ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҚҰРЫЛЫС, ТҰРҒЫН ҮЙ ЖӘНЕ АУМАҚТАРДА ҚҰРЫЛЫС САЛУ МИНИСТРЛIГI ЖАНЫНДАҒЫ СӘУЛЕТ-ҚАЛА ҚҰРЫЛЫСЫ БАҚЫЛАУЫ ОРГАНДАРЫ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 23 наурыз N 289. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996.01.24. N 88 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет және қала құрылысы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Министрлiк жанынан Мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптама бас басқармасының негiзiнде жобалардың мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптамасы департаментiн (Мемсараптама), Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау департаментiн (Мемсәулет-бақылау) - және Сәулет-қала құрылысы қызметiн мемлекеттiк лицензиялау департаментiн (Мемқұрылыслицензия) олардың облыс орталықтарындағы, Алматы және Ленинск қалаларындағы аумақтық құрылымдарын қоса құру туралы Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiнiң ұсынысы қабылдансын.
Аталған департаменттердi қаржыландыру шаруашылық есеп пен өзiн-өзi қаржыландыру шарттары негiзiнде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiмен бiрлесiп, бiр ай мерзiмде жобалардың мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптамасы, Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау және Сәулет-қала құрылысы қызметiн мемлекеттiк лицензиялау департаменттерi қызметкерлерiнiң еңбекақы қоры шарттарын әзiрлеп, бекiтсiн.
3. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi 2 ай мерзiмде:
- жобалардың мемлекеттiк ведомстводан тыс сараптамасы департаментi, Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы департаментi және Сәулет-қала құрылысы қызметiн мемлекеттiк лицензиялау департаментi туралы ережелердi әзiрлеп, бекiтсiн.
- құрылыс сапасын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға арналған қаражатты, құрылыстардың ведомстволық тиесiлiгiне, меншiк нысандары мен қаржыландыру көзiне қарамастан, олардың сметасына енгiзу тәртiбiн, осы қаражатты аудару мен пайдалану тәртiбi әзiрлеп, бекiтсiн.
4. Мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылауы департаментiн құру тапсырыс берушiлердi, мердiгерлердi, жобалау ұйымдарының авторлық қадағалауын құрылыс-монтаж жұмыстары мен құрылысы аяқталған объектiлердiң сапасы үшiн жауапкершiлiктен айырмайды деп белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мен Әдiлет министрлiгi басқа мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, 3 ай мерзiмде "Құрылыс саласындағы құқық бұзушылық үшiн заңды ұйымдардың жауапкершiлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне табыс етсiн.

Об органах архитектурно-градостроительного контроля при Министерстве строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 марта 1994 года N 289. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 24 января 1996 г. N 88 ~P960088
В соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектуре и градостроительстве в Республике Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан о создании при Министерстве Департамента государственной вневедомственной экспертизы проектов (Госэкспертиза) на базе Главного управления государственной вневедомственной экспертизы, Департамента государственного архитектурно-строительного контроля (Госархстройконтроль) и Департамента государственного лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности (Госстройлицензия) c их территориальными подразделениями в областных центрах, городах Алматы и Ленинске.
Финансирование указанных департаментов осуществляется на условиях хозрасчета и самофинансирования.
2. Министерству труда Республики Казахстан совместно с Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить условия оплаты труда работников департаментов государственной вневедомственной экспертизы проектов, государственного архитектурно-строительного контроля и государственного лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности.
3. Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан в 2-месячный срок:
разработать и внести на утверждение Кабинета Министров Республики Казахстан положения о Департаменте государственной вневедомственной экспертизы проектов, Департаменте государственного архитектурно-строительного контроля и Департаменте государственного лицензирования архитектурно-градостроительной деятельности;
разработать и утвердить порядок включения в сметы строек, независимо от их ведомственной принадлежности, форм собственности и источников финансирования, средств на осуществление государственного контроля за качеством строительства, порядок перечисления этих средств и их использования.
4. Установить, что создание Департамента государственного архитектурно-строительного контроля не снимает ответственности с заказчиков, подрядчиков, авторского надзора проектных организаций за качество строительно-монтажных работ и законченных строительством объектов.
5. Министерству строительства, жилья и застройки территорий и Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с другими заинтересованными министерствами и ведомствами в 3-месячный срок разработать и представить в Кабинет Министров Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об ответственности юридических лиц за правонарушения в области строительства".

6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi 2 ай мерзiмде жаңадан құрылып жатқан департаменттер мен олардың аумақтық бөлiмшелерiне қажеттi қызметтiк үй-жайлар бөлсiн.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi департаменттердiң және олардың облыстардағы бөлiмшелерiнiң жылжымайтын мүлкi мен дүние-мүлкiн иелену, пайдалану және басқару құқығын белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiне табыстайтын болсын.
8. Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгi департаменттер мен олардың аумақтық бөлiмшелерiне қажеттi мөлшерде үкiметтiк және қалалық телефон байланысы нөмiрлерi бөлiнуiн көздейтiн болсын.
9. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi
жергiлiктi жерлерде департаменттер бөлiмшелерiн ұйымдастыруға
көмек көрсетсiн.
10. Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және
аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мен әдiлет министрлiгi мүдделi
министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, 2 ай мерзiмде
республика Үкiметiнiң бұрын қабылдаған шешiмдерiн осы қаулыға
сәйкестендiру туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасының
Министрлер Кабинетiне енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

6. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций в 2-месячный срок выделить вновь создаваемым департаментам и их территориальным подразделениям необходимые служебные помещения.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать в установленном порядке Министерству строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан права владения, пользования и управления недвижимостью и имуществом департаментов и их подразделений в областях.
8. Министерству связи Республики Казахстан предусмотреть выделение необходимого количества номеров правительственной и городской связи для департаментов и их территориальных подразделений.
9. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций оказать содействие в организации подразделений департаментов на местах.
10. Министерству строительства, жилья и застройки территорий и Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в 2-месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения о приведении ранее принятых решений Правительства республики в соответствие с настоящим постановлением.
Премьер-министр Республики Казахстан