"Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға бөлінген қаражатты пайдаланудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 520 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 18 қарашадағы № 856 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға бөлінген қаражатты пайдаланудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 15 шілдедегі № 520 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 29, 251-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктер мен микроқаржы ұйымдарындағы кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға, төлем қызметтерін көрсету үшін комиссия төлеуге бөлінген қаражатты пайдалану, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығару қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2019 жылғы 18 қарашадағы
№ 856 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 15 шілдедегі
№ 520 қаулысымен
бекітілген
Екінші деңгейдегі банктер мен микроқаржы ұйымдарындағы кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға, төлем қызметтерін көрсету үшін комиссия төлеуге бөлінген қаражатты пайдалану, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығару қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Екінші деңгейдегі банктер мен микроқаржы ұйымдарындағы кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға, төлем қызметтерін көрсету үшін комиссия төлеуге бөлінген қаражатты пайдалану, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "2019 – 2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2018 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 14-2-бабына сәйкес және "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайту шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 34 Жарлығын іске асыру мақсатында әзірленді және көзделген қаражат шегінде екінші деңгейдегі банктер мен микроқаржы ұйымдарындағы кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға, төлем қызметтерін көрсету үшін комиссия төлеуге бөлінген қаражатты пайдалану, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтарына айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығару тәртібін айқындайды.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 520 "О некоторых вопросах использования средств на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 2019 года № 856.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2019 года № 520 "О некоторых вопросах использования средств на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 год, № 29, ст. 251) следующее изменение:
Правила использования средств на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан по беззалоговым потребительским займам в банках второго уровня и микрофинансовых организациях, оплату комиссии за оказание платежных услуг, а также списания штрафов и пени гражданам Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 18 ноября 2019 года № 856
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июля 2019 года № 520
Правила использования средств на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан по беззалоговым потребительским займам в банках второго уровня и микрофинансовых организациях, оплату комиссии за оказание платежных услуг, а также списания штрафов и пени гражданам Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования средств на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан по беззалоговым потребительским займам в банках второго уровня и микрофинансовых организациях, оплату комиссии за оказание платежных услуг, а также списания штрафов и пени гражданам Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 14-2 Закона Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года "О республиканском бюджете на 2019 – 2021 годы", в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 34 "О мерах по снижению долговой нагрузки граждан Республики Казахстан" и определяют порядок использования средств на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан по беззалоговым потребительским займам в банках второго уровня и микрофинансовых организациях, оплату комиссии за оказание платежных услуг, а также списания штрафов и пени гражданам Республики Казахстан в пределах предусмотренных средств.

2. Қазақстан Республикасының азаматтарын әлеуметтік қолдау шеңберінде екінші деңгейдегі банктердегі және микроқаржы ұйымдарындағы кепілсіз тұтынушылық қарыздар мына талаптардың бәріне сәйкес келген кезде:
1) 2019 жылғы 26 маусымдағы жағдай бойынша аталған қарыздар бойынша борышкерлер көп балалы отбасылар, асыраушысынан айырылу жағдайына байланысты төлем алатын отбасылар, мүгедек балалары бар, 18 жастан асқан бала жасынан мүгедектер бар отбасылар, атаулы мемлекеттік əлеуметтік көмек алатындар; жетім балалар, ата-анасынан кəмелеттік жасқа дейін айырылған, жиырма тоғыз жасқа толмаған, ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар болып табылса;
2) қарыз бойынша жалпы берешегі 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша 3000000 (үш миллион) теңгеден аспайтын болса;
3) 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша негізгі борышы мен оған есептелген сыйақыдан тұратын өтелетін берешектің мөлшері бір қарыз алушыға 300000 (үш жүз мың) теңгеден аспайтын болса, өтелуге жатады.
3. Берешегі бар және осы Қағидалардың қолданысы аясына түсетін адамдар қайтыс болған (қайтыс болды деп жарияланған) жағдайда оның екінші деңгейдегі банктер мен микроқаржы ұйымдары алдындағы берешегі осы Қағидаларда көзделген тәртіппен және мерзімдерде өтеледі.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) атаулы әлеуметтік көмекті алушы – "Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті тағайындау туралы шешім қабылданған адам (отбасы);
2) екінші деңгейдегі банк – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес лицензия негізінде банк қызметін жүзеге асыруға құқылы заңды тұлға, оның ішінде бұдан бұрын банк болып табылған заңды тұлға;
3) кепілсіз тұтынушылық қарыз – берілген кезде кепіл туралы шарт болмаған, жеке тұлғаға кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес мақсаттарға берілген банктік қарыз және (немесе) микрокредит;
4) көпбалалы отбасы – құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасы;
5) қарыз бойынша жалпы берешек - 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша қолданыстағы барлық банктік қарыз шарты (шарттары) және (немесе) микрокредит беру туралы шарт (шарттар) бойынша негізгі қарызды және сыйақыны көрсетуге арналған бухгалтерлік есептің баланс шоттарына есепке жазылған негізгі борыш және есептелген сыйақы түріндегі борышкердің қарызы;

2. Погашению в банках второго уровня и микрофинансовых организациях в рамках социальной поддержки граждан Республики Казахстан подлежит задолженность по беззалоговым потребительским займам при соответствии всем следующим условиям:
1) должниками по указанным займам являются многодетные семьи, семьи, получающие выплаты по случаю потери кормильца, семьи, имеющие детей-инвалидов, инвалидов с детства старше 18 лет, получатели государственной адресной социальной помощи; дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей, не достигшие двадцати девяти лет, потерявшие родителей до совершеннолетия, по состоянию на 26 июня 2019 года;
2) общая задолженность по займу не превышает 3 000 000 (три миллиона) тенге по состоянию на 1 июня 2019 года;
3) размер погашаемой задолженности, состоящей из основного долга и начисленного по нему вознаграждения, по состоянию на 1 июня 2019 года не превышает 300 000 (триста тысяч) тенге на одного заемщика.
3. В случае смерти (объявления умершим) лица, имеющего задолженность и подпадающего под действие настоящих Правил, его задолженность перед банками второго уровня и микрофинансовыми организациями погашается в порядке и сроки, предусмотренные настоящими Правилами.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) получатель адресной социальной помощи – лицо (семья), в отношении которого принято решение о назначении государственной адресной социальной помощи в соответствии с Законом Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи";
2) банк второго уровня - юридическое лицо, которое в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" правомочно осуществлять банковскую деятельность на основании лицензии, в том числе юридическое лицо, ранее являвшееся банком;
3) беззалоговый потребительский займ – банковский займ и (или) микрокредит без условия о залоге на момент выдачи, предоставленный физическому лицу на цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности;
4) многодетная семья – семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
5) общая задолженность по займу – задолженность должника в виде основного долга и начисленного вознаграждения, числящаяся на балансовых счетах бухгалтерского учета, предназначенных для отражения основного долга и вознаграждения по всем действующим договорам банковского займа и (или) договорам о предоставлении микрокредита по состоянию на 1 июня 2019 года;

6) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында мемлекеттік тіркелу және есептік тіркеуден өту арқылы айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңымен рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға.
2-тарау. Екінші деңгейдегі банктердегі және микроқаржы ұйымдарындағы кепілсіз тұтынушылық қарыздары бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға бөлінген қаражатты пайдалану тәртібі
5. Жергілікті атқарушы органдар 2019 жылғы 19 қарашаға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігіне 2019 жылғы 26 маусымдағы жағдай бойынша жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, жиырма тоғыз жасқа толмаған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың тізімін жібереді.
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі 2019 жылғы 20 қарашаға дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне 2019 жылғы 26 маусымдағы жағдай бойынша жергілікті атқарушы органдар ұсынған тізімдер негізінде қалыптастырылған жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған, жиырма тоғыз жасқа толмаған, кәмелетке толғанға дейін ата-анасынан айырылған балалардың тізімін жібереді.
6. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 2019 жылғы 22 қарашаға дейінгі мерзімде осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген адамдардың тізімін қалыптастырады және оны "Мемлекеттік кредиттік бюро" АҚ-ға (бұдан әрі – Кредиттік бюро) жібереді.
7. Кредиттік бюро 2019 жылғы 26 қарашаға дейінгі мерзімде екінші деңгейдегі банктерге және микроқаржы ұйымдарына Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі ұсынған осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген адамдардың тізімін жібереді.
