Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы N 493 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 22 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2628. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық комитеті Төрағасының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы N 625 (V043287) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 69-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған салық есептілігін жасау ережелері бекітілсін.
2. Мына бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 608  бұйрығы  (2002 жылғы 12 желтоқсанда 2079 нөмірмен тіркелген; "Ресми газет", 2003 жылғы 23 тамыз);
2) "2079 нөмірмен тіркелген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 608 "Салық есептілігін жасау ережелерін бекіту туралы" бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитеті төрағасының 2003 жылғы 20 қаңтардағы N 14  бұйрығы  (2003 жылғы 12 ақпанда 2163 нөмірмен тіркелген; "Нормативтік құқықтық актілер бюллетені", 2003 жыл).
3. Осы бұйрық 2004 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларация жасау ережесі (100-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық Кодексі) сәйкес әзірленген және резидент заңды тұлғалардың, сондай-ақ Салық  Кодексінің  115, 120 және 121-баптарына сәйкес әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдар мен коммерциялық емес ұйымдардан, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мен екінші деңгейдегі банкілер, мемлекеттік мекемелер және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен басқа, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалардың корпорациялық табыс салығын есептеу мен кірістерді мәлімдеуге арналған табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил составления налоговой отчетности
Приказ Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года N 493. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2003 года N 2628. Утратил силу - приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов РК от 8 декабря 2004 года N 625 (V043287) (вводится в действие с 1 января 2005 года)
В соответствии со статьей 69  Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила составления налоговой отчетности.
2. Признать утратившими силу следующие приказы:
1) приказ  Министра финансов Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 608 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности" (зарегистрированный 12 декабря 2002 года за номером 2079; 23 августа 2003 года "Официальная газета");
2) приказ  Председателя Налогового комитета Министерства финансов     Республики Казахстан от 20 января 2003 года N 14 "О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N  608 "Об утверждении Правил составления налоговой отчетности", зарегистрированный за номером 2079" (зарегистрированный 12 февраля 2003     года за номером 2163; 2003 год "Бюллетень нормативных правовых актов Республики Казахстан").
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2004 года.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 100.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"  (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления корпоративного подоходного налога юридическими лицами-резидентами, а также юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и государственных учреждений, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, а также страховых (перестраховочных) организаций, некоммерческих организаций и организаций, осуществляющих деятельность в социальной сфере в соответствии со статьями 115 ,  120  и  121  Налогового кодекса.

2. Декларация Декларацияның өзінен (100-нысан) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашуға оған қосымшалардан (100.01-тен 100.35 нысандар бойынша) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде ия болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші Декларацияны қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында ия болмаса электрондық почта бойынша алады.
11. Декларация Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (100.00 нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрлерінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
"ЭҚЖЖ" ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 100.00) и           приложений к ней (формы с 100.01 по 100.35) по раскрытию информации об      объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 100.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің  (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
____________________________________________________________________
Көрсет. |Жол| Есепті |              Оның ішінде:
кіштердің|ко.| кезең  |---------------------------------------------
атауы  |ды |  үшін  |Қызмет. |қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
|   |барлығы |тің     |____________________________________
|   |        |негізгі |сауда  |аңшылық|жарна.| балық|балық
|   |        |түрі    |       |       | ма   | аулау|өсіру
|   |        |        |_______|_______|______|______|______
|   |        |        | 5010  | 01500 | 74400| 05010| 05020
_________|___|________|________|_______|_______|______|______|______
1   | 2 |    3   |    4   |   5   |   6   |   7  |   8  |   9
_________|___|________|________|_______|_______|______|______|______
Өндіріл. |100|250000,0|150000,0|50000,0|35000,0|5000,0|2000,0|1000,0
ген өнім.|   |        |        |       |       |      |      |
дердің   |   |        |        |       |       |      |      |
(тауар.  |   |        |        |       |       |      |      |
лар,     |   |        |        |       |       |      |      |
қызмет   |   |        |        |       |       |      |      |
көрсету. |   |        |        |       |       |      |      |
лер)     |   |        |        |       |       |      |      |
көлемі,  |   |        |        |       |       |      |      |
мың теңге|   |        |        |       |       |      |      |
_________|___|________|________|_______|_______|______|______|______
Онда ЭҚЖЖ бойынша мәліметтер кестесі мынадай түрде болады:
____________________________________
|    ЭҚЖЖ        | Үлес салмағы, % |
|___________________________________
|   45211        |     60,0        |
|   5010         |     20,0        |
|   01500        |     14,0        |
____________________________________
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;

Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
_________________________________________________________________________
Наименование|Код  |Всего за|               в том числе:
показателей |стро-|отчетный|---------------------------------------------
|ки   |год     |основной |вторичные (другие) виды деятельности
|     |        |вид дея- |-----------------------------------
|     |        |тельности|торгов-|охота  |рек-  |рыбо- |рыбо-
|     |        |         |ля     |       |лама  |ловст-|водст-
|     |        |         |       |       |      |во    |во
|     |        |         |_______|_______|______|______|______
|     |        |         | 5010  |01500  |74400 |05010 |05020
____________|_____|________|_________|_______|_______|______|______|______
1      |  2  |    3   |     4   |   5   |   6   |   7  |   8  |  9
____________|_____|________|_________|_______|_______|______|______|______
Объем произ-| 100 |250000,0|150000,0 |50000,0|35000,0|5000,0|2000,0|1000,0
веденной    |     |        |         |       |       |      |      |
продукции   |     |        |         |       |       |      |      |
(работ, ус- |     |        |         |       |       |      |      |
луг),       |     |        |         |       |       |      |      |
тыс. тенге  |     |        |         |       |       |      |      |
____________|_____|________|_________|_______|_______|______|______|______
Тогда таблица сведений по ОКЭД будет выглядеть следующим образом:
__________________________
| ОКЭД  | Удельный вес, %  |
|_______|__________________|
| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1) / 250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1) х 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;

5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер 69 және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
Сондай-ақ, Салық кодексінің  114-бабында  көзделген жағдайда "Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі белгіленеді;
6) хабарлама нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Декларацияны ұсынған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
9) резидент емеспен беру кезінде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді.
10) мына шарттарға сәйкес келетін салық төлеушілер белгілейді:
1 - Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағына;
2 - Салық кодексінің  140-1-бабының  1-тармағына;
3 - Салық кодексінің  140-4-бабының  1-тармағына;
11) мына шарттарға сәйкес келетін салық төлеушілер белгілейді:
11А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
11В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша толтырылған қызмет белгісі көрсетіледі;
12) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша Декларация толтырылғанда жер қойнауын пайдаланушы жасаған келісім-шарттың нөмірі мен күні белгіленеді.
13. Салық төлеушінің жылдық жиынтық кірісіне  Салық кодексінің  80,  184-баптарына  сәйкес айқындалатын салық төлеуші кірістерінің барлық түрлері енгізіледі.
14. "Жылдық жиынтық кіріс" бөлімінде:
1) 100.00.001 жолына 100.01.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.00.002 жолына 100.02.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.003 жолына Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жол бойынша тарату декларациясын жасау кезінде заңды тұлғаны тарату кезінде кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс көрсетіледі;

5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса . В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Также, в случае, предусмотренном статьей 114  Налогового кодекса, отмечается ячейка "Долгосрочные контракты";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
10) отмечается налогоплательщиками, соответствующими условиям:
1 - пункта 1 статьи 119-1  Налогового кодекса;
2 - пункта 1 статьи 140-1  Налогового кодекса;
3 - пункта 1 статьи 140-4  Налогового кодекса;
11) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация:
11А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
11В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
12) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
13. В совокупный годовой доход налогоплательщика включаются все виды доходов налогоплательщика, определяемые в соответствии со статьями 80 , 184 Налогового  кодекса.
14. В разделе "Совокупный годовой доход":
1) в строку 100.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 100.01.001С;
2) в строку 100.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 100.02.012;
3) в строке 100.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83  Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается  доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;

4) 100.00.004 жолына 100.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.005 жолына 100.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.006 жолында Салық кодексінің  86-бабына  сәйкес берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.007 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 100.00.008 жолына 100.22.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 100.00.009 жолын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады. Осы жолға 100.05.001D немесе 100.05.002С жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 100.00.010 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 11) тармақшаға сәйкес жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 100.00.011 жолында Салық кодексінің  80-бабындағы  2-тармақтың 12) тармақшасына сәйкес егер, бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандардан басқа сот тағайындаған немесе борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 100.00.012 жолына 100.09.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.00.013 жолына 100.06.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындау жағдайында ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған, сондай-ақ мүлік құны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан өтеусіз негізде алынған негізгі қаражат құны 100.00.022Е және 100.00.022F жолдары бойынша жылдық жиынтық кірістен алып тастауға жатады;
14) 100.00.014 жолына 100.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 100.00.015 жолына 100.08.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 100.00.016 жолына 100.09.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 100.00.017 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 100.00.018 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 19) тармақшаға сәйкес роялти түріндегі салық төлеуші алған кіріс көрсетіледі;
19) 100.00.019 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;

4) в строку 100.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 100.03.003;
5) в строку 100.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 100.04.001;
6) в строке 100.00.006 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86  Налогового кодекса;
7) в строке 100.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
8) в строку 100.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 100.22.006;
9) строка 100.00.009 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.05.001D или 100.05.002С;
10) в строке 100.00.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении  дохода от общей долевой собственности в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не были отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
12) в строку 100.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 100.20.003;
13) в строку 100.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 100.06.004.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, а также стоимость основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строкам 100.00.022Е и 100.00.022F;
14) в строку 100.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 100.07.003;
15) в строку 100.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 100.08.005;
16) в строку 100.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 100.09.002А;
17) в строке 100.00.017 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
18) в строке 100.00.018 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
19) в строке 100.00.019 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы в соответствии с подпунктом 20) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;

20) 100.00.020 жолында 100.00.001 - 100.00.019 жолдарында көрсетілмеген, Салық кодексінің  80-бабына  сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің кірісі көрсетіледі;
21) 100.00.021 жолында 100.00.001 - 100.00.020 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
15. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 100.00.022 жолында Салық кодексінің  91-бабына  сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, ол 100.00.022А - 100.00.022I жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 100.00.023 жолында 100.00.021 және 100.00.022 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын түзету есебімен жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 100.00.024 жолына 100.12.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.00.025 жолына 100.13.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.026 жолына 100.14.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 100.00.027 жолына 100.15.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 100.00.028 жолын жер қойнауын пайдаланушы толтырады. Осы жолға 100.05.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 100.00.029 жолына 100.16.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 100.00.030 жолына 100.17.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 100.00.031 жолына 100.18.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 100.00.032 жолын жер қойнауын пайдаланушы толтырады. Осы жолға 100.19.016 және 100.19.019 жолдарын қосумен айқындалатын сома көшіріледі;
10) 100.00.033 жолына 100.20.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 100.00.034 жолында Салық кодексінің  103-бабына  сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
12) 100.00.035 жолына 100.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.00.036 жолында 100.00.036А - 100.00.036G жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 100.00.036А жолына 100.22.004Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 100.00.036В жолына 100.22.005Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 100.00.036С жолына 100.23.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 100.00.036D жолына 100.22.004I және 100.22.005G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 100.00.036Е жолына 100.22.004Н және 100.22.005F жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
19) 100.00.036F жолына 100.24.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;

20) в строке 100.00.020 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80  Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 100.00.001 по 100.00.019;
21) в строке 100.00.021 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 100.00.001 по 100.00.020.
15. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 100.00.022 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91  Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 100.00.022А по 100.00.022I;
2) в строке 100.00.023 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница сумм строк 100.00.021 и 100.00.022.
16. В разделе "Вычеты":
1) в строку 100.00.024 переносится сумма, отраженная в строке 100.12.010;
2) в строку 100.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 100.13.011;
3) в строку 100.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 100.14.003;
4) в строку 100.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 100.15.001В;
5) строка 100.00.028 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.05.003;
6) в строку 100.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 100.16.001;
7) в строку 100.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 100.17.003;
8) в строку 100.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 100.18.006;
9) строка 100.00.032 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, определяемая сложением строк 100.19.016 и 100.19.019;
10) в строку 100.00.033 переносится сумма, отраженная в строке 100.09.002В;
11) в строке 100.00.034 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии со статьей 103  Налогового кодекса;
12) в строку 100.00.035 переносится сумма, отраженная в строке 100.21.001;
13) в строке 100.00.036 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 100.00.036А по 100.00.036G;
14) в строку 100.00.036А переносится сумма, отраженная в строке 100.22.004Е;
15) в строку 100.00.036В переносится сумма, отраженная в строке 100.22.005Е;
16) в строку 100.00.036С переносится сумма, отраженная в строке 100.23.001В;
17) в строку 100.00.036D переносится сумма, отраженная в строках 100.22.004I и 100.22.005G;
18) в строку 100.00.036E переносится сумма, отраженная в строках 100.22.004H и 100.22.005F;
19) в строку 100.00.036F переносится сумма, отраженная в строке 100.24.001B;

20) 100.00.036G жолына 100.22.004F және 100.00.036Е жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
21) 100.00.037А жолында 100.00.024-тен 100.00.036 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
22) 100.00.037В жолы Салық Кодексінің  120-бабына  ережелеріне сәйкес келетін коммерциялық емес ұйымдар мен 130-нысан бойынша Корпорациялық табыс бойынша декларацияны және 100-нысан бойынша Корпорациялық табыс бойынша декларацияны бірге тапсыратындар толтырады. Бұл жолға 130.00.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
17. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
100.00.038 жолында 100.00.023 жолының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
1) 100.00.037А жолы (100.00.023 және 100.00.037В жолдарының айырмасы ретінде - Салық Кодексінің  120-бабына  ережелеріне сәйкес келетін коммерциялық емес ұйымдар мен 130-нысан бойынша Корпорациялық табыс бойынша декларацияны тапсыратындар үшін);
2) 100.00.039 жолына 100.26.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 100.00.040 жолында 100.00.038 және 100.00.039 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.041 жолында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарды шегерімге жатқызу нәтижесінде салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 100.00.036С жолы бойынша сома 100.00.038 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 100.00.041 жолында 100.00.038 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 100.00.036С жолы бойынша сома 100.00.038 жолы бойынша сомадан аз болса, 100.00.041 жолына 100.00.036С жолының сомасы көшіріледі;
5) 100.00.042 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (100.00.040 - 100.00.041 + 100.02.002) үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.043 жолында 100.00.040 х 2 % + (100.00.043D - 100.00.043G) - 100.00.043Н) сомаларының шамасында Салық кодексінің 122-бабына сәйкес (100.00.043А - 100.00.043С сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.043А жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 1) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;

20) в строку 100.00.036G переносятся суммы, отраженные в строках 100.22.004F и 100.22.007Е;
21) в строке 100.00.037А указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 100.00.024 по 100.00.036;
22) строка 100.00.037В заполняется некоммерческими организациями, соответствующими положениям статьи 120  Налогового кодекса и представляющими одновременно Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00 и Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 100.00. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 130.00.010.
17. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 100.00.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 100.00.023 и 100.00.037А (для некоммерческих организаций, соответствующих положениям статьи 120  Налогового кодекса и представляющих Декларацию по корпоративному подоходному налогу по форме 130.00, - как разница строк 100.00.023 и 100.00.037В);
2) в строку 100.00.039 переносится сумма, отраженная в строке 100.26.005;
3) в строке 100.00.040 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 100.00.038 и 100.00.039;
4) в строке 100.00.041 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124  Налогового кодекса, при получении убытка в строке 100.00.040. При этом, если сумма по строке 100.00.036С больше или равна сумме строки 100.00.038, то в строке 100.00.041 отражается сумма, указанная в строке 100.00.038. Если сумма по строке 100.00.036С меньше суммы по строке 100.00.038, в строку 100.00.041 переносится сумма строки 100.00.036С;
5) в строке 100.00.042 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности (100.00.040 - 100.00.041 + 100.02.002);
6) в строке 100.00.043 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122 Налогового кодекса (сумма с 100.00.043А по 100.00.043С) в пределах суммы 100.00.040 х 2 % + (сумма c 100.00.043D по 100.00.043G) - 100.00.043H);
7) в строке 100.00.043A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122  Налогового кодекса;

8) 100.00.043В жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес коммерциялық емес ұйымдарға тегін берілген мүлік сомасы көрсетіледі;
9) 100.00.043С жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін адрестік әлеуметтік көмек көрсетіледі;
10) 100.00.043D жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің  122-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
11) 100.00.043Е жолында Салық кодексінің  122-бабының  3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
12) 100.00.043F жолында "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  2-бабындағы 1-тармаққа сәйкес орташа мерзімді және ұзақ мерзімді инвестициялық кредиттер бойынша, ипотекалық кредиттер бойынша және тұрғын үй-жайлардың лизингі бойынша сыйақылар жөніндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
13) 100.00.043G жолында Салық кодексінің  122-бабының  4 немесе 4-1-тармағына сәйкес кіріс сомасы көрсетіледі;
14) 100.00.043Н жолында Салық кодексінің  122-бабының  5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
Егер 100.00.043А - 100.00.043С жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен екі процентінен кемінің сомасын құраса (100.00.040), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен екі проценттен астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің екі проценттері мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады.
15) 100.00.044 жолында Салық кодексінің  123-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.27.001 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;
16) 100.00.045 жолында 100.00.040, 100.00.043 және 100.00.044 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 100.00.044 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 100.29.001 жолына көшіріледі.

8) в строке 100.00.043B указывается сумма безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 122  Налогового кодекса;
9) в строке 100.00.043C указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122  Налогового кодекса;
10) строка 100.00.043D заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122  Налогового кодекса;
11) в строке 100.00.043E указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122  Налогового кодекса;
12) в строке 100.00.043F указывается сумма дохода по вознаграждению по среднесрочным и долгосрочным инвестиционным кредитам, по ипотечным кредитам и по лизингу жилых помещений в соответствии с пунктом 1 статьи 2  Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";
13) в строке 100.00.043G указывается сумма дохода в соответствии с пунктом 4 или 4-1 статьи 122 Налогового кодекса;
14) в строке 100.00.043H указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122  Налогового кодекса.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 100.00.043A по 100.00.043C, составляет сумму, меньшую чем два процента от налогооблагаемого дохода (100.00.040), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем два процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере двух процентов налогооблагаемого дохода;
15) в строке 100.00.044 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123  Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 100.27.001;
16) в строке 100.00.045 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 100.00.040, 100.00.043 и 100.00.044. Если сумма, указанная в строке 100.00.044 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 100.29.001.

18. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 100.00.046 жолында 100.29.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 100.00.047 жолында 100.29.004 жолында айқындалған таза кіріске салық сомасы көрсетіледі;
3) 100.00.048 жолында 100.29.005 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген есептің сомасы көрсетіледі;
4) 100.00.049 жолында 100.29.006 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) 100.00.050 жолында 100.29.007 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген шегерімдер сомасы көрсетіледі;
6) 100.00.051 жолында 100.29.008 жолында айқындалған төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
7) 100.00.052 жолында 100.29.009 жолында айқындалған шегеруге (қайтаруға) жататын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
100.00.050 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жағдайы туралы салыстыра тексеру актісінің негізінде көрсетіледі.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістер - 100.01 нысанын жасау
19. Бұл нысан Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
21. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
100.01.001 жолы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
22. 100.01.001С жолының шамасы 100.00.001 жолына көшіріледі.
23. 100.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр парақ бойынша тиісті топты (класс) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, берілген қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағындағы 4) тармақшаға сәйкес, егер шарт жағдайларымен сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомадан теңгеде жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны түзетуге жатады;

18. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 100.00.046 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 100.29.002;
2) в строке 100.00.047 указывается сумма налога на чистый доход, определенная в строке 100.29.004;
3) в строке 100.00.048 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.29.005;
4) в строке 100.00.049 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.29.006;
5) в строке 100.00.050 указывается сумма уплаченных авансовых платежей за отчетный налоговый период, определенная в строке 100.29.007;
6) в строке 100.00.051 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определенная в строке 100.29.008;
7) в строке 100.00.052 указывается сумма излишне уплаченного налога, подлежащего зачету (возврату), определенная в строке 100.29.009.
При заполнении строки 100.00.050 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
3. Составление формы 100.01 - Доход от реализации товаров
(работ, услуг)
19. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81  Налогового кодекса.
20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
21. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
строка 100.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
22. Величина строки 100.01.001С переносится в строку 100.00.001.
23. Дополнительная форма к строке 100.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81  Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;

5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
100.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.01.001 жолына, D бағаны - 100.01.001В жолына, Е бағаны 100.01.001С жолына көшіріледі.
4. Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс - 100.02 нысанын жасау
24. Бұл нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
25. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
26. "Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату" бөлімінде:
1) 100.02.001 жолында үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 100.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
27. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
100.02.004 жолы үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
28. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 100.02.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.02.006 жолы берешек бағалы қағаздардан басқа, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.01.001 переносится в строку 100.01.001А, графы D - в строку 100.01.001В, графы E - в строку 100.01.001С.
4. Составление формы 100.02 - Доход от прироста стоимости
при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов,
не подлежащих амортизации
24. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82  Налогового кодекса.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
26. В разделе "Реализация зданий, сооружений и строений":
1) строка 100.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений и строений и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 100.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
27. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 100.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82  Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
28. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 100.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

3) 100.02.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 100.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 100.02.009 жолы басқа берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 100.02.010 жолы Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 100.02.011 жолы 100.02.010 жолының сомасына азайтылған 100.02.006, 100.02.008, 100.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акциялар мен облигациялардан басқа, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
29. "Барлығы" бөлімінде:
100.02.012 жолында үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ 100.02.001, 100.02.004, 100.02.005, 100.02.007, 100.02.008 және 100.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жататын активтер көрсетіледі.
30. 100.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі. Аталған сома 100.00.042 жолының сомасын айқындау кезінде есептелмейді.
100.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
100.02.005 және 100.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес 100.00.022С жолына көшіріледі.

3) строка 100.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 100.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 100.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124  Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 100.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 100.02.006, 100.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 100.02.010.
29. В разделе "Итого":
в строке 100.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 100.02.001, 100.02.004, 100.02.005, 100.02.007, 100.02.008 и 100.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
30. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений и строений, использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 100.02.002, данный убыток переносится на срок до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124  Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы строки 100.00.042.
В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 100.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 100.02.005 и 100.02.007 данные суммы переносятся в строку 100.00.022С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса.

100.02.008 жолында кірісті алу кезінде осы сома 100.00.022D жолына көшіріледі.
Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 100.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 100.00.002 жолына көшіріледі.
31. 100.02.001, 100.02.002, 100.02.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың атауы көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде С бағанында бұрынғы салық кезеңінің 100.22.001 және 100.22.002 жолдарына қосымша нысанның Р бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің  82-бабының  3-тармағына сәйкес үй-жайлардың, ғимараттардың, құрылыстардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.001 жолына, 100.02.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 100.02.002 жолына, 100.02.003 жолына қосымша нысан Е бағаны 100.02.003 жолына көшіріледі.
32. 100.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында үй-жайлар, ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында аталған баптың 2-тармағына сәйкес объектілердің теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында есептелмейді.
100.02.004 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.004 жолына көшіріледі.

При получении дохода в строке 100.02.008 данная сумма переносится в строку 100.00.022D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 100.02.012, переносится в строку 100.00.002.
31. Дополнительные формы к строкам 100.02.001, 100.02.002, 100.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных зданий, сооружений, строений;
3) при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений и строений согласно пункту 3 статьи 82  Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы Р дополнительной формы к строкам 100.22.001 и 100.22.002 предыдущего налогового периода. При реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительных форм к строкам 100.02.001 и 100.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.001 переносится в строку 100.02.001, графы Е дополнительной формы к строке 100.02.002 - в строку 100.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 100.02.003 - в строку 100.02.003.
32. Дополнительная форма к строке 100.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82  Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг;
3) в графе С указывается балансовая стоимость объектов согласно пункту 2 указанной статьи;
4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.004 переносится в строку 100.02.004.

33. 100.02.005, 100.02.006 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында берешек бағалы қағаздардан басқа, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.005 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.02.005 жолына, 100.02.006 жолына - 100.02.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
34. 100.02.007, 100.02.008, 100.02.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздардың айналым мерзімі (күні) көрсетіледі;
5) Е бағанында берешек бағалы қағаздардың номиналдық құны көрсетіледі;
6) F бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағаздарды сатып алу күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және F бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілген купон сомасы 100.08.002 жолына қосымша нысан G бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;
10) J бағанында берешек бағалы қағаздарды сату күні көрсетіледі;
11) К бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
К = (Н/D) х (J-G), онда
(J-G) - күндегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;
12) L бағанында L=(I-(F+К)) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағазды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
100.02.007 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 100.02.007 жолына, 100.02.008 жолына қосымша нысан L бағаны 100.02.008 жолына, 100.02.009 жолына қосымша нысан L бағаны 100.02.009 жолына көшіріледі.
35. 100.02.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;

33. Дополнительные формы к строкам 100.02.005, 100.02.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.02.005 переносится в строку 100.02.005, графы Е дополнительной формы к строке 100.02.006 - в строку 100.02.006.
34. Дополнительные формы к строкам 100.02.007, 100.02.008, 100.02.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 100.08.002;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 100.02.007 переносится в строку 100.02.007, графы L дополнительной формы к строке 100.02.008 - в строку 100.02.008, графы L дополнительной формы к строке 100.02.009 - в строку 100.02.009.
35. Дополнительная форма к строке 100.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 100.02.006, 100.02.008, 100.02.009 жолдарының сомасы көшіріледі.
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандары сомасы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағымен белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі.
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
100.02.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 100.02.010 жолына көшіріледі.
5. Күмәнді міндеттемелер бойынша кірістер
- 100.03 нысанын жасау
36. Бұл нысан Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
37. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
38. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
1) 100.03.01 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
39. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
100.03.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
40. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
100.03.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 100.03.001 және 100.03.002А жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
41. 100.03.003 жолының шамасы 100.00.004 жолына көшіріледі.
42. 100.03.01 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор - заңды тұлғаның (тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуші) толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кредитор - жеткізуші құжатының (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;

2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 100.02.006, 100.02.009;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 2 статьи 124  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 2 статьи 124  Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 100.02.010 переносится в строку 100.02.010.
5. Составление формы 100.03 -
Доходы по сомнительным обязательствам
36. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 84  Налогового кодекса.
37. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
38. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 100.03.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
39. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 100.03.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
40. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 100.03.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 100.03.001С и 100.03.002А.
41. Величина строки 100.03.003 переносится в строку 100.00.004.
42. Дополнительная форма к строке 100.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица-кредитора (поставщика товаров (работ, услуг);
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других) поставщика-кредитора по реализованным товарам (работам, услугам);

5) Е бағанында күмәнді деп танылған міндеттемелер бойынша тауарларды сатып алу, жұмыстарды орындау, қызмет көрсету күні көрсетіледі;
6) F бағанында қосылған құн салығының сомасын ескеріп кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында кредиторлық берешектің туындау сәтіне қолданылатын қосылған құн салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында G бағанында көрсетілген ставканы ескере отырып есептелген қосылған құн салығының сомасының алуы үшін кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес есепті салық кезеңі үшін жылдық жиынтық кіріске енгізуге жататын және күмәнді болып табылатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.03.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.03.001А жолына, Н бағаны - 100.03.001В жолына, І бағаны - 100.03.001С жолына көшіріледі.
43. 100.03.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  149-бабының  2-тармағына сәйкес айқындалған қызметкерлердің кірісі көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірісінің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген қызметкерлердің есептелген кірістерінен міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында қызметкерлерге кірісті есептеу күні көрсетіледі;
6) F бағанында қызметкерге төленген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында міндетті зейнетақы қорларына аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында қызметкерге кірісті төлеу күні көрсетіледі;
9) І бағанында міндетті зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналарын төлеу күні көрсетіледі;
10) J бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және қызметкерлердің кірістері бойынша кредиторлық берешектің сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында салық төлеуші күмәнді деп таныған және міндетті зейнетақы жарналары бойынша кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.03.002 жолына қосымша нысан J бағанының жиынтық шамасы 100.03.002А жолына, К бағаны - 100.03.002В жолына көшіріледі.
6. Мүлікті жалға беруден кірістер - 100.04 нысанын жасау
44. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабындағы  2-тармақтың 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де мүлікті жалға беруден кірістерді айқындауға арналған.
45. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

5) в графе E указывается дата приобретения товаров, выполнения работ, оказания услуг по обязательствам, признанным сомнительными;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности с учетом суммы налога на добавленную стоимость;
7) в графе G указывается ставка налога на добавленную стоимость, применяемая на момент возникновения кредиторской задолженности;
8) в графе H указывается сумма кредиторской задолженности за минусом суммы налога на добавленную стоимость, исчисленного исходя из ставки, указанной в графе G;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, являющейся сомнительной и подлежащей включению в совокупный годовой доход за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 84  Налогового кодекса.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.03.001 переносится в строку 100.03.001А, графы Н - в строку 100.03.001В, графы I - в строку 100.03.001С.
43. Дополнительная форма к строке 100.03.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются доходы работников, определенные в соответствии с пунктом 2 статьи 149 Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма начисленного дохода работникам, отраженного в графе В;
4) в графе D указывается сумма обязательных пенсионных взносов от начисленных доходов работников, отраженная в графе С;
5) в графе Е указывается дата начисления дохода работникам;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода работникам;
7) в графе G указывается сумма обязательных пенсионных взносов, перечисленных в накопительные пенсионные фонды;
8) в графе Н указывается дата выплаты дохода работников;
9) в графе I указывается дата уплаты обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды;
10) в графе J указывается сумма кредиторской задолженности по доходам работников и признанная налогоплательщиком сомнительной;
11) в графе К указывается сумма кредиторской задолженности по обязательным пенсионным взносам и признанной налогоплательщиком сомнительной.
Итоговая величина графы J дополнительной формы к строке 100.03.002 переносится в строку 100.03.002А, графы K - в строку 100.03.002В.
6. Составление формы 100.04 -
Доходы от сдачи в аренду имущества
44. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса.
45. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;

2) Декларация берілетін салық кезеңі.
46. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
100.04.01 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
47. 100.04.001 жолының шамасы 100.00.005 жолына көшіріледі.
48. 100.04.01 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 228-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жалға алу шартын жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік үшін (тысқары орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанында салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.
100.04.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.04.001 жолына көшіріледі.
7. Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар - 100.05 нысанын жасау
49. Бұл нысан Салық кодексінің  88-бабына  сәйкес кен орындарын әзірлеу салдарларын жою жөніндегі нақты шығыстардың сомасынан кен орнын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасының асуынан кірістерді, сондай-ақ Салық кодексінің  97-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасын айқындауға арналған.
50. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
51. "Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударым" бөлімінде:
100.05.001 жолы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен, кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бағдарламасының (бұдан әрі - бағдарлама) іс-әрекет етудің барлық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
52. "Кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар" бөлімінде:
100.05.002 жолы есепті кезең үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

2) налоговый период, за который представляется Декларация.
46. В разделе "Аренда имущества":
строка 100.04.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
47. Величина строки 100.04.001 переносится в строку 100.00.005.
48. Дополнительная форма к строке 100.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.04.001 переносится в строку 100.04.001.
7. Составление формы 100.05 -
Отчисления в фонд ликвидаций последствий
разработки месторождений
49. Данная форма предназначена для определения доходов от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в соответствии со статьей 88  Налогового кодекса, а также суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимой на вычеты согласно статье 97  Налогового кодекса.
50. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
51. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 100.05.001 предназначена для отражения итоговых сумм отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений за весь период действия программы ликвидации последствий разработки месторождений, утвержденной уполномоченным государственным органом (далее - программа), и заполняется на основании данных дополнительной формы.
52. В разделе "Расходы по ликвидации последствий разработки месторождений":
строка 100.05.002 предназначена для отражения расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период и заполняется на основании данных дополнительной формы.

53. "Шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар" бөлімінде:
100.05.003 жолы шегерімге жатқызылатын кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдарды көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
54. 100.05.001D немесе 100.05.002С жолдарының шамасы 100.00.009 жолына көшіріледі.
100.05.003 жолының шамасы 100.00.028 жолына көшіріледі.
55. 100.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шартты жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында бағдарламаның қызмет ету мерзіміне белгіленген кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің 97-бабының 1-тармағына сәйкес бағдарламаның қызмет ету кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) F бағанына бағдарламаның кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында бағдарламаның кезеңі үшін (Е-F) кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша нақты шығыстардың жалпы сомасынан бағдарламаның кезеңі үшін шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдардың асуы нәтижесінде құралған оң айырма түрінде алынған кіріс көрсетіледі.
100.05.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.05.001А жолына, Е бағаны - 100.05.001В жолына, F бағаны - 100.05.001С жолына, G бағаны - 100.05.001D жолына көшіріледі.
56. 100.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін бағдарлама шегіндегі кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
6) F бағанына есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
Егер жер қойнауын пайдаланушы бағдарламада көзделген кезеңде кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша жұмыстарды жүргізбесе, онда осы бағанда көрсетілген сома 100.00.009 жолына көшіріледі.

53. В разделе "Отчисления в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимые на вычеты":
строка 100.05.003 предназначена для отражения отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
54. Величина строки 100.05.001D или 100.05.002C переносится в строку 100.00.009.
Величина строки 100.05.003 переносится в строку 100.00.028.
55. Дополнительная форма к строке 100.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, установленная на период действия программы;
5) в графе E указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты за период действия программы согласно пункту 1 статьи 97  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается общая сумма фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы;
7) в графе G указывается доход, полученный в виде положительной разницы, образовавшейся в результате превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенной на вычеты за период программы над общей суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за период программы (E - F).
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.05.001 переносится в строку 100.05.001А, графы E - в строку 100.05.001В, графы F - в строку 100.05.001С, графы G - в строку 100.05.001D.
56. Дополнительная форма к строке 100.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в рамках программы за отчетный налоговый период;
5) в графе E указываются фактические суммы расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период;
6) в графе F указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Если недропользователем работы по ликвидации последствий разработки месторождений не производились в период, предусмотренный программой, то сумма, указанная в данной графе переносится в строку 100.00.009.

100.05.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.05.002А жолына, Е бағаны - 100.05.002В жолына, F бағаны - 100.05.002С жолына көшіріледі.
57. 100.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылуы тиіс жер қойнауын пайдалануға келісім-шартқа сәйкес кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
100.05.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.05.003 жолына көшіріледі.
8. Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет
көрсетулер) - 100.06 нысанын жасау
58. Бұл нысан Салық кодексінің  90-бабына  сәйкес жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүліктен басқа, салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті және мемлекеттік бюджет қаражатынан алынған субсидияларды айқындауға арналған.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар пайда болған жағдайларда алынған ізгілік көмек түріндегі және бағыты бойынша пайдаланған мүліктің құны, мемлекеттік кәсіпорынның мемлекеттік органнан немесе мемлекеттік кәсіпорыннан Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағының 5, 6) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметтің шешімі негізінде алынған негізгі құралдары 100.00.022Е және 100.00.022F жолдары бойынша жиынтық жылдық кірістен шығарылуға жатады.
59. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
60. "Мүлік" бөлімінде:
1) 100.06.01 жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағының 5, 6)тармақшаларына сәйкес алынған мүліктерден басқа, сондай-ақ жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлік және мемлекет бюджет қаражаттарынан алынған субсидиялардан басқа, тегін алынған мүліктің (жұмыс, қызмет) құнын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады;
2) 100.06.002 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағы 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;

Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.05.002 переносится в строку 100.05.002А, графы E - в строку 100.05.002В, графы F - в строку 100.05.002С.
57. Дополнительная форма к строке 100.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений в соответствии с контрактом на недропользование, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.05.003 переносится в строку 100.05.003.
8. Составление формы 100.06 -
Безвозмездно полученное имущество (работы, услуги)
58. Данная форма предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, и субсидий, полученных из средств государственного бюджета, в соответствии со статьей 90  Налогового кодекса.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, и основных средств, полученных на безвозмездной основе республиканским государственным предприятием от государственного органа или республиканского государственного предприятия на основании решения Правительства Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 5), 6) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 100.00.022Е и 100.00.022F.
59. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
60. В разделе "Имущество":
1) строка 100.06.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного согласно подпунктам 5) и 6) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса, а также имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, и субсидий, полученных из средств государственного бюджета, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.06.002 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;

3) 100.06.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
4) 100.06.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған. 100.06.001-ден 100.06.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
61. 100.06.004 жолының шамасы 100.00.013 жолына көшіріледі.
100.06.002 жолының шамасы 100.00.022Е жолына көшіріледі.
100.06.003 жолының шамасы 100.00.22F жолына көшіріледі.
62. 100.00.001, 100.00.002, 100.00.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) осы Ереженің 225-тармағына сәйкес жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
100.06.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.06.001 жолына, 100.06.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.06.002 жолына, 100.06.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.06.003 жолына көшіріледі.
9. Дивидендтер - 100.07 нысанын жасау
63. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивидендтер болып табылады.
64. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
65. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 100.07.01 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 100.07.02 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 100.28.001А жолында көрсетілген сома көшіріледі;

3) строка 100.06.003 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 100.06.004 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк с 100.06.001 по 100.06.003.
61. Величина строки 100.06.004 переносится в строку 100.00.013.
Величина строки 100.06.002 переносится в строку 100.00.022Е.
Величина строки 100.06.003 переносится в строку 100.00.022F.
62. Дополнительные формы к строкам 100.06.001, 100.06.002, 100.06.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика-поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.06.001 переносится в строку 100.06.001, графы Е дополнительной формы к строке 100.06.002 - в строку 100.06.002, графы Е дополнительной формы к строке 100.06.003 - в строку 100.06.003.
9. Составление формы 100.07 - Дивиденды
63. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
64. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
65. В разделе "Дивиденды":
1) строка 100.07.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.07.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 100.28.001А;

3) 100.07.03 жолы 100.07.001 және 100.07.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
66. 100.07.003 жолының шамасы 100.00.014 жолына көшіріледі.
67. 100.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендтер алынған заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлеу көзінен корпорациялық табыс салығын ұстап қалу туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында растаушы құжаттар болған кезде, ұстап қалынған салық сомасынан басқа, дивидендтердің алынған сомасы көрсетіледі.
100.07.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.07.001 жолына көшіріледі.
10. Сыйақы - 100.08 нысанын жасау
68. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тысқары жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған. Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 2-тармақшаға сәйкес кірістер сыйақылар болып табылады.
69. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
70. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.08.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларынан басқа сыйақылар сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
71. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.08.002 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
72. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар" бөлімінде:
100.08.003 жолы мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
73. "Резидент еместерден сыйақылар" бөлімінде:

3) строка 100.07.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 100.07.001 и 100.07.002.
66. Величина строки 100.07.003 переносится в строку 100.00.014.
67. Дополнительная форма к строке 100.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.07.001 переносится в строку 100.07.001.
10. Составление формы 100.08 - Вознаграждения
68. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса.
69. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
70. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 100.08.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
71. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 100.08.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
72. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 100.08.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
73. В разделе "Вознаграждения от нерезидентов":

100.08.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 100.28.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі.
74. "Барлығы" бөлімінде:
100.08.005 жолы 100.08.001А, 100.08.002С және 100.08.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
75. 100.08.005 жолының шамасы 100.00.015 жолына көшіріледі.
100.08.001В, 100.08.002D және 100.08.003D жолдарының шамасы 100.29.005В жолына көшіріледі.
76. 100.08.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі;
6) F бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
100.08.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.08.001А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 100.08.001В жолына көшіріледі.
77. 100.08.002, 100.08.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын корпорациялық табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлға - эмитентке беріледі;
6) F бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі.
7) G бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында эмитенттен төлем көзінде ұстап қалынған корпорациялық табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;

строка 100.08.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 100.28.002А.
74. В разделе "Итого":
строка 100.08.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 100.08.001А, 100.08.002С, 100.08.003С и 100.08.004.
75. Величина строки 100.08.005 переносится в строку 100.00.015.
Величина строк 100.08.001В, 100.08.002D и 100.08.003D переносится в строку 100.29.005В.
76. Дополнительная форма к строке 100.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.08.001 переносится в строку 100.08.001А, графы G - в строку 100.08.001В.
77. Дополнительные формы к строкам 100.08.002, 100.08.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;

9) І бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің  131-бабының  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.08.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.08.002А жолына, G бағаны - 100.08.002В жолына, Н бағаны - 100.08.002С жолына, І бағаны - 100.08.002D жолына көшіріледі.
11. Бағамдық айырма - 100.09 нысанын жасау
78. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріс енгізілуге жататын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасының артуын, немесе Салық кодексінің  102-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылатын және жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты теріс бағамдық айырма сомасын айқындауға арналған.
79. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
80. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
100.09.001 жолы салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырманың жалпы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
81. "Бағамдық айырма есебі" бөлімінде:
1) 100.09.001А жолы 100.09.001А және 100.09.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
2) 100.09.001В жолы 100.09.001В және 100.09.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын, теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған.
82. 100.09.001А жолының шамасы 100.00.016 жолына көшіріледі.
100.09.001В жолының шамасы 100.00.033 жолына көшіріледі.
83. 100.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;

9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131  Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.08.002 переносится в строку 100.08.002А, графы G - в строку 100.08.002В, графы H - в строку 100.08.002С, графы I - в строку 100.08.002D, графы F дополнительной формы к строке 100.08.003 переносится в строку 100.08.003А, графы G - в строку 100.08.003В, графы H - в строку 100.08.003С, графы I - в строку 100.08.003D.
11. Составление формы 100.09 - Курсовая разница
78. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102  Налогового кодекса.
79. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
80. В разделе "Курсовая разница":
строка 100.09.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
81. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 100.09.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 100.09.001А и 100.09.001В;
2) строка 100.09.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 100.09.001В и 100.09.001А.
82. Величина строки 100.09.001А переносится в строку 100.00.016.
Величина строки 100.09.001В переносится в строку 100.00.033.
83. Дополнительная форма к строке 100.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.

100.09.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.09.001А жолына, D бағаны - 100.09.001В жолына көшіріледі.
12. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар -
100.10 нысанын жасау
84. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады.
85. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
86. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.10.001 жолында тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірісінде тікелей айналысатын қызметкерлердің, әкімшілік персоналы мен сатумен айналысатын қызметкерлерге есептелген еңбекақысының жалпы сомасы көрсетіледі. 100.10.001А - 100.10.001С жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 100.10.002 жолында 100.10.001 жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің  149 154-баптарына  сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі. 100.10.002А-дан 100.10.002С-ға дейінгі жолдардың сомасын қосумен айқындалады;
3) 100.10.003 жолында 100.10.001 және 100.10.002 жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 100.10.003А-дан 100.10.003С-ға дейінгі жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 100.10.004 жолында 100.10.001 - 100.10.003 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 100.10.005 жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
6) 100.10.006 жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көрсетіледі.
87. 100.10.006 жолының шамасы 100.12.004 жолына көшіріледі.
13. Басқару және жалпы әкімшілік шығыстары -
100.11 нысанын жасау
88. Осы нысан  Салық кодексінің  195-197-баптарына сәйкес шегерімдерге жатқызылатын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын айқындауға арналған және Қазақстан Республикасымен жасалған кіріске немесе мүлікке (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын-алу және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт ережелерін (бұдан әрі - халықаралық шарт) қолдануға құқығы бар тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын резидент еместер толтырады.

Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.09.001 переносится в строку 100.09.001А, графы D - в строку 100.09.001В.
12. Составление формы 100.10 - Расходы по оплате труда
84. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1 статьи 92  Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды.
85. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
86. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.10.001 указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве товаров (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией. Определяется сложением сумм строк с 100.10.001А по 100.10.001С;
2) в строке 100.10.002 указываются доходы, определяемые в соответствии со статьями 149 , 154 Налогового  кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 100.10.001. Определяется сложением сумм строк с 100.10.002А по 100.10.002С;
3) в строке 100.10.003 указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 100.10.001 и 100.10.002. Например, выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников. Определяется сложением сумм строк с 100.10.003А по 100.10.003С;
4) в строке 100.10.004 указывается общая сумма расходов по оплате труда работников, определяемая сложением сумм строк с 100.10.001 по 100.10.003;
5) в строке 100.10.005 указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
6) в строке 100.10.006 указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как разница сумм строк 100.10.004 и 100.10.005.
87. Величина строки 100.10.006 переносится в строку 100.12.004.
13. Составление формы 100.11 -
Управленческие и общеадминистративные расходы
88. Данная форма предназначена для определения суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты, в соответствии со статьями 195  - 197 Налогового  кодекса, и заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов или имущества (капитала), заключенного Республикой Казахстан (далее - международный договор).

89. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан, осы Ереженің 228-бабына сәйкес елдің коды;
4) аталған шығыстарды шегеруге жатқызуда қолданылатын әдіс;
5) Салық кодексінің  196-бабына  сәйкес барабар бөлу әдісін қолдану кезінде есептік көрсеткішті есептеуде қолданылатын тәсіл;
6) резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңі (көрсетілген салық кезеңінің басталу және аяқталу күні белгіленеді);
7) ССКТК - резиденттік елдегі салық төлеушінің салық кезеңіндегі түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді);
8) ТМСКТК - тұрақты мекемесі арқылы қызметінен Қазақстан Республикасындағы салық кезеңінің түзету коэффициенті (түзету коэффициентінің мөлшері белгіленеді).
Түзету коэффициентін (коэффициенттерін) қолданбау жағдайларында тиісті торкөз (торкөздер) толтырылмайды.
Түзету коэффициенті салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы қызметінің көрсеткіштерін салыстыру мақсатында бөлудің бара-бар әдісін қолдану кезінде және Қазақстан Республикасындағы және салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңдерінің сәйкессіздіктері кезінде қолданылады.
90. ССКТК Салық кодексінің  196-бабының  ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында шегеруге жататын резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын есептеу үшін салық төлеушінің резиденттік елдегі және Қазақстан Республикасындағы салық кезеңдерінің ұзақтығын сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ССКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін салық төлеушінің резиденттік елдегі тиісті салық кезеңіне сәйкес келетін айлар санын салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі айларының жалпы санына ара-қатынасы ретінде айқындалады. Базалық салық кезеңіне Қазақстан Республикасындағы есепті салық кезеңі алынады.
1-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 желтоқсанға дейін 15 айдан тұрады. Базалық кезеңге 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейінгі дейін 12 айдан тұратын салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі қолданылады. Базалық салық кезеңі шеңберіне (2001 жылғы қаңтар - 2001 жылғы желтоқсан) салық төлеушінің резиденттік елдегі 2001 жылғы қаңтардан желтоқсанға дейінгі салық кезеңі енгізіледі, бұл жағдайда ССКТК 12/15-ті құрайды.

89. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) код страны согласно пункту 228 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) применяемый метод отнесения указанных расходов на вычеты;
5) применяемый способ исчисления расчетного показателя при применении метода пропорционального распределения в соответствии со статьей 196  Налогового кодекса;
6) налоговый период налогоплательщика в стране резидентства (отмечается дата начала и конца указанного налогового периода);
7) ПКНПН - поправочный коэффициент налогового периода налогоплательщика в стране резидентства (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения);
8) ПКНППУ - поправочный коэффициент налогового периода в Республике Казахстан от деятельности через постоянное учреждение (отмечается размер поправочного коэффициента в случае его применения).
В случае не применения поправочного коэффициента (коэффициентов), соответствующая (соответствующие) ячейка (ячейки) не заполняется (заполняются).
Поправочный коэффициент применяется при использовании метода пропорционального распределения с целью сопоставления показателей налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан и от его деятельности в целом в случае несоответствия налоговых периодов в Республике Казахстан и стране резидентства налогоплательщика.
90. ПКНПН вводится с целью приведения в соответствие продолжительности налоговых периодов налогоплательщика в стране резидентства и в Республике Казахстан для исчисления суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, относимых на вычеты в Республике Казахстан в соответствии с положениями статьи 196  Налогового кодекса. ПКНПН определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода налогоплательщика в стране резидентства, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в стране резидентства. За базовый налоговый период принимается отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
Пример 1.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период налогоплательщика в стране резидентства состоит из 15 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 декабря 2001 года. За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в Республике Казахстан, состоящий из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года. В рамки базового налогового периода (январь 2001 года-декабрь 2001 года) включается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства с января по декабрь 2001 года, в данном случае ПКНПН составляет 12/15.

91. ТМСКТК Салық кодексінің  196-бабының  ережелеріне сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы және резиденттік елдегі салық кезеңдерінің басталу-аяқталу мерзімдерін көрсетілген салық кезеңдерінің ұзақтығы бірдей болған жағдайда есептік көрсеткішін есептеу үшін сәйкестендіру мақсатында енгізіледі. ТМСКТК базалық салық кезеңінің шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы айлар санының салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі айларының жалпы санының қатынасы ретінде айқындалады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
2-мысал.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстар сомаларын есептеу кезінде бөлудің бара-бар әдісін қолданады. Есептік көрсеткіш бірінші тәсіл бойынша есептеледі.
Салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі 2000 жылғы 1 қыркүйектен 2001 жылғы 31 тамызға дейін 12 айдан тұрады. Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі 2001 жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін 12 айдан тұрады.
Базалық салық кезеңіне салық төлеушінің резиденттік елдегі салық кезеңі алынады.
Базалық салық кезеңі шеңберіне (2000 жылғы қыркүйек - 2001 жылғы тамыз) Қазақстан Республикасындағы екі салық кезеңі: 2000 жылғы қыркүйек-желтоқсан және 2001 жылғы қаңтар-тамыз, тиісінше, ТМСКТК1-4/12; ТМСКТК2 - 8/12 енеді.
92. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.11.001 жолы резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
2) 100.11.002 жолы бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда пайдаланылатын есептік көрсеткішті көрсетуге арналған;
3) 100.11.003 жолы резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен, Қазақстан Республикасында шегеруге жататын басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасын көрсетуге арналған.
Бөлудің бара-бар әдісін қолданғанда 100.11.003А жолының шамасы 100.11.001А және 100.11.002А жолдарының қосындысы ретінде айқындалады.
Шығыстарды шегерулерге тікелей (тура) жатқызу әдісін қолданғанда 100.11.003В жолында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден кіріс алу мақсатында шеккен және Салық кодексінің  197-бабына  сәйкес құжаттармен расталған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі. Шығыстар сомасы осындай шығыстарды бухгалтерлік есепте бөлек есептеу жүргізу негізінде айқындалады. Бұл ретте резидент еместің есеп саясаты қоса тіркеледі. Көрсетілген сома шығыстар баптары бойынша 100.12 нысанында көрсетіледі.

91. ПКНППУ вводится с целью приведения в соответствие сроков начала-конца налоговых периодов налогоплательщика в Республике Казахстан и стране резидентства при равной продолжительности указанных налоговых периодов для исчисления расчетного показателя в соответствии с положениями статьи 196  Налогового кодекса. ПКНППУ определяется как соотношение количества месяцев соответствующего налогового периода в Республике Казахстан, входящих в рамки базового налогового периода, к общему количеству месяцев налогового периода налогоплательщика в Республике Казахстан.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
Пример 2.
Налогоплательщик применяет метод пропорционального распределения при исчислении суммы управленческих и общеадминистративных расходов, относимых на вычеты в Республике Казахстан. Расчетный показатель исчисляется по первому способу.
Налоговый период в стране резидентства налогоплательщика состоит из 12 месяцев с 1 сентября 2000 года по 31 августа 2001 года. Налоговый период в Республике Казахстан состоит из 12 месяцев с 1 января по 31 декабря 2001 года.
За базовый налоговый период принимается налоговый период налогоплательщика в стране резидентства.
В рамки базового налогового периода (сентябрь 2000 года-август 2001 года) включаются два налоговых периода в Республике Казахстан: сентябрь-декабрь 2000 года и январь-август 2001 года, соответственно, ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
92. В разделе "Расходы":
1) строка 100.11.001 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 100.11.002 предназначена для отражения расчетного показателя, используемого при применении метода пропорционального распределения, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 100.11.003 предназначена для отражения суммы управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан, относимых на вычеты в Республике Казахстан.
При применении метода пропорционального распределения величина строки 100.11.003А определяется как произведение показателей строк 100.11.001А и 100.11.002А.
При применении метода непосредственного (прямого) отнесения расходов на вычеты в строке 100.11.003В указывается сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента, непосредственно понесенных в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан и подтвержденных документально согласно статье 197  Налогового кодекса. Сумма расходов, указанная в строке 100.11.003В, определяется на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. При этом прилагается учетная политика нерезидента. Указанная сумма расходов отражается по статьям расходов в форме 100.12.

93. 100.11.001 және 100.11.002А жолдары қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
100.11.003А жолының шамасы 100.12.006 жолына көшіріледі.
94. 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында тиісті көрсеткіштер айқындалады;
3) С бағанында резидент еместің ССКТК қолданылмаған тиісті көрсеткіштерінің сомалары көрсетіледі. Осы баған заңды тұлға-резидент еместің қаржы есебінің көрсеткіштері негізінде толтырылады;
4) D бағаны ССКТК қолданған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, D бағанының көрсеткіштері салық кезеңі үшін көрсеткіштер немесе базалық салық кезеңі шеңберіне енетін резиденттік елдегі салық кезеңі үшін көрсеткіштер сомасына, көрсетілген мәліметтерге ССКТК қолданылған көрсеткіштер болып табылады.
3 мысал.
1 мысалдың деректері қолданылады.
ССКТК 12/15 құрайды.
Резидент еместің салық кезеңіндегі ССКТК қолданылмаған жиынтық кірісі 20 млн теңге құрайды.
Есепті салық кезеңі үшін резидент еместің ССКТК қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
20 млн.х12/15 = 16 млн теңге құрайды.
Резидент еместің басқару және жалпы әкімшілік шығыстары 1 млн теңге құрады.
Резидент еместің ССКТК қолданылған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы:
1 млн х 12/15 = 0,8 млн теңге құрады.
D бағанының тиісті көрсеткіштерін есептеу кезінде есеп қоса беріледі;
5) Е бағанында резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен ТМСКТК қолданылмаған тиісті көрсеткіштерінің сомасы көрсетіледі.
Осы баған көрсетілген қызметтің қаржы есебінің деректері негізінде толтырылады.
6) F бағаны ССКТК қолданған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, F бағанының көрсеткіштері салық кезеңі үшін көрсеткіштер немесе базалық салық кезеңі шеңберіне енетін Қазақстан Республикасындағы салық кезеңі үшін көрсеткіштер сомасына, көрсетілген мәліметтерге ССКТК қолданылған көрсеткіштер болып табылады.
4 мысал.
2 мысалдың деректері қолданылады.
ТМСКТК1 - 4/12; ТМСКТК2 - 8/12.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК қолданылмаған жиынтық жылдық кірісі 2000 жылы 0,5 млн теңге; 2001 жылы - 0,55 млн теңге құрады.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК1 және ТМСКТК2 қолданылған жиынтық жылдық кірісі:
0,5 млн х 4,12+0,55 млн х 8/12 15 = 166667+366667 = 533334 теңге құрады.
F бағанының тиісті көрсеткіштерін есептеу кезінде есеп қоса беріледі;
7) G бағанында қолданылатын әдіс бойынша есептелген есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі. Есептік көрсеткіш С бағанының көрсеткіштеріне F бағанының көрсеткіштері немесе D бағанының көрсеткіштеріне Е бағанының көрсеткіштері не С бағанының көрсеткіштеріне Е бағанының көрсеткіштер қатынасы ретінде айқындалатын, резидент еместің салыстырылатын көрсеткіштеріне тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметтен салыстырылатын көрсеткіштердің қатынасы ретінде көрсетіледі. Тиісті есептік көрсеткіш мөлшері Салық кодексінің 196-бабының ережелеріне сәйкес есептеледі. Есептік көрсеткіш шамасын айқындау кезінде мыңдық үлестер көрсетіледі.
5 мысал.
ССКТК қолданылған жағдайда:
3 мысалдың деректері пайдаланылады.
Резидент еместің есепті салық кезеңіндегі ССКТК қолданылған жиынтық жылдық кірісі 16 млн. теңге құрайды.

93. Строки 100.11.001 и 100.11.002А заполняются на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 100.11.003А переносится в строку 100.12.006.
94. Дополнительная форма к строкам 100.11.001, 100.11.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определены соответствующие показатели;
3) в графе С указываются суммы соответствующих показателей нерезидента без применения ПКНПН. Данная графа заполняется на основании соответствующих показателей финансовой отчетности юридического лица-нерезидента;
4) графа D заполняется в случае применения ПКНПН. При этом показатели графы D представляют собой показатели за налоговый период или сумму показателей за налоговые периоды в стране резидентства, входящий (входящие) в рамки базового налогового периода, с применением к указанным данным ПКНПН.
Пример 3.
Используются данные примера 1.
ПКНПН составляет 12/15.
Совокупный доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составил 20 млн. тенге.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период с применением ПКНПН составляет:
20 млн. х12/15=16 млн. тенге.
Управленческие и общеадминистративные расходы нерезидента составили 1 млн. тенге.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила:
1 млн.х12/15=0,8 млн. тенге.
При исчислении соответствующих показателей графы D прилагается расчет;
5) в графе Е указываются суммы соответствующих показателей нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ. Данная графа заполняется на основании данных финансовой отчетности от указанной деятельности;
6) графа F заполняется в случае применения ПКНППУ. При этом показатели графы F представляют собой показатели за налоговый период или сумму показателей за налоговые периоды в Республике Казахстан, входящий (входящие) в рамки базового налогового периода, с применением к указанным показателям ПКНППУ.
Пример 4.
Используются данные примера 2.
ПКНППУ1 - 4/12; ПКНППУ2 - 8/12.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ за 2000 год составил 0,5 млн. тенге; за 2001 год - 0,55 млн. тенге.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение с применением ПКНППУ1 и ПКНППУ2 составляет:
0,5 млн. х 4/12 + 0,55 млн. х 8/12=166667+366667=533334 тенге.
При исчислении соответствующих показателей графы F прилагается расчет;
7) в графе G указывается размер расчетного показателя, исчисленный по применяемому способу. Расчетный показатель представляет собой отношение сопоставимых показателей от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение к сопоставимым показателям нерезидента, определяемый как отношение показателей графы E к показателям графы C, или показателей графы E к показателям графы D, или показателей графы F к показателям графы C. Размер соответствующего расчетного показателя исчисляется в соответствии с положениями статьи 196  Налогового кодекса. При определении величины расчетного показателя указываются тысячные доли.
Пример 5.
В случае применения ПКНПН:
Используются данные примера 3.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период с применением ПКНПН составляет 16 млн. тенге.

Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен ТМСКТК қолданылмаған жиынтық жылдық кірісі 0,4 млн. теңге құрады.
Бұл ретте, есептік көрсеткіш:
0,4 млн. / 16 млн = 0,025.
Резидент еместің ССКТК қолданылған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының шамасы 0,8 млн теңге құрағанын ескерсек, онда Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды мына сомада есептен шығаруға рұқсат етіледі:
0,8 млн. х 0,025 = 0,02 млн. теңге.
6 мысал.
ТМСКТК қолданылған жағдайда:
4 мысалдың деректері қолданылады.
Салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметіне ТМСКТК1 және ТМСКТК2 қолданылған жиынтық жылдық кірісі 533334 теңге құрайды.
Резидент еместің ССКТК қолданбай салық кезеңі үшін жиынтық жылдық кірісі 50 млн. теңге құрайды.
Осы жағдайда есептік көрсеткіш:
533334/50 млн = 0,011 құрайды.
Резидент еместің ССКТК қолданылмаған басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы 2 млн. теңге құрайды.
Қазақстан Республикасында көрсетілген шығыстарды:
2 млн.х 0,011 = 0,022 млн. теңге сомасына есептен шығаруға рұқсат етіледі.
95. 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 001G  немесе 004G жолында айқындалатын есептік көрсеткіш шамасы есептік көрсеткішті есептеудің қолданылатын тәсіліне қарай 100.11.002А жолына көшіріледі.
100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 005С жолында есептелген басқару және жалпы әкімшілік шығыстардың сомасы 100.11.001А жолына көшіріледі. ССКТК қолданылған жағдайда 100.11.001А жолына 100.11.001, 100.11.002 жолдарына қосымша нысанның 005D жолында көрсетілген басқару және жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көшіріледі.
14. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
бойынша шығыстар - 100.12 нысанын жасау
96. Бұл нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және Салық кодексінің  91-бабының  2-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі - ТМҚ) құнын көрсетуге міндетті.
ТМҚ есебі Салық кодексінің  65-бабының  3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
97. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение без применения ПКНППУ составил 0,4 млн. тенге.
В данном случае расчетный показатель составляет:
0,4 млн./16 млн. = 0,025.
Учитывая, что сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента с применением ПКНПН составила 0,8 млн. тенге, то в Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:
0,8 млн. х 0,025 = 0,02 млн. тенге.
Пример 6.
В случае применения ПКНППУ:
Используются данные примера 4.
Совокупный годовой доход налогоплательщика от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение с применением ПКНППУ1 и ПКНППУ2 составляет 533334 тенге.
Совокупный годовой доход нерезидента за отчетный налоговый период без применения ПКНПН составляет 50 млн. тенге.
В данном случае расчетный показатель составляет:
533334/50 млн. = 0,011.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов нерезидента без применения ПКНПН составляет 2 млн. тенге.
В Республике Казахстан допускается вычет указанных расходов в сумме:
2 млн. х 0,011=0,022 млн. тенге.
95. Величина расчетного показателя, определяемая в строке 001G или 004G дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002, в зависимости от применяемого способа исчисления расчетного показателя, переносится в строку 100.11.002А.
Сумма управленческих и общеадминистративных расходов, исчисленная в строке 005C дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002, переносится в строку 100.11.001А. В случае использования ПКНПН в строку 100.11.001А переносится сумма управленческих и общеадминистративных расходов, отраженная в строке 005D дополнительной формы к строкам 100.11.001, 100.11.002.
14. Составление формы 100.12 -
Расходы по реализованным товарам (работам, услугам)
96. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса, и суммой дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с пунктом 2 статьи 91  Налогового кодекса.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) на начало и конец отчетного налогового периода.
Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65 Налогового кодекса.
97. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
98. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.12.001 жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 100.12.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;
2) 100.12.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 100.12.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 100.12.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 100.12.003А, 100.12.003В, 100.12.003С, 100.12.003D, 100.12.003E, 100.12.003F, 100.12.003H, 100.12.003J, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003O, 100.12.003P жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 100.12.004 жолына 100.10.06 жолында айқындалған еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көшіріледі;
5) 100.12.005 жолында 100.12.005А, 100.12.005F және 100.12.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын 100.12.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың басқа да барлық сомасы көрсетіледі;
6) 100.12.005А жолында 100.12.005В-дан 100.12.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 100.12.005В жолында Салық кодексінің 93-бабының 1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.12.005С жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.12.005D және 100.12.005E жолдарда Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 3) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін күндік тиісті сома көрсетіледі;

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
98. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.12.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 100.12.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;
2) строка 100.12.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 100.12.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
3) в строке 100.12.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 100.12.003А, 100.12.003B, 100.12.003C, 100.12.003D, 100.12.003E, 100.12.003F, 100.12.003H, 100.12.003J, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003O, 100.12.003P, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) в строку 100.12.004 переносится сумма расходов по оплате труда, определенная в строке 100.10.006;
5) в строке 100.12.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 100.12.003, определяемая как сумма строк 100.12.005А, 100.12.005F и 100.12.005G;
6) в строке 100.12.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 100.12.005В по 100.12.005Е. В строке 100.12.005В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93  Налогового кодекса. В строке 100.12.005С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 93  Налогового кодекса. В строках 100.12.005D и 100.12.005Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 93  Налогового кодекса;

7) 100.12.005В жолында Салық кодексінің  93-бабындағы  2-тармаққа сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстарының нақты сомасы көрсетіледі;
8) 100.12.005С жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі.
100.12.003 - 100.12.005 жолдарында келтірілетін деректер 100.00.024 - 100.00.036 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
9) 100.12.006 жолында 100.12.003А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 100.12.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (100.12.001 - 100.12.002) + 100.12.003 - 100.12.006 жолдарының сомасы көрсетіледі;
11) 100.12.008 жолында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
12) 100.12.009 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі емес мақсаттарда пайдаланған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтер сомасы көрсетіледі;
13) 100.12.010 жолында 100.12.007 жолының сомасынан 100.12.008 және 100.12.009 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 100.12.011А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
15) 100.12.011В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
16) 100.12.012 жолында 100.12.011C жолының сомасынан 100.12.011 D жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (шығыс) сомасы көрсетіледі.
17) 100.12.013 жолы анықтамалы түрде толтырылады, есепті салық кезеңі үшін іссапарларда қызметкерлер жүргізген іссапарлар саны мен күндерінің саны көрсетіледі.
99. 100.12.010 жолының шамасы 100.00.024 жолына көшіріледі.
100.12.012 жолының шамасы Салық кодексінің  91-бабының  2-тармағына сәйкес 100.00.022Н жолына көшіріледі.
100. 100.12.003А, 100.12.003В, 100.12.003С, 100.12. 003D, 100.12.003Е, 100.12.003F, 100.12.003H, 100.12.003J, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003O, 100.12.003P жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірістерді алушы осы Ереженің 228-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік етуші елдің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал С бағанының деректері бірыңғай сомамен көрсетіледі;

7) в строке 100.12.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 93  Налогового кодекса;
8) в строке 100.12.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода.
Данные, приводимые в строках с 100.12.003 по 100.12.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 100.00.024 по 100.00.036;
9) в строку 100.12.006 переносится сумма, отраженная в строке 100.11.003А;
10) в строке 100.12.007 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (100.12.001 - 100.12.002) + сумма строк с 100.12.003 по 100.12.006;
11) в строке 100.12.008 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113  Налогового кодекса;
12) в строке 100.12.009 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
13) в строке 100.12.010 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 100.12.008 и 100.12.009 из суммы строки 100.12.007;
14) в строке 100.12.011А указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода;
15) в строке 100.12.011В указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
16) в строке 100.12.012 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 100.12.011С из суммы строки 100.12.011D;
17) строка 100.12.013 заполняется справочно, указываются количество командировок и количество дней, проведенных работниками в командировках, за отчетный налоговый период.
99. Величина строки 100.12.010 переносится в строку 100.00.024.
Величина строки 100.12.012 переносится в строку 100.00.022Н в соответствии с пунктом 2 статьи 91  Налогового кодекса.
100. Дополнительные формы к строкам 100.12.003А, 100.12.003B, 100.12.003C, 100.12.003D, 100.12.003E, 100.12.003F, 100.12.003H, 100.12.003J, 100.12.003K, 100.12.003L, 100.12.003M, 100.12.003N, 100.12.003О, 100.12.003Р:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы С отражаются единой суммой;

3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
100.12.003A жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.12.003А жолына, 100.12.003В жолына қосымша нысан С бағаны 100.12.003В жолына, 100.12.003С жолына қосымша нысан С бағанының 100.12.003С жолына, 100.12.003D жолына қосымша нысан С бағанының 100.12.003D жолына, 100.12.003E жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 100.12.003E жолына, 100.12.003F жолына қосымша нысан С бағанының 100.12.003F жолына, 100.12.003H жолына қосымша нысан С бағанының 100.12.003H жолына, 100.12.003J жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 100.12.003J жолына, 100.12.003K жолына қосымша нысан 100.12.003K жолына, 100.12.003L жолына қосымша нысан С бағанының 100.12.003L жолына, 100.12.003M жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 100.12.003M жолына, 100.12.003N жолына қосымша нысан 100.12.003N жолына, 100.12.003O жолына қосымша нысан С бағанының 100.12.003D жолына, 100.12.003C жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 100.12.003O жолына, 100.12.003P жолына қосымша нысан 100.12.003P жолына көшіріледі.
15. Сыйақы бойынша шығыстар - 100.13 нысанын жасау
101. Бұл нысан Салық кодексінің  94-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
102. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
103. "Кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 100.13.001 жолы салық төлеуші резидентке төлейтін кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 100.13.002 жолы салық төлеуші резидент емеске төлейтін кредиттер (заемдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
104. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
100.13.003 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
105. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
100.13.004 жолы меншiкті капиталдың орташа жылдық сомасы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының соңындағы орташа арифметикалығына тең меншiктi капитал сомаларын көрсетуге арналған;
100.13.005 жолы есептi салық кезеңiнiң әрбiр айының ішінде олар бойынша сыйақы төленетiн мiндеттемелердiң ең жоғары сомасының орташа арифметикалығына тең мiндеттемелердiң орташа жылдық сомасы көрсетуге арналған;
100.13.006 жолы қаржы ұйымдары үшiн 7-ге, өзге заңды тұлғалар үшiн 4-ке тең шектi коэффициент көрсетуге арналған.

3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.12.003А переносится в строку 100.12.003А, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003B переносится в строку 100.12.003B, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003C переносится в строку 100.12.003C, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003D переносится в строку 100.12.003D, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003E переносится в строку 100.12.003E, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003F переносится в строку 100.12.003F, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003H переносится в строку 100.12.003H, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003J переносится в строку 100.12.003J, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003K переносится в строку 100.12.003K, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003L переносится в строку 100.12.003L, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003M переносится в строку 100.12.003M, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003N переносится в строку 100.12.003N, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003О переносится в строку 100.12.003О, графы С дополнительной формы к строке 100.12.003Р переносится в строку 100.12.003Р.
15. Составление формы 100.13 - Расходы по вознаграждению
101. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94  Налогового кодекса.
102. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
103. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 100.13.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.13.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
104. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 100.13.003 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
105. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 100.13.004 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) строка 100.13.005 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 100.13.006 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7, для иных юридических лиц - 4.

106. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 100.13.007 жолында 100.13.001В және 100.13.003D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 100.13.008 жолында 100.13.002В және 100.13.003G  жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 100.13.009 жолында 100.13.007 және 100.13.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 100.13.010 жолында 100.13.007 + 100.13.004/100.13.005 x 100.13.006 x 100.13.008 формуласы бойынша айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі;
5) 100.13.011 жолында 100.13.009 және 100.13.010 жолдары бойынша ең төменгі сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
107. 100.13.011 жолының шамасы 100.00.025 жолына көшіріледі.
108. 100.13.001, 100.13.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 228-тармағына сәйкес кредитор - ұйым салық төлеушісінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем) сомасы көрсетіледі. Кредитті (заемды) шет ел валютасында алғанда кредитті (заемды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) F бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.
100.13.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.11.001А жолына, F бағаны - 100.13.001В жолына, 100.13.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 100.13.002А жолына, F бағаны - 100.13.002В жолына көшіріледі.
109. 100.13.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;

106. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 100.13.007 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 100.13.001В и 100.13.003D;
2) в строке 100.13.008 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 100.13.002В и 100.13.003G;
3) в строке 100.13.009 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 100.13.007 и 100.13.008;
4) в строке 100.13.010 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 100.13.007 + 100.13.004/100.13.005 х 100.13.006 х 100.13.008;
5) в строке 100.13.011 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 100.13.009 и 100.13.010.
107. Величина строки 100.13.011 переносится в строку 100.00.025.
108. Дополнительные формы к строкам 100.13.001, 100.13.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.13.001 переносится в строку 100.13.001А, графы F - в строку 100.13.001В, графы Е дополнительной формы к строке 100.13.002 переносится в строку 100.13.002А, графы F - в строку 100.13.002В.
109. Дополнительная форма к строке 100.13.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;

3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шет ел валютасында шығарғанда берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.
5) Е бағанында резидентке төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмаcы) (F+Е) ретінде айқындалатын резидентке төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
8) Н бағанында резидент емеске сыйақыны төлегенде ескерілетін дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырмасы) (F+Е) ретінде айқындалатын резидент емеске төленетін сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық бұл бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі;
100.13.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 100.13.003А жолына, Е бағаны - 100.13.003В жолына, F бағаны - 100.13.003С жолына, G бағаны - 100.13.003D жолына, Н бағаны - 100.13.003Е жолына, І бағаны - 100.13.003F жолына, J бағаны - 100.13.003G жолына көшіріледі.
16. Төленген күмәнді міндеттемелер -
100.14 нысанын жасау

3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;
6) в графе F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + E). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;
10) в графе J указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (I + H). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.13.003 переносится в строку 100.13.003А, графы Е - в строку 100.13.003В, графы F - в строку 100.13.003С, графы G - в строку 100.13.003D, графы H - в строку 100.13.003E, графы I - в строку 100.13.003F, графы J - в строку 100.13.003G.
16. Составление формы 100.14 -
Выплаченные сомнительные обязательства

110. Бұл нысан Салық кодексінің  95-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттемелердің сомасын айқындауға арналған.
111. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
112. "Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
100.14.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
113. "Есептен шығарылған міндеттемелер" бөлімінде:
100.14.002 жолы Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес бұрын алдын кіріс деп танылған, төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
114. "Міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
100.14.002 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс бұрын алдын кіріс деп танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын айқындауға арналған және 100.14.001С және 100.14.002С жолдарының сомасы айқындалады.
115. 100.14.003 жолының шамасы 100.14.026 жолына көшіріледі.
116. 100.14.001 және 100.14.002 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріске жатқызылған және салық төлеуші бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған, сома төленген кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
6) F бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған кредиторлық берешекті өтеу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
8) Н бағанында төленген күмәнді міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында бұрын күмәнді немесе есептен шығарылған міндеттеме деп танылған және шегерімге жатқызылатын кіріске жатқызылған әрі F және Н бағандары сомасының ең азы ретінде айқындалатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.14.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.14.001А жолына, Н бағаны - 100.14.001В жолына, І бағаны - 100.14.001С жолына көшіріледі.

110. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 95 Налогового кодекса.
111. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
112. В разделе "Сомнительные обязательства":
строка 100.14.001 предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
113. В разделе "Списанные обязательства":
строка 100.14.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 83  Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
114. В разделе "Всего обязательств":
строка 100.14.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 100.14.001С и 100.14.002С.
115. Величина строки 100.14.003 переносится в строку 100.00.026.
116. Дополнительные формы к строкам 100.14.001 и 100.14.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора, которому выплачена сумма, ранее признанная налогоплательщиком сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
5) в графе Е указывается дата (месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе G указывается дата (месяц, год) погашения кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
8) в графе Н указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности, ранее признанной сомнительным либо списанным обязательством и отнесенной на доходы, подлежащая вычету и определяемая как наименьшая из сумм граф F и H.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.14.001 переносится в строку 100.14.001А, графы H - в строку 100.14.001В, графы I - в строку 100.14.001С.

100.14.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.14.002А жолына, Н бағаны - 100.14.002В жолына, І бағаны - 100.14.002С жолына көшіріледі.
17. Күмәнді талаптар - 100.15 нысанын жасау
117. Бұл нысан Салық кодексінің  96-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптар сомасын айқындауға арналған.
118. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
119. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
100.15.01 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
120. 100.15.001В жолының шамасы 100.00.027 жолына көшіріледі.
121. 100.15.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушіге берешек үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатылған, жұмыстар орындалған, қызмет көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушіде бар дебиторлық берешек бойынша құжат (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы шығыстарды оларға шегерімге жатқызу туралы өз тіркеу орны бойынша салық органына жіберілген салық төлеуші хабарламасының күні мен нөмірі көрсетіледі. Хабарламада сатып алушының атауы, сатып алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі, шот-фактураның күні мен нөмірі, тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны, шегерімге жатқызылған сома көрсетіледі. Хабарламаға ұйымның басшысы, бас бухгалтері қол қоюы және куәландырылуы тиіс;
6) F бағанында дебиторды банкрот деп тану туралы сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында Заңды тұлғалардың мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
8) Н бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
10) J бағанында күмәнді талап болып табылатын және шегерімге жататын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
100.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 100.15.001А жолына, J бағаны - 100.15.001В жолына көшіріледі.

Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.14.002 переносится в строку 100.14.002А, графы H - в строку 100.14.002В, графы I - в строку 100.14.002С.
17. Составление формы 100.15 - Сомнительные требования
117. Данная форма предназначена для определения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 96  Налогового кодекса.
118. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
119. В разделе "Сомнительные требования":
строка 100.15.001 предназначена для отражения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
120. Величина строки 100.15.001В переносится в строку 100.00.027.
121. Дополнительная форма к строке 100.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, которым реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается дата и номер документа (счета-фактуры), по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика;
5) в графе E указываются дата и номер уведомления налогоплательщика, направленного налоговому органу по месту своей регистрации, об отнесении им на вычеты данных расходов. В уведомлении должны быть указаны наименование покупателя, регистрационный номер налогоплательщика покупателя, дата и номер счета-фактуры, стоимость товаров (работ, услуг), сумма, отнесенная на вычеты. Уведомление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером организации и заверена печатью;
6) в графе F указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
7) в графе G указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
8) в графе H указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
9) в графе I указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе H, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
10) в графе J указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием и подлежит вычету.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.15.001 переносится в строку 100.15.001А, графы J - в строку 100.15.001В.

18. Ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыстар -
100.16 нысанын жасау
122. Бұл нысан Салық кодексінің  98-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс және кіріс алумен байланысты жүргізілген ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған.
123. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректер көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
124. "Шығыстар" бөлімінде:
100.16.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
125. 100.16.001 жолының шамасы 100.00.029 жолына көшіріледі.
126. 100.16.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартқа сәйкес ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарын жүзеге асыратын заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 228-тармағына сәйкес тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында орындалған жұмыстардың түрлері (атауы) көрсетіледі;
5) Е бағанында ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға сәйкес келетін жүзеге асыруларды растайтын шот-фактураның нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында бұрынғы шегерімге жататын және кірістер алумен байланысты ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі.
100.16.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 100.16.001 жолына көшіріледі.
19. Сақтандыру сыйақылары бойынша шығыстар -
100.17 нысанын жасау
127. Бұл нысан Салық кодексінің  99-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сақтандыру сыйақылары бойынша шығыстар сомасын айқындауға арналған.
128. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы.
129. "Мүліктің құндық балансы (құнынан) сомасынан айқындалған шегінде шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақылары" бөлімінде:
100.17.001 жолы сақтандырылатын мүліктің құндық балансы (құнынан) сомасынан айқындалған шегінде шегерімге жатқызуға тиісті сақтандыру сыйақылары бойынша шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

18. Составление формы 100.16 -
Расходы на научно-исследовательские, проектные,
изыскательские и опытно-конструкторские работы
122. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы, связанные с получением дохода, и подлежащие отнесению на вычеты в соответствии со статьей 98  Налогового кодекса.
123. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
124. В разделе "Расходы":
строка 100.16.001 предназначена для отражения суммы расходов на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
125. Величина строки 100.16.001 переносится в строку 100.00.029.
126. Дополнительная форма к строке 100.16.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, осуществляющих научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы согласно договору;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил;
4) в графе D указываются виды (наименования) выполненных работ;
5) в графе Е указываются номер и дата счета-фактуры, подтверждающего осуществление соответствующих научно-исследовательских, проектных, изыскательских и опытно-конструкторских работ;
6) в графе F указывается сумма произведенных расходов на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы, связанных с получением доходов и подлежащих вычету.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 100.16.001 переносится в строку 100.16.001.
19. Составление формы 100.17 -
Расходы по страховым премиям
127. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по страховым премиям, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 99  Налогового кодекса.
128. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
129. В разделе "Страховые премии, относимые на вычеты в пределах, определенных от суммы балансовой стоимости (стоимости) имущества":
строка 100.17.001 предназначена для отражения суммы расходов по страховым премиям, подлежащей отнесению на вычеты в пределах, определенных от суммы балансовой стоимости (стоимости) страхуемого имущества, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

130. "Жылдық жиынтық кіріс сомасынан айқындалған шегінде шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақылары" бөлімінде:
100.17.002 жолы жылдық жиынтық кіріс сомасынан айқындалған шегінде шегерімге жатқызуға тиісті сақтандыру сыйақылары бойынша шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
131. "Барлығы" бөлімінде:
100.17.003 жолында 100.17.003D және 100.17.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызуға тиісті сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі.
132. 100.17.003 жолының шамасы 100.00.030 жолына көшіріледі.
133. 100.17.001 жолына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген, осы Ереженің 228-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларынан басқа, есепті салық кезеңі үшін сақтандырушы - салық төлеуші төлеуге тиіс (төленген) сақтандыру сыйақыларының атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандыру сыйақылары төленетін сақтандырушы - салық төлеушінің сақтандыру шарттарын жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 229-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңі үшін төлеуге тиіс (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында сақтандыру шартында көрсетілген, сақтандырылатын мүліктің құндық балансы (құндық балансы жоқ жүктер үшін - құны) көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  99-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша сақтандыру қызметін реттеу және бақылау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген сақтандыру сыйақыларының шекті нормасы көрсетіледі;
10) J бағанында І (І*Н) бағанында көрсетілген нормаларды қолданумен айқындалатын, сақтандыру сыйақыларының шекті сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында G және J бағанында көрсетілген сомадан ең азы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын, сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
100.17.001 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 100.17.001А жолына, Н бағаны - 100.17.001В жолына, J бағаны - 100.17.001С жолына, К бағаны - 100.17.001D жолына көшіріледі.
134. 100.17.002 жолына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;

130. В разделе "Страховые премии, относимые на вычеты в пределах, определенных от суммы совокупного годового дохода":
строка 100.17.002 предназначена для отражения суммы расходов по страховым премиям, подлежащей отнесению на вычеты в пределах, определенных от суммы совокупного годового дохода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
131. В разделе "Итого":
в строке 100.17.003 указывается общая сумма страховых премий, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая как сумма строк 100.17.001D и 100.17.002Е.
132. Величина строки 100.17.003 переносится в строку 100.00.030.
133. Дополнительная форма к строке 100.17.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается наименование страховых премий, подлежащих уплате (уплаченных) налогоплательщиком-страхователем за отчетный налоговый период, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования;
5) в графе E указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии;
6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 229 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
8) в графе Н указывается балансовая стоимость (для грузов, при отсутствии балансовой стоимости, - стоимость) страхуемого имущества, указанного в договоре страхования;
9) в графе I указывается предельная норма страховых премий, установленная уполномоченным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается предельная сумма страховых премий, определяемая с применением норм, указанных в графе I(H*I);
11) в графе К указывается сумма страховых премий, подлежащая отнесению на вычеты, которая определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах G и J.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 100.17.001 переносится в строку 100.17.001А, графы Н - в строку 100.17.001В, графы J - в строку 100.17.001С, графы К - в строку 100.17.001D.
134. Дополнительная форма к строке 100.17.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;

2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген, осы Ереженің 228-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақыларынан басқа, есепті салық кезеңі үшін сақтандырушы - салық төлеуші төлеуге тиіс (төленген) сақтандыру сыйақыларының атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандыру сыйақылары төленетін сақтандырушы - салық төлеушінің сақтандыру шарттарын жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 229-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңі үшін төлеуге жататын (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында 100.00.023 жолында көрсетілген, жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  99-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша сақтандыру қызметін реттеу және бақылау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген сақтандыру сыйақыларының шекті нормасы көрсетіледі;
10) J бағанында І (І*Н) бағанында көрсетілген нормаларды қолданумен айқындалатын, сақтандыру сыйақыларының шекті сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында G және J бағанында көрсетілген сомадан ең азы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын, сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
100.17.002 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 100.17.002А жолына, Н бағаны - 100.17.002В жолына, І бағаны - 100.17.002С жолына, J бағаны - 100.17.002D жолына, К бағаны - 100.17.002Е жолына көшіріледі.
20. Әлеуметтік төлемдерге шығыстар -
100.18 нысанын жасау
135. Бұл нысан Салық кодексінің  100-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстарды айқындауға арналған.
136. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
137. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 100.18.001А жолында қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
2) 100.18.001В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеудің мөлшері көрсетіледі;
3) 100.18.001С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс қызметкерлердің уақытша еңбекке қабілетсіздігіне төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.18.001А және 100.18.001В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;

2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил организации, указанной в графе В;
4) в графе D указывается наименование страховых премий, подлежащих уплате (уплаченных) налогоплательщиком-страхователем за отчетный налоговый период, за исключением страховых премий по договорам накопительного страхования;
5) в графе E указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем уплачиваются страховые премии;
6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 229 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
8) в графе Н указывается величина совокупного годового дохода, отраженная в строке 100.00.023;
9) в графе I указывается предельная норма страховых премий, установленная уполномоченным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 99 Налогового кодекса;
10) в графе J указывается предельная сумма страховых премий, определяемая с применением норм, указанных в графе I (H*I);
11) в графе К указывается сумма страховых премий, подлежащая отнесению на вычеты, которая определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах G и J.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 100.17.002 переносится в строку 100.17.002А, графы Н - в строку 100.17.002В, графы I - в строку 100.17.002С, графы J - в строку 100.17.002D, графы К - в строку 100.17.002Е.
20. Составление формы 100.18 -
Расходы на социальные выплаты
135. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на социальные выплаты, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 100  Налогового кодекса.
136. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
137. В разделе "Расходы":
1) в строке 100.18.001А отражается сумма фактических расходов по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) в строке 100.18.001В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату временной нетрудоспособности работников;
3) в строке 100.18.001С отражается сумма расходов по оплате временной нетрудоспособности работников, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.001А и 100.18.001В;

4) 100.18.002А жолында жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 100.18.002В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеудің мөлшері көрсетіледі;
6) 100.18.002С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жүктілігі мен тууы жөніндегі демалысқа төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.18.002А және 100.18.002В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
7) 100.18.003А жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
8) 100.18.003В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеудің мөлшері көрсетіледі;
9) 100.18.003С жолында өзінің еңбек (қызмет) мiндеттерiн орындауы кезiнде олардың мертiгуiне не денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты қызметкерге (бұрынғы қызметкеріне) келтiрiлген зиянның өтемiн төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.18.003А және 100.18.003В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
10) 100.18.004А жолында мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) 100.18.004В жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдардың мөлшері көрсетіледі;
12) 100.18.004С жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.18.004А және 100.18.004В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
13) 100.18.005А жолында жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
14) 100.18.005В жолында зейнетақымен қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
15) 100.18.005С жолында шегерімге жатқызылуы тиіс жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіби зейнетақы жарналары бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі. 100.18.004А және 100.18.004В жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;

4) в строке 100.18.002А отражается сумма фактических расходов по оплате отпусков по беременности и родам;
5) в строке 100.18.002В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату отпусков по беременности и родам;
6) в строке 100.18.002С отражается сумма расходов по оплате отпусков по беременности и родам, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.002А и 100.18.002В;
7) в строке 100.18.003А отражается сумма фактических расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
8) в строке 100.18.003В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
9) в строке 100.18.003С отражается сумма расходов на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.003А и 100.18.003В;
10) в строке 100.18.004А отражается сумма фактических расходов по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования;
11) в строке 100.18.004В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования;
12) в строке 100.18.004С отражается сумма расходов по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.004А и 100.18.004В;
13) в строке 100.18.005А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
14) в строке 100.18.005В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
15) в строке 100.18.005С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 100.18.004А и 100.18.004В;

16) 100.18.006 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтiк төлемдерге арналған шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.18.001С, 100.18.002С, 100.18.003С, 100.18.004С, 100.18.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
138. 100.18.006 жолының шамасы 100.00.031 жолына көшіріледі.
21. Геологиялық зерттеуге шығыстар және табиғи
ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары және
жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстары -
100.19 нысанын жасау
139. Бұл нысан Салық кодексінің  101-бабына  сәйкес табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеуге шығыстар сомасын, сондай-ақ шегерімге жатқызылуы тиіс жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарын айқындауға арналған.
140. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) келісім-шартты жасау күні және нөмірі.
141. "Геологиялық зерттеуге, барлауға және табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстарына шығыстар" бөлімінде:
1) 100.19.001 жолында геологиялық зерттеуге шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 100.19.002 жолында бағалау және орналастыру кезеңінде пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі;
3) 100.19.003 жолында жалпы әкімшілік шығыстарының сомасы көрсетіледі;
4) 100.19.004А жолында Салық кодексінің  288-бабының  1-тармағына сәйкес қол қойылатын төленген бонус сомасы көрсетіледі;
5) 100.19.004В жолында Салық кодексінің  291-бабына  сәйкес төленген коммерциялық табылу бонусының сомасы көрсетіледі;
6) 100.19.004С жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес өндіру бонусын төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
7) 100.19.005 жолын жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттар жағдайына сәйкес тарихи шығыстарды төлеушілер болып табылатын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады;
8) 100.19.006 жолында 100.19.001 - 100.19.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын пайдалы қазбаларды өндіруге дайындық жұмыстары мен барлауға, геологиялық зерттеуге шығыстардың жалпы сомасы және салық төлеушінің басқа да шығыстары көрсетіледі;
9) 100.19.007 жолында табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары, барлау, геологиялық зерттеу өткізу кезеңіне келісім-шарт жасалған шектерде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жер қойнауын пайдаланушы алған кірістер сомасы көрсетіледі;
10) 100.19.008 жолында 100.19.006 жолында көрсетілетін шығыстар сомасына азайтылмайтын 100.19.007 жолынан кірістер сомасы көрсетіледі. 100.19.009 және 100.19.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;

16) в строке 100.18.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 100.18.001С, 100.18.002С, 100.18.003С, 100.18.004С, 100.18.005С.
138. Величина строки 100.18.006 переносится в строку 100.00.031.
21. Составление формы 100.19 -
Расходы на геологическое изучение и подготовительные
работы к добыче природных ресурсов и другие
расходы недропользователей
139. Данная форма предназначена для определения суммы расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, а также других расходов недропользователей, подлежащих отнесению на вычеты в соответствии со статьей 101  Налогового кодекса.
140. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика-недропользователя;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) номер и дата заключения контракта.
141. В разделе "Расходы на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов":
1) в строке 100.19.001 указывается сумма расходов на геологическое изучение;
2) в строке 100.19.002 указывается сумма расходов на разведку и подготовительные работы к добыче полезных ископаемых в период оценки и обустройства;
3) в строке 100.19.003 указывается сумма общих административных расходов;
4) в строке 100.19.004А указывается сумма выплаченного подписного бонуса в соответствии с пунктом 1 статьи 288  Налогового кодекса;
5) в строке 100.19.004В указывается сумма выплаченного бонуса коммерческого обнаружения в соответствии со статьей 291  Налогового кодекса;
6) строка 100.19.004С заполняется недропользователями, которые являются плательщиками бонуса добычи согласно условиям контрактов на недропользование;
7) строка 100.19.005 заполняется недропользователями, которые являются плательщиками исторических затрат, согласно условиям контрактов на недропользование;
8) в строке 100.19.006 указывается общая сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ископаемых и других расходов налогоплательщика, определяемая как сумма строк с 100.19.001 по 100.19.005;
9) в строке 100.19.007 указывается сумма доходов, полученных недропользователем по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта в период проведения геологического изучения, разведки и подготовительных работ к добыче природных ресурсов;
10) в строке 100.19.008 указывается сумма доходов из строки 100.19.007, на которые не уменьшается сумма расходов, указываемая в строке 100.19.006. Определяется как сумма строк 100.19.009 и 100.19.010;

11) 100.19.009 жолында пайдалы қазбаларды сату кезінде жер қойнауын пайдаланушы алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
12) 100.19.010 жолында Салық кодексінің  91-бабына  сәйкес алып тастауға жататын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.19.010А - 100.19.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
13) 100.19.011 жолында 100.19.006 жолында алынған шығыстар сомасына азайтылатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 100.19.007 және 100.19.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
14) 100.19.012 жолында 100.19.006 және 100.19.011 жолдарының айырмасы ретінде алынған Салық кодексінің  101-баптың  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеу, барлауға шығыстар сомасы көрсетіледі.
142. "Материалдық емес активтерге шығыстар" бөлімінде:
100.19.013 жолы материалдық емес активтерге шығыстар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
143. "Геологиялық зерттеуге шығыстар мен табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен материалдық емес активтер" бөлімінде:
1) 100.19.014А жолында табиғи ресурстарды өндіруге дайындық жұмыстары мен геологиялық зерттеуге шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісім-шарттың іс-әрекет етудегі бірінші салық кезеңінде осы жолға 100.19.012 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне - бұрынғы салық кезеңі үшін 100.19.014D жолында айқындалған сома көшіріледі;
2) 100.19.015А жолында материалдық емес активтерге шығыстар сомасы көрсетіледі. Келісім-шарттың іс-әрекет етудегі бірінші салық кезеңінде осы жолға 100.19.013 жолында айқындалған сома, одан кейінгі салық кезеңдеріне - бұрынғы салық кезеңі үшін 100.19.015D жолында айқындалған сома көшіріледі;
3) 100.19.014ВІ және 100.19.015ВІ жолдарында 25 проценттер мөлшерінде амортизацияның шекті нормасы көрсетіледі;
4) 100.19.014ВІІ және 100.19.015ВІІ жолдарында шекті нормадан аспайтын (25%) жер қойнауын пайдаланушы қолданатын амортизацияның нормасы көрсетіледі;
5) 100.19.014С және 100.19.014С жолдарында тиісінше 100.19.014А және 100.19.014ВІІ, 100.19.015А және 100.19.015ВІІ жолдарының туындысы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылуы тиіс амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
6) 100.19.014D және 100.19.015D жолдарында тиісінше 100.19.014А және 100.19.014С, 100.19.015А және 100.19.015С жолдарының туындысы ретінде айқындалған келесі салық кезеңіне көшірілетін шығыстар сомасы көрсетіледі;

11) в строке 100.19.009 указывается общая сумма доходов, полученных недропользователем при реализации полезных ископаемых, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
12) в строке 100.19.010 указывается общая сумма доходов, подлежащих исключению в соответствии со статьей 91  Налогового кодекса. Определяется как сумма строк с 100.19.010А по 100.19.010Е;
13) в строке 100.19.011 указывается общая сумма доходов, на которую уменьшается сумма расходов, полученная в строке 100.19.006. Определяется как разница строк 100.19.007 и 100.19.008;
14) в строке 100.19.012 указывается сумма расходов на геологическое изучение, разведку и подготовительные работы к добыче природных ресурсов, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 101  Налогового кодекса, полученная как разница строк 100.19.006 и 100.19.011.
142. В разделе "Расходы на нематериальные активы":
строка 100.19.013 предназначена для отражения сумм расходов на нематериальные активы и заполняется на основании данных дополнительной формы.
143. В разделе "Расходы на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и нематериальные активы":
1) в строке 100.19.014А указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 100.19.012, в последующие налоговые периоды - сумма, определенная в строке 100.19.014D за предыдущий налоговый период;
2) в строке 100.19.015А указывается сумма расходов на нематериальные активы. В первом налоговом периоде действия контракта в данную строку переносится сумма, определенная в строке 100.19.013, в последующие налоговые периоды - сумма, определенная в строке 100.19.015D за предыдущий налоговый период;
3) в строках 100.19.014ВI и 100.19.015ВI указана предельная норма амортизации в размере 25 процентов;
4) в строках 100.19.014ВII и 100.19.015ВII указывается норма амортизации, применяемая недропользователем, но не выше предельной нормы (25 %);
5) в строках 100.19.014С и 100.19.015С указывается сумма амортизационных отчислений, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде, определенная как произведение строк 100.19.014А и 100.19.014ВII, 100.19.015А и 100.19.015ВII соответственно;
6) в строках 100.19.014D и 100.19.015 D указывается сумма расходов, переносимых на следующий налоговый период, определенная как разность строк 100.19.014А и 100.19.014С, 100.19.015А и 100.19.015С соответственно;

7) 100.19.016 жолында шегерімге жатқызылатын шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 100.19.014С және 100.19.015С жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
144. "Кадрларды оқытуға және әлеуметтік саланы дамытуға шығыстар" бөлімінде:
1) 100.19.017 жолында есепті салық кезеңі үшін келісім-шарт шегінде айқындалған қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі;
2) 100.19.018 жолында есепті салық кезеңі қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстарды жер қойнауын пайдаланушы нақты жүргізген сома көрсетіледі;
3) 100.19.019 жолында шегерімге жататын қазақстандық кадрларды оқытуға және аймақтардың әлеуметтік саласын дамытуға шығыстар сомасы көрсетіледі. 100.19.017 және 100.19.018 жолдарының ең аз мәні ретінде айқындалады.
145. 100.19.016 және 100.19.019 жолдарының шамасы 100.00.032 жолына көшіріледі.
146. 100.19.009 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында пайдалы қазбалардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанына тиісті пайдалы қазбаларды сатудан кірістер сомасы көрсетіледі.
100.19.009 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.19.009 жолына көшіріледі.
147. 100.19.013 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші алған материалдық емес активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанына тиісті материалдық емес активтерге шығыстар сомасы көрсетіледі.
100.19.013 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 100.19.013 жолына көшіріледі.
22. Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша
алынған өтемақылар - 100.20 нысанын жасау
148. Бұл нысан Салық кодексінің  89-бабына  сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістерді анықтауға арналған.
149. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
150. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 100.20.001 жолы қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 100.20.002 жолы Салық кодексінің  89-бабына  сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді анықтауға арналған;
3) 100.20.003 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және 100.20.001 мен 100.20.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

7) в строке 100.19.016 указывается общая сумма расходов, относимая на вычеты. Определяется как сумма строк 100.19.014С и 100.19.015С.
144. В разделе "Расходы на обучение кадров и развитие социальной сферы":
1) в строке 100.19.017 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, определенная в рамках контракта за отчетный налоговый период;
2) в строке 100.19.018 указывается сумма фактически произведенных недропользователем расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов за отчетный налоговый период;
3) в строке 100.19.019 указывается сумма расходов на обучение казахстанских кадров и развитие социальной сферы регионов, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшее значение из строк 100.19.017 и 100.19.018.
145. Величина строк 100.19.016 и 100.19.019 переносится в строку 100.00.032.
146. Дополнительная форма к строке 100.19.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования полезных ископаемых;
3) в графе С указываются суммы доходов от реализации соответствующих полезных ископаемых.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.19.009 переносится в строку 100.19.009.
147. Дополнительная форма к строке 100.19.013:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования нематериальных активов, приобретенных налогоплательщиком;
3) в графе С указываются суммы расходов на соответствующие нематериальные активы.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 100.19.013 переносится в строку 100.19.013.
22. Составление формы 100.20 -
Полученные компенсации по ранее произведенным вычетам
148. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии со статьей 89 Налогового кодекса.
149. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
150. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 100.20.001 предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 100.20.002 предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с пунктом 1 статьи 89  Налогового кодекса;
3) строка 100.20.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, и определяется как сумма строк 100.20.001 и 100.20.002.

151. 100.20.003 жолының шамасы 100.00.012 жолына көшіріледі.
152. 100.20.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушы - ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін сақтандырушы - салық төлеуші төлеген (төлеуге тиіс) сақтандыру сыйақыларының атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандыру сыйақылары төлеген (төлеуге тиіс) сақтандырушы - салық төлеушінің сақтандыру шарттарын жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;
6) F бағанында сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын, осы Ереженің 229-тармағына сәйкес сақтандыру сыныбының коды көрсетіледі;
7) G бағанында Е бағанында көрсетілген, сақтандыру шарты қолданысының біту күні немесе тоқтатылуы (сақтандыру сыйақылары сомаларын жылдық жиынтық кіріске енгізу күні) көрсетіледі;
8) Н бағанында есеп салық кезеңі үшін қайтарылған (қайтаруға тиісті) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
100.20.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 100.20.001 жолына көшіріледі.
23. Бюджетке енгізуге жатпайтын айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары - 100.21 нысанын жасау
153. Бұл нысан Салық кодексінің  92-бабы  5-тармағына сәйкес бюджетке енгізуге тиістілерден басқа, шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кіріс алумен байланысты тағайындалған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын айқындауға арналған.
154. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
155. "Айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары" бөлімінде:
100.21.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
156. 100.21.001 жолының шамасы 100.00.035 жолына көшіріледі.
157. 100.21.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оның алдында шаруашылық шарттарын жағдайларын бұзғаны үшін шарт міндеттемелері туындаған ұйым атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген ұйым осы Ереженің 228-тармағына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында оған сәйкес салық төлеушіге (салық төлеуші) танылған немесе тағайындалған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптарының шартты (келісім-шартты) немесе сот шешімін жасау нөмірі мен күні көрсетіледі;

151. Величина строки 100.20.003 переносится в строку 100.00.012.
152. Дополнительная форма к строке 100.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается наименование страховых премий, возвращенных (подлежащих возврату) налогоплательщиком-страхователем за отчетный налоговый период;
5) в графе E указывается номер и дата заключения договора страхования, по которому налогоплательщиком-страхователем возвращены (подлежат возврату) страховые премии;
6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 229 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, возвращаемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается дата окончания действия либо прекращения договора страхования, указанного в графе Е (дата включения суммы страховых премий в совокупный годовой доход);
8) в графе Н указывается сумма страховых премий, возвращенная (подлежащая возврату) за отчетный налоговый период.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 100.20.001 переносится в строку 100.20.001.
23. Составление формы 100.21 -
Штрафы, пени, неустойки, не подлежащие внесению в бюджет
153. Данная форма предназначена для определения суммы присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, которая подлежит отнесению на вычеты, за исключением подлежащих внесению в бюджет в соответствии с пунктом 5 статьи 92  Налогового кодекса.
154. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
155. В разделе "Штрафы, пени, неустойки":
строка 100.21.001 предназначена для отражения суммы штрафов, пени, неустоек, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
156. Величина строки 100.21.001 переносится в строку 100.00.035.
157. Дополнительная форма к строке 100.21.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации, перед которой возникли договорные обязательства за нарушение условий хозяйственных договоров;
3) в графе C указывается регистрационный номер налогоплательщика-/код страны резидентства согласно пункту 228 настоящих Правил организации, указанной в графе B;
4) в графе D указываются номер и дата заключения договора (контракта) или решения суда, в соответствии с которыми признаны или присуждены налогоплательщиком (налогоплательщику) штрафы, пени, неустойки;

5) Е бағанында шегерімге жатқызылатын жылдық жиынтық кірісті алумен байланысты тағылған немесе танылған айыппұлдар, өсімдер, тұрақсыздық айыптары көрсетіледі.
100.21.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 100.21.001 жолына көшіріледі.
24. Кесімді активтер бойынша амортизациялық
аударымдар, жөндеуге шығыстар және басқа да шегерімдер - 100.22 нысанын жасау
158. Бұл нысан Салық кодексінің  4-бөлімі  3-параграфына сәйкес салық салу мақсатында кесімді активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасын, жөндеуге шығыстарды және басқа да шегерімдерді, сондай-ақ Салық кодексінің  87-бабына  сәйкес шағын топтың теңгермелік құнынан есептен шыққан кесімді активтердің (І және ІІ активтерден басқа) құн асуынан кірістерді айқындауға арналған.
159. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
160. "Үйлер, құрылыстар" бөлімінде:
100.22.001 жолы үйлер, құрылыстар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
161. "Ғимараттар" бөлімінде:
100.22.002 жолы ғимараттар бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
162. "Негізгі қаражаттың қалған шағын тобы" бөлімінде:
100.22.003 жолы негізгі қаражаттың қалған шағын тобы бойынша шегерімдерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
163. "Негізгі қаражат бойынша барлығы" бөлімінде:
100.22.004 жолы негізгі қаражат бойынша шегерімдердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған. 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
164. "Материалдық емес активтер" бөлімінде:
1) 100.22.005А жолында өткен салық кезеңі үшін 100.22.005Н жолынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
2) 100.22.005В жолында есепті салық кезеңі ішінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ материалдық емес активтердің жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген материалдық емес активтердің құны Салық кодексінің  106-бабына  сәйкес айқындалады. Бұл бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 100.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген материалдық емес активтердің қалдық құны көрсетіледі;

5) в графе E указывается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек, связанных с получением совокупного годового дохода, подлежащая отнесению на вычеты.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 100.21.001 переносится в строку 100.21.001.
24. Составление формы 100.22 -
Амортизационные отчисления, расходы на ремонт и
другие вычеты по фиксированным активам
158. Данная форма предназначена для определения суммы амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам в целях налогообложения в соответствии с параграфом 3 раздела 4 Налогового кодекса, а также доходов от превышения стоимости выбывших фиксированных активов (кроме активов I и II групп) над стоимостным балансом подгруппы в соответствии со статьей 87  Налогового кодекса.
159. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
160. В разделе "Здания, строения":
строка 100.22.001 предназначена для отражения вычетов по зданиям, строениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
161. В разделе "Сооружения":
строка 100.22.002 предназначена для отражения вычетов по сооружениям и заполняется на основании данных дополнительной формы.
162. В разделе "Оставшиеся подгруппы основных средств":
строка 100.22.003 предназначена для отражения вычетов по оставшимся подгруппам основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
163. В разделе "Всего по основным средствам":
строка 100.22.004 предназначена для отражения итоговых сумм вычетов по основным средствам. Определяется как сумма соответствующих строк 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003.
164. В разделе "Нематериальные активы":
1) в строке 100.22.005А указывается величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на начало отчетного налогового периода, которая переносится из строки 100.22.005Н за предыдущий налоговый период;
2) в строке 100.22.005B отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал нематериальных активов в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость нематериальных активов определяется в соответствии со статьей 106  Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость нематериальных активов, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 100.23.001 за предыдущий налоговый период;

3) 100.22.005С жолында Салық кодексінің  109-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес жарғылық капиталға салым ретінде материалдық емес активтерді сатудан алынған және/немесе алынуға жататын, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ материалдық емес активтерді есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
4) 100.22.005D жолында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің соңындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі (100.22.005А + 100.22.005В -100.22.005С);
5) 100.22.005Е жолында Салық кодексінің  107-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (100.22.005D х 100.22.005J);
6) 100.22.005F жолында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 100 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
7) 100.22.005G жолында Салық кодексінің  111-бабының  1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың барлық тіркелген активтері жойылса, 100.22.005F жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
8) 100.22.005Н жолында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзету есебімен (100.22.005D - 100.22.005E - 100.22.005F - 100.22.005G) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны ретінде айқындалатын шағын топтың құндық теңгермесі көрсетіледі.
9) 100.22.005І жолында  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
10) 100.22.005J жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 100.22.005І жолында көрсетілген шектен жоғары емес процентпен көрсетіледі.
165. "Басқалары" бөлімінде:
1) 100.22.006 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 100.22.003 жолына қосымша нысан J бағанының және 100.22.005D жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 100.22.007 жолы Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс, жал келісім-шартына сәйкес жалға беруші жүргізген және жалға беруші өтемеген жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

3) в строке 100.22.005C указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации нематериальных активов, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным нематериальным активам при списании, утрате, порче, уничтожении, потере в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109  Налогового кодекса;
4) в строке 100.22.005D определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108  Налогового кодекса (100.22.005А + 100.22.005В - 100.22.005C);
5) в строке 100.22.005E указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 107 Налогового кодекса (100.22.005D х 100.22.005J);
6) в строке 100.22.005F отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 100 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111  Налогового кодекса;
7) в строке 100.22.005G отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 100.22.005D, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса;
8) в строке 100.22.005H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108  Налогового кодекса (100.22.005D - 100.22.005E - 100.22.005F - 100.22.005G);
9) в строке 100.22.005I указывается предельная норма амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи 110  Налогового кодекса;
10) в строке 100.22.005J указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 100.22.005I.
165. В разделе "Прочие":
1) строка 100.22.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы J дополнительной формы к строке 100.22.003 и строки 100.22.005D;
2) строка 100.22.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113   Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

166. 100.22.004Е жолының шамасы 100.00.036А жолына көшіріледі.
100.22.005Е жолының шамасы 100.00.036В жолына көшіріледі.
100.22.004І және 100.22.005G жолдарының шамасы 100.00.036D жолына көшіріледі.
100.22.004Н және 100.22.005F жолдарының шамасы 100.00.036Е жолына көшіріледі.
100.22.004F жолының шамасы 100.00.036 G жолына көшіріледі.
100.22.006 жолының шамасы 100.00.008 жолына көшіріледі.
167. 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  110-баптың  1-тармағына сәйкес салық төлеуші амортизациялық аударымдар есептеуді жүргізетін негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  107-бабы  мен  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизациялық аударымдарды есептеу үшін негізгі құралдар тобының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында амортизациялық аударымдар есептелетін негізгі құралдардың тиісті тобының амортизациялық шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
6) F бағанында салық төлеуші қолданатын амортизациялық нормалар әрбір шағын топ бойынша процентпен, бірақ Е бағанында көрсетілген шектен асырылмай көрсетіледі;
7) G бағанында әрбір салық шағын тобы бойынша өткен салық кезеңі үшін 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 жолдарына қосымша нысанның Р бағанының тиісті жолдарынан көшірілетін есепті салық кезеңінің басындағы шағын топтың құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі;
8) Н бағанында шағын топтар бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген негізгі активтердің құны Салық кодексінің  106-бабына  сәйкес айқындалады. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 100.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың қалдық құны көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  109-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес жарғылық капиталға салым ретінде негізгі құралдарды сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ негізгі құралдардың есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;

166. Величина строки 100.22.004Е переносится в строку 100.00.036А.
Величина строки 100.22.005Е переносится в строку 100.00.036В.
Величина строк 100.22.004I и 100.22.005G переносится в строку 100.00.036D.
Величина строк 100.22.004H и 100.22.005F переносится в строку 100.00.036E.
Величина строк 100.22.004F и 100.22.007Е переносятся в строку 100.00.036G.
Величина строки 100.22.006 переносится в строку 100.00.008.
167. Дополнительные формы к строкам 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование основных средств, по которым производится исчисление амортизационных отчислений налогоплательщиком согласно пункту 1 статьи 110  Налогового кодекса;
3) в графе С указывается номер группы основных средств для исчисления амортизационных отчислений согласно статье 107 и пункту 1 статьи 110  Налогового кодекса;
4) в графе D указывается номер амортизационной подгруппы соответствующей группы основных средств, по которым исчисляются амортизационные отчисления;
5) в графе E указываются предельные нормы амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждой подгруппе, но не выше предельных, указанных в графе E;
7) в графе G по каждой налоговой подгруппе указывается величина стоимостного баланса подгруппы на начало отчетного налогового периода, которая переносится из соответствующих строк графы P дополнительной формы к строкам 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 за предыдущий налоговый период;
8) в графе Н в разрезе подгрупп отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств определяется в соответствии со статьей 106  Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 100.23.001 за предыдущий налоговый период;
9) в графе I указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации основных средств, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным основным средствам - при списании, утрате, порче, уничтожении, потере в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109  Налогового кодекса;

10) J бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (Ө+Н-І) айқындалады;
11) К бағанында Салық кодексінің  107-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес (J х F) есептелген есепті салық кезеңдегі амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдардың әрбір шағын тобы бойынша жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес жалпы шыққан шығыстар сомасына тепе-тең негізгі құралдардың тиісті тобының, шағын тобының теңгерімдік құны артатын, L бағанында көрсетілген сомадан асатын негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеушінің шыққан нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 100 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
15) О бағанында егер Салық кодексінің  111-бабының  1-тармағына сәйкес осы шағын топтың барлық кесімді активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, J бағанында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзетулер (J - K + M - N - O) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі.
Жиынтық шама:
100.22.001 жолға қосымша нысанның G бағаны 100.22.001А жолына, H бағаны - 100.22.001В жолына, I бағаны - 100.22.001С жолына, J бағаны - 100.22.001D жолына, К бағаны - 100.22.001Е жолына, L бағаны - 100.00.001F жолына, М бағаны - 100.22.001G  жолына, N бағаны - 100.22.001Н жолына, О бағаны -100.22.001І жолына, Р бағаны - 100.22.001J жолына көшіріледі;
100.22.002 жолға қосымша нысанның G бағаны 100.22.003А жолына, H бағаны - 100.22.002В жолына, I бағаны - 100.22.002С жолына, J бағаны - 100.22.002D жолына, К бағаны - 100.22.002Е жолына, L бағаны - 100.00.002F жолына, М бағаны - 100.22.002G  жолына, N бағаны - 100.22.002Н жолына, О бағаны -100.22.002І жолына, Р бағаны - 100.22.002J жолына көшіріледі;
100.22.003 жолға қосымша нысанның G бағаны 100.22.003А жолына, H бағаны - 100.22.003В жолына, I бағаны - 100.22.003С жолына, J бағаны - 100.22.003D жолына, К бағаны - 100.22.003Е жолына, L бағаны - 100.00.003F жолына, М бағаны - 100.22.003G  жолына, N бағаны - 100.22.003Н жолына, О бағаны -100.22.003І жолына, Р бағаны - 100.22.003J жолына көшіріледі.

10) в графе J определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108  Налогового кодекса (G+H-I);
11) в графе K указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 107  Налогового кодекса (J х F);
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии со статьей 113  Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе L, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктом 2 статьи 113  Налогового кодекса, а также сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, увеличивающая соответствующий стоимостный баланс подгруппы в соответствии с пунктом 6 статьи 113  Налогового кодекса;
14) в графе N отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 100 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111  Налогового кодекса;
15) в графе O отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в графе J, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111  Налогового кодекса;
16) в графе P отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108  Налогового кодекса (J - K + M - N - O).
Итоговая величина:
графы G дополнительной формы к строке 100.22.001 переносится в строку 100.22.001А, графы H - в строку 100.22.001В, графы I - в строку 100.22.001С, графы J - в строку 100.22.001D, графы K - в строку 100.22.001E, графы L - в строку 100.22.001F, графы M - в строку 100.22.001G, графы N - в строку 100.22.001H, графы O - в строку 100.22.001I, графы P - в строку 100.22.001J;
графы G дополнительной формы к строке 100.22.002 переносится в строку 100.22.002А, графы H - в строку 100.22.002В, графы I - в строку 100.22.002С, графы J - в строку 100.22.002D, графы K - в строку 100.22.002E, графы L - в строку 100.22.002F, графы M - в строку 100.22.002G, графы N - в строку 100.22.002H, графы O - в строку 100.22.002I, графы P - в строку 100.22.002J;
графы G дополнительной формы к строке 100.22.003 переносится в строку 100.22.003А, графы H - в строку 100.22.003В, графы I - в строку 100.22.003С, графы J - в строку 100.22.003D, графы K - в строку 100.22.003E, графы L - в строку 100.22.003F, графы M - в строку 100.22.003G, графы N - в строку 100.22.003H, графы O - в строку 100.22.003I, графы P - в строку 100.22.003J.

168. 100.22.003 жолға қосымша нысанның J бағаны мен 100.22.005D жолы 100.22.006 жолына көшіріледі.
169. 100.22.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында негізгі құралдарды жылдық жиынтық табыс алу мақсатында алған жалға берушінің атауы (аты-жөні, тегі) көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, олар бойынша жөндеуге кеткен шығыстар келісім-шартқа сәйкес жалға беруші өтемеген негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармаққа сәйкес, D бағанында көрсетілген негізгі құралдар топтарының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында негізгі құралдар жалға алу келісім-шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) G бағанында жал келісім-шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жал төлемінің сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында жалға алған негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында жалға беруші өтеуге тиіс жөндеуге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында жалға беруші өтемеген, Н және І бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын жөндеуге кеткен шығыстардың сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдарды жөндеуге нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес және J және K бағандары бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын шегерімге жатқызылмайтын негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі.
100.22.007 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 100.22.007А жолына, Н бағаны - 100.22.007В жолына, І бағаны - 100.22.007С жолына, J бағаны - 100.22.007D жолына, K бағаны - 100.22.007Е жолына, L бағаны - 100.22.007F көшіріледі.
25. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар - 100.23 нысанын жасау
170. Бұл нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.

168. Отрицательные суммы графы J дополнительной формы к строке 100.22.003 и строки 100.22.005D переносятся в строку 100.22.006.
169. Дополнительная форма к строке 100.22.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается наименование арендованных основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D, согласно пункту 1 статьи 110  Налогового кодекса;
6) в графе F указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
7) в графе G указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
8) в графе Н указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
10) в графе J указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем, определяемая как разница сумм граф H и I;
11) в графе К указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113  Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса и определяемая как разница сумм граф J и K.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 100.22.007 переносится в строку 100.22.007А, графы H - в строку 100.22.007В, графы I - в строку 100.22.007С, графы J - в строку 100.22.007D, графы K - в строку 100.22.007E, графы L - в строку 100.22.007F.
25. Составление формы 100.23 -
Амортизационные отчисления по фиксированным активам,
впервые введенным в эксплуатацию
170. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 110  Налогового кодекса.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.

171. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
172. "Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар" бөлімінде:
100.23.001 жолы алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
173. 100.23.001В жолының шамасы 100.00.036С жолға көшіріледі.
174. 100.23.001 жолға қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында Қазақстан Республикасының аумағында тиісті тіркелген активті іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес тіркелген актив тобының нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес тіркелген активтің шағын тобының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағында белгіленген тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның шекті нормалары көрсетіледі;
7) G бағанында F бағанда көрсетілген шектен аспайтын, тіркелген активтердің әрбірінің атауы бойынша процентпен салық төлеуші қолданатын амортизацияның нормалары көрсетіледі;
8) Н бағанында салық төлеуші Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес (G х 2) қолданатын, амортизацияның екі еселенген нормалары көрсетіледі;
9) І бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және салық төлеуші жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланатын, түскен тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
10) J бағанында кемінде үш жылда жылдық жиынтық табыс алу мақсатында (І х Н) тіркелген активтердің деректерін пайдалану шарты кезінде амортизацияның екі еселенген нормасы бойынша есептелген амортизация аударымдарының сомалары көрсетіледі;
11) К бағанында Қазақстан Республикасының аумағында алғаш рет пайдалануға берілген және жылдық жиынтық табыс алу үшін (І-J) пайдаланылатын тіркелген активтердің құны көрсетіледі. Келесі салық кезеңінде осы бағанның деректері салық салу мақсатында амортизация аударымдарын есептеу үшін тиісті шағын топтың теңгерімдік құнына енгізуге жатады және келесі салық кезеңінің 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 жолдарға қосымша нысанның Н бағанының және 100.22.005 жолға қосымша нысанның F бағанының тиісті жолдарына көшіріледі.

171. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
172. В разделе "Амортизационные отчисления по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию":
строка 100.23.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
173. Величина строки 100.23.001В переносится в строку 100.00.036С.
174. Дополнительная форма к строке 100.23.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода в эксплуатацию на территории Республики Казахстан соответствующего фиксированного актива;
4) в графе D указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110  Налогового кодекса;
5) в графе E указывается номер подгруппы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются предельные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, установленные пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком, в процентах по каждому наименованию фиксированных активов, но не выше предельных, указанных в графе F;
8) в графе H указываются двойные нормы амортизации, применяемые налогоплательщиком в соответствии с пунктом 2 статьи 110  Налогового кодекса (G х 2);
9) в графе I указывается стоимость поступивших фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых налогоплательщиком для получения совокупного годового дохода;
10) в графе J указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленная по двойной норме амортизации, при условии использования данных фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода не менее трех лет (I x H);
11) в графе K определяется остаточная стоимость фиксированных активов, впервые введенных в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемых для получения совокупного годового дохода (I - J). В последующем налоговом периоде данные этой графы подлежат включению в стоимостный баланс соответствующей подгруппы для исчисления амортизационных отчислений в целях налогообложения и переносятся в соответствующие строки графы Н дополнительной формы к строкам 100.22.001, 100.22.002, 100.22.003 и графы F дополнительной формы к строке 100.22.005 следующего налогового периода;

12) L бағанында тиісті тіркелген активтің жойылған күні көрсетіледі.
100.23.001 жолға қосымша нысанның І бағанының жиынтық шамасы 100.23.001A жолына, J бағаны - 100.23.001В жолына, К бағаны - 100.23.001С жолына көшіріледі.
26. Инвестициялық салықтық преференциялар
бойынша шегерімдер - 100.24 нысанын жасау
175. Бұл нысан Салық кодексінің  5-бөлімнің  ережелеріне сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құнын айқындауға арналған.
176. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) өтелімділік мерзімі;
4) инвестицияларды қорғау жөніндегі мемлекеттік шаралар туралы мәселені реттейтін Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес жасалған келісім-шарт нөмірі мен күні;
5) преференциялар берілген кезең.
177. "Инвестициялық салықтық преференциялар бойынша шегерімдер" бөлімінде:
100.24.001 жолы инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және осы қосымша нысанның негізінде толтырылады.
178. 100.24.001В жолының шамасы 100.00.036F жолға көшіріледі.
179. 100.24.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында тіркелген активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында тіркелген активтерді іске қосу күні көрсетіледі;
4) D бағанында инвестициялық жоба шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны көрсетіледі (инвестициялық бағдарлама). Келесі салық кезеңінде осы жолға өткен салық кезеңі үшін 100.24.001 жолға қосымша нысанының G бағанының тиісті жолдарындағы тіркелген активтердің қалдық құны және келісім-шарттың шарты бойынша есепті салық кезеңінде жаңадан пайдалануға берілген тіркелген активтердің құны көшіріледі;
5) Е бағанында есеп бойынша инвестициялық салықтық преференциялар берудің ағымдағы кезеңі көрсетіледі (бірінші салық кезеңі - преференцияларды қолданудың бірінші жылы, келесі салық кезеңдері - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған келісім-шарттың негізінде преференцияларды қолдану жылы). Преференцияларды қолдану мерзімі инвестициялардың көлемі мен өтелу мерзіміне байланысты, бірақ Салық кодексінің  139-бабының  2 және 6-тармақтарына сәйкес преференцияларды қолдану мерзімінен бастап бес жылдан аспайды;

12) в графе L указывается дата выбытия соответствующего фиксированного актива.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 100.23.001 переносится в строку 100.23.001А, графы J - в строку 100.23.001В, графы K - в строку 100.23.001С.
26. Составление формы 100.24 -
Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям
175. Данная форма предназначена для определения стоимости фиксированных активов, вновь введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с положениями раздела 5  Налогового кодекса.
176. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) срок окупаемости;
4) номер и дата заключения контракта, заключенного в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим вопрос о государственных мерах по защите инвестиций;
5) период, на который предоставлены преференции.
177. В разделе "Вычеты по инвестиционным налоговым преференциям":
строка 100.24.001 предназначена для отражения итоговых сумм по фиксированным активам, вновь введенным в эксплуатацию в рамках инвестиционных проектов, относимых на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
178. Величина строки 100.24.001В переносится в строку 100.00.036F.
179. Дополнительная форма к строке 100.24.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование фиксированных активов;
3) в графе C указывается дата ввода фиксированных активов;
4) в графе D указывается стоимость фиксированных активов, вновь введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта (инвестиционной программы). В последующие налоговые периоды в данную строку переносится остаточная стоимость фиксированных активов из соответствующих строк графы G дополнительной формы к строке 100.24.001 за предыдущий налоговый период и стоимость вновь вводимых фиксированных активов в отчетном налоговом периоде по условиям контракта;
5) в графе Е указывается текущий период предоставления инвестиционных налоговых преференций (далее - преференции) по счету (в первый налоговый период - первый год действия преференций, последующие налоговые периоды - годы действия преференций, на основании контракта, заключенного в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим вопрос о государственных мерах по защите инвестиций). Срок действия преференций определяется в зависимости от объемов и срока окупаемости инвестиций, но не может превышать пяти лет с начала применения преференций, в соответствии с пунктами 2 и 6 статьи 139  Налогового кодекса;

6) F бағанында келісім-шартқа сәйкес инвестициялық салықтық преференцияларды қолдану мерзіміне қарай шегерімге жатқызылуы тиіс тіркелген активтердің құны көрсетіледі;
7) G бағанында келесі салық кезеңінің 100.24.001 жолына қосымша нысанының D бағанының тиісті жолдарына көшірілетін тіркелген активтердің құны көрсетіледі (D - F).
100.24.001 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.24.001A жолына, F бағаны - 100.24.001В жолына, G бағаны - 100.24.001С жолына көшіріледі.
27. Резидент еместер болып табылатын, заңды және жеке тұлғаларға төлейтін Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстары - 100.25 нысанын жасау
180. Осы нысан резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмаған қызметіне Қазақстан Республикасының көздерінен түскен кіріс және Салық кодексінің  179 187 198 - 201-1-баптарына  сәйкес төлем көзінен табыс салығының сомасын айқындауға арналған.
181. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық агентінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
182. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.25.001 жолы салық кезеңінің басында резидент емес болып табылатын заңды және жеке тұлғаларға төленбеген табысының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
2) 100.25.002 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
3) 100.25.003 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске есептелген жеке табыс салығының сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
4) 100.25.004 жолы салық кезеңі үшін резидент емеске төлеуге тиісті, кіріс сомаларының және осындай кірістерден жеке табыс салығы сомаларының есептелген табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
5) 100.25.005 жолы өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емеске төленген және (немесе) салық агентi шегерімге жатқызған бюджетке есептеуге тиісті табыстың сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;

6) в графе F отражается стоимость фиксированных активов, подлежащая отнесению на вычеты в зависимости от срока действия преференций в соответствии с контрактом;
7) в графе G указывается остаточная стоимость фиксированных активов, которая подлежит переносу в соответствующие строки графы D дополнительной формы к строке 100.24.001 следующего налогового периода (D - F);
8) в графе Н указывается номер группы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110  Налогового кодекса;
9) в графе I указывается номер подгруппы фиксированного актива согласно пункту 1 статьи 110 Налогового кодекса.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.24.001 переносится в строку 100.24.001А, графы F - в строку 100.24.001В, графы G - в строку 100.24.001С.
27. Составление формы 100.25 -
Доходы из источников в Республике Казахстан,
выплачиваемые юридическим и физическим лицам,
являющимся нерезидентами
180. Данная форма предназначена для определения сумм доходов юридических и физических лиц, являющихся нерезидентами, из источников в Республике Казахстан, не связанных с постоянным учреждением в Республике Казахстан, и подоходного налога у источника выплаты с таких доходов, исчисленного в соответствии со статьями 179 , 187, 198- 201-1  Налогового кодекса.
181. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогового агента;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
182. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 100.25.001 предназначена для отражения сумм доходов, невыплаченных юридическим и физическим лицам, являющимся нерезидентами, на начало налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;
2) строка 100.25.002 предназначена для отражения сумм доходов, начисленных нерезидентам за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
3) строка 100.25.003 предназначена для отражения сумм подоходного налога с дохода, начисленного нерезиденту за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы;
4) строка 100.25.004 предназначена для отражения сумм доходов, подлежащих выплате нерезидентам за налоговый период, исчисляемых как разница между начисленными суммами доходов и суммами подоходного налога с таких доходов, и заполняется на основании дополнительной формы;
5) строка 100.25.005 предназначена для отражения сумм доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период и (или) невыплаченных, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, и заполняется на основании дополнительной формы;

6) 100.25.006 жолы Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент емес төлеген жеке табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады;
7) 100.25.007 жолы Салық кодексінің  181-бабы  2) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті резидент еместерге төленбеген, бірақ салық агентімен бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда шегерімге жатқызылған, кірістерден ұсталатын табыс салығы сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
8) 100.25.008 жолы салық кезеңі үшін Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес шартты банк салымына аударылған табыс салығы сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
183. 100.25.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  178-бабына  сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған, осы Ереженің  227-бабына  сәйкес кірістерінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында салық кезеңінің басында резидент еместерге төленбеген кірістердің сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында салық кезеңі үшін есептелген кірістердің сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында кірістерден есептелген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында D және Е бағандары көрсеткіштері арасындағы айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін төленуге тиіс кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында өткен салық кезеңінің қорытындысы бойынша декларацияда резидент емеске төленген және (немесе) төленбеген, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған төленген кірістердің сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  181-бабы  1) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге жататын салық кезеңі үшін резидент еместердің төленген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында Салық кодексінің  181-бабы  2) тармақшасына сәйкес бюджетке есептеуге тиісті, бірақ салық агенті шегерімге жатқызған резидент еместердің төленбеген кірістерінен табыс салығының сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің  198-бабына  сәйкес салық кезеңі үшін шартты банк салымына орналастырылған табыс салығының сомасы көрсетіледі.
100.25 қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.25.001 жолға, D бағанының - 100.25.002 жолына, Е бағаны - 100.25.003 жолына, F бағаны - 100.25.004 жолына, G  бағаны - 100.25.005 жолына, Н бағаны - 100.25.006 жолына, I бағаны - 100.25.007 жолына, J бағаны - 100.25.008 жолына көшіріледі.

6) строка 100.25.006 предназначена для отражения сумм подоходного налога с доходов, выплаченных нерезидентам за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181  Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
7) строка 100.25.007 предназначена для отражения сумм подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего налогового периода, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181  Налогового кодекса, и заполняется на основании дополнительной формы;
8) строка 100.25.008 предназначена для отражения сумм подоходного налога, перечисленного на условный банковский вклад в соответствии со статьей 198  Налогового кодекса за налоговый период, и заполняется на основании дополнительной формы.
183. Дополнительная форма к приложению 100.25:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 227 настоящих Правил, полученного нерезидентом из источников в Республике Казахстан в соответствии со статьей 178  Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма невыплаченных доходов нерезидента на начало налогового периода;
4) в графе D указывается сумма начисленных доходов за налоговый период;
5) в графе E указывается сумма подоходного налога с начисленных доходов;
6) в графе F указывается сумма дохода, подлежащего выплате за налоговый период, исчисленного как разница между показателями граф D и E;
7) в графе G указываются суммы выплаченных доходов за налоговый период и (или) невыплаченных доходов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты в декларации по итогам предыдущего года;
8) в графе H указывается сумма подоходного налога с выплаченных доходов нерезидентов за налоговый период, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 1) статьи 181 Налогового кодекса;
9) в графе I указывается сумма подоходного налога с невыплаченных доходов нерезидентов, но отнесенных налоговым агентом на вычеты, подлежащего перечислению в бюджет в соответствии с подпунктом 2) статьи 181  Налогового кодекса;
10) в графе J указывается сумма подоходного налога, размещенного на условном банковском вкладе за налоговый период в соответствии со статьей 198  Налогового кодекса.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к приложению 100.25 переносится в строку 100.25.001, графы D - в строку 100.25.002, графы Е - в строку 100.25.003, графы F - в строку 100.25.004, графы G - в строку 100.25.005, графы Н - в строку 100.25.006, графы I - в строку 100.25.007, графы J - в строку 100.25.008.

28. Халықаралық шарттарға сәйкес салық
салудан босатылуға жататын салық салынатын
кірісті есептеу - 100.26 нысанын жасау
184. Осы нысан Салық кодексінің  199-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасымен жасасқан қосарланған салық салуға жол бермеу және кірістер мен мүліктерге (капиталға) салық салудан жалтарудың алдын алу туралы халықаралық шарт ережелері (бұдан әрі - халықаралық шарт) бойынша салық салудан босатылатын салық салынатын кіріс сомасын айқындауға арналған.
100.26 нысанын Қазақстан Республикасындағы қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, халықаралық шарт ережелерін қолдануға құқығы бар резидент емес толтырады. Бұл нысанға салық төлеуші-резидент еместің резиденттігін растайтын құжат қоса тіркеледі.
185. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) Қазақстан Республикасы қолданылатын халықаралық шарт жасасқан, осы Ереженің 228-бабына сәйкес елдің коды;
4) шығыстарды есептеудің қолданылатын әдісі (тиісті торкөзде әдістердің бірі көрсетіледі).
186. "Есеп" бөлімінде:
1) 100.26.001 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден алған жиынтық жылдық табысының жалпы сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолға 100.26.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 100.26.002 жолы Салық кодексінің  199-бабының  1-тармағына сәйкес бухгалтерлік есепте осындай кірістерге бөлек есеп жүргізу негізінде есептелген Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған халықаралық жүк тасымалдауда көлік қызметін көрсетуден алынған кіріс сомасын көрсетуге арналған;
3) 100.26.003 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстарының шегерілетін жалпы сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 100.00.037 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 100.26.004 жолы салық төлеушінің халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарының сомасын көрсетуге арналған. Салық төлеуші шығыстарды есептеудің тура әдісін қолданған жағдайда осы жолда бухгалтерлік есепте осындай шығыстарды есептеудің бөлек әдісін қолдану негізінде есептелген құжаттармен расталған сома көрсетіледі. Шығыстарды есептеудің жанама әдісін қолданған жағдайда осы 100.26.004 жолы 100.26.003 жолының үлес салмағы және деректерінің қосындысы ретінде есептеледі. Үлес салмағы 100.26.002 жолы деректерінің 100.26.001 жолы деректеріне қатынасы ретінде айқындалады. Бұл ретте, салық төлеуші халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарын есептеудің көрсетілген әдістерінің бірін дербес таңдауға құқылы;

28. Составление формы 100.26 -
Исчисление налогооблагаемого дохода, подлежащего
освобождению от налогообложения в соответствии
с международным договором
184. Данная форма предназначена для определения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения согласно международному договору об избежании двойного налогообложения и предотвращении уклонения от налогообложения доходов и имущества (капитал), заключенному Республикой Казахстан (далее - международный договор), в соответствии с пунктом 1 статьи 199  Налогового кодекса.
Форма 100.26 заполняется нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, имеющим право на применение положений международного договора. К данной форме прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика-нерезидента.
185. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) код страны согласно пункту 228 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
4) применяемый метод исчисления расходов (в соответствующей ячейке указывается один из методов).
186. В разделе "Расчет":
1) строка 100.26.001 предназначена для отражения общей суммы совокупного годового дохода, полученного налогоплательщиком-нерезидентом из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.023;
2) строка 100.26.002 предназначена для отражения суммы дохода от оказания транспортных услуг в международных перевозках, полученного из источников в Республике Казахстан, исчисленного на основании ведения раздельного учета таких доходов в бухгалтерском учете в соответствии с пунктом 1 статьи 199  Налогового кодекса;
3) строка 100.26.003 предназначена для отражения общей суммы вычитаемых расходов, понесенных налогоплательщиком-нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.00.037;
4) строка 100.26.004 предназначена для отражения суммы расходов, понесенных налогоплательщиком в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках. В случае применения налогоплательщиком прямого метода исчисления расходов в данной строке указывается сумма документально подтвержденных расходов, исчисленных на основании ведения раздельного учета таких расходов в бухгалтерском учете. В случае применения косвенного метода исчисления расходов, данные строки 100.26.004 исчисляются как произведение удельного веса и данных строки 100.26.003. Удельный вес определяется как отношение данных строки 100.26.002 к данным строки 100.26.001. При этом налогоплательщик вправе самостоятельно выбрать один из указанных методов исчисления расходов, понесенных в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках;

5) 100.26.005 жолы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кіріс (залал) сомасын көрсетуге арналған. 100.26.005 жолының деректері 100.26.002 және 100.00.004 жолдары деректерінің айырмашылығы ретінде есептеледі.
187. 100.26.005 жолының шамасы 100.00.039 жолына көшіріледі.
29. Залалдарды көшіру - 100.27 нысанын жасау
188. Бұл нысан Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
189. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
190. "Залалдар" бөлімінде:
100.27.001 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
191. 100.27.001 жолының шамасы 100.00.44 жолына көшіріледі.
192. 100.27.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 100.00.040 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (100.00.043 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 100.00.040 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 100.00.042 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 100.02.002 жолында көрсетілген (100.00.040 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, құрылыстар және ғимараттарды сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі.
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
100.27.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 100.27.001 жолына көшіріледі.

5) строка 100.26.005 предназначена для отражения суммы налогооблагаемого дохода (убытка), подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором. Данные строки 100.26.005 исчисляются как разница между данными строк 100.26.002 и 100.26.004.
187. Величина строки 100.26.005 переносится в строку 100.00.039.
29. Составление формы 100.27 - Перенос убытков
188. Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии со статьей 124  Налогового кодекса.
189. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
190. В разделе "Убытки":
строка 100.27.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
191. Величина строки 100.27.001 переносится в строку 100.00.044.
192. Дополнительная форма к строке 100.27.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 100.00.040 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 100.00.043) переносится в данную графу. В случае, если в строке 100.00.040 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 100.00.042;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, строений и сооружений, указанный в строке 100.02.002 (при положительном значении строки 100.00.040). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124  Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 100.27.001 переносится в строку 100.27.001.

30. Шетелдік салық есебі - 100.28 нысанын жасау
193. Бұл нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.
194. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
195. "Дивидендтер" бөлімінде:
100.28.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған дивидендтерден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
196. "Сыйақылар" бөлімінде:
100.28.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған сыйақылардан салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
197. "Роялти" бөлімінде:
100.28.003 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған роялтиден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
198. "Халықаралық тасымалдарда көлік қызметін көрсетуден түскен кіріс" бөлігінде:
100.28.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден түскен кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
199. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кіріс" бөлігінде:
100.28.005 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.

30. Составление формы 100.28 - Зачет иностранного налога
193. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.
194. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
195. В разделе "Дивиденды":
строка 100.28.001 предназначена для определения общей суммы налога с дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
196. В разделе "Вознаграждения":
строка 100.28.002 предназначена для определения общей суммы налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
197. В разделе "Роялти":
строка 100.28.003 предназначена для определения общей суммы налога с роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
198. В разделе "Доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках":
строка 100.28.004 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
199. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 100.28.005 предназначена для определения общей суммы налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

200. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
100.28.006 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
201. "Барлығы" бөлігінде:
100.28.007 жолы 100.28.001С, 100.28.002С, 100.28.003С, 100.28.004С, 100.28.005С, 100.28.006С жолдарында айқындалған, Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
202. 100.28.007 жолының шамасы 100.29.005А жолына көшіріледі.
100.28.001А жолының шамасы 100.07.002 жолына көшіріледі.
100.28.002А жолының шамасы 100.08.003 жолына көшіріледі.
203. 100.28.001, 100.28.002, 100.28.003, 100.28.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 228-тармағына орай кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.

200. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 100.28.006 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
201. В разделе "Всего":
строка 100.28.007 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 100.28.001С, 100.28.002С, 100.28.003С, 100.28.004С, 100.28.005С, 100.28.006С.
202. Величина строки 100.28.007 переносится в строку 100.29.005А.
Величина строки 100.28.001А переносится в строку 100.07.002.
Величина строки 100.28.002А переносится в строку 100.08.004.
203. Дополнительные формы к строкам 100.28.001, 100.28.002, 100.28.003, 100.28.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 228 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.

100.28.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.28.001А жолына, Е бағаны - 100.28.001В жолына, G бағаны - 100.28.001С жолына көшіріледі, 100.28.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 100.28.002А жолына, Е бағаны - 100.28.002В жолына, G бағаны - 100.28.002С жолына көшіріледі, 100.28.003 жолға қосымша нысанның С бағаны 100.28.003А жолына, Е бағаны - 100.28.003В жолына, G бағаны - 100.28.003С жолына көшіріледі, 100.28.004 жолға қосымша нысанның С бағаны 100.28.004А жолына, Е бағаны - 100.28.004В жолына, G бағаны - 100.28.004С жолына көшіріледі.
204. 100.28.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 227-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 228-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
100.28.005 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 100.28.005А жолына, F бағаны - 100.28.005В жолына, Н бағаны - 100.28.005С жолына көшіріледі.

Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 100.28.001 переносится в строку 100.28.001A, графы E - в строку 100.28.001B, графы G - в строку 100.28.001C, графы C дополнительной формы к строке 100.28.002 переносится в строку 100.28.002A, графы E - в строку 100.28.002B, графы G - в строку 100.28.002C, графы C дополнительной формы к строке 100.28.003 переносится в строку 100.28.003A, графы E - в строку 100.28.003B, графы G - в строку 100.28.003C, графы C дополнительной формы к строке 100.28.004 переносится в строку 100.28.004A, графы E - в строку 100.28.004B, графы G - в строку 100.28.004C.
204. Дополнительная форма к строке 100.28.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 227 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 228 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 100.28.005 переносится в строку 100.28.005A, графы F - в строку 100.28.005B, графы H - в строку 100.28.005C.

205. 100.28.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 228-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
100.28.006 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.28.006А жолына, Е бағаны - 100.28.006В жолына, G бағаны - 100.28.006С жолына көшіріледі.
31. Салық міндеттемесін есептеу - 100.29 нысанын жасау
206. Бұл нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығының сомасын есептеуіне резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен таза кіріске салық және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.
207. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
208. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 100.29.001 жолында 100.00.045 жолында айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;

205. Дополнительная форма к строке 100.28.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 228 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 100.28.006 переносится в строку 100.28.006A, графы E - в строку 100.28.006B, графы G - в строку 100.28.006C.
31. Составление формы 100.29 -
Исчисление налогового обязательства
206. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога, налога на чистый доход нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по юридическому лицу.
207. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
208. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 100.29.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 100.00.045;

2) 100.29.002 жолында Салық кодексінің  135-бабының  1-тармағында белгіленген ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі. 100.29.002 жолының шамасы 100.00.046 жолына көшіріледі;
3) 100.29.003 жолын қызметін Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы жүргізетін резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Осы жолда 100.29.001 және 100.29.002 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын таза кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 100.29.004 жолын қызметін Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы жүргізетін резидент емес заңды тұлғалар толтырады. Осы жолда Салық кодексінің  185  немесе  201-баптарына  сәйкес есептелген қызметін Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы жүргізетін резидент емес заңды тұлғаның таза кірісіне салық сомасы көрсетіледі. Бұл ретте тиісті жолдарда Салық кодексінің  185-бабының  1-тармағымен белгіленген ставка бойынша, немесе Салық кодексінің  201-бабына  сәйкес халықаралық шартпен белгіленген ставка бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші таза кіріске салық төлеуге қатысты халықаралық шарт ережелерін қолданса, онда халықаралық шартқа және аталған шарт осы Ереженің 228-тармағына сәйкес жасасылған осындай салық ставкасы және көрсетілген шарт атауы көрсетіледі, сондай-ақ салық төлеушінің резиденттігін растайтын құжат қоса тіркеледі. 100.29.004 жолында көрсетілген таза кіріске салық сомасы 100.29.004А немесе 100.29.004В жолдарының деректеріне қарай айқындалады;
5) 100.29.005 жолында есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Ол 100.29.007А және 100.29.007В жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
6) 100.29.005А жолында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған және Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.29.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 100.29.005В жолында Қазақстан Республикасында сыйақы (ұтыс) төлеу көзінен ұсталған салықтың сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 100.08.001В, 100.08.002D және 100.08.003D жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 100.29.006 жолында 100.29.006А немесе 100.29.006В немесе 100.29.006С жолдарының деректерінен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
9) 100.29.006А жолында Салық кодексінің  125-бабына  сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 100.29.002 мен 100.29.004 жолдары сомасының және 100.29.005 жолы сомасының айырмашылығы ретінде айқындалады;

2) в строке 100.29.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по ставкам, установленным пунктом 1 статьи 135  Налогового кодекса. В строке 100.29.002С указывается сумма, определенная в строке 100.35.010;
3) строка 100.29.003 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма чистого дохода, определенная как разница строк 100.29.001 и 100.29.002;
4) строка 100.29.004 заполняется юридическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение. В данной строке указывается сумма налога на чистый доход юридического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, исчисленного согласно статье 185  или 201 Налогового  кодекса. Определяется исходя из данных строки 100.29.004А или 100.29.004В;
5) в строке 100.29.004А указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной пунктом 1 статьи 185  Налогового кодекса;
6) в строке 100.29.004В указывается сумма налога, исчисленного по ставке, установленной международным договором, в соответствии со статьей 201  Налогового кодекса. Если налогоплательщиком применяются положения международного договора в отношении уплаты налога на чистый доход, то указывается ставка такого налога в соответствии с международным договором, а также прилагается документ, подтверждающий резидентство налогоплательщика;
7) в строке 100.29.004С указывается код страны согласно пункту 228 настоящих Правил, с которой Республикой Казахстан заключен применяемый международный договор;
8) в строке 100.29.005 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 100.29.007А и 100.29.007В;
9) в строке 100.29.005А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 100.28.007;

10) 100.29.006В жолында Салық кодексінің  140-2-бабы  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 50% кемітілген 100.29.006А жолының сомасы ретінде айқындалады;
11) 100.29.006С жолында Салық кодексінің  119-1-бабы  4-тармағына немесе Салық кодексінің  140-5-бабы  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі және 100% кемітілген 100.29.006А жолының сомасы ретінде айқындалады;
12) 100.29.007 жолында 100.29.007А және 100.29.007В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;
13) 100.29.007А жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде өткен салық кезеңінен көшірілген және салықтың басқа түрлерінен артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
14) 100.29.007В жолында есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші есепті салық кезеңінде төлеген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;
15) 100.29.008 жолында төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 100.29.005 жолында көрсетілген корпорациялық табыс салығының сомасы және 100.29.006 және 100.29.007 жолдарында көрсетілген есепке алулар мен жүргізілген аванстық төлемдер сомасы арасында есептелген айырмасы ретінде айқындалады. 100.29.008 жолының шамасы 100.00.051 жолына көшіріледі;
16) 100.29.009 жолында төленген аванстық төлемдер шамасы 100.29.006 және 100.29.007 жолдарында көрсетілген төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар 100.29.005 жолында есептелген корпорациялық табыс салығының сомасынан артық жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 100.29.006 және 100.29.007 жолдарының сомасы айырмасы ретінде айқындалады.
209. "Басқа ақпарат" бөлімінде:
1) 100.20.010 жолында статистика органдарының деректері бойынша Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне сәйкес кәсіпкерлік қызмет түрлері көрсетіледі;

10) в строке 100.29.005В указывается сумма налога, удержанная с сумм вознаграждения и выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строках 100.08.001В, 100.08.002D и 100.08.003D;
11) в строке 100.29.006 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая исходя из данных строки 100.29.006А или 100.29.006В или 100.29.006С;
12) в строке 100.29.006А указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии со статьей 125  Налогового кодекса и определяется как разница суммы строк 100.29.002 и 100.29.004 и суммой строки 100.29.005;
13) в строке 100.29.006В указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2  Налогового кодекса и определяется как сумма строки 100.29.006А, уменьшенная на 50 %;
14) в строке 100.29.006С указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1  Налогового кодекса или пунктом 2 статьи 140-5  Налогового кодекса и определяется как сумма строки 100.29.006А, уменьшенная на 100 %;
15) в строке 100.29.007 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строк 100.29.007А и 100.29.007В;
16) в строке 100.29.007А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
17) в строке 100.29.007В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период;
18) в строке 100.29.008 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 100.29.006, и суммой произведенных авансовых платежей, отраженных в строке 100.29.007;
19) в строке 100.29.009 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных авансовых платежей, указанных в строке и 100.29.007 больше суммы корпоративного подоходного налога, исчисленного в строке 100.29.006. Определяется как разница сумм строк 100.29.007 и 100.29.006.
209. В разделе "Другая информация":
1) в строке 100.29.010 указываются виды предпринимательской деятельности согласно Общему классификатору экономической деятельности по данным органа статистики;

2) 100.20.011 жолында статистика органдарының деректері бойынша КОЖЖ (кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы жіктегіші) коды көрсетіледі;
3) 100.29.012 жолында заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі;
4) 100.29.013 жолында заңды тұлғаның меншік түрі көрсетіледі: жеке меншік немесе мемлекеттік.
210. 100.29.002 жолының шамасы 100.00.046 жолына көшіріледі.
100.29.004 жолының шамасы 100.00.047 жолына көшіріледі.
100.29.005 жолының шамасы 100.00.048 жолына көшіріледі.
100.29.006 жолының шамасы 100.00.049 жолына көшіріледі.
100.29.007 жолының шамасы 100.00.050 жолына көшіріледі.
100.29.008 жолының шамасы 100.00.051 жолына көшіріледі.
100.29.009 жолының шамасы 100.00.052 жолына көшіріледі.
32. Бухгалтерлік теңгерме - 100.30 нысанын жасау
211. Бұл нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.
33. Кірістер және шығыстар туралы есеп -
100.31 нысанын жасау
212. Бұл нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.
213. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
214. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
100.31.01-100.31.11 жолдары бухгалтерлік есеп деректері бойынша толтырылады. Бұл орайда, 100.31.01-100.31.03 жолдары қосымша нысанның негізінде толтырылады.
215. 100.31.001, 100.31.002, 100.31.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушілер жүзеге асыратын қызмет түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында бухгалтерлік есеп деректері бойынша В бағанда көрсетілген қызмет түрлері бөлігінде тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
4) D бағанында бухгалтерлік есеп деректері бойынша В бағанда көрсетілген қызмет түрлері бөлігінде өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандарының айырмашылығы ретінде айқындалады.
100.31.001, 100.31.002, 100.31.003 жолдарына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 100.31.001 жолына, D бағаны - 100.31.002 жолына, Е бағаны - 100.31.003 жолына көшіріледі.
34. Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларациямен кірістер және шығыстар туралы
есепті салыстыру - 100.32 нысанын жасау

2) в строке 100.29.011 указывается код ОКПО (общий классификатор предприятий и организаций) по данным органа статистики;
3) в строке 100.29.012 указывается организационно-правовая форма юридического лица;
4) в строке 100.29.013 указывается вид собственности юридического лица: частный либо государственный.
210. Величина строки 100.29.002 переносится в строку 100.00.046.
Величина строки 100.29.004 переносится в строку 100.00.047.
Величина строки 100.29.005 переносится в строку 100.00.048.
Величина строки 100.29.006 переносится в строку 100.00.049.
Величина строки 100.29.007 переносится в строку 100.00.050.
Величина строки 100.29.008 переносится в строку 100.00.051.
Величина строки 100.29.009 переносится в строку 100.00.052.
32. Составление формы 100.30 - Бухгалтерский баланс
211. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
33. Составление формы 100.31 - Отчет о доходах и расходах
212. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
213. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
214. В разделе "Показатели":
строки с 100.31.01 по 100.31.11 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 100.31.01-100.31.03 заполняются на основании дополнительной формы.
215. Дополнительная форма к строкам 100.31.001, 100.31.002, 100.31.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строкам 100.31.001, 100.31.002, 100.31.003 переносится в строку 100.31.001, графы D - в строку 100.31.002, графы E - в строку 100.31.003.
34. Составление формы 100.32 -
Сверка отчета о доходах и расходах с Декларацией
по корпоративному подоходному налогу

216. Бұл нысан олардың арасындағы кірістер және шығыстар туралы есеп және салық салынатын кіріс бойынша айқындалған және айырмашылықтарды айқындау жолымен Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация бойынша айқындалған таза кірісті салыстыруға арналған.
Осы қосымшадағы айырмашылықты айқындау үшін бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі заңдарына, салық заңнамаларының ережелері бойынша айқындалған кіріс пен шегерімдерге сәйкес есепті салық кезеңіне жасалған кірістер және шығыстар туралы есепте салық төлеуші айқындаған кірістерді (залалдарды) салыстыру жүргізіледі.
217. І бағанын толтыру кезінде Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияда көрсетілген деректер пайдаланылады.
218. ІІ бағанын толтыру кезінде бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі жөніндегі заңнамаға сәйкес алынған бухгалтерлік есеп деректері пайдаланылады.
219. ІІІ бағанында 100.32.001, 100.32.002, 100.32.003 жолдардан басқа, І және ІІ бағандардың айырмашылығы көрсетіледі.
220. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
221. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 100.32.001 жолында қаржы есептемесі бойынша таза кіріс (залал) көрсетіледі;
2) 100.32.002 жолында 100.00.046 және 100.00.047 жолдарында көрсетілген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 100.32.003 жолында 100.00.045 жолында көрсетілген салық салынатын кіріс көрсетіледі;
4) 100.32.004 жолында:
І бағанына 100.00.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түскен кіріс көрсетіледі;
5) 100.32.005 жолында:
І бағанда 100.32.005А-100.32.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын активтерді сату кезінде құнның өсуінен түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
ІІ бағанда 100.32.005А-100.32.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын бухгалтерлік есеп деректері бойынша 100.31.004 жолда көрсетілген тауарлардан (жұмыстардан, қызмет көрсетулерден) басқа, активтерді сатудан түскен кірістің (залалдың) жалпы сомасы көрсетіледі;
6) 100.32.005А жолда:
І бағанға 100.02.001; 100.02.002 және 100.02.003 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
7) 100.32.005В:
І бағанға 100.02.004 жолда көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тұрғын-үйлер, ғимараттар, құрылыстардан басқа, тіркелген активтердан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
8) 100.32.005С жолында:
ІІ бағанда материалдық емес активтерді өткізуден түскен кіріс (залал) көрсетіледі;

216. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о доходах и расходах, и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.
217. При заполнении графы I используются данные, отраженные в Декларации.
218. При заполнении графы II используются данные бухгалтерского учета, полученные в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
219. В графе III указывается разница граф I и II, кроме строк 100.32.001, 100.32.002, 100.32.003.
220. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
221. В разделе "Показатели":
1) в строке 100.32.001 указывается чистый доход (убыток) по финансовой отчетности;
2) в строке 100.32.002 указывается сумма корпоративного подоходного налога, отраженная в строках 100.00.046 и 100.00.047;
3) в строке 100.32.003 указывается налогооблагаемый доход, отраженный в строке 100.00.045;
4) в строке 100.32.004:
в графу I данной строки переносится сумма, отраженная в строке 100.00.001;
в графе II указывается доход от реализации товаров (работ, услуг);
5) в строке 100.32.005:
в графе I указывается общая сумма дохода (убытка) от прироста стоимости при реализации активов, определяемая как сумма строк 100.32.005 А по 100.32.005 Е;
в графе II указывается общая сумма дохода (убытка) от реализации активов, кроме товаров (работ, услуг), указанных в строке 100.32.004 по данным бухгалтерского учета, определяемая как сумма строк с 100.32.005А по 100.32.005Е;
6) в строке 100.32.005А:
в графу I переносится сумма строк 100.02.001, 100.02.002 и 100.02.003;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации зданий, сооружений, строений;
7) в строке 100.32.005В:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.02.004;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации основных средств, кроме зданий, сооружений и строений;
8) в строке 100.32.005С:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации нематериальных активов;

9) 100.32.005D жолында:
І бағанда 100.02.005-100.002.009 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын шама көрсетіледі;
ІІ бағанда бағалы қағаздарды сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
10) 100.32.005Е жолында:
ІІ бағанда басқа да активтерді сатудан түскен кіріс (залал) көрсетіледі;
11) 100.32.006 жолында:
І бағанға 100.00.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда есептен шығару міндеттемесінен түскен кіріс көрсетіледі;
12) 100.32.007 жолында:
І бағанға 100.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 100.32.008 жолында:
І бағанға 100.00.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда мүлікті жалға бергеннен түскен кіріс көрсетіледі;
14) 100.32.009 жолында:
І бағанға 100.00.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда борыштың талаптан қайтудан түскен кірісі көрсетіледі;
15) 100.32.010 жолында:
І бағанға 100.00.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда кәсіпкерлік қызметті шектеу немесе тоқтатуға келісуден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
16) 100.32.011 жолында:
І бағанға 100.00.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
17) 100.32.012 жолында:
І бағанға 100.00.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жалпы үлестік меншіктен түскен кірісті бөлу кезінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
18) 100.32.013 жолында:
І бағанға 100.00.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда айыппұлдар, өсімақылар және басқа да санкция түрлері бойынша кіріс көрсетіледі;
19) 100.32.014 жолында:
І бағанға 100.00.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда бұрын жүргізілген шығыс бойынша алынған өтемақылар көрсетіледі;
20) 100.32.015 жолында:
І бағанға 100.00.013 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда орындалған жұмыстар, қызмет көрсетулер, соның ішінде тауарлық-материалдық құндылықтардың артығынан тегін алынған мүлік, сондай-ақ оларды тарату кезіндегі тіркелген активтердан бөлшектеу, талқылау кезінде алынған тауарлық-материалдық қорлар түріндегі кіріс көрсетіледі;
21) 100.32.016 жолында:
І бағанға 100.00.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда дивиденд түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
22) 100.32.017 жолында:
І бағанға 100.00.015 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда сыйақы түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
23) 100.32.018 жолында:
І бағанға 100.00.016 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда оң бағамдық айырмашылық сомасы көрсетіледі;

9) в строке 100.32.005D:
в графе I указывается величина, определяемая как сумма строк с 100.02.005 по 100.02.009;
в графе II указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг;
10) в строке 100.32.005E:
в графе II указывается доход (убыток) от реализации других активов;
11) в строке 100.32.006:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.003;
в графе II указывается доход от списания обязательств;
12) в строке 100.32.007:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.004;
13) в строке 100.32.008:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.005;
в графе II указывается доход от сдачи в аренду имущества;
14) в строке 100.32.009:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.006;
в графе II указывается доход от уступки требования долга;
15) в строке 100.32.010:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.007;
в графе II указывается сумма доходов, полученных за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
16) в строке 100.32.011:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.009;
в графе II указывается сумма доходов от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
17) в строке 100.32.012:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.010;
в графе II указывается сумма доходов, полученных при распределении дохода от общей долевой собственности;
18) в строке 100.32.013:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.011;
в графе II указывается доходы по штрафам, пени и другим видам санкций;
19) в строке 100.32.014:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.012;
в графе II отражаются полученные компенсации по ранее произведенным расходам;
20) в строке 100.32.015:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.013;
в графе II указываются доходы в виде безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг, включая излишки товарно-материальных ценностей, а также товарно-материальных запасов, полученных при демонтаже, разборке основных средств, при их ликвидации;
21) в строке 100.32.016:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.014;
в графе II указывается сумма дохода в виде дивидендов;
22) в строке 100.32.017:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.015;
в графе II указывается сумма дохода в виде вознаграждений;
23) в строке 100.32.018:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.016;
в графе II указывается сумма положительной курсовой разницы;

24) 100.32.019 жолында:
І бағанға 100.00.017 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ұтыс түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
25) 120.32.020 жолында:
І бағанға 100.00.018 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда роялти түріндегі кіріс сомасы көрсетіледі;
26) 100.32.021 жолында:
І бағанға 100.00.019 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда әлеуметтік саладағы объектілерді пайдалану кезіндегі шығыстардан кірістің артығынан алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
27) 100.32.022 жолында:
І бағанға 100.00.008 және 100.00.020 жолдарының сомасы ретінде айқындалған мөлшер көшіріледі;
ІІ бағанда 100.32.004-100.32.021 жолдарында көрсетілмеген бухгалтерлік есеп деректері бойынша басқа да кірістер көрсетіледі;
28) 100.32.023 жолында:
І бағанда 100.00.022 жолдан көшірілетін жылдық жиынтық кірістің түзетілген сомасы көрсетіледі;
29) 100.32.024 жолында:
І бағанда кірістің жалпы сомасы (100.32.004-100.32.022 жолдардың сомасы алынған 100.32.023 жолы) көрсетіледі;
ІІ бағанда кірістің жалпы сомасы (100.32.004-100.32.022 жолдардың сомасы) көрсетіледі;
30) 100.32.025 жолында:
І бағанға 100.00.024 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда өткізілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны ретінде айқындалған, кезеңнің шығысы және басқа да жолдарда көрсетілген шығыстарды есептемегенде, негізгі емес қызмет бойынша шығыстар шамасы көрсетіледі;
31) 100.32.025А жолында:
І бағанға 100.00.005А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда 100.12.005АІ-100.12.005АIV жолдарындағы сома ретінде айқындалатын іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі;
32) 100.32.025 АІ жолында:
І бағанға 100.12.005 АІ жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда бронь үшін шығысты төлеуді қоса алғанда, іссапар орны мен кері жолға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
33) 100.32.025 АІІ жолында:
І бағанға 100.12.005 АІІ жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда бронь үшін шығысты төлеуді қоса алғанда, тұрғын үй жалдауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
34) 100.32.025 АІІІ жолында:
І бағанға 100.12.005 АІІІ жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда Қазақстан Республикасы шегіндегі іссапар бойынша тәуліктік мөлшері көрсетіледі;
35) 100.32.025 АІV жолында:
І бағанға 100.12.005 АIV жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда Қазақстан Республикасы шегіндегі іссапар бойынша тәуліктік мөлшері көрсетіледі;
36) 100.32.025В жолында:
І бағанға 100.12.005В жолынан сома көшіріледі;
ІІ бағанда өкілеттік шығыстар сомасы көрсетіледі;
37) 100.32.026 жолында:
І бағанға 100.00.025 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда сыйақы бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;

24) в строке 100.32.019:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.017;
в графе II указывается сумма дохода в виде выигрышей;
25) в строке 100.32.020:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.018;
в графе II указывается сумма дохода в виде роялти;
26) в строке 100.32.021:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.019;
в графе II указывается сумма дохода, полученная от превышения доходов над расходами при эксплуатации объектов социальной сферы;
27) в строке 100.32.022:
в графу I переносится величина, определенная как сумма строк 100.00.008 и 100.00.020;
в графе II указываются другие доходы по данным бухгалтерского учета, не отраженные в строках с 100.32.004 по 100.32.021;
28) в строке 100.32.023:
в графе I указывается сумма корректировки совокупного годового дохода, которая переносится из строки 100.00.022;
29) в строке 100.32.024:
в графе I указывается общая сумма доходов (сумма строк с 100.32.004 по 100.32.022 минус строка 100.32.023);
в графе II указывается общая сумма доходов (сумма строк с 100.32.004 по 100.32.022);
30) в строке 100.32.025:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.024;
в графе II указывается величина, определяемая как сумма величин себестоимости реализованных товаров (работ, услуг), расходов периода и расходов по неосновной деятельности, за исключением расходов, отраженных в других строках данного приложения;
31) в строке 100.32.025А:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005А;
в графе II указывается общая сумма командировочных расходов;
32) в строке 100.32.025 АI:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005В;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь;
33) в строке 100.32.025 AII:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005С;
в графе II указывается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь;
34) в строке 100.32.025 AIII:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005D;
в графе II указывается размер суточных по командировкам в пределах Республики Казахстан;
35) в строке 100.32.025 AIV:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005Е;
в графе II указывается размер суточных по командировкам за пределами Республики Казахстан;
36) в строке 100.32.025В:
в графу I переносится сумма из строки 100.12.005F;
в графе II указывается сумма представительских расходов;
37) в строке 100.32.026:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.025;
в графе II указывается сумма расходов по вознаграждению;

38) 100.32.027 жолында:
І бағанға 100.00.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
39) 100.32.028 жолында:
І бағанға 100.00.027 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда күмәнді борыш бойынша резерв көрсетіледі;
40) 100.32.029 жолында:
І бағанға 100.00.028 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда резервтік қорларға аударымдар сомасы көрсетіледі;
41) 100.32.030 жолында:
І бағанға 100.00.029 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда ғылыми-зерттеуге, жобалық, іздестіруші және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
42) 100.32.031 жолында:
І бағанға 100.00.030 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда сақтандыру сыйақылары бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
43) 100.32.032 жолында:
І бағанға 100.00.031 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда әлеуметтік төлемдерге шығыстар сомасы көрсетіледі;
44) 100.32.033 жолында:
І бағанға 100.00.032 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда табиғи ресурстарды геологиялық зерттеуге және оларды өндiруге әзiрлiк жұмыстарына жұмсалған шығыстар бойынша шегерiмдер және жер қойнауын пайдаланушылардың басқа да шығыстарының сомасы көрсетіледі;
45) 100.32.034 жолында:
І бағанға 100.00.033 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда теріс бағамдық айырмашылықтар сомасы көрсетіледі;
46) 100.32.035 жолында:
І бағанға 100.00.034 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда өнімдерді (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізуден түскен кірісті айқындағанға дейін пайдаланылған салықтардан басқа, салықтар және Қазақстан Республикасында төленген корпорациялық табыс салығы, сондай-ақ басқа мемлекеттерде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі;
47) 100.32.036 жолында:
І бағанға 100.00.035 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда айыппұл, өсімақы, тұрақсыздық айыбы деп көрсетілген немесе танылған сома көрсетіледі;
48) 100.32.037 жолында:
І бағанға 100.00.036А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
49) 100.32.038 жолында:
І бағанға 100.00.036В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда материалдық емес активтер бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
50) 100.32.039 жолында:
І бағанға 100.00.036С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
51) 100.32.040 жолында:
І бағанға 100.00.036 D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
52) 100.32.041 жолында:
І бағанға 100.00.036Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
53) 100.32.042 жолында:
І бағанға 100.00.036F жолында көрсетілген сома көшіріледі;

38) в строке 100.32.027:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.026;
39) в строке 100.32.028:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.027;
в графе II отражается резерв по сомнительным долгам;
40) в строке 100.32.029:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.028;
в графе II отражаются суммы отчислений в резервные фонды, за исключением резервов по сомнительным долгам, отпускам работникам, ремонту основных средств;
41) в строке 100.32.030:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.029;
в графе II отражается сумма расходов на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы;
42) в строке 100.32.031:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.030;
в графе II отражаются сумма расходов по страховым премиям;
43) в строке 100.32.032:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.031;
в графе II указывается сумма расходов на социальные выплаты;
44) в строке 100.32.033:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.032;
в графе II указывается сумма расходов на геологическое изучение и подготовительные работы к добыче природных ресурсов и другие расходы недропользователей;
45) в строке 100.32.034:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.033;
в графе II отражается сумма отрицательной курсовой разницы;
46) в строке 100.32.035:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.034;
в графе II отражается сумма налогов, кроме налогов, используемых до определения дохода от реализации продукции (работ, услуг) и корпоративного подоходного налога, уплаченного в Республике Казахстан, а также подоходного налога, уплаченного в других государствах;
47) в строке 100.32.036:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.035;
в графе II отражается сумма присужденных или признанных штрафов, пени, неустоек;
48) в строке 100.32.037:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036А;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по основным средствам;
49) в строке 100.32.038:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036В;
в графе II отражается сумма амортизационных отчислений по нематериальным активам;
50) в строке 100.32.039:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036С;
51) в строке 100.32.040:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036D;
52) в строке 100.32.041:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036E;
53) в строке 100.32.042:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036F;

54) 100.32.043 жолында:
І бағанға 100.00.036G жолында көрсетілген сома көшіріледі;
ІІ бағанда жөндеуге кеткен шығыстар сомасы көрсетіледі;
55) 100.32.044 жолында:
ІІ бағанда негізгі құралдардың жойылуы және істен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
56) 100.32.045 жолында:
ІІ бағанда материалдық емес активтердің жойылуы және істен шығуынан залалдар сомасы көрсетіледі;
57) 100.32.046 жолында:
ІІ бағанда материалдық құндылықтар нормативтен тыс ысырап, бүлінген және жетпеген, сондай-ақ басқа да өндірістік емес шығыстар және ысырап сомасы көрсетіледі;
58) 100.32.047 жолында:
ІІ бағанда айыпкер белгіленбеген немесе егер айыпкер жақтың есебінен қажетті соманы өтеу мүмкін болмаған жағдайда, талан-тараждан түскен залал көрсетіледі;
59) 100.32.048 жолында:
ІІ бағанда өндірістік қуаттық пен консервацияда болып табылатын объектілерді ұстап тұруға шығындар сомасы көрсетіледі;
60) 100.32.049 жолында:
ІІ бағанда жұмысшылардың еңбек демалыстарын төлеуге резервтегі сома көрсетіледі;
61) 100.32.050 жолында:
ІІ бағанда тіркелген активтерді алда тұрған жөндеуге кететін шығыстарға резервтегі сома көрсетіледі;
62) 100.32.051 жолында:
ІІ бағанда 100.32.025-100.32.050 жолдарында бухгалтерлік есепте көрсетілмеген басқа да шығыстар сомасы көрсетіледі;
63) 100.32.052 жолында:
І бағанда 100.00.043 жолынан көшірілетін салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
64) 100.32.053 жолында:
І бағанда 100.32.025 және 100.32.052 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетіледі;
ІІ бағанда 100.32.025 және 100.32.052 жолдарын қосумен айқындалатын сома көрсетіледі;
65) 100.32.054 жолында:
ІІІ бағанда ІІІ бағандағы 100.32.024 және 100.32.053 жолдарының әртүрлілігі ретінде анықталатын шығыс пен кіріс арасындағы айырмашылық көрсетіледі.
66) 100.32.055 жолында:
ІІІ бағанда 100.32.054 жолдың сомасына түзетілген 100.32.001 және 100.32.002 сомасы ретінде айқындалған салық салынатын кіріс көшіріледі. Бұл сома 100.32.040 және 100.32.043 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалған салық салынатын кіріс сомасына сәйкес келуі қажет.
35. Ақша қозғалысы туралы есеп - 100.33 және 100.34 нысандарын жасау
222. Бұл нысандар Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептілік бойынша заңдарға сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші әзірлеген қаржылық есептілік болып табылады.
36. Стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық міндеттемесін есептеу-100.35 нысанын жасау
223. Бұл нысан инвестициялар бойынша уәкілетті мемлекеттік органмен келісім-шартқа сәйкес стандарттық салық жеңілдіктерін алғанда салық төлеуші корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған (қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындыларына қарамастан).

54) в строке 100.32.043:
в графу I переносится сумма, отраженная в строке 100.00.036G;
в графе II отражается сумма расходов на ремонт;
55) в строке 100.32.044:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия основных средств;
56) в строке 100.32.045:
в графе II указывается сумма убытков от ликвидации и выбытия нематериальных активов;
57) в строке 100.32.046:
в графе II указывается сумма сверхнормативных потерь, порчи и недостачи товарно-материальных ценностей, других непроизводственных расходов и потерь;
58) в строке 100.32.047:
в графе II указываются убытки от хищений, виновники которых не установлены, или в случае, если невозможно возместить необходимые суммы за счет виновной стороны;
59) в строке 100.32.048:
в графе II указывается сумма затрат на содержание производственных мощностей и объектов, находящихся на консервации;
60) в строке 100.32.049:
в графе II отражается сумма резерва на оплату отпусков работников;
61) в строке 100.32.050:
в графе II отражается сумма резерва на предстоящие расходы на ремонт основных средств;
62) в строке 100.32.051:
в графе II отражается сумма других расходов, отраженных в бухгалтерском учете, не отраженных в строках с 100.32.025 по 100.32.050;
63) в строке 100.32.052:
в графе I указывается сумма корректировки налогооблагаемого дохода, которая переносится из строки 100.00.043;
64) в строке 100.32.053:
в графе I указывается сумма, определяемая сложением строк с 100.32.025 по 100.32.052;
в графе II указывается сумма, определяемая сложением строк с 100.32.025 по 100.32.052;
65) в строке 100.32.054:
в графе III указывается разница между доходами и расходами, определяемая как разность строк 100.32.024 и 100.32.053 графы III;
66) в строке 100.32.055:
в графе III указывается налогооблагаемый доход, определяемый как сумма строк 100.32.001 и 100.32.002, скорректированный на сумму строки 100.32.054. Данная сумма должна соответствовать налогооблагаемому доходу, определенному как разница строк 100.00.040 и 100.00.043.
35. Составление форм 100.33 и 100.34 -
Отчет о движении денег
222. Данные формы являются финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
36. Составление формы 100.35 -
Исчисление налогового обязательства при
получении стандартных налоговых льгот
223. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога при получении стандартных налоговых льгот в соответствии с контрактом с уполномоченным органом по инвестициям (вне зависимости от результатов финансово-хозяйственной деятельности).

224. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
225. "Корпорациялық табыс салығы сомасын есептеу" бөлімінде:
1) 100.35.001 жолында бұрынғы есепті салық кезеңдерінен ең жоғары болып табылатын есепті салық кезеңі үшін салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 100.35.002 жолында салық салынатын кірістің ең жоғары салық кезеңінің жылы көрсетіледі;
3) 100.35.003 жолында есепті салық кезеңіне қатысы бойынша 100.35.002 жолында көрсетілген жыл инфляциясының орташа жылдық индексi көрсетіледі;
4) 100.35.004 жолында инфляция индексi ескеріле отырып, бұрынғы салық кезеңдері үшін салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі және 100.35.001 және 100.35.003 жолдарының сомасынан шығарылу ретінде айқындалады;
5) 100.35.005 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны көрсетіледі;
6) 100.35.006 жолында инфляция индексi мен жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарттың күші бар айлардың саны ескеріле отырып, бұрынғы салық кезеңдері үшін салық салынатын кірістің ең жоғары сомасы көрсетіледі, және 100.35.004 х 100.35.005/12 формуласы бойынша айқындалады;
7) 100.35.007 жолында есепті салық кезеңінде стандарттық салық жеңілдіктерін берген шарт бойынша қызметтен алынған есепті салық кезеңі үшін салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
8) 100.35.008 жолында (100.35.007 және 100.35.004 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, (салық салынатын кіріс - 100.35.001 жолында көрсетуге тиісті салық салынатын кірістің болмаған жағдайында) салық салынатын кірістің жеңілдетілген өсімінің сомасы көрсетіледі;
9) 100.35.009 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
10) 100.35.010 жолында шартқа сәйкес корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
226. 100.35.010 жолының шамасы 100.29.002С жолына көшіріледі.
37. Кірістер, елдер мен сақтандыру сыныптары түрлерінің кодтары
227. Декларацияны толтырғанда табыс түрлерін мынадай кодтауды пайдалану керек:
1) Қазақстан Республикасындағы көздерден табыстар:
1010 - Қазақстан Республикасындағы тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасындағы аумағында орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
1021 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сатудағы баға өсімінен табыстар;
1022 - заңды тұлға - резиденттің қатысу үлесiн немесе Қазақстан Республикасындағы аумағында орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
1030 - резиденттерге борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
1031 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыруына байланысты резидент еместерге борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
1040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттарды орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1041 - резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша мiндеттемелерiн резиденттер мен резидент еместердің орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1050 - заңды тұлға - резиденттен дивидендтер нысанында түсетін табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1070 - резидент - эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
1071 - резидент - эмитенттерден, егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
1080 - резиденттерден алынған роялти нысанындағы табыстар;
1081 - тұрақты мекемесi арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметiне байланысты резидент еместерден алынатын роялти нысанындағы табыстар;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақылары нысанындағы табыстар;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйақылары нысанындағы табыстар;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызметiн көрсетуден түскен табыстар;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша қызметтен түскен табыстар;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша қызметтен түскен табыстар;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) осындай тұлғаларға жүктелген басқару мiндеттерiн нақты орындау орнына қарамастан резидент заңды тұлғаның жоғары басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де сол сияқты органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
1160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер үшiн жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстардың өтем нысанындағы табыстары немесе Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың өзге де материалдық пайдалары, оның iшiнде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға жұмсалған шығыстар, отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, өнер қызметкерлерiне, театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға Қазақстан Республикасындағы қызметтен төленетiн табыстар;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, оның iшiнде осындай мүлiктен түсетiн табыстар;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (сақтандыру және (немесе) тәуекелдердi қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, маркетингтiк, заңдық, (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда), агенттiк, ақпараттық қызмет көрсетуден алынатын табыстар;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге немесе резидент еместерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (сақтандыру және (немесе) тәуекелдердi қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), консультациялық, аудиторлық, маркетингтiк, заңдық, (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда), агенттiк, ақпараттық қызмет көрсетуден алынатын табыстар;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан түсетiн табыстар;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша түсетiн табыстар;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан түсетiн табыстар;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыстар;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының iшкi топтың құн балансынан асып түсуiнен алынатын табыстар;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып түсуiнен алынатын табыстар;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетiн табысты бөлу кезiнде алынатын табыстар;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - бағамдық оң айырма;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстардың шығыстардан артуы;
1330 - степендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша алған табыстары;
1350 - Қазақстан Республикасындағы қызмет негiзiнде туындайтын, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған табыстар резидент еместердiң Қазақстан Республикасындағы көздерден алған табыстар.

224. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
225. В разделе "Расчет суммы корпоративного подоходного налога":
1) в строке 100.35.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода за налоговый период, являющаяся максимальной из предшествующих отчетному налоговому периоду;
2) в строке 100.35.002 указывается год налогового периода, налогооблагаемый доход которого является максимальным;
3) в строке 100.35.003 указывается среднегодовой индекс инфляции года, указанного в строке 100.35.002, по отношению к отчетному налоговому периоду;
4) в строке 100.35.004 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода за предыдущие налоговые периоды с учетом индекса инфляции и определяется как произведение суммы строк 100.35.001 и 100.35.003;
5) в строке 100.35.005 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде, в течение которых действует контракт, в соответствии с которым предоставлены стандартные налоговые льготы;
6) в строке 100.35.006 указывается сумма максимального налогооблагаемого дохода за предыдущие налоговые периоды с учетом среднегодового индекса инфляции и количества месяцев действия контракта в отчетном налоговом периоде, и определяется по формуле 100.35.004 х 100.35.005 /12;
7) в строке 100.35.007 указывается сумма налогооблагаемого дохода за отчетный налоговый период, полученного от деятельности по контракту, в соответствии с которым получены стандартные налоговые льготы;
8) в строке 100.35.008 указывается сумма льготируемого прироста налогооблагаемого дохода (в случае отсутствия налогооблагаемого дохода, подлежащего отражению по строке 100.35.001, - налогооблагаемого дохода), определяемого как разница сумм строк 100.35.007 и 100.35.004);
9) в строке 100.35.009 указывается ставка корпоративного подоходного налога в соответствии с контрактом;
10) в строке 100.35.010 указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного в соответствии с контрактом.
226. Величина строки 100.35.010 переносится в строку 100.29.002С.
37. Коды видов доходов, стран и классов страхования
227. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;
1350 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан;

2) Қазақстан Республикасы шегінен тыс көздерден табыстар:
2010 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
2021 - резидент шығарған бағалы қағаздарды сатудағы баға өсімінен табыстар;
2022 - заңды тұлға - резиденттің қатысу үлесiн немесе Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлікті сатудағы баға өсімінен табыстар;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде борышты талап етудi басқаға беруден түсетiн табыстар;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттарды орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - заңды тұлға - резиденттен дивидендтер нысанында түсетін табыстар;
2060 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2070 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
2080 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынған роялти нысанындағы табыстар;
2090 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
2100 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
2111 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
2120 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде халықаралық тасымалдарда көлiк қызметiн көрсетуден түскен табыстар;
2130 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке еңбек шарты (келiсiм-шарт) бойынша қызметтен түскен табыстар;
2131 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша қызметтен түскен табыстар;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) осындай тұлғаларға жүктелген басқару мiндеттерiн нақты орындау орнына қарамастан резидент заңды тұлғаның жоғары басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де сол сияқты органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер;
2150 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы табыстар;
2170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, өнер қызметкерлерiне, театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға Қазақстан Республикасы шегінен тыс қызметтен төленетiн табыстар;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2210 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, оның iшiнде осындай мүлiктен түсетiн (алынған) табыстар;
2220 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерлерде алынатын табыстар.

2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по       долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

228. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кеден комитетінің 26.09.1995 жылғы 127-П  бұйрығымен  бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 21 сәуірде N 291 тіркелген "Әлем елдерінің жіктемесі" Жүк кеден декларациясын толтыру тәртiбi туралы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес мемлекеттердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
229. Декларацияны толтыру кезінде сақтандыру топтарының мынадай кодталуын пайдалану керек:
1) 01 - автомобиль көлігін сақтандыру;
2) 02 - темір жол көлігін сақтандыру;
3) 03 - әуе көлігін сақтандыру;
4) 04 - су көлігін сақтандыру;
5) 05 - жүктерді сақтандыру;
6) 06 - осы тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда мүлікті сақтандыру;
7) 07 - кәсіпкерлік тәуекелді сақтандыру;
8) 08 - автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
9) 09 - темір жол көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) 10 - әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) 11 - су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) 12 - тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
13) 13 - шарт бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
14) 14 - осы тармақтың 8)-12)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда, зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 100.00, 100.01, 100.02, 100.03, 100.04, 100.05, 100.06, 100.07, 100.08, 100.09, 100.10, 100.11, 100.12, 100.13, 100.14, 100.15, 100.16, 100.17, 100.18, 100.19, 100.20, 100.21, 100.22, 100.23, 100.24, 100.25, 100.26, 100.27, 100.28, 100.29, 100.30, 100.31, 100.32, 100.33, 100.34, 100.35 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
аванстық төлемдер сомасының
есебін жасау ережелері
(101.01 - 101.04 нысандар)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және 100.00, 110.00 және 120.00 нысандарын беретін заңды тұлғалармен корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдердің сомаларын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының Есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.

228. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2003 года N 2355.
229. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку классов страхования:
1) 01 - страхование автомобильного транспорта;
2) 02 - страхование железнодорожного транспорта;
3) 03 - страхование воздушного транспорта;
4) 04 - страхование водного транспорта;
5) 05 - страхование грузов;
6) 06 - страхование имущества, за исключением классов, указанных в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
7) 07 - страхование предпринимательского риска;
8) 08 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
9) 09 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта;
10) 10 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) 11 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) 12 - страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика;
13) 13 - страхование гражданско-правовой ответственности по договору;
14) 14 - страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в подпунктах 8)-12) настоящего пункта.
______________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 100.00, 100.01, 100.02, 100.03, 100.04, 100.05, 100.06, 100.07, 100.08, 100.09, 100.10, 100.11, 100.12, 100.13, 100.14, 100.15, 100.16, 100.17, 100.18, 100.19, 100.20, 100.21, 100.22, 100.23, 100.24, 100.25, 100.26, 100.27, 100.28, 100.29, 100.30, 100.31, 100.32, 100.33, 100.34, 100.35 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
__________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета сумм авансовых платежей
по корпоративному подоходному налогу
(Формы 101.01 - 101.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу юридическими лицами, представляющими формы 100.00, 110.00 и 120.00.

2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
6. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есеп жасау (101.01 - нысан)
7. Осы есеп Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес Декларацияны тапсыруға дейін төлеуге жататын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (жылдық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (жылдық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің   | Жол   |  Есепті   |      оның ішінде:
| коды  |  кезең    |____________________
атауы         |       |  үшін     |  Қызметтің  |
|       |  барлығы  |   негізгі   |
|       |           |     түрі    |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
___________________________________________________________________
1                2       3             4
___________________________________________________________________
Өндірілген                   100     250000,0     150000,0
өнімдердің
(тауарлар,
қызмет
көрсетулер)
көлемі,
мың теңге
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
оның ішінде:
___________________________________________________________________
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
___________________________________________________________________
сауда  |  аңшылық  |  жарнама  | балық аулау | балық өсіру
___________________________________________________________________

2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
6. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 101.01)
7. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих уплате до сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N1-ПФ (годовая). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N1-ПФ (годовая) указала следующие данные:
Таблица 1
_________________________________________________________________________
Наименование|Код  |Всего за|               в том числе:
показателей |стро-|отчетный|---------------------------------------------
|ки   |год     |основной |вторичные (другие) виды деятельности
|     |        |вид дея- |-----------------------------------
|     |        |тельности|торгов-|охота  |рек-  |рыбо- |рыбо-
|     |        |         |ля     |       |лама  |ловст-|водст-
|     |        |         |       |       |      |во    |во
|     |        |         |_______|_______|______|______|______

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрі. Бұл торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
6) валюта коды;
7) резидент емес тапсырған кезде "резидент емес" деген торкөз белгіленеді.
9. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.01.001 жолында бұрынғы салық кезеңі үшін салық төлеушімен есептелген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі.
2) 101.01.002 жолында бұрынғы салық кезеңінде салық төлеушінің аванстық төлемдерді төлеу айларының жалпы саны көрсетіледі;
3) 101.00.003 жолында 101.01.002 жолында көрсетілген, бұрынғы салық кезеңінің айлар санына 101.01.001 жолында көрсетілген, бұрынғы салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомасының қатынасы ретінде есептелген, бұрынғы салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 101.00.004 жолында Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төлеуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 50 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің  119-1-бабының  4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді.

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент".
9. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.01.001 указывается сумма начисленных налогоплательщиком авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.01.002 указывается общее количество месяцев уплаты налогоплательщиком авансовых платежей в предыдущем налоговом периоде;
3) в строке 101.01.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за предыдущий налоговый период, исчисленный как отношение суммы авансовых платежей за предыдущий налоговый период, отраженной в строке 101.01.001, к количеству месяцев предыдущего налогового периода, указанному в строке 101.01.002;
4) в строке 101.01.004 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи Декларации. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 50 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2  Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5  Налогового кодекса.

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрі. Бұл торкөз  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
6) валюта коды;
7) резидент емес тапсырған кезде "резидент емес" деген торкөз белгіленеді.
12. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.02.001 жолында Бұрынғы салық кезеңі үшін декларация 100.00.046 (110.00.044, 120.00.008) жолында айқындалған бұрынғы салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 101.02.002 жолында есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 50 процентке төмендетілген есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалған сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің  119-1-бабының  4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент".
12. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.02.001 указывается сумма корпоративного подоходного налога исчисленного за предыдущий налоговый период, определенная в строке 100.00.046 (110.00.044, 120.00.008) Декларации за предыдущий налоговый период;
2) в строке 101.02.002 указывается предполагаемая сумма налога за отчетный налоговый период. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1  Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму налога за отчетный налоговый период уменьшенную на 50 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2  Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5  Налогового кодекса;

3) 101.02.003 жолында 101.02.002 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін есептелген аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 101.02.004 жолында 101.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейін салық кезеңі үшін төленетін аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
5) 101.00.005 жолында 101.02.003 және 101.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін салық кезеңі үшін төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 101.02.006 жолында Декларацияны тапсырудан кейін есепті салық кезеңінің айлар саны көрсетіледі;
7) 101.02.007 жолында 101.02.006 жолында көрсетілген есепті салық кезеңінің айларына 101.02.005 жолында көрсетілген және төлеуге жататын аванстық төлемдердің сомасының қатынасы ретінде айқындалатын Декларацияны тапсырудан кейін төлеуге жататын орташа айлық аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
8) 101.02.008 жолында Декларация тапсырғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір не Салық кодексінде белгіленген тәртіпте Декларацияны салық төлеушімен тапсыру мерзімін өзгерту жағдайында мамыр немесе маусым немесе шілде) және аванстық төлемдердің сомасын енгізудің есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
13. Салық кодексінің  71-бабына  сәйкес қосымша декларацияны салық төлеушінің беруі кезінде, сондай-ақ тексеріс нәтижелері бойынша корпорациялық табыс салығының сомасының өзгеруі кезінде салық төлеушіге төлеуге жататын аванстық төлемдер сомасын түзетумен қосымша есепті беру қажет.
4. Есеп жасау (101.03 нысан)
14. Осы нысан Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңінің қорытындысы бойынша салық салынатын кірісі жоқ немесе залал алған салық төлеушілердің Декларацияны тапсыруынан кейін төлеуге жататын корпорациялық табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасын есептеуге арналған.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

3) в строке 101.02.003 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 101.02.002;
4) в строке 101.02.004 указывается сумма авансовых платежей, начисленных за налоговый период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 101.01.004;
5) в строке 101.02.005 указывается сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за налоговый период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 101.02.003 и 101.02.004;
6) в строке 101.02.006 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
7) в строке 101.02.007 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащего уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих к уплате и отраженных в строке 101.02.005, к количеству месяцев отчетного налогового периода, указанных в строке 101.02.006;
8) в строке 101.02.008 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
13. При представлении налогоплательщиком дополнительной Декларации в соответствии со статьей 71  Налогового кодекса, а также при изменении суммы корпоративного подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет с корректировкой суммы авансовых платежей, подлежащих уплате.
4. Составление Расчета (Форма 101.03)
14. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по корпоративному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации налогоплательщиками, получившими убытки или не имеющие налогооблагаемого дохода по итогам предыдущего налогового периода, в соответствии со статьей 126  Налогового кодекса.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительным документом;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрі. Бұл торкөз  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
6) валюта коды;
7) резидент емес тапсырған кезде "резидент емес" деген торкөз белгіленеді.
16. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.03.001 жолында есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 50 процентке төмендетілген есепті салық кезеңіне болжалған аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің  119-1-бабының  4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді.
2) 101.03.002 жолында 101.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төленетін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент".
16. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.03.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей на отчетный налоговый период. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1  Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму авансовых платежей на отчетный налоговый период уменьшенную на 50 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2  Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119-1  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5  Налогового кодекса;
2) в строке 101.03.002 указывается сумма авансовых платежей, уплачиваемых за период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 101.01.004;

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрі. Бұл торкөз  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
6) валюта коды;
7) резидент емес тапсырған кезде "резидент емес" деген торкөз белгіленеді.
20. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.04.001 жолында қайта құрылған салық төлеушінің құру күнінен бастап есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжалатын сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  140-1-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-2-бабының  2-тармағына сәйкес 50 процентке төмендетілген есепті салық кезеңіне болжалған аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  119-1-бабының  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексінің  119-1-бабының  4-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді. Салық кодексінің  140-4-бабы  1-тармағының шарттарына сай салық төлеушілер Салық кодексі  140-5-бабының  2-тармағына сәйкес 100 процентке төмендетілген, Декларацияны тапсырғанға дейін төленуге жататын аванстық төлемдердің сомасын көрсетеді.
2) 101.04.002 жолында құру күнінен бастап есепті салық кезеңіндегі айлар саны көрсетіледі;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, когда Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент".
20. В разделе "Расчет":
1) в строке 101.04.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей за отчетный налоговый период со дня создания вновь созданного налогоплательщика. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-1 Налогового кодекса, указывают предполагаемую сумму авансовых платежей уменьшенную на 50 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-2  Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 119- 1 Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 4 статьи 119-1 Налогового кодекса. Налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 140-4  Налогового кодекса, указывают сумму авансовых платежей, подлежащую уплате за период до сдачи Декларации, уменьшенную на 100 процентов в соответствии с пунктом 2 статьи 140-5  Налогового кодекса;
2) в строке 101.04.002 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде со дня создания;

3) 101.04.003 жолында 101.04.002 жолында көрсетілген айлар санына 101.04.001 жолында көрсетілген болжалатын аванстық төлемдердің сомасы ретінде есептелген есепті салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 101.04.004 жолында аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы мен аванстық төлемдер сомасын енгізудің есепті салық кезеңіндегі соңғы айы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 101.01, 101.02, 101.03, 101.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Резиденттер кірістерінің төлем көзінен
ұсталған корпорациялық табыс салығы
сомасының есебін жасау ережелері
(101.05 нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және резидент кірістерінің төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасын, кірістерді төлеген салық агентінің есептеуіне арналған резиденттер кірістерінің төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығы сомасының Есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін көздейді.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Тиісті қосымша нысанның көрсеткіштерін ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
6. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;

3) в строке 101.04.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за отчетный налоговый период, исчисленный как отношение суммы предполагаемых авансовых платежей, отраженных в строке 101.04.001, к количеству месяцев, указанных в строке 101.04.002;
4) в строке 101.04.004 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
_____________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 101.01, 101.02, 101.03, 101.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета сумм корпоративного
подоходного налога, удержанного у источника
выплаты доходов резидентов (Форма 101.05)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты доходов резидентов (далее - Расчет), предназначенного для отражения налоговым агентом доходов, облагаемых у источника выплаты, исчисления и своевременной уплаты корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты доходов резидентов.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
6. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есеп жасау (101.05 нысан)
9. "Салық агенті туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық агенті мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін есепті тоқсан;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрлерінің коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің   | Жол   |  Есепті   |      оның ішінде:
| коды  |  кезең    |____________________
атауы         |       |  үшін     |  Қызметтің  |
|       |  барлығы  |   негізгі   |
|       |           |     түрі    |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
___________________________________________________________________
1                2       3             4
___________________________________________________________________
Өндірілген                   100     250000,0     150000,0
өнімдердің
(тауарлар,
қызмет
көрсетулер)
көлемі,
мың теңге
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
оның ішінде:
___________________________________________________________________
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
___________________________________________________________________
сауда  |  аңшылық  |  жарнама  | балық аулау | балық өсіру
___________________________________________________________________

3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
8. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 101.05)
9. В разделе "Общая информация о налоговом агенте" налоговый агент указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный квартал, за который представляется Расчет;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках "ОКЭД" следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Укажите удельный вес" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
_________________________________________________________________________
Наименование|Код  |Всего за|               в том числе:
показателей |стро-|отчетный|---------------------------------------------
|ки   |год     |основной |вторичные (другие) виды деятельности
|     |        |вид дея- |-----------------------------------
|     |        |тельности|торгов-|охота  |рек-  |рыбо- |рыбо-
|     |        |         |ля     |       |лама  |ловст-|водст-
|     |        |         |       |       |      |во    |во
|     |        |         |_______|_______|______|______|______

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Есеп түрі. Бұл торкөз  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасына көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
6) валюта коды;
10. "Есеп" бөлімінде:
1) 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С жолдарында төлем көзінен ұсталған, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін салық агенті төлеген кірістің сомасы көрсетіледі. 101.05.001D жолында 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, және төлем көзінен ұсталған есепті кезеңі үшін төлеген кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С жолдарында төлем көзінен ұсталған және есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін бюджетке төленуге тиіс корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 101.05.002D жолында 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) 101.05.003А, 101.05.003В және 101.05.003С жолдарында 1, 2 және 3 салық кезеңдері үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
101.05.004А, 101.05.004В және 101.05.004С жолдарында 101.05.002 жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке төленуге тиіс корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;

Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты.
10. В разделе "Расчет":
1) в строках 101.05.001А, 101.05.001В, 101.05.001С указываются суммы доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемых налоговым агентом в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. В строке 101.05.001D указывается сумма доходов, облагаемых у источника выплаты, выплачиваемая за отчетный период, и определяемая как сумма строк 101.05.001А, 101.05.001В и 101.05.001С;
2) в строках 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода. В строке 101.05.002D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С;
3) в строках 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и перечисленного в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. В строке 101.05.003D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника и фактически уплаченного за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С;

4) 101.05.003. 101.05.003D жолында 101.05.004А, 101.05.004В және 101.05.004С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған және есепті кезең үшін бюджетке аударылуға жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
101.05.005А, 101.05.005В және 101.05.005С жолдарында 101.05.003 тиісті жолының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін төлем көзінен ұсталған және бюджетке артық төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
5) 101.05.002. 101.05.005D жолында 101.05.005А, 101.05.005В және 101.05.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке артық төленген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
11. 101.05.001, 101.05.002, 101.05.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 12 тармағына сәйкес төленген кіріс кодының түрі көрсетіледі;
3) С бағанында кіріс алған ұйым атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген салық төлеуші - салық агентінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төленетін кіріс сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында төлем көзіне салық салынатын төленген кіріс сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында Кодекстің  135-бабының  2-тармағымен белгіленген корпорациялық табыс салығының ставкасы көрсетілген;
8) Н бағанында (FхG)/100 ретінде айқындалатын, төлем көзінен ұсталған корпорациялық табыс салығының сомасы;
9) І бағанында төлем көзінен ұсталған және бюджетке аударылған корпорациялық табыс салығы көрсетіледі.
101.05.001, 101.05.002, 101.05.003 жолдарына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық сомасы 101.05.001А, 101.05.001В және 101.05.001С тиісті жолдарына, Н бағанының - 101.05.002А, 101.05.002В және 101.05.002С тиісті жолдарына, І бағанының - 101.05.003А, 101.05.003В және 101.05.003С тиісті жолдарына көшіріледі.
2. Кіріс түрлерінің коды
12. Есепті толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану қажет:
1050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1070 - эмитент-резиденттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1071 - эмитент-резиденттерден, егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1190 - резиденттер төлейтін ұтыстар.
_______________________________________________

4) в строках 101.05.004А, 101.05.004В и 101.05.004С указываются суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, подлежащего уплате в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 101.05.002 и 101.05.003. В строке 101.05.004D указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и подлежащего уплате в бюджет за отчетный период, определяемая как сумма строк 101.05.004А, 101.05.004В и 101.05.004С;
5) в строках 101.05.005А, 101.05.005В и 101.05.005С указываются суммы корпоративного подоходного налога, излишне уплаченного в бюджет за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 101.05.003 и 101.05.002. В строке 101.05.005D указывается сумма корпоративного подоходного налога, излишне уплаченного в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 101.05.005А, 101.05.005В и 101.05.005С.
11. Дополнительные формы к строкам 101.05.001, 101.05.002, 101.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида выплаченного дохода согласно пункту 12 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование организации, получившей доход;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе С;
5) в графе E указывается сумма выплачиваемого дохода;
6) в графе F указывается сумма выплаченного дохода, облагаемого у источника выплаты;
7) в графе G указаны ставки корпоративного подоходного налога, установленные пунктом 2 статьи 135  Налогового кодекса;
8) в графе H сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, определяемая как (FхG)/100;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты и перечисленного в бюджет.
Итоговые суммы графы Е дополнительной формы к строкам 101.05.001, 101.05.002 и 101.05.003 переносятся в соответствующие строки 101.05.001А, 101.05.001В и 101.05.001С, графы H - в соответствующие строки 101.05.002А, 101.05.002В и 101.05.002С, графы I - в соответствующие строки 101.05.003А, 101.05.003В и 101.05.003С.
3. Коды видов доходов
12. При заполнении Расчета использовать следующую кодировку видов доходов:
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами.
___________________________________________

(110.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корпорациялық табыс салығының кірістерін мәлімдеуге және есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (110.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашуға оған қосымшалардан (110.01-110.33 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшірулерге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламамен почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
11. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (110.00-нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

(Форма 110.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления корпоративного подоходного налога банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 110.00) и приложений к ней (формы с 110.01 по 110.33) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - Декларация составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 110.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

2) 110.00.002 жолына 110.01.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.003 жолына Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.004 жолына 110.03.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.00.005 жолына 110.04.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.00.006 жолына 110.05.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.00.007 жолында Салық кодексінің  86-бабына  сәйкес берешек талабына жол беруден салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 110.00.008 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметін шектеу немесе тоқтатуға келісім үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
9) 110.00.009 жолына 110.22.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.00.010 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 11) тармақшаға сәйкес жалпы үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 110.00.011 жолында Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес егер бұл сомалар бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдар, бюджеттен қайтарылғандарын қоспағанда басқа сот тағайындаған және (немесе) борышкер деп танылған айыппұлдар, өсімдер мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 110.00.012 жолына 110.20.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.00.013 жолына 110.06.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
14) 110.00.014 жолына 110.07.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.00.015 жолына 110.08.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.00.016 жолына 110.09.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 110.00.017 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 110.00.018 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 19) тармақшаға сәйкес роялти түріндегі салық төлеуші алған кіріс көрсетіледі;
19) 110.00.019 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 20) тармақшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын әлеуметтік сала объектілерін пайдалану кезінде алынған шығыстардан кірістердің асу сомасы көрсетіледі;
20) 110.00.020 жолында 110.00.001 - 110.00.019 жолдарында көрсетілмеген, Салық кодексінің 80-бабына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін салық төлеушінің кірісі көрсетіледі;

2) в строку 110.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 110.02.012;
3) в строке 110.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств согласно статье 83 Налогового кодекса;
4) в строку 110.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 110.03.003;
5) в строку 110.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 110.04.001;
6) в строку 110.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 110.05.004;
7) в строке 110.00.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком от уступки требования долга в соответствии со статьей 86 Налогового кодекса;
8) в строке 110.00.008 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
9) в строку 110.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 110.22.006;
10) в строке 110.00.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности, в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
11) в строке 110.00.011 указывается сумма присужденных судом и (или) признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эти суммы ранее не были отнесены на вычеты, в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
12) в строку 110.00.012 переносится сумма, отраженная в строке 110.20.003;
13) в строку 110.00.013 переносится сумма, отраженная в строке 110.06.001;
14) в строку 110.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 110.07.003;
15) в строку 110.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 110.08.005;
16) в строку 110.00.016 переносится сумма, отраженная в строке 110.09.002А;
17) в строке 110.00.017 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
18) в строке 110.00.018 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
19) в строке 110.00.019 указывается сумма превышения доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы, не используемых в предпринимательской деятельности, в соответствии с подпунктом 20) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
20) в строке 110.00.020 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статьи 80  Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 110.00.001 по 110.00.019;

21) 110.00.021 жолында 110.00.001 - 110.00.020 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
15. "Жылдық жиынтық кірісті түзету" бөлімінде:
1) 110.00.022 жолында Салық кодексінің  91-бабына  сәйкес жылдық жиынтық кірісті түзетудің жалпы сомасы көрсетіледі, ол 110.00.022А - 110.00.022Е жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 110.00.023 жолында 110.00.021 және 110.00.022 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын түзету есебімен жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі.
16. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 110.00.024 жолына 110.11.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 110.00.025 жолына 110.12.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.00.026 жолына 110.13.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 110.00.027 жолына 110.14.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 110.00.028 жолына 110.15.001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 110.00.029 жолына 110.17.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 110.00.030 жолына 110.17.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 110.00.031 жолына 110.18.001D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 110.00.032 жолына 110.19.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 110.00.033 жолына 110.09.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 110.00.034 жолында Салық кодексінің  103-бабына  сәйкес есептелген шектерде мемлекеттік бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
12) 110.00.035 жолына 110.21.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 110.00.036 жолында 110.00.036А - 110.00.036F жолдарының сомасын қосумен айқындалатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 110.00.036А жолына 110.22.004Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 110.00.036В жолына 110.22.005Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 110.00.036С жолына 110.23.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 110.00.036D жолына 110.22.041 және 110.22.005G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 110.00.036Е жолына 110.22.004Н және 110.22.005F жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
19) 110.00.036F жолына 110.22.004F және 110.22.004Е жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 110.00.037 жолында 110.00.024 - 110.00.036 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
17. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 110.00.038 жолында 110.00.023 және 110.00.037 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс (залал) сомасы көрсетіледі;

21) в строке 110.00.021 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 110.00.001 по 110.00.020.
15. В разделе "Корректировка совокупного годового дохода":
1) в строке 110.00.022 указывается общая сумма корректировки совокупного годового дохода в соответствии со статьей 91  Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 110.00.022А по 110.00.022Е;
2) в строке 110.00.023 указывается сумма совокупного годового дохода с учетом корректировки, определяемая как разница сумм строк 110.00.021 и 110.00.022.
16. В разделе "Вычеты":
1) в строку 110.00.024 переносится сумма, отраженная в строке 110.11.009;
2) в строку 110.00.025 переносится сумма, отраженная в строке 110.12.011;
3) в строку 110.00.026 переносится сумма, отраженная в строке 110.13.003;
4) в строку 110.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 110.14.001В;
5) в строку 110.00.028 переносится сумма, отраженная в строке 110.15.001Е;
6) в строку 110.00.029 переносится сумма, отраженная в строке 110.16.001;
7) в строку 110.00.030 переносится сумма, отраженная в строке 110.17.003;
8) в строку 110.00.031 переносится сумма, отраженная в строке 110.18.001D;
9) в строку 110.00.032 переносится сумма, отраженная в строке 110.19.006;
10) в строку 110.00.033 переносится  сумма, отраженная в строке 110.09.002В;
11) в строке 110.00.034 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных,  в соответствии со статьей 103  Налогового кодекса;
12) в строку 110.00.035 переносится сумма, отраженная в строке 110.21.001;
13) в строке 110.00.036 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 110.00.036А по 110.00.036F;
14) в строку 110.00.036A переносится сумма, отраженная в строке 110.22.004E;
15) в строку 110.00.036B переносится сумма, отраженная в строке 110.22.005E;
16) в строку 110.00.036C переносится сумма, отраженная в строке 110.23.001B;
17) в строку 110.00.036D переносятся суммы, отраженные в строкам 110.22.004I и 110.22.005G;
18) в строку 110.00.036E переносятся суммы, отраженные в строкам 110.22.004Н и 110.22.005F;
19) в строку 110.00.036F переносятся суммы, отраженные в строках 110.22.004F и 110.22.007Е;
20) в строке 110.00.037 указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 110.00.024 по 110.00.036.
17. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строке 110.00.038 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 110.00.023 и 110.00.037;

2) 110.00.039 жолында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын, Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарды шегерімге жатқызу нәтижесінде салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 110.00.036С жолы бойынша сома 110.00.038 жолының сомасынан астам немесе тең болса, онда 110.00.039 жолында 110.00.038 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 110.00.036С жолы бойынша сома 110.00.038 жолы бойынша сомадан аз болса, 110.00.039 жолына 110.00.036С жолының сомасы көшіріледі;
3) 110.00.040 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (110.00.038 - 110.00.039 + 110.02.002) үйлер, құрылыстар мен ғимараттарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.041 жолында 110.00.038 х 2 % + (110.00.041D - 110.00.041G) - 110.00.041Н сомаларының шамасында Салық кодексінің 122-бабына сәйкес (110.00.041А - 110.00.041С сома) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.00.041А жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес әлеуметтік сала объектілерін ұстап тұруға нақты шеккен шығыстар сомасы көрсетіледі;
6) 110.00.041В жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес коммерциялық емес ұйымдарға тегін берілген мүлік сомасы көрсетіледі;
7) 110.00.041С жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін адрестік әлеуметтік көмек көрсетіледі;
8) 110.00.041D жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің  122-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) 110.00.041Е жолында Салық кодексінің  122-бабының  4 немесе 4-1-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
10) 110.00.041F жолында Салық кодексінің  122-бабының  4-тармағына сәйкес кіріс сомасы көрсетіледі;
11) 110.00.041G жолында "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  2-бабындағы 1-тармаққа сәйкес орташа мерзімді және ұзақ мерзімді кредиттер бойынша, ипотекалық кредиттер бойынша және тұрғын үй-жайлардың лизингі бойынша сыйақылар жөніндегі кіріс сомасы көрсетіледі;

2) в строке 110.00.039 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124  Налогового кодекса, при получении убытка в строке 110.00.038. При этом, если сумма по строке 110.00.036С больше или равна сумме строки 110.00.038, то в строке 110.00.039 отражается сумма, указанная в строке 110.00.038. Если сумма по строке 110.00.036С меньше суммы по строке 110.00.038, в строку 110.00.039 переносится сумма строки 110.00.036С;
3) в строке 110.00.040 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности (110.00.038 - 110.00.039 + 110.02.002);
4) в строке 110.00.041 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122  Налогового кодекса (сумма с 110.00.041А по 110.00.041С) в пределах суммы 110.00.038 х 2 % + (сумма c 110.00.041D по 110.00.041G) - 110.00.041Н;
5) в строке 110.00.041A указывается сумма расходов, фактически понесенных на содержание объектов социальной сферы, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 122  Налогового кодекса;
6) в строке 110.00.041B указывается сумма, безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
7) в строке 110.00.041C указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122  Налогового кодекса;
8) строка 110.00.041D заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов, в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
9) в строке 110.00.041E указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122  Налогового кодекса;
10) в строке 110.00.041F указывается сумма дохода в соответствии с пунктом 4 или 4-1 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 110.00.041G указывается сумма дохода по вознаграждению по среднесрочным и долгосрочным инвестиционным кредитам, по ипотечным кредитам и по лизингу жилых помещений в соответствии с пунктом 1 статьи 2  Закона Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет";

12) 110.00.041Н жолында Салық кодексінің  122-бабының  5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде  110-баптың  2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
Егер 110.00.041А - 110.00.041С жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен екі процентінен кемінің сомасын құраса, онда салық салынатын кірістен алып тастауға салық салынатын кірістен екі процент мөлшерінде айқындалған сома жатады;
14) 110.00.042 жолында Салық кодексінің  123-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі;
15) 110.00.043 жолында 110.00.038, 110.00.041 және 110.00.042 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 110.00.042 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 110.27.001 жолына көшіріледі.
18. "Салық міндеттемесінің есебі" бөлімінде:
1) 110.00.044 жолында 110.27.002 жолында айқындалған есептелген салық сомасы көрсетіледі;
2) 110.00.045 жолында 110.27.003 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеушімен жүргізілген есепке жатқызу сомасы көрсетіледі;
3) 110.00.046 жолында 110.27.004 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші жүргізген шегерімдер сомасы көрсетіледі;
4) 110.00.047 жолында 110.27.005 жолында айқындалған есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
5) 110.00.048 жолын толтыру кезінде 110.27.006 жолында айқындалған есепке алуға (қайтаруға жататын) тиіс артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
6) 110.00.049 жолын толтыру кезінде 110.00.007 жолында айқындалған есепке жатқызуға (қайтаруға) жатқызылған артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
110.00.047 жолын толтыру кезінде сома салық органы мен салық төлеуші куәландырған салық міндеттемесін орындау бойынша бюджетпен есеп айырысудың жағдайы туралы салыстыра тексеру актісінің негізінде көрсетіледі.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді)
сатудан кірістер - 110.01 нысанын жасау
19. Осы нысан Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.

12) в строке 110.00.041H указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации, в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.
Если фактическая сумма расходов, отраженные в строках с 110.00.041А по 110.00.041С, составляет сумму, меньшую чем два процента от налогооблагаемого дохода (110.00.038), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов. В случае, если сумма составляет сумму, большую чем два процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере двух процентов налогооблагаемого дохода;
14) в строке 110.00.042 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123  Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 110.25.001;
15) в строке 110.00.043 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 110.00.038, 110.00.041 и 110.00.042. Если сумма, указанная в строке 110.00.042 больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 110.27.001.
18. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 110.00.044 указывается сумма исчисленного налога, определенная в строке 110.27.002;
2) в строке 110.00.045 указывается сумма произведенных налогоплательщиком зачетов за отчетный налоговый период, определенная в строке 110.27.003;3) в строке 110.00.046 указывается сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определенная в строке 110.27.004;
4) в строке 110.00.047 указывается сумма уплаченных авансовых платежей за отчетный налоговый период, определенная в строке
110.27.005;
5) в строке 110.00.048 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определенная в строке 110.27.006;
6) в строке 110.00.049 указывается сумма излишне уплаченного налога, подлежащего зачету (возврату), определенная в строке 110.27.007.
При заполнении строки 110.00.047 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
3. Составление формы 110.01 -
Доход от реализации товаров (работ, услуг)
19. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81  Налогового кодекса.

20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
21. "Кірістер" бөлімінде:
1) 110.01.001 жолында тауарларды сатудан кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.01.002 жолында жұмыстарды орындаудан кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.01.003 жолында қызмет көрсетулерден кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.01.003А - 110.01.003Q жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
4) 110.01.003Q - 110.01.003Q жолдарында қызмет көрсетулердің тиісті түрлерін көрсетуден кірістер көрсетіледі;
5) 110.01.004 жолында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жалпы сомасы көрсетіледі. 110.01.001 - 110.01.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
22. 110.01.004 жолының шамасы 110.00.001 жолына көшіріледі.
4. Үйлерді, құрылыстарды, ғимараттарды, сондай-ақ
амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде
құн өсуінен кіріс - 110.02 нысанын жасау
23. Осы нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
25. "Үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сату" бөлімінде:
1) 110.02.001 жолы үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.02.002 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.02.003 жолы кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
26. "Амортизацияға жатпайтын активтерді сату" бөлімінде:
110.02.004 жолы үйлер, ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздардан басқа Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
21. В разделе "Доходы":
1) в строке 110.01.001 указывается общая сумма доходов от реализации товаров;
2) в строке 110.01.002 указывается общая сумма доходов от выполнения работ;
3) в строке 110.01.003 указывается общая сумма доходов от оказания услуг. Определяется как сумма строк с 110.01.003А по 110.01.003Q;
4) в строках с 110.01.003А по 110.01.003Q указываются доходы от оказания соответствующих видов услуг;
5) в строке 110.01.004 указывается общая сумма дохода от реализации товаров (работ, услуг). Определяется как сумма строк с 110.01.001 по 110.01.003.
22. Величина строки 110.01.004 переносится в строку 110.00.001.
4. Составление формы 110.02 - Доход от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации
23. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82  Налогового кодекса.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
25. В разделе "Реализация зданий, сооружений и строений":
1) строка 110.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации зданий, сооружений и строений и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы убытка от реализации зданий, сооружений, строений, не используемых в предпринимательской деятельности, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
26. В разделе "Реализация активов, не подлежащих амортизации":
строка 110.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82  Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

27. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 110.02.005 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акцияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.02.006 жолы берешек бағалы қағаздарды қоспағанда, өзге бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 110.02.007 жолы "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан облигацияларды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
4) 110.02.008 жолы мемлекеттік бағалы қағаздарды және агенттік облигацияларын сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 110.02.009 жолы басқада берешек бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 110.02.010 жолы Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңінен көшірілген "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акциялар мен облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигацияларды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан залал сомасын көрсетуге арналған, және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 110.02.011 жолы 110.02.010 жолының сомасына азайтылған 110.02.006, 110.02.009 жолдарының сомасы мен (немесе) әртүрлілігі ретінде айқындалатын (кіріске немесе залалға тәуелді) шеккен залалдар сомасын ескеріп "А" және "В" қор биржасының ресми тізімінде орналасқан акциялар мен агент облигацияларын қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан кірістің (залалдың) сомасын көрсетуге арналған.
28. "Жиыны" бөлімінде:
110.02.012 жолында үйлер, ғимараттар, құрылыстар сату кезінде қосылған құн өсуінен кірістің жалпы сомасы, сондай-ақ, 110.02.001, 110.02.004, 110.02.005, 110.02.007, 110.02.008 және 110.02.011 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (осы жолдар бойынша кірісті алу кезінде) бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жататын активтер көрсетіледі.
29. 110.02.002 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылған үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан салық төлеушінің залал алуы кезінде осы залал Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағына сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінің салық салынатын кірісі есебінен өтеу үшін үш жылды қоса алғанда мерзімге көшіріледі.

27. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 110.02.005 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации акций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.02.006 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 110.02.007 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 110.02.008 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации государственных ценных бумаг и агентских облигаций и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) строка 110.02.009 предназначена для отражения итоговой суммы дохода (убытка) от реализации других долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) строка 110.02.010 предназначена для отражения суммы убытка от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, перенесенной с предыдущего налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 124  Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) строка 110.02.011 предназначена для отражения суммы дохода (убытка) от реализации ценных бумаг, за исключением акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и агентских облигаций, с учетом суммы перенесенных убытков, определяемой как сумма и (или) разность строк 110.02.006, 110.02.009 (в зависимости доход или убыток), уменьшенный на сумму строки 110.02.010.
28. В разделе "Итого":
в строке 110.02.012 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определяемая как сумма строк 110.02.001, 110.02.004, 110.02.005, 110.02.007, 110.02.008 и 110.02.011 (при получении дохода по данным строкам).
29. При получении налогоплательщиком убытка от реализации зданий, сооружений и строений, использованных в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.02.002, данный убыток переносится на срок  до трех лет включительно для погашения за счет налогооблагаемого дохода последующих налоговых периодов согласно пункту 1 статьи 124  Налогового кодекса. Указанная сумма учитывается при определении суммы  строки 110.00.040.

110.02.003 жолында айқындалған, кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сатудан залалды алу жағдайында осы залал салық салу мақсатында есептелмейді.
110.02.005 және 110.02.007 жолдарында кірісті алу кезінде осы сомалар Салық кодексінің  91-бабының  1-тармағындағы 3) тармақшаға сәйкес 110.00.022С жолына көшіріледі.
110.02.008 жолында кірісті алу кезінде осы сома 110.00.022D жолына көшіріледі.
Үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде алынуға жататын (алынған) құн өсуінен кіріс, сондай-ақ 110.02.012 жолында айқындалған бағалы қағаздарды қоса амортизацияға жатпайтын активтер 110.00.002 жолына көшіріледі.
30. 110.02.001, 110.02.002, 110.02.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың атауы көрсетіледі;
3) кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде С бағанында бұрынғы салық кезеңінің 110.22.001 және 110.22.002 жолдарына қосымша нысанның Р бағанындағы тиісті жолдарда айқындалған Салық кодексінің  82-бабының  3-тармағына сәйкес үйлердің, ғимараттардың, құрылыстардың қалдық құны көрсетіледі. Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын үйлерді, ғимараттарды, құрылыстарды сату кезінде осы бағанда аталған баптың 2-тармағына сәйкес сатылған объектінің теңгермелік құны көрсетіледі.
Егер объект есепті салық кезеңінің ішінде сатып алынған және сатылған жағдайда, онда 110.02.001 және 110.02.002 жолдарына қосымша нысандар С бағанында кәсіпкерлік қызметінде оны пайдалануға қарамастан объектінің алғашқы құны көрсетіледі;
4) D бағанында аталған объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.001 жолына, 110.02.002 жолына қосымша нысан Е бағаны 110.02.002 жолына, 110.02.003 жолына қосымша нысан Е бағаны 110.02.003 жолына көшіріледі.
31. 110.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында үйлер, ғимараттар, құрылыстар мен бағалы қағаздары қоспағанда Салық кодексінің  82-бабының  1-тармағында көрсетілген амортизацияға жатпайтын сатылған активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында аталған баптың 2-тармағына сәйкес объектілердің теңгермелік құны көрсетіледі;

В случае получения убытка от реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, определенного в строке 110.02.003, данный убыток не учитывается в целях налогообложения.
При получении дохода в строках 110.02.005 и 110.02.007, данные суммы переносятся в строку 110.00.022С согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса.
При получении дохода в строке 110.02.008 данная сумма переносится в строку 110.00.022D.
Доход от прироста стоимости, подлежащий получению (полученный) при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, включая ценные бумаги, определенный в строке 110.02.012, переносится в строку 110.00.002.
30. Дополнительные формы к строкам 110.02.001, 110.02.002, 110.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных зданий, сооружений, строений;
3) при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности, в графе С указывается остаточная стоимость зданий, сооружений и строений согласно пункту 3 статьи 82  Налогового кодекса, определенная в соответствующих строках графы Р дополнительных форм к строкам 110.22.001 и 110.22.002 предыдущего налогового периода. При реализации зданий, сооружений и строений, не используемых в предпринимательской деятельности, в данной графе указывается балансовая стоимость реализованного объекта согласно пункту 2 указанной статьи.
В случае, если объект был приобретен и реализован в течение отчетного налогового периода, то в графе С дополнительных форм к строкам 110.02.001 и 110.02.002 отражается первоначальная стоимость объекта, независимо от его использования в предпринимательской деятельности;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.02.001 переносится в строку 110.02.001, графы Е дополнительной формы к строке 110.02.002 - в строку 110.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 110.02.003 - в строку 110.02.003.
31. Дополнительная форма к строке 110.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных активов, не подлежащих амортизации, указанных в пункте 1 статьи 82  Налогового кодекса, за исключением зданий, сооружений, строений и ценных бумаг;
3) в графе С указывается балансовая стоимость объектов согласно пункту 2 указанной статьи;

4) D бағанында объектілерді сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында есептелмейді.
110.02.004 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.004 жолына көшіріледі.
32. 110.02.005, 110.02.006 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында берешек бағалы қағаздардан басқа, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.005 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.02.005 жолына, 110.02.006 жолына - 110.02.006 жолына қосымша нысан Е бағаны көшіріледі.
33. 110.02.007, 110.02.008, 110.02.009 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
мемлекеттік бағалы қағаздар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноталары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық міндеттемелері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық жинақ облигациялары, басқа мемлекеттік бағалы қағаздар;
қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде орналасқан облигациялар;
өзге де мемлекеттік емес берешек бағалы қағаздар. Бұл ретте, бағалы қағаздардың аталған түрлері бойынша деректер біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың атаулы құны көрсетіледі;
4) D бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздарды қоспағанда берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон шамасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандары бойынша сомалар айырмасы ретінде айқындалатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін сату кезінде сатып алушыдан алынған купон есебінсіз берешек бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрініс таппаған купон сомасы 110.08.002 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі, ол былай есептеледі:
G = (Е/жүгіну мерзімі (күндер)) х (иелену кезеңі (күндер));

4) в графе D указывается стоимость реализации объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.02.004 переносится в строку 110.02.004.
32. Дополнительные формы к строкам 110.02.005, 110.02.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.02.005 переносится в строку 110.02.005, графы Е дополнительной формы к строке 110.02.006 - в строку 110.02.006.
33. Дополнительные формы к строкам 110.02.007, 110.02.008, 110.02.009:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг:
государственные ценные бумаги: ноты Национального Банка Республики Казахстан, казначейские обязательства Министерства финансов Республики Казахстан, национальные сберегательные облигации Министерства финансов Республики Казахстан, другие государственные ценные бумаги;
облигации, находящиеся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи;
прочие негосударственные долговые ценные бумаги. При этом данные по указанным видам ценных бумаг отражаются едиными суммами;
3) в графе С указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на величину купона, оплаченной покупателем продавцу;
5) в графе E указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф C и D;
6) в графе F указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.08.002;
7) в графе G указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
G = (E / срок обращения (в днях)) х (период владения (в днях));

8) Н бағанында D және G бағандарының сомасы (Н=(F - (D+G))) және F бағаны бойынша сома айырмасы ретінде айқындалатын берешек бағалы қағаздарды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
110.02.007 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 110.02.007 жолына, 110.02.008 жолына қосымша нысан Н бағаны 110.02.008 жолына, 110.02.009 жолына қосымша нысан Н бағаны 110.02.009 жолына көшіріледі.
34. 110.02.010 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залалдар туындаған және осы жол толтырылған салық кезеңі көрсетіледі;
3) С бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін Е бағанында айқындалатын бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшіруге жататын залал) көрсетіледі. Осы бағанға 110.02.006, 110.02.008, 110.02.009 жолдарының сомасы көшіріледі;
5) Е бағанында одан кейінгі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағымен белгіленген залалдарды көшіру үшін мерзім аяқталуына дейін келесі салық кезеңінің С бағанына көшіріледі;
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  2-тармағына сәйкес көшіру мерзімінің аяқталуымен байланысты одан кейінгі салық кезеңдеріне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
110.02.010 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 110.02.010 жолына көшіріледі.
5. Күмәнді міндеттемелер бойынша
кірістер - 110.03 нысанын жасау
35. Осы нысан Салық кодексінің  84-бабына  сәйкес күмәнді міндеттемелер бойынша кірістерді айқындауға арналған.
36. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
37. "Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.03.01 жолы кіріске енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша күмәнді міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
38. "Қызметкерлердің кірістері бойынша күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.03.002 жолы кіріске енгізілетін қызметкерлердің күмәнді міндеттемелерінің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
39. "Күмәнді міндеттемелердің барлығы":
110.03.003 жолы салық төлеуші күмәнді деп таныған кредиторлық берешектің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 110.03.001С және 110.03.002А жолдарының сомасы ретінде айқындалады.

8) в графе Н указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф F и суммой граф D и G (H=(F-(D+G))).
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.02.007 переносится в строку 110.02.007, графы Н дополнительной формы к строке 110.02.008 - в строку 110.02.008, графы Н дополнительной формы к строке 110.02.009 - в строку 110.02.009.
34. Дополнительная форма к строке 110.02.010:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов, определяемая в графе Е за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. В данную графу переносится сумма строк 110.02.006, 110.02.009.
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 2 статьи 124  Налогового кодекса.
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункту 2 статьи 124  Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 110.02.010 переносится в строку 110.02.010.
5. Составление формы 110.03 -
Доходы по сомнительным обязательствам
35. Данная форма предназначена для определения доходов по сомнительным обязательствам в соответствии со статьей 84  Налогового кодекса.
36. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
37. В разделе "Сомнительные обязательства по товарам (работам, услугам)":
строка 110.03.001 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по товарам (работам, услугам), включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
38. В разделе "Сомнительные обязательства по доходам работников":
строка 110.03.002 предназначена для отражения суммы сомнительных обязательств по доходам работников, включаемой в доход, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
39. В разделе "Всего сомнительных обязательств":
строка 110.03.003 предназначена для отражения общей суммы кредиторской задолженности, признанной налогоплательщиком сомнительной, и определяется как сумма строк 110.03.001С и 110.03.002А.

6. Мүлікті жалға беруден
кірістер - 110.04 нысанын жасау
43. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабындағы  2-тармақтың 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де мүлікті жалға беруден кірістерді айқындауға арналған.
44. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
45. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
110.04.001 жолы мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
46. 110.04.001 жолының шамасы 110.00.005 жолына көшіріледі.
47. 110.04.01 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүлік түрі көрсетіледі;
3) С бағанында жалға алушы - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі/осы Ережелердің 205-тармағына сәйкес резиденттік елі коды;
4) D бағанында жалға алу шартын жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуға жататын (алған) жалға алу төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік үшін (тысқары орналасып жалға берілген) жалға алу төлемін алса (алуға жатса), онда Е бағанында салық сомасын қоса жалға алу төлемінің есептелген сомасы көрсетіледі.
110.04.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.04.001А жолына көшіріледі.
7. Жасалған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен
кірістер - 110.05 нысанын жасау
48. Осы нысан Салық кодексінің  85-бабына  сәйкес банктердің құрылған провизиялары мөлшерлерінің кемуінен кірістерді айқындауға арналған.
49. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
50. "Міндеттемелерді орындау кезінде талаптар мөлшерін өзгерту" бөлімінде:
110.05.001 жолы міндеттемелерді орындау кезінде талаптар мөлшерін өзгерту кезіндегі жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
51. "Талап ету құқығына жол беру ақысы, жаңартпа, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде талап етулер мөлшерінің өзгеруі" бөлімінде:
110.05.002 жолы Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген цессия шартын жасау жолымен талап құқығына жол беру ақысы, жаңартпа, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде талап етулер мөлшерінің өзгеруі кезінде жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

6. Составление формы 110.04 -
Доходы от сдачи в аренду имущества
43. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80   Налогового кодекса.
44. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
45. В разделе "Аренда имущества":
строка 110.04.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
46. Величина строки 110.04.001 переносится в строку 110.00.005.
47. Дополнительная форма к строке 110.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 205 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.04.001 переносится в строку 110.04.001.
7. Составление формы 110.05 -
Доход от снижения размеров созданных провизий
48. Данная форма предназначена для определения доходов от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в соответствии со статьей 85  Налогового кодекса.
49. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
50. В разделе "Изменение размера требований при исполнении обязательства":
строка 110.05.001 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера требований при исполнении обязательства и заполняется на основании данных дополнительной формы.
51. В разделе "Изменение размера требований на основании договора об отступном, новации, переуступки права требования и (или) на иных основаниях":
строка 110.05.002 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера требований на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии и (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

52. "Талаптарды қайта жіктеу кезінде провизиялар мөлшерінің өзгеруі" бөлімінде:
110.05.003 жолы талаптарды қайта жіктеу кезінде провизиялар мөлшерінің өзгеруі кезіндегі жиынтық соманы көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
53. "Барлығы" бөлімінде:
110.05.004 жолы 110.05.001D, 110.05.002D, 110.05.003F жолдар сомасы ретінде айқындалатын құрылған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен кірістің жалпы сомасын көрсетуге арналған.
54. Күмәнді және үмітсіз активтер, шартты міндеттемелер бойынша сомалар тиісті жолдарда көрсетіледі.
Құрылған провизиялар мөлшерлерінің кемуінен кірістерді айқындау кезінде үмітсіз активтер деп теңгермеде де бар, теңгерме үшін есептелетін де активтер танылады (2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап теңгерме үшін есептен шығарылған).
55. 110.05.004 жолының шамасы 110.00.006 жолына көшіріледі.
56. 110.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңдері үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңдерінің соңына талаптардың жалпы сомасы көшіріледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген орындалған талаптардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында С бағаны бойынша тиісті сомаларға D бағаны бойынша сомалардың қатынасы ретінде айқындалатын орындалған талаптардың бөлшегінің үлес салмағын көрсетеді;
6) F бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанынан бұрынғы салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында F және Е бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлігі жөніндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.001А жолына, D бағаны - 110.05.001В жолына, F бағаны - 110.05.001С жолына, G бағаны - 110.05.001D жолына көшіріледі.
57. 110.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомалары көшіріледі;
4) D бағанында Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген цессия шартын жасау жолымен талап құқығына жол беру ақысы, жаңартпа шарты, қайта табыстау туралы шарт негізінде және (немесе) өзге негіздерде С бағанында көрсетілген тоқтатылған талаптардың жалпы сомаларын көрсетеді;

52. В разделе "Изменение размера провизий при переклассификации требований":
строка 110.05.003 предназначена для отражения итоговых сумм при изменении размера провизий при переклассификации требований и заполняется на основании данных дополнительной формы.
53. В разделе "Итого":
строка 110.05.004 предназначена для отражения общей суммы дохода от снижения размеров созданных провизий, определяемой как сумма строк 110.05.001D, 110.05.002D, 110.05.003F.
54. Суммы по сомнительным и безнадежным активам, условным обязательствам указываются в соответствующих строках.
При определении доходов от снижения размеров созданных провизий, безнадежными активами признаются активы, находящиеся как в балансе, так и учитываемые за балансом (списанные за баланс с 1 января 2002 года).
55. Величина строки 110.05.004 переносится в строку 110.00.006.
56. Дополнительная форма к строке 110.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы исполненных требований, указанных в графе C;
5) в графе E указывается удельный вес исполненной части требований, определяемый как отношение сумм графы D к соответствующим суммам графы C;
6) в графу F переносятся суммы провизий, отнесенных на вычет в предыдущем налоговом периоде, из графы Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по исполненной части требований, определяемые как произведение сумм граф F и E.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.001 переносится в строку 110.05.001А, графы D - в строку 110.05.001В, графы F - в строку 110.05.001С, графы G - в строку 110.05.001D.
57. Дополнительная форма к строке 110.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы прекращенных требований, указанных в графе C, на основании договора об отступном, договора новации, переуступки права требования путем заключения договора цессии (или) на иных основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;

5) Е бағанында С бағаны бойынша тиісті сомаларға D бағаны бойынша сомалардың қатынасы ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлшегінің үлес салмағын көрсетеді;
6) F бағанына бұрынғы салық кезеңінен 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанынан бұрынғы салық кезеңіндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көшіріледі;
7) G бағанында F және Е бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың тоқтатылған бөлігі жөніндегі шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.002 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.002А жолына, D бағаны - 110.05.002В жолына, F бағаны - 110.05.002С жолына, G бағаны - 110.05.002D жолына көшіріледі.
58. 110.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанына бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанынан бұрынғы салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомалары көшіріледі;
4) D бағанында 110.05.001 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында есептелген талаптардың есепті салық кезеңінің ішінде орындалған жалпы сомалар көрсетіледі;
5) Е бағанында 110.05.002 жолына қосымша нысан D бағанының тиісті жолдарында есептелген талаптардың есепті салық кезеңінің ішінде тоқтатылған жалпы сомалар көрсетіледі;
6) F бағанына талаптарды қайта мамандандыру кезінде С есептелгеннің санынан есепті салық кезеңінің соңына талаптардың жалпы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында С бағаны мен D, Е, F бағандары бойынша сомалар ретінде айқындалатын талаптардың кемітілген мөлшер сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, осы қосымшада осы баған бойынша оң айырма табылатын талаптар ғана көрсетілуі тиіс. Теріс айырма қалыптасатын талап 110.15 нысанында көрсетіледі;
8) Н бағанында уәкілетті мемлекеттік органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған резервтеу мөлшері көрсетіледі;
9) І бағанында G және Н бағандары бойынша сома ретінде айқындалатын талаптардың қайта мамандандырылған бөлшегі бойынша шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.05.003 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.05.003А жолына, D бағаны - 110.05.003В жолына, Е бағаны - 110.05.001С жолына, F бағаны - 110.05.003D жолына, G бағаны - 110.05.003Е жолына, І бағаны - 110.05.003F жолына көшіріледі.
8. Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет
көрсетулер) - 110.06 нысанын жасау
59. Осы нысан Салық кодексінің  90-бабына  сәйкес жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлікті қоспағанда, салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті және мемлекеттік бюджет қаражатынан алынған субсидияларды айқындауға арналған.

5) в графе E указывается удельный вес прекращенной части требований, определяемый как отношение сумм графы D к соответствующим суммам графы C;
6) в графу F переносятся суммы провизий, отнесенных на вычет в предыдущем налоговом периоде, из графы Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по прекращенной части требований, определяемые как произведение сумм граф F и E.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.002 переносится в строку 110.05.002А, графы D - в строку 110.05.002В, графы F - в строку 110.05.002С, графы G - в строку 110.05.002D.
58. Дополнительная форма к строке 110.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графу C переносятся общие суммы требований на конец предыдущего налогового периода из графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
4) в графе D указываются общие суммы исполненных в течение отчетного налогового периода требований, учтенных в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.05.001;
5) в графе Е указываются общие суммы прекращенных в течение отчетного налогового периода требований, учтенных в соответствующих строках графы D дополнительной формы к строке 110.05.002;
6) в графе F указываются общие суммы требований на конец отчетного налогового периода из числа учтенных в графе C, при переклассификации требований;
7) в графе G указывается сумма уменьшения размера требований, определяемая как разница сумм графы C и граф D, Е, F. При этом в данном приложении должны отражаться только требования, по которым в данной графе выявляется положительная разница;
8) в графе Н указываются размер резервирования, определенный Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом;
9) в графе I указываются суммы провизий, отнесенных на вычет по переклассифицированной части требований, определяемые как произведение сумм граф G и H.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.05.003 переносится в строку 110.05.003А, графы D - в строку 110.05.003В, графы E - в строку 110.05.003С, графы F - в строку 110.05.003D, графы G - в строку 110.05.003E, графы I - в строку 110.05.003F.
8. Составление формы 110.06 -
Безвозмездно полученное имущество (работы, услуги)
59. Данная форма предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, за исключением имущества, полученного в качестве вклада в уставный капитал, и субсидий, полученных из средств государственного бюджета, в соответствии со статьей 90  Налогового кодекса.

60. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
61. "Мүлік" бөлімінде:
110.06.001 жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші тегін алған мүлік сомасы туралы мәлімет көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
62. 110.06.001 жолының шамасы 110.00.013 жолына көшіріледі.
63. 110.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 205-тармағына сәйкес мүлікті (жұмысты, қызмет көрсетуді) жеткізуші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
110.06.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.06.001 жолына көшіріледі.
9. Дивидендтер - 110.07 нысанын жасау
64. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының  15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивиденд болып табылады.
65. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
66. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 110.07.01 жолы Қазақстан Республикасының шегінде алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 110.07.02 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 110.26.001А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 110.07.03 жолы 110.07.001 және 110.07.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
67. 110.07.003 жолының шамасы 110.00.014 жолына көшіріледі.
68. 110.07.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

60. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
61. В разделе "Имущество":
строка 110.06.001 предназначена для отражения сведений о сумме безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течении отчетного налогового периода и заполняется на основании данных дополнительной формы.
62. Величина строки 110.06.001 переносится в строку 110.00.013.
63. Дополнительная форма к строке 110.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика- поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 205 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.06.001 переносится в строку 110.06.001.
9. Составление формы 110.07 - Дивиденды
64. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за его пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
65. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
66. В разделе "Дивиденды":
1) строка 110.07.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.07.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 110.26.001А;
3) строка 110.07.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 110.07.001 и 110.07.002.
67. Величина строки 110.07.003 переносится в строку 110.00.014.
68. Дополнительная форма к строке 110.07.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;

3) С бағанында дивидендтерді төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлеу көзінен корпорациялық табыс салығын ұстап қалу туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында растаушы құжаттар болған кезде, ұстап қалынған салық сомасын қоспағанда, дивидендтердің алынған сомасы көрсетіледі.
110.07.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 110.07.001 жолына көшіріледі.
10. Сыйақы - 110.08 нысанын жасау
69. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, оның шегінен тыс жерлерде де салық төлеуші алуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірістерді айқындауға арналған. Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 2-тармақшаға сәйкес кірістер сыйақылар болып табылады.
70. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
71. "Кредиттер, активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.08.001 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар, сондай-ақ резидент еместердің сыйақылары сомаларынан басқа  10-баптың  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес кредиттар мен активтердің басқа да түрлері бойынша сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
72. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.08.002 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
73. "Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.08.003 жолы Мемлекеттік бағалы қағаздар және агенттік облигациялар бойынша алынуға (алынған) жататын сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
74. "Резидент еместерден сыйақылар" бөлімінде:
110.08.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 110.26.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі.
75. "Барлығы" бөлімінде:
110.08.005 жолы 110.08.001, 110.08.002А және 110.08.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.07.001 переносится в строку 110.07.001.
10. Составление формы 110.08 - Вознаграждения
69. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса.
70. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
71. В разделе "Вознаграждения по кредитам, активам":
строка 110.08.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по кредитам и другим видам активов, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10 , за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
72. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 110.08.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, за исключением государственных ценных бумаг и агентских облигаций, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
73. В разделе "Вознаграждения по государственным ценным бумагам и агентским облигациям":
строка 110.08.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по государственным ценным бумагам и агентским облигациям, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
74. В разделе "Вознаграждения от нерезидентов":
строка 110.08.004 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 110.26.002А.
75. В разделе "Итого":
строка 110.08.005 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 110.08.001, 110.08.002С, 110.08.003С и 110.08.004.

76. 110.08.005 жолының шамасы 110.00.015 жолына көшіріледі.
77. 110.08.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрі көрсетіледі;
110.08.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.08.001 жолына көшіріледі.
78. 110.08.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында "Бағалы қағаздар туралы"  Заңға  және Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі:
Мемлекеттік бағалы қағаздар: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ноталары, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің қазынашылық міндеттемелері, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің ұлттық жинақ облигациялары, басқа Мемлекеттік бағалы қағаздар;
өзге де Мемлекеттік емес берешек бағалы қағаздар. Бұл ретте, бағалы қағаздардың аталған түрлері бойынша деректер біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз купонның есептелген сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. D және С бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
110.08.002 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.08.002А жолына, D бағаны - 110.08.002В жолына, Е бағаны - 110.08.002С, 110.08.003 жолына қосымша нысанның С бағаны 110.08.003А, D бағаны-110.08.003В жолына, Е бағаны - 110.08.003С жолына көшіріледі.
11. Бағамдық айырма - 110.09 нысанын жасау
79. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріс енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асу сомасын, немесе Салық кодексінің  102-бабына  сәйкес шегерімге жатқызуға жататын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асу сомасын айқындауға арналған.
80. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
81. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
110.09.001 жолы есепті салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырма сомаларының жалпы сомалары туралы мәліметті көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.

76. Величина строки 110.08.005 переносится в строку 110.00.015.
77. Дополнительная форма  к строке 110.08.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается начисленная сумма вознаграждения.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.08.001 переносится в строку 110.08.001.
78. Дополнительные формы к строкам 110.08.002, 110.08.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса и Закона  "О ценных бумагах":
государственные ценные бумаги: ноты Национального Банка Республики Казахстан, казначейские обязательства Министерства финансов Республики Казахстан, национальные сберегательные облигации Министерства финансов Республики Казахстан, другие государственные ценные бумаги;
облигации;
прочие негосударственные долговые ценные бумаги. При этом данные по указанным видам ценных бумаг отражаются едиными суммами;
3) в графе С указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
5) в графе E указывается общая сумма вознаграждения. Определяется как сумма граф D и С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.08.002 переносится в строку 110.08.002А, графы D - в строку 110.08.002В, графы Е - в строку 110.08.002С, графы С дополнительной формы к строке 110.08.003 переносится в строку 110.08.003А, графы D -
в строку 110.08.003В, графы Е - в строку 110.08.003С.
11. Составление формы 110.09 - Курсовая разница
79. Данная форма предназначена для определения суммы превышения положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса, либо суммы превышения отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 102  Налогового кодекса.
80. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
81. В разделе "Курсовая разница":
строка 110.09.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

82. "Бағамдық айырманың есебі" бөлімінде:
1) 110.09.002А жолы 110.09.001А және 110.09.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған;
2) 110.09.002В жолы 110.09.001В және 110.09.001А жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асуын көрсетуге арналған.
83. 110.09.002А жолының шамасы 110.00.016 жолына көшіріледі.
110.09.002В жолының шамасы 110.00.033 жолына көшіріледі.
84. 110.09.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетел валютасындағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық кредиттер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
жеткізушілермен және мердігерлермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
110.09.001 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.09.001А жолына, D бағаны - 110.09.001В жолына көшіріледі.
12. Еңбекақы төлеу жөніндегі шығыстар -
110.10 нысанын жасау
85. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған. Бұл ретте, еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстарға материалдық, әлеуметтік игілік немесе өзге де материалдық пайда түрінде жұмыс беруші берген кірістерді қоса, ақшалай және заттай нысанда жұмыс беруші төлейтін қызметкерлердің кез-келген кірістері жатады.
86. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
87. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.10.001 жолында сатумен айналысатын әкімшілік персоналы мен қызметкерлерге тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірісінде тікелей айналысатын қызметкерлердің есептелген еңбекақысының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.10.001А - 110.10.001D жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 110.10.002 жолында 110.10.001 жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің  149 154-баптарына  сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі;

82. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 110.09.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 110.09.001А и 110.09.001В;
2) строка 110.09.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 110.09.001В и 110.09.001А.
83. Величина строки 110.09.002А переносится в строку 110.00.016.
Величина строки 110.09.002В переносится в строку 110.00.033.
84. Дополнительная форма  к строке 110.09.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.09.001 переносится в строку 110.09.001А, графы  D - в строку 110.09.001В.
12. Составление формы 110.10 -
Расходы по оплате труда
85. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оплате труда, подлежащей отнесению на вычеты, в соответствии с пунктом 1 статьи 92 Налогового кодекса. При этом к расходам по оплате труда относятся любые доходы работников, выплачиваемые работодателями в денежной или натуральной форме, включая доходы, предоставленные работодателем в виде материальных, социальных благ или иной материальной выгоды.
86. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
87. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.10.001 указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве товаров (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией. Определяется сложением сумм строк с 110.10.001А по 110.10.001D;
2) в строке 110.10.002 указываются доходы, определяемые в соответствии со статьями 149, 154 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 110.10.001;

3) 110.10.003 жолында 110.10.001 және 110.10.002 жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар. Мысалы: жұмыс беруші заңды тұлғаны қайта құрумен, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 110.10.003А - 110.10.003D жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 110.10.004 жолында 110.10.001 - 110.10.003 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 110.10.005 жолында негізгі қаражаттарды жөндеуге қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
6) 110.10.006 жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.10.004 - 110.10.005 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады.
88. 110.10.006 жолының шамасы 110.11.004 жолына көшіріледі.
13. Қаржы қызмет көрсетулерін (тауарларды,
жұмыстарды) сату бойынша шығыстар -
110.11 нысанын жасау
89. Осы нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуға тиіс сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын және Салық кодексінің  91-бабының  2-тармағына сәйкес жылдық жиынтық кіріске (кірістен) енгізуге (алып тастауға) жататын активтерді бағалау әдісінің өзгеруінен кіріс (залал) сомасын айқындауға арналған.
ТМҚ есепке алу Салық кодексінің  65-бабының  3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
90. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
91. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.11.001 жолында есепті салық кезеңінің басына ТМҚ құны бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны болып табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 110.11.062 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеуші есепті салық кезеңінің басында болмауы мүмкін;
2) 110.11.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 110.11.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;

3) в строке 110.10.003 указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 110.10.001 и 110.10.002. Например: выплаты работникам в связи с реорганизацией юридического лица-работодателя, сокращением штата работников. Определяется сложением сумм строк с 110.10.003A по 110.10.003D;
4) в строке 110.10.004 указывается общая сумма расходов по оплате труда работников, определяемая сложением сумм строк с 110.10.001 по 110.10.003;
5) в строке 110.10.005 указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
6) в строке 110.10.006 указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как разница сумм строк 110.10.004 и 110.10.005.
88. Величина строки 110.10.006 переносится в строку 110.11.004.
13. Составление формы 110.11 -
Расходы по реализации финансовых услуг (товаров, работ)
89. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по оказанным финансовым услугам, реализованным товарам, выполненным работам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 92  Налогового кодекса, и суммой дохода (убытка) от изменения метода оценки активов, подлежащей включению (исключению) в (из) совокупный (-ого) годовой (-го) доход (-а) в соответствии с пунктом 2 статьи 91  Налогового кодекса.
Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65  Налогового кодекса.
90. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
91. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.11.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 110.11.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется  согласно данным, определенным по бухгалтерскому балансу на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;
2) строка 110.11.002 заполняется согласно данным бухгалтерского баланса на конец отчетного налогового периода. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 110.11.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;

3) 110.11.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын. Қосалқы бөлшектер және (немесе) тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысандар негізінде толтырылатын 110.11.003А, 110.11.003В, 110.11.003С, 110.11.003D, 110.11.003Е, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003Н, 110.11.003J, 110.11.003К, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003R, 110.11.003S жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 110.11.004 жолына 110.10.06 жолында айқындалған еңбекақыны төлеу жөніндегі шығыстар сомасы көшіріледі;
5) 110.11.005 жолында 110.11.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың басқа да барлық сомасы көрсетіледі;
6) 110.11.005А жолында 110.11.005В-110.11.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. І жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.005С жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 110.11.005D және 110.11.005Е жолдарда Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 3) және 4) тармақшаларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін күндік тиісті сома көрсетіледі;
7) 110.11.005F жолында Салық кодексінің  93-бабындағы  2-тармаққа сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстарының нақты сомасы көрсетіледі;
8) 110.11.005G жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі.
110.11.003 - 110.11.005 жолдарында келтірілетін деректер 110.11.024 - 110.11.036 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;
9) 110.11.006 жолында 110.11.003 - 110.11.005С сомасы + (110.11.001 - 110.11.002) сатылған қаржылық қызмет көрсетулер (тауарлар, жұмыстар) бойынша шығыстарға енгізілген ТМҚ жиынтық сомасы мен басқа да шығыстар көрсетіледі;
10) 110.11.007 жолында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;

3) в строке 110.11.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 110.11.003А, 110.11.003B, 110.11.003C, 110.11.003D, 110.11.003E, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003H, 110.11.003J, 110.11.003K, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003R, 110.11.003S, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) в строку 110.11.004 переносится сумма расходов по оплате труда, определенная в строке 110.10.006;
5) в строке 110.11.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации финансовых услуг (товаров, работ), не учтенных в строке 110.11.003;
6) в строке 110.11.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 110.11.005B по 110.11.003E. В строке 110.11.005B отражается общая сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93  Налогового кодекса. В строке 110.11.005C отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 93  Налогового кодекса. В строках 110.11.005D и 110.11.005E отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 93  Налогового кодекса;
7) в строке 110.11.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 93  Налогового кодекса;
8) в строке 110.11.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода.
Данные, приводимые в строках с 110.11.003 по 110.11.005, не должны повторять данные, отраженные в строках  с 110.00.024 по 110.00.036;
9) в строке 110.11.006 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным финансовым услугам (товарам, работам) (110.11.001 - 110.11.002) + сумма с 110.11.003 по 110.11.005;
10) в строке 110.11.007 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113  Налогового кодекса;

11) 110.11.008 жолында банк қызметінің мақсатында емес салық төлеуші пайдалған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің құны көрсетіледі;
12) 110.11.009 жолында 110.11.006 жолының сомасынан 110.11.007 және 110.11.008 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған қаржы қызмет көрсетулері, тауарлары, жұмыстары бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
13) 110.11.010А жолында есепті салық кезеңінің соңына ТМҚ өзіндік құнын бағалаудың қолданылатын әдісі көрсетіледі;
14) 110.11.010В жолында пайдаланылатын бағалау әдісінің өзгеру фактісі көрсетіледі. Осы жолды ТМҚ өзіндік құнын олардың бағалау әдісін өзгертуі кезінде салық төлеуші толтырады;
15) 110.11.011 жолында 110.11.010D жолының сомасынан 110.11.010С жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын ТМҚ өзіндік құнының бағалау әдісінің өзгеруі кезінде алынған кіріс (шығыс) сомасы көрсетіледі.
16) 110.11.012 жолы анықтамалық түрінде толтырылады, есепті салық кезеңі үшін іссапарларда қызметкерлер жүргізген іссапарлар саны мен күндерінің саны көрсетіледі.
92. 110.11.009 жолының шамасы 110.00.024 жолына көшіріледі.
110.11.011 жолының шамасы Салық кодексінің  91-бабының  2-тармағына сәйкес 110.00.02Е жолына көшіріледі.
93. 110.11.003А, 110.11.003В, 110.11.003С, 110.11.003D, 110.11.003Е, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003Н, 110.11.003J, 110.11.003К, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003R, 110.11.003S жолдарына қосымша нысандар.
1) А бағанында жолдың тіркеу нөмірі;
2) В бағанында кірістерді алушы осы Ереженің 228-бабына сәйкес салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік етуші елдің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны, ал С бағанының деректері бірыңғай сомамен көрсетіледі;
3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі.
110.11.003А жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.11.003А жолына көшіріледі, 110.11.003В жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003В жолына көшіріледі, 110.11.003С жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003С жолына көшіріледі, 110.11.003D жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003D жолына көшіріледі, 110.11.003Е жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003Е жолына көшіріледі, 110.11.003F жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003F жолына көшіріледі, 110.11.003G жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003G жолына көшіріледі, 110.11.003H жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003H жолына көшіріледі, 110.11.003J жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003J жолына көшіріледі, 110.11.003K жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003K жолына көшіріледі, 110.11.003L жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003L жолына көшіріледі, 110.11.003M жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003M жолына көшіріледі, 110.11.003N жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003N жолына көшіріледі, 110.11.003O жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003O жолына көшіріледі, 110.11.003P жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003P жолына көшіріледі, 110.11.003R жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003R жолына көшіріледі, 110.11.003S жолына қосымша нысанның С бағаны 110.11.003S жолына көшіріледі.

11) в строке 110.11.008 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
12) в строке 110.11.009 указывается общая сумма расходов по реализованным финансовым услугам, товарам, работам определяемая вычитанием сумм строк 110.11.007 и 110.11.008 из суммы строки 110.11.006;
13) в строке 110.11.010A указывается применяемый метод оценки себестоимости ТМЗ на конец отчетного налогового периода;
14) в строке 110.11.010B указывается факт изменения используемого метода оценки. Данная строка заполняется налогоплательщиком при изменении им метода оценки себестоимости ТМЗ;
15) в строке 110.11.011 отражается сумма полученного дохода (убытка) при изменении метода оценки себестоимости ТМЗ, определяемая вычитанием суммы строки 110.11.010С из суммы строки 110.11.010D;
16) строка 110.11.012 заполняется справочно, указываются количество командировок и количество дней, проведенных работниками в командировках, за отчетный налоговый период.
92. Величина строки 110.11.009 переносится в строку 110.00.024.
Величина строки 110.11.011 переносится в строку 110.00.022Е в соответствии с пунктом 2 статьи 91  Налогового кодекса.
93. Дополнительные формы к строкам 110.11.003А, 110.11.003B, 110.11.003C, 110.11.003D, 110.11.003E, 110.11.003F, 110.11.003G, 110.11.003H, 110.11.003J, 110.11.003K, 110.11.003L, 110.11.003M, 110.11.003N, 110.11.003O, 110.11.003P, 110.11.003R, 110.11.003S:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 205 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы С отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.11.003А переносится в строку 110.11.003А, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003B переносится в строку 110.11.003B, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003C переносится в строку 110.11.003C, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003D переносится в строку 110.11.003D, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003E переносится в строку 110.11.003E, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003F переносится в строку 110.11.003F, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003G переносится в строку 110.11.003G, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003H переносится в строку 110.11.003H, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003J переносится в строку 110.11.003J, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003K переносится в строку 110.11.003K, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003L переносится в строку 110.11.003L, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003M переносится в строку 110.11.003M, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003N переносится в строку 110.11.003N, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003O переносится в строку 110.11.003O, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003P переносится в строку 110.11.003P, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003R переносится в строку 110.11.003R, графы С дополнительной формы к строке 110.11.003S переносится в строку 110.11.003S.

14. Сыйақы бойынша шығыстар - 110.12 нысанын жасау
94. Осы нысан Салық кодексінің  94-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
95. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
96. "Кредиттер (заемдар), депозиттер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 110.12.001 жолы салық төлеушінің резидентке төлейтін депозиттері, кредиттері (заемдары) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 110.12.001 жолы салық төлеушінің резидент емеске төлейтін депозиттері, кредиттері (заемдары) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
97. "Берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
110.12.003 жолы берешек бағалы қағаздар бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
98. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 110.12.004 жолы есепті салық кезеңінің әр айының соңына өзіндік капиталдың орташа арифметикалық сомасына тең болатын өзіндік капиталдың орташа жылдық сомасын көрсетуге арналған;
2) 110.12.005 жолы есепті салық кезеңінің әр айының ішінде сыйақы төленетін міндеттемелердің ең жоғарғы орташа арифметикалық сомасына тең болатын міндеттемелердің орташа жылдық сомасын көрсетуге арналған;
3) 110.12.006 жолы қаржы органдары үшін 7-ге тең болатын шекті коэффициентті көрсетуге арналған.
99. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 110.12.007 жолында 110.12.001В және 110.12.003D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резиденттерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 110.12.008 жолында 110.12.001В және 110.12.003G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 110.12.008 жолында 110.12.007 және 110.12.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, резидент еместерге төленетін сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 110.12.010 жолында 110.12.007 + 110.12.004/110.12.005 х 110.12.006 х 110.12.008 формуласы бойынша айқындалатын шегерімге жатқызылатын сыйақылардың шекті сомасы көрсетіледі;
5) 110.12.010 жолында 110.12.009 және 110.12.010 жолдары бойынша сомалардың ең азы ретінде айқындалатын сыйақылардың сомасы көрсетіледі.

14. Составление формы 110.12 -
Расходы по вознаграждению
94. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94  Налогового кодекса.
95. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
96. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам), депозитам":
1) строка 110.12.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), депозитам, выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.12.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), депозитам, выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
97. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 110.12.003 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по долговым ценным бумагам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
98. В разделе "Расчетные показатели":
1) строка 110.12.004 предназначена для отражения среднегодовой суммы собственного капитала, равной средней арифметической сумм собственного капитала на конец каждого месяца отчетного налогового периода;
2) строка 110.12.005 предназначена для отражения среднегодовой суммы обязательств, равной средней арифметической максимальных сумм обязательств, по которым выплачивается вознаграждение, в течение каждого месяца отчетного налогового периода;
3) строка 110.12.006 предназначена для отражения предельного коэффициента, который для финансовых организаций равняется 7.
99. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строке 110.12.007 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая резидентам, определяемая как сумма строк 110.12.001В и 110.12.003D;
2) в строке 110.12.008 указывается общая сумма вознаграждений, выплачиваемая нерезидентам, определяемая как сумма строк 110.12.002В и 110.12.003G;
3) в строке 110.12.009 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 110.12.007 и 110.12.008;
4) в строке 110.12.010 указывается предельная сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычеты, определяемая по формуле: 110.12.007 + 110.12.004/110.12.005 х 110.12.006 х 110.12.008;
5) в строке 110.12.011 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 110.12.009 и 110.12.010.

100. 110.12.011 жолының шамасы 110.00.0025 жолына көшіріледі.
101. 110.12.001, 110.12.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор/депозитор ұйымның атауы көрсетіледі. Бұл ретте, В бағанында жеке тұлғаларға берілген/жеке тұлғалардан алынған кредиттер (заемдар)/депозиттер бойынша, сондай-ақ заңды тұлғалардың депозиттері бойынша кредит (заем)/депозит түрі көрсетіледі, D, E, G, I, J бағандары толтырылмайды, ал F, Н, К, L бағандарының деректері біртұтас сомалармен көрсетіледі;
3) С бағанында кредиттор/депозитор - ұйым салық төлеушісінің (заңды/жеке тұлғалардың саны) тіркеу нөмірі/осы Ережелердің 205-бабына сәйкес резиденттік елі коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредиттік/депозиттік шарты жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (заем)/депозит сомасы көрсетіледі. Кредитті (заем)/депозитті шетел валютасында алу кезінде кредит (заем)/депозит алу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен кредит (заем)/депозит теңгеге қайта саналады;
6) F бағанында онда белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгерісінен сақтану тәсілі ретінде хеджерлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады. Сыйақыларды шетел валютасында төлеу кезінде сыйақыларды төлеу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен сыйақылар теңгеге қайта саналады. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ағымында төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есептік салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады;
110.12.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының жиынтық шамасы 110.12.001А жолына, F бағаны - 110.12.001В жолына, 110.12.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 110.12.002А жолына, F бағаны - 110.12.002В жолына көшіріледі.
102. 110.12.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында эмиссиялар бойынша бөлшектеп берешек бағалы қағаздардың түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың эмиссияларын тіркеудің нөмірі мен күні көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздың атаулы құны көрсетіледі. Берешек бағалы қағазды шетел валютасында шығару кезінде берешек бағалы қағаздың атаулы құны берешек бағалы қағазды сату мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады;
5) Е бағанында резидентке сыйақы төлеу кезінде есепке алынатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;

100. Величина строки 110.12.011 переносится в строку 110.00.025.
101. Дополнительные формы к строкам 110.12.001, 110.12.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора/депозитора. При этом по кредитам (займам)/депозитам, выданным физическим лицам/полученным от физических лиц, а также по депозитам юридических лиц в графе В указывается вид кредита (займа)/депозита, графа D не заполняется, а данные граф Е и F отражаются едиными суммами;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/депозитора (количество юридических/физических лиц)/код страны резидентства согласно пункту 205 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного/депозитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа)/депозита. При получении кредита (займа)/депозита в иностранной валюте сумма кредита (займа)/депозита пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 110.12.001 переносится в строку 110.12.001А, графы F  - в строку 110.12.001В, графы Е дополнительной формы к строке 110.12.002 переносится в строку 110.12.002А, графы F - в строку 110.12.002В.
102. Дополнительная форма к строке 110.12.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды долговых ценных бумаг с разбивкой по эмиссиям;
3) в графе C указываются номер и дата регистрации эмиссии долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается номинальная стоимость долговой ценной бумаги. При выпуске долговой ценной бумаги в иностранной валюте номинальная стоимость долговой ценной бумаги пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент реализации долговой ценной бумаги;
5) в графе Е указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения резиденту;

6) F бағанында резидентке төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында купон және дисконт (сыйақы) сомасы (айырма) (F + Е) ретінде айқындалатын сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгерісінен сақтану тәсілі ретінде хеджерлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады. Сыйақыларды шетел валютасында төлеу кезінде сыйақыларды төлеу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен сыйақылар теңгеге қайта саналады. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ағымында төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есептік салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады;
8) Н бағанында резидент емеске сыйақы төлеу кезінде есепке алынатын дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында резидент емеске төленетін дисконт немесе сыйақы есебінсіз купон сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында купон мен дисконттың (сыйақының) сомасы (айырмасы) ретінде айқындалатын резидент емеске төленетін сыйақының жалпы сомасы (I + Н) көрсетіледі. Валюта бағамының өзгерісінен сақтану тәсілі ретінде хеджерлеуді қолдану кезінде пайда болатын айырма, осы бағанда көрсетілуге жатады. Сыйақыларды шетел валютасында төлеу кезінде сыйақыларды төлеу мезетінде валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен сыйақылар теңгеге қайта саналады. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ағымында төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есептік салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбасының нарықтық бағамын қолданумен теңгеге қайта саналады.
110.12.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 110.12.003А жолына, Е бағаны - 110.12.003В жолына, F бағаны - 110.12.003С жолына, G бағаны - 110.12.003D жолына, Н бағаны - 110.12.003Е жолына, I бағаны 110.12.003F жолына, J бағаны - 110.12.005G жолына көшіріледі.
15. Төленген күмәнді міндеттемелер -
110.13 нысанын жасау
103. Осы нысан Салық кодексінің  95-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелердің сомасын айқындауға арналған.
104. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
105. "Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде:
110.13.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс төленген күмәнді міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

6) в графе  F указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая резиденту;
7) в графе G указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая резиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (F + E). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, учитываемая при выплате вознаграждения нерезиденту;
9) в графе I указывается сумма купона без учета дисконта либо премии, выплачиваемая нерезиденту;
10) в графе J указывается общая сумма вознаграждения, выплачиваемая нерезиденту, которая определяется как сумма (разница) купона и дисконта (премии) (I + H). Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.12.003 переносится в строку 110.12.003А, графы Е - в строку 110.12.003В, графы F - в строку 110.12.003С, графы G - в строку 110.12.003D, графы H - в строку 110.12.003E, графы I - в строку 110.12.003F, графы J - в строку 110.12.003G.
15. Составление формы 110.13 -
Выплаченные сомнительные обязательства
103. Данная форма предназначена для определения суммы выплаченных сомнительных либо списанных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 95  Налогового кодекса.
104. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
105. В разделе "Сомнительные обязательства":
строка 110.13.001 предназначена для определения суммы выплаченных  сомнительных обязательств, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

106. "Есептен шығарылған міндеттемелер" бөлімінде:
110.13.002 жолы Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес бұрын танылған кірістердің төленген міндеттемелер сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан дербес деректерінің негізінде толтырылады.
107. "Міндеттемелердің барлығы" бөлімінде:
110.13.003 жолы шегерімге жатқызуға тиісті, бұрын кірістер ретінде танылған төленген міндеттемелердің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 110.13.001С және 110.13.002С жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
108. 110.13.003 жолының шамасы 110.00.026 жолына көшіріледі.
109. 110.13.001 және 110.13.001 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кіріске жатқызылған және салық төлеуші бұрын күмәнді міндеттеме деп танылған, сома төленген кредитор - заңды тұлғаның (жеке кәсіпкердің) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында кредиторлық берешектің туындауын растайтын құжаттың (шот-фактуралар, орындалған жұмыстар мен басқаларының актісі) нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында күмәнді міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасын кіріске енгізу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
6) F бағанында күмәнді міндеттеме деп танылған кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында күмәнді міндеттеме деп танылған кредиторлық берешекті өтеу күні (айы, жылы) көрсетіледі;
8) Н бағанында төленген күмәнді міндеттемелер сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында бұрын күмәнді міндеттеме деп танылған және шегерімге жатқызылатын кіріске жатқызылған әрі F және Н бағандары сомасының ең азы ретінде айқындалатын кредиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
110.13.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.13.001А жолына, Н бағаны - 110.13.001В жолына, І бағаны - 110.13.001С жолына көшіріледі.
110.13.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 110.13.002А жолына, Н бағаны - 110.13.002В жолына, І бағаны - 110.13.002С жолына көшіріледі.
16. Күмәнді талаптар - 110.14 нысанын жасау
110. Осы нысан Салық кодексінің  96-бабына  сәйкес шегерімге жатқызлуы тиіс күмәнді талаптар сомасын айқындауға арналған.
111. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;

106. В разделе "Списанные обязательства":
строка 110.13.002 предназначена для определения суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходом в соответствии со статьей 83  Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
107. В разделе "Всего обязательств":
строка 110.13.003 предназначена для отражения общей суммы выплаченных обязательств, ранее признанных доходами, подлежащей отнесению на вычеты, и определяется как сумма строк 110.13.001С и 110.13.002С.
108. Величина строки 110.13.003 переносится в строку 110.00.026.
109. Дополнительные формы к строкам 110.13.001 и 110.13.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического лица (индивидуального предпринимателя)-кредитора, которому выплачена сумма, ранее признанная налогоплательщиком сомнительным либо списанным обязательством и отнесенная на доходы;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика указанного в графе В;
4) в графе D указывается номер и дата документа (счета-фактуры, акта выполненных работ и других), подтверждающего возникновение кредиторской задолженности;
5) в графе Е указывается дата (месяц, год) включения в доход суммы кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
6) в графе F указывается сумма кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
7) в графе G указывается дата (месяц, год)  погашения кредиторской задолженности, признанной сомнительным либо списанным обязательством;
8) в графе Н указывается выплаченная сумма сомнительных либо списанных обязательств;
9) в графе I указывается сумма кредиторской задолженности,  ранее  признанной сомнительным либо списанным обязательством и отнесенной на доходы, подлежащая вычету и определяемая как наименьшая из сумм граф F и H.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.13.001 переносится в строку 110.13.001А, графы H - в строку 110.13.001В, графы I - в строку 110.13.001С.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 110.13.002 переносится в строку 110.13.002А, графы H - в строку 110.13.002В, графы I - в строку 110.13.002С.
16. Составление формы 110.14 - Сомнительные требования
110. Данная форма предназначена для определения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 96  Налогового кодекса.
111. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;

2) Декларация берілетін салық кезеңі.
112. "Күмәнді талаптар" бөлімінде:
110.14.001 жолы шегерімге жатқызылуы тиіс күмәнді талаптардың сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
113. 110.14.001В жолының шамасы 110.00.027 жолына көшіріледі.       114. 110.14.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушіге берешек үш жыл ішінде өтелмеген, тауарлар сатылған, жұмыстар орындалған, қызмет көрсетілген заңды тұлғаның атауы, жеке кәсіпкердің аты-жөні көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында салық төлеушіде бар дебиторлық берешек бойынша құжат (шот-фактура) күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында осы шығыстарды оларға шегерімге жатқызу туралы өз тіркеу орны бойынша салық органына жіберілген салық төлеуші хабарламасының күні мен нөмірі көрсетіледі. Хабарламада сатып алушының атауы, сатып алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі, шот-фактураның күні мен нөмірі, тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны, шегерімге жатқызылған сома көрсетіледі. Хабарламаға ұйымның басшысы, бас бухгалтері қол қоюы және мөрмен куәландырылуы тиіс;
6) F бағанында дебиторды банкрот деп тану туралы сот шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
7) G бағанында Мемлекеттік тізілімнен банкрот-борышкерді алып тастау туралы әділет органы шешімінің күні мен нөмірі көрсетіледі;
8) Н бағанында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша дебиторлық берешек (жанама салықтарсыз) сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында салық салынатын кірісті айқындау кезінде жылдық жиынтық кіріске Н бағанында көрсетілген берешекті енгізу күні (ай, жыл) көрсетіледі;
10) J бағанында күмәнді талап болып табылатын және шегерімге жататын дебиторлық берешек сомасы көрсетіледі.
110.14.001 жолына қосымша нысан Н бағанының жиынтық шамасы 110.14.001А жолына, J бағаны - 110.14.001В жолына көшіріледі.
17. Провизиялар (резервтер) құру жөніндегі
шығыстар - 110.15 нысанын жасау
115. Осы нысан Салық кодексінің  97-бабының  2-тармағына сәйкес күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизияларды құру, шартты міндеттемелер жөніндегі шығыстарды айқындауға арналған.
116. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

2) налоговый период, за который представляется Декларация.
112. В разделе "Сомнительные требования":
строка 110.14.001 предназначена для отражения суммы сомнительных требований, подлежащей отнесению на вычеты, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
113. Величина строки 110.14.001В переносится в строку 110.00.027.
114. Дополнительная форма к строке 110.14.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя, которым реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, по которым задолженность налогоплательщику не погашена в течение трех лет;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается дата и номер документа (счета-фактуры), по которому числится дебиторская задолженность у налогоплательщика;
5) в графе E указываются дата и номер уведомления налогоплательщика, направленного  налоговому органу по месту своей регистрации,  об отнесении им на вычеты данных расходов. В уведомлении должны быть указаны наименование покупателя, регистрационный номер налогоплательщика покупателя, дата и номер счета-фактуры, стоимость товаров (работ, услуг), сумма, отнесенная на вычеты. Уведомление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером организации и заверена печатью;
6) в графе F указывается дата и номер решения суда о признании дебитора банкротом;
7) в графе G указывается дата и номер решения органов юстиции об исключении банкрота из Государственного регистра юридических лиц;
8) в графе H указывается сумма дебиторской задолженности (без косвенных налогов) по реализации товаров (работ, услуг);
9) в графе I указывается дата (месяц, год) включения задолженности, отраженной в графе H, в совокупный годовой доход при определении налогооблагаемого дохода;
10) в графе J указывается сумма дебиторской задолженности, которая является сомнительным требованием и подлежит вычету.
Итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 110.14.001 переносится в строку 110.14.001А, графы J - в строку 110.14.001В.
17. Составление формы 110.15 -
Расходы по созданию провизий (резервов)
115. Данная форма предназначена для определения расходов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, по созданию провизий против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств в соответствии с пунктом 2 статьи 97  Налогового кодекса.
116. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
117. "Шығыстар" бөлімінде:
110.15.001 жолы күмәнді және үмітсіз активтерге қарсы провизиялар, шартты міндеттемелер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
Сенімсіз активтермен провизиялар құру жөніндегі шығыстарды айқындау кезінде активтер деп теңгермеде де және теңгерме үшін есептелетін (2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап теңгерме үшін есептен шығарылған) есепті салық кезеңінің соңына активтер танылады.
118. 110.15.001Е жолының шамасы 110.00.028 жолына көшіріледі.
119. 110.15.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шартты міндеттеменің актив тобы айқындалған;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің соңына талаптар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында уәкілетті Мемлекеттік органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған резервтеу мөлшері көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандары сомасының туындысы ретінде айқындалған провизиялар (резервтер) сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында бұрынғы салық кезеңі үшін 110.15.001 жолына қосымша нысан Н бағанында айқындалған және бұрынғы салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында түзетуді ескеріп шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі. 110.05.003 жолына қосымша нысан І бағанында, 110.05.001, 110.05.002 жолдарына қосымша нысан F бағаны сомасының және G бағаны сомасының айырмасы ретінде айқындалады;
8) Н бағанында Е және G бағандары сомасының оң айырмасы ретінде айқындалған және есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған провизиялар сомасы көрсетіледі.
110.15.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 110.15.001А жолына, Е бағаны - 110.15.001В жолына, F бағаны - 110.15.001С жолына, G бағаны - 110.15.001D жолына, Н бағаны - 110.15.001Е жолына көшіріледі.
18. Ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және
тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға
шығыстар - 110.16 нысанын жасау
120. Осы нысан Салық кодексінің  98-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс және кіріс алумен байланысты жүргізілген ғылыми-зерттеу, жобалық, іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға шығыс сомасын айқындауға арналған.
121. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
122. "Шығыстар" бөлімінде:

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
117. В разделе "Расходы":
строка 110.15.001 предназначена для отражения сумм провизий против сомнительных и безнадежных активов, условных обязательств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
При определении расходов по созданию провизий безнадежными активами признаются  активы, находящиеся на конец отчетного налогового периода как в балансе, так и учитываемые за балансом (списанные за баланс с 1 января 2002 года).
118. Величина строки 110.15.001Е переносится в строку 110.00.028.
119. Дополнительная форма к строке 110.15.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В определена группа актива, условного обязательства;
3) в графе C указывается  сумма требований на конец отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается размер резервирования, определенный Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом;
5) в графе E указывается сумма провизий (резервов), определенная как произведение сумм граф C и D;
6) в графе F указывается сумма провизий, отнесенная на вычет в предыдущем налоговом периоде и определенная в графе Н дополнительной формы к строке 110.15.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G указывается сумма провизий, отнесенная на вычет с учетом корректировки. Определяется как разница суммы графы F и сумм граф G дополнительных форм к строкам 110.05.001, 110.05.002, графе I дополнительной формы к строке 110.05.003;
8) в графе Н указывается сумма провизий, относимых на вычет в отчетном налоговом периоде и определенная как положительная разница сумм граф E и G.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 110.15.001 переносится в строку 110.15.001А, графы E - в строку 110.15.001В, графы F - в строку 110.15.001С, графы G - в строку 110.15.001D, графы H - в строку 110.15.001E.
18. Составление формы 110.16 - Расходы на научно-исследовательские,
проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы
120. Данная форма предназначена для определения суммы расходов, произведенных на научно-исследовательские, проектные, изыскательские и опытно-конструкторские работы, связанные с получением дохода, и подлежащие отнесению на вычеты в соответствии со статьей 98  Налогового кодекса.
121. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
122. В разделе "Расходы":

6) F бағанында осы Ережелердің 206-тармағына сәйкес сақтандырушы - салық төлеуші төлейтін сақтандыру сыйақылары жататын сақтандыру тобы көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңі үшін төлеуге жататын (төленген) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында 110.00.023 жолында көрсетілген жылдық жиынтық табыстың мөлшері көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  99-бабының  1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша сақтандыру қызметін реттеу және бақылау жөніндегі уәкілетті орган белгілеген сақтандыру сыйақыларының шекті нормасы көрсетіледі;
10) J бағанында І (Н*І) бағанында көрсетілген норманы қолдана отырып сақтандыру сыйақыларының шекті сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында G және J бағандарында көрсетілген ең аз сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.
110.17.002 жолына қосымша нысан G бағанының жиынтық шамасы 10.27.002А жолына, Н бағаны - 110.17.002В жолына, І бағаны - 110.17.002С, J бағаны - 110.17.002D, К бағаны - 110.17.002Е жолына көшіріледі.
20. Жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін)
кепілдендіру (сақтандыру) жөніндегі жарналар
бойынша шығыстар - 110.18 нысанын жасау
133. Осы нысан Салық кодексінің  99-бабының  2-тармағына сәйкес жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) жөніндегі шығыстар сомасын айқындауға арналған.
134. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
135. "Жарналар бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) 110.18.001А жолында Банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалған жеке тұлғалардың кепілдендірілетін салымдарының (депозиттерінің) сомасы көрсетіледі;
2) 110.18.001В жолында "Банк және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы  Заңына  сәйкес айқындалған жарнаның шекті сомасы көрсетіледі;
3) 110.18.001С жолында Банктер және банк қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) кепілдендіру (сақтандыру) қорына енгізуге жататын (енгізілген) жарна сомасы көрсетіледі;
4) 110.18.001D жолында 110.18.001В және 110.18.001С жолдарының ең аз сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жататын жарна сомасы көрсетіледі.
136. 110.18.001D жолының шамасы 110.00.031 жолына көшіріледі.

6) в графе F указывается код класса страхования согласно пункту 206 настоящих Правил, к которому относятся страховые премии, уплачиваемые налогоплательщиком-страхователем;
7) в графе G указывается сумма страховых премий, подлежащая уплате (уплаченная) за отчетный налоговый период;
8) в графе Н указывается величина совокупного годового дохода, отраженная в строке 110.00.023;
9) в графе I указывается предельная норма страховых премий, установленная уполномоченным органом по регулированию и надзору за страховой деятельностью по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан в соответствии с пунктом 1 статьи 99  Налогового кодекса;
10) в графе J указывается предельная сумма страховых премий, определяемая с применением норм, указанных в графе I (H*I);
11) в графе К указывается сумма страховых премий, подлежащая отнесению на вычеты, которая определяется как наименьшая из сумм, указанных в графах G и J.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.17.002 переносится в строку 110.17.002А, графы Н - в строку 110.17.002В, графы I - в строку 110.17.002С, графы J - в строку 110.17.002D, графы К - в строку 110.17.002Е.
20. Составление формы 110.18 - Расходы по взносам
по гарантированию (страхованию) вкладов
(депозитов) физических лиц
133. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по взносам по гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) физических лиц, в соответствии с пунктом 2 статьи 99  Налогового кодекса.
134. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
135. В разделе "Расходы по взносам":
1) в строке 110.18.001A указывается сумма гарантируемых вкладов (депозитов) физических лиц, определенная согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
2) в строке 110.18.001B указывается предельная сумма взносов, определенная с учетом ставки взноса, установленной согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
3) в строке 110.18.001C указывается сумма взноса, подлежащая внесению (внесенная) в Фонд гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц согласно законодательству Республики Казахстан о банках и банковской деятельности;
4) в строке 110.18.001D указывается сумма взносов, подлежащих вычету, определенная как наименьшая сумма из строк 110.18.001В и 110.18.001C.
136. Величина строки 110.18.001D переносится в строку 110.00.031.

21. Әлеуметтік төлемдерге шығыстар -
110.19 нысанын жасау
137. Осы нысан Салық кодексінің  100-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстарды айқындауға арналған.
138. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
139. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 110.19.001 жолында Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген есепті салық кезеңі үшін уақытша еңбекке қабілетсіздігінің күндерін төлеуге қызметкерге есептелген сома көрсетіледі;
2) 110.19.002 жолында Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте жүктілігі мен тууы жөніндегі демалыс бойынша қызметкерге есептелген сома көрсетіледі;
3) 110.19.003 жолында есепті салық кезеңі үшін олардың өз еңбек (қызмет) міндеттемелерін орындаумен байланысты қызметкерге келтірілген жарақатты немесе денсаулығына келтірілген өзге залалды өтеуге төлемге жіберілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
4) 110.19.004 жолында Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалатын өз еңбек (қызмет) міндеттемелерін орындаумен байланысты қызметкерге келтірілген жарақатты немесе денсаулығына келтірілген өзге залалды, және жинақтаушы зейнетақы қорларына ерікті кәсіптік жарналар мөлшерінде өтеуге төлем мөлшері көрсетіледі;
5) 110.19.005 жолында олардың өз еңбек (қызмет) міндеттемелерін орындаумен байланысты қызметкерге келтірілген жарақатты немесе денсаулығына келтірілген, және шегерімге енгізілуге жататын жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіптік жарналар, өзге залалды өтеу сомасы көрсетіледі. 110.19.003 және 110.19.004 жолдарында көрсетілген соманың ең азы ретінде айқындалады;
6) 110.19.006 жолында шегерімге жатқызылуы тиіс әлеуметтік төлемдерге шығыстар сомасы көрсетіледі. 110.19.001, 110.19.002 және 110.19.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады
140. 110.19.006 жолының шамасы 110.00.032 жолына көшіріледі.
22. Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша алынған
өтемақылар - 110.20 нысанын жасау
141. Осы нысан Салық кодексінің  89-бабына  сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістерді айқындауға арналған.
142. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
143. "Бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістер" бөлімінде:
1) 110.20.001 жолы қайтарылған (қайтарылуға жататын) сақтандыру сыйақыларының сомаларын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 110.20.002 жолы Салық кодексінің  89-бабының  1-тармағына сәйкес бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған өзге де кірістерді көрсетуге арналған;
3) 110.20.003 жолы бұрын жүргізілген шегерімдер бойынша өтемақылар түрінде алынған кірістердің жалпы сомасын көрсетуге арналған және 110.20.001 және 110.20.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
144. 110.20.003 жолының шамасы 110.00.012 жолына көшіріледі.
145. 110.20.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтанушы-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;

21. Составление формы 110.19 -
Расходы на социальные выплаты
137. Данная форма предназначена для определения расходов на социальные выплаты, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 100  Налогового кодекса.
138. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
139. В разделе "Расходы":
1) в строке 110.19.001А отражается сумма фактических расходов по оплате временной нетрудоспособности работников;
2) в строке 110.19.001В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату временной нетрудоспособности работников;
3) в строке 110.19.001С отражается сумма расходов по оплате временной нетрудоспособности работников, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.001А и 110.19.001В;
4) в строке 110.19.002А отражается сумма фактических расходов по оплате отпусков по беременности и родам;
5) в строке 110.19.002В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на оплату отпусков по беременности и родам;
6) в строке 110.19.002С отражается сумма расходов по оплате отпусков по беременности и родам, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.002А и 110.19.002В;
7) в строке 110.19.003А отражается сумма фактических расходов по выплате возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
8) в строке 110.19.003В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан на выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей;
9) в строке 110.19.003С отражается сумма расходов по выплату возмещения вреда, причиненного работнику (бывшему работнику) увечьем или иным повреждением здоровья в связи с исполнением им своих трудовых (служебных) обязанностей, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.003А и 110.19.003В;
10) в строке 110.19.004А отражается сумма фактических расходов по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования;
11) в строке 110.19.004В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования;
12) в строке 110.19.004С отражается сумма расходов по обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.004А и 110.19.004В;
13) в строке 110.19.005А отражается сумма фактических расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
14) в строке 110.19.005В указывается размер, установленный законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды;
15) в строке 110.19.005С отражается сумма расходов по добровольным профессиональным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как наименьшая из сумм, указанных в строках 110.19.004А и 110.19.004В;
16) в строке 110.19.006 указывается общая сумма расходов на социальные выплаты, подлежащая отнесению на вычеты. Определяется как сумма строк 110.19.001С, 110.19.002С, 110.19.003С, 110.19.004С, 110.19.005С.
140. Величина строки 110.19.006 переносится в строку 110.00.032.
22. Составление формы 110.20 -
Полученные компенсации по ранее произведенным вычетам
141. Данная форма предназначена для определения доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии со статьей 89  Налогового кодекса.
142. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
143. В разделе "Доходы, полученные в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам":
1) строка 110.20.001 предназначена для отражения суммы возвращенных (подлежащих возврату) страховых премий и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 110.20.002 предназначена для отражения прочих доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, в соответствии с пунктом 1 статьи 89  Налогового кодекса;
3) строка 110.20.003 предназначена для отражения общей суммы доходов, полученных в виде компенсаций по ранее произведенным вычетам, и определяется как сумма строк 110.20.001 и 110.20.002.
144. Величина строки 110.20.003 переносится в строку 110.00.012.
145. Дополнительная форма к строке 110.20.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается наименование организации-страховщика;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;

4) 110.22.005D жолында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің соңындағы шағын топтың материалдық емес активтерінің құндық теңгерімінің шамасы көрсетіледі (110.22.005А + 110.22.005В -110.22.005С);
5) 110.22.005Е жолында Салық кодексінің  107-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңі үшін есептелген амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі (110.22.005D х 110.22.005J);
6) 110.22.005F жолында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 110 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
7) 110.22.005G жолында Салық кодексінің  111-бабының  1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың барлық тіркелген активтері жойылса, 110.22.005F жолында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
8) 110.22.005Н жолында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзету есебімен (110.22.005D - 110.22.005E -110.22.005F - 110.22.005G) және амортизациялық аударымдар сомасына кемітілген есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны ретінде айқындалатын шағын топтың құндық теңгермесі көрсетіледі;
9) 110.22.005І жолында  110-бабының  1-тармағына сәйкес амортизацияның шекті нормалары процентпен көрсетіледі;
10) 110.22.005J жолында салық төлеушілер қолданатын материалдық емес активтер бойынша амортизацияның нормалары, бірақ 110.22.005І жолында көрсетілген шектен жоғары емес процентпен көрсетіледі.
158. "Басқалар" бөлімінде:
1) 110.22.006 жолы шағын топтың құндық теңгермесінен есептен шыққан тіркелген активтердің құнының асуынан кірісті көрсетуге арналған. 110.22.003 жолына қосымша нысан J бағанының және 110.22.005D жолының теріс сомаларын қосумен айқындалады;
2) 110.22.007 жолы Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге енгізілуге жататын, жалға алушымен жүргізілген жалға алынған негізгі құралдарды жөндеуге және шартқа сәйкес жалға берушімен өтелмейтін шығыстар сомасын көрсетуге арналған.
159. 110.22.004Е жолының шамасы 110.00.036А жолына көшіріледі.
110.22.005Е жолының шамасы 110.00.036В жолына көшіріледі.
110.22.004І және 110.22.005G жолдарының шамасы 110.00.036D жолына көшіріледі.
110.22.004Н және 110.22.005F жолдарының шамасы 110.00.036Е жолына көшіріледі.
110.22.004F жолының шамасы 110.00.036F жолына көшіріледі.

4) в строке 110.22.005D определяется величина стоимостного баланса подгруппы нематериальных активов на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108 Налогового кодекса (110.22.005А + 110.22.005В - 110.22.005C);
5) в строке 110.22.005E указывается сумма амортизационных отчислений, исчисленных за отчетный налоговый период в соответствии с пунктом 2 статьи 107  Налогового кодекса (110.22.005D х 110.22.005J);
6) в строке 110.22.005F отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 110 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111  Налогового кодекса;
7) в строке 110.22.005G отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в строке 110.22.005D, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111  Налогового кодекса;
8) в строке 110.22.005H отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, который определяется как стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, уменьшенный на сумму амортизационных отчислений и с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108  Налогового кодекса (110.22.005D - 110.22.005E - 110.22.005F - 110.22.005G);
9) в строке 110.22.005I указывается предельная норма амортизации в процентах в соответствии с пунктом 1 статьи 110 Налогового кодекса;
10) в строке 110.22.005J указывается применяемая налогоплательщиком норма амортизации в процентах по нематериальным активам, но не выше предельной, указанной в строке 110.22.005I.
158. В разделе "Прочие":
1) строка 110.22.006 предназначена для отражения дохода от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы. Определяется сложением отрицательных сумм графы J дополнительной формы к строке 110.22.003 и строки 110.22.005D;
2) строка 110.22.007 предназначена для отражения суммы расходов на ремонт арендованных основных средств, произведенных арендатором и не возмещаемых арендодателем в соответствии с договором аренды, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
159. Величина строки 110.22.004Е переносится в строку 110.00.036А.
Величина строки 110.22.005Е переносится в строку 110.00.036В.
Величина строк 110.22.004I и 110.22.005G переносится в строку 110.00.036D.
Величина строк 110.22.004H и 110.22.005F переносится в строку 110.00.036E.
Величина строк 110.22.004F и 110.22.007Е переносятся в строку 110.00.036F.

12) L бағанында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдардың әрбір шағын тобы бойынша жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес жалпы шыққан шығыстар сомасына тепе-тең негізгі құралдардың тиісті тобының, шағын тобының теңгерімдік құны артатын, L бағанында көрсетілген сомадан асатын негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеушінің шыққан нақты шығыстарының сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 100 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
15) О бағанында Салық кодексінің  111-бабының  1-тармағына сәйкес егер есепті салық кезеңінің аяғында осы шағын топтың барлық тіркелген активтері жойылса, J бағанында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
16) Р бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағында көзделген түзетулер (J-K+M-N-O) есебімен есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі.
Жиынтық шама:
110.22.001 жолға қосымша нысанның G бағаны 110.22.001А жолына, H бағаны - 110.22.001В жолына, I бағаны - 110.22.001С жолына, J бағаны - 110.22.001D жолына, К бағаны - 110.22.001Е жолына, L бағаны - 110.00.001F жолына, М бағаны - 110.22.001G жолына, N бағаны - 110.22.001Н жолына, О бағаны -110.22.001І жолына, Р бағаны - 110.22.001J жолына көшіріледі;
110.22.002 жолға қосымша нысанның G бағаны 110.22.003А жолына, H бағаны - 110.22.002В жолына, I бағаны - 110.22.002С жолына, J бағаны - 110.22.002D жолына, К бағаны - 110.22.002Е жолына, L бағаны - 110.00.002F жолына, М бағаны - 110.22.002G жолына, N бағаны - 110.22.002Н жолына, О бағаны -110.22.002І жолына, Р бағаны - 110.22.002J жолына көшіріледі;
110.22.003 жолға қосымша нысанның G бағаны 110.22.003А жолына, H бағаны - 110.22.003В жолына, I бағаны - 110.22.003С жолына, J бағаны - 110.22.003D жолына, К бағаны - 110.22.003Е жолына, L бағаны - 110.00.003F жолына, М бағаны - 110.22.003G жолына, N бағаны - 110.22.003Н жолына, О бағаны -110.22.003І жолына, Р бағаны - 110.22.003J жолына көшіріледі.
161. 110.22.003 жолға қосымша нысанның J бағаны мен 110.22.005D жолы 110.22.006 жолына көшіріледі.

12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии со статьей 113  Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе L, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктом 2 статьи 113  Налогового кодекса;
14) в графе N отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 100 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111  Налогового кодекса;
15) в графе O отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в графе J, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111  Налогового кодекса;
16) в графе P отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода с учетом корректировок, предусмотренных пунктом 2 статьи 108  Налогового кодекса (J - K + M - N - O).
Итоговая величина:
графы G дополнительной формы к строке 110.22.001 переносится в строку 110.22.001A, графы H - в строку 110.22.001B, графы I - в строку 110.22.001C, графы J - в строку 110.22.001D, графы K - в строку 110.22.001E, графы L - в строку 110.22.001F, графы M - в строку 110.22.001G, графы N - в строку 110.22.001H, графы O - в строку 110.22.001I, графы P - в строку 110.22.001J;
графы G дополнительной формы к строке 110.22.002 переносится в строку 110.22.002A, графы H - в строку 110.22.002B, графы I - в строку 110.22.002C, графы J - в строку 110.22.002D, графы K - в строку 110.22.002E, графы L - в строку 110.22.002F, графы M - в строку 110.22.002G, графы N - в строку 110.22.002H, графы O - в строку 110.22.002I, графы P - в строку 110.22.002J;
графы G дополнительной формы к строке 110.22.003 переносится в строку 110.22.003A, графы H - в строку 110.22.003B, графы I - в строку 110.22.003C, графы J - в строку 110.22.003D, графы K - в строку 110.22.003E, графы L - в строку 110.22.003F, графы M - в строку 110.22.003G, графы N - в строку 110.22.003H, графы O - в строку 110.22.003I, графы P - в строку 110.22.003J.
161. Отрицательные суммы графы J дополнительной формы к строке 110.22.003 и строки 110.22.005D переносятся в строку 110.22.006.

162. 110.22.007 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында негізгі құралы жалға алынған, жалға берушінің (аты-жөні) атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында жылдық жиынтық табыс алу мақсатында қолданылатын, шартқа сәйкес жалға берушімен өтелмейтін олар бойынша жөндеу шығыстары жүргізілгенде жалға алынған негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  110-бабының  1-тармағына сәйкес D бағанында көрсетілген негізгі құралдар тобының нөмірі көрсетіледі;
6) F бағанында жалгерлік шарттың нөмірі және жасалған күні көрсетіледі, осыған сәйкес негізгі құралдар жалға алынады;
7) G бағанында жалгерлік шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жалгерлік төлем сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында жалға алынған негізгі құралдарды жөндеу үшін жалпы нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында жалға берушімен төленуге жататын жөндеу үшін шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) J бағанында Н және І бағандарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жалға берушімен өтелмейтін жөндеу үшін шығыстар сомасы көрсетіледі;
11) К бағанында Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге енгізілуге жататын негізгі құралдарды жөндеу үшін нақты шығыстар сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Салық кодексінің  113-бабының  4-тармағына сәйкес шегерімге енгізілуге жатпайтын және J және K бағандарының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын негізгі құралдарды жөндеу үшін нақты шығыстар сомасы көрсетіледі.
110.22.007 жолға қосымша нысанның G бағанының жиынтық шамасы 110.22.007A жолына, Н бағаны - 110.22.007В жолына, І бағаны - 110.22.007С жолына, J бағаны - 110.22.007D жолына, К бағаны - 110.22.007Е жолына, L бағаны - 110.00.007F жолына көшіріледі.
25. Алғаш рет пайдалануға берілген тіркелген
активтер бойынша амортизациялық аударымдар -
110.23 нысанын жасау
163. Осы нысан салық төлеуші алғаш рет пайдалануға берілген және Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын тіркелген активтер бойынша амортизациялық аударымдарды айқындауға арналған.
Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген амортизациялық аударымдарын салық төлеуші шегерімге жатқызған кезде, осы нысан үш жыл ішінде жиынтық жылдық табыс алу мақсатында тіркелген активтерді пайдалануды растау үшін өткен үш салық кезеңіне беріледі.

162. Дополнительная форма к строке 110.22.007:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование (фамилия, имя, отчество) арендодателя, основное средство которого получено в аренду в целях получения совокупного годового дохода;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, указанного в графе В;
4) в графе D указывается наименование арендованных основных средств,, используемых для получения совокупного годового дохода, по которым производятся расходы на ремонт, не возмещаемые арендодателем в соответствии с договором;
5) в графе Е указывается номер группы основных средств, указанных в графе D, согласно пункту 1 статьи 110  Налогового кодекса;
6) в графе F указываются номер и дата договора аренды, в соответствии с которым получены в аренду основные средства;
7) в графе G указывается сумма арендной платы за отчетный налоговый период в соответствии с договором аренды;
8) в графе Н указывается общая сумма фактических расходов на ремонт арендованных основных средств;
9) в графе I указывается сумма расходов на ремонт, подлежащая возмещению арендодателем;
10) в графе J указывается сумма расходов на ремонт, не возмещаемая арендодателем, определяемая как разница сумм граф H и I;
11) в графе К указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса;
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, не подлежащая отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 4 статьи 113 Налогового кодекса и определяемая как разница сумм граф J и K.
Итоговая величина графы G дополнительной формы к строке 110.22.007 переносится в строку 110.22.007А, графы H - в строку 110.22.007В, графы I - в строку 110.22.007С, графы J - в строку 110.22.007D, графы K - в строку 110.22.007E, графы L - в строку 110.22.007F.
25. Составление формы 110.23 - Амортизационные отчисления
по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию
163. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком суммы амортизационных отчислений по фиксированным активам, впервые введенным в эксплуатацию на территории Республики Казахстан и используемым для получения совокупного годового дохода, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 2 статьи 110  Налогового кодекса.
При отнесении на вычеты налогоплательщиком амортизационных отчислений, исчисленных согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, данная форма представляется в последующие три налоговых периода для подтверждения использования фиксированных активов в целях получения совокупного годового дохода в течение трех лет.

175. 110.25.001 жолының шамасы 110.00.042 жолға көшіріледі.
176. 110.25.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 110.00.038 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (110.00.041 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 110.00.038 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 110.00.040 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 110.02.002 жолында (110.00.038 жолының оң мәнінде) көрсетілген үйлер, құрылыстар және ғимараттарды сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі.
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
Тиісті салық кезеңі үшін 110.25.001 жолына қосымша нысанның С бағанының шамасы 110.25.001 жолына көшіріледі.
28. Шетелдік салықты есепке
жатқызу - 110.26 нысанын жасау
177. Осы нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел Мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды ұстағанын және (немесе) төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел елдеріндегі көздерден алынған кіріс және ұсталған және (немесе) төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы қажет.
178. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

175. Величина строки 110.25.001 переносится в строку 110.00.042.
176. Дополнительная форма к строке 110.25.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 110.00.038 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 110.00.041) переносится в данную графу. В случае, если в строке 110.00.038 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 110.00.040;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, строений и сооружений, указанный в строке 110.02.002 (при положительном значении строки 110.00.038). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124  Налогового кодекса.
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 110.25.001 переносится в строку 110.25.001.
28. Составление формы 110.26 - Зачет иностранного налога
177. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходный налог) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих удержание и (или) уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и удержанных и (или) уплаченных налогов.
178. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

186. 110.26.007 жолының шамасы 110.27.004 жолына көшіріледі.
110.26.001А жолының шамасы 110.07.002 жолына көшіріледі.
110.26.002А жолының шамасы 110.08.003 жолына көшіріледі.
187. 110.26.001, 110.26.002, 110.26.003, 110.26.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 205-тармағына орай кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
110.26.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.26.001А жолына, Е бағаны - 110.26.001В жолына, G бағаны  - 110.26.001С жолына көшіріледі, 110.26.002 жолға қосымша нысанның  С бағаны 110.26.002А жолына, Е бағаны - 110.26.002В жолына, G бағаны  - 110.26.002С жолына көшіріледі, 110.26.003 жолға қосымша нысанның  С бағаны 110.26.003А жолына, Е бағаны - 110.26.003В жолына, G бағаны - 110.26.003С жолына көшіріледі, 110.26.004 жолға қосымша нысанның С бағаны 110.26.004А жолына, Е бағаны - 110.26.004В жолына, G бағаны - 110.26.004С жолына көшіріледі.
188. 110.26.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 202-тармағына орай тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;

186. Величина строки 110.26.007 переносится в строку 110.27.003А.
Величина строки 110.26.001А переносится в строку 110.07.002.
Величина строки 110.26.002А переносится в строку 110.08.004.
187. Дополнительные формы к строкам 110.26.001, 110.26.002, 110.26.003, 110.26.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 205 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 110.26.001 переносится в строку 110.26.001A, графы E - в строку 110.26.001B, графы G - в строку 110.26.001C, графы C дополнительной формы к строке 110.26.002 переносится в строку 110.26.002A, графы
E - в строку 110.26.002B, графы G - в строку 110.26.002C, графы C дополнительной формы к строке 110.26.003 переносится в строку 110.26.003A, графы E - в строку 110.26.003B, графы G - в строку 110.26.003C, графы C дополнительной формы к строке 110.26.004 переносится в строку 110.26.004A, графы E - в строку 110.26.004B, графы G - в строку 110.26.004C.
188. Дополнительная форма к строке 110.26.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается коды видов дохода согласно пункту 204 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;

3) С бағанында осы Ережелердің 203-тармағына орай кірістің төлем көзі - елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шарт заңнамасында белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері С және G бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады.
110.26.005 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 110.26.005А жолына, F бағаны - 110.26.005В жолына, Н бағаны - 110.26.005С жолына көшіріледі.
189. 110.26.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 203-тармағына орай кірістің төлем көзі - елі коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел мемлекетінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шарт заңнамасында белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады;

3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 205 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 110.26.005 переносится в строку 110.26.005A, графы F - в строку 110.26.005B, графы H - в строку 110.26.005C.
189. Дополнительная форма к строку 110.26.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 205 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;

6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін жүргізу ретінде айқындалады.
110.26.006 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 110.26.006А жолына, Е бағаны - 110.26.006В жолына, G бағаны - 110.26.006С жолына көшіріледі.
29. Салық міндеттемесін есептеу - 110.27 нысанын жасау
190. Осы нысан салық төлеушінің корпорациялық табыс салығын есептеуіне және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, сондай-ақ есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды көрсетуге арналған.
191. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
192. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:
1) 110.27.001 жолында 110.00.043 жолда айқындалған салық салынатын кірістің сомасы көрсетіледі;
2) 110.27.002 жолында Салық кодексінің  135-бабының  1-тармағында белгіленген ставка бойынша корпорациялық табыс салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 110.27.003 жолында 110.27.003А және 110.27.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есепке жатқызу жүргізілген жалпы сома көрсетіледі;
4) 110.27.003А жолында Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес берілген Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылуға қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 110.26.007 жолында айқындалған сома көшіріледі;
5) 110.27.003В жолында Қазақстан Республикасында есептелген (төленген) ұтыс сомаларынан ұсталған салық сомасы көрсетіледі;
6) 110.27.004 жолында есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 110.27.002 және 110.27.003 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
7) 110.27.005 жолында 110.27.005А және 110.27.005В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;

6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 110.26.006 переносится в строку 110.26.006A, графы E - в строку 110.26.006B, графы G - в строку 110.26.006C.
29. Составление формы 110.27 -
Исчисление налогового обязательства
190. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы корпоративного подоходного налога и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода.
191. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
192. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":
1) в строке 110.27.001 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определенная в строке 110.00.043;
2) в строке 110.27.002 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по ставке, установленной пунктом 1 статьи 135  Налогового кодекса;
3) в строке 110.27.003 указывается общая сумма произведенных зачетов за отчетный налоговый период, определяемых как сумма строк 110.27.003А и 110.27.003В;
4) в строке 110.27.003А указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 110.26.007;
5) в строке 110.27.003В указывается сумма налога, удержанная с сумм выигрышей, начисленных (полученных) в Республике Казахстан;
6) в строке 110.27.004 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период. Определяется как разница сумм строк 110.27.002 и 110.27.003;
7) в строке 110.27.005 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строки 110.27.005А и 110.27.005В;

8) 110.27.005А жолында есепті салық кезеңінің корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде бұрынғы салық кезеңінен және салықтың басқа түрлерінен көшірілген артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
9) 110.27.005В жолында есепті салық кезеңі үшін салық төлеушімен жүргізілген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі;
10) 110.27.006 жолында төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 110.27.004 жолында көрсетілген есептелген корпорациялық табыс салығы сомасы мен 110.27.005 жолында көрсетілген аванстық төлемдер жүргізілген сома арасындағы айырма ретінде айқындалады.
11) 110.27.007 жолында егер, 110.27.005 жолында көрсетілген төленген аванстық төлемдер шамасы 110.27.004 жолында көрсетілген корпорациялық табыс салығының шамасынан астам болған жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 110.27.005 және 110.27.004 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалады.
193. 110.27.002 жолының шамасы 110.00.044 жолына көшіріледі.
110.27.003 жолының шамасы 110.00.045 жолына көшіріледі.
110.27.004 жолының шамасы 110.00.046 жолына көшіріледі.
110.27.005 жолының шамасы 110.00.047 жолына көшіріледі.
110.27.006 жолының шамасы 110.00.048 жолына көшіріледі.
110.27.007 жолының шамасы 110.00.049 жолына көшіріледі.
30. Бухгалтерлік теңгерме - 110.28 нысанын жасау
194. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.
31. Қаржы-шаруашылық қызметінің қорытындылары
туралы есеп - 110.29 нысанын жасау
195. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.
32. ҚЖ/РӨ кестесі - Резервтердегі (провизиялардағы)
өзгерістер кестесі - 110.30 нысанын жасау
196. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.
33. Корпорациялық табыс салығы бойынша декларациямен
қаржы-шаруашылық қорытындылары туралы есепті
салыстыру - 110.31 нысанын жасау
197. Осы нысан олардың арасындағы қаржы-шаруашылық қызмет қорытындылары туралы есеп және салық салынатын кіріс бойынша айқындалған және айырмашылықтарды айқындау жолымен Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация негізінде айқындалған таза кірісті салыстыруға арналған.
Осы қосымшадағы айырмашылықты айқындау үшін бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі заңнамасына, салық заңнамаларының ережелері бойынша айқындалған кіріс пен шегерімдерге сәйкес есепті салық кезеңіне жасалған қаржы-шаруашылық қызметтің қорытындылары туралы есепте салық төлеуші айқындаған кірістерді (залалдарды) салыстыру жүргізіледі.

8) в строке 110.27.005А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
9) в строке 110.27.005В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период;
10) в строке 110.27.006 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 110.27.004, и суммой произведенных авансовых платежей, отраженных в строке 110.27.005;
11) в строке 110.27.007 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных авансовых платежей, указанных в строке 110.27.005 больше суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, указанного в строке 110.27.004. Определяется как разница сумм строк 110.27.005 и 110.27.004.
193. Величина строки 110.27.002 переносится в строку 110.00.044.
Величина строки 110.27.003 переносится в строку 110.00.045.
Величина строки 110.27.004 переносится в строку 110.00.046.
Величина строки 110.27.005 переносится в строку 110.00.047.
Величина строки 110.27.006 переносится в строку 110.00.048.
Величина строки 110.27.007 переносится в строку 110.00.049.
30. Составление формы 110.28 - Бухгалтерский баланс
194. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
31. Составление формы 110.29 -
Отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности
195. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
32. Составление формы 110.30 -
Таблица ФС/ИР - Таблица изменений в резервах
(провизиях)
196. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по банковской деятельности.
33. Составление формы 110.31 -
Сверка отчета о результатах финансово-хозяйственной
деятельности с Декларацией по корпоративному подоходному налогу
197. Данная форма предназначена для сверки чистого дохода, определенного по отчету о результатах финансово-хозяйственной деятельности и налогооблагаемого дохода, определенного по Декларации, путем выявления разницы между ними.
Для определения разницы в данном приложении производится сравнение доходов (убытков), определенных налогоплательщиком в отчете о результатах финансово-хозяйственной деятельности, составленном за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, с доходами и вычетами, определенными по положениям налогового законодательства.

205. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елдің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кеден комитетінің 26.09.1995 жылғы 127-П  бұйрығымен  бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 21 сәуірде N 291 тіркелген "Әлем елдерінің жіктемесі" Жүк кеден декларациясын толтыру тәртiбi туралы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
206. Декларацияны толтыру кезінде сақтандыру топтарының мынадай кодталуын пайдалану керек:
1) 01 - автомобиль көлігін сақтандыру;
2) 02 - темір жол көлігін сақтандыру;
3) 03 - әуе көлігін сақтандыру;
4) 04 - су көлігін сақтандыру;
5) 05 - жүктерді сақтандыру;
6) 06 - осы тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда мүлікті сақтандыру;
7) 07 - кәсіпкерлік тәуекелді сақтандыру;
8) 08 - автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
9) 09 - темір жол көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) 10 - әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) 11 - су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) 12 - тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
13) 13 - шарт бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
14) 14 - осы тармақтың 8)-12)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда, зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 110.00, 110.01, 110.02, 110.03, 110.04, 110.05, 110.06, 110.07, 110.08, 110.09, 110.10, 110.11, 110.12, 110.13, 110.14, 110.15, 110.16, 110.17, 110.18, 110.19, 110.20, 110.21, 110.22, 110.23, 110.24, 110.25, 110.26, 110.27, 110.28, 110.29, 110.30, 110.31, 110.32, 110.33 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация
жасау ережелері (120.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістерді, сондай-ақ сақтандыру сыйақыларын орналастырудан кірістерді мәлімдеуіне және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының корпорациялық табыс салығын есептеуіне арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

205. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6  "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2003 года N 2355.
206. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку классов страхования:
1) 01 - страхование автомобильного транспорта;
2) 02 - страхование железнодорожного транспорта;
3) 03 - страхование воздушного транспорта;
4) 04 - страхование водного транспорта;
5) 05 - страхование грузов;
6) 06 - страхование имущества, за исключением классов, указанных в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
7) 07 - страхование предпринимательского риска;
8) 08 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
9) 09 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта;
10) 10 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) 11 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) 12 - страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика;
13) 13 - страхование гражданско-правовой ответственности по договору;
14) 14 - страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в подпунктах 8)-12) настоящего пункта.
____________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 110.00, 110.01, 110.02, 110.03, 110.04, 110.05, 110.06, 110.07, 110.08, 110.09, 110.10, 110.11, 110.12, 110.13, 110.14, 110.15, 110.16, 110.17, 110.18, 110.19, 110.20, 110.21, 110.22, 110.23, 110.24, 110.25, 110.26, 110.27, 110.28, 110.29, 110.30, 110.31, 110.32, 110.33 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 120.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов в виде страховых премий, а также доходов от иной деятельности, и исчисления корпоративного подоходного налога страховыми (перестраховочными) организациями.

5) Декларацияның түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
6) валюта коды;
7) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
13. "Сақтандыру сыйақылары түріндегі кіріс" бөлімінде:
1) 120.00.001 жолында 120.01.009 жолында айқындалған жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.002 жолында 120.01.010 жолында айқындалған жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуы тиіс (алынған) сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 120.00.003 жолында 120.01.003А және 120.00.003В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.00.003А жолында Салық кодексінің  117-бабының  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сомадан 4% ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.001 жолы сомасы және 4% ставка туындысы ретінде айқындалады;
5) 120.00.003В жолында Салық кодексінің  117-бабының  1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сомадан 2% ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 120.00.002 жолы сомасы және 2% ставка туындысы ретінде айқындалады;

5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений.
13. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий":
1) в строке 120.00.001 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования), определенная в строке 120.01.009;
2) в строке 120.00.002 указывается общая сумма дохода в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования), определенная в строке 120.01.010;
3) в строке 120.00.003 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам в виде страховых премий, определяемая как сумма строк 120.00.003А и 120.00.003В;
4) в строке 120.00.003А указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.001 и ставки 4 %;
5) в строке 120.00.003В указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 117  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.002 и ставки 2 %;

6) 120.00.004 жолында есепті салық кезеңі үшін салықты төлеу есебіне салық төлеуші енгізген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.004А және 120.00.004В жолдарының жиынтығы ретінде айқындалады;
7) 120.00.004А жолында есепті салық кезеңі үшін салықты төлеу есебіне бұрынғы салық кезеңінен және басқада салық түрлерінен көшірілген артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
8) 120.00.004В жолында есепті салық кезеңі үшін енгізілген сомалардың жиынтық шамасы көрсетіледі.
14. "Басқа да кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.00.005 жолында 120.02.010 жолында айқындалған салық салынатын кірістің (залалдың) қорытынды сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.006 жолында Салық кодексінің  123-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген өзге де іс-әрекеттерден алынған залалдың сомасы көрсетіледі;
3) 120.00.007 жолында 120.00.005 және 120.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын алынған залалдарды есепке алу салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 120.00.008 жолында Салық кодексінің  135-бабының  1-тармағына сәйкес салық салынатын кірістен басқада кірістер бойынша 30 % ставка бойынша есептелген корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 120.00.007 жолының сомасы және 30 % ставка туындысы ретінде айқындалады;
5) 120.00.009 жолында 120.00.009А және 120.00.009В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төленген аванстық төлемдер көрсетіледі;
6) 120.00.009А жолында есепті салық кезеңінде корпоративтік табыс салығын төлеу кезінде бұрынғы салық кезеңінен және басқада салық түрлерінен көшірілген артық төленген салық сомасы көрсетіледі;
7) 120.00.009В жолында есепті салық кезеңі үшін салық төлеушімен жүргізілген аванстық төлемдердің жиынтық шамасы көрсетіледі.
15. "Салық міндеттемесі есебі" бөлімінде:
1) 120.00.010 жолында 120.00.003 + 120.00.008 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін есептелген салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.00.011 жолында Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес осы Декларацияда көрсетілген кірістен ұсталған Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табысты төлеу кезінде есепке жатқызуға қабылданған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолға 120.04.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
3) 120.00.012 жолында есепті салық кезеңі үшін корпорациялық табыс салығының жалпы есептелген сомасы көрсетіледі. 120.00.010 және 120.00.011 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.

6) в строке 120.00.004 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, внесенного налогоплательщиком в счет уплаты налога за отчетный налоговый период. Определяется как сумма строк 120.00.004А и 120.00.004В;
7) в строке 120.00.004А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и других видов налогов в счет уплаты налога за отчетный налоговый период;
8) в строке 120.00.004В указывается суммарная величина внесенных сумм налога за отчетный налоговый период.
14. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) в строке 120.00.005 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определенная в строке 120.02.010;
2) в строке 120.00.006 указывается сумма убытка, полученного от иной деятельности, определенная согласно пункту 1 статьи 123  Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 120.03.001;
3) в строке 120.00.007 указывается налогооблагаемый доход с учетом перенесенных убытков, определяемый как разница строк 120.00.005 и 120.00.006;
4) в строке 120.00.008 указывается сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по прочим доходам по ставке 30 % от суммы налогооблагаемого дохода согласно пункту 1 статьи 135  Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 120.00.007 и ставки 30 %;
5) в строке 120.00.009 указываются уплаченные авансовые платежи, определяемые как сумма строк 120.00.009А и 120.00.009В;
6) в строке 120.00.009А указывается сумма излишне уплаченного налога, перенесенная с предыдущего налогового периода и с других видов налогов при уплате корпоративного подоходного налога отчетного налогового периода;
7) в строке 120.00.009В указывается суммарная величина авансовых платежей, произведенных налогоплательщиком за отчетный налоговый период.
15. В разделе "Расчет налогового обязательства":
1) в строке 120.00.010 указывается общая сумма исчисленного налога за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 120.00.003 + 120.00.008;
2) в сроке 120.00.011 указывается сумма налога, уплаченная за пределами Республики Казахстан, удержанная с дохода, указанного в данной Декларации, и принятая в зачет при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 120.04.006;
3) в сроке 120.00.012 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период. Определяется как разница суммы строк 120.00.010 и 120.00.011;

4) 120.00.013 жолында 120.00.004 + 120.00.009 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін төленген аванстық төлемдер және корпоративтік табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) 120.00.014 жолында төленуге жататын корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 120.00.012 жолында көрсетілген есептелген корпоративтік табыс салығы сомасы мен 120.00.013 жолында көрсетілген аванстық төлемдер жүргізілген және төленген салық сомалары арасында айырма ретінде айқындалады;
6) 120.00.015 жолында егер 120.00.013 жолында көрсетілген жүргізілген аванстық төлемдер және төленген салық сомалары шамасы 120.00.012 жолында көрсетілген есептелген корпоративтік табыс салығы сомасы шамасынан жоғары болған жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 120.00.013 және 120.00.012 жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады.
120.00.013 жолын толтыру кезінде сома салық органымен және салық төлеушімен куәландырылған, салық міндеттемелерінің орындалуы бойынша бюджетпен есеп айырысу жағдайы туралы салық төлеушінің дербес шотынан көшірме негізінде көрсетіледі.
3. Сақтандыру қызметінен кірістер - 120.01 нысанын жасау
16. Осы нысан Салық кодексінің  115-бабының  1-тармағына сәйкес салық төлеушімен сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде сақтандырушылардан және қайта сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған), сондай-ақ салық салынуға жатпайтын кірістер, сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістердің сомасын айқындауға арналған.
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
18. "Сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.001 жолында 120.00.002 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының  (бұдан әрі - Заң) 6-бабындағы 3-тармақта және Заңның 6-бабындағы 2-тармақта көрсетілген класстар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 120.01.002 жолында  Заңның  6-бабындағы 2-тармақта көрсетілген класстар бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
3) 120.01.003 жолында 120.01.004 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 3-тармағында және Заңның 6-бабының 2-тармағында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;

4) в строке 120.00.013 указывается общая сумма уплаченных авансовых платежей и корпоративного подоходного налога за отчетный налоговый период, определяемая как сумма строк 120.00.004 + 120.00.009;
5) в строке 120.00.014 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 120.00.012, и суммой произведенных авансовых платежей и уплаченных сумм налога, отраженных в строке 120.00.013;
6) в строке 120.00.015 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина произведенных авансовых платежей и уплаченных сумм налога, указанных в строке 120.00.013, больше суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, указанного в строке 120.00.012. Определяется как разница сумм строк 120.00.013 и 120.00.012.
При заполнении строки 120.00.013 сумма указывается на основании выписки из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом по исполнению налоговых обязательств, заверенной налоговым органом и налогоплательщиком.
3. Составление формы 120.01 -
Доходы от страховой деятельности
16. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов в виде страховых премий, подлежащих получению (полученных) от страхователей и перестрахователей в течение налогового периода по договорам страхования (перестрахования), а также доходов, не подлежащих налогообложению, согласно пункту 1 статьи 115  Налогового кодекса.
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
18. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий":
1) в строке 120.01.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6  Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), за исключением указанных в строке 120.01.002, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) в строке 120.01.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) в строке 120.01.003 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 120.01.004, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

4) 120.01.004 жолында  Заңның  6-бабындағы 2-тармаққа сәйкес көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
5) 120.01.005 жолында 120.01.006 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырғыш-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
6) 120.00.006 жолында  Заңның  6-бабының 2-тармағында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырғыш-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
7) 120.01.007 жолында 120.01.008 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырғыш-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
8) 120.01.008 жолында  Заңның  6-бабының 2-тармағында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырғыш-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
9) 120.01.009 жолында 120.01.010 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.001, 120.01.003 және 120.01.005, 120.01.007 ((120.01.001 + 120.01.003) - (120.01.005 + 120.01.007)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
10) 120.01.010 жолында  Заңның  6-бабының 2-тармағында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 120.01.002, 120.01.004 және 120.01.006, 120.01.008 ((120.01.002 + 120.01.004) - (120.01.006 + 120.01.008)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
11) 120.01.011 жолдарында Салық кодексінің  89-бабының  2-тармағына сәйкес әрекетінің бітуі бойынша немесе жинақтаушы емес сақтандыру шартының мерзімінен бұрын бітуі кезінде сақтандыру ұйымымен сақтандырғышқа қайтарылуға жататын (қайтарылған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі.

4) в строке 120.01.004 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного перестрахования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
5) в строке 120.01.005 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 120.01.006, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
6) в строке 120.01.006 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
7) в строке 120.01.007 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 120.01.008, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
8) в строке 120.01.008 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение налогового периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6  Закона, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
9) в строке 120.01.009 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6  Закона, за исключением указанных в строке 120.01.010. Определяется как разница сумм строк 120.01.001, 120.01.003 и 120.01.005, 120.01.007 ((120.01.001 + 120.01.003) - (120.01.005 + 120.01.007));
10) в строке 120.01.010 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода по договорам накопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пункте 2 статьи 6  Закона. Определяется как разница сумм строк 120.01.002, 120.01.004 и 120.01.006, 120.01.008 ((120.01.002 + 120.01.004) - (120.01.006 + 120.01.008));
11) в строке 120.01.011 указывается сумма страховых премий, подлежащая возврату (возвращаемая) страховой организацией страхователю по окончании действия или при досрочном прекращении договора ненакопительного страхования, согласно пункту 2 статьи 89 Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы.

19. "Салық салынуға жатпайтын кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.01.012 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес сақтандыру шарты бойынша қабылданған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бір жағы болып табылатын және сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға бергенде қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылардан алынуға жататын (алынған) кірістердің комиссиялық түрдегі сыйақылар сомасы көрсетіледі.
2) 120.01.013 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін депозитке, бағалы қағаздарға және басқа қаржылық құралдарға орналастырудан алынуға жататын (алынған) инвестициялық кірістер (дивидендтер, сыйақылар түріндегі кірістер), сондай-ақ оң бағамдық айырма түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 120.01.014 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарымен байланысты дебиторлық және кредиторлық қарыздар бойынша пайда болатын оң бағамдық айырма түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
4) 120.01.015 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес сақтандыру жағдайын реттеу бойынша сақтандыру төлемдерінде және шығыстарында қайта сақтандырушы үлесі түріндегі кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 120.01.016 жолында Салық кодексінің  115-бабының  1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша үшінші жақтардан Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің  289  және  840-баптарына  орай суброгация (кері талап) ретінде талаптар бойынша алынған кірістер сомасы көрсетіледі;
6) 120.01.017 жолында Салық кодексінің 115-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының 1-қаңтарға дейін қолданылған салық заңдылығына орай шегерімге жатқызылған сақтандыру резервтеріне аударым сомаларын қоспағандағы есепті салық кезеңі ішінде сақтандыру резервтері мөлшерінің азаю сомасы көрсетіледі;
7) 120.01.018 жолында Салық кодексінің  115-бабының  1-тармағының 7) тармақшасына сәйкес сақтандыру жинақтау шарттары бойынша сақтандырушымен берілген займдар бойынша  Заңның  12-бабының 1-тармағына орай алынуға жататын (алынған) кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 120.01.019 жолында Салық кодексінің  115-бабының  1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының 1-қаңтарға дейін қолданылған салық заңдылығына орай олар бойынша шығыстар шегерімге жатқызылған күмәнді міндеттемелерді қоспағандағы сақтандыру қызметінің күмәнді міндеттемелері бойынша кірістер сомасы көрсетіледі;

19. В разделе "Расчет по доходам, не подлежащим налогообложению":
1) в строке 120.01.012 указывается сумма доходов в виде комиссионных вознаграждений, подлежащих получению (полученных) от перестраховщиков по договорам перестрахования, по которым страховая (перестраховочная) организация является одной из сторон и передает в перестрахование страховые риски, принятые ею по договору страхования, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса;
2) в строке 120.01.013 указывается сумма инвестиционных доходов (доходов в виде дивидендов, вознаграждения), а также доходов в виде положительной курсовой разницы, подлежащих получению (полученных) от размещения активов страховой (перестраховочной) организации в депозиты, ценные бумаги и другие финансовые инструменты, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;
3) в строке 120.01.014 указывается сумма доходов в виде положительной курсовой разницы, возникающей по дебиторской и кредиторской задолженностям, связанных с договорами страхования (перестрахования), согласно подпункту 3) пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса;
4) в строке 120.01.015 указывается сумма доходов в виде доли перестраховщика в страховых выплатах и расходах по урегулированию страхового случая в соответствии с договором перестрахования, согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса;
5) в строке 120.01.016 указывается сумма доходов, полученных в соответствии со статьями 289 и 840 Гражданского кодекса Республики Казахстан по требованиям в порядке суброгации (регресса) от третьих лиц по договорам страхования (перестрахования), согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса;
6) в строке 120.01.017 указывается сумма уменьшения размера страховых резервов в течение отчетного налогового периода, за исключением сумм отчислений в страховые резервы, отнесенных на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года, согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса;
7) в строке 120.01.018 указывается сумма доходов, подлежащих получению (полученных) в соответствии с пунктом 1 статьи 12  Закона по займам, предоставленным страхователям по договорам накопительного страхования, согласно подпункту 7) пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса;
8) в строке 120.01.019 указывается сумма доходов по сомнительным обязательствам от страховой деятельности, за исключением сомнительных обязательств, расходы по которым были отнесены на вычеты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, действовавшим до 1 января 2002 года, согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 115 Налогового кодекса;

9) 120.01.020 жолында Салық кодексінің  115-бабы  1-тармағының 9) тармақшасына сәйкес мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандырушысымен жасалған міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларының төлеміне сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен жүзеге асырылатын өтемақылық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
10) 120.01.021 жолында 120.01.012-120.01.020 жолдарының жиынтығы ретінде айқындалатын Салық кодексінің 115-бабының екінші бөлімінің 1-тармағына сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.
20. "Басқа ақпарат" бөлімінде:
120.01.022 жолында салық төлеуші жұмыс істейтін және уәкілетті органның лицензиясы бар сақтандыру саласы көрсетіледі.
21. 120.01.009 жолының шамасы 120.00.001 жолына көшіріледі.
120.01.010 жолының шамасы 120.00.002 жолына көшіріледі.
22. 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005, 120.01.006, 120.01.007, 120.01.008, 120.01.009, 120.01.010, 120.01.011 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сақтандырушының (қайта сақтандырушының, қайта сақтанушының) заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің атауы көрсетіледі. Жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларды сақтандыру шарттары бойынша бұл кезде В бағанында "Жеке тұлғалар", С бағанында - олардың саны көрсетіледі, D бағаны толтырылмайды, ал Е бағаны бірыңғай сомамен көрсетіледі;
3) С бағанында тиісті салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі/осы Ережелердің 35-бабына сәйкес резиденттік елі коды;
4) D бағанында сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының нөмірі және жасалған күні көрсетіледі;
5) Е бағанында сақтандыру сыйақысының сомасы көрсетіледі.
120.01.001 жолына қосымша нысанның Е бағанының қорытынды шамасы 120.02.001 жолына көшіріледі, 120.01.002 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.002 жолына көшіріледі, 120.01.003 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.003 жолына көшіріледі, 120.01.004 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.004 жолына көшіріледі, 120.01.005 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.005 жолына көшіріледі, 120.01.006 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.006 жолына көшіріледі, 120.01.007 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.007 жолына көшіріледі, 120.01.008 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.008 жолына көшіріледі, 120.01.011 жолына қосымша нысанның Е бағаны 120.02.011 жолына көшіріледі.

9) в строке 120.01.020 указывается сумма компенсационных выплат, осуществляемых Фондом гарантирования страховых выплат страховой организации, являющейся участником системы гарантирования страховых выплат, в оплату страховых премий по договору обязательного страхования, заключенному со страхователем принудительно ликвидируемой страховой организации, согласно подпункту 9) пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса;
10) в строке 120.01.021 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению согласно части второй пункта 1 статьи 115  Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 120.01.012 по 120.01.020.
20. В разделе "Другая информация":
в строке 120.01.022 указывается отрасль страхования, по которой работает налогоплательщик и имеет лицензию уполномоченного органа.
21. Величина строки 120.01.009 переносится в строку 120.00.001.
Величина строки 120.01.010 переносится в строку 120.00.002.
22. Дополнительные формы к строкам 120.01.001, 120.01.002, 120.01.003, 120.01.004, 120.01.005, 120.01.006, 120.01.007, 120.01.008, 120.01.011:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование страхователя (перестрахователя, перестраховщика) юридического лица либо индивидуального предпринимателя. При этом по договорам страхования физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается "Физические лица", графе С - их количество, графа D не заполняется, а данные графы Е отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 48 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора страхования (перестрахования);
5) в графе Е указывается сумма страховых премий.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 120.01.001 переносится в строку 120.02.001, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.002 переносится в строку 120.02.002, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.003 переносится в строку 120.02.003, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.004 переносится в строку 120.02.004, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.005 переносится в строку 120.02.005, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.006 переносится в строку 120.02.006, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.007 переносится в строку 120.02.007, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.008 переносится в строку 120.02.008, графы Е дополнительной формы к строке 120.01.011 переносится в строку 120.02.011.

4. Өзге де қызметтерден кірістер - 120.02 нысанын жасау
23. Осы нысан Салық кодексінің  115-бабының  2-тармағына сәйкес  Заңның  11-бабының 2-тармағына орай түрлері айқындалған салық кезеңі ішінде алынуға жататын (алынған), және салық салынатын кірісті (залалды), өзге де қызметтен кірістерді салық төлеушімен айқындауға арналған.
24. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
25. "Өзге де кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 120.02.001 жолында Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес айқындалатын Заңның  11-бабының  2-тармағының 3)-8) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан салық төлеушімен алынуға жататын (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 120.02.002 жолында Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес айқындалатын Заңның  11-бабының  2-тармағының 1, 3)-5) тармақшаларында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезіндегі құнның өсуінен, сондай-ақ қаржылық құралдарды сату кезіндегі жалпы кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 120.02.003 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес айқындалатын  Заңның  11-бабының 2-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша Қазақстан Республикасында сонымен бірге оның аумағынан тыс жерлерде мүлікті жалға беруден түскен кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 120.02.004 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес айқындалатын  Заңның  11-бабының 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген негізгі емес қызмет түрлері бойынша жалпы үлестік меншіктен түскен кірістерді бөлістіру кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
5) 120.02.005 жолында Салық кодексінің  80-бабына  сәйкес айқындалатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін, бірақ 120.00.001-120.00.004 жолдарында көрсетілмеген салық төлеушінің кірістері көрсетіледі;
6) 120.02.006 жолында 120.00.001-120.00.005 жолдарының сомаларын қосумен айқындалатын басқа да кірістердің (жылдық жиынтық табыстың) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 120.02.007 жолында бухгалтерлік есептілік деректеріне сәйкес есепті салық кезеңі үшін нақты шегерілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
8) 120.02.008 жолында 120.02.006 жолының сомасы және 120.02.009, 120.02.010, 120.02.020, 120.02.006 жолдарының сомасы қатынасы ретінде айқындалатын жалпы кірістер сомасындағы өзге де қызметтен кірістер сомасының үлес салмағы көрсетіледі;

4. Составление формы 120.02 -
Доходы от иной деятельности
23. Данная форма предназначена для определения налогоплательщиком доходов от иной деятельности, виды которых определены пунктом 2 статьи 11  Закона, подлежащих получению (полученных) в течение налогового периода, и налогооблагаемого дохода (убытка), согласно пункту 2 статьи 115  Налогового кодекса.
24. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
25. В разделе "Расчет по прочим доходам":
1) В строке 120.02.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 3)-8) пункта 2 статьи 11  Закона, определяемая в соответствии со статьей 81  Налогового кодекса;
2) в строке 120.02.002 указывается общая сумма доходов от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг по неосновным видам деятельности, указанным в подпунктах 1), 3)-5) пункта 2 статьи 11  Закона, а также при реализации финансовых инструментов, определяемая в соответствии со статьей 82  Налогового кодекса;
3) в строке 120.02.003 указывается общая сумма доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 5) пункта 2 статьи 11  Закона, определяемая в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
4) в строке 120.02.004 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности по неосновному виду деятельности, указанному в подпункте 9) пункта 2 статьи 11  Закона, определяемая в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
5) в строке 120.02.005 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80  Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 120.00.001 по 120.00.004;
6) в строке 120.02.006 указывается общая сумма прочих доходов (совокупного годового дохода), определяемая сложением сумм строк с 120.00.001 по 120.00.005;
7) в строке 120.02.007 указывается общая сумма фактически понесенных расходов за отчетный налоговый период в соответствии с данными бухгалтерского учета;
8) в строке 120.02.008 указывается удельный вес доходов от иной деятельности в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 120.02.006 и суммы строк 120.01.009, 120.01.010, 120.01.020, 120.02.006;

9) 120.02.009 жолында 120.02.007 және 120.02.008 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексінің  115-бабының  2-тармағының екінші бөліміне сәйкес шегерімге жатқызуға жататын шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 120.02.010 жолында 120.02.006 және 120.02.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өзге де қызметтен алынған салық салынатын табыс (залал) сомасы көрсетіледі.
26. 120.02.010 жолының шамасы 120.00.005 жолына көшіріледі.
5. Залалдарды көшіру - 120.03 нысанын жасау
27. Осы нысан Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес өзге де қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
28. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
29. "Залалдар" бөлімінде:
120.03.001 жолы келесі салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
30. 120.03.001 жолының шамасы 120.00.006 жолға көшіріледі.
31. 120.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында 120.00.005 жолында көрсетілген есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі.
5) Е бағанында келесі салық кезеңдеріне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының сомасы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі.
6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
120.03.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңі үшін С бағанының шамасы 120.03.001 жолына көшіріледі.
6. Шетелдік салықты есепке жатқызу -
120.04 нысанын жасау
32. Осы нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес салық төлеушімен Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген шетелдік мемлекеттердегі көздерден алынған және Қазақстан Республикасында корпорациялық табысты төлеу кезінде есепке жатқызылатын кірістер бойынша табыс салығының және табыстарға салықтардың (бұдан әрі - табыс салықтары) сомасын айқындауға арналған.
Салық төлеушімен Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген табыс салығын есепке жатқызу салықтардың ұсталғанын және (немесе) төленгенін растайтын құжаттар бар болған кезде жүргізіледі. Мұндай құжат шетелдік мемлекеттегі көздерден алынған кірістер мен ұсталған және (немесе) төленген салықтардың сомалары туралы шетел мемлекетінің салық органы куәландырылған анықтама бола алады.

9) в строке 120.02.009 указывается сумма расходов, подлежащая вычету согласно части второй пункта 2 статьи 115  Налогового кодекса, определяемая как произведение сумм строк 120.02.007 и 120.02.008;
10) в строке 120.02.010 указывается сумма налогооблагаемого дохода (убытка) от иной деятельности, определяемая как разница строк 120.02.006 и 120.02.009.
26. Величина строки 120.02.010 переносится в строку 120.00.005.
5. Составление формы 120.03 - Перенос убытков
27. Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от иной деятельности в соответствии со статьей 124  Налогового кодекса.
28. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
29. В разделе "Убытки":
строка 120.03.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
30. Величина строки 120.03.001 переносится в строку 120.00.006.
31. Дополнительная форма к строке 120.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде и указанный в строке 120.00.005;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С. Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124  Налогового кодекса.
Величина графы С дополнительной формы за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 120.03.001 переносится в строку 120.03.001.
6. Составление формы 120.04 - Зачет иностранного налога
32. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и уплаченных налогов.

33. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірін;
2) Декларация берілетін салық кезеңін.
34. "Дивидендтер" бөлімінде:
120.04.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын дивидендтерге салынатын салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
35. "Сыйақылар" бөлімінде:
120.04.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын сыйақыларға салынатын салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
36. "Роялти" бөлімінде:
120.04.003 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын роялтиге салынатын салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
37. "Тұрақты мекеме құрусыз қызметтен алынатын өзге де кірістер" бөлімінде:
120.04.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын тұрақты мекеме құрусыз қызметтен алынатын өзге де кірістерге салынатын салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
38. "Тұрақты мекеме арқылы қызметтен алынатын салық салынатын кіріс (пайда)" бөлімінде:
120.04.005 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын тұрақты мекеме арқылы қызметтен шетелдік мемлекеттердегі көздерден алынған салық салынатын кіріске (пайдаға) салынатын салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
39. "Барлығы" бөлімінде:
120.04.006 жолы 120.04.001С, 120.04.002С, 120.04.003С, 120.04.004С, 120.04.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
40. 120.04.006 жолының шамасы 120.00.011 жолына көшіріледі.
41. 120.04.001, 120.04.002, 120.04.003 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 48-тармағына сәйкес кірістерді төлеу көзі-елінің коды көрсетіледі;

33. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
34. В разделе "Дивиденды":
строка 120.04.001 предназначена для определения общей суммы налога с дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
35. В разделе "Вознаграждения":
строка 120.04.002 предназначена для определения общей суммы налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
36. В разделе "Роялти":
строка 120.04.003 предназначена для определения общей суммы налога с роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
37. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":
строка 120.04.004 предназначена для определения общей суммы налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
38. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 120.04.005 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
39. В разделе "Всего":
строка 120.04.006 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 120.04.001С, 120.04.002С, 120.04.003С, 120.04.004С, 120.04.005С.
40. Величина строки 120.04.006 переносится в строку 120.00.011.
41. Дополнительные формы к строкам 120.04.001, 120.04.002, 120.04.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 48 настоящих Правил;

3) С бағанында әрбір төлем көзі-елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі. Егер салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бір шетелдік мемлекетте бірнеше көзден кіріс алатын болса, онда аталған шетелдік мемлекет бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі.
4) D бағанында тиісті төлем көзі-елінің заңнамасында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі.
5) Е бағанында кірістерді төлеудің әрбір көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте Е бағанының деректері С және D бағандары деректерінің туындысы ретінде айқындалады.
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес кірістердің әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын табыс салығының ставкалары көрсетіледі.
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес кірістердің әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын табыс салығының сомалары көрсетіледі. Бұл ретте G бағанының деректері С және F бағандары деректерінің туындысы ретінде айқындалады.
120.04.001 жолына қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 120.04.001А жолына, Е бағаны - 120.04.001В жолына, G бағаны - 120.04.001С жолына көшіріледі, 120.04.002 жолына қосымша нысанның С бағаны 120.04.002А жолына, Е бағаны - 120.04.002В жолына, G бағаны - 120.04.002С жолына көшіріледі, 120.04.003 жолына қосымша нысанның С бағаны 120.04.003А жолына, Е бағаны - 120.04.003В жолына, G бағаны - 120.04.003С жолына көшіріледі.
42. 120.04.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 47-тармағына сәйкес оның сомасы тұрақты мекеме құрусыз жүзеге асырылатын қызметтен алынған кірісті төлеу көзі-елі бойынша ашылатын кіріс түрлерінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ережелердің 48-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі-елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі-елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кірістердің сомалары көрсетіледі. Егер салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бір шетелдік мемлекетте бірнеше көзден кіріс алатын болса, онда аталған шетелдік мемлекет бойынша есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;

3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 120.04.001 переносится в строку 120.04.001A, графы E - в строку 120.04.001B, графы G - в строку 120.04.001C, графы C дополнительной формы к строке 120.04.002 переносится в строку 120.04.002A,
графы E - в строку 120.04.002B, графы G - в строку 120.04.002C, графы C дополнительной формы к строке 120.04.003 переносится в строку 120.04.003A, графы E - в строку 120.04.003B, графы G - в строку 120.04.003C.
42. Дополнительная форма к строке 120.04.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 47 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по странам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 48 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждой стране-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;

5) Е бағанында тиісті төлем көзі-елінің заңнамасында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
6) F бағанында кірістерді төлеудің әрбір көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте F бағанының деректері D және C бағандары деректерінің туындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес кірістердің әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын табыс салығының ставкалары көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес кірістердің әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын табыс салығының сомалары көрсетіледі. Бұл ретте Н бағанының деректері D және G бағандары деректерінің туындысы ретінде айқындалады.
120.04.004 жолына қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 120.04.004А жолына, F бағаны - 120.04.004B жолына, Н бағаны - 120.04.004С жолына көшіріледі.
43. 120.04.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 48-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі-елінің коды көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңі ішінде олардың салық заңнамасына сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша салық төлеушімен есептелген салық салынатын кіріс (пайда) сомалары көрсетіледі. Егер салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бір шетелдік мемлекетте бірнеше көзден салық салынатын кіріс алған болса, онда аталған шетелдік мемлекет бойынша есептелген салық салынатын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі-елінің заңнамасында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкалары көрсетіледі.
5) Е бағанында кірістерді төлеудің әрбір көзі-елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл ретте F бағанының деректері C және D бағандары деректерінің туындысы ретінде айқындалады.
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес кірістердің әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын табыс салығының ставкалары көрсетіледі.
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес кірістердің әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында корпорациялық табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызуға жататын табыс салығының сомалары көрсетіледі. Бұл ретте G бағанының деректері C және F бағандары деректерінің туындысы ретінде айқындалады.

5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 120.04.004 переносится в строку 120.04.004A, графы F - в строку 120.04.004B, графы H - в строку 120.04.004C.
43. Дополнительная форма к строке 120.04.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код страны-источника выплаты дохода согласно пункту 48 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждой стране-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующей страны-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждой стране-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате корпоративного подоходного налога в Республике Казахстан, по каждой стране-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.

120.04.005 жолына қосымша нысанның C бағанының жиынтық шамасы 120.04.005А жолына, Е бағаны - 120.04.005B жолына, G бағаны - 120.04.005С жолына көшіріледі.
7. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бухгалтерлік теңгермесі - 120.05 нысанын жасау
44. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есеп беруі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған салық төлеушінің қаржылық есеп беруі болып табылады.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері
туралы есеп беру - 120.06 нысанын жасау
45. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есеп беруі бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған салық төлеушінің қаржылық есеп беруі болып табылады.
Осы нысанды жасау кезінде мынадай кодтауды басшылыққа алыңыз:
120.06.001 Сақтандыру сыйлықақылары, жалпы сомасы
120.06.002 Қайта сақтандыруға берілген сақтандыру сыйлықақылары
120.06.003 Сақтандыру сыйлықақыларының таза сомасы
120.06.004 Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің өзгеруі, жалпы сомасы
120.06.005 Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінде қайта сақтанушы үлесінің өзгеруі
120.06.006 Еңбек сіңірілмеген сыйлықақы резервінің таза сомасы
120.06.007 Еңбек сіңірілген сыйлықақылардың таза сомасы
120.06.008 Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақы түріндегі кірістер
120.06.009 Сыйақы алумен байланысты кірістер, оның ішінде:
А бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон/дисконт) түріндегі кірістер
В орналастырылған салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістер
120.06.010 Қаржылық активтермен операциялар (нетто) бойынша кірістер (залалдар) оның ішінде:
А бағалы қағаздарды (нетто) сатып алу/сатудан кірістер (залалдар)
В "РЕПО" операцияларынан кірістер (залалдар)
120.06.011 Қайта бағалаудан (нетто) кірістер (залалдар), оның ішінде:
А саудаға арналған және сату үшін қолдағы бар бағалы қағаздар (нетто) құнының өзгеруінен кірістер (залалдар)
В шетелдік валютаны (нетто) қайта бағалаудан кірістер (залалдар)
120.06.013 Басқа да заңды тұлғалардың капиталына қатысудан кірістер
120.06.014 Инвестициялық қызметтен өзге де кірістер
120.06.015 Басқадай қызметтен өзге де кірістер
120.06.016 Кірістердің жиынтығы
120.06.017 Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша шығыстар, жалпы сомасы
120.06.018 Қайта сақтандыруға берілген тәуекелдер бойынша шығыстар
120.06.019 Кері талап бойынша өтеу (нетто)
120.06.020 Сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру бойынша таза шығыстар
120.06.021 Сақтандыру залалдарын реттеу бойынша шығыстар
120.06.022 Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резервінің өзгеруі, жалпы сомасы

Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 120.04.005 переносится в строку 120.04.005A, графы E - в строку 120.04.005B, графы G - в строку 120.04.005C.
7. Составление формы 120.05 - Бухгалтерский баланс страховой
(перестраховочной) организации/страхового брокера
44. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
8. Составление формы 120.06 - Отчет о доходах и расходах
45. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
При составлении данной формы руководствоваться следующей кодировкой:
120.06.001 Страховые премии, общая сумма
120.06.002 Страховые премии, переданные на перестрахование
120.06.003 Чистая сумма страховых премий
120.06.004 Изменение резерва незаработанной премии, общая
сумма
120.06.005 Изменение доли перестраховщика в резерве
незаработанной премии
120.06.006 Чистая сумма резерва незаработанной премии
120.06.007 Чистая сумма заработанных страховых премий
120.06.008 Доходы в виде комиссионного вознаграждения по
страховой деятельности
120.06.009 Доходы, связанные с получением вознаграждения,
в том числе:
А доходы в виде вознаграждения (купона/дисконта)
по ценным бумагам
В доходы виде вознаграждения по размещенным вкладам
120.06.010 Доходы (убытки) по операциям с финансовыми
активами (нетто), в том числе:
А доходы (убытки) от купли/продажи ценных бумаг
(нетто)
В доходы (убытки) от операций "РЕПО" (нетто)
120.06.011 Доходы (убытки) от переоценки (нетто),
в том числе:
А доходы (убытки) от изменения стоимости ценных
бумаг, предназначенных для торговли и имеющихся
в наличии для продажи (нетто)
В доходы (убытки) от переоценки иностранной валюты
(нетто)
120.06.012 Доходы от участия в капитале других юридических лиц
120.06.013 Прочие доходы от инвестиционной деятельности
120.06.014 Доходы (убытки) от реализации активов и получения
(передачи) активов
120.06.015 Доход (убыток) от чрезвычайных обстоятельств
120.06.016 Прочие доходы от иной деятельности
120.06.017 Итого доходов
120.06.018 Расходы по осуществлению страховых выплат,
общая сумма
120.06.019 Возмещение расходов по рискам, переданным на
перестрахование
120.06.020 Возмещение по регрессивному требованию (нетто)
120.06.021 Чистые расходы по осуществлению страховых выплат
120.06.022 Расходы по урегулированию страховых убытков

120.06.023 Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резервінде қайта сақтанушы үлесінің өзгеруі
120.06.024 Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша болмаған залалдар резерві өзгерулерінің таза сомасы
120.06.025 Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резервінің өзгеруі
120.06.026 Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резервінде қайта сақтанушы үлесінің өзгеруі
120.06.027 Аннуитет шарттары бойынша болмаған залалдар резерві өзгерулерінің таза сомасы
120.06.028 Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резервінің өзгеруі, жалпы сомасы
120.06.029 Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резервінде қайта сақтанушы үлесінің өзгеруі
120.06.030 Болған, бірақ мәлімделмеген залалдар резерві өзгерулерінің таза сомасы
120.06.031 Мәлімделген бірақ реттелмеген залалдар резервінің өзгеруі, жалпы сомасы
120.06.032 Мәлімделген бірақ реттелмеген залалдар резервінде қайта сақтанушы үлесінің өзгеруі
120.06.033 Мәлімделген бірақ реттелмеген залалдар резерві өзгерулерінің таза сомасы
120.06.034 Қосымша резервтердің өзгеруі, жалпы сомасы
120.06.035 Қосымша резервтерде қайта сақтанушы резервінің өзгеруі
120.06.036 Қосымша резервтер өзгерулерінің таза сомасы
120.06.037 Сақтандыру қызметі бойынша комиссиялық сыйақыларды төлеу бойынша шығыстар
120.06.038 Сыйақыны төлеумен байланысты шығыстар, оның ішінде:
А бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы түріндегі шығыстар
120.06.039 Күмәнді борыштар бойынша резервтерге шығыстар
120.06.040 Күмәнді борыштар бойынша резервтерді қалпына келтіру
120.06.041 Күмәнді борыштар бойынша резервтерге таза шығыстар
120.06.042 Жалпы және әкімшілік шығыстар, оның ішінде:
А еңбекке ақы төлеуге және іссапар шығыстары
В ағымдағы салықтар және бюджетке басқа да міндетті төлемдер (корпорациялық табыс салығынан басқа)
С Ағымдағы жалдау бойынша шығыстар
D амортизациялық аударымдар және тозу
120.06.043 Басқадай шығыстар
120.06.044 Шығыстардың жиынтығы
120.06.045 Корпорациялық табыс салығын төлеуге дейін таза табыс (залал) жиынтығы
120.06.046 Корпорациялық табыс салығы, оның ішінде:
А негізгі қызметтен корпорациялық табыс салығы
В өзге де қызметтен корпорациялық табыс салығы
120.06.047 Салықтарды төлегеннен кейін таза табыс (залал)
9. Ақша қозғалысы туралы есеп беру -
120.07 нысанын жасау
46. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.

120.06.023 Изменение резерва непроизошедших убытков по
договорам страхования (перестрахования) жизни,
общая сумма
120.06.024 Изменение доли перестраховщика в резерве
непроизошедших убытков по договорам страхования
(перестрахования) жизни
120.06.025 Чистая сумма изменений резерва непроизошедших
убытков по договорам страхования (перестрахования)
жизни
120.06.026 Изменение резерва непроизошедших убытков по
договорам аннуитета, общая сумма
120.06.027 Изменение доли перестраховщика в резерве
непроизошедших убытков по договорам аннуитета
120.06.028 Чистая сумма изменений резерва непроизошедших
убытков по договорам аннуитета
120.06.029 Изменение резерва произошедших, но незаявленных
убытков, общая сумма
120.06.030 Изменение доли перестраховщика в резерве
произошедших, но незаявленных убытков
120.06.031 Чистая сумма изменений резерва произошедших,
но незаявленных убытков
120.06.032 Изменение резерва заявленных, но неурегулированных
убытков, общая сумма
120.06.033 Изменение доли перестраховщика в резерве
заявленных, но неурегулированных убытков
120.06.034 Чистая сумма изменений резерва заявленных,
но неурегулированных убытков
120.06.035 Изменение дополнительных резервов, общая сумма
120.06.036 Изменение доли перестраховщика в дополнительных
резервах
120.06.037 Чистая сумма изменений дополнительных резервов
120.06.038 Расходы по выплате комиссионного вознаграждения
по страховой деятельности
120.06.039 Расходы, связанные с выплатой вознаграждения,
в том числе:
А расходы в виде премии по ценным бумагам
120.06.040 Расходы на резервы по сомнительным долгам
120.06.041 Восстановление резервов по сомнительным долгам
120.06.042 Чистые расходы на резервы по сомнительным долгам
120.06.043 Общие и административные расходы, в том числе:
А расходы на оплату труда и командировочные
В текущие налоги и другие обязательные платежи
в бюджет (кроме корпоративного подоходного налога)
С расходы по текущей аренде
D амортизационные отчисления и износ
120.06.044 Прочие расходы
120.06.045 Итого расходов
120.06.046 Итого чистый доход (убыток) до уплаты
корпоративного подоходного налога
120.06.047 Корпоративный подоходный налог, в том числе:
А Корпоративный подоходный налог от основной
деятельности
В Корпоративный подоходный налог от иной деятельности
120.06.048 Чистый доход (убыток) после уплаты налогов
9. Составление формы 120.07 -
Отчет о движении денег (косвенный метод)
46. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

10. Кірістер мен елдер түрлерінің коды
47. Есепті толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
Қазақстан Республикасындағы көздерден кірістер:
1010 - Қазақстан Республикасында тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
1020 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;
1021 - резиденттер шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құнның өсімінен табыстар;
1022 - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан резидент заңды тұлғадағы, консорциумдағы қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құнның өсімінен табыстар;
1030 - резиденттерге борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1031 - Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыруына байланысты резидент еместерге борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
1040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1041 - резидент еместердің, мұндай резидент еместердің Қазақстан Республикасындағы қызметi барысында туындаған мiндеттемелерiн, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
1050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
1060 - резиденттерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1061 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар осы резидент еместерден алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
1070 - резидент - эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1071 - егер осы резидент еместердiң берешегi олардың тұрақты мекемесiне немесе мүлкiне қатысты болса, Қазақстан Республикасында орналасқан тұрақты мекемесi немесе мүлкi бар резидент емес эмитенттерден алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар нысанындағы табыстар;
1080 - резиденттерден алынған роялти нысанындағы табыстар;
1081 - тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметiне байланысты резидент еместерден алынатын роялти нысанындағы табыстар;
1090 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi жалға беруден түскен табыстар;
1100 - Қазақстан Республикасында орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
1110 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдерді сақтандыру шарттары бойынша төленетін сақтандыру сыйақылары түріндегі табыстар;
1111 - Қазақстан Республикасында туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
1120 - тараптардың бiрi Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық тасымалдарда көлiк қызмет көрсетулерінен табыстар;
1130 - Қазақстан Республикасында жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен түскен табыстар;
1131 - Қазақстан Республикасында өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен табыстар;
1140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
1150 - Қазақстан Республикасында тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
1160 - Қазақстан Республикасында жұмыс iстейтiн резидент емес жеке тұлғалардың материалдық, әлеуметтiк игiлiктері немесе өзге де материалдық пайдалары үшін жұмыс берушi немесе жалдаушы шеккен шығыстарды өтеу нысанындағы табыстар, соның ішінде тамақтандыруға, тұруға, оқу мекемелерiнде балалар оқытуға шығыстар, олардың отбасы мүшелерiнiң демалысқа барып-келу шығыстарын қоса алғанда, демалысқа байланысты шығыстар;
1170 - резидент жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
1180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасындағы қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн табыстар;
1190 - резиденттер төлейтiн ұтыстар;
1200 - Қазақстан Республикасында жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
1210 - Қазақстан Республикасында орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, осындай мүліктен табыстарды, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы табыстарды қоса алғанда;
1220 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден табыстар;
1221 - нақты қызмет көрсетiлген жерiне қарамастан, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызмет атқаратын және осындай тұрақты мекемемен байланысты резиденттерге көрсетiлетiн басқару, қаржылық (тәуекелдердi сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру жөнiндегi қызмет көрсетулердi қоспағанда), кеңес берушілік, аудиторлық, заңдық (адвокаттық қызмет көрсетулердi қоспағанда) қызмет көрсетулерден табыстар;
1230 - мiндеттемелердi есептен шығарудан табыстар;
1240 - күмәндi мiндеттемелер бойынша табыстар;
1250 - Қазақстан Республикасының заңдарымен провизиялар жасауға рұқсат етiлген банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар жасаған провизиялардың мөлшерiн азайтудан табыстар;
1260 - кәсiпкерлiк қызметтi шектеуге немесе тоқтатуға келiсiм үшiн алынған табыстар;
1270 - шығып қалған тiркелген активтер құнының шағын топтың құн теңгермесінен асып кетуінен алынатын табыстар;
1280 - кен орындарын игеру зардаптарын жою жөнiндегi нақты шығыстар сомасынан кен орындарын игеру зардаптарын жою қорына аударылған соманың асып кетуінен алынатын табыстар;
1290 - ортақ үлестiк меншiктен түсетін табысты бөлу кезiнде алынатын табыстар;
1300 - бұрын жүргiзiлген шегерiмдер бойынша алынған өтемақылар;
1310 - оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі;
1320 - әлеуметтiк сала объектiлерiн пайдалану кезiнде алынған табыстардың шығыстардан асып кетуі;
1330 - стипендиялар;
1340 - жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша табыстар;
1350 - Қазақстан Республикасындағы қызмет негiзiнде туындайтын, алдыңғы тармақшаларда қамтылмаған басқа да табыстар.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс көздерден табыстар:
2010 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулерді сатудан табыстар;
2020 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлікті сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2021 - резидент емес шығарған бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2022 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан резидент емес заңды тұлғаға, консорциумға қатысу үлесiн немесе мүлікті сату кезінде құн өсімінен табыстар;
2030 - Қазақстан Республикасы шегінен тыс алынатын борышты талап етудi беруден түсетiн табыстар;
2040 - резидент еместердiң мiндеттемелердi, оның iшiнде жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) орындауға жасасқан келiсiм-шарттар (шарттар, келiсiмдер) бойынша және (немесе) тауарларды жеткiзуге сыртқы сауда келiсiм-шарттары бойынша орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн тұрақсыздық айыптары (айыппұлдар, өсiмпұлдар);
2050 - резидент заңды тұлғадан дивидендтер нысанындағы табыстар;
2060 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған, борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақылар нысанындағы табыстар;
2070 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын борыштық бағалы қағаздар сыйақылар нысанындағы табыстар;
2080 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынған роялти нысанындағы табыстар;
2090 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi жалға беруден табыстар;
2100 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан жылжымайтын мүлiктен алынатын табыстар;
2111 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс туындайтын тәуекелдердi сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақылары нысанындағы табыстар;
2120 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын, халықаралық тасымалдарда көлiктік қызмет көрсетулерден табыстар;
2130 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке еңбек шарттары (келiсiм-шарттары) бойынша қызметтен табыстар;
2131 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс өзге де азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша қызметтен табыстар;
2140 - басшылардың қаламақылары және (немесе) резидент емес заңды тұлғаға қатысты осындай тұлғаларға жүктелген басқарушылық міндеттерді орындаумен байланысты басқару органының (директорлар кеңесiнiң, басқарманың немесе өзге де органның) мүшелерi алатын өзге де төлемдер. Бұл ретте мұндай тұлғалардың басқарушылық міндеттерін атқарудың нақты орнының маңызы жоқ;
2150 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс тұруға байланысты төленетiн үстемеақылар;
2160 - материалдық, әлеуметтiк игiлiктер немесе өзге де материалдық пайда нысанындағы табыстар;
2170 - резидент емес-жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы төлемдерi;
2180 - өнер қызметкерлерiне: кiмге төлем жүргiзiлетiнiне қарамастан, Қазақстан Республикасының шегінен тыс қызметтен театр, кино, радио, теледидар артистерiне, музыканттарға, суретшiлерге, спортшыларға төленетiн табыстар;
2190 - резидент еместер төлейтiн ұтыстар;
2200 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс жеке (кәсiби) тәуелсiз қызмет көрсетуден алынған табыстар;
2210 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс орналасқан мүлiктi тегiн алу нысанындағы табыстар, осындай мүліктен табыстарды, сондай-ақ тегін алынған (орындалған) жұмыстар (қызмет көрсетулер) нысанындағы табыстарды қоса алғанда;
2220 - Қазақстан Республикасының шегінен тыс алынатын өзге де табыстар.

10. Коды видов доходов и стран
47. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
1) доходы из источников в Республике Казахстан:
1010 - доходы от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан;
1020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося на территории Республики Казахстан;
1021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных резидентами;
1022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-резиденте, консорциуме или имуществе, расположенном в Республике Казахстан;
1030 - доходы от уступки прав требования долга резидентам;
1031 - доходов от уступки прав требования долга нерезидентам в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств резидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1041 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, возникшие в ходе деятельности таких нерезидентов в Республике Казахстан, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
1050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-резидента;
1060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от резидентов;
1061 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-резидентов;
1071 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитентов-нерезидентов, имеющих постоянное учреждение или имущество, расположенное в Республике Казахстан, если задолженность этих нерезидентов относится к их постоянному учреждению или имуществу;
1080 - доходы в форме роялти, получаемые от резидентов;
1081 - доходы в форме роялти, получаемые от нерезидентов в связи с деятельностью в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
1090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося в Республике Казахстан;
1110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих в Республике Казахстан;
1120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, одной из сторон которых является Республика Казахстан;
1130 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
1131 - доходы от деятельности в Республике Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
1140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-резидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
1150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием в Республике Казахстан;
1160 - доходы в форме компенсации расходов, понесенных работодателем или нанимателем, на материальные, социальные блага или иные материальные выгоды физическим лицам-нерезидентам, работающим в Республике Казахстан, в том числе расходы на питание, проживание, обучение детей в учебных заведениях, расходы, связанные с отдыхом, включая поездки членов их семей в отпуск;
1170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-резидентами;
1180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности в Республике Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
1190 - выигрыши, выплачиваемые резидентами;
1200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг в Республике Казахстан;
1210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося в Республике Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
1220 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, маркетинговых, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых резидентам, независимо от места фактического оказания услуг;
1221 - доходы, получаемые от управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением адвокатских) услуг, оказываемых нерезидентам, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, и связанных с таким постоянным учреждением, независимо от места фактического оказания услуг;
1230 - доходы от списания обязательств;
1240 - доходы по сомнительным обязательствам;
1250 - доходы от снижения размеров созданных провизий банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, которым законодательством Республики Казахстан разрешено создание провизий;
1260 - доходы, полученные за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность;
1270 - доходы от превышения стоимости выбывших фиксированных активов над стоимостным балансом подгруппы;
1280 - доходы от превышения суммы отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений над суммой фактических расходов по ликвидации последствий разработки месторождений;
1290 - доходы, получаемые при распределении дохода от общей долевой собственности;
1300 - полученные компенсации по ранее произведенным вычетам;
1310 - превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы;
1320 - превышение доходов над расходами, полученными при эксплуатации объектов социальной сферы;
1330 - стипендии;
1340 - доходы по договорам накопительного страхования;
1350 - другие доходы, не охваченные предыдущими подпунктами, возникающие на основании деятельности в Республике Казахстан;
2) доходы из источников за пределами Республики Казахстан:
2010 - доходы от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан;
2020 - доходы от прироста стоимости при реализации имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2021 - доходы от прироста стоимости при реализации ценных бумаг, выпущенных нерезидентами;
2022 - доходы от прироста стоимости при реализации доли участия в юридическом лице-нерезиденте, консорциуме или имуществе, расположенном за пределами Республики Казахстан;
2030 - доходы от уступки прав требования долга, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2040 - неустойки (штрафы, пени) за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств нерезидентами, в том числе по заключенным контрактам (договорам, соглашениям) на выполнение работ (оказание услуг) и (или) по внешнеторговым контрактам на поставку товаров;
2050 - доходы в форме дивидендов, поступающие от юридического лица-нерезидента;
2060 - доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2070 - доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2080 - доходы в форме роялти, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2090 - доходы от сдачи в аренду имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2100 - доходы, получаемые от недвижимого имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
2110 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам страхования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2111 - доходы в форме страховых премий, выплачиваемые по договорам перестрахования рисков, возникающих за пределами Республики Казахстан;
2120 - доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках, получаемые за пределами Республики Казахстан;
2130 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по индивидуальным трудовым договорам (контрактам);
2131 - доходы от деятельности за пределами Республики Казахстан по иным договорам гражданско-правового характера;
2140 - гонорары руководителей и (или) иные выплаты, получаемые членами органа управления (совета директоров, правления или иного органа) в связи с выполнением возложенных на таких лиц управленческих обязанностей в отношении юридического лица-нерезидента. При этом место фактического выполнения управленческих обязанностей таких лиц не имеет значения;
2150 - надбавки, выплачиваемые в связи с проживанием за пределами Республики Казахстан;
2160 - доходы в форме материальных, социальных благ или иных материальных выгод;
2170 - пенсионные выплаты, осуществляемые накопительными пенсионными фондами-нерезидентами;
2180 - доходы, выплачиваемые работникам искусства: артистам театра, кино, радио, телевидения, музыкантам, художникам, спортсменам, от деятельности за пределами Республики Казахстан, независимо от того, кому осуществляются выплаты;
2190 - выигрыши, выплачиваемые нерезидентами;
2200 - доходы, получаемые от оказания независимых личных (профессиональных) услуг за пределами Республики Казахстан;
2210 - доходы в форме безвозмездного получения имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан, включая доходы от такого имущества, а также доходы в форме безвозмездно полученных (выполненных) работ (услуг);
2220 - прочие доходы, получаемые за пределами Республики Казахстан.

48. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 20.05.2003 жылғы N 219  бұйрығымен  бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 09.06.2003 жылғы N 2355 тіркелген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшаға сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 120.00, 120.01, 120.02, 120.03, 120.04, 120.05, 120.06, 120.07 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
есеп жасау ережелері (121.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістерді, сондай-ақ сақтандыру сыйақыларын орналастырудан кірістерді мәлімдеуіне және ай қорытындысы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының корпорациялық табыс салығын есептеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

48. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2003 года N 2355.
___________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 120.00, 120.01, 120.02, 120.03, 120.04, 120.05, 120.06, 120.07 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 121.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета по корпоративному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для декларирования доходов в виде страховых премий и исчисления корпоративного подоходного налога по ним страховыми (перестраховочными) организациями по итогам месяца.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.

|   45211        |     60,0        |
|   5010         |     20,0        |
|   01500        |     14,0        |
____________________________________
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
Егер ұйыммен бұрын 1-ӨН және 2-ШК нысандарының есептілігі берілмеген болса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыру қажет;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді.
6) Хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп берілген жағдайда толтырылады.
7) валюта коды.
9. "Сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер бойынша есеп" бөлімінде:
1) 121.00.001 жолында 121.00.002 жолындағы көрсетілгендерді қоспағанда, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң)  6-бабындағы  2-тармақта және Заңның 6-бабындағы 3-тармақта көрсетілген класстар бойынша жинақтаушы емес сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;

| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1) х 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная) также за последний отчетный квартал.
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности.
В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты.
9. В разделе "Расчет по доходам в виде страховых премий":
1) в строке 121.00.001 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6  Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее - Закон), за исключением указанных в строке 121.00.002;

2) 121.00.002 жолында  Заңның  6-бабындағы 2-тармақта көрсетілген топтар бойынша жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
3) 121.00.003 жолында 121.00.004 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 3-тармағында және Заңның 6-бабының 2-тармағында көрсетілген топтар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
4) 120.00.004 жолында  Заңның  6-бабындағы 2-тармаққа сәйкес көрсетілген топтар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
5) 121.00.005 жолында 121.00.006 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген топтар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
6) 121.00.006 жолында  Заңның  6-бабының 2-тармағында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырғыш-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
7) 121.00.007 жолында 121.00.008 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 2 және 3 тармақтарында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
8) 121.00.008 жолында  Заңның  6-бабының 2-тармағында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде қайта сақтандырушы-резидентпен төленген сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
9) 121.00.009 жолында 121.00.010 жолында көрсетілгендерді қоспағанда,  Заңның  6-бабының 2 және 3 тармақтарында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы емес қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.001, 121.00.003 және 121.00.005, 121.00.007 ((121.00.001 + 121.00.003) - (121.00.005 + 121.00.007)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;
10) 121.00.010 жолында  Заңның  6-бабының 2-тармағында көрсетілген кластар бойынша жинақтаушы қайта сақтандыру шарттары бойынша салық кезеңінің ішінде алынуға жататын (алынған) сақтандыру сыйақыларының жалпы сомасы көрсетіледі. 121.00.002, 121.00.004 және 121.00.006, 121.00.008 ((121.00.002 + 121.00.004) - (121.00.006 + 121.00.008)) жолдары сомаларының айырмасы ретінде айқындалады;

2) в строке 121.00.002 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6 Закона;
3) в строке 121.00.003 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6  Закона и пункте 2 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 121.00.004;
4) в строке 121.00.004 указывается сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного перестрахования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6 Закона;
5) в строке 121.00.005 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6  Закона и пункте 2 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 121.00.006;
6) в строке 121.00.006 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-резидентам по договорам накопительного перестрахования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6 Закона;
7) в строке 121.00.007 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам ненакопительного перестрахования по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6  Закона и пункте 2 статьи 6 Закона, за исключением указанных в строке 121.00.008;
8) в строке 121.00.008 указывается сумма страховых премий, уплаченных в течение отчетного периода перестраховщикам-нерезидентам по договорам накопительного перестрахования по классам, указанным в пункте 2 статьи 6 Закона;
9) в строке 121.00.009 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пунктах 2 и 3 статьи 6  Закона, за исключением указанных в строке 121.00.010. Определяется как разница сумм строк 121.00.001, 121.00.003 и 121.00.005, 121.00.007 ((121.00.001 + 121.00.003) - (121.00.005 + 121.00.007));
10) в строке 121.00.010 указывается общая сумма страховых премий, подлежащих получению (полученных) в течение отчетного периода по договорам накопительного страхования (перестрахования) по классам, указанным в пункте 2 статьи 6  Закона. Определяется как разница сумм строк 121.00.002, 121.00.004 и 121.00.006, 121.00.008 ((121.00.002 + 121.00.004) - (121.00.006 + 121.00.008));

11) 121.00.011 жолында 12100.011А және 121.00.011В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сақтандыру сыйақылары түріндегі кірістер бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
12) 121.00.011А жолында Салық кодексінің  117-бабының  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жинақтаушы емес сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сомадан 4% ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.009 жолы сомасы және 4% ставка туындысы ретінде айқындалады;
13) 121.00.011В жолында Салық кодексінің  117-бабының  1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес жинақтаушы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша алынуы тиіс (алынған) сомадан 2 % ставка бойынша есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі. 121.00.010 жолы сомасы және 2 % ставка туындысы ретінде айқындалады;
14) 121.00.012 жолында есепті кезең үшін салықты төлеу есебіне салық төлеуші енгізген корпорациялық табыс салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
15) 121.00.013 жолында төленуге жататын корпоративтік табыс салығы сомасы көрсетіледі. 121.00.011 жолында көрсетілген есептелген корпоративтік табыс салығы сомасы мен 121.00.012 жолында көрсетілген төленген салық сомасы сомалары арасында айырма ретінде айқындалады;
16) 121.00.014 жолында егер 121.00.012 жолында көрсетілген төленген салық сомалары шамасы 121.00.011 жолында көрсетілген есептелген корпоративтік табыс салығы сомасы шамасынан жоғары болған жағдайда айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі. 121.00.012 және 121.00.011 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 121.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация
жасау ережелері (130.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоғамдық мүддеде қызметін жүзеге асыратын және мынадай шарттарға сәйкес келетін пәтер (үй-жайлар) иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер мен тұтынушы кооперативтерді қоспағанда, депозиттер бойынша сыйақылар, грант, кіру және мүшелік жарналары, кондоминиум қатысушыларының жарналары, қайырымдылық көмегі, өтеусіз берілген мүлік, коммерциялық емес ұйымдарға өтеусіз негізде аударымдар мен қайырымдылықтар түріндегі кірістерді мәлімдеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды:

11) в строке 121.00.011 указывается общая сумма исчисленного корпоративного подоходного налога по доходам в виде страховых премий, определяемая как сумма строк 121.00.011А и 121.00.011В;
12) в строке 121.00.011А указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 4 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам ненакопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.009 и ставки 4 %;
13) в строке 121.00.011В указывается сумма корпоративного подоходного налога, исчисленная по ставке 2 % от суммы подлежащих получению (полученных) страховых премий по договорам накопительного страхования (перестрахования) согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 117 Налогового кодекса. Определяется как произведение суммы строки 121.00.010 и ставки 2 %;
14) в строке 121.00.012 указывается общая сумма корпоративного подоходного налога, внесенного налогоплательщиком в счет уплаты налога за отчетный период;
15) в строке 121.00.013 указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащего уплате. Определяется как разница между исчисленной суммой корпоративного подоходного налога, отраженного в строке 121.00.011, и суммой уплаченных сумм налога, отраженных в строке 121.00.012;
16) в строке 121.00.014 указывается сумма излишне уплаченного налога, которая определяется в случае, если величина уплаченных сумм налога, указанных в строке 121.00.012, больше суммы исчисленного корпоративного подоходного налога, указанного в строке 121.00.011. Определяется как разница сумм строк 121.00.012 и 121.00.011.
____________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 121.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 130.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов в виде вознаграждения по депозитам, гранта, вступительных и членских взносов, взносов участников кондоминиума, благотворительной помощи, безвозмездно переданного имущества, отчислений и пожертвований на безвозмездной основе некоммерческими организациями, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений), которые осуществляют деятельность в общественных интересах и соответствуют следующим условиям:

5) Декларацияның түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және " Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация берілген жағдайда толтырылады.
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді.
9) Корпорациялық табыс салығы декларациясында көрсетілген қызметтен кірістер болуы кезінде "100 нысаны бойынша декларация" торкөзі белгіленеді. Бұл ретте, Салық кодексінің  120-бабының  4-тармағына сәйкес Салық кодексінің  67-бабына  сәйкес бөлек есептілік жүргізіледі;
10) пәтер (үй-жайлар) иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер және тұтынушы кооперативтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес коммерциялық болып табылмайтын ұйым растауға аталған шарттарға жауап береді және тиісті торкөздер белгіленеді.
13. "Кірістер" бөлімінде:
1) 130.00.001 жолында 130.01.001 жолында айқындалған депозиттер бойынша сыйақы түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 130.00.002 жолында 130.02.001 жолында айқындалған грант түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
3) 130.00.003 жолында кіру жарналары түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
4) 130.00.004 жолында мүшелік жарналар түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі (пәтерлер (үй-жайлар) иелерінің кооперативтері кондоминиум қатысушыларының жарналары түріндегі кірісін көрсетеді);
5) 130.00.005 жолында Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалған қайырымдылық көмегі түрінде алынған кіріс көрсетіледі;

5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при наличии доходов от деятельности, указанной в Декларации по корпоративному подоходному налогу (Форма 100.00), отмечается ячейка "Декларация по форме 100". При этом, согласно пункту 4 статьи 120  Налогового кодекса, ведется раздельный учет в соответствии со статьей 67 Налогового кодекса;
10) в подтверждение, что организация является некоммерческой в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений), и отвечает указанным условиям, отмечаются соответствующие ячейки.
13. В разделе "Доходы":
1) в строке 130.00.001 указывается сумма дохода, полученного в виде вознаграждения по депозитам, определенная в строке 130.01.001;
2) в строке 130.00.002 указывается сумма дохода, полученного в виде гранта, определенная в строке 130.02.001;
3) в строке 130.00.003 указывается доход, полученный в виде вступительных взносов;
4) в строке 130.00.004 указывается доход, полученный в виде членских взносов (кооперативы собственников квартир (помещений) указывают доход в виде взносов участников кондоминиума);
5) в строке 130.00.005 указывается доход, полученный в виде благотворительной помощи, определенной согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса;

6) 130.00.006 жолында 130.03.001 жолында айқындалған өтеусіз берілген мүлік түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
7) 130.00.007 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
8) 130.00.008 жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 130.00.001 - 130.00.007 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
14. "Шегерімдерді есептеу" бөлімінде:
1) 130.00.009 жолында 100.00.023 жолының сомасы мен 130.00.008 және 100.00.023 жолдары сомасының қатынасы ретінде айқындалатын кірістердің жалпы сомасында Салық кодексі  120-бабының  4-тармағына сәйкес жалпы белгіленген тәртіпте салық салынуға жататын кірістердің үлес салмағы көрсетіледі;
2) 130.00.010 жолында 100.00.037 және 100.00.037В жолдарының туындысы ретінде айқындалатын Салық кодексі  120-бабының  5-тармағына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын шығыстардың сомасы көрсетіледі.
15. 130.00.010 жолының шамасы 100.00.037В жолына көшіріледі.
3. Депозиттер бойынша сыйақылар - 130.01 нысанын жасау
16. Осы нысан депозиттер бойынша сыйақылар түріндегі алынған кірістер сомасын айқындауға арналған.
17. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
18. "Депозиттер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
130.01.001 жолында сыйақылар түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
19. 130.01.001 жолының шамасы 130.00.001 жолына көшіріледі.
20. 130.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы төлеген заңды (жеке) тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 37-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында депозиттер бойынша алынған сыйақының сомасы көрсетіледі;
130.01.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.01.001 жолына көшіріледі.
4. Гранттар - 130.02 нысанын жасау
21. Осы нысан Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес грант түрінде алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
22. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
23. "Гранттар" бөлімінде:
130.02.001 жолында грант түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.

6) в строке 130.00.006 указывается сумма дохода, полученного в виде безвозмездно переданного имущества, определенная в строке 130.03.001;
7) в строке 130.00.007 указывается доход, полученный в виде отчислений и пожертвований на безвозмездной основе;
8) в строке 130.00.008 указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма строк с 130.00.001 по 130.00.007.
14. В разделе "Исчисление вычетов":
1) в строке 130.00.009 указывается удельный вес доходов, подлежащих налогообложению в общеустановленном порядке в соответствии с пунктом 4 статьи 120  Налогового кодекса, в общей сумме доходов, определяемый как отношение суммы строки 100.00.023 и суммы строк 130.00.008 и 100.00.023;
2) в строке 130.00.010 указывается сумма расходов, подлежащая отнесению на вычеты согласно пункту 5 статьи 120  Налогового кодекса, определяемая как произведение сумм строк 100.00.037А и 130.00.009.
15. Величина строки 130.00.010 переносится в строку 100.00.037В.
3. Составление формы 130.01 -
Вознаграждения по депозитам
16. Данная форма предназначена для определения суммы полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам.
17. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
18. В разделе "Вознаграждения по депозитам":
в строке 130.01.001 указывается общая сумма полученных доходов в виде вознаграждений по депозитам и заполняется на основании данных дополнительной формы.
19. Величина строки 130.01.001 переносится в строку 130.00.001.
20. Дополнительная форма к строке 130.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического (физического) лица, выплатившего вознаграждение;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 37 настоящих Правил;
4) в графе D указывается сумма полученного вознаграждения по депозитам.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.01.001 переносится в строку 130.01.001.
4. Составление формы 130.02 - Гранты
21. Данная форма предназначена для определения суммы полученных доходов в виде гранта в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса.
22. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
23. В разделе "Гранты":
в строке 130.02.001 указывается общая сумма полученных доходов в виде гранта и заполняется на основании данных дополнительной формы.

24. 130.02.001 жолының шамасы 130.00.002 жолына көшіріледі.
25. 130.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында грант төлеген заңды (жеке) тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 37-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында алынған грант сомасы көрсетіледі.
130.02.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.02.001 жолына көшіріледі.
5. Өтеусіз берілген мүлік - 130.03 нысанын жасау
26. Осы нысан өтеусіз берілген мүлік түрінде алынған кірістердің сомасын айқындауға арналған.
27. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
28. "Мүлік" бөлімінде:
130.03.001 жолында өтеусіз берілген мүлік түріндегі алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
29. 130.03.001 жолының шамасы 130.00.006 жолына көшіріледі.
30. 130.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өтеусіз мүлікті берген заңды (жеке) тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі /осы Ережелердің 35-тармағына сәйкес резиденттік елдің коды көрсетіледі;
4) D бағанында өтеусіз берілген мүлік сомасы көрсетіледі.
130.03.001 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 130.03.001 жолына көшіріледі.
6. Бухгалтерлік теңгерме - 130.04 нысанын жасау
31. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есеп беру бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған салық төлеушінің қаржы есеп беруі болып табылады.
7. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру -
130.05 нысанын жасау
32. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржы есеп беру бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған салық төлеушінің қаржы есеп беруі болып табылады.
33. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
34. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
130.05.001 - 130.05.011 жолдары бухгалтерлік есеп деректері бойынша толтырылады. Бұл ретте, 130.05.001 - 130.05.003 жолдары қосымша нысан негізінде толтырылады.

24. Величина строки 130.02.001 переносится в строку 130.00.002.
25. Дополнительная форма к строке 130.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического (физического) лица, выплатившего грант;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 37 настоящих Правил;
4) в графе D указывается сумма полученного гранта.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.02.001 переносится в строку 130.02.001.
5. Составление формы 130.03 -
Безвозмездно переданное имущество
26. Данная форма предназначена для определения суммы полученных доходов в виде безвозмездно переданного имущества.
27. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
28. В разделе "Имущество":
в строке 130.03.001 указывается общая сумма полученных доходов в виде безвозмездно переданного имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.
29. Величина строки 130.03.001 переносится в строку 130.00.006.
30. Дополнительная форма к строке 130.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование юридического (физического) лица, безвозмездно передавшего имущество;
3) в графе С указывается регистрационный номер соответствующего налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 37 настоящих Правил;
4) в графе D указывается сумма безвозмездно переданного имущества.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 130.03.001 переносится в строку 130.03.001.
6. Составление формы 130.04 - Бухгалтерский баланс
31. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
7. Составление формы 130.05 -
Отчет о доходах и расходах
32. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
33. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
34. В разделе "Показатели":
строки с 130.05.001 по 130.05.011 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 130.05.001-130.05.003 заполняются на основании дополнительной формы.

35. 130.05.001, 130.05.002, 130.05.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі көрсетіледі;
3) С бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кіріс көрсетіледі;
4) D бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын жиынтық кіріс көрсетіледі.
130.05.001, 130.05.002, 130.05.003 жолдарына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 130.05.001 жолына, D бағаны - 130.05.002 жолына, Е бағаны - 130.05.003 жолына көшіріледі.
8. Ақша қозғалысы туралы есеп беру -
130.06 және 130.07 нысандарын жасау
36. Осы нысандар бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.
9. Елдер коды
37. Резидент емес - салық төлеушінің резиденттік елінің кодын толтыру кезінде Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 20.05.2003 жылғы N 219  бұйрығымен  бекітілген және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 09.06.2003 жылғы N 2355 тіркелген Тауарларды декларациялау ережесіне "Әлем елдерінің жіктемесі" 6-қосымшаға сәйкес елдердің сандық кодталуын пайдалану қажет.
________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 130.00, 130.01, 130.02, 130.03, 130.04, 130.05, 130.06, 130.07 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша
декларация жасау ережелері (140.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын және мынадай шарттарға сәйкес келетін ұйымдардың кірістерін мәлімдеуге арналған корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін көздейді:
1) салық кезеңі үшін мүгедектердің саны қызметкерлердің жалпы санынан кемінде 51 проценті болатын;

35. Дополнительная форма к строкам 130.05.001, 130.05.002, 130.05.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая сумма графы C дополнительной формы к строкам 130.05.001, 130.05.002, 130.05.003 переносится в строку 130.05.001, графы D - в строку 130.05.002, графы E - в строку 130.05.003.
8. Составление форм 130.06 и 130.07 -
Отчет о движении денег
36. Данные формы являются финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
9. Коды стран
37. При заполнении кода страны резидентства налогоплательщика-нерезидента необходимо использовать цифровую кодировку стран в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219, зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2003 года N 2355.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 130.00, 130.01, 130.02, 130.03, 130.04, 130.05, 130.06, 130.07 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 140.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов организациями, осуществляющими деятельность в социальной сфере и соответствующим следующим условиям:
1) численность инвалидов за налоговый период составляет не менее 51 процента от общего числа работников;

|   45211        |     60,0        |
|   5010         |     20,0        |
|   01500        |     14,0        |
____________________________________
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация берілген жағдайда толтырылады.
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) "А" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлер мен мүгедек қызметкерлердің саны көрсетіледі;
"В" торкөзінде есепті салық кезеңі үшін қызметкерлер мен мүгедек қызметкерлердің (есту, сөйлеу, сондай-ақ көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған ұйымдар осы мүгедек қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстарды көрсетеді және тиісті торкөзді белгілейді) еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
акцизделетін тауарлар мен қызметтің акцизделетін түрлерін өндіру және сату бойынша қызметін жүзеге асыратын ұйымды растау "С" торкөзінде белгіленеді;
Декларацияда көрсетілген өз қызметін жүзеге асыруға кірістерді жіберетін ұйымды растау "D" торкөзінде белгіленеді;
егер ұйым есту, сөйлеу, көру қабілетінен айрылған мүгедектер жұмыс істейтін мамандандырылған болған жағдайда "Е" торкөзі белгеленеді.

| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1) х 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица-субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) в ячейке "А" указывается численность работников и работников-инвалидов за отчетный налоговый период;
в ячейке "В" указываются расходы по оплате труда работников и работников-инвалидов (специализированные организации, в которых работают инвалиды по потере слуха, речи, а также зрения, указывают расходы по оплате труда этих работников-инвалидов и отмечают соответствующую ячейку) за отчетный налоговый период;
в подтверждение, что организация не осуществляет деятельность по производству и реализации подакцизных товаров и подакцизных видов деятельности, отмечается ячейка "С";
в подтверждение, что организация направляет указанные в Декларации доходы на осуществление своей деятельности, отмечается ячейка "D";
в случае, если организация является специализированной, в которой работают инвалиды по потере слуха, речи, зрения, отмечается ячейка "Е".

13. "Кірістер" бөлімінде:
1) 140.00.001 жолына 140.01.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 140.00.002 жолына 140.02.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 140.00.003 жолына Салық кодексінің  83-бабымен  айқындалған және міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Осы жол бойынша тарату декларациясын жасау кезінде заңды тұлғаны тарату кезінде кредиторлық берешекті есептен шығарудан алынған кіріс көрсетіледі;
4) 140.00.004 жолына 140.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 140.00.005 жолында егер сома Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 12) тармақшаға сәйкес айқындалған бұрын шегерімге жатқызылмаса, бұрын негізсіз бюджеттен қайтарылған айыппұлдардан басқа, сот тағайындаған немесе борышты деп танылған айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
6) 140.00.006 жолына 140.04.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 140.00.007 жолына 140.05.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 140.00.008 жолына 140.06.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 140.00.009 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 18) тармақшаға сәйкес айқындалған ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 140.00.010 жолында Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 4) тармақшаға сәйкес айқындалған грант түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
11) 140.00.011 жолында Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес айқындалған қайырымдылық көмегі түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
12) 140.00.012 жолында өтеусіз берілген мүлік түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
13) 140.00.013 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
14) 140.00.014 жолында 140.00.001 - 140.00.013 жолдарында ескерілмеген басқа да кірістер көрсетіледі.
15) 140.00.015 жолында кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 140.00.001 - 140.00.014 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
3. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан түскен кіріс - 140.01 нысанын жасау
14. Осы нысан Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірісті айқындауға арналған.
15. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
16. "Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату" бөлімінде:
140.02.001 жолы тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады.

13. В разделе "Доходы":
1) в строку 140.00.001 переносится сумма, отраженная в строке  140.01.001С;
2) в строку 140.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 140.02.005;
3) в строке 140.00.003 указывается сумма доходов, полученных в результате списания обязательств и определенных статьей 83  Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;
4) в строку 140.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 140.03.001;
5) в строке 140.00.005 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты, определенная в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
6) в строку 140.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 140.04.003;
7) в строку 140.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 140.05.004;
8) в строку 140.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 140.06.002А;
9) в строке 140.00.009 указывается общая сумма выигрышей, определенных согласно подпункту 18) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
10) в строке 140.00.010 указывается доход, полученный в виде гранта, определенного согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса;
11) в строке 140.00.011 указывается доход, полученный в виде благотворительной помощи, определенной согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса;
12) в строке 140.00.012 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
13) в строке 140.00.013 указывается доход, полученный в виде отчислений и пожертвований на безвозмездной основе;
14) в строке 140.00.014 указываются другие доходы, не учтенные в строках с 140.00.001 по 140.00.013;
15) в строке 140.00.015 указывается общая сумма доходов. Определяется как сумма строк с 140.00.001 по 140.00.014.
3. Составление формы 140.01 -
Доход от реализации товаров (работ, услуг)
14. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81  Налогового кодекса.
15. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
16. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
строка 140.01.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы.

17. 140.01.001С жолының шамасы 140.00.001 жолына көшіріледі.
18. 140.01.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес жүзеге асыратын қызмет түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрлері бойынша әрбір жолда тиісті топты (классты) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің 81-бабының 2-тармағындағы 4)тармақшаға сәйкес егер сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін төлем шарты жағдайларымен шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомада жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны түзетуге жатады;
5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандары сомасы ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
140.01.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 140.01.001А жолына, D бағаны - 140.01.001В жолына, Е бағаны - 140.01.001С жолына көшіріледі.
4. Негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді
және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен
алынатын кіріс - 140.02 нысанын жасау
19. Осы нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қажеттіліктер үшін сатып алынған активтерді қоспағанда, негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімімен алынатын кірісті айқындауға арналған.
20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
21. "Негізгі құралдарды сату" бөлімінде:
140.02.001 жолы негізгі құралдарды сатудан кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
22. "Материалдық емес активтерді сату" бөлімінде:
140.02.002 жолы материалдық емес активтерді сату кезінде құн өсуінен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.

17. Величина строки 140.01.001С переносится в строку 140.00.001.
18. Дополнительная форма к строке 140.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81  Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81  Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 140.01.001 переносится в строку 140.01.001А, графы D - в строку 140.01.001В, графы E - в строку 140.01.001С.
4. Составление формы 140.02 - Доход от прироста стоимости
при реализации основных средств, нематериальных
активов и ценных бумаг
19. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82  Налогового кодекса.
20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
21. В разделе "Реализация основных средств":
строка 140.02.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации основных средств и заполняется на основании данных дополнительной формы.
22. В разделе "Реализация нематериальных активов":
строка 140.02.002 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от прироста стоимости при реализации нематериальных активов и заполняется на основании данных дополнительной формы.

23. "Бағалы қағаздарды сату" бөлімінде:
1) 140.02.003 жолы борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, бағалы қағаздарды сатудан түскен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 140.02.004 жолы борыштық бағалы қағаздарды сатудан түскен кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.
24. "Барлығы" бөлімінде:
140.02.005 жолында 140.02.001 - 140.02.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын (кірісті алу кезінде) негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезінде құн өсімінен алынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 140.02.005 жолының шамасы 140.00.002 жолына көшіріледі.
26. 140.02.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған негізгі құралдардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында негізгі құралдардың теңгермелік құны көрсетіледі.
4) D бағанында аталған объектілердің сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудан кіріс (залал) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.001 жолына көшіріледі.
27. 140.02.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылған материалдық емес активтердің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында материалдық емес теңгермелік құны көрсетіледі;
4) D бағанында материалдық емес активтердің сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарында көрсетілген сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын оларды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық сомасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.002 жолына көшіріледі.
28. 140.02.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, сатылған бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздардың сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар Е бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.

23. В разделе "Реализация ценных бумаг":
1) строка 140.02.003 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 140.02.004 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации долговых ценных бумаг и заполняется на основании данных дополнительной формы.
24. В разделе "Итого":
в строке 140.02.005 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, определяемая как сумма строк с 140.02.001 по 140.02.004 (при получении дохода).
25. Величина строки 140.02.005 переносится в строку 140.00.002.
26. Дополнительная форма к строке 140.02.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных основных средств;
3) в графе С указывается балансовая стоимость основных средств;
4) в графе D указывается стоимость реализации указанных объектов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм граф D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.001 переносится в строку 140.02.001.
27. Дополнительная форма к строке 140.02.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных нематериальных активов;
3) в графе С указывается балансовая стоимость нематериальных активов;
4) в графе D указывается стоимость реализации нематериальных активов;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от их реализации, определяемый как разница сумм, указанных в графах D и С.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.002 переносится в строку 140.02.002.
28. Дополнительная форма к строке 140.02.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход (убыток) от реализации ценных бумаг, определяемый как разница сумм граф D и C.
При определении итоговой суммы графы Е убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.

140.02.003 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.02.003 жолына көшіріледі.
29. 140.02.004 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сатылатын борыштық бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында борыштық бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
4) D бағанында борыштық бағалы қағаздардың айналыс мерзімі (күн) көрсетіледі;
5) Е бағанында борыштық бағалы қағаздардың атаулы құны көрсетіледі;
6) F бағанында купон сомасын енгізетін, құн бойынша сатып алынған борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда, борыштық бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін, құн бойынша сатып алынған борыштық бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген, купон сомасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында борыштық бағалы қағаздардың сатып алынған күні көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және F бағандары сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын дисконттың немесе сыйақының сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлеу күніне дейін оларды сату кезіндегі сатып алушыдан алынған купон ескерілмей борыштық бағалы қағаздарды сату құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілмеген купон сомасы 140.05.002 жолына қосымша нысандағы G бағанындағы тиісті жолдарда көрсетіледі;
10) J бағанында борыштық бағалы қағаздардың сатылған күні көрсетіледі;
11) К бағанында былай есептелетін борыштық бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконт немесе сыйақы амортизациясының сомасы көрсетіледі:
К=(Н/D) х (J-G), мұнда
(J-G) - борыштық бағалы қағазды иелену кезеңіндегі құн саны;
12) L бағанында L=(І-F+К)) формуласы бойынша айқындалатын борыштық бағалы қағаздарды сатудың кірісі (залалы) көрсетіледі.
Осы объектілерді сатудан алынған залалдар L бағанының жиынтық шамасын айқындау кезінде салық салу мақсатында ескерілмейді.
140.02.004 жолына қосымша нысан L бағанының жиынтық шамасы 140.02.004 жолына көшіріледі.
5. Мүлікті жалға беруден алынған кірістер -
140.03 нысанын жасау
30. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 5) тармақшаға сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақтарда да мүлікті жалға беруден кірістерді айқындауға арналған.
31. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
32. "Мүлікті жалға беру" бөлімінде:
140.03.001 нысаны мүлікті жалға беруден кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады.

Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.02.003 переносится в строку 140.02.003.
29. Дополнительная форма к строке 140.02.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница сумм граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках графы G дополнительной формы к строке 140.05.002;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;
12) в графе L указывается доход (убыток) от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К)).
При определении итоговой суммы графы L убытки, полученные от реализации данных объектов, не учитываются в целях налогообложения.
Итоговая величина графы L дополнительной формы к строке 140.02.004 переносится в строку 140.02.004.
5. Составление формы 140.03 -
Доходы от сдачи в аренду имущества
30. Данная форма предназначена для определения доходов от сдачи в аренду имущества как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса.
31. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
32. В разделе "Аренда имущества":
строка 140.03.001 предназначена для отражения итоговой суммы доходов от сдачи в аренду имущества и заполняется на основании данных дополнительной формы.

33. 140.03.001 жолының шамасы 140.00.004 жолына көшіріледі.
34. 140.03.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында жалға беруші жалға берген мүліктің түрі көрсетіледі;
3) С бағанында салық төлеуші жалға алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі / осы Ережелердің 63-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды;
4) D бағанында жалға алу шартының нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін жалға алу шартына сәйкес жалға беруші алуы тиіс (алған) жал төлемінің сомасы көрсетіледі.
Егер салық төлеуші Қазақстан Республикасынан тысқары аумақта мүлік үшін жал төлемін алса (алуға жататын), онда Е бағанында салық сомасын қоса алғанда, есептелген жал төлемінің сомасы көрсетіледі.
140.03.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.03.001 жолына көшіріледі.
6. Дивидендтер - 140.04 нысанын жасау
35. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 15) тармақшаға сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақта да алған дивидендтер түріндегі кірісін айқындауға арналған.
Дивидендтер оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 6) тармақшаға сәйкес айқындалатын кіріс болып табылады.
36. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
37. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 140.04.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінде алынған дивидендтер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
2) 140.04.002 жолы Қазақстан Республикасынан тысқары аумақта алынған дивидендтер сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады;
3) 140.04.003 жолы 140.04.001 және 140.04.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
38. 140.04.003 жолының шамасы 140.00.006 жолына көшіріледі.
39. 140.04.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында одан дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында дивидендтер төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтердің төлем көзінен корпорациялық табыс салығының ұсталғаны растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтер төлеген заңды тұлға береді;

33. Величина строки 140.03.001 переносится в строку 140.00.004.
34. Дополнительная форма к строке 140.03.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид имущества, переданного арендодателем в аренду;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендатора/код страны резидентства согласно пункту 63 настоящих Правил;
4) в графе D указывается номер и дата заключения договора аренды;
5) в графе E указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период.
Если налогоплательщиком получена (подлежит получению) арендная плата за имущество, находящееся за пределами (переданное в аренду за пределы) Республики Казахстан, то в графе Е отражается начисленная сумма арендной платы, включая сумму налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.03.001 переносится в строку 140.03.001.
6. Составление формы 140.04 - Дивиденды
35. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
36. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
37. В разделе "Дивиденды":
1) строка 140.04.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 140.04.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
3) строка 140.04.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 140.04.001 и 140.04.002.
38. Величина строки 140.04.003 переносится в строку 140.00.006.
39. Дополнительная форма к строке 140.04.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего дивиденды;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;

5) Е бағанында растаушы құжаттар болған жағдайда, ұсталған салық сомасын қоспағанда, алынған дивидендтер сомасы көрсетіледі.
140.04.001 жолы қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.04.001 жолына көшіріледі.
40. 140.04.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында одан дивидендтер алынған заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) С бағанында В бағанында көрсетілген заңды тұлғаның осы Ережелердің 63-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында дивидендтерді төлеу көзінен табыс салығының (кіріс салығы) ұсталғаны туралы растаушы құжатты беру нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты дивидендтерді төлеген заңды тұлға береді;
5) Е бағанында ұсталған салықты қоса алғанда, дивидендтердің төленген сомасы көрсетіледі.
140.04.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 140.04.002 жолына көшіріледі.
7. Сыйақылар - 140.05 нысанын жасау
41. Осы нысан Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағындағы 16) тармақшаға сәйкес салық төлеушінің Қазақстан Республикасында да, одан тысқары аумақта да алынуға жататын (алынған) сыйақылар түріндегі кірісін айқындауға арналған. Сыйақы Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес айқындалатын кірістер болып табылады.
42. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
43. "Активтер бойынша сыйақылар" бөлімінде:
140.05.001 жолы борыштық бағалы қағаздар, сондай-ақ резидент еместерден сыйақы сомасы бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақыларды қоспағанда активтер бойынша сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
44. "Борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақылар" бөлімінде:
140.05.002 жолы борыштық бағалы қағаздар бойынша алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
45. "Резидент еместерден сыйақы" бөлімінде:
140.05.003 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары алынуға жататын (алынған) сыйақылар сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
46. "Барлығы" бөлімінде:
140.05.004 жолы 140.05.001А, 140.05.002С және 140.05.003 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сыйақылар бойынша кірістердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.

5) в графе E указывается полученная сумма дивидендов, за исключением удержанной суммы налога, при наличии подтверждающих документов.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.04.001 переносится в строку 140.04.001.
40. Дополнительная форма к строке 140.04.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается полное наименование юридического лица, от которого получены дивиденды;
3) в графе С указывается код страны резидентства согласно пункту 63 настоящих Правил юридического лица, указанного в графе В;
4) в графе D указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании подоходного налога (налога на доходы) у источника выплаты дивидендов. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим дивиденды;
5) в графе E указывается выплаченная сумма дивидендов, включая сумму удержанного налога.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 140.04.002 переносится в строку 140.04.002.
7. Составление формы 140.05 - Вознаграждения
41. Данная форма предназначена для определения дохода в виде вознаграждений, подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 16) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса. Вознаграждением являются доходы, определяемые согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса.
42. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
43. В разделе "Вознаграждения по активам":
строка 140.05.001 предназначена для отражения суммы вознаграждений по активам, за исключением вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, а также суммы вознаграждений от нерезидентов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
44. В разделе "Вознаграждения по долговым ценным бумагам":
строка 140.05.002 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) по долговым ценным бумагам, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
45. В разделе "Вознаграждения от нерезидентов":
строка 140.05.003 предназначена для отражения суммы вознаграждений, подлежащих получению (полученных) за пределами Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
46. В разделе "Итого":
строка 140.05.004 предназначена для отражения итоговой суммы доходов по вознаграждениям, определяемой как сумма строк 140.05.001А, 140.05.002С и 140.05.003.

47. 140.05.004 жолының шамасы 140.00.007 жолына көшіріледі.
48. 140.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақы түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
5) Е бағанында төлем көзінен корпорациялық табыс салығын ұстау туралы растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжат сыйақы төлеген заңды тұлғаға беріледі;
6) F бағанында төлем көзінен ұсталатын, корпорациялық табыс салығының сомасын ескеріп, есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салық ұсталғанын растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақыны төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
140.05.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 140.05.001А жолына, G бағаны - 140.05.001В жолына көшіріледі.
49. 140.05.002 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 8) тармақшасына сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақыны төлем көзінен корпорациялық табыс салығының ұсталғаны туралы растау құжатын берудің нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген заңды тұлға-эмитент береді;
6) F бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында дисконт немесе сыйақы есебінсіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында төлем көзінен эмитент ұстаған корпорациялық табыс салығының сомасын ескеріп сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықтың ұсталғанын растайтын құжаттар болса, Салық кодексінің  131-бабының  1-тармағындағы 6) тармақшаға сәйкес салық төлеушіге төленуі тиіс (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстаған корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі.
140.05.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 140.05.002А жолына, G бағаны - 140.05.002В жолына, Н бағаны - 140.05.002С жолына, І бағаны - 140.05.002D жолына көшіріледі.

47. Величина строки 140.05.004 переносится в строку 140.00.007.
48. Дополнительная форма к строке 140.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.001 переносится в строку 140.05.001А, графы G - в строку 140.05.001В.
49. Дополнительная форма к строке 140.05.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании корпоративного подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма корпоративного подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131  Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.002 переносится в строку 140.05.002А, графы G - в строку 140.05.002В, графы H - в строку 140.05.002С, графы I - в строку 140.05.002D.

50. 140.05.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары алынуға жататын (алынған) төленетін сыйақы түрі көрсетіледі;
3) С бағанында одан сыйақы алынған резидент емес - заңды тұлғаның толық атауы, резидент емес жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген тұлғаның осы Ережелердің 63-тармағына сәйкес резиденттік елінің коды көрсетіледі;
5) Е бағанында сыйақыны төлеу көзінен корпорациялық табыс салығының (кіріс салығы) ұсталғаны туралы растаушы құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген заңды тұлға береді;
6) Ғ бағанында сыйақы төлеу көзінде ұсталған табыс салығының сомасын қоса алғанда (кіріс салығы), резидент еместің есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі.
140.05.003 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 140.05.003 жолына көшіріледі.
8. Бағамдық айырма - 140.06 нысанын жасау
51. Осы нысан Салық кодексі  80-бабының  2-тармағындағы 17) тармақшаға сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілуі тиіс оң бағамдық сомасын айқындауға арналған.
52. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
53. "Бағамдық айырма" бөлімінде:
140.06.001 жолы есепті салық кезеңі ішінде алынған оң және теріс бағамдық айырмалардың жалпы сомалары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған және қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылады.
54. "Бағамдық айырманы есептеу" бөлімінде:
1) 140.06.002А жолы 140.06.001А және 140.06.001В жолдарының оң айырмасы ретінде айқындалатын оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған;
2) 140.06.002В жолы 140.06.001А және 140.06.001В жолдарының теріс айырмасы ретінде айқындалатын теріс бағамдық айырма сомасының оң бағамдық айырма сомасынан асып кетуін көрсетуге арналған;
55. 140.06.002А жолының шамасы 140.00.008 жолына көшіріледі.
56. 140.06.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында нәтижесінде бағамдық айырма құралған шетелдік валютадағы операциялардың атауы көрсетіледі:
валюталық шоттар бойынша;
валюталық несиелер бойынша;
сатып алушылармен және тапсырыс берушілермен есеп айырысулар бойынша;
өзге де операциялар бойынша;
С бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған, оң бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;
D бағанында есепті салық кезеңі ішінде тиісті операциялар бойынша пайда болған, теріс бағамдық айырманың сомасы көрсетіледі;

50. Дополнительная форма к строке 140.05.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается вид выплачиваемого вознаграждения, подлежащего получению (полученного) за пределами Республики Казахстан;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица-нерезидента, фамилия, имя, отчество физического лица-нерезидента, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается код страны резидентства согласно пункту 63 настоящих Правил лица, указанного в графе С;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании подоходного налога (налога на доходы) у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается нерезидентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная нерезидентом сумма вознаграждения, включая сумму подоходного налога (налога на доходы), удержанного у источника выплаты.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 140.05.003 переносится в строку 140.05.003.
8. Составление формы 140.06 - Курсовая разница
51. Данная форма предназначена для определения суммы положительной курсовой разницы, подлежащей включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса.
52. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
53. В разделе "Курсовая разница":
строка 140.06.001 предназначена для отражения сведений об общих суммах положительной и отрицательной курсовых разниц, полученных в течение отчетного налогового периода, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
54. В разделе "Расчет курсовой разницы":
1) строка 140.06.002А предназначена для отражения превышения суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 140.06.001А и 140.06.001В;
2) строка 140.06.002В предназначена для отражения превышения суммы отрицательной курсовой разницы над суммой положительной курсовой разницы, определяемой как положительная разница строк 140.06.001В и 140.06.001А.
55. Величина строки 140.06.002А переносится в строку 140.00.008.
56. Дополнительная форма к строке 140.06.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются наименования операций в иностранной валюте, в результате которых образовалась курсовая разница:
по валютным счетам;
по валютным кредитам;
по расчетам с покупателями и заказчиками;
по расчетам с поставщиками и подрядчиками;
по иным операциям;
3) в графе С указывается сумма положительной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма отрицательной курсовой разницы, возникшая по соответствующим операциям в течение отчетного налогового периода.

РҚАО-ның ескертуі: 140.00, 140.01, 140.02, 140.03, 140.04, 140.05, 140.06, 140.07, 140.08, 140.09, 140.10 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация
жасау ережелері (150.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қызметтің айрықша түрі мыналар болып табылатын әлеуметтік салада қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың корпорациялық табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды:
1) косметологиялық қызметтерді қоспағанда, медициналық қызмет көрсету;
2) мектепке дейінгі тәрбие және оқыту; бастауыш, негізгі, орта, қосымша жалпы білім беру;
білім беру; бастауыш, орта, жоғары және жоғары орта оқу орнынан кейінгі кәсіптік білім беру; қызметтің осы түрлерін жүргізу құқығына тиісті лицензиялар бойынша жүзеге асырылатын қайта даярлау және біліктілігін арттыру саласында қызмет көрсету;
3) ғылым, спорт (коммерциялық сипаттағы спорттық ойын-сауық шараларынан басқа), мәдениет (шоу-бизнесті қоспағанда) саласында қызмет, тарихи және мәдени мұраны, мұрағаттық құндылықтарды сақтау бойынша, сондай-ақ балаларды, қарттар мен мүгедектерді қорғау және оларды әлеуметтік қамсыздандыру саласында қызмет көрсету;
4) кітапхана қызметін көрсету.
2. Декларация Декларацияның өзінен (150.00 нысаны) және корпорациялық табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (150.01 - 150.04 нысандары) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияларды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.

Примечание РЦПИ: Графические формы 140.00, 140.01, 140.02, 140.03, 140.04, 140.05, 140.06, 140.07, 140.08, 140.09, 140.10 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил составления
налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по корпоративному подоходному налогу
(Форма 150.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по корпоративному подоходному налогу (далее - Декларация) организациями, не менее девяноста процентов совокупного годового дохода которых составляют доходы, полученные в виде гранта, благотворительной помощи, безвозмездно переданного имущества, отчислений и пожертвований на безвозмездной основе, а также доходы, подлежащие получению (полученные) от следующих видов деятельности:
1) оказание медицинских услуг, за исключением косметологических;
2) оказание услуг в сфере дошкольного воспитания и обучения; начального, основного, среднего, дополнительного общего образования; начального, среднего, высшего и послевузовского профессионального образования; переподготовки и повышения квалификации, осуществляемых по соответствующим лицензиям на право ведения данных видов деятельности;
3) деятельность в сфере науки, спорта (кроме спортивно-зрелищных мероприятий коммерческого характера), культуры (за исключением шоу-бизнеса), оказания услуг по сохранению исторического и культурного наследия, архивных ценностей, а также в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов;
4) библиотечное обслуживание.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 150.00) и приложений к ней (формы с 150.01 по 150.04) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по корпоративному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
6) валюта коды;
7) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
8) ұйым мынаны растауда:
әлеуметтік салада қызметін жүзеге асырады, тиісті торкөз белгіленеді және Салық кодексінің  121-бабының  1-тармағының ережелеріне сәйкес ұйымның қызмет түрін көрсетеді;
қызметтің аталған түрін жүзеге асыруға кірістерді бағыттайды, тиісті торкөз белгіленеді.
13. "Негізгі қызметтен кірістер" бөлімінде:
1) 150.00.001 жолында Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес айқындалатын, қызметтің аталған түрінен кірістерді салық төлеуші алуға жататын (алынған) жалпы сома көрсетіледі;
2) 150.00.002 жолында Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 4) тармақшасына сәйкес айқындалған грант түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
3) 150.00.003 жолында Салық кодексінің  10-бабындағы  1-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес айқындалған қайырымдылық көмегі түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
4) 150.00.004 жолында өтеусіз алынған мүлік түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.005 жолында өтеусіз негіздегі аударымдар мен қайырмалдықтар түрінде алынған кіріс көрсетіледі;
6) 150.00.006 жолында негізгі қызметтен алынған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 150.00.001 - 150.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалады.
14. "Негізгі емес қызметтен кірістер" бөлімінде:
1) 150.00.007 жолында Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес айқындалатын негізгі емес қызмет түрлері бойынша тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сатудан салық төлеушімен алынуға жататын (алынған) кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.008 жолында Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес айқындалатын негізгі емес қызмет түрлері бойынша негізгі құралдарды, материалдық емес активтерді және бағалы қағаздарды сату кезіндегі құнның өсуінен жалпы кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 150.00.009 жолында Салық кодексінің  83-бабына  сәйкес айқындалатын міндеттемелерді есептен шығару нәтижесінде алынған кірістер сомасы көрсетіледі. Тарату Декларациясын жасау кезінде осы жол бойынша, сонымен бірге заңды тұлғаны тарату кезінде кредиторлық қарызды есептен шығарудан алынған кірістер көрсетіледі;

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) в подтверждение, что организация:
осуществляет деятельность в социальной сфере, отмечается соответствующая ячейка и указывается вид деятельности организации, соответствующий положениям пункта 1 статьи 121  Налогового кодекса;
направляет доходы на осуществление указанного вида деятельности, отмечается соответствующая ячейка.
13. В разделе "Доходы от основной деятельности":
1) в строке 150.00.001 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от указанного вида деятельности, определяемая в соответствии со статьей 81  Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.002 указывается доход, полученный в виде гранта, определенного согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.003 указывается доход, полученный в виде благотворительной помощи, определенной согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса;
4) в строке 150.00.004 указывается доход в виде безвозмездно полученного имущества;
5) в строке 150.00.005 указывается доход, полученный в виде отчислений и пожертвований на безвозмездной основе;
6) в строке 150.00.006 указывается общая сумма доходов, полученная от основной деятельности. Определяется как сумма строк с 150.00.001 по 150.00.005.
14. В разделе "Доходы от неосновной деятельности":
1) в строке 150.00.007 указывается общая сумма подлежащих получению (полученных) налогоплательщиком доходов от реализации товаров (работ, услуг) по неосновной деятельности, определяемая в соответствии со статьей 81  Налогового кодекса;
2) в строке 150.00.008 указывается общая сумма дохода от прироста стоимости при реализации основных средств, нематериальных активов и ценных бумаг, определяемая в соответствии со статьей 82  Налогового кодекса;
3) в строке 150.00.009 указывается сумма доходов, полученная в результате списания обязательств согласно статье 83  Налогового кодекса. При составлении ликвидационной Декларации по данной строке также отражается доход, полученный от списания кредиторской задолженности при ликвидации юридического лица;

4) 150.00.010 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес есепті салық кезеңі үшін жалдық шартқа орай жалға берушімен алынуға жататын (алынған) жалдық төлем сомасы көрсетіледі;
5) 150.00.010 жолында бюджеттен қайтарылғаннан басқа сот үкімі шығарылған немесе айыппұлдар, өсімдер және санкциялардың басқа да түрлерімен борышқор деп мойындалған сома көрсетіледі, егер бұл сома Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылмаған болса;
6) 150.00.012 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес төлем көзінде ұсталған корпоративтік табыс салығын есепке ала алынған дивидендтер сомасы көрсетіледі;
7) 150.00.013 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес төлем көзінде ұсталған корпоративтік табыс салығын есепке ала есептелген сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
8) 150.00.014 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық табысқа енгізілуге жататын оң бағамдық айырма сомасы көрсетіледі;
9) 150.00.015 жолында Салық кодексінің  80-бабының  2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 150.00.016 жолында Салық кодексінің  80-бабына  сәйкес айқындалатын жылдық жиынтық табысқа енгізілетін негізгі емес қызметтен салық төлеушінің басқа да кірістері көрсетіледі;
11) 150.00.017 жолында 150.00.001-150.00.005 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын негізгі емес қызметтен алынған жалпы кірістер сомасы көрсетіледі.
15. "Кірістердің барлығы" бөлімінде:
1) 150.00.018 жолында салық төлеушімен алынған және 150.00.006-150.00.017 жолдарын қосумен айқындалатын жылдық жиынтық табыстың жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 150.00.010 жолында 150.00.006 және 150.00.018 жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын жалпы кірістер сомасындағы негізгі емес қызметтен кірістер сомасының үлес салмағы көрсетіледі.
3. Бухгалтерлік теңгерме - 150.01 нысанын жасау
16. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған салық төлеушінің қаржылық есеп беруі болып табылады.
4. Кірістер және шығыстар туралы есеп беру -
150.02 нысанын жасау
17. Осы нысан бухгалтерлік есеп және қаржылық есеп беру бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңі үшін дайындалған салық төлеушінің қаржылық есеп беруі болып табылады.

4) в строке 150.00.010 указывается сумма арендной платы, подлежащая получению (полученная) арендодателем согласно договору аренды за отчетный налоговый период в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
5) в строке 150.00.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
6) в строке 150.00.012 указывается полученная сумма дивидендов с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
7) в строке 150.00.013 указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы корпоративного подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
8) в строке 150.00.014 указывается сумма положительной курсовой разницы, подлежащая включению в совокупный годовой доход в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
9) в строке 150.00.015 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
10) в строке 150.00.016 указываются другие доходы налогоплательщика от неосновной деятельности, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80  Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 150.00.007 по 150.00.015;
11) в строке 150.00.017 указывается общая сумма дохода, полученная от неосновной деятельности, определяемая как сумма строк с 150.00.007 по 150.00.016.
15. В разделе "Всего доходов":
1) в строке 150.00.018 указывается общая сумма совокупного годового дохода, полученная налогоплательщиком и определяемая сложением сумм строк 150.00.006 и 150.00.017;
2) в строке 150.00.019 указывается удельный вес доходов от основной деятельности в общей сумме доходов и определяется как отношение суммы строки 150.00.006 и 150.00.018.
3. Составление формы 150.01 - Бухгалтерский баланс
16. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
4. Составление формы 150.02  - Отчет о доходах и расходах
17. Данная форма является финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.

18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
19. "Көрсеткіштер" бөлімінде:
150.02.001 - 150.02.011 жолдары бухгалтерлік есеп деректері бойынша толтырылады. Бұл ретте, 150.02.001 - 150.02.003 жолдары қосымша нысан негізінде толтырылады.
20. 150.02.001, 150.02.002, 150.02.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеуші жүзеге асыратын қызмет түрі көрсетіледі;
3) С бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатудан кіріс көрсетіледі;
4) D бағанында бухгалтерлік есеп бойынша В бағанында көрсетілген қызметтің түрлері бөлшегіндегі сатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) өзіндік құны көрсетіледі;
5) Е бағанында С және D бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын жиынтық кіріс көрсетіледі.
150.02.001, 150.02.002, 150.02.003 жолдарына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 150.02.001 жолына, D бағаны - 150.02.002 жолына, Е бағаны - 150.02.003 жолына көшіріледі.
5. Ақша қозғалысы туралы есеп беру - 150.03
және 150.04 нысандарын жасау
21. Осы нысандар бухгалтерлік есеп және қаржы есептемесі бойынша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес есепті салық кезеңіне әзірленген салық төлеушінің қаржылық есебі болып табылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 150.00, 150.01, 150.02, 150.03, 150.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша декларация жасау ережесі (200.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (бұдан әрі - Кодексі) сәйкес әзірленген және жеке тұлғалардың бір жолғы ірі сатып алулардан кірістерді мәлімдеуге, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден табыстар алатын және Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлердегі шетел банктеріндегі шоттарда ақшасы бар жеке кәсіпкерлерді қоспағанда, төлем көзінен салық салынбайтын кірістері бар жеке тұлғалардың жеке табыс салығын есептеуге, сондай-ақ Кодекстің  144-бабының  1-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген, осы тармақшада белгіленген шектен асатын жеке тұлғалардың кірістерінің мөлшерін мәлімдеу үшін Жеке табыс салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
19. В разделе "Показатели":
строки с 150.02.001 по 150.02.011 заполняются по данным бухгалтерского учета. При этом строки 150.02.00 150.02.003 заполняются на основании дополнительной формы.
20. Дополнительная форма к строкам 150.02.001, 150.02.002, 150.02.003:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком;
3) в графе C указывается доход от реализации товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
4) в графе D указывается себестоимость реализованных товаров (работ, услуг) в разрезе видов деятельности, указанных в графе B, по данным бухгалтерского учета;
5) в графе E указывается валовый доход, определяемый как разность граф C и D.
Итоговая сумма графы C дополнительной формы к строкам 150.02.001, 150.02.002, 150.02.003 переносится в строку 150.02.001, графы D - в строку 150.02.002, графы E - в строку 150.02.003.
5. Составление форм 150.03 и 150.04 - Отчет о движении денег
21. Данные формы являются финансовым отчетом налогоплательщика, подготовленным за отчетный налоговый период в соответствии с законодательством Республики Казахстан по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 150.00, 150.01, 150.02, 150.03, 150.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 200.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования физическими лицами крупных разовых приобретений, исчисления индивидуального подоходного налога физическими лицами, имеющими доходы, не облагаемые у источника выплаты, за исключением индивидуальных предпринимателей, получающие доходы за пределами Республики Казахстан и имеющими деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан, а также физическими лицами, указанными в подпункте 12) пункта 1 статьи 144  Налогового кодекса, размеры доходов которых превысили установленные в данном подпункте пределы.

2. Декларация Декларацияның өзінен (200.00-нысан) және жеке табыс салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (200.01 және 200.05-нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Декларацияға қосымша парақта бар жолдарда көрсеткіштер саны артық болған жағдайда, қосымшаның ұқсас парағы толтырылады.
8. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
9. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
10. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
11. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде ия болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші Декларацияны қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында ия болмаса электрондық почта бойынша алады.
12. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (200.00-нысан)
13. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
Декларацияны беру үшін салық кезеңі салық жылы болып табылады. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан аз болса - онда "Ай" тор көзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" тор көзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл болса, онда "Ай" тор көзі толтырылмайды, ал "Жыл" тор көзінде Декларация берілетін салық жылы көрсетіледі.
Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі;

2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 200.00) и приложений к ней (Формы 200.01 - 200.05) по раскрытию информации об объектах обложения и объектах, связанных с обложением индивидуальным подоходным налогом.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения.
8. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
9. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений и дополнительных форм указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
10. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
11. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте на бумажном носителе заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма - 200.00)
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год,
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами;

|   45211        |     60,0        |
|   5010         |     20,0        |
|   01500        |     14,0        |
____________________________________
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық,
бюджеттік және өзге де ұйымдар ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларацияның түрі. Осы тор көздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарға  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді.
6) хабарлама нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Декларацияны ұсынған жағдайда толтырылады;
7) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті тор көзі белгіленеді.
14. "Кірістердің түрлері" бөлімінде:
1) 200.00.001 жолына 200.01.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.00.002 жолында 200.00.002А және 200.00.002В жолдарындағы сома ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.002А жолына 200.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 200.00.002В жолына 200.02.018В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 200.00.002С жолына 200.03.042С жолында көрсетілген сома көшіріледі.

| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 2 Таблицы 1) / 250 000,0 (столбец 1 Таблицы 1) х 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитаны аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
14. В разделе "Виды доходов":
1) в строку 200.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 200.01.001В;
2) в строке 200.00.002 указывается общая сумма доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк 200.00.002А и 200.00.002В;
3) в строку 200.00.002А переносится сумма, отраженная в строке 200.02.001;
4) в строку 200.00.002В переносится сумма, отраженная в строке 200.02.018В.

15. "Салық салынбайтын кірістер" бөлімінде:
1) 200.00.003 жолында 200.02.022В және 200.02.012 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық салуға жатпайтын кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 200.00.004 жолына 200.02.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
16. "Салықты есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.005 жолында 200.00.002, 200.00.003 және 200.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық салуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
2) 200.00.006 жолына 200.01.001С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 200.00.007 жолында Кодекстің  164-бабына  сәйкес есептелген төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
4) 200.00.008 жолында Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Кодекстің  173-бабына  сәйкес салықты төлеу кезінде есепке алынатын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 200.00.009 жолында төлем көзінен салық салынбайтын кірістер бойынша салық кезеңі үшін төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Салық сомасы 200.00.007 және 200.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалады;
6) 200.00.010 жолында аванстық төлемдер сомасын қоса, төлем көзіне салық салынбайтын кірістер бойынша төленген салық сомасы, сондай-ақ Кодекстің  39-бабына  сәйкес жеке табыс салығын төлеу есебінен жүргізілген есептер көрсетіледі. Жеке табыс салығын төлеу Кодекстің  164 165-баптарына  сәйкес жүргізіледі.
7) 200.00.011 жолында 200.00.009 және 200.00.010 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын төлеуге тиісті салық сомасы көрсетіледі;
8) егер 200.00.010 жолында көрсетілген сома 200.00.009 жолында көрсетілген сомадан артық болған жағдайда, онда 200.00.012 жолында 200.00.010 және 200.00.009 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
17. "Қазақстан Республикасының шегінде орналасқан шетел банктерінің есебіндегі ақша" бөлімінде:
1) 200.00.013 жолында Қазақстан Республикасының шегіндегі орналасқан шетел банктерінің есебіндегі ақша сомасы көрсетіледі.
18. "Адвокаттың/жеке нотариустың кірістерінен салық есептеу" бөлімінде:
1) 200.00.014 жолына 200.04.001 немесе 200.05.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.00.015 жолында 200.00.014 немесе 200.00.003 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салуға жататын адвокаттың немесе жеке нотариустың кірістер сомасы көрсетіледі;
3) 200.00.016 жолында Кодекстің  145-бабының  3-тармағында белгіленген жеке табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

15. В разделе "Необлагаемые доходы":
1) в строке 200.00.003 указывается сумма доходов, не подлежащих налогообложению, определяемая как сумма строк 200.02.022В и 200.02.012;
2) в строку 200.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 200.02.026.
16. В разделе "Исчисление налога":
1) в строке 200.00.005 указывается сумма доходов, подлежащих налогообложению по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемая как разница строк 200.00.002, 200.00.003 и 200.00.004;
2) в строку 200.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 200.01.001С;
3) в строке 200.00.007 указывается сумма индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, исчисленного в соответствии со статьей 164 Налогового кодекса;
4) в строке 200.00.008 указывается сумма индивидуального подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и зачитываемого при уплате налога, в соответствии со статьей 173 Налогового кодекса;
5) в строке 200.00.009 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за налоговый период по доходам, не облагаемым у источника выплаты. Сумма налога определяется как разница строк 200.00.007 и 200.00.008;
6) в строке 200.00.010 указывается сумма налога, уплаченного по доходам, не облагаемым у источника выплаты, включая суммы произведенных зачетов в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 39 Налогового кодекса. Уплата индивидуального подоходного налога производится в соответствии со статьями 164, 165 Налогового кодекса;
7) в строке 200.00.011 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определяемая как разница строк 200.00.009 и 200.00.010;
8) в случае, если сумма, указанная в строке 200.00.010 больше суммы, отраженной в строке 200.00.009, то в строке 200.00.012 указывается сумма излишне уплаченного налога, определяемая как разница строк 200.00.010 и 200.00.009.
17. В разделе "Деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан":
1) в строке 200.00.013 указывается сумма денег, находящихся за пределами Республики Казахстан на счетах в иностранных банках.
18. В разделе "Исчисление налога с доходов адвоката/частного нотариуса":
1) в строку 200.00.014 переносится сумма, отраженная в строке 200.04.001 или 200.05.001;
2) в строке 200.00.015 указывается сумма доходов адвоката или частного нотариуса, подлежащая налогообложению, определяемая как разница строк 200.00.014 и 200.00.003;
3) в строке 200.00.016 указывается ставка индивидуального подоходного налога, установленная пунктом 3 статьи 145 Налогового кодекса;

4) 200.00.017 жолында 200.00.015 немесе 200.00.016 жолдары ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін төлеуге тиісті жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
5) 200.00.018 жолында Кодекстің  39-бабына  сәйкес жеке табыс салығын төлеу есебінен төленген салық және жүргізілген есептер сомасы көрсетіледі. Салықты төлеу Кодекстің  168-бабына  сәйкес жүргізіледі;
6) 200.00.019 жолында 200.00.0017 немесе 200.00.018 жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын төлеуге тиісті салық сомасы көрсетіледі;
7) егер 200.00.018 жолында көрсетілген сома 200.00.017 жолында көрсетілген сомадан артық болған жағдайда, онда 200.00.020 жолында 200.00.018 немесе 200.00.017 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын артық төленген салық сомасы көрсетіледі.
3. Төлем көзінен салық салынатын кірістер
- 200.01-нысанын жасау
19. Осы нысанды Кодекстің  144-бабының  2-тармағына сәйкес жекетабыс салығы бойынша жеңілдік алу үшін жеке тұлғалар, Кодекстің 144-бабының   1-тармағының 12) тармақшасында көрсетілген кірістерден басқа, төлем көзінен салық салынатын кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеу мен ұстау бойынша салық агенттері берген құжатты салық органына береді.
20. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 200.01.001В жолында 200.01.002В - 200.01.005В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.01.001В жолында көрсетілген сома 200.00.001 жолына көшіріледі;
2) 200.01.001С жолында 200.01.002С - 200.01.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен салық салынатын кірістерден ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 200.01.001С жолында көрсетілген сома 200.00.006 жолына көшіріледі;
3) 200.01.002А - 200.01.005А жолдарында Кодекстің  149-бабында  көрсетілген кірістерден басқа, Кодекстің  146-бабына  сәйкес төлем көзінен салық салынатын кірістердің есепті кезеңі үшін есептелген түрлері көрсетіледі. Есептелген кірістердің түрлері салық агенттері берген құжаттар негізінде көрсетіледі;
4) 200.01.002В - 200.01.005В және 200.01.002С - 200.01.005С жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде төлем көзінен салық салынатын есептелген кірістер мен ұсталған жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
4. Мүліктік және өзге де кірістер
- 200.02-нысанын жасау
21. Осы нысан Кодекстің  166  және  170-баптарында  айқындалған жеке тұлғалардың мүліктік және өзге де кірістерін мәлімдеуге, сондай-ақ жеке тұлғалардың салық салуға жатпайтын кірістері мен төлем көзінен салық салынатын кірістерге салық салу кезінде бұрын ескерілгеннен басқа, Кодекстің  144  және  152-баптарына  сәйкес айқындалған салық шегерімдерін мәлімдеуге арналған.

4) в строке 200.00.017 указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащего уплате за отчетный налоговый период, определяемая как произведение строк 200.00.015 и 200.00.016;
5) в строке 200.00.018 указывается сумма уплаченного налога и произведенных зачетов, в счет уплаты индивидуального подоходного налога, в соответствии со статьей 39  Налогового кодекса. Уплата налога производится в соответствии со статьей 168  Налогового кодекса;
6) в строке 200.00.019 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определенная как разница строк 200.00.0017 и 200.00.018;
7) в случае, если сумма, указанная в строке 200.00.018 больше суммы, отраженной в строке 200.00.017, то в строке 200.00.020 указывается сумма излишне уплаченного налога, определяемая как разница строк 200.00.018 и 200.00.017.
3. Составление формы 200.01 - Доходы, облагаемые у источника выплаты
19. Данная форма составляется физическими лицами, указанными в подпункте 12) пункта 1 статьи 144  Налогового кодекса, размеры доходов которых превысили установленные в данном подпункте пределы.
20. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 200.01.001В указывается общая сумма начисленных доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 200.01.002В по 200.01.005В. Сумма, отраженная в строке 200.01.001В переносится в строку 200.00.001;
2) в строке 200.01.001С указывается общая сумма удержанного налога, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 200.01.002С по 200.01.005С. Сумма, отраженная в строке 200.01.001С переносится в строку 200.00.006;
3) в строках с 200.01.002А по 200.01.005А указываются виды начисленных за налоговый период доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 146  Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в статье 149  Налогового кодекса. Виды начисленных доходов указываются на основании документов, выданных налоговыми агентами;
4) в строках с 200.01.002В по 200.01.005В и с 200.01.002С по 200.01.005С указываются суммы начисленных доходов, облагаемых у источника выплаты и удержанного индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
4. Составление формы 200.02 - Имущественный и прочие доходы
21. Данная форма предназначена для декларирования физическими лицами имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 166  и 170 Налогового  кодекса, а также для декларирования физическими лицами доходов, не подлежащих налогообложению и налоговых вычетов, определяемых в соответствии со статьями 144  и 152 Налогового  кодекса, за исключением ранее учтенных при налогообложении доходов, облагаемых у источника выплаты.

22. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
1) 200.02.001 жолында 200.02.002D, 200.02.012, 200.02.013 және 200.02.014С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүліктік кірістің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.001 жолында көрсетілген сома 200.00.002А жолына көшіріледі.
23. "Кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған бағалы қағаздардан басқа, мүлікті өткізу кезіндегі құнның өсуі" бөлімінде:
1) 200.02.002D жолында 200.02.003D және 200.02.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған мүлікті өткізу кезіндегі құн өсуі түрінде алынған кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.02.003А - 200.02.006А жолдарында бағалы қағаздардан басқа, Кодекстің  166-бабының  1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес құн өсуінен өткізу кезінде алынған кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) 200.02.003В - 200.02.006В жолдарында өткізілетін мүліктің, бірақ оны сатып алу құнынан төмен емес бағалау құны көрсетіледі;
4) 200.02.003С - 200.02.006С жолдарында мүліктің өткізу құны көрсетіледі;
5) 200.02.003D - 200.02.006D жолдарында Кодекстің  166-бабының  2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған, мүлікті өткізу кезінде алынған құнның өсуінен кіріс айқындалады.
24. "Бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуі" бөлімінде:
1) 200.02.007 жолына салық кезеңі үшін 200.02.007 жолына қосымша нысанның 001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 200.02.008 жолына салық кезеңі үшін 200.02.008 жолына қосымша нысанның 001Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 200.02.009 жолына салық кезеңі үшін 200.02.009 жолына қосымша нысанның 001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 200.02.010 жолына салық кезеңі үшін 200.02.010 жолына қосымша нысанның 001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 200.02.011 жолына салық кезеңі үшін 200.02.011 жолына қосымша нысанның 001L жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 200.02.012 жолында қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын акциялар мен облигацияларды және 200.02.007, 200.02.009 және 200.02.010 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі;
7) 200.02.013 жолында 200.02.008 және 200.02.011 жолдардың сомасы ретінде айқындалатын басқа да бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
25. 200.02.007, 200.02.008 жолдарына қосымша нысандар берешек бағалы қағаздардан басқа, бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуін айқындауға арналған.

22. В разделе "Имущественный доход":
1) в строке 200.02.001 указывается общая сумма имущественного дохода, определяемая как сумма строк 200.02.002D, 200.02.012, 200.02.013 и 200.02.014С. Сумма, отраженная в строке 200.02.001 переносится в строку 200.00.002А.
23. В разделе "Прирост стоимости при реализации имущества, за исключением ценных бумаг, не используемого в предпринимательской деятельности":
1) в строке 200.02.002D указывается общая сумма дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, определяемая как сумма строк с 200.02.003D по 200.02.006D;
2) в строках с 200.02.003А по 200.02.006А указывается наименование имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, при реализации которого получен прирост стоимости, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 166  Налогового кодекса, за исключением ценных бумаг;
3) в строках с 200.02.003В по 200.02.006В указывается оценочная стоимость реализуемого имущества, но не ниже стоимости его приобретения;
4) в строках с 200.02.003С по 200.02.006С указывается стоимость реализации имущества;
5) в строках с 200.02.003D по 200.02.006D определяется доход от прироста стоимости, полученный при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, в соответствии с пунктом 2 статьи 166 Налогового кодекса.
24. В разделе "Прирост стоимости при реализации ценных бумаг":
1) в строку 200.02.007 переносится сумма, отраженная в строке 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.007 за налоговый период;
2) в строку 200.02.008 переносится сумма, отраженная в строке 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.008 за налоговый период;
3) в строку 200.02.009 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.009 за налоговый период;
4) в строку 200.02.010 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.010 за налоговый период;
5) в строку 200.02.011 переносится сумма, отраженная в строке 00001L дополнительной формы к строке 200.02.011 за налоговый период;
6) в строке 200.02.012 указывается доход от реализации акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи и государственных ценных бумаг, определяемый как сумма строк 200.02.007, 200.02.009 и 200.02.010;
7) в строке 200.02.013 указывается доход от реализации других ценных бумаг, определяемый как сумма строк 200.02.008 и 200.02.011.
25. Дополнительные формы к строкам 200.02.007, 200.02.008 предназначены для определения прироста стоимости при реализации ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг.

26. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
27. "Қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын акцияларды өткізу" және "Басқа да бағалы қағаздарды өткізу" бөлімдерінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі;
4) D бағанында бағалы қағаздарды өткізу құны көрсетіледі;
5) Е бағанында D және С бағандары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
200.02.007 жолына қосымша нысанның 001Е жолы 200.02.007 жолына, 200.02.008 жолына қосымша нысан 001Е жолы - 200.02.008 жолына көшіріледі.
28. 200.02.009, 200.02.010, 200.02.011 жолдарына қосымша нысандар қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын облигацияларды, мемлекеттік бағалы қағаздар мен басқа да берешек бағалы қағаздарды өткізу кезіндегі құнның өсуін айқындауға арналған.
29. Қор биржасының "А" және "В" ресми тізімдерінде болып табылатын облигацияларды өткізу", "Мемлекеттік бағалы қағаздарды өткізу" және "Басқа да берешек бағалы қағаздарды өткізу" бөлімдерінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өткізілген берешек бағалы қағаздардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында берешек бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
4) D бағанында берешек бағалы қағаздардың айналыс мерзімі (күнмен) көрсетіледі;
5) Е бағанында берешек бағалы қағаздардың атауы құны көрсетіледі;
6) F бағанында купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздардан басқа, берешек бағалы қағаздарды сатып алу құны көрсетіледі. Купон сомасын енгізетін құн бойынша сатып алынған берешек бағалы қағаздар сатушыға сатып алушы төлеген купон сомасына кемітілген сатып алу құны бойынша көрсетіледі;
7) G бағанында берешек бағалы қағаздарды сатып алған күн көрсетіледі;
8) Н бағанында Е және F бағандарының айырмасы ретінде айқындалатын, дисконт не сыйақы сомасы көрсетіледі;
9) І бағанында олар бойынша сыйақы төлемі күніне дейін оларды өткізу кезінде сатып алушыдан алынған купонның есебінсіз бағалы берешек қағаздарды өткізу құны көрсетіледі. Осы бағанда көрсетілмеген купон сомасы 200.02-нысанының "Өзге де кірістер" бөлімінің тиісті жолдарында көрсетіледі;
10) J бағанында берешек бағалы қағаздарды өткізу күні көрсетіледі;
11) К бағанында мынадай ретінде есептелетін берешек бағалы қағазды иелену кезеңі үшін дисконттың немесе сыйақының амортизация сомасы көрсетіледі:
К = (Н/D) х (J-G), онда
(J-G) - күндердегі берешек бағалы қағазды иелену кезеңі;

26. Указывается номер текущей страницы.
27. В разделах "Реализация акций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи" и "Реализация других ценных бумаг":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных ценных бумаг;
3) в графе С указывается стоимость приобретения ценных бумаг;
4) в графе D указывается стоимость реализации ценных бумаг;
5) в графе Е указывается доход от реализации ценных бумаг, определяемый как разница граф D и C.
Строка 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.007 переносится в строку 200.02.007, строка 00001Е дополнительной формы к строке 200.02.008 - в строку 200.02.008.
28. Дополнительные формы к строкам 200.02.009, 200.02.010, 200.02.011 предназначены для определения прироста стоимости при реализации облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, государственных ценных бумаг и других долговых ценных бумаг.
29. В разделах "Реализация облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи", "Реализация государственных ценных бумаг" и "Реализация других долговых ценных бумаг":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются наименования реализованных долговых ценных бумаг;
3) в графе С указывается количество долговых ценных бумаг;
4) в графе D указывается срок обращения долговых ценных бумаг (в днях);
5) в графе E указывается номинальная стоимость долговых ценных бумаг;
6) в графе F указывается стоимость приобретения долговых ценных бумаг, за исключением долговых ценных бумаг, приобретенных по стоимости, включающей сумму купона. Долговые ценные бумаги, приобретенные по стоимости, включающей сумму купона, отражаются по стоимости приобретения, уменьшенной на сумму купона, оплаченную покупателем продавцу;
7) в графе G указывается дата приобретения долговых ценных бумаг;
8) в графе H указывается сумма дисконта либо премии, которая определяется как разница граф E и F;
9) в графе I указывается стоимость реализации долговых ценных бумаг без учета купона, полученного от покупателя при их реализации до даты выплаты вознаграждения по ним. Сумма купона, не нашедшая отражения в данной графе, указывается в соответствующих строках раздела "Прочие доходы" Формы 200.02;
10) в графе J указывается дата реализации долговых ценных бумаг;
11) в графе К указывается сумма амортизации дисконта либо премии за период владения долговой ценной бумагой, которая рассчитывается как:
К = (H/D) х (J-G), где
(J-G) - период владения долговой ценной бумагой в днях;

12) L бағанында L=(І-(F+К))хС) формуласы бойынша айқындалатын берешек бағалы қағаздарды өткізуден кіріс көрсетіледі.
200.02.009 жолында қосымша нысанның 001L жолы 200.02.009 жолына, 200.02.010 жолына қосымша нысанның 001L жолы 200.02.010 жолына, 200.02.011 жолына қосымша нысанның 001L жолы 200.02.011 жолына көшіріледі.
30. "Мүлікті жалға беруден кіріс" бөлімінде:
1) 200.02.014С жолында 200.02.015С - 200.02.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.02.015А - 200.02.017А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік көрсетіледі;
3) 200.02.015В - 200.02.017В жолдарында есепті салық кезеңінде мүлікті жалға беру кезеңі көрсетіледі;
4) 200.02.015С - 200.02.017С жолдарында мүлікті жалға беруден алынған кіріс көрсетіледі.
31. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 200.02.018В жолында 200.02.019В - 200.02.021В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынған өзге де кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.018В жолында көрсетілген сома 200.00.002В жолына көшіріледі;
2) 200.02.019А - 200.02.021А жолдарында салық төлеуші алған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 200.02.019В - 200.02.021В жолдарында алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі.
32. "Салық салуға жатпайтын кірістер" бөлімінде "А" және "В" қор биржаларының ресми тізіміндегі акциялар мен облигацияларды, сондай-ақ мемлекеттік бағалы қағаздарды сатудан кірістерден басқа салық салуға жатпайтын кірістер көрсетіледі:
1) 200.02.022 жолында 200.02.023В - 200.02.025 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық салуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.02.022В жолында көрсетілген сома 200.00.003 жолына көшіріледі;
2) 200.02.023А - 200.02.025А жолдарында Кодекстің  144-бабына  сәйкес салық салуға жатпайтын және төлем көзіне салық салынбайтын кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 200.02.023В - 200.02.025В жолдарында салық салуға жатпайтын кірістер сомасы көрсетіледі.
33. "Салық шегерімдері" бөлімінде:
1) 200.02.026 жолында 200.02.027 - 200.02.032 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, Кодекстің  164-бабына  сәйкес төлем көзіне салық салынбайтын кірістерден шегерімге жататын жалпы сома көрсетіледі. 200.02.026 жолында көрсетілген сома 200.00.004 жолына көшіріледі;
2) 200.02.027 жолында Қазақстан Республикасының зейнеткерлік заңнамасына сәйкес айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;

12) в графе L указывается доход от реализации долговых ценных бумаг, определяемый по формуле L=(I-(F+К))хC).
Строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.009 переносится в строку 200.02.009, строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.010 - в строку 200.02.010, строка 00001L дополнительной формы к строке 200.02.011 - в строку 200.02.011.
30. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) в строке 200.02.014С указывается общая сумма дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемая как сумма строк с 200.02.015С по 200.02.017С;
2) в строках с 200.02.015А по 200.02.017А указывается имущество, сданное в аренду, с указанием его местонахождения;
3) в строках с 200.02.015В по 200.02.017В указывается период сдачи в аренду имущества в отчетном налоговом периоде;
4) в строках с 200.02.015С по 200.02.017С указывается доход, полученный от сдачи в аренду имущества.
31. В разделе "Прочие доходы":
1) в строке 200.02.018В указывается общая сумма полученных прочих доходов, определяемая как сумма строк с 200.02.019В по 200.02.021В. Сумма, отраженная в строке 200.02.018В переносится в строку 200.00.002В;
2) в строках с 200.02.019А по 200.02.021А указываются виды прочих доходов, полученных налогоплательщиком;
3) в строках с 200.02.019В по 200.02.021В указываются суммы полученных прочих доходов.
32. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению" указываются доходы, не подлежащие налогообложению, за исключением доходов от реализации акций и облигаций, находящихся в официальных списках "А" и "В" фондовой биржи, а также государственных ценных бумаг:
1) в строке 200.02.022В указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению, определяемая как сумма строк с 200.02.023В по 200.02.025В. Сумма, отраженная в строке 200.02.022В переносится в строку 200.00.003;
2) в строках с 200.02.023А по 200.02.025А указываются виды доходов, не облагаемых у источника выплаты и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса;
3) в строках с 200.02.023В по 200.02.025В указываются суммы доходов, не подлежащих налогообложению.
33. В разделе "Налоговые вычеты":
1) в строке 200.02.026 указывается общая сумма, подлежащая вычету с доходов, не облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьей 164  Налогового кодекса, определяемая как сумма строк с 200.02.027 по 200.02.032. Сумма, отраженная в строке 200.02.026 переносится в строку 200.00.004;
2) в строке 200.02.027 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;

3) 200.02.028 жолында айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі салық шегерімінің сомасы көрсетіледі;
4) 200.02.029 жолында асырауындағы отбасы мүшелеріне салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі;
5) 200.02.030 жолында шегерімге белгіленген шекте жатқызылған ерікті кәсіби зейнетақы жарналардың сомасы көрсетіледі;
6) 200.02.031 жолында шегерімге жатқызылған ерікті кәсіби зейнетақы жарналардың сомасы көрсетіледі;
7) 200.02.032 жолында шегерімге белгіленген шекте жатқызылған Сақтандыру сыйақылардың сомасы көрсетіледі.
5. Бір жолғы ірі сатып алуды жасауға пайдаланылған
ақша - 200.03-нысанын жасау
34. Осы нысан Кодекстің  171-бабына  сәйкес үй құрылысы және осындай құрылыс үшін құрылыс материалдарын сатып алудан басқа, 2000 айлық есептік көрсеткіштен астам сомаға салық кезеңінде салық төлеуші жасаған ірі бір жолғы сатып алуды мәлімдеуге арналған.
35. "Сатып алынған мүлік" бөлімінде:
1) 200.03.001С жолында 200.03.002С - 200.03.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық кезеңінде жасалған ірі бір жолғы сатып алулардың құны көрсетіледі;
2) 200.03.002А - 200.03.005А жолдарында сатып алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) 200.03.002В - 200.03.005В жолдарында сатып алынған мүліктің күні көрсетіледі;
4) 200.03.002С - 200.03.005С жолдарында сатып алынған мүліктің құны көрсетіледі.
36. "Ірі бір жолғы сатып алу жасауға пайдаланылған ақша көздері" бөлімінде:
1) 200.03.006В жолында ірі бір жолғы сатып алулар жасауға пайдаланылған ақшаның жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 200.03.007А - 200.03.018А жолдарында ірі бір жолғы сатып алулар жасауға пайдаланылған ақшаның жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 200.03.007В - 200.03.018В жолдарында ақша сомасы көрсетіледі.
6. Адвокаттың кірісі - 200.04-нысанын жасау
37. Осы нысан Кодекстің  167-бабына  сәйкес айқындалатын кірістерді адвокаттардың мәлімдеуіне арналған. Кірістер көрсетілген қызметтер бойынша айқындалады.
38. "Кірістің барлығы" бөлімінде:
1) 200.04.001 жолында есепті салық кезеңінде адвокаттың, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістерінің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.04.001 жолы 200.04.002 - 200.04.005 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады.
39. "Көрсетілген қызметтер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістердің сомасын көрсете отырып, адвокат көрсеткен қызмет көрсетулердің түрі көрсетіледі;

3) в строке 200.02.028 указывается сумма налогового вычета в размере месячного расчетного показателя;
4) в строке 200.02.029 указывается сумма налоговых вычетов на членов семьи, состоящих на иждивении;
5) в строке 200.02.030 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, относимых в установленных пределах на вычеты;
6) в строке 200.02.031 указывается сумма добровольных профессиональных пенсионных взносов, относимых на вычеты;
7) в строке 200.02.032 указывается сумма страховых премий, относимых в установленных пределах на вычеты.
5. Составление формы 200.03 - Деньги, использованные на совершение
крупного разового приобретения
34. Данная форма предназначена для декларирования крупного разового приобретения, совершенного налогоплательщиком в налоговом периоде на сумму свыше 2000 месячных расчетных показателей, за исключением строительства жилища и приобретения строительных материалов для такого строительства, в соответствии со статьей 171  Налогового кодекса.
35. В разделе "Приобретенное имущество":
1) в строке 200.03.001С указывается стоимость крупных разовых приобретений, совершенных в налоговом периоде, определяемая как сумма строк с 200.03.002С по 200.03.005С;
2) в строках с 200.03.002А по 200.03.005А указывается наименование приобретенного имущества;
3) в строках с 200.03.002В по 200.03.005В указывается дата приобретения имущества;
4) в строках с 200.03.002С по 200.03.005С указывается стоимость приобретенного имущества.
36. В разделе "Источники денег, использованных на совершение крупного разового приобретения":
1) в строке 200.03.006В указывается общая сумма денег, использованных на совершение крупных разовых приобретений;
2) в строках с 200.03.007А по 200.03.018А указываются источники денег, использованных на совершение крупных разовых приобретений;
3) в строках с 200.03.007В по 200.03.018В указываются суммы денег.
6. Составление формы 200.04 - Доход адвоката
37. Данная форма предназначена для декларирования адвокатами доходов, определяемых в соответствии со статьей 167  Налогового кодекса. Доходы определяются по видам оказанных услуг.
38. В разделе "Всего дохода":
1) в строке 200.04.001 указывается общая сумма доходов, полученных адвокатом за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода. Строка 200.04.001 определяется как сумма соответствующих строк с 200.04.002 по 200.04.005.
39. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строках с 200.04.002 по 200.04.004 указываются виды услуг, оказанных адвокатом, с отражением сумм полученных доходов, за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода;

2) 200.04.005 жолында 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша адвокаттардың кірістері көрсетіледі. 200.04.005 тиісті жолына есепті салық кезеңі үшін 200.04.005 жолына қосымша нысан 01 жолында көрсетілген сомалар көшіріледі.
40. 200.04.005 жолына қосымша нысан 200.04 нысанының 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша адвокаттардың кірістерін көрсетуге арналған.
41. Ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
42. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кірістер" бөлімінде:
1) 01 жолында есепті салық кезеңінің 200.04.002 - 200.04.004 жолдарында көрсетілмеген, оның ішінде тиісті жолдардың сомасы ретінде айқындалатын әрбір ай үшін қызмет көрсетулердің басқа түрлерінен адвокат алған кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 01 жолында көрсетілген сома 200.04 нысанының 200.04.005 тиісті жолдарына көшіріледі;
2) одан кейінгі жолдарда жолдың кезекті рет нөмірі қойылады және алынған кірістердің тиісті сомасы көрсетіледі.
7. Жеке нотариустың кірісі - 200.05 нысанын жасау
43. Осы нысан Кодекстің  167-бабына  сәйкес айқындалатын кірістерді жеке нотариустардың мәлімдеуіне арналған. Кірістер көрсетілген қызмет көрсетулердің түрлері бойынша айқындалады.
44. "Кірістің барлығы" бөлімінде:
1) 200.05.001 жолында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде есепті салық кезеңінің әрбір айлары үшін жеке нотариус алған кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 200.05.001 жолы 200.05.002 - 200.05.005 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалады.
45. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 200.05.002 - 200.05.004 жолдарында есепті салық кезеңі үшін, оның ішінде, есепті салық кезеңінің әрбір айы үшін алынған кірістердің сомасын көрсете отырып, жеке нотариустар көрсеткен қызмет көрсетулердің түрлері көрсетіледі;
2) 200.05.005 жолында 200.05.002 - 200.05.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша жеке нотариустардың кірістері көрсетіледі. 200.05.005 тиісті жолына есепті салық кезеңі үшін 200.05.005 жолына қосымша нысан 01 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
46. 200.05.005 жолына қосымша 200.05 нысанының 200.05.002 - 200.05.004 жолдарында көрсетілген қызмет көрсетулердің басқа түрлері бойынша жеке нотариустардың кірістерін көрсетуге арналған.
47. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
48. "Көрсетілген қызмет көрсетулер бойынша кіріс" бөлімінде:
1) 01-жолында есепті салық кезеңі үшін, соның ішінде тиісті жолдардың сомасы ретінде айқындалатын, әрбір ай үшін 200.05.002 - 200.05.004 жолдарында көрсетілмеген қызмет көрсетулердің басқа түрлерінен жеке нотариустар алған кірістердің жиынтық сомасы көрсетіледі. 01 жолында көрсетілген сома 200.05 нысанының 200.05.005 тиісті жолына көшіріледі;

2) в строке 200.04.005 указываются доходы адвокатов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004. В соответствующие строки 200.04.005 переносятся суммы, отраженные в строке 01 дополнительной формы к строке 200.04.005 за отчетный налоговый период.
40. Дополнительная форма к строке 200.04.005 предназначена для отражения доходов адвокатов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004 Формы 200.04.
41. Указывается номер текущей страницы.
42. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строке 01 указываются итоговые суммы доходов, полученных адвокатом от других видов услуг, не отраженных в строках с 200.04.002 по 200.04.004 за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц, определяемые как сумма соответствующих строк. Суммы, отраженные в строке 01, переносятся в соответствующие строки 200.04.005 формы 200.04;
2) в последующих строках проставляется очередной порядковый номер строки и указываются соответствующие суммы полученных доходов.
7. Составление формы 200.05 - Доход частного нотариуса
43. Данная форма предназначена для декларирования частными нотариусами доходов, определяемых в соответствии со статьей 167  Налогового кодекса. Доходы определяются по видам оказанных услуг.
44. В разделе "Всего дохода":
1) в строке 200.05.001 указывается общая сумма доходов, полученных частными нотариусами за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода. Строка 200.05.001 определяется как сумма соответствующих строк с 200.05.002 по 200.05.005.
45. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строках с 200.05.002 по 200.05.004 указываются виды услуг, оказанных частными нотариусами, с отражением сумм полученных доходов за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц отчетного налогового периода;
2) в строке 200.05.005 указываются доходы частных нотариусов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.05.002 по 200.05.004. В соответствующие строки 200.05.005 переносятся суммы, отраженные в строке 01 дополнительной формы к строке 200.05.005 за отчетный налоговый период.
46. Дополнительная форма к строке 200.05.005 предназначена для отражения доходов частных нотариусов по другим видам услуг, не отраженных в строках с 200.05.002 по 200.05.004 формы 200.05.
47. Указывается номер текущей страницы.
48. В разделе "Доход по оказанным услугам":
1) в строке 01 указываются итоговые суммы доходов, полученных частным нотариусом от других видов услуг, не отраженных в строках с 200.05.002 по 200.05.004 за отчетный налоговый период, в том числе за каждый месяц, определяемые как сумма соответствующих строк. Суммы, отраженные в строке 01, переносятся в соответствующие строки 200.05.005 Формы 200.05;

2) одан кейінгі жолдарға жолдың кезекті рет нөмірі қойылады және алынған кірістердің тиісті сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 200.00, 200.01, 200.02, 200.03, 200.04, 200.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Төлем көзінен салық салынатын, төленген кірістер
бойынша жеке табыс салығы бойынша Есепті жасау ережелері
(201.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  145-бабының  1 және 1-1-тармақтарында белгіленген ставкалар бойынша жеке тұлғалар есептеген және төлеген төлем көзінен салық салынатын жеке табыс салығы бойынша кірістерді, Салық кодексінің  24-тарауына  сәйкес бюджетке есептелген және аударылған жеке табыс салығын; жұмыс берушінің қызметкерлердің кірістерін төлеуге шығыстарды, ол бойынша Салық кодексінің  50-тарауында  көзделген тәртіппен әлеуметтік салық есептелетін ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға төлемдерді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған және аударылған міндетті зейнетақы жарналарын есептеуге арналған арнаулы салық режимдерін қолданатын шаруа (фермер қожалықтары) мен ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалардан басқа, салық агенттерінің Төлем көзінен салық салынатын төленген кірістер бойынша жеке табыс салығы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау ережелерін айқындайды.
2. Есеп Есептің (201.00-нысан) өзінен және қосымша нысаннан тұрады.
3. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды. Қосымша нысандарда көрсетілуі тиіс көрсеткіштер жоқ жағдайда, қосымша нысан берілмейді.

2) в последующих строках проставляется очередной порядковый номер строки и указываются соответствующие суммы полученных доходов.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 200.00, 200.01, 200.02, 200.03, 200.04, 200.05 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу
по выплаченным доходам, облагаемым у источника выплаты
(Форма 201.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговыми агентами, за исключением крестьянских (фермерских) хозяйств и юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, применяющих специальные налоговые режимы, Расчета по индивидуальному подоходному налогу по выплаченным доходам, облагаемым у источника выплаты (далее - Расчет), предназначенного для отражения начисленных и выплаченных физическим лицам доходов, облагаемых у источника выплаты индивидуальным подоходным налогом по ставкам, установленным пунктами 1 и 1-1 статьи 145  Налогового кодекса (далее - доходы, облагаемые у источника выплаты), индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24  Налогового кодекса; расходов работодателя на выплату доходов работников, выплат физическим лицам по договорам возмездного оказания услуг, на которые начисляется социальный налог в порядке, предусмотренном главой 50  Налогового кодекса, а также обязательных пенсионных взносов, удержанных и перечисленных в накопительные пенсионные фонды, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.00) и дополнительной формы.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, дополнительная форма не представляется.

6. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" қосымша нысан бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген сәйкес деректер көрсетіледі.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
9. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (201.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі. Есеп берілетін салық кезеңі болып есепті тоқсан табылады. Есепті кезең араб сандарымен көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық агентінің аты-жөні немесе толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
____________________________________________________________________
Көрсет. |Жол| Есепті |              Оның ішінде:
кіштердің|ко.| кезең  |---------------------------------------------
атауы   |ды | үшін   |Қызмет. | қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
|   |барлығы |тің     |____________________________________
|   |        |негізгі | сауда |аңшылық|жарна.| балық| балық
|   |        |түрі    |       |       | ма   | аулау| өсіру
|   |        |        |_______|_______|______|______|______

6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке, либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
9. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 201.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Расчет. Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество или полное наименование налогового агента в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности предприятия в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
_________________________________________________________________________
Наименование|Код  |Всего за|               в том числе:
показателей |стро-|отчетный|---------------------------------------------
|ки   |год     |основной |вторичные (другие) виды деятельности
|     |        |вид дея- |-----------------------------------
|     |        |тельности|торгов-|охота  |рек-  |рыбо- |рыбо-
|     |        |         |ля     |       |лама  |ловст-|водст-
|     |        |         |       |       |      |во    |во
|     |        |         |_______|_______|______|______|______

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады.
11. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.00.001А, 201.00.001В және 201.00.001С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларына салық агенті есептеген көрсетілген кірістерге жеке табыс салығын салуға болатын не болмайтынына қарамастан жеке тұлғаларға, оның ішінде ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жұмыс берушілерге, жалдау, мердігерлікке төленген кірістер, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналары және жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.00.001D жолында 201.00.001А, 201.00.001В және 201.00.001С жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген кірістер көрсетіледі.
201.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 201.00.003D және бұрынғы кезеңнің Есебінің 201.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген кірістер көрсетіледі;
2) 201.00.002А, 201.00.002В және 201.00.002С жолдарында 201.00.001 сәйкес жолдарында көрсетілген есептелген кірістер мен Салық кодексінің  144  және  152-баптарында  белгіленген салық салынбайтын кірістердің арасындағы айырма ретінде болатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін төлем көзінен салық салынатын кірістер көрсетіледі.
201.00.002D жолында 201.00.002А, 201.00.002В және 201.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке табыс салығы салынатын кірістер көрсетіледі.
201.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 201.00.002D және бұрынғы кезең Есебінің 201.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап төлем көзінен салық салынатын кірістер көрсетіледі;
3) 201.00.003А, 201.00.003В және 201.00.003С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
201.00.003D жолында 201.00.003А, 201.00.003В және 201.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
201.00.003Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.003D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі;

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
11. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.00.001А, 201.00.001В и 201.00.001С указываются доходы, начисленные налоговым агентом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, физическим лицам, в том числе работникам, по договорам на возмездное оказание услуг, аренды, подряда независимо от того, подлежат обложению индивидуальным подоходным налогом указанные доходы или нет, а также суммы обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога.
В строке 201.00.001D указываются начисленные доходы за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.001А, 201.00.001В и 201.00.001С.
В строке 201.00.001Е указываются начисленные доходы с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.001D Расчета отчетного периода и 201.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.00.002А, 201.00.002В и 201.00.002С указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, которые представляют собой разницу между начисленными доходами, отраженными в соответствующих строках 201.00.001 и необлагаемыми доходами, установленными статьями 144 и 152 Налогового кодекса.
В строке 201.00.002D указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.002А, 201.00.002В и 201.00.002С.
В строке 201.00.002Е указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.002D Расчета отчетного периода и 201.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 201.00.003А, 201.00.003В и 201.00.003С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.00.003D указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.003А, 201.00.003В и 201.00.003С.
В строке 201.00.003Е указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.003D Расчета отчетного периода и 201.00.003Е Расчета за предыдущий отчетный период.

4) 201.00.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ салық агенті бекіткен Есеп беру мерзіміне дейін төленбеген кірістер сомасы көрсетіледі.
201.00.004 жолында міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын және жеке табыс салығын есепке алусыз сомалар көрсетіледі;
5) 201.00.005А және 201.00.005В және 201.00.005С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларында жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі. Бұл ретте аталған төлемдер Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 3)-6) тармақшаларында айқындалған міндетті, ерікті зейнетақы және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарын, сақтандыру сыйақыларын, сондай-ақ еңбекақы төлем түрінде төленетін 6), 8), 11), 12), 23), 27) тармақшаларында көрсетілгендерді қоспағанда Салық кодексінің 144-бабына сәйкес жеке тұлғалардың салық салуға жатпайтын кірістерін қамтымайды.
201.00.005D жолында 201.00.005А, 201.00.005В және 201.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңінде жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі.
201.00.005Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.005D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі;
6) 201.00.006А, 201.00.006В және 201.00.006С жолдарында жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген, және есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.00.006D жолында 201.00.006А, 201.00.006В және 201.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жеке тұлғаларға төленген кірістерден есептелген, және есепті кезеңде бюджетке аударылуға жататын, жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.00.006Е жолында Есепті кезеңнің есебі 201.00.006D және Бұрынғы кезеңнің есебі 201.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап бюджетке аударылуға жататын, кірістерден есептелген, жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
12. "Міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 201.00.007А, 201.00.007В және 201.00.007С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі.
201.00.007D жолында 201.00.007А, 201.00.007В және 201.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі.

4) в строке 201.00.004 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода.
В строке 201.00.004 отражаются суммы без учета обязательных, добровольных пенсионных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, страховых премий и индивидуального подоходного налога;
5) в строках 201.00.005А, 201.00.005В и 201.00.005С указываются доходы, выплаченные физическим лицам в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода. При этом, указанные выплаты не включают обязательные, добровольные пенсионные, добровольные профессиональные пенсионные взносы, страховые премии, определенные подпунктами 3)-6) пункта 1 статьи 152  Налогового кодекса, а также доходы физических лиц, не подлежащие налогообложению в соответствии со статьей 144  Налогового кодекса, за исключением указанных в подпунктах 6), 8), 11), 12), 23), 27), выплачиваемых в виде оплаты труда.
В строке 201.00.005D указываются доходы, выплаченные физическим лицам в отчетном периоде, определяемые как сумма строк 201.00.005А, 201.00.005В и 201.00.005С.
В строке 201.00.005Е указываются доходы, выплаченные физическим лицам с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.005D Расчета отчетного периода и 201.00.005Е Расчета за предыдущий отчетный период;
6) в строках 201.00.006А, 201.00.006В и 201.00.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.00.006D указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в отчетном периоде, определяемая как сумма строк 201.00.006А, 201.00.006В и 201.00.006С.
В строке 201.00.006Е указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет, с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.006D Расчета отчетного периода и 201.00.006Е Расчета за предыдущий отчетный период.
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы":
1) в строках 201.00.007А, 201.00.007В и 201.00.007С указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.00.007D указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.00.007А, 201.00.007В и 201.00.007С.

201.00.007Е жолында Есепті салық кезеңінің есебі 201.00.007D және Бұрынғы салық кезеңі үшін есептің 201.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі;
2) 201.00.008А, 201.00.008В және 201.00.008С жолдарында қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және зейнетақы заңнамасына сәйкес есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айларында жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
201.00.008D жолында 201.00.008А, 201.00.008В және 201.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және есепті салық кезеңі үшін жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
201.00.008Е жолында Есепті салық кезеңінің есебі 201.00.008D және Бұрынғы салық кезеңі үшін есептің 201.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, қызметкерлерге төленген кірістерден есептелген және жыл басынан бастап жинақтаушы зейнетақы қорларына аударуға жататын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі.
13. 201.00 нысанына қосымша нысан әрбір жеке тұлға бойынша көрсетуге арналған: есептелген және салық салынбайтын кірістер, міндетті және ерікті зейнетақы жарналары, Салық кодексінің  152-бабына  сәйкес шегерімге жатқызу, жеке табыс салығы және төленген кірістер.
14. Ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі:
1) "00001 Барлығы" жолы тек бірінші бетте толтырылады. 00001F, 00001G, 00001Н, 00001І, 00001J, 00001К, 00001L, 00001М, 00001N, 00001O, 00001P, 00001Q жолдарында есептелген кірістердің жиынтық сомасы; салық салуға жатпайтын кірістер; салық шегерімдері; жеке табыс салығы және төленген кірістер; одан кейінгі жолдарға сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын кірістер және әлеуметтік салық;
2) А бағанында кезекті рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында кірістер есептелген және төленген жеке тұлғалардың аты-жөні көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында тор ұяшық "х" белгісімен, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға Қазақстан Республикасы азаматы болып табылмаса және Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хаты болмаған жағдайда белгіленеді. Басқа жағдайларда ұяшық толтырылмайды.

В строке 201.00.007Е указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются (начисляются) обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды, с начала года, определяемые как сумма строк 201.00.007D Расчета отчетного периода и 201.00.007Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 201.00.008А, 201.00.008В и 201.00.008С указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
В строке 201.00.008D указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.00.008А, 201.00.008В и 201.00.008С.
В строке 201.00.008Е указывается сумма обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды с начала года, определяемая как сумма строк 201.00.008D Расчета отчетного периода и 201.00.008Е Расчета за предыдущий отчетный период.
13. Дополнительная форма к Форме 201.00 предназначена для отражения по каждому физическому лицу: начисленных и не облагаемых доходов, обязательных и добровольных пенсионных взносов, страховых премий, относимых на вычеты, в соответствии со статьей 152  Налогового кодекса, индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов.
14. Указывается текущий номер страницы:
1) строка "00001 Итого" заполняется только на первой странице. В строках 00001F, 00001G, 00001H, 00001I, 00001J, 00001К, 00001L, 00001M, 00001N, 00001О, 00001Р, 00001Q указываются итоговые суммы начисленных доходов; доходов, не подлежащих налогообложению; налоговых вычетов; индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов; доходов, не облагаемых социальным налогом и социального налога, определяемые как сумма соответствующих последующих строк;
2) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является гражданином Республики Казахстан и не имеет вид на жительство в Республике Казахстан. В остальных случаях ячейка не заполняется;

РҚАО-ның ескертуі: 201.01 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Төлем көзіне салық салынатын, төленген кірістер
бойынша жеке табыс салығының есебін жасау ережелері
(201.02-нысан)
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке тұлғаларға есептелген және төленген, жеке табыс салығының, Салық кодексінің  24 тарауына  сәйкес бюджетке есептелген және аударылған, Салық кодексінің  145-бабының  2-тармағымен белгіленген ставкалар бойынша төлем көзіне салық салынатын дивидендтерді, сыйaқыларды, ұтыстарды (бұдан әрі - дивидендтер, сыйaқылар, ұтыстар) көрсетуге арналған, салық агенттерінің Төлем көзіне салық салынатын, төленген кірістер бойынша жеке табыс салығының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде " - " белгісімен белгіленеді.
6. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
7. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (201.02-нысан)
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.01 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу
по выплаченным доходам, облагаемым у источника выплаты
(Форма 201.02)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговыми агентами Расчета по индивидуальному подоходному налогу по выплаченным доходам, облагаемым у источника выплаты (далее - Расчет), предназначенного для отражения дивидендов, вознаграждений, выигрышей, облагаемых у источника выплаты по ставкам, установленным пунктом 2 статьи 145  Налогового кодекса (далее - дивиденды, вознаграждения, выигрыши), начисленных и выплаченных физическим лицам, индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24  Налогового кодекса.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке, либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
7. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового Кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 201.02)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

|   45211        |     60,0        |
|   5010         |     20,0        |
|   01500        |     14,0        |
____________________________________
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық, бюджеттік және өзге де ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
4) Есеп түрі. Бұл торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі, егер Есеп салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
Келесі Есептерді беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Оның ішінде хабарлама бойынша: салық тексеруінің қорытындысы бойынша" деген торкөз егер салық төлеуші оның негізінде бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізу талап етілетін Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алса белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "оның ішінде хабарлама бойынша: салық тексеруінің қорытындысы бойынша" және "Қосымша" деген торкөздерді бір уақытта белгілейді.
6) хабарламаның номері мен күні. Хабарлама бойынша қосымша Есепті табыс ету кезінде тор көз толтырылады.
9. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.02.001А, 201.02.001В және 201.02.001С жолдарында жеке табыс салығын қоса алғанда, есепті кезеңінің 1, 2, және 3 айлары үшін салық агенті есептеген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі;
201.02.001D жолында көрсетілген 201.02.001А, 201.02.001В және 201.02.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар сомасы көрсетіледі.
201.02.001Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.001D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар сомасы көрсетіледі.

| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 2 Таблицы 1) / 250 000,0 (столбец 1 Таблицы 1) х 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитаны аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том числе, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет, В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления. Ячейки заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
9. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.02.001А, 201.02.001В и 201.02.001С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, начисленные налоговым агентом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, включая индивидуальный подоходный налог.
В строке 201.02.001D указываются начисленные дивиденды, вознаграждения, выигрыши за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.02.001А, 201.02.001В и 201.02.001С.
В строке 201.02.001Е указываются начисленные дивиденды, вознаграждения, выигрыши с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.001D Расчета отчетного периода и 201.02.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;

2) 201.02.002А, 201.02.002В және 201.02.002С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін жеке табыс салығы салынатын дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.002D жолында 201.02.002А, 201.02.002В және 201.02.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін, жеке табыс салығы салынатын жыл басынан есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.002Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.002D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жеке табыс салығы салынатын жыл басынан есептелген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
3) 201.02.003А, 201.02.003В және 201.02.003С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.003D жолында 201.02.003А, 201.02.003В және 201.02.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін, есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.003Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.003D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
4) 201.02.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезең соңына салық агентімен төлемеген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
5) 201.02.005А, 201.02.005В және 201.02.005С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айларда жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.005D жолында жолында 201.02.005А, 201.02.005В және 201.02.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
201.02.005Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.005D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген дивидендтер, сыйақылар, ұтыстар көрсетіледі.
6) 201.02.006А, 201.02.006В және 201.02.006С жолдарында есепті кезеңінің 1, 2 және 3 айларда жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомалары көрсетіледі.
201.02.006D жолында 201.02.006А, 201.02.006В және 201.02.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңде жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
201.02.006Е жолында есепті кезең Есебінің 201.02.006D және өткен есепті кезең Есебінің 201.02.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан жеке тұлғаларға төленген және бюджетке аударуға тиісті дивидендтер, сыйақылар, ұтыстардан есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________

2) в строках 201.02.002А, 201.02.002В и 201.02.002С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.02.002D указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, за отчетный период, определяемые как сумма строк 201.02.002А, 201.02.002В и 201.02.002С.
В строке 201.02.002Е указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, облагаемые индивидуальным подоходным налогом, с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.002D Расчета отчетного периода и 201.02.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 201.02.003А, 201.02.003В и 201.02.003С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 201.02.003D указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 201.02.003А, 201.02.003В и 201.02.003С.
В строке 201.02.003Е указывается сумма исчисленного индивидуального подоходного налога с начала года, определяемая как сумма строк 201.03.003D Расчета отчетного периода и 201.03.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строке 201.02.004 указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода;
5) в строках 201.02.005А, 201.02.005В и 201.02.005С указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.02.005D указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам в отчетном периоде, определяемые как сумма строк 201.02.005А, 201.02.005В и 201.02.005С.
В строке 201.02.005Е указываются дивиденды, вознаграждения, выигрыши, выплаченные физическим лицам с начала года, определяемые как сумма строк 201.02.005D Расчета отчетного периода и 201.02.005Е Расчета за предыдущий отчетный период;
6) в строках 201.02.006А, 201.02.006В и 201.02.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в 1, 2 и 3 месяцах отчетного периода.
В строке 201.02.006D указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в отчетном периоде, определяемая как сумма строк 201.02.006А, 201.02.006В и 201.02.006С.
В строке 201.02.006Е указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного от дивидендов, вознаграждений, выигрышей, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет, с начала года, определяемая как сумма строк 201.02.006D Расчета отчетного периода и 201.02.006Е Расчета за предыдущий отчетный период.
___________________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 201.02 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Төлем көзінен салық салынатын, төленген кірістер
бойынша жеке табыс салығы бойынша есепті жасау ережелері
(201.03-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар мен шаруа (фермер) қожалықтары - салық агенттерінің Салық кодексінің  145-бабының  1-тармағымен белгіленген ставкалар бойынша төлем көзіне салық салынатын, кірістерді (бұдан әрі - төлем көзіне салық салынатын кірістер) жеке тұлғаларға есептелген және төленген, Салық кодексінің  24-тарауына  сәйкес бюджетке есептелген және аударылған жеке табыс салығының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына ұсталған және аударылған міндетті зейнетақы жарналарын көрсетуге арналған жеке табыс салығының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін көздейді.
2. Есеп Есептің өзінен (201.03-нысан) және қосымша нысаннан тұрады.
3. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Есептің тиісті торкөздері толтырылмайды. Қосымша нысандарда көрсетілуі тиіс көрсеткіштер жоқ жағдайда, қосымша нысан берілмейді.
6. Қосымша нысанның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген сәйкес деректер көрсетіледі.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
8. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

Примечание РЦПИ: Графическая форма 201.02 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета по индивидуальному подоходному налогу
по выплаченным доходам, облагаемым у источника выплаты
(Форма 201.03)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления налоговыми агентами - крестьянскими (фермерскими) хозяйствами и юридическими лицами - производителями сельскохозяйственной продукции, применяющими специальные налоговые режимы, Расчета по индивидуальному подоходному налогу по выплаченным доходам, облагаемым у источника выплаты (далее - Расчет), предназначенного для отражения начисленных и выплаченных физическим лицам доходов, облагаемых у источника выплаты по ставкам, установленным пунктами 1 и 1-1 статьи 145  Налогового кодекса (далее - доходы, облагаемые у источника выплаты), индивидуального подоходного налога, исчисленного и перечисленного в бюджет в соответствии с главой 24 Налогового кодекса, а также обязательных пенсионных взносов, удержанных и перечисленных в накопительные пенсионные взносы, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
2. Расчет состоит из самого Расчета (форма 201.03) и дополнительной формы.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Расчета не заполняются. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в дополнительной форме, дополнительная форма не представляется.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" дополнительной формы указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
8. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

11. "Жеке табыс салығы" бөлімінде:
1) 201.03.001А, 201.03.001В және 201.03.001С жолдарында міндетті зейнетақылық жарналарды және жеке табыс салығын қоса, есепті кезең үшін сәйкес 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін салық агентімен есептелген кірістер көрсетіледі;
2) 201.03.002А, 201.03.002В және 201.03.002С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін төлем көзінде салық салынатын кірістер көрсетіледі;
3) 201.03.003А, 201.03.003В және 201.03.003С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі;
4) 201.03.004 жолында жеке тұлғаларға есептелген, бірақ есепті кезеңнің соңына салық агентімен төленбеген кірістер көрсетіледі;
5) 201.03.005А, 201.03.005В және 201.03.005С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде жеке тұлғаларға төленген кірістер көрсетіледі;
6) 201.03.006А, 201.03.006В және 201.03.006С жолдарында табыстардан есептелген, заңды тұлғаларға төленген, және сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде бюджетке аударылуға жататын жеке табыс салығы сомасы көрсетіледі.
12. "Міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 201.03.007А, 201.03.007В және 201.03.007С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңі үшін жинақтау зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарнасы ұсталатын қызметкерлердің есептелген кірістері көрсетіледі;
2) 201.03.008А, 201.03.008В және 201.03.008С жолдарында сәйкесінше есепті кезең үшін 1 қаңтардан - 1 қазан, 1 қазаннан - 31 желтоқсан кезеңінде Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес, қызметкерлердің төленген кірістерінен есептелген және жинақтаушы зейнетақы қорына аударылуға жататын міндетті зейнетақы жарнасының сомасы көрсетіледі.
13. 201.03 нысанына қосымша нысан әрбір жеке тұлға бойынша көрсетуге арналған: есептелген және салық салынбайтын кірістер, салық шегерімдері, жеке табыс салығы және төленген кірістер.
14. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі:
1) "00001 Барлығы" жолы тек бірінші бетте толтырылады. 00001Е, 00001F, 00001G, 00001Н, 00001І және 00001J жолдарында одан кейінгі жолдарға сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын, есептелген кірістердің жиынтық сомасы; салық салуға жатпайтын кірістер; міндетті зейнетақы жарналары; шегерімге жатқызылатын ерікті зейнетақы жарналары; жеке табыс салығы мен төленген кірістер көрсетіледі;

11. В разделе "Индивидуальный подоходный налог":
1) в строках 201.03.001А, 201.03.001В и 201.03.001С указываются доходы, начисленные налоговым агентом за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно, включая обязательные пенсионные взносы, добровольные пенсионные, добровольные профессиональные пенсионные взносы, страховые премии и индивидуальный подоходный налог;
2) в строках 201.03.002А, 201.03.002В и 201.03.002С указываются доходы, облагаемые у источника выплаты, за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
3) в строках 201.03.003А, 201.03.003В и 201.03.003С указываются суммы исчисленного индивидуального подоходного налога за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
4) в строке 201.03.004 указываются доходы, начисленные физическим лицам, но не выплаченные налоговым агентом на конец отчетного периода;
5) в строках 201.03.005А, 201.03.005В и 201.03.005С указываются доходы, выплаченные физическим лицам в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
6) в строках 201.03.006А, 201.03.006В и 201.03.006С указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного от доходов, выплаченных физическим лицам, и подлежащего перечислению в бюджет в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
12. В разделе "Обязательные пенсионные взносы":
1) в строках 201.03.007А, 201.03.007В и 201.03.007С указываются начисленные доходы работников, с которых удерживаются обязательные пенсионные взносы в накопительные пенсионные фонды за период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно;
2) в строках 201.03.008А, 201.03.008В и 201.03.008С указываются суммы обязательных пенсионных взносов, исчисленных от выплаченных доходов работников и подлежащих перечислению в накопительные пенсионные фонды, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан, в период с 1 января до 1 октября, с 1 октября по 31 декабря, за отчетный период соответственно.
13. Дополнительная форма к Форме 201.03 предназначена для отражения по каждому физическому лицу: начисленных и не облагаемых доходов, налоговых вычетов, индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов.
14. Указывается текущий номер страницы:
1) строка "00001 Итого" заполняется только на первой странице. В строках 00001F, 00001G, 00001H, 00001I, 00001J, 00001К, 00001L, 00001M, 00001N указываются итоговые суммы начисленных доходов; доходов, не подлежащих налогообложению; налоговых вычетов; индивидуального подоходного налога и выплаченных доходов;

2) А бағанында кезекті рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында есептелген, кірістер төленген жеке тұлғалардың аты-жөні көрсетіледі;
4) С бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлға салық төлеушілердің тиісті тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) D бағанында тор ұяшық "х" белгісімен, егер В бағанында көрсетілген жеке тұлға Қазақстан Республикасы азаматы болып табылмаса және Қазақстан Республикасында тұруға ықтияр хаты болмаған жағдайда белгіленеді. Басқа жағдайларда ұяшық толтырылмайды;
6) Е бағанында ұяшық
егер жеке тұлға олардың қызметімен байланысты кіріс алған жеке кәсіпкер, адвокат немесе жеке нотариус болып табылатын болса "1" деген белгі белгіленеді;
егер жеке тұлға Салық кодексінің  144-бабы  1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес жеңілдіктер алуға үміткер болып табылса "2" деген белгі белгіленеді.
Қалған жағдайларда ұяшық толтырылмайды;
7) F бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға салық кезеңі үшін есептелген кірістер көрсетіледі;
8) G бағанында Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық салуға жатпайтын В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістер сомасы көрсетіледі;
9) Н бағанында Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген салық шегерімдері көрсетіледі;
10) I бағанында Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есептелген міндетті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
11) J бағанында Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 4-тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті зейнетақы жарналары көрсетіледі;
12) К бағанында Салық кодексінің  152-бабының  1-тармағының 5-тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылатын жинақтаушы зейнетақы қорына ерікті кәсіптік зейнетақы жарналары көрсетіледі;
13) L бағанында  152-бабының  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес мөлшерде шегерімге жатқызылатын өмір мен денсаулықты жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша жеке тұлға өз пайдасына енгізетін сақтандыру сыйлықақыларының сомалары көрсетіледі;
14) М бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғалардың кірістерінен есепті салық кезеңінде есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
15) N бағанында В бағанында көрсетілген жеке тұлғаларға есепті салық кезеңінде төленген кірістерінің сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________

2) в графе А проставляется очередной порядковый номер;
3) в графе В указываются фамилии, инициалы физических лиц, которым были начислены, выплачены доходы;
4) в графе С указываются соответствующие регистрационные номера налогоплательщиков физических лиц, указанных в графе В;
5) в графе D ячейка отмечается знаком "х" в случае, если физическое лицо, указанное в графе В, не является гражданином Республики Казахстан и не имеет вид на жительство в Республике Казахстан. В остальных случаях ячейка не заполняется;
6) в графе Е ячейка
отмечается знаком "1" - в случае, если физическое лицо является индивидуальным предпринимателем, адвокатом или частным нотариусом, которыми получен доход, связанный с их деятельностью;
отмечается знаком "2" - в случае, если физическое лицо претендует на получение льготы в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 144 Налогового кодекса.
В остальных случаях ячейка не заполняется;
7) в графе F указываются доходы, начисленные за отчетный период физическим лицам, указанным в графе В;
8) в графе G указываются не подлежащие в соответствии со статьей 144 Налогового кодекса налогообложению доходы физических лиц, указанных в графе В;
9) в графе Н указываются налоговые вычеты, предусмотренные подпунктами 1), 2) пункта 1 статьи 152  Налогового кодекса;
10) в графе I указываются обязательные пенсионные взносы, исчисленные с доходов физических лиц, указанных в графе В, в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
11) в графе J указываются суммы добровольных пенсионных взносов, осуществляемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты в установленном размере, согласно подпункту 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
12) в графе К указываются суммы добровольных профессиональных пенсионных взносов, осуществляемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан и относимые на вычеты, согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
13) в графе L указываются суммы страховых премий, вносимых в свою пользу физическим лицом по договорам накопительного страхования жизни и здоровья и относимых на вычеты в установленном размере согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
14) в графе М указываются суммы индивидуального подоходного налога, исчисленного с доходов физических лиц, указанных в графе В, за отчетный период;
15) в графе N указываются выплаченные в отчетном периоде доходы физическим лицам, указанным в графе В.
___________________________________________

Жеке табыс салығы бойынша декларация жасау ережеcі (210.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес әзірленген және Кодекстің  6-бөліміне  сәйкес төлем көзіне салық салынбайтын, кірістер, ірі бір жолғы сатып алулар мен кірістер бойынша жеке табыс салығын есептеуді мәлімдеуге, сондай-ақ меншік құқығындағы және салық салу объектісі болып табылатын мүлік туралы мәліметтерді беруге арналған Жеке табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды. Декларацияны мынадай жеке тұлғалар береді:
1) Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары;
2) судьялар;
3) мерзімді әскери қызметін өтейтін әскери қызметкерлерден басқа, мемлекеттік қызметкерлер үшін заңнама нормалары таралатын тұлғалар;
4) жұмыстан босағаннан кейін үш жыл ішінде теріс себептер бойынша мемлекеттік қызметтен босатылған тұлғалар;
5) осы тармақтың 1)-4) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың жұбайы (зайыбы).
2. Декларация Декларацияның өзінен (210.00-нысан) және жеке табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (210.01-210.04 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Кодексінің 69-бабының 1-тармағына сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазартуға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Декларацияға қосымшаның парағында бар жолдардағы көрсеткіштер санының асуы жағдайында, қосымшаның осындай парағы толтырылады.
8. Қосымшалар мен қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

(Форма 210.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов, крупных разовых приобретений и исчисления индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, в соответствии с разделом 6  Налогового кодекса, а также для представления сведений об имуществе, находящемся на праве собственности и являющегося объектом налогообложения. Декларация представляется следующими физическими лицами:
1) депутатами Парламента Республики Казахстан;
2) судьями;
3) лицами, на которых распространяются нормы законодательства для государственных служащих, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу;
4) лицами, уволенными с государственной службы по отрицательным мотивам, в течение трех лет после увольнения;
5) супругом (супругой) лиц, указанных в подпунктах 1)-4) настоящего пункта.
2. Декларация состоит из самой Декларации (Форма 210.00) и приложений к ней (Формы 210.01 - 210.04) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по индивидуальному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. В случае превышения количества показателей в строках, имеющихся на листе приложения к Декларации, заполняется аналогичный лист приложения.
8. В разделах "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.

10. Декларацияға Кодекстің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (210.00 нысан)
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі. Декларацияны беру үшін салық кезеңі есепті тоқсан болып табылады. Егер салық кезеңінің ұзақтығы мынаны құраса:
күнтізбелік жылдан азы - онда "Ай" торкөзінде Декларация берілетін айлар саны көрсетіледі, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі;
толық күнтізбелік жыл, "Ай" торкөзі толтырылмайды, ал "Жыл" торкөзінде ағымдағы салық жылы көрсетіледі.
Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі;
3) салық төлеушінің аты-жөні;
4) Декларация түрі.
Осы торкөздер Салық кодексінің 69 және 71-баптарына сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату жағдайында (қайта құру) "Тарату" торкөзі белгіленеді.
Қалған жағдайларда - "кезекті" торкөзі белгіленеді;
5) берілген қосымшалар.
Берілген қосымшалардың тиісті тор көзі белгіленеді.
12. "Кірістердің түрлері" бөлімінде:
1) 210.00.001 жолына 200.01.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 210.00.002 жолында 210.00.002А, 210.00.002В және 210.00.002С жолдарының сома ретінде айқындалатын, төлем көзіне салық салынбайтын кірістердің сомасы көрсетіледі. Егер осы Ереженің 1-тармағындағы 4 және 5-тармақшаларында көрсетілген салық төлеушілер арнайы салық режимдері үшін белгіленген, Жеке табыс салығы бойынша (200.00-нысан) және (немесе) салық есеп беруі берілген жағдайда, онда осы жол бойынша жоғарыда аталған салық есеп беруінде көрсетілген кірістер сомасына ұлғайтылған 200.00.002 және 200.00.014 (200.00-нысан) жолдарының сомасы ретінде айқындалатын сома көрсетіледі;

10. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма - 210.00)
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация. Налоговым периодом для представления Декларации является налоговый год. Если продолжительность налогового периода составляет:
менее календарного года - то в ячейке "Месяц" указывается количество месяцев, за которые представляется Декларация, а в ячейке "Год" указывается текущий налоговый год,
полный календарный год, то ячейка "Месяц" не заполняется, а в ячейке "Год" указывается тот налоговый год, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика;
4) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная".
В остальных случаях - отмечается ячейка "очередная";
5) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
6) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
12. В разделе "Виды доходов":
1) в строку 210.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 210.01.001В;
2) в строке 210.00.002 указывается сумма доходов, не облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк 210.00.002А и 210.00.002В. В случае, если налогоплательщиками, указанными в подпунктах 4) и 5) пункта 1 настоящих Правил представляется Декларация по индивидуальному подоходному налогу (Форма 200.00) и (или) налоговая отчетность, установленная для специальных налоговых режимов, то по данной строке указывается сумма, определенная как сумма строк 200.00.002 и 200.00.014 (Форма 200.00), увеличенная на сумму доходов, отраженная в вышеуказанной налоговой отчетности;

3) 210.00.002А жолына 210.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 210.00.002В жолына 210.02.010В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 210.00.003 жолына 210.01.001D жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 210.00.004 жолына Кодекстің  164-бабына  сәйкес айқындалатын, төлем көзіне салық салынатын кірістер бойынша салық сомасы көрсетіледі;
7) 210.00.005 жолына есепті салық кезеңі үшін төленген төлем көзіне салық салынатын кірістер бойынша салық сомасы көрсетіледі;
8) 210.00.006 жолында 200.00.004 және 200.00.005 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі.
3. Төлем көзіне салық салынатын кірістер;
меншік құқығындағы мүлік - 210.01 нысанын жасау
13. Осы нысан Кодекстің  146 - 162-бабына  сәйкес төлем көзіне салық салынатын кірістерді, сондай-ақ меншік құқығындағы жеке тұлғаға тиісті және салық салу объектісі болып табылатын мүлікті мәлімдеуге арналған.
14. "Төлем көзіне салық салынатын кірістер" бөлімінде:
1) 210.01.001В жолында 210.01.002В - 210.01.006В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын есептелген кірістердің жалпы сомасы көрсетіледі. 210.01.001В жолында көрсетілген сома 210.00.001 жолына көшіріледі;
2) 210.01.001С жолында 210.01.002С - 210.01.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзіне салық салынатын кірістерден ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 210.01.001D жолында 210.01.002D - 210.01.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын төлем көзінен ұсталған салықтың жалпы сомасы көрсетіледі. 210.01.001D жолында көрсетілген сома 210.00.003 жолына көшіріледі;
4) 210.01.002А - 210.01.006А жолдарында төлемнің әр көзі бойынша Кодекстің  146-бабына  сәйкес төлем көзіне салық салынатын алынған кірістердің түрлері көрсетіледі;
5) 210.01.002В - 210.01.006В, 210.01.002С - 210.01.006С, 210.01.002D - 210.01.006D жолдарында салық агенттері берген құжаттар негізінде есептелген кірістер, ұсталған міндетті зейнетақы жарналары мен жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
15. "Меншік құқығындағы мүлік" бөлімі:
1) 210.01.007 жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген, көшірме негізіндегі есепті салық кезеңінен кейінгі айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша зейнетақы жинақтау сомасы көрсетіледі;
2) 210.01.008 жолында жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсете отырып, зейнетақы жинақтаудан басқа, салық салу объектілері болып табылатын, меншік құқығына тиесілі мүлік, сондай-ақ көлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірі көрсетіледі.

3) в строку 210.00.002А переносится сумма, отраженная в строке 210.02.001;
4) в строку 210.00.002В переносится сумма, отраженная в строке 210.02.010В;
5) в строку 210.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 210.01.001D;
6) в строке 210.00.004 указывается сумма налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, определяемая в соответствии со статьей 164  Налогового кодекса;
7) в строке 210.00.005 указывается сумма налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, уплаченного за отчетный налоговый период;
8) в строке 210.00.006 указывается сумма налога, подлежащего уплате, определяемая как разница строк 200.00.004 и 200.00.005.
3. Составление формы 210.01 -
Доходы, облагаемые у источника выплаты, имущество,
находящееся на праве собственности
13. Данное приложение предназначено для декларирования доходов, облагаемых у источника выплаты в соответствии со статьями 146  - 162 Кодекса , а также имущества, принадлежащего физическому лицу на праве собственности и являющегося объектом налогообложения.
14. В разделе "Доходы, облагаемые у источника выплаты":
1) в строке 210.01.001В указывается общая сумма начисленного дохода, облагаемого у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002В по 210.01.006В. Сумма, отраженная в строке 210.01.001В, переносится в строку 210.00.001;
2) в строке 210.01.001С указывается общая сумма удержанных обязательных пенсионных взносов, с доходов, облагаемых у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002С по 210.01.006С;
3) в строке 210.01.001D указывается общая сумма налога, удержанного у источника выплаты, определяемая как сумма строк с 210.01.002D по 210.01.006D. Сумма, отраженная в строке 210.01.001D, переносится в строку 210.00.003;
4) в строках с 210.01.002А по 210.01.006А указываются виды полученных доходов, облагаемых у источника выплаты, в соответствии со статьей 146 Кодекса, по каждому источнику выплаты;
5) в строках с 210.01.002В по 210.01.006В, с 210.01.002С по 210.01.006С, с 210.01.002D по 210.01.006D указываются суммы начисленных доходов, удержанных обязательных пенсионных взносов и индивидуального подоходного налога на основании документов, выданных налоговыми агентами.
15. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) в строке 210.01.007 указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
2) в строке 210.01.008 указывается имущество, принадлежащее на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, с отражением местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства.

16. "Қазақстан Республикасынан тысқары шетел банктерінде орналасқан ақша" бөлімінде:
1) 210.00.009 жолында Қазақстан Республикасынан тысқары шетел банктерінде орналасқан ақша көрсетіледі.
4. Мүліктік кірістер - 210.02-нысанын жасау
17. Осы нысан Кодекстің  170-бабына  сәйкес айқындалған, алынған мүлік және өзге де кірістерді көрсетуге арналған.
18. "Мүліктік кіріс" бөлімінде:
1) 210.02.001 жолында 210.02.002D және 210.02.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлік кірісінің жалпы сомасы көрсетіледі. 210.02.001 жолында көрсетілген сома 210.00.002А жолына көшіріледі.
19. "Кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлікті сату кезіндегі құн өсімін айқындау" бөлімінде:
1) 210.02.002D жолында 210.02.003D және 210.02.006D жолдарының сомасы ретінде айқындалатын кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлікті сату кезіндегі құн өсімінің түрінде алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 210.02.003А - 210.02.006А жолдарында құн өсімі алынған сату кезіндегі кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын мүлік атауы көрсетіледі;
3) 210.02.003В - 210.02.006В жолдарында сатылатын мүліктің бағалау (сатып алу құны) құны көрсетіледі;
4) 210.02.003С - 210.02.006С жолдарында мүлікті сату құны көрсетіледі;
5) 210.02.003D - 210.02.006D жолдарында Кодекстің  166-бабының  2-тармағына сәйкес кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылмайтын, мүлікті сату кезінде алынған құн өсімінен кіріс көрсетіледі.
20. "Мүлікті жалға беруден кіріс" бөлімінде:
1) 210.02.007С жолына 210.02.008С және 210.02.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын мүлікті жалға беруден алынған кіріс сомасы көрсетіледі;
2) 210.02.008А және 210.02.009А жолдарында оның орналасқан жерін көрсете отырып, жалға берілген мүлік атауы көрсетіледі;
3) 210.02.008В және 210.02.009В жолдарында мүлікті жалға беру кезеңі көрсетіледі;
4) 210.02.008С және 210.02.009С жолдарында мүлікті жалға беруден алынған кіріс көрсетіледі.
21. "Өзге де кірістер" бөлімінде:
1) 210.02.010В жолында 210.02.011В - 210.02.013В жолдарының сомасы ретінде айқындалатын алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі;
2) 210.02.011А - 210.02.013А жолдарында Кодекстің  170-бабына  сәйкес алынған өзге де кірістердің түрлері көрсетіледі;
3) 210.02.011В - 210.02.013В жолдарында алынған өзге де кірістердің сомасы көрсетіледі.

16. В разделе "Деньги на счетах в иностранных банках, находящихся за пределами Республики Казахстан":
в строке 210.00.009 указывается сумма денег, находящихся за пределами Республики Казахстан на счетах в иностранных банках.
4. Составление формы 210.02 - Имущественный доход
17. Данное приложение предназначено для отражения полученных имущественного и прочих доходов, определяемых в соответствии со статьями 166  и 170 Налогового  кодекса.
18. В разделе "Имущественный доход":
1) в строке 210.02.001 указывается общая сумма имущественного дохода, определяемая как сумма строк 210.02.002D и 210.02.007С. Сумма, отраженная в строке 210.02.001, переносится в строку 210.00.002А.
19. В разделе "Определение прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности":
1) в строке 210.02.002D указывается сумма дохода, полученного в виде прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, определяемая как сумма строк с 210.02.003D по 210.02.006D;
2) в строках с 210.02.003А по 210.02.006А указывается наименование имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, при реализации которого получен прирост стоимости;
3) в строках с 210.02.003В по 210.02.006В указывается оценочная стоимость (стоимость приобретения) реализуемого имущества;
4) в строках с 210.02.003С по 210.02.006С указывается стоимость реализации имущества;
5) в строках с 210.02.003D по 210.02.006D указывается доход, полученный от прироста стоимости при реализации имущества, не используемого в предпринимательской деятельности, в соответствии с пунктом 2 статьи 166  Налогового кодекса.
20. В разделе "Доход от сдачи в аренду имущества":
1) в строке 210.02.007С указывается сумма дохода, полученного от сдачи в аренду имущества, определяемая как сумма строк 210.02.008С и 210.02.009С;
2) в строках 210.02.008А и 210.02.009А указывается наименование имущества, сданного в аренду, с указанием его местонахождения;
3) в строках 210.02.008В и 210.02.009В указывается период сдачи в аренду имущества;
4) в строках 210.02.008С и 210.02.009С указывается доход, полученный от сдачи в аренду имущества.
21. В разделе "Прочие доходы":
1) в строке 210.02.010В указывается сумма полученных прочих доходов, определяемая как сумма строк с 210.02.011В по 210.02.013В;
2) в строках с 210.02.011А по 210.02.013А указываются виды полученных прочих доходов в соответствии со статьей 170 Налогового кодекса;
3) в строках с 210.02.011В по 210.02.013В указываются суммы полученных прочих доходов.

5. Бір жолғы ірі сатып алулар жасауға пайдаланылған
ақшалар - 210.03-нысанын жасау
22. Осы нысан үй құрылысы және осындай құрылыс үшін құрылыс материалдарын сатып алудан басқа, 2000 айлық есептік көрсеткіштен астам сомаға салық кезеңінде салық төлеуші жасаған ірі бір жолғы сатып алуды мәлімдеуге арналған.
23. "Сатып алынған мүлік" бөлімінде:
1) 210.03.001С жолында 210.03.002С - 210.03.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық жылында жасалған ірі бір жолғы сатып алулардың жалпы құны көрсетіледі;
2) 210.03.002А - 210.03.005А жолдарында сатып алынған мүліктің атауы көрсетіледі;
3) 210.03.002В - 210.03.005В жолдарында сатып алынған мүліктің күні көрсетіледі;
4) 210.03.002С - 210.03.005С жолдарында сатып алынған мүліктің құны көрсетіледі.
24. "Ірі бір жолғы сатып алу жасауға пайдаланылған ақша көздері" бөлімінде:
1) 210.03.006В жолында ірі бір жолғы сатып алулар жасауға пайдаланылған ақшаның жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 210.03.007А - 210.03.018А жолдарында ірі бір жолғы сатып алулар жасауға пайдаланылған ақша көздері көрсетіледі;
3) 210.03.007В - 210.03.018В жолдарында ақша сомасы көрсетіледі.
6. Меншік құқығындағы мүлік - 210.04-нысанын жасау
25. Осы нысан "Сыбайлас жемқорлықпен күрес туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  ережелеріне сәйкес мерзімді әскери қызметін өтейтін әскери қызметкерден басқа мемлекеттік лауазым немесе мемлекеттік не оларға теңестірілген функцияларды орындаумен байланысты үміткер (бұдан әрі - үміткер) болып табылатын тұлғалардың меншік құқығындағы мүлкін мәлімдеуге арналған.
26. "Қаржы қаражаттары" бөлімінде:
1) 210.04.001А жолында Декларацияны беру сәтінде бар ұлттық және шетел валютасындағы қолма-қол ақша көрсетіледі;
2) 210.04.001В жолында қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
3) 210.04.002А жолында банк мекемелерінің, үміткерлердің салымдары бар Қазақстан Республикасынан тысқары банк мекемелеріндегі атауы көрсетіледі;
4) 210.04.002В жолында валюта коды көрсетіледі;
5) 210.04.002С жолында салымдар сомасы көрсетіледі;
6) 210.04.003А жолында бағалы қағаздардың, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тысқары түрлері көрсетіледі;
7) 210.04.003В жолында бағалы қағаздардың саны көрсетіледі;
8) 210.04.003С жолында бағалы қағаздардың құны көрсетіледі;
9) 210.04.004А жолында үміткерлер жеке өзі немесе басқа тұлғалармен бірге иелік етуге құқылы өзге де қаржы қаражаттары көрсетіледі;

5. Составление формы 210.03 -
Деньги, использованные на совершение
крупного разового приобретения
22. Данная форма предназначена для декларирования крупного разового приобретения, совершенного в налоговом году на сумму свыше 2000 месячных расчетных показателей, за исключением строительства жилища и приобретения строительных материалов для такого строительства.
23. В разделе "Приобретенное имущество":
1) в строке 210.03.001С указывается общая стоимость крупных разовых приобретений, совершенных в налоговом году, определяемая как сумма строк с 210.03.002С по 210.03.005С;
2) в строках с 210.03.002А по 210.03.005А указывается наименование приобретенного имущества;
3) в строках с 210.03.002В по 210.03.005В указывается дата приобретения имущества;
4) в строках с 210.03.002С по 210.03.005С указывается стоимость приобретенного имущества.
24. В разделе "Источники денег, использованных на совершение крупного разового приобретения":
1) в строке 210.03.006В указывается общая сумма денег, использованных на совершение крупных разовых приобретений;
2) в строках с 210.03.007А по 210.03.018А указываются источники денег, использованных на совершение крупных разовых приобретений;
3) в строках 210.03.007В по 210.03.018В указываются суммы денег.
6. Составление формы 210.04 - Имущество,
находящееся на праве собственности
25. Данная форма предназначена для декларирования имущества, находящегося на праве собственности лицами, являющимися кандидатами на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, за исключением военнослужащих, проходящих срочную военную службу (далее - кандидаты), в соответствии с положениями Закона  Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией".
26. В разделе "Финансовые средства":
1) в строке 210.04.001А указываются коды валют наличных денег, имеющихся на момент представления Декларации;
2) в строке 210.04.001В указываются суммы наличных денег;
3) в строке 210.04.002А указываются наименование банковских учреждений, в том числе банковских учреждений находящихся за пределами Республики Казахстан, в которых находятся вклады кандидатов;
4) в строке 210.04.002В указывается код валюты;
5) в строке 210.04.002С указываются суммы вкладов;
6) в строке 210.04.003А указываются виды ценных бумаг, в том числе за пределами Республики Казахстан;
7) в строке 210.04.003В указывается количество ценных бумаг;
8) в строке 210.04.003С указывается стоимость ценных бумаг;
9) в строке 210.04.004А указываются иные финансовые средства, которыми кандидаты вправе распоряжаться лично или совместно с другими лицами;

10) 210.04.004В жолында қаржы қаражаттары көрсетіледі.
27. "Меншік құқығындағы мүлік" бөлімінде:
1) 210.04.005 жолында жинақтаушы зейнетақы қоры берген көшірме негізіндегі Декларация беру күніне зейнетақы жинақтарының сомасы көрсетіледі;
2) 210.04.006А - 210.04.011А жолдарында зейнетақы жинақтаушыларынан басқа, салық салу объектісі болып табылатын, меншік құқығындағы орналасқан, оның ішінде жылжымайтын мүліктің орналасқан жерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасынан тысқары орналасқан мүлік, сондай-ақ көлік құралының маркасы мен мемлекеттік нөмірін суреттейді;
3) 210.04.006В - 210.04.011В жолдарында суреттелетін мүліктің бағалау құны көрсетіледі.
28. "Жарғылық капиталда қатысу үлесі" бөлімінде үміткер тиісті торкөзі заңды тұлғалардың акционері немесе құрылтайшысы (қатысушы) ретінде өзі тура немесе тікелей қатысу туралы көрсетеді:
1) 210.04.012С жолында барлық заңды тұлғалар бойынша жарғылық капиталдағы қатысу үлесінің мөлшері көрсетіледі;
2) А бағанында үміткердің қатысу үлесі бар жарғылық капиталдағы заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген салық төлеушілердің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
4) С бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлғаның қатысу үлесінің мөлшері көрсетіледі.
29. "Басқа да мәліметтер" бөлімінде:
1) 210.04.013В жолында сенімгерлік басқаруға берілген мүліктің жалпы құны көрсетіледі;
2) В бағанында сенімгерлік басқаруға берілген мүлік суреттеледі, сондай-ақ егер үміткер немесе оның жұбайы (жары) осы трастардың бенефициары болып табылатын тиісті банк шоттарындағы нөмірлерін көрсете отырып, олар тіркелген трастар туралы және мемлекеттер туралы мәлімет көрсетіледі;
3) В бағанында А бағанында көрсетілген мүлік құны көрсетіледі;
4) 210.04.014А жолында 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде үміткерге немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарының жалпы сомасы көрсетіледі;
5) А бағанында 1000 айлық есептік көрсеткіштен асатын, мөлшерде үміткерге немесе оның жұбайына (жарына) тиісті материалдық және қаржы қаражаттарын ұстап тұру мен уақытша сақтау бойынша үміткердің шарт қатынастары, келісім-шарт пен міндеттемелер (оның ішінде ауызша) бар заңды тұлға көрсетіледі;
6) В бағанында А бағанында көрсетілген заңды тұлға - салық төлеушілердің тіркеу нөмірлері көрсетіледі;
7) С бағанында жоғарыда аталған материалдық және қаржы қаражаттарының тиісті сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________

10) в строке 210.04.004В указываются суммы финансовых средств.
27. В разделе "Имущество, находящееся на праве собственности":
1) в строке 210.04.005 указывается сумма пенсионных накоплений по состоянию на первое число месяца представления Декларации на основании выписки, выданной накопительным пенсионным фондом;
2) в строках с 210.04.006А по 210.04.011А описывается имущество, находящееся на праве собственности, являющееся объектом налогообложения, за исключением пенсионных накоплений, в том числе находящееся за пределами Республики Казахстан, с указанием местонахождения недвижимого имущества, а также марки и государственного номера транспортного средства;
3) в строках с 210.04.006В по 210.04.011В указывается оценочная стоимость описываемого имущества.
28. В разделе "Доля участия в уставном капитале" кандидат в соответствующей ячейке указывает о своем прямом или об опосредованном участии в качестве акционера или учредителя (участника) юридических лиц:
1) в строке 210.04.012С указывается размер доли участия в уставном капитале по всем юридическим лицам;
2) в графе А указывается наименование юридического лица, в уставном капитале которого присутствует доля участия кандидата;
3) в графе В указываются регистрационные номера налогоплательщиков, указанных в графе А;
4) в графе С указывается размер доли участия в юридическом лице, указанном в графе А.
29. В разделе "Другие сведения":
1) в строке 210.04.013В указывается общая стоимость имущества, переданного в доверительное управление;
2) в графе А описывается имущество, переданное в доверительное управление, а также указываются сведения о трастах и о государствах, в которых они зарегистрированы, с указанием номеров соответствующих банковских счетов, если кандидат или его супруг (супруга) является бенефициаром этих трастов;
3) в графе В отражается стоимость имущества, указанного в графе А;
4) в строке 210.04.014С указывается общая сумма материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
5) в графе А указывается юридическое лицо, с которым кандидат имеет договорные отношения, соглашения и обязательства (в том числе устные) по содержанию или временному хранению материальных и финансовых средств, принадлежащих кандидату или супругу (супруге) в размере, превышающем 1000 кратный месячный расчетный показатель;
6) в графе В отражаются регистрационные номера налогоплательщиков - юридических лиц, указанных в графе А;
7) в графе С отражается соответствующие суммы вышеуказанных материальных и финансовых средств.
____________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 210.00 210.01, 210.02, 210.03, 210.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша декларацияны
жасау ережелері (220.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен салықтарды есептеуді және төлеуді жүзеге асырушы жеке тұлғалар - жеке кәсіпкерлердің, сондай-ақ Салық кодексінің  6 бөліміне  сәйкес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес жеке тұлғалардың жеке табыс салығын есептеу мен кірістерді мәлімдеуге арналған Жеке табыс салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (220-нысан) және жеке табыс салығы бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу жөніндегі оған қосымшалардан (220.01-ден 220.31-ге дейінгі нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас әріптерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымшалар берілмейді.
7. Тиісті қосымша нысанда көрсеткіштерді ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде аталған қосымша нысандар міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімінде тиісті қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

Примечание РЦПИ: Графические формы 210.00, 210.01, 210.02, 210.03, 210.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу
(Форма 220.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по индивидуальному подоходному налогу (далее - Декларация), предназначенной для декларирования доходов и исчисления индивидуального подоходного налога физическими лицами - индивидуальными предпринимателями, осуществляющими исчисление и уплату налогов в общеустановленном порядке, а также физическими лицами-нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии с разделом 6 Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 220.00) и приложений к ней (формы с 220.01 по 220.31) по раскрытию информации об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением по индивидуальному подоходному налогу.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении строк, требующих раскрытия показателей в соответствующей дополнительной форме, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
8. В разделе "Общая информация" дополнительных форм указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" соответствующего приложения.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші Декларацияны қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында не электрондық почта бойынша алады.
11. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (220.00 нысан)
12. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе салық төлеушінің атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация бергенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 7) тармақшасында көзделген хабарламаны алып, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
Жеке кәсіпкердің қызметі тоқталған жағдайда "Тарату" торкөзі белгіленеді. Егер салық төлеуші Декларацияны Салық кодексінің  136-бабының  4-тармағына сәйкес берсе, "Бастапқы" және "Тарату" торкөздері белгіленеді.
Сондай-ақ, Салық кодексінің  114-бабында  көзделген жағдайда "Ұзақ мерзімді келісім-шарттар" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларацияны табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың торкөздері белгіленеді;
9) резидент емес берген кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді;
10) жер қойнауын пайдаланушылар белгілейді. Декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
10А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінен шығатын қызмет бойынша;
10В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 220.00)
12. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) фамилия, имя, отчество налогоплательщика или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД (общий классификатор видов экономической деятельности) основного вида деятельности;
5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае прекращения деятельности индивидуальным предпринимателем отмечается ячейка "Ликвидационная". Если налогоплательщик представляет Декларацию согласно пункту 4 статьи 136  Налогового кодекса, отмечаются ячейки "Первоначальная" и "Ликвидационная".
Также, в случае, предусмотренном статьей 114  Налогового кодекса, отмечается ячейка "Долгосрочные контракты";
6) номер и дата уведомления заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения. Отмечаются ячейки представленных приложений;
9) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент";
10) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация:
10А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
10В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;

7) 220.01.007 жолында Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 8) тармақшасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті шектеу немесе тоқтатуға келіскені үшін салық төлеуші алған және алуға жататын кірістер сомасы көрсетіледі;
8) 220.01.008 жолына 220.25.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 220.01.009 жолын жер қойнауын пайдаланушылар толтырады. Осы жолға 220.09.001D немесе 220.09.002С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 220.00.010 жолында Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ортақ үлестік меншіктен кірісті бөлу кезінде алынатын кірістер сомасы көрсетіледі;
11) 220.01.011 жолында егер бұл сомалар бұрын Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес шегерімге жатқызылмаса, бюджеттен қайтарылған бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардан басқа сот тағайындаған немесе борышкер мойындаған айыппұлдар, өсімпұлдар мен санкциялардың басқа да түрлерінің сомасы көрсетіледі;
12) 220.01.012 жолына 220.23.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 220.01.013 жолына 220.10.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде ізгілік көмек түрінде алынған және мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны 220.02.006 жолы бойынша жылдық жиынтық кірістен алынып тасталады;
14) 220.01.014 жолына 220.13.002А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 220.01.015 жолына 220.11.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 220.01.016 жолына 220.12.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 220.01.017 жолында Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұтыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
18) 220.01.018 жолында Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес салық төлеуші роялти түрінде алған кіріс көрсетіледі;
19) 220.01.019 жолында салық төлеушінің 220.01.001-ден 220.01.018-ге дейінгі жолдарда көрініс таппаған, Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 20) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кіріске енгізілетін кірістері көрсетіледі;
20) 220.01.020 жолында 220.01.001-220.01.019 жолдары сомаларын қосу жолымен айқындалатын жылдық жиынтық кірістің жалпы сомасы көрсетіледі.
4. Салық салынуға жатпайтын кірістер -
220.02 нысанын жасау
18. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
19. "Салық салынуға жатпайтын кірістер" бөлімінде:

7) в строке 220.01.007 указывается сумма доходов, полученных и подлежащих получению налогоплательщиком за согласие ограничить или прекратить предпринимательскую деятельность в соответствии с подпунктом 8) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса;
8) в строку 220.01.008 переносится сумма, отраженная в строке 220.25.006;
9) строка 220.01.009 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.09.001D или 220.09.002С;
10) в строке 220.01.010 указывается сумма доходов, получаемых при распределении дохода от общей долевой собственности в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
11) в строке 220.01.011 указывается сумма присужденных судом или признанных должником штрафов, пени и других видов санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов, если эта сумма ранее не была отнесена на вычеты в соответствии с подпунктом 12) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
12) в строку 220.01.012 переносится сумма, отраженная в строке 220.23.003;
13) в строку 220.01.013 переносится сумма, отраженная в строке 220.10.003.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи, в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению, подлежат исключению из совокупного годового дохода по строке 220.02.006;
14) в строку 220.01.014 переносится сумма, отраженная в строке 220.13.002А;
15) в строку 220.01.015 переносится сумма, отраженная в строке 220.11.003;
16) в строку 220.01.016 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.005;
17) в строке 220.01.017 указывается общая сумма выигрышей в соответствии с подпунктом 18) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
18) в строке 220.01.018 указывается доход, полученный налогоплательщиком в виде роялти в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 80 Налогового кодекса;
19) в строке 220.01.019 указываются доходы налогоплательщика, включаемые в совокупный годовой доход согласно статье 80  Налогового кодекса, но не нашедшие отражения в строках с 220.01.001 по 220.01.018;
20) в строке 220.01.020 указывается общая сумма совокупного годового дохода, определяемая сложением сумм строк с 220.01.001 по 220.01.019.
4. Составление формы 220.02 - Доходы, не подлежащие
налогообложению
18. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
19. В разделе "Доходы, не подлежащие налогообложению":

1) 220.02.001 жолында Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық салынуға жатпайтын кірістердің жалпы сомасы, сондай-ақ 220.02.002 - 220.02.020 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын Салық кодексінің  91-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жылдық жиынтық кірістен алынып тасталатын дивидендтер көрсетіледі;
2) 220.02.002 жолына 220.06.005 және 220.06.007 жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.02.003 жолына 220.06.008 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.02.004 жолында бұрын Қазақстан Республикасында төлем көзіне салық салынған Қазақстан Республикасының резидент - заңды тұлғасынан алынған дивидендтер көрсетіледі;
5) 220.02.005 жолына 220.12.004 жолын алумен 220.12.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.02.006 жолына 220.10.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 220.02.007-ден 220.02.020-ға дейінгі жолдарда 220.02.002-ден 220.02.006-ға дейінгі жолдарда көрсетілмеген және Салық кодексінің  144-бабына  сәйкес салық салуға жатпайтын, осы Ережелердің 206-тармақтарына сәйкес кіріс түрлерінің кодтары көрсетіледі.
5. Шегерімдер - 220.03 нысанын жасау
20. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
21. "Шегерімдер" бөлімінде:
1) 220.03.001 жолына 220.15.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.03.002 жолына 220.16.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.03.003 жолына 220.17.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.03.04 жолына 220.18.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.03.005 жолын жер қойнауын пайдаланушы толтырады. Осы жолға 220.09.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 220.03.006 жолына 220.19.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 220.03.007 жолына 220.20.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 220.03.08 жолына 220.21.006 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 220.03.009 жолын жер қойнауын пайдаланушы толтырады. Осы жолға 220.22.016 және 220.22.019 жолдарын қосу арқылы айқындалатын сома көшіріледі;
10) 220.03.010 жолына 220.13.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
11) 220.03.011 жолында Салық кодексінің  103-бабына  сәйкес есептелген шектерде бюджетке төленген салықтардың сомасы көрсетіледі;
12) 220.03.012 жолына 220.24.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
13) 220.03.013 жолында 220.03.013А - 220.03.013F жолдарының сомасын қосумен айқындалатын амортизациялық аударымдардың, жөндеуге шығыстар мен тіркелген активтер бойынша басқа да шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі;

1) в строке 220.02.001 указывается общая сумма доходов, не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144  Налогового кодекса, а также корректировки совокупного годового дохода в соответствии с подпунктами 1), 3)-5) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса, которая определяется сложением сумм строк с 220.02.002 по 220.02.020;
2) в строку 220.02.002 переносится сумма, отраженная в строках 220.06.005 и 220.06.007;
3) в строку 220.02.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.06.008;
4) в строке 220.02.004 указываются дивиденды, полученные от юридического лица-резидента Республики Казахстан, ранее обложенные у источника выплаты в Республике Казахстан;
5) в строку 220.02.005 переносится сумма, отраженная в строке 220.12.005 за минусом строки 220.12.004;
6) в строку 220.02.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.10.002;
7) в строках с 220.02.007 по 220.02.020 указываются коды видов доходов согласно пункту 198 настоящих Правил, не отраженных в строках с 220.02.002 по 220.02.006 и не подлежащих налогообложению в соответствии со статьей 144
Налогового кодекса.
5. Составление формы 220.03 - Вычеты
20. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
21. В разделе "Вычеты":
1) в строку 220.03.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.15.009;
2) в строку 220.03.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.007;
3) в строку 220.03.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.17.003;
4) в строку 220.03.04 переносится сумма, отраженная в строке 220.18.001В;
5) строка 220.03.005 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.09.003;
6) в строку 220.03.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.19.001;
7) в строку 220.03.007 переносится сумма, отраженная в строке 220.20.003;
8) в строку 220.03.008 переносится сумма, отраженная в строке 220.21.006;
9) строка 220.03.009 заполняется недропользователями. В данную строку переносится сумма, определяемая сложением строк 220.22.016 и 220.22.019;
10) в строку 220.03.010 переносится сумма, отраженная в строке 220.13.002В;
11) в строке 220.03.011 указывается сумма уплаченных в бюджет налогов в пределах начисленных в соответствии со статьей 103 Налогового кодекса;
12) в строку 220.03.012 переносится сумма, отраженная в строке 220.24.001;
13) в строке 220.03.013 указывается общая сумма амортизационных отчислений, расходов на ремонт и других вычетов по фиксированным активам, определяемая сложением сумм строк с 220.03.013А по 220.03.013F;

14) 220.03.013А жолына 220.25.004Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
15) 220.03.013В жолына 220.25.005Е жолында көрсетілген сома көшіріледі;
16) 220.03.013С жолына 220.26.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
17) 220.03.13D жолына 220.25.004I және 220.25.005G жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
18) 220.03.013Е жолына 220.25.004Н және 220.25.005F жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
19) 220.03.013F жолына 220.25.004F және 220.25.007Е жолдарында көрсетілген сома көшіріледі;
20) 220.03.014 жолда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес айқындалатын міндетті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
21) 220.03.015 жолда Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде салық шегерімінің сомасы көрсетіледі;
22) 220.03.016 жолда Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес асырауындағы отбасы мүшелеріне салық шегерімдерінің сомасы көрсетіледі;
23) 220.03.017 жолда Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес белгіленген шектерде шегерімге жатқызылатын ерікті зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
24) 220.03.018 жолда Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес белгіленген шектерде шегерімге жатқызылатын ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомасы көрсетіледі;
25) 220.03.019 жолда Салық кодексінің  152-бабы  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес белгіленген шектерде шегерімге жатқызылатын сақтандыру сыйақыларының сомасы көрсетіледі;
26) 220.03.020 жолда 220.03.001-ден 220.03.019-ға дейінгі жолдардың сомаларын қосу арқылы айқындалатын шегерімдердің жалпы сомасы көрсетіледі.
6. Салық салынатын кіріс есебі - 220.04 нысанын жасау
21. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
22. "Салық салынатын кіріс есебі" бөлімінде:
1) 220.04.001 жолына 220.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.04.002 жолына 220.28.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.04.003 жолында 220.04.001 және 220.04.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кірістің (залалдың) жиынтық сомасы көрсетіледі;
4) 220.04.004 жолында 220.04.003 жолында залал алған кезде Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көшіруге жатпайтын Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес салық төлеуші алған залал сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, егер 220.03.013С жолы бойынша сома 220.04.001 жолының сомасынан көбірек немесе тең болса, 220.04.004 жолында 220.04.001 жолында көрсетілген сома көрсетіледі. Егер 220.03.013С жолы бойынша сома 220.04.001 жолы бойынша сомадан аз болса, 220.04.004 жолына 220.03.013С жолының сомасы көшіріледі;

14) в строку 220.03.013А переносится сумма, отраженная в строке 220.25.004Е;
15) в строку 220.03.013В переносится сумма, отраженная в строке 220.25.005Е;
16) в строку 220.03.013С переносится сумма, отраженная в строке 220.26.001В;
17) в строку 220.03.13D переносится сумма, отраженная в строках 220.25.004I и 220.25.005G;
18) в строку 220.03.013E переносится сумма, отраженная в строках 220.25.004H и 220.25.005F;
19) в строку 220.03.013F переносится сумма, отраженная в строках 220.25.004F и 220.25.007Е;
20) в строке 220.03.014 указывается сумма обязательных пенсионных взносов, определяемых в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
21) в строке 220.03.015 указывается сумма налогового вычета в размере месячного расчетного показателя в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 152  Налогового кодекса;
22) в строке 220.03.016 указывается сумма налоговых вычетов на членов семьи, состоящих на иждивении, в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
23) в строке 220.03.017 указывается сумма добровольных пенсионных взносов, относимых в установленных пределах на вычеты в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
24) в строке 220.03.018 указывается сумма добровольных профессиональных пенсионных взносов, относимых на вычеты в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 152  Налогового кодекса;
25) в строке 220.03.019 указывается сумма страховых премий, относимых в установленных пределах на вычеты в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 152 Налогового кодекса;
26) в строке 220.03.020 указывается общая сумма вычетов, определяемая сложением сумм строк с 220.03.001 по 220.03.019.
6. Составление формы 220.04 - Расчет налогооблагаемого дохода
22. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
23. В разделе "Расчет налогооблагаемого дохода":
1) в строку 220.04.001 переносится сумма, отраженная в строке 220.00.004;
2) в строку 220.04.002 переносится сумма, отраженная в строке 220.28.005;
3) в строке 220.04.003 указывается итоговая сумма налогооблагаемого дохода (убытка), определяемая как разница строк 220.04.001 и 220.04.002;
4) в строке 220.04.004 указывается сумма убытка, полученного налогоплательщиком согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, не подлежащая переносу в соответствии с частью третьей пункта 1 статьи 124  Налогового кодекса, при получении убытка в строке 220.04.003. При этом, если сумма по строке 220.03.013С больше или равна сумме строки 220.04.001, то в строке 220.04.004 отражается сумма, указанная в строке 220.04.001. Если сумма по строке 220.03.013С меньше суммы по строке 220.04.001, в строку 220.04.004 переносится сумма строки 220.03.013С;

5) 220.04.005 жолында кәсіпкерлік қызметінде пайдаланылатын (220.04.003 - 220.04.004 + 220.06.002) үй-жайларды, ғимараттар мен құрылыстарды сату кезінде алынған залал сомасынан қалыптасқан және көшіруге жатпайтын залал сомасына азайтылған есепті салық кезеңінің нәтижелері бойынша алынған залал сомасы ретінде айқындалған көшіруге жататын залал сомасы көрсетіледі;
6) 220.04.006 жолында 220.04.003 х 2 % + (220.04.006С және 220.04.006D жолдарының сомасы) - 220.04.006Е) сомаларының шамасында Салық кодексінің  122-бабына  сәйкес (220.04.006А және 220.04.006В сомасы) салық салынатын кірістен (кіріске) алынып тастайтын (енгізілетін) шығыстардың (кірістердің) жалпы сомасы көрсетіледі;
7) 220.04.006А жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 2) тармақшасына сәйкес коммерциялық емес ұйымдарға тегін берілген мүлік сомасы көрсетіледі;
8) 220.04.006В жолында Салық кодексінің  122-бабының  1-тармағы 3) тармақшасына сәйкес айқындалған Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеке тұлғаларға берілетін атаулы әлеуметтік көмек көрсетіледі;
9) 220.04.006С жолын мүгедектердің еңбегін пайдаланатын салық төлеушілер толтырады. Бұл жолда Салық кодексінің 1 22-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген шығыстар сомасы көрсетіледі;
10) 220.04.006D жолында Салық кодексінің  122-бабының  3-тармағына сәйкес негізгі қаражаттардың қаржы лизингі бойынша алынған сыйақы сомасы көрсетіледі;
11) 220.04.006Е жолында Салық кодексінің  122-бабының  5-тармағына сәйкес пайдаланудың үш жылдық кезеңінің аяқталуына дейін тіркелген активтерді сату кезінде Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес бұрын шегерімге жатқызылған амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі.
Егер 220.04.006А - 220.04.006С жолдарында көрсетілген шығыстардың нақты сомасы салық салынатын кірістен екі процентінен кемінің сомасын құраса (220.04.003), онда салық салынатын кірістен алып тастауға жүргізілген шығыстардың нақты сомасы жатады. Егер сома салық салынатын кірістен екі проценттен астам құраған жағдайда, онда салық салынатын кірістің екі проценттері мөлшерінде айқындалған сома алып тастауға жатады;
12) 220.04.007 жолында Салық кодексінің  123-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалған және Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес бұрынғы салық кезеңдерінен көшірілген залал сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 220.29.001 жолында айқындалған залал сомасы көшіріледі;

5) в строке 220.04.005 указывается сумма убытка, подлежащего переносу, определенного как сумма убытка, полученного по результатам отчетного налогового периода, уменьшенного на сумму убытка, не подлежащего переносу и сложенного с суммой убытка, полученного при реализации зданий, сооружений и строений, используемых в предпринимательской деятельности (220.04.003 - 220.04.004 + 220.06.002);
6) в строке 220.04.006 указывается общая сумма расходов (доходов), исключаемых (включаемых) из (в) налогооблагаемого (-ый) дохода (-) в соответствии со статьей 122  Налогового кодекса (сумма строк 220.04.006А и 220.04.006В) в пределах суммы 220.04.003 х 2 % + (сумма cтрок 220.04.006С и 220.04.006D) - 220.04.006E);
7) в строке 220.04.006A указывается сумма безвозмездно переданного имущества некоммерческим организациям в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 122 Налогового кодекса;
8) в строке 220.04.006B указывается сумма адресной социальной помощи, предоставленной физическим лицам согласно законодательству Республики Казахстан, определенная в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 122  Налогового кодекса;
9) строка 220.04.006C заполняется налогоплательщиками, использующими труд инвалидов. В данной строке указывается сумма произведенных расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 122 Налогового кодекса;
10) в строке 220.04.006D указывается сумма вознаграждения, полученная по финансовому лизингу основных средств, в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса;
11) в строке 220.04.006E указывается сумма амортизационных отчислений, ранее отнесенных на вычеты согласно пункту 2 статьи 110  Налогового кодекса, при реализации фиксированных активов до истечения трехлетнего периода эксплуатации в соответствии с пунктом 5 статьи 122 Налогового кодекса.
Если фактическая сумма расходов, отраженная в строках с 220.04.006A по 220.04.006C, составляет сумму, меньшую чем два процента от налогооблагаемого дохода (220.04.003), то исключению из налогооблагаемого дохода подлежит фактическая сумма произведенных расходов.
В случае, если сумма составляет сумму, большую чем два процента от налогооблагаемого дохода, то исключению подлежит сумма, определенная в размере двух процентов налогооблагаемого дохода;
12) в строке 220.04.007 указывается сумма убытка, определенная согласно пункту 1 статьи 123 Налогового кодекса и перенесенная с предыдущих налоговых периодов в соответствии со статьей 124  Налогового кодекса. В данную строку переносится сумма убытка, определенная в строке 220.29.001;

13) 220.04.008 жолында 220.04.003, 220.04.006 және 220.04.007 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шеккен залалдар мен түзетулерді ескеріп салық салынатын кіріс көрсетіледі. Егер 220.04.007 жолында көрсетілген сома бұрынғы екі жолдың айырмасынан үлкен болса, онда осы жолдың шамасы теріс болады. Алынған сома 220.00.005 жолына көшіріледі.
7. Тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірістер - 220.05 нысанын жасау
34. Осы нысан Салық кодексінің  81-бабына  сәйкес тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түскен кірісті айқындауға арналған.
35. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
36. "Тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өткізу" бөлімінде:
1) 220.05.001 жолы кіріс сомасы енгізілетін тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша кірістің жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
220.05.001С жолы 220.01.001 жолына көшіріледі.
37. 220.05.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес салық төлеуші жүзеге асыратын қызметтің түрлері көрсетіледі. Бұл ретте, салық төлеуші қызметтің жүзеге асырылатын түрлері бойынша әр жол бойынша тиісті топты (класс) көрсетеді;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде сатылған тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
4) D бағанында Салық кодексінің  81-бабының  2-тармағына сәйкес жүргізілген түзету сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  81-бабы  2-тармағының 4) тармақшасына сәйкес, егер шарт талаптарына сәйкес сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) үшін төлем шетел валютасындағы белгілі сомаға тең сомада теңгемен жүргізілсе, оларды төлеу кезінде сатылған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны түзетуге жатады;
5) Е бағанында аталған өзгерістер болған сол салық кезеңінің қорытындысы бойынша жүргізілетін, жүргізілген түзетуден кейін сатылған тауарлардың (жұмыстар, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. С және D бағандарының сомасы (айырмасы) ретінде айқындалады. Түзету болмаған жағдайда Е бағанына С бағанында көрсетілген деректер көшіріледі.
220.05.001 жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 220.05.001А жолына, D бағаны - 220.05.001В жолына, Е бағаны 220.05.001С жолына көшіріледі.
8. Үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кіріс - 220.06 нысанын жасау
38. Осы нысан Салық кодексінің  82-бабына  сәйкес үй-жайларды, ғимараттарды, құрылыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекет қажеті үшін сатып алынған активтерден басқа амортизациялауға жатпайтын активтерді сату кезінде құн өсуінен кірісті айқындауға арналған.
39. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:

13) в строке 220.04.008 указывается налогооблагаемый доход с учетом корректировки и перенесенных убытков, определяемый как разница строк 220.04.003, 220.04.006 и 220.04.007. Если сумма, указанная в строке 220.04.007, больше разницы предыдущих двух строк, то величина данной строки будет отрицательной. Полученная сумма переносится в строку 220.00.005.
7. Составление формы 220.05 - Доход от реализации товаров
(работ, услуг)
24. Данная форма предназначена для определения дохода от реализации товаров (работ, услуг) в соответствии со статьей 81  Налогового кодекса.
25. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
26. В разделе "Реализация товаров (работ, услуг)":
1) строка 220.05.001 предназначена для отражения итоговой суммы дохода от реализации товаров (работ, услуг) и заполняется на основании данных дополнительной формы.
Величина строки 220.05.001С переносится в строку 220.01.001.
27. Дополнительная форма к строке 220.05.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указываются виды деятельности, осуществляемые налогоплательщиком в соответствии с Общим классификатором видов экономической деятельности (ОКЭД). При этом налогоплательщик по осуществляемым видам деятельности построчно указывает соответствующую группу (класс);
3) в графе С указывается стоимость реализованных товаров, выполненных работ, предоставленных услуг в течение отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма корректировки, произведенной в соответствии с пунктом 2 статьи 81 Налогового кодекса. Согласно подпункту 4) пункта 2 статьи 81  Налогового кодекса подлежит корректировке стоимость реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате, если условиями договора оплата за реализованные товары (работы, услуги) производится в тенге в сумме, эквивалентной определенной сумме в иностранной валюте;
5) в графе Е указывается стоимость реализованных товаров (работ, услуг) после произведенной корректировки, которая производится по итогам того налогового периода, в котором произошли указанные изменения. Определяется как сумма (разница) граф С и D. В случае отсутствия корректировки в графу Е переносятся данные, отраженные в графе С.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.05.001 переносится в строку 220.05.001А, графы D - в строку 220.05.001В, графы E - в строку 220.05.001С.
8. Составление формы 220.06 - Доход от прироста стоимости при
реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих
амортизации
28. Данная форма предназначена для определения дохода от прироста стоимости при реализации зданий, сооружений, строений, а также активов, не подлежащих амортизации, за исключением активов, выкупленных для государственных надобностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в соответствии со статьей 82  Налогового кодекса.
29. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:

1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңі үшін бағдарлама шегіндегі кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында есепті салық кезеңі үшін кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
6) F бағанына есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылған кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
Егер жер қойнауын пайдаланушы бағдарламада көзделген кезеңде кен орындарын әзірлеу салдарларын жою бойынша жұмыстарды жүргізбесе, онда осы бағанда көрсетілген сома 220.010.009 жолына көшіріледі.
220.09.002 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 220.09.002А жолына, Е бағаны - 220.09.002В жолына, F бағаны - 220.09.002С жолына көшіріледі.
71. 220.09.003 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында оған сәйкес кен орнын әзірлеу жүргізілетін жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт жасаудың нөмірі мен күні көрсетіледі;
3) С бағанына В бағанында көрсетілген келісім-шарттың қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде шегерімге жатқызылуы тиіс жер қойнауын пайдалануға келісім-шартқа сәйкес кен орындарын әзірлеу салдарларын жою қорына аударымдар сомасы көрсетіледі;
220.09.003 жолына қосымша нысан D бағанының жиынтық шамасы 220.09.003 жолына көшіріледі.
12. Тегін алынған мүлік (жұмыстар, қызмет көрсетулер) - 220.10 нысанын жасау
72. Осы нысан Салық кодексінің  90-бабына  сәйкес салық төлеуші тегін алған мүлік, жұмыстар мен қызмет көрсетулер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туындаған кезде ізгілік көмек түрінде алынған және Салық кодексінің  91-бабы  1-тармағының 5, 6) тармақшаларына сәйкес мақсаты бойынша пайдаланылған мүліктің құны 220.02.006 жолы бойынша жылдық жиынтық кірістен алынып тасталады.
73. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
74. "Мүлік" бөлімінде:
1) 220.10.001 жолы есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабы  1-тармағының 5, 6) тармақшаларына сәйкес алынған мүліктерден басқа, сондай-ақ жарғылық капиталға салым ретінде алынған мүлік және мемлекет бюджет қаражаттарынан алынған субсидиялардан басқа, тегін алынған мүліктің (жұмыс, қызмет) құнын көрсетуге арналған және осы қосымша нысан негізінде толтырылады;

1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма расходов по ликвидации последствий разработки месторождений в рамках программы за отчетный налоговый период;
5) в графе E указываются фактические суммы расходов по ликвидации последствий разработки месторождений за отчетный налоговый период;
6) в графе F указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений, отнесенная на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Если недропользователем работы по ликвидации последствий разработки месторождений не производились в период, предусмотренный программой, то сумма, указанная в данной графе, переносится в строку 220.01.009.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.09.002 переносится в строку 220.09.002А, графы E - в строку 220.09.002В, графы F - в строку 220.09.002С.
61. Дополнительная форма к строке 220.09.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается номер и дата заключения контракта на недропользование, в соответствии с которым производится разработка месторождения;
3) в графе С указывается срок действия контракта, указанного в графе В;
4) в графе D указывается сумма отчислений в фонд ликвидации последствий разработки месторождений в соответствии с контрактом на недропользование, подлежащая отнесению на вычеты в отчетном налоговом периоде.
Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.09.003 переносится в строку 220.09.003.
12. Составление формы 220.10 - Безвозмездно полученное
имущество (работы, услуги)
62. Данная форма предназначена для определения дохода в виде имущества, работ и услуг, полученных налогоплательщиком безвозмездно, в соответствии со статьей 90 Налогового кодекса.
Стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной помощи в случае возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и использованного по назначению в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса, подлежит исключению из совокупного годового дохода по строкам 220.02.006.
63. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
64. В разделе "Имущество":
1) строка 220.10.001 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, за исключением имущества, полученного согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91  Налогового кодекса, и заполняется на основании данных дополнительной формы;

2) 220.10.002 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабы  1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
3) 220.10.003 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші Салық кодексінің  91-бабы  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес тегін алған мүліктің құнын көрсетуге арналған және қосымша нысан негізінде толтырылады;
4) 220.10.004 жолы есепті салық кезеңінде салық төлеуші тегін алған мүліктің (жұмыс, қызмет) жалпы құнын көрсетуге арналған 220.10.001 және 220.10.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалады;
220.10.003 жолының шамасы 220.01.013 жолына көшіріледі.
220.10.002 жолының шамасы 220.02.006 жолына көшіріледі.
75. 220.11.001, 220.11.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) осы Ережелердің 207-тармағына сәйкес мүлік (орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер) беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер атауы көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанында көрсетілген мүлік алынған, жұмыс орындалған, қызмет көрсетілген құжат нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) Е бағанында тегін алынған мүлік, орындалған жұмыс, көрсетілген қызметтер құны көрсетіледі.
220.10.001 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.10.001 жолына, 220.10.002 жолына қосымша нысан Е бағанының жиынтық шамасы 220.10.002 жолына көшіріледі.
13. Дивидендтер - 220.11 нысанын жасау
76. Бұл нысан Салық кодексінің  80-бабы  2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында да, одан тысқары жерлерде де салық төлеуші алған дивидендтер түріндегі кірісті айқындауға арналған.
Оларды төлеу нысанына қарамастан Салық кодексінің  10-бабы  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес айқындалатын кіріс дивидендтер болып табылады.
77. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
78. "Дивидендтер" бөлімінде:
1) 220.11.001 жолы Қазақстан Республикасының аумағында алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады;
2) 220.11.002 жолы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс алынған дивидендтердің сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 220.30.001А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.11.003 жолы 220.11.001 және 220.11.002 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, салық төлеуші алған дивидендтердің жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
79. 220.11.003 жолының шамасы 220.01.015 жолына көшіріледі.
80. 220.11.001 жолына қосымша нысан:

2) строка 220.10.002 предназначена для отражения стоимости безвозмездно полученного имущества налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода согласно подпункту 5) пункта 1 статьи 91 Налогового кодекса и заполняется на основании данных дополнительной формы;
4) строка 220.10.003 предназначена для отражения общей стоимости безвозмездно полученного имущества (работ, услуг) налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода. Определяется как сумма строк 220.10.001 и 220.10.002;
Величина строки 220.10.003 переносится в строку 220.01.013.
Величина строки 220.10.002 переносится в строку 220.02.006.
65. Дополнительные формы к строкам 220.11.001, 220.11.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика-поставщика имущества (работ, услуг)/код страны резидентства согласно пункту 196 настоящих Правил;
3) в графе С указывается наименование безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг;
4) в графе D указывается номер и дата документа, на основании которого получено имущество, выполнены работы, оказаны услуги, указанные в графе С;
5) в графе Е указывается стоимость безвозмездно полученного имущества, выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы Е дополнительной формы к строке 220.10.001 переносится в строку 220.10.001, графы Е дополнительной формы к строке 220.10.002 - в строку 220.10.002.
13. Составление формы 220.11 - Дивиденды
66. Данная форма предназначена для определения дохода в виде дивидендов, полученных налогоплательщиком как в Республике Казахстан, так и за ее пределами, в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 80  Налогового кодекса.
Дивидендами является доход, определяемый согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 10  Налогового кодекса независимо от формы их выплаты.
67. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
68. В разделе "Дивиденды":
1) строка 220.11.001 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов в пределах Республики Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.11.002 предназначена для отражения суммы полученных дивидендов за пределами Республики Казахстан. В данную строку переносится сумма, указанная в строке 220.30.001А;
3) строка 220.11.003 предназначена для отражения итоговой суммы дивидендов, полученных налогоплательщиком, определяемой как сумма строк 220.11.001 и 220.11.002.
69. Величина строки 220.11.003 переносится в строку 220.01.015.
70. Дополнительная форма к строке 220.11.001:

220.12.005 жолының шамасы 220.01.016 жолына көшіріледі.
220.12.005 жолының шамасы 220.12.004 жолын алумен 220.02.005 жолына көшіріледі.
88. 220.12.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында сыйақының түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақыны төлеген заңды тұлға береді;
6) F бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығының сомасын ескере отырып есептелген сыйақы сомасы көрсетіледі;
7) G бағанында осы салықты ұстауды растайтын құжаттар болған жағдайда, салық төлеушіге сыйақы төлеу кезінде ұсталған салық сомасы көрсетіледі.
220.12.001 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.12.001А жолына, G бағанының жиынтық шамасы 220.12.001В жолына көшіріледі.
89. 220.12.002, 220.12.003 жолдарына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында Салық кодексінің  10-бабының  1-тармағындағы 8) тармақшаға сәйкес берешек бағалы қағаздардың түрі көрсетіледі;
3) С бағанында сыйақы алынған (алынуға жататын) заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) D бағанында сыйақы төлеген салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында төлем көзінен ұсталатын Жеке табыс салығын ұстауды растайтын құжаттың нөмірі және берілген күні көрсетіледі. Растаушы құжатты сыйақы төлеген эмитент заңды тұлға береді;
6) F бағанында есепті салық кезеңінде салық төлеушіге тиесілі дисконт немесе сыйақы сомасы көрсетіледі.
7) G бағанында дисконтты немесе сыйақыны ескерусіз есептелген купон сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында эмитент төлем көзінде ұстап қалған Жеке табыс салығының сомасы ескерілген сыйақының жалпы сомасы көрсетіледі. G және F бағандарының сомасы ретінде айқындалады;
9) І бағанында осы салықты ұстап қалғандығын растайтын құжат бар болғанда Салық кодексінің  131-бабының  1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес салық төлеушіге төлеуге жататын (төленген) купон түріндегі сыйақы сомасынан эмитент ұстап қалған Жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі.
220.12.002 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.12.002А жолына, G бағаны - 220.12.002В жолына, Н бағаны - 220.12.002С жолына, І бағаны - 220.12.002D жолына, 220.12.004 жолына қосымша нысан F бағанының жиынтық шамасы 220.12.003А жолына, G бағаны - 220.12.003В жолына, Н бағаны - 220.12.003С жолына, І бағаны - 220.12.003D жолына көшіріледі.

Величина строки 220.12.005 переносится в строку 220.01.016.
Величина строки 220.12.005 за минусом строки 220.12.004 переносится в строку 220.02.005.
78. Дополнительная форма к строке 220.12.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды вознаграждения;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество физического лица, от которых получено вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплатившего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании индивидуального подоходного налога у источника выплаты. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается начисленная сумма вознаграждения с учетом суммы индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты;
7) в графе G указывается сумма налога, удержанная при выплате налогоплательщику вознаграждения, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.12.001 переносится в строку 220.12.001А, графы G - в строку 220.12.001В.
79. Дополнительные формы к строкам 220.12.002, 220.12.003:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указываются виды долговых ценных бумаг согласно подпункту 8) пункта 1 статьи 10 Налогового кодекса;
3) в графе C указывается полное наименование юридического лица, от которого получено (подлежит получению) вознаграждение;
4) в графе D указывается регистрационный номер налогоплательщика, выплачивающего вознаграждение;
5) в графе E указываются номер и дата выдачи подтверждающего документа об удержании индивидуального подоходного налога у источника выплаты вознаграждения. Подтверждающий документ выдается юридическим лицом-эмитентом, выплатившим вознаграждение;
6) в графе F указывается сумма дисконта либо премии, причитающаяся налогоплательщику в отчетном налоговом периоде;
7) в графе G указывается начисленная сумма купона без учета дисконта либо премии;
8) в графе H указывается общая сумма вознаграждения с учетом суммы индивидуального подоходного налога, удержанного эмитентом у источника выплаты. Определяется как сумма граф G и F;
9) в графе I указывается сумма индивидуального подоходного налога, удержанного эмитентом с суммы вознаграждения в виде купона, подлежащего выплате (выплаченного) налогоплательщику согласно подпункту 6) пункта 1 статьи 131  Налогового кодекса, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога.
Итоговая величина графы F дополнительной формы к строке 220.12.002 переносится в строку 220.12.002А, графы G - в строку 220.12.002В, графы H - в строку 220.12.002С, графы I - в строку 220.12.002D, графы F дополнительной формы к строке 220.12.003 переносится в строку 220.12.003А, графы G - в строку 220.12.003В, графы H - в строку 220.12.003С, графы I - в строку 220.12.003D.

1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
97. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 220.14.001 жолында тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) өндірісіне тікелей қатысатын қызметкерлерге, әкімшілік персонал мен сатумен айналысатын қызметкерлерге есептелген еңбекақының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.14.001А - 220.14.001С жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
2) 220.14.002 жолында 220.14.001 жолында көрсетілген еңбекақыдан басқа Салық кодексінің 149, 154-баптарына сәйкес айқындалатын кірістер көрсетіледі. 220.14.002А-дан 220.14.002С-ға дейінгі жолдардың сомасын қосумен айқындалады;
3) 220.14.003 жолында 220.14.001 және 220.14.002 жолдарында көрсетілмеген қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі. Мысалы: жеке кәсіпкер қызметін тоқтатуына, қызметкерлердің штатын қысқартумен байланысты қызметкерлерге төлемдер. 220.14.003А-дан 220.14.003С-ға дейінгі жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 220.14.004 жолында 220.14.001 - 220.14.003 жолдарының сомасын қосумен айқындалатын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу жөніндегі шығыстар көрсетіледі;
5) 220.14.005 жолында негізгі құралдарды жөндеумен айналысып жатқан қызметкерлерге есептелген кіріс сомасы мен оларға берілген материалдық және әлеуметтік игіліктердің сомасы көрсетіледі;
6) 220.14.006 жолында жұмыс беруші төлейтін және шегерімге жатқызылуға жататын қызметкерлердің еңбекақысын төлеу бойынша шығыстар сомасы көрсетіледі.
98. 220.14.006 жолының шамасы 220.15.004 жолына көшіріледі.
17. Сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер)
бойынша шығыстар - 220.15 нысанын жасау
99. Бұл нысан Салық кодексінің  92-бабының  1-тармағына сәйкес шегерімге жатқызуға жататын сатылған тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер бойынша шығыстар сомасын айқындауға арналған.
Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сатып алу, шығару мен сату кірісті алу құралы болып табылатын салық төлеушілер есепті салық кезеңінің басына және соңына тауарлық-материалдық қорлардың (бұдан әрі - ТМҚ) құнын көрсетуге міндетті.
ТМҚ есебі Салық кодексінің  65-бабының  3-тармағына сәйкес жүргізіледі.
100. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
101. "Шығыстар" бөлімінде:
1) 220.15.001 жолында есепті салық кезеңінің басында ТМҚ құны болып бұрынғы салық кезеңінің соңына ТМҚ құны табылады. Деректер бұрынғы салық кезеңі үшін 220.15.002 тиісті жолынан көшіріледі. Бастапқы Декларацияда аталған жол есепті салық кезеңнің басына бухгалтерлік теңгерме бойынша айқындалған деректерге сәйкес толтырылады. Өзінің бастапқы декларациясын беретін салық төлеушіде есепті салық кезеңінің басында ТМҚ болмауы мүмкін;

1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
87. В разделе "Расходы":
1) в строке 220.14.001 указывается общая сумма начисленной заработной платы работникам, непосредственно занятым в производстве товаров (работ, услуг), административному персоналу и работникам, занятым реализацией. Определяется сложением сумм строк с 220.14.001А по 220.14.001С;
2) в строке 220.14.002 указываются доходы, определяемые в соответствии со статьями 149, 154 Налогового кодекса, за исключением заработной платы, отраженной в строке 220.14.001. Определяется сложением сумм строк с 220.14.002А по 220.14.002С;
3) в строке 220.14.003 указываются расходы по оплате труда работников, не отраженные в строках 220.14.001 и 220.14.002. Например, выплаты работникам в связи с прекращением деятельности индивидуальным предпринимателем, сокращением штата работников. Определяется сложением сумм строк с 220.14.003А по 220.14.003С;
4) в строке 220.14.004 указывается общая сумма расходов по оплате труда работников, определяемая сложением сумм строк с 220.14.001 по 220.14.003;
5) в строке 220.14.005 указывается сумма начисленного дохода работникам, занятым на ремонте основных средств, и сумма материальных и социальных благ, предоставленных им;
6) в строке 220.14.006 указываются суммы расходов по оплате труда работников, выплачиваемые работодателем и подлежащие отнесению на вычеты. Определяется как разница сумм строк 220.14.004 и 220.14.005.
88. Величина строки 220.14.006 переносится в строку 220.15.004.
17. Составление формы 220.15 - Расходы по реализованным товарам
(работам, услугам)
89. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по реализованным товарам, выполненным работам, оказанным услугам, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии с пунктом 1 статьи 92  Налогового кодекса.
Налогоплательщик, для которого покупка, производство и реализация товаров (работ, услуг) является средством получения дохода, обязан указать стоимость товарно-материальных запасов (далее - ТМЗ) на начало и конец отчетного налогового периода.
Учет ТМЗ производится согласно пункту 3 статьи 65  Налогового кодекса.
90. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
91. В разделе "Расходы":
1) в строке 220.15.001 стоимостью ТМЗ на начало отчетного налогового периода является стоимость ТМЗ на конец предыдущего налогового периода. Данные переносятся из соответствующей строки 220.15.002 за предыдущий налоговый период. В первоначальной Декларации указанная строка заполняется согласно данным, книги учета доходов и расходов на начало отчетного налогового периода. У налогоплательщика, подающего свою первоначальную Декларацию, ТМЗ на начало отчетного налогового периода могут отсутствовать;

2) 220.15.002 жолы есепті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік теңгерме деректеріне сәйкес толтырылады. Есепті салық кезеңінің ішінде салық төлеуші берген тарату Декларациясында 220.15.002 жолы тиісті салық кезеңінің соңына бухгалтерлік есеп деректерінің негізінде толтырылады;
3) 220.15.003 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі үшін басқа ұйымдар және (немесе) жеке кәсіпкерлердің материалдарды (шикізат пен материалдар, сатып алынатын жартылай фабрикаттар мен жинақтаушы бұйымдар, конструкциялар мен бөлшектер, отын, қосалқы бөлшектер және тағы басқалары), тауарларды, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтерді салық төлеушінің есепті салық кезеңінің ішінде сатып алған, тегін алған құны көрсетіледі. Қосымша нысан деректерінің негізінде толтырылатын 220.15.003А, 220.15.003В, 220.15.003С, 220.15.003D, 220.15.003E, 220.15.003F, 220.15.003H, 220.15.003J, 220.15.003K, 220.15.003L, 220.15.003M, 220.15.003N, 220.15.003O, 220.15.003P жолдарының сомасын қосумен айқындалады;
4) 220.15.004 жолына 220.14.06 жолында айқындалған еңбекақыны төлеу бойынша шығыстар сомасы көшіріледі;
5) 220.15.005 жолында 220.15.005А, 220.15.005F және 220.15.005G жолдарының сомасы ретінде айқындалатын 220.15.003 жолында ескерілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) шығару мен сату бойынша шығыстардың барлық басқа да сомасы көрсетіледі;
6) 220.15.005А жолында 220.15.005В-дан 220.15.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, іссапар шығыстарының жалпы сомасы көрсетіледі. 220.15.005В жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 1) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, іссапар және кері орнына жолға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.15.005С жолында Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 2) тармақшаға сәйкес бронь үшін шығыстарға төлемді қоса, тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі. 220.15.005D және 220.15.005E жолдарда Салық кодексінің  93-бабының  1-тармағындағы 3) және 4) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында және тысқары іссапарлар бойынша төленетін күндік тиісті сома көрсетіледі;
7) 220.15.005В жолында Салық кодексінің  93-бабындағы  2-тармаққа сәйкес жүргізілген өкілдік шығыстарының нақты сомасы көрсетіледі;
8) 220.15.005С жолында есепті салық кезеңінің шығыстарына жатқызылатын алдағы кезеңдердің шығыстар сомасы көрсетіледі.
220.15.003 - 220.15.005 жолдарында келтірілетін деректер 220.03.001 - 220.03.013 жолдарында көрсетілген деректерді қайталамауы тиіс;

2) строка 220.15.002 заполняется согласно данным книги учета доходов и расходов на конец отчетного налогового периода. В ликвидационной Декларации, представляемой налогоплательщиком в течение отчетного налогового периода, строка 220.15.002 заполняется на основании данных бухгалтерского учета на конец соответствующего налогового периода;
3) в строке 220.15.003 указывается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных в течение отчетного налогового периода налогоплательщиком материалов (сырья и материалов, покупных полуфабрикатов и комплектующих изделий, конструкций и деталей, топлива, запасных частей и др.), товаров, выполненных работ и оказанных услуг сторонними организациями и (или) индивидуальными предпринимателями для предпринимательской деятельности налогоплательщика. Определяется сложением сумм строк 220.15.003А, 220.15.003B, 220.15.003C, 220.15.003D, 220.15.003E, 220.15.003F, 220.15.003H, 220.15.003J, 220.15.003K, 220.15.003L, 220.15.003M, 220.15.003N, 220.15.003O, 220.15.003P, которые заполняются на основании дополнительных форм;
4) в строку 220.15.004 переносится сумма расходов по оплате труда, определенная в строке 220.14.006;
5) в строке 220.15.005 указывается сумма всех других расходов по производству и реализации товаров (работ, услуг), не учтенных в строке 220.15.003, определяемая как сумма строк 220.15.005А, 220.15.005F и 220.15.005G;
6) в строке 220.15.005A указывается общая сумма командировочных расходов, определяемая как сумма строк с 220.15.005В по 220.15.005Е. В строке 220.15.005В отражается сумма фактически произведенных расходов на проезд к месту командировки и обратно, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 1) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строке 220.15.005С отражается сумма фактически произведенных расходов на наем жилого помещения, включая оплату расходов за бронь, согласно подпункту 2) пункта 1 статьи 93 Налогового кодекса. В строках 220.15.005D и 220.15.005Е отражаются соответствующие суммы выплачиваемых суточных по командировкам в пределах и за пределами Республики Казахстан в соответствии с подпунктами 3) и 4) пункта 1 статьи 93  Налогового кодекса;
7) в строке 220.15.005F указывается сумма фактически произведенных представительских расходов в соответствии с пунктом 2 статьи 93 Налогового кодекса;
8) в строке 220.15.005G указывается сумма расходов будущих периодов, относимая на расходы отчетного налогового периода.
Данные, приводимые в строках с 220.15.003 по 220.15.005, не должны повторять данные, отраженные в строках с 220.03.001 по 220.03.013;

9) 220.15.006 жолында 220.15.003А жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 220.15.007 жолында сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) шығысқа қосылған ТМҚ және басқа да шығыстардың жиынтық сомасы, (220.15.001 - 220.15.002) + 220.15.003 - 220.15.006 жолдарының сомасы көрсетіледі;
11) 220.15.008 жолында Салық кодексінің 113-бабына сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізу үшін пайдаланылған ТМҚ, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің нақты құны көрсетіледі;
12) 220.15.009 жолында салық төлеушінің кәсіпкерлік қызметі емес мақсаттарда пайдаланған ТМҚ, жұмыстар мен қызметтер сомасы көрсетіледі;
13) 220.15.010 жолында 220.15.007 жолының сомасынан 220.15.008 және 220.15.009 жолдарының сомасын шегерумен айқындалатын сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шығыстардың жалпы сомасы көрсетіледі;
14) 220.15.011 жолы анықтамалы түрде толтырылады, есепті салық кезеңі үшін іссапарларда қызметкерлер жүргізген іссапарлар саны мен күндерінің саны көрсетіледі.
102. 220.15.010 жолының шамасы 220.03.001 жолына көшіріледі.
220.15.012 жолының шамасы Салық кодексінің 91-бабының 2-тармағына сәйкес 220.02.001Е жолына көшіріледі.
103. 220.15.003А, 220.15.003В, 220.15.003С, 220.15.003D, 220.15.003Е, 220.15.003F, 220.15.003H, 220.15.003J, 220.15.003K, 220.15.003L, 220.15.003M, 220.15.003N, 220.15.003O, 220.15.003P жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кірістерді алушы салық төлеушінің осы Ереженің 205-бабына сәйкес тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі. Бұл ретте жеке кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаларға қатысты жүргізілген шығыстар бойынша В бағанында олардың саны көрсетіледі, ал С бағанының деректері бірыңғай сомада көрсетіледі.
3) С бағанында шығыстар сомасы көрсетіледі;
220.15.003A жолына қосымша нысан С бағанының жиынтық шамасы 220.15.003А жолына, 220.15.003В жолына қосымша нысан С бағаны 220.15.003В жолына, 220.15.003С жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003С жолына, 220.15.003D жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003D жолына, 220.15.003E жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003E жолына, 220.15.003F жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003F жолына, 220.15.003H жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003H жолына, 220.15.003J жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003J жолына, 220.15.003K жолына қосымша нысан 220.15.003K жолына, 220.15.003L жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003L жолына, 220.15.003M жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003M жолына, 220.15.003N жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003N жолына, 220.15.003O жолына қосымша нысан С бағанының 220.15.003D жолына, 220.15.003C жолына қосымша нысан С бағанының шамасы 220.15.003O жолына, 220.15.003P жолына қосымша нысан 220.15.003P жолына көшіріледі.

9) в строке 220.15.006 указывается итоговая сумма ТМЗ и других расходов, включенных в расходы по реализованным товарам (работам, услугам), (220.15.001 - 220.15.002) + сумма строк с 220.15.003 по 220.15.005;
10) в строке 220.15.007 указывается фактическая стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных для проведения ремонтных работ согласно статье 113  Налогового кодекса;
11) в строке 220.15.008 указывается стоимость ТМЗ, работ и услуг, использованных не в целях получения совокупного годового дохода;
12) в строке 220.15.009 указывается общая сумма расходов по реализованным товарам (работам, услугам), определяемая вычитанием сумм строк 220.15.007 и 220.15.008 из суммы строки 220.15.006;
13) строка 220.15.010 заполняется справочно, указываются количество командировок и количество дней, проведенных работниками в командировках, за отчетный налоговый период.
92. Величина строки 220.15.009 переносится в строку 220.03.001.
93. Дополнительные формы к строкам 220.15.003А, 220.15.003B, 220.15.003C, 220.15.003D, 220.15.003E, 220.15.003F, 220.15.003H, 220.15.003J, 220.15.003K, 220.15.003L, 220.15.003M, 220.15.003N, 220.15.003О, 220.15.003Р:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается регистрационный номер налогоплательщика/код страны резидентства согласно пункту 196 настоящих Правил получателя доходов. При этом по расходам, произведенным в отношении физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями, в графе В указывается их количество, а данные графы С отражаются единой суммой;
3) в графе С указывается сумма расходов.
Итоговая величина графы С дополнительной формы к строке 220.15.003А переносится в строку 220.15.003А, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003B переносится в строку 220.15.003B, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003C переносится в строку 220.15.003C, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003D переносится в строку 220.15.003D, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003E переносится в строку 220.15.003E, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003F переносится в строку 220.15.003F, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003H переносится в строку 220.15.003H, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003J переносится в строку 220.15.003J, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003K переносится в строку 220.15.003K, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003L переносится в строку 220.15.003L, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003M переносится в строку 220.15.003M, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003N переносится в строку 220.15.003N, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003О переносится в строку 220.15.003О, графы С дополнительной формы к строке 220.15.003Р переносится в строку 220.15.003Р.

18. Сыйақы бойынша шығыстар - 220.16 нысанын жасау
104. Бұл нысан Салық кодексінің  94-бабына  сәйкес шегерімге жатқызуға жататын сыйақы бойынша шығыстардың сомасын айқындауға арналған.
105. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
106. "Кредиттер (займдар) бойынша сыйақылар" бөлімінде:
1) 220.16.001 жолы салық төлеуші резидентке төлейтін кредиттер (займдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
2) 220.16.002 жолы салық төлеуші резидент емеске төлейтін кредиттер (займдар) бойынша сыйақылардың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысан деректері негізінде толтырылады;
107. "Сыйақылардың барлығы" бөлімінде:
1) 220.16.003 жолына 220.16.001В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 220.16.004 жолына 220.16.002В жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 220.16.005 жолына 220.16.003 және 220.16.004 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, сыйақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 220.16.006 жолына 220.16.003 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 220.16.007 жолында 220.16.005 және 220.16.006 жолдары бойынша ең төменгі сомасы ретінде айқындалатын, шегерімге жатқызылуға тиіс сыйақылардың сомасы көрсетіледі;
108. 220.16.007 жолының шамасы 220.03.002 жолына көшіріледі.
109. 220.16.001, 220.16.002 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында кредитор-ұйымның атауы көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 205-тармағына сәйкес кредитор - салық төлеушінің тіркеу нөмірі/резиденттік елінің коды көрсетіледі;
4) D бағанында кредит шартын жасау күні мен нөмірі көрсетіледі;
5) Е бағанында алынған кредит (займ) сомасы көрсетіледі. Кредитті (займды) шет ел валютасында алғанда кредитті (займды) алу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгемен есептеледі;
6) F бағанында белгіленген ставканы қолданумен шарт жағдайына сәйкес есепті салық кезеңі үшін салық төлеуші резидентке төлеген (төлеуге жататын) сыйақы сомасы көрсетіледі. Валюта бағамының өзгеруінен қорғану тәсілі ретінде хеджирлеуді қолданғанда туындайтын айырмашылық осы бағанда көрсетуге жатады. Сыйақыны шет ел валютасында төлегенде сыйақы сомасы сыйақыны төлеу сәтіндегі валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі. Егер сыйақы есепті салық кезеңі ішінде төленбеген жағдайда, сыйақы сомасы есепті салық кезеңінің соңғы күніне валюта айырбастаудың рыноктық бағамын қолданумен теңгеде есептеледі.

18. Составление формы 220.16 - Расходы по вознаграждению
94. Данная форма предназначена для определения суммы расходов по вознаграждению, подлежащей отнесению на вычеты в соответствии со статьей 94  Налогового кодекса.
95. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
96. В разделе "Вознаграждения по кредитам (займам)":
1) строка 220.16.001 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком резиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы;
2) строка 220.16.002 предназначена для отражения итоговой суммы вознаграждения по кредитам (займам), выплачиваемой налогоплательщиком нерезиденту, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
97. В разделе "Всего вознаграждений":
1) в строку 220.16.003 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.001В;
2) в строку 220.16.004 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.002В;
3) в строке 220.16.005 указывается общая сумма вознаграждений, определяемая как сумма строк 220.16.003 и 220.16.004;
4) в строку 220.16.006 переносится сумма, отраженная в строке 220.16.003;
5) в строке 220.16.007 указывается сумма вознаграждений, подлежащая отнесению на вычет, определяемая как наименьшая из сумм по строкам 220.16.005 и 220.16.006.
98. Величина строки 220.16.007 переносится в строку 220.03.002.
99. Дополнительные формы к строкам 220.16.001, 220.16.002:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование организации-кредитора;
3) в графе С отражается регистрационный номер налогоплательщика организации-кредитора/код страны резидентства согласно пункту 196 настоящих Правил;
4) в графе D указываются номер и дата заключения кредитного договора;
5) в графе Е указывается сумма полученного кредита (займа). При получении кредита (займа) в иностранной валюте сумма кредита (займа) пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент получения кредита (займа);
6) в графе F указывается сумма вознаграждения, выплаченная (подлежащая выплате) налогоплательщиком за отчетный налоговый период согласно условиям договора. Разница, возникающая при применении хеджирования как способа защиты от изменения курса валют, подлежит отражению в данной графе. При выплате вознаграждения в иностранной валюте сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на момент выплаты вознаграждения. В случае, если вознаграждение не выплачено в течение отчетного налогового периода, сумма вознаграждения пересчитывается в тенге с применением рыночного курса обмена валют на последний день отчетного налогового периода.

8) Н бағанында шағын топтар бөлінісінде есепті салық кезеңінде сатып алынған, тегін алынған, сондай-ақ негізгі құралдардың жарғылық капиталға салымы ретінде түскен және жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын құны көрсетіледі. Көрсетілген негізгі активтердің құны Салық кодексінің  106-бабына  сәйкес айқындалады. Осы бағанда, сондай-ақ өткен салық кезеңі үшін 220.23.001 жолына қосымша нысанның К бағанында айқындалған Салық кодексінің  110-бабының  2-тармағына сәйкес екі еселенген нормамен амортизациялық аударымдар сомасы есептелген негізгі құралдардың қалдық құны көрсетіледі;
9) І бағанында Салық кодексінің  109-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес жарғылық капиталға салым ретінде негізгі құралдарды сатудан алынған және/немесе алынуы, қаржы лизингіне берілуі тиіс, сондай-ақ негізгі құралдардың есептен шығарылуы, жоғалуы, жойылуы, ысырабы кезіндегі сома көрсетіледі;
10) J бағанында Салық кодексінің  108-бабының  2-тармағына сәйкес есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың негізгі құралдарының теңгерімдік құнының шамасы (G+Н-І) айқындалады;
11) К бағанында Салық кодексінің  107-бабының  2 және 3-тармақтарына сәйкес (J х F) есептелген есепті салық кезеңдегі амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
12) L бағанында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылуы тиіс негізгі құралдардың әрбір шағын тобы бойынша жылдық жиынтық табыс алу үшін пайдаланылатын негізгі құралдарды жөндеуге кеткен нақты шығыстардың сомасы көрсетіледі;
13) М бағанында Салық кодексінің  113-бабы  2-тармағына сәйкес жалпы шыққан шығыстар сомасына тепе-тең негізгі құралдардың тиісті тобының, шағын тобының теңгерімдік құны артатын, L бағанында көрсетілген сомадан асатын негізгі құралдарды жөндеуге салық төлеушінің шыққан нақты шығыстарының нақты сомасы, сондай-ақ Салық кодексінің  113-бабы  6-тармағына сәйкес шағын топтың теңгерімдік құны тиісті ұлғаятын инвестициялық жобалар шеңберінде жаңадан пайдалануға берілген негізгі құралдарды жөндеуге кеткен шығыстардың нақты сомасы көрсетіледі;
14) N бағанында Салық кодексінің  111-бабының  2-тармағына сәйкес 100 айлық есептік көрсеткіштен кем соманы құрайтын есепті салық кезеңінің аяғындағы шамасы, шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;
15) О бағанында егер Салық кодексінің  111-бабының  1-тармағына сәйкес осы шағын топтың барлық кесімді активтері есепті салық кезеңінің соңына есептен шықса, J бағанында көрсетілген сомаға тең есепті салық кезеңінің аяғындағы шағын топтың теңгерімдік құны көрсетіледі;

8) в графе Н в разрезе подгрупп отражается стоимость приобретенных, безвозмездно полученных, а также поступивших в качестве вкладов в уставный капитал основных средств в течение отчетного налогового периода и используемых для получения совокупного годового дохода. Стоимость указанных основных средств определяется в соответствии со статьей 106 Налогового кодекса. В данной графе также отражается остаточная стоимость основных средств, по которым исчислены суммы амортизационных отчислений по двойной норме амортизации согласно пункту 2 статьи 110 Налогового кодекса, определенная в графе К дополнительной формы к строке 220.26.001 за предыдущий налоговый период;
9) в графе I указывается сумма, полученная и/или подлежащая получению от реализации основных средств, передачи в финансовый лизинг, в качестве вклада в уставный капитал, а также по застрахованным основным средствам - при списании, утрате, порче, уничтожении, потере в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 109  Налогового кодекса;
10) в графе J определяется величина стоимостного баланса подгруппы на конец отчетного налогового периода в соответствии с пунктом 2 статьи 108  Налогового кодекса (G+H-I);
11) в графе K указывается сумма амортизационных отчислений за отчетный налоговый период, исчисленная в соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 107  Налогового кодекса (J х F);
12) в графе L указывается сумма фактических расходов на ремонт основных средств, используемых для получения совокупного годового дохода по каждой группе основных средств, подлежащая отнесению на вычеты в соответствии со статьей 113 Налогового кодекса;
13) в графе M указывается сумма фактических расходов, произведенных налогоплательщиком на ремонт основных средств, превышающая сумму, указанную в графе L, на которую увеличивается стоимостный баланс соответствующей подгруппы пропорционально фактическим расходам в соответствии с пунктом 2 статьи 113 Налогового кодекса, а также сумма фактических расходов на ремонт основных средств, введенных в эксплуатацию в рамках инвестиционного проекта, увеличивающая соответствующий стоимостный баланс подгруппы в соответствии с пунктом 6 статьи 113  Налогового кодекса;
14) в графе N отражается стоимостный баланс подгруппы, величина которого на конец отчетного налогового периода составляет сумму меньшую, чем 100 месячных расчетных показателей в соответствии с пунктом 2 статьи 111  Налогового кодекса;
15) в графе O отражается стоимостный баланс подгруппы на конец отчетного налогового периода, равный сумме, отраженной в графе J, если на конец отчетного налогового периода все фиксированные активы данной подгруппы выбыли в соответствии с пунктом 1 статьи 111 Налогового кодекса;

3) 220.28.003 жолы резидент емес салық төлеушінің Қазақстан Республикасындағы көздерден табыс алу үшін шеккен шығыстарының шегерілетін жалпы сомасын көрсетуге арналған. Осы жолға 220.03.014 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 220.28.004 жолы салық төлеушінің халықаралық тасымалдауларда көлік қызметін көрсетуден кіріс алу мақсатында шеккен шығыстарының сомасын көрсетуге арналған;
5) 220.28.005 жолы халықаралық шартқа сәйкес салық салудан босатылуға жататын салық салынатын кіріс сомасын көрсетуге арналған. Бұл жолдар Салық төлеуші шығыстарды есептеудің тура әдісін қолданған жағдайда осы жолда бухгалтерлік есепте осындай шығыстарды есептеудің бөлек әдісін қолдану негізінде есептелген құжаттармен расталған сома көрсетіледі. 220.28.005 жолының деректері 220.28.002 және 220.28.004 жолдары арасындағы айырмасы ретінде есептеледі. 220.28.005 жолының шамасы 220.04.002 жолына көшіріледі.
31. Залалдарды көшіру - 220.29 нысанын жасау
182. Бұл нысан Салық кодексінің  124-бабына  сәйкес кәсіпкерлік қызметтен көшірілген залалдар сомасының есебіне арналған.
183. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
184. "Залалдар" бөлімінде:
220.29.001 жолы өткен салық кезеңдерінен көшірілетін залалдың жиынтық сомасын көрсетуге арналған және қосымша нысанның деректері негізінде толтырылады.
185. 220.29.001 жолының шамасы 220.04.007 жолына көшіріледі.
186. 220.29.001 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында залал пайда болған және осы жол толтырылатын өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдың жиынтық сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінен көшірілген залалдар сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде алынған кіріс (көшірілуге тиісті залал) көрсетіледі. Егер 220.04.003 жолында кіріс алынса, онда салық салынатын кірістің түзетілген сомасына кемітілген кіріс сомасы (220.04.006 жолы) осы бағанға көшіріледі. Егер 220.04.003 жолында залал алынған жағдайда, онда осы бағанға 220.04.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
5) Е бағанында келесі салық кезеңіне көшірілетін залал көрсетіледі. D және С бағандарының және 220.07.002 жолында көрсетілген (220.04.003 жолының оң мәнінде) үй-жайлар, құрылыстар және ғимараттарды сату кезінде алынған залал айырмашылығы ретінде айқындалады. Осы сома Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзім өтіп кеткенге дейін келесі салық кезеңнің қосымша нысанының С бағанына көшіріледі.

3) строка 220.28.003 предназначена для отражения общей суммы вычитаемых расходов, понесенных налогоплательщиком-нерезидентом в целях получения доходов из источников в Республике Казахстан. В данную строку переносится сумма, отраженная в строке 220.03.014;
4) строка 220.28.004 предназначена для отражения суммы расходов, понесенных налогоплательщиком в целях получения доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках;
5) строка 220.28.005 предназначена для отражения суммы налогооблагаемого дохода, подлежащего освобождению от налогообложения в соответствии с международным договором. Данные строки 220.28.005 исчисляются как разница между данными строк 220.28.002 и 220.28.004.
172. Величина строки 220.28.005 переносится в строку 220.04.002.
31. Составление формы 220.29 - Перенос убытков
173. Данная форма предназначена для расчета суммы переносимых убытков от предпринимательской деятельности в соответствии со статьей 124  Налогового кодекса.
174. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
175. В разделе "Убытки":
строка 220.29.001 предназначена для отражения итоговой суммы убытка, переносимого из предыдущих налоговых периодов, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
176. Величина строки 220.29.001 переносится в строку 220.04.007.
177. Дополнительная форма к строке 220.29.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается налоговый период, в котором возникли убытки и по которому заполняется данная строка;
3) в графе C указывается сумма убытков, перенесенных из предыдущих налоговых периодов;
4) в графе D указывается доход (убыток, подлежащий переносу), полученный в отчетном налоговом периоде. Если в строке 220.04.003 получен доход, то сумма дохода, уменьшенная на сумму корректировки налогооблагаемого дохода (строка 220.04.006) переносится в данную графу. В случае, если в строке 220.04.003 получен убыток, то в данную графу переносится сумма, указанная в строке 220.04.005;
5) в графе E указывается убыток, переносимый на последующие налоговые периоды. Определяется как сумма граф D и С (в случае положительного значения суммы граф С и D данная сумма при расчете данной графы не учитывается) плюс убыток, полученный при реализации зданий, строений и сооружений, указанный в строке 220.07.002 (при положительном значении строки 220.04.003). Данная сумма переносится в графу С дополнительной формы следующего налогового периода до истечения срока для переноса убытков, установленного пунктом 1 статьи 124 Налогового кодекса;

6) F бағанында Салық кодексінің  124-бабының  1-тармағында белгіленген залалдарды көшіруге арналған мерзімінің өтіп кетуіне байланысты келесі салық кезеңіне көшіруге жатпайтын залал көрсетіледі.
220.29.001 жолына қосымша нысанның тиісті салық кезеңінің С бағанының шамасы 220.29.001 жолына көшіріледі.
32. Шетелдік салық есебі - 220.30 нысанын жасау
187. Бұл нысан Салық кодексінің  129-бабына  сәйкес Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке алынған шетел мемлекеттеріндегі көздерден салық төлеуші алған кіріс бойынша табыс салығы және табысқа (бұдан әрі - табыс салығы) салық сомасын айқындауға арналған.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерде салық төлеуші төлеген табыс салығының сомасы салықтарды төлегенін растайтын құжаттардың болуы кезінде жүргізіледі. Мұндай құжат шетел мемлекеттеріндегі көздерден алынған кіріс және төленген салықтар сомасы туралы шетел мемлекетінің салық органы растаған анықтама болуы мүмкін.
188. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
189. "Дивидендтер" бөлімінде:
220.30.001 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған дивидендтерден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
190. "Сыйақылар" бөлімінде:
220.30.002 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған сыйақылардан салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
191. "Роялти" бөлімінде:
220.30.003 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған роялтиден салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
192. "Халықаралық тасымалдарда көлік қызметін көрсетуден түскен кіріс" бөлігінде:
220.30.004 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған халықаралық тасымалдарда көліктік қызмет көрсетуден түскен кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
193. "Тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кіріс" бөлігінде:

6) в графе F указывается убыток, не подлежащий переносу на последующие налоговые периоды, в связи с истечением срока переноса согласно пункта 1 статьи 124 Налогового кодекса.
Величина графы С за соответствующий налоговый период дополнительной формы к строке 220.29.001 переносится в строку 220.29.001.
32. Составление формы 220.30 - Зачет иностранного налога
178. Данная форма предназначена для определения суммы подоходного налога и налогов на доходы (далее - подоходные налоги) по доходам, полученным налогоплательщиком из источников в иностранных государствах, уплаченных за пределами Республики Казахстан и зачитываемых при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса.
Зачет подоходного налога, уплаченного налогоплательщиком за пределами Республики Казахстан, производится при наличии документов, подтверждающих уплату налогов. Таким документом может быть справка, заверенная налоговым органом иностранного государства, о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и уплаченных налогов.
179. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
180. В разделе "Дивиденды":
строка 220.30.001 предназначена для определения общей суммы налога с дивидендов, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
181. В разделе "Вознаграждения":
строка 220.21.002 предназначена для определения общей суммы налога с вознаграждений, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
182. В разделе "Роялти":
строка 220.30.003 предназначена для определения общей суммы налога с роялти, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
183. В разделе "Доходы от оказания транспортных услуг в международных перевозках":
строка 220.30.004 предназначена для определения общей суммы налога с доходов от оказания транспортных услуг в международных перевозках, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
184. В разделе "Прочие доходы от деятельности без образования постоянного учреждения":

220.30.005 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен өзгелей кірістен салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
194. "Тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кіріс (пайда)":
220.30.006 жолы Қазақстан Республикасының шегінен тыс төленген және Қазақстан Республикасында жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған тұрақты мекеме арқылы жүзеге асырылатын қызметтен түскен салық салынатын кірістен (пайдадан) салықтың жалпы сомасын айқындауға арналған және қосымша нысанның негізінде толтырылады.
195. "Барлығы" бөлігінде:
220.30.007 жолы 220.30.001С, 220.30.002С, 220.30.003С, 220.30.004С, 220.30.005С, 220.30.006С жолдарында айқындалған, Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған салықтың жиынтық сомасын көрсетуге арналған.
196. 220.30.007 жолының шамасы 220.31.005А жолына көшіріледі.
220.30.001А жолының шамасы 220.12.002 жолына көшіріледі.
220.30.002А жолының шамасы 220.13.004 жолына көшіріледі.
197. 220.30.001, 220.30.002, 220.30.003, 220.30.004 жолдарына қосымша нысандар:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережелердің 205-тармағына орай кіріс төлемі көзі - елдің коды көрсетіледі;
3) С бағанында әрбір төлем көзі - ел бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші бір шетел мемлекетінде есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, онда осы шетел мемлекеті бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - ел немесе халықаралық шартқа заңнамамен белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кіріс төлем көзі - еліне төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;

строка 220.30.005 предназначена для определения общей суммы налога с прочих доходов от деятельности без образования постоянного учреждения, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
185. В разделе "Налогооблагаемый доход (прибыль) от деятельности через постоянное учреждение":
строка 220.30.006 предназначена для определения общей суммы налога с налогооблагаемого дохода (прибыли), полученного (-й) из источников в иностранных государствах, от деятельности через постоянное учреждение, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, и заполняется на основании данных дополнительной формы.
186. В разделе "Всего":
строка 220.30.007 предназначена для отражения итоговой суммы налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, определяемой как сумма строк 220.30.001С, 220.30.002С, 220.30.003С, 220.30.004С, 220.30.005С, 220.30.006С.
187. Величина строки 220.30.007 переносится в строку 220.31.005А.
Величина строки 220.30.001А переносится в строку 220.12.002.
Величина строки 220.30.002А переносится в строку 220.13.004.
188. Дополнительные формы к строкам 220.30.001, 220.30.002, 220.30.003, 220.30.004:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 196 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждому государству-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;

7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - ел бойынша Қазақстан Республикасының шегінде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерін көбейту ретінде айқындалады.
220.30.001 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.30.001А жолына, Е бағаны - 220.30.001В жолына, G бағаны - 220.30.001С жолына көшіріледі, 220.30.002 жолға қосымша нысанның С бағаны 220.30.002А жолына, Е бағаны - 220.30.002В жолына, G бағаны - 220.30.002С жолына көшіріледі, 220.30.003 жолға қосымша нысанның С бағаны 220.30.003А жолына, Е бағаны - 220.30.003В жолына, G бағаны - 220.30.003С жолына көшіріледі, 220.30.004 жолға қосымша нысанның С бағаны 220.30.004А жолына, Е бағаны - 220.30.004В жолына, G бағаны - 220.30.004С жолына көшіріледі.
198. 220.30.005 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 227-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі бойынша ашылатын сома тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырылатын қызметтен түскен кіріс түрі көрсетіледі;
3) С бағанында осы Ереженің 205-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
4) D бағанында әрбір төлем көзі - елі бойынша есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге есептелген кіріс сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел елінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден кіріс алған жағдайда, осы шетел елі бойынша есептелген кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанында әрбір төлем көзі - елінде төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, F бағанының деректері D және Е бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
8) Н бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі. Бұл орайда, Н бағанның деректері D және G бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.

7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 220.30.001 переносится в строку 220.30.001A, графы E - в строку 220.30.001B, графы G - в строку 220.30.001C, графы C дополнительной формы к строке 220.30.002 переносится в строку 220.30.002A, графы E - в строку 220.30.002B, графы G - в строку 220.30.002C, графы C дополнительной формы к строке 220.30.003 переносится в строку 220.30.003A, графы E - в строку 220.30.003B, графы G - в строку 220.30.003C, графы C дополнительной формы к строке 220.30.004 переносится в строку 220.30.004A, графы E - в строку 220.30.004B, графы G - в строку 220.30.004C.
189. Дополнительная форма к строке 220.30.005:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код вида дохода согласно пункту 195 настоящих Правил, полученного от деятельности без образования постоянного учреждения, сумма которого раскрывается по государствам-источникам выплаты дохода;
3) в графе С указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 196 настоящих Правил;
4) в графе D указываются суммы доходов, начисленных налогоплательщику в течение отчетного налогового периода по каждому государству-источнику выплаты. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил доходы из нескольких источников, указывается общая сумма начисленных доходов по данному иностранному государству;
5) в графе E указываются ставки подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства-источника выплаты или международным договором;
6) в графе F указываются суммы подоходного налога, уплаченного в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы F определяются как произведение данных граф D и E;
7) в графе G указываются ставки подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии с положениями статьи 129 Налогового кодекса;
8) в графе H указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии с положениями статьи 129  Налогового кодекса. При этом данные графы H определяются как произведение данных граф D и G.

220.30.005 жолға қосымша нысанның D бағанының жиынтық шамасы 220.30.005А жолына, F бағаны - 220.30.005В жолына, Н бағаны - 220.30.005С жолына көшіріледі.
199. 220.30.006 жолына қосымша нысан:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ереженің 205-тармағына сәйкес кірістің төлем көзі - елі көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінің ішінде олардың салық заңнамаларына сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша салық төлеуші есептеген салық салынатын кірістің (пайданың) сомасы көрсетіледі. Егер бір шетел елінде салық төлеуші есепті салық кезеңі ішінде бірнеше көздерден салық салынатын кіріс алған жағдайда, онда осы шетел елі бойынша есептелген салық салынатын кірістің жалпы сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында тиісті төлем көзі - елі заңдарында немесе халықаралық шартта белгіленген төленген табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында әрбір кірістің төлем көзі - елінде төленген табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, Е бағанының деректері С және D бағандарының қосындысы ретінде айқындалады;
6) F бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі-елі бойынша Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының ставкасы көрсетіледі;
7) G бағанында Салық кодексінің  129-бабының  ережелеріне сәйкес әрбір төлем көзі - елі бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерде төленген және Қазақстан Республикасында Жеке табыс салығын төлеу кезінде есепке жатқызылған табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл орайда, G бағанның деректері С және F бағандарының деректерінің қосындысы ретінде айқындалады.
220.30.006 жолға қосымша нысанның С бағанының жиынтық шамасы 220.30.006А жолына, Е бағаны - 220.30.006В жолына, G бағаны - 220.30.006С жолына көшіріледі.
33. Салық міндеттемесін есептеу - 220.31 нысанын жасау
200. Бұл нысан салық төлеушінің Жеке табыс салығының сомасын есептеуіне резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекеме арқылы қызметінен таза кіріске салық және төленген аванстық төлемдер мен жүргізілген есепке алулар, есепті салық кезеңінің қорытындысы бойынша басқа да есеп айырысуларды, сондай-ақ заңды тұлға бойынша жалпы деректерді көрсетуге арналған.
201. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелген нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі.
202. "Салық есептеу және жүргізілген төлем бойынша есеп" бөлімінде:

Итоговая величина графы D дополнительной формы к строке 220.30.005 переносится в строку 220.30.005A, графы F - в строку 220.30.005B, графы H - в строку 220.30.005C.
190. Дополнительная форма к строке 220.30.006:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код государства-источника выплаты дохода согласно пункту 196 настоящих Правил;
3) в графе С указываются суммы налогооблагаемого дохода (прибыли), исчисленные налогоплательщиком по каждому государству-источнику выплаты согласно их налоговому законодательству в течение отчетного налогового периода. В случае, если в одном иностранном государстве налогоплательщик в течение отчетного налогового периода получил налогооблагаемые доходы из нескольких источников, то указывается общая сумма начисленных налогооблагаемых доходов по данному иностранному государству;
4) в графе D указываются ставки уплаченного подоходного налога, установленные законодательством соответствующего государства-источника выплаты или международным договором;
5) в графе Е указываются суммы подоходного налога, уплаченные в каждом государстве-источнике выплаты доходов. При этом данные графы Е определяются как произведение данных граф С и D;
6) в графе F указываются ставки подоходного налога, подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты в соответствии со статьей 129  Налогового кодекса;
7) в графе G указываются суммы подоходного налога, уплаченного за пределами Республики Казахстан и подлежащего зачету при уплате индивидуального подоходного налога в Республике Казахстан, по каждому государству-источнику выплаты доходов в соответствии со статьей 129 Налогового кодекса. При этом данные графы G определяются как произведение данных граф С и F.
Итоговая величина графы C дополнительной формы к строке 220.30.006 переносится в строку 220.30.006A, графы E - в строку 220.30.006B, графы G - в строку 220.30.006C.
33. Составление формы 220.31 - Исчисление налогового обязательства
191. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком суммы индивидуального подоходного налога и отражения сумм уплаченных авансовых платежей и произведенных зачетов, других расчетов по итогам отчетного налогового периода, а также для представления общих данных по индивидуальному предпринимателю.
192. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
193. В разделе "Расчет по исчислению налога и произведенных платежей":

1) 01 - автомобиль көлігін сақтандыру;
2) 02 - темір жол көлігін сақтандыру;
3) 03 - әуе көлігін сақтандыру;
4) 04 - су көлігін сақтандыру;
5) 05 - жүктерді сақтандыру;
6) 06 - осы тармақтың 1)-5)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда мүлікті сақтандыру;
7) 07 - кәсіпкерлік тәуекелді сақтандыру;
8) 08 - автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
9) 09 - темір жол көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) 10 - әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) 11 - су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) 12 - тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
13) 13 - шарт бойынша азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
14 - осы тармақтың 8)-12)-тармақшаларында көрсетілген топтарды қоспағанда, зиян келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
207. Декларацияны толтыру кезінде кіріс түрлерінің мынадай кодталуын пайдалану керек:
3001 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төленетiн атаулы әлеуметтiк көмек, жәрдемақылар мен өтемдер;
3002 - балаларға және асырауындағы адамдарға алынған алименттер;
3003 - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметкерге еңбек мiндеттерiн орындау кезiнде мертiгуiне немесе денсаулығының өзге де зақымдануына байланысты келтiрiлген зиянның орнын толтыру (жоғалтқан жалақысы бөлiгiндегi орнын толтырудан басқа);
3004 - әскери қызмет міндеттерін атқарған кезде әскери қызметшілерге, белгіленген тәртіппен арнайы атақ берілген, оны қызметтік міндеттерін атқаруына байланысты алған ішкі істер органдарының және мемлекеттік өртке қарсы қызметтің қызметкерлеріне берілетін төлемдердің барлық түрі;
3005 - лотерея бойынша 5 айлық есептiк көрсеткiш шегiндегi ұтыстар;
3006 - тиiстi жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заң актiсiнде белгiленген ең төменгi жалақы мөлшерiнде мемлекеттiк бюджет және гранттар қаражаты есебiнен жүзеге асырылатын қоғамдық жұмыстарды орындауға және кәсiби оқуларға байланысты төлемдер;
3007 - гранттар қаражаты есебiнен төленетiн төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);
3008 - тұрақты жұмысы жолда өтетiн немесе жүрiп-тұру сипатында болатын не қызмет көрсететiн учаскелер шегiнде қызмет бабындағы сапарлармен байланысты жағдайларда Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде төленетiн төлемдер;
3009 - экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес төленетiн төлемдер;

1) 01 - страхование автомобильного транспорта;
2) 02 - страхование железнодорожного транспорта;
3) 03 - страхование воздушного транспорта;
4) 04 - страхование водного транспорта;
5) 05 - страхование грузов;
6) 06 - страхование имущества, за исключением классов, указанных в подпунктах 1)-5) настоящего пункта;
7) 07 - страхование предпринимательского риска;
8) 08 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
9) 09 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев железнодорожного транспорта;
10) 10 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) 11 - страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) 12 - страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика;
13) 13 - страхование гражданско-правовой ответственности по договору;
14) 14 - страхование гражданско-правовой ответственности за причинение вреда, за исключением классов, указанных в подпунктах 8)-12) настоящего пункта.
198. При заполнении Декларации использовать следующую кодировку видов доходов:
3001 - адресная социальная помощь, пособия и компенсации, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3002 - алименты, полученные на детей и иждивенцев;
3003 - возмещение ущерба, причиненного жизни и здоровью физического лица, в соответствии с законодательством Республики Казахстан (кроме возмещения в части утраченного заработка);
3004 - все виды выплат военнослужащим при исполнении обязанностей воинской службы, сотрудникам органов внутренних дел, органов и учреждений уголовно-исполнительной системы и государственной противопожарной службы, которым в установленном порядке присвоено специальное звание, получаемых ими в связи с исполнением служебных обязанностей;
3005 - выигрыши по лотерее в пределах 5 месячных расчетных показателей;
3006 - выплаты в связи с выполнением общественных работ и профессиональным обучением, осуществляемые за счет средств государственного бюджета и грантов, в размере минимальной заработной платы, установленной законодательным актом Республики Казахстан на соответствующий год;
3007 - выплаты за счет средств грантов (кроме выплат в виде оплаты труда);
3008 - выплаты в случаях, когда постоянная работа протекает в пути или имеет разъездной характер либо в связи со служебными поездками в пределах обслуживаемых участков, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3009 - выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;

3010 - 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысына қатысушылардың және оларға теңестiрiлетiн адамдардың, I және II топтағы мүгедектердiң, сондай-ақ бала кезiнен мүгедек адамның ата-аналарының бiреуiнiң салық жылы iшiндегi айлық есептiк көрсеткiштiң 480 еселенген шегiндегi табыстары; III топтағы мүгедектердің бiр жыл iшiндегi - айлық есептiк көрсеткiштің 240 еселенген шегiндегi табысы;
3011 - мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен төленетiн бiржолғы төлемдер (еңбекақы түрiндегi төлемдерден басқа);
3012 - салық жылы iшiнде медициналық қызмет көрсетулердiң (косметологиялық қызмет көрсетулерден басқа) ақысын төлеу үшiн, бала туған кезде, жерлеу үшiн берiлетiн, құжатпен расталған, айлық есептiк көрсеткiштің 50 еселенген шегiндегi төлемдер;
3013 - қызметтiк iссапарлар кезiнде осы Кодекстiң 93-бабында белгiленген мөлшерде төленетiн өтемдер;
3014 - қызметкер ұйымымен бiрге басқа жерге жұмысқа ауысқан не көшкен кездегi жол жүруi, мүлкiн көшiруi, үй-жай жалдауы бойынша құжатпен расталған шығындардың өтемдерi;
3015 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын дипломатиялық немесе консулдық қызметкерлердiң ресми табыстары;
3016 - шет мемлекеттiң мемлекеттiк қызметiнде жүрген шетелдiк жеке тұлғалардың сол елде салық салынуға тиiс ресми табыстары;
3017 - Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын және Қазақстан Республикасының шет елдердегi дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктерiнде қызметте жүрген жеке тұлғалардың мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен шетелдiк валютамен төленетiн ресми табыстары;
3018 - Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан берiлетiн зейнетақы төлемдерi;
3019 - нақты жеке тұлғаның кірісі болып табылмайтын, жылдық жиынтық табысты алумен байланысты емес және шегерiмiне жатқызылмайтын жұмыс берушiнің шығыстары;
3020 - Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталықтан берiлетiн әлеуметтік төлемдерi;
3021 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде дала жағдайында геологиялық-барлау, топографиялық-геодезиялық және iздестiру жұмыстарымен шұғылданатын қызметкерлердiң далалық жабдықталым ақшасы;
3022 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде республикалық бюджет қаражаты есебiнен төленетiн тұрғын үй құрылысы жинақ ақшасына салымдар бойынша сыйлықақылар (мемлекеттiң сыйлықақылары);
3023 - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыс берушiнiң қызметкерлердi өздерiнің өндiрiстiк қызметiне байланысты мамандық бойынша оқытуға және бiлiктiлiгiн арттыруға бағытталған шығыстары;
3024 - жұмыс берушінің вахталық әдiспен жұмыс iстейтiн адамдарға өндiрiс объектiсiнде болу кезеңiнде жұмыстарды орындауы мен ауысымаралық демалысы үшiн жағдай жасай отырып, олардың тұрмыс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету үшiн тұрғын үй жалдауына және осы Кодекстiң 93-бабына сәйкес белгiленген тәулiкақы шегiнде тамақтануға арналған шығыстары; қызметкерлердi жұмыс орнына дейiн және керi қарай жеткiзуге байланысты шығыстар;
3025 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мөлшерде, жүктi болғанда және босанғанда берiлетiн әлеуметтiк жәрдемақылар, сондай-ақ ұл бала немесе қыз бала асырап алған әйелдерге (еркектерге) берiлетiн әлеуметтiк жәрдемақылар;
3026 - бiлiм беру ұйымдарында оқитындарға Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген мемлекеттiк стипендияларға арналған мөлшерде төленетiн стипендиялар;
3027 - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген нормалар бойынша берiлген арнаулы киiмнiң, арнаулы аяқкиiмнiң, басқа да жеке қорғану және алғашқы медициналық көмек құралдарының, сабынның, зарарсыздандыру құралдарының, сүт немесе құндылығы соған тең басқа да емдеу-профилактикаға арналған азық-түлiк өнiмдерiнiң құны;
3028 - өздерінің қызметін жүзеге асыру мақсатында жеке кәсіпкер, жеке нотариус, адвокат алған мүлікті қоспағанда, жеке тұлға басқа жеке тұлғадан сыйға немесе мұраға алған мүліктің құны;
3029 - iзгiлiк, қайырымдылық көмек түрiнде алынған мүлiктiң құны;
3030 - он алты жасқа толмаған балалар үшін балалар лагеріне жолдамалардың құны;
3031 - еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн орындау кезiнде қызметкердiң өмiрiне және денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнің жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерi;

3010 - доходы в пределах 480-кратного месячного расчетного показателя за налоговый год участников Великой Отечественной войны 1941-1945 годов и приравненных к ним лиц, инвалидов I и II групп, а также одного из родителей инвалида с детства; в пределах 240-кратного месячного расчетного показателя в год - доходы инвалидов III группы;
3011 - единовременные выплаты, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета (кроме выплат в виде оплаты труда);
3012 - выплаты для оплаты медицинских услуг (кроме косметологических), при рождении ребенка, на погребение, подтвержденные документально, в пределах 50-кратного месячного расчетного показателя в течение налогового года;
3013 - компенсации при служебных командировках в размерах, установленных статьей 93 настоящего Кодекса;
3014 - компенсации расходов, подтвержденных документально, по проезду, провозу имущества, найму помещения при переводе либо переезде работника на работу в другую местность вместе с организацией;
3015 - официальные доходы дипломатических или консульских работников, не являющихся гражданами Республики Казахстан;
3016 - официальные доходы иностранных физических лиц, находящихся на государственной службе иностранного государства, в котором их доход подлежит обложению;
3017 - официальные доходы в иностранной валюте физических лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и находящихся на службе в дипломатических и приравненных к ним представительствах Республики Казахстан за границей, выплачиваемые за счет средств государственного бюджета;
3018 - пенсионные выплаты из Государственного центра по выплате пенсий;
3019 - расходы работодателя, не связанные с получением совокупного годового дохода и не относимые на вычеты, не являющиеся доходами конкретных физических лиц;
3020 - социальные выплаты из Государственного фонда социального страхования;
3021 - полевые довольствия работников, занятых на геологоразведочных, топографо-геодезических и изыскательских работах в полевых условиях, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3022 - премии по вкладам в жилищные строительные сбережения (премия государства), выплачиваемые за счет средств республиканского бюджета в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3023 - расходы работодателя, направленные в соответствии с законодательством Республики Казахстан на обучение и повышение квалификации работников по специальности, связанной с их производственной деятельностью;
3024 - расходы работодателя по найму жилья и на питание в пределах суточных, установленных в соответствии со статьей 93  настоящего Кодекса, для обеспечения жизнедеятельности лиц, работающих вахтовым методом, в период нахождения на объекте производства с предоставлением условий для выполнения работ и междусменного отдыха; расходы, связанные с доставкой работников до места работы и обратно;
3025 - социальные пособия по беременности и родам, а также социальные пособия женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
3026 - стипендии, выплачиваемые обучающимся в организациях образования, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных стипендий;
3027 - стоимость выданной специальной одежды, специальной обуви, других средств индивидуальной защиты и первой медицинской помощи, мыла, обеззараживающих средств, молока или других равноценных пищевых продуктов для лечебно-профилактического питания по нормам, установленным законодательством Республики Казахстан;
3028 - стоимость имущества, полученного физическим лицом в виде дарения или наследования от другого физического лица, за исключением имущества, полученного индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом в целях осуществления их деятельности;
3029 - стоимость имущества, полученного в виде гуманитарной, благотворительной помощи;
3030 - стоимость путевок в детские лагеря для детей, не достигших шестнадцатилетнего возраста;
3031 - страховые выплаты по договорам обязательного страхования ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;

3032 - осы Кодекстiң  161-бабында  көзделген табыстарды қоспағанда, шарттың қолданылу кезеңiндегi сақтандырудың кез келген түрi кезiнде төленетiн, сақтандыру оқиғасына байланысты сақтандыру төлемдерiнiң сомалары;
3033 - өз қызметкерлерiн мiндеттi сақтандыру шарттары бойынша жұмыс берушi төлейтiн сақтандыру сыйлықақыларының сомалары;
3034 - материалдық нұқсанның орнын толтырудың сот шешiмi бойынша тағайындалған сомалары;
3035 - жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша жасасқан сақтандыру сыйлықақыларын (аннуитет) төлеу үшiн өмiрдi сақтандыру жөнiнде сақтандыру ұйымдарына жiберген зейнетақы жинағының сомалары;
3036 - жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша сақтандырылғанның қаза тапқан жағдайында жүзеге асырылатын сақтандыру төлем.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 220.00, 220.01, 220.02, 220.03, 220.04, 220.06, 220.07, 220.08, 220.09, 220.10, 220.11, 220.12, 220.13, 220.14, 220.15, 220.16, 220.17, 220.18, 220.19, 220.20, 220.21, 220.22, 220.23, 220.24, 220.25, 220.26, 220.27, 220.28, 220.29, 220.30, 220.31 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер
сомаларының есебін жасау Ережелері
(221.01 - 221.04 нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жеке табыс салығы бойынша Декларация (220.00-нысан) табыс ететін жеке тұлғалардың жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған Жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларының есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қалам немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
5. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен Есеп екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық агентіне қайтарылады;

3032 - суммы страховых выплат, связанных со страховым случаем, выплачиваемые при любом виде страхования, в период действия договора, за исключением доходов, предусмотренных статьей 161  настоящего Кодекса;
3033 - суммы страховых премий, уплачиваемые работодателем по договорам обязательного страхования своих работников;
3034 - суммы возмещения материального ущерба, присуждаемые по решению суда;
3035 - суммы пенсионных накоплений вкладчиков накопительных пенсионных фондов, направленные в страховые организации по страхованию жизни, для оплаты страховых премий по заключенному договору накопительного страхования (аннуитета), а также выкупные суммы по договорам пенсионного аннуитета, направленные в страховые организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
3036 - страховые выплаты, осуществляемые в случае смерти застрахованного по договору накопительного страхования;
3037 - вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, имеющих лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций и вознаграждение по долговым ценным бумагам;
3037 - суммы дивидендов, вознаграждений, выигрышей, ранее обложенные у источника выплаты, при наличии документов, подтверждающих удержание этого налога источником выплаты.
____________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 220.00, 220.01, 220.02, 220.03, 220.04, 220.05, 220.06, 220.07, 220.08, 220.09, 220.10, 220.11, 220.12, 220.13, 220.14, 220.15, 220.16, 220.17, 220.18, 220.19, 220.20, 220.21, 220.22, 220.23, 220.24, 220.25, 220.26, 220.27, 220.28, 220.29, 220.30, 220.31 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета сумм авансовых платежей
по индивидуальному подоходному налогу (Формы 221.01 - 221.04)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу (далее - Расчет), предназначенного для исчисления сумм авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу физическими лицами, представляющими Декларацию по индивидуальному подоходному налогу форма 220.00.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) тапсырысты хатпен почта бойынша - салық агенті почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық агенті Есепті (қабылдау) жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
6. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есепті жасау (221.01-нысан)
7. Осы Есеп Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес Декларацияны тапсыруға дейін төленуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ (қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі) коды көрсетіледі;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
Одан кейінгі Есептерді беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді.
9. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.01.001 жолында өткен салық кезеңі үшін салық төлеуші есептеген аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) 221.01.002 жолында өткен салық кезеңінде салық төлеуші аванстық төлемдерді төлеген айлардың жалпы саны көрсетіледі;
3) 221.01.003 жолында 221.01.001 жолында көрсетілген өткен салық кезеңі үшін аванстық төлемдер сомаларының 221.01.002 жолында көрсетілген өткен салық кезеңі айларының санына қатынасы ретінде есептелген өткен салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
6. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 221.01)
7. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате до сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД (общий классификатор видов экономической деятельности) основного вида деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент".
9. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.01.001 указывается сумма начисленных налогоплательщиком авансовых платежей за предыдущий налоговый период;
2) в строке 221.01.002 указывается общее количество месяцев уплаты налогоплательщиком авансовых платежей в предыдущем налоговом периоде;
3) в строке 221.01.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за предыдущий налоговый период, исчисленный как отношение суммы авансовых платежей за предыдущий налоговый период, отраженной в строке 221.01.001, к количеству месяцев предыдущего налогового периода, указанному в строке 221.01.002;

4) 221.01.004 жолында Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін төленуге жататын аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;
221.01.004А, 221.01.004В, 221.01.004С жолдарында айлар бойынша бөле отырып Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі.
221.01.004D, 221.01.004Е, 221.01.004F жолдары Cалық  кодексінде  белгіленген тәртіппен салық төлеуші Декларацияны табыс ету мерзімін ұзартқан кезде толтырылады. Бұл ретте Декларация тапсыру мерзімі тұтас айға (айларға) ұзартылмаған жағдайда, толық емес айға төленуге жататын аванстық төлемдер сомалары 221.01.003 жолында көрсетілген сомалардың және осы айдағы күндер санының негізінде пропорционалды әдіспен есептеледі.
3. Есепті жасау (221.02-нысаны)
10. Осы Есеп Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ (қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі) коды көрсетіледі;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
Одан кейінгі есепті беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні. Ұяшықтар хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді.
12. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.02.001 жолында өткен салық кезеңі үшін Декларацияның 220.00.011 жолында айқындалған өткен салық кезеңі үшін есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) 221.02.002 жолында есепті салық кезеңі үшін салықтың болжалды сомасы көрсетіледі;
3) 221.02.003 жолында 221.02.002 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін төленуге тиісті аванстық төлемдердің жалпы сомасы көрсетіледі;

4) в строке 221.01.004 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за период до сдачи Декларации.
В строках 221.01.004А, 221.01.004В, 221.01.004С указывается сумма авансовых платежей за период до сдачи Декларации с разбивкой по месяцам.
Строки 221.01.004D, 221.01.004E, 221.01.004F заполняются при продлении срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом. При этом, в случае продления срока сдачи Декларации на срок иной, чем целый (-ые) месяц (-ы), сумма авансовых платежей, подлежащая уплате за неполный месяц, рассчитывается по пропорциональному методу на основании суммы, указанной в строке 221.01.003, и количества дней в этом месяце.
3. Составление Расчета (Форма 221.02)
10. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации в соответствии со статьей 126 Налогового кодекса.
11. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД (общий классификатор видов экономической деятельности) основного вида деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет.
В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент".
12. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.02.001 указывается сумма индивидуального подоходного налога, исчисленного за предыдущий налоговый период, определенная в строке 220.00.011 Декларации за предыдущий налоговый период;
2) в строке 221.02.002 указывается предполагаемая сумма налога за отчетный налоговый период;
3) в строке 221.02.003 указывается общая сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 221.02.002;

4) 221.02.004 жолында 221.01.004 жолынан көшірілетін Декларацияны тапсыруға дейінгі кезең үшін есептелген аванстық төлемдердің сомасы көрсетіледі;
5) 221.02.005 жолында 221.02.003 және 221.02.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті аванстық төлемдер сомасы көрсетіледі;
6) 221.02.006 жолында Декларацияны тапсырғаннан кейінгі есепті салық кезеңі айларының саны көрсетіледі;
7) 221.02.007 жолында төленуге тиісті және 221.02.005 жолында көрсетілген аванстық төлемдер сомаларының 221.02.006 жолында көрсетілген есепті салық кезеңі айларының санына қатынасы ретінде айқындалатын, Декларацияны тапсырғаннан кейін төленуге тиісті орташа айлық аванстық төлемнің сомасы көрсетіледі;
8) 221.02.008 жолында Декларацияны тапсырғаннан кейін аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы (сәуір, немесе салық төлеуші Салық кодексінде белгіленген тәртіппен Декларацияны төлеу мерзімін ұзартса, мамыр не маусым немесе шілде) және аванстық төлемдерді енгізген есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
Салық төлеуші Салық кодексінің  71-бабына  сәйкес қосымша Декларация тапсырылған ретте, сондай-ақ тексеру қорытындылары бойынша жеке табыс салығының сомасы өзгертілген кезде салық төлеуші төленуге тиісті аванстық төлемдер сомаларын түзете отырып қосымша есеп табыс етуі қажет.
4. Есепті жасау (221.03-нысан)
13. Осы Есеп залал шеккен немесе Салық кодексінің  126-бабына  сәйкес өткен салық кезеңі үшін салық салынатын кірісі болмаған салық төлеушілердің Декларацияны тапсырғаннан кейін төлеуге тиісті жеке табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомаларын есептеуге арналған.
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ (қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі) коды көрсетіледі;
5) Есеп түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
Одан кейінгі Есептерді беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;

4) в строке 221.02.004 указывается сумма авансовых платежей, начисленных за налоговый период до сдачи Декларации, которая переносится из строки 221.01.004;
5) в строке 221.02.005 указывается сумма авансовых платежей, подлежащих уплате за налоговый период после сдачи Декларации, которая определяется как разница строк 221.02.003 и 221.02.004;
6) в строке 221.02.006 указывается количество месяцев отчетного налогового периода после сдачи Декларации;
7) в строке 221.02.007 указывается сумма среднемесячного авансового платежа, подлежащего уплате после сдачи Декларации, определяемая как отношение суммы авансовых платежей, подлежащих к уплате и отраженных в строке 221.02.005, к количеству месяцев отчетного налогового периода, указанных в строке 221.02.006;
8) в строке 221.02.008 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей после сдачи Декларации (апрель либо, в случае продления срока представления налогоплательщиком Декларации в порядке, установленном Налоговым кодексом, май или июнь или июль) и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
При представлении налогоплательщиком дополнительной Декларации в соответствии со статьей 71 Налогового кодекса, а также при изменении суммы индивидуального подоходного налога по результатам проверки, налогоплательщику необходимо представить дополнительный Расчет с корректировкой суммы авансовых платежей, подлежащих уплате.
4. Составление Расчета (Форма 221.03)
13. Данный Расчет предназначен для исчисления суммы авансовых платежей по индивидуальному подоходному налогу, подлежащих уплате после сдачи Декларации налогоплательщиками, получившими убытки или не имеющие налогооблагаемого дохода по итогам предыдущего налогового периода, в соответствии со статьей 126  Налогового кодекса.
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД (общий классификатор видов экономической деятельности) основного вида деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет.
В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Есеп табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) резидент емес тапсырған кезде "Резидент емес" торкөзі белгіленеді.
18. "Есеп" бөлімінде:
1) 221.04.001 жолында салық төлеуші кәсіпкерлік қызметті бастаған күннен бастап есепті салық кезеңі үшін аванстық төлемдердің болжалды сомасы көрсетіледі;
2) 221.04.002 жолында құрылған күнінен бастап есепті салық кезеңіндегі айырма саны көрсетіледі;
3) 221.04.003 жолында 221.04.001 жолында көрсетілген аванстық төлемдер сомаларының 221.04.002 жолында көрсетілген айырма санына қатынасы ретінде айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін орташа айлық аванстық төлем көрсетіледі;
4) 221.04.004 аванстық төлемдерді төлеудің бірінші айы және аванстық төлемдерді енгізген есепті салық кезеңінің соңғы айы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 221.00, 221.01, 221.02, 221.03, 221.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
нысандарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Қосылған құн салығы бойынша декларацияны
жасау ережелері (300.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  8-бөліміне  сәйкес қосылған құн салығын дұрыс есептеу мен уақтылы төлеуге арналған Қосылған құн салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (300.00-нысан) және қосылған құн салығы бойынша салық салуға байланысты объектілер мен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (300.01 - 300.11-нысандар) және қосымшалардың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша нысандардан тұрады.
3. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет.
В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) код валюты;
8) при сдаче нерезидентом отмечается ячейка "Нерезидент".
18. В разделе "Расчет":
1) в строке 221.04.001 указывается предполагаемая сумма авансовых платежей за отчетный налоговый период со дня начала налогоплательщиком предпринимательской деятельности;
2) в строке 221.04.002 указывается количество месяцев в отчетном налоговом периоде со дня создания;
3) в строке 221.04.003 указывается среднемесячный авансовый платеж за отчетный налоговый период, исчисленный как отношение суммы предполагаемых авансовых платежей, отраженных в строке 221.04.001, к количеству месяцев указанных в строке 221.04.002;
4) в строке 221.04.004 указывается первый месяц уплаты авансовых платежей и последний месяц отчетного налогового периода внесения суммы авансовых платежей.
____________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 221.01, 221.02, 221.03, 221.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по налогу на добавленную стоимость
(Форма 300.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на добавленную стоимость (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты налога на добавленную стоимость в бюджет согласно разделу 8  Налогового кодекса.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 300.00), приложений к ней (формы 300.01 - 300.11) по раскрытию информации об объектах обложения и объектах, связанных с обложением, по налогу на добавленную стоимость, и дополнительных форм, являющихся неотъемлемой частью приложений.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабының  1-тармағына сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Тиісті қосымшаларда және (немесе) қосымша нысандарда ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтырғанда көрсетілген қосымшалар және (немесе) қосымша нысандар міндетті түрде толтыруға жатады.
7. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
8. Қосымша нысандардың "Жалпы ақпарат" бөлімін және Декларацияға қосымшадағы "Қосылған құнға салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімін толтырғанда СТН және салық кезеңі көрсетіледі.
9. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде " - " белгісімен белгіленеді.
10. Декларацияны беру кезінде:
1) Декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. Декларация жасау (300.00-нысан)
11. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі. Салық кезеңі Салық кодексінің  246-бабына  сәйкес айқындалады. Егер салық кезеңі тоқсан болса, онда айды көрсету үшін торкөздер толтырылмайды. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі.
Егер ай нөмірінде екі белгіден кемі бар болса, онда ол оң торкөзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушінің толық атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. При заполнении строк, требующих раскрытия информации в соответствующих приложениях и (или) дополнительных формах, указанные приложения и (или) дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
8. При заполнении раздела "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" приложений к Декларации и раздела "Общая информация" дополнительных форм указываются РНН и налоговый период.
9. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
10. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации (форма 300.00)
11. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" плательщик налога на добавленную стоимость указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация. Налоговый период определяется в соответствии со статьей 246  Налогового кодекса. Если налоговым периодом является квартал, то ячейка для отражения месяца не заполняется. Налоговый период указывается арабскими цифрами.
Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование плательщика налога на добавленную стоимость в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

Егер ұйыммен 1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігі бұрын берілмеген жағдай болса, онда тек негізгі қызмет түрінің ЭҚЖЖ кодын толтыру қажет.
5) валюта коды;
6) Декларацияның түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөзде белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзінде белгі, егер қосылған құн салығын төлеушілер ретінде оны тіркегеннен кейін алғаш рет Декларацияны беретін салық төлеуші жүргізген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген декларацияларға арифметикалық, техникалық және басқа да қателердің нәтижесінде пайда болған өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде "Қосымша" торкөзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
Тарату, қайта ұйымдастыру немесе қосылған құн салығы бойынша есептен шығару жағдайында "Тарату" торкөзінде белгі жасалады;
7) хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі, Декларация түрі бағанында хабарлама бойынша қосымша Декларацияны тапсырған жағдайда толтырылады;
8) жер қойнауын пайдаланушылармен белгіленеді. Декларация жасалған қызмет белгісі көрсетіледі:
8А - жер қойнауын пайдалану шарты шегінен шығатын қызмет бойынша;
8В - жер қойнауын пайдалану шарты шегінде жүзеге асырылып жатқан қызмет бойынша;
9) жер қойнауын пайдалану шарты шегінде жүзеге асырылып жатқан қызмет бойынша Декларация жасау кезінде жер қойнауын пайдаланушылармен жасалған шарт нөмірі және жасалған күні көрсетіледі;
10) қосылған құн салығын төлеуді есепке жатқызу Салық кодексінің  239-бабына  сәйкес таңдалады. Таңдап алынған әдістен шыға, сәйкес тор көзге белгі қойылады;
11) қосылған құн салығы бойынша есепке қойылғандығы туралы куәліктің сериясы және нөмірі;
12) берілген қосымшалар. Қосылған құн салығын төлеуші берілген қосымшалардың сәйкес ұяларын белгілейді.
12. "ҚҚС есептеу" бөлімінде:
1) 300.00.001 жолы 300.00.001А және 300.00.001В жолдарынан тұрады. 300.00.001А жолына 300.01.009 жолының шамасы көшіріледі. 300.00.001В жолында 300.00.001А жолының шамасын 15 процентке көбейту жолымен айқындалатын шама көрсетіледі.
Қызметтерін жер қойнауын пайдалануға берілген келісім-шартпен белгіленген салық режиміне сәйкес жүзеге асыратын, қосылған құн салығына өзге салық ставкасы қолданылатын, жер қойнауын пайдаланушылар 300.00.001В жолында 300.00.001А жолының шамасын келісім-шартқа сәйкес қолданылатын салық ставкасына көбейту жолымен айқындалатын шаманы көрсетеді;

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности.
5) код валюты;
6) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со  статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после его регистрации в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении в ранее представленные Декларации изменений и дополнений, возникших в результате арифметических, технических и других ошибок, отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации, реорганизации или снятии с учета по налогу на добавленную стоимость, отмечается ячейка "Ликвидационная";
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
8) отмечается недропользователями. Указывается признак деятельности, по которой составлена Декларация:
8А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропользование;
8В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
9) указывается номер и дата заключения контракта недропользователями при составлении Декларации по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование;
10) метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость выбирается в соответствии со статьей 239 Налогового кодекса. Исходя из выбранного метода, проставляется отметка в соответствующей ячейке;
11) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость;
12) представленные приложения. Плательщик налога на добавленную стоимость отмечает соответствующие ячейки представленных приложений.
12. В разделе "Начисление НДС":
1) строка 300.00.001 состоит из строк 300.00.001А и 300.00.001В. В строку 300.00.001А переносится величина строки 300.01.009. В строке 300.00.001В указывается величина, определяемая путем умножения величины строки 300.00.001А на 15 процентов.
Недропользователи, осуществляющие деятельность в соответствии с налоговым режимом, установленным в Контракте на недропользование, в соответствии с которым применяется иная ставка налога на добавленную стоимость, в строке 300.00.001В указывают величину, определяемую путем умножения величины строки 300.00.001А на ставку налога, применяемую в соответствии с Контрактом;

2) 300.00.002 жолына 300.02.006 жолының шамасы көшіріледі;
3) 300.00.003 жолы 300.00.003А және 300.00.003В жолдарынан тұрады. 300.00.003А жолына 300.03.006А жолының шамасы көшіріледі, 300.00.003В жолына 300.03.006В жолының шамасы көшіріледі.
4) 300.00.004 жолында қосымша құн салығын төлеушінің салық кезеңі кезінде жүзеге асыру орны Қазақстан Республикасы болып табылмайтын жұмыстар мен қызметтерді жүзеге асыру жөніндегі айналымы көрсетіледі;
Жұмыстар мен қызметтерді жүзеге асыру орны Салық кодексінің  215-бабына  сәйкес айқындалады. 300.00.004 жолында атқарылған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны көрсетіледі;
5) 300.00.005 жолына 300.04.003 жолының шамасы көшіріледі;
6) 300.00.006 жолында өзіне салық салынатын айналым көлеміне енгізілген түзетулер сомасын да қосатын салық кезеңі кезінде жүзеге асырылған тауарларды (жұмыстар, қызметтер) сату жөніндегі айналымның жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А +300.00.004 +300.00.005 формуласы бойынша айқындалады.
7) 300.00.007 жолында (300.00.001А + 300.00.002 + (-) 300.00.003А) / 300.00.006 х 100% формуласымен айқындалатын сату бойынша жалпы айналымдағы салық салынатын айналымның үлесі көрсетіледі;
8) 300.00.008 жолында салық салынатын жалпы айналымдағы нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналым үлесі көрсетіледі. Осы ставканың шамасы 300.00.002 / (300.00.001А+300.00.002 + (-) 300.00.003А) х 100% формуласымен айқындалады;
9) 300.00.009 жолында Салық кодексінің  250-бабына  сәйкес салық кезеңі мерзімінде жүзеге асырылған тауар импорты бойынша қосылған құн салығына есепке алу әдісімен салық төлегені туралы мәліметтер көрсетіледі.
300.00.009 жолына 300.09.001В жолының шамасы көшіріледі;
10) 300.00.010 жолында 300.00.001В + (-) 300.00.003В + 300.00.009 формуласымен айқындалатын есепті салық кезеңінде қосылған құн салығына есептелген салықтың толық шамасы көрсетіледі.
13. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
1) 300.00.011 жолы 300.00.011А және 300.00.011В жолдарынан тұрады.
Есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда 300.00.011А жолына 300.05.010А жолында көрсетілген сома, 300.00.011В жолына - 300.05.010С жолында көрсетілген сома көшіріледі.
Есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда 300.00.011А жолына 300.06.031А жолында көрсетілген сома, 300.00.011В жолына - 300.06.031С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 300.00.012 жолында:
Ресей Федерациясынан алынған газ конденсатын қоса алғандағы табиғи газ, мұнайдан;
Салық кодексінің  234-бабына  немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлардан;
Салық кодексінің  250-бабында  қарастырылған қосылған құн салығына салықты есепке алу әдісімен төлеп импортталатын тауарлардан;
Салық кодексінің  249-бабына  сәйкес салық төлеу мерзімі өзгертілген тауарлардан басқа импорт бойынша сатып алынған тауарлар жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.

2) в строку 300.00.002 переносится величина строки 300.02.006;
3) строка 300.00.003 состоит из строк 300.00.003А и 300.00.003В. В строку 300.00.003А переносится величина строки 300.03.006А, в строку 300.00.003В переносится величина строки 300.03.006В;
4) в строке 300.00.004 указываются обороты по реализации товаров (работ и услуг), осуществленные плательщиком налога на добавленную стоимость в течение налогового периода, местом реализации которых не является Республика Казахстан.
Место реализации работ и услуг определяется в соответствии со статьей 215  Налогового кодекса;
5) в строку 300.00.005 переносится величина строки 300.04.003;
6) в строке 300.00.006 указывается общая сумма оборота по реализации товаров (работ, услуг), осуществленного в течение налогового периода, включающая в себя также сумму корректировок размера облагаемого оборота. Величина данной строки определяется по формуле: 300.00.001А + 300.00.002 + + ( - ) 300.00.003А + 300.00.004 + 300.00.005;
7) в строке 300.00.007 указывается доля облагаемого оборота в общем обороте по реализации, определяемая по формуле: (300.00.001А + 300.00.002 + + ( - ) 300.00.003А) / 300.00.006 х 100 %;
8) в строке 300.00.008 указывается доля оборота, облагаемого по нулевой ставке, в общем облагаемом обороте. Величина данной строки определяется по формуле: 300.00.002 / (300.00.001А + 300.00.002 + ( - ) 300.00.003А) х 100 %;
9) в строке 300.00.009 указываются сведения по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250 Налогового кодекса. В строку 300.00.009 переносится величина строки 300.09.001В;
10) в строке 300.00.010 указывается полная величина начисленного налога на добавленную стоимость за отчетный налоговый период, определяемая по формуле: 300.00.001В + ( - ) 300.00.003В + 300.00.009.
13. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет":
1) строка 300.00.011 состоит из строк 300.00.011А и 300.00.011В.
При использовании пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.011А переносится сумма, указанная в строке 300.05.010А, в строку 300.00.011В - сумма, указанная в строке 300.05.010С.
При использовании раздельного метода отнесения в зачет в строку 300.00.011А переносится сумма, указанная в строке 300.06.031А, в строку 300.00.011В - сумма, указанная в строке 300.06.031С;
2) в строке 300.00.012 указываются сведения по товарам, приобретенным по импорту, кроме:
природного газа, нефти, включая газовый конденсат, приобретенных в Российской Федерации;
импортируемых товаров, освобождаемых от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 234 Налогового кодекса или международными договорами;
товаров, импортируемых с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета, предусмотренного статьей 250 Налогового кодекса;
товаров, по которым в соответствии со статьей 249 Налогового кодекса были изменены сроки уплаты налога.

Есепке бара-бар жатқызу әдісін қолданғанда осы жол жүк кедендік декларацияларында көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады. Бұл ретте 300.00.012А жолында Салық кодексінің  220-бабына  сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт көлемі, 300.00.012В жолында жүк кедендік декларацияларына сәйкес төленген қосылған құн салығының көлемі көрсетіледі.
Есепке жатқызудың бөлек әдісін қолданған кезде, 300.00.012А жолына 300.06.035А жолында көрсетілген сома, 300.00.012В жолына 300.06.035С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 300.00.013 жолында Салық кодексінің  234-бабына  немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған импортталатын тауарлардың құны көрсетіледі. Жол жүк кедендік декларацияларында көрсетілген мәліметтер негізінде толтырылады;
4) 300.00.014 жолы жүк кедендік декларациялары негізінде толтырылады. Осы жолға салық органдары Салық кодексінің  249-бабына  сәйкес салық төлеу мерзімін өзгерту туралы шешім қабылдаған импортталатын тауарлардың құны енгізіледі;
5) 300.00.015 жолы 300.00.015А және 300.00.015В жолдарынан тұрады.
Есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда 300.00.015А жолына 300.09.001А жолының шамасы, 300.00.015В жолына - 300.09.001В жолының шамасы көшіріледі.
Есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда 300.00.015А жолына 300.06.039А жолының шамасы, 300.00.015В жолына - 300.06.039С жолының шамасы көшіріледі;
6) 300.00.016 жолының шамасы 300.00.011А, 300.00.012А, 300.00.013, 300.00.014 және 300.00.015А жолдарының сомасы сияқты айқындалады;
7) 300.00.017 жолына 300.08.009 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 300.00.018 жолында Салық кодексінің  249-бабына  сәйкес салық төлеу мерзімі өзгертілген импортталатын тауарларға қосылған құн салығының бюджетте нақты төленген сомасы көрсетіледі.
Есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда 300.00.018 жолына 300.07.003D жолының шамасы көшіріледі.
Есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда 300.00.018 жолына 300.06.043В жолының шамасы көшіріледі;
9) 300.00.019 жолында салық кезеңіне жатқызылатын, 300.00.011В + 300.00.012В +300.00.015В + (-) 300.00.017 + 300.00.018 формуласымен айқындалатын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
10) 300.00.020 жолы қосылған құн салығын есепке бөлек жатқызу әдісін қолданғанда толтырылады. Осы жолда 300.00.019 жолында көрсетілген сома көрсетіледі.

При применении пропорционального метода отнесения в зачет данная строка заполняется на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях. При этом в строке 300.00.012А указывается размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса, в строке 300.00.012В указывается сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного при таможенном оформлении, согласно грузовой таможенной декларации.
При применении раздельного метода отнесения в зачет в строку 300.00.012А переносится сумма, указанная в строке 300.06.035А, в строку 300.00.012В - сумма, указанная в строке 300.06.035С;
3) в строке 300.00.013 указывается стоимость импортируемых товаров, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 234  Налогового кодекса или международными договорами. Строка заполняется на основании сведений, указанных в грузовых таможенных декларациях;
4) строка 300.00.014 заполняется на основании грузовой таможенной декларации. В данную строку вносится стоимость импортируемых товаров, по которым налоговым органом было вынесено решение об изменении сроков уплаты в соответствии со статьей 249  Налогового кодекса;
5) строка 300.00.015 состоит из строк 300.00.015А и 300.00.015В.
При применении пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.015А переносится величина строки 300.09.001А, в строку 300.00.015В - величина строки 300.09.001В.
При применении раздельного метода отнесения в строку 300.00.015А переносится величина строки 300.06.039А, в строку 300.00.015В - величина строки 300.06.039С;
6) величина строки 300.00.016 определяется как сумма строк 300.00.011А, 300.00.012А, 300.00.013, 300.00.014 и 300.00.015А;
7) в строку 300.00.017 переносится сумма, указанная в строке 300.08.010;
8) в строке 300.00.018 указывается фактически уплаченная в бюджет сумма налога на добавленную стоимость на импортируемые товары, по которым были изменены сроки уплаты налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 249  Налогового кодекса.
При применении пропорционального метода отнесения в зачет в строку 300.00.018 переносится величина строки 300.07.003D.
При применении раздельного метода в строку 300.00.018 переносится величина строки 300.06.043В;
9) в строке 300.00.019 указывается общая сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет за налоговый период, определяемая по формуле: 300.00.011В + 300.00.012В + 300.00.015В + ( - ) 300.00.017 + 300.00.018;
10) строка 300.00.020 заполняется при использовании раздельного метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость. В данной строке отражается сумма налога, указанная в строке 300.00.019;

11) 300.00.021 жолы қосылған құн салығын есепке жатқызудың бара-бар әдісін қолданғанда толтырылады.
Осы жолдың шамасы 300.00.019 жолының шамасын 300.00.007 жолында көрсетілген шамаға көбейту жолымен айқындалады.
14. "Салық кезеңі үшін ҚҚС бойынша есептер" бөлімінде:
1) 300.00.022 жолында "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген есепті салық кезеңінде төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі. Осы сома айқындалады:
есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде - 300.00.010 және 300.00.020 жолдарының айырмашылығы ретінде;
есепке жатқызудың бара-бар әдісі кезінде - 300.00.010 және 300.00.021 жолдарының айырмашылығы ретінде;
Егер есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық болса 300.00.022 жолы толтырылмайды;
2) 300.00.023 жолы есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық болған жағдайда толтырылады. Осы жолдың шамасы айқындалады:
300.00.020 және 300.00.010 жолдарының айырмасы ретінде-есепке жатқызудың бөлек әдісі кезінде;
300.00.021 және 300.00.010 жолдарының айырмасы ретінде-есепке жатқызудың бара-бар әдісі кезінде;
3) 300.00.024 жолына 300.10.003 жолының шамасы көшіріледі;
4) 300.00.025 жолында 300.00.022 жолы мен 300.00.024 жолының айырмашылығы ретінде айқындалатын, өткен салық кезеңдерінен көшірілетін, есептерді ескере отырып бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) 300.00.026 жолы барлық түзетулерді енгізген соң есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы есептелген салық сомасынан артық қалған жағдайда толтырылады. Осы жол толтырылғанда 300.00.025 жолы толтырылмайды.
300.00.026 жолының шамасы 300.00.023 және 300.00.024 жолдарының сомасы ретінде, немесе 300.00.024 жолы мен 300.00.022 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады;
6) 300.00.027 жолына 300.02.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі. Егер 300.02.012 жолының шамасы 300.00.026 жолында көрсетілген шамадан артық болса 300.00.027 жолына 300.00.026 жолының шамасы көшіріледі.
Декларация жасау кезінде қосылған құн салығына салық төлеуші Салық кодексінің  251-бабының  2-тармағында қарастырылған шарттарды орындаса, осы жолға 300.00.026 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
15. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. Тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулер) сату
бойынша қосылған құн салығы салынатын айналым -
300.01 нысанын жасау

11) строка 300.00.021 заполняется при использовании пропорционального метода отнесения в зачет налога на добавленную стоимость.
Величина данной строки определяется путем умножения величины строки 300.00.019 на величину, указанную в строке 300.00.007.
14. В разделе "Расчеты по НДС за налоговый период":
1) в строке 300.00.022 указывается сумма налога, подлежащего уплате за налоговый период, указанный в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость". Данная сумма определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.020;
при пропорциональном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.010 и 300.00.021.
Если сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, превышает сумму начисленного налога, строка 300.00.022 не заполняется;
2) строка 300.00.023 заполняется в случае, если относимая в зачет сумма налога на добавленную стоимость превышает начисленную сумму налога. Величина данной строки определяется:
при раздельном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.020 и 300.00.010;
при пропорциональном методе отнесения в зачет - как разница строк 300.00.021 и 300.00.010;
3) в строку 300.00.024 переносится величина строки 300.10.003;
4) в строке 300.00.025 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет с учетом зачетов, переносимых из предыдущих налоговых периодов, определяемая как разница строк 300.00.022 и 300.00.024;
5) строка 300.00.026 заполняется в случае, если после внесения всех корректировок остается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога. При заполнении данной строки строка 300.00.025 не заполняется.
Величина строки 300.00.026 определяется как сумма строк 300.00.023 и 300.00.024, либо как разница строк 300.00.024 и 300.00.022.
При составлении Декларации за следующий налоговый период величина данной строки переносится в строку 300.10.001 формы 300.10;
6) в строку 300.00.027 переносится сумма, отраженная в строке 300.02.012. Если величина строки 300.02.012 превышает величину, указанную в строке 300.00.026, в строку 300.00.027 переносится величина строки 300.00.026.
Если при составлении Декларации у плательщика налога на добавленную стоимость выполняются условия, предусмотренные в пункте 2 статьи 251 Налогового кодекса, то в данную строку переносится сумма, отраженная в строке 300.00.026.
15. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
3. Составление формы 300.01 - Оборот по реализации товаров
(работ, услуг), облагаемый налогом на добавленную стоимость

16. 300.01 нысанында есепті салық кезеңі ішінде жүзеге асырылған және нөлдік ставкамен салық салынатын айналымнан басқа, қосылған құн салығы салынған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату бойынша айналым туралы барлық мәліметтер көрсетіледі. Осы нысанда жүзеге асыру бойынша көрсетілетін айналым мөлшері Салық кодексінің  217-бабына  сәйкес айқындалады.
Осы нысанға 300.00 нысанның "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген жасалған күні есепті салық кезеңіне келетін тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату бойынша айналымдар енгізіледі.
Айналымның жасалған күні Салық кодексінің  216-бабына  сәйкес айқындалады.
17. "Салық салынатын айналым мөлшері" бөлімінде:
1) 300.01.001 жолында тауарларды сату (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша Қазақстан Республикасының шегінде жүзеге асырғанда, оны жасағанда тауарларға (жұмыстарға, қызмет көрсетулерге) меншік құқығын сатып алушыға өткізу болғанда жалпы айналым мөлшері көрсетіледі.
Осы бағанда тауарларды (жұмыстар, қызмет көрсетулерді) өтеусіз беру бойынша айналым есепке алынбайды.
300.01.001 жолының мөлшері 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D, 300.01.001Е және 300.01.001F жолдарының сомасы ретінде айқындалады, оларда:
300.01.001А жолында - тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) алу-сату шарттары бойынша жасалған, жүзеге асыру жөніндегі айналым;
300.01.001В жолында - айырбас шарттары бойынша жасалған, тауарлар сату (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша айналым;
300.001.001С жолында - кепілдікке қойылған мүлікті (тауарды) беру бойынша айналым;
300.001.001D жолында - қосылған құн салығымен сатып алынған тауарларды сату құны мен баланстық құны арасындағы, Салық кодексінің  236-бабына  сәйкес есепке жатқызылмайтын болып табылатын, оң айырмашылық;
300.001.01Е жолында - жұмыс беруші қызметкерге жалақы есебінен тауарларды беру, жұмыстар орындау, қызмет көрсетулер жүргізу бойынша айналым;
300.001.001F жолында 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D және 300.01.001Е жолдарында көрсетілмеген жағдайларда тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) өткізу жөніндегі айналымдар көрсетіледі.
2) 300.01.002 жолы қаржы лизингіне мүлікті беру жөніндегі айналымдарды көрсетуге арналған.
3) 300.01.003 жолы комиссияның шарттары бойынша жасалған тауарларды сату бойынша айналымды көрсетуге арналған;
4) 300.01.004 жолы қосымша құн салығының нөльдік ставкасы қолданылмайтын тауарларды экспортқа сату жөніндегі айналымды көрсетуге арналған;
Ресей Федерациясына (Астана қаласында 2000 жылғы 9 қазанда қол қойылған және 2001 жылдың 1 шілдесінен күшіне енген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы өзара саудадан жанама салықтар алу қағидалары туралы Келісімге сәйкес) газ конденсатын қоса табиғи газдың, мұнайдың экспорты;

16. В форме 300.01 указываются все сведения об оборотах по реализации товаров (работ, услуг), облагаемых налогом на добавленную стоимость и осуществленных в течение отчетного налогового периода, кроме оборотов, облагаемых по нулевой ставке.
Размер облагаемого оборота, отражаемый в данной форме, определяется в соответствии со статьей 217  Налогового кодекса.
В данную форму включаются обороты по реализации товаров (работ, услуг), дата совершения которых приходится на налоговый период, указанный в разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" формы 300.00.
Дата совершения оборота определяется в соответствии со статьей 216  Налогового кодекса.
17. В разделе "Размер облагаемого оборота":
1) строка 300.01.001 предназначена для отражения общей величины оборота по реализации товаров (работ, услуг), осуществляемого в пределах территории Республики Казахстан, при совершении которого происходит переход права собственности на товары (работы, услуги) к покупателю.
В данной строке не учитывается безвозмездная передача товара (работ, услуг).
Величина строки 300.01.001 определяется как сумма строк 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D, 300.01.001E и 300.01.001F, в которых указывается:
в строке 300.01.001А - оборот по продаже товаров, выполнению работ, оказанию услуг;
в строке 300.01.001В - отгрузка товаров, выполнение работ, оказание услуг, совершенные по договорам мены;
в строке 300.01.001С - оборот по передаче заложенного имущества (товара);
в строке 300.01.001D - положительная разница между стоимостью реализации и балансовой стоимостью товаров, приобретенных с налогом на добавленную стоимость, не подлежащим отнесению в зачет в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;
в строке 300.01.001Е - оборот по передаче товара, выполнению работ, оказанию услуг работодателем наемному работнику в счет заработной платы;
в строке 300.01.001F - обороты по реализации товаров (работ, услуг) в случаях, не указанных в строках 300.01.001А, 300.01.001В, 300.01.001С, 300.01.001D и 300.01.001E;
2) строка 300.01.002 предназначена для отражения оборота по передаче имущества в финансовый лизинг;
3) строка 300.01.003 предназначена для отражения оборота по реализации товаров, совершаемого по договорам комиссии;
4) строка 300.01.004 предназначена для отражения оборота по реализации товаров на экспорт, в отношении которого не применяется нулевая ставка налога на добавленную стоимость:
экспорта природного газа, нефти, включая газовый конденсат, в Российскую Федерацию (в соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о принципах взимания косвенных налогов во взаимной торговле, подписанным 9 октября 2000 года в г. Астана, вступившим в силу с 1 июля 2001 года);

5) 300.01.005 жолы Салық кодексінің  208-бабының  7-тармағына сәйкес қосылған құн салығын жеке төлеушілер болып танылған құрылымдық бөлімшелер арасындағы тиеп жөнелтілген тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) айналымын көрсетуге арналған.
6) 300.01.006 жолы салық салынатын айналым мақсатында бұрын сатып алынған, бірақ кәсіпкерлік қызметке жатпайтын іс-шараларды өткізу үшін пайдаланылған, сондай-ақ қосылған құн салығын төлеушінің немесе оның жалдамалы қызметкерлерінің жеке тұтынуы үшін пайдаланылған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату бойынша айналымды көрсетуге арналған;
7) 300.01.007 жолы тауарларды тегін беру, қызмет көрсету немесе жұмыстарды орындау бойынша айналымды көрсетуге арналған;
8) 300.01.008 жолы қосылған құн салығын төлеушінің қосылған құн салығы бойынша есептен шығару кезінде туындайтын айналымды көрсетуге арналған. Бұл жолда Салық кодексінің  235-бабына  сәйкес бұрын есепке жатқызылған қосылған құн салығының, қосылған құн салығы бойынша оны есептен шығару туралы өтініш беру күніндегі жағдай негізінде қосылған құн салығын төлеушідегі қалдықтағы негізгі қаражаттарды қоса сол тауарлар бойынша ғана айналым көрсетіледі.
9) 300.01.009 жолы 300.01.001-ден 300.01.008-ге дейінгі жолдарының сомасы ретінде айқындалатын салық кезеңі үшін салық салынатын айналымның жалпы мөлшерінің шегін көрсетуге арналған.
300.01.009 жолдарының шамасы 300.00.001А жолына көшіріледі.
4. Нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату бойынша
айналым - 300.02-нысанын жасау
18. 300.02 нысаны қосылған құн салығына нөлдік ставкамен салық салынатын айналымдар туралы, сондай-ақ бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құнға салық сомаларын көрсетуге арналған.
19. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын сатулар бойынша айналым" бөлімінде Салық кодексінің  36-тарауына , сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы Қазақстан Республикасының Кодексін" (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес қолданылатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы  Кодексінің  60-1 және 61-1-баптарына сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын сатулар бойынша айналым көрсетіледі.
Осы тараудың жолдарында:
1) 300.02.001 жолында - түсті және қара металл сынықтарынан, сондай-ақ Ресей Федерациясына экспортталатын газ конденсатын қоса алғандағы табиғи газ, мұнайдан басқа экспортқа тауар сату бойынша айналымы;

5) строка 300.01.005 предназначена для отражения оборота по отгрузке товара, выполнению работ и оказанию услуг между структурными подразделениями, которые в соответствии с пунктом 7 статьи 208  Налогового кодекса признаны самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость;
6) строка 300.01.006 предназначена для отражения оборота по реализации товаров (работ, услуг), ранее приобретенных для целей облагаемого оборота, но использованных для проведения мероприятий, не относящихся к предпринимательской деятельности, а также личного потребления плательщика налога на добавленную стоимость или его наемных работников;
7) строка 300.01.007 предназначена для отражения оборота по безвозмездной передаче товаров, оказанию услуг и выполнению работ;
8) строка 300.01.008 предназначена для отражения облагаемого оборота, возникающего при снятии с учета по налогу на добавленную стоимость плательщика налога на добавленную стоимость. В этой строке указывается оборот только по товарам, включая основные средства, числящимся в остатках у плательщика налога на добавленную стоимость по состоянию на дату подачи заявления о снятии его с учета по налогу на добавленную стоимость, по которым ранее налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет в соответствии со статьей 235  Налогового кодекса;
9) строка 300.01.009 предназначена для отражения величины общего размера облагаемого оборота за налоговый период, определяемой как сумма строк с 300.01.001 по 300.01.008.
Величина строки 300.01.009 переносится в строку 300.00.001А.
4. Составление формы 300.02 - Оборот по реализации,
облагаемый по нулевой ставке
18. Форма 300.02 предназначена для отражения сведений об оборотах, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке, а также о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета.
19. В разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке" отражаются обороты, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с главой 36  Налогового кодекса, а также в соответствии со статьями 60-1 и 61-1 Закона  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующими в соответствии с Законом Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)".
В строках данного раздела указывается:
1) в строке 300.02.001 - оборот по реализации товаров на экспорт, за исключением экспорта лома цветных и черных металлов, а также экспорта в Российскую Федерацию природного газа, нефти, включая газовый конденсат;

2) 300.02.002 - халықаралық тасымалдау бойынша айналым;
3) 300.02.003 жолында - Қазақстан Республикасының теледидар және радиохабар тарату ұйымдары жүзеге асыратын өз теле- және радио өнімдерін, сондай-ақ жарнама қызметтерін (сату үшін өндірілген көркем кино өнімдерінен, бейнеклиптерден және жарнамалық роликтерден басқа) өндіру және (немесе) тарату жөніндегі айналым;
4) 300.02.004 жолында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында жобалық-сметалық құжаттамаларға сәйкес инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу және пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарлар мен жабдықтарды сату бойынша айналым;
5) 300.02.005 жолында - заңдарда белгіленген ретте салық режимінің тұрақтылығына кепілдік беретін жер қойнауын пайдалануға Қазақстан Республикасымен жасалған халықаралық шарт немесе келісім-шарттарға сәйкес нөлдік ставка бойынша салық салынатын сату бойынша басқа да айналым көрсетіледі;
6) 300.02.006 жолында нөльдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын сату бойынша қорытынды айналым көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 300.02.001-300.02.005 жолдарының жиынтығы ретінде айқындалады.
300.02.006 жолының шамасы 300.00.002 жолына көшіріледі.
20. 300.02.001, 300.02.003 және 300.02.004 жолдары қосымша нысандар негізінде толтырылады.
21. "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын, қайтарылуға жататын айналымдар бойынша ҚҚС сомасы" тарауында "Нөлдік ставка бойынша салық салынатын сатулар бойынша айналым" тарауында көрсетілген айналымдар бойынша Салық кодексінің  251-бабының  3-тармағына сәйкес бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
Осы тарауды Салық кодексінің  251-бабының  2-тармағында көзделген шарттар орындалған қосылған құн салығын төлеушілер толтырмайды.
Осы тараудың жолдарында:
1) 300.02.007 жолында - тауарлар экспортын жүзеге асырумен байланысты қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы;
2) 300.02.008 жолында - халықаралық тасымалдаулармен байланысты жұмыстар мен қызметтерді сатумен байланысты қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.02.009 жолында - Қазақстан Республикасының теледидар және радиохабар тарату ұйымдары жүзеге асыратын өз теле- және радио өнімдерін, сондай-ақ жарнама қызметтерін (сату үшін өндірілген көркем кино өнімдерінен, бейнеклиптерден және жарнамалық роликтерден басқа) өндіру және (немесе) таратумен байланысты қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы;

2) в строке 300.02.002 - оборот по международным перевозкам;
3) в строке 300.02.003 - оборот по производству и (или) распространению теле- и радиопродукции собственного производства, а также рекламных услуг (за исключением художественной кинопродукции, видеоклипов и рекламных роликов, изготовленных для реализации), осуществляемых телевизионными и радиовещательными организациями Республики Казахстан;
4) в строке 300.02.004 - оборот по реализации на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город" товаров и оборудования, полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией;
5) в строке 300.02.005 - прочие обороты по реализации, облагаемые по нулевой ставке в соответствии с международными договорами или контрактами на недропользование, заключенными с Республикой Казахстан в установленном законодательстве порядке, предоставляющими гарантии стабильности налогового режима;
6) в строке 300.02.006 - итоговый оборот по реализации, облагаемый налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке. Величина данной строки определяется как сумма строк с 300.02.001 по 300.02.005.
Величина строки 300.02.006 переносится в строку 300.00.002.
20. Строки 300.02.001, 300.02.003 и 300.02.004 заполняются на основании дополнительных форм.
21. В разделе "Сумма НДС, подлежащего возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке" указываются суммы налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета в соответствии с пунктом 3 статьи 251  Налогового кодекса по оборотам, облагаемым по нулевой ставке, указанным в разделе "Оборот по реализации, облагаемый по нулевой ставке".
Данный раздел не заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, у которых выполняются условия, предусмотренные в пункте 2 статьи 251 Налогового кодекса.
В строках данного раздела указываются:
1) в строке 300.02.007 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в связи с осуществлением экспорта товаров;
2) в строке 300.02.008 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в связи с международными перевозками;
3) в строке 300.02.009 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в связи с осуществлением производства и (или) распространения теле- и радиопродукции собственного производства, а также рекламных услуг (за исключением художественной кинопродукции, видеоклипов и рекламных роликов, изготовленных для реализации), осуществляемых телевизионными и радиовещательными организациями Республики Казахстан;

4) 300.02.010 жолында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында тауарлар мен жабдықтарды сатумен байланысты қайтарылуға жататын қосылған құн салығының сомасы;
5) 300.02.011 жолында нөлдік ставка бойынша салық салынатын қайтарылуға жататын сату бойынша өзге де айналымдарға байланысты қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі;
6) 300.02.012 жолында - нөлдік ставка бойынша салық салынатын, бюджеттен қайтарылуға жататын қосылған құн салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 300.02.007-жолынан 300.02.011-жолына дейінгі жолдардың сомасы ретінде айқындалады.
300.02.012 жолының шамасы, егер осы жолдың шамасы 300.00.026 жолының шамасынан аспаса, 300.00.027 жолына көшіріледі.
22. 300.02.007, 300.02.009 және 300.02.010 жолдар қосымша нысандар негізінде толтырылады.
23. 300.02.001 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Тауарлар экспорты" тарауында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - экспортқа сатылатын тауардың атауы;
3) С бағанында - тауар экспорттың кедендік режиміне орналастырылған жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - тауардың нысаналы елінің сандық және әріптік коды (альфа 3). Нысаналы елдің коды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 9 маусымда N 2355 тіркелген, "Тауарлар мен көлік құралдарын декларациялау туралы" Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2003 жылғы 20 мамырдағы N 219  бұйрығымен  бекітілген, Тауарларды декларациялау ережелеріне "Әлем елдерінің жіктеуіші" 6-қосымшаға сәйкес көрсетіледі;
5) Е бағанында - экспортталатын тауардың құны.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.02.001 жолына көшіріледі.
24. 300.02.003 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Теле- және (немесе) радиоөнімдерін өндіру және (немесе) тарату" тарауында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - теле- және (немесе) радиоөнімдерін өндіру және (немесе) тарату бойынша жұмыстар, қызметтер атауы;
3) С бағанында - теле- және (немесе) радиоөнімдерін өндіру және (немесе) тарату бойынша жұмыстар, қызметтер орындалғанын растайтын құжат атауы;
4) D бағанында - С бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі;
5) Е бағанында - С бағанында көрсетілген құжатты жасау күні;
6) Ғ бағанында - орындалған жұмыс, көрсетілген қызмет құны;
Ғ бағанының жиынтық шамасы 300.02.003 жолына көшіріледі.
25. 300.02.004 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Астана - жаңа қала" АЭА аумағында тауарларды сату" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

4) в строке 300.02.010 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в связи с реализацией товаров и оборудования на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
5) в строке 300.02.011 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату в связи с прочими оборотами по реализации, облагаемыми по нулевой ставке;
6) в строке 300.02.012 - итоговая сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке. Величина данной строки определяется как сумма строк с 300.02.007 по 300.02.011.
Величина строки 300.02.012 переносится в строку 300.00.027, если величина данной строки не превышает величины строки 300.00.026.
22. Строки 300.02.007, 300.02.009 и 300.02.010 заполняются на основании дополнительных форм.
23. Дополнительная форма к строке 300.02.001.
В разделе "Экспорт товаров" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование реализуемого на экспорт товара;
3) в графе С - регистрационный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой товар помещен под таможенный режим экспорта;
4) в графе D - цифровой и буквенный код (альфа 3) страны назначения товара. Код страны назначения указывается в соответствии с приложением 6 "Классификатор стран мира" к Правилам декларирования товаров, утвержденным приказом  Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 20 мая 2003 года N 219 "О декларировании товаров и транспортных средств", зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июня 2003 года N 2355;
5) в графе Е - стоимость экспортируемого товара.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.02.001.
24. Дополнительная форма к строке 300.02.003.
В разделе "Производство и (или) распространение теле- и радиопродукции" данной формы указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование работ, услуг по производству и (или) распространению теле- и радиопродукции;
3) в графе С - наименование документа, подтверждающего выполнение работ, услуг по производству и (или) распространению теле- и радиопродукции;
4) в графе D - номер документа, указанного в графе С;
5) в графе Е - дата составления документа, указанного в графе С;
6) в графе F - стоимость выполненных работ, оказанных услуг.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.02.003.
25. Дополнительная форма к строке 300.02.004.
В разделе "Реализация товаров на территорию СЭЗ "Астана - новый город" данной формы указываются следующие сведения:

1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың атауы;
3) С бағанында - тиелген тауар еркін кеден аймағының кеден режиміне орналастырылған жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - тауарлар мен жабдықтарды алушының аты-жөні немесе атауы;
5) Е бағанында - D бағанында көрсетілген тауарлар алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
6) Ғ бағанында - В бағанында көрсетілген тауар алушыға қойылған шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;
7) G бағанында - сатылған тауарлар мен жабдықтардың құны;
G бағанының қорытынды шамасы 300.02.004 жолына көшіріледі.
26. 300.02.007 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Тауарлар экспорты бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС сомасы" тарауында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - экспортқа тиелген тауардың атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген экспортталатын тауарлардың құнына енгізілген қосылған құн салығынсыз тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны;
4) D бағанында - В бағанында көрсетілген экспортталатын тауарлардың құнына енгізілген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығының сомасы;
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.007 жолына көшіріледі.
27. 300.02.009 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Өз өндірісінің теле- және радиоөнімдерін, жарнамалық қызметтерін сату бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС сомасы" тарауында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
5) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
6) В бағанында - теле- және радио өнімдерінің, жарнама қызметтерінің (сату үшін өндірілген көркем кино өнімдерінен, бейнеклиптерден және жарнамалық роликтерден басқа) атауы;
7) С бағанында - В бағанында көрсетілген теле- және радио өнімдерінің, жарнама қызметтерінің құнына қосылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосымша құн салығынсыз құны;
8) D бағанында - В бағанында көрсетілген теле- және радио өнімдерінің, жарнама қызметтерінің құнына қосылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосымша құн салығының сомасы;
D бағанының қорытынды шамасы 300.02.008 жолына көшіріледі.
28. 300.02.010 жолына қосымша нысан.
Осы нысанның "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар бойынша қайтарылуға жататын ҚҚС сомасы" тарауында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
9) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
10) В бағанында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың атауы;
11) С бағанында - В бағанында көрсетілген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың құнына қосылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны;
12) D бағанында - В бағанында көрсетілген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында сатылатын тауарлар мен жабдықтардың құнына қосылған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосымша құн салығының сомасы;

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
3) в графе С - регистрационный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой отгруженный товар помещен под таможенный режим свободной таможенной зоны;
4) в графе D - фамилия, имя, отчество или наименование получателя товаров и оборудования;
5) в графе Е - регистрационный номер налогоплательщика получателя товаров, указанного в графе D;
6) в графе F - номер и дата составления счета-фактуры, выставленного получателю товаров, указанных в графе В;
7) в графе G - стоимость реализованных товаров, оборудования.
Итоговая величина графы G переносится в строку 300.02.004.
26. Дополнительная форма к строке 300.02.007.
В разделе "Сумма НДС, подлежащего возврату по экспорту товаров" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товара, отгруженного на экспорт;
3) в графе С - стоимость товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость, включенных в стоимость экспортируемых товаров, указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), включенным в стоимость экспортируемых товаров, указанных в графе В.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.007.
27. Дополнительная форма к строке 300.02.009.
В разделе "Сумма НДС, подлежащего возврату по реализации теле- и радиопродукции собственного производства, рекламных услуг" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование теле- и радиопродукции, рекламных услуг (за исключением художественной кинопродукции, видеоклипов и рекламных роликов, изготовленных для реализации);
3) в графе С - стоимость товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость, включенных в стоимость теле- и радиопродукции, рекламных услуг, указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), включенным в стоимость теле- и радиопродукции, рекламных услуг, указанных в графе В.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.009.
28. Дополнительная форма к строке 300.02.010.
В разделе "Сумма НДС, подлежащего возврату по товарам, реализуемым на территорию СЭЗ "Астана - новый город" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город";
3) в графе С - стоимость товаров (работ, услуг), включенных в стоимость товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город", указанных в графе В;
4) в графе D - сумма налога на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), включенным в стоимость товаров и оборудования, реализуемых на территорию специальной экономической зоны "Астана - новый город", указанных в графе В.

D бағанының қорытынды шамасы 300.02.010 жолына көшіріледі.
5. Салық салынатын айналым мөлшерін түзету -
300.03-нысанын жасау
29. 300.03-нысаны есепті салық кезеңінде жүргізілген салық салынатын айналым мөлшерінің түзетулерін көрсетуге арналған. Салық салынатын айналым мөлшерін түзету Салық кодексінің  218  және 219-баптарында қарастырылған жағдайларда және тәртіпте жүргізіледі.
Қосымша нысандарда көрсетілетін салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы қосымша шот-фактурада, немесе салық салынатын айналым мөлшеріне түзету жүргізілетін жағдайлардың келгенін растайтын өзге құжатта көрсетілген сомаға сәйкес келуі тиіс. Егер салық салынатын айналым мөлшерін түзету жүргізілетін жағдайлардың келгенін растайтын өзге құжатта қосылған құн салығының сомасы көрсетілмесе, онда осы сома салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына салық ставкасын қолдану жолымен айқындалады.
Осы нысанның жолдары теріс немесе оң мәнге ие болуы мүмкін.
30. "Салық салынатын айналым мөлшерін түзету" бөлімінде:
1) 300.03.001 жолында - тауарды жартылай немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
2) 300.03.002 жолында - салық салынатын айналым мөлшерін тиісті түзетуге әкеп соққан мәміле шарты өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
3) 300.03.003 жолында - сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілген салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
4) 300.03.004 жолында - күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
5) 300.03.005 жолында - бұрын салық салынатын айналым мөлшеріне кему жағына түзету жүргізілген күмәнді талаптарға байланысты күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
6) 300.03.006 жолында - салық салынатын айналым мөлшерін түзетудің жиынтық шамасы және осындай түзетуге келетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.03.006А жолының шамасы 300.00.003А жолына, 300.03.006В жолының шамасы - 300.00.003В жолына көшіріледі.
31. 300.03.001 жолына қосымша нысан тауарды жартылай немесе толық қайтарумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасын көрсетуге арналған.
"Тауарды қайтару" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;

Итоговая величина графы D переносится в строку 300.02.010.
5. Составление формы 300.03 -
Корректировка размера облагаемого оборота
29. Форма 300.03 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота, произведенной в отчетном налоговом периоде. Корректировка размера облагаемого оборота производится в случаях и в порядке, предусмотренных в статьях 218  и 219 Налогового кодекса.
Сумма корректировки размера облагаемого оборота, указываемая в дополнительных формах, должна соответствовать сумме, указанной в дополнительном счете-фактуре, либо в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота. В случае, если в ином документе, подтверждающем наступление случаев, при которых производится корректировка размера облагаемого оборота, не указана сумма налога на добавленную стоимость, то данная сумма определяется путем применения ставки налога к сумме корректировки размера облагаемого оборота.
Строки данной формы могут иметь отрицательное или положительное значение.
30. В разделе "Корректировка размера облагаемого оборота" указывается:
1) в строке 300.03.001 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, связанной с частичным или полным возвратом товара;
2) в строке 300.03.002 - сумма корректировки размера облагаемого оборота по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия сделки, повлекшие соответствующую корректировку размера облагаемого оборота;
3) в строке 300.03.003 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, произведенной в связи с изменением цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги);
4) в строке 300.03.004 - сумма корректировки размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям;
5) в строке 300.03.005 - сумма корректировки размера облагаемого оборота, связанная с получением оплаты по сомнительным требованиям, по которым ранее была произведена корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям в сторону уменьшения;
6) в строке 300.03.006 - итоговая величина корректировки размера облагаемого оборота и сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на такую корректировку.
Величина строки 300.03.006А переносится в строку 300.00.003А, строки 300.03.006В - в строку 300.00.003В.
31. Дополнительная форма к строке 300.03.001 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота, связанной с частичным или полным возвратом товара.
В разделе "Возврат товара" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;

2) В бағанында - қайтарылатын тауар атауы;
3) С бағанында - тауарды қайтаруды жүзеге асырушы, оны алған салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - өзіне қайтарылған тауардың қосылған құн салығынсыз құнын қосатын салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерінің сомасына келетін қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.03.001А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.001В жолына көшіріледі.
32. 300.03.002 жолына қосымша нысан нәтижесінде бұрын жасалған мәміле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша (мысалы, тауар сатып алу-сату шарты бойынша тиелген, бірақ нәтижесінде оны өтеусіз беру, жалға беру және т.б. туралы шешім қабылданған) салық салынатын айналымдар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
"Мәміле шарттарының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - соның негізінде мәміле шарттары өзгертілген құжат атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
4) D бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерінің сомасына келетін қосылған құн салығының сомасы.
D бағанының қорытынды шамасы 300.03.002А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.002В жолына көшіріледі.
33. 300.03.003 жолына қосымша нысан сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзетуді көрсетуге арналған.
Егер қосылған құн салығын төлеуші сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) үшін оларды төлеу кезінде құнындағы айырмашылықты теңгемен алса, салық салынатын айналым теңгемен алынған ақшаның сомасы мен салық төлеуші тауарды тиеген, жұмысты орындаған, қызмет көрсеткен сәттегі теңгемен есептелген сату құны арасындағы сату құны валюта курсына орай түзетіледі.
"Сатылған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның өтемақының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауар (жұмыстар, қызметтер) алған салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - соның негізінде салық салынатын айналымның мөлшеріне түзету жүргізілген құжат атауы;
4) D бағанында - С бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;

2) в графе B - наименование возвращаемого товара;
3) в графе C - регистрационный номер налогоплательщика получателя товара, осуществившего его возврат;
4) в графе D - сумма корректировки размера облагаемого оборота, включающая в себя стоимость возвращаемого товара без налога на добавленную стоимость;
5) в графе Е - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки оборота.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.03.001А, графы E - в строку 300.03.001В.
32. Дополнительная форма к строке 300.03.002 предназначена для отражения сведений об облагаемых оборотах по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия заключенной ранее сделки, в результате чего изменяется размер облагаемого оборота (например, товар отгружен по договору купли-продажи, но впоследствии принято решение о его безвозмездной передаче, передаче в аренду и т.п.).
В разделе "Изменение условий сделки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование документа, в соответствии с которым изменяются условия сделки;
3) в графе С - номер и дата составления документа, указанного в графе В;
4) в графе D - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
5) в графе E - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки размера облагаемого оборота.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.03.002А, графы E - в строку 300.03.002В.
33. Дополнительная форма к строке 300.03.003 предназначена для отражения корректировки размера облагаемого оборота, связанной с изменением цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги).
В случае, если плательщиком налога на добавленную стоимость получена разница в стоимости реализованных товаров (работ, услуг) при их оплате в тенге, размер облагаемого оборота корректируется на сумму разницы между суммой полученных денег в тенге и стоимостью реализации, исчисленной в тенге, исходя из курса валюты, примененного налогоплательщиком на момент отгрузки товаров, выполнения работ, оказания услуг.
В разделе "Изменение цены, компенсации за реализованные товары (работы, услуги)" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика получателя товаров (работ, услуг);
3) в графе C - наименование документа, на основании которого производится корректировка размера облагаемого оборота;
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе С;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;

6) F бағанында - салық салынатын айналым мөлшерінің сомасына келетін қосылған құн салығының сомасы.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.003А жолына, F бағанының қорытынды шамасы 300.03.003В жолына көшіріледі.
34. 300.03.004 жолына қосымша нысан күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерінің түзетулері бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған. Күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшерінің түзетулері Салық кодексінің  96-бабының  талаптарын орындаған жағдайда жүргізіледі.
"Күмәнді талаптар" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алушы берешегі бар салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген берешегі бар адамның аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - соның негізінде салық салынатын айналымның мөлшеріне түзету жүргізілетін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралардың нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - қосылған құн салығын төлеушінің күмәнді талап бойынша салық салынатын айналымның мөлшерін азайту туралы тіркелген салық органына жіберген жазбаша хабарламасының нөмірі және күні;
6) Ғ бағанында - борышкерді банкрот деп тану туралы шығарылған сот шешімінің нөмірі және күні;
7) G бағанында - борышкерді заңды тұлғалардың Мемлекеттік тізілімінен шығару туралы әділет органдарының шығарған шешімінің нөмірі және күні:
F және G бағандары егер салық салынатын айналым мөлшерін түзету Салық кодексінің 3-бабының  96-тармағына  және  219-бабы  1-тармағының 2)-тармақшасында қарастырылған жағдайларда жүргізілсе толтырылады;
8) Н бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналым ескерілген күмәнді талап деп танылған салық кезеңі;
9) І бағанында - олар бойынша берешек күмәнді талап деп танылған сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатуды өзіне қосатын салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасы;
10) J бағанында - Н бағанында көрсетілген салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
11) К бағанында - салық салынатын айналым мөлшерін түзетуге келетін қосылған құн салығының сомасы.
І бағанының қорытынды шамасы 300.03.004А жолына, К бағанының қорытынды шамасы 300.03.004В жолына көшіріледі.
35. 300.03.005 жолына қосымша нысан күмәнді талаптар бойынша салық салынатын айналым мөлшеріне бұрын азаю тарапына қарай түзетулер жүргізілген осындай талаптар бойынша төлем алумен байланысты салық салынатын айналым мөлшерін түзету жөніндегі мәліметтерді көрсетуге арналған.
"Күмәнді талаптар бойынша төлем алу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.03.003А, графы F - в строку 300.03.003В.
34. Дополнительная форма к строке 300.03.004 предназначена для отражения сведений по корректировке размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям. Корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям производится при соблюдении условий, указанных в статье 96 Налогового кодекса.
В разделе "Сомнительные требования" указываются:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика получателя товаров (работ, услуг), за которым числится задолженность;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование должника, указанного в графе В;
4) в графе D - номер и дата составления счета-фактуры по реализованным товарам (работам, услугам), по которым производится корректировка размера облагаемого оборота;
5) в графе Е - номер и дата письменного уведомления, направленного плательщиком налога на добавленную стоимость налоговому органу по месту регистрации, об уменьшении размера облагаемого оборота по сомнительному требованию;
6) в графе F - номер и дата решения суда о признании должника банкротом;
7) в графе G - номер и дата решения органов юстиции об исключении должника из Государственного регистра юридических лиц.
Графы F и G заполняются, если корректировка размера облагаемого оборота производится в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 96  и подпунктом 2) пункта 1 статьи 219  Налогового кодекса;
8) в графе H - налоговый период, в котором учтен оборот по реализации товаров (работ, услуг), признанный сомнительным требованием;
9) в графе I - сумма корректировки размера облагаемого оборота, включающая в себя стоимость реализованных товаров (работ, услуг), задолженность по которым признана сомнительным требованием;
10) в графе J - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, указанном в графе H;
11) в графе K - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на стоимость корректировки размера облагаемого оборота.
Итоговая величина графы I переносится в строку 300.03.004А, графы K - в строку 300.03.004В.
35. Дополнительная форма к строке 300.03.005 предназначена для отражения сведений по корректировкам размера облагаемого оборота, связанным с получением оплаты по сомнительным требованиям, по которым ранее была произведена корректировка размера облагаемого оборота по сомнительным требованиям в сторону уменьшения.
В разделе "Получение оплаты по сомнительным требованиям" указываются следующие сведения:

1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - күмәнді талаптар бойынша берешекті өтеуді жүзеге асырған тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) алушы салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген алушының аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - күмәнді талаптар бойынша алынған төлемнің жалпы сомасы;
5) Е бағанында - салық салынатын айналымның мөлшерін түзету сомасы;
6) F бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) тиеу жүзеге асырылған салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
7) G бағанында - салық салынатын айналым мөлшерін түзету сомасына келетін қосылған құн салығының ставкасы.
Егер төлем толық көлемде алынса, онда түзету мөлшері мен қосылған құн салығының сомасы күмәнді талаптар бойынша бұрынғы салық кезеңінде жүргізілген түзету мөлшері мен қосылған құн салығының сомасына сәйкес келуі тиіс. Төлемді жартылай алған жағдайда салық салынатын айналым мөлшерін түзету:
егер 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін сатылған, 20% ставка бойынша салық салынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша күмәнді талап туындаса 1,2 коэффициентіне бөлінген төлемнен алынған сома;
егер 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін сатылған, 10% ставка бойынша салық салынатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша күмәнді талап туындаса 1,1 коэффициентіне бөлінген төлемнен алынған сома;
егер күмәнді талап 2001 жылдың 1 шілдесіне дейін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша туындаса, 1,16 коэффициентіне бөлінген алынған төлем сомасы ретінде айқындалады.
егер күмәнді талап 2003 жылдың 1 қаңтарынан кейін сатылған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша туындаса, 1,15 коэффициентіне бөлінген алынған төлем сомасы ретінде айқындалады.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.03.005А жолына, G бағанының қорытынды шамасы 300.03.005В жолына көшіріледі.
6. Қосылған құн салығынан босатылған тауарларды
(жұмыстарды, қызметтерді) өткізу бойынша айналым -
300.04-нысанын жасау
36. 300.04 нысанында қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналым көрсетіледі.
37. "ҚҚС-нан босатылған айналым" бөлімінде:
1) 300.04.001 жолында Салық кодексінің  225-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналым көрсетіледі.
300.04.001 жолының шамасы 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001Е, 300.04.001F, 300.04.001G, 300.04.001Н, 300.04.001І 300.04.001J және 300.03.001К жолдарының сомасы ретінде айқындалады, оларда:

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика получателя товаров (работ, услуг), осуществившего погашение задолженности по сомнительному требованию;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование получателя, указанного в графе В;
4) в графе D - общая сумма полученной оплаты по сомнительному требованию;
5) в графе E - сумма корректировки размера облагаемого оборота;
6) в графе F - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором была осуществлена отгрузка товаров (работ, услуг);
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, приходящегося на сумму корректировки размера облагаемого оборота.
Если оплата получена в полном объеме, то размер корректировки и сумма налога на добавленную стоимость должны соответствовать размеру корректировки и сумме налога на добавленную стоимость, произведенным по сомнительному требованию в предыдущих налоговых периодах. В случае частичного получения оплаты размер корректировки облагаемого оборота определяется как:
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,2 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным до 1 июля 2001 года, облагаемым по ставке 20%;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,1 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров, совершенным до 1 июля 2001 года, облагаемым по ставке 10%;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,16 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным после 1 июля 2001 года;
сумма полученной оплаты, деленная на коэффициент 1,15 - если сомнительное требование возникло по оборотам по реализации товаров (работ, услуг), совершенным после 1 января 2003 года.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.03.005А, графы G - в строку 300.03.005В.
6. Составление формы 300.04 -
Оборот по реализации товаров (работ, услуг),
освобожденный от налога на добавленную стоимость
36. В форме 300.04 указываются обороты по реализации товаров (работ, услуг), освобожденные от налога на добавленную стоимость.
37. В разделе "Оборот по реализации, освобожденный от НДС":
1) строка 300.04.001 предназначена для отражения оборота по реализации товаров (работ, услуг), освобожденного от налога на добавленную стоимость.
Величина строки 300.04.001 определяется как сумма строк 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.001G, 300.04.001H, 300.04.001I, 300.04.001J, 300.04.001K, 300.04.001L и 300.04.001M в которых указываются:

300.04.001А жолында - тізбесі Салық кодексінің  227-бабының  2-тармағында көрсетілген қаржы қызметтерін сату жөніндегі айналым көрсетіледі.
Осы жолда ескерілетін сату жөніндегі айналымның мөлшері бағалы қағаздармен операцияларды жүзеге асыру кезінде Салық кодексінің  240-бабының  2-тармағына сәйкес айқындалады;
300.04.001В жолында - Салық кодексінің  230-бабына  сәйкес айқындалатын геологиялық-барлау және геологиялық-іздестіру жұмыстарын жүзеге асыру жөніндегі айналым;
300.04.001С жолында - жарғылық капиталға жарна ретінде берілген мүлік (тауар) құны;
300.04.001D жолында - жарғылық капиталға жарна ретінде алынған мүлікті қайтару жөніндегі айналым;
300.04.001Е жолында - есепті салық кезеңінде қосылған құн салығын төлеушілер алған (алуға жататын) қаржы лизингінің шартына сәйкес сондағы оның бөлігіндегі қаржы лизингіне берілген мүлік бойынша тиісті сыйақы сомасы;
300.04.001F жолында - Салық кодексінің  229-бабына  сәйкес коммерциялық емес ұйымдар көрсететін қызметтерді сату жөніндегі айналым;
300.04.001G жолында - және Салық кодексінің  232-бабына  сәйкес қосымша құн салығынан босатылған және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге енгізілген медициналық және ветеринариялық қызмет саласындағы тауарлар мен қызмет көрсетулерді жүзеге асыру жөніндегі айналым;
300.04.001Н жолында - Салық кодексінің  231-бабына  сәйкес мәдениет, ғылым және білім саласындағы қызмет көрсету мен жұмысты іске асыру жөніндегі айналым;
300.04.001І жолында - Салық кодексінің  233-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған бір салық төлеуші кәсіпорының немесе дербес қызмет ететін кәсіпорынның екінші қосылған құн салығынан босатылған төлеушіге сатуы жөніндегі айналым;
300.04.001J жолында - "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағында жобалық-сметалық құжаттамаларға сәйкес инфрақұрылым объектілерін, әкімшілік және тұрғын үй кешендерін салу және пайдалануға беру процесінде толық тұтынылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналым;
300.04.001К жолында - ақпараттық технологияларды дамыту мақсатында құрылған АЭА аумағында сату жөніндегі айналымдар көрсетіледі;
300.04.001L жолында түсті және қара металлдарды экспортқа сату бойынша айналымдар;
300.04.001М жолында - қосылған құн салығынан босатылатын және 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001Е, 300.04.001F, 300.04.001G 300.04.001Н, 300.04.001І және 300.04.001J жолдарында көрсетілмеген тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналымдар көрсетіледі. Сондай-ақ осы жолда "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы N 210-ІІ  Заңының  2-бабына сәйкес қолданылатын "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің  57-бабы  1-тармағының 19) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналымдар енгізіледі.
Бұдан өзге аталған жолға Салық кодексінің  225-бабы  14) және 15) тармақшаларына сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) сату жөніндегі айналымдар енгізіледі;

в строке 300.04.001А - оборот по реализации финансовых услуг, в соответствии с перечнем, указанным в пункте 2 статьи 227 Налогового кодекса.
При осуществлении операций с ценными бумагами размер оборота по реализации, учитываемый в данной строке, определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 240  Налогового кодекса;
в строке 300.04.001В - оборот по реализации геологоразведочных и геолого-поисковых работ, определяемых в соответствии со статьей 230  Налогового кодекса;
в строке 300.04.001С - стоимость имущества (товара), переданного в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 300.04.001D - оборот по возврату имущества, полученного в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 300.04.001Е - сумма вознаграждения, причитающегося по имуществу, переданному в финансовый лизинг, в той его части, которая в соответствии с договором финансового лизинга получена (подлежит получению) плательщиком налога на добавленную стоимость в отчетном налоговом периоде;
в строке 300.04.001F - оборот по реализации услуг, оказываемых некоммерческими организациями, в соответствии со статьей 229  Налогового кодекса;
в строке 300.04.001G - оборот по реализации товаров и услуг в сфере медицинской и ветеринарной деятельности, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 232 Налогового кодекса и включенных в перечень, утвержденный Правительством Республики Казахстан;
в строке 300.04.001H - оборот по реализации работ и услуг в сфере культуры, науки и образования в соответствии со статьей 231  Налогового кодекса;
в строке 300.04.001I - оборот по реализации предприятия или самостоятельно функционирующей части предприятия одним плательщиком налога на добавленную стоимость другому плательщику налога на добавленную стоимость, освобожденный в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса;
в строке 300.04.001J - оборот по реализации на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" товаров (работ, услуг), полностью потребляемых в процессе строительства и ввода в эксплуатацию объектов инфраструктуры, административного и жилого комплексов в соответствии с проектно-сметной документацией данных объектов;
в строке 300.04.001К - обороты по реализации на территорию СЭЗ, созданных в целях развития информационных технологий;
в строке 300.04.001L - обороты по реализации лома цветных и черных металлов на экспорт;
в строке 300.04.001M - оборот по реализации товаров (работ, услуг), освобожденный от налога на добавленную стоимость и не указанный в строках 300.04.001А, 300.04.001В, 300.04.001С, 300.04.001D, 300.04.001E, 300.04.001F, 300.04.001G, 300.04.001H, 300.04.001I и 300.04.001J. Также в данную строку включаются обороты по реализации товаров (работ, услуг), освобожденные от налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктами 17) и 19) пункта 1 статьи 57 Закона  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", действующих в соответствии со статьей 2 Закона  Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)". Кроме того в данную строку включаются обороты по реализации товаров (работ, услуг), освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии с подпунктами 14) и 15) статьи 225 Налогового кодекса;

2) 300.04.002 жолында - осындай босату қарастырылатын халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) сату жөніндегі айналым көрсетіледі.
3) 300.04.003 жолында - 300.04.001 мен 300.04.002 жолдарының сомасы көрсетіледі.
300.04.003 жолының шамасы 300.00.005 жолына көшіріледі.
7. Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы - 300.05-нысанын жасау
38. 300.05 нысанын Салық кодексінің  240-бабында  көзделген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін пайдаланатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады. Осы нысанды кепілдік мүліктерді (тауарларды) алумен және сатумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомаларын есепке алудың бөлек әдісін қолдану құқығын пайдаланатын банктер және жекелеген банк операцияларын жүзеге асырушы ұйымдар басқа алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың барабар әдісін қолданған кезде толтырмайды.
Қосылған құн салығын есепке жатқызу Салық кодексінің  235-бабымен  белгіленген тәртіппен жүргізіледі. Салық кодексінің  236-бабында  қарастырылған жағдайларда қосылған құн салығы есепке жатқызылмайды.
300.05 нысанында қосылған құн салығын төлеушілер салық кезеңінің ішінде Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер), сондай-ақ Ресей Федерациясында сатып алынған газ конденсатын қоса, табиғи газ бен мұнайды сатып алу бойынша мәліметтер көрсетіледі.
39. "Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС салығының сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында - сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығы енгізілмеген құны;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы, ал резидент еместен жұмыстарды, қызметтерді сатып алу жағдайында - Салық кодексінің  221-бабына  сәйкес осындай резидент емес үшін бюджетке төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
3) С бағанында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
40. "Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС салығының сомасы" бөлімінің жолдары мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 300.05.001 жолында:
негізгі қаражаттардан;
Салық кодексінің  236-бабына  сәйкес ҚҚС бойынша есепке рұқсат етілмеген тауарлардан басқа ҚҚС-пен сатып алынған тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі.

2) в строке 300.04.002 - оборот по реализации товаров (работ, услуг), освобожденный от налога на добавленную стоимость в соответствии с международными договорами, предусматривающими такое освобождение;
3) в строке 300.04.003 - сумма величин, указанных в строках 300.04.001 и 300.04.002.
Величина строки 300.04.003 переносится в строку 300.00.005.
7. Составление формы 300.05 -
Сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет по товарам
(работам, услугам), приобретенным на территории Республики Казахстан
38. Форма 300.05 заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, использующими пропорциональный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам), предусмотренный статьей 240  Налогового кодекса. Данная форма не заполняется банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, использующими право применения раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), при применении ими пропорционального метода отнесения налога на добавленную стоимость в зачет по другим полученным товарам (работам, услугам).
Зачет налога на добавленную стоимость производится в порядке, установленном статьей 235 Налогового кодекса. Налог на добавленную стоимость не относится в зачет в случаях, предусмотренных в статье 236  Налогового кодекса.
В форме 300.05 указываются сведения по всем приобретениям товаров (работ, услуг), произведенным плательщиком налога на добавленную стоимость в течение отчетного налогового периода на территории Республики Казахстан, а также по природному газу и нефти, включая газовый конденсат, приобретенным в Российской Федерации.
39. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" указывается:
1) в графе А - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
2) в графе В - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам товаров (работ, услуг), а в случае приобретения работ, услуг у нерезидента - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за такого нерезидента в соответствии со статьей 221  Налогового кодекса;
3) в графе С - сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
40. Строки раздела "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 300.05.001 указываются сведения по товарам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан, кроме:
основных средств;
товаров, по которым не разрешен зачет по налогу на добавленную стоимость в соответствии со статьей 236 Налогового кодекса;

2) 300.05.002 жолы:
ғимараттар;
Салық кодексінің  236-бабына  сәйкес ҚҚС бойынша есепке рұқсат етілмеген тауарлардан басқа ҚҚС-пен сатып алынған негізгі қаражаттар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3) 300.05.003 жолы тұрғын үй қорынан басқа (қонақ үй ретінде пайдаланылатындардан басқа) қосылған құн салығымен сатып алынған ғимараттар бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
4) 300.05.004 жолы:
ғимараттардың құрылысымен және жөндеумен байланысты құрылыс, жөндеу жұмыстары мен қызмет көрсетулерінен;
қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын резидент еместерден сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден басқа қосылған құн салығымен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
5) 300.05.005 жолы:
қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын резидент еместерден сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден;
жалға беру шартына сәйкес жалға беруші осы қызметтер құнын қайтаратын және жөндеуді жүзеге асырған жалға алушының салық салынатын айналымына қосылатын жағдайлардан басқа жалға алып отырған ғимараттарын жөндеу жөніндегі қызметтерінен;
қосылған құн салығымен сатып алынған ғимараттардың құрылысы және жөндеуімен байланысты құрылыс, жөндеу, монтаж жұмыстары мен қызметтері бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
6) 300.05.006 жолы Ресей Федерациясынан қосылған құн салығымен сатып алынған газ конденсатын қоса табиғи газ, мұнай бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
7) 300.05.007 жолы негізгі қаражаттарды қоса, қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
8) 300.05.008 жолы Салық кодексінің  225-бабына  немесе халықаралық шарттарға сәйкес қосылған құн салығынан босатылған жұмыстар мен қызмет көрсетулерден басқа қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
300.05.008А жолына 300.11.001 жолының шамасы, 300.05.008В жолына 300.11.002 жолының шамасы, 300.05.008С жолына 300.11.007 жолының шамасы көшіріледі;
9) 300.05.009 жолы Салық кодексінің  236-бабына  сәйкес есепке рұқсат етілмеген қосылған құн салығымен сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетуге арналған;
10) 300.05.010 жолы 300.05.001-ден 300.05.009-ға дейінгі жолдарында көрсетілген шамаларды жинақтау жолымен әрбір бағана бойынша жиынтық сомаларды көрсетуге арналған.
300.05.010А жолының шамасы 300.00.011А жолына көшіріледі.
300.05.010С жолының шамасы 300.00.011В жолына көшіріледі.

2) строка 300.05.002 предназначена для отражения сведений по основным средствам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Республике Казахстан, кроме:
зданий;
основных средств, по которым не разрешен зачет в соответствии со статьей 236  Налогового кодекса;
3) строка 300.05.003 предназначена для отражения сведений по зданиям, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, кроме зданий жилищного фонда (за исключением используемых под гостиницу);
4) строка 300.05.004 предназначена для отражения сведений по работам и услугам, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, кроме:
строительных, ремонтных, монтажных работ и услуг, связанных со строительством и ремонтом зданий;
работ и услуг, приобретенных у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость;
5) строка 300.05.005 предназначена для отражения сведений по строительным, ремонтным, монтажным работам и услугам, связанным со строительством и ремонтом зданий, приобретенным с налогом на добавленную стоимость, кроме работ и услуг:
приобретенных у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость;
услуг по ремонту арендуемых зданий жилищного фонда, за исключением случаев, когда стоимость данных услуг возмещается арендодателем в соответствии с договором аренды и включается в облагаемый оборот арендатора, осуществившего ремонт;
6) строка 300.05.006 предназначена для отражения сведений по природному газу, нефти, включая газовый конденсат, приобретенным с налогом на добавленную стоимость в Российской Федерации;
7) строка 300.05.007 предназначена для отражения сведений по товарам, включая основные средства, (работам, услугам), приобретенным без налога на добавленную стоимость;
8) строка 300.05.008 предназначена для отражения сведений по работам и услугам, приобретенным у нерезидентов, не являющихся плательщиками налога на добавленную стоимость, кроме работ и услуг, освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса или международными договорами.
В строку 300.05.008А переносится величина строки 300.11.001, в строку 300.05.008В - величина строки 300.11.002, в строку 300.05.008С - величина строки 300.11.007;
9) строка 300.05.009 предназначена для отражения сведений по товарам (работам, услугам), приобретенным с налогом на добавленную стоимость, по которым не разрешен зачет в соответствии со статьей 236  Налогового кодекса;
10) строка 300.05.010 предназначена для отражения итоговых сумм по каждой графе, определяемых путем суммирования величин, указанных в строках с 300.05.001 по 300.05.009.
Величина строки 300.05.010А переносится в строку 300.00.011А.
Величина строки 300.05.010С переносится в строку 300.00.011В.

8. Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы -
300.06-нысанын жасау
41. 300.06 нысанын Салық кодексінің  241-бабында  қарастырылған сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығын есепке жатқызудың бөлшек әдісін пайдаланатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады.
Банктер, микрокредитті ұйымдар мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асырушы ұйымдар кепілдік мүліктерді (тауарларды) алумен және сатумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығының сомаларын есепке алудың бөлек әдісін қолдануды пайдалану кезінде осы нысанды осы Ережелердің 52-тармағында қарастырылған талаптарды ескере отырып толтырады.
42. 300.06-нысаны жеті бөлімнен, әр бөлім - А, В және С бағандарынан тұрады.
1) А бағанында сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) құны қосылған құн салығының сомасынсыз көрсетіледі;
2) В бағанында тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізушілер төлеуге тиіс қосылған құн салығының сомасы, ал тауарлар (жұмыстар, қызметтер) резидент еместен сатып алынған жағдайда - Салық кодексінің  221-бабына  сәйкес резидент үшін бюджетке төленуі тиісті қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
"ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінде Қазақстан Республикасында сатып алынған және айналымдар мақсатында ғана пайдалануға арналған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Осы жолдарды толтыру 300.05 нысанының жолдарын толтыруға қарастырылған тәртіппен жүргізіледі.
43. "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінде Қазақстан Республикасында сатып алынған және босатылған айналымдар мақсатында ғана пайдалануға арналған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Осы бағанның жолдарын толтыру 300.05 нысанының жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен жүргізіледі.
44. "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналымдар мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімі Қазақстан Республикасында сатып алынған және пайдалану мақсатын айқындау қиын жағдайда (босатылған немесе салық салынатын айналымдар) толтырылады.
Бөлімнің С бағанының шамасы осы бөлімнің В бағанының тиісті жолдарында көрсетілген шамалардың және 300.00.007 жолында көрсетілген шаманың туындысы ретінде айқындалады.

8. Составление формы 300.06 -
Сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет
по приобретенным товарам (работам, услугам)
41. Форма 300.06 заполняется плательщиками налога на добавленную стоимость, использующими раздельный метод отнесения в зачет налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам), предусмотренный статьей 241  Налогового кодекса.
Банки, микрокредитные организации и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, при применении раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), заполняют данную форму с учетом требований, предусмотренных в пункте 50 настоящих Правил.
42. Форма 300.06 состоит из семи разделов, каждый раздел - из граф А, В и С:
1) в графе А указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
2) в графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате поставщикам товаров (работ, услуг), а в случае приобретения работ, услуг у нерезидента - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате в бюджет за нерезидента в соответствии со статьей 221  Налогового кодекса;
3) в графе С указывается сумма налога на добавленную стоимость, относимого в зачет.
В разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным в Республике Казахстан и предназначенным для использования только в целях облагаемых оборотов.
Заполнение строк данного раздела производится в порядке, предусмотренном для заполнения строк формы 300.05.
43. В разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным в Республике Казахстан и предназначенным для использования только в целях освобожденных оборотов.
Заполнение строк данного раздела производится в порядке, предусмотренном для заполнения строк формы 300.05.
44. Раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" заполняется при сложности определения цели использования (облагаемого или освобожденного оборота), приобретенных товаров (работ, услуг).
Величина графы С раздела определяется как произведение величин, указанных в графе В по соответствующей строке данного раздела, и величины, указанной в строке 300.00.007.

45. "ҚР аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінде:
1) 300.06.031А жолында - 300.06.010А, 300.06.020А және 300.06.030А жолдарының сомасы;
2) 300.06.031В жолында - 300.06.010В, 300.06.020В және 300.06.030В жолдарының сомасы;
3) 300.06.031С жолында - 300.06.010С және 300.06.030С жолдарының сомасы көрсетіледі.
300.06.031А жолының шамасы 300.00.011А жолына, 300.06.031С жолының шамасы 300.00.011В жолына көшіріледі.
46. "РФ-нан сатып алынған газ конденсатын қоса мұнай және табиғи газдан басқа импорт бойынша сатып алынған тауарлар" бөлімі РФ-нан сатып алынған газ конденсатын қоса мұнай және табиғи газдан басқа импорт бойынша сатып алынған тауарлар бойынша есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын есептеуге арналған.
300.06.032 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен толтырылады.
300.06.033 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен толтырылады.
300.06.034 жолы "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің жолдарын толтыру үшін қарастырылған тәртіппен толтырылады.
300.06.035 жолында А, В және С бағандарының тиісінше 300.06.032, 300.06.033 және 300.06.034 жолдарының сомалары ретінде айқындалатын шама көрсетіледі.
300.06.035А жолының шамасы 300.00.012А жолына, 300.06.035С жолының шамасы 300.00.012В жолына көшіріледі.
47. "Есеп әдісімен төленетін ҚҚС бойынша тауарлар импорты" бөлімі Салық кодексінің  250-бабында  қарастырылған импортталатын тауарлар бойынша қосылған құн салығын есеп әдісімен төлеу тәртібін көрсетуге арналған.
Осы бөлімді толтыру "РФ-нан сатып алынған газ конденсатын қоса мұнай және табиғи газдан басқа импорт бойынша сатып алынған тауарлар" бөлімін толтыру үшін белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
300.06.039 жолында А, В және С бағандарының тиісінше 300.06.036, 300.06.037 және 300.06.038 жолдарының сомалары ретінде айқындалатын шама көрсетіледі.
300.06.039А жолының шамасы 300.00.015А жолына, 300.06.039С жолының шамасы 300.00.015В жолына көшіріледі.
48. "Төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебі" бөлімі Салық кодексінің  249-бабына  сәйкес салық төлеу мерзімі өзгертілген, импортталатын тауарлар бойынша бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасын көрсетуге арналған. Осы бөлім екі бағаннан тұрады:

45. В разделе "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" указываются:
1) в строке 300.06.031А - сумма строк 300.06.010А, 300.06.020А и 300.06.030А;
2) в строке 300.06.031В - сумма строк 300.06.010В, 300.06.020В и 300.06.030В;
3) в строке 300.06.031С - сумма строк 300.06.010С и 300.06.030С.
Величина строки 300.06.031А переносится в строку 300.00.011А, строки 300.06.031С - в строку 300.00.011В.
46. Раздел "Товары, приобретенные по импорту, кроме природного газа, нефти, включая газовый конденсат, приобретенных в РФ" предназначен для расчета суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, по товарам, приобретенным по импорту, кроме нефти, включая газовый конденсат, и природного газа, приобретенным в Российской Федерации.
Строка 300.06.032 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" данной формы.
Строка 300.06.033 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" данной формы.
Строка 300.06.034 заполняется в порядке, предусмотренном для заполнения строк раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" данной формы.
В строке 300.06.035 указывается величина, определяемая как сумма строк 300.06.032, 300.06.033 и 300.06.034 граф А, В и С соответственно.
Величина строки 300.06.035А переносится в строку 300.00.012А, строки 300.06.035С - в строку 300.00.012В.
47. Раздел "Импорт товаров, по которым НДС уплачивается методом зачета" предназначен для отражения порядка уплаты налога на добавленную стоимость методом зачета по импортируемым товарам, предусмотренного статьей 250 Налогового кодекса.
Заполнение данного раздела производится в порядке, установленном для заполнения раздела "Товары, приобретенные по импорту, кроме природного газа, нефти, включая газовый конденсат, приобретенных в РФ".
В строке 300.06.039 указывается величина, определяемая как сумма строк 300.06.036, 300.06.037 и 300.06.038 граф А, В и С соответственно.
Величина строки 300.06.039А переносится в строку 300.00.015А, строки 300.06.039С - в строку 300.00.015В.
48. Раздел "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" предназначен для отражения суммы налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет по импортируемым товарам, по которым был изменен срок уплаты налога в соответствии со статьей 249  Налогового кодекса. Данный раздел состоит из двух граф:

1) А бағанында төлеу мерзімі өзгертілген қосылған құн салығы бойынша берешекті өтеу есебінен есепті салық кезеңінде нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) В бағанында есепке жатқызуға жататын қосымша құн салығының нақты сомасы көрсетіледі.
49. "Төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебі" бөлімінің жолдарында:
1) 300.06.040 жолында - салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы;
2) 300.06.041 жолында - босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.06.042 жолында - салық салынатын айналым мақсатында да, босатылған айналым мақсатында да пайдаланылатын тауарлар импорты бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
300.06.042А жолының шамасы 300.07.003D, 300.06.040А және 300.06.041 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады.
300.06.042В жолының шамасы 300.06.042А және 300.00.007 жолдарында көрсетілген шамалардың туындысы ретінде айқындалады.
4) Үшінші бөлімде салық салынатын немесе босатылған айналымдар мақсатында пайдаланылатын сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) қандай көлемінде салық төлеуші қосылған құн салығын айқындау қиын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
300.06.043 жолында:
300.06.043А жолында - 300.06.040А, 300.06.041 және 300.06.042А жолдарының сомасы;
300.06.043В жолында - 300.06.040В және 300.06.042В жолдарының сомасы көрсетіледі.
300.06.043В жолының шамасы 300.00.018 жолына көшіріледі.
50. Банктер, микрокредитті ұйымдар мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асырушы ұйымдар мүлікті (тауарды) кепілдікке алу және сатумен байланысты айналымдар бойынша қосылған құн салығын есептеу үшін бөлек әдісті қолдану кезінде 300.06 нысанын мынадай тәртіппен толтырады:
1) "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінің тиісті жолдарында тек алынған кепілдік мүліктер (тауарлар) бойынша мәліметтер көрсетіледі;
2) "ҚР аумағында сатып алынған және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімі толтырылмайды;
3) "ҚР аумағында сатып алынған және салық салынатын және босатылған айналым мақсатында пайдаланылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" бөлімінде алынған кепілдік мүліктер (тауарлар) бойынша мәліметтерден басқа Қазақстан Республикасында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәліметтер көрсетіледі.

1) в графе А указываются суммы налога на добавленную стоимость, фактически уплаченные в отчетном налоговом периоде в счет погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость, по которому был изменен срок уплаты;
2) в графе В указывается сумма фактически уплаченного налога на добавленную стоимость, подлежащего отнесению в зачет.
49. В строках раздела "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" указывается:
1) в строке 300.06.040 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в целях облагаемого оборота;
2) в строке 300.06.041 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в целях освобожденного оборота;
3) в строке 300.06.042 - сумма уплаченного налога на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых как в целях облагаемого оборота, так и в целях освобожденного оборота.
Величина строки 300.06.042A определяется как разница строк 300.07.003D, 300.06.040А и 300.06.041.
Величина строки 300.06.042В определяется как произведение величин, указанных в строках 300.06.042А и 300.00.007;
4) в строке 300.06.043 указывается:
в строке 300.06.043А - сумма строк 300.06.040А, 300.06.041 и 300.06.042А;
в строке 300.06.043В - сумма строк 300.06.040В и 300.06.042В.
Величина строки 300.06.043В переносится в строку 300.00.018.
50. Банками, микрокредитными организациями и банковскими организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, при применении раздельного метода по учету сумм налога на добавленную стоимость по оборотам, связанным с получением и реализацией залогового имущества (товаров), форма 300.06 заполняется в следующем порядке:
1) в соответствующих строках раздела "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого оборота" указываются сведения только по полученному залоговому имуществу (товарам);
2) раздел "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях освобожденного оборота" не заполняется;
3) в разделе "Товары (работы, услуги), приобретенные на территории РК и используемые в целях облагаемого и освобожденного оборотов" указываются сведения по товарам (работам, услугам), приобретенным в Республике Казахстан, кроме сведений по полученному залоговому имуществу (товарам);

4) "ҚР аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша есепке жатқызылатын ҚҚС сомасы" бөлімінің 300.06.031 жолы осы тармақтың 1) және 3)-тармақшаларында көрсетілген бөлімдер жолдарының жиынтық сомасы ретінде айқындалады;
5) "РФ-нан сатып алынған газ конденсатын қоса мұнай және табиғи газдан басқа импорт бойынша сатып алынған тауарлар", "ҚҚС есеп әдісімен төленетін тауарлар импорты", "Төлеу мерзімі өзгертілген тауарлар импорты бойынша төленген ҚҚС-ның есебі" бөлімдерінде тек 300.06.034, 300.06.038 және 300.06.042 жолдары, сондай-ақ осы бөлімдердің жиынтық жолдары ғана толтырылады.
9. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі өзгертілген
тауарлардың импорты - 300.07-нысанын жасау
51. 300.07 нысаны тауарлар импорты жүзеге асырылған салық кезеңі үшін Декларация жасау кезінде де, салық бойынша берешекті толық өтегенге дейін келесі салық кезеңдері үшін Декларация жасау кезінде де толтырылады.
52. "Тауарлар импорты бойынша төлеу мерзімі өзгертілген ҚҚС сомасын өтеу" бөлімі А, В, С, D, Е және F бағандарынан тұрады.
1) А бағанында жүк кеден декларациясында көрсетілген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
2) В бағанында есепті салық кезеңінде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында өткен салық кезеңдерінде сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде бюджетке нақты төленген салық сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында өткен салық кезеңдерінде бюджетке нақты төленген салық сомасы көрсетіледі;
6) Ғ бағанында сатылған тауарлар бойынша бюджетпен өзара есеп айырысу жолымен өтелмеген және нақты төленбеген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
53. "Тауарлар импорты бойынша төлеу мерзімі өзгертілген ҚҚС сомасын өтеу" бөлімінің жолдарында:
1) 300.07.001 жолында - өндірістік ұқсату үшін арналған тауарлардың импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Өндірістік ұқсату ұғымы Салық кодексінің  249-бабының  2-тармағымен айқындалады.
2) 300.07.002 жолында - судың, газдың және электр энергиясының импорты бойынша мәліметтер көрсетіледі.
300.07.001 және 300.07.002 жолдарының бағандары қосымша нысандар негізінде толтырылады.
3) 300.07.003 жолында - тиісінше А, В, С, D, Е және F бағандарының 300.07.001 және 300.07.002 жолдарының сомалары көрсетіледі.
300.07.003 D жолының шамасы:
барабар әдісін қолданғанда - 300.00.018 жолына;

4) строка 300.06.031 раздела "Сумма НДС, относимого в зачет по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории РК" определяется как сумма итоговых строк разделов, указанных в подпунктах 1) и 3) настоящего пункта;
5) в разделах "Товары, приобретенные по импорту, кроме природного газа, нефти, включая газовый конденсат, приобретенных в РФ", "Импорт товаров, по которым НДС уплачивается методом зачета" и "Зачет уплаченного НДС по импорту товаров, по которым изменен срок уплаты" заполняются только строки 300.06.034, 300.06.038 и 300.06.042, а также итоговые строки данных разделов.
9. Составление формы 300.07 -
Импорт товаров, по которым изменен срок уплаты
налога на добавленную стоимость
51. Форма 300.07 заполняется как при составлении Декларации за налоговый период, в котором осуществлен импорт товаров, по которому изменен срок уплаты налога на добавленную стоимость, так и при составлении Декларации за последующие налоговые периоды, до полного погашения задолженности по налогу на добавленную стоимость.
52. Раздел "Погашение суммы НДС по импорту товаров с измененными сроками уплаты" состоит из граф А, В, С, D, E и F:
1) в графе А указывается сумма налога на добавленную стоимость, указанная в грузовой таможенной декларации;
2) в графе В указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в отчетном налоговом периоде;
3) в графе С указывается сумма налога на добавленную стоимость, погашенная взаимозачетом с бюджетом по реализованным товарам в предыдущие налоговые периоды;
4) в графе D указывается сумма налога, фактически уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде;
5) в графе Е указывается сумма налога, фактически уплаченного в бюджет в предыдущие налоговые периоды;
6) в графе F указывается сумма налога на добавленную стоимость, по которому имеется задолженность по уплате в бюджет, непогашенная взаимозачетом и фактически не уплаченная.
53. В строках раздела "Погашение суммы НДС по импорту товаров с измененными сроками уплаты" указываются сведения:
1) в строке 300.07.001 - по импорту товаров, предназначенных для промышленной переработки.
Понятие промышленной переработки определяется пунктом 2 статьи 249 Налогового кодекса;
2) в строке 300.07.002 - по импорту воды, газа и электроэнергии.
Строки 300.07.001 и 300.07.002 заполняются на основании дополнительной формы;
3) в строке 300.07.003 - сумма строк 300.07.001 и 300.07.002 граф А, В, С, D, E и F соответственно.
Величина строки 300.07.003D переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.00.018;

бөлек әдісті қолданғанда - тиісінше мөлшерде 300.06.040А, 300.06.041 және 300.06.042А жолдарына көшіріледі.
54. 300.07.001 жолына қосымша нысан.
"Өндірістік ұқсату үшін арналған тауарлар импорты" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - жүк кеден декларациясына сәйкес қосылған құн салығының сомасы;
4) D бағанында - салықты өтеу үшін белгіленген мерзім (өзгертілген);
5) Е бағанында - Салық кодексінің  249-бабының  6-тармағына сәйкес төлеу мерзімі өзгертілген салық сомасы бойынша берешектерді өтеу есебіне есеп беру салық кезеңінде ескерілетін қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Салықтың осы сомасы есепті салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанының 300.00.010 және 300.00.009 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады.
6) F бағанында - Салық кодексінің  249-бабының  6-тармағына сәйкес өткен салық кезеңдерінде өтелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы сома өткен салық кезеңі үшін 300.07.001 жолына құрылған қосымша нысанның E және F бағандарында жүк кеден декларациясының нөміріне сәйкес жолдарында көрсетілген мөлшерлердің сомасы ретінде айқындалады.
7) G бағанында - импортталатын тауарлар бойынша есепті салық кезеңінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
8) Н бағанында - өткен салық кезеңдері үшін импортталатын тауарлар бойынша төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы сома өткен салық кезеңі үшін 300.07.001 жолына құрылған қосымша нысанның G және Н бағандарында жүк кеден декларациясының нөміріне сәйкес жолдарында көрсетілген мөлшерлердің сомасы ретінде айқындалады.
9) І бағанында - бюджетке төлеуге жататын салық бойынша өтелмеген берешектердің сомасы көрсетіледі. Осы сома С бағанында көрсетілген көлеммен E, F, G және Н бағандарында көрсетілген көлем сомаларын алу жолымен айқындалады.
С бағанының жиынтық шамасы 300.07.001А жолына, Е бағанының жиынтық шамасы - 300.07.001В жолына, Ғ бағанының жиынтық шамасы 300.07.001С жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 300.07.001D жолына, Н бағанының жиынтық шамасы 300.07.001Е жолына және І бағанының жиынтық шамасы 300.07.001Ғ жолына көшіріледі.
55. 300.07.002 жолына қосымша нысан.
"Су, газ және электр энергиясы импорты" бөлімі 300.07.001 жолына қосымша нысанның "Өндірістік ұқсату үшін арналған тауарлар импорты" бөлімі үшін белгіленген тәртіппен толтырылады.
С бағанының жиынтық шамасы 300.07.002А жолына, Е бағанының жиынтық шамасы - 300.07.002В жолына, F бағанының жиынтық шамасы 300.07.002С жолына, G бағанының жиынтық шамасы - 300.07.002D жолына, Н бағанының жиынтық шамасы 300.07.002Е жолына және І бағанының жиынтық шамасы 300.07.002Ғ жолына көшіріледі.

при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.040А, 300.06.041 и 300.06.042А.
54. Дополнительная форма к строке 300.07.001.
В разделе "Импорт товаров для промышленной переработки" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер грузовой таможенной декларации;
3) в графе С - сумма налога на добавленную стоимость согласно грузовой таможенной декларации;
4) в графе D - срок (измененный), установленный для погашения налога;
5) в графе Е - сумма налога на добавленную стоимость, зачитываемого в отчетном налоговом периоде в соответствии с пунктом 6 статьи 249  Налогового кодекса в счет погашения задолженности по сумме налога, срок уплаты которого был изменен. Данная сумма налога определяется как разница строк 300.00.010 и 300.00.009 формы 300.00, составленной за отчетный налоговый период;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, погашенная в соответствии с пунктом 6 статьи 249 Налогового кодекса в предыдущие налоговые периоды. Данная сумма определяется как сумма величин, указанных в графах Е и F по строке, соответствующей регистрационному номеру грузовой таможенной декларации, дополнительной формы, составленной к строке 300.07.001 за предыдущий налоговый период;
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в отчетном налоговом периоде по импортируемым товарам;
8) в графе H - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченная в предыдущие налоговые периоды по импортируемым товарам. Данная сумма определяется как сумма величин, указанных в графах G и H по строке, соответствующей регистрационному номеру грузовой таможенной декларации, дополнительной формы, составленной к строке 300.07.001 за предыдущий налоговый период;
9) в графе I - сумма задолженности по налогу, подлежащему уплате в бюджет. Данная сумма определяется путем вычитания из величины, указанной в графе С, суммы величин, указанных в графах E, F, G и H.
Итоговая величина графы С переносится в строку 300.07.001А, графы Е - в строку 300.07.001В, графы F - в строку 300.07.001С, графы G - в строку 300.07.001D, графы H - в строку 300.07.001E и графы I - в строку 300.07.001F.
55. Дополнительная форма к строке 300.07.002.
Раздел "Импорт воды, газа, электроэнергии" заполняется в порядке, установленном для заполнения раздела "Импорт товаров для промышленной переработки" дополнительной формы к строке 300.07.001.
Итоговая величина графы С переносится в строку 300.07.002А, графы Е - в строку 300.07.002В, графы F - в строку 300.07.002С, графы G - в строку 300.07.002D, графы H - в строку 300.07.002E и графы I - в строку 300.07.002F.

10. Есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын
түзету - 300.08-нысанын жасау
56. 300.08 нысаны Салық кодексінің  237  және  238-баптарына  сәйкес жүргізілген, есепке жатқызылған, қосылған құн салығының сомасын түзету жөніндегі мәліметтерді көрсетуге арналған.
Салық кодексінің  237-бабының  1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген, есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасын түзеткенде тиісті жолдары мен қосымшалары (300.05 және 300.06-нысандар) толтырылып, қосымша Декларация (300.00 нысан) жасалады.
Осы нысанның жолдары теріс немесе оң мәндерге ие болуы мүмкін.
57. "Есепке жатқызылатын ҚҚС сомасын түзету" бөлімі:
1) 300.08.001 жолында тауарлар бойынша олар бүлінген немесе жоғалған жағдайда қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі.
Тауардың (мүліктің) бүлінуі және жоғалуы ұғымы Салық кодексінің  237-бабының  2-тармағында айқындалған. Осы жолдың шамасы тек теріс мәнге ие болады;
2) 300.08.002 жолында қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызылған және есепті салық кезеңінде салық салынатын айналым емес мақсаттарда пайдаланылған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі.
3) 300.08.003 жолында сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты жүргізілген қосылған құн салығы бойынша есепті түзету жөніндегі мәліметтер көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
4) 300.08.004 жолында жеткізушіге жартылай немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
5) 300.08.005 жолында мәміле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
6) 300.08.006 жолында нормадан тыс шеккен шығыстар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Осы жолды Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес Табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын қосылған құн салығын төлеушілер толтырады;
7) 300.08.007 жолында күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;
8) 300.08.008 жолында күмәнді міндеттемелерді тану кезінде бұрын қосылған құн салығы бойынша есепті түзету жүргізілген, күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы көрсетіледі. Жол қосымша нысан негізінде толтырылады;

10. Составление формы 300.08 - Корректировка суммы налога на
добавленную стоимость, относимого в зачет
56. Форма 300.08 предназначена для отражения сведений по корректировке суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет, произведенной в соответствии со статьями 237 и 238 Налогового кодекса.
При корректировке сумм налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, в случае, указанном в подпункте 4) пункта 1 статьи 237  Налогового кодекса, составляется дополнительная Декларация (форма 300.00) с заполнением соответствующих строк и приложений (формы 300.05 и 300.06).
Строки данной формы могут иметь отрицательное или положительное значение.
57. Раздел "Корректировка суммы НДС, относимого в зачет":
1) в строке 300.08.001 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам в случае их порчи или утраты. Понятие порчи и утраты товара (имущества) определено в пункте 2 статьи 237  Налогового кодекса. Величина данной строки имеет только отрицательное значение;
2) в строке 300.08.002 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, по которым в предыдущие налоговые периоды налог на добавленную стоимость был отнесен в зачет, и которые в отчетном налоговом периоде были использованы не в целях облагаемого оборота;
3) в строке 300.08.003 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, производимой в связи с изменением цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги). Строка заполняется на основании дополнительной формы;
4) в строке 300.08.004 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
5) в строке 300.08.005 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по товарам (работам, услугам), по которым изменены условия сделки. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
6) в строке 300.08.006 указывается сумма корректировки налога на добавленную стоимость по сверхнормативным потерям. Данная строка заполняется теми плательщиками налога на добавленную стоимость, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан являются субъектами естественных монополий;
7) в строке 300.08.007 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам. Строка заполняется на основании дополнительной формы;
8) в строке 300.08.008 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, связанной с осуществлением оплаты по сомнительным обязательствам, по которым ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость при признании сомнительных обязательств. Строка заполняется на основании дополнительной формы;

9) 300.08.009 жолында босатылған айналым мақсатында сатып алынған, тауарларды салық салынатын айналым мақсатында қолданумен байланысты жүзеге асырылатын қосылған құн салығы бойынша есепті түзетудің жиынтық шамасы көрсетіледі. Бұл жол егер көрсетілген тауарларды сатып алу мезетінде қосылған құн салығын төлеушімен есепке жатқызудың бөлек әдісі қолданылған жағдайда толтырылады.
300.08.010 жолының шамасы 300.00.017 жолына көшіріледі.
58. 300.08.003, 300.08.004, 300.08.005, 300.08.007, 300.00.008 жолдары қосымша нысандардың негізінде толтырылады.
59. 300.08.003 жолына қосымша нысан сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруіне байланысты қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Сатып алынған тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаның, өтемақының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - соның негізінде салық салынатын айналымның мөлшеріне түзету жүргізілген құжат атауы (қосымша шот-фактура немесе басқа растайтын құжат);
4) D бағанында - С бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бағаларын түзету сомасы;
6) F бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы.
F бағанының қорытынды шамасы 300.08.003 жолына көшіріледі.
60. 300.08.004 жолына қосымша нысан жеткізушіге жартылай немесе толық қайтарылған тауарлар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Тауарды қайтару" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - қайтарылатын тауардың атауы;
3) С бағанында - тауар жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - қайтарылатын тауардың қосылған құн салығынсыз құны;
5) Е бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы. Е бағанының қорытынды шамасы 300.08.004 жолына көшіріледі.
61. 300.08.005 жолына қосымша нысан нәтижесінде бұрын жасалған мәміле шарттары өзгерген тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша (мысалы, тауар сатып алу-сату шарты бойынша тиелген, бірақ нәтижесінде оны өтеусіз беру, жалға беру және т.б. туралы шешім қабылданған) қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Мәміле шарттарының өзгеруі" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:

9) в строке 300.08.009 указывается сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, осуществляемая в связи с использованием товаров в целях облагаемого оборота, приобретенных в целях освобожденного оборота. Данная строка заполняется в том случае, если в момент приобретения указанных товаров плательщиком налога на добавленную стоимость использовался раздельный метод отнесения в зачет;
10) в строке 300.08.010 указывается итоговая величина корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, определяемая как сумма строк с 300.08.001 по 300.08.009.
Величина строки 300.08.010 переносится в строку 300.00.017.
58. Строки 300.08.003, 300.08.004, 300.08.005, 300.08.007, 300.08.008 заполняются на основании дополнительных форм.
59. Дополнительная форма к строке 300.08.003 предназначена для отражения корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость, связанной с изменением цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги).
В разделе "Изменение цены, компенсации за приобретенные товары (работы, услуги)" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг);
3) в графе С - наименование документа, на основании которого производится корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость (дополнительный счет-фактура или другой подтверждающий документ);
4) в графе D - номер и дата составления документа, указанного в графе С;
5) в графе Е - сумма корректировки стоимости товаров (работ, услуг);
6) в графе F - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы F переносится в строку 300.08.003.
60. Дополнительная форма к строке 300.08.004 предназначена для отражения корректировки зачета налога на добавленную стоимость по товарам, частично или полностью возвращенным поставщику.
В разделе "Возврат товара" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе B - наименование возвращаемого товара;
3) в графе C - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товара;
4) в графе D - стоимость возвращаемого товара без налога на добавленную стоимость;
5) в графе Е - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.08.004.
61. Дополнительная форма к строке 300.08.005 предназначена для отражения сведений о зачете налога на добавленную стоимость по товарам, по которым изменены условия заключенной ранее сделки, в результате чего изменяется сумма налога, относимого в зачет (например, товар приобретен по договору купли-продажи, но впоследствии принято решение о его безвозмездной передаче, передаче в аренду и т.п.).
В разделе "Изменение условий сделки" указываются следующие сведения:

1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - соның негізінде мәміле шарттары өзгертілген құжат атауы;
3) С бағанында - В бағанында көрсетілген құжаттың нөмірі және жасалған күні;
4) D бағанында - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығынсыз құнының түзету сомасы;
5) Е бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы.
Е бағанының қорытынды шамасы 300.08.005 жолына көшіріледі.
62. 300.08.007 жолына қосымша нысан күмәнді талаптар бойынша қосылған құн салығы бойынша есепті түзетуді көрсетуге арналған.
"Күмәнді міндеттемелер" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізуші міндеттемесі берешегі бар салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - солар бойынша тауарлар (жұмыстар, қызметтер) сатып алынған шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;
5) Е бағанында - күмәнді міндеттеме болып табылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығынсыз құнының түзету сомасы;
6) F бағанында - қосылған құн салығы бойынша есеп жүргізілген салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
7) G бағанында - шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығының сомасы;
8) Н бағанында қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызу жүргізілген салық кезеңі;
9) I бағанында жалпы айналымда салық салынатын айналымның үлес салмағы;
10) J бағанында қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызуды түзетудің сомасы.
J бағанының қорытынды шамасы 300.08.007 жолына көшіріледі.
63. 300.08.008 жолына қосымша нысан күмәнді міндеттемелер бойынша қосылған құн салығы бойынша есепке бұрын азаю тарапына қарай түзетулер жүргізілген осындай міндеттемелер бойынша төлем жүргізумен байланысты қосылған құн салығына түзетуді көрсетуге арналған.
"Күмәнді міндеттемелер бойынша төлем" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - соның алдындағы міндеттемелері өтелген тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізуші салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) С бағанында - тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) жеткізушінің аты-жөні, немесе атауы;
4) D бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепке түзету жүргізілген салық кезеңі;
5) Е бағанында - олар бойынша берешектер күмәнді міндеттеме болып танылған сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактураның нөмірі және жасалған күні;

1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование документа, в соответствии с которым изменяются условия сделки;
3) в графе С - номер и дата составления документа, указанного в графе В;
4) в графе D - сумма корректировки стоимости товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость;
5) в графе E - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 300.08.005.
62. Дополнительная форма к строке 300.08.007 предназначена для отражения корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость по сомнительным обязательствам.
В разделе "Сомнительные обязательства" указываются:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг), перед которым числится обязательство;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование поставщика товаров (работ, услуг);
4) в графе D - номер и дата составления счета-фактуры, по которому были приобретены товары (работы, услуги);
5) в графе E - стоимость товаров (работ, услуг), являющаяся сомнительным обязательством, без включения в нее налога на добавленную стоимость;
6) в графе F - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором произведен зачет по налогу на добавленную стоимость;
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре;
8) в графе H - налоговый период, в котором произведен зачет по налогу на добавленную стоимость;
9) в графе I - удельный вес облагаемого оборота в общем обороте;
10) в графе J - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы J переносится в строку 300.08.007.
63. Дополнительная форма к строке 300.08.008 предназначена для отражения корректировки зачета налога на добавленную стоимость, связанной с оплатой сомнительного обязательства, по которому ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость в сторону уменьшения.
В разделе "Оплата сомнительного обязательства" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика товаров (работ, услуг), перед которым погашено обязательство;
3) в графе С - фамилия, имя, отчество или наименование поставщика товаров (работ, услуг);
4) в графе D - налоговый период, в котором ранее была произведена корректировка зачета по налогу на добавленную стоимость;
5) в графе Е - номер и дата составления счета-фактуры по приобретенным товарам (работам, услугам), задолженность по которым была признана сомнительным обязательством;

6) Ғ бағанында - осы міндеттеме бойынша жүргізілген төлемнің жалпы сомасы;
7) G бағанында - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) қосылған құн салығын енгізбей төленген құны;
8) Н бағанында - қосылған құн салығын есептеу жүргізілген салық кезеңінде қолданылған қосылған құн салығының ставкасы;
9) І бағанында - қосылған құн салығы бойынша есепті түзету сомасы І бағанының қорытынды шамасы 300.08.008 жолына көшіріледі.
11. Есепке жатқызу әдісімен төленетін қосылған
құн салығы бойынша тауарлар импорты -
300.09-нысанын жасау
64. 300.09 нысаны салық кезеңінің ішінде Салық кодексінің  250-бабында  көзделген кедендік ресімдеу кезінде қосылған құн салығы есеп әдісі бойынша жүзеге асырылған тауарлар импорты туралы ақпарат беруге арналған.
65. "Есеп әдісімен төленетін тауар импорты бойынша ҚҚС есептеу" бөлімінің 300.09.001 жолы қосымша нысан негізінде толтырылады.
300.09.001А жолының шамасы 300.00.015А жолына көшіріледі.
300.09.001В жолының шамасы:
барабар әдісін қолдануда - 300.00.009 және 300.00.015В жолдарына;
бөлек әдісті қолданғанда - 300.00.009 жолына және 300.06.036В, 300.06.037В және 300.06.038В жолдарына тиісті мөлшерде көшіріледі.
66. 300.09.001 жолына қосымша нысан.
"Есеп әдісімен төленетін тауар импорты бойынша ҚҚС есептеу" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - импортталатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында - соған сәйкес тауар Қазақстан Республикасының аумағында еркін айналысқа жіберу жүргізілген жүк кеден декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - Салық кодексінің  220-бабына  сәйкес айқындалатын салық салынатын импорт мөлшері;
5) Е бағанында - төленбеген қосылған құн салығының сомасы.
Осы сома жүк кеден декларациясында көрсетілген салық сомасына сәйкес келуі тиіс.
D бағанының қорытынды шамасы 300.09.001А жолына, Е бағанының қорытынды шамасы 300.09.001В жолына көшіріледі.
12. Өткен салық кезеңдерінен көшірілген қосылған
құн салығы бойынша есепке жатқызулар -
300.010-нысанын жасау
67. 300.10 нысаны өткен салық кезеңдерінен көшірілетін қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызулар сомасын көрсетуге арналған.
68. "Салық кезеңі үшін қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебінен көшірілетін ҚҚС бойынша есепке жатқызулар" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.10.001 жолында - өткен салық кезеңі үшін жасалған Декларацияның 300.00.026 жолының шамасы.

6) в графе F - общая сумма произведенной оплаты по данному обязательству;
7) в графе G - стоимость оплаченных товаров (работ, услуг) без включения в нее налога на добавленную стоимость;
8) в графе H - ставка налога на добавленную стоимость, действовавшая в налоговом периоде, в котором был осуществлен зачет по налогу на добавленную стоимость;
9) в графе I - сумма корректировки зачета по налогу на добавленную стоимость.
Итоговая величина графы I переносится в строку 300.08.008.
11. Составление формы 300.09 -
Импорт товаров, по которым налог на добавленную стоимость
уплачивается методом зачета
64. Форма 300.09 предназначена для отражения сведений по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода, по которому налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным статьей 250  Налогового кодекса.
65. Строка 300.09.001 раздела "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" заполняется на основании дополнительной формы.
Величина строки 300.09.001А переносится в строку 300.00.015А.
Величина строки 300.09.001В переносится:
при использовании пропорционального метода - в строки 300.00.009 и 300.00.015В;
при использовании раздельного метода - в строку 300.00.009 и в соответствующем размере в строки 300.06.036В, 300.06.037В и 300.06.038В.
66. Дополнительная форма к строке 300.09.001.
В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование импортируемых товаров;
3) в графе С - регистрационный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой осуществлен выпуск товаров в свободное обращение на территорию Республики Казахстан;
4) в графе D - размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
5) в графе Е - сумма неуплаченного налога на добавленную стоимость. Данная сумма должна соответствовать сумме налога, отраженной в грузовой таможенной декларации.
Итоговая величина графы D переносится в строку 300.09.001А, графы Е - в строку 300.09.001В.
12. Составление формы 300.10 -
Зачеты по налогу на добавленную стоимость,
переносимые из предыдущих налоговых периодов
67. Форма 300.10 предназначена для отражения сумм зачетов по налогу на добавленную стоимость, переносимых из предыдущих налоговых периодов.
68. В разделе "Зачеты по НДС, переносимые в счет платежей по НДС за налоговый период" указываются следующие сведения:
1) в строке 300.10.001 - величина строки 300.00.026 Декларации, составленной за предыдущий налоговый период;

2) 300.10.002 жолында - Салық кодексінің  252-бабына  сәйкес есепті салық кезеңі ішінде салық төлеушіге қайтарылған қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.10.003 жолында - есепті салық кезеңінде қосылған құн салығы бойынша төлемдер есебіне есептелетін төленген салық сомасынан асатын есепке жатқызылатын қосылған құн салығының жалпы сомасы.
300.10.003 жолының шамасы 300.10.001 және 300.10.002 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалады және 300.00.024 жолына көшіріледі.
13. Резидент емес үшін төлеуге тиісті қосылған
құн салығы - 300.11-нысанын жасау
69. 300.11 нысаны Кодексінің  221-бабына  сәйкес резидент емес үшін төлеуге тиісті және төленген қосылған құн салығы сомасы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
70. "Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша төлеуге жататын ҚҚС" бөлімінде мынадай мәліметтер енгізіледі:
1) 300.11.001 жолында - ағымдағы салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызметтер бойынша салық салынатын айналым. Салық салынатын айналым мөлшері Салық кодексінің 220-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалады.
300.11.001 жолының шамасы:
бара-бар әдісті қолданғанда - 300.05.008А жолына бөлек әдісті қолданғанда - тиісті мөлшерде 300.06.008А, 300.06.018А және 300.06.028А жолдарына көшіріледі;
2) 300.11.002 жолында - 300.11.001 жолда көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төлеуге жататын қосылған құн салығының сомасы.
300.11.002 жолының шамасы:
барабар әдісін қолданғанда - 300.05.008В жолына;
бөлек әдісті қолданғанда - тиісті мөлшерде 300.06.008В, 300.06.018В және 300.06.028В жолдарына көшіріледі;
3) 300.11.003 жолында - 300.11.001 жолда көрсетілген айналым бойынша есепті салық кезеңі ішінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы.
300.11.001-300.11.003 жолдары қосымша нысанның негізінде толтырылады.
71. "Өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша төлеуге тиісті ҚҚС" бөлімінде есепті салық кезеңінде резидент емеске қосылған құн салығын төлеу бөлшектеп немесе толық жүргізілген өткен салық кезеңдеріне резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
1) 300.11.004 жолында - өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар, қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым. Осы жол егер бюджетке төлеуге есептелген қосылған құн салығы белгіленген мерзімде төленбеген (немесе бөлшектеп төленген) жағдайда толтырылады;

2) в строке 300.10.002 - суммы налога на добавленную стоимость, которые в течение отчетного налогового периода были возвращены налогоплательщику в соответствии со статьей 252  Налогового кодекса;
3) строка 300.10.003 - общая сумма превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, зачитываемого в счет платежей по налогу на добавленную стоимость в отчетном налоговом периоде.
Величина строки 300.10.003 определяется как разница строк 300.10.001 и 300.10.002 и переносится в строку 300.00.024.
13. Составление формы 300.11 -
Налог на добавленную стоимость, подлежащий уплате за нерезидента
69. Форма 300.11 предназначена для отражения сведений о суммах налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате и уплаченного за нерезидента в соответствии со статьей 221  Налогового кодекса.
70. В разделе "НДС, подлежащий уплате по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в отчетном налоговом периоде" указываются следующие сведения:
1) в строке 300.11.001 - облагаемый оборот по реализации работ и услуг, приобретенных у нерезидента. Размер облагаемого оборота определяется в соответствии с пунктом 2 статьи 221 Налогового кодекса.
Величина строки 300.00.001 переносится в строку:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.008А;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.008А, 300.06.018А и 300.06.028А;
2) в строке 300.11.002 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента по обороту, указанному в строке 300.11.001.
Величина строки 300.11.002 переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.008В;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.008В, 300.06.018В и 300.06.028В;
3) в строке 300.11.003 - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в течение отчетного налогового периода по обороту, указанному в строке 300.11.001.
Строки с 300.11.001 по 300.11.003 заполняются на основании дополнительной формы.
71. В разделе "НДС, подлежащий уплате по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются сведения по работам, услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды, по которым уплата налога на добавленную стоимость за нерезидента частично или полностью произведена в отчетном налоговом периоде:
1) в строке 300.11.004 - облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента в предыдущие налоговые периоды. Данная строка заполняется в том случае, если налог на добавленную стоимость, причитающийся к уплате в бюджет, не был уплачен (или частично был уплачен) в установленный срок;

2) 300.11.005 жолында - 300.11.004 жолында көрсетілген айналым бойынша резидент емес үшін төлеуге тиісті қосылған құн салығының сомасы;
3) 300.11.006 жолында - 300.11.004 жолында көрсетілген айналым бойынша есепті салық кезеңінің ішінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы;
4) 300.00.007 жолында - резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер бойынша есепті салық кезеңінде бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының жалпы сомасы.
300.11.007 жолының шамасы 300.11.003 және 300.11.006 жолдарының шамасын жиынтықтау жолымен айқындалады және:
бара-бар әдісті қолдану кезінде 300.05.008С жолына;
бөлек әдісі кезінде - тиісті мөлшерде 300.06.008С және 300.06.028С жолдарына көшіріледі.
300.11.004 - 300.11.006 жолдары қосымша нысанның негізінде толтырылады.
72. 300.11.001, 300.11.002 және 300.11.003 жолдарына қосымша нысан.
"Есепті салық кезеңінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - өткізу орны Қазақстан Республикасы болып табылатын жұмысты орындаған және қызмет көрсеткен резидент еместің аты-жөні немесе атауы;
3) С бағанында - резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулердің атауы;
4) D бағанында - резидент еместен жұмыстарды және қызмет көрсетулерді сатып алған күн;
5) Е бағанында - резидент еместен сатып алынған жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша салық салынатын айналым;
6) F бағанында - қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент емес үшін төлеуге тиісті қосылған құн салығының сомасы;
7) G бағанында - қосылған құн салығын төлеуші болып табылмайтын резидент емес үшін бюджетке нақты төленген не бюджеттен қайтаруға жататын артық төленген салық сомасы немесе нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымда қайтаруға жататын қосылған құн салығының сомасы есептелген қосылған құн салығының сомасы;
8) Н бағанында - резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын төлем құжатының атауы;
9) І бағанында - резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын төлем құжатының нөмірі мен күні.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.11.001 жолына, F бағаны - 300.11.002 жолына және G бағаны - 300.11.003 жолына көшіріледі.
73. 300.00.004, 300.11.005 және 300.11.006 жолдарына қосымша нысан.
"Өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер" бөлімінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) А, В, С, D, E және F бағандары 300.11.001, 300.00.002 және 300.00.003 жолдарына қосымша нысанның тиісті бағандарын толтыру үшін көзделген тәртіпте толтырылады;

2) в строке 300.11.005 - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента по обороту, указанному в строке 300.11.004;
3) в строке 300.11.006 - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченная в бюджет в течение отчетного налогового периода по обороту, указанному в строке 300.11.004;
4) в строке 300.11.007 - общая сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде по работам и услугам, приобретенным у нерезидента.
Величина строки 300.11.007 определяется путем суммирования величин строк 300.11.003 и 300.11.006 и переносится:
при использовании пропорционального метода - в строку 300.05.008С;
при использовании раздельного метода - в соответствующем размере в строки 300.06.008С и 300.06.028С.
Строки с 300.11.004 по 300.11.006 заполняются на основании дополнительной формы.
72. Дополнительная форма к строкам 300.11.001, 300.11.002 и 300.11.003.
В разделе "Работы и услуги, приобретенные у нерезидента в отчетном налоговом периоде" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - фамилия, имя, отчество или наименование нерезидента, выполнившего работы и оказавшего услуги, местом реализации которых является Республика Казахстан;
3) в графе С - наименование работ и услуг, приобретенных у нерезидента;
4) в графе D - дата приобретения работ и услуг у нерезидента;
5) в графе Е - облагаемый оборот по работам и услугам, приобретенным у нерезидента;
6) в графе F - сумма налога на добавленную стоимость, подлежащего уплате за нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость;
7) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет за нерезидента, не являющегося плательщиком налога на добавленную стоимость, либо зачитываемого суммой излишне уплаченных налогов, подлежащих возврату из бюджета, или суммой налога на добавленную стоимость, подлежащего возврату по оборотам, облагаемым по нулевой ставке;
8) в графе H - наименование платежного документа, подтверждающего уплату налога за нерезидента;
9) в графе I - номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату налога за нерезидента.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.11.001, графы F - в строку 300.11.002 и графы G - в строку 300.11.003.
73. Дополнительная форма к строке 300.11.004, 300.11.005 и 300.11.006.
В разделе "Работы и услуги, приобретенные у нерезидента в предыдущие налоговые периоды" указываются следующие сведения:
1) графы А, В, С, D, E и F заполняются в порядке, предусмотренном для заполнения соответствующих граф дополнительной формы к строкам 300.11.001, 300.11.002 и 300.11.003;

2) G бағанында - өткен салық кезеңдерінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы;
3) Н бағанында - өткен салық кезеңдерінде резидент еместен сатып алынған жұмыстар және қызмет көрсетулер үшін есепті салық кезеңінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасы;
4) І бағанында - есепті салық кезеңінде резидент емес үшін салықтың төленгенін растайтын төлем құжатының атауы, нөмірі және күні.
Е бағанының жиынтық шамасы 300.00.004 жолына, F бағаны - 300.11.005 жолына және Н бағаны - 300.11.006 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 300.00, 300.01, 300.02, 300.03, 300.04, 300.05, 300.06, 300.07, 300.08, 300.09, 300.10, 300.11 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар
бойынша қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтінішті жасау ережелері (302.00 нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қосылған құн салығын дұрыс есептеу мен уақтылы қайтаруға арналған Нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар негізіндегі қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін айқындайды.
2. Өтініш қағаз тасығышта жасалады және қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
6. Өтінішті қағаз тасығышта келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады.
2. Өтініш - 302.00-нысанын жасау
7. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректер көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) құрылтай құжаттарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушінің аты-жөні немесе толық атауы;

2) в графе G - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет в предыдущие налоговые периоды;
3) в графе H - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет в отчетном налоговом периоде за работы и услуги, приобретенные у нерезидента в предыдущие налоговые периоды;
4) в графе I - наименование, номер и дата платежного документа, подтверждающего уплату налога за нерезидента в отчетном налоговом периоде.
Итоговая величина графы E переносится в строку 300.11.004, графы F - в строку 300.11.005 и графы H - в строку 300.11.006.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 300.00, 300.01, 300.02, 300.03, 300.04, 300.05, 300.06, 300.07, 300.08, 300.09, 300.10, 300.11 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость
из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке
(форма 302.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета по оборотам, облагаемым по нулевой ставке (далее - Заявление), предназначенного для правильного исчисления и своевременного возврата налога на добавленную стоимость.
2. Заявление составляется на бумажном носителе и заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
6. Заявление представляется в явочном порядке на бумажном носителе и составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа.
2. Составление Заявления (форма 302.00)
7. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) фамилия, имя, отчество или полное наименование плательщика налога на добавленную стоимость в соответствии с учредительными документами;

3) өзіне қою сериясын, нөмірін және күнін енетін, қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің деректері;
4) қайтару себебі - тиісті торкөзде белгі жүргізіледі;
5) салық кезеңдері - оған байланысты қосылған құн салығы қайтаруға жататын нөлдік ставка бойынша салық салынатын айналымдар жасалған салық кезеңі көрсетіледі.
8. "Қайтаруға жататын ҚҚС сомасы туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 302.00.001 жолында Өтінішті беру күніне қосылған құн салығын төлеушіде қалыптасқан есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын қосылған құн салығының сомасынан асуы көрсетіледі. Осы жолда 300.00 нысанының 300.00.026 жолында көрсетілген сома көрсетіледі;
2) 302.00.002 жолында қайтаруға қойылған салық сомасы көрсетіледі. Осы жолдың шегі Өтініш беру күніне тиесілі салық кезеңі үшін жасалған 300.00 нысанының 300.00.027 жолында көрсетілген шектен аспауы тиіс.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 302.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Салық кезеңі (есептік тоқсан) барысында сатып
алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер)
бойынша шот-фактуралар тізілімін жасау ережелері - (307.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген, Қазақстан Республикасы аумағында салық кезеңі (есепті тоқсан) барысында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шот-фактуралар тізілімін (бұдан әрі - Тізілім) жасау тәртібін айқындайды, және оны толтыру тәртібін айқындайды.
2. Тізілім Тізілімнің өзінен (307.00-нысан) және Тізілімнің ажырамас бөлігі болып табылатын, Қазақстан Республикасы аумағында сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шот-фактуралар туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (307.01-нысан) тұрады.
3. Тізілімді жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабының  1-тармағына сәйкес толтырылады.
4. Тізілімді беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Тізілім екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

3) данные свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, включающие в себя серию, номер и дату постановки;
4) причина возврата - производится отметка в соответствующей ячейке;
5) налоговые периоды, в течение которых совершены обороты, облагаемые по нулевой ставке, в связи с которыми налог на добавленную стоимость подлежит возврату.
8. В разделе "Сведения о сумме НДС, подлежащего возврату":
1) в строке 302.00.001 указывается превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся у плательщика налога на добавленную стоимость на дату подачи Заявления. В данной строке указывается сумма, отраженная в строке 300.00.026 формы 300.00;
2) в строке 302.00.002 указывается сумма налога, предъявленного к возврату. Величина данной строки не должна превышать величину, указанную в строке 300.00.027 формы 300.00, составленной за налоговый период, предшествующий дате подачи Заявления.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 302.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления реестра счетов-фактур
по товарам (работам, услугам), приобретенным
в течение налогового периода (отчетного квартала)
(форма 307.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс), определяют порядок составления реестра счетов-фактур по товарам (работам, услугам), приобретенным в течение налогового периода (отчетного квартала) на территории Республики Казахстан, и определяют порядок его заполнения (далее - Реестр).
2. Реестр состоит из самого Реестра (форма 307.00) и приложения к нему (форма 307.01) по раскрытию информации о счетах-фактурах по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории Республики Казахстан, являющегося неотъемлемой частью Реестра.
3. При составлении Реестра:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При представлении Реестра:
1) в явочном порядке на бумажном носителе, составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкескелу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Тізілімді жеткізу (қабылдау) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
5. Тізілімді және Тізілімге қосымшаны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
6. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Тізілімнің және Тізілімге қосымшаның тиісті торкөздері толтырылмайды.
8. Тізілімді және Тізілімге қосымшаны оны толтырған лауазымды тұлғамен қол қойылады және мөрмен куәландырылады.
9. Тауарлар ( жұмыстар, қызмет көрсетулер) сатып алуды дербес жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері бар қосылған құн салығын төлеушілер, әрбір құрылымдық бөлімше бойынша жеке Тізілім және Тізілімге қосымшаны жасауға және оларды жалпы Тізілімге енгізбеуге құқылы.
10. Тізілімге қосымшаға алдын-ала төлем (аванс) алуға жазылып берілген шот-фактуралар енгізілмейді. Осы шот-фактуралар Тізілімге қосымшаға нақты тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) алынған салық кезеңінде (есепті тоқсанда) енгізіледі.
Егер бұрын алынған шот-фактураларға қосымша шот-фактуралар жазылған жағдайда, олар да Тізілімге қосымшаға енгізіледі.
2. Тізілім - 307.00-нысанын жасау
11. "Қосылған құн салығын төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Салық кодексінің  247-бабының  3-тармағына сәйкес айқындалатын Тізілім жасалатын салық кезеңі. Тізілім ай немесе тоқсан үшін жасалады. Егер салық кезеңі тоқсан болса, онда айды көрсету үшін тор көздер толтырылмайды. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі. Екі белгіден кем ай нөмірін көрсеткенде, сол торкөз толтырылмайды;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
4) Тізілім түрі - сәйкесінше негізгі, қосымша және (немесе) хабарлама бойынша торкөзге белгі жасалады;
5) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша тізілімді тапсырған жағдайда толтырылады;
6) қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлігінің сериясы, нөмірі және қосылған құн салығы бойынша есепке қою күні.

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о доставке (приеме) Реестра.
5. При заполнении Реестра и приложения к Реестру не допускаются исправления, подчистки и помарки.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Реестра и приложение к Реестру не заполняются.
8. Реестр и приложение к Реестру подписывается должностным лицом, заполнившим Реестр, и заверяется печатью.
9. Плательщики налога на добавленную стоимость, имеющие структурные подразделения, самостоятельно осуществляющие приобретение товаров (работ, услуг), вправе составлять Реестр и приложение к Реестру отдельно по каждому структурному подразделению и не сводить их в общий Реестр.
10. В приложение к Реестру не включаются счета-фактуры, выписанные на получение предварительной оплаты (аванса). Данные счета-фактуры включаются в приложение к Реестру в том налоговом периоде (отчетном квартале), в котором фактически были получены товары (работы, услуги).
В случае, если к ранее полученным счетам-фактурам были выписаны дополнительные счета-фактуры, они также включаются в приложение к Реестру.
2. Составление Реестра (форма Реестра 307.00)
11. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который составляется Реестр, определяемый в соответствии с пунктом 3 статьи 247  Кодекса. Реестр составляется за месяц или квартал. Если периодом является квартал, то ячейки для отражения месяца не заполняются. Налоговый период указывается арабскими цифрами. При указании номера месяца, имеющего менее двух символов, левая ячейка не заполняется;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя;
4) вид Реестра - основной, дополнительный и (или) по уведомлению - производится отметка в соответствующей ячейке;
5) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного реестра по уведомлению;
6) серия, номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость и дата постановки на учет по налогу на добавленную стоимость.

307.00.001 жол бойынша "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Бұл жолға 307.01-қосымшаның I-бағанының жиынтық шамасы көшіріледі.
3. 307.01-нысанын жасау - Салық кезеңі ішінде (есепті тоқсанда) сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралар тізіліміне қосымша
12. 307.01-нысан Қазақстан Республикасының аумағында жүргізген сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша шот-фактуралар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
13. "Сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша ҚҚС сомасы" бөлімінде:
А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
В - шот-фактурада көрсетілген салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
С бағанында - шот-фактурада көрсетілген жеткізушіні қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәлігінің сериясы, нөмірі және беру күні;
D бағанында - белгі қойылады, егер берілген жол бойынша қосымша шот-фактурадан мәліметтер көрсетілсе;
Е бағанында шот-фактура (немесе Салық кодексінің  243-бабына  сәйкес салық салынатын айналымды түзеткенде жеткізуші жасайтын қосымша шот-фактураның) нөмірі;
F бағанында шот-фактура көшірімінің (немесе Салық кодексінің  243-бабына  сәйкес салық салынатын айналымды түзеткенде жеткізуші жасайтын қосымша шот-фактураның) күні;
G бағанында - шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығы есептелмеген сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құны;
Н бағанында - қосылған құн салығы есептелмеген, қосылған құн салығы есептелетін сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) жалпы құны;
I-бағанында - шот-фактурада көрсетілген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі. I-бағанының жиынтық шамасы 300.07-нысанның 307.00.001 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 307.00, 307.014 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Қосылған құн салығы бойынша декларацияны
жасау ережелері (310.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін арнайы салық режимін қолданатын қосылған құн салығын төлеушілердің қосылған құн салығын дұрыс есептеуі мен уақтылы төлеуіне арналған Қосылған құн салығы бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" по строке 307.00.001 указывается сумма налога на добавленную стоимость по приобретенным товарам (работам, услугам). В данную строку переносится итоговая величина графы I приложения 307.01.
3. Составление формы 307.01 - Приложения к реестру счетов-фактур
по товарам (работам, услугам), приобретенным в течение
налогового периода (отчетного квартала)
12. Форма 307.01 предназначена для отражения сведений о счетах-фактурах по товарам (работам, услугам), приобретенным на территории Республики Казахстан.
13. В разделе "Сумма НДС по приобретенным товарам (работам, услугам)" указываются:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика, указанный в счете-фактуре;
в графе С - серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость поставщика, указанного в счете-фактуре;
в графе D - делается отметка, если по данной строке указываются сведения из дополнительного счета-фактуры;
в графе Е - номер счета-фактуры (или дополнительного счета-фактуры, который составляется поставщиком при корректировке облагаемого оборота в соответствии со статьей 243  Налогового кодекса);
в графе F - дата выписки счета-фактуры (или дополнительного счета-фактуры, который составляется поставщиком при корректировке облагаемого оборота в соответствии со статьей 243  Налогового кодекса);
в графе G - общая стоимость товаров (работ, услуг), указанных в счете-фактуре, без учета налога на добавленную стоимость;
в графе Н - общая стоимость товаров (работ, услуг), облагаемых налогом на добавленную стоимость, без учета налога на добавленную стоимость;
в графе I - сумма налога на добавленную стоимость, указанная в счете-фактуре.
Итоговая величина графы I переносится в строку 307.00.001 формы 307.00.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 307.00, 307.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по налогу на добавленную стоимость
(форма 310.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на добавленную стоимость (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты налога на добавленную стоимость плательщиками налога на добавленную стоимость, применяющими специальный налоговый режим для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.

2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабының  1-тармағына сәйкес толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Декларациялардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол торкөзінде "-" белгісімен белгіленеді.
6.Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
7. 310.00 нысаны бойынша декларация есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15 күнінен кешіктірілмей тоқсан сайын беріледі.
8. Декларацияны беру мерзімі Салық кодексінің  247-бабының  2-тармағында белгіленген.
9. Қосылған құн салығын төлеу мерзімі мен тәртібі Салық кодексінің  389-бабында  айқындалған.
10. 310.00 нысаны бойынша Декларацияның бір қосымшасы бар.
2. Декларация - 310.00-нысанын жасау
11. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің (бұдан әрі - Куәлік) нөмірі мен сериясы;
3) аты-жөні немесе құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.

2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке).
7. Декларация по форме 310.00 представляется ежеквартально не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
8. Срок представления Декларации установлен в пункте 2 статьи 247  Налогового кодекса.
9. Сроки и порядок уплаты налога на добавленную стоимость определены в статье 389  Налогового кодекса.
10. Декларация по форме 310.00 имеет одно приложение.
2. Составление Декларации (форма 310.00)
11. В разделе "Общая информация о плательщике налога на добавленную стоимость" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) серия и номер свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость (далее - Свидетельство);
3) фамилия, имя, отчество или полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.

5) Декларация түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөзде белгі қойылады.
"Бастапқы" торкөзінде белгі, егер қосылған құн салығын төлеушілер ретінде оны тіркегеннен кейін алғаш рет Декларацияны беретін салық төлеуші жүргізген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеуші Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 3) тармақшасында қарастырылған хабарламаны алса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Қосылған құн салығы бойынша тарату, қайта құру немесе есептен шығару жағдайында соңғы Декларацияда "Тарату" торкөзінде белгі жасалады;
6) валюта коды;
7) ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші заңды тұлғалар үшін арнайы салық режимін қолдану құқығына патенттің (бұдан әрі - Патент) нөмірі мен сериясы;
8) Декларация берілетін есепті тоқсан. Есепті тоқсан араб сандарымен көрсетіледі.
12. "Патент бойынша ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде Патент құнының есебіне сәйкес қосылған құн салығын есептеу туралы ақпарат көрсетіледі. Патент құнына енгізілген қосылған құн салығын есептеу Салық кодексінің  338-бабында  айқындалған.
Осы бөлімді толтыру кезінде 931.00 нысаны пайдаланылады.
1) 310.00.001А жолында 931.00.003 жолының, 931.01.001В жолында - 931.00.006 жолының шамасы көрсетіледі;
2) 310.00.002 жолында 931.00.04 және 931.00.005 жолдарының сомасы көрсетіледі;
3) 310.00.003А жолында 931.00.009 жолының, 310.00.003В жолында - 931.00.013 жолының шамасы көрсетіледі;
4) 310.00.004 жолында 931.00.010 және 931.00.011 жолдарының сомасы көрсетіледі;
5) 310.00.005 жолында 931.00.014 жолының шамасы көрсетіледі.
13. "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде есепті тоқсан үшін жүзеге асырылған сату бойынша нақты айналымдар (кірістер) және олар бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі:
1) 310.00.006А жолында 16 процент ставкасы бойынша қосылған құн салығы салынатын есепті тоқсан үшін сату бойынша нақты айналым (кіріс) көрсетіледі.
310.00.006В жолында 310.00.006А көрсетілген салық салынатын айналым мөлшерінен қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;

5) вид Декларации. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации производится отметка в соответствующей ячейке.
Отметка в ячейке "Первоначальная" производится в том случае, если налогоплательщиком Декларация представляется впервые после его регистрации в качестве плательщика налога на добавленную стоимость.
При представлении последующих Деклараций производится отметка в ячейке "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации делается отметка в ячейке "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиков получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации, реорганизации или снятия с учета по налогу на добавленную стоимость в последней Декларации делается отметка в ячейке "Ликвидационная";
6) код валюты;
7) серия и номер патента на право применения специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции (далее - Патент);
8) отчетный квартал, за который представляется Декларация. Отчетный квартал указывается арабскими цифрами.
12. В разделе "Исчисление НДС по патенту" отражается информация об исчислении налога на добавленную стоимость в соответствии с Расчетом стоимости Патента. Порядок исчисления налога на добавленную стоимость, включенного в стоимость Патента, определен в статье 388 Налогового кодекса.
При заполнении данного раздела используется форма 931.00:
1) в строке 310.00.001А указывается величина строки 931.00.003, в строке 310.00.001В - строки 931.00.006;
2) в строке 310.00.002 указывается сумма строк 931.00.004 и 931.00.005;
3) в строке 310.00.003А указывается величина строки 931.00.009, в строке 310.00.003В - строки 931.00.013;
4) в строке 310.00.004 указывается сумма строк 931.00.010 и 931.00.011;
5) в строке 310.00.005 указывается величина строки 931.00.014.
13. В разделе "Исчисление НДС за отчетный квартал" указываются фактические обороты (доходы) по реализации, осуществленные за отчетный квартал и суммы начисленного по ним налога на добавленную стоимость:
1) в строке 310.00.006А отражается фактический оборот (доход) по реализации за отчетный квартал, облагаемый налогом на добавленную стоимость по ставке 16 процентов.
В строке 310.00.006В указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость от размера облагаемого оборота, указанного в строке 310.00.006А;

2) 310.00.007 жолында қосылған құн салығын есептеу жүргізілмейтін есепті тоқсан ішінде жүзеге асырылған нақты айналымдар (кірістер) көрсетіледі;
Бұл жолға қосылған құн салығының ставкасы қолданылатын айналымдар, сондай-ақ Салық кодексінің  225-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған айналымдар енгізіледі;
3) 310.00.008В жолында Декларацияға Қосымша N 1 көрсетілген, өзіне 310.01.001Е жолының қорытынды шамасын енгізетін Салық кодексінің 250-бабына сәйкес тауарларды импорттау кезінде есептелген қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі.
4) 310.00.009А жолында Салық кодексінің  250-бабына  сәйкес есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеумен есепті тоқсан үшін жүзеге асырылатын импортталатын тауарларды қоспағанда, қосылған құн салығының есебінсіз сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) құны, 310.00.009В жолында аталған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) импорты кезінде және жеткізушілерге төленген (төлеуге жататын) қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) 310.00.010 жолында қосылған құн салығын енгізбейтін бағалар бойынша есепті тоқсанның ішінде сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны көрсетіледі. Бұл ретте, осы жолдың шамасы Салық кодексінің  225-бабына  сәйкес қосылған құн салығынан босатылған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құнын, сондай-ақ Салық кодексінің  36-тарауына  сәйкес нөлдік ставка бойынша қосылған құн салығы салынатын шығыстарды енгізеді;
6) 310.00.011 жолында Салық кодексінің  250-бабына  сәйкес есепке алу әдісімен қосылған құн салығын төлеумен есепті тоқсан үшін жүзеге асырылатын импортталатын тауарлар бойынша мәліметтер көрсетіледі;
7) 310.00.012 жолында (310.00.006В + 310.00.008В) - (310.00.009В +310.00.011В) формуласы бойынша айқындалатын, есепті тоқсан үшін есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
14. "Жыл басынан бастап ҚҚС-ты есептеу" бөлімінде жыл басынан бастап жүзеге асырылған сату бойынша нақты айналымдар (кірістер) көрсетіледі. Осы бөлімнің жолын толтыру "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің жолын толтыру үшін белгіленген тәртіпте жүргізіледі. Бұл ретте, осы бөлімнің әрбір жолының шамасы ұлғаймалы жиынтықпен есептеледі және есепті тоқсан үшін осы нысанның "Есепті тоқсан үшін ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің тиісті жолында және бұрынғы есепті тоқсан үшін 310.00 нысанының "Жыл басынан бастап ҚҚС-ты есептеу" бөлімінің тиісті жолында көрсетілген шама сомасы ретінде айқындалады.

2) в строке 310.00.007 указываются фактические обороты (доходы), осуществленные в течение отчетного квартала, по которым не производится начисление налога на добавленную стоимость.
В данную строку включаются обороты, в отношении которых применяется нулевая ставка налога на добавленную стоимость, а также обороты, освобожденные от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225 Налогового кодекса;
3) в строке 310.00.008В указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная при импорте товаров согласно статье 250 Налогового кодекса, которая включает в себя итоговую величину строки 310.01.001Е, указанную в Приложении N 1 к Декларации;
4) в строке 310.00.009А указывается стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без учета налога на добавленную стоимость, в строке 310.00.009В - сумма налога на добавленную стоимость, уплаченного (подлежащего уплате) поставщикам и (или) при импорте указанных товаров (работ, услуг), за исключением импорта товаров, осуществляемого за отчетный квартал, с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250  Налогового кодекса;
5) в строке 310.00.010 указывается стоимость товаров (работ, услуг), приобретенных в течение отчетного квартала по ценам, не включающим налог на добавленную стоимость. При этом величина данной строки включает в себя стоимость товаров (работ, услуг), освобожденных от налога на добавленную стоимость в соответствии со статьей 225  Налогового кодекса, а также стоимость затрат, облагаемых налогом на добавленную стоимость по нулевой ставке в соответствии с главой 36 Налогового кодекса;
6) в строке 310.00.011 указываются сведения по импорту товаров, осуществленному в течение отчетного квартала с уплатой налога на добавленную стоимость методом зачета в соответствии со статьей 250  Налогового кодекса;
7) в строке 310.00.012 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленного за отчетный квартал, определяемая по формуле (310.00.006В + 310.00.008) - (310.00.009В + 310.00.011В).
14. В разделе "Исчисление НДС с начала года" указываются фактические обороты (доходы) по реализации, осуществленные с начала года. Заполнение строк данного раздела производится в порядке, установленном для заполнения строк раздела "Исчисление НДС за отчетный квартал". При этом величина каждой строки данного раздела исчисляется нарастающим итогом и определяется как сумма величин, указанных в соответствующей строке раздела "Исчисление НДС с начала года" формы 310.00 за предыдущий отчетный квартал, и в соответствующей строке раздела "Исчисление НДС за отчетный квартал" данной формы за отчетный квартал.

310.00.019 жолында (310.00.013В + 310.00.015) - (310.00.016В + 310.00.018) формуласы бойынша айқындалатын, жыл басынан бастап есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
15. "Бюджетпен есеп айырысулар" бөлімінде Салық кодексінің  388-бабында  көзделген салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ескеріп бюджетпен нақты есеп айырысулар туралы ақпарат көрсетіледі:
1) 310.00.020 жолында Патент бойынша есептелген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі. Осы жолға 931.00.016 жолының шамасы көшіріледі;
2) 310.00.021 жолында 0,2 коэффициентіне 310.00.012 жолының шамасын көбейту жолымен айқындалатын, 80% жеңілдікті ескеріп есепті тоқсан үшін қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
3) 310.00.022 жолында 0,2 коэффициентіне 310.00.019 жолының шамасын көбейту жолымен айқындалатын, 80% жеңілдікті ескеріп жыл басынан бастап қосылған құн салығының есептелген сомасы көрсетіледі;
4) 310.00.023 жолында есепті тоқсан үшін нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
5) 310.00.24 жолында жыл басынан бастап бюджетке нақты төленген қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі.
16. "Шот-фактуралар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 310.00.025 жолының А және В бағандарында - есептік тоқсанда және сәйкесінше жыл басынан тіркелген бланктер саны;
2) 310.00.026 жолының А және В бағандарында - есептік тоқсанда және сәйкесінше жыл басынан қолданылған бланктер саны көрсетіледі.
3. Қосылған құн салығы есептеу әдісімен төленетін
тауарлар импорты - 310.01-нысанын жасау
17. 310.01 нысаны Салық кодексінің  250-бабында  қарастырылған салық кезеңі барысында кедендік ресімдеу кезінде тауарлар импорты бойынша есептеу әдісімен төленетін қосылған құн салығы мәліметтерін көрсетуге арналған.
18. "Есептеу әдісімен төленетін тауарлар импорты бойынша есептелген ҚҚС" бөлімінде келесі мәліметтер:
1) А бағанында - жолдың реттік нөмірі;
2) В бағанында - импортталатын тауарлардың атауы;
3) С бағанында осыған сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында тауарларды еркін айналымға шығару жүзеге асырылған - кедендік жүк декларациясының тіркеу нөмірі;
4) D бағанында - Салық кодексінің  220-бабына  сәйкес айқындалатын, салық салынатын импорт мөлшері;
5) Е бағанында - қосылған құн салығының төленбеген сомасы көрсетіледі. Осы сома кедендік жүк декларациясында көрсетілген салық сомасына сәйкес болуы қажет.
310.01.001Е жолының қорытынды шамасы Декларацияның 310.00.008 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 310.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар
(жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған
құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтінішті жасау

В строке 310.00.019 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленная с начала года, определяемая по формуле (310.00.013В + 310.00.015) - (310.00.016В + 310.00.018В).
15. В разделе "Расчеты с бюджетом" указывается информация о фактических расчетах с бюджетом с учетом льготы по уплате налогов, предусмотренной в статье 388  Налогового кодекса:
1) в строке 310.00.020 указывается сумма налога на добавленную стоимость, исчисленного по патенту. В данную строку переносится величина строки 931.00.016;
2) в строке 310.00.021 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость за отчетный квартал с учетом 80 % льготы, которая определяется путем умножения величины строки 310.00.012 на коэффициент 0,2;
3) в строке 310.00.022 указывается исчисленная сумма налога на добавленную стоимость с начала года с учетом 80 % льготы, которая определяется путем умножения величины строки 310.00.019 на коэффициент 0,2;
4) в строке 310.00.023 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет за отчетный квартал;
5) в строке 310.00.024 указывается сумма налога на добавленную стоимость, фактически уплаченного в бюджет с начала года.
16. В разделе "Сведения о счетах-фактурах" указывается:
1) в строке 310.00.025 в графах А и В - число зарегистрированных бланков в отчетном квартале и с начала года соответственно;
2) в строке 310.00.026 в графах А и В - число использованных бланков в отчетном квартале и с начала года соответственно.
3. Составление формы 310.01 - Импорт товаров, по которым налог
на добавленную стоимость уплачивается методом зачета
17. Форма 310.01 предназначена для отражения сведений по импорту товаров, осуществленному в течение налогового периода, по которому налог на добавленную стоимость при таможенном оформлении уплачивается методом зачета, предусмотренным статьей 250  Налогового кодекса.
18. В разделе "Начисление НДС по импорту товаров, уплачиваемого методом зачета" указываются следующие сведения:
1) в графе А - порядковый номер строки;
2) в графе В - наименование импортируемых товаров;
3) в графе С - регистрационный номер грузовой таможенной декларации, в соответствии с которой осуществлен выпуск товаров в свободное обращение на территорию Республики Казахстан;
4) в графе D - размер облагаемого импорта, определяемый в соответствии со статьей 220 Налогового кодекса;
5) в графе Е - сумма неуплаченного налога на добавленную стоимость. Данная сумма должна соответствовать сумме налога, отраженной в грузовой таможенной декларации.
Итоговая величина строки 310.01.001Е переносится в строку 310.00.008 Декларации.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 310.00, 310.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость
из бюджета, уплаченного по товарам (работам, услугам),

ережелері (322.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Грант қаражаты есебінен сатып алынатын тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша төленген қосылған құн салығын бюджеттен қайтару туралы өтінішті жасау тәртібін айқындайды.
2. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
5. Өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
6. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Өтініш екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Өтінішті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
2. Өтініш - 322.00-нысанын жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде келесі деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Өтініштің жасалған күні;
3) грант алушының немесе орындаушының аты-жөні немесе атауы;
4) ол бойынша грант берілген халықаралық шарт деректемелері (атауы, нөмірі мен күні);
5) бөлінген грант мақсаттары;
6) қосымша нысан парақтарының саны.
8. "Қайтаруға жататын ҚҚС сомасы туралы мәліметтер" бөлімінде 322.00.001 жолында өзіне Өтініштің 322.00.001 жолына қосымшаның Н бағанының қорытынды шамасын енгізетін қайтаруға жататын қосылған құн салығы сомасы көрсетіледі.
9. Өтініштің екінші жақ бетінде қосылған құн салығын қайтаруды жүзеге асыру үшін грант қаражаты есебінен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулерді) жеткізушілердің қосылған құн салығын төлегенін растайтын қоса берілген құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
10. Өтініштің 322.00.001 жолына Қосымша нысан.
"Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініштің "Жалпы ақпарат" бөліміне сәйкес көрсетілген тиісті мәліметтер көрсетіледі:
А бағанында - жолдың рет нөмірі;
В бағанында - салық төлеуші-жеткізушінің тіркеу нөмірі;
С бағанында - салық төлеуші-жеткізушінің атауы;
D бағанында - шот-фактураны жасау күні мен нөмірі;
Е бағанында - төлемді растайтын құжат нөмірі (төлем құжаттары);
F бағанында - Е бағанында көрсетілген құжатты жасау күні;
G бағанында - қосылған құн салығынсыз сатып алынған тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердің) құны;

приобретаемым за счет средств гранта (форма 322.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Заявления о возврате налога на добавленную стоимость из бюджета, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретаемым за счет средств гранта (далее - Заявление).
2. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
5. Заявление подписывается грантополучателем или исполнителем и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о доставке (приеме) Заявления.
2. Составление Заявления (форма 322.00)
7. В разделе "Общая информация" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) дата составления Заявления;
3) фамилия, имя, отчество или наименование грантополучателя или исполнителя;
4) реквизиты международного договора, в соответствии с которым предоставлен грант (наименование, номер и дата);
5) цели, на которые выделен грант;
6) количество листов дополнительной формы.
8. В строке 322.00.001 раздела "Сведения о сумме НДС, подлежащего возврату" указывается сумма налога на добавленную стоимость, предъявленного к возврату, которая включает в себя итоговую величину графы Н дополнительной формы к строке 322.00.001 Заявления.
9. На обратной стороне Заявления указывается перечень прилагаемых документов, подтверждающих уплату налога на добавленную стоимость поставщикам товаров (работ, услуг) из средств гранта, для осуществления возврата налога на добавленную стоимость.
10. Дополнительная форма к строке 322.00.001 Заявления.
В разделе "Общая информация" указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация" Заявления.
В разделе "Сумма НДС, уплаченного по товарам (работам, услугам), приобретенным за счет средств гранта" указывается:
в графе А - порядковый номер строки;
в графе В - регистрационный номер налогоплательщика-поставщика;
в графе С - наименование налогоплательщика-поставщика;
в графе D - номер и дата составления счета-фактуры;
в графе Е - номер документа, подтверждающего оплату (платежные документы);
в графе F - дата составления документа, указанного в графе Е;
в графе G - стоимость приобретенных товаров (работ, услуг) без налога на добавленную стоимость;

(400.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және акцизделетін тауарлар бойынша акциз есептеу мен уақтылы төлеуге арналған Акциз бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (400.00-нысан) және акцизбен салық салу объектілері туралы ақпаратты ашатын оған қосымшалардан (400.01-400.10 нысандар) тұрады.
3. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
7. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
8. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
9. Декларацияны беру кезінде:
1) Декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен салық төлеуші почта немесе өзгелей байланыс ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
10. 400.03 нысанын толтыру кезінде - темекі өнімінің бір талына есепті ескере отырып акциз ставкасы көрсетіледі. Бұл үшін темекі өнімдерінің және құрамында темекі бар өзгелей өнімдерге белгіленген бірлік өлшеміне акциз ставкасын 1000-ға бөлу қажет.
11. Акциз сомасын есептеуге арналған салық базасын айқындау тәртібі Салық кодексінің 261-бабында айқындалған.
2. Акциз бойынша декларация - 400.00-нысанын жасау
12. 400.00-нысан Салық кодексінің  9-бөліміне  сәйкес бюджетке төлеуге тиісті акциз сомасын көрсетуге арналған.

составления Декларации по акцизу (форма 400.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты акциза по подакцизным товарам.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 400.00) и приложений к ней (формы с 400.01 по 400.10) по раскрытию информации об объектах налогообложения акцизом, а также дополнительных форм, являющихся неотъемлемой частью приложений.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При заполнении раздела "Общая информация о налогоплательщике" приложений и дополнительных форм указываются только РНН и налоговый период.
8. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
9. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
10. При заполнении формы 400.03 - ставка акциза указывается исходя из расчета на одну штуку табачных изделий. Для этого, установленную на единицу измерения табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак, ставку акциза необходимо разделить на 1000.
11. Порядок определения налоговой базы для исчисления суммы акциза определен в статье 261 Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 400.00)
12. Форма 400.00 предназначена для отражения сумм акциза, подлежащего уплате в бюджет согласно разделу 9  Налогового кодекса.

11) құрылымдық бөлімшелер үшін ұсынылған есеп айырысулар. Құрылымдық бөлімшелер үшін толтырылған есеп айырысулар нысанына қарай тиісті тор көздер белгіленеді.
14. "Төлеуге акциздер есептелді" бөлімінде:
1) 400.00.001 жолына 400.01.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 400.00.002 жолына 400.02 барлық нысандары бойынша 400.02.011 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 400.00.003 жолына 400.03.010 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 400.00.004 жолына 400.03.020 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
5) 400.00.005 жолына 400.04.012 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 400.00.006 жолына 400.05.003С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
7) 400.00.007 жолына 400.05.006С жолында көрсетілген сома көшіріледі;
8) 400.00.008 жолына 400.06.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
9) 400.00.009 жолына 400.07.007 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
10) 400.00.010 жолында 400.00.001-400.00.009 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын есептелген акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
11) 400.00.011 жолына 400.08.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
12) 400.00.012 жолында 400.00.010 және 400.00.011 жолдарының айырмашылығы ретінде айқындалатын акциздің барлық есептелгені көрсетіледі;
13) 400.00.013 жолында құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциздің сомасы көрсетіледі;
14) 400.00.014 жолында төленген акциз сомасы көрсетіледі;
15) 400.00.014А, 400.00.014В және 400.00.014С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейін келесі айдың 3 күніне сәйкес төленген акциз сомасы көрсетіледі.
15. "Акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
400.00.015 жолына 400.10.005 жолында көрсетілген сома көшіріледі.
16. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. Спирт бойынша салық салынатын
операциялар - 400.01 нысанын жасау
17. 400.01 нысаны спирттің (бұдан әрі - спирт) барлық түрлері бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған және оны мынадай салық төлеушілер толтырады:
спирт өндірушілер;
тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген спиртті өткізуді жүзеге асыратын;
емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған спиртті мақсатсыз пайдалануды жүзеге асыратын, сондай-ақ базалықтан төмен емес ставка бойынша акцизбен сатып алынған спирт және оны алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланбайтын.

11) представленные расчеты за структурные подразделения. В зависимости от формы расчета, составленной за структурные подразделения, отмечается соответствующая ячейка.
14. В разделе "Исчислено акцизов к уплате":
1) в строку 400.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 400.01.012;
2) в строку 400.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 400.02.012 по всем страницам формы 400.02;
3) в строку 400.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 400.03.011;
4) в строку 400.00.004 переносится сумма, отраженная в строке 400.03.022;
5) в строку 400.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 400.04.012;
6) в строку 400.00.006 переносится сумма, отраженная в строке 400.05.003С;
7) в строку 400.00.007 переносится сумма, отраженная в строке 400.05.006С;
8) в строку 400.00.008 переносится сумма, отраженная в строке 400.06.007;
9) в строку 400.00.009 переносится сумма, отраженная в строке 400.07.007;
10) в строке 400.00.010 указывается общая сумма исчисленного акциза, определяемая сложением величин, указанных в строках с 400.00.001 по 400.00.009;
11) в строку 400.00.011 переносится сумма, отраженная в строке 400.08.001;
12) в строке 400.00.012 указывается всего сумма исчисленного акциза, определяемая как разность величин, указанных в строках 400.00.010 и 400.00.011;
13) в строке 400.00.013 указывается сумма исчисленного акциза за структурные подразделения;
14) в строке 400.00.014 указывается сумма уплаченного акциза;
15) в строках 400.00.014А, 400.00.014В и 400.00.014С указываются суммы акциза, уплаченного соответственно на 13 и 23 число отчетного налогового периода, и на 3 число месяца, следующего за отчетным.
15. В разделе "Подакцизные товары, освобожденные от обложения акцизом":
в строку 400.00.015 переносится сумма, отраженная в строке 400.10.005.
16. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление формы 400.01 - Облагаемые операции по спирту
17. Форма 400.01 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по всем видам спирта (далее - спирт) и заполняется следующими налогоплательщиками:
производителями спирта;
осуществляющими реализацию конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству, и безвозмездно переданного в собственность государству спирта;
осуществившими не целевое использование спирта, приобретенного для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, а также приобретшими спирт с акцизом по ставке ниже базовой и использовавшими его не для производства алкогольной продукции.

18. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында салық базасының мөлшері көрсетіледі;
2) В бағанында акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
19. "Спирт бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.01.001 жолында алкоголь өнімінің өндірісі үшін өткізген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 400.01.002 жолында жеке өндірістің спиртін өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Осы жолда алкоголь өнімін өндірушілердің спирт өткізгені туралы мәлімет, сондай-ақ емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін спирт өткізгені туралы мәлімет көрсетілмейді;
3) 400.01.003 жолында өзінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
4) 400.01.004 жолында алыс-беріс шикізаты негізінде ұқсатуға берілген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
5) 400.01.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
6) 400.01.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
7) 400.01.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жіберілген жеке өндірістің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
8) 400.01.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген спиртті өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
9) 400.01.009 жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленгенге қатысты өз өндірісінің спирті бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
10) 400.01.010 жолында алкоголь өнімінің өндірісі, емдік және фармацевтік құралдар өндіру мен медициналық қызмет көрсету үшін сатып алынған, бірақ мақсаты бойынша пайдаланылмаған спирт бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
11) 400.01.011 жолында алкоголь өнімнің өндірісі үшін сатып алу кезінде, спиртке жеткізуші төлеген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.011 жол 400.01.010 жолы толтырылған жағдайда, толтырылады. Жол жеткізуге акциз есебімен спирт құнының төлемін растайтын төлем құжаттарының негізінде толтырылады;

18. Раздел "Облагаемые операции по спирту" состоит из трех граф:
1) в графе А указывается размер налоговой базы;
2) в графе В указывается ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269  Налогового кодекса.
19. В разделе "Облагаемые операции по спирту":
1) в строке 400.01.001 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, реализованному для производства алкогольной продукции;
2) в строке 400.01.002 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, реализованному не для производства алкогольной продукции.
В данной строке не отражаются сведения о реализации спирта производителям алкогольной продукции, а также сведения о реализации спирта для производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг;
3) в строке 400.01.003 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, использованному для собственных производственных нужд;
4) в строке 400.01.004 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, переданному на переработку на давальческой основе;
5) в строке 400.01.005 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.01.006 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, использованному при натуральной оплате;
7) в строке 400.01.007 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженному своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.01.008 отражаются сведения об исчислении акциза по реализации спирта конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства;
9) в строке 400.01.009 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
10) в строке 400.01.010 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту, приобретенному для производства алкогольной продукции, а также производства лечебных и фармацевтических препаратов и оказания медицинских услуг, но использованного не по назначению;
11) в строке 400.01.011 отражаются суммы акциза, уплаченного поставщикам спирта при приобретении для производства алкогольной продукции.
Строка 400.01.011 заполняется в случае заполнения строки 400.01.010. Строка заполняется на основании платежных документов, подтверждающих оплату поставщику спирта с учетом акциза;

12) 400.01.012 жолында 400.01.011 жолының шамасына кемітілген 400.01.001С-400.01.010С жолдарында көрсетілген шамаларды қоса отырып, айқындалатын спирт бойынша салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы көрсетіледі.
13) 400.01.012А, 400.01.012В және 400.01.012С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
400.01.012 жолының шамасы Декларацияның 400.00.001 жолына көшіріледі.
4. 400.02 нысанын жасау- алкоголь өнімдері
бойынша салық салынатын операциялар
20. 400.02 нысан өз өндірісінің алкоголь өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған. Сондай-ақ осы нысанда тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген алкоголь өнімдерін өткізу жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
Алкоголь өнімінің әрбір түріне жеке бет жасалады.
21. "Алкоголь өнімдері бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде:
1) 400.02.001А жолында алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі;
2) 400.02.001В жолында бюджеттік жіктемеге сәйкес код көрсетіледі;
3) 400.02.002 жолында жеке өндірістің сатылған алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.02.003 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.02.004 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
6) 400.02.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
7) 400.02.006 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
8) 400.02.007 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
9) 400.02.008 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі;
10) 400.02.009 жолында ID, IID және IIID жолдарында көрсетілген сомалар қосындысымен айқындалатын, бүліну немесе акциздік алым маркасының жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты жеке өндірістің алкоголь өнімдерінің саны көрсетіледі.
400.02.009 жолы төрт бағаннан тұрады:
А бағанында акциздік алым маркасы (мөлшері бойынша) түрі;
В бағанында бүлінген және жоғалған акциздік алым маркасы саны көрсетіледі;
С бағанында маркада көрсетілген ыдыстың жоғарғы көлемі көрсетіледі.

12) в строке 400.01.012 отражается итоговая сумма исчисленного акциза по облагаемым операциям по спирту, которая определяется как разница между суммой величин, указанных в строках с 400.01.001С по 400.01.010С, и величиной, указанной в строке 400.01.011;
в строках 400.01.012А, 400.01.012В и 400.01.012С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.
Величина строки 400.01.012 переносится в строку 400.00.001 Декларации.
4. Составление формы 400.02 - Облагаемые операции
по алкогольной продукции
20. Форма 400.02 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по алкогольной продукции собственного производства. Также в данной форме отражаются сведения по реализации конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства алкогольной продукции.
На каждый вид алкогольной продукции составляется отдельная страница.
21. В разделе "Облагаемые операции по алкогольной продукции":
1) в строке 400.02.001А указывается вид алкогольной продукции;
2) в строке 400.02.001В указывается соответствующий код бюджетной классификации;
3) в строке 400.02.002 указывается объем реализованной алкогольной продукции собственного производства;
4) в строке 400.02.003 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, переданной в качестве взноса в уставный капитал;
5) в строке 400.02.004 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, использованной при натуральной оплате;
6) в строке 400.02.005 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, отгруженной своим структурным подразделениям;
7) в строке 400.02.006 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, использованной для собственных производственных нужд налогоплательщика;
8) в строке 400.02.007 указывается объем реализованной конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства алкогольной продукции;
9) в строке 400.02.008 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
10) в строке 400.02.009 указывается объем алкогольной продукции собственного производства, включаемый в налогооблагаемую базу при порче или утрате марок акцизного сбора;
11) Строка 400.02.009 имеет три строки 400.02.009(I), 400.02.009(II) и 400.02.009(III), каждая из которых состоит из четырех граф:
в графе А указывается вид марки акцизного сбора (по емкости);
в графе В указывается количество испорченных и утраченных марок акцизного сбора;
в графе С указывается максимальный объем тары, указанный на марке.

"0,26 л және одан көп" сыйымдылығы көрсетілген акциздік алым маркасы жоғалған кезде, В бағанында акциздік алым маркасы бүлінген, жоғалған ізашар салық кезеңіне салық кезеңі ішінде алкоголь өнімдерін құю жүргізілген ыдыстың ең үлкен көлемі көрсетіледі;
D бағанында В және С бағандарының көбейтіндісі ретінде айқындалатын, салық базасы мөлшері көрсетіледі;
11) 400.02.010 жолында алкоголь өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері айқындалады;
12) 400.02.011 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
13) 400.02.012 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
14) 400.02.012А, 400.02.012В және 400.02.012С жолдарында келесі есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
22. Осы Ереженің 21-тармағының 2)-9) тармақшаларында көрсетілген жолдар салық базасында көрсетуге арналған. Салық базасы литрмен көрсетіледі.
400.02.012 жолының шамасы 400.00.002 жолына көшіріледі.
5. 400.03 нысанын жасау - Темекі өнімдеріне және
басқа да құрамында темекі бар өнімдерге салық
салынатын операциялар
23. 400.03 нысан басқа да құрамында темекі бар өнімдерді қоса алғанда, өз өндірісінің темекі өнімдері бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген темекі өнімдерін өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
24. "Фильтрлі темекі өнімдері бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі мынадай ақпарат көрсетуге арналған:
1) 400.03.001 жолында сатылған жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
2) 400.03.002 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
3) 400.03.003 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
4) 400.03.005 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
5) 400.03.005 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;

При утере марок акцизного сбора с указанием емкости "0,26 л и более" в графе С указывается максимальный объем тары, в которую производился розлив алкогольной продукции в течение налогового периода, предшествующего налоговому периоду, в котором произошла порча, утрата марок акцизного сбора;
в графе D указывается размер налоговой базы, который исчисляется как произведение граф В и С.
Величина строки 400.02.009 определяется сложением сумм, указанных в строках 400.02.009(I), 400.02.009(II) и 400.02.009(III) по графе D.
12) в строке 400.02.010 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по алкогольной продукции;
13) в строке 400.02.011 указывается установленная ставка акциза;
14) в строке 400.02.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.02.012А, 400.02.012В и 400.02.012С указываются исчисленные суммы акциза, подлежащего уплате в бюджет соответственно на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
22. Строки, указанные в подпунктах 2) - 10) пункта 21 настоящих Правил, предназначены для отражения налоговой базы. Налоговая база указывается в литрах.
Величина строки 400.02.012 переносится в строку 400.00.002 Декларации.
5. Составление формы 400.03 - Облагаемые операции
по табачным изделиям и прочим изделиям, содержащим табак
23. Форма 400.03 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям собственного производства, включая прочие изделия, содержащие табак, а также по реализации конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства табачных изделий.
24. В разделе "Облагаемые операции по табачным изделиям с фильтром":
1) в строке 400.03.001 указывается количество реализованных табачных изделий с фильтром собственного производства;
2) в строке 400.03.002 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, переданных в качестве взноса в уставный капитал;
3) в строке 400.03.003 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, использованных при натуральной оплате;
4) в строке 400.03.004 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, отгруженных своим структурным подразделениям;
5) в строке 400.03.005 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, использованных для производственных нужд налогоплательщика;

6) 400.03.006 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
7) 400.03.007 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдерінің саны көрсетіледі;
8) 400.03.008 жолында А және В бағандарында көрсетілген шамалардың көбейтіндісі ретінде айқындалатын, акциздік алым маркаларының бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, жеке өндірістің фильтрлі темекі өнімдері бойынша салықтық база мөлшері көрсетіледі;
9) 400.03.009 жолында фильтрлі темекі өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.03.001-400.03.008 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалады;
10) 400.03.010 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
11) 400.03.011 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
12) 400.03.011А, 400.03.011В және 400.03.011С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
25. "Фильтрсіз темекі өнімдеріне және басқа да құрамында темекі бар өнімдерге салық салынатын операциялар" бөлімі фильтрсіз темекі өнімдері және құрамында темекі бар өзге де өнімдер (бұдан әрі - темекі өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген темекі өнімдерін өткізу бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
400.03.012-400.03.022 жолдарын толтыру 400.03.001-400.03.011 жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
26. 400.03.011 және 400.03.022 жолдарының шамасы сәйкесінше Декларацияның 400.00.003 және 400.00.004 жолдарына көшіріледі.
6. Газ конденсатын қоса алғанда, шикі мұнай
бойынша салық салынатын операциялар -
400.04-нысанын жасау
27. 400.04 нысан газ конденсатын қоса алғанда, шикі мұнай (бұдан әрі - мұнай) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнайды өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
28. "Қосымшаның ағымдағы бетінің нөмірі, сондай-ақ "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінің 3 және 4 жолдарын жер қойнауын пайдаланушы-салық төлеушілер толтырады.
3-жолда қосымша жасалатын қызмет белгісі көрсетіледі:
3А - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінен шығатын қызмет бойынша.
Егер салық төлеуші - жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарт бойынша да, келісім шарт шегінен тыс та қызметті жүзеге асырса осы қызмет түрлері бойынша қосымша жеке жасалады.
Егер аталған салық төлеушілер бір уақытта бірнеше келісім-шарт бойынша қызметті жүзеге асыратын болса, әрбір келісім-шарт бойынша қосымшалар жеке жасалады;
3В - жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша.
4-жолда егер қосымша келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жасалатын болса, келісім-шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.

6) в строке 400.03.006 указывается количество реализованных конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства табачных изделий с фильтром;
7) в строке 400.03.007 указывается количество табачных изделий с фильтром собственного производства, в отношении которых установлен факт порчи или утраты;
8) в строке 400.03.008 указывается объем табачных изделий с фильтром, включаемый в налогооблагаемую базу. Данная строка заполняется в порядке описанном в подпункте 10) пункта 21 настоящих правил;
9) в строке 400.03.009 указывается общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по табачным изделиям с фильтром. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.03.001 по 400.03.008;
10) в строке 400.03.010 указывается установленная ставка акциза;
11) в строке 400.03.011 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.03.011А, 400.03.011В и 400.03.011С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.
25. Раздел "Облагаемые операции по табачным изделиям без фильтра и прочим изделиям, содержащим табак" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях по табачным изделиям без фильтра и прочим изделиям, содержащим табак (далее - табачные изделия), а также по реализации конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства табачных изделий.
Заполнение строк с 400.03.012 по 400.03.022 производится в том же порядке, в котором производится заполнение строк с 400.03.001 по 400.03.011.
26. Величины строк 400.03.011 и 400.03.022 переносятся в строки 400.00.003 и 400.00.004 Декларации, соответственно.
6. Составление формы 400.04 - Облагаемые операции
по сырой нефти, включая газовый конденсат
27. Форма 400.04 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по сырой нефти, включая газовый конденсат (далее - нефть), собственного производства, а также по реализации конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства нефти.
28. Номер текущей страницы приложения, а также строки 3 и 4 раздела "Общая информация о налогоплательщике" заполняются налогоплательщиками-недропользователями.
В строке 3 указывается признак деятельности, по которой составляется приложение:
3А - по деятельности, выходящей за рамки контракта на недропльзование.
Если налогоплательщиками-недропользователями осуществляется деятельность, как по контракту, так и за рамками контракта, то по данным видам деятельности приложение составляется отдельно.
Если указанными налогоплательщиками одновременно осуществляется деятельность по нескольким контрактам, то по каждому контракту составляется отдельное приложение;
3В - по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование.
В строке 4 указываются номер и дата заключения контракта, если приложение составляется по деятельности, осуществляемой в рамках контракта.

29. "Газ конденсатын қоса алғанда, мұнай бойынша салық салынатын операциялар" бөлімі мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:
1) 400.04.001 жолында газ конденсатын қоса алғанда, экспортқа өткізілген мұнайдан басқа, жеке өндірістің сатылған мұнайының көлемі көрсетіледі;
2) 400.04.002 жолында газ конденсатын қоса алғанда, Ресей Федерациясына экспорт бойынша өткізілген жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
3) 400.04.003 жолында газ конденсатын қоса алғанда, алыс-беріс негізінде ұқсатуға жіберілген жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
4) 400.04.004 жолында салық төлеушінің өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
5) 400.04.005 жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
6) 400.04.006 жолында заттай төлем кезінде пайдаланылған жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
7) 400.04.007 жолында өзінің құрылымдық бөлімшелеріне тиеп-жөнелтілген жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
8) 400.04.008 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген өткізілген мұнайдың көлемі көрсетіледі;
9) 400.04.009 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, жеке өндірістің мұнайының көлемі көрсетіледі;
10) 400.04.010 жолында мұнай бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жасалған салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері анықталады. Осы жолдың шамасы 400.04.001-400.04.009 жолдарында көрсетілген соманы қосумен айқындалады;
11) 400.04.011 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
12) 400.04.012 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
13) 400.04.012А, 400.04.012В және 400.04.012С жолдарына есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
400.04.012 жолының шамасы Декларацияның 400.00.005 жолына көшіріледі.
7. Бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отыны
бойынша салық салынатын операциялар - 400.05-нысанын жасау
30. 400.05 нысан бензин (авиациялықтан басқа) және дизель отыны (мұнай өнімдері) бойынша, сондай-ақ тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген мұнай өнімдерін өткізу бойынша есепті салық кезеңі ішінде жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

29. В разделе "Облагаемые операции по нефти, включая газовый конденсат":
1) в строке 400.04.001 указывается объем реализованной нефти собственного производства, включая газовый конденсат, кроме нефти, реализованной на экспорт;
2) в строке 400.04.002 указывается объем нефти собственного производства, включая газовый конденсат, реализованных по экспорту в Российскую Федерацию;
3) в строке 400.04.003 указывается объем нефти собственного производства, включая газовый конденсат, переданных на переработку на давальческой основе;
4) в строке 400.04.004 указывается объем нефти собственного производства, использованной для собственных производственных нужд налогоплательщика;
5) в строке 400.04.005 указывается объем нефти собственного производства, переданной в качестве взноса в уставный капитал;
6) в строке 400.04.006 указывается объем нефти собственного производства, использованной при натуральной оплате;
7) в строке 400.04.007 указывается объем нефти собственного производства, отгруженной своим структурным подразделениям;
8) в строке 400.04.008 указывается объем реализованной конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства нефти;
9) в строке 400.04.009 указывается объем нефти собственного производства, в отношении которого установлен факт порчи или утраты;
10) в строке 400.04.010 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, совершенным в течение отчетного налогового периода по нефти. Величина данной строки определяется сложением величин, указанных в строках с 400.04.001 по 400.04.009;
11) в строке 400.04.011 указывается установленная ставка акциза;
12) в строке 400.04.012 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.04.012А, 400.04.012В и 400.04.012С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.
Величина строки 400.04.012 переносится в строку 400.00.005 Декларации.
7. Составление формы 400.05 - Облагаемые операции
по бензину (за исключением авиационного)
30. Форма 400.05 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного) и дизельному топливу (далее - нефтепродукты), а также по реализации конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства нефтепродуктов.

31. "Бензин (авиациялықтан басқа)" бөлімінде:
1) А бағанында тиісті жолда көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннамен көрсетіледі;
2) В бағанында белгіленген акциз ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
32. "Бензин (авиациялықтан басқа)" бөлімінде:
1) 400.05.001 жолы көтерме сауда саласында өткізілген бензин (авиациялықтан басқа) (бұдан әрі - бензин) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.001 жолының шамасы 400.05.001(І), 400.05.001(ІІ), 400.05.001(ІІІ), 400.05.001(ІV) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.001(І) жолында өз өндірісінің бензинін көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импорт бойынша бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІІІ) жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне өз өндірісінің мұнайын тиеп-жөнелту бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.001(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензинді көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
2) 400.05.002 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.002 жолының шамасы 400.05.002(І), 400.05.002(ІІ), 400.05.002(ІІІ), 400.05.002(ІV), 400.05.002(V), 400.05.002(VІ), 400.05.002(VІІ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.002(І) жолында жеке өндірістің бензинін бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.04.002(ІІІ) жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің бензині бойынша мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(V) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, бензин бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(VІ) жолында меншік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің бензині бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.002(VІІ) жолында өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған алдағы өткізулер үшін ерте сатып алынған бензин бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

31. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции, указанной в соответствующей строке. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 269  Налогового кодекса.
32. В разделе "Бензин (за исключением авиационного)":
1) в строке 400.05.001 отражаются сведения об исчислении акциза по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин), реализованному в сфере оптовой торговли.
Величина строки 400.05.001 определяется путем суммирования строк 400.05.001(I), 400. 05.001(II), 400.05.001(III), 400.05.001(IV):
в строке 400.05.001(I) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации бензина собственного производства;
в строке 400.05.001(II) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.001(III) указываются сведения об исчислении акциза по отгрузке бензина собственного производства своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
в строке 400.05.001(IV) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации бензина конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства;
2) в строке 400.05.002 отражаются сведения об исчислении акциза по бензину, реализованному в сфере розничной торговли.
Величина строки 400.05.002 определяется путем суммирования строк 400.05.002(I), 400.05.002(II), 400.05.002(III), 400.05.002(IV), 400.05.002(V), 400.05.002(VI), 400.05.002(VII):
в строке 400.05.002(I) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации бензина собственного производства;
в строке 400.05.002(II) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации бензина, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.002(III) указываются сведения по бензину собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 400.05.002(IV) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации бензина конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства;
в строке 400.05.002(V) указываются сведения об исчислении акциза по бензину, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
в строке 400.05.002(VI) указываются сведения об исчислении акциза по бензину собственного производства, использованному на собственные производственные нужды;
в строке 400.05.002(VII) указываются сведения об исчислении акциза по использованному на собственные производственные нужды бензину, приобретенного ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;

3) 400.05.003 жолында 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады.
400.05.003 жолының шамасы 400.05.001 және 400.05.002 жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады.
33. "Дизель отыны" бөлімінде:
1) 400.05.004 жолы көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша акциз есептелгені туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
400.05.004 жолының шамасы 400.05.004(I), 400.05.004(II), 400.05.004(III), 400.05.004(IV) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.004(I) жолында өз өндірісінің дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
400.05.004(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.004(ІІІ) жолында алдағы өткізулерге өзінің құрылымдық бөлімшелеріне өз өндірісінің дизель отынын тиеп-жөнелту бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.004(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
2) 400.05.005 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
400.05.005 жолының шамасы 400.05.005(І), 400.05.005(ІІ), 400.05.005(ІІІ), 400.05.005(ІV), 400.05.005(V), 400.05.005(VІ), 400.05.005(VІІ) жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады:
400.05.005(І) жолында жеке өндірістің дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ІІ) жолында бұрын Қазақстан Республикасында сатып алынған немесе импортталған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.04.005(ІІІ) жолында жарғылық капиталға жарна ретінде берілген жеке өндірістің дизель отыны бойынша мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(ІV) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(V) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(VІ) жолында меншік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
400.05.005(VІІ) жолында өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, Қазақстан Республикасы аумағында алдағы өткізулер үшін ерте сатып алынған дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;

3) в строке 400.05.003 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.001 и 400.05.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 400.05.003 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 400.05.001 и 400.05.002.
33. В разделе "Дизельное топливо":
1) в строке 400.05.004 отражаются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли.
Величина строки 400.05.004 определяется путем суммирования строк 400.05.004(I), 400. 05.004(II), 400.05.004(III), 400.05.004(IV):
в строке 400.05.004(I) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации дизельного топлива собственного производства;
в строке 400.05.004(II) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации дизельного топлива, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.004(III) указываются сведения об исчислении акциза по отгрузке дизельного топлива собственного производства своим структурным подразделениям для дальнейшей реализации;
в строке 400.05.004(IV) указываются сведения об исчислении акциза по оптовой реализации дизельного топлива конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства;
2) строка 400.05.005 предназначена для отражения сведений об исчислении акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной торговли.
Величина строки 400.05.005 определяется путем суммирования строк 400.05.005(I), 400.05.005(II), 400.05.005(III), 400.05.005(IV), 400.05.005(V), 400.05.005(VI), 400.05.005(VII):
в строке 400.05.005(I) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации дизельного топлива собственного производства;
в строке 400.05.005(II) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации дизельного топлива, ранее приобретенного в Республике Казахстан или по импорту;
в строке 400.05.005(III) указываются сведения по дизельному топливу собственного производства, переданному в качестве взноса в уставный капитал;
в строке 400.05.005(IV) указываются сведения об исчислении акциза по розничной реализации дизельного топлива конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государства;
в строке 400.05.005(V) указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу, в отношении которого установлен факт его порчи или утраты;
в строке 400.05.005(VI) указываются сведения об исчислении акциза по дизельному топливу собственного производства, использованному на собственные производственные нужды;
в строке 400.05.005(VII) указываются сведения об исчислении акциза по использованному на собственные производственные нужды дизельному топливу, приобретенному ранее для дальнейшей реализации на территории Республики Казахстан;

3) 400.05.005 жолында 400.05.004 және 400.05.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады.
34. "Белгіленген төлемдер мерзімдеріне сәйкес акцизді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
2) В бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
35. 400.05.003С және 400.00.006 жолдарының шамасы Декларацияның 400.00.006 және 400.00.007 жолдарына көшіріледі.
8. Бекіре және арқан балықтың уылдырығы бойынша
салық салынатын операциялар - 400.06 нысанын жасау
36. 400.06 нысан бекіре және арқан балықтың уылдырығы (бұдан әрі - уылдырық) бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған. Сондай-ақ, осы нысанда тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген уылдырықты өткізу жөніндегі мәлімет көрсетіледі.
Осы нысанда салық базасы құндық көрсеткіші теңгемен көрсетіледі және акциз бен қосылған құн салығы қосылмайтын уылдырықтың құны негізінде анықталады.
37. "Бекіре және арқан балықтың уылдырығы бойынша салық салынатын операциялар" бөлімінде мынадай ақпарат көрсетіледі:
1) 400.06.001 жолында өткізілген жеке өндірістің уылдырығының құны көрсетіледі;
2) 400.06.002 жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, жеке өндірістің уылдырығының құны көрсетіледі;
3) 400.06.003 жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген уылдырықтың құны көрсетіледі;
4) 400.06.004 жолында осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көрсетілмеген салық салынатын операциялар бойынша жеке өндірістің уылдырығының құны көрсетіледі;
5) 400.06.005 жолында салық базасының жалпы мөлшері айқындалады.
Осы жолдың шамасы 400.06.001-400.06.004 жолдарында көрсетілген шамаларды жинақтау жолымен айқындалады;

3) в строке 400.05.006 определяется общий размер налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 400.05.004 и 400.05.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 400.05.006 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 400.05.004 и 400.05.005.
34. В разделе "Исчисление акциза в соответствии с установленными сроками уплаты":
строка 400.05.007 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации, Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
35. Величины строк 400.05.003C и 400.05.006C переносятся в строки 400.00.006 и 400.00.007 Декларации соответственно.
8. Составление формы 400.06 - Облагаемые операции
по икре осетровой и лососевой рыбы
36. Форма 400.06 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по икре осетровой и лососевой рыбы (далее - икра) собственного производства. Также в данной форме отражаются сведения по реализации конфискованной и (или бесхозяйной), перешедшей по праву наследования к государству, и безвозмездно переданной в собственность государства икры.
Налоговая база в данной форме указывается в стоимостном выражении - тенге и определяется на основании стоимости икры, не включающей акциз и налог на добавленную стоимость.
37. В разделе "Облагаемые операции по икре осетровой и лососевой рыбы":
1) в строке 400.06.001 указывается стоимость реализованной икры собственного производства;
2) в строке 400.06.002 указывается стоимость икры собственного производства, в отношении которой установлен факт порчи или утраты;
3) в строке 400.06.003 указывается стоимость конфискованной и (или) бесхозяйной, перешедшей по праву наследования к государству и безвозмездно переданной в собственность государства икры;
4) в строке 400.06.004 указывается стоимость икры собственного производства по облагаемым операциям, не указанным в подпунктах 1) - 3) настоящего пункта;
5) в строке 400.06.005 определяется общий размер налоговой базы.
Величина данной строки определяется путем суммирования величин, указанных в строках 400.06.001 - 400.06.004;

6) 400.06.006 жолында белгіленген салық ставкасы көрсетіледі;
7) 400.06.007 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
8) 400.06.007А, 400.06.007В және 400.06.007С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі есепті салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомалары көрсетіледі.
400.06.007 жолының шамасы Декларацияның 400.00.008 жолына көшіріледі.
9. Оқатар немесе газ қаруы бойынша салық салынатын
операциялар (мемлекеттік билік органдарының қажеттіліктері
үшін сатып алынғаннан басқа) - 400.07-нысанын жасау
38. 400.07 нысан оқатар немесе газ қаруы бойынша салық салынатын операциялар (мемлекеттік билік органдарының қажеттіліктері үшін сатып алынғаннан басқа) (бұдан әрі - қару) бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған. Сондай-ақ, осы нысанда тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұралау құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген қаруларды сату жөніндегі мәлімет көрсетіледі.
400.07 нысанының жолдарын толтыру 400.06 нысанының жолдарына толтыру жүргізілетін тәртіпте жүргізіледі.
400.07.007 жолының шамасы Декларацияның 400.00.010 жолына көшіріледі.
10. Салықтан шегерім - 400.08 нысанын жасау
39. "Салықтан шегерім" нысаны есепті салық кезеңінде акцизделетін өнімдер өндіруге нақты пайдаланылған шикізатқа төленген, Салық кодексінің  270-бабына  сәйкес шегерімге жатқызылған акциз сомасының есебіне арналған.
40. "Шегерім сомасы" бөлімінде:
400.08.001 жолдары төрт бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде акцизделетін тауар өндіруге пайдаланылған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында шегерімге жатқызылған акциз сомасы көрсетіледі.
D бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жиынтықталады.
D бағанының жиынтық шамасы 400.00.011 жолына көшіріледі.
11. Бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері
бойынша акцизді есептеу - 410.10 нысанын жасау
41. 400.09 нысаны бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері бойынша акцизді есептеу туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
42. "Бас ұйым және оның құрылымдық бөлімшелері бойынша акцизді есептеу" бөлімінде:
1) 400.10.001 жолында есепті салық кезеңінде бас ұйыммен жасалған салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;

6) в строке 400.06.006 указывается установленная ставка акциза;
7) в строке 400.06.007 указывается сумма акциза, исчисленная в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса;
в строках 400.06.007А, 400.06.007В и 400.06.007С отражаются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом, соответственно.
Величина строки 400.06.007 переносится в строку 400.00.008 Декларации.
9. Составление формы 400.07 - Облагаемые операции
по огнестрельному или газовому оружию
(кроме приобретаемых для нужд органов государственной власти)
38. Форма 400.07 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по огнестрельному или газовому оружию (кроме приобретаемых для нужд органов государственной власти) (далее - оружие) собственного производства. Также в данной форме отражаются сведения по реализации конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству, и безвозмездно переданного в собственность государства оружия.
Заполнение строк формы 400.07 производится в том же порядке, в котором проводится заполнение строк формы 400.06.
Величина строки 400.07.007 переносится в строку 400.00.009 Декларации.
10. Составление формы 400.08 - Вычет из налога
39. Форма "Вычет из налога" предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства подакцизной продукции в отчетном налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 270  Налогового кодекса.
40. В разделе "Сумма вычета":
строка 400.08.001 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизного товара;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство подакцизного товара в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается сумма акциза, подлежащего вычету.
В итоговой строке графы D суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы D переносится в строку 400.00.011 Декларации.
11. Составление формы 400.09 - Исчисление акциза по головной
организации и за структурные подразделения
41. Форма 400.09 предназначена для отражения информации об исчислении акциза по головной организации и за структурные подразделения.
42. В разделе "Исчислено акциза по головной организации и за структурные подразделения":
1) в строке 400.09.001 указывается сумма акциза, исчисленного по облагаемым операциям, совершенным головной организацией в течение отчетного налогового периода;

2) 400.09.002 жолында есепті салық кезеңінде құрылымдық бөлімшелермен жасалған салық салынатын операциялар бойынша есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
400.09.002 жолының шамасы Декларацияның 400.00.013 жолына көшіріледі.
43. 400.09.001 және 400.09.002 жолдары қосымша нысандар негізінде толтырылады.
44. 400.09.001 жолына қосымша нысанда:
"Бас ұйым бойынша есептелген, акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
5) Е бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
С, D және Е бағандарының шамасы жиынтықталады және қорытынды сома 400.09.001 жолына көшіріледі.
45. 400.09.002 жолына қосымша нысанда:
"Құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген, акциз сомасы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында құрылымдық бөлімшенің СТН көрсетіледі;
3) С бағанында құрылымдық бөлімшенің атауы көрсетіледі;
4) D бағанында құрылымдық бөлімшенің тіркелу орыны бойынша салық органының коды көрсетіледі;
5) Е бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме кодына сәйкес көрсетілген құрылымдық бөлімше үшін төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
F бағанының қорытынды шамалары 400.09.002 жолына көшіріледі.
12. Акциз салуға жатпайтын акцизделетін
тауарлар - 400.10-нысанын жасау
46. 400.10 нысаны Салық кодексінің  259-бабының  2-тармағына сәйкес акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
47. "Акциз салуға жатпайтын акцизделетін тауарлар" бөлімінде:
1) 400.10.001 жолында экспортталатын акцизделетін тауарлардың (Ресей Федерациясына газ конденсатын қоса алғандағы, мұнай экспортынан басқа) құны туралы мәлімет көрсетіледі. Осы жолдың шамасы акцизделетін тауарлар бөлігінде экспорт бойынша мәлімет көрсетілетін 400.10.001А-400.10.001R жолдарын жиынтықтау жолымен айқындалады.
2) 400.10.002 жолында акциз салудан босатылған емдік және фармацевтік құралдарды дайындауға жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;

2) в строке 400.09.002 указывается сумма акциза, исчисленного по облагаемым операциям, совершенным структурными подразделениями в течение отчетного налогового периода.
Величина строки 400.09.002 переносится в строку 400.00.013 Декларации.
43. Строки 400.09.001 и.400.09.002 заполняются на основе дополнительных форм.
44. В дополнительной форме к строке 400.09.001:
в разделе "Сумма акциза, исчисленного по головной организации":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код бюджетной классификации;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
5) в графе Е указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
Итоговые величины граф С, D и Е суммируются и полученная сумма переносится в строку 400.09.001.
45. В дополнительной форме к строке 400.09.002:
в разделе "Исчисление акциза за структурные подразделения":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается РНН структурного подразделения;
3) в графе С указывается наименование структурного подразделения;
4) в графе D указывается код налогового органа по месту регистрации структурного подразделения;
5) в графе Е указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
6) в графе F указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате за указанное структурное подразделение на соответствующий код бюджетной классификации.
Итоговая величина графы F переносится в строку 400.09.002.
12. Составление формы 400.10 - Подакцизные товары,
не подлежащие обложению акцизом
46. Форма 400.10 предназначена для отражения информации по подакцизным товарам, не подлежащим обложению акцизом в соответствии с пунктом 2 статьи 259  Налогового кодекса.
47. В разделе "Подакцизные товары, не подлежащие обложению акцизом":
1) в строке 400.10.001 указываются сведения о стоимости экспортируемых подакцизных товаров (кроме экспорта нефти, включая газовый конденсат, в Российскую Федерацию). Величина данной строки определяется путем суммирования строк 400.10.001А - 400.10.001R, в  которых указываются сведения по экспорту в разрезе подакцизных товаров;
2) в строке 400.10.002 указывается стоимость спирта этилового, отпускаемого для изготовления лечебных и фармацевтических препаратов, освобожденных от обложения акцизом;

3) 400.10.003 жолында мемлекеттік медициналық мекемелерге жіберілген этиль спиртінің құны көрсетіледі;
4) 400.10.004 жолында 0,1 литрден артық емес сыйымдықты тұтыну ыдысына құйылған және дәрілік құрал ретінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тіркелген медициналық мақсаттағы құрамында спирт бар өнімнің құны көрсетіледі;
5) 400.10.005 жолында акциз салудан босатылған акцизделетін тауарлардың жиынтық құны көрсетіледі. Осы жолдың шамасы 400.10.001-400.10.004 жолдарында көрсетілген соманы қосу жолымен айқындалады.
400.10.005 жолының шамасы Декларацияның 400.00.015 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 400.00, 400.01, 400.02, 400.03, 400.04, 400.05, 400.06, 400.07, 400.08, 400.09, 400.10 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Акциз бойынша декларацияны жасау ережелері
(410.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) әзірленді және лоторея ұйымдастыру мен өткізу бойынша қызметті жүзеге асырудан дұрыс акциз есептеу мен уақтылы төлеуге арналған Акциз бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (400.00-нысан) және мәлімделген түсім сомасы туралы ақпаратты ашатын оған қосымшадан (410.01-нысан) тұрады.
3. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
6. Декларацияны беру кезінде:
1) Декларация қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

3) в строке 400.10.003 указывается стоимость спирта этилового, отпускаемого государственным медицинским учреждениям;
4) в строке 400.10.004 указывается стоимость спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), розлитой в потребительскую тару емкостью не более 0,1 литра и зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
5) в строке 400.10.005 указывается итоговая стоимость подакцизных товаров, освобожденных от обложения акцизом. Величина данной строки определяется сложением сумм, указанных в строках 400.10.001 - 400.10.004.
Величина строки 400.10.005 переносится в строку 400.00.015 Декларации.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 400.00, 400.01, 400.02, 400.03, 400.04, 400.05, 400.06, 400.07, 400.08, 400.09, 400.10 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по акцизу (форма 410.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по акцизу (далее - Декларация), предназначенной для правильного исчисления и своевременной уплаты акциза от осуществления деятельности по организации и проведению лотереи.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 410.00), приложения к ней (форма 410.01) по раскрытию информации о сумме заявленной выручки.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.

7. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштері көрсетіледі.
8. Акциз сомасын есептеуге арналған салық базасын айқындау тәртібі Салық кодексінің  261-бабында  айқындалған.
2. Акциз бойынша декларация жасау - 410.00 нысаны
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет түрлерінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағын есептеу үшін салық төлеуші соңғы есепті тоқсан үшін N1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында көрсететін деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың сәйкес бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар құрылысы болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N1-ӨН (тоқсандық) есептің І бөлімінің 100 жолында мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің   | Жол   |  Есепті   |      оның ішінде:
| коды  |  кезең    |____________________
атауы         |       |  үшін     |  Қызметтің  |
|       |  барлығы  |   негізгі   |
|       |           |     түрі    |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
___________________________________________________________________
1                2       3             4
___________________________________________________________________
Өндірілген                   100     250000,0     150000,0
өнімдердің
(тауарлар,
қызмет
көрсетулердің)
көлемі,
мың теңге
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
оның ішінде:
___________________________________________________________________
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
___________________________________________________________________
сауда  |  аңшылық  |  жарнама  | балық аулау | балық өсіру
___________________________________________________________________

7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие показатели, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
8. Порядок определения налоговой базы для исчисления суммы акциза определен в статье 261
Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (форма 410.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД. Указываются коды видов деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "Удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
_________________________________________________________________________
Наименование|Код  |Всего за|               в том числе:
показателей |стро-|отчетный|---------------------------------------------
|ки   |год     |основной |вторичные (другие) виды деятельности
|     |        |вид дея- |-----------------------------------
|     |        |тельности|торгов-|охота  |рек-  |рыбо- |рыбо-
|     |        |         |ля     |       |лама  |ловст-|водст-
|     |        |         |       |       |      |во    |во
|     |        |         |_______|_______|______|______|______

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді және соңғы есепті тоқсан үшін 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) декларацияның түрі. Декларацияның түріне қатысты тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер лоторея ұйымдастыру мен өткізу бойынша қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет декларация берген жағдайда, "Бастапқы" тор көзге белгі жасалады.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 3) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" екі тор көз бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, "Тарату" тор көзіне белгі жасалады;
6) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша декларацияны тапсырған жағдайда толтырылады;
7) валюта коды;
8) берілген қосымшалар;
9) лоторея билеттерін сатуға шығаруды тіркеу күні.
10. "Акцизді есептеу" бөлімінде:
1) 410.00.001 жолына 410.01.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 410.00.002 жолында жүлделік қордың сомасы көрсетіледі;
3) 410.00.003 жолында оған акциздің сомасын қоспастан, Салық кодексінің  261-бабының  3-тармағына сәйкес айқындалатын салық базасы көрсетіледі;
4) 410.00.004 жолында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) 410.00.005 жолында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциздің сомасы көрсетіледі.
11. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная) также за последний отчетный квартал.
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности по организации и проведению лотереи.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно две ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной декларации по уведомлению;
7) код валюты;
8) представленные приложения;
9) дата регистрации выпуска в продажу лотерейных билетов.
10. В разделе "Исчисление акциза":
1) в строку 410.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 410.01.001;
2) в строке 410.00.002 указывается сумма призового фонда;
3) в строке 410.00.003 указывается налоговая база, которая определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 261 Налогового кодекса, без включения в нее суммы акциза;
4) в строке 410.00.004 указывается установленная ставка акциза;
5) в строке 410.00.005 указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса.
11. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.

3. Мәлімделген түсім - 410.01 нысанын жасау
12. 410.01 нысаны есепті салық кезеңі ішінде сатуға шығарылған лоторея билеттерін тіркеу кезінде мәлімделген түсімнің сомасын көрсетуге арналған.
13. "Мәлімделген түсім" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лотореялардың түрі және атауы көрсетіледі;
3) С бағанында жіберілген лоторея билеттерінің саны көрсетіледі;
4) D бағанында бір билеттің өткізу құны көрсетіледі;
5) Е бағанында мәлімделген түсімнің жалпы сомасы көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жинақталады.
Е бағанының жиынтық шамасы 410.00.001 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 410.00, 410.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз
сомасы бойынша есепті жасау ережелері
(421.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акцизді есептеуге арналған Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз сомасы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
1. Есеп Есептің өзінен (421.00-нысан) және акциз салу объектілері туралы ақпаратты ашатын оған қосымшалардан (421.01-421.04-нысандар) тұрады.
2. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
5. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
6. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
7. Есепті беру кезінде:
1) Есеп қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;

3. Составление формы 410.01 - Заявленная выручка
12. Форма 410.01 предназначена для отражения суммы выручки, заявленной при регистрации выпуска в продажу лотерейных билетов в течение отчетного налогового периода.
13. Раздел "Заявленная выручка" состоит из пяти граф:
1) в графе A указывается порядковый номер строки;
2) в графе B указывается вид и наименование лотереи;
3) в графе C указывается количество выпущенных лотерейных билетов;
4) в графе D указывается стоимость реализации одного билета;
5) в графе E указывается общая сумма заявленной выручки.
В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 410.00.001 Декларации.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 410.00, 410.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета акциза
за структурное подразделение (форма 421.00)
1. Общие положения
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета акциза за структурное подразделение (далее - Расчет), предназначенного для исчисления акциза, подлежащего уплате за структурное подразделение.
1. Расчет состоит из самого Расчета (форма 421.00) и приложений к нему (формы 421.01 - 421.04) по раскрытию информации об объектах налогообложения акцизом.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
6. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;

2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті көрсеткіштер көрсетіледі.
9. Акциз сомасын есептеуге арналған салық базасын айқындау тәртібі Салық кодексінің  261-бабында  айқындалған.
2. Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз
сомасы бойынша есеп - 421.00-нысанын жасау
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) құрылымдық бөлімшенің СТН;
4) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы, жеке кәсіпкердің бөлімшесі;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін, жеке кәсіпкердің бөлімшесін тіркеу есебі орыны бойынша салық органы коды;
6) валюта коды;
7) Есептің түрі. Есептің түріне қатысты тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер акцизделетін тауарларға байланысты қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет Есеп берген жағдайда, "Бастапқы" тор көзге белгі жасалады.
Одан кейінгі Есептерді беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабы  2-тармағының 3) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" екі тор көз бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Есепте салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, "Тарату" тор көзіне белгі жасалады.
8) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады;
9) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалар тиісті тор көзге белгі қойылады.
11. "Құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз" бөлімі жеке өндірістің спирті мен алкоголь өнімдері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер жасаған салық салынатын операциялар туралы ақпарат көрсетуге арналған.

2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
9. Порядок определения налоговой базы для исчисления суммы акциза определен в статье 261  Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (форма 421.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" указываются следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) РНН структурного подразделения юридического лица;
4) наименование структурного подразделения юридического лица, подразделения индивидуального предпринимателя;
5) код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица, подразделения индивидуального предпринимателя;
6) вид Расчета. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается в том случае, если Расчет представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности, связанной с подакцизными товарами.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно две ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последнем Расчете, представляемом в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационный";
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению;
8) код валюты;
9) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений.
11. Раздел "Исчислено акциза за структурное подразделение" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по спирту и алкогольной продукции собственного  производства.

12. "Құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз" бөлімінде:
1) 421.00.001 жолына 421.00.002 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
2) 421.00.002 жолына 421.02.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
3) 421.00.003 жолына 421.03.001 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
4) 421.00.004 жолына 421.00.001-421.00.003 жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын, құрылымдық бөлімшелер үшін есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
5) 421.00.005 жолына 421.00.004 жолында көрсетілген сома көшіріледі;
6) 421.00.006 жолына 421.00.004 және 421.00.005 жолдарында көрсетілген шамалардың айырмасы ретінде айқындалатын, есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
13. Құрылымдық бөлімше үшін акциз есебіне Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. Спирт - 421.01 нысанын жасау
14. 421.01-нысан жеке өндіріс спирті бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
15. "Акциз сомасы" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында салық базасы көрсетіледі;
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
16. "Акциз сомасы" бөлімі келесі ақпаратты көрсетуге арналған:
1) 421.01.001 жолында спирт жеке өндірісі бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі:
421.01.001I және 421.01.001II жолдарында сәйкесінше өндіріс үшін және алкоголь өнімдері өндірісі үшін емес жөнелтілген жеке өндіріс спирті бойынша есептелген акциз туралы мәліметтер көрсетіледі;
2) 421.01.002 жолында 421.01.001I және 421.01.001II жолдарында көрсетілген шамаларды қосумен айқындалатын жеке өндіріс спирті бойынша есептелген жалпы акциз сомасы көрсетіледі:
421.01.002А, 421.01.002В және 421.01.002С жолдарында есепті салық кезеңінің 13 мен 23 күніне және есептіден кейінгі келесі салық кезеңі айының 3 күніне сәйкес бюджетке төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
4. Алкоголь өнімі - 421.01-нысанын жасау
17. 421.02-нысан алкоголь өнімдерінің жеке өндірісі бойынша салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
18. "Акциз сомасы" бөлімі тоғыз бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алкоголь өнімінің түрлері көрсетіледі;
3) С бағанында салық базасы көрсетіледі;

12. В разделе "Исчислено акциза за структурное подразделение":
1) в строку 421.00.001 переносится сумма, отраженная в строке 421.01.002;
2) в строку 421.00.002 переносится сумма, отраженная в строке 421.02.001;
3) в строку 421.00.003 переносится сумма, отраженная в строке 421.03.001;
4) в строке 421.00.004 указывается общая сумма акциза исчисленного за структурное подразделение, определяемая сложением величин, указанных в строках с 421.00.001 по 421.00.003;
5) в строку 421.00.005 переносится сумма, отраженная в строке 421.04.001;
6) в строке 421.00.006 указывается сумма исчисленного акциза, определяемая как разность величин, указанных в строках 421.00.004 и 421.00.005.
13. Расчет акциза за структурное подразделение подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
3. Составление формы 421.01 - Спирт
14. Форма 421.01 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по спирту собственного производства.
15. Раздел "Сумма акциза" состоит из трех граф:
1) в графе А указывается налоговая база;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269 Налогового кодекса.
16. Строки раздела "Сумма акциза" предназначены для отражения следующей информации:
1) в строке 421.01.001 отражаются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства:
в строках 421.01.001I и 421.01.001II указываются сведения об исчислении акциза по спирту собственного производства, отгруженного, соответственно, для производства и не для производства алкогольной продукции;
2) в строке 421.01.002 указывается сумма всего исчисленного акциза по спирту, собственного производства, определяемая сложением величин, указанных в строках 421.01.001IС и 421.01.001IIС:
в строках 421.01.002А, 421.01.002В и 421.01.002С указываются суммы исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на 13, 23 число отчетного налогового периода и на 3 число месяца, следующего за отчетным периодом соответственно.
4. Составление формы 421.02 - Алкогольная продукция
17. Форма 421.02 предназначена для отражения информации об облагаемых операциях по алкогольной продукции собственного производства.
18. Раздел "Сумма акциза" состоит из девяти граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается вид алкогольной продукции без отражения в разрезе ассортимента. При этом на каждый вид алкогольной продукции, в соответствии с указанным кодом бюджетной классификации, заполняется одна строка;
3) в графе С указывается налоговая база по указанному виду алкогольной продукции;

4) D бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
6) F бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолдарының шамасы жинақталады.
19. Е бағанының жиынтық шамасы Есептің 421.00.002 жолына көшіріледі.
5. Тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мұрагерлік
құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет
меншігіне өтеусіз берілген спирт және
алкоголь өнімі - 421.02-нысанын жасау
20. 421.02-нысан тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мұрагерлік құқығы бойынша мемлекетке өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген спирт және алкоголь өнімі туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
21. "Акциз сомасы" бөлімі тоғыз бағаннан тұрады:
1) А бағанында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында акцизделетін тауардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында салық базасы көрсетіледі;
4) D бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанында Салық кодексінің  269-бабына  сәйкес есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
6) F бағанында бюджеттік жіктеме коды көрсетіледі;
7) G бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
8) Н бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
9) I бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күні бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі.
Е бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолдарының шамасы жинақталады.
22. Е бағанының жиынтық шамасы 421.00.003 жолына көшіріледі.
6. Салықтан шегерім - 421.03-нысанын жасау

4) в графе D указывается установленная ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается соответствующий код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
7) в графе G указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
19. В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 421.00.002 Расчета.
5. Составление формы 421.03 - Конфискованные и (или) бесхозяйные,
перешедшие по праву наследования к государству и безвозмездно
переданные в собственность государства спирт и алкогольная продукция
20. Форма 421.03 предназначена для отражения информации о конфискованных и (или) бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства спирта и алкогольной продукции.
21. Раздел "Сумма акциза" состоит из девяти граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование подакцизного товара;
3) в графе С указывается налоговая база;
4) в графе D указывается установленная ставка акциза;
5) в графе Е указывается сумма акциза, исчисленного в соответствии со статьей 269  Налогового кодекса;
6) в графе F указывается код бюджетной классификации;
7) в графе G указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
8) в графе H указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
9) в графе I указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
22. В итоговой строке графы Е суммируются величины последующих строк данной графы.
Итоговая величина графы Е переносится в строку 421.00.003.
6. Составление формы 421.04 - Вычет из налога

23. 421.03-нысан есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісі үшін нақты пайдаланған және Салық кодексінің  270-бабына  сәйкес шегерімге жататын шикізат үшін төленген акциз сомасының есебіне арналған.
24. "Шегерім сомасы" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында алкоголь өнімінің атауы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде алкоголь өнімінің өндірісіне пайдаланған шикізаттың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында шегерімге жататын акциздің сомасы көрсетіледі.
D бағанының жиынтық жолында осы бағанның келесі жолының шамасы жинақталады.
25. D бағанының жиынтық шамасы 421.00.005 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 421.00, 421.01, 421.02, 421.03, 421.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз
сомасы бойынша есепті жасау ережелері
(431-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акцизді есептеуге арналған Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз сомасы бойынша есепті (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп жасау кезінде:
1) қағаз түрінде - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысымен толтырылады;
2) электронды түрде - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде тиісті тор көз толтырылмайды.
5. Қосымшаларда көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша берілмейді.
6. Есепті беру кезінде:
1) Есеп қағаз түрінде келу тәртібінде екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) салық төлеуші хабарламаны почта арқылы хабарламалы тапсырысты хатпен қағаз түрінде почта немесе өзгелей байланыс ұйымы арқылы алады;
3) Салық кодексінің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

23. Форма 421.04 предназначена для расчета сумм акциза, уплаченного за сырье, фактически использованное для производства алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде, и подлежащего вычету в соответствии со статьей 270  Налогового кодекса.
24. Раздел "Сумма вычета" состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается наименование алкогольной продукции;
3) в графе С указывается объем использованного сырья на производство алкогольной продукции в отчетном налоговом периоде;
4) в графе D указывается сумма акциза, подлежащего вычету.
В итоговой строке графы D суммируются величины последующих строк данной графы.
25. Итоговая величина графы D переносится в строку 421.00.005.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 421.00, 421.01, 421.02, 421.03, 421.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета акциза
за структурное подразделение (форма 431.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета акциза за структурное подразделение (далее - Расчет), предназначенного для исчисления акциза, подлежащего уплате за структурное подразделение.
2. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
5. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
6. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.

7. Акциз сомасын есептеуге арналған салық базасын айқындау тәртібі Салық кодексінің  261-бабында  айқындалған.
2. Құрылымдық бөлімше үшін төлеуге тиісті акциз
сомасы бойынша есеп - 431.00-нысанын жасау
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркелу нөмірі;
2) Есеп берілетін салық кезеңі;
3) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің СТН;
4) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы, жеке кәсіпкердің құрылымдық бөлімшесі;
5) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін, жеке кәсіпкердің бөлімшесін тіркеу есебі орыны бойынша салық органы коды;
6) Есептің түрі. Есептің түріне қатысты тиісті тор көзге белгі қойылады.
Егер акцизделетін тауарларға байланысты қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін салық төлеуші алғашқы рет Есеп берген жағдайда, "Бастапқы" тор көзге белгі жасалады.
Одан кейінгі Есептерді беру кезінде, "Кезекті" тор көзіне белгі қойылады.
Бұрын берілген Есептерге өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзіне белгі жасалады.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 3) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" екі тор көз бір уақытта белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Есепте салық төлеушіні тарату немесе қайта ұйымдастыру кезінде, "Тарату" тор көзіне белгі жасалады.
7) хабарламаның нөмірі мен күні хабарлама бойынша қосымша Есепті тапсырған жағдайда толтырылады;
8) валюта коды.
9. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин бойынша (авиациялықтан басқа) операциялар" бөлімі бензин бойынша (авиациялықтан басқа) салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.
10. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында салық салынатын операциялар бойынша салық базасының мөлшері көрсетіледі. Салық базасы тоннада көрсетіледі;
2) В бағанында акциздің белгіленген ставкасы көрсетіледі;
3) С бағанында Салық кодексінің  269-бабының  1-тармағына сәйкес айқындалатын салық салынатын операциялар бойынша акциз сомасы көрсетіледі.
11. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын бензин (авиациялықтан басқа) бойынша операциялар" бөлімінің жолдары мынадай ақпараттарды көрсетуге арналған:

7. Порядок определения налоговой базы для исчисления акциза определен в статье 261
Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (форма 431.00)
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Расчет;
3) РНН структурного подразделения юридического лица;
4) наименование структурного подразделения юридического лица, подразделения индивидуального предпринимателя;
5) код налогового органа по месту регистрационного учета структурного подразделения юридического лица, подразделения индивидуального предпринимателя;
6) вид Расчета. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается в том случае, если Расчет представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности, связанной с подакцизными товарами.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком должны быть отмечены ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного расчета по уведомлению;
8) код валюты.
9. Раздел "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, осуществленных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по бензину (за исключением авиационного) (далее - бензин).
10. В разделе "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением":
1) в графе А указывается размер налоговой базы по облагаемой операции. Налоговая база отражается в тоннах;
2) в графе В указывается установленная ставка акциза;
3) в графе С указывается сумма акциза по облагаемой операции, которая определяется в соответствии с пунктом 1 статьи 269  Налогового кодекса.
11. Строки раздела "Операции по бензину (за исключением авиационного), осуществляемые структурным подразделением" предназначены для отражения следующей информации:

1) 431.00.01 жолы құрылымдық бөлімше жүзеге асыратын көтерме сауда саласында өткізілген бензин (авиациялықтан басқа) бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
431.00.001 жолының шамасы 431.00.001(І), 431.00.001(ІІ) және 431.00.001(ІІІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жинақтау жолымен айқындалады:
431.00.001(І) жолында құрылымдық бөлімшелер жүргізген бензинді көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтері көрсетіледі;
431.00.001(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтері көрсетіледі;
431.00.001(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша көшкен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензинді көтерме өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
2) 431.00.002 жол бөлшек сауда саласында өткізілген бензин бойынша акциз есептеу туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
431.00.002 жолының шамасы 431.00.002(І), 431.00.002(ІІ), 431.00.002(ІІІ), 431.00.002(ІV), 431.00.002(V), 431.00.002 VІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады:
431.00.002 І) жолында құрылымдық бөлімшелер жүргізген бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметер көрсетіледі;
431.00.002(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) иесі жоқ, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен және мемлекет меншігіне өтеусіз берілген бензинді бөлшек саудада өткізу бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
431.00.002 ІV) жолында оның бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленген бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002(V) жолында өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған жеке өндірістің бензині бойынша акциз есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.002(VІ) жолында бас ұйымнан немесе жеткізушіден алынған және өзінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдаланылған бензин бойынша акцизді есептеу туралы мәліметер көрсетіледі;
3) 431.00.003 жолы 431.00.001, 431.00.002 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшерін, сондай-ақ осы операциялар бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасын айқындауға арналған.
12. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімі дизель отыны бойынша есепті салық кезеңінің ішінде құрылымдық бөлімшелермен жасалған салық салынатын операциялар туралы ақпаратты көрсетуге арналған.

1) в строке 431.00.01 отражаются сведения акциза по бензину, реализованному в сфере оптовой торговли, осуществляемой структурным подразделением.
Величина строки 431.00.001 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.001(I), 431.00.001(II) и 431.00.001(III):
в строке 431.00.001(I) указываются сведения акциза по оптовой реализации бензина, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.001(II) указываются сведения акциза по оптовой реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.001(III) указываются сведения акциза по оптовой реализации бензина конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству;
2) в строке 431.00.002 отражаются сведения акциза по бензину, реализованному в сфере розничной торговли.
Величина строки 431.00.002 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.002(I), 431.00.002(II), 431.00.002(III), 431.00.002(IV) 431.00.002(V), 431.00.002(VI):
в строке 431.00.002(I) указываются сведения акциза по розничной реализации бензина, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.002(II) указываются сведения акциза по розничной реализации бензина, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.002(III) указываются сведения акциза по розничной реализации бензина конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству;
в строке 431.00.002(IV) указываются сведения акциза по бензину, по которому установлен факт его порчи или утраты;
в строке 431.00.002(V) указываются сведения акциза по бензину собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
в строке 431.00.002(VI) указываются сведения акциза по бензину, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
3) строка 431.00.003 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.001, 431.00.002, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 431.00.003 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.001 и 431.00.002.
12. Раздел "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением" предназначен для отражения информации об облагаемых операциях, совершенных структурным подразделением в течение отчетного налогового периода по дизельному топливу.

13. "Құрылымдық бөлімшелер жүзеге асыратын дизель отыны бойынша операциялар" бөлімінде:
1) 431.00.004 жолы құрылымдық бөлімшемен жүзеге асырылған көтерме сауда саласында сатылған дизель отыны бойынша акциз есептелгені туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
431.00.004 жолының шамасы 431.00.004(I), 431.00.004(II) және 431.00.004(III) жолдарында көрсетілген шамаларды қосу жолымен айқындалады:
431.00.004(I) жолында құрылымдық бөлімшемен өндірілген дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
431.00.004(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған дизель отынын көтерме саудада сату бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.004(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынын көтерме саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
2) 431.00.005 жолы бөлшек сауда саласында өткізілген дизель отыны бойынша акцизді есептеу туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
431.00.005 жолының шамасы 431.00.005(І), 431.00.005(ІІ), 431.00.005(ІІІ), 431.00.005(ІV), 431.00.005(V), 431.00.005(VІ), 431.00.005(VІІ) жолдарында көрсетілген шамаларды жиынтықтау жолымен айқындалады:
431.00.005(І) жолында құрылымдық бөлімшемен өндірілген дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІІІ) жолында тәркіленген және (немесе) мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен иесіз және мемлекет меншігіне тегін берілген дизель отынын бөлшек саудада өткізу бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(ІV) жолында бүліну немесе жоғалу фактісі белгіленуіне қатысты, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(V) жолында өзіндік өндірістік қажеттіліктеріне пайдаланылған жеке өндірістің дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
431.00.005(VІ) жолында бас ұйымнан немесе жабдықтаушылардан алынған және өндірістік қажеттіліктерге пайдаланылған, дизель отыны бойынша акциз есептеу туралы мәлімет көрсетіледі;
3) 431.00.006 жолында 431.00.004 және 431.00.005 жолдарында көрсетілген салық салынатын операциялар бойынша салық базасының жалпы мөлшері, сондай-ақ осы операция бойынша есептелген акциздің жиынтық сомасы айқындалады.
431.00.006 жолының шамасы 431.00.004 және 431.00.005 жолдарында көрсетілген шамаларды жинақтау жолымен айқындалады.

13. В разделе "Операции по дизельному топливу, осуществляемые структурным подразделением":
1) в строке 431.00.04 отражаются сведения акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере оптовой торговли, осуществляемой структурным подразделением.
Величина строки 431.00.004 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.004(I), 431.00.004(II) и 431.00.004(III):
в строке 431.00.004(I) указываются сведения акциза по оптовой реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.004(II) указываются сведения акциза по оптовой реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.004(III) указываются сведения акциза по оптовой реализации дизельного топлива конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству;
2) в строке 431.00.005 отражаются сведения акциза по дизельному топливу, реализованному в сфере розничной торговли.
Величина строки 431.00.005 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.005(I), 431.00.005(II), 431.00.005(III), 431.00.005(IV) 431.00.005(V), 431.00.005(VI):
в строке 431.00.005(I) указываются сведения акциза по розничной реализации дизельного топлива, произведенного структурным подразделением;
в строке 431.00.005(II) указываются сведения акциза по розничной реализации дизельного топлива, полученного от головной организации или от поставщиков;
в строке 431.00.005(III) указываются сведения акциза по розничной реализации дизельного топлива конфискованного и (или) бесхозяйного, перешедшего по праву наследования к государству и безвозмездно переданного в собственность государству;
в строке 431.00.005(IV) указываются сведения акциза по дизельному топливу, по которому установлен факт его порчи или утраты;
в строке 431.00.005(V) указываются сведения акциза по дизельному топливу собственного производства, использованного на собственные производственные нужды;
в строке 431.00.005(VI) указываются сведения акциза по дизельному топливу, полученному от головной организации или от поставщиков и использованному на собственные производственные нужды;
3) строка 431.00.006 предназначена для определения общего размера налоговой базы по облагаемым операциям, указанным в строках 431.00.004, 431.00.005, а также итоговая сумма акциза, исчисленного по этим операциям.
Величина строки 431.00.006 определяется путем суммирования величин, указанных в строках 431.00.004 и 431.00.005.

14. "Белгіленген төлемдер мерзімдеріне сәйкес акцизді есептеу" бөлімінде:
1) А бағанында бюджеттік жіктеме бойынша код көрсетіледі;
2) В бағанында есепті салық кезеңінде айдың 13-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
3) С бағанында есепті салық кезеңінде айдың 23-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
4) D бағанында келесі есепті салық кезеңінде айдың 3-күніне бюджеттік жіктеме кодына сәйкес төленуге жататын есептелген акциз сомасы көрсетіледі;
15. Есепке Салық кодексінің 69-бабына сәйкес қол қойылады және расталады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 431.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Роялти бойынша декларация жасау ережесі
(500.00-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық - кодексі) сәйкес әзірленген және роялтиді есептеуге арналған және жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша ғана толтырылатын Роялти бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде " - " белгісімен көрсетіледі.
5. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) хабарламамен қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;

14. В разделе "Исчисление акциза в соответствии с установленными сроками уплаты":
Строка 431.00.007 состоит из четырех граф:
1) в графе А указывается код бюджетной классификации. Одному коду бюджетной классификации соответствует одна строка;
2) в графе В указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 13 число месяца отчетного налогового периода;
3) в графе С указывается сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 23 число месяца отчетного налогового периода;
4) в графе D сумма исчисленного акциза, подлежащего уплате в бюджет на соответствующий код бюджетной классификации на 3 число месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
15. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 431.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по роялти
(Форма 500.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по роялти (далее - Декларация), предназначенной для исчисления роялти и заполняемой только по деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта на недропользование.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
5. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;

3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
6. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (500.00-нысан)
7. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші тиісті деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың реттік нөміріне немесе тоқсанның реттік нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кемі бар болса, онда ол оң торкөзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні;
4) Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша қызмет түрінің тиісті коды.
Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызметтің негізгі түрінің коды көрсетіледі.
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз көрсетіледі.
"Бастапқы" тор көз, егер Декларацияны салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" белгісі қойылады.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзінде белгі қойылады.
Камералдық бақылаудың нәтижелерi бойынша салық органы анықтаған жолсыздықтарды жойғанда "Хабарлама бойынша" тор көзі белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде "Тарату" тор көзі белгіленеді.
6) жасалынған келісім-шарт шарттарына сәйкес валюта коды.
8. "Төлеуге роялти есептелді" бөлімінде:
1) А-бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанының жолдарына декларацияға N 1 қосымшада көрсетілген келісім-шарттың Құзыретті органмен берілген тиісті тіркеу нөмірі көшіріледі;
3) С-бағанының жолдарына 500.01-нысан бойынша қосымшаның 500.01.001. жолының жиынтық сомасы бойынша айқындалатын роялти сомасы көшіріледі.
3. Жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт бойынша
роялти есептеу - 500.01-нысанын жасау
9. Берілген нысан жер қойнауын пайдалануға әрбір келісім-шарт бойынша есепті салық кезеңіне роялти есептеу бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші келесі деректер көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі;
Салық кезеңі айдың немесе тоқсанның тиісті реттік нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен толтырылады. Егер ай нөмірінде екіден кем белгі болса, ол оң торкөзде көрсетіледі;

3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
6. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 500.00)
7. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца или порядковому номеру квартала. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности;
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
При устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, отмечается ячейка "По уведомлению";
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) код валюты согласно условиям заключенного контракта.
8. В разделе "Начислено роялти к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом, указанный в приложении 500.01.
3) в графу С переносится сумма роялти, отраженная в строке 500.01.001. по контракту.
3. Составление формы 500.01 - Начисление роялти
по контракту на недропользование
9. Данная форма предназначена для отражения информации по начислению роялти за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация;
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца или квартала. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;

3) келісім-шарт атауы;
4) кен орны атауы;
5) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасасу күні;
6) келісім-шарттың Құзыретті органмен берілген тіркеу нөмірі.
11. "Төлеуге роялти есептелді" бөлімінде:
1) А-бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанында осы Ережелердің 12-тармағына сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С-бағанында өндірілген пайдалы қазбалардың немесе бірінші тауарлы өнімнің көлемінің өлшем бірлігі (тоннада, куб. м., унцияда, грамда және т.б.) көрсетіледі;
4) D-бағанында есепті салық кезеңі үшін өндірілген пайдалы қазбалардың немесе өндірілген пайдалы қазбалардан алынған бірінші тауарлық өнімнің көлемі көрсетіледі;
5) E-бағанында Салық кодексінің  299-бабының  1-тармағына сәйкес есептелген жанама салықтар есебінсіз бірінші пайдалы қазбаның немесе пайдалы қазбаларды сатудың немесе есепті салық кезеңінде сату болмаған жағдайда Салық кодексінің  303-бабына  сәйкес орташа өлшенген бағасы көрсетіледі. Алтын, күміс және платина бойынша Кодекстің  299-бабының  2-тармағына сәйкес есептелетін орташа баға көрсетіледі;
6) F-бағанында алтын, күміс және платинаны қоспағанда, пайдалы қазбаларды сату (тиеп-түсіру) пунктіне дейін тасымалдау шығындары көрсетіледі,
5) G-бағанында Е және F бағандарында, және D бағаны бойынша көрсетілген сома айырмасы ретінде роялти есептеу үшін өндірілген пайдалы қазбалардың құны көрсетіледі;
6) Н-бағанында жер қойнауын пайдалануға келісім-шартпен белгіленген роялтидің ставкасы көрсетіледі;
7) I-бағанында G және Н бағандарында көрсетілген сомалардың туындасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін роялти сомасы көрсетіледі;
I-бағанының 500.01.001 жолының жиынтық шамасы 500.00-нысанының С-бағанының жолдарына көшіріледі.
12. Пайдалы қазбалардың кодтары қоса берілген пайдалы қазбалар тізбесіне сәйкес көрсетіледі:
0001 Сутегі
0002 Гелий
0003 Литий
0004 Берилий
0005 Бор
0006 Көміртегі
0007 Азот
0008 Оттегі
0009 Фтор
0010 Неон
0011 Натрий
0012 Магний
0013 Алюминий
0014 Кремний
0015 Фосфор
0016 Күкірт
0017 Хлор
0018 Аргон
0019 Калий
0020 Кальций
0021 Скандий
0022 Титан
0023 Ванадий
0024 Хром
0025 Марганец
0026 Темір
0027 Кобальт
0028 Никель
0029 Мыс
0030 Мырыш
0031 Галлий
0032 Германий
0033 Күшән
0034 Селен
0035 Бром
0036 Криптон
0037 Рубидий
0038 Стронций
0039 Иттрий
0040 Цирконий
0041 Ниобий
0042 Молибден
0043 Технеций
0044 Рутений
0045 Родий
0046 Палладий
0047 Күміс
0048 Кадмий
0049 Индий
0050 Қалайы
0051 Сүрме
0052 Теллур
0053 Йод
0054 Ксенон
0055 Цезий
0056 Барий
0057 Лантан
0058 Гафний
0059 Тантал
0060 Вольфрам
0061 Рений
0062 Осмий
0063 Иридий
0064 Платина
0065 Алтын
0066 Сынап
0067 Таллий
0068 Қорғасын
0069 Висмут
0070 Полоний
0071 Астат
0072 Радон
0073 Франций
0074 Радий
0075 Актиний
0076 Резерфодий
0077 Дубний
0078 Сиборгий
0079 Борий
0080 Хассий
0081 Майтнерий
0082 Металлургия үшін кенге жатпайтын шикізат
0083 Қалыптық құмдар
0084 Алаптық шпат
0085 Пегматит
0086 Басқа да алюминий тотығы жыныстары
0087 Әктас
0088 Доломит
0089 Әктасты-доломит жыныстары
0090 Тамақ өнеркәсібі үшін әктас
0091 Басқа да кенге жатпайтын шикізат
0092 Отқа төзімді саздар
0093 Каолин
0094 Вермикулит
0095 Ас тұзы
0096 Жергілікті құрылыс материалдары
0097 Вулкандық кеуек жыныстары
0098 Вулкандық суқұрамдас әйнек
0099 Әйнек тәріздес жыныстар
0100 Перлит
0101 Обсидиан
0102 Малта тас
0103 Қиыршық тас
0104 Гипс
0105 Қиыршық тас-құм аралас
0106 Гипсті тас
0107 Ангидрит
0108 Гажа
0109 Саз
0110 Саз жыныстар (балқуы ауыр және оңай балқитын саздар,
суглинкалар, аргиллиттер, алевролиттер, сазды
тақтатастар)
0111 Әкбор
0112 Мергель
0113 Мергельді-әкбор жыныстары
0114 Кремний жыныстары (трепел, опоктар, диатомит)
0115 Кварцты-алап шпат жыныстары
0116 Гранит
0117 Диабаз
0118 Мәрмар
0119 Базальт
0120 Басқа тұнбалы, атылған, метаморфикалық жыныстары
0121 Тоқпақ тас
0122 Құм (кварцтық, құрылыс, алап шпаттық)
0123 Құмдық
0124 Табиғи пигменттер
0125 Ұлу тас
0126 Жер асты сулары
0127 Мұнай
0128 Газ
0129 Мұнайгаз конденсаты
0130 Басқалар
_______________________________________________

3) наименование контракта;
4) наименование месторождения;
5) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
6) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом.
11. В разделе "Начислено роялти к уплате":
в строку 500.01.001 переносится итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 500.01.001.
12. Дополнительная форма к строке 500.01.001:
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого согласно пункту 13 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема добытых полезных ископаемых или первого товарного продукта (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);
4) в графе D указывается объем добытых полезных ископаемых или первого товарного продукта, полученного из добытых полезных ископаемых за отчетный налоговый период;
5) в графе Е указывается средневзвешенная цена реализации или первого товарного продукта без учета косвенных налогов, исчисленная согласно пункту 1 статьи 299 либо в случае отсутствия реализации в отчетном налоговом периоде согласно статье 303  Налогового кодекса. По золоту, серебру и платине указывается средняя цена, исчисляемая в соответствии с пунктом 2 статьи 299 Налогового кодекса;
6) в графе F указываются расходы на транспортировку до пункта продажи (отгрузки) полезных ископаемых, за исключением золота, серебра и платины;
5) в графе G указывается стоимость добытых полезных ископаемых для расчета роялти, определяемая как произведение разницы сумм, указанных в графах E и F, и суммы графы D;
6) в графе Н указывается ставка роялти, установленная контрактом на недропользование;
7) в графе I указывается сумма роялти за отчетный налоговый период, определяемая как произведение сумм, указанных в графах G и Н.
Итоговая величина графы I дополнительной формы к строке 500.01.001 переносится в строку 500.01.001.
13. Коды полезных ископаемых указываются в соответствии с прилагаемым перечнем полезных ископаемых:
0001      Водород
0002      Гелий
0003      Литий
0004      Берилий
0005      Бор
0006      Углерод
0007      Азот
0008      Кислород
0009      Фтор
0010      Неон
0011      Натрий
0012      Магний
0013      Алюминий
0014      Кремний
0015      Фосфор
0016      Сера
0017      Хлор
0018      Аргон
0019      Калий
0020      Кальций
0021      Скандий
0022      Титан
0023      Ванадий
0024      Хром
0025      Марганец
0026      Железо
0027      Кобальт
0028      Никель
0029      Медь
0030      Цинк
0031      Галлий
0032      Германий
0033      Мышъяк
0034      Селен
0035      Бром
0036      Криптон
0037      Рубидий
0038      Стронций
0039      Иттрий
0040      Цирконий
0041      Ниобий
0042      Молибден
0043      Технеций
0044      Рутений
0045      Родий
0046      Палладий
0047      Серебро
0048      Кадмий
0049      Индий
0050      Олово
0051      Сурьма
0052      Теллур
0053      Йод
0054      Ксенон
0055      Цезий
0056      Барий
0057      Лантан
0058      Гафний
0059      Тантал
0060      Вольфрам
0061      Рений
0062      Осмий
0063      Иридий
0064      Платина
0065      Золото
0066      Ртуть
0067      Таллий
0068      Свинец
0069      Висмут
0070      Полоний
0071      Астат
0072      Радон
0073      Франций
0074      Радий
0075      Актиний
0076      Резерфодий
0077      Дубний
0078      Сиборгий
0079      Борий
0080      Хассий
0081      Майтнерий
0082      Нерудное сырье для металлургии
0083      Формовочные пески
0084      полевой шпат
0085      пегматит
0086      Другие глиноземосодержащие породы
0087      Известняк
0088      Доломит
0089      Известняково-доломитовые породы
0090      Известняки для пищевой промышленности
0091      Прочее нерудное сырье
0092      Огнеупорные глины
0093      Каолин
0094      Вермикулит
0095      Соль поваренная
0096      Местные строительные материалы
0097      Вулканические пористые породы
0098      Вулканические водосодержащие стекла
0099      Стекловидные породы
0100      Перлит
0101      Обсидиан
0102      Галька
0103      гравий
0104      гипс
0105      гравийно-песчаная смесь
0106      Гипсовый камень
0107      Ангидрит
0108      Гажа
0109      Глина
0110      Глинистые породы (тугоплавкие и легкоплавкие глины,
суглинки, аргиллиты, алевролиты, глинистые сланцы)
0111      Мел
0112      Мергель
0113      Мергельно-меловые породы
0114      Кремнистые породы (трепел, опоки, диатомит)
0115      Кварцево-полевошпатные породы
0116      Гранит
0117      Диабаз
0118      Мрамор
0119      Базальт
0120      Другие осадочные, изверженные, метаморфические
породы
0121      Камень бутовый
0122      Песок (кварцевый, строительный, полевошпатный)
0123      Песчаник
0124      Природные пигменты
0125      Ракушечник
0126      Подземные воды
0127      Нефть
0128      Газ
0129      Нефтегазовый конденсат
0130      другие
__________________________________________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 500.00, 500.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Қол қойылатын бонус бойынша декларацияны жасау
Ережелері (510-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қол қойлатын бонусты есептеуге арналған Қол қойылатын бонус бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті ұяшығы толтырылмайды.
4. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
5. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (510.00-нысан)
6. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер айдың нөмірі екі белгіден кем болса, онда ол оң жақ ұяшықта көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;

Примечание РЦПИ: Графические формы 500.00, 500.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по подписному бонусу (Форма 510.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по подписному бонусу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления подписного бонуса.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса -  налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
5. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 510.00)
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности;

РҚАО-ның ескертуі: 510.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Коммерциялық табу бонусы бойынша декларацияны жасау
Ережесі (520-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы  Кодексіне   (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Жер қойнауын пайдаланушылардың коммерциялық табу бонусы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Кодекстің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
3. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
4. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны жеткізу туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
5. Декларация Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (520.00 нысан)
6. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың рет нөмірі немесе тоқсанның рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кем болса, онда ол оң тор көзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды.
Экономикалық қызметтің жалпы жіктемесі бойынша қызметтің негізгі түрінің коды көрсетіледі.

Примечание РЦПИ: Графическая форма 510.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по бонусу
коммерческого обнаружения (Форма 520.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по бонусу коммерческого обнаружения недропользователей (далее - Декларация), предназначенной для исчисления бонуса коммерческого обнаружения.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
3. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
4. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
5. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
2. Составление декларации (Форма 520.00)
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца или порядковому номеру квартала. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности;

5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті тор көз көрсетіледі.
"Бастапқы" тор көз, егер Декларацияны салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" белгісі қойылады.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзінде белгі қойылады.
Камералдық бақылаудың нәтижелерi бойынша салық органы анықтаған жолсыздықтарды жойғанда "Хабарлама бойынша" тор көзі белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде "Тарату" тор көзі белгіленеді.
6) жасалынған келісім-шарттарына сәйкес валюта коды.
7. "Төлеуге коммерциялық табу бонусы есептелді" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В-бағанының жолдарына декларацияға N 1 қосымшада көрсетілген келісім-шарттың Құзыретті органмен берілген тиісті тіркеу нөмірі көшіріледі;
3) С-бағанының жолдарына 520.01-нысан бойынша қосымшаның 520.01.001. жолының жиынтық сомасы бойынша айқындалатын коммерциялық табу бонусының сомасы көшіріледі.
3. Коммерциялық табу бонусын есептеу -
520.01-нысанын жасау
8. Осы нысан әр жер қойнауын пайдалану келісім-шарты бойынша салық кезеңі үшін коммерциялық табу бонусы бойынша ақпараттарды көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі.
Салық кезеңі айдың рет нөмірі немесе тоқсанның рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кем болса, онда ол оң тор көзде көрсетіледі;
3) келісім-шарттың атауы;
4) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасау күні;
5) Құзыретті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі;
6) Декларация берудің белгіленген мерзімі.
Салық кезеңі айдың рет нөмірі немесе тоқсанның рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірінде екі белгіден кем болса, онда ол оң тор көзде көрсетіледі.
10. "Төлеуге коммерциялық табу бонусы есептелді" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында осы Ережеге сәйкес 12-тармаққа сәйкес пайдалы қазбаның коды көрсетіледі;
3) С бағанында алынатын пайдалы қазбалардың қорларын өлшеу көлемінің бірлігі (тонна, текше метр, унция, грамм және т.б.) көрсетіледі;

5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
При устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, отмечается ячейка "По уведомлению";
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) код валюты согласно условиям заключенного контракта.
7. В разделе "Начислен бонус коммерческого обнаружения к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом, указанный в приложении 520.01.;
3) в графу С переносится сумма бонуса коммерческого обнаружения, отраженная в строке 520.01.001. по контракту.
3. Составление формы 520.01 -
Начисление бонуса коммерческого обнаружения
8. Данная форма предназначена для отражения информации по бонусу коммерческого обнаружения, за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) наименование контракта;
4) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
5) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом;
6) установленный срок представления Декларации.
Срок представления указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца и года. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке.
10. В разделе "Начислен бонус коммерческого обнаружения":
1) в строку 520.01.001 переносится итоговая величина графы Н дополнительной формы к строке 520.01.001.
11. Дополнительная форма к строке 520.01.001.
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графе В указывается код полезного ископаемого, согласно пункту 13 настоящих Правил;
3) в графе С указывается единица измерения объема извлекаемых запасов полезных ископаемых (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.);

РҚАО-ның ескертуі: 520.00, 520.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есебі Ережелерін
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі
жөніндегі декларацияны жасау ережелері
(530.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеуге арналған Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (530.00-нысан) және Өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесі жөніндегі салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (530.01-530.03-нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам не қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол тор көзінде "-" белгісімен көрсетіледі.
8. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламамен қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағындағы 3-тармақшаға сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында не электрондық почта бойынша алады.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде қосымшаларды толтыру кезінде (530.01 - 530.03 нысандары) 530.00 нысанның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (530.00-нысан)

Примечание РЦПИ: Графические формы 520.00, 520.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по доле Республики Казахстан
по разделу продукции (Форма 530.00)
1. Общие положения
1. Настоящие правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по доле Республики Казахстан по разделу продукции (далее-
Декларация), предназначенной для исчисления доли Республики Казахстан по разделу продукции.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 530.00) и приложений к ней (формы с 530.01 по 530.03) по раскрытию информации об объектах налогообложения по доле Республики Казахстан по разделу продукции.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. Отрицательные значения сумм обозначаются знаком " - " в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
8. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
9. При заполнении приложений (формы с 530.01 по 530.03) в разделе "Общая информация" указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" формы 530.00.
2. Составление Декларации (Форма 530.00)

10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
Салық кезеңі айдың рет нөміріне сәйкес келетін араб сандарымен көрсетіледі. Егер ай нөмірі екі белгіден болса, ол оң трокөзде көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. ЭҚЖЖ қызмет түрінің тиісті коды көрсетіледі.
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз көрсетіледі.
"Бастапқы" торкөз, егер Декларацияны салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзінде белгі қойылады.
Камералдық бақылаудың нәтижелерi бойынша салық органы анықтаған жолсыздықтарды жойғанда "Хабарлама бойынша" тор көзі белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" тор көзі белгіленеді.
6) келісім-шарт жасасу шарттарына сәйкес валюта коды;
7) жер қойнауын пайдалануға келісім-шарттың атауы;
8) осы Ережелердің 21-тармағына сәйкес пайдалы қазбаның коды;
9) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасау күні;
10) Құзыретті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі;
11) берілген қосымшалар. Берілген қосымшалардың тиісті тор көздері белгіленеді.
12) келісім-шартқа сәйкес қазылып алынатын пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі (тонна, текше метр, унция және тағы басқалары).
11. "2004 жылға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.001 жолына есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 530.00.002 жолында жанама салықтар есебінсіз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Осы жол 530.01 нысанының негізінде толтырылады. Осы жолға 530.01.001Е жолының жиынтық шамасы көшіріледі.
3) 530.00.003 жолында егер осы шығыстар келісім-шарт шарттары бойынша өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнім құнын айқындау кезінде ескерілген жағдайда өнімді сатумен байланысты шығыстар көрсетіледі. Осы жол 530.00.01 нысанының негізінде толтырылады. Осы жолға 530.02.001С жолының жиынтық шамасы көшіріледі;
4) 530.00.004 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнім құны көрсетіледі;

10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация.
Налоговый период указывается арабскими цифрами, соответствующими порядковому номеру месяца. Если номер месяца имеет менее двух символов, то он указывается в правой ячейке;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД основного вида деятельности.
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности. При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
При устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, отмечается ячейка "По уведомлению".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) код валюты согласно условиям заключения контракта;
7) наименование контракта на недропользование;
8) код полезного ископаемого, согласно пункту 21 настоящих Правил;
9) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
10) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом;
11) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
12) единица измерения полезных ископаемых, добытых согласно контракту (в тоннах, куб. м, унциях и т.д.).
11. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенных до 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.001 указывается общий объем продукции, реализованной за отчетный налоговый период;
2) в строке 530.00.002 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
3) в строке 530.00.003 указываются затраты, связанные с реализацией продукции, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. В данную строку переносится итоговая величина графы С приложения 530.02;
4) в строке 530.00.004 указывается стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, определяемую в соответствии с условиями контракта;

5) 530.00.005 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай есепті салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.005 жолының шамасы көшіріледі;
6) 530.00.006 жолында Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын пайда өнімінің сомасы көрсетіледі;
7) 530.00.007 жолына жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шарттарына сәйкес өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің қолданылатын ставкасы көшіріледі;
8) 530.00.008 жолында 530.00.006 және 530.00.007 жолдарында көрсетілген шама ретінде айқындалатын бюджетке төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
12. "2004 жылдан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасының үлесін есептеу" бөлімінде:
1) 530.00.001 жолына есепті салық кезеңі үшін сатылған өнімнің жалпы көлемі көрсетіледі;
2) 530.00.002 жолында жанама салықтар есебінсіз өнімді сатудан кіріс көрсетіледі. Осы жолға 530.01.001Е жолының жиынтық шамасы көшіріледі.
3) 530.00.003 жолында есепті салық кезеңі үшін роялтидің нақты төленген сомасы көрсетіледі;
4) 530.00.004 жолында егер осы шығыстар келісім-шарт шарттары бойынша өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнім құнын айқындау кезінде ескерілген жағдайда өнімді сатумен байланысты шығыстар көрсетіледі. Осы жолға 530.02.001С жолының жиынтық шамасы көшіріледі;
5) 530.00.005 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес 530.00.002, 530.00.003 және 530.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын өтемақылық және пайдалық бөлуге жататын өнімнің жалпы құны көрсетіледі;
6) 530.00.006 жолында келісім-шарт шарты бойынша ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай есепті салық кезеңі үшін өтемақылық өнім есебінен өтелген шығыстар сомасы көрсетіледі. Осы жолға 530.03.003 жолының шамасы көшіріледі;
7) 530.00.007 жолында 530.00.005 және 530.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Қазақстан Республикасы мен жер қойнауын пайдаланушы арасындағы бөлуге жататын кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 530.00.008 жолында Салық кодексінің  312-1-бабының  ережелеріне сәйкес айқындалатын пайдалы түсімді өнімдегі жер қойнауын пайдаланушының үлесі көрсетіледі;

5) в строке 530.00.005 указывается сумма затрат, возмещенных за счет компенсационной продукции за отчетный налоговый период в размере, не более максимально допустимого по условиям контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.005;
6) в строке 530.00.006 указывается сумма прибыльной продукции, подлежащей распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.004 и 530.00.007;
7) в строке 530.00.007 переносится применяемая ставка доли Республики Казахстан по разделу продукции, установленная в соответствии с условиями контракта на недропользование;
8) в строке 530.00.008 указывается начисленная доля Республики Казахстан по разделу продукции, подлежащая уплате в бюджет сумма доли Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как произведение величин, указанных в строках 530.00.006 и 530.00.007.
12. В разделе "Начисление доли Республики Казахстан по разделу продукции по контрактам на недропользование, заключенных после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.00.009 указывается доход от реализации продукции без учета косвенных налогов. В данную строку переносится итоговая величина графы Е приложения 530.01;
2) в строке 530.00.010 указывается фактически уплаченная сумма роялти за отчетный налоговый период;
3) в строке 530.00.011 указывается общая стоимость продукции, подлежащая распределению на компенсационную и прибыльную, в соответствии с условиями контракта, определяемая как разница строк 530.00.009 и 530.00.010;
4) в строке 530.00.012 указываются затраты, возмещенные за счет компенсационной продукции в отчетном налоговом периоде в размере, не более максимально допустимого по условиям контракта. В данную строку переносится величина строки 530.03.009;
5) в строке 530.00.013 указывается сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем, определяемая как разница строк 530.00.011 и 530.00.012;
6) в строке 530.00.014 указывается коэффициент корректировки с учетом рыночной цены реализации, определяемая по формуле (рыночная цена)/(средневзвешенную фактическую цену реализации). Средневзвешенная цена определяется по формуле: строка графы Е приложения 530.01./на строку графы С приложения 530.01;
7) в строку 530.00.015 сумма дохода, подлежащая распределению между Республикой Казахстан и недропользователем с учетом корректировки, определяемая как произведение строк 530.00.013 и 530.00.014;
8) в строке 530.00.016 указывается доля Республики Казахстан в прибыльной продукции, которая определяется в соответствии со статьей 312-1 Налогового кодекса;

9) 530.00.009 жолында 530.00.007 және 530.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын бюджетке төлеуге жататын өнімді бөлу бойынша Қазақстан Республикасы үлесінің есептелген сомасы көрсетіледі.
13. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. Өнімді сатудан кірістер - 530.01 нысанын жасау
14. Осы нысан есепті салық кезеңі үшін өнімді сатудан кірістерді айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
Егер Қазақстан Республикасы үлесінің есебі үшін есептің кассалық әдісі қолданылатыны көзделсе, онда есепте төлем жер қойнауын пайдаланушының немесе уәкілетті органның шотына түскен өткізу бойынша айналымдар ғана көрсетіледі.
15. "Өткізу көлемі" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында салық төлеушінің - ұйымның тіркеу нөмірі көрсетіледі/резидент мемлекеттің коды көрсетіледі;
3) С бағанында сатылған өнім көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында осы өнімді сату бағасы көрсетіледі;
5) Е бағанында өнімді сатудан кіріс көрсетіледі.
530.01.001Е жолында өткізуден кіріс Е бағанының жиынтық шамасы көрсетіледі.
530.01.001Е жолының шамасы 530.00.002 жолына көшіріледі.
4. Өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын
айқындау кезіндегі шегерімге жатқызылған
шығындар - 530.02 нысанын жасау
16. Осы нысан егер келісім-шарт шарты бойынша осы шығындар өтемдік және пайдалыға бөлуге тиісті өнімнің құнын айқындау кезінде ескерілетін жағдайда есепті салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
17. "Шегерімге жататын шығындар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығыстардың баптары бөлшегінде есепті салық кезеңі үшін өнімді өткізумен байланысты шығыстар көрсетіледі;
3) С бағанында өнімді өткізумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі.
С бағанының 530.02.001 жолының жиынтық сомасы 530.00-нысанының 530.00.003 жолына көшіріледі.
Декларацияға N 2 қосымшаның С бағанының 530.02.001С жолының шамасы 530.00-нысанының 530.00.003 жолына көшіріледі.
5. Өтемдік өнім есебінен өтелген - 530.03 нысанын жасау
18. Осы нысан өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығыстарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.

9) в строке 530.00.017 указывается начисленная доля Республики Казахстан по разделу продукции, определяемая как произведение строк 530.00.015 и 530.00.016.
13. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление формы 530.01 -
Доходы от реализации продукции
14. Данная форма предназначена для отражения информации по определению доходов от реализации продукции за отчетный налоговый период.
Если контрактом предусмотрено, что для расчета доли Республики Казахстан применяется кассовый метод учета, то в расчете отражаются только обороты по реализации, оплата по которым поступила на соответствующие счета недропользователя или уполномоченного органа.
15. Раздел "Объем реализации" состоит из пяти граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика-организации/код страны резидентства;
3) в строках графы С указывается объем реализованной продукции;
4) в строках графы D указывается цена реализации данной продукции;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации продукции.
В строке графы Е приложения 530.01 указывается итоговая величина графы Е дохода от реализации.
Величина строки графы Е приложения 530.01 переносится в строку 530.00.002.
4. Составление формы 530.02 - Затраты, подлежащие вычету
при определении стоимости продукции, подлежащей
распределению на компенсационную и прибыльную
16. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией продукции за отчетный налоговый период, в случае, если по условиям контракта данные затраты учитываются при определении стоимости продукции, подлежащей распределению на компенсационную и прибыльную. При этом настоящую форму заполняют недропользователи, заключившие контракты до 1 января 2004 года.
17. Раздел "Затраты, подлежащие вычету" состоит из трех граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией продукции за отчетный налоговый период в разрезе статей затрат;
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией продукции.
Итоговая сумма строки графы С приложения 530.02 переносится в строку 530.00.003 формы 530.00.
Величина строки графы С приложения 530.02 переносится в строку 530.00.003 формы 530.00.
5. Составление формы 530.03 -
Затраты, возмещенные за счет компенсационной продукции
18. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции.

19. "2004 жылға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 530.03.001 жолына 530.03.006 жолынан есепті салық кезеңінің басына өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығыс сомасы көшіріледі. Егер Декларация қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілсе, онда аталған жол толтырылмайды;
2) 530.03.002 жолында келісім-шарт шарттарына сәйкес өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын есепті салық кезеңі үшін жүргізілген нақты шығындар сомасы көрсетіледі;
3) 530.03.003 жолында 530.03.001 және 530.03.002 жолдарында көрсетілген соманы қосумен айқындалатын өтемдік өнім есебінен өтеуге жататын шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.004 жолында келісім-шарт шартына сәйкес есепті салық кезеңінің басына өтелмеген шығындардың қалдығына есептелген сома көрсетіледі;
5) 530.03.005 жолында келісім-шарт шартына сәйкес есепті салық кезеңі үшін ең жоғарғы рұқсат етілетін мөлшерден асырылмай өтемдік өнім есебінен өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
6) 530.03.006 жолында есепті салық кезеңінің соңына, өтелмеген шығыстар қалдығына есептелген соманы ескеріп өтемдік өнім есебінен өтелетін шығыстар сомасы көрсетіледі, ол кейінгі салық кезеңдеріне көшіріледі және 530.03.003 пен 530.03.004 жолдарында көрсетілген сома мен 530.03.005 жолында көрсетілген шама ретінде айқындалады.
20. "2004 жылдан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттарына сәйкес өтелетін шығындар" бөлімінде:
1) 530.03.001 жолында салық кезеңінің басына жер қойнауын пайдаланушы өтемеген өтелетін шығындар көрсетіледі;
2) 530.03.002 жолында есепті салық кезеңінде нақты жүргізілген өтелетін шығындар көрсетіледі;
3) 530.03.003 жолында есепті салық кезеңінде өтемдік өнім есебінен нақты өтелген өтелетін шығындар сомасы көрсетіледі;
4) 530.03.004 жолында келесі салық кезеңдеріне көшірілетін және 530.00.003 жолын шегере отырып 530.00.001, 530.00.002 жолдарын қосу арқылы айқындалатын, салық кезеңінің соңына өтелмеген шығындардың қалдығы көрсетіледі.
21. Пайдалы қазбалардың кодтары қоса беріліп отырған пайдалы қазбалар тізбесіне сәйкес көрсетіледі:
0001 Сутегі
0002 Гелий
0003 Литий
0004 Берилий
0005 Бор
0006 Көміртегі
0007 Азот
0008 Оттегі
0009 Фтор
0010 Неон
0011 Натрий
0012 Магний
0013 Алюминий
0014 Кремний
0015 Фосфор
0016 Күкірт
0017 Хлор
0018 Аргон
0019 Калий
0020 Кальций
0021 Скандий
0022 Титан
0023 Ванадий
0024 Хром
0025 Марганец
0026 Темір
0027 Кобальт
0028 Никель
0029 Мыс
0030 Мырыш
0031 Галлий
0032 Германий
0033 Күшән
0034 Селен
0035 Бром
0036 Криптон
0037 Рубидий
0038 Стронций
0039 Иттрий
0040 Цирконий
0041 Ниобий
0042 Молибден
0043 Технеций
0044 Рутений
0045 Родий
0046 Палладий
0047 Күміс
0048 Кадмий
0049 Индий
0050 Қалайы
0051 Сүрме
0052 Теллур
0053 Йод
0054 Ксенон
0055 Цезий
0056 Барий
0057 Лантан
0058 Гафний
0059 Тантал
0060 Вольфрам
0061 Рений
0062 Осмий
0063 Иридий
0064 Платина
0065 Алтын
0066 Сынап
0067 Таллий
0068 Қорғасын
0069 Висмут
0070 Полоний
0071 Астат
0072 Радон
0073 Франций
0074 Радий
0075 Актиний
0076 Резерфодий
0077 Дубний
0078 Сиборгий
0079 Борий
0080 Хассий
0081 Майтнерий
0082 Металлургия үшін кенге жатпайтын шикізат
0083 Қалыптық құмдар
0084 Алаптық шпат
0085 Пегматит
0086 Басқа да алюминий тотығы жыныстары
0087 Әктас
0088 Доломит
0089 Әктасты-доломит жыныстары
0090 Тамақ өнеркәсібі үшін әктас
0091 Басқа да кенге жатпайтын шикізат
0092 Отқа төзімді саздар
0093 Каолин
0094 Вермикулит
0095 Ас тұзы
0096 Жергілікті құрылыс материалдары
0097 Вулкандық кеуек жыныстары
0098 Вулкандық суқұрамдас әйнек
0099 Әйнек тәріздес жыныстар
0100 Перлит
0101 Обсидиан
0102 Малта тас
0103 Қиыршық тас
0104 Гипс
0105 Қиыршық тас-құм аралас
0106 Гипсті тас
0107 Ангидрит
0108 Гажа
0109 Саз
0110 Саз жыныстар (балқуы ауыр және оңай балқитын саздар,
суглинкалар, аргиллиттер, алевролиттер, сазды
тақтатастар)
0111 Әкбор
0112 Мергель
0113 Мергельді-әкбор жыныстары
0114 Кремний жыныстары (трепел, опоктар, диатомит)
0115 Кварцты-алап шпат жыныстары
0116 Гранит
0117 Диабаз
0118 Мәрмар
0119 Базальт
0120 Басқа тұнбалы, атылған, метаморфикалық жыныстары
0121 Тоқпақ тас
0122 Құм (кварцтық, құрылыс, алап шпаттық)
0123 Құмдық
0124 Табиғи пигменттер
0125 Ұлу тас
0126 Жер асты сулары
0127 Мұнай
0128 Газ
0129 Мұнайгаз конденсаты
0130 Басқалар
_______________________________________________

19. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенных до 1 января 2004 года":
1) в строку 530.03.001 переносится сумма затрат, подлежащая возмещению за счет компенсационной продукции, на начало отчетного налогового периода, из строки 530.03.006. Если Декларация представляется впервые после начала осуществления деятельности, то указанная строка не заполняется;
2) в строке 530.03.002 отражается сумма фактических затрат, произведенных за отчетный налоговый период, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции в соответствии с условиями контракта;
3) в сроке 530.03.003 указывается общая сумма затрат, подлежащих возмещению за счет компенсационной продукции, определяемая сложением сумм, указанных в строках 530.03.001 и 530.003.002;
4) в строке 530.03.004 указывается сумма, начисленная на остаток невозмещенных затрат на начало отчетного налогового периода согласно условиям контракта;
5) в строке 530.03.005 отражается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции в размере, не превышающем максимально допустимого, за  отчетный налоговый период в соответствии с условиями контракта;
6) в строке 530.03.006 указывается сумма затрат, возмещаемых за счет компенсационной продукции с учетом суммы начисленной на остаток невозмещенных затрат, на конец отчетного налогового периода, которая переносится в последующие налоговые периоды и определяется сложением строк 530.03.003, 530.03.004 за вычетом строки 530.03.005.
20. В разделе "Возмещаемые затраты по контрактам на недропользование, заключенных после 1 января 2004 года":
1) в строке 530.03.007 указываются возмещаемые затраты, не возмещенные недропользователем на начало налогового периода;
2) в строке 530.03.008 указываются возмещаемые затраты, фактически произведенные в отчетном налоговом периоде;
3) в строке 530.03.009 указываются возмещаемые затраты, фактически возмещенные за счет компенсационной продукции в отчетном налоговом периоде;
4) в строке 530.03.010 указывается остаток возмещаемых расходов, не возмещенных на конец отчетного налогового периода, которая переносится в последующие налоговые периоды и определяется сложением строк 530.03.007, 530.03.008 за вычетом строки 530.03.009.
21. Коды полезных ископаемых указываются в соответствии с прилагаемым перечнем полезных ископаемых:
0001      Водород
0002      Гелий
0003      Литий
0004      Берилий
0005      Бор
0006      Углерод
0007      Азот
0008      Кислород
0009      Фтор
0010      Неон
0011      Натрий
0012      Магний
0013      Алюминий
0014      Кремний
0015      Фосфор
0016      Сера
0017      Хлор
0018      Аргон
0019      Калий
0020      Кальций
0021      Скандий
0022      Титан
0023      Ванадий
0024      Хром
0025      Марганец
0026      Железо
0027      Кобальт
0028      Никель
0029      Медь
0030      Цинк
0031      Галлий
0032      Германий
0033      Мышьяк
0034      Селен
0035      Бром
0036      Криптон
0037      Рубидий
0038      Стронций
0039      Иттрий
0040      Цирконий
0041      Ниобий
0042      Молибден
0043      Технеций
0044      Рутений
0045      Родий
0046      Палладий
0047      Серебро
0048      Кадмий
0049      Индий
0050      Олово
0051      Сурьма
0052      Теллур
0053      Йод
0054      Ксенон
0055      Цезий
0056      Барий
0057      Лантан
0058      Гафний
0059      Тантал
0060      Вольфрам
0061      Рений
0062      Осмий
0063      Иридий
0064      Платина
0065      Золото
0066      Ртуть
0067      Таллий
0068      Свинец
0069      Висмут
0070      Полоний
0071      Астат
0072      Радон
0073      Франций
0074      Радий
0075      Актиний
0076      Резерфодий
0077      Дубний
0078      Сиборгий
0079      Борий
0080      Хассий
0081      Майтнерий
0082      Нерудное сырье для металлургии
0083      Формовочные пески
0084      Полевой шпат
0085      Пегматит
0086      Другие глиноземсодержащие породы
0087      Известняк
0088      Доломит
0089      Известняково-доломитовые породы
0090      Известняки для пищевой промышленности
0091      Прочее нерудное сырье
0092      Огнеупорные глины
0093      Каолин
0094      Вермикулит
0095      Соль поваренная
0096      Местные строительные материалы
0097      Вулканические пористые породы
0098      Вулканические водосодержащие стекла
0099      Стекловидные породы
0100      Перлит
0101      Обсидиан
0102      Галька
0103      Гравий
0104      Гипс
0105      Гравийно-песчаная смесь
0106      Гипсовый камень
0107      Ангидрит
0108      Гажа
0109      Глина
0110      Глинистые породы (тугоплавкие и легкоплавкие глины,
суглинки, аргиллиты, алевролиты, глинистые сланцы)
0111      Мел
0112      Мергель
0113      Мергельно-меловые породы
0114      Кремнистые породы (трепел, опоки, диатомит)
0115      Кварцево-полевошпатные породы
0116      Гранит
0117      Диабаз
0118      Мрамор
0119      Базальт
0120      Другие осадочные, изверженные, метаморфические
породы
0121      Камень бутовый
0122      Песок (кварцевый, строительный, полевошпатный)
0123      Песчаник
0124      Природные пигменты
0125      Ракушечник
0126      Подземные воды
0127      Нефть
0128      Газ
0129      Нефтегазовый конденсат
0130      Другие
____________________________________________________________________

РҚАО-ның ескертуі: 530.00, 530.01, 530.02, 530.03 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есебі Ережелерін
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Үстеме пайда салығы бойынша
декларация жасау ережелері
(540.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдалануға жасалған келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызметтің нәтижесі бойынша үстеме пайда салығын жер қойнауын пайдаланушыларға есептеуіне арналған Үстеме пайда салығы бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Кодекстің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер болмаған кезде Декларацияның тиісті тор көздері толтырылмайды.
5. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібінде Декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық органына қайтарылады;
2) қағаз тасығышта почта бойынша салық төлеуші тапсырысты хатпен байланыстың почта немесе өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде не электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электронды почта бойынша алады.
6. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Декларацияны жасау (540.00-нысан)
7. Осы нысан Салық кодексінің  48-тарауына  сәйкес салық кезеңі үшін төлеуге жататын үстеме пайда салығының сомасын көрсетуге арналған.
8. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация тапсырылатын есепті салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөні;

Примечание РЦПИ: Графические формы 530.00, 530.01, 530.02, 530.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила составления
Декларации по налогу на сверхприбыль
(форма 540.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по налогу на сверхприбыль (далее - Декларация), предназначенной для исчисления недропользователями налога на сверхприбыль по результатам деятельности, осуществляемой в рамках заключенного контракта на недропользование.
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе -  заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
5. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе, Декларация составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде  в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом  3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
6. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
2. Составление Декларации (Форма 540.00)
7. Данная форма предназначена для отражения сумм налога на сверхприбыль, подлежащего уплате за отчетный налоговый период в соответствии с главой 48 Налогового кодекса.
8. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;

4) ЭҚЖЖ коды. ЭҚЖЖ қызмет түрлерінің тиісті коды көрсетіледі.
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті тор көз көрсетіледі.
"Бастапқы" тор көз, егер Декларацияны салық төлеуші қызметті жүзеге асыру басталғаннан кейін бірінші рет берілген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" белгісі қойылады.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезіне "Қосымша" торкөзінде белгі қойылады.
Камералдық бақылаудың нәтижелерi бойынша салық органы анықтаған жолсыздықтарды жойғанда "Хабарлама бойынша" тор көзі белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" тор көзі белгіленеді.
6) валюта коды;
7) келісім-шарттың толық атауы;
8) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасау күні;
9) Құзыретті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі.
9. "2004 жылға дейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша үстеме пайда салығы есептелді" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында жер қойнауын пайдалануға келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша жылдық жиынтық кірістің сомасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарттың шегінен шығатын қызметті жүзеге асырмаған жағдайда осы сома Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 100.00.023 жолына тең болуы керек;
2) 540.00.002 жолында келісім-шарт бойынша қызмет шегіндегі есепті салық кезеңі үшін күрделі шығындар бойынша жүргізілген деректер көрсетіледі;
3) 540.00.003 жолында келісім-шарт шегінде жүргізілген күрделі шығындар бойынша амортизациялық аударымдар сомасы көрсетіледі;
4) 540.00.004 жолында несие қаражаттары бойынша салық кезеңі үшін есептелген проценттер сомасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдаланушы келісім-шарт шегінен шығатын қызметті жүзеге асырған жағдайда, осы жол Корпорациялық табыс салығы бойынша декларация 100.00.025 жолына тең болуы керек;
5) 540.00.005 жолында келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша берілген жеңілдіктер мен болған залалдарды ескеріп салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.006 жолында келісім-шарт шегінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша есепті салық кезеңі үшін есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 540.00.007 жолында 540.00.005 және 540.00.006 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын, корпорациялық табыс салығын төлегеннен кейін кіріс сомасы көрсетіледі;
8) 540.00.008 жолында келісім-шарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша төленген дивидендтер бойынша ұстап қалған салық сомасы төленеді;

4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД основного вида деятельности.
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые.
При представлении последующих Декларации, отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
При устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, отмечается ячейка "По уведомлению".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) код валюты;
7) наименование контракта;
8) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
9) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом.
9. В разделе "Начислен налог на сверхприбыль по контрактам на недропользование, заключенных до 1 января 2004 года":
1) в строке 540.00.001 указывается сумма совокупного годового дохода по деятельности, осуществляемой в рамках контракта на недропользование. В случае, если недропользователь не осуществляет деятельность, выходящую за рамки контракта, данная сумма должна быть равна строке 100.00.023 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
2) в строке 540.00.002 указываются данные по произведенным за отчетный налоговый период капитальным затратам в рамках деятельности по контракту;
3) в строке 540.00.003 указывается сумма амортизационных отчислений по капитальным затратам, произведенным в рамках контракта;
4) в строке 540.00.004 указывается сумма начисленных за налоговый период процентов по заемным средствам. В случае, если недропользователь не осуществляет деятельность, выходящую за рамки контракта, данная сумма должна быть равна строке 100.00.025 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
5) в строке 540.00.005 указывается сумма налогооблагаемого дохода с учетом перенесенных убытков и предоставленных льгот по деятельности, осуществляемой в рамках контракта;
6) в строке 540.00.006 указывается сумма корпоративного подоходного налога по деятельности, осуществляемой в рамках контракта;
7) в строке 540.00.007 указывается сумма дохода после уплаты корпоративного подоходного налога, который определяется как разность строк 540.00.005. и 540.00.006;
8) в строке 540.00.008 указывается сумма удержанного налога по выплаченным дивидендам по деятельности, осуществляемой в рамках контракта;

9) 540.00.009 жолында өткен салық кезеңі үшін төленген үстеме пайда салығының сомасы көрсетіледі;
10) 540.00.010 жолында 540.00.007 және 540.00.008 және 540.00.009 жолдарының арасынан алынған айырым ретінде айқындалатын Таза кірістің сомасы көрсетіледі;
11) 540.00.011 жолында 540.00.010, 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының сомасы алу 540.00.002 жолы ретінде айқындалатын жер қойнауын пайдаланушының жылдық ақша ағысының сомасы көрсетіледі;
12) 540.00.012 жолында Салық кодексінің  307-бабына  сәйкес есептелген пайданың ішкі нормасының (ПІН) коэффициенті көрсетіледі;
13) 540.00.013 жолында Қазақстан Республикасының уәкілетті органы белгілеген тиісті салық кезеңіне инфляцияның индексі көрсетіледі;
14) 540.00.014 жолында инфляцияның жылдық индексіне түзетілген, 540.00.011 және 540.00.013 жолдарының туындысы ретінде есептелген ақша ағысы көрсетіледі;
15) 540.00.013 жолында инфляцияның индексіне түзетуді ескере отырып пайданың ішкі нормасының коэффициенті көрсетіледі;
16) 540.00.013 жолында Салық кодексінің  308-бабына  сәйкес айқындалған үстеме пайда салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
17) 540.00.013 жолында 540.00.010 және 540.00.016 жолдарының туындысы ретінде есептелген тиісті салық кезеңі үшін төлеуге есептелген үстеме пайда салығының тиісті сомасы көрсетіледі;
10. "2004 жылдан кейін жасалған жер қойнауын пайдалану келісім-шарттары бойынша үстеме пайда салығы есептелді" бөлімінде:
1) 540.00.001 жолында корпорациялық табыс салығын және таза кіріске салықты төлегеннен кейінгі жер қойнауын пайдаланушының таза кірісінің сомасы көрсетіледі;
2) 540.00.002 жолында Корпорациялық табыс салығы бойынша декларацияның 100.00.037 жолында көрініс тапқан шегерімдердің 20 проценттік сомасы көрсетіледі;
3) 540.00.003 жолында 540.00.001 және 540.00.002 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын шешерімдер сомасының 20 процентінен асатын жер қойнауын пайдаланушының таза кірісінің сомасы көрсетіледі;
4) 540.00.004 жолында таза кірістің бөлігін түзету сомасы көрсетіледі: қазақстандық кадрларды оқытуға жұмсалған нақты шығындар және/немесе тіркелген активтердің өсімінен, алайда салық салынатын соманың 10 процентінен артық емес көрсетіледі;
5) 540.00.005 жолында 540.00.003 және 540.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын таза кірістің салық салынатын сомасы көрсетіледі;
6) 540.00.006 жолында үстеме пайда салығының ставкасы көрсетіледі;
7) 540.00.007 жолында 540.00.005 және 540.00.006 жолдарының туындысы ретінде есептелген үстеме пайда салығы көрсетіледі.
11. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
_______________________________________________

9) в строку 540.00.009 переносится сумма налога на сверхприбыль, уплаченная за предыдущий налоговый период;
10) в строке 540.00.010 указывается сумма чистого дохода, которая определяется как разность, полученная между строкой 540.00.007 и строками 540.00.008 и 540.00.009;
11) в строке 540.00.011 указывается сумма годового денежного потока недропользователя, который определяется как сумма строк 540.00.010, 540.00.003 и 540.00.004 минус строка 540.00.002;
12) в строке 540.00.012 указывается коэффициент внутренней нормы прибыли (ВНП), рассчитанный в соответствии со статьей 307 Налогового кодекса;
13) в строке 540.00.013 указывается индекс инфляции на соответствующий налоговый период, установленный уполномоченным органом Республики Казахстан;
14) в строке 540.00.014 указывается денежный поток, откорректированный на годовой индекс инфляции, исчисленный как произведение строк 540.00.011 и 540.00.013;
15) в строке 540.00.015 указывается коэффициент внутренней нормы прибыли с учетом корректировки на индекс инфляции;
16) в строке 540.00.016 указывается соответствующая ставка налога на сверхприбыль, определенная в соответствии со статьей 308 Налогового кодекса;
17) в строке 540.00.017 указывается сумма налога на сверхприбыль, начисленного к уплате за соответствующий налоговый период, исчисленного как произведение строки 540.00.010 и строки 540.00.016.
10. В разделе "Начислен налог на сверхприбыль по контрактам на недропользование, заключенных после 1 января 2004 года":
1) в строке 540.00.018 указывается сумма чистого дохода недропользователя, после уплаты корпоративного подоходного налога и налога на чистый доход;
2) в строке 540.00.019 указывается 20-ти процентная сумма вычетов, отраженная в строке 100.00.037 Декларации по корпоративному подоходному налогу;
3) в строке 540.00.020 указывается часть чистого дохода недропользователя, превышающая 20 процентов от суммы вычетов, которая определяется как разность строк 540.00.018 и 540.00.019;
4) в строке 540.00.021 указывается корректировка части чистого дохода: фактически понесенные затраты на обучение казахстанских кадров и/или прироста фиксированных активов, но не более 10-ти процентов от облагаемой суммы;
5) в строке 540.00.022 указывается налогооблагаемая сумма чистого дохода, которая определяется как разность строк 540.00.020 и 540.00.021;
6) в строке 540.00.023 указывается ставка налога на сверхприбыль;
7) в строке 540.00.024 указывается начисленный налог на сверхприбыль, исчисленный как произведение строк 540.00.022 и 540.00.023.
_____________________

4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша негізгі қызмет түрінің коды көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне байланысты тиісті ұяшық көрсетіледі.
"Бастапқы" ұяшығы, егер Декларацияны салық төлеуші қызметін жүзеге асыруды бастағаннан кейін бірінші рет берген жағдайда белгіленеді.
Одан кейінгі Декларацияларды беру кезінде "Кезекті" белгісі қойылады.
Бұрын берілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде "Қосымша" ұяшығына белгі қойылады.
Камералдық бақылаудың нәтижелерi бойынша салық органы анықтаған жолсыздықтарды жойғанда "Хабарлама бойынша" ұяшығы белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде салық органына берілетін соңғы Декларацияда "Тарату" ұяшығы белгіленеді;
6) жасалынған келісім-шарт шарттарына сәйкес валюта коды.
7. "Төленуге жататын өндіру бонусы" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанына 550.01 қосымшада көрсетілген Құзыретті орган берген келісім-шарттың тиісті тіркелу нөмірі ауыстырылады;
3) С бағанына 550.01.004 жолында көрсетілген өндіру бонусының сомасы ауыстырылады.
3. 550.01 нысанын жасау - жер қойнауын пайдалану
келісім-шарты бойынша өндіру бонусын есептеу
8. Осы нысан әрбір жер қойнауын пайдалану келісім-шарты бойынша есепті салық кезеңі үшін өндіру бонусын есептеу жөніндегі ақпаратты көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі;
3) келісім-шарттың атауы;
4) келісім-шарттың Қазақстан Республикасының Құзыретті органы берген тіркелу нөмірі;
5) өлшем бірлігі (тонна, шаршы.м, унция, грамм және т.б.).
10. "Төленуге жататын бонус" бөлімінде:
1) 550.01.001 жолында келісім-шарт бойынша пайдалы қазбаны өндірудің қол жеткізілген жинақталған көлемі көрсетіледі;
2) 550.01.002 жолында өндірілген пайдалы қазбалардың нақты құны көрсетіледі;
3) 550.01.003 жолында жер қойнауын пайдалану келісім-шартымен белгіленген өндіру бонусының ставкасы көрсетіледі;
4) 550.01.004 жолында Құзыретті органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес бюджетке төленуге жататын өндіру бонусының сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 550.00, 550.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Тарихи шығындарды өтеу бойынша төлемдер

4) код ОКЭД. Указывается код основного вида деятельности по Общему классификатору видов экономической деятельности;
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые после начала осуществления деятельности.
При представлении последующих Деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
При устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, отмечается ячейка "По уведомлению".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) код валюты согласно условиям заключенного контракта;
7. В разделе "Бонус добычи к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом, указанный в приложении 550.01;
3) в графу С переносится сумма бонуса добычи, отраженная в строке 550.01.004.
3. Составление формы 550.01 -
Начисление бонуса добычи по контракту на недропользование
8. Данная форма предназначена для отражения информации по начислению бонуса добычи за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация;
3) наименование контракта;
4) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
5) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом;
6) единица измерения (в тоннах, куб. м., унциях, граммах и т.д.).
10. В разделе "Бонус добычи к уплате":
1) в строке 550.01.001 указывается достигнутый накопленный объем добычи полезного ископаемого по контракту;
2) в строке 550.01.002 указывается фактическая стоимость добытых полезных ископаемых;
3) в строке 550.01.003 указывается ставка бонуса добычи, установленная контрактом на недропользование;
4) в строке 550.00.004 указывается сумма бонуса добычи, подлежащего уплате в бюджет в соответствии с контрактом, заключенным с Компетентным органом.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 550.00, 550.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по платежам по возмещению

6) жасалынған келісім-шарт шарттарына сәйкес валюта коды.
7. "Төленуге жататын тарихи шығындар есептелді" бөлімінде:
1) А бағанында жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанына 560.01 қосымшада көрсетілген Құзыретті орган берген келісім-шарттың тиісті тіркелу нөмірі ауыстырылады.
3) С бағанына 560.01.001 жолында көрсетілген тарихи шығындардың сомасы ауыстырылады.
3. 560.01 нысанын жасау - Жер қойнауын пайдалану
келісім-шарты бойынша тарихи шығындарды есептеу
8. Осы нысан әрбір жер қойнауын пайдалану келісім-шарты бойынша есепті салық кезеңі үшін тарихи шығындарды есептеу жөніндегі ақпаратты көрсетуге арналған.
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін есепті салық кезеңі;
3) келісім-шарттың толық атауы;
4) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шарт жасасу күні;
5) Келісім-шарттың Құзыретті орган берген тіркелу нөмірі.
10. "Төленуге жататын тарихи шығындар" бөлімінде:
560.00.001 жолында Құзыретті органмен жасалған келісім-шартқа сәйкес бюджетке төленуге жататын тарихи шығындардың сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 560.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есебі ережелерін
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық
салық бойынша декларацияны жасау ережесі
(570.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексін  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салық бойынша декларацияны жасау (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (570-нысан) және экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салық бойынша салық салу объектілері туралы ақпаратты ашуға оған қосымшалардан (570.01-тен 570.02 нысандар бойынша) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам не қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.

6) код валюты согласно условиям заключенного контракта.
7. В разделе "Начислено исторических затрат к уплате":
1) в графе А указывается порядковый номер строки;
2) в графу В переносится соответствующий регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом, указанный в приложении 560.01;
3) в графу С переносится сумма исторических затрат, отраженная в строке 560.01.001.
3. Составление формы 560.01 -
Начисление исторических затрат по контракту
на недропользование
8. Данная форма предназначена для отражения информации по начислению исторических затрат за отчетный налоговый период по каждому контракту на недропользование.
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование контракта;
4) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
5) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом.
10. В разделе "Исторические затраты к уплате":
в строке 560.00.001 указывается сумма платежей исторических затрат, подлежащих уплате в бюджет в соответствии с условиями контракта, заключенного с Компетентным органом.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 560.00, 560.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по рентному налогу
на экспортируемую сырую нефть
(Форма 570.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть (далее - Декларация), предназначенной для исчисления недропользователями рентного налога.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 570.00) и приложений к ней (формы с 570.01 по 570.02) по раскрытию информации об объектах налогообложения по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе -  заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.

4. Декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге, тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
Соманың теріс мәні тиісті жолдың (бағанның) бірінші сол жақтағы тор көзінде "-" белгісімен белгіленеді.
7. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде ия болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші Декларацияны қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында ия болмаса электрондық почта бойынша алады.
8. Қосымшалар (570.01-тен 570.02 нысандар бойынша) толтырылғанда "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімдерінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
2. Декларацияны жасау (570.00-нысан)
9. 570.00-нысаны Салық кодексінің  47-1 тарауына  сәйкес есепті салық кезеңі ішінде экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салық бойынша сомаларды көрсетуге арналған.
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес толық атауы немесе жеке тұлғаның аты жөні;
4) ЭҚЖЖ коды. Экономикалық қызмет түрінің тиісті коды көрсетіледі;
5) Декларацияның түрі. Декларацияның түріне қарай тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер Декларация салық төлеушінің мемлекеттік тіркеуден соң алғаш рет тапсырғанда белгіленеді.
Декларация одан кейін тапсырылғанда "кезекті" торкөзі белгіленеді;
Бұрын тапсырылған декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізілгенде "қосымша" торкөзі белгіленеді.
Камералдық бақылаудың нәтижелерi бойынша салық органы анықтаған жолсыздықтарды жойғанда "Хабарлама бойынша" тор көзі белгіленеді.
Салық органына берілетін соңғы Декларацияда салық төлеушіні тарату немесе қайта құру кезінде "Тарату" тор көзі белгіленеді.
6) валюта коды;
7) келісім-шарттың атауы;
8) Қазақстан Республикасының Құзыретті органымен келісім-шартты жасасу күні;
9) Құзыретті орган тағайындаған келісім-шарттың тіркеу нөмірі;

4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Декларации не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
Отрицательные значения сумм обозначаются знаком "-" в первой левой ячейке соответствующей строки (графы).
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе, Декларация составляется в двух экземплярах - один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
8. При заполнении приложений (формы с 570.01 по 570.02) в разделе "Общая информация" указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике".
2. Составление Декларации (Форма 570.00)
9. Данная форма предназначена для отражения сумм по рентному налогу на экспортируемую сырую нефть за отчетный налоговый период в соответствии с главой 47-1  Налогового кодекса.
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) налоговый период, за который представляется Декларация;
3) полное наименование юридического лица в соответствии с учредительными документами или фамилия, имя, отчество физического лица;
4) код ОКЭД. Указывается код ОКЭД основного вида деятельности.
5) вид Декларации. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается в том случае, если Декларация представляется налогоплательщиком впервые.
При представлении последующих Декларации отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
При устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, отмечается ячейка "По уведомлению".
При ликвидации или реорганизации налогоплательщика в последней Декларации, представляемой в налоговый орган, отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) код валюты;
7) наименование контракта;
8) дата заключения контракта с Компетентным органом Республики Казахстан;
9) регистрационный номер контракта, присвоенный Компетентным органом;

10) тапсырылған қосымшалар. Тапсырылған тиісті қосымшалар белгіленеді;
11) келісім-шарт бойынша өндірілген пайдалы қазбалардың өлшем бірлігі (тонна және шаршы м.) көрсетіледі.
Бұл нысан Салық кодексінің  47-1 тарауына  сәйкес есепті салық кезеңі ішінде төленуге тиісті экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салық бойынша сомаларды көрсетуге арналған.
11. "Экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салық есептелді" бөлімінде:
1) 570.01.001 жолында есепті салық кезеңі ішінде экспортқа сатылған шикi мұнайдың жалпы көлемінің құны көрсетіледі;
2) 570.01.002 жолында есепті салық кезеңі ішінде экспортқа сатылатын шикi мұнайдың сапалық сипатымен байланысты оң (теріс) айырмасының сомасы көрсетіледі. Егер жер қойнауын пайдаланушының шикi мұнайының сапалық сипатының көрсеткіші магистральды құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай қоспаларының көрсеткiштерiнен жоғары болған жағдайда, онда ұсынылған үстеме бағаның (оң айырмасының) бұл сомасы 570.01.001 жолында көрсетілген сомамен жиынтықталады. Егер жер қойнауын пайдаланушының шикi мұнайының сапалық сипатының көрсеткіші магистральды құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай қоспаларының көрсеткiштерiнен төмен болған жағдайда, онда ұсынылған үстеме бағаның (Егер жер қойнауын пайдаланушының шикi мұнайының сапалық сипатының көрсеткіші магистральды құбыр арқылы тасымалданатын шикi мұнай қоспаларының көрсеткiштерiнен төмен болған жағдайда, онда ұсынылған үстеме бағаның (оң айырмасының) бұл сомасы 570.01.001 жолында көрсетілген сомамен жиынтықталады.) бұл сомасы 570.01.001 жолында көрсетілген сомадан шегеріледі.
3) 570.01.003 жолында оң немесе теріс айырмасына байланысты, 570.00.001 және 570.00.002 жолдарының сомасы болмаса айырмасы ретінде айқындалатын экспортқа сатылған шикi мұнайдың жалпы көлемінің құны көрсетіледі;
4) 570.01.004 жолында шикi мұнайды экспортқа сатумен байланысты шығындар көрсетіледі;
5) 570.01.005 жолында 570.00.003 және 570.00.004 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кiрiс көрсетіледі;
6) 570.01.006 жолында Салық кодексінің  304-4-бабына  сәйкес экспортқа сатылған шикi мұнайдың биржалық бағасы деңгейінде тұрақталған нақты бағаға сәйкес келетін экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салық ставкасы көрсетіледі;
7) 570.01.007 жолында 570.00.005 және 570.00.006 жолдарының туындысы ретінде есептелетiн экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салықтың сомасы көрсетіледі.
12. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. Экспортқа шикi мұнайды сатудан салық салу
базасын айқындау - 570.01 нысанын жасау

10) представленные приложения. Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений;
11) единица измерения полезных ископаемых, добытых по контракту (в тоннах и куб. м.).
11. В разделе "Начислен рентный налог на экспортируемую сырую нефть к уплате":
1) в строке 570.00.001 указывается стоимость общего объема сырой нефти, реализованной на экспорт за отчетный период;
2) в строке 570.00.002 указывается сумма положительной (отрицательной) разницы, связанной с качественной характеристикой сырой нефти, реализованной на экспорт в отчетном периоде. В случае, если показатель качества сырой нефти недропользователя выше показателя качества смеси сырой нефти, которая транспортируется через магистральный трубопровод, то данная сумма представленной наценки (положительная разница) суммируется с суммой, указанной в строке 570.00.001. В случае, если показатель качества сырой нефти недропользователя ниже показателя качества смеси сырой нефти, которая транспортируется через магистральный трубопровод, то сумма представленной скидки (отрицательная разница) вычитается с суммы, указанной в строке 570.00.001;
3) в строке 570.00.003 указывается стоимость общего объема сырой нефти, реализованной на экспорт, определяемая как сумма или разница строк 570.00.001 и 570.00.002, в зависимости от положительной либо отрицательной разницы;
4) в строке 570.00.004 указываются затраты, связанные с реализацией сырой нефти на экспорт;
5) в строке 570.00.005 указывается налогооблагаемый доход, определяемый как разница строк 570.00.003 и 570.00.004;
6) в строке 570.00.006 указывается ставка рентного налога на экспортируемую сырую нефть, соответствующая фактически сложившейся цене на уровне биржевой цены реализованной сырой нефти на экспорт в соответствии со статьей 304-4 Налогового кодекса;
7) в строке 570.00.007 указывается сумма рентного налога на экспортируемую сырую нефть, исчисляемая как произведение строк 570.00.005 и 570.00.006.
12. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление формы 570.01 -
Определение налогооблагаемой базы от
реализации сырой нефти на экспорт

13. Бұл нысан есепті салық кезеңі ішінде экспортталатын шикi мұнайға арналған ренталық салығын есептеу бойынша салық салу базасын айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
14. "Экспортқа шикi мұнайды сату көлемі" бөлімі бес бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өнімді алушы көрсетіледі;
3) С бағанында экспортқа сатылған шикi мұнайдың көлемі көрсетіледі;
4) D бағанында экспортқа сатылған шикi мұнайдың нарықтық бағасы көрсетіледі. Сатылатын шикi мұнайдың нарықтық бағасы есептi кезеңде (күн сайын) халықаралық шикі мұнай сауда-саттығында сатылатын, мұнайдың неғұрлым ұқсас сортын iрiктеуге қатысты нарықтағы сату бағасынан басым орташа өлшемдi баға ретiнде қалыптасады.
5) Е бағанында экспортқа шикi мұнайды сатудан кіріс көрсетіледі.
4. Экспортқа сатылған шикi мұнайдың құнын
айқындау кезіндегі шегерімге жатқызылған
шығындар - 570.02 нысанын жасау
15. Бұл нысан есепті салық кезеңі ішінде экспортталатын шикi мұнайды сатумен байланысты шығындарды айқындау бойынша ақпаратты көрсетуге арналған.
16. "Шегерімге жататын шығындар" бөлімі үш бағаннан тұрады:
1) А бағанында жолдың рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығыстардың баптары бөлігінде есепті салық кезеңі үшін экспортталатын шикi мұнайды сатумен байланысты шығыстар көрсетіледі. Бұл ретте экспортталатын шикi мұнайды тасымалдау бойынша шығындар магистральды құбыр, темір жол арқылы тасымалданатын шығындар бойынша және сақтандырумен байланысты шығындарды жиынтықтау жолымен айқындалатын көлік шығыстарының жалпы сомасын өзіне қосады;
3) С бағанында экспортталатын шикi мұнайды сатумен байланысты шығындар сомасы көрсетіледі.
570.02.001 жолының шамасы 570.00.004 жолына көшіріледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 570.00, 570.01, 570.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша
декларацияны жасау ережелері
(600.00-Нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі)  11-тарауына  сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  121-бабының  2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін, қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс iстейтiн мемлекеттік мекемелер мен мамандандырылған ұйымдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалары, сондай-ақ Салық кодексінің  177-бабына  сәйкес тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент еместер әлеуметтік салықты есептеу және уақтылы төлеуге арналған Әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

13. Данная форма предназначена для отражения информации по определению налогооблагаемой базы по исчислению рентного налога на экспортируемую сырую нефть за отчетный налоговый период.
14. Раздел "Объем реализации сырой нефти на экспорт" состоит из пяти граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указывается регистрационный номер налогоплательщика-организации/код страны резидентства;
3) в строках графы С указывается объем реализованной сырой нефти на экспорт;
4) в строках графы D указывается рыночная цена реализации сырой нефти на экспорт. Рыночная цена реализуемой сырой нефти складывается как средневзвешенная цена превалирующих в отчетном периоде (ежедневно) цен продаж на рынке в отношении набора наиболее сходных сортов сырой нефти, реализуемой в международной торговле нефти;
5) в строках графы Е указывается доход от реализации сырой нефти на экспорт.
4. Составление формы 570.02 -
Затраты, подлежащие вычету при определении стоимости
сырой нефти, реализованной на экспорт
15. Данная форма предназначена для отражения информации по определению затрат, связанных с реализацией сырой нефти на экспорт за отчетный налоговый период.
16. Раздел "Затраты, подлежащие вычету" состоит из трех граф:
1) в строках графы А указывается порядковый номер строки;
2) в строках графы В указываются расходы, связанные с реализацией сырой нефти на экспорт за отчетный налоговый период в разрезе статей затрат. При этом, расходы по транспортировке сырой нефти на экспорт включают в себя общую сумму транспортных расходов, определяемых путем суммирования расходов по транспортировке сырой нефти на экспорт по магистральному трубопроводу, железной дороге и расходов, связанных со страхованием;
3) в строках графы С указывается сумма затрат, связанных с реализацией сырой нефти, реализованной на экспорт.
Величина строки графы С приложения 570.02. переносится в строку 570.00.004.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 570.00, 570.01, 570.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по социальному налогу (Форма 600.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11  Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, за исключением государственных учреждений и специализированных организаций, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующих условиям пункта 2 статьи 121  Налогового кодекса, а также нерезидентами, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение в соответствии со статьей 177  Налогового кодекса.

2. Декларация Декларацияның өзінен (600.00-нысан) және әлеуметтік салық салу объектілері туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшалардан (600.01 және 600.02 нысандар) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.
6. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінде" Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінде" көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
7. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
9. Заңды тұлғаның шешімі бойынша оның құрылымдық бөлімшелері Салық кодексінің  315-бабының  2-тармағына сәйкес әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алады. Құрылымдық бөлімшелері әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алатын заңды тұлға осындай шешімді қабылдау туралы бас ұйымның және құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері бойынша салық органдарын хабардар етеді (немесе өз құрылымдық бөлімшелеріне тапсырма береді). Көрсетілген құрылымдық бөлімшелер Декларацияны дербес тапсырады. Заңды тұлға Декларацияны тапсыру кезінде мұндай құрылымдық бөлімшелер туралы деректерді қамтымайды.
2. Декларацияны жасау (600.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі. Декларацияны беру үшін салық кезеңі күнтізбелік жыл болып табылады;
3) салық төлеушінің аты-жөні және атауы;

2. Декларация состоит из самой Декларации (форма 600.00) и приложений к ней (формы 600.01 и 600.02) по раскрытию информации об объекте обложения социальным налогом.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложений указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
8. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
9. По решению юридического лица его структурные подразделения согласно пункту 2 статьи 315
Налогового кодекса могут рассматриваться в качестве плательщиков социального налога. Юридическое лицо, структурные подразделения которого рассматриваются в качестве самостоятельных плательщиков социального налога, уведомляет (или дает поручение своим структурным подразделениям) налоговые органы по месту нахождения головной организации и структурного подразделения о принятии такого решения. Указанные структурные подразделения самостоятельно представляют Декларацию. Юридическое лицо при составлении Декларации не включает данные о таких структурных подразделениях.
2. Составление Декларации (Форма 600.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Декларация. Отчетным периодом для представления Декларации является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) полное наименование налогоплательщика в соответствии с учредительными документами;

бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) табыс етілген қосымшалар.
Табыс етілген қосымшалардың тиісті торкөздері белгіленеді. 600.01-қосымша жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге беріледі.
8) 600.02-қосымшалардың саны.
Заңмен белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасымен жасалынған келісім-шарттардың санына сәйкес келетін 600.02 қосымшалар саны көрсетіледі.
9) құрылымдық бөлімшелер бар ма. Құрылымдық бөлімшелердің бар, жоқтығына қарай тиісті ұяшық белгіленеді;
10) қызметкерлердің саны.
Әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық персоналдың шетелдік мамандарын (бұдан әрі - шетелдік мамандар-қызметкерлер) қоса отырып, қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі.

где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1) / 250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1) * 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69 и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31 Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) представленные приложения.
Отмечаются соответствующие ячейки представленных приложений. Приложение 600.01 заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) количество приложений 600.02.
Указывается количество приложений 600.02, которое должно соответствовать количеству контрактов, заключенных с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке;
9) имеются ли структурные подразделения. В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
10) численность работников.
Указывается общая численность работников, с выделением иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала (далее работников - иностранных специалистов).

11. "Салық кодексінің  317-бабының  1-тармағымен белгіленген ставканы қолданып есептелген сома әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.00.001А, 600.00.001В және 600.00.001С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
600.00.001D жолында 600.00.001А, 600.00.001В және 600.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.001Е жолында Есепті салық кезеңі декларациясының 600.00.001D және өткен кезең үшін декларацияның 600.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
12. "Салық кодексінің  317-бабының  2-тармағында белгіленген ставканы қолданып есептелген әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.00.002А, 600.00.002В және 600.00.002С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін есептелген әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
600.00.002D жолында 600.00.002А, 600.00.002В және 600.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.002Е жолында Есепті салық кезеңі декларациясының 600.00.002D және өткен кезең үшін декларацияның 600.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
13. "Келісім-шарттарға сәйкес есептелген әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.00.003А, 600.00.003В және 600.00.003С жолдарында келісім-шарттарға сәйкес есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларына есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.003D жолында 600.00.003А, 600.00.003В және 600.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.00.003Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.008D және Бұрынғы кезең үшін декларацияның 600.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, әлеуметтік салықтың жыл басынан бергі сомасы көрсетіледі.
14. "Әлеуметтік салықты төлеуге есептелген әлеуметтік жәрдемақылар":
1) 600.00.004А, 600.00.004В және 600.00.004С жолдарында 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін жұмыс берушінің уақытша жұмысқа қабілетсіздігі, жүктілік және босану, бала тууы, жерлеу кезіндегі есептеген жәрдемақылары, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) төленген сомалар көрсетілген қорға аударымдардан артық болуы нәтижесінде қалыптасқан теріс сальдо қалдықтары көрсетіледі.
600.00.004А, 600.00.004В және 600.00.004С жолдарына Есепті кезең декларациясының 600.00.007С және бұрынғы кезең үшін декларацияның 600.00.007А және 600.00.007В жолдарында сәйкесінше көрсетілген сома көшіріледі;

11. В разделе "Социальный налог, исчисленный с применением ставок, установленных пунктом 1 статьи 317 Налогового кодекса":
в строках 600.00.001А, 600.00.001В и 600.00.001С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.001А, 600.00.001В и 600.00.001С.
В строке 600.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.001D Декларации отчетного периода и 600.00.001Е Декларации за предыдущий отчетный период.
12. В разделе "Социальный налог, исчисленный с применением ставок, установленных пунктом 2 статьи 317 Налогового кодекса":
в строках 600.00.002А, 600.00.002В и 600.00.002С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.00.002D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.002А, 600.00.002В и 600.00.002С.
В строке 600.00.002Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.002D Декларации отчетного периода и 600.00.002Е Декларации за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Социальный налог, исчисленный в соответствии с контрактами":
в строках 600.00.003А, 600.00.003В и 600.00.003С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода в соответствии с контрактами.
В строке 600.00.003D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.003А, 600.00.003В и 600.00.003С.
В строке 600.00.003Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.003D Декларации отчетного периода и 600.00.003Е Декларации за предыдущий отчетный период.
14. В разделе "Социальные пособия, зачтенные в счет уплаты социального налога":
1) в строках  600.00.004А, 600.00.004В и 600.00.004С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.
В строки 600.00.004А, 600.00.004В и 600.00.004С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 600.00.007С Декларации за предыдущий отчетный период, 600.00.007А и 600.00.007В Декларации отчетного периода;

2) 600.00.005А, 600.00.005В және 600.00.005С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелетін әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
3) 600.00.006А, 600.00.006В және 600.00.006С жолдарында 600.00.004 және 600.00.005 жолдарының сомасына сәйкес келетін шаманың ең азы ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
600.00.006D жолында 600.00.006А, 600.00.006В және 600.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
600.00.006Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.006D және Өткен кезең үшін декларацияның 600.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық төлеу есебіне есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
4) 600.00.007А, 600.00.007В және 600.00.007С жолдарында 600.00.004 және 600.00.006 жолдарының сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін, МӘСҚ-ға есептелген аударымдар сомасынан, есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасынан асуы көрсетіледі.
15. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
600.00.008А, 600.00.008В және 600.00.008С жолдарында 600.00.006 жолында көрсетілген сомаға азайтылған 600.00.001, 600.00.002, 600.00.003 жолдарына сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
600.00.008D жолында 600.00.008А, 600.00.008В және 600.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
600.00.008Е жолында Есепті кезең декларациясының 600.00.008D және Өткен кезең үшін декларацияның 600.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
3. Жеке тұлғаларға төленетін салық
салынатын және салық салынбайтын төлемдер
тізбесі - 600.01 нысанын жасау
16. Осы нысан жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесін көрсетуге арналған. Жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі.
17. "Төлемдер түрлері" бөлімінде:
1) 600.01.001 - 600.01.016 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынатын төлемдер түрлері бойынша сомалар көретіледі;

2) в строках 600.00.005А, 600.00.005В и 600.00.005С указываются суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках  600.00.006А, 600.00.006В и 600.00.006С указываются суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 600.00.004 и 600.00.005. В строке 600.00.006D указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.006А, 600.00.006В и 600.00.006С.
В строке 600.00.006Е указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога с начала года, определяемая как сумма строк  600.00.006D Декларации отчетного периода и 600.00.006Е Декларации за предыдущий  отчетный период;
4) в строках  600.00.007А, 600.00.007В и 600.00.007С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 600.00.004 и 600.00.006.
15. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 600.00.008А, 600.00.008В и 600.00.008С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как сумма соответствующих строк 600.00.001, 600.00.002, 600.00.003, уменьшенная на сумму, отраженную в строке 600.00.006.
В строке 600.00.008D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.00.008А, 600.00.008В и 600.00.008С.
В строке 600.00.008Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.00.008D Декларации отчетного периода и 600.00.008Е Декларации за предыдущий отчетный период.
3. Составление формы 600.01 -
Перечень выплат физическим лицам, облагаемых
и не облагаемых социальным налогом
16. Данная форма предназначена для отражения перечня выплат физическим лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Декларацией за 4 квартал.
17. В разделе "Виды выплат":
1) в строках с 600.01.001 по 600.01.016 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, облагаемые социальным налогом с начала года;

2) 600.01.017 - 600.01.041 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдер түрлері бойынша сомалар көретіледі;
3) 600.01.017 - 600.01.018 жолдарда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес есептелген міндетті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары көретіледі;
4) 600.01.019, 600.01.025, 600.01.027, 600.01.028 және 600.01.040 жолдарда Қазақстан Республикасының еңбек заңдарында белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі.
5) 600.01.021 жолында Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтаған, штат саны қысқарған немесе жұмысшылар әскери қызметке шақырылған кезде жеке еңбек шартын бұзу кезінде төленетін өтемақылар сомасы көрсетіледі;
6) 600.01.022 жолында Салық кодексі  144-бабының  1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылар мөлшері көрсетіледі;
7) 600.01.023 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 50-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерімен айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін,
бала туған кезде;
жерлеуге;
8) 600.01.024 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
9) 600.01.026, 600.01.031, 600.01.032, 600.01.033, 600.01.034 және 600.01.035 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
10) 600.01.029 жолында Салық кодексі  144-бабының  1-тармағының 26) тармақшасына сәйкес төленетін төлемдер мөлшері көрсетіледі;
11) 600.01.038 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады.
12) 600.01.042 жолында 600.01.001 - 600.01.016 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;
13) 600.01.043 жолында 600.01.017 - 600.01.041 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.

2) в строках с 600.01.017 по 600.01.041 указываются суммы по видам выплат  физическим лицам, не облагаемые социальным налогом с начала года;
3) в строках 600.01.017 и 600.01.018 указываются суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
4) в строках 600.01.019, 600.01.025, 600.01.027, 600.01.028 и 600.01.040 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 600.01.021 указываются суммы компенсаций, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работников на военную службу, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
6) в строке 600.01.022 указывается размер компенсаций при служебных командировках в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 144  Налогового кодекса;
7) в строке 600.01.023 указывается предел, определенный в размере 50-кратного месячного расчетного показателя, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг,
при рождении ребенка,
на погребение;
8) в строке 600.01.024 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
9) в строках 600.01.026, 600.01.031, 600.01.032, 600.01.033, 600.01.034 и 600.01.035 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 600.01.029 указывается размер выплат в соответствии с подпунктом 26) пункта 1 статьи 144 Налогового кодекса;
11) в строке 600.01.038 указываются выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;
12) в строке 600.01.042 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 600.01.001 по 600.01.016;
13) в строке 600.01.043 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 600.01.017 по 600.01.041.

4. Келісім-шарт бойынша жұмыс істейтін салық
төлеушілердің әлеуметтік салықты есептеуі -
600.02 нысанын жасау
18. Осы нысан заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар (бұдан әрі - келісім-шарттар) бойынша жұмыс істейтін салық төлеушілер әлеуметтік салықты есептеулері үшін арналған.
19. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 3-тармақта шетелдік мамандар-қызметкерлерді және шетелдік жұмысшылар - қызметкерлерді бөлек көрсете отырып қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
2) 4-тармақта келісім-шарттың реквизиттері көрсетіледі: келісім шарттың нөмірі мен жасалған күні;
3) 5-тармақта тиісті қаржы жылына Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген айлық есептік көрсеткіш көрсетіледі.
20. "Қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
Бұл бөлім шетелдік мамандар-қызметкерлерді және шетелдік жұмысшылар - қызметкерлерді қоспағанда қызметкерлер үшін әлеуметтік салықты есептеуге арналған.
1) 600.02.001А, 600.02.001В және 600.02.001С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айларына сәйкес қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.001D жолында 600.02.001А, 600.02.001В және 600.02.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.001Е жолында есепті кезеңнің 600.02.002D қосымшасы жолдарының және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02.001Е қосымша жолдарының сомасы ретінде айқындалатын қызметкерлердің жыл басынан бергі табысы көрсетіледі;
2) 600.02.002А, 600.02.002В және 600.02.002С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін тиісінше әлеуметтік салық ұсталмайтын қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.002D жолында 600.02.002А, 600.02.002В және 600.02.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық салынбайтын қызметкерлердің табысы көрсетіледі.
600.02.002Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.002D жолдарының және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын қызметкерлердің жыл басынан бергі әлеуметтік салық салынбайтын табысы көрсетіледі;
3) 600.02.003А, 600.02.003В және 600.02.003С жолдарында 600.02.001 және 600.02.002 жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін салық салынатын кірістері көрсетіледі.
600.02.003D жолында 600.02.003А, 600.02.003В және 600.02.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін салық салынатын кіріс көрсетіледі.
600.00.003Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.003D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі салық салынатын кіріс көрсетіледі;

4. Составление формы 600.02 -
Исчисление социального налога налогоплательщиками,
работающими по контракту
18. Данная форма предназначена для исчисления социального налога налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты). Форма составляется по  каждому контракту отдельно.
19. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в пункте 3 указывается общая численность работников, с выделением работников - иностранных специалистов и работников - иностранных рабочих;
2) в пункте 4 указываются реквизиты контракта: номер контракта и дата заключения контракта;
3) в пункте 5 указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемый законодательным актом Республики Казахстан.
20. В разделе "Социальный налог за работников":
Данный раздел предназначен для исчисления социального налога за работников, за исключением работников - иностранных специалистов и иностранных рабочих.
1) в строках 600.02.001А, 600.02.001В и 600.02.001С указываются доходы работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.02.001D указывается доход работников за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.001А, 600.02.001В и 600.02.001С.
В строке 600.02.001Е указывается доход работников с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.001D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.001Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
2) в строках 600.02.002А, 600.02.002В и 600.02.002С указываются доходы работников, не облагаемые социальным налогом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 600.02.002D указывается доход работников, не облагаемый социальным налогом за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.002А, 600.02.002В и 600.02.002С.
В строке 600.02.002Е указывается доход работников, не облагаемый социальным налогом с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.002D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.002Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;
3) в строках 600.02.003А, 600.02.003В и 600.02.003С указываются облагаемые доходы за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 600.02.001 и 600.02.002.
В строке 600.02.003D указывается облагаемый доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 600.02.003А, 600.02.003В и 600.02.003С.
В строке 600.02.003Е указывается облагаемый доход с начала года, определяемый как сумма строк 600.02.003D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.003Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период;

4) 600.02.004А, 600.02.004В және 600.02.004С жолдарында келісім-шартқа сәйкес белгіленген қызметкерлер үшін әлеуметтік салық ставкасы көрсетіледі;
5) 600.02.005А, 600.02.005В және 600.02.005С жолдарында 600.00.003 және 600.00.002 жолдарының сомасын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген, қызметкерлер үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.005D жолында 600.02.005А, 600.02.005В және 600.02.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.005Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.005D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
21. "Шетелдік мамандар-қызметкерлер үшін әлеуметтік салық" бөлімінде:
600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарында 600.02.006 жолында белгіленген әлеуметтік салық мөлшеріне және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінің" 5-тармағында айқындалған айлық есептік көрсеткішке көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.007D жолында 600.02.007А, 600.02.007В және 600.02.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.007Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.00.006D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
22. "Шетелдік жұмысшылар - қызмсеткерлер үшін әлеуметтік салықтар" бөлімінде:
600.02.009А, 600.02.009В және 600.02.009С жолдарында 600.02.008 жолында белгіленген әлеуметтік салық мөлшеріне және "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат бөлімінің" 5-тармағында айқындалған айлық есептік көрсеткішке көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.009D жолында 600.02.009А, 600.02.009В және 600.02.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.009Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.009D және бұрынғы есепті кезең үшін 600.02 нысанның 600.02.009Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
23. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарында 600.02.005, 600.02.007 және 600.02.009 жолдарының сомасына сәйкес айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомалары көрсетіледі.

4) в строках 600.02.004А, 600.02.004В и 600.02.004С указывается ставка социального налога за работников, установленная в соответствии с контрактом;
5) в строках 600.02.005А, 600.02.005В и 600.02.005С указываются суммы социального налога за работников, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 600.02.003 и 600.02.004.
В строке 600.02.005D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.005А, 600.02.005В и 600.02.005С.
В строке 600.02.005Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.005D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.005Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
21. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных специалистов":
в строках 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С указываются суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения ставки социального налога, установленной в строке 600.02.006, и месячного расчетного показателя,  определенного в пункте 5 раздела "Общая информация о налогоплательщике".
В строке 600.02.007D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.007А, 600.02.007В и 600.02.007С.
В строке 600.02.007Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.007D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.007Е формы 600.02 за предыдущий  отчетный период.
22. В разделе "Социальный налог за работников - иностранных рабочих":
в строках 600.02.009А, 600.02.009В и 600.02.009С указываются суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения ставки социального налога, установленной в строке 600.02.008, и месячного расчетного показателя,  определенного в пункте 5 раздела "Общая информация о налогоплательщике".
В строке 600.02.009D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.009А, 600.02.009В и 600.02.009С.
В строке 600.02.009Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.009D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.009Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
23. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 600.02.010А, 600.02.010В и 600.02.010С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как суммы соответствующих строк 600.02.005, 600.02.007 и 600.02.009.

600.02.010D жолында 600.02.010А, 600.02.010В және 600.02.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
600.02.010Е жолында есепті кезеңнің 600.02 нысанының 600.02.010D жолдарының және бұрынғы кезең үшін 600.02 нысанының 600.02.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бергі әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 600.00, 600.01, 600.02 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Құрылымдық бөлімшелер бойынша
әлеуметтік салық есебін жасау
ережелері (601.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі)  11-бөліміне  сәйкес әзірленген және құрылымдық бөлімшелері бар заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері бойынша әлеуметтік салықты есептеуге арналған Құрылымдық бөлімшелері бойынша әлеуметтік салық есебін (бұдан әрі - Есеп) жасау тәртібін айқындайды.
2. Есеп Есептің өзінен (601.00-нысан) және Есептің ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша нысаннан және әлеуметтік салық салу объектісі туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (601.01) тұрады.
3. Есепті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Есепті толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшалар мен қосымша нысандардың "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Есептің "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген салық төлеуші-заңды тұлғаның тиісті деректері көрсетіледі.
7. Есепті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

В строке 600.02.010D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 600.02.010А, 600.02.010В и 600.02.010С.
В строке 600.02.010Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 600.02.010D формы 600.02 отчетного периода и 600.02.010Е формы 600.02 за предыдущий отчетный период.
____________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 600.00, 600.01, 600.02 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета социального налога
по структурным подразделениям
(Форма 601.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета социального налога по структурным подразделениям (далее - Расчета), предназначенного для исчисления социального налога по структурным подразделениям юридическими лицами, имеющими структурные подразделения.
2. Расчет состоит из самого Расчета (601.00), дополнительной формы, являющейся неотъемлемой частью Расчета и приложения к нему (601.01) по раскрытию информации об объекте обложения социальным налогом.
3. При составлении Расчета:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Расчета не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике", дополнительной формы и приложения указываются соответствующие данные налогоплательщика-юридического лица, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Расчета.
7. При представлении Расчета:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.

8. Есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
2. Есеп жасау (601.00-нысан)
9. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеуші-заңды тұлғаның тіркеу нөмірі;
2) Есеп берілетін есепті кезең. Есепті беру үшін есепті кезең болып есепті тоқсан табылады. Есепті кезең араб цифрларымен көрсетіледі;
3) құрылтай құжаттарына сәйкес салық төлеуші-заңды тұлғаның толық атауы;
4) салық төлеуші-заңды тұлғаның орналасқан жері;
5) филиалдар/өкілдіктер бойынша берілген қосымшалардың саны;
6) Есеп түрі. Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер Есеп салық төлеуші мемлекеттік тіркелгеннен кейін алғаш рет берілсе белгіленеді.
Одан кейінгі есепті беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
7) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады.
10. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 601.00.001 жолында заңды тұлға бойынша есептелген салықтың сомасы көрсетіледі. Осы жолға 600.00.008 жолында немесе 610.00.011 немесе 640.00.016 жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
2) 601.00.002 жолында бас ұйым үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі;
3) 601.00.003 жолында 601.01 барлық нысандарының 601.01.001 жолдарының сомасы ретінде айқындалатын филиал мен өкілдік үшін есептелген салық сомасы көрсетіледі.
11. 601.00.003 жолына қосымша нысан әрбір филиал/өкілдік үшін есептелген әлеуметтік салық сомасын көрсетуге арналған.
12. Ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
1) 00001С жолында барлық филиал/өкілдіктер бойынша әлеуметтік салықтың жиынтық сомасы көрсетіледі;
2) А бағанында рет нөмірі қойылады;
3) В бағанында филиал/өкілдіктің СТН-і көрсетіледі;

8. Расчет подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
2. Составление Расчета (Форма 601.00)
9. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика-юридического лица;
2) отчетный период, за который представляется Расчет. Отчетным периодом для представления Расчета является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) полное наименование налогоплательщика-юридического лица в соответствии с учредительными документами;
4) местонахождение налогоплательщика-юридического лица;
5) количество представленных приложений по филиалу/представительству;
6) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальный" отмечается, если Расчет представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительный".
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационный";
7) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению.
10. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строке 601.00.001 указывается сумма исчисленного налога по юридическому лицу. В данную строку переносится сумма исчисленного налога, отраженная в строке 600.00.008 или 610.00.011 или 640.00.016;
2) в строке 601.00.002 указывается сумма исчисленного налога за головную организацию;
3) в строке 601.00.003 указывается сумма исчисленного налога за филиалы представительства, определяемая как сумма строк 601.01.001, по всем формам 601.01.
11. Дополнительная форма к строке 601.00.003 предназначена для отражения сумм исчисленного социального налога по каждому филиалу/представительству.
12. Указывается номер текущей страницы:
1) в строке 00001С указывается итоговая сумма социального налога по всем филиалам/представительствам;
2) в графе А проставляется порядковый номер;
3) в графе В указывается РНН филиала/представительства;

4) С бағанында филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
5) D бағанында филиал/өкілдік үшін салық төлеген орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
3. Филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік
салық есебі - 601.01-нысанын жасау
13. Осы нысан салық төлеушінің филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салықты есептеуіне арналған. Нысан әрбір филиал/өкілдік бойынша жеке жасалады.
14. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-тармақта филиал/өкілдік СТН-і көрсетіледі;
2) 3-тармақта филиал/өкілдік атауы көрсетіледі;
3) 5-тармақта филиал/өкілдікті тіркеу есебі орны бойынша салық органының коды көрсетіледі.
15. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
601.01.001А, 601.01.001В және 601.01.001С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін филиал/өкілдік бойынша есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
601.01.001D жолында 601.01.001А, 601.01.001В және 601.01.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
601.01.001Е жолында есепті кезеңнің 601.01 нысаны 601.01.001D және бұрынғы есепті кезең үшін 601.01 нысаны 601.01.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап филиал/өкілдік бойынша әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 601.00, 601.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша
декларация жасау ережелері
(610.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Салық кодексінің  11-бөліміне  сәйкес мемлекеттік мекемелердің әлеуметтік салықты есептеуге және уақтылы төлеуге арналған әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация Декларацияның өзінен (бұдан әрі - 610.00-нысан) және әлеуметтік салықты салу объектісі туралы ақпаратты ашу бойынша оған қосымшадан (610.01 нысаннан) тұрады.
3. Декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;

4) в графе С указывается сумма социального налога по филиалу/представительству;
5) в графе D указывается код налогового органа по месту уплаты налога за филиал/представительство.
3. Составление формы 601.01 -
Расчет социального налога по филиалу/представительству
13. Данная форма предназначена для исчисления налогоплательщиком социального налога по филиалу/представительству. Форма составляется по каждому филиалу/представительству отдельно.
14. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в пункте 1 указывается РНН филиала/представительства;
2) в пункте 3 указывается наименование филиала/представительства;
3) в пункте 6 указывается код налогового органа по месту регистрационного учета филиала/представительства.
15. В разделе "Расчетные показатели":
в строках 601.01.001А, 601.01.001В и 601.01.001С указываются суммы исчисленного социального налога по филиалу/представительству за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 601.01.001D указывается сумма социального налога по филиалу/представительству за отчетный период, определяемая как сумма строк 601.01.001А, 601.01.001В и 601.01.001С.
В строке 601.01.001Е указывается сумма социального налога по филиалу/представительству с начала года, определяемая как сумма строк 601.01.001D формы 601.01 отчетного периода и 601.01.001Е формы 601.01 за предыдущий отчетный период.
__________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 601.00, 601.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по социальному налогу (Форма 610.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11  Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога государственными учреждениями.
2. Декларация состоит из самой Декларации (форма - 610.00) и приложения к ней (формы 610.01) по раскрытию информации об объекте налогообложения социальным налогом.
3. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;

2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті тор көздер толтырылмайды.
6. Қосымшаның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Декларацияның "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде көрсетілген тиісті деректер көрсетіледі.
7. Декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
8. Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
9. Заңды тұлғаның шешімі бойынша оның құрылымдық бөлімшелері Салық кодексінің  315-бабының  2-тармағына сәйкес әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алады. Құрылымдық бөлімшелері әлеуметтік салықты дербес төлеушілер ретінде қарала алатын мемлекеттік мекеме осындай шешімді қабылдау туралы бас ұйымның және құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері бойынша салық органдарын хабардар етеді (немесе өз құрылымдық бөлімшелеріне тапсырма береді). Көрсетілген құрылымдық бөлімшелер Декларацияны дербес тапсырады. Мемлекеттік мекеме Декларацияны тапсыру кезінде мұндай құрылымдық бөлімшелер туралы деректерді қамтымайды.
2. Декларация жасау (610.00-нысан)
10. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
2) Декларация берілетін салық кезеңі. Декларацияны беру үшін салық кезеңі болып есепті тоқсан табылады. Салық кезеңі араб сандарымен көрсетіледі;
3) құрылтайшы құжаттарға сәйкес толық атауы;
4) ЭҚЖЖ коды. Негізгі қызметтің ғана ЭҚЖЖ коды көрсетіледі;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Декларациялар беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.

2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.
6. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" приложения указываются соответствующие данные, отраженные в разделе "Общая информация о налогоплательщике" Декларации.
7. При представлении Декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
8. Декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
9. По решению юридического лица его структурные подразделения согласно пункту 2 статьи 315
Налогового кодекса могут рассматриваться в качестве плательщиков социального налога. Государственное учреждение, структурные подразделения которого рассматриваются в качестве самостоятельных плательщиков социального налога, уведомляет (или дает поручение своим структурным подразделениям) налоговые органы по месту нахождения головной организации и структурного подразделения о принятии такого решения. Указанные структурные подразделения самостоятельно представляют Декларацию. Государственное учреждение при составлении Декларации не включает данные о таких структурных подразделениях.
2. Составление Декларации (Форма 610.00)
10. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" налогоплательщик указывает следующие данные:
1) регистрационный номер налогоплательщика;
2) отчетный период, за который представляется Декларация. Отчетным периодом для представления Декларации является отчетный квартал. Отчетный период указывается арабскими цифрами;
3) полное наименование в соответствии с учредительными документами;
4) код ОКЭД.
Указывается код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые, в случае создания налогоплательщика после начала отчетного периода.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеуші "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздерін бір уақытта белгілейді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) Табыс етілген қосымша. Қосымша жылдың қорындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі;
8) құрылымдық бөлімшелері бар ма. Құрылымдық бөлімшелердің бар болуына байланысты тиісті торкөз белгіленеді;
9) қызметкерлер саны.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жұмысқа қабылданған тұлғалар саны көрсетіледі.
11. "Әлеуметтік салықты есептеу" бөлімінде:
1) 610.00.001А, 610.00.001В және 610.00.001С жолдарында Салық кодексінің  317-бабы  1-тармағына сәйкес есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
610.00.001D жолында 610.00.001А, 610.00.001В және 610.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
610.00.001Е жолында есепті кезеңнің Декларациясы 610.00.001D және бұрынғы кезең үшін Декларацияның 610.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
2) 610.00.002А, 610.00.002В және 610.00.002С жолдарында жұмыс берушімен мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) төленген уақытша еңбекке қабілетсіздік, жүкті және босану, баланың туылуы кезінде, жерлеу бойынша жәрдемақылар сомаларының есептелген сомалардан есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларының басына сәйкес көрсетілген қорға есептелген аударылған сомадан асып кетуі нәтижесінде 1998 жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша пайда болған теріс сальдо қалдықтары көрсетіледі.
610.00.002А, 610.00.002В және 610.00.002С жолдарына бұрынғы есепті кезең үшін Декларацияның 610.00.005С, есепті кезең Декларациясының 610.00.005А және 610.00.005В тиісті жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
3) 610.00.003А, 610.00.003В және 610.00.003С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларына Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке жатқызылған, есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ аударуға есептелген сомалардан асып кету сомалары көрсетіледі;

Ячейка "по уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которой требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "по уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) Представленное приложение. Приложение заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) имеются ли структурные подразделения. В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка;
9) численность работников.
Указывается численность лиц, принятых на работу в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
11. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в строках 610.00.001А, 610.00.001В и 610.00.001С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода в соответствии с пунктом 1 статьи 317  Налогового кодекса.
В строке 610.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.001А, 610.00.001В и 610.00.001С.
В строке 610.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.001D Декларации отчетного периода и 610.00.001Е Декларации за предыдущий отчетный период;
2) в строках 610.00.002А, 610.00.002В и 610.00.002С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.
В строки 610.00.002А, 610.00.002В и 610.00.002С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 610.00.005С Декларации за предыдущий отчетный период, 610.00.005А и 610.00.005В Декларации отчетного периода;
3) в строках 610.00.003А, 610.00.003В и 610.00.003С указывается превышение сумм  начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, засчитываемое в счет уплаты социального налога, определяемое в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;

4) 610.00.004А, 610.00.004В және 610.00.004С жолдарында 610.00.002 және 610.00.003 жолдарының сомаларына сәйкес ішіндегі ең кіші шама ретінде айқындалатын сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне есепке жатқызылған есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ есептеліп аударылған сомадан асып кету сомалары көрсетіледі;
5) 610.00.005А, 610.00.005В және 610.00.005С жолдарында 610.00.002 және 610.00.004 жолдарына тиісті сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың МӘСҚ есептеліп аударылған сомадан асып кету сомалары көрсетіледі;
6) 610.00.006А, 610.00.006В және 610.00.006С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі;
7) 610.00.007А, 610.00.007В және 610.00.007С жолдарында Салық кодексінің 320-бабының 2-тармағына сәйкес көшірілетін әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.007А, 610.00.007В және 610.00.007С жолдарына сәйкесінше бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 610.00.007С және есепті кезең Декларациясының 610.00.010А және 610.00.010В жолдарында көрсетілген сомалар көшіріледі;
8) 610.00.008А, 610.00.008В және 610.00.008С жолдарында 610.00.006 және 610.00.007 жолдарына сәйкес келетін сомалар ретінде айқындалатын есепті кезеңде есептелген және бұрынғы кезеңнің 1, 2 және 3-ші айларынан көшірілген әлеуметтік жәрдемақылардың жалпы сомасы көрсетіледі;
9) 610.00.009А, 610.00.009В және 610.00.009С жолдарында есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін 610.00.001 және 610.00.004 жолдарына тиісті сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын есептелген әлеуметтік салық шегінде әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.009D жолында 610.00.009А, 610.00.009В және 610.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі.
610.00.009Е жолында есепті салық кезеңінің Декларациясы 610.00.009D және бұрынғы салық кезеңі үшін Декларацияның 610.00.009Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап, әлеуметтік салықты азайтуға жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылардың сомалары көрсетіледі;
10) 610.00.010А, 610.00.010В және 610.00.010С жолдарында 610.00.008 және 610.00.009 жолдарына сәйкес келетін сомалардың айырма ретінде айқындалатын, сәйкесінше есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айларына көшірілетін әлеуметтік жәрдемақылардың сомасы көрсетіледі;

4) в строках 610.00.004А, 610.00.004В и 610.00.004С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, зачтенное в счет уплаты социального налога, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 610.00.002 и 610.00.003;
5) в строках 610.00.005А, 610.00.005В и 610.00.005С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 610.00.002 и 610.00.004;
6) в строках 610.00.006А, 610.00.006В и 610.00.006С указываются суммы социальных пособий, начисленных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
7) в строках 610.00.007А, 610.00.007В и 610.00.007С указываются суммы переносимых социальных пособий в соответствии с пунктом 2 статьи 320 Налогового кодекса.
В строки 610.00.007А, 610.00.007В и 610.00.007С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 610.00.010С Декларации за предыдущий отчетный период, 610.00.010А и 610.00.010В Декларации отчетного периода;
8) в строках 610.00.008А, 610.00.008В и 610.00.008С указываются общие суммы социальных пособий, начисленных в отчетном периоде и перенесенных из предыдущего отчетного месяца, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как суммы соответствующих строк 610.00.006 и 610.00.007;
9) в строках 610.00.009А, 610.00.009В и 610.00.009С указываются суммы социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога, в пределах исчисленного социального налога, определяемых как разница соответствующих сумм строк 610.00.001 и 610.00.004, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода.
В строке 610.00.009D указывается сумма социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.009А, 610.00.009В и 610.00.009С.
В строке 610.00.009Е указывается сумма социальных пособий, относимых на уменьшение социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.009D Декларации отчетного периода и 610.00.009Е Декларации за предыдущий отчетный период;
10) в строках 610.00.010А, 610.00.010В и 610.00.010С указываются суммы социальных пособий, переносимых на следующий отчетный месяц за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как разница соответствующих строк 610.00.008 и 610.00.009;

11) 610.00.011А, 610.00.011В және 610.00.011С жолдарында 610.00.001, 610.00.004 және 610.00.009 жолдарына сәйкес сомалардың айырмасы ретінде айқындалатын, есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі.
610.00.011D жолында 610.00.011А, 610.00.011В және 610.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
610.00.011Е жолында есепті кезеңнің Декларациясы 610.00.011D және бұрынғы кезең үшін Декларацияның 610.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
3. Жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын
және салық салынбайтын төлемдер тізбесі -
610.01 нысанын жасау
12. Осы нысан жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесін көрсетуге арналған. Жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі.
13. "Төлемдер түрлері" бөлімінде:
1) 610.01.001 - 610.01.010 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынатын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
2) 610.01.011 - 610.01.031 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
3) 610.01.011 жолында Салық кодексінің  144-бабы  1-тармағының 6) тармақшасында көзделген төлемдер көрсетіледі;
4) 610.01.012, 610.01.019, 610.01.026 және 610.01.027 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
5) 610.01.013 және 610.01.014 жолдарда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес есептелген міндетті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
6) 610.01.015, 610.01.021, 610.01.023, 610.01.024 және 610.01.030 жолдарда Қазақстан Республикасының еңбек заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
7) 610.01.016 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
8) 610.01.017 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 50-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерімен айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін,
бала туған кезде,
жерлеуге;
9) 610.01.018 жолында мемлекеттік кәсіпорындар үшін Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде қызметтік іссапарлар кезіндегі өтемақылар сомасы көрсетіледі;

11) в строках 610.00.011А, 610.00.011В и 610.00.011С указываются суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 610.00.001, 610.00.004 и 610.00.009.
В строке 610.00.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 610.00.011А, 610.00.011В и 610.00.011С.
В строке 610.00.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 610.00.011D Декларации отчетного периода и 610.00.011Е Декларации за предыдущий отчетный период.
3. Составление формы 610.01 -
Перечень выплат физическим лицам,
облагаемых и не облагаемых социальным налогом
12. Данная форма предназначена для отражения перечня выплат физическим лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Заполняется по итогам года и представляется с Декларацией за 4 квартал.
13. В разделе "Виды выплат":
1) в строках с 610.01.001 по 610.01.010 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, облагаемые социальным налогом с начала года;
2) в строках с 610.01.011 по 610.01.031 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом с начала года;
3) в строке 610.01.011 указываются выплаты, предусмотренные в подпункте 6 пункта 1 статьи 144  Налогового кодекса;
4) в строках 610.01.012, 610.01.019, 610.01.026 и 610.01.027 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) в строках 610.01.013 и 610.01.014 указываются суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
6) в строках 610.01.015, 610.01.021, 610.01.023, 610.01.024 и 610.01.030 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
7) в строке 610.01.016 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
8) в строке 610.01.017 указывается предел, определенный в размере 50-кратного месячного расчетного показателя, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг,
при рождении ребенка,
на погребение;
9) в строке 610.01.018 указывается сумма компенсации при служебных командировках в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан для государственных учреждений;

10) 610.01.022 жолында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік органды тарату немесе қайта ұйымдастыру, штатты (санын) қысқарту кезінде төленетін шығу жәрдемақысының сомалары көрсетіледі;
11) 610.01.028 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады;
12) 610.01.032 жолында 610.01.001 - 610.01.010 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;
13) 610.01.033 жолында 610.01.011 - 610.01.031 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 610.00, 610.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша
Декларация жасау ережелері (620.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық Кодексі)  11-бөліміне  сәйкес әзірленген және қызметтің жекелеген түрлеріне арналған арнаулы салық режимінен басқа, арнайы салық режимін қолданатындарды қоспағанда жеке кәсіпкерлердің, жеке нотариустардан, адвокаттардың (бұдан әрі - жеке тұлғалар) әлеуметтік салықты есептеуі мен уақтылы төлеуіне арналған Әлеуметтік салық бойынша декларацияны (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.
2. Декларация жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қалам немесе қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
3. Декларацияны толтыру кезінде түзетуге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
4. Көрсеткіштер жоқ болған кезде тиісті торкөздер толтырылмайды.

10) в строке 610.01.022 указываются суммы выходного пособия, выплачиваемые при ликвидации или реорганизации государственного органа, сокращения штата (численности) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) в строке 610.01.028 указываются выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;
12) в строке 610.01.032 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 610.01.001 по 610.01.010;
13) в строке 610.01.033 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 610.01.011 по 610.01.031.
_______________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 610.00, 610.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по социальному налогу (Форма 620.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11  Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога индивидуальными предпринимателями, за исключением применяющих специальные налоговые режимы, кроме специального налогового режима для отдельных видов деятельности, частными нотариусами, адвокатами (далее - физические лица).
2. При составлении Декларации:
1) на бумажном носителе - заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. При заполнении Декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
4. При отсутствии показателей соответствующие ячейки не заполняются.

9) салық төлеушінің мәртебесі.
Жеке кәсіпкер болып табылатын жеке тұлғалар - "Жеке кәсіпкер" ұяшығын белгілейді.
Жеке нотариус болып табылатын жеке тұлғалар - "Жеке нотариус" ұяшығын белгілейді.
Адвокат болып табылатын жеке тұлғалар - "Адвокат" ұяшығын белгілейді.
8. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) 620.00.001А, 620.00.001В және 620.00.001С жолдарында Салық кодексінің 317-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын, сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін салық төлеуші өзі үшін төлейтін есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
620.00.001D жолында 620.00.001А, 620.00.001В және 620.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
620.00.001Е жолында Есепті салық кезеңінің декларациясы 620.00.001D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
2) 620.00.002А, 620.00.002В және 620.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті салық кезеңінің 1, 2 және 3-ші айлары үшін Кодекстің  317-бабындағы  3-тармаққа сәйкес әрбір қызметкер үшін салық төлеуші төлейтін есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
620.00.002D жолында 620.00.002А, 620.00.002В және 620.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
620.00.002Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.002D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
3) 620.00.003А, 620.00.003В және 620.00.003С жолдарында 620.00.001 және 620.00.002 жолдарының сомасына сәйкес келетін сома ретінде айқындалатын, сәйкесінше, есепті кезеңнің 1, 2 және 3-ші айлары үшін есептелген, әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
620.00.003D жолында 620.00.003А, 620.00.003В және 620.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
620.00.003Е жолында Есепті кезеңнің декларациясы 620.00.003D және Өткен кезең үшін декларацияның 620.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 620.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша

9) статус налогоплательщика.
Физические лица, являющиеся индивидуальными предпринимателями - отмечают ячейку "Индивидуальный предприниматель";
Физические лица, являющиеся частными нотариусами - отмечают ячейку "Частный нотариус";
Физические лица, являющиеся адвокатами - отмечают ячейку "Адвокат".
8. В разделе "Расчетные показатели":
1) в строках 620.00.001А, 620.00.001В и 620.00.001С указываются суммы исчисленного социального налога, уплачиваемые налогоплательщиком за себя за 1, 2 и 3 месяцы отчетного  периода соответственно, определяемые в соответствии с пунктом 3 статьи 317 Налогового кодекса.
В строке 620.00.001D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.001А, 620.00.001В и 620.00.001С.
В строке 620.00.001Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.001D Декларации отчетного периода и 620.00.001Е Декларации за предыдущий отчетный период;
2) в строках 620.00.002А, 620.00.002В и 620.00.002С указываются суммы исчисленного социального налога, уплачиваемые налогоплательщиком за каждого работника в соответствии с пунктом 3 статьи 317 Налогового кодекса за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 620.00.002D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.002А, 620.00.002В и 620.00.002С.
В строке 620.00.002Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.002D Декларации отчетного периода и 620.00.002Е Декларации за предыдущий отчетный период;
3) в строках 620.00.003А, 620.00.003В и 620.00.003С указываются общие суммы социального налога, исчисленного за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как суммы соответствующих строк 620.00.001 и 620.00.002.
В строке 620.00.003D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 620.00.003А, 620.00.003В и 620.00.003С.
В строке 620.00.003Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 620.00.003D Декларации отчетного периода и 620.00.003Е Декларации за предыдущий отчетный период.
___________________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 620.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации

"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді.
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) айлық есептік көрсеткіш.
Қазақстан Республикасының заңнама актісімен жыл сайын бекітілетін айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі.
8. "Есептік көрсеткіштер" бөлімінде:
1) А бағанында есепті кезеңнің 1 қаңтары - 1 қазаны кезеңі үшін айқындалатын көрсеткіштер көрсетіледі;
2) В бағанында есепті кезеңнің 1 қазаны - 31 желтоқсаны кезеңі үшін айқындалатын көрсеткіштер көрсетіледі;
3) С бағанында есепті кезең үшін айқындалатын көрсеткіштер көрсетіледі;
4) 630.00.001А, 630.00.001В және 630.00.001С жолдарында жұмыс істелген уақытына қарамастан тиісті кезең үшін шаруашылық басшысы мен мүшелерін қоса, шаруа (фермер) қожалықтары қызметкерлерінің саны көрсетіледі;
5) 630.00.002А, 630.00.002В және 630.00.002С жолдарында тиісті кезең үшін шаруа (фермер) қожалықтары қызметкерлерінің жұмыс істелген (адам - ай) айларының жалпы саны көрсетіледі;
6) 630.00.003А, 630.00.003В және 630.00.003С жолдарында тиісті кезең үшін Салық кодексінің 383-бабымен белгіленген бір қызметкер үшін ай сайынғы әлеуметтік салықтың мөлшері көрсетіледі;
7) 630.00.004А, 630.00.004В және 630.00.004С жолдарында тиісті кезең үшін 630.00.002 және 630.00.003 жолдарын көбейту жолымен айқындалатын есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 630.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Әлеуметтік салық бойынша
декларацияны жасау ережелері
(640.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі)  11-тарауына  сәйкес әзірленген және қозғалыс тірек аппараттары бұзылған, есту, сөйлеу, көру қабілетінен айырылған мүгедектер жұмыс істейтін, Салық кодексінің  121-бабының  2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін мамандандырылған ұйымдардың әлеуметтік салықты есептеуі мен уақтылы төлеуіне арналған Әлеуметтік салық бойынша декларация (бұдан әрі - Декларация) жасау тәртібін айқындайды.

Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае прекращения деятельности или реорганизации налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) месячный расчетный показатель.
Указывается размер месячного расчетного показателя, ежегодно устанавливаемый законодательным актом Республики Казахстан.
8. В разделе "Расчетные показатели":
1) в графе А указываются показатели, определяемые за период с 1 января до 1 октября отчетного периода;
2) в графе В указываются показатели, определяемые за период с 1 октября по 31 декабря отчетного периода;
3) в графе С указываются показатели, определяемые за отчетный период;
4) в строках 630.00.001А, 630.00.001В и 630.00.001С указывается численность работников крестьянского (фермерского) хозяйства, включая главу и членов хозяйства за соответствующий период независимо от проработанного времени;
5) в строках 630.00.002А, 630.00.002В и 630.00.002С указывается общее количество месяцев, отработанных работниками крестьянского (фермерского) хозяйства, включая главу и членов хозяйства (человеко-месяцев) за соответствующий период;
6) в строках 630.00.003А, 630.00.003В и 630.00.003С указывается размер ежемесячного социального налога за одного работника крестьянского (фермерского) хозяйства, включая главу и членов хозяйства, установленный статьей 383 Налогового кодекса за соответствующий период;
7) в строках 630.00.004А, 630.00.004В и 630.00.004С указываются суммы исчисленного социального налога, определяемые путем умножения строк 630.00.002 и 630.00.003 за соответствующий период.
______________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 630.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации
по социальному налогу (Форма 640.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с разделом 11  Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по социальному налогу (далее - Декларация), предназначенной для исчисления и своевременной уплаты социального налога специализированными организациями, в которых работают инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата, по потере слуха, речи, зрения, соответствующим условиям пункта 2 статьи 121  Налогового кодекса.

бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Декларация түрі.
Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Декларацияның түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөз егер салық төлеушілер ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Декларация берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі декларацияларды беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген декларацияларға өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" торкөзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Декларацияға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" торкөздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс еткен жағдайда толтырылады;
7) табыс етілген қосымшалар. Жыл қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге беріледі;
8) құрылымдық бөлімшелер бар ма.
Құрылымдық бөлімшелердің бар, жоқтығына қарай тиісті ұяшық белгіленеді.
11. "Саны және мүгедек-қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар" бөлімінде:
1) 640.00.001А, 640.00.001В және 640.00.001С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
2) 640.00.002А, 640.00.002В және 640.00.002С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің саны көрсетіледі;

где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1)*100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Декларации.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Декларации отмечается соответствующая ячейка.
Ячейка "Первоначальная" отмечается, если Декларация представляется впервые после государственной регистрации налогоплательщика.
При представлении последующих деклараций отмечается ячейка "Очередная".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительная".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленную Декларацию. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительная".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика отмечается ячейка "Ликвидационная";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительной Декларации по уведомлению;
7) представленное приложение. Заполняется по итогам года  и представляется с Декларацией за 4 квартал;
8) имеются ли структурные подразделения.
В зависимости от наличия структурных подразделений отмечается соответствующая ячейка.
11. В разделе "Численность и расходы по оплате труда работников-инвалидов":
1) в строках 640.00.001А, 640.00.001В и 640.00.001С указывается общая численность работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
2) в строках 640.00.002А, 640.00.002В и 640.00.002С указывается численность работников-инвалидов за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;

3) 640.00.003А, 640.00.003В және 640.00.003С жолдарында 640.00.002 және 640.00.001 тиісті жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің санының үлес салмағы көрсетіледі;
4) 640.00.004А, 640.00.004В және 640.00.004С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеу бойынша жалпы шығыстардың сомасы көрсетіледі;
5) 640.00.005А, 640.00.005В және 640.00.005С жолдарында есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін мүгедек-қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстардың сомасы көрсетіледі;
6) 640.00.006А, 640.00.006В және 640.00.006С жолдарында 600.00.005 және 600.00.004 тиісті жолдарының қатынасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін еңбекке ақы төлеудің жалпы шығыстарындағы мүгедек-қызметкерлер еңбекақыларының үлес салмағы көрсетіледі.
12. "Әлеуметтік салықты есептеу" бөлімінде:
1) 640.00.007А, 640.00.007В және 640.00.007С жолдарында жеке тұлға - қызметкерлерге, сондай-ақ есепті кезеңнің сәйкесінше 1, 2 және 3-айлары ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.007D жолында 640.00.007А, 640.00.007В және 640.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.007Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.007D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.007Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін төлемдердің сомасы көрсетіледі;
2) 640.00.008А, 640.00.008В және 640.00.008С жолдарында есепті кезеңнің сәйкесінше 1, 2 және 3-айлары үшін жеке тұлғаларға төленетін, әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.008D жолында 640.00.008А, 640.00.008В және 640.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін жеке тұлғаларға төленетін, әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.008Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.008D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.008Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
Есепті кезеңнің 4-тоқсаны үшін Декларацияның 640.00.008Е жолы 640.01.042 жолына сәйкес келуі тиіс;
3) 640.00.009А, 640.00.009В және 640.00.009С жолдарында 640.00.007 және 640.00.008 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін салық салынатын төлемдер сомасы көрсетіледі.

3) в строках 640.00.003А, 640.00.003В и 640.00.003С указывается удельный вес численности работников-инвалидов в общей численности работников за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемый как отношение соответствующих строк 640.00.002 и 640.00.001;
4) в строках 640.00.004А, 640.00.004В и 640.00.004С указываются суммы общих расходов по оплате труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
5) в строках 640.00.005А, 640.00.005В и 640.00.005С указываются суммы расходов по оплате труда работников-инвалидов за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
6) в строках 640.00.006А, 640.00.006В и 640.00.006С указывается удельный вес расходов по оплате труда работников-инвалидов в общих расходах по оплате труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемый как отношение соответствующих строк 640.00.005 и 640.00.004.
12. В разделе "Исчисление социального налога":
1) в строках 640.00.007А, 640.00.007В и 640.00.007С указываются суммы выплат физическим лицам-работникам, а также физическим лицам по договорам возмездного оказания услуг  за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 640.00.007D указывается сумма выплат физическим лицам за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.007А, 640.00.007В и 640.00.007С.
В строке 640.00.007Е указывается сумма выплат физическим лицам с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.007D Декларации отчетного периода и 640.00.007Е Декларации за предыдущий отчетный период;
2) в строках 640.00.008А, 640.00.008В и 640.00.008С указываются суммы выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 640.00.008D указывается сумма выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом, за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.008А, 640.00.008В и 640.00.008С.
В строке 640.00.008Е указывается сумма выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом, с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.008D Декларации отчетного периода и 640.00.008Е Декларации за предыдущий отчетный период.
Строка 640.00.008Е Декларации за 4 квартал отчетного периода должна соответствовать строке 640.01.042;
3) в строках 640.00.009А, 640.00.009В и 640.00.009С указываются суммы облагаемых выплат за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 640.00.007 и 640.00.008.

640.00.009D жолында 640.00.009А, 640.00.009В және 640.00.009С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын, есепті кезең үшін салық салынатын төлемдердің сомасы көрсетіледі.
640.00.009Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.009D жолының және өткен кезең Декларациясының 640.00.009Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап салық салынатын төлемдер сомасы көрсетіледі.
Есепті кезеңнің 4-тоқсаны үшін Декларацияның 640.00.009Е жолы 640.01.041 жолына сәйкес келуі тиіс;
4) 640.00.010А, 640.00.010В және 640.00.010С жолдарында Салық кодексінің 317-бабының 4-тармағына сәйкес әлеуметтік салық ставкасы көрсетіледі;
5) 640.00.011А, 640.00.011В және 640.00.011С жолдарында 640.00.009 және 640.00.010 тиісті жолдарының сомалары ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
640.00.011D жолында 640.00.011А, 640.00.011В және 640.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезеңі үшін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
640.00.011Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.011D және өткен кезең Декларациясының 640.00.011Е жолының сомаларының айырмасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі.
13. "Әлеуметтік салықты төлеу есебіне жатқызылған әлеуметтік жәрдемақылар" бөлімінде:
1) 640.00.012А, 640.00.012В және 640.00.012С жолдарында жұмыс беруші есептеген, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі - МӘСҚ) уақытша еңбекке қабілетсіздік, жүктілік және босану, бала дүниеге келген кезде, сондай-ақ жерлеуге төленетін жәрдемақылардың аталған қорға есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айларының басына есептелген сомадан асып кетуі нәтижесінде 1998 жылдың 31 желтоқсанына қалыптасқан теріс сальдоның қалдықтары көрсетіледі.
640.00.012А, 640.00.012В және 640.00.012С жолдарына есепті кезең Декларациясының 640.00.015А және 640.00.015В жолдарында және өткен кезең Декларациясының 640.00.015С жолында көрсетілген сомалар көшіріледі;
2) 640.00.013А, 640.00.013В және 640.00.013С жолдарында Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес айқындалатын, есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналатын әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
3) 640.00.014А, 640.00.014В және 640.00.014С жолдарында 640.00.012 және 640.00.013 жолдарының тиісті сомаларының ең аз мөлшері ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3-айлары үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.
640.00.014D жолында 640.00.014А, 640.00.014В және 640.00.014С жолдарының сомалары ретінде айқындалатын есепті кезең үшін әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі.

В строке 640.00.009D указывается сумма облагаемых выплат за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.009А, 640.00.009В и 640.00.009С.
В строке 640.00.009Е указывается сумма облагаемых выплат с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.009D Декларации отчетного периода и 640.00.009Е Декларации за предыдущий отчетный период.
Строка 640.00.009Е Декларации за 4 квартал отчетного периода должна соответствовать строке 640.01.041;
4) в строках 640.00.010А, 640.00.010В и 640.00.010С указывается ставка социального налога в соответствии с пунктом 4 статьи 317 Налогового кодекса;
5) в строках 640.00.011А, 640.00.011В и 640.00.011С указываются суммы социального налога, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 640.00.009 и 640.00.010.
В строке 640.00.011D указывается сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.011А, 640.00.011В и 640.00.011С.
В строке 640.00.011Е указывается сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.011D Декларации отчетного периода и 640.00.011Е Декларации за предыдущий отчетный период.
13. В разделе "Социальные пособия, зачтенные в счет уплаты социального налога":
1) в строках 640.00.012А, 640.00.012В и 640.00.012С указываются остатки отрицательного сальдо, образовавшегося по состоянию на 31 декабря 1998 года, в результате превышения сумм, начисленных работодателем пособий по временной нетрудоспособности, беременности и родам, при рождении ребенка, на погребение, выплачивавшихся из Фонда государственного социального страхования (далее - ФГСС) над начисленной суммой отчислений в указанный фонд, на начало 1, 2 и 3 месяцев отчетного периода соответственно.
В строки 640.00.012А, 640.00.012В и 640.00.012С переносятся суммы, отраженные соответственно в строках 640.00.015С Декларации за предыдущий отчетный период, 640.00.015А и 640.00.015В Декларации отчетного периода;
2) в строках 640.00.013А, 640.00.013В и 640.00.013С указываются суммы социальных пособий, засчитываемых в счет уплаты социального налога, определяемых в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно;
3) в строках 640.00.014А, 640.00.014В и 640.00.014С указываются суммы социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемые как наименьшая величина из соответствующих сумм строк 640.00.012 и 640.00.013.
В строке 640.00.014D указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.014А, 640.00.014В и 640.00.014С.

640.00.014Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.014D және өткен есепті кезең Декларациясының 640.00.014Е жолының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықты төлеу есебіне саналған әлеуметтік жәрдемақылар сомасы көрсетіледі;
4) 640.00.015А, 640.00.015В және 640.00.015С жолдарында 640.00.012 және 640.00.014 тиісті жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің тиісінше 1, 2 және 3 айлары үшін келесі есепті айға көшірілетін есептелген әлеуметтік жәрдемақылар сомасының МӘСҚ аударымдардың есептелген сомасынан асуы көрсетіледі.
14. "Әлеуметтік салық - барлығы" бөлімінде:
640.00.016А, 640.00.016В және 640.00.016С жолдарында 640.00.011 және 640.00.014 тиісті жолдары сомасының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3 айлары үшін әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
640.00.016D жолында 640.00.016А, 640.00.016В және 640.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
640.00.016Е жолында есепті кезең Декларациясының 640.00.014D және өткен есепті кезең Декларациясының 640.00.014Е жолының сомасы ретінде айқындалатын, жыл басынан бастап әлеуметтік салықтың жалпы сомасы көрсетіледі.
3. Жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын
және салық салынбайтын төлемдер тізбесі -
640.01 нысанын жасау
15. Осы нысан жеке тұлғаларға төленетін салық салынатын және салық салынбайтын төлемдер тізбесін көрсетуге арналған. Жылдың қорытындысы бойынша толтырылады және 4-тоқсан үшін Декларациямен бірге табыс етіледі.
16. "Төлемдер түрлері" бөлімінде:
1) 640.01.001 - 640.01.016 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынатын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
2) 640.01.017 - 640.01.040 жолдарда жыл басынан бастап жеке тұлғаларға төленетін әлеуметтік салық салынбайтын төлемдер түрлері бойынша сомалар көрсетіледі;
3) 640.01.017 - 640.01.018 жолдарда Қазақстан Республикасының зейнетақы заңдарына сәйкес есептелген міндетті және ерікті кәсіптік зейнетақы жарналарының сомалары көрсетіледі;
4) 640.01.019, 640.01.024, 640.01.026, 640.01.027 және 640.01.039 жолдарда Қазақстан Республикасының еңбек заңдарында белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі.
5) 640.01.020 жолында Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтаған, штат саны қысқарған немесе жұмысшылар әскери қызметке шақырылған кезде жеке еңбек шартын бұзу кезінде төленетін өтемақылар сомасы көрсетіледі;

В строке 640.00.014Е указывается сумма социальных пособий, зачтенных в счет уплаты социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.014D Декларации отчетного периода и 640.00.014Е Декларации за предыдущий отчетный период;
4) в строках 640.00.015А, 640.00.015В и 640.00.015С указывается превышение сумм начисленных социальных пособий, над начисленной суммой отчислений в ФГСС, переносимое на следующий отчетный месяц, за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно, определяемое как разница соответствующих сумм строк 640.00.012 и 640.00.014.
14. В разделе "Социальный налог - всего":
в строках 640.00.016А, 640.00.016В и 640.00.016С указываются общие суммы социального налога за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих сумм строк 640.00.011 и 640.00.014.
В строке 640.00.016D указывается общая сумма социального налога за отчетный период, определяемая как сумма строк 640.00.016А, 640.00.016В и 640.00.016С.
В строке 640.00.016Е указывается общая сумма социального налога с начала года, определяемая как сумма строк 640.00.016D Декларации отчетного периода и 640.00.016Е Декларации за предыдущий отчетный период.
3. Составление формы 640.01 -
Перечень выплат физическим лицам,
облагаемых и не облагаемых социальным налогом
15. Данная форма предназначена для отражения перечня выплат физическим лицам, облагаемых и не облагаемых социальным налогом. Форма заполняется по итогам года и представляется вместе с Декларацией за 4 квартал.
16. В разделе "Виды выплат":
1) в строках с 640.01.001 по 640.01.016 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, облагаемые социальным налогом с начала года;
2) в строках с 640.01.017 по 610.01.040 указываются суммы по видам выплат физическим лицам, не облагаемые социальным налогом с начала года;
3) в строках 640.01.017 и 640.01.018 указываются суммы обязательных и добровольных профессиональных пенсионных взносов, исчисленных в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан;
4) в строках 640.01.019, 640.01.024, 640.01.026, 640.01.027 и 640.01.039 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных трудовым законодательством Республики Казахстан;
5) в строке 640.01.020 указываются суммы компенсаций, выплачиваемые при расторжении индивидуального трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников или при призыве работников на военную службу, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;

6) 640.01.021 жолында Салық кодексі  144-бабының  1-тармағының 16) тармақшасына сәйкес қызметтік іссапарлар кезінде өтемақылар мөлшері көрсетіледі;
7) 640.01.022 жолында қызметкерлерге төлемдерінің әрбір түрі үшін белгіленген 50-еселік айлық есептік көрсеткіш мөлшерімен айқындалған шек көрсетіледі:
медициналық қызмет көрсетулерді төлеу үшін,
бала туған кезде,
жерлеуге;
8) 640.01.023 жолында Экологиялық апат немесе ядролық сынақ полигонында ядролық сынақтар салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
9) 640.01.025, 640.01.030, 640.01.031, 640.01.032, 640.01.033 және 640.01.034 жолдарда Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген шектерде жүргізілетін төлемдер көрсетіледі;
10) 640.01.028 жолдарында Салық кодексі  144-бабының  1-тармағының 26) тармақшасына сәйкес төленетін төлемдер мөлшері көрсетіледі;
11) 640.01.037 жолында мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемдер көрсетіледі. Мемлекеттер, мемлекеттер үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желілері бойынша берілетін гранттар қаражаты есебінен жүргізілетін төлемді әлеуметтік салықтан босату үшін растау шетел мемлекетімен (мемлекеттерімен) немесе халықаралық ұйымдармен Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық шарт (келісім-шарт) болып табылады.
12) 640.01.041 жолында 640.01.001 - 640.01.016 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынатын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі;
13) 640.01.042 жолында 640.01.017 - 640.01.040 тиісті жолдарының сомасы ретінде айқындалатын әлеуметтік салық салынбайтын барлық төлемдер сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 640.00, 640.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары
Есебін жасау ережелері
(641.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген тәртіпте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдары есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.
Есеп әрбір келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.

6) в строке 640.01.021 указывается размер компенсаций при служебных командировках в соответствии с подпунктом 16) пункта 1 статьи 144 Налогового кодекса;
7) в строке 640.01.022 указывается предел, определенный в размере 50-кратного месячного расчетного показателя, установленный для каждого вида выплат работникам:
для оплаты медицинских услуг,
при рождении ребенка,
на погребение;
8) в строке 640.01.023 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан о социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия или ядерных испытаний на испытательном ядерном полигоне;
9) в строках 640.01.025, 640.01.030, 640.01.031, 640.01.032, 640.01.033 и 640.01.034 указываются выплаты, производимые в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;
10) в строке 640.01.028 указывается размер выплат в соответствии с подпунктом 26) пункта 1 статьи 144 Налогового кодекса;
11) в строке 640.01.037 указываются выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций. Подтверждением для освобождения от социального налога выплат, производимых за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств и международных организаций, является международный договор (соглашение), заключенный Республикой Казахстан с иностранным государством (государствами) либо с международной организацией;
12) в строке 640.01.041 указывается сумма всех выплат, облагаемых социальным налогом, определяемых как сумма соответствующих строк с 640.01.001 по 640.01.016;
13) в строке 640.01.042 указывается сумма всех выплат, не облагаемых социальным налогом, определяемая как сумма соответствующих строк с 640.01.017 по 640.01.040.
_______________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 640.00, 640.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_____________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета отчислений
пользователей автомобильных дорог
(Форма 641.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений пользователей автомобильных дорог (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима.
Расчет составляется по каждому контракту отдельно.

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі.
Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" тор көзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) және (немесе) келісім-шарттың мерзімінің бітуі жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) келісім-шарт реквизиттері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және осы келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі.
8. "Төлемдерді есептеу базасы" бөлімінде:
1) 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін нақты сату бағаларында өткізілген өнім, орындалған жұмыс және көрсетілген қызметтің нақты көлемдері көрсетіледі.
641.00.001D жолында 641.00.001А, 641.00.001В және 641.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.
641.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап нақты сату бағасында сатылған өнімнің, жасалған жұмыстың және ұсынылған қызметтің нақты көлемі көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета.
Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Расчеты отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) реквизиты контракта.
Указывается номер контракта, по которому составляется Расчет и дата заключения этого контракта.
8. В разделе "База исчисления платежей":
1) в строках 641.00.001А, 641.00.001В, 641.00.001С указываются фактические объемы реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.001D указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.001А, 641.00.001В и 641.00.001С.
В строке 641.00.001Е указывается фактический объем реализованной продукции, выполненных работ и предоставленных услуг в фактических ценах реализации с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.001D Расчета отчетного периода и 641.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период.

Осы жолдар егер келісім-шарт 1998 жылғы 8-маусымға дейін жасалған жағдайда толтырылады;
2) 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002D жолында 641.00.002А, 641.00.002В және 641.00.002С жодарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
641.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.002D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жылдық жиынтық кіріс көрсетіледі.
Осы жолдар егер келісім-шарт 1998 жылғы 8-маусымнан кейін жасалған жағдайда толтырылады.
9. "Аударымдар сомасының есебі" бөлімінде:
1) 641.00.003А, 641.00.003В, 641.00.003С жолдарында 641.00.001 немесе 641.00.002 жолдарында көрсетілген төлемдерді есептеу базасына байланысты автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының ставкасы көрсетіледі;
2) 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С жолдарында  641.00.001 және 641.00.003 немесе 641.00.002 және 641.00.003 жолдарының туындысы ретінде айқындалатын бюджетке аударылуға жататын автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004D жолында 641.00.004А, 641.00.004В және 641.00.004С жодарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
641.00.004Е жолында есепті кезең Есебінің 641.00.004D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 641.00.004Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап автомобиль жолдарын пайдаланушылар аударымдарының сомасы көрсетіледі.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 641.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық
сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру,
зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық
қорларына аударымдар Есебін жасау ережесі
(651.00-нысан)
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасымен салық режимі тұрақтылығына кепілдік берілген заңдармен белгіленген ретте Қазақстан Республикасымен жасалған келісім-шарттар бойынша (бұдан әрі - келісім-шарттар) жұмыс істейтін салық төлеушілермен Жұмыспен қамтуға көмектесу, міндетті медициналық сақтандыру, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру, зейнетақы төлеу бойынша мемлекеттік орталық қорларына аударымдар есебін жасау (бұдан әрі - Есеп) тәртібін анықтайды.
Есеп әрбір келісім-шарт бойынша бөлек жасалады.

Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен до 8 июня 1998 года;
2) в строках 641.00.002А, 641.00.002В, 641.00.002С указывается совокупный годовой доход за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 641.00.002D указывается совокупный годовой доход за отчетный период, определяемый как сумма строк 641.00.002А, 641.00.002В и 641.00.002С.
В строке 641.00.002Е указывается совокупный годовой доход с начала года, определяемый как сумма строк 641.00.002D Расчета отчетного периода и 641.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Данные строки заполняются в случае, если контракт заключен после 8 июня 1998 года.
9. В разделе "Расчет суммы отчислений":
1) в строках 641.00.003А, 641.00.003В и 641.00.003С указывается ставка отчислений пользователей автомобильных дорог, установленная в зависимости от базы исчисления платежей, указанной в строках 641.00.001 или 641.00.002;
2) в строках 641.00.004А, 641.00.004В, 641.00.004С указываются суммы отчислений пользователей автомобильных дорог, подлежащие перечислению в бюджет, определяемые как произведение строк 641.00.001 и 641.00.003 или 641.00.002 и 641.00.003.
В строке 641.00.004D указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог за отчетный период, определяемая как сумма строк 641.00.004А, 641.00.004В и 641.00.004С.
В строке 641.00.004Е указывается сумма отчислений пользователей автомобильных дорог с начала года, определяемая как сумма строк 641.00.004D Расчета отчетного периода и 641.00.004Е Расчета за предыдущий отчетный период.
_________________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 641.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_________________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета отчислений в фонды содействия
занятости, обязательного медицинского страхования,
государственного социального страхования,
государственный центр по выплате пенсий
(Форма 651.00)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Расчета отчислений в фонды содействия занятости, обязательного медицинского страхования, государственного социального страхования, государственный центр по выплате пенсий (далее - Расчет) налогоплательщиками, работающими по контрактам, заключенным с Республикой Казахстан в установленном законодательством порядке (далее - контракты), в которых Республикой Казахстан предоставлены гарантии стабильности налогового режима. Расчет составляется по каждому контракту отдельно.

N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек қана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді;
5) Есеп түрі.
Осы торкөздер  Салық кодексінің  69 және  71-баптарына  сәйкес белгіленеді. Есептің түріне байланысты тиісті торкөз белгіленеді.
"Бастапқы" торкөзі егер салық төлеуші ретінде тіркелгеннен кейін алғаш рет Есеп берілгенде белгіленеді.
Одан кейінгі Есептер беру кезінде, "Кезекті" торкөзі белгіленеді.
Бұрын берілген Есепке өзгерістер мен толықтыруларды енгізу кезінде, "Қосымша" тор көзі белгіленеді.
"Хабарлама бойынша" торкөзі, егер салық төлеушімен Салық кодексінің  31-бабының  2-тармағы 7) тармақшасында қарастырылған хабарлама алынса, соның негізінде бұрын көрсетілген Есепке өзгерістер мен толықтырулар енгізуді қажет ететін жағдайда белгіленеді. Бұл жағдайда салық төлеушімен "Хабарлама бойынша" және "Қосымша" тор көздері бір уақытта белгіленеді.
Салық төлеушіні тарату (қайта құру) және (немесе) келісім-шарттың мерзімінің бітуі жағдайында "Тарату" торкөзі белгіленеді;
6) хабарламаның нөмірі мен күні, хабарлама бойынша қосымша Декларация табыс етілген жағдайда толтырылады;
7) келісім-шарт реквизиттері.
Есеп жасалатын келісім-шарттың нөмірі және осы келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі.
8. "Жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001D жолында 651.00.001А, 651.00.001В және 651.00.001С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.001Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.001D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.001Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) вид Расчета. Данные ячейки отмечаются в соответствии со статьями 69  и 71 Налогового  кодекса. В зависимости от вида Расчета отмечается соответствующая ячейка.
При представлении последующих Расчетов отмечается ячейка "Очередной".
При внесении изменений и дополнений в ранее представленные Декларации отмечается ячейка "Дополнительный".
Ячейка "По уведомлению" отмечается в том случае, если налогоплательщиком получено уведомление, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 31  Налогового кодекса, на основании которого требуется внести изменения и дополнения в ранее представленный Расчет. В этом случае налогоплательщиком отмечаются одновременно ячейки "По уведомлению" и "Дополнительный".
В случае ликвидации (реорганизации) налогоплательщика и (или) прекращения действия контракта отмечается ячейка "Ликвидационный";
6) номер и дата уведомления, заполняются в случае представления дополнительного Расчета по уведомлению;
7) реквизиты контракта.
Указывается номер контракта, по которому составляется Расчет и дата заключения этого контракта.
8. В разделе "Отчисления в фонд содействия занятости":
1) в строках 651.00.001А, 651.00.001В, 651.00.001С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.001D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.001А, 651.00.001В и 651.00.001С.
В строке 651.00.001Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.001D Расчета отчетного периода и 651.00.001Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.002А, 651.00.002В, 651.00.002С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.002D жолында 651.00.002А, 651.00.002В және 651.00.002С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.002Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.002D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.002Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі;
3) 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С жолдарында 651.00.001 және 651.00.002 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003D жолында 651.00.003А, 651.00.003В және 651.00.003С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.003Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.003D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.003Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.004А, 651.00.004В, 651.00.004С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С жолдарында 651.00.003 және 651.00.004 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.005D жолында 651.00.005А, 651.00.005В және 651.00.005С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.005Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.005D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.005Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап жұмыспен қамтуға көмектесу қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
9. "Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006D жолында 651.00.006А, 651.00.006В және 651.00.006С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбеке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.006Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.006D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.006Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.002D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.002А, 651.00.002В и 651.00.002С.
В строке 651.00.002Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.002D Расчета отчетного периода и 651.00.002Е Расчета за предыдущий отчетный период;
3) в строках 651.00.003А, 651.00.003В, 651.00.003С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.001 и 651.00.002.
В строке 651.00.003D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.003А, 651.00.003В и 651.00.003С.
В строке 651.00.003Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.003D Расчета отчетного периода и 651.00.003Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.004А, 651.00.004В и 651.00.004С указывается ставка отчислений в фонд содействия занятости в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.005А, 651.00.005В, 651.00.005С указываются суммы отчислений в фонд содействия занятости, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.003 и 651.00.004.
В строке 651.00.005D указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.005А, 651.00.005В и 651.00.005С.
В строке 651.00.005Е указывается сумма отчислений в фонд содействия занятости с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.005D Расчета отчетного периода и 651.00.005Е Расчета за предыдущий отчетный период.
9. В разделе "Отчисления в фонд обязательного медицинского страхования":
1) в строках 651.00.006А, 651.00.006В, 651.00.006С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.006D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.006А, 651.00.006В и 651.00.006С.
В строке 651.00.006Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.006D Расчета отчетного периода и 651.00.006Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.007А, 651.00.007В, 651.00.007С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.

651.00.007D жолында 651.00.007А, 651.00.007В және 651.00.007С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.007Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.007D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.007Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 22-қаңтардағы N 1845  қаулысымен  бекітілген Міндетті медициналық сақтандыруға сақтандыру төлемдерін алу және есепке алу тәртібі туралы Нұсқаулықтың 9-тармағында келтірілген;
3) 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С жолдарында 651.00.006 және 651.00.007 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008D жолында 651.00.008А, 651.00.008В және 651.00.008С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.008Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.008D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.008Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.009А, 651.00.009В, 651.00.009С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С жолдарында 651.00.008 және 651.00.009 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдар сомалары көрсетіледі.
651.00.010D жолында 651.00.010А, 651.00.010В және 651.00.010С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.010Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.010D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.010Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап міндетті медициналық сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
10. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар" бөлімінде:
1) 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.011D жолында 651.00.011А, 651.00.011В және 651.00.011С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.007D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.007А, 651.00.007В и 651.00.007С.
В строке 651.00.007Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.007D Расчета отчетного периода и 651.00.007Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд обязательного медицинского страхования, приведен в пункте 9 Инструкции о порядке взимания и учета страховых платежей на обязательное медицинское страхование, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1995 года N 1845;
3) в строках 651.00.008А, 651.00.008В, 651.00.008С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.006 и 651.00.007.
В строке 651.00.008D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.008А, 651.00.008В и 651.00.008С.
В строке 651.00.008Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.008D Расчета отчетного периода и 651.00.008Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.009А, 651.00.009В и 651.00.009С указывается ставка отчислений в фонд обязательного медицинского страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.010А, 651.00.010В, 651.00.010С указываются суммы отчислений в фонд обязательного медицинского страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.008 и 651.00.009.
В строке 651.00.010D указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.010А, 651.00.010В и 651.00.010С.
В строке 651.00.010Е указывается сумма отчислений в фонд обязательного медицинского страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.010D Расчета отчетного периода и 651.00.010Е Расчета за предыдущий отчетный период.
10. В разделе "Отчисления в фонд государственного социального страхования":
1) в строках 651.00.011А, 651.00.011В, 651.00.011С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.011D указывается фонд оплаты труда за отчетный период, определяемый как сумма строк 651.00.011А, 651.00.011В и 651.00.011С.

651.00.011Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.011D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.011Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012D жолында 651.00.012А, 651.00.012В және 651.00.012С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.012Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.012D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.012Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар есептелмейтін төлемдер тізбесі "Сақтандыру жарнасы есептелмейтiн және мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру бойынша зейнетақы мен жәрдемақы есептеу үшiн орташа жалақыны анықтаған кезде есепке алынбайтын төлемдер тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 26 наурыздағы N 419  қаулысында  келтірілген;
3) 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С жолдарында 651.00.011 және 651.00.012 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013D жолында 651.00.013А, 651.00.013В және 651.00.013С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.013Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.013D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.013Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.014А, 651.00.014В, 651.00.014С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдар ставкасы көрсетіледі;
5) 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С жолдарында 651.00.013 және 651.00.014 жолдарының тиісті сомаларын көбейту жолымен есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін есептелген мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомалары көрсетіледі.
651.00.015D жолында 651.00.015А, 651.00.015В және 651.00.015С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.
651.00.015Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.015D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.015Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың сомасы көрсетіледі.

В строке 651.00.011Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.011D Расчета отчетного периода и 651.00.011Е Расчета за предыдущий период;
2) в строках 651.00.012А, 651.00.012В, 651.00.012С указываются суммы выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.012D указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.012А, 651.00.012В и 651.00.012С.
В строке 651.00.012Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.012D Расчета отчетного периода и 651.00.012Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются отчисления в фонд государственного социального страхования приведен в постановлении  Правительства Республики Казахстан от 26 марта 1997 года N 419 "Об утверждении перечня выплат, на которые не начисляются страховые взносы и которые не учитываются при определении среднемесячного заработка для исчисления пенсий и пособий по государственному социальному страхованию";
3) в строках 651.00.013А, 651.00.013В, 651.00.013С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.011 и 651.00.012.
В строке 651.00.013D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.013А, 651.00.013В и 651.00.013С.
В строке 651.00.013Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.013D Расчета отчетного периода и 651.00.013Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.014А, 651.00.014В и 651.00.014С указывается ставка отчислений в фонд государственного социального страхования в зависимости от даты заключения контракта;
5) в строках 651.00.015А, 651.00.015В, 651.00.015С указываются суммы отчислений в фонд государственного социального страхования, исчисленные за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода путем умножения соответствующих сумм строк 651.00.013 и 651.00.014.
В строке 651.00.015D указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.015А, 651.00.015В и 651.00.015С.
В строке 651.00.015Е указывается сумма отчислений в фонд государственного социального страхования с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.015D Расчета отчетного периода и 651.00.015Е Расчета за предыдущий отчетный период.

11. "Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары" бөлімінде:
1) 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016D жолында 651.00.016А, 651.00.016В және 651.00.016С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.016Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.016D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.016Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеу қорының сомасы көрсетіледі;
2) 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С жолдарында сәйкесінше есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017D жолында 651.00.017А, 651.00.017В және 651.00.017С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
651.00.017Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.017D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.017Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер сомасы көрсетіледі.
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналары есептелмейтін төлемдер тізбесі Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120  қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасы зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiнің 11-тармағында келтірілген;
3) 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С жолдарында 651.00.016 және 651.00.017 тиісті жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын есепті кезеңнің 1, 2 және 3-айлары үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018D жолында 651.00.018А, 651.00.018В және 651.00.018С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын есепті кезең үшін еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі.
651.00.018Е жолында есепті кезең Есебінің 651.00.018D және бұрынғы есепті кезең Есебінің 651.00.018Е жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жыл басынан бастап еңбекке ақы төлеудің салық салынатын қорының сомасы көрсетіледі;
4) 651.00.019А, 651.00.019В, 651.00.019С жолдарында келісім-шарттың жасалған күніне байланысты зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталыққа міндетті зейнетақы жарналарының ставкасы көрсетіледі;

11. В разделе "Обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий":
1) в строках 651.00.016А, 651.00.016В, 651.00.016С указываются суммы фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.016D указывается сумма фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.016А, 651.00.016В и 651.00.016С.
В строке 651.00.016Е указывается сумма фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.016D Расчета отчетного периода и 651.00.016Е Расчета за предыдущий отчетный период;
2) в строках 651.00.017А, 651.00.017В, 651.00.017С указываются суммы выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода соответственно.
В строке 651.00.017D указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.017А, 651.00.017В и 651.00.017С.
В строке 651.00.017Е указывается сумма выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.017D Расчета отчетного периода и 651.00.017Е Расчета за предыдущий отчетный период.
Перечень выплат, на которые не начисляются обязательные пенсионные взносы в государственный центр по выплате пенсий, приведен в пункте 11 порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденной постановлением  Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 года N 1120;
3) в строках 651.00.018А, 651.00.018В, 651.00.018С указываются суммы облагаемого фонда оплаты труда за 1, 2 и 3 месяцы отчетного периода, определяемые как разница соответствующих строк 651.00.016 и 651.00.017.
В строке 651.00.018D указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда за отчетный период, определяемая как сумма строк 651.00.018А, 651.00.018В и 651.00.018С.
В строке 651.00.018Е указывается сумма облагаемого фонда оплаты труда с начала года, определяемая как сумма строк 651.00.018D Расчета отчетного периода и 651.00.018Е Расчета за предыдущий отчетный период;
4) в строках 651.00.019А, 651.00.019В и 651.00.019С указывается ставка обязательных пенсионных взносов в государственный центр по выплате пенсий в зависимости от даты заключения контракта;

1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса беріп отырған 810.00 нысан бойынша Аукциондардан алым бойынша декларация (бұдан әрі - нысандар) жасаудың тәртібін қарастырады:
1) 810.00 нысан бойынша Аукциондардан алым бойынша декларация (бұдан әрі - 810.00 нысан бойынша Декларация);
2) 810.01 нысан бойынша Аукциондардан алым бойынша декларацияға қосымша (бұдан әрі - 810.01 нысан бойынша қосымша).
2. 810.00 нысан бойынша Декларация аукциондардан алынатын алымның жалпы сомасын мәлімдеуге арналған.
810.01 нысан бойынша қосымша әр аукцион бойынша аукционнан алым сомасын анықтау үшін арналған.
3. Мүлікті бірнеше аукциондарда сатқан болса (мүлік құқығын), әр аукцион бойынша 810.01 нысан бойынша тиісті қосымша жеке бет толтырылады. Бұл ретте 810.01 нысан бойынша тиісті қосымша жеке бет саны өткізілген аукцион санымен сәйкес болуы тиіс.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде нысандар толтырылмайды.
7. Нысанды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 810.00 нысан бойынша Декларацияны толтыру
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет коды мен оның үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по сбору с аукционов по форме 810.00, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по сбору с аукционов по форме 810.00 (далее - Декларация по форме 810.00);
2) приложения к Декларации по сбору с аукционов по форме 810.01 (далее - приложение по форме 810.01).
2. Декларация по форме 810.00 предназначена для декларирования общей суммы сбора с аукционов.
Приложение по форме 810.01 предназначено для определения сумм сбора с аукционов по каждому аукциону.
3. В случае реализации имущества (имущественных прав) на нескольких аукционах, по каждому аукциону заполняется отдельный лист приложения по форме 810.01. При этом общее количество листов приложения по форме 810.01 должно соответствовать количеству проведенных аукционов.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 810.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

N2 - ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді.
Егер ұйым ПФ-1 немесе ШК-2 нысандарының есептілігін табыс етпесе, негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын ғана көрсету қажет;
5) 5-жолда 810.00 нысан бойынша декларацияның тиісті түріне байланысты белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда аукциондардан алымды есептеу жүргізілген тиісті валюта коды көрсетіледі;
8) 8-жолда 810.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
9. "Аукциондардан алым" бөлімінде:
1) 810.00.001 жолда өткізілген аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан (мүлік құқығын) мүліктің 810.01 нысан бойынша 810.01.005 жолынан көшірілетін мүліктің құны көрсетіледі. Егер салық төлеуші 810.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше беттерін толтырған жағдайда, бұл жолда өткізілген аукцион нәтижесі бойынша аукциондарда сатқан (мүлік құқығын) мүліктің 810.01 нысан бойынша 810.01.005 жолының көрсеткіштеріне қосып анықтайды;
2) 810.00.002 жолда 810.01 нысан бойынша 810.00.006 жолынан көшірілетін бюджетке төлеуге тиісті орындау шараның сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 810.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше беттерін толтырған жағдайда, бұл жолда бюджетке төлеуге тиісті орындау шараның жалпы сомасы 810.01 нысан бойынша 810.00.006 жолының көрсеткіштеріне қосып анықтайды;
3) 810.00.003 жолда аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген 810.00.001 және 810.00.002 жолдарының айырмашылығы ретінде көрсетіледі;
4) 810.00.004 жолда аукциондардан алым ставкасы процентпен көрсетіледі;
5) 810.00.005 жолда (810.00.003 х 810.00.004) формуласы бойынша аукциондарда сатқан мүліктің және алым ставкасынан анықтап, бюджетке төлеуге тиісті аукциондардан алым сомасы көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная) также за последний отчетный квартал.
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 810.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление сбора с аукционов;
8) в строке 8 указывается количество листов приложения по форме 810.01.
9. В разделе "Сбор с аукционов":
1) в строке 810.00.001 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав) по итогам проведенного аукциона, которая переносится из строки 810.01.005 приложения по форме 810.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 810.01, по данной строке указывается общая стоимость реализованного имущества (имущественных прав), которая определяется суммированием показателей строк 810.01.005 всех листов приложения по форме 810.01;
2) в строке 810.00.002 указывается сумма исполнительской санкции, подлежащая уплате в бюджет, которая переносится из строки 810.01.006 приложения по форме 810.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 810.01, по данной строке указывается общая сумма исполнительской санкции, которая определяется суммированием показателей строк 810.01.006 всех листов приложения по форме 810.01;
3) в строке 810.00.003 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции, определяемая как разница между строками 810.00.001 и 810.00.002;
4) в строке 810.00.004 указывается ставка сбора с аукционов в процентах;
5) в строке 810.00.005 указывается сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет, которая определяется исходя из ставки сбора и стоимости реализованного имущества (имущественных прав) по формуле (810.00.003 х 810.00.004).

10. 810.00 нысан бойынша декларацияға қол қойылып және Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес мөрмен куәландырылады.
3. 810.01 нысан бойынша қосымшаны жасау
11. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 810.01 нысан бойынша ағымдығы парақтың нөмірі көрсетіледі.
12. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
13. "Аукиондардан алым сомасы" бөлімінде:
1) 810.01.001 жолда аукциондарда мүлікті сатқан (мүліктік құқықтарды) күні көрсетіледі;
2) 810.01.002 жолда аукцион өткізушінің аты-жөні немесе толық атауы көрсетіледі;
3) 810.01.003 жолда салық төлеуші - аукцион өткізушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4) 810.01.004 жолда аукцион өткізу орны көрсетіледі:
810.01.004А жолда облыс атауы көрсетіледі;
810.01.004В жолда қала немесе аудан атауы көрсетіледі;
810.01.004С жолда кент, ауыл атауы көрсетіледі;
810.01.004D жолда көшенің (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т.б.) атауы көрсетіледі;
810.01.004Е жолда үйдің нөмірі көрсетіледі;
5) 810.01.005 жолда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны көрсетіледі;
6) 810.01.006 жолда бюджетке енгізілуге тиісті атқарушылық санкцияның сомасы көрсетіледі;
7) 810.01.007 жолда аукциондарда сатқан мүліктің құны атқарушылық санкцияның сомасына кемітілген 810.01.005 және 810.01.006 жолдарының айырмашылығы ретінде аукциондарда сатқан мүліктің (мүліктік құқықтардың) құны көрсетіледі;
8) 810.01.008 жолда аукциондардан алынатын алым ставкасы процентпен көрсетіледі;
9) 810.01.009 жолда (810.01.007 х 810.01.008) формуласы бойынша мүліктің (мүліктік құқықтардың) алым ставкасы мен құнына байланысты анықталатын бюджетке төлеуге тиісті аукциондардан алым сомасы көрсетіледі.
14. 810.01 нысан бойынша декларацияға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 810.00, 810.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем
бойынша Декларация жасау
ережелері
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:

10. Декларация по форме 810.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 810.01
11. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 810.01.
12. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
13. В разделе "Сумма сбора с аукционов":
1) в строке 810.01.001 указывается дата реализации имущества (имущественных прав) на аукционе;
2) в строке 810.01.002 указывается фамилия, имя, отчество или полное наименование устроителя аукциона;
3) в строке 810.01.003 указывается регистрационный номер налогоплательщика - устроителя аукциона;
4) в строке 810.01.004 указывается место проведения аукциона:
в строке 810.01.004А указывается наименование области;
в строке 810.01.004В указывается наименование города или района;
в строке 810.01.004С указывается наименование поселка, села;
в строке 810.01.004D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 810.01.004Е указывается номер дома;
5) в строке 810.01.005 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав);
6) в строке 810.01.006 указывается сумма исполнительской санкции, подлежащая внесению в бюджет;
7) в строке 810.01.007 указывается стоимость реализованного имущества (имущественных прав), уменьшенная на сумму исполнительской санкции, определяемая как разница между строками 810.01.005 и 810.01.006;
8) в строке 810.01.008 указывается ставка сбора с аукционов в процентах;
9) в строке 810.01.009 указывается сумма сбора с аукционов, подлежащая уплате в бюджет, которая определяется исходя из ставки сбора и стоимости реализованного имущества (имущественных прав) по формуле (810.01.007 х 810.01.008).
14. Приложение по форме 810.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 810.00, 810.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по плате
за пользование земельными участками
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по плате за пользование земельными участками, включающей прилагаемые формы (далее - формы):

1) 850.00 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем бойынша декларация (бұдан әрі - 850.00 нысаны бойынша Декларация);
2) 850.00 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларацияға қосымша (бұдан әрі - 850.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 850.00 нысаны бойынша Декларация жер телімін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасынан мәлімдеуге арналған.
850.01 нысаны бойынша қосымша әрбір жер тілімі бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Салықты төлеуші уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығында бірнеше жер телімдері бар болған жағдайда, әр жер телімі бойынша 850.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте, уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығындағы жер телімдерінің саны 850.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының санына сәйкес келуі керек.
Уақытша ақылы жер пайдалану құқығындағы және базар аумағына бөлініп берілген жер учаскелері бойынша 851.01 нысан бойынша қосымша сауда орындары орналасқан бөлігінде және базардың қызмет көрсету аймақтары алып жатқан бөлігінде жеке-жеке ұсынылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 850.00 нысан бойынша Декларация аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 850.00 нысаны бойынша Декларация жасау
9. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

1) Декларации по плате за пользование земельными участками по форме 850.00 (далее - Декларация по форме 850.00);
2) приложения к Декларации по плате за пользование земельными участками по форме 850.01 (далее - приложение по форме 850.01).
2. Декларация по форме 850.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за пользование земельными участками.
Приложение по форме 850.01 предназначено для определения сумм платы за пользование земельным участком по каждому земельному участку.
3. В случае наличия у налогоплательщика нескольких земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования, по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 850.01.
При этом общее количество листов приложения по форме 850.01 должно соответствовать количеству земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования.
По земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования и отведенному под территорию рынка, представляется приложение по форме 850.01 отдельно по части, на которой размещены торговые места, и по части, занятой зонами обслуживания рынков.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Декларация по форме 850.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 850.00
9. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя и отчество физического лица или полное наименование юридического лица;

N2 - ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда 850.00 нысаны бойынша декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
8) 8-жолда 850.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 850.00.001 жолында 850.01 нысаны бойынша қосымшаның 850.00.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 850.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 850.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 850.01.012 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын барлық жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 850.00.002 жолында 851.00 нысаны бойынша есеп 851.00.001 жолынан көшірілетін 851.00 нысаны бойынша (бұдан әрі - 851.00 нысаны бойынша есеп) жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебі бойынша есептелген төлем сомасы көрсетіледі;
3) 850.00.003 жолы 851.00 нысаны бойынша есеп бойынша есептелген шамадан 850.00 нысаны бойынша Декларация бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 850.00.003 жолында 850.00.001 және 850.00.002 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын қосымша төленуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 850.00.004 жолы 850.00 нысаны бойынша Декларация бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем шамасынан 851.00 нысаны бойынша Есеп бойынша есептелген жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 850.00.004 жолында 850.00.002 және 850.00.001 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын кемуіне жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 850.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за пользование земельными участками;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 850.01.
10. В разделе "Плата за пользование земельными участками":
1) в строке 850.00.001 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 850.01.012 приложения по форме 850.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 850.01, в данной строке указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, которая определяется суммированием показателей строк 850.01.012 всех листов приложения по форме 850.01;
2) в строке 850.00.002 указывается сумма платы за пользование земельными участками, исчисленная налогоплательщиком по Расчету сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по форме 851.00 (далее - Расчет по форме 851.00), которая переносится из строки 851.00.001 Расчета по форме 851.00;
3) строка 850.00.003 заполняется в случае превышения суммы платы за пользование земельными участками по Декларации по форме 850.00 над величиной, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 851.00. При этом в строке 850.00.003 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая доплате, которая определяется как разница показателей строк 850.00.001 и 850.00.002;
4) строка 850.00.004 заполняется в случае превышения суммы платы за пользование земельными участками, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 851.00 над величиной платы за пользование земельными участками по Декларации по форме 850.00. При этом в строке 850.00.004 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая к уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 850.00.002 и 850.00.001.

11. 850.00 нысаны бойынша Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 850.01 нысан бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 850.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
14. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеуге арналған мәліметтер" бөлімінде:
1) 850.01.001 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
2) 850.01.002 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау нөмірі көрсетіледі;
3) 850.01.003 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау мерзімі көрсетіледі;
4) 850.01.004 жолында жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі:
850.01.004А жолында жер телімін нақты пайдалану және жер телімін пайдаланғаны үшін төлемді төлеу жүргізілетін салық органының коды көрсетіледі;
850.01.004В жолында облыс атауы көрсетіледі;
850.01.004С жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
850.01.004D жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
850.01.004Е жолында көше (даңғыл, тұйық көше және т.б.) атауы көрсетіледі;
5) 850.01.005 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің тиісті санатына белгі қойылады;
6) 850.01.006 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
7) 850.01.007 жолында бонитет баллы көрсетіледі;
8) 850.01.008 жолында жер телімін тиісті мақсатты пайдаланудың белгісі жүргізіледі;
9) 850.01.009 жолында есепті салық кезеңінде жер телімінің жалға алу айларының сандары көрсетіледі.
15. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 851.01.010 жолында жер телімін жалға алу шартына сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі. Бұл кезде торкөздерде сәйкес өлшем бірлікке тиісті белгі қойылады;
2) 851.01.011 жолында жер телімін пайдаланған үшін төлем ставка мөлшері көрсетіледі;
3) 850.01.012 жолында (850.00.010 х 850.01.011)/12 х 850.01.009 формуласы есепті салық кезеңінде жер телімін пайдалану кезеңі мен жер телімін, көлемін пайдаланғаны үшін төлем ставкасының негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
16. 850.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________

11. Декларация по форме 850.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 850.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 850.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
14. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельным участком":
1) в строке 850.01.001 указывается дата заключения договора аренды земельного участка;
2) в строке 850.01.002 указывается номер договора аренды земельного участка;
3) в строке 850.01.003 указывается срок договора аренды земельного участка;
4) в строке 850.01.004 указывается местонахождение земельного участка:
в строке 850.01.004А указывается код налогового органа, в котором производится фактическое пользование земельным участком и уплата платы за пользование земельными участками;
в строке 850.01.004В указывается наименование области;
в строке 850.01.004С указывается наименование города, района;
в строке 850.01.004D указывается наименование поселка или села;
в строке 850.01.004Е указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
5) в строке 850.01.005 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
6) в строке 850.01.006 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
7) в строке 850.01.007 указывается балл бонитета;
8) в строке 850.01.008 производится отметка соответствующего целевого использования земельного участка;
9) в строке 850.01.009 указывается количество месяцев аренды земельного участка в отчетном налоговом периоде.
15. В разделе "Плата за пользование земельным участком":
1) в строке 850.01.010 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка. При этом в ячейке производится отметка соответствующей единицы измерения;
2) в строке 850.01.011 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками;
3) в строке 850.01.012 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании ставки платы за пользование земельными участками, площади и периода использования земельного участка в отчетном налоговом периоде по формуле (850.01.010 х 850.01.011)/12 х 850.01.009.
16. Приложение по форме 850.01 подписывается должностным лицом, заполнившим его.
______________________

РҚАО-ның ескертуі: 850.00, 850.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің
ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау
ережелері
1. Жалпы ережелері
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 851.00 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны ұшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебі (бұдан әрі - 851.00 нысаны бойынша есеп);
2) 851.01 нысан бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебіне қосымша (бұдан әрі - 850.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 851.00 нысаны бойынша есеп жер телімін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдердің жалпы сомасының есебіне арналған.
851.01 нысаны бойынша қосымша әрбір жер телімі бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасын айқындауға арналған.
3. Салық төлеуші уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығында бірнеше жер телімдері бар болған жағдайда, әр жер телімі бойынша 851.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте, уақытша өтеусіз жерді пайдалану құқығындағы жер телімдерінің саны 851.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының санына сәйкес келуі керек.
Уақытша ақылы жер пайдалану құқығындағы және базар аумағына бөлініп берілген жер учаскелері бойынша 851.01 нысан бойынша қосымша сауда орындары орналасқан бөлігінде және базардың қызмет көрсету аймақтарын алып жатқан бөлігінде жеке-жеке ұсынылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің 69-бабына сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 851.01 нысан бойынша есеп аталған қосымшаларсыз беріледі.

Примечание РЦПИ: Графические формы 850.00, 850.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей платы
за пользование земельными участками
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по форме 851.00 (далее - Расчет по форме 851.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по форме 851.01 (далее - приложение по форме 851.01).
2. Расчет по форме 851.00 предназначен для расчета общей суммы текущих платежей платы за пользование земельными участками.
Приложение по форме 851.01 предназначено для определения сумм текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждому земельному участку.
3. В случае наличия у налогоплательщика нескольких земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования, по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 851.01. При этом общее количество листов приложения по форме 851.01 должно соответствовать количеству земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования.
По земельному участку, находящемуся на праве временного возмездного землепользования и отведенному под территорию рынка, представляется приложение по форме 851.01 отдельно по части, на которой размещены торговые места, и части, занятой зонами обслуживания рынков.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Расчет по форме 851.00 представляется без указанных приложений.

N2-ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда 851.00 нысаны бойынша есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемдерді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
8) 8-жолда 851.01-нысаны бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
9. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 851.00.001 жолында 851.01 нысаны бойынша қосымшаның 850.00.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 851.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 851.01 формуласы бойынша қосымшаның барлық парақтарының 851.01.012 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын барлық жер телімдері бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 851.00.002 - 851.00.006 жолдарында Салық кодексінің  448-бабына  сәйкес белгіленген мерзімде төлеуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі. Бұл ретте, әрбір жол бойынша жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы төлемнің жалпы сомасын салық кезеңінің соңына дейін қалған төлеу мерзімдері санына бөлумен анықталады.
10. 851.00 нысаны бойынша есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 851.01 нысан бойынша қосымша жасау
11. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 851.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
12. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 2-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
13. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер" бөлімінде:

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 851.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за пользование земельными участками;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 851.01.
9. В разделе "Плата за пользование земельными участками":
1) в строке 851.00.001 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 851.01.012 приложения по форме 851.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 851.01, по данной строке указывается общая сумма платы за пользование земельными участками по всем земельным участкам, которая определяется суммированием показателей строк 851.01.012 всех листов приложения по форме 851.01;
2) в строках с 851.00.002 по 851.00.006 указывается сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в установленные в соответствии со статьей 448 Налогового кодекса сроки. При этом сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками по каждой строке определяется делением общей суммы платы на количество сроков уплаты, оставшихся до окончания налогового периода.
10. Расчет по форме 851.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 851.01
11. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 851.01.
12. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
13. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельным участком":

1) 851.01.001 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
2) 851.01.002 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау нөмірі көрсетіледі;
3) 851.01.003 жолында жер телімін жалға алу шартын жасау мерзімі көрсетіледі;
4) 851.01.004 жолында жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі:
851.01.004А жолында жер телімін нақты пайдалану және жер телімін пайдаланғаны үшін төлемді төлеу жүргізілетін салық органының коды көрсетіледі;
851.01.004В жолында облыс атауы көрсетіледі;
851.01.004С жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
851.01.004D жолында поселка немесе село атауы көрсетіледі;
851.01.004Е жолында көше (даңғыл, бульвар, тұйық көше және т.б.) атауы көрсетіледі;
5) 851.01.005 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің тиісті санатына белгі қойылады;
6) 851.01.006 жолында жер заңнамасына сәйкес жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
7) 851.01.007 жолында бонитет баллы көрсетіледі;
8) 851.01.008 жолында жер телімін тиісті мақсатты пайдаланудың белгісі жүргізіледі;
9) 851.01.009 жолында есепті салық кезеңінде жер телімінің жалға алу айларының сандары көрсетіледі.
14. "Жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 851.01.010 жолында жер телімін жалға алу шартына сәйкес жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі. Бұл кезде торкөздерде сәйкес өлшем бірлікке тиісті белгі қойылады;
2) 851.01.011 жолында жер телімін пайдаланғаны үшін төлем ставка мөлшері көрсетіледі;
3) 851.01.012 жолында (851.01.010 х 851.01.011)/12 х 851.01.009 формуласы есепті салық кезеңінде жер телімін пайдалану кезеңі мен жер телімін, көлемін пайдаланғаны үшін төлем ставкасының негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жер телімдерін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасы көрсетіледі.
15. 851.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 851.00, 851.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын
пайдаланғаны үшін Декларация жасау ережелері
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:

1) в строке 851.01.001 указывается дата заключения договора аренды земельного участка;
2) в строке 851.01.002 указывается номер договора аренды земельного участка;
3) в строке 851.01.003 указывается срок договора аренды земельного участка;
4) в строке 851.01.004 указывается местонахождение земельного участка:
в строке 850.01.004А указывается код налогового органа, в котором производится фактическое пользование земельным участком и уплата платы за пользование земельными участками;
в строке 850.01.004В указывается наименование области;
в строке 850.01.004С указывается наименование города, района;
в строке 850.01.004D указывается наименование поселка или села;
в строке 850.01.004Е указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т. д.);
5) в строке 851.01.005 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
6) в строке 851.01.006 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
7) в строке 851.01.007 указывается балл бонитета;
8) в строке 851.01.008 производится отметка соответствующего вида целевого использования земельного участка;
9) в строке 851.01.009 указывается количество месяцев аренды земельного участка в отчетном налоговом периоде.
14. В разделе "Плата за пользование земельным участком":
1) в строке 851.01.010 указывается общая площадь земельного участка в соответствии с договором аренды земельного участка. При этом в ячейке производится отметка соответствующей единицы измерения;
2) в строке 851.01.011 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками;
3) в строке 851.01.012 указывается сумма текущих платежей платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет в отчетном налоговом периоде, определяемая на основании ставки платы за пользование земельными участками, площади и периода использования земельного участка в отчетном налоговом периоде по формуле (851.01.010 х 851.01.011)/12 х 851.01.009.
15. Приложение по форме 851.01 подписывается должностным лицом, заполнившим его.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 851.00, 851.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по плате за пользование
водными ресурсами поверхностных источников
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок составления Декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников, включающей прилагаемые формы (далее - формы):

1) 860.00 нысан бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация (бұдан әрі - 860.00 нысаны бойынша Декларация);
2) 860.01 нысан бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларацияға қосымша (бұдан әрі - 860.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 860.00 нысаны бойынша Декларация жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасынан мәлімдеуге арналған.
860.01 нысаны бойынша қосымша арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Арнайы су пайдаланудың бірнеше түрлерін жүзеге асыру кезінде арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша 860.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте, 860.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының саны арнайы су пайдалану түрлерінің санына сәйкес келуі керек.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті тор көздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 860.00 нысан бойынша Декларация аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 860.00 нысан бойынша Декларация жасау
9. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктемесі бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

1) Декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 860.00 (далее - Декларация по форме 860.00);
2) приложения к Декларации по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 860.01 (далее - приложение по форме 860.01).
2. Декларация по форме 860.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
Приложение по форме 860.01 предназначено для определения суммы платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования.
3. При осуществлении нескольких видов специального водопользования, по каждому виду специального водопользования заполняется отдельный лист приложения по форме 860.01. При этом общее количество листов приложения по форме 860.01 должно соответствовать количеству видов специального водопользования.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки,
помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Декларация по форме 860.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 860.00
9. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

N2-ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда 860.00 нысаны бойынша декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
8) 8-жолда 860.01-нысаны бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді есептеу" бөлімінде:
1) 860.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
860.00.001А жолында 860.01 нысаны бойынша 860.007 қосымшаның жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 860.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жолда 860.01 нысаны бойынша 860.01.007 қосымшаның барлық парақтары жолдар көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.001В жолында есепті салық кезеңі үшін берілген 861.00 нысаны бойынша барлық Есептердің 861.00.002D жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 861.00 нысаны бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының Есептері (бұдан әрі - 861.00 нысаны бойынша Есеп) бойынша есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 860.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм,
индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 860.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 860.01.
10. В разделе "Исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.00.001 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.001А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 860.01.007 приложения по форме 860.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 860.01, в данной строке указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая определяется суммированием показателей строк 860.01.007 всех листов приложения по форме 860.01;
в строке 860.00.001В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 861.00 (далее - Расчет по форме 861.00), представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002D всех Расчетов по форме 861.00, представленных за отчетный налоговый период;
2) в строке 860.00.002 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:

860.00.002А жолында 860.01 нысаны бойынша қосымшаның 860.01.008 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшім төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеушінің 860.01 нысаны бойынша бірнеше парақтары толтырылса, осы жолда 860.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 860.01.008 көрсеткіштерінің жолдарын жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.002В жолында есепті салық кезеңі үшін берілген 861.00 нысаны бойынша барлық есептердің 861.00.003D жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 861.00 нысаны бойынша Есептер бойынша есептелген арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 860.00.003 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
860.00.003А жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимитінен жоғары (860.01.002А) және белгіленген лимит шектеріндегі (860.00.001А) қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді жинақтаумен айқындалатын 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша салық төлеушімен есептелген есепті салық кезеңі үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.003В жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимитінен жоғары (860.01.002В) және белгіленген лимит шектеріндегі (860.01.001В) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 861.00 нысаны бойынша есептер бойынша салық төлеушімен есептелген есепті салық кезеңі үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
11. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем бойынша есептер" бөлімінде:
1) 860.00.004 жолында есепті салық кезеңі үшін 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе кемуге жататын белгіленген лимит шектеріндегі жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
860.00.004А жолы 860.00.001В жолының көрсеткіштерінен 860.00.001А жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.01.004А жолында 860.00.001А және 860.00.001В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша қосымша төленуге жататын белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;

в строке 860.00.002А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 860.01.008 приложения по форме 860.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 860.01, в данной строке указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, которая определяется суммированием показателей строк 860.01.008 всех листов приложения по форме 860.01;
в строке 860.00.002В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по всем видам специального водопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 861.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.003D всех Расчетов по форме 861.00, представленных за отчетный налоговый период;
3) в строке 860.00.003 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по всем видам специального водопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.003А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Декларации по форме 860.00, которая определяется суммированием платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.00.001А) и сверх установленного лимита специального водопользования (860.00.002А);
в строке 860.00.003В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 861.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.00.001В) и сверх установленного лимита специального водопользования (860.00.002В).
11. В разделе "Расчеты по плате за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.00.004 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 860.00 за отчетный налоговый период:
строка 860.00.004А заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.001А над показателями строки 860.00.001В. При этом в строке 860.01.004А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного  лимита, подлежащая доплате по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.001А и 860.00.001В;

860.00.004В жолы 860.00.001А жолының көрсеткіштерінен 860.00.001В жолының көрсеткіштері асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.004В жолында 860.00.001В және 860.00.001А жолдарының айырма ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша азаюға жататын белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 860.00.005 жолында есепті салық кезеңі үшін 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
860.00.005А жолында 860.00.002В жолының көрсеткіштерінен 860.00.002А жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.005А жолында 860.00.002А және 860.00.002В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша қосымша төленуге жататын белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.005В жолы 860.00.002А жолының көрсеткіштерінен 860.00.002В жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 860.00.005В жолында 860.00.002В және 860.00.002А жолдарының көрсеткіштер айырмасы ретінде айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша азаюға жататын белгіленген лимитінен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 860.00.006 жолында есепті салық кезеңі үшін 860.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе кемітуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
860.00.006А жолында 860.00.004А мен 860.00.005А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша қосымша төленуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.006АI және 860.00.006АII жолдары мына жағдайда толтырылады, егер салық төлеуші шаруа (фермер) қожалықтары және ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін-заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданса. Бұл кезде 860.00.006АI жолында 20-қазанға, 860.00.006АII жолында 20-наурызға дейін бюджетке енгізілуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
860.00.006В жолында 860.00.004В мен 860.00.005В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын салық кезеңінің қорытындысы бойынша азаюға жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
12. 860.00 нысан бойынша  Салық кодексінің  69 және  458-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.

строка 860.00.004В заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.001В над показателями строки 860.00.001А. При этом в строке 860.00.004В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного  лимита, подлежащая уменьшению по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.001В и 860.00.001А;
2) в строке 860.00.005 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 860.00 за отчетный налоговый период:
строка 860.00.005А заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.002А над показателями строки 860.00.002В. При этом в строке 860.00.005А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая доплате по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.002А и 860.00.002В;
строка 860.00.005В заполняется в случае превышения показателей строки 860.00.002В над показателями строки 860.00.002А. При этом в строке 860.00.005В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая уменьшению по итогам налогового периода, которая определяется как разница показателей строк 860.00.002В и 860.00.002А;
3) в строке 860.00.006 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 860.00 за отчетный налоговый период:
в строке 860.00.006А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая доплате по итогам налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 860.00.004А и 860.00.005А;
строки 860.00.006АI и 860.00.006АII заполняются в случае, если налогоплательщик применяет специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельхозпродукции. При этом в строке 860.00.006АI указывается сумма платы, подлежащая внесению в бюджет до 20 октября, - в строке 860.00.006АII - 20 марта;
в строке 860.00.006В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уменьшению по итогам налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 860.00.004В и 860.00.005В.
12. Декларация по форме 860.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69  и 458 Налогового  кодекса.

3. 860.01 нысанына қосымша жасау
13. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда су пайдалану үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеден арнайы су пайдаланудың тиісті түріне баған нөмірі көрсетіледі;
4) 4-жолда су пайдаланудың ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеден арнайы су пайдаланудың өзен бассейніне тиісті жол нөмірі көрсетіледі;
5) 5-жолда нақты арнайы су пайдалану және жоғарғы қабатты көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем төлеу жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;
6) 6-жолда жүргізілген арнайы су пайдаланудың тиісті өлшем бірліктеріне белгі жүргізіледі.
15. "Су пайдалану көлемі" бөлімі 5 жолда көрсетілген өлшем бірліктерінде толтырылады:
1) 860.01.001 жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті көрсетіледі;
2) 860.01.002 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 860.01.003 жолында белгіленген лимит шегіндегі есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі;
4) 860.01.004 жолында белгіленген лимиттен жоғары есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі.
16. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы" бөлімінде:
1) 860.01.005 жолында белгіленген лимиті шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 860.01.006 жолында Салық кодексінің  454-бабына  сәйкес белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
17. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 860.01.007 жолында (860.01.003 х 860.01.005) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы мен белгіленген лимит шегінде арнайы су пайдаланудың нақты көлемі негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;

3. Составление приложения по форме 860.01
13. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 860.01.
14. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид специального водопользования в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан, устанавливающим ставки платы за водопользование;
4) в строке 4 указывается номер строки, соответствующий бассейну реки специального водопользования, из таблицы приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за водопользование;
5) в строке 5 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое специальное водопользование и уплата платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
6) в строке 6 производится отметка соответствующих единиц измерения производимого специального водопользования.
15. Раздел "Объемы водопользования" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 5:
1) в строке 860.01.001 указывается установленный лимит специального водопользования;
2) в строке 860.01.002 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период;
3) в строке 860.01.003 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита;
4) в строке 860.01.004 указывается фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период сверх установленного лимита.
16. В разделе "Ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.01.005 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита;
2) в строке 860.01.006 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита в соответствии со статьей 454 Налогового кодекса.
17. В разделе "Сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 860.01.007 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании фактического объема специального водопользования в пределах установленного лимита и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по формуле (860.01.003 х 860.01.005);

2) 860.01.008 жолында (860.01.004 х 860.01.006) формуласы бойынша белгіленген лимиттен жоғары жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы мен белгіленген лимиттен жоғары арнайы су пайдаланудың нақты көлемі негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары арнайы жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 860.01.009 жолында белгіленген жылдық лимиттен жоғары (860.01.008) және (860.01.007) белгіленген жылдық лимит шегіндегі жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы ретінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
18. 860.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 860.00, 860.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын
пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер
сомасының есебін жасау ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса беріліп отырған нысандарды қоса (бұдан әрі - нысандар), жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін 861.00 нысаны бойынша ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебі (бұдан әрі - 861.00 нысаны бойынша есеп);
2) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін 861.00 нысаны бойынша ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебіне қосымша (бұдан әрі - 861.00 нысаны бойынша есепке қосымша).
2. 861.00 нысаны бойынша есеп жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебіне арналған.
861.01 нысаны бойынша қосымша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін арнайы су пайдаланудың әр түрі бойынша ағымды төлемдер төлеу сомаларының есебін айқындауға арналған.
3. Арнайы су пайдаланудың бірнеше түрлерін жүзеге асыру кезінде арнайы су пайдаланудың әрбір түрі бойынша 861.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте 860.01 қосымшасы парақтарының жалпы саны арнайы су пайдалану түрлерінің санына сәйкес келуі керек.

2) в строке 860.01.008 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании фактического объема специального водопользования сверх установленного лимита и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по формуле (860.01.004 х 860.01.006);
3) в строке 860.01.009 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (860.01.007) и сверх установленного лимита (860.01.008).
18. Приложение по форме 860.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 860.00, 860.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей платы
за пользование водными ресурсами поверхностных источников
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 861.00 (далее - Расчет по форме 861.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по форме 861.01 (далее - приложение по форме 861.01).
2. Расчет по форме 861.00 предназначен для расчета сумм текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников.
Приложение по форме 861.01 предназначено для определения текущих сумм платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников по каждому виду специального водопользования.
3. При осуществлении нескольких видов специального водопользования, по каждому виду заполняется отдельный лист приложения по форме 861.01. При этом общее количество листов приложения по форме 861.01 должно соответствовать количеству видов специального водопользования.

N2-ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда 861.00-нысаны бойынша Есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем есебі жүргізілген тиісті валюта коды көрсетіледі;
8) 8-жолда 861.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстары пайдаланғаны үшін төлемді есептеу" бөлімінде:
1) 861.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын, белгіленген лимит шектерінде (861.00.002) және белгіленген лимиттен артық (861.00.003) жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомаларын қосумен айқындалатын жалпы сомасы көрсетіледі:
860.00.001А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002А және 861.00.003А жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002В және 861.00.003В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.002С және 861.00.003С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
860.00.001D жолында есепті тоқсан үшін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін, 861.00.001А, 861.00.001В және 861.00.001С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм,
индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 861.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 861.01.
10. В разделе "Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.00.001 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный налоговый период, которая определяется сложением сумм платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита (861.00.002) и сверх установленного лимита (861.00.003):
в строке 861.00.001А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002А и 861.00.003А;
в строке 861.00.001В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002В и 861.00.003В;
в строке 861.00.001С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей 861.00.002С и 861.00.003С;
в строке 861.00.001D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.001А, 861.00.001В и 861.00.001С;

2) 861.00.002 жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.010 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.010 жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі:
861.00.002А жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.010А жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.010А жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.010В жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.010В жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.010С жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектерінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.010С жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.002D жолында 861.01.002А, 861.01.002В және 861.01.002С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін бюджетке төленуге тиіс арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шектерінде пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;

2) в строке 861.00.002 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.010 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.010 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.002А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.010А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита,
которая определяется суммированием показателей строк 861.01.010А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.010В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита,
которая определяется суммированием показателей строк 861.01.010В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.010С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита,
которая определяется суммированием показателей строк 861.01.010С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.002D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.002А, 861.00.002В и 861.00.002С;

3) 861.00.003 жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.011 жолынан көшірілетін, Есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.011 жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі:
861.00.003А жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.011А жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.011А жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.011В жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.011В жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.011С жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 861.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырса, осы жол бойынша 861.01 нысаны бойынша 861.01.011С жолдары қосымшаларының барлық парақтары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
861.00.003D жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.003А, 861.01.003В және 861.01.003С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен анықталатын, есепті тоқсан үшін арнайы су пайдаланудың барлық түрлері бойынша жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.

3) в строке 861.00.003 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 861.01.011 приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.011 всех листов приложения по форме 861.01:
в строке 861.00.003А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.011А приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.011А всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.011В приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.011В всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, которая переносится из строки 861.01.011С приложения по форме 861.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 861.01, в данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, которая определяется суммированием показателей строк 861.01.011С всех листов приложения по форме 861.01;
в строке 861.00.003D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет по всем видам специального водопользования за отчетный квартал, которая определяется суммированием показателей строк 861.00.003А,  861.00.003В и 861.00.003С.

11. 861.00 нысаны бойынша есепке  Салық кодексінің  69 және  458-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 861.01 нысан бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 861.01 нысан қосымшасы бойынша ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдалану үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымшаның кестесінен арнайы су пайдаланудың түріне сәйкес келетін баған нөмірі көрсетіледі;
4) 4-жолда жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдалану үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымшаның кестесінен арнайы су пайдалану өзенінің бассейніне сәйкес келетін баған нөмірі осы қосымша толтырылатын арнайы су пайдаланудың тиісті түріне көрсетіледі;
5) 5-жолда нақты арнайы су пайдалану және жоғарғы қабатты көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем төлеу жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;
6) 6-жолда жүргізілген арнайы су пайдаланудың тиісті өлшем бірліктеріне белгі жүргізіледі.
14. "Су пайдалану көлемі" бөлімінде 5 жолда көрсетілген өлшем бірліктерімен толтырылады.
Егер су пайдалану лимиті тоқсан немесе айларға бөлінбей бір жылға белгіленген жағдайда, мынадай тәртіппен толтырылады:
1) 861.01.001 жолында кезең басында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимитінің қалдығы көрсетіледі;
861.01.001А жолы өткен салық кезеңінің соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001 жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.006D жолының өткен салық кезеңіндегі көрсеткіші көшіріледі. 861.01 нысаны бойынша қосымша бірінші тоқсан үшін жасалған жағдайда 861.01.001А жолында белгіленген лимит көрсетіледі;
861.01.001В жолы өткен салық кезеңінің бірінші айының соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001В жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.006А жолының есепті салық кезеңінің бірінші айындағы көрсеткіші көшіріледі;
861.01.001С жолы өткен салық кезеңінің екінші айының соңында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 861.01.001С жолына 861.01 нысаны бойынша 861.01.006В жолының есепті салық кезеңінің екінші айындағы көрсеткіші көшіріледі;
861.01.001D жолына осы 861.01 нысан бойынша осы қосымшадағы 861.01.001А жолының көрсеткіштері көшіріледі;
2) 861.01.002 жолында кезең басында белгіленген лимиттен артығы көрсетіледі:

11. Расчет по форме 861.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69 и 458 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 861.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 861.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид специального водопользования в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан, устанавливающим ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
4) в строке 4 указывается номер строки, соответствующий бассейну реки специального водопользования из таблицы приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
5) в строке 5 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое специальное водопользование и уплата платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
6) в строке 6 производится отметка соответствующих единиц измерения производимого специального водопользования.
14. Раздел "Объем водопользования" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 5.
В случае если лимит водопользования установлен на год без разбивки по кварталам или месяцам, то заполняется в следующем порядке:
1) в строке 861.01.001 указывается остаток установленного лимита на начало периода:
строка 861.01.001А заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего налогового периода. При этом в строку 861.01.001 переносятся показатели строки 861.01.006D из приложения по форме 861.01 за предыдущий налоговый период. В случае составления приложения по форме 861.01 за первый квартал в строке 861.01.001А указывается установленный лимит;
строка 861.01.001В заполняется при наличии остатка лимита  на конец первого месяца отчетного налогового периода. При этом в строку 861.01.001В переносятся показатели строки 861.01.006А из приложения по форме 861.01 за первый месяц отчетного налогового периода;
строка 861.01.001С заполняется при наличии остатка лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода. При этом в строку 861.01.001С переносятся показатели строки 861.01.006В из приложения по форме 861.01 за второй месяц отчетного налогового периода;
в строку 861.01.001D переносятся показатели строки 861.01.001А настоящего приложения по форме 861.01;
2) в строке 861.01.002 указывается превышение лимита на начало периода:

861.01.002А жолы өткен кезеңдерде (тоқсандар, жылдар) арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен артық болған жағдайда толтырылады. 861.01 нысаны бойынша қосымшаны бірінші тоқсанның бірінші айы үшін толтырғанда 861.01.002А жолында нөлдер көрсетіледі. 861.01 нысаны бойынша қосымшаны екінші-төртінші тоқсандар үшін толтырғанда 861.01.002А жолы өткен салық кезеңінің соңында лимиттен артық болған жағдайда толтырылады, бұл жағдайда 861.01.002А жолына 861.01.007D жолының өткен есептік салық кезеңінің көрсеткіштері көшіріледі;
861.01.002В жолы есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.002В жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.007А жолынан көшірілетін екінші айдың басындағы лимиттің асуы көрсетіледі;
861.01.002С жолы есептік салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.002С жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 861.01.007В жолынан көшірілетін үшінші айдың басындағы лимиттің асуы көрсетіледі;
861.01.001D жолына осы 861.01 нысан бойынша осы қосымшадағы 861.01.001А жолының көрсеткіштері көшіріледі;
3) 861.01.003 жолында есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі көрсетіледі:
861.01.003А жолында жоғары есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003В жолында жоғары есепті салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003С жолында жоғары есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
861.01.003D жолында 861.01 нысаны бойынша қосымшаның 860.01.003А, 860.01.003В және 860.01.003С жолдары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың лимит шегіндегі және лимиттен артық нақты көлемі көрсетіледі;
4) 861.01.004 жолы есепті салық кезеңінің басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004 жолында арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі:
861.01.004А жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004А жолында есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
861.01.004В жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004В жолында есептік салық кезеңінің екінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
861.01.004С жолы айдың басында лимит қалдығы болған жағдайда толытырылады. Бұл ретте 861.01.004СА жолында есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;

строка 861.01.002А заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за предыдущие периоды (кварталы, месяцы) над установленным лимитом. При заполнении приложения по форме 861.01 за первый месяц первого квартала в строке 861.01.002А указываются нули. В случае составления приложения по форме 861.01 за второй - четвертый квартал, строка 861.01.002А заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего отчетного налогового периода, при этом в строку 861.01.002А переносятся показатели строки 861.01.007D за предыдущий отчетный налоговый период;
строка 861.01.002В заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода над установленным лимитом. При этом в строке 861.01.002В указывается превышение лимита на начало второго месяца, который переносится из строки 861.01.007А приложения по форме 861.01;
строка 861.01.002С заполняется в случае превышения фактического объема специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода над установленным  лимитом. При этом в строке 861.01.002С указывается превышение лимита на начало третьего месяца, который переносится из строки 861.01.007В приложения по форме 861.01;
в строку 861.01.002D переносятся показатели строки 861.01.002А настоящего приложения по форме 861.01;
3) в строке 861.01.003 указывается общий фактический объем специального водопользования за отчетный налоговый период:
в строке 861.01.003А указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003В указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003С указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода;
в строке 861.01.003D указывается общий фактический объем специального водопользования в пределах и сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, который определяется суммированием показателей строк 861.01.003А, 861.01.003В и 861.01.003С приложения по форме 861.01;
4) строка 861.01.004 заполняется при наличии остатка лимита на начало отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.004 указывается объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита:
строка 861.01.004А заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004А указывается объем специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;
строка 861.01.004В заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004В указывается объем специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;
строка 861.01.004С заполняется при наличии остатка лимита на начало месяца. При этом в строке 861.01.004С указывается объем специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода в пределах установленного лимита;

861.01.004D жолы есептік салық кезеңінің басында лимит қалдығы болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.004D жолында 861.01.004А, 861.01.004В және 861.01.004С жолдары көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңі үшін арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегіндегі көлемі көрсетіледі;
5) 861.01.005 жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005 жолында тиісті кезең үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі (861.01.003) мен арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті (861.01.004) арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың бір айда (тоқсанда) белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі:
861.01.005А жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005А жолында 861.01.003А және 861.01.004А жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005В жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005В жолында 861.01.003В және 861.01.004В жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің екінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005С жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005С жолында 861.01.003С және 861.01.004С жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңінің екінші айы үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;
861.01.005D жолы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің жалпы шамасы арнайы су пайдаланудың белгіленген лимиті шегінен артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.005D жолында 861.01.003D және 861.01.004D жолдары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын арнайы су пайдаланудың есептік салық кезеңі үшін белгіленген лимитінен артық көлемі көрсетіледі;

строка 861.01.004D заполняется при наличии остатка лимита на начало отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.004D указывается объем специального водопользования за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита, который определяется суммированием показателей строк 861.01.004А, 861.01.004В и 861.01.004С;
5) строка 861.01.005 заполняется в случае превышения величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005 указывается объем сверх установленного лимита специального водопользования за месяц (квартал), который определяется как разница между фактическим объемом специального водопользования за соответствующий период (861.01.003) и объемом специального водопользования в пределах установленного лимита (861.01.004):
строка 861.01.005А заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005А указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003А и 861.01.004А;
строка 861.01.005В заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005В указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003В и 861.01.004В;
строка 861.01.005С заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005С указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.003С и 861.01.004С;
строка 861.01.005D заполняется в случае превышения общей величины фактического объема специального водопользования над объемом специального водопользования в пределах установленного лимита. При этом в строке 861.01.005D указывается объем специального водопользования сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, который определяется как разница показателей строк 861.01.003D и 861.01.004D;

6) 861.01.006 жолы арнайы су пайдалану лимитінің кезең басындағы қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006 жолында кезең басындағы лимит қалдығы (861.01.001) мен тиісті кезең үшін арнайы су пайдаланудың нақты көлемі (861.01.003) арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын лимит қалдығы көрсетіледі:
861.01.006А жолы есептік салық кезеңінің бірінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006А жолында 861.01.001А жолы мен 861.01.003А жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын бірінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.006В жолы есептік салық кезеңінің екінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006В жолында 861.01.001В жолы мен 861.01.003В жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын екінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.006С жолы есептік салық кезеңінің үшінші айының басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006С жолында 861.01.001С жолы мен 861.01.003С жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын үшінші айдың соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
861.01.006D жолы есептік салық кезеңінің басындағы арнайы су пайдалану лимитінің қалдығы есептік салық кезеңіндегі арнайы су пайдаланудың нақты көлемінің шамасынан артық болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.006D жолында 861.01.001D жолы мен 861.01.003D жолы арасындағы айырмашылық ретінде айқындалатын есептік салық кезеңінің соңындағы лимит қалдығы көрсетіледі;
7) 861.01.007 жолы кезең басында лимиттен асқан және есептік салық кезеңінде белгіленген лимиттен артық арнайы су пайдалану көлемі болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007 жолында кезең басында лимиттен артық (861.01.002) және белгіленген лимиттен артық арнайы су пайдалану көлемдері сомасы (861.01.005) ретінде айқындалатын есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асуы көрсетіледі:
861.01.007А жолы есептік салық кезеңінің бірінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007А жолында 861.01.002А жолы мен 861.01.005А жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің бірінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.007В жолы есептік салық кезеңінің екінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007В жолында 861.01.002В жолы мен 861.01.005В жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің екінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.007С жолы есептік салық кезеңінің үшінші айының соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007С жолында 861.01.002С жолы мен 861.01.005С жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің үшінші айының соңында лимиттен асуы көрсетіледі;
861.01.007D жолы есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 861.01.007D жолында 861.01.002D жолы мен 861.01.005D жолы көрсеткіштерінің жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің соңында лимиттен асуы көрсетіледі.

6) строка 861.01.006 заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода  над общим фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.006 указывается остаток лимита на конец периода, который определяется как разница между остатком лимита на начало периода (861.01.001) и общим фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период (861.01.003):
строка 861.01.006А заполняется в случае превышения остатка лимита на начало первого месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за первый месяц отчетного налогового периода.
При этом в строке 861.01.006А указывается остаток лимита на конец первого месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001А и 861.01.003А;
строка 861.01.006В заполняется в случае превышения остатка лимита на начало второго месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за второй месяц отчетного налогового периода.
При этом в строке 861.01.006В указывается остаток лимита на конец второго месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001В и 861.01.003В;
строка 861.01.006С заполняется в случае превышения остатка лимита на начало третьего месяца отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за третий месяц отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.006С указывается остаток лимита на конец третьего месяца, который определяется как разница показателей строк 861.01.001С и 861.01.003С;
строка 861.01.006D заполняется в случае превышения остатка лимита на начало отчетного налогового периода над фактическим объемом специального водопользования за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.006D указывается остаток лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как разница показателей строк 861.01.001D и 861.01.003D;
7) строка 861.01.007 заполняется в случае превышения лимита на начало периода и наличия объемов специального водопользования сверх установленного лимита за отчетный налоговый период. При этом в строке 861.01.007 указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как сумма превышения лимита на начало периода (861.01.002) и объемов специального водопользования сверх установленного лимита (861.01.005):
строка 861.01.007А заполняется в случае превышения лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007А указывается превышение лимита на конец первого месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002А и 861.01.005А;
строка 861.01.007В заполняется в случае превышения лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007В указывается превышение лимита на конец второго месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002В и 861.01.005В;
строка 861.01.007С заполняется в случае превышения лимита на конец третьего месяца отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007С указывается превышение лимита на конец третьего месяца отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002С и 861.01.005С;
строка 861.01.007D заполняется в случае превышения лимита на конец отчетного налогового периода. При этом в строке 861.01.007D указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, которое определяется суммированием показателей строк 861.01.002D и 861.01.005D.

15. Егер лимит тоқсан бойынша белгіленген жағдайда, 861.01 нысан бойынша Есеп қосымшасының 861.01.001А жолында тоқсан басына белгіленген лимит көрсетіледі. Бұл жағдайда жолдарда:
861.01.001А жолына алдыңғы тоқсан үшін 861.01.006D жолының көрсеткіші көшірілмейді;
861.01.002А жолына алдыңғы тоқсан үшін 861.01.007D жолының көрсеткіші көшірілмейді.
Егер лимит ай бойынша белгіленген жағдайда, онда 861.01.001А, В, С жолдарында ағымдағы айға белгіленген лимит көрсетіледі.
Бұл кезде:
861.01.001А, В және С жолдарына алдыңғы ай үшін 861.01.006 жолының көрсеткіштері көшірілмейді;
861.01.002 "Кезең басына лимиттің асып кетуі" жолы толтырылмайды.
Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге 861.01.001D, 861.01.002D, 861.01.006D және 861.01.007D жолдарының көрсеткіштері әсер етпегендіктен, аталған жолдар толтырылмайды.
16. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы" бөлімінде:
1) 861.01.008 жолында белгіленген жыл лимиті шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 861.01.009 жолында Салық кодексінің  454-бабына  сәйкес жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген жылдық лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
17. "Жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 861.01.010 жолында (861.01.004 х 861.01.008) формуласы бойынша арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимит шегінде пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.010А жолында (861.01.004А х 860.01.008А) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.010В жолында (861.01.004В х 861.01.008В) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің екінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.010С жолында (861.01.004С х 861.01.008С) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.010D жолында белгіленген лимит шегінде жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын және 860.01.010А, 860.01.010В және 861.01.010С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын төлем сомасы көрсетіледі;

15. В случае, если лимит устанавливается поквартально, то в строке 861.01.001А приложения к Расчету по форме 861.01 указывается установленный лимит на начало квартала.
При этом в строки:
861.01.001А не переносятся показатели строки 861.01.006D за предыдущий квартал;
861.01.002А не переносятся показатели строки 861.01.007D за предыдущий квартал.
В случае, если лимит установлен помесячно, то в строках 861.01.001А, В и С указывается лимит, установленный на текущий месяц.
При этом:
в строки 861.01.001А, В и С не переносятся показатели строки 861.01.006 за предыдущий месяц;
строка 861.01.002 "Превышение лимита на начало периода" не заполняется.
В связи с тем, что показатели строк 861.01.001D, 861.01.002D, 861.01.006D и 861.01.007D не влияют на исчисление платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, указанные строки не заполняются.
16. В разделе "Ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.01.008 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита;
2) в строке 861.01.009 указывается ставка платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита в соответствии со статьей 454  Налогового кодекса.
17. В разделе "Сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников":
1) в строке 861.01.010 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период и определяемая на основании объема специального водопользования и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита по формуле (861.01.004 х 861.01.008):
в строке 861.01.010А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за первый месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004А х 861.01.008А);
в строке 861.01.010В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за второй месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004В х 861.01.008В);
в строке 861.01.010С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за третий месяц отчетного налогового периода и определяемая по формуле (861.01.004С х 861.01.008С);
в строке 861.01.010D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период и определяемая суммированием показателей строк 861.01.010А, 861.01.010В и 861.01.010С;

2) 861.01.011 жолында (861.01.005 х 861.01.009) формуласы бойынша арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем ставкалары негізінде белгіленетін жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.011А жолында (861.01.005А х 861.01.009А) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің бірінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
861.01.011В жолында (861.01.005В х 861.01.009В) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің екінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.011С жолында (861.01.005С х 861.01.009С) формуласы бойынша анықталатын есептік кезеңнің үшінші айы үшін арнайы су пайдалану көлемі және жоғарғы қабаттағы қайнарлардан су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
861.01.011D жолында жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимиттен артық пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін және 860.01.011А, 860.01.011В және 861.01.011С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жалпы төлем сомасы көрсетіледі;
3) 861.01.012 жолында жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын белгіленген лимит шеңберінде (861.01.010) және артық пайдаланғаны үшін (861.01.011) төлем сомасы ретінде айқындалатын есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
861.01.012А жолында 861.01.010А және 861.01.011А жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің бірінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.012В жолында 861.01.010В және 861.01.011В жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің екінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.012С жолында 861.01.010С және 861.01.011С жолдарының сомаларын жинақтаумен айқындалатын есептік салық кезеңінің үшінші айы үшін бюджетке төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
861.01.012D жолында 860.01.012А, 860.01.012В және 861.01.012С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын жоғарғы қабаттағы көздерден су ресурстарын пайдаланғаны үшін есептік салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын жалпы төлем сомасы көрсетіледі.

2) в строке 861.01.011 указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, определяемая на основании объема специального водопользования и ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита по формуле (861.01.005 х 861.01.009):
в строке 861.01.011А указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005А х 861.01.009А);
в строке 861.01.011В указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005В х 861.01.009В);
в строке 861.01.011С указывается сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая по формуле (861.01.005С х 861.01.009С);
в строке 861.01.011D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников сверх установленного лимита за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.011А, 861.01.011В и 861.01.011С;
3) в строке 861.01.012 указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая как сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников в пределах (861.01.010) и сверх установленного лимита (861.01.011):
в строке 861.01.012А указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за первый месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.010А и 861.01.011А;
в строке 861.01.012В указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за второй месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.010В и 861.01.011В;
в строке 861.01.012С указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за третий месяц отчетного налогового периода, определяемая суммированием показателей строк 861.01.010С и 861.01.011С;
в строке 861.01.012D указывается общая сумма платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк 861.01.012А, 861.01.012В и 861.01.012С.

18. 861.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 861.00, 861.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем бойынша
Декларация жасаудың ережесі
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысан) енгізетін қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:
1) 870.00 нысаны бойынша қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша Декларация (бұдан әрі - 870.00 нысаны бойынша Декларация);
2) 870.01 нысан бойынша қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем бойынша Декларацияға қосымша (бұдан әрі - 870.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 870.00 нысаны бойынша Декларация қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемнің жалпы сомасын мәлімдеуге арналған.
870.01 нысан бойынша қосымша рұқсат беретін құжатта көрсетілген ластағыш заттың әрбір түрі бойынша қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Егер салық төлеуші арнайы табиғат пайдаланудың бірнеше түрін жүзеге асырған жағдайда рұқсат беретін құжатта көрсетілген ластағыш заттың әрбір түрі бойынша 870.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда 870.00 нысан бойынша Декларация аталған қосымшаларсыз ұсынылады.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хатпен қағаз тасығышта почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

18. Приложение по форме 861.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 861.00, 861.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по плате за загрязнение
окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по плате за загрязнение окружающей среды, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по плате за загрязнение окружающей среды по форме 870.00 (далее - Декларация по форме 870.00);
2) приложения к Декларации по плате за загрязнение окружающей среды по форме 870.01 (далее - приложение по форме 870.01).
2. Декларация по форме 870.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за загрязнение окружающей среды.
Приложение по форме 870.01 предназначено для определения суммы платы за загрязнение окружающей среды по каждому виду загрязняющего вещества, указанному в разрешительном документе.
3. В случае, если налогоплательщик осуществляет несколько видов специального природопользования, по каждому виду загрязняющего вещества, указанному в разрешительном документе, заполняется отдельный лист приложения по форме 870.01.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Декларация по форме 870.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.

N2-ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда 870.00 нысаны бойынша Декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
8) 7-жолда 870.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемді есептеу" бөлімінде:
1) 870.00.001 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша, белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.001А жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.007 жолынан көшірілетін тұтастай алғанда есепті салық кезеңі үшін есептелген белгіленген лимит шектерінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 870.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтары толтырылатын жағдайда, бұл жолда 870.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 870.00.007 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындайтын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.001В жолында 871.01 нысаны бойынша есеп айырысулар 871.00.002 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 870.01 нысаны бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер есептері бойынша есептелген (бұдан әрі - 871.00 нысаны бойынша Есеп) арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 870.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.002А жолында 870.01 нысаны бойынша қосымшаның 870.01.008 жолынан көшірілетін тұтастай алғанда есепті салық кезеңі үшін есептелген белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 870.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтыратын жағдайда, бұл жолда 870.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 870.00.008 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындайтын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 870.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за загрязнение окружающей среды;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 870.01.
10. В разделе "Исчисление платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.00.001 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по всем видам специального природопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 870.00.001А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, исчисленная налогоплательщиком в целом за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 870.01.007 приложения по форме 870.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 870.01, по данной строке указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием
показателей строк 870.01.007 всех листов приложения по форме 870.01;
в строке 870.00.001В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по всем видам специального природопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды по форме 871.00 (далее - Расчет по форме 871.00), представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 871.00.002 Расчетов по форме 871.00;
2) в строке 870.00.002 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по всем видам специального природопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 870.00.002А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, исчисленная налогоплательщиком в целом за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 870.01.008 приложения по форме 870.01. В случае, если налогоплательщик заполняет несколько листов приложения по форме 870.01, в данной строке указывается общая сумма платы по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 870.01.008 всех листов приложения по форме 870.01;

870.00.002В жолында 871.00 нысаны бойынша есептер 871.00.003 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 871.00 нысаны бойынша Есептер бойынша есептелген арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 870.00.003 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша қоршаған ортаны ластау үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
870.00.003А жолында 870.00.001А және 870.00.002А жолдарының көрсеткіштері сомасы ретінде айқындалатын 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша есептелген есепті салық кезеңі үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.003В жолында 870.00.001В және 870.00.002В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңінің ішінде берілген 871.00 нысаны бойынша есептер бойынша есептелген тұтастай алғанда есепті салық кезеңі үшін қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемдердің ағымдағы жалпы сомасы көрсетіледі.
11. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем бойынша" есептеу бөлімінде:
1) 870.00.004 жолында есепті салық кезеңі үшін 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаны ластау үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.004А жолы 870.00.001В жолы көрсеткіштерінен 870.00.001А жолы көрсеткіштерінің асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте 870.00.004А жолында 870.00.001А және 870.00.001В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын қосымша төленуге жататын белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаны ластау үшін төлем сомасы көрсетіледі;
870.00.004В жолы 870.00.001А жолының көрсеткіштерінен 870.00.001В жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте 870.00.004В жолында 870.00.001В және 870.00.001А жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын, азаюға жататын белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 870.00.005 жолында есепті салық кезеңі үшін 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі:
870.00.005А жолы 870.00.002В жолының көрсеткіштерінен 870.00.002А жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте 870.00.005А жолында 870.00.002А және 870.00.002В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде қоса есептеуге жататын белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
870.00.005В жолы 870.00.002А жолының көрсеткіштерінен 870.00.002В жолының көрсеткіштері асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте 870.00.005В жолында 870.00.002В және 870.00.002А жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын азаюға жататын белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;

в строке 870.00.002В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по всем видам специального природопользования, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 871.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 871.00.003 Расчетов по форме 871.00;
3) в строке 870.00.003 указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды по всем видам специального природопользования, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период:
в строке 870.00.003А указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Декларации по форме 870.00, которая определяется как сумма показателей строк 870.00.001А и 870.00.002А;
в строке 870.00.003В указывается общая сумма текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды в целом за отчетный налоговый период, исчисленная налогоплательщиком по Расчетам по форме 871.00, представленным в течение отчетного налогового периода, которая определяется суммированием показателей строк 870.00.001В и 870.00.002В.
11. В разделе "Расчеты по плате за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.00.004 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 870.00 за отчетный налоговый период:
строка 870.00.004А заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.001А над показателями строки 870.00.001В. При этом в строке 870.00.004А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного  лимита, подлежащая к доплате, которая определяется как разница показателей строк 870.00.001А и 870.00.001В;
строка 870.00.004В заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.001В над показателями строки 870.00.001А. При этом в строке 870.00.004В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая к уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 870.00.001В и 870.00.001А;
2) в строке 870.00.005 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 870.00 за отчетный налоговый период:
строка 870.00.005А заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.002А над показателями строки 870.00.002В. При этом в строке 870.00.005А указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, подлежащая к доплате, которая определяется как разница показателей строк 870.00.002А и 870.00.002В;
строка 870.00.005В заполняется в случае превышения показателей строки 870.00.002В над показателями строки 870.00.002А. При этом в строке 870.00.005В указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая к  уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 870.00.002В  и 870.00.002А;

3) 870.00.006 жолында есепті салық кезеңі үшін 870.00 нысаны бойынша Декларация бойынша қосымша төленуге немесе азаюға жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі:
870.00.006А жолында 870.00.004А және 870.00.005А жолдарының көрсеткіштерін жинақтап айқындалатын, қосымша төленуге жататын қоршаған ортаны ластау үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
870.00.006АI және 870.00.006II жолдары мына жағдайда толтырылады, егер салық төлеуші шаруа (фермер) қожалықтары және ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін-заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимдерін қолданса. Бұл кезде 870.00.006АI жолында 20-қазанға, 870.00.006АII жолында 20-наурызға дейін бюджетке енгізілуге жататын төлем сомасы көрсетіледі;
870.00.006В жолында 870.00.004В және 870.00.005В жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, азаюға жататын қоршаған ортаны ластау үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
12. 870.00 нысаны бойынша Декларацияға  Салық кодексінің  69 және  465-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 870.01 нысаны бойынша қосымша жасау
13. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 870.01 нысан бойынша ағымдағы беттің нөмірі көрсетіледі.
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамаға сәйкес арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асыру түрі көрсетіледі;
4) 4-жолда қоршаған ортаны нақты ластау және қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем төлеу нақты жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;
5) 5-жолда ластаушы заттарды төгу (шығару) мен қалдықтарды орналастыру көлемінің тиісті өлшем бірліктеріне белгі жасалады.
15. "Ластау көлемі" бөлімі 4-жолда көрсетілген өлшем бірлігімен толтырылады:
1) 870.01.001 жолында арнайы табиғат пайдаланудың белгіленген лимиті көрсетіледі;
2) 870.01.002 жолында есепті салық кезеңіндегі ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі көрсетіледі;
3) 870.01.003 жолында белгіленген лимит шегіндегі есепті салық кезеңі үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі көрсетіледі.
Лимит белгіленбейтін арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асырған жағдайда, 870.01.002 жолына 870.01.003 жолының деректері ауыстырылады. Бұл ретте 870.01.004 жолы толтырылмайды;
4) 870.01.004 жолы белгіленген лимит шегіндегі ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемінен ластаушы заттарды шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемінің жалпы шегінен асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 870.01.004 жолында 870.01.002 және 870.01.003 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын, белгіленген лимиттен жоғары есепті салық кезеңі үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі көрсетіледі.

3) в строке 870.00.006 указывается общая сумма платы, подлежащая к доплате или уменьшению по Декларации по форме 870.00 за отчетный налоговый период:
в строке 870.00.006А указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая к доплате, которая определяется суммированием показателей строк 870.00.004А и 870.00.005А;
строки 870.00.006 АI и 870.00.006АII заполняются в случае, если налогоплательщик применяет специальные налоговые режимы для крестьянских (фермерских) хозяйств и для юридических лиц - производителей сельхозпродукции. При этом в строке 870.00.006АI указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая внесению в бюджет до 20 октября, в строке 870.00.006АII - 20 марта;
в строке 870.00.006В указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая к уменьшению, которая определяется суммированием показателей строк 870.00.004В и 870.00.005В.
12. Декларация по форме 870.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69  и 465 Налогового
кодекса.
3. Составление приложения по форме 870.01
13. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 870.01.
14. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид осуществляемого специального природопользования согласно законодательству в области охраны окружающей среды;
4) в строке 4 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое загрязнение окружающей среды и уплата платы за загрязнение окружающей среды;
5) в строке 5 делается отметка соответствующих единиц измерения объема выбросов (сбросов) загрязняющих веществ и размещения отходов.
15. Раздел "Объемы загрязнения" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 4:
1) в строке 870.01.001 указывается установленный лимит специального природопользования;
2) в строке 870.01.002 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный налоговый период;
3) в строке 870.01.003 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный налоговый период в пределах установленного лимита.
В случае осуществления специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, в строку 870.01.002 не переносятся данные строки 870.01.003. При этом строка 870.01.004 не заполняется;
4) строка 870.01.004 заполняется в случае превышения общей величины фактического объема выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов над фактическим объемом выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов в пределах установленного лимита. При этом в строке 870.01.004 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный налоговый период сверх установленного лимита, который определяется как разница показателей строк 870.01.002 и 870.01.003.

16. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы" бөлімінде:
1) 870.01.005 жолында белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 870.01.006 жолында Салық кодексінің  462-бабына  сәйкес белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
17. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 870.01.007 жолында (870.01.003 х 870.01.005) формуласы бойынша белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы мен ластанудың нақты көлемінен ескеріліп айқындалатын белгіленген лимит шегіндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 870.01.008 жолында (870.01.004 х 870.01.006) формуласы бойынша белгіленген лимиттен жоғары ластану үшін төлем ставкасы мен ластанудың нақты көлемдерінен ескеріп айқындалатын белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 870.01.009 жолында белгіленген лимиттен жоғары (870.01.008) және белгіленген лимит шегіндегі (870.01.007) қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасын қосумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі.
18. 870.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 870.00, 870.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің
ағымдағы төлемдер сомалары есебін жасау
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды қамтитын (бұдан әрі - нысандар) қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 871.00 нысан бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебі (бұдан әрі - 871.00 нысаны бойынша есеп);
2) 871.01 нысан бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебіне қосымша (бұдан әрі - 871.01 нысаны бойынша қосымша).
2. 871.00 нысаны бойынша қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасын айқындауға арналған.

16. В разделе "Ставки платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.01.005 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита;
2) в строке 870.01.006 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита в соответствии со статьей 462  Налогового кодекса.
17. В разделе "Сумма платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 870.01.007 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, определяемая исходя из фактических объемов загрязнения и ставок платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по формуле (870.01.003 х 870.01.005);
2) в строке 870.01.008 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита, определяемая исходя из фактических объемов загрязнения и ставок платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по формуле (870.01.004 х 870.01.006);
3) в строке 870.01.009 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая сложением сумм платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита (870.01.007) и сверх установленного лимита (870.01.008).
18. Приложение по форме 870.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 870.00, 870.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей платы
за загрязнение окружающей среды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды по форме 871.00 (далее - Расчет по форме 871.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды по форме 871.01 (далее - приложение по форме 871.01).
2. Расчет по форме 871.00 предназначен для определения общей суммы текущих платежей платы за загрязнение окружающей среды.

5) 5-жолда 871.00 нысаны бойынша Есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда қоршаған ортаны ластағаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
8) 7-жолда 870.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем" бөлімінде:
1) 871.00.001 жолында белгіленген лимит (871.00.002) және белгіленген лимиттен жоғары (871.00.003) шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасының жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 871.00.002 жолында 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.010 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңіндегі белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 871.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырылатын жағдайда, бұл жолда 871.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтарын 871.01.010 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындайтын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 871.00.003 жолында 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.011 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңіндегі белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 871.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 871.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 871.01.011 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын арнайы табиғат пайдаланудың барлық түрлері бойынша белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
11. 871.00 нысаны бойынша Есепке  Салық кодексінің  69 және  465-баптарына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 871.01 нысан бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақ нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 871.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңдарға сәйкес арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асыру түрі көрсетіледі;
4) 4-жолда қоршаған ортаны нақты ластау және қоршаған ортаны ластағаны үшін төлем төлеу нақты жүзеге асырылатын салық органының коды көрсетіледі;

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 871.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за загрязнение окружающей среды;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 871.01.
10. В разделе "Плата за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 871.00.001 указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк сумм платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита (871.00.002) и сверх установленного лимита (871.00.003);
2) в строке 871.00.002 указывается сумма платы за загрязнение в пределах установленного лимита в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 871.01.010 приложения по форме 871.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 871.01, в данной строке указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 871.01.010 всех листов приложения по форме 871.01;
3) в строке 871.00.003 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 871.01.011 приложения по форме 871.01. В случае, если налогоплательщик заполняет несколько листов приложения по форме 871.01, в данной строке указывается общая сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита по всем видам специального природопользования, которая определяется суммированием показателей строк 871.01.011 всех листов приложения по форме 871.01.
11. Расчет по форме 871.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьями 69  и 465 Налогового
кодекса.
3. Составление приложения по форме 871.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 871.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается вид осуществляемого специального
природопользования согласно законодательству в области охраны окружающей среды;
4) в строке 4 указывается код налогового органа, в котором осуществляется фактическое загрязнение окружающей среды и уплата платы за загрязнение окружающей среды;

5) 5-жолда ластаушы заттарды төгу (шығару) мен қалдықтарды орналастыру көлемінің тиісті өлшем бірліктеріне белгі жасалады.
14. "Ластау көлемі" бөлімі 4 жолда көрсетілген өлшем бірлігімен толтырылады:
1) 871.01.001 жолында кезең басына лимиттің қалдығы көрсетіледі. 871.01 нысаны қосымшасының 871.01.001 жолында есепті салық жылының бірінші тоқсаны үшін 871.00 нысаны бойынша Есепті жасау жағдайында белгіленген лимит шегі көрсетіледі.
Есепті салық кезеңінің екінші-төртінші тоқсаны үшін 871.00 нысаны бойынша есепті жасау жағдайында, 871.01.001 нысаны бойынша қосымшаның 871.01 жолы бұрынғы тоқсан соңына лимит қалдығының барлығы кезінде толтырылады. Бұл ретте, 871.01.001 жолына бұрынғы тоқсан үшін 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.006 жолының көрсеткіштері көшіріледі;
2) 871.01.002 жолында кезең басына лимиттің асуы көрсетіледі. 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.002 жолында есепті салық жылының бірінші тоқсаны үшін 871.00 нысаны бойынша Есепті жасау жағдайында нөлдер көрсетіледі.
Есепті салық кезеңінің екінші-төртінші тоқсандары үшін 871.00 нысаны бойынша есеп жасау жағдайында, 871.01 нысаны бойынша қосымшаның 871.01.002 жолы бұрынғы тоқсан соңына лимиттің асуы барлығы кезінде толтырылады. Бұл ретте, 871.01.002 жолына бұрынғы тоқсан үшін 871.01 нысаны бойынша қосымшадан 871.01.007 жолының көрсеткіштері көшіріледі;
3) 871.01.003 жолында есепті тоқсан үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы нақты көлемі көрсетіледі;
4) 871.01.004 жолы тоқсанның басына лимиттің қалдығы болғанда толтырылады. Бұл ретте, 871.01.004 жолында белгіленген лимит шегіндегі есепті тоқсан үшін ластаушы заттар шығарудың (төгу) нақты көлемі мен қалдықтарды орналастыру көрсетіледі.
Лимит белгіленбейтін арнайы табиғат пайдалануды жүзеге асыру жағдайында, 871.01.004 жолына 871.01.003 жолының деректері көшіріледі. Бұл ретте 871.01.005 жолы толтырылмайды;
5) 871.01.005 жолы белгіленген лимит шектеріндегі ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы нақты асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 871.01.005 жолында 871.01.003 және 871.01.004 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын белгіленген лимиттен жоғары нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыру көрсетіледі;
6) 871.01.006 жолы тоқсан үшін ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың жалпы көлемінен кезең басындағы лимиттің қалдығы асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 871.01.006 жолында 871.01.001 және 871.01.003 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын кезең соңына лимит қалдығы көрсетіледі;

5) в строке 5 делается отметка соответствующих единиц измерения объема выбросов (сбросов) загрязняющих веществ и размещения отходов.
14. Раздел "Объемы загрязнения" заполняется в единицах измерения, указанных в строке 4:
1) в строке 871.01.001 указывается остаток лимита на начало периода. В случае составления Расчета по форме 871.00 за первый квартал отчетного налогового года в строке 871.01.001 приложения по форме 871.01 указывается величина установленного лимита.
В случае составления Расчета по форме 871.00 за второй - четвертый кварталы отчетного налогового периода, строка 871.01.001 приложения по форме 871.01 заполняется при наличии остатка лимита на конец предыдущего квартала. При этом в строку 871.01.001 переносятся показатели строки 871.01.006 из приложения по форме 871.01 за предыдущий квартал;
2) в строке 871.01.002 указывается превышение лимита на начало периода. В случае составления Расчета по форме 871.00 за первый квартал отчетного налогового года в строке 871.01.002 приложения по форме 871.01 указываются нули.
В случае составления Расчета по форме 871.00 за второй - четвертый кварталы отчетного налогового периода, строка 871.01.002 приложения по форме 871.01 заполняется при наличии превышения лимита на конец предыдущего квартала. При этом в строку 871.01.002 переносятся показатели строки 871.01.007 из приложения по форме 871.01 за предыдущий квартал;
3) в строке 871.01.003 указывается общий объем фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за отчетный квартал;
4) строка 871.01.004 заполняется при наличии остатка лимита на начало квартала. При этом в строке 871.01.004 указывается фактический объем выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещение отходов за отчетный квартал в пределах установленного лимита.
В случае осуществления специального природопользования, по которому лимит не устанавливается, в строку 871.01.004 переносятся данные строки 871.01.003. При этом строка 871.01.005 не заполняется;
5) строка 871.01.005 заполняется в случае превышения общего фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов над фактическим выбросом (сбросом) загрязняющих веществ и размещения отходов пределах установленного лимита. При этом в строке 871.01.005 указывается фактический выброс (сброс) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита, который определяется как разница показателей строк 871.01.003 и 871.01.004;
6) строка 871.01.006 заполняется в случае превышения остатка лимита на начало периода над общим объемом фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов за квартал. При этом в строке 871.01.006 указывается остаток лимита на конец периода, который определяется как разница показателей строк 871.01.001 и 871.01.003;

7) 871.01.007 жолы есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі бар және кезең басына лимиттің асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 871.01.007 жолында кезең басына лимиттің асу сомасы (871.01.002) мен ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастырудың нақты көлемі ретінде айқындалатын есепті салық кезеңінің соңына лимиттің асу (871.01.005) көрсетіледі.
15. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы" бөлімінде:
1) 871.01.008 жолында белгіленген лимит шегінде қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі;
2) 871.01.009 жолында Салық кодексінің  462-бабына  сәйкес белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем ставкасы көрсетіледі.
16. "Қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы" бөлімінде:
1) 871.01.010 жолында (871.01.004 х 871.01.008) формуласы бойынша белгіленген лимит шегінде нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыруды ескеріп айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын белгіленген лимит шектеріндегі қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
2) 871.01.011 жолында (871.01.005 х 871.01.009) формуласы бойынша белгіленген лимиттен жоғары төлем ставкасы мен белгіленген лимиттен жоғары нақты ластаушы заттар шығару (төгу) мен қалдықтарды орналастыруды ескеріп айқындалатын есепті салық кезеңі үшін белгіленген лимиттен жоғары қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 871.01.012 жолында белгіленген лимиттен жоғары (871.01.011) қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасы мен белгіленген лимит шегінде (871.01.010) және қоршаған ортаның ластануы үшін төлем сомасын қосумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін төлеуге жататын төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
17. 871.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 871.00, 871.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Радиожиілік спекетрін пайдаланғаны үшін төлем
бойынша Декларация жасау ережелері

7) строка 871.01.007 заполняется в случае превышения лимита на начало периода и (или) наличия объема фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита за отчетный налоговый период. При этом в строке 871.01.007 указывается превышение лимита на конец отчетного налогового периода, который определяется как сумма превышения лимита на начало периода (871.01.002) и фактического объема выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита (871.01.005).
15. В разделе "Ставки платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 871.01.008 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита;
2) в строке 871.01.009 указывается ставка платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита в соответствии со статьей 462  Налогового кодекса.
16. В разделе "Сумма платы за загрязнение окружающей среды":
1) в строке 871.01.010 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется исходя из фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов в пределах установленного лимита и ставок платы в пределах установленного лимита по формуле (871.01.004 х 871.01.008);
2) в строке 871.01.011 указывается сумма платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита в отчетном налоговом периоде, определяемая исходя из фактического выброса (сброса) загрязняющих веществ и размещения отходов сверх установленного лимита и ставок платы сверх установленного лимита по формуле (871.01.005 х 871.01.009);
3) в строке 871.01.012 указывается общая сумма платы, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется сложением суммы платы за загрязнение окружающей среды в пределах установленного лимита (871.01.010) и суммы платы за загрязнение окружающей среды сверх установленного лимита (871.01.011).
17. Приложение по форме 871.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 871.00, 871.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по плате за использование
радиочастотного спектра

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысан) енгізетін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация жасау тәртібін қарастырады:
1) 880.00 нысан бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларация (бұдан әрі - 880.00 нысан бойынша Декларация);
2) 880.01 нысан бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем бойынша Декларацияға қосымша (бұдан әрі - 880.01 нысан бойынша қосымша).
2. 880.00 нысан бойынша Декларация радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасын мәлімдеуге арналған.
880.01 нысаны бойынша қосымша радиобайланыстың әр түрі бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасын айқындауға арналған.
3. Әртүрлі ставкалар бойынша есептелетін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем радиобайланыстың әртүрлі түрлері салық төлеушіде болған жағдайда 880.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте, 880.01 нысан бойынша қосымшаның жалпы парақтарының саны радиобайланыс түрлерінің санына сәйкес келуі керек.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті тор көздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, 880.00 нысан бойынша Декларация аталған қосымшаларсыз көрсетіледі.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта хабарламамен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 880.00 нысан бойынша Декларация жасау
9. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по плате за использование радиочастотного спектра, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по плате за использование радиочастотного спектра по форме 880.00 (далее - Декларация по форме 880.00);
2) приложения к Декларации по плате за использование радиочастотного спектра по форме 880.01 (далее - приложение по форме 880.01).
2. Декларация по форме 880.00 предназначена для декларирования общей суммы платы за использование радиочастотного спектра.
Приложение по форме 880.01 предназначено для определения сумм платы за использование радиочастотного спектра по каждому виду радиосвязи.
3. При наличии у налогоплательщика различных видов радиосвязи, по которым плата за использование радиочастотного спектра исчисляется по разным ставкам, заполняется отдельный лист приложения по форме 880.01. При этом общее количество листов приложения по форме 880.01 должно соответствовать количеству видов радиосвязи.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Декларация по форме 880.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса, -  налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 880.00
9. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество физического лица или полное наименование юридического лица;

N2-ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда 880.00 нысан бойынша Декларацияның тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу жүргізілген тиісті валютаның коды көрсетіледі;
8) 8-жолда 880.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Радиожиілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 880.00.001 жолда 880.01 нысан бойынша қосымша 880.01.012 жолынан көшірілетін есепті салық кезеңі үшін бюджетке төлеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 880.01 нысан бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, бұл жолда 880.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 880.00.002 жолында 881.00 нысан бойынша есептің 881.00.001 жолынан көшірілетін 881.00 нысаны бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін ағымдағы төлемдер сомасының Есебі бойынша (бұдан әрі - 881.00 нысаны бойынша Есеп) бюджетке төлеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 880.00.003 жолы 881.00 нысаны бойынша Есеп бойынша салық төлеушімен есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасының шегінен 880.00 нысан бойынша Декларация бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасының асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 880.00.003 жолында 880.00.01 және 880.00.02 жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын қоса есептеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін қосымша төленуге тиіс сомасы көрсетіледі;
4) 880.00.004 жолы 880.00 нысаны бойынша Декларация бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем шегінен 881.00 нысаны бойынша Есеп бойынша салық төлеушімен есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасынан асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 880.00.004 жолында 880.00.002 және 880.00.001 жолдарының көрсеткіштері ретінде айқындалатын азаюға жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм,
индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 880.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за использование радиочастотного спектра;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 880.01.
10. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 880.00.001 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая переносится из строки 880.01.012 приложения по форме 880.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 880.01, по данной строке указывается общая сумма платы за использование радиочастотного спектра, которая определяется суммированием показателей строк 880.01.012 всех листов приложения по форме 880.01;
2) в строке 880.00.002 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая внесению в бюджет по Расчету сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по форме 881.00 (далее - Расчет по форме 881.00), которая переносится из строки 881.00.001 Расчета  по форме 881.00;
3) строка 880.00.003 заполняется в случае превышения суммы платы за использование радиочастотного спектра по Декларации по форме 880.00 над величиной суммы платы за использование радиочастотного спектра, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 881.00. При этом в строке 880.00.003 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая доплате, которая определяется как разница показателей строк 880.00.001 и 880.00.002;
4) строка 880.00.004 заполняется в случае превышения суммы платы за использование радиочастотного спектра, исчисленной налогоплательщиком по Расчету по форме 881.00, над величиной платы за использование радиочастотного спектра по Декларации по форме 880.00. При этом в строке 880.00.004 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уменьшению, которая определяется как разница показателей строк 880.00.002 и 880.00.001.

11. 880.00 нысаны бойынша Декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 880.01 нысаны бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақтың нөмірін көрсетіңіз" деген жолда 880.01 нысан бойынша ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
14. "Радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер бөлімінде:
1) 880.01.001 жолында радиобайланыстың тиісті түріне радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеден жол нөмірі көрсетіледі;
2) 880.01.002 жолында радиожиілілік спектрін пайдалану орны көрсетіледі:
880.01.002А жолында облыстың атауы көрсетіледі;
880.01.002В жолында қала не ауданның атауы көрсетіледі;
880.01.002С жолында кент немесе ауылдың атауы көрсетіледі;
3) 880.01.003 жолында хабар құралының күші көрсетіледі;
4) 880.01.004 жолында:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 880.01.004А жолында станциялардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арнаның санына қарамастан белгіленген жағдайда, 880.01.004В жолында арналардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына қарамастан белгіленетін жағдайда, онда 880.01.004С жолында радиожиіліктің саны көрсетіледі;
5) егер жолақтың еніне байланысты белгіленетін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жағдайында 880.01.005 және 880.01.006 жолдары толтырылады. 880.01.005 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысына қосымша кесте бойынша жолақ ені көрсетіледі:
880.01.005А жолы егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
880.01.005В жолы егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасының Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені МГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
6) 880.01.006 жолында радиожиілілік спектрінің нақты пайдаланылатын жолақ ені көрсетіледі:
880.01.006А жолы егер радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кесте бойынша жолақ ені кГц-те көрсетілсе толтырылады;
880.01.006В жолы егер радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кесте бойынша жолақ ені МГц-те көрсетілсе толтырылады;

11. Декларация по форме 880.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 880.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 880.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
14. В разделе "Сведения для исчисления платы за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 880.01.001 указывается номер строки из таблицы приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, соответствующий виду радиосвязи;
2) в строке 880.01.002 указывается место использования радиочастотного спектра:
в строке 880.01.002А указывается наименование области;
в строке 880.01.002В указывается наименование города или района;
в строке 880.01.002С указывается наименование поселка или села;
3) в строке 880.01.003 указывается мощность передающего средства;
4) в строке 880.01.004:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то в строке 880.01.004А указывается количество станций;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то в строке 880.01.004В указывается количество каналов;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то в строке 880.01.004С указывается количество радиочастот;
5) строки 880.01.005 и 880.01.006 заполняются в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы. В строке 880.01.005 указывается ширина полосы по таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра:
строка 880.01.005А заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в кГц;
строка 880.01.005В заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в МГц;
6) в строке 880.01.006 указывается фактически используемая ширина полосы радиочастотного спектра:
строка 880.01.006А заполняется в случае, если ширина полосы по таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, указана в кГц;
строка 880.01.006В заполняется в случае, если ширина полосы по таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, указана в МГц;

7) 880.01.007 жолында есепті салық кезеңіндегі нақты радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін айлар саны көрсетіледі;
8) 880.01.008 жолында байланыс саласындағы уәкілетті орган жазып беретін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді төлеуге хабарлама туралы мәліметтер көрсетіледі:
880.01.008А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
880.01.008В жолында хабарламаның нөмірі көрсетіледі.
15. "Радиожиілілік спектерді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 880.01.009 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіштердегі радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 880.01.010 жолында айлық есептік көрсеткіштің мөлшері көрсетіледі;
3) 880.01.011 жолында (880.01.009 х 880.01.010) формуласы бойынша есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
4) 880.01.012 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.004А х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.004В х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктердің санына байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.004С х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (880.01.006/880.01.005 х 880.01.011)/12 х 880.01.007 формуласы бойынша есептеледі.
16. 880.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 880.00, 880.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің
ағымдағы төлемдер сомаларының есебін жасау
ережелері

7) в строке 880.01.007 указывается количество месяцев фактического использования  радиочастотного спектра в отчетном налоговом периоде;
8) в строке 880.01.008 указываются сведения об извещении на уплату платы за использование радиочастотного спектра, выписываемом уполномоченным органом в области связи:
в строке 880.01.008А указывается дата выдачи извещения;
в строке 880.01.008В указывается номер извещения.
15. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 880.01.009 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в месячных расчетных показателях согласно постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;
2) в строке 880.01.010 указывается размер месячного расчетного показателя;
3) в строке 880.01.011 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра, рассчитанная по формуле (880.01.009 х 880.01.010);
4) в строке 880.01.012  указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.004А х 880.01.011)/12 х 880.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.004В х 880.01.011)/12 х 880.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.004С х 880.01.011)/12 х 880.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (880.01.006/880.01.005 х 880.01.011)/12 х 880.01.007.
16. Приложение по форме 880.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 880.00, 880.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета сумм текущих платежей
платы за использование радиочастотного спектра

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомасының есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 881.00 нысан бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларының есебі (бұдан әрі - 881.00 нысан бойынша есеп);
2) 881.01 нысан бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомалары есебіне қосымша (бұдан әрі - 881.01 нысан бойынша қосымша).
2. 881.00 нысаны бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін Төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларын айқындауға арналған.
881.01 нысаны бойынша радиобайланыстың әрбір түрі бойынша радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдер сомаларын айқындауға арналған.
3. Егер салық төлеушіде әртүрлі ставкалар бойынша есептелетін радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем әртүрлі ставкалар бойынша есептелетін радиобайланыстың әртүрлі түрлері болған кезде, 881.01 нысаны бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады. Бұл ретте 881.01 нысаны бойынша қосымшаның жалпы парақтарының саны радиобайланыс түрлерінің санына сәйкес келуі керек.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті тор көздері толтырылмайды.
7. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, 881.00 нысаны бойынша есеп аталған қосымшаларсыз көрсетіледі.
8. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен қағаз тасығышта хабарламамен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 881.00 нысан бойынша есеп жасау
9. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 1-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах  в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по форме 881.00 (далее - Расчет по форме 881.00);
2) приложения к Расчету сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по форме 881.01 (далее - приложение по форме 881.01).
2. Расчет по форме 881.00 предназначен для определения общей суммы текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра.
Приложение по форме 881.01 предназначено для определения сумм текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра по каждому виду радиосвязи.
3. При наличии у налогоплательщика различных видов радиосвязи, по которым плата за использование радиочастотного спектра исчисляется по разным ставкам, заполняется отдельный лист приложения по форме 881.01. При этом общее количество листов приложения по форме 881.01 должно соответствовать количеству видов радиосвязи.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, Расчет по форме 881.00 представляется без указанных приложений.
8. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
2. Составление Расчета по форме 881.00
9. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 отчетный налоговый период;

N2-ШК мемлекеттік статистикалық есептілік (МСЕ) нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (жылдық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда 881.00 нысан бойынша есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
8) 8-жолда 881.01 нысан бойынша қосымшалардың саны көрсетіледі.
10. "Радиожиілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 881.00.001 жолында 881.01 нысаны бойынша қосымша 881.01.012 жолынан көшірілетін, есепті салық кезеңінде бюджетке төлеуге жататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі. Егер салық төлеуші 881.01 нысаны бойынша қосымшаның бірнеше парақтарын толтырған жағдайда, онда бұл жол бойынша 881.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарын 881.01.012 жолының көрсеткіштерін жинақтап айқындататын радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің ағымдағы төлемдерінің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 881.00.002 жолында 20 наурыздан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) 881.00.003 жолында 20 маусымнан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
4) 881.00.004 жолында 20 қыркүйектен кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
5) 881.00.005 жолында 20 желтоқсаннан кешіктірмейтін мерзімде радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
11. 881.00 нысаны бойынша есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 881.01 нысаны бойынша қосымша жасау
12. "Ағымдағы парақтың нөмірін көрсетіңіз" деген жолда ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.

Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (годовая).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные, бюджетные и прочие организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм,
индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают только код ОКЭД основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 881.00;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается код соответствующей валюты, в которой производится исчисление платы за использование радиочастотного спектра;
8) в строке 8 указывается количество приложений по форме 881.01.
10. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.00.001 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра, подлежащая уплате в бюджет в отчетном налоговом периоде, которая переносится из строки 881.01.012 приложения по форме 881.01. В случае, если налогоплательщиком заполняется несколько листов приложения по форме 881.01, то по данной строке указывается общая сумма текущих платежей платы за использование радиочастотного спектра, которая
определяется суммированием показателей строк 881.01.012 всех листов
приложения по форме 881.01;
2) в строке 881.00.002 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 марта;
3) в строке 881.00.003 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 июня;
4) в строке 881.00.004 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 сентября;
5) в строке 881.00.005 указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра по сроку не позднее 20 декабря.
11. Расчет по форме 881.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 881.01
12. В строке "Укажите номер текущего листа" указывается номер текущего листа приложения по форме 881.01.
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.

14. "Радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған мәліметтер" бөлімінде:
1) 881.01.001 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеден радиобайланыстың түріне сәйкес келетін жол нөмірі көрсетіледі;
2) 881.01.002 жолында радиожиілілік спектрін пайдалану орны көрсетіледі:
881.01.002А жолында облыстың атауы көрсетіледі;
881.01.002В жолында қала не ауданның атауы көрсетіледі;
881.01.002С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
3) 881.01.003 жолында хабар құралының күші көрсетіледі;
4) 881.01.004 жолында:
егер радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004А жолында станциялардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004В жолында арналардың саны көрсетіледі;
егер радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.004С жолында радиожиілік саны көрсетіледі;
5) егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, 881.01.005 және 881.01.006 жолдары толтырылады. 881.01.005 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кесте бойынша жолақ ені көрсетіледі:
881.01.005А жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
881.01.005В жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені МГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
6) 881.01.006 жолында радиожиілілік спектрінің нақты пайдаланылатын жолақ ені көрсетіледі:
881.01.006А жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені кГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;
881.01.006В жолы радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына қосымша кестеде жолақ ені МГц-те көрсетілген жағдайда толтырылады;

14. В разделе "Сведения для исчисления платы за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.01.001 указывается номер строки, соответствующий виду радиосвязи из таблицы приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;
2) в строке 881.01.002 указывается место использования радиочастотного спектра:
в строке 881.01.002А указывается наименование области;
в строке 881.01.002В указывается наименование города или района;
в строке 881.01.002С указывается наименование поселка, села;
3) в строке 881.01.003 указывается мощность передающего средства;
4) в строке 881.01.004:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то в строке 881.01.004А указывается количество станций;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то в строке 881.01.004В указывается количество каналов;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то в строке 881.01.004С указывается количество радиочастот;
5) строки 881.01.005 и 881.01.006 заполняются в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы. В строке 881.01.005 указывается ширина полосы по таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра:
строка 881.01.005А заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в кГц;
строка 881.01.005В заполняется в случае, если в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, ширина полосы указана в МГц;
6) в строке 881.01.006 указывается фактически используемая ширина полосы радиочастотного спектра:
строка 881.01.006А заполняется в случае, если ширина полосы в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, указана в кГц;
строка 881.01.006В заполняется в случае, если ширина полосы в таблице приложения к постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра, указана в МГц;

7) 881.01.007 жолында есепті салық кезеңінде радиожиілілік спектрін нақты пайдаланудың айлар саны көрсетіледі;
8) 881.01.008 жолында байланыс саласындағы уәкілетті орган жазып берген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем төлеуге хабарлама туралы мәлімет көрсетіледі:
881.01.008А жолында хабарламаны беру күні көрсетіледі;
881.01.008В жолында хабарлама нөмірі көрсетіледі.
15. "Радиожиілілік спектрді пайдаланғаны үшін төлем" бөлімінде:
1) 881.01.009 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасын белгілейтін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысына сәйкес айлық есептік көрсеткіштердегі радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
2) 881.01.010 жолында айлық есептік көрсеткіш мөлшері көрсетіледі;
3) 881.01.011 жолында (881.01.009 х 881.01.010) формуласы бойынша есептелген радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлемнің жылдық ставкасы көрсетіледі;
4) 881.01.012 жолында радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі:
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын станциялардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004А х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы пайдаланылатын арналардың санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004В х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер төлем ставкасы пайдаланылатын радиожиіліктің санына байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.004С х 881.01.011)/12 х 881.01.007 формуласы бойынша есептеледі;
егер радиожиілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем ставкасы жолақ еніне байланысты белгіленетін жағдайда, онда радиожиілілік спектрін пайдаланғаны үшін төлем сомасы (881.01.006/881.01.005 х 881.01.011)/12 х 881.01.007) формуласы бойынша есептеледі.
16. 881.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 881.00, 881.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсанағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған
декларацияны жасау ережелері

7) в строке 881.01.007 указывается количество месяцев фактического использования  радиочастотного спектра в отчетном налоговом периоде;
8) в строке 881.01.008 указываются сведения об извещении на уплату платы за использование радиочастотного спектра, выписываемом уполномоченным органом в области связи:
в строке 881.01.008А указывается дата выдачи извещения;
в строке 881.01.008В указывается номер извещения.
15. В разделе "Плата за использование радиочастотного спектра":
1) в строке 881.01.009 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра в месячных расчетных показателях согласно постановлению Правительства Республики Казахстан, устанавливающему ставки платы за использование радиочастотного спектра;
2) в строке 881.01.010 указывается размер  месячного расчетного показателя;
3) в строке 881.01.011 указывается годовая ставка платы за использование радиочастотного спектра, рассчитанная по формуле (881.01.009 х 881.01.010);
4) в строке 881.01.012  указывается сумма платы за использование радиочастотного спектра:
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых станций, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004А х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от количества используемых каналов, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004В х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если ставка платы устанавливается в зависимости от количества используемых радиочастот, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.004С х 881.01.011)/12 х 881.01.007;
в случае, если  ставка платы за использование радиочастотного спектра устанавливается в зависимости от ширины полосы, то сумма платы за использование радиочастотного спектра рассчитывается по формуле (881.01.006/881.01.005 х 881.01.011)/12 х 881.01.007).
16. Приложение по форме 881.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 881.00, 881.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
___________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Упрощенной декларации
для субъектов малого бизнеса

1. Жалпы ережелер
1. Осы ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және шағын бизнес субъектілері үшін қоса берілген 910.00 нысан бойынша оңайтылған декларация (бұдан әрі - Оңайлатылған декларация) жасау тәртібін көздейді.
2. Оңайлатылған декларация оңайлатылған декларация негізінде шағын бизнес субъектілері үшін арнаулы салық режимі бойынша бюджетпен есеп айырысуға арналған.
3. Оңайлатылған декларацияны жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - Оңайлатылған декларация қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Оңайлатылған декларация Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Оңайлатылған декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Оңайлатылған декларацияның тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Оңайлатылған декларацияны беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Оңайлатылған декларация екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Оңайлатылған декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. Оңайлатылған декларацияны жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағының есебі үшін N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (тоқсандық) есептің І-бөлімі 100 жолында (ЭҚЖЖ коды 45211), мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің   | Жол   |  Есепті   |      оның ішінде:
| коды  |  кезең    |____________________
атауы         |       |  үшін     |  Қызметтің  |
|       |  барлығы  |   негізгі   |
|       |           |     түрі    |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
___________________________________________________________________
1                2       3             4
___________________________________________________________________
Өндірілген                   100     250000,0     150000,0
өнімдердің
(тауарлар,
қызмет
көрсетулер)
көлемі,
мың теңге
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
оның ішінде:
___________________________________________________________________
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
___________________________________________________________________
сауда  |  аңшылық  |  жарнама  | балық аулау | балық өсіру
___________________________________________________________________

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления прилагаемой Упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса по форме 910.00 (далее - Упрощенная декларация).
2. Упрощенная декларация предназначена для расчетов с бюджетом по специальному налоговому режиму для субъектов малого бизнеса на основе упрощенной декларации.
3. При составлении Упрощенной декларации:
1) на бумажном носителе - Упрощенная декларация заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - Упрощенная декларация заполняется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
4. При заполнении Упрощенной декларации не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Упрощенной декларации не заполняются.
6. При представлении Упрощенной декларации:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - Упрощенная декларация составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Упрощенной декларации.
2. Составление Упрощенной декларации
7. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная). Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
_________________________________________________________________________
Наименование|Код  |Всего за|               в том числе:
показателей |стро-|отчетный|---------------------------------------------
|ки   |год     |основной |вторичные (другие) виды деятельности
|     |        |вид дея- |-----------------------------------
|     |        |тельности|торгов-|охота  |рек-  |рыбо- |рыбо-
|     |        |         |ля     |       |лама  |ловст-|водст-
|     |        |         |       |       |      |во    |во
|     |        |         |_______|_______|______|______|______

5010   |   01500   |   74400   |    05010    |    05020
___________________________________________________________________
5          6           7             8             9
___________________________________________________________________
50000,0     35000,0      5000,0      2000,0          1000,0
___________________________________________________________________
Онда ЭҚЖЖ бойынша мәліметтер кестесі мынадай түрде болады:
___________________________________________________________________
ЭҚЖЖ               |      Үлес салмағы, %
___________________________________________________________________
45211                        60,0
5010                         20,0
01500                        14,0
___________________________________________________________________
мұндағы мысалы, құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (І-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (І-кестенің 3-бағаны) * 100% ретінде есептелген. ЭҚЖЖ қалған кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК МСЕ нысанын тапсыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері - заңды тұлғалар ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді 2-ШК (тоқсандық) нысанының бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") 100-107 жолдарының деректерін негізге ала жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) МСЕ нысандарын тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) МСЕ нысандарын тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандарда есептілік тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер, жеке нотариустар мен адвокаттар ЭҚЖЖ мәліметтерінде ЭҚЖЖ бойынша негізгі қызмет кодын ғана көрсетеді;
5) 5-жолда Оңайлатылған декларацияның тиісті түріне белгі соғылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда салықтарды есептеу жүргізілетін валютаның тиісті коды көрсетіледі.
8. "Салық сомасын айқындау үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 910.00.001 жолында Салық кодексінің  370-бабының  4 және 7 тармақтарына сәйкес нақты кіріс көрсетіледі;
2) 910.00.002 жолында жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі. Жеке кәсіпкерлер осы жолды толтырған кезде жалдамалы қызметкерлердің санына жеке кәсіпкердің өзі де енеді.
910.00.002А жолында есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
910.00.002В жолында есепті салық кезеңінің екінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;
910.00.002С жолында есепті салық кезеңінің үшінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің саны көрсетіледі;

|     |        |         | 5010  |01500  |74400 |05010 |05020
____________|_____|________|_________|_______|_______|______|______|______
1      |  2  |    3   |     4   |   5   |   6   |   7  |   8  |  9
____________|_____|________|_________|_______|_______|______|______|______
Объем произ-| 100 |250000,0|150000,0 |50000,0|35000,0|5000,0|2000,0|1000,0
веденной    |     |        |         |       |       |      |      |
продукции   |     |        |         |       |       |      |      |
(работ, ус- |     |        |         |       |       |      |      |
луг),       |     |        |         |       |       |      |      |
тыс. тенге  |     |        |         |       |       |      |      |
____________|_____|________|_________|_______|_______|______|______|______
Тогда таблица сведений по ОКЭД будет выглядеть следующим образом:
__________________________
| ОКЭД  | Удельный вес, %  |
|_______|__________________|
| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1)*100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная).
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Упрощенной декларации;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление налогов.
8. В разделе "Сведения для определения суммы налогов":
1) в строке 910.00.001 указывается фактический доход в соответствии с пунктами 4 и 7 статьи 370 Налогового кодекса;
2) в строке 910.00.002 указывается количество наемных работников. При заполнении данной строки индивидуальными предпринимателями в количество наемных работников включается сам индивидуальный предприниматель;
в строке 910.00.002А указывается количество наемных работников за первый месяц отчетного налогового периода;
в строке 910.00.002В указывается количество наемных работников за второй месяц отчетного налогового периода;
в строке 910.00.002С указывается количество наемных работников за третий месяц отчетного налогового периода;

3) 910.00.003 жолында ((910.00.002А+910.00.002В+910.00.002С)/3) формуласы бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін қызметкерлердің орташа тізімдік саны көрсетіледі. Бұл орайда, егер қызметкерлердің орташа тізімдік саны 0,5 және одан жоғары бөлшек санды құраса, онда мұндай сан толық бірлікке дейін дөңгелектенеді, ал 0,5-тен төмен сандар дөңгелектенбейді.
4) 910.00.004 жолында Салық кодексінің  376-бабының  2-тармағымен белгіленген шектен асатын орташа тізбелі саны көрсетіледі;
5) 910.00.005 жолында Салық кодексінің  377-бабымен  белгіленген, ставкалар бойынша есептелген салық сомасы көрсетіледі;
6) 910.00.006 жолында Салық кодексінің  376-бабының  2-тармағымен белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістен салық сомасы көрсетіледі;
7) 910.00.007 жолында есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы көрсетіледі;
8) 910.00.008 жолы егер бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы Салық кодексінің  377-бабының  4-тармағына сәйкес жеке кәсіпкерлерде айлық еңбекақының 2 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес, заңды тұлғаларда 2,5 еселенген ең аз мөлшерінен кем емес болған жағдайда толтырылады.
Осы шартты сақтау кезінде жолда ((910.00.005 - 910.00.006) х (910.00.003 - 910.00.004) х 0,015) формуласы бойынша айқындалатын Салық кодексінің  377-бабының  4-тармағына сәйкес қызметкерлердің орташа тізбелі санына байланысты салық сомасының кемуі көрсетіледі.
9) 910.00.009 жолында 910.00.005 және 910.00.008 жолдарының айырмасы ретінде айқындалатын Оңайлатылған декларация бойынша бюджетке төлеуге жататын салық сомасы көрсетіледі;
10) 910.00.010 жолында (910.00.009 х 0,5) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төлеуге жататын жеке (корпорациялық) табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
11) 910.00.011 жолында (910.00.009 х 0,5) формуласы бойынша айқындалатын бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
9. Мысалы:
1) 910.00.001 жолы бойынша жеке кәсіпкердің есепті кіріс кезеңі үшін кірісі 5 000 000 теңгені құрады;
2) 910.00.002А жолы бойынша есепті салық кезеңінің бірінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 20 адам құрады;

3) в строке 910.00.003 указывается среднесписочная численность работников за отчетный налоговый период, определяемая по формуле ((910.00.002А + 910.00.002В + 910.00.002С)/3). При этом, если среднесписочная численность работников составит дробное значение от 0,5 и выше, то такое значение подлежит округлению до целой единицы, значение ниже 0,5 округлению не подлежит;
4) в строке 910.00.004 указывается среднесписочная численность, превышающая предел, установленный пунктом 2 статьи 376  Налогового кодекса;
5) в строке 910.00.005 указывается сумма налога, исчисленная по ставкам, установленным статьей 377 Налогового кодекса;
6) в строке 910.00.006 указывается сумма налога с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленную пунктом 2 статьи 376  Налогового кодекса;
7) в строке 910.00.007 указывается среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за отчетный налоговый период;
8) строка 910.00.008 заполняется при условии, если среднемесячная заработная плата на одного наемного работника у индивидуальных предпринимателей составляет не менее 2-кратного, юридических лиц не менее 2,5-кратного минимального размера месячной заработной платы, согласно пункту 4 статьи 377  Налогового Кодекса.
При соблюдении данного условия в строке указывается уменьшение суммы налога в зависимости от среднесписочной численности работников согласно пункту 4 статьи 377  Налогового кодекса, определяемое по формуле ((910.00.005 - 910.00.006) х (910.00.003 - 910.00.004) х 0,015);
9) в строке 910.00.009 указывается сумма налога, подлежащая уплате в бюджет по Упрощенной декларации, которая определяется как разница строк 910.00.005 и 910.00.008;
10) в строке 910.00.010 указывается сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (910.00.009 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
11) в строке 910.00.011 указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет, определяемая по формуле (910.00.009 х 0,5). При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается.
9. Например:
1) по строке 910.00.001 доход за отчетный налоговый период индивидуального предпринимателя составил 5 000 000 тенге;
2) по строке 910.00.002А количество наемных работников в первом месяце отчетного налогового периода составило 20 человек;

3) 910.00.002В жолы бойынша есепті салық кезеңінің екінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 15 адам құрады;
4) 910.00.002С жолы бойынша есепті салық кезеңінің бірінші айында жалдамалы қызметкерлердің саны 16 адам құрады;
5) 910.00.003 жолы бойынша жеке кәсіпкердің өзін қоса, қызметкердердің орташа тізбелі саны ((20 + 15 + 16): 3 ай) 17 адам құрады;
6) 910.00.004 жолы бойынша шекті санынан асатын орташа тізбелі саны 2 адам құрады (17 - 15), онда Салық кодексінің  376-бабының  2-тармағымен белгіленген 17 адам - нақты орташа тізбелі саны, 15 адам - шекті саны;
7) 910.00.005 жолы бойынша Салық кодексінің  377-бабының  2-тармағына сәйкес есептелген салық сомасы 250000 теңге ((5000000 теңге - 3000000 теңге) х 7% + 110000 теңге) құрайды;
8) 910.00.006 жолы бойынша Салық кодексінің  376-бабының  2-тармағына сәйкес белгіленген кірістің шекті сомасынан асатын кірістен салық сомасы 35000 теңге (250000 теңге - (4500000 теңге - 3000000 теңге) х 11% + 110000 теңге) құрайды;
9) 910.00.007 жолы бойынша бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы мынадай жолмен айқындалатын 12170 теңге құрады:
мысалы, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін жалдамалы қызметкерлердің есептелген еңбекақының барлық сомасы 238 000 теңге (30000 теңге + 105000 теңге + 18000 теңге + 40000 теңге + 45000), оның ішінде үш адамның еңбекақысы 10000 теңге құрады (30000 теңге (3х 10000 теңге)), он адам 10500 теңге (105000 теңге (10х 10500 теңге)), екі адам 9000 теңге (18000 теңге (2 х 9000 теңге)), екі адам 20000 теңге (40000 теңге (2 х 20000 теңге)) және үш адам 15000 теңге (45000 теңге (3 х 15000 теңге)).
Мәселен, есепті салық кезеңінің бірінші айы үшін бір жалдамалы қызметкерге орташа айлық еңбекақы 11900 теңге құрады (238000: 20 адам), онда 20 адам - есепті салық кезеңінің бірінші айындағы жалдамалы қызметкерлердің саны.
Осындай жолмен есепті салық кезеңінің екінші және үшінші айлары үшін бір жалдамалы қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы айқындалады.
Мысал үшін, бір жалдамалы қызметкерге есепті салық кезеңінің екінші айында еңбекақы сомасы - 12450 теңге, үшіншіде - 12160 теңге құрады.
Онда, есепті салық кезеңі үшін бір жалдамалы қызметкерге еңбекақының орташа айлық сомасы 12170 теңге ((11900 теңге + 12450 теңге + 12160 теңге): 3 ай) құрады.

3) по строке 910.00.002В количество наемных работников во втором месяце отчетного налогового периода составило 15 человек;
4) по строке 910.00.002С количество наемных работников в третьем месяце отчетного налогового периода составило 16 человек;
5) по строке 910.00.003 среднесписочная численность работников составила 17 человек, включая самого индивидуального предпринимателя ((20 + 15 + 16):3 месяца);
6) по строке 910.00.004 среднесписочная численность, превышающая предельную численность, составила 2 человека (17 - 15), где 17 человек - фактическая среднесписочная численность, 15 человек - предельная численность, установленная пунктом 2 статьи 376  Налогового кодекса;
7) по строке 910.00.005 сумма исчисленного налога в соответствии с пунктом 2 статьи 377  Налогового кодекса составит 250000 тенге ((5000000 тенге - 3000000 тенге) х 7% + 110000 тенге);
8) по строке 910.00.006 сумма налога с дохода, превышающего предельную сумму дохода, установленного пунктом 2 статьи 376  Налогового кодекса, составит 35000 тенге (250000 тенге - (4500000 тенге - 3000000 тенге) х 7% + 110000 тенге);
9) по строке 910.00.007 среднемесячная заработная плата на одного наемного работника составила 12170 тенге, которая определена следующим образом:
например, всего сумма начисленной заработной платы наемных работников за первый месяц отчетного налогового периода составила 238 000 тенге (30000 тенге + 105000 тенге + 18000 тенге + 40000 тенге + 45000 тенге), в том числе заработная плата трех человек составила по 10000 тенге (30000 тенге (3 х 10000 тенге)), десяти человек по 10500 тенге (105000 тенге (10 х 10500 тенге)), двух человек по 9000 тенге (18000 тенге (2 х 9000 тенге)), двух человек по 20000 тенге (40000 тенге (2 х 20000 тенге)), и трех человек по 15000 тенге (45000 тенге (3 х 15000 тенге)).
Так, среднемесячная заработная плата на одного наемного работника за первый месяц отчетного налогового периода составила 11900 тенге (238000 : 20 человек),  где 20 человек - количество наемных работников в первом месяце отчетного налогового периода.
Аналогично определяются среднемесячные суммы заработной платы на одного наемного работника за второй и третий месяцы отчетного налогового периода.
Допустим, во втором месяце отчетного налогового периода сумма заработной платы на одного наемного работника составила - 12450 тенге, в третьем - 12160 тенге.
Тогда, среднемесячная сумма заработной платы на одного наемного работника за отчетный налоговый период составила 12170 тенге ((11900 тенге + 12450 тенге + 12160 тенге) : 3 месяца).

Біздің мысалда 2003 жылға заңнама актісімен белгіленген еңбекақының екі еселік орташа ең аз айлық мөлшері 10000 теңге (5000 теңге х 2) құрады. Есепті салық кезеңінің жиынтығы бойынша бір қызметкерге орташа айлық еңбекақы ең төменгі еңбекақының екі еселік мөлшерінен асқандықтан, Салық кодексінің  377-бабының  4-тармағымен көзделген орташа тізімдік саннан ескеріп қызметкерлердің шекті санын түзету жүргізіледі;
10) 910.00.008 жолы бойынша қызметкерлердің орташа тізімдік санына байланысты азайтылған салық сомасы 48375 теңге құрады ((250000 теңге - 35000 теңге) х (17 адам - 2 адам) х 0,015), мұндағы 0,015 - қызметкерлердің орташа тізбелі санын ескере отырып әрбір қызметкер үшін салық сомасын түзету коэффициенті;
11) 910.00.009 жолы бойынша бюджетке төлеуге жататын салық сомасы 201625 теңге құрайды (250000 теңге - 48375 теңге);
12) 910.00.010 жолы бойынша жеке (корпорациялық) табыс салығы 100813 теңгені құрайды (201625 теңге х 0,5);
13) 910.00.011 жолы бойынша әлеуметтік салық сомасы 100813 теңгені құрайды (201625 теңге х 0,5).
10. Оңайлатылған декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 910.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Жеке кәсіпкерлер үшін патент алуға
өтініш жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген 912.00 нысан бойын Жеке кәсіпкерлер үшін патент алуға өтінішті (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін көздейді.
2. Өтініш жеке кәсіпкерлер үшін патент негізінде арнаулы салық режимі бойынша бюджетпен есеп айырысуға арналған.
3. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - Өтініш қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Өтініш  Салық кодексінің  69-бабына сәйкес толтырылады.
4. Оңайлатылған декларацияны толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.

В нашем примере двукратный минимальный размер месячной заработной платы, установленный законодательным актом на 2003 год, составил 10000 тенге (5000 тенге х 2). Так как, среднемесячная заработная плата на одного работника по итогам отчетного налогового периода превысила двукратный размер минимальной заработной платы, то производится корректировка за предельное количество работников, исходя из среднесписочной численности, предусмотренная пунктом 4 статьи 377  Налогового кодекса;
10) по строке 910.00.008 уменьшенная сумма налога в зависимости от среднесписочной численности работников составит 48375 тенге ((250000 тенге - 35000 тенге) х (17 чел. - 2  чел.) х 0,015), где 0,015 -  коэффициент корректировки суммы налога за каждого работника исходя из среднесписочной численности работников;
11) по строке 910.00.009 сумма налога, подлежащая уплате в бюджет, составит 201625 тенге (250000 тенге - 48375 тенге);
12) по строке 910.00.010 сумма индивидуального (корпоративного) подоходного налога составит 100813 тенге (201625 тенге х 0,5);
13) по строке 910.00.011 сумма социального налога составит 100813 тенге (201625 тенге х 0,5).
10. Упрощенная декларация подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
____________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 910.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
__________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на получение патента
для индивидуальных предпринимателей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления прилагаемого Заявления на получение патента для индивидуальных предпринимателей по форме 912.00 (далее - Заявление).
2. Заявление предназначено для расчетов с бюджетом по специальному налоговому режиму на основе патента для индивидуальных предпринимателей.
3. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - Заявление заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - Заявление заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.

5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Өтініш екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-тармақтың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Өтінішті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. Өтінішті жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
3) 3-жолда негізгі қызметтің ЭҚЖЖ (Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
4) 4-жолда валютаның тиісті коды көрсетіледі.
5) 5-жолда жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер көрсетіледі;
5А жолда жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
5В жолда жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күні көрсетіледі.
8. "Патент алу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 912.00.001 жолда жүзеге асырылатын қызмет түрі көрсетіледі.
Жеке кәсіпкер автомобильмен жолаушылар және жүк тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда жолда тасымалдаудың түрі көрсетіледі: тұрақты және тұрақты емес тасымалдау;
2) 912.00.002 жолда алынатын патент бойынша кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру орны көрсетіледі;
912.00.002А жолда облыстың атауы көрсетіледі;
912.00.002В жолда қала немесе ауданның атауы көрсетіледі;
912.00.002С жолда поселкенің немесе ауылдың атауы көрсетіледі;
912.00.002D жолда көше (даңғыл, гүлзар, бұрылыс және т.б.) атауы көрсетіледі;
912.00.002Е жолда үйдің нөмірі көрсетіледі;
912.00.002F жолда пәтер нөмірі көрсетіледі;
912.00.002G жолы әмбебап дүкендерде, супермаркеттерде, автомобильмен жолаушылар мен жүктерді тұрақты тасымалдау бойынша және т.б кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру кезінде толтырылады;
Бұл ретте, жолда әмбебап дүкеннің, супермаркеттің және т.б және де бөлімнің нөмірі мен атауы, бағыттың нөмірі мен бағдары көрсетіледі;
3) 912.00.003 жолда патент бойынша алынатын қызметтің жүзеге асыру мерзімі көрсетіледі;

5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - Заявление составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Заявления.
2. Составление Заявления
7. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
3) в строке 3 указывается код ОКЭД (Общий классификатор экономической деятельности) основной деятельности;
4) в строке 4 указывается соответствующий код валюты;
5) в строке 5 указываются сведения о государственной регистрации индивидуального предпринимателя:
в строке 5А указывается серия и номер свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
в строке 5В указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
8. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 912.00.001 указывается вид осуществляемой деятельности.
В случае осуществления индивидуальным предпринимателем деятельности по автомобильным перевозкам пассажиров и багажа в строке указывается вид перевозок: регулярные или нерегулярные перевозки;
2) в строке 912.00.002 указывается место осуществления предпринимательской деятельности по получаемому патенту:
в строке 912.00.002А указывается наименование области;
в строке 912.00.002В указывается наименование города или района;
в строке 912.00.002С указывается наименование поселка или села;
в строке 912.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 912.00.002Е указывается номер дома;
в строке 912.00.002F указывается номер квартиры;
строка 912.00.002G заполняется при осуществлении предпринимательской деятельности в универмагах, супермаркетах и т.д., а также регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа.
При этом в строке указывается наименование универмага, супермаркета и т.д., и номер или наименование отдела, номер или сообщение маршрута;
3) в строке 912.00.003 указывается срок осуществления деятельности по получаемому патенту;

4) 912.00.004 жолында болжанатын кіріс сомасы көрсетіледі;
5) 912.00.005 жолында Салық кодексінің  375-бабына  сәйкес айқындалатын бюджетке төлеуге жататын салықтар сомасы көрсетіледі:
912.00.005А жолында бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды;
912.00.005В жолында бюджетке төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі. Бұл кезде есептелген салық сомасы 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді: 50 тиыннан көп сома бір теңге ретінде қабылданады, 50 тиыннан аз сома есепке қабылданбайды.
9. "Лицензия туралы мәлімет" бөлімі лицензиялауға жататын қызметті жүзеге асырған кезде толтырылады:
912.00.006 жолында лицензия туралы мәлімет көрсетіледі:
912.00.006А жолында оның жүзеге асырылуына лицензия берілген қызмет түрі көрсетіледі;
912.00.006В жолында лицензияның тиісті түрінің белгісі жүргізіледі;
912.00.006С жолында лицензия нөмірі көрсетіледі;
912.00.006D жолында лицензияны беру күні көрсетіледі;
912.00.006Е жолында 912.00.006В жолында көрсетілгендерді қоспағанда "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуірдегі  Заңының  4-бабының 1-тармағының 3-тармақшасы, 2-тармағы және 4-тармағына сәйкес лицензия белгілері (субъектілер бойынша, қызмет етудің аумақтық саласы бойынша) көрсетіледі.
10. Өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 912.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Бірыңғай жер салығы бойынша декларация жасау
ережелері
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысандар) енгізетін бірыңғай жер салығы бойынша декларацияны жасау тәртібін қарастырады:
1) 920.00 нысаны бойынша бірыңғай жер салығы бойынша Декларация (бұдан әрі - 920.00 нысаны бойынша Декларация);
2) 920.01 нысаны бойынша Декларацияға қосымша (бұдан әрі - 920.01 нысан бойынша қосымша).
2. 920.00 нысаны бойынша Декларация шаруа (фермер) қожалықтары үшін арнайы салық режимін қолдану кезінде бірыңғай жер салығының сомасын мәлімдеуге арналған.

4) в строке 912.00.004 указывается сумма предполагаемого дохода;
5) в строке 912.00.005 указывается сумма налогов, подлежащая уплате в бюджет, определяемая в соответствии со статьей 375  Налогового кодекса:
в строке 912.00.005А указывается сумма индивидуального подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет. При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается;
в строке 912.00.005В указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в бюджет. При этом, исчисленная сумма налога подлежит округлению до 1 тенге: сумма в 50 и более тиын принимается за один тенге, сумма меньше 50 тиын в расчет не принимается.
9. Раздел "Сведения о лицензии" заполняется при осуществлении деятельности, подлежащей лицензированию:
в строке 912.00.006 указываются сведения о лицензии:
в строке 912.00.006А указывается вид деятельности, на осуществление которой выдана лицензия;
в строке 912.00.006В производится отметка соответствующего вида лицензии;
в строке 912.00.006С указывается номер лицензии;
в строке 912.00.006D указывается дата выдачи лицензии;
в строке 912.00.006E указываются признаки лицензии (по субъектам, по территориальной сфере действия) в соответствии с пунктом 1 подпункта 3) пункта 2 и пункта 4 статьи 4 Закона  Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О лицензировании".
10. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
____________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 912.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
__________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Декларации по единому
земельному налогу
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах  в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Декларации по единому земельному налогу, включающей прилагаемые формы (далее - формы):
1) Декларации по единому земельному налогу по форме 920.00 (далее - Декларация по форме 920.00);
2) приложения к Декларации по единому земельному налогу по форме 920.01 (далее - приложение по форме 920.01).
2. Декларация по форме 920.00 предназначена для декларирования суммы единого земельного налога при применении специального налогового режима для крестьянских (фермерских) хозяйств.

920.01 нысаны бойынша декларацияға қосымша:
жалға берілген жер телімдерінің шегерімінсіз тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану, жеке меншік құқығындағы қожалықта барлық жер телімдері бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша;
басқа шаруа (фермер) қожалығына жалға берілген қожалықтың жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығын есептеуге арналған.
3. Салық төлеушіде әрбір жер телімі бойынша әртүрлі көрсеткіштері (иемдену кезеңдері; жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар және т.б) бар жер телімдері болған жағдайында, әр жер теліміне 920.01 нысаны бойынша қосымшаға жеке парақ толтырылады.
4. Нысандарды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысанды толтыру кезінде түзетулерге, өшіруге және тазалауға жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 920.00 нысан бойынша декларация жасау
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда негізгі қызметтің ЭҚЖЖ (Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
5) 5-жолда бірыңғай жер салығын есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
6) 6-жолда 920.00 нысан бойынша декларацияның тиісті түріне белгі жүргізіледі;
7) 7-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) 8-жолда 920.01 нысаны бойынша қосымшалар парақтарының саны көрсетіледі.
9. "Бірыңғай жер салығы" бөлімінде:
1) 920.00.001 жолда (920.00.002 + 920.00.003 - 920.00.004) формуласы бойынша айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін төлеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;

Приложение по форме 920.01 предназначено для исчисления единого земельного налога по всем земельным участкам:
имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющимся на праве вторичного землепользования;
переданным в аренду другим крестьянским (фермерским) хозяйствам.
3. В случае наличия у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; документы, удостоверяющие право землепользования и т.д.), по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 920.01.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Декларации по форме 920.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указывается код ОКЭД (Общий классификатор экономической деятельности) основной деятельности;
5) в строке 5 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление единого земельного налога;
6) в строке 6 производится отметка соответствующего вида Декларации по форме 920.00;
7) в строке 7 указывается номер и дата уведомления;
8) в строке 8 указывается количество листов приложения по форме 920.01.
9. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 920.00.001 указывается сумма единого земельного налога, подлежащая уплате за отчетный налоговый период, которая определяется по формуле (920.00.002 + 920.00.003 - 920.00.004);

2) 920.00.002 жолда жеке меншік, тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі, ол 920.01 нысаны бойынша қосымшаның 3А жолына тиісті белгімен 920.01 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 920.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;
3) 920.00.003 жолда қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі, ол 920.01 нысаны бойынша қосымшаның 3В жолына тиісті белгімен 920.01 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 920.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;
4) 920.00.004 жолда жалға берілген жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі, ол 920.01 нысаны бойынша қосымшаның 3С жолына тиісті белгімен 920.01 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 920.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады.
10. "Бірыңғай жер салығы бойынша есеп" бөлімінде:
1) 920.00.005 жолда 921.00 нысаны бойынша бірыңғай жер салығының ағымдағы төлемдер есебі 920.01.005 жолынан көшірілетін, бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлемдердің сомасы көрсетіледі. Салық кодексінің  382-бабының  2-тармағына сәйкес Ағымдағы төлемдер есебін табыс етпеген салық төлеушілер өткен салық кезеңі үшін бірыңғай жер салығы бойынша Декларацияда есептелген бірыңғай жер салығының жалпы сомасының 1/2 бөлігін көрсетеді;
2) 920.00.006 жолы бірыңғай жер салығы бойынша есептелген ағымдағы төлемдер сомасынан 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша төлеуге жататын, бірыңғай жер салығы сомасын асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте, жолда (920.00.001 - 920.00.005) формуласы бойынша айқындалатын 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша қоса есептеуге жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі;
3) 920.00.007 жолы есепті салық кезеңі үшін 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша төлеуге жататын салық сомасынан есептелген ағымдағы төлем сомасынан асуы жағдайында толтырылады. Бұл ретте, 920.00.007 жолында (920.00.005 - 920.00.001) формуласы бойынша айқындалатын, 920.00 нысаны бойынша декларация бойынша азаюға жататын бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі.
11. 920.00 нысаны бойынша декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 920.01 нысан бойынша қосымша жасау
12. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жер телімінің тиісті түріне белгі қойылады.

2) в строке 920.00.002 указывается общая сумма единого земельного налога по всем земельным участкам, имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, определяемая суммированием показателей строк 920.01.004 всех листов приложения по форме 920.01 с соответствующей отметкой в строке 3А приложения по форме 920.01;
3) в строке 920.00.003 указывается общая сумма единого земельного налога по всем земельным участкам на праве вторичного землепользования, определяемая суммированием показателей строк 920.01.004 всех листов приложения по форме 920.01 с соответствующей отметкой в строке 3В приложения по форме 920.01;
4) в строке 920.00.004 указывается сумма единого земельного налога по всем земельным участкам, переданным в аренду, определяемая суммированием показателей строк 920.01.004 всех листов приложения по форме 920.01 с соответствующей отметкой в строке 3С приложения по форме 920.01.
10. В разделе "Расчеты по единому земельному налогу":
1) в строке 920.00.005 указывается сумма текущего платежа по единому земельному налогу, которая переносится из строки 921.00.005 Расчета текущего платежа по единому земельному налогу по форме 921.00. Налогоплательщики, не представившие в соответствии с пунктом 2 статьи 382  Налогового кодекса Расчет текущего платежа, указывают 1/2 часть общей суммы единого земельного налога, исчисленного в Декларации по единому земельному налогу за предыдущий налоговый период;
2) строка 920.00.006 заполняется в случае превышения суммы единого земельного налога, подлежащего к уплате по Декларации по форме 920.00, над начисленной суммой текущего платежа по единому земельному налогу. При этом в строке указывается сумма единого земельного налога, подлежащего доначислению по Декларации по форме 920.00, определяемая по формуле (920.00.001 - 920.00.005);
3) строка 920.00.007 заполняется в случае превышения начисленной суммы текущего платежа над суммой налога, подлежащего уплате по Декларации по форме 920.00 за налоговый период. При этом в строке N 920.00.007 указывается сумма единого земельного налога, подлежащего уменьшению по Декларации по форме 920.00, определяемая по формуле (920.00.005 - 920.00.001).
11. Декларация по форме 920.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
3. Составление приложения  по форме 920.01
12. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 производится отметка соответствующего вида земельного участка.

13. "Бірыңғай жер салығы бойынша есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 4-жолда жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі;
2) 5-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
3) 6-жолда жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті орган берген деректер бойынша 1 гектар жердің орташа бағалауы көрсетіледі;
4) 7 және 8-жолдар шаруашылықта қайталама жер пайдалану құқығында болған және басқа шаруа (фермер) қожалықтарына жалға берілген жер учаскелері бойынша толтырылады.
Шаруашылықта қайталама жер пайдалану құқығында болған жер учаскелері бойынша қайталама жер пайдалану туралы шарт туралы мәліметтер көрсетіледі.
Басқа шаруа (фермер) қожалықтарына жалға берілген жер учаскелері бойынша жалдау шарты туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. "Бірыңғай жер салығы" бөлімінде:
1) 920.01.001 жолында жер телімінің бағалау құнын айқындау актісінің дерегіне сәйкес жер телімінің бағалау құны көрсетіледі. Жер телімінің бағалау құнын айқындау актісі болмаған жағдайда, 920.01.001 жолында Салық кодексінің  382-бабына  сәйкес аудан бойынша орташа 1 гектар жердің бағалау құнынан ескеріп айқындалған, жер телімінің бағалау құны көрсетіледі;
2) 920.01.002 жолында Салық кодексінің  380-бабына  сәйкес бірыңғай жер салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 920.01.003 жолында:
жекеменшік құқығындағы, тұрақты және (немесе) уақытша бастапқы жер пайдалану, соның ішінде жалға берілген жер учаскелері бойынша және қайталама жер пайдалану құқығындағы жер учаскелері бойынша есепті салық кезеңінің ішінде жер телімін пайдаланудың (иеленудің) айлар саны көрсетіледі;
басқа шаруа (фермер) қожалықтарына жалға берілген жер учаскелері бойынша, салық кезеңі ішінде жер учаскесі жалға берілетін айлар саны көрсетіледі;
4) 920.01.004 жолында бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі. Аталған сома (920.00.001 х 920.01.002/12 х 920.01.003) формуласы бойынша жер телімінің бағалау құнына бірыңғай жер салығының ставкасын қолдану жолымен жер телімін иелену (жалдау) кезеңін ескеріп айқындалады.
15. 920.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 920.00, 920.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы
төлем есебін жасаудың ережелері

13. В разделе "Сведения для исчисления единого земельного налога":
1) в строке 4 указывается местонахождение земельного участка;
2) в строке 5 указывается площадь земельного участка;
3) в строке 6 указывается средняя оценка 1 гектара земли по данным, представленным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами;
4) строки 7 и 8 заполняются по земельным участкам, находящимся у крестьянского (фермерского) хозяйства на праве вторичного землепользования, и переданным в аренду другим крестьянским (фермерским) хозяйствам.
По земельным участкам, находящимся у крестьянского (фермерского) хозяйства на праве вторичного землепользования, указываются сведения о договоре о вторичном землепользовании.
По земельным участкам, переданным в аренду другим крестьянским (фермерским) хозяйствам, указываются сведения о договоре аренды.
14. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 920.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка согласно данным акта определения оценочной стоимости земельного участка. В случае отсутствия акта определения оценочной стоимости земельного участка, в строке 920.01.001 указывается оценочная стоимость земельного участка, определенная исходя из оценочной стоимости 1 гектара земли в среднем по району, в соответствии со статьей 382  Налогового кодекса;
2) в строке 920.01.002 указывается ставка единого земельного налога в соответствии со статьей 380  Налогового кодекса;
3) в строке 920.01.003:
по земельным участкам на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду, и на праве вторичного землепользования указывается количество месяцев пользования (владения) земельным участком в течение налогового периода;
по земельным участкам, переданным в аренду другим крестьянским (фермерским) хозяйствам, указывается количество месяцев, на которые в течение налогового периода передается земельный участок;
4) в строке 920.01.004 указывается сумма единого земельного налога. Указываемая сумма определяется исходя из периода владения (аренды) земельным участком путем применения ставки единого земельного налога к оценочной стоимости земельного участка по формуле (920.01.001 х 920.01.002/12 х 920.01.003).
15. Приложение по форме 920.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 920.00, 920.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Расчета текущего платежа
по единому земельному налогу

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды енгізетін (бұдан әрі - нысандар) бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 921.00 нысан бойынша бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем Есебі (бұдан әрі - 921.00 нысан бойынша есеп);
2) 921.01 нысан бойынша бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем Есебіне қосымша (бұдан әрі - 921.01 нысан бойынша қосымша).
2. 921.00 нысан бойынша Есеп шаруа (фермер) қожалықтары үшін арнайы салық режимін қолдану кезінде бірыңғай жер салығының сомасын есептеуге арналған.
921.01 нысаны бойынша есепке қосымша:
жалға берілген жер телімдерінің шегерімінсіз тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану, жеке меншік құқығындағы қожалықта барлық жер телімдері бойынша;
қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша;
басқа шаруа (фермер) қожалығына жалға берілген қожалықтың жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығын есептеуге арналған.
3. Салық төлеушіде әрбір жер телімі бойынша әртүрлі көрсеткіштері (иемдену кезеңдері; жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар және т.б.) бар жер телімдерінің болған жағдайында, әр жер теліміне 921.01 нысаны бойынша қосымшаға жеке парақ толтырылады.
4. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
5. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
6. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
7. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырысты хат арқылы почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Есепті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. 921.00 нысан бойынша есеп жасау
8. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах  в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета текущего платежа по единому земельному налогу, включающего  прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчета текущего платежа по единому земельному налогу по форме 921.00 (далее - Расчет по форме 921.00);
2) приложения к Расчету текущего платежа по единому земельному налогу (далее - приложение по форме 921.01).
2. Расчет по форме 921.00 предназначен для исчисления суммы единого земельного налога при применении специального налогового режима для крестьянских (фермерских) хозяйств.
Приложение по форме 921.01 предназначено для исчисления суммы текущего платежа по единому земельному налогу по всем земельным участкам:
имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, в том числе по земельным участкам, переданным в аренду;
имеющимся на праве вторичного землепользования;
переданным в аренду другим крестьянским (фермерским) хозяйствам.
3. В случае наличия у налогоплательщика земельных участков, имеющих разные показатели (периоды владения; документы, удостоверяющие право землепользования и т.д.), по каждому земельному участку заполняется отдельный лист приложения по форме 921.01.
4. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
5. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
6. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Расчета.
2. Составление Расчета по форме 921.00
8. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;

3) 3-жолда жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда негізгі қызметтің ЭҚЖЖ (Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші) коды көрсетіледі;
5) 5-жолда 921.00 нысан бойынша есептің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда салықты есептеу жүргізілетін тиісті валютаның коды көрсетіледі;
7) 7-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) 8-жолда 921.01 нысаны бойынша қосымшалар парақтарының саны көрсетіледі.
9. "Бірыңғай жер салығы" бөлімінде:
1) 921.00.001 жолда (921.00.002 + 921.00.003 - 921.00.004) формуласы бойынша айқындалатын есеп бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 921.00.002 жолда жеке меншік, тұрақты және (немесе) уақытша алғашқы жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі, ол 921.01 нысаны бойынша қосымшаның 3А жолына тиісті белгімен 921.01 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 921.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;
3) 921.00.003 жолда қайталама жер пайдалану құқығындағы жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі, ол 921.01 нысаны бойынша қосымшаның 3В жолына тиісті белгімен 921.01 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 921.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;
4) 921.00.004 жолда жалға берілген жер телімдері бойынша бірыңғай жер салығының сомасы көрсетіледі, ол 921.01 нысаны бойынша қосымшаның 3С жолына тиісті белгімен 921.01 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының 921.01.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалады;
5) 921.00.005 жолда 921.00.001 жолында есептелген бірыңғай жер салығының жалпы сомасының жартысынан кем емес мөлшерінде айқындалатын, бірыңғай жер салығы бойынша ағымдағы төлем сомасы көрсетіледі.
10. 921.00 нысан бойынша есепке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 921.01 нысан бойынша қосымша жасау
11. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда жер телімінің тиісті түріне белгі қойылады.
12. "Бірыңғай жер салығы бойынша есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 4-жолда жер телімінің орналасқан жері көрсетіледі;
2) 5-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
3) 6-жолда жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті орган берген деректер бойынша 1 гектар жердің орташа бағалауы көрсетіледі.

3) в строке 3 указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указывается код ОКЭД (Общий классификатор экономической деятельности) основной деятельности;
5) в строке 5 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление налога;
6) в строке 6 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 921.00;
7) в строке 7 указывается номер и дата уведомления;
8) в строке 8 указывается количество листов приложения по форме 921.01.
9. В разделе "Единый земельный налог":
1) в строке 921.00.001 указывается общая сумма единого земельного налога по расчету, определяемая по формуле (921.00.002 + 921.00.003 - 921.00.004);
2) в строке 921.00.002 указывается общая сумма единого земельного налога по всем земельным участкам, имеющимся на праве частной собственности, постоянного и (или) временного первичного землепользования, определяемая суммированием показателей строк 921.01.004 всех листов приложения по форме 921.01 с соответствующей отметкой в строке 3А приложения по форме 921.01;
3) в строке 921.00.003 указывается общая сумма единого земельного налога по всем земельным участкам на праве вторичного землепользования, определяемая суммированием показателей строк 921.01.004 всех листов приложения по форме 921.01 с соответствующей отметкой в строке 3В приложения по форме 921.01;
4) в строке 921.00.004 указывается сумма единого земельного налога по всем земельным участкам, переданным в аренду, определяемая суммированием показателей строк 921.01.004 всех листов приложения по форме 921.01 с соответствующей отметкой в строке 3С приложения по форме 921.01;
5) в строке 921.00.005 указывается сумма текущего платежа по единому земельному налогу, которая определяется в размере не менее половины от общей суммы единого земельного налога, исчисленного в строке 921.00.001.
10. Расчет по форме 921.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 921.01
11. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 производится отметка соответствующего вида земельного участка.
12. В разделе "Сведения для исчисления единого земельного налога":
1) в строке 4 указывается местонахождение земельного участка;
2) в строке 5 указывается площадь земельного участка;
3) в строке 6 указывается средняя оценка 1 гектара земли по данным, представленным уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды бірге алғанда (бұдан әрі - нысандар) ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебін жасау тәртібін қарастырады:
1) 931.00 нысан бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіретін - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебі (бұдан әрі - 931.00 нысан бойынша Есеп);
2) 931.01 нысан бойынша өсімдік шаруашылығы өнімінің өндірісі бойынша түсім сомасын айқындау бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 1-қосымша (бұдан әрі - 931.01 нысаны бойынша қосымша);
3) 931.02 нысан бойынша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндіру бойынша түсім сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 2-қосымша (бұдан әрі - 931.02 нысаны бойынша қосымша);
4) 931.03 нысан бойынша өз өнімін өңдеу бойынша түсім сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 3-қосымша (бұдан әрі - 931.03 нысаны бойынша қосымша);
5) 931.04 нысан бойынша өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша шығын сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 4-қосымша (бұдан әрі - 931.04 нысаны бойынша қосымша);
6) 931.05 нысан бойынша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) шығын сомасын анықтауға ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнын Есебіне 5-қосымша (бұдан әрі - 931.05 нысаны бойынша қосымша);
7) 931.06 нысан бойынша өз өнімін өзі өңдеуі бойынша шығын сомасын анықтауға ауылшаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 6-қосымша (бұдан әрі - 931.06 нысаны бойынша қосымша);
8) 931.07 нысан бойынша жер салығын Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 7-қосымша (бұдан әрі - 931.07 нысаны бойынша қосымша);
9) 931.08 нысаны бойынша мүлік салығын Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 8-қосымша (бұдан әрі - 931.08 нысаны бойынша қосымша);
10) 931.09 нысаны бойынша көлік құралдарына салынатын салықты Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 9-қосымша (бұдан әрі - 931.09 нысаны бойынша қосымша);

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с
Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Расчета стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Расчет стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по форме 931.00 (далее - Расчет по форме 931.00);
2) приложение 1 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы дохода по производству продукции растениеводства по форме 931.01 (далее - приложение по форме 931.01);
3) приложение 2 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы дохода по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) по форме 931.02 (далее - приложение по форме 931.02);
4) приложение 3 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы дохода по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства по форме 931.03 (далее - приложение по форме 931.03);
5) приложение 4 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы затрат по производству продукции растениеводства по форме 931.04 (далее - приложение по форме 931.04);
6) приложение 5 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы затрат по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) по форме 931.05 (далее - приложение по форме 931.05);
7) приложение 6 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по определению суммы затрат по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства по форме 931.06 (далее - приложение по форме 931.06);
8) приложение 7 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению земельного налога по форме 931.07 (далее - приложение по форме 931.07);
9) приложение 8 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению налога на имущество по форме 931.08 (далее - приложение по форме 931.08);
10) приложение 9 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению налога на транспортные средства по форме 931.09 (далее - приложение по форме 931.09);

11) 931.10 нысаны бойынша әлуметтік салықты Есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 10-қосымша (бұдан әрі - 931.10 нысаны бойынша қосымша);
12) 931.11 нысаны бойынша салық заңымен төлем мерзімі белгіленген, патент құны есебінде есептелген салықтарды үлестіру бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 11-қосымша (бұдан әрі - 931.11 нысаны бойынша қосымша);
13) 931.12 нысаны бойынша патент құны есебінде өзгеріске сәйкес, салықтарды үлестіру бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 12-қосымша (бұдан әрі - 931.12 нысаны бойынша қосымша);
14) 931.13 нысаны бойынша жер учаскелерін пайдалану үшін төлемді есептеу бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін патент құнының Есебіне 13-қосымша (бұдан әрі - 931.13 нысаны бойынша қосымша).
2. 931.00 нысан бойынша есеп ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар арнаулы салық режимінде бюджетпен есептесуді жүзеге асыруға арналған.
931.01 нысаны бойынша қосымша өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша түсім сомасын анықтау үшін арналған және егер салық төлеуші өсімдік шаруашылығы өнімін өндіретін жағдайда жасалады.
931.02 нысаны бойынша қосымша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндіру бойынша түсім сомасын анықтау үшін арналған және салық төлеуші мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндірумен шұғылданса жасалады;
931.03 нысаны бойынша қосымша өз өнімін өңдеуі бойынша түсім сомасын анықтау үшін арналған және салық төлеуші өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімін ұқсатумен айналысса жасалады.
931.04 нысаны бойынша қосымша өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру бойынша шығын сомасын анықтауға арналған және ол салық төлеуші өсімдік шаруашылығы өнімін өндірумен айналысса жасалады.
931.05 нысаны бойынша қосымша мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) шығын сомасын анықтауға арналған және ол салық төлеуші мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімін өндірумен айналысса жасалады.
931.06 нысаны бойынша қосымша өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімдерін ұқсату бойынша шығын сомасын анықтауға арналған және салық төлеуші өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімдерін ұқсатумен айналысса жасалады.
931.07 нысаны бойынша қосымша жер салығын есептеуге арналған және ол салық төлеушіде салық салу объектісі бар болған жағдайда жасалады.
Салық төлеушіде жер учаскелерінің бірнеше санаттары бар болған жағдайда, жер учаскесінің әр санаты бойынша 931.07 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы жасалады.

11) приложение 10 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению социального налога по форме 931.10 (далее - приложение по форме 931.10);
12) приложение 11 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по распределению налогов, включенных в стоимость патента, по срокам уплаты по форме 931.11 (далее - приложение по форме 931.11);
13) приложение 12 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по распределению налогов согласно измененному Расчету стоимости патента по форме 931.12 (далее - приложение по форме 931.12);
14) приложение 13 к Расчету стоимости патента для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по исчислению платы за пользование земельными участками по форме 931.13 (далее - приложение по форме 931.13).
2. Расчет по форме 931.00 предназначен для осуществления расчетов с бюджетом юридическими лицами - производителями сельскохозяйственной продукции в специальном налоговом режиме.
Приложение по форме 931.01 предназначено для определения суммы дохода по производству продукции растениеводства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции растениеводства.
Приложение по форме 931.02 предназначено для определения суммы дохода по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства).
Приложение по форме 931.03 предназначено для определения суммы дохода по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается переработкой сельскохозяйственной продукции собственного производства.
Приложение по форме 931.04 предназначено для определения суммы затрат по производству продукции растениеводства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции растениеводства.
Приложение по форме 931.05 предназначено для определения суммы затрат по производству продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) и составляется в случае, если налогоплательщик занимается производством продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства).
Приложение по форме 931.06 предназначено для определения суммы затрат по переработке сельскохозяйственной продукции собственного производства и составляется в случае, если налогоплательщик занимается переработкой сельскохозяйственной продукции собственного производства.
Приложение по форме 931.07 предназначено для исчисления земельного налога и составляется при наличии у налогоплательщика объектов налогообложения.
В случае наличия у налогоплательщиков нескольких категорий земельных участков, по каждой категории земельного участка составляется отдельный лист приложения по форме 931.07.

931.08 нысаны бойынша қосымша мүлік салығын есептеуге арналған және ол салық төлеушіде салық салу объектісі бар болған жағдайда жасалады.
931.09 нысаны бойынша қосымша көлік құралдарына салықты есептеуге арналған және салық төлеушіде салық салу объектісі бар болған жағдайда толтырылады. Біркелкі көлік құралдары болған кезде (моделдері, қозғалтқыш көлемі, жүк көтергіштігі, отырғызу орындарының саны, қозғалтқыш қуаты, пайдалану уақыты бірдей) олардың жалпы саны көрсетіле отырып бір ғана нысан толтырылады.
931.10 нысан бойынша қосымша әлеуметтік салықты есептеуге арналған.
931.11 нысан бойынша қосымша төлем мерзімі белгіленген, патент құны есебінде енгізілген салықтар сомасын үлестіруге арналған.
931.12 нысаны бойынша қосымша патент құнының берілген өзгерген есебіне сәйкес төлеудің соңғы мерзімі бойынша төленетін салық сомасын айқындауға арналған.
931.13 нысан бойынша қосымша жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеуге арналған және салық төлеушіде салық салу объектісі болса жасалады.
Салық төлеушіде уақытша ақылы пайдалану құқығындағы бірнеше жер учаскелері болған кезде әр бір жер учаскесі бойынша 931.13 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы жасалады. Бұл орайда 931.13 нысан бойынша қосымшаның парақтарының жалпы саны уақытша ақылы жер пайдалану құқығындағы жер учаскелерінің санына сәйкес келуі тиіс.
3. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Нысандарды толтыру кезінде түзетуге, тазартуға және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысандардың тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
7. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен хабарлама арқылы почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші нысанды қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.

Приложение по форме 931.08 предназначено для исчисления налога на имущество и составляется при наличии у налогоплательщика объектов налогообложения.
Приложение по форме 931.09 предназначено для исчисления налога на транспортные средства и составляется при наличии у налогоплательщика объектов налогообложения. При наличии идентичных транспортных средств (одной модели, с одинаковым объемом двигателя, грузоподъемностью, количеством посадочных мест, мощностью двигателя, сроком эксплуатации) составляется одна форма с указанием их общего количества.
Приложение по форме 931.10 предназначено для исчисления социального налога.
Приложение по форме 931.11 предназначено для распределения сумм налогов, включенных в стоимость патента, по установленным срокам уплаты.
Приложение по форме 931.12 предназначено для определения сумм налогов, подлежащих уплате по последнему сроку уплаты, согласно представленному измененному Расчету стоимости патента.
Приложение по форме 931.13 предназначено для исчисления платы за пользование земельными участками и составляется при наличии у налогоплательщика объектов налогообложения.
В случае наличия у налогоплательщика нескольких земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования, по каждому земельному участку составляется отдельный лист приложения по форме 931.13.
При этом общее количество листов приложения по форме 931.13 должно соответствовать количеству земельных участков, находящихся на праве временного возмездного землепользования.
3. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
6. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
7. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) расчета.

5) 5-жолда көрсеткіштерді есептеу жүргізілетін валютаның тиісті коды көрсетіледі;
6) 6-жолда 931.00 нысан бойынша есептің тиісті түріне белгі жасалады;
7) 7-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
8) 8-жолда 931.00 нысан бойынша есепке ұсынылған тиісті қосымшаларға белгі жасалады.
9. "Патент құнының есебі" бөлімінде:
1) 931.00.001 жолда 931.00.002 және 931.00.005 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын табыс (ҚҚС-сыз жылдық жиынтық табыс) көрсетіледі;
2) 931.00.002 жолда 931.00.003 және 931.00.004 жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын қосылған құн салығы салынатын (бұдан әрі - ҚҚС) тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
3) 931.00.003 жолда 15 проценттік ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі. Сату бойынша айналымдар (931.01 нысаны бойынша 00001О жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымша 00001М жолы + 931.03 нысаны бойынша 00001К жолы) формуласы бойынша айқындалады;
4) 931.00.004 жолда нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі. Сату бойынша айналымдар мынадай формула бойынша (931.01 нысаны бойынша қосымшаның 00001Р жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымшаның 00001N жолы + 931.03 нысаны бойынша қосымшаның 00001L жолы) айқындалады;
5) 931.00.005 жолда ҚҚС салынбаған және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетілмейді. Сату бойынша айналымдар мынадай формула бойынша (931.01 нысаны бойынша қосымшаның 00001Q жолы + 931.02 нысаны бойынша қосымшаның 00001O жолы + 931.03 нысаны бойынша қосымшаның 00001M жолы) айқындалады;
6) 931.00.006 жолда 15% ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдарға тиісті ҚҚС ставкасын (15%) қолдану жолымен айқындалатын, сату бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
7) 931.00.007 жолында 931.00.008 және 931.00.011 жолдарының көрсеткіштері сомасы түрінде айқындалатын Салық кодексінің  4-бөліміне  сәйкес салық салынатын кірісті айқындау кезінде шегерімге жататын шығыстар сомасы (салық есебінсіз) көрсетіледі;
8) 931.00.008 жолында 931.00.009 және 931.00.010 жолдарының көрсеткіштері сомасы түрінде айқындалатын және ҚҚС салынатын сатып алынған тауарлар, жұмыстар мен қызмет көрсетулер бойынша шығыстар (айналымдар) көрсетіледі;
9) 931.00.009 жолында 15 процент ставкасы бойынша ҚҚС салынатын сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шығыстар (айналымдар) көрсетіледі. Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001О жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001О жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001О жолы) формуласы бойынша айқындалады;

5) в строке 5 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление;
6) в строке 6 производится отметка соответствующего вида Расчета по форме 931.00;
7) в строке 7 указывается номер и дата уведомления;
8) в строке 8 производится отметка соответствующих представленных приложений к Расчету по форме 931.00.
9. В разделе "Расчет стоимости патента":
1) в строке 931.00.001 указывается доход (совокупный годовой доход без НДС), который определяется суммированием показателей строк 931.00.002 и 931.00.005;
2) в строке 931.00.002 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые налогом на добавленную стоимость (далее - НДС), которые определяются суммированием показателей строк 931.00.003 и 931.00.004;
3) в строке 931.00.003 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001O приложения по форме 931.01 + строка 00001M приложения по форме 931.02 + строка 00001K приложения по форме 931.03);
4) в строке 931.00.004 указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001P приложения по форме 931.01 + строка 00001N приложения по форме 931.02 + строка 00001L приложения по форме 931.03);
5) в строке 931.00.005 указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС. Обороты по реализации определяются по формуле (строка 00001Q приложения по форме 931.01 + строка 00001O приложения по форме 931.02 + строка 00001M приложения по форме 931.03);
6) в строке 931.00.006 указывается сумма налога на добавленную стоимость по реализации, определяемая путем применения соответствующей ставки НДС (15%) к оборотам по реализации товаров, облагаемым НДС по ставке 15%;
7) в строке 931.00.007 указывается сумма затрат (без учета налогов), относимых на вычеты при определении налогооблагаемого дохода в соответствии с разделом 4  Налогового кодекса, определяемая в виде суммы показателей строк 931.00.008 и 931.00.011;
8) в строке 931.00.008 указываются затраты (обороты) по приобретенным товарам, работам и услугам, облагаемые НДС и определяемые в виде суммы показателей строк 931.00.009 и 931.00.010;
9) в строке 931.00.009 указываются затраты (обороты) по приобретенным товарам (работам, услугам), облагаемые НДС по ставке 15 процентов. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001O приложения по форме 931.04 + строка 00001O приложения по форме 931.05 + строка 00001O приложения по форме 931.06);

10) 931.00.010 жолында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шығыстар (айналымдар) көрсетіледі. Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001Р жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001Р жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001Р жолы) формуласы бойынша айқындалады;
11) 931.00.011 жолында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-тан босатылмаған сатып алынған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) бойынша шығыстар (айналымдар) көрсетіледі. Шығыстар (айналымдар) (931.04 нысаны бойынша қосымша 00001Q жолы + 931.05 нысаны бойынша 00001Q жолы + 931.06 нысаны бойынша қосымша 00001Q жолы) формуласы бойынша айқындалады;
12) 931.00.012 жолында сатып алынған негізгі құралдар бойынша ҚҚС сомасы (Салық кодексінің  38-тарауына  сәйкес есепке жатқызылған ҚҚС сомасы) көрсетіледі;
13) 931.00.013 жолда сатып алу бойынша ҚҚС сомалары (Салық кодексінің  38-тарауына  сәйкес есепке жатқызылған ҚҚС сомалары) көрсетіледі.
Көрсетілетін сома ((931.00.000009 х 0,15 + 931.00.012) х 931.00.027) формуласы бойынша айқындалады;
14) 931.00.014 жолы 931.00.013 жолының мәнінен 931.00.006 жолының мәні асу жағдайында толтырылады. Бұл ретте 931.00.014 жолында 931.00.006 және 931.00.013 жолдарының айырмасы түрінде айқындалатын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
15) 931.00.015 жолы 931.00.013 жолының мәні 931.00.006 жолының мәнінен асып кеткен жағдайда толтырылады. Бұл ретте 931.00.015 жолында 931.00.013 және 931.00.006 жолдарының айырмасы түрінде айқындалатын есептелген ҚҚС сомасынан (сату бойынша айналымдар бойынша) есепке жатқызылған ҚҚС сомасынан асу сомасы туралы (бюджетпен есеп айырысу сальдосын айқындау кезінде ескерілмейді) анықтамалық ақпарат көрсетіледі;
16) 931.00.016 жолында (931.00.014х0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төлеуге ҚҚС сомасы көрсетіледі;
17) 931.00.017 жолында формуласы (931.07х0,2 нысанының 00001 жиынтық жолының көрсеткіші) бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төлейтін жер салығының сомасы көрсетіледі;
18) 931.00.018 жолында формуласы (931.08х0,2 нысанының 00001 жиынтық жолының көрсеткіші) бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төлейтін мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
19) 931.00.019 жолында (көлік құралдары салығының жалпы сомасы (931.09.012 жолы көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын 931.09 нысаны бойынша қосымшалардың барлық парақтарының)х0,2 формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төленетін көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;

10) в строке 931.00.010 указываются затраты (обороты) по приобретенным товарам (работам, услугам), облагаемые НДС по нулевой ставке. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001P приложения по форме 931.04 + строка 00001P приложения по форме 931.05 + строка 00001P приложения по форме 931.06);
11) в строке 931.00.011 указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС. Затраты (обороты) определяются по формуле (строка 00001Q приложения по форме 931.04 + строка 00001Q приложения по форме 931.05 + строка 00001Q приложения по форме 931.06);
12) в строке 931.00.012 указывается сумма НДС по приобретенным основным средствам (сумма НДС, принимаемого в зачет в соответствии с главой 38 Налогового кодекса);
13) в строке 931.00.013 указываются суммы НДС по приобретению (суммы НДС, принимаемого в зачет в соответствии с главой 38 Налогового кодекса).
Указываемая сумма определяется по формуле ((931.00.009 х 0,15 + 931.00.012) х 931.00.027);
14) строка 931.00.014 заполняется в случае превышения значения строки 931.00.006 над значением строки 931.00.013. При этом в строке 931.00.014 указывается сумма НДС к уплате, определяемая в виде разницы строк 931.00.006 и 931.00.013;
15) строка 931.00.015 заполняется в случае превышения значения строки 931.00.013 над значением строки 931.00.006. При этом в строке 931.00.015 указывается справочная информация (не учитывается при определении сальдо расчетов с бюджетом) о сумме превышения суммы НДС, относимой в зачет (по приобретению), над исчисленной суммой НДС (по оборотам по реализации), определяемой в виде разницы строк 931.00.013 и 931.00.006;
16) в строке 931.00.016 указывается сумма НДС к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (931.00.014 х 0,2);
17) в строке 931.00.017 указывается сумма земельного налога к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (показатель итоговой строки 00001 формы 931.07 x 0,2);
18) в строке 931.00.018 указывается сумма налога на имущество к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (показатель итоговой строки 00001 формы 931.08 x 0,2);
19) в строке 931.00.019 указывается сумма налога на транспортные средства к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (общая сумма налога на транспортные средства (определяемая как сумма показателей строк 931.09.012 всех листов приложения по форме 931.09) x 0,2);

20) 931.00.020 жолында (931.10.006С х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып төленетін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
21) 931.00.021 жолында (жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдердің жалпы сомасы (931.13 нысаны бойынша 931.13.011 жолдарының барлық парақтары сомасының көрсеткіші ретінде айқындалатын)х0,2) формуласы бойынша айқындалатын жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдердің сомасы көрсетіледі;
22) 931.00.022 жолында (931.00.001 - 931.00.007 - 931.00.017 - 931.00.018 - 931.00.019 - 931.00.020 - 931.00.021) формуласы бойынша жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын салық салынатын кіріс сомасы көрсетіледі. Салық салынатын кірісті айқындау кезінде бұрынғы жылдың залалдары ескерілмейді;
23) 931.00.023 жолы кірістерден шегерімдерге жатқызылатын шығыстардың асуы кезінде толтырылады. Бұл ретте 931.00.023 жолына ((931.00.007 + 931.00.017 + 931.00.018 + 931.00.019 + 931.00.020 + 931.00.021) - 931.00.01) формуласы бойынша жолдардың айырмасы ретінде айқындалатын салық есебі бойынша залал сомасы туралы анықтамалық ақпарат (келесі салық кезеңінде 931.00 нысаны бойынша есепті толтыру кезінде ескерілмейді) көрсетіледі;
24) 931.00.024 жолда 931.00.022 жолының көрсеткішіне салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
25) 931.00.025 жолда (931.00.024 х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын 80 проценттік жеңілдік ескеріле отырып төленетін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
26) 931.00.026 жолда (931.00.016 + 931.00.017 + 931.00.018 + 931.00.019 + 931.00.020 + 931.00.021 + 931.00.025) жолдарының көрсеткіштерін қосындылау жолымен айқындалатын 931.00 нысаны бойынша есеп бойынша бюджетке төлеуге жататын салықтар сомасы көрсетіледі;
27) 931.00.027 жолда (931.00.002/931.00.001 Х 100) формуласы бойынша айқындалатын айналымның жалпы сомасында салық салынатын айналымның үлес салмағы көрсетіледі.
10. 931.00 нысаны бойынша есеп Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 931.01 нысаны бойынша қосымша жасау
11. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
12. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында шығарылатын дақылдың атауы көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында әрбір дақыл бойынша егіс көлемі көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында кәсіпорынның әрбір дақыл бойынша орташа шығымдылығы (бастапқы есепті берген кезде - кәсіпорынның соңғы 5 жыл үшін есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;

20) в строке 931.00.020 указывается сумма социального налога к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (931.10.006С x 0,2);
21) в строке 931.00.021 указывается сумма платы за пользование земельными участками, определяемая по формуле (общая сумма платы за пользование земельными участками (определяемая как сумма показателей строк 931.13.012 всех листов приложения по форме 931.13) x 0,2);
22) в строке 931.00.022 указывается сумма налогооблагаемого дохода, определяемая в виде разницы строк по формуле (931.00.001 - 931.00.007 - 931.00.017 - 931.00.018 - 931.00.019 - 931.00.020-931.00.021). При определении налогооблагаемого дохода убытки прошлых лет не учитываются;
23) строка 931.00.023 заполняется при превышении затрат, относимых на вычеты, над доходами. При этом в строке 931.00.023 указывается справочная информация о сумме убытка по налоговому учету (не учитывается при заполнении Расчета по форме 931.00 в следующем налоговом периоде), определяемая в виде разницы строк по формуле ((931.00.007 + 931.00.017 + 931.00.018 + 931.00.019 + 931.00.020 + 931.00.021) - 931.00.001);
24) в строке 931.00.024 указывается сумма корпоративного подоходного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки налога к показателю строки 931.00.022;
25) в строке 931.00.025 указывается сумма корпоративного подоходного налога к уплате с учетом 80-процентной льготы, определяемая по формуле (931.00.024 x 0,2);
26) в строке 931.00.026 указывается сумма налогов, подлежащих к уплате в бюджет по Расчету по форме 931.00, определяемая путем суммирования показателей строк (931.00.016 + 931.00.017 + 931.00.018 + 931.00.019 + 931.00.020 + 931.00.021 + 931.00.025);
27) в строке 931.00.027 указывается удельный вес облагаемого оборота в общей сумме оборота, определяемый по формуле (931.00.002/931.00.001 х 100).
10. Расчет по форме 931.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 931.01
11. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
12. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается наименование производимой культуры;
3) в строках графы C указывается посевная площадь по каждой культуре;
4) в строках графы D указывается средняя урожайность каждой культуры (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

5) Е бағанының жолдарында С бағанының жолдары мен D бағанының жолдарының көрсеткіштері ретінде айқындалатын оны тоннаға аудара отырып өнімнің жалпы жиыны көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әрбір түрі бойынша рефакция көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өз мұқтажына пайдаланылатын өнімнің әрбір түрі бойынша көлемі көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өз ұқсатуына бағытталған өз өндірісі өнімінің көлемі көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында (Е бағанының жолдары - F бағанының жолдары - G бағанының жолдары - Н бағанының жолдары) формуласы бойынша айқындалатын сатуға жататын ағымдағы жыл өнімінің көлемі көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында ағымдағы кезең басына сатылмаған өз өндірісі өнімінің артық қалғандары көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына артық қалғандар көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында (І бағанының жолы + J бағанының жолы - К бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын сататын өнім көлемі көрсетіледі;
13) М бағанының жолдарында өнімнің әрбір түрін сатудың орташа бағасы (бастапқы есепті тапсырған кезде - кәсіпорынның бұрынғы жыл үшін есеп беру деректері бойынша) көрсетіледі;
14) N бағанында (L бағанының жолы х М бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын өнімді сатудан кіріс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте N бағанының жолдар көрсеткіштері О, Р және Q бағандарының тиісті жолдарына сәйкес келетін көрсеткіштер сомасына сәйкес келуі тиіс;
15) О бағанының жолдарында 15 процент ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
16) Р бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
13. 931.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 931.02 нысан бойынша қосымша жасау
14. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
15. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанында рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында шығарылатын өнімнің атауы көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында ауыл шаруашылығы малдарының (ара балұясының, құстардың сандары) басы көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өнімнің әрбір түрінің орташа шығуы (бастапқы есепті тапсырған кезде кәсіпорынның соңғы 5 жылы үшін есеп беру деректері бойынша) көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С бағаны мен D бағанының жолдар көрсеткіштерінің туындысын тоннаға (мың данаға) аудара отырып айқындалатын өнімнің жалпы шығуының сомасы көрсетіледі;

5) в строках графы E указывается валовой сбор продукции, определяемый в виде произведения показателей строк графы C и строк графы D, с переводом его в тонны;
6) в строках графы F указывается рефакция по каждому виду выращиваемых культур;
7) в строках графы G указывается объем каждого вида продукции, используемой на собственные нужды;
8) в строках графы H указывается объем продукции собственного производства, направленной на собственную переработку;
9) в строках графы I указывается объем продукции текущего года, подлежащей реализации, определяемый по формуле (строка графы E - строка графы F - строка графы G - строка графы H);
10) в строках графы J указываются остатки нереализованной продукции собственного производства на начало текущего периода;
11) в строках графы K указываются остатки на конец текущего периода;
12) в строках графы L указывается объем продукции к реализации, определяемый по формуле (строка графы I + строка графы J - строка графы K);
13) в строках графы M указывается средняя цена реализации каждого вида продукции  (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
14) в строках графы N указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая по формуле (строка графы L х строка графы M). При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
13. Приложение по форме 931.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 931.02
14. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
15. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается наименование производимой продукции;
3) в строках графы C указывается поголовье сельскохозяйственных животных (количество пчелосемей, птиц);
4) в строках графы D указывается средний выход продукции каждого вида (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма валового выхода продукции, определяемая произведением показателей строк графы C и графы D с переводом в тонны (тыс. штук);

6) F бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің басында өткізілмеген өнімнің қалдықтары көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өз қажеттіліктеріне пайдаланылатын мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің әрбір түрінің көлемі көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өзі қайта өңдеуге жіберілетін мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің көлемі көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында (Е бағанының жолы + F бағанының жолы - G бағанының жолы - Н бағанының жолы - I бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын өткізуге жататын өнімнің көлемі көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында кәсіпорынның есеп беру деректері бойынша (бастапқы есепті берген кезде - кәсіпорынның бұрынғы жыл үшін есептілік деректері бойынша) мал шаруашылығы (омарта шаруашылығы, құс шаруашылығы) өнімінің әрбір түрі бойынша 1 тоннасы (1000 данасы) үшін сатудың орташа бағасы көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында (J бағанының жолдары х К бағанының жолдары) формуласы бойынша J және K бағандарының тиісті жолдарының туындысы ретінде айқындалатын өнімді өткізуден кіріс сомасы көрсетіледі. Бұл ретте L бағаны жолдарының көрсеткіштері М, N және О бағандарының тиісті жолдарының көрсеткіштеріне сәйкес келуі тиіс;
13) М бағанының жолдарында 15 процент ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
15) О бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-тан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. 931.02 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 931.03 нысан бойынша қосымша жасау
17. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
18. "Кіріс туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында өндірілетін өнімдердің атауы көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің басына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өз өндірісінен шығарылатын жалпы өнім көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында одан әрі өз өңдеуіне жіберілетін өнімнің көлемі (мысалы, өндірілген ұнның бір бөлігі макарон өнімдерін өндіруге жіберіледі. Бұл жағдайда ұнның осы көлемі макарон өндірісі үшін шикізат болып табылады);
6) F бағанының жолдарында өзінің шаруашылық қажеттілігіне жұмсау көзделетін өнім көлемі көрсетіледі;

6) в строках графы F указываются остатки нереализованной продукции на начало текущего периода;
7) в строках графы G указывается объем каждого вида продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства), используемой на собственные нужды;
8) в строках графы Н указывается объем продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства), который направляется на собственную переработку;
9) в строках графы I указывается остатки нереализованной продукции на конец текущего периода;
10) в строках графы J указывается объем продукции, подлежащий реализации, определяемый по формуле (строка графы Е + строка графы F - строка графы G - строка графы H - строка графы I);
11) в строках графы K указывается средняя цена реализации за 1 тонну (1000 штук) по каждому виду продукции животноводства (пчеловодства, птицеводства) по данным отчетности предприятия (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
12) в строках графы L указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая в виде произведения соответствующих строк граф J и K по формуле (строка графы J х строка графы K). При этом показатели строк графы L должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф M, N и O;
13) в строках графы M указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
14) в строках графы N указываются предполагаемые обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
15) в строках графы O указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
16. Приложение по форме 931.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 931.03
17. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
18. В разделе "Информация о доходе":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается наименование производимой продукции;
3) в строках графы С указывается остатки нереализованной продукции на начало текущего периода;
4) в строках графы D указывается валовый выход продукции собственного производства;
5) в строках графы E указывается объем продукции, направляемой на дальнейшую собственную переработку (к примеру, часть произведенной муки пойдет на производство макаронных изделий. При этом данный объем муки будет являться сырьем для производства макарон);
6) в строках графы F указывается объем продукции, используемой на собственные нужды хозяйства;

7) G бағанының жолдарында ағымдағы кезеңнің соңына өткізілмеген өнімнің артық қалғандары көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында (С бағанының жолдары + D бағанының жолдары - Е бағанының жолдары - F бағанының жолдары - G бағанының жолдары) формуласы бойынша айқындалатын өткізуге жатқызылған өнім көлемі көрсетіледі;
9) I бағанының жолдарында кәсіпорын есептілігінің деректері бойынша (бастапқы есепті табыс еткен кезде - кәсіпорынның өткен жыл үшін есептілік деректері бойынша) өнімнің әр түрі бойынша орташа өткізу бағасы көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында (Н бағанының жолы х I бағанының жолы) формуласы бойынша айқындалатын Н және I бағандарының тиісті көрсеткіштерінің туындысы ретінде айқындалатын өнімді өткізуден кіріс сомасы көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында 15 процент ставкасы бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында нөлдік ставкасы бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі;
13) М бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналымдар көрсетіледі.
19. 931.03 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
6. 931.04-нысан бойынша қосымшалар жасау
20. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
21. "Өткізілетін тауардың 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында өндірілетін дақылдың атауы көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігіне пайдаланылатын тұқымдар сатып алу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне жанар-жағармай материалдарын (бұдан әрі - ЖЖМ) сатып алуға жұмсалатын шығын сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында Салық кодексінің  113-бабына  сәйкес өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын тұқымдар сатып алу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын минералды тыңайтқыш бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;

7) в строках графы G указываются остатки нереализованной продукции на конец текущего периода;
8) в строках графы Н указывается объем продукции, подлежащей реализации, определяемый по формуле (строка графы С + строка графы D - строка графы E - строка графы F - строка графы G);
9) в строках графы I указывается средняя цена реализации по каждому виду продукции по данным отчетности предприятия (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за предыдущий год);
10) в строках графы J указывается сумма дохода от реализации продукции, определяемая в виде произведения соответствующих показателей строк граф H и I по формуле (строка графы H х строка графы I). При этом показатели строк графы должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф K, L и M;
11) в строках графы K указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
12) в строках графы L указываются обороты по реализации товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
13) в строках графы M указываются обороты по реализации товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
19. Приложение по форме 931.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
6. Составление приложения по форме 931.04
20. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
21. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается наименование производимой культуры;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение семян, используемых на 1 единицу реализуемой продукции по каждому виду выращиваемых культур, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение горюче-смазочных материалов (далее - ГСМ) в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур в соответствии со статьей 113  Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на минеральные удобрения в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

7) G бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне пайдаланылатын электр қуаты бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
8) H бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне еңбекақыға жұмсалатын шығынының (шығысының) сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне салық төлеушіге басқа ұйымдар көрсететін көлік қызметтері бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне кәсіпорынның басқа да шығындарының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында өсірілетін дақылдардың әр түрі бойынша өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебіне С, D, E, F, G, H, І, J және К бағандарының тиісті жолдарын жинақтаумен айқындалатын барлық шығындарының жиынтық сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;
13) M бағанының жолдарында сатылатын өнімнің көлемі көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L бағанының жолдарын М бағанының жолдарында көбейту формуласы бойынша айқындайтын, өсімдік шаруашылығының барлық өнімдеріне жұмсалатын шығынның сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда N бағаны жолдарының сомасы О, Р және Q бағандары жолдарының сомасымен сәйкес келуі тиіс;
15) O бағанының жолдарында 15 проценттік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетуді) сатып алу бойынша айналым көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды сату бойынша шығындар (айналымдар) көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі.
22. 931.04-нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.

7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) на заработную плату в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции каждого вида выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается итоговая сумма всех затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции по каждому виду выращиваемых культур (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет), определяемая суммированием показателей соответствующих строк граф C, D, E, F, G, H, I, J и K. При этом затраты, включенные в статью затрат производство продукции, не могут быть включены в статью затрат на ее дальнейшую переработку;
13) в строках графы M указывается объем реализуемой продукции;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой продукции растениеводства, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M. При этом показатели строк графы N  должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
22. Приложение по форме 931.04 подписывается должностным лицом, его заполнившим.

7. 931.05-нысан бойынша қосымшалар жасау
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
24. "Өткізілетін өнімнің 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында өндірілетін өнімдердің атауы көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі үшін жем-шөпке жұмсалатын шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде ЖЖМ-ге жұмсалатын шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
5) E бағанының жолдарында Салық кодексінің  113 бабына  сәйкес өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде негізгі құралдарды жөндеуге кететін шығынының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі.;
6) F бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде мал дәрігерлік препараттар сатып алуға кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде электр қуатына кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
9) І бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде жұмыс берушінің еңбекақы шығындарының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде салық төлеушінің сырт ұйымдардан көлік қызмет көрсету бойынша шығынының сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде басқа да шығындардың сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында С, D, E, F, G, H, І, J, К бағандарының жолдарын жинақтаумен айқындалатын өткізілетін тауардың 1 бірлігі есебінде шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;

7. Составление приложения по форме 931.05
23. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
24. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается наименование производимой продукции;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение кормов, расходуемых на 1 единицу реализуемой продукции, (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение ГСМ в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на 1 единицу реализуемой продукции в соответствии со статьей 113  Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на ветеринарные препараты в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) работодателя на заработную плату в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается общая сумма затрат в расчете на 1 единицу реализуемой продукции, определяемая суммированием показателей соответствующих строк граф C, D, E, F, G, H, I, J, K. При этом затраты, включенные в статью затрат производство продукции, не могут быть включены в статью затрат на ее дальнейшую переработку;

13) M бағанының жолдарында өнімнің әр түрінің саны көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L бағанының жолдарын М бағанының жолдарында көбейту формуласы бойынша айқындалатын, барлық өткізілетін өнімдерді өндіруге жұмсалатын шығындар сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда N бағаны жолдарының сомасы О, Р және Q бағандары жолдарының сомасымен сәйкес келуі тиіс;
15) O бағанының жолдарында 15 проценттік ставка бойынша ҚҚС салынатын тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсету) сатып алу бойынша айналым көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша салық салынатын тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған тауарларды сату бойынша айналым көрсетіледі.
25. 931.05-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
8. 931.06-нысаны бойынша қосымшалар жасау
26. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
27. "Өткізілетін өнімнің 1 бірлігіне шығындар туралы ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында өндірілетін өнімдердің атауы көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде шикізаттар мен материалдар алуға жұмсалатын шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде ЖЖМ-ге жұмсалатын шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
5) E бағанының жолдарында Салық кодексінің  113 бабына  сәйкес өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде негізгі құралдарды жөндеуге кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде үй-жайларды, жабдықтарды және т.б. жалға алуға кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
7) G бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде электр қуатына кететін шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
8) Н бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде ескіріп-тозу бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;

13) в строках графы M указывается количество каждого вида единицы продукции;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой единицы продукции, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M. При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются обороты по приобретению товаров (работ, услуг), облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указываются обороты по приобретению товаров, облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются обороты по приобретению товаров, не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
25. Приложение по форме 931.05 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
8. Составление приложения по форме 931.06
26. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
27. В разделе "Информация о затратах на 1 единицу реализуемой продукции":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается наименование реализуемой продукции;
3) в строках графы C указывается сумма затрат на приобретение сырья и материалов в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
4) в строках графы D указывается сумма затрат на приобретение ГСМ в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
5) в строках графы E указывается сумма затрат на ремонт основных средств в расчете на единицу реализуемой продукции переработки в соответствии со статьей 113  Налогового кодекса (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
6) в строках графы F указывается сумма затрат на аренду помещения, оборудования и т.д. в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
7) в строках графы G указывается сумма затрат на электроэнергию в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
8) в строках графы H указывается сумма амортизационных расходов в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);

9) І бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде жұмыс берушінің еңбекақы шығынының (шығысының) сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
10) J бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде салық төлеушіге басқа ұйымдар көрсететін көлік қызметтері бойынша шығындар сомасы (бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
11) К бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде басқа да шығындардың сомасы бастапқы есепті берген ретте - кәсіпорынның соңғы 5 жылдағы есептілік деректері бойынша) көрсетіледі;
12) L бағанының жолдарында С, D, E, F, G, H, І, J және К бағандарының жолдарын жинақтаумен айқындалатын, өткізілетін қайта өңдеу өнімінің бірлігі есебінде шығындардың жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда өнім өндіруге жұмсалатын шығындар бабына енгізілген шығындар оны одан әрі өңдеуге жұмсалатын шығындар бабына қосылмайды;
13) M бағанының жолдарында өткізілетін қайта өңдеу өнімдердің жалпы көлемі көрсетіледі;
14) N бағанының жолдарында L және М бағандарының тиісті жолдарын көбейту бойынша айқындалатын, барлық өткізілетін өнімді өндіруге жұмсалатын шығынның сомасы көрсетіледі. Бұл жағдайда N бағаны жолдарының сомасы О, Р және Q бағандары жолдарының сомасымен сәйкес келуі тиіс;
15) O бағанының жолдарында 15 проценттік ставка бойынша ҚҚС салынатын шығындар (айналым) көрсетіледі;
16) P бағанының жолдарында нөлдік ставка бойынша ҚҚС салынатын шығындар (айналым) көрсетіледі;
17) Q бағанының жолдарында ҚҚС салынбайтын және ҚҚС-нан босатылған шығындар (айналым) көрсетіледі.
28. 931.06-нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
9. 931.07-нысаны бойынша қосымшалар жасау
29. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда 931.07 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі;
4) 4-жолда жер заңдарына сәйкес жер учаскесінің тиісті санатына белгі соғылады.
30. "Жер салығы бойынша ақпарат" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында жер телімінің көлемі (га., қажет жағдайда шаршы метр) көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында тиісті бонитет баллы көрсетіледі;

9) в строках графы I указывается сумма затрат (расходов) работодателя на заработную плату работников в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
10) в строках графы J указывается предполагаемая сумма затрат на транспортные услуги, оказываемые налогоплательщику сторонними организациями, в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
11) в строках графы K указывается сумма прочих затрат в расчете на единицу реализуемой продукции переработки (при представлении первоначального расчета - по данным отчетности предприятия за последние 5 лет);
12) в строках графы L указывается общая сумма затрат в расчете на единицу реализуемой продукции переработки, определяемая суммированием соответствующих показателей строк граф C, D, E, F, G, H, I, J и K. При этом затраты, включенные в статью затрат на производство указанной продукции, не могут быть включены в затраты на ее дальнейшую переработку;
13) в строках графы M указывается общий объем реализуемой продукции переработки;
14) в строках графы N указывается сумма затрат на производство всей реализуемой продукции переработки, определяемая произведением показателей соответствующих строк граф L и M. При этом показатели строк графы N должны соответствовать сумме показателей соответствующих строк граф O, P и Q;
15) в строках графы O указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по ставке 15 процентов;
16) в строках графы P указываются затраты (обороты), облагаемые НДС по нулевой ставке;
17) в строках графы Q указываются затраты (обороты), не облагаемые НДС и освобожденные от НДС.
28. Приложение по форме 931.06 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
9. Составление приложения по форме 931.07
29. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
3) в строке 3 указывается общее количество листов приложения по форме 931.07;
4) в строке 4 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству.
30. В разделе "Информация по земельному налогу":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается кадастровый номер земельных участков;
3) в строках графы C указывается площадь земельных участков (в гектарах и (или), при необходимости, в квадратных метрах);
4) в строках графы D указывается соответствующий балл бонитета;

5) E бағанының жолдарында Салық кодексінің  329-бабына  сәйкес жерге салық ставкасы көрсетіледі;
6) F бағанының жолдарында С және Е бағандарының тиісті жолдарын көбейтумен есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі;
7) F бағанының 00001 жолында 931.07 нысаны бойынша қосымша парақтарының 00002 жолдары көрсеткіштерінің сомасы ретінде айқындалатын есептелген жер салығының жалпы сомасы көрсетіледі. Бұл ретте осы сома 931.07 нысаны бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана көрсетіледі;
8) F бағанының 00002 жолында жер учаскелерінің тиісті санаттары бойынша есептелген жер салығының жиынтық сомасы көрсетіледі. Жер учаскесінің бір санаты бойынша бірнеше парақ толтырылған жағдайда, жер салығының сомасы 931.07 нысаны бойынша қосымшада жер учаскесінің тиісті санаты бойынша парақтардың бірінде ғана көрсетіледі.
31. 931.07-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
10. 931.08-нысан бойынша қосымшалар толтыру
32. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі.
33. "Мүлік салығы бойынша ақпарат" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында реттік нөмірі көрсетіледі;
2) B бағанының жолдарында негізгі құралдар мен материалдық емес активтер тізімі көрсетіледі;
3) C бағанының жолдарында негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің жыл басындағы қалдық құны көрсетіледі;
4) D бағанының жолдарында Салық кодексінің  355-бабына  сәйкес мүлік салығының ставкасы көрсетіледі;
5) Е бағанының жолдарында С және D бағандарының тиісті жолдарының көрсеткіштерін көбейтумен анықтайтың мүлік салығын есептеу сомасы көрсетіледі;
6) Е бағанының 0001 жолдарында есептелген мүлік салығының жалпы жиынтық сомасы көрсетіледі.
34. 931.08-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
11. 931.09-нысан бойынша қосымшалар жасау
35. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда көрсеткіш есебі жүргізілген тиісті валюта коды көрсетіледі;
4) 4-жолда 931.09-нысан бойынша қосымша парақтардың жалпы саны көрсетіледі;
5) 5-жолда көлік құралының тиісті түріне белгі қойылады.
36. "Көлік құралдарына салынатын салықты есептеу бойынша мәліметтер" бөлімінде:
1) 931.09.001 жолда көлік құралының түрі, моделі және маркасы көрсетіледі;
2) 931.09.002 жолда көлік құралының шыққан жылы көрсетіледі;

5) в строках графы E указывается ставка земельного налога в соответствии со статьей 329 Налогового кодекса;
6) в строках графы F указывается исчисленная сумма земельного налога, определяемая в виде произведения соответствующих показателей строк граф C и E;
7) в строке 00001 графы F указывается общая итоговая сумма исчисленного земельного налога, определяемая как сумма показателей строк 00002 листов приложения по форме 931.07. При этом данная сумма указывается только в первом листе приложения по форме 931.07;
8) в строке 00002 графы F указывается итоговая сумма исчисленного земельного налога по соответствующим категориям земельных участков. В случае заполнения нескольких листов по одной категории земельного участка, сумма земельного налога указывается только в одном из листов по соответствующей категории земельного участка приложения по форме 931.07.
31. Приложение по форме 931.07 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
10. Составление приложения по форме 931.08
32. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
33. В разделе "Информация по налогу на имущество":
1) в строках графы A указывается порядковый номер;
2) в строках графы B указывается перечень основных средств и нематериальных активов;
3) в строках графы C указывается остаточная стоимость основных средств и нематериальных активов на начало года;
4) в строках графы D указывается ставка налога на имущество в соответствии со статьей 355 Налогового кодекса;
5) в строках графы E указывается исчисленная сумма налога на имущество, определяемая произведением соответствующих показателей строк граф C и D;
6) в строке 00001 графы E указывается общая итоговая сумма начисленного налога на имущество.
34. Приложение по форме 931.08 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
11. Составление приложения по форме 931.09
35. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление показателей;
4) в строке 4 указывается общее количество листов приложения по форме 931.09;
5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида транспортного средства.
36. В разделе "Сведения для исчисления налога на транспортные средства":
1) в строке 931.09.001 указывается вид, модель и марка транспортного средства;
2) в строке 931.09.002 указывается год выпуска транспортного средства;

3) 931.09.003 жолда маркасы (моделі, түрі) көрсетілетін және шыққан жылы көрсетілетін көлік құралдарының саны көрсетіледі;
4) 931.09.004 жолдарында көлік құралдарына салық салу объектілері көрсетіледі;
931.09.004А жолында автомобильдің жүк көтергіштігі (жүк автомобильдері бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004В жолында автомобиль қозғалтқышының көлемі (жеңіл автомобильдер бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004С жолында отырғызу орындарының саны (автобустар бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004D жолында қозғалтқыштың ат күшімен өлшенетін қуаты (катерлер, кемелер, жетектер, баржалар мен яхталар бойынша 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
931.09.004Е жолында қозғалтқыштың киловаттпен өлшенетін қуаты (ұшу аппараттары 931.09 нысанына қосымша толтырғанда) көрсетіледі;
5) 931.09.005 жолда Салық кодексінің  347-бабының  2-тармағына сәйкес жеңіл автомобильдерде қозғалтқыштың артық көлемі көрсетіледі.
37. "Көлік құралдарына салынатын салық" бөлімінде:
1) 931.09.006 жолда салық кезеңінің ішінде көлік құралдарына меншік құқығын жүзеге асырудың нақты кезеңі (айлар саны) көрсетіледі;
2) 931.09.007 жолда Салық кодексінің  347-бабының  1-тармағына сәйкес көлік салығының ставкасы көрсетіледі;
3) 931.09.008 жолда жеңіл автомобильдер бойынша 931.09.007 + 931.09.005 х 7 ретінде, басқа көлік құралдары мен ұшу аппараттары үшін 931.09.007 жолында көрсетілген сома ретінде айқындалатын салық сомасы көрсетіледі;
4) 931.09.009 жолда Салық кодексінің  347-бабының  3, 4, 5, 7 тармақтарында белгіленген тиісті түзету коэффициенті көрсетіледі;
5) 931.09.010 жолда 931.09.008 және 931.09.009 жолдарының көрсеткіштерін көбейту бойынша айқындалатын есепті салық кезеңі үшін салық сомасы, түзету коэффициентін ескере отырып көрсетіледі;
6) 931.09.011 жолда (931.09.010/12 х 931.09.006) формуласы бойынша айқындалатын нақты иелену кезеңі үшін салық сомасы көрсетіледі. Егер нақты иелену уақыты 12 айды құраса, 931.09.010 жолында көрсетілген сома 931.09.011 жолына көшіріледі.
38. 931.09-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
12. 931.10-нысан бойынша қосымшалар толтыру
39. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:

3) в строке 931.09.003 указывается количество транспортных средств указываемой марки (модели, вида) и указываемого года выпуска транспортного средства;
4) в строках 931.09.004 указываются объекты обложения налогом на транспортные средства:
в строке 931.09.004A указывается грузоподъемность автомобиля (при заполнении приложения по форме 931.09 по грузовым автомобилям);
в строке 931.09.004B указывается объем двигателя автомобиля (при заполнении приложения по форме 931.09 по легковым автомобилям);
в строке 931.09.004C указывается количество посадочных мест (при заполнении приложения по форме 931.09 по автобусам);
в строке 931.09.004D указывается мощность двигателя в лошадиных силах (при заполнении приложения по форме 931.09 по катерам, судам, буксирам, баржам и яхтам);
в строке 931.09.004E указывается мощность двигателя, в киловаттах (при заполнении приложения по форме 931.09 по летательным аппаратам);
5) в строке 931.09.005 указывается превышение объема двигателя у легковых автомобилей в соответствии с пунктом 2 статьи 347  Налогового кодекса.
37. В разделе "Налог на транспортные средства":
1) в строке 931.09.006 указывается фактический период (количество месяцев) реализации прав собственности на транспортное средство в течение налогового периода;
2) в строке 931.09.007 указывается ставка налога на транспортные средства, в соответствии с пунктом 1 статьи 347  Налогового кодекса;
3) в строке 931.09.008 указывается сумма налога, определяемая по легковым автомобилям как 931.09.007 + 931.09.005 х 7 тенге, для остальных транспортных средств и летательных аппаратов как сумма, отраженная в строке 931.09.007;
4) в строке 931.09.009 указывается соответствующий поправочный коэффициент, установленный в пунктах 3, 4, 5, 7 статьи 347  Налогового кодекса;
5) в строке 931.09.010 указывается сумма налога за отчетный налоговый период с учетом поправочного коэффициента, определяемая произведением показателей строк 931.09.008 и 931.09.009;
6) в строке 931.09.011 указывается сумма налога за фактический период владения, определяемая по формуле (931.09.010/12 х 931.09.006). В случае, если фактический период владения составляет 12 месяцев, то в строку 931.09.011 переносится сумма, отраженная в строке 931.09.010;
7) в строке 931.09.012 указывается сумма налога с учетом количества транспортных средств, определяемая произведением показателей строк 931.09.003 и 931.09.011.
38. Приложение по форме 931.09 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
12. Составление приложения по форме 931.10
39.  В разделе "Общая информация":

1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
40. "Әлеуметтік салық" бөлімінде:
1) A бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандар бойынша мәліметтер толтырылады;
931.10.001А жолында өткен жылғы 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.002А жолында 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынбайтын кірісі көрсетіледі;
931.10.003А жолында 931.10.001А және 931.10.002А жолдарының айырмасы түрінде айқындалатын 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.004А жолында Салық кодексінің 317-бабына сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005А жолында ағымдағы жылға мәлімделген жұмысшылардың саны көрсетіледі;
931.10.006А жолында 931.10.004А және 931.10.005А жолдарының туындысымен айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде әлеуметтік салықтың нақты есептелген сомасы көрсетілген 931.10.006А жолы ғана көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандардан басқа барлық жұмыс істеушілер бойынша көрсеткіштер толтырылады;
931.10.001В жолында өткен жыл үшін 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.002В жолында 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынбайтын кірісі көрсетіледі;
931.10.003В жолында 931.10.001В және 931.10.002В жолдары көрсеткіштерінің айырмасы ретінде айқындалатын, 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынатын кірісі көрсетіледі;
931.10.004В жолында Салық кодексінің  317-бабына  сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005В жолында ағымдағы жылға мәлімделген жұмысшылардың саны көрсетіледі;
931.10.006В жолында Салық кодексінің  317-бабына  сәйкес әлеуметтік салықтың ставкасы көрсетіледі;
931.10.007В жолында 931.10.004В және 931.10.005В жолдарының туындысымен айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде әлеуметтік салықтың нақты есептелген сомасы көрсетілген 931.10.006В жолы ғана көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында әкімшілік-басқару, инженерлік-техникалық қызметкер жұмысын атқаратын шет елдік мамандарды қоса, барлық жұмыс істеушілер бойынша көрсеткіштер толтырылады;
931.10.001С жолында 931.10.001А және 931.10.001В жолдарының көрсеткіштері түрінде айқындалатын өткен жыл үшін 1 жұмысшының орташа еңбекақысы көрсетіледі;
931.10.003С жолында 931.10.001А жолы мен 931.10.001В жолдарының көрсеткіштері түрінде айқындалатын 1 жұмысшының әлеуметтік салық салынатын кірісі көрсетіледі;

1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
40. В разделе "Социальный налог":
1) в строках графы А заполняются показатели по работающим иностранным специалистам административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001A указывается средняя заработная плата 1 работника за прошлый год;
в строке 931.10.002A указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом;
в строке 931.10.003A указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде разницы показателей строк 931.10.001А и 931.10.002А;
в строке 931.10.004A указывается сумма социального налога на 1 работника, исчисленная в соответствии со статьей 317  Налогового кодекса;
в строке 931.10.005A указывается заявленная численность работников на текущий год;
в строке 931.10.006A указывается сумма социального налога, определяемая произведением строк 931.10.004А и 931.10.005А.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006А с указанием фактически исчисленной суммы социального налога;
2) в строках графы В заполняются показатели по всему работающему персоналу, за исключением работающих иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001B средняя заработная плата 1 работника за прошлый год;
в строке 931.10.002B указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом;
в строке 931.10.003B; указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде разницы показателей строк 931.10.001В и 931.10.002В;
в строке 931.10.004B указывается сумма социального налога на 1 работника, исчисленная в соответствии со статьей 317  Налогового кодекса;
в строке 931.10.005B указывается заявленная численность работников на текущий год;
в строке 931.10.006B указывается исчисленная сумма социального налога, определяемая произведением строк 931.10.004В и 931.10.005В.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006В с указанием фактически исчисленной суммы социального налога;
3) в строках графы С заполняются показатели по всему работающему персоналу, включая работающих иностранных специалистов административно-управленческого, инженерно-технического персонала:
в строке 931.10.001С указывается средняя заработная плата 1 работника за прошлый год, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.001А и 931.10.001В;
в строке 931.10.002С указывается доход 1 работника, не облагаемый социальным налогом, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.002А и 931.10.002В;
в строке 931.10.003С указывается доход 1 работника, облагаемый социальным налогом, определяемый в виде суммы показателей строк 931.10.003А и 931.10.003В;

931.10.004С жолында 931.10.004А және 931.10.004В жолдарының көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын Салық кодексінің  317-бабына  сәйкес есептелген 1 жұмысшыға әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.10.005С жолында 931.10.005А және 931.10.005В жолдары көрсеткіштерінің сомасы түрінде айқындалатын, ағымдағы жылға жұмысшылардың мәлімделген саны көрсетіледі;
Өзгертілген есепті табыс еткен кезде 931.10.006С жолы ғана толтырылады.
41. 931.10-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
13. 931.11-нысан бойынша қосымшалар толтыру
42. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
43. "Мерзім бойынша патент құнын үлестіру" бөлімінде:
1) 931.11.001 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын ҚҚС сомалары көрсетіледі;
931.11.001А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.016 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.11.001В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.016 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.11.001С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.001А - 931.11.001В нысаны бойынша Есептің 931.00.016 жолы) формуласымен айқындалатын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
2) 931.11.002 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес төлем мерзімдері бойынша бөле отырып, соның ішінде 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөле отырып төленуге жататын жер салығының сомалары көрсетіледі.
931.11.002А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.017 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.002В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.017 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.002С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.002А - 931.11.002В нысаны бойынша Есептің 931.00.017 жолы) формуласымен айқындалатын жер салығының сомасы көрсетіледі;
Бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөлуге (931.07 нысаны бойынша қосымшаның 00002 жиынтық жолының көрсеткіші (жер учаскесінің әр санаты бойынша) х 0,2) формуласы бойынша айқындалатын жер салығының сомасы жатады.

в строке 931.10.004С указывается сумма социального налога на 1 работника исчисленная в соответствии со статьей 317  Налогового кодекса определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.004А и 931.10.004В;
в строке 931.10.005С указывается  заявленная численность работников на текущий год определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.005А и 931.10.005В;
в строке 931.10.006С указывается исчисленная сумма социального налога, определяемая в виде суммы показателей строк 931.10.006А и 931.10.006В.
При представлении измененного расчета заполняется только строка 931.10.006С.
41. Приложение по форме 931.10 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
13. Составление приложения по форме 931.11
42. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
43. В разделе "Распределение стоимости патента по срокам":
1) в строке 931.11.001 указываются суммы НДС, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389  Налогового кодекса:
в строке 931.11.001А указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.016 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.001В указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.016 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.001С указывается сумма НДС, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.016 Расчета по форме 931.00 - 931.11.001А - 931.11.001В);
2) в строке 931.11.002 указываются суммы земельного налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты  в соответствии со статьей 389 Налогового кодекса, в том числе с разбивкой по соответствующим кодам бюджетной классификации с учетом 80-процентной льготы.
В строке 931.11.002А указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.017 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.002В указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.017 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.002С указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.017 Расчета по форме 931.00 - 931.11.002А - 931.11.002В).
Разбивке по соответствующим кодам бюджетной классификации подлежат суммы земельного налога, определяемые по формуле (показатель итоговой строки 00002 приложения по форме 931.07 (по каждой категории земельных участков) х 0,2).

"БЖК 104303" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4D жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104304" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4А жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104305" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4В жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104306" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4Е жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104307" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4F жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
"БЖК 104308" жолы 931.07 нысаны бойынша қосымшаның 4С жолында белгі бар болған жағдайда толтырылады;
3) 931.11.003 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын мүлік салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.003А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.018 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.003В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.018 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.003С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.003А - 931.11.003В нысаны бойынша Есептің 931.00.018 жолы) формуласымен айқындалатын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
4) 931.11.004 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес сомалары бюджетке төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын көлік құралдары салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.004А жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.019 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.004В жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.019 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.004С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.004А - 931.11.004В нысаны бойынша Есептің 931.00.019 жолы) формуласымен айқындалатын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
5) 931.11.005 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес бюджетке сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп төленуге жататын әлеуметтік салық сомалары көрсетіледі;
931.11.005А жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.020 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.11.005В жолында 931.00 нысаны бойынша Есептің 931.00.020 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;

Строка "КБК 104303" заполняется в случае наличия отметки в строке 4D приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104304" заполняется в случае наличия отметки в строке 4A приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104305" заполняется в случае наличия отметки в строке 4В приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104306" заполняется в случае наличия отметки в строке 4E приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104307" заполняется в случае наличия отметки в строке 4F приложения по форме 931.07;
Строка "КБК 104308" заполняется в случае наличия отметки в строке 4C приложения по форме 931.07;
3) в строке 931.11.003 указываются суммы налога на имущество, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389  Налогового кодекса:
в строке 931.11.003А указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.018 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.003В указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.018 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.003С указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.018 Расчета по форме 931.00 - 931.11.003А - 931.11.003В);
4) в строке 931.11.004 указываются суммы налога на транспортные средства, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389  Налогового кодекса:
в строке 931.11.004А указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.019 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.004В указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.019 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.004С указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.019 Расчета по форме 931.00 - 931.11.004А - 931.11.004В);
5) в строке 931.11.005 указываются суммы социального налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389  Налогового кодекса:
в строке 931.11.005А указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.020 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.005В указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.020 Расчета по форме 931.00;

931.11.005С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.005А - 931.11.005В нысаны бойынша есептің 931.00.020 жолы) формуласымен айқындалатын әлеуметтік салықтың сомасы көрсетіледі;
6) 931.11.006 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп бюджетке төленуге жататын корпорациялық табыс салығының сомалары көрсетіледі;
931.11.006А жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.025 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.006В жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.025 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.11.006С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.006А - 931.11.006В нысаны бойынша Есептің 931.00.025 жолы) формуласымен айқындалатын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
7) 931.11.007 жолында Салық кодексінің  389-бабына  сәйкес сомалары төлем мерзімдері бойынша бөлініп бюджетке төленуге жататын жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007А жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.021 жолының 1/6 бөлігі мөлшерінде 20 мамырдан кешіктірмей төлеуге жататын жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.007В жолында 931.00 нысаны бойынша есептің 931.00.021 жолының 1/2 бөлігі мөлшерінде 20 қазаннан кешіктірмей төлеуге жататын жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
931.11.006С жолында келесі салық кезеңінің 20 наурызынан кешіктірмей төлеуге және (931.00 - 931.11.006А - 931.11.006В нысаны бойынша Есептің 931.00.025 жолы) формуласымен айқындалатын жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлемдер көрсетіледі.
44. 931.11-нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
14. 931.12-нысан бойынша қосымшалар жасау
45. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі
46. "Мерзім бойынша патент құнын үлестіру" бөлімінде:
1) А бағанының жолдарында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген есепке сәйкес бюджетке төлеуге жататын салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.016 жолынан көшірілетін ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.017 жолынан көшірілетін жер салығының сомасы көрсетіледі, соның ішінде 80 проценттік жеңілдікті ескере отырып бюджет жіктемесінің тиісті кодтарына бөле отырып төленуге жататын жер салығының сомалары көрсетіледі.

в строке 931.11.005С указывается сумма социального налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.020 Расчета по форме 931.00 - 931.11.005А - 931.11.005В);
6) в строке 931.11.006 указываются суммы корпоративного подоходного налога, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389  Налогового кодекса:
в строке 931.11.006А указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.025 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.006В указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.025 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.006С указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.025 Расчета по форме 931.00 - 931.11.006А - 931.11.006В);
7) в строке 931.11.007 указываются суммы платы за пользование земельными участками, подлежащие уплате в бюджет, с разбивкой сумм по срокам уплаты в соответствии со статьей 389  Налогового кодекса;
в строке 931.11.007А указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок до 20 мая в размере 1/6 части показателя строки 931.00.021 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.007В указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок не позднее 20 октября в размере 1/2 части показателя строки 931.00.021 Расчета по форме 931.00;
в строке 931.11.007С указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в срок не позднее 20 марта следующего налогового периода и определяемая по формуле (строка 931.00.021 Расчета по форме 931.00 - 931.11.007А - 931.11.007В).
44. Приложение по форме 931.11 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
14. Составление приложения по форме 931.12
45. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
46. В разделе "Распределение стоимости патента по срокам":
1) в строках графы А указываются суммы налогов, подлежащие уплате в бюджет согласно измененному расчету по форме 931.00:
в строке 931.12.001A указывается сумма НДС, переносимая из строки 931.00.016 измененного Расчета по форме 931.00;
в строке 931.12.002A указывается сумма земельного налога, переносимая из строки 931.00.017 измененного Расчета по форме 931.00, в том числе с разбивкой по соответствующим кодам бюджетной классификации с учетом 80-процентной льготы;

931.12.003А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.018 жолынан көшірілетін мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.019 жолынан көшірілетін көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген Есептің 931.00.020 жолынан көшірілетін әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген есептің 931.00.025 жолынан көшірілетін корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007А жолында 931.00 нысаны бойынша өзгертілген есептің 931.00.021 жолынан көшірілетін жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі;
2) В бағанының жолдарында 931.00 нысаны бойынша Есепке сәйкес алғашқы екі мерзім бойынша нақты есептелген салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген жер салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.003В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген мүлік салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.004В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007В жолында төлеу мерзімдері 20 мамыр және 20 қазан болатын нақты есептелген жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі;
3) С бағанының жолдарында А және В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, келесі салық кезеңінің 20 наурызына дейінгі мерзімде төлеуге жататын салықтар сомалары көрсетіледі;
931.12.001С жолында 931.12.001А және 931.12.001В бағаналарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын ҚҚС сомасы көрсетіледі;
931.12.002С жолында 931.12.002А және 931.12.002В бағаналарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын жер салығының сомасы көрсетіледі;
С бағанының 931.12.003 жолында 931.12.003А және 931.12.003В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын мүлік салығының сомасы көрсетіледі;

в строке 931.12.003A указывается сумма налога на имущество, переносимая из строки 931.00.018 измененного Расчета по форме 931.00;
в строке 931.12.004A указывается сумма налога на транспортные средства, переносимая из строки 931.00.019 измененного Расчета по  форме 931.00;
в строке 931.12.005A указывается сумма социального налога, переносимая из строки 931.00.020 измененного Расчета по  форме 931.00;
в строке 931.12.006A указывается сумма корпоративного подоходного налога, переносимая из строки 931.00.025 измененного Расчета по форме 931.00;
в строке 931.12.007А указывается сумма платы за пользование земельными участками, переносимая из строки 931.00.021 измененного Расчета по форме 931.00;
2) в строках графы В указываются суммы налогов, фактически начисленных по первым двум срокам  согласно Расчету по форме 931.00:
в строке 931.12.001B указывается сумма НДС, фактически начисленная по срокам уплаты  20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.002B указывается сумма земельного налога, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.003B указывается сумма налога на имущество, фактически начисленного по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.004B указывается сумма налога на транспортные средства, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.005B указывается сумма социального налога, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.006B указывается сумма корпоративного подоходного налога, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
в строке 931.12.007В указывается сумма платы за пользование земельными участками, фактически начисленная по срокам уплаты 20 мая и 20 октября;
3) в строках графы С указываются суммы налогов, подлежащие уплате по сроку 20 марта следующего налогового периода, определяемые в виде разницы показателей соответствующих строк граф А и В:
в строке 931.12.001C указывается сумма НДС, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемые в виде разницы показателей строк 931.12.001A и 931.12.001B;
в строке 931.12.002C указывается сумма земельного налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.002A и 931.12.002B;
в строке 931.12.003 графы C указывается сумма налога на имущество, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.003A и 931.12.003B;

931.12.004С жолында 931.12.004А және 931.12.004В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын көлік құралдары салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.005С жолында 931.12.005А және 931.12.005В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын әлеуметтік салық сомасы көрсетіледі;
931.12.006С жолында 931.12.006А және 931.12.006В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын корпорациялық табыс салығының сомасы көрсетіледі;
931.12.007С жолында 931.12.007А және 931.12.007В бағандарының тиісті жолдары көрсеткіштерінің айырмасы түрінде айқындалатын, 20 наурызға дейінгі мерзімде төлеуге жататын жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлем сомасы көрсетіледі.
47. 931.12 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
15. 931.13 нысан бойынша қосымша жасау
48. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда 931.13 нысан бойынша қосымшалар парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
49. "Жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемді есептеу үшін мәлімет" бөлімінде:
1) 931.13.001 жолда жер учаскесін жалдау шартын жасасу күні көрсетіледі;
2) 931.13.002 жолда жер учаскесін жалдау шартының нөмірі көрсетіледі;
3) 931.13.003 жолда жер учаскесін жалдау шартының мерзімі көрсетіледі;
4) 931.13.004 жолда жер учаскесінің орналасқан жері көрсетіледі;
931.13.004А жолда облыстың атауы көрсетіледі;
931.13.004В жолда қала, аудан атауы көрсетіледі;
931.13.004С жолда кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
931.13.004Д жолда көше (даңғыл, бульвар, тұйық көше) атауы көрсетіледі;
5) 931.13.005 жолда жер заңдарына сәйкес жер учаскесінің тиісті санатына белгі жасалады;
6) 931.13.006 жолда жер заңдарына сәйкес жер учаскесінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
7) 931.13.007 жолда бонитет балы көрсетіледі;
8) 931.13.008 жолда есепті салық кезеңінде жер учаскесін жалға беру айларының саны көрсетіледі;
9) 931.13.009 жолда тиісті өлшеу бірлігіне белгі соғылады;
10) 931.13.010 жолда гектардағы (шаршы метр) жер учаскесінің аумағы көрсетіледі;
11) 931.013.011 жолда жер учаскесінің аумағы үшін 1 гектарға (шаршы метрге) жер учаскесін пайдаланғаны үшін төлем ставкасының мөлшері көрсетіледі;
12) 931.13.012 жолда (931.13.010 х 931.13.01)/12 х 931.31.008 формуласы бойынша есепті салық кезеңінде жер учаскесін пайдалану үшін төлем ставкасы негізінде айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдер сомасы көрсетіледі.

в строке 931.12.004C указывается сумма налога на транспортные средства, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.004A и 931.12.004B;
в строке 931.12.005C указывается сумма социального налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.005A  и 931.12.005B;
в строке 931.12.006C указывается сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.006A  и 931.12.006B;
в строке 931.12.007С указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате по сроку 20 марта, определяемая в виде разницы показателей строк 931.12.007А и 931.12.007В.
7. Приложение по форме 931.12 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
15. Составление приложения по форме 931.13
48. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) в строке 3 указывается общее количество листов приложения по форме 931.13.
49. В разделе "Сведения для исчисления платы за пользование земельным участком":
1) в строке 931.13.001 указывается дата заключения договора аренды земельного участка;
2) в строке 931.13.002 указывается номер договора аренды земельного участка;
3) в строке 931.13.003 указывается срок договора аренды земельного участка;
4) в строке 931.13.004 указывается местонахождение земельного участка:
в строке 931.13.004А указывается наименование области;
в строке 931.13.004В указывается наименование города, района;
в строке 931.13.004С указывается наименование поселка или села;
в строке 931.13.004Д указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
5) в строке 931.13.005 производится отметка соответствующей категории земельного участка согласно земельному законодательству;
6) в строке 931.13.006 указывается кадастровый номер земельного участка согласно земельному законодательству;
7) в строке 931.13.007 указывается балл бонитета;
8) в строке 931.13.008 указывается количество месяцев аренды земельного участка в отчетном налоговом периоде;
9) в строке 931.13.009 производится отметка соответствующей единицы измерения;
10) в строке 931.13.010 указывается площадь земельного участка в гектарах (кв.м);
11) в строке 931.13.011 указывается размер ставки платы за пользование земельными участками за 1 гектар (кв.м) площади земельного участка;
12) в строке 931.13.012 указывается сумма платы за пользование земельными участками, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая на основании ставки платы за пользование земельными участками, площади и периода использования земельного участка в отчетном налоговом периоде по формуле (931.13.010 x 931.13.011)/12 x 931.31.008.

50. 931.13 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 931.00, 931.01, 931.02, 931.03, 931.04,  931.05, 931.06, 931.07, 931.08, 931.09, 931.10, 931.11, 931.12, 931.13  графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар
үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына
патент алуға өтініш жасау ережелері
І. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және 932.00 нысаны бойынша ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына патент алуға өтініш (бұдан әрі - Өтініш) жасау тәртібін қарастырады.
2. Өтініш ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші - заңды тұлғалар үшін арнаулы салық режимін қолдану құқығына патент алуға арналған.
3. Өтінішті жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Өтініш Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Өтінішті толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
5. Көрсеткіштер жоқ болған кезде Өтініштің тиісті торкөздері толтырылмайды.
6. Өтінішті беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - Өтініш екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) тапсырысты хатпен хабарлама арқылы почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) Салық кодексінің  69-бабындағы  8-баптың 3) тармақшасына сәйкес келу тәртібімен немесе электрондық почта бойынша электрондық түрде - салық төлеуші Өтінішті қабылдау (жеткізу) туралы хабарламаны салық органында немесе электрондық почта бойынша алады.
2. Өтініш жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;

50. Приложение по форме 931.13 подписывается должностным лицом, заполнившим его.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 931.00, 931.01, 931.02, 931.03, 931.04, 931.05, 931.06, 931.07, 931.08, 931.09, 931.10, 931.11, 931.12, 931.13 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на получение патента на
право применения специального налогового режима для
юридических лиц - производителей
сельскохозяйственной продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления на получение патента на право применения специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции по форме 932.00 (далее - Заявление).
2. Заявление предназначено для получения патента на право применения специального налогового режима для юридических лиц - производителей сельскохозяйственной продукции.
3. При составлении Заявления:
1) на бумажном носителе - Заявление заполняется шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - Заявление заполняется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
4. При заполнении Заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки Заявления не заполняются.
6. При представлении Заявления:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - Заявление составляется в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Заявления.
2. Составление Заявления
7. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;

5) 5-жолда Өтініштің тиісті түріне белгі қойылады;
6) 6-жолда хабарламаның нөмірі мен күні көрсетіледі;
7) 7-жолда есептеу жүргізілетін валютаның тиісті коды көрсетіледі.
8. "Патент алу үшін мәліметтер" бөлімінде:
1) 932.00.001 жолда қызметтің түрінің тиісті белгісі қойылады;
2) 932.00.002 жолда мәлімделетін қызметкерлердің жалпы саны көрсетіледі;
3) 932.00.003 жолда тиесілі жер телімінің аумағы көрсетіледі:
932.00.003А жолда егіс алаңы көрсетіледі;
932.00.003В жолда шабындық көрсетіледі;
932.00.003С жолда жайылым көрсетіледі;
932.00.003D жолда басқа да жерлер көрсетіледі;
4) 932.00.004 жолда ағымдағы салық кезеңінде болжанған түсімнің сомасы көрсетіледі;
5) 932.00.005 жолда ағымдағы салық кезеңінде болжанған шығын сомасы көрсетіледі;
6) 932.00.006 жолда ағымдағы салық кезеңінде шот-фактура бланкілерінің саны көрсетіледі;
7) 932.00.007 жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілері туралы мәлімет көрсетіледі:
932.00.007А жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілерінің саны көрсетіледі;
932.00.007В жолда пайдаланылмаған шот-фактура бланкілері бойынша ҚҚС сомасы көрсетіледі.
9. "Салық төлеуші туралы қосымша ақпарат" бөлімінде:
1) 932.00.008 жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
932.00.008А жолда куәліктің сериясы мен нөмірі көрсетіледі;
932.00.009В жолда есепке қою күні көрсетіледі;
2) 932.00.009 жолда салық кезеңінің басына өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімінің өткізілмей қалғандары және оны қайта өңдеу өнімдерінің артық қалғандары туралы белгі қойылады.
10. Өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 932.00 графикалық нысаны Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оны РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Тіркелген жиынтық салық пен акциз бойынша
бірыңғай оңайлатылған декларацияны жасау
ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және тіркелген жиынтық салық пен акциз бойынша Бірыңғай оңайтылған декларацияны, қоса беріп отырған нысандарды (бұдан әрі - нысандар) жасаудың тәртібін қарастырады:

5) в строке 5 производится отметка соответствующего вида Заявления;
6) в строке 6 указывается номер и дата уведомления;
7) в строке 7 указывается соответствующий код валюты, в которой производится исчисление.
8. В разделе "Сведения для получения патента":
1) в строке 932.00.001 производится отметка соответствующего вида деятельности;
2) в строке 932.00.002 указывается общая заявляемая численность работников;
3) в строке 932.00.003 указываются площади земельных участков, имеющихся в наличии:
в строке 932.00.003А указываются посевные площади;
в строке 932.00.003В указывается площадь сенокосных угодий;
в строке 932.00.003С указывается площадь пастбищ;
в строке 932.00.003D указывается площадь прочих земель;
4) в строке 932.00.004 указывается сумма предполагаемого дохода на текущий налоговый период;
5) в строке 932.00.005 указывается сумма предполагаемых затрат на текущий налоговый период;
6) в строке 932.00.006 указывается количество бланков счетов-фактур на текущий налоговый период;
7) в строке 932.00.007 указываются сведения о неиспользованных бланках счетов-фактур:
в строке 932.00.007А указывается количество неиспользованных бланков счетов-фактур;
в строке 932.00.007В указывается сумма НДС по неиспользованным счетам-фактурам.
9. В разделе "Дополнительная информация о налогоплательщике":
1) в строке 932.00.008 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 932.00.008А указывается серия и номер свидетельства;
в строке 932.00.008В указывается дата постановки на учет;
2) в строке 932.00.009 производится отметка о наличии остатков нереализованной сельскохозяйственной продукции собственного производства и продуктов ее переработки на начало налогового периода.
10. Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графическая форма 932.00 в Базе данных не приводится, при необходимости ее можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Единой упрощенной декларации
по фиксированному суммарному налогу и акцизу
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Единой упрощенной декларации по фиксированному суммарному налогу и акцизу, включающей прилагаемые формы (далее - формы):

1) 940.00 нысан бойынша тіркелген жиынтық салық пен акциз бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларация (бұдан әрі - 940.00 нысан бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларация);
2) 940.01 нысан бойынша тіркелген жиынтық салық пен акциз сомасын есептеу бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларацияға қосымша (бұдан әрі - 940.01 нысан бойынша қосымша).
2. 940.00 нысан бойынша Бірыңғай оңайлатылған декларация арнайы салық режимі бойынша жеке кәсіпкерліктің жеке түрлері үшін бюджетпен есептесуге арналған.
940.01 нысанға қосымша салық төлеушілердің тіркелген жиынтық салық және акциз сомасын есептеуге арналған.
3. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара немесе көк сия қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
4. Нысанды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
5. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде нысан толтырылмайды.
6. Нысанды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес декларацияны қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
2. 940.00 нысан бойынша бірыңғай
оңайлатылған декларация жасау
7. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі;
3) 3-жолда заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкердің аты-жөні және егер де ол бар болса, фирмалық атауы көрсетіледі;
4) 4-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша (ЭҚЖЖ) қызмет түрлерінің коды мен олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында аталған қызмет түрінің (бір ондық белгімен) үлес салмағын көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).
ЭҚЖЖ үлес салмағының есебі үшін N 1-ӨН (тоқсандық) мемлекеттік статистикалық есептілігінің (бұдан әрі - МСЕ) І-бөлімінің ("Өнім") 100-жолында салық төлеушімен көрсетілген деректерді пайдалану қажет. ЭҚЖЖ үлес салмағы 100 жол бойынша 3 бағанның деректеріне 100 жолдың тиісті бағаны деректерінің қатынасы ретінде айқындалады.
Мысалы, қызметінің негізгі түрі ғимараттар салу болып табылатын ұйым (ЭҚЖЖ коды 45211), N 1-ӨН (жылдық) есептің І-бөлімі 100 жолында (ЭҚЖЖ коды 45211), мынадай деректерді көрсетті:
1-кесте
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің   | Жол   |  Есепті   |      оның ішінде:
| коды  |  кезең    |____________________
атауы         |       |  үшін     |  Қызметтің  |
|       |  барлығы  |   негізгі   |
|       |           |     түрі    |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
|       |           |             |
___________________________________________________________________
1                2       3             4
___________________________________________________________________
Өндірілген                   100     250000,0     150000,0
өнімдердің
(тауарлар,
қызмет
көрсетулер)
көлемі,
мың теңге
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
оның ішінде:
___________________________________________________________________
қосалқы (басқа да) қызмет түрлері
___________________________________________________________________
сауда  |  аңшылық  |  жарнама  | балық аулау | балық өсіру
___________________________________________________________________

1) Единой упрощенной декларации по фиксированному суммарному налогу и акцизу по форме 940.00 (далее - Единая упрощенная декларация по форме 940.00);
2) приложения к Единой упрощенной декларации по исчислению суммы фиксированного суммарного налога и акциза по форме 940.01 (далее - приложение по форме 940.01).
2. Единая упрощенная декларация по форме 940.00 предназначена для расчетов с бюджетом при применении специального налогового режима для отдельных видов предпринимательской деятельности.
Приложение по форме 940.01 предназначено для исчисления налогоплательщиками суммы фиксированного суммарного налога и акциза.
3. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового Кодекса.
4. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
5. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
6. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69  Кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Декларации.
2. Составление Единой упрощенной декларации по форме 940.00
7. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период;
3) строка 3 указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование в случае его наличия;
4) в строке 4 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).
Для расчета удельного веса ОКЭД необходимо использовать данные, указываемые налогоплательщиком в строке 100 раздела I ("Продукция") государственной статистической отчетности (далее - ГСО) формы N 1-ПФ (квартальная) за последний отчетный квартал. Удельный вес ОКЭД определяется, как отношение данных соответствующего столбца строки 100 к данным столбца 3 по строке 100.
Например, организация, основным видом деятельности которой является строительство зданий (код ОКЭД 45211), в строке 100 раздела I отчета N 1-ПФ (квартальная) указала следующие данные:
Таблица 1
_________________________________________________________________________
Наименование|Код  |Всего за|               в том числе:
показателей |стро-|отчетный|---------------------------------------------
|ки   |год     |основной |вторичные (другие) виды деятельности
|     |        |вид дея- |-----------------------------------
|     |        |тельности|торгов-|охота  |рек-  |рыбо- |рыбо-
|     |        |         |ля     |       |лама  |ловст-|водст-
|     |        |         |       |       |      |во    |во
|     |        |         |_______|_______|______|______|______

2) 940.00.002 жолында есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс, 940.01 нысан бойынша қосымшаның 940.01.001 жолының көрсеткіштерін жиынтықтау арқылы айқындалатын тіркелген жиынтық салық сомасы көрсетіледі;
3) 940.00.003 жолында салық кезеңі үшін тіркелген жиынтық салық есептелген мөлшерінен төленуге тиіс 70% құрайтын және (940.00.002 х 0,7) формуласы бойынша қосылған құн салығының сомасы көрсетіледі;
4) 940.00.004 жолында салық кезеңі үшін тіркелген жиынтық салық есептелген мөлшерінен төленуге тиіс 30% құрайтын және (940.00.002 х 0,3) формуласы бойынша корпоративті (жеке) салық сомасы көрсетіледі.
9. 940.00 нысан бойынша бірыңғай оңайлатылған декларацияға Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 940.01 нысан бойынша қосымшаны жасау
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда есепті салық кезеңі көрсетіледі.
11. "Тіркелген жиынтық салық" бөлімінде:
1) 3-жолда салық кезеңінде салық салу объектісінің бар екендігі туралы белгі соғылады.
940.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы жасалады:
3А жолына тиісті белгімен толық салық кезеңіне тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
3В жолына тиісті белгімен салық кезеңінің 15-ші күнінен кейін енгізілген тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
3С жолына тиісті белгімен салық кезеңінің 15-ші күніне дейін шығарылған тіркелген жиынтық салық бойынша салық салу объектісі болып табылатын объектілер бойынша;
15-ші күннен кейін енгізілген және салық кезеңінің 15-ші күніне дейін шығарылған объектілер бойынша 940.01 нысан бойынша қосымшаларды жасау кезінде осы салық салу объектісіне сәйкес келетін тіркелген жиынтық салық ставкасының мөлшерінен 50 процент мөлшерінде айқындалатын тіркелген жиынтық салық сомасы көрсетіледі;
2) 940.01.001С жолында 940.01.002С-тан 940.01.011С жолдарының көрсеткіштерін жинақтаумен айқындалатын, есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс тіркелген жиынтық салықтың жалпы сомасы көрсетіледі;
3) 940.01.002 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшалай ұтысты ойын автоматтары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.002А жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшалай ұтысты ойын автоматтар саны көрсетіледі;
940.01.002В жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтарына қолданатын, тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасы көрсетіледі;

2) в строке 940.00.002 указывается сумма фиксированного суммарного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк 940.01.001 формы 940.01;
3) в строке 940.00.003 указывается сумма налога на добавленную стоимость, подлежащая уплате в отчетном налоговом периоде, составляющая 70% от исчисленной величины фиксированного суммарного налога и определяемая по формуле (940.00.002 х 0,7);
4) в строке 940.00.004 указывается общая сумма корпоративного (индивидуального) подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет, составляющая 30% от исчисленной величины фиксированного суммарного налога и определяемая по формуле (940.00.002 х 0,3).
9. Единая упрощенная декларация по форме 940.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 940.01
10. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается отчетный налоговый период.
11. В разделе "Фиксированный суммарный налог":
1) в строке 3 производится отметка о наличии объектов обложения в налоговом периоде.
Отдельный лист приложения по форме 940.01 составляется:
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, имевшимся в наличии полный налоговый период, с соответствующей отметкой в строке 3А;
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, введенными после 15 числа налогового периода, с соответствующей отметкой в строке 3В;
по объектам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом, выбывшими до 15 числа налогового периода, с соответствующей отметкой в строке 3С.
При составлении приложения по форме 940.01 по объектам, введенным после 15 числа и выбывшим до 15 числа налогового периода, указывается ставка фиксированного суммарного налога, определяемая в размере 50 процентов от размера ставки фиксированного суммарного налога, соответствующей данному объекту обложения;
2) в строке 940.01.001С указывается общая сумма фиксированного суммарного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, которая определяется суммированием показателей строк с 940.01.002С по 940.01.011С;
3) в строке 940.01.002 указываются данные по игровым автоматам с денежным выигрышем, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.002А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых автоматов с денежным выигрышем;
в строке 940.01.002В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым автоматам с денежным выигрышем;

940.01.002С жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.002А х 940.01.002В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың сомасы көрсетіледі;
4) 940.01.003 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын тотализаторлар кассалары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.003А жолда тотализаторлар кассаларының - салық слау объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.003В жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын тотализаторлар кассаларына қолданатын, тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасы көрсетіледі;
940.01.003С жолда тотализаторлар кассалары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.003А х 940.01.003В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
5) 940.01.004 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын букмекер конторларының кассалары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.004А жолда букмекер конторларының кассалары - салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.004В жолда букмекер конторлары кассаларына қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.004С жолда букмекер конторлары кассалары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.004А х 940.01.004В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
6) 940.01.005 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшасыз ұтыс ойын автоматтары бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.005А жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ақшасыз ұтыс ойын автоматтар саны көрсетіледі;
940.01.005В жолда ақшасыз ұтыс ойын автоматтарына қолданатын, тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасы көрсетіледі;
940.01.005С жолда ақшасыз ұтыс ойын автоматтары санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.005А х 940.01.005В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
7) 940.01.006 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын ойын жолдарының мәліметтері көрсетіледі:
940.01.006А жолда тіркелген жиынтық салық объектілері - ойын жолдарының саны көрсетіледі;
940.01.006В жолда ойын жолдарына қолданатын, тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;

в строке 940.01.002С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых автоматов с денежным выигрышем по формуле (940.01.002А х 940.01.002В);
4) в строке 940.01.003 указываются данные по кассам тотализаторов, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.003А указывается количество объектов обложения - касс тотализаторов;
в строке 940.01.003В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к кассам тотализаторов;
в строке 940.01.003С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству касс тотализаторов по формуле (940.01.003А х 940.01.003В);
5) в строке 940.01.004 указываются данные по кассам букмекерских контор, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.004А указывается количество объектов обложения - касс букмекерских контор;
в строке 940.01.004В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к кассам букмекерских контор;
в строке 940.01.004С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству касс букмекерских контор по формуле (940.01.004А х 940.01.004В);
6) в строке 940.01.005 указываются данные по игровым автоматам без денежного выигрыша, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.005А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых автоматов без денежного выигрыша;
в строке 940.01.005В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым автоматам без денежного выигрыша;
в строке 940.01.005С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых автоматов без денежного выигрыша по формуле (940.01.005А х 940.01.005В);
7) в строке 940.01.006 указываются данные по игровым дорожкам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.006А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - игровых дорожек;
в строке 940.01.006В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым дорожкам;

940.01.006С жолда ойын жолдарына қолданатын, тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын ойын жолдарының санына (940.01.006А х 940.01.006В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
8) 940.01.007 жолда тіркелген жиынтық салық сомасын объектілері болып табылатын карт (картинг бойынша) ойыны бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.007А жолда карт ойындары - тіркелген жиынтық салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.007В жолда карт ойынына қолданылатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.007С жолда карт ойынына қолданатын, тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын карта ойыны санына (940.01.007А х 940.01.007В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
9) 940.01.008 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын бильярд үстелі бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.008А жолда бильярд үстелі - тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.008В жолында бильярд үстелінің санына қатысты тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.008С жолда бильярд үстелінің санына тиісті тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілердің ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.008А х 940.01.008В) формуласы бойынша айқындалатын бильярд үстелінің санына қатысты тіркелген тиісті жиынтық салық сомасы көрсетіледі;
10) 940.01.009 жолда тіркелген жиынтық салықтың салық салынатын объектілері болып табылатын лото ойынын ұйымдастырушылар бойынша мәліметтер көрсетіледі:
940.01.009А жолда лото ойынын ұйымдастырушы - толық салық кезеңінде тіркелген жиынтық салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.009В жолында лото ойынын ұйымдастырушыға қолданатын - салық салынатын объектілердің санына толық салық кезеңінде тіркелген тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.009С жолда лото ойынын ұйымдастырушыға қолданатын орын санына тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.009А х 940.01.009В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті сомасы көрсетіледі;
11) 940.01.010 жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдері бойынша (тіркелген жиынтық салығын салынатын объектілері болып табылатын ойын үстелдері бойынша) мәліметтер көрсетіледі:
940.01.010А жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдері - салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.010В жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдеріне қатысты қолданатын тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасы көрсетіледі;

в строке 940.01.006С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых дорожек по формуле (940.01.006А х 940.01.006В);
8) в строке 940.01.007 указываются данные по картам (по картингу), являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.007А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - картов;
в строке 940.01.007В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к картам;
в строке 940.01.007С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству картов по формуле (940.01.007А х 940.01.007В);
9) в строке 940.01.008 указываются данные по бильярдным столам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.008А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - бильярдных столов;
в строке 940.01.008В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к бильярдным столам;
в строке 940.01.008С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству бильярдных столов, по формуле (940.01.008А х 940.01.008В);
10) в строке 940.01.009 указываются данные по организаторам лото, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом:
в строке 940.01.009А указывается количество объектов обложения фиксированным суммарным налогом - организаторов лото;
в строке 940.01.009В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к организаторам лото;
в строке 940.01.009С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству организаторов лото по формуле (940.01.009А х 940.01.009В);
11) в строке 940.01.010 указываются данные по игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона, (по игровым столам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом):
в строке 940.01.010А указывается количество объектов обложения - игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;
в строке 940.01.010В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;

940.01.010С жолда ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдері санына тіркелген жиынтық салықтың тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.010А х 940.01.010В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салықтың сомасы көрсетіледі;
12) 940.01.011 жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі саны бойынша (тіркелген жиынтық салығы салынатын объектілері болып табылатын ойын үстелдері бойынша) мәліметтер көрсетіледі:
940.01.011А жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі санына - салық салынатын объектілердің саны көрсетіледі;
940.01.011В жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасы көрсетіледі;
940.01.011С жолда құмар ойындарын өткізуге арналған, ойын мекемесі өздерінің өкілі арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, ойын үстелі санына тіркелген жиынтық салығының тиісті ставкасын қолдану жолымен салық салынатын объектілердің (940.01.011А х 940.01.011В) формуласы бойынша айқындалатын тіркелген жиынтық салығының сомасы көрсетіледі.
12. "Акциз" бөлімінде:
Бөлім 940.01 нысан бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана толтырылады.
1) 940.01.012С жолында 940.01.013С-дан 940.01.016С-ге дейінгі жолдар көрсеткіштерін жиынтықтау жолымен айқындалатын есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге жататын акциздің жалпы сомасы көрсетіледі;
2) 940.01.013 жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтары бойынша деректер көрсетіледі:
940.01.013А жолында ақшалай ұтысты ойын автоматтары - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.013В жолында ақшалай ұтысты ойын автоматтарына қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;
940.01.013С жолында (940.01.013А х 940.01.013В) формуласы бойынша ақшалай ұтысты ойын автоматтарының санына тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
3) 940.01.014 жолында тотализатор кассалары жөніндегі деректер көрсетіледі:
940.01.014А жолында тотализатор кассалары - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.014В жолында тотализатор кассаларына қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;

в строке 940.01.010С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона, по формуле (940.01.010А х 940.01.010В);
12) в строке 940.01.011 указываются данные по игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель, (по игровым столам, являющимся объектами обложения фиксированным суммарным налогом):
в строке 940.01.011А указывается количество объектов обложения - игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
в строке 940.01.011В указывается соответствующая ставка фиксированного суммарного налога, применяемая к игровым столам, предназначенным для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
в строке 940.01.011С указывается сумма фиксированного суммарного налога, определяемая путем применения соответствующей ставки фиксированного суммарного налога к количеству игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель, по формуле (940.01.011А х 940.01.011В).
12. В разделе "Акциз":
Раздел заполняется только в первом листе приложения по форме 940.01.
1) в строке 940.01.012С указывается общая сумма акциза, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период, определяемая суммированием показателей строк с 940.01.013С по 940.01.016С;
2) в строке 940.01.013 указываются данные по игровым автоматам с денежным выигрышем:
в строке 940.01.013А указывается количество объектов обложения - игровых автоматов с денежным выигрышем;
в строке 940.01.013В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к игровым автоматам с денежным выигрышем;
в строке 940.01.013С указывается сумма акциза, определяемая путем применения соответствующей ставки акциза к количеству игровых автоматов с денежным выигрышем по формуле (940.01.013А х 940.01.013В);
3) в строке 940.01.014 указываются данные по кассам тотализаторов:
в строке 940.01.014А указывается количество объектов обложения - касс тотализаторов;
в строке 940.01.014В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к кассам тотализаторов;

940.01.014С жолында (940.01.014А х 940.01.014В) формуласы бойынша тотализатор кассаларына тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
4) 940.01.015 жолында букмекерлік конторалар кассалары бойынша деректер көрсетіледі;
940.01.015А жолында букмекерлік конторалар кассалары - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.015В жолында букмекерлік конторалар кассаларына қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;
940.01.015С жолында (940.01.015А х 940.01.015В) формуласы бойынша букмекерлік конторалар кассаларына тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі;
5) 940.01.016 жолында ойын үстелдері бойынша деректер көрсетіледі;
940.01.016А жолында ойын үстелдері - салық салу объектілерінің саны көрсетіледі;
940.01.016В жолында ойын үстелдеріне қолданылатын тиісті акциз ставкасы көрсетіледі;
940.01.016С жолында (940.01.016А х 940.01.016В) формуласы бойынша ойын үстелдеріне тиісті акциз ставкасын қолдану жолымен айқындалатын акциз сомасы көрсетіледі.
13. 940.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 940.00, 940.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және
салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге
(қайта тіркеуге) өтініш жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса беріліп отырған нысандарды қоса (бұдан әрі - нысандар) тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш жасаудың тәртібін көздейді:
1) 942.00-нысан бойынша тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге (қайта тіркеуге) өтініш (бұдан әрі - 942.00-нысан бойынша өтініш);
2) 942.01-нысан бойынша тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеуге (қайта тіркеуге) өтінішке қосымша (бұдан әрі - 942.01-нысан бойынша қосымша);
3) 942.01-нысан бойынша қосымшалардың 942.01.011, 942.01.012 жолдарына қосымша нысан;

в строке 940.01.014С указывается сумма акциза, определяемая путем применения соответствующей ставки акциза к количеству касс тотализаторов по формуле (940.01.014А х 940.01.014В);
4) в строке 940.01.015 указываются данные по кассам букмекерских контор:
в строке 940.01.015А указывается количество объектов обложения - касс букмекерских контор;
в строке 940.01.015В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к кассам букмекерских контор;
в строке 940.01.015С указывается сумма акциза, определяемая путем применения соответствующей ставки акциза к количеству касс букмекерских контор по формуле (940.01.015А  х 940.01.015В);
5) в строке 940.01.016 указываются данные по игровым столам:
в строке 940.01.016А указывается количество объектов обложения - игровых столов;
в строке 940.01.016В указывается соответствующая ставка акциза, применяемая к игровым столам;
в строке 940.01.016С указывается сумма акциза, которая определяется путем применения соответствующей ставки акциза к количеству игровых столов, по формуле (940.01.016А х 940.01.016В).
13. Приложение по форме 940.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 940.00, 940.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на регистрацию (перерегистрацию)
объектов налогообложения и объектов, связанных с
налогообложением фиксированным суммарным налогом
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом по форме 942.00 (далее - Заявление по форме 942.00);
2) приложения к Заявлению на регистрацию (перерегистрацию) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом по форме 942.01 (далее - приложение по форме 942.01);
3) дополнительной формы к строкам 942.01.011, 942.01.012 приложения по форме 942.01;

4) 942.01-нысан бойынша қосымшалардың 942.01.013, 942.01.014 жолдарына қосымша нысан.
2. 942.00-нысан бойынша өтініш кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлері үшін арнайы салық режимін қолдану кезінде тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу үшін (қайта тіркеу) арналған.
942.01-нысан бойынша қосымша нысан нақты ойын орындары (тұрақты нүктелері) бойынша тіркелген жиынтық салықпен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерін тіркеу үшін (қайта тіркеу) арналған.
942.01-нысан бойынша қосымша 942.01.011-ден 942.01.014-ке дейінгі жолдарға қосымша нысандар жер учаскелері және жылжымайтын мүліктер туралы мәліметтерді көрсетуге және ол мәліметтерді көрсетілген жолдарда толық көлемде көрсету мүмкін емес жағдайларда толтырылады. Бұл жағдайда 942.01-нысан бойынша қосымша 942.01.011-ден 942.01.014-ке дейінгі жолдарға қосымша парақтардың қажет саны толтырылады.
3. Егер салық төлеушіде бірнеше ойын мекемелері (тұрақты нүкте) бар болса, онда әр ойын мекемесі (тұрақты нүкте) бойынша 942.01 нысан бойынша қосымшаның жеке парағы толтырылады.
4. Тіркелген жиынтық салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімінде - толық;
басқа бөлімдерде - тек бұрын ұсынылған мәліметтер бойынша өзгерістер болған жолдар ғана толтырылады.
5. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға, және өшіруге жол берілмейді.
7. Тиісті торкөздерінің көрсеткіштері жоқ болған кезде нысандар толтырылмайды.
8. Деректер жоқ жағдайда 942.01 нысан бойынша тиісті жолдарының қосымша нысандарында көрсетілуге жататын мәліметтер жоқ болған жағдайда нысандар ұсынылмайды.
9. Нысандарды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен немесе электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабының  8-тармағындағы 3) тармақшасына сәйкес нысанды қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.

4) дополнительной формы к строкам 942.01.013, 942.01.014 приложения по форме 942.01.
2. Заявление по форме 942.00 предназначено для регистрации (перерегистрации) объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом при применении специального налогового режима для отдельных видов предпринимательской деятельности.
Приложение по форме 942.01 предназначено для регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом по конкретным игорным заведениям (стационарным точкам).
Дополнительные формы к строкам с 942.01.011 по 942.01.014 приложения по форме 942.01 предназначены для отражения сведений о земельных участках и недвижимом имуществе и заполняются в случае, если сведения не могут быть отражены в указанных строках в полном объеме. При этом заполняется необходимое количество листов дополнительных форм к строкам с 942.01.011 по 942.01.014 приложения по форме 942.01.
3. В случае, если налогоплательщик имеет несколько игорных заведений (стационарных точек), то по каждому игорному заведению (стационарной точке) заполняется отдельный лист приложения по форме 942.01.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением фиксированным суммарным налогом в формах заполняются:
раздел "Общая информация" - полностью;
в остальных разделах - только те строки, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе - формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе - формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки и помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в дополнительных формах к соответствующим строкам по форме 942.01, формы не представляются.
9. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового комитета;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69 Налогового кодекса, - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) Заявления.

Егер ұйым ШК-1 немесе ШК-2 нысандары бойынша бұрын есептілік табыс етпесе, негізгі қызметінің ЭҚЖЖ ғана көрсету қажет;
5) 5-жолда лицензияланатын қызмет түрінің атауы көрсетіледі;
6) 6-жолда кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы туралы мәлімет көрсетіледі;
6А-жолда лицензия нөмірі көрсетіледі;
6В-жолда лицензияның берілген күні көрсетіледі;
6С-жолда лицензияның қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
7) 7-жолда лицензиардың атауы көрсетіледі;
8) 8-жолда 942.00-нысаны бойынша өтініш толтырудың тиісті себептері (тіркеу, қайта тіркеу) көрсетіледі;
9) 9-жолда тиісті ұсынылған нысан белгісі қойылады.
11. "Салық салу объектілері туралы мәліметтер" бөлімі:
1) 942.00.001-жолда ойын орыны өз өкілдері арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын столдарының жалпы саны көрсетіледі;
2) 942.00.002-жолда ойын орыны өз өкілдері арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын құмар ойындарын өткізуге арналған ойын столдарының жалпы саны көрсетіледі;
3) 942.00.003-жолда ақшалай ұтыстары бар ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
4) 942.00.004-жолда тотализатор кассаларының жалпы саны көрсетіледі;
5) 942.00.005-жолда букмекерлік кеңселер кассаларының жалпы саны көрсетіледі;
6) 942.00.006-жолда ақшалай ұтыстары жоқ ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
7) 942.00.007-жолда ойын жолдарының жалпы саны көрсетіледі;
8) 942.00.008-жолда карттардың (картинг үшін) жалпы саны көрсетіледі;
9) 942.00.009-жолда құмар бильярд столдарының жалпы саны көрсетіледі;
10) 942.00.010-жолда лото ұйымдастырушылардың жалпы саны көрсетіледі.
12. 942.00 нысандағы өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 942.01-нысан бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) атауы көрсетіледі;
3) 3-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) орналасқан жері көрсетіледі;
3А-жолда ойын облыс атауы көрсетіледі;
3В-жолда қала немесе ауданның атауы көрсетіледі;
3С-жолда елді мекен атауы көрсетіледі;
3D-жолда көше атауы көрсетіледі;
3Е-жолда үй нөмірі көрсетіледі;
4) 4-жолда 942.01-нысан бойынша қосымша парақтардың жалпы саны көрсетіледі.

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 5 указывается наименование лицензируемого вида деятельности;
6) в строке 6 указываются данные о лицензии на право осуществления предпринимательской деятельности, связанной с обслуживанием граждан и юридических лиц:
в строке 6А указывается номер лицензии;
в строке 6В указывается дата выдачи лицензии;
в строке 6С указывается срок действия лицензии;
7) в строке 7 указывается наименование лицензиара;
8) в строке 8 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 942.00 (регистрация, перерегистрация);
9) в строке 9 производится отметка соответствующих представленных форм.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения":
1) в строке 942.00.001 указывается общее количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;
2) в строке 942.00.002 указывается общее количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
3) в строке 942.00.003 указывается общее количество игровых автоматов с денежными выигрышами;
4) в строке 942.00.004 указывается общее количество касс тотализаторов;
5) в строке 942.00.005 указывается общее количество касс букмекерских контор;
6) в строке 942.00.006 указывается общее количество игровых автоматов без денежного выигрыша;
7) в строке 942.00.007 указывается общее количество игровых дорожек;
8) в строке 942.00.008 указывается общее количество картов (для картинга);
9) в строке 942.00.009 указывается общее количество бильярдных столов;
10) в строке 942.00.010 указывается общее количество организаторов лото.
12. Заявление по форме 942.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 942.01
13. В разделе "Общая информация о налогоплательщике":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается наименование игорного заведения (стационарной точки);
3) в строке 3 указывается местонахождение игорного заведения (стационарной точки):
в строке 3А указывается наименование области;
в строке 3В указывается наименование города или района;
в строке 3С указывается наименование населенного пункта;
в строке 3D указывается название улицы;
в строке 3Е указывается номер дома;
4) в строке 4 указывается общее количество листов приложения по форме 942.01.

14. "Салық салу объектілері жөніндегі мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.01.001-жолда ойын мекемесі өзінің өкілдері арқылы тарап ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі;
2) 942.01.002-жолда ойын мекемесі өзінің өкілдері арқылы ұйымдастырушы және (немесе) бақылаушы ретінде қатысатын, құмар ойындарын өткізуге арналған ойын үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі;
3) 942.01.003-жолда ақшалай ұтысты ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
4) 942.01.004-жолда тотализатор кассаларының жалпы саны көрсетіледі;
5) 942.01.005-жолда букмекер кеңселері кассаларының саны көрсетіледі;
6) 942.01.006-жолда ақшалай ұтыссыз ойын автоматтарының жалпы саны көрсетіледі;
7) 942.01.007-жолда ойын жолдарының жалпы саны көрсетіледі;
8) 942.01.008-жолда картаның жалпы саны көрсетіледі;
9) 942.01.009-жолда бильярд үстелдерінің жалпы саны көрсетіледі;
10) 942.01.010 - лото ұйымдастырушылардың жалпы саны көрсетіледі;
15. "Жер пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер" бөлімінде (жеке меншік құқығына (жерді тұрақты пайдалану құқығында) акті мәліметтеріне сәйкес жер телімі жеке меншік құқығында немесе жерді тұрақты пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады):
1) 942.01.011-жолда жер теліміне меншік құқығы (жерді тұрақты пайдалану құқығы) актісі (бұдан әрі - акт) туралы мәліметтер көрсетіледі;
942.01.011А-жолда актінің берілген күні көрсетіледі;
942.01.011В-жолда акт нөмірі көрсетіледі;
942.01.011С-жолда ойын мекемесі (тұрақты нүкте) алатын жер телімінің көлемі (бұдан әрі - жер телімі) көрсетіледі;
942.01.011D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 942.01.012-жолда жер телімін уақытша пайдалану туралы шарт деректеріне сәйкес мәлімет көрсетіледі;
942.01.012А-жолда жерді уақытша пайдаланудың тиісті түріне (ақылы, өтеусіз) белгі қойылады;
942.01.012В-жолда келісім-шарттың жасалған күні көрсетіледі;
942.01.012С-жолда келісім-шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
942.01.012D-жолда келісім-шарттың нөмірі көрсетіледі;
942.01.012Е-жолда жер телімінің аумағы көрсетіледі;
942.01.012F-жолда жал телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
942.01.012G-жолда салық төлеуші-жалға берушінің тіркелу нөмірі көрсетіледі;
942.01.012Н-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі;
16. "Жылжымайтын мүлік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтер" бөлімінде:

14. В разделе "Сведения об объектах налогообложения":
1) в строке 942.01.001 указывается количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как сторона;
2) в строке 942.01.002 указывается количество игровых столов, предназначенных для проведения азартных игр, в которых игорное заведение участвует через своих представителей как организатор и (или) наблюдатель;
3) в строке 942.01.003 указывается количество игровых автоматов с денежными выигрышами;
4) в строке 942.01.004 указывается количество касс тотализаторов;
5) в строке 942.01.005 указывается количество касс букмекерских контор;
6) в строке 942.01.006 указывается количество игровых автоматов без денежного выигрыша;
7) в строке 942.01.007 указывается количество игровых дорожек;
8) в строке 942.01.008 указывается количество картов;
9) в строке 942.01.009 указывается количество бильярдных столов;
10) в строке 942.01.010 указывается количество организаторов лото.
15. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право землепользования" (заполняется в случае, если земельный участок находится на праве частной собственности или на праве постоянного землепользования, согласно данным акта на право частной собственности (на право постоянного землепользования):
1) в строке 942.01.011 указываются сведения об акте на право собственности (на право постоянного землепользования) на земельный участок (далее - акт):
в строке 942.01.011А указывается дата выдачи акта;
в строке 942.01.011В указывается номер акта;
в строке 942.01.011С указывается площадь земельного участка, занятого игорным заведением (стационарной точкой), (далее - земельный участок);
в строке 942.01.011D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) в строке 942.01.012 указываются сведения согласно данным договора о временном пользовании земельным участком (далее - договор):
в строке 942.01.012А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 942.01.012В указывается дата заключения договора;
в строке 942.01.012С указываются срок действия договора;
в строке 942.01.012D указывается номер договора;
в строке 942.01.012E указывается площадь земельного участка;
в строке 942.01.012F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 942.01.012G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.01.012H указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
16. В разделе "Сведения о документах, удостоверяющих право на недвижимое имущество":

1) 942.01.013-жолда жылжымайтын мүлік (ойын орнына пайдаланылатын ғимарат, құрылыс немесе жай (тұрақты нүкте) (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік) құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік жөніндегі мәліметтер көрсетіледі;
942.01.013А-жолда жылжымайтын мүлік құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күні көрсетіледі;
942.01.013В-жолда куәлік нөмірі көрсетіледі;
942.01.013С-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
2) 942.01.014-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шарты (бұдан әрі - келісім-шарт) жөнінде мәліметтер көрсетіледі:
942.01.014А-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келесім-шартының күні көрсетіледі;
942.01.014В-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу келісім-шартының нөмірі көрсетіледі;
942.01.014С-жолда жалға беру келісім-шартының мерзімі көрсетіледі;
942.01.014D-жолда жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
942.01.014Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
942.01.014F-жолда жалға берушінің аты-жөні немесе атауы корсетіледі.
17. 942.01-нысан бойынша қосымшаға оны толтырған адам қол қояды.
4. 942.01 нысанына қосымшаның 942.01.011,
942.01.012-жолдарына қосымша нысан жасау
18. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 942.01-нысаны бойынша 942.01.011, 942.01.012-жолдарына қосымша беттерінің жалпы саны көрсетіледі;
3) 3-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) атауы көрсетіледі.
19. "Жер телімдері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.02.001-жолы кәсіпкерлік кызметтің жекелеген түрлері үшін арнайы салық режимін пайдаланатын салық төлеуші ойын орындары (тұрақты нүктемелері) алып жатқан жер телімін тұрақты пайдалану құқығына ие болған, немесе көрсетілген телемдердің меншік иесі болып табылған (жерді тұрақты пайдалану құқығында) жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда осы жолда жер теліміне меншік құқығы актісінің (бұдан әрі - акт) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі.
942.02.001А-жолында актінің берілген күні көрсетіледі;
942.02.001В-жолында акт нөмірі көрсетіледі;
942.02.001С-жолында ойын мекемесі (тұрақты нүкте) алып жатқан жер телімінің көлемі (бұдан әрі - жер телімі) көрсетіледі;
942.02.001D-жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 942.02.002-жолы ойын мекемелері (тұрақты нүктелер) алып жатқан жер телімі жерді уақытша пайдаланған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда 942.02.002-жолда жер телімін уақытша пайдалану туралы келісім-шарт (бұдан әрі - келісім-шарт) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
942.02.002А-жолында жерді уақытша пайдаланудың тиісті түрінің (өтеусіз, өтемді) белгісі қойылады;
942.02.002В-жолында шарттың жасалған күні көрсетіледі;
942.02.002С-жолында шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
942.02.002D-жолында шарттың нөмірі көрсетіледі;
942.02.002Е-жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
942.02.002F-жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
942.02.002G-жолында жалға беруші-салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
942.02.002Н-жолында жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.

1) в строке 942.01.013 указываются сведения о свидетельстве государственной регистрации прав на недвижимое имущество (здание, сооружение или помещение, используемое под игорное заведение (стационарную точку), (далее - недвижимое имущество):
в строке 942.01.013А указывается дата выдачи свидетельства государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство);
в строке 942.01.013В указывается номер свидетельства;
в строке 942.01.013С указывается площадь недвижимого имущества;
2) в строке 942.01.014 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 942.01.014А указывается дата заключения договора аренды;
в строке 942.01.014В указывается номер договора аренды;
в строке 942.01.014С указывается срок договора аренды;
в строке 942.01.014D указывается площадь недвижимого имущества;
в строке 942.01.014E указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.01.014F указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
17. Приложение по форме 942.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление дополнительной формы
к строкам 942.01.011, 942.01.012 приложения по форме 942.01
18. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов дополнительной формы к строкам 942.01.011, 942.01.012 приложения по форме 942.01;
3) в строке 3 указывается наименование игорного заведения (стационарной точки).
19. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 942.02.001 заполняется в случае, если налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для отдельных видов предпринимательской деятельности, имеет на праве постоянного землепользования земельные участки, занятые игорным заведением (стационарной точкой), либо является собственником указанных участков. При этом в данной строке указываются сведения согласно данным акта на право собственности (на право постоянного землепользования) на земельный участок (далее - акт):
в строке 942.02.001А указывается дата выдачи акта;
в строке 942.02.001В указывается номер акта;
в строке 942.02.001С указывается площадь земельного участка, занятого игорным заведением (стационарной точкой);
в строке 942.02.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 942.02.002 заполняется в случае, если земельный участок, занятый игорным заведением (стационарной точкой), находится во временном землепользовании. При этом в строке 942.02.002 указываются сведения согласно данным договора о временном землепользовании (далее - договор):
в строке 942.02.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 942.02.002В указывается дата заключения договора;
в строке 942.02.002С указываются срок действия договора;
в строке 942.02.002D указывается номер договора;
в строке 942.02.002E указывается площадь земельного участка;
в строке 942.02.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 942.02.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.02.002H указывается фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.

20. 942.01-нысан бойынша қосымшаның 942.01.011, 942.01.012 жолдарына оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 942.01 нысанына қосымшаның 942.01.013,
942.01.014 жолдарына қосымша нысан жасау
21. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 942.01 нысан бойынша қосымшаның 942.01.013, 942.01.014 жолдарына қосымша беттерінің жалпы саны көрсетіледі.
3) 3-жолда ойын мекемесінің (тұрақты нүктенің) атауы көрсетіледі.
22. "Жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 942.03.001 жолы кәсіпкерлік қызметтің жекелеген түрлері үшін арнайы салық режимін пайдаланатын салық төлеуші жылжымайтын мүліктің меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда, 942.03.001 жолында жылжымайтын мүлікке меншік құқығы куәлігін (бұдан әрі - куәлік) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
942.03.001А жолында жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу куәлігінің (бұдан әрі - куәлік) берілген күні көрсетіледі;
942.03.001В жолында куәлік нөмірі көрсетіледі;
942.03.001С жолында жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
2) 942.03.002 жолы жылжымайтын мүлік уақытша пайдаланыста болған жағдайда толтырылады. Бұл жағдайда, осы жолда жылжымайтын мүлікті жалдау туралы шарт (бұдан әрі - жалдау шарты) мәліметтеріне сәйкес мәліметтер көрсетіледі.
942.03.002А жолында жалға алу шартының жасалған күні көрсетіледі;
942.03.002В жолында жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
942.03.002С жолында жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
942.03.002D жолында жылжымайтын мүліктің аумағы көрсетіледі;
942.03.002Е жолында жалға беруші-салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
942.03.002F жолында жалға берушінің аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
23. 942.01-нысан бойынша қосымшаның 942.01.013, 942.01.014 жолдарының қосымша нысандарына оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 942.00, 942.01 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен
көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу
объектілері және салық салумен байланысты
объектілері есебінің тіркеу карточкаларын
алуға өтініш жасау
Ережелері

20. Дополнительная форма к строкам 942.01.011, 942.01.012 приложения по форме 942.01 подписывается должностным лицом, еҰ заполнившим.
5. Составление дополнительной формы
к строкам 942.01.013, 942.01.014 приложения по форме 942.01
21. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов дополнительной формы к строкам 942.01.013, 942.01.014 приложения по форме 942.01;
3) в строке 3 указывается наименование игорного заведения (стационарной точки).
22. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 942.03.001 заполняется в случае, если налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим для отдельных видов предпринимательской деятельности, является собственником недвижимого имущества. При этом в строке 942.03.001 указываются сведения согласно данным свидетельства о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство):
в строке 942.03.001A указывается дата выдачи свидетельства государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство);
в строке 942.03.001В указывается номер свидетельства;
в строке 942.03.001С указывается площадь недвижимого имущества;
2) строка 942.03.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество находится во временном пользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно данным договора аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 942.03.002А указывается дата заключения договора аренды;
в строке 942.03.002В указывается номер договора аренды;
в строке 942.03.002С указываются срок действия договора аренды;
в строке 942.03.002D указывается площадь недвижимого имущества;
в строке 942.03.002E указывается регистрационный номер
налогоплательщика-арендодателя;
в строке 942.03.002F фамилия, имя, отчество или наименование арендодателя.
23. Дополнительная форма к строкам 942.01.013, 942.01.014 приложения по форме 942.01 подписывается должностным лицом, еҰ заполнившим.
_______________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 942.00, 942.01 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
______________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на получение регистрационных
карточек учета объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по оптовой и розничной
торговле бензином (кроме авиационного),
дизельным топливом

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексіне  (Салық кодексіне) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды қоса (бұдан әрі - нысаны) бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтінішті жасау тәртібін көздейді:
1) 012.00 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтініш (бұдан әрі - 012.00 нысан бойынша Өтініш);
2) 012.01 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтінішке  1-қосымша (бұдан әрі - 012.01 нысан бойынша қосымша);
3) 012.02 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 012.02 нысан бойынша қосымша);
4) 012.03 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтінішке 3-қосымша (бұдан әрі - 012.03 нысан бойынша қосымша);
5) 012.04 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтінішке 4-қосымша (бұдан әрі - 012.04 нысан бойынша қосымша);
6) 012.05 нысан бойынша бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтінішке 5-қосымша (бұдан әрі - 012.05 нысан бойынша қосымша).
2. 012.00 нысан бойынша Өтініш Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілермен салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді салық органында тіркеуге арналған.
012.01 нысан бойынша қосымша меншік құқығындағы ыдыстар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.00 (далее - Заявление по форме 012.00);
2) приложения 1 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.01 (далее - приложение по форме 012.01);
3) приложения 2 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.02 (далее - приложение по форме 012.02);
4) приложения 3 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.03 (далее - приложение по форме 012.03);
5) приложения 4 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.04 (далее - приложение по форме 012.04);
6) приложения 5 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом по форме 012.05 (далее - приложение по форме 012.05).
2. Заявление по форме 012.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, налогоплательщиков, осуществляющих оптовую и розничную реализацию бензина (кроме авиационного), дизельного топлива, в соответствии со статьей 531  Налогового кодекса.
Приложение по форме 012.01 предназначено для отражения сведений о емкостях, находящихся на праве собственности.

012.02 нысан бойынша қосымша келісім-шарт бойынша жалға алынған ыдыстардың қолданылуы туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
012.03 нысан бойынша қосымша жер телімі туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
012.04 нысан бойынша қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
012.05 нысан бойынша қосымша фискалдық жады бар бақылау-касса машинасы туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
3. 012.00 нысан бойынша Өтініш бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты, жылжымалы және өзге де нүктелеріне жеке толтырылады.
012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 нысандар бойынша қосымшаларды толтыру кезінде олардың әрбір парағының жоғарғы оң бұрышында ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
4. Бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімі - түгел;
басқа бөлімдерде - тек бұрын табыс етілген мәліметтерде болған өзгерістер бойынша жолдар толтырылады.
5. Нысандарды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Кодекстің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
8. Өтінішке қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымшалар берілмейді.
9. Нысандарды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабы  8-тармағының 3-тармақшасына сәйкес нысандарды қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
2. 012.00 нысан бойынша өтініш жасау
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2А жолында жеке кәсіпкердің аты-жөні және бар болса оның фирмалық атауы көрсетіледі;
3) 2В жолында заңды тұлғаның, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы көрсетіледі;

Приложение по форме 012.02 предназначено для отражения сведений о емкостях, используемых по договору аренды.
Приложение по форме 012.03 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 012.04 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 012.05 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 012.00 заполняется отдельно на каждую стационарную, передвижную и иную точки налогоплательщиков, осуществляющих оптовую и розничную торговлю бензином (кроме авиационного), дизельным топливом.
При заполнении приложений по форме 012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях к Заявлению, указанные приложения не представляются.
9. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) форм.
2. Составление Заявления по форме 012.00
10. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2А указывается фамилия, имя, отчество индивидуального предпринимателя и фирменное наименование, в случае его наличия;
3) в строке 2В указывается полное наименование юридического лица, структурного подразделения юридического лица;

|   45211        |     60,0        |
|   5010         |     20,0        |
|   01500        |     14,0        |
____________________________________
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді және соңғы есепті тоқсан үшін 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) 4-жолда заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеуі жөніндегі мәліметтер көрсетіледі:
4А жолда заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлік нөмірі көрсетіледі (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі);
4В жолда жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің сериясы көрсетіледі;
4С жолда жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркеу туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
4D жолда мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру күні, сәйкесінше заңды тұлға ретінде (филиалдың, өкілдіктің есептік тіркеуі) немесе жеке кәсіпкердің куәлік нөмірі көрсетіледі;
6) 5-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С жолында қосылған құн салығы бойынша салық төлеуші ретінде есепке қою күні туралы көрсетіледі;
7) 6-жолда 012.00 нысан бойынша Өтінішті толтыру себебі (тіркеу немесе қайта тіркеу) көрсетіледі;
8) 7-жолда берілген қосымшалардың тиісті белгісі көрсетіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:

| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1)* 100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная) также за последний отчетный квартал.
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 4 указываются сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя:
в строке 4А указывается регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства);
в строке 4В указывается серия свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4С указывается номер свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4D указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации соответственно юридического лица (учетной регистрации филиала, представительства) или индивидуального предпринимателя;
6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога  на добавленную стоимость;
7) в строке 6 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 012.00 (регистрация или перерегистрация);
8) в строке 7 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":

1) 012.00.001 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын сатудың (көтерме, бөлшек) түріне тиісті белгі қойылады;
2) 012.00.002 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын сату (көтерме, бөлшек) орны көрсетіледі:
012.00.002А жолында облыс атауы көрсетіледі;
012.00.002В жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
012.00.002С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
012.00.002D жолында көше (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т.б) атауы көрсетіледі;
012.00.002E жолында ғимарат нөмірі көрсетіледі;
012.00.002F жолында салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілердің тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
3) 012.00.003 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын (меншік құқығында немесе жалға алу шартымен) көтерме және бөлшек сауда үшін ыдыстың тиісті түріне белгі қойылады;
4) 012.00.004 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын көтерме және бөлшек сауда үшін ыдыстың (тұрақты, жылжымалы, өзге) тиісті түріне белгі қойылады;
5) 012.00.005 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда үшін меншік құқығындағы ыдыстың техникалық сипаттамасы көрсетіледі;
012.00.005А жолында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.005А жолы толтырылмайды;
012.00.005В жолында ыдыстың саны көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.005В жолына 012.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.00.001С жолының қорытынды деректері көшіріледі;
012.00.005С жолында 012.00.005А жолын 012.00.005В жолына көбейту жолымен анықталатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.005С жолына 012.01 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.01.001D жолының қорытынды деректері көшіріледі;
6) 012.00.006 жолында бензинді (авиациялықтан басқа), дизель отынын көтерме және бөлшек сауда үшін жалға алу шарты бойынша қолданылатын ыдыстың техникалық сипаттамасы көрсетіледі:
012.00.006А жолында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.006А жолы толтырылмайды;
012.00.006В жолында ыдыстар саны көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.006В жолына 012.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.02.001С жолының қорытынды деректері көшіріледі;

1) в строке 012.00.001 производится соответствующая отметка типа реализации бензина (кроме авиационного), дизельного топлива (оптовая, розничная);
2) в строке 012.00.002 указывается место реализации бензина (кроме авиационного), дизельного топлива:
в строке 012.00.002А указывается наименование области;
в строке 012.00.002В указывается наименование города (района);
в строке 012.00.002С указывается наименование поселка (села);
в строке 012.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 012.00.002Е указывается номер здания;
в строке 012.00.002F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
3) в строке 012.00.003 производится соответствующая отметка принадлежности емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом (на праве собственности или по договору аренды);
4) в строке 012.00.004 производится отметка соответствующего типа емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом  (стационарный, передвижной, иной);
5) в строке 012.00.005 указывается техническая характеристика емкостей, находящихся на праве собственности для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.005А указывается объем (вместимость) емкости;
в случае наличия емкостей с различными объемами строка 012.00.005А не заполняется;
в строке 012.00.005В указывается количество емкостей;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.005В переносятся итоговые данные из строки 012.01.001С всех листов приложения по форме 012.01;
в строке 012.00.005С указывается общий объем емкостей, который определяется путем умножения строки 012.00.005А на строку 012.00.005В;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.005С переносятся итоговые данные из строки 012.01.001D всех листов приложения по форме 012.01;
6) в строке 012.00.006 указывается техническая характеристика емкостей, используемых по договору аренды для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.006А указывается объем (вместимость) емкости;
в случае наличия емкостей с различными объемами строка 012.00.006А не заполняется;
в строке 012.00.006В указывается количество емкостей;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.006В переносятся итоговые данные из строки 012.02.001С всех листов приложения по форме 012.02;

012.00.006С жолында 012.00.006А жолын 012.00.006В жолына көбейту жолымен анықталатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі;
егер ыдыстардың көлемі әртүрлі болатын жағдайда, 012.00.006С жолына 012.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парағының 012.02.001D жолының қорытынды деректері көшіріледі;
7) 012.00.007 жолында бензин (авиациялықтан басқа), дизель отыны көтерме және бөлшек саудасы үшін жылжымалы түрдегі ыдыстың мәліметтері көрсетіледі:
012.00.007А жолында автомашинаның мемлекеттік нөмірі көрсетіледі;
012.00.007В жолында автомашинаның маркасы көрсетіледі;
8) 012.00.008 жолында бензин (авиациялықтан басқа), дизель отыны сатылу түріне тиісті белгі қойылады;
9) 012.00.009 жолында автожанармай құю станциясы (тұрақты, контейнерлік, жылжымалы) туралы тиісті белгі қойылады;
10) 012.00.010 жолында отын тарататын колонкалардың саны көрсетіледі;
11) 012.00.011 жолында май құю пистолеттерінің саны көрсетіледі;
12) 012.00.012 жолы егер қызметін бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек сауда бойынша жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жер телімі меншігі болып, немесе телім тұрақты жер пайдалану құқығында болғанда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жер теліміне меншік құқығы актісіне сәйкес (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер теліміне акт) туралы мәліметтер көрсетіледі:
012.00.012А жолында жер теліміне акт нөмірі көрсетіледі;
012.00.012В жолында жер теліміне актіні берген күн көрсетіледі;
012.00.012С жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.00.012D жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
Егер жер теліміне актілердің саны бірден астам болған жағдайда, онда 012.03 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша Өтініштің 012.00.012А, 012.00.012В, 012.00.012D жолдары толтырылмайды. 012.00.012С жолында 012.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтары 012.03.001С жолының сомасы ретінде анықталатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;
13) 012.00.013 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.00.013 жолында уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.00.013А жолында уақытша жер пайдалану түрінің (тегін, өтеусіз) тиісті белгісі жүргізіледі;
012.00.013В жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт нөмірі көрсетіледі;
012.00.013С жолында жерді уақытша пайдалану туралы шартты жасау күні көрсетіледі;
012.00.013D жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.00.013Е жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.00.013F жолының жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
012.00.013G жолында жер телімін жалға алушының тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.00.013Н жолында жер телімін жалға беруші жеке тұлғаның немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) аты-жөні немесе атауы көрсетіледі.
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.03 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтінішінің 012.00.013А, 012.00.013В, 012.00.013С, 012.00.013D, 012.00.013Е, 012.00.013F, 012.00.013G және 012.00.013H жолдары толтырылмайды. 012.00.013Е жолында 012.03 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 012.03.002Е жолдарының сомасы ретінде анықталатын, жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;

в строке 012.00.006С указывается общий объем емкостей, который определяется путем умножения строки 012.00.006А на строку 012.00.006В;
в случае наличия емкостей с различными объемами в строку 012.00.006С переносятся итоговые данные из строки 012.02.001D всех листов приложения по форме 012.02;
7) в строке 012.00.007 указываются сведения о передвижном типе емкости для оптовой и розничной торговли бензином (кроме авиационного), дизельным топливом:
в строке 012.00.007А указывается государственный номер автомашины;
в строке 012.00.007В указывается марка автомашины;
8) в строке 012.00.008 производится соответствующая отметка вида реализации (бензин (кроме авиационного), дизельное топливо);
9) в строке 012.00.009 производится соответствующая отметка типа автозаправочной станции (стационарная, контейнерная, передвижная);
10) в строке 012.00.010 указывается количество топливораздаточных колонок;
11) в строке 012.00.011 указывается количество заправочных пистолетов;
12) строка 012.00.012 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются собственниками земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 012.00.012А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 012.00.012В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 012.00.012С указывается площадь земельного участка;
в строке 012.00.012D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 012.03. При этом строки 012.00.012А, 012.00.012В и 012.00.012D Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.012С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 012.03.001С всех листов приложения по форме 012.03;
13) строка 012.00.013 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, находится во временном землепользовании. При этом в строке 012.00.013 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 012.00.013А производится соответствующая отметка вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 012.00.013В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 012.00.013E указывается площадь земельного участка;
в строке 012.00.013F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 012.00.013G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 012.00.013H указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 012.03. При этом строки 012.00.013А, 012.00.013В, 012.00.013С, 012.00.013D, 012.00.013F, 012.00.013G и 012.00.013H Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.013E указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 012.03.002Е всех листов приложения по форме 012.03;

14) 012.00.014 жолында жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес (бұдан әрі - жылжымайтын мүлік куәлігі) мәлімет көрсетіледі:
012.00.014А жолында жылжымайтын мүлікке куәлік нөмірі көрсетіледі;
012.00.014В жолында жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
012.00.014С жолында үй жайдың көлемі көрсетіледі;
Егер куәлік саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.04 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтініштің 012.00.014А, 012.00.014В жолдары толтырылмайды. 012.00.014С жолында 012.04 нысаны бойынша барлық парақтардың қосымшалары 012.04.001С жолының сомасы ретінде анықталатын, үй жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
15) 012.00.015 жолы егер бензинмен (авиациялықтан басқа), дизель отынымен сауда бойынша қызметінде пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.00.015 жолында жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты туралы мәлімет көрсетіледі (бұдан әрі - жалға алу шарты):
012.00.015А жолында жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
012.00.015В жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
012.00.015С жолында жалға алу шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
012.00.015D жолында үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
012.00.015Е жолында салық төлеуші-жалға берушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.00.015F жолында жеке тұлғаның аты-жөні немесе жалға беруші заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі;
Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.04 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтініш 012.00.015А, 012.00.015В, 012.00.015С, 012.00.015D, 012.00.015Е және 012.00.015F жолдары толтырылмайды. 012.00.015D жолында 012.04 нысаны бойынша барлық парақтардың қосымшалары 012.04.002D жолының сомасы ретінде анықталатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
16) 012.00.016 жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы туралы мәлімет көрсетіледі;
012.00.013А жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының жалпы саны көрсетіледі. Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 012.05 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 012.00 нысаны бойынша өтініш 012.00.016В, 012.00.016С және 012.00.016D жолдары толтырылмайды. 012.00.016А жолында көрсетілген фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны 012.05-нысаны бойынша соңғы парақ А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс;
012.00.016В жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
012.00.016С жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
012.00.016D жолында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.

14) в строке 012.00.014 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 012.00.014А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.00.014В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.00.014С указывается площадь помещения.
В случае, если количество свидетельств более одного, то заполняется приложение по форме 012.04. При этом строки 012.00.014А, 012.00.014В Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.014С указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 012.04.001С всех листов приложения по форме 012.04;
15) строка 012.00.015 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, является арендованным. При этом в строке 012.00.015 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 012.00.015А указывается номер договора аренды;
в строке 012.00.015В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 012.00.015С указывается срок действия договора аренды;
в строке 012.00.015D указывается площадь помещения;
в строке 012.00.015E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.00.015F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды  более одного, то заполняется приложение по форме 012.04. При этом строки 012.00.015А, 012.00.015В, 012.00.015С, 012.00.015E и 012.00.015F Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.015D указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 012.04.002D всех листов приложения по форме 012.04;
16) в строке 012.00.016 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 012.00.016А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 012.05. При этом строки 012.00.016В, 012.00.016С и 012.00.016D Заявления по форме 012.00 не заполняются. В строке 012.00.016А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 012.05;
в строке 012.00.016В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 012.00.016С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 012.00.016D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.

12. 012.00 нысаны бойынша өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. 012.01 нысан бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 012.01 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Меншік құқығындағы ыдыстар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ыдыстың көлемі (сыйымдылығы) көрсетіледі;
3) С бағанында ыдыстың саны көрсетіледі;
4) D бағанында С бағанының тиісті жолына В бағанының тиісті жолдарын көбейту жолымен айқындалатын ыдыстың жалпы көлемі көрсетіледі.
15. 012.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 012.02 нысаны бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 012.00 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Жалға алу шарты бойынша қолданылатын ыдыстар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында ыдыстың көлемі (сиымдылығы) көрсетіледі;
3) С бағанында ыдыстардың жалпы саны көрсетіледі;
4) D бағанында В бағанының тиісті жолдарын С бағанының тиісті жолдарына көбейту жолымен анықталатын, ыдыстардың жалпы көлемі көрсетіледі.
18. 012.02 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 012.03 нысан бойынша қосымша жасау
19. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 012.03 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
20. "Жер телімдері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 012.02.001 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызмет жүзеге асырылатын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жер телімінің иесі болып табылған немесе телімдер тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығы актісіне сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
012.03.001А жолында жер теліміне акт нөмірі көрсетіледі;
012.03.001В жолында жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
012.03.001С жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.03.001D жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 012.03.002 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалану құқығында орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.03.002 жолында уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.03.002А жолында уақытша жер пайдаланудың (ақылы, өтеусіз) тиісті түріне белгі жүргізіледі;
012.03.002В жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт нөмірі көрсетіледі;
012.03.002С жолында жерді уақытша пайдалану туралы шарт жасасу күні көрсетіледі;
012.03.002D жерді уақытша пайдалану туралы шарттың қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.03.002Е жолында жер телімінің көлемі көрсетіледі;
012.03.002F жолында жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
012.03.002G жолында жер телімін жалға берушінің - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.03.002H жолында жер телімін жалға беруші - жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.

12. Заявление по форме 012.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 012.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.01.
14. В разделе "Сведения о емкостях, находящихся на праве собственности":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается объем (вместимость) емкости;
3) в графе С указывается количество емкостей;
4) в графе D указывается общий объем емкостей, определяемый путем умножения соответствующей строки графы В на соответствующую строку графы С.
15. Приложение по форме 012.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 012.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.02.
17. В разделе "Сведения о емкостях, используемых по договору аренды":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается объем (вместимость) емкости;
3) в графе С указывается количество емкостей;
4) в графе D указывается общий объем емкостей, определяемый путем умножения соответствующей строки графы В на соответствующую строку графы С.
18. Приложение по форме 012.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 012.03
19. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.03.
20. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 012.03.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются владельцами земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 012.03.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 012.03.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 012.03.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 012.03.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 012.03.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, находится во временном землепользовании. При этом в строке 012.03.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 012.03.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 012.03.002В указывается  номер договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 012.03.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 012.03.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 012.03.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.03.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.

21. 012.03 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
6. 012.04 нысан бойынша қосымша жасау
22. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 012.04 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
23. "Жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 012.03.001 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынымен көтерме және бөлшек саудасы бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жылжымайтын мүлік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 012.04.001 жолында жылжымайтын мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке сәйкес мәлімет көрсетіледі:
012.04.001А жолында жылжымайтын мүлік куәлігінің нөмірі көрсетіледі;
012.04.001В жолында жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
012.04.001С жолында үй-жай көлемі көрсетіледі;
2) 012.04.002 жолы егер бензин (авиациялықтан басқа), дизель отынының көтерме және бөлшек саудасын жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жылжымайтын мүлікті уақытша пайдалану құқығында орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жалға алу шартына сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
012.04.002А жолында жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
012.04.002В жолында жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
012.04.002С жолында жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
012.04.002D жолында үй-жай көлемі көрсетіледі;
012.04.002Е жолында жалға беруші салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
012.04.002F жолында жалға беруші - жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) атауы көрсетіледі.
24. 012.04 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
7. 012.05 нысан бойынша қосымша жасау
25. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 012.05 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
26. "Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында фискальды жадылы бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
27. 012.05 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________

21. Приложение по форме 012.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
6. Составление приложения по форме 012.04
22. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.04.
23. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 012.04.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 012.04.001 указываются сведения согласно свидетельству на недвижимое имущество:
в строке 012.04.001А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.04.001В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 012.04.001С указывается площадь помещения;
2) строка 012.04.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по оптовой и розничной торговле бензином (кроме авиационного), дизельным топливом находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 012.04.002А указывается номер договора аренды;
в строке 012.04.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 012.04.002С указывается срок действия договора аренды;
в строке 012.04.002D указывается площадь помещения;
в строке 012.04.002Е указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 012.04.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
24. Приложение по форме 012.04 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
7. Составление приложения по форме 012.05
25. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 012.05.
26. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
27. Приложение по форме 012.05 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
_____________________

РҚАО-ның ескертуі: 012.00, 012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату
бойынша салық салу объектілері және салық салумен
байланысты объектілері есебінің тіркеу
карточкаларын алуға өтініш жасау
Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандарды (бұдан әрі - нысандар) енгізетін Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішті жасау тәртібін қарастырады:
1) 022.00 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтініш (бұдан әрі - 022.00 нысан бойынша өтініш);
2) 022.01 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке 1-қосымша (бұдан әрі - 022.01 нысан бойынша қосымша);
3) 022.02 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 022.02 нысан бойынша қосымша);
4) 022.03 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке  3-қосымша (бұдан әрі - 022.03 нысан бойынша қосымша);
5) 022.04 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке 4-қосымша (бұдан әрі - 022.04 нысан бойынша қосымша);
6) 022.05 нысан бойынша Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілерді тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке  5-қосымша (бұдан әрі - 022.05 нысан бойынша қосымша).

Примечание РЦПИ: Графические формы 012.00, 012.01, 012.02, 012.03, 012.04, 012.05 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на получение регистрационных
карточек учета объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по производству и (или)
оптовой реализации алкогольной продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и предусматривают порядок составления Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.00 (далее - Заявление по форме 022.00);
2) приложения 1 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.01 (далее - приложение по форме 022.01);
3) приложения 2 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.02 (далее - приложение по форме 022.02);
4) приложения 3 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.03 (далее - приложение по форме 022.03);
5) приложения 4 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.04 (далее - приложение по форме 022.04);
6) приложения 5 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции по форме 022.05 (далее - приложение по форме 022.05).

2. 022.00 нысан бойынша өтініш Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді салық органдарында тіркеуге арналған.
022.01 нысан бойынша қосымша кәсіпкерлік қызметімен айналысу құқығына лицензиялар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.02 нысан бойынша қосымша шығарылатын өнім түрлері туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.03 нысан бойынша қосымша жер телімдері туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.04 нысан бойынша қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
022.05 нысан бойынша қосымша фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
3. 022.00 нысан бойынша өтініш Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сатуды жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты нүктелеріне толтырылады.
022.01, 022.02, 022.04, 022.05 нысандары бойынша қосымшаларды толтырғанда олардың әрбір бетінің жоғары бұрышында ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
4. Алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілерді қайта тіркеу кезінде нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімі толық көлемде;
қалған бөлімдер - олар бойынша бұрын берілген мәліметтерде тек қана өзгерістер болған жолдарды көрсетумен толтырылады.
5. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысанды толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
8. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
9. Нысандарды беру кезінде:
1) қағаз тасығышта келу тәртібімен - нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен салық төлеушіге қайтарылады;
2) хабарламамен тапсырыс хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымның хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде ия болмаса электрондық почта бойынша электрондық түрде Салық кодексінің  69-бабы  8-тармағының 3) тармақшасына сәйкес - салық төлеуші нысанды қабылдағаны (жеткізгені) туралы хабарламаны салық органында ия болмаса электрондық почта бойынша алады.

2. Заявление по форме 022.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, налогоплательщиков, осуществляющих производство и (или) оптовую реализацию алкогольной продукции, в соответствии со статьей 531 Налогового кодекса.
Приложение по форме 022.01 предназначено для отражения сведений о лицензиях на право занятия предпринимательской деятельностью.
Приложение по форме 022.02 предназначено для отражения сведений о видах производимой продукции.
Приложение по форме 022.03 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 022.04 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 022.05 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 022.00 заполняется отдельно на каждую стационарную точку налогоплательщиков, осуществляющих производство и (или) оптовую реализацию алкогольной продукции.
При заполнении приложений по форме 022.01, 022.02, 022.03, 022.04, 022.05 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
9. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) форм.

|   45211        |     60,0        |
|   5010         |     20,0        |
|   01500        |     14,0        |
____________________________________
бұл ретте, мысалы құрылыстың үлес салмағы 150 000,0 (1-кестенің 4-бағаны) / 250 000,0 (1-кестенің 3-бағаны) * 100 ретінде есептелген. Қалған ЭҚЖЖ кодтары бойынша үлес салмағы осындай жолмен есептелген.
N2-ШК нысанының МСЕ тапсыратын заңды тұлға - шағын кәсіпкерлік субъектілері ЭҚЖЖ бойынша мәліметтерді және соңғы есепті тоқсан үшін 2-ШК (тоқсандық) нысанының 2-бөлімінің ("Тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер шығару және оларды өндіру үшін шығыстар туралы мәліметтер") - шаруашылық қызметінің нәтижесі") 100-107-жолдарының деректерін негізге ала отырып, жоғарыда көрсетілген тәсілмен толтырады.
N СОЦФИН (денсау.сақ.) нысанының МСЕ тапсыратын денсаулық сақтау (әлеуметтік қызмет) ұйымдары және N СОЦФИН (білім) нысанының МСЕ тапсыратын білім ұйымдары, жоғарыда көрсетілген нысандар есептілігін тапсырмайтын банктер, сақтандыру ұйымдары, қоғамдық және бюджеттік ұйымдар, жеке кәсіпкерлер ЭҚЖЖ мәліметтерінде тек ғана негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын көрсетеді.
Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
5) 4-жолда заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы (филиалдың есептік тіркеу) мәліметі көрсетіледі:
4А-жолда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу куәлігінің (филиалдың есептік тіркеу) нөмірі көрсетіледі;
4В-жолда жеке кәсіпкердің куәлік сериясы көрсетіледі;
4С-жолда жеке кәсіпкердің куәлік нөмірі көрсетіледі;
4D-жолда заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы (филиалдың есептік тіркеу) куәлікті беру күні көрсетіледі;
6) 5-жолда қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою күні көрсетіледі;
7) 6-жолда кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия (бұдан әрі - лицензия) туралы мәлімет көрсетіледі:
6А-жолда лицензиялардың жалпы санының барлығы көрсетіледі;
6В-жолда лицензияланатын қызмет түрі көрсетіледі;
6С-жолда лицензия нөмірі көрсетіледі;
6D-жолда лицензия нөмірі көрсетіледі;
6Е-жолда лицензиар атауы көрсетіледі;

| 45211 |      60,0        |
| 5010  |      20,0        |
| 01500 |      14,0        |
|_______|__________________|
где, например, удельный вес строительства рассчитан как 150 000,0 (столбец 4 Таблицы 1)/250 000,0 (столбец 3 Таблицы 1)*100. Удельный вес по остальным кодам ОКЭД рассчитан аналогичным образом.
Юридические лица - субъекты малого предпринимательства, представляющие ГСО формы N 2-МП, вышеуказанным способом заполняют сведения по ОКЭД на основании данных строк 100-107 раздела 2 ("Сведения о выпуске товаров (работ, услуг) и расходах на их производство") формы 2-МП (квартальная) также за последний отчетный квартал.
Организации здравоохранения (социальной службы), представляющие ГСО формы N СОЦФИН (здрав) и организации образования, представляющие ГСО формы N СОЦФИН (обр), банки, страховые организации, общественные и бюджетные организации, не представляющие отчетность вышеуказанных форм, индивидуальные предприниматели в сведениях ОКЭД указывают код ОКЭД только основной деятельности.
В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
5) в строке 4 указываются сведения о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала)  или индивидуального предпринимателя:
в строке 4А указывается регистрационный номер свидетельства о государственной регистрации юридического лица (учетной регистрации филиала);
в строке 4В указывается серия свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4С указывается номер свидетельства индивидуального предпринимателя;
в строке 4D указывается дата выдачи свидетельства о государственной регистрации соответственно юридического лица (учетной регистрации филиала) или индивидуального предпринимателя;
6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
7) в строке 6 указываются сведения о лицензии на право осуществления предпринимательской деятельности (далее - лицензия):
в строке 6А указывается общее количество лицензий;
в строке 6В указывается вид лицензируемой деятельности;
в строке 6С указывается номер лицензии;
в строке 6D указывается дата выдачи лицензии;
в строке 6Е указывается наименование лицензиара.

Егер салық төлеушіде лицензиялар саны біреуден астам болса, онда олар туралы мәлімет 022.01 нысан бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 6В, 6С, 6D, 6Е-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 6А-жолында 022.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының рет нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;
8) 7-жолда 022.00 нысан бойынша өтінішті толтыру себебінің тиісті белгісі жүргізіледі (тіркеу немесе қайта тіркеу);
9) 8-жолда тиісті берілген қосымшалардың белгісі көрсетіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 022.00.001-жолда этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруді, этил спиртін сақтау мен сатуды, алкоголь өнімін сақтау мен көтерме сатуды жүзеге асыратын ұйымдарға ПИН-кодын берудің тіркеу карточкасы туралы мәлімет көрсетіледі:
022.00.001А-жолда ПИН-коды көрсетіледі;
022.00.001В-жолда тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі;
2) 022.00.002-жолда қызметті жүзеге асыру орны көрсетіледі;
022.00.002А-жолда облыстың атауы көрсетіледі;
022.00.002В-жолда қаланың (ауданның) атауы көрсетіледі;
022.00.002С-жолда кенттің (ауылдың) атауы көрсетіледі;
022.00.002D-жолда көшенің (даңғылдың, гүлзардың, бұрылыстың және т.б.) атауы көрсетіледі;
022.00.002Е-жолда үйдің (ғимараттың) нөмірі көрсетіледі;
022.00.002F-жолда салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілердің орнын анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
3) 022.00.003-жолда алкоголь өнімін өндіру, алкоголь өнімін көтерме сату - тиісті қызмет түрінің белгісі жүргізіледі;
4) 02.00.004-жолда шығарылатын алкоголь өнімі түрінің атауы көрсетіледі.
Егер шығарылатын алкоголь өнімі түрлерінің саны біреуден астам болса, онда 022.02 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.02 нысан бойынша өтініштің 022.00.004-жолы толтырылмайды.
5) 022.00.005-жолда алкоголь өнімі үшін қойма жайлары туралы мәлімет көрсетіледі:
022.00.005А-жолда қоймалардың саны көрсетіледі;
022.00.005В-жолда қоймалардың алатын жалпы көлемі көрсетіледі;
6) 022.00.006 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
022.00.006А-жолда жер телімі актісінің нөмірі көрсетіледі:
022.00.006В-жолда жер телімі актісін беру күні көрсетіледі;
022.00.006С-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.00.006D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
Егер жер теліміне актілер саны біреуден астам болса, онда 022.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.006А, 02.00.006В және 022.00.006D-жолдары толтырылмайды. 022.00.006С-жолда 022.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;

В случае, если у налогоплательщика количество лицензий более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 022.01. При этом строки 6В, 6C, 6D, 6E Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 6А Заявления по форме 022.00 указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 022.01;
8) в строке 7 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 022.00 (регистрация или перерегистрация);
9) в строке 8 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 022.00.001 указываются сведения о регистрационной карточке присвоения ПИН-кода организациям, осуществляющим производство этилового спирта и алкогольной продукции, хранение и реализацию этилового спирта, хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции (далее - регистрационная карточка):
в строке 022.00.001А указывается ПИН-код;
в строке 022.00.001В указывается дата выдачи регистрационной карточки;
2) в строке 022.00.002 указывается место осуществления деятельности:
в строке 022.00.002А указывается наименование области;
в строке 022.00.002В указывается наименование города (района);
в строке 022.00.002С указывается наименование поселка (села);
в строке 022.00.002D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 022.00.002Е указывается номер дома (здания);
в строке 022.00.002F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
3) в строке 022.00.003 производится отметка соответствующего вида деятельности (производство алкогольной продукции, оптовая реализация алкогольной продукции);
4) в строке 022.00.004 указывается наименование вида производимой алкогольной продукции.
В случае, если количество видов производимой алкогольной продукции более одного, то заполняется приложение по форме 022.02. При этом строка 022.00.004 Заявления по форме 022.00 не заполняется;
5) в строке 022.00.005 указываются сведения о складских помещениях для алкогольной продукции:
в строке 022.00.005А указывается количество складов;
в строке 022.00.005В указывается общая занимаемая площадь складов;
6) строка 022.00.006 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 022.00.006А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 022.00.006В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 022.00.006С указывается площадь земельного участка;
в строке 022.00.006D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 022.03. При этом строки 022.00.006А, 022.00.006В и 022.00.006D Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.006С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 022.03.001С всех листов приложения по форме 022.03;

7) 022.00.007-жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте бұл жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
022.00.007А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түрі (өтеусіз, тегін) көрсетіледі;
022.00.007В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
022.00.007С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
022.00.007D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.00.007Е-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.00.007F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
022.00.007G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.00.007Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі;
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 022.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.007А, 02.00.007В, 022.00.007С, 022.00.006D, 02.00.007F, 022.00.007G және 022.00.00Н-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.007Е-жолда 022.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
8) 022.00.008-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі - жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.00.008А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
022.00.008В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
022.00.008С-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болса, онда 022.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.008А және 02.00.008В-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.008С-жолда 022.04 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.04.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
9) егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымайтын мүлік жалға алынған болса, онда 022.00.09-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
022.00.09А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
022.00.09В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
022.00.09С-жолда жалға алу шартының қолдану мерзімі көрсетіледі;
022.00.09D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
022.00.09Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.00.09F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.
Егер жылжымайтын мүлікті жалға алу шарттарының саны біреуден астам болса, онда 022.04 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.009А, 02.00.009В, 022.00.009С, 02.00.009Е және 022.00.009F-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.009D-жолда 022.04 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 022.04.002D-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі.

7) строка 022.00.007 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 022.00.007А указывается соответствующий вид временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 022.00.007В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.007С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.007D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 022.00.007Е указывается площадь земельного участка;
в строке 022.00.007F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 022.00.007G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 022.00.007Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 022.03. При этом строки 022.00.007А, 022.00.007В, 022.00.007С, 022.00.007D, 022.00.007F, 022.00.007G и 022.00.007H Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.007Е Заявления по форме 022.00 указывается общая площадь всех участков, определяемая как сумма строк 022.03.002Е всех листов приложения по форме 022.03;
8) в строке 022.00.008 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 022.00.008А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.00.008В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.00.008С указывается площадь помещения.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 022.04. При этом строки 022.00.008А и 022.00.008В Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.008С Заявления по форме 022.00 указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 022.04.001С всех листов приложения по форме 022.04;
9) в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, является арендованным, то в строке 022.00.009 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее -
договор аренды):
в строке 022.00.009А указывается номер договора аренды;
в строке 022.00.009В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 022.00.009С указывается срок действия договора аренды;
в строке 022.00.009D указывается площадь помещения;
в строке 022.00.009E указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 022.00.009F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, данные о них заполняются в приложении по форме 022.04. При этом: строки 022.00.009А, 022.00.009В, 022.00.009С, 022.00.009Е и 022.00.009F Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 022.00.009D Заявления по форме 022.00 указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 022.04.002D всех листов приложения по форме 022.04;

10) 022.00.010-жолда салықтарды есептеу мен төлеу тәртібі туралы тиісті белгі жүргізіледі (оңайлатылған декларация бойынша, жалпы белгіленген тәртіпте, патент бойынша);
11) 022.00.011-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі;
022.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
022.00.011В-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
022.00.011С-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі;
022.00.011D-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі;
Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болса, онда 022.05 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.011В, 02.00.011С, 022.00.011D-жолдары толтырылмайды. 022.00 нысан бойынша өтініштің 022.00.011А-жолда 022.05 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі.
12. 022.00 нысан бойынша өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 022.01 нысан бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
14. "Лицензиялар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лицензияланатын қызмет түрі және лицензиар атауы көрсетіледі;
3) С бағанында лицензияның нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында лицензияны беру күні көрсетіледі.
15. 022.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 022.02 нысан бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.02 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Өндірілген өнім түрлері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында өндірілетін (сатылатын) алкоголь өнімінің түрі көрсетіледі.
18. 022.02 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 022.03 нысан бойынша қосымшаны жасау
19. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.003 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.

10) в строке 022.00.010 производится соответствующая отметка о порядке исчисления и уплаты налогов (по упрощенной декларации, в общеустановленном порядке, по патенту);
11) в строке 022.00.011 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 022.00.011А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 022.05. При этом строки 012.00.011В, 012.00.011С и 012.00.011D Заявления по форме 022.00 не заполняются. В строке 012.00.011А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 022.05;
в строке 022.00.011В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 022.00.011С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 022.00.011D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
12. Заявление по форме 022.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 022.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.01.
14. В разделе "Сведения о лицензиях":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В вид лицензируемой деятельности и наименование лицензиара;
3) в графе С указывается номер лицензии;
4) в графе D указывается дата выдачи лицензии.
15. Приложение по форме 022.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 022.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.02.
17. В разделе "Сведения о видах производимой (реализуемой) продукции":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается вид производимой (реализуемой) алкогольной продукции.
18. Приложение по форме 022.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 022.03
19. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.03.

20. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 022.03.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер телімі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.03.001А-жолда жер теліміне актінің нөмірі көрсетіледі;
022.03.001В-жолда жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
022.03.001С-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.03.001D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 022.03.002 жолы егер өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 02.03.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.03.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
022.03.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
022.03.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
022.03.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.03.002Е-жолда жер телімінің көлемі көрсетіледі;
022.03.002F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
022.03.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.03.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
21. 022.03 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
6. 022.04 нысан бойынша қосымшаны жасау
22. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.04 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
23. "Жылжымайтын мүлік туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 022.04.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 022.04.001-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікке сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.04.001А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
022.04.001В-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің күні көрсетіледі;
022.04.001С-жолда үй-жайдың көлемі көрсетіледі;

20. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 022.03.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 022.03.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 022.03.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 022.03.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 022.03.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 022.03.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в строке 022.03.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 022.03.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 022.03.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 022.03.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 022.03.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 022.03.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 022.03.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
21. Приложение по форме 022.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
6. Составление приложения по форме 022.04
22. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.04.
23. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 022.04.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 022.04.001 указываются сведения согласно свидетельству на недвижимое имущество:
в строке 022.04.001А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.04.001В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 022.04.001С указывается площадь помещения;

2) 022.04.001 жолы егер алкоголь өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жалға алу шартына сәйкес мәлімет көрсетіледі:
022.04.002А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
022.04.002В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
022.04.002С-жолда жалға алу шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
022.04.002D-жолда үй-жай көлемі көрсетіледі;
022.04.002E-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
022.04.002F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.
24. 022.04 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
7. 022.05 нысан бойынша қосымшаны жасау
25. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 022.05 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
26. "Фискальдық жады бар бақылау-кассалық машиналары туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
27. 022.05 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 022.00, 022.01, 022.02, 022.03, 022.04, 022.05 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салумен
байланысты объектілер мен салық салу объектілері
есебінің тіркеу карточкаларын алуға өтініш жасау
Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексіне  (Салық кодексі) сәйкес әзірленген және қоса берілген шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішті жасау тәртібін (бұдан әрі - нысандар) көздейді:

2) строка 022.04.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по производству и (или) оптовой реализации алкогольной продукции, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 022.04.002А номер договора аренды;
в строке 022.04.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 022.04.002С указывается срок действия договора аренды;
в строке 022.04.002D указывается площадь помещения;
в строке 022.04.002Е указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 022.04.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.
24. Приложение по форме 022.04 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
7. Составление приложения по форме 022.05
25. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 022.05.
26. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
27. Приложение по форме 022.05 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
_____________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 022.00, 022.01, 022.02, 022.03, 022.04, 022.05 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на получение регистрационных
карточек учета объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды, включающего прилагаемые формы (далее - формы):

1) 032.00 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы Өтініш (бұдан әрі - 032.00 нысан бойынша Өтініш);
2) 032.01 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке 1-қосымша (бұдан әрі - 032.01 нысан бойынша өтінішке 1-қосымша);
3) 032.02 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 032.02 нысан бойынша өтінішке 2-қосымша);
4) 032.03 нысан бойынша шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу  объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке 3-қосымша (бұдан әрі - 032.03 нысан бойынша өтінішке 3-қосымша).
2. 032.00 нысаны Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес шыны ыдысты қабылдауды жүзеге асыратын салық төлеушілерге салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін салық органында тіркеуге арналған.
032.01 нысан бойынша 1-қосымша жер учаскісі туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
032.02 нысан бойынша 2-қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтер көрсетуге арналған;
032.03 нысан бойынша 3-қосымша жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
3. 032.00 нысаны шыны ыдысты қабылдауды жүзеге асыратын жеке стационарлық, жылжымалы және өзге де нүктелерге жеке толтырылады.
032.01, 032.02, 032.04, 032.05 нысандары бойынша қосымшаларды толтырғанда олардың әрбір бетінің жоғары бұрышында ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
4. Шыны ыдысты қабылдау бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандар:
"Жалпы ақпарат" бөлімі толық көлемде;
қалған бөлімдер - олар бойынша бұрын берілген мәліметтерде тек қана өзгерістер болған жолдарды көрсетумен толтырылады.
5. Нысанды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - нысандар айналмалы немесе қауырсын қаламұшпен, қара немесе көк сиямен, бас баспа белгілерімен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысанды толтыру кезінде түзетуге, тазартуға, былғауға жол берілмейді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
8. Қосымшаларда көрсетілуге жататын деректер жоқ болған жағдайда аталған қосымшалар берілмейді.
9. Нысандарды беру кезінде:

1) Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.00 (далее - Заявление по форме 032.00);
2) приложения 1 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.01 (далее - приложение по форме 032.01);
3) приложения 2 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.02 (далее - приложение по форме 032.02);
4) приложения 3 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды по форме 032.03 (далее - приложение по форме 032.03).
2. Заявление по форме 032.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением налогоплательщиков, осуществляющих прием стеклопосуды в соответствии со статьей 531  Налогового кодекса.
Приложение по форме 032.01 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 032.02 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 032.03 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 032.00 заполняется отдельно на каждую стационарную, передвижную и иную точки налогоплательщиков, осуществляющих прием стеклопосуды.
При заполнении приложений по форме 032.01, 032.02, 032.03 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по приему стеклопосуды, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
9. При представлении форм:

6) 5-жолда қосылған құн салығы бойынша есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою күні көрсетіледі;
7) 6-жолда 032.00 нысан бойынша өтінішті толтыру себебінің тиісті белгісі қойылады (бұдан әрі - тіркеу, қайта тіркеу);
8) 7-жолда тиісті берілген қосымшалардың белгісі көрсетіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.00.001-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің орналасқан жері көрсетіледі:
032.00.001А-жолда облыстың атауы көрсетіледі;
032.00.001В-жолда қаланың (ауданның) атауы көрсетіледі;
032.00.001С-жолда кенттің (ауылдың) атауы көрсетіледі;
032.00.001D-жолда көшенің (даңғылдың, гүлзардың, бұрылыстың және т.б.) атауы көрсетіледі;
032.00.001Е-жолда үйдің (ғимараттың) нөмірі көрсетіледі;
032.00.001F-жолда пәтердің нөмірі көрсетіледі;
032.00.001G-жолда салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілердің орнын анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
2) 032.00.002-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің тиісті түріне (стационарлық, жылжымалы, өзге) белгі қойылады;
3) 032.00.003-жолда шыны ыдыс үшін қойма жайлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
032.00.003А-жолда шыны ыдыс үшін қоймалардың жалпы саны көрсетіледі;
032.00.003В-жолда шыны ыдыс үшін қоймалардың жалпы көлемі көрсетіледі;
4) 032.00.004-жолда шыны ыдысты қабылдаудың жылжымалы пункті туралы мәліметтер көрсетіледі;
032.00.004А-жолда автомашинаның мемлекеттік нөмірі көрсетіледі;
032.00.004В-жолда автомашинаның маркасы көрсетіледі.
5) 032.00.005-жолда шыны ыдысқа арналған ыдыс саны көрсетіледі;
6) 032.00.006-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің жұмыс режимі туралы (8 сағат, 12 сағат, 24 сағат немесе өзге) тиісті белгі қойылады;
7) 032.00.007-жолда шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асырушы салық төлеуші жер учаскесінің иесі, немесе учаскі тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
032.00.007А-жолда жер телімі актісінің нөмірі көрсетіледі;
032.00.007В-жолда жер телімі актісін беру күні көрсетіледі;
032.00.007С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.00.007D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
Егер жер теліміне актілер саны біреуден астам болса, онда 032.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысан бойынша өтініштің 032.00.007А, 032.00.007В және 032.00.007D-жолдары толтырылмайды. 032.00.007С-жолда 032.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 032.01.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімінің жалпы көлемі көрсетіледі;

6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
7) в строке 6 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 032.00 (регистрация или перерегистрация);
8) в строке 7 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 032.00.001 указывается местонахождение пункта приема стеклопосуды:
в строке 032.00.001А указывается наименование области;
в строке 032.00.001В указывается наименование города (района);
в строке 032.00.001С указывается наименование поселка (села);
в строке 032.00.001D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 032.00.001Е указывается номер дома (здания);
в строке 032.00.001F указывается номер квартиры;
в строке 032.00.001G указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
2) в строке 032.00.002 производится отметка соответствующего вида пункта приема стеклопосуды (стационарный, передвижной, иной);
3) в строке 032.00.003 указываются сведения о складских помещениях для стеклопосуды:
в строке 032.00.003А указывается общее количество складов для стеклопосуды;
в строке 032.00.003В указывается общая площадь, занимаемая складами для стеклопосуды;
4) в строке 032.00.004 указываются сведения о передвижном пункте приема стеклопосуды:
в строке 032.00.004А указывается государственный номер автомашины;
в строке 032.00.004В указывается марка автомашины;
5) в строке 032.00.005 указывается количество тары под стеклопосуду;
6) в строке 032.00.006 производится соответствующая отметка о режиме работы пункта приема стеклопосуды (8 часов, 12 часов, 24 часа или иное);
7) строка 032.00.007 заполняется в случае, если налогоплательщик, осуществляющий деятельность по приему стеклопосуды, является собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 032.00.007А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 032.00.007В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 032.00.007С указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.007D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае, если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 032.01. При этом строки 032.00.007А, 032.00.007В и 032.00.007D Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.007С Заявления по форме 032.00 указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 032.01.001С всех листов приложения по форме 032.01;

8) 032.00.08 жолы егер шыны ыдысты қабылдау жөніндегі қызмет жерді уақытша пайдалану телімінде орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте 032.00.008-жолда жерді уақытша пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
032.00.008А-жолда жерді уақытша пайдаланудың тиісті түріне (өтемсіз, өтемді) белгі қойылады;
032.00.008В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
032.00.008С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
032.00.008D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
032.00.008Е-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.00.008F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
032.00.008G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.00.008Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі;
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 032.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысан бойынша өтініштің 032.00.008А, 02.00.008В, 032.00.008С, 032.00.008D, 02.00.008F, 032.00.008G және 032.00.00Н-жолдары толтырылмайды. 032.00.008Е-жолда 032.01 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 032.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;
9) 032.00.009-жолда жылжымайтын мүлікке құқығын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке (бұдан әрі - жылжымайтын мүлікке куәлік) сәйкес мәлімет көрсетіледі;
032.00.009А-жолда жылжымайтын мүлікке куәліктің нөмірі көрсетіледі;
032.00.009В-жолда жылжымайтын мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
032.00.009С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жайының көлемі көрсетіледі;
Егер жылжымайтын мүлікке куәлік саны біреуден астам болған жағдайда, онда 032.02 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 032.00 нысаны бойынша өтініштің 032.0.009А, 032.00.009В жолдары толтырылмайды. 032.00.009С-жолда 032.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 032.02.01С жолдарының сомасы ретінде айқындалатын үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
10) 032.00.010 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметте пайдаланылатын жылжымалы мүлік жалға алынған болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.00.10-жолда жылжымайтын мүлікті жалға алу шарты (бұдан әрі - жалға алу шарты) туралы мәлімет көрсетіледі:
032.00.010А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
032.00.010В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
032.00.010С-жолда жалға алу шартының қолданылу мерзімі көрсетіледі;
032.00.010D - шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жайының көлемі көрсетіледі;
032.00.010Е-жолда жалға беруші - салық төлеушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.00.010F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы көрсетіледі.

8) строка 032.00.008 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по приему стеклопосуды находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.00.008 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 032.00.008А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 032.00.008В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 032.00.008Е указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.008F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 032.00.008G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 032.00.008Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 032.01. При этом строки 032.00.008А, 032.00.008В, 032.00.008С, 032.00.008D, 032.00.008F, 032.00.008G и 032.00.008H Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.008Е указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 032.01.002Е всех листов приложения по форме 032.01;
9) в строке 032.00.009 указываются сведения согласно свидетельству о государственной регистрации прав на недвижимое имущество (далее - свидетельство на недвижимое имущество):
в строке 032.00.009А указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.00.009В указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.00.009С указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды.
В случае, если количество свидетельств на недвижимое имущество более одного, то заполняется приложение по форме 032.02. При этом строки 032.00.009А, 032.00.009В Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.009С указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 032.02.001С всех листов приложения по форме 032.02;
10) строка 032.00.010 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое в деятельности по приему стеклопосуды является арендованным. При этом в строке 032.00.010 указываются сведения о договоре аренды недвижимого имущества (далее - договор аренды):
в строке 032.00.010А указывается номер договора аренды;
в строке 032.00.010В указывается дата заключения договора аренды;
в сроке 032.00.010С указывается срок действия договора аренды;
в строке 032.00.010D указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.00.010Е указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 032.00.010F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.

Егер жылжымайтын мүлікке жалға алу шарттарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда 032.02 нысаны бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте, 032.00 нысаны бойынша 032.00.010А, 032.00.010В, 032.00.010С, 032.00.010Е және 032.00.010F жолдары толтырылмайды. 032.00.010D-жолда 032.02 нысаны бойынша қосымшаның барлық парақтарының 032.02.002D жолының сомасы ретінде айқындалатын, үй-жайдың жалпы көлемі көрсетіледі;
11) 032.00.011-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет көрсетіледі:
032.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі;
032.00.011А-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі. Егер фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының саны біреуден астам болған жағдайда, онда олар туралы мәліметтер 032.03 нысаны бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте 032.00 нысаны бойынша өтініштің 032.00.011В, 032.00.011С және 032.00.011D жолдары толтырылмайды. 032.00.011А-жолда 032.03 нысаны бойынша қосымшаның соңғы парағы А бағанының соңғы рет нөміріне тең болуы тиіс фискальдық жады бар бақылау-касса машиналарының жалпы саны көрсетіледі.
032.00.011В-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
032.00.011С-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі.
032.00.011D-жолда фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.
12. 032.00 нысаны бойынша өтініш Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 032.01 нысаны бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 032.01 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.01.001 жолы шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) тұрақты жер пайдалану құқығында орналасқан жер телімі немесе жер телімінің меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте осы жолда жер телімі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.01.001А-жолда жер теліміне актінің нөмірі көрсетіледі;
032.01.001В-жолда жер теліміне актіні беру күні көрсетіледі;
032.01.001С-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.01.001D-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 032.01.002 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер телімі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.01.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.01.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
032.01.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
032.01.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
032.01.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
032.01.002Е-жолда шыны ыдысты қабылдау пункті алып жатқан жер телімінің көлемі көрсетіледі;
032.01.002F-жолда жер телімінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
032.01.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.03.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.

В случае, если количество договоров аренды недвижимого имущества более одного, то заполняется приложение по форме 032.02. При этом строки 032.00.010А, 032.00.010В, 032.00.010С, 032.00.010Е и 032.00.010F Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.010D указывается общая площадь помещения, определяемая как сумма строк 032.02.002D всех листов приложения по форме 032.02;
11) в строке 032.00.011 указываются сведения о контрольно-кассовой машине с фискальной памятью:
в строке 032.00.011A указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью. В случае, если количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 032.03. При этом строки 032.00.011В, 032.00.011С и 032.00.011D Заявления по форме 032.00 не заполняются. В строке 032.00.011А указывается общее количество контрольно-кассовых машин с фискальной памятью, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 032.03;
в строке 032.00.011В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 032.00.011C указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
в строке 032.00.011D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.
12. Заявление по форме 032.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69
Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 032.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 032.01.
14. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 032.01.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по приему стеклопосуды являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 032.01.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 032.01.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 032.01.001С указывается  площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.01.001D указывается  кадастровый номер земельного участка;
2) строка 032.01.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по приему стеклопосуды, находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.01.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 032.01.002А производится отметка соответствующего вида землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 032.01.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 032.01.002Е указывается площадь земельного участка, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.01.002F указывается  кадастровый номер земельного участка;
в строке 032.01.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.01.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.

15. 032.01 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 032.02 нысаны бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 032.02 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Жылжымайтын мүлік туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 032.02.001 жолы егер шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) жылжымалы меншік иесі болып табылған жағдайда толтырылады. Бұл ретте 032.02.001-жолда жылжымалы мүлікке құқықты мемлекеттік тіркеу туралы мәлімет көрсетіледі:
032.02.001А-жолда жылжымалы мүлікке куәлік нөмірі көрсетіледі;
032.02.001В-жолда жылжымалы мүлікке куәлікті беру күні көрсетіледі;
032.02.001С-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінің алып жатқан үй-жайының көлемі көрсетіледі;
2) 032.02.002 жолы егер, шыны ыдысты қабылдау бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жылжымалы мүлік уақытша жер пайдалануда орналасқан жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 032.02.002-жолда жылжымалы мүлікті жалға алу шартына сәйкес мәлімет көрсетіледі:
032.02.002А-жолда жалға алу шартының нөмірі көрсетіледі;
032.02.002В-жолда жалға алу шартын жасау күні көрсетіледі;
032.02.002С-жолда шартқа сәйкес жалға алу мерзімі көрсетіледі;
032.02.002D-жолда шыны ыдысты қабылдау пунктінде орналасқан, жалға алынған жылжымалы үй-жайдың көлемі көрсетіледі;
032.02.002Е-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
032.02.002F-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) - жалға алушының атауы көрсетіледі.
18. 032.02 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 032.03 нысаны бойынша қосымша жасау
23. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1 жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2 жолда 032.03 нысаны бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
20. "Фискальдық жады бар бақылау-касса машиналары туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында бақылау-касса машинасының маркасы көрсетіледі;
3) С бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасы тіркеу карточкасының нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында фискальдық жады бар бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беру күні көрсетіледі.

15. Приложение по форме 032.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 032.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 032.02.
17. В разделе "Сведения о недвижимом имуществе":
1) строка 032.02.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица), осуществляющие деятельность по приему стеклопосуды, являются собственником недвижимого имущества. При этом в строке 032.02.001 указываются сведения о государственной регистрации прав на недвижимое имущество:
в строке 032.02.001A указывается номер свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.02.001B указывается дата выдачи свидетельства на недвижимое имущество;
в строке 032.02.001C указывается площадь помещения, занятого пунктом приема стеклопосуды;
2) строка 032.02.002 заполняется в случае, если недвижимое имущество, используемое для осуществления деятельности по приему стеклопосуды находится во временном землепользовании. При этом в строке 032.02.002 указываются сведения согласно договору аренды:
в строке 032.02.002А указывается номер договора аренды;
в строке 032.02.002В указывается дата заключения договора аренды;
в строке 032.02.002С указывается срок аренды, в соответствии с договором;
в строке 032.02.002D указывается площадь помещения арендованного недвижимого имущества, занятого пунктом приема стеклопосуды;
в строке 032.02.002E указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 032.02.002F указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица)  -  арендодателя.
18. Приложение по форме 032.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 032.03
19. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 032.03.
20. В разделе "Сведения о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается марка контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
3) в графе С указывается номер регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью;
4) в графе D указывается дата выдачи регистрационной карточки контрольно-кассовой машины с фискальной памятью.

21. 032.03 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 032.00, 032.01, 032.02, 032.03 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру,
өткізу бойынша салық салу объектілері және салық
салумен байланысты объектілері есебінің тіркеу
карточкаларын алуға өтініш жасау
Ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексінің (Салық кодексі)  69-бабына  сәйкес әзірленген және қоса берілген Лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішті жасау тәртібін (бұдан әрі - нысандар) қарастырады:
1) лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы 042.00 нысан бойынша өтініш (бұдан әрі - 042.00 нысан бойынша өтініш);
2) 042.01 нысан бойынша лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке 1-қосымша (бұдан әрі - 042.01 нысан бойынша өтінішке 1 қосымша);
3) лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы 042.02 нысан бойынша өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 042.02 нысан қосымша);
4) лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы 042.03 нысан бойынша өтінішке 3-қосымша (бұдан әрі - 042.03 нысан бойынша қосымша);
5) 042.04 нысан бойынша лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін тіркеу (қайта тіркеу) туралы өтінішке 4-қосымша (бұдан әрі - 042.04 нысан бойынша қосымша).
2. 042.00 нысан бойынша өтініш Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізуді жүзеге асыратын салық төлеушілер салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерді салық органында тіркеу (қайта тіркеу) үшін арналған.

21. Приложение по форме 032.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 032.00, 032.01, 032.02, 032.03 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
_______________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на получение регистрационных
карточек учета объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по организации,
проведению лотереи и реализации лотерейных билетов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и предусматривают порядок составления Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов по форме 042.00 (далее - Заявление по форме 042.00);
2) приложения 1 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов по форме 042.01 (далее - приложение по форме 042.01);
3) приложения 2 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов по форме 042.02 (далее -  приложение по форме 042.02);
4) приложения 3 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов по форме 042.03 (далее - приложение по форме 042.03);
5) приложения 4 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов по форме 042.04 (далее - приложение по форме 042.04).
2. Заявление по форме 042.00 предназначено для регистрации (перерегистрации) в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, налогоплательщиков, осуществляющих организацию, проведение лотереи и реализацию лотерейных билетов, в соответствии со статьей 531 Налогового кодекса.

042.01 нысан бойынша қосымша кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
042.02 нысан бойынша қосымша лотерея билеттерін сатушылар туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
042.03 нысан бойынша қосымша сатылатын лотерея билеттерінің сериясы, нөмірі және саны туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
042.04 нысан бойынша қосымша лотерея билеттерін сату орны туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
3. 042.00 нысан бойынша өтініш лотереяның әр түріне жеке толтырылады.
042.01, 042.02, 042.03 және 042.04 нысандары бойынша қосымшаларды толтыру кезінде олардың әр парағында ағымдағы парақтың нөмірі көрсетіледі.
4. Лотерея билеттерін сату және лотереяны ұйымдастыру, өткізу бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандар:
"Жалпы ақпарат" бөлімі - түгел;
басқа бөлімдерде - тек бұрын табыс етілген мәліметтерде болған өзгерістер бойынша жолдар толтырылады.
5. Нысандарды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.
8. Өтінішке қосымшаларда көрсетуге жататын деректер жоқ болған жағдайда, аталған қосымшалар берілмейді.
9. Нысандарды беру кезінде:
1) келу тәртібінде қағаз тасығышта нысандар екі данада жасалады, бір данасы салық органының белгісімен бірге салық органына қайтарылады;
2) хабарламалы тапсырысты хатпен почта бойынша - салық төлеуші почта немесе байланыстың өзге ұйымының хабарламасын алады;
3) келу тәртібімен электрондық түрде немесе электрондық почта бойынша салық төлеуші Кодекстің  69-бабы  8-тармағының 3-тармақшасына сәйкес нысандарды қабылдау (жеткізу) туралы электрондық почта бойынша немесе салық органында хабарламаны алады.
2. 042.00 нысан бойынша өтінішті толтыру
10. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда заңды тұлғаның толық атауы көрсетіледі;
3) 3-жолда Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша қызмет (ЭҚЖЖ) түрлерінің коды және олардың үлес салмағы көрсетіледі.
ЭҚЖЖ ұяшықтарында ЭҚЖЖ кодтары (бес белгіге дейін) ұйым қызметінің түрлері бойынша олардың үлес салмағының кему тәртібімен көрсетілуі тиіс. "Үлес салмағы, %" ұяшықтарында осы қызмет түрінің үлес салмағын (бір ондық белгімен) көрсету қажет (осы ұяшықтардың сомасы 100 %-ке тең болуы міндетті емес).

Приложение по форме 042.01 предназначено для отражения сведений о лицензиях на право осуществления предпринимательской деятельности.
Приложение по форме 042.02 предназначено для отражения сведений о реализаторах лотерейных билетов.
Приложение по форме 042.03 предназначено для отражения сведений о сериях, номерах и количестве реализуемых лотерейных билетов.
Приложение по форме 042.04 предназначено для отражения сведений о местах реализации лотерейных билетов.
3. Заявление по форме 042.00 заполняется отдельно на каждый вид лотереи.
При заполнении приложений по формам 042.01, 042.02, 042.03 и 042.04 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по организации, проведению лотереи и реализации лотерейных билетов, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе формы заполняются в соответствии со статьей 69  Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.
8. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в приложениях, указанные приложения не представляются.
9. При представлении форм:
1) в явочном порядке на бумажном носителе - формы составляются в двух экземплярах, один экземпляр возвращается налогоплательщику с отметкой налогового органа;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - налогоплательщик получает уведомление почтовой или иной организации связи;
3) в электронном виде в явочном порядке либо по электронной почте, в соответствии с подпунктом 3) пункта 8 статьи 69
Налогового кодекса - налогоплательщик получает в налоговом органе либо по электронной почте уведомление о принятии (доставке) форм.
2. Составление Заявления по форме 042.00
10. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается полное наименование юридического лица;
3) в строке 3 указываются коды видов деятельности по Общему классификатору экономической деятельности (ОКЭД) и их удельный вес.
В ячейках ОКЭД следует указывать коды ОКЭД (до пяти знаков) по видам деятельности организации в порядке убывания их удельного веса. В ячейках "удельный вес, %" необходимо указать удельный вес (с одним десятичным знаком) данного вида деятельности (сумма этих ячеек не обязательно должна быть равна 100%).

Егер ұйым бұрын N1-ӨН немесе 2-ШК нысандарының есептілігін тапсырмаса, онда тек негізгі қызметтің ЭҚЖЖ кодын толтыруы қажет;
4) 4 жолда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу жөніндегі куәлік (бұдан әрі - куәлік) туралы мәліметтер көрсетіледі:
4А жолда куәліктің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
4В жолда куәлікті беру күні көрсетіледі;
5) 5 жолда кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия (бұдан әрі - лицензия) туралы мәліметтер көрсетіледі:
5А жолда лицензияның жалпы саны көрсетіледі;
5В жолда қызметтің лицензияланатын түрінің атауы көрсетіледі;
5С жолда лицензияның нөмірі көрсетіледі;
5D жолда лицензияны беру күні көрсетіледі;
5E жолда лицензиардың атауы көрсетіледі;
Егер салық төлеушіде лицензияның саны бірден көп болса, 042.01 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 042.00 нысан бойынша өтініштің 5А жолында 042.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының соңғы реттік нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі, 042.00 нысан бойынша өтініштің 5В, 5С, 5D, 5Е жолдары толтырылмайды.
6) 6-жолда 042.00 нысан бойынша өтінішті толтыру себебі (тіркеу немесе қайта тіркеу) көрсетіледі;
7) 7-жолда берілген тиісті қосымшаларға белгі жүргізіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 042.00.001 жолда лотерея түрі көрсетіледі;
2) 042.00.002 жолда лотерея атауы көрсетіледі;
3) 042.00.003 жолда сатуға шығаруға дайындалған лотерея билеттерінің саны көрсетіледі;
4) 042.00.004 жолда бір лотерея билетінің құны көрсетіледі;
Егер тіркелген шығару лотерея билеттерінің құны әр түрлі номиналды болса, бұл жол толтырылмайды;
5) 042.00.005 жолда ұтысты лотерея билетінің саны көрсетіледі;
6) 042.00.006 жолда түсімнің көрсетілген сомасы көрсетіледі;
7) 042.00.007 жолда жүлде қорының сомасы көрсетіледі;
8) 042.00.008 жолда лотерея билеттерін сатуды бастау күні көрсетіледі;
9) 042.00.009 жолда лотерея билеттерін сатуды аяқтау күні көрсетіледі;
10) 042.00.010 жолда лотерея билеттерін сатушылардың - жеке (заңды тұлғалардың) олардың құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі - лотерея билеттерін стаушылар) жалпы саны көрсетіледі. Бұл ретте 042.00 нысан бойынша өтініштің 042.00.010 жолында көрсетілген лотерея билеттерін сатушылардың жалпы саны 042.02 нысан бойынша қосымшаның соңғы бетіндегі А бағанының соңғы реттік нөміріне тең болуы тиіс.

В случае, если организацией ранее не представлялась отчетность форм 1-ПФ или 2-МП, то необходимо заполнить код ОКЭД только основной деятельности;
4) в строке 4 указываются сведения о государственной регистрации юридического лица (далее - свидетельство):
в строке 4А указывается регистрационный номер свидетельства;
в строке 4В указывается дата выдачи свидетельства;
5) в строке 5 указываются сведения о лицензии на право осуществления предпринимательской деятельности (далее - лицензия):
в строке 5А указывается общее количество лицензий;
в строке 5В указывается вид лицензируемой деятельности;
в строке 5С указывается номер лицензии;
в строке 5D указывается дата выдачи лицензии;
в строке 5E указывается наименование лицензиара.
В случае, если количество лицензий у налогоплательщика более одной, то заполняется приложение по форме 042.01. При этом в строке 5А Заявления по форме 042.00 указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 042.01, строки 5В, 5C, 5D, 5E Заявления по форме 042.00 не заполняются;
6) в строке 6 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 042.00 (регистрация или перерегистрация);
7) в строке 7 указывается отметка соответствующих представленных приложений;
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 042.00.001 указывается вид лотереи;
2) в строке 042.00.002 указывается наименование лотереи;
3) в строке 042.00.003 указывается количество лотерейных билетов, подготовленных к выпуску в продажу;
4) в строке 042.00.004 указывается стоимость одного лотерейного билета.
В случае, если стоимость лотерейных билетов регистрируемого выпуска имеет разные номиналы, то данная строка не заполняется;
5) в строке 042.00.005 указывается количество выигрышных лотерейных билетов в выпуске;
6) в строке 042.00.006 указывается заявленная сумма выручки;
7) в строке 042.00.007 указывается сумма призового фонда;
8) в строке 042.00.008 указывается дата начала реализации лотерейных билетов;
9) в строке 042.00.009 указывается дата окончания реализации лотерейных билетов;
10) в строке 042.00.010 указывается общее количество реализаторов лотерейных билетов - физических (юридических лиц), их структурных подразделений (далее - реализаторы лотерейных билетов). При этом общее количество реализаторов лотерейных билетов, указанных в строке 042.00.010 Заявления по форме 042.00, должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 042.02;

11) 042.00.011 жолда сатылатын лотерея билеттерінің жалпы саны көрсетіледі. Бұл орайда 042.02 нысан бойынша өтініштің 042.00.011 жолына 042.03 нысан бойынша қосымшаның 042.03.001D жолынан қорытынды деректер көшіріледі;
12) 042.00.012 жолда лотерея билеттерін сату орнының жалпы саны көрсетіледі. Бұл ретте 042.00 нысан бойынша өтініштің 042.00.012 жолында көрсетілген лотерея билеттерін сату орнының жалпы саны 042.04 нысан бойынша қосымшаның соңғы бетіндегі А бағанының соңғы реттік нөміріне тең болуы тиіс;
13) 042.00.013 жолда сатуға шығарылған лотерея билеттерін тіркеу үшін бюджетке акциз төлеуді растайтын құжат нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. 042.00 нысан бойынша өтініш Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және расталады.
3. 042.01 нысан бойынша қосымшаны жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 042.01 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
14. "Лицензия туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді көрсете отырып рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында қызметтің лицензияланатын түрі мен лицензиардың атауы көрсетіледі;
3) С бағанында лицензияның нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында лицензияны беру күні көрсетіледі.
15. 042.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 042.02 нысан бойынша қосымшаны жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 042.02 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі;
17. "Лотерея билеттерін сатушылар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді көрсете отырып рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лотерея билеттерін сатушының аты-жөні немесе атауы көрсетіледі;
3) С бағанында лотерея билеттерін сатушының салық төлеушіні тіркеу нөмірі көрсетіледі.
18. 042.02 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
5. 042.02 нысан бойынша қосымшаны жасау
19. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 042.02 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі;
3) 3-жолда 042.03 нысан бойынша қосымшаның сатылатын лотерея билеттері серияларының жалпы саны көрсетіледі;
20. "Сатылатын лотерея билеттері туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 042.03.001D жолында 042.03 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтарының D бағанының көрсеткіштерін қосындылау жолымен айқындалатын сатылатын лотерея билеттерінің жалпы саны көрсетіледі. Бұл орайда жиынтық деректер 042.03 нысан бойынша қосымшаның бірінші парағында ғана толтырылады;

11) в строке 042.00.011 указывается общее количество реализуемых лотерейных билетов. При этом в строку 042.00.011 Заявления по форме 042.00 переносятся итоговые данные из строки 042.03.001D приложения по форме 042.03;
12) в строке 042.00.012 указывается общее количество мест реализации лотерейных билетов. При этом общее количество мест реализации лотерейных билетов, указанных в строке 042.00.012 Заявления по форме 042.00 должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 042.04;
13) в строке 042.00.013 указывается номер и дата документа, подтверждающего уплату в бюджет акциза за регистрируемый выпуск в продажу лотерейных билетов.
12. Заявление по форме 042.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 042.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 042.01.
14. В разделе "Сведения о лицензиях":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается вид лицензируемой деятельности и наименование лицензиара;
3) в графе С номер лицензии;
4) в графе D дата выдачи лицензии.
15. Приложение по форме 042.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 042.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 042.02.
17. В разделе " Сведения о реализаторах лотерейных билетов":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указывается фамилия, имя, отчество и (или) наименование реализатора лотерейных билетов;
3) в графе С указывается регистрационный номер налогоплательщика-реализатора лотерейных билетов.
18. Приложение по форме 042.02 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
5. Составление приложения по форме 042.03
19. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 042.03;
3) в строке 3 указывается общее количество серий реализуемых лотерейных билетов приложения по форме 042.03.
20. В разделе "Сведения о реализуемых лотерейных билетах":
1) в строке 042.03.001D указывается общее количество реализуемых лотерейных билетов, которое определяется путем суммирования показателей графы D всех листов приложения по форме 042.03. При этом итоговые данные заполняются только на первом листе приложения по форме 042.03;

2) А бағанында аралық нөмірлеуді қолдана отырып реттік нөмірі көрсетіледі;
3) В бағанында сатылатын лотерея билеттері серияларымен көрсетіледі;
4) С бағанында сатылатын лотерея билеттерінің нөмірлері көрсетіледі;
5) D бағанында сатылатын лотерея билеттерінің саны көрсетіледі.
21. 042.03 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
6. 042.02 нысан бойынша қосымшаны жасау
22. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 042.02 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
23. "Лотерея билеттерін сату орны туралы мәлімет" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолдана отырып реттік нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лотерея билеттерін сату орындары туралы мәліметтер (облыс, қала, аудан, кент, ауыл, көше, тұйық көше, үйдің нөмірі, пәтер және т.б.).
24. 042.04 нысаны бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
_______________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: 042.00, 042.01, 042.02, 042.03, 042.04 графикалық нысандары Деректер базасында көрсетілмеген, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
"Салық есептілігін жасау
ережелерін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті Төрағасының
2003 жылғы 3 желтоқсандағы
N 493 бұйрығымен
бекітілген
Темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты
бойынша салық салу объектілері және салық салумен
байланысты объектілері есебінің тіркеу карточкаларын
алуға Өтініш жасау ережелері
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  Кодексінің  (Салық кодексі) 69-бабына сәйкес әзірленген және қоса берілген нысандардан тұратын, темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға Өтінішті жасау тәртібін (бұдан әрі - нысандар) көздейді:
1) темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға 052.00 нысан бойынша Өтініш (бұдан әрі - 052.00 нысан бойынша Өтініш);
2) 052.01 нысан бойынша темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға Өтінішке 1-қосымша (бұдан әрі - 052.01 нысан бойынша Өтінішке 1 қосымша);

2) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
3) в графе В указываются серии реализуемых лотерейных билетов;
4) в графе С указываются номера реализуемых лотерейных билетов;
5) в графе D указывается количество реализуемых лотерейных билетов.
21. Приложение по форме 042.03 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
6. Составление приложения по форме 042.04
22. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 042.04.
23. В разделе "Сведения о местах реализации лотерейных билетов":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В указываются сведения о местах реализации лотерейных билетов (область, город, район, поселок, село, улица, переулок, номер дома, квартиры и т.д.).
24. Приложение по форме 042.04 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
________________________________________
Примечание РЦПИ: Графические формы 042.00, 042.01, 042.02, 042.03, 042.04 в Базе данных не приводятся, при необходимости их можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
________________________________________________________________________
Утверждены
приказом Председателя Налогового
комитета Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 декабря 2003 года N 493
"Об утверждении Правил
составления налоговой отчетности"
Правила
составления Заявления на получение регистрационных
карточек учета объектов налогообложения и объектов,
связанных с налогообложением, по производству,
оптовой реализации и импорту табачных изделий
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом  Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) и предусматривают порядок составления Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, включающего прилагаемые формы (далее - формы):
1) Заявления на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.00 (далее - Заявление по форме 052.00);
2) приложения 1 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.01 (далее - приложение по форме 052.01);

3) темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға 052.02 нысан бойынша Өтінішке 2-қосымша (бұдан әрі - 052.02 нысан бойынша қосымша);
4) темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға 052.03 нысан бойынша Өтінішке 3-қосымша (бұдан әрі - 052.03 нысан бойынша қосымша);
5) 052.04 нысан бойынша темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілері есебінің тіркеу карточкаларын алуға Өтінішке 4-қосымша (бұдан әрі - 052.04 нысан бойынша қосымша).
2. 052.00 нысан бойынша Өтініш Салық кодексінің  531-бабына  сәйкес темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импортты жүзеге асыратын салық төлеушілер салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерді салық органында тіркеу (қайта тіркеу) үшін арналған.
052.01 нысан бойынша қосымша темекі өнімдерін өндіруге лицензия туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
052.02 нысан бойынша қосымша жер учаскілері туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
052.03 нысан бойынша қосымша жылжымайтын мүлік туралы мәліметтерді көрсетуге арналған;
052.04 нысан бойынша қосымша фискалдық жады бар бақылау-касса машинасы туралы мәліметтер көрсетуге арналған.
3. 052.00 нысан бойынша Өтініш темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импортты жүзеге асыратын салық төлеушілердің әрбір тұрақты, жылжымалы және өзге де нүктелеріне жеке толтырылады.
052.01, 052.02, 052.03, 052.04 нысандар бойынша қосымшаларды толтыру кезінде олардың әрбір парағының жоғарғы оң бұрышында ағымдағы парақ нөмірі көрсетіледі.
4. Темекі өнімдерін өндіру, көтерме сату және импорты бойынша салық салумен байланысты объектілер мен салық салу объектілерін қайта тіркеуді жүргізгенде, нысандарда:
"Жалпы ақпарат" бөлімі - түгел;
басқа бөлімдерде - тек бұрын табыс етілген мәліметтерде болған өзгерістер бойынша жолдар толтырылады.
5. Нысандарды жасау кезінде:
1) қағаз тасығышта - қара не көк сиялы қаламмен немесе қаламұшпен, баспа әріптермен немесе баспа құрылғысын пайдалана отырып толтырылады;
2) электрондық тасығышта - нысандар Кодекстің  69-бабына  сәйкес толтырылады.
6. Нысандарды толтыру кезінде түзетулерге, тазартуларға және өшіруге жол берілмейді.
7. Көрсеткіштер жоқ болған кезде нысанның тиісті торкөздері толтырылмайды.

3) приложения 2 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.02 (далее - приложение по форме 052.02);
4) приложения 3 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.03 (далее - приложение по форме 052.03);
5) приложения 4 к Заявлению на получение регистрационных карточек учета объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий по форме 052.04 (далее - приложение по форме 052.04).
2. Заявление по форме 052.00 предназначено для регистрации в налоговом органе объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, налогоплательщиков, осуществляющих производство, оптовую реализацию и импорт табачных изделий, в соответствии со статьей 531  Налогового кодекса.
Приложение по форме 052.01 предназначено для отражения сведений о лицензиях на производство табачных изделий.
Приложение по форме 052.02 предназначено для отражения сведений о земельных участках.
Приложение по форме 052.03 предназначено для отражения сведений о недвижимом имуществе.
Приложение по форме 052.04 предназначено для отражения сведений о контрольно-кассовых машинах с фискальной памятью.
3. Заявление по форме 052.00 заполняется отдельно на каждую стационарную точку налогоплательщиков, осуществляющих производство, оптовую реализацию и импорт табачных изделий.
При заполнении приложений по форме 052.01, 052.02, 052.03, 052.04 на каждом их листе в правом верхнем углу указывается номер текущего листа.
4. При перерегистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, в формах заполняются:
раздел "Общая информация" в полном объеме;
остальные разделы с отражением только тех строк, по которым произошли изменения ранее представленных сведений.
5. При составлении форм:
1) на бумажном носителе формы заполняются шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами, заглавными печатными символами или с использованием печатающего устройства;
2) на электронном носителе формы заполняются в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
6. При заполнении форм не допускаются исправления, подчистки, помарки.
7. При отсутствии показателей соответствующие ячейки форм не заполняются.

6) 5-жолда қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы мәлімет көрсетіледі:
5А жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік сериясы көрсетіледі;
5В жолында қосылған құн салығын төлеуші ретінде есепке қою туралы куәлік нөмірі көрсетіледі;
5С жолында қосылған құн салығы бойынша салық төлеуші ретінде есепке қою күні туралы көрсетіледі;
7) 6-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензия туралы мәліметтер көрсетіледі:
6А-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;
6В-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензияның нөмірі көрсетіледі;
6С-жолда темекі өнімдерін өндіруге лицензияны беру күні көрсетіледі.
Егер темекі өнімдерін өндіруге лицензиялардың саны біреуден артық болған жағдайда, ол жөніндегі мәліметтерді 052.01 нысан бойынша қосымшада толтырылады. Бұл ретте 052.02 нысаны бойынша қосымшаның 6В, 6С және 6D жолдары толтырылмайды. 052.02 нысаны бойынша қосымшаның 6А жолында 052.01 нысан бойынша қосымшаның соңғы парағының А бағанының рет нөміріне тең болуы тиіс лицензиялардың жалпы саны көрсетіледі;
8) 7-жолда берілген қосымшалардың тиісті белгісі көрсетіледі.
11. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) 052.00.001 жолында жүзеге асырылатын қызмет орны көрсетіледі:
052.00.001А жолында облыс атауы көрсетіледі;
052.00.001В жолында қала, аудан атауы көрсетіледі;
052.00.001С жолында кент немесе ауыл атауы көрсетіледі;
052.00.001D жолында көше (даңғыл, гүлзар, тұйық көше және т.б.) атауы көрсетіледі;
052.00.001E жолында ғимарат нөмірі көрсетіледі;
052.00.001F жолында салық салу объектілерін және салық салумен байланысты объектілердің тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін басқа мекен-жайының атауы көрсетіледі;
2) 052.00.002 жолында қызмет түрі көрсетіледі:
052.00.002А жолында өндірілетін темекі өнімдерінің (фильтрлі, фильтрсiз, басқа да құрамында темекi бар өнiмдер) түрі көрсетіледі;
052.00.002В жолында сатылатын темекі өнімдерінің (фильтрлі, фильтрсiз, басқа да құрамында темекi бар өнiмдер) көтерме сату түрі көрсетіледі;
052.00.002С жолында импортталатын темекі өнімдерінің (фильтрлі, фильтрсiз, басқа да құрамында темекi бар өнiмдер) көтерме сату түрі көрсетіледі;

6) в строке 5 указываются сведения о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость:
в строке 5А указывается серия свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5В указывается номер свидетельства о постановке на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
в строке 5С указывается дата постановки на учет в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
7) в строке 6 указываются сведения о лицензии на производство табачных изделий:
в строке 6А указывается общее количество лицензий на производство табачных изделий;
в строке 6В указывается номер лицензии на производство табачных изделий;
в строке 6C указывается дата выдачи лицензии на производство табачных изделий;
в строке 6D указывается наименование лицензиара по производству табачных изделий.
В случае, если у налогоплательщика количество лицензий на производство табачных изделий более одной, то сведения о них заполняются в приложении по форме 052.01. При этом строки 6В, 6C, 6D Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 6А Заявления по форме 052.00 указывается общее количество лицензий, которое должно быть равно последнему порядковому номеру графы А последнего листа приложения по форме 052.01;
8) в строке 7 производится соответствующая отметка причины заполнения Заявления по форме 052.00 (регистрация или перерегистрация);
9) в строке 8 указывается отметка соответствующих представленных приложений.
11. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением":
1) в строке 052.00.001 указывается место осуществления деятельности:
в строке 052.00.001А указывается наименование области;
в строке 052.00.001В указывается наименование города (района);
в строке 052.00.001С указывается наименование поселка (села);
в строке 052.00.001D указывается наименование улицы (проспекта, бульвара, переулка и т.д.);
в строке 052.00.001Е указывается номер дома (здания);
в строке 052.00.001F указывается наименование другого адреса, позволяющего определить местонахождение объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
2) в строке 052.00.002 указывается вид деятельности:
в строке 052.00.002А указывается вид производимых табачных изделий (с фильтром, без фильтра, прочие изделия, содержащие табак);
в строке 052.00.002 В указывается вид оптом реализуемых табачных изделий (с фильтром, без фильтра, прочие изделия, содержащие табак)
в строке 052.00.002С указывается вид импортируемых табачных изделий (с фильтром, без фильтра, прочие изделия, содержащие табак);

3) 052.00.005-жолда темекі өнімі үшін қойма жайлары туралы мәлімет көрсетіледі:
052.00.005А-жолда қоймалардың саны көрсетіледі;
052.00.005В-жолда қоймалардың алатын жалпы көлемі көрсетіледі;
4) 052.00.004 жолы егер темекі өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер телімінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер теліміне меншік құқығына актіге (тұрақты жер пайдалану құқығына, бұдан әрі - жер телімінің актісі) сәйкес мәліметтері көрсетіледі:
052.00.004А-жолда жер учаскі актісінің нөмірі көрсетіледі;
052.00.004В-жолда жер учаскі актісін беру күні көрсетіледі;
052.00.004С-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.00.004D-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
Егер жер учаскесіне актілер саны біреуден астам болса, онда 052.03 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.004А, 02.00.004В және 052.00.004D-жолдары толтырылмайды. 052.00.004С-жолда 052.02 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.001С-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер учаскінің жалпы көлемі көрсетіледі;
5) 052.00.005-жолы егер темекі өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызмет жүзеге асырылатын жер учаскесі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте бұл жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәліметтер көрсетіледі:
052.00.005А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түрі (өтеусіз, тегін) көрсетіледі;
052.00.005В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
052.00.005С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
052.00.005D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
052.00.005Е-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.00.005F-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
052.00.005G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.00.005Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) - жалға берушінің атауы көрсетіледі;
Егер уақытша жер пайдалану туралы шарттардың саны біреуден астам болса, онда 052.02 нысан бойынша қосымша толтырылады. Бұл ретте 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.005А, 02.00.005В, 052.00.005С, 052.00.004D, 02.00.005F, 052.00.005G және 052.00.00Н-жолдары толтырылмайды. 052.00 нысан бойынша өтініштің 052.00.005Е-жолда 052.02 нысан бойынша қосымшаның барлық парақтары 052.03.002Е-жолдарының сомасы ретінде айқындалатын жер телімдерінің жалпы көлемі көрсетіледі;

3) в строке 052.00.003 указываются сведения о складских помещениях для табачных изделий:
в строке 052.00.003А указывается количество складов;
в строке 052.00.003В указывается общая занимаемая площадь складов;
4) строка 052.00.004 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, являются собственником земельного участка, либо участок находится на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на право собственности на земельный участок (на право постоянного землепользования, далее - акт на земельный участок):
в строке 052.00.004А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 052.00.004В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 052.00.004С указывается площадь земельного участка;
в строке 052.00.004D указывается кадастровый номер земельного участка.
В случае если количество актов на земельные участки более одного, то заполняется приложение по форме 052.02. При этом строки 052.00.004А, 052.00.004В и 052.00.004D Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 052.00.004С указывается общая площадь земельного участка, определяемая как сумма строк 052.02.001С всех листов приложения по форме 052.02;
5) строка 052.00.005 заполняется в случае, если земельный участок, на котором осуществляется деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, находится во временном землепользовании. При этом в данной строке указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 052.00.005А указывается соответствующий вид временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 052.00.005В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 052.00.005Е указывается площадь земельного участка;
в строке 052.00.005F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 052.00.005G указывается регистрационный номер налогоплательщика - арендодателя;
в строке 052.00.005Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица) - арендодателя.
В случае, если количество договоров о временном землепользовании более одного, то заполняется приложение по форме 052.02. При этом строки 052.00.005А, 052.00.005В, 052.00.005С, 052.00.005D, 052.00.005F, 052.00.005G и 052.00.005H Заявления по форме 052.00 не заполняются. В строке 052.00.005Е Заявления по форме 052.00 указывается общая площадь всех участков, определяемая как сумма строк 052.02.002Е всех листов приложения по форме 052.02;

12. 052.00 нысан бойынша өтінішке Салық кодексінің  69-бабына  сәйкес қол қойылады және куәландырылады.
3. 052.01 нысан бойынша қосымша жасау
13. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
14. "Лицензиялар туралы мәліметтер" бөлімінде:
1) А бағанында аралық нөмірлеуді қолданумен рет нөмірі көрсетіледі;
2) В бағанында лицензияланатын қызмет түрі және лицензиар атауы көрсетіледі;
3) С бағанында лицензияның нөмірі көрсетіледі;
4) D бағанында лицензияны беру күні көрсетіледі.
15. 052.01 нысан бойынша қосымшаға оны толтырған лауазымды тұлға қол қояды.
4. 052.02 нысан бойынша қосымша жасау
16. "Жалпы ақпарат" бөлімінде:
1) 1-жолда салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
2) 2-жолда 052.02 нысан бойынша қосымша парақтарының жалпы саны көрсетіледі.
17. "Жер телімдері туралы мәлімет" бөлімінде:
1) 052.02.001 жолы егер темекі өнімін өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға (заңды тұлғаның филиалы) жер учаскінің иесі, ия болмаса телім тұрақты жер пайдалану құқығында болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, осы жолда жер учаскі актісіне сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.02.001А-жолда жер учаскіне актінің нөмірі көрсетіледі;
052.02.001В-жолда жер учаскіне актіні беру күні көрсетіледі;
052.02.001С-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.02.001D-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
2) 052.02.002 жолы егер өндіру және (немесе) көтерме сату бойынша қызметті жүзеге асыру үшін пайдаланылатын жер учаскі уақытша жер пайдалануда болған жағдайда толтырылады. Бұл ретте, 052.02.002-жолда уақытша жер пайдалану туралы шартқа сәйкес мәлімет көрсетіледі:
052.02.002А-жолда уақытша жер пайдаланудың тиісті түріне белгі (өтеусіз, тегін) жүргізіледі;
052.02.002В-жолда уақытша жер пайдалану шартының нөмірі көрсетіледі;
052.02.002С-жолда уақытша жер пайдалану шартын жасау күні көрсетіледі;
052.02.002D-жолда уақытша жер пайдалану шартының қызмет ету мерзімі көрсетіледі;
052.02.002Е-жолда жер учаскінің көлемі көрсетіледі;
052.02.002F-жолда жер учаскінің кадастрлық нөмірі көрсетіледі;
052.02.002G-жолда жалға беруші - салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі;
052.02.002Н-жолда жеке тұлғаның аты-жөні немесе заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атауы көрсетіледі.

12. Заявление по форме 052.00 подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
3. Составление приложения по форме 052.01
13. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 052.01.
14. В разделе "Сведения о лицензиях на производство табачных изделий":
1) в графе А указывается порядковый номер с применением сквозной нумерации;
2) в графе В наименование лицензиара;
3) в графе С указывается номер лицензии;
4) в графе D указывается дата выдачи лицензии.
15. Приложение по форме 052.01 подписывается должностным лицом, его заполнившим.
4. Составление приложения по форме 052.02
16. В разделе "Общая информация":
1) в строке 1 указывается регистрационный номер налогоплательщика;
2) в строке 2 указывается общее количество листов приложения по форме 052.02.
17. В разделе "Сведения о земельных участках":
1) строка 052.02.001 заполняется в случае, если индивидуальный предприниматель или юридическое лицо (филиал юридического лица), осуществляющие деятельность по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, являются собственником земельных участков, либо участки находятся на праве постоянного землепользования. При этом в данной строке указываются сведения согласно акту на земельный участок:
в строке 052.02.001А указывается номер акта на земельный участок;
в строке 052.02.001В указывается дата выдачи акта на земельный участок;
в строке 052.02.001С указывается площадь земельного участка;
в строке 052.02.001D указывается кадастровый номер земельного участка;
2) строка 052.02.002 заполняется в случае, если земельный участок, используемый для осуществления деятельности по производству, оптовой реализации и импорту табачных изделий, находится во временном землепользовании. При этом в строке 052.02.002 указываются сведения согласно договору о временном землепользовании:
в строке 052.02.002А производится отметка соответствующего вида временного землепользования (возмездное, безвозмездное);
в строке 052.02.002В указывается номер договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002С указывается дата заключения договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002D указывается срок действия договора о временном землепользовании;
в строке 052.02.002Е указывается площадь земельного участка;
в строке 052.02.002F указывается кадастровый номер земельного участка;
в строке 052.02.002G указывается регистрационный номер налогоплательщика-арендодателя;
в строке 052.02.002Н указывается фамилия, имя, отчество физического лица или наименование юридического лица (структурного подразделения) - арендодателя.