Алматы қаласының 2003 жылға арналған "Алматы қаласында қалың бұқара топтары үшiн тұрғын үй салудың" жергiлiктi инвестициялық жобасын қаржыландыруға муниципиалдық облигация шығару жолымен шеттен қаражат алып пайдалану туралы
ІІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХХVIIІ сессиясының 2003 жылғы 29 қыркүйектегі шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 29 қазанда N 561 тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХ сессиясының 2009 жылғы 29 шілдедегі шешімімен
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХ сессиясының 2009.07.29 шешімімен.
Қазақстан Республикасы Конституциясының 86 бабына, Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 сәуiрдегi " Бюджеттiк жүйе туралы" N 357-I, 1999 жылғы 2 тамыздағы " Мемлекеттiк және мемлекет кепiлдендiрген шеттен алу мен қарыз алу туралы" N 464-I, 2003 жылғы 2 шiлдедегi " Бағалы қағаздар рыногы туралы" N 461-2, 2001 жылғы 23 қаңтардағы " Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" N 148-II Заңдарына және Алматы қаласы әкiмiнiң ұсынысына сәйкес, сондай-ақ Алматы қаласының қалың бұқара топтарын тұрғын үймен қамтамасыз ету мақсатында, II-шi шақырылған Алматы қалалық мәслихаты ШЕШIМ ЕТЕДI :
1. Алматы қаласының 2003 жылға арналған "Алматы қаласында қалың бұқара топтары үшiн тұрғын үй салу" жөнiндегi жергiлiктi инвестициялық жобасы бекiтiлсiн (N 1 Қосымша).
2. Алматы қаласының 2003 жылға арналған жергiлiктi инвестициялық жобасын қаржыландыруға шеттен қаражат алып пайдалану шеттен алу мен қарыз лимитiнiң белгiленген шегiнде 3 000 000 000 (үш миллиард) теңге мөлшерiнде Алматы қаласы жергiлiктi атқарушы органының мемлекеттiк эмиссиялық қағаздарын Қазақстанның қор рыногiне шығару және орналастыру арқылы жүзеге асырылсын.
3. Алматы қаласы жергiлiктi атқарушы органының мемлекеттiк эмиссиялық қағаздарын шығаруға және орналастыруға байланысты Алматы қаласының 2003-2004 жылдарға арналған бюджетiнде 21 000 000 (жиырма бiр миллион) теңге мөлшерiнде шығыс сомасы белгiленсiн.
4. Алматы қаласы жергiлiктi атқарушы органының мемлекеттiк эмиссиялық қағаздарының сыйақысы мен өтемiн төлеуге байланысты Алматы қаласының 2004-2008 жылдарға арналған бюджетiнде секвестрлеуге жатпайтын шығыстар бабы белгiленсiн.
5. Кепiлдiк қорының құрамы мақұлдансын (N 2 Қосымша).
6. Осы шешiмнiң орындалуына бақылау жасау экономика және өндiрiстi дамыту мәселелерi жөнiндегi тұрақты комиссия (А.И. Шелипанов) мен Алматы қаласы Әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Қ.А. Бүкеновке жүктелсiн.
II сайланған Алматы қалалық
мәслихаты кезектен тыс
ХХVIII сессиясының төрағасы
II сайланған Алматы қалалық
мәслихатының хатшысы
Кезектен тыс шақырылған
Алматы қалалық мәслихаты
ХХVIII сессиясының

О заимствовании средств путем выпуска муниципальных облигаций на финансирование Местного инвестиционного проекта города Алматы на 2003 год "Строительство жилья для широких слоев населения в городе Алматы"
Решение XXVIII сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 29 сентября 2003 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 29 октября 2003 года за N 561. Утратило силу в связи с истечением срока действия - решением Маслихата города Алматы от 29 июля 2009 года № 240
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия - решением Маслихата города Алматы от 29.07.2009 № 240.
В соответствии со статьей 86 Конституции Республики Казахстан и Законами Республики Казахстан от 1 апреля 1999 года N 357-I "О бюджетной системе", от 2 августа 1999 года N 464-I "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге", от 2 июля 2003 года N 461-2 "О рынке ценных бумаг", от 23 января 2001 года N 148-II "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", представлением Акима города Алматы, и в целях обеспечения жильем широких слоев населения города Алматы, Алматинский городской маслихат II-го созыва РЕШИЛ :
1. Утвердить Местный инвестиционный проект города Алматы на 2003 год "Строительство жилья для широких слоев населения в городе Алматы", приложение N 1.
2. Осуществить заимствование средств на финансирование Местного инвестиционного проекта города Алматы на 2003 год посредством выпуска и размещения на Казахстанском фондовом рынке государственных эмиссионных бумаг местного исполнительного органа города Алматы в объеме 3000000000 (три миллиарда) тенге в пределах установленного лимита заимствования и долга.
3. Предусмотреть в бюджете города Алматы на 2003-2004 годы расходы в сумме 21000000 (двадцать один миллион) тенге, связанные с выпуском и размещением государственных эмиссионных бумаг местного исполнительного органа города Алматы.
4. Предусмотреть в бюджете города Алматы на 2004-2008 годы статьи расходов, не подлежащие секвестированию, связанные с выплатой вознаграждения и погашением государственных эмиссионных бумаг местного исполнительного органа города Алматы.
5. Одобрить состав Залогового фонда, приложение N 2.
6. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию по экономике и вопросам развития производства (Шелипанов А.И.) и Первого заместителя акима города Алматы Букенова К.А.
Председатель
XXVIII-й внеочередной сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                    А. Биртанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                    Т. Мукашев
Приложение N 1
к решению ХXVIII-й внеочередной
сессии Алматинского городского
Маслихата II-го созыва

2003 жылғы 29 қыркүйектегi
шешiмiне N 1 Қосымша
Муниципиалдық облигация шығару жолымен
шеттен қарыз алу есебiнен қаржыландырылатын
Алматы қаласының 2003 жылға арналған
ЖЕРГIЛIКТI ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ ЖОБАСЫ
"Алматы қаласының қалың бұқара
топтары үшiн тұрғын үй салу" Алматы, 2003 жыл
КIРIСПЕ
Алматы қаласының 2003 жылға арналған жергiлiктi инвестициялық жобалары 2006 жылға дейiнгi кезеңге арналған Алматы қаласын әлеуметтiк-экономикалық дамытудың Мемлекеттiк бағдарламасының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 10 ақпандағы N 1019 Жарлығымен бекiтiлген Алматы қаласын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасының негiзгi ережелерi мен бағыттарына, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 14 сәуiрдегi "Алматы қаласын дамытудың 2003-2010 жылдарға арналған Мемлекеттiк бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған Шаралар жоспарын бекiту туралы" N 356 Қаулысына , 2004-2006 жылдарға арналған Алматы қаласын әлеуметтiк-экономикалық дамытудың Индикативтiк жоспарына негiзделген. Бұл құжаттарда қаланы дамытудың мынадай басымдықтары айқындалды:
- қолда бар өндiрiстiк басымдылықтарды тиiмдi пайдалану негiзiнде барлық салалар бойынша нарықтық бәсекелестiкке қабiлеттi өнеркәсiп өнiмдерiнiң тұрақты дамуының қамтамасыз етiлуi.
- инновациялық қызметтi дамыту.
- қаланы аймақтық қаржы орталығы ретiнде дамыту үшiн қажеттi жағдайлардың жасалуы.
- сауданы, көлiктi, байланысты, туризм индустриясын және халыққа көрсетiлетiн басқа да қызметтердi дамытудың өскелең қарқынының қамтамасыз етiлуi.
- адамдар әл-ауқаты деңгейiнiң артуы.
Алматы қаласының жергiлiктi инвестициялық жобасы жергiлiктi атқарушы органдар шеттен алатын қаржыларды экономиканың маңызды салаларын инвестициялауға тиiмдi пайдалану талаптарына сәйкестендiрiлiп жасалды.
Жергiлiктi инвестициялық жобаларды қаржыландыру жөнiндегi маңызды мiндеттердiң бiрi Алматы қаласының орташа топтағы азаматтарының қажеттiлiгiн өтей алатын орташа топтағы тұрғын үй құрылысын қаржыландыру болып табылады. Жүргiзiлген зерттеулер баспананың нақ осы түрiне сұраныстың көп екендiгiн көрсеттi.
Бұл құжатты жасаудағы мақсат жоғарыда аталған жобаны қаржыландыруды Алматы қаласы атқарушы органдарының муниципиалдық облигацияларын шығару жолымен қамтамасыз ету болып табылады.
1. Алматы қаласындағы жалпы экономикалық
жағдайға талдау
Алматы қаласы Республикалық маңыздылығы бар қала мәртебесiне ие. Оның қызметiн реттеу республиканың ғылыми, мәдени, тарихи, қаржы орталығы ретiндегi ерекшелiктерi ескерiле отырып, оның тиiмдi дамуына кепiлдiк беру мақсатында қабылданған Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Заңы негiзiнде жүзеге асырылады.
Алматы қаласына инвестициялық қызығушылық басым, оның орталық-азия аймағындағы озық бағытын баянды ету үшiн экономикалық және ресурстық әлуетi қомақты, соңғы бiрнеше жылдар бойы қала тұрақты экономикалық өрлеу сатысында келедi. Осыған орай, континенттiк мәнi бар мегаполис ретiндегi Алматының ролiн арттыру бүкiл инфрақұрылым мен тiршiлiктi қамтамасыз ету жүйелерiн дамыту мен модернизациялау бұдан да өскелең қарқынмен жүргiзiлуге тиiс.
Қаланың экономикалық жағынан ойдағыдай дамып келе жатқандығын Алматы қаласының әлеуметтiк-экономикалық дамуының төмендегi негiзгi көрсеткiштерiнен және 2003-2006 жылдарға арналған болжамдардан пайымдауға болады:
Көрсеткiштер
2002ж
2003ж
Болжам
2004ж
2006ж
есеп
баға
2004ж
2005ж
2006ж
2003ж %
2003ж %
өнеркәсiп өнiмдерiнiң көлемi -  барлығы,млрд.теңге
(қол-ы бағамен) Оның iшiнде:
-өңдеу өнеркәсiбi
-электр энергиясы, газ және су өндiрiсi және тарату

от 29 сентября 2003 г.
МЕСТНЫЙ ИНВЕСТИЦИОННЫЙ ПРОЕКТ
ГОРОДА АЛМАТЫ на 2003 год,
финансируемый за счет заимствования
путем выпуска муниципальных облигаций
"Строительство жилья для широких слоев
населения в городе Алматы"
Алматы, 2003 год
ВВЕДЕНИЕ
Местные инвестиционные проекты города Алматы на 2003 год основываются на основных положениях и направлениях Государственной программы социально-экономического развития города Алматы на период до 2006 года, Государственной программы развития города Алматы на 2003-2010 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года N 1019, Постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2003 года N 356 "Об утверждении Плана мероприятий на 2003-2005 годы по реализации Государственной программы развития города Алматы на 2003-2010 годы", Индикативного плана социально- экономического развития города Алматы на 2004-2006 годы, в котором были определены приоритеты развития города:
- обеспечение стабильного прироста конкурентоспособной экспортноориентированной продукции на основе эффективного использования имеющегося производственного потенциала;
- развитие инновационной деятельности;
- создание необходимых условий для развития города как регионального финансового центра;
- обеспечение опережающих темпов развития торговли, транспорта, связи, индустрии туризма и других услуг населению;
- повышение уровня благосостояния людей.
Местный инвестиционный проект города Алматы составлен в соответствии с требованиями рационального и эффективного инвестирования средств в приоритетные секторы экономики, привлекаемых местными исполнительными органами путем заимствования.
Одной из приоритетных задач по финансированию местных инвестиционных проектов является финансирование жилищного строительства среднего класса, которое могло бы удовлетворить потребности среднего класса граждан города Алматы. Проведенные исследования показали высокий спрос на данный вид жилья, что в свою очередь приведет к успешному внедрению данной программы.
Целью разработки настоящего документа является обеспечение финансирования вышеназванного проекта за счет привлечения заемных средств путем выпуска муниципальных облигаций местным исполнительным органом города Алматы.
1. Анализ общей экономической ситуации в городе Алматы
Город Алматы имеет статус города республиканского значения. Регулирование его деятельности осуществляется на основе Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" от 1 июля 1998 года, который принят в целях гарантирования его эффективного развития, исходя из его особенностей как научного, культурного, исторического, финансового центра республики.
Благодаря истории развития города, его особой роли в Центрально-азиатском регионе город Алматы имеет высокую инвестиционную привлекательность, значительный экономический и ресурсный потенциал для поддержания лидирующих позиций в Центрально-азиатском регионе. Последние несколько лет город находится в фазе стабильного экономического роста. В связи с этим усиление роли Алматы, как мегаполиса континентального значения, объективно должно сопровождаться опережающими темпами развития и модернизации всей инфраструктуры и систем жизнеобеспечения.
О результатах успешного экономического развития города свидетельствуют следующие основные показатели социально-экономического развития города Алматы, где так же приведен прогноз на 2003 2006 годы.
Показатель
2002
г.
отчет
2003 г.
оцен-
ка
Прогноз
2004 г. в % к 2003г
2006 г. в % к 2003г
2004г.
2005г.
2006г.
Объем
промышленной
продукции всего,
млрд. тенге
(в действ. ценах)
в т.ч.
- обрабатывающая промышленность
- производство и распределение электроэнергии, газа и воды

171,6
Бюджетке түсетiн түсiмдер, млдр.теңге___
148,8
164,5
155,3
163,0
169,7
94,4
103,2
Алматы қаласы өнеркәсiп саласының жағдайы
Өнеркәсiп секторында өндiрiстi дамытудың тұрақты жағдайы қалыптасқан, бұған кәсiпорындарды мемлекеттiк және аймақтық қолдау шаралары себеп болды. Бұл шаралар негiзiне салыққа (2003 жылы қосымша құн салығы 16% төмендетiлдi, жер салығы инвестициялық жеңiлдiкке ие), кеденге жеңiлдiк беру, импорттарды алмастыру, өндiрiстердi жаңарту, әлемдiк деңгейде сапа жүйесiн енгiзу алынған.
Алдыңғы жылдармен салыстырғанда 2002 жыл бойы өнеркәсiп саласында алға басушылық байқалады, ал қала бойынша физикалық көлем индексiнiң деңгейi республика бойынша тұтас алғандағы көрсеткiштен асып түстi.
2002 жылы қала кәсiпорындары 112,2 млрд. теңгенiң өнеркәсiп өнiмдерiн өндiрдi, бұл өткен жылғы деңгейден 10,6% артық.

171,6
Поступления в  консолидированный бюджет, млрд. тенге
148,8
164,5
155,3
163,0
169,7
94,4
103,2
Состояние промышленного сектора города Алматы
За последние несколько лет в промышленном секторе сложилась устойчивая тенденция роста производства, предпосылками которой стали комплексные меры государственной и региональной поддержки предприятий. В основе этих мер смягчение налоговой нагрузки (снижение в 2003 году ставки налога на добавленную стоимость до 16 %, льготы по налогу на землю при инвестициях), таможенные льготы, импортозамещение, реанимация производств, внедрение систем качества на уровне мировых стандартов и другие.
На протяжении всего 2002 года в промышленном секторе города по сравнению с предшествующим годом наблюдался рост, причем уровень индекса физического объема по городу, в основном, превышал значение этого показателя в целом по республике.
В 2002 году городскими предприятиями произведено промышленной продукции на 112,2 млрд. тенге, что превысило уровень 2001 года на 10,6 %.

Кәсiпорындардың қаржылық жағдайларының жақсаруы олардың техника мен технологияларды реконструкциялау және енгiзу iсiмен айналысуына, өнiмнiң жаңа түрлерiн игерулерiне ықпал еттi. Импорт алмастырудың республикалық бағдарламасының енгiзiлуi өндiрiстiк қызметтi жандандыруға жаңа леп бердi. Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесiнде қаланың өнеркәсiп кәсiпорындары 2003 жылғы 6 айдың iшiнде 3759,7 млн. теңгеге келiсiм шартқа отырды, жалпы сомасы 2796,5 млн. теңгенiң өнiмдерi сатылды.
2003 жылдың қаңтар - мамыр айларында қалада 47 млрд. 263 млн. теңгенiң өнеркәсiп өнiмдерi (шағын, қосалқы кәсiпорындарды, үй шаруашылықтарын қоса есептегенде) өндiрiлдi, мұның өзi өткен жылдың осы кезеңiндегi деңгеймен салыстырғанда 9,7%  артық. Iрi және орташа кәсiпорындар бойынша өнеркәсiп өндiрiсiнiң физикалық индексi 2003 жылдың 6 айы iшiнде 2002 жылдың тиiстi кезеңiмен салыстырғанда 109,7% құрады.
2003 жылдың бiрiншi жартысындағы кiрiс көздерiнiң түсiмi жоспардағы 27769,4 млн. теңгенiң орнына 29440,4 млн. теңгенi немесе 106% құрады. Жоспардан тыс 1671 млн. теңге алынды. Алты айдың iшiндегi нақты түсiм жыл бойы жоспар бойынша түсуге тиiс 51,8% орнына 54,9% болды. Кiрiс көздерiнiң жиналмалығы өткен жылдың осы кезеңiмен салыстырғанда 6061,8 млн. теңгеге өстi.
Бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң асыра орындалуына бiрiншi кезекте қаланың өнеркәсiп өндiрiсiндегi өнiм өндiрудiң тұрақтануы әсер еттi деген ойдамыз.
Шығыс бойынша бюджеттiң орындалуы 2003 жылдың бiрiншi жартысында 30509,4 млн. теңгенi (бюджеттiк алымды қоса есептегенде) немесе айқындалған жоспардың 94,6% құрады, оның iшiнде:
- басқару органдарына - 508,1 млн. теңге немесе 69,6%;
- төтенше жағдайлар жөнiндегi басқарма мен құтқару қызметiне - 34,4 млн. теңге немесе 65,2%;
- мемлекеттiк өртке қарсы қызмет басқармасына - 177,5 млн. теңге немесе 96,9%;
- iшкi iстер бас басқармасына - 764,5 млн. теңге немесе 92,6%;
- бiлiм беруге - 4058,5 млн. теңге немесе 90,6%;
- денсаулық сақтауға - 2619,4 млн. теңге немесе 94,6%;
- әлеуметтiк қамсыздандыруға және әлеуметтiк көмекке - 1014,9 млн. теңге немесе 84,3%;
- мәдениетке, спорт пен ақпараттық кеңiстiкке - 808,8 млн. теңге немесе 92,5%;
халық шаруашылығына - 6464,7 млн. теңге немесе 91,4%.
Бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң сапалы орындалуы 2003 жылдың бiрiншi тоқсанында еңбек ақы мен жұмыс берушiлердiң жарналарын, мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар мен басқа да әлеуметтiк төлемдердi толық қамтамасыз етуге мүмкiншiлiк жасады, коммуналдық қызмет, тамақтану және дәрi-дәрмектер жөнiндегi шығындар толық қаржыландырылды.
Қала инфрақұрылымының жағдайы
Алматы-автомобиль, темiр жол және әуе қатынастарының iрi тораптары шоғырланған жер, мұнда 2 темiр жол бекетi, әуежай, 2 iрi автобекет орналасқан. Республиканың көлiк саласында автомобиль тасымалына түсетiн салмақтың бестен бiр бөлiгiн, әуе тасымалының үштен бiр бөлiгiн қала қамтамасыз етедi.

Улучшение финансового состояния предприятий позволило им заниматься реконструкцией, внедрением новой техники и технологии, освоением новых видов продукции. Внедрение республиканской программы импортозамещения явилось значительным импульсом в оживлении производственной деятельности. В результате реализации программы, промышленными предприятиями города за 6 месяцев 2003 года, заключено договоров на сумму 3759,7 млн. тенге, а поставлено продукции на общую сумму 2796,5 млн. тенге.
В январе - мае 2003 года в городе произведено промышленной продукции (включая малые, подсобные предприятия и сектор домашних хозяйств) на 47 млрд.263 млн. тенге, что превысило уровень соответствующего периода прошлого года на 9,7%. Индекс физического объема промышленного производства по крупным и средним предприятиям за 6 месяцев 2003 года в процентах к соответствующему периоду 2002 года составил 109,7%.
Поступления доходных источников за первое полугодие 2003 года обеспечены в сумме 29440,4 млн. тенге, при плане 27769,4 млн. тенге или на 106 %, сверх плана получено 1671 млн. тенге. Фактические поступления 6 месяцев составили 54,9% к годовому плану при планируемом поступлении в 51,8%. Собираемость доходных источников по сравнению с соответствующим периодом прошлого года в целом возросла на 6061,8 млн. тенге.
Считаем, что в первую очередь на уровень перевыполнения доходной части бюджета оказала влияние тенденция стабилизации объемов производства в промышленном производстве города.
Исполнение бюджета города по расходам за 1 полугодие 2003 года составило 30509,4 млн. тенге (с учетом бюджетного изъятия) или  94,6% от уточненного плана, из них:
- на органы управления - 508,1 млн. тенге или 69,6 %;
- управление по чрезвычайным ситуациям и службу спасения - 34,4 млн. тенге или 65,2 %;
- на содержание управления государственной противопожарной службы - 177,5 млн. тенге или 96,9 %;
- на содержание Главного управления внутренних дел - 764,5 млн. тенге или 92,6 %;
- на образование - 4058,5 млн. тенге или 90,6 %;
- на здравоохранение - 2619,4 млн. тенге или 94,6 %;
- на социальное обеспечение и социальную помощь - 1014,9 млн. тенге или 84,3 %;
- на культуру, спорт и информационное пространство - 808,8 млн. тенге или 92,5 %;
- на народное хозяйство - 6464,7 млн. тенге или 91,4 %;
Качественное исполнение доходной части бюджета позволило полностью обеспечить в первом квартале 2003 года выплату заработной платы и взносов работодателей, государственных социальных пособий и других выплат социальной помощи, обеспечено полное финансирование расходов по коммунальным услугам, питанию, медикаментам.
Состояние инфраструктуры города
Алматы крупный узел автомобильного, железнодорожного и авиационного сообщения, где расположены 2 железнодорожных вокзала, аэропорт, два крупных автовокзала. Транспортная нагрузка на город составляет около одной пятой части всех автомобильных и одной третьей части воздушных перевозок республики.

