Жол шаруашылығын құқықтық қамтамасыз етуді жетілдіру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 5 қыркүйектегі N 845 қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) № 901 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі, "Жол қозғалысының қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 15 шілдедегі, "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдарын пайдалану қағидалары;
2) Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. "Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдарын, жол ғимараттарын пайдалану Ережесін және оларды қорғау тәртібін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 20 сәуірдегі N 316 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 13, 160-құжат) күші жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
1998 жылғы 5 қыркүйектегі
N 845 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдарын
пайдалану қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.01.16 N 30 қаулысымен.
2. Осы Тәртіп жол қозғалысының қауіпсіздігін, жол мен құрылыстардың, сондай-ақ қоршаған ортаның сақталуын қамтамасыз ету мақсатында жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдары пайдаланудың тәртібін белгілейді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.16 N 30, 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

О совершенствовании правового обеспечения дорожного хозяйства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 1998 года N 845. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, законами Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", от 15 июля 1996 года "О безопасности дорожного движения", от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила пользования автомобильными дорогами на территории Республики Казахстан;
2) Правила размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 апреля 1993 года N 316 "Об утверждении Правил пользования автомобильными дорогами, дорожными сооружениями и порядка их охраны на территории Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993г., N 13, ст. 160).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 1998 года N 845
Правила
пользования автомобильными дорогами на территории
Республики Казахстан
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.
1. Общие положения
1. Исключен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.
2. Настоящие Правила устанавливают порядок пользования автомобильными дорогами общего пользования в целях обеспечения безопасности дорожного движения, сохранности дорог и сооружений, а также окружающей природной среды.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями  Правительства РК от 16.01.2003 N 30; от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

4. Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарымен жүру - қолданылып жүрген заңдар, Жол қозғалысының ережесі және осы тәртіп сақтала отырып жүзеге асырылуы тиіс.
4-1. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) паспорт – сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі мен жол сервисі объектісі нақты жай-күйінің автомобиль жолдары саласындағы нормативтік-техникалық құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын құжат;
2) техникалық шарт – автомобиль жолдарында жол қозғалысы қауіпсіздігін және жол ғимараттарын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында жұмыстарды жүргізу кезінде орындалуға жататын нормативтік техникалық талаптарды белгілейтін құжат.
Ескерту. Қағидалар 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.12.2012 № 1607 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың
құқықтары мен міндеттері
5. Жол қозғалысына қатысушылардың:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Қағидаларға сәйкес жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша еркін, кедергісіз жүруге;
2) жол органы мен әкімшілік полициясы бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан жолдар бойынша қозғалыстың тоқтатылуының немесе шектелуінің себептері туралы түсіндірме алуға;
3) жүру шарттары, көрсетілетін қызметтер туралы, жол органының жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі құқықтары мен міндеттері және жауапкершілігі туралы толық және дұрыс ақпарат алуға;
4) жол-көлік оқиғасы болған жағдайда, оқиға болған жерде, сол сияқты медициналық мекемеге бара жатқан жолда кепілдік берілген тегін медициналық көмек көлемін, сондай-ақ жол-көлік оқиғасы кезінде жол органынан, әкімшілік полицияның бөлімшелерінен және қызметі жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты лауазымды адамдардан басқа да қажетті дәрігерге дейінгі көмек алуға;
5) жол-көлік оқиғасының нәтижесінде көлік құралы және (немесе) жүк зақымданған жағдайларда заңнамада белгіленген тәртіппен залалдың өтелуіне;
6) жол органы лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқығы бар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

4. Движение по автомобильным дорогам общего пользования Республики Казахстан должно осуществляться с соблюдением действующего законодательства, Правил дорожного движения и настоящих Правил.
4-1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) паспорт – документ, подтверждающий соответствие фактического состояния объекта наружной (визуальной) рекламы и объекта дорожного сервиса требованиям, установленным нормативно-техническими документами в области автомобильных дорог;
2) техническое условие – документ, устанавливающий нормативно- технические требования, подлежащие выполнению при проведении работ с целью обеспечения безопасности дорожного движения и сохранности дорожных сооружений на автомобильных дорогах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.12.2012 № 1607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Права и обязанности
пользователей автомобильными дорогами
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.
5. Участники дорожного движения имеют право на:
1) свободное, беспрепятственное передвижение по автомобильным дорогам общего пользования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами;
2) получение разъяснения от должностных лиц дорожного органа и подразделений административной полиции о причинах прекращения или ограничения движения по дорогам;
3) полную и достоверную информацию об условиях движения, оказываемых услугах, о правах и обязанностях и ответственности дорожного органа за обеспечение безопасности дорожного движения;
4) получение бесплатного гарантированного объема медицинской помощи в случае дорожно-транспортного происшествия как на месте, так и по пути следования в медицинские учреждения, а также другой необходимой доврачебной помощи при дорожно-транспортном происшествии от дорожного органа, подразделений административной полиции и других должностных лиц, деятельность которых связана с обеспечением безопасности дорожного движения;
5) возмещение ущерба в случаях повреждения транспортного средства и (или) груза в результате дорожно-транспортного происшествия в установленном законодательством порядке;
6) обжалование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, действий должностных лиц дорожного органа.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

6. Автомобиль жолдарында жол мен құрылыстарының сақталуын және олармен қауіпсіз жүруді қамтамасыз ететін көлік құралдарының жүруіне рұқсат етіледі.
7. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың іс-әрекеттері жол қозғалысының қауіпсіздігін төмендетпеуі, қозғалыста үзілістердің пайда болуына ықпал етпеуі, көлік құралдары жылдамдығының, жол мен жол құрылыстарының сенімділігінің төмендеуіне, олардың бұзылуына әкеп соқтырмауы тиіс.
8. Автомобиль жолдарындағы және жол құрылыстарындағы қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақауларды байқаған көлік құралдарын жүргізушілер мен азаматтар ақауларды өз күштерімен жою бойынша қолдарынан келетін шаралар қабылдауға немесе ол туралы жол органына немесе әкімшілік полицияның бөлімшесіне дереу хабарлауға тиіс.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
9. Көлік құралдарының төсемі жетілдірілген жолға шығар жерде оны пайдалануға жауапты лауазымды немесе басқа тұлғалар, меншік нысандарына қарамастан жер және құрылыс жұмыстарын жүргізіп жатқан ұйымдар, көлік құралдарының балшықтан тазартылуын қамтамасыз етеді және оның жолдың жүру бөлігіне түсуіне жол бермейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10-1. Концессияға немесе Ұлттық оператордың сенімгерлік басқаруына берілген автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін қоса алғанда, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының мұқтажы үшін жерлер жол органына тұрақты жер пайдалануға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау және жөндеу жұмыстарын жүзеге асыратын қызметтерді жеткізушіге уақытша жер пайдалануға бөлінеді.
Тұрақты жер пайдалануға жерлер автомобиль жолдарына, автомобиль көлігінің объектілеріне және жол шаруашылығы, жер үсті және жер асты ғимараттарды, құрылыстарды, құрылғыларды жөндеу, дамыту объектілеріне, сондай-ақ автомобиль жолдарының жолақ бөліктерін белгілеу үшін беріледі.
Қысқа мерзімді (5 жылға дейін) және ұзақ мерзімді (5 жылдан 49 жылға дейін) уақытша жер пайдалануға жер құрылыс материалдары карьерлерін, резервтерді, құрылыс жасақтарының базаларын игеруге, айналма жолдарға, жол-құрылыс материалдарын жинауға арналған орындарға беріледі.
Уақытша жер пайдалану мерзімі автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен техникалық жобада көзделген мерзімді ескере отырып анықталады.

6. На автомобильных дорогах допускается движение транспортных средств, обеспечивающих сохранность дорог и дорожных сооружений и безопасный проезд по ним.
7. Действия пользователей автомобильными дорогами не должны снижать безопасность дорожного движения, способствовать возникновению перерывов в движении, приводить к снижению скорости транспортных средств, надежности дорог и сооружений, к их разрушению. <*>
Сноска. Пункт 7 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.
8. Водители транспортных средств и граждане, обнаружившие на автомобильных дорогах и дорожных сооружениях неисправности, угрожающие безопасности движения, должны принять зависящие от них меры по устранению неисправностей собственными силами или немедленно сообщить об этом в дорожный орган или подразделение административной полиции.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
9. В местах выезда транспортных средств на дороги с усовершенствованным покрытием ответственные за их пользование должностные или другие лица, организации, независимо от форм собственности, производящие земляные или строительные работы, обеспечивают очистку транспортных средств от грязи и не допускают попадания ее на проезжую часть.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10-1. Земли для нужд автомобильных дорог общего пользования, включая автомобильные дороги или их участки, переданные в концессию или Национальному оператору в доверительное управление, отводятся в  постоянное землепользование дорожному органу, во временное землепользование – поставщикам услуг, осуществляющим строительство, реконструкцию и ремонт автомобильных дорог, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В постоянное землепользование предоставляются земли под автомобильные дороги, объекты автомобильного транспорта и объекты дорожного хозяйства, ремонта, развития наземных и подземных зданий, строений, сооружений, устройств, а также для установления полос отвода автомобильных дорог.
Во временное землепользование краткосрочное (до 5 лет) и долгосрочное (от 5 до 49 лет) земля предоставляется под разработку карьеров строительных материалов, резервов, баз строительных отрядов, объездные дороги, места складирования дорожно-строительных материалов.
Срок временного землепользования определяется с учетом срока, предусмотренного в техническом проекте, утвержденном уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.

Ескерту. 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10-2. Автомобиль жолдарының бойында сәндік және қардан қорғайтын екпе ағаштарды (шарбақтар) орналастырған кезде жер төсемі жиегінен жолдың барлық санаттары үшін қашықтық қар түсу көлеміне байланысты қабылданады.
Ескерту. 10-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Жолдарда жұмыс жүргізуге автомобиль жолдарын басқарушы немесе осы Қағидаларда көзделген жағдайларда әкімшілік полицияның бөлімшелері берген жұмыс жүргізу құқығына рұқсат (ордер) болған кезде ғана жол беріледі.
Автомобиль жолдарын басқарушылар тиісті рұқсатты (ордерді) берген кезде жұмыс жүргізу басталғанға дейін үш жұмыс күні бұрын әкімшілік полицияның бөлімшелерін хабардар етеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Автомобиль жолдарын пайдаланушыларға
арналған міндетті келісулер
12. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар:
1) жол органымен:
автомобиль жолдарының арналармен, байланыс және электр беру желілерімен, мұнай құбырларымен, газ құбырларымен, су құбырларымен және теміржолдармен, басқа да инженерлік желілермен және коммуникациялармен қиылысуына;
ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарының жүріп өтуіне;
ескерткіштер қоюға, қоршау орнатуға, сәнді екпелерді отырғызуға;
көлік құралдары мен жаяу жүргіншілердің жүруіне кедергі келтіретін автомобиль жолдарындағы кез келген жұмыстарды жүргізуге;
автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде және жол бойындағы белдеуінде сыртқы жарық түсіру тіреулерін орнатуға;
1-1) Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператормен:
халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орнатуға;
оларға кіру үшін кірме жолдар қажет болған кезде жол сервисі объектілерін жол бойындағы белдеулерге немесе объектілерді олардың шегінен тыс жерлерде орналастыруға;
республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы жолдарға кiрме жолдарды және оларға жалғасатын жолдарды салуға.

Сноска. Правила дополнены пунктом 10-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10-2. При размещении декоративных и снегозащитных лесонасаждений (заборов) вдоль автомобильных дорог расстояние от бровки земляного полотна для всех категорий дорог принимается в зависимости от объема снегоприноса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 10-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
11. Производство работ на дорогах допускается только при наличии разрешения (ордера) на право производства работ, выданного управляющим автомобильными дорогами, или в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, подразделениями административной полиции.
Управляющие автомобильными дорогами при выдаче соответствующего разрешения (ордера) за три рабочих дня до начала производства работ уведомляют подразделения административной полиции.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
3. Обязательные согласования для пользователей
автомобильными дорогами
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.
12. Пользователи автомобильными дорогами производят согласования:
1) с дорожным органом на:
пересечение автомобильных дорог каналами, линиями связи и электропередачи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами и железными дорогами и другими инженерными сетями и коммуникациями;
проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств;
возведение памятников, устройство заборов, декоративных насаждений;
производство любых работ на автомобильных дорогах, создающих помехи движению транспортных средств и пешеходов;
устройство опор наружного освещения в полосе отвода и придорожной полосе автомобильных дорог;
1-1) с Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами на:
размещение объектов наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;
размещение объектов дорожного сервиса в придорожных полосах или объектов за их пределами, когда для доступа к ним требуется подъезд;
строительство подъездных дорог и примыканий к автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения;

2) әкімшілік полицияның бөлімшелерімен:
автомобиль жолдарында бұқаралық және спорттық іс-шараларды өткізуге келісімдер жүргізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.12.2012 № 1607 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.02.2014 N 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
12-1. Жол органы, Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор келісуді өтініш берілген сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізілетін автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орнатуға келісуді қоспағанда, жеті жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді (техникалық шарттар мен паспорттар беруді жүзеге асырады).
Әкімшілік полицияның бөлімшелері келісуді жеті жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.07.2011 № 761 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеттерінің ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарының жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдары бойынша жүруі көлiк саласындағы уәкілеттi орган беретін арнайы рұқсат бойынша (шетел мемлекеттері үшін кіру және шығу рұқсатынан басқа) ғана жүзеге асырылады. Жолмен жүру осы көлік құралдарының жүруі арқылы жолдарға және жол құрылыстарына тигізетін залал үшін толық өтем төленген соң жүзеге асырылады. Осы өтем кіруіне, шығуына және транзитпен өтуіне халықаралық рұқсаттар үшін алынатын төлем есепке алынбастан төленеді. <*>
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.16. N 30 қаулысымен.
14. Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлерін, Қазақстан Республикасының аумағында iрi габаритті және ауыр салмақты жүктерді тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2) с подразделениями административной полиции на:
проведение массовых и спортивных мероприятий на автомобильных дорогах.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 14.12.2012 № 1607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12-1. Дорожный орган, Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами производят согласование (осуществляют выдачу технических условий и паспортов) не позднее семи рабочих дней, за исключением согласования установки в полосе отвода автомобильных дорог наружной (визуальной) рекламы, которое производится не позднее пяти рабочих дней с момента подачи заявления.
Подразделения административной полиции производят согласование не позднее семи рабочих дней.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств Республики Казахстан и иностранных государств по автомобильным дорогам общего пользования осуществляется только по специальному разрешению (для иностранных государств помимо разрешений на въезд и выезд), выдаваемому уполномоченным органом в области транспорта. Проезд осуществляется после оплаты полной компенсации за ущерб, наносимый проездом этих транспортных средств дорогам и дорожным сооружениям. Данная компенсация оплачивается без учета платы за международные разрешения на въезд, выезд и транзитный проезд.
Сноска. Пункт 13 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.
14. Допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, правила организации и осуществления перевозок крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан определяются Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

15. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
16. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
17- 18. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
19. Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператормен келісілгеннен кейін жолдардың барлық санаттары үшін қонақүйлер, мотельдер, кемпингтер, техникалық қызмет көрсету станциялары, тамақтану және сауда пункттері жер төсемінің жиегінен 50 м-ден жақын емес қашықтықта жобаланады және орналастырылады.
Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператормен келісілгеннен кейін таяу жердегі автожанармай құю станциялары барлық санаттары үшін жер төсемінің жиегінен 25 м-ден жақын емес қашықтықта жобаланады және орналастырылады.
Автомобильге жанармай құю станциясының аумағына кіру және одан шығу, сондай-ақ тамақтану және сауда пункттеріне және басқаларына кіреберіс жолдар көлік пен жүргіншілер қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарына жауап беруі тиіс.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Ескерткіштерді I-III санатты автомобиль жолдары топырақ төсемінің жиегінен кемінде 100 метр қашықтыққа, ал IV-V санатты автомобиль жолдары топырақ төсемінің жиегінен кемінде 50 метр қашықтыққа орналастыруға рұқсат етіледі.
21. Жаңадан құрылатын бағбандар серіктестіктерін I-III санатты автомобиль жолдары топырақ төсемінің жиегінен кем дегенде 50 м және IV-V санаттағылар үшін - кемінде 25 м қашықтыққа орналастыруға рұқсат етіледі.
22. Автомобиль жолдарының бойына инженерлік коммуникациялар төсеу елді мекендерде автомобиль жолдары топырақ төсемінің жиегінен кемінде 25 метр жерде және олардың шегінен тыс жерлерде кемінде 50 метр жерде жүргізілуі тиіс.
Коммуникацияларды төсеу кезінде жолдар мен жол құрылыстарын қалпына келтіру жұмыстары жұмысты орындаушы ұйымның қаражаты мен материалдарының есебінен жүргізіледі. Оларды не жол органдары, не инженерлік коммуникацияларды төсеу жөніндегі жұмыстарды жүзеге асырушы ұйым жүзеге асырады.
Автомобиль жолдарын қайта жаңарту кезінде жол бойындағы жолақта орналасқан және орын ауыстыруға жататын коммуникациялар қайта жаңарту жөніндегі жұмыстарды орындаушы ұйымның қаражаты есебінен жайластырылады.
Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.16. N 30 қаулысымен .

15. Исключен постановлением Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Исключен постановлением Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
18. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
19. Гостиницы, мотели, кемпинги, станции технического обслуживания, пункты питания и торговли проектируются и размещаются на расстоянии не ближе 50 м от бровки земляного полотна для всех категорий дорог, после согласования с Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами.
Ближайшие автозаправочные станции проектируются и размещаются на расстоянии не ближе 25 м от бровки земляного полотна для всех категорий, после согласования с Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами.
Въезд на территорию автозаправочной станции и выезд с нее, а также подъезды к пунктам питания и торговли и другие должны отвечать требованиям безопасности движения транспорта и пешеходов.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Памятники допускается размещать на расстоянии не менее 100 м от бровки земляного полотна автомобильных дорог І-ІІІ категорий и не менее 50 м от бровки земляного полотна дорог IV-V категорий.
21. Вновь создаваемые садоводческие товарищества допускается размещать на расстоянии не менее 50 м от бровки земляного полотна автомобильных дорог І-ІІІ категорий и не менее 25 м для IV-V категорий.
22. Прокладка инженерных коммуникаций вдоль автомобильных дорог должна производиться не ближе 25 м от бровки земляного полотна в населенных пунктах и не ближе 50 м за их пределами.
Работы по восстановлению дорог и дорожных сооружений при прокладке коммуникаций производятся за счет средств и материалов организации, выполняющей работы. Они выполняются либо дорожным органом, либо организацией, осуществляющей работы по прокладке инженерных коммуникаций.
При реконструкции автомобильных дорог коммуникации, находящиеся в придорожной полосе и подлежащие переносу, переустраиваются за счет средств организации, выполняющей работы по реконструкции.
Сноска. Пункт 22 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.

23. Жол органынан инженерлік коммуникацияларды төсеуге рұқсат алу үшін осы жұмыстарды жүргізетін ұйым:
1) осы Тәртіпке 1-қосымшада белгіленген нысан бойынша жазбаша өтінішті;
2) белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген жобалау құжаттамасын;
3) жол белгілері мен қоршауларды және жұмыс жүргізілетін орындардың схемасын;
4) жұмыстарды жүргізудің күнтізбелік кестесін;
5) инженерлік коммуникацияларды төсеу жұмыстарын жүргізетін ұйымның өкілі жүгінген кезде – уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжатты және өкілдік етуге құзыреттілігін куәландыратын құжатты ұсынады.
Жұмыстарды елді мекендердің шекарасында жүргізу болжанған жағдайларда жергілікті атқарушы органдарының рұқсаты да қажет.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.07.2011 № 761 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.12.2012 № 1607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.06.2013 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
23-1. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-2. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
23-3. Республикалық маңызы бар жалпы ортақ пайдаланымдағы жолдарға кiрме жолдарды және оларға жалғасатын жолдарды салуға Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператордың келісімін алу үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Тәртіпке 2-қосымшада белгіленген нысан бойынша жазбаша өтінішті;
2) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3) жұмыс жобасын;
4) автомобиль жолдарының атауын және мекенжайларын (км+м) көрсете отырып, халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарға жанасу, қиылысу схемасын;
5) халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарына жанасуға және қиылысуға арналған белгілерді орнатудың және жұмыс жүргізілетін жерлерді қоршаудың схемасын;

23. Для получения от дорожного органа разрешения на прокладку инженерных коммуникаций организация, производящая эти работы, представляет:
1) письменное заявление по форме, установленной в приложении 1 к настоящим Правилам;
2) проектную документацию, разработанную и утвержденную в установленном порядке;
3) схему расстановки дорожных знаков и ограждений и мест производства работ;
4) календарный график производства работ;
5) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство, – при обращении представителя организация, производящая работы на прокладку инженерных коммуникаций.
В тех случаях, когда работы предполагаются в границах населенных пунктов, необходимо также разрешение местных исполнительных органов.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.12.2012 № 1607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 10.06.2013 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-1. Исключен постановлением Правительства РК от 10.06.2013  № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-2. Исключен постановлением Правительства РК от 10.06.2013  № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-3. Для получения согласования Национального оператора по управлению автомобильными дорогами на строительство подъездных дорог и примыканий к автомобильным дорогам общего пользования республиканского значения представляют следующие документы:
1) письменное заявление по форме, установленной в приложении 2 к настоящим Правилам;
2) исключен постановлением Правительства РК от 10.06.2013  № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования)
3) рабочий проект;
4) схему примыкания, пересечения к автомобильным дорогам международного и республиканского значения с указанием наименования автомобильной дороги и адрес (км+м);
5) схему расстановки знаков и ограждений мест производства работ на примыкание и пересечение к автомобильным дорогам международного и республиканского значения;

6) автомобиль жолдарын пайдаланушылардың өкілі жүгінген кезде – уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжатты және өкілдік етуге құзыреттілігін куәландыратын құжатты ұсынады.
Ескерту. 23-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.10.16 № 1315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.02.2014 N 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
23-4. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
24. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 14.12.2012 № 1607 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
25. Шұғыл авариялық-қалпына келтіру жұмыстары жол органы өкілінің және автомобиль жолдарын басқарушы өкілінің қатысуымен, кейіннен осы Тәртіптің 13-тармағында белгіленген тәртіппен рұқсаттар ресімделе отырып орындалады.
Жол органы өкілінің жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігіндегі нұсқаулары міндетті болып табылады.
Ескерту. 25-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.16 N 30, 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
26. Жолдарда орындалған қалпына келтіру жұмыстарын қабылдап алуды жол органы мердігер ұйымның қатысуымен жүзеге асырады және ол екі жақты актімен ресімделеді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Жол органы мен автомобиль жолдарын басқарушылардың
автомобиль жолдарын пайдаланушыларға қатысты
құқықтары мен мiндеттерi
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

6) документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство, – при обращении представителя пользователей автомобильных дорог.
Сноска. Правила дополнены пунктом 23-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2012 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 10.06.2013 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23-4. Исключен постановлением Правительства РК от 10.06.2013 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
24. Исключен постановлением Правительства РК от 14.12.2012 № 1607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
25. Срочные аварийно-восстановительные работы выполняются с участием представителя дорожного органа и представителя управляющего автомобильными дорогами, с последующим оформлением разрешений в порядке, установленном пунктом 13 настоящих Правил.
Указания представителя дорожного органа в части обеспечения безопасности дорожного движения являются обязательными.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.01.2003 N 30; от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
26. Приемка выполненных восстановительных работ на дорогах осуществляется дорожным органом с участием организации-подрядчика и оформляется двусторонним актом.
Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
4. Права и обязанности дорожного органа и управляющих
автомобильными дорогами по отношению к пользователям
автомобильными дорогами
Сноска. Заголовок раздела 4 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).

27. Автомобиль жолдарын, көпірлерді, жол өтпелерін, қозғалысты ұйымдастыратын техникалық құралдарды және басқа құрылыстарды басқаруға, ұстауға және жөндеуге жауапты жол органы автомобиль жолдарында көлік құралдары қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында:
жолдар мен автомобиль жолдарындағы құрылыстардың жай-күйі туралы дұрыс ақпаратты ұйымдастыруға;
жолдарды қыста ұстаудың жоспарына сәйкес қысқы кезеңде жолдарды және жол құрылыстарын қардан тазартуға және төсемнің тайғақтығына қарсы шаралар қолдануға;
қозғалысқа қатысушыларды қауіпті метеорологиялық құбылыстар (тайғақ мұз, тұман, күшті жел, бұрқасын, қар көшкіні), табиғи (жер сілкінуі, сел тасқыны, су басу, көшкін, дауыл және т.б.), сондай-ақ техногендік (көлік авариялары, апат жарылыстар, өрт, улы заттар тараған авариялар және т.б.) сипаттағы төтенше жағдайлар туралы хабардар етуге;
қауіпті метеорологиялық құбылыстар, табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар пайда болған, автомобиль жолдарының немесе олардағы құрылыстардың көтеру қабілеті жоғалған кезде, жол-жөндеу жұмыстарын, бұқаралық және спорттық шараларды жүргізу кезінде қозғалысты шектеуге немесе тоқтатуға;
қауіпті метеорологиялық құбылыстар мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың зардаптарын жоюға;
әкімшілік полиция органдарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, оларды жою жөніндегі шараларды әзірлеу мақсатында жол-көлік оқиғаларының есебін жүргізуге, олардың пайда болуына ықпал еткен себептер мен жағдайларға талдау жасауға;
байланыс желісі мен жол бойындағы автосервис пункттері жүйесінің дамуына ықпал етуге;
авариялар, автомобиль апаты, табиғи зілзалалар жағдайларында мүмкін болатын дәрігерге дейінгі медициналық жәрдемді қамтамасыз етуге және қозғалысқа қатысушыларды құтқару жөніндегі шараларды жүзеге асыруға;
әкімшілік полиция бөлімшелеріне жол-көлік оқиғаларын тексеруге көмек көрсетуге, сондай-ақ егер жол-көлік оқиғасы оған себепші болған жол жағдайлары бойынша болса, қызметтік тексеру жүргізуге;
көлік ағымы құрамының, жүйелілігінің және жүк тасу қауырттылығының есебін жүргізуге міндетті.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
28. Темір жолдар арқылы өткелдерді, сондай-ақ шлагбаумдардың барлық түрлерін автомобиль жолдарымен бір деңгейде ұстауды және өтпелерді күзетуді теміржол дистанциялары немесе тиісті теміржол иелері, ал жалпы пайдаланылатын автомобиль жолдарының теміржол арқылы өтуін ұстауды жол органы жүзеге асырады.

27. Дорожный орган, ответственный за управление, содержание и ремонт автомобильных дорог, мостов, путепроводов, технических средств организации движения и других сооружений, в целях обеспечения безопасности движения транспортных средств на автомобильных дорогах обязан:
организовать достоверную информацию о состоянии дорог и сооружений на автомобильных дорогах;
очищать дороги и дорожные сооружения от снега в зимний период и принимать меры против скользкости покрытия в соответствии с планами зимнего содержания дорог;
оповещать участников движения об опасных метеорологических явлениях (гололед, туман, сильные ветры, метели, сходы снежных лавин), чрезвычайных ситуациях природного (землетрясения, селевые потоки, наводнения, оползни, ураганы и др.), а также техногенного характера (транспортные аварии, катастрофы, взрывы, пожары, аварии с выбросами и др.);
ограничивать или прекращать движение при возникновении опасных метеорологических явлений, чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, потере несущей способности автомобильных дорог или сооружений на них, при проведении дорожно-ремонтных работ, массовых и спортивных мероприятий;
устранять последствия опасных метеорологических явлений и чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
вести учет дорожно-транспортных происшествий, анализировать причины и условия, способствующие их возникновению, при взаимодействии с органами административной полиции с целью разработки мероприятий по их ликвидации;
способствовать развитию сети линий связи и придорожных пунктов автосервиса;
обеспечивать возможную доврачебную медицинскую помощь и осуществлять меры по спасению участников движения в случаях аварий, автокатастроф, стихийных бедствий;
оказывать содействие подразделениям административной полиции в расследовании дорожно-транспортных происшествий, а также проводить служебное расследование, если дорожно-транспортное происшествие произошло по сопутствующим дорожным условиям;
вести учет состава, интенсивности и грузонапряженности транспортных потоков.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Содержание переездов через железнодорожные пути в одном уровне с автомобильными дорогами, а также всех видов шлагбаумов и охрана переездов осуществляются дистанциями пути железной дороги или владельцами соответствующих железнодорожных путей, а содержание путепроводов автомобильных дорог общего пользования через железную дорогу – дорожным органом.

Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
29. Жабын түрлері жетілдірілген негізгі жолдардың жүру бөлігінің ластануын болдырмау үшін олардан түсу және шығу жолдарының барлығы құмайт және құм топырақты жерлерде ұзақтығы кемінде 50 м және басқа топырақты жерлерде кемінде 100 м, ал қиыршықтас төселген жолдарда кемінде 25 м қатты жабын төсеу қажет. Жалпы пайдаланымдағы жолдарды кесіп өтетін және олармен түйісетін, түсу және шығу жолдарында қатты жабын төсеуді олар қарамағына берілген кәсіпорындар, ұйымдар, шаруашылықтар өз қаражаты есебінен, жол органының техникалық бақылауымен жүзеге асырады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
30. Жолдарды салуды немесе қайта жаңартуды жүргізетін жол органы жолда орналасқан жер учаскелерін мақсатты арналуына сәйкес одан әрі пайдалануға жарамды күйге келтіреді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
31. Жол органының қызметкерлері жол элементтерін зақымдайтын немесе ластайтын көлік құралдарын не арнайы рұқсаты жоқ ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарын автомобиль жолының жүріс бөлігінен заңнамасында белгіленген тәртіппен шығаруды талап етуге құқығы бар.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Автомобиль жолдарын пайдалануға тыйым салу
32. Автомобиль жолдарында:
көлемдік өлшемдері, массасы немесе жүк тиелген немесе жүксіз біліктегі салмағы рұқсат етілетіндерден артық немесе жол белгілерінде көрсетілгендерден асып түсетін көлік құралдарының, сондай-ақ қауіпті жүк тасымалдаушы көлік құралдарының арнайы рұқсатсыз жүруіне;
жол органының, автомобиль жолдарын басқарушылардың немесе осы Қағидаларда көзделген жағдайларда, әкімшілік полиция бөлімшелерінің тиісті келісімінсіз жөндеу жұмыстары мен басқа жұмыстар жүргізуге;
жолдарды, жол құрылыстарын, жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын, жасыл желекті және басқа да жол жайластыруларын зақымдауға;
көлік құралдарының, ауылшаруашылығы және басқа да техниканың белгіленбеген және ол үшін жабдықталмаған жерлерде жолға кіруіне, шығуына және олар арқылы өтуіне;
көліктің барлық түрінің бөлгіш жолаққа шығуына және онда тоқтап тұруына;
оқыту мақсатымен рұқсат етілмеген жолда жүруге;
шынжыр табанды көліктің, дөңгелектерінің шашағы, бұдыры, шынжыры және тағы басқалары бар машиналар мен механизмдердің жүруіне;
жанар-жағармайдың төгілуі мүмкін болатын жұмыстарды орындауға, көлік құралдарын жөндеуге және майлауға, көлікті тазалауға және жууға (қажет болған жағдайда бұл жұмыстар арнайы жабдықталған орындарда, ал ерекше жағдайларда жол жағасында орындалады; қалған қоқыстарды материалдарды және басқа да заттарды жүргізушілер немесе көлік құралдарының иелері дереу тазалауы тиіс);
жолдың жүру бөлігін, шетін, көпірлерді, құбырларды, арықтарды, кәріздік және суағар қондырғыларды және жолдың жолақ бөлігін құрылыс материалдарымен, ауылшаруашылығы өнімдерімен және басқа да заттармен ластауға және бөгеуге, сондай-ақ, жолды және оның жолақ бөлігін ластайтын жүкті тиісті буып-түюсіз тасымалдауға, жүкті жолдың жүру бөлігінде тиеуге және түсіруге;
малды жол арқылы арнайы бөлінген жерден тыс, сондай-ақ тәуліктің қараңғы кезінде және жеткіліксіз көрінетін жағдайда айдап өтуге, малды төсемі жетілдірілген жолмен айдауға және оларды жолдың жолақ бөлігінде жаюға;
жолдың жолақ бөлігінің шегінде белгіленбеген жерде лагерь, шатырлы және басқа да демалыс қалашықтарын тұрғызуға, сауда жасауға;
автомобиль жолдарының, көпірлердің жүру бөлігінде серуендеуге, 50 метрден жақын қашықтықта шомылуға, кір жууға, көпірде, көпірдің тіреулері мен мұз кескіштері қасында тұрып балық аулауға;
көпірдің астына қайық стансаларын орнатуға, қайық пен салды көпір тіреулеріне байлауға;
ағаш көпірлерде және ағаш төселген көпірлерде шылым тартуға, жолдың жолақ бөлігінде және ағаш көпірлерге 100 метрден жақын жерде от жағуға;
жолдың жолақ бөлігінде өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтаусыз тез тұтанғыш және жанғыш материалдарды (жалпы зат сақтауға рұқсат болғанның өзінде) сақтауға;
жолақ бөлікте құрғақ шөпті өртеуге;
сымдардың үзілуі жағдайында қауіпсіздікті қамтамасыз ететін сақтандырғыш қондырғыларсыз автомобиль жолдарының жоғары вольтты электр желісімен қиылысуына;
қандай да болсын коммуникацияларды (мұнай өнімдері құбыры, су құбыры, газ құбыры, канализация және басқалар) топырақ төсеміне, сондай-ақ көпірдің және жол өткелінің астына салуға;
автомобиль жолдарын су басуына және жолдың жолақ бөлігінің батпақтануына әкеп соқтыратын сортаң топырақты жерлерді шаюға, жол жырасын арық ретінде, ауылшаруашылық дақылдарын суаруға пайдалануға;
канализациялық, өндірістік, мелиорациялық және ағынды суларды су бұрғыш құрылыстар мен резервтерге жіберуге;

Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
29. Во избежание загрязнения проезжей части основных дорог с усовершенствованием типов покрытий все съезды и выезды необходимо устраивать с твердым покрытием протяженностью не менее 50 м при супесчаных и песчаных грунтах и не менее 100 м при других видах грунтов, а на дорогах с гравийными покрытиями – не менее 25 м. Устройство твердого покрытия на выездах и съездах, пересекающихся и примыкающих к дорогам общего пользования, осуществляется предприятиями, организациями, хозяйствами, в ведении которых они находятся, и за счет их средств под техническим контролем дорожного органа.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
30. Дорожный орган, производящий строительство или реконструкцию дорог, восстанавливает участки земель, занимаемых дорогами, в состояние, пригодное для дальнейшего их использования в соответствии с целевым назначением.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
31. Работники дорожного органа в установленном законодательством порядке имеют право требовать выведения за пределы проезжей части автомобильной дороги транспортных средств, повреждающих или загрязняющих элементы дороги, либо крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств, не имеющих специального разрешения на проезд.
Сноска. Пункт 31 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
5. Запрещения в пользовании автомобильными дорогами
32. На автомобильных дорогах запрещается:
проезд без специального разрешения транспортных средств, габаритные размеры, масса или нагрузка на ось которых с грузом или без груза превышают допускаемые или больше указанных на дорожных знаках, а также транспортных средств, перевозящих опасные грузы;
производство ремонтных и других работ без соответствующего согласования с дорожным органом, управляющими автомобильными дорогами или, в случаях, предусмотренных настоящими Правилами, подразделениями административной полиции;
повреждение дорог, дорожных сооружений, технических средств организации дорожного движения, зеленых насаждений и другого дорожного обустройства;
съезд и въезд транспортных средств, сельскохозяйственной и другой техники на дороги и проезд через них в неустановленных и не оборудованных для этого местах;
заезд всех видов транспорта на разделительную полосу и остановка на ней;
учебная езда на дорогах, где она не разрешена;
проезд гусеничного транспорта, машин и механизмов, имеющих на колесах выступы, шпоры, цепи и др.;
выполнение работ, связанных с вероятностью проливания горюче-смазочных материалов, ремонт и смазка транспортных средств, чистка и мойка транспорта (эти операции в случае необходимости производятся в специально оборудованных местах, а в исключительных случаях - на обочине; оставшийся мусор, материалы и другие предметы должны быть немедленно убраны водителями или владельцами транспортных средств);
загрязнение и загромождение проезжей части, обочин дороги, мостов, труб, канав, дренажных и водоотводных устройств и полосы отвода строительными материалами, сельхозпродуктами и другими предметами, а также провоз засоряющих дорогу и полосу отвода грузов без соответствующей упаковки, погрузка и выгрузка грузов на проезжей части;
прогон животных через дороги вне специально отведенных мест, а также в темное время суток и в условиях недостаточной видимости; прогон животных по дорогам с усовершенствованным покрытием и выпас их в полосе отвода;
устройство лагерей, палаточных и других городков отдыха, торговля в неустановленных местах в пределах полосы отвода дороги;
прогулки на проезжей части автомобильных дорог и мостов, купание, стирка белья и ловля рыбы с мостов, возле опор мостов и ледорезов на расстоянии ближе 50 м;
устройство под мостами лодочных станций, причаливание лодок и плотов к опорам мостов;
курение на деревянных мостах и мостах с деревянными настилами, разведение огня в полосе отвода и ближе 100 м от деревянных мостов;
складирование в полосе отвода дорог (при наличии разрешения на общее складирование) легковоспламеняющихся и горючих материалов без соблюдения правил пожарной безопасности;
выжигание сухой травы в полосе отвода;
устройство пересечений автомобильных дорог высоковольтными линиями электропередач без предохранительных устройств, обеспечивающих безопасность в случае обрыва проводов;
прокладка каких-либо коммуникаций (нефтепродуктопровода, водопровода, газопровода, канализации и др.) в теле земляного полотна, а также под мостами и путепроводами;
промывка засоленных земель, использование дорожных кюветов как оросителей, полив сельскохозяйственных культур, влекущий подтапливание автомобильных дорог и заболачивание полосы отвода;
спуск канализационных, промышленных, мелиоративных и сточных вод в водоотводные сооружения и резервы;

2,5 км аз қашықтықта өзендерінің жайылмалары мен су бұруларда, көпірлерден жоғары және төмен құм мен қиыршық тас өндіру кеніштерінің өндірісіне және арналарды тереңдетуге;
жол жырасының сыртқы жиегінен, топырақ алынған жердің шетінен немесе төсемнің табанынан 1 метрден жақын жер жыртуға;
шлюздерді, бөгеттерді және басқа мелиорациялық және гидротехникалық құрылыстарды салуға тиым салынады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.12.2012 № 1607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Жолдарда қозғалысты шектеу немесе тоқтату
33. Жол органы әкімшілік полициямен және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, экстремальды жағдайларда (қолайсыз ауа райы-климаттық жағдай, дүлей апаттар, өрт, автомобиль жолдарының көтергіш қабілетінің жоғалуы), сондай-ақ жөндеу-құрылыс жұмыстары жүргізілген кезде ол туралы жергілікті атқарушы органдарды және тиісті жол белгілерін орната отырып, автомобиль жолдарын пайдаланушыларды хабардар ете отырып, көлік құралдарының қозғалысын шектейді немесе тоқтатады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
34. Жол қозғалысына қатысушылар үшін авариялық жағдай тудыратын және олар туындаған кезде жолдар бойынша жүруді шектеу немесе қысқа мерзімге жабу талап етілетін қолайсыз ауа райы-климаттық жағдайлар мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
1) шыны тәрізді жұқа қабыршақты мұз түріндегі көктайғақ;
2) көрінудің 50 метрге дейін төмендеуі кезіндегі тұмандар;
3) орташа жылдамдығы секундына 20 метр және екпіні секундына 25 метр және одан астам күшті жанама және дауылды желдер;
4) жылдамдығы секундына кемінде 15 метр қатты жел соғатын, үлкен қар массасын үйетін, көру қашықтығын 50 метрге дейін төмендететін боран (құйындар, борандар, қарлы борандар);
5) жауын-шашынның түсу қарқындылығы сағатына 1,5 мм астам күшті қар жаууы;
6) қар көшкінінің, көшкіннің, сел және су ағындарының көшуі.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
35. Қозғалысты шектеу немесе қысқа уақытқа тоқтату үшін күшті жел көтерілетіні туралы Ескертулердің, күн сайынғы ауа райы жөніндегі болжамдардың деректері, қар көшкіні немесе оның алдын алу мақсатында үйінді жіберілетіні, жолдың және жол құрылыстарының бұзылуы жөніндегі Ескерту негіз болады.