8. Екінші деңгейдегі банктер және микроқаржы ұйымдары 2019 жылғы 27 қарашаға дейінгі мерзімде Кредиттік бюро белгілеген нысан мен формат бойынша 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдайға негізгі борыш және сыйақы бойынша берешекті көрсетіп, әрбір қарыз немесе микрокредит бойынша бөлінген осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген адамдардың берешегі туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қарыздар мен салымдар бойынша шынайы, жылдық, тиімді, салыстырмалы есептеудегі сыйақы мөлшерлемелерін (нақты құнын) есептеу қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 26 наурыздағы № 137 және "Берілетін микрокредиттер бойынша сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесін (бұдан әрі – ЖСТМ) есептеу қағидаларын бекіту туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 378 қаулыларына сәйкес есептелген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің мөлшері туралы ақпаратты қоса бере отырып, бірінші басшының немесе уәкілетті адамның қолы қойылған ресми хатты Кредиттік бюроға жолдайды.
Кредиттік бюроға ұсынылатын ақпараттың дәйектілігін, дұрыстығын және толықтығын екінші деңгейдегі банктер және микроқаржы ұйымдары қамтамасыз етеді.

6) микрофинансовая организация – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в Государственной корпорации "Правительство для граждан" и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях".
Глава 2. Порядок использования средств на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан по беззалоговым потребительским займам в банках второго уровня и микрофинансовых организациях, оплату комиссии за оказание платежных услуг
5. Местные исполнительные органы в срок до 19 ноября 2019 года направляют в Министерство образования и науки Республики Казахстан список детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия, по состоянию на 26 июня 2019 года.
Министерство образования и науки Республики Казахстан в срок до 20 ноября 2019 года направляет в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан список детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших двадцати девяти лет, потерявших родителей до совершеннолетия, по состоянию на 26 июня 2019 года, сформированный на основании списков, предоставленных местными исполнительными органами.
6. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в срок до 22 ноября 2019 года формирует список лиц, предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил, и направляет его в акционерное общество "Государственное кредитное бюро" (далее – кредитное бюро).
7. Кредитное бюро в срок до 26 ноября 2019 года направляет в банки второго уровня и микрофинансовые организации представленный Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан список лиц, предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил.
8. Банки второго уровня и микрофинансовые организации в срок до 27 ноября 2019 года по форме и формату, установленным кредитным бюро, направляют в кредитное бюро официальное письмо за подписью первого руководителя или уполномоченного лица с приложением информации о задолженности лиц, предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил, в разбивке по каждому займу или микрокредиту с указанием задолженности по основному долгу и вознаграждению по состоянию на 1 июня 2019 года, а также размере годовой эффективной ставки вознаграждения, рассчитанной в соответствии с постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 137 "Об утверждении Правил исчисления ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении (реальной стоимости) по займам и вкладам" и от 24 декабря 2012 года № 378 "Об утверждении Правил расчета годовой эффективной ставки вознаграждения по предоставляемым микрокредитам" (далее – ГЭСВ).
Достоверность, корректность и полнота представляемых в кредитное бюро сведений обеспечивается банками второго уровня и микрофинансовыми организациями.

9. Кредиттік бюро 2019 жылғы 29 қарашаға дейінгі мерзімде:
1) осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген әрбір адам бойынша жалпы берешекті есептейді және жалпы берешегі 3000000 (үш миллион) теңгеден аспайтын адамдарды (бұдан әрі – борышкер) айқындайды;
2) 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша бір қарыз алушыға 300000 (үш жүз мың) теңгеден аспайтын мөлшерде негізгі борыш және сыйақы бойынша берешекті өтеу жүзеге асырылатын борышкерлерді және олардың қарыздарын және (немесе) микрокредиттерін айқындайды және мынадай басымдықтарды ескере отырып, ақы төлеуге арналған тізімді қалыптастырады:
бірінші кезекте ЖСТМ мөлшері ең көп қарыздар және (немесе) микрокредиттер бойынша берешек өтеледі;
екінші кезекте 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша негізгі борыш және сыйақы бойынша ең көп берешегі бар қарыздар және (немесе) микрокредиттер бойынша берешек өтеледі;
үшінші кезекте қарыз және (немесе) микрокредит шартын жасау мерзімі анағұрлым ерте қарыздар және (немесе) микрокредиттер бойынша берешек өтеледі.
3) "Проблемалық кредиттер қоры" АҚ-ға (бұдан әрі – Қор), екінші деңгейдегі банктер мен микроқаржы ұйымдарына ақы төлеуге арналған тізімді ұсынады.
10. Қор:
2019 жылғы 5 желтоқсанға дейінгі мерзімде әрбір екінші деңгейдегі банкпен және микроқаржы ұйымымен осы Қағидаларда көзделген шарттарда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша кепілсіз тұтынушылық қарыздар бойынша берешекті өтеу туралы келісім жасасады;
Кредиттік бюро ұсынған ақы төлеуге арналған тізімнің негізінде ол алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қорға төлем қызметтерін көрсету үшін комиссияны ескере отырып, тұтынушылық кредиттер бойынша қалыптасқан берешекті өтеу бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын әлеуметтік қолдауды қаржыландыруға арналған өтінімді қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жібереді.
11. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қор ұсынған қаржыландыруға арналған өтінімге сәйкес оны алған күннен бастап 2019 жылғы 10 желтоқсанға дейінгі мерзімде көзделген қаражат шегінде 088 "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін нысаналы трансферт есебінен тұтынушылық кредиттер бойынша қалыптасқан берешекті өтеу жөнінде жеке тұлғаларға әлеуметтік қолдау көрсетуге "Проблемалық кредиттер қоры" АҚ-ға нысаналы аударым" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға және Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайтуға бөлінген қаражатты екінші деңгейдегі банктерге және микроқаржы ұйымдарына аударуға байланысты Қорға төлем қызметтерін көрсеткені үшін комиссияны төлеуге бөлінген қаражатты Қорға аударады.

9. Кредитное бюро в срок до 29 ноября 2019 года:
1) рассчитывает общую задолженность по займу по каждому лицу, предусмотренному подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил, и определяет лиц, имеющих общую задолженность, не превышающую 3000000 (три миллиона) тенге (далее – должник);
2) определяет должников, их займы и (или) микрокредиты, по которым осуществляется погашение задолженности по основному долгу и вознаграждению в размере, не превышающем 300000 (триста тысяч) тенге на одного заемщика по состоянию на 1 июня 2019 года, формирует список на оплату с учетом следующих приоритетов:
в первую очередь погашается задолженность по займам и (или) микрокредитам с наибольшим размером ГЭСВ;
во вторую очередь погашается задолженность по займам и (или) микрокредитам с наибольшей задолженностью по основному долгу и вознаграждению по состоянию на 1 июня 2019 года;
в третью очередь погашается задолженность по займам и (или) микрокредитам с наиболее ранней датой заключения договора займа и (или) микрокредита;
3) представляет в акционерное общество "Фонд проблемных кредитов" (далее – фонд), банки второго уровня и микрофинансовые организации список на оплату.
10. Фонд:
заключает с каждым банком второго уровня и микрофинансовой организацией соглашение о погашении задолженности по беззалоговым потребительским займам по форме, установленной уполномоченным органом по исполнению бюджета, на условиях, предусмотренных настоящими Правилами в срок до 5 декабря 2019 года;
на основании представленного кредитным бюро списка на оплату в течение трех рабочих дней со дня его получения формирует заявку на финансирование социальной поддержки граждан Республики Казахстан по погашению образовавшейся задолженности по потребительским кредитам с учетом комиссии за оказание платежных услуг фонду по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и направляет ее в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
11. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в соответствии с заявкой на финансирование, представленной фондом, в срок до 10 декабря 2019 года со дня ее получения в пределах предусмотренных средств перечисляет в фонд средства, выделенные на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан, по бюджетной программе 080 "Целевое перечисление в АО "Фонд проблемных кредитов" за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на оказание социальной поддержки физических лиц по погашению образовавшейся задолженности по потребительским кредитам" и оплату комиссий за оказание платежных услуг фонду, связанных с перечислением в банки второго уровня и на счета микрофинансовых организаций средств, выделенных на снижение долговой нагрузки граждан Республики Казахстан.

12. Қор Кредиттік бюро ұсынған ақы төлеуге арналған тізімге сәйкес 2019 жылғы 12 желтоқсанға дейінгі мерзімде Кредиттік бюро ұсынған ақы төлеуге арналған тізімге сәйкес мөлшерде екінші деңгейдегі банктердің және микроқаржы ұйымдарының шоттарына ақша аударады.
13. Қазақстан Республикасының азаматтарын әлеуметтік қолдау мақсатында екінші деңгейдегі банктер және микроқаржы ұйымдары 2019 жылғы 13 желтоқсанға дейінгі мерзімде осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жасалған келісімнің шарттарына және ақы төлеуге арналған тізімге сәйкес борышкерлердің берешегін өтеу жолымен мүлікті (ақшалай қаражатты) өтеусіз беруді жүзеге асырады, содан кейін борышкерлерге берешектің өтелгені және берешек қалдығының мөлшері туралы хабарлама жібереді.
