Инвестициялар мемлекеттiк қолдауының кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар жөніндегі комитеті төрағасының 2003 жылғы 18 наурыздағы N 18-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 27 наурызда тіркелді. Тіркеу N 2222. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 1 маусымдағы № 184 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012.06.01 № 184 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының "Инвестициялар туралы"  Заңының 19-шы бабын жүзеге асыру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлiп отырған:
1) инвестициялық преференцияларды беруiне өтiнiм нысаны (N 1 Қосымша);
2) Тіркелген активтерге инвестициялар сомасы 60 мың айлық есептік көрсеткіштен асатын инвестициялық жобаның бизнес-жоспарын дайындау жөніндегі нұсқаулық (2-қосымша);
3) Тіркелген активтерге инвестициялар сомасы 60 мың айлық есептік көрсеткіштен аспайтын инвестициялық жобаның бизнес-жоспарын дайындау жөнiндегі нұсқаулық (3-қосымша).
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар комитеті Төрағасының 2006 жылғы 3 қарашадағы  N 83-п бұйрығымен .
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Инвестициялық жобаға қойылатын талаптар" нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1997 жылғы 28 наурыз  N 3 (1997 жылғы 15 қазан, N 396);
2) "Экономиканың басым секторларында инвестициялық қызметтi жүзеге асырушы инвесторлармен келiсiм-шарт жасау кезiнде жеңiлдiктер мен пұрсаттылық бeру рәсiмдерiн жетiлдiру туралы" Инвестициялар жөнiндегi Қазақстан Республикасы агенттiгi төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7  бұйрығы (2000 жылғы 27 сәуiр, N 1120);
3) "Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7 бұйрығына қосымша енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 22 мамырдағы N 01/31  бұйрығы (2000 жылғы 25 мамыр, N 1144);
4) "Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7 "Экономиканың басым секторларында инвестициялық қызмет көрсететiн инвесторлармен келiсiм-шарт жасасқанда берiлетiн жеңiлдiктер мен преференцияларды беру процесiн жетiлдiру туралы" бұйрығына өзгерту мен толықтыру енгiзу туралы" Инвестициялар жөнiндегi Қазақстан Республикасы агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 23 тамыздағы N 0-1/117  бұйрығы (2000 жылғы 13 қыркүйек, N 1242);

О некоторых вопросах государственной поддержки инвестиций
Приказ Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 18 марта 2003 года N 18-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2003 года N 2222. Утратил силу приказом Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 1 июня 2012 года № 184
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и новых технологий РК от 01.06.2012 № 184 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации статьи 19 Закона Республики Казахстан от 8 января 2003 года "Об инвестициях" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму заявки на предоставление инвестиционных преференций (приложение 1);
2) Инструкцию по составлению бизнес-плана инвестиционного проекта, сумма инвестиций в фиксированные активы которого превышает 60 тысяч месячных расчетных показателей (приложение 2);
3) Инструкцию по составлению бизнес-плана инвестиционного проекта, сумма инвестиций в фиксированные активы которого не превышает 60 тысяч месячных расчетных показателей (приложение 3).
Сноска. В пункт 1 внесены изменения приказом Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли РК от 3 ноября 2006 года N 83-п .
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Государственного комитета Республики Казахстан по инвестициям от 28 марта 1997 года N 3 "Об утверждении Инструкции "Требования к инвестиционному проекту" (N 396 от 15 октября 1997 года);
2) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по инвестициям от 14 апреля 2000 года N 01/7 "О совершенствовании процедуры предоставления льгот и преференций при заключении контрактов с инвесторами, осуществляющими инвестиционную деятельность в приоритетных секторах экономики" (N 1120 от 27 апреля 2000 года);
3) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по инвестициям от 22 мая 2000 года N 01/31 "О внесении дополнений в приказ Агентства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 01/7 (N 1144 от 25 мая 2000 года);
4) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по инвестициям от 23 августа 2000 года N 0-1/117 "О внесении дополнения и изменения в приказ Агентства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 01/7 "О совершенствовании процедуры предоставления льгот и преференций при заключении контрактов с инвесторами, осуществляющими инвестиционную деятельность в приоритетных секторах экономики" (N 1242 от 13 сентября 2000 года);

5) "Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7 бұйрығына өзгертулер мен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi Инвестициялар жөнiндегi комитетiнiң Төрағасының 2001 жылғы 2 сәуiрдегi N 25-П  бұйрығы (2001 жылғы 7 сәуiрi, N 1452);
6) "Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7 бұйрығына өзгерту енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi Инвестициялар жөнiндегi комитетiнiң 2001 жылғы 18 шiлдедегi N 69-П  бұйрығы (2001 жылғы 7 тамыз, N 1616);
7) "Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7 бұйрығына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi Инвестициялар жөнiндегi комитетiнiң Төрағасының 2001 жылғы 12 қыркүйектегi N 104-П  бұйрығы (2001 жылғы 19 қыркүйек, N1644);
8) "Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7 "Экономиканың басым секторларында инвестициялық қызмет көрсететiн инвесторлармен келiсiм-шарт жасасқанда берiлетiн жеңiлдiктер мен преференцияларды беру процесiн жетiлдiру туралы" бұйрығына өзгерту енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi Инвестициялар жөнiндегi комитетiнiң Төрағасының 2001 жылғы 18 қараша N 127/1-П  бұйрығы (2001 жылғы 14 желтоқсан, N 1701);
9) "Қазақстан Республикасының Инвестициялар жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2000 жылғы 14 сәуiрдегi N 01/7 "Экономиканың басым секторларында инвестициялық қызмет көрсететiн инвесторлармен келiсiм-шарт жасасқанда берiлетiн жеңiлдiктер мен преференцияларды беру процесiн жетiлдiру туралы" бұйрығына өзгертулер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы индустрия мен сауда министрлiгi Инвестициялар жөнiндегi комитетiнiң Төрағасының 2002 жылғы 9 желтоқсандағы N 240-П  бұйрығы (2002 жылғы 19 желтоқсан, N 2091).
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу күнiнен күшiне енедi.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда министрлiгi
Инвестиция комитетi төрағасының
2003 жылғы 18 наурыздағы
N 18-п бұйрығымен
бекітілген 1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар комитеті төрағасының 2006 жылғы 20 шілдедегі  N 54-п   бұйрығымен .
Инвестициялық преференцияларды алуға арналған
өтінім
1. Инвестор туралы мәлiметтер
1
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының атауы
2
Заңды тұлғаны алғашқы мемлекеттік тіркеу күні және нөмірі
3
Заңды тұлға қайта тіркеуден өтті ме, айда (күні) және қандай негіздермен
4
Пошталық мекен-жайы (заңды мекен-жайы, нақты орналасқан жерi) Банктiк реквизиттерi
5
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының бiрiншi басшысы
_________________________
(Аты-жөні)
_______________________
(телефон, факс және
электрондық поштасы)
6
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының бас бухгалтері
_________________________
(Аты-жөні)
_______________________
(телефон, факс және
электрондық поштасы)
7
Инвестициялық жоба менеджерi
_________________________
(Аты-жөні)
_______________________
(телефон, факс және
электрондық поштасы)

5) приказ Председателя Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан от 2 апреля 2001 года N 25-п "О внесении изменений и дополнения в приказ Агентства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 01/7" (N 1452 от 7 апреля 2001 года);
6) приказ Председателя Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан от 18 июля 2001 года N 69-п "О внесении изменения в приказ Агентства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 01/7" (N 1616 от 7 августа 2001 года);
7) приказ Председателя Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан от 12 сентября 2001 года N 104-п "О внесении дополнения в приказ Агентства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 01/7" (N 1644 от 19 сентября 2001 года);
8) приказ Председателя Комитета по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан от 18 ноября 2001 года N 127/1-п "О внесении дополнения в приказ Агентства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 01/7 "О совершенствовании процедуры предоставления льгот и преференций при заключении контрактов с инвесторами, осуществляющими инвестиционную деятельность в приоритетных секторах экономики" (N 1701 от 14 декабря 2001 года);
9) приказ Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 9 декабря 2002 года N 240-п "О внесении изменений в приказ Агентства Республики Казахстан от 14 апреля 2000 года N 01/7 "О совершенствовании процедуры предоставления льгот и преференций при заключении контрактов с инвесторами, осуществляющими инвестиционную деятельность в приоритетных секторах экономики" (N 2091 от 19 декабря 2002 года).
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение 1
Утверждено приказом Председателя
Комитета по инвестициям
Министерства индустрии и
торговли Республики Казахстан
от 18 марта 2003 года N 18-п
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли РК от 20 июля 2006 года N 54-п .
Заявка
на предоставление инвестиционных преференций
1. Сведения об инвесторе
1
Наименование
юридического лица
Республики Казахстан
2
Дата и номер
первичной
государственной
регистрации
юридического лица
3
Проходило ли
юридическое лицо
перерегистрацию,
когда (дата) и по
каким основаниям
4
Почтовый адрес
(юридический адрес,
фактическое
местонахождение)
Банковские реквизиты
5
Первый руководитель
юридического лица
Республики Казахстан
____________________________
(Фамилия, имя и отчество)
___________________________________
(телефон, факс и электронная почта)
6
Главный бухгалтер
юридического лица
Республики Казахстан
____________________________
(Фамилия, имя и отчество)
___________________________________
(телефон, факс и электронная почта)
7
Менеджер
инвестиционного
проекта
____________________________
(Фамилия, имя и отчество)
___________________________________
(телефон, факс и электронная почта)

2. Инвестициялық жоба туралы мәліметтер
1
Инвестициялық жобаның атауы
2
Жобаны iске асыру орны
3
Инвестициялау үшiн таңдалған қызметтiң басым түрi (Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы топтастырғыш бойынша 4 белгiсi бар код көрсетiлсiн)
4
Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының тiркелген активтерге инвестициялардың көлемi
5
Жобаны қаржыландыру көздері (меншік және/немесе заемдық қаражаттар)
3. Инвестициялық жобаны жүзеге асыру үшін қажетті инвестициялық преференциялар
1
корпоративтiк табыс салығы бойынша босату/шегеру*
_________________________
(мерзімі)
2
мүлiкке салық бойынша босату
_________________________
(мерзімі)
3
Инвестициялық жобаны іске асыру үшін қолданылатын жер участкесіне қатысты жер салығы бойынша босату
_________________________
(мерзімі)
4
кедендiк баж төлеуден босату
_________________________
(жеңілдік сома, теңгеде)
5
мемлекеттiк заттай грант
_________________________
(не түрінде)
__________________________
* керек еместі сызып тастау
4. Өтiнiм сараптамасын ұйымдастыру мен өткiзу, сондай-ақ келiсiм-шартты дайындаған кезде инвестор Қазақстан Республикасы индустрия мен сауда министрлiгiнiң Инвестиция комитетiне жан-жақты қолдау және жәрдем көрсетедi, сондай-ақ барлық қажеттi ақпаратты ұсынады. Өтiнiм берушi инвестор өтiнiм және өтiнiм мен қоса берiлген құжаттарда көрсетiлген ақпараттың дәлдiгiне кепiлдiк бередi.
5. Өтінімге қосымшалар:
1) Инвестициялық жоба бойынша жұмыс бағдарламасының жобасы (Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2003 жылғы 8 мамырдағы N 436 қаулысымен бекiтiлген Модельдік келісім-шартқа  1 Қосымшаға сай);
2) кеден баждарын салудан босатылатын импортталатын жабдық пен оның жиынтықтауыштарының тiзiмi және көлемi (Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2003 жылғы 8 мамырдағы N 436 қаулысымен бекiтiлген Модельдік келісім-шартқа  2 Қосымшаға сай).
6. Қоса берiлiп отырған құжаттардың тiзбесi:
1) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң нотариаттық куәландырылған көшiрмесi;
2) заңды тұлғаның статистикалық карточкасының нотариаттық куәландырылған көшiрмесi;
3) заңды тұлға жарғысының нотариаттық куәландырылған көшiрмесi;
4) инвестициялық жобаның уәкiлеттi орган белгiлейтiн талаптарға сәйкес жасалған бизнес-жоспары;
5) жобаны iске асыру кезiнде пайдаланылатын құрылыс-монтаж жұмыстарының сметалық құнын және тiркелген активтердi сатып алуға арналған шығындарды негiздейтiн құжаттардың нотариаттық куәландырылған көшiрмелерi;
6) инвестициялық жобаны қаржыландырудың көздерi мен кепiлдiктерiн белгiлейтiн, құжаттардың нотариаттық куәландырылған көшiрмелерi (инвестициялық жобаны өз қаражаты есебiнен қаржыландырған жағдайда олардың бар екендiгi туралы жазбаша растама қағазы қоса берiледi);

2. Сведения об инвестиционном проекте
1
Наименование
инвестиционного
проекта
2
Место реализации
инвестиционного
проекта
3
Выбранный для
инвестирования
приоритетный вид
деятельности
(указать
четырехзначный код
по Общему
классификатору видов
экономической
деятельности)
4
Объем инвестиций в
фиксированные активы
юридического лица
Республики Казахстан
5
Источники
финансирования
проекта (собственные
и/или заемные
средства)
3. Требуемые для реализации инвестиционного
проекта инвестиционные преференции
1
освобождение/вычеты*
по корпоративному
подоходному налогу
_______________________________
(срок)
2
освобождение по
налогу на имущество
_______________________________
(срок)
3
освобождение по
земельному налогу на
земельный участок,
используемый для
реализации
инвестиционного
проекта
_______________________________
(срок)
4
освобождение от
уплаты таможенных
пошлин
_______________________________
(льготируемая сумма, тенге)
5
государственный натурный грант
____________________________________
(в виде чего)
_______________________________
*не нужное зачеркнуть
4. При организации и проведении экспертизы заявки, а также подготовки контракта инвестор оказывает Комитету по инвестициям Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан всяческую поддержку и содействие, а также предоставляет всю необходимую информацию. Обращающийся инвестор заявляет и гарантирует достоверность содержащейся в заявке и прилагаемых документах информации.
5. Приложения к заявке:
1) проект рабочей программы по инвестиционному проекту (согласно Приложению 1 к Модельному Контракту, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года N 436);
2) список и объем импортируемого оборудования и комплектующие к нему, освобождаемых от обложения таможенными пошлинами (согласно Приложению 2 к Модельному Контракту, утвержденному постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2003 года N 436).
6. Перечень прилагаемых документов:
1) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
2) нотариально засвидетельствованная копия статистической карточки юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованная копия устава юридического лица;
4) бизнес-план инвестиционного проекта, составленный в соответствии с требованиями, устанавливаемыми уполномоченным органом;
5) нотариально засвидетельствованные копии документов, обосновывающих сметную стоимость строительно-монтажных работ и затраты на приобретение фиксированных активов, используемых при реализации инвестиционного проекта;
6) нотариально засвидетельствованные копии документов, устанавливающих источники и гарантии финансирования инвестиционного проекта (в случае финансирования инвестиционного проекта из собственных средств прилагается письменное подтверждение об их наличии);

7) өтiнiм берген Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы сұрау салған мемлекеттiк заттай гранттың мөлшерiн (құнын) және оны беру алдын ала келiсiлгенiн растайтын құжаттар;
8) өтiнiм берiлген тоқсанның алғашқы күнiне арналған бухгалтерлiк баланс;
9) салық берешегiнiң, мiндеттi зейнетақы жарналары және әлеуметтiк аударымдар бойынша берешегiнiң жоқ екендiгi туралы тiркеу орны бойынша салық органының анықтамалары.
____________________________                 ____________________
(Қазақстан Республикасы заңды               (қолы, мөрі және күні)
тұлғасының бiрiншi басшысының
аты-жөні)
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда министрлiгi
Инвестициялар жөнiндегi комитетi
төрағасының
2003 жылғы 18 наурыздағы
N 18-п бұйрығымен
бекiтiлген 2-қосымша
Тіркелген активтерге инвестициялар сомасы 60 мың айлық
есептік көрсеткіштен асатын инвестициялық жобаның
бизнес-жоспарын дайындау жөнiндегі нұсқаулық
Ескерту: 2-қосымшаның атауы жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар комитеті Төрағасының 2006 жылғы 3 қарашадағы  N 83-п бұйрығымен .
1. Инвестордың қысқа сипаттамасы
1. Заңды тұлғаның атауы.
2. Заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық нысаны, мемлекеттiк тiркеуге (қайта тiркеуге) тұрған күнi.
3. Заңды тұлғаның басшысы.
4. Заңды тұлғаның мекен-жайы, телефоны, факсы, электрондық почтасы.
5. Заңды тұлғаның негiзгi бағыттарының қысқа сипаттамасы, негiзгi өндiрiстiк көрсеткiштерi, көрсетiлген салада инвестициялық Келiсiм-шарт жасасу бойынша жоспарланатын жұмыс тәжiрибесi. Соңғы есеп беру мерзiмi үшiн қаржы-шаруашылық қызмет туралы қысқа есеп беру.
2. Жобаның қысқа сипаттамасы
6. Жобаның атауы.
7. Жобаның негiзгi мақсаттары.
8. Жобаның тiкелей қатысушылары.
9. Жобаны iске асыру орыны (облыс, аудан)
10. Қысқа мазмұны:
1) шығаруға ұсынылатын өнiм, болуы мүмкiн модификациялар, мәнi мен қолдану саласын көрсете отырып тауарлар және қызмет көрсетулердiң қысқа сипаттамасы;
2) болжанатын жобаның сипаты: жаңадан құру, жаңғырту немесе қолданыстағы кәсiпорынды кеңейту;
3) жоба бойынша техникалық құжаттаманың болуы (техника-экономикалық негiздеме, жобалау-смета құжаттамасы, құрылыс-монтаж жұмыстары және құрал-жабдықты жеткiзуге келiсiмдер мен келiсiм-шарттардың көшiрмелерi; жер телiмiне құқықтарды растайтын құжаттардың көшiрмелерi; ғимараттар, құрылыстарды жалдауға келiсiмдердiң көшiрмелерi мен басқа да құжаттар);
4) жоба бойынша iске асыру және шектеудiң ерекше шарттары: лицензиялардың (егер қызмет түрi лицензиялауға жататын болса), патенттердiң, рұқсаттардың, болуы; экспорттық және импорттық квоталардың болуы, өткiзу рыногы және шикiзат, су-, энергиямен қамтамасыз ету, көлiк, байланыс, қалдықтарды кәдеге жарату бойынша шектеулер мен ұсыныстар, шетелдiк жұмыс күшiне қажеттiлiктер, технологиялық процестердiң экологиялық тазалығына талаптар.

7) документы, подтверждающие размер (стоимость) запрашиваемого подавшим заявку юридическим лицом Республики Казахстан государственного натурного гранта и предварительное согласование его предоставления;
8) бухгалтерский баланс на первое число квартала, в котором была подана заявка;
9) справка налогового органа по месту регистрации об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
_______________________________      ________________________
(Ф.И.О. первого руководителя         (подпись, печать и дата)
юридического лица
Республики Казахстан)
подпись, печать)
Приложение 2
Утверждено приказом Председателя
Комитета по инвестициям
Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
от 18 марта 2003 года N 18-п
Инструкция по составлению бизнес-плана инвестиционного проекта,
сумма инвестиций в фиксированные активы которого превышает
60 тысяч месячных расчетных показателей
Сноска. Заголовок в редакции приказа Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли РК от 3 ноября 2006 года N 83-п .
1. Краткая характеристика Инвестора
1. Название юридического лица.
2. Организационно-правовая форма, дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
3. Руководитель юридического лица.
4. Адрес юридического лица, телефон, факс, электронная почта.
5. Краткое описание основных направлений деятельности юридического лица, основные производственные показатели, опыт работы по которой планируется заключение инвестиционного Контракта в данной области. Краткий отчет о финансово-хозяйственной деятельности предприятия за последний отчетный период.
2. Краткая характеристика проекта
6. Название проекта.
7. Основные цели проекта.
8. Непосредственные участники проекта.
9. Место реализации проекта (область, район).
10. Краткое содержание:
1) предполагаемая к выпуску продукция, краткое описание товара или услуг с указанием возможного спектра модификаций, назначения и области применения;
2) характер предполагаемого проекта: создание нового, реконструкция или расширение действующего предприятия;
3) наличие технической документации по проекту (технико-экономическое обоснование, проектно-сметная документация, копии договоров и контрактов на строительно-монтажные работы и поставку оборудования; копии документов, подтверждающих права на земельный участок; копии договоров на аренду зданий, сооружений и другие документы);
4) особые условия реализации и ограничения по проекту: наличие лицензий (если вид деятельности относится к лицензируемым), патентов, разрешений, наличие экспортных и импортных квот, ограничения и рекомендации по рынкам сбыта и сырья, водо-, энергоснабжению, транспорту, связи, возможности утилизации отходов, потребности в иностранной рабочей силе, требования к экологической чистоте технологических процессов.

11. Жобаны iске асыру құны, қаржыландыру көздерi:
1) меншiк қаражаты;
2) заемдық қаражаттар (кредиттер немесе шаруашылық субъектiлердiң қаражаттарын тарту) және/немесе грант.
12. Жобаны iске асыру мерзiмi-инвестицияларды жүзеге асыру сәтiнен ай (жыл).
3. Техникалық бөлiм
13. Технологиялық жобаның қысқа сипаттамасы.
14. Технологиялық шешiмдi iрiктеудiң негiздемесi:
1) орналасу жерiн және мөлшерiн (масштаб), жобасын (жеткiзушiлер мен рыноктар үшiн орналасу қолайлығы) iрiктеудiң негiздемесi:
iлеспе инфрақұрылым және көлiк мүмкiндiктерi;
қолда бар орындарды пайдалану және қайта құрылымдау мүмкiндiктерi;
жоба бойынша тауарларды (қызмет көрсетулердi) өндiрудiң көлемiн айқындайтын факторлар;
2) техникалық және құнның сипаттамасы бойынша балама шешімдерді (ұқсастармен салыстырудағы өндiрiс үшiн ұсынылатын тауарлар мен қызмет көрсетулердiң техникалық деңгейi мен құны, ақпарат көзiне сiлтемелер) салыстырмалы талдау:
___________________________________________________________________
Көрсеткiштердiң атауы   |        Көрсеткiштердiң мәнi
|_________________________________________
|  ұсынылатын үлгі   |  ұқсастықтар
___________________________________________________________________
1.
2.
___________________________________________________________________
3) шикiзат ресурстарын қолданудың оңтайлылық деңгейi:
шикiзатты өңдеудiң деңгейi;
өндiрiстiң қайта бөлiнуi (қалдықтарды қайта өңдеу);
жергiлiктi шикiзатты қолдану;
4) жобаны iске асыру кестесi:
____________________________________________________________________
Жұмыстардың       | Күнтiзбелiк жыл   | Күнтiзбелiк жыл   |Жалпы
Атауы           |___________________|___________________|_____
| 1  | 2  | 3  | 4  | 1  | 2  | 3  | 4  |
|тоқ.|тоқ.|тоқ.|тоқ.|тоқ.|тоқ.|тоқ.|тоқ.|
|сан |сан |сан |сан |сан |сан |сан |сан |
____________________________________________________________________
Тiркелген активтерге инвестициялар (АҚШ долл.)
____________________________________________________________________
1. СМР
2. Құрал-жабдық
3.
____________________________________________________________________
Материалдық емес активтерге инвестициялар (АҚШ долл.)
____________________________________________________________________
Жобалық қуаттарды
игеру
Құрылатын және/немесе
сақталатын жұмыс
орындардың саны
____________________________________________________________________
4. Коммерциялық бөлiм
15. Шикiзат пен құрал-жабдықтың жеткiзiлiмдерi:
1) шикiзат рыногын талдау (ұлттық және импорттық):
пайдаланатын шикiзат түрлерiнiң тiзбесi;
көлiктiк шығыстарды есепке алғандағы бағаның арзандығы және деңгейi;

11. Стоимость реализации проекта, источники финансирования:
1) собственные средства;
2) заемные средства (кредиты или привлеченные средства хозяйствующих субъектов) и/или грант.
12. Сроки реализации проекта - __ месяцев (лет) с момента осуществления инвестиций.
3. Технический раздел
13. Краткое описание технологии проекта.
14. Обоснование выбора технологического решения:
1) обоснование выбора местоположения и размера (масштаба) проекта (удобство месторасположения для поставщиков и рынков):
сопутствующая инфраструктура и транспортные возможности;
возможности использования или реконструкции существующих помещений;
факторы, определяющие объем производства товаров (услуг) по проекту.
2) сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на источник информации):
___________________________________________________________________
|        Значение показателей
Наименование показателей  |----------------------------------------
| предлагаемый образец |     аналоги
-------------------------------------------------------------------
1.
2.
-------------------------------------------------------------------
3) степень рациональности использования сырьевых ресурсов:
степень переработки сырья;
рецикличность производства (переработка отходов);
использование местного сырья;
4) график реализации проекта:
___________________________________________________________________
Наименование|   Календарный год  |    Календарный год    |  Итого
работ    |--------------------------------------------|
| 1 кв|2 кв|3 кв|4 кв| 1 кв| 2 кв| 3 кв| 4 кв|
-------------------------------------------------------------------
Инвестиции в основные средства (в долларах США)
1.
2.
3.
Инвестиции в нематериальные активы (в долларах США)
1.
2.
3.
Освоение
проектных
мощностей
Количество
создаваемых
и/или
сохраняемых
рабочих мест
-------------------------------------------------------------------
4. Коммерческий раздел
15. Поставки сырья и оборудования.
1) анализ рынка сырья (отечественного и импортного):
перечень видов используемого сырья;
доступность и уровень цен с учетом транспортных расходов;

2) құрал-жабдықты өндiрушiлердiң/жеткiзушiлердiң таңдауы:
қажеттi құрал-жабдықтардың тiзбесi және оларға негiзгi техникалық талаптар;
құрал-жабдық жаңалығы мен әлемдiк және жергiлiктi рыноктағы технологиялар;
көлiктiк шығыстар, монтаж және қосушы-реттеушi жұмыстарды есепке алатын құрал-жабдықтардың құны;
жөндеу базасының болуы (қажет болған жағдайда);
қосалқы бөлшектер немесе шығыс материалдармен қамтамасыз ету көздерi.
16. Маркетинг:
1) шығарылатын тауарлар немесе қызмет көрсетулердiң түрлерi мен көлемiнiң тiзбесi:
____________________________________________________________________
Тауарлардың | Өндiрiстiң | Өндiрiстiң |Өнiмнiң белгiлерi| Ескерту
(қызмет    |  құндық    | заттай     |_________________|
көрceтулер) |көрiнiстегi |көрiнiстегi | қолда |  Жаңа   |
атауы     |   көлемi,  |  көлемi    |  бар  |         |
|  АҚШ мың   |     |      |       |         |
|   долл.    |     |      |       |         |
___________________________________________________________________
1.
2.
___________________________________________________________________
2) қолданыстағы шектеулердi (квоталар, лицензиялар және т.б.) - (нарық сиымдылығын) есепке алғандағы өткiзу нарығын болжау: iшкi және сыртқы нарықтағы әлеуеттi төлем қабiлетi бар сұраным, қазiргi уақыттағы оны қанағаттандыру деңгейi:
өткiзiм арналары: қандай өңiрлерге, қандай тұтынушыларға, шетелдегi қай елдерге жеткiзiлiм болжанатыны көрсетiлсiн;
рынокта ұқсас, өзара алмасатын, өзара толықтырылатын тауарлар, қызмет көрсетулердiң орын алуы, болашақтағы олардың өндiрiсiн бағалау, соңғы бiрнеше жыл iшiнде тауарлардың экспорты және/немесе импортының динамикасы, көлемi мен бағалары, негiзгi бәсекелестер және олардың рыноктағы үлес салмағы;
әлеуметтiк-экономикалық жағдайының өзгеру мүмкіндіктері нәтижелерiнде рынокты болжау;
3) өткiзу мүмкiндiгiн дәлелдейтiн құжаттар: тауарлардың жеткiзiлiмiне келiсiм-шарттардың немесе ниеттер туралы хаттамалардың нотариалды дәлелденген көшiрмелерi;
4) тауарларға немесе қызмет көрсетулерге бағалар деңгейiн болжамды бағалау;
5) коммерциялық тәуекел факторлары мен негiзгi маркетингтiк iс-шаралар. Жобаны қаржыландырудың ауыспалы қаражат бағамы мен қолданыстағы салық базасының өзгеруiне әсер етудi бағалау.
5. Ұйымдастыру бөлiмi
17. Тартылатын ұйымдар:
1) жобаны құрушы;
2) құрал-жабдықты өндiрушілер;
3) құрал-жабдықты жеткiзушiлер;
4) қаржыланатын ұйым;
5) делдалдар.
18. Жобаны iске асыру процесiнде қатысушылар арасында мiндеттер мен жауапкершiлiктердi бөлу.
19. Ұйымдастыру құрылымы және тауарлардың/қызмет көрсетулердiң менеджментi мен сапасын бақылау жүйесi.

2) выбор производителей / поставщиков оборудования:
перечень необходимого оборудования и основные технические требования к нему;
новизна оборудования и технологии на мировом и на местном рынке;
стоимость оборудования с учетом транспортных расходов, монтажных и пусконаладочных работ;
наличие ремонтной базы (в случае необходимости);
источники снабжения запасными частями или расходными материалами.
16. Маркетинг:
1) перечень видов и объемы выпускаемых товаров или оказываемых услуг:
___________________________________________________________________
Наименование|Объем производства|Объем произ-|Признак продукции|При-
товаров   |  в стоимостном   |водства в   |-----------------|меча-
(услуг)   | выражении (тысяч |натуральном |Сущест-  | Новая |ние
|  долларов США)   |выражении   |вующая   |       |
|                  |------------|         |       |
|                  |      |     |         |       |
-------------------------------------------------------------------
1.
2.
-------------------------------------------------------------------
2) прогнозирование рынков сбыта с учетом действующих ограничений (квоты, лицензии и т.д.) - (емкость рынка): потенциальный платежеспособный спрос на внутреннем и внешнем рынке, степень его удовлетворения в настоящее время:
каналы сбыта: указать в какие регионы, каким потребителям, в какие страны за рубежом предполагается поставка;
имеются ли на рынке аналогичные, взаимозаменяемые или взаимодополняемые товары, услуги, оценка будущего роста их производства, динамика импорта и/или экспорта товаров за последние несколько лет, объем и цены, основные конкуренты и их удельный вес на рынке;
прогноз рынка в результате возможных изменений социально-экономической ситуации;
3) документы, подтверждающие возможность сбыта: нотариально заверенные копии контрактов на поставку товаров или протоколов о намерениях;
4) прогнозные оценки уровня цен на товары или на оказываемые услуги;
5) факторы коммерческого риска и основные маркетинговые мероприятия. Оценка влияния изменения обменного курса валюты финансирования проекта и существующей налоговой базы.
5. Организационный раздел
17. Привлекаемые организации:
1) проектоустроитель;
2) производители оборудования;
3) поставщики оборудования;
4) финансирующая организация;
5) посредники.
18. Распределение обязанностей и ответственности в процессе реализации проекта между его участниками.
19. Организационная структура и системы менеджмента и контроля качества товаров/услуг.

6. Әлеуметтiк бөлiм
20. Жобаның еңбек ресурстарындағы қажеттiлiгi (қажеттi саны мен бiлiктiлiгі):
1) қажеттi бiлiктiлiгi бар кадрлардың болуы;
2) импортты қоса алғанда бiлiктi мамандар көмегiн тарту қажеттiлiгi.
21. Жобаның халықты жұмыспен қамтамасыз ету және бiлiм деңгейiне әсерi.
7. Қаржы бөлiмi
22. Инвестицияларды бағалау:
1) толық инвестициялық шығындар (негiзгi және айналым капиталға инвестициялар);
2) жобаны қаржыландыру мен инвестициялардың құрылымы (инвестициялардың жалпы көлемiн бағалау: жобаны iске асыру үшiн қаржының жеткiлiктiгi, инвестициялардың құрылымы, қаржыландырудың схемасы мен шарттары, түсiмнiң болжамды қолдануы).
23. Тәуекелдердi бағалау:
1) тәуекелдердiң түрлерi;
2) тәуекелдiң деңгейi (дисконт ставкасы).
24. Қаржылық талдау:
1) жобаның қаржылық үлгiсi: инвестициялық преференцияларды есептемей және тиiстi инвестициялық преференцияларды есепке ала отырып үлгiлердi есептеу;
2) жобаның өмiрлiк кезеңi iшiндегi таза дисконттық табысы (NPV);
3) жобаның өмiрлiк кезеңi iшiндегi табыстылықтың iшкi нормасы (IRR);
4) жоба өмiрiнiң әр жылына табыстың қарапайым нормасы (рентабельдiгi);
5) төленетiн салықтар, бюджетке түрлер бойынша кеденнiң баждары мен төлемдерi;
6) төленетiн салықтардың барлық түрлерi бойынша бюджеттiк тиiмдiлiктiң жиынтық есебi анықталсын.
8. Экологиялық бөлiм
25. Жоба технологиясының қоршаған ортаға әсерi бойынша стандарттар мен нормативтерге сәйкестiгi.
9. Экономикалық бөлiм
26. Жобаның мемлекет экономикасының қажеттiлiктерiне (Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң қаулыларына, даму бағдарламаларына, басқа құжаттарға) сәйкестiгi:
1) халық тұтынатын азық-түлiк тауарлары және азық-түлiк емес тауарларын шығаруды ұлғайту;
2) импорт алмастыру (импорт алмастырудың қабылданған бағдарламаларына сәйкестiгi);
3) экспортты ұлғайту;
4) жаңа жұмыс орындарын ашу;
5) халықтың бiлiмi мен бiлiктiлiк деңгейiн көтеру;
6) озат технологиялар, "ноу-хау";
7) жобаны iске асырудан мультипликатордың тиiмдiлiгi;
8) сапаның халықаралық стандарттарына сәйкес өндірiстi ұйымдастыру.
__________________________________________________________________
Бизнес-жоспардың көрнекi құралдары болуға мiндеттi (схемалар, сызбалар, нобайлар, жарнамалық проспектілер).
Қазақстан Республикасының
Индустрия және сауда министрлiгi
Инвестиция комитетi Төрағасының
2003 жылғы 18 наурыздағы
N 18-п бұйрығымен бекiтiлген
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігі Инвестициялар комитеті Төрағасының 2006 жылғы 3 қарашадағы  N 83-п бұйрығымен .
Тіркелген активтерге инвестициялар сомасы 60 мың айлық
есептік көрсеткіштен аспайтын инвестициялық жобаның
бизнес-жоспарын дайындау жөнiндегі нұсқаулық 1. Инвестордың қысқа сипаттамасы
1. Заңды тұлғаның атауы.

6. Социальный раздел
20. Потребности проекта в трудовых ресурсах (необходимая численность и квалификация):
1) наличие кадров с необходимой квалификацией;
2) потребность в привлечении квалифицированной помощи, в том числе импорт.
21. Влияние проекта на занятость и повышение образовательного уровня населения.
7. Финансовый раздел
22. Оценка инвестиций:
1) полные инвестиционные издержки (инвестиции в основной и оборотный капитал);
2) финансирование проекта и структура инвестиций (оценка общего объема инвестиций: достаточность средств для реализации проекта, структура инвестиций, схема и условия финансирования, предполагаемое использование прибыли).
23. Оценка рисков:
1) виды рисков;
2) степень риска (ставка дисконта).
24. Финансовый анализ:
1) финансовая модель проекта: расчет моделей без учета инвестиционных преференций и с учетом соответствующих инвестиционных преференций. Определить:
2) чистый дисконтированный доход (NPV) за жизненный цикл проекта;
3) внутренняя норма доходности (IRR) за жизненный цикл проекта;
4) срок окупаемости проекта (простой и дисконтированный);
5) простая норма прибыли (рентабельность) на каждый год жизни проекта;
6) уплачиваемые налоги, таможенные пошлины и платежи в бюджет по видам;
7) сводный расчет бюджетной эффективности по всем видам уплачиваемых налогов.
8. Экологический раздел
25. Соответствие технологии проекта стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду.
9. Экономический раздел
26. Соответствие проекта потребностям экономики страны (постановлениям Правительства Республики Казахстан; программам развития, другим документам):
1) увеличение выпуска продовольственных товаров и непродовольственных товаров народного потребления;
2) импортозамещение (соответствие принятым программам импортозамещения);
3) увеличение экспорта;
4) создание новых рабочих мест;
5) повышение уровня образования и квалификации населения;
6) освоение передовых технологий, "ноу-хау";
7) эффект мультипликатора от реализации проекта;
8) организация производства соответствующего международным стандартам систем качества.
__________________________________________________________________
Бизнес-план должен содержать наглядные пособия (схемы, чертежи, эскизы, рекламные проспекты)
Приложение 3
Утверждено приказом Председателя
Комитета по инвестициям
Министерства индустрии и
торговли Республики Казахстан
от 18 марта 2003 года N 18-п
Сноска. Приказ дополнен приложением 3 в соответствии с приказом Председателя Комитета по инвестициям Министерства индустрии и торговли РК от 03.11.2006 N 83-п .
Инструкция по составлению бизнес-плана
инвестиционного проекта, сумма инвестиций в фиксированные
активы которого не превышает 60 тысяч месячных
расчетных показателей
1. Краткая характеристика Инвестора
1. Наименование юридического лица.

2. Заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) күнi.
3. Заңды тұлға басшысының аты-жөні.
4. Заңды мекен-жайы, телефоны, факсы, электрондық поштасы.
2. Жобаның қысқа сипаттамасы
5. Жобаның атауы.
6. Жобаның негiзгi мақсаттары.
7. Жобаның тiкелей қатысушылары.
8. Жобаны iске асыру орыны (облыс, аудан).
9. Қысқаша мазмұны:
1) шығаруға ұсынылатын өнiм;
2) болжанатын жобаның сипаты: жаңадан құру, жаңғырту немесе қолданыстағы кәсiпорынды кеңейту.
10. Жобаны iске асыру құны, қаржыландыру көздерi:
1) меншiк қаражаты;
2) заемдық қаражаттар (кредиттер немесе шаруашылық субъектiлердiң қаражаттарын тарту) және/немесе грант.
11. Жобаны iске асыру мерзiмi - инвестицияларды жүзеге асыру сәтiнен бастап _ ай (жыл).
3. Техникалық бөлiм
12. Жобаның технологиясын қысқаша сипаттау, жабдық сатып алу.
13. Технологиялық шешiмдi iрiктеудiң негiздемесi.
14. Жобаны iске асыру кестесi:
мың теңге
Жұмыстардың атауы
Күнтiзбелiк жыл
Күнтiзбелiк жыл
Жалпы
1 тоқсан
2 тоқсан
3 тоқсан
4 тоқсан
1 тоқсан
2 тоқсан
3 тоқсан
4 тоқсан
1.
2.
3.
ЖИЫНЫ:

2. Организационно-правовая форма, дата государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица.
3. Ф.И.О руководителя юридического лица.
4. Юридический адрес, телефон, факс, электронная почта.
2. Краткая характеристика проекта
5. Название проекта.
6. Основные цели проекта.
7. Непосредственные участники проекта.
8. Место реализации проекта (область, район).
9. Краткое содержание:
1) предполагаемая к выпуску продукция;
2) характер предполагаемого проекта: создание нового, реконструкция или расширение действующего предприятия.
10. Стоимость реализации проекта, источники финансирования:
1) собственные средства;
2) заемные средства (кредиты или привлеченные средства хозяйствующих субъектов) и/или грант.
11. Сроки реализации проекта - _ месяцев (лет) с момента осуществления инвестиций.
3. Технический раздел
12. Краткое описание технологии проекта.
13. Обоснование выбора технологического решения, приобретение оборудования.
14. График реализации проекта:
тыс. тенге
Наиме-
нование
работ
Календарный год
Календарный год
Ито-
го
1
2
3
4
1
2
3
4
1.
2.
3.
ИТОГО: