"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 15 қыркүйектегі № 583 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 28, 243-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы қаулының 1-тармағының "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін он бірінші, он сегізінші, отызыншы және отыз бірінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тұтынушылардың құқықтарын қорғау;";
16-тармақта:
орталық аппараттың функцияларында:
мынадай мазмұндағы 79-1) және 79-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"79-1) тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің тізбесін бекіту;
79-2) Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану жөніндегі қағидаларды бекіту";
80) тармақша алып тасталсын;
ведомстволардың функцияларында:
мынадай мазмұндағы 51-3), 51-4), 51-5) және 51-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"51-3) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
51-4) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асыру;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2020 года № 583.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 28, ст. 243) следующие изменения и дополнения:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев одиннадцатого, восемнадцатого, тридцатого и тридцать первого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей".";
в Положении о Министерстве торговли и интеграции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 1 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) защиты прав потребителей;"
в пункте 16:
в функциях центрального аппарата:
дополнить подпунктами 79-1) и 79-2) следующего содержания:
"79-1) утверждение перечня субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;
79-2) утверждение правил по формированию, ведению и использованию Единой информационной системы защиты прав потребителей;";
подпункт 80) исключить;
в функциях ведомств:
дополнить подпунктами 51-3), 51-4), 51-5) и 51-6) следующего содержания:
"51-3) осуществление международного сотрудничества в сфере защиты прав потребителей;
51-4) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей в форме внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей";

51-5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзу фактілері бойынша мемлекеттік органдардан, тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінен, тұтынушылардың заңды мүдделерін білдіретін өкілдерден, оның ішінде Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары арқылы алынған ақпарат пен есептілік негізінде жүргізу;
51-6) Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін және оның мобильдік нұсқасын қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ету;";
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53) өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелерінде тұтынушыларға ақпарат, консультация беруді, оларды ағартуды, олардың құқықтық сауаттылығын арттыруды жүзеге асыру;";
55) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55) зерттеулер, ақпараттық-ағартушылық жұмыс жүргізу, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша халыққа консультациялық көмек және тұтынушылардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруде оларға өкілдік қызметтер көрсету бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру;";
56) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"56) жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстың Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңесте талқыланған нәтижелері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылатын баяндама ұсыну;";
57) тармақша алып тасталсын;
58) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"58) Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңестің қызметін қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 63-1), 63-2) және 63-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"63-1) тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің тізбесін әзірлеу;
63-2) тұтынушылардың, оның ішінде Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы келіп түсетін шағымдарына, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың және тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің қызметіне талдау жүргізу;
63-3) Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану жөніндегі қағидаларды әзірлеу;".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

51-5) проведение профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля на основании информации и отчетности, полученных от государственных органов, субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, представителей законных интересов потребителей, в том числе через Единую информационную систему защиты прав потребителей, а также через средства массовой информации, по фактам нарушений законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;
51-6) обеспечение формирования и ведения Единой информационной системы защиты прав потребителей и ее мобильной версии;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) осуществление информирования, консультирования, просвещения, повышения правовой грамотности потребителей в вопросах защиты своих прав и законных интересов;";
подпункты 55) и 56) изложить в следующей редакции:
"55) осуществление формирования, реализации, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа по проведению исследований, информационно-просветительской работы, оказанию консультационной помощи населению по вопросам защиты прав потребителей и представительских услуг потребителям в восстановлении их нарушенных прав и законных интересов;
56) ежегодное представление доклада Правительству Республики Казахстан о результатах проводимой работы по вопросам защиты прав потребителей, обсужденных на Межведомственном совете по защите прав потребителей, который размещается в средствах массовой информации;";
подпункт 57) исключить;
подпункт 58) изложить в следующей редакции:
"58) обеспечение деятельности Межведомственного совета по защите прав потребителей;";
дополнить подпунктами 63-1), 63-2) и 63-3) следующего содержания:
"63-1) разработка перечня субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;
63-2) проведение анализа жалоб потребителей, в том числе поступающих посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей, деятельности государственных органов по вопросам защиты прав потребителей и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;
63-3) разработка правил по формированию, ведению и использованию Единой информационной системы защиты прав потребителей;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин