Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 және "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде ұшудың негiзгi қағидаларын бекiту туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 103 қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 20 желтоқсандағы № 1353 қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 қарашадағы № 1296 қаулысына:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.10.2017 № 650 қаулысымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.10.2017 № 650 қаулысымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Осы қаулы 1-тармақтың 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 1353 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 4 қарашадағы
№ 1296 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидалар
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) апатқа ұшырау жағдайындағы немесе ұшыраған әуе кемелерін (бұдан әрі – ӘК), сондай-ақ олардың жолаушылары мен экипаж мүшелерін іздестіруді және құтқаруды ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың ережелері Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды қамтамасыз етудің іздестіру-құтқару қызметін бірлесіп құратын барлық мемлекеттік органдардың, әуе қозғалысына қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару органдарының, іздестіру-құтқару командаларының, мемлекеттік органдардың авариялық-құтқару қызметтерінің, ӘК мен әуежайларды пайдаланушылардың арасында жауапкершілікті бөлу және іс-шараларды ұйымдастыру арқылы іске асырылады және қамтамасыз етіледі. Ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету қызметінің ұйымдастырушылық схемасы осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген.

О внесении изменений в постановления Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан" и от 18 января 2012 года № 103 "Об утверждении Основных правил полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2013 года № 1353.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 ноября 2011 года № 1296 "Об утверждении Правил по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан":
Правила по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 19.10.2017 № 650 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования, за исключением подпункта 1) пункта 1, который вводится в действие с 1 января 2014 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
20 декабря 2013 года № 1353
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 ноября 2011 года № 1296
Правила
по организации поисково-спасательного обеспечения полетов
на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила по организации поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок организации поиска и спасания воздушных судов (далее – ВС), терпящих или потерпевших бедствие, а также их пассажиров и членов экипажей.
2. Положения настоящих Правил реализуются и обеспечиваются распределением ответственности и организацией мероприятий между всеми государственными органами, органами обслуживания воздушного движения, управления воздушным движением, поисково-спасательными командами, аварийно-спасательными службами государственных органов, эксплуатантов ВС и аэропортов, которые совместно образуют поисково-спасательную службу обеспечения полетов на территории Республики Казахстан. Схема поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан приведена в приложении 1 к настоящим Правилам.

3. Осы Қағидаларда:
1) авариялық хабардар ету тәртібі, апатқа ұшырау жағдайындағы немесе ұшыраған әуе кемелерін, сондай-ақ олардың жолаушылары мен экипаж мүшелерін іздестіруді және құтқаруды ұйымдастыру схемасы;
2) персоналға және әуе қозғалысына қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару органдарын, іздестіру-құтқару командаларын, мемлекеттік органдардың авариялық-құтқару қызметтерін, әуе кемелері мен әуежайларды пайдаланушыларды қажетті жабдықпен және байланыс құралдарымен жарақтандыруға қойылатын талаптар;
3) іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) (бұдан әрі – ІҚО (Ж)) жүргізу жоспарын әзірлеу, келісу және бекіту тәртібі;
4) барлық мемлекеттік органдардың, әуе қозғалысына қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару органдарының, мемлекеттік органдардың іздестіру-құтқару командаларының, авариялық-құтқару қызметтерінің, ӘК және әуежайларды пайдаланушылардың арасында іздестіру мен құтқаруды қамтамасыз ету бойынша жауапкершілікті бөлу және іс-шараны ұйымдастыру;
5) азаматтық авиация ұйымдары ІҚО (Ж) жүзеге асырған және оларды қамтамасыз етуге қатысқан жағдайда, олардың шығындарын өтеу тәртібі айқындалады.
4. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) авариялық кезең – әртүрлі жағдайлар кезіндегі айқынсыздық кезеңін, алаңдаушылық кезеңін немесе апат кезеңін білдіретін жалпы термин;
2) авариялық жағдай – әуе кемесін мәжбүрлі түрде қондыру қажет болатын ұшудағы ерекше жағдай немесе апаттық жағдайға ұласып кетуді болғызбау үшін экипажға физикалық және психологиялық ауыртпалық түсіретін және одан жоғары кәсіби шеберлікті талап ететін жағдай;
3) алаңдаушылық кезеңі – оның кезінде әуе кемесі мен оның бортындағы адамдардың қауіпсіздігі үшін қауіп бар жағдай;
4) апат кезеңі – әуе кемесіне және оның бортындағы адамдарға елеулі және тікелей қауіп төніп тұрғанына немесе жедел көмектің талап етілетіндігіне негізді сенімділіктің болуымен сипатталатын жағдай;
5) айқынсыздық кезеңі – әуе кемесінің және оның бортындағы адамдардың қауіпсіздігіне қатысты сенімсіздіктің болуымен сипатталатын жай-күй;
6) галс – әуе кемесінің бұрылыстан бұрылысқа дейінгі жол сызығы;
7) жердегі іздестіру-құтқару командасы (бұдан әрі – ЖІҚК) – арнайы оқытылған персоналдан тұратын және ІҚО (Ж) жүргізуге арналған жабдықтармен жарақталған команда;
8) квадрат – іздестіру мен құтқару ауданының шекараларындағы төрт жағы бірдей тікбұрыш нысанындағы жер;
9) қауіпті жүктер – денсаулық, қауіпсіздік, мүлік немесе қоршаған орта үшін қатер туғызуы мүмкін және "Қауіпті жүктерді әуемен қауіпсіз тасымалдау жөніндегі техникалық нұсқаулықтың", ИКАО, ДОС 9284 АN-905, қауіпті жүктер тізбесінде көрсетілген бұйымдар немесе заттар;

3. В настоящих Правилах определяются:
1) порядок аварийного оповещения, схема организации поиска и спасания ВС, терпящих или потерпевших бедствие, а также их пассажиров и членов экипажей;
2) требования к персоналу и оснащению необходимым оборудованием и средствами связи органов обслуживания воздушного движения, управления воздушным движением, поисково-спасательных команд, аварийно-спасательных служб государственных органов, эксплуатантов ВС и аэропортов;
3) порядок разработки, согласования и утверждения плана проведения поисково-спасательных операций (работ) (далее – ПСО (Р));
4) распределение ответственности и организация мероприятий между всеми государственными органами, органами обслуживания воздушного движения, управления воздушным движением, поисково-спасательными командами, аварийно-спасательными службами государственных органов, эксплуатантов ВС и аэропортов по обеспечению поиска и спасания.
5) порядок возмещения затрат организациям гражданской авиации при осуществлении ими ПСО (Р) и участии в их обеспечении.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аварийная стадия – общий термин, означающий при различных обстоятельствах стадию неопределенности, стадию тревоги или стадию бедствия;
2) аварийная ситуация – особая ситуация в полете, при которой необходимо произвести вынужденную посадку ВС, или ситуация, предотвращение перехода которой в катастрофическую ситуацию связано со значительным повышением физических и психологических нагрузок на экипаж и требует от него высокого профессионального мастерства;
3) стадия тревоги – ситуация, при которой существует опасение за безопасность ВС и находящихся на его борту лиц;
4) стадия бедствия – ситуация, характеризующаяся наличием обоснованной уверенности в том, что ВС и находящимся на его борту лицам грозит серьезная и непосредственная опасность или требуется немедленная помощь;
5) стадия неопределенности – состояние, характеризующееся наличием неуверенности относительно безопасности ВС и находящихся на его борту лиц;
6) галс – линия пути ВС от поворота до поворота;
7) наземная поисково-спасательная команда (далее – НПСК) – команда, состоящая из специально обученного персонала и оснащенная оборудованием, предназначенным для проведения ПСО (Р);
8) квадрат – местность в границах района поиска и спасания в форме прямоугольника с равными сторонами;
9) опасные грузы – изделия или вещества, которые способны вызвать угрозу для здоровья, безопасности, имущества или окружающей среды и которые указаны в Перечне опасных грузов "Технической инструкции по безопасной перевозке опасных грузов по воздуху", ИКАО, ДОС 9284 АN-905;

10) құтқару – апатқа ұшырау жағдайындағы адамдарды құтқару, оларға алғашқы медициналық немесе өзге де көмек көрсету және оларды қауіпсіз орынға жеткізу мақсатындағы операция;
11) парашюттік-десанттық құтқару тобы (бұдан әрі – ПДҚТ) – мемлекеттік авиацияның ІҚО (Ж) жүргізу үшін арналған жарақтармен жасақталған және іздестіру-құтқару әуе кемесінің персоналы құрамына кіретін авиациялық құтқарушылардан тұратын топ;
12) тіркеу мемлекеті – тізіміне ӘК енгізілген мемлекет;
13) Іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығы (бұдан әрі – Үйлестіру орталығы) – іздестіру-құтқару қызметінің жұмысын тиімді ұйымдастыруға жәрдем көрсету үшін, Қазақстан Республикасының іздестіру және құтқару аудандарының шегінде ІҚО (Ж) жүргізуді үйлестіру үшін жауапты орган;
14) Щ-код – ӘК экипажы мен әуе қозғалысына қызмет көрсету (бұдан әрі – ӘҚҚ) және әуе қозғалысын басқару (бұдан әрі – ӘҚБ) органдарының диспетчерлері арасындағы, сондай-ақ әуежайлар арасындағы байланыс үшін кодтық таңбалау мен қысқарту;
15) іздестіру мен құтқарудың авиациялық күштері мен құралдары – экипаждары және құтқару мен тіршілікті қамтамасыз ету құралдары бар ӘК, авариялық-құтқару мүлкі мен жарақтары, сондай-ақ апат орнына оларды қондыру құралдары (парашют жүйелері, құтқару контейнерлері, парашют тұғырнамалары) бар ПДҚТ және ЖІҚК;
16) іздестіру мен құтқарудың қосалқы орталығы (бұдан әрі – Қосалқы орталық) – Үйлестіру орталығына бағынатын, соңғысын толықтыру үшін құрылған орган;
17) іздестіру – әдетте Үйлестіру орталығы немесе Қосалқы орталық үйлестіретін, қолда бар персонал мен апатқа ұшырау жағдайындағы адамдардың орналасқан орнын анықтауға арналған құралдар пайдаланылатын операция;
18) ІҚО (Ж) – апатқа ұшыраған әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаждарын іздестіру және құтқару мақсатында жүргізілетін іс-шаралар кешені;
19) іздестіру-құтқару ӘК – ІҚО (Ж) жүргізу үшін арналған арнайы жабдықпен және арнайы мүлікпен жарақтандырылған кез келген ӘК, сондай-ақ арнайы жабдықтарсыз ІҚО (Ж) жүргізуге тартылатын ӘК;
20) іздестіру-құтқару қызметі – авариялық мониторинг, байланыс, үйлестіру, іздестіру мен құтқару, алғашқы медициналық көмек көрсету немесе мемлекеттік және жеке меншік ресурстарды, оның ішінде өзара іс-қимыл жасайтын әуе, теңіз және басқа да кемелер мен қондырғыларды пайдалана отырып, медициналық себептер бойынша эвакуациялау функцияларын жүзеге асыру;
21) іздестіру-құтқару күштері мен құралдары – олардың экипаждары, құтқару және тіршілікті қамтамасыз ету құралдары бар іздестіру-құтқару әуе кемелерін, авариялық-құтқару мүлкі, оларды апат орнына жеткізу жарақтары мен құралдары бар ПДҚТ және ЖІҚК, байланыс, бақылау және басқару органдары мен пункттерін қамтитын ұғым;

10) спасание – операция с целью спасения лиц, терпящих бедствие, оказания им первой медицинской или иной помощи и доставки их в безопасное место;
11) спасательная парашютно-десантная группа (далее – СПДГ) – группа, состоящая из авиационных спасателей государственной авиации, оснащенная снаряжением, предназначенным для проведения ПСО (Р) и входящая в состав персонала поисково-спасательного ВС;
12) государство регистрации – государство, в реестр которого занесено ВС;
13) Координационный центр поиска и спасания (далее – Координационный центр) – орган, несущий ответственность за оказание содействия эффективной организации работы поисково-спасательной службы, за координацию проведения ПСО (Р) в пределах районов поиска и спасания Республики Казахстан;
14) Щ-код – кодовое обозначение и сокращение для связи между экипажем ВС и диспетчерами органов обслуживания воздушного движения (далее – ОВД) или управления воздушного движения (далее – УВД), а также между аэропортами.
15) авиационные силы и средства поиска и спасания – ВС с экипажами и средствами спасания и жизнеобеспечения, СПДГ с аварийно-спасательным имуществом и снаряжением, а также средствами их десантирования к месту бедствия (парашютными системами, спасательными контейнерами, парашютными платформами) и НПСК;
16) вспомогательный центр поиска и спасания (далее – Вспомогательный центр) – орган, подчиняющийся Координационному центру, создаваемый для дополнения последнего;
17) поиск – операция (работа), координируемая, как правило, Координационным или вспомогательным центром, при которой используются имеющийся персонал и средства для определения местоположения лиц, терпящих бедствие;
18) ПСО (Р) – комплекс мероприятий, проводимых с целью поиска и спасания пассажиров и экипажей ВС, потерпевших бедствие;
19) поисково-спасательное ВС – любое ВС, оснащенное специальным оборудованием и специальным имуществом, предназначенным для проведения ПСО (Р), а также ВС, привлекаемое для проведения ПСО (Р) без специального оборудования;
20) поисково-спасательная служба – осуществление функций аварийного мониторинга, связи, координации, поиска и спасания, предоставления первой медицинской помощи или эвакуации по медицинским причинам с использованием государственных и частных ресурсов, в том числе взаимодействующих воздушных, морских и других судов и установок;
21) поисково-спасательные силы и средства – понятие, включающее поисково-спасательные ВС с их экипажами, средствами спасения и жизнеобеспечения, СПДГ и НПСК с аварийно-спасательным имуществом, снаряжением и средствами их доставки к месту бедствия, органы и пункты связи, контроля и управления;

22) мемлекеттік авиация басқармасының пункті – мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі;
23) іздестіру және құтқару ауданы (бұдан әрі – ІҚА) – оның шегінде ІҚО (Ж), сондай-ақ іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының кезекшілігі қамтамасыз етілетін айқындалған көлемдегі аймақ;
24) NОТАМ – электр байланысы құралдарымен таратылатын және кез келген аэронавигациялық жабдықты, қызмет көрсету мен қағидаларды қолданысқа енгізу, олардың жай-күйі немесе өзгерісі туралы ақпаратты немесе олар туралы уақтылы ескертудің ұшуларды орындауға байланысты персонал үшін маңызды мәні бар қауіп туралы ақпаратты қамтитын хабарлама;
25) ІҚО (Ж) жүргізу орнындағы үйлестіруші – нақты бір ауданда ІҚО (Ж) үйлестіру үшін тағайындалған адам;
26) ІҚО (Ж) үйлестіруші – нақты орын алған немесе болжамды авариялық жағдайға байланысты ден қою шараларын үйлестіру үшін уақытша тағайындалған лауазымды адам;
27) ӘК үйлестіруші – ІҚО (Ж) үйлестірушіге және ІҚО (Ж) жүргізу орнындағы үйлестірушіге қолдау көрсету мақсатында бірнеше ӘК-нің ІҚО (Ж) қатысуын үйлестіретін адам немесе адамдар тобы;
28) КОСПАС-САРСАТ жүйесі – 406 МГц жиілігінде сигналдар тарататын авариялық маяктарды анықтау үшін арналған халықаралық спутниктік жүйе.
5. Іздестіру және құтқару мыналарды қамтиды:
1) апатқа ұшырау жағдайындағы немесе ұшыраған ӘК туралы іздестіру-құтқару қызметінің авариялық хабардар етуі;
2) ІҚО (Ж) ұйымдастыру және жүргізу;
3) іздестіру мен құтқарудың авиациялық күштері мен құралдарын басқару.
6. Іздестіру және құтқару мақсаттары үшін азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдардың, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның иелігіндегі органдар мен ұйымдардың іздестіру мен құтқаруды жүзеге асыру жүктелген басшылары ұшуларды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
7. Ұшуларды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету мыналарды қамтиды:
1) ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарының іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының кезекшілігін ұйымдастыру;
2) іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын авариялық-құтқару мүлкімен және жарағымен жарақтандыру;
3) ӘК және ұшқыштар құрамын құтқару және тіршілікті қамтамасыз ету құралдарымен жарақтандыру.
8. ІҚО (Ж) апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК жолаушылары мен экипаждарын құтқару мақсатында ұйымдастырылып, жүргізіледі.
Олар мыналарды қамтиды:
1) кезекші іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының ұшып шығуын (шығуын) ұйымдастыру;
2) іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын басқару, олардың өзара әрекет етуін ұйымдастыру және күшейту;

22) пункт управления государственной авиации – структурное подразделение уполномоченного органа в сфере государственной авиации;
23) район поиска и спасания (далее – РПС) – зона определенных размеров, в пределах которой обеспечиваются ПСО (Р), а также дежурство поисково-спасательных сил и средств;
24) NОТАМ – извещение, рассылаемое средствами электросвязи и содержащее информацию о введении в действие, состоянии или изменении любого аэронавигационного оборудования, обслуживания и правил или информацию об опасности, своевременное предупреждение о которых имеет важное значение для персонала, связанного с выполнением полетов;
25) координатор на месте проведения ПСО (Р) – лицо, назначенное для координации ПСО (Р) в конкретном районе;
26) координатор ПСО (Р) – должностное лицо, временно назначенное для координации мер реагирования в связи с реальной или предполагаемой аварийной ситуацией;
27) координатор ВС – лицо или группа лиц, координирующие участие нескольких ВС в ПСО (Р) в целях оказания поддержки координатору ПСО (Р) и координатору на месте проведения ПСО (Р);
28) система КОСПАС-САРСАТ – международная спутниковая система, предназначенная для обнаружения аварийных маяков, передающих сигналы на частоте 406 МГц;
5. Поиск и спасание включают в себя:
1) аварийное оповещение поисково-спасательной службы о ВС, терпящих или потерпевших бедствие;
2) организацию и проведение ПСО (Р);
3) управление авиационными силами и средствами поиска и спасания.
6. Для целей поиска и спасания руководителями органов и организаций, находящихся в ведении уполномоченных органов в сфере гражданской и государственной авиации, уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, на которые возложено осуществление поиска и спасания, организуется поисково-спасательное обеспечение полетов.
7. Поисково-спасательное обеспечение полетов включает в себя:
1) организацию дежурства поисково-спасательных сил и средств, органов ОВД (УВД);
2) оснащение поисково-спасательных сил и средств аварийно-спасательным имуществом и снаряжением;
3) оснащение ВС и летного состава средствами спасения и жизнеобеспечения.
8. ПСО (Р) организуются и проводятся с целью спасания пассажиров и экипажей ВС, терпящих или потерпевших бедствие.
Они включают в себя:
1) организацию вылета (выхода) дежурных поисково-спасательных сил и средств;
2) управление поисково-спасательными силами и средствами, организация их взаимодействия и усиления;

3) апатқа ұшыраған ӘК-ні іздестіру;
4) ӘК ішінен зардап шеккендерді шығару және оларға алғашқы медициналық көмек көрсету;
5) адамдарды апат орнынан, соның ішінде медициналық мекемелерге эвакуациялау.
9. Іздестіру мен құтқару Қазақстан Республикасының барлық аумағында ұйымдастырылады, онда іздестіру мен құтқару аудандары белгіленеді. Іздестіру мен құтқару аудандарының шекаралары ұшу ақпаратындағы аудандармен не болмаса жергілікті диспетчерлік пункттердің не болмаса салалардың немесе іздестіру-құтқару ӘК іс-қимылдары радиустарының жауапкершілік аудандарына сәйкес келеді.
10. Қазақстан Республикасынан тысқары жерде авиация ұшуларын іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын тиісті халықаралық шарттар негізінде жүзеге асырылады.
11. Шет мемлекеттердің ӘК ұшуын Қазақстан Республикасының аумағында іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес Қазақстан Республикасының ӘК тең негізде жүзеге асырылады.
2. Барлық мемлекеттік органдардың, әуе қозғалысына қызмет
көрсету, әуе қозғалысын басқару органдарының, іздестіру-құтқару
командаларының, мемлекеттік органдардың авариялық-құтқару
қызметтерінің, әуе кемелерін пайдаланушылар мен әуежайлардың
арасында іздестіру мен құтқаруды қамтамасыз ету бойынша
жауапкершілікті бөлу және іс-шараларды ұйымдастыру
12. Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуге жалпы басшылықты Үйлестіру кеңесі жүзеге асырады.
Үйлестіру кеңесі консультациялық-кеңесші орган болып табылады және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдардың бірлескен шешімімен құрылады.
Үйлестіру кеңесін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның өкілі басқарады.
Үйлестіру кеңесінің құрамына кіретін лауазымды адамдар іздестіру мен құтқаруды үйлестірушілер болып табылады, олар іздестіру-құтқару қызметін құру және оның жұмысын қамтамасыз ету және аталған қызметтің жұмысын жоспарлауды тиісті түрде үйлестіру үшін жауапты болады.
Үйлестіру орталығын құрамы мен жұмыс тәртібі табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның, азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдардың, құрамына авиациялық бөлімшелер кіретін басқа да мемлекеттік органдардың бірлескен шешімімен айқындалады.
13. Үйлестіру кеңесі мынадай функцияларды атқарады:
1) министрліктердің, ведомстволардың, ӘК пайдаланушылардың авиациялық оқиға орын алған жағдайда іздестіру мен құтқаруды, апатқа ұшырау жағдайындағы адамдарға көмек көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерін үйлестіреді;

3) поиск ВС, потерпевших бедствие;
4) извлечение из ВС пострадавших и оказание им первой медицинской помощи;
5) эвакуацию людей с места бедствия, в том числе и в медицинские учреждения.
9. Поиск и спасание организуется на всей территории Республики Казахстан, в которой устанавливаются районы поиска и спасания. Границы районов поиска и спасания совпадают с районами полетной информации либо районами ответственности местных диспетчерских пунктов либо областей либо радиусов действий поисково-спасательных ВС.
10. Поисково-спасательное обеспечение полетов авиации за пределами Республики Казахстан осуществляется на основании соответствующих международных договоров, участниками которых является Республика Казахстан.
11. Поисково-спасательное обеспечение полетов ВС иностранных государств на территории Республики Казахстан осуществляется на равных основаниях с ВС Республики Казахстан в соответствии с Конвенцией о Международной гражданской авиации.
2. Распределение ответственности и организация
мероприятий между всеми государственными органами,
органами обслуживания воздушного движения, управления
воздушным движением, поисково-спасательными командами,
аварийно-спасательными службами государственных органов,
эксплуатантов воздушных судов и аэропортов по обеспечению
поиска и спасания
12. Общее руководство поисково-спасательным обеспечением полетов на территории Республики Казахстан осуществляет Координационный совет.
Координационный совет является консультативно-совещательным органом и образуется совместным решением уполномоченных органов в сфере гражданской и государственной авиации, уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Возглавляет Координационный совет – представитель уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
Должностные лица, входящие в состав Координационного совета, являются координаторами поиска и спасания, которые несут ответственность за создание и обеспечение работы поисково-спасательной службы и надлежащую координацию планирования работы указанной службы.
Состав и порядок работы Координационного центра определяется совместным решением уполномоченных органов в сфере гражданской и государственной авиации, уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, других государственных органов, в составе которых имеются авиационные подразделения.
13. Координационный совет выполняет следующие функции:
1) координирует деятельность министерств, ведомств, эксплуатантов ВС по организации поиска и спасания в случае авиационных происшествий, помощи лицам, терпящим бедствие;

2) Қазақстан Республикасы экономикасының түрлі саласындағы авариялық-құтқару қызметтерімен өзара іс-қимыл жасауды ұйымдастырады;
3) шет мемлекеттердің іздестіру-құтқару қызметтерімен бірлесіп, ІҚО (Ж) және іздестіру-эвакуациялау жұмыстарын жүргізуге арналған келісімдер мен шарттарды қарайды;
4) іздестіру, құтқару және эвакуациялаудың жаңа техникалық құралдарына тапсырыстарды әзірлеу, беру және оларды пайдалануға беру кезінде бірыңғай техникалық саясат жүргізеді, сондай-ақ іздестіру-құтқару техникасы мен жарақтарының жаңа үлгілерін сынақтан өткізуге қатысады;
5) Қазақстан Республикасы авиациясының ұшуларын іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуді жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды қарайды;
6) іздестіру-құтқару ӘК экипаждарын, ПДҚТ, ЖІҚК персоналдарын даярлау бағдарламаларын (курстарын) қарайды;
7) іздестіру мен құтқару аудандарының, мемлекеттік, азаматтық және эксперименттік авиацияға қатыстылығына қарай іздестіру-құтқару әуе кемелерінің, күштері мен құралдарының кезекшілігін ұйымдастыру аудандарының шекараларын белгілейді.
14. ІҚО (Ж) жүргізу кезінде қызметтердің іс-қимылдарын үйлестіруді қамтамасыз ететін жедел орган – Үйлестіру орталығы болып табылады. Апатқа ұшырау жағдайындағы (апатқа ұшыраған) мемлекеттік әуе кемелерінде ІҚО (Ж) жүргізу тиімділігін арттыру үшін мемлекеттік авиацияның Қосалқы үйлестіру орталығы (бұдан әрі – мемлекеттік авиацияның ҚҮО) құрылады.
15. Үйлестіру орталығы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның шешімімен аэронавигациялық ұйымның Әуе қозғалысын жоспарлау бас орталығының базасында құрылады және тәулік бойғы негізде тұрақты жұмыс істейді.
Мемлекеттік авиацияның ҚҮО мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның шешімімен мемлекеттік авиацияның басқару пунктінің базасында құрылады.
16. Үйлестіру орталығы (не болмаса Үйлестіру орталығының келісімі бойынша мемлекеттік авиацияның ҚҮО) мынадай функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасының аумағында апатқа ұшырау жағдайындағы және апатқа ұшыраған ӘК туралы ақпаратты қабылдайды және бұл туралы азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органдарды ақпараттандырады;
2) авариялық жағдай кезінде және олардың даярлығын тексеру кезінде кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда береді;
3) Қазақстан Республикасының аумағында апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК экипажы мен жолаушыларын іздестіру мен құтқарудың бастапқы жоспарын әзірлейді;
4) ӘК-нің мемлекеттік тиістілігіне қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында апатқа ұшыраған (апатқа ұшырау жағдайындағы) ӘК экипажы мен жолаушыларын іздестіру және құтқару жұмыстарын үйлестіреді;

2) организовывает взаимодействие с аварийно-спасательными службами различных отраслей экономики Республики Казахстан;
3) рассматривает соглашения и договора с поисково-спасательными службами иностранных государств на проведение совместных ПСО (Р) и поисково-эвакуационных работ;
4) проводит единую техническую политику при разработке, выдаче заказов и внедрении в эксплуатацию новых технических средств поиска и спасания и эвакуации, а также участвует в испытаниях новых образцов поисково-спасательной техники и снаряжения;
5) рассматривает предложения по совершенствованию поисково-спасательного обеспечения полетов авиации Республики Казахстан;
6) рассматривает программы (курсы) подготовки экипажей поисково-спасательных ВС, персоналов СПДГ, НПСК;
7) определяет границы районов поиска и спасания, районов организации дежурств поисково-спасательных ВС, сил и средств по принадлежности к государственной, гражданской и экспериментальной авиации.
14. Оперативным органом, который обеспечивает координацию действий служб при проведении ПСО (Р), является Координационный центр. Для повышения эффективности проведении ПСО (Р) государственных ВС, терпящих (потерпевших бедствие), образуется Вспомогательный координационный центр государственной авиации (далее – ВКЦ государственной авиации).
15. Координационный центр образуется на базе Главного центра планирования воздушного движения аэронавигационной организации решением уполномоченного органа в сфере гражданской авиации и функционирует постоянно на круглосуточной основе
ВКЦ государственной авиации образуется на базе пункта управления государственной авиацией решением уполномоченного органа в сфере государственной авиации.
16. Координационный центр (либо ВКЦ государственной авиации по согласованию с Координационным центром) выполняет следующие функции:
1) принимает информацию о ВС, терпящих или потерпевших бедствие на территории Республики Казахстан и информирует об этом уполномоченные органы в сфере гражданской и государственной авиации, в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
2) дает команду на подъем дежурных поисково-спасательных ВС при аварийной ситуации и при проверках их готовности;
3) разрабатывает первоначальный план поиска и спасания экипажей и пассажиров ВС, терпящего бедствие на территории Республики Казахстан;
4) координирует работы по поиску и спасанию экипажей и пассажиров ВС, потерпевших (терпящих) бедствие на территории Республики Казахстан, независимо от государственной принадлежности ВС;

5) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган тағайындаған іздестіру және құтқару пункттері арқылы халықаралық спутниктік іздестіру және құтқару жүйесінен (бұдан әрі – КОСПАС-САРСАТ) алынған апат сигналдары туралы ақпаратты алады және оны іздестіру және құтқару аудандарындағы кезекші іздестіру-құтқару құралдарына жеткізеді;
6) Қазақстан Республикасының аумағында жауынгерлік іс-қимылдар барысында апатқа ұшыраған ӘК экипажын іздестіруді және құтқаруды ұйымдастырады;
7) кезекшілік жоспарына сәйкес тиісті іздестіру және құтқару ауданында іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының ӘК кезекшілік атқаруын бақылайды;
8) азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органдарды олардың сұрау салуы бойынша кезекші құралдар туралы хабардар етеді;
9) шектес мемлекеттердің Үйлестіру орталықтарымен тұрақты негізде қажетті байланыс орнату және оны қолдау мақсатында ынтымақтастықты ұйымдастырады.
17. Үйлестіру орталығының:
1) радиотелефон байланысында қолданылатын ағылшын тілін білетін оқытылған авиация персоналы;
2) тәулік бойғы жұмыс режимі;
3) іздестіру және құтқару ауданына қатысты карталары;
4) бағыттарды межелеу және орналасқан жерін белгілеу құралдары;
5) барлық ӘК пайдаланушыларының және олардың Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды орындайтын ресми өкілдерінің телеграфтық AFTN мекенжайлары мен телефон нөмірлері;
6) іздестіру мен құтқарудың әрбір ауданы үшін ІҚО (Ж) жүргізуді ұйымдастыру жоспарлары бар.
18. Үйлестіру орталығы мыналармен:
1) ӘҚҚ органдарымен, мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен;
2) іздестіру және құтқару аудандарындағы ІҚО жедел штабтарымен;
3) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның Республикалық дағдарыс орталығымен (бұдан әрі – РДО);
4) КОСПАС-САРСАТ халықаралық спутниктік іздестіру мен құтқару жүйесінің ақпарат қабылдау орталығымен;
5) мемлекеттік авиация басқармаларының пункттерімен;
6) әуеайлақтық метеорологиялық органдармен;
7) Үйлестіру кеңесінің тұрақты құрамына кіретін мемлекеттік органдардың өкілдерімен жедел және тұрақты екі жақты байланыс құралдарымен жарақталады.
Байланыс құралдары таратылатын хабарламаларды әрі қарай талдау үшін дыбыс жазу аппаратурасымен жабдықталады.
19. Үйлестіру орталығы, мемлекеттік авиацияның ҚҮО өз қызметінде авиация саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын, Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның стандарттары мен ұсынымдарын және азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдармен келісілген ережелерді басшылыққа алады. Үйлестіру орталығының мамандары өз жұмысында азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген лауазымдық нұсқаулықтарды басшылыққа алады. Үйлестіру орталығы мамандарының лауазымдарына аэронавигациялық ұйым белгілеген біліктілік талаптары азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.

