Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан кету тәртіптерін қолдану және шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағындағы заңсыз көші-қонының алдын алу және жолын кесу жөніндегі ішкі істер органдарының жедел-қызметтік жұмысын ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрінің 2004 жылғы 14 сәуірдегі N 08-1/93, Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 14 сәуірдегі N 35-П Бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 3 маусымда тіркелді. Тіркеу N 2889. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2012 жылғы 7 наурыздағы № 135 және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 08-1-1-1/154 Бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2012.03.07 № 135 және ҚР Сыртқы істер министрінің 2012.04.28 № 08-1-1-1/154 (алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбында және барлық мәтін бойынша "Шетелдік азаматтардың" деген сөздер "Шетелдіктердің" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен.
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуін, болуын және одан кетуін бақылау жүйесін әрі қарай жетілдіру мақсатында Бұйырамыз:
1. Қоса беріліп отырған Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағындағы заңсыз көші-қонының алдын алу және жолын кесу жөніндегі ішкі істер органдарының жедел-қызметтік жұмысын ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Консулдық қызмет департаментінің директоры, Департаменттер мен дербес басқармалардың, облыстардың, Астана, Алматы қалаларының және көліктегі ішкі істер департаменттерінің бастықтары осы Нұсқаулықты басшылыққа алсын және оның талаптарының мүлтіксіз орындалуын қамтамасыз етсін.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Инструкции по применению Правил въезда и пребывания иностранцев в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и организации оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел по предупреждению и пресечению незаконной миграции иностранцев на территории Республики Казахстан
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 апреля 2004 года № 215, Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 апреля 2004 года № 08-1/93 и Председателя Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии от 14 апреля 2004 года № 35-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июня 2004 года № 2889. Утратил силу совместным приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 7 марта 2012 года № 135 и Министерства иностранных дел Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 08-1-1-1/154
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министерства внутренних дел РК от 07.03.2012 № 135 и Министерства иностранных дел РК от 28.04.2012 № 08-1-1-1/154 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216, Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
В целях дальнейшего совершенствования системы контроля за въездом, пребыванием и выездом иностранных граждан из Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке применения Правил въезда и пребывания иностранцев в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и организации оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел по предупреждению и пресечению незаконной миграции иностранцев на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Директору Департамента консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан, начальникам Департаментов и самостоятельных управлений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, департаментов внутренних дел областей, городов Алматы, Астаны и на транспорте принять настоящую Инструкцию к руководству и обеспечить неукоснительное исполнение ее требований.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).

3. "Шетелдік азаматтардың Қазақстан Республикасына келу, онда болу, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кету тәртіптерін қолдану тәртібі туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Ішкі істер министрлігінің 2000 жылғы 28 шілдедегі N 422 бұйрығының және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің 2000 жылғы 8 тамыздағы N 100 бұйрығының күші жойылды деп есептелсін (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 18 желтоқсандағы  N 1337 болып тіркелген).
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне жүктелсін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер Министрі
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер Министрі
Қазақстан Республикасы
Көші-қон және демография
жөніндегі агенттігінің
төрағасы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің төрағасы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрінің 2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер
министрінің 2004 жылғы 14 сәуірдегі
N 08-1/93 және Қазақстан Республикасы
Көші-қон және демография жөніндегі
агенттігі төрағасының 2004 жылғы
14 сәуірдегі N 35-П бірлескен бұйрығымен
бекітілген "Шетелдіктердің
Қазақстан Республикасына келу және
онда болу, сондай-ақ олардың Қазақстан
Республикасынан кету ережесін қолдану
және Қазақстан Республикасының аумағында
шетелдіктердің заңсыз көші-қонының
алдын алу және жолын кесу жөніндегі
ішкі істер органдарының жедел-қызметтік
жұмысын ұйымдастыру Нұсқаулығын
бекіту туралы"
Ескерту. Тақырыбында, нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша және оның қосымшаларында: "Шетелдік азаматтардың", "шетелдік азаматтар", "шетелдік азаматтарды", "шетелдік азаматтарға", "шетелдік азамат", "шетелдік азаматтардың", "шетелдік азаматтың", "Шетел азаматтарының", "шетелдік азаматқа" деген сөздер тиісінше "Шетелдіктердің", "шетелдіктер", "шетелдіктерді", "шетелдіктерге", "шетелдік", "шетелдіктердің", "шетелдікті", "Шетелдіктердің", "шетелдікке" деген сөздермен ауыстырылды.
Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөніндегі   агенттігінің (әрі қарай - Қазақстан Республикасының агенттігі)", "Қазақстан Республикасының агенттігі" деген сөздер тиісінше "Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Көшi-қон комитетiнiң (бұдан әрі - ЕХӘҚМ Көшi-қон комитетi)", "ЕХӘҚМ-нің Көшi-қон комитетi" деген сөздермен.
Астана, Алматы қалалары Ішкі істер бас басқармаларының (бұдан әрі - ІІББ-ІІБ) деген сөздер "облыстардың, Астана, Алматы қалалары Ішкі істер департаменттерінің (бұдан әрі - ІІД)" деген сөздермен.
ІІББ-ІІБ" деген аббревиатура "ІІД" деген аббревиатурамен ауыстырылды   -   ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кету ережесін қолдану және Қазақстан Республикасының аумағында шетелдіктердің заңсыз көші-қонының алдын алу және жолын кесу жөніндегі ішкі істер органдарының жедел-қызметтік жұмысын ұйымдастыру туралы
Нұсқаулық

3. Считать утратившим силу приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 28 июля 2000 года N 422 и приказ Министерства иностранных дел Республики Казахстан от 8 августа 2000 года N 100 "Об утверждении Инструкции о порядке применения Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 декабря 2000 года N 1337).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216, Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел         Министр иностранных дел
Республики Казахстан           Республики Казахстан
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
миграции и демографии
"Согласовано"
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
2.04.2004 г.
Утверждена
совместным приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 9 апреля 2004 г. N 215,
Министра иностранных дел Республики Казахстан
от 14 апреля 2004 г. N 08-1/93, Председателя
Комитета по миграции Министерства труда и
социальной защиты населения
от 14 апреля 2004 г. N 35-П
"Об утверждении Инструкции по применению Правил
въезда и пребывания иностранцев в
Республике Казахстан, а также их выезда из
Республики Казахстан и организации оперативно-
служебной деятельности органов внутренних дел
по предупреждению и пресечению незаконной
миграции иностранцев на территории
Республики Казахстан"
Сноска. В заголовке, по всему тексту Инструкции и приложений к ней:
слова "Иностранный гражданин", "Иностранным гражданам", "иностранных граждан", "иностранного гражданина", "иностранный гражданин", "иностранным гражданином", "Иностранные граждане", "иностранными гражданами" заменены соответственно словами "Иностранец", "иностранцам", "иностранцев", "иностранца", "иностранец", "иностранцем", "Иностранцы", "иностранцами";
слова "Агентства Республики Казахстан по миграции и демографии (далее - Агентство Республики Казахстан)", "Агентства Республики Казахстан" заменены соответственно словами "Комитета по миграции Министерства труда и социальной защиты населения (далее - Комитет по миграции МТСЗН)", "Комитета по миграции МТСЗН";
слова "Главного управления (управления) внутренних дел области, городов Астаны и Алматы (далее - ГУВД-УВД)", заменены словами "департамента внутренних дел области, городов Алматы и Астаны (далее - ДВД)";
аббревиатуру "ГУВД-УВД" заменена аббревиатурой "ДВД" - совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
ИНСТРУКЦИЯ
по применению Правил въезда и пребывания иностранцев
в Республике Казахстан, а также их выезда из
Республики Казахстан и организации оперативно-служебной
деятельности органов внутренних дел по предупреждению
и пресечению незаконной миграции иностранцев
на территории Республики Казахстан

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Халықтың көші-қоны туралы", "Ұлттық қауіпсіздік туралы", "Қазақстан Республикасы халқының денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы", "Ішкі істер органдары туралы" Жарлықтарына, Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға, "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында жүріп-тұруларын құқықтық реттеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 28 қаңтардағы N 136 қаулысымен бекітілген Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан кету ережелеріне (бұдан әрі - Ережелер) сәйкес әзірленді. Қараныз K090000193Z110000477Z12000527.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасындағы шетелдіктер болып Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына тиістілігінің дәлелдері бар адамдар есептеледі.
3. Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын және өзінің өзге мемлекеттің азаматтығына тиістілігінің дәлелдері жоқ адамдар азаматтығы жоқ адамдар болып есептеледі.
4. Егер Қазақстан Республикасының заң актілерінде өзгеше белгіленбесе, нұсқаулық азаматтығы жоқ адамдарға да қолданылады.
5. Шетелдіктер қолданыстағы паспорттары немесе оны ауыстырушы құжаттары бойынша Қазақстан Республикасының соған уәкілетті мемлекеттік органы берген Қазақстан Республикасының визалары бар болғанда мемлекеттік шекарадағы халықаралық және екі жақты қатынастар үшін ашық өткізу пункттері арқылы келеді және Қазақстан Республикасынан кетеді.
Қазақстан Республикасының визаларын беру және ұзарту тәртібі Қазақстан Республикасының жекелеген нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
6. Келу мен жүріп-тұрудың визасыз тәртібі туралы келісімдер жасасқан мемлекеттердің азаматтары қолданыстағы паспорттары немесе оларды ауыстырушы құжаттары бойынша халықаралық шарттарда белгіленген талаптарды сақтай отырып келеді.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан "О миграции населения", "О национальной безопасности", "Об охране здоровья населения Республики Казахстан", "О правовом положении иностранцев в Республике Казахстан", "Об органах внутренних дел", международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, Правилами въезда и пребывания иностранцев в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28.01.2000 года N 136 "Отдельные вопросы правового регулирования пребывания иностранцев в Республике Казахстан" (далее - Правила). См. K090000193 См. Z1100000477  См. Z1200000527
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216, Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Иностранцами в Республике Казахстан признаются лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства.
3. Лица, не являющиеся гражданами Республики Казахстан и не имеющие доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства, признаются лицами без гражданства.
4. Действие Инструкции распространяется также на лиц без гражданства, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан.
5. Иностранцы въезжают и выезжают из Республики Казахстан по действительным паспортам или заменяющим их документам, при наличии виз Республики Казахстан через пункты пропуска на государственной границе, открытые для международного и двустороннего сообщения, выданных уполномоченными на то государственными органами Республики Казахстан.
Порядок выдачи и продления виз Республики Казахстан регламентируется отдельными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
6. Граждане государств, с которыми заключены соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, въезжают по действительным паспортам или заменяющим их документам при соблюдении условий, установленных международными договорами.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).

7. Қазақстан Республикасында оралманның, босқынның мәртебесін алу туралы өтінетін шетелдіктердің келуі мен жүріп-тұруы, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан кетуі Қазақстан Республикасының жекелеген нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
8. Қазақстан Республикасына жеке істері бойынша, сондай-ақ іскерлік мақсаттармен, оқуға және турист ретінде келген шетелдіктер Қазақстан Республикасының аумағында жұмысқа орналаса алмайды, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайлардан басқа визада көрсетілген келу мақсатына байланысты емес өзге де қызметпен айналыса алмайды.
9. Қазақстан Республикасында уақытша жүріп-тұратын шетелдіктерде осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіпте тіркелген паспорттары болуы керек және оларды уәкілетті мемлекеттік органдардың талабы бойынша көрсетулері тиіс.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан өткізу пункттерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі шетелдіктердің паспорттарына мемлекеттік шекарадан өткендері туралы белгі қояды.
10. Ұлттық паспортын жоғалтқаны туралы шетелдік ішкі істер органдарына дереу хабарлауы тиіс.
11. Шетелдіктердің өз құқықтары мен бостандықтарын пайдалануы Қазақстан Республикасының мүдделеріне, оның азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделеріне зиян келтірмеуі және олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген міндеттерін орындаудан ажыратылмас болуы тиіс.
12. Егер Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шартта осы Нұсқаулықта көзделген ережелерден өзгеше қарастырылған болса, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
2. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келуі және Қазақстан Республикасынан кетуі
13. Шетелдіктерді Қазақстан Республикасына іскерлік мақсатта немесе турист ретінде шақыру үшін мемлекеттік емес ұйымдар азаматтардың тұратын және ұйымның орналасқан жеріндегі ішкі істер органдарына мынадай құжаттар ұсынады:
1) белгіленген нысандағы шақыру-хат (1-қосымша) үш данада;
2) мемлекеттік баж салығын төлегені туралы түбіртек.
Жекелеген елдердің азаматтарын іскерлік мақсатта немесе турист ретінде шақыру үшін мемлекеттік емес ұйымдар тікелей Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне және оның әуежайлардағы консулдық пункттерінен басқа Қазақстан Республикасының аумағындағы өкілдіктеріне өтініш жасайды.
14. Шетелдіктерді жеке істер бойынша шақыру үшін жеке тұлғалар мен шақырушы ұйымдар орналасқан жеріндегі ішкі істер органдарына мынадай құжаттар ұсынады:

7. Въезд и пребывание иностранцев, ходатайствующих о получении статуса оралмана, беженца в Республике Казахстан, а также их выезд из Республики Казахстан регламентируются отдельными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
8. Иностранцы, пребывающие в Республике Казахстан по частным делам, а также прибывшие с деловыми целями, на учебу и в качестве туристов, не могут быть трудоустроены на территории Республики Казахстан, заниматься иной деятельностью, не связанной с целью въезда, указанной в визе, кроме случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
9. Иностранцы, временно пребывающие в Республике Казахстан, обязаны иметь при себе паспорта, зарегистрированные в порядке, установленном настоящей Инструкцией, и предъявлять их по требованию уполномоченных государственных органов.
В пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан в паспортах иностранцев Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан производятся отметки о пересечении государственной границы.
10. Об утере национального паспорта иностранца должен немедленно сообщить в органы внутренних дел.
11. Использование иностранцами своих прав и свобод не должно наносить ущерб интересам Республики Казахстан, правам и законным интересам ее граждан и других лиц и неотделимо от исполнения ими обязанностей, установленных законодательством Республики Казахстан.
12. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные положения, чем те, которые предусмотрены настоящей Инструкцией, применяются правила международного договора.
2. Въезд в Республику Казахстан и выезд из Республики
Казахстан иностранцев
13. Для приглашения иностранцев в Республику Казахстан, с деловыми целями и в качестве туристов, негосударственные организации представляют в органы внутренних дел, по месту жительства граждан и дислокации организации, следующие документы:
1) письмо - приглашение установленной формы (приложение 1) в трех экземплярах;
2) квитанцию об уплате государственной пошлины.
Для приглашения граждан отдельных стран с деловыми целями и в качестве туристов негосударственные организации обращаются непосредственно в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан и его представительства на территории Республики Казахстан за исключением консульских пунктов в аэропортах.
14. Для приглашения иностранцев по частным делам, физические лица и приглашающие организации представляют в органы внутренних дел по месту их дислокации следующие документы:

1) еркін нысандағы өтініш;
2) белгіленген нысандағы арыз-сауалнама (2-қосымша) екі данада;
3) мемлекеттік баж салығын төлегені туралы түбіртек.
15. Шақырылатын адамдардың және шақырушы адамдар мен ұйымдардың Ереже талаптарын сақтау және қамтамасыз етуі қолда бар есептер бойынша тексеріледі.
16. Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетелдіктердің шет елден туысқандары мен таныстарын шақыру туралы өтініштері ішкі істер органына қарау үшін қажетті барлық құжаттарды ұсынған сәттен бастап жеті күнтізбелік күн ішінде қаралады.
Осындай мерзімде қабылдаушы ұйымдардың өтініштері де қаралады.
Шетелдіктердің құқықтық мәртебесі туралы заңнаманы шақырылған шетелдіктердің орындауын бұған дейін қамтамасыз етпеген жеке адамдар мен заңды тұлғалар тарапынан шетелдіктерді Қазақстан Республикасына шақыру туралы өтініштер қаралмайды.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
17. Материалдар белгіленген тәртіпте ұлттық қауіпсіздік комитеті органдарымен келісіледі.
Оларды ұлттық қауіпсіздік комитеті органдарында қарау мерзімі демалыс және мерекелік күндерді қоспағанда бес тәуліктен аспауы тиіс. Егер ұлттық қауіпсіздік органының теріс жауабы немесе оның қарау мерзімін ұзарту туралы өтініші белгіленген мерзімде келіп түспесе, ішкі істер органы ұлттық қауіпсіздік органының жауабын ескермей-ақ дербес шешім қабылдайды, ол туралы келісу үшін жолданған материалдардың шығыс нөмірі мен күні көрсетіле отырып, тиісті жазба жасалады.
18. Өтініштер оң шешілген кезде өтініш берушіге:
1) жеке істер бойынша шақыру кезінде - белгіленген үлгідегі шақырулар (3-қосымша) беріледі. Бұл ретте шетелдік Қазақстан Республикасына шақырылатын мерзім 90 тәуліктен аспауы тиіс. Шақырудың өзі берілген сәттен бастап бір жыл ішінде күшінде болып саналады;
2) басқа мақсаттармен шақыру кезінде - шақыру-хаттың екі данасында облыстардың, Астана, Алматы қалалары Ішкі істер департаменттерінің (бұдан әрі - ІІД) Көші-қон полициясы басқармасы бастығының немесе оның орынбасарының қолымен және визалық мөрімен расталған "кіруге рұқсат етілді" деген белгі қою арқылы ресімделетін ішкі істер органының рұқсаты беріледі. Шақыру-хаттың бір данасын шақырушы адамдар визалық қолдау көрсету үшін Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне (әрі қарай - Қазақстан Республикасының Сыртқыісмині) жолдайды.

1) ходатайство произвольной формы;
2) заявление - анкету установленной формы (приложение 2) в двух экземплярах;
3) квитанцию об уплате государственной пошлины.
15. Приглашаемые лица и приглашающие лица и организации проверяются по имеющимся учетам на предмет соблюдения и обеспечения требований Правил.
16. Ходатайства граждан Республики Казахстан, иностранцев о приглашении родственников и знакомых из-за границы рассматриваются в течение семи календарных дней с момента подачи в органы внутренних дел всех необходимых для рассмотрения документов.
В эти же сроки рассматриваются обращения принимающих организаций.
Ходатайства о приглашении в Республику Казахстан иностранцев со стороны физических и юридических лиц, ранее неоднократно не обеспечивавших соблюдения приглашенными иностранцами законодательства о правовом положении иностранцев не рассматриваются.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
17. Материалы в установленном порядке согласовываются с органами национальной безопасности.
Срок рассмотрения их в органах национальной безопасности не должен превышать пяти суток, за исключением выходных и праздничных дней. В случае если отрицательный ответ органа национальной безопасности или его ходатайство о продлении срока рассмотрения не поступили в установленный срок, органом внутренних дел принимается самостоятельное решение без учета ответа органа национальной безопасности, о чем делается соответствующая запись с указанием исходящего номера и даты направления материалов на согласование.
18. При положительном рассмотрении ходатайств заявителям выдаются:
1) при приглашении по частным делам - приглашения установленного образца (приложение 3). При этом срок, на который приглашается в Республику Казахстан иностранец, не должен превышать 90 суток. Само приглашение считается действительным в течение года с момента выдачи;
2) при приглашении с другими целями - разрешения органов внутренних дел, которые оформляются путем проставления отметки "въезд разрешен", заверенной визовой печатью и подписью начальника или заместителя начальника Управления миграционной полиции департамента внутренних дел области, городов Алматы и Астаны (далее - ДВД) на двух экземплярах письма-приглашения. Один экземпляр письма-приглашения направляется приглашающими лицами в Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее - МИД Республики Казахстан), для оказания визовой поддержки.

19. Шақырудың түпнұсқасы немесе нөмірі белгіленген визалық қолдау шақыру-хаттың бір данасы, Қазақстан Республикасының шет елдегі дипломатиялық өкілдіктеріне немесе консулдық мекемелеріне виза ресімдеуге көрсету үшін шақырылатын адамдарға жолданады.
20. Қазақстан Республикасына қызметтік істермен, жұмысқа, оқуға (тағылымдамаға) 6 айдан астам мерзімге келген шетелдіктердің Қазақстан Республикасына туыстары мен таныстарын шақыру туралы өтініштерін ішкі істер органдары қабылдаушы ұйымдардың жазбаша өтініштерінің негізінде қарайды. Жазбаша өтініштермен бірге қабылдаушы ұйымдар шет елден өз туысқандары мен таныстарын шақырушы шет елдік азаматтар толтырған арыз-сауалнамаларды да ұсынады. Бұл жағдайда шақыруларды шетелдіктерге осы ұйымдардың өкілдері арқылы көші-қон полициясының бөлімшелері береді.
21. Мемлекеттік ұйымдар, кәсіпорындар және мекемелер, сондай-ақ шетелдік дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер Қазақстан Республикасына шетелдіктерді шақыру үшін Қазақстан Республикасының Сыртқыісминіне тікелей өтініш жасайды.
22. Қазақстан Республикасының шетелдегі дипломатиялық өкілдіктерінің және консулдық мекемелерінің, сондай-ақ ішкі істер органдарының қызметкерлері шетелдіктерге ережелерді түсіндіруге міндетті.
23. Қазақстан Республикасының шет елдегі дипломатиялық өкілдіктері немесе консулдық мекемелері тұрғылықты тұру үшін берген кіру визалары келген шетелдіктерді белгіленген үлгідегі қоныстану ықтиярхаттарымен құжаттандыру және ішкі істер органдарының есебіне қою үшін негіз болып табылады.
24. Қазақстан Республикасына келу шетелдікке мына жағдайларда:
1) Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, қоғамдық тәртіпті және халықтың денсаулығын сақтау мүддесінде;
2) егер ол Қазақстан Республикасының егемендігіне қарсы шықса, оның аумағының тұтастығы мен бірлігін бұзуға шақыратын болса;
3) егер ол мемлекетаралық, ұлтаралық және діни алауыздық туғызатын болса;
4) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажет болса;
5) егер ол террористік іс-әрекеттері үшін сотталған болса немесе сот оны аса қауіпті қылмыскер деп таныған болса;
6) оралмандарды, Қазақстан Республикасында немесе Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында туған немесе бұрын азаматтығында болған адамдарды және олардың отбасы мүшелерін есептемегенде, егер ол Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасына келу және кету үшін қажетті қаражаттың бар-жоғын растайтын құжатты ұсынбаса;

19. Оригинал приглашения или один экземпляр письма-приглашения с отметкой номера визовой поддержки направляется приглашаемым лицам для предъявления в дипломатические представительства или консульские учреждения Республики Казахстан за рубежом для оформления виз.
20. Ходатайства иностранцев, прибывших в Республику Казахстан по служебным делам, на работу, учебу (стажировку) на срок более 6 месяцев, о приглашении в Республику Казахстан родственников и знакомых, рассматриваются органами внутренних дел на основании письменных обращений принимающих организаций. Вместе с письменными обращениями принимающие организации представляют также заявления-анкеты, заполненные иностранцами, приглашающими своих родственников и знакомых из-за границы. Приглашения в этом случае иностранцам выдаются подразделениями миграционной полиции через представителей этих организаций.
21. Государственные организации, предприятия и учреждения, а также иностранные дипломатические и приравненные к ним представительства для приглашения иностранцев в Республику Казахстан обращаются непосредственно в МИД Республики Казахстан.
22. Работники дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Казахстан за границей, а также сотрудники органов внутренних дел обязаны разъяснять иностранцам существующие Правила.
23. Выданные дипломатическими представительствами или консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей въездные визы на постоянное жительство являются основанием для документирования прибывших иностранцев видами на жительство и постановки на учет в органах внутренних дел.
24. Въезд в Республику Казахстан иностранцу может быть не разрешен:
1) в интересах обеспечения государственной безопасности, охраны общественного порядка или здоровья населения;
2) если он выступает против суверенитета Республики Казахстан, призывает к нарушению единства и целостности ее территории;
3) если он разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду;
4) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
5) если он осужден за террористическую деятельность либо признан судом особо опасным рецидивистом;
6) если он не представил подтверждение о наличии средств, необходимых для пребывания и выезда из Республики Казахстан, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, за исключением оралманов, лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республики Казахстан или Казахской Советской Социалистической Республики, и членов их семей;

7) егер Қазақстан Республикасында бұрын болған кезде оның шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуының құқықтық жағдайы туралы заңнаманы, кеден, валюта немесе Республиканың өзге де заңнамаларын бұзу фактілері анықталған болса;
8) егер ол кіру туралы өтініш қозғаған кезде өзі туралы жалған мәліметтер хабарлаған болса немесе қажетті құжаттар ұсынбаған болса;
9) егер оның іс-әрекеті конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталса, Қазақстан Республикасына кіруге рұқсат етілмеуі мүмкін.
Қазақстан Республикасынан бұрын күштеп шығарылған шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға күштеп шығару туралы шешім шығарылған күннен бастап бес жыл мерзім ішінде Қазақстан Республикасына кіруге тыйым салынады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
25. Материалдарды қарау оң шешілсе, шетелдіктерге келу визалары ресімделеді.
26. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша шығуы Қазақстан Республикасының азаматтары үшін көзделген тәртіпте жүзеге асырылады.
27. Тұрақты тұруға кеткен кезде қоныстану ықтиярхаты тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органының көші-қон полициясының бөлімшелеріне тапсырылады.
28. Шетелдікке:
1) егер оны қылмыстық жауапкершілікке тартуға негіз болса - іс бойынша өндіріс аяқталғанша;
2) егер ол қылмыс жасағаны үшін сотталған болса - жазаны өтегенше немесе жазадан босатылғанша;
3) егер ол оған сот жүктеген міндеттерді орындаудан жалтарса, міндеттерді орындағанша;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де негіздер бойынша Қазақстан Республикасынан кетуге рұқсат етілмейді.
29. Шетелдіктің Қазақстан Республикасынан кетуі ол Қазақстан Республикасы азаматтарының, басқа да жеке және заңды тұлғалардың елеулі мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттерді орындағанша кейінге қалдырылуы мүмкін.
3. Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктердің паспорттарын тіркеу
30. Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктердің паспорттарын тіркеуді өз құзыреттеріне сәйкес Қазақстан Республикасының Сыртқыісмині, оның өкілдіктері, ішкі істер органдары жүзеге асырады. P092105
31. Тіркеуді ресімдеуді және оны ұзартуды құжаттар берілген күні жүзеге асырылады.
32. Діни, дінуағыздаушылық, қайырымдылық қызметпен айналысатын шетелдіктер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмеген болса, әрі қарай жергілікті атқару органдарында есепке алу тіркелумен ішкі істер органдарында жалпы негізде тіркеледі.

7) если во время предыдущего пребывания в Республике Казахстан были установлены факты нарушения им законодательства о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан, таможенного, валютного или иного законодательства республики;
8) если при возбуждении ходатайства о въезде, он сообщил о себе ложные сведения или не представил необходимые документы;
9) если его действия направлены на насильственное изменение конституционного строя.
Иностранцам и лицам без гражданства, ранее выдворявшимся из Республики Казахстан, запрещается въезд в Республику Казахстан в течение пяти лет со дня вынесения решения о выдворении.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216, Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
25. При положительном рассмотрении материалов, иностранцам оформляются въездные визы.
26. Временный выезд иностранцев за пределы Республики Казахстан осуществляется в порядке, предусмотренном для граждан Республики Казахстан.
27. При выезде на постоянное жительство вид на жительство сдается в подразделения миграционной полиции органов внутренних дел по месту жительства.
28. Выезд из Республики Казахстан иностранцу не разрешается:
1) если имеются основания для привлечения его к уголовной ответственности - до окончания производства по делу;
2) если он осужден за совершение преступления - до отбытия наказания или освобождения от наказания;
3) если он уклоняется от исполнения обязательств, наложенных на него судом, до исполнения обязательств;
4) по иным основаниям, установленным законодательством Республики Казахстан.
29. Выезд из Республики Казахстан иностранца может быть отсрочен до исполнения им имущественных обязательств, с которыми связаны существенные интересы граждан Республики Казахстан, других физических и юридических лиц.
3. Регистрация паспортов иностранцев, временно
пребывающих в Республике Казахстан
30. Регистрацию паспортов иностранцев, временно пребывающих в Республике Казахстан, осуществляют в соответствии со своей компетенцией МИД Республики Казахстан, его представительства, органы внутренних дел. P092105
31. Оформление регистрации и ее продление осуществляется в день подачи документов.
32. Иностранцы, занимающиеся религиозной, миссионерской, благотворительной деятельностью регистрируются в органах внутренних дел на общих основаниях, с дальнейшей учетной регистрацией в местных исполнительных органах если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан.

33. Шетелдіктердің паспорттары тұрғылықты немесе уақытша тұру орны бойынша бес күнтізбелік күн ішінде ішкі істер органдарында тіркелуге жатады. ІІД басшылығының қарауына қарай тіркеу аудандық, қалалық немесе облыстық көші-қон полициясының бөлімшелерінде, көші-қон бақылауы пункттерінде жүзеге асырылуы мүмкін, ол туралы тиісті өкім шығарылады.
34. Уақытша тұру үшін келген шетелдіктерді тіркеу кезінде көші-қон полициясының бөлімшелері ішкі істер органдарының басшылығы арқылы полицияның учаскелік инспекторларын осы жерде тұруға рұқсат етілген мерзім туралы хабарлауға тиіс.
Егер олардың рұқсат етілген мерзім аяқталған соң тиісті ұзартусыз кетпегені анықталса, полицияның учаскелік инспекторы ол туралы әкімшілік материал толтырады және көші-қон полициясының бөлімшесіне хабарлайды. Әкімшілік әсер ету шараларын қабылдағаннан кейін полицияның учаскелік инспекторы заң бұзушы-шетелдікті елді мекеннен шығаруды ұйымдастыруға көмек көрсетеді.
35. Қазақстан Республикасының визасы шетелдіктердің паспорттарын тіркеу үшін негіз болып табылады, ал Қазақстан Республикасы визасыз кіру және болу тәртібі туралы келісім жасасқан елдердің азаматтары үшін - қабылдаушы заңды, жеке тұлғалардың немесе шетелдік өзінің арызы негіз болып табылады.
Мемлекет аумағында заңсыз жүріп-тұрған шетелдікті анықтаған кезде ішкі істер органы қызметкерінің баянаты оны тіркеу үшін негіз болып табылады.
36. Тіркеуді ішкі істер органдарының лауазымды адамдары көші-қон карточкасының "тіркеу" деген бағанын толтыру арқылы, ресімдейді.
Тіркелген шетелдіктерді есепке алу белгіленген нысандағы журнал бойынша жүргізіледі (4-қосымша). Журнал бойынша реттік нөмірі тіркеу нөмірі болып табылады.
"Тіркеуді ресімдеген орган" деген бағанда "ІІББ (ІІБ, АІІБ)" және көші-қон полициясы бөлімшесінің визалық (паспорттық) мөрінің нөмірі көрсетіледі (мысалы ІІББ-926, АІІБ 90-05).
Жазба түсінікті жазылады, егер түзетулер енгізілген жағдайда оларға түсініктеме беріледі.
Тіркеу оны ресімдеген қызметкердің қолымен және көші-қон полициясы бөлімшесінің мөрімен куәландырылады.
Тіркеу шетелдіктің бірінші өтініш білдірген жері бойынша ғана ресімделеді.
Визалық мөрмен және лауазымды адамның қолымен расталған туристік топты тіркеу туралы мөртаңба ұжымдық тізімдердің сыртқы бетіне қойылады.
37. Шетелдіктер қабылдаушы заңды және жеке тұлғаларға өз паспорттарын тапсырады, олар ішкі істер органында тіркегеннен кейін иелеріне қайтарады.

33. Паспорта иностранцев подлежат регистрации в органах внутренних дел по месту пребывания в течение пяти календарных дней по месту постоянного или временного проживания.
По усмотрению руководства ДВД, регистрация может осуществляться в районных, городских или областных подразделениях миграционной полиции, пунктах миграционного контроля, о чем издается соответствующее распоряжение.
34. При регистрации иностранцев, прибывших для временного проживания, подразделения миграционной полиции должны через руководство органов внутренних дел ставить в известность участковых инспекторов полиции о сроках разрешенного им проживания в данной местности.
Если будет установлено, что они без надлежащего продления не выехали по истечении разрешенного срока пребывания, участковым инспектором полиции об этом составляется административный материал с последующим информированием подразделений миграционной полиции. После принятия мер административного воздействия, участковый инспектор полиции оказывает содействие в организации выдворения иностранца - нарушителя из населенного пункта.
35. Основанием для регистрации паспортов иностранцев являются визы Республики Казахстан, а для граждан стран, с которыми у Республики Казахстан заключены соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания - заявления принимающих юридических, физических лиц или самого иностранца.
При выявлении иностранца, незаконно находящегося на территории страны, основанием для его регистрации является рапорт сотрудника органов внутренних дел.
36. Регистрация оформляется должностными лицами органов внутренних дел путем заполнения графы "регистрация" миграционной карточки.
Учет зарегистрированных иностранцев ведется в журнале установленной формы (приложение 4). Порядковый номер по журналу является номером регистрации.
В графе "орган оформивший регистрацию" указывается "ГУВД (УВД, РОВД)" и номер визовой (паспортной) печати подразделения миграционной полиции (например, ГУВД-926, РОВД 90-05).
Запись производится разборчиво, а в случае внесения исправлений, они оговариваются.
Регистрация заверяется подписью сотрудника, оформившего ее и печатью подразделения миграционной полиции.
Регистрация оформляется только по месту первого обращения иностранца.
Штамп о регистрации туристических групп, заверенные визовой печатью и подписью должностного лица, проставляется на обратной стороне коллективных списков.
37. Иностранцы сдают принимающим юридическим или физическим лицам свои паспорта, которые после регистрации в органах внутренних дел возвращаются владельцам.

38. Тіркеу заңды, жеке немесе шетелдік өзінің арызында көрсеткен мерзімдерге, бірақ визалардың күшінде болу мерзімінен аспайтын, ал Қазақстан Республикасы визасыз кіру және болу тәртібі туралы жасасқан елдерден келген азаматтар үшін Ереженің 15-тармағымен анықталған мерзімдерге ресімделеді. Тіркеу мерзімі шетелдіктер паспорттарының қолданылу мерзімінен аса алмайды. Көпмәртелік визалары бар шетелдіктердің паспорттары Қазақстан Республикасында нақты болу мерзіміне тіркеледі.
39. Шетелдік студенттердің (оқушылардың) паспорттары Қазақстан Республикасында болу визаларын ресімдеусіз бір оқу жылына тіркеледі.
40. Алты айдан асатын мерзімге келген шетелдіктің паспортын ресімдеу үшін белгіленген үлгідегі жазбаша өтініш (арыз) (5-қосымша) және фотосурет (33х43 миллиметр) тапсырылады. Бұл ретте оң жақтағы үстіңгі бұрышында "И" әрпі қойылған, статистикалық есепке алу талондары және келу парақтары, сондай-ақ есепке алу карточкалары (6-қосымша) толтырылады. Сонымен қатар электронды тасығыштарда деректер базасы құрылады.
41. Шетелдік Қазақстан Республикасындағы уақытша тұру орнын ауыстырған кезде қабылдаушы заңды немесе жеке тұлға ол туралы ішкі істер органына жазбаша хабарлауға міндетті.
42. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болуына рұқсат етілген мерзімі және олардың паспорттарының тіркелу күшінде болу мерзімі визаның күшінде болу мерзімінің соңғы күні, ал визасыз тәртіппен келгендерге - тіркелуінің күшінде болуының соңғы күні тоқтатылады.
4. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін ұзарту
43. Шетелдіктерге болу мерзімдерін ұзарту визалар беру және шетелдіктердің паспорттарын тіркеу мерзімдерін ұзарту арқылы жүзеге асырылады.
44. Жеке және заңды тұлғалар өтініштерінің негізінде шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мерзімдерін ұзарту туралы шешім шетелдіктерді тіркеу орны бойынша қабылданады.
Бұл ретте шетелдіктерге болу мерзімі:
1) Қазақстан Республикасына жеке істері бойынша келгендерге 90 күннен аспайтын мерзімге. Қазақстан Республикасына жеке істері бойынша келген азаматтардың жалпы болу мерзімі 6 айдан аспауы тиіс;
2) оқуға келгендерге - жыл сайын барлық оқу жылына;
3) емделуге келгендерге - медициналық мекеменің басшысы берген медициналық қорытындының негізінде емделу кезеңіне;
4) жұмысқа келгендерге - өкілетті органдар берген рұқсаттың күшінде болу мерзіміне;
5) іскерлік мақсатпен келгендерге - бір жылдан аспайтын мерзімге;
6) тұрғылықты тұруға қалдыру туралы өтініш білдірген адамдарға - өтінішті қарау үшін қажетті мерзімге ұзартылады.
Турист ретінде келген шетелдіктердің болу мерзімі ерекше жағдайларда (шетелдіктің немесе оның жақын туыстарының ауыр науқастығына, күтпеген жағдайларға байланысты) растайтын құжаттардың негізінде қажетті мерзімге ұзартылуы мүмкін.

38. Регистрация оформляется на сроки, указанные в заявлениях принимающих юридических, физических лиц или самого иностранца, но не выше срока действия виз, а для граждан, прибывших из стран, с которыми у Республики Казахстан заключены соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, на сроки, определенные пунктом 15 Правил. Срок регистрации не может превышать срока действия паспортов иностранцев.
Паспорта иностранцев, имеющих многократные визы, регистрируются на срок фактического пребывания в Республике Казахстан.
39. Паспорта иностранных студентов (учащихся) регистрируются на один учебный год без оформления виз на пребывание в Республике Казахстан.
40. Для оформления регистрации паспорта иностранца, прибывшего на срок свыше шести месяцев, представляются письменное обращение (заявление) установленного образца (приложение 5) и фотокарточка (33х43 миллиметров). При этом заполняются талоны статистического учета и листки прибытия, в которых в правом верхнем углу проставляется буква "И" и учетные карточки (приложение 6). Одновременно создается база данных на электронных носителях.
41. При перемене иностранцем места своего временного проживания в Республике Казахстан, принимающее юридическое или физическое лицо обязано письменно известить об этом органы внутренних дел.
42. Срок разрешенного пребывания иностранцев в Республике Казахстан и действия регистрации их паспортов прекращается в последний день срока действия виз, а для въехавших в безвизовом порядке - в последний день срока действия регистрации.
4. Продление срока пребывания иностранцам в
Республике Казахстан
43. Продление срока пребывания иностранцев осуществляется путем выдачи виз и продления срока действия регистрации паспортов иностранцев.
44. Решения о продлении сроков пребывания иностранцев в Республике Казахстан на основании ходатайств физических и юридических лиц принимаются по месту регистрации иностранцев.
При этом срок пребывания иностранцам продлевается:
1) прибывшим в Республику Казахстан по частным делам, не более чем на 90 дней. Общий срок пребывания иностранцев, прибывших в Республику Казахстан по частным делам, не может превышать 6 месяцев;
2) прибывшим на учебу - ежегодно на весь учебный год;
3) прибывшим на лечение - на период лечения на основании медицинского заключения, выданного руководителем медицинского учреждения;
4) прибывшим на работу - на период действия срока разрешения, выданного уполномоченными органами;
5) прибывшим с деловой целью - на срок не более одного года;
6) лицам, обратившимся с ходатайством об оставлении на постоянное жительство - на период, необходимый для рассмотрения ходатайства.
Иностранцам, прибывшим в качестве туристов, срок пребывания может быть продлен в исключительных случаях (в связи с тяжелой болезнью иностранца или его близких родственников, форс-мажорными обстоятельствами) на необходимый срок на основании подтверждающих документов.

45. Ішкі істер органдары шетелдіктер визаларының күшінде болу және паспорттарын тіркеу мерзімдерін:
1) Қазақстан Республикасына қабылдаушы ұйымдардың саласы бойынша келген, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы тұрақты шетелдік өкілдіктер қызметкерлерінің шақыруы бойынша - осы ұйымдар мен өкілдіктердің жазбаша өтініштерінің негізінде;
2) Қазақстан Республикасына жеке істері бойынша келгендерге-қабылдаушы жеке тұлғалардың немесе шетелдіктер өздерінің негізделген өтініштерінің негізінде ресімдейді.
Көрсетілген өтініштер мен арыздардан басқа, ішкі істер органдарына паспорт және виза бергені үшін мемлекеттік баж салығын төлегені туралы құжаттар тапсырылады.
5. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп-тұруы
46. Шетелдіктер Қазақстан Республикасының шетелдіктер келіп-қайтуы үшін ашық аумақтарында еркін жүріп-тұра алады.
47. Республикамыздың басқа аймақтарына 10 күннен асатын мерзімге бару туралы шетелдіктерді қабылдаушы заңды және жеке тұлғалар бұрынғы және жаңа болатын жердегі шығу пунктін, мерзімін және осы пунктте болатын мекен-жайларды көрсете отырып, ішкі істер органына хабарлайды.
48.  Ескерту. 48-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
49. Шетелдіктерге Қазақстан Республикасының уақытша жабық аумақтарына кіру Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (әрі қарай - Қазақстан Республикасы ҰҚК) рұқсат етеді:
1) қазақстандық қабылдаушы ұйымдардың саласы бойынша Қазақстан Республикасына келгендерге - осы ұйымдардың жазбаша өтініштері негізінде;
2) тұрақты шетел өкілдіктерінің саласы бойынша, жеке істері бойынша келгендерге, сондай-ақ Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындарға-олардың жеке арыздарының негізінде береді.
Негіздер болған кезде көпмәртелік сапарларға рұқсат ресімделуі мүмкін.
Қабылдаушы ұйымдардың саласы бойынша және жеке істері бойынша келгендерге шетелдіктердің келіп-қайтуы үшін уақытша жабық Қазақстан Республикасының аумақтарына баруға рұқсаттар жазбаша өтініштер келіп түскен сәттен бастап 20 күн ішінде осы аудандарда болу мерзімдері көрсетіле отырып беріледі. Жедел жағдайларда (туысқандарының өлімі, ауыр науқасы - құжат арқылы расталғанда) рұқсаттар кейіннен ұлттық қауіпсіздік органдарына хабарлай отырып, дереу беріледі.
50. Жеке немесе қызметтік автокөлікпен жүрген, сондай-ақ халықаралық автомобиль тасымалдауларын жүзеге асыратын шетелдіктер шетелдіктердің келіп-қайтуы үшін ашық аумақтарда автомобиль жолдарымен еркін жүре алады. Олардың шетелдіктердің келіп-қайтуы үшін жабық аумақтың үстінен өтетін автокөлік жолдары арқылы өтуі ішкі істер органдарының рұқсаты болған кезде ұлттық қауіпсіздік органдарының келісімімен жүзеге асырылады.

45. Органами внутренних дел оформляется продление сроков действия виз и регистрации паспортов иностранцев:
1) прибывших в Республику Казахстан по линии принимающих организаций, а также въехавших по приглашению сотрудников постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан - на основании письменных обращений этих организаций и представительств;
2) прибывших в Республику Казахстан по частным делам - на основании заявлений принимающих физических лиц или самих иностранцев.
Кроме указанных обращений и заявлений, в органы внутренних дел представляются паспорта и документы об уплате государственной пошлины за выдачу виз.
5. Передвижение иностранцев по территории
Республики Казахстан
46. Иностранцы могут свободно передвигаться по территории Республики Казахстан, открытой для посещения иностранцами.
47. О предстоящей поездке в другие регионы республики сроком более 10 дней принимающие иностранцев юридические и физические лица уведомляют об этом органы внутренних дел по прежнему и новому месту пребывания с указанием пункта выезда, срока и адреса пребывания в этом пункте.
48. (исключен совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
49. Въезд иностранцев на территории Республики Казахстан, временно закрытые для посещения иностранцами, разрешается Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ Республики Казахстан).
1) прибывшим в Республику Казахстан по линии казахстанских принимающих организаций - на основании письменных обращений этих организаций;
2) прибывшим по линии постоянных иностранных представительств, по частным делам, а также постоянно проживающим в Республике Казахстан - на основании их личных заявлений.
При наличии оснований могут быть оформлены разрешения на многократные поездки.
Разрешения (пропуски) на поездки в территории Республики Казахстан, временно закрытые для посещения иностранцами, прибывшим в Республику Казахстан по линии принимающих организаций и по частным делам, выдаются в течение 20 дней с момента поступления письменных обращений, с указанием сроков пребывания в этих районах. В экстренных случаях (смерть родственников, тяжелая болезнь - подтверждение документально) разрешения выдаются незамедлительно с последующим информированием органов национальной безопасности.
50. Иностранцы, следующие на личном или служебном автотранспорте, а также осуществляющие международные автомобильные перевозки, свободно передвигаются по автомобильным дорогам на территории, открытой для посещения иностранцами. Проезд их по автомобильным дорогам, пролегающим по территории, закрытой для посещения иностранцами, осуществляется при наличии разрешения органов внутренних дел по согласованию с органами национальной безопасности.

6. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзиттік өтуі
51. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағы арқылы баратын елге әуе, темір жол, автомобиль және теңіз көлігімен транзиттік өтуі оларда Қазақстан Республикасының транзиттік визалары, сондай-ақ үшінші елге кіру үшін қажетті құжаттардың және Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан айлақ, станция, аэровокзал, автовокзалға келген сәтінен бастап санағандағы 72 сағатқа дейін Қазақстан Республикасының аумағында көлік ауыстыру пунктінен кету күні көрсетілген тиісті жол құжаттары (билеттері) бар болса егер халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, ғана рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жүру бағыты шетелдіктер келіп-қайтуы үшін уақытша жабық болған жағдайда, мәселе ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісілуі қажет.
Шетелдік жүру бағытын өзгерту мәселесімен ІІД-ге қазақстандық транзиттік визасы бар паспортын және осындай қажеттілік туғызған себепті, сондай-ақ жоспарланып отырған бағыты мен шығар жолындағы тексеру-өткізу пунктін көрсете отырып, жазбаша арыз ұсынады.
Ескерту. 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
52. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы автокөлік құралдарымен өтетін шетелдіктер, оның ішінде автомобильмен халықаралық жүктерді тасымалдайтындар халықаралық автомобиль қатынастары үшін ашық жолдармен ғана жүреді.
53. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы пойызбен өтетін шетелдіктер пойыздардың станцияларда тоқтап тұратын уақыттарында сыртқа шығуларына болады. Оларға станциядан тыс жерге, (перроннан және темір жол вокзалынан) кетуге рұқсат етілмейді.
54. Қазақстан Республикасының аумағынан транзитпен өтіп, осында 72 сағаттан астам уақыт аялдауға мәжбүр болған шетелдіктер тоқтаған сәтінен бастап бір тәулік ішінде Қазақстан Республикасында болуы үшін ішкі істер органдарында рұқсат ресімдеулері қажет. Қазақстан Республикасының аумағында аялдауға мәжбүрлікті:
1) пойыздың, автокөлік құралдарының, кеме немесе ұшақтың қозғалысына кедергі болатын табиғи апаттарда немесе өзге де себептерде;
2) қайсыбір бөлшектері сынған автокөлік құралдарының ақауларын жөндеу немесе жол-көлік оқиғалары болғанда;

6. Транзитный проезд иностранцев через
территорию Республики Казахстан
51. Транзитный проезд иностранцев через территорию Республики Казахстан в страну назначения воздушным, железнодорожным, автомобильным и морским транспортом разрешается при наличии у них транзитных виз Республики Казахстан, а также документов, действительных для въезда в третью страну и соответствующих проездных документов (билетов) с подтверждением даты выезда из пункта пересадки на территории Республики Казахстан, не позднее 72 часов с момента прибытия в порт, станцию, аэровокзал, автовокзал, расположенный на территории Республики Казахстан, если иное не установлено международными договорами.
В случае пролегания предполагаемого маршрута следования через территории Республики Казахстан, временно закрытые для посещения иностранцами, вопрос должен быть согласован с органами национальной безопасности.
При обращении иностранца по вопросу изменения маршрута он представляет в ДВД паспорт с казахстанской транзитной визой и письменное заявление с указанием причин, вызвавших такую необходимость, а также маршрут предполагаемого следования и контрольно-пропускной пункт выезда.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
52. Иностранцы, проезжающие через территорию Республики Казахстан транзитом на автотранспортных средствах, в том числе осуществляющие международные автомобильные перевозки грузов, следуют только по дорогам, открытым для международного автомобильного сообщения.
53. Иностранцы, которые следуют на поездах, проходящих транзитом через территорию Республики Казахстан, имеют право схода на станциях во время стоянки поездов. Им не разрешается выход за пределы станции (перрона и железнодорожного вокзала).
54. Иностранцы, проезжающие транзитом и сделавшие вынужденную остановку на территории Республики Казахстан на срок свыше 72 часов, обязаны в течение суток с момента остановки оформить в органах внутренних дел разрешение на пребывание в Республике Казахстан. Оформление вынужденной остановки иностранцев на территории Республики Казахстан может быть осуществлено в следующих случаях:
1) при стихийных бедствиях или иных причинах, вызвавших задержку движения поезда, автотранспортного средства, судна или самолета;
2) для ремонта автотранспортного средства, поврежденного в результате порчи каких-либо его частей или дорожно-транспортного происшествия;

3) одан әрі жүру оның денсаулығына қауіп төндіретін науқастығы бар деп дәрігер қорытынды жасаған жағдайда. Мұндай жағдайда науқастың жанында оның отбасы мүшелері немесе онымен бірге келе жатқан алып жүруші адамдар болуы мүмкін;
4) тораптық пункттерде бір көліктен екінші көлікке отырғызу кешіккенде ресімдеуге болады.
Аялдауға мәжбүр болған жағдайлар шетелдіктерге тек қала немесе өзге елді мекен шегінде аялдау мәжбүрлігін туғызған себептерді жою уақытында ғана болуларына құқық береді.
55. Әуе немесе темір жол көліктерінің қызметін пайдаланушы, аялдауға мәжбүр болған шетелдіктерді тіркеуді көліктегі ішкі істер органдары немесе аумақтық ішкі істер органдары жүргізеді.
Шетелдік аялдауына мәжбүрлікті тіркеу үшін ішкі істер органдарына аялдауға рұқсат ресімдеу туралы жеке жазбаша арыз береді.
56. Тіркеу мерзімінің ұзақтығы аялдауға мәжбүр еткен себептерді жою үшін қажетті уақытпен белгіленеді.
Ауруханадағы шетелдіктердің паспорттарын тіркеу олар шыққаннан кейін ресімделеді. Олардың отбасы мүшелерінің немесе оларды алып жүруші адамдардың паспорттарын тіркеу аялдауға мәжбүр болған сәттен бастап бір тәулік ішінде шетелдікті емдеуге қажетті медициналық мекеменің анықтамасында көрсетілген мерзімге ресімделеді.
57. Республика аумағында 72 сағатқа дейін аялдауға мәжбүр болған шетелдіктер ішкі істер органдарында транзиттік визасын ұзартпай-ақ Қазақстан Республикасынан кетулеріне болады.
7. Шетелдіктерге Қазақстан Республикасында тұрақты тұру құқығын беретін құжаттарды беру
58. Ішкі істер органдарынан рұқсат, сондай-ақ тұруға ықтиярхат алған шетелдіктер Қазақстан Республикасында тұрақты тұратындар болып танылады.
Қазақстан Республикасында уақытша келген шетелдіктер өздерін тұрақты тұруға қалдыру туралы өтініш бере алады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуға үміткер адамның Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және мөлшерде өзінің төлем қабілеттілігін дәлелдеуі осындай рұқсат алудың міндетті шарты болып табылады.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы мәселені шешу кезінде мыналардан:
1) Қазақстан Республикасының егемендік алған уақытына (1991 жылғы 16 желтоқсан) одан тыс жерлерде тұрақты тұрған және Қазақстанға тұрақты тұру мақсатымен келген оралмандардан, яғни шетелдіктерден, немесе азаматтығы жоқ ұлты қазақ адамдардан;

