Ұлттық бірыңғай тестілеуді ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 16 наурыздағы N 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 14 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2804. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2010 жылғы 12 наурыздағы № 114 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2010.03.12 № 114 Бұйрығымен.
Ұлттық бірыңғай тестілеуді құқықтық реттеуді жетілдіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған ұлттық бірыңғай тестілеуді ұйымдастыру және өткізу ережесі бекітілсін.
2. Білім беруді дамыту стратегиясы және халықаралық ынтымақтастық департаменті /С.Ырсалиев/ осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге енгізсін, кейіннен бұқаралық ақпарат құралдарына жарияласын.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды вице-министр К.Н.Шәмшидиноваға жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2004 жылғы 16 наурыздағы
N 213 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық бірыңғай тестілеуді ұйымдастыру
және өткізу
ЕРЕЖЕСІ 1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже жалпы орта білім беру бағдарламаларын меңгерген жалпы орта білім беру ұйымдарының ағымдағы жылғы білім алушыларына (бұдан әрі - бітірушілер) ұлттық бірыңғай тестілеуді ұйымдастыру мен өткізу тәртібін белгілейді.
Ескерту: 1-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
2. Ереже меншік нысанына және ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан білім беру ұйымдарына таратылады.
3. Ұлттық бірыңғай тестілеу (бұдан әрі - ҰБТ) бітірушілердің мемлекеттік қорытынды аттестаттауы мен кәсіптік жоғары (бұдан әрі - ЖОО), кәсіптік орта (бұдан әрі - колледждер) оқу орындарына түсу емтихандарын біріктіруді көздейді. ҰБТ-ның нәтижелерін жалпы орта білім беру ұйымдары мемлекеттік қорытынды аттестаттаудың, ал ЖОО-лар мен колледждер түсу емтихандарының нәтижелері ретінде таниды.
Ескерту: 3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы  N 89 2007 жылғы 23 ақпандағы   N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .

Об утверждении Правил организации и проведения единого национального тестирования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 марта 2004 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2004 года № 2804. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 114
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 12.03.2010 № 114.
В целях совершенствования правового регулирования единого национального тестирования  и в соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2004 года N 317 "О введении единого национального тестирования" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения единого национального тестирования.
2. Департаменту стратегии развития образования и международного сотрудничества (C. Ирсалиев) внести настоящий приказ в установленном порядке на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан с последующим опубликованием в средствах массовой информации.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра К. Шамшидинову.
Министр
Утверждены
Приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 марта 2004 года N 213
ПРАВИЛА
организации и проведения единого национального тестирования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок организации и проведения единого национального тестирования обучающихся организаций среднего общего образования текущего года, освоивших образовательную программу среднего общего образования (далее - выпускники).
Сноска. Пункт 1 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Правила распространяются на организации образования независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, типов и видов.
3. Единое национальное тестирование (далее - ЕНТ) предусматривает совмещение итоговой государственной аттестации выпускников и вступительных экзаменов в средние профессиональные (далее - колледжи), высшие профессиональные (далее - вузы) организации образования. Результаты ЕНТ признаются организациями среднего общего образования в качестве результатов итоговой государственной аттестации, а колледжами, вузами - в качестве результатов вступительных экзаменов.
Сноска. Пункт 3 с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 23 февраля 2007 года  N 85 .

3-1. ҰБТ-ы тізбесі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің бұйрығымен бекітілген тестілеу өткізілетін пункттердің базасында өткізіледі (бұдан әрі - ҰБТ ӨП).
Ескерту: 3-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
2. ҰБТ-ны ұйымдастыру және өткізу жөніндегі
мемлекеттік комиссия
4. ҰБТ-ны ұйымдастыру және өткізу үшін әрбір ҰБТ ӨП-те мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - МК) құрылады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
5. МК өз жұмысында осы Ережені, нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4394 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 7 қыркүйектегі  N 481 бұйрығымен бекітілген»"Білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және мемлекеттік қорытынды аттестаттауды өткізу ережесін" (бұдан әрі - қорытынды аттестаттау ережесі), сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1118 болып тіркелген,»"Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарына қабылдаудың үлгі ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 25 наурыздағы  N 247 , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3627 болып тіркелген,»"Қазақстан Республикасының кәсіптік орта білім беру ұйымдарына қабылдаудың үлгі ережесі" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 15 сәуірдегі  N 244 бұйрықтарын (бұдан әрі - Қабылдаудың үлгі ереже), және басқа да білім беру саласындағы орталық атқарушы органдардың (бұдан әрі - Министрлік) нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда, өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы  N 89 2007 жылғы 23 ақпандағы   N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
6. МК-нің құрамына мәслихат пен әкімдік өкілдері, жоғары оқу орындарының ректорлары, облыстық (республикалық маңызы бар қалалық) білім департаментінің (басқармаларының) директорлары (бұдан әрі - білім департаментінің директоры), аудандық (қалалық) білім бөлімдерінің меңгерушілері, құқық қорғау органдарының, қоғамдық ұйымдардың, оның ішінде жастар және студенттік, бұқаралық ақпарат құралдары, сондай-ақ білім беру ұйымдарының, білім департаменті қызметкерлері білікті мамандары арасынан тағайындалған хатшы кіреді.
МК құрамының саны тақ болуы және 11 адамнан аспауы керек.
Ескерту: 6-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы  N 89 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .

3-1. ЕНТ проводится на базе пунктов проведения тестирования (далее - ПП ЕНТ), перечень которых утверждается приказом Министра образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); пункт 3-1 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.
2. Государственная комиссия по организации
и проведению ЕНТ
4. Для организации и проведения ЕНТ в каждом ПП ЕНТ создаются государственные комиссии (далее - ГК).
Сноска. Пункт 4 с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
5. ГК в своей работе руководствуется настоящими Правилами, Правилами проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой государственной аттестации обучающихся, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 сентября 2006 года  N 481 , зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 4394 (далее - Правилами итоговой аттестации), а также приказами Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 марта 2000 года  N 247 "Об утверждении Типовых правил приема в высшие учебные заведения Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 1118, и от 15 апреля 2005 года  N 244 "Об утверждении Типовых правил приема на обучение в средние профессиональные учебные заведения Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 3627 (далее - Типовые правила приема) и другими нормативными правовыми актами центрального исполнительного органа в области образования (далее - Министерство).
Сноска. Пункт 5 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); внесены изменения -  приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.
6. В состав ГК входят представители маслихатов и акиматов, ректоры вузов, директор областного (городов республиканского значения) департамента образования (далее - директор департамента образования), заведующий районным (городским) отделом образования, представители правоохранительных органов, общественных организаций, в том числе, молодежных и студенческих, средств массовой информации, а также секретарь, назначаемый из числа квалифицированных работников организаций образования, департаментов образования. Количество членов ГК должно быть нечетным и не превышать 11 человек.
Сноска. Пункт 6 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); внесены изменения -  приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.

