Қазақстан Республикасының кеден органдарындағы кадр жұмыстарының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 14 мамырдағы N 202 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 20 мамырда тіркелді. Тіркеу N 2286. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2008 жылғы 4 маусымдағы N 164 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2008 жылғы 4 маусымдағы N 164 бұйрығымен.
Үзінді:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Кедендік бақылау комитеті төрағасының
2008 жылғы 4 маусымдағы N 164 бұйрық
Кеден ісі саласындағы кейбір бұйрықтардың күші жойылды
деп тану туралы
Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңының 27 бабы 1 тармағына сәйкес, Бұйырамын:
1. Осы бұйрыққа қосымша тізімдегі кеден ісі саласындағы кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Ұйымдастырушылық жұмыс және бақылау басқармасы (Т.Б. Нұрбаев) осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Кадр басқармасы (А.Қ. Омарова) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитетінің жеке құрамының назарына жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын қадағалау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының орынбасары Е.Ә. Кененбаевқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға                                   Қ-К. Кәрбозов
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігі Кедендік бақылау
комитеті төрағасының
2008 жылғы 4 маусымдағы
N 164 бұйрығына қосымша
Кеден ісі саласындағы күші жойылған кейбір
бұйрықтардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының кеден органдарындағы кадр жұмыстарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 14 мамырдағы N 202 бұйрығы (Нормативтік құқықтық кесімдердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2286 болып тіркелген, "Ресми газетте" 2003 жылғы 28 маусымда N 26 жарияланған);
2. ...;
3. ...;
4. ...;
5. ....
______________________________________________
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  506 507  және  508-баптарына  сәйкес, бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының кеден органдарындағы кадр жұмыстарының кейбір мәселелері (1-қосымша);

О некоторых вопросах кадровой работы в таможенных органах Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 14 мая 2003 года N 202. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 мая 2003 года N 2286. Утратил силу приказом Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 4 июня 2008 года N 164.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов РК от 04.06.2008 N 164.
Извлечение из приказа
Председателя Комитета таможенного контроля
Министерства финансов РК от 04.06.2008 N 164
"О признании утратившими силу
некоторых приказов в сфере таможенного дела"
В соответствии с пунктом 1 статьи 27  Закона  Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы в сфере таможенного дела, согласно перечню к настоящему приказу.
2. Управлению организационной работы и контроля Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Нурбаев Т.Б.) обеспечить официальное опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
3. Управлению кадров Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (Омарова А.К.) обеспечить доведение настоящего приказа до сведения Министерства юстиции Республики Казахстан и личного состава Комитета таможенного контроля Республики Казахстан Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан Кененбаева Е.А.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель                               К-К. Карбузов
Приложение
к приказу Председателя Комитета
таможенного контроля Министерства
финансов Республики Казахстан
от 04 июня 2008 года N 164
Перечень утративших силу некоторых приказов
в сфере таможенного дела
1. Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 14 мая 2003 года N 202 "О некоторых вопросах кадровой работы в таможенных органах Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2286, опубликованный в "Официальной газете" от 28 июня 2003 года N 26);
2. ...;
3. ...;
4. ...;
5. ....
В соответствии со статьями  506,   507 и   508 Таможенного  кодекса Республики Казахстан, приказываю:
1. Утвердить:
1) Квалификационные требования к должностным лицам таможенных органов Республики Казахстан (Приложение 1);

2) Жас мамандардың Қазақстан Республикасының кеден органдарында тағылымдамадан өту ережесі (2-қосымша);
3) Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қызметке тағайындау және қызметтен босату ережесі (3-қосымша) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Ұйымдастырушылық және әкімшілік жұмыстар департаменті (К.І.Махамбетов) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі департаменттері мен басқармаларының және оның аумақтық бөлімшелері басшыларының басшылыққа алуына және назарына жеткізсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының бірінші орынбасары А.Қ.Ержановқа жүктелсін.
6. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
"Қазақстан Республикасының кеден
органдарындағы кадр жұмыстарының
кейбір мәселелері туралы"
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 202 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы кеден органдарының
лауазымды адамдарына қойылатын біліктілік талаптары
1. Жалпы ережелер
1. Осы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  506-бабының  2-тармағына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымдары санаттарына, сондай-ақ осы лауазымдарды иеленуге талаптанушы азаматтарға қойылады.
2. Біліктілік талаптары
Ескерту: 2-тараудың 3-тармағына толықтыру мен өзгертулер енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының  2003 жылғы 30 қыркүйектегі N 453
бұйрығымен.
Ескерту: 2-тарау жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кедендік бақылау
агенттігі төрағасының 2004 жылғы 23 наурыздағы N 137   бұйрығымен .
2. Кедендік бақылау агенттігі лауазымдарының санаттарына мынадай біліктілік талаптары белгіленеді:
1) Аппарат басшысы, департаменттің бастығы лауазымдары үшін:        білімі  жоғары кәсіптік;
бес жылдан кем емес мемлекеттік қызмет, оның ішінде кейінгі төмен тұрған лауазымдарда бір жылдан кем емес өтіл не мемлекеттік органдардағы басшылық не өзге де лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілі немесе аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда алты жылдан кем емес жұмыс өтілі, оның ішінде басшы лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы.

2) Правила прохождения стажировки молодых специалистов в таможенных органах Республики Казахстан (Приложение 2);
3) Правила назначения на должность и освобождения от должности должностных лиц Агентства таможенного контроля Республики Казахстан и его территориальных подразделений (Приложение 3).
2. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Департаменту организационной и административной работы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Махамбетов К.И.) довести настоящий приказ до сведения и руководства в работе руководителям Департаментов и управлений Агентства таможенного контроля Республики Казахстан и его территориальных подразделений.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Ержанова А.К.
6. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 202
"О некоторых вопросах кадровой
работы в таможенных органах
Республики Казахстан"  <*>
Сноска. Приложение 1 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 30 сентября 2003 года  N 453
КВАЛИФИКАЦИОННЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
к должностным лицам таможенных
органов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие квалификационные требования разработаны в соответствии с пунктом 2  статьи 506  Таможенного кодекса Республики Казахстан и установлены к категориям должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан, а также к гражданам, претендующим на занятие этих должностей.
2. Квалификационные требования  <*>
Сноска. Глава 2 в новой редакции - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 23 марта 2004 года  N 137 .
2. К категориям должностей Агентства таможенного контроля устанавливаются следующие квалификационные требования:
1) Для должности руководителя аппарата, начальника департамента:
образование - высшее профессиональное;
не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттың лауазымы бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
2) Департамент бастығының орынбасары, басқарма бастығы лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
төрт жылдан кем емес мемлекеттік қызмет, оның ішінде кейінгі төмен тұрған лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі не мемлекеттік органдардағы басшылық немесе өзге де лауазымдарда екі жылдан кем емес өтіл не аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда бес жылдан кем емес жұмыс өтілі, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың мемлекеттік лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
3) Департамент басқармасының бастығы, басқарма бастығының орынбасары, Төрағаның кеңесшісі лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет, оның ішінде кейінгі төмен тұрған лауазымдарда бір жылдан кем емес не мемлекеттік органдардағы басшылық немесе өзге де лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі не аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілі, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы, не мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік тапсырыс негізінде даярлау мен қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқуы.

Знание  Конституции  Республики Казахстан, Таможенного  кодекса  Республики Казахстан, законов " О государственной службе ", " О борьбе с  коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных  Указом  Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
2) Для должности заместителя начальника департамента, начальника управления:
образование - высшее профессиональное;
не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "Об административных процедурах", "О нормативных правовых актах", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
3) Для должности начальника управления департамента, заместителя начальника управления, советника Председателя:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың нақты лауазымдарының ерекшеліктерге сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
4) Департаменттің басқармасы бастығының орынбасары, бөлім бастығы лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет, оның ішінде кейінгі төмен тұрған лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі не мемлекеттік органдардағы басшылық немесе өзге де лауазымдарда бір жылдан кем емес өтіл не аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда үш жылдан кем емес жұмыс өтілі, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы, не мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік тапсырыс негізінде даярлау мен қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқуы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
5) Департамент басқармасының бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары, Төрағаның көмекшісі лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
бір жарым жылдан кем емес мемлекеттік қызмет не аталған санаттардың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің болуы, не мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік тапсырыс негізінде даярлау мен қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқуы.

Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "Об административных процедурах", "О нормативных правовых актах", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
4) Для должности заместителя начальника управления департамента, начальника отдела:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "Об административных процедурах", "О нормативных правовых актах", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для должности начальника отдела управления департамента, заместителя начальника отдела, помощника Председателя:
образование - высшее профессиональное;
не менее полутора лет стажа государственной службы, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, либо обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттардың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
6) Департамент басқармасының бөлімі бастығының орынбасары, бөлімше бастығы, бас маман, аға маман лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
бір жылдан кем емес мемлекеттік қызмет не аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы, не мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік тапсырыс негізінде даярлау мен қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша оқуы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттардың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттардың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің облыстық аумақтық бөлімшелері және кедендері лауазымдарының санаттарына мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) Кедендік бақылау агенттігі облыстық аумақтық бөлімшесінің, кеденінің бастығы лауазымы үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
төрт жылдан кем емес мемлекеттік қызмет, оның ішінде кейінгі төмен тұрған лауазымдарда бір жылдан кем емес не мемлекеттік органдардағы басшылық немесе өзге де лауазымдарда үш  жылдан кем емес жұмыс өтілі не аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда бес жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы.

Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
6) Для должности заместителя начальника отдела управления департамента, начальника отделения, главного специалиста, старшего специалиста:
образование - высшее профессиональное;
не менее одного года стажа государственной службы, либо наличие не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, либо обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
3. К категориям должностей областных территориальных подразделений и таможен Агентства таможенного контроля устанавливаются следующие квалификационные требования:
1) Для должности начальника областного территориального подразделения, таможни Агентства таможенного контроля:
образование - высшее профессиональное;
не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
2) Кедендік бақылау агенттігі облыстық аумақтық бөлімшесінің, кедені бастығының орынбасары  лауазымы үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
үш жылдан кем емес мемлекеттік қызмет, оның ішінде кейінгі төмен тұрған лауазымдарда бір жылдан кем емес не мемлекеттік органдардағы басшылық немесе өзге де лауазымдарда бір  жылдан кем емес жұмыс өтілі не аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда төрт жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
3) Басқарманың, кеден бекетінің бастығы лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
екі жылдан кем емес мемлекеттік қызмет өтілі, не мемлекеттік органдардағы басшылық немесе өзге де лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі, не аталған санаттың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда үш жылдан кем емес, оның ішінде басшы лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы, не мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік тапсырыс негізінде даярлау мен қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша оқуы.

Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "Об административных процедурах", "О нормативных правовых актах", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
2) Для должности заместителя начальника областного территориального подразделения, таможни Агентства таможенного контроля:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.
Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "Об административных процедурах", "О нормативных правовых актах", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
3) Для должности начальника управления, таможенного поста:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
4) Басқарма бастығының орынбасары, бөлім бастығы, кеден бекеті бастығының орынбасары, басқарманың бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
бір жарым жылдан кем емес мемлекеттік қызмет өтілі, не аталған санаттардың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда екі жылдан кем емес жұмыс тәжірибесінің болуы, не мемлекеттік қызметшілерді мемлекеттік тапсырыс негізінде даярлау мен қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша оқуы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттардың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттардың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
5) Басқарманың бөлім бастығы, бөлім бастығының орынбасары лауазымдары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік. Бір  жылдан кем емес мемлекеттік қызмет немесе аталған санаттардың нақты лауазымының тиісті функционалдық бағыттарына сәйкес келетін салаларда екі жылдан кем емес жұмыс өтілі болған жағдайда орта кәсіптік білімге рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттардың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттардың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.

Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "Об административных процедурах", "О нормативных правовых актах", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
4) Для должности заместителя начальника управления, начальника отдела, заместителя начальника таможенного поста:
образование - высшее профессиональное;
не менее полутора лет стажа государственной службы, либо наличие не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, либо обучение по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа.
Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "Об административных процедурах", "О нормативных правовых актах", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.
5) Для должности начальника отдела управления, заместителя начальника отдела:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории.

6) Басқарма бөлім бастығының орынбасары, бөлімше бастығы, бас маман, аға маман, маман лауазымдары үшін:
білімі - жоғары немесе орта кәсіптік;
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының  Кеден кодексін , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  тіл туралы " Заңдарды,  Қазақстанның  2030 жылға  дейінгі даму Стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328  Жарлығымен  бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметкерлерінің қызметтік этика ережесін, аталған санаттардың нақты лауазымдарының ерекшеліктеріне сәйкес келетін салалардағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін білуі.
Аталған санаттардың лауазымдары бойынша функционалдық міндеттерді орындау үшін қажетті басқа да міндетті білімдер.
"Қазақстан Республикасының
кеден органдары кадр
жұмыстарының кейбір
мәселелері туралы"
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 202 бұйрығына
2-қосымша
Жас мамандардың Қазақстан Республикасының кеден
органдарында тағылымдамадан өту Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Жас мамандардың Қазақстан Республикасының кеден органдарында тағылымдамадан өту ережесі Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  507-бабына  сәйкес әзірленді.
2. Қазақстан Республикасының кеден органдарына қызметке қабылданған жас мамандардың тағылымдамасы (бұдан әрі - тағылымдама) біліктілікті арттырудың, жас мамандарды адамгершілікке және еңбекке тәрбиелеудің маңызды нысаны болып табылады.
2. Тағылымдаманың мақсаттары мен міндеттері
3. Тағылымдаманың мақсаты - тиісті міндеттерін ақтару үшін қажетті, тәрбие сапасын, маманның біліктілік деңгейін арттыру процесін жеделдету.
4. Тағылымдаманың негізгі міндеттері:
1) жас мамандарды өздері қызмет етуге келген кеден органдары ұжымдарына бейімдеу, оларға ұжымдық өмірдің озық дәстүрлері мен нормаларын игерту;
2) жас мамандарды таңдап алған кәсібіне қатыстыру, оларда тапсырылған іске деген қызығушылықты, кәсіптік мақтанышты дамыту;
3) жас мамандарға бекітілген қызмет бағыттарындағы нақты істер мен материалдар бойынша өз бетімен белсенді жұмыс істеу үшін қажетті кәсіптік білімдерді және тұрақты практикалық дағдыларды меңгеруге көмектесу;
4) жас мамандарды тұлға ретінде қалыптастыру, оларда идеялық сенімділікті, қызметтің қиындықтарына адамгершілік-психологиялық тұрақтылық, тәртіптілік пен заңдылықты қатаң сақтау, қырағылық, қызметтік борышын орындауға саналы және шығармашылық қатынас пен азаматтарға құрметпен қарау қасиеттерін тәрбиелеу болып табылады.

6) Для должности заместителя начальника отдела управления, начальника отделения, главного специалиста, старшего специалиста, специалиста:
образование - высшее или среднее профессиональное;
Знание Конституции Республики Казахстан, Таможенного кодекса Республики Казахстан, законов "О государственной службе", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан", Стратегии развития Казахстана до 2030 года, Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данных категорий.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 202
"О некоторых вопросах кадровой
работы в таможенных органах
Республики Казахстан"
ПРАВИЛА
прохождения стажировки молодых специалистов
в таможенных органах Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила прохождения стажировки молодых специалистов в таможенных органах Республики Казахстан разработаны в соответствии со  статьей 507  Таможенного кодекса Республики Казахстан.
2. Стажировка молодых специалистов, принятых на службу в таможенные органы Республики Казахстан (далее - стажировка) является важной формой повышения профессионализма, нравственного и трудового воспитания молодых специалистов.
2. Цели и задачи стажировки
3. Цель стажировки - ускорение процесса повышения уровня квалификации специалиста, воспитание качеств, необходимых для должного исполнения обязанностей.
4. Основными задачами стажировки являются:
1) адаптация молодых специалистов в коллективах таможенных органов, в которые они пришли служить, усвоение ими лучших традиций и норм коллективной жизни;
2) приобщение молодых специалистов к избранной профессии, развитие у них интереса к порученному делу, профессиональной гордости;
3) помощь молодым специалистам в овладении профессиональными знаниями и устойчивыми практическими навыками, необходимыми для активной самостоятельной работы по конкретным делам и материалам на закрепленных направлениях служебной деятельности, качественного выполнения возложенных на них задач;
4) формирование личности молодых специалистов, воспитание у них идейной убежденности, качеств морально-психологической устойчивости к трудностям службы, дисциплинированности и строгого соблюдения законности, бдительности, сознательного и творческого отношения к выполнению служебного долга и уважительного отношения к гражданам.

3. Тағылымдамадан өту тәртібі
5. Тағылымдама өту туралы шешімді кеден органының бастығы қабылдайды.
6. Тағылымдама жас мамандардың оқу орындарындағы немесе кеден органдарының оқу орталықтарындағы курстық қайта даярлауда болған уақытын есептеместен, үш айға дейінгі мерзімге белгіленеді.
7. Жас мамандарды тағылымдамадан өткізу кеден органының басшылығы айқындаған мерзімдерде, кеден бекеттерінде немесе бақылау-өткізу пункттерінде, одан әрі кеден органының барлық жетекші бөлімшелерінде жүргізіледі.
8. Тағылымдаманың нәтижелерін жас маманның қысқаша мінездемесімен бірге құрылымдық бөлімшенің бастықтары тәлімгер бекіткен еркін нысандағы журналға тіркейді.
9. Тәлімгерлер негізінен Қазақстан Республикасының кеден органдарында бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар және жеке құрамда беделге ие болған мамандар мен озат қызметкерлердің ішінен іріктеледі. Басқа бөлімшелерде тағылымдамадан өту кезінде үміткерге бұрынғы тәлімгерді қалдырады не жаңа тәлімгер белгілейді.
10. Тәлімгерді бекіту қызметке жаңадан қабылданған қызметкерді тағайындаумен бір мезгілде кеден органы бастығының бұйрығымен жүргізіледі. Бұл ретте, әрбір тәлімгерде екіден артық емес жас маман болуы мүмкін.
11. Тағлымдамадан өту кезінде жас маманға Қазақстан Республикасының еңбек және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасы қолданылады.
12. Тағылымдама еңбек сіңірген жылдары үшін пайыздық үстемақы төлеу және Қазақстан Республикасы кеден органдарының желісі бойынша зейнетақы тағайындау құқығын беретін кеден органдарындағы қызмет өтіліне есептеледі. Бұл ретте еңбек сіңірген жылдары үшін пайыздық үстемақының мөлшері қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес белгіленеді.
13. Тағылымдамадан өтуі кезінде:
1) әскери және арнайы техниканы, оқпен атылатын қаруды, арнайы құралдарды, кедендік қамтамасыз ету құралдары мен техникалық кедендік бақылау құралдарын жас мамандарға бекітуге және жас мамандарға пайдалануға рұқсат етуге;
2) Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының арнайы атақтарын жас мамандарға беруге;
3) жас маманды оның өміріне қатер төнуі, не оның дербес әрекеті кәсіптік даярлығының жоқтығына байланысты заңды бұзуға немесе азаматтардың құқықтарына, еркіндіктері мен мүдделеріне қысым жасауға әкеп соқтыруы мүмкін іс-шараларға тартуға тыйым салынады.
4. Жас мамандарға қойылатын талаптар
14. Жас маман:
1) қызметтің теориялық білімдері мен практикалық дағдыларын табанды түрде игеруге. Нормативтік құқықтық кесімдерді және ұсынылған әдебиеттерді өз бетімен зерделеуге, жеке жоспарда көзделген іс-шараларды белгіленген мерзімдерде орындауға;

3. Порядок проведения стажировки
5. Решение о прохождении стажировки принимается начальником таможенного органа.
6. Стажировка устанавливается на срок до трех месяцев без учета времени пребывания молодых специалистов на курсовой переподготовке в учебных заведениях или учебных центрах таможенных органов.
7. Стажировка молодых специалистов проводится на таможенных постах или контрольно-пропускных пунктах, далее поочередно во всех ведущих подразделениях таможенного органа в сроки, определяемые руководством таможенного органа.
8. Результаты стажировки с краткой характеристикой молодого специалиста фиксируются начальниками структурных подразделений и утвержденным наставником в журнале произвольной формы.
9. Наставники подбираются преимущественно из числа квалифицированных специалистов и передовых работников, имеющих опыт работы в таможенных органах Республики Казахстан не менее пяти лет и пользующихся авторитетом у личного состава. При прохождении стажировки в других подразделениях за кандидатом оставляют прежнего, либо определяют нового наставника.
10. Утверждение наставника производится приказом начальника таможенного органа одновременно с назначением вновь принятого работника на должность. При этом каждый наставник может иметь не более двух молодых специалистов.
11. На период стажировки на молодого специалиста распространяется действие законодательства о труде и государственной службе Республики Казахстан.
12. Стажировка засчитывается в стаж службы в таможенных органах, дающий право на выплату процентной надбавки за выслугу лет и назначение пенсии по линии таможенных органов Республики Казахстан. При этом размер процентной надбавки за выслугу лет устанавливается в соответствии с действующим законодательством.
13. Во время прохождения стажировки запрещается:
1) закреплять за молодыми специалистами и разрешать молодым специалистам использовать военную и специальную технику, огнестрельное оружие, специальные средства, средства таможенного обеспечения и технические средства таможенного контроля;
2) присваивать молодому специалисту специальное звание должностных лиц таможенных органов Республики Казахстан;
3) привлекать молодого специалиста в мероприятиях, когда может возникнуть угроза его жизни либо его самостоятельные действия в силу профессиональной неподготовленности могут привести к нарушению законности или ущемлению прав, свобод и интересов граждан.
4. Требования, предъявляемые к молодому специалисту
14. Молодой специалист должен:
1) настойчиво овладевать теоретическими знаниями и практическими навыками служебной деятельности. Самостоятельно изучать нормативные правовые акты и рекомендованную литературу, в установленные сроки выполнять мероприятия, предусмотренные индивидуальным планом;

2) өзінің кәсіптік деңгейін, ұйымдастырушылығын, тәртібін арттыруға тұрақты жұмыс істеуге, ұжымның қоғамдық өміріне белсенді түрде қатысуға;
3) тәлімгерден жұмыстың барлық озық нысандары мен әдістерін, өзінің азаматтарын және жұмысындағы қызметкерлермен қарым-қатынасын дербес және кәсіби, сауатты құра білуге зейін сала үйренуге;
4) өзінің күнделікті практикалық қызметінде заңдылық пен тәртіпті қатаң сақтауға, кез келген заң бұзушылыққа ымырасыз болуға;
5) осы Ереженің 13-тармағының 3) тармақшасында көзделген іс-шараларды қоспағанда, кеден органында өткізілетін барлық қызметтік және қоғамдық іс-шараларға қатысуға тиіс.
5. Тағылымдаманы басқару
15. Тағылымдаманы ұйымдастыру үшін жауаптылық:
1) тәлімгер тағайындау туралы бұйрықты жариялай отырып қызметке орналасушыны жеке құрамға таныстыруға;
2) тәлімгерлерді жеке жұмыстың озық нысандары мен әдістеріне жоспарлы түрде оқыту ұйымдастыруға, жас мамандармен жұмыс жоспарларын жасауға, практикалық көмек көрсетуге, олардың орындалуына бақылауды қамтамасыз етуге;
3) тәлімгерлікті ұйымдастырудың озық тәжірибесін зерделеуге және жинақтауға, жоғары тұрған органдарға бағыныштылық тәртібімен тәлімгерлік жұмысты одан әрі жетілдіру, оның жедел-қызметтік міндеттерді шешудегі, заңдылықты сақтаудағы ролін арттыру туралы нақты ұсыныстар енгізуге тиіс болатын кеден органдарының бастықтарына, кадр қызметіне және тиісті бөлімшелердің бастықтарына жүктеледі.
"Қазақстан Республикасының
кеден органдарындағы кадр
жұмыстарының кейбір
мәселелері туралы"
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 202 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі
мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын
қызметке тағайындаудың және қызметтен босатудың
ережесі
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "кеден басқармалары" деген сөздер "кедендік бақылау департаменттері" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 541   бұйрығымен .
1. Жалпы ережелер
Осы Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі мен оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдарын қызметке тағайындаудың және қызметтен босатудың ережесі (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің  508-бабына , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы " Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 6 қыркүйектегі N 981  қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі туралы ережеге сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі (1-қосымша) мен оның аумақтық бөлімшелерінің (2-қосымша) лауазымды адамдарын қызметке тағайындаудың және қызметтен босатудың тәртібін белгілейді.
Лауазымға тағайындалатын үміткер кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тестілеуден өтеді.

2) постоянно работать над повышением своего профессионального уровня, организованности, дисциплины, активно участвовать в общественной жизни коллектива;
3) старательно учиться у наставника всем передовым формам и методам работы, умению самостоятельно и профессионально, грамотно строить свои отношения с гражданами и сослуживцами по работе;
4) в своей повседневной практической деятельности строго соблюдать законность и дисциплину, быть непримиримым к любым нарушениям закона;
5) принимать участие во всех служебных и общественных мероприятиях, проводимых в таможенном органе, за исключением мероприятий, предусмотренных подпунктом 3) пункта 13 настоящих Правил.
5. Руководство стажировкой
15. Ответственность за организацию стажировки возлагается на начальников таможенных органов, кадровые службы и руководителей соответствующих подразделений, которые должны:
1) представить поступившего на службу личному составу, с объявлением приказа о назначении наставника;
2) организовать планомерное обучение наставников передовым формам и методам индивидуальной работы, оказывать практическую помощь в составлении планов работы с молодым специалистом, обеспечивать контроль за их выполнением;
3) изучать и обобщать передовой опыт организации наставничества, вносить конкретные предложения в вышестоящие органы в порядке подчиненности о дальнейшем совершенствовании наставнической работы, повышения ее роли в решении оперативно-служебных задач, соблюдения законности.
Приложение 3
к приказу Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 202
"О некоторых вопросах кадровой
работы в таможенных органах
Республики Казахстан"
<*>
Сноска. По всему тексту слова "таможенных управлений" заменены словами "департаменты таможенного контроля" - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года  N 541 .
Правила
назначения на должность и освобождения от
должности должностных лиц Агентства таможенного
контроля Республики Казахстан и его
территориальных подразделений
1. Общие положения
Настоящие Правила назначения на должность и освобождения от должности должностных лиц Агентства таможенного контроля Республики Казахстан и его территориальных подразделений (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей 508  Таможенного кодекса Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О государственной службе", " О борьбе  с коррупцией" и  Положением  об Агентстве таможенного контроля Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан 6 сентября 2002 года N 981 и устанавливают Порядок назначения на должность и освобождения от должности должностных лиц Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Приложение 1) и его территориальных подразделений (Приложение 2).
Кандидаты, назначаемые на должность, проходят тестирование в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.

2. Агенттіктің орталық аппараты бойынша
1. Департаменттер мен дербес басқармалардың бастықтары Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
2. Басқа лауазымды адамдар тиісті департаменттердің (басқармалардың) бастықтарымен алдын ала әңгімелесуден өтеді. Әңгімелесудің оң нәтижесі жағдайында департамент (басқарма) бастығы мен төрағаның жетекшілік ететін орынбасарының тиісті визалары қойылған лауазымды адамның өтініші, сондай-ақ қызметке жазбаша ұсыным Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Ұйымдастырушылық және әкімшілік жұмыстар департаментінің Кадр басқармасына тағайындау туралы бұйрық дайындау үшін жолданады.
Қызметке тағайындау және қызметтен босату Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының (бұдан әрі - Төраға) бұйрығымен жүргізіледі. Қажет болған жағдайда, лауазымды адамның Төрағаға әңгімелесуге шақырылуы мүмкін.
3. Төрағаның кеңесшісін, Төрағаның көмекшісін, Ресей Федерациясы кеден қызметінің жанындағы Қазақстан Республикасы кеден қызметінің өкілін қызметке тағайындауды және қызметтен босатуды жеке әңгімелесуден кейін Төраға жүзеге асырады.
3. Орталық кеден зертханасы бойынша
4. Орталық кеден зертханасының бастығы Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
5. Орталық кеден зертханасы бастығының орынбасары және бөлімдердің бастықтары штаттық кестеге сәйкес Орталық кеден зертханасы бастығының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарымен келісілгеннен кейін Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
6. Орталық кеден зертханасының Лауазымдар номенклатурасына жататын басқа лауазымды адамдар штаттық кестеге сәйкес Орталық кеден зертханасының бастығы айқындайтын тәртіппен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
4. Қаржы-шаруашылық кедені бойынша
7. Қаржы-шаруашылық кеденінің бастығы Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
8. Қаржы-шаруашылық кедені бастығының орынбасары, бөлімдердің бастықтары штаттық кестеге сәйкес Қаржы-шаруашылық кедені бастығының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарымен келісілгеннен кейін Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 29 желтоқсандағы N 589   бұйрығымен .

2. По центральному аппарату Агентства
1. Начальники департаментов и самостоятельных управлений назначаются на должность и освобождаются от должности приказом Председателя по письменному представлению курирующего заместителя Председателя.
2. Другие должностные лица проходят предварительное собеседование с начальниками соответствующих департаментов (управлений). При положительном результате собеседования заявление должностного лица с соответствующими визами начальника департамента (управления) и курирующего заместителя Председателя, а также письменное представление на должность направляются в Управление кадров Департамента организационной и административной работы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан для подготовки приказа о назначении.
Назначение на должность и освобождение от должности производятся приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (далее - Председатель). При необходимости должностное лицо может быть приглашено на собеседование к Председателю.
3. Назначение на должности и освобождение от должностей советника Председателя, помощника Председателя, представителя таможенной службы Республики Казахстан при таможенной службе Российской Федерации осуществляется Председателем после личного собеседования.
3. По Центральной таможенной лаборатории
4. Начальник Центральной таможенной лаборатории назначается на должность и освобождается от должности приказом Председателя по письменному представлению курирующего заместителя Председателя.
5. Заместители начальника Центральной таможенной лаборатории и начальники отделов в соответствии со штатным расписанием назначаются на должности и освобождаются от должностей приказом Председателя по письменному представлению начальника Центральной таможенной лаборатории после согласования с курирующим заместителем Председателя.
6. Другие должностные лица, относящиеся к Номенклатуре должностей Центральной таможенной лаборатории, в соответствии со штатным расписанием назначаются на должности и освобождаются от должностей в порядке, определяемом начальником Центральной таможенной лаборатории.
4. По Финансово-хозяйственной таможне
7. Начальник Финансово-хозяйственной таможни назначается на должность и освобождается от должности приказом Председателя по письменному представлению курирующего заместителя Председателя.
8. Заместители начальника Финансово-хозяйственной таможни, начальники отделов в соответствии со штатным расписанием назначаются на должности и освобождаются от должностей приказом Председателя по письменному представлению начальника Финансово-хозяйственной таможни после согласования с курирующим заместителем Председателя.  <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 29 декабря 2003 года  N 589 .

5. Кинологиялық орталық бойынша
9. Кинологиялық орталықтың бастығы Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
10. Кинологиялық орталық бастығының орынбасары және бөлімдердің бастықтары штаттық кестеге сәйкес Кинологиялық орталық бастығының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның жетекшілік ететін орынбасарымен келісілгеннен кейін Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
11. Кинологиялық орталықтың Лауазымдар номенклатурасына жататын басқа лауазымды адамдар штаттық кестеге сәйкес Кинологиялық орталықтың бастығы айқындайтын тәртіппен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
6. Аумақтық кеден органдары бойынша
12. Кедендік бақылау департаменттері мен кедендердің бастықтары Төрағаның орынбасарының  жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
Облыстар бойынша кедендік бақылау департаменттерінің бастықтарын тағайындау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісімінен кейін жүргізіледі.
13. Кедендік бақылау департаменттері мен кедендер бастықтарының орынбасарлары, басқармалардың бастықтары мен олардың орынбасарлары штаттық кестеге сәйкес кедендік бақылау департаменттері мен кедендер бастықтарының жазбаша ұсынымы бойынша Төрағаның бұйрығымен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады. Тағайындау Төрағаның орынбасарларымен және департаменттердің (басқармалардың) бастықтарымен келісілгеннен кейін жүргізіледі.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 541   бұйрығымен .
14. Кедендік бақылау департаменттері мен кедендердің Лауазымдар номенклатурасына жататын басқа лауазымды адамдар штаттық кестеге сәйкес Кедендік бақылау департаменттері мен кедендердің бастықтары айқындайтын тәртіппен қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
7. Қорытынды ережелер
15. Тиісті бұйрықтар мен  басқа да қажетті құжаттардың жобаларын дайындауды Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Ұйымдастырушылық және әкімшілік жұмыстар департаментінің Кадр басқармасы жүзеге асырады.
Тиісті лауазымдарға ұсынылған үміткерлерді қызметке тағайындау туралы ұсынымға мынадай құжаттар:
резюме (анықтама - объективка);
жазбаша ұсыным;
2 фотосурет (3,5 х 4,5);
сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына  сәйкес басқа да материалдар қоса беріледі.
Ұсынымда қызметке тағайындау үшін ұсынылатын үміткерлердің іскерлік және жеке қасиеттеріне қысқаша сипаттама беріледі.
Лауазымды адамды өз тілегі бойынша босатқан жағдайда,  материалдарға жеке өтініші (мәлімдеме) қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда, қосымша материалдар сұратылады, не Агенттікке шақыра немесе жергілікті жерге бара отырып, тағайындалатын, босатылатын лауазымды адамның іскерлік қасиеттерін зерделеу ұйымдастырылады.
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 202 бұйрығымен
бекітілген Қазақстан
Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі мен
оның аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарын қызметке
тағайындаудың және қызметтен
босатудың ережесіне 1-қосымша
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі
лауазымдарының номенклатурасы

5. По Кинологическому центру
9. Начальник Кинологического центра назначается на должность и освобождается от должности приказом Председателя по письменному представлению курирующего заместителя Председателя.
10. Заместители начальника Кинологического центра и начальники отделов в соответствии со штатным расписанием назначаются на должности и освобождаются от должностей приказом Председателя по письменному представлению начальника Кинологического центра после согласования с курирующим заместителем Председателя.
11. Другие должностные лица, относящиеся к Номенклатуре должностей Кинологического центра, в соответствии со штатным расписанием назначаются на должности и освобождаются от должностей в порядке, определяемом начальником Кинологического центра.
6. По территориальным таможенным органам
12. Начальники департаментов таможенного контроля и таможен назначаются на должности и освобождаются от должностей приказом Председателя по письменному представлению заместителя Председателя.
Назначение начальников департаментов таможенного контроля по областям производится после согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан
13. Заместители начальников департаментов таможенного контроля и таможен, начальники управлений и их заместители, начальники отделов и таможенных постов в соответствии со штатным расписанием назначаются на должности и освобождаются от должностей приказом Председателя по письменному представлению начальников департаментов таможенного контроля и таможен. Назначение производится после согласования с заместителями Председателя и начальниками департаментов (управлений).  <*>
Сноска. Пункт 13 с изменениями - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года  N 541 .
14. Другие должностные лица, относящиеся к Номенклатуре должностей департаментов таможенного контроля и таможен, в соответствии со штатным расписанием назначаются на должности и освобождаются от должностей в порядке, определяемом начальниками департаментов таможенного контроля и таможен.
7. Заключительные положения
15. Подготовка проектов соответствующих приказов и других необходимых документов осуществляется Управлением кадров Департамента организационной и административной работы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан.
К представлению о назначении на должность предлагаемых кандидатур на соответствующие должности прилагаются следующие документы:
резюме /справка-объективка/;
письменное представление;
2 фотографии /3,5 х 4,5/;
а также другие материалы в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
В представлении дается краткая характеристика деловых и личностных качеств кандидатов, предлагаемых для назначения на должность.
В случае освобождения должностного лица по собственному желанию к материалам прилагается личное заявление (рапорт).
При необходимости запрашиваются дополнительные материалы, либо организуется изучение деловых качеств назначаемого, освобождаемого должностного лица с приглашением в Агентство или выездом на место.
Приложение 1
к Правилам назначения на
должность и освобождения от
должности должностных лиц
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан и его
территориальных подразделений,
утвержденным приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 202
Номенклатура должностей
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан:

1. Орталық аппарат бойынша
Департаменттің бастығы:
Департамент бастығының орынбасары;
басқарма бастығы;
Төрағаның кеңесшісі;
Төрағаның көмекшісі;
Ресей Федерациясы кеден қызметінің жанындағы Қазақстан Республикасы кеден қызметінің өкілі;
басқарма бастығының орынбасары;
бөлім бастығы;
бас инспектор;
жетекші инспектор.
2. Орталық кеден зертханасы бойынша
Орталық кеден зертханасының бастығы;
Орталық кеден зертханасы бастығының орынбасары;
бөлім бастығы.
3. Қаржы-шаруашылық кедені бойынша
Қаржы-шаруашылық кеденінің бастығы;
Қаржы-шаруашылық кедені бастығының орынбасары;
бөлім бастығы;
бас инспектор;
аға инспектор;
инспектор.
4. Кинологиялық орталық бойынша
Кинологиялық орталықтың бастығы;
Кинологиялық орталық бастығының орынбасары;
бөлім бастығы.
5. Аумақтық кеден органдары бойынша
аумақтық кеден органының бастығы;
аумақтық кеден органы бастығының орынбасары;
басқарма бастығы;
басқарма бастығының орынбасары;
жинақтау-талдау бөлімінің бастығы;
кеденнің кедендік ресімдеу бөлімінің бастығы;
кеденнің тауарлардың жеткізілуін бақылау бөлімінің бастығы;
кеденнің кедендік кірістер бөлімінің бастығы;
кеденнің кедендік кірістер және валюталық бақылау бөлімінің бастығы;
посткедендік бақылау бөлімінің бастығы;
кеден ісі саласындағы қылмыстарға және құқық бұзушылықтарға қарсы күрес жөніндегі бөлімінің бастығы;
ақпараттық технологиялар мен кедендік статистика бөлімінің бастығы;
заң бөлімінің бастығы;
кедендік сараптамалар мен зерттеулер бөлімінің бастығы;
ішкі қауіпсіздік бөлімінің бастығы;
энергетикалық кеден бекетінің бастығы;
акциздік кеден бекетінің бастығы;
кеден бекетінің - кедендік ресімдеу орталығының бастығы;
10 және одан да көп штат саны бар кеден бекетінің бастығы;
10 бірлікке жетпейтін штат саны бар шекара маңындағы кеден бекетінің бастығы.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 541   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының 2003 жылғы
14 мамырдағы N 202 бұйрығымен
бекітілген Қазақстан
Республикасының Кедендік
бақылау агенттігі мен
оның аумақтық бөлімшелерінің
лауазымды адамдарын қызметке
тағайындаудың және қызметтен
босатудың ережесіне 2-қосымша
Қазақстан Республикасының аумақтық кеден органдары мен мамандандырылған мекемелері лауазымдарының номенклатурасы
1. Кедендік бақылау департаменттері және кедендер бойынша
кедендік режимдерді бақылау бөлімінің бастығы;
саудалық емес айналымдағы бақылау бөлімінің бастығы;
басқарма құрамындағы тауарлардың жеткізілуін бақылау бөлімінің бастығы;
басқарма құрамындағы кедендік кірістер бөлімінің бастығы;
валюталық бақылау бөлімінің бастығы;
кедендік күзет және режим бөлімінің бастығы;
басқарма құрамындағы анықтау және экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрес бөлімінің бастығы;
басқарма құрамындағы есірткілердің контрабандасына қарсы күрес бөлімінің бастығы;
кадр жұмысы бөлімінің бастығы;
ұйымдастырушылық-талдау бөлімінің бастығы;
ішкі жұмыстар бөлімінің бастығы;
әкімшілік-шаруашылық бөлімінің бастығы;
қаржылық және шаруашылық қамтамасыз ету бөлімінің бастығы;
бухгалтерияның бастығы;
басқарма құрамындағы кедендік статистика бөлімінің бастығы;
басқарма құрамындағы ақпараттық технологиялар бөлімнің бастығы;
сыртқы байланыстар бөлімінің бастығы;
10 бірлікке жетпейтін штат саны бар, шекара маңындағыларға жатпайтын кеден бекетінің бастығы;
бөлім, кеден бекеті бастығының орынбасары;
бас инспектор;
аға инспектор;
инспектор;
кіші инспектор.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 541   бұйрығымен .

1. По центральному аппарату
начальник Департамента;
заместитель начальника Департамента;
начальник управления;
советник Председателя;
помощник Председателя;
представитель таможенной службы Республики Казахстан при таможенной службе Российской Федерации;
заместитель начальника управления;
начальник отдела;
главный инспектор;
ведущий инспектор.
2. По Центральной таможенной лаборатории
начальник Центральной таможенной лаборатории;
заместитель начальника Центральной таможенной лаборатории;
начальник отдела.
3. По Финансово-хозяйственной таможне
начальник Финансово-хозяйственной таможни;
заместитель начальника Финансово-хозяйственной таможни;
начальник отдела;
главный инспектор;
старший инспектор;
инспектор.
4. По Кинологическому центру
начальник Кинологического центра;
заместитель начальника Кинологического центра;
начальник отдела.
5. По территориальным таможенным органам  <*>
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года  N 541 .
начальник территориального таможенного органа;
заместитель начальника территориального таможенного органа;
начальник управления;
заместитель начальника управления;
начальник сводно-аналитического отдела;
начальник отдела таможенного оформления таможни;
начальник отдела контроля доставки товаров таможни;
начальник отдела таможенных доходов таможни;
начальник отдела таможенных доходов и валютного контроля таможни;
начальник отдела пост-таможенного контроля;
начальник отдела по борьбе с преступлениями и правонарушениями в сфере таможенного дела таможни;
начальник отдела информационных технологий и таможенной статистики;
начальник юридического отдела;
начальник отдела таможенных экспертиз и исследований;
начальник отдела внутренней безопасности;
начальник энергетического таможенного поста;
начальник акцизного таможенного поста;
начальник таможенного поста - центра таможенного оформления;
начальник таможенного поста со штатной численностью 10 и более единиц;
начальник приграничного таможенного поста со штатной численностью менее 10 единиц.
Приложение 2
к Правилам назначения на
должность и освобождения от
должности должностных лиц
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан и его
территориальных подразделений,
утвержденным приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 14 мая 2003 г. N 202
Номенклатура должностей
территориальных таможенных органов
Республики Казахстан и специализированных учреждений:
1. По таможенным управлениям и таможням  <*>
Сноска. Пункт 1 в новой редакции - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года  N 541 .
начальник отдела контроля таможенных режимов;
начальник отдела контроля в неторговом обороте;
начальник отдела контроля доставки товаров в составе управления;
начальник отдела таможенных доходов в составе управления;
начальник отдела валютного контроля;
начальник отдела таможенной охраны и режима;
начальник отдела дознания и борьбы с экономическими правонарушениями в составе управления;
начальник отдела борьбы с контрабандой наркотиков в составе управления;
начальник отдела кадровой работы;
начальник организационно-аналитического отдела;
начальник отдела внутренней работы;
начальник административно-хозяйственного отдела;
начальник отдела финансового и хозяйственного обеспечения;
начальник бухгалтерии;
начальник отдела таможенной статистики в составе управления;
начальник отдела информационных технологий в составе управления;
начальник отдела внешних связей;
начальник таможенного поста со штатной численностью менее 10 единиц, не относящегося к приграничному;
заместитель начальника отдела, таможенного поста;
главный инспектор;
старший инспектор;
инспектор;
младший инспектор.