Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 3 тамыздағы № 779 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 119 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.03.2015 № 119 қаулысымен.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 3 тамыздағы
№ 779 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы – орталық мемлекеттік органдарды, Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке және заңды тұлғалар;
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – көрсетілетін қызметті алушылардың өтініші бойынша жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
4) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сыныпталған тізбесі;

Об утверждении Правил ведения реестра государственных услуг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2013 года № 779. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 119
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.03.2015 № 119.
В соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра государственных услуг.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2013 года № 779
Правила ведения
реестра государственных услуг
1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра государственных услуг (далее – Правила) определяют порядок ведения реестра государственных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) услугополучатель – физические и юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
2) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;
4) реестр государственных услуг – классифицированный перечень государственных услуг (далее – реестр);

5) мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган
(бұдан әрі – уәкілетті орган) – мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган.
3. Тізілімді жүргізудің негізгі міндеті мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтерді анықтау және тізілімге енгізу болып табылады.
4. Тізілімді жүргізу мақсаттары:
1) көрсетілетін қызметті берушілер қызметінің тиімділігі мен сапасын арттыру;
2) көрсетілетін қызметті алушылар үшін мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтердің ашықтығын және қолжетімділігін қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді есепке алу және талдау.
5. Тізілім мемлекеттік және орыс тілдерінде әзірленеді.
2. Тізілімді жүргізу тәртібі
6. Тізілімді жүргізу тәртібі мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді анықтау тұрғысынан талдау;
2) жүргізілген талдау негізінде тізілімге енгізуге жататын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізбесін айқындау;
3) анықталған мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді, мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтерді тізілімге енгізу;
4) тізілімге оның мазмұнын өзектілендіру (жаңарту) тұрғысынан мониторинг жүргізу;
5) тізілімге енгізілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтерді өзектілендіру (жаңарту).
7. Тізілімге енгізу үшін мемлекеттік көрсетілетін қызмет мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) мемлекеттік органдардың жекелеген функцияларын іске асыруға бағдарланған болуы;
2) дара тәртіппен жүзеге асырылуы;
3) көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша жүзеге асырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушылардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағдарлануы.
8. Тізілімді жүргізуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
9. Уәкілетті орган қажет болған жағдайда жыл сайын, 1 шілдеден және 1 желтоқсаннан кешіктірмей тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді.
10. Тізілімге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін орталық мемлекеттік органдар және жергілікті атқарушы органдар:
1) тізілімдегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтерге жыл сайын түгендеу жүргізеді;
2) 1 маусымнан және 1 қарашадан кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсыныстар береді.

5) уполномоченный орган в сфере оказания государственных услуг (далее – уполномоченный орган) – центральный государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере оказания государственных услуг.
3. Основной задачей ведения реестра является выявление и включение государственных услуг, сведений о государственных услугах в реестр.
4. Цели ведения реестра:
1) повышение эффективности и качества деятельности услугодателей;
2) обеспечение доступности и открытости для услугополучателей сведений о государственных услугах;
3) учет и анализ государственных услуг.
5. Реестр разрабатывается на государственном и русском языках.
2. Порядок ведения реестра
6. Порядок ведения реестра включает в себе следующие этапы:
1) анализ нормативных правовых актов Республики Казахстан на предмет выявления государственных услуг;
2) определение на основе проведенного анализа перечня государственных услуг, подлежащих к включению в реестр;
3) включение выявленных государственных услуг, сведений о государственных услугах в реестр;
4) проведение мониторинга реестра на предмет актуализации (обновления) его содержания;
5) актуализация (обновление) сведений о государственных услугах, включенных в реестр.
7. Для включения в реестр государственная услуга должна соответствовать следующим требованиям:
1) быть ориентированной на реализацию отдельных функций государственных органов;
2) осуществляться в индивидуальном порядке;
3) осуществляться по обращению услугополучателя;
4) быть ориентированной на реализацию прав, свобод и законных интересов услугополучателей, предоставление им материальных или нематериальных благ.
8. Ведение реестра осуществляется уполномоченным органом.
9. Уполномоченный орган, в случае необходимости, ежегодно не позднее 1 июля и 1 декабря разрабатывает и вносит в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан, предусматривающий внесение изменений и (или) дополнений в реестр.
10. Для внесения изменений и (или) дополнений в реестр центральные государственные органы и местные исполнительные органы:
1) ежегодно проводят инвентаризацию сведений о государственных услугах в реестре;
2) представляют в уполномоченный орган предложения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам не позднее 1 июня и 1 ноября.

3. Тізілімнің құрылымы
11. Тізілім:
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын;
2) көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметті (жеке және (немесе) заңды тұлға); мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын әзірлейтін орталық мемлекеттік органның атауын; көрсетілетін қызметті берушінің атауын;
3) өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын ұйымдардың атауын және/немесе мемлекеттік қызмет электрондық нысанда көрсетілген жағдайда, «электрондық үкіметтің» веб-порталын көрсетуді;
4) мемлекеттік қызмет көрсету нысанын;
5) мемлекеттік қызмет көрсетудің ақылы не тегін болуын көздейді.
12. Тізілім сыныптамасы:
1) қоғамдық қатынастар саласына байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің топтамасын білдіретін бөлімдерден;
2) көрсетілетін қызметті алушының өмірлік жағдайына байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің топтамасын білдіретін кіші бөлімдерден;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің реттік нөмірлерінен тұрады.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметке тізілім сыныптамасының барлық деңгейдегі кодтарынан қалыптастырылатын цифрлық белгілер түріндегі сегізмәнді жеке сыныпталған код беріледі.
Сыныпталған код үш бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлік – 3 цифрдан тұрады және қоғамдық қатынастар саласындағы бөлімді білдіреді;
2) екінші бөлік – 2 цифрдан тұрады және көрсетілетін қызметті алушының өмірлік жағдайына байланысты кіші бөлімді білдіреді;
3) үшінші бөлік – 3 цифрдан тұрады және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші бөлім ішіндегі реттік нөмірін білдіреді.
14. Мемлекеттік көрсетілетін қызметке сыныпталған кодты уәкілетті орган береді.

3. Структура реестра
11. Реестр предусматривает:
1) наименование государственной услуги;
2) сведения об услугополучателе (физическое и (или) юридическое лицо); наименование центрального государственного органа, разрабатывающего стандарт государственной услуги; наименование услугодателя;
3) наименование организаций, осуществляющих прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги, и (или) указание на веб-портале «электронного правительства» в случае оказания государственной услуги в электронной форме;
4) форму оказания государственной услуги;
5) платность либо бесплатность оказания государственной услуги.
12. Классификация реестра состоит из:
1) разделов, которые представляют собой группировку государственных услуг в зависимости от сфер общественных отношений;
2) подразделов, которые представляют собой группировку государственных услуг в зависимости от жизненных ситуаций услугополучателя;
3) порядковых номеров государственных услуг.
13. Государственной услуге присваивается восьмизначный индивидуальный классифицированный код в виде цифрового обозначения, который формируется из кодов всех уровней классификации реестра.
Классифицированный код состоит из трех частей:
1) первая часть – состоит из 3 цифр и обозначает раздел сферы общественных отношений;
2) вторая часть – состоит из 2 цифр и обозначает подраздел в зависимости от жизненной ситуации услугополучателя;
3) третья часть – состоит из 3 цифр и обозначает порядковый номер государственной услуги внутри подраздела.
14. Классифицированный код государственной услуге присваивается уполномоченным органом.

01103
Теміржол және су көлігі
01104
Көлік және коммуникация саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
012
Қоршаған ортаны және жануарлар әлемін қорғау, табиғи ресурстар
01201
Қоршаған ортаны қорғау
01202
Су ресурстарын пайдалану
01203
Орман ресурстарын пайдалану
01204
Жануарлар әлемін пайдалану
01205
Жер қойнауын пайдалану
013
Ауыл шаруашылығы
01301
Ауыл шаруашылығы саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
01302
Ауыл шаруашылығы саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)
014
Өнеркәсіп, индустрия және технология
01401
Отын және энергетика
01402
Технологиялар
01403
Өнеркәсіп, индустрия және технологиялар саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)
01404
Өнеркәсіп, индустрия және технологиялар саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
015
Мұнай-газ саласы
01501
Мұнай-газ саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)
01502
Мұнай-газ саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
016
Салықтық әкімшілендіру, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік, аудиторлық қызмет
01601
Салықтық әкімшілендіру
01602
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік
01603
Аудиторлық қызмет
017
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау
01701
Банктер қызметі саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)
01702
Зейнетақы қорларының қызметі саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)
01703
Сақтандыру қызметтерінің нарығы саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)
01704
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
018
Кеден ісі
01801
Кеден ісі саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
019
Қауіпсіздік, қорғаныс және сот төрелігі
01901
Қауіпсіздік, сот төрелігі және қорғаныс саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)
01902
Қауіпсіздік, сот төрелігі және қорғаныс саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
020
Бәсекелестікті қорғау
02001
Бәсекелестікті қорғау саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
021
Дін
02101
Дін саласындағы басқа да мемлекеттік көрсетілетін қызметтер
022
Жер қатынастары, геодезия және картография
02201
Жер қатынастары
02202
Геодезия және картография
023
Мәдениет, ақпарат және байланыс
02301
Байланысты ұйымдастыру және ұсыну саласындағы рұқсат құжаттарын беру (лицензиялауды, тіркеуді, сертификаттауды қоса алғанда)

01103
Железнодорожный и водный транспорт
01104
Прочие государственные услуги в сфере транспорта и коммуникаций
012
Охрана окружающей среды и животного мира, природные ресурсы
01201
Охрана окружающей среды
01202
Пользование водными ресурсами
01203
Пользование лесными ресурсами
01204
Пользование животным миром
01205
Недропользование
013
Сельское хозяйство
01301
Прочие государственные услуги в сфере сельского хозяйства
01302
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в сфере сельского хозяйства
014
Промышленность, индустрия и технологии
01401
Топливо и энергетика
01402
Технологии
01403
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в сфере промышленности, индустрии и технологий
01404
Прочие государственные услуги в сфере промышленности, индустрии и технологий
015
Нефтегазовая сфера
01501
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в нефтегазовой сфере
01502
Прочие государственные услуги в нефтегазовой сфере
016
Налоговое администрирование, бухгалтерский учет и финансовая отчетность, аудиторская деятельность
01601
Налоговое администрирование
01602
Бухгалтерский учет и финансовая отчетность
01603
Аудиторская деятельность
017
Государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций
01701
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в сфере деятельности банков
01702
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в сфере деятельности пенсионных фондов
01703
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в сфере рынка страховых услуг
01704
Прочие государственные услуги в сфере государственного регулирования, контроля и надзора финансового рынка и финансовых организаций
018
Таможенное дело
01801
Прочие государственные услуги в сфере таможенного дела
019
Безопасность, оборона и правосудие
01901
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в сфере безопасности, правосудия и обороны
01902
Прочие государственные услуги в сфере безопасности, правосудия и обороны
020
Защита конкуренции
02001
Прочие государственные услуги в сфере защиты конкуренции
021
Религия
02101
Прочие государственные услуги в сфере религии
022
Земельные отношения, геодезия и картография
02201
Земельные отношения
02202
Геодезия и картография
023
Культура, информация и связь
02301
Выдача разрешительных документов (включая лицензирование, регистрацию, сертификацию) в сфере организации и предоставления связи