7. МК-нің төрағасы болып оның базасында ҰБТ ӨП құрылған білім беру ұйымының басшысы (ректор, білім департаментінің директоры, аудандық (қалалық) білім бөлімінің меңгерушілері) немесе әкімдік өкілі тағайындалады.
МК құрамы жоғары оқу орындарының және білім департаменттерінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің (бұдан әрі - Министр) бұйрығымен ҰБТ-ы басталғанға дейін екі ай бұрын ҰБТ-ны өткізу кезеңіне бекітіледі.
Ескерту: 7-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
8. МК-ның негізгі міндеттері аталған облыстың (қаланың, ауданның) бітірушілері үшін ҰБТ-ны дайындау және өткізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестіру болып табылады.
9. МК қойылған міндеттерді іске асыру үшін:
1) жұртшылық арасында ҰБТ-ны ұйымдастырушылық және ақпараттық түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
2) ҰБТ-ны дайындау және өткізу барысында Министрліктің тапсырмасы бойынша ҰТБ-ның ұйымдастыру-технологиялық алып жүруін іске асыратын білім беру ұйымымен, сондай-ақ әр деңгейдегі білім беруді басқару органдарымен, білім беру ұйымдарымен қарым-қатынасты қамтамасыз етеді;
3) мектеп бітірушілерден ҰБТ-ға белгіленген үлгімен өтініштер қабылдауды ұйымдастырады;
4)  алынып тасталды ;
5) осы облыстың (қаланың, ауданның) мектеп бітірушілеріне ҰБТ-ны өткізу үшін қажетті жағдай жасайды және тестілеу технологиясының сақталуын қамтамасыз етеді;
6) ҰБТ-ы аяқталған соң дұрыс жауап кодтары ілінеді және тестілеудің нәтижесі хабарланады;
7) ҰБТ-ы бойынша апелляциялық комиссияның жұмысын ұйымдастырады;
8) ҰБТ-ы сертификаттарын беруді ұйымдастырады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85   ,  2007 жылғы 23 ақпандағы   N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
10. <*>
Ескерту: 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
11. МК оның төрағасы бекіткен жоспарға сәйкес жұмыс істейді.
МК хатшысы жұмыс жоспарын, отырыстың күн тәртібін қалыптастырады,  МК мүшелерінің қарым-қатынасын ұйымдастырады және іс қағаздарды жүргізуге жауап береді.
12. МК-ның отырысы, егер де онда оның мүшелерінің жалпы санының 2/3 бөлігінен астамы қатысса заңды деп есептеледі.
МК-ның шешімдері МК отырысында қатысушы мүшелерінің көпшілік дауысымен қабылданады және төраға мен хатшының қолы қойылған отырыс хаттамасымен ресімделеді. Дауыстар тең болған жағдайда, МК төрағасы шешуші дауысқа құқылы.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .

7. Председателем ГК назначается руководитель организации, на базе которой создан ПП ЕНТ (ректор вуза, директор департамента образования, заведующий районным отделом образования), либо представитель акимата.
Состав ГК утверждается приказом Министра образования и науки Республики Казахстан (далее - Министр) на период проведения ЕНТ по представлению вузов и департаментов образования за два месяца до начала ЕНТ.
Сноска. Пункт 7 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
8. Основной задачей ГК является организация и координация работы по подготовке и проведению ЕНТ для выпускников данной области (города, района).
9. Для реализации поставленной задачи ГК:
1) проводит среди населения организационную и информационно-разъяснительную работу по ЕНТ;
2) обеспечивает в ходе подготовки и проведения ЕНТ взаимодействие с организацией образования, осуществляющей по поручению Министерства организационно-технологическое сопровождение ЕНТ, а также органами управления образованием различных уровней, организациями образования;
3) организует прием заявлений выпускников установленного образца на ЕНТ;
4)  исключен
5) создает необходимые условия для проведения ЕНТ выпускников данной области (города, района) и обеспечивает соблюдение технологии тестирования;
6) вывешивает коды правильных ответов после окончания ЕНТ и объявляет результаты тестирования;
7) организует работу апелляционной комиссии по ЕНТ;
8) организует выдачу сертификатов ЕНТ.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения -   приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.
10.  исключен -  приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.
11. ГК работает в соответствии с планом, утвержденным ее председателем.
Секретарь ГК формирует план работы, повестку дня заседаний, организует взаимодействие членов ГК и отвечает за делопроизводство.
12. Заседания ГК считаются правомочными, если на них присутствуют более 2/3 от общего числа ее членов.
Решения ГК принимаются простым большинством голосов от числа присутствующих на заседании членов ГК и оформляются протоколами заседаний, которые подписываются председателем и секретарем. В случае равенства голосов председатель ГК имеет право решающего голоса.
Сноска.   В пункт 12 внесены изменения -   приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.

3. ҰБТ-ға қатысушылар
13. ҰБТ-ны тапсыруға жалпы орта білім берудің білім бағдарламаларын игерген білім беру ұйымдарының қазақ және орыс тілдерінде білім алған ағымдағы жылғы барлық бітірушілері ерікті негізде жіберіледі.
Ағымдағы жылы Қазақстан Республикасының ЖОО-ларына, КООО-ларына түсуге тілек білдіргендер,»"Алтын белгі" жалпы орта білім туралы аттестат және үздік жалпы орта білім туралы аттестат алуға үміткерлер, ағымдағы жылғы оқушылардың ғылыми жарыстарының, республикалық олимпиадалардың жүлдегерлері үшін ҰБТ-ны тапсыру міндетті.
ҰБТ-ға қатысқысы келмеген бітірушілер қорытынды аттестаттау ережесіне сәйкес орта мектеп курсы бойынша қорытынды аттестаттау тапсыра алады.
Ескерту: 13-тармақ жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы  N 89 , 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
14. ҰБТ-ға қатыспаған шетелдерде оқушылардың халықаралық айырбас желісі бойынша білім алған жалпы орта білім беру ұйымдарының бітірушілерінің және өзбек, ұйғыр, тәжік тілдерінде оқытатын мектеп бітірушілерінің, республикалық музыка мектеп-интернаттары бітірушілерінің мемлекеттік қорытынды аттестаттауы қорытынды аттестаттау ережесіне сәйкес өткізіледі. Бұл бітірушілер республика ЖОО-лары мен колледждерге Қабылдаудың үлгі  ережесіне сәйкес түсуге құқылы.
Ескерту: 14-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
14-1. Ағымдағы жылдың жалпы білім беру пәндері бойынша халықаралық олимпиадаға қатысушылар ҰБТ-ны тапсырудан босатылады.
Ескерту: 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 1057   бұйрығымен .
4. ҰБТ-ны өткізу тәртібі
15. ҰБТ-ы төрт пән бойынша өткізіледі: үшеуі міндетті - қазақ немесе орыс тілі (оқыту тілі), математика, Қазақстан тарихы және таңдаған мамандыққа байланысты Қабылдаудың үлгі ережесіне сәйкес таңдау бойынша пәндердің біреуі.
Шығармашылық немесе арнайы дайындықты қажет ететін мамандықтарды таңдаған бітірушілер үшін төртінші пәнді таңдау ерікті. ЖОО-лар мен колледждерге қабылдау кезінде мұндай бітірушілерге арнайы немесе шығармашылық емтихандар белгіленеді, олар өздері таңдаған ЖОО-лар мен колледждердің қабылдау комиссияларымен өткізіледі.
ҰБТ-ны өткізудің технологиясын Министрлік бекітеді және Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетімен келісіледі.
Ескерту: 15-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы  N 89 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .

3. Участники ЕНТ
13. К сдаче ЕНТ допускаются на добровольной основе все выпускники организаций образования текущего года обучающиеся на казахском или русском языках, освоившие образовательную программу среднего общего образования.
Для выпускников, желающих в текущем учебном году поступать в вузы, колледжи Республики Казахстан, претендентов на получение аттестата о среднем общем образовании "Алтын белгi", аттестата о среднем общем образовании с отличием, призеров научных соревнований школьников и республиканских олимпиад по общеобразовательным предметам текущего года обучающиеся на казахском или русском языках, сдача ЕНТ обязательна.
Выпускники, не пожелавшие участвовать в ЕНТ, сдают итоговую государственную аттестацию за курс средней школы в соответствии с Правилами итоговой аттестации.
Сноска. Пункт 13 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); внесены изменения -   приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.
14. Итоговая государственная аттестация выпускников средних общеобразовательных организаций образования, обучавшихся по линии международного обмена школьников за рубежом и не принявших участие в ЕНТ, выпускников средних общеобразовательных учебных заведений с узбекским, уйгурским и таджикским языками обучения, выпускников республиканских музыкальных школ-интернатов проводится в соответствии с Правилами итоговой аттестации. Такие выпускники имеют право поступления в вузы и колледжи республики в соответствии с Типовыми правилами приема.
Сноска. Пункт 14 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
14-1. Участники международных олимпиад по общеобразовательным предметам текущего года освобождаются от сдачи ЕНТ.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 14-1 - приказом Министра образования и науки РК от 29 декабря 2004 года  N 1057 .
4. Порядок проведения единого национального тестирования
15. ЕНТ проводится по четырем предметам: казахскому или русскому языку (язык обучения), математике, истории Казахстана и одному из предметов по выбору в зависимости от избранной специальности, в соответствии с Типовыми правилами приема.
Для выпускников, избравших специальности, требующие специальной или творческой подготовки, выбор четвертого предмета - произвольный. При приеме в вузы и колледжи для таких выпускников будут установлены специальные или творческие экзамены, которые проводятся приемными комиссиями избранных ими вузов и колледжей.
Технология проведения ЕНТ утверждается Министерством и согласовывается с Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 23 февраля 2007 года  N 85 .

16. ҰБТ-ға қатысуға өтініштерді қабылдау мерзімі 1 наурыздан 25 сәуірге дейін. Өтініш бланкілерін толтыру мектеп бітіруші өзі білім алатын жалпы орта білім беру ұйымында жүргізіледі.
Ескерту: 16-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 29 сәуірдегі  N 373 2004 жылғы 29 желтоқсандағы  N 1057 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрықтарымен .
17. Тестілеу ҰБТ ӨП-те 10 маусымнан 15 маусымға дейін өткізіледі.
18. ҰБТ-ы Білім беру мен тестілеудің мемлекеттік стандарттарының ұлттық орталығы (бұдан әрі - БТМСҰО) жалпы білім беретін пәндердің бағдарламасы негізінде әзірлеген тест тапсырмаларының көмегімен өткізіледі, олардың мазмұны көрсетілген бағдарламаның шеңберінен шықпауы керек.
19. Әрбір пән бойынша тест тапсырмасының саны - 30.
20. ҰБТ-ға 3 астрономиялық сағат бөлінеді. ҰБТ-ны қайта тапсыруға рұқсат берілмейді:
1) қанағаттанарлықсыз деген баға алған жағдайда;
2) оң бағаны арттыру мақсатында.
21. ҰБТ-ның қорытындылары конкурстық комиссия үшін 120 баллдық жүйе бойынша және жалпы орта білім туралы аттестат алу үшін бес баллдық жүйе бойынша бағамен бағаланады. Баллдарды бағаға ауыстыруды Министрлік белгілейтін шкалаға сәйкес МК жүргізеді.
Ескерту: 21-тармаққа өзгерту енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 29 сәуірдегі N 373   бұйрығымен 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 1057   бұйрығымен .
5. Апелляциялық комиссияның жұмысы
22. Тест тапсырмаларын бағалау кезінде бірыңғай талаптарды сақтау және даулы мәселелерді шешуді қамтамасыз ету, ҰБТ-ға қатысушылардың құқығын қорғау мақсатында тестілеу өткізу кезеңінде апелляцияны қарау жөніндегі республикалық комиссия (бұдан әрі - республикалық комиссия) және әрбір ҰБТ ӨП-те апелляциялық комиссия құрылады.
Ескерту: 22-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
22-1. Республикалық комиссияның төрағасы және құрамы Министрдің бұйрығымен бекітіледі.
Ескерту: 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
22-2. Республикалық комиссия апелляциялық комиссиялардың бітірушіге баллдар қосу туралы негіздемесін қарайды және соңғы шешім қабылдайды.
Ескерту: 22-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .

16. Сроки приема заявлений на участие в ЕНТ с 1 марта по 25 апреля. Заполнение бланков заявлений производится выпускниками в организации среднего общего образования, в которой они обучаются.  <*>
Сноска. Пункт 16 с изменениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года  N 373 ; от 29 декабря 2004 года  N 1057 ; от 23 февраля 2007 года  N 85 .
17. Тестирование проводится в ПП ЕНТ с 10 по 15 июня.
18. ЕНТ проводится с помощью тестовых заданий, которые разрабатываются на основе программ общеобразовательных предметов Национальным центром государственных стандартов образования и тестирования, их содержание не может выходить за рамки указанных программ.
19. Количество тестовых заданий по каждому предмету 30.
20. На ЕНТ отводится 3 астрономических часа. Пересдача ЕНТ не разрешается:
1) в случае получения неудовлетворительной отметки;
2) с целью повышения положительной отметки.
21. Результаты ЕНТ оцениваются по 120-балльной системе для конкурсной комиссии и отметками по пятибалльной системе для получения аттестата о среднем общем образовании. Перевод баллов в отметки производится ГК в соответствии со шкалой, установленной Министерством.  <*>
Сноска. Пункт 21 с изменениями - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 апреля 2004 года  N 373 ; в новой редакции - от 29 декабря 2004 года  N 1057 ; внесены изменения - от 23 февраля 2007 года  N 85 .
5. Работа апелляционной комиссии
22. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов при оценке тестовых заданий, защиты прав участников ЕНТ на период проведения тестирования создаются республиканская комиссия по рассмотрению апелляции (далее - республиканская комиссия) и в каждом ПП ЕНТ - апелляционная комиссия.
Сноска. Пункт 22 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
22-1. Председатель и состав республиканской комиссии утверждаются приказом Министра.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 22-1 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
22-2. Республиканская комиссия рассматривает обоснованность предложений о добавлении баллов выпускнику апелляционными комиссиями и принимает окончательное решение.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 22-2 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

22-3. Республикалық комиссия өз функцияларын орындау мақсатында апелляциялық комиссиялардан қажетті құжаттар, сонымен бірге бітірушінің жауап парағын, ҰБТ технологиясының сақталуы туралы мәліметтер сұрауға және алуға құқылы.
Ескерту: 22-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
22-4. Республикалық комиссияның шешімі комиссияның тізімдік құрамындағы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасы шешуші дауысқа құқылы. Комиссияның жұмысы төрағаның және комиссияның барлық мүшелерінің қолдары қойылған хаттамалармен ресімделеді.
Ескерту: 22-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
23. Апелляциялық комиссияның төрағасын Министрдің бұйрығымен, ал оның құрамын - жергілікті білім беруді басқару органдары бекітеді. Апелляциялық комиссияның құрамына МК мүшелері кірмеуі керек.
Ескерту: 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 1057   бұйрығымен .
24. Апелляциялық комиссия тестілеуге қатысушылардан өтініштер қабылдайды және қарайды, республикалық комиссияға бітірушіге баллдарды қосу туралы ұсынысты енгізеді және оны апелляцияның нәтижесімен хабардар етеді.
Ескерту: 24-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
25. Апелляцияға берілетін өтініш апелляциялық комиссияға тестілеу нәтижелері хабарланғаннан кейін келесі күнгі сағат 13-ке дейін беріледі және апелляциялық комиссия тәулік бойына қарайды. Өтінішті комиссия төрағасының атына арнайы бланкте тестілеуге қатысушының жеке өзі береді. Өтініш берушінің өзімен бірге оның жеке басын куәландыратын құжаты, емтиханға жіберу рұқсаттамасы болуы керек.
26. Апелляциялық комиссияның жұмысын апелляциялық комиссияның төрағасы басқарады, ол жоқ кезде төрағаның орынбасары атқарады.
27. Апелляциялық комиссияның шешімі комиссияның тізімдік құрамындағы көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, комиссия төрағасы шешуші дауысқа құқылы. Комиссияның жұмысы төрағаның және комиссияның барлық мүшелерінің қолдары қойылған хаттамалармен ресімделеді.

22-3. В целях выполнения своих функций республиканская комиссия вправе запрашивать и получать у апелляционных комиссий необходимые документы и сведения, в том числе бланки ответов выпускников, сведения о соблюдении технологии ЕНТ.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 22-3 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
22-4. Решение республиканской комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Работа республиканской комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии.
Сноска. Глава 5 дополнена пунктом 22-4 -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
23. Председатель апелляционной комиссии утверждается приказом Министра, а ее состав - местными органами управления образованием. В состав апелляционной комиссии не должны входить члены ГК.  <*>
Сноска. Пункт 23 с изменениями - приказом Министра образования и науки РК от 29 декабря 2004 года  N 1057 .
24. Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от участников тестирования, вносит предложение в республиканскую комиссию о добавлении баллов выпускнику и информирует его об итогах апелляции.
Сноска. Пункт 24 в новой редакции -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
25. Заявление на апелляцию подается в апелляционную комиссию до 13 часов следующего дня после объявления результатов тестирования и рассматривается апелляционной комиссией в течение суток. Заявление подается на специальном бланке на имя председателя комиссии лично участником тестирования. Заявитель должен иметь при себе документы, удостоверяющие его личность, пропуск на ЕНТ.
26. Работу апелляционной комиссии возглавляет председатель апелляционной комиссии, в его отсутствие - заместитель председателя апелляционной комиссии.
27. Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от списочного состава комиссии. В случае равенства голосов председатель комиссии имеет право решающего голоса. Работа комиссии оформляется протоколами, которые подписываются председателем и всеми членами комиссии.

28. Республикалық комиссияның және апелляциялық комиссиялардың мәжіліс хаттамалары жыл бойы БТМСҰО-да сақталады.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2006 жылғы 27 ақпандағы N 89   бұйрығымен .
29. ҰБТ-ны өткізудің белгіленген тәртібінің және технологиясының сақталуын бақылауды ҰБТ ӨП-ке жіберілген министрліктің уәкілетті өкілдері жүзеге асырады.
6. ҰБТ-ны тапсыру туралы құжаттар
30. ҰБТ-ны тапсырған бітірушілерге:
ҰБТ-ның нәтижесі туралы сертификат (бұдан әрі - сертификат);
жалпы орта білім туралы аттестат (бұдан әрі - аттестат) беріледі.
Сертификат нысанын Министрлік бекітеді. Сертификаттың, оны берген күннен бастап бір жыл бойы күші бар.
Ескерту: 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 23 ақпандағы  N 85 (қолданысқа енгізілу тәртібін  4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен .
31. Сертификатты МК толтырады және ҰБТ-ны тапсырған күннен кейін үш күн ішінде ҰБТ ӨП-те беріледі.
Сертификатқа ҰБТ шеңберінде әр пәннен жинаған балл қойылады.
Сертификат МК төрағасы, Министрлік өкілінің қолымен расталады және Базасында ҰБТӨП ұйымдастырылған жоғары оқу орнының немесе жергілікті білім беруді басқару органының мөрімен бекітіледі.
Ескерту: 31-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 29 желтоқсандағы N 1057   бұйрығымен .

28. Протоколы заседаний республиканской комиссии и апелляционных комиссий хранятся в НЦГСОТ в течение года.
Сноска. Пункт 28 с изменениями -  приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 февраля 2006 года N 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
29. Контроль за соблюдением установленного порядка проведения ЕНТ и его технологии осуществляют направляемые в ПП ЕНТ уполномоченные представители Министерства.
6. Документы о сдаче ЕНТ
30. Выпускникам, сдавшим ЕНТ, выдаются:
сертификат о результатах ЕНТ (далее - сертификат);
аттестат о среднем общем образовании (далее - аттестат).
Форму сертификата утверждает Министерство. Сертификат действителен в течение года со дня его выдачи.
Сноска. В пункт 30 внесены изменения -  приказом Министра образования и науки РК от 23 февраля 2007 года N 85.
31. Сертификат заполняется ГК и выдается ПП ЕНТ в течение трех дней со дня сдачи ЕНТ.
В сертификате проставляются баллы по каждому предмету, сданному в рамках ЕНТ.
Сертификат заверяется подписью председателя ГК, представителя Министерства и скрепляется печатью высшего учебного заведения, на базе которого организован ПП ЕНТ или местного органа управления образованием.  <*>
Сноска. Пункт 31 с изменениями - приказом Министра образования и науки РК от 29 декабря 2004 года  N 1057 .