Берешекті өтеу мынадай кезектілікпен жүзеге асырылады:
1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек.
14. Екінші деңгейдегі банктер және микроқаржы ұйымдары 2019 жылғы 20 желтоқсанға дейінгі мерзімде:
қарыз бойынша төлемдер графигін қайта қарауды жүзеге асырады;
Қор белгілеген нысан және формат бойынша әрбір борышкер және оның қарызы (қарыздары) бойынша берешекті өтеуді жүзеге асыру туралы ақпаратты Қорға ұсынады.
Қорға ұсынылатын ақпараттардың дәйектілігін, дұрыстығын және толықтығын екінші деңгейдегі банктер және микроқаржы ұйымдары қамтамасыз етеді.
15. Егер 2019 жылғы 1 маусымдағы жағдай бойынша Қағидалардың 12-тармағына сәйкес Қор ақша аударғанға дейін қарыз толық немесе ішінара өтелген болса, екінші деңгейдегі банк және (немесе) микроқаржы ұйымы борышкерге соманың түсуі туралы хабарлайды және қарыздың нақты қалдығы мен Қордан түскен сома арасындағы айырма мөлшерінде түскен ақшаны борышкердің шотына аударуды жүзеге асырады не борышкерден өтініш болса, борышкердің таңдауы бойынша борышкердің кепілсіз тұтынушылық қарызы бойынша өзге ағымдағы қарызын өтеу шотына аударады.
16. Қор 2019 жылғы 23 желтоқсанға дейінгі мерзімде:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне екінші деңгейдегі банктердің және микроқаржы ұйымдарының әрбір борышкер және оның қарызы (қарыздары) бойынша берешекті өтеуді жүзеге асырғаны туралы ақпарат береді;
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес құрамда деректер тізімін береді.
17. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Қордан осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген ақпаратты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны "Е-халық" ақпараттық жүйесіне енгізеді.
18. Кепілсіз тұтынушылық қарыздың өтелгені туралы ақпарат алу үшін өтініш беруші осы Қағидаларға сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) немесе "электрондық үкімет" веб-порталына жүгінеді.
Мемлекеттік корпорация өтініш беруші жүгінген кезде "электрондық үкімет" шлюзі арқылы "Е-халық" ақпараттық жүйесіне сұрауды қалыптастырады және оған кепілсіз тұтынушылық қарыздың өтелгені туралы ақпаратты хабарлайды.
"Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген жағдайда кепілсіз тұтынушылық қарыздың өтелгені туралы ақпарат өтініш берушіге "жеке кабинетіне" жіберіледі.

12. Фонд в соответствии со списком на оплату, представленным кредитным бюро, в срок до 12 декабря 2019 года перечисляет деньги на счета банков второго уровня и микрофинансовых организаций в размере, соответствующем списку на оплату, представленному кредитным бюро.
13. Банки второго уровня и микрофинансовые организации в срок до 13 декабря 2019 года в целях социальной поддержки граждан Республики Казахстан осуществляют безвозмездную передачу имущества (денежных средств) путем погашения задолженности должников согласно условиям соглашения, заключенного в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил, и списку на оплату, после чего направляют должникам уведомление о погашении задолженности и размере остатка задолженности.
Погашение задолженности осуществляется в следующей очередности:
1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению.
14. Банки второго уровня и микрофинансовые организации в срок до 20 декабря 2019 года:
осуществляют пересмотр графика платежей по займу;
представляют в фонд информацию об осуществлении погашения задолженности по каждому должнику и его займу (займам) по форме и формату, установленным фондом.
Достоверность, корректность и полнота представляемых в фонд сведений обеспечиваются банками второго уровня и микрофинансовыми организациями.
15. В случае, если задолженность по состоянию на 1 июня 2019 года была полностью либо частично погашена до перечисления денег фондом в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, банк второго уровня и (или) микрофинансовая организация уведомляют должника о поступлении суммы и осуществляют перечисление поступивших денег в размере разницы между суммой, поступившей от фонда, и фактическим остатком задолженности на счет должника либо по выбору должника, при наличии заявления должника, зачисляют в счет погашения иной текущей задолженности должника по беззалоговому потребительскому займу.
16. Фонд в срок до 23 декабря 2019 года:
передает в Национальный Банк Республики Казахстан информацию об осуществлении погашения задолженности банками второго уровня и микрофинансовыми организациями по каждому должнику и его займу (займам);
передает в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан список данных в составе согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
17. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение двух рабочих дней со дня получения от фонда информации, предусмотренной пунктом 17 настоящих Правил, вносит ее в информационную систему "Е-халық".
18. Для получения информации о погашении беззалогового потребительского займа в соответствии с настоящими Правилами заявитель обращается в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) или на веб-портал "электронного правительства".
Государственная корпорация при обращении заявителя формирует запрос в информационную систему "Е-халық" через шлюз "электронного правительства" и сообщает ему информацию о погашении беззалогового потребительского займа.
В случае обращения через веб-портал "электронного правительства", информация о погашении беззалогового потребительского займа направляется заявителю в "личный кабинет".

19. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі екінші деңгейдегі банктерді және микроқаржы ұйымдарын бақылау және қадағалау бойынша функцияларды орындау шеңберінде екінші деңгейдегі банктерді және микроқаржы ұйымдарын осы Қағидалардың 8 және 14-тармақтарында көзделген ақпаратты ұсынудың дұрыстығы тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады.
3-тарау. Қазақстан Республикасы азаматтарының айыппұлдары мен өсімпұлдарын есептен шығару тәртібі
20. Қазақстан Республикасы азаматтарының екінші деңгейдегі банктердегі және микроқаржы ұйымдарындағы кепілсіз тұтынушылық қарыздары бойынша айыппұлдары мен өсімпұлдарын есептен шығару "Қазақстан Республикасы азаматтарының борыш жүктемесін азайту шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 34 Жарлығын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 шілдедегі № 116 қаулысына (бұдан әрі – Басқарма қаулысы) сәйкес жүзеге асырылады.
21. Қор:
облигациялар шығарады және оларды "Қазақстан тұрақтылық қоры" АҚ-ның пайдасына орналастырады;
әрбір екінші деңгейдегі банкпен және микроқаржы ұйымымен Басқарма қаулысында көзделген шарттарда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының кепілсіз тұтынушылық қарыздары бойынша кешірілген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдардың, өсімпұлдардың) бір бөлігін Қордың өтеуі туралы келісім жасасады.
22. Осы тарауда көрсетілген іс-шаралар іске асырылғаннан кейін кешірілген айыппұлдар мен өсімпұлдардың бір бөлігін, оның ішінде осы тарауда көзделген екінші деңгейдегі банктерге және микроқаржы ұйымдарына қаражат аударуға байланысты Қорға төлем қызметтерін көрсеткені үшін комиссияға, сондай-ақ Қор міндеттемелеріне жұмсалған қаражат сомасын Қор қаржылық есептілікте шығын деп көрсетеді.
Екінші деңгейдегі банктер мен
микроқаржы ұйымдарындағы
кепілсіз тұтынушылық қарыздар
бойынша Қазақстан
Республикасы азаматтарының
борыш жүктемесін азайтуға,
төлем қызметтерін көрсету үшін
комиссия төлеуге бөлінген
қаражатты пайдалану, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының
азаматтарына айыппұлдар мен
өсімпұлдарды есептен шығару
қағидаларына
1-қосымша
Бекітемін
Қордың басшысы
___________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мөр)
Қорға төлем қызметтерін көрсеткені үшін комиссия ескерілген, тұтынушылық кредиттер бойынша қалыптасқан берешекті өтеу бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын әлеуметтік қолдауды қаржыландыруға арналған өтінім
Р/с №
Банктің атауы
Берешегі өтелетін борышкерлердің саны
Өтелетін берешек сомасы
Қорға төлем қызметтерін көрсеткені үшін комиссия сомасы
Қаржыландыруға жалпы қажеттілік
1
...
Жиыны
_______________________________ (қаржылай қамтамасыз етуге жауапты адамның лауазымы)
_______ (қолы)
____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Екінші деңгейдегі банктер мен
микроқаржы ұйымдарындағы
кепілсіз тұтынушылық қарыздар
бойынша Қазақстан
Республикасы азаматтарының
борыш жүктемесін азайтуға,
төлем қызметтерін көрсету үшін
комиссия төлеуге бөлінген
қаражатты пайдалану, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының
азаматтарына айыппұлдар мен
өсімпұлдарды есептен шығару
қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне тізіммен ұсынылатын деректердің құрамы
Атауы
Формат
Мөлшері
Ескертпе
Реті бойынша нөмірі
Сандық
10
ЖСН
Мәтіндік
12
Тегі
Мәтіндік
60
Аты
Мәтіндік
60
Әкесінің аты (бар болса)
Мәтіндік
60
Туған күні
Күні
Банктің атауы
Мәтіндік

19. Национальный Банк Республики Казахстан в рамках выполнения функций по контролю и надзору за банками второго уровня и микрофинансовыми организациями осуществляет проверку банков второго уровня и микрофинансовых организаций на предмет достоверности представления информации, предусмотренной пунктами 8 и 14 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок списания штрафов и пени гражданам Республики Казахстан
20. Списание штрафов и пени гражданам Республики Казахстан по беззалоговым потребительским займам в банках второго уровня и микрофинансовых организациях осуществляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 116 "О мерах по реализации Указа Президента Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 34 "О мерах по снижению долговой нагрузки граждан Республики Казахстан" (далее – постановление Правления).
21. Фонд:
выпускает облигации и размещает их в пользу акционерного общества "Казахстанский фонд устойчивости";
заключает с каждым банком второго уровня и микрофинансовой организацией соглашение о возмещении фондом части прощенной неустойки (штрафов, пени) по беззалоговым потребительским займам граждан Республики Казахстан по форме, установленной уполномоченным органом по исполнению бюджета, на условиях, предусмотренных постановлением Правления.
22. После реализации мероприятий, указанных в настоящей главе, сумму средств, затраченных на возмещение части прощенных штрафов и пени, в том числе комиссии за оказание платежных услуг фонду, связанной с перечислением в банки второго уровня и микрофинансовые организации средств, предусмотренных настоящей главой, а также обязательства фонда, предусмотренные настоящей главой, фонд отражает убытком в финансовой отчетности.
Приложение 1
к Правилам использования
средств на снижение долговой
нагрузки граждан Республики
Казахстан по беззалоговым
потребительским займам в
банках второго уровня и
микрофинансовых
организациях, оплату комиссии
за оказание платежных услуг, а
также списания штрафов и пени
гражданам Республики Казахстан
Утверждаю
руководитель Фонда
____________________________
(подпись, фамилия, имя,
отчество (при наличии), печать)
Заявка на финансирование социальной поддержки граждан Республики Казахстан по погашению образовавшейся задолженности по потребительским кредитам с учетом комиссии за оказание платежных услуг Фонду
№ п/п
Наименование банка
Количество должников, чья задолженность погашается
Сумма погашаемой задолженности
Сумма комиссии за оказание платежных услуг Фонду
Общая потребность в финансировании
1
Итого
__________________________________
(должность ответственного за финансовое обеспечение)
___________ (подпись)
______________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 2
к Правилам использования
средств на снижение долговой
нагрузки граждан Республики
Казахстан по беззалоговым
потребительским займам в
банках второго уровня и
микрофинансовых
организациях, оплату комиссии
за оказание платежных услуг, а
также списания штрафов и пени
гражданам Республики Казахстан
Состав данных, передаваемых списком в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Наименование
Формат
Размерность
Примечание
Номер по порядку
Числовой
10
ИИН
Текстовый
12
Фамилия
Текстовый
60
Имя
Текстовый
60
Отчество (при наличии)
Текстовый
60
Дата рождения
Дата
Наименование банка
Текстовый

400
Банктің BIC
Мәтіндік
8
Шарт №
Мәтіндік
30
Шарт күні
Күні
Негізгі борыштың өтелген сомасы
Сандық
12
Сыйақының өтелген сомасы
Сандық
12
Айыппұлдың, өсімпұлдың өтелген сомасы
Сандық
12
Ішінара немесе толық өтеу белгісі
Сандық
1
1 – толық өтеу, 0 – ішінара өтеу
Өтеу күні
Күні

400
BIC банка
Текстовый
8
№ договора
Текстовый
30
Дата договора
Дата
Погашенная сумма основного долга
Числовой
12
Погашенная сумма вознаграждения
Числовой
12
Погашенная сумма штрафа, пени
Числовой
12
Признак частичного или полного погашения
Числовой
1
1-полное погашение, 0-частичное погашение
Дата погашения
Дата