Авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын туындыларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2002 жылғы 27 қыркүйектегі N 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 27 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1988. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрiнiң м.а. 2010 жылғы 22 сәуірдегі N 131 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрiнiң м.а. 2010.04.22 N 131 Бұйрығымен.
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес, авторлық құқық саласындағы халықаралық Конвенциялар мен шарттардың принциптерін басшылыққа алып және "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 29 наурыздағы N 411 қаулысы негізінде бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын туындыларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы нұсқаулық (бұдан әрі - Нұсқаулық) бекітілсін.
2. Санаткерлік меншік құқықтары жөніндегі комитет:
1) белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерін тіркеу және бақылау департаментіне тіркеу үшін ұсынсын.
2) Нұсқаулықты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда
министрінің "Авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын
туындыларға құқықтарды мемлекеттік тіркеудің ережесін бекіту туралы" 1998 жылғы 31 тамыздағы N 160 Бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің төрайымы Н.Н.Сахиповаға жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2002 жылғы 27 қыркүйектегі
N 146 бұйрығымен бекітілді
Авторлық құқық және сабақтас құқықтармен қорғалатын
туындыларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқықтары жөніндегі комитетінің авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын туындыларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу жөніндегі қызметін регламенттейді және "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (Бұдан әрі - Заң), "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңының, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитетінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы үкіметінің 2001 жылғы 29 наурыздағы N 411 қаулысы негізінде жасалды.

Об утверждении Инструкции о государственной регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом и смежными правами
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 сентября 2002 года N 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2002 года N 1988. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 22 апреля 2010 года N 131
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 22.04.2010 N 131 (порядок введения в действие см. п. 5).
В соответствии с Законами Республики Казахстан "Об авторском  праве и смежных правах" и "Об органах юстиции", руководствуясь принципами международных конвенций и договоров в области интеллектуальной собственности и на основании постановления  Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2001 года N 411  "Вопросы Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о государственной регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом и смежными правами (далее - Инструкция).
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан:
1) в установленном порядке представить настоящий приказ для регистрации в Департамент регистрации и контроля за нормативными правовыми актами центральных и местных государственных органов Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) обеспечить опубликование Инструкции в средствах массовой информации.
3. Признать утратившим силу Приказ Министра энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 31 августа 1998 года N 160 "Об утверждении Правил государственной регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом и смежными правами".
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан Сахипову Н.Н.
Министр
Утверждена
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
от 27 сентября 2002 года N 146
Инструкция
о государственной регистрации прав на произведения,
охраняемые авторским правом и смежными правами
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регламентирует деятельность Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - Комитет) по государственной регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом и смежными правами и разработана на основании Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее - Закон), Закона Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции", постановления  Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2001 года N 411  "Вопросы Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан".

2. Заңның 7, 34-баптарына сәйкес мемлекеттік тіркеуге:
1) әдеби туындылар;
2) драмалық және музыкалық-драмалық туындылар;
3) сценарий туындылары;
4) хореография және пантомима туындылары;
5) мәтіні бар немесе мәтіні жоқ музыкалық туындылар;
6) дыбыс-бейнежазу туындылары;
7) кескіндеме, мүсіндеме, графика және бейнелеу өнерінің басқа да туындылары;
8) қолданбалы өнер туындылары;
9) сәулет, қала құрылысы және бау-саябақ өнері туындылары;
10) суретке түсіру туындылары және суретке түсіруге орайлас әдістермен жасалған туындылар;
11) карталар, жоспарлар, нобайлар, безендірулер және географияға, топография мен басқа ғылымдарға қатысты үш өлшемді туындылар;
12) ЭЕМ-ге арналған бағдарламалар;
13) өзге де туындылар қабылданады.
