Қазақстан Республикасы Атом энергиясы агенттігінiң 2012 – 2016 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1806 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 сәуірдегі № 440 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.04.2013 N 440 қаулысымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Атом энергиясы агенттігінiң 2012 2016 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1806 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Атом энергиясы агенттігінің 2012 – 2016
жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссия және пайымдау
Миссия:
Атом энергиясын пайдалану, ядролық, радиациялық және физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының аумағында ядролық қаруды таратпау режимін сақтау саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру.
Пайымдау:
Озық ғылыми-техникалық әзірлемелермен және қауіпсіздік мәдениеті жоғары біліктілігі жоғары мамандармен қамтамасыз етілген атом энергетикасы мен өнеркәсібінің қауіпсіз және жоғары технологиялы кешені.
2. Атом энергиясын пайдалану саласындағы ағымдағы жағдай мен
даму үрдісін талдау
Бүгінгі күні Қазақстан Республикасында атом саласын құруға және дамытуға барлық объективті алғышарттар бар, атап айтқанда:
1) барланған уран қорының едәуір көлемінің болуы;
2) дамыған уран өндіруші және уран өңдеуші өнеркәсіптің, «Қазатомөнеркәсіп» ұлттық атом компаниясы» АҚ-ға (бұдан әрі – «Қазатомөнеркәсіп» ҰАК) ұсынылған ядролық отын мен атомдық реактор жасау үшін конструкциялық материалдар өндіретін кәсіпорындардың болуы;
3) «Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – «ҚР ҰЯО» РМК) ұсынған атом энергетикасын дамыту және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағыттары бойынша әлемдік деңгейдегі міндеттерді шешуге, ядролық физика, ядролық реакторлардың физикасы мен техникасы, қолданбалы ядролық технологиялар саласында зерттеулерді орындауға қабілетті зерттеуші атом реакторларын қоса алғанда, базалық эксперименттік қондырғылары бар атом ғылымының болуы;
4) Атом өнеркәсібінде, сол сияқты атом ғылымында, БН-350 энергетикалық реакторын пайдалануға қатысқан және ИВГ, ИГР және ВВР-К зерттеуші реакторларын пайдалануға қатысып жүрген мамандарды қоса алғанда жоғары білікті мамандардың кадрлық әлеуетінің болуы;

О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по атомной энергии на 2012 - 2016 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1806. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2013 года № 440
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.04.2013 № 440.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Агентства Республики Казахстан по атомной энергии на 2012 - 2016 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1806
Стратегический план Агентства Республики Казахстан по атомной
энергии на 2012 – 2016 годы
1. Миссия и видение
Миссия:
Формирование и реализация государственной политики в сфере использования атомной энергии, обеспечение ядерной, радиационной и физической безопасности, соблюдение режима нераспространения ядерного оружия на территории Республики Казахстан.
Видение:
Безопасный и высокотехнологичный комплекс атомной энергетики и промышленности, обеспеченный передовыми научно-техническими разработками и высококвалифицированными специалистами с высокой культурой безопасности.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития
в сфере использования атомной энергии
На сегодняшний день в Республике Казахстан имеются все объективные предпосылки для создания и развития атомной отрасли, а именно:
1) наличие значительного количества разведанных запасов урана;
2) наличие развитой уранодобывающей и ураноперерабатывающей промышленности, предприятий производства ядерного топлива и конструкционных материалов для атомного реакторостроения, представленных в АО «Национальная атомная компания «Казатомпром» (далее – НАК «Казатомпром»);
3) наличие атомной науки, представленной Республиканским государственным предприятием «Национальный ядерный центр Республики Казахстан» (далее – РГП «НЯЦ РК») с базовыми экспериментальными установками, включая исследовательские атомные реакторы, способной решать задачи мирового уровня по направлениям развития атомной энергетики и обеспечения ее безопасности, выполнять исследования в области ядерной физики, физики и техники ядерных реакторов, прикладных ядерных технологий;
4) наличие кадрового потенциала высококвалифицированных специалистов, как в атомной промышленности, так и науке, включая специалистов, принимавших участие в эксплуатации энергетического реактора БН-350 и исследовательских реакторов ИВГ, ИГР и ВВР-К;

5) «ҚР ҰЯО» РМК ұсынған медициналық радиофармпрепараттар, радиоизотоптар алу, материалдарды және т.б. трансмутациялау, зарарсыздандыру үшін ядролық технологияларды жасау және енгізу саласындағы айтарлықтай негіздер;
6) Халықаралық атом энергиясы агенттігі (бұдан әрі – МАГАТЭ) талаптарына сәйкес келетін атом энергиясын пайдалану мәселелерін реттеудің, нормативтік құқықтық базаның болуы;
7) КСРО-ның бұрынғы Орта машина жасау министрлігінің геологиялық барлау объектілерін, уран өндіруші және уран өңдеуші қызметін тарату, консервациялау және қалпына келтіру, сондай-ақ ядролық сынақ полигондарында өткізілген сынақтардың зардаптарын жою тәжірибесінің болуы;
8) Халықаралық бағдарламалар мен ядролық сынақтарды бақылау жөніндегі міндеттемелер шеңберінде геофизикалық зерттеулер институты ұсынған сейсмикалық оқиғалар мен ядролық сынақтарды бақылау мониторингі жүйесінің болуы.
1-стратегиялық бағыт. Атом энергетикасы мен өнеркәсібін дамыту
1.1. Реттелетін қызмет саласын немесе аясын дамытудың негізгі параметрлері
Әлемдік уранның барланған қоры бүгінгі күні 3,5 миллион тоннадан сәл астам. Шамамен олардың 96%-ы әлемнің бар-жоғы 11 елінде шоғырланған.
Барлық әлемдік барланған қордың төрттен бірі – 989 мың тоннаға ие Австралия әлемдік көшбасшы орында. Ресейде уранның болжанған қоры барланғаннан едәуір жоғары: ол 830 мың тоннаға бағаланады. Қазақстанның болжамды қоры одан да жоғары: кейбір бағалаулар бойынша әлемдік уран қорының төрттен біріне дейін.
Канаданың қоры 441 мың тонна немесе әлемдік қордың 11%-ын құрайды; ОАР – 398 мың тонна немесе 10%, Украина – 250 мың тонна немесе 6%, Нигер – 227 мың тонна, шамамен 6%, Намибия – 212 мың тонна – 5%, Бразилия – 143 мың тонна – 3%, АҚШ – 102 мың тонна – шамамен 2%, Өзбекстан – 93 мың тонна немесе шамамен 2%.
Уран қорының көрсеткіштері шын мәнінде әлі де осы шикізатты өндірумен байланысты нақты көрінісін көрсетпейді. Әлемдік уран өндірудің негізгі көлемін қамтамасыз ететін елдердің аз ғана саны бар. Жеті жетекші ел әлемдік уран өндірудің 87%-ын береді, ал елдердің алғашқы ондығына әлемдік өндірудің 94%-ы келеді. Тек Канада мен Австралия әлемдік уранның жартысын (51%) өндіреді. Бұл ретте оның барлық негізгі әлемдік өндірушілері сатып алушылармен ұзақ мерзімді келісімдерімен байланысты.
Қазақстан Республикасында уран өндіру жыл сайын ұлғаюда. 2006 жылы Қазақстан Республикасында 5281 тонна уран өндірілді. 2009 жылы Қазақстан уран өндіруден әлем бойынша бірінші орынға шықты. 2011 жылы Қазақстанда 19 мың тоннадан астам уран өндірілді, бұл шамамен әлемдік өндірудің 33%-ын құрайды. 2012 – 2015 жылдары 25 мың тоннаға дейін ұлғайту жоспарланып отыр.
Уран өндіру жұмыстары көлемінің артуына өндірістің қарқынды әдістерімен: еңбек өнімділігін табиғи уранның химиялық концентраты өндірісіне осы заманғы технологияларды енгізу жолымен арттыруға қол жеткізілетін болады.

5) существенный задел в области разработки и внедрения ядерных технологий для получения медицинских радиофармпрепаратов, радиоизотопов, трансмутации, стерилизации материалов и др., представленный РГП «НЯЦ РК»;
6) нормативная правовая база регулирования вопросов использования атомной энергии, соответствующая требованиям Международного агентства по атомной энергии (далее – МАГАТЭ);
7) наличие опыта ликвидации, консервации и рекультивации объектов геологоразведочной, уранодобывающей и ураноперерабатывающей деятельности бывшего Министерства среднего машиностроения СССР, а также ликвидации последствий испытаний, проводившихся на испытательных ядерных полигонах;
8) наличие системы мониторинга сейсмических событий и контроля ядерных испытаний, представленной Институтом геофизических исследований в рамках международных программ и обязательств по контролю за ядерными испытаниями.
Стратегическое направление 1. Развитие атомной энергетики и промышленности
1.1. Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Мировые разведанные запасы урана сегодня составляют чуть более 3,5 миллионов тонн. Примерно 96 % их сосредоточено всего в 11 странах мира.
Мировым лидером выступает Австралия, располагающая четвертью всех мировых разведанных запасов - 989 тысяч тонн. Прогнозные запасы урана в России существенно выше разведанных: они оцениваются в 830 тысяч тонн. Прогнозные же запасы Казахстана еще выше: по некоторым оценкам, - до четверти мировых.
Запасы Канады составляют 441 тысяч тонн, или 11 % от мировых; ЮАР – 398 тысяч тонн или 10 %, Украина – 250 тысяч тонн или примерно 6 %, Нигер – 227 тысяч тонн - примерно 6 %, Намибия – 212 тысяч тонн – 5 %, Бразилия 143 тысячи тонн – 3 %, США – 102 тысячи тонн - примерно 2 %, Узбекистан – 93 тысячи тонн или примерно 2 %.
Показатели запасов урана на самом деле еще не отражают реальной картины с добычей этого сырья. Существует относительно небольшое число стран, обеспечивающих основные объемы мировой добычи урана. Семь ведущих стран дают 87 % мировой добычи урана, а на первую десятку стран приходится 94 % мировой добычи. Только Канада и Австралия добывают половину мирового урана (51 %). При этом все основные мировые его производители связаны долгосрочными соглашениями с покупателями.
Добыча урана в Республике Казахстан ежегодно увеличивается. В 2006 году в Казахстане добыто 5281 тонна урана. В 2009 году Казахстан вышел на первое место по добыче урана в мире. В 2011 году в Казахстане добыто более 19 тыс. тонн, что составляет примерно 33 % от мировой добычи. В 2012 – 2015 годах планируется увеличение до 25 тыс. тонн.
Рост объемов работ по добыче урана будет достигаться интенсивными методами производства: повышение производительности труда путем внедрения современных технологий в производстве химического концентрата природного урана.

МАГАТЭ деректері бойынша барланған барлық әлемдік қордың 19 %-ға жуығы Қазақстан Республикасының жер қойнауында шоғырланған. Еліміздің жалпы қоры 802 мың тонна уранға бағаланады.
Қазақстан Республикасында уран өндіру жыл сайын артуда. 2006 жылы Қазақстанда 5 281 тонна уран өндірілді. 2009 жылы Қазақстан әлемде уран өндіру бойынша бірінші орынға шықты. 2011 жылы Қазақстанда 19 мың тоннадан астам уран өндірілді, бұл әлемдік өндірудің шамамен 33 % құрайды. 2012 – 2016 жылдары 25 мың тоннаға дейін арттыру жоспарлап отыр.
Қазақстан әлемдік ядролық отын циклында (бұдан әрі – ЯОЦ) стратегиялық маңызды ұстанымға ие болуы үшін шетелдік жетекші компаниялар одағында «Қазатомөнеркәсіп» ҰАК негізінде ЯОЦ-ның тік ықпалдасқан компаниясын құру қажет. Бұл міндетті іске асыру экономиканың экспорттық әлеуетін арттыру, инновациялық салаларды дамыту және елдің әлемдік қоғамдастықтағы беделін арттыру жоспарында Қазақстан үшін маңызды.
ЯОЦ-ның жоқ элементтерін енгізу жоғары технологиялы уран өнімін шығаруға және елдің уран өнеркәсібі кәсіпорындарының шикізаттық өнімдерден қосылған құны жоғары уран өнімін шығаруға ауысуға мүмкіндік береді. Жоғары технологиялы уран өнімін шығаруды меңгеру Қазақстан Республикасына уран өнімінің әлемдік нарығында дербес орнын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қазақстан Республикасының әртүрлі өңірлеріндегі электр энергиясын өндіру және тұтыну серпінін талдау энергия тұтынудың өсу қарқынының айтарлықтай ұлғайғандығын көрсетеді және бұл үрдіс алдағы уақытта сақталады.
Атом энергетикасын дамыту бағдарламалары әлемнің көптеген елдерінде қабылданған. Дүниежүзілік ядролық энергия қауымдастығының деректері бойынша 2020 жылға қарай әлемде 100-ден астам ядролық реакторды пайдалануға енгізу жоспарланып отыр. Әртүрлі бағалаулар бойынша 2020 жылға қарай тек Азия мемлекеттерінде 40-тан 80-ге дейін жаңа энергия блоктары салынатын болады. АЭС үлесі бойынша ұлттық электр энергиясын өндіруде Франция әлемдік көшбасшы болып табылады. Бұл елде атом энергетикасы жоспарлы және тұрақты дамуда. Мұнда жиынтық электр қуаты 70 ГВт-ға жуық 59 атомдық энергия блогы пайдаланылуда, олар елдің барлық электр энергиясының 78%-ын өндіреді.
Швецияда 10 энергия блогында энергия өндіру үлесі жалпы ұлттық электр энергиясын өндіруде шамамен 45%-ды құрайды.
Германия аумағында 17 ядролық энергия блогы жұмыс істейді және АЭС-та өндірілген электр энергиясының үлесі 30%-дан астамды құрайды.
Әлемдегі ең үлкен АЭС паркі АҚШ-қа тиесілі. Пайдаланудағы жиынтық қуаты шамамен 100 ГВт 103 энергия блогы елдің барлық электр энергиясының шамамен 20%-ын өндіруді қамтамасыз етеді.

По данным МАГАТЭ около 19 % от всех разведанных мировых запасов сосредоточено в недрах Республики Казахстан. Общие запасы страны оцениваются в 802 тыс. тонн урана.
Добыча урана в Республике Казахстан ежегодно увеличивается. В 2006 году в Казахстане добыто 5281 тонна урана. В 2009 году Казахстан вышел на первое место по добыче урана в мире. В 2011 году в Казахстане добыто более 19 тыс. тонн, что составляет примерно 33 % от мировой добычи. В 2012 – 2016 годах планируется увеличение до 25 тыс. тонн.
Для занятия Казахстаном стратегически важных позиций в мировом ядерном топливном цикле (далее – ЯТЦ) необходимо построение вертикально-интегрированной компании ЯТЦ на базе АО «НАК «Казатомпром» в альянсе с ведущими зарубежными компаниями. Реализация этой задачи важна для Казахстана в плане роста экспортного потенциала экономики, развития инновационных отраслей и повышения престижа страны в мировом сообществе.
Введение отсутствующих элементов ЯТЦ позволит выпускать высокотехнологичную урановую продукцию и перейти от сырьевой продукции предприятий урановой промышленности страны к выпуску урановой продукции с высокой добавленной стоимостью. Освоение выпуска высокотехнологичной урановой продукции позволит обеспечить Республике Казахстан самостоятельную позицию на мировом рынке урановой продукции.
Анализ динамики производства и потребления электроэнергии в различных регионах Казахстана показывает значительное увеличение темпов роста электропотребления, и эта тенденция сохранится в будущем.
Программы развития атомной энергетики приняты во многих странах мира. По данным Мировой ассоциации ядерной энергии к 2020 году в мире планируется ввести в эксплуатацию более 100 ядерных реакторов. По различным оценкам, к 2020 году только в государствах Азии будет построено от 40 до 80 новых энергоблоков. Мировым лидером по доле АЭС в национальном производстве электроэнергии является Франция. Атомная энергетика в этой стране развивается планомерно и устойчиво. Здесь эксплуатируются 59 атомных энергоблоков суммарной электрической мощностью около 70 ГВт, которые вырабатывают 78 % всей электроэнергии страны. В Швеции доля выработки энергии на 10 энергоблоках составляет около 45% в общем национальном производстве электроэнергии.
На территории Германии действуют 17 ядерных энергоблоков, и доля вырабатываемой на АЭС электроэнергии составляет более 30 %.
Самый большой в мире парк АЭС принадлежит США. Находящиеся в эксплуатации 103 энергоблока суммарной мощностью почти 100 ГВт обеспечивают производство почти 20 % всей электроэнергии страны.

Ресей Федерациясы 2030 жылға қарай қосымша 44 блокты пайдалануға бере отырып, атом энергетикасының қуатын қазіргі 160 ГВт-дан (эл) 300 ГВт-ға дейін ұлғайтуға ниетті.
Украинада 15 энергия блогы жұмыс істейді, олар өндірілетін энергияның шамамен 50%-ын қамтамасыз етеді. Әрбір үшінші қуат ваты Финляндиядағы атом станцияларында (4 энергия блогы) өндіріледі. Шамамен осынша энергияны (пайызбен) Швейцарияның 5 ядролық қондырғысы өндіреді. Чехияда 6 энергия блогы елдің электр энергиясына деген қажеттілігінің 30%-дан астамын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасының кепілдік берілген энергетикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ұзақ мерзімді болашақта АЭС салу және пайдалануға беру болжануда, бұл отын циклына уранның едәуір қорын тартуға, сонымен бірге республиканың өндіруші энергетика қуатын әртараптандыруға, сондай-ақ бар көмірсутек ресурстарын пайдалануды оңтайландыруға мүмкіндік береді.
Аталған міндетті шешу үшін Қазақстан Республикасында АЭС салу негіздемесіне техникалық-экономикалық зерттеу жүргізу, АЭС орналастыру үшін алаң таңдау, АЭС құрылысының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу, атом энергетикалық компаниясын құру, АЭС салуға тендер өткізу үшін нормативтік-құқықтық база дайындау сияқты дайындық іс-шаралары кешенін жүргізу қажет.
1.2. Негізгі проблеммаларды талдау
Уран өнімін тұтынудың ішкі нарығының жоқтығы.
Уранды конверсиялау және байыту, АЭС салу саласында өз технологиясының жоқтығы.
Әлемдік ядролық отын циклында бәсекелестіктің күшеюі.
Атом энергетикасының жоқтығы.
1.3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Әлемдік нарықта уран өнімінің баға конъюнктурасының өзгеруі жобалардың өтелу мерзімдерін өзгертуге алып келуі мүмкін.
Қазақстанда уран активтерін ЯОЦ-ның анағұрлым жоғары технологиялық активтеріне айырбастау мүмкіндігі.
Отын ұнтағы мен таблеткаларын өндіретін ірі зауыт – «Өскемен металлургия зауыты» АҚ (бұдан әрі – «ӨМЗ» АҚ) болуы.
Азаматтық атом энергетикасының ең серпінді дамушы нарықтары ҚХР және РФ-мен жақын орналасуы.
Кеден одағының мүмкіндіктері тұтынушылар үшін Қазақстанның атом өнеркәсібі өнімдерінің сыртқы нарығын кеңейтуге мүмкіндік береді.
Әлемдік «ядролық ренессанс» ядролық отын өндіру мен мен АЭС салудың перспективалық сегменттеріне кіруге мүмкіндік береді. Ең үлкен бәсекеге қабілеттілік тік-ықпалдасқан ядролық корпорацияларға ие болады. Көпвекторлы саясат жүргізу, бірлескен жобаларды іске асыру және ЯОЦ шетелдік активтеріне қатысу, жетекші ойыншылармен одақтар құру арқылы тік ықпалдасқан ядролық компаниялар құру мүмкіндігі бар.
Егер «ядролық ренессанс» болмаған жағдайда, ядролық отын өндіру саласы бүкіл әлем бойынша артық қуат аясында өсіп отырған бәсекенің нәтижесімен соқтығысып қалады. Бұл жағдайда тік ықпалдасқан компания құрған кезде оның кірістері мен таза пайдасы құлдырауы мүмкін.
АЭС салу мерзімдерін ұлғайту құрылыстың қымбаттауына және АЭС салу мен пайдаланудың жоспарлы экономикалық көрсеткіштерінің төмендеуіне алып келуі мүмкін.
2-стратегиялық бағыт. Атом энергиясын пайдалану саласында ғылым мен технологияны дамыту.

Российская Федерация к 2030 году намерена увеличить атомные энергетические мощности до 300 ГВт (эл.) с текущих 160 ГВт (эл.), введя в эксплуатацию дополнительные 44 блока.
На Украине работают 15 энергоблоков, которые обеспечивают примерно 50 % вырабатываемой энергии. Каждый третий ватт мощности в Финляндии производится на атомных станциях (4 энергоблока). Примерно столько же энергии (в процентах) производят 5 ядерных установок Швейцарии. В Чехии 6 энергоблоков обеспечивают более 30 % потребностей страны в электроэнергии.
Для гарантированного обеспечения энергетической безопасности Республики Казахстан в долговременной перспективе предполагаются строительство и ввод в эксплуатацию АЭС, что позволит вовлечь в топливный цикл значительные запасы урана и, тем самым, диверсифицировать генерирующие мощности энергетики республики, а также оптимизировать использование имеющихся углеводородных ресурсов.
Для решения этой задачи необходимо проведение комплекса подготовительных мероприятий, таких как проведение технико-экономических исследований в обоснование строительства АЭС в Республике Казахстан, выбор площадок для размещения АЭС, разработка технико-экономического обоснования строительства АЭС, формирование атомной энергетической компании, подготовка нормативно-правовой базы для проведения тендера на сооружение АЭС.
1.2. Анализ основных проблем
Отсутствие внутреннего рынка потребления урановой продукции.
Отсутствие собственных технологий в области конверсии и обогащения урана, строительства АЭС.
Усиление конкуренции в мировом ядерном топливном цикле.
Отсутствие атомной энергетики.
1.3. Оценка основных внешних и внутренних факторов
Изменения конъюнктуры цен на мировом рынке урановой продукции могут привести к изменению сроков окупаемости проектов.
Возможности по обмену урановых активов в Казахстане на более высокотехнологичные активы ЯТЦ.
Наличие АО «Усть-Каменогорский металлургический завод» (далее – АО «УМЗ» – крупнейшего завода по производству топливных порошков и таблеток.
Расположение вблизи с КНР и РФ – наиболее динамично развивающимися рынками гражданской атомной энергетики.
Возможности Таможенного союза позволяют расширить внешний рынок для потребителей продукции атомной промышленности Казахстана.
Мировой «ядерный ренессанс» представляет возможности для вхождения в перспективные сегменты производства ядерного топлива и строительства АЭС. Наибольшей конкурентоспособностью будут обладать вертикально-интегрированные ядерные корпорации. Существуют возможности создания вертикально-интегрированной ядерной компании через проведение многовекторной политики, реализацию совместных проектов и участие в зарубежных активах ЯТЦ, формирование альянсов с ведущими игроками.
В случае, если «ядерного ренессанса» не произойдет, отрасль производства ядерного топлива столкнется с эффектом возросшей конкуренции на фоне избыточных мощностей по всему миру. В данном случае при создании вертикально-интегрированной компании возможно падение ее доходов и чистой прибыли.
Увеличение сроков строительства АЭС может привести к удорожанию строительства и снижению плановых экономических показателей строительства и эксплуатации АЭС.
Стратегическое направление 2. Развитие науки и технологий в сфере использования атомной энергии.

