"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 1018 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14; 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14,      195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81 -құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11,      61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-1, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 15, 55-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат):
9-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасында көзделген тұтынушының құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуы салдарынан оған келтірілген моральдық зиянды өтеу арқылы азаматтық құқықтарды қорғауды тұтынушылар дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілері жүзеге асыра алады.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 1018
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст.274; № 19, ст.370; 1997 г., № 1-2, ст.8; № 5, ст.55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст.23; № 5-6, ст.50; № 11-12, ст.178; № 17-18, ст.224, 225; № 23, ст.429; 1999 г., № 20, ст.727, 731; № 23, ст.916; 2000 г., № 18, ст.336; № 22, ст.408; 2001 г., № 1, ст.7; № 8, ст.52; № 17-18, ст.240; № 24, ст.338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст.3; № 11, ст.56, 57, 66; № 15, ст.139; № 19-20, ст.146; 2004 г., № 6, ст.42; № 10, ст.56; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 10, ст.31; № 14, ст.58; № 23, ст.104; 2006 г., № 1, ст.4; № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 10, ст.52; № 11, ст.55; № 13, ст.85; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20, 21; № 4, ст.28; № 16, ст.131; № 18, ст. 143; № 20, ст.153; 2008 г., № 12, ст.52; № 13-14, ст.58; № 21, ст.97; № 23, ст.114, 115; 2009 г., № 2-3, ст.7, 16, 18; № 8, ст.44; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 7, ст.28; № 15, ст.71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст.21, 28; № 3, ст.32; № 4, ст.37; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 16, ст.129; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.13, 15; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 11, cт.80; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г.; № 7, ст.36; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; № 15, ст.76; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10. ст.52; № 11, ст.61, 63; № 14, ст.84; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 7. ст.34; № 8, ст.42, 45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 22-I, ст. 140 143; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.70; № 12 ст.87; 2017 г., № 4, ст.7; № 15, ст.55; № 22-III, ст.109; 2018 г. № 1, ст.4; № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.50; 2019 г., № 2, ст.6 № 7, ст.37):
пункт 1 статьи 9 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Защита гражданских прав путем компенсации морального вреда причиненного потребителю вследствие нарушения его прав и законны) интересов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о защите прав потребителей, может осуществляться субъектами досудебного урегулирования потребительских споров.".

2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-1, 124, 125-қүжаггар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-1, 166, 169-құжаттар; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-ІІ, 53, 57-құжаттар; № 8-1, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, -126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдардың қызметімен байланысты мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 1 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газетгерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бизнес-ортаны дамыту және сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г.,№ 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; №21-II, ст.130;№ 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, ст. 116; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-Ш, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 1 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам, связанным с деятельностью организаций, осуществляющих функции по защите прав ребенка", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития бизнес-среды и регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 апреля 2019 г.):

1) мазмұнында:
190-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"190-бап. Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзу";
мынадай мазмұндағы 204-1, 204-2 және 465-1-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"204-1-бап. Пайдалануда болған азық-түлік емес тауарларды қабылдау және өткізу жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу;
204-2-бап. Сауда базарларының қызметін ұйымдастыру жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу";
"465-1-бап. Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптарды өзін-өзі реттеу ұйымының бұзуы";
36-тарау мынадай мазмұндағы 735-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"735-1-бап. Өзін-өзі реттеу саласындағы реттеуші мемлекеттік орган";
2) 64-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Кодекстің 73, 73-1, 73-2, 79 (бірінші бөлігінде), 146, 185, 186, 190 (бесінші және алтыншы бөліктерінде) 220, 229 (екінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жәбірленушінің арызы бойынша ғана қозғалады және ол әкімшілік құқық бұзушылық жасаған тұлғамен татуласқаннан кейін тоқтатылуға жатады.";
3) 190-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"190-бап. Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзу
1. Сауда қызметін және қызметтер көрсетуді жүзеге асыратын дара кәсіпкерлердің немесе ұйымдардың кем өлшеуі, таразыдан жеуі, есептен жеуі, тауардың (көрсетілетін қызметтердің) тұтыну қасиеттеріне немесе сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыруы немесе өзгедей алдауы -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер -
лицензиядан айыра отырып және үш жылға дейінгі мерзімге қызметті тоқтата тұрып немесе оған тыйым салына отырып, жеке тұлғаларға - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, елеулі залал келтіруге әкеп соққан әрекеттер -
лицензиядан айыра отырып не үш жылға дейінгі мерзімге қызметті тоқтата тұрып немесе оған тыйым салына отырып, жеке тұлғаларға - отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жетпіс бес, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, ірі залал келтіруге әкеп соққан әрекеттер -
лицензиядан айыра отырып не үш жылға дейінгі мерзімге қызметті тоқтата тұрып немесе оған тыйым салына отырып, жеке тұлғаларға - елу, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - жетпіс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп согады.

1) в оглавлении:
статью 190 изложить в следующей редакции:
"190. Нарушение законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей";
дополнить заголовками статей 204-1, 204-2 и 465-1 следующего содержания:
"Статья 204-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан по приему и реализации непродовольственных товаров, бывших в употреблении
Статья 204-2. Нарушение законодательства Республики Казахстан по организации деятельности торговых рынков";
"Статья 465-1. Нарушение саморегулируемой организацией требований, установленных законодательством Республики Казахстан о саморегулировании";
главу 36 дополнить заголовком статьи 735-1 следующего содержания:
"Статья 735-1. Регулирующий государственный орган в сфере саморегулирования";
2) часть первую статьи 64 изложить в следующей редакции:
"1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 79 (частью первой), 146, 185, 186, 190 (части пятая и шестая), 220, 229 (частью второй) настоящего Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим административное правонарушение.";
3) статью 190 изложить в следующей редакции:
"Статья 190. Нарушение законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей
1. Обмеривание, обвешивание, обсчет, введение в заблуждение относительно потребительских свойств или качества товара (услуг) или иной обман потребителей индивидуальными предпринимателями или организациями, осуществляющими торговую деятельность и оказание услуг, -
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей, с лишением лицензии и приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.

3. Сатушының (дайындаушының, орындаушының):
1) сатушының (орындаушының, дайындаушының), тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның және тұтынушылар дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің байланыс деректері туралы қазақ және орыс тілдеріндегі ақпаратты, сондай-ақ тұтынушының өзінің бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру үшін оларға жүгіну құқығы туралы ақпаратты орналастыру;
2) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасында белгіленген мерзімде тиісті сападағы да, тиісті емес сападағы да тауарды айырбастауды немесе қайтаруды қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасында белгіленген мерзімде тұтынушының шағымына жазбаша жауап беру жөніндегі міндеттерін орындамауы – ескерту жасауға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер -
жеке тұлғаларға - он, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлык есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескертпе. Осы бапқа қатысты бір айлық есептік көрсеткіштен асатын сома - елеулі мөлшердегі залал, кемінде үш айлық есептік көрсеткіш сомасы - ірі мөлшердегі залал деп танылады.";
4) мынадай мазмұндағы 204-1, 204-2 және 465-1-баптармен толықтырылсын:
"204-1-бап. Пайдалануда болған азық-түлік емес тауарларды қабылдау және өткізу жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу
1. Бұрын пайдалануда болған азық-түлік емес тауарларды қабылдау және өткізу көзінде Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасын бұзу, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын іс-әрекет белгілері болмаса:
1) орындарын және (немесе) бағыттарын жергілікті атқарушы органдар бекіткен стационарлық емес сауда объектілерін қоспағанда, бұрын пайдалануда болған азық-түлік емес тауарлармен ішкі сауданы жүзеге асыру;
2) ішкі сауда субъектісінің сауда қызметін реттеу туралы заңнамаға сәйкес тауар жөніндегі қажетті ақпаратты көрсетпей, меншік құқығын ауыстырып, бұрын пайдалануда болған азық-түлік емес тауарларды қабылдауы;
3) ішкі сауда субъектісінің пайдалануда болған азық-түлік емес тауарларды есепке алуының болмауы түрінде жасалған бұзушылық –
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - он, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.;
204-2-бап. Қазақстан Республикасының сауда базарларының қызметін ұйымдастыру жөніндегі заңнамасын бұзу
1. Бекітілген нарық регламентінің болмауы, сол сияқты онда:
1) сауда қызметі субъектілерінің, сатып алушылар мен базар әкімшілігі қызметкерлерінің жұмыс режимі мен базарға қол жеткізу тәртібінің;
2) базар ұсынатын қосымша қызметтер (егер бар болса) тізбесінің;
3) ішкі сауда субъектілерінде сауда орындарын беру тәртібінің, олардың сипаттамасының, жалға алу шарттарының болмауы -
ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет -
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне - жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне - отыз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
"465-1-бап. Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптарды өзін-өзі реттеу ұйымының бұзуы
1. Өзін-өзі реттейтін ұйымның Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзуы:
1) мүліктік жауапкершілікті қамтамасыз ету тәсілдерінің болмауы, сол сияқты өтем қорының қаражаттарын өзін-өзі реттейтін ұйымның өзге де құралдарымен араластыру;

3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие причинение значительного ущерба, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства - в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов крупного предпринимательства - в размере ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии либо приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.
4. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, повлекшие причинение крупного ущерба, -
влекут штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на субъектов малого предпринимательства - в размере семидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства - в размере двухсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии либо приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.
5. Неисполнение продавцом (изготовителем, исполнителем) обязанностей по:
1) размещению информации на казахском и русском языках о контактных данных продавца (исполнителя, изготовителя), уполномоченного органа в сфере защиты прав потребителей и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, а также информации о праве потребителя обратиться к ним за восстановлением своих нарушенных прав и законных интересов;
2) обеспечению обмена или возврата товара как надлежащего, так и ненадлежащего качества в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о защите прав потребителей;
3) представлению письменного ответа на претензию потребителя в срок, установленный законодательством Республики Казахстан о защите прав потребителей, -
влечет предупреждение.
6. Действие, предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Примечание. Применительно к данной статье значительным размером ущерба признается сумма, превышающая один месячный расчетный показатель, крупным размером ущерба - сумма не менее трех месячных расчетных показателей";
4) дополнить статьями 204-1, 204-2 и 465-1 следующего содержания:
"Статья 204-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан по приему и реализации непродовольственных товаров, бывших в употреблении
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности при приеме и реализации непродовольственных товаров, бывших в употреблении, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, совершенные в виде:
1) осуществления внутренней торговли непродовольственными товарами, бывшими в употреблении, в нестационарных торговых объектах, за исключением нестационарных торговых объектов, места и (или) маршруты которых утверждены местными исполнительными органами;
2) приема субъектом внутренней торговли непродовольственных товаров, бывших в употреблении, с переходом права собственности без указания необходимой информации по товару согласно законодательству о регулировании торговой деятельности;
3) отсутствия учета непродовольственных товаров, бывших в употреблении, субъектом внутренней торговли -
влечет предупреждение.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере десяти, на субъектов среднего предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов крупного предпринимательства — в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 204-2. Нарушение законодательства Республики Казахстан по организации деятельности торговых рынков
1. Отсутствие утвержденного регламента рынка, а равно отсутствие в нем:
1) режима работы и порядка доступа на рынок субъектов торговой деятельности, покупателей и работников администрации рынка;
2) перечня дополнительных услуг, предоставляемых рынком (если имеется);
3) порядка предоставления субъектам внутренней торговли торговых мест, их характеристики, условий аренды, -
влечет предупреждение.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на субъектов малого предпринимательства - в размере двадцати, на субъектов среднего предпринимательства - в размере тридцати, на субъектов крупного предпринимательства - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
"Статья 465-1. Нарушение саморегулируемой организацией требований, установленных законодательством Республики Казахстан о саморегулировании
1. Нарушение саморегулируемой организацией требований, установленных законодательством Республики Казахстан о саморегулировании, совершенное в виде:
1) отсутствия способов обеспечения имущественной ответственности, равно как смешивание средств компенсационного фонда с иными средствами саморегулируемой организации;

2) өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері (қатысушылары), тұтынушылар және өзге де тұлғалар арасында, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында туындайтын дауларды қарау жөніндегі органның болмауы - ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік) -
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 685-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ішкі істер органдары осы Кодекстің 146, 147, 156, 190 (бірінші бөлігінде), 192, 196, 197, 198, 204, 204-1, 230 (екінші бөлігінде) (көлік құралдарының иелері және автомобиль көлігімен және қалалық рельстік көлікпен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 334, 359, 364, 382 (бірінші бөлігінде), 383 (бірінші және екінші беліктерінде), 386, 395 (бірінші бөлігінде), 396 (бірінші бөлігінде), 408, 420, 421, 423 (бірінші бөлігінде), 432, 433 (бірінші бөлігінде), 434-1, 437, 438 (бірінші және екінші бөліктерінде), 440 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 441, 442 (бірінші және екінші бөліктерінде), 443 (бірінші бөлігінде), 444 (екінші бөлігінде), 447, 449 (бірінші бөлігінде), 458, 464 (бірінші бөлігінде), 469 (бірінші бөлігінде), 470 (бірінші және 1-1 бөліктерінде), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (бірінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 492, 493, 494, 495 (бірінші бөлігінде), 496 (бірінші бөлігінде), 505, 510 (бірінші, екінші, үшінші және бесінші бөліктерінде), 512 (бірінші бөлігінде), 513 (бірінші бөлігінде), 514 (бірінші бөлігінде), 515, 517 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 518, 519 (бірінші, үшінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 559 (бірінші, екінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 560, 562, 564 (төртінші бөлігінде), .566, 571 (екінші және үшінші бөліктерінде), 572 (екінші бөлігінде), 573, 590 (бірінші, екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы және оныншы бөліктерінде), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (бірінші, екінші және төртінші беліктерінде), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (үшінші бөлігінде), 604 (бірінші бөлігінде), 605 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 606 (бірінші бөлігінде), 607 (бірінші бөлігінде), 611 (бірінші бөлігінде), 612, 613 (бірінші, он екінші және он үшінші бөліктерінде), 614, 615 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 617, 619, 619-1, 620, 621 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 622, 625 (автомобиль көлігіндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 626, 630, 631, 632, 635 (бірінші және екінші бөліктерінде)-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.";

2) отсутствия органа по рассмотрению споров, возникающих между членами (участниками) саморегулируемой организации, потребителями и иными лицами, в том числе в сфере защиты прав потребителей -
влечет предупреждение.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
5) часть первую статьи 685 изложить в следующей редакции:
"1. Органы внутренних дел рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 146, 147, 156, 190 (частью первой), 192, 196, 197, 198, 204, 204-1, 230 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами транспортных средств и перевозчиками на автомобильном транспорте и городском рельсовом транспорте), 334, 359, 364, 382 (частью первой), 383 (частями первой и второй), 386, 395 (частью первой), 396 (частью первой), 408, 420, 421, 423 (частью первой), 432, 433 (частью первой), 434-1, 437, 438 (частями первой и второй), 440 (частями первой, второй и третьей), 441, 442 (частями первой и второй), 443 (частью первой), 444 (частью второй), 447, 449 (частью первой), 458, 464 (частью первой), 469 (частью первой), 470 (частями первой и 1-1), 484, 485, 485-1, 486, 487, 489 (частями первой, девятой, десятой и одиннадцатой), 492, 493, 494, 495 (частью первой), 496 (частью первой), 505, 510 (частями первой, второй, третьей и пятой), 512 (частью первой), 513 (частью первой), 514 (частью первой), 515, 517 (частями первой и третьей), 518, 519 (частями первой, третьей, пятой и шестой), 559 (частями первой, второй, четвертой и пятой), 560, 562, 564 (частью четвертой), 566, 571 (частями второй и третьей), 572 (частью второй), 573, 590 (частями первой, второй третьей, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой и десятой), 591, 592, 593, 594, 595, 596 (частями первой, второй и четвертой), 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603 (частью третьей), 604 (частью первой), 605 (частями первой и третьей), 606 (частью первой), 607 (частью первой), 611 (частью первой), 612, 613 (частями первой, двенадцатой и тринадцатой), 614, 615 (частями первой, второй и третьей), 617, 619, 619-1, 620, 621 (частями первой, второй, четвертой), 622, 625 (за исключением нарушений на автомобильном транспорте), 626, 630, 631, 632, 635 (частями первой и второй) настоящего Кодекса.";

6) 715-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 190 (бесінші және алтыншы бөліктер), 193 (бірінші бөлігінде) - баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.".
7) 729-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"729-бап. Жергілікті атқарушы органдар
1. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы осы Кодекстің 75 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 144 (бірінші бөлігінде көзделген электр энергиясын қоспағанда), 172 (бірінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде (барлық қуаттағы қазандықтар, жылу желілері және жылу энергиясы бөлігінде), 193 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 199 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 202, 204, 204-2, 250 (астық қабылдау кәсіпорындарының қызметін реттеу бөлігінде), 300 (барлық қуаттағы қазандықтар, жылу желілері және жылу энергиясын тұтынушылар бөлігінде), 301 (барлық қуаттағы қазандықтар және жылу желілері бөлігінде), 301-2 (барлық қуаттағы қазандықтар және жылу желілері бөлігінде), 303 (барлық қуаттағы қазандықтар және жылу энергиясы бөлігінде), 304, 305 (жылу желілерінің күзет аймақтары бөлігінде), 306 (бірінші және екінші бөліктерінде), 320 (бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 338, 401 (үшінші, төртінші, 4-1, бесінші, жетінші, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 402 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 404 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 405, 406 (бірінші бөліктің 2) тармақшасын (ветеринариялық препараттар мен жемшөп қоспаларын өндіретін ұйымдарда жасалған бұзушылықтар бөлігінде) қоспағанда, бірінші бөліктің 3) және 5) тармақшаларында, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 408-1, 409 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 418 (1-1-бөлігінде), 455 (бірінші бөлігінде, екінші бөлігінің 1), 2), 4), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, үшінші және бесінші бөліктерінде), 464 (бірінші бөлігінде), 488-1, 491-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (республикалық, облыстық маңызы бар қаланың және астананың) әкімі және оның орынбасарлары құқылы.
3. Аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері осы Кодекстің 136 (елді мекен аумағында жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 144 (бірінші (тұтынушылардың жылуды пайдаланатын қондырғылары бөлігінде) және екінші бөліктерінде), 146, 147, 172 (бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде) (барлық қуаттардағы қазандықтардың жылу-механикалық жабдығын және жылу желілерін (магистральдық, орамішілік) пайдалану бөлігінде), 204, 204-2, 301 (барлық қуаттардағы қазандықтар және жылу желілері (магистральдық, орамішілік) бөлігінде), 303 (барлық қуаттардағы қазандықтар бөлігінде), 304, 305 (жылу желілерінің (магистральдық, орамішілік) күзет аймақтары бөлігінде), 320 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 339 (елді мекен аумағында жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 386, 408, 409 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 418 (1-1-бөлігінде), 491, 505-баптарында көзделген, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің аумағында жасалған әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға құқылы;

6) часть первую статьи 715-1 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в сфере защиты прав потребителей рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 190 (частями пятой и шестой), 193 (частью первой) настоящего Кодекса.";
7) статью 729 изложить в следующей редакции:
"Статья 729. Местные исполнительные органы
1. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 75 (частями третьей и четвертой), 144 (за исключением электрической энергии, предусмотренной частью первой), 172 (частями первой, третьей, четвертой и пятой (в части котельных всех мощностей, тепловых сетей и тепловой энергии), 193 (частями четвертой и пятой), 199 (частями первой, третьей и четвертой), 202, 204, 204-2, 250 (в части регулирования деятельности хлебоприемных предприятий), 300 (в части котельных всех мощностей, тепловых сетей и потребителей тепловой энергии), 301 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей), 301-2 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей), 303 (в части котельных всех мощностей и тепловой энергии), 304, 305 (в части охранных зон тепловых сетей), 306 (частями первой и второй), 320 (частями пятой, шестой и седьмой), 338, 401 (частями третьей, четвертой, 4-1, пятой, седьмой, десятой и одиннадцатой), 402 (частями первой, второй и третьей), 404 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 405, 406 (за исключением подпункта 2) (в части правонарушений, совершенных в организациях по производству ветеринарных препаратов и кормовых добавок), подпунктов 3) и 5) части первой, частями седьмой и восьмой), 408-1, 409 (частями восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 418 (частью 1-1), 455 (частью первой, подпунктами 1), 2), 4), 6), 7), 8) и 9) части второй, частями третьей и пятой), 464 (частью первой), 488-1, 491 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе аким области, города республиканского значения и столицы, района (города республиканского, областного значения и столицы) и его заместители.
3. Акимы городов районного значения, поселков, сел, сельских округов вправе рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания за административные правонарушения, предусмотренные статьями 136 (в части правонарушений, совершенных физическими лицами (за исключением субъектов частного предпринимательства) на территории населенного пункта), 144 (частями первой (в части теплоиспользующих установок потребителей) и второй), 146, 147,- 172 (частями первой, третьей и четвертой) (в части эксплуатации тепломеханического оборудования котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных), 204, 204-2, 301 (в части котельных всех мощностей и тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных), 303 (в части котельных всех мощностей), 304, 305 (в части охранных зон тепловых сетей (магистральных, внутриквартальных), 320 (частями четвертой, пятой и шестой), 339 (в части правонарушений, совершенных физическими лицами (за исключением субъектов частного предпринимательства) на территории населенного пункта), 386, 408, 409 (частями восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 418 (частью 1-1), 491, 505 настоящего Кодекса, совершенные на территории городов районного значения, поселков, сел, сельских округов";

8) 36-тарау мынадай мазмұндағы 735-1-баппен толықтырылсын:
"735-1-бап. Өзін-өзі реттеу саласындағы реттеуші мемлекеттік орган
1. Өзін-өзі реттеу саласындағы реттеуші мемлекеттік орган осы Кодекстің 465-1-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға:
1) өзін-өзі реттеу саласындағы реттеуші мемлекеттік органның басшысы және оның орынбасарлары;
2) өзін-өзі реттеу саласындағы реттеуші мемлекеттік органның аумақтық органдарының басшылары және оның орынбасарлары құқылы.";
9) 804-баптың бірінші бөлігінің 64) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"64) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының (190 (бесінші және алтыншы бөліктері), 193 (үшінші бөлігі), 462-баптар);".
3. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-ІІ, 20-ІII, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 138-бап мынадай мазмұндағы 92-1) тармақшамен толықтырылсын:
"92-1) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуына;".
4. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 6, 44-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; № 15, 81 -құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 1,4-құжат):

8) главу 36 дополнить статьей 735-1 следующего содержания:
"Статья 735-1. Регулирующий государственный орган в сфере саморегулирования
1. Регулирующий государственный орган в сфере саморегулирования рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 465-1 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель регулирующего государственного органа в сфере саморегулирования и его заместители;
2) руководители территориальных органов регулирующего государственного органа в сфере саморегулирования и его заместители.";
9) подпункт 64) части первой статьи 804 изложить в следующей редакции:
"64) уполномоченного органа в сфере защиты прав потребителей и его территориальных органов (статьи 190 (части пятая и шестая), 193 (часть третья), 462);".
3. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 г.):
статью 138 дополнить подпунктом 92-1) следующего содержания:
"92-1) за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;".
4. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст.44; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 23, ст.141; 2009 г., № 17, ст.80; № 18, ст.84; № 24, ст.129; 2010 г., № 15, ст.71; 2011 г., № 2, ст.26; № 11, ст.102; 2012 г., № 2, ст.11, 14; № 15, ст.97; 2013 г., № 14, ст.75; № 15, ст.81; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.4; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.52; № 19-I, ст.101; № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-II, ст.70; № 12, ст.87; 2017 г., № 12, ст.34; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 1, ст.4):

1) 31-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) осы Заңның 32-бабында белгіленген қауіпсіздік талаптары мен нормаларға сай келмейтін тауарды айналымнан алып қоюға, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдар мен тұтынушыны оның өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне, қоршаған ортаға ықтимал қаупі туралы уақтылы хабардар етуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оның құны мен залалдарын (зияндарын) өтей отырып, сатылған тауарды тұтынушыдан қабылдап алуға;";
2) 32-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айналыстан алып қойылған және тұтынушыдан қайтарып алуға жататын тауарларды;".
5. "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 9, 43-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 70-құжат):
1) мазмұнында:
2-тарау мынадай мазмұндағы 6-2 және 6-3-баптардың тақырыптарымен толықтырылсын:
"6-2-бап. Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау
6-3-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі";
4-тарау мынадай мазмұндағы 33-2-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"33-2-бап. Сатушының (дайындаушының, орындаушының) уәкілетті орган және сотқа дейінгі реттеу субъектілері туралы ақпаратты орналастыру жөніндегі міндеттері";
мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі шаралар
42-1-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың институционалдық жүйесі
42-2-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі шаралар
42-3-бап. Тұтынушылар мүдделерінің өкілдері
42-4-бап. Тұтынушының сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға) жүгінуі
42-5-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға жүгінуі
42-6-бап. Дауды қараудан бас тарту
42-7-бап. Тұтынушының өтінішін қарау
42-8-бап. Тұтынушының дауын сотқа дейінгі реттеу";
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң сатып алу-сату, тұтынушыларды қауіпсіз және сапалы тауарлармен (жұмыстармен, қызмет көрсетулермен) қамтамасыз ету жөніндегі жұмыстарды орындау және қызметтер көрсету процесінде тұтынушы мен сатушы (дайындаушы, орындаушы) арасындағы қоғамдық қатынастарды реттеу мақсатында тұтынушылардың құқықтарын тиімді қорғаудың құқықтық, экономикалық және әлеуметтік негіздерін айқындайды.";

1) подпункт 8) пункта 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"8) изъять из обращения товар, не отвечающий требованиям безопасности и нормам, установленным статьей 32 настоящего Закона, а также своевременно информировать соответствующие государственные органы и потребителя о возможной опасности для его жизни, здоровья и (или) имущества, окружающей среды, в том числе принять от потребителя проданный товар с возмещением его стоимости и убытков (ущерба), в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
2) подпункт 1) пункта 3 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1) товаров, изъятых из оборота и подлежащих отзыву от потребителя;".
5. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст.43; 2011 г., № 11, ст.102; 2014 г., № 1, ст.4; № 21, ст.122; № 22, ст.128; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.70):
1) в оглавлении:
главу 2 дополнить заголовками статей 6-2 и 6-3 следующего содержания:
"Статья 6-2. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей
Статья 6-3. Единая информационная система защиты прав потребителей";
главу 4 дополнить заголовком статьи 33-2 следующего содержания:
"Статья 33-2. Обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) по размещению информации об уполномоченном органе и субъектах досудебного урегулирования";
дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Меры по защите прав потребителей
Статья 42-1. Институциональная система защиты прав потребителей
Статья 42-2. Меры по защите прав потребителей
Статья 42-3. Представители интересов потребителей
Статья 42-4. Обращение потребителя к продавцу (изготовителю, исполнителю)
Статья 42-5. Обращение в государственные органы, осуществляющие функции в сфере защиты прав потребителей
Статья 42-6. Отказ в рассмотрении спора
Статья 42-7. Рассмотрение обращения потребителя
Статья 42-8. Досудебное урегулирование потребительского спора";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон определяет правовые, экономические и социальные основы эффективной защиты прав потребителей в целях регулирования общественных отношений между потребителем и продавцом (изготовителем, исполнителем) в процессе купли-продажи, выполнения работ и оказания услуг по обеспечению потребителей безопасными и качественными товарами (работами, услугами).";

3) 1-бап мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
"18) Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңес - тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі қызметті үйлестіруді қамтамасыз ету, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлеу мақсатында уәкілетті орган жанынан құрылатын консультациялық-кеңесші орган.".;
4) 2-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың негізгі қағидаттары
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау:
1) тұтынушылардың экономикалық мүдделеріне жәрдемдесу және осы мүдделерді қорғау;
2) сатушы (дайындаушы, орындаушы) ұсынатын тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) туралы ақпараттың қолжетімділігі және дәйектілігі;
3) тұтынушыларды сауаттандыру, тұтынушының өзінің құқықтары мен мүдделерін қорғау мәселелерінде құқықтық сауаттылығын арттыру;
4) тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірізділігіне негізделген тұтынушылардың құқықтарын қорғауды қамтамасыз ететін іс-шаралардың тиімді жүйесін қамтамасыз ету;
5) электрондық коммерцияда тұтынушылардың заңды мүдделерінің басқа сауда нысандарында ұсынылатын қорғау деңгейінен кем болмайтын қорғалуын қамтамасыз ету;
6) тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің тұтынушылардың құқықтарын қорғауға қатысуы;
7) тұтынушыларды қауіпсіз және сапалы тауарлармен (жұмыстармен, көрсетілетін қызметтермен) қамтамасыз ету;
8) тұтынушылардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтірудің, залалдарды (зиянды) толық көлемде өтеудің басымдығы;
9) сатушының (дайындаушының, орындаушының) тұтынушылардың шағымдарын қарау міндеттілігі қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.";
5) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті орган:
1) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметіне тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асырады;
4) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
5) жыл сайын тұтынушылардың, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі мемлекеттік органдардың және тұтынушылар дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің қызметіне тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы келіп түсетін шағымдарға талдау жүргізеді;

3) статью 1 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) Межведомственный совет по защите прав потребителей - консультативно-совещательный орган, создаваемый при уполномоченном органе в целях обеспечения координации деятельности по защите прав потребителей, а также выработки предложений и рекомендаций по вопросам защиты прав потребителей.";
4) статью 2-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 2-1. Основные принципы защиты прав потребителей Защита прав потребителей осуществляется на основе принципов:
1) содействия экономическим интересам потребителей и защиты этих интересов;
2) доступности и достоверности информации о предлагаемых продавцом (изготовителем, исполнителем) товарах (работах, услугах);
3) просвещения потребителей, повышения правовой грамотности потребителя в вопросах защиты своих прав и интересов;
4) обеспечения эффективной системы защиты прав потребителей, основанной на последовательности мероприятий, обеспечивающих защиту прав потребителей;
5) обеспечения защиты законных интересов потребителей в электронной коммерции не менее уровня защиты, предоставляемого в других формах торговли;
6) участия общественных объединений потребителей в обеспечении защиты прав потребителей;
7) обеспечения потребителей безопасными и качественными товарами (работами, услугами);
8) приоритетности восстановления нарушенных прав и законных интересов потребителей, возмещения в полном объеме убытков (вреда);
9) обязательности рассмотрения жалоб потребителей продавцом (изготовителем, исполнителем).";
5) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) обеспечивает реализацию государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
2) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по основным направлениям государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
3) осуществляет межотраслевую координацию деятельности государственных органов по обеспечению реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
4) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере защиты прав потребителей;
5) ежегодно проводит анализ жалоб потребителей, в том числе поступающих посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей, деятельности государственных органов по вопросам защиты прав потребителей и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;

6) мемлекеттік органдарға осы Занды және тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді бұза отырып қабылдаған өз шешімдерінің күшін жою туралы ұсыныс (ұсынымдар) енгізеді;
7) тұтынушыларға ақпарат беруді, консультация жүргізуді және оларды сауаттандыруды жүзеге асырады;
8) оннан астам тұтынушының нақ сол бірдей мәселе бойынша құқықтары бұзылған жағдайларда тұтынушылардың белгісіз тобының құқықтарын қорғау мәселелері бойынша сотқа жүгінеді;
9) тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі халықаралық шарттардың жобаларын дайындауға қатысады;
10) зерттеулер жүргізу, ақпараттық-ағартушылық жұмыстар, тұтынушылардың құқықтарын қорғау және тұтынушылардың мүдделерін білдіру бойынша қызметтер көрсету мәселелері бойынша халыққа консультациялық көмек көрсету жөніндегі мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстың нәтижелерін қалыптастыруды, іске асыруды, мониторинг жасауды және бағалауды жүзеге асырады;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өкілеттіктер шегінде сатушыларға (орындаушыларға, дайындаушыларға) тұтынушылар құқықтарының анықталған бұзушылықтарын жою жөнінде нұсқамалар береді;
12) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
13) тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
14) жыл сайынғы негізде Қазақстан Республикасының Үкіметін Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңесте талқыланған тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселесі жөнінде жүргізіліп жатқан жұмыстың нәтижелері туралы хабардар етеді;
15) Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңес құрады;
16) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Прөзидентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
6) 6-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) тұтынушыларды сауаттандыруды жалпы орта және кәсіптік білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларына интеграциялайды.";
7) мынадай мазмұндағы 6-2 және 6-3-баптармен толықтырылсын:
"6-2-бап. Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау
1. Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдар және олардың лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.

6) вносит предложение (рекомендации) государственным органам об отмене решений, принятых ими с нарушением настоящего Закона и иных нормативных правовых актов в сфере защиты прав потребителей;
7) осуществляет информирование, консультирование и просвещение потребителей;
8) обращается в суд по вопросам защиты прав неопределенного круга потребителей в случаях нарушения прав более десяти потребителей по одному и тому же вопросу;
9) участвует в подготовке проектов международных договоров по вопросам защиты прав потребителей;
10) осуществляет формирование, реализацию, мониторинг реализации и оценку результатов государственного социального заказа по проведению исследований, информационно-просветительской работы, оказанию консультационной помощи населению по вопросам защиты прав потребителей и услуг по представлению интересов потребителей;
11) выдает в пределах полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, предписания продавцам, (исполнителям, изготовителям) по устранению выявленных нарушений прав потребителей;
12) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;
13) разрабатывает и утверждает правила по формированию, ведению и использованию Единой информационной системы защиты прав потребителей;
14) информирует на ежегодной основе Правительство Республики Казахстан о результатах проводимой работы по вопросу защиты прав потребителей, обсужденных на Межведомственном совете по защите прав потребителей;
15) создает Межведомственный совет по защите прав потребителей;
16) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
6) статью 6 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) интегрируют просвещение потребителей в общеобразовательные учебные программы общего среднего и профессионального образования;";
7) дополнить статьями 6-2 и 6-3 следующего содержания:
"Статья 6-2. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей осуществляется уполномоченным органом и его территориальными подразделениями, государственными органами, уполномоченными осуществлять государственный контроль в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и их должностными лицами в форме проверки и профилактического контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.

2. Мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға уәкілетті мемлекеттік органдар және олардың лауазымды адамдары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды жүргізеді;
2) тұтынушылардың құқықтарын қорғау, оның ішінде тұтынушылардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне залал келтіруге әкеп соққан құқықтарын бұзушылықтардың жолын кесу және оларға жол бермеу жөніндегі шараларды белгілейді;
3) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзушыларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жауапкершілік шараларын қолданады.
3. Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және осы Заңға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай, профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырады.
4. Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау тұтынушылардың құқықтарын қорғау тетіктерін олардың бұзылған құқықтары мен мүдделерін қалпына келтіруге, залалды (зиянды) өтеуге қайта бағдарлау, сондай-ақ оларға әкімшілік жүктемені төмендету арқылы бақылау субъектілерінің әлеуметтік және мүліктік жауапкершілігін арттыру мақсатында жүргізіледі.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай, профилактикалық бақылауды уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері:
1) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған ойындардың сатушыларына (дайындаушыларына, орындаушыларына), бастамашыларына (ұйымдастырушыларына) қатысты тұтынушылардың, олардың өкілдерінің өтініштері;
2) тұтынушылардың құқықтарын тиімсіз қорғауды жүзеге асыратын тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктеріне қатысты тұтынушылардың, олардың өкілдерінің өтініштері;
3) тұтынушылардың құқықтары мен мүдделерін бұзу фактілері бойынша, оның ішінде қоғамдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған фактілер бойынша тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің, қауымдастықтардың (одақтардың) өтініштері;
4) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзу фактілері бойынша мемлекеттік органдардан, тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінен, тұтынушылар мүдделерінің өкілдерінен, оның ішінде Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарынан алынған ақпарат пен есептілік негізінде жүргізеді.

2. Государственные органы, уполномоченные осуществлять государственный контроль, и их должностные лица:
1) проводят мероприятия по осуществлению государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей по вопросам, входящим в их компетенцию, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) устанавливают меры по защите прав потребителей, в том числе по пресечению и недопущению нарушений прав потребителей, повлекших причинение убытков (вреда) их жизни, здоровью и (или) имуществу;
3) применяют меры ответственности к нарушителям законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей осуществляется уполномоченным органом и его территориальными подразделениями в форме внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с настоящим Законом.
4. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей проводится в целях переориентации механизмов защиты прав потребителей на восстановление их нарушенных прав и интересов, возмещении ущерба (вреда), а также повышение социальной и имущественной ответственности субъектов контроля путем снижения на них административной нагрузки.
5. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится уполномоченным органом и его территориальными подразделениями на основании:
1) обращений потребителей, их представителей, в отношении продавцов (изготовителей, исполнителей), инициаторов (организаторов) игр, нарушивших их права и законные интересы в сфере защиты прав потребителей;
2) обращений потребителей, их представителей, в отношении общественных объединений потребителей, осуществляющих неэффективную защиту прав потребителей;
3) обращений общественных объединений потребителей, ассоциаций (союзов), по фактам нарушений прав и интересов потребителей, в том числе выявленных по результатам общественного контроля;
4) информации и отчетности, полученной от государственных органов, субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, представителей интересов потребителей, в том числе через Единую информационную систему защиты прав потребителей, а также средств массовой информации, по фактам нарушений законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей.

6. Осы баптың 5-тармағында көзделген өтініштер мен ақпаратты қарау, осы Заңның 42-5-бабына сәйкес ұсынылған құжаттарды талдау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бақылау субъектісіне өтініш келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасындағы бұзушылықтарды жою туралы ұсыныс жіберіледі.
7. Ұсыным бақылау субъектісіне жеке қолын қойғызып немесе оны жөнелту мен алу фактілерін растайтын өзге де тәсілмен тапсырылуға тиіс. Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген ұсыным мынадай жағдайларда:
1) алу туралы ұсынымға белгі қойған күннен бастап - қолма-қол;
2) тапсырыс хатпен пошта жөнелтімін алғаны туралы хабарлама берілген күннен бастап - пошта арқылы;
3) өтініште бақылау субъектісінің электрондық мекенжайы немесе оның ұялы байланысының абоненттік нөмірі көрсетілген жағдайда, жеткізу фактісі расталған күннен бастап - электрондық тәсілмен;
4) хабарламаның тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарымен тапсырылған болып есептеледі.
7. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай, профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным ол тапсырылған (хабарлама) күнінен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
8. Бақылау субъектісі ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсыным тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне қарсылықты жіберуге құқылы.
9. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай, профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 3-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес жоспардан тыс тексеру тағайындауға әкеп соғады.
10. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай, профилактикалық бақылау осы баптың 5-тармағында көзделген өтініштер мен ақпараттың келіп түсуіне қарай жүргізіледі.
6-3-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі
1. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі тұтынушылардың шағымдары мен өтініштерін қабылдау және қарау процесін автоматтандыруға, оларды тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесінің барлық деңгейінде жүйелендіруге және есепке алуға арналған ақпараттық жүйе болып табылады.
2. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі уәкілетті орган тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесінің және оның мобильдік нұсқасының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.

