Аз қамтамасыз етілген отбасылардағы студенттерге әлеуметтік қолдау беру ережесін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2003 жылғы 7 қарашадағы N 196 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 19 қарашада N 1060 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2007 жылғы 27 желтоқсандағы N 323 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2007.12.27 N 323 Қаулысымен
Аз қамтамасыз етілген отбасылардағы студенттерге кәсіби жоғары білім алу үшін әлеуметтік қолдау көрсету мақсатында, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 27 бабы 1 тармағы 17 тармақшасы негізінде және "Кедейлікпен және жұмыссыздықпен күрес жөніндегі бағдарламаны бекіту туралы" облыстық мәслихаттың екінші шақырылған 24 сессиясының 2003 жылғы 27 наурыздағы N 24/3 шешімін орындау үшін облыс әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Аз қамтамасыз етілген отбасылардағы студенттерге әлеуметтік қолдау берудің қоса берілген Ережесі бекітілсін.
2. Облыстық білім департаменті Солтүстік Қазақстан облысының жоғары оқу орындарында оқу кезеңіне әлеуметтік қолдау алуға аз қамтамасыз етілген отбасылардағы студенттер таңдауды жыл сайын және дер уақытта қамтамасыз етсін.
3. 6-2-258-51 "Жергілікті өкілетті органдар шешімі бойынша жеке азаматтар санаттарына әлеуметтік төлемдер" бағдарламасының әкімшісі болып еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау департаменті анықталсын.
4. Қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Қ.Е.Есімхановқа жүктелсін.
Облыс әкімінің м.а.
Облыс әкімдігінің
2003 жылғы 7 қарашадағы
"Аз қамтамасыз етілген отбасылардағы
студенттерге әлеуметтік қолдау беру
ережесін бекіту туралы"
N 196 қаулысымен бекітілген
Аз қамтамасыз етілген отбасылардағы
студенттерге әлеуметтік қолдау беру
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже аз қамтамасыз етілген отбасылардағы студенттерге ақшалай әлеуметтік қолдау көрсетудің тәртібін және шарттарын белгілейді.
2. Әлеуметтік қолдауға Солтүстік Қазақстан облысы аумағында тұрақты тұратын және мемлекеттік жалпы білім гранттары мен кредиттерінің жүлдегерлері бола алмаған Қазақстан Республикасының азаматтары құқылы.
3. Осы Ережеде мынандай ұғымдар пайдаланылады:
әлеуметтік қолдау - студенттердің кәсіби оқуын төлеуге бағытталған әлеуметтік төлем түріндегі халықты әлеуметтік қорғаудың бір нысаны;
әлеуметтік қолдау көрсету құқын айқындау жөніндегі комиссия (бұдан әрі - облыстық комиссия) - облыс әкімі жанында облыс әкімі орынбасарының төрағалығымен білім, еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау департаменттері, көші-қон және демография басқармасы өкілдерін міндетті түрде енгізе отырып құрылатын және әлеуметтік қолдау көрсету мүмкіндігі туралы шешім шығаруды жүзеге асыратын комиссия;
алушы - мемлекеттік жалпы білім гранттары мен кредиттері (күндізгі оқу нысаны) жүлдегерлері бола алмаған және ең төменгі күнкөріс мөлшерінен төмен жан басына шаққандағы орташа табысы бар отбасы мүшесі болып табылатын студент;
әлеуметтік қолдауды тағайындау жөніндегі, әлеуметтік қолдау көрсетуге контингент айқындау жөніндегі және төлеу жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - департамент) - Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау департаменті;
ақшалай қаржыны беру жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - банк) - банкілік операциялардың жеке (кейбір) түрлерін жүзеге асыруға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар, екінші деңгейдегі және осы түрдегі банкілік қызмет көрсету конкурсын жеңіп алған банк.

