"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қазандағы № 686 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 17, 91-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат):
1) 169-баптың 8-тармағы мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) алкогольді ішімдіктерді, сондай-ақ медициналық мақсаттан тыс есірткі мен психотроптық заттарды тұтынбауға міндетті.";
2) 171-баптың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қайталап қауіпті қылмыстар жасағаны үшін, сол сияқты террористік немесе экстремистік қылмыстар, кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстар үшiн;
2) ауыр және (немесе) аса ауыр қылмыстары үшін немесе қасақана қылмыстары үшін бас бостандығынан айыруға екі және одан да көп рет сотты болғандарға және жаза мерзімі аяқталған кезде дәрежесі үшінші теріс мінез-құлықты сотталғандарға белгіленеді.".
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
685-баптың 2-бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2017 года № 686
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 17, ст. 91; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 7, ст. 33; № 20-IV, ст. 113; № 22-ІІІ, ст. 149; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, ст. 67; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129, 131; 2017 г., № 8, ст. 16):
1) пункт 8 статьи 169 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) не употреблять алкогольные напитки, а также наркотические средства и психотропные вещества в немедицинских целях.";
2) подпункты 1) и 2) статьи 171 изложить в следующей редакции:
"1) преступления, совершенные при опасном рецидиве, а равно за террористические или экстремистские преступления, преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних;
2) тяжкие и (или) особо тяжкие преступления или судимыми два и более раза к лишению свободы за умышленные преступления и имевшими на момент окончания срока наказания третью отрицательную степень поведения.".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, cт. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 года):
в части 2 статьи 685:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:

"1) осы Кодекстiң iшкi iстер органдарының ведомстволық бағыныстылығына жатқызылған барлық баптары бойынша – iшкi iстер органдарының бастықтары мен олардың орынбасарлары;
2) осы Кодекстiң 146, 147, 192, 197, 198, 204, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші бөліктерінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 408, 409 (3-1-бөлігінде), 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 441, 443, 444 (екінші бөлігінде), 449 (бірінші бөлігінде), 484, 487, 492, 493, 494, 505 (бірінші бөлігінде), 510, 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде) – баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – қалалық, аудандық, кенттік полиция бөлімдерінің, бөлімшелерінің бастықтары мен олардың орынбасарлары;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) осы Кодекстiң 590 (үшінші, сегізінші және оныншы бөліктерінде), 591 (екінші бөлігінде), 592 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 593 (сегізінші бөлігінде), 594 (төртінші бөлігінде), 595 (төртінші бөлігінде), 596 (төртінші бөлігінде), 597 (бесінші және алтыншы бөліктерінде), 598 (үшінші бөлігінде), 599 (екінші бөлігінде), 600 (екінші бөлігінде), 601 (екінші бөлігінде), 602 (екінші бөлігінде), 603 (үшінші бөлігінде), 606 (бірінші бөлігінде), 609 (екінші бөлігінде), 612 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 613 (он үшінші бөлігінде), 614, 615 (үшінші бөлігінде), 617, 619, 630, 631, 632-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн – iшкi iстер органдарының әкімшілік полиция комитетiнiң төрағасы, басқармаларының, бөлiмдерiнiң, бөлiмшелерiнiң бастықтары мен олардың орынбасарлары;".
3. "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкiмшiлiк қадағалау туралы" 1996 жылғы 15 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 13, 272-құжат; 2002 ж., № 18, 159-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2007 ж., № 5-6, 40-құжат; 2009 ж., № 24, 122-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат):
1) 2-баптың а), б), және в) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"а) экстремистік және (немесе) террористік қылмыстары, кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыстары үшін;
б) ауыр және (немесе) аса ауыр қылмыстары үшін немесе қасақана қылмыстары үшін бас бостандығынан айыруға екі және одан да көп рет сотты болғандарға, жаза мерзімі аяқталған кезде дәрежесі үшінші теріс мінез-құлықты сотталғандарға;
в) егер жазаны өтегеннен кейін ішкі істер органдарының ескертулеріне қарамастан қоғамдық тәртіпті, адам мен азаматтың құқықтарын және заңды мүдделерін үнемі бұзса, өзге де құқық бұзушылықтар жасаса, ауыр және (немесе) аса ауыр қылмыстары үшін немесе қасақана қылмыстары үшін бас бостандығынан айыруға екі және одан да көп рет сотты болған адамдарға белгіленеді.";

"1) по всем статьям настоящего Кодекса, отнесенным к подведомственности органов внутренних дел, – начальники органов внутренних дел и их заместители;
2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 146, 147, 192, 197, 198, 204, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 408, 409 (частью 3-1), 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой, второй и третьей), 441, 443, 444 (частью второй), 449 (частью первой), 484, 487, 492, 493, 494, 505 (частью первой), 510, 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой) настоящего Кодекса, – начальники городских, районных, поселковых отделов, отделений полиции и их заместители;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 590 (частями третьей, восьмой и десятой), 591 (частью второй), 592 (частями третьей и четвертой), 593 (частью восьмой), 594 (частью четвертой), 595 (частью четвертой), 596 (частью четвертой), 597 (частями пятой и шестой), 598 (частью третьей), 599 (частью второй), 600 (частью второй), 601 (частью второй), 602 (частью второй), 603 (частью третьей), 606 (частью первой), 609 (частью второй), 612 (частями четвертой, пятой и шестой), 613 (частью тринадцатой), 614, 615 (частью третьей), 617, 619, 630, 631, 632 настоящего Кодекса, – председатель комитета, начальники управлений, отделов, отделений административной полиции органов внутренних дел и их заместители;".
3. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 13, ст. 272; 2002 г., № 18, ст. 159; 2005 г., № 13, ст. 53; 2007 г., № 5-6, ст. 40; 2009 г., № 24, ст. 122; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 21-I, ст. 125; 2016 г., № 8-II, ст. 67; 2017 г., № 8, ст. 16):
1) подпункты а), б) и в) статьи 2 изложить в следующей редакции:
"а) экстремистские и (или) террористические преступления, преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних;
б) тяжкие и (или) особо тяжкие преступления или судимыми два и более раз к лишению свободы за умышленные преступления, имевшими на момент окончания срока наказания третью отрицательную степень поведения;
в) тяжкие и (или) особо тяжкие преступления или судимыми два и более раз к лишению свободы за умышленные преступления, если они после отбывания наказания, несмотря на предупреждения органов внутренних дел, систематически нарушают общественный порядок, права и законные интересы человека и гражданина, совершают иные правонарушения.";

2) 4-баптың б) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) осы Заңның 2-бабының в) тармақшасында көрсетілген адамдарға – Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 79-бабына сәйкес соттылық мерзімі өтелгенге дейін тұрғылықты жерi бойынша белгіленеді.";
3) 5-бапта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңның 2-бабының в) тармақшасында аталған адамдарға – iшкi iстер органы бастығының дәлелді ұсынымы бойынша бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамның тұрғылықты жерi бойынша аудандық (қалалық) соттың судьясы жеке өзi сот отырысында белгiлейдi.";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Cудьяның қаулысы өзiне қатысты қадағалау белгіленген адамның тұрғылықты жерi бойынша аудандық (қалалық) ішкі істер органының бастығына, ал осы Заңның 2-бабының а) және б) тармақшаларында көзделген жағдайларда қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бастығына орындау үшiн жiберiледi.";
4) 10-баптың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қадағалауға алынған адамға әкiмшiлiк қадағалауды белгілеу, мерзiмiн ұзарту немесе шектеулердi өзгерту туралы сот қаулысын қадағалауға алынған адамға қолын қойғыза отырып, iшкi iстер органдарының бастығы, ал қылмыстық-атқару жүйесі мекемесіндегі адамға – мекеме бастығы жариялайды. Бұл ретте қадағалауға алынған адамға оның мiндеттерi, әкiмшiлiк қадағалау қағидаларын бұзғаны үшiн жауаптылығы, ал әкімшілік қадағалау белгіленген адамға қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен босатылар алдында таңдаған тұрғылықты жерiне белгілі бір мерзiмде келмегенi үшiн жауаптылығы түсiндiрiледi.";
5) 15-баптың бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"14-баптың а), в), г), д) және е) тармақшаларында көзделген жағдайларда әкiмшiлiк қадағалауды жүзеге асыратын iшкi iстер органының қызметкерi әкiмшiлiк қадағалауды тоқтату туралы қаулы шығарады, оны iшкi iстер органының бастығы бекiтедi.
14-баптың б) тармақшасында көзделген жағдайда iшкi iстер органының бастығы әкiмшiлiк қадағалауды мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы сотқа дәлелді ұсыным жiбередi, ол он күндік мерзiмде қаралуға жатады.".
4. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 6, 190-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; 2002 ж., № 15, 147-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; 2009 ж., № 24, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 24, 152-құжат; 2011 ж., № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; 2013 ж., № 13, 62-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; 2016 ж., № 24, 126-құжат, 2017 ж., № 8, 16-құжат):

2) подпункт б) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"б) за лицами, указанными в подпункте в) статьи 2 настоящего Закона, – по месту жительства, до погашения срока судимости в соответствии со статьей 79 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
3) в статье 5:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"за лицами, указанными в подпункте в) статьи 2 Закона, – в судебном заседании единолично судьей районного (городского) суда по месту жительства лица, освобожденного из мест лишения свободы, по мотивированному представлению начальника органа внутренних дел.";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"Постановление суда направляется для исполнения начальнику районного (городского) органа внутренних дел по месту жительства лица, в отношении которого установлен надзор, а в случаях, предусмотренных подпунктами а) и б) статьи 2 Закона, – начальнику учреждения уголовно-исполнительной системы.";
4) абзац первый статьи 10 изложить в следующей редакции:
"Постановления суда об установлении, продлении срока или изменении ограничений административного надзора объявляются поднадзорному под роспись начальником органа внутренних дел, а лицу, находящемуся в учреждении уголовно-исполнительной системы, – начальником учреждения. При этом поднадзорному разъясняются его обязанности, ответственность за нарушение правил административного надзора, а лицу, за которым административный надзор установлен перед освобождением из учреждения уголовно-исполнительной системы, – ответственность за неприбытие в определенный срок к избранному месту жительства.";
5) абзацы первый и второй статьи 15 изложить в следующей редакции:
"О прекращении административного надзора в случаях, предусмотренных подпунктами а), в), г), д) и е) статьи 14, сотрудником органа внутренних дел, осуществляющим административный надзор, выносится постановление, которое утверждается начальником органа внутренних дел.
О досрочном прекращении административного надзора в случае, предусмотренном подпунктом б) статьи 14, начальником органа внутренних дел в суд направляется мотивированное представление, которое подлежит рассмотрению в десятидневный срок.".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 6, ст. 190; 2001 г., № 17-18, ст. 245; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 15-16, ст. 63; 2009 г., № 24, ст. 128, 130; 2010 г., № 24, ст. 152; 2011 г., № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; 2013 г., № 13, ст. 62; № 14, ст. 72; 2014 г., № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 1, ст. 2; 2016 г., № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16):

1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы";
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң қоғамнан уақытша оқшаулауды заңды негіздерде қамтамасыз ететін арнаулы мекемелер, арнаулы үй-жайлар қызметінің құқықтық негіздерін айқындайды, сондай-ақ оларда ұсталатын адамдардың құқықтары мен міндеттерін белгілейді.";
3) 2-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) арнаулы үй-жай – әкімшілік құқық бұзушылықтың жолын кесу немесе әкімшілік іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында заңнамада белгіленген мерзімде жеке тұлғаның, заңды тұлға өкілінің, лауазымды адамның жеке бостандығын қысқа мерзімге шектеуге арналған үй-жай.";
4) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Адамдарды арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау мақсаты
Адамдарды арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды орындау мақсатында жүзеге асырылады.";
5) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау қағидаттары
Арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау заңдылық, кінәсіздік презумпциясы, азаматтардың заң алдындағы теңдігі, ізгілік, жеке бастың ар-намысы мен абыройын құрметтеу қағидаттарына, халықаралық құқық нормаларына сәйкес жүзеге асырылады және арнаулы мекемелерде ұсталушы қылмыс жасаған деп күдіктілер мен айыпталушыларға тән азабын немесе рухани азап шектіру мақсатындағы әрекеттермен ұштаспауға тиіс.";
6) 5-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Адамдарды арнаулы мекемелерге, арнаулы үй-жайларға орналастыру негіздері";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Адамдарды арнаулы мекемелерге, арнаулы үй-жайларға орналастыру негіздері:";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) адамдарды арнаулы үй-жайға орналастыру уәкілетті лауазымды адамның олардың құқыққа қарсы әрекеттерінің жолын кесу мақсатында толтырған ұстау хаттамасы бойынша, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу шараларын қамтамасыз етуді талап ететін басқа да жағдайларда жүзеге асырылады.";
7) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұсталушы адамдардың құқықтық жағдайы
1. Арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұсталушы адамдар Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында көзделген шектеулермен, Қазақстан Республикасының азаматтары үшін белгіленген құқықтар мен бостандықтарды пайдаланады, сондай-ақ міндеттерді атқарады.

1) заголовок изложить в следующей редакции:
"О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет правовые основы деятельности специальных учреждений, специальных помещений, обеспечивающих на законных основаниях временную изоляцию от общества, а также устанавливает права и обязанности содержащихся в них лиц.";
3) статью 2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) специальное помещение – помещение, предназначенное для кратковременного ограничения личной свободы физического лица, представителя юридического лица, должностного лица в срок, установленный законодательством, с целью пресечения административного правонарушения или обеспечения административного производства;";
4) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Цели содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях
Содержание лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях осуществляется в целях исполнения мер, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
5) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Принципы содержания в специальных учреждениях, специальных помещениях
Содержание в специальных учреждениях, специальных помещениях осуществляется в соответствии с принципами законности, презумпции невиновности, равенства граждан перед законом, гуманизма, уважения чести и достоинства личности, нормами международного права и не должно сопровождаться действиями, имеющими целью причинение физических или нравственных страданий подозреваемым и обвиняемым в совершении преступлений, содержащимся в специальных учреждениях.";
6) в статье 5:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Основания помещения лиц в специальные учреждения, специальные помещения";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Основания помещения лиц в специальные учреждения, специальные помещения:";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) помещение лиц в специальное помещение осуществляется по протоколу задержания, составленному уполномоченным должностным лицом с целью пресечения их противоправных действий, а также в других необходимых случаях, требующих обеспечения мер производства по делу об административном правонарушении.";
7) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Правовое положение лиц, содержащихся в специальных учреждениях, специальных помещениях
1. Лица, содержащиеся в специальных учреждениях, специальных помещениях, пользуются правами и свободами, а также несут обязанности, установленные для граждан Республики Казахстан, с ограничениями, предусмотренными Конституцией и законами Республики Казахстан.

2. Арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұсталушы шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар, егер Конституцияда, заңдарда және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының азаматтары үшін белгіленген құқықтар мен бостандықтарды пайдаланады, сондай-ақ міндеттерді атқарады.";
8) мынадай мазмұндағы 9-2-баппен толықтырылсын:
"9-2-бап. Ішкі істер органдарының арнаулы үй-жайлары
1. Арнаулы үй-жайлар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің шешімімен полиция органдарының кезекші бөлімдері жанынан құрылады.
2. Арнаулы үй-жайлардың қызметін және үлгілік ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру тәртібін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі айқындайды.";
9) мынадай мазмұндағы 3-4-тараумен толықтырылсын:
"3-4-тарау. Ұстауға алынған адамдарды арнаулы үй-жайларда ұстау
46-21-бап. Ұстауға алынған адамдарды арнаулы үй-жайларға қабылдау және тіркеу
1. Арнаулы үй-жайларға орналастырылатын адамдарды қабылдау және тіркеу, жеке қарап тексеру, медициналық куәландыру, дактилоскопиялау, суретке түсіру, сондай-ақ алып қоюға жататын заттардың тізбесі арнаулы
үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру тәртібімен айқындалады.
2. Ұстауға алынған адамдардың арнаулы үй-жайға орналастырылғаны туралы олардың тұрғылықты жері бойынша жақын туыстарына дереу хабарланады, ал шетелдік азаматтарды орналастырған кезде – тиісті шет мемлекеттің консулдығына немесе дипломатиялық өкілдігіне хабарланады.
3. Ұстауға алынған адамдардың сотқа, прокуратура органдарына немесе басқа да мемлекеттік органдарға жолдаған өтініштері қаралмайды және мекенжайы бойынша дереу жолданады.
46-22-бап. Ұстауға алынған адамдарды ұстау режимі
1. Арнаулы үй-жайлар санитариялық талаптарға жауап беруі және оны өз бетінше тастап кету мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
2. Ұстауға алынған, арнаулы үй-жайларда ұсталатын адамдар күзетпен ұсталатын және арнаулы қабылдау орындарындағы адамдар үшін белгіленген нормалар бойынша тамақпен қамтамасыз етіледі. Азық-түлік өнімдері күн сайын ведомость бойынша беріледі.
3. Арнаулы үй-жайларға орналастырылған ер адамдар әйелдерден бөлек орналастырылады.
4. Өздеріне қатысты ұстау қолданылған кәмелетке толмағандар ересек адамдардан бөлек ұсталады.
5. Туберкулездің жұқпалы нысанымен, венерологиялық және басқа да инфекциялық аурулармен ауыратындар басқа ұстауға алынған адамдардан оқшауланады.
46-23-бап. Арнаулы үй-жайларда ұсталатын адамдардың құқықтары
мен міндеттері

2. Иностранцы и лица без гражданства, содержащиеся в специальных учреждениях, специальных помещениях, пользуются правами и свободами, а также несут обязанности, установленные для граждан Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Конституцией, законами и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
8) дополнить статьей 9-2 следующего содержания:
"Статья 9-2. Специальные помещения органов внутренних дел
1. Специальные помещения создаются при дежурных частях органов полиции решением Министра внутренних дел Республики Казахстан.
2. Порядок организации деятельности специальных помещений и типовой внутренний распорядок определяются Министерством внутренних дел Республики Казахстан.";
9) дополнить главой 3-4 следующего содержания:
"Глава 3-4. Содержание лиц, подвергнутых задержанию, в специальных помещениях
Статья 46-21. Прием и регистрация лиц, подвергнутых задержанию, в специальных помещениях
1. Прием и регистрация лиц, помещаемых в специальные помещения, проведение личного досмотра, медицинского освидетельствования, дактилоскопирования, фотографирования, а также перечень вещей, подлежащих изъятию, определяются порядком организации деятельности специальных помещений.
2. О помещении лиц, подвергнутых задержанию, в специальное помещение незамедлительно извещаются их близкие родственники по месту жительства, а при помещении иностранных граждан – соответствующее консульство или дипломатическое представительство соответствующего иностранного государства.
3. Обращения лиц, подвергнутых задержанию, адресованные в суд, органы прокуратуры или другие государственные органы, не рассматриваются и направляются по адресу незамедлительно.
Статья 46-22. Режим содержания лиц, подвергнутых задержанию
1. Специальные помещения должны отвечать санитарным требованиям и исключать возможность их самовольного оставления.
2. Лица, подвергнутые задержанию, содержащиеся в специальных помещениях, обеспечиваются питанием по нормам, установленным для содержащихся под стражей и находящихся в специальных приемниках. Продукты питания выдаются ежедневно по ведомости.
3. Мужчины, помещенные в специальные помещения, размещаются отдельно от женщин.
4. Несовершеннолетние, в отношении которых применено задержание, содержатся отдельно от взрослых лиц.
5. Больные заразной формой туберкулеза, венерическими и другими инфекционными заболеваниями изолируются от других лиц, подвергнутых задержанию.
Статья 46-23. Права и обязанности лиц, подвергнутых задержанию, содержащихся в специальных помещениях

1. Ұстауға алынған адамдар:
1) өздерінің құқықтары мен міндеттері, арнаулы үй-жайда ұстау режимі туралы ақпарат алуға;
2) арнаулы үй-жайда болу кезеңінде жеке басының қауіпсіздігіне;
3) материалдық-тұрмыстық және медициналық-санитариялық қызмет көрсетулерді алуға;
4) полиция органының басшысына, прокуратура органдарына, сотқа өзінің құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы мәселелері бойынша жүгінуге құқығы бар.
2. Арнаулы үй-жайларға орналастырылған адамдар полиция органының басшысы бекітетін Арнаулы үй-жайдағы ішкі тәртіптеме қағидаларын орындауға міндетті.
46-24-бап. Ұстауға алынған адамдарды арнаулы үй-жайдан босату
1. Ұстауға алынған адамдар оларды ұстауға негіз болған мән-жайлар жойылған кезде не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ұстау мерзімі аяқталғаннан кейін дереу босатылуға жатады.
2. Босатылғандарға сақталуы заңсыз болып табылатын заттардан басқа, олардан сақтауға алып қойылған құжаттары, ақшасы мен заттары қолхатпен қайтарылады.
3. Ұстауға алынған адамдар атыс немесе суық қаруды, жарылғыш, қатты әсер ететін немесе улы заттарды және есірткі құралдарын заңсыз сақтаған кезде шешім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданады.
4. Босату кезінде адамға оның арнаулы үй-жайда болғаны туралы анықтама беріледі.";
10)      49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Адамдарды арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттарын қадағалау
Адамдарды арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттарын қадағалауды прокуратура органдары жүзеге асырады.".
5. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2,
2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-І, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 21-I, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-І, 47, 49-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат, № 8, 16-құжат):

