"Баспасөз күнi" мерекесi құрметiне бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған үздік журналистiк мақалалар топтамасына қазақ журналистикасының негiзiн салушы, профессор Т.С. Амандосов атындағы облыс әкiмiнiң жыл сайынғы сыйлығын тағайындау туралы
Атырау облысы әкімінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 227 шешімі. Атырау облысының әділет басқармасында 2001 жылғы 20 шілдеде N 563 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімінің 2009 жылғы 30 наурыздағы N 15 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімінің 2009.03.30 N 15 шешімімен.
Облыстағы баспа және электронды бұқаралық ақпарат құралдары журналистерiнiң Тәуелсiздік алған жылдардағы табыстар мен жетiстiктердi, аумақтық рухани-мәдени дамуын, әлеуметтiк экономикалық ахуалын, нарық жағдайындағы өзгерiстердi көрсетудегi шығармашылық жұмыстарын көтермелеу мақсатында және Қазақстан Республикасы Тәуелсiздiгiнiң 10 жылдығының "Баспасөз күнi" кәсiптiк мерекесi құрметiне шешім етемін:
1. "Баспасөз күнi" мерекесi құрметiне бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған үздік журналистiк мақалалар топтамасына қазақ журналистикасының негiзiн салушы, профессор Т.С. Амандосов атындағы облыс әкiмiнiң жыл сайынғы сыйлығы тағайындалсын.
2. Қазақ журналистикасының негiзiн салушы, профессор Т.С. Амандосов атындағы облыс әкiмiнiң сыйлығы тағайындалатын үздік журналистiк жұмыстарға конкурс жариялау жөнiндегi ереже бекiтiлсiн (N 1 қосымша).
3. Үздік журналистiк жұмыстарды айқындайтын комиссия құрылсын (N 2 қосымша) және конкурс қорытындысы "Баспасөз күнi" кәсiптiк мереке қарсаңында 25 маусымға дейiн шығарылсын.
4. Облыстық мәдениет басқармасына (Б. Иманғалиев) Тәуелсiздіктiң 10 жылдығын өткiзуге бюджетте бөлiнген қаржының аумағында 2634100 "Жергiлiктi жердегi халықтың мәдени демалысын қамтамасыз ету" бағдарламасы бойынша қаржыландыру тапсырылсын.
5. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары Т. Мұрсәлиеваға жүктелсiн.
Облыс әкімі
Атырау облысы әкімінің 2001 жылғы 19 маусым N 227 шешiмiне N 1 қосымша
"Баспасөз күнi" құрметiне бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған үздік журналистiк мақалалар топтамасына жыл сайын қазақ журналистикасының негiзiн салушы, профессор Т.С. Амандосов атындағы облыс әкiмiнiң сыйлығын тағайындау туралы конкурстың ережелерi:
1. Төрт журналистiң мақалалар топтамасы iрiктеледi, оның екеуi электронды бұқаралық ақпарат құралдарында берiлген хабарларға, екеуi газеттерде жарияланған мақалаларға тағайындалады. Екеуi қазақ тiлiндегi, екеуi орыс тiлiндегi материалдар болуы керек. Төрт сыйлық журналистiң әрқайсысына 40 мың теңге көлемiнде берiледi.

Об учреждении в честь "Дня печати" ежегодной премии акима области имени основоположника казахской журналистики, профессора Т.С. Амандосова за цикл публикации статей в средствах массовой информации области
Решение акима Атырауской области от 19 июня 2001 года N 227. Зарегистрировано управлением юстиции Атырауской области 20 июля 2001 года за N 563. Утратило силу решением акима Атырауской области от 30 марта 2009 года N 15
Сноска. Утратило силу решением акима Атырауской области от 30.03.2009 N 15.
В целях стимулирования творческой деятельности журналистов, работающих в электронных и печатных средствах массовой информации области по отражению ими успехов и достижений за годы Независимости, духовного и культурного развития региона, состояния социально-экономического положения, изменений в рыночных реформах области и в честь 10-летия Независимости республики профессионального праздника "День печати" решил:
1. В честь профессионального праздника "День печати" учредить ежегодные премии акима области имени основоположника казахской журналистики, профессора Т.С. Амандосова за цикл публикации статей в средствах массовой информации.
2. Утвердить положение конкурса об учреждении премии акима области имени основоположника казахской журналистики, профессора Т.С. Амандосова на лучшие журналистские публикации (приложение N 1).
3. Создать комиссию по определению лучших журналистских работ (приложение N 2) и подвести итоги конкурса в честь профессионального праздника "День печати" до 25 июня с.г.
4. Областному управлению культуры (Имангалиев Б.) обеспечить финансирование по программе 2634100 "Обеспечение культурного досуга населения на местном уровне" в пределах средств предусмотренных в бюджете на проведение 10-летия Независимости.
5. Контроль за выполнением данного решения возложить на заместителя акима области Т. Мурсалиеву.
Аким области
Приложение N 1 к решению акима области N 227 от 19 июня 2001 г.
Положение конкурса об учреждении ежегодной премии акима области имени основоположника казахской журналистики, профессора Т.С. Амандосова за цикл публикации статей в средствах массовой информации в честь "Дня печати"
1. Отбираются четыре лучших цикла статей: два за лучшие телерадиопередачи, два за лучшие публикации. Две премии будут вручаться журналистам, пишущим на казахском языке, две премии пишущим на русском языке. Четырем лучшим журналистам вручаются премии, каждому в размере 40 тыс.тенге.

2. Конкурсқа әр жылғы баспасөз күнi аралығында аймақтың бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған жергiлiктi журналистер шығармалары қатыстырылады.
3. Конкурсқа қатысатын журналистердiң шығармаларында облыстың әлеуметтiк-экономикалық тыныс-тiршiлiгiне, нарықтық реформалардың жүргiзу барысына, елдi демократияландыруға, әлуетiн, рухани-мәдениетiн қалыптастыруға қатысты мәселелер қамтылуы тиiс.
4. Конкурсқа жоғарыдағы талаптарға сай келетiн проблемалық, публицистикалық бейне көрсетiлiмдер iрiктеледi.
5. Конкурсқа iрiктелетiн материалдардың тiлi жатық, ойы ұшқыр, көтерiп отырған мәселесi жан-жақты қамтылған, терең талданған, оқырмандар мен көрермендер талабына жауап берерлiктей болуы тиiс.
6. Iрiктелінген шығармадан журналистiң өзi жазып отырған мәселесiн, көтерген тақырыбын жетiк бiлетiндiгi, бүгiнгi нарықтық қатынастар талабына сай жаңаша ойлау қабiлетiнiң жоғарылығы, жату, мәселенi көрсете бiлу шеберлiгi айқын аңғарылып тұруы қажет.
7. Егер үздiк шығарма ретiнде бiрнеше журналистiң мақаласы iрiктелген болса, онда журналистердiң конкурс шартындағыдан басқа тақырыптарды көрсету шеберлiктерi де ескерiледi.
8. Конкурсқа журналистердiң осы ереже талабына сай келетiн тақырыпқа жазылған бiр немесе бiрнеше материалы қатыстырылады.
9. Конкурсты арнайы құрылған комиссия "Баспасөз күнi" кәсiптiк мерекесi қарсаңында қорытындылайды және оның қорытындысы жергiлiктi бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Атырау облысы әкімінің 2001 жылғы 19 маусым N 227 шешiмiне N 2 қосымша
Қазақ журналистикасының негiзiн салушы, филология ғылымдарының докторы, Қазақстан Республикасының Жоғары мектебiне еңбегi сiңген қайраткер, профессор Т.С. Амандосов атындағы облыс әкiмiнiң сыйлығын беруде үздік журналистiк шығармаларды айқындау жөнiндегi комиссияның құрамы
Мұрсәлиева Тасқира Қабиқызы - облыс әкiмiнiң орынбасары, төрайым;
Қожиев Болат Сандыбайұлы - облыстық ақпарат және қоғамдық келiсiм басқармасының бастығы, төрайым орынбасары;
Төлеуiшов Әбiлхан Сейтiмұлы - облыстық ақпарат және қоғамдық келiсiм басқармасының бұқаралық ақпарат құралдары бөлiмiнiң бас маманы, хатшы.
Комиссия мүшелерi:
Дәулетов Болат - Қазақстан Журналистер Одағы Атырау филиалының төрағасы, мүше;
Қорқытов Берiк Ыбырашұлы - ардагер, драматург-жазушы, мүше;
Қуанышқали Хабиболла Жұмабекұлы - облыс әкiмi аппараты әлеуметтiк-мәдени даму бөлiмiнiң меңгерушiсi, мүше;
Перов Федор Николаевич – журналистика ардагері, "Вечерний Атырау акшамы" тәуелсіз газетінің редактор шолушысы, мүше;
Айсин Амир – баспасөз және қоғам жұмысы жөніндегі бас маман.

2. На конкурс представляются работы местных журналистов электронных и печатных средств массовой информации за период между празднованиями "Дня печати".
3. В публикациях журналистов, принимающих участие в конкурсе, должны отражаться вопросы духовно-нравственного воспитания, социально- экономической жизни области, ход развития рыночных реформ, вопросы демократизации страны.
4. На конкурс отбираются проблемные, публицистические и критические статьи, очерки, специальные развороты, тематические видеопоказы, отвечающие вышеназванным требованиям.
5. Материалы, отбираемые на конкурс должны быть написаны ясно и доходчиво, осмысленно и с глубоким анализом темы, а также отвечать интересам читателей и слушателей.
6. В отобранных материалах должно отражаться глубокое знание журналистом поднимаемой проблемы, проявляться журналистское мастерство, высокий уровень осмысления рыночных отношений.
7. В случае, если будут отобраны лучшие публикации нескольких журналистов, тогда будет учитываться мастерство журналистов в отображении других проблем и тем.
8. На конкурс будут допущены один или несколько материалов журналистов, отвечающих требованиям данного положения.
9. Итоги конкурса будут подведены конкурсной комиссией накануне профессионального праздника "День печати" и будут опубликованы в местных средствах массовой информации.
Приложение N 2 к решению акима области N 227 от 19 июня 2001 г.
Состав комиссии по определению лучших журналистских работ по вручению ежегодной премии акима области имени основоположника казахской журналистики, доктора филологических наук, заслуженного деятеля высшей школы РК, профессора Т.С. Амандосова
Мурсалиева Таскира Кабиевна - заместитель акима области, председатель;
Кужиев Болат Сандыбаевич - начальник областного управления информации и общественного согласия, заместитель председателя;
Тулеушов Абилхан Сейтимович - главный специалист отдела средств массовой информации областного управления информации и общественного согласия, секретарь.
Члены комиссии:
Даулетов Болат - председатель Атырауского филиала Союза Журналистов Казахстана, член;
Коркутов Берик Ибрашевич - ветеран, писатель-драматург. Член;
Куанышкали Хабиболла Жумабекулы - заведующий отделом социально-культурного развития аппарата акима области, член;
Перов Федор Николаевич - ветеран журналистики, редактор обозреватель; независимой газеты "Вечерний Атырау акшамы", член;
Айсин Амир - главный специалист по работе с прессой и общественностью.