5) принимает через назначенные уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера пункты связи поиска и спасания информацию о сигналах бедствия, полученных от международной спутниковой системы поиска и спасания (далее – КОСПАС-САРСАТ), и доводит ее до дежурных поисково-спасательных сил в районах поиска и спасания;
6) организовывает поиск и спасание экипажей ВС, потерпевших бедствие в ходе боевых действий на территории Республики Казахстан;
7) контролирует дежурство ВС поисково-спасательных сил и средств согласно плану дежурства в соответствующем районе поиска и спасания;
8) информирует уполномоченные органы в сфере гражданской и государственной авиации, в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера о дежурных средствах по их запросу;
9) организует сотрудничество с Координационными центрами приграничных государств с целью установления и поддержания необходимых связей на постоянной основе.
17. Координационный центр имеет:
1) обученный авиационный персонал со знанием английского языка, используемого в радиотелефонной связи;
2) круглосуточный режим работы;
3) карты, относящиеся к району поиска и спасания;
4) средства прокладки маршрутов и отметки местоположений;
5) телеграфные адреса AFTN и номера телефонов всех эксплуатантов ВС и их официальных представителей, выполняющих полеты на территории Республики Казахстан;
6) планы организации проведения ПСО (Р) для каждого района поиска и спасания.
18. Координационный центр оснащается средствами оперативной и устойчивой двусторонней связи с:
1) органами ОВД, ВКЦ государственной авиации;
2) оперативными штабами ПСО (Р) в районах поиска и спасания;
3) Республиканским кризисным центром уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (далее – РКЦ);
4) центром приема информации международной спутниковой системой поиска и спасания КОСПАС-САРСAT;
5) пунктами управления государственной авиации;
6) аэродромными метеорологическими органами;
7) представителями государственных органов, входящими в постоянный состав Координационного совета.
Средства связи обеспечиваются звукозаписывающей аппаратурой для последующего анализа передаваемых сообщений.
19. Координационный центр, ВКЦ государственной авиации в своей деятельности руководствуются действующим законодательством Республики Казахстан в области авиации, стандартами и рекомендациями Конвенции о международной гражданской авиации и положениями, согласованными с уполномоченными органами в сфере гражданской и государственной авиации. Специалисты Координационного центра в своей деятельности руководствуются должностными инструкциями, согласованными с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации. Квалификационные требования, устанавливаемые аэронавигационной организацией к должностям специалистов Координационного центра согласовываются с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.

20. Үйлестіру орталығы басшылығының шешімімен әрбір ІҚО (Ж)-ға:
1) Үйлестіру орталығының немесе оған бағынысты органның не мемлекеттік авиацияның ҚҮО-ның құрамына кіретін персонал арасынан ІҚО (Ж) үйлестірушісі;
2) операция жүргізілетін жерде ІҚО (Ж) жалпы басшылықты жүзеге асыратын операция жүргізілетін жердегі үйлестіруші тағайындалады. Операция жүргізілетін жердегі үйлестіруші Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 23 мамырдағы № 562 ҚБПҮ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аса маңызды ұшуларын ұйымдастыру және қамтамасыз ету қағидасында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, табиғи және техногендік төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің жанынан құрылған іздестіру және құтқару аудандарының ІҚО (Ж) жедел штабының (бұдан әрі – Жедел штаб) басшысы болып табылады;
3) Үйлестіру орталығының немесе мемлекеттік авиацияның ҚҮО шешімі бойынша жедел штабтың құрамына бірнеше іздестіру-құтқару ӘК пайдалануды үйлестіруді жүзеге асыратын ӘК үйлестірушісі (аэронавигациялық ұйымның мамандары арасынан немесе іздестіру және құтқару ауданындағы мемлекеттік авиация өкілінен) тағайындалады.
21. ІҚО үйлестірушісінің міндеттері:
1) авариялық жағдайға қатысты деректерді алу және жинау;
2) нақты бір авариялық жағдайға қарай ІҚО (Ж)-ның бастапқы жоспарын әзірлеу;
3) ІҚО (Ж) жүру барысына талдау жасау;
4) қосымша іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын тарту мақсатында мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
5) РДО, мемлекеттік авиацияның ҚҮО, сондай-ақ шекаралас мемлекеттердің Үйлестіру орталықтарымен іс-қимылдарды үйлестіру;
6) ІҚО (Ж)-ға қатысты ақпаратты нақты және тұрақты түрде жаңартылған жазбасын хронологиялық тәртіппен жүргізу;
7) авариялық кезеңді жариялау/жабу;
8) функциясына авиациялық оқиғалар мен инциденттерді тексеру кіретін уәкілетті мемлекеттік органдарды хабардар ету;
9) ІҚО (Ж) жүргізу барысы туралы қорытынды есеп беруді дайындау болып табылады.
22. ІҚО (Ж) жүргізу орнындағы үйлестірушінің (бұдан әрі – ІҚО (Ж) басшысы) міндеттері:
1) ІҚО (Ж) жүргізу орнында бөлінген күштер мен құралдарды басқару;
2) Үйлестіру орталығымен, РДО-мен ІҚО (Ж) жүргізудің бастапқы жоспарын іске асыру бойынша өзара іс-қимыл жасау, оны әрі қарай әзірлеу және нақтылау;
3) ІҚО (Ж) жүргізу орнында байланыс орнату әдістерін айқындау;
4) іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының іс-қимылын бақылау;
5) ІҚО (Ж) жүргізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
6) Үйлестіру орталығына, РДО-ға ІҚО (Ж) жүргізу нәтижелері туралы күнделікті есеп беру;

20. Решением руководства Координационного центра на каждую ПСО (Р) назначается:
1) координатор ПСО (Р), из числа персонала, входящего в состав Координационного центра, либо подчиненного ему органа, либо ВКЦ государственной авиации;
2) координатор на месте проведения ПСО (Р), который осуществляет общее руководство ПСО (Р) на месте проведения операции. Координатором на месте проведения операции является руководитель оперативного штаба ПСО (Р) (далее – Оперативный штаб) районов поиска и спасания, создаваемых при территориальных подразделениях уполномоченного органа в области природного и техногенного характера, с учетом особенностей, предусмотренных в Правилах организации и обеспечения особо важных полетов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 мая 2011 года № 562 ДСП;
3) по решению Координационного центра либо ВКЦ государственной авиации в состав оперативного штаба назначается координатор ВС, осуществляющий координацию использования нескольких поисково-спасательных ВС (из числа специалистов аэронавигационной организации, либо представителя государственной авиации, находящихся в районе поиска и спасания).
21. Задачами координатора ПСО (Р) являются:
1) получение и сбор данных относящихся к аварийной ситуации;
2) разработка первоначального плана ПСО (Р) применительно к конкретной аварийной ситуации;
3) анализ хода проведения ПСО (Р);
4) взаимодействие с государственными органами с целью привлечения дополнительных поисково-спасательных сил и средств;
5) координация действий с РКЦ, ВКЦ государственной авиации, а также с Координационными центрами приграничных государств;
6) ведение в хронологическом порядке точной и постоянно обновляемой записи информации, относящейся к ПСО (Р);
7) объявление/закрытие аварийных стадий;
8) уведомление уполномоченных государственных органов, в функции которых входит расследование авиационных происшествий и инцидентов;
9) подготовка заключительного отчета о ходе проведения ПСО (Р).
22. Задачами координатора на месте проведения операции (далее - руководитель ПСО (Р) являются:
1) управление выделенными силами и средствами на месте проведения ПСО (Р);
2) взаимодействие с Координационным центром, РКЦ по реализации первоначального плана проведения ПСО (Р), дальнейшая его разработка и уточнение;
3) определение методов ведения связи на месте проведения ПСО (Р);
4) контроль за действиями поисково-спасательных сил и средств;
5) обеспечение безопасного проведения ПСО (Р);
6) ежедневное представление в Координационный центр, РКЦ отчета о результатах проведения ПСО (Р);

7) ІҚО (Ж) жүргізудің барлық жағдайларын тіркеу (іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының ІҚО (Ж) жүргізу орнына келу және осы ауданнан кету уақыты; тексерілген аудандар; іздестіру кезінде қолданылған жол желілері арасындағы аралық; табылған заттар мен белгілер; қолданылған іс-қимылдар; алынған нәтижелер);
8) ІҚО үйлестірушісіне және РДО-ға, тартылған күштер мен құралдардың басшыларына қайтып талап етілмейтін күштер мен құралдарды босату жөнінде ұсынымдар беру;
9) Үйлестіру орталығына, РДО-ға тірі қалған адамдар саны мен олардың тектері туралы ақпарат беру;
10) Үйлестіру орталығына, РДО-ға қосымша қажет көмекке сұрау салу болып табылады.
23. ӘК үйлестірушісінің міндеттері:
1) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету:
ӘҚҚ органдарымен өзара іс-қимыл жасап, ӘК қауіпсіз эшелонда ұстау;
ІҚО (Ж) үйлестірушісін ІҚО (Ж) жүргізу орнындағы метеожағдай туралы хабардар ету;
әуе кемесінің аймаққа кіру және одан шығу нүктесін, сондай-ақ ұшудың абсолюттік биіктіктерін белгілеу;
іздестіру-құтқару әуе кемелеріне жіберілетін және олардан келетін радиохабарламаларды фильтрлеу;
ІҚО (Ж) кезінде бөлінген радиожиіліктерді қолдануды үйлестіру;
ӘҚҚ-ның шектес органдарымен орындалатын іс-қимылдарды үйлестіру;
2) міндеттердің бірінші кезектілігін айқындау және оларды бөлу:
іздестіру-құтқару ӘК экипаждарының ІҚО (Ж)-ны орындаудың жалпы жоспары туралы ақпарат алуын қамтамасыз ету;
іздестіру және құтқару ауданын қамтуды бақылау және тиісті деректер ұсыну;
іздестіру-құтқару әуе кемелерінің экипаждарына ІҚО (Ж) басшысы қойған міндеттерді орындау жөніндегі нұсқаулық өткізу;
3) іздестіру ауданын қамтуды үйлестіру:
ІҚО шарттарының өзгеруіне ден қою және іздестірудің тиімділігін бақылау;
ІҚО (Ж) басшысына іздестіру-құтқару әуе кемелерінің үнемі даярлығын қамтамасыз ету жөнінде ұсынымдар беру;
4) Үйлестіру орталығына жиынтық ақпар беру;
5) ІҚО (Ж) басшысымен тұрақты өзара іс-қимыл жасау, оған іздестіру-құтқару әуе кемелерін пайдалану бойынша әдістемелік көмек көрсету болып табылады.
24. Іздестіру мен құтқарудың әрбір ауданында кезекші іздестіру-құтқару ӘК тағайындалады. Кезекші іздестіру-құтқару ӘК жауапкершілік аудандарын бөлу азаматтық, мемлекеттік және эксперименттік авиациядағы іздестіру-құтқару әуе кемелерінің қолда бар құрамына сүйене отырып, сондай-ақ іздестіру-құтқару әуе кемелерінің іс-қимылдары радиусымен әуе трассаларының, жергілікті әуе желілерінің, авиациялық жұмыстар жүзеге асырылатын аудандардың бағыттарын қамту шартымен Үйлестіру орталығының шешімімен жүзеге асырылады.
Кезекші іздестіру-құтқару әуе кемелерін шоғырландыру олардың Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 103 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі қағидаларының (бұдан әрі – ҰНҚ) 382-тармағында белгіленген мерзімдерде ұшуға әзірлігін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін әуеайлақтарда немесе қону алаңдарында жүзеге асырылады.

7) регистрация всех деталей проведения ПСО (Р) (время прибытия на место проведения ПСО (Р) и убытия из этого района поисково-спасательных сил и средств, обследованные районы, интервал между линиями пути, который использовался при поиске; обнаруженные предметы и признаки, предпринятые действия, полученные результаты);
8) представление координатору ПСО (Р) и в РКЦ, руководителям задействованных сил и средств рекомендаций по освобождению сил и средств, которые более не требуются;
9) представление в Координационный центр, РКЦ информации о количестве выживших и их фамилий;
10) запрос в Координационный центр, РКЦ о дополнительной требуемой помощи.
23. Задачами координатора ВС являются:
1) обеспечение безопасности полетов:
поддержание безопасного эшелонирования ВС во взаимодействии с органами ОВД;
информирование координатора ПСО (Р) о метеоусловиях на месте проведения ПСО (Р);
задание точек входа ВС в зону поиска и выхода из нее, а также абсолютных высот полетов;
фильтрация радиосообщений, направляемых поисково-спасательным ВС и исходящих от них;
координация использования выделенных радиочастот при ПСО (Р);
координация действий со смежными органами ОВД;
2) определение первоочередности и распределение задач:
обеспечение информированности экипажей поисково-спасательных ВС об общем плане выполнения ПСО (Р);
контроль охвата района поиска и спасания и предоставление соответствующих данных;
инструктажи экипажей поисково-спасательных ВС по выполнению поставленных руководителем ПСО (Р) задач;
3) координация охвата района поиска:
реагирование на изменение условий ПСО (Р) и контроль эффективности поиска;
выдача рекомендаций руководителю ПСО (Р) по обеспечению постоянной готовности поисково-спасательных ВС;
4) представление сводных донесений в Координационный центр;
5) постоянное взаимодействие с руководителем ПСО (Р), оказание ему методической помощи по применению поисково-спасательных ВС.
24. В каждом районе поиска и спасания назначаются дежурные поисково-спасательные ВС. Распределение районов ответственности дежурных поисково-спасательных ВС осуществляется решением Координационного совета, исходя из имеющегося состава поисково-спасательных ВС в гражданской, государственной и экспериментальной авиации, а также с условием перекрытия радиусом действия поисково-спасательных ВС маршрутов воздушных трасс, местных воздушных линий, районов осуществления авиационных работ.
Базировка дежурных поисково-спасательных ВС осуществляется на аэродромах либо посадочных площадках, позволяющих обеспечить их готовность к вылету в сроки, установленные пунктом 382 Основных правил полетов в воздушном пространстве Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 января 2012 года № 103 (далее – ОПП).

25. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган Үйлестіру кеңесінің шешімін азаматтық авиация қарамағына жатқызылған іздестіру-құтқару ӘК кезекшілігін ұйымдастыру үшін аэронавигациялық ұйымға жібереді.
Аэронавигациялық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әуе кемелерін пайдаланушылармен Үйлестіру орталығының шешіміне сәйкес азаматтық авиацияның қарамағына жатқызылған іздестіру және құтқару аудандарындағы іздестіру-құтқару ӘК кезекшілігіне арналған шарт жасайды.
Іздестіру-құтқару әуе кемелерінің кезекшілігі мыналарды қамтиды:
1) іздестіру-құтқару ӘК кезекші экипажының кезекшілік кезеңінде кезекшіліктің белгіленген мерзімінде үнемі әзір болуы;
2) іздестіру-құтқару ӘК кезекшісінің кезекшілік кезеңінде кезекшіліктің белгіленген мерзімдерінде ұшуға үнемі әзір болуы;
3) кезекші экипажды іздестіру және құтқару ауданына ұшу үшін іздестіру-құтқару ӘК-нің шоғырланған жеріне жеткізуді қамтамасыз ету;
Іздестіру-құтқару ӘК кезекшілігінің құнына қосымша дайындық және ІҚО (Ж) орындау деңгейін арттыру мақсатында оқу-жаттығу үшін ұшу кіреді. Оқу-жаттығу үшін ұшуды орындауға бөлінген қаражатты Үйлестіру орталығының шешімі бойынша жағдайды нақтылау үшін ІҚО (Ж) жүргізу кезеңіндегі кезекші іздестіру-құтқару әуе кемесінің алғашқы ұшуына жұмсауға болады.
Аэронавигациялық ұйыммен іздестіру-құтқару ӘК-нің іздестіру және құтқару аудандарында кезекшілікке арналған шарт жасасқан іздестіру-құтқару ӘК-ні пайдаланушы экипаждың және ӘК-нің белгіленген мерзімде ұшып шығуға үнемі әзір болуын қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шарт талаптарының орындамағаны үшін жауапты болады.
26. Үйлестіру кеңесінің кезекші іздестіру-құтқару ӘК-нің жауапкершілік аудандарын белгілеу жөніндегі шешімінде мыналар көрсетіледі:
1) іздестіру-құтқару ӘК-нің іздестіру және құтқару ауданындағы әрекетінің радиусі, ӘК-нің ұшу-техникалық сипаттамаларына қойылатын талаптар;
2) іздестіру және құтқару аудандарының шекаралары;
3) іздестіру-құтқару ӘК кезекшілігінің белгіленген мерзімдері (тәулік бойы немесе регламент бойынша, күнтізбелік кезең);
4) кезекші іздестіру-құтқару ӘК-нің іздестіру және құтқару ауданындағы ұшу сағаттары көрсетілген оқу-жаттығу ұшулары;
5) іздестіру-құтқару ӘК-нің жабдықталмаған қону алаңдарына қону қажеттігі туралы талаптар;
6) экипаждың ІҚО (Ж)-ға қажетті рұқсатының болуы туралы мәліметтер;
7) әзірлік дәрежесі;
8) іздестіру және құтқару ауданының ерекше жағдайларына сүйене отырып, кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ге қойылатын қосымша талаптар.
27. ӘК-нің барлық түрлерін іздестіру-құтқару мүлкімен, жарағымен жарақтандыруды, сондай-ақ іздестіру экипаждарын дайындауды иелігінде немесе меншігінде ӘК бар министрліктер мен ведомстволар, авиакомпаниялар (ӘК пайдаланушылар) жүзеге асырады.

25. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации направляет решение Координационного совета в аэронавигационную организацию для организации дежурства поисково-спасательных ВС, отнесенных к ведению гражданской авиации.
Аэронавигационная организация заключает в установленном законодательством Республики Казахстан порядке с эксплуатантами ВС договора на дежурство поисково-спасательных ВС в районах поиска и спасания, отнесенных в соответствии с решением Координационного совета к ведению гражданской авиации.
Дежурство поисково-спасательных ВС включает:
1) постоянную готовность дежурного экипажа поисково-спасательного ВС в период дежурства в установленные сроки дежурства;
2) постоянную готовность дежурного поисково-спасательного ВС к вылету в период дежурства в установленные сроки дежурства;
3) обеспечение доставки дежурного экипажа к месту базирования поисково-спасательного ВС для вылета в район поиска и спасания.
В стоимость дежурства поисково-спасательного ВС дополнительно включаются тренировочные полеты с целью повышения уровня подготовки и выполнения ПСО (Р). Средства, выделенные на проведение тренировочных полетов, разрешается использовать на первоначальный вылет дежурного поисково-спасательного ВС по решению Координационного центра при проведении ПСО (Р) для уточнения ситуации.
Эксплуатант поисково-спасательного ВС, заключивший договор с аэронавигационной организацией на дежурство поисково-спасательных ВС в районах поиска и спасания, обеспечивает постоянную готовность экипажа и ВС к вылету в установленные сроки, и несет ответственность за неисполнение условий договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
26. В решении Координационного совета по распределению районов ответственности дежурных поисково-спасательных ВС указывается:
1) радиус действия поисково-спасательных ВС в районах поиска и спасания, требования, предъявляемые к летно-техническим характеристикам ВС;
2) границы районов поиска и спасания;
3) установленные сроки дежурства поисково-спасательного ВС (круглосуточно либо по регламенту, календарный период);
4) тренировочные полеты в районе поиска и спасания дежурных поисково-спасательных ВС с указанием количества часов полета;
5) требование о необходимости посадки поисково-спасательных ВС на необорудованные посадочные площадки;
6) сведения о наличии необходимых допусков экипажа к ПСО (Р);
7) степень готовности;
8) дополнительные требования к дежурным поисково-спасательным ВС исходя из специфических условий района поиска и спасания.
27. Оснащение всех видов ВС аварийно-спасательным имуществом, снаряжением, а также подготовка поисковых экипажей осуществляется министерствами и ведомствами, авиакомпаниями (эксплуатантами ВС), в ведении или собственности которых находятся ВС.

28. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган ІҚО (Ж) үшін кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің күштері мен құралдарын бөледі. Авариялық-құтқару қызметтері персоналының ЖІҚК мәртебесі бар. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің және құрамаларының ІҚЖ үшін тартылған персоналының саны әрбір іздестіру және құтқару ауданы үшін ІҚО (Ж) жүргізуді ұйымдастыру жоспарында айқындалады.
29. Мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган Үйлестіру кеңесінің шешіміне сәйкес азаматтық авиацияның қарамағына жатқызылған іздестіру және құтқару аудандарына парашюттік қызметтің кезекші нұсқаушылары, құтқарушылар, медициналық және инженерлік-техникалық қызметкерлер құрамынан құралатын ПДҚТ-ға мамандарын бөледі. ПДҚТ-ға тарту тәртібі ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарымен айқындалады.
30. Теңіздердің акваториялары мен ішкі су айдындарында апатқа ұшыраған ӘК-нің экипаждары мен жолаушыларын іздестіру мен құтқаруды қамтамасыз ету үшін ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларына сәйкес теңіз және өзен кемелері тартылады.
31. КОСПАС-САРСАТ жүйесінен апат туралы ақпарат қабылдау үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның бірлескен шешімімен іздестіру және құтқарудың байланыс пункттері тағайындалады (КОСПАС-САРСАТ жүйесінен ақпарат қабылдау үшін іздестіру және құтқарудың түйісу нүктелері).
32. Авиациялық ІҚО (Ж) ұйымдастыру және жүзеге асыру кезінде бастапқы кезеңде, мүмкіндігінше іздестіру және құтқару ауданындағы ӘК экипажы тартылады.
33. ІҚО (Ж) ұйымдастыру және жүргізу кезіндегі ӘҚҚ органдарының негізгі міндеттері:
1) әуе кемесіндегі апат кезеңі туралы ақпаратты өзара әрекет етуші ӘҚҚ пункттерінен және Үйлестіру орталығынан қабылдау және оларға тарату;
2) іздестіру-құтқару ӘК-нің бірінші кезекте ұшып шығуын қамтамасыз ету;
3) өздерінің іздестіру және құтқару аудандарында әуе қозғалысына қызмет көрсету;
4) апат ауданындағы іздестіру-құтқару ӘК-нің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
5) ІҚО (Ж) жүргізу ауданында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидасына (бұдан әрі – Әуе кеңістігін пайдалану қағидасы) сәйкес ӘҚБ органы арқылы әуе кеңістігін пайдаланудың тиісті режимдері мен шектеулерін қамтамасыз ету болып табылады.
34. Әуежайларды (әуеайлақтарды) пайдаланушылар ІҚО (Ж) жүргізуде кез келген мүмкін болатын көмекті көрсетеді.
Персоналға және әуежайларды (әуеайлақтарды) қажетті жабдықтармен жабдықтауға қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 сәуірдегі № 404 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуежайларында ұшуды авариялық-құтқарумен қамтамасыз ету қағидасымен айқындалады.

28. Уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера выделяет силы и средства профессиональных аварийно-спасательных служб для ПСО (Р). Персонал аварийно-спасательных служб имеет статус НПСК. Количество задействованного персонала профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для ПСО (Р) определяется планом организации проведения ПСО (Р) для каждого района поиска и спасания.
29. Уполномоченный орган в сфере государственной авиации выделяет в районы поиска и спасания, отнесенных в соответствии с решением Координационного совета к ведению гражданской авиации, специалистов в СПДГ, которая формируется из состава дежурных инструкторов парашютной службы, спасателей, медицинских и инженерно-технических работников. Порядок привлечения СПДГ определяется планами организации ПСО (Р).
30. Для обеспечения поиска и спасания экипажей и пассажиров ВС, терпящих бедствие на акваториях морей и внутренних водоемов, привлекаются морские и речные суда в соответствии с планами организации ПСО (Р).
31. Для приема информации системы КОСПАС-САРСАТ о бедствии совместным решением уполномоченного органа в сфере гражданской авиации и уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера назначаются пункты связи поиска и спасания (точки контакта поиска и спасания для приема информации системы КОСПАС-САРСАТ).
32. При организации и осуществлении авиационных ПСО (Р) на первоначальном этапе привлекаются по возможности экипажи ВС, находящихся в районе поиска и спасания.
33. Основными задачами органов ОВД при организации и проведении ПСО (Р) являются:
1) прием и передача информации о стадиях бедствия на ВС во взаимодействующие пункты ОВД и в Координационный центр;
2) обеспечение первоочередного вылета поисково-спасательных ВС;
3) обслуживание воздушного движения в своих районах поиска и спасания;
4) обеспечение безопасности полетов поисково-спасательных ВС в районе бедствия;
5) обеспечение в районе проведения ПСО (Р) соответствующих режимов и ограничений на использование воздушного пространства через орган УВД в соответствии с Правилами использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506 (далее – Правила использования воздушного пространства).
34. Эксплуатанты аэропортов (аэродромов) оказывают любую возможную помощь в проведении ПСО (Р).
Требования к персоналу и оснащению необходимым оборудованием аэропортов (аэродромов) определяется Правилами аварийно-спасательного обеспечения полетов в аэропортах Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 апреля 2011 года № 404.

35. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, ұйымдар ӘК-ні іздестіру мен құтқаруды жүргізу кезінде қолдан келетін кез келген көмекті көрсетеді және іздестіру-құтқару күштері мен құралдары келгенге дейін адамдарды құтқару, оларға медициналық және басқа да көмек көрсету, сондай-ақ ӘК мен оның бортындағы құжаттаманы, жабдықтар мен мүлікті қорғау бойынша қажетті шаралар қабылдайды.
36. ӘК жолаушыларын, экипаждарының мүшелерін апат орнынан эвакуациялау апатқа ұшыраған әуе кемесін пайдаланушының күшімен және құралдарымен немесе шығыстарды кейіннен пайдаланушы өтеп беретін өзге де күштермен және құралдармен жүзеге асырылады.
37. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК-ге қажетті көмек көрсету үшін:
1) басқа мемлекеттердің іздестіру-құтқару күштері мен құралдарына;
2) осы ӘК-нің иесі мен пайдаланушысына;
3) апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК тіркелген мемлекет билігіне Қазақстан Республикасының аумағына кіруге рұқсат беріледі.
Шетелдік іздестіру-құтқару ӘК-ге рұқсат беру тәртібі Әуе кеңістігін пайдалану қағидаларында белгіленеді.
Шет мемлекеттердің ЖІҚК рұқсат беру тәртібі Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзге тәртіп белгіленбесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.
3. Дайындық іс-шаралары
1-параграф. ІҚО (Ж) өткізу жоспарын әзірлеу, келісу және бекіту
тәртібі
38. Әрбір іздестіру және құтқару ауданына осы Қағидалардың 2-қосымшасында қамтылған іздестіру және құтқару ауданында (саласында) ІҚО (Ж) ұйымдастырудың және жүргізудің үлгілік жоспары негізінде іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) жүргізуді ұйымдастыру жоспары (бұдан әрі – ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспары) әзірленеді.
Әзірленген ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларын Үйлестіру кеңесінің басшысы, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшесінің басшысы және Үйлестіру кеңесінің құрамына кіретін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органның өкілі бекітеді.
Үйлестіру орталығы мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен бірлесіп, ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларын әзірлеу бойынша жұмыстарды жүзеге асырады.
39. ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларын азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органдардың, басқа мүдделі мемлекеттік органдардың, пайдаланушылар мен басқа да ұйымдардың өкілдері бірлесіп әзірлейді.
Жоспарлар ІҚО (Ж) үшін тағайындалған қолда бар күштер мен құралдардың мүмкіндігін ескеріп әзірленеді.

35. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения, организации оказывают любую возможную помощь в проведении поиска и спасания ВС и до прибытия поисково-спасательных сил и средств принимают необходимые меры по спасанию людей, предоставлению им медицинской и другой помощи, а также охране ВС и находящихся на его борту документации, оборудования и имущества.
36. Эвакуация пассажиров, членов экипажей ВС с места бедствия осуществляется силами и средствами эксплуатанта ВС, потерпевшего бедствие, или иными силами и средствами с последующим возмещением расходов эксплуатантом ВС.
37. Для оказания необходимой помощи ВС, терпящим или потерпевшим бедствие, на территорию Республики Казахстан допускаются:
1) поисково-спасательные силы и средства других государств;
2) владельцы и эксплуатанты этих ВС;
3) власти государства, в котором зарегистрированы ВС, терпящие или потерпевшие бедствие.
Порядок допуска иностранных поисково-спасательных ВС устанавливаются Правилами использования воздушного пространства.
Порядок допуска НПСК иностранных государств определяется законодательством Республики Казахстан, если иной порядок не установлен международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. Подготовительные мероприятия
Параграф 1. Порядок разработки, согласования
и утверждения плана проведения ПСО (Р)
38. На каждый район поиска и спасания разрабатывается план организации проведения поисково-спасательных операций (работ) (далее – План организации ПСО (Р) на основе типового плана организации и проведения ПСО (Р) в районе поиска и спасания (области), содержащегося в приложении 2 к настоящим Правилам.
Разработанные планы организации ПСО (Р) утверждаются руководителем Координационного совета, руководителем областного территориального подразделения уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и представителем уполномоченного органа в сфере государственной авиации, входящим в состав Координационного совета.
Координационный центр совместно с ВКЦ государственной авиации осуществляют организацию работ по разработке планов организации ПСО (Р).
39. Планы организации ПСО (Р) разрабатываются совместно с представителями уполномоченных органов в сфере гражданской и государственной авиации и в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, других заинтересованных государственных органов, эксплуатантов и других организаций.
Планы разрабатываются с учетом возможности имеющихся сил и средств, предназначенных для ПСО (Р).

2-параграф. Іздестіру-құтқару күштері, құралдарының және басқару
органдарының кезекшілігін ұйымдастыру
40. Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету үшін мынадай кезекшіліктер ұйымдастырылады:
1) іздестіру-құтқару ӘК мен экипаждардың;
2) апат сигналдарын уақтылы қабылдау және тарату үшін ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарының;
3) ЖІҚК, авариялық-құтқару жасағы, құтқару жасағы, ПДҚТ және басқаларының;
4) Үйлестіру орталығының және мемлекеттік авиацияның ҚҮО кезекші ауысымының;
5) "КОСПАС-САРСАТ" халықаралық спутниктік жүйесінен ақпарат қабылдау пунктілерінің кезекші ауысымдарының кезекшілігі.
41. Азаматтық авиацияда іздестіру-құтқару ӘК кезекшілігі аэронавигациялық ұйымның азаматтық ӘК пайдаланушыларымен жасаған шарттарының негізінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік авиацияның кезекші іздестіру-құтқару ӘК бөлу тәртібін мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
Басқа іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын бөлу және олардың әзірлігін қамтамасыз ету тәртібі қарамағында осындай күштер мен құралдар бар уәкілетті орган басшысының шешімімен айқындалады.
42. Үйлестіру орталығы мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен бірлесіп, іздестіру-құтқару ӘК-нің кезекшілікті ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарларына сәйкес атқаруын күн сайын бақылауды жүзеге асырады.
Аэронавигациялық ұйыммен шарт жасаған кезекші іздестіру-құтқару ӘК пайдаланушылар белгіленген уақытта Үйлестіру орталығына іздестіру-құтқару ӘК-нің кезекшілікке түскен экипажы туралы, іздестіру-құтқару ӘК-нің ұшу орындауға даярлығы туралы күн сайын баяндайды.
43. Іздестіру-құтқару экипажы кезекшілікке түсер алдында ӘК тиесілі авиакомпанияның (пайдаланушының) ұшу қызметінің басшысы (немесе оның орынбасары) (мемлекеттік авиацияда – тікелей бастық немесе оның орынбасары) нұсқаулық өткізеді. Нұсқаулық барысында іздестіру-құтқару экипажы:
1) кезекшілікке міндет алады;
2) ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша нақты шараларды белгілейді;
3) іздестіру және құтқару ауданының шекараларын және кезекшілік уақытына арналған ұшу жоспарын нақтылайды.
ӘК авиакомпанияның (пайдаланушының) тұрақты шоғырлану орнынан (мемлекеттік авиацияда – тұрақты орналасу пунктінен) тыс орнында болған жағдайда, нұсқаулықты байланыс құралдарын пайдалана отырып өткізуге рұқсат беріледі.
44. Кезекшілікке түсер алдында іздестіру-құтқару экипажы:
1) іздестіру-құтқару ӘК кезекші экипажының нұсқаулығын зерделейді;
2) нормативтік құқықтық актілердің іздестіру және құтқару жөніндегі талаптарын зерделейді;
3) іздестіру-құтқару ӘК-нің ұшар алдындағы дайындығын өткізеді;

Параграф 2. Организация дежурства
поисково-спасательных сил, средств и органов управления
40. Для поисково-спасательного обеспечения полетов на территории Республики Казахстан организуется дежурство:
1) поисково-спасательных ВС и экипажей;
2) органов ОВД (УВД) для своевременного приема и передачи сигналов бедствия;
3) НПСК, аварийно-спасательного отряда, спасательного отряда, СПДГ и других;
4) дежурной смены Координационного центра и ВКЦ государственной авиации;
5) дежурных смен пунктов приема информации международной спутниковой системы "КОСПАС-САРСАТ".
41. Дежурство поисково-спасательных ВС в гражданской авиации осуществляется на основании заключенных договоров аэронавигационной организации с эксплуатантами гражданских ВС.
Порядок выделения дежурных поисково-спасательных ВС государственной авиации определяется уполномоченным органом в сфере государственной авиации.
Порядок выделения других поисково-спасательных сил и средств и обеспечения их готовности определяется решением руководителя уполномоченного органа в ведении которого, находятся такие силы и средства.
42. Координационным центром совместно с ВКЦ государственной авиации осуществляется ежедневный контроль дежурства поисково-спасательных ВС в соответствии с планами организации ПСО (Р).
Эксплуатанты дежурных поисково-спасательных ВС, заключивших договор с аэронавигационной организацией, ежедневно докладывают в Координационный центр в установленное время сведения о заступивших на дежурство экипажах поисково-спасательных ВС, готовности к выполнению полетов поисково-спасательных ВС.
43. Перед заступлением поисково-спасательного экипажа на дежурство проводится инструктаж руководителем (либо его заместителем) летной службы авиакомпании (эксплуатанта), (в государственной авиации – непосредственно начальником или его заместителем), к которой принадлежит ВС. В ходе инструктажа поисково-спасательный экипаж:
1) получает задачу на дежурство;
2) намечает конкретные меры по обеспечению безопасности полетов;
3) уточняет границы района поиска и спасания и план полетов на время дежурства.
В случае если ВС находится вне места постоянного базирования авиакомпании (эксплуатанта) (в государственной авиации – пункта постоянной дислокации) проведение инструктажа допускается с использованием средств связи.
44. Перед заступлением на дежурство поисково-спасательный экипаж:
1) изучает инструкцию дежурного экипажа поисково-спасательного ВС;
2) изучает требования нормативных правовых актов по поиску и спасанию;
3) проводит предполетную подготовку поисково-спасательного ВС;

4) іздестіру-құтқару ӘК-нің бортындағы авариялық-құтқару мүлкі мен жарақтарының бар болуын және олардың жай-күйін тексереді;
5) ауа райының іс жүзіндегі жай-күйін және болжамын зерделейді;
6) байланыс арналарының жарамдылығын тексереді.
45. Іздестіру-құтқару экипаждарының кезекшілік атқаруға әзірлігін бақылауды ӘК пайдаланушының ұшу қызметінің басшысы не оның орынбасары (мемлекеттік авиацияда – тікелей бастық не оның орынбасары) жүзеге асырады.
46. Кезекшілікке бөлінген іздестіру-құтқару ӘК-ні, ұшуға белгіленген мерзімдерін сақтаған жағдайда, жаттығу мақсатындағы ұшу немесе әуеайлақ ауданындағы өндірістік қызметке кезінде қолдануға рұқсат береді.
47. Кезекші іздестіру-құтқару экипажының құрамына кіретін ПДҚТ күндіз де, түнде де түрлі климаттық географиялық жағдайларда парашютпен секіруге әзір болуы керек.
48. Мемлекеттік авиацияның ЖІҚК басшысы бұйрықпен тағайындалады, ол ауысымға түсер алдында:
1) команданың жеке құраммен жасақталғанын;
2) топ құрамының ІҚО (Ж) жүргізу кезіндегі өз міндеттерін білуін;
3) қажетті жеке жарақпен жабдықталғандығын және олардың барын;
4) көлік құралдарының даярлығын және автомобиль жолдары схемасының бар болуын;
5) байланыс құралдарының жарамдылығын;
6) авариялық-құтқару мүлкінің бар болуын және олардың жай-күйін тексереді.
3-параграф. Іздестіру-құтқару экипажының персоналына және
іздестіру-құтқару әуе кемесіне қойылатын талаптар
49. Мемлекеттік авиацияның іздестіру-құтқару экипаждарының құрамына жерүсті және ұшу дайындығынан өткен және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен Авиациялық персоналға куәлік беру және жарамдылық мерзімін ұзарту қағидасына сәйкес алған арнайы рұқсаты бар ұшу құрамы тағайындалады.
Мемлекеттік авиацияның іздестіру-құтқару экипаждарының құрамына әскер түрлерінің жауынгерлік даярлық курсына сәйкес алған арнайы рұқсаты бар ұшу құрамы кіреді.
50. Іздестіру-құтқару ӘК осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес құтқару мүлкімен және жарағымен жарақталады.
4-параграф. ЖІҚК, ПДҚТ қажетті жабдықпен және байланыс құралдарымен
жарақталуына қойылатын талаптар
51. ПДҚТ осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес техникалық құралдармен жарақталады.
52. ЖІҚК осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес техникалық құралдармен жарақталады.
53. ПДҚТ мен ЖІҚК жарақтандыру табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган көрсетілген мемлекеттік органдардың жеке құрамын жарақтандыруға және күтіп ұстауға бөлген бюджеттік қаражат шегінде жүзеге асыралады.

4) проверяет наличие и состояние аварийно-спасательного имущества и снаряжения на борту поисково-спасательного ВС;
5) изучает фактическое состояние и прогноз погоды;
6) проверяет исправность каналов связи.
45. Контроль за подготовкой поисково-спасательных экипажей к несению дежурства осуществляет руководитель летной службы эксплуатанта ВС либо его заместители (в государственной авиации – непосредственный начальник либо его заместитель).
46. Выделенные на дежурство поисково-спасательные ВС разрешается использовать для тренировочных полетов или производственной деятельности в районе аэродрома при условии соблюдения установленных сроков их вылета на поиск.
47. Включаемая в состав дежурного поисково-спасательного экипажа СПДГ должна быть подготовлена к парашютным прыжкам в различных климатогеографических условиях днем и ночью.
48. Руководитель НПСК государственной авиации назначается приказом, который перед заступлением на смену проверяет:
1) укомплектованность команды личным составом;
2) знание составом группы своих обязанностей при проведении ПСО (Р);
3) экипировку и наличие необходимого личного снаряжения;
4) готовность транспортных средств и наличие схем автомобильных дорог;
5) исправность средств связи;
6) наличие и состояние аварийно-спасательного имущества.
Параграф 3. Требования к персоналу
поисково-спасательного экипажа
и поисково-спасательному воздушному судну
49. В состав поисково-спасательных экипажей гражданской авиации назначается летный состав, прошедший наземную и летную подготовку и имеющий специальный допуск, получаемый в соответствии с Правилами выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденными уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
В состав поисково-спасательных экипажей государственной авиации назначается летный состав, имеющий специальный допуск, получаемый в соответствии с курсом боевой подготовки родов войск.
50. Поисково-спасательные ВС оснащаются спасательным имуществом и снаряжением согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Требования к оснащению необходимым
оборудованием и средствами связи НПСК, СПДГ
51. НПСК оснащается техническими средствами в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
52. СПДГ оснащается техническими средствами согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
53. Оснащение НПСК и СПДГ осуществляется в пределах бюджетных средств, выделенных уполномоченным органам в области чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера и в сфере государственной авиации на оснащение и содержание личного состава указанных государственных органов.

5-параграф. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған әуе
кемелері туралы хабарламаларды қабылдауды және таратуды ұйымдастыру
54. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК жолаушылары мен экипаждарын уақтылы табу және оларға көмек көрсету үшін "Апатқа ұшырадым" дегенді білдіретін "СОС" – телеграфтық бірыңғай халықаралық кодтық сигналы (ағылшын тіліндегі аббревиатурасы "SOS"), МЭЙДЕЙ – радиотелефондық (ағылшын тіліндегі қысқартылған аббревиатурасы MAYDAY), сондай-ақ авиациялық Щ-кодта көрсетілген қауіп туралы шұғылдық және ескерту сигналдары орнатылған.
55. Апат туралы хабарды қабылдау үшін әуеайлақтарда (тікұшақ айлақтарында), ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарында 121,5 МГц жиілігінде авариялық арна ұйымдастырылады.
56. Апат сигналдары әуе кемесінің бортындағы байланыс, хабар беру және пеленгация құралдарымен:
1) аса жоғары толқынды (бұдан әрі – АЖТ) және қысқа толқынды (бұдан әрі – ҚТ) радиостанциялармен телефон режимінде;
2) ҚТ радиостанциялар – телеграф режимінде (экипажда борт радист бар болған жағдайда);
3) тану аппаратурасымен;
4) қайталама радиолокация аппаратурасымен беріледі.
57. Апат туралы сигналдар "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 103 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігінде ұшудың негізгі қағидаларына (бұдан әрі – ҰНҚ) 9-қосымшаға сәйкес ашық мәтінмен таратылады.
58. ӘК экипажынан апат туралы хабарлама алған барлық жерүсті радиостанциялары оған апат сигналын қабылдағаны туралы дереу растау жіберіп, онымен сенімді радиобайланыс орнату шараларын қабылдайды және сол жиілікте басқа радиостанциялармен радиоалмасуды тоқтатады.
59. Апат сигналын қабылдаған ӘК экипажы апат сигналын қабылдағаны туралы растау таратады және бұл туралы дереу ӘҚҚ (ӘҚБ) органына хабарлайды.
60. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК-мен радиобайланыс орнатқан ӘК экипажы сол экипаждан алған хабарламаны ӘҚҚ (ӘҚБ) органына ретрансляция жасайды және оған өз әуе кемесінің ұшуы, жолаушылары мен экипажы үшін қатер төндірмей, қолдан келген көмегін көрсетеді.
Апатты көзімен көрген ӘК экипажы ӘҚҚ (ӘҚБ) органына өзінің бақылауы және апат орын алған орынның координаттары туралы баяндайды, апатқа ұшырау жағдайындағы немесе ұшыраған ӘК-мен байланыс орнатып, оның жай-күйін анықтайды және координаттарын нақтылайды, байланыстың мүмкін деген барлық құралдарын қолданып, бақылау нәтижелері туралы жақын жердегі ӘҚҚ (ӘҚБ) пунктіне баяндайды.
61. Әуеайлақтан тыс жерге амалсыз қонғаннан кейін апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған экипаж авариялық радиоқұралдарды жұмысқа дайындайды. Бұл ретте байланыс апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК экипажда мүшелерінде бар авариялық-құтқару радиоқұралдарының түріне қарай 121,5 МГц (243 МГц), 2182 кГц жиілігінде немесе теңіз күштерінен көмек сұраған жағдайда 8364 КГц жиілігінде жүзеге асырылады.

Параграф 5. Организация приема и передачи
сообщений о воздушных судах, терпящих или потерпевших
бедствие
54. Для своевременного обнаружения и оказания пассажирам и экипажам ВС, терпящих или потерпевших бедствие, установлены единый международный кодовый сигнал СОС - телеграфный (аббревиатура на английском языке "SOS"), МЭЙДЕЙ – радиотелефонный (сокращенная аббревиатура на английском языке "MAYDAY"), означающий "Терплю бедствие" а также сигналы срочности и предупреждения об опасности, указанные в авиационном Щ-коде.
55. Для приема информации о бедствии организуется аварийный канал на частоте 121,5 МГц на аэродромах (вертодромах), в органах ОВД (УВД).
56. Сигналы бедствия передаются с использованием имеющихся на борту ВС средств связи, оповещения и пеленгации:
1) особо высокие частоты (далее – ОВЧ) и высокие частоты (далее – ВЧ) радиостанций - в телефонном режиме;
2) ВЧ радиостанции - в телеграфном режиме (при наличии в экипаже бортрадиста);
3) аппаратуры опознавания;
4) аппаратуры вторичной радиолокации.
57. Передача сигналов о бедствии осуществляется открытым текстом согласно приложению 9 к Основным правилам полета в воздушном пространстве Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 января 2012 года № 103 (далее – ОПП).
58. Все наземные радиостанции, принявшие от экипажа ВС сообщение о бедствии, немедленно передают ему подтверждение о приеме сигнала бедствия, принимают меры к установлению с ним надежной радиосвязи и воздерживаются от радиообмена с другими радиостанциями на той частоте.
59. Экипажи ВС, которые приняли сигнал бедствия, передают подтверждение о приеме сигнала бедствия и немедленно сообщают об этом органу ОВД (УВД).
60. Экипаж ВС, установивший радиосвязь с ВС, терпящим или потерпевшим бедствие, ретранслирует сообщение этого экипажа органу ОВД (УВД) и оказывает ему помощь, на сколько это возможно без угрозы для полета своего ВС, пассажиров и экипажа.
Экипаж ВС, наблюдавший бедствие визуально, докладывает о своих наблюдениях и координатах места бедствия органу ОВД (УВД), устанавливает связь с ВС, терпящим и потерпевшим бедствие, выясняет состояние, уточняет координаты и докладывает о результатах наблюдений ближайшему пункту ОВД (УВД), используя все возможные средства связи.
61. После совершения вынужденной посадки вне аэродрома экипаж терпящего или потерпевшего бедствие ВС подготавливает к работе аварийные радиосредства. Связь при этом осуществляется на частотах 121,5 МГц (243 МГц), 2182 кГц или 8364 КГц при запросе помощи у морских сил, в зависимости от типа аварийно-спасательных радиосредств, имеющихся у членов экипажа терпящего или потерпевшего бедствие ВС.

62. Іздестіру-құтқару ӘК-нің дыбысы пайда болған немесе оны көзбен шолып қадағалау кезінде апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК-нің экипажы апат туралы таратуы және онымен екі жақты радиобайланыс орнатуы керек, егер екі жақты байланыс орнату мүмкін болмаса, апат туралы хабар таратуды 1,5-2 минут ішінде келтіру үшін сигналдар таратумен ("Маяк" режимі) кезектестіреді; ӘК экипажымен екі жақты байланыс орнатылған кезде радиостанция жұмысының одан кейінгі тәртібін іздестіру-құтқару ӘК командирі айқындайды.
63. Топтық пайдаланымдағы ҚТ-радиостанциясымен жұмыс кезінде апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған экипаж мынадай тәртіппен әрекет етеді:
1) құрлықта:
мәжбүрлі қонғаннан кейін, радиостанция мен оның антенналарын өрістеткен соң апат туралы хабарлама әрбір таратқан сайын 3 минутқа қабылдау режиміне көше отырып, 8364 кГц жиілікте телеграф және телефон режимінде апат туралы хабарламаны үш реттік тарату жүргізіледі;
мәжбүрлі қонғаннан кейін алғашқы тәуліктердің әрбір сағатының басында 10-12 минут ішінде "СОС" сигналын автоматты түрде тарату режимі іске қосылады, қалған уақытта радиостанция телеграф режимінде қабылдауға қосылады.
Келесі тәуліктерде әрбір сағаттың басында радиостанция 5 минутқа "СОС" сигналын автоматты түрде тарату режиміне қосылады, одан кейін 5 минут телеграф режимінде қабылдау жүзеге асырылады. Қалған уақытта радиостанция өшіріледі.
2) теңізде:
мәжбүрлі қонғаннан (суға қонғаннан) кейін радиостанция мен оның антенналарын өрістеткен соң апат туралы хабарлама әрбір таратқан сайын 3 минутқа қабылдау режиміне көше отырып, 8364 кГц жиілікте телеграф және телефон режимінде апат туралы хабарламаны үш реттік тарату жүргізіледі;
8364 кГц жиілікте апат туралы хабарлама берілгеннен кейін 2182кГЦ жиілігінде телефон режимінде апат туралы хабарламаны үш реттік тарату жүргізіледі;
әрбір сағаттың келесі 1-минутынан 3-минутына дейін және 31-минутынан 33-минутына дейін әрбір берілген сайын қабылдау режиміне көше отырып, 2182 КГц жиілікте апат туралы хабарлама қайталанады.
Екі жақты радиобайланыс орнатылған кезде кейінгі жұмыс қабылданған нұсқауларға сәйкес жүргізіледі.
64. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған әуе кемесінің экипажымен 121,5 МГц жиілігіндегі байланысты іздестіру ауданына бірінші болып жеткен ӘК немесе корабль (кеме) орнатады.
Кейіннен апатқа ұшыраған экипажбен екі жақты байланыс тек ІҚО (Ж) басшысының нұсқауы бойынша 121,5 МГц жиілігінде жүзеге асырылады.
ЖІҚК бағыттау ІҚО (Ж) басшысы көрсеткен арнада жүзеге асырылады, ал ЖІҚК және ПДҚТ-ның апатқа ұшырағандармен тікелей байланысқа шығуы 121,5 МГц арнасында жүзеге асырылады.

62. При появлении звука поисково-спасательного ВС или визуального его наблюдения экипажу терпящего или потерпевшего бедствие ВС необходимо передавать сообщение о бедствии и установить с ним двухстороннюю радиосвязь; если двухстороннюю связь установить не удается, передачу сообщений о бедствии чередовать с передачей сигналов для привода (режим "Маяк") в течение 1,5 - 2 минут; при установлении экипажем ВС двухсторонней связи дальнейший порядок работы радиостанцией определяет командир поисково-спасательного ВС.
63. При работе с ВЧ радиостанцией группового пользования экипаж терпящего или потерпевшего бедствие ВС действует в следующем порядке:
1) на суше:
после вынужденной посадки, развертывания радиостанции и ее антенны, производится трехкратная передача сообщения о бедствии в телеграфном и телефонном режиме на частоте 8364 кГц с переходом после каждой передачи сообщения о бедствии на 3 минуты в режим приема;
в течение 10 - 12 минут в начале каждого часа первых суток после вынужденной посадки включить режим автоматической передачи сигнала "СОС", в остальное время радиостанция включается на прием в телеграфном режиме.
В последующие сутки в начале каждого часа радиостанция включается на 5 минут в режим автоматической передачи сигнала "СОС", после чего 5 минут осуществляется прием в телеграфном режиме. На остальное время радиостанция выключается;
2) на море:
после вынужденной посадки (приводнения), развертывания радиостанции и антенны производится трехкратная передача сообщения о бедствии в телеграфном или телефонном режиме на частоте 8364 кГц с переходом после каждой передачи сообщения о бедствии на 3 минуты в режим приема;
после передачи сообщения о бедствии на частоте 8364 кГц производится трехкратная передача сообщения о бедствии в телефонном режиме на частоте 2182 кГц;
в последующие с 1-ой по 3-ю минуту и с 31-ой по 33-ю минуту каждого часа повторяется сообщение о бедствии на частоте 2182 КГц с переходом после каждой передачи в режим приема.
При установлении двусторонней радиосвязи дальнейшая работа проводится в соответствии с полученными указаниями.
64. Связь с экипажем ВС, терпящего или потерпевшего бедствие, на частоте 121,5 МГц устанавливает ВС или корабль (судно), прибывший в район поиска первыми.
В последующем двухсторонняя связь с экипажем, потерпевшим бедствие, осуществляется на частоте 121,5 МГц только по указанию руководителя ПСО (Р).
Наведение НПСК осуществляется на канале, указанном руководителем ПСО (Р), а непосредственный выход НПСГ и СПДГ на потерпевших бедствие осуществляется на канале 121,5 МГц.

65. ІҚО (Ж)-ге қатысатын ӘК, теңіз және өзен корабльдері өздерінің арасындағы өзара іс-қимыл мақсатында радиобайланысты 130 МГц жиілігінде жүзеге асырады.
66. ІҚО (Ж) жүргізу кезінде іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын басқару ІҚО (Ж) басшысы белгілеген арнада жүзеге асырылады:
1) әуеайлақ ауданында ӘҚҚ, ӘҚБ органдарының жұмыс жиілігінде;
2) авариялық жиілікте - 121,5 МГц;
3) арнайы бөлінген жиілікте - 123,1 МГц.
67. ПДҚТ өзінің шақыру белгісі ретінде 10-нан 19-ға дейінгі, ал ЖІҚК - 20-дан 29-ға дейінгі екі мәнді сандық индексті қоса отырып, тұрақты орналасатын әуеайлақтың трассалық шақыру белгісін пайдаланады.
68. Азаматтық авиацияда іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін байланыс құралдарын даярлауды және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету аэронавигациялық ұйым филиалының (өкілдігінің) радиотехникалық жабдықты пайдалану және байланыс қызметінің (бұдан әрі – РТЖБҚ) басшысына жүктеледі.
Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған әуе кемесінің экипажына көмек көрсету үшін барлық байланыс құралдарын дереу қолдану және ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету ұшу басшысының (ӘҚҚ аға диспетчерінің) немесе ӘҚБ органының лауазымды адамының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
69. Апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған әуе кемесіне көмек көрсету үшін телефон және телеграфтық байланыс арналарын ұсыну бірінші кезекте жүргізіледі.
Апат туралы хабарлама – басқа хабарламаларға қарағанда басымдығы бар хабарлама.
70. Экипаждың апаттың алдын алу үшін қолданған шаралары нәтижесінде әуеайлаққа дейін әрі қарай ұшудың қауіпсіздігіне сенімділік туындаса, дереу қауіптің жойылғаны туралы хабарлама тарату қажет.
4. Оқыту және оқу-жаттығулар
1-параграф. Іздестіру мен құтқаруды үйлестіру орталығының мамандарын,
іздестіру-құтқару әуе кемелерінің үйлестірушілерін және
іздестіру-құтқару операцияларының (жұмыстарының) үйлестірушілерін
даярлау жөніндегі талаптар
71. Үйлестіру орталығының мамандары оқудан, жұмыс орнында тағылымдамадан және біліктілігін тексеруден өтеді.
Үйлестіру орталығының мамандарын оқыту азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқыту және біліктілігін арттыру бағдарламалары бойынша ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету бойынша даярлауды қамтиды.
72. Оқыту аяқталғаннан кейін Үйлестіру орталығының мамандарына ІҚО (Ж) (SMC) үйлестірушісі біліктілігі беріледі.
73. Үйлестіру орталығының мамандарын жұмыс орнында тағылымдамадан өткізуді және біліктілігін тексеруді нұсқаушылар мен Үйлестіру орталығының бастығы жүргізеді.
74. ӘК үйлестірушілерін даярлау және біліктіліктерін арттыру азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен оқыту және біліктілігін арттыру бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады.
Оқыту аяқталғаннан кейін аэронавигациялық ұйымның мамандарына ӘК үйлестірушісі біліктілігі беріледі.

65. ВС, морские и речные корабли (суда), участвующие в ПСО (Р) радиосвязь в целях взаимодействия между собой осуществляют на частоте 130 МГц.
66. Управление поисково-спасательными силами и средствами при проведении ПСО (Р) осуществляется на канале, устанавливаемом руководителем ПСО (Р):
1) на рабочей частоте ОВД (УВД) в районе аэродрома;
2) на аварийной частоте - 121,5 МГц;
3) на специально выделенной частоте 123,1 МГц.
67. СПДГ в качестве своего позывного использует трассовый позывной аэродрома постоянного базирования с добавлением двухзначного цифрового индекса от 10 до 19, а НПСК - от 20 до 29.
68. Обеспечение готовности средств связи и радиотехнического обеспечения полетов в гражданской авиации для проведения поисково-спасательных работ возлагается на руководителя службы эксплуатации радиотехнического оборудования и связи (далее – ЭРТОС) филиала (представительства) аэронавигационной организации.
Немедленное использование всех средств связи и радиотехнического обеспечения полетов для оказания помощи экипажу ВС, терпящего или потерпевшего бедствие, осуществляется по решению руководителя полетов (старшего диспетчера ОВД), или должностного лица органа УВД.
69. Представление телефонных и телеграфных каналов связи для оказания помощи ВС, терпящим или потерпевшим бедствие, производится в первую очередь.
Сообщения о бедствии имеют приоритет перед другими видами сообщений.
70. Если в результате принятых экипажем ВС мер по предотвращению бедствия у него возникла уверенность в безопасности дальнейшего полета до аэродрома, то необходимо немедленно передать сообщение, что опасность миновала.
4. Обучение и учения
Параграф 1. Требования по подготовке специалистов
Координационного центра поиска и спасания, координаторов
поисково-спасательных воздушных судов и координаторов
поисково-спасательных операций (работ)
71. Специалисты Координационного центра проходят обучение, стажировку на рабочем месте и проверку квалификации.
Обучение специалистов Координационного центра охватывает подготовку по поисково-спасательному обеспечению полетов по утвержденным уполномоченным органом в сфере гражданской авиации программам обучения и повышения квалификации.
72. По завершению обучения специалистам Координационного центра присваивается квалификация координатора ПСО (Р) (SMC).
73. Стажировка на рабочем месте и проверка квалификации специалистов Координационного центра проводится инструкторами и начальником Координационного центра.
74. Подготовка и повышение квалификации координаторов ВС осуществляется по утвержденным уполномоченным органом в сфере гражданской авиации программам обучения и повышения квалификации.
По завершению обучения специалистам аэронавигационной организации присваивается квалификация координатор ВС.

75. Үйлестіру орталығы өз мамандарын даярлау, тағылымдамадан өткізу және қайта даярлау жоспарын бекітеді, сондай-ақ қайта даярлаудан уақтылы өткізуді есепке алуды жүргізеді.
2-параграф. ЖІҚК мен ПДҚТ даярлауға қойылатын талаптар
76. ЖІҚК:
1) арнайы даярлықтан;
2) ІҚО (Ж)-ға алдын ала даярлықтан өтеді.
77. ЖІҚК мыналарды атқара алуға тиіс:
1) апат туралы хабарлама қабылдау және тарату;
2) радиобайланыстың авариялық арналарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру;
3) басқа іздестіру-құтқару командаларымен радиобайланыс жүргізу;
4) борттық авариялық-құтқару мүлкін және авариялық құтқару құралдарын (мемлекеттік авиацияның ЖІҚК) қолдану;
5) іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын апат орнына бағыттауды жүзеге асыру;
6) авариялық ӘК-ден зардап шеккендерді эвакуациялау және шығару, оларға дәрігерге дейінгі көмек немесе алғашқы медициналық көмек көрсету, зардап шеккен адамдарды апат орнынан эвакуациялау.
78. ПДҚТ мыналарды атқара алуы керек:
1) қиылысқан және жетуі қиын жерлерде жол көрсету, топографиялық картаны қолдану және азимут бойынша ауысу;
2) ІҚО (Ж) жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, түрлі іздестіру тәсілдерін қолдану;
3) апатқа ұшыраған ӘК-ден кемесіндегі зардап шеккендерді эвакуациялау және шығару, оларға дәрігерге дейінгі көмек немесе алғашқы медициналық көмек көрсету;
4) түрлі климаттық және физикалық-географиялық жағдайларда тірі қалу қағидаларын қолдану;
5) әуе кемесіндегі өртті сөндіру тәсілдері мен құралдарын қолдану;
6) іздестіру-құтқару ӘК-ні қондыру үшін алаң таңдау және таңбалау.
79. ПДҚТ мүшелері түрлі климаттық және географиялық жағдайларда кез келген уақытта парашюттен секіруді орындауға даярлықтан өтеді.
80. Медициналық қызметкер, егер ол ЖІҚК және ПДҚТ құрамында болса:
1) тікелей апат орнында дәрігерге дейінгі көмек немесе алғашқы медициналық көмек көрсетуді;
2) эвакуациялау кезектілігін, тасымалдау түрін айқындау және апатқа ұшырағандарды медициналық мекемелерге уақтылы эвакуациялауды қамтамасыз етуді атқара білуі керек.
3-параграф. Оқу-жаттығулар өткізу
81. Жұмыстың тиімділігінің жоғары дәрежесіне қол жеткізу үшін ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз етуге тартылған күштерге оқу-жаттығу өткізу және құралдарды пайдалану ұйымдастырылады.
Оқу-жаттығулар ІҚО (Ж) жүргізу ықтималдығы елеусіз болған уақыт кезеңінде өткізіледі.
82. Жаттығулар былай бөлінеді:
1) шынайы авариялық жағдайда сенімділікті қамтамасыз ету үшін барлық іздестіру-құтқару күштері арасында белгіленген байланыс арналары мен құралдарын кезең-кезеңімен қолдануға байланысты оқу-жаттығулар;

75. Координационный центр утверждает план подготовки, стажировки и переподготовки своих специалистов, а также ведет учет своевременного прохождения переподготовки.
Параграф 2. Требования к подготовке НПСК и СПДГ
76. НПСК проходят:
1) специальную подготовку;
2) предварительную подготовку к ПСО (Р).
77. НПСК необходимо уметь:
1) принимать и передавать сообщение о бедствии;
2) проверять работоспособность аварийных каналов радиосвязи;
3) вести радиосвязь с другими поисково-спасательными командами;
4) использовать бортовое аварийно-спасательное имущество и аварийно-спасательные средства (НПСК государственной авиации);
5) осуществлять наведение поисково-спасательных сил и средств на место бедствия;
6) эвакуировать и извлекать пострадавших из аварийного ВС, оказывать доврачебную или первую медицинскую помощь, эвакуировать пострадавших с места бедствия.
78. СПДГ необходимо уметь:
1) вести ориентировку на пересеченной и труднодоступной местности, пользоваться топографической картой и выполнять переходы по азимуту;
2) применять различные способы проведения поиска с соблюдением мер безопасности при проведении ПСО (Р);
3) эвакуировать и извлекать пострадавших из ВС, потерпевшего бедствие, оказывать доврачебную или первую медицинскую помощь;
4) применять правила выживания в различных климатических и физико-географических условиях;
5) применять способы и средства тушения пожаров на воздушных судах;
6) выбирать и обозначать площадку для посадки поисково-спасательного ВС.
79. Члены СПДГ проходят подготовку к выполнению парашютных прыжков в любое время суток в различных климатических и географических условиях.
80. Медицинскому работнику, если он предусмотрен в составе НПСК и СПДГ, необходимо уметь:
1) оказывать доврачебную и первую медицинскую помощь непосредственно на месте бедствия;
2) определять очередность эвакуации, вид транспортировки и обеспечивать своевременную эвакуацию потерпевших бедствие в медицинские учреждения.
Параграф 3. Проведение учений
81. Для достижения высокой степени эффективности работы организуются учения сил и использование средств, задействованных в поисково-спасательном обеспечении полетов.
Учения проводятся в периоды времени, когда вероятность проведения ПСО (Р) незначительна.
82. Учения делятся:
1) на учения, связанные с периодическим использованием установленных каналов и средств связи между всеми поисково-спасательными силами для обеспечения надежности связи в случае реальных аварийных ситуаций;

2) іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын өрістетпей, дағдарыс жағдайына әзірленген сценарийлер негізінде ден қою шараларын көрсетуді көздейтін штабтық оқу-жаттығулар;
3) апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған әуе кемесін білдіретін объектіні іздестіру мақсатында ІҚО (Ж) ұйымдастыру жоспарында көзделген іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын қатыстырып өткізілетін толық масштабты (далалық) оқу-жаттығулар.
83. Осы Қағидалардың 80-тармағында көрсетілген оқу-жаттығуларды өткізу туралы шешімді (олардың мақсаты мен өткізу жоспарын әзірлеуді қоса алғанда) Үйлестіру кеңесінің басшысы қабылдайды.
5. Іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) жүргізу тәртібі
1-параграф. Авариялық хабардар ету
84. ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары, пайдаланушылар, аэроклубтар апатқа ұшырау жағдайындағы немесе апатқа ұшыраған ӘК туралы ақпарат алған кезде ҰНҚ айқындалған тәртіппен қажетті көмек көрсету жөнінде мүмкін болатын барлық шараларды қолдануға және ІҚО (Р) жүргізу жоспарына сәйкес іздестіру-құтқару командаларын, мемлекеттік органдардың авариялық-құтқару қызметтерін, ӘК пайдаланушыларын дереу ақпараттандырады, сондай-ақ өз құзыреті шегінде авариялық оқиғаға немесе тосын оқиғаға тексеру жүргізуді ұйымдастыру үшін азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті органдарға хабарлайды.
85. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, жеке және заңды тұлғалар ӘК-нің апатқа ұшырауы жөнінде өздеріне белгілі болған барлық жағдайлар туралы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органға немесе жақын маңдағы әуеайлаққа дереу хабарлайды.
86. ӘҚҚ органдарының диспетчерлері, ӘҚБ органдарының лауазымды адамдары ӘК апаты туралы хабарды алған кезде ӘК-ні табу, оның координаттарын айқындау, онымен радиобайланыс орнату, апаттың сипатын және ӘК командирінің одан кейінгі іс-қимылдар туралы шешімін анықтау үшін дереу шаралар қабылдайды. Қабылданған ақпаратты белгіленген схема бойынша хабарлауды жүргізетін ӘҚҚ органының ұшу басшысына (аға диспетчеріне) немесе ӘҚБ органы басшысына дереу баяндайды.
87. Үйлестіру орталығы, ұшу басшысы, ӘҚҚ органдарының диспетчерлері апат туралы хабарды қабылдаған кезде ол туралы мемлекеттік авиация басқармасының пунктін хабардар етеді.
88. Авариялық хабардар ету белгіленген схемалар бойынша жүргізіледі.
2-параграф. Іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) жүргізу
кезінде шешім қабылдау және басқару жүйесі
89. ІҚО (Ж) жүргізу кезінде шешім қабылдау және басқару жүйесі мына деңгейлерге бөлінеді:

2) штабные учения, которые предполагают имитацию мер реагирования на кризисную ситуацию на основе разработанных сценариев, но без развертывания поисково-спасательных сил и средств;
3) полномасштабные (полевые) учения, с задействованием предусмотренных планом организации ПСО (Р) поисково-спасательных сил и средств с целью поиска объекта, имитирующего терпящего или потерпевшего бедствие ВС.
83. Решение о проведении учений (включая разработку их замысла и плана проведения), указанных в пункте 82 настоящих Правил, принимается руководителем Координационного совета.
5. Порядок
проведения поисково-спасательной операции (работ)
Параграф 1. Аварийное оповещение
84. Органы ОВД (УВД), эксплуатанты, аэроклубы при получении информации о ВС, терпящем или потерпевшем бедствие, принимают все возможные меры по оказанию необходимой помощи в порядке, определяемом ОПП, и незамедлительно информируют в соответствии с планом проведения ПСО (Р) поисково-спасательные команды, аварийно-спасательные службы государственных органов, эксплуатантов ВС, а также уведомляют уполномоченные органы в сфере гражданской и государственной авиации для организации проведения расследования авиационного происшествия или инцидента в пределах их компетенции.
85. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, районов, городов областного значения, физические и юридические лица обо всех известных им случаях бедствия ВС немедленно сообщают уполномоченному органу в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера или на ближайший аэродром.
86. Диспетчеры органов ОВД, должностные лица органов УВД при получении сообщения о бедствии ВС принимают меры для обнаружения ВС, определения его координат, установления с ним радиосвязи, выяснения характера бедствия и решения командира ВС о дальнейших действиях. Полученную информацию сообщают руководителю полетов (старшему диспетчеру) органа ОВД или руководителю органа УВД, который производит оповещение по установленной схеме.
87. Координационный центр, руководитель полетов, диспетчеры органов ОВД при получении сообщения о бедствии информируют об этом пункт управления государственной авиации.
88. Аварийное оповещение проводится по установленным схемам.
Параграф 2. Система принятия решений
и управления при проведении поисково-спасательной
операции (работ)
89. Система принятия решений и управления при проведении ПСО (Р) подразделяется на следующие уровни:

1) ІҚО (Ж)-ның бастапқы кезеңі;
2) ІҚО (Ж) аймағын кеңейту кезеңі;
3) ІҚО (Ж)-ның аяқталу (тоқтату) кезеңі.
90. ІҚО (Ж)-ның бастапқы кезеңінде іс-қимылдарды үйлестіру мен шешім қабылдауды Үйлестіру орталығы РДО-мен келісе отырып және қажет болған кезде мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен өзара іс-қимыл жасай отырып, жүзеге асырады.
ІҚО (Ж)-ның бастапқы кезеңі уақыт бойынша қайсысының бұрын басталуына қарай, апаттық кезең басталған сәттен жедел штаб жұмысы басталғанға дейін немесе апаттық кезең жабылғанға дейін тарайды.
91. ІҚО (Ж) аймағын кеңейту кезеңінде ІҚО (Ж) басшысы РДО-мен және қажет болған кезде, Үйлестіру орталығымен және мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен өзара іс-қимыл кезінде шешім қабылдауды қамтамасыз етеді.
ІҚО (Ж) аймағын кеңейту кезеңі жедел штаб жұмысы басталғаннан (оның алғашқы кеңесінен) бастап авариялық кезең жабылғанға дейін тарайды.
92. ІҚО (Ж) аяқталу кезеңінде ІҚО (Ж) басшысы авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның басшысымен өзара іс-қимылда шешім қабылдауды қамтамасыз етеді.
ІҚО (Ж) тоқтату және осындай тоқтатуға байланысты іс-қимылдар туралы шешім қабылдауды ӘК иесі мен жедел штаб басшысының ӘК-ні, оның жолаушылары мен экипажын іздестіруді тоқтату туралы келісімі бойынша авиациялық оқиғаны тексеру жөніндегі комиссияның басшысы қабылдайды.
3-параграф. Авариялық кезең уақытындағы
Үйлестіру орталығы іс-қимылдарының тәртібі
93. Авариялық кезеңдегі ӘК туралы ақпаратты қабылдағаннан кейін Үйлестіру орталығы мемлекеттік авиация ҚҮО-мен бірлесіп:
1) қабылданған ақпаратты бағалайды;
2) талап етілетін операцияның ауқымын айқындайды және іс-қимылдардың бастапқы жоспарын әзірлейді;
3) іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда береді.
94. Іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда берген кезде мыналар ескеріледі:
1) олардың орналасқан жерлерінің апат ауданынан алыстығы;
2) метеорологиялық, климаттық жағдайларға, жергілікті жердің бедері мен ондағы кедергілердің болуына қарай авиациялық, жерүсті құралдарын қолдану мүмкіндіктері.
95. ӘҚҚ (ӘҚҰ) органдары ӘК-нің авариялық кезеңде екені нақтыланған кезде Үйлестіру орталығын, мемлекеттік авиация ҚҮО-ны хабарландырады.
96. Егер авариялық кезеңдегі ӘК жөніндегі ақпарат ӘҚҚ органдарынан емес, басқа ақпарат көздерінен қабылданған болса, Үйлестіру орталығы мемлекеттік авиация ҚҮО-мен бірлесіп, аталған жағдайдың авариялық кезеңнің қайсысына жататындығын айқындайды.
97. Айқынсыздық кезеңі туындаған кезде Үйлестіру орталығы ӘҚҚ (ӘҚҰ) органдарымен және РДО-мен бірлесіп, келіп түскен ақпаратты бағалайды.
98. Алаңдаушылық кезеңі туындаған кезде Үйлестіру орталығы ол туралы дереу РДО-ға хабарлайды.
РДО алаңдаушылық кезеңінің туындағаны туралы ІҚО (Ж) басшысын тағайындау үшін болжамды іздестіру мен құтқару ауданының табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің кезекші қызметін хабардар етеді.

1) первоначальный этап ПСО (Р);
2) этап расширения зоны ПСО (Р);
3) этап завершения (приостановления) ПСО (Р).
90. На первоначальном этапе ПСО (Р) координацию действий и принятие решений осуществляет Координационный центр по согласованию с РКЦ, при необходимости взаимодействуя с ВКЦ государственной авиации.
Первоначальный этап ПСО (Р) по времени распространяется с момента возникновения аварийной стадии и до начала работы оперативного штаба либо закрытия аварийной стадии, в зависимости от того, что наступит раньше.
91. На этапе расширения зоны ПСО (Р) руководитель ПСО (Р) обеспечивает принятие решений во взаимодействии с РКЦ и при необходимости с Координационным центром и с ВКЦ государственной авиации.
Этап расширения зоны ПСО (Р) распространяется с начала работы оперативного штаба (его первого совещания) и до момента закрытия аварийной стадии.
92. На этапе завершения ПСО (Р) руководитель ПСО (Р) обеспечивает принятие решений во взаимодействии с руководителем комиссии по расследованию авиационного происшествия.
Принятие решения о приостановлении ПСО (Р) и действиях, связанных с таким приостановлением, принимается руководителем комиссии по расследованию авиационного происшествия по согласованию с владельцем ВС и руководителем оперативного штаба о прекращение поиска ВС, его пассажиров и экипажа.
Параграф 3. Порядок действий
Координационного центра во время аварийных стадий
93. При получении информации о ВС, находящемся в аварийной стадии, Координационный центр совместно с ВКЦ государственной авиации:
1) оценивает полученную информацию;
2) определяет масштаб требуемой помощи и разрабатывает первоначальный план действий;
3) дает команду на подъем поисково-спасательных ВС.
94. При подаче команды на подъем поисково-спасательных ВС учитываются:
1) удаление места их базирования от района бедствия;
2) возможности применения авиационных, наземных средств по метеорологическим, климатическим условиям, рельефу местности и наличию препятствий на ней.
95. Органы ОВД (УВД) уведомляют Координационный центр, ВКЦ государственной авиации когда будет уточнено, что ВС находится в аварийной стадии.
96. Если информация по ВС, находящемуся в аварийной стадии, получена не от органов ОВД, а из других источников, то Координационный центр совместно с ВКЦ государственной авиации определяет, к какой аварийной стадии соответствует данная обстановка.
97. При наступлении стадии неопределенности Координационный центр совместно с органами ОВД (УВД) и РКЦ оценивают поступающую информацию.
98. При наступлении стадии тревоги Координационный центр немедленно оповещает об этом РКЦ.
РКЦ о наступлении стадии тревоги оповещает дежурную службу территориального подразделения уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера предполагаемого района поиска и спасания для назначения руководителя ПСО (Р).

99. Апат кезеңі басталған кезде Үйлестіру орталығы:
1) ӘК тұрған орынды анықтайды, оның тұрған орнын анықтау кезінде болуы мүмкін қатенің шамасын айқындайды және осы деректердің негізінде іздестіру аймағының көлемін айқындайды;
2) РДО-мен бірлесіп, болжамды іздестіру мен құтқару аудандарындағы ІҚО (Ж) жедел штабтар арқылы іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын шұғыл түрде іс-қимылға енгізеді, сондай-ақ жағдайдың дамуы бағалау негізінде кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда береді;
3) апатқа ұшыраған ӘК пайдаланушысын хабардар етеді және операцияның барысы туралы ақпарат береді (ол туралы ақпарат бар болса);
4) көмегі талап етілуі мүмкін немесе аталған операция оған қатысты болуы мүмкін шекаралас мемлекеттердің іргелес аумақтарының Үйлестіру орталығына (қажет болған кезде) хабарлайды;
5) егер авариялық жағдай туралы ақпарат басқа дереккөзден қабылданған болса, тиісті ӘҚҚ органын хабарландырады;
6) қолда бар ақпарат негізінде ІҚО (Ж) өткізу бойынша бірінші кезектегі іс-шаралар жоспарын құрады және оны мемлекеттік авиация ҚҮО және РДО-мен келіседі;
7) авиациялық оқиғаны тексеруді ұйымдастыру, ӘК тіркеу мемлекеті мен пайдаланушы мемлекеті үшін ақпарат ұсыну үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді.
100. Апат кезеңі туралы хабарландырудан кейін Үйлестіру орталығы оған тартылған ІҚО (Ж)-ның қатыстырылған жедел штабтарына авариялық кезеңнің барлық жағдаяттары мен оқиғалардың әрі қарай дамуы туралы ақпараттандырады.
101. Авариялық кезеңге қатысты кез келген ақпаратты алған ІҚО (Ж) жедел штабтары оларды Үйлестіру орталығына тапсырады.
102. Үйлестіру орталығы жауапкершілік аймағында авариялық кезеңдегі ӘК бар ӘҚҚ органына оны осы ӘК-ге тапсыру үшін қабылданған іс-қимылдар туралы ақпаратты жолдайды.
103. Айқынсыздық, алаңдаушылық және апат кезеңдері үшін Үйлестіру орталығы мамандары іс-қимылдарының бақылау тізбесі Осы Қағидаға 6-қосымшада белгіленген.
4-параграф. Апатқа ұшыраған әуе кемелерін іздестіру мен құтқаруды
ұйымдастыру кезінде іздестіру мен құтқару ауданының ІҚО (Ж) жедел
штабы іс-қимылының тәртібі
104. Іздестіру мен құтқару аудандарында ІҚО (Ж)-ны тікелей басқаруды табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері жанында құрылған ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету жөніндегі жауапкершілік аудандары-ның ІҚО (Ж) жедел штабтары (бұдан әрі – Жедел штаб) жүзеге асырады.
Жедел штаб төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөніндегі аумақтық комиссиялар құрамында құрылады.
105. Жедел штаб өзінің жауапкершілік ауданы шегінде ІҚО (Ж) жүргізу жоспарын әзірлейді. Штаб 1:1000000 (іздестіру ӘК-нің радиотехникалық іздестіруді жүргізуі үшін); 1:500000 (іздестіру ӘК-нің көзбен шолып іздестіруді жүргізуі үшін); 1:200000 (ЖІҚК-ның көзбен шолып іздестіруді жүргізуі үшін) масштабтағы жауапкершілік ауданы карталарының жиынтығымен қамтамасыз етіледі.

99. При наступлении стадии бедствия Координационный центр:
1) устанавливает местонахождение ВС, определяют величину вероятной ошибки в определении его местонахождения и на основе этих данных определяют размер зоны поиска;
2) совместно с РКЦ немедленно вводит в действие поисково-спасательные силы и средства через оперативные штабы ПСО (Р) предполагаемых районов поиска и спасания, а также на основе оценки развития событий дает команду на подъем дежурного поисково-спасательного ВС;
3) уведомляет эксплуатанта ВС, терпящего бедствие, и информирует его о ходе операции (при наличии информации о нем);
4) уведомляет Координационный центр прилегающей территории сопредельных государств (при необходимости), от которых может потребоваться помощь или, которых может касаться данная операция;
5) уведомляет соответствующий орган ОВД, если информация об аварийной ситуации была получена из другого источника;
6) на основании имеющейся информации составляет План первоочередных мероприятий по проведению ПСО (Р) и согласовывает его с ВКЦ государственной авиации и РКЦ;
7) уведомляет уполномоченный орган в сфере гражданской авиации для организации расследования авиационного происшествия, предоставления информации для государства регистрации и государства эксплуатанта ВС.
100. После объявления стадии бедствия Координационный центр информирует задействованные оперативные штабы ПСО (Р), которые привлекаются к ним, обо всех обстоятельствах аварийной стадии и последующем развитии событий.
101. Оперативные штабы ПСО (Р), получившие любые сведения, относящиеся к аварийной стадии, передают их в Координационный центр.
102. Координационный центр передает органу ОВД, в районе ответственности которого находится ВС в аварийной стадии, информацию об уже предпринятых действиях для передачи ее этому ВС.
103. Контрольные перечни действий специалистов Координационного центра для стадий неопределенности, тревоги и бедствия установлены в приложении 6 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок действий оперативного штаба ПСО (Р)
района поиска и спасания при организации поиска и спасания
потерпевших бедствие воздушных судов
104. Непосредственное руководство ПСО (Р) в районах поиска и спасания осуществляется оперативными штабами ПСО (Р) (далее – Оперативный штаб) районов ответственности по поисково-спасательному обеспечению полетов, создаваемыми при территориальных подразделениях уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
105. Оперативным штабом разрабатывается План проведения ПСО (Р) в пределах своего района ответственности. Штаб обеспечивается комплектом карт района ответственности в масштабе: 1:1000000 (для ведения радиотехнического поиска поисковыми ВС); 1:500000 (для ведения визуального поиска поисковыми ВС); 1:200000 (для ведения визуального поиска НПСК).

106. Іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын басқару процесінде жедел штаб:
1) зардап шеккендерді тез табу және дереу көмек көрсету мақсатында барлық бөлінген іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының іс-қимылдарын ұйымдастырады;
2) іздестіру-құтқару ӘК-ні апат орнына бағыттайды;
3) отын қорын, тәуліктің жарық уақытын, сондай-ақ, метеожағдайдың нашарлауы жағдайындағы іс-қимылды ескере отырып, әрбір іздестіру-құтқару экипажы үшін іздестіру ауданын айқындайды.
107. ІҚО (Ж)-ны басқару кезінде ІҚО (Ж) бойынша жауапкершілік ауданының ІҚО (Ж) штабының негізгі міндеттері:
1) іздестіру мен құтқару жүргізу кезінде әуе және жерүсті іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының іс-қимылдарын тікелей басқару;
2) іздестіру мен құтқаруға тартылған күштер мен құралдардың үйлескен іс-қимылдарын қамтамасыз ету;
3) іздестіру мен құтқару процесінде күштер мен құралдарды өсіруді қамтамасыз ету болып табылады.
108. ІҚО (Ж) өткізуді тікелей басқаратын жедел штабтар:
1) өздеріне бағынышты органдарға нұсқау береді және ол нұсқаулар туралы РДО-ға хабарлайды;
2) Үйлестіру орталығын оқиғалардың дамуы туралы ақпараттандырады;
3) қажет болған кезде РДО арқылы іздестіру мен құтқару үшін қосымша әуе және жерүсті іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын сұратады;
4) РДО мен Үйлестіру орталығына күн сайын ІҚО (Ж)-ның орындалу барысы туралы есеп береді.
109. Жедел штабтардың нұсқау беруі және ұшудағы іздестіру-құтқару ӘК-ден ақпарат қабылдауы ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары немесе ӘК үйлестіруші арқылы жүзеге асырылады.
5-параграф. Іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарды) орындау
кезінде іздестіру-құтқару әуе кемелері экипаждарының іс-қимылдары
110. Іздестіру-құтқару ӘК экипажы ұшып шығуға команда алысымен дереу ұшу алдындағы дайындыққа кіріседі, оның процесінде:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес немесе мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік авиацияда ұшуды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттарды және ұшу карталарын алу және ресімдеу;
2) ұшу ауданындағы метеожағдай мен ауа райы болжамы туралы ақпаратты алу;
3) апатқа ұшыраған ӘК іздеу ауданын, үлгісі мен нөмірін нақтылау;
4) радиобайланыс жүргізу тәртібін нақтылау;
5) ӘК-нің іздестіру радиоаппаратурасының даярлығын, авариялық-құтқару мүлкі мен жарақтарының бар болуы мен жай-күйін нақтылау;
6) ПДҚТ міндеттерін және ПДҚТ-мен өзара іс-қимыл тәртібін және экипаждағы міндеттерді нақтылау;
7) ұшып шығуға даярлығы туралы хабарлау қажет.

106. Оперативный штаб в процессе управления поисково-спасательными силами и средствами:
1) организует действия всех выделенных поисково-спасательных сил и средств с целью быстрого обнаружения и немедленного оказания помощи пострадавшим;
2) направляет поисково-спасательные ВС к месту бедствия;
3) определяет для каждого поисково-спасательного экипажа район поиска с учетом запаса топлива, светлого времени суток, а также действий на случай ухудшения метеоусловий.
107. При управлении ПСО (Р) основными задачами штаба ПСО (Р) района ответственности по ПСО (Р) являются:
1) непосредственное руководство действиями воздушных и наземных поисково-спасательных сил и средств при производстве поиска и спасания;
2) обеспечение координированных действий сил и средств, привлекаемых к поиску и спасанию;
3) обеспечение наращивания сил и средств в процессе поиска и спасания.
108. Оперативные штабы, непосредственно руководящие проведением ПСО (Р):
1) дают указания подчиняющимся им органам и сообщают об этих указаниях в РКЦ;
2) информируют Координационный центр о развитии событий;
3) при необходимости запрашивают через РКЦ дополнительные воздушные и наземные поисково-спасательные силы и средства для поиска и спасания;
4) предоставляют ежедневный отчет о ходе выполнения ПСО (Р) в РКЦ и Координационный центр.
109. Выдача оперативными штабами указаний и прием информации от поисково-спасательных ВС, находящихся в полете, осуществляется через органы ОВД (УВД), либо через координатора ВС.
Параграф 5. Действия экипажей
поисково-спасательных воздушных судов при выполнении
поисково-спасательных операций (работ)
110. Получив команду на вылет, экипаж поисково-спасательного ВС немедленно приступает к предполетной подготовке, в процессе которой необходимо:
1) получить и оформить необходимые документы и полетные карты в соответствии с требованиями Правил производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных уполномоченным в сфере гражданской авиации или с требованиями Правил производства полетов в государственной авиации, утвержденных уполномоченным в сфере государственной авиации;
2) получить информацию о метеообстановке и прогнозе погоды в районе полетов;
3) уточнить район поиска, тип и номер ВС, терпящего или потерпевшего бедствие;
4) уточнить порядок ведения радиосвязи;
5) проверить готовность ВС, поисковой радиоаппаратуры, наличие и состояние аварийно-спасательного имущества и снаряжения;
6) уточнить обязанности СПДГ и порядок взаимодействия с СПДГ и в экипаже;
7) доложить о готовности к вылету.

111. Шұғыл түрде ұшып шығу кезінде кезекші іздестіру-құтқару экипаждары ҰНҚ 139-тармағына сәйкес іздестіруге ұшып шыға алады. Бұл ретте іздестіруге міндеттер қою, апатқа ұшырау жағдайындағы және апатқа ұшыраған ӘК мен экипаж туралы, метеожағдай, ұшу бағыты мен биіктігі, әуе және жерүсті іздестіру-құтқару күштерімен өзара іс-қимыл тәртібі туралы деректерді нақтылау және басқа ақпаратты тарату экипаж ұшып көтерілгеннен кейін радио арқылы жүзеге асырылады.
112. Іздестіру-құтқару экипаждарының бұдан кейінгі ұшып шығуын ұйымдастыру кезінде міндеттер қоюды, мүмкіндігінше, ұшып шығу алдында ӘК үйлестірушісі арқылы ІҚО (Ж) басшысы жүргізеді, ал ұшу алдындағы дайындық процесінде көзбен шолып іздестіру үшін іздестіру ауданын жан-жақты зерделей отырып, ұшу карталары қосымша дайындалады.
113. Іздестіру-құтқару ӘК ұшуына диспетчерлік қызмет көрсетуді ӘК ұшып бара жатқан жауапкершілік ауданындағы ӘҚҚ органы жүзеге асырады, ал бақыланбайтын әуе кеңістігінде ұшу кезінде ұшу-ақпараттық қызмет көрсету қамтамасыз етіледі.
114. ӘҚҚ органы ІҚО (Ж) басшысын немесе ӘК үйлестірушісін іздестіру экипаждарының ұшып шығуы және жұмысы туралы хабардар етеді.
115. Ұшып көтерілу және берілген биіктікке жеткеннен кейін іздестіру-құтқару ӘК экипажы:
1) іздестіру аппаратурасының борттық кешенін іске қосады (бар болса);
2) ӘҚҚ (ӘҚБ) органымен радиобайланысты тоқтатпай тұрып, тыңдау үшін байланыстың авариялық арнасын іске қосады;
3) ӘҚҚ (ӘҚБ) органының диспетчеріне нұсқаулықта айтылған уақыттық мерзімде, бірақ 15 минуттан сиретпей іздестіру нәтижелері туралы баяндайды.
116. Іздестіру ауданына шығу барлық навигация құралдарын кешенді пайдалана отырып, сондай-ақ:
1) авариялық радиостанцияның жұмысы кезінде – іздестірудің радиотехникалық құралдарының көмегімен;
2) апатқа ұшырағандармен радиобайланыс бар болған кезде – олардың нұсқауы бойынша;
3) апат орнында басқа ӘК бар болған кезде – оның нұсқауы бойынша;
4) ӘҚҚ (ӘҚБ) органының командалары бойынша жүзеге асырылады.
117. Апатқа ұшырағандарды радиотехникалық құралдарды қолданумен іздестіру негізгі іздестіру әдісі болып табылады. Апатқа ұшырау жағдайындағы және апатқа ұшыраған ӘК-ні радиотехникалық іздестіруді орындау әдістемесі осы Қағидаларға 7-қосымшаның 2-бөлімінде келтіріледі.
118. Іздестіру-құтқару ӘК-нің авариялық радиомаяктан (радиобуй) ұшып өту уақыты мен орны туралы экипаж өзі байланыста болған ӘҚҚ органына баяндайды және апатқа ұшырағандарды көзбен шолып табу үшін төмендеуге рұқсат беруді сұрайды.
119. Егер радиотехникалық іздестірудің нәтижесінде апатқа ұшырағандар табылмаса және олармен байланыс орнатылмаса, ІҚО (Ж) басшысының шешімі бойынша көзбен шолып іздестіру жүргізіледі. Іздестірудің қолданылған әдісіне (радиотехникалық немесе көзбен шолу) қарамастан, іздестірудің алғашқы екі күнінде ұшу борттық іздестіру аппаратурасының іске қосылған кешенімен орындалады (бар болса).

111. При срочном вылете дежурные поисково-спасательные экипажи могут вылетать на поиск в соответствии с пунктом 139 ОПП. При этом постановка задачи на поиск, уточнение данных о ВС и экипаже, терпящего или потерпевшем бедствие, о метеоусловиях, маршруте и высоте полета, порядке взаимодействия с воздушными и наземными поисково-спасательными силами и передача другой информации осуществляется после взлета экипажа по радио.
112. При организации последующих вылетов поисково-спасательных экипажей постановка задачи производится по возможности, перед вылетом руководителем ПСО (Р) через координатора ВС, а в процессе предполетной подготовки проводится дополнительно подготовка полетных карт для визуального поиска с детальным изучением района поиска.
113. Диспетчерское обслуживание полетов поисково-спасательных ВС осуществляется органом ОВД, в районе ответственности которого находится ВС, а при полетах в неконтролируемом воздушном пространстве обеспечивается полетно-информационное обслуживание.
114. Орган ОВД информирует руководителя ПСО (Р) или координатора ВС о вылете и работе поисковых экипажей.
115. После взлета и набора заданной высоты экипаж поисково-спасательного ВС:
1) включает бортовой комплекс поисковой аппаратуры (при наличии);
2) не прекращая радиосвязи с органом ОВД (УВД) включает аварийный канал связи для прослушивания;
3) докладывает диспетчеру органа ОВД (УВД) о результатах поиска во временные сроки, оговоренные на инструктаже, но не реже чем через 15 минут.
116. Выход в район поиска осуществляется с комплексным использованием всех средств навигации, а также:
1) при работе аварийной радиостанции – с помощью радиотехнических средств поиска;
2) при наличии радиосвязи с потерпевшими бедствие – по их указанию;
3) при наличии над местом бедствия другого ВС – по его указанию;
4) по командам органа ОВД (УВД).
117. Поиск потерпевших бедствие с использованием радиотехнических средств является основным методом поиска. Методика выполнения радиотехнического поиска терпящего или потерпевшего бедствие ВС приведена в разделе 2 приложения 7 к настоящим Правилам.
118. О времени и месте пролета поисково-спасательным ВС аварийного радиомаяка (радиобуя) экипаж докладывает органу ОВД, на связи с которым он находится и запрашивает разрешение на снижение для визуального обнаружения потерпевших бедствие.
119. Если в результате радиотехнического поиска потерпевшие бедствие не обнаружены и связь с ними не установлена, по решению руководителя ПСО (Р) производится визуальный поиск. Независимо от применяемого метода поиска (радиотехнического или визуального), в первые два дня поиска полеты выполняются с включенным комплексом бортовой поисковой аппаратуры (при наличии).

120. Көзбен шолып іздестіру көзбен шолып іздестіру палеткаларын пайдалана отырып, берілген квадраттар бойынша жүзеге асырылады. Іздестіру ауданын квадраттарға бөлуді ІҚО (Ж) басшысы немесе ӘК үйлестірушісі жүзеге асырады. Іздестіру ауданын квадрат бойынша зерттеудің кезектілігі іздестіру-құтқару әуе кемесінің экипажына ұшу алдында немесе ұшып шыққаннан кейін радиобайланыс арналары арқылы көрсетіледі.
Көзбен шолып іздестіруді орындау әдістемесі осы Қағидаларға 7-қосымшаның 4-бөлімінде келтірілген.
121. Көзбен шолып іздестіру кезінде экипаж құрамына бақылаушылар кіреді. Іздестіру-құтқару ӘК-нің командирі әрбір экипаж мүшесі мен бақылаушыға ұшып өтетін жерді қарау секторларын айқындайды.
122. Іздестіру-құтқару ӘК-нің радиотехникалық іздестіру кезіндегі ұшу биіктігі мынадай шектерде тағайындалады:
1) В және С санатты ұшақтар үшін – 3000-8100 м.;
2) А санатты тікұшақтар мен ұшақтар үшін – 1200-2100 м.
123. Іздестіру-құтқару ӘК-нің көзбен шолып іздестіру кезіндегі ұшу биіктігі мынадай шектерде тағайындалады:
1) В және С санатты ұшақтар үшін – жергілікті жер бедерінің үстінен 500-600 м.;
2) А санатты тікұшақтар мен ұшақтар үшін – жергілікті жер бедерінің үстінен 100-300 м.
124. Ашық ауа райы кезінде жергілікті жердегі объектілерді көзбен шолып табудың қашықтығы осы Қағидаларға 8-қосымшада келтірілген.
125. Көзбен шолып іздестіру кезінде бүйірлік жолақтарды 25 % жаба отырып, берілген іздестіру ауданын тұтас қарап шығу қамтамасыз етіледі. Осы мақсатта галстардың арасында мынадай қашықтықты ұстану қажет:
1) қиылысқан жергілікті жер үстінде - 0,5 шақырым;
2) орман үстінде - 1 шақырым;
3) қалың орман үстінде - 0,5 шақырым;
4) ашық жер үстінде - 2 шақырым.
Галстардың ұсынылатын ұзындығы - 10-20 шақырым.
126. Қиылысқан жергілікті жер үстінен және қалың орманның үстінен көзбен шолып іздестіруді бастау алдында немесе радиоіздестіру процесінде өрт ошақтарын, түтіндерді немесе болуы мүмкін апат орнының басқа да белгілерін табу мақсатында іздестіру ауданын жалпы қарап шығуды қамтамасыз ететін жоғары биіктікте шолып ұшу орындалады.
127. Тауда іздестіру ұшуын орындау кезінде шатқалдар, аңғарлар, тау өзендері қаралады. Тау шыңдары мен бөктерлерін қарау барлық жағынан (көлденеңінен) жүргізіледі.
128. Апатқа ұшырағандармен байланыс орнатылған кезде іздестіру-құтқару ӘК экипажы олардан апат орны мен сипаты, физикалық жай-күйі және қажетті көмек туралы сұрайды, сигналдық немесе қолда бар құралдармен өзі туралы белгі бере отырып, авариялық радиостанцияны "Маяк" режиміне қосуға команда береді.
129. Апат орны анықталған кезде іздестіру-құтқару ӘК экипажына:

120. Визуальный поиск осуществляется по заданным квадратам с использованием палетки визуального поиска. Разбивку района поиска на квадраты осуществляет руководитель ПСО (Р) либо координатор ВС. Очередность обследования района поиска по квадратам указывается экипажу поисково-спасательного ВС перед вылетом или по каналам радиосвязи после вылета.
Методика выполнения визуального поиска приведена в разделе 4 приложения 7 к настоящим Правилам.
121. При визуальном поиске в состав экипажа включаются наблюдатели. Командир поисково-спасательного ВС определяет для каждого члена экипажа и наблюдателя секторы просмотра пролетаемой местности.
122. Высота полета поисково-спасательных ВС при радиотехническом поиске назначается в пределах:
1) для самолетов категорий В и С – 3000-8100 м.;
2) для вертолетов и самолетов категорий А – 1200-2100 м.;
123. Высота полета поисково-спасательных ВС при визуальном поиске назначается в пределах:
1) для самолетов категорий В и С – 500-600 м. над рельефом местности;
2) для вертолетов и самолетов категорий А – 100-300 м. над рельефом местности.
124. Дальность визуального обнаружения объектов на местности при ясной погоде приведена в приложении 8 к настоящим Правилам.
125. При визуальном поиске обеспечивается сплошной просмотр заданного района поиска с перекрытием боковых полос на 25 %. С этой целью необходимо выдерживать следующие расстояния между галсами:
1) над пересеченной местностью – 0,5 км.;
2) над лесом – 1 км.;
3) над густым лесом – 0,5 км.;
4) над открытой местностью – 2 км.
Рекомендуемая длина галсов – 10-20 км.
126. Перед началом визуального поиска или в процессе радиопоиска над пересеченной местностью и над густым лесом выполняется обзорный полет на большой высоте, обеспечивающий общий просмотр района поиска с целью обнаружения очагов пожара, дымов или других признаков возможного места бедствия.
127. При выполнении полетов на поиск в горах осуществляется осмотр ущелий, долин, горных рек. Осмотр горных вершин и склонов производится со всех сторон (по горизонталям).
128. При установлении связи с потерпевшими бедствие, экипаж поисково-спасательного ВС запрашивает его о месте и характере бедствия, физическом состоянии и необходимой помощи, дает команду на включение аварийной радиостанции в режим "Маяк", обозначая себя сигнальными или подручными средствами.
129. При обнаружении места бедствия экипажу поисково-спасательного ВС необходимо:

1) апат орнының координаталарын айқындау және картаға түсіру;
2) ӘК бортындағы құралдардың көмегімен апат орнын белгілеу (мүмкіндігінше);
3) радиомен немесе ӘК-нің эволюцияларымен апатқа ұшырағандарға олардың табылғандығы туралы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес хабарлау;
4) апатқа ұшырағандарға жедел көмек қажет, ал қонуды орындау мүмкін болмаған жағдайда, ПДҚТ, авариялық-құтқару мүлкі мен жарақтарын түсіру;
5) басқа іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын бағыттауды қамтамасыз ету;
6) егер отын қоры мүмкіндік берсе, ауыстырғанға немесе ӘҚҚ (ӘҚБ) органының диспетчері апат ауданынан кету туралы нұсқау бергенге дейін апат ауданының үстінен ұшуды жалғастыру қажет.
130. Су бетінде апатқа ұшыраған жолаушылар немесе ӘК экипажын тапқан кезде іздестіру-құтқару ӘК экипажы түтін, суды бояйтын маркерлер, жүзіп жүрген белгілер немесе ӘК бортында бар басқа құралдардың көмегімен апат орнын белгілеуді жүргізеді.
131. Іздестіру-құтқару ӘК-нің экипажы апат орнын тапқан кезде радиобайланыс арналары арқылы ӘҚҚ (ӘҚБ) органының диспетчеріне:
1) UTC бойынша сағатта және минутта анықталған уақытты, апат ауданының координаталарын;
2) ӘК-нің жай-күйі мен жағдайын, авариялық ӘК-ден эвакуцияланған жолаушылар мен экипаж мүшелерінің болуын және көрінетін жағдайын;
3) радиобайланыс арналары бойынша апатқа ұшырағандарға жіберілген ақпаратты;
4) апат ауданындағы ауа райын;
5) жергілікті жер бедерінің бағасын және апатқа ұшыраған ӘК мен адамдар тұрған жер (су) бетінің жай-күйін (теңіз толқынын, мұз жағдайын);
6) қозғалу құралдарын (су, теміржол, автокөлік, жегін көлік) пайдалану мүмкіндігін;
7) апатқа ұшырағандарға көмек көрсету үшін қабылданған іс-қимылдарды хабарлайды.
6-параграф. Іздестіру-құтқару әуе кемелері экипаждарының апатқа
ұшырағандарға көмек көрсету және эвакуациялау бойынша іс-қимылдары
132. Іздестіру-құтқару ӘК экипажы қону үшін алаңды таңдап, оның координаттарын ӘҚҚ (ӘҚБ) органының диспетчеріне хабарлайды. Қонғаннан кейін ол туралы баяндайды және апатқа ұшырағандарды эвакуациялау бойынша өз іс-қимылдарын ІҚО (Ж) басшысымен келіседі.
ІҚО (Ж) басшысымен радиобайланыс болмаған кезде ӘК командирі апатқа ұшырағандардың қону және эвакуациялау қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық факторларды ескере отырып, апатқа ұшырағандарды эвакуациялау тәсілін дербес таңдайды.
Қону үшін алаң таңдау және оны орындау Қазақтан Республикасының азаматтық авиациясында ұшуды жүргізу қағидаларының және ӘК-ні ұшу кезінде пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Қонуды орындау мүмкін болмаған кезде іздестіру-құтқару ӘК командирі ПДҚТ-ны парашюттік тәсілмен жерге түсіреді немесе оларды ілініп тұру режимінен түсіру құрылғысының немесе шығырдың көмегімен тікұшақтан түсіреді.

1) определить координаты места бедствия и нанести на карту;
2) обозначить место бедствия с помощью средств, имеющихся на борту ВС (по возможности);
3) сообщить потерпевшим бедствие по радио или эволюциями ВС, что они обнаружены, в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам;
4) в случае, если потерпевшим бедствие требуется срочная помощь, а выполнить посадку невозможно, провести десантирование СПДГ, аварийно-спасательного имущества и снаряжения;
5) обеспечить наведение других поисково-спасательных сил и средств;
6) если позволяет запас топлива, продолжить полет над районом бедствия до замены или указания диспетчера органа ОВД (УВД) покинуть район бедствия.
130. При обнаружении пассажиров или экипажа ВС, потерпевшего бедствие на водной поверхности, экипаж поисково-спасательного ВС производит маркирование места бедствия с помощью дымов, окрашивающих воду маркеров, плавающих буев или других средств, имеющихся на борту ВС.
131. Экипаж поисково-спасательного ВС при обнаружении места бедствия сообщает по каналам радиосвязи диспетчеру органа ОВД (УВД):
1) время обнаружения в часах и минутах по UTC, координаты района бедствия;
2) состояние и положение ВС, наличие и видимое состояние пассажиров и членов экипажа, эвакуировавшихся с аварийного ВС;
3) информацию, переданную потерпевшим бедствие по каналам радиосвязи;
4) погоду в районе бедствия;
5) оценку рельефа местности и состояние земной (водной) поверхности (волнение моря, ледовую обстановку), на которой находятся ВС и люди, потерпевшие бедствие;
6) возможность использования средств передвижения (водных, железнодорожных, автотранспортных, гужевых);
7) действия, предпринятые для оказания помощи потерпевшим бедствие.
Параграф 6. Действия экипажей поисково-спасательных
воздушных судов по оказанию помощи и эвакуации
потерпевших бедствие
132. Экипаж поисково-спасательного ВС, выбрав площадку для посадки, сообщает ее координаты диспетчеру ОВД (УВД). После производства посадки докладывает о ней и согласует свои действия по эвакуации потерпевших бедствие с руководителем ПСО (Р).
При отсутствии радиосвязи с руководителем ПСО (Р), командир ВС самостоятельно выбирает способ эвакуации потерпевших бедствие с учетом всех факторов, обеспечивающих безопасность посадки и эвакуации потерпевших бедствие.
Подбор площадки для посадки и ее производство осуществляется в соответствии с требованиями Правил производства полетов в гражданской авиации Республики Казахстан и руководства по летной эксплуатации ВС.
При невозможности выполнить посадку командир поискового ВС десантирует СПДГ парашютным способом или на вертолете высаживает их с режима висения с помощью спускового устройства или лебедки.

133. Қонғаннан кейін іздестіру-құтқару ӘК командирі бірінші кезекте зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі және алғашқы медициналық көмек көрсетуді және оларды жақын әуежайға немесе медициналық мекемеге эвакуациялауды ұйымдастырады.
Дәрігерге дейінгі немесе алғашқы медициналық көмек апат орнында өзіне-өзі және өзара көмек ретінде көрсетіледі. Дәрігерге дейінгі немесе алғашқы медициналық көмекті тікелей апат орнында ПДҚТ, ЖІҚК құрамына кіретін медициналық персонал көрсетеді, ал оны көрсету мүмкін болмаған жағдайда, жақын медициналық мекемелерде көрсетіледі.
Зардап шеккендерді эвакуациялау кезектігі мен тасымалдау түрін апат орнында медициналық персонал айқындайды, бұл ретте радио арқылы мамандардан консультация алу мүмкіндігі қолданылады.
134. Апатқа ұшыраған ӘК-де өрт болған кезде іздестіру-құтқару ӘК экипажы қонғаннан кейін ПДҚТ-мен бірлесіп адамдарды, бірінші кезекте жарақат алғандарды ӘК-ден эвакуациялауға дереу кіріседі және бір уақытта өрттің алдын алу шараларын қабылдайды.
ПДҚТ есебінің жетекшісі немесе іздестіру-құтқару ӘК-нің командирі экипаж мүшелері мен құтқарушылар арасында міндеттерді бөле отырып, эвакуацияны басқарады. Өртті сөндіру үшін іздестіру-құтқару ӘК бортындағы құралдарды, сондай-ақ қолда бар құралдарды (су, құм, топырақ және т с.с.) барынша қолдану қажет. Мүмкін болса, жергілікті тұрғындарды қатыстыру керек.
135. Іздестіру-құтқару ӘК экипаждары мен ПДҚТ, ЖІҚК мүшелері әуе кемесіндегі авариялық люктер мен шығатын жерлерді және фюзеляжды ашатын орынды білуі керек.
136. Апатқа ұшырағандарды тікұшақ бортына тартып көтеру әдетте құтқарушының көмегімен ілініп тұру режимінде жүргізіледі.
137. Суда апатқа ұшыраған ӘК экипажы немесе жолаушылары табылған кезде іздестіру-құтқару ӘК экипажы:
1) қажет болған кезде, апатқа ұшырағандарға жүзетін апаттық-құтқару құралдары мен басқа мүлкі бар төсемді лақтырады;
2) апатқа ұшырағандарды ӘК бортына көтеру және эвакуациялау мүмкіндігін бағалайды.
138. Ұшақтардан жерге түсіру парашюттік тәсілін, ал тікұшақтан төмендегі тәсілдердің бірін қолданумен орындалады:
1) парашюттік тәсілімен;
2) парашютсіз жерге түсу;
3) түсіру құрылғысының немесе электр шығырдың көмегімен тікұшақ тоқтап тұрған режимде.
139. Адамдарды су бетінен тікұшақ бортына көтеру құтқарушылардың көмегімен жүзеге асырылады. Суға құтқарушыларды түсіру мүмкін болмаған жағдайда тікұшақ командирі зардап шеккендерді орналастыру және әрі қарай бортқа көтеру үшін оларды шөміш-себет немесе басқа құрылғыны судағы немесе жақын жердегі адамдарға келтіру не жақындату тәсілімен көтеру туралы дербес шешім қабылдай алады.

133. После посадки командир ВС в первую очередь организует оказание доврачебной или первой медицинской помощи пострадавшим и эвакуацию их на ближайший аэродром или в медицинское учреждение.
Доврачебная или первая медицинская помощь оказывается на месте бедствия в порядке само- и взаимопомощи. Доврачебная или первая медицинская помощь оказывается непосредственно на месте бедствия медицинским персоналом, входящим в состав групп спасателей СПДГ, НПСК, а при невозможности ее оказания – в ближайших медицинских учреждениях.
Очередность эвакуации и вид транспортировки пострадавших определяются медицинским работником на месте бедствия, при этом используется возможность консультации по радио со специалистами.
134. При пожаре на ВС, потерпевшем бедствие, экипаж поисково-спасательного ВС вместе с СПДГ после посадки немедленно приступает к эвакуации людей из ВС, в первую очередь – раненых, и, одновременно принимает меры к ликвидации пожара.
Старший расчета СПДГ или командир поисково-спасательного ВС руководит эвакуацией, распределив обязанности между членами экипажа и спасателями. Необходимо максимально использовать средства для тушения пожара, имеющиеся на борту поисково-спасательного ВС, а также подручные средства (воду, песок землю и т.д.). При возможности необходимо привлечь местное население.
135. Экипажи поисково-спасательных ВС и члены СПДГ, НПСК должны знать расположение аварийных люков и выходов и места вскрытия фюзеляжа на ВС.
136. Подъем потерпевших бедствие на борт вертолета в режиме висения производится, как правило, с помощью спасателя.
137. При обнаружении экипажа или пассажиров ВС, потерпевшего бедствие на воде экипаж поисково-воздушного ВС:
1) при необходимости производит выброску потерпевшим бедствие укладок с аварийно-спасательными плавсредствами и другим имуществом;
2) оценивает возможность подъема на борт ВС и эвакуации потерпевших бедствие.
138. Десантирование с самолетов выполняется парашютным способом, а с вертолетов – одним из следующих способов:
1) парашютным способом;
2) беспарашютным десантированием;
3) с режима висения вертолета с помощью спускового устройства или электролебедок.
139. Подъем людей с водной поверхности на борт вертолета осуществляется с помощью спасателей. В случае невозможности высадки на воду спасателей командир вертолета может самостоятельно принять решение о подъеме потерпевших с помощью ковша-корзины или другого устройства методом подведения его под лиц, находящихся на воде или к их непосредственной близости для размещения и последующего подъема на борт.