Об утверждении Правил предоставления социальной поддержки студентам из малообеспеченных семей
Постановление Акимата Северо-Казахстанской области от 7 ноября 2003 года N 196. Зарегистрировано Управлением юстиции Северо-Казахстанской области 19 ноября 2003 года за N 1060. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2007 года N 323
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 27.12.2007 N 323
В целях оказания социальной поддержки студентам из малообеспеченных семей для получения высшего профессионального образования, на основании подпункта 17 пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и во исполнение решения 24 сессии второго созыва областного маслихата от 27 марта 2003 года N 24/3 "Об утверждении Программы по борьбе с бедностью и безработицей", акимат области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления социальной поддержки студентам из малообеспеченных семей.
2. Областному департаменту образования ежегодно и своевременно обеспечивать подбор студентов из малообеспеченных семей на получение социальной поддержки на период обучения в высших учебных заведениях Северо-Казахстанской области.
3. Администратором программы 6-2-258-51 "Социальные выплаты отдельным категориям граждан по решению местных представительных органов" определить департамент труда, занятости и социальной защиты населения.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Есимханова К.Е.
И.о. акима области
Утверждена
постановлением акимата области
от 7 ноября 2003 года N 196
"Об утверждении Правил предоставления
социальной поддержки студентам
из малообеспеченных семей"
ПРАВИЛА
предоставления социальной поддержки
студентам из малообеспеченных семей
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок и условия  оказания социальной поддержки в денежном выражении студентам из малообеспеченных семей.
2. Право на социальную поддержку имеют граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Северо-Казахстанской области и не ставшие обладателями государственных общеобразовательных грантов и кредитов.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
социальная поддержка - одна из форм социальной защиты населения в виде социальных выплат, направленных на оплату за профессиональное обучение студентов;
комиссия по определению прав на оказание социальной поддержки (далее - областная комиссия) - комиссия, создаваемая при акиме области под председательством заместителя акима области, с обязательным включением в ее состав представителей департаментов образования, труда, занятости и социальной защиты населения, управления миграции и демографии и принимающая решение об оказании социальной поддержки;
получатель студент, не ставший обладателем государственного общеобразовательного гранта и кредита (по очной форме обучения) и являющийся членом семьи со среднедушевым доходом ниже величины прожиточного минимума;
уполномоченный орган, осуществляющий организацию работы по  назначению социальной поддержки, по определению контингента студентов на оказание социальной поддержки и по выплате (далее департамент) департамент труда, занятости и социальной защиты населения акима Северо-Казахстанской области;
уполномоченный орган по выдаче денежных средств (далее - банк) - банк второго уровня, имеющий лицензию Национального Банка Республики Казахстан на осуществление отдельных видов банковских операций и выигравший конкурс на предоставление банковских услуг данного вида.

2. Ақшалай қаржыны алудың шарттары мен тәртібі
4. Ақшалай қаржыны алу үшін студенттер департаментке мынандай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш (1 қосымша);
2) тұлғаны куәландыратын құжаттың көшірмесі (нотариалды куәландырылған);
3) отбасы құрамы туралы анықтама;
4) отбасының табыстары туралы анықтама;
5) білімі туралы құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) кешенді тестілеу нәтижесі туралы белгіленген үлгідегі мемлекеттік сертификаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
7) Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттік жоғары оқу орнымен оқыту туралы келісім.
Студенттер әлеуметтік қолдау тағайындауға келесі арыз бергенде жоғарыда аталған құжаттардан басқа, жоғары оқу орнынан осы ЖОО-ның студенті болып табылатындығын растау-анықтаманы, сондай-ақ сынақ кітапшасының көшірмесін ұсынады.
5. Әлеуметтік қолдау алуға қажетті құжаттар түпнұсқасында және көшірмесінде департаментке ұсынылады, олар істерді қалыптастырады және құжаттардың толық пакеті түскен күннен бес күндік мерзімде әлеуметтік қолдау тағайындау не тағайындамау туралы шешім жобасын (2 қосымша) және арызданушылардың қалыптастырылған істерін әлеуметтік қолдау көрсету құқын айқындау жөніндегі облыстық комиссияға жібереді.
6. Облыстық комиссия он күндік мерзімде ұсынылған құжаттарды қарастырады және әлеуметтік қолдау тағайындау не тағайындамау туралы шешім шығарады. Арызданушылардың істерін және комиссия мәжілісі хаттамасының көшірмелерін департаментке жібереді.
Облыстық комиссия әлеуметтік қолдау беру туралы шешім шығару барысында кешенді тестілеуде алған балл санын, үздік аттестаттардың немесе арнаулы орта білімнің үздік дипломы бар болуын есепке алады.
7. Әлеуметтік көмек тағайындау облыстық бюджетпен осы мақсатқа қарастырылған қаржылар шегінде жүзеге асырылады.
8. Оң шешім болған жағдайда департаментпен хабарландырылған алушылар банкте жеке шот ашады.
Департамент бас тартқан жағдайда бас тарту себебін жазбаша көрсете отырып, арызданушыға құжаттарды қайтарады.
Әлеуметтік қолдауды тағайындаудан бас тарту үшін негіздеме: білім мекемесіне түсу туралы біле тұра жалған мәліметтер және 4-тармақта көрсетілген құжаттар бойынша жалған мәліметтер ұсыну болып саналады.
9. Департамент алушылардың екі данада тізім-ведомостін жасайды, оның біреуін банкке жібереді.
10. Банк ақылы қызмет көрсету келісімі және тізім-ведомосы негізінде алушылар ашқан жеке шоттарға сомаларды аударады.
3. Қаржыландыру механизмі
11. Студенттерге әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шығындарды қаржыландыру 6-2-258-51 "Жергілікті өкілетті органдар шешімі бойынша азаматтардың жеке санаттарына әлеуметтік төлемдер" бағдарламасы бойынша облыстық бюджетте осы мақсатқа қарастырылған қаржылар есебінен жүргізіледі.

2. Условия и порядок получения денежных средств
4. Для получения денежных средств студенты представляют в департамент следующие документы:
1) заявление по установленной форме (приложение 1);
2) копию документа, удостоверяющего личность (нотариально заверенную);
3) справку о составе семьи;
4) справку о доходах семьи;
5) нотариально удостоверенную копию документа об образовании;
6) копию нотариально удостоверенного государственного сертификата установленного образца о результатах комплексного тестирования;
7) договор с высшим учебным заведением Северо-Казахстанской области об обучении.
При последующих обращениях за назначением социальной поддержки получатели, кроме указанных документов, представляют из высших учебных заведений справку-подтверждение что они являются студентами данного ВУЗа, а также копию зачетной книжки.
5. Документы, необходимые для получения социальной поддержки, представляются в подлинниках и копиях в департамент, который формирует дела и в пятидневный срок со дня поступления их полного пакета от заявителей направляет проект решения (приложение 2) о назначении социальной поддержки либо отказе в ней в областную комиссию по определению прав на оказание социальной поддержки.
6. Областная комиссия в десятидневный срок рассматривает представленные документы и выносит решение о назначении социальной поддержки либо отказе в ней. Дела заявителей и выписки из протоколов заседаний комиссия направляет в департамент.
При вынесении решения о предоставлении социальной поддержки областная комиссия учитывает количество баллов, полученных при комплексном тестировании, наличие аттестатов или дипломов о среднем специальном образовании с отличиями.
7. Назначение социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных областным бюджетом на эти цели.
8. В случае положительного решения получатели, уведомленные департаментом, открывают лицевые счета в банке.
В случае отказа департамент возвращает документы заявителю с указанием причин отказа.
Основаниями отказа в назначении социальной поддержки являются: предоставление заведомо ложных сведений о поступлении в высшее учебное заведение и недостоверных сведений в документах, указанных в пункте 4.
9. Департамент составляет списки-ведомости получателей в двух экземплярах, один из которых направляет в банк.
10. Банк на основании договора на оказание платных услуг и списков-ведомостей производит зачисление сумм на открытые лицевые счета получателей.
3. Механизм финансирования
11. Финансирование расходов по оказанию социальной поддержки студентам производится по программе 6-2-258-51 "Социальные выплаты отдельным категориям граждан по решению местных представительных органов" за счет средств областного бюджета, предусмотренных на эти цели.

12. Әлеуметтік қолдау жылына бір студентке 120000 (жүз жиырма мың) теңгеден аспайтын сомада беріледі.
4. Бақылауды жүзеге асыру
13. Әлеуметтік қолдау тағайындау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнама актілеріне сәйкес әлеуметтік қолдауды дұрыс тағайындауға жауапты.
14. Әлеуметтік қолдау тағайындаудың және төлеудің дұрыстығын бақылау қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Аз қамтамасыз етілген отбасылардағы
студенттерге әлеуметтік қолдау беру
ережесіне 1 қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің
еңбек, жұмыспен қамту және
халықты әлеуметтік қорғау
департаментіне
_________________________________
мекен-жайында тұратын
_________________________________
_________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
ТСН(РНН)_________________________
төлқұжат(куәлік)_________________
(қашан, кім)_____________________
_________________________________
берген.
ӨТІНІШ
_____________________________________ мемлекеттік жоғары
оқу орнында жоғары кәсіби білім алу үшін маған ______________
________________________________ теңге сомасында ақшалай қаржы
(жазбаша)
беруіңізді сұраймын және _____________________ банк филиалында
ашылған __________________ жеке шотыма аударуыңызды сұраймын.
Мынандай құжаттар ұсынамын:
- тұлғаны куәландыратын құжат көшірмесі (нотариалды
куәландырылған);
- отбасы құрамы туралы анықтама;
- отбасының табыстары туралы анықтама;
- білімі туралы құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
- кешенді тестілеу нәтижесі туралы белгіленген үлгідегі
мемлекеттік сертификаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
- Солтүстік Қазақстан облысының мемлекеттік жоғары оқу
орнымен оқыту туралы келісім.
200__ жыл "___" __________
Қолы:
Аз қамтамасыз етілген отбасылардағы
студенттерге әлеуметтік
қолдау беру ережесіне 2 қосымша
ШЕШІМ
____________________                 200__ жыл "__" __________
(елді мекен)
________________________________________________ мекен-жайында
(Елді мекен, көшесі, үйдің және пәтердің N№, телефоны)
тұратын азамат (азаматша) ____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
әлеуметтік қолдау беру (беруден бас тарту) туралы.
Отбасының табысы туралы ұсынылған мәліметтерді, кешенді
тестілеу нәтижесі туралы мемлекеттік сертификатты қарастыра
отырып, облыстық комиссия ШЕШТІ:
1. Азамат(азаматша) ___________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты)
мемлекеттік жоғары оқу орнында оқуды төлеу үшін
______________________________________________ теңге сомасында
ақшалай қаржы берілсін.

12. Социальная поддержка предоставляется на сумму не более 120000 (ста двадцати тысяч) тенге в год на одного студента.
4. Осуществление контроля
13. Уполномоченный орган по назначению социальной поддержки несет ответственность за правильность назначения социальной поддержки в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
14. Контроль за правильностью назначения и выплаты социальной поддержки  осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
Приложение 1
к Правилам предоставления
социальной поддержки студентам
из малообеспеченных семей
В департамент труда, занятости и
социальной защиты населения акима
Северо-Казахстанской области
от ______________________________,
(фамилия, имя, отчество)
проживающего (ей) по адресу:
________________________________
________________________________
РНН ___________________________
паспорт (удостоверение)__________
________________________________
выдан __________________________
(кем)
_______________________________
(когда)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выделить мне денежные средства в сумме
_________________________________________ тенге для получения
(прописью)
высшего профессионального образования в учебном заведении
___________________________________________________________ и
перечислить на лицевой счет _____________, открытый в филиале
__________________________________________ банка.
Прилагаю следующие документы:
- копию документа, удостоверяющего личность (нотариально
заверенную);
- справку о составе семьи;
- справку о доходах семьи;
- нотариально удостоверенную копию документа об образовании;
- копию нотариально удостоверенного государственного
сертификата установленного образца о результатах комплексного
тестирования;
- договор с высшим учебным заведением Северо-Казахстанской
области об обучении.
"___" __________ 200__ года
Подпись:
Приложение 2
к Правилам предоставления
социальной поддержки студентам
из малообеспеченных семей
РЕШЕНИЕ
__________________             "___" ___________ 200__г.
(населенный пункт)
О  предоставлении (отказе в предоставлении) денежных
средств гражданину (ке)_____________________________________,
(Фамилия, имя, отчество)
проживающему (ей) по адресу ________________________________
____________________________________________________________.
(населенный пункт, улица, N дома и квартиры, телефон)
Рассмотрев представленные сведения о доходах семьи,
государственный сертификат о результатах комплексного
тестирования областная комиссия РЕШИЛА:
1. Выделить гр._____________________________________
________________________________________ денежные средства
(Фамилия, имя, отчество)
для оплаты обучения в высшем учебном заведении на сумму
_____________________________________ тенге.

2. _____________________________________________________
____________________________________ ақшалай қаржы берілмесін.
(оның себебі көрсетілсін)
Қолдары:
Комиссия төрағасы:              _____________________
(Тегі, аты-жөні)
Комиссия мүшелері:              _____________________
(Тегі, аты-жөні)

2. Отказать _________________________________________
___________________________________________________________.
(указать причину отказа)
Подписи:
Председатель комиссии           _____________________
(ФИО)
Члены комиссии                  _____________________
(ФИО)