Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 19 желтоқсандағы N 3276 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы N 829 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2009.06.18 N 829 Жарлығымен.
"Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамыту жөнiндегi шұғыл шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 4 мамырдағы N 2261 Жарлығын iске асыру мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған қоса берiлiп отырған мемлекеттiк бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi, облыстар, қалалар, аудандар әкiмдерi Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасының орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы Жарлық қол қойған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 19 желтоқсандағы
N 3276 Жарлығымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты
дамытудың 1996-2000 жылдарға арналған
мемлекеттiк бағдарламасы
Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасы "Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамыту жөнiндегi шұғыл шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 4 мамырдағы N 2261 Жарлығын орындау үшiн әзiрлендi.
Бағдарламаны жүзеге асыру мерзiмi
1996-2000 жылдар
I. Негiзгi мақсаттар мен мiндеттер
Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес мемлекет ең төменгi өмiр сүру деңгейiнiң кепiлдiгiн қамтамасыз етедi, ең аз апталық белсендi қимыл көлемiн қамтамасыз етумен әрбiр азаматтың жеке өмiр сүру стандартын қалыптастыру үшiн жағдай жасайды.
1. Бағдарламаның негiзгi мақсаты - Қазақстанда дене мәдениетi мен спортты дамытудың стратегиясы мен тактикасын жасау, саланы басқарудың ықтимал жолдары мен қазiргi заманғы ыңғайын айқындау. Мемлекетте дене мәдениетi мен спорттың дамуын жаңа сападағы деңгейде шығаруға қабiлеттi материалдық-техникалық базаны нығайту, ұйымдық-әдiстемелiк, насихаттық және тәрбиелiк шаралардың бiрыңғай кешенiн әзiрлеу. Халықаралық аренада Қазақстан Республикасының жоғары спорттық беделiн нығайту.
2. Осы мақсаттарға жету үшiн мынадай мiндеттердi шешу қажет:
қоғамда салауатты өмiр салты принциптерiн орнықтыру, денсаулықты сақтау мен нығайту мақсатында дене мәдениетi және спорт iсiне елдiң қалың көпшiлiгiн тарту;
балалар-жасөспiрiмдер спортын дамыту, кәмелетке толмағандар арасында тәртiп бұзушылықтың алдын алу мақсатында балалар мен жеткiншектердiң спорт секциялары мен клубтарына қамтылуын арттыру;
дене мәдениетi мен спорттың материалдық-техникалық базасын нығайту және дамыту, дене мәдениетiмен және спортпен шұғылданатындарға рекреациялық ғимараттардың ашық болуын арттыру;
дене тәрбиесi процестерiн бағдарламалық-әдiстемелiк қамтамасыз етудi жетiлдiру, жаңа дене тәрбиесi-сауықтыру технологияларын құру, дене-тәрбиесi сауықтыру және спорттық қызметтердi ұйымдастырудың жаңа нысандарын iздестiру, эксперименталды мақұлдау және кең түрде қолдану;
дене тәрбиесi мен спорттың дамуын қамтамасыз ететiн нормативтiк-құқықтық актiлер әзiрлеу;
салауатты өмiр салтын қалыптастыру жөнiндегi ақпаратты-ағартушылық және насихаттық қызметтi күшейту;
Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын қамтамасыз ететiн барлық құрылымдардың сектораралық тетiктерiн шоғырландыруды жетiлдiру;
халықтың әртүрлi әлеуметтiк-демографиялық топтарымен жұмыс iстегенде, жеке тұрғыдан келу талаптарына сәйкес дене мәдениетi кадрларын даярлау жүйесiн қайта құру;
отандық дене мәдениетi-спорт индустриясын қалыптастыру және одан әрi дамыту.
II. Ахуалға баға беру

О Государственной программе развития массового спорта в Республике Казахстан на 1996-2000 годы
Указ Президента Республики Казахстан от 19 декабря 1996 г. N 3276. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 829
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 18.06.2009 № 829 .