140. Тікұшақтағы құтқарушыларды суға түсіру алдында зардап шеккендерге жүзетін құралдар (үрмелі қайықтар, сал және т.б.) лақтырады, ал құтқарушылар гидрокостюм немесе құтқару белдіктерін киеді.
141. Су үстінде тоқтата тұру үшін тоқтатуды орындауды гидрометеожағдайды ескере отырып және Тікұшақты ұшу кезінде пайдалану басшылығының ұсынымдарына сәйкес тікұшақ командирі жүзеге асырады.
142. Зардап шеккендерді эвакуациялау кезектілігін ПДҚТ құрамындағы медицина қызметкерінің баяндауы бойынша ПДҚТ жетекшісі немесе іздестіру-құтқару ӘК командирі айқындайды.
143. ПДҚТ-ны жерге түсіру, апатқа ұшырағандарды қону тәсілімен немесе ілініп тұру режимімен эвакуациялау мүмкін болмаған жағдайда, адамдардың тірі қалуын қамтамасыз ету үшін апаттық-құтқару жарақтары мен арнайы жүктері бар салынған төсемді лақтырады.
144. Корабльдерді, кемелерді апат ауданына бағыттау радио арқылы, ал радиобайланыс жоқ кезде – орнатылған көзбен шолу сигналдары арқылы іздестіру-құтқару ӘК экипажы жүзеге асырады.
145. Егер апатқа ұшыраған ӘК суға батып кеткен болса, онда іздестіру-құтқару ӘК командирі суға бату орнын белгілеу немесе осы жерді сипатты бағдармен байланыстыру (торауылдау) үшін барынша мүмкін болатын дәлдікпен буй, радио немесе радиолокациялық маяк немесе бортта бар басқа құралдарды тастайды.
ӘК суға батқан және таңбалау құралдары тасталған орын туралы экипаж командирі ӘҚҚ (ӘҚБ) диспетчеріне хабарлайды және кейінгі іс-қимыл туралы нұсқау алғанға дейін объекті үстінен ұшуды жалғастырады.
146. ІҚО (Ж) орындалғаннан кейін іздестіру-құтқару ӘК командирі нәтижелер туралы ІҚЖ басшысына немесе ӘК үйлестірушісіне баяндайды.
ІҚО (Ж) басшысының нұсқауы бойынша баяндама жазбаша нысанда беріледі.
7-параграф. Апат туралы хабарламаны қабылдаған әуе кемесі
командирінің әрекет ету тәртібі
147. Егер ӘК командирі басқа ӘК-нің апатқа ұшырағанын анықтаса, ол (өзі басқарып отырған ӘК-нің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жағдайларды қоспағанда):
1) оның әуе кемесі оқиға орнынан кетуге мәжбүр болғанша немесе Үйлестіру орталығының нұсқауына сәйкес ӘҚҚ органы оның қажеті жоқ екендігі туралы хабарлағанға дейін апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК-ні бақылауды жүргізеді;
2) апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК-нің орналасқан жерін анықтайды;
3) мүмкіндігінше ӘҚҚ органына мына мәліметтерді хабарлайды:
апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК үлгісін, тану белгілерін және жай-күйін;
географиялық координаттарда немесе тор координаттарында немесе радионавигациялық құрал орналасқан жердегі белгілі болған жерүсті бағдары немесе пункттегі арақашықтық пен шынайы пеленгте көрсетілген оның орналасқан орнын;
Дүниежүзілік үйлестірілген уақыттың (UTC) сағаты және минуттарымен көрсетілген бақылау уақыты;
байқалған адамдардың саны;
адамдардың апатқа ұшыру жағдайындағы әуе кемесінен кету фактісі;
оқиға орнындағы метеожағдайлар;
тірі қалғандардың сыртқы физикалық жай-күйі;
оқиға орнына қолжетімділіктің оңтайлы, айқын жерүсті бағыты.

140. Перед спуском спасателей с вертолетов на воду пострадавшим сбрасываются плавсредства (надувные лодки, плоты и т.д.), а спасатели надевают гидрокостюмы или спасательные пояса.
141. Выполнение захода для зависания над водой осуществляется командиром вертолета с учетом гидрометеоусловий и в соответствии с рекомендациями Руководства по летной эксплуатации вертолета.
142. Очередность эвакуации пострадавших определяет старший СПДГ или командир поисково-спасательного ВС по докладу медицинского работника из состава СПДГ.
143. В случае невозможности десантирования СПДГ, эвакуации потерпевших бедствие посадочным способом или с режима висения им сбрасываются укладки с аварийно-спасательным снаряжением и специальными грузами для обеспечения их жизнедеятельности.
144. Наведение кораблей, судов в район бедствия осуществляется экипажем поисково-спасательного ВС по радио, а при отсутствии радиосвязи – посредством установленных визуальных сигналов.
145. Если ВС, потерпевшее бедствие, затонуло, то командир поисково-спасательного ВС сбрасывает с максимально возможной точностью буй, радио или радиолокационный маяк или другие средства, имеющиеся на борту для обозначения места затопления или осуществления привязки этого места к характерным ориентирам (запеленговать).
О месте затопления ВС и сброса маркировочных средств командир экипажа докладывает диспетчеру ОВД (УВД) и продолжает полет над объектом до получения указаний о дальнейших действиях.
146. После выполнения ПСО (Р) командир поисково-спасательного ВС докладывает о результатах руководителю ПСО (Р) или координатору ВС.
По указанию руководителя ПСО (Р) доклад представляется в письменной форме.
Параграф 7. Порядок действий командира воздушного
судна, принявшего сообщение о бедствии
147. Если командир ВС обнаружил, что другое ВС терпит бедствие, он (за исключением случаев по обеспечению безопасности полета руководимого им ВС):
1) ведет наблюдение за ВС, терпящим бедствие, до тех пор, пока его ВС не будет вынуждено покинуть место происшествия или пока орган ОВД по указанию Координационного центра не сообщит ему, что в этом нет необходимости;
2) определяет местоположение терпящего бедствие ВС;
3) сообщает органу ОВД, по возможности, следующие сведения:
тип, опознавательные знаки и состояние ВС, терпящего бедствие;
его местонахождение, выраженное в географических координатах, или координатах сетки, или в расстоянии и истинном пеленге на известный наземный ориентир или пункт, где находится радионавигационное средство;
время наблюдения в часах и минутах Всемирного координированного времени (UTC);
число замеченных людей;
факт покидания людьми ВС, терпящего бедствие;
метеоусловия на месте происшествия;
внешнее физическое состояние оставшихся в живых;
очевидный оптимальный наземный маршрут доступа к месту происшествия.

148. Егер оқиға орнына іздестіруші-құтқарушы емес ӘК бірінші болып келсе, оқиға орнына алғашқы іздестіруші-құтқарушы ӘК келіп жеткенге дейін ол өзінен кейін келген барлық басқа ӘК-нің іс-қимылдарына басшылық жасауы керек. Егер осы кезеңде осындай ӘК ӘҚҚ (ӘҚБ) органымен байланыс орната алмаса, ол өзара келісу негізінде, алғашқы іздестіруші-құтқарушы ӘК келіп жеткенге дейін іс-қимылдарды басқару жауапкершілігін осындай байланысты орната және жүргізе алатын басқа ӘК-ге тапсырады.
149. Жерден сигнал берілген кезде ӘК осы сигналды түсінгендігін немесе түсінбегендігін немесе егер бұл іс жүзінде жүзеге асырылмайтын болса, тиісті көзбен шолу сигналының көмегімен көрсетеді.
150. ӘК командирі апат туралы хабарды қабылдаған кезде мүмкіндігіне қарай:
1) егер ол хабарланса, апатқа ұшыраған ӘК-нің орналасқан жерін белгілейді;
2) мүмкін болса, таратушы радиостанцияның пеленгісін анықтайды;
3) ӘҚҚ (ӘҚБ) диспетчеріне радиобайланыс арналары арқылы апат туралы хабардың қабылданғандығын айтады;
4) өз әуе кемесінің жай-күйі мен отын қорын ескере отырып, апат туралы хабарламада көрсетілген жерге бағыт алады;
5) барлық қабылданған мәліметтерді тарата отырып, ӘҚҚ (ӘҚБ) органын хабарламаны қабылданғаны туралы ақпараттандырады.
151. Су үстіндегі кемені апат орнына бағыттау қажет болған жағдайда, ӘК иелігінде бар кез келген құралдың көмегімен, қажет болған кезде, маневр қолдана отырып, осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нақты нұсқаулар береді.
152. Әуе кемесі тірі қалғандарға немесе ЖІҚК-ге қандай да бір ақпаратты беру қажет болған жағдайда және бұл ретте екі жақты байланыс жоқ болса, іс жүзінде жүзеге асырылған жағдайда радиобайланыс орнату үшін авариялық радиостанцияларды лақтырады немесе осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес ақпарат таратады.
153. "Әуе - жер беті" және "жер беті - әуе" көзбен шолу сигналдарын қолдану кезінде сипаттамаға сәйкес мәні болады. Олар көрсетілген мақсаттар үшін ғана қолданылады және бұл ретте шатастыруы мүмкін басқа сигналдар қолданылмайды.
154. Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес сигналдар анықталған кезде ӘК осы қосымшада келтірілген сигналдардың мәніне сәйкес қажетті әрекет етеді.
8-параграф. Қоғаммен және бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара
іс-қимыл жасау
155. Апатқа ұшырау жағдайындағы (апатқа ұшыраған) ӘК жолаушылары және экипаж мүшелерінің туыстарымен, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара әрекет ету үшін ІҚО (Ж) басшысы өкіл тағайындайды.
156. Өкіл ІҚО (Ж) жүргізу барысы туралы мынадай ақпарат түрінде жүйелі түрде ақпараттандыруды қамтамасыз етеді:

148. Если на место происшествия первым прибыло ВС, которое не является поисково-спасательным, оно должно руководить действиями всех других прибывающих позже ВС до тех пор, пока на место происшествия не прибудет первое поисково-спасательное ВС. Если в этот период такое ВС не может установить связь органом ОВД (УВД), оно на основе взаимной договоренности передает ответственность за руководство действиями другому ВС, которое может установить и поддерживать такую связь до прибытия первого поисково-спасательного ВС.
149. В случае, когда подается сигнал с земли, ВС указывает, был ли этот сигнал понят или нет, или, если это практически неосуществимо, с помощью соответствующего визуального сигнала.
150. Когда командир ВС принял сообщение о бедствии, он по мере возможности:
1) фиксирует местонахождение ВС, терпящего бедствие, если оно сообщено;
2) определяет, если возможно, пеленг передающей радиостанции;
3) передает диспетчеру ОВД (УВД) о приеме по каналам радиосвязи сообщения о бедствии;
4) учитывая состояние своего ВС и запас топлива, направляется к месту, указанному в сообщении о бедствии;
5) информирует орган ОВД (УВД) о приеме сообщения о бедствии, передавая при этом все полученные сведения.
151. В том случае, когда необходимо направить надводное судно к месту бедствия, ВС передает точные указания любыми имеющимися в его распоряжении средствами, при необходимости маневрами в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам.
152. В том случае, когда ВС необходимо передать какую-либо информацию оставшимся в живых или НПСК и, при этом двухсторонняя связь отсутствует, оно сбрасывает, если это практически осуществимо, аварийные радиостанции для установления радиосвязи или передает информацию в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам.
153. Визуальные сигналы "воздух – поверхность" и "поверхность – воздух" при применении имеют значения согласно описанию. Они используются только для указанных целей, и при этом не применяются какие-либо другие сигналы, которые могут внести путаницу.
154. При обнаружении сигналов в соответствии с приложением 9 к настоящим Правилам, ВС предпринимают действия, которые необходимы в соответствии со значением сигналов, приведенных в этом приложении.
Параграф 8. Взаимодействие с общественностью
и средствами массовой информации
155. Для взаимодействия с родственниками пассажиров и членов экипажа, терпящего (потерпевшего) бедствие ВС, а также со средствами массовой информации руководителем ПСО (Р) назначается представитель.
156. Представитель обеспечивает регулярное информирование о ходе проведения ПСО (Р) в виде следующей информации:

1) ІҚО (Ж) жүргізудің жалпы себептері;
2) апатқа ұшыраған ӘК үлгісі;
3) ӘК иесінің/пайдаланушысының атауы (тегі) (тек әуе кемесі иесі/пайдаланушысының ақпараттандыруынан және одан рұқсат алғаннан кейін ғана);
4) рейстің нөмірі (тек әуе кемесі иесі/пайдаланушысының ақпараттандыруынан және одан рұқсат алғаннан кейін ғана);
5) ӘК бортындағы адамдардың саны;
6) іздестірудің жалпы ауданы;
7) іздестіруге жұмылдырылған ӘК саны мен үлгісі, ұшу сағатының саны;
8) жерүсті іздестіру жөніндегі іс-шаралар (қажет болған кезде);
9) іздестіруге қатысып жатқан басқа уәкілетті органдар туралы толық мәлімет;
10) жақын туыстары ақпарат алу үшін байланыс телефонының нөмірі;
11) қосымша ақпарат алу үшін байланыс телефонының нөмірі;
12) бұқаралық ақпарат құралдары үшін байланыс телефонының нөмірі.
157. Өкіл келіп түскен ақпаратты жаңартып отыру үшін ІҚО (Ж) басшысымен және Үйлестіру орталығымен тікелей байланыста болуы қажет.
158. Тексеру процесінде зиян келтіруге жол бермеу үшін тағайындалған өкіл бөгде адамдармен талқылаудан, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары үшін сұхбат барысында оқиғалардың себептері немесе оның алдын алудың мүмкін әдістері туралы өз пікірін немесе болжамын білдіруден аулақ болуы керек.
159. Азаматтық тұлғалардың арасынан қайтыс болғандардың тегі, оған туыстарының келісімі алынбағанға дейін жария етілмеуі керек.
Туыстарына хабарлағанша қаза тапқан, тірі қалған және жарақат алғандар саны туралы мәліметтер ашылады. Әскери қызметшілер арасынан қаза тапқандардың тектері олар қарасты әскери бөлім басшысының нұсқауы бойынша ғана жарияланады.
160. Тірі қалғандардың тектері оларды нақты сәйкестендіргенге дейін жарияланбауы керек.
6. Іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) аяқтау және
тоқтата тұру
1-параграф. Жалпы ережелер
161. ІҚО (Ж) мына жағдайларда аяқталған болып есептеледі:
1) іздестіру-құтқару операцияларына байланысты ӘК немесе адамдардың енді апатқа ұшырау жағдайында еместігі туралы ақпарат келіп түскенде;
2) іздестіріліп жатқан ӘК немесе адамдар табылған және тірі қалғандары құтқарылғанда;
3) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 102-бабына сәйкес апат кезеңінде ӘК, оның жолаушылары мен экипажын іздестіруді тоқтату туралы шешім қабылданғанда.
Іздестіру-құтқару ӘК, ЖІҚК және ПДҚТ ІҚО (Ж) жүргізгеннен кейін бастапқы орналасқан жерге қайтып келгенде ІҚО (Ж) толық аяқталды деп есептеледі.
162. ІҚО (Ж) апатқа ұшыраған ӘК болуы мүмкін (ықтимал) орналасқан жері туралы жаңа деректер қабылданған жағдайда қайта басталады.

1) общая причина проведения ПСО (Р);
2) тип потерпевшего бедствие ВС;
3) название (фамилия) владельца/эксплуатанта ВС (только после информирования владельца/эксплуатанта и получения от него разрешения);
4) номер рейса (только после информирования владельца/эксплуатанта и получения от него разрешения);
5) количество лиц на борту ВС;
6) общий район поиска;
7) количество и типы ВС, задействованных в поиске, и количество часов полетов;
8) мероприятия по наземному поиску (при необходимости);
9) подробные сведения о других полномочных органах, участвующих в поиске;
10) контактный номер телефона для ближайших родственников для получения ими информации;
11) номер контактного телефона для получения дополнительной информации;
12) номер контактного телефона для средств массовой информации.
157. Представитель должен поддерживать прямую связь с руководителем ПСО (Р) и Координационным центром, с целью обновления поступающей информации.
158. Во избежание нанесения вреда процессу расследования назначенный представитель должен избегать обсуждения с посторонними лицами, а также выражения личного мнения или предположений в ходе интервью для средств массовой информации о причинах происшествия или возможных способах его предотвращения.
159. Фамилии погибших из числа гражданских лиц не должны разглашаться до тех пор, пока не будет получено на это согласие родственников.
До уведомления родственников раскрываются сведения о числе погибших, оставшихся в живых и раненых. Фамилии погибших из числа военнослужащих могут разглашаться только по указанию руководителя воинской части, к которой они относятся.
160. Фамилии оставшихся в живых не должны разглашаться до завершения их точной идентификации.
6. Окончание и приостановка
поисково-спасательных операций (работ)
Параграф 1. Общие положения
161. ПСО (Р) считается завершенной в следующих случаях:
1) получена информация о том, что ВС или лица, с которыми связана поисково-спасательная операция, более не терпят бедствие;
2) ВС или лица, поиск которых ведется, обнаружены и оставшиеся в живых спасены;
3) на стадии бедствия в соответствии со статьей 102 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" принимается решение о прекращении поиска ВС, его пассажиров и экипажа.
ПСО (Р) считается полностью завершенной, когда поисково-спасательные ВС, НПСК и СПДГ вернулись после проведения ПСО (Р) к месту первоначальной дислокации.
162. ПСО (Р) возобновляется в случае получения новых данных о возможном (вероятном) местонахождении потерпевшего бедствие ВС.

2-параграф. Іздестіру-құтқару жұмыстарының аяқталуына байланысты
іс-қимылдар
163. ІҚО (Ж) аяқталуы туралы Үйлестіру орталығы дереу ІҚО (Ж)-ға қатыстырылған барлық органдарды, орталықтарды, қызметтерді немесе құралдарды хабардар етеді. Бастапқы хабарлама телефон (радио) арқылы, ал қорытынды хабарлама ІҚО (Ж) аяқталған сәттен бастап бір тәулік ішінде жүзеге асырылады.
3-параграф. Іздестіру-құтқару операцияларының (жұмыстарының)
нәтижелері туралы есептілік және оны сақтауды ұйымдастыру
164. Үйлестіру орталығы мемлекеттік авиацияның ҚҮО-мен бірлесіп, жүргізілген ІҚО (Ж) нәтижелері туралы есепті бір ай мерзімде ресімдейді және оның көшірмелерін авиация саласындағы және мемлекеттік авиацияның уәкілетті органдарына, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органға жолдайды.
Есептілік форматы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
165. Есептілікті сақтауды ІҚО (Ж) аяқталған күннен бастап бес жылдың ішінде Үйлестіру орталығы жүзеге асырады. Үйлестіру орталығы әрбір есептілікке сәйкестендіру нөмірін береді.
4-параграф. Іздестіру-құтқару операцияларының (жұмыстарының)
шығыстарын өтеу тәртібі
166. Әуе кемелері ІҚО (Ж)-ға қатысқан азаматтық авиация ұйымдарына іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда берілгеннен бастап ІҚО (Ж)-ны аяқтауға немесе тоқтата тұруға және тартылған ӘК-ні бастапқы орналасқан жеріне қайтаруға (орналастыруға дейінгі) кезеңде туындаған іздестіру-құтқару жұмыстарына кеткен шығыстар мемлекеттік бюджет есебінен өтеледі.
167. Азаматтық авиация ұйымы ІҚО (Ж)-ны жүзеге асыру кезінде мемлекеттік бюджет есебінен шығындарды өтеу үшін ІҚО (Ж) аяқталғанын немесе тоқтатылғанын хабарлаған күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірмей азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға дәйектемелер мен есептері бар мынадай материалдарды ұсынады:
1) еркін нысанда жасалған және ұйымның басшысы мен ұйымның бас бухгалтері қол қойған келтірілген шығындарды өтеу туралы өтінішті (қаржы қаражатын бөлу үшін заңдық және банктік деректемелерді көрсете отырып (банктің атауы, оның БСК, банк ЖСК, ағымдағы және жинақ шотының нөмірін қоса алғанда);
2) ұйым басшысы, ұйымның бас бухгалтері мен ІҚО (Ж) тартылған әуе кемесінің командирі растаған ұшу бағыттарын және ұшу уақытын көрсете отырып, ІҚО (Ж)-ны жүзеге асыру кезінде орындалған ұшу туралы мәліметтерді қамтитын ұшудың жұмыс жоспарларының көшірмелері;
3) олардың бастапқы орналасқан жеріне қайта оралуын қоса алғанда, ІҚО (Ж) жүзеге асыру кезінде ұшудың нақты орындалуын растайтын аэронавигация ұйымынан алынған анықтама;

Параграф 2. Действия, связанные с
окончанием поисково-спасательных работ
163. О завершении ПСО (Р) Координационным центром незамедлительно уведомляются всех органы, центры, службы или средства, которые были задействованы в ПСО (Р). Первоначальное донесение осуществляется по телефону (радио), а заключительное - в течение суток с момента завершения ПСО (Р).
Параграф 3. Отчетность о результатах
поисково-спасательных операций (работ) и
организация ее хранения
164. Координационный центр совместно с ВКЦ государственной авиации в месячный срок оформляет отчет о результатах проведенной ПСО (Р) и направляет его копии в уполномоченные органы в сфере гражданской и государственной авиации, уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Формат отчета устанавливается в соответствии приложением 10 к настоящим Правилам.
165. Хранение отчета осуществляется Координационным центром в течение пяти лет со дня завершения ПСО (Р). Каждому отчету Координационным центром присваивается идентификационный номер.
Параграф 4. Порядок возмещения
расходов на поисково-спасательные операции (работы)
166. Организациям гражданской авиации, ВС которых участвовали в ПСО (Р), возмещаются расходы за счет государственного бюджета на поисково-спасательные работы, возникшие в период с подачи команды на подъем поисково-спасательного ВС и до объявления об окончании или приостановке ПСО (Р) и возврата привлеченных ВС к местам первоначальной дислокации (базирования).
167. Организация гражданской авиации для возмещения затрат за счет государственного бюджета при осуществлении ПСО (Р), в срок не позднее тридцати рабочих дней со дня объявления об окончании или приостановке ПСО (Р) предоставляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации следующие материалы с обоснованиями и расчетами:
1) составленное в произвольной форме заявление о возмещении понесенных затратах и подписанное руководителем организации и главным бухгалтером организации (с указанием ее юридических и банковских реквизитов для зачисления финансовых средств (включая наименование банка, его БИК, ИИК банка, номер текущего или сберегательного счета));
2) копии рабочих планов полетов, содержащие сведения о выполненных полетах при осуществлении ПСО (Р) с указанием маршрутов полетов и времени полетов, заверенные руководителем организации, главным бухгалтером организации и командиром ВС, задействованного в ПСО (Р);
3) справку от аэронавигационной организации, подтверждающую фактическое выполнение полетов при осуществлении ПСО (Р), включая возврат их к местам первоначальной дислокации;

4) осы ұшулардың жұмыс жоспарының негізінде авиаотын және басқа да жанар-жағармай материалдарының нақты шығысының мөлшері, сондай-ақ төлемге қойылған есеппен расталған оның құны туралы мәліметтер;
5) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 24) тармақшасына сәйкес азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бекіткен субсидияланған бағыттарда ұшуды орындау кезінде ұшу сағатының өзіндік құнын есептеу жөніндегі нұсқаулықтың негізінде жүргізілген ӘК ұшу сағатының өзіндік құнының есептемесі.
168. Іздестіру-құтқару жұмыстарына кеткен шығыстарды өтеу туралы өтінішті тіркеу азаматтық авиация ұйымының өтінішті қабылдағаны туралы растау бере отырып, іздестіру-құтқару жұмыстары мен жасалған төлемдерге кеткен шығыстарды өтеуге арналған өтініштерді тіркеу журналында жүзеге асырылады.
169. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы Қағидалардың 167-тармағында көрсетілген материалдарды тіркеу күнінен бастап он жұмыс күні ішінде оларды тексереді және:
1) дәйексіз немесе толық емес ақпарат анықталған жағдайда азаматтық авиация ұйымы ұсынған материалдарды қайтару себебін көрсете отырып қайтаруды;
2) азаматтық авиация ұйымын хабардар ете отырып, шығындарды өтеу үшін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіпте одан әрі іс-қимылдарды жүзеге асырады.
170. Осы Қағидалардың 167-тармағында көрсетілген материалдар қайтарылған жағдайда, Азаматтық авиация ұйымы оларды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде анықталған кемшіліктерді жою шартымен азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға көрсетілген материалдарды қайта ұсынады. Оларды қайта қарастыру тәртібі осы Қағидалардың 167169-тармақтарына сәйкес айқындалады.
171. Ұсынылған материалдардағы бұрын анықталған кемшіліктерді қайта жоймаған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган ІҚО (Ж)-ны жүзеге асыру кезіндегі шығыстарды өтеу үшін қарауға себебі көрсетілген бас тартуды өтініш берушіге жібереді.
172. Іздестіру-құтқару жұмыстарына кеткен шығыстар өтелгеннен кейін іздестіру-құтқару жұмыстары мен жасалған төлемдерге кеткен шығыстарды өтеуге арналған өтініштерді тіркеу журналында күні, төлем мөлшері және төлем құжатының нөмірі көрсетілген тиісті жазба жүргізіледі.
173. Іздестіру-құтқару жұмыстарына кеткен шығыстарды мемлекеттік бюджет есебінен өтеуге үміткер азаматтық авиация ұйымы мен азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган арасындағы оның құнын өтеу себебі бойынша туындаған даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген сот тәртібімен шешіледі.

4) сведения о фактически израсходованом количестве авиатоплива и других горюче-смазочных материалах на основе данных рабочих планов полетов, а также его стоимости, подтвержденной выставленным счетом на оплату;
5) расчет себестоимости летного часа ВС, произведенного на основе Инструкции по расчету себестоимости летного часа при выполнении полетов на субсидируемых маршрутах, утвержденной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, в соответствии с подпунктом 24) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
168. Регистрация заявления на возмещение расходов на поисково-спасательные работы осуществляется в журнале регистрации заявлений на возмещение расходов на поисково-спасательные работы и произведенных выплатах, с выдачей организации гражданской авиации подтверждения о принятии заявления.
169. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации в течение десяти рабочих дней со дня регистрации, указанных в пункте 167 настоящих Правил материалов, производит их проверку и осуществляет:
1) возврат представленных материалов организации гражданской авиации в случае выявления в них недостоверной либо неполной информации с указанием причин возврата;
2) дальнейшие действия в порядке, установленным бюджетным законодательством Республики Казахстан для возмещения затрат, с уведомлением организации гражданской авиации.
170. Организация гражданской авиации в случае возврата материалов, указанных в пункте 167 настоящих Правил, в течение пятнадцати рабочих дней со дня их получения повторно представляет указанные материалы в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации при условии устранения выявленных недостатков. Порядок повторного их рассмотрения определяется в соответствии с пунктами 167-169 настоящих Правил.
171. В случае повторного неустранения ранее выявленных недостатков в представленных материалах, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации направляет заявителю мотивированный отказ в рассмотрении для возмещения затрат за счет государственного бюджета при осуществлении ПСО (Р).
172. После возмещения расходов на поисково-спасательные работы в журнале регистрации заявлений на возмещение расходов на поисково-спасательные работы и произведенных выплатах производится соответствующая запись с указанием даты, размера выплаты и номера платежного документа.
173. Споры, возникающие между организацией гражданской авиации, претендующей на возмещение расходов на поисково-спасательные работы за счет государственного бюджета и уполномоченным органом в сфере гражданской авиации по поводу возмещения его стоимости, разрешаются в судебном порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

174. Төлемдерді заңсыз алуға бағытталған іс-қимылдар Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке алып келеді.
5-параграф. Іздестіру-құтқару операцияларын (жұмыстарын) талқылау
175. ІҚО (Ж)-ны аяқталғаннан кейін азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органдар осындай операцияға қатыстырылған персоналдың, апатқа ұшыраған ӘК пайдаланушысының және басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен тұлғалардың қатысуымен ІҚО (Ж)-ны талқылау ұйымдастырылады.
ІҚО (Ж) талқылау ІҚО (Ж) әдістерінің тиімділігін арттыру мен жетілдіру мақсатында жүзеге асырылады.
ІҚО (Ж) жүргізудің тиімсіздігі салдарынан адамдардың кінәлілігін белгілеу талқылау нысанасы болып табылмайды.
176. Талқылаудың қорытындылары бойынша азаматтық және мемлекеттік авиация саласындағы және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органдар ұшуды іздестіру-құтқаруды қамтамасыз етуді жетілдіру жөнінде ұсынымдар әзірлейді, таратады және олардың орындалуын бақылайды.
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларға
1-қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз ету схемасы
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларға
2-қосымша
Іздестіру мен құтқару ауданында (облысында) іздестіру-құтқару
операцияларын (жұмыстарын) ұйымдастыру мен жүргізудің үлгілік
жоспары
Негізгі бөлім
1. Оларға сәйкес жоспар жасалатын құжаттар.
2. Облыс аумағында іздестіру мен құтқаруды ұйымдастыру және өткізу.
3. Іздестіру-құтқару күштері және ұшуды іздестіру-құтқарумен қамтамасыз ету құралдары кезекшілерінің жауапкершілік аудандары.
4. ІҚО (Ж) жүргізу үшін бөлінген күштер мен құралдар.
5. Іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының облыс аумағында шоғырлану орындары.
6. Облыс аумағындағы іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының кезекшілерін хабардар ету тәртібі.
7. Түрлі ведомстволар мен ұйымдар арасында өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
8. ІҚО (Ж) жүргізу кезінде байланыс ұйымдастыру.
9. Емдеу-эвакуациялау іс-шараларының жоспары.
Қосымша
1. Іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының кезекшілерін және олардың өзара әрекет етуін ұйымдастыру схемасы.
2. Кезекші іздестіру-құтқару күштері мен құралдарының жауапкершілік ауданының картасы.
3. ІҚО (Ж) жүргізу кезіндегі хабардар ету және жедел байланыс схемасы.
4. Облыс аумағындағы климаттық-географиялық және гидрометеорологиялық жағдайлар.

174. Действия, направленные на незаконное получение выплат, влекут ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Параграф 5. Разбор поисково-спасательной операции (работ)
175. По завершению ПСО (Р) уполномоченные органы в сфере гражданской и государственной авиации и в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера организуют разбор ПСО (Р) с участием персонала, задействованного в такой операции, эксплуатанта потерпевшего бедствие ВС и других заинтересованных государственных органов и лиц.
Разбор ПСО (Р) осуществляется в целях повышения эффективности и совершенствования методов ПСО (Р).
Установление виновности лиц вследствие неэффективности проведения ПСО (Р) не является предметом разбора.
176. По итогам разбора уполномоченные органы в сфере гражданской и государственной авиации и в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера разрабатывают рекомендации по совершенствованию поисково-спасательного обеспечения полетов, рассылают и контролируют их выполнение.
Приложение 1
к Правилам по организации
поисково-спасательного
обеспечения полетов
на территории
Республики Казахстан
Схема поисково-спасательного обеспечения
полетов на территории Республики Казахстан
Приложение 2
к Правилам по организации
поисково-спасательного
обеспечения полетов
на территории
Республики Казахстан
Типовой план
организации и проведения поисково-спасательных
операций (работ) в районе поиска и спасания (области)
Основные разделы
1. Документы, в соответствии с которыми разработан план.
2. Организация и проведение поиска и спасания на территории области
3. Районы ответственности дежурных поисково-спасательных сил и средств по поисково-спасательному обеспечению полетов.
4. Силы и средства, выделяемые для проведения ПСО (Р).
5. Места базирования дежурных поисково-спасательных сил и средств на территории области.
6. Порядок оповещения дежурных поисково-спасательных сил и средств на территории области.
7. Организация взаимодействия между различными ведомствами и организациями.
8. Организация связи при проведении ПСО (Р).
9. План лечебно-эвакуационных мероприятий.
Приложения
1. Схема организации дежурных поисково-спасательных сил и средств и их взаимодействия.
2. Карта районов ответственности дежурных поисково-спасательных сил и средств.
3. Схема оповещения и организации оперативной связи при проведении ПСО (Р).
4. Климато-географические и гидрометеорологические условия на территории области.

5. Облыс аумағында ІҚО (Ж) жүргізу кезіндегі жедел штабтың құрамы.
6. Телефон анықтамалығы.
Жоспар ІҚО (Ж)-ға тартылған мемлекеттік органдар мен тұлғалар қабылдаған іс-қимылдардың бөлшегін:
1) іздестіру мен құтқару ауданында ІҚО (Ж) жүргізу тәсілдерін;
2) қолда бар байланыс жүйелері мен құралдарын пайдалануды;
3) басқа іздестіру және құтқару үйлестіру орталықтарымен бірлесіп қабылданған іс-қимылдарды;
4) бағыт бойынша ұшып келе жатқан ӘК мен теңіздегі суүсті кемелерін авариялық хабардар ету әдістерін;
5) ІҚО (Ж) жүргізу тапсырылған адамдардың міндеттері мен құқықтарын;
6) метеорологиялық немесе басқа жағдайлардан туындаған құралдарды қайта орналастыру ықтималдығын;
7) метеомәліметтер мен болжамдарды, NOTAM хабарламасын қабылдау әдістерін;
8) суға қонуға мәжбүр болған ӘК-ні суүсті кемелері орналасқан аудаға бағыттау әдістерін;
9) іздестіру-құтқару ӘК-ні апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК-ге бағыттау әдістерін;

5. Состав оперативного штаба при проведении ПСО (Р) на территории области.
6. Телефонный справочник.
Планы содержат детали действий, предпринимаемых государственными органами и лицами, привлекаемыми к ПСО (Р), включая:
1) способы проведения ПСО (Р) в районе поиска и спасания;
2) использование имеющихся систем и средств связи;
3) действия, предпринимаемые совместно с другими координационными центрами поиска и спасания;
4) методы аварийного оповещения ВС, следующих по маршруту, и надводных судов в море;
5) обязанности и права лиц, которым поручено ведение ПСО (Р);
6) возможное передислоцирование средств, вызываемое метеорологическими или другими условиями;
7) методы получения метеосводок и прогнозов, сообщений NOTAM;
8) методы наведения ВС, вынужденных совершать посадку на воду, на район расположения надводных судов;
9) методы наведения поисково-спасательных ВС на ВС, терпящие бедствие;

10) заңсыз қол сұғу объектісі екендігі белгілі болған немесе болжанған ӘК-ге қатысты көмек көрсету үшін ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары мен басқа мүдделі ведомстволармен өзара іс-қимылда қабылдануға жататын бірлескен шараларды;
11) ІҚО (Ж) кезінде қолданылған ӘК мен суүсті кемелерін, сондай-ақ жерүсті көлік құралдарына мүмкін болатын шекте қызмет көрсету және отын құю жөніндегі шараларды қамтиды.
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларға
3-қосымша
Іздестіру-құтқару әуе кемелерін мүлікпен және керек-жарақпен
жасақтау

10) совместные меры, подлежащие принятию во взаимодействии с органами ОВД (УВД) и другими заинтересованными ведомствами для оказания помощи ВС, в отношении которого известно или предполагается, что оно является объектом незаконного вмешательства;
11) меры по обслуживанию и заправке в возможных пределах ВС и надводных судов, а также наземных транспортных средств, используемых во время ПСО (Р).
Приложение 3
к Правилам по организации
поисково-спасательного
обеспечения полетов
на территории
Республики Казахстан
Оснащение
поисково-спасательных воздушных судов
имуществом и снаряжением

2. Құтқару мүлкі мен керек-жарағының тізбесінің 1-20-тармақтарында көрсетілген құтқару мүлкі мен керек-жарағы арнайы жұмсақ қаптарға немесе контейнерлерге салынады. Мүлік (жүзу құралдарынан басқа) су өтпейтін қаптарға салынады.
3. Құтқару кеудешелері (белдіктері) байламдардан алынады және олар үшін көзделіп қолдануға дайындалған ораммен тиеледі.
4. Қаптардың (контейнерлердің) сыртқы бетіне жиынтықтың ішіндегіні белгілейтін ені 50 мм түрлі-түсті сақиналы жолақ түріндегі таңба бекітіледі:
ҚЫЗЫЛ – дәрі-дәрмек пен медициналық көмек көрсету құралдары;
КӨК - су және азық-түлік;
САРЫ - киім-кешек, ұйықтау қапшықтары, палатка;
ҚАРА - радиостанциялар, сигналдық құралдар, ыдыс-аяқ;
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларға
4-қосымша
Жерүсті іздестіру-құтқару командаларын ЖІҚК техникалық
құралдармен жарақтандыру

2. Спасательное имущество и снаряжение, указанное в пунктах 1-20 Перечня спасательного имущества и снаряжения укладывается в специальные мягкие мешки или контейнеры. Имущество (кроме плавательных средств) упаковывается в водонепроницаемые мешки.
3. Спасательные жилеты (пояса) расконсервируются и загружаются в предусмотренной для них упаковке подготовленными к применению.
4. На наружной поверхности мешков (контейнеров) прикрепляется маркировка в виде цветных кольцевых полос шириной 50 мм, обозначающих содержимое комплекта:
КРАСНАЯ – медикаменты и средства оказания медицинской помощи;
СИНЯЯ – вода и продовольствие;
ЖЕЛТАЯ – обмундирование, спальные мешки, палатка;
ЧЕРНАЯ – радиостанции, сигнальные средства, посуда.
Приложение 4
к Правилам по организации
поисково-спасательного
обеспечения полетов
на территории
Республики Казахстан
Оснащение техническими средствами
наземных поисково-спасательных команд (НПСК)

1. Айқынсыздық кезеңі үшін Үйлестіру орталығының кезекші
ауысымының іс-қимылын бақылау тізбесі
Бастапқы іс-қимыл
1. Іздестіру-құтқару операциясының (жұмысының) үйлестірушісін айқындау.
2. ӘК-нің ұшуы барысында оның жіберілгені және белгіленген пунктіге келмеуі туралы соңғы деректерді тексеру.
3. Осы қосымшаның 2-бөліміне сәйкес ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарына байланыс құралдарының көмегімен іздестіруді жүргізуге жәрдем көрсету.
4. Осы қосымшаның 3-бөлімінде белгіленген формат бойынша метеорологиялық ақпаратты сұрату.
5. Хабардар ету схемасы бойынша барлық мүдделі органдарды хабардар ету.
6. Әуе кемесінің тұрған орны анықталған және ол қауіпсіздікте болғанда, белгісіздік кезеңін жабу және барлық мүдделі органдарға қажетті хабарландыруды жіберу.
7. Егер байланыс құралдарының көмегімен алдын ала іздестіру кезінде кеменің орналасқан жері анықталмаған болса, алаңдаушылық кезеңін жариялау.
Байланыс құралдарының көмегімен әуе кемесін іздестіру
1. ӘК-нің келмегендігіне көз жеткізу үшін межелі әуежай және қосалқы әуежайлармен байланыс орнату. Барлық бақыланбайтын әуежайлар мен әуеайлақтардағы тұрақ алаңының физикалық тексерісін сұрату.
2. Ұшып шығу және қайтып оралмау фактісін растау үшін ұшып шыққан әуежаймен байланысу. Ұшу жоспарының мәліметтерін тексеру.
3. Із-түзсіз жоғалған ӘК-мен радиобайланыс орнатуға әрекет етуді өтініп, аталған бағыт бойынша ұшуды орындау жағдайындағы немесе оған жақын орналасқан ӘК-ге шектес жатқан ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары арқылы хабарласу.
4. Аталған ӘК ұшып өтуі мүмкін аудандардың шегінде орналасқан ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарын және әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскерін авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету.
Метеорологиялық ақпарат
1. Көру деңгейі және оларды нашарлататын, мысалы, тұман, түтін немесе мұнар сияқты факторлар, сондай-ақ метеожағдайдағы соңғы өзгерістердің уақыты.
2. Желдің бағыты мен жылдамдығы, сондай-ақ соңғы уақытта болған өзгерістер.
3. Бұлттылық, бұлттардың төменгі шегі және т.б., сондай-ақ соңғы уақытта болған өзгерістер.
4. Ауа температурасы.
5. Барометрлік қысым.
6. Жауын немесе қар жауып жатқаны немесе жауғаны туралы, сондай-ақ жауын-шашынның басталған немесе оның аяқталған уақыты.
7. Найзағай, қар, бұршақ, мұз қиыршығы немесе көктайғақ сияқты қолайсыз құбылыстар болып жатқаны немесе болғаны туралы, сондай-ақ олардың басталу және аяқталу уақыты.
2. Алаңдаушылық кезеңі үшін Үйлестіру орталығы кезекші
ауысымының іс-қимылын бақылау тізбесі
Бастапқы іс-қимыл
Ескертпе: айқынсыздық кезеңі үшін бақылау тізбесінің пункттерін ескеру қажет.
1. Көмек көрсету үшін кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда (командалар) беру.

1. Контрольный перечень
действий дежурной смены Координационного центра
для стадии неопределенности
Начальные действия
1. Определить координатора поисково-спасательной операции (работ).
2. Проверить последние данные об отправлении ВС, ходе его полета и его неприбытии в установленный пункт.
3. Оказать содействие органам ОВД (УВД) в проведении поиска с помощью средств связи в соответствии с разделом 2 настоящего приложения.
4. Запросить метеорологическую информацию по формату, установленному разделом 3 настоящего приложения.
5. Оповестить все заинтересованные органы по схеме оповещения.
6. В случае, если местонахождение воздушного судна установлено и оно находится в безопасности, закрыть стадию неопределенности и направить необходимое оповещение во все заинтересованные органы.
7. Если в результате предварительного поиска с помощью средств связи местонахождение судна не установлено, объявить стадию тревоги.
Поиск воздушного судна с помощью средств связи
1. Связаться с аэропортом назначения и запасными аэропортами, чтобы убедиться в том, что ВС не прибыло. Запросить физическую проверку стояночных площадок во всех неконтролируемых аэропортах и аэродромах.
2. Связаться с аэропортом отправления для подтверждения факта вылета и невозвращения. Проверить данные плана полета.
3. Обратиться через смежные органы ОВД (УВД) к ВС, выполняющим полет по данному маршруту или близко от него, с просьбой предпринять попытку установить радиоконтакт с пропавшим без вести ВС.
4. Обеспечить аварийное оповещение органов ОВД (УВД) и войск противовоздушной обороны, находящихся в пределах районов, через которые могло совершить пролет данное ВС.
Метеорологическая информация
1. Уровень видимости и факторы, ее ухудшающие, например, туман, дым или дымка, а также время последних изменений в метеоусловиях.
2. Направление и скорость ветра, а также имевшие в последнее время изменения.
3. Облачность, нижняя граница облаков и т.д., а также имевшие в последнее время изменения.
4. Температура воздуха.
5. Барометрическое давление.
6. Идет или прошел ли дождь или снег, а также время начала выпадения осадков и их прекращения.
7. Имеют или имели ли место такие неблагоприятные явления, как гроза, снег, град, ледяная крупа или гололед, а также время их начала и прекращения.
2. Контрольный перечень
действий дежурной смены Координационного центра
для стадии тревоги
Начальные действия
Примечание: необходимо учесть пункты контрольного перечня для стадии неопределенности.
1. Дать команду (команды) на подъем дежурного поисково-спасательного ВС для оказания помощи.

2. Схемаға сәйкес авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету.
3. ӘҚҚ органы арқылы аталған бағыт бойынша ұшуды орындау жағдайындағы ӘК тарапынан көмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
4. Егер авариялық ӘК-де қалыпты пайдалану режимі қалпына келтірілген болса, онда ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары арқылы оның қауіпсіздігі кепілдендірілген жағдайға дейін оның бақылауын жүзеге асыру қажет.
5. Көмек көрсету аяқталған кезде, алаңдаушылық кезеңін жабу.
6. Егер жағдай нашарласа және ӘК-ге маңызды және тікелей қауіп төніп тұрса, апат кезеңін жариялау.
Әуе кемесі есепті уақытта келмеген жағдайға арналған қосымша бақылау
тізбесі
1. Кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету.
2. Апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК-мен байланыс орнату өтінішімен ӘҚҚ органдарына хабарласу.
3. Ұсынылған ұшу жоспарын талдау.
4. ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарын және ӘҚҚ әскерін авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету.
5. ӘҚҚ органы арқылы аталған бағыт бойынша ұшуды орындау жағдайындағы ӘК тарапынан көмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
6. Белгіленген схема бойынша авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету.
7. Шектес үйлестіру орталығын авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету (егер авариялық ӘК ұшуы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына жақын жүзеге асырылса).
8. Іздестіруді жоспарлауға және ІҚҚ (Ж)-ның бастапқы жоспарын пысықтауға кірісу.
9. Кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда (командалар) беру және оны бастапқы іздестіруді жүргізу үшін жіберу.
10. Егер ӘК тұрған орын анықталса, барлық мүдделі тараптарды хабарландыру.
11. Егер жағдай нашарласа және болжамдағандай ӘК-ге маңызды және тікелей қауіп төніп тұрса, апат кезеңін жариялау.
Заңсыз араласу актілері болған жағдайдағы қосымша бақылау
тізбесі
1. Белгіленген схема бойынша авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету.
2. Іздестіру-құтқару ӘК-ні авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету.
3. Шектес үйлестіру орталығын авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету (егер авариялық ӘК ұшуы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасына жақын жүзеге асырылса).
4. Одан кейінгі іс-қимылдарды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Терроризмге қарсы орталығының нұсқауына сәйкес жүзеге асырылатын болады.
5. Егер ӘК құрлыққа немесе суға мәжбүрлі түрде қонуға ниет білдіру немесе қонуы мүмкін болмаса, апат кезеңін жариялау.
3. Апат кезеңі үшін Үйлестіру орталығының кезекші ауысымы
іс-қимылын бақылау тізбесі
Ескертпе: айқынсыздық және алаңдаушылық кезеңдері үшін бақылау тізбелерінің пункттерін ескеру қажет.
1. Шектес үйлестіру орталығына авариялық хабардар етуді қамтамасыз ету (егер әуе кемесінің ұшуы Қазақстан Республикасы Мемлекеттік шекарасына жақын жүзеге асырылса).

2. Обеспечить аварийное оповещение согласно схеме.
3. Через орган ОВД организовать обеспечение помощи со стороны ВС, выполняющих полет по данному маршруту.
4. Если на аварийном ВС восстановлен нормальный эксплуатационный режим, то необходимо осуществлять через органы ОВД (УВД) контроль за ним до тех пор, пока не будет гарантирована его безопасность.
5. Закрыть стадию тревоги, когда оказание помощи завершено.
6. Если ситуация ухудшается и ВС угрожает серьезная и непосредственная опасность, объявить стадию бедствия.
Дополнительный контрольный перечень
на случай неприбытия воздушного судна в расчетное время
1. Обеспечить аварийное оповещение дежурного поисково-спасательного ВС.
2. Обратиться к органам ОВД с просьбой установить связь с терпящим бедствие ВС.
3. Проанализировать представленный план полета.
4. Обеспечить аварийное оповещение органов ОВД (УВД) и войск ПВО.
5. Через орган ОВД организовать обеспечение помощи со стороны ВС, выполняющих полет по данному маршруту.
6. Обеспечить аварийное оповещение по установленной схеме.
7. Обеспечить аварийное оповещение сопредельного координационного центра (если полет аварийного ВС осуществляется вблизи Государственной границы Республики Казахстан).
8. Приступить к планированию поиска и выработке начального плана ПСО (Р).
9. Дать команду (команды) на подъем дежурного поисково-спасательного ВС и направить его для проведения первоначального поиска.
10. Если место нахождения ВС установлено, уведомить все заинтересованные стороны.
11. Если ситуация ухудшается и ВС, как предполагается, угрожает серьезная и непосредственная опасность, объявить стадию бедствия.
Дополнительный контрольный перечень
на случай актов незаконного вмешательства
1. Обеспечить аварийное оповещение по установленной схеме.
2. Обеспечить аварийное оповещение поисково-спасательного ВС.
3. Обеспечить аварийное оповещение сопредельного координационного центра (если полет аварийного ВС осуществляется вблизи Государственной границы Республики Казахстан).
4. Дальнейшие действия осуществлять в соответствии с указанием Антитерростического центра Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
5. Если существует вероятность того, что ВС намерено совершить или совершило вынужденную посадку на суше или на воде, объявить стадию бедствия.
3. Контрольный перечень действий
дежурной смены Координационного центра
для стадии бедствия
Примечание: необходимо учесть пункты контрольных перечней для стадий неопределенности и тревоги.
1. Обеспечить аварийное оповещение сопредельного координационного центра (если полет аварийного ВС осуществляется вблизи Государственной границы Республики Казахстан).

2. Кезекші іздестіру-құтқару ӘК-ні көтеруге команда беру және оны апат орнына (егер ол белгілі болса) жіберу.
3. Бастапқы іздестіру іс-қимылдарының жоспарын әзірлеу.
4. ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары арқылы іздестіру-құтқару ӘК экипажына өткізілген операцияға қатысты ақпаратты ұсыну.
5. ІҚО (Ж) жүргізу орнында үйлестіруші (ІҚО (Ж) басшысы) тағайындау туралы мәселені РДО-мен келісу.
6. ІҚО (Ж) жүргізу орнында ӘК үйлестірушісін тағайындау.
7. Тағайындалған ІҚО (Ж) басшысына іс-қимылдардың бастапқы жоспары туралы ақпаратты тапсыру.
8. Апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК туралы соңғы радиолокациялық ақпарат туралы ӘҚҚ (ӘҚБ) органдары мен ӘҚҚ әскерін сұрастыру.
9. Оқиға куәгерлерімен байланыс ұйымдастыру үшін РДО органдарына хабарлама мен байланыс телефонын беру.
10. ӘҚҚ органы арқылы аталған бағыт бойынша ұшуды орындайтын ӘК тарапынан көмекпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
11. ӘҚҚ органы арқылы апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК-ні байланыс жасау.
12. Қолданған шаралар туралы апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК-мен ақпараттандыру.
13. Апатқа ұшырау жағдайындағы ӘК-ні пайдаланушымен байланыс орнату және байланыс жасау.
14. Деректерді тіркеу және іздестіру іс-қимылдары мен іздестіру тиімділігін бағалауға қатысты тиісті карталарды жүргізу.
15. Сәтті іздестірген және құтқару операциясы аяқталған жағдайда, апаттық кезеңді жабу.
16. Талап етілген қорытынды есептерді дайындау.
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларға
7-қосымша
Апатқа ұшыраған әуе кемелерін іздестіруді жүргізу әдістемесі
1. Апатқа ұшыраған әуе кемелерінің экипаждарын іздестіру ауданын
анықтау әдістемесі
Қосымша мәліметтер болмаған жағдайда, жалпы көріністе іздестіру ауданы мынадай жағдайда айқындалуы мүмкін (1-сурет):
1) жұмыс картасына апатқа ұшыраған ӘК-нің, ұшу кезінде онымен байланыс болған (А нүктесі) соңғы бақылау нүктесінен, ол келмеген немесе онымен байланыс орнатылмаған (В нүктесі) нүктеге дейінгі берілген ұшу бағытының учаскесі (АВ) енгізіледі;
2) карта масштабында бағыт учаскесінің бойымен (АВ) А нүктесін ұшып өткен кезде ӘК орнын айқындаудың қателіктерінің мәніне тең, ені ±r болатын жолақ салынады (a, f, g, b жолақтары);
3) В нүктесінен бағыт сызығына көлденең S жолын ұшып өту уақыты ішінде ӘК-нің L бүйірге ең үлкен ауытқуына тең Ве және Вd бөліктері қалады.
Картада пайда болған пішін (а, d, е, b, с) апатқа ұшыраған ӘК ең ықтимал тұрған жердің ауданы болады.
2. Апатқа ұшырағандарды радиотехникалық іздестіруді орындау
әдістемесі
Апатқа ұшыраған ӘК экипажын іздестіру-құтқару ӘК және радиоторауылдауыш аппаратураның ерекше жоғары жиілігінің (ЕЖЖ) және (ЖЖ) көмегімен іздестіру іздестірудің негізгі әдісі болып табылады.
Апатқа ұшыраған ӘК орналасқан жері анықталған ауданға шыққаннан кейін іздестіру-құтқару ӘК экипажы авариялық радиостанция сигналын анықтағанға дейін іздестіруді жүзеге асырады.

2. Дать команду на подъем дежурного поисково-спасательного ВС и направить его в место бедствия (если оно известно).
3. Разработать план первоначальных поисковых действий.
4. Предоставить через органы ОВД (УВД) экипажу поисково-спасательного ВС информацию, касающуюся проводимой операции.
5. Согласовать с РКЦ вопрос о назначении координатора на месте проведения ПСО (Р) (руководителя ПСО (Р)).
6. Назначить координатора ВС на месте проведения ПСО (Р).
7. Передать информацию о первоначальном плане действий назначенному руководителю ПСО (Р).
8. Опросить органы ОВД (УВД) и войск ПВО о последней радиолокационной информации о терпящем бедствии ВС.
9. Дать в РКЦ сообщение и контактный телефон для организации связи с очевидцами происшествия.
10. Через орган ОВД организовать обеспечение помощи со стороны ВС, выполняющих полет по данному маршруту.
11. Поддерживать связь с терпящим бедствие ВС через органы ОВД.
12. Информировать терпящее бедствие ВС о предпринятых действиях.
13. Установить контакт и поддерживать связь с эксплуатантом терпящего бедствие ВС.
14. Регистрировать данные и вести соответствующие карты, относящиеся к поисковым действиям и оценке эффективности поиска.
15. В случае успешного поиска и завершения спасательной операции закрыть стадию бедствия.
16. Подготовить требуемые заключительные отчеты.
Приложение 7
к Правилам по организации
поисково-спасательного
обеспечения полетов
на территории
Республики Казахстан
Методики проведения
поиска воздушных судов, потерпевших бедствие
1. Методика определения района поиска
экипажей воздушных судов, потерпевших бедствие
В общем виде, когда нет дополнительных сведений, район поиска может быть определен следующим образом (рисунок 1):
1) на рабочей карте наносится участок (АВ) заданного маршрута полета ВС, потерпевшего бедствие, от последней контрольной точки, при пролете которой с ним имелась связь (точка А), до точки, в которую он не прибыл или в которой с ним не была установлена связь (точка В);
2) вдоль участка маршрута (АВ) в масштабе карты наносится полоса шириной ±r, равной значению погрешностей определения места ВС при пролете точки А (полоса a, f, g, b);
3) из точки В перпендикулярно линии маршрута откладываются отрезки Ве и Вd, равные максимальному боковому уклонению L ВС за время прохождения пути S.
Полученная на карте фигура (a, d, e, b, c) и будет районом наиболее вероятного местонахождения ВС, потерпевшего бедствие.
2. Методика выполнения
радиотехнического поиска потерпевших бедствие
Поиск экипажей ВС, потерпевших бедствие, поисково-спасательными ВС и с помощью особо высоких частот (ОВЧ) и высоких частот (ВЧ) радиопеленгационной аппаратуры, является основным методом поиска.
Рисунок 2. Маневр для выхода на аварийную радиостанцию
с использованием автоматического радиокомпаса (АРК)
После выхода в район места нахождения ВС, потерпевшего бедствие, экипаж поисково-спасательного ВС осуществляет поиск до обнаружения сигнала аварийной радиостанции.

