Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алынатын алымдар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1998 жылғы 31 желтоқсан N 1397. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 қаңтардағы N 62 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.01.2002 N 62 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ заң күші бар Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алымдарды төлеудің ережесі мен олардың ставкалары (қоса беріліп отыр) бекітілсін.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен. P001125_
2. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің "Қазақстан Республикасында халықаралық автомобиль тасымалын дамыту мен ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" 1995 жылғы 26 сәуірдегі N 557 P950557_ қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 14, 169-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі шетелдік автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағына, оның ішінде үшінші мемлекеттің аумағынан белгілі бір баратын пунктіне дейін кіруін, шетелдік немесе отандық автокөлік құралының белгілі бір арнаулы пункттен Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге, оның ішінде үшінші мемлекеттің аумағына шығуын, шығу және бару пункттері Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі шетелдік автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлердегі шетелдік автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттік жүріп өтуін, шығу және бару пункттері Қазақстан Республикасының аумағындағы отандық ауыр салмақты және ірі көлемді автокөлік құралдарының жол жүруін қамтиды.
Автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өту құқығын куәландыру үшін арнаулы құжат-рұқсат, ал ауыр салмақты және ірі көлемді көлік құралдарының жүріп өтуі үшін арнаулы рұқсат пайдаланылады. Рұқсат (арнаулы рұқсат) өткізу пункттерінде және өзге де объектілерде беріледі және оларға Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі Көліктік бақылау комитетінің органдары бақылау жасайды.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуге рұқсат (арнаулы рұқсат) берілуі тасымалдаушыны кейін Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы көлік құралдары мен жүктерді тасымалдауға арналған кедендік құжаттарды ресімдеу міндетінен босатпайды.
Отандық тасымалдаушыларға Қазақстан Республикасының аумағынан жүріп
өтуге (шығуға) рұқсат берудің тәртібін Қазақстан Республикасының Көлік
және коммуникациялар министрлігі белгілейді.";
3-тармақтағы "кіруі, шығуы", "транзитпен" деген сөздер алынып
тасталсын;

О сборах за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 1397. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 января 2002 г. N 62 ~P020062
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, от 24 апреля 1995 года № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить правила уплаты и ставки сборов за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан (прилагается). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2000 г. N 1125 P001125_ .
2. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 апреля 1995 года № 557 P950557_ "О мерах по развитию и совершенствованию организации международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., № 14, ст. 169) следующие изменения и дополнения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан включает в себя въезд иностранного автотранспортного средства на территорию Республики Казахстан, в том числе с территории третьего государства до определенного пункта назначения, выезд иностранного или отечественного автотранспортного средства с определенного пункта назначения за пределы территории Республики Казахстан, в том числе и на территорию третьего государства, транзитный проезд иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан, где пункты отправления и назначения находятся вне территории Республики Казахстан, проезд отечественных тяжеловесных и крупногабаритных автотранспортных средств, где пункты отправления и назначения находятся на территории Республики Казахстан.
Для удостоверения права проезда автотранспортного средства по территории Республики Казахстан служит специальный документ - разрешение, а для проезда тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств - специальное разрешение. Разрешение (специальное разрешение) выдается на пунктах пропуска и иных объектах и контролируется на территории Республики Казахстан органами Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Выдача разрешения (специального разрешения) на проезд по территории Республики Казахстан не освобождает перевозчика от обязанности последующего оформления таможенных документов на перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан транспортные средства и грузы.
Порядок выдачи разрешений отечественным перевозчикам на проезд
(выезд) с территории Республики Казахстан устанавливает Министерство
транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.";
в пункте 3 слова: "Въезд, выезд", "транзитный" исключить;

