Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Экологиялық-экономикалық есепке алу – 2012 жүйесін енгізу (ЭЭЕЖ)" жобасын іске асыру туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 30 шілдедегі № 474 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Экологиялық-экономикалық есепке алу 2012 жүйесін енгізу (ЭЭЕЖ)" жобасын іске асыру туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі Тимур Мұратұлы Сүлейменовке Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Экологиялық-экономикалық есепке алу 2012 жүйесін енгізу (ЭЭЕЖ)" жобасын іске асыру туралы келісімге қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 30 шілдедегі
№ 474 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы арасындағы "Экологиялық-экономикалық есепке алу –2012 жүйесін енгізу (ЭЭЕЖ)" жобасын іске асыру туралы
келісім
Осы жерде және бұдан әрі жеке-жеке "Тарап" немесе бірге "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің нысанасы
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті және Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) осы Келісім шеңберінде оның ажырамас бөлігі болып табылатын 1-қосымшада және осы Келісім шеңберінде 2-қосымшада сипатталған "Экологиялық-экономикалық есепке алу – 2012 жүйесін енгізу (ЭЭЕЖ)" жобасын (бұдан әрі – жоба) іске асырады.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі жоба шеңберінде ЭЫДҰ орындайтын жұмысты қаржыландыруға келіседі.
3. Жобаның ұзақтығы осы Келісімге қол қойылған күнінен бастап 22 айды құрайды.
2-бап
Бюджет және қаржыландыру тетіктері
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі жобаны іске асыруға жұмсалатын шығыстарды өтеуге ЭЫДҰ-ға 135000 (жүз отыз бес мың) евро сомасында жарна (бұдан әрі – Жарна) беруге міндеттенеді. Бюджетті пайдалану бойынша есептеу осы Келісімге 1-қосымшада жазылған.
2. Жарнаны төлеу мына төлем кестесіне сәйкес жүргізіледі:

О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Внедрение системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 474
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Внедрение системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)".
2. Уполномочить Министра национальной экономики Республики Казахстан Сулейменова Тимура Муратовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Внедрение системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 2018 года № 474
Проект
Cоглашение
между Правительством Республики Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации проекта "Внедрение системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)"
Правительство Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития, здесь и далее по отдельности именуемые "Сторона" или вместе именуемые "Стороны", согласились о нижеследующем:
Статья 1
Предмет Соглашения
1. Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан и Организация экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) реализуют проект "Внедрение системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)" (далее – проект) в рамках настоящего Соглашения, описанного в приложении 1 и приложении 2 к настоящему Соглашению, которые являются его неотъемлемыми частями.
2. Правительство Республики Казахстан соглашается финансировать работу, которую ОЭСР выполнит в рамках проекта.
3. Длительность проекта составляет 22 месяца со дня подписания настоящего Соглашения.
Статья 2
Бюджет и механизмы финансирования
1. Правительство Республики Казахстан обязуется предоставить ОЭСР взнос сумме 135000 (сто тридцать пять тысяч) евро (далее – Взнос) в счет покрытия расходов на реализацию проекта. Расчет по использованию бюджета изложен в приложении 1 к настоящему Соглашению.
2. Оплата взноса будет произведена согласно следующему графику оплаты:

а) 67500 (алпыс жеті мың бес жүз евро) евро көлеміндегі 50 % (елу пайыз) алғашқы жарна осы Келісімге қол қойылған және ЭЫДҰ-дан тиісті шот алынған күннен бастап 30 (отыз) күн ішінде төленеді;
б) 67500 (алпыс жеті мың бес жүз евро) евро көлеміндегі жарнаның 50 % (елу пайыз) екінші бөлігі ЭЫДҰ-дан тиісті шот алынған күннен бастап 2019 жылғы желтоқсанға дейін төленеді.
3. ЭЫДҰ осы жарнаны қазіргі уақытта жарнаның жалпы сомасынан 6,3 % әкімшілік шығындардың өтелуін төлеуді көздейтін ЭЫДҰ-ның қаржы ережелеріне және басқа да тиісті қағидаларына, саясаттары мен рәсімдеріне сәйкес әкімшілендіретін болады. Шығыс бухгалтерлік есептің жалпыға бірдей қабылданған қағидаттарына сәйкес ЭЫДҰ-ның шоттарында көрсетілетін болады және ол ЭЫДҰ-ның стандартты аудит қағидаларына сәйкес аудит кезінде тексерілуі мүмкін.
3-бап
Жұмыстар мен есептіліктің сипаттамасы
1. ЭЫДҰ жобаны осы Келісімге 2-қосымшадағы сипаттамаға сәйкес жүзеге асырады.
2. Жобаның бірінші жылы аяқталғаннан кейін үш ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне жобаның іске асырылу барысы туралы аралық есеп береді.
3. Жоба аяқталғаннан кейін үш ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне қорытынды сипаттау есебін береді.
4. Жоба аяқталғаннан кейін алты ай ішінде ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығыстар туралы қаржылық қорытынды есеп береді.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі ЭЫДҰ есептілігінің стандартты форматына сәйкес шығындар туралы есепте қаржылық есептілікке қойылатын талаптар сақталатынымен келіседі.
4-бап
Ақпарат алмасу
1. Тараптар бір-біріне жобаны жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратты ұсынады.
2. Тараптар арасындағы кез келген ақпарат алмасу мына мекенжайларға жіберіледі:
Қазақстан Республикасының Үкіметі үшін: Нұрболат Айдапкелов мырзаға, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті, 010000, Қазақстан, Астана, Мәңгілік ел 8, Министрліктер үйі, 4-кіреберіс, тел.: +7 (7172) 74-90-16, факс: +7 (7172) 74 94 94, эл.мекенжай: n.aidapkelov@economy.gov.kz
ЭЫДҰ үшін: Жюльен Дюпон мырзаға, Жаһандық қатынастар, ЭЫДҰ Статистика директораты, 75775, Франция, Париж, Cedex 16, Андрэ-Паскаль көшесі, 2, эл.мекенжай: julien.dupont@oecd.org
5-бап
Жобаның нәтижелерін пайдалану
1. Жобаның кез келген нысандағы нәтижелері тек ЭЫДҰ-ның ерекше меншігі болып қалады.
2. Құжаттарды жіктеуге және жіктеуден шығаруға қатысты үшінші тараптардың құқықтары, сондай-ақ ЭЫДҰ қағидалары мен саясаттары сақталған кезде, егер қолданылатын болса, ЭЫДҰ Қазақстан Республикасының Үкіметіне осы жарнаның есебінен қаржыландырылатын іс-шараның шеңберінде дайындалған қорытынды есепті коммерциялық емес мақсатта пайдалану, көшірмесін жасау және тарату құқығын береді.

а) первый взнос 50 % (пятьдесят процентов) в размере 67500 евро (шестьдесят семь тысяч пятьсот евро) будет выплачен в течение 30 (тридцать) дней с даты подписания настоящего Соглашения и получения соответствующего счета от ОЭСР;
б) второй взнос 50 % (пятьдесят процентов) в размере 67500 евро (шестьдесят семь тысяч пятьсот евро) будет выплачен до декабря 2019 года со дня получения соответствующего счета от ОЭСР.
3. ОЭСР будет администрировать этот взнос в соответствии с финансовыми положениями и другими соответствующими правилами, политиками и процедурами ОЭСР, которые в настоящий момент предусматривают оплату возмещения административных затрат 6,3 % от общей суммы взноса. Расход будет отражен в счетах ОЭСР согласно общепринятым принципам бухгалтерского учета и может проверяться во время аудита в соответствии со стандартными правилами аудита ОЭСР.
Статья 3
Описание работ и отчетности
1. ОЭСР будет осуществлять проект согласно описанию в приложении 2 к настоящему Соглашению.
2. В течение трех месяцев после завершения первого года проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан промежуточный отчет о ходе реализации проекта.
3. В течение трех месяцев после завершения проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан заключительный описательный отчет.
4. В течение шести месяцев после завершения проекта ОЭСР представит в Правительство Республики Казахстан заключительный финансовый отчет о расходах.
5. Правительство Республики Казахстан соглашается, что требования к финансовой отчетности соблюдены в отчете о затратах в соответствии со стандартным форматом отчетности ОЭСР.
Статья 4
Обмен информацией
1. Стороны представляют друг другу информацию, необходимую для осуществления проекта.
2. Любой обмен информацией между Сторонами адресуется:
для Правительства Республики Казахстан: г-н Нурболат Айдапкелов, Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, 010000 Казахстан, Астана, Мангилик ел 8, Дом министерств, 4 подъезд, тел.: +7 (7172) 74-90-16, факс: + 7 (7172) 74-94-94, эл. адрес: n.aidapkelov@economy.gov.kz
для ОЭСР: г-ну Жюльен Дюпон, Глобальные отношения, Директорат по статистике ОЭСР, 75775 Франция, Париж Cedex 16, ул. Андре Паскаля 2, эл. адрес: julien.dupont@oecd.org
Статья 5
Использование результатов проекта
1. Результаты проекта в любой форме остаются исключительной собственностью ОЭСР.
2. При соблюдении прав третьих сторон, а также правил и политик ОЭСР относительно классификации и исключения из классификации документов, если применимо, ОЭСР передает Правительству Республики Казахстан право на использование, копирование и распространение в некоммерческих целях финального отчета, подготовленного в рамках мероприятий, финансируемых за счет настоящего взноса.

3. Егер ЭЫДҰ өзгеше көздемесе, Қазақстан Республикасының Үкіметі үнемі ЭЫДҰ-ның авторлық құқығын тиісті түрде мойындайды.