1. Лица, подвергнутые задержанию, имеют право:
1) получать информацию о своих правах и обязанностях, режиме содержания в специальном помещении;
2) на личную безопасность в период нахождения в специальном помещении;
3) получать материально-бытовое и медико-санитарное обслуживание;
4) обращаться к руководителю органа полиции, в органы прокуратуры, суд по вопросам нарушения своих прав и законных интересов.
2. Лица, помещенные в специальные помещения, обязаны выполнять правила внутреннего распорядка в специальном помещении, утверждаемые руководителем органа полиции.
Статья 46-24. Освобождение лиц, подвергнутых задержанию, из специального помещения
1. Лица, подвергнутые задержанию, подлежат незамедлительному освобождению при отпадении обстоятельств, послуживших основаниями для их задержания, либо по окончанию срока задержания, установленного законодательством Республики Казахстан.
2. Освобожденным возвращаются под расписку изъятые у них на хранение документы, деньги и вещи, кроме вещей, хранение которых является незаконным.
3. При незаконном хранении лицами, подвергнутыми задержанию, огнестрельного или холодного оружия, взрывчатых, сильнодействующих или ядовитых веществ и наркотических средств решения принимаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. При освобождении лицу выдается справка о пребывании его в специальном помещении.";
10) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Надзор за порядком и условиями содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях
Надзор за порядком и условиями содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях осуществляют органы прокуратуры.".
5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72; № 23, ст. 118; 2017 г., № 3, ст. 6; № 8, ст. 16):

1) 6-баптың 1-тармағының 5-1) және 6-1) тармақшалары алып тасталсын;
2) 29-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мына лауазымды адамдарды:
жоғары тұрған уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен келiсу бойынша, шектi санын Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкiмiнiң орынбасарларын;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен нысанды киiм киіп жүру құқығы берілген және әскери немесе өзге арнаулы атақ берiлген басшыларды қоспағанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар басшыларын;
Ішкі істер министрінің ұсынысы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың полиция департаментінің басшысын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Полиция департаменті басшысының лауазымына кандидатура Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдары басшылығының президенттік резервінде тұрған полиция қызметкерлері қатарынан ұсынылады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын полиция бөлімшелерінің басқа да басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымнан босату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Полиция департаментінің басшысы осы Заңда белгіленген ерекшеліктермен "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тәртіптік жауаптылықта болады.
Ескертпе:
Полиция департаментінің басшысын босату үшін негіздемелер:
өз еркі бойынша;
денсаулық жағдайы бойынша, әскери-дәрiгерлiк комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе шектеулi жарамдылығы туралы қорытындысы негiзiнде;
алқа немесе Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрі жанындағы жедел кеңестің шешімі;
қызметіне сәйкес келмеуі, аттестаттау немесе тәртіптік комиссияның ұсынымдары негізінде;
"Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ротациялау болып табылады;
басқа негіздер бойынша Полиция департаментінің басшысы лауазымынан босату "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Полиция департаментінің басшысы ішкі істер органдарынан босатылған жағдайда атқаратын лауазымнан босатылған болып есептеледі.";
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі полиция органдарының алдына тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету бойынша міндеттер қояды, жылына кемінде бір рет полиция департаменті басшысының тиісті есептерін тыңдайды.";

1) подпункты 5-1) и 6-1) пункта 1 статьи 6 исключить;
2) в статье 29:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) назначает на должность и освобождает от должности следующих должностных лиц:
заместителей акима области, города республиканского значения, столицы по согласованию с уполномоченными вышестоящими государственными органами, предельное число которых определяется Правительством Республики Казахстан;
руководителей исполнительных органов, финансируемых из областного, города республиканского значения, столицы бюджета, за исключением руководителей, которым в установленном законодательством Республики Казахстан порядке предоставлено право ношения форменной одежды и присваивается воинское или иное специальное звание;
руководителя департамента полиции области, города республиканского значения, столицы по представлению Министра внутренних дел Республики Казахстан.
Кандидатура на должность руководителя департамента полиции представляется из числа сотрудников полиции, состоящих в Президентском резерве руководства правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан.
Назначение и освобождение от должности других руководителей подразделений полиции, финансируемых из местных бюджетов, осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Руководитель департамента полиции несет дисциплинарную ответственность в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" с особенностями, установленными настоящим Законом.
Примечание:
Основаниями для освобождения руководителя департамента полиции являются:
собственное желание;
по состоянию здоровья, на основании заключения военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе;
решения коллегии или оперативного совещания при Министре внутренних дел Республики Казахстан;
служебное несоответствие, на основании рекомендаций аттестационной или дисциплинарной комиссий;
ротация в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе";
по другим основаниям освобождение от должности руководителя департамента полиции производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Руководитель департамента полиции также считается освобожденным от занимаемой должности в случае его увольнения из органов внутренних дел.";
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Аким области, города республиканского значения, столицы ставит перед органами полиции задачи по обеспечению правопорядка на территории соответствующей административно-территориальной единицы, не реже одного раза в год заслушивает соответствующие отчеты руководителя департамента полиции.";

3) 33-баптың 1-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі аумақтық полиция органының алдына тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету бойынша міндеттер қояды, жылына кемінде бір рет аумақтық полиция органы басшысының тиісті есептерін тыңдайды.".
6. "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 114-құжат., 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 21-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжат; 2015 ж., №21-I, 125-құжат):
1) 20-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жәбірленушінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген тәртіппен әкімшілік ұстауды жүргізу не Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексінің 128-бабында
көзделген тәртіппен ұстау үшін негіздер болмаған кезде аумақтық полиция органының, ішкі істер органының жергілікті полиция қызметтерінің бастықтары, олардың орынбасарлары, учаскелік полиция инспекторлары, кәмелетке толмағандардың істері және әйелдерді зорлық-зомбылықтан қорғау жөніндегі инспекторлар жәбірленушінің пікірін ескере отырып, қорғау нұсқамасын шығарады, ол тұрмыстық зорлық-зомбылық жасаған не оны жасау қаупін төндіретін адамға орындау үшін қолхатпен беріледі. Қол қоюдан бас тартылған жағдайда бұл туралы қорғау нұсқамасында жазылады.
Жәбірленушіге оның құқықтары, сондай-ақ өзіне қатысты қорғау нұсқамасы шығарылған адам оны бұзған жағдайда құқықтық салдарлары түсіндіріле отырып, қорғау нұсқамасы шығарылған күні оның көшірмесі қолхатпен берілуге тиіс.
Қорғау нұсқамасының көшірмесі өзіне қатысты қорғау нұсқамасы шығарылған адамға ол берілген сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде прокурорға жолданады.";
2) 22-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "тыйым салынуы мүмкін." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) алкогольді ішімдіктерді, сондай-ақ медициналық мақсаттан тыс есірткі мен психотроптық заттарды тұтынуға тыйым салынуы мүмкін.".
7. "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат):

3) пункт 1-1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"1-1. Аким района (города областного значения) ставит перед территориальным органом полиции задачи по обеспечению правопорядка на территории соответствующей административно-территориальной единицы, не реже одного раза в год заслушивает соответствующие отчеты руководителя территориального органа полиции.".
6. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О профилактике бытового насилия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст. 114; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 21; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; 2015 г., № 21-I, cт. 125):
1) пункт 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"1. В целях обеспечения безопасности потерпевшего и при отсутствии оснований для производства административного задержания в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, либо задержания в порядке, предусмотренном статьей 128 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, начальниками территориального органа полиции, местной полицейской службы органа внутренних дел, их заместителями, участковыми инспекторами полиции, инспекторами по делам несовершеннолетних и по защите женщин от насилия выносится защитное предписание с учетом мнения потерпевшего, которое вручается для исполнения лицу, совершившему бытовое насилие либо от которого исходит угроза его совершения, под расписку. В случае отказа от подписания, в защитном предписании делается запись об этом.
Потерпевшему должна быть предоставлена копия защитного предписания под расписку в день его вынесения с разъяснением его прав, а также правовых последствий в случае нарушения защитного предписания лицом, в отношении которого оно вынесено.
Копия защитного предписания в течение двадцати четырех часов с момента его вручения лицу, в отношении которого оно вынесено, направляется прокурору.";
2) пункт 3 статьи 22 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) употреблять алкогольные напитки, а также наркотические средства и психотропные вещества в немедицинских целях.".
7. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 48; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 16, ст. 79; № 21-I, ст. 125; 2016 г., № 6, ст. 45; № 24, ст. 129, 131; 2017 г., № 8, ст. 16):

1) 7-бапта:
2-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімшілік полиция жергілікті полиция қызметінен, азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерден, көші-қон полициясынан, айдауылдау қызметінен, қоғамдық тәртіпті полициясынан қорғауды сақтауды жүзеге асыратын арнаулы мекемелерден және өзге де бөлімшелерден тұрады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ішкi iстер органдары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінен (бұдан әрі – Ішкі істер министрлігі), ведомстволардан, аумақтық полиция органдарынан, сондай-ақ Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты ұйымдардан тұрады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, көліктегі полиция департаменттері (ішкі істер департаменттері), қалалық, аудандық, қалалардағы аудандық, желілік полиция органдары (ішкі істер органдары), әскери-тергеу органдары полицияның аумақтық органдары болып табылады.";
2) 9-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1-бап. Жергілікті полиция қызметі
1. Жергілікті полиция қызметі құқық бұзушылықтар профилактикасы, қоғамдық тәртіпті сақтау және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерден тұрады.
2. Жергілікті полиция қызметі бөлішелерінің қызметкерлерін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген міндеттерді орындауға тартуға жол берілмейді.
3. Учаскелік полиция инспекторы тоқсанына кемінде бір рет тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағындағы әкімшілік учаскеде тұратын халық алдында есеп береді.";
3) 10-бапта:
2-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) полиция департаменті бастығының және учаскелік полиция инспекторының халық алдындағы есеп берулерін ұйымдастыру және өткізу қағидаларын бекітеді;";
4) 11-бапта:
24) тармақшада:
үшінші абзац алып тасталсын;
оныншы абзацтағы "әзірлейді." деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"полиция департаменті бастығының және учаскелік полиция инспекторының халық алдындағы есеп берулерін ұйымдастыру және өткізу қағидаларын әзірлейді.";
25) тармақшаның төртінші абзацы алып тасталсын;
5) 12-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын аумақтық органдар аппараттары ахуалдық орталығының электрондық пошта, бейне конференциялық байланыс және бейнебақылау жүйесінің көрсетілетін қызметтеріне арналған шығындарды қоспағанда, жанар-жағармай материалдарын сатып алуды, сондай-ақ аумақтық ішкі істер органдарының коммуналдық қызметтер көрсетуге, электр энергиясына, жылу беруге және байланыс қызметтерін көрсетуге ақы төлеу жөніндегі шығындарын қоса алғанда, қызметтік үй-жайларды, радиобайланыс құралдарын, мобильді және портативті бейнетіркегіштерді, көлік құралдарын күтіп-ұстауды, оларға қызмет көрсетуді және жөндеуді қамтамасыз етеді;".

1) в статье 7:
абзац третий пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Административная полиция состоит из местной полицейской службы, подразделений по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия, миграционной полиции, конвойной службы, специальных учреждений и иных подразделений, осуществляющих охрану общественного порядка.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Органы внутренних дел состоят из Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство внутренних дел), ведомств, территориальных органов полиции, а также организаций, подведомственных Министерству внутренних дел.
Территориальными органами полиции являются департаменты полиции (департаменты внутренних дел) областей, городов республиканского значения
и столицы, на транспорте, городские, районные, районные в городах, линейные органы полиции (органы внутренних дел), военно-следственные органы.";
2) статью 9-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 9-1. Местная полицейская служба
1. Местная полицейская служба состоит из подразделений, осуществляющих деятельность по профилактике правонарушений, охране общественного порядка и обеспечению безопасности дорожного движения.
2. Не допускается привлечение сотрудников подразделений местной полицейской службы к выполнению задач, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Участковый инспектор полиции не реже одного раза в квартал отчитывается перед населением, проживающим на административном участке на территории соответствующей административно-территориальной единицы.";
3) в статье 10:
подпункт 2-1) исключить;
дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) утверждает правила организации и проведения отчетов начальника департамента полиции и участкового инспектора полиции перед населением;";
4) в статье 11:
в подпункте 24):
абзац третий исключить;
дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"правила организации и проведения отчетов начальника департамента полиции и участкового инспектора полиции перед населением;";
абзац четвертый подпункта 25) исключить;
5) подпункт 4) пункта 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"4) обеспечивают содержание, обслуживание и ремонт служебных помещений, средств радиосвязи, мобильных и портативных видеорегистраторов, транспортных средств, включая приобретение горюче-смазочных материалов, а также затраты по оплате коммунальных услуг, электроэнергии, отопления и услуг связи территориальных органов внутренних дел, за исключением затрат на услуги электронной почты, системы видеоконференцсвязи и видеонаблюдения ситуационного центра аппаратов территориальных органов, финансируемых из республиканского бюджета;".

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан