Қазақстан Республикасының темiр жол кәсiпорындарын қайта ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 31 қаңтардағы N 129
Темiржол көлiгi басқармаларын қаржылық-экономикалық сауықтыру және құрылымдық оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. "Алматы темiржол басқармасы", "Тың темiржол басқармасы", "Батыс Қазақстан темiржол басқармасы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорындары қосылу жолымен шаруашылық жүргiзу құқығында "Қазақстан темiр жолы" (бұдан әрi - Кәсiпорын) республикалық мемлекеттiк кәсiпорын болып қайта ұйымдастырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Кәсiпорынның мемлекеттiк басқару органы, сондай-ақ оған қатысы бойынша мемлекеттiк меншiк құқығы субъектісiнiң функциясын жүзеге асыратын орган болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi:
бiр ай мерзiмде Кәсiпорынның Жарғысын бекiтсiн;
Кәсiпорынның басшысы болып Е.Ж.Қалиев тағайындалсын;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп Кәсiпорынды Алматы қаласында орналастыру мәселесiн шешсiн;
Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң келiсiмi бойынша қайта ұйымдастырылатын еншiлес мемлекеттiк кәсiпорындарды сақтап қалу жөнiндегi мәселенi шешсiн.
4. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң жанындағы кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру жөнiндегi агенттiк қайта ұйымдастырылған кәсiпорындардың қаржылық жай-күйiне бағалау жүргiзсiн және Қазақстан Республикасының Үкiметiне кредиторлық және дебиторлық берешектерiн қайта құрылымдау жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен, Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен бiрлесiп Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының басшысы 1997 жылдың 1 шiлдесiне дейiн Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгiнiң перспективалық даму бағдарламасын әзiрлесiн және Үкiметке тапсырсын.
6. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi 1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiн мерзiмге "Қазақстан темiр жолы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының және оның еншiлес кәсiпорындарының барлық есеп айырысу және басқа да шоттарын "ТұранӘлем Банкi" жабық үлгiдегi акционерлiк қоғамына ауыстыруды қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының темiр жол көлiгiн қаржылық-экономикалық сауықтыру және реформалау мақсатында қосымшаға сәйкес құрамда комиссия құрылсын.

О реорганизации предприятий железных дорог Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 1997 г. N 129
В целях финансово-экономического оздоровления и оптимизации структуры управления железнодорожным транспортом республики Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать путем слияния республиканские государственные предприятия "Управление Алматинской железной дороги", "Управление Целинной железной дороги", "Управление Западно-Казахстанской железной дороги" в республиканское государственное предприятие "Казакстан темир жолы" (далее - Предприятие) на праве хозяйственного ведения.
2. Определить, что Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан является органом государственного управления Предприятием, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права государственной собственности.
3. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
в месячный срок утвердить Устав Предприятия;
назначить руководителем Предприятия Калиева Е.Ж.;
совместно с Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению государственным имуществом решить вопрос размещения Предприятия в г. Алматы;
по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике решить вопрос по сохранению дочерних реорганизуемых государственных предприятий.
4. Агентству по реорганизации предприятий при Государственном комитете Республики Казахстан по управлению государственным имуществом провести оценку финансового состояния реорганизационных предприятий и внести в Правительство Республики Казахстан предложения по реструктуризации кредиторской и дебиторской задолженностей.
5. Министерству транспорта и коммуникаций совместно с Министерством финансов, Министерством экономики Республики Казахстан, Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике, руководителю республиканского государственного предприятия "Казакстан темир жолы" до 1 июля 1997 года разработать и представить в Правительство программу перспективного развития железнодорожного транспорта Республики Казахстан.
6. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить перевод в срок до 1 апреля 1997 года всех расчетных и других счетов республиканского государственного предприятия "Казакстан темир жолы" и его дочерних предприятий в закрытое акционерное общество "Банк ТуранАлем".
7. В целях финансово-экономического оздоровления и реформирования железнодорожного транспорта Республики Казахстан образовать комиссию в составе согласно приложению.

8. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
9. "Қазақстан Республикасының темiр жолын қайта ұйымдастыру және оны қаржылық-экономикалық сауықтыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 21 қарашадағы N 1417 қаулысы 2-тармағының күшi жойылған деп танылсын.
10. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Д.Т.Дүйсеновке жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 31 қаңтардағы
N 129 қаулысына
қосымша
Темiр жол көлiгiн қаржылық-экономикалық сауықтыру
және реформалау жөнiндегi комиссияның
ҚҰРАМЫ
Лавриненко Ю.И.        - Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникациялар министрi, комиссия
төрағасы
Комиссия мүшелерi:
Қалиев Е.Ж.            - "Қазақстан темiр жолы" республикалық
мемлекеттiк кәсiпорнының басшысы
Андрющенко А.И.        - Қазақстан Республикасы Экономика
министрiнiң орынбасары
Менжулин Б.И.          - Қазақстан Республикасы Қаржы
министрiнiң орынбасары
Мұхаметжанов С.Н.      - Қазақстан Республикасы Көлiк және
коммуникациялар министрiнiң орынбасары
Молоканов А.А.         - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi төрағасының орынбасары -
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi жанындағы Кәсiпорындарды
қайта ұйымдастыру жөнiндегi
агенттiктiң директоры
Ушуров И.А.            - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
Аппараты Заң бөлiмi меңгерушiсiнiң
бiрiншi орынбасары

8. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
9. Признать утратившим силу пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 1996 г. N 1417 P961417_ "О мерах по реорганизации и финансово-экономическому оздоровлению железных дорог Республики Казахстан".
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Дуйсенова Д.Т.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 января 1997 г. N 129
С О С Т А В
комиссии по финансово-экономическому оздоровлению
и реформированию железнодорожного транспорта
Лавриненко Ю.И.              - Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан, председатель
комиссии
Члены комиссии:
Калиев Е.Ж.                  - руководитель республиканского
государственного предприятия
"Казакстан темир жолы"
Андрющенко А.И               - заместитель Министра экономики
Республики Казахстан
Менжулин Б.И.                - заместитель Министра финансов
Республики Казахстан
Мухаметжанов С.Н.            - заместитель Министра транспорта и
коммуникаций Республики Казахстан
Молоканов А.А.               - заместитель Председателя
Государственного комитета Республики
Казахстан по управлению
государственным имуществом - директор
Агентства по реорганизации
предприятий при Государственном
комитете Республики Казахстан по
управлению государственным имуществом
Ушуров И.А.                  - первый заместитель заведующего
Юридическим отделом Аппарата
Правительства Республики Казахстан