4. Жоба барысында ЭЫДҰ-ға ұсынған Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып табылатын кез келген деректер немесе ақпарат Қазақстан Республикасы Үкіметінің меншігі болып қалады. ЭЫДҰ көрсетілген деректер мен ақпаратты өз есептерін, жарияланымдарын дайындау мақсатында және жобаны жүзеге асыру үшін пайдалануға және/немесе енгізуге құқылы.
6-бап
Дауларды шешу
Келіссөздер арқылы шешу мүмкін болмайтын, болуын, жарамдылығын немесе бұзылуын қоса алғанда, осы Келісімді түсіндіруден, қолданудан немесе орындаудан немесе оған байланысты туындайтын кез келген дау, келіспеушілік немесе наразылық осы Келісімді жасасу күніне жарамды, халықаралық ұйымдар мен төрелік соттың тұрақты палатасының мемлекеттері үшін аралық соттың факультативтік қағидаларына сәйкес, міндетті күші бар соңғы төрелік талқылауымен шешіледі. Судьялардың саны – біреу. Судья Тараптар арасындағы өзара уағдаластық арқылы таңдалады. Егер төрелік талап еткеннен кейін үш айдың ішінде мұндай уағдаластыққа қол жеткізілмесе, судья Тараптардың бірінің талабы бойынша жоғарыда көрсетілген қағидаларға сәйкес тағайындалады. Төрелік сот Францияда, Париж қаласында өтеді, барлық іс жүргізу және ұсынылатын түсініктемелер ағылшын тілінде болуға тиіс.
7-бап
Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісімде ешнәрсе халықаралық ұйым ретіндегі ЭЫДҰ иммунитеттері мен артықшылықтарынан бас тарту ретінде түсіндірілмеуге тиіс.
8-бап
Өзгерістер мен толықтырулар
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін және оның ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап
Күшіне енуі
1. Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді. Ол екі Тарап одан туындайтын барлық міндеттемелерді орындағанға дейін қолданыста болады.
2. Әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды. Қазақ, орыс және ағылшын тілдеріндегі мәтіндердің арасында алшақтық болған жағдайда, ағылшын тіліндегі нұсқасы жалғыз төлнұсқа болып табылады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі тарапынан
Экономикалық ынтымақтастық
және даму ұйымы тарапынан
Тимур Сүлейменов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қолы:________________________
Күні:_________________________
Мартин Дуран
Бас статистик және директор,
Статистика директораты
Қолы:________________________
Күні:_________________________
Антуан Пайе
Бағдарлама Басшысының
орынбасары,
Бюджеттік және қаржылық басқару қызметі, Атқарушы директорат
Қолы:_____________________
Күні:______________________
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму
ұйымы арасындағы "Экологиялық-экономикалық есепке алу – 2012 жүйесін енгізу
(ЭЭЕЖ)" жобасын іске асыру
туралы келісімге 1-қосымша
Бюджетті пайдалану бойынша есептеу
Болжамды шығыстар
EUR
ЭЫДҰ персоналына арналған шығыстар

3. Если иное не предусмотрено ОЭСР, Правительство Республики Казахстан всегда должным образом признает авторское право ОЭСР.
4. Любые данные или информация, являющиеся собственностью Правительства Республики Казахстан, представленные ОЭСР в ходе проекта, остаются собственностью Правительства Республики Казахстан. ОЭСР имеет право использовать и/или включать указанные данные и информацию с целью подготовки своих отчетов, публикаций и для осуществления проекта.
Статья 6
Разрешение споров
Любой спор, разногласие или претензия, возникающие из или в отношении толкования, применения или выполнения настоящего Соглашения, включая существование, действительность или расторжение, которые не могут быть разрешены путем переговоров, разрешаются окончательным арбитражным разбирательством, имеющим обязательную силу, в соответствии с факультативными правилами арбитражного суда для международных организаций и государств Постоянной палаты третейского суда, действительных на дату заключения настоящего Соглашения. Количество судей – один. Судья выбирается путем договоренности между Сторонами. Если такая договоренность не достигнута в течение трех месяцев после требования арбитража, судья назначается в соответствии с указанными выше правилами по требованию одной из Сторон. Арбитражный суд проходит в Париже, Франция, и все производство и подаваемые объяснения должны быть на английском языке.
Статья 7
Привилегии и иммунитеты
Ничто в настоящем Соглашении не должно трактоваться как отказ от иммунитетов и привилегий ОЭСР в качестве международной организации.
Статья 8
Изменения и дополнения
В настоящее Соглашение по взаимному согласию Сторон могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами и являются его неотъемлемыми частями.
Статья 9
Вступление в силу
1. Настоящее Соглашение вступает в силу с даты подписания. Оно остается действительным до тех пор, пока обе Стороны не выполнят все обязательства, вытекающие из него.
2. Совершено в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках. В случае расхождений между казахским, русским и английским текстами, вариант на английском языке является единственной подлинной версией.
