Әскери қызметшiлерге кооперативтiк тұрғын-жай, жеке тұрғын үй салуға өтемсiз қаржы көмегiн көрсету тәртiбi және осы мақсатқа бөлiнген ақшалай қаржының нысаналы түрде пайдаланылуын бақылау туралы нұсқауды бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 30 қарашадағы N 1207 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 тамыздағы № 1091 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.08.28 N 1091 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Әскери қызметшiлерге кооперативтiк тұрғын-жай, жеке тұрғын үй салуға өтемсiз қаржы көмегiн көрсету және осы мақсатқа бөлiнгенақшалай қаржының нысаналы түрде пайдаланылуын бақылау тәртiбi туралы осыған қосылған нұсқау бекiтiлсiн.
2. Осы Нұсқау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Iшкi әскерлерiнiң, Республика ұланының және басқа әскери құрамаларының әскери қызметшiлерiне қолданылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 30 қарашадағы
N 1207 қаулысымен
Бекiтiлген
Әскери қызметшiлерге кооперативтiк
тұрғын-жай, жеке тұрғын үй салуға өтемсiз
қаржы көмегiн көрсету тәртiбi және осы
мақсатқа бөлiнген ақшалай қаржының нысаналы
түрде пайдаланылуын бақылау туралы
Нұсқау
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери бөлiмдерi, мекемелерi, әскери оқу орындары, кәсiпорындары мен ұйымдары офицер құрамындағы адамдарға шарт бойынша қызмет атқарып жүрген прапорщиктерге өз қызметiн үзiлiссiз және мiнсiз атқарып жүрген мерзiмнен тыс әскери қызметшiлерге, сондай-ақ жасына, науқастануына, денсаулығының шектеулi болуына, штаттың қысқаруына байланысты әскери қызметтен босаған 10 күнтiзбе жылдан 15 күнтiзбе жылға дейiн қызмет өткерген адамдарға - кооперативтiк тұрғын-жай құнының немесе Қазақстан Республикасының Тұрғын үй кодексiнде көзделген жалпы тұрғын алаң нормалары шегiнде жеке тұрғын үй салу үшiн алған банк несиесi мөлшерiнiң 30 процентi, 15 күнтiзбе жылдан 20 күнтiзбе жылға дейiн - 50 процентi, 20 күнтiзбе және одан да астам болса - 100 процентi мөлшерiнде өтемсiз қаржы көмегiн көрсетедi.
2. Өтемсiз ақшалай қаржы көмегiн алу үшiн әскери қызметшiлер өз командасына, ал запасқа немесе әскери қызметтен мүлде босағандар - әскери комиссардың атына тұрғын үй-құрылыс немесе тұрғын үй кооперативi басқармасының құрылыс аяқталған кездегi нақты шығынын еске ала отырып (тұрғын үй сатып алуға несие берiлген жағдайда - берiлген несиенiң мөлшерi және оны өтеу мерзiмi туралы банк құжаттары) жеке тұрғын үй құрылысының құнын (берiлген тұрғын алаң құнын) айғақтайтын анықтамасын немесе басқа құжаттарды, сондай-ақ өтелмеген қарыздың сомасы туралы құжаттарды қоса тiркеп рапорт бередi.

Об утверждении Инструкции о порядке оказания безвозмездной финансовой помощи военнослужащим на строительство кооперативного жилья, индивидуальных жилых домов и контроле за целевым использованием выделенных на эти цели денежных средств
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 ноября 1993 года № 1207. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2012 года № 1091
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2012 № 1091 (вводится в действие с 01.01.2013).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке оказания безвозмездной финансовой помощи военнослужащим на строительство кооперативного жилья, индивидуальных жилых домов и контроле за целевым использованием выделенных на эти цели денежных средств.
2. Распространить действие Инструкции на военнослужащих Комитета национальной безопасности, Внутренних войск, Республиканской гвардии и других воинских формирований Республики Казахстан.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 ноября 1993 г. N 1207
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке оказания безвозмездной финансовой
помощи военнослужащим на строительство
кооперативного жилья, индивидуальных жилых
домов и контроле за целевым использованием
выделенных на эти цели денежных средств
1. Безвозмездная финансовая помощь оказывается воинскими частями, учреждениями, военно-учебными заведениями, предприятиями и организациями Вооруженных Сил Республики Казахстан лицам офицерского состава, прапорщикам, мичманам и военнослужащим, проходящим службу по контракту, военнослужащим сверхсрочной службы, безупречно проходящим службу непрерывно, а также уволенным с военной службы по возрасту, болезни или ограниченному состоянию здоровья, сокращению штатов с выслугой от 10 до 15 календарных лет - в размере 30 процентов, от 15 до 20 календарных лет - 50 процентов, 20 календарных лет и более - 100 процентов стоимости кооперативного жилья или размера ссуды банка, полученной на строительство индивидуального жилого дома в пределах норм общей жилой площади, предусмотренных Жилищным кодексом Республики Казахстан.
2. Для получения безвозмездной финансовой помощи военнослужащие подают рапорт по команде, а уволенные в запас или отставку - на имя военного комиссара с приложением справки правления жилищно-строительного или жилищного кооператива, либо документов, подтверждающих стоимость индивидуального домостроения (стоимость предоставленной жилой площади) с учетом фактических затрат на период окончания строительства (в случае предоставления ссуды на приобретение жилья - документы банка о размере выданной ссуды и сроке ее погашения), а также документов о сумме непогашенной задолженности.

3. Тапсырылған құжаттар және әскери бөлiмнiң тұрғын үй комиссиясының қорытындысы негiзiнде кооперативтiк тұрғын үйдiң құнын немесе банк несиесiн төлеу жөнiндегi берешектi жартылай (толық) өтеу үшiн әскери қызметкерлерге өтемсiз қаржы көмегiн көрсету туралы шешiмдi әскери бөлiм командирi қабылдайды және оның бұйрығымен ресiмделедi, ал запасқа немесе әскери қызметтен мүлдем босағандарға - тұрғылықты жерiндегi әскери комиссарлар шешедi. Әскери командир (әскери комиссар) бұйрығынан алынған үзiндi әскери қызметшiнiң (запасқа шыққан не әскерден мүлде босаған адамның) жеке iсiнiң қосымша материалдар бөлiмiне тiркеледi.
4. Өтемсiз ақшалай қаржы көмегiн көрсетуге арналған қаржы Қазақстан Республикасы банкiсiнiң тиiстi мекемелерiндегi тұрғын үй-құрылыс немесе тұрғын үй кооперативтерiнiң есепшотына қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша аударылады.
5. Смета-бюджет тәртiбiмен қаржыландырылатын әскери бөлiмдердiң әскери қызметшiлерiне өтемсiз көмек көрсетуге байланысты шығындар республикалық бюджеттiң осы мақсатқа арнайы бөлiнген қаржысы есебiнен жасалады. Аталған ақшалай қаржыны үлес беретiн қаржы органдары iс жүзiнде жасалған шығындар сомасы мөлшерiнде, белгiленген тәртiппен табыс етiлген талаптама (өтiнiм) негiзiнде тағайындайды.
6. Әскери қызметшiге өтемсiз қаржы көмегi көрсетiлгенi және оның мөлшерi туралы әскери бөлiмнiң қаржы қызметi әскери қызметшiнiң жеке iсiне және оның есеп айырысу кiтапшасының 12 бөлiмiнiң "Б" бөлiмшесiнде мынадай редакцияда жазба түзiледi: "199__жылғы "___""_________N________,_______әскери бөлiм командирiнiң бұйрығы негiзiнде кооперативтiк тұрғын үй құнын төлеу жөнiндегi берешегiн өтеуге (жеке тұрғын үй салуға берiлген банк несиесiн өтеуге) ---------------- сом мөлшерiнде өтемсiз қаржы
жазбаша көмегi көрсетiлдi".
Жазба қаржы қызметi бастығының қолымен және әскери бөлiмнiң елтаңбалы мөрiмен айғақталады. Кiтапша ауыстырылған кезде әлгi жазба жаңа есеп айырысу кiтапшасына көшiрiледi.
7. Әскери қызметшi Қарулы Күштер кадрынан қызметке сәйкессiздiгi бойынша, әскери қызметшi атағының беделiн түсiретiн iс-әрекетi үшiн немесе қылмыс жасағаны үшiн босатылуына байланысты шығарылған жағдайда оған өтемсiз қаржы көмегi ретiнде бөлiнген қаржы 5 жылға дейiнгi мерзiмде соңғы әскери қызмет атқарған әскери бөлiмге қайтарылуға тиiс. Бұл жағдайда ақшаны өндiрiп алу және мойнына жазып қою кiтапшасында (N 35 нысан) әрбiр әскери қызметшiге жеке есепшот ашылып, онда қайталауға жататын сома көрсетiледi. Мұндай жағдайда аталған әскери қызметшiлердiң жеке есепшотына арналып кiтабында жеке бөлiм белгiленедi.

3. Решение об оказании военнослужащим безвозмездной финансовой помощи в частичное (полное) погашение задолженности по оплате стоимости кооперативного жилья или ссуды банка принимается командиром воинской части на основании представленных документов, заключения жилищной комиссии воинской части и оформляется приказом командира, а уволенным в запас или отставку - военным комиссаром по месту жительства. Выписка из приказа командира воинской части (военного комиссара) приобщается в раздел для дополнительных материалов личного дела военнослужащего (уволенного в запас или отставку).
4. Средства, выделенные на оказание безвозмездной финансовой помощи, перечисляются по безналичному расчету на счета жилищно-строительных или жилищных кооперативов в соответствующих учреждениях банков Республики Казахстан.
5. Расходы, связанные с оказанием безвозмездной помощи военнослужащим воинских частей, финансируемых в сметно-бюджетном порядке, производятся за счет средств республиканского бюджета, специально выделяемых на эти цели. Указанные денежные средства назначаются довольствующими финансовыми органами в суммах фактически произведенных расходов на основании требований (заявок), представляемых в установленном порядке.
6. Об оказании военнослужащим безвозмездной финансовой помощи и ее размере финансовой службой воинской части производится запись в личном деле военнослужащего и в подразделе "Б" раздела 12 расчетной книжки военнослужащего в следующей редакции "На основании приказа командира войсковой части N_____ от "____"____________199__г. оказана безвозмездная финансовая помощь в погашении задолженности по оплате стоимости кооперативного жилья (по ссуде банка, выданной на индивидуальное жилищное строительство) в сумме ___________рублей".
прописью
Запись заверяется подписью начальника финансовой службы (главного бухгалтера) и гербовой мастичной печатью воинской части. При замене книжки указанная запись переносится в новую расчетную книжку.
7. При увольнении военнослужащих из кадров Вооруженных Сил по служебному несоответствию, за проступки, дискредитирующие звание военнослужащего, или в связи с осуждением судом за совершенное преступление, средства, выделенные им в порядке безвозмездной финансовой помощи, подлежат возврату в воинские части по последнему месту службы в срок до 5 лет. В этих случаях в книге денежных взысканий и начетов (форма N 35) на каждого военнослужащего открывается отдельный лицевой счет, на который заносится подлежащая возврату сумма.
При этом для лицевых счетов указанных военнослужащих в книге отводится отдельный раздел.

Қос есеп жүйесiмен бухгалтерлiк есеп жүргiзушi әскери бөлiмдерде бұл сом қарыз бойынша N 76 есепшотта "Әртүрлi дебиторлармен және кредиторлармен есеп айырысу", ал кредит бойынша N 83 есепшотта "Болашақ кезеңнiң кiрiстерi" көрсетiледi.
Аталған мерзiмде қайтарылмаған қаржы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өндiрiлiп алынады.
Сметалық-бюджеттiк қаржыландыруда тұрған әскери бөлiмдерде қайтарылған қаржы көмегiнiң сомасы ағымдағы жылдың операцияларына - Қорғаныс министрлiгi сметасының қаржы көмегi көрсетiлген 5123 бабына - (өтемсiз қаржы көмегi) есептеледi, ал оның алдындағы жылғы операциялар бойынша - N 425 "Бұрынғы жылдың бюджеттiк сомалары" (сметалық-бюджеттiк қаржыландыруда тұрған және қос есеп жүйесiмен есеп жүргiзушi әскери бөлiмдерде - тиiстi есепшотқа) есептеледi және бюджет кiрiсiне тапсырылады.
8. Офицер құрамындағы адамдар, прапорщиктер және мерзiмнен тыс қызметтiң әскери қызметшiлерi, оның iшiнде басқа тұрғылықты жерге ауысуына байланысты тұрғын үй-құрылыс немесе тұрғын үй кооперативтерiнен шығатындар, үлестiк жарнасын ала отырып, өтемсiз қаржы көмегiн алған сәттен бастап он жылдық мерзiм өткенге дейiн өтемсiз қаржы көмегiнiң сомасын ең соңғы әскери қызмет атқарған әскери бөлiмге қайтаруға мiндеттi.
Егер, әскери қызметшiлер, оның iшiнде басқа мекен-жайға ауысатындар, өтемсiз қаржы көмегiн алған сәттен бастап онжылдық мерзiм өткенге дейiн жеке тұрғын үйiн сататын болса, онда өтемсiз қаржы көмегi ретiнде алған қаржыны олар ең соңғы қызмет атқарған әскери бөлiмiне қайтаруы тиiс.
9. Аталған қаржыны әскери қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшiлердiң (мерзiмнен тыс әскери қызметшiлерден басқа) уақтылы қайтаруын бақылауды пәтерлердi пайдалану және қаржы органдары, ал запасқа шыққан немесе әскери қызметтен мүлде босаған адамдардың қайтаруын - тұрғылықты жерiндегi әскери комиссариаттардың қаржы органдары жүзеге асырады (7-тармақта көрсетiлген адамдар үшiн).
10. Әскери бөлiм командирлерi мен пәтерлердi пайдалану органдары өтемсiз қаржы көмегiн алған сәттен бастап онжылдық мерзiм өткенге дейiн тұрғын үй-құрылыс, тұрғын үй кооперативтерiнен шыққан немесе жеке тұрғын үйiн сатқан, бiрақ тұрғын үй жағдайын жақсартуға мұқтаж әскери қызметшiлерге Қорғаныс министрлiгi қорынан тұрғын жай беру туралы шешiмдi олар өтемсiз қаржы көмегiн қайтарғанын дәлелдейтiн құжаттарды тапсырғаннан кейiн қабылдайды.

В воинских частях, ведущих бухгалтерский учет по двойной системе, эти суммы отражаются по дебету счета N 76 "Расчеты с разными дебиторами и кредиторами" и кредиту счета N 83 "Доходы будущих периодов".
Не возвращенные в указанный срок средства взыскиваются в соответствии с действующим законодательством.
Возвращенные суммы финансовой помощи в воинских частях, состоящих на сметно-бюджетном финансировании, зачисляются по операциям за текущий год на статью 5123 "Безвозмездная финансовая помощь" сметы Министерства обороны, за счет средств которой оказывалась помощь, а по операциям за предыдущие годы - на вид N 425 "Бюджетные суммы прошлого года" (в воинских частях, состоящих на сметно-бюджетном финансировании и ведущих учет по двойной системе - на соответствующие счета) и сдаются в доход бюджета.
8. Лица офицерского состава, прапорщики и военнослужащие сверхсрочной службы, выбывающие из жилищно-строительных или жилищных кооперативов, в том числе в связи с переводом на другое место жительства, получая паевой взнос до истечения десятилетнего срока с момента получения безвозмездной финансовой помощи, обязаны сумму полученной безвозмездной финансовой помощи возвратить воинской части по последнему месту службы.
В случае, если военнослужащие продают индивидуальный жилой дом, в том числе в связи с переездом на другое место жительства, до истечения десятилетнего срока с момента получения помощи, средства, полученные ими в порядке безвозмездной финансовой помощи, подлежат возврату воинской части по последнему месту службы.
9. Контроль за своевременным возвратом указанных средств военнослужащими, проходящими военную службу (кроме военнослужащих срочной службы), осуществляется квартирно-эксплуатационными и финансовыми органами, а уволенными в запас или отставку - финансовыми органами военных комиссариатов по месту жительства (для лиц, указанных в пункте 7).
10. Командиры воинских частей и квартирно-эксплуатационные органы решения о предоставлении жилой площади из фонда Министерства обороны военнослужащим, выбывшим из жилищностроительных, жилищных кооперативов или продавшим индивидуальный жилой дом до истечения десятилетнего срока с момента получения безвозмездной финансовой помощи и нуждающимся в улучшении жилищных условий, принимают после представления ими документов, подтверждающих возврат сумм безвозмездной финансовой помощи.