производство карьерных разработок по добыче песка и гравия и углубление русел в поймах рек и водоотводов выше и ниже мостов на расстоянии менее 2,5 км;
вспашка почвы ближе 1 метра от наружной бровки кювета, края и выемки или подошвы насыпи;
устройство шлюзов, плотин и других мелиоративных и гидротехнических сооружений.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.01.2003 N 30; от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); от 14.12.2012 № 1607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
6. Ограничение или закрытие движения на дорогах
33. Дорожный орган совместно с административной полицией и уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера ограничивает или закрывает движение транспортных средств в экстремальных условиях (неблагоприятные погодно-климатические условия, стихийные бедствия, пожар, потеря несущей способности автомобильных дорог), а также при проведении ремонтно-строительных работ с уведомлением об этом местных исполнительных органов и пользователей автомобильными дорогами установлением соответствующих дорожных знаков.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
34. Неблагоприятные погодно-климатические условия, создающие аварийную обстановку для участников движения и требующие ограничения или кратковременного закрытия проезда по дорогам при их проявлении, характеризуются следующими показателями:
1) гололед в виде тонкой пленки стекловидного льда;
2) туманы при снижении видимости до 50 м;
3) сильные боковые и шквальные ветры при средней скорости 20 м/сек и порывах 25 м/сек и более;
4) метели (вьюга, буран, пурга), сопровождающиеся сильным ветром не менее 15 м/сек, переносящим большие массы снега, снижающие видимость до 50 метров;
5) сильные снегопады с интенсивностью выпадения осадков свыше 1,5 мм/час;
6) сходы снежных лавин, оползней, селевых и водных потоков.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
35. Основанием для ограничения или кратковременного закрытия движения служат данные штормовых предупреждений, суточных прогнозов погоды, предупреждения о возможности схода снежных лавин или их профилактических спусках, повреждение дорог и дорожных сооружений.

36. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
37. Жол конструкцияларының жүк көтеру қабілеті төмендеген немесе олардың бүлінуі қаупі жағдайында жол органы не ол учаскелерде қозғалысты тоқтатады не біліктегі салмағын шектеу белгілерін орнатады. Жүк көтеру қабілетін төмендететін ақауы бар жасанды құрылыстарға автомобильдің массасын немесе біліктегі салмақты шектейтін белгілер қойылады. Бұзылу қаупі төнген жағдайларда қозғалыс тоқтатылады.
Қозғалысты шектеу немесе тоқтату үшін жүк көтеру қабілетіне сынақтар және тиісті құзыретті ұйымдардың қорытындылары негіз болады.
Ескерту. 37-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
38. Жүк көтеру қабілетінің жойылуына байланысты қозғалыс тоқтатылған немесе шектелген жол учаскелерінде шұғыл тасымалдар, тасымалдарды жүзеге асыратын көлік құралының иесі бұзылуын жоюға және жолдың жүк көтеру қабілетін қалпына келтіруге жұмсалған шығынды толық өтеуі шартымен ғана, жол органының және автомобиль жолдарын басқарушылардың рұқсаты бойынша жүргізілуі мүмкін. Бұлардың қатарына метеорологиялық құбылыстар мен төтенше жағдайлардың зардабын жою үшін қажетті тасымалдар жатпайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
39. Жол жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қозғалысты шектеу және тоқтату жұмыс жүргізілетін жерлерде қозғалысты ұйымдастыру жөніндегі қолданылып жүрген нұсқаулықтарға сәйкес жол органымен келісім бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
40- 41. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
42. Жұмыстар жүргізілетін жерлерде жол белгілерін, қоршауларды және басқа техникалық құралдарды жұмыс жүргізу кезінде жол қозғалысының қауіпсіздігі үшін жауаптылықта болатын жұмыстарды жүргізуші ұйым орнатады.

36. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
37. В случаях снижения несущей способности дорожных конструкций или угрозы их разрушения дорожный орган либо закрывает движение на этих участках, либо устанавливает знаки ограничения нагрузки на ось. На искусственных сооружениях, имеющих дефекты, снижающие их грузоподъемность, устанавливаются знаки ограничения массы автомобилей или нагрузки на ось. В случаях угрозы разрушения движение закрывается.
Основанием для ограничения или закрытия движения служат испытания несущей способности и заключения соответствующих компетентных организаций.
Сноска. Пункт 37 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
38. Экстренные перевозки по закрытым или ограниченным для движения участкам дорог из-за потери их несущей способности могут производиться только по разрешениям дорожного органа и управляющих автомобильными дорогами при условии полной компенсации расходов на ликвидацию разрушений и восстановление несущей способности дорог владельцем транспортных средств, осуществляющим перевозки. Исключением являются перевозки, необходимые для устранения последствий метеорологических явлений и чрезвычайных ситуаций.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
39. Ограничение и закрытие движения при проведении дорожно-ремонтных работ осуществляются в соответствии с действующими инструкциями по организации движения в местах производства работ по согласованию с дорожным органом.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
40. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
41. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
42. В местах производства работ дорожные знаки, ограждения и другие технические средства устанавливает организация, производящая работы, которая также несет ответственность за безопасность дорожного движения в период производства работ.

43. Жөндеу жұмыстарын жүргізген ұйым жұмыс аяқталғаннан кейін барлық механизмдерді, материалдарды, уақытша белгілерді, конустарды, кедергілерді жинап алады, жолдардың жол жамылғысын және инженерлік жайластырылуын қалпына келтіреді.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
44. Бұқаралық және спорттық іс-шараларды өткізу кезінде жолдарда қозғалысты шектеу немесе тоқтату туралы шешімді әкімшілік полиция бөлімшелері қабылдайды.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Автомобиль жолдары пайдаланудың тәртібін
бұзғаны үшін жауапкершілік
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.16. N 30 қаулысымен.
45. Жол органы, лауазымды тұлғалар, азаматтар және басқа да автомобиль жолдарын пайдаланушылар осы Қағидалардың талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
46. Жолдың немесе жолдың жолақ бөлігінің шегінде жұмыс жүргізуші ұйымдар мен азаматтар жол органымен келісілген техникалық шарттар мен жұмыс мерзімдерін сақтамағаны, сондай-ақ жұмыс жүргізу аймағында да, уақытша кіретін және шығатын жерлерде де қозғалыстың қауіпсіздігін сақтамағаны үшін заңда белгіленген тәртіппен жауапты болады.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
47. Өз бетімен автомобиль жолдарының жанасу және қиылысу орындарын жасаған, автомобиль жолдарының, құрылыстарының және жайластыру құралдарының бүлінуіне жол берген, сондай-ақ өз бетімен жұмыс жасауға, құрылыстар салуға және орнатуға жол берген ұйымдар мен азаматтар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жол шаруашылығына келтірген материалдық залалды өтейді. Автомобиль жолдарының жолақ бөлігіне рұқсатсыз құрылыс салу Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен оны жүзеге асырған тұлғаның бұзуына не оның есебінен бұзуға жатады.
Осы тармаққа сәйкес жол шаруашылығына келтірілген залалы өтеу есебіне алынған қаражат автомобиль жолдарының маңыздылығына байланысты тиiстi бюджетке есептеледі.
Ескерту. 47- тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.01.16. N 30 қаулысымен .

43. По завершении работ организация, производящая ремонтные работы, убирает все механизмы, материалы, временные знаки, конусы, барьеры, восстанавливает дорожную одежду и инженерное обустройство дороги.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
44. При проведении массовых и спортивных мероприятий решения об ограничении или прекращении движения на дорогах принимают подразделения административной полиции.
Сноска. Пункт 44 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
7. Ответственность за нарушение правил пользования
автомобильными дорогами
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.
45. Дорожный орган, должностные лица, граждане и другие пользователи автомобильных дорог за нарушение требований настоящих Правил несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
46. Организации и граждане, производящие работы в пределах дороги или полосы отвода, несут установленную законом ответственность за несоблюдение согласованных с дорожным органом технических условий и сроков работ, а также за необеспеченность безопасности движения как в зоне производства работ, так и на временных съездах и объездах.
Сноска. Пункт 46 в редакции постановления Правительства РК от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
47. Организации и граждане, допустившие самовольное строительство примыканий или пересечений автомобильных дорог, повреждение автомобильных дорог, дорожных сооружений и обустройства, а также допустившие самовольное производство работ, устройство и установку сооружений, возмещают материальный ущерб, причиненный дорожному хозяйству, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Самовольная постройка в полосе отвода автомобильных дорог подлежит сносу осуществившим ее лицом либо за его счет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Средства, взысканные в соответствии с настоящим пунктом в счет возмещения причиненного дорожному хозяйству ущерба, зачисляются в соответствующий бюджет в зависимости от значимости автомобильной дороги. <*>
Сноска. Пункт 47 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2003 года N 30.

48. Жолдың жолақ бөлігін және бақыланатын аймағын өз бетімен пайдалану, оларды заңсыз пайдаланған кезіндегі жұмсалған шығындары өтелместен тоқтатылады.
49. Жолдың жолақ бөлігіндегі ағаштарды және басқа да жасыл желектерді кескені және зақымдағаны үшін кінәлілер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
50. <*>
Ескерту. 50-тармақ алып тасталды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003.01.16. N 30 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының
аумағында автомобиль жолдарын
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігінің "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ___________ облыстық филиалы
_______________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. не
_______________________________________________________________
заңды тұлғаның толық атауы)
_______________________________________________________________
(жеке (ЖСН) немесе заңды (БСН) тұлғалардың жеке басын
_______________________________________________________________
куәландыратын құжаттардың деректемелері,
_______________________________________________________________
байланыс телефоны, мекенжайы)
ӨТІНІШ
Ескерту. Тәртіп 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының
арналармен, байланыс және электр беру желілерімен, мұнай
құбырларымен, газ құбырларымен, су құбырларымен және теміржолдармен,
басқа да инженерлік желілермен және коммуникациялармен қиылысуына
техникалық шарт беруіңізді сұраймын.
Мен жолдар мен жол құрылыстарын қалпына келтіру бойынша
жұмыстардың қаржыландырылуын қамтамасыз етуге міндеттенемін.
Егер жұмыстар елді мекендердің шекараларында көзделген
жағдайда:
______________________ берілген жергілікті атқарушы органдардың
(күні) (рұқсат берген
органның атауы)
№ _______ рұқсат-құжаты.
Күні _______ Алушы __________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе
__________________________________________________
заңды тұлғаның не уәкілетті адамның
__________________________________________________
атауы, қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағында автомобиль жолдарын
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігінің "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ___________ облыстық филиалы
_______________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. не
_______________________________________________________________
заңды тұлғаның толық атауы)
_______________________________________________________________
(жеке (ЖСН) немесе заңды (БСН) тұлғалардың жеке басын
_______________________________________________________________
куәландыратын құжаттардың деректемелері,
_______________________________________________________________
байланыс телефоны, мекенжайы)
ӨТІНІШ

48. Самовольное использование полосы отвода и контролируемой зоны прекращается без возмещения затрат, произведенных за время незаконного их использования.
49. За вырубку и повреждения деревьев и других зеленых насаждений в полосе отвода автомобильных дорог виновные несут ответственность согласно действующему законодательству Республики Казахстан.
50. Исключен постановлением Правительства РК от 16.01.2003 N 30.
Приложение 1
к Правилам пользования
автомобильными дорогами на
территории Республики Казахстан
_____________________________________
областной филиал АО «НК «ҚазАвтоЖол»
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
____________________________________
(Ф.И.О. руководителя)
от __________________________________
(Ф.И.О. физического лица либо полное
____________________________________
наименование юридического лица)
____________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего
____________________________________
личность физического (ИИН) или юридического
____________________________________
лица (БИН), контактный телефон, адрес)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Правила дополнены приложением 1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.06.2013 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать техническое условие на пересечение автомобильных
дорог международного и республиканского значения каналами, линиями
связи и электропередачи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами
и железными дорогами и другими инженерными сетями и коммуникациями.
Я обязуюсь обеспечить финансирование работ по восстановлению дороги и дорожных сооружений.
В случае, если работы предполагаются в границах населенных пунктов:
Документ–разрешение от местных исполнительных органов № _______
от ____________ выданный ____________________________________________
(дата)             (наименование органа, выдавшего разрешение)
Дата _______ Получатель _____________________
(фамилия, имя, отчество физического или
__________________________________
наименование юридического лица либо
__________________________________
уполномоченного лица, подпись)
Приложение 2
к Правилам пользования
автомобильными дорогами на
территории Республики Казахстан
_____________________________________
областной филиал АО «НК «ҚазАвтоЖол»
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
____________________________________
(Ф.И.О. руководителя)
от __________________________________
(Ф.И.О. физического лица либо полное
____________________________________
наименование юридического лица)
____________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего
____________________________________
личность физического (ИИН) или юридического
____________________________________
лица (БИН), контактный телефон, адрес)

Ескерту. Тәртіп 2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарынан
шығатын жерлер мен жүктерді тиеуге және түсіруге арналған алаңдар салуға техникалық шартты беруіңізді сұраймын.
Автомобиль жолының титулы (атауы) ____________________________,
Жұмыс өндірісінің түрі _______________________________________,
Мекенжайы ____________________________________________________.
Күні _______ Алушы __________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе
__________________________________________________
заңды тұлғаның не уәкілетті адамның
__________________________________________________
атауы, қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998 жылғы
5 қыркүйектегі
N 845 қаулысымен
бекітілген
Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде
сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру
қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.12.2013 N 1390 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Осы Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібі "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленген және автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде плакаттар, стенділер, жарық тақталар, билбордтар, транспаранттар, афишалар және басқа де жарнамаларды тұрақты орнату объектілері түріндегі сыртқы көрнекі жарнамаларды орналастыру шарттарын, келісу және орналастыру тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бөлінген белдеуінің жол органдары, Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор немесе концессионер пайдаланбайтын жер учаскелерін:

Сноска. Правила дополнены Приложением 2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.06.2013 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать техническое условие на строительство подъездных
дорог и примыканий к автомобильным дорогам общего пользования
республиканского значения.
Титул (наименование) автомобильной дороги ____________________,
Вид производства работ _______________________________________,
Адрес ________________________________________________________.
Дата _______ Получатель _________________________
(фамилия, имя, отчество физического или
____________________________________
наименование юридического лица либо
____________________________________
уполномоченного лица, подпись)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 сентября 1998 года N 845
Правила
размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода
автомобильных дорог общего пользования
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорогах общего пользования разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" и устанавливает условия размещения, порядок согласования и размещения в полосе отвода автомобильных дорог наружной визуальной рекламы в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, транспарантов, афиш и других объектов стационарного размещения рекламы.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
2. Исключен постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Участки земель полосы отвода автомобильных дорог общего пользования, не используемые дорожным органом, Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами или концессионером, могут предоставляться во временное краткосрочное землепользование по договору физическим и юридическим лицам для размещения наружной (визуальной) рекламы при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды:

1) халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде – жол органы;
2) облыстық және аудандық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде – облыстың немесе ауданның жергілікті атқарушы органы жолдардың көліктік-пайдалану сапасының төмендеуіне жол бермеу, көлік құралдары жүрісінің қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтауы шартымен сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру үшін жеке және заңды тұлғаларға шарт бойынша қысқа мерзімді уақытша жер пайдалануға беруі мүмкін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
4. Cыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің орналастыру көлік құралдарының жол қозғалысы қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау шарттарының және қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар талаптарының сақталуы жағдайында жолдың көлік-пайдалану сапасын төмендетуге жол берiлмейтiн ретте жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.07.01 N 711, 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
5. Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орналастыруға рұқсат алу үшін Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторға немесе облыстық және аудандық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары иелігіне қарайтын жергілікті атқарушы органдарға осы Қағидаларға қосымшада белгіленген нысан бойынша өтініш береді. Өтінішке түстік шешімі мен мөлшері бар объектінің эскизі, сондай-ақ объектілер иелерінің өкілі жүгінген кезде уәкілетті өкілдің жеке басын куәландыратын құжат және өкілдік етуге құзыреттілігін куәландыратын құжат қоса беріледі.
Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор немесе жергілікті атқарушы органдар өтінішке сәйкес объектілердің орналасу орнын айқындайды (немесе басқа орын ұсынады), сондай-ақ сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің өлшемдері мен көркемдік орындалуының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6. Мәселе оң шешілген жағдайда объектіні жолға байланыстыру жүзеге асырылады және паспорт ресімделеді, онда: паспорттың қолданылу мерзімі, объект бойынша және оған таяу жерде қозғалысты ұйымдастырумен бірге объектіні жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолына орналастырудың схемасы мен сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің эскизі көрсетіледі.

1) в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения – дорожным органом;
2) в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного или районного значения – местным исполнительным органом области или района.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Размещение объектов наружной (визуальной) рекламы осуществляется при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, при соблюдении условий безопасности движения транспортных средств, охраны окружающей среды и требований действующих нормативных правовых актов и стандартов.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 01.07.2002 N 711; от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Для получения разрешения на размещение объектов наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения владельцы объектов подают Национальному оператору по управлению автомобильными дорогами или в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного или районного значения в местные исполнительные органы, в ведении которых находятся автомобильные дороги общего пользования, заявление по форме, установленной в приложении к настоящим Правилам. К заявлению прикладываются эскиз объекта с цветовым решением и размерами, а также, в случае обращения представителя владельцев объектов, документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство.
Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами или местные исполнительные органы определяют место размещения объектов согласно заявлению (или рекомендуют другое место), а также проверяют соответствие размеров и художественного оформления объектов наружной (визуальной) рекламы требованиям законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В случае положительного решения осуществляется привязка объекта к дороге и оформляется паспорт, в котором приводятся: срок действия паспорта, схема размещения объекта на автомобильной дороге общего пользования с организацией движения по объекту и на подходах к нему и эскиз объекта наружной (визуальной) рекламы.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Паспортты халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор немесе облыстық немесе аудандық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша жергілікті атқарушы орган бес жұмыс күні ішінде береді.
Паспорт бір жылдан аспайтын мерзімге беріледі және сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі иесінің жазбаша өтініші бойынша ұзартылады.
Орнатылған объектілердің мөлшерлері өзгерген жағдайда паспорт қайта ресімдеуге жатады.
Паспорттың қолданылуы объектінің іс жүзіндегі мөлшері паспортқа енгізілген мөлшерге сәйкес келмейтіндігі анықталған кезде тоқтатылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.16 № 1315 Қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.12.2012 № 1607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.02.2014 N 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8 - 11. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.07.01 N 711 қаулысымен.
12. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.12.31 N 1312 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.07.01 N 711 қаулысымен.
14. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің иелерінен алынатын төлем тиісті бюджетке енгізілуі тиіс.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761(алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Құжаттамаларды тиісінше ресімдемей және оны Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық операторында немесе жергілікті атқарушы органдарда келіспей, сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін өз бетінше орналастыруға тыйым салынады.
Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін нақты орналастыру тиісті рұқсат беру құжаты болмаған кезде төлем сомасын өндіріп алу және бюджетке енгізу үшін негіз болып табылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.10.16 № 1315 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.12.2012 № 1607 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 24.12.2013 N 1390 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.02.2014 N 64 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Паспорт выдается Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами общего пользования международного и республиканского значения или местным исполнительным органом по автомобильным дорогам общего пользования областного или районного значения в течение пяти рабочих дней.
Паспорт выдается сроком не более, чем на один год, и продлевается по письменному обращению владельца объекта наружной (визуальной) рекламы.
Паспорт подлежит переоформлению, в случае изменения размеров установленных объектов.
Действие паспорта прекращается при обнаружении несоответствия фактических размеров объекта размерам, внесенным в паспорт.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2012 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.12.2012 № 1607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-11. Исключены постановлением Правительства РК от 1 июля 2002 г. N 711.
12. Исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1312 (вводится в действие с 1 января 2009 года).
13. (Пункт 13 исключен - постановлением Правительства РК от 1 июля 2002 г. N 711)
14. Взимаемая с владельцев объектов наружной (визуальной) рекламы плата подлежит внесению в соответствующий бюджет.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
15. Запрещается самовольное размещение объектов наружной (визуальной) рекламы без соответствующего оформления документации и согласования с Национальным оператором по управлению автомобильными дорогами или местными исполнительными органами.
При отсутствии соответствующего разрешительного документа основанием для взыскания и внесения в бюджет суммы платы является фактическое размещение объектов наружной (визуальной) рекламы.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.10.2012 № 1315 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 14.12.2012 № 1607 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 24.12.2013 № 1390 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы өз бетінше орналастырған иелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жол шаруашылығына келтірілген материалдық залалды өтейді.
Жолақ бөлікті өз бетімен пайдалану, заңсыз пайдаланған уақытта тартқан шығындары өтелместен, тоқтатылады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.07.02 № 761 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Жалпы пайдаланымдағы
автомобиль жолдарының жолақ
бөлiгiнде сыртқы (көрнекі) жарнаманы
орналастыру қағидаларына
қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігінің "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ ___________ облыстық филиалы
_______________________________________________________________
(басшының Т.А.Ә.)
_______________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. не
_______________________________________________________________
заңды тұлғаның толық атауы)
_______________________________________________________________
(жеке (ЖСН) немесе заңды (БСН) тұлғалардың жеке басын
_______________________________________________________________
куәландыратын құжаттардың деректемелері,
_______________________________________________________________
байланыс телефоны, мекенжайы)
ӨТІНІШ
Ескерту. Тәртіп қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 10.06.2013 № 591 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.02.2014 N 64 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Халықаралық және республикалық/облыстық және аудандық маңызы
бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде
сыртқы (көрнекі) жарнама объектісін орналастыруға паспорт беруіңізді
сұраймын.
Күні _______ Алушы __________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе
__________________________________________________
заңды тұлғаның не уәкілетті адамның
__________________________________________________
атауы, қолы)

16. Самовольно разместившие объекты наружной (визуальной) рекламы владельцы возмещают материальный ущерб, причиненный дорожному хозяйству, в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке.
Самовольное использование полосы отвода прекращается без возмещения затрат, произведенных за время незаконного использования.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.07.2011 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам размещения наружной
(визуальной) рекламы
в полосе отвода автомобильных
дорог общего пользования
_____________________________________
областной филиал АО «НК «ҚазАвтоЖол»
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
____________________________________
(структурное подразделение
местного исполнительного органа)
____________________________________
(Ф.И.О. руководителя)
от __________________________________
(Ф.И.О. физического лица либо полное
____________________________________
наименование юридического лица)
____________________________________
(реквизиты документа, удостоверяющего
____________________________________
личность физического (ИИН) или юридического
____________________________________
лица (БИН), контактный телефон, адрес)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Сноска. Правила дополнены приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 10.06.2013 № 591 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 07.02.2014 № 64 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать паспорт на размещение наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского/областного и районного значения.
Дата _______ Получатель ______________________
(фамилия, имя, отчество физического или
____________________________________
наименование юридического лица либо
____________________________________
уполномоченного лица, подпись)