Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 қыркүйектегі № 925 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 214 бұйрығы.
«Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 8-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 925 қаулысымен
бекітілген
Арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) үлгі шарты
_____________ қ.                                 20__ж. «__»_________
_____________________________________________________________________
(Арнайы экономикалық аймақтың басқарушы компаниясының атауы)
атынан _____________________________________________________________,
(жарғы, ереже)
негізінде әрекет ететін, бұдан әрі «Жалға беруші» деп аталатын_______
бір тараптан және _________________________________________________,
(жарғы, ереже, №___ ЖК куәлігі)
негізінде әрекет ететін ___________________________ атынан бұдан әрі «Қосалқы жалға алушы» деп аталатын ___________________ екінші тараптан, бұдан әрі «Тараптар» деп аталатындар төмендегілер туралы осы жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жерді пайдалану (қосалқы жалдау) шартын (бұдан әрі - шарт) жасасты:

Об утверждении типового договора временного возмездного вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2013 года № 925. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 214.
В соответствии с подпунктом 8-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый типовой договор временного возмездного вторичного землепользования (субаренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 сентября 2013 года № 925
Типовой договор
временного возмездного вторичного землепользования
(субаренды) земельными участками, находящимися в частной
собственности, на которых создается специальная
экономическая зона
г. __________                                    «__» ________20__ г.
_____________________________________________________________________
(наименование Управляющей компании специальной экономической зоны)
в лице __________________________________, действующего на основании
____________________________________________________________________,
(устава, положения,)
именуемое в дальнейшем «Арендодатель», и _________________________, в
лице _______________________________________________, действующего на
основании __________________________________________________________,
(устава, положения, свидетельства ИП № ___)
именуемое в дальнейшем «Субарендатор», с другой стороны, именуемые в
дальнейшем «Стороны», заключили настоящий договор временного
возмездного вторичного землепользования (субаренды) земельными
участками, находящимися в частной собственности (далее - договор) о
нижеследующем:

1. Шарттың мәні
1. Жалға беруші 20__ж._______ №___арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жерді пайдалану (жалдау) шарты бойынша жалдаған жер учаскесін/жер учаскесінің бір бөлігін (бұдан әрі - жер учаскесі) ___________________ арнайы экономикалық аймағының (бұдан әрі – АЭА) аумағында қызметтiң басым немесе қосалқы түрлерiн жүзеге асыру мақсатында уақытша өтеулі кейінгі жер пайдалануға (қосалқы жалға) қосалқы жалға алушыға тапсырады.
2. Жер учаскесінің орналасқан жері мен оның деректері:
мекенжайы: _______________________ облысы
______________________________ ауданы
____________ қаласы, ______________________ көшесі.
кадастрлық нөмірі: ____________________________________.
алаңы _________________________________________________.
нысаналы мақсаты: _____________________________________.
пайдаланудағы шектеулер мен ауыртпалықтар: ________________.
жер учаскесінің бөліну мүмкіндігі: ________________________.
3. Жер учаскесінде ______________________ (жер учаскесінде орналасқан жағдайда жылжымайтын мүлік объектілері және олардың сипаттамалары көрсетілсін не ондайлардың жоқ екені туралы жазба жасалсын) жылжымайтын мүлік объектілері бар (жоқ).
Жылжымайтын мүлік объектілерінің (олар жер учаскесінде орналасқан жағдайда) егжей-тегжейлі тізбесі техникалық сипаттамаларымен бірге осы шартқа қоса беріледі.
Жер учаскесін беру екі данада (әрбір Тарап үшін бір-бірден) жасалатын және тараптардың қолдары қойылатын қабылдап алу-беру актісімен (жер учаскесінің іс жүзіндегі жай-күйін көрсете отырып) ресімделеді. Қабылдап алу-беру актісі осы шартқа қоса тіркеледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
2. Негізгі ұғымдар
4. Осы шартта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) қосалқы жалдау шарты – Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне, «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жалға беруші мен қосалқы жалға алушы арасында жазбаша нысанда жасалатын, Тараптар қол қойған, оның барлық қосымшаларымен және енгізілген толықтыруларымен бірге АЭА құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі кейінгі жер пайдаланудың (қосалқы жалдаудың) шарты;
2) жалға беруші – «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес АЭА-ның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін акционерлік қоғам ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған басқарушы компания;

1. Предмет договора
1. Арендодатель сдает нанятое по договору № __ от _____ 20__ г.
временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками,
находящимися в частной собственности, на которых создается специальная
экономическая зона, земельный участок/часть земельного участка (далее -
земельный участок) во временное возмездное вторичное землепользование
(субаренду) субарендатору для использования в целях осуществления
приоритетных или вспомогательных видов деятельности на территории
специальной экономической зоны (далее - СЭЗ)______________.
2. Месторасположение земельного участка и его данные:
адрес: область ______________________________________
район _______________________________________________
город ____________________, улица __________________.
кадастровый номер: _________________________________.
площадь ____________________________________________.
целевое назначение: ________________________________.
ограничения в использовании и обременения: _________.
делимость земельного участка: ______________________.
3. На земельном участке имеются (отсутствуют) объекты
недвижимости _______________________________________________ (указать
объекты недвижимости и их характеристики в случае их расположения на
земельном участке либо сделать запись об отсутствии таковых).
Подробный перечень объектов недвижимости с техническими
характеристиками прилагается к договору (в случае их расположения на
земельном участке).
Передача земельного участка оформляется актом приема-передачи
(с указанием фактического состояния земельного участка), который
составляется и подписывается сторонами в двух экземплярах (по одному
для каждой из Сторон). Акт приема-передачи приобщается к договору и
является его неотъемлемой частью.
2. Основные понятия
4. В настоящем договоре используются следующие понятия:
1) договор субаренды - договор временного возмездного вторичного землепользования (субаренда) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается СЭЗ, заключаемый между арендатором и субарендатором в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан», иными нормативными правовыми актами, составленный в письменной форме, подписанный Сторонами, со всеми приложениями и дополнениями к нему;
2) арендодатель - управляющая компания, созданная в соответствии с Законом Республики Казахстан «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан» в организационно-правовой форме акционерного общества для обеспечения функционирования СЭЗ;

3) қосалқы жалға алушы – АЭА қатысушылары, сондай-ақ қызметтiң қосалқы түрлерiн жүзеге асыратын тұлғалар;
4) Заң – «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы;
5) ажырамас жақсартулар – жалға берушімен келісім бойынша қосалқы жалға алушы жүргізген, мүлік үшін зиянсыз ажырамайтын (жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар, ғимараттар) жақсартулар;
6) жер учаскесі – арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы жер учаскесі;
7) АЭА қатысушысының шарты – АЭА қатысушысы ретінде қызметін жүзеге асыруы туралы шарт.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
5. Қосалқы жалға алушының:
1) АЭА аумағында қызметтiң басым (немесе қосалқы) түрлерiн жүзеге асыру үшін жер учаскесін пайдалануға;
2) жер учаскесінің нысаналы мақсатына қайшы келмейтін құрылыстар мен ғимараттар тұрғызуға құқығы бар;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтары бар.
6. Қосалқы жалға алушы мыналарға:
1) осы шарттың барлық талаптарын толық көлемде орындауға;
2) жер учаскесін оның негізгі нысаналы мақсатына сәйкес және осы Шартта көзделген тәртіппен пайдалануға;
3) жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны осы шартта белгіленген мөлшерде және шарттарда төлеуге;
4) жалға берушіге (оның заңды өкілдеріне), уәкілетті органдардың өкілдеріне жер учаскесіне қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
5) осы шартты мерзімінен бұрын бұзу туралы жазбаша хабарламаны жалға берушіге кемінде 3 (үш) айдан кешіктірмей жіберуге;
6) жер учаскесін пайдалану кезінде қала құрылысы регламенттерінің, құрылыс, экологиялық, санитариялық-гигиеналық, өртке қарсы және өзге де қағидалардың, нормативтердің талаптарын сақтауға, оның ластануына, қоқыстануына жол бермеуге, жер учаскесінде және оның маңындағы аумақтарда экологиялық жағдайдың нашарлауына жол бермеуге, сондай-ақ аумақты абаттандыруды қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де талаптарды сақтауға;
7) жалға берушіге өзінің деректемелерінің өзгергені туралы он күн мерзімде жазбаша хабарлауға;
8) осы шарт тоқтатылған жағдайда жер учаскесін осы шарт тоқтатылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылдап алу-беру актісі негізінде тиесілі жай-күйде жалға берушіге қайтаруға міндетті;
9) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттері бар.
7. Жалға берушінің:
1) мынадай жағдайда:
қосалқы жалға алушы жер учаскесін нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбаған;
қосалқы жалға алушы жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны қатарынан 2 (екі) тоқсаннан астам уақыт енгізбеген;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайларда шартты мерзімінен бұрын бұзуды талап етуге;

3) субарендатор — участники СЭЗ, а также лица, осуществляющие вспомогательные виды деятельности;
4) Закон - Закон Республики Казахстан «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан» от 21 июля 2011 года;
5) неотделимые улучшения - улучшения, произведенные субарендатором с согласия арендодателя (строения, сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка), неотделимые без вреда для имущества;
6) земельный участок - земельный участок, находящийся на территории специальной экономической зоны;
7) договор участника СЭЗ - договор об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ.
3. Права и обязанности сторон
5. Субарендатор имеет право:
1) использовать земельный участок для осуществления приоритетных (или вспомогательных) видов деятельности на территории СЭЗ;
2) возводить строения и сооружения, не противоречащие целевому назначению земельного участка;
3) имеет иные права, установленные законами Республики Казахстан.
6. Субарендатор обязан:
1) выполнять в полном объеме все условия настоящего договора;
2) использовать земельный участок в соответствии с его основным
целевым назначением и в порядке, предусмотренном настоящим договором;
3) уплачивать плату за пользование земельным участком в размере и на условиях, установленных настоящим договором;
4) обеспечить арендодателю (его законным представителям), представителям уполномоченных органов доступ на земельный участок;
5) не позднее, чем за 3 (три) месяца направить письменное уведомление арендодателю о досрочном расторжении настоящего договора;
6) соблюдать при использовании земельного участка требования градостроительных регламентов, строительных, экологических, санитарно-гигиенических, противопожарных и иных правил, нормативов, не допускать его загрязнение, захламление, не допускать ухудшения экологической обстановки на земельном участке и прилегающих к нему территориях, а также обеспечивать благоустройство территории, соблюдать иные требования, предусмотренные законами Республики Казахстан;
7) письменно в десятидневный срок уведомить арендодателя об изменении своих реквизитов;
8) в случае прекращения настоящего договора возвратить арендодателю земельный участок в надлежащем состоянии на основании акта приема-передачи в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты прекращения настоящего договора;
9) несет иные обязанности, установленные законами Республики
Казахстан.
7. Арендодатель имеет право:
1) требовать досрочного расторжения договора в случаях:
использования субарендатором земельного участка не по целевому назначению;
невнесения субарендатором платы за пользование земельным участком более, чем за 2 (два) квартала подряд;
1) в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан;

2) қосалқы жалға алушымен алдын ала келісе отырып, оны шарт талаптарының сақталуы мәніне тексеру мақсатында жер учаскесінің аумағына кіруге;
3) қосалқы жалға алушының шаруашылық қызметі нәтижесінде жер учаскесінің қасиетін және экологиялық ахуалды нашарлатумен келтірілген, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында және осы шартта көзделген өзге де негіздер бойынша зияндарды өтеуге құқылы;
4) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де құқықтарға ие.
8. Жалға беруші мыналарға:
1) осы шарттың барлық талаптарын толық көлемде орындауға;
2) белгіленген тәртіппен осы шарт мемлекеттік тіркелген күнінен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылдап алу-беру актісі бойынша жер учаскесін қосалқы жалға алушыға беруге;
3) жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны аудару үшін өз шотының нөмірі өзгергені туралы қосалқы жалға алушыға он күн мерзімде жазбаша хабарлауға;
4) қосалқы жалға алушыға жер учаскесін ажырамайтын жақсартуларға байланысты шығындарын өтеуге міндетті;
5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген өзге де міндеттері бар.
4. Шарттың мерзімі
9. Осы шарт Тараптар оны жасасқан күнінен бастап күшіне енеді.
10. Осы шарт_________жылға, бірақ__________________ АЭА-ның құрылу және жұмыс істеу мерзімінен, сондай-ақ 20__жылғы ____________ №___ арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жерді пайдалану (жалдау) шартының қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге жасалды.
11. Осы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін және қосалқы жалға алушы өзінің осы шарт бойынша барлық міндеттемелерін орындаған жағдайда, шарт қосымша келісілген талаптармен жаңа мерзімге жасалуы мүмкін. Шартты жаңа мерзімге жасасу ниеті туралы қосалқы жалға алушы жалға берушіге осы шарттың мерзімі аяқталғанға дейін кемінде күнтізбелік 1 (бір) ай бұрын жазбаша хабардар етеді. Бұл ретте қосалқы жалға алушы үшінші тұлғалардың алдында шартты жаңа мерзімге жасасуға басым құқыққа ие болады.
5. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақы
12. Жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақының мөлшері осы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны есептеуге сәйкес ҚҚС-ті есепке алмағанда, айына/тоқсанында ________ құрайды.
13. Жалдау ақысы теңгемен белгіленеді және қосалқы жалға алушының төленетін айдың _____ (__________) күнінен кешіктірмей жалға берушінің банктік шотына аудару жолымен төлеуіне жатады.
14. Осы шарт бойынша жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақының мөлшері Тараптардың жазбаша келісімі бойынша өзгеруі мүмкін.

2) доступа на территорию земельного участка с целью его осмотра на предмет соблюдения условий договора по предварительному согласованию с субарендатором;
3) на возмещение убытков, причиненных ухудшением свойств земельного участка и экологической обстановки в результате хозяйственной деятельности субарендатора, а также по иным основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан и настоящим договором;
4) имеет иные права, установленные законами Республики Казахстан.
8. Арендодатель обязан:
1) выполнять в полном объеме все условия настоящего договора;
2) передать субарендатору земельный участок по акту приема-передачи в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты государственной регистрации настоящего договора в установленном порядке;
3) письменно в десятидневный срок уведомить субарендатора об изменении номера счета для перечисления платы за пользование земельным участком;
4) возместить субарендатору затраты, связанные с неотделимыми улучшениями земельного участка;
5) нести иные обязанности, установленные законами Республики Казахстан.
4. Срок договора
9. Настоящий договор вступает в силу с даты его заключения Сторонами.
10. Настоящий договор заключен сроком на _______ лет, но не более срока создания и функционирования СЭЗ _________________, а также действия договора № __ от __________ 20__ г. временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается СЭЗ.
11. По истечении срока действия настоящего договора и при условии исполнения субарендатором всех своих обязательств по настоящему договору, договор может быть заключен на новый срок на дополнительно согласованных условиях. О намерении заключить договор на новый срок субарендатор письменно извещает арендодателя не позднее, чем за 1 (один) календарный месяц до истечения срока настоящего договора. При этом субарендатор имеет преимущественное право перед третьими лицами на заключение договора на новый срок.
5. Плата за пользование земельным участком
12. Размер платы за пользование земельным участком составляет ________ в месяц/квартал, без учета НДС, в соответствии с расчетом платы за пользование земельным участком, который является неотъемлемой частью настоящего договора.
13. Арендная плата устанавливается в тенге и подлежит уплате субарендатором путем перечисления на банковский счет арендодателя не позднее ____(_____________) числа оплачиваемого месяца.
14. Размер платы за пользование земельным участком по настоящему договору может быть изменен по письменному согласию Сторон.

