Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Жоғары білім беру саласындағы саясатқа кейіннен шолу жасау" жобасы бойынша гранттық келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 338 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Жоғары білім беру саласындағы саясатқа кейіннен шолу жасау» жобасы бойынша гранттық келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрі Аслан Бәкенұлы Сәрінжіповке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Жоғары білім беру саласындағы саясатқа кейіннен шолу жасау» жобасы бойынша гранттық келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 27 сәуірдегі
№ 338 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы «Жоғары білім беру саласындағы саясатқа кейіннен шолу жасау» жобасы бойынша гранттық келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке «Тарап» немесе бірге «Тараптар» деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
төмендегілер туралы келісті:
1-бап. Шарттың нысанасы
1. Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) «Жоғары білім беру саласындағы саясатқа кейіннен шолу жасау» жобасын (бұдан әрі – жоба) жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаның ұзақтығы осы Келісімге қол қойылған күннен бастап 18 айды құрайды.
2-бап. Бюджет және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаны іске асыруға жұмсалатын шығыстарды өтеу шотына ЭЫДҰ-ға 250 000 (екі жүз елу мың) евро сомасында жарна беруге міндеттенеді.
2. Жарна осы Келісімге қол қойылғаннан және ЭЫДҰ-дан тиісті шотты алғаннан кейін екі кезеңмен төленеді. Төлеудің бірінші траншы 232 000 (екі жүз отыз екі мың) евро мөлшерінде 2015 жылы енгізілетін болады. Екінші транш 18 000 (он сегіз мың) евро сомасы мөлшерінде 2016 жылы енгізілетін болады.
3. ЭЫДҰ бұл жарнаны қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасының 6,3 %-ы1 мөлшеріндегі әкімшілік шығындардың өтелуін төлеуді көздейтін ЭЫДҰ-ның қаржылық ережелеріне және басқа тиісті қағидаларына, саясаттары мен рәсімдеріне сәйкес әкімшілендіреді. Шығыстар жалпы қабылданған бухгалтерлік есеп қағидаттарына сәйкес ЭЫДҰ-ның шоттарында көрсетіледі және ЭЫДҰ-ның стандартты аудит қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.

О подписании Грантового соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по проекту "Последующий обзор политики в области высшего образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 338
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Грантового соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по проекту «Последующий обзор политики в области высшего образования».
2. Уполномочить Министра образования и науки Республики Казахстан Саринжипова Аслана Бакеновича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Грантовое соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития по проекту «Последующий обзор политики в области высшего образования», разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2015 года № 338
Проект
Грантовое соглашение между Правительством Республики Казахстан
и Организацией экономического сотрудничества и развития по
проекту «Последующий обзор политики в области
высшего образования»
Организация экономического сотрудничества и развития и Правительство Республики Казахстан, здесь и далее по отдельности именуемые «Сторона» или вместе именуемые «Стороны»,
согласились о нижеследующем:
Статья 1. Предмет Договора
1. Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) осуществляет проект «Последующий обзор политики в области высшего образования» (далее – проект).
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР выполняет в рамках проекта.
3. Длительность проекта составляет 18 месяцев со дня подписания настоящего Соглашения.
Статья 2. Бюджет и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР взнос в сумме 250 000 (двести пятьдесят тысяч) евро в счет покрытия расходов на реализацию проекта.
2. Взнос будет выплачен в два этапа после подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета от ОЭСР. Первый транш оплаты в размере 232 000 (двести тридцать две тысячи) евро будет внесен в 2015 году, второй транш в размере 18 000 (восемнадцать тысяч) евро в 2016 году.
3. ОЭСР будет администрировать этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат в размере 6.3 %1 от общей суммы взноса. Расходы будут отражены на счетах ОЭСР согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета и он может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
__________________
1Данная сумма может изменяться

3-бап. Жұмыстардың сипатты және есептілік
1. ЭЫДҰ жобаны жобаға қоса берілген техникалық тапсырмаға сәйкес жүзеге асырады.
2. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш айдың ішінде ЭЫДҰ баяндау нысанында Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның барысы туралы есеп береді.
3. Жоба аяқталғаннан кейін алты айдың ішінде ЭЫДҰ баяндау нысанында Қазақстан Республикасының Үкіметіне қорытынды есеп береді.
4. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы жылдық есеп береді.
5. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы қорытынды есепті ұсынады.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес шығындар туралы есепте қаржылық есептілікке қойылатын талаптар сақталатынымен келіседі.
4-бап. Ақпарат алмасу
Тараптар бір-біріне жобаны жүзеге асыру үшін қажетті көмек пен ақпарат береді.
Тараптар арасындағы кез келген байланыс мына мекенжайларға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Ақерке Абылайхан, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, 010000, Қазақстан Республикасы, Астана, Сол жағалау, Үкімет үйі, тел.: + (7172) 74 15 56, факс: + (7172) 74 23 90, эл.мекенжайы: Akerke.Abylaikhan@edu.gov.kz.
ЭЫДҰ үшін: Эмма Форбс, ЭЫДҰ Білім және дағдылар директораты, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue Andre-Pascal, эл. мекенжайы: emma.forbes@oecd.org.
5. Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері тек ЭЫДҰ-ның меншігі болып қалады.
2. Құжаттарды жіктеуге және жіктеуден шығаруға қатысты үшінші тараптардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ қағидалары мен саясаты сақталатын болса, қажет болған жағдайда, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне кез келген мемлекеттік коммерциялық емес мақсаттар үшін жоба бойынша қорытынды есептің қағаз көшірмелерін пайдалануға, көшіруге және таратуға айрықша емес, қайтарып алынбайтын құқық береді. Қазақстан Республикасының Үкіметі де қорытынды есептің толық мәтінді нұсқасын өз веб-сайтында орналастыра және тарата алады.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі қажеттілігіне қарай үнемі ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісті түрде мойындайды.
4. ЭЫДҰ осындай жарияланымның тілі мен нысанына қарамастан, қорытынды есепті бірінші жариялау құқығын өзіне қалдырады.
5. Қорытынды есеп Қазақстан Республикасы Үкіметінің жобаға қосқан үлесін тануды қамтитын болады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің рәмізі жарияланым мұқабасының артқы бетінде немесе жоғарыда көрсетілген танудың жанында жарияланымның ішінде орналастырылады.

Статья 3. Описание работ и отчетности
1. ОЭСР осуществляет проект согласно прилагаемому техническому заданию к проекту.
2. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан отчет о ходе проекта в повествовательной форме.
3. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный отчет в повествовательной форме.
4. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан годовой отчет о расходах.
5. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит Правительству Республики Казахстан заключительный отчет о расходах.
6. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдены в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР.
Статья 4. Обмен информацией
Стороны предоставляют друг другу помощь и информацию, необходимую для осуществления проекта.
Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
Для Правительства Республики Казахстан: Акерке Абылайхан, Министерство образования и науки Республики Казахстан, 010000 Казахстан, Астана, Левый берег, административное здание «Дом Министерств», тел.: +7 (7172) 74 15 56, факс: + 7 (7172) 74 23 90, эл. адрес: Akerke.Abylaikhan@edu.gov.kz.
Для ОЭСР: Эмма Форбс, Директорат по образованию и навыкам ОЭСР, 75775, Франция, Париж Cedex 16, 2, rue Andrе-Pascal, эл. адрес: emma.forbes@oecd.org.
Статья 5. Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов при необходимости ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан неисключительное, безотзывное право на использование, копирование и распространение бумажных копий заключительного отчета по проекту для любых государственных некоммерческих целей. Правительство Республики Казахстан также может размещать на своем веб-сайте и распространять полнотекстовую версию заключительного отчета.
3. Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР, где это необходимо.
4. ОЭСР оставляет за собой право первой публикации заключительного отчета, независимо от языка и формы такой публикации.
5. Заключительный отчет будет включать в себя признание вклада Правительства Республики Казахстан в проект, и символ Правительства Республики Казахстан будет размещен на задней стороне обложки публикации или внутри публикации рядом с указанным выше признанием.

6. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынылған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ көрсетілген деректер мен ақпаратты өз есебін дайындау мақсатында және жобаны жүзеге асыру үшін пайдалануға және/немесе енгізуге құқылы.