6. В случае выявления нарушений по результатам рассмотрения обращений и информации, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи, анализа документов, представленных в соответствии со статьей 42-5 настоящего Закона, субъекту контроля в срок не позднее пяти рабочих дней со дня поступления обращения направляется рекомендация об устранении нарушения законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей.
7. Рекомендация должна быть вручена субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты ее отправки и получения. Рекомендация, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно - с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой - с даты уведомления о получении почтового отправления заказным письмом;
3) электронным способом - с даты подтверждения факта доставки, в случае, если в обращении был указаны электронный адрес субъекта контроля или его абонентский номер сотовой связи;
4) иными средствами связи, обеспечивающими фиксирование извещения.
8. Рекомендация об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, должна быть исполнена в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения (извещения).
9. Субъект контроля, в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе направить в уполномоченный орган и его территориальным подразделениям возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения рекомендации.
10. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля, влечет назначение внеплановой проверки в соответствии с подпунктами 2), 3) и 4) пункта 3 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
11. Профилактический контроль без посещения субъектов (объектов) контроля проводится по мере поступления обращений и информации, предусмотренной пунктом 5 настоящей статьи.
Статья 6-3. Единая информационная система защиты прав потребителей
1. Единая информационная система защиты прав потребителей является информационной системой, предназначенной для автоматизации процесса приема и рассмотрения жалоб и заявлений потребителей, их систематизации и учета на всех уровнях системы защиты прав потребителей.
2. Уполномоченным органом по защите прав потребителей обеспечивается функционирование Единой информационной системы защиты прав потребителей и ее мобильной версии.

3. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы тұтынушылардың өтініштері мен шағымдарын тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесінің барлық деңгейінде қарау:
1) тауарларды (жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді) сатушылар (дайындаушылардың, орындаушылардың), ойын бастамашыларының (ұйымдастырушылардың);
2) тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің, өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылатын заң консультанттарының және тұтынушылардың басқа да өкілдерінің;
3) тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің;
4) уәкілетті органның, мемлекеттік органдардың қарауы қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік органдар мен тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілері Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне тұтынушылардың қаралған өтініштерінің нәтижелері, сондай-ақ оларды қараудан бас тарту себептері туралы барлық ақпаратты енгізуді қамтамасыз етеді.
Тұтынушылардың өтініштерін Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы оларды ерікті түрде тіркеу көзінде сатушылар (дайындаушылар, орындаушылар) қарайды.
4. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы қаралатын тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өтініштерге мыналар жатады:
1) тұтынушылардың тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатушыларға (дайындаушыларға, орындаушыларға) олардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуын жою, сондай-ақ осы бұзушылықтар арқылы келтірілген залалды (зиянды) өтеу туралы кінә қою талабы бар өтініштері;
2) Тұтынушылардың ұтыс түрінде берілген (орындалған, көрсетілген) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасы бойынша ойын бастамашыларына (ұйымдастырушыларына) кінә қою талабы бар өтініштері;
3) тұтынушылардың тұтынушылық дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілеріне олардың бұзылған құқықтарын қорғау және қалпына келтіру, келтірілген залалды (зиянды) өтеу, моральдық зиянды өтеу туралы өтініштері;
4) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған ойындардың сатушыларына (дайындаушыларына, орындаушыларына), бастамашыларына (ұйымдастырушыларына) қатысты өз құзыреті шегінде шаралар қабылдау мақсатында уәкілетті органға және тиісті мемлекеттік органдарға тұтынушылардың өтініштері;
5) тұтынушылардың тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілеріне және (немесе) тұтынушылар мүдделерінің өкілдеріне қатысты олардың тұтыну дауларын қарау және (немесе) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі тиімсіз қызметті жүзеге асыруына байланысты олардың құзыреті шегінде шаралар қабылдау мақсатында уәкілетті органға және тиісті мемлекеттік органдарға өтініштері;

3. Посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей обеспечивается рассмотрение обращений потребителей на всех уровнях системы защиты прав потребителей:
1) продавцами (изготовителями, исполнителями) товаров (работ и услуг) инициаторами (организаторами) игр;
2) общественными объединениями потребителей, юридическими консультантами, являющимися членами саморегулируемой организации, и другими представителями потребителей;
3) субъектами досудебного урегулирования потребительских споров;
4) уполномоченным органом, государственными органами.
Государственные органы и субъекты досудебного урегулирования потребительских споров обеспечивают внесение в Единую информационную систему защиты прав потребителей всей информации о результатах рассмотренных обращений потребителей, а также причинах отказа в их рассмотрении.
Обращения потребителей рассматриваются продавцами (изготовителями, исполнителями) посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей при их добровольной регистрации в ней.
4. К обращениям в сфере защиты прав потребителей, рассматриваемым через Единую информационную систему защиты прав потребителей, относятся:
1) обращения потребителей с претензией к продавцам (изготовителям, исполнителям) товаров (работ, услуг) об устранении нарушений их прав и законных интересов, а также возмещении причиненного этими нарушениями убытка (вреда);
2) обращения потребителей с претензией к инициаторам (организаторам) игр по качеству товаров (работ, услуг), переданных (выполненных, оказанных) в виде выигрыша;
3) обращения потребителей к субъектам досудебного урегулирования потребительских споров за защитой и восстановлением их нарушенных прав, возмещением причиненного убытка (вреда), компенсацией морального вреда;
4) обращения потребителей в уполномоченный орган и соответствующие государственные органы с целью принятия мер в пределах их компетенции в отношении продавцов (изготовителей, исполнителей), инициаторов (организаторов) игр, нарушивших их права и законные интересы в сфере защиты прав потребителей;
5) обращения потребителей в уполномоченный орган и соответствующие государственные органы с целью принятия мер в пределах их компетенции в отношении субъектов досудебного урегулирования потребительских споров и (или) представителей интересов потребителей ввиду осуществления ими неэффективной деятельности по рассмотрению потребительских споров и (или) защиты прав потребителей;

6) тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің, қауымдастықтардың (одақтардың) уәкілетті органға және тиісті мемлекеттік органдарға, оның ішінде қоғамдық бақылау нәтижелері бойынша олардың құзыреті шегінде қауіпсіздік пен сапа жөніндегі белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін тауарларды шығарған және өткізген (жұмыстарды орындаған және қызметтер көрсеткен) тұлғаларға қатысты шаралар қабылдау мақсатында; тұтынушылардың өтініштері, шағымдары келіп түскен жағдайда тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасын бағалау мақсатында; тұтынушылардың құқықтарын бұзу фактісін қарауға жәрдемдесу мақсатында жолдаған өтініштері.
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша сотқа өтініш Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы жіберілмеуге тиіс.
5. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі дербес деректерді қорғау туралы заңнаманың талаптарын ескере отырып, тұтынушылардың өтініштері мен шағымдары келіп түскен сатушылар (дайындаушылар, орындаушылар) туралы мәліметтерді қоса алғанда, көрсетілген ақпараттың жалпыға қолжетімділігін қамтамасыз етуге тиіс.
6. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану тәртібін тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілейді.";
8) 7-баптың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) сатушыдан (дайындаушыдан, орындаушыдан) тауарды сатып алу (жұмысты орындау, қызмет көрсету) фактісін растайтын құжатты немесе тауарды сатып алу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) көзінде жасалған шартты алуға;";
9) 8-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын.
"2. Шарт жасасу көзінде тұтынушылардың құқықтарын бұзатын және (немесе) оларға қысым жасайтын талаптардың жарамсыздық жағдайлары:
1) тұтынушының өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтірілген жағдайда сатушыны (орындаушыны, дайындаушыны) жауапкершіліктен босату немесе оны негізсіз шектеу;
2) сатушы (дайындаушы, орындаушы) шарттық міндеттемелерін толық немесе ішінара орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда тұтынушының құқықтарын болғызбау немесе шектеу;
3) сатушы (орындаушы, дайындаушы) қосымша алдырған өтеулі тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) бойынша тұтынушылардың міндеттерін белгілеу;
4) туристік қызмет көрсетуге арналған шарттарды және қайтарылмайтын тарифтер бойынша авиабилеттер сатып алу шарттарын қоспағанда, тұтынушы шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған жағдайда, оның мөлшерлес емес үлкен (тауар, көрсетілетін қызмет, жұмыс құнының отыз пайызынан астам) сомаларды төлеуі жөнінде талап белгілеу;

6) обращения общественных объединений потребителей, ассоциаций (союзов) в уполномоченный орган и соответствующие государственные органы, в том числе по результатам общественного контроля, с целью принятия мер в пределах их компетенции в отношении лиц, выпустивших и реализовавших товары (выполнивших работы и оказавших услуги), не соответствующие установленным требованиям по безопасности и качеству; с целью оценки качества товаров (работ, услуг) в случае поступления заявлений, жалоб потребителей; с целью содействия в рассмотрении факта нарушения прав потребителей.
Обращения в суд по вопросам защиты прав потребителей не подлежат направлению через Единую информационную систему защиты прав потребителей.
5. Единая информационная система защиты прав потребителей должна обеспечивать общедоступность указанной информации, включая сведения о продавцах (изготовителях исполнителях), в отношении которых поступили заявления и жалобы потребителей, с учетом требований законодательства о защите персональных данных.
6. Порядок формирования, ведения и использования Единой информационной системы защиты прав потребителей определяется уполномоченным органом в сфере защиты прав потребителей.";
8) подпункт 9) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"9) получение у продавца (изготовителя, исполнителя) документа, подтверждающего факт приобретения товара (выполнения работы, оказания услуги), или договора, заключенного при приобретении товара (выполнении работ, оказании услуг);";
9) пункт 2 статьи 8-1 изложить в следующей редакции:
"2. Случаи недействительности условий (ничтожность), нарушающие и (или) ущемляющие права потребителей при заключении договора:
1) освобождение или необоснованное ограничение ответственности продавца (исполнителя, изготовителя) в случае причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу потребителя;
2) исключение или ограничение прав потребителя в случаях полного или частичного невыполнения или ненадлежащего выполнения продавцом (исполнителем, изготовителем) договорных обязательств;
3) установление обязанностей потребителя по навязанным дополнительно продавцом (исполнителем, изготовителем) возмездным товарам (работам, услугам);
4) установление требования по оплате потребителем несоразмерно большой суммы (свыше тридцати процентов стоимости товара, услуги, работы) в случае невыполнения им обязательств по договору, за исключением договоров на туристское обслуживание и договоров приобретения авиабилетов по невозвратным тарифам;

5) қолма-қол ақшамен төлеу көзінде оларды сату бағасынан асатын қолма-қол ақшасыз төлемдерді пайдалана отырып төлемдерді қабылдау көзінде тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) баға белгілеу;
6) сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) шартты өзгерту және бұзу негіздері мен тәртібі туралы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің нормаларын сақтамастан, шартты біржақты тәртіппен өзгерту және (немесе) бұзу құқығын беру;
7) сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) шартты бұзған жағдайда ұсынылмаған тауар (көрсетілмеген қызмет, жұмыс) үшін төленген ақшалай соманы қайтармау құқығын беру;
8) тұтынушыға шартты бұзу құқығын берместен, сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) бағаны көтеру мүмкіндігін беру;
9) сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) тауардың шарт талаптарына сәйкестігін анықтау құқығын беру немесе оған шартты түсіндіру құқығын беру;
10) сатушының (орындаушының, дайындаушының) өкілдері алған міндеттемелер бойынша оның жауапкершілігін шектеу;
11) егер сатушы (орындаушы, дайындаушы) өз міндеттемелерін орындамаған болса, тұтынушының барлық міндеттемелерді орындау міндетін белгілеу;
12) міндеттемедегі адамдардың ауысуы туралы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің нормаларын сақтамастан, сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) шарт бойынша өз құқықтарын және міндеттерін үшінші тұлғаға беру құқығын беру.
Тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзатын және (немесе) оларға қысым жасайтын жағдайлардың жарамсыздығының өзге де жағдайлары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалады.";
10) 12 және 21-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Тұтынушылардың тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) еркін таңдау құқығы
1. Тұтынушының азаматтық айналымнан алып қойылмаған немесе айналымы шектелмеген тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) сатушының (дайындаушының, орындаушының) жұмыс режимін ескере отырып, өзіне ыңғайлы уақытты еркін таңдауға құқығы бар.
2. Бір тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу үшін өзге тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алуды міндеттеуге тыйым салынады.
Тұтынушыға тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) еркін таңдау құқығын бұзу салдарынан келтірілген шығындарды сатушы (дайындаушы, орындаушы) толық көлемде өтейді.
Дайындаушының талаптарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) қоспағанда, тұтынушылардың кепілдік мерзімі ішінде қойылатын талаптарын қанағаттандыруды тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) кемшіліктерімен байланысты емес шарттармен байланыстыруға және кепілдік міндеттемені орындау шарты ретінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алдыртуға тыйым салынады.";