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 4 мая 1995 г. N 2261 "О неотложных мерах по развитию массового спорта в Республике Казахстан" постановляю: 1. Утвердить прилагаемую Государственную программу развития массового спорта в Республике Казахстан на 1996-2000 годы. 2. Правительству Республики Казахстан, акимам областей, городов, районов обеспечить выполнение Государственной программы развития массового спорта в Республике Казахстан на 1996-2000 годы. 3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания. Президент Республики Казахстан Утверждена Указом Президента Республики Казахстан от 19 декабря 1996 г. N 3276 ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПРОГРАММА РАЗВИТИЯ МАССОВОГО СПОРТА В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН НА 1996 - 2000 ГОДЫ Государственная программа развития массового спорта в Республике Казахстан разработана во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 4 мая 1995 г. N 2261 "О неотложных мерах по развитию массового спорта в Республике Казахстан". Сроки реализации программы 1996 - 2000 годы. I. Основные цели и задачи
Государство, в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, обеспечивает гарантированный минимум уровня жизни, создает условия для формирования каждым гражданином собственного жизненного стандарта, обеспечивая минимальный объем недельной двигательной активности.
1. Основная цель программы - выработка стратегии и тактики развития физической культуры и спорта в Казахстане, определение оптимальных путей и современных подходов к управлению отраслью. Укрепление материально-технической базы, разработка единого комплекса организационно-методических, пропагандистских и воспитательных мер, способных вывести на качественно новый уровень развитие физической культуры и спорта в государстве. Утверждение высокого спортивного авторитета Республики Казахстан на международной арене.
2. Для достижения цели необходимо решение следующих задач:
утверждение в обществе принципов здорового образа жизни, привлечение широких слоев населения к регулярным занятиям физической культурой и спортом с целью сохранения и укрепления здоровья;
развитие детско-юношеского спорта, повышение занятости детей и подростков в спортивных секциях и клубах с целью профилактики правонарушений среди несовершеннолетних;
укрепление и развитие материально-технической базы физической культуры и спорта, повышение доступности для занимающихся физической культурой и спортом рекреационных сооружений;
модернизация программно-методического обеспечения процессов физического воспитания, создание новых физкультурно-оздоровительных технологий, поиск, экспериментальная апробация и широкое внедрение новых форм организации физкультурно-оздоровительной и спортивной деятельности;
разработка нормативных правовых актов, обеспечивающих развитие физической культуры и спорта;
усиление информационно-образовательной и пропагандистской деятельности по формированию здорового образа жизни;
совершенствование механизмов межсекторальной интеграции всех структур, обеспечивающих здоровье граждан Республики Казахстан;
перестройка системы подготовки физкультурных кадров в соответствии с требованиями дифференцированного подхода к работе с различными социально-демографическими группами населения;
формирование и дальнейшее развитие отечественной физкультурно-спортивной индустрии.
II. Оценка ситуации

1. Жүрек-қан тамыры ауруларына шалдығудан және тыныс органдарының ауруларынан өлiм деңгейiнiң жоғары болуы, өмiр жасының қысқаруы, уақытша соның iшiнде салқын тиiп аурудан еңбекке жарамсыздық ауқымы халықтың дене мәдениетiнiң жеткiлiктi болмай отырғанын айғақтайды. Қазақстанның ересек халқының арасында жүз адамның iшiнен 8 адам ғана дене тәрбиесiмен және спортпен тұрақты шұғылданады.
Оның үстiне, ұйымдар мен мекемелерде, сондай-ақ тұрғылықты жерлер мен демалыс орындарында дене мәдениетiн сауықтыру және сақтандыру жұмыстарының жүйесi iс жүзiнде жоқ.
2. Республикада дене тәрбиесi-сауықтыру және спорт мамандары спорттық-туристiк мақсаттағы тауарлар өте-мөте жетiспейдi.
Әсiресе бiлiм беру жүйесiнде қиын жағдай қалыптасып отыр. Жалпы бiлiм беретiн мектептердiң тек 56,5 процентiнiң ғана үлгiлi спорт залы, 14,9 процентiнiң дене мәдениетiмен шұғылдану үшiн ыңғайланған үй-жайы бар. Тұтастай алғанда қабылданған есеп нормативтерiне шаққанда спорт жабдықтарымен проценттiк қамтамасыз етiлу: спорт залдары бойынша - 24,45 проценттi, жүзу бассейндерi бойынша - 35,5 проценттi, жазықтық жабдықтары бойынша - 19,9 проценттi, шаңғы базалары бойынша - 37,9 проценттi құрайды.
Қазақстан Республикасындағы жалпы және кәсiби бiлiм беретiн мекемелелердегi бiлiм алушылар үшiн оқу сағаттарының көлемi ғылыми-негiзделген нормативтерден 3-4 есе төмен. Сонымен бiрге, балалар мен 14 жасқа дейiнгi жеткiншектердiң 15 проценттен астамы түрлi салқын тиген және созылмалы ауруларға шалдыққан. Мұның үстiне, денсаулық жағдайы бойынша арнаулы дәрiгерлiк топқа жатқызылған мектеп оқушыларының 23,5 процентi үшiн ғана арнаулы топтарда оқуға жағдай жасалған.