6-бап. Дауларды шешу
Осы Келісімді түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан немесе оларға қатысты туындайтын, оның ішінде оның болуына, жарамдылығына немесе тоқтатылуына қатысты келіссөздер жолымен реттелмейтін кез келген дау, келіспеушіліктер немесе наразылықтар осы Келісім жасалған күні қолданылатын халықаралық ұйымдар мен төрелік соттың тұрақты палатасы мемлекеттері үшін төрелік соттың факультативті қағидаларына сәйкес түпкілікті және міндетті төрелік талқылаумен шешіледі. Судьялар саны – біреу. Судья Тараптардың өзара келісімі бойынша таңдалады. Егер төреші талап қойғаннан кейін үш ай ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмеген болса, судья жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес кез келген Тараптың талабы бойынша тағайындалады. Төрелік сот Парижде, Францияда өтеді, барлық іс жүргізулер және берілетін түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап. Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе ЭЫДҰ-ның халықаралық ұйым ретіндегі артықшылықтары мен иммунитеттерінен бас тарту деп түсіндірілмеуі тиіс.
8-бап. Өзгерістер мен толықтырулар
Осы Келісімге Тараптардың өзара келісімі бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін және оның ажырамас бөліктері болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап. Күшіне енуі
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Келісім одан туындайтын барлық міндеттемелерді екі Тарап орындағанша күшінде болады.
______ жылғы «___» _______ _______қаласында әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндерде сәйкессіздік болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып саналады.
Қазақстан Республикасының        Экономикалық ынтымақтастық
Үкіметінен                     және даму ұйымынан
Аслан Сәрінжіпов                   Андреас Шлейхер
Қазақстан Республикасының        Білім және дағдылар директоры
Білім және ғылым министрі
Қолы:_________________________   Қолы: ________________________
Күні: ________________________   Күні: ________________________
Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымынан
Энтони Дж. Роттьер
Атқарушы директор
Қолы: _________________________
Күні: _________________________
«Жоғары білім беру
саласындағы саясатқа кейіннен
шолу жасау» жобасы
бойынша келісімге
қосымша
«Жоғары білім беру саласындағы саясатқа кейіннен шолу жасау» жобасына техникалық тапсырма

6. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, предоставленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своего отчета и в других целях для успешной реализации проекта.
Статья 6. Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7. Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно трактоваться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР как международной организации.
Статья 8. Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются его неотъемлемыми частями.
Статья 9. Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты подписания. Оно остается действительным до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него.
Совершено в двух подлинных экземплярах на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и английскими текстами, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
От Правительства Республики Казахстан
Аслан Саринжипов
Министр образования и науки Республики Казахстан
Подпись ...................
Дата .....................
От Организации экономического сотрудничества и развития
Андреас Шлейхер
Директор
по образованию и навыкам
Подпись ................
Дата ..................
Энтони Ротье
Исполнительный директор
Подпись ...............
Дата ..................
Приложение
к Соглашению по проекту
«Последующий обзор политики
в области высшего образования»
Техническое задание к проекту «Последующий обзор
политики в области высшего образования»

ЭЫДҰ жоғары білім беру саласындағы саясатқа шолуды (бұдан әрі – шолу) жүзеге асыратын болады. Шолу 2007 жылы ЭЫДҰ-ның Қазақстанда жоғары білімнің бірінші шолуынан кейін болған өзгерістерді, сондай-ақ ЭЫДҰ-ның бірінші шолуының ұсынымдары негізінде жасалған және Білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – БДМБ) енген реформаларды ескере отырып, жоғары білім беру жүйесін бағалауға; Қазақстанның ұлттық контексіне сәйкес БДМБ шеңберінде басқа да жоғары білім беру реформаларын бағалауға, сондай-ақ білім беру стратегиясының өзекті мәселелерін шешу жолдарын қарастыруға мүмкіндік береді.
Сондай-ақ, шолу ЭЫДҰ-ның Қазақстандағы орта білімге жақында жүргізген талдауына (2013 ж.), Қазақстандағы мектептен кейінгі білім беру деңгейіндегі дағдыларға шолуына (2014 ж.), сондай-ақ Қазақстанның мектептік ресурстарына шолуына негізделеді, олар ауқымды білім контексін қамтамасыз етеді.