6. Тараптардың жауапкершілігі
15. Осы шарттың талаптарын бұзғаны үшін Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
16. Осы шарт бойынша жер учаскесін пайдаланғаны үшін төленетін ақыны енгізу тәртібі мен мерзімін бұзғаны үшін қосалқы жалға алушы жалға берушіге _____ мөлшерде өсімпұл төлейді.
17. Осы шарт бойынша міндеттемелерін еңсерілмес күштің әсеріне байланысты бұзғаны үшін Тараптардың жауапкершілігі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
18. Жалға беруші осы шарттың талаптарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда жалға беруші қосалқы жалға алушының шеккен барлық шығындарын өтейді.
7. Осы Шартты өзгерту, толықтыру, тоқтату және бұзу талаптары
19. Осы шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, тараптар осы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған жағдайда осы шарттың талаптарын өзгертуге және оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін біржақты тәртіппен бұзуға жол берілмейді.
20. Осы шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар, олар жазбаша ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері оған қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
21. Осы шарттың қолданылуы:
1) арнайы экономикалық аймақ таратылған;
2) 20__жылғы ___________ № ___ арнайы экономикалық аймақ құрылатын жеке меншіктегі жер учаскелерін уақытша өтеулі жерді пайдалану (жалдау) шартының қолданылу мерзімі аяқталған;
3) осы шарт сот тәртібімен мерзімінен бұрын бұзылған жағдайларда тоқтатылады.
8. Дауларды қарау тәртібі
22. Осы шарттың міндеттемелерін орындау кезінде туындауы мүмкін даулар мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер жолымен шешіледі.
23. Дауларды үш ай ішінде келіссөздер жолымен шешу мүмкін болмаған жағдайда Тараптар оларды Қазақстан Республикасының сот органдарының қарауына береді.
24. Тараптар туындаған даулар мен келіспеушіліктер толық шешілгенше, осы шартта белгіленген міндеттемелерін орындаудан босатылмайды.
9. Форс-мажор
25. Осы шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған Тарап тиісінше орындау еңсерілмес күштің, яғни төтенше және мұндай мән-жайда еңсерілмейтін болған (апатты зілзала, соғыс әрекеттері және т.б.) жағдай салдарынан мүмкін болмағанын дәлелдемесе, мүліктік жауапкершілікке тартылады.
10. Қорытынды ережелер
26. Тараптардың осы шартта айтылмаған құқықтық қатынастары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.