3. Соңғы жылдары балалар-жасөспiрiмдер спорт мектептерi мен балалар-жасөспiрiмдер дене тәрбиесi дайындығы клубтарының саны едәуiр қысқарса, онымен бiр мезгiлде олардағы жаттықтырушы-оқытушылар 25 проценттен және оқитын балалар мен жеткiншектердiң саны 36 проценттен аса қысқарып кеттi. Тұтастай алғанда республикадағы дене мәдениетi-сауықтыру жұмысының жай-күйi мемлекеттен жедел нақты шаралар қолдануды талап етедi.
III. Күтiлетiн нәтижелер
1. Қоғамда салауатты өмiр салтын орнықтыру, демографиялық ахуалды жақсарту үшiн жағдай жасау.
2. Жастардың жұмыспен қамтылуының өсуiне жәрдемдесу, балалар мен жеткiншектердiң бос уақытын ұйымдастыруды бақылауға алу. Жеткiншек ұқпақтың арасында тәртiп бұзушылықтың алдын алу.
3. Дене тәрбиесi мен спортпен шындап шұғылданатын азаматтардың санын 30-50 процентке көбейту және оның нәтижесi ретiнде халықтың ауруға шалдығу деңгейiн 10-12 процентке кемiту.
Бағдарламаны барынша толық орындаған жағдайда еңбекке қабiлеттi жастағы ауруға шалдығу мен өлiм-жiтiмнiң деңгейiн кемiтуден келген жыл сайынғы экономикалық тиiмдiлiк оны iске асыруға кеткен шығынға шаққанда 250-300 проценттi құрайды.
IY. Бағдарламаны қаржыландыру
Бағдарламаның негiзгi шаралары дене мәдениетi мен спортты дамытуға арналып республикалық бюджеттен, жергiлiктi бюджеттерден және бюджеттiк емес көздерден бөлiнген қаражаттардан қаржыландырылады.
Y. Бағдарламаның орындалуына бақылау жасау жүйесi
1. Бағдарламаны жүзеге асыруға жалпы бақылауды Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгi iске асырады.
Бағдарламаның жекелеген бөлiмдерiнiң орындалуына министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, басқа да орталық атқарушы өкiмет органдары, әкiмдер, ұйымдар мен кәсiпорындардың басшылары бақылау жасайды.
YI. Қазақстан Республикасынде дене мәдениетi мен
спортты дамытудың негiзгi бағыттары
Халыққа дене тәрбиесiнен бiлiм беру және практикалық оқыту мен тәрбиелеу мiндеттерiн шешу үшiн дене тәрбиесi қаражатын мақсатты пайдалануда мемлекеттiң қазiргi әлеуметтiк-экономикалық ахуалы, Республика аймақтарының климаттық-географиялық ерекшелiктерi, халықтың демографиялық ерекшелiктерi мен еңбек қызметiнiң сипаты, сондай-ақ адамның дене тәрбиесiн жетiлдiру перспективалары ескерiлуi керек.
Дене тәрбиесiн қайта құру мен оңтайландыру
процесiнiң негiзгi бағыттары мыналар:

1. Высокий уровень смертности от сердечно-сосудистых заболеваний и болезней органов дыхания, низкая продолжительность жизни, масштабы временной нетрудоспособности, в том числе и от простудных заболеваний, говорят об отсутствии у населения достаточной физической культуры. Только 8 из ста человек взрослого населения Казахстана регулярно занимаются физической культурой и спортом.
В то же время система физкультурно-оздоровительной и профилактической работы в организациях и учреждениях, а также по месту жительства и отдыха практически отсутствует.
2. В республике остро недостает физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружений, специалистов физической культуры и спорта, товаров спортивно-туристского назначения.
Особенно тяжелое положение сложилось в системе образования. Только 56,5 процента общеобразовательных школ имеют типовые спортивные залы, 14,9 процента - приспособленные помещения для занятий физической культурой. В целом процент обеспеченности спортивными сооружениями от принятых расчетных нормативов составляет: по спортивным залам - 24,45 процента, плавательными бассейнами - 35,5 процента, плоскостными сооружениями - 19,9 процента, лыжными базами - 37,9 процента.
Объем учебных занятий для обучающихся в учреждениях общего и профессионального образования Республики Казахстан в 3-4 раза ниже научно обоснованных нормативов. Вместе с тем, более 15 процентов детей и подростков до 14 лет подвержены различным простудным и хроническим заболеваниям. При этом только для 23,5 процента учащихся школ, отнесенных по состоянию здоровья к специальной медицинской группе, созданы условия для занятий в специализированных группах.
3. Значительно уменьшилось в последние годы количество детско-юношеских спортивных школ и детско-юношеских клубов физической подготовки, одновременно с сокращением тренеров-преподавателей в них на 25 процентов и числа занимающихся детей и подростков более чем на 36 процентов. В целом состояние физкультурно-оздоровительной работы в Республике требует от государства принятия срочных конкретных мер.
III. Ожидаемые результаты
1. Утверждение в обществе здорового образа жизни, создание условий для улучшения демографической ситуации.
2. Содействие росту занятости молодежи, контроль за организацией свободного времени детей и подростков. Профилактика правонарушений среди подрастающего поколения.
3. Увеличение количества граждан, реально занимающихся физической культурой и спортом, на 30-50 процентов и, как результат, снижение уровня заболеваемости населения на 10 - 12 процентов.
При условии достаточно полного выполнения Программы ежегодный экономический эффект только от снижения уровня заболеваемости и смертности в трудоспособном возрасте составит минимум 250-3О0 процентов от затрат на ее реализацию. IV. Финансирование Программы Основные мероприятия Программы финансируются из средств, выделенных на развитие физической культуры и спорта в республиканском бюджете, местных бюджетах и из внебюджетных источников. V. Система контроля за исполнением Программы 1. Общий контроль за реализацией Программы осуществляет Министерство по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан. 2. Контроль за отдельными ее разделами осуществляют министерства, государственные комитеты, другие органы центральной исполнительной власти, акимы, руководители организаций и предприятий. VI . Основные направления развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан
Целенаправленное использование средств физического воспитания для решения задач физического образования и практика обучения и воспитания населения должны учитывать современное социально-экономическое состояние государства, климатические и географические особенности регионов Республики, демографические особенности и характер трудовой деятельности населения, а также перспективы физического совершенствования человека.
Основными направлениями перестройки и оптимизации процесса физического воспитания являются:

1. Денсаулықты нығайтуды, қимыл қабiлеттерi мен қажеттi және мүмкiн болатын дене iс-әрекетi деңгейiн жан-жақты дамытудың қамтамасыз ететiн мектепке дейiнгi және мектептегi дене тәрбиесi сабақтарының базалық мазмұнын жетiлдiру. Мектеп жасына дейiнгiлердiң аптасына 10-12 сағат ғылыми-негiзделген белсендi қимыл көлемiн орындауы.
2. Халықтың жас топтары үшiн қазiргi жаттықтыру бағдарламаларының түрлерiн пайдалана отырып, мектептегi сабақтардың негiзгi бөлiгiнiң мазмұнын толықтыратын дене мәдениетiн ұйымдастырудың мектептен тыс нысандарын жетiлдiру.
3. Оқушылар мен студент жастардың кластан тыс және сабақтан тыс оқу сағаттарын ұйымдастыру нысандарының жүйесiн жетiлдiру, шығармашылық бастамаларын, белсендi демалыс жабдықтарын өз бетiнше және өз әрекетiмен таңдап алуын қолдау. Жасөспiрiмдердiң дамуының ерекшелiгiн ескерiп, 5 сыныптан бастап ұлдар мен қыздарды бөлек оқытуды енгiзу. Студент және оқушы жастардың аптасына 8-10 сағат белсендi қимыл көлемiн орындауы.
4. Дене мәдениетi мен спортты азаматтардың еңбегi мен демалысын ұйымдастыру жүйесiне енгiзу, өндiрiстiк гимнастика емдiк дене тәрбиесi iсiнiң сауықтыру маңызын күшейту, еңбек белсендiлiгi мерзiмiн ұзарту үшiн дене шынықтыру жаттығуларын ұтымды пайдалану мақсатында еңбекшiлердiң кәсiби, жас, бiлiм ерекшелiктерiн есепке алу.
Жұмыстан бос уақытта аптасына 3-4, 5 сағат белсендi қимыл көлемiн орындау үшiн жағдай жасауды қамтамасыз ету.
5. Жастарды кәсiби бағдар алуға даярлау және жасөспiрiмдердi армияда қызмет етуге даярлау мақсатында спорттың кәсiби-қолданбалы түрлерiн дамыту.
6. Белсендi демалыс нысандарымен дене мәдениетiмен байланысты ұлттық дәстүр негiздерiн, олардың мазмұнын дәстүрлi дене мәдениетi талаптарымен жақындастыра отырып қазiргi дене тәрбиесi жүйесiне әзiрлеу және енгiзу.
7. Белсендi ұзақ жасауды ынталандыру, еңбекке жарамсыз азаматтарды дене мәдениетiмен шұғылдануға тарту мақсатында мосқал және зейнетақы жасындағы адамдардың қимыл режимiн оңайландыру үшiн дене мәдениетi мен спорт жабдықтарын өнiмдi пайдалану жөнiндегi шараларды әзiрлеу.
8. Дене мәдениетi мен спорт саласында жаңашыл идеяларды зерделеу және ресми мақұлдау, жұмысты ұйымдастырудың жаңа нысандарын тарату үшiн оқу-әдiстемелiк орталықтар (бiрлестiктер, қызметтер) құру.
9. Халыққа ақылы қызмет көрсету үшiн денсаулық орталықтарының дене мәдениетi-сауықтыру топтарының, секцияларының, диспансерлерi мен консультативтiк қызметтердiң, емдеу-сауықтыру кабинеттерiнiң кең топтарын құру.
YII. Халықтың дене тәрбиесi мен саладағы
ғылыми зерттеулердi басқару жүйесi
Дене тәрбиесiн басқару құрылымды ықшамдау мен орталық және жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының құқықтары мен мiндеттерiнiң ара жiгiн анық ажырату, халықтың арасында дене мәдениетi-сауықтыру және спорттық жұмыстарды ұйымдастыруда әуесқойлық және қоғамдық бастауларды қолдау негiзiнде жүзеге асырылуы керек.
1. Орталық атқарушы органдар бұқаралық дене мәдениетiн одан әрi дамытудың жалпы стратегиясы мен перспективаларын айқындайды, бағдарламалық-мақсаттық және ұйымдық-әдiмтемелiк шаралардың жүзеге асырылу барысында, оқу-тәрбие жұмыстары бойынша кешендi жоспарлардың орындалуына бақылау жасауды қамтамасыз етедi; халықтың дене тәрбиесi дайындығының деңгейiн айқындайтын ғылыми-зерттеу жұмыстарының орындалуына, тестiлердi әзiрлеу мен енгiзуге жауапты болады.

1. Совершенствование дошкольного и школьного базового содержания занятий физической культурой, обеспечивающих укрепление здоровья, разностороннее развитие двигательных способностей и необходимый и возможный уровень физической дееспособности. Выполнение детьми дошкольного возраста научно обоснованного объема двигательной активности 10-12 часов в неделю.
2. Совершенствование внешкольных форм организации физической культуры, дополняющих содержание фундаментальной части школьных уроков, разработка современных вариантов тренирующих программ для младших групп населения.
3. Совершенствование системы внеклассных и внеурочных занятий с учащейся и студенческой молодежью, поддержка творческой инициативы, самостоятельности и самодеятельности в выборе средств активного отдыха. Учет физиологических особенностей развития подростков, введение раздельного обучения для мальчиков и девочек, начиная с 5 класса. Выполнение студенческой и учащейся молодежью объема двигательной активности 8-10 часов в неделю.
4. Внедрение физической культуры и спорта в систему организации труда и отдыха граждан, усиление оздоровительного содержания занятий по производственной гимнастике, лечебной физкультуре, учет профессиональных, возрастных, образовательных особенностей трудящихся в целях рационального использования физических упражнений для продления сроков трудовой активности.
Обеспечение условий для выполнения объемов двигательной активности в нерабочее время 3-4,5 часа в неделю.
5. Развитие профессионально-прикладных видов спорта в целях профориентационной подготовки молодежи и подготовки юношей к службе в армии.
6. Разработка и внедрение в систему современного физического воспитания основ национальных традиций, связанных с физической культурой формами активного отдыха, приближая их содержание к требованиям традиционной физической культуры.
7. Разработка мер по эффективному использованию средств физической культуры и спорта для оптимизации двигательного режима лиц пожилого и пенсионного возрастов, с целью стимулирования активного долголетия, привлечения нетрудоспособных граждан к занятиям физической культурой.
8. Создание учебно-методических центров (объединений, служб) для изучения и апробации новаторских идей в области физической культуры и спорта, распространения новых форм организации работы.
9. Создание широкой сети центров здоровья, физкультурно-оздоровительных групп, секций, диспансерных и консультативных служб, лечебно-профилактических кабинетов, для оказания платных услуг населению.
VII. Система управления физическим воспитанием
населения и научными исследованиями в отрасли
Управление физическим воспитанием должно осуществляться на основе упрощения структуры и четкого разграничения прав и обязанностей центральных и местных органов исполнительной власти, поощрения самодеятельных и общественных начал в организации физкультурно-оздоровительной и спортивной работы среди населения.
1. Центральные исполнительные органы определяют общую стратегию и перспективы дальнейшего развития массовой физической культуры, обеспечивают контроль за ходом осуществления программно-целевых и организационно-методических мероприятий, выполнением комплексных планов по учебно-воспитательной работе: отвечают за выполнение научно-исследовательской работы, разработку и внедрение тестов, определяющих уровень физической подготовленности населения.

2. Жергiлiктi атқарушы органдар дене мәдениетi-бұқаралық және спорт жұмыстарына қойылатын негiзгi талаптарды, қолда бар материалдық-техникалық базаны, сондай-ақ аймақтың жағдайын ескере отырып, жұмыстың бағыттарын пысықтайды; қоғамдық дене мәдениетi-спорттық бiрлестiктердiң қызметiне жәрдем көрсетедi.
3. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар бұқаралық дене тәрбиесi мен спорттың практикасын байытуға мүмкiндiк беретiн iргелi-қолданбалы, тәжiрибелiк-педагогикалық және әлеуметтiк зерттеулердiң дамуына жәрдемдеседi.
YIII. Кадрларды даярлау және мамандардың бiлiктiлiгiн
арттыру жүйесi
Бұқаралық спорт проблемаларын табысты шешу үшiн мыналарды қамтамасыз ету керек;
1. Жаңа мамандықтарды енгiзудi ескере отырып, саланың ғылыми кадрларға мұқтаждығы.
2. Жекелеген аймақтардың спорттық қызметкерлер кадрларын мұқтаждығы және олардың арнаулы семинарларда, соның iшiнде шаруашылық есеп негiзiнде дайындығы.
3. Ұлттық, дәстүрлi емес және спорттық-техникалық спорт түрлерiн дамытуды ескере отырып, қазiргi талаптарға сәйкес курстық даярлау және қайта даярлау жүйесiн қайта құру.
IХ. Саланың материалдық-техникалық базасы мен
қаржылық қамтамасыз етiлуiн дамыту
1. Материалдық-техникалық базаны дамыту нормативтiк актiлер талаптарына сәйкес және мыналардың есебiнен жүзеге асырылуға тиiс;
қолда бар спорт ғимараттарын, қолданымдағы спорт алаңдарын қайта жаңғырту мен жаңарту;
спорт залдарын, спорт алаңдарын, спорт кешендерiн шағын комплектiлi және спорттық әмбебап керек-жарақтармен қосымша жабдықтау;
адамдардың көп тұратын және демалыс орындарында қымбат емес спорт алаңдарын, спорт залдары мен спорт ғимараттарын салу;
тұрғын үй кеңiстiгi аумақтарында ойын және серуен алаңдарын, жүгiру жолдарын, велосипед және шаңғы трассаларын, көпшiлiк жарыс және спорттық старт өткiзу орындарын жоспарлау және салу;
iрi оқу орындары мен кәсiпорындар базасында мәдени-спорт кешендерiн құру;
жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектептерiнiң, мәдениет үйлерiнiң спорт ғимараттарын пайдалану.
2. Бұқаралық дене мәдениетiн ұйымдардың, жеке тұлғалардың қайырымдылық, спорттық-ойын-сауық шараларын өткiзудiң табыс бөлiгiн кеңейту, ақылы сауықтыру қызметтерiн ұйымдастыру қаражаттары есебiнен қаржыландыру.
3. Бұқаралық спортты дамыту үшiн қажеттi қаржылық нормативтердi айқындау және бекiту.
4. Аймақтардың экономикалық әлеуметтiк даму жоспарына түзету енгiзу, "Дене мәдениетi мен спорт" бөлiмiн жеке бөлiп көрсету.
5. Бұқаралық дене мәдениетiн дамытудың қоғамдық қорларын құру.
Х. Ақпараттық-насихаттық жұмыс
1. Ақпараттық насихаттық жұмыс мыналарға бағытталуға тиiс:
азаматтардың салауатты өмiр салтына бейiмделуiне;
дене тәрбиесi мен адамгершiлiк қасиеттерiн, бiлiмдерiн,
дағдыларын жетiлдiруге;
жағымсыз әрекеттердi жоюға және дене тәрбиесi мен спортпен
шұғылдану үшiн оңтайлы жағдай жасауға;
аурудың алдын алуға, еңбекпен сауықтыруға, белсендi ұзақ өмiр
сүруге.

2. Местные исполнительные органы разрабатывают направления работы с учетом основных требований к физкультурно-массовой и спортивной работе, имеющейся материально-технической базы, а также условий региона: оказывают содействие деятельности общественных физкультурно-спортивных объединений.
3. Центральные и местные исполнительные органы содействуют развитию фундаментально-прикладных, опытно-педагогических и социологических исследований, способствующих обогащению практики массового физического воспитания и спорта.
VIII. Подготовка кадров и система повышения
квалификации специалистов
Для успешного решения проблем массового спорта необходимо обеспечить:
1. Потребность отрасли в научных кадрах, с учетом введения новых специальностей.
2. Потребность отдельных экономических регионов в кадрах спортивных работников и их подготовку на специальных семинарах, в том числе на хозрасчетной основе .
3. Перестройку системы курсовой подготовки и переподготовки в соответствии с современными требованиями, с учетом развития национальных, нетрадиционных и спортивно-технических видов спорта.
IХ. Развитие материально-технической базы
и финансового обеспечения отрасли
1. Развитие материально-технической базы должно осуществляться в соответствии с требованиями нормативных актов и за счет:
реконструкции и обновления имеющихся спортсооружений, действующих спортплощадок;
дооборудования спортзалов, спортплощадок, спорткомплексов малокомплектным и универсальным спортивным инвентарем;
строительства недорогих спортплощадок, спортзалов и спортсооружений в местах массового проживания и отдыха людей;
планирования и строительства на территории жилых массивов игровых и прогулочных площадок, беговых дорожек, велосипедных и лыжных трасс, мест проведения массовых соревнований и спортивных стартов;
создания культурно-спортивных комплексов на базах крупных учебных заведений и предприятий;
использования спортсооружений общеобразовательных школ, ДЮСШ, домов культуры.
2. Финансирование массовой физической культуры за счет средств организаций, пожертвований частных лиц, расширения доходной части от проведения спортивно-зрелищных мероприятий, организации платных оздоровительных услуг.
3. Определение и закрепление финансовых нормативов, необходимых для развития массового спорта. 4. Внесение корректировок в планы экономического, социального развития регионов, выделение раздела "Физическая культура и спорт" отдельной строкой. 5. Создание общественных фондов развития массовой физической культуры. Х. Информационно-пропагандистская работа 1. Информационно-пропагандистская работа должна быть направлена на: приобщение граждан к здоровому образу жизни; совершенствование физических и моральных качеств, знаний, навыков; искоренение вредных привычек и выработку положительных мотивов для занятий физической культурой и спортом; профилактику заболеваний, трудовую реабилитацию, активное долголетие.

2. Халықты хабардар ету жөнiндегi жұмыс жан-жақты дене тәрбиесi даярлығының артықшылығын дәлелдеуге құрылуға тиiс, ғылыми негiз болуы керек; халыққа спортпен шұғылданудың гигиеналық, физиологиялық, психологиялық және әлеуметтiк ықпалының негiздерiн түсiндiру қажет.
3. Дене тәрбиесi және спортпен шұғылданудың таралуын халықпен жұмыс iстеуге танымал спортшыларды, рекордсмендердi, еңбек сiңiрген шеберлер мен жаттықтырушы-педагогтарды тарта отырып, жүзеге асыру қажет.
4. Азаматтардың өз бетiнше бiлiмiн көтеруге, спортпен жүйелi шұғылдану мүддесiн қалыптастыруға мүмкiндiк беретiн көпшiлiк баспа өнiмдерiн, әдiстемелiк құралдар, басқа да көрнекi материалдар шығаруды қарастыру қажет.
ХI. Бұқаралық спортты дамытудың негiзгi бағыттары
1. Қазақстан Республикасы халқының күнделiктi тұрмысына дене тәрбиесi мен спортты енгiзу проблемаларының ерекшелiгi алдымен азаматтардың бойында, әсiресе бала жастан саналы түрде дененi жетiлдiру қажеттiгiн қалыптастыруда болып отыр.
Салауатты өмiр салтының негiзi болып табылатын күн сайынғы дене мәдениетi-спорт iсiне мәдени машықтану мектепке дейiнгi ерте бала жастан дағдыға енуге және мектепте, басқа оқу орындарында беки түсуге тиiс. Бұл проблемаларды шешу балалармен әсерлi ойын оқу сағаттарын, әдеттегiдей, ашық ауада тұрақты түрде, оның мазмұнын толықтыра отырып жүргiзудi талап етедi.
Мектепке дейiнгi мекемелер мен оқу орындарындағы дене шынықтыру жаттығулары оқуына жаттықтырушы ықпал ететiн, организмнiң қызмет ету мүмкiндiктерiн арттыратын, организмнiң барлық физикалық қасиеттерiн үйлесiмдi дамытатын жан-жақты дене дайындығы негiз болуға тиiс. Бұл проблеманы шешудiң неғұрлым тиiмдi жолы спорттың белгiлi бiр түрi немесе белсендi қимылы оқу сағаттары арқылы (әсiресе 12-13 жас шамасынан бастап) болады.
2. Оқушылардың спорт түрлерiне және дене шынықтыру жаттығулары жүйелерiне деген мүддесiн ескере отырып, оқу жұмысынан оқудан тыс жұмысқа бiртiндеп көшудi, мектептiң дене мәдениетi сабағын дене тәрбиесi бiлiмi сабағына айналдыруды, дененi жетiлдiру мен салауатты өмiр салтына деген тұрақты қажеттiлiктi тәрбиелеудi қамтамасыз ету қажет. Осы мақсаттар үшiн мыналар қажет:
сабақтарда табиғат факторларын ұтымды пайдалануға, еңбек пен демалысты қабыстыра бiлуге үйрету;
дұрыс қимылдау, тыныс алу, тамақтану, шынығу;
дене жаттықтыру негiздерiне, жаттығудың көлемдерi мен үдемелiлiгiн қабыстыра бiлуге, жаттығуды дұрыс орындау мен оның жүйелiлiгiне үйрету;
организмнiң қызмет ету мүмкiндiктерi, дене жаттығулары iсiнiң гигиенасы, өзiне-өзi сылау жасау мен техника қауiпсiздiгi негiздерi туралы қажеттi теориялық бiлiм көлемiн беру.

2. Работа по информированию населения должна строиться на доказательстве престижности разносторонней физической подготовки, иметь научное обоснование; разъяснять населению основы гигиенических, физиологических, психологических и социальных воздействий при занятиях спортом.
3. Популяризацию занятий физической культурой и спортом необходимо осуществлять, привлекая к работе с населением известных спортсменов, рекордсменов, заслуженных мастеров и тренеров-педагогов.
4. Необходимо предусмотреть выпуск популярных печатных изданий, методических пособий, других наглядных материалов, способствующих повышению самообразования граждан, формированию интереса к систематическим занятиям спортом.
ХI. Основные направления развития массового спорта
1. Особенность проблемы внедрения физической культуры и спорта в повседневный быт населения Республики Казахстан состоит в том, что необходимо первоначально сформировать у граждан, особенно в детском возрасте, осознанную потребность в физическом совершенстве.
Культурная привычка к ежедневным физкультурно-спортивным занятиям, являющаяся основой здорового образа жизни, должна вырабатываться в раннем дошкольном возрасте и закрепляться в школе, других учебных заведениях. Решение этой проблемы требует проведения занятий с детьми в эмоционально-игровой форме, как правило, на открытом воздухе, постоянного обновления их содержания.
В основе занятий физическими упражнениями в дошкольных учреждениях и учебных заведениях должна быть разносторонняя физическая подготовка, оказывающая тренирующее воздействие, повышающая функциональные возможности организма, гармонически развивающая все основные физические качества организма. Наиболее эффективный путь в решении этой проблемы (особенно начиная с 12-13-летнего возраста) через занятия определенным видом спорта или двигательную активность.
2. Необходимо обеспечить постепенный переход с учебной на внеучебную работу, с учетом интересов школьников к видам спорта и системам физических упражнений, превратить школьные уроки физкультуры в уроки физического образования, воспитать устойчивую потребность в физическом совершенстве и здоровом образе жизни. В этих целях необходимо:
научить на уроках рационально использовать факторы природы, сочетать труд и отдых;
правильно двигаться, дышать, питаться, закаливаться;
научить основам физической тренировки, сочетанию объемов и интенсивности, правильному выполнению упражнений и их последовательности;
дать необходимый объем теоретических знаний о функциональных возможностях организма, гигиене занятий физическими упражнениями, основах самомассажа и технике безопасности.