5) установление цены на товары (работы, услуги) при приеме платежей с использованием безналичных платежей, превышающих цену их продажи при оплате наличными деньгами;
6) предоставление продавцу (исполнителю, изготовителю) права в одностороннем порядке изменять и (или) расторгать договор без соблюдения норм Гражданского кодекса Республики Казахстан об основаниях и порядке изменения и расторжения договора;
7) предоставление продавцу (исполнителю, изготовителю) права не возвращать уплаченную денежную сумму за непредоставленный товар (услуги, работы) в случае расторжения договора;
8) предоставление продавцу (исполнителю, изготовителю) возможности увеличивать цену без предоставления потребителю права расторгнуть договор;
9) предоставление продавцу (исполнителю, изготовителю) права определять соответствие товара условиям договора или предоставление ему права толкования договора;
10) ограничение ответственности продавца (исполнителя, изготовителя) по обязательствам, принятым его представителями;
11) установление обязанности потребителя выполнить все обязательства в случае, если продавец (исполнитель, изготовитель) не выполнит своих обязательств;
12) предоставление продавцу (исполнителю, производителю) права передавать свои права и обязанности по договору третьему лицу без соблюдения норм Гражданского кодекса Республики Казахстан о перемене лиц в обязательстве.
Иные случаи недействительности условий, нарушающие и (или) ущемляющие права и законные интересы потребителей, определяются гражданским законодательством Республики Казахстан.";
10) статьи 12 и 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Право потребителей на свободный выбор товара (работы, услуги)
1. Потребитель имеет право на свободный выбор товара (работы, услуги), не изъятого из гражданского оборота или не ограниченного в обороте, в удобное для него время с учетом режима работы продавца (изготовителя, исполнителя).
2. Запрещается обусловливать приобретение одних товаров (работ, услуг) обязательным приобретением иных товаров (работ, услуг).
Убытки, причиненные потребителю вследствие нарушения его права на свободный выбор товаров (работ, услуг), возмещаются продавцом (изготовителем, исполнителем) в полном объеме.
Запрещается обусловливать удовлетворение требований потребителей, предъявляемых в течение гарантийного срока, условиями, не связанными с недостатками товаров (работ, услуг) и навязывать приобретение товаров (работ, услуг) в качестве условия исполнения гарантийного обязательства, за исключением товаров (работ, услуг), предусмотренных требованиями изготовителя.";

"21-бап. Моральдық зиянды өтету құқығы
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасында көзделген тұтынушының құқықтары мен заңды мүдделерін сатушының (дайындаушының, орындаушының) бұзуы салдарынан оған келтірілген моральдық зиянды өтеуді, сот және (немесе) тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілері жүзеге асыруы мүмкін.
Моральдық зиянды өтеу шығындарды (залалды) өтеуге қарамастан жүзеге асырылады.
Моральдық зиянды өтеу мөлшерін кінәсіне, тұтынушыға келтірілген дене және адамгершілік азап сипатына қарай, моральдық зиян келтірілген нақты мән-жайларды және тұтынушының жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сот айқындайды.
Сатушының (дайындаушының, орындаушының) Қазакстан Республикасының Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасында көзделген оның құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуы салдарынан тұтынушыға келтірілген моральдық зиянды өтеуді тараптардың келісімі болған көзде тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілері жүзеге асыра алады.";-
11) 22-бап алып тасталсын;
12) 24-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) тауарды сату (жұмысты орындау, қызметті көрсету) көзінде тауарды иелену (жұмысты орындау, қызмет көрсету) фактісін растайтын құжатты немесе тауарды сатып алу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) көзінде жасалған шартты беруге;";
13) 27-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сатушы (дайындаушы, орындаушы) тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) белгіленген кепілдік мерзімі, сақтау мерзімі немесе жарамдылық мерзімі ішінде тауардың қауіпсіздігі және сапасы үшін жауап беруге міндетті.";
14) 30-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тұтынушының тиісті сападағы тауарларды айырбастау, қайтару туралы талаптарын, сондай-ақ сапасы лайықсыз тауарды сатқан жағдайда тұтынушылардың құқықтарын орындау мерзімін өткізіп алғаны үшін тұтынушының талаптарын орындамауға жол берген сатушы (дайындаушы, орындаушы), егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, тұтынушыға мерзімі өткен әрбір күн үшін тауар (жұмыс, көрсетілетін қызмет) құнының бір пайызынан кем емес мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлейді.
Тұтынушының заңда немесе шартта көзделген тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлеу туралы талаптарын сатушы (дайындаушы) кінә қою талабы қойылған көзден бастап талаптарды қанағаттандырған көзге дейінгі мерзімде ерікті түрде қанағаттандыруы тиіс.
Мұндай талаптарды қанағаттандырудан бас тартылған жағдайда, айыбын кінә қою талабы қойылған кезден бастап сотқа дейінгі реттеу субъектілеріне тұтыну дауы және (немесе) сотқа талап қою берілген көзге дейінгі мерзімде сотқа дейінгі және (немесе) сот тәртібімен өндіріп алынады.";

"Статья 21. Право на возмещение морального вреда
Компенсация морального вреда, причиненного потребителю вследствие нарушения продавцом (изготовителем, исполнителем) его прав и законных интересов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о защите прав потребителей, может осуществляться судом и (или) субъектами досудебного урегулирования потребительских споров, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Компенсация морального вреда осуществляется независимо от возмещения убытков (ущерба).
Размер компенсации морального вреда определяется судом в зависимости от вины, характера причиненных потребителю физических и нравственных страданий с учетом фактических обстоятельств, при которых был причинен моральный вред, и индивидуальных особенностей потребителя.
Компенсация морального вреда, причиненного потребителю вследствие нарушения продавцом (изготовителем, исполнителем) его прав и законных интересов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о защите прав потребителей, может осуществляться субъектами досудебного урегулирования потребительских споров при наличии согласия сторон.";
11) статью 22 исключить;
12) подпункт 10) статьи 24 изложить в следующей редакции:
"10) при продаже товара (выполнении работы, оказании услуги) выдать документ, подтверждающий факт приобретения товара (выполнения работы, оказания услуги), или договор, заключенный при продаже товара (выполнении работы, оказании услуги);";
13) пункт 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1. Продавец (изготовитель, исполнитель) обязан отвечать за безопасность и качество товара (работы, услуги) в течение установленного гарантийного срока, срока хранения или срока годности.";
14) пункт 6 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"6. За просрочку выполнения требований потребителя об обмене, возврате товаров надлежащего качества, а также прав потребителей в случае продажи товара ненадлежащего качества продавец (изготовитель, исполнитель), допустивший неисполнение требования потребителя, выплачивает потребителю неустойку в размере не менее одного процента от стоимости товара (работы, услуги) за каждый день просрочки, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
Требования потребителя об уплате неустойки (пени), предусмотренной законом или договором, подлежат удовлетворению продавцом (изготовителем) в добровольном порядке со сроком с момента предъявления претензии до момента удовлетворения требований.
В случае отказа от удовлетворения таких требований, неустойка взыскивается в досудебном и (или) судебном порядке со сроком с момента предъявления претензии до момента подачи потребительского спора в субъекты досудебного регулирования и (или) иска в суд.";

15) мынадай мазмұндағы 33-2-баппен толықтырылсын:
"33-2-бап. Сатушының (дайындаушының, орындаушының) уәкілетті орган және сотқа дейінгі реттеу субъектілері туралы ақпаратты орналастыру жөніндегі міндеттері
1. Сатушы (дайындаушы, орындаушы) бақылау-кассалық машиналар орналасқан жерде өзінің, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның және тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің байланыс деректері туралы ақпаратты, сондай-ақ тұтынушының өзінің бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру үшін оларға жүгіну құқығы туралы ақпаратты қазақ және орыс тілдерінде орналастыруға міндетті.
Тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің тізбесін сатушы (дайындаушы, орындаушы) дербес айқындайды.
Егер сатушы (дайындаушы, орындаушы) өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшесі (қатысушысы) болып табылса, онда бұл туралы ақпарат міндетті түрде орналастырылуға тиіс.
2. Тауарды электрондық сауда және (немесе) жұмыстарды ақпараттық-коммуникациялық технологнялар арқылы жүзеге асыру және қызметтерді көрсету арқылы өткізу көзінде сатушының (орындаушының, дайындаушының), тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның және тұтыну дауларын сотқа дейін реттеу субъектілерінің байланыс деректері туралы ақпарат, сондай-ақ тұтынушының оларға жүгіну құқығы туралы ақпарат ақпараттық-коммуникациялық технологиялар арқылы орналастырылады.
3. Сатушы осы тармақта көрсетілген мақсаттар үшін пайдаланатын интернет-ресурста тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсына тиісті байланыс деректері туралы хабарлай отырып, тікелей сілтеме орналастыруға жол береді.";
16) 41-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бап. Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің, олардың қауымдастықтардың (одақтардың) құқықтары
1. Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері, қауымдастықтар (одақтар):
1) уәкілетті органға және өзге де мемлекеттік органдарға Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) тұтынушылардың құқықтарын бұзу фактісін қарауға ықпал ету мақсатында мемлекеттік органдарға жүгінуге;
3) тауардың тұтынушылық қасиеттерін, оған сұранысты зерделеуге, тауардың (жұмыстың, көрсетілетін қызметтің) сапасы туралы қоғамдық пікірді анықтау үшін халыққа сауалнама жүргізуге;
4) өтініштер, шағымдар қабылдауды жүзеге асыруға;
5) тұтынушының өтініші, шағымы келіп түскен жағдайда тауардың (жұмыстың, көрсетілген қызметтің) сапасын бағалау мақсатында мемлекеттік органдарға жүгінуге;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен мемлекеттік органдарда, сондай-ақ өзге де қоғамдық бірлестіктерде тұтынушылардың мүдделерін білдіруге;

15) дополнить статьей 33-2 следующего содержания:
"Статья 33-2. Обязанности продавца (изготовителя, исполнителя) по размещению информации об уполномоченном органе и субъектах досудебного урегулирования
1. Продавец (изготовитель, исполнитель) обязан в месте нахождения контрольно-кассовых машин размещать на казахском и русском языках информацию о контактных данных своих, уполномоченного органа в сфере защиты прав потребителей и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, а также информацию о праве потребителя обратиться к ним за восстановлением своих нарушенных прав и законных интересов.
Перечень субъектов досудебного урегулирования потребительских споров определяется продавцом (изготовителем, исполнителем) самостоятельно.
В случае, если продавец (изготовитель, исполнитель) является членом (участником) саморегулируемой организации, информация об этом подлежит обязательному размещению.
2. При реализации товара путем электронной торговли и (или) осуществления работ и оказания услуг посредством информационно-коммуникационных технологий информация о контактных данных продавца (исполнителя, изготовителя), уполномоченного органа в сфере защиты прав потребителей и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, а также праве потребителя обратиться к ним размещается посредством информационно-коммуникационных технологий.
3. Допускается размещение на интернет-ресурсе, который используется продавцом для целей, указанных в настоящем пункте, прямой ссылки на интернет-ресурс уполномоченного органа в сфере защиты прав потребителей с информацией о соответствующих контактных данных.";
16) статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Права общественных объединений потребителей, ассоциаций (союзов)
1. Общественные объединения потребителей, ассоциации (союзы) вправе:
1) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей в уполномоченный орган и иные государственные органы;
2) обращаться в государственные органы в целях содействия в рассмотрении факта нарушения прав потребителей;
3) изучать потребительские свойства товара, спрос на него, проводить опросы населения для выявления общественного мнения о качестве товара (работы, услуги);
4) осуществлять прием заявлений, жалоб;
5) обращаться в государственные органы с целью оценки качества товара (работы, услуги) в случае поступления заявления, жалобы потребителя;
6) представлять интересы потребителей в государственных органах, а также иных общественных объединениях в порядке, определяемом законами Республики Казахстан;

7) тұтынушылардың мүдделеріне, оның ішінде тұтынушылардың белгісіз тобының мүдделеріне орай сотқа талап қоюға;
8) тұтынушылардың проблемалары мен құқықтары жөніндегі ақпаратты зерттеуге және бұқаралық ақпарат құралдарында таратуға;
9) әлеуметтік бағдарламаларды, жобаларды, сондай-ақ мемлекеттік әлеуметтік тапсырыстар негізінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша әлеуметтік міндеттерді шешуге бағытталған жекелеген іс-шараларды іске асыруға;
10) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) қауіпсіздігі жөніндегі міндетті талаптарды белгілейтін стандарттау жөніндегі құжаттар мен нормативтік техникалық құжаттарды әзірлеуге қатысуға;
11) сауда, тұрмыстық және өзге де қызмет көрсету түрлері саласында тұтынушылар құқықтарының сақталуы жөніндегі ақпаратты зерделеуге және тиісті мемлекеттік органдарға жіберуге;
12) тиісті мемлекеттік органдарға қауіпсіздік және сапа бойынша белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін тауарларды шығарған және өткізген (жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен) тұлғаларға қатысты өз құзыреті шегінде шара қолдану мақсатында өтінішпен жүгінуге;
13) тұтынушылардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген құқықтары бұзылған жағдайда, тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің мүшелері болып табылмайтын тұтынушылардың мүдделеріне орай талап қоюға;
14) тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің) сапасын зерттеу нәтижелері туралы ақпаратты, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын және заңды мүдделерін іске асыруға ықпал ететін өзге де ақпаратты таратуға құқылы. Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері (олардың қауымдастықтары, одақтары) жариялайтын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің) сапасын зерттеу нәтижелері жарнама болып табылмайды;
15) тиісті мемлекеттік органдарға және ұйымдарға тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасын арттыру бойынша шаралар қабылдау туралы ұсыныстарды енгізуге;
16) тиісті мемлекеттік органдармен бірлесе отырып, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен тұтынушылардың құқықтарын қорғау, тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) сапасы мен қауіпсіздігі саласындағы ашық және жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға қатысуға;
17) тұтынушыларға заңдық және консультациялық көмек көрсетуге;
18) тұтынушы мен сатушы (орындаушы, дайындаушы) арасындағы жанжалдарды шешу көзіндегі медиация процесінде өз мүшелері арқылы тұтынушылардың мүдделерін білдіруге;
19) "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен қоғамдық кеңестердің жұмысына қатысуға;

7) предъявлять иски в суд в интересах потребителей, в том числе в интересах неопределенного круга потребителей;
8) исследовать и распространять информацию по проблемам и правам потребителей в средствах массовой информации;
9) реализовать социальные программы, проекты, а также отдельные мероприятия, направленные на решение социальных задач, по вопросам защиты прав потребителей на основе государственных социальных заказов;
10) участвовать в разработке документов по стандартизации и нормативных технических документов, устанавливающих обязательные требования по безопасности товаров (работ, услуг);
11) изучать и направлять в соответствующие государственные органы информацию по соблюдению прав потребителей в сфере торгового, бытового и иных видов обслуживания;
12) обращаться в соответствующие государственные органы с целью принятия мер в пределах их компетенции в отношении лиц, выпустивших и реализовавших товары (выполнивших работы и оказавших услуги), не соответствующие установленным требованиям по безопасности и качеству;
13) предъявлять иски в интересах потребителей, не являющихся членами общественных объединений потребителей, в случае нарушения их прав, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан;
14) распространять информацию о результатах исследований качества товаров (работ, услуг), а также иную информацию, которая будет способствовать реализации прав и законных интересов потребителей (публикуемые общественными объединениями потребителей (их ассоциациями, союзами) результаты исследований качества товаров (работ, услуг) не являются рекламой);
15) вносить в соответствующие государственные органы и организации предложения о принятии мер по повышению качества товаров (работ, услуг);
16) участвовать совместно с соответствующими государственными органами в формировании открытых и общедоступных государственных информационных ресурсов в области защиты прав потребителей, качества и безопасности товаров (работ, услуг) в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан;
17) оказывать юридическую и консультационную помощь потребителям;
18) представлять через своих членов интересы потребителей в процессе медиации при разрешении конфликтов между потребителем и продавцом (исполнителем, изготовителем);
19) принимать участие в работе общественных советов в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об общественных советах";

20) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігіне сараптауға жіберуге.
2. Тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтардың алдын алу және бұл туралы халықты хабардар ету мақсатында тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері:
тұтынушылар үшін қолжетімді тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізу орындарына бару;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларын ескере отырып, тұтынушылар үшін қолжетімді тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) өткізу орындарына барған кезде жасалатын іс-әрекеттердің фото-, аудио-, бейне фиксациялауын қолдану;
тұтынушылардың тұтыну сауаттылығын және өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мүмкіндіктері туралы хабардар болу деңгейін арттыруға бағытталған іс-шараларды, оның ішінде тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу орындарында өткізуге құқылы.
Қоғамдық бақылауды жүзеге асыру үшін тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері кемінде үш адамнан тұратын комиссия құрады. Комиссияның құрамына тұтынушылардың өзге де қоғамдық бірлестіктерінің өкілдері кіруі мүмкін.
Қоғамдық бақылау негіздер бойынша және кезеңділікпен жүзеге асырылады:
тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктеріне түсетін тұтынушылардың шағымдарының мониторингі және қорытындылау нәтижесі бойынша жылына кемінде бір рет;
алдыңғы қоғамдық бақылау нәтижелері бойынша ұсынымдардың іске асырылуын тексеру мақсатында бір рет;
нақ сол бір сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға) қатысты тұтынушылардың бес және одан да көп шағымның түсуіне қарай.
Қоғамдық бақылауды жүзеге асыру кезінде Комиссияның негіздемесі мен құрамы туралы ақпарат сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға) жеткізіледі.
Жүргізілген қоғамдық бақылаудың нәтижелері Комиссияның ұсынымдарымен бірге тұтынушылардың қоғамдық бірлестігінің интернет-ресурсында, тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай акпараттық жүйесінде және (немесе) күнін, орнын және сатушының (дайындаушының, орындаушының) байланыс деректерін көрсете отырып, қоғамдық бақылау жүргізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
Бұзушылықтар анықталған кезде бұл туралы ақпарат тиісті мемлекеттік органдарға жіберіледі.
3. Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері, олардың қауымдастықтары (одақтары) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша:
1) тұтынушылар шағымдарының саны мен мазмұны;
2) жарғылық мақсаттарда өткізілген іс-шаралар туралы ақпаратты ұсынады.";
17) 42-бап алып тасталсын;
18) мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
6-1-тарау. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі шаралар

20) направлять товары, работы и услуги на экспертизу качества и безопасности товаров, работ и услуг.
2. В целях предупреждения нарушений прав и законных интересов потребителей и информирования об этом населения общественные объединения потребителей вправе осуществлять общественный контроль путем:
посещения мест реализации товара (работы, услуги), доступных для потребителей;
применения фото-, аудио-, видео фиксации действий, совершаемых при посещении мест реализации товара (работы, услуги), доступного для потребителей с учетом норм действующего законодательства Республики Казахстан;
проведения мероприятий, в том числе в местах реализации товаров (работ, услуг), направленных на повышение потребительской грамотности и уровня информированности потребителей о возможностях защиты своих прав и законных интересов.
Для осуществления общественного контроля общественные объединения потребителей образуют комиссии в составе не менее трех человек, в состав которых могут входить представители иных общественных объединений потребителей.
Общественный контроль осуществляется по основаниям и с периодичностью:
не реже одного раза в год по итогам мониторинга и обобщений жалоб потребителей, поступающих в общественные объединения потребителей;
единожды в целях проверки реализации рекомендаций по результатам предыдущего общественного контроля;
по мере поступления пяти и более жалоб потребителей в отношении одного и того же продавца (изготовителя, исполнителя).
При осуществлении общественного контроля информация об основании и составе Комиссии доводится до продавца (изготовитель, исполнитель).
Результаты проведенного общественного контроля с рекомендациями Комиссии размещаются на интернет-ресурсе общественного объединения потребителей, Единой информационной системе защиты прав потребителей и (или) в средствах массовой информации в течение тридцати календарных дней со дня проведения общественного контроля с указанием даты, места и контактов продавца (изготовителя, исполнителя).
При выявлении нарушений информация об этом направляется в соответствующие государственные органы.
3. Общественные объединения потребителей, ассоциации (союзы) предоставляют по запросу уполномоченного органа информацию о:
1) количестве и содержании жалоб потребителей;
2) мероприятиях, проведенных в уставных целях.";
17) статью 42 исключить;
18) дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Меры по защите прав потребителей

42-1-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың институционалдық жүйесі
1. Қазақстан Республикасында тұтынушылардың құқықтарын қорғауды:
1) уәкілетті орган, мемлекеттік органдар, сот органдары;
2) тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілері;
3) тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері, өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылатын заң консультанттары және тұтынушылардың басқа да өкілдері қамтамасыз етеді.
2. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жүйесі тұтынушылардың құқықтарын тиімді қорғауды қамтамасыз ететін мынадай дәйекті іс-шаралар кешенін қамтиды:
1) тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделері бұзылуының алдын алу жөніндегі профилактикалық шаралар (өз құқықтары мен мүдделерін қорғау мәселелерінде тұтынушыларға консультация беру, қоғамдық бақылау, сауаттандыру және олардың құқықтық сауаттылығын арттыру, тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өткізу орындарында уәкілетті органның және тұтыну дауларын сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің байланыстарын (мекенжайлары мен телефондарын) орналастыру);
2) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасында көзделген оның құқықтары мен заңды мүдделерін бұзған сатушының (дайындаушының, орындаушының) тұтынушының құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру мәселесін реттеуі;
3) тұтынушылардың бұзылған құқықтарын қорғау және қалпына келтіру, тұтыну дауларын сотқа дейін қарау тәртібімен келтірілген залалды (зиянды) өтеу;
4) тұтынушылардың құқықтарын бұзушыларды жауаптылыққа тарту;
5) тұтынушылардың бұзылған құқықтарын қорғау және қалпына келтіру, келтірілген залалды (зиянды) сот тәртібімен өтеу.
42-2-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі шаралар
Тұтынушылардың құқықтарын қорғау алдын алу шараларын, дербес қорғау жөніндегі, дауды сотқа дейінгі тәртіппен реттеу жөніндегі шараларды, сот тәртібімен мемлекеттік бақылауды және құқықтарды қорғауды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Құқықтары және (немесе) заңды мүдделері бұзылған тұтынушы сатушыға немесе қызмет көрсетушіге, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға немесе сотқа дейінгі реттеу субъектісіне, сондай-ақ оның бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін сотқа жүгінуге құқылы.
42-3-бап. Тұтынушылар мүдделерін білдіретін өкілдер
1. Тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау кезінде олардың мүдделерін білдіретін өкілдер:
1) тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері;
2) "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес заң консультанттары палатасының мүшелері болып табылатын тұлғалар;

Статья 42-1. Институциональная система защиты прав потребителей
1. Защита прав потребителей в Республике Казахстан обеспечивается:
1) уполномоченным органом, государственными органами, судебными органами;
2) субъектами досудебного урегулирования потребительских споров;
3) общественными объединениями потребителей, юридическими консультантами, являющимися членами саморегулируемой организации, и другими представителями потребителей.
2. Система защиты прав потребителей включает в себя комплекс последовательных мероприятий, обеспечивающих эффективную защиту прав потребителей:
1) профилактические меры по предупреждению нарушений прав и законных интересов потребителей (консультирование, общественный контроль, просвещение потребителей и повышение их правовой грамотности в вопросах защиты своих прав и интересов, размещение контактов (адресов и телефонов) уполномоченного органа и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров в местах реализации товаров, работ и услуг);
2) урегулирование вопроса восстановления прав и законных интересов потребителя продавцом (изготовителем, исполнителем), нарушившим его права и законные интересы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о защите прав потребителей;
3) защита и восстановление нарушенных прав потребителей, возмещение причиненного убытка (вреда) в порядке досудебного рассмотрения потребительских споров;
4) привлечение к ответственности нарушителей прав потребителей;
5) защита и восстановление нарушенных прав потребителей, возмещение причиненного убытка (вреда) в судебном порядке.
Статья 42-2. Меры по защите прав потребителей
Защита прав потребителей осуществляется путем применения профилактических мер, мер по самостоятельной защите, урегулированию спора в досудебном порядке, государственного контроля и защиты прав в судебном порядке.
Потребитель, права и (или) законные интересы которого нарушены, вправе обратиться к продавцу (изготовителю, исполнителю), государственным органам, осуществляющим функции в сфере защиты прав потребителей, или субъекту досудебного урегулирования, а также в суд для защиты его нарушенных прав и законных интересов.
Статья 42-3. Представители интересов потребителей
1. Представителями интересов потребителей при защите их прав и законных интересов могут выступать:
1) общественные объединения потребителей;
2) лица, являющиеся членами палаты юридических консультантов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи";

3) адвокаттар;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де тұлғалар болуы мүмкін.
2. Тұтынушылар мүдделерін білдіретін өкілдер тұтынушының мүдделеріне зиян тигізбеу, оның бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру, келтірілген залалды (зиянды) өтеу үшін қажетті шараларды қолдана отырып, өздерінің кәсіби міндеттерін тиісінше орындауға міндетті.
3. Тұтынушылар мүдделерін білдіретін өкілдер тұтынушыға қаржылық шығындардың сипаты мен мөлшерін қоса алғанда, көрсетілетін қызметтердің ықтимал нәтижелері мен салдарын түсіндіруге міндетті.
Тұтынушылардың мүдделерін білдіру көрсетілетін қызметтерді қайтару мерзімдерін, сомасын және шарттарын, сондай-ақ тұтынушы атынан өкілдік жасайтын іс-әрекеттер тізбесін міндетті түрде көрсете отырып, жазбаша нысанда ресімделеді.
Мүдделерді білдіру бойынша қызметін көрсету шараларын таңдау тұтынушының мүдделеріне қарай алынуға тиіс.
4. Тұтынушы мүдделерін білдіретін өкілдер кәсіби міндеттерін орындау кезінде мүдделер қақтығысын болдырмау бойынша шаралар қолдануға міндетті.
5. Тұтынушы мүдделерін білдіретін өкілдерге мүдделер қақтығысы болған жағдайда өкілдік қызметтер көрсетуге тыйым салынады.
Тұтынушы мүдделерін білдіретін өкілдер егер:
1) тұтынушыда және өкілде, оның жақын туыстарында мүдделер қақтығысы болса, сондай-ақ мүдделер қақтығысын құрайтын басқа да жағдайлар болса;
2) Қазақстан Республикасының процестік заңнамасында көзделген негіздер болған жағдайда өкілдік қызмет көрсетуден бас тартуға міндетті.
6. Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері, қауымдастықтары (одақтар) тұтынушылар мүддесі үшін сотта қарауға жіберетін талап-арыздарға мемлекеттік баж салынбайды.
7. Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктері мен заң консультанттарының палаталары тұтынушылардың құқықтарын қорғау және тұтынушыларға олардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру мәселелері бойынша халыққа консультациялық көмек көрсету және өкілдік қызмет көрсету жөніндегі мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде тұтынушыларға консультация беруді жүзеге асырады.
8. Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша консультациялық көмек және өкілдік қызмет:
1) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға;
2) атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар адамдарға;
3) Ұлы Отан соғысына қатысушыларға және оларға теңестірілгек адамдарға;
4) екінші топтағы мүгедектерге;
5) қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда) тұратын қарттар мен мүгедектерге;

