Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеудің және қолданудың және оларды сақтау жөнінде есеп берудің тәртібі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 16 ақпандағы N 52. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 14 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1851. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және Қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қыркүйектегі N 265 (V043189) қаулысы.
Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржы тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың қаржы тұрақтылығының мынадай өлшемдері белгіленсін:
1) "Өз капиталының жеткіліктілігі" (К1);
2) "Активтердің абсолюттік өтімділігі" (К2).
2. Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған К1 "Өз капиталының жеткіліктілігі" қаржы тұрақтылығы өлшемінің мәні мыналарды құрау керек екендігі белгіленсін:
1) кемінде 30 эмитенттің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдерін жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдар үшін кемінде 50.000 айлық есептік көрсеткіш;
2) 30-дан 100-ге дейінгі эмитенттің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдерін жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдар үшін кемінде 40.000 айлық есептік көрсеткіш;
3) 100-ден астам эмитенттің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдерін жүргізуді жүзеге асыратын ұйымдар үшін кемінде 30.000 айлық есептік көрсеткіш.
3. Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиялары бар ұйымдарға арналған К2 "Активтердің абсолюттік өтімділігі" қаржы тұрақтылығы өлшемінің мәні кемінде 1-ді құрау керек екендігі белгіленсін.
4. Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеудің және қолданудың және оларды сақтау жөнінде есеп берудің тәртібі туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін және осы қаулы мен Ереже Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген сәттен бастап 60 күн аяқталғаннан кейін күшіне енгізілсін.
5. Осы қаулының 1-тармағының 1) тармақшасымен және 2-тармағымен белгіленген К1 "Өз капиталының жеткіліктілігі" қаржы тұрақтылығы өлшемінің ең төменгі мәні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 5 наурыздағы  Заңы  26-бабының 2-тармағында көзделген өз капиталының ең төменгі деңгейіне қойылатын талаптар ретінде пайдаланатындығы белгіленсін.

Об утверждении Правил расчета критериев финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг, и представления отчетности по их соблюдению
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 февраля 2002 года N 52. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2002 года N 1851. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 сентября 2004 года N 265 (V043189)
В целях обеспечения финансовой устойчивости организаций, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Установить следующие критерии финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг:
1) "Достаточность собственного капитала" (К1);
2) "Абсолютная ликвидность активов" (К2).
2. Установить, что значение критерия финансовой устойчивости К1 "Достаточность собственного капитала" для организаций, обладающих лицензиями на осуществление деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, должно составлять:
1) не менее 50.000 месячных расчетных показателей для организаций, осуществляющих ведение реестров держателей ценных бумаг менее 30 эмитентов;
2) не менее 40.000 месячных расчетных показателей для организаций, осуществляющих ведение реестров держателей ценных бумаг от 30 до 100 эмитентов;
3) не менее 30.000 месячных расчетных показателей для организаций, осуществляющих ведение реестров держателей ценных бумаг более 100 эмитентов.
3. Установить, что значение критерия финансовой устойчивости К2 "Абсолютная ликвидность активов" для организаций, обладающих лицензиями на осуществление деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, должно составлять не менее 1.
4. Утвердить прилагаемые Правила расчета критериев финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг, и представления отчетности по их соблюдению (далее - Правила) и ввести настоящее постановление и Правила в действие по истечении 60 дней с момента их государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Установить, что определенные подпунктом 1) пункта 1 и пунктом 2 настоящего постановления минимальные значения критерия финансовой устойчивости К1 "Достаточность собственного капитала" используются Национальным Банком Республики Казахстан в качестве требования минимального уровня собственного капитала, предусмотренного пунктом 2 статьи 26 Закона   Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" от 05 марта 1997 года, для получения лицензии на осуществление деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг.

6. Осы қаулы күшіне енгізілген күннен бастап Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Тіркеушілерге қойылатын талаптар туралы" 1998 жылғы 5 маусымдағы N 5  қаулысының  1-тармағының және Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Тіркеушілерге қойылатын талаптарға өзгерістер туралы" 1998 жылғы 7 қыркүйектегі N 13  қаулысының  күші жойылды деп танылсын.
7. Бағалы қағаздар нарығын реттеу департаменті (Шалғымбаева Г.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны және Нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолдансын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны және Ережені Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының барлық мүдделі бөлімшелеріне, қауымдастық нысанындағы "Қазақстан Тізілім ұстаушыларының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне және бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және қауымдастық нысанындағы "Қазақстан Тізілім ұстаушыларының қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің мүшелері болып табылмайтын ұйымдарға жіберсін;
3) Халықаралық қатынас және жұртшылықпен байланыс басқармасымен (Мартюшев Ю.А.) бірлесіп осы қаулыны "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналына жарияласын.
8. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
"Бағалы қағаздар ұстаушылардың
тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті
жүзеге асыратын ұйымдарға
арналған қаржы тұрақтылығының
өлшемдерін есептеудің және
қолданудың және оларды сақтау
жөнінде есеп берудің тәртібі
туралы ережені бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының
2002 жылғы 16 ақпандағы
N 52 қаулысымен
бекітілген
Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеудің және қолданудың және оларды сақтау жөнінде есеп берудің тәртібі туралы
ереже
Осы Ереже "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес әзірленді және бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар (бұдан әрі - "Тіркеушілер") сақтауға міндетті қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеудің және қолданудың тәртібін белгілейді.
1-тарау. "Өз капиталының жеткіліктілігі" қаржы
тұрақтылығының өлшемдері
1. Тіркеушінің өз капиталының жеткіліктілігі (К1) Тіркеушінің өтімді активтері мөлшерінің және оның міндеттемелерінің арасындағы айырма ретінде мына формула бойынша есептеледі:
К1 = ЛА - О, бұл жерде:
ЛА - Тіркеушінің осы Ереженің 2-тармағына сәйкес өтімді деп танылатын активтерінің мөлшері;
О - Тіркеушінің барлық міндеттемелерінің мөлшері.

6. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившими силу пункт 1 постановления  Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 05 июня 1998 года N 5 "О требованиях, предъявляемых к регистраторам" и постановление  Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 07 сентября 1998 года N 13  "Об изменении требований, предъявляемых к регистраторам".
7. Департаменту регулирования рынка ценных бумаг (Шалгимбаева Г.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата Национального Банка Республики Казахстан, Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Казахстанская Ассоциация Реестродержателей" и организаций, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг и не являющихся членами Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Казахстанская Ассоциация Реестродержателей";
3) совместно с Управлением международных отношений и связей с общественностью (Мартюшев Ю.А.) опубликовать настоящее постановление в журнале "Рынок ценных бумаг Казахстана".
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены Постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
"Об утверждении Правил расчета критериев
финансовой устойчивости для организаций,
осуществляющих деятельность по ведению
реестра держателей ценных бумаг, и
представления отчетности по их соблюдению"
от 16 февраля 2002 года N 52
Правила
расчета критериев финансовой устойчивости
для организаций, осуществляющих деятельность по ведению
реестра держателей ценных бумаг, и представления
отчетности по их соблюдению
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом  Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и устанавливают порядок расчета критериев финансовой устойчивости, обязательных к соблюдению юридическими лицами, осуществляющими деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг (далее - "Регистраторы").
Глава 1. Критерий финансовой устойчивости
"Достаточность собственного капитала"
1. Достаточность собственного капитала Регистратора (К1) рассчитывается как разница между размером ликвидных активов Регистратора и его обязательствами по формуле:
К1 = ЛА - О, где:
ЛА - размер активов Регистратора, которые признаются ликвидными в соответствии с пунктом 2 настоящих Правил;
О - размер всех обязательств Регистратора.

2. Қандай да болмасын міндеттемелермен жүк артылмаған мынадай активтер Тіркеушінің өтімді активтері ретінде мынадай құны бойынша танылады:
1) ақшалар (қолдай ақшаларды, жолдағы ақша аударымдарын, банк есепшоттарындағы ақшаны қоса алғанда), - баланстық құны бойынша;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары, оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған, - баланстық құны бойынша;
3) төменде аталған халықаралық қаржы ұйымдары эмиссиялаған бағалы қағаздар, - баланстық құны бойынша:
Халықаралық қайта құру және даму банкі,
Европа қайта құру және даму банкі,
Америка аралық даму банкі,
Халықаралық есеп айырысу банкі,
Азия даму банкі,
Африка даму банкі,
Халықаралық қаржы корпорациясы,
Ислам даму банкі;
4) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне "А" санаты бойынша енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған):
акциялар - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
облигациялар - 3 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
5) Брокер-дилерге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне "В" санаты бойынша енгізілген мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған):
акциялар - 20 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
облигациялар - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
6) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг агенттіктерінің жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары, - баланстық құны бойынша;
7) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан төмен емес ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг агенттіктерінің жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік мемлекеттердің мемлекеттік бағалы қағаздары, - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
8) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг агенттіктерінің жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар эмитенттердің мемлекеттік емес облигациялары, - 5 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;

2. В качестве ликвидных активов Регистратора признаются следующие активы, не обремененные какими-либо обязательствами, по следующей стоимости:
1) деньги (включая наличные деньги, денежные переводы в пути, деньги на банковских счетах) по балансовой стоимости;
2) государственные ценные бумаги Республики Казахстан, в том числе
выпущенные в соответствии с законодательством других государств, - по балансовой стоимости;
3) ценные бумаги, эмитированные нижеуказанными международными
финансовыми организациями - по балансовой стоимости:
Международным банком реконструкции и развития,
Европейским банком реконструкции и развития,
Межамериканским банком развития,
Банком международных расчетов,
Азиатским банком развития,
Африканским банком развития,
Международной финансовой корпорацией,
Исламским банком развития;
4) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Регистратору, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" по категории "А":
акции - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
облигации - по балансовой стоимости, уменьшенной на 3 процента;
5) негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Регистратору, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" по категории "В":
акции - по балансовой стоимости, уменьшенной на 20 процентов;
облигации - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
6) государственные ценные бумаги иностранных государств, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "A" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или "A2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости;
7) государственные ценные бумаги иностранных государств, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но не ниже "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
8) негосударственные облигации иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 5 процентов;

9) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан төмен емес ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг агенттіктерінің жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес облигациялары, - 10 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
10) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг агенттіктерінің жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары, - 20 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
11) халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан төмен емес ("Standard&Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг агенттіктерінің жіктеулері бойынша) немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден төмен емес ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік эмитенттердің акциялары, - 20 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
12) Тіркеушіге қатысты аффилиирленген тұлғалар болып табылмайтын және өз капиталы Тіркеушінің өз капиталының 15 процентінен аспайтын мөлшерде, кемінде 5.000.000.000 теңгені құрайтын Қазақстан Республикасы ұйымдарының өзге де акциялары және облигациялары (оның ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына сәйкес шығарылған), 40 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
13) жалдау ақысы және Тіркеушінің өз мүлкін және оның бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметін жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерін сақтандыру кезінде сақтандыру сыйлықтарын (сақтандыру жарналарын) төлеу жөніндегі болашақ кезең шығыстары - 15 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
14) Тіркеушінің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметін көрсету нәтижесінде ғана туындаған, өтеу мерзімі аяқталмаған және мәміленің бастапқы шарттарымен белгіленген мерзімге қатысты ұзартылмаған нәтижесінде осындай берешек пайда болған дебиторлық берешек - 20 процентке кемітілген баланстық құны бойынша;
15) Тіркеушінің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметін жүзеге асыруға қажетті негізгі құрал-жабдықтары - оның өз капиталының 30 процентінен аспайтын, 20 процентке кемітілген мөлшердегі қалдық құны бойынша;
16) Тіркеушінің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметін жүзеге асыруға қажетті тауар-материалдық қорлары - оның өз капиталының 10 процентінен аспайтын, 15 процентке кемітілген мөлшердегі баланстық құны бойынша.

9) негосударственные облигации иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но не ниже "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
10) акции иностранных эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 10 процентов;
11) акции иностранных эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ" (по классификации рейтинговых агентств "Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но не ниже "Ва2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), - по балансовой стоимости, уменьшенной на 20 процентов;
12) прочие акции и облигации организаций Республики Казахстан (в том числе ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств), не являющихся аффилиированными лицами по отношению к Регистратору и чей собственный капитал составляет не менее 5.000.000.000 тенге, по балансовой стоимости в размере, не превышающем 15 процентов от собственного капитала Регистратора, уменьшенной на 40 процентов;
13) расходы будущих периодов по арендной плате и оплате страховых премий (страховых взносов) при страховании собственного имущества Регистратора и рисков, связанных с осуществлением им деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, - по балансовой стоимости, уменьшенной на 15 процентов;
14) дебиторская задолженность, возникшая исключительно в результате оказания Регистратором услуг по ведению реестров держателей ценных бумаг, срок погашения которой не истек и не был продлен по отношению к сроку, установленному первоначальными условиями сделки, в результате которой возникла такая задолженность, - по балансовой стоимости, уменьшенной на 20 процентов;
15) основные средства Регистратора, необходимые для осуществления деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, - по остаточной стоимости в размере, не превышающем 30 процентов от его собственного капитала, уменьшенной на 20 процентов;
16) товарно-материальные запасы Регистратора, необходимые для осуществления деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, - по балансовой стоимости в размере, не превышающем 10 процентов от его собственного капитала, уменьшенной на 15 процентов.

2-1. Тіркеушінің тарату сатысында тұрған және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген тәртіппен банкрот деп танылған ұйымдарға қойылатын талаптарды білдіретін активтері өтімді деп танылмайды.
Ескерту: 2-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 19 тамыздағы N 296   қаулысымен
3. Осы Ереженің 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Тіркеушінің өтімді активтерінің құрамына енгізілген мүліктің құны Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бағалаушының тиісті бағасымен расталу керек.
2-тарау. "Активтердің абсолюттік өтімділігі"
қаржы тұрақтылығының өлшемдері
4. Тіркеуші активтерінің абсолюттік өтімділігі (К2) Тіркеушінің ақша сомасының және қаржылық инвестицияларының баланстық құнының оның ағымдағы міндеттемелерінің мөлшеріне қатысы ретінде мына формула бойынша есептеледі:
Д + И
К2 = --------- , бұл жерде:
ТО
Д - баланстық құны бойынша ақшалар (қолдай ақшаларды, жолдағы ақша аударымдарын, банктік есепшоттардағы ақшаларды қоса алғанда);
И - Тіркеушінің осы Ереженің 2-тармағының 2)-11) тармақшаларында аталған бағалы қағаздарға жасаған қаржылық инвестицияларының баланстық құны;
ТО - Тіркеушінің ағымдағы міндеттемелерінің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп жүргізу туралы  заңдарына  сәйкес есептелген мөлшері.
3-тарау. Қаржы тұрақтылығы өлшемдерін сақтауды бақылау
5. Тіркеушінің қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтауды бақылауды бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган жүзеге асырады.
6. Тіркеуші қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау мақсатында:
1) әрбір жұмыс күні осы күннің басталу жағдайы бойынша қаржы тұрақтылығы өлшемдерінің мәндерін есептеуді жүргізуге. Осы Ереженің 1-қосымшасындағы үлгі бойынша "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтер" бірыңғай құжат ретінде жазбаша түрде ресімделген аталған есептерге күн сайын:
Тіркеушінің бірінші басшысы (Тіркеушінің алқалы атқарушы органының басшысы немесе Тіркеушінің атқарушы органының функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) және бас бухгалтері немесе олардың міндетін атқарушы тұлғалар қол қоюлары;
Тіркеушінің мөрінің таңбасымен расталуы;
тиісті журналда тіркелуі;
оларды сақтауға арналған жеке файл-регистраторда тіркелуі тиіс;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың соңғы күнінен кешіктірмей бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органға төменде көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған және ресімделген мынадай құжаттарды:
есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың бірінші күнінің басталардағы жай-күйі бойынша бухгалтерлік балансты;
есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың бірінші күнінің басталардағы жай-күйі бойынша жасалған "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерді";
бухгалтерлік балансқа және "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерге" осы Ереженің 2-қосымшасындағы үлгі бойынша түсіндірме жазбаны;
ақшаның бар болуы, Тіркеушінің бағалы қағаздарды меншіктеу құқығы және олардың бар болуы, Тіркеушінің өткен тоқсанда сатып алған мүліктің бағасы расталатын құжаттарды ұсынады;

2-1. Активы Регистратора, представляющие собой требования к организациям, находящимся на стадии ликвидации и (или) признанных банкротами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, не признаются ликвидными. <*>
Сноска. Правила дополнены новым пунктом 2-1 - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2003 года N 296 .
3. Стоимость имущества, включенного в состав ликвидных активов Регистратора в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 настоящих Правил, должна быть подтверждена оценкой оценщика согласно законодательству Республики Казахстан.
Глава 2. Критерий финансовой устойчивости
"Абсолютная ликвидность активов"
4. Абсолютная ликвидность активов Регистратора (К2) рассчитывается как отношение суммы денег и балансовой стоимости финансовых инвестиций Регистратора к размеру его текущих обязательств по формуле:
Д + И
К2 = -------- , где:
ТО
Д - деньги (включая наличные деньги, денежные переводы в пути, деньги на банковских счетах) по балансовой стоимости;
И - балансовая стоимость финансовых инвестиций Регистратора в ценные бумаги, перечисленные в подпунктах 2)-11) пункта 2 настоящих Правил;
ТО - размер текущих обязательств Регистратора, рассчитанный в соответствии с законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете.
Глава 3. Контроль за соблюдением критериев
финансовой устойчивости
5. Контроль за соблюдением Регистратором критериев финансовой устойчивости осуществляется уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг.
6. В целях соблюдения критериев финансовой устойчивости Регистратор:
1) каждый рабочий день производит расчеты значений критериев финансовой устойчивости по состоянию на начало данного дня. Указанные расчеты, оформленные в письменном виде в качестве единого документа "Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости" по форме Приложения 1 к настоящим Правилам, должны быть ежедневно:
подписаны первым руководителем (руководителем коллегиального исполнительного органа Регистратора или лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа Регистратора) и главным бухгалтером Регистратора или лицами, их замещающими;
заверены оттиском печати Регистратора;
зарегистрированы в соответствующем журнале;
подшиты в отдельный файл-регистратор, предназначенный для их хранения;
2) ежеквартально, не позднее последнего числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг нижеуказанные документы, составленные и оформленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
бухгалтерский баланс по состоянию на начало первого дня первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
"Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости", составленные по состоянию на начало первого дня первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
пояснительную записку к бухгалтерскому балансу и "Сведениям о соблюдении критериев финансовой устойчивости" по форме Приложения 2 к настоящим Правилам;
документы, подтверждающие наличие денег, права собственности Регистратора на ценные бумаги, оценку имущества, приобретенного Регистратором в истекшем квартале;

3) бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органның жазбаша талап етуі бойынша осындай талап ету алынған күннен кейінгі күннен кешіктірмей өткен жұмыс күнінің немесе бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын органның талабында көрсетілген өзге де өткен күннің басталу жай-күйі бойынша "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерді" қағазға басып ұсынуға міндетті.
7. Белгілі бір күннің жағдайы бойынша жасалған "Қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтерді" Тіркеуші бес жыл бойы сақтауы тиіс.
8. Осы Ереженің талаптарына сәйкес Тіркеуші ұсынған құжаттарды қарау кезінде бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті орган одан қаржы тұрақтылығы өлшемдерінің сақталуы туралы мәліметтердің анықтығын тексеру үшін қажетті қосымша құжаттарды талап етуге құқылы.
9. Тіркеушінің қаржы тұрақтылығы өлшемдерінің мәндері бағалы қағаздар рыногында қалыптасқан қатынастарды мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын органның жекелеген нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, Брокер-дилер сәйкес келмеушілік анықталған сәттен бастап бір жұмыс күнінің ішінде осы сәйкес келмеушілік фактісі және себептері туралы, оны жою жөніндегі шаралар жоспарын қоса бере отырып бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органына хабарлауға міндетті.
10. Осы Ережеде белгіленген қаржы тұрақтылығының өлшемдерін есептеу және қолдану тәртібін Тіркеушінің сақтамауы Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 16 ақпандағы
N 52 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар ұстаушылардың
тізілімін жүргізу жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын
ұйымдарға арналған қаржы
тұрақтылығының өлшемдерін
есептеудің және қолданудың
және оларды сақтау жөнінде
есеп берудің тәртібі туралы
ережеге
1-қосымша
[ккаажж форматтағы күн] жағдайы бойынша
[Тіркеушінің ілік септігіндегі атауы]
қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтер
____________________________________________________________________                                        Азаю     Баланстық   Есеп
N              Баптың атауы            проценті     құны    айырысу
(проценттер)  (теңге)    құны
(теңге)
____________________________________________________________________
1.   Ақшалар (қолдай ақшаларды, әлі де          0%
жолдағы ақша аударымдарын, банк
есепшоттарындағы ақшаларды қоса
алғанда)
2.   Қазақстан Республикасының мемлекеттік      0%
бағалы қағаздары, оның ішінде басқа
мемлекеттердің заңдарына сәйкес
шығарылған
3.   Халықаралық қаржы ұйымдары                 0%
эмиссиялаған бағалы қағаздар
4.   Тіркеушіге қатысты аффилиирленген          10%
тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан
Республикасы ұйымдарының "Қазақстан
қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне
"А" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес акциялары (оның
ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған)
5.   Тіркеушіге қатысты аффилиирленген          3%
тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан
Республикасы ұйымдарының "Қазақстан
қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне
"А" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес облигациялары (оның
ішінде басқа мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған)
6.   Тіркеушіге қатысты аффилиирленген          20%
тұлғалар болып табылмайтын Қазақстан
Республикасы ұйымдарының "Қазақстан
қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тізіміне
"В" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес акциялары (оның
мемлекеттердің заңдарына
сәйкес шығарылған)
7.   Тіркеушіге қатысты аффилиирленген          10%
тұлғалар болып табылмайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми
тізіміне "В" санаты бойынша енгізілген
мемлекеттік емес облигациялары
(оның ішінде басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған)
8.   Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      0%
бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's"
және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден ("Moody's Investors
Service" жіктеуі бойынша) төмен емес
кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік
мемлекеттердің мемлекеттік бағалы
қағаздары
9.   Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      10%
бойынша "А"-дан төмен, бірақ
"ВВ"-дан төмен емес ("Standard&Poor's"
және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден
төмен емес ("Moody's Investors Service"
жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік
рейтинг бағасы бар шетелдік
мемлекеттердің мемлекеттік бағалы
қағаздары
10.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      5%
бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's"
және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден ("Moody's Investors
Service" жіктеуі бойынша) төмен емес
кредиттік рейтинг бағасы бар
эмитенттердің мемлекеттік емес
облигациялары
11.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      10%
бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан
төмен емес ("Standard&Poor's" және
"Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден
төмен емес ("Moody's Investors
Service" жіктеуі бойынша) төмен емес
кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік
эмитенттердің мемлекеттік емес
облигациялары
12.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      10%
бойынша "А"-дан ("Standard&Poor's"
және "Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден ("Moody's Investors
Service" жіктеуі бойынша) төмен емес
кредиттік рейтинг бағасы бар шетелдік
эмитенттердің акциялары
13.  Халықаралық кредиттік рейтинг шкаласы      20%
бойынша "А"-дан төмен, бірақ "ВВ"-дан
төмен емес ("Standard&Poor's" және
"Fitch IBCA" жіктеулері бойынша)
немесе "А2"-ден төмен, бірақ "Ва2"-ден
төмен емес ("Moody's Investors Service"
жіктеуі бойынша) төмен емес кредиттік
рейтинг бағасы бар шетелдік
эмитенттердің акциялары
14.  Тіркеушіге қатысты аффилиирленген          40%
тұлғалар болып табылмайтын және өз
капиталы Тіркеушінің өз капиталының
15 процентінен аспайтын мөлшерде,

3) представляет уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, по его письменному требованию не позднее дня, следующего за днем получения такого требования, "Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости" на бумажном носителе по состоянию на начало предшествующего рабочего дня или любого иного предшествующего дня, указанного в требовании уполномоченного органа.
7. "Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости" по состоянию на определенную дату подлежат хранению Регистратором в течение пяти лет.
8. При рассмотрении документов, представленных Регистратором в соответствии с требованиями настоящих Правил, уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, вправе потребовать от него представления документов, необходимых для проверки достоверности сведений о соблюдении критериев финансовой устойчивости.
9. В случае несоответствия значений критериев финансовой устойчивости установленным требованиям, Регистратор обязан в течение одного рабочего дня с момента выявления несоответствия сообщить уполномоченному органу, осуществляющему государственное регулирование и контроль отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг, о факте и причинах несоблюдения критериев финансовой устойчивости с приложением плана мероприятий по их устранению.
10. Несоблюдение Регистратором порядка расчета критериев финансовой устойчивости и представления отчетности по их соблюдению, установленного настоящими Правилами, влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам расчета критериев
финансовой устойчивости для организаций,
осуществляющих деятельность по ведению
реестра держателей ценных бумаг, и
представления отчетности по их
соблюдению, утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 февраля 2002 года N 52
Сведения о соблюдении критериев финансовой устойчивости
(наименование Регистратора в родительном падеже)
по состоянию на (дата в формате дд.мм.гг)
____________________________________________________________________
N |          Наименование статьи  | Процент  |Балансовая|Расчетная
|                               |уменьшения| стоимость|стоимость
|                               |(проценты)|  (тенге) |(тенге)
___|_______________________________|__________|__________|_________
1  Деньги (включая наличные деньги,
денежные переводы в пути, деньги на
банковских счетах)                        0%
___________________________________________________________________
2  Государственные ценные бумаги
Республики Казахстан, в том числе
выпущенные в соответствии с
законодательством других государств       0%
___________________________________________________________________
3  Ценные бумаги, эмитированные
международными финансовыми
организациями                             0%
___________________________________________________________________
4  Негосударственные акции организаций
Республики Казахстан (в том числе
выпущенные в соответствии с
законодательством других государств),
не являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Регистратору,
включенные в официальный список ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа" по
категории "А"                             10%
___________________________________________________________________
5  Негосударственные облигации
организаций Республики Казахстан (в
том числе выпущенные в соответствии с
законодательством других государств),
не являющихся аффилиированными лицами
по отношению к Регистратору,
включенные в официальный список ЗАО
"Казахстанская фондовая биржа" по
категории "А"                              3%
___________________________________________________________________
6  Негосударственные акции организаций
Республики Казахстан (в том числе
ценные бумаги, выпущенные в
соответствии с законодательством
других государств), не являющихся
аффилиированными лицами по отношению
к Регистратору, включенные в
официальный список ЗАО "Казахстанская
фондовая биржа" по категории "В"           20%
___________________________________________________________________
7  Негосударственные облигации
организаций Республики Казахстан
(в том числе ценные бумаги,
выпущенные в соответствии с
законодательством других
государств), не являющихся
аффилиированными лицами по отношению
к Регистратору, включенные в
официальный список ЗАО "Казахстанская
фондовая биржа" по категории "В"           10%
___________________________________________________________________
8  Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
кредитную рейтинговую оценку по
международной шкале кредитного
рейтинга не ниже "A" (по
классификации "Standard&Poor's" и
"Fitch IBCA") или "A2" (по
классификации "Moody's Investors
Service")                                  0%
___________________________________________________________________
9  Государственные ценные бумаги
иностранных государств, имеющих
кредитную рейтинговую оценку
по международной шкале кредитного
рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ"
(по классификации "Standard&Poor's"
и "Fitch IBCA") или ниже "А2", но
не ниже "Ва2" (по классификации
"Moody's Investors Service")               10%
___________________________________________________________________
10 Негосударственные облигации
иностранных эмитентов, имеющие
рейтинговую оценку по международной
шкале кредитного рейтинга не ниже "А"
(по классификации "Standard&Poor's" и
"Fitch IBCA") или "А2" (по
классификации "Moody's Investors
Service")                                  5%
___________________________________________________________________
11 Негосударственные облигации
иностранных эмитентов, имеющие
рейтинговую оценку по международной
шкале кредитного рейтинга ниже "А",
но не ниже "ВВ" (по классификации
"Standard&Poor's" и "Fitch IBCA") или
ниже "А2", но не ниже "Ва2" (по
классификации "Moody's Investors
Service")                                  10%
___________________________________________________________________
12 Акции иностранных эмитентов, имеющих
кредитную рейтинговую оценку по
международной шкале кредитного
рейтинга не ниже "А" (по
классификации "Standard&Poor's" и
"Fitch IBCA") или "А2" (по
классификации "Moody's Investors
Service")                                  10%
___________________________________________________________________
13 Акции иностранных эмитентов, имеющих
кредитную рейтинговую оценку по
международной шкале кредитного
рейтинга ниже "А", но не ниже "ВВ" (по
классификации "Standard&Poor's" и
"Fitch IBCA") или ниже "А2", но не
ниже "Ва2" (по классификации "Moody's
Investors Service")                        20%
___________________________________________________________________
14 Прочие акции и облигации организаций
Республики Казахстан (в том числе
ценные бумаги, выпущенные в
соответствии с законодательством
других государств), не являющихся
аффилиированными лицами по отношению
к Регистратору и чей собственный
капитал составляет не менее

