Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгiнің (қаржы полициясының) мәселелерi
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 21 сәуірдегі N 1557 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 29 тамыздағы № 900 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 29.08.2014 № 900 Жарлығымен. (қолданысқа енгізілу тәртібін Ескертпе *-ден қараңыз).
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1-бабының 2-тармағы 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ETEMIH:
1. Қоса берiліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы) (бұдан әрi - Агенттік) туралы ереже;
2) Агенттік құрылымы;
3) мемлекеттiк органдардың - Агенттіктің аумақтық органдары мен оқу орындарының тiзбесi бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары жүйесiн одан әрi оңтайландыру жөнiндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 29 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., N 1, 2-құжат; N 4-5, 43-құжат; 2002 ж., N 26, 272-құжат; N 45, 445-құжат; 2003 ж., N 12, 130-құжат; N 16, 160-құжат; 2004 ж., N 13, 166-құжат; N 21, 267-құжат; N 27, 334-құжат) мынадай өзгерiс пен толықтыру енгiзiлсiн:
1-тармақта "1-3" деген цифрлар "1-4" деген цифрлармен ауыстырылсын;
осы Жарлықтың қосымшасына сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi осы Жарлықтан туындайтын шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 21 сәуiрдегi
N 1557 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа
және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгi
(қаржы полициясы) туралы
ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгі (қаржы полициясы) (бұдан әрi - Агенттік) Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн, экономикалық қауiпсiздiкті қамтамасыз ету мақсатында басшылықты, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде экономикалық, қаржылық және сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, оларды анықтау, жолын кесу, ашу мен тергеу бойынша салааралық үйлестірудi әрi өзге де арнайы атқарушы және рұқсат берушi функцияларды жүзеге асырушы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Вопросы Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции)
Указ Президента Республики Казахстан от 21 апреля 2005 года N 1557. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 29 августа 2014 года № 900
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 29.08.2014 № 900. (порядок введения в действие см. Примечание *).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Агентстве Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции) (далее - Агентство);
2) структуру Агентства;
3) перечень государственных учреждений - территориальных органов и учебных заведений Агентства.
2. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года N 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 1, ст. 2; N 4-5, ст. 43; 2002 г., N 26, ст. 272; N 45, ст. 445; 2003 г., N 12, ст. 130; N 16, ст. 160; 2004 г., N 13, ст. 166; N 21, ст. 267; N 27, ст. 334) следующие изменение и дополнение:
в пункте 1 цифры "1-3" заменить цифрами "1-4";
дополнить приложением 4 согласно приложению к настоящему Указу.
3. Правительству Республики Казахстан принять меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 апреля 2005 года N 1557
ПОЛОЖЕНИЕ
об Агентстве Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной преступностью
(финансовой полиции)
Глава 1. Общие положения
1. Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (далее - Агентство) является государственным органом Республики Казахстан, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, осуществляющим в целях обеспечения экономической безопасности руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, межотраслевую координацию и иные специальные исполнительные и разрешительные функции по предупреждению, выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию экономических, финансовых и коррупционных преступлений и правонарушений.

2. Агенттiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актілерiне және осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Агенттiк мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тiлде өз атауы жазылған мөрi мен мөртаңбалары, белгіленген үлгiде бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазынашылық органдарда шоттары болады.
Агенттiк азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
Агенттіктiң, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастар тарабы болуға құқығы бар.
4. Агенттік құрылымын және жалпы штат санын Агенттік Төрағасының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
5. Агенттіктiң заңды мекен-жайы: Астана қаласы, Омаров көшесi, 60.
6. Агенттіктiң толық атауы: "Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі (қаржы полициясы)" мемлекеттiк мекемесi.
7. Агенттіктiң құрылтай құжаты Осы Ереже болып табылады.
8. Агенттік қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
Агенттіктiң функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысынан Агенттікке кәсiпкерлiк субъектiлерiмен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Агенттікке заңнамалық актiлермен кiрiстер әкелетiн қызметті жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiстер республикалық бюджет кiрiсiне жiберiледi.
2-тарау. Негiзгi мiндеттерi
9. Агенттіктің негізгі мiндеттерi:
1) өкiлеттiктерi шегінде мемлекеттiң экономикалық қауiпсiздігін, кәсiпкерлiк қызмет субъектiлерiнің заңды құқықтары мен мүдделерiн, қоғам мен мемлекеттің мүдделерін қамтамасыз ету;
2) сыбайлас жемқорлық, экономикалық және қаржылық қылмыстар мен құқық бұзушылықтардың алдын алу, оларды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу;
3) сыбайлас жемқорлық пен экономика саласындағы қылмысқа қарсы күрес саласындағы мемлекеттік саясатты әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
4) қаржы полициясы органдарының жүргізу жатқызылған мәселелер бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру болып табылады.
3-тарау. Агенттiктiң негiзгi функциялары және
құқықтары
10. Агенттік Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) мемлекеттік саясатты қалыптастыруды қамтамасыз ететiн стратегиялық функцияларды жүзеге асырады:
қаржы полициясы органдары қызметінiң басым бағыттарын, оларды iске асырудың құқықтық, ұйымдық және экономикалық тетiктерiн анықтайды;
заңмен белгіленген өз өкiлеттілiктерi шегінде нормативтiк құқықтық актiлер қабылдайды;
экономикалық, қаржылық және сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтарға қарсы күрес нысандары мен әдiстерiн жетiлдiредi, жедел-iздестіру қызметiнiң стратегиясы мен тактикасын айқындайды;

2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об органах финансовой полиции Республики Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Агентство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах Казначейства.
Агентство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
Агентство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Структура и общая штатная численность Агентства утверждаются Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Агентства.
5. Юридический адрес Агентства: город Астана, улица Омарова, 60.
6. Полное наименование Агентства: государственное учреждение "Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция)".
7. Учредительным документом Агентства является настоящее Положение.
8. Финансирование деятельности Агентства осуществляется из республиканского бюджета.
Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Агентства.
Если Агентству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи
9. Основными задачами Агентства являются:
1) обеспечение в пределах полномочий экономической безопасности государства, законных прав и интересов субъектов предпринимательской деятельности, общества и государства;
2) предупреждение, выявление, пресечение, раскрытие и расследование коррупционных, экономических и финансовых преступлений и правонарушений;
3) участие в разработке и реализации государственной политики в области борьбы с коррупцией и преступностью в сфере экономики;
4) осуществление международного сотрудничества по вопросам, отнесенным к ведению органов финансовой полиции.
Глава 3. Основные функции и права Агентства
10. Агентство в установленном законодательством Республики Казахстан порядке осуществляет:
1) стратегические функции, обеспечивающие формирование государственной политики:
определяет приоритетные направления деятельности органов финансовой полиции, правовые, организационные и экономические механизмы их реализации;
принимает в пределах своих полномочий, установленных законом, нормативные правовые акты ;
совершенствует формы и методы борьбы с экономическими, финансовыми и коррупционными преступлениями и правонарушениями, определяет стратегию и тактику оперативно-розыскной деятельности;

2) мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз ететін функцияларды жүзеге асырады:
қаржы полициясының органдары, оқу орындары және өзге де ведомствоға бағынысты мекемелер қызметiнiң негізгі бағыттары бойынша олардың қызметіне басшылықты, оны үйлестiрудi және iс-қимылдардың келiсiмділігін қамтамасыз ететiн функцияларды, оларға практикалық, әдiстемелiк көмек көрсетедi;
өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша жалпы республикалық, өңiрлiк жедел-іздестіру мен алдын алу iс-шараларын үйлестірудi және жүргізуді, қолда бар күш пен құралдарды пайдалану жөнiнде оңтайлы шешiмдер тұжырымдауды, қаржы полициясының аумақтық органдары мен оқу орындарына практикалық және әдiстемелiк көмек көрсетудi, оң жұмыс тәжiрибесiн қорыту мен таратуды жүзеге асырады;
қаржы полициясы органдары қызметінiң тиiмдiлігін арттыру жөнiнде шаралар тұжырымдайды және iске асырады;
жедел-іздестіру қызметті анықтауды және алдын ала тергеудi жүзеге асырады, қаржы полициясы органдарының жедел-iздестіру, әкiмшiлiк, тергеу қызметi мен анықтау практикасына талдау жасайды, республикадағы жедел жағдайға болжау құрайды, қаржы полициясы органдарының араласуын талап ететін мәселелер бойынша жедел әрекет ету шараларын қабылдайды;
Қазақстан Республикасының Президентiн экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстарға қарсы күрестің жай-күйi туралы тұрақты хабардар етедi;
қаржы полициясы органдарының жүргiзуiне жатқызылған қылмыстық iстер және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер бойынша адамдарды, соттың қаулысы бойынша мемлекет мүддесiне орай қойылған талап-арыздар бойынша жауапкерлердiң жүрген жерi белгісiз болған кезде оларды iздестірудi жүзеге асырады;
қаржы полициясы органдары қызметiнiң өзектi бағыттары бойынша ғылыми зерттеулер мен әзiрленiмдер жүргізудi ұйымдастырады;
экономикалық, қаржылық және сыбайлас жемқорлық қылмыстар мен құқық бұзушылықтарға қарсы күрес мәселелерi бойынша шет мемлекеттердiң тиiсті органдарымен өзара iс-қимыл жасайды және өз өкiлеттiктерi шегінде халықаралық ұйымдардың қызметiне қатысады;
қаржы полициясы органдарының құрылымын жетілдiру жөнiндегi ұсыныстарды, қаржы полициясы органдарының, оқу орындарының және өзге де ведомствоға қарасты мекемелерiнiң өзара, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдармен өзара iс-қимылын жақсарту жөнiндегi шараларды әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша басқа да мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл жасайды.
11. Агенттiктiң өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен:
1) Қазақстан Республикасының Президентiне қаржы полициясының органдарын, оқу орындары мен ведомстволық бағынысты мекемелерiн құру, қайта ұйымдастыру және тарату, сондай-ақ қаржы полициясы органдарын ұйымдық-штаттық, кадрлық және материалдық-техникалық нығайту мәселелерi бойынша ұсыныстар енгізуге;

2) функции, обеспечивающие реализацию государственной политики:
обеспечивает руководство, координацию и согласованность действий органов финансовой полиции, учебных заведений и иных подведомственных учреждений по основным направлениям их деятельности, оказывает им практическую, методическую помощь;
осуществляет координацию и проведение общереспубликанских, региональных оперативно-розыскных и профилактических мероприятий по вопросам своей компетенции, выработку оптимальных решений по использованию имеющихся сил и средств, оказание практической и методической помощи территориальным органам и учебным заведениям финансовой полиции, обобщение и распространение положительного опыта работы;
вырабатывает и реализует меры по повышению эффективности деятельности органов финансовой полиции;
осуществляет оперативно-розыскную деятельностьдознание и предварительное следствие, анализирует практику оперативно-розыскной, административной, следственной деятельности и дознания органов финансовой полиции, составляет прогноз оперативной обстановки в республике, принимает меры оперативного реагирования по вопросам, требующим вмешательства органов финансовой полиции;
регулярно информирует Президента Республики Казахстан о состоянии борьбы с экономическими и коррупционными преступлениями;
осуществляет розыск лиц по уголовным делам и делам об административных правонарушениях, отнесенным к ведению органов финансовой полиции, и ответчиков при неизвестности их места пребывания по искам, предъявленным в интересах государства по постановлению суда;
организует проведение научных исследований и разработок по актуальным направлениям деятельности органов финансовой полиции;
взаимодействует с соответствующими органами иностранных государств и участвует в пределах своих полномочий в деятельности международных организаций по вопросам борьбы с экономическими, финансовыми и коррупционными преступлениями и правонарушениями;
разрабатывает предложения по совершенствованию структуры органов финансовой полиции, меры по улучшению взаимодействия органов финансовой полиции, учебных заведений и иных подведомственных учреждений между собой, а также с иными государственными органами;
взаимодействует с другими государственными органами по обеспечению экономической безопасности Республики Казахстан.
11. Агентство в пределах своей компетенции имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) вносить Президенту Республики Казахстан предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации органов финансовой полиции, учебных заведений и подведомственных учреждений, а также организационно-штатного, кадрового и материально-технического укрепления органов финансовой полиции;

2) мемлекеттің экономикалық қауiпсiздігін қамтамасыз ету мәселелерi және қаржы полициясы органдарының қызметiне қатысты өзге де мәселелер бойынша нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлеуге қатысуға;
3) жедел-iздестіру қызметiнанықтауды және алдын ала тергеудi жүзеге асыруға;
4) өндiрiстегі материалдар мен қылмыстық iстер бойынша құжаттарға, материалдарға, статистикалық деректерге және өзге де мәлiметтерге қол жеткiзуге, сондай-ақ ұйымдардың басшылары мен басқа да лауазымды тұлғалардан, жеке тұлғалардан оларды берудi талап етуге, олардың көшiрмелерiн түсiруге, түсiнiктемелер алуға;
5) өндiрiстегі қылмыстық iстер бойынша шақырғанға келуден жалтарып жүрген адамдарды күштеп әкелуге;
6) Қазақстан Республикасының қылмыстық iс жүргізу заңнамасына және әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды, тауарларды, заттарды немесе өзге де мүлiктi алып қоюды немесе алуды жүргізуге;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен тиiстi түрдегi уақытша ұстау изоляторларын, тергеу изоляторларын пайдалануға;
8) Қазақстан Республикасында қылмысқа қарсы күрестің бағдарламаларын әзiрлеуге және iске асыруға қатысуға;
9) әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi хаттамаға түсiруге және қарауға, әкiмшiлiк ұстауды жүзеге асыруға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген басқа да шаралар қолдануға;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда уәкiлетті органдардан және лауазымды тұлғалардан ревизиялар, салықтық және басқа да тексерiстер, аудит және баға беру жүргізудi талап етуге;
11) қаржы полициясы органдарына жүктелген мiндеттердi шешудi қамтамасыз ететiн ақпараттық жүйелер құруға және қолдануға, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен әкiмшілік құқық бұзушылық туралы iстер бойынша алдын ала тергеу, анықтау, iс жүргізу барысында зерттеулер ұйымдастыруға;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен ғылыми-зерттеу, оқыту, баспа қызметiн жүзеге асыруға;
13) қылмыстар мен өзге де жолсыздықтар жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайларды жою туралы жеке және заңды тұлғаларға орындауы үшiн мiндеттi ұйғарым, ұсыным беруге;
14) аумақтық қаржы полициясы органдарының, оқу орындарының және өзге де ведомствоға бағынысты мекемелердiң жұмысын бақылауға құқығы бар.
4-тарау. Агенттiк мүлкi
12. Агенттiктiң жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болады.
13. Агенттікке бекітiлiп берiлген мүлiк республикалық меншiкке жатады.

2) принимать участие в разработке нормативных правовых актов по вопросам обеспечения экономической безопасности государства и иным вопросам, касающимся деятельности органов финансовой полиции;
3) осуществлять оперативно-розыскную деятельностьдознание и предварительное следствие;
4) по имеющимся в производстве материалам и уголовным делам иметь доступ к документам, материалам статистическим данным и иным сведениям, а также требовать их представления от руководителей и других должностных лиц организаций, физических лиц, снимать с них копии, получать объяснения;
5) по имеющимся в производстве уголовным делам подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки по вызову;
6) изымать или производить выемку документов, товаров, предметов или иного имущества в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством и законодательством об  административных правонарушениях Республики Казахстан;
7) использовать соответствующие изоляторы временного содержания, следственные изоляторы в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
8) принимать участие в разработке и реализации программ борьбы с преступностью в Республике Казахстан;
9) составлять протоколы и рассматривать дела об административных правонарушениях, осуществлять административное задержание, а также применять другие меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
10) требовать производства ревизий, налоговых и других проверок, аудита и оценки от уполномоченных органов и должностных лиц в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11) создавать и использовать информационные системы, обеспечивающие решение возложенных на органы финансовой полиции задач, организовывать исследования в ходе предварительного следствия, дознания, производства по делам об административных правонарушениях в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) осуществлять научно-исследовательскую, учебную, издательскую деятельность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
13) давать обязательные для исполнения предписания, представления физическим и юридическим лицам об устранении причин и условий, способствовавших совершению преступлений и иных правонарушений;
14) контролировать работу территориальных органов финансовой полиции, учебных заведений и иных подведомственных учреждений.
Глава 4. Имущество Агентства
12. Агентство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
13. Имущество, закрепленное за Агентством, относится к республиканской собственности.

