграции и мест концентрации животных;
3) искусственное разведение животных;
4) проведение учета численности и производственного мониторинга состояния животного мира;
5) воспроизводство животного мира;
6) ведение фенологического наблюдения, с отражением их в дневнике егеря, докладных записках, рапортах в территориальное подразделение и в органы, санитарно-эпидемиологического, ветеринарного надзора (для субъектов охотничьего хозяйства);
7) обеспечение за сохранностью информационных аншлагов, подкормочных площадок и правил противопожарной безопасности;
8) оказание помощи животным в случае заболеваний, угрозы гибели при стихийных бедствиях и вследствие других причин;
9) пропаганда идей охраны и устойчивого использования объектов животного мира;
10) воспитание граждан в духе гуманного и бережного отношения к животному миру.
3. Полномочия работников егерской службы
12. В соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях егерская служба:

1) кейiннен жануарлар дүниесiн қорғау жөнiндегi мемлекеттiк  инспекторларға, уәкiлеттi органға не сотқа мiндеттi түрде беру үшiн әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаларды толтырады;
2) қорықшы қызметiнiң айырым белгiлерi бар арнаулы киiмiн киіп, қызметтік қаруын алып жүреді.
13. Қорықшылық қызметi жұмысында мынадай құжаттар пайдаланылады:
1) басшы мен оның орынбасарлары:
аңшылық және (немесе) балық шаруашылығы ұйымы, олардың бiрлестiктерi (аңшылар және балықшылар бiрлестiктерін қоса алғанда) берген қызметтiк куәлiк;
облыстық атқарушы органның аңшылық алқапты және (немесе) балық шаруашылығының су айдындарын бекiтiп беру туралы шешiмi;
аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтарын жүргiзуге арналған шарт;
шаруашылықiшiлiк аңшылық iсiн ұйымдастырудың жобасы (аңшылық шаруашылығының субъектiлерi үшiн);
жануарлар дүниесiн пайдалануға арналған ағымдағы өтiнiм және  бөлiнген квотаны растайтын құжат (аңшылық шаруашылығының субъектiлерi үшiн);
аңшылық шаруашылығы қызметiнiң бухгалтерлiк және статистикалық есеп құжаттары (аңшылық шаруашылығының субъектiлерi үшiн);
2) аға саятшы, саятшы:
аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтары субъектiлерi, оларды  бiрлестiктерi (аңшылар мен балықшылар бiрлестiктерiн қоса алғанда) берген қызметтiк куәлiк;
жыл сайын толтырылатын аңшылық шаруашылығының паспорты;
жануарлар дүниесi объектiлерiнiң өрiс аудару жолдары және шоғырланған жерлерi, аншлагтар, сортаң топырақтар, астаулар, қорықшылық айналым шекаралары көрсетiлген аңшылық шаруашылығының карта-схемасы;
аумақтық бөлiмшемен келiсiлген аңшылық шаруашылығын жүргiзу жоспары;
жануарларды есепке алу материалдары;
фото немесе видео материалдарды растайтын қосымшасы бар жемшөптi дайындау және есептен шығару актілері;
жануарлар дүниесiн пайдалануға бөлiнген квотаны iске асыру туралы есеп;
қызметтік қаруды алып жүруге және сақтауға рұқсат.
3) аға қорықшы, қорықшы:
аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтары субъектiлерi, олардың бiрлестiктерi (аңшылар мен балықшылар бiрлестiктерiн қоса алғанда) берген қызметтiк куәлiк;
қорықшыға қорық учаскесiн (айналымды) бекiтiп беру туралы аңшылық және (немесе) балық шаруашылықтары субъектiлерiнiң бұйрығы және оның карта-схемасы;
қорықшының күнделiгi;
фенологиялық бақылау журналы (аңшылық шаруашылығының субъектiлерi үшiн);
бекiтiп берiлген учаскеде болу (аралау) журналы;
жануарларды қоректендiру үшiн жиналған жемшөптi есепке алу ведомосi (аңшылық шаруашылығының субъектiлерi үшiн);
қызметтік қаруды алып жүруге және сақтауға рұқсат.

1) составляет протокол об административном правонарушении для обязательной последующей передачи их государственным инспекторам по охране животного мира, в уполномоченный орган либо в суд;
2) носит специальную одежду со знаками различия егерской службы, и служебное оружие.
13. В работе егерской службы используются следующие документы:
1) руководитель и его заместители:
служебное удостоверение, выданное субъектом охотничьего и (или) рыбного хозяйства, их объединением (включая объединения охотников и рыболовов);
решение областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий и (или) рыбохозяйственных водоемов;
договор на ведение охотничьего и (или) рыбного хозяйства;
проект внутрихозяйственного охотоустройства (для субъектов охотничьего хозяйства);
текущая заявка на пользование животным миром и документ, подтверждающий выделенную квоту (для субъектов охотничьего хозяйства);
документы бухгалтерского и статистического учета охотохозяйственной деятельности (для субъектов охотничьего хозяйства);
2) старший охотовед, охотовед:
служебное удостоверение, выданное субъектом охотничьего и (или) рыбного хозяйства, их объединением (включая объединения охотников и рыболовов);
ежегодно заполняемый паспорт охотничьего хозяйства;
карта-схема охотничьего хозяйства, на которой отображены пути миграции и места концентрации объектов животного мира, места установки аншлагов, солонцов, кормушек, границы егерских обходов;
план ведения охотничьего хозяйства согласованный с территориальным подразделением;
материалы учета животных;
акты заготовки и списания кормов, с приложением подтверждающих фото или видео материалов (для субъектов охотничьего хозяйства);
отчет о реализации выделенной квоты на пользование животным миром;
разрешение на ношение и хранение служебного оружия;
3) старший егерь, егерь:
служебное удостоверение, выданное субъектом охотничьего и (или) рыбного хозяйства, их объединением (включая объединения охотников и рыболовов);
приказ субъекта охотничьего и (или) рыбного хозяйства о закреплении за егерем егерского участка (обхода) и его карта-схема;
дневник егеря;
журнал фенологических наблюдений (для субъектов охотничьего хозяйства);
журнал посещения закрепленного участка (обхода);
ведомость учета выложенных кормов для подкормки животных (для субъектов охотничьего хозяйства);
разрешение на ношение и хранение служебного оружия.