"Қазақстан Республикасының азаматтарына патриоттық тәрбие берудiң 2006-2008 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы"
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Әлеуметтік-саяси бөлімінің Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы N 200 Жарлығына түсініктемесі
Қазақстан Республикасының азаматтарына патриоттық тәрбие берудің 2006-2008 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі - Мемлекеттік бағдарлама) азаматтардың бойында жоғары патриоттық сананы, өз елі үшін мақтаныш сезімдерін қалыптастыру, патриоттық тәрбие жүйесін жоспарлы түрде дамыту арқылы Отанның мүдделерін қорғау жөніндегі азаматтық борыш пен конституциялық міндеттерді орындауға дайындығын тәрбиелеу мақсатында әзірленді.
Мемлекеттік бағдарламаның мақсаттары, соның ішінде:
азаматтардың мақсаты топтарының бойында байыпты азаматтық ынтымақтастық пен қатыстылық, этносаралық және тұлғааралық өзара түсіністік сезімін қалыптастыруға ықпал ететін ұйымдастырушылық алғышарттары мен шаралар жүйесін құру;
тұтастай алғанда мемлекет пен қоғамның, жеке алғанда мемлекет пен оның азаматтарының өзара іс-қимылын, атап айтқанда қазақстандық патриотизмді, төзімділікті, адам құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу жөнінде кешенді іс-шараларды өткізу кезінде қамтамасыз ету;
өркениетті азаматтық және тұлғааралық қатынастардың қалыптасуына жағдайлар мен әлеуметтік алғышарттар жасау болып табылады;
Тұтастай алғанда Мемлекеттік бағдарлама азаматтардың Отанның мүддесіне жасампаздық қызмет атқаруы, мемлекетті нығайту, оның ұлттық мүдделерін қорғау мен тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін қажет маңызды қасиеттерін дамытуға арналған.
Мемлекеттік бағдарламаның жобасын әзірлеу үдерісінде Қазақстанның жастар конгресі кеңесінде, Білім беру мен ғылым саласы қызметкерлерінің жалпы республикалық форумында, Мемлекеттік нышандар жөніндегі республикалық комиссияда талқылаудан өтті. Мемлекеттік бағдарлама ғылыми ортаның, қоғамдық ұйымдардың, жастардың, сондай-ақ тәрбие мен білім беру саласында қызмет ететін мемлекеттік органдар мен мекемелердің пікір-көзқарастарын танытады.
Мемлекеттік бағдарламаның қабылдануы Қазақстан Республикасында патриоттық тәрбиені дамыту жөніндегі салалық (секторалдық) және өңірлік бағдарламалар әзірлеуге негіз болады.
Қазақстан Республикасы
Президенті Әкімшілігінің
Әлеуметтік-саяси бөлімі

"О Государственной программе патриотического воспитания граждан Республики Казахстан на 2006-2008 годы"
Комментарий социально-политического отдела Администрации Президента Республики Казахстан к Указу Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года N 200
Государственная программа  патриотического воспитания граждан Республики Казахстан на 2006-2008 годы (далее - Государственная программа) разработана в целях формирования у граждан высокого патриотического сознания, чувства гордости за свою страну, воспитания готовности к выполнению гражданского долга и конституционных обязанностей по защите интересов Родины посредством планомерного развития системы патриотического воспитания.
Задачами Государственной программы, в том числе, являются:
создание организационных предпосылок и системы мер, способствующих формированию у целевых групп граждан чувства осмысленной гражданской солидарности и сопричастности, межэтнического и межличностного взаимопонимания;
обеспечение взаимодействия государства и общества в целом, государства и его граждан в частности при проведении комплекса мероприятий по воспитанию казахстанского патриотизма, толерантности, уважения к правам и свободам человека;
создание условий и социальных предпосылок для формирования цивилизованных гражданских и межличностных отношений.
В целом Государственная программа расчитана на развитие важнейших качеств граждан, необходимых для созидательной деятельности в интересах Отечества, укрепления государства, защиты его национальных интересов и обеспечения устойчивого развития.
В процессе разработки проект Государственной программы прошел обсуждение в Совете Конгресса молодежи Казахстана, на общереспубликанском Форуме работников образования и науки, в Республиканской комиссии по государственным символам. Государственная программа отражает мнения представителей научных кругов, общественных организаций, молодежи, а также государственных органов и учреждений, действующих в сфере воспитания и образования.
Принятие Государственной программы послужит основанием для разработки отраслевых (секторальных) и региональных программ по развитию патриотического воспитания в Республике Казахстан.
Социально-политический отдел
Администрации Президента
Республики Казахстан