"Шекаралық кеңістік шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауға азаматтарды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 866 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 26 мамырдағы № 405 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Шекаралық кеңістік шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауға азаматтарды тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 27 тамыздағы № 866 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Шекаралық кеңістік шегінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауға азаматтарды тарту қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының шекаралық кеңістігі (бұдан әрі – шекаралық кеңістік) – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) және Қазақстан Республикасының ішкі сулары және аумақтық сулары бар шекаралық аймақтың сыртқы шектеріне дейін оған шектесіп жатқан Қазақстан Республикасының аумағы, Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункттерінің және Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындардың аумақтары, өз шегінде уәкілетті органдар шекаралық қызметті жүзеге асыратын балық аулау аймағы, континенттік қайраң, сондай-ақ олардың үстіндегі әуе кеңістігі;
2) ерікті жасақ – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі (бұдан әрі – Шекара қызметі) аумақтық бөлімшесінің құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) өкілдерінің басшылығымен ерікті және жария негізде Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын Қазақстан Республикасы азаматтарының тобы;
3) ерікті жасақшы – Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысу бойынша өз еркімен өзіне алған міндеттерді Шекара қызметі құрылымдық бөлімшесі өкілдерінің басшылығымен орындайтын ерікті жасақ мүшесі;
4) Шекара қызметінің штаттан тыс қызметкері – Шекара қызметі құрылымдық бөлімшесінің өкілдері ұзақ мерзімді міндеттерді шешу үшін немесе қажеттілік туындаған кезде ерікті негізде Мемлекеттік шекараны қорғауға тартатын Қазақстан Республикасының азаматы;
5) шекара қызметінің кітабы – Шекара қызметі бөлімшесінің қызметтік-жауынгерлік іс-қимылын көрсететін есептік құжат.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 866 "Об утверждении Правил привлечения граждан к защите Государственной границы Республики Казахстан в пределах пограничного пространства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2023 года № 405.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 866 "Об утверждении Правил привлечения граждан к защите Государственной границы Республики Казахстан в пределах пограничного пространства" следующие изменения:
в Правилах привлечения граждан к защите Государственной границы Республики Казахстан в пределах пограничного пространства, утвержденных указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) пограничное пространство Республики Казахстан (далее – пограничное пространство) – Государственная граница Республики Казахстан (далее – Государственная граница) и примыкающая к ней территория Республики Казахстан до внешних пределов пограничной зоны с имеющимися внутренними водами Республики Казахстан и территориальными водами, территории пунктов пропуска через Государственную границу и иных мест, где осуществляется пропуск через Государственную границу, рыболовная зона, континентальный шельф, а также воздушное пространство над ними, в пределах которых уполномоченными органами осуществляется пограничная деятельность;
2) добровольная дружина – группа граждан Республики Казахстан, участвующая под руководством представителей структурного подразделения территориального подразделения (далее – структурное подразделение) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба) в защите Государственной границы на добровольной и гласной основе;
3) добровольный дружинник – член добровольной дружины, выполняющий под руководством представителей структурного подразделения Пограничной службы добровольно взятые на себя обязанности по участию в защите Государственной границы;
4) внештатный сотрудник Пограничной службы – гражданин Республики Казахстан, привлекаемый на добровольной основе представителями структурного подразделения Пограничной службы к защите Государственной границы для решения долгосрочных задач или при возникновении необходимости;
5) книга пограничной службы – отчетный документ, отражающий служебно-боевую деятельность подразделения Пограничной службы.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Мемлекеттік шекараны қорғауға ерікті негізде қатысатын адамдардың іс-қимылын үйлестіру және тиімділігін арттыру мақсатында шекара маңындағы аудандардың (қалалардың) әкімдіктері жанында құрылатын шекара мәселелері жөніндегі үйлестіру кеңестерінің шешімдерімен ерікті жасақтар құрылады және олардың басшылары тағайындалады.
Ерікті жасақтардың басшылары осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мән-жайлардың біреуі туындаған жағдайға дейінгі мерзімге ерікті жасақшылар қатарынан тағайындалады.
Ерікті жасақтардың басшылары өз қызметін Шекара қызметі құрылымдық бөлімшелері басшылығының бақылауында жүзеге асырады, оларға есеп береді.
Ерікті жасақтардың басшылары Шекара қызметінің құрылымдық бөлімшелері өкілдерімен бірлесе отырып, шекаралық кеңістік шегінде Мемлекеттік шекараны қорғау іс-шараларын жоспарлау, ұйымдастыру және оларға ерікті жасақтардың мүшелерін тарту мәселелері бойынша міндеттерді шешуге қатысады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Адамдардың Мемлекеттік шекараны қорғауға жеке қатысуы Мемлекеттік шекараны, Мемлекеттік шекара режимін, өткізу пункттеріндегі режимді, шекаралық режимді, ішкі және аумақтық сулар режимін, балық аулау аймағы режимін және континенттік қайраң режимін бұзудың өздеріне белгілі болған фактілері мен әрекеттері туралы хабарлау жолымен Шекара қызметі құрылымдық бөлімшелерінің өкілдеріне жәрдем көрсету арқылы көрініс табады.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

"7. Решениями координационных советов по пограничным вопросам, создаваемых при акиматах приграничных районов (городов), в целях повышения эффективности и координации деятельности лиц, участвующих на добровольной основе в защите Государственной границы, создаются добровольные дружины и назначаются их руководители.
Руководители добровольных дружин назначаются из числа добровольных дружинников на срок до возникновения одного из обстоятельств, указанных в пункте 15 настоящих Правил.
Руководители добровольных дружин осуществляют свою деятельность под контролем руководства структурных подразделений Пограничной службы и подотчетны им.
Руководители добровольных дружин совместно с представителями структурных подразделений Пограничной службы участвуют в решении задач по вопросам планирования, организации и привлечения членов добровольных дружин к мероприятиям по защите Государственной границы в пределах пограничного пространства.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Индивидуальное участие лиц в защите Государственной границы выражается в оказании содействия представителям структурных подразделений Пограничной службы путем сообщения о ставших известными им фактах и попытках нарушения Государственной границы, режима Государственной границы, режима в пунктах пропуска, пограничного режима, режима внутренних и территориальных вод, режима рыболовной зоны и режима континентального шельфа.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов