Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 1568 тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 1 қыркүйектегі N 322 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 7 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2518. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі   N 65   (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз) қаулысымен.
________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кейбір мәселелері туралы" 2001 жылғы 29 қаңтардағы N 543  Жарлығына  сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 20 маусымдағы N 237  қаулысына   (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1568 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2001 жылғы 2-15 шілдеде жарияланған, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 24 қазандағы N 426  қаулысымен  бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2048 тіркелген) өзгерістерімен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесінде:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Salomon World Government Bond ex Japan Index индексі 60% USD hedged (90 процент) қосылған Salomon World Government Bond Japan Index 60% USD hedged (10 процент) (бұдан әрі - customized SWGB Index 60% USD hedged) - Жапонияны қоспағанда, дамыған елдердің мемлекеттік облигацияларының 90 процентінен тұратын Salomon Smith Barney компаниясының индексі және АҚШ долларына қарағанда 60%-ке хеджирленген өтеу мерзімі бір жылдан астам Жапония мемлекеттік облигацияларының 10%-проценті. Бағалы қағаздардың индекстегі құрамы рыноктық капиталдандыру негізінде ай сайын өзгеріп отырады. Кірістілік пен тәуекел көрсеткіштері күн сайын есептеледі.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 1568
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 сентября 2003 года N 322. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2003 года N 2518. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 65
Сноска. Постановление Правления Национального Банка РК от 1 сентября 2003 года N 322 утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года  N 65   (вводится в действие с 1 октября 2006 года).
В целях обеспечения эффективности доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан, а также в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан от 29 января 2001 года N 543 "О некоторых вопросах Национального фонда Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 237 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 1568, опубликованное 2-15 июля 2001 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана") с изменениями, утвержденными  постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 октября 2002 года N 426 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2048) следующие изменения и дополнения:
в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Индекс Salomon World Government Bond ex Japan Index 60% USD hedged (90 процентов) плюс Salomon World Government Bond Japan Index 60% USD hedged (10 процентов) (далее - customized SWGB Index 60% USD hedged) - индекс компании Salomon Smith Barney, состоящий на 90 процентов из государственных облигаций развитых стран, за исключением Японии, и на 10 процентов из государственных облигаций Японии со сроком погашения более одного года, на 60 процентов хеджированный против доллара США. Состав ценных бумаг в индексе меняется ежемесячно на основе рыночной капитализации. Показатели доходности и риска рассчитываются ежедневно.";

мынадай мазмұндағы 10.1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Lehman Global Aggregate (LGA) индексі - мемлекеттік, агенттік, корпоративтік бағалы қағаздардан, сондай-ақ активтер кепілімен бағалы қағаздар мен жылжымайтын мүлік кепілімен бағалы қағаздардан тұратын Lehman Brothers компаниясының индексі.";
11-тармақтағы кесте:
мынадай мазмұндағы оныншы жолмен толықтырылсын:
___________________________________________________________________
ВВВ                                    | Ваа
___________________________________________________________________
мынадай мазмұндағы он үшінші жолмен толықтырылсын:
___________________________________________________________________
А-2                                    | Р-3
___________________________________________________________________
24-тармақтағы "20%-нен кем болмауы" деген сөздер "600 млн. АҚШ долларынан аспайтын болуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
36-тармақ алынып тасталсын;
40-тармақтағы "12 айдан" деген сөздер "10 жылдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
41-тармақтағы "0.75" деген сан "1" деген санмен ауыстырылсын;
"Тұрақтандыру портфелінің негізгі өлшемдері" деген 4-тарау мынадай мазмұндағы 42-1-тармақпен толықтырылсын:
"42-1. Валюталық бөлу бөлінісінде тұрақтандыру портфелінің ең көп дегенде 30 процент активтері customized SWGB Index 60% USD hedged индексіне енетін елдердің АҚШ долларынан өзгеше валюталарына деноминацияланған активтерге инвестициялануы мүмкін.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Жинақ портфелі үшін мыналардан тұратын индекс эталондық портфель болып саналады:
1) 75%-проценті - customized SWGB Index 60% USD hedged және
2) 25%-проценті - MSCI World Index excluding Energy.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Жинақ портфелінің белгіленген кірісі бар бағалы қағаздар портфелі үшін customized SWGB Index 60% USD hedged индексі эталондық портфель болып саналады.";
48-тармақ "Инвестициялар" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасы эмитенттерінің бағалы қағаздарын қоспағанда, customized SWGB Index 60% USD hedged және LGA индексі" деген сөздермен толықтырылсын;
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Бағалы қағаздың корпоративтік эмитентінің ең төмен ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі - А/А2-ден ВВВ-ға дейін. Ақша рыногы корпоративтік бағалы қағаздарының ең төмен қысқа мерзімді кредиттік рейтингі - А2/Р3. Портфельдің ең көп дегенде 2 проценті ВВВ-дан А- -ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Портфельдің ең көп дегенде 4 проценті А- -дан А+ -ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Портфельдің ең көп дегенде 6%-проценті А+ -дан АА- -ға дейінгі ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Портфельдің ең көп дегенде 10 проценті АА- -дан жоғары ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар корпоративтік бағалы қағаздарға инвестициялануы мүмкін. Жылжымайтын мүлік (МВS) немесе активтер (АВS) кепілімен бағалы қағаздардың ААА-дан ВВВ -ға дейінгі - Standard & Poor's немесе Ааа-дан Ваа-ға дейінгі Moody's кредиттік рейтингі болуы тиіс.";

дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Индекс Lehman Global Aggregate (LGA) - индекс компании Lehman Brothers, состоящий из государственных, агентских, корпоративных ценных бумаг, а также ценных бумаг под залог активов и ценных бумаг под залог недвижимости.";
в таблице пункта 11:
дополнить строкой десятой следующего содержания:
___________________________________________________________
|             ВВВ              |            Ваа             |
|______________________________|____________________________|
дополнить строкой тринадцатой следующего содержания:
___________________________________________________________
|             А-2              |            Р-3             |
|______________________________|____________________________|
в пункте 24 слова "не менее 20%" заменить словами "не более 600 млн. долларов США";
пункт 36 исключить;
в пункте 40 слова "12 месяцев" заменить словами "10 лет";
в пункте 41 число "0.75" заменить цифрой "1";
главу 4 "Основные параметры стабилизационного портфеля" дополнить пунктом 42-1 следующего содержания:
"42-1. Максимум 30 процентов активов стабилизационного портфеля в разрезе валютного распределения может быть инвестировано в активы, деноминированные в валютах стран, отличных от доллара США, входящих в индекс customized SWGB Index 60% USD hedged.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Эталонным портфелем для сберегательного портфеля считается индекс, состоящий:
1) на 75 процентов из customized SWGB Index 60% USD hedged и
2) на 25 процентов из MSCI World Index excluding Energy.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Эталонным портфелем для портфеля ценных бумаг с фиксированным доходом сберегательного портфеля считается индекс customized SWGB Index 60% USD hedged.";
пункт 48 дополнить словами "customized SWGB Index 60% USD hedged и индекс LGA, за исключением ценных бумаг эмитентов Республики Казахстан";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Минимальный долгосрочный кредитный рейтинг корпоративного эмитента ценной бумаги - от А/А2 до BBB. Минимальный краткосрочный кредитный рейтинг корпоративных ценных бумаг денежного рынка - А2/P3. Максимум 2 процента портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от BBB до A-. Максимум 4 процента портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от A- до A+. Максимум 6 процентов портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом от А+ до AA-. Максимум 10 процентов портфеля может быть инвестировано в корпоративные ценные бумаги с долгосрочным кредитным рейтингом выше AA-. Ценные бумаги под залог недвижимости (MBS) или активов (ABS) должны иметь кредитные рейтинги от ААА до ВВВ - Standard&Poor's или от Ааа до Ваа - Moody's.";

62-тармақтағы "150" деген сан "300" деген санмен ауыстырылсын;
67-тармақтағы "2" деген сан "4" деген санмен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді, ал ол 2003 жылғы 1 тамыздан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
3. Монетарлық операциялар департаменті (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап бес күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З. йманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

в пункте 62 число "150" заменить числом "300";
в пункте 67 цифру "2" заменить цифрой "4".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан, а его действие распространяется на отношения, возникшие с 1 августа 2003 года.
3. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в пятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка