Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 15 сәуірдегі № 227 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 22 қыркүйектегі № 830 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 22.09.2023 № 830 қаулысымен.
"Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 15 сәуірдегі
№ 227 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және 1994 жылғы 26 шілдеде қол қойылған және Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 19 маусымдағы № 2344 Жарлығымен ратификацияланған Қазақстан Республикасы мен Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiк арасындағы Ядролық қаруды таратпау туралы шартқа байланысты кепiлдiктерді қолдану туралы келісімге (бұдан әрі – Кепілдіктер туралы келісім) және 2004 жылғы 6 ақпанда қол қойылған және Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 19 ақпандағы № 229 Заңымен ратификацияланған Кепiлдiктер туралы келiсiмге Қосымша хаттамаға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) материалдық-теңгерімдік есепке алу құжаттары – ядролық материалдардың мүкәммалдық мөлшерінің өзгерістерін, ядролық материалдарды өлшеу нәтижелерін, ядролық материалдардың мүкәммалдық мөлшерін, ядролық материалдың тіркелген мүкәммалдық мөлшерін және ядролық материалдың іс жүзіндегі нақты мөлшерін өзгертуді анықтаған кезде жасалған нақтылаулар мен түзетулер туралы ақпаратты қамтитын құжаттар;
2) пайдалануды есепке алу құжаттары – оның негізінде ядролық материалдың мөлшері мен құрамының өзгерістері анықталатын ядролық қондырғыны пайдалану деректерін қамтитын құжаттар;

Об утверждении Правил организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2016 года № 227. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2023 года № 830.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 22.09.2023 № 830.
В соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2016 года № 227
Правила
организации инспекций Международного агентства по атомной
энергии на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" и устанавливают порядок организации инспекций Международного агентства по атомной энергии на территории Республики Казахстан в соответствии с Соглашением между Республикой Казахстан и Международным агентством по атомной энергии о применении гарантий в связи с Договором о нераспространении ядерного оружия, подписанным 26 июля 1994 года и ратифицированным Указом Президента Республики Казахстан от 19 июня 1995 года № 2344 (далее – Соглашение о гарантиях), и Дополнительным протоколом к Соглашению о гарантиях, подписанным 6 февраля 2004 года и ратифицированным Законом Республики Казахстан от 19 февраля 2007 года № 229.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) материально-балансовые учетные документы – документы, включающие информацию об изменениях инвентарных количеств ядерных материалов, результатах измерений ядерного материала, уточнениях и исправлениях, сделанных при определении изменений инвентарных количеств ядерных материалов, зарегистрированных инвентарных количеств ядерного материала и фактически наличных количеств ядерного материала;
2) эксплуатационные учетные документы – документы, включающие эксплуатационные данные ядерной установки, на основе которых определяются изменения количества и состава ядерного материала;

3) уәкілетті орган – атом энергиясын пайдалану саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2. Қазақстан Республикасының аумағында Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттіктің инспекцияларын ұйымдастыру
3. Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттiк (бұдан әрі – МАГАТЭ) Қазақстан Республикасының аумағында инспекция жүргізу үшін уәкілетті органға алдын ала жазбаша хабарлама жібереді.
4. Уәкілетті орган МАГАТЭ-ның инспекция жүргізу туралы хабарламасын алғаннан кейін мынадай іс-шараларды жүргізеді:
1) бір жұмыс күні ішінде инспекцияланатын ұйымға алдағы инспекция туралы хабарлама жібереді. Хабарламада Кепілдіктер туралы келісімнің 82-бабына сәйкес инспекция түрі, МАГАТЭ инспекторларының паспорттық деректері, инспекцияны жүргізу мерзімдері және МАГАТЭ инспекторлары жоспарлаған іс-шаралар тізбесі көрсетіледі;
2) инспекцияланатын ұйымның МАГАТЭ инспекторларымен өзара іс-қимылын үйлестіруді жүзеге асырады.
Кепілдіктер туралы келісімнің 70-бабына сәйкес арнаулы мақсаттағы инспекция жүргізу кезінде МАГАТЭ инспекторларына уәкілетті орган қызметкерінің ілесіп жүруін қамтамасыз етеді.
5. Инспекцияланатын ұйым МАГАТЭ-ның жоспарланған инспекциясы туралы хабарламаны алғаннан кейін:
1) МАГАТЭ инспекторларымен жұмыстарды жүргізуге жауапты адамдарды тағайындайды;
2) МАГАТЭ инспекциясын жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетін алдағы инспекция туралы хабардар етеді.
6. Инспекцияланатын ұйым МАГАТЭ инспекциясын жүргізу кезінде:
1) МАГАТЭ инспекторларының жұмысы үшін үй-жай береді;
2) МАГАТЭ инспекторларын қажетті жеке қорғану және гигиена құралдарымен қамтамасыз етеді;
3) денсаулықты сақтау мен қауіпсіздік техникасы жөніндегі қағидалар туралы нұсқама жүргізеді;
4) МАГАТЭ инспекторларына қажетті құжаттаманы, оның ішінде ұйымда ядролық материалдарды есепке алуға және бақылауға жауапты адам қол қойған, инспекциялау күнінің алдындағы күнгі жағдай бойынша материалдық-баланстық және пайдалануды есепке алу құжаттарын және кәсіпорынның ұйымдық құрылымына қатысты ақпаратты ұсынады;
5) ведомстволық бағынысты аумақта жүріп тұруы үшін МАГАТЭ инспекторларын байланыспен және көлікпен қамтамасыз етеді;
6) ведомстволық бағынысты аумақта МАГАТЭ инспекторларына ілесiп жүруді қамтамасыз етеді;
7) инспекция жүргізу уақытында МАГАТЭ инспекторлары жоспарлаған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді;
8) инспекция жүргізілетін орындарға келуді қамтамасыз етеді;
9) инспекторлардың есепке алу құжаттарын қарауын, егер олар ағылшын, испан, орыс немесе француз тілдерінде жүргізілмесе, жеңілдету мақсатында шаралар қабылдайды;

3) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования атомной энергии.
2. Организация инспекций Международного агентства по атомной
энергии на территории Республики Казахстан
3. Международное агентство по атомной энергии (далее – МАГАТЭ) для проведения инспекции на территории Республики Казахстан предварительно направляет в уполномоченный орган письменное уведомление.
4. Уполномоченный орган после получения уведомления МАГАТЭ о проведении инспекции проводит следующие мероприятия:
1) в течение одного рабочего дня направляет в инспектируемую организацию уведомление о предстоящей инспекции. В уведомлении указываются вид инспекции, паспортные данные инспекторов МАГАТЭ, сроки проведения инспекции и перечень запланированных инспекторами МАГАТЭ мероприятий в соответствии со статьей 82 Соглашения о гарантиях;
2) осуществляет координацию взаимодействия инспектируемой организации с инспекторами МАГАТЭ.
При проведении инспекции для специальных целей в соответствии со статьей 70 Соглашения о гарантиях уполномоченный орган обеспечивает сопровождение инспекторов МАГАТЭ.
5. Инспектируемая организация после получения уведомления о планируемой инспекции МАГАТЭ:
1) назначает лиц, ответственных за проведение работ с инспекторами МАГАТЭ;
2) разрабатывает план мероприятий по проведению инспекции МАГАТЭ;
3) уведомляет Комитет национальной безопасности Республики Казахстан о предстоящей инспекции.
6. При проведении инспекции МАГАТЭ инспектируемая организация:
1) предоставляет помещение для работ инспекторов МАГАТЭ;
2) обеспечивает инспекторов МАГАТЭ необходимыми средствами индивидуальной защиты и гигиены;
3) проводит инструктаж о правилах по охране здоровья и технике безопасности;
4) предоставляет инспекторам МАГАТЭ необходимую документацию, в том числе материально-балансовые и эксплуатационные учетные документы по состоянию на день, предшествующий дню инспекции, подписанные лицом, ответственным в организации за учет и контроль ядерных материалов, и информацию относительно организационной структуры предприятия;
5) обеспечивает инспекторов МАГАТЭ связью и транспортом для передвижения на подведомственной территории;
6) обеспечивает сопровождение инспекторов МАГАТЭ на подведомственной территории;
7) обеспечивает выполнение мероприятий, запланированных инспекторами МАГАТЭ, на время проведения инспекции;
8) обеспечивает доступ к местам инспектирования;
9) принимает меры с целью облегчения рассмотрения инспекторами учетных документов, если они ведутся не на английском, испанском, русском или французском языках;

10) МАГАТЭ инспекциялық жұмыстарын жүргізу үшін оның ішінде өлшеу және байқау жабдықтарын орнату және пайдалану, мөрлер мен басқа да араласуды индикациялау құрылғыларын орнату, көзбен байқауды жүргізу және келісілген орындарды суретке түсіру үшін жағдайды қамтамасыз етеді;
11) МАГАТЭ инспекторлары сынамаларды іріктеген жағдайда, оларды сақтауды және келісілген мерзімде МАГАТЭ көліктік қызмет көрсететін тасымалдаушыға беруді жүзеге асырады.
7. Инспекция жүргізілгеннен кейін ұйым 10 жұмыс күні ішінде уәкілетті органға МАГАТЭ инспекторлары жүргізген жұмыстар туралы есепті ұсынады.
8. Уәкілетті орган МАГАТЭ-дан ақпаратты алғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде ұйымды МАГАТЭ инспекторлары жүргізген инспекцияның нәтижелері туралы хабардар етеді.

10) обеспечивает условия для проведения инспекционных работ МАГАТЭ, в том числе для установки и использования оборудований измерения и наблюдения, установки печати и прочих устройств индикации вмешательства, проведения визуального наблюдения и фотографирования согласованных мест;
11) в случае отбора проб инспекторами МАГАТЭ, осуществляет их хранение и передачу перевозчику, оказывающему транспортные услуги МАГАТЭ, в согласованные сроки.
7. После проведения инспекции организация представляет в уполномоченный орган отчет о проведенных инспекторами МАГАТЭ работах в течение 10 рабочих дней.
8. Уполномоченный орган уведомляет организацию о результатах проведенной инспекторами МАГАТЭ инспекции в течение 10 рабочих дней после получения информации от МАГАТЭ.