Со стороны
Правительства Республики Казахстан
Со стороны
Организации экономического сотрудничества и развития
Тимур Сулейменов
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Подпись:______________________
Дата:_________________________
Мартин Дуран
Главный статистик и директор Директората по статистике
Подпись:______________________
Дата:_________________________
Антуан Пайе
Заместитель Главы Программы, Служба бюджетного и финансового управления, Исполнительный директорат
Подпись:______________________
Дата:_________________________
Приложение 1
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан
и Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации
проекта "Внедрение Системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)"
Расчет по использованию бюджета
Предполагаемые расходы
EUR
Расходы на персонал ОЭСР

39,856
Орталықтандырылған көрсетілетін қызметтер (PPC)
6,919
Халықаралық консультанттың көрсететін қызметтері
47,500
Іссапарға жіберу шығыстары
24,000
Басқа да операциялық көрсетілетін қызметтер (жарияланымдар, АТ шығыстары)
8,220
Әкімшілік шығындар
8,505
Жалпы болжамды сомасы
135,000
Ескертпе: бюджеттің бір жолындағы кез келген артық шығыс жалпы бюджеттің шеңберінде қала отырып, бюджеттің басқа жолындағы жетіспеушіліктің орнын толтыруы мүмкін.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Экономикалық
ынтымақтастық және даму
ұйымы арасындағы "Экологиялық-экономикалық есепке алу – 2012 жүйесін енгізу
(ЭЭЕЖ)" жобасын іске асыру
туралы келісімге 2-қосымша
"Экологиялық-экономикалық есепке алу – 2012 жүйесін енгізу (ЭЭЕЖ)" жобасына техникалық тапсырма
Сипаттама

39,856
Централизованные услуги (PPC)
6,919
Услуги международного консультанта
47,500
Расходы на командирование
24,000
Другие операционные услуги (публикации, расходы на ИТ)
8,220
Административные затраты
8,505
Общая предполагаемая сумма
135,000
Примечание: любой перерасход на одной строке бюджета может быть компенсирован недостачей на другой строке бюджета, оставаясь в рамках общего бюджета.
Приложение 2
к Соглашению между Правительством Республики Казахстан и
Организацией экономического сотрудничества и развития о реализации
проекта "Внедрение Системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)"
Техническое задание к проекту "Внедрение системы эколого-экономического учета 2012 (СЭЭУ)"
Описание

Жобаның мақсаты халықаралық практикада қабылданған стандарттардың негізінде Экологиялық-экономикалық есепке алу – 2012 Орталық жүйесінің (бұдан әрі – ЭЭЕЖ – 2012 Орталық жүйесі) шоттарын қалыптастыру кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитетіне (бұдан әрі – СК) әдіснамалық және практикалық көмек көрсету болып табылады.
Нақтырақ айтқанда, ЭЫДҰ сарапшысы (сарапшылары) Қазақстанда ЭЭЕЖ негізінде шоттарды қалыптастыру бойынша СК сарапшыларының жұмысына мынадай негізгі тәсілдермен бағалау жүргізеді деп болжануда:
-пилоттық шоттардың ЭЭЕЖ Орталық жүйесінің әдіснамасына сәйкестік деңгейін айқындау;
-қолда бар, сол сияқты жоқ деректерді ескере отырып, бағалаулардың ықтимал жақсаруларын айқындау;
-жариялау үшін шоттардың дайындық деңгейін айқындау, және
-Қазақстанда ЭЭЕЖ Орталық жүйесін енгізу бойынша одан әрі жұмыс істеу жөнінде ұсынымдар беру.
Нақты шоттарды бағалауға ЭЫДҰ сарапшысының (сарапшыларының) күтілетін үлесі төмендегі осы техникалық тапсырмада жазылған.
СК ЭЭЕЖ – 2012 Орталық жүйесінің шоттарын енгізу бойынша белсенді жұмыс жүргізуде. Орта мерзімді перспективада Қазақстан үшін басым шоттар ретінде мына шоттар атап көрсетілді:
1. Нақты мәндегі ағындар шоттары:
1.1. Атмосфераға шығарындылар шоты;
Қазақстан үшін ең маңызды ластағыштар мына тізімде: PM 10 (қатты бөлшектер), PM2,5 (қатты бөлшектер), күкірт қостотығы (SO2), күкіртті сутегі (H2S), көміртегі монооксиді (CO), азот қостотығы (NO2), аммиак, көмірсутектер (ұшпа органикалық қосылыстарды қоспағанда), ұшпа органикалық қосылыстар (voc), басқалары. Парниктік газдар (көміртегі қостотығы (CO2), метан (CH4), азот шала тотығы (N2O).
1.2. Қатты қалдықтар шоты;
Бұл шот Қазақстан Республикасында өндірілетін барлық қауіпті (қызыл, сары және жасыл тізім) және қауіпті емес қалдықтарды қамтиды.
1.3. Энергетикалық ресурстар ағындарының шоты.
Бұл шот Қазақстан Республикасының энергетикалық балансы жасалған шамамен 42 энергетикалық өнімді қамтиды.
2. Қоршаған орта саласындағы қызметтің шоттары және олармен байланысты ағындар:
2.1. Қоршаған ортаны қорғауға арналған шығыстар шоты;
Бұл шот NACE Rev.2 сәйкес экономикалық қызмет түрлері бойынша және CEPA-ға сәйкес табиғатты қорғау қызметінің бөлінісіндегі қоршаған ортаны қорғауға арналған шығыстарды қамтиды.
2.2. Экологиялық салықтар шоты;
Бұл шот Мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есептің негізінде жасалатын шамамен 38 экологиялық салықты қамтиды.
3. Активтердің шоттары:
3.1. Минералдық және энергетикалық ресурстарға арналған активтерді есепке алу шоттары.
Минералдық ресурстар – алтын, мыс, қорғасын, мырыш, никель, боксит, хром кені, темір кені, марганец кені, уран, фосфорит, күміс, кобальт, молибден, қалайы.
Энергетикалық ресурстар – мұнай, газ, конденсат, көмір.

Целью проекта является оказание методологической и практической помощи Комитету по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – КС) в построении счетов Центральной системы эколого-экономического учета 2012 (далее – Центральная система СЭЭУ 2012) на основе принятых в международной практике стандартов.
Более конкретно предполагается, что эксперт(ы) ОЭСР проведет оценку работы экспертов КС по составлению счетов на основе СЭЭУ в Казахстане следующими основными способами:
определение уровня соответствия пилотных счетов с методологией Центральной системы СЭЭУ;
определение возможных улучшений оценок с учетом как имеющихся, так и отсутствующих данных;
определение уровня готовности счетов для публикации, и
представление рекомендаций по дальнейшей работе по внедрению Центральной системы СЭЭУ в Казахстане.
Ожидаемые вклады эксперта(ов) ОЭСР в оценку конкретных счетов изложены ниже в настоящем техническом задании.
КС ведется активная работа по внедрению счетов Центральной системы СЭЭУ 2012. В среднесрочной перспективе в качестве приоритетных счетов для Казахстана были выделены следующие счета:
1. Счета потоков в физическом выражении:
1.1. Счет выбросов в атмосферу;
Наиболее важные загрязнители для Казахстана в следующем списке: ТЧ10 (твердые частицы), PM2,5 (твердые частицы), двуокись серы (SO2), сероводород (H2S), монооксид углерода (CO), двуокись азота (NO2), аммиак, углеводороды (исключая летучие органические соединения), летучие органические соединения (voc), другие. Парниковые газы (двуокись углерода (CO2), метан (CH4), закись азота (N2O)).
1.2. Счет твердых отходов;
Этот счет охватывает все опасные (красный, янтарный и зеленый список) и неопасные отходы, производимые в Республике Казахстан.
1.3. Счет потоков энергетических ресурсов.
Этот счет охватывает около 42 энергетических продуктов, из которых составлен энергетический баланс Республики Казахстан.
2. Счета деятельности в области окружающей среды и связанные с ними потоки:
2.1. Счет расходов на охрану окружающей среды;
Этот счет охватывает расходы на охрану окружающей среды в разбивке по видам экономической деятельности в соответствии с NACE Rev.2 и природоохранной деятельностью в соответствии с CEPA.
2.2 Счет экологических налогов;
Этот счет охватывает около 38 экологических налогов, которые составляются на основе отчета об исполнении государственного бюджета.
3. Счета активов:
3.1. Счета учета активов для минеральных и энергетических ресурсов.
Минеральные ресурсы – золото, медь, свинец, цинк, никель, боксит, хромовая руда, железная руда, марганцевая руда, уран, фосфориты, серебро, кобальт, молибден, олово.
Энергетические ресурсы – нефть, газ, конденсат, уголь.

3.2. Су ресурстарының активтерін есепке алу шоттары.
Бұл шот Қазақстан Республикасындағы жерүсті және жерасты суларының қорларын қамтиды.
Күтілетін іс-шаралар және мерзімдері
Екі-бес күндік миссиялар (алдын ала 2018 жылғы 9-13 шілдеге және 2019 жылғы мамыр немесе тамызға жоспарланған), олардың барысында ЭЭЕЖ негізінде талап етілетін шоттар бойынша ЭЫДҰ төменде сипатталған іс-шараларды іске асырады.
Әрбір миссия алдында ЭЫДҰ 2016 жылғы 20-23 маусымда алдыңғы миссия кезінде алынған ЭЫДҰ сарапшыларының ұсынымдарын есепке ала отырып, ЭЭЕЖ негізінде жоғарыда аталған 7 шотты жасау бойынша СК жұмысының нәтижелерімен танысады.
Күтілетін нәтижелер
ЭЫДҰ әрбір миссиядан кейін Қазақстандағы ЭЭЕЖ негізінде шоттарды жасау және одан әрі әзірлеу бойынша СК үшін практикалық ұсынымдары бар есепті әзірлейді (тиісінше аралық және қорытынды есеп).
ЭЫДҰ СК сарапшыларына ЭЭЕЖ – 2012 Орталық жүйесіне сәйкес ЭЭЕЖ негізінде 7 шотты жасау бойынша қолдау көрсетеді:
-шоттарды бастапқы жасау кезінде анықталған тұжырымдамалық және әдіснамалық мәселелерді шешу;
-дереккөздердегі ықтимал жақсаруды айқындау;
-ЭЭЕЖ – 2012 Орталық жүйесіне сәйкес ЭЭЕЖ негізінде 7 шоттың сәйкестігін жақсартуға мүмкін болатын салаларды айқындау;
-ЭЭЕЖ негізінде 7 шотты аяқтауға және олардың жарияланымға дайындығын қамтамасыз ету үшін қажетті қадамдарға ұсынымдар беру.
ЭЭЕЖ негізінде шоттардың сипаттамасы
1. Нақты мәндегі ағындардың шоттары
Нақты мәндегі ағындардың шоттарын енгізудің проблемалық мәселелері:
-мобильді көздерден ластаушы заттар шығарындыларының көлемін айқындау;
-үй шаруашылықтарынан (көлік, жылу, өзге де) ластаушы заттар шығарындыларының көлемін есептеу;
-атмосфераға шығарындылардың шотын құруға арналған конвертация коэффициенттері (коэффициенттер) бойынша ақпаратты ұсыну;
-қалдықтардың тиісті жіктелуін (химиялық, радиоактивтік, металл қалдықтары және т.б.) айқындау;
-қатты қалдықтар негізінде өнімнің пайда болуы мен пайдалану көлемін айқындау;
-нақты мәндегі энергетикалық ресурстарға арналған ресурстар мен пайдалану кестелерін теңгерімдеу.
Сарапшының СК-ға миссиясы кезінде күтілетін іс-шаралар:
-Қазақстанның мына негізгі салаларда нақты мәндегі ағындардың шоттарын жасау бойынша тәжірибесімен танысу:
атмосфераға шығарындылар шоты;
қатты қалдықтар шоты;
энергетикалық ресурстар ағындарының шоты.
-СК қызметкерлерінің шоттарды жасау бойынша жүргізген жұмысын талдау;
-олқылықтарды толтыру және шоттарды жасау кезінде туындаған мәселелер бойынша сарапшылардың көмегі;
-Қазақстандағы дереккөздерге және шоттарды жасауға нақты ұсыныстар әзірлеу;
-шоттарды жасау кезінде қолданылатын халықаралық жіктемелерді айқындау;
-жоқ деректерді (бағалау, есептеулер мысалдары) толтыру бойынша ұсынымдар беру;
-нақтылау (ерекшелік) деңгейін көрсете отырып, шоттардың жетіспейтін бөлігі үшін қажетті дереккөздер тізімін айқындау;
-кестелерде жазбаларды көрсетудің практикалық мысалдарын қолдана отырып, шоттарды қалыптастыру алгоритмін толық сипаттау;
-халықаралық салыстырмалылығын қамтамасыз ету үшін кестелер форматтарын жариялау бойынша кеңестер;
-нақты мәндегі ағындар шоттарын жасау бойынша ЭЫДҰ-ның ең озық елдеріне ақпарат ұсыну;

3.2. Счета учета активов для водных ресурсов.
Этот счет охватывает запасы поверхностных и подземных вод в Республике Казахстан.
Ожидаемые мероприятия и сроки
Двух-пяти дневные миссии (предварительно запланированные на 9-13 июля 2018 года и май или август 2019 года), в ходе которых ОЭСР реализуют мероприятия, описанные ниже, по требуемым счетам на основе СЭЭУ.
Перед каждой миссией ОЭСР ознакомятся с результатами работы КС по составлению вышеуказанных 7 счетов на основе СЭЭУ с учетом рекомендаций экспертов ОЭСР, полученных во время предыдущей миссии, которая состоялась 20-23 июня 2016 года.
Ожидаемые результаты
ОЭСР разработают отчет после каждой миссии (соответственно промежуточный и финальный отчет) с практическими рекомендациями для КС по составлению и дальнейшей разработке счетов на основе СЭЭУ в Казахстане.
ОЭСР окажет поддержку экспертам КС по составлению 7 счетов на основе СЭЭУ в соответствии с Центральной системой СЭЭУ 2012 путем:
-решения концептуальных и методологических вопросов, выявленных при первоначальном составлении счетов;
-определения возможных улучшений в источниках данных;
-определения областей, в которых можно было бы улучшить соответствие 7 счетов на основе СЭЭУ с Центральной системой СЭЭУ 2012;
-предоставления рекомендаций для шагов, необходимых для завершения 7 счетов на основе СЭЭУ и обеспечения их готовности к публикации.
Описание счетов на основе СЭЭУ
1. Счета потоков в физическом выражении
Проблемные вопросы внедрения счетов потоков в физическом выражении:
-определение объема выбросов загрязняющих веществ от мобильных источников;
-расчет объема выбросов загрязняющих веществ от домашних хозяйств (транспорт, отопление, прочие);
-представление информации по коэффициентам конвертации (коэффициенты) для построения счета выбросов в атмосферу;
-определение соответствующей классификации отходов (химические, радиоактивные, металлические отходы и.т.д.);
-определение объемов образования и использования продуктов на основе твердых отходов;
-балансирование таблиц ресурсов и использования для энергетических ресурсов в физическом выражении.
Ожидаемые мероприятия во время миссии эксперта в КС:
-ознакомление с опытом Казахстана по составлению счетов потоков в физическом выражении в следующих основных областях:
счет выбросов в атмосферу;
счет твердых отходов;
счет потоков энергетических ресурсов;
-анализ проведенной работы сотрудниками КС по составлению счетов;
-помощь экспертов по заполнению пробелов и ответы на вопросы, которые возникли при составлении счетов;
-выработка конкретных предложений к источникам данных и к составлению счетов в Казахстане;
-определение международных классификаций, применяемых при составлении счетов;
-представление рекомендаций по заполнению отсутствующих данных (примеры оценок, расчетов);
-определение списка необходимых источников данных для недостающей части счетов с указанием уровня детализации (спецификации);
-подробное описание алгоритма формирования счетов с практическими примерами отражения записей в таблицах;
-форматы таблиц публикаций для обеспечения международной сопоставимости;
-представление информации по наиболее продвинутым странам ОЭСР по составлению счетов потоков в физическом выражении.

2. Қоршаған орта саласындағы қызметтің шоттары және олармен байланысты ағындар
Қоршаған орта саласындағы қызметтің шоттарын және олармен байланысты ағындарды енгізудің проблемалық мәселелері:
-өнімдер бойынша (қоршаған ортаны қорғау бойынша нысаналы көрсетілетін қызметтер, аралық өнімдер, бейімделген тауарларды) бөле отырып, шығыстардың түрін айқындау;
-CEPA, CREMA, NACE жіктемелерді қолдану;
-үй шаруашылықтарының қоршаған ортаны қорғауға арналған шығыстарының көлемін есептеу;
-экологиялық салықтардың тізбесін айқындау;
-өнімдерге салынатын салықтарға және өндіріске салынатын салықтарға арналған экологиялық салықтар бөлімшесі.
ЭЫДҰ іске асыратын күтілетін іс-шаралар:
-Қазақстанның мына негізгі салаларда қоршаған орта саласындағы қызметтің шоттарын және олармен байланысты ағындарды жасау жөніндегі тәжірибесімен танысу:
қоршаған ортаны қорғауға жұмсалатын шығыстар шоты;
экологиялық салықтар шоты.
-шоттарды жасау бойынша СК жүргізген жұмысты талдау;
-олқылықтарды толтыру және шоттарды жасау кезінде туындаған мәселелер бойынша сарапшылардың көмегі;
-Қазақстандағы дереккөздерге және шоттарды жасауға нақты ұсыныстар әзірлеу;
-шоттарды жасау кезінде қолданылатын халықаралық жіктемелерді айқындау;
-жоқ деректерді толтыру бойынша ұсынымдар беру (бағалау, есептеулер мысалдары);
-нақтылау (ерекшелік) деңгейін көрсете отырып, шоттардың жетіспейтін бөлігі үшін қажетті дереккөздердің тізімін айқындау;
-кестелерде жазбаларды көрсетудің практикалық мысалдарын қолдана отырып, шоттарды қалыптастыру алгоритмін толық сипаттау;
-халықаралық салыстырмалылығын қамтамасыз ету үшін кестелер форматтарын жариялау бойынша кеңестер;
-нақты шоттарын және оған байланысты ағындарды жасау бойынша ЭЫДҰ-ның ең озық елдеріне ақпарат ұсыну;
3. Активтердің шоттары
Активтердің шоттарын енгізудің проблемалық мәселелері:
-минералдық және энергетикалық ресурстарды есепке алу үшін неғұрлым лайықты жіктемелерді айқындау (БҰҰ энергетикалық және минералдық қорлар мен ресурстар қазбаларының негіздемелік жіктеме (РКООН-2009),   Минералдық шикізат қорлары бойынша халықаралық есептілік стандарттар комитеті (CRIRSCO 2007));
-минералдық және энергетикалық ресурстардың қорларын сыныптарға (А, В, С) бөлу;
-ресурсты пайдалы түрде пайдалану мерзімдерін айқындау;
-кезеңнің басында және аяғында минералдық, энергетикалық және су ресурстары қорларын бағалау және есепті кезең ішінде қорлардың өзгеруі;
-қорлар бойынша деректерді заттай мәннен құндық мәнге қайта есептеу алгоритмі.
