Табиғи газға баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қарашадағы № 892 қаулысы
«Трансферттік баға белгілеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи газға баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 12 қарашадағы
№ 892 қаулысымен
бекітілген
Табиғи газға баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) 1. Жалпы ережелер
1. Осы Табиғи газға баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) (бұдан әрі – Қағидалар) «Трансферттік баға белгілеу туралы» 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және газбен өзара алмасу жөніндегі мәмілелерді қоспағанда, трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауға алынатын, табиғи газды сатып алу-сату келісімшарттарына сәйкес жасалатын барлық мәмілелер бойынша табиғи газды өткізу бағасын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ұзақ мерзімді келісімшарт – 2001 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы газ саласындағы ынтымақтастық туралы және 2006 жылғы 3 қазандағы Орынбор газ өңдеу зауытының базасында шаруашылық қоғам құрудағы ынтымақтастық туралы келісімдер шеңберінде жасасатын табиғи газды сатып алу-сатуға арналған келісімшарт;
2) мәміле бағасы – осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес есептелген және Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларымен берілген табиғи газды өткізу бағасы;
3) ақпарат көздерінен алынған баға – The McGraw-Hill Companies (Platts) баспасының European Market Scan Basic Service басылымында European products, FOB Med (Italy) деген тақырыппен жарияланатын, АҚШ долларымен берілген баға.
2. Табиғи газға мәміле (өткізу) бағасын айқындау тәртібі
3. Табиғи газды сатып алу-сатудың келісімшарттары үшін мәміле (өткізу) бағасы төмендегі формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Pn – табиғи газға арналған мәміле бағасы;
P0 – 2001 жылғы 28 қарашадағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Газ саласындағы ынтымақтастық туралы және 2006 жылғы 3 қазандағы Орынбор газ өңдеу зауытының базасында шаруашылық қоғамын құрудағы ынтымақтастық туралы келісімдерде уәкілетті ұйымдар болып тағайындалған заңды тұлғалар айқындайтын коэффициентке көбейтілген ұзақ мерзімді келісімшарт жасасу күніне айқындалатын табиғи газға арналған базалық баға;

Об утверждении Правил (методики) ценообразования на природный газ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года № 892
В соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «О трансфертном ценообразовании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила (методику) ценообразования на природный газ.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 2015 года № 892
Правила (методика) ценообразования на природный газ
1. Общие положения
1. Настоящие Правила (методика) ценообразования на природный газ (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года «О трансфертном ценообразовании» (далее – Закон) и устанавливают порядок определения (расчета) цен реализации природного газа по всем сделкам, совершаемым в соответствии с контрактами на куплю-продажу природного газа, подпадающим под контроль при трансфертном ценообразовании за исключением сделок по взаимообмену газом.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) долгосрочный контракт – контракт на куплю-продажу природного газа, заключаемый в рамках соглашений между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в газовой отрасли от 28 ноября 2001 года и о сотрудничестве в создании хозяйственного общества на базе Оренбургского газоперерабатывающего завода от 3 октября 2006 года;
2) цена сделки – цена реализации природного газа, выраженная в долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США) и рассчитанная в соответствии с положениями настоящих Правил;
3) цена из источников информации – цена, выраженная в долларах США, публикуемая под заголовком European products, FOB Med (Italy) в European Market Scan Basic Service издательства The McGraw-Hill Companies (Platts).
2. Порядок определения цены сделки (реализации)
на природный газ
3. Для контрактов купли-продажи природного газа цена сделки (реализации) рассчитывается по следующей формуле:
где:
Pn – цена сделки на природный газ;
Р0 - базовая цена на природный газ, определяемая в долгосрочном контракте на дату его заключения, умноженная на коэффициент, определяемый юридическими лицами, назначенными уполномоченными организациями в соглашениях между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в газовой отрасли от 28 ноября 2001 года и о сотрудничестве в создании хозяйственного общества на базе Оренбургского газоперерабатывающего завода от 3 октября 2006 года

G – газойльға (0,1 %) арналған ақпарат көздерінен алынған баға;
G0 – ұзақ мерзімді келісімшартта айқындалатын газойльға (0,1 %) арналған базалық баға;
LSFO – құрамында күкірт мөлшері төмен (0,1 %) мазутқа арналған ақпарат көздерінен алынған баға;
LSFO0 – ұзақ мерзімді келісімшартта айқындалатын құрамында күкірт мөлшері төмен мазутқа (1 %) арналған базалық баға;
HSFO – құрамында күкірт мөлшері жоғары (3,5 %) мазутқа арналған ақпарат көздерінен алынған баға;
HSFO0 – ұзақ мерзімді келісімшартта айқындалатын құрамында күкірт мөлшері жоғары мазутқа (3,5 %) арналған базалық баға;
D – Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес табиғи газға мәміле бағасын салыстырмалы экономикалық шарттарға келтіру үшін қолданылатын және осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарының ережелері ескеріле отырып, айқындалатын табиғи газды сатып алу-сатуға арналған келісімшартта айқындалған табиғи газды жеткізу шарттарына байланысты ескерілетін дифференциал.
G, LSFO және HSFO шамалары тікелей 1 қаңтар, 1 сәуір, 1 шілде немесе 1 қазан алдындағы 9 ай ішінде әрбір ай үшін ақпарат көзінен алынған бағаның орташа арифметикалық мәні болып табылады.
Баға (Pn) ауытқуының жоғары және төменгі шегі P0-дан плюс немесе минус 12,5 %-ды құрайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.12.2016 № 829 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Осы Қағидалардың ережелері трансферттік баға белгілеу кезінде бақылауға алынатын, газбен өзара алмасу бойынша мәмілелерді қоспағанда, табиғи газды сатып алу-сату келісімшартына сәйкес жасасатын, ұзақ мерзімді келісімшарт жасасу күнінен бастап туындайтын барлық мәмілелерге қолданылады.
5. Табиғи газға мәміле бағасын салыстырмалы экономикалық шарттарға келтіру мақсатында дифференциалға табиғи газды ұзақ мерзімді келісімшартта айқындалған жеткізу базисінен табиғи газды өткізу (меншік құқығын ауыстыру) жүргізілетін жеткізу базисіне дейін тасымалдау жөніндегі құжат түрінде және (немесе) ақпарат көздерімен негізделген және расталған шығыстар енгізіледі. Қазақстан Республикасы/Ресей Федерациясының шекарасы "Александров Гай" газ өлшеу станциясы DAP жеткізу базисінде табиғи газды өткізген кезде дифференциал мәні нөлге теңестіріледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2016 № 829 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Дифференциалдың құрамдас бөліктері табиғи газды өткізу (меншік құқығын ауыстыру) жүргізілетін жеткізу базисіне дейін жеткізуге, сондай-ақ оны өткізуге байланысты бастапқы құжаттармен және (немесе) Заңның 18-бабында белгіленген кезектілік бойынша ақпарат көздерімен расталады.

G – цена из источников информации на газойль (0,1 %);
G0– базовая цена на газойль (0,1 %), определяемая в долгосрочном контракте;
LSFO – цена из источников информации на мазут с низким содержанием серы (1 %);
LSFO0– базовая цена на мазут с низким содержанием серы (1 %), определяемая в долгосрочном контракте;
HSFO – цена из источников информации на мазут с высоким содержанием серы (3,5 %);
HSFO0– базовая цена на мазут с высоким содержанием серы (3,5 %), определяемая в долгосрочном контракте;
D - дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки природного газа, определенных в контракте на куплю-продажу природного газа, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки на природный газ в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании и определяемый с учетом положений пунктов 5 и 6 настоящих Правил.
Величины G, LSFO и HSFO являются средним арифметическим значением цен из источников информации за каждый месяц в течение 9 месяцев, непосредственно предшествующих 1 января, 1 апреля, 1 июля или 1 октября.
Верхний и нижний пределы колебаний цены (Pn) составляют плюс или минус 12,5 % от P0.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 20.12.2016 № 829 (вводится в действие с 01.01.2016).
4. Положения настоящих Правил применяются ко всем сделкам, совершаемым в соответствии с контрактами на куплю-продажу природного газа, подпадающим под контроль при трансфертном ценообразовании, возникающим с даты заключения долгосрочного контракта, за исключением сделок по взаимообмену газом.
5. В целях приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки на природный газ в дифференциал включаются обоснованные и подтвержденные документально и (или) источниками информации расходы по транспортировке природного газа от базиса поставки, определенного в долгосрочном контракте, до базиса поставки, где происходит реализация (переход права собственности) природного газа. При реализации природного газа на базисе поставки DAP граница Республика Казахстан/Российская Федерация, газоизмерительная станция "Александров Гай" значение дифференциала равняется нулю.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2016 № 829 (вводится в действие с 01.01.2016).
6. Составляющие дифференциала подтверждаются первичными документами, связанными с доставкой природного газа до базиса поставки, где происходит реализация (переход права собственности), а также с его реализацией, и (или) источниками информации в очередности, установленной статьей 18 Закона.