"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық бірлестіктер және еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарды әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 198-ө өкімі.
1. Қоса беріліп отырған қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық бірлестіктер және еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарды әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілердің жобаларын әзірлесін және белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілерді қабылдасын;
3) ай сайын, 30-ы күнінен кешіктірмей, жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде тізбеге сәйкес құқықтық актілердің әзірленуі және қабылдануы туралы ақпаратты орналастырып тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі көрсетілген Заңды іске асыру жөніндегі ақпаратты талдап, қорытындыласын және ай сайын 5-і күнінен кештірмей жиынтық ақпаратты жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырып тұрсын.
Премьер-Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2023 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 198 өкімімен
бекітілген
Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қоғамдық бірлестіктер және еңбек жағдайлары зиянды жұмыстарда істейтін адамдарды әлеуметтік қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2023 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Нормативтік актінің атауы
Актінің нысаны
Орындалуына жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты адам
1 2 3 4 5 6
1
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің
2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
ҚНРДА (келісу бойынша)
2024 жылғы ақпан
М.Ж. Хаджиева
2
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары есебінен қалыптастырылған зейнетақы төлемдерін, тұрғын үй жағдайларын жақсарту және (немесе) емделуге ақы төлеу мақсатында біржолғы зейнетақы төлемдерін жүзеге асыру, оларды бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтару қағидаларын, зейнетақы төлемдерінің мөлшерін есептеуді жүзеге асыру әдістемесін, алушының орташа айлық кірісін зейнетақы төлемдерімен алмастыру коэффициентін айқындау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Еңбекмині
2023 жылғы желтоқсан
А.Ә. Сарбасов

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 21 декабря 2023 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам общественных объединений и социальной защиты лиц, занятых на работах с вредными условиями труда"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 26 декабря 2023 года № 198-р.
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 21 декабря 2023 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам общественных объединений и социальной защиты лиц, занятых на работах с вредными условиями труда" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение Президенту Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 26 декабря 2023 года № 198-р.
Перечень
правовых актов, принятие которых обусловлено
Законом Республики Казахстан от 21 декабря 2023 года
"О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам общественных
объединений и социальной защиты лиц, занятых на работах
с вредными условиями труда"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качественную и своевременную разработку и внесение правовых актов
1
2
3
4
5
6
1
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы
Указ Президента Республики Казахстан
АРРФР (по согласованию)
февраль
2024 года
Хаджиева М.Ж.
1
2
3
4
5
6
государственного управления Республики Казахстан"
2

әдістемесін, зейнетақы жинақтарының ең төмен жеткілікті шегін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 521 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
3
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Еңбекмині
2024 жылғы қаңтар
А.Ә. Сарбасов
4
Айлық жалақының ең төмен мөлшерін айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Еңбекмині
2024 жылғы қаңтар
А.Ә. Сарбасов
5
Зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын, зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шартына қойылатын талаптарды және жасалатын зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша істі жүргізуге сақтандырушы шығыстарының жол берілетін деңгейін, Зейнеткерлік алдындағы аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының қаулысы
ҚНРДА (келісу бойынша), Еңбекмині
2024 жылғы қаңтар
М.Ж. Хаджиева
6
Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандырудың үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының қаулысы
ҚНРДА (келісу бойынша)
2024 жылғы ақпан
М.Ж. Хаджиева
7
Жұмыс берушінің қаражаты есебінен кәсіптік төлемді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2024
жылғы қаңтар
А.Ә. Сарбасов
8
Еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тіркеу және есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2024 жылғы
қаңтар
А.Ә. Сарбасов
9
Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға жазатайым оқиға туралы актіні электрондық форматта жолдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2024 жылғы қаңтар
А.Ә. Сарбасов
10
Жұмыскер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасу туралы мәліметтерді жолдау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2024 жылғы қаңтар
А.Ә. Сарбасов
11
Арнаулы кәсіптік мемлекеттік жәрдемақыны тағайындау, оны төлеуді жүзеге асыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату
қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині
2024 жылғы қаңтар
А.Ә. Сарбасов
12
Алдын алу шараларын және (немесе) оңалту шараларын жүргізуге жұмсалған шығындарды өтету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы
Еңбекмині, ҚНРДА (келісу бойынша)
2024 жылғы қаңтар
А.Ә. Сарбасов
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 521 "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единовременных пенсионных выплат в целях улучшения жилищных условий и (или) оплаты лечения, за счет обязательных пенсионных взносов, из единого накопительного пенсионного
постановление Правительства Республики Казахстан
МТСЗН
декабрь 2023 года
Сарбасов А.А.
1
2
3
4
5
6
фонда, возврата их в единый накопительный пенсионный фонд, методики осуществления расчета размера пенсионных выплат, методики определения коэффициента замещения среднемесячного дохода получателя пенсионными выплатами, методики определения порога минимальной достаточности пенсионных накоплений"
3
О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МТСЗН
январь
2024 года
Сарбасов А.А.
1
2
3
4
5
6
4
Об утверждении методики определения минимального размера месячной заработной платы
Постановление Правительства Республики Казахстан
МТСЗН
январь
2024 года
Сарбасов А.А.
5
Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения страховых выплат по договору предпенсионного аннуитетного страхования, требований к договору предпенсионного аннуитетного страхования и допустимого уровня расходов страховщика на ведение дела по заключаемым договорам предпенсионного аннуитетного страхования, Правил расчета страховой премии по договору предпенсионного аннуитетного страхования
постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АРРФР
(по согласованию),
МТСЗН
январь
2024 года
Хаджиева М.Ж.
6
Об утверждении типового договора
постановление Правления
АРРФР (по
февраль
Хаджиева М.Ж.
1
2
3
4
5
6
обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
согласованию)
2024 года
7
Об утверждении Правил осуществления, приостановления, возобновления и прекращения профессиональной выплаты за счет средств работодателя
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
январь
2024 года
Сарбасов А.А.
8
Об утверждении Правил регистрации и ведения учета несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
январь
2024 года
Сарбасов А.А.
9
Об утверждении Правил направления в электронном формате акта о несчастном случае в уполномоченный государственный орган по труду
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
январь
2024 года
Сарбасов А.А.
10
Об утверждении Правил по направлению
Приказ Министра труда и
МТСЗН
январь
2024 года
Сарбасов А.А.
1
2
3
4
5
6
сведений о заключении договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
социальной защиты населения Республики Казахстан
11
Об утверждении Правил назначения, осуществления, приостановления, возобновления и прекращения выплаты специального профессионального государственного пособия
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН
январь 2024 года
Сарбасов А.А.
12
Об утверждении Правил возмещения затрат на проведение превентивных мер и (или) реабилитационных мер
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МТСЗН,
АРРФР (по согласованию)
январь
2024 года
Сарбасов А.А.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
____________________