кемінде 5.000.000.000 теңгені құрайтын
Қазақстан Республикасы ұйымдарының
өзге де акциялары және облигациялары
(оның ішінде басқа мемлекеттердің
заңдарына сәйкес шығарылған)
15.  Жалдау ақысымен және Тіркеушінің өз        15%
мүлкін және бағалы қағаздар
ұстаушылардың тізілімін жүргізу
жөніндегі қызметін жүзеге асыруға
байланысты тәуекелдерді сақтандыру
кезінде сақтандыру сыйлықтарын
(сақтандыру жарналарын) төлеуге
арналған шығыстармен ұсынылған болашақ
кезең шығыстары
16.  Тіркеушінің бағалы қағаздар                20%
ұстаушылардың тізілімін жүргізу
жөніндегі қызметін көрсету нәтижесінде
ғана туындаған, өтеу мерзімі
аяқталмаған және мәміленің бастапқы
шарттарымен белгіленген мерзімге
қатысты ұзартылмаған (ұзартылған),
нәтижесінде осындай берешек пайда
болған дебиторлық берешек
17.  Тіркеушінің бағалы қағаздар                20%
ұстаушылардың тізілімін жүргізу
жөніндегі қызметін жүзеге асыруға
қажетті негізгі құрал-жабдықтары -
оның өз капиталының 30 процентінен
аспайтын мөлшердегі қалдық құны
бойынша
18.  Тіркеушінің бағалы қағаздар                15%
ұстаушылардың тізілімін жүргізу
жөніндегі қызметін жүзеге асыруға
қажетті тауар-материалдық қорлары -
оның өз капиталының 10 процентінен
аспайтын мөлшердегі баланстық құны
бойынша
Өтімді активтердің жиынтығы
Ұзақ мерзімді міндеттемелер
Міндеттемелердің жиынтығы
"Өз капиталының жеткіліктілігі"
К1 өлшемінің мәні, теңгемен
"Активтердің абсолютті өтімділігі"
К2 өлшемінің мәні
____________________________________________________________________
Бірінші басшы [лауазымы]      [қолы]            [тегі,аты-жөні]
Бас бухгалтер     [қолы]                        [тегі,аты-жөні]
М.О.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2001 жылғы 16 ақпандағы
N 52 қаулысымен бекітілген
Бағалы қағаздар ұстаушылардың
тізілімін жүргізу жөніндегі
қызметті жүзеге асыратын
ұйымдарға арналған қаржы
тұрақтылығының өлшемдерін
есептеудің және қолданудың
және оларды сақтау жөнінде
есеп берудің тәртібі туралы
ережеге
2-қосымша
[Тіркеушінің ілік септігіндегі атауы] бухгалтерлік балансына   және қаржы тұрақтылығының өлшемдерін сақтау туралы мәліметтеріне [ккаажж форматтағы күн] жағдайы бойынша
ТҮСІНДІРМЕ ЖАЗБА
1. Ақша:
кассадағы қолдай ақша, теңге:
банк есепшоттарындағы ақша, теңге:
____________________________________________________________________
Рет     Банктің атауы     Есепшоттың нөмірі Есепшоттың түрі   Қалдық
NN
____________________________________________________________________
А           1                     2                   3         4
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
өзге де ақша, теңге:

5.000.000.000 тенге, по балансовой
стоимости в размере, не превышающем
15 процентов от собственного капитала
Регистратора                               40%
___________________________________________________________________
15 Расходы будущих периодов,
представленные арендной платой и
расходами на оплату страховых премий
(страховых взносов) при страховании
собственного имущества Регистратора
и рисков, связанных с осуществлением
им деятельности по ведению реестра
держателей ценных бумаг                    15%
___________________________________________________________________
16 Дебиторская задолженность, возникшая
исключительно в результате оказания
Регистратором услуг по ведению
реестров держателей ценных бумаг,
срок погашения которой не истек и не
был продлен (пролонгирован) по
отношению к сроку, установленному
первоначальными условиями сделки,
в результате которой возникла
такая задолженность                        20%
___________________________________________________________________
17 Основные средства Регистратора,
необходимые для осуществления
деятельности по ведению реестра
держателей ценных бумаг, - по
остаточной стоимости в размере,
не превышающем 30 процентов от его
собственного капитала                      20%
___________________________________________________________________
18 Товарно-материальные запасы
Регистратора, необходимые для
осуществления деятельности по
ведению реестра держателей ценных
бумаг, - по балансовой стоимости
в размере, не превышающем 10
процентов от его собственного
капитала                                   15%
___________________________________________________________________
Итого ликвидных активов
___________________________________________________________________
Текущие обязательства
___________________________________________________________________
Долгосрочные обязательства
___________________________________________________________________
Итого обязательств      ___________________________________________________________________
Значение критерия К1 "Достаточность собственного
капитала" в тенге
___________________________________________________________________
Значение критерия К2 "Абсолютная ликвидность
активов"
___________________________________________________________________
Первый руководитель [должность]    [подпись]   (фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер                  [подпись]   (фамилия, инициалы)
М.П.
____________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам расчета критериев
финансовой устойчивости для организаций,
осуществляющих деятельность по ведению
реестра держателей ценных бумаг, и
представления отчетности по их
соблюдению, утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 февраля 2002 года N 52
ПОЯСНИТЕЛЬНАЯ ЗАПИСКА
(наименование Регистратора в родительном падеже)
к бухгалтерскому балансу и Сведениям о соблюдении
критериев финансовой устойчивости по состоянию на
(дата в формате дд.мм.гг)
1. Деньги:
наличные деньги в кассе, тенге:                                     ________________________________
деньги на банковских счетах, тенге:
N
п/п
Наименование банка
Номер   счета
Тип счета
Остаток
1
2
3
4
5
Итого:
x
x
прочие деньги, тенге: _____________________________
_____________________________

2. Қаржылық инвестициялар:
____________________________________________________________________
Рет    Бағалы     Бағалы    Бағалы қағаздың       Атаулы  Баланстық
N    қағаздар   қағаздың    ұлттық немесе   Саны  құны,     құны,
эмитентінің   түрі      халықаралық           теңге     теңге
атауы                  бірегейлендіру
нөмірі
____________________________________________________________________
А     1           2             3            4      5        6
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
3. Тіркеушінің бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу
жөніндегі қызметін көрсету нәтижесінде ғана туындаған, өтеу мерзімі
аяқталмаған және мәміленің бастапқы шарттарымен белгіленген мерзімге
қатысты ұзартылмаған, нәтижесінде осындай берешек пайда болған
дебиторлық берешек:
____________________________________________________________________
Рет  Клиенттің   Көрсетілген   Берешектің     Берешектің  Берешектің
N     атауы      қызметтердің  пайда болған  өтелген күні   мөлшері,
түрі            күні                      теңге
____________________________________________________________________
А      1           2               3             4            5
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
4. Негізгі құрал:
____________________________________________________________________
Рет        Атауы          Сатып             Саны        Қалдық құны,
алынған күні                         теңге
____________________________________________________________________
А          1              2                  3             4
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
5. Тауар-материалдық запастар:
____________________________________________________________________
Рет        Атауы          Сатып             Саны        Қалдық құны,
N                     алынған күні                         теңге
____________________________________________________________________
А           1              2                 3              4
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________

2. Финансовые инвестиции:
N   | Наименование | Вид  |Национальный или   |Коли-|Номинальная|Балансовая
п/п |   эмитента   |ценной| международный     |чест-|стоимость, |стоимость,
| ценных бумаг |бумаги|идентификационный  |во   |   тенге   |  тенге
|              |      |номер ценной бумаги|     |           |
____|______________|______|___________________|_____|___________|__________
1  |       2      |  3   |         4         |  5  |     6     |    7
____|______________|______|___________________|_____|___________|__________
____|______________|______|___________________|_____|___________|__________
Итого:            |   х  |          х        |     |           |
3. Дебиторская задолженность, возникшая исключительно в результате
оказания Регистратором услуг по ведению реестров держателей ценных бумаг,
срок погашения которой не истек и не был продлен по отношению к сроку,
установленному первоначальными условиями сделки, в результате которой
возникла такая задолженность:
N  |Наименование|Вид оказанных|Дата образования|Дата погашения|Размер за-
п/п|  клиента   |    услуг    | задолженности  | задолженности|долженности,
|            |             |                |              |     тенге
___|____________|_____________|________________|______________|____________
1 |     2      |      3      |       4        |       5      |      6
___|____________|_____________|________________|______________|____________
___|____________|_____________|________________|______________|____________
Итого:         |      х      |        х       |       х      |
4. Основные средства:
N  |  Наименование   | Дата приобретения | Количество|Остаточная стоимость,
п/п|                 |                   |           |     тенге
___|_________________|___________________|___________|_____________________
1 |        2        |        3          |     4     |         5
___|_________________|___________________|___________|_____________________
___|_________________|___________________|___________|_____________________
Итого:              |         х         |           |
5. Товарно-материальные запасы:
N  |  Наименование   | Дата приобретения | Количество|Остаточная стоимость,
п/п|                 |                   |           |     тенге
___|_________________|___________________|___________|_____________________
1 |        2        |        3          |     4     |         5
___|_________________|___________________|___________|_____________________
___|_________________|___________________|___________|_____________________
Итого:              |         х         |           |

6. Болашақ кезеңдер шығысы:
____________________________________________________________________
Рет   Контрагенттің атауы  Алынған қызметтердің  Болашақ кезеңдердің
N                               атауы           келтірілген шығыс.
тарының мөлшері,
теңге
____________________________________________________________________
A           1                    2                        3
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Жиынтығы:
____________________________________________________________________
Бірінші басшы [лауазымы]        [қолы]       [тегі,аты-жөні]
Бас бухгалтер                   [қолы]       [тегі,аты-жөні]
М.О.

6. Расходы будущих периодов:
N  |Наименование контрагента|  Наименование  |Размер понесенных расходов
п/п|                        |полученных услуг|будущих периодов, тенге ___|________________________|________________|_____________________________
1 |           2            |        3       |              4
___|________________________|________________|_____________________________
___|________________________|________________|_____________________________
Итого:                     |        х       |
Первый руководитель [должность]      [подпись]     (фамилия, инициалы)
Главный бухгалтер                    [подпись]     (фамилия, инициалы)
М.П.