Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылғанына 20 жыл толу құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 10 қазандағы № 159 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылғанына 20 жыл толу құрметіне ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл» мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл» мерекелік медалімен наградтау қағидалары;
2) «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл» мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 10 қазандағы
№ 159 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Қазақстан Реснубликасының Қарулы Күштеріне 20 жыл»
мерекелік медалімен наградтау
ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы Қағидалар «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл» мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль) наградтау тәртібін реттейді.
2. Мерекелік медальмен қызметі бойынша оң сипатталатын және өз әскери борышын үлгілі орындайтын 2012 жылғы 7 мамырда Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери қызметте тұрған әскери қызметшілер және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін құруға елеулі үлес қосқан басқа да адамдар наградталады.
3. Мерекелік медальмен наградтау туралы өтініштерді ұсыну және қарау тәртібін Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі айқындайды.
4. Мерекелік медальді тапсыруды Қазақстан Республикасы Президентінің атынан:
1) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі;
2) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Штабтар бастықтары комитетінің төрағасы және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасарлары;
3) Қорғаныс министрлігі құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері бас басқармаларының бастықтары, әскер түрлерінің бас қолбасшылары, әскер тектерінің және өңірлік қолбасшылықтарының қолбасшылары;
4) әскери бөлімдердің (мекемелердің) командирлері (бастықтары), әскери оқу орындары мен жергілікті әскери басқару органдарының бастықтары жүргізеді.
Наградталған адамға медальмен бірге белгіленген үлгідегі куәлік табыс етіледі.
5. Мерекелік медальді тапсыру салтанатты жағдайда өткізіледі және наградталатын адамның жеке өзіне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің наградтау туралы бұйрығы жарияланады.
6. Мерекелік медаль кеуденің сол жағына тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары болған кезде олардан кейін орналастырылады.

О юбилейной медали в ознаменование 20-летия со дня образования Вооруженных Сил Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 10 октября 2011 года № 159
В ознаменование 20-летия образования Вооруженных Сил Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл».
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения юбилейной медалью «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл»;
2) описание юбилейной медали «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл».
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 октября 2011 года № 159
ПРАВИЛА
награждения юбилейной медалью
«Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл»
1. Настоящие Правила регулируют порядок награждения юбилейной медалью «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл» (далее - юбилейная медаль).
2. Юбилейной медалью награждаются положительно характеризуемые по службе и образцово выполняющие свой воинский долг военнослужащие, состоящие к 7 мая 2012 года на воинской службе в Вооруженных Силах Республики Казахстан и другие лица, внесшие значительный вклад в строительство Вооруженных Сил Республики Казахстан.
3. Порядок представления и рассмотрения ходатайств о награждении юбилейной медалью определяется Министром обороны Республики Казахстан.
4. Вручение юбилейной медали производится от имени Президента Республики Казахстан:
1) Министром обороны Республики Казахстан;
2) председателем Комитета начальников штабов Министерства обороны Республики Казахстан и заместителями Министра обороны Республики Казахстан;
3) начальниками структурных подразделений Министерства обороны, главных управлений, главнокомандующими видами, командующими родами войск и региональных командований Вооруженных Сил Республики Казахстан;
4) командирами (начальниками) воинских частей (учреждений), начальниками военных учебных заведений и местных органов военного управления.
Вместе с медалью награжденному вручается удостоверение установленного образца.
5. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается приказ Министра обороны Республики Казахстан о награждении.
6. Юбилейная медаль носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан располагается после них.

7. Мерекелік медальдің табыс етілгені туралы наградтауға арналған тізімге тиісті жазба жасалады.
Табыс етілмеген медальдар мен оларға куәліктер қайтарылу себептері көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадр департаментіне қайтарылады, ол туралы тізімдерге тиісті белгі жасалады.
Өткізілген наградтауларды есепке алу, сондай-ақ мерекелік медальдарды табыс ету барысы туралы есептілікті Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадр департаменті жүргізеді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2011 жылғы 10 қазандағы
№ 159 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл»
мерекелік медалінің
СИПАТТАМАСЫ
«Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл» мерекелік медалі жезден жасалады және диаметрі 34 мм шеңбер нысанында болады.
Медальдің алдыңғы бетінде қызыл түсті тегіс екі қырлы сәулелі бес бұрышты дөңес жұлдыз, күн мен қалықтап ұшқан қыран орналастырылған. Жұлдыздың айналасында ұлттық өрнек бейнеленген.
Медальдің сыртқы бетінде айнала күні көрсетілген «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері 1992 - 2012» деген жазу орналастырылады, ортасында «20 жыл» деген жазу орналастырылған.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар дөңес. Медальдің шеті ернеумен жиектелген.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қатқыл жібек лентамен тысталған, ені 34 мм және биіктігі 50 мм бес бұрышты тағанға жалғанады. Лентаның ортасында ені 2 мм алтын түстес үш жолақ, олардың арасында ені 2 мм екі қызыл түсті жолақ орналастырылады, алтын түстес жолақтардың жиектерінде ені 9 мм көгілдір түсті жолақтар орналастырылған. Лентаның жиектерінде ені 2 мм жасыл түсті жолақтар бар. Лентаның ені - 32 мм.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.

7. О вручении юбилейной медали в списке для награждения делается соответствующая запись.
Неврученные медали и удостоверения к ним возвращаются в Департамент кадров Министерства обороны Республики Казахстан с указанием причин возврата, о чем делается соответствующая отметка в списках.
Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведется Департаментом кадров Министерства обороны Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 октября 2011 года № 159
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали «Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне 20 жыл»
Юбилейная медаль «Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне 20 жыл» изготавливается из латуни и имеет форму круга диаметром 34 мм.
На лицевой стороне медали помещена пятиконечная выпуклая звезда красного цвета с гладкими двугранными лучами, солнце и парящий орел. Вокруг звезды изображен национальный орнамент.
На оборотной стороне медали по кругу располагается надпись с датой «Қазақстан Республикасының Қарулы Kүштepi 1992 - 2012», по центру расположена надпись «20 жыл».
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиком.
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой шелковой муаровой лентой. Посередине ленты располагаются три золотистые полоски шириной 2 мм, между которыми две красные полоски шириной 2 мм, по краям золотистых полосок расположены голубые полосы шириной 9 мм. По краям ленты зеленые полосы шириной 2 мм. Ширина ленты - 32 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.