Қаланың iшкi көлiктiк инфрақұрылымы ұзындығы 1462 шақырымдық 525 автокөлiктiк көшелерден тұрады. Автожолдар желiсiнде 93 автожолдарының, 73 жаяу жүргiншiлер көпiрлерi, 5 жол өткелдерi мен 20 жер асты өткелдерi бар. Қалада жолдар салу мен жөндеу жөнiндегi жұмыстар ойдағыдай жүргiзiлуде.
Қалада мамандандырылған 45 автокөлiк кәсiпорны (заңды тұлғалар) жұмыс iстейдi. Сегiз автопарк көпшiлiк пайдаланатын автокөлiк бередi, олардың алтауы - жеке меншiкте, екеуi - сенiмдiк басқаруда. Қалған 37 тасымалдаушылар - меншiктiң жеке түрiндегiлер.
Сонымен қатар халық тасымалымен үш троллейбус паркi және трамвай депосы айналысады, олардың қарамағында мемлекеттiк муниципиалдық көлiк түрлерiне жататын 222 троллейбус пен 57 трамвай бар.
2002 жылы тасымалды жүзеге асыратын кәсiпорындар мен ұйымдар 5749,6 тонна жүк тасымалдады, бұл 2001 жылмен салыстырғанда 16,7% артық. Жүк тасымалдау көлемiнiң құрылымына көз жiбере отырып, көлiктiң барлық түрлерi бойынша көрсеткiштiң өскендiгiн көремiз: әуе көлiгiнде - 73,5%, автокөлiкте - 34,8%, темiр жолда - 5,0%.
Тұрғын үй кешенiнiң жағдайы
Халықтың тұрғын үй жағдайын жақсарту мен құрылысы аяқталмаған нысандар санын азайту бағытында белгiлi жұмыстар атқарылды. Жыл сайын әкiм аппараты құрылыс жөнiнен шаралар жоспарын жасап, кейiннен конкурстық негiзде басқа құрылыс салушыларға беру үшiн бiтпеген нысандарды коммуналдық меншiкке өткiзу тәжiрибесi қолданылуда.
Осындай жұмыстардың нәтижесiнде қаладағы құрылысы аяқталмаған тұрғын үйлер көлемi 1996 жылғы 626 мың шаршы метрден 2002 жылы 93 мың шаршы метрге дейiн кемiдi.
Жалпы тұрғын үй құрылысына қаржыландырудың барлық көздерiнен 2002 жылы 8482,3 млн. теңге (2001 жылдың тиiстi кезеңiмен салыстырғанда 171,8%) берiлдi. Пайдалануға 26661 мың шаршы метр тұрғын үй (1921 пәтер) берiлдi, бұл өткен жылдың осы кезеңiмен салыстырғанда 110,5% құрайды. Жеке құрылысшылардың қаржысы есебiнен 145,8 мың шаршы метр баспана пайдалануға берiлдi, ол жалпы тұрғын үй көлемiнiң 54,8%  құрайды. Ал жалпы республикалық көлемнiң Алматы қаласы 17,1% қамтиды.
Осындай жағдай 2003 жылы да сақталуда. Алдын ала болжам бойынша, жыл аяғына дейiн 300 шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берiлуi керек, бұл 2002 жылға қарағанда 12,7% артық.
Құрылысты дамыту iсiндегi негiзгi проблема сейсмикалық талаптарға сай келмейтiн және ескi үйлердiң әлi де көп болуына байланысты туындап отыр. Тұрғын үй жағдайын жақсартуға 41,4 мың адам зәру, оның 5,8 мыңы жеңiлдiктi пайдалану құқығы барлар.
Инвестиция

Внутренняя транспортная инфраструктура города состоит из 525 автотранспортных улиц с твердым покрытием, протяженностью 1462 км. На сети автодорог находятся 93 автодорожных и 73 пешеходных мостов, 5 путепроводов и 20 подземных переходов. В городе успешно проводится работа по строительству и ремонту дорог.
В городе функционируют 45 специализированных автотранспортных предприятий (юридических лиц). Восемь автопарков представляют автотранспорт общего пользования, 6 из них находятся в частной собственности, 2 автопарка в доверительном управлении. У остальных 37 перевозчиков частная форма собственности.
Кроме того, перевозку горожан осуществляют три троллейбусных парка и трамвайное депо, имеющие в своем распоряжении 222 троллейбуса и 57 трамваев, которые относятся к государственному муниципальному транспорту.
В 2002 году предприятиями и организациями, осуществляющими грузоперевозки, перевезено 5749,6 тыс. тонн грузов, что на 16,7 % больше 2001 года. Рассматривая структуру объема перевозок грузов необходимо отметить, что рост показателей произошел по всем видам транспорта: воздушный 73,5%; автомобильный 34,8%; железнодорожный 5,0%.
Состояние жилищного комплекса
Для улучшения жилищных условий населения и уменьшения объемов незавершенного строительства в городе проделана определенная работа. Ежегодно аппаратом Акима разрабатывается план мероприятий по строительству жилья, практикуется передача незавершенных объектов в коммунальную собственность, с последующей передачей их на конкурсной основе другим застройщикам.
В результате проводимой работы объемы незавершенного жилищного строительства в городе сократились с 626 тыс.кв.метров в 1996 году, до 93 тыс.кв.метров в 2002 году.
В целом на жилищное строительство за счет всех источников финансирования направлено в 2002 году 8482,3 млн.тенге (171,8 % к соответствующему периоду 2001 года). Сдано в эксплуатацию 266,1 тыс.кв. метров жилья (1921 квартира), что составляет 110,5% к аналогичному периоду прошлого года. За счет средств индивидуальных застройщиков сдано в эксплуатацию 145,8 тыс.кв. метров жилья, что составляет 54,8 % от общего объема. В общереспубликанском объеме город Алматы занимает 17,1%.
Аналогичная картина сохраняется в 2003 году. По оценкам к концу года будет сдано 300 тыс.кв. метров жилья с ростом к 2002 году на 12,7 %.
Основными проблемами в развитии жилья являются наличие значительного количества не сейсмостойких зданий, ветхих строений. В улучшении жилищных условий нуждается 41,4 тыс. человек, из которых 5,8 тыс. человек имеют право на льготы.
Инвестиции

Алматы қаласы инвестициялық қызығушылық туғызатын аймақ ретiндегi абыройын нығайта түсуде. Халықаралық Fitch (London) рейтингтiк агенттiгi 2003 жылғы 25 маусымда шет елдiк және жергiлiктi валютадағы ұзақ мерзiмдi рейтингтi "ВВ" деңгейiне дейiн көтерiп, жағымды болжам жасады. Шет елдiк валютадағы қаланың қысқа мерзiмдi рейтингi "В" деңгейiнде қалды. Қала рейтингi өскелең экономиканы, бюджеттiк баланстардың оңды көрсеткiштерiн, қарыздың аздығын, Бюджеттiк кодексте көрiнiс тапқан жергiлiктi билiк органдарының бюджеттiк кiрiстерiне тұрақтылық беруге деген республикалық орталықтың ниетiн сипаттайды.
2002 жылы негiзгi капиталға шаққандағы инвестиция көлемi 137,2 млрд. теңгенi немесе 2001 жылдың тиiстi кезеңiмен салыстырғанда 110,2% құрады. Республикалық көлемдегi аумақ үлесi 11,5% құрайды.
Iрi және орташа шаруашылық субъектiлерi 87,5 млрд. теңгенi (қарқын - 129,7%) игердi. Қаржыландырудың негiзгi көзi кәсiпорындар мен ұйымдардың өз қаражаттары болып табылады - ол 76,6 млрд. теңгеге тең (жалпы көлемнiң 87,6%), шет ел инвестициясы 1,6 млрд. (жалпы көлемнiң 1,8%), республикалық және жергiлiктi бюджеттерден түскен қаржы 9,3 млрд. (10,6%) теңгенi құрады.
Негiзгi капиталдағы инвестицияның салалық құрылымдарындағы шығындардың жоғары деңгейi көлiк пен байланыс, қозғалмайтын мүлiкпен операция жасау және сауда салаларында қалыптасты. Негiзгi капиталға салынған инвестицияның жалпы көлемi 2003 жылдың 6 айы iшiнде 40 млрд. 537,8 млн. теңгенi құрады, бұл салыстырмалы бағамен есептегенде 2002 жылдың осы кезеңiне қарағанда 8,4% артық. Қаланың кәсiпорындары мен ұйымдары игерген негiзгi капиталдағы инвестиция үлесi республикалық көлемнiң 12,9% құрайды. Бұл орайда, инвестицияның технологиялық құрылымындағы шығындар үлес салмағының басым бөлiгiн машиналар, құрал-жабдықтар, саймандар мен мүлiктер сатып алуға (66,1%), үйлер мен ғимараттар салу және жөндеу жөнiндегi жұмыстарға (32,6%) жұмсалған қаражаттар құрайды.
Соңғы жылдары әлеуметтiк сала нысандарын салуға қаржылардың көптеп түсуiне қарамастан, республикалық бюджеттен қосымша қаржыландыруды қажет ететiн тағы да бiрқатар нысандар бар. Олардың қатарына үйлер мен ғимараттарға, мәдени-тарихи ескерткiштерге сейсмикалық жағынан төзiмдiлiк жұмыстарын жүргiзу; жаппай жеке құрылыс жүрiп жатқан аудандарда инженерлiк коммуникациялар салу; қаланың мөлтек аудандарындағы тұрғын үй секторын реконструкциялау; энергетикалық кешен нысандарын салу жатады.
Ойдағыдай игеру үшiн Алматы қаласының атқарушы органдарына шеттен қаржы алып берiлген, қатарында "Қала көлiгiн дамыту (МАН автобустары)", "Виртген АГ" жол жөндеу техникасын сатып алу", "Бошунг Мекатроникс Гмб" жол техникасын сатып алу" сияқты және басқа да жобалар бар Алматы қаласының борыш салынған портфелiнiң құрылымындағы инвестициялық жобалардың барлығы әлеуметтiк мәнi зор және тiршiлiктi жақсартуға бағытталған шара болып табылады.
Қоршаған ортаны қорғау
Алматы қаласы елiмiздiң халық көп шоғырланған iрi орталығы болып табылады. Алайда қаланы физикалық-географиялық ерекшелiктер мен экологиялық талаптарды ескермей дамыту оның аймағындағы экологиялық тепе-теңдiкке нұқсан келтiруi ықтимал.

Город Алматы продолжает укреплять свой имидж инвестиционно-привлекательного региона. Международное рейтинговое агентство Fitch (London) 25 июня 2003 года повысило долгосрочные рейтинги в иностранной и местной валюте до уровня "BB" и присвоило им позитивный прогноз. Краткосрочный рейтинг города в иностранной валюте остался на уровне "B". Рейтинги отражают растущую и диверсифицированную экономику, хорошие показатели бюджетных балансов, низкую долговую нагрузку города, намерения республиканского центра придать большую стабильность бюджетным доходам местных органов власти, выраженным в проекте Бюджетного Кодекса.
За 2002 год объем инвестиций в основной капитал (с учетом дооценки) составил 137,2 млрд. тенге, или 110,2% к соответствующему периоду 2001 года. Доля региона в республиканском объеме составляет 11,5 %.
Крупными и средними хозяйствующими субъектами освоено 87,5 млрд. тенге (темп - 129,7 %). Основным источником финансирования являются собственные средства предприятий и организаций - 76,6 млрд. тенге (87,6 % в общем объеме), иностранные инвестиции составляют 1,6 млрд. тенге (1,8 % в общем объеме), финансовые поступления из республиканского и местного бюджетов - 9,3 млрд. тенге (10,6 %).
В отраслевой структуре инвестиций в основной капитал по видам экономической деятельности наиболее высокий уровень затрат сложился в сферах: транспорта и связи, операций с недвижимым имуществом, торговле. Общий объем инвестиций в основной капитал за 6 месяцев 2003 года составил 40 млрд. 537,8 млн. тенге, что в сопоставимых ценах на 8,4% выше уровня соответствующего периода 2002 года. Доля инвестиций в основной капитал, освоенная предприятиями и организациями города, составила 12,9% от республиканского объема. При этом, в технологической структуре инвестиций наибольший удельный вес занимают затраты, связанные с приобретением машин, оборудования, инструментов, инвентаря (66,1%) и работы по строительству и капитальному ремонту зданий и сооружений (32,6%).
Несмотря на то, что за последние годы увеличился поток финансовых поступлений из местного бюджета на строительство объектов социальной сферы, есть ряд объектов, где необходимо дополнительное финансирование из республиканского бюджета. К ним относятся: проведение работ по сейсмоусилению зданий и сооружений, культурно-исторических памятников города; строительство инженерных коммуникаций в районах массового индивидуального жилищного строительства; реконструкция жилого сектора в микрорайонах города, строительство объектов энергетического комплекса.
Все инвестиционные проекты в структуре долгового портфеля города Алматы, для реализации которых местным исполнительным органом города Алматы было осуществлено заимствование, в числе которых "Развитие городского транспорта (автобусы МАН)", "Приобретение дорожно-ремонтной техники "Виртген АГ", "Приобретение дорожной техники "Бошунг Мекатроникс Гмб"" и другие, являются социально важными и направлены на улучшение среды обитания.
Охрана окружающей среды
Город Алматы является крупным урбанизированным центром страны. Однако развитие города без достаточного учета физикогеографических, природно-климатических особенностей и экологических требований приводит к нарушению экологического равновесия на его территории.

Жыл сайын әуе бассейнiне 160 мың тоннадан астам ластағыш заттар шығарылады, оның 80% ұшпалы заттар. Соңғы 10 жылдың iшiнде автомобильдер саны екi есе өсiп, 210 мың бiрлiкке жеттi. 2002 жылы қозғалмалы көздерден шығатын ластағыш заттардың мөлшерi 151,8 мың тоннаға, жылжымайтын көздерден шығатыны 11,2 мың тоннаға жеттi.
Қаланы сумен қамтамасыз ету жер асты және Үлкен Алматы (30,6%) мен Кiшi Алматы (3,2%) өзендерiнiң сулары есебiнен жүзеге асырылады. Табиғи нысандардан таза су тарту 2002 жылы 266,4 млн. текше метрдi құрады, бұл 2001 жылғы деңгеймен бiрдей.
Қалада ластанған сулардың су құбырларына құйылуына жол берiлмейдi.
Экологиялық проблемаларды шешу мақсатында 2015 жылға дейiн қабылданған "Таза ауа - жанға дауа" қалалық бағдарламасы жүзеге асырылып, мынадай шаралар атқарылуда;
- қаланың iрi магистралдарында ауаны ластауға мониторинг жүргiзiлуде;
- автокөлiк улылығының нормасына бақылау жасалады;
- жылу көздерiн электрмен жылытуға көшiру қолға алынуда;
- қауiптi өнеркәсiп нысандарын декларациялау жөнiнен жұмыстар жүргiзiлуде;
- қала полигонына қоқыстарды шығару кестесiнiң сақталуына бақылау жасалуда;
- қала кәсiпорындарында айналымдағы сумен қамту орталықтары жасалуда;
- жасыл көшеттер отырғызу жөнiндегi жұмыс жандандырылуда.
Алматы қаласының ерекше қорғалатын табиғи аймақтарын дамыту жөнiндегi жұмыстар одан әрi жалғастырылуда. Қаланың оңтүстiк бөлiгiнде алаңы 69,9 гектар саябақ жасалды. "Медеу" қойнауының аймағында "Медеу" табиғат қорығы (829,9 га.) ашылды.
2. Алдыңғы жылдардағы жергiлiктi инвестициялық жобалардың
жүзеге асырылуына талдау
Тұтас алғанда елiмiздегi экономикалық жағдайдың тұрақтануы жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздар рыногынан қарыз алу есебiнен аймаққа қосымша қаражат тартуына мүмкiншiлiк жасады. Алматы қаласының шеттен қаражат алу орайында бұрыннан тәжiрибесi бар. 1999 жылы қала маңызды инвестициялық жобаларды қаржыландыру үшiн мемлекеттiк бағалы қағаздар эмиссиясын алған болатын. Шығарылымның инвесторлары зейнетақы қорлары, екiншi деңгейдегi банктер және бағалы қағаздар рыногiнiң кәсiпқой қатысушылары болды.
Бағалы қағаздың түрi
АҚШ долларына шаққанда теңге бағамының өзгеруi бойынша индексацияланған
дисконттiк облигация
Ұлттық идентифика-
циялық номер
КZ71К2512АОО
Номинал
АҚШ-тың 100 доллары.
Эмиссия мерзiмi
1999 жылғы 24 желтоқсан
Жұмыс мерзiмi
364 кен
Тартым көлемi
399 990 261,63 теңге
Орташа кiрiс мөлшерi
жылына 13,00%
Мiндеттеме бойынша алынған қарыз толық өтелдi.

Ежегодно в воздушный бассейн выбрасывается более 160 тыс. тонн загрязняющих веществ, более 80% которых составляют выбросы передвижных источников. Число автомобилей за 10 лет удвоилось и достигает 210 тысяч единиц. Выбросы загрязняющих веществ от передвижных источников в 2002 году составили 151,8 тыс. тонн, от стационарных источников - 11,2 тыс. тонн.
Водоснабжение в городе осуществляется за счет подземных вод (63,1 %) и поверхностных вод - р. Большой Алматинки (30,6 %), и р. Малой Алматинки (3,2%). Забор свежей воды из природных объектов в 2002 году составил 266,4 млн.куб.м, что соответствует уровню 2001 года.
В городе не допускается сброс загрязненных сточных вод в водоемы.
В целях реализации экологических проблем реализуется городская программа "Таза ауа- Жанга дауа" до 2015 года:
- ведется мониторинг загрязнения атмосферы на крупных магистралях города, осуществляется контроль норм токсичности автотранспорта;
- осуществляется перевод теплоисточников на электроотопление;
- проводится работа по декларированию потенциально опасных промышленных обьектов;
- осуществляется контроль за соблюдением схемы вывоза ТБО на городской полигон;
- организуется оборотное водоснабжение на предприятиях города;
- активизированы работы по высадке зеленых насаждений.
Продолжается работа по развитию особо охраняемых природных территорий города Алматы. В южной части города заложен дендропарк площадью 69,9 га. На территории урочища "Медеу" организован природный парк "Медеу" (829,9 га).
2. Анализ реализации местных инвестиционных проектов
в предыдущие годы
Стабилизация экономической ситуации в стране в целом позволяет привлекать местным исполнительным органам дополнительные средства в регионы за счет заимствования на рынке ценных бумаг. Город Алматы уже имеет положительный опыт такого заимствования. В 1999 году городом была осуществлена эмиссия государственных ценных бумаг для финансирования приоритетных инвестиционных проектов. Инвесторами выпуска выступили пенсионные фонды, банки второго уровня и профессиональные участники рынка ценных бумаг.
Тип ценной бумаги:            дисконтная облигация,
индексированная по
изменению курса тенге
к доллару США.
Национальный иденти-
фикационный номер:            KZ71K2512A00
Номинал:                      100 долларов США
Дата эмиссии:                 24 декабря 1999 года
Начало обращения:             27 декабря 1999 года
Срок обращения:               364 дня
Объем привлечения:            399990261,63 тенге
Доходность средневзвешенная:  13,00 % годовых
Погашение обязательств по займу исполнены в полном объеме.

Алматы қаласы 1999 және 2000 жылдары аймақтық инвестициялық бағдарламалар шеңберiнде "Виртген" жол жөндеу және "Боушунг" жол тазалау техникаларын сатып алу жөнiнен екi жобаны жүзеге асырды. Осы жобалардың жүзеге асырылуы Алматы қаласының автомобиль жолдарын жөндеу сапасын арттырып, көшелерiнiң жағдайын жақсартуға мүмкiндiк бердi.
2002 жылы жергiлiктi инвестициялық
жобалардың жүзеге асырылуы
2002 жылы негiзгi капиталға келетiн инвестицияның көлемi 10,2% өсiп, 137,2 млрд. теңгенi құрады. 2002 жылы Алматы қаласының жергiлiктi атқарушы органдары инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшiн шеттен қарыз алған жоқ.
Жергiлiктi бюджеттiң қаражаттары есебiнен "Думан" ықшам ауданында 1000 орындық мектеп пайдалануға берiлдi, "Алмагүл" ықшам ауданында қимыл-қозғалыс жүйелерi зақымданған балалар үшiн мектеп-интернат құрылысының екiншi кезегi аяқталды. Сондай-ақ 7 бiлiм беру және 3 денсаулық сақтау нысандарын сейсмикалық төзiмдiлiкке бейiмдеу жұмысы атқарылды.
Тұрғын үй салудың жылдық бағдарламасы асыра орындалды, 266,1 мың шаршы метр тұрғын алаңы пайдалануға берiлiп, меже 2001 жылға қарағанда 10,5% асыра орындалды.
Жыл басынан берi әлеуметтiк қолдауға зәру адамдарға, кәсiпорындар мен ұйымдарда кезекте тұрғандарға 560 пәтер берiлдi, оның 210-ы Ұлы Отан соғысының ардагерлерiне тидi.
Метрополитен құрылысына 2002 жылы Алматы қаласының бюджетiнен 450 млн. теңге игерiлсе, оның 43,6 миллионы кредиттiк борышты өтеуге жұмсалды, қалған қаражат нысан құрылысына бағытталды.
Кәсiпорындардың өз қаражаттары мен шет ел инвестициялары есебiнен сыра зауыты ("Ақ нар" ЖШС), шұжық цехы (АФК "Ардагер" ЖШС), жүзу бассейнi ("Атакент" ААҚ) салынып, пайдалануға берiлдi, сүт өнiмдерiнiң цехы ("Фудмастер Айс Крим компаниясы" ЖШС), көкөнiс тұздау цехы ("Цинкас" ЖШС) реконструкциядан өткiзiлдi.
Өткен жылы "Әл-Фараби" ЖШС, "Медикус-Орталық" ЖШС, "ADEN" ЖАҚ, "Галерея" ЖШС кәсiпорындары мен ұйымдары халықаралық стандартқа сай келетiн бiрқатар сауда орталықтарын салды.
2003 жылы 300 мың шаршы метр тұрғын алаңын пайдалануға берiп, әлеуметтiк қолдауға зәру адамдарды баспанамен қамтамасыз ету үшiн 330 пәтердi коммуналдық меншiкке беру, "Өжет" ықшам ауданындағы мектеп үйiн және "Алмагүл" ықшам ауданындағы 114 орындық қимыл-қозғалыс жүйелерi зақымданған балаларға арналған мектеп-интернатты iске қосу көзделуде. Бiлiм беру мен денсаулық сақтаудың 54 нысанына күрделi жөндеулер жүргiзiледi. Әлеуметтiк нысандарды сейсмикалық шегендеуге 254,5 млн. теңге бюджеттiк қаражатты, метрополитен құрылысына 600 млн. теңге игеру жоспарлануда.