6. Ответственность сторон
15. За нарушение условий настоящего договора Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. За нарушение порядка и срока внесения платы за пользование земельным участком по настоящему договору субарендатор выплачивает арендодателю пеню в размере _______ тенге.
17. Ответственность Сторон за нарушение обязательств по настоящему договору, вызванных действием непреодолимой силы, регулируется действующим законодательством Республики Казахстан.
18. При неисполнении или ненадлежащем исполнении арендодателем условий настоящего договора арендодатель возмещает все убытки, понесенные субарендатором.
7. Условия изменения, дополнения, прекращения
и расторжения настоящего договора
19. Изменение условий настоящего договора и его расторжение в одностороннем порядке до истечения срока действия, при условии выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору не допускаются за исключением случаев, предусмотренных настоящим договором.
20. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
21. Действие настоящего договора прекращается при:
1) упразднении специальной экономической зоны;
2) истечении срока действия договора № __ от _________ 20__ г. временного возмездного землепользования (аренды) земельными участками, находящимися в частной собственности, на которых создается специальная экономическая зона;
3) досрочном расторжении настоящего договора в судебном порядке.
8. Порядок рассмотрения споров
22. Споры и разногласия, которые могут возникнуть при исполнении обязательств настоящего договора, разрешаются путем переговоров между Сторонами.
23. В случае невозможности разрешения споров путем переговоров в течение трех месяцев, Стороны передают их на рассмотрение в судебные органы Республики Казахстан.
24. Стороны не освобождаются от выполнения обязательств, установленных настоящим договором, до полного разрешения возникших споров и разногласий.
9. Форс-мажор
25. Сторона, не исполнившая или ненадлежащим образом исполнившая обязательство по настоящему договору, несет имущественную ответственность, если не докажет, что надлежащее исполнение оказалось невозможным вследствие непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийные явления, военные действия и т.п.).
10. Заключительные положения
26. Правоотношения Сторон, не оговоренные настоящим договором, регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.

27. Қосалқы жалға алушының жер учаскесін қосалқы жалдау шарты бойынша өзінің құқықтары мен міндеттерін үшінші тұлғаға беруге, жер учаскесін кейінгі қосалқы жалдауға, кепілге беруге, шаруашылық жүргізуші серіктестіктің немесе қоғамның жарғылық капиталына салым не өндірістік кооперативке пай жарнасы ретінде салуға, сондай-ақ оны ақысыз жедел пайдалануға беруге құқығы жоқ.
28. Осы шартқа қоса берілген барлық қосымшалар оның ажырамас бөліктері болып табылады.
29. Осы шартқа енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар, олар жазбаша ресімделген және Тараптардың осыған уәкілетті өкілдері оған қол қойған жағдайда ғана жарамды болады.
30. Осы шарт біреуі жалға берушіде, екіншісі қосалқы жалға алушыда болатын екі данада жасалды.
31. Осы шартқа Тараптардың уәкілетті өкілдері Қазақстан Республикасы__________қаласында 20___жылғы_______(күні)______(айда) қол қойды.
32. Тараптардың заңды мекенжайлары мен қолдары:
Қосалқы жалға алушы:        Жалға беруші:
Атауы _________________________    Атауы ________________________
Заңды мекенжайы________________    Заңды мекенжайы_______________
Есеп айырысу шоты _____________    Есеп айырысу шоты ____________
ЖСН ___________________________    ЖСН __________________________
Банк __________________________    Банк _________________________
Телефон/факс __________________    Телефон/факс _________________
МО                                 МО
Қолы __________________________    Қолы _________________________

27. Субарендатор не вправе передавать свои права и обязанности по настоящему договору субаренды земельного участка третьему лицу, сдавать земельный участок во вторичную субаренду, в залог, вносить их в качестве вклада в уставный капитал хозяйственного товарищества или общества либо паевого взноса в производственный кооператив, а также предоставлять его в безвозмездное срочное пользование.
28. Все приложения к настоящему договору являются его неотъемлемыми частями.
29. Все изменения и дополнения к настоящему договору действительны лишь при условии, что они оформлены в письменной форме и подписаны уполномоченными на то представителями Сторон.
30. Настоящий договор составлен в двух экземплярах, из которых один находится у арендодателя, второй экземпляр у субарендатора.
31. Настоящий договор подписан _____(дня), ______ (месяца) 20__ года в г. ______________________ Республики Казахстан уполномоченными представителями Сторон.
32. Юридические адреса и подписи Сторон:
Субарендатор:                          Арендодатель:
Наименование _______________             Наименование _______________
Юридический адрес __________             Юридический адрес __________
Расчетный счет _____________             Расчетный счет _____________
ИИН ________________________             ИИН ________________________
Банк _______________________             Банк _______________________
Телефон/факс _______________             Телефон/факс _______________
МП                                     МП
Подпись ___________________              Подпись ____________________