3) адвокаты;
4) иные лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Представители интересов потребителей обязаны надлежаще выполнять свои профессиональные обязанности, принимая необходимые меры для предотвращения вреда интересам потребителя, восстановления его нарушенных прав и законных интересов, возмещения причинҰнного убытка (вреда).
3. Представители интересов потребителей обязаны разъяснить потребителю возможные результаты и последствия оказываемых услуг, включая характер и размер финансовых затрат.
Представление интересов потребителей оформляется в письменной форме с обязательным указанием сроков, суммы и условий возврата оказываемых услуг, а также перечня действий, совершаемых представителем от имени потребителя.
Выбор мер оказания услуг по представлению интересов должен исходить из интересов потребителя.
4. Представители интересов потребителей при выполнении профессиональных обязанностей обязаны принимать меры по предотвращению конфликта интересов.
5. Представителю интересов потребителя запрещается оказывать представительские услуги в случае наличия конфликта интересов.
Представитель интересов потребителя обязан отказаться от оказания представительских услуг в случаях, если:
1) имеется конфликт интересов потребителя и представителя, его близких родственников, а также при наличии других обстоятельств, составляющих конфликт интересов;
2) имеются основания, предусмотренные процессуальным законодательством Республики Казахстан.
6. Иски, направляемые общественными объединениями потребителей, ассоциациями (союзами) в интересах потребителей для рассмотрения в суде, государственной пошлиной не облагаются.
7. Общественные объединения потребителей и палаты юридических консультантов также осуществляют консультирование потребителей в рамках государственного социального заказа по оказанию консультационной помощи населению по вопросам защиты прав потребителей и представительских услуг потребителям в восстановлении их нарушенных прав и законных интересов.
8. Консультационная помощь по вопросам защиты прав потребителей и представительские услуги в рамках государственного социального заказа оказываются:
1) лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных социальных услугах";
2) лицам, имеющим право на адресную социальную помощь;
3) участникам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним;
4) инвалидам второй группы;
5) престарелым и инвалидам, проживающим в медико-социальных учреждениях (организациях) для престарелых и инвалидов общего типа;

6) қиын әлеуметтік және қаржылық жағдайдағы өзге де адамдарға көрсетіледі.
42-4-бап. Тұтынушының сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға жүгінуі
1. Құқықтары және (немесе) заңды мүдделері бұзылған тұтынушы тауарды (жұмысты, көрсетілетін қызметті) сатушыға (дайындаушыға орындаушыға) құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуын жою және осы бұзушылықтан келтірілген залалды (зиянды) тұтынушыға ерікті түрде өтеу туралы талап қоюмен жүгінуге құқылы.
Тұтынушының сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға) өтініші оның жеке өзіне не оның өкіліне қайтарылуға тиісті өтініштің көшірмесіне қол қойғызып тапсырылады.
Тұтынушының заңды тұлғаның атына жолданған өтініші оның өкіліне немесе басқару функцияларын орындайтын тиісті адамға, күзет қызметінің қызметкеріне не басқа қызметкерге тапсырылады, олар тұтынушының алғаны туралы өтініштің көшірмесіне өзінің лауазымын, тегін және аты-жөнін көрсете отырып қол қояды.
Тұтынушының өтініші пошта немесе электрондық байланыс құралдарын қолдану арқылы да жіберілуі мүмкін.
2. Сатушы (дайындаушы, орындаушы) тұтынушының өтінішін қарауға және тұтынушының талаптарымен келіспеген жағдайда тұтынушының өтінішін алған күннен бастап он күн ішінде дәлелді құжатпен негізделген жазбаша жауап қайтаруға міндетті. Осы құжаттардың көшірмелері сатушының (дайындаушының, орындаушының) тұтынушыға берген жауабына қоса берілуге тиіс.
Сатушының (дайындаушының, орындаушының) тұтынушыға жауабы осы баптың 1-тармағында айтылған тәсілдермен беріледі.
Егер сатушының (дайындаушының, орындаушының) жауабы мерзімнің соңғы күнінің жиырма төрт сағатына дейін поштаға тапсырылса немесе басқа байланыс құралдары бойынша берілсе, онда осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өтіп кеткен болып есептелмейді.
3. Егер сатушы (дайындаушы, орындаушы) күнтізбелік он күн ішінде талапқа жауап қайтармаса немесе бұзушылықтарды жоюдан және келтірілген залалды (зиянды) ерікті түрде өтеуден бас тартса, тұтынушы тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын уәкілетті органға, мемлекеттік органдарға немесе тұтыну дауын сотқа дейінгі реттеу субъектісіне, сондай-ақ сотқа жүгінуге құқылы.
4. Осы баптың ережелері, тұтынушының атынан сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға) 42-3-бапта көрсетілген оның мүдделерінің өкілдері жүгінген жағдайларда да қолданылады.
42-5-бап. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік органдарға жүгіну
1. Тұтынушылар тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға жазбаша өтініш беру арқылы не Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы өтінішпен не шағыммен жүгінуге құқылы.
Жазбаша өтінішпен жүгінген кезде мемлекеттік органдар немесе уәкілетті орган өтінішті Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізуді және оны құзыретіне сәйкес тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті мемлекеттік органға жіберуді қамтамасыз етеді.

6) иным лицам, находящимся в затруднительном социальном и финансовом положении.
Статья 42-4. Обращение потребителя к продавцу (изготовителю, исполнителю)
1. Потребитель, права и (или) законные интересы которого нарушены, вправе обратиться с претензией к продавцу (изготовителю, исполнителю) товара (работы, услуги) об устранении нарушений прав и законных интересов и возмещении потребителю причиненного этими нарушениями убытка (вреда) в добровольном порядке.
Обращение потребителя к продавцу (изготовителю, исполнителю), вручается ему лично либо его представителю под расписку на подлежащей возврату копии обращения.
Обращение потребителя, адресованное юридическому лицу, вручается его представителю или соответствующему лицу, выполняющему управленческие функции, сотруднику охранной службы либо другому работнику, которые расписываются на копии обращения потребителя о получении с указанием своей должности, фамилии и инициалов.
Обращение потребителя может быть также направлено почтой либо с использованием электронных средств связи.
2. Продавец (изготовитель, исполнитель) обязан рассмотреть обращение потребителя и в случае несогласия с требованиями потребителя в течение десяти дней со дня получения обращения потребителя представить мотивированный письменный ответ, обоснованный документально. Копии этих документов должны прилагаться к ответу продавца (изготовителя, исполнителя) потребителю.
Ответ продавца (изготовителя, исполнителя) представляется потребителю способами, изложенными в пункте 1 настоящей статьи.
Если ответ продавца (изготовителя, исполнителя) был сдан на почту или передан по другим средствам связи до двадцати четырех часов последнего дня срока, срок, указанный в части первой настоящего пункта, не считается пропущенным.
3. Если в течение десяти календарных дней продавец (изготовитель, исполнитель) не даст ответа на претензию или откажется устранить нарушения и возместить в добровольном порядке причиненный убыток (вред), потребитель вправе обратиться к субъекту досудебного урегулирования потребительского спора или в уполномоченный орган, государственные органы, осуществляющие функции в сфере защиты прав потребителей, а также суд.
4. Положения настоящей статьи применяются также в тех случаях, когда к продавцу (изготовителю, исполнителю) от имени потребителя обращаются представители его интересов, указанные в статье 42-3.
Статья 42-5. Обращение в государственные органы в сфере защиты прав потребителей
1. Потребители вправе обратиться с заявлением либо жалобой в государственные органы, осуществляющие функции в сфере защиты прав потребителей, путем подачи письменного заявления либо посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей.
При обращении с письменным заявлением государственные органы или уполномоченный орган обеспечивают внесение обращения в Единую информационную систему защиты прав потребителей и направление его в соответствующий государственный орган, осуществляющий функции в сфере защиты прав потребителей согласно компетенции.

2. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше мерзім белгіленбесе, тұтынушы ерікті түрде сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға) олардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзуды жою, залалды (зиянды) өтеу туралы өтініш жасаған кезден бастап екі айдан кешіктірмей, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға жүгінуге құқылы.
3. Тұтынушының өтінішіне мыналар:
1) сатушының (дайындаушының, орындаушының) тұтынушының өтінішіне жауап көшірмесі, ал егер сатушының (дайындаушының, орындаушының) осы Заңда белгіленген мерзім ішінде жауабы алынбаған жағдайда - тұтынушының сатушыға (дайындаушыға, орындаушыға) өтінішінің көшірмесі (бар болған жағдайда);
2) өтініште баяндалған мән-жайларды растайтын өзге де құжаттар (бар болған жағдайда) қоса беріледі.
4. Тұтынушының өтінішінде:
1) тұтынушының деректері (Т.А.Ә., мекенжайы);
2) тұтынушының талаптары қойылған сатушының (дайындаушының, орындаушының) деректері (атауы, мекенжайы);
3) тұтынушының талабы және даудың мән-жайлары көрсетілуге тиіс.
Өтініште телефон нөмірлері, факс нөмірлері, электрондық пошта мекенжайлары және оны дұрыс және уақтылы қарау үшін қажетті өзге де мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
5. Өтініш Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы берілген жағдайда өтінішке қажетті құжаттардың сканерленген көшірмелері қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда, тұтынушының өтінішін қарайтын мемлекеттік орган ұсынылған құжаттардың көшірмелерінің түпнұсқаларын және өзге де құжаттарды сұратуға құқылы.
42-6-бап. Дауды қараудан бас тарту
1. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган тұтынушыға оның өтінішін қараудан:
1) сол тараптар арасындағы дау дәл сол мән бойынша және дәл сол негізде сот қарауында болған;
2) соттың заңды күшіне енген шешімі болғанда не сотқа дейінгі реттеу субъектісінің сол тараптар арасында, сол мән бойынша және сол негізде дауға қатысты шешімі күшіне енген жағдайларда бас тартады.
Бас тартудың өзге де негіздері Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленуі мүмкін.
2. Тұтынушының өтінішін қараудан бас тарту туралы шешім, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзге мерзім көзделмесе, тұтынушының өтінішін алған сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей қабылдануға тиіс.
3. Өтінішті қараудан бас тарту туралы шешім дәлелді болуға тиіс.
42-7-бап. Тұтынушының өтінішін қарау
1. Тұтынушының өтінішін қарауға қабылдау туралы шешімді мемлекеттік орган тұтынушының өтінішін алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде қабылдайды.

2. Потребитель вправе обратиться в государственные органы, осуществляющие функции в сфере защиты прав потребителей, не позднее двух месяцев с момента обращения к продавцу (изготовителю, исполнителю) об устранении им нарушений прав и законных интересов, возмещении убытка (вреда), в добровольном порядке, если иной срок не установлен законами Республики Казахстан.
3. К заявлению потребителя прилагаются:
1) копия ответа продавца (изготовителя, исполнителя) на обращение потребителя, а в случае, если ответ продавца (изготовителя, исполнителя) в течение установленного настоящим Законом сроки не получен - копия обращения потребителя к продавцу (изготовителю, исполнителю) (при наличии);
2) иные документы, подтверждающие изложенные в обращении обстоятельства (при наличии).
4. В заявлении потребителя должны быть указаны:
1) данные потребителя (Ф.И.О., адрес);
2) данные продавца (изготовителя, исполнителя), в отношении которого предъявлены требования потребителя (наименование, адрес);
3) требование потребителя и обстоятельства спора.
В заявлении могут быть указаны номера телефонов, факсов, адреса электронной почты и иные сведения, необходимые для его правильного и своевременного рассмотрения.
5. В случае подачи заявления посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей к заявлению прилагаются сканированные копии необходимых документов.
В случае необходимости, государственный орган, рассматривающий заявление потребителя, вправе запросить оригиналы представленных копий документов и иные документы.
Статья 42-6. Отказ в рассмотрении спора
1. Государственный орган, осуществляющий функции в сфере защиты прав потребителей, отказывает потребителю в рассмотрении его обращения в следующих случаях:
1) спор между теми же сторонами, по тому же предмету и на том же основании рассматривает суд;
2) имеется вступившее в законную силу решение суда либо вступило в силу решение субъекта досудебного урегулирования относительно спора между теми же сторонами, по тому же предмету и на том же основании.
Иные основания для отказа могут устанавливаться законами Республики Казахстан.
2. Решение об отказе в рассмотрении обращения потребителя должно быть принято не позднее, чем в течение пяти рабочих дней с момента получения обращения потребителя, если иной срок не предусмотрен законами Республики Казахстан.
3. Решение об отказе в рассмотрении обращения должно быть мотивированным.
Статья 42-7. Рассмотрение обращения потребителя
1. Решение о принятии на рассмотрение обращения потребителя принимается государственным органом в течение пяти рабочих дней с момента получения обращения потребителя.

2. Тұтынушының өтінішін қарау кезінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар:
1) тұтынушыдан қосымша құжаттар мен ақпаратты сүратуға;
2) өтінішті қарау үшін қажетті түсіндірмелер мен дәлелдемелерді тұтынушының талабы қойылған сатушыдан (дайындаушыдан, орындаушыдан) сұратуға;
3) мемлекеттік органдар мен мекемелерден, басқа да заңды тұлғалардан өтініштерді қарау үшін қажетті ақпаратты сұратуға және алуға құқылы.
3. Тұтынушының өтінішін қарау туралы шешім қабылданған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде іс-әрекетіне қатысты тұтынушының өтініші берілген сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) тұтынушының өтінішін алғаны туралы хабарлама, осы өтініштің және оның қосымшаларының көшірмесі жіберіліп, хабарламаны алған күннен бастап он күннен кешіктірмей егжей-тегжейлі түсіндірмелерді және оларды негіздейтін құжаттарды ұсыну талап етіледі.
Хабарлама электрондық пошта мекенжайы немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша, сондай-ақ хабарламаны немесе шақыруды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жіберілуі мүмкін.
Электрондық поштаның мекенжайы немесе ұялы байланыстың абоненттік нөмірі немесе хабарламаны немесе шақыруды тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары туралы мәліметтер болмаған жағдайда, хабарлама телефонограммамен немесе гибридтік жөнелту арқылы соңғы белгілі тұрғылықты жері немесе орналасқан жері бойынша не оны тапсыру туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жіберіледі.
4. Ұсынылған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша және тұтынушының құқықтарын бұзу анықталған кезде:
1) сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) бұзушылықтарды жою туралы нұсқама шығарылады;
2) сатушыны (орындаушыны, дайындаушыны) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа тарту туралы шешім қабылданады.
Тиісті мемлекеттік органның нұсқамасын немесе ұсынымын орындамау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
Қазақстан Республикасының заңдарында мемлекеттік органдардың тұтынушылардың өтініштерін қараудың өзге де тәртібі мен мерзімдері
42-8-бап. Тұтынушылық дауды сотқа дейінгі реттеу
1. Тұтынушы сатушыға (орындаушыға, дайындаушыға) дауды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің - төрелікке, медиацияға не байланыс деректері тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізу орындарында орналастырылмаған, сатушы (орындаушы, дайындаушы) мүшесі болып табылатын өзін-өзі реттейтін ұйымның қарауына беруге құқылы. Осы Заңның 33-2-бабына сәйкес сатушы (орындаушы, дайындаушы) туралы ақпарат орналастырылған.
Бұл ретте сатушы (орындаушы, дайындаушы) тұтынушымен келісуге және тұтынушылық дауды сотқа дейінгі тәртіппен қарауға қатысуға құқылы.
Тұтыну дауын сотқа дейінгі реттеу субъектісінің қарауына беру туралы келісім жазбаша нысанда ресімделеді.

2. При рассмотрении обращения потребителя государственные органы, осуществляющие функции в сфере защиты прав потребителей, вправе:
1) запрашивать у потребителя дополнительные документы и информацию;
2) запрашивать у продавца (изготовителя, исполнителя), к которому предъявлено требование потребителя, представить пояснения и доказательства, необходимые для рассмотрения обращения;
3) запрашивать и получать от государственных органов и учреждений, других юридических лиц информацию, необходимую для рассмотрения обращения.
3. В течение трех рабочих дней с момента принятия решения о рассмотрении обращения потребителя, продавцу (исполнителю, изготовителю), в отношении действий которого представлено обращение потребителя, направляется сообщение о полученном обращении потребителя, копия этого обращения и его приложений с требованием не позднее, чем в течение десяти дней со дня получения сообщения представить исчерпывающие пояснения и обосновывающие их документы.
Сообщение может быть направлено по адресу электронной почты или абонентскому номеру сотовой связи, а также с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова.
В случае отсутствия сведений об адресе электронной почты или абонентском номере сотовой связи или иных средствах связи, обеспечивающих фиксирование извещения или вызова, извещение направляется телефонограммой или по последнему известному месту жительства или месту нахождения посредством гибридного отправления либо заказным письмом с уведомлением о его вручении.
4. По итогам рассмотрения представленных документов и при выявлении нарушений прав потребителя:
1) продавцу (исполнителю, изготовителю) выносится предписание об устранении нарушений;
2) принимается решение о привлечении продавца (исполнителя, изготовителя) к ответственности, установленной законами Республики Казахстан.
Неисполнение предписания или рекомендации соответствующего государственного органа влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Законами Республики Казахстан могут устанавливаться иные порядок и сроки рассмотрения государственными органами обращений потребителей.
Статья 42-8. Досудебное урегулирование потребительского спора
1. Потребитель вправе предложить продавцу (исполнителю, изготовителю) передать спор на рассмотрение субъекту досудебного урегулирования потребительского спора - арбитражу, медиации либо саморегулируемой организации, членом которой является продавец (исполнитель, изготовитель), информация о котором размещена продавцом (исполнителем, изготовителем) в соответствии со статьей 33-2 настоящего Закона.
При этом продавец (исполнитель, изготовитель) вправе согласиться с потребителем и принять участие в рассмотрении потребительского спора в досудебном порядке.
Соглашение о передаче потребительского спора на рассмотрение субъекту досудебного урегулирования потребительского спора оформляется в письменной форме.

2. Тұтынушы тұтынушылық дауды сотқа дейінгі тәртіппен қарау туралы өтінішті тұтынушылық дауды сотқа дейінгі реттеу субъектісіне жүгіну арқылы немесе тараптардың тұтынушылық дауды сотқа дейінгі реттеу субъектісінің қарауына беру туралы жазбаша келісімі болған көзде тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы беруі мүмкін.
Тұтыну дауын сотқа дейінгі реттеу субъектісі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органға тұтынушылардың өтініштерін қарау қорытындылары туралы тоқсан сайынғы ақпаратты ұсынады.
3. Тұтыну дауын қарау осы Заңда белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, төрелік, медиация, өзін-өзі реттеу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.".
6. "Медиация туралы" 2011 жылғы 28 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 2, 27-құжат; 2012 ж., № 6, 44-құжат):
1) 11-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) медиация жүргізуге жеке өзі немесе өкілеттіктері заңда белгіленген тәртіппен ресімделген сенімхатқа негізделген өкілдері немесе тұтынушылар мүдделерінің өкілдері арқылы қатысуға;";
2) 14-бапта:
6-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тұтынушыны тұтыну дауларын сотқа дейін реттеудің қолданыстағы субъектілерінің болуы туралы хабардар ету мақсатында кәсіби медиаторлар ұйымы тізілімнің жаңаруына қарай медиаторлар және олардың байланыстары туралы ақпаратты Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне жібереді.".
7. "Өзін-озі реттеу туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 21-1,127-құжат):
1) 7-бап мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) өзін-өзі реттейтін ұйымдарға қатысты тұтыну дауларын қарау жөніндегі тиімсіз қызметті жүзеге асыратын тұтынушылардың дауларын қарайды.";
2) 9-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен алып тастау:
1) өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының өзін-өзі реттейтін ұйымдар тізілімінен ерікті түрде алып тастау, өзін-өзі реттейтін ұйымды тарату немесе өзін-өзі реттейтін ұйымды бірігу, қосу, бөлу немесе бөліп шығару нысанында жүргізілген қайта ұйымдастыру туралы шешімдері;
2) міндетті мүшелікке (қатысуға) негізделген, бір өзін-өзі реттейтін ұйым әрекет ететін саладағы өзін-өзі реттеуді қайта қарайтын не оның күшін жоятын Қазақстан Республикасының заңын қабылдау;

2. Обращение о рассмотрении потребительского спора в досудебном порядке может быть подано потребителем путем обращения к субъекту досудебного урегулирования потребительского спора или через Единую информационную систему защиты прав потребителей при наличии письменного соглашения сторон о передаче потребительского спора на рассмотрение субъекта досудебного урегулирования.
Субъект досудебного урегулирования потребительского спора представляет ежеквартальную информацию об итогах рассмотрения обращений потребителей в уполномоченный орган в сфере защиты прав потребителей.
3. Рассмотрение потребительского спора осуществляется в соответствии с законодательством об арбитраже, медиации, саморегулировании и учетом особенностей, установленных настоящим Законом.".
6. В Закон Республики Казахстан от 28 января 2011 года "О медиации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 2, ст. 27; 2012 г., № 6, ст. 44):
1) подпункт 4) пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"4) участвовать в проведении медиации лично или через представителей, полномочия которых основаны на доверенности, оформленной в установленном законом порядке, либо через представителей интересов потребителей;";
2) в статье 14:
пункт 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"В целях информирования потребителя о наличии действующих субъектов досудебного урегулирования потребительских споров организация профессиональных медиаторов по мере обновления реестра направляет информацию о медиаторах и их контактах в Единую информационную систему защиты прав потребителей.".
7. В Закон Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О саморегулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., №21-1, ст. 127):
1) статью 7 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) рассматривают жалобы потребителей в отношении саморегулируемых организаций, осуществляющих неэффективную деятельность по рассмотрению потребительских споров;";
2) в статье 9:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Исключение из реестра саморегулируемых организаций осуществляется на основании:
1) решения общего собрания членов (участников) саморегулируемой организации о добровольном исключении из реестра саморегулируемых организаций, ликвидации саморегулируемой организации или реорганизации саморегулируемой организации, произведенной в форме слияния, присоединения, разделения или выделения;
2) принятия закона Республики Казахстан, пересматривающего либо отменяющего саморегулирование, основанное на обязательном членстве (участии), в сфере, где действует одна саморегулируемая организация;

3) осы баптың 4-тармағының үшінші бөлігінде көзделген құжаттардың екі ай мерзімде ұсынылмауы;
4) өзін-өзі реттейтін ұйымның қызметін тоқтату және оны өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен шығару туралы заңды күшіне енген сот шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгіленбесе, өзін-өзі реттейтін ұйымды өзге негіздер бойынша өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімінен алып тастауға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Реттеуші мемлекеттік органның өзін-өзі реттейтін ұйымды тізілімнен шығару туралы шешіміне сотқа шағым жасалуы мүмкін.
Реттеуші мемлекеттік органның өзін-өзі реттейтін ұйымды тізілімнен шығару туралы шешіміне шағымдану осы шешімнің орындалуын тоқтатпайды.";
3) 17-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) өзін-өзі реттейтін ұйым мүшелері (қатысушылары), тұтынушылар және өзге де тұлғалар арасында, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында туындайтын дауларды қарау жөніндегі орган;";
4) 19-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органның назарына тұтынушылардың келіп түскен шағымдары туралы ақпаратты және оларды қарау нәтижелерін жеткізу;
10) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органға және Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесіне өз мүшелері туралы өзекті ақпарат беру.".
2-бап. Осы заң 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 5-тармағының 8) тармақшасының жиырма жетінші - қырық алтыншы абзацтарын, 19) тармақшасының елу екінші және елу үшінші қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Прөзиденті

3) непредставления в двухмесячный срок документов, предусмотренных частью третьей пункта 4 настоящей статьи;
4) вступившего в законную силу судебного решения о прекращении деятельности саморегулируемой организации и исключении ее из реестра саморегулируемых организаций.
Исключение саморегулируемой организации из реестра саморегулируемых организаций по иным основаниям не допускается, если иное не установлено законами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Решение регулирующего государственного органа об исключении саморегулируемой организации из реестра может быть обжаловано в суде.
Обжалование решения регулирующего государственного органа об исключении саморегулируемой организации из реестра не приостанавливает исполнения данного решения.";
3) пункт 1 статьи 17 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) орган по рассмотрению споров, возникающих между членами (участниками) саморегулируемой организации, потребителями и иными лицами, в том числе в сфере защиты прав потребителей;";
4) часть первую пункта 1 статьи 19 дополнить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) доводить до сведения уполномоченного органа в сфере защиты прав потребителей информацию о поступивших жалобах потребителей и результатах их рассмотрения;
10) представлять актуальную информацию о своих членах уполномоченному органу в сфере защиты прав потребителей и в Единую информационную систему защиты прав потребителей.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев двадцать седьмого-сорок шестого подпункта 8) и абзацев пятьдесят второго и пятьдесят третьего подпункта 19) пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года.
Президент
Республики Казахстан