В рамках региональных инвестиционных программ городом Алматы в 1999 и 2000 годах было реализовано два проекта по приобретению дорожно-ремонтной техники "Виртген" и дорожно-уборочной техники "Боушунг". Реализация данных проектов позволила заметно повысить качество ремонта автомобильных дорог и улучшить содержание улиц г.Алматы.
Реализация местных инвестиционных проектов в 2002 году.
В 2002 году объем инвестиций в основной капитал вырос на 10,2% и составил 137,2 млрд. тенге. Привлечение заемных средств на реализацию местных инвестиционных проектов местным исполнительным органом г.Алматы в 2002 году не осуществлялось.
За счет средств местного бюджета введена в эксплуатацию школа на 1000 мест в микрорайоне "Думан", завершено строительство второй очереди школы-интерната для детей с нарушением опорно-двигательной системы в м-не "Алмагуль". Осуществлено сейсмоусиление 7 объектов образования и 3 объектов здравоохранения.
С перевыполнением выполнена годовая жилищная программа, введено 266,1 тыс. кв. м. жилья с ростом к 2001 году на 10,5%.
С начала года социально-защищаемым слоям населения и очередникам предприятий и организаций выделено 560 квартир, из которых ветеранам и участникам Великой Отечественной войны - 210 квартир.
На строительство метрополитена в 2002 году в бюджете города Алматы освоено 450 млн. тенге, из них 43,6 млн. тенге израсходованы на погашение кредиторской задолженности, остальные средства направлены на строительство обьекта. За год пройдено 355 погонных метров горных выработок.
За счет собственных средств предприятий и иностранных инвестиций осуществлено строительство и ввод в эксплуатацию пивоваренного завода (ТОО "Ак-Нар"), цеха колбасных изделий (ТОО АФК "Ардагер"), плавательного бассейна (ОАО "Атакент"), произведена реконструкция цеха молочной продукции (ТОО "Компания Фудмастер Айс Крим"), реконструкция цеха консервирования овощной продукции (ТОО "Цинкас").
За истекший год  предприятиями и организациями ТОО "Аль-Фараби", ТОО "Медикус-Центр", ЗАО "АDEN", ТОО "Галерея" построен ряд торговых центров, отвечающих международным стандартам.
В 2003 году намечено ввести в эксплуатацию 300 тыс. кв.м жилой площади, приобрести в коммунальную собственность для обеспечения жильем социально защищаемых граждан 330 квартир, ввести в эксплуатацию школу в микрорайоне "Ужет" и третью очередь  школы-интерната для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата в м-не "Алмагуль" на 114 мест. Планируется провести капитальный ремонт 54 объектов образования и здравоохранения. На проведение работ по сейсмоусилению социальных объектов  предусматривается освоить 254,5 млн. тенге бюджетных средств, на строительстве метрополитена - 600 млн. тенге.

3. 2003 жылға арналған аймақтық инвестициялық саясаттың басымдықтары
Алматы қаласын дамытудағы басымдықтар жүйесi мынадай негiзгi бағыттарды қамтиды:
- қолда бар өндiрiстiк басымдылықтарды тиiмдi пайдалану негiзiнде барлық салалар бойынша нарықтық бәсекелестiкке қабiлеттi, экспортқа бейiмделген өнеркәсiп өнiмдерiнiң тұрақты дамуының қамтамасыз етiлуi.
- инновациялық қызметтi дамыту.
- қаланы аймақтық қаржы орталығы ретiнде дамыту үшiн қажеттi жағдайлардың жасалуы.
- сауданы, көлiктi, байланысты, туризм индустриясын және халыққа көрсетiлетiн басқа да қызметтердi дамытудың өскелең қарқынының қамтамасыз етiлуi.
- адамдар әл-ауқаты деңгейiнiң артуы.
Алматы қаласын дамытудың басымдықтарына сәйкес 2003 жылғы инвестициялаудың басты бағыттарының бiрi "эконом-класс" үйлерiн салу болып табылады.
Аталмыш жобадағы үйлер элиталық немесе коммерциялық жүйеге жатпайды, олар орташа ауқатты халық топтарына арналған әлеуметтiк үйлер болады.
Құрылысы жоспарланған нысандар:
Нысандар Салынатын орны ( ауданы)
Коттедждер қалашығы (200 үй) Жалпы алаңы 11500 ш.м.
Думан-1
Төрт көпқабатты үй
Жалпы алаңы 11736 ш.м.
Гагарин - Тимирязев көш. қиылысы
Қаланың батысындағы ықш. аудан
Жалпы алаңы 40 000 ш.м
Саин-Момышұлы-Шаляпин- Абай көшелерi қиылысатын аудан
Орташа кiрiсi бар сатып алушыларға "эконом-класс" үйлерi екiншi рынокте ғана ұсынылады. Риэлтер компаниясы сарапшылары сауалнамаларының мәлiметiне қарағанда, соңғы 2 жылдың iшiнде Алматы қаласындағы екiншi рыноктегi баспаналардың ұсыныстан гөрi сұранысқа көбiрек ие екендiгiн көрсетедi. Барлық болжамдар бойынша, мұндай тенденция әлi де үш жылдай мерзiмге сақталады. Өйткенi банктер азаматтарға берiлетiн ипотекалық несиенiң пайыздық төлемдерi мен алдын ала төлем мөлшерiн төмендетiп отыр да, халықтың кiрiсi өсiп келедi. Екiншi рыноктегi ұсыныспен, ал бiрiншiдегi бағамен келiспейтiн жаңа тұтынушылар топтары пайда болуда. Мұндай топтар үшiн бiр шаршы метрге 350-530 доллар көлемiндегi баға қалыпты саналады.
Қозғалмайтын мүлiк рыногi дамып келедi. Алматының рыногi ең динамикалық орта болып саналады. Қозғалмайтын мүлiктер жөнiндегi орталық жыл сайын 110 миллион долларға жуық сомаға 28 мыңнан астам ұсыныстарды тiркейдi. Жаңа үйлер үлесi недәуiр өстi, сондай-ақ ақысын бiртiндеп төлеу шартымен сатылатын үйлердiң үлесi де көбейiп келедi. Алайда Қазақстанда берiлетiн ипотекалық несиенiң мөлшерi АҚШ пен Батыс Еуропаға қарағанда жүздеген есе кем. Мiне, сондықтан да, қазақстандықтар төлейтiн пайыздық төлемдер орта есеппен дүние жүзiндегiге қарағанда 23 есеге көп болып отыр. Батыста қозғалмайтын мүлiктер бойынша операциялардың 80% жасалатын ипотекалық несиелер Қазақстанда өте аз.