ЭЫДҰ іске асыратын, күтілетін іс-шаралар:
-Қазақстанның мына негізгі салаларда активтердің шоттарын жасау жөніндегі тәжірибесімен танысу:
минералдық және энергетикалық ресурстарға арналған активтерді есепке алу шоты (заттай мәндегі);
су ресурстарына арналған активтерді есепке алу шоты (заттай мәндегі).
-СК-ның шоттарды жасау бойынша жүргізген жұмысын талдау;
-олқылықтарды толтыру және шоттарды жасау кезінде туындаған мәселелер бойынша сарапшылардың көмегі;
-Қазақстандағы дереккөздерге және шоттарды жасауға нақты ұсыныстар әзірлеу;
-шоттарды жасау кезінде қолданылатын халықаралық жіктемелерді айқындау;
-нақтылау (ерекшелік) деңгейін көрсете отырып, шоттардың жетіспейтін бөлігі үшін қажетті дереккөздер тізімін айқындау;
-жоқ деректерді толтыру бойынша ұсынымдар беру (бағалау, есептеулер мысалдары);
-кестелерде жазбаларды көрсетудің практикалық мысалдарын қолдана отырып, шоттарды қалыптастыру алгоритмін толық сипаттау;
-халықаралық салыстырмалылығын қамтамасыз ету үшін кестелер форматтарын жариялау бойынша кеңестер;
-активтердің шоттарын жасау бойынша ЭЫДҰ-ның неғұрлым озық елдеріне ақпарат ұсыну.

2. Счета деятельности в области окружающей среды и связанные с ними потоки
Проблемные вопросы внедрения счетов деятельности в области окружающей среды и связанные с ними потоки:
-определение вида расходов с разбивкой по продуктам (целевые услуги по охране окружающей среды, смежные продукты, адаптированные товары);
-применение классификаторов CEPA, CREMA, NACE;
-расчет объема расходов домашних хозяйств на охрану окружающей среды;
-определение перечня экологических налогов;
-подразделение экологических налогов на налоги на продукты и налоги на производство.
Ожидаемые мероприятия, которые будут реализованы ОЭСР:
-ознакомление с опытом Казахстана по составлению счетов деятельности в области окружающей среды и связанные с ними потоки в следующих основных областях:
счет расходов на охрану окружающей среды;
счет экологических налогов.
-анализ проведенной работы КС по составлению счетов;
-помощь экспертов по заполнению пробелов и ответы на вопросы, которые возникли при составлении счетов;
-выработка конкретных предложений к источникам данных и составлению счетов в Казахстане;
-определение международных классификаций, применяемых при составлении счетов;
-определение списка необходимых источников данных для недостающей части счетов с указанием уровня детализации (спецификации);
-представление рекомендаций по заполнению отсутствующих данных (примеры оценок, расчетов);
-подробное описание алгоритма формирования счетов с практическими примерами отражения записей в таблицах;
-советы по публикациям форматов таблиц для обеспечения международной сопоставимости;
-представление информации по наиболее продвинутым странам ОЭСР по составлению счетов деятельности в области окружающей среды и связанные с ними потоки.
3. Счета активов
Проблемные вопросы внедрения счетов активов:
-определение наиболее подходящей классификации для учета минеральных и энергетических ресурсов (рамочная классификация ископаемых энергетических и минеральных запасов и ресурсов ООН (РКООН-2009), Комитет по международным стандартам отчетности по запасам минерального сырья (CRIRSCO 2007);
-разделение запасов минеральных и энергетических ресурсов на классы (А, В, С);
-определение сроков полезной эксплуатации ресурса;
-оценка запасов минеральных, энергетических и водных ресурсов на начало и на конец периода и изменения запасов в течение отчетного периода;
-алгоритм пересчета данных по запасам из натурального в стоимостное выражение.
Ожидаемые мероприятия, которые будут реализованы ОЭСР:
-ознакомление с опытом Казахстана по составлению счетов активов в следующих основных областях:
-счета учета активов для минеральных и энергетических ресурсов (в натуральном выражении);
-счета учета активов для водных ресурсов (в натуральном выражении);
-анализ проведенной работы КС по составлению счетов;
-помощь экспертов по заполнению пробелов и ответы на вопросы, которые возникли при составлении;
-выработка конкретных предложений к источникам данных и к составлению счетов в Казахстане;
-определение международных классификаций, применяемых при составлении счетов;
-определение списка необходимых источников данных для недостающей части счетов с указанием уровня детализации (спецификации);
-предоставление рекомендаций по заполнению отсутствующих данных (примеры оценок, расчетов);
-Подробное описание алгоритма формирования счетов с практическими примерами отражения записей в таблицах;
-Советы по публикациям форматов таблиц для обеспечения международной сопоставимости;
-Представление информации по наиболее продвинутым странам ОЭСР по составлению счетов активов.