Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту жөніндегі комиссияны құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1522 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2016 жылғы 29 қыркүйектегі № 546 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Yкiметiнiң 29.09.2016 № 546 қаулысымен.
Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту саласындағы ұсыныстарды әзірлеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Комиссия туралы ереже бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1522 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту жөніндегі комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының төралқа төрағасы, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаты, Қазақстан машина жасаушылар одағының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Қазмұнайгаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының президенті (келісім бойынша)
"KAZNEX INVEST" экспорт және инвестициялар жөніндегі ұлттық агенттігі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Қазақстан индустрияны дамыту институты" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Экономикалық зерттеулер институты" акционерлік қоғамының президенті (келісім бойынша)
"Қазақстан Республикасының ұлттық ғылым академиясы" қоғамдық бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
"Қазақстан тауар өндірушілері мен экспорттаушыларының одағы" республикалық заңды тұлғалар бірлестігінің президенті (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1522 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту жөніндегі
комиссия туралы ереже

Об образовании Комиссии по промышленному развитию Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1522. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2016 года № 546
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.09.2016 № 546.
В целях выработки предложений в сфере промышленного развития Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Комиссию по промышленному развитию Республики Казахстан (далее – Комиссия) в составе согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Утвердить прилагаемое положение о Комиссии.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1522
Состав
Комиссии по промышленному развитию Республики Казахстан
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан, заместитель председателя
председатель президиума Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, заместитель председателя (по согласованию)
вице-министр по инвестициям и развитию Республики Казахстан, секретарь
Министр финансов Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан, председатель правления союза машиностроителей Казахстана (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальная компания "КазМунайГаз" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром" (по согласованию)
президент акционерного общества "Национальная компания "Қазақстан темір-жолы" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальное агентство по экспорту и инвестициям "КАZNЕХ INVEST" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Казахстанский институт развития индустрии" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальный научно-технологический холдинг "Парасат" (по согласованию)
президент акционерного общества "Институт экономических исследований" (по согласованию)
президент общественного объединения "Национальная академия наук Республики Казахстан" (по согласованию)
президент Республиканского объединения юридических лиц "Союз товаропроизводителей и экспортеров Казахстана" (по согласованию)
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1522
Положение
о Комиссии по промышленному развитию Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Қазақстан Республикасының Үкiметi жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Комиссия Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту саласында ұсыныстар әзірлеу мақсатында құрылды.
3. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
2. Комиссияның міндеті, функциялары және құқықтары
4. Комиссияның негізгі міндеті:
1) Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамыту үшін өнеркәсіптің басым секторларын айқындау;
2) Қазақстан Республикасы өнеркәсібінің бәсекеге қабілеттілігін және тиімділігін арттыру;
3) өңдеуші өнеркәсіп, соның ішінде кластерлік бастама саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қойылатын тұжырымдамалық тәсілдер;
4) аумақтық (өңірлік, өңіраралық) кластерлерді, сондай-ақ инвестициялық жобаларды іріктеу өлшемдері бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар дайындау;
5) республикалық индустрияландыру картасын өзектілендіру;
6) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуден өткізу болып табылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.04.2015 № 211 қаулысымен.
5. Міндеттерді іске асыру үшін Комиссия мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту саласындағы ұсыныстарды әзірлейді;
2) Қазақстан Республикасын өнеркәсіптік дамыту саласындағы тиісті ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына енгізеді;
3) мемлекеттік қолдау шараларын енгізу, алып тастау, ұсыну бойынша, сондай-ақ республикалық индустрияландыру картасының жобалары бойынша негізгі параметрлерді өзгерту жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
4) жобаның өтініш берушісімен бірлесіп, келісім жобасын әзірлеу үшін республикалық индустрияландыру картасының жобасын іске асыруға жауапты мемлекеттік органды айқындау бойынша ұсыныстар әзірлейді;
5) аумақтық кластерлерді конкурстық іріктеуді жүргізуге қатысады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.04.2015 № 211 қаулысымен.
6. Комиссия өз құзыреті шегінде:
1) белгіленген тәртіппен орталық мемлекеттік органдардан, жергілікті атқарушы органдардан және өзге де ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
2) мемлекеттік органдардың және Комиссия мүшелері болып табылмайтын өзге ұйымдардың лауазымды тұлғаларын Комиссия отырыстарына шақыруға, сондай-ақ оларды тыңдауға;

1. Общие положения
1. Комиссия по промышленному развитию Республики Казахстан (далее – Комиссия) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Комиссия образована в целях выработки предложений в сфере промышленного развития Республики Казахстан.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
2. Задача, функции и права Комиссии
4. Основной задачей Комиссии является подготовка рекомендаций и предложений по:
1) определению приоритетных секторов промышленности для индустриального развития Республики Казахстан;
2) повышению конкурентоспособности и эффективности промышленности Республики Казахстан;
3) концептуальным подходам к реализации государственной политики в сфере обрабатывающей промышленности, в том числе кластерной инициативы;
4) критериям отбора территориальных (региональных, межрегиональных) кластеров, а также инвестиционных проектов;
5) актуализации республиканской карты индустриализации;
6) проведению конкурсного отбора территориальных кластеров.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.04.2015 № 211.
5. Для реализации задач Комиссия осуществляет следующие функции:
1) вырабатывает предложения в сфере промышленного развития Республики Казахстан;
2) вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан соответствующие предложения в сфере промышленного развития Республики Казахстан;
3) вырабатывает предложения по включению, исключению, предоставлению мер государственной поддержки, а также изменению основных параметров по проектам республиканской карты индустриализации;
4) вырабатывает предложения по определению ответственного государственного органа за реализацию проекта республиканской карты индустриализации для разработки проекта соглашения совместно с заявителем проекта;
5) принимает участие в проведении конкурсного отбора территориальных кластеров.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 09.04.2015 № 211.
6. Комиссия имеет право в пределах своей компетенции:
1) в установленном порядке запрашивать и получать от центральных государственных органов, местных исполнительных органов и иных организаций необходимую информацию, документы и материалы;
2) приглашать, а также заслушивать на заседаниях Комиссии должностных лиц государственных органов и иных организаций, не являющихся членами Комиссии;

3) Комиссия жанынан жұмыс топтарын құруға;
4) жұмыс топтарына әдістемелік басшылық етуді жүзеге асыруға;
5) Комиссияның, жұмыс топтарының жұмыс жоспарларын бекітуге;
6) Комиссия құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға құқылы.
3. Жұмысты ұйымдастыру
7. Комиссияны оның қызметiне басшылық ететiн, отырыстарында төрағалық ететiн, жұмысын жоспарлайтын, шешiмдерiнiң iске асырылуына жалпы бақылауды жүзеге асыратын төраға басқарады.
Төраға болмаған уақытта оның функцияларын Комиссия төрағасының орынбасары атқарады.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі лауазымы бойынша Комиссия төрағасы болып табылады.
8. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссияның жұмыс органы Комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде Комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасымен қоса Комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
9. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
10. Комиссияның жұмыс органы:
1) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен;
2) Комиссияда қарастыру үшін ұсыныстар жинауды жүзеге асырады. Комиссияның қарауына мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдар енгiзетiн ұсыныстарды қалыптастырады;
3) Комиссия шешiмдерiнiң орындалуын бақылайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
11. Комиссия өз қызметiн Комиссияның төрағасы бекiтетiн тоқсан сайынғы жоспарлар негiзiнде жүзеге асырады, оларды мемлекеттiк органдардың ұсыныстары бойынша жұмыс органы жасайды.
12. Комиссия отырысы өткізілгеннен кейін Комиссия хатшысы хаттама ресімдейді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
13. Комиссияның тоқсан сайынғы жұмыс жоспарын алған кезде мүдделi мемлекеттiк органдар тоқсан сайынғы жоспарға сәйкес қажетті iс-шараларды уақтылы ұйымдастырады. Отырыс күн тәртiбiнiң мәселелерi бойынша материалдар (мәселе бойынша анықтама, презентациялар, хаттамалық шешiмнiң жобасы, сөйлеушiлер мен қатысушылар тiзiмi) жұмыс органына тоқсан сайынғы жоспарға сәйкес отырыс өткiзiлгенге дейiн кемiнде екi жұмыс күнi бұрын берiлуi тиiс.
14. Комиссияның отырысы төрағаның өз бастамасы, Комиссия төрағасы орынбасарының бастамасы не Комиссия мүшесiнiң бастамасы бойынша Комиссия қарауына ұсынылатын материалдар негiзiнде шақырылады.

3) создавать при Комиссии рабочие группы;
4) осуществлять методическое руководство рабочими группами;
5) утверждать планы работы Комиссии, рабочих групп;
6) принимать решения по вопросам, входящим в компетенцию Комиссии.
3. Организация работы
7. Комиссию возглавляет председатель, который руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует ее работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя Комиссии.
Председателем Комиссии является по должности Премьер-Министр Республики Казахстан.
8. Рабочим органом Комиссии является Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе готовит предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии с приложением проекта протокола.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
9. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
10. Рабочий орган Комиссии:
1) исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329;
2) осуществляет сбор предложений для рассмотрения на Комиссии. Формирует предложения на рассмотрение Комиссии, вносимые государственными органами и иными организациями;
3) контролирует выполнение решений Комиссии.
11. Комиссия осуществляет свою деятельность на основе ежеквартальных планов, утверждаемых председателем Комиссии, которые составляются рабочим органом по предложениям государственных органов.
12. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протокол. Секретарь не является членом Комиссии.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
13. При получении ежеквартального плана работы Комиссии заинтересованные государственные органы в соответствии с ежеквартальным планом своевременно организуют необходимые мероприятия. Материалы по вопросам повестки дня заседания (справка по вопросу, презентации, проект протокольного решения, список выступающих и участников) должны быть представлены в рабочий орган не менее чем за два рабочих дня до проведения заседания в соответствии с ежеквартальным планом.
14. Заседание Комиссии созывается председателем по собственной инициативе, инициативе заместителя председателя Комиссии либо по инициативе члена Комиссии на основании материалов, предлагаемых на рассмотрение Комиссии.

15. Комиссияның отырыстары қажеттiлiгiне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет өткiзiледi және, егер мүшелерi жалпы санының кемiнде жартысы қатысса, отырыс заңды болып саналады. Комиссияның мүшелерi ауыстыру құқығынсыз қатысады.
16. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер оларға комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру комиссия отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен жүргізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, оны білдірген жағдайда ол жазбаша түрде баяндалуға және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген комиссияның есеп-хатына қоса берілуі тиіс.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын Комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.
Комиссия хаттамасының көшірмелері Комиссияның барлық мүшелеріне, мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға жіберіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
17. Комиссия шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
18. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
19. Комиссияның алдына қойылған мiндеттердi iске асыру мақсатында оның шешiмдерiмен Комиссияның жанынан жұмыс топтары құрылады, олардың құрамы мен мiндеттерi Комиссияның хаттамасымен айқындалады.
19-1. Дауыс беру парақтарымен қоса комиссия материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
5. Комиссияның қызметiн тоқтату
20. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiміне сәйкес тоқтатады.

15. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал и считаются правомочными, если на них присутствует не менее половины от общего числа его членов. Члены Комиссии участвуют в заседаниях без права замены.
16. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества членов Комиссии. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп (далее – Инструкция), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения должно быть изложено в письменном виде и приложено к письму-отчету Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения листа голосования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.
Копии протокола Комиссии направляются всем членам Комиссии, заинтересованным государственным органам и организациям.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
17. Решения Комиссии носят рекомендательный характер.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
18. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
19. Решениями Комиссии в целях реализации поставленных перед ней задач создаются рабочие группы при Комиссии, состав и задачи которых определяются протоколом Комиссии.
19-1. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
Сноска. Положение дополнено пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
4. Прекращение деятельности Комиссии
20. Комиссия прекращает свою деятельность согласно решению Правительства Республики Казахстан.