2.1. Атом энергиясын пайдалану саласында реттелетін ғылым мен технологияны дамытудың негізгі параметрлері.
Атом саласының тұрақты дамуы ұзақ мерзімді болашақта ғылыми ұйымдардың тиімді жұмыс істеуімен және олардың атомдық өндіріс саласымен тығыз ықпалдасуымен қамтамасыз етіледі. Қазақстанда атом ғылымы мен техникасы саласындағы негізгі қызмет бүгінгі күні «ҚР ҰЯО» РМК «Атом энергиясы институты», «Ядролық физика институты», «Радиациялық қауіпсіздік және экология институты», «Геофизикалық зерттеулер институты», сондай-ақ «Қазатомөнеркәсіп» ҰАК (Жоғары технологиялар институты, Қазақстандық ядролық университет, Волковгеология), «Ядролық технологиялар қауіпсіздігі» ғылыми-техникалық орталығы («ЯТҚ» ҒТО) сияқты ұйымдарда шоғырланған.
Бұл ұйымдар қазіргі заманғы ядролық-физикалық технологияларды энергетикада, өнеркәсіпте, медицинада, ауыл шаруашылығында тиімді дамыту және енгізу үшін негіз болып табылады және атом энергетикасын дамыту және оның қауіпсіздігі, ядролық физика, қатты дененің радиациялық физикасы, радиациялық материалтану, ядролық реакторлар физикасы мен техникасы, ядролық және радиациялық технологиялар саласындағы, ЯОЦ, радиоэкологияның, сейсмикалық оқиғаларды бақылау технологияларының перспективалы өнеркәсіптік технологияларын жасау саласындағы зерттеулерді қамтамасыз етеді. Ғылыми ұйымдар орындайтын жұмыстардың бір бөлігі шетелдік ұйымдармен жасалған келісімшарттар бойынша жүзеге асырылады, бұл олардың мамандарының жоғары біліктілігін растайды және сақтап қалуға мүмкіндік береді.
Атом саласын дамытуды ғылыми-техникалық қолдауға бағытталған зерттеулерді орындау ҚР ҰЯО РМК-ның және жоғарыда көрсетілген институттардың қолда бар ғылыми-техникалық базасын пайдаланумен жүзеге асырылады, бұл жерде атом энергетикасы объектілерінің қауіпсіздігін негіздеудегі зерттеулер, оның ішінде АЭС энергетикалық реакторларында активті аймақтың балқуымен болатын ауыр апаттың соңғы сатысына тән процестерді эксперименттік зерттеу, ауыр апаттың дамуын болжау және оның салдарын шектеу және жою жөніндегі шараларды әзірлеу үшін зерттеулер орындалады.
Атом саласын дамыту энергетикалық технологияларды дамытуды ғана емес, сонымен қатар, медицинада және өнеркәсіптің әртүрлі салаларында қолданылатын басқа да ғылымды көп қажет ететін ядролық технологияларды дамытуды да қамтиды.
Халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаны қорғау.
Республика аумағында өткізілген ядролық сынаулар мен КСРО атом-өнеркәсіптік кешені қызметінің (бұдан әрі - АӨК) мұрасын ескере отырып, халықтың денсаулығы мен қоршаған ортаны қорғау міндетін шешу үшін өткізілген сынақтар мен АӨК кәсіпорындарының қызметі нәтижесінде зақымдалған аумақтарды зерттеу мен оңалту және осы өңірлерде тұратын халықтың денсаулығын сақтау жөніндегі іс-шаралар кешенін өткізу қажет:

2.1. Основные параметры развития регулируемой науки и технологии в сфере использования атомной энергии.
Устойчивое развитие атомной отрасли в долговременной перспективе обеспечивается эффективным функционированием научных организаций и их тесной интеграцией с атомной производственной сферой. Основная деятельность в области атомной науки и техники в Казахстане сосредоточена сегодня в таких организациях, как РГП «НЯЦ РК», «Институт атомной энергии», «Институт ядерной физики», «Институт радиационной безопасности и экологии», «Институт геофизических исследований», а также АО НАК «Казатомпром» (Институт высоких технологий, Казахстанский ядерный университет, Волковгеология), Научно-технический центр «Безопасность ядерных технологий» (далее – НТЦ «БЯТ»).
Эти организации являются основой для эффективного развития и внедрения современных ядерно-физических технологий в энергетике, промышленности, медицине, сельском хозяйстве и обеспечивают исследования в области развития и безопасности атомной энергетики, ядерной физики, радиационной физики твердого тела, радиационного материаловедения, физики и техники ядерных реакторов, ядерных и радиационных технологий, в области создания перспективных промышленных технологий ЯТЦ, радиоэкологии, технологий контроля за сейсмическими событиями. Часть работ, выполняемых научными организациями, осуществляется по контрактам с зарубежными организациями, что подтверждает и позволяет сохранить высокую квалификацию их специалистов.
Выполнение исследований, направленных на научно-техническую поддержку развития атомной отрасли, осуществляется с использованием имеющейся научно-технической базы РГП «НЯЦ РК» и вышеуказанных институтов, где, среди прочего, выполняются исследования в обоснование безопасности объектов атомной энергетики, в том числе экспериментальные исследования процессов, характерных для завершающей стадии тяжелой аварии энергетических реакторов АЭС с плавлением активной зоны, для прогнозирования развития тяжелой аварии и выработки мер по ограничению и локализации ее последствий.
Развитие атомной отрасли включает в себя не только развитие энерготехнологии, но и развитие других наукоемких ядерных технологий, применяемых в медицине и различных отраслях промышленности.
Охрана здоровья населения и окружающей среды.
Для решения задачи охраны здоровья населения и окружающей среды с учетом наследия ядерных испытаний, проводившихся на территории республики, и деятельности атомно-промышленного комплекса СССР (далее – АПК) необходимо проведение комплекса мероприятий по обследованию и реабилитации территорий, зараженных в результате проводившихся испытаний или деятельности предприятий АПК, и охране здоровья населения, проживающего в этих регионах:

1) ядролық сынақтар өткізілген жерлердің радиологиялық жай-күйін зерттеу және экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) техногенді қызмет жүргізілген жерлердегі радиациялық қауіпті жағдайларды оқшаулау және жою жөніндегі табиғат қорғау іс-шараларын орындау;
3) Республикалық кешенді дозиметрия орталығын құру және халықты радиологиялық тексеруден өткізу;
4) радиоактивті қалдықтарды жинайтын және қайта өңдейтін комбинат құру.
Медицинаға инновациялық ядролық технологияларды енгізуге, медициналық мақсаттағы жоғары технологиялық радиоизотоптық өнім, жаңа радиофармпрепараттар өндіруді ұйымдастыруға, радионуклидтік диагностика мен терапияның заманауи әдістерін дамытуға мүмкіндік беретін Ядролық медицина және биофизика орталығын құру жөніндегі жоба бағытталған.
2.2. Негізгі мәселелерді талдау
АЭС салу туралы шешім нормативтік-құқықтық және өнеркәсіптік қамтамасыз етуден басқа, сонымен қатар ядролық энергетиканы оның барлық өмірлік циклында ғылыми-технологиялық және кадрлық қолдауды қамтитын тұрақты ұлттық инфрақұрылым құруды талап етеді.
Ғылымды көп қажет ететін өндірісті дамыту, ядролық және радиациялық қауіпсіздікті арттыру кешенді жаңғыртуды және ғылыми-техникалық инфрақұрылымды қалыптастыруды талап етеді.
Осы уақытқа дейін зерттеу реакторлары, үдеткіш кешендер ғылыми зерттеулерде, әзірлемелерде және радиоизотоптарды, радиофармпрепараттарды өндіруде белсенді пайдаланылатынына қарамастан, физикалық қондырғы және олардың жүйесі құрастырылған жабдықтар мен аспаптар ескірген. Реакторлық қондырғыларды сенімді жалғастыру, ең бастысы қауіпсіз пайдалану, олардың эксперименттік және өндірістік мүмкіндіктерін кеңейту үшін оларға жаңғырту, конверсиялау жүргізу қажет. Ғылымды көп қажет ететін технологияларды дамыту аспаптық және аппаратуралық базаны жетілдірмей мүмкін емес. Сондықтан үдеткіш техника, зерттеуші реакторлар сияқты жаңа қондырғылар жасауға қажеттілік туындайды.
Ядролық энергетиканы дамытушы мемлекет міндетті түрде радиоактивті қалдықтармен (РАҚ) жұмыс істейтін ұлттық инфрақұрылымды және көліктік қамтамасыз етуді қалыптастыруы тиіс.
Қазақстанда радиоактивті қалдықтар мен иондаушы сәуле шығару көздерін қайта өңдейтін және ұзақ сақтайтын кәсіпорын жоқ. Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істейтін отандық қуатты дамыту мақсатында РАҚ қайта өңдеу мен сақтау орталығын құрудың ТЭН-ін әзірлеуде.
2.3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Атом саласындағы ғылыми-технологиялық қызметті дамытуға ықпалын тигізетін негізгі ішкі факторларға ғылым және білім беру қызметі, мемлекеттік сатып алу жүйесі, сәулет және қала құрылысы, қоршаған ортаны қорғау, лицензиялау саласындағы ҚР заңнамасын өзгерту жатады.
Сыртқы факторлар атом энергетикасы мен өнеркәсібі саласында ғылыми-технологиялық дамытуға айтарлықтай ықпалын тигізе алмайды.
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу.
3-стратегиялық бағыт. Атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу

1) исследование радиологического состояния и обеспечение экологической безопасности мест проведения ядерных испытаний;
2) выполнение природоохранных мероприятий по локализации и устранению радиационно-опасных ситуаций в местах техногенной деятельности;
3) создание Республиканского центра комплексной дозиметрии и проведение радиологического обследования населения;
4) создание комбината по сбору и переработке радиоактивных отходов.
На внедрение инновационных ядерных технологий в медицину направлен проект по созданию Центра ядерной медицины и биофизики, который позволит организовать высокотехнологичное производство радиоизотопной продукции медицинского назначения, новых радиофармпрепаратов, развивать современные методы радионуклидной диагностики и терапии.
2.2. Анализ основных проблем.
Решение о строительстве АЭС требует создания устойчивой национальной инфраструктуры, включающей помимо нормативно-правового и промышленного обеспечения, также научно-технологическую и кадровую поддержку ядерной энергетики на всем ее жизненном цикле.
Развитие наукоемких производств, повышение ядерной и радиационной безопасности требуют комплексной модернизации и формирования научно-технической инфраструктуры.
К настоящему времени, несмотря на то, что исследовательские реакторы, ускорительные комплексы активно используются в научных исследованиях, разработках и производстве радиоизотопов, радиофармпрепаратов часть оборудования и приборов, которыми укомплектованы физические установки и их системы, устарели. Для продолжения надежной, а главное, безопасной эксплуатации реакторных установок, расширения их экспериментальных и производственных возможностей требуется проведение их модернизации, конверсии. Развитие наукоемких технологий невозможно без усовершенствованной приборной и аппаратурной базы. Поэтому возникает необходимость в создании новых установок, таких как ускорительная техника, исследовательские реакторы.
Государство, развивающее ядерную энергетику, в обязательном порядке должно формировать национальную инфраструктуру по обращению с радиоактивными отходами (РАО) и транспортное обеспечение.
В Казахстане отсутствует предприятие по переработке и длительному хранению радиоактивных отходов и источников ионизирующих излучений. В целях развития отечественных мощностей по обращению с радиоактивными отходами разрабатывается ТЭО создания Центра по переработке и хранению РАО.
2.3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
К основным внутренним факторам, оказывающим влияние на развитие научно-технологической деятельности в сфере атомной отрасли, относятся изменения законодательства РК в области научной и образовательной деятельности, системы государственных закупок, архитектуры и градостроительства, охраны окружающей среды, лицензирования.
Внешние факторы не могут значительно повлиять на научно-технологическое развитие в области атомной энергетики и промышленности.
Государственное регулирование безопасности в сфере использования атомной энергии.
Стратегическое направление 3. Государственное регулирование безопасности в сфере использование атомной энергии.

3.1. Атом энергиясын пайдалану саласында қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу жүйесін дамытудың негізгі бағыттары
Атом энергиясын пайдалану саласында қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу жүйесінің негізгі міндеттері:
1) атом энергиясын пайдалану объектілерін қауіпсіз пайдалану саласындағы реттеуші нормативтік-техникалық құжаттаманы, атом энергиясын пайдалану саласында тауарлар мен қызметтердің экспортын, импортын, транзитін бақылауды, радионуклидтік көздердің қауіпсіздік санаттарын, ядролық материалдар мен иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу мен бақылауды жетілдіру;
2) атом энергиясын пайдалану саласындағы ратификацияланған халықаралық конвенциялар мен шарттар бойынша міндеттемелерді орындау;

3.1. Основные направления развития системы государственного регулирования безопасности в сфере использования атомной энергии.
Основными задачами системы государственного регулирования безопасности в сфере использования атомной энергии являются:
1) совершенствование регулирующей нормативно-технической документации в области безопасной эксплуатации объектов использования атомной энергии, контроля экспорта, импорта, транзита товаров и услуг в сфере использования атомной энергии, категорий опасности радионуклидных источников, учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения;
2) выполнение обязательств по ратифицированным международным конвенциям и договорам в сфере использования атомной энергии;

3) ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру сапасын арттыру.
3.2. Негізгі проблемаларды талдау
Бүгінгі күні атом энергиясын пайдалану саласында қызметі «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» ҚР заңына сәйкес инспекциялау жүргізу арқылы лицензиялауға және бақылауға жататын 1500-ден астам кәсіпкерлік субъектілері жұмыс істейді және тәуекелдерді бағалау жүйесіне (бұдан әрі – ТБЖ) сәйкес жоғары, орта немесе болмашы тәуекел топтарына бөлінген. Жыл сайын лицензия алуға шамамен 500 өтініш түседі.
Нормативтік-құқықтық базадағы істердің ағымдағы жағдайы салада қауіпсіздіктің қажетті деңгейін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді және Қазақстан Республикасында ядролық және радиациялық қауіпсіздікті мемлекеттік басқару жүйесінің қазіргі жағдайын көрсетпейді, осыған байланысты Қазақстанда атом энергетикасын реттеу жүйесін жетілдіру жөніндегі бірінші кезектегі іс-шаралар жоспарының шеңберінде радиациялық қауіпсіздік мәселелерін реттейтін нормативтік-құқықтық және техникалық құжаттарды әзірлеу қажеттілігі туындайды.
Сонымен бірге, Қазақстан Республикасы МАГАТЭ-нің мүшесі және ядролық қауіпсіздік саласындағы халықаралық келісімдердің қатысушысы бола отырып, ядролық материалдарды таратпау кепілдігін сақтау жөнінде міндеттеме алады.
«Экспорттық бақылау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының ережелеріне сәйкес Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттік (бұдан әрі – МАГАТЭ) ядролық қызметке қатысы бар екіұдай мақсаттағы өнімдердің экспорты мен импортын келіседі.
Алайда, Қазақстан сарапшыларының МАГАТЭ инспекцияларына қатысуы толық көлемде іске асырылмайды.

3) повышение качества осуществления государственного надзора за обеспечением ядерной и радиационной безопасности.
3.2. Анализ основных проблем.
На сегодняшний день в области использования атомной энергии действуют свыше 1500 субъектов предпринимательства, деятельность которых подлежит лицензированию и контролю посредством проведения инспектирования, согласно Закону Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре», и распределена на группы высокого, среднего либо незначительного риска согласно системе оценки рисков (далее - СОР). Ежегодно поступает примерно 500 заявлений на получение лицензий.
Текущее положение дел в нормативно-правовой базе не позволяет обеспечивать необходимый уровень безопасности в отрасли и не отражает современного состояния системы государственного управления ядерной и радиационной безопасностью в Республике Казахстан, в связи с чем возникает необходимость в рамках Плана первоочередных мероприятий по совершенствованию системы регулирования атомной энергетики в Казахстане разработать нормативно-правовые и технические документы, регулирующие вопросы радиационной безопасности.
Вместе с тем, Республика Казахстан являясь членом МАГАТЭ и участником международных соглашений в области ядерной безопасности, несет обязательства по соблюдению гарантий нераспространения ядерных материалов.
В соответствии с положениями Закона Республики Казахстан «Об экспортном контроле» Международное агентство по атомной энергии (далее - МАГАТЭ) согласовывает экспорт и импорт продукции двойного назначения, имеющей отношение к ядерной деятельности.
Однако участие экспертов Казахстана в инспекциях МАГАТЭ не реализуется в полной мере.

3.3. Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Қазақстанның ядролық қаруды таратпаудың халықаралық кепілдігін сақтау қажеттігі, МАГАТЭ-ге мүшелік шеңберінде ядролық материалдарды, иондаушы сәуле шығару көздерін, екіұдай мақсаттағы материалдарды бақылау, халықаралық конвенциялар мен шарттарға қосылуы атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу жүйесін дамытуға ықпал ететін сыртқы факторлар болып табылады.
Қауіпсіздікті реттеудің толыққанды емес нормативтік-құқықтық және нормативтік-техникалық базасы және инспекциялауды толық қамту және болуы мүмкін оқыс оқиғаларға уақтылы ден қою үшін Қазақстан Республикасы Атом энергиясы агенттігінің өңірлік бөлімшелерінің болмауы ішкі факторлар болып табылады.

3.3. Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Внешними факторами, влияющими на развитие системы государственного регулирования безопасности в сфере использования атомной энергии, являются необходимость соблюдения Казахстаном международных гарантий нераспространения ядерного оружия, контроля ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, материалов двойного назначения в рамках членства в МАГАТЭ, присоединения к международным конвенциям и договорам.
Внутренними факторами являются неполноценная нормативно-правовая и нормативно-техническая базы регулирования безопасности и отсутствие региональных отделений Агентства Республики Казахстан по атомной энергии для полного охвата инспектированием и своевременного реагирования на возможные инциденты.

3.2. Мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттың атауы
1
2
1-стратегиялық бағыт.
Атом энергетикасы мен өнеркәсібін дамыту
1.1-мақсат. Атом өнеркәсібін дамыту
1.2-мақсат. Атом энергетикасын дамытудың негізін жасау
2-стратегиялық бағыт.
Атом энергиясын пайдалану саласында ғылым мен технологияны дамыту
2.1-мақсат. Атом энергиясын пайдалану саласында ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту
3-стратегиялық бағыт.
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу
3.1-мақсат. Атом энергиясын пайдаланумен байланысты қызметтің қауіпсіздігін бақылау және нормативтік базаны жетілдіру
3.2-мақсат. Таратпау режимін қолдау
3.3-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағында радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
1. «Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
2. «2020 жылға дейінгі даму перспективасымен Қазақстан Республикасының атом саласын дамытудың 2011 - 2014 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 маусымдағы № 728 қаулысы
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттарының, мақсаттары мен міндеттерінің атауы
Функционалдық мүмкіндіктерді дамытуға бағытталған іс-шаралар
Іске асыру мерзімі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Атом энергетикасы мен өнеркәсібін дамыту
1.1-мақсат. Атом өнеркәсібін дамыту
1.1.2-міндет. Уран изотоптарын бөлу жөніндегі қызметке кепілді рұқсат алу
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының халықаралық оқу семинарлары мен конференцияларға қатысуы;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының шетелдік әріптестермен тәжірибе алмасу жөніндегі іс-шараларға қатысуы;
Агенттік қызметкерлерінің мемлекеттік және ағылшын тілдерін білу деңгейін арттыру;
жауапты орындаушылардың Агенттіктің Стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингі барысын бақылау;
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2012 – 2016 жылдар
1.2-мақсат. Атом энергетикасын дамыту негізін жасау
1.1.1-міндет. Уран өнімі нарығындағы көшбасшылық орынды сақтау
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының халықаралық оқу семинарлары мен конференцияларға қатысуы;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының шетелдік әріптестермен тәжірибе алмасу жөніндегі іс-шараларға қатысуы;
Агенттік қызметкерлерінің мемлекеттік және ағылшын тілдерін білу деңгейін арттыру;
жауапты орындаушылардың Агенттіктің Стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингі барысын бақылау;
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.

3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического
и (или) программного документа
1
2
Стратегическое направление 1.
Развитие атомной энергетики и промышленности
Цель 1.1. Развитие атомной промышленности
Цель 1.2. Создание основ развития атомной
энергетики
Стратегическое направление 2.
Развитие науки и технологий в сфере
использования атомной энергии
Цель 2.1. Развитие научной и
научно-технологической базы в сфере
использования атомной энергии
Стратегическое направление 3.
Государственное регулирование безопасности в
сфере использования атомной энергии
Цель 3.1. Контроль безопасности
деятельности с использованием атомной энергии и
совершенствование нормативной базы
Цель 3.2. Поддержка режима нераспространения
Цель 3.3. Обеспечение радиационной
безопасности на территории Республики Казахстан
1. Указ Президента Республики
Казахстан № 958 от 19 марта 2010 года
«Государственная программа по
форсированному индустриально-
инновационному развитию Республики
Казахстан на 2010 – 2014 годы»
2. Постановление Правительства
Республики Казахстан № 728 от 29 июня
2011 года «Об утверждении Программы
развития атомной отрасли Республики
Казахстан на 2011-2014 годы с
перспективой развития до 2020 года»
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического
направления, цели и задачи
государственного органа
Мероприятия, направленные
на развитие функциональных
возможностей
Период
реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Развитие атомной энергетики и промышленности
Цель 1.1. Развитие атомной промышленности
Задача 1.1.2. Получение
гарантированного доступа к
услугам по разделению изотопов
урана
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
международных учебных семинарах и
конференциях;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
мероприятиях по обмену опытом с
зарубежными партнерами;
повышение уровня знаний
государственного и английского
языков сотрудников Агентства;
контроль хода мониторинга
ответственными исполнителями
реализации Стратегического плана
Агентства;
обеспечение информационной
безопасности.
2012-2016 годы
Цель 1.2. Создание основ развития атомной энергетики
Задача 1.1.1. Сохранение
лидирующих позиций на рынке
урановой продукции
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
международных учебных семинарах и
конференциях;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
мероприятиях по обмену опытом с
зарубежными партнерами;
повышение уровня знаний
государственного и английского
языков сотрудников Агентства;
контроль хода мониторинга
ответственными исполнителями
реализации Стратегического плана
Агентства;
обеспечение информационной
безопасности.

2012 – 2016 жылдар
1.2.1-міндет. Қазақстан Республикасында атом электр станцияларын жобалау
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының халықаралық оқу семинарлары мен конференцияларға қатысуы;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының шетелдік әріптестермен тәжірибе алмасу жөніндегі іс-шараларға қатысуы;
Агенттік қызметкерлерінің мемлекеттік және ағылшын тілдерін білу деңгейін арттыру;
жауапты орындаушылардың Агенттіктің Стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингі барысын бақылау;
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2-стратегиялық бағыт.
Атом энергиясын пайдалану саласында ғылым мен технологияны дамыту
2.1-мақсат. Атом энергиясын пайдалану саласында ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту
2.1.1-міндет. Іргелі және қолданбалы зерттеулерді дамыту
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының кәсіптік деңгейін қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары арқылы көтеру;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының халықаралық оқу семинарлары мен конференцияларға қатысуы;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының шетелдік әріптестермен тәжірибе алмасу жөніндегі іс-шараларға қатысуы;
Агенттік қызметкерлерінің мемлекеттік және ағылшын тілдерін білу деңгейін арттыру;
жауапты орындаушылардың Агенттіктің Стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингі барысын бақылау;
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
2012 – 2016 жылдар
2.1.2-міндет. Ядролық және радиациялық технологияларды әзірлеу
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының кәсіптік деңгейін қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары арқылы көтеру;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының халықаралық оқу семинарлары мен конференцияларға қатысуы;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының шетелдік әріптестермен тәжірибе алмасу жөніндегі іс-шараларға қатысуы;
Агенттік қызметкерлерінің мемлекеттік және ағылшын тілдерін білу деңгейін арттыру;
жауапты орындаушылардың Агенттіктің Стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингі барысын бақылау;
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
3-стратегиялық бағыт.
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу
3.1-мақсат. Атом энергиясын пайдаланумен байланысты қызметтің қауіпсіздігін бақылау және нормативтік базаны жетілдіру
3.1.1-міндет. Лицензиялау, лицензиялық сүйемелдеу және лицензиаттарды инспекциялау
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының кәсіптік деңгейін қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстары арқылы көтеру;
Агенттіктің қызметкерлері мен кәсіпорын мамандарының шетелдік әріптестермен тәжірибе алмасу жөніндегі іс-шараларға қатысуы;
құрылымдық бөлімшелер мен Агенттіктің қызметкерлері қызметтерінің тиімділігін бағалауды енгізу және жетілдіру;
тиісті бағдарламалық қамтамасыз етуді енгізу арқылы кадр қызметтерінің жұмысын жетілдіру;
Агенттік қызметкерлерінің мемлекеттік және ағылшын тілдерін білу деңгейін арттыру;
жауапты орындаушылардың Агенттіктің Стратегиялық жоспарын іске асыру мониторингі барысын бақылауы;
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.

2012-2016 годы
Задача 1.2.1. Проектирование
атомной электростанции в
Республике Казахстан
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
международных учебных семинарах и
конференциях;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
мероприятиях по обмену опытом с
зарубежными партнерами;
повышение уровня знаний
государственного и английского
языков сотрудников Агентства;
контроль хода мониторинга
ответственными исполнителями
реализации Стратегического плана
Агентства;
обеспечение информационной
безопасности.
Стратегическое направление 2.
Развитие науки и технологий в сфере использования атомной энергии
Цель 2.1. Развитие научной и научно-технологической базы в сфере
использования атомной энергии
Задача 2.1.1. Развитие
фундаментальных и прикладных
исследований
Повышение профессионального уровня
сотрудников Агентства и
специалистов предприятий через
курсы переподготовки и повышения
квалификации;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
международных учебных семинарах и
конференциях;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
мероприятиях по обмену опытом с
зарубежными партнерами;
повышение уровня знаний
государственного и английского
языков сотрудников Агентства;
контроль хода мониторинга
ответственными исполнителями
реализации Стратегического плана
Агентства;
обеспечение информационной
безопасности.
2012-2016 годы
Задача 2.1.2. Разработка ядерных
и радиационных технологий
Повышение профессионального уровня
сотрудников Агентства и
специалистов предприятий через
курсы переподготовки и повышения
квалификации;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
международных учебных семинарах и
конференциях;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
мероприятиях по обмену опытом с
зарубежными партнерами;
повышение уровня знаний
государственного и английского
языков сотрудников Агентства;
контроль хода мониторинга
ответственными исполнителями
реализации Стратегического плана
Агентства;
обеспечение информационной
безопасности.
Стратегическое направление 3.
Государственное регулирование безопасности в сфере использования  атомной энергии
Цель 3.1. Контроль безопасности деятельности с использованием атомной энергии и
совершенствование нормативной базы
Задача 3.1.1. Лицензирование,
лицензионное сопровождение и
инспектирование лицензиатов
Повышение профессионального уровня
сотрудников Агентства и
специалистов предприятий через
курсы переподготовки и повышения
квалификации;
участие сотрудников Агентства и
специалистов предприятий в
мероприятиях по обмену опытом с
зарубежными партнерами;
внедрение и совершенствование
оценки эффективности деятельности
структурных подразделений и
сотрудников Агентства;
усовершенствование деятельности
кадровых служб путем внедрения
соответствующих программных
обеспечений;
повышение уровня знаний
государственного и английского
языков сотрудников Агентства;
контроль хода мониторинга
ответственными исполнителями
реализации Стратегического плана
Агентства;
обеспечение информационной
безопасности.

5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимылды қажет ететін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара байланыстарды анықтауға арналған болжалды шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Атом энергетикасы мен өнеркәсібін дамыту
1.1-мақсат. Атом өнеркәсібін дамыту
1.1.1-міндет. Уран өнімі нарығындағы көшбасшылық орынды сақтау
Уран өндіру көлемі
ИЖТМ
Уран бөлігінде жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша өзара іс-қимыл, оның ішінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі комиссияның отырыстарына қатысу
1.1.2-міндет. Уран изотоптарын бөлу жөніндегі қызметке кепілдікті рұқсат алу
Уран байытатын кәсіпорындардың активтерін сатып алу бойынша мәміле
ИЖТМ
РФ кәсіпорындарының уран байыту бойынша активтерін сатып алу жөніндегі мәмілені келісу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл
1.2-мақсат. Атом энергетикасын дамытудың негізін жасау
1.2.1-міндет. Қазақстан Республикасында атом электр станцияларын жобалау
АЭС құрылысын негіздеу жөніндегі талдамалық есеп
ИЖТМ, ЭДСМ, Қаржымині
АЭС құрылысын негіздеу жөніндегі есепті келісу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл
2-стратегиялық бағыт. Атом энергиясын пайдалану саласында ғылым мен технологияны дамыту
2.1-мақсат. Атом энергиясын пайдалану саласында ғылыми және ғылыми-технологиялық базаны дамыту
2.1.2-міндет. Ядролық және радиациялық технологияларды игеру
Қазақстандық Токамак термоядролық материалтану реакторын құру
ИЖТМ, Қаржымині, ЭДСМ
Жобалық құжаттаманы келісу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл және объектіні пайдалануға қабылдауға қатысу
Ядролық медицина және биофизика орталығының өндірістік кешенін құру
ИЖТМ, Қаржымині, ЭДСМ
Жобалық құжаттаманы келісу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл және объектіні пайдалануға қабылдауға қатысу
3-стратегиялық бағыт. Атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті мемлекеттік реттеу
3.3-мақсат. Қазақстан Республикасының аумағында радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
3.3.2-міндет. Радиациялық-қауіпті объектілердің қауіпсіз жағдайын қамтамасыз ету
РАҚ қайта өңдеу және сақтау жөніндегі республикалық орталық құру
Қаржымині, ЭДСМ
Жобалық құжаттаманы келісу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл және объектіні пайдалануға қабылдауға қатысу
3.3.3-міндет. Халықтың радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету
Республикалық кешенді дозиметрия орталығын құру
Қаржымині, ЭДСМ
Жобалық құжаттаманы келісу мәселелері бойынша өзара іс-қимыл және объектіні пайдалануға қабылдауға қатысу
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдердің атауы
Тәуекелдерді басқару жөніндегі шараларды қабылдамаған жағдайда мүмкін болатын салдар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Уран өнімінің дүниежүзілік нарықта баға конъюнктурасының өзгеруі
Құрылған өндіріс пен технологиялар және олардың негізіндегі қызмет көрсетулер, басқа да өнімдер нарықта сұранысқа ие болмай қалады.
Жобалардың өтімділік мерзімі ұлғаяды, басқа да теріс факторлар
Баға бағамының өзгеру салдарын жеңілдету бойынша құқықтық және әкімшілік шараларды іске асыру, оның ішінде:
уран өндіру және уран өнімін шығару көлемін реттеу;
міндеттемелер орындалмаған жағдайда зиянды өтеу шартын енгізіп, уран және уран өнімін жеткізуге ұзақ мерзімді келісімшарттар жасасу;
жобаларды экономикалық тұрғыдан талдау және неғұрлым маңызды жобаларға мемлекеттік қолдау көрсету
Басқа энергия көздерімен салыстырғанда АЭС-тің бәсекеге қабілеттілігінің төмендеуі
АЭС салуды бастау немесе АЭС салудан бас тарту жөніндегі шешімді кешеуілдету.
ҚР-ның энергетикалық қауіпсіздіктің нысаналы деңгейіне жетпеуі.
Білікті мамандардың жылыстауы және ядролық саладағы білімнен айырылу
ҚР-да және өңірлерде республиканың стратегиялық мүдделерін ескере отырып, ұзақ мерзімді кезеңге арналған электр энергиясын өндіру мен тұтыну болжамы негізінде АЭС салу негіздемесіне техникалық- экономикалық зерттеулер жүргізу
АЭС салу мерзімінің ұлғаюы
АЭС салудың және пайдаланудың жоспарлы экономикалық көрсеткіштерінің төмендеуі және құрылыстың қымбаттауы
Келісімшарттарда АЭС салудың тіркелген мерзімі мен оларды бұзатын теріс салдарлардан болатын залалдың орнын толтыруды қарастыру
Инфляция деңгейінің көтерілуіне байланысты ұзақ мерзімді кезеңде АЭС құрылысының қымбаттауы
АЭС құрылысының және пайдаланудың жоспарлы экономикалық көрсеткіштерінің төмендеуі
Келісімшарттарда тіркелген бағаларды немесе теріс салдарды төмендету бойынша тиісті шараларды қарастыру
Ішкі тәуекелдер
ҚР аумағында Атом энергиясын пайдалану саласындағы ғылым мен технологияның және РБ-ні қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралардың жеткіліксіз дамуы
Ғылыми-техникалық базаны жаңғырту мүмкіндігінің жоқтығы.
Ядролық және радиациялық технологиялар саласында жаңа жобаларды дамытудан бас тарту. Техногенді қызмет және бұрынғы сынақ полигондарының орындарында радиациялық қауіпті жағдайлардың сақталуы
Ғылым мен технологияны дамыту бағдарламаларын жаңа жобалардың санын басымдылық негізінде жүйелі қысқарту арқылы түзеу
Атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті бақылауды ресурстық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі (материалдық, адам ресурстары, саладан жоғары білікті кадрлардың кетуі)
Қауіпсіздікті бақылау деңгейінің төмендеуі, нәтижесінде, ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нормалар мен қағидалар талаптарының бұзылу мөлшерінің көбеюі, атом энергиясын пайдалану объектілерінде авариялар мен оқыс оқиғалардың болу мүмкіндігінің жоғарылауы.
Мемлекеттік органдар мен атом саласы кәсіпорындарының кәсіптік мүмкіндіктерінің төмендеуі, олардың негізгі міндеттерді орындауға қабілетсіздігі
Атом энергиясын пайдалану саласында қауіпсіздікті бақылау жөніндегі басым құқықтық және әкімшілік шараларды іске асыру, қажетті ресурстармен қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау.
Қызметкерлердің біліктілігін арттыру.
Еңбек және тұрмыс үшін қолайлы жағдай жасау.
Моральдық және материалдық ынталандыру тетіктерін енгізу

Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с
которым осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, предполагаемые для
установления межведомственных
взаимосвязей
1
2
3
Стратегическое направление 1. Развитие атомной энергетики и промышленности
Цель 1.1. Развитие атомной промышленности
Задача 1.1.1. Сохранение лидирующих позиций на рынке урановой продукции
Объемы добычи урана
МИНТ
Взаимодействие по вопросам
недропользования в части
урана, в том числе участия в
заседаниях комиссий по
недропользованию
Задача 1.1.2. Получение гарантированного доступа к услугам по разделению изотопов
урана
Сделка по приобретению
активов предприятия по
обогащению урана.
МИНТ
Взаимодействие по вопросам
согласования сделки по
приобретению активов
предприятия РФ по обогащению
урана
Цель 1.2. Создание основ развития атомной энергетики
Задача 1.2.1. Проектирование атомной электростанции в Республике Казахстан
Аналитический отчет по
обоснованию строительства
АЭС
МИНТ, МЭРТ, МФ
Взаимодействие по вопросам
согласования отчета по
обоснованию строительства
АЭС
Стратегическое направление 2. Развитие науки и технологий в сфере использования
атомной энергии
Цель 2.1. Развитие научной и научно-технологической базы в сфере использования
атомной энергии
Задача 2.1.2. Разработка ядерных и радиационных технологий
Создание Казахстанского
термоядерного
материаловедческого реактора
Токамак
МИНТ, МФ, МЭРТ
Взаимодействие по вопросам
согласования проектной
документации и участие в
приемке в эксплуатацию
объекта
Создание производственного
комплекса Центра ядерной
медицины и биофизики
МИНТ, МФ, МЭРТ
Взаимодействие по вопросам
согласования проектной
документации и участие в
приемке в эксплуатацию
объекта
Стратегическое направление 3. Государственное регулирование безопасности в сфере
использования атомной энергии
Цель 3.3. Обеспечение радиационной безопасности на территории РК
Задача 3.3.2. Обеспечение безопасного состояния радиационно-опасных объектов
Создание Республиканского
центра по переработке и
хранению РАО
МФ, МЭРТ
Взаимодействие по вопросам
согласования проектной
документации и участие в
приемке в эксплуатацию
объекта
Задача 3.3.3. Обеспечение радиационной безопасности населения
Создание Республиканского
центра комплексной
дозиметрии
МФ, МЭРТ
Взаимодействие по вопросам
согласования проектной
документации и участие в
приемке в эксплуатацию
объекта
Раздел 6. Управление рисками
Наименование возможного риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски
Изменения конъюнктуры цен на
мировом рынке урановой
продукции
Созданные производства и
технологии, услуги на их
основе, другая продукция
окажутся невостребованными
на рынке.
Повысятся сроки окупаемости
проектов, другие
отрицательные факторы
Реализация правовых и
административных мер по
смягчению последствий
изменения конъюнктуры цен,
в том числе:
регулирование объемов
добычи урана и выпуска
урановой продукции;
заключение долгосрочных
контрактов на поставку
урана и урановой продукции
с включением условий по
возмещению ущерба в случае
невыполнения обязательств;
анализ проектов с
экономической точки зрения
и оказание государственной
поддержки наиболее важным
проектам.
Снижение
конкурентоспособности АЭС по
сравнению с другими
энергоисточниками
Затягивание решения о
начале строительства АЭС
или отказ от строительства
АЭС.
Недостижение целевого
уровня энергетической
безопасности РК.
Утечка квалифицированных
специалистов и потеря
знаний в ядерной сфере.
Проведение
технико-экономических
исследований в обоснование
строительства АЭС на основе
прогноза производства и
потребления электроэнергии
в РК и регионах на
долгосрочный период с
учетом стратегических
интересов республики.
Увеличение сроков
строительства АЭС
Удорожание строительства и
снижение плановых
экономических показателей
строительства и
эксплуатации АЭС.
Предусмотреть в контрактах
фиксированные сроки
строительства АЭС и
возмещение ущерба от
негативных последствий их
нарушения.
Удорожание строительства АЭС
в долгосрочном периоде,
связанное с повышением
уровня инфляции
Снижение плановых
экономических показателей
строительства и
эксплуатации АЭС.
Предусмотреть в контрактах
фиксированные цены или
соответствующие меры по
снижению негативных
последствий.
Внутренние риски
Недостаточное развитие науки
и технологий в сфере
использования атомной
энергии и мероприятий по
обеспечению РБ на территории
РК
Отсутствие возможности
модернизации
научно-технической базы.
Отказ от развития новых
проектов в области ядерных
и радиационных технологий.
Сохранение
радиационно-опасных
ситуаций в местах
техногенной деятельности и
бывших испытательных
полигонов.
Коррекция программ развития
науки и технологий путем
обоснованного сокращения
количества новых проектов
на основе приоритетности.
Недостаточность ресурсного
обеспечения контроля
безопасности в сфере
использования атомной
энергии (материальных,
человеческих ресурсов, отток
высококвалифицированных
кадров из отрасли)
Снижение уровня контроля
безопасности и, как
следствие, увеличение
количества нарушений
требований норм и правил по
ядерной и радиационной
безопасности, повышение
вероятности аварий и
инцидентов на объектах
использования атомной
энергии.
Снижение профессиональных
возможностей
государственного органа и
предприятий атомной
отрасли, неспособность
выполнения ими ключевых
задач.
Реализация приоритетных
правовых и административных
мер по контролю
безопасности в сфере
использования атомной
энергии, принятие мер по
обеспечению необходимых
ресурсов.
Повышение квалификации
сотрудников.
Создание благоприятных
условий труда и быта.
Внедрение механизмов
морального и материального
стимулирования.

7-бөлім. Бюджеттік бағдарламалар
7.1. Бюджеттік бағдарламалар
Бюджеттік бағдарлама
001 «Атом энергиясын пайдалану кезіндегі қызметтерді үйлестіру және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер»
Сипаттама
Мемлекеттік индустриялық даму саясатын қалыптастыру, оның ішінде:
1. Лицензиарлардың функцияларын орындау;
2. Инспекциялық бақылау жүргізу;
3. Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және ақпараттық-техникалық қамтамасыз ету;

Раздел 7. Бюджетные программы
7.1. Бюджетные программы
Бюджетная программа
001 «Услуги по координации деятельности и
обеспечению безопасности при использовании атомной
энергии»
Описание
Формирование государственной политики индустриального
развития, в том числе:
1. Выполнение функции лицензиаров.
2. Проведение инспекционного контроля.
3. Обеспечение функционирования информационных систем и
информационно-техническое обеспечение.