14. Агенттiктiң өзiне бекiтiлiп берiлген мүлігі өз бетінше иелiктен шығаруға немесе оған өзге тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
Агенттiкке Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен белгіленген жағдайлар мен шектерде ғана мүлiкке билік ету құқығы берiлуi мүмкiн.
5-тарау. Агенттік қызметін ұйымдастыру
15. Агенттiктi Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төрағаның төрт орынбасары, соның iшiнде оның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын бiр бiрiншi орынбасары болады.
16. Төраға Агенттiк жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды, өз құзыретi шегінде шешiмдер қабылдауда дербес және Агенттіктiң қызметi үшін дербес жауапты болады.
17. Төраға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
1) Агенттікке басшылықты жүзеге асырады;
2) барлық мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда Агенттiк атынан өкiлдiк етедi;
3) қаржы полициясы органдары бөлiмшелерiнiң, оқу орындарының және басқа да ведомствоға бағынысты мекемелердiң басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
4) өз орынбасарларының, қаржы полициясы органдары бөлiмшелерi мен оқу орындары басшыларының құқықтары мен мiндеттерiн айқындайды;
5) өз өкiлеттіктерi шегiнде қаржы полициясы органдары мен ведомствоға бағынысты мекемелердiң орындауы үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
6) Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен штат санының лимиттi шегінде қаржы полициясы органдары бөлiмшелерiнiң және оқу орындарының құрылымын және қаржы полициясы органдары бөлiмшелерi мен оқу орындары туралы ережелердi бекiтедi;
7) мiндеттi арнайы тексеруден өткен Қазақстан Республикасының азаматтарын қаржы полициясы органдарының кадрлар құрамына қабылдайды, арнайы атақтар бередi;
8) қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) Қазақстан Республикасының Президентiне қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiне жоғары басшы құрамның арнайы атақтарын беру туралы, оларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтау және құрметті атақтарын беру туралы ұсыныстар енгізедi;
10) қаржы полициясы органдарының қызметкерлерiн көтермелеу, оларға материалдық көмек көрсету және тәртiптік жаза қолдану мәселелерiн шешедi;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
18. Агенттік Төрағасы болмаған жағдайда оның мiндеттерiн Төрағаның тапсыруы бойынша бiрiншi орынбасары немесе орынбасарларының бipeуi атқарады.

14. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Агентству может быть предоставлено право распоряжения имуществом только в случаях и пределах, установленных законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 5. Организация деятельности Агентства
15. Агентство возглавляет Председатель , назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
Председатель имеет четырех заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей по его представлению Президентом Республики Казахстан.
16. Председатель организует работу Агентства и руководит ею, в пределах своей компетенции самостоятелен в принятии решений и несет персональную ответственность за деятельность Агентства.
17. Председатель в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
1) осуществляет руководство Агентством;
2) представляет Агентство во всех государственных органах и организациях;
3) назначает на должность и освобождает от должности руководителей подразделений, учебных заведений и других подведомственных учреждений органов финансовой полиции;
4) определяет права и обязанности своих заместителей, руководителей подразделений органов и учебных заведений финансовой полиции;
5) в пределах своих полномочий издает приказы и дает указания, обязательные для исполнения органами финансовой полиции и подведомственными учреждениями;
6) утверждает структуру подразделений и учебных заведений органов финансовой полиции в пределах лимита штатной численности, утвержденного Президентом Республики Казахстан, и положения о подразделениях и учебных заведениях органов финансовой полиции ;
7) принимает граждан Республики Казахстан, прошедших обязательную специальную проверку, в кадровый состав органов финансовой полиции, присваивает специальные звания;
8) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников органов финансовой полиции;
9) вносит Президенту Республики Казахстан представления о присвоении сотрудникам органов финансовой полиции специальных званий высшего начальствующего состава, о награждении их государственными наградами и присвоении им почетных званий Республики Казахстан;
10) решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников органов финансовой полиции;
11) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. В случае отсутствия Председателя Агентства его обязанности по поручению Председателя исполняет первый заместитель или один из заместителей.

19. Агенттіктiң Төраға жанындағы консультативтiк-кеңесшi органы болып табылатын алқасы болады. Алқаның сандық және жеке құрамын Агенттік Төрағасы, әдетте, орынбасарлар, бөлiмшелер басшылары және өзге де лауазымды тұлғалар арасынан бекiтедi. Төраға алқа отырыстарын дайындау мен өткiзу тәртiбiн белгілейдi.
6-тарау. Агенттікті қайта ұйымдастыру және
тарату
20. Агенттiктi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 21 сәуiрдегi
N 1557 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгiнiң
(қаржы полициясы)
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Ұйымдастыру-бақылау департаментi - инспекция
Ақпараттық-талдау департаментi
Экономикалық және қаржылық қылмыстарды ашу департаментi
Арнайы департамент
Сыбайлас жемқорлық туралы iстердi ашу және оның алдын алу департаментi
Тергеу департаментi
Құқықтық қамтамасыз ету және халықаралық ынтымақтастық департаментi
Iшкi қауiпсiздiк басқармасы
Кадрлар басқармасы
Құпиялықты қамтамасыз ету және құжат айналымы басқармасы
Қаржы-шаруашылық басқармасы
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 21 сәуiрдегi
N 1557 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің
(қаржы полициясының) мемлекеттік мекемелері -
аумақтық органдарының және оқу орындарының
ТIЗБЕСI
1. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгінiң (қаржы полициясының) Астана қаласы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
2. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгінiң (қаржы полициясының) Алматы қаласы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
3. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Ақмола облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
4. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Ақтөбе облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
5. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Алматы облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).

19. Агентство имеет коллегию, являющуюся консультативно- совещательным органом при Председателе. Численный и персональный состав коллегии утверждается Председателем Агентства, как правило, из числа заместителей, руководителей подразделений и иных должностных лиц. Председатель определяет порядок подготовки и проведения заседаний коллегии.
Глава 6. Реорганизация и ликвидация Агентства
20. Реорганизация и ликвидация Агентства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 апреля 2005 года N 1557
СТРУКТУРА
Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической
и коррупционной преступностью (финансовой полиции)
Руководство
Организационно-контрольный департамент - инспекция
Информационно-аналитический департамент
Департамент по раскрытию экономических и финансовых преступлений
Специальный департамент
Департамент по раскрытию и предупреждению дел о коррупции
Следственный департамент
Департамент правового обеспечения и международного сотрудничества
Управление внутренней безопасности
Управление кадров
Управление обеспечения секретности и документооборота
Финансово-хозяйственное управление
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 21 апреля 2005 года N 1557
ПЕРЕЧЕНЬ
государственных учреждений - территориальных органов
и учебных заведений Агентства Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции)
1. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по городу Астане Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
2. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по городу Алматы Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
3. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Акмолинской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
4. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Актюбинской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
5. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Алматинской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).

6. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгінiң (қаржы полициясының) Атырау облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
7. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Шығыс Қазақстан облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
8. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгінiң (қаржы полициясының) Жамбыл облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
9. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Батыс Қазақстан облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
10. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Қарағанды облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменті (қаржы полициясы).
11. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Қостанай облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
12. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Қызылорда облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
13. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Маңғыстау облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
14. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгінiң (қаржы полициясының) Павлодар облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).
15. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігiнiң (қаржы полициясының) Солтүстiк Қазақстан облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаменті (қаржы полициясы).
16. Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінiң (қаржы полициясының) Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес департаментi (қаржы полициясы).

6. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Атырауской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
7. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Восточно-Казахстанской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
8. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Жамбылской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
9. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Западно-Казахстанской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
10. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Карагандинской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
11. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Костанайской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
12. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Кызылординской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
13. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Мангистауской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
14. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Павлодарской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
15. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Северо-Казахстанской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).
16. Департамент по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) по Южно-Казахстанской области Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовой полиции).

17. Қаржы полициясы академиясы.
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2005 жылғы 21 сәуiрдегi
N 1557 Жарлығына
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінiң
1999 жылғы 22 қаңтардағы
N 29 Жарлығына
4-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы қаржы полициясы
органдарының
ШТАТ САНЫ
Қазақстан Республикасының қаржы полициясы органдары     3945,
соның iшiнде:
Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
(қаржы полициясы)                                        338,
қаржы полициясының аумақтық органдары                   3447,
Қаржы полициясы академиясы                               160

17. Академия финансовой полиции.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 21 апреля 2005 года N 1557
ПРИЛОЖЕНИЕ 4
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 января 1999 года N 29
ШТАТНАЯ ЧИСЛЕННОСТЬ
органов финансовой полиции Республики Казахстан
Органы финансовой полиции Республики Казахстан          3945,
в том числе:
Агентство Республики Казахстан по борьбе
с экономической и коррупционной преступностью
(финансовая полиция)                                     338,
территориальные органы финансовой полиции               3447,
Академия финансовой полиции                              160