4,5,6 және 7-тармақтар алынып тасталсын;
9-тармақта:
1) бірінші абзац мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуге рұқсат беру кезінде
заңдарға сәйкес шетелдік автокөлік құралының Қазақстан Республикасының
аумағынан шығуының мерзімін белгілейді";
2) екінші абзацта:
"кіруі" деген сөз "жүріп өтуі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(оның ішінде транзитпен)" деген сөздер алынып тасталсын;
11-тармақтың үшінші абзацы алынып тасталсын;
көрсетілген қаулыға 1-қосымшада:
мынадай мазмұндағы тараулармен толықтырылсын:
"N 35 маршрут - 1411 км
ҚХР - Өзбекстан - ҚХР
ҚХР шекарасы (Достық) - Үшарал - Талдықорған - Қапшағай - Алматы -
Георгиевка - Мерке - Тараз - Шымкент - Өзбекстанның шекарасы (Жібек жолы,
Ғани Мұратбаев).
ҚХР шекарасы - Үшарал автожолы бойынша А-350 - Талдықорған - Қапшағай
- Алматы автожолына өту, Алматы қаласын солтүстік жағынан айналып өтіп
М-39 - Георгиевка автожолына өту, А-359 - Мерке автожолына өту, М-39 -
Тараз - Шымкент автожолына өту, Шымкент қаласын айналып өтіп Өзбекстанның
шекарасына жету.
N 36 маршрут - 959 км
ҚХР - Қырғызстан - ҚХР
ҚХР шекарасы (Достық) - Үшарал - Талдықорған - Сарыөзек - Қапшағай -
Алматы - Қырғызстанның шекарасы (Георгиевка).
ҚХР шекарасы - Үшарал автожолы бойынша А-350 - Талдықорған -
Қапшағай - Алматы автожолына өту, Алматы қаласын солтүстік жағынан айналып
өтіп М-39 - Георгиевка - Қырғызстанның шекарасы автожолына өту.
N 37 маршрут - 1277 км
ҚХР - Ресей - ҚХР
ҚХР шекарасы - (Хоргос) - Жаркент - Көктал - Сарыөзек - Талдықорған -
Үшарал - Аягөз - Георгиевка - Семей - Ресейдің шекарасы (Қызыл ауыл).
А-353 ҚХР шекарасы - Жаркент - Көктал автожолы бойынша Көктал -
Сарыөзек селоларын айналып өтіп, Сарыөзек қалалық үлгідегі поселкесін
айналып өтіп А-350 Талдықорған - Үшарал - Аягөз - Георгиевка автожолына
өту, М-38 Семей автожолына өту, А-349 Ресейдің шекарасы автожолына өту.
N 38 маршрут - 1615 км
ҚХР - Ресей - ҚХР
ҚХР шекарасы (Хоргос) - Жаркент - Көктал - Сарыөзек - Талдықорған -
Үшарал - Аягөз - Георгиевка - Семей - Павлодар - Ресейдің шекарасы
(Шарбақты).
А-353 ҚХР шекарасы - Жаркент - Көктал автожолы бойынша Көктал -
Сарыөзек селоларын айналып өтіп, Сарыөзек қалалық үлгідегі поселкесін
айналып өтіп А-350 Талдықорған - Үшарал - Аягөз - Георгиевка автожолына
өту, М-38 Семей - Павлодар автожолына өту, ПВ-24 Ресейдің шекарасы
автожолына өту.
N 39 маршрут - 1679 км
ҚХР - Ресей - ҚХР
ҚХР шекарасы - Жаркент - Көктал - Сарыөзек - Талдықорған - Үшарал -
Аягөз - Георгиевка - Семей - Павлодар - Ресейдің шекарасы (Прииртышское).
А-353 ҚХР шекарасы - Жаркент - Көктал автожолы бойынша, Көктал -
Сарыөзек селоларын айналып өтіп, Сарыөзек қалалық үлгідегі поселкесін
айналып өтіп А-350 - Талдықорған - Үшарал - Аягөз - Георгиевка автожолына
өту, М-38 Семей - Павлодар - Ресейдің шекарасы автожолына өту":
көрсетілген қаулыға 2-қосымшада:
"6,0", "10,3", "15,4", "30,0" сандары тиісінше "8", "13,2", "18,8",
"36" сандарымен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулыға 3-қосымшада:
1-тармақта:
а) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Достық Алматы облысы";
ә) тармақшасындағы "Достық Талдықорған облысы" деген сөздер алынып
тасталсын.

пункты 4, 5, 6 и 7 исключить;
в пункте 9:
1) абзац первый дополнить предложением следующего содержания:
"Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан при выдаче
разрешения на проезд по территории Республики Казахстан устанавливает в
соответствии с законодательством срок выезда иностранного
автотранспортного средства с территории Республики Казахстан";
2) в абзаце втором:
слово "Въезд" заменить словом "Проезд";
слова "(в том числе транзитом)" исключить;
абзац третий пункта 11 исключить;
в приложении 1 к указанному постановлению:
дополнить разделами следующего содержания:
"Маршрут  № 35 - 1411 км
КНР - Узбекистан - КНР
Граница КНР (Достык) - Учарал - Талдыкорган - Капчагай - Алматы -
Георгиевка - Мерке - Тараз - Шымкент - граница Узбекистана (Жибек Жолы,
Гани Муратбаева).
По автодороге граница КНР - Учарал, переход на автодорогу А-350 -
Талдыкорган - Капчагай - Алматы, по северному обходу г. Алматы переход на
автодорогу М-39 - Георгиевка, переход на автодорогу А-359 - Мерке, переход
на автодорогу М-39 - Тараз - Шымкент, в обход г. Шымкента - граница
Узбекистана.
Маршрут № 36-959 км
КНР - Кыргызстан - КНР
Граница КНР (Достык) - Учарал - Талдыкорган - Сарыозек - Капчагай -
Алматы - граница Кыргызстана (Георгиевка).
По автодороге граница КНР - Учарал, переход на автодорогу А-350 -
Талдыкорган - Капчагай - Алматы, по северному обходу г. Алматы переход на
автодорогу М-39 - Георгиевка - граница Кыргызстана.
Маршрут № 37 - 1277 км
КНР - Россия - КНР
Граница КНР(Хоргос) - Жаркент - Коктал - Сарыозек - Талдыкорган -
Учарал - Аягуз - Георгиевка - Семипалатинск - граница России (Красный аул).
По автодороге А-353 граница КНР - Жаркент - Коктал, по обходу
с. Коктал - Сарыозек, по обходу пгт Сарыозек переход на автодорогу
А-350 - Талдыкорган - Учарал - Аягуз - Георгиевка, переход на автодорогу
М-38 - Семипалатинск, переход на автодорогу А-349 - граница России.
Маршрут № 38 - 1615 км
КНР - Россия - КНР
Граница КНР(Хоргос) - Жаркент - Коктал - Сарыозек - Талдыкорган -
Учарал - Аягуз - Георгиевка - Семипалатинск - Павлодар - граница России
(Щербакты).
По автодороге А-353 граница КНР - Жаркент - Коктал, по обходу
с. Коктал - Сарыозек, по обходу пгт Сарыозек переход на автодорогу
А-350 - Талдыкорган - Учарал - Аягуз - Георгиевка, переход на автодорогу
М-38 - Семипалатинск - Павлодар, переход на автодорогу ПВ-24 - граница
России.
Маршрут № 39 - 1679 км
КНР - Россия - КНР
Граница КНР(Хоргос) - Жаркент - Коктал - Сарыозек - Талдыкорган
-Учарал - Аягуз - Георгиевка Семипалатинск - Павлодар - граница России
(Прииртышское).
По автодороге А-353 граница КНР - Жаркент - Коктал, по обходу
с. Коктал - Сарыозек, по обходу пгт Сарыозек переход на автодорогу
А-350 - Талдыкорган - Учарал - Аягуз - Георгиевка, переход на автодорогу
М-38 - Семипалатинск - Павлодар - граница России.";
в приложении 2 к указанному постановлению:
цифры "6,0", "10,3", "15,4", "30,0" заменить соответственно цифрами
"8", "13,2", "18,8", "36";
в приложении 3 к указанному постановлению:
в пункте 1:
подпункт а) дополнить абзацем следующего содержания:
"Достык             Алматинская область";
в подпункте б) слова "Достык        Талдыкорганская область"
исключить.

3. Осы қаулы 1999 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998 жылғы
31 желтоқсандағы
N 1397 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік
құралдарының жүріп өтуі үшін алымдарды төлеудің
ережесі мен олардың ставкалары
ЕСКЕРТУ. Мәтіндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің
1999.05.26. N 643 қаулысымен. P990643_
ЕСКЕРТУ. Мәтіндегі сөздер ауыстырылды - ҚР Үкіметінің
2000.07.26. N 1125 қаулысымен. P001125_
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлік құралдарының жүріп өтуіне шетел автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағына кіруі, оның ішінде үшінші мемлекеттің аумағынан белгілі бір тағайындалу пунктіне дейін кіруі, шетел немесе отандық автокөлік құралының белгілі бір жөнелту пунктінен Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары шығуы, оның ішінде үшінші мемлекеттің аумағына шығуы, жөнелу және тағайындалу пункттері Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде болғанда шетел автокөлік құралының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитпен жүріп өтуі, отандық ауыр салмақты және ірі көлемді автокөлік құралдарының жүріп өтуі кіреді.
2-5 абзацтар
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді және толықтырылды - ҚР Үкіметінің
1999.05.26. N 643 қаулысымен. P990643_
ЕСКЕРТУ. 2-5 абзацтар алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2000.07.26.
N 1125 қаулысымен. P001125_
2. Мемлекеттерімен белгіленген тәртіппен заңдық күшіне енген тиісті халықаралық келісімдер жасалған шетелдік тасымалдаушылар үшін Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуге рұқсаттамалардың өзара келісілген мөлшері келісімдердің шарты бойынша беріледі, ал рұқсаттамалар келісілген мөлшерден артық болған жағдайда тасымалдаушылардың жүріп өтуі осы алым төлеу ережесі мен олардың ставкаларына сәйкес жүзеге асырылады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен. P001125_
2. Алымдардың ставкалары
3. Автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алымдар мыналар болып табылады:
1) отандық автокөлік құралының кейін басқа мемлекеттің аумағына шығатын болып, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша шекараға дейін жүріп өту үшін алым;
2) шетел автокөлік құралының шекарадан тағайындалу пунктіне дейін Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алым, Қазақстан Республикасының аумағында және Қазақстан Республикасы аумағындағы жөнелту пунктiнен Қазақстан Республикасының шекарасына дейiн, не жөнелту және бару пункттерi Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары орналасқан жағдайда;

3. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 1999 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 1998 года № 1397
Правила уплаты и ставки сборов за проезд автотранспортных
средств по территории Республики Казахстан <*>
Сноска. В тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ . В название внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2000 г. N 1125 P001125_ .
1. Общие положения
1. Проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан включает в себя въезд иностранного автотранспортного средства на территорию Республики Казахстан, в том числе с территории третьего государства до определенного пункта назначения, выезд иностранного или отечественного автотранспортного средства с определенного пункта отправления за пределы территории Республики Казахстан, в том числе и на территорию третьего государства, транзитный проезд иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан, где пункты отправления и назначения находятся вне территории Республики Казахстан, проезд отечественных тяжеловесных и крупногабаритных автотранспортных средств. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ ; от 26 июля 2000 г. N 1125 Р001125_ .
2. Для иностранных перевозчиков, с государствами которых заключены соответствующие международные соглашения, вступившие в законную силу в установленном порядке, взаимосогласованное количество разрешений на проезд по территории Республики Казахстан выдается на условиях соглашений, а при сверхсогласованном количестве разрешений проезд перевозчиков осуществляется в соответствии с настоящими правилами уплаты и ставок сборов. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2000 г. N 1125 P001125_ .
2. Ставки сборов
3. Сборами за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан являются:
1) сбор за проезд отечественного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан до границы с последующим выездом на территорию другого государства;
2) сбор за проезд иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан от границы до пункта назначения на территории Республики Казахстан и от пункта отправления на территории Республики Казахстан до границы Республики Казахстан либо при условии, что пункты отправления и назначения находятся вне территории Республики Казахстан;

3)
4) ақылы мемлекеттiк автомобиль жолдары бойынша жүрiп өту үшін алым;
5) шетел автокөлік құралының кейін үшінші мемлекеттің аумағындағы тағайындалу пунктіне дейін шығатын болып Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жөнелту пунктінен шекараға дейін, не үшінші мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағындағы тағайындалу пунктіне дейін жүріп өтуі үшін алым;
6) рұқсат етілген жүктелімдер мен көлемдерден асатын ауыр салмақты және ірі көлемді көлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алым.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгерді және толықтырылды - ҚР Үкіметінің
1999.05.26. N 643 қаулысымен. P990643_
4. 3-тармақтың 1)-тармақшасында көрсетілген алым 10 айлық есептік көрсеткішке тең, ал автокөлік құралының тұрақты негізінде Қытай Халық Республикасына жүріп өтуі үшін алым бір күнтізбелік жылға төленетін, 55 айлық есептік көрсеткішке тең.
3-тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген алым 60 айлық есептік
көрсеткішке тең;
3-тармақтың 5) тармақшасында көрсетiлген алым 200 айлық есептік
көрсеткішке тең;
3-тармақтың 6-тармақшасында көрсетілген алым 4 және 5 бөлімдерде
айқындалады.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақтың 2,3 абзацтары жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің
1999.05.26. N 643 қаулысымен.
P990643_
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
5. Ақылы мемлекеттік автомобиль жолдары бойынша жүріп өтуі үшін алым
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес алынады.
6. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автокөлiк
құралдарының жүрiп өтуi үшін алымдардан түскен қаржы "Бюджет жүйесi
туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген тәртiппен
есептеледi.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 1999.05.26. N 643
қаулысымен.
P990643_
3. Рұқсат етілген салмақтар мен көлемдерден асатын
ауыр салмақты және ірі көлемді автокөлік
құралдарының Қазақстан Республикасының
аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алым
7. Рұқсат етілген салмақтар мен көлемдерден асатын ауыр салмақты және ірі көлемді автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алымға ауыр салмақты және ірі көлемді автокөлік құралдарының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша және Қазақстан Республикасы қалаларының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алым кіреді.
8. Жолдар мен жасанды құрылыстардың ұдайы тозуына әкеп соғатын және қозғалысқа кедергі келтіретін ауыр салмақты және ірі көлемді автокөлік құралдарының жүріп өтуі үшін алым жолдар мен жасанды құрылыстарды ұстауға, жөндеуге, өткізуді ұйымдастыруға және қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қосымша жұмыс көлемін өтейтін шығындармен анықталады.

3)(подпункт 3) исключен - постановлением Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ )
4) сбор за проезд по платным государственным автомобильным дорогам;
5) сбор за проезд иностранного автотранспортного средства по территории Республики Казахстан от пункта отправления до границы с последующим выездом до пункта назначения, находящегося на территории третьего государства, либо с территории третьего государства до пункта назначения на территории Республики Казахстан;
6) сбор за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающие допустимые нагрузки и габариты. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ .
4. Сбор, указанный в подпункте 1) пункта 3 равен 10 месячным расчетным показателям, а за проезд автотранспортного средства на регулярной основе в Китайскую Народную Республику - равен 55 месячным расчетным показателям, уплачиваемой за один календарный год.
Сбор, указанный в подпункте 2) пункта 3 равен 60 месячным расчетным показателям.
Сбор, указанный в подпункте 5) пункта 3, равен 200 месячным расчетным показателям.
Сбор, указанный в подпункте 6) пункта 3 определяется в разделах 4 и
5. <*>
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ ; от 26 июля 2000 г. N 1125 Р001125_ .
5. Сбор за проезд по платным государственным автомобильным дорогам взимается в соответствии с действующим законодательством.
6. Средства, получаемые от сборов за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, зачисляются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О бюджетной системе". <*>
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ .
3. Сбор за проезд по территории Республики Казахстан
тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств,
превышающих допустимые нагрузки и габариты
7. Сбор за проезд по территории Республики Казахстан тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, превышающие допустимые нагрузки и габариты, включает в себя сбор за проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств по автомобильным дорогам общего пользования и по территории городов Республики Казахстан.
8. Сбор за проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств, вызывающих интенсивный износ дорог и искусственных сооружений, и создающих помехи в движении, определяется затратами, компенсирующими дополнительные объемы работ на их содержание, ремонт, организацию пропуска и обеспечение безопасности движения.

9. Ауыр салмақты және ірі көлемді автокөлік құралдарының жалпы пайдаланымдағы жолдармен және қалалық жолдармен және көшелермен өтуі үшін алымға мыналар кіреді:
1) көлік құралының нақты жалпы салмағының рұқсат етілген жалпы салмақтан асқаны үшін есеп;
2) білікке түсетін нақты жүктемелердің рұқсат етілетін жол конструкцияларынан асқаны үшін есеп;
3) көлік құралының көлемінен асқаны үшін есеп;
4) бағытты келісу.
10. Жол қозғалысы ережелерін не арнайы рұқсаттамада айтылған
шарттарды сақтамаудан туындаған жолдар мен жол құрылыстарының бүлінуі үшін
тасымалдаушы қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауап береді.
11. Егер жол мен жол құрылыстарының бүлінуі ірі көлемді және ауыр
салмақты көлік құралдарының Жол қозғалысы ережелерін және арнайы
рұқсаттамада айтылған шарттарды сақтай отырып, келісілген бағыт бойынша
жүріп өтуі кезінде болса, онда қозғалыс бағытын келіскен ұйым қолданылып
жүрген заңдарға сәйкес жауап береді.
4. Ауыр салмақты және ірі көлемді көлік құралдарының
Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы
автомобиль жолдарымен жүріп өтуі үшін алым
ставкасының есебі
12. Көлік құралының жалпы нақтылы салмағының рұқсат етілген салмақтан
асуын есептеу 1-кестеде көрсетілген тарифтерді маршрут бойынша тасымалдау
қашықтығына көбейту арқылы анықталады.
1-кесте
---------------------------------------------------------------------------
Жалпы нақты салмақ.!1 км жол жүру !Жалпы нақты салмақ. !1 км жол жүру үшін
тың рұқсат етілген !үшін тариф, !тың рұқсат етілген !тариф, айлық есеп.
салмақтан асуының !айлық есептік !салмақтан асуының !тік көрсеткішпен
шамасы, т !көрсеткішпен !шамасы, т !
---------------------------------------------------------------------------
0,1-ден 5-ке дейін 0,004 26-дан 30-ға дейін 0,046
6-дан 10-ға дейін 0,006 31-ден 35-ке дейін 0,067
11-ден 15-ке дейін 0,012 36-дан 40-қа дейін 0,093
16-дан 20-ға дейін 0,020 41-ден 45-ке дейін 0,127
21-ден 25-ке дейін 0,030 46-дан 50-ге дейін 0,172
---------------------------------------------------------------------------
ЕСКЕРТУ. 1-кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
13. Автомобиль жолдарымен ауыр салмақты көлік құралдары өткен кезде
нақтылы білік жүктемесінің (НБ) рұқсат етілген жүктемелерден (РБ) асып
кеткені үшін есеп артық тиелген әр дара, қосарланған, үш қосарлы біліктер
үшін 2-кесте бойынша есептеледі және тарифтерді НБ/РБ-ға қарай маршрут
бойынша тасымалдау қашықтығына көбейту арқылы анықталады.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.05.26. N 643
қаулысымен.
P990643_
ЕСКЕРТУ. 2-кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
2-кесте
---------------------------------------------------------------------------
Нақты білік !Әр білік. ! Нақты білік !Әр біліктің
жүктемесінің !тің 1 км ! жүктемесінің !1 км жол
рұқсат етілген !жол бойын.! рұқсат етілген !бойынша рұқсат
жүктемеге (НБ/РБ) !ша рұқсат ! жүктемеге (НБ/РБ) !етілгеннен
арақатынасы !етілгеннен! арақатынасы !асатын жүкте.
!асатын ! !мемен жүріп
!жүктемемен! !өтуі үшін
!жүріп өтуі! !тариф, айлық
!үшін та. ! !есептік
!риф, айлық! !көрсеткішпен
!есептік ! !
!көрсеткіш.! !
!пен ! !
---------------------------------------------------------------------------

9. Сбор за проезд тяжеловесных и крупногабаритных транспортных средств по дорогам общего пользования и по городским дорогам и улицам включает в себя:
1) расчет за превышение общей фактической массы транспортного средства над допускаемой общей массой;
2) расчет за превышение фактических осевых нагрузок над допускаемыми дорожными конструкциями;
3) расчет за превышение габаритов транспортного средства;
4) согласование маршрута.
10. За повреждение дорог и дорожных сооружений, вызванных
несоблюдением Правил дорожного движения либо условий, оговоренных в
специальном разрешении, перевозчик несет ответственность в соответствии с
действующим законодательством.
11. Если при движении крупногабаритных и тяжеловесных транспортных
средств по согласованному маршруту движения с соблюдением Правил дорожного
движения и условий специального разрешения произошли повреждения дорог и
сооружений, то ответственность несет государственное учреждение,
согласовавшее маршрут движения, в соответствии с действующим
законодательством.
4. Расчет ставки сбора за проезд крупногабаритных и тяжеловесных
транспортных средств по автомобильным дорогам общего
пользования Республики Казахстан
12. Расчет за превышение общей фактической массы транспортного
средства над допускаемой определяется умножением тарифов, указанных в
таблице 1, на расстояние перевозки по маршруту.
Таблица 1
---------------------------------------------------------------------------
Величина превышения!Тариф за 1 км !Величина превышения !Тариф за 1 км
общей фактической  !проезда, в    !общей фактической   !проезда, в
массы над          !месячных      !массы над           !месячных
допускаемой, т     !расчетных     !допускаемой, т      !расчетных
!показателях   !                    !показателях
---------------------------------------------------------------------------
от 0,1 до 5          0,004          от 26 до 30          0,046
от 6 до 10           0,006          от 31 до 35          0,067
от 11 до 15          0,012          от 36 до 40          0,093
от 16 до 20          0,020          от 41 до 45          0,127
от 21 до 25          0,030          от 46 до 50          0,172
---------------------------------------------------------------------------
<*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 26 июля 2000 г. N 1125
P001125_
.
13. Расчет за превышение фактических осевых нагрузок (ОФ) над
допускаемыми (ОД) при прохождении тяжеловесных транспортных средств по
автомобильным дорогам исчисляется за каждые перегруженные одиночные,
сдвоенные, втроенные оси по таблице 2 и определяется умножением тарифов, в
зависимости от ОФ/ОД, на расстояние перевозки по маршруту.
Таблица 2
---------------------------------------------------------------------------
Отношение      !Тариф за проезд!Отношение       !Тариф за проезд каждой
фактических    !каждой оси с   !фактических     !оси с нагрузкой,
осевых         !нагрузкой,     !осевых          !превышающей допускаемую,
нагрузок к     !превышающей    !нагрузок к      !по 1 км дороги, в месячных
допускаемым    !допускаемую, по!допускаемым     !расчетных показателях
(ОФ/ОД)        !1 км дороги, в !(ОФ/ОД)         !
!месячных       !                !
!расчетных      !                !
!показателях    !                !
---------------------------------------------------------------------------

1,01-ден 1,05-ке дейін 0,022 1,51-ден 1,55-ке дейін 0,111
1,06-дан 1,10-ға дейін 0,024 1,56-дан 1,60-қа дейін 0,130
1,11-ден 1,15-ке дейін 0,028 1,61-ден 1,65-ке дейін 0,148
1,16-дан 1,20-ға дейін 0,036 1,66-дан 1,70-ке дейін 0,172
1,21-ден 1,25-ке дейін 0,042 1,71-ден 1,75-ке дейін 0,192
1,26-дан 1,30-ға дейін 0,051 1,76-дан 1,80-ге дейін 0,218
1,31-ден 1,35-ке дейін 0,061 1,81-ден 1,85-ке дейін 0,247
1,36-дан 1,40-қа дейін 0,071 1,86-дан 1,90-ға дейін 0,279
1,41-ден 1,45-ке дейін 0,083 1,91-ден 1,95-ке дейін 0,311
1,46-дан 1,50-ге дейін 0,097 1,96-дан 2,00-ге дейін 0,350
--------------------------------------------------------------------------
14. Көлік құралдары көлемінің асып кеткені үшін есеп 1 км жол жүру
үшін 0,03 айлық есептік көрсеткіште белгіленеді.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
15. Маршрутты келісу маршрутының әрбір 100 км үшін 2,2 айлық есептік
көрсеткіште құрайтын тарифпен белгіленеді.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
16. Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы жолдары бойынша
ірі көлемді және ауыр салмақты отандық тасымалдаушылардың жүріп өтуі үшін
алымның ставкасы 0,5 төмендету коэффициентін қолдану арқылы есептеледі.
5. Ірі көлемді және ауыр салмақты көлік құралдарының
Қазақстан Республикасы қалаларының аумағы
бойынша жүруі үшін алымның есебі
17. Маршруттағы көпірлерден немесе жол өткелдерінен өткен кезде рұқсат етілген жалпы салмақтан асқаны үшін есеп әрқайсысы бойынша жалпы нақты салмақтың рұқсат етілген салмақтан асқан 1 тоннасы үшін 0,1 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде алынады.
ЕСКЕРТУ. 17-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
18. Қала жолдарының рұқсат етілген жол конструкцияларынан (РБ)
нақтылы білік жүктемесінен (НБ) асқаны үшін есеп әрбір артық тиелген әр
дара, қосарланған, үш қосарлы біліктер үшін 3-кесте бойынша алынады және
тарифтерді НБ/РБ-ға қарай тасымал қашықтығына көбейту арқылы
айқындалады.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.05.26. N 643
қаулысымен.
P990643_
ЕСКЕРТУ. 3-кесте жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
3-кесте
---------------------------------------------------------------------------
Нақты білік !Рұқсат ! Нақты білік !Рұқсат
жүктемесінің !етілген ! жүктемесінің !етілген
рұқсат етілген !жүктемеден! рұқсат етілген !жүктемеден
жүктемеге !асатын ! жүктемеге !асатын
арақатынасы (НБ/РБ) !жүктемемен! арақатынасы (НБ/РБ) !жүктемемен
!қалалық ! !қалалық
!жолдың 1 ! !жолдың 1
!км бойынша! !км бойынша
!әрбір бі. ! !әрбір біліктің
!ліктің жү.! !жүріп өтуі
!ріп өтуі ! !үшін тариф,
!үшін та. ! !айлық есептік
!риф, айлық! !көрсеткішпен
!есептік ! !
!көрсеткіш.! !
!пен ! !
---------------------------------------------------------------------------

от 1,01 до 1,05   0,022         от 1,51 до 1,55     0,111
от 1,06 до 1,10   0,024         от 1,56 до 1,60     0,130
от 1,11 до 1,15   0,028         от 1,61 до 1,65     0,148
от 1,16 до 1,20   0,036         от 1,66 до 1,70     0,172
от 1,21 до 1,25   0,042         от 1,71 до 1,75     0,192
от 1,26 до 1,30   0,051         от 1,76 до 1,80     0,218
от 1,31 до 1,35   0,061         от 1,81 до 1,85     0,247
от 1,36 до 1,40   0,071         от 1,86 до 1,90     0,279
от 1,41 до 1,45   0,083         от 1,91 до 1,95     0,311
от 1,46 до 1,50   0,097         от 1,96 до 2,00     0,350
--------------------------------------------------------------------------
<*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ ; от 26 июля 2000 г. N 1125 Р001125_ .
14. Расчет за превышение габаритов транспортных средств определяется в размере 0,03 месячного расчетного показателя за 1 км проезда. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2000 г. N 1125 P001125_ .
15. Согласование маршрута определяется тарифом, составляющим 2,2 месячных расчетных показателей на каждые 100 км маршрута. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2000 г. N 1125 P001125_ .
16. Ставка сбора за проезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств по дорогам общего пользования Республики Казахстан для отечественных перевозчиков исчисляется с применением понижающего коэффициента 0,5.
5. Расчет ставки сбора за проезд крупногабаритных и тяжеловесных
транспортных средств по территории городов Республики Казахстан
17. Расчет за превышение допускаемой общей массы при проезде по мостам или путепроводам, находящимся на маршруте, взимается за проезд по каждому за 1 тонну превышения общей фактической массы над допускаемой в размере 0,1 месячного расчетного показателя. <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 26 июля 2000 г. N 1125
P001125_
.
18. Расчет за превышение фактических осевых нагрузок (ОФ) над
допускаемыми дорожными конструкциями городских дорог (ОД) взимается за
каждые перегруженные одиночные, сдвоенные, втроенные оси по таблице 3 и
определяется умножением тарифов, в зависимости от ОФ/ОД, на расстояние
перевозки.
Таблица 3
---------------------------------------------------------------------------
Отношение      !Тариф за проезд!Отношение       !Тариф за проезд каждой
фактических    !каждой оси с   !фактических     !оси с нагрузкой,
осевых         !нагрузкой,     !осевых          !превышающей допускаемую,
нагрузок к     !превышающей    !нагрузок к      !по 1 км городской дороги,
допускаемым    !допускаемую, по!допускаемым     !в месячных расчетных
(ОФ/ОД)        !1 км городской !(ОФ/ОД)         !показателях
!дороги, в      !                !
!месячных       !                !
!расчетных      !                !
!показателях    !                !
---------------------------------------------------------------------------

1,01-ден 1,05-ке дейін 0,063 1,51-ден 1,55-ке дейін 0,677
1,06-дан 1,10-ға дейін 0,083 1,56-дан 1,60-ка дейін 0,820
1,11-ден 1,15-ке дейін 0,109 1,61-ден 1,65-ке дейін 0,990
1,16-дан 1,20-ға дейін 0,141 1,66-дан 1,70-ке дейін 1,186
1,21-ден 1,25-ке дейін 0,182 1,71-ден 1,75-ке дейін 1,417
1,26-дан 1,30-ға дейін 0,230 1,76-дан 1,80-ге дейін 1,681
1,31-ден 1,35-ке дейін 0,291 1,81-ден 1,85-ке дейін 1,986
1,36-дан 1,40-қа дейін 0,364 1,86-дан 1,90-ға дейін 2,336
1,41-ден 1,45-ке дейін 0,451 1,91-ден 1,95-ке дейін 2,736
1,46-дан 1,50-ге дейін 0,554 1,96-дан 2,00-ге дейін 3,191
--------------------------------------------------------------------------
19. Көлік құралдарының көлемінен асуының есебі қалалық жолдар бойынша
1 км жол жүру үшін 0,1 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде алынады.
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
20. Ірі көлемді және ауыр салмақты көлік құралдарының қалалардың
аумағы бойынша жүріп өтуіне маршрутты келісу 5 айлық есептік көрсеткіш
құрайтын тарифпен белгіленеді.
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_
21. Ірі көлемді және ауыр салмақты көлік құралдарының Қазақстан
Республикасы қалаларының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алымның ставкасы
отандық тасымалдаушылар үшін 0,5 төмендету коэффициентін қолдану арқылы
есептеледі.
6. Алым төлеуді ұйымдастыру
22. Тасымалдаушы алым төлегеннен кейін Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көліктік бақылау комитетінің органдары белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өту құқығын куәландыратын рұқсаттама, сондай-ақ ірі көлемді және ауыр салмақты автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуіне арнайы рұқсаттамаларды береді. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жол жүру құқығын куәландыратын рұқсаттама төлем жасалғаннан кейін қолма-қол беріледі.
23. Автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алынатын қаражат ұлттық валюта - теңгемен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төлем жасау күнгі бағамы бойынша алынады.
24. Автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуі үшін алымдардың уақтылы ұсталуы үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігіне жүктеледі.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлiк құралдарының жүріп өтуi үшiн алымдардың дұрыс есептелуiн, республикалық бюджетке толық және уақтылы түсуiн бақылау Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiне жүктеледi.
ЕСКЕРТУ. 24-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2000.07.26. N 1125
қаулысымен.
P001125_

от 1,01 до 1,05   0,063         от 1,51 до 1,55     0,677
от 1,06 до 1,10   0,083         от 1,56 до 1,60     0,820
от 1,11 до 1,15   0,109         от 1,61 до 1,65     0,990
от 1,16 до 1,20   0,141         от 1,66 до 1,70     1,186
от 1,21 до 1,25   0,182         от 1,71 до 1,75     1,417
от 1,26 до 1,30   0,230         от 1,76 до 1,80     1,681
от 1,31 до 1,35   0,291         от 1,81 до 1,85     1,986
от 1,36 до 1,40   0,364         от 1,86 до 1,90     2,336
от 1,41 до 1,45   0,451         от 1,91 до 1,95     2,736
от 1,46 до 1,50   0,554         от 1,96 до 2,00     3,191
--------------------------------------------------------------------------
<*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 26 мая 1999 г. N 643 P990643_ ; от 26 июля 2000 г. N 1125 Р001125_ .
19. Расчет за превышение габаритов транспортных средств взимается в
размере 0,1 месячного расчетного показателя за 1 км проезда по городским
дорогам.
<*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 26 июля 2000 г. N 1125
P001125_
.
20. Согласование маршрута на проезд крупногабаритного и тяжеловесного
транспортного средства по территории городов определяется тарифом,
составляющим 5 месячных расчетных показателей.
<*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 26 июля 2000 г. N 1125
P001125_
.
21. Ставка сбора за проезд крупногабаритных и тяжеловесных
транспортных средств по территории городов Республики Казахстан для
отечественных перевозчиков исчисляется с применением понижающего
коэффициента 0,5.
6. Организация уплаты сборов
22. После уплаты сбора перевозчиком, органы Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в установленном порядке выдают разрешение, удостоверяющее право проезда по территории Республики Казахстан, а также специальные разрешения на проезд крупногабаритных и тяжеловесных автотранспортных средств по территории Республики Казахстан. Разрешение, удостоверяющее право проезда по территории Республики Казахстан выдается непосредственно после уплаты. <*>
Сноска. В пункт 22 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2000 г. N 1125 P001125_ .
23. Средства, получаемые за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, взимаются в национальной валюте - тенге по курсу Национального Банка Республики Казахстан на день платежа.
24. Ответственность за своевременное удержание сборов за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан возлагается на Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
Контроль за правильностью исчисления, полнотой и своевременностью поступления сборов в республиканский бюджет за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан возлагается на Министерство государственных доходов Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 24 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 26 июля 2000 г. N 1125 P001125_ .

25. Үкіметаралық келісімдердің, осы қаулының және автокөлік
құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өтуінің
тәртібін белгілейтін өзге де нормативтік актілердің қағидаларын бұзған
отандық және шетелдік тасымалдаушылар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес
жауапкершілікте болады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.
Икебаева А.

25. Отечественные и иностранные перевозчики, нарушившие положения межправительственных Соглашений, настоящего постановления и иных нормативных актов определяющих порядок проезда автотранспортных средств по территории Республики Казахстан, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
(Корректор:  И.Склярова
Специалист: Э.Жакупова)