АРК–У2, АРК–УД, ЮР-26 радиокомпастарының көмегімен жұмыс істейтін авариялық радиостанция (радиомаяк) сигналы табылған кезде, ӘК, радиоторауылдауыш ЕЖЖ-ның курстық бұрыштарының көрсеткіштер индикациясының беріктігіне көз жеткізген соң, іздестіру-құтқару ӘК экипажы ӘК-ні көрсетілген радиостанцияға әкелуді жүзеге асырады.
Радиокомпастың курстық көрсеткішінің (ККР) көрсету тілі 1800 градусқа бұрылуы бойынша айқындалатын авариялық радиостанция (радиомаяк) ұшып өткеннен кейін экипаж зардап шеккендерді көзбен шолып табуды қамтамасыз ететін ұшу биіктігінде оған қайта шығуды ескере отырып, маневр (2-сурет) орындайды.
3. Іздестіру ауданын көзбен шолу үшін квадраттарға бөлу тәртібі
Көзбен шолып тексеру кезінде іздестіру ауданы көзбен шолып іздестіру торы бар палеткаға сәйкес көлемі 20х20 шақырым болатын квадраттарға бөлінеді (3-сурет). Қажет болған жағдайда 20х20 шақырым квадрат палеткаға сәйкес 10х10 шақырым болатын 4 квадратқа бөлінеді. Ойлы-қырлы жерлері көп орманды жерді жан-жақты тексеру үшін жерүсті іздестіру-құтқару командасы 10х10 шақырым квадратты 5х5 шақырым болатын 4 квадратқа бөледі.
ІҚЖ басшысы (үйлестірушісі) бірінші кезектегі тексерулердің квадратын және іздестіру бағытын айқындайды.
Көзбен шолып іздестіру торы бар палетканы пайдаланған кезде:
1) палетканың ортасын әуеайлақтың бақылау нүктесімен (ӘБН) сипатты бағдарымен немесе болжамды апат ауданының орталығымен біріктіру;
2) палетканың көлденең осін шынайы меридианның солтүстік бағытымен немесе болжамды ұшу бағытының перпендикуляр осімен біріктіру;
3) картада пайда болған квадраттарды палетка нөміріне сәйкес нөмірлеу.
4. Апатқа ұшыраған әуе кемелерінің экипаждарын көзбен шолып іздестіру
тәсілдері
Егер іздестіру ауданын радиотехникалық құралдар көмегімен іздестіру нәтижесінде апатқа ұшырағандар табылмаса және олармен байланыс орнатылмаса, ІҚО (Ж) басшысының (үйлестірушісінің) шешімімен "Гребенка", "Параллель галстау", "Кеңейтілетін квадрат және берілген бағыт" тәсілдерімен жүзеге асырылатын көзбен шолып іздестіру жүргізіледі:
1) "Гребенка" тәсілімен іздестіру (4-сурет) әдетте аз уақытта үлкен ауданды қарау мақсатында және іздестіру-құтқару ӘК-нің саны жеткілікті болған жағдайда қолданылады.
"Гребенка" тәсілі көзбен шолып көру мен іздестіру аппаратурасының іс-қимылының қашықтығы шамамен 75 % құрайтын аралықта параллель тік сызықты бағыттар бойынша бірлесіп ұшу арқылы ӘК тобымен іздестіру ауданын бір уақытта тексеру болып табылады.
"Гребенка" тәсілі іздестіру-құтқару ӘК орналасу орнынан алыстаған кезде іздестіруді ұйымдастыру кезінде қолданылады.

При обнаружении с помощью радиокомпасов АРК–У2, АРК–УД, ЮР-26 сигнала работающей аварийной радиостанции (радиомаяка), убедившись в устойчивости индикации указателя курсовых углов ВС, ОВЧ радиопеленгатора, экипаж поисково-спасательного ВС осуществляет привод ВС на указанную радиостанцию.
После пролета аварийной радиостанции (радиомаяка), что определяется по повороту стрелки указателя курсового указателя радиокомпаса (КУР) на 1800, экипаж выполняет маневр (рисунок 2) с расчетом повторного выхода на нее на высоте полета, обеспечивающей визуальное обнаружение пострадавших. Снижение с заданной высоты осуществляется с разрешения руководителя полетов.
3. Порядок разбивки района поиска на
квадраты для визуального поиска
При визуальном обследовании район поиска разбивается на квадраты размером 20х20 километров согласно палетке с сеткой визуального поиска (рисунок 3). При необходимости квадрат 20х20 км разбивается на 4 квадрата 10х10 километров в соответствии с палеткой. Для более детального обследования сильнопересеченной лесистой местности наземной поисково-спасательной командой квадрат 10х10 километров разбивается на 4 квадрата 5х5 километров.
Руководителем (координатором) ПСО (Р) определяются квадраты первоочередного обследования и маршрут поиска.
При использовании палетки с сеткой визуального поиска необходимо:
1) совместить центр палетки с контрольной точкой аэродрома (КТА), характерным ориентиром или центром предполагаемого района бедствия;
2) совместить поперечную ось палетки с северным направлением истинного меридиана или перпендикулярно оси предполагаемого маршрута полета;
3) пронумеровать полученные на карте квадраты в соответствии с нумерацией палетки.
4. Способы визуального поиска
экипажей воздушных судов, потерпевших бедствие
Если в результате сплошного обследования района поиска с помощью радиотехнических средств потерпевшие бедствие не обнаружены и связь с ними не установлена, решением руководителя (координатора) ПСО (Р) производится визуальный поиск, который может осуществляться следующими способами: "Гребенка", "Параллельное галсирование", "Расширяющийся квадрат и заданный маршрут":
1) поиск способом "Гребенка" (рисунок 4) применяется в целях просмотра большей площади в минимальное время и при наличии достаточного количества поисково-спасательных ВС.
Способ "Гребенка" заключается в одновременном обследовании района поиска группой ВС путем совместного полета по параллельным прямолинейным маршрутам на интервалах, составляющих примерно 75% визуальной видимости или дальности действия поисковой аппаратуры.
Способ "Гребенка" применяется, как правило, при организации поиска при больших удалениях от места базирования поисково-спасательных ВС.
Рис. 4. Поиск способом "Гребенка"

2) "Параллель галстау" тәсілімен іздестіру (5, 6-сурет) қолда бар іздестіру-құтқару ӘК саны жеткіліксіз болған жағдайда және ауқымды ауданды тексеру үшін қолданылады.
Бұл әдіс кезінде іздестіру ауданы бір уақытта бірнеше бір ӘК-мен немесе дәйекті түрде бір ӘК-мен қарастырылатын бірнеше іздестіру учаскелеріне (жолақтарына) бөлінуі мүмкін.
Іздестіру апатқа ұшыраған ӘК-нің тұрған жерінің ең ықтимал учаскесінен (жолағынан) басталуы керек.
Галстар арасындағы қашықтық (25 % жабуды қамтамасыз еткен жағдайда) "Гребенка" тәсілімен іздестіру кезіндегі ӘК арасындағы аралық сияқты орнатылады. Тексеру жолақтары арасындағы интервал галстар арасындағы қашықтықтың жартысына тең етіп алынады. Айналымдар санын азайту үшін галстардың тік сызықты учаскелерін мақсатты түрде тексеру жолақтарының бойымен бағыттау.
"Параллель галстау", "Кеңейтілетін квадрат және берілген бағыт" тәсілдерімен іздестіру кезінде галстардың арасындағы ұсынылатын қашықтық:
1) қиылысқан жерде – 0,5 км;
2) орманда – 1 км;
3) қалың орманда – 0,5 км;
4) ашық жерде – 2 км.
Галстардың ұзындығы 10-20 км.

2) поиск способом "Параллельное галсирование" (рисунок 5,6) применяется при недостаточном количестве имеющихся поисково-спасательных ВС и для обследования значительной площади.
где: ИПМП – исходный пункт маршрута полета; КПМП – конечный
пункт маршрута полета.
Рис. 5. Поиск способом "Параллельное галсирование"
одиночным самолетом
При этом способе район поиска может быть разделен на несколько участков поиска (полос), которые просматриваются одновременно несколькими одиночными ВС или последовательно одним ВС.
Поиск должен начинаться с участка (полосы) наиболее вероятного местонахождения потерпевшего бедствие ВС.
Расстояние между галсами (при обеспечении 25% перекрытия) устанавливается таким же, как и интервал между ВС при поиске способом "Гребенка". Интервал между полосами обследования берется равным половине расстояния между галсами.
Для сокращения количества разворотов прямолинейные участки галсов целесообразно ориентировать вдоль полос обследования.
Рекомендуемое расстояние между галсами при поиске способом "Параллельное галсирование" и "Расширяющийся квадрат" (Рисунок 6):
1) пересеченной местностью - 0,5 км;
2) лесом – 1 км;
3) густым лесом – 0,5 км;
4) открытой местностью - 2 км.
Длина галсов должна быть 10-20 км.
где: ИПМП - исходный пункт маршрута полета; КПМП - конечный пункт
маршрута полета.
Рис. 6. Поиск способом "Параллельное
галсирование двумя самолетами"

3) "Кеңейтілетін квадрат" тәсілімен іздестіру (7-сурет) әдетте ӘК-нің апат орны туралы деректер болған кезде қолданылады.
Іздестіру апатқа ұшыраған экипаждың тұруы болжалған белгілі нүктенің айналасындағы ауданды бір кісілік ӘК-мен тексеруден құралады.
Маршруттың көршілес параллель учаскелерінің арасындағы қашықтық аймақты көруге кепілдік беруі керек.
4) "Берілген маршрут" әдісімен іздестіру (8-сурет) апатқа ұшыраған ӘК маршрутының учаскесі бойымен өтетін берілген жол сызығы бойынша орындалады.
Әдіс іздестіру ауданы іздестіру-құтқару ӘК-нің берілген ұшу биіктігінде іздестіру аппаратурасы іс-қимылының ені 0,5-0,7 қашықтықты құрайтын жолақты құрғанда ғана қолданылады.
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларға
8-қосымша
Ауа райы ашық болғанда жергілікті жердегі объектілерді көзбен
шолып табу қашықтығы
Қадағалау объектісі
Жыл, тәулік уақыты
Ұшу биіктігі (метр)
Табу қашықтығы (шақырым)
1.
Бір адам (адамдар тобы)
қыс
жаз
200
200

3) поиск способом "Расширяющийся квадрат" (рисунок 7) применяется, как правило, при наличии данных о месте бедствия ВС.
Поиск состоит в обследовании одиночным ВС района вокруг известной точки, в которой предполагается нахождение потерпевшего бедствие экипажа.
Расстояние между соседними параллельными участками маршрута должно гарантировать сплошной просмотр местности.
Где: ИПМ - исходный пункт маршрута; ППМ - промежуточный пункт
маршрута; КПМП - конечный пункт маршрута полета.
Рис. 7. Поиск способом "Расширяющий квадрат"
Рис. 8. Поиск способом "Заданный маршрут"
Приложение 8
к Правилам по организации
поисково-спасательного
обеспечения полетов
на территории
Республики Казахстан
Дальность визуального обнаружения
объектов на местности при ясной погоде
Объект наблюдения
Время года, суток
Высота полета (метры)
Дальность обнаружения (км)
1.
Один человек
(группа людей)
зима
лето
200
200

3. Іздестіру мен құтқаруды жүргізу кезінде қолданылатын "Жер-әуе" халықаралық көзбен шолу белгілері 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Белгінің мәні
Белгі
1.
Көмек талап етіледі
V
2.
Медициналық көмек талап етіледі
X
3.
Жоқ немесе теріс
N
4.
Иә немесе оң
Y
5.
Осы бағытта қозғаламыз
|
6.
Операциялар аяқталды
LLL
7.
Біз барлық адамдарды таптық
LL
8.
Біз бірнеше адамды ғана таптық
-|-|-
9.
Біздің іздестіруді жалғастыратын жағдайымыз жоқ және базаға ораламыз
XX
10.
Екі топқа бөлінді. Әрқайсысы көрсетілген бағытпен бара жатыр
/___/
11.
ӘК осы бағытта екендігі туралы мәліметтер алынды
-> ->
12.
Ештеңе табылмады. Іздестіруді жалғастырудамыз
NN

3. Визуальные международные знаки "Земля-воздух", применяемые при проведении поиска и спасания, приведены в таблице 3.
Таблица 3
Значение знака
Знак
1.
Требуется помощь
V
2.
Требуется медицинская помощь
X
3.
Нет или отрицательно
N
4.
Да или положительно
Y
5.
Двигаемся в этом направлении
|
6.
Операции закончены
LLL
7.
Мы нашли всех людей
LL
8.
Мы нашли только несколько человек
-|-|-
9.
Мы не в состоянии продолжать поиск
и возвращаемся на базу
XX
10.
Разделились на две группы.
Каждая следует в указанном направлении
/___/
11.
Получены сведения, что ВС находится в этом направлении
-> ->
12.
Ничего не обнаружили. Продолжаем поиск
NN

4. Белгілердің көлемі 2,5 м. кем емес және оларды барынша дәрежеде көрінетіндей етіп жасау қажет.
Белгілер мата жолағының, парашют материалының, ағаш, тастар кесектерінің көмегімен қойылады. Белгілерді жердің бетіне орналастыру топырақты таптау, бетін маймен сырлау жолымен жүзеге асырылады.
Белгілерге сигналдық зымырандардың, түтіннің, шағылысқан жарықтың, радионың көмегімен назар аудартуға болады.
5. Егер жерден берілетін белгілер ӘК экипажына түсінікті болса, онда ол мынадай сигналдар береді:
1) күндізгі жарық кезінде - ӘК қанаттарымен шайқалу;
2) қараңғылық түскен кезде - қону шамдарын екі рет жағу және өшіру, егер әуе кемесі олармен жабдықталмаса, аэронавигациялық оттарын екі рет жағу және өшіру.
Жоғарыда көрсетілген сигналдардың болмауы жерден берілген белгінің түсінікті болмағанын білдіреді.
6. ІҚО (Ж)-ны теңізде орындау кезінде мынадай сигналдар беріледі:
1) егер ӘК экипажына суүсті кемесіне апатқа ұшырау жағдайындағы әуе немесе суүсті кемесіне бағыт алу өтінішін беру қажет болса, онда ӘК экипажы мынадай маневрлерді жүргізеді:
суүсті кемесінің үстінен айналымдар орындайды;
суүсті кемесінің тұмсық бөлігінің алдынан төменірек биіктікте кесіп өту және қанаттарымен шайқалуды орындайды, жапқышын ашып-жабуды немесе ебелегінің қадамын өзгертуді жүзеге асырады;
суүсті кемесі жүріп бара жатқан бағытқа шығады;
2) егер осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген сигнал арналған суүсті кемесінің көмегі одан әрі талап етілмесе, онда ӘК экипажы суүсті кемесінің артқы бөлігіне жақын жерден кильватер сызығын төмен биіктікте кесіп өтеді және қанаттарын шайқауды орындайды, жапқышын ашып-жабуды немесе ебелегінің қадамын өзгертуді жүзеге асырады;
3) суүсті кемесінің экипажы осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген сигналдың алынғандығын растау үшін мынадай сигналдар береді:
ақ және қызыл тік жолақтары бар кодтық жалаушаны барынша жоғары көтереді (бұл сигналдың түсінікті болғанын білдіреді);
сигналдық шамның көмегімен Морзе коды бойынша "Т" әріптерінің қатарын таратады; бағытты өзгерту және ӘК соңынан жүру.
7. Берілген нұсқауларды орындау мүмкін болмаған кезде суүсті кемесінің экипажы:
1) "N" халықаралық туын (шахмат тақтасы түріндегі көк және ақ шаршылар) көтереді;
2) сигналдық шамның көмегімен Морзе коды бойынша "N" әріптер қатарын таратады.
8. Көзбен шолу сигналын беру құралдары пиротехникалық, жарық техникалық, дыбыстық және түстік болады:
1) пиротехникалық құралдарға зымырандардың әр алуан түрлері және сигналдық патрондар жатады;
2) жарық-техникалық құралдарға қол сұғылмайтын авариялық қорлар (бұдан әрі – ҚАҚ) мен үрлемелі құтқару құралдарының жиынтығына кіретін сигналдық айналар және қол шамдары мен сигналдық шырағдандардың әр алуан түрлері жатады;

4. Размер знаков должен быть не менее 2,5 м и их следует делать в максимальной степени заметными.
Знаки выкладываются с помощью полос ткани, парашютного материала, кусков дерева, камней. Нанесение знаков на поверхность земли осуществляется путем утрамбовывания почвы, окраски поверхности маслом.
Привлекать внимание к знакам можно с помощью сигнальных ракет, дыма, отраженного света, радио.
5. Если знаки, подаваемые с земли, поняты экипажем ВС, то он подает следующие сигналы:
1) при дневном свете – покачивание крыльями ВС;
2) при наступлении темноты – включение и выключение дважды посадочных фар, если ВС ими не оборудовано, включение и выключение дважды аэронавигационных огней.
Отсутствие вышеуказанных сигналов означает, что знак поданный с земли не понят.
6. При выполнении ПСО (Р) на море могут подаваться следующие сигналы:
1) если экипажу ВС надлежит передать надводному судну просьбу направиться к ВС или надводному судну, терпящему бедствие, то экипаж ВС производит следующие маневры:
выполняет круги над надводным судном;
пересекает на небольшой высоте курс надводного судна перед его носовой частью и выполняет покачивание крыльями, осуществив открытие и закрытие заслонок или изменение шага винта;
выходит на курс, по которому следует надводное судно;
2) если помощь надводного судна, для которого был предназначен сигнал, указанный в подпункте 1) настоящего пункта больше не требуется, то экипаж ВС пересекает линию кильватера надводного судна вблизи кормовой части на малой высоте и выполняет покачивание крыльями, осуществляет открытие и закрытие заслонок или изменение шага винта;
3) экипаж надводного судна в подтверждение получения сигнала, указанного в подпункте 1) настоящего пункта, дает следующие сигналы:
поднимает кодовый вымпел с вертикальными белыми и красными полосами вверх до конца (это означает, что сигнал понят);
передает с помощью сигнального фонаря по коду Морзе ряд букв "Т"; для изменения курса и следования за ВС.
7. При невозможности выполнения переданных указаний экипаж надводного судна:
1) поднимает международный флаг "N" (синие и белые квадраты в виде шахматной доски);
2) передает с помощью сигнального фонаря по коду Морзе ряд букв "N".
8. Средства визуальной сигнализации бывают пиротехнические, светотехнические, звуковые и цветовые:
1) к пиротехническим средствам относятся различные типы ракет и сигнальные патроны;
2) к светотехническим средствам относятся сигнальные зеркала и различные типы ручных фонарей и сигнальных ламп, входящие в комплекты неприкосновенных аварийных запасов (далее - НАЗ) и надувных спасательных средств;

3) дыбыстық құралдарға дыбыстық зымырандар мен ысқырықтар жатады;
4) түстік құралдарға қоршаған ортаны қарама-қарсы түстерге бояуға арналған химиялық заттар жатады.
9. Түнгі және күндізгі әрекет ететін сигналдық патрон (бұдан әрі – ТКСП) тәуліктің кез келген уақытында қолданылады. Ол олардың біреуі – қызыл түсті отпен, ал екіншісі қызғылт-сары түтін бөліп жанатын екі бөліктен тұрады. Әрбір бөліктің жану уақыты 30 секундты құрайды. Түнде оттың және күндіз түтіннің көріну қашықтығы:
1) 500 м биіктіктен - түнде 25-30 шақырымға және күндіз 8-10 шақырымға;
2) су бетінде кемеден түнде 20 шақырымға және күндіз 6 шақырымға жетеді.
Патрондарды іске қосу үшін қақпағын бұрап алу, бауды суыру және баудың ұшындағы сақинаны қолды созып тұрып күрт жұлқып қалу қажет.
ТКСП-да патронның түнгі бөлігінің қақпағында ойық бар. Тұтанған патронды жел бағытында созылған қолмен 15-750 бұрышпен ұстау керек. Жүзу құралдарын ұшқынмен бүлдіруге жол бермеу үшін патронды судың үстінде ұстау керек.
10. "РПСП - 40К" маркасындағы қызыл түсті патрон күндізгі және түңгі уақытта сигнал беру үшін қызмет етеді. Сигналдық патронды пайдалану қағидасы патронда көрсетілген.
Атуға арналған құрылғысы бар қызыл түсті сигналдық патрон апатқа ұшырау жағдайындағы экипаждың тұрған орнын анықтау мақсатында іздестіру-құтқару ӘК-ге сигналдар беруге арналған.
Атуға арналған құрылғы автоқалам түріндегі металлдан жасалған өзекті білдіреді, оның бір ұшында сигналдық патрондарды бұрап кіргізуге арналған бұрандалы тесігі бар, құрылғының корпусына соққылы әскери серіппе және көтеруге арналған құрылғы орнатылған.
Атуға арналған құрылғы мен сигналдық патрондар қорапқа немесе қаптамаға жиналады.
11. Сигналдық айна күн сәулелерімен шағылысқан (күн қояншасы түрінде) жарық сигналын беруге арналған. Айна әрленген тегіс бетті болаттан дайындалған. ҚАҚ жиынтығындағы айнамен берілген "сәулені" табу қашықтығы - 14 шақырым, топтық сал жиынтығындағымен - 37 шақырым.
"Сәулені" ұшаққа дәлдеу айнаның сыртқы жағына жазылған нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
12. Сигналдық бояғыш - әуеден жақсы көрінетін, суға түскен кезде күндіз сарғылт-жасыл, ал түнде ашық-жасыл флюоресценциялаушы үлкен дақ түзетін ұнтақ. Оның көмегімен қарды да бояуға болады, ол үшін ұнтақты қардың үстіне себу қажет. Бояғыштың көмегімен қар үстіне әртүрлі белгілер салуға болады.
Қазақстан Республикасының
аумағында ұшуды іздестіру-құтқарумен
қамтамасыз етуді ұйымдастыру
жөніндегі қағидаларға
10-қосымша
Жүргізілген іздестіру-құтқару операциясы туралы есеп беру
форматы
Іздестіру-құтқару операциясы туралы есеп
(атауы, сәйкестендіру нөмірі)
1-бөлім. Іздестіру объектісі туралы ақпарат (ӘК, рейс нөмірі, пайдаланушы, борттық жабдық, апат орны, мерзімдері көрсетілген болжамды бағыты, авариялық жағдайсың сипаты, метеожағдай).
2-бөлім. Іздестіру-құтқару операциясы туралы ақпарат:

3) к звуковым средствам относятся звуковые ракеты и свистки;
4) к цветовым средствам относятся химические вещества для окрашивания окружающей среды в контрастные цвета.
9. Патрон сигнальный ночного и дневного действия (далее - ПСНД) применяется в любое время суток. Он состоит из двух частей, из которых одна горит огнем красного цвета, а другая с выделением оранжевого дыма. Время горения каждой части составляет 30 секунд. Дальность видимости огня ночью и дыма днем достигает:
1) с высоты 500 м - 25-30 км ночью и 8-10 км днем;
2) над водной поверхностью с корабля 20 км ночью и 6 км днем.
Для приведения патронов в действие необходимо отвернуть крышку, извлечь шнур и на вытянутых руках резко дернуть кольцо на конце шнура.
У ПСНД на крышке ночной части патрона имеется выемка. Зажженный патрон следует держать на вытянутой руке по ветру под углом 15-750. Во избежание повреждения плавательных средств искрами патрон держат над водой.
10. Патрон красного цвета марки "РПСП - 40К" служит для подачи сигналов в дневное и ночное время. Правила пользования сигнальным патроном приведены на патроне.
Сигнальный патрон красного цвета с приспособлением для отстрела предназначен для подачи сигналов поисково-спасательным ВС в целях обнаружения местоположения экипажа, терпящего бедствие.
Приспособление для отстрела представляет собой металлический стержень в виде авторучки, на одном конце которого имеется резьбовое отверстие для навинчивания сигнальных патронов, в корпусе приспособления смонтированы боевая пружина с ударником и приспособление для взведения.
Приспособление для отстрела и сигнальные патроны укладываются в коробку или чехол.
11. Сигнальное зеркало предназначено для подачи светового сигнала отраженными солнечными лучами (в виде солнечного зайчика). Зеркало изготовлено из стали с полированной плоской поверхностью. Дальность обнаружения "зайчика", поданного зеркалом из комплекта НАЗ - 14 км, из комплекта группового плота - 37 км.
Наведение "зайчика" на самолет осуществляется в соответствии с инструкцией, нанесенной на обратной стороне зеркала.
12. Сигнальный краситель – порошок, который при попадании в воду образует днем большое желто-зеленое, а ночью ярко-зеленое флюоресцирующее пятно, хорошо видное с воздуха. С помощью его окрашивается также снег, для чего порошок распыляют на снегу. С помощью красителя на снегу наносят различные знаки.
Приложение 10
к Правилам по организации
поисково-спасательного
обеспечения полетов
на территории
Республики Казахстан
Формат отчета
о проведенной поисково-спасательной операции (работе)
Отчет о поисково-спасательной операции (работе)
(название, идентификационный номер)
Часть 1. Информация об объекте поиска (ВС, номер рейса, эксплуатант, бортовое оборудование, место происшествия, намеченный маршрут с указанием сроков, характер аварийной ситуации, метеоусловия).
Часть II. Информация о поисково-спасательной операции (работе):

1. Үйлестіру орталығының іс-қимылы
1) Журналдағы жазбалар бойынша бастапқы әрекеттердің қысқаша сипаттамасы.
2) Жұмылдырылған іздестіру-құтқару күштері мен құралдары, ден қою уақыты.
3) Іздестіру объектісіне қатысты негізгі болжамдар.
2. Іздестіру операциясы
1) Іздестіру жоспарының негіздемесі.
2) Іздестіру жоспарындағы кез келген өзгерістерді түсіндіру.
3) Іздестіру ауданын, қатыстырылған іздестіру-құтқару күштері мен құралдарын және метеожағдайды қоса, күнделікті іздестіру операцияларын қысқаша сипаттау.
4) Іздестіру объектісін анықтаған жағдайда, іздестіру және құтқару объектісінің тұрған орны, тірілердің болуы, қаза болғандар саны, іздестіру-құтқару құралдарынан объектіні табу қашықтығы, іздестіру әдісі, уақыты, іздестіру шарттары туралы ақпаратты, авариялық радиомаяктар туралы мәліметті және іздестіру объектісіне жататын басқа да ақпаратты беру.
5) Іздестіру объектісі табылмаған жағдайда, себебін көрсету (жалпы түрде).
3. Құтқару операциясы
1) Тірі қалғандардың жай-күйі.
2) Жұмылдырылған іздестіру-құтқару күштері мен құралдары.
3) Эвакуация туралы толық ақпарат.
4) Туындаған мәселелер, егер ондайлар орын алған болса.
3-бөлім. ІҚО тоқтату/тоқтата тұру:
1. Іздестіру объектісі табылды (күні/уақыты, тұрған орны, тірі қалғандар, зардап шеккендер, із-түссіз жоғалғандар және т.б.).
2. Іздестіру уақытша тоқтатылды (іздестіруді тоқтата тұруға берілген рұқсат, тірі қалғандар, зардап шеккендер, із-түссіз жоғалғандар және т.б.).
4-бөлім. Қорытындылар/ұсыныстар:
1. ІҚО үйлестірушісінің қорытындылары.
2. Келешекте осыған ұқсас жағдайлар мен оқиғаларға жол бермеуге жәрдем көрсету үшін ІҚО үйлестірушісінің ұсыныстары.
3. Үйлестіру орталығы басшысының ескертулері.
4. Іздестіру және құтқару үйлестірушісінің ескертулері.
Қосымша:
1. Метеорологиялық мәліметтер.
2. Көзбен шолып бақылауды жүзеге асырған тұлғалардың хабарламалары.
3. ІҚО карталары.
4. Іздестіру-құтқару құралдарын пайдалану (ұшу сағаттары).
5. Табылған заттар тізбесі.
6. Фотосуреттер (егер ондайлар болса).
7. Тарату тізімі.

1. Действия Координационного центра
1) Краткое описание начальных действий по записям в журнале.
2) Задействованные поисково-спасательные силы и средства, время реагирования.
3) Основные предположения относительно объекта поиска.
2. Поисковая операция.
1) Обоснование плана поиска.
2) Пояснение любых изменений в плане поиска.
3) Краткое описание каждодневных поисковых операций, включая районы поиска, задействованные поисково-спасательные силы и средства и метеоусловия.
4) В случае обнаружения объекта поиска, полная информация о местоположении объекта поиска и спасания, наличии живых, количестве погибших, дальности обнаружения объекта от поисково-спасательного средства, метод поиска, время, условия поиска, сведения об аварийных радиомаяках и другая информация относящаяся к объекту поиска.
5) В случае не обнаружения объекта поиска, указать причину (в общих чертах).
3. Спасательная операция
1) Состояние оставшихся в живых.
2) Задействованные поисково-спасательные силы и средства.
3) Подробная информация об эвакуации.
4) Возникшие проблемы, если таковые имели место.
Часть III. Прекращение/приостановление ПСО (Р):
1. Объект поиска обнаружен (дата/время, местонахождение, оставшиеся в живых, жертвы, пропавшие без вести и т. д.).
2. Поиск приостановлен (разрешение на приостановление поиска, оставшиеся в живых, жертвы, пропавшие без вести и т. д.).
Часть IV. Выводы/рекомендации:
1. Выводы координатора ПСО (Р).
2. Рекомендации координатора ПСО для содействия предотвращению аналогичных инцидентов или происшествий в будущем.
3. Замечания руководителя Координационного центра.
4. Замечания координатора поиска и спасания.
Приложения:
1. Метеорологические сводки.
2. Донесения лиц, осуществлявших визуальное наблюдение.
3. Карты ПСО (Р).
4. Использование поисково-спасательных средств (часы налета).
5. Перечень извлеченных предметов.
6. Фотографии (если таковые имеются).
7. Список рассылки.