3. Приоритеты региональной инвестиционной политики на 2003г
Система приоритетов развития города Алматы включает в себя следующие основные направления:
- обеспечение стабильного прироста конкурентноспособной экспортноориентированной продукции на основе эффективного использования имеющегося производственного потенциала;
- развитие инновационной деятельности;
- создание необходимых условий для развития города как регионального финансового центра;
- обеспечение опережающих темпов развития торговли, транспорта, связи, индустрии туризма и других услуг населению;
- повышение уровня благосостояния людей.
В соответствии с приоритетами регионального развития города Алматы одним из важнейших направлений инвестирования в 2003 году является строительство жилья эконом- класса.
Настоящий проект позиционирует предполагаемое жилье не как элитное или коммерческое, а как дома повышенной комфортности для средне обеспеченных слоев населения, т.е. как социальное жилье.
Планируемые объекты строительства:
Наименование объекта Ме стонахождение /район
Коттеджный городок (200 домов)
Общая площадь 11 500 кв.м.
Думан-1
4 многоэтажных дома
Общая площадь 11 736 кв.м.
Гагарина Тимирязева
Микрорайон в западной части города
Общая площадь 40 000 кв.м.
Район улиц Саина - Момыш-улы-Шаляпина Абая.
Жилье эконом класса для покупателей со средним уровнем дохода предлагается только на вторичном рынке. Согласно данным опроса экспертов риэлтерских компаний, последние 2 года ситуация на вторичном рынке жилья Алматы характеризуются превалированием спроса над предложением. По всем прогнозам эта тенденция сохранится как минимум еще года на 3, т.к. банки снижают процентные ставки и объем предоплаты под ипотечное кредитование граждан, а уровень доходов горожан увеличивается. Было отмечено формирование нового слоя покупателей, которые не удовлетворены существующими предложениями на вторичном рынке и ценами на первичном. Оптимальная цена для данного сегмента $350- $530 за квадратный метр.
Рынок недвижимости растет. Самым динамичным считается рынок города Алматы. Центр по недвижимости ежегодно регистрирует примерно 28 тысяч сделок на сумму около 110 миллионов долларов. Довольно существенно увеличилась доля нового жилья, а также растет доля жилья, покупаемого в рассрочку. Однако объем ипотечных инвестиций, выдаваемых в Казахстане, в сотни раз меньше чем в США и Западной Европе. Именно поэтому, проценты, которые казахстанцы по ним выплачивают, в 23 раза больше, чем в среднем в мире. Ипотечных схем, с использованием которых в западных странах совершается примерно 80% сделок по приобретению недвижимости, в Казахстане крайне мало.

Жалпы алғанда, рынокте көпқабатты үйлерден 51,7 мың шаршы метр пәтер мен 200 коттедж ұсынылады.
Бәсеке баға мен тұтыну қабiлетiне қарай пәтерлер мен коттедждер бағасының мөлшерi де әртүрлi болып келедi. Мәселен, коттедждер үшiн бiр шаршы метрдiң бағасы 420 американ долларын, ал пәтерлер үшiн пайдалы алаңының көлемiне қарай 450 долларды құрайды. Бұл қазiргi Алматыдағы бағаға қарағанда шамамен 50-80% төмен.
Баспананы тағайындалған баға деңгейiнен тысқары, ипотекалық несиелеу бағдарламасы бойынша берудiң артықшылығы көп.
Бұлардан басқа пәтерлерiнiң орналасуы жақсы жоспарланған ықшам аудан тұрғызу көзделуде. Бұл әлеуметтiк жағдайлары орташа қала тұрғындарын қымбатқа түспейтiн пәтерлермен қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
Бұл ретте бiр бөлмелi пәтер алаңы - 41 ш.м., екi бөлмелiктiкi - 51 ш.м., үш бөлмелiктiкi - 70 ш.м. болады.
Пәтерлердiң жалпы саны - 1080, салыну мерзiмi - 36 ай.
Қарыз алудың негiзгi шарттары:
Қарыз сомасы
20 000 000 АҚШ доллары
Бағалы қағаз түрi
атаулы купондық облигация
Айналым мерзiмi
5 жыл
Номинал
100 теңгеге бөлiнген, номинал облигация құнының теңгенiң девальвациялану қарқынының коэффициентiне аударылуы бойынша есептеледi
Ынталандыру төлемi
"Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ мамандандырылған сауда өткiзу қорытындылары бойынша айқындалады.
Орташа мерзiмдi индекстелген облигацияларды өтеу  тиiстi эмиссияларды қайтару үшiн тағайындалған мерзiмдегi индекстелген номиналдық баға бойынша жүргiзiледi.
2004 жыл - қарыз бойынша бiрiншi және екiншi жартыжылдықтардың төлемiн (ынталандыру) өтеу;
2005 жыл - қарыз бойынша үшiншi және төртiншi жартыжылдықтардың төлемiн (ынталандыру) өтеу;
2006 жыл - қарыз бойынша бесiншi және алтыншы жартыжылдықтардың төлемiн (ынталандыру) өтеу;
2007 жыл - қарыз бойынша жетiншi және сегiзiншi жартыжылдықтардың төлемiн (ынталандыру) өтеу;
2008 жыл - қарыз бойынша тоғызыншы және оныншы жартыжылдықтардың төлемiн (ынталандыру) өтеу.
Кезектен тыс II шақырылған
Алматы қалалық мәслихаты
ХХVII сессиясының төрағасы
Алматы қалалық
мәслихатының хатшысы
Кезектен тыс II шақырылған
Алматы қалалық мәслихаты
ХХVIII сессиясының

В общей сложности рынку будет предложено 51,7 тыс.кв.м. жилья в многоэтажных домах и 200 коттеджей с улучшенными жилищными условиями.
Учитывая конкурентные цены и анализ потребительских предпочтений уровень цен на квартиры и коттеджи различен. Так стоимость одного квадратного метра для коттеджей составит 350 долларов США без отделочных работ и для квартиры 530 долларов США исходя из полезной площади, т.е. примерно на 50-80 % ниже, чем цены, предлагаемые в настоящее время в Алматы на новое жилье.
Помимо установленного уровня цен большим преимуществом при покупке является предоставление жилья по программе ипотечного кредитования.
Кроме того, предполагается построить микрорайон с квартирами улучшенной планировки. Это позволит обеспечить недорогим жильем социально-защищаемые слои населения города.
Площадь квартир составит: однокомнатная - 41 кв.м.; двухкомнатная - 51 кв.м.; трехкомнатная - 70 кв.м.
Общее количество квартир 1080. Срок строительства 36 месяцев.
Основные условия заимствования
Сумма заимствования    - 3,0 млрд.тенге (20,0 млн. долларов США)
Вид ценных бумаг       - именная купонная облигация
Срок обращения         - 5 лет
Номинал                - кратен 100 тенге, номинал
рассчитывается как произведение
номинальной стоимости облигации
на коэффициент темпа девальвации
(ревальвации) тенге.
Ставка вознаграждения  - будет определена по итогам
проведения специализированных
торгов на ЗАО "Казахстанская
фондовая биржа".
Погашение среднесрочных индексированных облигаций производится по индексированной номинальной стоимости в установленную для соответствующей эмиссии дату погашения.
2004 год - выплата вознаграждения (интереса) за первое и второе полугодия по займу;
2005 год - выплата вознаграждения (интереса) за третье и четвертое полугодия по займу;
2006 год - выплата вознаграждения (интереса) за пятое и шестое полугодия по займу;
2007 год - выплата вознаграждения (интереса) за седьмое и восьмое полугодия по займу;
2008 год - выплата вознаграждения (интереса) за девятое и десятое полугодия и погашение основного долга по займу.
Председатель
XXVIII внеочередной
сессии Алматинского
городского Маслихата
II созыва                   А.Биртанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II созыва         Т.Мукашев
Приложение N 2
к решению ХXVIII-й внеочередной
сессии Алматинского городского
Маслихата II-го созыва