"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану саласындағы азаматтық-құқықтық жауаптылық мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 қазандағы № 751 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану саласындағы азаматтық-құқықтық жауаптылық мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
А. Мамин
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану саласындағы азаматтық-құқықтық жауаптылық мәселелері бойынша өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1. "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 48-құжат):
1) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Уәкілетті мемлекеттiк органдардың радиациялық авария кезiндегi қызметi
Радиациялық авария кезiнде уәкiлеттi мемлекеттiк органдар осы Заңды басшылыққа алады және өз қызметiн Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына және ядролық және радиациялық аварияларға ден қоюдың ұлттық жоспарына сәйкес жүзеге асырады.".
2. "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 1, 1-құжат; 2018 жыл, № 10, 32-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) қарыз алудың арнайы құқықтары (бұдан әрі – ҚААҚ) – Халықаралық валюта қоры айқындаған және ол операциялар мен мәмілелер үшін пайдаланатын есеп айырысу бірлігі;";
33) тармақша мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте бір ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғының бірыңғай операторының өндірістік, әкімшілік, санитариялық-тұрмыстық және қосалқы ғимараттар мен құрылысжайлар орналастырылған қорғалатын және қоршалған бір аумақ шегінде сол бір жерде орналасқан бірнеше ядролық қондырғылары біртұтас ядролық қондырғы ретінде қарастырылады.";
мынадай мазмұндағы 33-1) және 33-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"33-1) ядролық қондырғы операторы – заңды негізде өзіне тікелей немесе жанама түрде тиесілі ядролық қондырғыны пайдаланушы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменения и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданско-правовой ответственности в сфере использовании атомной энергии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2019 года № 751
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменения и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданско-правовой ответственности в сфере использования атомной энергии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменения и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданско-правовой ответственности в сфере использования атомной энергии
Статья 1. Внести изменение и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 48):
1) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Деятельность уполномоченных государственных органов при радиационной аварии
Уполномоченные государственные органы при радиационной аварии руководствуются настоящим Законом и осуществляют свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите и национальным планом реагирования на ядерные и радиационные аварии.".
2. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 1, ст. 1; 2018 год, № 10, ст. 32):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) специальные права заимствования (далее - СПЗ) - расчетная единица, определенная Международным валютным фондом и используемая им для операций и сделок;";
подпункт 33) дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом несколько ядерных установок одного оператора ядерной установки или единого оператора ядерной установки, которые расположены в одном и том же месте в пределах одной охраняемой и огражденной территории размещения производственных, административных, санитарно-бытовых и вспомогательных зданий и сооружений, рассматриваются как единая ядерная установка.";
дополнить подпунктами 33-1) и 33-2) следующего содержания:
"33-1) оператор ядерной установки - юридическое лицо Республики Казахстан, эксплуатирующее ядерную установку, которая прямо или косвенно принадлежит ей на законном основании;

33-2) ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы – ядролық қондырғы операторы болып табылатын және бір мезгілде ядролық қондырғы операторының өндірістік, әкімшілік, санитариялық-тұрмыстық және қосалқы ғимараттары мен құрылыстары орналастырылған қорғалатын және қоршалған бір аумақ шегінде орналасқан ядролық қондырғылар операторлары болып табылатын Қазақстан Республикасы заңды тұлғаларының дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызына тікелей немесе жанама түрде иелік ететін Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы;";
2) 5-бап мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-1) келтірілген ядролық залал осы ядролық қондырғы операторы үшін белгіленген осы Заңның 26-2-бабында белгіленген жауаптылық шегінен асатын бөлікте ядролық қондырғы операторы жауапты болатын ядролық залалды өтеу үшін келтірілген зиян толық өтелгенге дейінгі сомадағы қажетті ақшаны беру арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда ақшаның төленуін қамтамасыз етеді;
8-2) осы Заңда көзделген жағдайларда радиациялық қауіптілігі бірінші санаттағы ядролық қондырғы операторының жауаптылық шегін айқындайды;";
3) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. Ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының жауаптылығы және оны қаржылық қамтамасыз ету
26-1-бап. Ядролық залал келтіргені үшін жауаптылық
1. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы кінәсіне қарамастан ядролық залал келтіргені үшін жауапты болады.
2. Ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы ядролық залал оператордың осындай ядролық қондырғысынан жеткізілген немесе онда өндірілген ядролық материалмен байланысты және басқа ядролық қондырғының өзге операторы шарттың белгілі бір талаптарына сәйкес жазбаша нысанда материал үшін жауаптылықты өзіне алған немесе жауаптылықты өзге тәсілмен мойындаған кезге дейін болған ядролық оқыс оқиғадан туындағаны туралы дәлелдемелер негізінде мұндай ядролық залал үшін жауапты болады.
Егер оқыс оқиға Қазақстан Республикасы ратификациялаған ядролық залал үшін жауаптылық саласындағы халықаралық шарттың тарапы болып табылмайтын мемлекет аумағы шегіндегі тұлғаға жіберілетін ядролық материалмен байланысты болса, ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы ядролық материал осы мемлекеттің аумағына келген көлік құралынан түсірілгенге дейін жауапты болуды жалғастырады.
Ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы ядролық залал оператордың ядролық қондырғысына жіберілетін ядролық материалмен байланысты және ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы басқа ядролық қондырғының өзге операторынан шарттың белгілі бір талаптарына сәйкес жазбаша нысанда ядролық материал үшін жауаптылықты өзіне алғаннан кейін немесе жауаптылықты өзге тәсілмен қабылдағаннан кейін болған ядролық оқыс оқиғадан туындағаны туралы дәлелдемелер негізінде мұндай ядролық залал үшін жауапты болады.
Егер оқыс оқиға Қазақстан Республикасы ратификациялаған ядролық залал үшін жауаптылық саласындағы халықаралық шарттың тарапы болып табылмайтын мемлекет аумағы шегіндегі тұлғаның атынан ядролық қондырғы операторының жазбаша келісуі бойынша жіберілетін ядролық материалмен байланысты болса, ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы ядролық материал осы мемлекеттің аумағынан әкетілуге тиіс көлік құралына тиелген кезден бастап жауапты болады.

33-2) единый оператор ядерных установок - юридическое лицо Республики Казахстан, являющееся оператором ядерной установки и одновременно владеющее прямо или косвенно пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия в уставном капитале) юридических лиц Республики Казахстан, являющихся операторами ядерных установок, имеющих расположенные в пределах одной охраняемой и огражденной территории размещения производственных, административных, санитарно-бытовых и вспомогательных зданий и сооружений оператора ядерной установки;";
2) статью 5 дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
"8-1) обеспечивает выплату денег для возмещения ядерного ущерба, ответственность за который несет оператор ядерной установки в той части, в которой причиненный ядерный ущерб превышает установленный для данного оператора ядерной установки предел ответственности, установленный статьей 26-2 настоящего Закона, посредством предоставления необходимых денег в сумме до полного возмещения причиненного вреда, а также в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
8-2) определяет предел ответственности оператора ядерной установки первой категории радиационной опасности в случаях, предусмотренных настоящим Законом;";
3) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Ответственность оператора ядерной установки за причинение ядерного ущерба и ее финансовое обеспечение
Статья 26-1. Ответственность за причинение ядерного ущерба
1. Независимо от вины ответственность за причинение ядерного ущерба несут оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
2. Оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок несут ответственность за ядерный ущерб на основании доказательств, что такой ядерный ущерб вызван ядерным инцидентом, связанным с ядерным материалом, поставляемым или произведенным па такой ядерной установке оператора, и случившимся до того момента, как иной оператор другой ядерной установки взял на себя ответственность за материал или иным образом признал ответственность в письменной форме в соответствии с определенными условиями договора.
Если инцидент связан с ядерным материалом, направляемым лицу в пределах территории государства, которое не является стороной международного договора в области ответственности за ядерный ущерб, ратифицированного Республикой Казахстан, оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок продолжают нести ответственность до тех пор, пока ядерный материал не будет выгружен с транспортного средства, на котором он прибыл па территорию этого государства.
Оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок несут ответственность за ядерный ущерб на основании доказательств, что такой ядерный ущерб вызван ядерным инцидентом, связанным с ядерным материалом, направляемым на ядерную установку оператора, и случившимся после того, как оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок взяли на себя ответственность за ядерный материал, или иным образом приняли на себя ответственность в письменной форме от иного оператора другой ядерной установки в соответствии с определенными условиями договора.
Если инцидент связан с ядерным материалом, направляемым по письменному согласию оператора ядерной установки от лица в пределах территории государства, которое не является стороной международного договора в области ответственности за ядерный ущерб, ратифицированного Республикой Казахстан, оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок несут ответственность, начиная с момента, когда ядерный материал будет погружен на транспортное средство, на котором он должен вывозиться с территории этого государства.

3. Ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының жауаптылығы осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, кез келген жерде келтірілген ядролық залалға қолданылады.
4. Егер ядролық материалды тасымалдаушы немесе радиоактивті қалдықтармен жұмыс істейтін тұлға осы Заңда көзделген жағдайларда ядролық қондырғы операторымен жасалған шарттың талаптарына сәйкес ядролық залал келтіргені үшін жауапты болып табылса, ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы жауапты болмайды.
5. Егер ядролық залалмен қатар ядролық залал арқылы келтірілген шығындардан негізді түрде ажырату мүмкін болмайтын өзге де шығындар келтірілсе, мұндай шығындарды осы Заңның негізінде ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы өтеуге тиіс.
6. Ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының ядролық залал үшін жауаптылығы басталғаннан өзге де жағдайлар 1997 жылғы 12 қыркүйектегі Хаттамамен енгізілген түзетулермен бірге 1963 жылғы 21 мамырдағы Ядролық залал үшін азаматтық жауапкершілік туралы Вена конвенциясының ережелеріне сәйкес айқындалады.
26-2-бап. Ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының жауаптылық шегі (шектеу)
1. Ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының бір ядролық оқыс оқиғаға жауаптылық шегі:
1) радиациялық қауіптіліктің бірінші санатына жататын ядролық қондырғылар үшін 150 (бір жүз елу) миллион ҚААҚ;
2) радиациялық қауіптіліктің екінші және үшінші санаттарына жататын ядролық қондырғылар үшін 5 (бес) миллион ҚААҚ құрайды.
2. Ядролық қондырғылардың, ядролық материалдардың, радиоактивті қалдықтардың типін, құрамын, қуаты мен басқа да техникалық параметрлерін, сондай-ақ олардың санын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі радиациялық қауіптілігі бірінші санаттағы ядролық қондырғы операторына ядролық залал келтіргені үшін өзгеше, бірақ 5 (бес) миллион ҚААҚ-қа балама шектен төмен емес жауаптылық шегін белгілеуге құқылы.
26-3-бап. Ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының азаматтық-құқықтық жауаптылығын қаржылық қамтамасыз ету
1. Уәкілетті органның қарамағындағы ядролық қондырғыларды қоспағанда, ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының осы Заңның 26-2-бабында белгіленген жауаптылық шегін қаржылық қамтамасыз етуі болуға тиіс.

3. Ответственность оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок распространяется на ядерный ущерб, причиненный в любом месте, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
4. Оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок не несут ответственности, если перевозчик ядерного материала или лицо, имеющее дело с радиоактивными отходами, являются ответственными за причинение ядерного ущерба в случаях, предусмотренных настоящим Законом, в соответствии с условиями договора с оператором ядерной установки.
5. Если наряду с ядерным ущербом причинены иные убытки, которые не могут быть обоснованно отделены от убытков, причиненных ядерным ущербом, такие убытки подлежат возмещению оператором ядерной установки или единым оператором ядерных установок на основании настоящего Закона.
6. Иные случаи наступления ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за ядерный ущерб определяются в соответствии с положениями Венской конвенции о гражданской ответственности за ядерный ущерб от 21 мая 1963 года с поправками, внесенными Протоколом от 12 сентября 1997 года.
Статья 26-2. Предел (ограничение) ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба
1. Предел ответственности оператора установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба на один ядерный инцидент составляет:
1) 150 (сто пятьдесят) миллионов СПЗ для ядерных установок, относящихся к первой категории радиационной опасности;
2) 5 (пять) миллионов СПЗ для ядерных установок, относящихся ко второй и третьей категориям радиационной опасности.
2. Учитывая тип, состав, мощность и другие технические параметры ядерных установок, ядерных материалов, радиоактивных отходов, а также их количество, Правительство Республики Казахстан вправе определить иной предел ответственности за причинение ядерного ущерба для оператора ядерной установки первой категории радиационной опасности, но не ниже предела, эквивалентного 5 (пять) миллионов СПЗ.
Статья 26-3. Финансовое обеспечение гражданско-правовой ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба
1. Оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок обязаны иметь финансовое обеспечение предела ответственности, установленного статьей 26-2 настоящего Закона, за исключением ядерных установок, находящихся в ведении уполномоченного органа.

2. Ядролық залалды өтеген жағдайда ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының жауаптылығын қаржылық қамтамасыз ету жеке қаржылық қаражатының немесе ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының азаматтық-құқықтық жауаптылығын сақтандыру шартының болуынан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де қамтамасыз етуден тұрады.
Бұл ретте қаржылық қамтамасыз ету тәсілдерін ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы айқындайды.
3. Осы Заңның 26-2-бабында белгіленген жауаптылық шегінде ядролық қондырғы операторына немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторына қаржылық қамтамасыз етуді берген сақтандырушыны қоса алғанда, тұлғаның уәкілетті органды және ядролық қондырғы операторының өзін кемінде күнтізбелік 150 (бір жүз елу) күн бұрын бұл туралы жазбаша хабардар етпей, оны тоқтата тұруға немесе тоқтатуға құқығы жоқ.
4. Ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының қаржылық қамтамасыз етілуін тексеру осы Заңның 7-1-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
26-4-бап. Ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының азаматтық-құқықтық жауаптылығын ядролық залал үшін жауаптылықты қаржылық қамтамасыз ету тәсілдерінің бірі ретінде сақтандыру шарты
1. Ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының жауаптылығын сақтандыру осы Заңда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Өндірістік, әкімшілік, санитариялық-тұрмыстық және қосалқы ғимараттар мен құрылыстар орналастырылған қорғалатын және қоршалған бір аумақ шегінде сол бір жерде орналасқан бір немесе бірнеше ядролық қондырғыларға қатысты ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының жауаптылығын сақтандыруды сондай ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы жүзеге асыруы мүмкін.
3. Ядролық қондырғылардың бірыңғай операторымен оның барлық немесе бірнеше ядролық қондырғыларына қатысты жасалған, ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының азаматтық-құқықтық жауаптылығын сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы, сақтандыру сыйлықақысы бір ядролық қондырғы үшін ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының жауаптылығын сақтандыру жүзеге асырылатын ядролық қондырғылардың радиациялық қауіптілігінің неғұрлым жоғары санаты негізге алынып белгіленеді.

2. Финансовое обеспечение ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок в случае возмещения ядерного ущерба состоит из наличия собственных финансовых средств или договора страхования гражданско-правовой ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба, а также иного обеспечения, предусмотренного законодательством Республики Казахстан.
При этом способы финансового обеспечения определяются оператором ядерной установки или единым оператором ядерных установок.
3. Лицо, включая страховщика, предоставившее финансовое обеспечение в пределах ответственности, установленной статьей 26-2 настоящего Закона, оператору ядерной установки или единому оператору ядерных установок, не имеет права приостановить или прекратить его, не уведомив об этом письменно уполномоченный орган в области использования атомной энергии и самого оператора ядерной установки не менее чем за 150 (сто пятьдесят) календарных дней.
4. Проверка финансового обеспечения оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок осуществляется в соответствии со статьей 7-1 настоящего Закона.
Статья 26-4. Договор страхования гражданско-правовой ответственности оператора ядерной установки за причинение ядерного ущерба, как один из способов финансового обеспечения ответственности за ядерный ущерб
1. Страхование ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан с учетом особенностей, установленных настоящим Законом.
2. Страхование ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба в отношении одной или нескольких ядерных установок, расположенных в одном и том же месте в пределах одной охраняемой и огражденной территории размещения производственных, административных, санитарно-бытовых и вспомогательных зданий и сооружений, может осуществляться единым оператором таких ядерных установок.
3. Страховая сумма, страховая премия по договору страхования гражданско-правовой ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба, заключенному с единым оператором ядерных установок в отношении всех или нескольких его ядерных установок, устанавливаются как для одной ядерной установки исходя из наиболее высокой категории радиационной опасности ядерных установок, в отношении которых осуществляется страхование ответственности оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок за причинение ядерного ущерба.

4. Ядролық залал келтіргені үшін ядролық қондырғы операторының азаматтық-құқықтық жауаптылығын сақтандыру шартында мынадай:
1) осы Заңның 26-7-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандырушының ядролық оқыс оқиға болған жағдайдағы сақтандыру төлемін кез келген жағдайда жүргізу міндеті;
2) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндетті немесе оны жүзеге асырған сақтандырушыға сақтанушының шығындарды өтеу (суброгация) құқықтарының өтуінен бас тарту туралы талаптар қамтылуға тиіс;
3) сақтанушының орнына сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарламаны сақтандырушыға кез келген мүдделі тұлға, оның ішінде пайда алушы, сақтандырылушы, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік орган жібере алады;
4) сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлама сақтандыру жағдайы басталған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.
Егер ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы сақтандырушы өтеген залалдар үшін жауапты тұлғаға өзінің талап қою құқығынан бас тартса немесе ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының кінәсінен бұл құқықты жүзеге асыру мүмкін болмаса, сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босатылмайды.
26-5-бап. Талап қоюдың ескіруі
1. Адамдардың мүлкіне, сондай-ақ қоршаған ортаға келтірілген ядролық залалды өтеуге байланысты талаптар бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі ядролық оқыс оқиға болған күннен бастап 10 (он) жыл болып белгіленеді.
2. Жеке тұлғалардың өміріне және денсаулығына қатысты талаптар бойынша талап қоюдың ескіру мерзімі ядролық оқыс оқиға болған күннен бастап 30 (отыз) жыл болып белгіленеді. Ядролық оқыс оқиға болған күннен бастап 30 (отыз) жыл өткен соң қойылған талаптар талап қоюдың алдындағы 3 (үш) жылдан аспайтын өткен уақыт үшін қанағаттандырылады.
26-6-бап. Регрестік талаптар
Ядролық залал келтіргені үшін жауапты болатын ядролық қондырғы операторының немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторының немесе осы Заңда көзделген өзін қаржылық қамтамасыз ету тәртібімен ядролық залалды өтеген кез келген басқа тұлғаның:
мұндай құқық жазбаша нысандағы азаматтық-құқықтық шартта көзделген болса;
ядролық залалды келтіруге кінәлі жеке тұлғаға регресс құқығын қоспағанда, кімге болса да кері талап қою (регресс) құқығы жоқ.
26-7-бап. Ядролық қондырғы операторын ядролық залал келтіргені үшін жауаптылықтан босату негіздері
1. Егер қарулы қақтығыстың, әскери іс-қимылдардың, азаматтық соғыстың немесе көтерілістің салдарынан ядролық залал келтірілгенін дәлелдесе, ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы ядролық залал үшін жауап бермейді.

4. Договор страхования гражданско-правовой ответственности оператора ядерной установки за причинение ядерного ущерба должен содержать следующие условия:
1) обязанность страховщика в любом случае произвести страховую выплату в случае ядерного инцидента, за исключением случаев, предусмотренных статьей 26-7 настоящего Закона;
2) об отказе от перехода к страховщику, обязанному осуществить либо осуществившему страховую выплату, прав страхователя на возмещение убытков (суброгацию), за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;
3) вместо страхователя уведомление о наступлении страхового случая може1 быть направлено страховщику любым заинтересованным лицом, в том числе выгодоприобретателем, застрахованным, а также уполномоченным государственным органом в области использования атомной энергии;
4) уведомление о наступлении страхового случая направляется страховщику не позднее 10 (десять) рабочих дней с момента наступления страхового случая.
Страховщик не освобождается от осуществления страховой выплаты, если оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок о I казались от своего права требования к лицу, ответственному за убытки, возмещенные страховщиком, или осуществление этого права стало невозможным по вине оператора ядерной установки или единого оператора ядерных установок.
Статья 26-5. Исковая давность
1. Срок исковой давности по требованиям, связанным с возмещением ядерного ущерба, причиненного имуществу лиц, а также окружающей среде, устанавливается в 10 (десять) лет со дня ядерного инцидента.
2. Срок исковой давности но требованиям в отношении жизни и здоровья физических лиц устанавливается в 30 (тридцать) лет со дня ядерного инцидента. Требования, предъявленные по истечении 30 (тридцать) лет со дня ядерного инцидента, удовлетворяются за прошлое время не более чем за 3 (три) года, предшествовавшие предъявлению иска.
Статья 26-6. Регрессные требования
Оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок, несущие ответственность за причинение ядерного ущерба, или любое другое лицо, возместившее ядерный ущерб в порядке его финансового обеспечения, предусмотренного настоящим Законом, не имеют права обратного требования (регресса) к кому бы то ни было, за исключением права регресса:
когда такое право предусмотрено гражданско-правовым договором в письменной форме;
к физическому лицу, виновному в причинении ядерного ущерба.
Статья 26-7. Основания освобождения оператора ядерной установки от ответственности за причинение ядерного ущерба
1. Оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок не отвечают за ядерный ущерб, если докажут, что ядерный ущерб причинен вследствие вооруженного конфликта, военных действий, гражданской войны или восстания.

2. Егер ядролық залал ядролық қондырғы операторы немесе ядролық қондырғылардың бірыңғай операторы келтірілген адамның пиғылы немесе өрескел абайсыздығы салдарынан мұндай залал толық немесе ішінара туындағанын дәлелдесе, онда сот ядролық қондырғы операторын осы адамға ядролық залал өтемін төлеу міндетінен толық немесе ішінара босата алады.
3. Зиянды өтеуден босату сот тәртібімен жүргізіледі.".
2-бап.
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

2. Если оператор ядерной установки или единый оператор ядерных установок докажут, что ядерный ущерб возник полностью или частично в результате умысла или грубой неосторожности лица, которому причинен такой ущерб, суд может освободить оператора ядерной установки полностью или частично от обязанности выплатить возмещение ядерного ущерба этому лицу.
3. Освобождение от возмещения вреда производится в судебном порядке.".
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан