Қазақстан Республикасының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі заңдарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2016 жылғы 20 тамыздағы № 68-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі заңдарын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі - тізбе) бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актінің жобасын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті құқықтық актілерді қабылдасын және қабылданған шаралар туралы Қазақстан Республикасының Үкіметін хабардар етсін.
Премьер-Министр К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2016 жылғы 20 тамыздағы
№ 68-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации законов Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 августа 2016 года № 68-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законов Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем" (далее - перечень).
2. Государственным органам:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проект правового акта согласно перечню;
2) принять соответствующие правовые акты согласно перечню и проинформировать Правительство Республики Казахстан о принятых мерах.
Премьер-Министр К. Масимов
Утвержден
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 20 августа 2016 года № 68-р
Перечень

Қазақстан Республикасының "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" және "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі заңдарын іске асыру мақсатында қабылдануы қажет құқықтық актілердің тізбесі
Р/с №
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындалуына жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актіні сапалы және уақтылы әзірлеу мен енгізуге жауапты тұлға
1
2
3
4
5
6
1
Жекелеген қызмет түрлерінің және төлем карточкаларын пайдалана отырып төлемдерді қабылдауға арналған жабдық (құрылғы) қолдану тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қаржымині
2016 жылғы қыркүйек
А.М. Теңгебаев
2
Төлем ұйымдарына арналған қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қаржы министрінің бұйрығы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
Қаржымині, ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қазан
А.М. Теңгебаев О.А. Смоляков
3
Банктердің "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы мемлекеттік органдарға, соттарға бюджетке төлемдер төлеумен, міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды аударумен, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеумен байланысты жүзеге асырылған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы мәліметтер мен ақпаратты беруі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің бұйрығы
АКМ, ДСӘДМ
2016 жылғы қыркүйек
С.С. Сәрсенов С.Қ. Жақыпова
4

правовых актов, принятие которых необходимо в целях реализации законов Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" и "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем"
п/п
Наименование правового акта Форма правового акта Государственный орган, ответственный за исполнение Срок исполнения Лицо, ответственное за качественную и своевременную разработку и внесение правового акта
1 2 3 4 5 6
1
Об утверждении перечня отдельных видов деятельности и применения оборудования (устройства), предназначенного для приема платежей с использованием платежных карточек
постановление Правительства Республики Казахстан
МФ
сентябрь 2016 года
Тенгебаев А.М.
2
Об утверждении требований к правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации(отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма для платежных организаций
приказ Министра финансов Республики Казахстан и постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
МФ,
НБ (по согласованию)
октябрь 2016 года
Тенгебаев А.М. Смоляков О.А.
3
Об утверждении Правил предоставления банками государственным органам, судам через платежный шлюз "электронного правительства" сведений и информации об осуществленных платежах и (или) переводах денег, связанных с уплатой в бюджет, перечислением обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений, а также оплатой государственных услуг
приказ Министра информации коммуникаций Республики Казахстан
МИК,
МЗСР
сентябрь 2016 года
Сарсенов С.С. Жакупова С.К.
4

"Қазақстан Республикасы әділет органдарының әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 398 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2016 жылғы тамыз
Ж.Б. Ешмағамбетов
5
Төлем ұйымдарының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
6
Жүйелік маңызы бар немесе маңызды төлем жүйесі операторының немесе операциялық орталығының төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
7
Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілетін операциялар бойынша банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
8
Банкаралық ақша аударымдары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
9
Банкаралық клиринг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
10
Операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі не оның еншілес ұйымы болып табылатын төлем жүйелерінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
11
Банкаралық төлем карточкалары жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
12
Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
13
Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
14
Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың электрондық банк қызметтерін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
15
Төлем карточкаларын шығару қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында оларды пайдалана отырып жүргізілген операцияларға қызмет көрсету бойынша қызметке қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
16
Қазақстан Республикасының аумағында электрондық ақша шығару, пайдалану және өтеу қағидаларын, сондай-ақ электрондық ақша эмитенттеріне және электрондық ақша жүйелеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
17
Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
18
Төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
19
Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
20
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
21
Банктер арасындағы, сондай-ақ банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы корреспонденттік қатынастарды белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
22
Төлем жүйелеріне қолжетімділікті қамтамасыз ететін ұйымдастыру шараларына және бағдарламалық-техникалық құралдарға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
23
Банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары лимитінің мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
24
Банктік шоттың бар екендігі және нөмірі туралы анықтаманы және банктік шот бойынша ақша қалдығы және қозғалысы туралы үзінді көшірмені ресімдеуге және олардың мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
25
Төлем қызметтерін маңызды берушілердің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
26
Төлем жүйелерінің тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
27
Маңызды төлем жүйелері өлшемшарттарының көрсеткіштерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
28
Төлем қызметтерін берушіні төлем қызметтерін маңызды берушілерге жатқызатын көрсеткіштерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы
ҰБ (келісім бойынша)
2016 жылғы қыркүйек
Ғ.О. Пірматов
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қаржымині - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
АКМ - Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
ДСӘДМ - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігі
ҰБ - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 398 "Об утверждении Инструкции по производству дел об административных правонарушениях органами юстиции Республики Казахстан"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
август 2016 года
Ешмагамбетов Ж.Б.
5
Об утверждении Правил организации деятельности платежных организаций
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
6
Об утверждении Правил представления оператором или операционным центром системно значимой или значимой платежной системы сведений по платежам и (или) переводам денег
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
7
Об утверждении Правил осуществления межбанковских платежей и (или) переводов денег по операциям с использованием платежных карточек в Республике Казахстан
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
8
Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы переводов денег
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
9
Об утверждении Правил функционирования системы межбанковского клиринга
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
10
Об утверждении Правил функционирования платежных систем, оператором которых выступает Национальный Банк Республики Казахстан либо его дочерняя организация
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
11
Об утверждении Правил функционирования межбанковской системы платежных карточек
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
12
Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
13
Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
14
Об утверждении Правил оказания банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, электронных банковских услуг
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
15
Об утверждении Правил выпуска платежных карточек, а также требований к деятельности по обслуживанию операций с их использованием на территории Республики Казахстан
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
16
Об утверждении Правил выпуска, использования и погашения электронных денег, а также требований к эмитентам электронных денег и системам электронных денег на территории Республики Казахстан
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
17
Об утверждении Правил открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
18
Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
19
Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
20
Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между Национальным Банком Республики Казахстан и банками, а также организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
21
Об утверждении Правил установления корреспондентских отношений между банками, а также банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
22
Об утверждении требований к организационным мерам и программно­техническим средствам, обеспечивающим доступ в платежные системы
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
23
Об утверждении размера лимита платежей и переводов денег по корреспондентским счетам банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
24
Об утверждении требований к оформлению и содержанию справки о наличии и номере банковского счета и выписки об остатке и движении денег по банковскому счету
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
25
Об утверждении Правил ведения реестра значимых поставщиков платежных услуг
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
26
Об утверждении Правил ведения реестра платежных систем
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
27
Об утверждении показателей критериев значимых платежных систем
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
28
Об утверждении показателей, при которых поставщик платежных услуг относится к значимым поставщикам платежных услуг
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан
НБ (по согласованию)
сентябрь 2016 года
Пирматов Г.О.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
МИК - Министерство информации и коммуникаций Республики Казахстан
МЗСР - Министерство здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
НБ - Национальный Банк Республики Казахстан