Бұдан басқа:
1) туынды шығармалар (аудармалар, өңделген дүниелер, аннотациялар, рефераттар, түйіндер, шолулар, инсцинировкалар, музыкалық өңдеулер және басқа да ғылым, әдебиет пен өнер шығармаларын өңдеулер);
2) жинақтар (энциклопедиялар, антологиялар, деректер базалары) және материалдарының іріктелуі және (немесе) орналасуы жағынан шығармашылық еңбектің нәтижесі болып табылатын басқа да құрама туындылар;
3) сабақтас құқықтар объектілері (қойылымдар, орындаушылықтар, фонограммалар, эфирлік және кабельдік хабар тарату ұйымдарының хабарларына олардың мақсатына, мазмұны мен сапасына, сондай-ақ жеткізілу әдісі мен нысанына қарамастан) қабылданады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен .
3. Авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын туындылар мен объектілерге құқықтарды тіркейтін мемлекеттік  тізілімге мәліметтерді (1-қосымша) енгізу және Комитет төрағасы не оның ауыстыратын адамның қолы қойылған зияткерлік меншік объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі - мемлекеттік тіркеу туралы куәлік) (2-қосымша) авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын туындыларға құқықтардың мемлекеттік тіркелуінің ресми дәлелдемесі болып табылады.
Зияткерлік меншік объектілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік мерзімсіз уақытқа беріледі және сот тәртібімен бұл туындының авторы немесе құқық иесі басқа тұлға екені анықталмайынша қолданылады.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен .
1. Авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен
қорғалатын туындыларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу

2. В соответствии со статьями 734 Закона на государственную регистрацию принимаются:
1) литературные произведения;
2) драматические и музыкально-драматические произведения;
3) сценарные произведения;
4) произведения хореографии и пантомимы;
5) музыкальные произведения с текстом или без текста;
6) аудиовизуальные произведения;
7) произведения живописи, скульптуры, графики и другие произведения и изобразительного искусства;
8) произведения прикладного искусства;
9) произведения архитектуры, градостроительства и садово-паркового искусства;
10) фотографические произведения и произведения, полученные
способами, аналогичными фотографии;
11) карты, планы, эскизы, иллюстрации и трехмерные произведения, относящиеся к географии, топографии и к другим наукам;
12) программы для ЭВМ;
13) иные произведения.
Кроме того, принимаются:
1) производные произведения (переводы, обработки, аннотации, рефераты, резюме, обзоры, инсценировки, музыкальные аранжировки и другие переработки произведений науки, литературы и искусства);
2) сборники (энциклопедии, антологии, базы данных) и другие составные произведения, представляющие собой по подбору и (или) расположению материалов результат творческого труда;
3) объекты смежных прав (постановки, исполнения, фонограммы, передачи организаций эфирного и кабельного вещания независимо от их назначения, содержания и достоинства, а также от способа и формы их выражения).
Сноска. Пункт 2 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
3. Официальным подтверждением государственной регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом, и смежных прав является занесение сведений в государственный реестр регистрации прав на произведения и объекты, охраняемые авторским правом и смежными правами (Приложение 1) и свидетельство о государственной регистрации объекта интеллектуальной собственности (далее - свидетельство о государственной регистрации) (Приложение 2), подписываемое председателем Комитета либо лицом, его замещающим.
Свидетельство о государственной регистрации объекта интеллектуальной собственности выдается бессрочно и действует до тех пор, пока в судебном порядке не будет установлено, что авторам произведения или правообладателем является другое лицо.
Сноска. Пункт 3 в новой редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
2. Государственная регистрация прав на произведения,
охраняемые авторским правом и смежными правами

5. Авторлық құқықпен қорғалатын туындыларға құқықтарды және сабақтас құқықтарды мемлекеттік тіркеуді (бұдан әрі - мемлекеттік тіркеу) немесе одан бас тартуды Комитет автордың (авторлардың) немесе құқық иесінің (құқық иеленушілердің) өтініші келіп түскен күннен бастап бір ай мерзім ішінде жүргізеді.
Комитет өтініште көрсетілген мәліметтерді растайтын қосымша құжаттарды талап еткен жағдайда тіркеу мерзімі, олар келіп түскенге дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
6. Мемлекеттік тіркеу автордың (құқық иеленушінің) немесе авторлардың (құқық иеленушілердің) өтініші негізінде тегі, аты-жөні, төлқұжат деректері, туындының атауы, күні, айы және туындының жасалған күні, нысаны немесе жанры, оның түпнұсқалық дәрежесі (түпнұсқалық немесе туынды) міндетті түрде көрсетіліп жүзеге асырылады. Егер шығарма туынды болса, пайдаланылған туынды авторының (құқық иеленушінің) тегін, атын, әкесінің атын көрсету қажет, егер өтінішті туындыға құқық иесі берген болса, қосымша оның тегі, аты, әкесінің аты, төлқұжат деректері, тұратын жері немесе оның атауы, орналасқан жері көрсетіледі.
Ескерту: 6-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
7. Әдеби, ғылыми, драмалық, сценарий туындыларына құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) туындының данасы;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
8. Мәтіні бар немесе мәтіні жоқ музыкалық туындыларға және музыкалық-драмалық туындыларға құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) туынды жазылған тасушы, туындының мәтіні, ноталары немесе партитурасы;
3) өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Мәтіні бар  музыкалық туындыға құқықтарды тіркеу кезінде оның мәтінін ұсыну қажет.
Тең авторлардың жеке жасаған музыкалық туындыларына берілетін құқықтар жеке де, сондай-ақ бірге де тіркелуі мүмкін.
Ескерту: 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.

5. Государственная регистрация прав на произведения, охраняемые авторским правом, и смежных прав (далее - государственная регистрация) либо отказ в ней производится Комитетом в месячный срок со дня поступления заявления автора (авторов) или правообладателя (правообладателей).
В случае затребования Комитетом дополнительных документов, подтверждающих сведения, содержащиеся в заявлении, срок регистрации приостанавливается до их получения.
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
6. Государственная регистрация осуществляется на основании заявления автора (правообладателя) или авторов (правообладателей) с обязательным указанием фамилии, имени, отчества, паспортных данных,  названия произведения числа, месяца и года создания произведения, формы или жанра, степени его оригинальности (оригинальное или производное). Если произведение производное, необходимо указать фамилию, имя, отчество автора (правообладателя) использованного произведения, в случае, если заявление подается правообладателем произведения, то дополнительно указывается его фамилия, имя, отчество, паспортные данные, местожительство или его наименование, местонахождение.
Сноска. Пункт 6 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
7. При регистрации прав на литературные, научные, драматические, сценарные произведения представляются:
1) заявление;
2) экземпляр произведения;
3) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
8. При регистрации прав на музыкальные произведения с текстом или без текста и музыкально-драматические произведения представляются:
1) заявление;
2) носитель с записью произведения, текст, ноты или партитура произведения;
3) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
При регистрации прав на музыкальное произведение с текстом, необходимо представить его текст.
Права на музыкальные произведения, созданные в раздельном соавторстве, могут быть зарегистрированы как раздельно, так и совместно.
Сноска. Пункт 8 в новой редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

9. Хореграфия, пантомима, дыбыстау-бейнелеу туындыларын құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) туынды жазылған тасушы;
3) туынды сипаттамасы (атауы, шығарылған күні, көркем ойы және т.б.);
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35, 2009.03.05. N 21 Бұйрықтарымен.
10. Сәулет, қала құрылысы, бау-саябақ өнер туындыларына құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) туындының нобайлары, сызбалары, суреттері;
3) туындының егжей-тегжейлі сипаттамасы;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 2009.03.05. N 21 Бұйрығымен.
10-1. Кескіндеме, мүсіндеме, графика, бейнелеу және сәндік-қолданбалы өнер туындыларына құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) туындының нобайлары, суреттері безендірулері немесе туындының суретке түсіру түріндегі бейнесі, сондай-ақ қажет болған жағдайда сызбалары;
3) туындының егжей-тегжейлі сипаттамасы;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Ескерту: 10-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2009.03.05. N 21 Бұйрығымен.
11. Фотосурет туындылары және фотосуретке ұқсас әдістермен жасалған туындыларға, сондай-ақ карталарға, жоспарларға, нобайларға, безендірулерге және географияға, топографияға және басқа да ғылымдарға жататын үш өлшемді туындыларға құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) туындының данасы;
3) өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
12. Электронды есептеуіш мәшинеге (бұдан әрі - ЭЕМ) арналған бағдарламаларға, дерек қорларға құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) ЭЕМ-ге арналған бағдарлама немесе дерек қорлар бар тасушы (дискета және т.б.);
3) ЭЕМ-ге арналған бағдарламасының немесе дерекқордың, деректер базасының атауын, өтініш берушінің атауын (тегі, аты, әкесінің аты), жасалған күнін, қолдану саласын, мақсатын, қызмет мүмкіндігін, негізгі техникалық сипаттамаларын, бағдарламалау тілін, іске асыратын ЭЕМ-ның түрін және т.б. қамтитын ЭЕМ-ге арналған бағдарламасының немесе дерекқордың рефераты;

9. При регистрации прав на произведения хореографии, пантомимы, аудиовизуальных произведений представляются:
1) заявление;
2) носитель с записью произведения;
3) описание произведения (название, дата создания, художественный замысел и т.д.);
4) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
5) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными  приказами  Министра юстиции РК от 31.01.2006 N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 05.03.2009 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).
10. При регистрации прав на произведения архитектуры, градостроительства, садово-паркового искусства представляются:
1) заявление;
2) эскизы, чертежи, рисунки;
3) подробное описание произведения;
4) копия документа удостоверяющего личность заявителя;
5) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра юстиции РК от 05.03.2009 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).
10-1. При регистрации прав на произведения живописи, скульптуры, графики, изобразительного и прикладного искусства представляются:
1) заявление;
2) эскизы, рисунки, иллюстрации произведения или изображения произведений в виде фотографий, а также в случае необходимости чертежи;
3) подробное описание произведения;
4) копия документа удостоверяющего личность заявителя;
5) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 10-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 05.03.2009 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).
11. При регистрации прав на фотографические произведения и произведения, полученные способами, аналогичными фотографии, а также на карты, планы, эскизы, иллюстрации и трехмерные произведения, относящиеся к географии, топографии и к другим наукам, представляются:
1) заявление;
2) экземпляр произведения;
3) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
4) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 11 в новой редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
12. При регистрации прав на программы для электронной вычислительной машины (далее - ЭВМ) или баз данных представляются:
1) заявление;
2) носитель с программой для ЭВМ или базой данных (дискета и т.д.);
3) реферат программы для ЭВМ или базы данных, включающий название программы для ЭВМ или базы данных, наименование (фамилия, имя, отчество) заявителя, дату создания, область применения, назначение, функциональные возможности, основные технические характеристики, язык программирования, тип реализующей ЭВМ и т.д.;

4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Құрамына бірнеше бағдарлама енген (бағдарламалық кешендер) ЭЕМ-ға арналған бағдарламалар толық тіркелуі тиіс.
Ескерту: 12-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
13. Фонограммаларға құқықтарды тіркеу кезінде:
1) өтініш;
2) орындаушы мен автор арасындағы авторлық шарттың көшірмесі;
3) фонограмма жазылған тасушы;
4) фонограмманың сипаттамасы (атауы, шығарылған күні, дыбысталу уақыты, фонограмманың мазмұны және т.б.);
5) жеке тұлға үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, заңды тұлға үшін - мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
6) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
14. Эфирлік және кабельдік хабарларды тарату тіркелгенде Ұйымдарының хабар тарату құқықтары:
1) өтініш;
2) туындының сценарийі;
3) туынды авторымен туындыны пайдалануға ерекше құқықтарды беру туралы жасалған шарттың көшірмесі;
4) жеке тұлға үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, заңды тұлға үшін - мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
5) мемлекеттік тіркегені үшін алым төленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен .
14-1. Туындылар мен сабақтас құқықтар объектілерін пайдалануға арналған лицензиялық шарттарды мемлекеттік тіркеу кезінде алымдарды төлеуден босатылған тұлғалар:
Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестірілген адамдар – белгіленген үлгiдегi куәлiктің көшірмесін немесе жеңiлдiктерге құқығы туралы белгiсi бар зейнеткерлiк куәлiгiнің көшірмесін, "Ленинградты қорғағаны үшiн" медалiне немесе "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгiсiне қоса берiлетiн куәлiктің көшірмесін, жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқын куәлігінің не екiншi дүниежүзілiк соғыс кезiнде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерлерде, геттоларда және басқа ерiксiз ұстау орындарында мәжбүрлеп ұсталғандығы туралы мұрағаттық анықтаманың көшірмесін, комиссариаттан алынған, басқа мемлекет аумағында соғыс қимылдарына қатысқандығын растайтын анықтаманың көшірмесін немесе басқа мемлекеттердiң аумағында ұрыс қимылдарына қатысқандығы туралы белгi соғылған әскери билеттің көшірмесін, Ауғанстандағы кеңес әскери құрамына қызмет көрсеткендiгiн растайтын құжат немесе жараланған, контузия алған немесе зақымданғанын растайтын медициналық құжаттардың көшірмесін, ұрыс қимылдарын қамтамасыз етуге қатысқаны үшiн бұрынғы КСР Одағының ордендерiне және медальдарына қоса берiлетiн куәлiктің көшірмесін, Чернобыль АЭС-iндегi аварияның зардаптарын жоюға қатысушы куәлiгiнің көшірмесін немесе Чернобыль АЭС-iндегi аварияның немесе азаматтық немесе әскери тағайындау объектiлерiндегi басқа радиациялық апаттардың зардаптарын жоюға қатысқанын, ядролық сынақтар мен оқуларға тiкелей қатысқанын растайтын құжат немесе әскери комиссариаттан немесе табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органнан немесе әскери тағайындау объектілерiндегi басқа радиациялық апаттардың зардаптарын жоюға қатысқан фактiсiн растайтын, ядролық сынақтар мен оқуларға тiкелей қатысқанын растайтын анықтаманың көшірмесін;
Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, 1941 жылғы 22 маусым - 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар – еңбек кiтапшасының көшірмесін немесе 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда жұмысы туралы мәлiметтері бар өзге де құжаттардың көшірмесін (жұмыс орны, сондай-ақ мұрағат мекемелерi берген жұмыс кезеңдерi туралы мәліметтері бар құжаттардың, немесе бұйрықтардан, жеке шоттары мен жалақы төлеуге арналған ведомостан үзiндi көшiрмелердің, коммунистiк партия немесе кәсiподақ мүшелерінің мүшелік билеттерi немесе есеп карточкаларының, немесе қызметін бұрын қолданыста болған заңнамаға сәйкес жүзеге асырып келген жұмыс стажын анықтау жөнiндегi, зейнетақы тағайындау жөнiндегі комиссиялардың шешiмдерiнің, немесе сот шешiмдерiнің, немесе арнайы комиссиялардың шешiмдерінің), немесе 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырды қоса алғанда әскери қызмет кезеңi туралы мәлiметтері бар әскери билеттің немесе анықтаманың көшірмесін;
мүгедектер – халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесiнiң мүгедектiк тобын белгiлеу туралы (белгiленген үлгiдегi) анықтамасының көшірмесін;
бала жасынан мүгедектің ата-аналарының бірі – халықты әлеуметтiк қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық бөлiмшесiнiң мүгедектіктi белгiлеу туралы (белгіленген үлгiдегi) анықтамасының көшірмесін және туу туралы куәліктің көшірмесін;
Қазақстан Республикасының азаматтығын алғанға дейін репатрианттар (оралмандар) – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитетімен берілген оралманның куәлігінің көшірмесін;
кәмелетке толмағандар – туу туралы көлігінің көшірмесін ұсыну керек.
Он төрт жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар үшін туындылар мен сабақтас құқықтар объектілерін мемлекеттік тіркеуге өтінішті олардың атынан ата-аналары, асырап алушылары немесе қорғаншылары ұсынады.
Ескерту: 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2009.03.05. N 21 Бұйрығымен.

4) копия документа, удостоверяющего личность заявителя;
5) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Программы для ЭВМ (программные комплексы), в составе которых несколько программ для ЭВМ, подлежат регистрации в целом.
Сноска. Пункт 12 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
13. При регистрации прав на фонограммы представляются:
1) заявление;
2) копия авторского договора с исполнителем и автором;
3) носитель с записью фонограммы;
4) описание фонограммы (название, дата создания, время звучания, содержание фонограммы и т.д.);
5) для физического лица - копия документа, удостоверяющего личность заявителя, для юридического лица - копия свидетельства о государственной регистрации;
6) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 13 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
14. При регистрации прав на передачи организаций эфирного и кабельного вещания представляются:
1) заявление;
2) сценарий произведения;
3) копия договора об уступке исключительных прав на использование произведения, заключенного с автором произведения;
4) для физического лица - копия документа, удостоверяющего личность, для юридического лица - копия свидетельства о государственной регистрации;
5) документ, подтверждающий оплату сбора за государственную регистрацию.
Сноска. Пункт 14 с изменениями - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
14-1. Лица, освобожденные от уплаты сборов при государственной регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом и смежными правами представляют:
участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица – копию удостоверения установленного образца или копию пенсионного удостоверения с отметкой о праве на льготы, или копию удостоверения к медали «За оборону Ленинграда» или к знаку «Жителю блокадного Ленинграда», или копию удостоверения бывшего несовершеннолетнего узника, либо архивной справки о принудительном содержании в концлагерях, гетто и других местах принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны, или копию справок из военного комиссариата, подтверждающих участие в боевых действиях на территории других государств или копию военного билета с отметкой об участии в боевых действиях на территории других государств, или копию документа, подтверждающего работу по обслуживанию советского воинского контингента в Афганистане или копию медицинских документов, подтверждающих ранение, контузию, увечье, или копию удостоверения к орденам и медалям бывшего Союза ССР за участие в обеспечении боевых действий, или копию удостоверения участника ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или копию документа, подтверждающего участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС или других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, участие непосредственно в ядерных испытаниях и учениях или копию справки из военного комиссариата или уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, подтверждающую факт участия в ликвидации радиационных катастроф и аварий на объектах военного или гражданского назначения, участия непосредственно в ядерных испытаниях и учениях;
лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны – копию трудовой книжки или копии иных документов, содержащих сведения о работе с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года (документа, содержащего сведения о периодах работы, выданного с места работы, а также архивными учреждениями, или выписки из приказов, лицевых счетов и ведомостей на выдачу заработной платы, или членского билета или учетной карточки членов коммунистической партии или профсоюзов, или решения комиссий по установлению стажа работы, по назначению пенсий, осуществлявшие деятельность в соответствии с ранее действовавшим законодательством, или решения судов, или решения специальных комиссий, или удостоверения о праве на льготы, выданное до 1998 года, или справки, подтверждающие факт учебы в фабрично-заводских училищах), или копию военного билета или копию справки, содержащей сведения о периоде военной службы с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года;
инвалиды – копию справки территориального подразделения центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения (установленного образца) об установлении группы инвалидности;
один из родителей инвалида с детства – копию справки территориального подразделения центрального исполнительного органа в области социальной защиты населения (установленного образца) об установлении инвалидности и копию свидетельства о рождении;
репатрианты (оралманы) до приобретения гражданства Республики Казахстан – копию удостоверения оралмана, выданное Комитетом по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
несовершеннолетние – копию свидетельства о рождении.
За несовершеннолетних, не достигших четырнадцати лет, заявление на регистрацию прав на произведение и объекты смежных прав предоставляют от их имени родители, усыновители или опекуны.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 05.03.2009 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).

15. Қызмет бабында міндеттерді немесе жұмыс берушінің қызметтік тапсырмасын орындау тәртібі бойынша жасалған қызметтік туындыларға құқықтарды тіркеу кезінде, тіркеу үшін ұсынылатын құжаттардан басқа, қызметтік туындыны пайдалануға мүліктік құқықтардың иелікте болуы туралы автор мен жұмыс берушінің арасындағы шарттың көшірмесін ұсыну қажет.
Автор зияткерлік меншік объектісіне айрықша мүліктік құқықтарды берген жағдайда, мемлекеттік тіркеуге ұсынылатын құжаттарға қосымша туындыны пайдалануға айрықша мүліктік құқықтарды беру туралы автор мен жеке немесе заңды тұлға арасындағы шарттың көшірмесін ұсыну қажет.
Ескерту: 15-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35, 2009.03.05. N 21 Бұйрықтарымен.
15-1. Құрамдас және туынды шығармаларға құқықтарды тіркеген жағдайда автормен (авторлармен) немесе құқық иесімен (құқық иеленушілермен) жасасқан авторлық шарттың көшірмесі ұсынылады.
Ескерту: 15-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
16. Құжаттарды сенімді тұлға арқылы ұсыну кезінде:
1) заңнамада белгіленген тәртіппен куәландырылған, автор қол қойған, сенімхатты;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін қосымша ұсыну қажет.
17. Тіркеуге ұсынылатын материалдар нөмірленуі, тігілуі және әр бетіне автордың (құқық иеленушінің) қолы қойылуы қажет.
Комитетке ұсынылған материалдар (сонымен бірге тіркеуден бас тартылған материалдар), құқықтарды тіркеуге берген өтінім берушінің оларды қайтару туралы жазбаша өтініші болған жағдайды есептемегенде, қайтарылмайды.
Ескерту: 17-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
17-1. Комитетке мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру үшін ұсынылатын туындылар тасымалдағыштарда олардың объективті нысанда болуын тексеру үшін қарауға жатады.
Ескерту: 17-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2009.03.05. N 21 Бұйрығымен.
18. Қажет болған жағдайда Комитет өтініште көрсетілген мәліметтерді растайтын қосымша құжаттарды талап етуі мүмкін. Мұндайда көрсетілген мәліметтердің растығына өтініш беруші жауап береді.

15. При регистрации прав на служебные произведения, созданные в порядке выполнения служебных обязанностей или служебного задания работодателя, помимо документов, представляемых для регистрации, необходимо представить копию договора, заключенного между автором и работодателем, о принадлежности имущественных прав на использование служебного произведения.
В случае если автором осуществлена передача исключительных имущественных прав на объект интеллектуальной собственности какому-либо физическому или юридическому лицу, то дополнительно к документам, представляемым для государственной регистрации, необходимо представить копию договора, заключенного между автором и физическим или юридическим лицом о передаче исключительных имущественных прав на использование произведения.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными  приказами  Министра юстиции РК от 31.01.2006 N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 05.03.2009 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).
15-1. При регистрации прав на составные или производные произведения представляется копия авторского договора, заключенного с автором (авторами) или правообладателем (правообладателями) оригинального произведения.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 15-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
16. При предоставлении документов через доверенное лицо необходимо дополнительно представить:
1) доверенность за подписью автора, заверенную в установленном законодательством порядке;
2) копию документа, удостоверяющего личность.
17. Материалы, представляемые на регистрацию, должны быть пронумерованы, прошиты и парафированы автором (правообладателем).
Материалы, представленные в Комитет возврату не подлежат (в том числе материалы, по которым в регистрации отказано), за исключением случаев письменного обращения об их возврате заявителя, подавшего заявку на регистрацию прав.
Сноска. Пункт 17 в новой редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
17-1. Произведения, представляемые в Комитет для осуществления государственной регистрации, подлежат просмотру для проверки наличия их на носителях в объективной форме.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 05.03.2009 № 21 (порядок введения в действие см. п. 4).
18. В случае необходимости, Комитетом могут быть затребованы дополнительные документы, подтверждающие сведения, содержащиеся в заявлении. При этом ответственность за достоверность указанных сведений несет заявитель.

18-1. Комитет мемлекеттік тіркеу туралы куәлік жоғалған, бүлінген немесе басқа да дәлелді себептер болған жағдайда, оның телнұсқасын автордың (авторлардың) немесе құқық иесінің (құқық иеленушілердің) өтініші бойынша он жұмыс күні ішінде беруі мүмкін. Мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің телнұсқасын берген үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген алым алынады.
Ескерту: 18-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
2. Қорытынды ережелер
19. Авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын туындыларға құқықтарды тіркеуге және туындыларды тіркеу туралы ақпарат беруге байланысты даулар заңнамада белгіленген тәртіппен шешіледі.
20. Өтініш беруші берген мәліметтердің растығына Комитет жауапты емес.
Ескерту: 20-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
Авторлық құқықпен және сабақтас
құқықтармен қорғалатын туындыларға
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
туралы нұсқаулыққа 1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
Авторлық құқықпен және сабақтас құқықтармен қорғалатын
туындыларға және объектілерге құқықтарды мемлекеттік
тіркеудің тізілімі
№N
Келіп түскен күні
Тір-
кел-
ген
күні
Автор-
дың
немесе
автор-
лардың
тегі, аты,
әке-
сінің
аты
Мекен-жайы,
басқа да
берілген
мәліметтер
Құқық
иеле-
нуші
Құқықтар
объекті-
сінің
атауы
Ескер-
ту
Авторлық құқықпен және сабақтас
құқықтармен қорғалатын туындыларға
құқықтарды мемлекеттік тіркеу
туралы нұсқаулыққа 2-қосымша
Ескерту: Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Әділет министрінің 2006 жылғы 31 қаңтардағы N 35 бұйрығымен.
Зияткерлік меншік объектісін
мемлекеттік тіркеу туралы
КУӘЛІК
N_____                                     200_   ж "____"________
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік
құқығы комитетінде
___________________________________________________өтініші бойынша
(тегі, аты, әкесінің аты)
авторы_____________________________________________________________                       (тегі, аты, әкесінің аты)
____________________________________________________болып табылатын
зияткерлік меншік объектісі________________________________________ _________________________________атаумен тіркелгені куәландырылады.
Автордың (құқық иеленушінің) өтініші бойынша зияткерлік меншікке
айрықша (мүліктік) құқықтар және
_____________________________________________ ______жасалған объекті
(күні, айы, жылы)
___________________________________________________________ тиесілі
(тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның толық атауы)
және автор (құқық иеленуші) жоғарыда көрсетілген объектіні жасаған
кезде басқа адамдардың зияткерлік меншік құқығы бұзылмағандығына
кепілдік береді.
Тізілімде 200__ жылы "____"________ жасалған  N____ жазба бар.
Төраға

18-1. По заявлению автора (авторов) или правообладателя (правообладателей) Комитетом в течение десяти рабочих дней в случае утери свидетельства о государственной регистрации, его порчи или других уважительных причин может быть произведена выдача его дубликата.
За выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации взимается сбор, устанавливаемый законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 18-1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
3. Заключительные положения
19. Споры, связанные с регистрацией и представлением информации о регистрации прав на произведения, охраняемые авторским правом и смежными правами, разрешаются в порядке, установленном законодательством.
20. Комитет не несет ответственности за недостоверность сведений, представляемых заявителями.
Сноска. Пункт 20 в новой редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Приложение 1
к Инструкции о государственной
регистрации прав на произведения,
охраняемые авторским правом и
смежными правами
Сноска. Инструкция дополнена приложением 1 - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Государственный реестр регистрации прав на
произведения и объекты, охраняемые авторским
правом и смежными правами
N
Дата
поступ-
ления
Дата регист-
рации
Ф.И.О.
автора
или
авторов
Адрес,
другие
данные
Право-
облада-
тель
Назва-
ние
объекта
права
Приме-
чание
Приложение 2
к Инструкции о государственной
регистрации прав на произведения,
охраняемые авторским правом и
смежными правами
Сноска. Приложение в редакции - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 31 января 2006 года N 35 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Свидетельство
о государственной регистрации объекта
интеллектуальной собственности
N ______                                  "____" ________ 200 __ г.
Настоящим удостоверяется, что в Комитете по правам
интеллектуальной собственности Министерства юстиции
Республики Казахстан зарегистрирован объект интеллектуальной
собственности под названием
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
автором которого по заявлению _____________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________
является __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
По заявлению автора (правообладателя) исключительные
(имущественные) права интеллектуальной собственности и объект,
созданный _________________________________________________________
(число, месяц, год)
принадлежат _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество или полное наименование юридического лица)
___________________________________________________________________
и автор (правообладатель) гарантирует, что при создании
вышеуказанного объекта не были нарушены права интеллектуальной
собственности других лиц.
Запись в реестре за N ___ от "__"_______ 200 __ года имеется.
Председатель