Қазақстан Республикасының 2024 – 2030 жылдарға арналған қауіпсіз еңбек тұжырымдамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 1182 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса  беріліп  отырған  Қазақстан  Республикасының 2024 – 2030 жылдарға арналған қауіпсіз еңбек тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілсін.
2. Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдар және өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Тұжырымдаманы іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) Тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
3) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 сәуірінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне Тұжырымдаманың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарына Тұжырымдаманың іске асырылуы туралы есеп беріп тұрсын, сондай-ақ оны бірінші басшының қолын қойғызып, интернет-ресурста (қолжетімділігі шектелген ақпаратты қоспағанда) орналастырып тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жүктелсін.
5. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасында қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етудің 2025 жылға дейінгі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 17 маусымдағы № 419 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасында қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етудің 2025 жылға дейінгі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 17 маусымдағы № 419 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 25 сәуірдегі № 245 қаулысы.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 1182 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының 2024 – 2030 жылдарға арналған қауіпсіз еңбек тұжырымдамасы
1-бөлім. Паспорт
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
4-бөлім. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласын дамыту пайымы
5-бөлім. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
1-тарау. 1-бағыт. Тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде еңбекті қорғаудың ұлттық басқару жүйесін жаңғырту

Об утверждении Концепции безопасного труда Республики Казахстан на 2024 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2023 года № 1182.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Концепцию безопасного труда Республики Казахстан на 2024 2030 годы (далее – Концепция).
2. Центральным государственным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Концепции:
1) принять необходимые меры по реализации Концепции;
2) обеспечить своевременное исполнение Плана действий по реализации Концепции;
3) не позднее 15 апреля, следующего за отчетным годом, представлять информацию о ходе реализации Концепции в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан не позднее 1 мая, следующего за отчетным годом, представлять в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию Республики Казахстан отчет о реализации Концепции, а также размещать его за подписью первого руководителя на интернет-ресурсе (за исключением информации ограниченного доступа).
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2021 года № 419 "Об утверждении Плана действий по обеспечению безопасного труда в Республике Казахстан до 2025 года";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2022 года № 245 "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2021 года № 419 "Об утверждении Плана действий по обеспечению безопасного труда в Республике Казахстан до 2025 года".
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2023 года № 1182
Концепция
безопасного труда Республики Казахстан
на 2024 – 2030 годы
Раздел 1. Паспорт
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Раздел 3. Обзор международного опыта
Раздел 4. Видение развития сферы безопасности и охраны труда
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития
Глава 1. Направление 1. Модернизация национальной системы управления охраной труда на основе риск-ориентированного подхода

2-тарау. 2-бағыт. Кәсіптік тәуекелді төмендету жөніндегі шараларды экономикалық ынталандыру
3-тарау. 3-бағыт. Еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік құзыреттер мен ғылыми әлеуетті дамыту
4-тарау. 4-бағыт. Еңбекті қорғау саласындағы бақылау мен мониторингтің тиімділігін арттыру
6-бөлім. Нысаналы индикаторлар мен күтілетін нәтижелер
Қосымша: Қазақстан Республикасының 2024 – 2030 жылдарға арналған қауіпсіз еңбек тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
1-бөлім. Паспорт
Атауы
Қазақстан Республикасының 2024 – 2030 жылдарға арналған қауіпсіз еңбек тұжырымдамасы (бұдан әрі – Тұжырымдама)
Әзірлеу үшін негіздеме
1. "Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 15 ақпандағы № 636 Жарлығы.
2. "Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі жалпыұлттық басымдықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 ақпандағы № 520 Жарлығы.
3. "Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 16 қыркүйектегі № 353 Жарлығы.
4. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысы.
5. Мемлекет басшысының 2012 жылғы 14 желтоқсандағы "Қазақстан-2050" Стратегиясы: қалыптасқан мемлекеттің жаңа саяси бағыты" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
6. Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауы.
Тұжырымдаманы әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Тұжырымдаманы іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі;
жергілікті атқарушы органдар

Глава 2. Направление 2. Экономическое стимулирование мер по снижению профессионального риска
Глава 3. Направление 3. Развитие профессиональных компетенций и научного потенциала в сфере охраны труда
Глава 4. Направление 4. Повышение эффективности контроля и мониторинга в сфере охраны труда
Раздел 6. Целевые индикаторы и ожидаемые результаты
Приложение: План действий по реализации Концепции безопасного труда Республики Казахстан на 2024 – 2030 годы
Раздел 1. Паспорт
Наименование
Концепция безопасного труда Республики Казахстан на 2024 – 2030 годы (далее – Концепция)
Основания для разработки
1. Указ Президента Республики Казахстан от 15 февраля 2018 года № 636 "Об утверждении Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан".
2. Указ Президента Республики Казахстан от 26 февраля 2021 года № 520 "Об Общенациональных приоритетах Республики Казахстан до 2025 года".
3. Указ Президента Республики Казахстан от 16 сентября 2023 года № 353 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
5. Послание Главы государства народу Казахстана от 14 декабря 2012 года "Стратегия "Казахстан-2050": новый политический курс состоявшегося государства".
6. Послание Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана".
Государственный орган, ответственный за разработку Концепции
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Государственные органы, ответственные за реализацию Концепции
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка;
местные исполнительные органы.

4. Іске асыру мерзімдері
2024 – 2030 жылдар
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
Еңбекті қорғау саласындағы қазіргі жағдай салалық немесе өңірлік деңгейде талданатын және өндірістік жарақаттануды (бұдан әрі – ӨЖ), кәсіптік ауруды (бұдан әрі – КА), еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті (бұдан әрі – ЕЖЗҚ) жұмыстарды және тағы басқа да жағдайларды сипаттайтын арнайы көрсеткіштер негізінде айқындалады.
Соңғы үш жылда еліміздің еңбек ресурстарының өсуінде оң үрдістер байқалуда. Ресми статистика деректері бойынша жұмыспен қамтылған халық саны 3 %-ға ұлғайып, 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 8 965,5 мың адамды құрады, оның 6 830,9 мыңы (76,2 %) – жалдамалы жұмыскерлер. Сондай-ақ ЕЖЗҚ кәсіпорындарда соңғы үш жылда жұмыспен қамтудың 5,7 %-ға өскені байқалады, 2022 жылы ЕЖЗҚ жұмыстарда 491,1 мың адам, оның ішінде санитариялық-гигиеналық талаптарға сай келмейтін жағдайларда (шу мен діріл деңгейі жоғары, жұмыс аймағының газдануы мен шаңдануы жоғары деңгейде, температура режимі қолайсыз) 386,3 мың адам жұмыспен қамтылған, ауыр дене еңбегімен 102,7 мың адам және қауіпсіздік талаптарына сай келмейтін жабдықтарда 2,1 мың адам жұмыс істеуде, бұл тексерілген кәсіпорындар  жұмыскерлерінің  жалпы  санына  шаққанда  29,4 %-ды  құрайды (2022 жылы 1671,1 мың адам).
ЕЖЗҚ жұмыстарында жұмыс істейтін жұмыскерлер санын айқындайтын осыған ұқсас әдістеме Ресей Федерациясында (бұдан әрі – РФ) және Беларусь Республикасында қолданылатынын айта кеткен жөн, бұл ретте аталған елдерде, керісінше, осы санаттағы жұмыскерлер үлесі жыл сайын тиісінше 0,7 %-ға және 1,3 %-ға төмендегені байқалады.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – ҰСБ) деректеріне негізделген талдауы еңбек жағдайлары зиянды және басқа да қолайсыз жұмыстарда істегені үшін өтемақының кем дегенде бір түрі (қысқартылған жұмыс уақытының ұзақтығы, қосымша ақы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысы, сүт және (немесе) баламалы тамақ өнімдерін беру, емдік-профилактикалық тамақтану, зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы) белгіленген жұмыскерлер санының 11 %-ға өскенін және 2022 жылдың қорытындысы бойынша 680,1 мың адамды құрағанын көрсетті (2020 жылы – 672,3 мың алушы). Бұл ретте ЕЖЗҚ жұмыстарда жұмыс істейтін жұмыскерлер бір мезгілде бірнеше әлеуметтік кепілдік ала алады.
ЕЖЗҚ жұмыстарда жұмыс істейтін жұмыскерлер өңдеу өнеркәсібі (26,9 %), тау-кен өндіру өнеркәсібі (24,5 %), көлік және қоймалау (14,1%) кәсіпорындарында көп екені байқалады.

4. Сроки реализации
2024 – 2030 годы
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
Текущее состояние в сфере охраны труда определяется на основе специальных показателей, анализируемых на национальном, отраслевом или региональном уровнях и характеризующих производственный травматизм (далее – ПТ), профессиональную заболеваемость (далее – ПЗ), вредные и (или) опасные условия труда (далее – ВОУТ) и другие.
За последние три года наблюдается положительная тенденция роста трудовых ресурсов страны. По официальным данным статистики численность занятого населения увеличилась на 3 % и на 1 января 2023 года составила 8965,5 тыс. человек, из которых 6830,9 тыс. (76,2 %) – наемные работники. Также отмечается рост занятости на предприятиях с ВОУТ на 5,7 % за последние три года, в 2022 году во ВОУТ занято 491,1 тыс. человек, из которых в условиях, не отвечающих санитарно-гигиеническим требованиям (повышенный уровень шума и вибрации, повышенная загазованность и запыленность рабочей зоны, неблагоприятный температурный режим), трудятся 386,3 тыс. человек, занятые тяжелым физическим трудом – 102,7 тыс. человек и работающие на оборудовании, не отвечающем требованиям безопасности, – 2,1 тыс. человек, что составляет 29,4 % от общего числа работников обследованных предприятий (1671,1 тыс. человек в 2022 году).
Следует отметить, что идентичная методика определения численности работников, занятых во ВОУТ, применяется в Российской Федерации (далее – РФ) и Республике Беларусь, при этом в указанных странах, напротив, наблюдается ежегодное снижение доли по данной категории работников, в среднем на 0,7 % и 1,3 % соответственно.
Анализ на основе данных Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – БНС) показывает, что численность работников, которым за работу во вредных и других неблагоприятных условиях труда установлен хотя бы один вид компенсации (сокращенная продолжительность рабочего времени, дополнительно оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск, выдача молока и (или) равноценных пищевых продуктов, лечебно-профилактическое питание, доплаты за вредные и другие неблагоприятные условия труда), выросла на 11 % и по итогам 2022 года составила 680,1 тыс. (в 2020 году – 672,3 тыс. получателей). При этом один работник, занятый во ВОУТ, может быть одновременно получателем нескольких социальных гарантий.
Наибольшее число работников, занятых во ВОУТ, отмечается на предприятиях обрабатывающей промышленности (26,9 %), горнодобывающей промышленности (24,5 %), транспорта и складирования (14,1 %).

ЕЖЗҚ жұмыстарда істеу бойынша өңірлік бөліністе Қарағанды облысы (15,4 %), Павлодар облысы (10,5 %) және Маңғыстау облыстары (10,0 %) алдыңғы қатарда.
Жұмыс орнындағы кәсіптік тәуекел деңгейін сипаттайтын және кәсіпорындардағы еңбекті қорғаудың нақты жағдайын көрсететін ӨЖ көрсеткіштері қауіпсіз еңбектің негізгі индикаторлары болып табылады.
Ресми статистикалық ақпаратқа сәйкес 2022 жылдың қорытындысы бойынша еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалардан зардап шеккендердің саны 2020 жылмен салыстырғанда 20 %-ға ұлғайып, 2449 адамды құрады, оның ішінде қаза тапқандар – 205.
Халықаралық практикада өндірістік жарақаттану көрсеткіштерін салыстыру үшін, әдетте, олардың салыстырмалы шамасы қолданылады. Мысалы, Халықаралық еңбек ұйымы (бұдан әрі – ХЕҰ) 100000 жұмыскерге шаққанда жалпы және адам өліміне әкелген өндірістік жарақаттану деңгейі сияқты көрсеткішті (жиілік коэффициенті) қолданады.
2022 жылдың қорытындысы бойынша ресми статистикалық ақпарат негізінде есептелген жазатайым оқиғалардан зардап шеккендердің жиілік коэффициенті 100000 жұмыскерге шаққанда 44 адамды құрады (2020 жылғы ұқсас көрсеткіш – 39 адам). Алайда дамыған елдерде бұл көрсеткіш Қазақстанға қарағанда әлдеқайда жоғары, мысалы, Америка Құрама Штаттарында (бұдан әрі – АҚШ) – 900, Италияда – 1413, Германияда – 1505, Испанияда – 2347, Францияда – 2931, Финляндияда – 4025. Бұл ретте АҚШ – 5,3, Италия – 3,4 сияқты елдердегі 100000 жұмыскерге шаққанда жазатайым оқиғалардан қаза тапқандардың жиілік коэффициентін Қазақстан бойынша – 3,7 (2020 жылы 3,9) деңгейімен салыстыруға болса, мына елдердегі деңгейден жоғары: Францияда – 2,5, Испанияда – 1,9, Германияда – 0,7, Финляндияда – 0,7.
Сонымен қатар жарақаттану деңгейін дұрыс бағалау үшін адам өлімі болмаған және адам өлімімен аяқталмаған ӨЖ арасындағы арақатынасты бағалау маңызды, оны ХЕҰ жасырын жарақаттану көрсеткіші, яғни адам өлімі болмаған ӨЖ туралы есептілікті жасыру деңгейінің индикаторы ретінде пайдаланады. Мәселен, 2022 жылдың қорытындысы бойынша Қазақстанда жасырын жарақаттану 11:1 көрсеткішін құрады, бұл әлемнің дамыған елдерінің көрсеткіштерімен салыстырғанда айтарлықтай жоғары деңгейді көрсетеді, мысалы, Финляндияда – 5750:1, Германияда – 1811:1, Италияда – 548:1. Аталған проблеманың күшеюіне жеңіл дәрежедегі жазатайым оқиғалар бойынша өтемақы төлеу жауапкершілігінің сақтандыру компанияларынан жұмыс берушіге жүктеледі, жазатайым оқиға туралы хабарлау жауапкершілігінің төмендігі, жазатайым оқиғаларды тіркеу үшін жалпы ақпараттық дерекқордың болмауы, мемлекеттік бақылаудың кемшіліктері және басқа да жағдайлар ықпал етеді.

В региональном срезе по занятости во ВОУТ доминируют Карагандинская (15,4 %), Павлодарская (10,5 %) и Мангистауская области (10,0 %).
Ключевыми индикаторами безопасного труда являются показатели ПТ, которые характеризируют уровень профессионального риска на рабочем месте и отражают реальное состояние охраны труда на предприятиях.
Согласно официальной статистической информации по итогам 2022 года общая численность пострадавших при несчастных случаях, связанных с трудовой деятельностью, по сравнению с 2020 годом увеличилась на 20 % и составила 2449 человек, из них погибшие – 205.
В международной практике для сопоставления показателей производственного травматизма, как правило, применяются их относительные величины. К примеру, Международная организация труда (далее – МОТ) применяет такой показатель как уровень (коэффициент частоты) производственного травматизма общего и смертельного на 100000 работников.
По итогам 2022 года коэффициент частоты пострадавших от несчастных случаев, рассчитанный на основе официальной статистической информации, составил 44 человека на 100000 работников (аналогичный показатель в 2020 году составил 39). Однако в развитых странах коэффициент частоты пострадавших от несчастных случаев на 100000 работников гораздо выше чем в Казахстане, к примеру, в Соединенных Штатах Америки (далее – США) – 900, Италии – 1413, Германии – 1505, Испании – 2347, Франции – 2931, Финляндии – 4025. При этом коэффициент частоты погибших от несчастных случаев на 100000 работников в таких странах, как США – 5,3, Италия – 3,4 сопоставим с уровнем по Казахстану – 3,7 (3,9 в 2020 году), но выше чем во Франции – 2,5, Испании –1,9, Германии – 0,7, Финляндии – 0,7.
Вместе с тем для правильной оценки уровня травматизма важно оценивать соотношение между несмертельным и смертельным ПТ, которое использует МОТ в качестве показателя скрытого травматизма, то есть индикатора уровня сокрытия отчетности о ПТ с несмертельным исходом. Так, по итогам 2022 года в Казахстане показатель скрытого травматизма составил 11:1, это высокий уровень в сравнении с показателями развитых стран мира, к примеру, в Финляндии – 5750:1, Германии – 1811:1, Италии – 548:1. Усилению этой проблемы способствуют перенесение компенсаторной ответственности по несчастным случаям с легкой степенью от страховых компаний на работодателя, низкая ответственность в случае несообщения о несчастном случае, отсутствие общей информационной базы данных для регистрации несчастных случаев, недостатки государственного контроля и другие.

Салалар бөлінісінде ӨЖ-ның ең жоғары деңгейі тау-кен өндіру (жазатайым оқиғалардан зардап шеккендердің/қаза тапқандардың жиілік коэффициенті 1000 жұмыскерге шаққанда – 1,9/0,12) және өңдеу өнеркәсібінде (тиісінше 1,2/0,07) байқалады. Тау-кен өндіру өнеркәсібі адам өлімімен аяқталатын, оның ішінде топтық жазатайым оқиғалардың нәтижесіндегі жоғары жарақаттану көрсеткіштерімен сипатталады. Республикада қаза тапқан 11 % және зардап шеккен 15 % жұмыскерлер кен және көмір өндірумен айналысқан. 2022 жылы барлық топтық жазатайым оқиғалардың 13 %-ы еліміздің ең үлкен көмір бассейні – Қарағанды облысында орын алды. Орта есеппен 4 жұмыскер әрбір осындай жағдайдың құрбаны болды.
Жасырын жарақат контексінде ең нашар көрсеткіштер құрылыс индустриясында (4:1) және ауыл шаруашылығында (4:1) байқалады, бұл еңбекті қорғаудың басқару жүйесінің (бұдан әрі – ЕҚБЖ) төмен деңгейде ұйымдастырылуымен түсіндіріледі. Тау-кен өндіру (21:1) және өңдеу өнеркәсібінде (21:1) неғұрлым төмен көрсеткіштер адам өлімімен аяқталмаған жарақаттардың сапалы тіркелуіне байланысты болды.
ӨЖ деңгейі жоғары өңірлер – Қарағанды облысы (жазатайым оқиғалардан зардап шеккендердің/қаза тапқандардың жиілік коэффициенті 1000 жұмыскерге шаққанда – 1,2/0,09), Ұлытау облысы (4,3 және тиісінше 0,03) және Шығыс Қазақстан облысы (1,0 және тиісінше 0,04). Жасырын жарақаттану бойынша ең нашар көрсеткіштер – Жетісу облысында (2:1), Батыс Қазақстан және Солтүстік Қазақстан облыстарында (4:1), Қызылорда облысында және Астана қаласында (5:1) байқалады.
ӨЖ-мен қатар қауіпсіз еңбектің маңызды индикаторы КА болып табылады.
ӨЖ мен КА ЕЖЗҚ жұмыстардың, оның ішінде санитариялық-гигиеналық нормативтерге сәйкес келмейтін еңбек жағдайларының, ауыр еңбектің  және  қауіпсіздік  талаптарына  сай  келмейтін  жабдықтар  мен  өзге  де жағдайлардың салдарынан туындайды. Үш жыл ішінде КА-дан зардап шеккендер саны 2020 жылғы 237-ден 2022 жылғы 657-ге дейін немесе 2,8 есеге артқан. 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 8 мыңнан астам адам кәсіптік патологиямен диспансерлік есепте тұр.  КА құрылымында өнеркәсіптік аэрозольдердің әсерінен туындаған аурулар  (40,4 %), жеке органдар мен жүйелердің функционалдық шамадан тыс жүктемесіне және шамадан тыс жүктемесіне байланысты аурулар (30,0 %), физикалық факторлардың әсеріне байланысты аурулар (23,8 %) және химиялық факторлардың әсерінен туындаған аурулар (4,2 %) басым, биологиялық факторлардың әсерінен туындаған аурулар аз (0,8 %).
Өңірлік бөліністе жағдайлардың 90 %-дан астамы тиесілі Қарағанды және Шығыс Қазақстан облысында жылдан-жылға КА-ның неғұрлым жоғары деңгейі тіркелуде. Бұл келеңсіз үрдіс республиканың барлық дерлік тау-кен және тау-кен байыту өнеркәсібінің аталған облыстарда шоғырлануымен түсіндіріледі.
Еңбекті қорғауды ұлттық басқару жүйесі
Қазақстанда қолданылатын ЕҚБЖ еңбекті қорғау, еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындау, кәсіптік тәуекелдерді басқару жөніндегі саясатты іске асыру бойынша өзара байланысты іс-шаралар кешені болып табылады. Кәсіптік тәуекелдерді басқаруда ЕҚБЖ-ның негізгі элементтерінің бірі ретінде кәсіптік тәуекелдерді сәйкестендіру мен бағалау, түзету шаралары, бақылау мен мониторинг қамтылған. Өз кезегінде кәсіптік тәуекелді бағалауда ұйымдағы науқасқа шалдығу мен өндірістік жарақаттану, ұжымдық және жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету туралы тәуекелдерді сәйкестендіру жөніндегі ақпаратты және статистикалық деректерді талдау негізінде кәсіптік тәуекел дәрежесін айқындау көзделген, яғни іс жүзінде жұмыс орнындағы еңбек жағдайларын бағалау құралы болып табылады.

В разрезе отраслей наиболее высокий уровень ПТ наблюдается в горнодобывающей (коэффициенты частоты пострадавших/ погибших от несчастных случаев на 1000 работников – 1,9/0,12) и обрабатывающей промышленности (1,2/0,07 соответственно). Горнодобывающая отрасль характеризуется высокими показателями травматизма со смертельным исходом, в том числе в результате групповых несчастных случаев. В среднем 11 % всех погибших и 15 % всех пострадавших работников в республике заняты на добыче руд и угля. В 2022 году 13 % всех групповых несчастных случаев произошло в Карагандинской области – самом большом угольном бассейне страны. Жертвами каждого такого случая стали в среднем 4 работника.
В контексте скрытого травматизма наихудшие показатели отмечаются в строительной отрасли (4:1) и сельском хозяйстве (4:1), что объясняется низким уровнем организации системы управления охраной труда (далее – СУОТ). В горнодобывающей (21:1) и обрабатывающей промышленности (21:1) более низкие показатели обусловлены качественной регистрацией несмертельных травм.
Регионами с высоким уровнем ПТ являются Карагандинская (коэффициенты частоты пострадавших/погибших от несчастных случаев на 1000 работников – 1,2/0,09), Ұлытау (4,3 и 0,03 соответственно) и Восточно-Казахстанская области (1,0 и 0,04 соответственно). Наихудшие показатели скрытого травматизма наблюдаются в таких областях, как Жетісу (2:1), Западно-Казахстанская, Северо-Казахстанская (4:1), Кызылординская и городе Астане (5:1).
Наряду с ПТ важным индикатором безопасного труда является ПЗ.
ПТ и ПЗ являются следствием работы в ВОУТ, в том числе условий труда, не соответствующих санитарно-гигиеническим нормативам, тяжелого труда, небезопасного оборудования и иных условий. Согласно официальной статистической информации за три года количество пострадавших от ПЗ увеличилось с 237 в 2020 году до 657 в 2022 году или в 2,8 раза. На 1 января 2023 года более 8 тыс. человек состоит на диспансерном учете с профессиональной патологией. В структуре ПЗ преобладают заболевания, вызванные воздействием промышленных аэрозолей (40,4 %), заболевания, связанные с функциональными перенапряжениями и перегрузками отдельных органов и систем (30,0 %), связанные с воздействием физических факторов (23,8 %) и вызванные воздействием химических факторов (4,2 %), меньше – вызванные воздействием биологических факторов (0,8 %).
В региональном разрезе наиболее высокий уровень ПЗ из года в год регистрируется в Карагандинской и Восточно-Казахстанской областях, на которые приходится более 90 % случаев. Данная негативная тенденция объясняется тем, что в указанных областях сосредоточена практически вся горнодобывающая и горно-обогатительная промышленность республики.
Национальная система управления охраной труда
Действующая в Казахстане СУОТ представляет собой комплекс взаимосвязанных мероприятий по реализации политики по охране труда, выполнению требований безопасности труда, управлению профессиональными рисками. Управление профессиональными рисками как один из ключевых элементов СУОТ включает в себя идентификацию и оценку профессиональных рисков, корректирующие меры, контроль и мониторинг профессионального риска. В свою очередь оценка профессионального риска предусматривает определение степени профессионального риска на основе анализа информации об идентификации рисков и статистических данных о заболеваемости и производственном травматизме в организации, обеспеченности средствами коллективной и индивидуальной защиты, то есть фактически является инструментом оценки условий труда на рабочем месте.

Еңбек жағдайларын бағалау, шын мәнінде, еңбекті қорғауды басқарудың қолданыстағы моделінің негізі болып табылады және Қазақстанда еңбек жағдайлары бойынша өндірістік объектілерді аттестаттау (бұдан әрі – ӨОА) не кәсіптік тәуекелдерді бағалау арқылы жүргізіледі. Заңнамалық тұрғыда бірінші рәсім 1986 жылы, екінші рәсім 2020 жылы енгізілді. Осылайша, еңбекті қорғау саласындағы мемлекеттік саясатта компенсаторлық басқарудан тәуекелге бағдарланған басқаруға көшу векторы белгіленген. Сондықтан кеңестік кезеңде енгізілген ӨОА біртіндеп жойылады, себебі бірдей (үлгілік) еңбек жағдайлары мен өндірістік процестер сол кезеңнің жоспарлы экономикасына тән болғандықтан, нарықтық экономиканың қазіргі жағдайында тәуекелдерді есепке алуды және әр жұмыс орнын саралауды талап етеді.
Кәсіптік тәуекелдерді бағалау (бұдан әрі – КТБ) рәсімінің ӨОА-дан айырмашылығы КТБ-да әрбір жұмыс орнының ерекшелігі ескеріліп, онда жұмыс істейтін жұмыскерлердің денсаулығына әсерін бағалауды қоса алғанда, тәуекелді бес көрсеткіш бойынша (еңбек жағдайларының зияндылығы, қауіптілігі, өндірістік жабдықтардың қауіпсіздігі, жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету және сырқаттанушылық) кешенді бағалау көзделетініне сайып келеді.
ӨАП-те тек өндірістік объектілер қамтылғандықтан, ӨОА кәсіпорынды жалпы бағалауға мүмкіндік бермейді, оны мемлекеттік бақылау мақсатында пайдалану, жұмыскерлерді жазатайым оқиғалардан сақтандыру тәсілдерін саралау кезінде сыныбын айқындау үшін пайдалануға болар еді.
2017 жылдан бастап мамандандырылған ұйымның құрамында аккредиттелген зертхананың болуы жөніндегі талаптардың енгізілуі ӨОА жүргізу сапасына қатысты проблеманы толық көлемде шешкен жоқ. Біліктілік талаптарының және ӨОА нәтижелері бойынша автоматтандырылған есептілікті ұйымдастырудың болмауы еңбек жағдайларының мемлекеттік мониторингін ұйымдастыруға және осы көрсетілген қызметті жосықсыз жеткізушілерді жедел анықтауға мүмкіндік бермейді.
Бұдан басқа, ӨОА ұлттық ЕҚБЖ-ның экономикалық компоненттерімен байланысының болмауымен сипатталады және жұмыс берушілерді еңбек жағдайларын жақсартуға экономикалық тұрғыдан ынталандыруға ықпал етпейді.
Негізі КТБ болып табылатын ЕҚБЖ-ның барлық компоненттері арасында байланыс орнатылған жағдайда ӨЖ және КА-ны төмендетудің оң әсері болады.
Сонымен қатар КТБ әдістемелік аппаратын:
еңбек жағдайларын сыныптау, өндірістік орта факторларының зияндылығы мен қауіптілігін, еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттығын бағалау;
зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың кумулятивтік және (немесе) ұштастырылған әсерін бағалау кезінде қолдану;
ерекше еңбек жағдайларында және ұжымдық жұмыс орындарында қолдану (ашық ауада, жерасты жұмыстары, биіктік жұмыстары және т.б.) бөлігінде күшейту қажет.
КТБ кәсіпорын қызметінің түрін ескеріп, жұмыс орындарының толық қамтылуын қамтамасыз етуге тиіс. Дамыған елдердің тәжірибесіне ұқсас, мысалы, өндірістік емес кәсіпорындар үшін әдіс қарапайым және қолжетімді болуы керек.
КТБ нәтижелері өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларының әсерін болғызбайтын және (немесе) барынша азайтатын жеке қорғану құралдарын (бұдан әрі – ЖҚҚ) таңдаған кезде ескерілуге тиіс. Өкінішке орай, кәсіптік тәуекелді ескерсек, ЖҚҚ салааралық нормаларына (бұдан әрі – нормалар) сәйкес ЖҚҚ таңдаудың қолданыстағы тәсілі өзекті болып табылмайды. Мысалы, ЖҚҚ зиянды фактор болмаған кезде беріледі немесе керісінше, егер нормаларда көзделмесе, берілмейді. Нормаларға сәйкес ықтимал зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың барлық спектрін қамту мүмкін емес. Бұдан басқа, нормаларда бірдей типтегі ЖҚҚ және ұқсас кәсіптер үшін киіп жүру мерзімдері бойынша айырмашылықтар бар, бұл қиындық туғызады және жұмыскерлерді заманауи да ыңғайлы ЖҚҚ-мен қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді.
Қауіпсіз еңбекті экономикалық қамтамасыз ету

Оценка условий труда, по сути, является основой действующей модели управления охраной труда и проводится в Казахстане посредством аттестации производственных объектов по условиям труда (далее – АПО) либо через оценку профессиональных рисков. Первая процедура была законодательно введена еще в 1986 году, вторая процедура – в 2020 году. Тем самым, в государственной политике в сфере охраны труда задан вектор по переходу от компенсаторного управления к риск-ориентированному. Поэтому введенная в советский период АПО будет постепенно исключена, так как одинаковые (типовые) условия труда и производственные процессы, характерные для плановой экономики того периода, в текущих условиях рыночной экономики требуют учета рисков и дифференциации для каждого рабочего места.
Отличие процедуры оценки профессиональных рисков (далее – ОПР) от АПО заключается в том, что ОПР предусматривает комплексную оценку риска по пяти показателям (вредность, опасность условий труда, безопасность производственного оборудования, обеспечение средствами индивидуальной защиты и заболеваемость) с учетом особенностей каждого рабочего места, включая оценку воздействия на здоровье занятых на нем работников.
АПО не позволяет дать общую оценку предприятию, которую можно было бы использовать в целях государственного контроля, определить класс при дифференциации подходов страхования работников от несчастных случаев, в связи с тем, что АПО охватывает только производственные объекты.
Внедрение с 2017 года требования по наличию в составе специализированной организации аккредитованной лаборатории не привело к полному решению проблемы качества проведения АПО. Отсутствие квалификационных требований и организации автоматизированной отчетности по результатам АПО не позволяет организовать государственный мониторинг условий труда и оперативно выявлять недобросовестных поставщиков данной услуги.
Кроме того, АПО характеризуется отсутствием связи с экономическими компонентами национальной СУОТ и не способствует экономическому стимулированию работодателей к улучшению условий труда.
Положительный эффект в снижении ПТ и ПЗ возможен при условии установления связи между всеми компонентами СУОТ, основа которой ОПР. Вместе с тем требуется усилить методический аппарат ОПР в части:
классификации условий труда, оценки вредности и опасности факторов производственной среды, тяжести и напряженности трудового процесса;
применения при оценке кумулятивного и (или) сочетанного воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов;
применения в особых условиях труда и коллективных рабочих местах (на открытом воздухе, подземные работы, высотные работы и тому подобное).
ОПР должна обеспечить полный охват рабочих мест с учетом вида деятельности предприятия. По аналогии с опытом развитых стран, к примеру, для непроизводственных предприятий методика может быть проще и доступнее.
Результаты ОПР должны учитываться при выборе средств индивидуальной защиты (далее – СИЗ), которые предотвращают и (или) минимизируют воздействие вредных и опасных факторов производственной среды. К сожалению, действующий подход к выбору СИЗ согласно межотраслевым нормам СИЗ (далее – нормы) не является релевантным с учетом профессионального риска. К примеру, СИЗ выдаются при отсутствии вредного фактора или наоборот их не выдают, если они не предусмотрены нормами. Согласно нормам невозможно охватить спектр всех вероятных вредных и (или) опасных производственных факторов. Кроме того, в нормах имеются различия по срокам носки для однотипных СИЗ и сходных профессий, что создает сложности и не позволяет обеспечить работников современными и комфортными СИЗ.
Экономическое обеспечение безопасного труда

Жұмыскерді еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру жүйесі (бұдан әрі – ЖОМС) кәсіпорындардағы еңбек жағдайларын жақсартудың тиімді экономикалық құралы болып табылады. Осы жүйе шеңберінде 2022 жылы төленген сақтандыру сыйлықақыларының көлемі 2020 жылғы көрсеткіштен 1,8 есеге артып, 66,6 млрд теңгені құрады, алайда сақтандыру төлемдерінің сыйлықақыларға арақатынасының динамикасы 2020 жылғы 13,6 %-дан 2022 жылы 9,3 %-ға дейін төмендеген. Сонымен қатар соңғы үш жылда кәсіпорындар  деңгейінде ӨЖ-дан материалдық салдары 2 есе өсіп, 2022 жылы 4,1 млрд теңгені немесе зардап шеккен бір адамға есептегенде 1,7 млн теңгені құрады.
Осылайша, зардап шеккен жұмыскерлерге өтемақы төлеуге байланысты қаржылық жүктемені сақтандыру ұйымдарынан жұмыс берушіге қайта бөлу жүргізілуде, бұл кәсіпорындар арасындағы ЖОМС-пен қамтудың төмендеуіне әкеледі, 2022 жылдың қорытындысы бойынша заңды тұлғалардың тек 32 %-нда ғана сақтандыру шарты болған. ЖОМС шарттарымен төмен қамтылу жұмыс берушілердің ЖОМС жүйесіне қызығушылық танытпауына байланысты. Осыған орай жұмыс берушінің қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етуге жұмсаған шығындары ескерілетін "бонус-малус" тиімді моделін енгізу қажет.
Біріншіден, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын (бұдан әрі – МКЗЖ) төлеуді, ЖОМС, ӨОА және КТБ бойынша шығыстарды, жауапты тұлғаларды оқыту мен олардың білімін тексеруді, ұжымдық қорғау құралдарын, ЖҚҚ, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар мен құрылғыларды, мерзімді медициналық қарап-тексеру мен куәландыруды және т.б. қоса алғанда, олардың тізбесін айқындау қажет. Екіншіден, сақтандырудың превентивті және оңалту бағдарламаларын қолдану шарттарын айқындау қажет. Үшіншіден, КТБ нәтижелерін ескере отырып, сақтандыру тарифіне қолданылатын түзету коэффициенттерінің мөлшерін айқындау қажет.
Қауіпсіз еңбекті қамтамасыз ету шығындарын талдау олардың басым бөлігі ЕЖЗҚ жұмыстарда істейтін жұмыскерлерге әлеуметтік кепілдіктер ("жеңілдіктер" және "өтемақылар") беруге байланысты екенін көрсетті. Осы мақсаттарға 2022 жылы 207,6 млрд теңгеден астам қаражат жұмсалды, бұл 2020 жылмен салыстырғанда 47 %-ға артық (141,5 млрд теңге). Жыл сайынғы МКЗЖ көлемі 2020 жылмен салыстырғанда 42,7 млрд теңгеден 69,8 млрд теңгеге дейін 1,6 есеге жуық өскен.
Барлық қолданылатын экономикалық құралдарды өзектілендіру және КТБ нәтижелерімен байланыстыру қажет. Еңбекті қорғау жөніндегі көрсетілген шараларды тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде іске асыру оларға берілетін әлеуметтік кепілдіктердің атаулылығы мен жүйелілігін ескере отырып, ЕЖЗҚ-да жұмыс істейтін жұмыскерлерді толық қамтуға, ал кәсіпорындарға өз кезегінде еңбек жағдайларын жақсартуға қаражат салудың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Оқыту және біліктілікті жоғарылату
Білікті кадрлардың тапшылығына, оқу орталықтарының оқыту сапасы үшін жауапкершілігінің болмауына байланысты қауіпсіз еңбекке үйретудегі кемшіліктер ӨЖ-нің негізгі себебі болды.

Эффективным экономическим инструментом улучшения условий труда на предприятиях является система обязательного страхования работника от несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью (далее – ОСНС). В рамках этой системы в 2022 году объем уплаченных страховых премий в 1,8 раза превысил показатель 2020 года и составил 66,6 миллиарда тенге, однако динамика соотношения страховых выплат к премиям снизилась с 13,6 % в 2020 году до 9,3 % в 2022 году. Вместе с тем за последние три года на уровне предприятий материальные последствия от ПТ выросли в 2 раза и в 2022 году составили 4,1 миллиарда тенге или в расчете на одного пострадавшего 1,7 миллиона тенге.
Тем самым идет перераспределение финансовой нагрузки, связанной с выплатой компенсаций пострадавшим работникам, от страховых организаций на работодателя, что приводит к низкому охвату ОСНС среди предприятий, по итогам 2022 года всего 32 % юридических лиц имели договор страхования. Низкий охват договорами ОСНС связан с незаинтересованностью работодателей в системе ОСНС. В связи с чем необходимо внедрение эффективной модели "бонус-малус", учитывающей затраты работодателя на обеспечение безопасного труда.
Во-первых, необходимо определить их перечень, включая уплату обязательных профессиональных пенсионных взносов (далее – ОППВ), расходы по ОСНС, АПО и ОПР, обучение и проверку знаний ответственных лиц, средства коллективной защиты, СИЗ, санитарно-бытовые помещения и устройства, периодический медицинский осмотр, освидетельствование и иные меры обеспечения безопасности труда. Во-вторых, определить условия применения превентивных и реабилитационных программ страхования.
В-третьих, определить размер поправочных коэффициентов к страховому тарифу с учетом результатов ОПР.
Анализ затрат на обеспечение безопасного труда показал, что они в большей части связаны с предоставлением социальных гарантий ("льгот" и "компенсаций") работникам, занятым во ВОУТ. На эти цели в 2022 году было направлено более 207,6 миллиарда тенге, что почти на 47 % выше, чем в 2020 году (141,5 миллиарда тенге). Ежегодный объем ОППВ по сравнению с 2020 годом вырос почти в 1,6 раза с 42,7 миллиарда тенге до 69,8 миллиарда тенге.
Необходимо все применяемые экономические инструменты актуализировать и увязать с результатами ОПР. Реализация указанных мер по охране труда на основе риск-ориентированного подхода позволит обеспечить полный охват работников, занятых во ВОУТ, с учетом адресности и системности предоставляемых им социальных гарантий, а предприятиям в свою очередь – повысить эффективность вложения средств на улучшение условий труда.
Обучение и повышение квалификации
Основной причиной ПТ являются недостатки в обучении безопасному труду, обусловленные дефицитом квалифицированных кадров, отсутствием ответственности учебных центров за качество обучения.

Жыл сайын әрбір 8-ші жазатайым оқиға қауіпсіз жұмыс әдістерін үйретудегі кемшіліктерге және қауіпсіздік техникасы ережелерінің бұзылуына байланысты болады. 2022 жылы 266 жұмыскер мамандардың қауіпсіздік техникасы бойынша жеткілікті дәрежеде оқытпай, нұсқама бермеуіне байланысты, оның ішінде басшылардың өздері мен кәсіпорындағы еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауға жауапты адамдардың жеткіліксіз дайындығына байланысты жарақат алған. Мемлекеттік бақылау нәтижесінде жұмыскерлерді оқыту мен нұсқама беруді ұйымдастыру бойынша 306 бұзушылық анықталды және бұл көрсеткіш арта түсуде (2020 жылы – 255 бұзушылық).
Сонымен қатар есепке алмау еңбекті қорғау жөніндегі мамандардың санын қадағалауға, олардың білімі мен кәсіптік даярлық деңгейіне баға беруге мүмкіндік бермейді.
Қазақстанда қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етуге жауапты адамдарды оқыту және біліктілігін жоғарылату жөніндегі көрсетілетін қызметтер нарығы жеткілікті дамыған, бірақ мемлекеттік бақылаудың тиісті деңгейде болмауына байланысты тиісті сапада мамандар даярлау қамтамасыз етілмеген. Жекелеген оқу ұйымдарының басшылары мен еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауға жауапты тұлғалардың біліктілігін арттыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер құнының айтарлықтай төмендегені байқалады, бұл көрсетілетін қызметтердің сапасы мен лекторлық құрамның біліктілігінің төмендігін жанама растайды. Сертификаттар оқытпай және білімін тексермей берілген жағдайлар кездесуде.
Еңбекті қорғау саласындағы проблема ретінде еңбекті қорғау жөніндегі мамандардың нашар дайындығын атап өтуге болады, көптеген кәсіпорындарда еңбекті қорғау қызметтері жоқ, олар еңбек заңнамасына сәйкес 50-ден астам жұмыскері бар өндірістік қызметті жүзеге асыратын ұйымдарда құрылуға тиіс. Штат саны 50 адамнан кем ұйымдарда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі маман лауазымы енгізілмейді және жауапты адамдар бекітілмейді. Егер 2020 жылы мемлекеттік еңбек инспекторлары өндірістік кәсіпорындарда еңбекті қорғау жөніндегі қызметтердің немесе жауапты тұлғалардың болмауы жөніндегі 31 фактіні анықтаса, 2022 жылы бұл көрсеткіш екі есеге ұлғайып, 71 бұзушылық тіркелген.
Ресми статистика деректері бойынша республикада 3638 ірі кәсіпорын жұмыс істейді, онда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінде орта есеппен 5 адам (нормативтерге сәйкес 2,5-тен 10 мөлшерлемеге дейін) және 18 мыңға жуық маман болуға тиіс. Сонымен қатар 2022 жылы "еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер" және "еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің маманы" кәсібі бойынша жұмыскерлердің нақты саны 2431 адамды құрады.
Республикада ӨОА жөніндегі мамандарды, еңбекті қорғау жөніндегі мемлекеттік және техникалық инспекторларды мақсатты түрде кәсіптік даярлау іс жүзінде жүзеге асырылмайды.

Ежегодно каждый 8-й несчастный случай происходит из-за недостатков в обучении безопасным приемам работ и нарушения правил техники безопасности. В 2022 году 266 работников получили травмы в связи с тем, что не были в достаточной мере обучены и проинструктированы специалистами по технике безопасности, в том числе в связи с недостаточной подготовкой самих руководителей и лиц, ответственных за безопасность и охрану труда на предприятии. В результате государственного контроля было выявлено 306 нарушений по организации обучения и инструктажа работников и данный показатель имеет тенденцию роста (в 2020 году – 255 нарушений).
Одновременно отсутствие учета не позволяет отследить количество специалистов по охране труда, дать оценку уровню их образования и профессиональной подготовки.
Рынок услуг по обучению и повышению квалификации лиц, ответственных за обеспечение безопасного труда, в Казахстане развит достаточно, но ввиду отсутствия должного уровня государственного контроля не обеспечивает должного качества подготовки специалистов. Отмечается значительное занижение стоимости услуг по повышению квалификации руководителей и лиц, ответственных за безопасность и охрану труда, отдельными организациями обучения, что косвенно подтверждает низкое качество услуг и квалификации лекторского состава. Имеются случаи выдачи сертификатов без проведения самого обучения и проверки знаний.
В числе проблем в области охраны труда можно отметить слабую подготовку специалистов по охране труда, на многих предприятиях отсутствуют службы охраны труда, которые согласно трудовому законодательству должны создаваться в организациях, осуществляющих производственную деятельность, с численностью более 50 работников. Не вводится должность специалиста по безопасности и охране труда и не закрепляются ответственные лица в организациях со штатной численностью менее 50 человек. Если в 2020 году государственными инспекторами труда был выявлен 31 факт отсутствия служб или ответственных лиц по охране труда на производственных предприятиях, то в 2022 году этот показатель увеличился более чем вдвое, было зафиксировано 71 нарушение.
По данным официальной статистики в республике действует 3638 крупных предприятий, в которых службы безопасности и охраны труда должны состоять в среднем из 5 человек (в соответствии с нормативами от 2,5 до 10 ставок) и насчитывать около 18 тысяч специалистов. Вместе с тем в 2022 году фактическая численность работников по профессии "инженер по безопасности и охране труда" и "специалист службы по безопасности и охране труда" составила 2431 человек.
В республике практически не осуществляется целенаправленная профессиональная подготовка специалистов по АПО, государственных и технических инспекторов по охране труда.

Қазақстан Республикасында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша бакалаврларды, магистрлерді, сондай-ақ PhD докторларын даярлау "Тыныс-тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау" және "Өндірістегі еңбекті қорғау және гигиена" білім беру бағдарламалары бойынша даярлау бағыты шеңберінде жүзеге асырылады. Аталған білім беру бағдарламалары бакалавриат бағыты бойынша 26 жоғары кәсіптік білім беру ұйымында мәлімделді, оның ішінде магистратура – 16, докторантура – 2. Бұл ретте 2022 жылы жалпы Қазақстан бойынша осы мамандықтар бойынша: бакалавриатқа – 1210 адам, магистратураға – 51 адам, докторантураға – 5 адам оқуға түскен.
Осы салада білім алуға деген қызығушылықтың осыншама төмендігін және мемлекеттік білім беру грантын тек 297 талапкер ғана (24,5 %) пайдаланғанын, кәсіпорындар 2022 жылы оқуға түскен тек 12 студенттің ғана (1 %) оқу ақысын төлейтінін ескере отырып, мемлекеттік білім беру гранттарының көлемін ұлғайтуды қоса алғанда, еңбек қауіпсіздігі саласындағы мамандардың кәсіптерін дәріптеу жөнінде шаралар қабылдау, сондай-ақ кәсіпорындарды өз кадрларын даярлауды қаржыландыруға ынталандыру қажет.
Қашықтан оқыту технологиялары, оқу тренажерлары мен имитациялық модельдер енгізілмейінше оқу процесін одан әрі жетілдіру мүмкін емес.
Еңбекті қорғау саласындағы ғылым жеткілікті дәрежеде дамымаған. Қазір бір ғана ғылыми ұйым бар – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбекті қорғау жөніндегі республикалық ғылыми-зерттеу институты (бұдан әрі – ЕҚРҒЗИ), ол негізінен аса маңызды және жедел мемлекеттік міндеттерді іске асыруға байланысты қолданбалы ғылыми зерттеулермен айналысады. Ал еңбекті қорғау саласындағы іргелі зерттеулер тұрақты және үздіксіз қаржыландыру тетігінің болуын болжайтын кешенді және жүйелі тәсілді талап етеді. Сондай-ақ мемлекеттік емес ғылыми-зерттеу институттары базасында өнеркәсіп орындарының тапсырысы бойынша ғылыми зерттеулер жүргізілуде, бірақ мемлекеттік тіркеу мен ғылыми-техникалық сараптаманың болмауына байланысты олардың саны мен сапасын бағалау қиын. Ғылыми жарияланымдар мен олардың әлемдік ғылымға қосқан үлесі бойынша ғылыми негізді қалыптастыру, дәйексөзді пайдалану динамикасын қарқыны қадағалау қиындау.
Жалпы еңбекті қорғауға қатысты қызметті регламенттеу жөніндегі халықаралық тәжірибені ескере отырып, оқу сапасын арттыруға және елдегі ғылыми әлеуетті дамытуға ықпал ететін шаралар қабылдау қажет.
Еңбекті қорғау саласындағы мониторинг және бақылау
Қауіпсіз еңбек көрсеткіштерінің статистикалық және ведомстволық есебі мониторингтің маңызды элементі болып табылады. Зиянды және басқа да қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлер санының статистикалық есебі зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың шектеулі спектрі бойынша жүргізіледі. КТБ енгізу бойынша ағымдағы жағдайды ескере отырып, қолданылатын әдіснаманы өзектілендіру қажет. Ведомстволық есеп қол еңбегімен жүргізіледі, деректерді үнемі жинау және жаңарту талап етіледі және ресми статистика деректерінде айтарлықтай алшақтықтар бар.
Республикада өндірістегі жазатайым оқиғаларды, еңбек жағдайларын, кәсіпорындардағы ӨОА және КТБ нәтижелерін тіркеу, тергеу және есепке алуды мониторингтеу ақпараттық-талдамалық қамтамасыз етілмеген. Пайдаланылатын "Еңбекті қорғау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі мемлекеттік органдардың дерекқорларымен интеграцияланбаған. Мысалы, Еуропалық Одақ елдерінде OSH Barometer платформасында жасалғандай, еңбекті қорғау жағдайы туралы кез келген деректердің визуализациясы жоқ.
Осыған байланысты басқару шешімдері, жағдайды бағалау және шаралар қабылдау, профилактикалық жұмыстар үшін жеткілікті және сенімді ақпарат жоқ.
Қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етуде мемлекеттік, қоғамдық және ішкі бақылау арқылы іске асырылатын республикадағы еңбекті қорғау жай-күйіне мониторингтің рөлі маңызды. Өкінішке қарай, бақылаудың бұл түрлері арасында өзара байланыс пен бірлескен жұмыс жоқ.
Еңбекті қорғау саласындағы мемлекеттік бақылаудың тиімділігін жазатайым оқиғаларды тергеу нәтижелері бойынша алдын алу шараларының тетігін және мемлекеттік еңбек инспекторларын еңбек жөніндегі уәкілетті органның қарамағына беру есебінен басқарудың сатылы моделін енгізу арқылы арттыруға болады.
Еңбекті қорғау саласындағы қоғамдық бақылаудың тиімділігін Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 203-бабында көзделген Өндірістік кеңестің мәртебесін арттыру, әлеуметтік диалогты күшейту және техникалық инспекторлардың құзыретін кеңейту есебінен арттыруға болады.
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы ішкі бақылаудың тиімділігін шарттық қатынастар шеңберінде тапсырыс берушіден мердігерге дейін сатылы бақылауды жүзеге асыру бойынша құрылыс саласы кәсіпорындарының оң тәжірибесін тарату саласын кеңейту арқылы арттыруға болады.

Подготовка бакалавров, магистров, а также докторов PhD по вопросам безопасности и охраны труда в Республике Казахстан осуществляется в рамках направлений подготовки "Гигиена и охрана труда на производстве" по образовательным программам: "Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды" и "Гигиена и охрана труда на производстве". Данные образовательные программы заявлены по направлению бакалавриата в 26-ти организациях высшего профессионального образования, в том числе магистратуры – в 16-ти из них, докторантуры – в 2-х. При этом в 2022 году в целом по Казахстану на данные специальности поступило: на бакалавриат – 1210 человек, в магистратуру – 51 человек, в докторантуру – 5 человек.
Учитывая такой низкий интерес к получению образования в данной сфере, и то, что государственным образовательным грантом воспользовались лишь 297 абитуриентов (24,5 %), предприятия оплачивают обучение лишь 12 поступивших (1 %) в 2022 году студентов, следует принять меры по популяризации профессий специалистов в области безопасности труда, включая увеличение объемов государственных образовательных грантов и заказов, а также стимулирование предприятий на финансирование подготовки собственных кадров.
Дальнейшее совершенствование учебного процесса невозможно без внедрения дистанционных технологий, учебных тренажеров и имитационных моделей.
Наука в сфере охраны труда развита в недостаточной степени. Имеется лишь одна научная организация – Республиканский научно-исследовательский институт по охране труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – РНИИОТ), который занимается прикладными научными исследованиями, связанными в основном с реализацией важнейших и оперативных государственных задач. Тогда как фундаментальные исследования в сфере охраны труда требуют комплексного и системного подхода, что предполагает наличие механизма устойчивого и непрерывного финансирования. Также выполняются научные исследования по заказу промышленных предприятий на базе негосударственных научно-исследовательских институтов, но в связи с отсутствием государственной регистрации и научно-технической экспертизы их численность и качество оценить сложно. Затруднительно сформировать научный задел по научным публикациям и их вкладу в мировую науку, отследить динамику цитируемости.
В целом с учетом международного опыта по регламентации деятельности, относящейся к охране труда, необходимо принять меры, способствующие повышению качества обучения и развитию научного потенциала в стране.
Мониторинг и контроль в сфере охраны труда
Важным элементом мониторинга является статистический и ведомственный учет показателей безопасного труда. Статистический учет численности работников, занятых во вредных и других неблагоприятных условиях труда, ведется по ограниченному спектру вредных и опасных производственных факторов. С учетом текущей ситуации по внедрению ОПР необходимо актуализировать применяемую методологию. Ведомственный учет реализуется в ручном формате, требует постоянного сбора и обновления данных и имеет значительные расхождения с данными официальной статистики.
В республике отсутствует информационно-аналитическое обеспечение для мониторинга регистрации, расследований и учета несчастных случаев на производстве, условий труда, результатов АПО и ОПР на предприятиях. Используемая автоматизированная информационная система "Охрана труда" не интегрирована с базами данных государственных органов. Отсутствует визуализация каких-либо данных о состоянии охраны труда, как например, это делается в странах Европейского союза на платформе OSH Barometer.
В этой связи нет достаточной и достоверной информации для управленческих решений, оценки ситуации, принятия мер и профилактической работы.
Важная роль в обеспечении безопасного труда отводится мониторингу состояния охраны труда в республике, который реализуется посредством государственного, общественного и внутреннего контроля. К сожалению, между этими видами контроля отсутствуют взаимосвязь и совместная работа.
Повысить эффективность государственного контроля в сфере охраны труда можно за счет внедрения механизма предупреждающих мер по результатам расследования несчастных случаев и вертикальной модели управления за счет передачи государственных инспекторов труда в подчинение уполномоченного государственного органа по труду.
Повысить эффективность общественного контроля в сфере охраны труда возможно за счет повышения статуса Производственного совета, предусмотренного статьей 203 Трудового кодекса Республики Казахстан, усиления социального диалога и расширения компетенции технических инспекторов.
Повысить эффективность внутреннего контроля в сфере безопасности и охраны труда возможно путем расширения сферы распространения положительной практики предприятий строительной отрасли по осуществлению вертикального контроля от заказчика до подрядчика в рамках договорных отношений.

3-бөлім. Халықаралық тәжірибеге шолу
ХЕҰ-ның еңбекті қорғау саласындағы "Еңбекті қорғау – профилактика мақсатындағы жаһандық іс-қимыл" (Occupational Safety and Health – Global Action for Prevention: OSH GAP) флагмандық бағдарламасы, ХЕҰ-ның 2022 – 2025 жылдарға арналған еңбекті қорғау жөніндегі жаһандық стратегиясы және стратегиялық пайым: ХЕҰ-2025, Еуропалық еңбекті қорғау комиссиясының 2021 – 2027 жылдарға арналған стратегиялық негіздемелік бағдарламасы Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) елдерінің еңбекті қорғау жөніндегі ұлттық стратегияларының іргетасы болды.
ХЕҰ-ның еңбекті қорғау саласындағы стратегиялық құжаттарының негізгі міндеті – жұмысқа байланысты өлім-жітім, жарақаттар мен аурулардың санын нақты қысқарту мақсатында жаһандық ауқымда алдын алу мәдениетін құруға жәрдемдесу.
ЭЫДҰ мен Еуроазиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – ЕАЭО) көптеген елдерінде еңбекті қорғау саласында жүргізіліп жатқан реформаларда мыналар көзделген:
1. Еңбекті қорғау саласындағы қауіптер мен тәуекелдер профилактикасы, еңбекті қорғауды басқаруда тәуекелге бағдарланған тәсілді қолдану.
Әрбір жұмыс орнының еңбек жағдайлары мен кәсіптік тәуекелдерін бағалау рәсімдерін барлық жұмыс берушілер орындауға міндетті және ол жүйелі сипатта. Еуропалық Одақ елдерінде кәсіптік тәуекелдерді бағалау барлық саладағы және өлшемдегі кәсіпорындар үшін міндетті рәсім болып табылады және тиісті профилактикалық шараларды әзірлеуді, тәуекелдерді бағалау рәсімдерінің тиімділігі мен құжаттауды қамтиды. Бағалауды жүргізу әдісі ғана әртүрлі. Бағалау нәтижелері қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша басқарушылық шешімдерді талдау және қабылдау үшін негіз болады. Мысалы, Еуропалық еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау агенттігінің (OSH Barometer) онлайн-платформасының ресми деректеріне сәйкес профилактикалық шараларды күшейту және жұмыс орындарында кәсіптік тәуекелдерді азайту есебінен өндірістегі жазатайым оқиғалардан зардап шеккендердің жиілік коэффициентін төмендетудің орташа жылдық қарқыны 4,8 %-ды құрады, бұл ретте, ол Испанияда 8,2 %, Германияда 5,3 %, Аустрияда 3,7 %-ды құрайды.
Мемлекеттік органдар нормалар мен стандарттарға сәйкестік тұрғысынан сараптама жүргізеді. Оңтүстік Кореяда сараптаманы Кореяның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау агенттігі жүзеге асырады, кәсіпорын жұмысын оң деп тану қауіпсіздік пен денсаулықты тексеруден босатады, сондай-ақ әртүрлі жеңілдіктері болады (20 %-ға дейін сақтандыру кезіндегі жеңілдіктер, субсидиялар, гранттар мен өндірістік жарақаттанудың алдын алу құралдарын жақсартуға қарыздар және т.б.).
ЕАЭО елдері арасында РФ-да 2022 жылдан бастап КТБ барлық жұмыс берушілер үшін міндетті рәсімге айналды және КТБ жүргізбегені үшін айыппұлдар түріндегі әкімшілік жауапкершілік көзделген.
Еңбек қатынастарының барлық қатысушылары үшін медициналық кәсіптік тексеру және оңалту шараларын орындау бойынша ұсыныстар міндетті болып табылады. Ұжымдық және жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету жұмыскерлердің ажырамас құқығы және жұмыс берушінің міндеті. Тиісінше, Еуропа елдерінде, АҚШ пен Канадада ЖҚҚ және ұжымдық қорғану құралдарымен қамтамасыз ету тәртібі әрбір жұмыс орнының кәсіптік тәуекелін бағалау нәтижелеріне негізделеді.
ЕАЭО елдеріндегі реттеуші нормаларды реформалау кезінде ЖҚҚ таңдаудың ұқсас векторы межеленген.

Раздел 3. Обзор международного опыта
Фундаментом национальных стратегий по охране труда стран Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) является флагманская программа МОТ в сфере охраны труда "Охрана труда –глобальные действия в целях профилактики" (Occupational Safety and Health - Global Action for Prevention: OSH GAP), Глобальная стратегия по охране труда МОТ на 2022 – 2025 годы и стратегическое видение: МОТ-2025, Стратегическая рамочная программа Европейской комиссии по охране труда на 2021 – 2027 годы.
Основная задача стратегических документов МОТ в области охраны труда – содействовать созданию в глобальных масштабах культуры профилактики с целью добиться реального сокращения количества смертей, травм и заболеваний, связанных с работой.
Проводимые реформы в сфере охраны труда большинства стран ОЭСР и Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) предусматривают:
1. Профилактику опасностей и рисков в сфере охраны труда, применение риск-ориентированного подхода в управлении охраной труда.
Процедуры оценки условий труда и профессиональных рисков каждого рабочего места обязательны к выполнению всеми работодателями и имеют систематичный характер. В странах Европейского союза оценка профессиональных рисков является обязательной процедурой для предприятий всех отраслей и размерности и включает в себя разработку соответствующих профилактических мер, контроль их эффективности и документирование процедуры оценки рисков. Различен лишь метод проведения оценки. Результаты оценки являются основой для анализа и принятия управленческих решений по обеспечению безопасных условий труда. К примеру, согласно официальным данным онлайн-платформы Европейского агентства по безопасности и охране труда (OSH Barometer) за счет усиления профилактических мер и снижения профессиональных рисков на рабочих местах среднегодовой темп снижения коэффициента частоты пострадавших от несчастных случаев на производстве составил 4,8 %, при этом в Испании – 8,2 %, Германии – 5,3 %, в Австрии – 3,7 %.
Государственными органами осуществляется экспертиза на соответствие нормам и стандартам. В Южной Корее экспертиза осуществляется Корейским агентством по безопасности и гигиене труда, положительное признание предприятия освобождает от проверок безопасности и здоровья, а также влечет за собой различные льготы (скидки при страховании до 20 %, субсидии, гранты и займы для улучшения средств предотвращения производственного травматизма и другое).
Среди стран ЕАЭС в РФ ОПР с 2022 года стала обязательной процедурой для всех работодателей и за непроведение ОПР предусматривается административная ответственность в виде штрафов.
Обязательными для всех участников трудовых отношений являются медицинские профессиональные осмотры и рекомендации по выполнению реабилитационных мер. Обеспечение средствами коллективной и индивидуальной защиты – неотъемлемое право работников и обязанность работодателя. Соответственно в европейских странах, США и Канаде порядок обеспечения СИЗ и средствами коллективной защиты основывается на результатах оценки профессионального риска каждого рабочего места.
Аналогичный вектор в выборе СИЗ задан при реформировании регуляторных норм в странах ЕАЭС.

Халықаралық нормалардың, қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етумен тығыз байланыста және соған бағдарлана отырып ұлттық саясат шараларымен ұштасуы тиімділікке қол жеткізуге мүмкіндік береді, бұл еңбекті қорғауды басқару жүйесі анағұрлым дамыған елдерге тән. Мысалы, ХЕҰ-ның "Шахталардағы еңбек қауіпсіздігі және гигиенасы туралы" № 176 конвенциясы (1995 жыл) көмір өндіру және өңдеу саласында озық 34 елде, оның ішінде АҚШ, Германия, Оңтүстік Африка, Польша, Ресей елдерінде ратификацияланған.
2. Мыналар арқылы жұмыс берушілерді еңбек жағдайларын жақсарту жөніндегі шараларды қабылдауға экономикалық ынталандыру:
мультифакторлық талдау негізінде икемді сақтандыру тарифтерін белгілеу (жарақаттану статистикасы, әрбір кәсіпорынның жұмыс ортасының жағдайы және кәсібі мен қызмет саласы бойынша кәсіптік тәуекел деңгейі). Мысалы, Беларусь Республикасында бюджеттік ұйымдар мен өзге де сақтандырушылар үшін сараланған сақтандыру тарифі белгіленген, сақтандыру тарифіне жеңілдіктер мен үстемеақылар жүйесі қолданылады, мүгедектер  мен зейнеткерлер қоғамдық бірлестіктері, жұмыс істейтіндердің кемінде    50 %-ы мүгедектер мен зейнеткерлер  болып табылатын ұйымдар үшін сақтандыру тарифінен 50 % мөлшерінде сақтандыру сыйлықақысын төлеу жөніндегі жеңілдік көзделген. РФ-да еңбекті қорғау жағдайына, еңбек жағдайларын арнайы бағалау нәтижелері туралы мәлімет пен медициналық тексерулердің нәтижелері туралы мәліметтерге негізделген сақтандыру тарифтеріне жеңілдіктер мен үстемеақыларды есептеу әдістемесі қолданылады (сақтанушының алдыңғы үш жылдағы қызметінің нәтижелері бойынша белгіленген сақтандыру тарифінің (40 %-ынан аспайды). Еңбек жағдайларына арнайы бағалау жүргізген (2-8 %) және жүргізбеген (6-9 %) кездегі тарифтер бойынша қосымша жарналар белгіленді;
сақтандыру жарналары есебінен өндірістік жарақаттанудың алдын алу жөніндегі шараларды қаржыландыру. Осы мақсаттарға ЭЫДҰ елдерінде сақтандыру қорының 2-17 %-ы алдын алу шараларына, оның ішінде жұмыскерлерді оқытуға, кәсіптік тәуекелдерді бағалауға, ЕЖЗҚ енгізуге, ұжымдық қорғану құралдары мен ЖҚҚ сатып алуға, құжаттама әзірлеуге т.б. жұмсалады. Мысалы, АҚШ-та федералдық деңгейде сақтандыру қаражаты есебінен оңалту бағдарламаларында қажетіне қарай физикалық оңалту, қайта даярлауды қамтамасыз ету, білім беру курстары, зақым алған кезде жұмыс орнын ауыстыру, лайықты жұмыс іздестіру көзделген. Германияда жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардан міндетті сақтандыру басталғанға дейінгі және одан кейінгі сақтандыру жағдайының профилактикасын; оңалтуды (медициналық, кәсіптік және әлеуметтік); келтірілген залалдың орнын толтыруды (ақшалай төлемдер), еңбекке жарамсыздық бойынша жәрдемақыны немесе біржолғы жәрдемақыны қамтамасыз етеді. РФ-да Әлеуметтік сақтандыру қорының қаражаты есебінен алдын алу шаралары ішінара төленуі мүмкін, олардың тізбесі жыл сайын ұйымның өткен жылы аударған сақтандыру сыйлықақысының 20 %-ынан аспайтын мөлшерінде бекітіледі;

Сочетание международных норм с мерами национальной политики в тесной связи и ориентации на обеспечение безопасного труда позволяет достичь максимального эффекта, что характерно для стран с наиболее развитой системой управления охраной труда. К примеру, Конвенция МОТ № 176 "О безопасности и гигиене труда на шахтах" (1995 год) ратифицирована 34 странами, являющимися ведущими в области добычи и переработки угля, в том числе США, Германией, Польшей, Россией.
2. Экономическое стимулирование работодателей к принятию мер по улучшению условий труда через:
установление гибких страховых тарифов на основе мультифакторного анализа (статистики травматизма, условий рабочей среды и уровня профессионального риска по профессии и сфере деятельности каждого предприятия). К примеру, в Республике Беларусь установлен дифференцированный страховой тариф для бюджетных организаций и иных страхователей, действуют системы скидок и надбавок к страховому тарифу, предусмотрена льгота по уплате страхового взноса в размере 50 % от страхового тарифа для общественных объединений инвалидов и пенсионеров, организаций, в которых работает не менее 50 % инвалидов и пенсионеров. В РФ действует методика расчета скидок и надбавок к страховым тарифам (не более 40 % от установленного страхового тарифа по итогам деятельности страхователя за три предшествующих года), исходя из состояния охраны труда, сведений о результатах специальной оценки условий труда и сведений о результатах медицинских осмотров. Установлены дополнительные взносы по тарифам при проведении (2-8 %) и не проведении (6-9 %) специальной оценки условий труда;
финансирование мер по предупреждению производственного травматизма за счет страховых взносов. На эти цели в странах ОЭСР 2-17 % от страхового фонда направляется на превентивные меры, в том числе обучение работников, оценку профессиональных рисков, внедрение СУОТ, приобретение средств коллективной защиты и СИЗ, разработку документации и т.д. К примеру, в США на федеральном уровне программы реабилитации за счет страховых средств предусматривают, в случае необходимости, обеспечение физической реабилитации, переподготовку, образовательные курсы, смену рабочего места при получении увечий, поиск подходящей работы. В Германии обязательное страхование от несчастных случаев и профессиональных заболеваний обеспечивает профилактику до наступления страхового случая и после него; реабилитацию (медицинскую, профессиональную и социальную); компенсацию причиненного ущерба (денежные выплаты), пособие по нетрудоспособности или единовременное пособие. В РФ за счет средств Фонда социального страхования могут быть частично оплачены предупредительные меры, перечень которых ежегодно утверждается в размере не более 20 % страховых взносов, перечисленных организацией за предыдущий год;

еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстар үшін кепілдіктерді саралау және еңбек жағдайларына байланыстыру. Мысалы, Францияда тәуекел санатына қарай зиянды еңбек жағдайлары үшін 0,5 %-дан 2 %-ға дейінгі жоғарылату коэффициенттері қолданылады.
АҚШ-та 16 фактор тізбесі негізінде қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істегені үшін мөлшерлемесінің 8 %-ынан 25 %-ына дейінгі үстемеақы көзделген. Германияда жалақыға берілетін үстемеақыны айқындау және оның мөлшерін белгілеу ұжымдық шарттармен немесе жұмыс берушілер мен кәсіподақтар арасындағы келісімдермен реттеліп, ол 5 %-дан 15 %-ға дейінгі мөлшерде болады. РФ мен Беларусь Республикасында арнайы бағалау мен аттестаттау нәтижелері жоғарылатылған еңбекақы белгілеуге, сүт және емдік-профилактикалық тамақ беруге, сондай-ақ қысқартылған жұмыс күні және қосымша демалыс түріндегі сараланған кепілдіктер беруге (еңбек жағдайларының сыныбына қарай) негіз болады. Жапонияда су астындағы және денсаулыққа қауіп төндіретін басқа да жұмыстармен айналысатын адамдар үшін қысқартылған жұмыс уақыты белгіленеді.
3. Еңбекті қорғау саласындағы ғылым мен білімді дамыту, стратегиялық әріптестікті нығайту, білім базасын кеңейту, еңбекті қорғау саласында жұмыс істейтін мамандарға, мекемелерге және басқа да барлық деңгейлердегі құрылымдарға әдіснамалық қолдау көрсету.
Халықаралық практика еңбекті қорғау саласындағы мамандарды үздіксіз оқыту; теория мен практиканың өзара байланысы (дуальді оқыту); оқытудың бейімделгендігі; ұлттық еңбекті қорғауды басқару жүйелеріне: ғылымды дамыту, әдіснамалық қолдау, білім алушыларды санаттарға бөлу және сертификаттау (лекторлардың, сарапшылардың, мамандардың тізімдерін/тізілімдерін/тізбелерін жүргізу), сапаны бақылау бөлігінде мемлекеттің белсенді қатысуы; еңбекті қорғау саласына мүдделі қатысушылардың өзара жауапкершілігі қағидаттарына негізделеді.
ЭЫДҰ елдерінің көпшілігінде еңбекті қорғау саласындағы оқыту мемлекет тарапынан қатаң регламенттеліп, оларды мамандандырылған институттар мен ғылыми орталықтар іске асырады және сақтандыру жарналары есебінен қаржыландырылады.
АҚШ-та оқытуды ұйымдастыру мен жүргізудің шектеулі құқығы қолданылады, Ұлттық еңбекті қорғау институты (NIOSH) Білім беру және зерттеу орталықтарының тізілімін жүргізеді, қауіпсіздік техникасы және еңбек гигиенасы саласындағы кәсіпқойларға арналған білім беру бағдарламалары қаржыландырылады, университеттерге оқу гранттары бөлінеді, мамандарды оқытып шығарудың 50 %-дан астамы үйлестірілген.
Германияда курстар өткізетін оқу орындары міндетті лицензиялаудан өтеді.
Оңтүстік Кореяда Кореяның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау агенттігінің (KOSHA) тәуекелдерді бағалау бойынша тегін оқытуы мемлекеттік деңгейде қарастырылған.
Сингапурда еңбекті қорғау мәселелері бойынша шеберлік сыныптары немесе қашықтық форматы түріндегі оқыту Еңбек министрлігі жанындағы оқу орталықтарында жүргізіледі.
Канадада Қауіпсіздік кеңесінің жұмысы тәуекелдерді басқару және тәуекелді азайту стратегиясын іске асыруға байланысты жұмыскерлер үшін тәуекелдерді басқару бағдарламалары бойынша онлайн-оқыту жүргізеді. Финляндияда еңбекті мемлекет деңгейінде қорғау саласындағы оқытуды Финляндия Өндірістегі денсаулық сақтау институты қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді оқу бағдарламалары базасында жүргізеді.

дифференциацию и привязку гарантий за работу во вредных и (или) опасных условиях труда к условиям труда. К примеру, во Франции действуют повышающие коэффициенты за вредные условия труда от категории риска, которые составляют от 0,5 до 2 %.
В США предусмотрена надбавка за работу в опасных условиях труда на основе перечня 16 факторов, которая варьируется от 8 до 25 % от ставки. В Германии определение и размер надбавок к заработной плате регулируются коллективными договорами или соглашениями между работодателями и профсоюзами, варьируется от 5 до 15 %. В РФ и Республике Беларусь результаты специальной оценки и аттестации являются основанием установления повышенной оплаты труда, предоставления молока и лечебно-профилактического питания, а также дифференцированного (в зависимости от классов условий труда) предоставления гарантий в виде сокращенного рабочего времени и дополнительного отпуска. В Японии устанавливается сокращенное время работы для лиц, занятых на подводных и других работах, сопряженных с риском для здоровья.
3. Развитие науки и образования в сфере охраны труда, укрепление стратегического партнерства, расширение базы знаний, оказание методологической поддержки специалистов, учреждений и других структур, работающих в области охраны труда, на всех уровнях.
Международная практика основывается на принципах непрерывности обучения специалистов в сфере охраны труда; взаимосвязи теории и практики (дуальное обучение); адаптивности обучения; активного государственного участия в национальных системах управления охраной труда в части: развития науки, методологической поддержки, категорирования и сертификации обучаемых (ведение списков/реестров/перечней лекторов, экспертов, специалистов в сфере охраны труда), контроля качества; взаимной ответственности заинтересованных участников сферы охраны труда.
Обучение в сфере охраны труда в большинстве стран ОЭСР строго регламентируется государством и реализуется специализированными институтами и научными центрами и финансируется за счет страховых взносов.
В США применяется ограничительное право организации и проведения обучения, Национальным институтом охраны труда (NIOSH) ведется реестр образовательных и исследовательских центров, финансируются программы образования для профессионалов в области техники безопасности и гигиены труда, распределяются гранты на обучение в университетах, координируется более 50 % выпуска специалистов.
В Германии учебные заведения, которые проводят курсы, проходят обязательное лицензирование.
В Южной Корее на государственном уровне предусмотрено бесплатное обучение по оценке рисков Корейским агентством по безопасности и гигиене труда (KOSHA).
В Сингапуре обучение в виде мастер-классов или дистанционного формата по вопросам охраны труда проводится в учебных центрах при Министерстве труда.
В Канаде Совет по безопасности проводит онлайн–обучение по программам управления рисками для работников, чья работа связана с управлением рисками и реализацией стратегии по снижению риска. В Финляндии обучение на уровне государства в области охраны труда ведет Финский институт охраны здоровья на производстве на базе краткосрочных и долгосрочных учебных программ.

Финляндия заңнамасына сәйкес еңбек қауіпсіздігі бойынша тиісті оқудан өткеннен кейін және Финляндияның еңбек қауіпсіздігі орталығында тіркелгеннен кейін Еңбек қауіпсіздігі картасын алуға болады. Ұлыбританияда қауіпсіздік және өнеркәсіптік гигиенасы саласындағы Кеңесшілер тізілімі енгізілген. Францияда айлық жалақы қорының 0,55 %-дан 0,8 %-ына дейінгі мөлшерін құрайтын біржолғы міндетті жарна түріндегі жұмыс берушілердің кәсіптік оқытуды қаржыландыру салымы белгіленген.
4. Еңбекті қорғау саласындағы мониторинг пен бақылау үшін цифрлық құралдарды қолдану. Мысалы, Еуропалық одақ елдерінде, еңбекті қорғаудың жай-күйі туралы ақпаратты өзектілендіруге және онлайн-режимде көруге арналған портал түріндегі цифрлық және интерактивті платформалар қолданылады. Статистикаға, сауалнамаларға және жалпыға қолжетімді мәліметтерге негізделген "Еңбекті қорғау барометрі" (OSH Barometer) сондай құралға мысал бола алады.
Беларусь Республикасында еңбекті қорғау саласындағы 12 мемлекеттік бақылау және мониторинг органдарынан тұратын өрістелген желі жұмыс істейді. Белоруссиядағы ірі және орта кәсіпорындардағы еңбек қауіпсіздігі жағдайы жаппай қадағалау әдісімен айқындалады, бұл зерттеу жиынтығында барлық бірліктер туралы ақпаратты жинау және алу дегенді білдіреді. Шағын кәсіпорындар үшін зерттеу жиынтығы бірліктерін кездейсоқ іріктеу қағидатына негізделген еңбек қауіпсіздігі жағдайын іріктеп бақылау көзделген.
РФ-да жұмыс беруші, бұдан бөлек, зардап шегушінің еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңі аяқталған соң жазатайым оқиғалардың алдын алу мақсатында өндірістегі жазатайым оқиғаның салдары мен қабылданған шаралар туралы ақпарат береді. Осылайша, мемлекеттік инспекцияда жазатайым оқиғаның салдары және оның қайталануына жол бермеу бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат болады.
АҚШ-та Еңбек статистикасы бюросы (BLS) жыл сайын Кәсіптік жарақаттар мен ауруларға (SOII) шолу жариялайды. Финляндияда өндірістегі жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулар туралы статистиканы жүргізетін, жұмыс берушілердің сақтандыру міндетін сақтауын бақылайтын Финляндияның жұмысшыларға өтемақы төлеу орталығының (TVK) ресми сайтында орналастырылатын жазатайым оқиғалар мен ауруларды тергеп-тексеру нәтижелері туралы есептерді жариялау енгізілген.
Жалпы озық шетелдік халықаралық тәжірибе еңбекті қорғау жөніндегі жақсы жоспарланған және жүйелі түрде орындалатын шаралар ақшалай салымдардан 3-10 есе асып түсетін экономикалық қайтарымды қамтамасыз ететінін көрсетеді. Еңбекті қорғауға үнемі қаржы жұмсап отыратын елдердің еңбек өнімділігі мен бәсекеге қабілетті экономикасы өте жоғары.
Еуродақ елдерінде қолданылатын интерактивті онлайн-тәуекелдерді бағалауға (OiRA веб-платформасы) ұқсас КТБ-ға толық көлемде көшу Қазақстанда жеке кәсіптік тәуекел дәрежесі бойынша сараланған, еңбек жағдайлары бойынша барлық жұмыс орындарын көруді қамтамасыз ететін кәсіпорындардың цифрлық картасын жасауға мүмкіндік береді.
ЖҚҚ бойынша нормативтер мен стандарттардың бірыңғай тізілімін жасағанда Швейцарияның тәжірибесін пайдалануға болады ("Sapros" мемлекеттік сайты). ЖОМС реформалаған кезде кәсіпорынның кәсіптік тәуекел дәрежесіне қарай сараланған икемді сақтандыру тарифтерін қолдану жөніндегі Оңтүстік Корея мен РФ, Беларусь Республикасының тәжірибесін пайдалануға болады. Сақтандыру қоры есебінен алдын алу және оңалту шараларын қаржыландыру тетігін енгізу арқылы өндірістік жарақаттанудың алдын алу үшін, сондай-ақ әлеуметтік кепілдіктерді айқындаған кезде АҚШ пен Еуропалық Одақ елдерінің, оның ішінде Германия мен Финляндияның тәжірибесін қолдану пайдалы болады.
Қазақстан мен Финляндияның ӨЖ-дан сақтандыру схемаларының ұқсастығын ескере отырып, еңбекті қорғау саласында оқытуды немесе КТБ жөніндегі жұмысты жүзеге асыратын адамдар мен ұйымдарға қойылатын талаптарды айқындау үшін соңғысының тәжірибесін қолданған жөн.
Еңбекті қорғау саласында цифрлық технологияларды қолдану, бірыңғай цифрлық платформаларды құру, басқа да артықшылықтармен қатар Еуроодақ елдерінде іске асырылғандай, елдегі және нақты кәсіпорындағы еңбекті қорғаудың жай-күйі туралы мәліметтерді көруге мүмкіндік береді.

По законодательству Финляндии получение карты безопасности труда возможно после прохождения соответствующего обучения по безопасности труда и регистрации в центре безопасности труда Финляндии. В Великобритании введен регистр консультантов в области безопасности и промышленной гигиены. Во Франции установлен вклад работодателей в финансирование профессионального обучения в виде единовременного обязательного взноса, составляющего от 0,55 до 0,8 % от месячного фонда заработной платы.
4. Применение цифровых инструментов для мониторинга и контроля в сфере охраны труда. Например, в странах Европейского союза используются цифровые и интерактивные платформы, которые представляют собой портал для актуализации и визуализации в онлайн–режиме информации о состоянии охраны труда. Примером такого инструмента является "Барометр охраны труда" (OSH Barometer), который базируется на статистике, опросах и общедоступных данных.
В Республике Беларусь действует разветвленная сеть из 12 органов государственного контроля и мониторинга в сфере охраны труда. Состояние безопасности труда на крупных и средних предприятиях в Беларуси определяется методом сплошного наблюдения, который представляет собой сбор и получение информации обо всех единицах изучаемой совокупности. Для малых предприятий предусмотрен выборочный контроль состояния безопасности труда, основанный на принципе случайного отбора единиц изучаемой совокупности.
В РФ работодателем, кроме прочего, по окончании периода временной нетрудоспособности пострадавшего предоставляется информация о последствиях несчастного случая на производстве и принятых мерах в целях предупреждения несчастных случаев. Таким образом, государственная инспекция владеет информацией о последствиях несчастного случая и предпринятых мерах по недопущению его повторения.
В США Бюро статистики труда (BLS) публикует ежегодный обзор профессиональных травм и заболеваний (SOII). В Финляндии внедрена публикация отчетов о результатах проведенных расследований несчастных случаев и заболеваний, размещаемых на официальном сайте Финского центра компенсации рабочим (TVK), который ведет статистику несчастных случаев на производстве и профессиональных заболеваний, контролирует соблюдение работодателями обязанности по страхованию.
В целом международный опыт передовых зарубежных практик свидетельствует о том, что хорошо спланированные и систематически выполняемые меры по охране труда обеспечивают экономическую отдачу, которая в 3-10 раз превышает денежные вложения. Страны, регулярно вкладывающие финансовые средства в охрану труда, имеют наивысшую производительность труда и конкурентную экономику.
Полномасштабный переход к ОПР по аналогии с применяемой в странах Евросоюза интерактивной онлайн-оценкой рисков (веб-платформа OiRA) позволит сформировать в Казахстане цифровую карту предприятий, обеспечивающую визуализацию всех рабочих мест по условиям труда, ранжированных по индивидуальной степени профессионального риска.
При создании единого реестра нормативов и стандартов по СИЗ может быть использован опыт Швейцарии (государственный сайт "Sapros"). При реформировании ОСНС может быть использован опыт Южной Кореи, РФ и Республики Беларусь по применению гибких страховых тарифов, дифференцированных в зависимости от степени профессионального риска предприятия. Для предупреждения производственного травматизма путем внедрения механизма финансирования превентивных и реабилитационных мер за счет страхового фонда, а также при определении социальных гарантий полезным будет использование опыта США и стран Европейского союза, в том числе опыта Германии и Финляндии.
Учитывая схожесть схем страхования от ПТ Казахстана и Финляндии, целесообразным будет применение опыта последней для определения требований к лицам и организациям, осуществляющим обучение в сфере охраны труда или работы по ОПР.
Применение цифровых технологий в сфере охраны труда, создание единых цифровых платформ позволят, среди прочих преимуществ, визуализировать сведения о состоянии охраны труда в стране и на конкретном предприятии, как это реализовано в странах Евросоюза.

4-бөлім. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласын дамыту пайымы
Өткен кезеңдердегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы саясатты және негізгі әлемдік үрдістерді іске асыруды талдау негізінде оның одан арғы пайымы қалыптасты.
Тұжырымдаманы іске асыру жұмыс орындарында кәсіптік тәуекел деңгейін төмендетуге, еңбекті қорғау саласындағы құзыреттерді арттыруға, еңбек жағдайларын жақсарту бойынша экономикалық ынталандыруды күшейтуге ықпал ететін болады.
Интегралды КТБ моделін енгізу, кәсіпорындардың цифрлық картасын құру және еңбек қауіпсіздігі саласындағы халықаралық стандарттарды енгізу ескеріле отырып, ұлттық ЕҚБЖ жетілдірілетін болады.
ЖҚҚ қамтамасыз етудің жаңа тетігі жұмыс берушінің шығындарын ұтымды етуге мүмкіндік береді және ЖҚҚ-ның ӨЖ мен КА деңгейіне әсер ету тиімділігін арттырады.
Жұмыс берушілерді экономикалық ынталандыру мақсатында ЖОМС шарты шеңберіндегі сақтандыру тарифі кәсіпорынның кәсіптік тәуекелі ескеріле отырып белгіленетін болады. Жұмыс берушінің сақтандыру сыйлықақысы есебінен алдын алу және оңалту шараларына арналған шығындарын қаржыландыру тетігі қосымша енгізілетін болады.
Кадрлық ресурстарды, материалдық-техникалық жарақтандыруды және ғылыми-білім беру әлеуетін дамыту үшін еңбекті қорғау саласындағы білім беру, ақпараттық, әдістемелік және консультация сипатындағы көрсетілетін қызметтерді сапалы ұсыну үшін жағдай жасалатын болады.
Тұжырымдаманы іске асыру нәтижесі бойынша ұлттық ЕҚЖБ бөлігі ретінде кәсіптік тәуекелдерді бақылау және талдау жүргізу үшін еңбекті қорғау саласындағы мониторинг жүйесі құрылады. Мониторинг жүйесі әртүрлі деңгейде бақылау шараларын жүргізу үшін пайдаланылатын болады, бұл ӨЖ-ның төмен және жоғары тәуекелі арасында болатын айырмашылықтың азаюын көрсете отырып, өңірлік және салалық бөліністе ЕҚЖБ нәтижелілік көрсеткіштерін үдемелі жақсартуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
5-бөлім. Дамудың негізгі қағидаттары мен тәсілдері
Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы саясат мынадай негізгі қағидаттардың сақталуына негізделген:
1) еңбекті қорғауды басқарудағы тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде еңбек жағдайларын жүйелі және ұдайы жақсарту;
2) еңбекті қорғау саласындағы халықаралық нормаларды бейімдеу негізіндегі превентивтік және теңгерімділік;
3) әлеуметтік әріптестік негізінде еңбек қатынастарына барлық қатысушылар арасындағы жауапкершілігі мен жұмылуы;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы сенімді ақпаратпен толық қамтылу негізінде объективтілік пен хабардарлық;

Раздел 4. Видение развития сферы безопасности и охраны труда
На основе анализа реализации политики в области безопасности и охраны труда за прошедшие периоды и основных мировых тенденций сформировано дальнейшее ее видение.
Реализация Концепции будет способствовать снижению уровня профессионального риска на рабочих местах, повышению компетенций в сфере охраны труда, усилению экономических стимулов по улучшению условий труда.
Будет усовершенствована национальная СУОТ с учетом внедрения модели интегральной ОПР, создания цифровой карты предприятий и внедрения международных стандартов в сфере безопасности труда.
Новый механизм обеспечения СИЗ позволит рационализировать затраты работодателя и повысить эффективность влияния СИЗ на уровень ПТ и ПЗ.
В целях экономического стимулирования работодателей страховой тариф в рамках договора ОСНС будет устанавливаться с учетом профессионального риска предприятия. Дополнительно будет внедрен механизм финансирования затрат работодателя на превентивные и реабилитационные меры за счет страховой премии.
Будут созданы условия для качественного предоставления услуг образовательного, информационного, методического и консультативного характера в области охраны труда для развития кадровых ресурсов, материально-технической оснащенности и научно-образовательного потенциала.
По итогам реализации Концепции будет создана система мониторинга в сфере охраны труда для проведения наблюдений и анализа профессиональных рисков как часть национальной СУОТ. Система мониторинга будет использована для проведения мер контроля на разных уровнях, что позволит осуществить поступательное улучшение показателей результативности СУОТ в региональном и отраслевом разрезе, демонстрируя сокращение существующей разницы между низким и высоким риском ПТ.
Раздел 5. Основные принципы и подходы развития
Политика Республики Казахстан в области обеспечения безопасности труда базируется на соблюдении следующих основных принципов:
1) системное и постоянное улучшение условий труда на основе риск-ориентированного подхода в управлении охраной труда;
2) превентивность и сбалансированность на основе адаптации международных норм в сфере охраны труда;
3) ответственность и вовлеченность на основе социального партнерства между всеми участниками трудовых отношений;
4) объективность и осведомленность на основе полного охвата достоверной информацией в области безопасности и охраны труда;

5) жұмыс орындарындағы еңбек жағдайлары мен кәсіптік тәуекелдер туралы бастапқы деректердің дұрыстығы.
Барлық көрсетілген, ағымдағы жағдай мен әлемдік үрдістерді факторлық талдау негізінде қалыптасқан қағидаттар еңбекті қорғау саласын дамытудың және Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі тәсілдерінің мынадай:
1) тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде еңбекті қорғауды басқару жүйесін жаңғырту;
2) кәсіптік тәуекелді төмендету жөніндегі шараларды экономикалық ынталандыру;
3) еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік құзыреттер мен ғылыми әлеуетті дамыту;
4) еңбекті қорғау саласындағы бақылау мен мониторингтің тиімділігін арттыру бағыттарын қалыптастыруға болады.
1-тарау. 1-бағыт. Тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде еңбекті қорғау жөніндегі ұлттық басқару жүйесін жаңғырту
Ұлттық ЕҚБЖ жаңғырту жөніндегі міндеттерді орындау тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде жүзеге асырылатын болады. Еңбек жағдайларын жіктеу және бағалау мәселелері бойынша әдіснамалық аппараттың дамуын нормативтік-әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешені іске асырылатын болады.
Еңбек заңнамасының нормативтік талаптарының орындалуы, жеке кәсіптік тәуекелдерді бағалау нәтижелері, ӨЖ және КА көрсеткіштері туралы деректерді қамтитын жаңа интегралды КТБ моделі енгізілетін болады.
Кәсіпорынның көлеміне байланысты еңбекті қорғау талаптары азаймағанмен, олардың өзіндік ерекшеліктері бар. Осыған байланысты шағын және микрокәсіпорындарда кәсіптік тәуекелді экспресс-бағалау мүмкіндігін (оның ішінде онлайн-форматта) енгізе отырып, белгілі бір "тәуекелі төмен" салалар бойынша (клинингтік көрсетілетін қызметтер, мәдени және бос уақыт іс-шараларын ұйымдастыру, ұсақ бөлшек сауда және т.б.) ЕЖЗҚ-ға қойылатын оңайлатылған талаптар әзірленетін болады.
Ерекше еңбек жағдайларында (жерасты жұмыстары, ашық ауада, биіктікте жұмыс істеу, және т.б.) өндірістік факторларды сәйкестендіру, өлшеу, сондай-ақ өндірістік факторлардың кешенді әсерін бағалау және кәсіптік тәуекел дәрежесі бойынша жұмыс орнын саралау тәсілдері әзірленетін болады.
Тәуекелге бағдарланған тәсілді енгізу ӨОА рәсімін алып тастауды көздейді. Интегралды бағалау және кәсіпорындарды тәуекел дәрежесіне қарай бөлу бойынша "Кәсіпорындардың цифрлық картасы" құрылады. Бұл еңбек жағдайлары мен кәсіптік тәуекелдер мониторингінің, экологиялық мониторингтің және өндірістік бақылаудың мемлекеттік ақпараттық жүйелерін интеграциялауды талап етеді.
КТБ-ні уақтылы әрі сапалы жүргізу бірінші орынға шығады. Осыған байланысты кадрлық құрамның сапасы, сондай-ақ жұмыс нәтижелері үшін жауапкершілікті белгілеу арқылы мамандандырылған ұйымдарға қойылатын талаптар күшейтілетін болады.
Нақты зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік фактор негізінде ЖҚҚ бөлудің матрицалық әдісін қолдану және кәсіптік тәуекел дәрежесі бойынша саралау жұмыс берушіге ЖҚҚ таңдауды жеңілдетеді. Әлеуметтік кепілдіктер беру ұқсас әдістеме бойынша жүзеге асырылатын болады.
Тәуекел топтарын ерте анықтау әдістерін күшейтуге, сондай-ақ жұмыскерлерге еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмысқа рұқсат беру медициналық регламенттерін жетілдіруге бағытталған кәсіптік тәуекелді бағалау нәтижелеріне байланысты профилактикалық медициналық мониторингті енгізу бойынша зерттеулер жүргізілетін болады. Жұмыс берушіге сауықтыру және емдеу іс-шараларын жүргізу, оның ішінде созылмалы аурулардың өршуінің алдын алу, емдік тамақтану, емдік дене шынықтыру, медициналық массаж, еңбекке қабілеттілікті сақтау мақсатында оңалту іс-шараларын жүргізу, санаторий-курорттық емдеу бойынша берілетін ұсынымдар тексерудің нәтижесі болады.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 70-бабына сәйкес қауіпті өндірістік объектілерге көбірек көңіл бөлінетін болады. Халықаралық стандарттарды ескере отырып, авариялық жағдайлардың, өндірістегі жазатайым оқиғалардың және КА туындау қаупін азайтуға бағытталған іс-шараларды іске асыру көзделген.
Қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етуде барынша әсерге қол жеткізу және халықаралық нормаларды ұлттық саяси шаралармен байланыстыру үшін "Шахталардағы еңбек қауіпсіздігі және гигиенасы туралы" ХЕҰ № 176 конвенциясын ратификациялау, сондай-ақ қолданыстағы еңбек заңнамасына ілеспе өзгерістер мен толықтырулар енгізудің қажеттілігі туралы мәселелер қаралатын болады.

5) достоверность исходных данных об условиях труда и профессиональных рисках на рабочих местах.
Все указанные принципы, сформированные на основе факторного анализа текущей ситуации и мировых тенденций, являются основополагающими при формировании следующих направлений развития сферы охраны труда и основных подходов к реализации Концепции:
1) модернизации национальной системы управления охраной труда на основе риск-ориентированного подхода;
2) экономического стимулирования мер по снижению профессионального риска;
3) развития профессиональных компетенций и научного потенциала в сфере охраны труда;
4) повышения эффективности контроля и мониторинга в сфере охраны труда.
Глава 1. Направление 1. Модернизация национальной системы управления охраной труда на основе риск-ориентированного подхода
Выполнение задачи по модернизации национальной СУОТ будет осуществлено на основе риск-ориентированного подхода. Будет реализован комплекс мер по нормативно-методическому обеспечению развития методологического аппарата по вопросам классификации и оценки условий труда.
Будет внедрена новая модель интегральной ОПР, включающей данные о выполнении требований трудового законодательства, результатах оценки индивидуального профессионального риска, показателях ПТ и ПЗ.
В зависимости от размера предприятия требования по охране труда не уменьшаются, но все же имеют свои особенности. В этой связи будут разработаны упрощенные требования к СУОТ на малых и микропредприятиях по определенным "низко-рискованным" отраслям (клининговые услуги, организация культурных и досуговых мероприятий, мелкая розничная торговля и другие), с внедрением возможности экспресс–оценки профессионального риска (в том числе в онлайн–формате).
Будут разработаны подходы к идентификации, измерению производственных факторов в особых условиях труда (подземные работы, работы на открытом воздухе, высоте и тому подобное), а также оценке комплексного воздействия производственных факторов и дифференциации рабочего места по степени профессионального риска.
Внедрение риск-ориентированного подхода предусматривает исключение процедуры АПО. Будет создана "Цифровая карта предприятий" по интегральной оценке и распределению предприятий по степени риска. Это потребует интеграции государственных информационных систем мониторинга условий труда и профессиональных рисков, экологического мониторинга и производственного контроля.
Своевременность и качество проведения ОПР выходят на первый план. В этой связи будут усилены требования к специализированным организациям через качество кадрового состава, а также установление ответственности за результаты работы.
Применение матричного метода распределения СИЗ на основе конкретного вредного и (или) опасного производственного фактора и ранжирования по степени профессионального риска упростит работодателю выбор СИЗ. Предоставление социальных гарантий будет осуществляться по аналогичной методике.
Будут проведены исследования по внедрению превентивного медицинского мониторинга в зависимости от результатов оценки профессионального риска, направленного на усиление методов раннего выявления групп риска, а также совершенствование медицинских регламентов допуска работников на работы во вредных и (или) опасных условиях труда. Результатом осмотра будут рекомендации для работодателя по проведению оздоровительных и лечебных мероприятий, в том числе профилактике обострений хронических заболеваний, лечебному питанию, лечебной физкультуре, медицинскому массажу, проведению реабилитационных мероприятий в целях сохранения трудоспособности, санаторно-курортному лечению.
Будет уделено повышенное внимание опасным производственным объектам в соответствии со статьей 70 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите". Предусматривается реализация мероприятий, направленных на снижение риска возникновения аварийных ситуаций, несчастных случаев на производстве и ПЗ с учетом международных стандартов.
Для достижения максимального эффекта в обеспечении безопасного труда и сочетания международных норм с мерами национальной политики будут рассмотрены вопросы о ратификации Конвенции МОТ № 176 "О безопасности и гигиене труда на шахтах", а также необходимости внесения сопутствующих изменений и дополнений в действующее трудовое законодательство.

2-тарау. 2-бағыт. Кәсіптік тәуекелді төмендету жөніндегі шараларды экономикалық ынталандыру
Еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыс кезінде мемлекеттік кепілдіктер беру тетігін трансформациялау жөніндегі шаралар шеңберінде оның түрлері мен көлемін айқындаудың жаңа тәртібі (тетігі), оның ішінде кәсіптік тәуекелдерді бағалау нәтижелері негізінде оларды тағайындаудың проактивті форматы белгіленетін болады.
Жұмыс берушінің еңбек жағдайларын жақсартуға үлесін арттыруға ықпал ететін жаңа қаржы-экономикалық шараларды енгізу қажет болады. Осыған байланысты еңбекті қорғауға арналған шығындарды экономикалық жоспарлаудың, сондай-ақ еңбекті қорғауға арналған шығындардың (шығын түрлері бойынша) бюджетін құру жөніндегі онлайн-қосымша енгізіліп, тиімділігін бағалаудың әдістемелік тәсілдері әзірленетін болады.
Кәсіптік тәуекелдерді бағалауды және персоналды еңбекті қорғау негіздеріне оқытуды қоса алғанда, ЖОМС қаражаты есебінен еңбекті қорғау жөніндегі алдын алу шараларын қаржыландыру жөніндегі халықаралық оң тәжірибе қолданылатын болады. Екі компонентті модель бойынша, яғни экономикалық қызмет түрімен анықталатын кәсіптік тәуекел сыныбына және оны бағалаудың нәтижелі көрсеткіші ретінде кәсіптік тәуекел дәрежесіне байланысты сараланған тариф белгіленеді. Сақтандыру тарифтерін өзектілендірген кезде тиісті актуарлық есеп-қисаптар жүргізілетін болады. ЖОМС-тың превентивті бағыты кеңейтіледі, бұл сақтандырудың негізгі мақсаттарына: тарифтің негізділігіне, сақтандыру сомасының дұрыстығына немесе сәйкестігіне, тәуекелді белгілеу үшін деректердің толықтығына қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Мүгедектігі бар адамдар арасындағы өлім-жітімді азайту мақсатында еңбекке қабілеттілігінен айырылғаннан кейінгі бастапқы кезеңде медициналық көмек көрсету, оңалту бағдарламаларын іске асыру, қосымша емдеу, оның ішінде ЖОМС есебінен қаржыландыру жағдайында шаралар қабылдау мәселесі зерделенетін болады.
3-тарау. 3-бағыт. Еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік құзыреттер мен ғылыми әлеуетті дамыту
Еңбекті қорғау саласындағы кадрлық дамуға жаңа оқыту түрлері мен тәсілдерін (өзекті бағдарламалар, қашықтан оқыту, тренажерлер және имитациялық модельдер) енгізу есебінен қол жеткізілетін болады.
Еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік құзыреттер мен ғылыми әлеуетті дамыту жөніндегі міндеттерді тиімді іске асыру үшін ғылыми-білім беруді дамыту, материалдық-техникалық жарақтандыруды қамтамасыз ету, еңбекті қорғау саласында білім беру, ақпараттық, әдістемелік және консультациялық сипаттағы көрсетілетін қызметтерді сапалы ұсыну жағдайлары жасалатын болады.
Еңбекті қорғау мамандарын, еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспекторларды, өндірістік кеңестердің төрағалары мен еңбекті қорғау жөніндегі сарапшыларды міндетті даярлау, қайта даярлау және біліктілігін жоғарылату көзделеді.
Сондай-ақ еңбекті қорғау бойынша кәсіптік даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптар күшейтілетін болады. Ол үшін оқыту ұйымдарын онлайн-тіркеу жүйесі енгізіледі. Тіркеу кезінде материалдық-техникалық базаның, сертификатталған лекторлардың және еңбекті қорғау саласындағы оқу бағдарламаларының болуы ескеріледі.
Бірыңғай оқу-әдістемелік орталығы (бұдан әрі – БОӘО) құрылып, еңбекті қорғау бойынша оқыту және білімін тексеру рәсімдерінің ара-жігі ажыратылады, оның функцияларының бірі арнайы құрылған онлайн платформада білімді тексеру және үлгілік оқу бағдарламалары мен білімді тексеруге арналған бақылау сұрақтарын әзірлеу (қайта қарау) болады. БОӘО функциясына сондай-ақ мамандандырылған ұйымдар үшін мемлекеттік еңбек инспекторлары мен сарапшылар даярлау, оқыту ұйымдары үшін лекторлар даярлау, оларды тіркеу және тізбесін жүргізу кіреді.
Бұдан басқа, "Еңбекті қорғау" кәсіптік стандартын және салалық біліктілік шеңберін қайта қарау жөніндегі жұмыс жүргізілетін болады. Сондай-ақ кәсіпорындағы еңбекті қорғауға жауапты адамдардың құзыреті мен біліктілігі бойынша талаптар өзектілендірілетін болады.
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарымен ынтымақтастықты жолға қоюға және өзара іс-қимылды кеңейтуге Еңбекті қорғау жөніндегі республикалық ғылыми-зерттеу институтының үйлестіруімен салалық біліктілік шеңберін, кәсіптік стандарттарды, біліктілік анықтамалығын, сондай-ақ еңбекті нормалау мен қорғау саласындағы басқа да талаптарды сапалы өзектілендіруді қамтамасыз ететін жаңа өзін-өзі реттейтін ұйым (қауымдастық немесе одақ түріндегі коммерциялық емес ұйым) құруға ықпал ететін болады. Бұл республиканың кәсіпорындары үшін болашақ мамандарды даярлау деңгейін арттыруды және тиісінше, еңбекті қорғауды басқару жүйесінің жаңа даму деңгейіне өтуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Экономиканың жекелеген салалары үшін ӨЖ және КА алдын алудың ғылыми негізделген шараларын әзірлеу бойынша еңбекті қорғау саласындағы ғылыми зерттеулерді қысқа мерзімді (іске асыру кезеңі – 12 ай) гранттық қаржыландыру мүмкіндіктері кеңейтілетін болады. Осы ғылыми зерттеулерді қаржыландыруға соңғы стейкхолдерлер (бизнес-құрылымдар, өнеркәсіп орындары, қоғамдық ұйымдар және басқалар) тартылатын болады. Ғылыми әзірлемелердің нәтижелері еліміздің нақты кәсіпорындарында ӨЖ мен КА көрсеткіштерін жақсартуға мүмкіндік береді.
Жалпы ғылыми-әдістемелік басшылықты қамтамасыз ету, ғылыми іс-шаралар өткізу, республиканың мемлекеттік органдары, білім беру ұйымдары, кәсіпорындары қызметіне ғылыми әзірлемелерді енгізуге арналған база ретінде ЕҚРҒЗИ-де бекіту еңбекті қорғау саласындағы ғылымды дамытуға ықпал ететін болады. Осылайша, ЕҚРҒЗИ базасында магистрлер мен PhD докторларының кәсіптік практикадан өтуі ұйымдастырылады, бұл теория мен практиканың өзара байланысын күшейтеді. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қызметінің синергиясы еңбекті қорғау саласындағы ғалым кадрлардың кәсіптік даярлық деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді, сондай-ақ ғылыми зерттеулердің нәтижелерін білім беру процесіне интеграциялауға қызмет етеді.
Жыл сайын KIOSH конференциясы мен көрмесі шеңберінде еңбекті қорғау жөніндегі ғылыми форум өткізілетін болады, ол ғылыми әзірлемелерді талқылау, кәсіпорындардың қызметіне инновациялық тәсілдерді қолдану жөніндегі диалогтық алаңға айналады.
Бәсекелестіктің артуы, персонал санын оңтайландыруға әкелетін өндірісті автоматтандыру жағдайында түрлі экономикалық қызмет түрлері үшін еңбекті нормалаудың жаңа прогрессивті әдістерін енгізу мәселесін пысықтау уақтылы шара болып табылады. Осыған байланысты қауіпсіз еңбекті қамтамасыз ету үшін персонал санының салааралық нормативтері енгізілетін болады, олар қолайсыз еңбек жағдайларында жұмыспен қамтылғандар санын, сондай-ақ объектілердің шашыраңқы және қашықта орналасуы, мердігер (қосалқы мердігер) ұйымдардың болуы ескеріле отырып, Тұжырымдаманы (еңбекті қорғау мамандары, еңбек жөніндегі мемлекеттік инспекторлар) іске асырудың негізі болады.
4-бөлім. 4-бағыт. Еңбекті қорғау саласындағы бақылау мен мониторингтің тиімділігін арттыру
Жүйенің жай-күйі туралы анық, объективті ақпарат алу арқылы кәсіптік тәуекелді объективті түрде төмендетуге болады.
Әлемдік тәжірибе көрсетіп отырғандай, еңбекті қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау мен мониторингтің тиімділігін арттыру жөніндегі міндеттерді іске асыру автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мен жетілдірілген цифрлық платформалар арқылы жүзеге асырылады, осыған байланысты еңбекті қорғау саласындағы қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық жүйе базасында "Кәсіпорындардың цифрлық картасы" деген қосымша элемент құрылады (еңбекті қорғау көрсеткіштерін талдау құралы ретінде).
Кәсіпорындардағы кәсіптік тәуекелдерді бағалау нәтижелері, ӨЖ, КА, шараларды қаржыландыру, кепілдіктер беру, жұмыскерлердің сертификатталған ЖҚҚ-мен, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен, емдік-профилактикалық тамақпен, медициналық көрсетілетін қызметтермен, ЖОМС сақтандырумен қамтамасыз етілуі жөніндегі деректер және кәсіптік тәуекелдердің салалық карталары мониторингтің негізгі бағыттары болады.
Еңбек жағдайларының жай-күйін барабар көрсететін көрсеткіштерді енгізіп, деректерді жинау жүйесін оңтайландыра отырып және кейіннен еңбекті қорғау жөніндегі ұлттық шолу әзірленіп, еңбекті қорғау жөніндегі ведомстволық статистика нысандары өзектілендіріледі.
Жазатайым оқиғалардың негізгі себебін анықтау және кәсіптік тәуекелдерді басқару тиімділігін бағалау үшін жазатайым оқиға орын алған кезде КТБ жүргізу сапасын мемлекеттік сараптау рәсімі енгізілетін болады.
Бақылау объектілерінің қызметі туралы әртүрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді салыстыру арқылы еңбек заңнамасының сақталуын превентивті мемлекеттік бақылау (бақылау субъектісіне бармай) тетігі енгізілетін болады.
Жұмыс берушілердің, жұмысшылардың және жалпы жұртшылықтың еңбекті қорғау мәселелері мен кәсіптік тәуекелдер туралы хабардар болуы ақпарат таратудың түрлі тәсілдерін пайдалану арқылы арттырылады.
ЕҚБЖ-ны ақпараттық-анықтамалық сүйемелдеу үшін еңбек заңнамасының сақталуы бойынша өзін-өзі бақылай алатын, өзекті нормативтік және әдістемелік базасы бар, сарапшылар консультация беретін онлайн-алаң құрылатын болады.
Жаңа жағдайларда еңбекті қорғау саласындағы талаптардың сақталуына, оның ішінде сатылас басқару құрылымына және мемлекеттік еңбек инспекторларының біліктілігін арттыруға қатысты мемлекеттік бақылауды ұйымдастыруда халықаралық нормалардың іске асырылуын қамтамасыз ету жөніндегі шаралар кешені жүргізіледі.
Өндірістік кеңес және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспекторлар туралы үлгілік ережелерді әзірлеу, оларды мамандыққа арнайы оқытуды және біліктілігін арттыруды ұйымдастыру арқылы қоғамдық бақылаудың рөлін арттыруға ықпал ететін шаралар жүргізілетін болады.
Құрылыс алаңдарында мердігерлердің еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау талаптарын сақтауы жөніндегі жұмыстарды бас мердігердің жалпы үйлестіруі жөніндегі тәжірибені тарату арқылы мердігер ұйымдар көрсететін қызметтерді пайдаланатын кәсіпорындарда еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды ішкі бақылаудың тиімділігін арттыруға бағытталған іс-шаралар іске асырылады.
Сонымен қатар еңбек қатынастары субъектілерінің еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін жауапкершілігін, жұмыс берушілердің және өзге органдар мен ұйымдардың лауазымды тұлғаларының жұмысшылардың жұмыс уақытында жазатайым оқиғаларға ұшырауы және (немесе) жарақат алуы фактілерін уақтылы хабардар етпегені немесе жасырғаны үшін жауапкершілігін күшейту мақсатында заңнамаға тиісті өзгерістер енгізу көзделген.
Тұжырымдаманы іске асыру Қазақстанда қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етуде оң өзгерістерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.

Глава 2. Направление 2. Экономическое стимулирование мер по снижению профессионального риска
В рамках мер по трансформации государственного механизма предоставления гарантий при работе во вредных и (или) опасных условиях труда будет установлен новый порядок (механизм) определения видов и объемов, в том числе проактивный формат их назначения на основе результатов оценки профессиональных рисков.
Необходимым является внедрение новых финансово-экономических мер, способствующих повышению вклада работодателя в улучшение условий труда. В этой связи будут разработаны методические подходы к экономическому планированию затрат на охрану труда, а также оценке его эффективности с внедрением онлайн-приложения по составлению бюджета затрат на охрану труда (по видам затрат).
Будет применен положительный международный опыт финансирования, за счет средств ОСНС, превентивных мер по охране труда, включая оценку профессиональных рисков и обучение персонала основам охраны труда. Будет установлен дифференцированный тариф по двухкомпонентной модели, то есть в зависимости от класса профессионального риска, определяемого видом экономической деятельности, и степени профессионального риска, как результативного показателя его оценки. При актуализации страхового тарифа будут проведены соответствующие актуарные расчеты. Будет расширена превентивная направленность ОСНС, что обеспечит достижение ключевых целей страхования: обоснованности тарифа, правильности или соответствия страховой суммы, полноты данных для установления риска.
В целях снижения смертности среди лиц с инвалидностью будет изучен вопрос оказания медицинской помощи в ранний период после утраты трудоспособности, реализации программ реабилитации, принятия мер в случае дополнительного лечения, в том числе финансирования за счет ОСНС.
Глава 3. Направление 3. Развитие профессиональных компетенций и научного потенциала в сфере охраны труда
Кадровое развитие в области охраны труда будет достигнуто за счет внедрения новых видов и способов обучения (актуальные программы, дистанционное обучение, тренажеры и имитационные модели).
Для эффективной реализации задачи по развитию профессиональных компетенций и научного потенциала в сфере охраны труда будут созданы условия для научно-образовательного развития, обеспечения материально-технической оснащенности, качественного предоставления услуг образовательного, информационного, методического и консультативного характера в области охраны труда.
Будут предусмотрены обязательные подготовка, переподготовка и повышение квалификации специалистов по охране труда, технических инспекторов по охране труда, председателей производственных советов и экспертов по охране труда.
Также будут усилены требования к организациям, осуществляющим деятельность в сфере профессиональной подготовки, переподготовки и повышения квалификации по охране труда. Для этого будет внедрена система онлайн-регистрации организаций обучения. При регистрации будут учитываться наличие материально-технической базы, сертифицированных лекторов и учебных программ в сфере охраны труда.
Будут разграничены процедуры обучения и проверки знаний по охране труда с созданием единого учебно-методического центра (далее – ЕУМЦ), одной из функций которого будет проверка знаний на специально созданной онлайн–платформе и разработка (пересмотр) типовых учебных программ и контрольных вопросов для проверки знаний. В функции ЕУМЦ также будут входить подготовка государственных инспекторов труда и экспертов для специализированных организаций, подготовка, регистрация и ведение перечня лекторов для организаций обучения.
Кроме того, будет проведена работа по пересмотру отраслевой рамки квалификаций и профессионального стандарта "Охрана труда". Также будут актуализированы требования по компетенции и квалификации лиц, ответственных за охрану труда на предприятии.
Налаживанию сотрудничества и расширению взаимодействия с организациями высшего и послевузовского образования будет способствовать создание новой саморегулируемой организации (в виде некоммерческой организации в форме ассоциации или союза), которая под координацией РНИИОТ обеспечит качественную актуализацию отраслевой рамки квалификации, профессиональных стандартов, квалификационных справочников, а также других требований в сфере нормирования и охраны труда. Это позволит обеспечить повышение уровня подготовки будущих специалистов для предприятий республики, и соответственно, переход системы управления охраной труда на новый уровень развития. Также будет реализован ряд мероприятий, направленных на повышение имиджа профессий специалистов в сфере охраны труда и интереса среди абитуриентов, в том числе в рамках профориентационной работы.
Будут расширены возможности краткосрочного (период реализации – 12 месяцев) грантового финансирования научных исследований в области охраны труда по разработке научно обоснованных мер предупреждения ПТ и ПЗ для отдельно взятых отраслей экономики. К финансированию данных научных исследований также будут привлечены конечные стейкхолдеры (бизнес-структуры, промышленные предприятия, общественные организации и другие). Результаты научных разработок позволят улучшить показатели ПТ и ПЗ на конкретных предприятиях страны.
Развитию науки в сфере охраны труда будет способствовать закрепление РНИИОТ в качестве базы для обеспечения общего научно-методического руководства, проведения научных мероприятий, внедрения научных разработок в деятельность государственных органов, организаций образования, предприятий республики. Так, на базе РНИИОТ будет организовано прохождение профессиональных практик магистров и докторов PhD, что усилит взаимосвязь теории и практики. Синергия деятельности организаций высшего и (или) послевузовского образования обеспечит повышение уровня профессиональной подготовки научных кадров в сфере охраны труда, а также послужит интегрированию результатов научных исследований в образовательный процесс.
На ежегодной основе в рамках конференции и выставки KIOSH будет проводиться научный форум по охране труда, который станет диалоговой площадкой по обсуждению научных разработок, применению инновационных подходов в деятельности предприятий.
В условиях роста конкуренции, автоматизации производства, приводящей к оптимизации численности персонала, своевременной является проработка вопроса внедрения новых прогрессивных методов нормирования труда для различных видов экономической деятельности. В этой связи для обеспечения безопасного труда будут внедрены межотраслевые нормативы численности персонала, являющиеся ключевыми в реализации Концепции (специалистов охраны труда, государственных инспекторов по труду) с учетом численности занятых в неблагоприятных условиях труда, а также рассредоточенных в отдаленности объектов, наличия подрядных (субподрядных) организаций.
Глава 4. Направление 4. Повышение эффективности контроля и мониторинга в сфере охраны труда
Объективное снижение профессионального риска возможно при получении достоверной и объективной информации о состоянии системы.
Как показывает мировая практика, реализация задачи по повышению эффективности государственного контроля и мониторинга в сфере охраны труда осуществляется посредством автоматизированных информационных систем и усовершенствованных цифровых платформ, в связи с чем на базе действующей автоматизированной информационной системы в области охраны труда будет создан дополнительный элемент "Цифровая карта предприятий" (как инструмент анализа показателей охраны труда).
Основными направлениями мониторинга будут результаты оценки профессиональных рисков на предприятиях, данные по ПТ, ПЗ, финансированию мер, предоставлению гарантий, обеспеченности работников сертифицированными СИЗ, санитарно-бытовыми помещениями, лечебно-профилактическим питанием, медицинскими услугами, страхованием ОСНС и отраслевыми картами профессиональных рисков.
Будут актуализированы формы ведомственной статистики по охране труда с внедрением показателей, адекватно отражающих состояние условий труда, с упрощением системы сбора данных и последующей подготовкой национального обзора по охране труда.
Для выявления коренных причин несчастных случаев и оценки эффективности управления профессиональными рисками будет внедрена процедура государственной экспертизы качества проведения ОПР при наступлении несчастного случая.
Будет внедрен механизм превентивного государственного контроля за соблюдением трудового законодательства (без посещения субъекта контроля) путем сопоставления сведений, полученных из различных источников информации о деятельности объектов контроля.
Осведомленность работодателей, работников и широкой общественности в вопросах охраны труда и профессиональных рисков будет повышена путем использования различных способов распространения информации.
Будет создана онлайн-площадка для информационно-справочного сопровождения СУОТ с возможностью осуществления самоконтроля за соблюдением трудового законодательства, содержащая актуальную нормативную и методическую базу, консультации экспертов.
В новых условиях будет проведен комплекс мер по обеспечению реализации международных норм в организации государственного контроля за соблюдением требований в сфере охраны труда, в том числе касательно вертикальной структуры управления и повышения квалификации государственных инспекторов труда.
Будут проведены меры, способствующие повышению роли общественного контроля, путем разработки типовых положений о производственном совете и технических инспекторах по безопасности и охране труда, с организацией их специализированного обучения и повышения квалификации.
Будут реализованы мероприятия, направленные на повышение эффективности внутреннего контроля за безопасностью и охраной труда на предприятиях, использующих услуги подрядных организаций, путем распространения практики ведения генеральным подрядчиком общей координации работ по соблюдению подрядчиками требований безопасности и охраны труда на строительных площадках.
Одновременно предполагается внесение соответствующих изменений в законодательство в целях усиления ответственности субъектов трудовых отношений за нарушения законодательства в сфере охраны труда, ответственности работодателей и должностных лиц иных органов и организаций за несвоевременное информирование или сокрытие несчастных случаев и (или) фактов травмирования работников в рабочее время.
Реализация Концепции позволит достичь положительных изменений в обеспечении безопасного труда в Казахстане.

1) өндірістік жарақаттанудың 1000 жұмыскерге шаққандағы жиілік коэффициентін 0,30-ға дейін төмендету (2022 жылғы факт – 0,44);
2) еңбекті қорғау саласындағы бұзушылықтар үлесін анықталған еңбек заңнамасы бұзушылықтарының жалпы санының 23 %-ына дейін төмендету (2022 жылғы факт – 28 %).
Қазақстан Республикасының
2024 – 2030 жылдарға арналған
қауіпсіз еңбек
тұжырымдамасына қосымша
Қазақстан Республикасының 2024 – 2030 жылдарға арналған қауіпсіз еңбек тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Р/с
Негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Аяқтау мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
1-бағыт. Тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде еңбекті қорғау жөніндегі ұлттық басқару жүйесін жаңғырту
1-нысаналы индикатор. Республика бойынша жұмыс істеп тұрған белсенді заңды тұлғаларды кәсіптік тәуекелді бағалаумен қамтуды арттыру (2025 жылы – 30 %, 2026 жылы – 40 %, 2027 жылы – 50 %, 2028 жылы – 60 %, 2029 жылы – 70 %, 2030 жылы – 80 %)
2-нысаналы индикатор. Еңбек қызметіне байланысты адам өлімімен аяқталған жазатайым оқиғалардың 1000 жұмыскерге шаққандағы жиілік коэффициенті (2024 жылы – 0,035, 2025 жылы – 0,033, 2026 жылы – 0,031, 2027 жылы – 0,029, 2028 жылы – 0,027, 2029 жылы – 0,025, 2030 жылы – 0,023)
3-нысаналы индикатор. Өндірістік жарақаттану мен кәсіптік ауруларды жасырып қалу деңгейі (2024 жылы – 12:1, 2025 жылы – 13:1, 2026 жылы – 14:1, 2027 жылы – 15:1, 2028 жылы – 16:1, 2029 жылы – 17: 1, 2030 жылы – 18:1)
1
Кәсіптік тәуекелдерді басқару қағидаларын:
1) кәсіпорынның кәсіптік тәуекелін интегралды бағалау (кәсіпорындарды кәсіптік тәуекел дәрежесі бойынша саралау);
2) ерекше еңбек жағдайларында (жерасты жұмыстары, ашық ауада, биіктікте жұмыс істеу және т.б.) кәсіптік тәуекелдерді бағалаудың жеке тәртібін;
3) шағын және микро кәсіпорындарда кәсіптік тәуекелді бағалаудың оңайлатылған тәртібін енгізуді ескере отырып, кәсіптік тәуекелдерді бағалау тәртібін өзгерту бөлігінде қайта қарау
Еңбекмині бұйрығы
2025 жылғы 2-тоқсан
Еңбекмині
2
Мынадай:
1) өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау рәсімін алып тастау;
2) мамандандырылған ұйымдарға, оларды тіркеу тәртібіне, сондай-ақ оларды бағалау нәтижелері үшін жауапкершілікті айқындау қойылатын талаптарды күшейтуге мәселелері бойынша түзетулер әзірлеу
РСКҚ
2025 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, ДСМ, ӨҚМ, ТЖМ,
республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
3
Еңбек жөніндегі уәкілетті органның қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық жүйесі базасында кәсіптік тәуекелдерді бағалау нәтижелерін тіркеу және есепке алу модулін енгізу
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, ЦДИАӨМ
республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
4
Еңбек жөніндегі уәкілетті органның қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық жүйесі базасында кәсіпорындардың цифрлық картасын енгізу және оны мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау
пайдалануға беру актісі

1) снижение коэффициента частоты производственного травматизма на 1000 работников до 0,30 (факт 2022 года – 0,44);
2) снижение доли нарушений в области охраны труда от общего количества выявленных нарушений трудового законодательства до 23 % (факт 2022 года – 28 %).
_____________________________
Приложение
к Концепции безопасного труда
Республики Казахстан
на 2024 2030 годы
План действий по реализации
Концепции безопасного труда Республики Казахстан на 2024 – 2030 годы
№ п/п
Наименование основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5
Направление 1. Модернизация национальной системы управления охраной труда на основе рискориентированного подхода
Целевой индикатор 1. Повышение охвата оценкой профессионального риска действующих активных юридических лиц по республике (2025 год – 30 %, 2026 год – 40 %, 2027 год – 50 %, 2028 год – 60 %, 2029 год – 70 %, 2030 год – 80 %).
Целевой индикатор 2. Коэффициент частоты несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью со смертельным исходом на 1000 работников (2024 год – 0,035, 2025 год – 0,033, 2026 год – 0,031, 2027 год – 0,029, 2028 год – 0,027, 2029 год – 0,025, 2030 год – 0,023).
Целевой индикатор 3. Уровень сокрытия производственного травматизма и профессиональных заболеваний (2024 год 12:1, 2025 год – 13:1, 2026 год – 14:1, 2027 год – 15:1, 2028 год – 16:1, 2029 год – 17:1, 2030 год – 18:1)
1
Пересмотр правил управления профессиональными рисками в части изменения порядка оценки профессиональных рисков с учетом внедрения:
1) интегральной оценки профессионального риска предприятия
(дифференциация предприятий по степени профессионального риска)
приказ МТСЗН
2-квартал 2025 года
МТСЗН
1
2
3
4
5
2) отдельного порядка оценки профессиональных рисков в особых условиях труда (подземные работы, работы на открытом воздухе, высоте и тому подобное);
3) упрощенного порядка оценки профессионального риска на малых и микропредприятиях.
2
Разработка поправок по вопросам:
1) исключения процедуры аттестации производственных объектов по условиям труда;
2) усиления требований к специализированным организациям, порядка их регистрации, а также установления ответственности за результаты их оценки.
КДРП
1-квартал 2025 года
МТСЗН, МЗ, МПС, МЧС,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
3
Внедрение на базе действующей автоматизированной информационной системы уполномоченного органа по труду модуля регистрации и учета результатов оценки профессиональных рисков
акт ввода в эксплуатацию
1-квартал 2025 года
МТСЗН, МЦРИАП, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
1
2
3
4
5
4
Внедрение на базе действующей автоматизированной информационной системы уполномоченного органа по труду цифровой карты предприятий и еҰ интеграция с информационными системами государственных органов
акт ввода в эксплуатацию

2025 жылғы 2-тоқсан
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
5
Жұмыскерлерді кәсіптік тәуекелге байланысты жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау
Еңбекмині бұйрығы
2026 жылғы 2-тоқсан
Еңбекмині, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
6
Міндетті мерзімді міндетті медициналық қарап-тексерулер тәртібін жетілдіру бойынша зерттеулер жүргізу
есеп
2025 – 2027 жылдар
Еңбекмині, ДСМ, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
7
"Шахталардағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы" халықаралық еңбек ұйымының № 176 конвенциясын ратификациялау, сондай-ақ қолданыстағы еңбек заңнамасына ілеспе өзгерістер мен толықтырулар енгізудің қажеттілігі туралы мәселені қарау
ХГҚ жөніндегі ВАК-қа ұсыныс
2024 жылғы 4-тоқсан
Еңбекмині, ӨҚМ, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
8
Қауіпті өндірістік объектілері бар ұйымдармен бірлесіп технологиялық қайта жарақтандыру арқылы, қауіпті өндірістік объектілердің олардың авариялық деңгейін төмендету жұмысын жүргізу
есеп
жыл сайын
ТЖМ, ӨҚМ, Еңбекмині,
республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар
бірлестіктері (келісу бойынша)
2-бағыт. Кәсіптік тәуекелді төмендету жөніндегі шараларды экономикалық ынталандыру.
4-нысаналы индикатор. Жұмыс істеп тұрған жеке меншік нысанындағы белсенді заңды тұлғаларды жұмыскерлерді еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру жүйесімен қамту (2024 жылы – 60 %, 2025 жылы – 65 %, 2026 жылы – 70 %, 2027 жылы – 75 %, 2028 жылы – 80 %, 2029 жылы – 85 %, 2030 жылы – 90 %)
9
Мыналар бойынша:
кәсіптік тәуекел дәрежесін ескере отырып, зиянды және (немесе) қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтін жұмыскерлерге ұсынылатын кепілдіктердің түрлері мен көлемін саралау тәртібін айқындау;
еңбекті қорғау шығындарын экономикалық жоспарлау тәсілдерін енгізу
РСКҚ
2028 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, ҰЭМ, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
10
Экономикалық қызмет түрлері және кәсіптік тәуекелді бағалау нәтижелері бойынша кәсіптік тәуекелді жіктеу негізінде ЖОМС бойынша екі компонентті сақтандыру тарифін енгізу
РСКҚ
2025 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, ҚНРДА (келісу бойынша), республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
11
ЖОМС шарты шеңберінде сақтандыру ұйымдарының қаражаты есебінен кәсіптік тәуекелді төмендетуге бағытталған алдын алу іс-шараларын және зардап шеккен
РСКҚ

2-квартал 2025 года
МТСЗН, МЦРИАП, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
5
Принятие мер по обеспечению работников средствами индивидуальной защиты в зависимости от профессионального риска
приказ МТСЗН
2-квартал 2026 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
6
Проведение исследований по совершенствованию порядка периодических обязательных медицинских осмотров
отчет
2025–2027 годы
МТСЗН, МЗ,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
1
2
3
4
5
7
Рассмотрение вопроса о ратификации Конвенции Международной организации труда № 176 "О безопасности и гигиене труда на шахтах", а также необходимости внесения сопутствующих изменений и дополнений в действующее трудовое законодательство
предложение в МВК по МГП
4-квартал 2024 года
МТСЗН, МПС, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
8
Проведение работ по снижению уровня аварийности на опасных производственных объектах путем их технологического перевооружения совместно с организациями, имеющими опасные производственные объекты
отчет
ежегодно
МЧС, МПС МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию)
Направление 2. Экономическое стимулирование мер по снижению профессионального риска
Целевой индикатор 4. Охват действующих активных юридических лиц с частной формой собственности системой обязательного страхования работников от несчастных случаев при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей (2024 год – 60 %, 2025 год – 65 %, 2026 год – 70 %, 2027 год – 75 %, 2028 год – 80 %, 2029 год – 85 %, 2030 год – 90 %)
9
Внедрение подходов по:
определению порядка дифференциации видов и объемов гарантий работникам, занятым во вредных и (или) опасных условиях труда, с учетом степени профессионального риска;
экономическому планированию затрат на охрану труда.
КДРП
1-квартал 2028 года
МТСЗН, МНЭ,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
1
2
3
4
5
10
Внедрение двухкомпонентного страхового тарифа по ОСНС на основе классификации профессионального риска по видам экономической деятельности и результатам оценки профессионального риска
КДРП
1-квартал 2025 года
МТСЗН, АРРФР (по согласованию),
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
11
Внедрение превентивных мероприятий, направленных на снижение профессионального риска, и реабилитационных программ пострадавшим работникам за счет средств страховых организаций в рамках договора ОСНС
КДРП

2024 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, ҚНРДА (келісу бойынша), республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша),
жұмыскерлерді оңалту бағдарламаларын енгізу
республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
12
Зардап шеккен жұмыскерлерге еңбек қабілетінен айырылған кезеңнен кейінгі бастапқы кезеңде медициналық көмек көрсету мен қосымша емдеу түрлерін қоса алғанда, оңалту бағдарламаларын іске асыру мәселесі бойынша зерттеу жүргізу
есеп
2027 – 2029 жылдар
Еңбекмині, ДСМ, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
3-бағыт. Еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік құзыреттер мен ғылыми әлеуетті дамыту
5-нысаналы индикатор. Еңбекті қорғау мәселелері бойынша білімін тексеруден ойдағыдай өткен, еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың үлесі (2025 жылы – 40 %, 2026 жылы – 50 %,
2027 жылы – 60 %, 2028 жылы – 70 %, 2029 жылы – 80 %, 2030 жылы – 90 %)
6-нысаналы индикатор. Іске асырылатын ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалар саны (2024 жылы – 3, 2025 жылы – 4, 2026 – 4, 2027 жылы – 5, 2028 жылы. – 5, 2029 жылы – 6, 2030 жылы – 6)
13
Мынадай:
бірыңғай оқу-әдістемелік орталық құра отырып, еңбекті қорғау бойынша оқыту және білімін тексеру рәсімдерінің ара-жігін ажырату;
еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспекторлардың, өндірістік кеңес төрағаларының, оқыту ұйымдарының лекторлары мен мамандандырылған ұйымдар сарапшыларының біліктілігін арттыру;
тіркеу тәртібі мен көрсетілген қызметтерінің сапасы үшін жауапкершілікті қоса алғанда,
еңбекті қорғау бойынша оқыту ұйымдарына қойылатын талаптарды белгілеу мәселелері бойынша түзетулер енгізу
РСКҚ
2025 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині,
республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
14
Білімді тексеру бойынша онлайн-платформа енгізу (білімді тексеруден өткенін куәландыратын сертификаттарды бір орталықтан беру, еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан өткен адамдардың барлығын бірыңғай есепке алу)
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 2-тоқсан
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
15
Кәсіптік тәуекел дәрежесін (жарақат алу қаупі бар салалар бойынша) ескере отырып, салалар бойынша арнаулы кәсіптік құзыреттерді дамыту жөніндегі үлгілік оқу бағдарламаларын әзірлеу және салалық қауымдастықтардың тиісті құзыретін бекіту
Еңбекмині бұйрығы
2024 жылғы 3-тоқсан
Еңбекмині,
республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
16
Салалық біліктілік шеңберін және "Еңбекті қорғау" кәсіптік стандартын қайта қарау
Еңбекмині бұйрығы

1-квартал 2024 года
МТСЗН, АРРФР (по согласованию),
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
12
Проведение исследования по вопросу реализации программ реабилитации в ранний период после утраты трудоспособности для пострадавших работников, включая оказание медицинской помощи и дополнительных видов лечения
отчет
2027–2029 годы
МТСЗН, МЗ, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
1
2
3
4
5
Направление 3. Развитие профессиональных компетенций и научного потенциала в сфере охраны труда
Целевой индикатор 5. Доля лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, успешно прошедших проверку знаний по вопросам охраны труда (2025 год – 40 %, 2026 год – 50 %, 2027 год – 60 %, 2028 год – 70 %, 2029 год – 80 %, 2030 год – 90 %)
Целевой индикатор 6. Количество реализуемых научно-технических программ и проектов (2024 год - 3, 2025 год – 4, 2026 год – 4, 2027 год – 5, 2028 год – 5, 2029 год – 6, 2030 год – 6)
13
Введение поправок по вопросам:
разграничения процедур обучения и проверки знаний по охране труда с созданием единого учебно-методического центра;
повышения квалификации технических инспекторов по охране труда, председателей производственных советов, лекторов организаций обучения и экспертов специализированных организаций;
установления требований к организациям обучения по охране труда, включая порядок их регистрации и ответственности за качество оказанных услуг.
КДРП
1-квартал 2025 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
14
Внедрение онлайн–платформы по проверке знаний (централизованная выдача сертификатов, удостоверяющих прохождение проверки знаний, единый учет всех лиц, прошедших обучение по вопросам охраны труда)
акт ввода в эксплуатацию
2-квартал 2025 года
МТСЗН, МЦРИАП, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения
1
2
3
4
5
профсоюзов (по согласованию)
15
Принятие мер по внедрению типовых учебных программ по развитию специальных профессиональных компетенций по отраслям с учетом степени профессионального риска (по травмоопасным отраслям) и закрепление за отраслевыми ассоциациями соответствующей компетенции
приказ МТСЗН
3-квартал 2024 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
16
Пересмотр отраслевой рамки квалификаций и профессионального стандарта "Охрана труда"
приказ МТСЗН

2024 жылғы 4-тоқсан
Еңбекмині, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
17
Жоғары кәсіптік білім беру ұйымдарымен бірлесіп "Қауіпсіз еңбек: кәсіп және мансап" тақырыбында 11-сынып оқушыларына
арналған онлайн кәсіптік бағдар беру көрмесін ұйымдастыру және өткізу
кәсіптік бағдар беру көрмесі
жыл сайын
Еңбекмині, ҒЖБМ, жұмыс берушілердің республикалық
бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
18
Еңбекті қорғау жөніндегі отандық ғылыми мектептерді дамыту үшін ғылыми гранттар бөлу тетігін ұйымдастыру мәселесін зерделеу
есеп
2026 – 2028 жылдар
Еңбекмині, ҒЖБМ
19
Жоғары оқу орындары мен ғылыми ұйымдардың бірлескен, оның ішінде диссертациялар, ғылыми гранттар дайындау жөніндегі ынтымақтастығы шеңберіндегі ғылыми және білім беру әлеуетін интеграциялауды қамтамасыз ету
келісімдер, меморандумдар
жыл сайын
Еңбекмині, ҒЖБМ
20
Еңбекті қорғау саласында зерттеулерді іске асыратын және мамандарды, сарапшыларды даярлауды жүзеге асыратын шетелдік ғылыми зертханалармен, білім беру орталықтарымен және әлемнің жетекші университеттерімен ынтымақтастықты кеңейту
келісімдер, меморандумдар
жыл сайын
Еңбекмині, ҒЖБМ
4-бағыт. Еңбекті қорғау саласындағы бақылау мен мониторингтің тиімділігін арттыру
7-нысаналы индикатор. Кәсіпорындарда (жұмыс істеп тұрған белсенді заңды тұлғаларда) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жай-күйін мемлекеттік мониторингпен қамту (2025 жылы – 30 %, 2026 жылы – 40 %, 2027 жылы – 50 %, 2028 жылы – 60 %, 2029 жылы – 70 %, 2030 жылы – 80 %)
21
Еңбек жөніндегі уәкілетті органның қолданыстағы автоматтандырылған ақпараттық жүйесі базасында тәуекелдерді
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы 4-тоқсан
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, ЖАО, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу
басқару негізінде қауіпсіз еңбек саласындағы цифрлық мемлекеттік бақылауды енгізу
бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
22
Мынадай:
еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы бұзғаны үшін еңбек қатынастары субъектілерінің жауапкершілігін күшейту;
жазатайым оқиға туындаған кезде ұйымда кәсіптік тәуекелдерді бағалау нәтижелерін мемлекеттік сараптауды енгізу;
ұйымдарда міндетті түрде өндірістік кеңестер құру мәселелері бойынша түзетулер әзірлеу
РСКҚ
2025 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, ДСМ, ӨҚМ,ТЖМ, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісім бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісім бойынша)
23
"Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің өндірістік жарақаттану және кәсіптік аурулардың есебін қалыптастыру жөніндегі функционалын енгізу
пайдалануға беру актісі

4-квартал 2024 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
17
Организация и проведение совместно с организациями высшего профессионального образования онлайн профориентационной выставки для учащихся 11-х классов на тему "Безопасный труд: профессия и карьера"
профориентационная выставка
ежегодно
МТСЗН, МНВО, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
1
2
3
4
5
18
Изучение вопроса организации механизма по выделению научных грантов для развития отечественных научных школ по охране труда
отчет
2026–2028 годы
МТСЗН, МНВО
19
Обеспечение интеграции научного и образовательного потенциала высших учебных заведений и научных организаций в рамках совместного сотрудничества, в том числе по подготовке диссертаций, научных грантов
соглашения, меморандумы
ежегодно
МТСЗН, МНВО
20
Расширение сотрудничества с зарубежными научными лабораториями, образовательными центрами и ведущими университетами мира, реализующими исследования и осуществляющими подготовку специалистов, экспертов в сфере охраны труда
соглашения, меморандумы
ежегодно
МТСЗН, МНВО
Направление 4. Повышение эффективности контроля и мониторинга в сфере охраны труда
Целевой индикатор 7. Охват государственным мониторингом состояния безопасности и охраны труда на предприятиях (активных юридических лиц) (2025 год – 30 %, 2026 год – 40 %, 2027 год – 50 %, 2028 год – 60 %, 2029 год – 70 %, 2030 год – 80 %)
21
Внедрение на базе действующей автоматизированной информационной системы уполномоченного органа по труду цифрового государственного контроля в сфере безопасного труда на основе системы управления рисками
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2025 года
МТСЗН, МЦРИАП, МИО,
республиканские объединения работодателей (по согласованию),
1
2
3
4
5
республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
22
Разработка поправок по вопросам:
усиления ответственности субъектов трудовых отношений за нарушения законодательства в сфере охраны труда;
внедрения государственной экспертизы результатов оценки профессиональных рисков в организации при наступлении несчастного случая;
обязательного создания производственных советов в организациях.
КДРП
1-квартал 2025 года
МТСЗН,
МЗ, МПС, МЧС,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
23
Введение функционала автоматизированной информационной системы "Охрана труда и безопасность" по формированию отчета по производственному травматизму и профессиональным заболеваниям
акт ввода в эксплуатацию

2025 жылғы 4-тоқсан
Еңбекмині, ДСМ, ҰСБ,
республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
24
"Еңбекті қорғау және қауіпсіздік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің еңбекті қорғау саласындағы еңбек заңнамасының сақталуын жұмыс берушілердің өздерінің бақылауын жүзеге асыру функционалын енгізу
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы 3-тоқсан
Еңбекмині,
республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
25
Еңбекті қорғау қызметтері жұмыскерлерінің салааралық үлгілік нормативтерін өзектілендіру
Еңбекмині бұйрығы
2026 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
26
Еңбек жөніндегі уәкілетті органға өндірістік кеңес және еңбекті қорғау жөніндегі техникалық инспекторлар туралы үлгілік ережелерді әзірлеу құзыретін беру
Еңбекмині бұйрығы
2025 жылғы 1-тоқсан
Еңбекмині, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
27
Кәсіпорындарда тапсырыс берушіден мердігерге дейін еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды қамтамасыз ету бойынша сатылы бақылауды енгізу мәселесін зерделеу
есеп
2026 жылғы 3-тоқсан
Еңбекмині, республикалық жұмыс берушілер бірлестіктері (келісу бойынша), республикалық кәсіподақтар бірлестіктері (келісу бойынша)
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҒЖБМ – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі;
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
РСКҚ – реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты;
ТЖМ – Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі;
ҰСБ – Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ХГҚ жөніндегі ВАК – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі жанындағы Халықаралық гуманитарлық құқық пен адам құқықтары бойынша халықаралық шарттар жөніндегі ведомствоаралық комиссия;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі.

4-квартал 2025 года
МТСЗН, МЗ, БНС (по согласованию),
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
24
Введение функционала автоматизированной информационной системы "Охрана труда и безопасность" по осуществлению самоконтроля за соблюдением трудового
акт ввода в эксплуатацию
3-квартал 2024 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей (по согласованию),
1
2
3
4
5
законодательства в области охраны труда работодателями
республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
25
Актуализация межотраслевых типовых нормативов численности работников служб охраны труда
приказ МТСЗН
1-квартал 2026 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
26
Наделение уполномоченного органа по труду компетенцией по разработке типовых положений о производственном совете и технических инспекторах по охране труда
приказ МТСЗН
1-квартал 2025 года
МТСЗН,
республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
27
Изучение вопроса внедрения на предприятиях вертикального контроля по обеспечению безопасности и охраны труда от заказчика до подрядчика
отчет
3-квартал 2026 года
МТСЗН, республиканские объединения работодателей (по согласованию), республиканские объединения профсоюзов (по согласованию)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНВО – Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИО – местный исполнительный орган;
АРРФР – Агентство по регулированию и развитию финансового рынка Республики Казахстан;
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
КДРП – консультативный документ регуляторной политики;
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
БНС – Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МВК по МГП – Межведомственная комиссия при Министерстве иностранных дел Республики Казахстан по международному гуманитарному праву и международным договорам по правам человека;
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
____________________