Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесi мемлекеттiк мекемелерiнiң мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi үшiн мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігінің 2002 жылғы 19 маусымдағы N 468 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 5 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1912. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2011 жылғы 4 сәуірдегі № 135 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 2011.04.04 № 135 (мемлекеттік тіркелген күнінен бастап қолданысқа енгізілді) Бұйрығымен.
"Мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк қызметшi емес
қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 11 қаңтардағы N 41 қаулысын iске асыру мақсатында және төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесi мемлекеттiк мекемелерiнiң қызметкерлерi үшiн мамандығы
бойынша жұмыс стажын есептеу кезiнде бiрдей көзқараста болу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк қызметшi болып саналмайтын, төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесi мемлекеттiк мекемелерiнiң мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi үшiн мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының бiрiншi орынбасары Н.Қ.Бижановқа жүктелсiн.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және 2002 жылғы 1 қаңтардан басталатын қатынастарға таратылады.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау
вице-министрімен
келісілді
2002 ж. 20 маусым
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар
жөніндегі агенттігі
Төрағасының бұйрығымен
бекітілген
2002 ж. 19 маусым N 468
Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесi мемлекеттiк
мекемелерiнiң мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi үшiн
мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу
ЕРЕЖЕСI
1. Осы Ереже Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесi мемлекеттiк мекемелерiнiң мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерi үшiн мамандығы бойынша жұмыс стажын есептеу тәртiбi мен шарттарын реттейдi.
2. Төтенше жағдайлар жөнiндегi органдар жүйесi мемлекеттiк мекемелерiнде және ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан басқа да ұйымдарда мамандығы бойынша жұмыс iстеген барлық уақыты кiредi, сондай-ақ:
1) сол мамандығы бойынша мемлекеттік қызметке келуi;
2) Қарулы Күштердегi, Азаматтық қорғаныстың әскер бөлiмдерiндегi, басқа да әскерлердегi және әскери құрамалардағы, құқық қорғау органдарындағы, мемлекеттiк өртке қарсы және суда-құтқару құтқару қызметтерiндегi және құрамаларындағы жұмысы;

Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности для работников государственных учреждений системы органов по чрезвычайным ситуациям, не являющихся государственными служащими
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 19 июня 2002 года № 468. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2002 года № 1912. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 4 апреля 2011 года № 135
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 04.04.2011 № 135.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41 "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими" в целях единого подхода при исчислении стажа работы по специальности для работников государственных учреждений системы органов по чрезвычайным ситуациям, не являющихся государственными служащими, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по
специальности для работников государственных учреждений системы органов по чрезвычайным ситуациям, не являющихся государственными служащими.
2. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям Бижанова Н.К.
3. Настоящий приказ вводится в действие с момента государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2002 года.
Председатель
Согласовано                           Утверждены
Вице-Министр труда и                  приказом Председателя
социальной защиты населения          Агентства Республики Казахстан
Республики Казахстан               по чрезвычайным ситуациям
20 июня 2002 года                  от 19 июня 2002 года N 468
Правила
исчисления стажа работы по специальности для
работников государственных учреждений системы
органов по чрезвычайным ситуациям, не являющихся
государственными служащими
1. Настоящие Правила регулируют порядок и условия исчисления стажа работы по специальности работников государственных учреждений системы органов по чрезвычайным ситуациям, не являющихся государственными служащими.
2. В стаж работы по специальности включается все время работы по той же специальности в государственных учреждениях системы органов по чрезвычайным ситуациям и других организациях независимо от организационно-правовой формы, а также включается время:
1) пребывания на государственной службе по той же специальности;
2) работы в Вооруженных Силах, воинских частях гражданской обороны, других войсках и воинских формированиях, правоохранительных органах, Государственной противопожарной, водно-спасательной, спасательных службах и формированиях;

3) жүктiлiгi және тууы бойынша демалысы, сондай-ақ заңға сәйкес балаға қарау үшiн берiлген айлықақысы сақталмайтын қосымша демалыс уақыты;
4) Қазақстан Республикасы Парламентi депутаттарының, маслихат депутаттарының өкiлеттiгiн жүзеге асыру уақыты;
5) шетелдегi жұмысы, егер қызметкер шетелге барар алдында мамандығы бойынша мемлекеттiк мекемеде жұмыс iстесе және шетелден келген күннен бастап екi ай iшiнде, көшкен күнiн есептемей, мемлекеттiк мекемеге жұмысқа орналасса;
6) соттардағы, прокуратура органдарындағы, мемлекеттiк өртке қарсы қызметтегi, Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының iшкi қызметтерiндегi, мемлекеттік қауiпсiздiк органдарындағы, ұлттық қауiпсiздiк және Қазақстан Республикасының бұрынғы мемлекеттiк тергеу комитетiндегi еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстемеақы алуға құқық беретiн лауазымдағы жұмыстары;
7) КСРО-ң Мемлекеттiк банкi және Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi жүйесiндегi қызметi;
8) мерзiмдi әскери қызмет атқаруы, сондай-ақ интернационалдық борышын орындауы, оның iшiнде қолында тиiстi құжаты бар тұтқында болған әскери қызметшiлер, офицер құрамы адамдарының, прапорщиктердiң, мичмандардың, әскери қызметшiлердiң Қарулы Күштердегi, iшкi, шекара әскерiндегi, басқару органындағы және Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының азаматтық қорғаныс бөлiмдерiндегi, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетi және КСОО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесiндегi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы мерзiмнен тыс қызметi, жағымсыз себептермен қызметтен босатылған адамдарды қоспағанда;
9) басшы құрам адамдарының iшкi iстер органы жүйесiнде, мемлекеттiк өртке қарсы қызметте, прокуратура органының қызметiнде, Қазақстан Республикасы және бұрынғы КСР Одағы соттарының аппаратындағы қызметiнде, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тергеу комитетi қызметiнде атқарған қызметi, жағымсыз себептермен қызметтен босатылған адамдарды қоспағанда;
10) заңсыз жұмыстан шығарылуы салдарынан бос жүруi және кейiн қайтадан жұмысқа алынуы;
11) мемлекеттiк мекеменiң жолдамасы бойынша жұмыстан қол үзiп даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курстардағы оқуы;
12) өз мамандығы бойынша сала ұйымдарындағы ғылыми жұмыстары;
13) қызмет аясына қарамастан, ұқсас мамандық бойынша оның еңбек жолында атқарған лауазымдағы жұмысының уақыты кiредi.
3. "Қазселденқорғау" мемлекеттік мекемесінің және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкерлері үшін жұмыс өтіліне сондай-ақ байланыс, жөндеу-құрылыс, құрылыс, гидрометеорологиялық, жобалау-іздестіру және инженерлік-гидрологиялық, ғылыми-зерттеу және білім беру қызмет аясын ұйымдастыратын лауазымдардағы уақыт енгізіледі.
Ескерту: 3-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 9 қаңтардағы N 17 бұйрығымен .

3) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
4) время осуществления полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата;
5) работы за границей, если перед направлением за границу работник работал по специальности в государственных учреждениях и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственное учреждение;
6) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, государственной противопожарной службы, внутренних дел Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
7) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан;
8) прохождения действительной военной службы, а также выполнения интернационального долга, в том числе нахождения военнослужащих в плену, при наличии соответствующего документа, лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц уволенных со службы по отрицательным мотивам;
9) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, государственной противопожарной службы, службы в органах прокуратуры, работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
10) вынужденного прогула при незаконном увольнении и последующем восстановлении на работе;
11) обучения по направлению государственных учреждений на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы;
12) научной работы в организациях по профилю специальности;
13) работы на должностях по идентичным специальностям независимо от сферы деятельности, в которой протекала его трудовая деятельность.
3. Для работников государственного учреждения "Казселезащита" и его подведомственных предприятий в стаж работы включается также время работы на должностях в организациях сферы деятельности: связи, ремонтно-строительных, строительных, гидрометеорологических, проектно-изыскательских и инженерно-гидрологических, научно-исследовательских и образовательных. <*>
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 9 января 2004 года N 17 .

4. Осы Ережеге сай мамандығы бойынша есептелетін жұмыс өтілі күнтізбелік есептеу кезінде есепке алынады.
Күнтізбелік ай ішінде лауазымдық айлықақысын (төлемін) көтеру құқығы берілетін қызметкерлерге жұмыс өтілін есепке ала отырып, лауазымдық айлықақысын есептеу осындай құқық берілетін күннен бастап жүзеге асырылады.
Ескерту: 4-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 9 қаңтардағы N 17 бұйрығымен .
5. Мамандығы және ұқсас мамандығы бойынша еңбек стажын, еңбек стажын белгiлеу жөнiндегi мемлекеттiк мекеме комиссиясы белгiлейдi, оның құрамын тиiстi мемлекеттiк мекеменiң басшысы бекiтедi.
6. Мамандығы бойынша еңбек стажын белгiлеу туралы комиссия шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнiң көшiрмесi екi данада жасалады, оның бiр данасы-кадр қызметiне, екiншiсi-бухгалтерияға берiледi.
7. Мамандығы бойынша еңбек стажын белгiлеу үшiн қызметкердiң еңбек жолын растайтын құжаттары - еңбек кiтапшасы (ол бар болған жағдайда) немесе жеке еңбек шарты немесе жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрықтың көшiрмесi.

4. Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада (ставки), исчисление должностного оклада с учетом стажа работы осуществляется со дня возникновения такого права. <*>
Сноска. Пункт 4 в новой редакции - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям от 9 января 2004 года N 17 .
5. Стаж работы по специальности и идентичность специальностей определяется комиссией государственного учреждения по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующего государственного учреждения.
6. Решение комиссии об установлении стажа работы по специальности оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу, второй - в бухгалтерию.
7. Документами, подтверждающими трудовую деятельность работника, для определения стажа работы по специальности являются трудовая книжка (при ее наличии) или индивидуальный трудовой договор либо выписки из приказов о приеме и увольнении.