Шолу міндеттері
Шолу мынадай төрт міндетке қол жеткізуге бағытталатын болады:
1) 2007 жылы өткізілген ЭЫДҰ шолуынан кейін дамудың негізгі салаларына басымдық жасай отырып, Қазақстандағы жоғары білім беру жүйесінің ағымдағы жай-күйін, сондай-ақ оның Қазақстанның дамуының кең ауқымды мақсаттарымен өзара байланысын талдау;
2) жоғары білім стратегиясы саласындағы жоғары басым реформаларды анықтау және ЭЫДҰ ұсынымдары бойынша және БДМБ І кезеңінде іске асырылған реформаларды, сондай-ақ 2007 жылдан бастап жүйеде болған өзгерістерді бағалау, ұсынымдар беру;
3) жоғары білімнің ұзақ мерзімді даму бағыттарын, сондай-ақ Қазақстанның жоғары білім беру жүйесін ЭЫДҰ елдерінің тәжірибелерімен үйлестіру бойынша ұсынымдарды анықтауға көмектесу;
4) шолуды таныстыруды қоса алғанда, қазақстандық тараптың шолу нәтижелерін таратуды қолдау.
Шолу кезеңдері
Жоғары білім беру саясатын шолу мынадай кезеңдерді қамтиды:
1) шолуға дайындалу. Қазақстанның Үкіметі шолудың ұлттық үйлестірушісін тағайындайды. Бұл орган жоғары білім беру жүйесін сипаттауды, тиісті статистикалық және зерттеу мәліметтерін, күшті және әлсіз жақтарын өзін-өзі бағалауды, сондай-ақ, білім беру стратегияларының басым бағыттарының синтезін қамтитын елдік базалық есептің дайындалуын үйлестіруді жүзеге асырады. Елдік базалық есептің  жобасы алдын ала сапарға дейін ЭЫДҰ-ға ұсынылады;
2) алдын ала сапар. Алдын ала сапар 2-3 күн өтеді және шолуда қарастырылатын негізгі мәселелерді анықтау үшін мемлекет және жоғары білім жүйесі тарапынан негізгі қатысушылармен кездесулерді қамтиды. Сондай-ақ алдын ала сапар даладағы зерттеулер және онымен байланысты барлық мәселелер мен талаптар шеңберінде сапар бағдарламасын келісу үшін ұлттық үйлестірушімен кездесулерді қамтиды;

ОЭСР будет осуществлять обзор политики в области высшего образования (далее – обзор). Обзор предоставит возможность оценить систему высшего образования с учетом изменений, произошедших после первого обзора высшего образования ОЭСР в Казахстане в 2007 году, а также реформ, созданных на основе рекомендаций первого обзора ОЭСР и вошедших в Государственную программу развития образования на 2011-2020 годы (далее - ГПРО); оценить другие реформы высшего образования в рамках ГПРО в соответствии с национальным контекстом Казахстана, а также рассмотреть пути решения актуальных вопросов образовательной стратегии.
Обзор также будет основан на недавнем анализе ОЭСР среднего образования в Казахстане (2013 г.), обзоре ОЭСР навыков на уровне послешкольного образования в Казахстане (2014 г.), а также обзоре ОЭСР школьных ресурсов Казахстана (в прогрессе), которые обеспечат более широкий образовательный контекст.
Задачи обзора
Обзор будет направлен на достижение четырех задач:
1) анализ текущего состояния системы высшего образования в Казахстане,с акцентом на ключевые области развития после обзора ОЭСР, проведенного в 2007 году, а также их взаимосвязь с более широкими целями развития Казахстана;
2) определение высокоприоритетных реформ в области стратегии высшего образования и оценка реформ, реализованных по рекомендациям ОЭСР и на I-этапе ГПРО, а также произошедших изменений с 2007 года в системе, предоставление рекомендаций;
3) содействие в определении направлений долгосрочного развития высшего образования, а также рекомендаций по гармонизации системы высшего образования Казахстана с практиками стран ОЭСР;
4) поддержка казахстанской стороны в распространении результатов обзора, включая проведение презентации обзора.
Этапы обзора
Обзор политики высшего образования будет включать следующие этапы:
1) подготовка к обзору. Казахстанское правительство назначает национального координатора обзора. Этот орган осуществляет координацию подготовки странового базового отчета, включающего описание системы высшего образования, соответствующие статистические и исследовательские данные, самооценку сильных и слабых сторон, а также синтез приоритетных направлений образовательной стратегии. Проект странового базового отчета представляется ОЭСР до предварительного визита;
2) предварительный визит. Предварительный визит проходит 2-3 дня и включает встречи с основными участниками со стороны государства и системы высшего образования для определения ключевых проблем, рассматриваемых в обзоре. Предварительный визит также включает встречи с национальным координатором для согласования программы визита в рамках полевых исследований и всех связанных с ними вопросов и требований;

3) даладағы зерттеулер. Ұзақтығы 10 жұмыс күніне дейінгі даладағы зерттеу шеңберіндегі сапар негізгі стейкхолдерлермен (орталық және жергілікті мемлекеттік органдар, ректорлар, профессорлық-оқытушылық құрам, студенттер, ғылыми қызметкерлер, азаматтық қоғам, бизнес және әлеуметтік әріптестер өкілдері және т.б.) сұхбат өткізуді қамтиды. Сараптамалық топ түрлі өңірлердегі таңдалған жоғары оқу орындарына барады. ЭЫДҰ-мен келісім бойынша ұлттық үйлестіруші өткізілетін сұхбаттар мен сапарлардың тізімін дайындайды. Сұхбат нәтижелеріне сәйкес өзгерістер енгізілуі мүмкін;
4) жоба мен шолуды талдау, дайындау. Сараптамалық топ білім беру стратегиясы саласындағы ағымдағы реформаларды тәуелсіз талдауды және таңдалған зерттеу салалары бойынша Қазақстанның жоғары білім беру жүйесінің негізгі проблемаларын, сондай-ақ саяси шешімдерді қабылдау үшін халықаралық тәжірибе негізінде ұсынымдарды қамтитын есеп жобасын дайындайды. Сондай-ақ, шолу құжаттама мен тиісті әдебиетті талдауға негізделетін болады. Сараптамалық топ Елдік шолу аяқталғанға дейін фактілер мен ескертулерді тексеру үшін Қазақстанның Үкіметіне шолу жобасын жібереді. Шолудың соңғы редакциясы бойынша жауапкершілік ЭЫДҰ-ға жүктеледі. Шолу ағылшын тілінде ұсынылатын болады;
5) шолу нәтижелерін тарату. Шолуды ЭЫДҰ жариялайтын болады. Қорытынды шолуды таныстыру үшін ЭЫДҰ-ның ресми тұлғалары мен сараптамалық топтың халықаралық сарапшылары шолу нәтижелерін таныстыру бойынша іс-шаралар жүргізу үшін Қазақстанға келеді. Таратудың басқа мүмкіндіктері Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЭЫДҰ арасында талқылануы мүмкін.
Ұсынылатын зерттеу салалары
Үкіметпен алдын ала талқылау жүргізу негізінде мынадай салалар шолу шеңберіндегі білім беру стратегиясының арнайы бағыттары ретінде қаралуы мүмкін:
Жоғары білімге қолжетімділік. Жоғары білімге қатысуды, оның ішінде халықтың әлеуметтік қорғалмаған топтары арасында кеңейту Қазақстанда біліктілік базасын кеңейтуге және әлеуметтік пен экономикалық теңсіздікті жеңуге бағытталған Үкімет үшін дамудың маңызды басым бағыты болып табылады. Шолу аталған мәселені бағалауды қамтиды және ұсынымдар береді. Ашық және қашықтықтан білім берудің рөлі шолу шеңберіндегі зерттеу аспектілерінің бірі болып табылады.
Жоғары білімнің сапасы және еңбек нарығының қажеттіліктеріне сәйкестігі. Шолу мынадай мәселелерге қатысты бағалауды жүргізеді және ұсынымдар береді: ұлттық және салалық біліктілік шеңберлері, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарының жіктеуіші; жұмысқа тұруға қолдау жасау, бітірушілерді жұмысқа тұрғызуды мониторингтеу жүйесі, академиялық еркіндікті кеңейтудің институционалды сапа мен еңбек нарығының сәйкестігіне әсері, сондай-ақ жұмыс берушілердің қатысу деңгейлері (білім бағдарламаларын әзірлеу барысында) және түлектердің жұмысқа тұруын мониторингтеу жүйесі (оның ішінде жұмысқа тұруға көмектесу).
Жоғары білімді беруді басқару (жоғары оқу орындарын мемлекеттік-қоғамдық басқару жүйесін және жоғары оқу орындарындағы корпоративті менеджментті дамытуды қоса алғанда). Шолу мынадай мәселелерге қатысты бағалайды және ұсыныстар береді: жоғары білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру (аталған жүйенің жақында жандандарылғанын қоса алғанда), мемлекеттік және тәуелсіз бақылау жүйесі, ұлттық және институционалды деңгейлерде стратегиялық жоспарлау, жоғары оқу орындарындағы ұжымдық басқару органдарының қызметі (қадағалау, қамқоршылық және оқу кеңестері), сондай-ақ университеттердегі қаржылық менеджменттің тиімділігі.
Қаржыландыру. Шолу мынадай мәселелер бойынша бағалайды және ұсыныстар береді: университеттерді қаржыландыру құрылымы және олардың қаржылық қызметтерінің негізгі тетіктері (кейбір деңгейде мемлекеттік қаржыландыру тетіктерін жетілдіру жолдарын қарастыру), сондай-ақ университеттерде қаржыландыру көздерін әртараптандыру және жоғары оқу орындарының шығындарын тиімді үлестіру.
Білім, ғылым және инновацияларды ықпалдастыру. Шолу мынадай мәселелер бойынша бағалайды және ұсынымдар береді: зерттеу университеттері қызметінің тиімділігін бағалау, бизнес-инкубаторларды, ғылыми және технопарктерді, коммерцияландыру орталықтарын дамыту және кеңейту, сондай-ақ ел экономикасының қажеттіліктері және ғылыми жұмыстарды қолдау үшін адами капиталды дамыту.
Интернационалдандыру. Қазақстанның жоғары білімінің халықаралық бейінін нығайту 2007 жылы қараудың маңызды бағыты болды, бірақ қазіргі уақытта мәселенің маңыздылығы артты. Шолу, оқытушылық және студенттік ұтқырлықты дамытуды, халықаралық бейіндегі оқу бағдарламаларын әзірлеуді, бірлескен ғылыми-зерттеу және қос дипломды бағдарламаларды дамытуды, сондай-ақ жаһандық бенчмаркингті қоса алғанда, ауқымды көлемдегі мәселелер бойынша талдау мен ұсынымдарды қамтамасыз етеді.
Жиынтық кесте

3) полевые исследования. Визит в рамках полевых исследований продолжительностью до 10 рабочих дней включает проведение интервью с основными стейкхолдерами (государственные органы на центральном и местном уровнях, ректоры, профессорско-преподавательский состав, студенты, научные сотрудники, представители гражданского общества, бизнеса и социальных партнеров и др.). Экспертная группа посетит выбранные высшие учебные заведения в различных регионах. Список проводимых интервью и визитов подготавливается заранее национальным координатором по согласованию с ОЭСР. Возможно внесение изменений в соответствии с результатами интервью;
4) анализ, подготовка проекта и обзора. Экспертная группа подготавливает проект отчета, включающий независимый анализ текущих реформ в области образовательной стратегии и основных проблем системы высшего образования Казахстана по выбранным областям исследования, а также рекомендации на основе международного опыта для принятия политических решений. Обзор также будет основываться на анализе документации и соответствующей литературы. Экспертная группа отправляет проект обзора Правительству Казахстана для проверки фактов и замечаний до финализации Странового обзора. Ответственность по окончательной редакции обзора лежит на ОЭСР. Обзор будет представлен на английском языке;
5) распространение результатов обзора. Обзор будет опубликован ОЭСР. Для презентации финального обзора официальные лица ОЭСР и международные эксперты из экспертной группы приедут в Казахстан для проведения мероприятия по презентации результатов обзора. Другие возможности распространения могут быть обсуждены между Правительством Республики Казахстан и ОЭСР.
Предлагаемые области исследования
На основе предварительных обсуждений с Правительством следующие области могут рассматриваться как специальные направления образовательной стратегии в рамках обзора:
Доступ к высшему образованию. Расширение участия в высшем образовании, в частности, среди социально незащищенных групп населения является важным приоритетным направлением развития для Правительства, которое нацелено на расширение квалификационной базы и преодоление социальных и экономических диспропорций в Казахстане. Обзор будет включать оценку данного вопроса и предоставит рекомендации. Роль открытого и дистанционного образования будет одним из аспектов исследования в рамках обзора.
Качество и соответствие высшего образования потребностям рынка труда. Обзор будет проводить оценку и предоставит рекомендации касательно следующих вопросов: национальные и отраслевые квалификационные рамки, классификатор специальностей высшего и послевузовского образования; влияние расширения академической свободы на институциональное качество и соответствие рынку труда, а также степень участия работодателей (при разработке образовательных программ) и система мониторинга трудоустройства выпускников (в том числе содействие трудоустройству).
Управление высшим образованием (включая развитие системы государственно-общественного управления вузами и корпоративный менеджмент в вузах). Обзор будет оценивать и предоставит рекомендации касательно следующих вопросов: совершенствование нормативно-правовой базы системы высшего образования (включая недавнюю актуализацию данной базы), система государственного и независимого контроля, стратегическое планирование на национальном и институциональном уровнях, деятельность коллегиальных органов управления в вузах (наблюдательные, попечительские и ученые советы), а также эффективность финансового менеджмента в университетах.
Финансирование. Обзор будет оценивать и предоставит рекомендации по следующим вопросам: структура финансирования и основные механизмы финансовой деятельности университетов (в некоторой степени рассмотрение путей улучшения механизмов государственного финансирования); а также диверсификация источников финансирования в университетах и эффективное распределение расходов вузов.
Интеграция образования, науки и инноваций. Обзор будет осуществлять оценку и предоставит рекомендации по следующим вопросам: оценка эффективности деятельности исследовательских университетов, развитие и расширение бизнес-инкубаторов, научных и технопарков, центров коммерциализации, а также развитие человеческого капитала для поддержки научной деятельности и потребностей экономики страны.
Интернационализация. Укрепление международного профиля высшего образования Казахстана было важным направлением рассмотрения в 2007 году, но в настоящее время значимость вопроса выросла. Обзор обеспечит анализ и рекомендации по широкому кругу вопросов, включая развитие преподавательской и студенческой мобильности, разработку учебных программ международного профиля, развитие совместных научно-исследовательских и двудипломных программ, а также глобального бенчмаркинга.
Сводная таблица

1-кесте Гранттық келісімге қол қойылғаннан кейін шамамен 18 ай жалғасатын шолуды өткізу кестесін көрсетеді.
1-кесте: Негізгі іс-шаралар кестесі
Кезең
Сипаты
Алдын ала белгіленген мерзімі
1
2
3
Жобаның басталуы
Жобаның Гранттық келісіміне қол қою
2015 жылғы сәуір
Алдын ала іс-шаралар
Қазақстандық тараптан ұлттық үйлестірушіні тағайындау Қазақстандық тараптың елдік базалық есепті әзірлеуі.
ЭЫДҰ-ның Қазақстанға алдын ала сапары (жетекші талдаушы және бір талдаушы-ассистент)
Гранттық келісімге қол қойылғаннан кейін төрт айдан бес айға дейін
Даладағы зерттеулер шеңберіндегі сапар
Даладағы зерттеулер шеңберіндегі сапарды Қазақстан Үкіметінің келісімі бойынша ЭЫДҰ-ның сараптамалық тобы мен сыртқы халықаралық консультанттар/сарапшылар жүзеге асырады.
Сараптамалық топтың жалпы құрамы бестен алтыға дейінгі талдаушыны қамтиды деп күтіледі.
Алдын ала сапардан кейін екіден үш айға дейін
Шолу жобасы мен есебі
ЭЫДҰ сараптамалық тобының сол жерге барып одан әрі талдау жүргізуі; есеп жобасының аяқталуы; Қазақстанның Үкіметімен бірлесіп нақты деректерді тексеру; есепті аяқтау.
Даладағы зерттеулер шеңберіндегі сапардан кейін алтыдан жеті айға дейін
Шолуды таныстыру бойынша іс-шара
Шолуды таныстыру бойынша іс-шараны өткізу
Есепті аяқтағаннан кейін екіден үш айға дейін
Күтілетін нәтижелер
ЭЫДҰ-ның елдік шолуының нәтижелері жоғары білім беруді жаңғыртудың ұзақ мерзімді сценарийін анықтауға мүмкіндік береді. Шолуды өткізудің нәтижелері бойынша Қазақстандағы жоғары білім берудің бәсекеге қабілеттілігін арттырудың негізгі тәсілдері ұсынылатын болады (мысалы, жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексі және IMD өлшемдеріне сәйкес), БДМБ-ның ІІ кезеңі шеңберіндегі реформаларды одан әрі іске асыру жөніндегі ұсынымдар ұсынылатын болады (оның ішінде кадрлар даярлау бойынша жоғары оқу орындары мен еңбек нарығының өзара іс-қимылының институционалды жүйесінің үлгісін әзірлеу бойынша ұсыныстар), сондай-ақ таңдалған жоғары оқу орындарында басқару икемділігін кеңейту бойынша қосылған тәжірибені енгізу тетіктері әзірленетін болады.
Шолудың нәтижелері БДМБ-ның І кезеңін іске асыруды бағалау барысында, сондай-ақ Қазақстанның жоғары білім саласында іске асырылатын реформаларын өзектілендіру үшін қолданылатын болады.
Бюджет
Жұмыстың жалпы құны 250 000 евроны құрайды, ол ЭЫДҰ қызметкерлерінің еңбек ақысын, сарапшалардың шығындарын өтеу, кеңесшілер үшін өтемақыны, сондай-ақ шолуды дайындау және ЭЫДҰ шығындарын өтеу сияқты өзге шығындарды қамтиды. Аталған бюджет Қазақстан Республикасының Үкіметі есебінен төленетін базалық есепті дайындау бойынша шығындарды немесе жобаның үш жоспарланған міндеті (алдын ала сапар, негізгі сапар, шолудың нәтижелерін таныстыру бойынша іс-шараларды өткізу барысындағы іссапарлар шығындары) шеңберінде пайда болуы мүмкін өзге шығындарды, жергілікті стейкхолдерлердің қатысуы бойынша, аударма қызметтеріне шығындарды немесе ішкі іссапарлармен байланысты шығындарды қоспайды

Таблица 1 представляет график проведения обзора, который будет продолжаться около 18 месяцев после подписания Грантового соглашения.
Таблица: График основных мероприятий
Этап
Описание
Предварительные сроки
1
2
3
Начало проекта
Подписание Грантового соглашения проекта
Апрель 2015 года
Предварительные мероприятия
Назначение национального координатора с казахстанской стороны.
Подготовка странового базового отчета казахстанской стороной.
Предварительный визит ОЭСР в Казахстан (ведущий аналитик и один аналитик-ассистент)
От четырех до пяти месяцев после подписания Грантового соглашения
Визит в рамках полевого исследования
Визит в рамках полевого исследования осуществляется эспертной группой ОЭСР и внешними международными консультантами/экспертами по согласованию с Правительством Казахстана. Ожидается, что общий состав экспертной группы будет включать от пяти до шести аналитиков.
От двух до трех месяцев после предварительного визита
Проект и отчет обзора
Дальнейший анализ на месте экспертной группой ОЭСР; подготовка проекта отчета; проверка фактических данных совместно с Правительством Казахстана;
финализация отчета.
От шести до семи месяцев после визита в рамках полевых исследований
Мероприятие по презентации обзора
Проведение мероприятия по презентации обзора
От двух до трех месяцев после финализации отчета
Ожидаемые результаты
Результаты странового обзора ОЭСР позволят определить долгосрочный сценарий модернизации высшего образования. По результатам проведения обзора будут предложены основные подходы повышения конкурентоспособности высшего образования Казахстана (к примеру, согласно измерениям Глобального индекса конкурентоспособности и IMD); предоставлены рекомендации по дальнейшей реализации реформ в рамках II-этапа ГПРО (в том числе предложения по разработке модели институциональной системы взаимодействия вузов и рынка труда по подготовке кадров), а также выработаны механизмы внедрения запущенного эксперимента по расширению гибкости управления в выбранных вузах.
Результаты обзора будут использованы в ходе оценки реализации I-этапа ГПРО, а также для актуализации реализуемых реформ системы высшего образования Казахстана.
Бюджет
Общая стоимость работы составляет 250 000 евро, которая включает оплату работы сотрудников ОЭСР, возмещение расходов экспертов, компенсацию для консультантов, а также прочие расходы, такие как подготовка обзора и возмещение затрат ОЭСР. Данный бюджет не включает расходы по подготовке базового отчета или других расходов, которые могут появиться в рамках трех запланированных задач проекта (предварительный визит, основной визит, командировочные расходы при проведении мероприятия по презентации результатов обзора), такие как расходы по участию местных стейкхолдеров, на переводческие услуги или другие расходы, связанные с внутренними командировками, которые будут оплачены за счет Правительства Республики Казахстан.