3) в случае болезни, когда по заключению врача дальнейшее следование больного представляется опасным для его здоровья. В этом случае при больном могут оставаться члены семьи или сопровождающие лица, следующие вместе с ним;
4) при задержках пересадки с одного вида транспорта на другой в узловом пункте.
Вынужденная остановка дает иностранцем право на пребывание только в черте города или другого населенного пункта, где она имеет место, на время до устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.
55. Регистрацию иностранцев, пользующихся услугами воздушного и железнодорожного транспорта и сделавших вынужденную остановку, осуществляют органы внутренних дел на транспорте, либо территориальные органы внутренних дел.
Для оформления вынужденной остановки иностранца представляет в органы внутренних дел письменное заявление об оформлении разрешения на остановку.
56. Срок действия регистрации определяется временем, необходимым для устранения причин, вызвавших вынужденную остановку.
Регистрация паспортов иностранцев, находящихся в больницах, оформляется после их выписки. Членам их семей или сопровождающим их лицам регистрация паспортов оформляется в течение суток с момента вынужденной остановки на срок, указанный в справке медицинского учреждения, необходимый для лечения больного иностранца.
57. Выезд из Республики Казахстан иностранцев, сделавших вынужденную остановку на территории республики на срок не более 72 часов, может быть разрешен без продления транзитной визы в органах внутренних дел.
7. Выдача иностранцам документов на
право постоянного проживания в Республике Казахстан
58. Постоянно проживающими в Республике Казахстан признаются иностранцы, получившие на то разрешение, а также виды на жительство, выданные органами внутренних дел.
Временно пребывающие в Республике Казахстан иностранцы могут ходатайствовать об оставлении их на постоянное жительство.
Обязательным условием предоставления разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан является подтверждение лицом, претендующим на получение такого разрешения, своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Подтверждение платежеспособности при решении вопроса об оставлении в Республике Казахстан на постоянное жительство, не требуется:
1) оралманам, то есть иностранцам или лицам без гражданства казахской национальности, постоянно проживавшим на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан (16 декабря 1991 года) за ее пределами и прибывшим в Казахстан с целью постоянного проживания;

2) олар туылған сәтте Қазақстан Республикасы мен Қазақ КСР азаматтығында тұрған-тұрмағанына қарамастан, сол кездегі әкімшілік-аумақтық бөлініске сәйкес Қазақстан Республикасының немесе Қазақ КСР-нің аумағында туылған адамдардан;
3) азаматтықтан шыққан немесе өзге де негіздер бойынша оны жоғалтқан жағдайларға қарамастан, бұрын Қазақстан Республикасының немесе Қазақ КСР-інің азаматтығында болған адамдардан;
4) оралмандардың отбасы мүшелерінен және Қазақстан Республикасының немесе Қазақ КСР-інде туылған немесе азаматтығында болғандардан, оларға жататын: бірге келген немесе бөлек келгеніне қарамастан, балалары (оның ішінде асырап алынған), жұбайы (зайыбы), ата-анасы (асырап алушылар), туған апа-сiңлiлерi, қарындастары, аға-iнiлерi, аталары, әжелері, немерелерінен төлем қабілеттілігін растау талап етілмейді.
Қазақ КСР-нің немесе Қазақстан Республикасы азаматтығының болғанын дәлелдейтін құжаттар: мекен жай бюросының анықтамасы, халықты тіркеу кітабы (шаруашылық кітабы), еңбек кітапшасы (жұмыс істегендігін растайтын өзге де құжат), әскери билет, 1974 жылғы үлгідегі КСРО паспортының немесе Қазақстан азаматы құжаттарының ксерокөшірмесі, білімі немесе оқығандығы туралы құжаттар, неке қию немесе оны бұзу туралы, балалардың Қазақстан аумағында туғандығы туралы куәліктер және Қазақстан аумағында берілген басқа да құжаттар.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
59. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға құқық беретін құжаттар: шетелдік үшін - шетелдікке Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхаты, азаматтығы жоқ адамдар үшін - тұрақты тұруға қалдыру жөніндегі мәселе оң шешілгенде ішкі істер органдары беретін азаматтығы жоқ адамдар куәлігі.
60. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы арызды Қазақстан Республикасына уақытша келген шетелдіктер келген жеріндегі ішкі істер органдарына тікелей береді.
61. Шетелдіктерді, азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы материалдар оларды толық көлемде бергеннен кейін ғана қаралады.
62. Шетелдік тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін келген жеріндегі қалалық, аудандық ішкі істер органдарына, ал Астана, Алматы қалалары мен облыс орталықтарында - ІІД-ге:

2) лицам, родившимся на территории Республики Казахстан или Казахской ССР в соответствии с существовавшим на момент рождения административно-территориальным делением, независимо состояли ли они в гражданстве Республики Казахстан и Казахской ССР на момент рождения;
3) лицам, ранее состоявшим в гражданстве Республики Казахстан или Казахской ССР, независимо от того осуществляли ли они выход из этого гражданства или утратили его по иным основаниям;
4) членам семьи оралманов и лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республики Казахстан или Казахской ССР, к которым относятся: дети (в том числе усыновленные), супруг (супруга), родители (усыновители), родные сестры, братья, дедушки, бабушки, внуки, независимо, прибыли они совместно с ними или отдельно от них.
Документами, подтверждающими факт наличия гражданства Казахской ССР или Республики Казахстан могут служить: справка адресного бюро, книга регистрации населения (похозяйственная книга), трудовая книжка (иной документ, подтверждающий трудовую деятельность), военный билет, ксерокопия паспорта СССР образца 1974 года или документов гражданина Казахстана, документы об образовании или обучении, свидетельства о заключении или расторжении брака, о рождении детей на территории Казахстана и другие документы, выданные на территории Казахстана.
Сноска. Пункт 58 в редакции совместного приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
59. Документами на право постоянного проживания в Республике Казахстан являются: для иностранца - вид на жительство в Республике Казахстан иностранца, для лица без гражданства - удостоверение лица без гражданства, которые выдаются органами внутренних дел при положительном решении вопроса об оставлении на постоянное жительство.
60. Заявления о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан подаются временно пребывающими в Республике Казахстан иностранцами непосредственно в органы внутренних дел по месту пребывания.
61. Материалы об оставлении иностранцев, лиц без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан принимаются к рассмотрению только после предоставления их в полном объеме.
62. Для получения разрешения на постоянное жительство иностранец предоставляет в горрайорганы внутренних дел по месту пребывания, а в городах Астана, Алматы и в областных центрах в ДВД:

1) арыз-сауалнама (9-қосымша);
2) ол азаматы болған мемлекеттің жазбаша келісімін; оның орнына кету парақшасы не болмаса шетелге тұрғылықты тұру үшін кетуге рұқсатты растайтын басқа құжат жүреді;
3) өмірбаянын;
4) қолданыстағы паспортын немесе азаматтығы жоқ адамның құжатын;
5) шетелдіктің медициналық куәландырылғаны туралы ресми анықтаманы;
6) Қазақстан Республикасына келген кезеңде белгіленген үлгідегі төлеу мүмкіндігін растайтын құжатты;
7) мемлекеттік баж салығын төлегені туралы түбіртекті;
8) көлемі 35х45 миллиметр 2 фотосурет ұсынады.
Ішкі істер органдары тұрақты тұруға қалдыру туралы өтініш жасаған адамды Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнаулы есепке алу комитетінің және оның аумақтық бөлімшелерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының есептері бойынша тексереді.
Ескерту. 62-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
63. Қалалық, аудандық органдарының шетелдіктің келген жері бойынша тексеру нәтижелері бойынша қорытындысы бар тұрақты тұруға қалдыру жөніндегі іс ІІД-нің Көші-қон полициясы басқармаларына жіберіледі, олар ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісілген соң дәлелді қорытынды шығарады.
64. 10-қосымшада көрсетілген елдердің азаматтарының Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы ұсынымдары көші-қон полициясының аудандық, қалалық немесе облыстық бөлімшелерінде қаралуы мүмкін.
65. Оң шешілген жағдайда оларға екі данада есепке алу карточкасы толтырылады, біреуі қалалық, аудандық органда сақталады, екіншісі ІІД-ге жіберіледі.
66. Аумақтық ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарында тұрақты тұруға қалдыру жөніндегі материалдарды қарау мерзімі осы органдардың әрқайсысында бір айдан, ал екеуін қосқанда - екі айдан аспауы тиіс.
Ескерту. 66-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
67. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру жөніндегі материалдар 10 жыл сақталу мерзімімен жеке номенклатуралық істерде жинақталады, олар ресімделген жерлерде сақталады.

1) заявление-анкету (приложение 9);
2) письменное согласие государства его гражданства; в качестве которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж;
3) автобиографию;
4) действительный паспорт или документ лица без гражданства;
5) официальную справку о медицинском освидетельствовании иностранца;
6) документы о подтверждении платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан установленного образца;
7) квитанцию об уплате государственной пошлины;
8) 2 фотографии размера 35х45 миллиметров.
Лицо, ходатайствующее об оставлении на постоянное жительство, проверяется органами внутренних дел по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных подразделений, а также по учетам органов внутренних дел Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 62 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
63. Дело по оставлению на постоянное жительство с заключением горрайоргана по результатам проверки иностранца по месту пребывания направляется в Управления миграционной полиции ДВД, которые после согласования с органами национальной безопасности выносят мотивированное заключение.
64. Ходатайства об оставлении в Республике Казахстан на постоянное жительство граждан стран, указанных в приложении 10, могут рассматриваться в районных, городских или областных подразделениях миграционной полиции.
65. При положительном решении на них составляется учетная карточка в двух экземплярах, один из которых хранится в горрайоргане, а другой направляется в ДВД.
66. Срок рассмотрения материала по оставлению на постоянное жительство в территориальных органах внутренних дел и национальной безопасности не должен превышать одного месяца в каждом из этих органов, а в совокупности - двух месяцев.
Сноска. Пункт 66 в редакции совместного приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
67. Материалы об оставлении на постоянное жительство в Республике Казахстан формируются в отдельные номенклатурные дела, со сроком хранения 10 лет, которые хранятся по месту оформления.

68.  Ескерту. 68-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
69. Оралманның тұрғылықты орнын ауыстыру мақсатында тіркеуден шығуы ЕХӘҚМ-нің Көші-қон комитеті аумақтық органының келісімі негізінде жүзеге асырылады.
68.  Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
70. Шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартудың не тұрақты тұруға рұқсатты жоюдың негізі:
1) жалған заңсыз иммигранттарға, сондай-ақ өздері иммигрант болып табылатын елдің заңнамасы бойынша қылмыс жасағаны үшін қудаланушы иммигранттарға;
2) жазасын өтеу орындарынан босатылған, қылмыс жасағанға дейінгі тұрақты тұрғылықты жері Қазақстан Республикасынан тысқары болған адамдарға;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған адамдарға;
4) оралмандарды, Қазақстан Республикасында немесе Қазақ КСР-нда туған немесе азаматтығында болған адамдарды және олардың отбасы мүшелерін есептемегенде, Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және мөлшерде өзінің төлем қабілеттілігін растайтын құжаттар ұсынбаған адамдарға;
5) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және өзге де өкілетті органдарының тиісті қорытындысына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында індетке себеп болуы мүмкін ауруы бар адамдарға;
6) құзыретті органдардың, ішкі істер және Қазақстан Республикасының ҰҚК органдарының дәлелді шешімінің негізінде Қазақстан Республикасындағы шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы заңнаманы бұзған адамдарға бас тартылуы немесе бұрын берілген рұқсаттың күші жойылуы мүмкін;
7) мемлекетаралық, ұлтаралық және діни араздықты тұтандыратын адамдарға;
8) әрекеті конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталған адамдарға;
9) Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне қарсы шыққан, оның бірлігі мен аумағының тұтастығын бұзуға шақырған адамдарға;
10) террористік әрекеті, ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағаны үшін сотталғандығы бар адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылуы не бұрын берілген рұқсат жойылуы мүмкін. Бұл ретте қылмыстың ауырлығы, сотталғандығының болуы немесе болмауы Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады;

68. (исключен совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
69. Снятие с регистрации оралмана с целью перемены места жительства производится на основании согласия территориального органа Комитета по миграции МТСЗН.
Сноска. Пункт 69 в редакции совместного приказа и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
70. В выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан иностранцу или лицу без гражданства может быть отказано либо выданное ранее разрешение аннулировано:
1) заведомо незаконным иммигрантам, а также иммигрантам, преследуемым за совершение преступлений по законодательствам стран, выходцами из которых они являются;
2) лицам, освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до совершения преступления было за пределами Республики Казахстан;
3) лицам, совершившим преступления против человечества;
4) лицам, за исключением оралманов, лиц, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Республике Казахстан или Казахской ССР, и членов их семей, не представившим подтверждения в своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан;
5) лицам, имеющим заболевание, которое может стать причиной эпидемии на территории Республики Казахстан в соответствии с заключением органов здравоохранения и других уполномоченных органов Республики Казахстан;
6) лицам, нарушившим законодательство о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан, на основании мотивированного решения уполномоченного органа, органов внутренних дел и КНБ Республики Казахстан;
7) лицам, разжигающим межгосударственную, межнациональную и региональную вражду;
8) лицам, действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;
9) лицам, выступающим против суверенитета независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
10) лицам, имеющим судимость за террористическую деятельность, тяжкое или особо тяжкое преступление. При этом тяжесть преступления, наличие или отсутствие судимости определяются законами Республики Казахстан;

11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы өтінішхатпен жолданған кезінде өзі туралы жалған мәліметтер хабарлаған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде қажетті құжаттарды дәлелсіз себептермен тапсырмаған адамдарға;
12) Қазақстан Республикасынан бұрын шығарып жіберілген адамдарға;
13) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажет болса, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылуы не бұрын берілген рұқсат жойылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тарту Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген тәртіппен шағымдалынады.
Ескерту. 70-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)   бұйрығымен .
71. Мәселе оң шешілген жағдайда шетелдіктерге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға құқық беретін құжаттар беріледі.
"Қазақстан Республикасындағы азаматтық туралы" Заңның  16-бабының әсеріне түсетін шетелдіктер Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы ұсынымдармен өтініш білдірген жағдайда қоныстану ықтиярхаты берілмеуі мүмкін.
72. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын немесе азаматтығы жоқ адамның жеке куәлігін шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұрғылықты орны бойынша ішкі істер органдары береді.
73. Қоныстану ықтиярхатының жаңа түрін беру туралы арызды (11-қосымша) шетелдіктер тұрғылықты орны бойынша ішкі істер органдарына қоныстану ықтиярхатының мерзімі бітуінен 60 күн бұрын, ал оны жоғалтқан жағдайда үш тәуліктен кешіктірмей берулері тиіс.
Ауруына байланысты белгіленген мерзімде ауыстыру үшін қоныстану ықтиярхатының ұсына алмайтын адамдар туралы қалалық, аудандық ішкі істер органдарының бастықтары дәлелді анықтамалармен ІІД бастықтарына хабарлауға міндетті. Қоныстану ықтиярхаты және өзге материалдар осы адамдар ауруынан жазылғаннан кейін жіберіледі.
74. Қолда бар паспорттарының жарамдылық мерзімі біткен күннен бастап алты ай ішінде жаңа немесе ұзартылған құжаттарды ұсынбаған Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерге ішкі істер органдары қорытынды негізінде азаматтығы жоқ адамның куәлігін береді.
Егер иесі ішкі істер органдарына қолданыстағы паспортын ұсынса, азаматтығы жоқ адамның куәлігін шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатымен алмастырады.

11) лицам, сообщившим о себе ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
12) лицам, ранее выдворявшимся из Республики Казахстан;
13) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц.
Отказ в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан может быть обжалован в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 70 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
71. При положительном решении иностранцам выдаются документы на право постоянного проживания в Республике Казахстан.
В случае обращения иностранцев, подпадающих под действие  статьи 16 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", с ходатайствами о приеме их в гражданство Республики Казахстан, вид на жительство может не выдаваться.
72. Вид на жительство в Республике Казахстан иностранца или удостоверение лица без гражданства выдаются органами внутренних дел по месту постоянного жительства иностранца или лица без гражданства.
73. Заявления о выдаче нового вида на жительство (приложение 11) должны подаваться иностранцами в органы внутренних дел по месту их жительства не позднее 60 дней до истечения срока действия вида на жительство, а в случае его утраты - не позднее трех суток.
О лицах, которые не могут в установленный срок представить виды на жительство для замены в связи с болезнью, начальники горрайорганов внутренних дел обязаны сообщить в ДВД аргументированной справкой. Виды на жительство и другие материалы направляются по выздоровлению этих лиц.
74. Иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан, которые в течение шести месяцев со дня окончания срока действия имеющихся у них паспортов не предъявят новых или продленных документов, органами внутренних дел на основании заключения выдаются удостоверения лица без гражданства.
Удостоверение лица без гражданства, если его владелец предъявит в органы внутренних дел действующий паспорт, заменяется видом на жительство в Республике Казахстан иностранца.

75. Шетелдіктің Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхаты және азаматтығы жоқ адамның куәлігі жеке басты куәландыратын құжаттарды беру тәртібін реттейтін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес ресімделеді.
76. Қоныстану ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін жоғалтқаны туралы шетелдік, азаматтығы жоқ адам өзі ішкі істер органдарына жаңа құжат беруі туралы арыз арқылы өтініш білдіруге міндетті. Арызда қоныстану ықтиярхатының жоғалу себептері, уақыты және орны көрсетілуі қажет.
77. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер Қазақстан Республикасының азаматтары үшін заңнамамен қарастырылған тәртіппен тұрақты және уақытша тұратын орны бойынша тіркеуге жатады. Тұрғылықты орны ауысқан кезде шетелдік есепте тұрған жердегі ішкі істер органдарынан оның ісіне сұрау салынады.
Қоныстану ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамдардың куәлігін ауыстырған немесе жоғалған құжаттарының орнына құжаттар алған шетелдіктерді, азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу кезінде мекен-жай парақшаларында алғашқы тіркелген күні қойылады.
8. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келу және онда болу ережелерін бұзғаны үшін шетелдіктерді, қабылдаушы ұйымдардың лауазымды адамдарын және Қазақстан Республикасының басқа да азаматтарын жауапқа тарту
78. Қолданыстағы Ережелерді бұзу заңнамамен қарастырылған  жауапкершілікке әкеліп соғады.
79. Ережені бұзған шетелдікке, қабылдаушы ұйымның лауазымды адамына немесе Қазақстан Республикасының азаматына ішкі істер органдарының қызметкері тәртіп бұзушылықтың сипаты мен жағдайларын егжей-тегжейлі жаза отырып, әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырады.
Шетелдік мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде сөйлей алмаған немесе нашар сөйлеген жағдайларда хаттама толтыру кезінде міндетті түрде аудармашы тартылады.
80. Белгіленген Ережелерді бұзған шетелдіктерге, сондай-ақ олардың одан әрі болуға негіздері болмаған жағдайларда олардың Қазақстан Республикасында болуының белгіленген мерзімі қысқартылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы шешімді олардың саласы бойынша Қазақстан Республикасында жүрген шетелдіктерді қабылдаушы ұйымдардың жазбаша өтінімдері бойынша немесе өз бастамасы бойынша Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің, ІІД көші-қон полициясы бөлімшелерінің бастықтары немесе олардың орынбасарлары қабылдайды. Шешім Қазақстан Республикасының Ішкіісмині, ІІД көші-қон полициясы бөлімшелері бастықтарының жазбаша нұсқауларымен ресімделеді.
81. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы жазбаша ұсынымдарын қабылдаушы ұйымдардың әкімшіліктері шетелдіктердің жұмыстан босатылғаны немесе оқу орнынан шыққандығы туралы бұйрық шығарылғаннан кейін 48 сағаттан кешіктірмей ІІД-ге береді.

75. Вид на жительство в Республике Казахстан иностранца и удостоверение лица без гражданства оформляются в соответствии с нормативными правовыми актами МВД Республики Казахстан, регулирующими порядок выдачи документов, удостоверяющих личность.
76. По поводу утраты вида на жительство, удостоверения лица без гражданства иностранец, лицо без гражданства обязаны лично обратиться в органы внутренних дел с заявлением о выдаче нового документа. В заявлении должны быть указаны обстоятельства, время и место утраты вида на жительство.
77. Иностранцы, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подлежат регистрации по месту постоянного и временного жительства в порядке, предусмотренном законодательством для граждан Республики Казахстан. При перемене места жительства из органа внутренних дел, где иностранец состоял на учете, запрашивается его дело.
При регистрации иностранцев, лиц без гражданства, заменивших виды на жительство, удостоверения лица без гражданства или получивших документы взамен утраченных, в адресных листках проставляется дата первичной регистрации.
8. Привлечение иностранцев, должностных лиц
принимающих организаций и других граждан Республики Казахстан
к ответственности за нарушение Правил въезда и пребывания
иностранцев в Республике Казахстан
78. Нарушение существующих Правил влечет предусмотренную законодательством ответственность.
79. На иностранца, должностное лицо принимающей организации или гражданина Республики Казахстан, допустившего нарушение Правил, работником органов внутренних дел составляется протокол об административном правонарушении с подробным изложением характера и обстоятельств нарушения.
В тех случаях, когда иностранец не говорит или плохо говорит на государственном языке или русском языке, при составлении протокола в обязательном порядке привлекается переводчик.
80. Иностранцам, нарушающим установленные Правила, а также в случае, когда у них нет оснований для дальнейшего пребывания, может быть сокращен определенный им срок пребывания в Республике Казахстан.
Решение о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан принимается начальниками подразделений миграционной полиции МВД Республики Казахстан, ДВД или их заместителями по письменным ходатайствам принимающих организаций, по линии которых находятся в Республике Казахстан иностранцы, или по своей инициативе. Решение оформляется письменными указаниями начальников подразделений миграционной полиции МВД Республики Казахстан, ДВД.
81. Письменные ходатайства о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан иностранцев администрация принимающих организаций представляет в ДВД не позднее 48 часов после издания приказа об увольнении с работы или отчисления из учебного заведения иностранцев.

82. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту туралы шешімдер ішкі істер, ұлттық қауіпсіздік органдары қызметкерлерінің ұсынымдары мен баянаттарының негізінде, сондай-ақ прокуратура органдарының ұйғарымы немесе сот қаулысының негізінде қабылдануы мүмкін.
Тұрақты шетелдік өкілдіктердің желісі бойынша тұрған шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқартуға осы өкілдіктердің, сондай-ақ жанында осы өкілдіктер тіркелген қазақстандық ұйымдардың жазбаша ұсынымдары негіз болуы мүмкін.
83. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқарту, қазақстандық ұйымдардың ұсынымдарында көрсетілген уақытқа жасалады. Бұл мерзімді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы тексеру-өткізу бекетіне бару, қайту жолына билет алуға қажетті уақытын ескере отырып, Қазақстан Республикасына жеке жұмыстары немесе Қазақстандағы шетелдік тұрақты өкілдіктердің желісі бойынша келген адамдар үшін ішкі істер органдары белгілейді.
84. Қазақстан Республикасынан шығуға арналған визалары бар шетелдіктерге Қазақстан Республикасында болу мерзімін қысқартуды ресімдеу бар визаларын жою жолымен және Қазақстан Республикасынан шығуға қажетті мерзімі көрсетілген жаңа шығу визасын ресімдеумен жасалады.
85. Шетелдіктерге паспорт немесе оны ауыстыратын құжат тапсыру кезінде оларға Қазақстан Республикасында олардың болу мерзімдерінің қысқаруына байланысты белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасынан шығуға міндетті екендігі, ал шықпаған жағдайда әкімшілік жауапкершілікке тартылатындықтары хабарланады.
86. Шетелдік:
1) егер ұлттық қауіпсіздік немесе ішкі істер органдарының қорытындылары негізінде оның әрекеттері мемлекеттік қауіпсіздікті қамтамасыз ету немесе қоғамдық тәртіпті сақтау мүдделеріне қайшы келетін болса;
2) егер бұл халықтың денсаулығы мен имандылығын, Қазақстан Республикасы азаматының құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажетті болса - сот қаулысы негізінде;
3) егер ол Қазақстан Республикасындағы шетелдіктің құқықтық жағдайы туралы заңнаманы, Қазақстан Республикасының кедендік, валюталық немесе өзге заңнамаларын бұзған болса - сот қаулысы негізінде;
4) заң актілермен белгіленген тәртіп бойынша неке жарамсыз деп табылған жағдайда, егер Қазақстан Республикасының азаматымен некеге тұру оның Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалуына негіз болып табылатын болса - сот қаулысы негізінде Қазақстан Республикасынан шығарылуы мүмкін.

82. Решения о сокращении срока пребывания в Республике Казахстан иностранцев могут приниматься на основании представлений и рапортов работников органов внутренних дел, национальной безопасности, а также на основании предписаний органов прокуратуры или постановления суда.
Основанием для сокращения срока пребывания в Республике Казахстан иностранцев, находящихся по линии постоянных иностранных представительств, могут быть также письменные ходатайства этих представительств или казахстанских организаций, при которых аккредитованы эти представительства.
83. Сокращение срока пребывания в Республике Казахстан иностранцам, производится на время, указанное в ходатайствах казахстанских организаций. Этот срок для лиц, прибывших в Республику Казахстан по частным делам или по линии постоянных иностранных представительств в Республике Казахстан, определяется органами внутренних дел с учетом времени, необходимого для приобретения билетов на обратный путь и для следования до пункта пропуска Государственной границы Республики Казахстан.
84. Иностранцам, имеющим визы, действительные для выезда из Республики Казахстан, оформление сокращения срока пребывания в Республике Казахстан производится путем аннулирования имеющейся визы и оформления новой выездной визы, в которой указывается срок, необходимый для выезда из Республики Казахстан.
85. При вручении паспорта, или заменяющего его документа иностранцам объявляется, что они обязаны в установленный срок выехать из Республики Казахстан, в связи с тем, что срок их пребывания в Республике Казахстан сокращен, а в случае невыезда должны быть привлечены к административной ответственности.
86. Иностранец может быть выдворен за пределы Республики Казахстан:
1) если его действия противоречат интересам обеспечения государственной безопасности или охраны общественного порядка - на основании заключения органов национальной безопасности или органов внутренних дел;
2) если это необходимо для охраны здоровья и нравственности населения, защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан - на основании постановления суда;
3) если он нарушил законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан, таможенное, валютное или иное законодательство Республики Казахстан - на основании постановления суда;
4) в случае признания брака недействительным в порядке, установленным законодательными актами, если заключение брака с гражданином Республики Казахстан явилось основанием для оставления его на постоянное место жительства в Республике Казахстан - на основании постановления суда.

87. Қазақстан Республикасының заңнамасымен қарастырылған негіздер бар болғанда шетелдіктерді шығару материалдарын ішкі істер немесе ұлттық қауіпсіздік органдары ресімдеуі мүмкін.
88. Барлау жұмыстарымен, тенденциялық, жалақорлық ақпараттарды жинаумен, таратумен айналысатын, валюталық және кедендік заңнамаларды бұзған, я болмаса мемлекеттік қауіпсіздікті қамтамасыз ету мүдделеріне қарама-қайшы өзге де әрекеттермен айналысатын шетелдіктерді шығарып жіберу туралы шешімді қылмыстық жауапкершілікке тартуға негіз болмаған жағдайларда Қазақстан Республикасының ҰҚК қабылдайды.
89. Шетелдіктің келген елі туралы расталған құжат болған кезде, шетелдік Қазақстан Республикасының аумағына келген еліне, я болмаса өзі азаматы болып табылатын елге шығарылады.
90. Шығарылатын шетелдіктердің кету мерзімін анықтау кезінде:
1) шетелдік шығу және транзиттік визалардың жарамдылық мерзімдері;
2) шығарылатын адамның кәсіпорынмен, оқу орнымен және мекемемен есеп айырысу қажеттігі;
3) Қазақстан Республикасынан алып кету мүмкін болмайтын мүлікті сату немесе беру үшін уақыт ескерілуі тиіс.
Шығарылатын адаммен бірге Қазақстан Республикасынан кетуге ниет білдірген шығарылатын адамдардың Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын отбасы мүшелеріне Қазақстан Республикасынан өзінің шығуы туралы мәселені олар заңмен белгіленген тәртіпте шеше алатындығы түсіндіріледі. Мұндай мәселелерді қарау шетелдіктерді шығару мерзімдеріне әсер ете алмайды.
91. Қазақстан Республикасынан шығарылатын шетелдіктердің паспорттарына "Шығарылды" немесе "Выдворение" деген жазу жазылады.
92. Шығару туралы оларға қатысты сот шешімі қабылданған шетелдіктер белгіленген мерзімде елден кетулері керек.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге шығару туралы оларға қатысты қабылданған шешімдерді орындамаған шетелдіктерге қатысты материалдар тиісті процессуалдық шешім қабылдау үшін ішкі істер органдарына беріледі.
93. Шетелдіктерді әкімшілік шығару (айдауыл арқылы мәжбүр ете отырып) сот қаулысы бойынша жүзеге асырылады.
Әкімшілік шығаруға және мемлекеттік шекара арқылы беруге жататын адамдарға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Қазақстан Республикасынан шығару туралы сот қаулысы;
2) жеке басын куәландыратын құжат.
Жеке басын куәландыратын құжаты жоқ адамдар үшін - Қазақстан Республикасының Сыртқыісмині арқылы шет мемлекеттердің елшіліктерінен алынған жеке басын куәландыратын анықтама немесе қайтуы туралы куәлік.
Шығару туралы сот қаулысы шет елдік азаматтардың Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге шығуы үшін негіз болып табылады.

87. При наличии оснований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, материалы на выдворение иностранцев могут оформляться органами внутренних дел или органами национальной безопасности.
88. Решения о выдворении иностранцев, занимающихся разведывательной деятельностью, сбором, распространением материалов тенденциозной, клеветнической информации, нарушающих валютное и таможенное законодательство, либо допускающих иные действия, противоречащие интересам обеспечения государственной безопасности, в случаях, когда не имеется оснований для привлечения к уголовной ответственности, принимаются КНБ Республики Казахстан.
89. При наличии документального подтверждения о стране прибытия иностранца, иностранец выдворяется в ту страну, из которой прибыл на территорию Республики Казахстан, либо в страну своего гражданства.
90. При определении срока выезда выдворяемых иностранцев должны быть учтены:
1) сроки действия иностранных выездных и транзитных виз;
2) необходимость производства выдворяемым расчета с предприятием, учебным заведением или учреждением;
3) время для реализации или передачи имущества, которое не может быть вывезено из Республики Казахстан.
Членам семей выдворяемых лиц, являющихся гражданами Республики Казахстан и изъявившим желание выехать из Республики Казахстан с выдворяемым, разъясняется, что вопрос о своем выезде из Республики Казахстан они могут решить в установленном законом порядке. Рассмотрение таких вопросов не может влиять на сроки выдворения иностранцев.
91. Иностранцам, выдворяемым из Республики Казахстан в паспортах производится запись "Выдворение" или "Шыгарылды".
92. Иностранцы, в отношении которых принято решение суда о выдворении, обязаны покинуть страну в установленный срок.
Материалы в отношении иностранцев, не выполняющих принятые в отношении их решений о выдворении из пределов Республики Казахстан, передаются в орган внутренних дел для принятия соответствующего процессуального решения.
93. Административное выдворение (в принудительном порядке под конвоем) иностранцев производится по постановлению суда.
На лиц, подлежащих административному выдворению и передаче через государственную границу, представляются следующие документы:
1) постановление суда о выдворении из Республики Казахстан;
2) документ, удостоверяющий личность.
Для лиц, не имеющих документов, удостоверяющих личность - справку, подтверждающую личность или свидетельство о возвращении, полученные из посольства иностранных государств через МИД Республики Казахстан.
Постановление суда о выдворении является основанием для выезда иностранцев за пределы Республики Казахстан.

94. Шығару жөніндегі шығындарды шығарылатын шетелдіктер өздері, я болмаса қабылдаушы ұйымдар немесе жеке тұлғалар, ал жекелеген жағдайларда ішкі істер органдары өтейді.
95. Шет елдік елшіліктер мен консулдықтардың олардың өкілдерін ішкі істер органдарының арнаулы мекемелерінде ұсталатын шетелдікмен кездесуін ұйымдастыру жөніндегі өтініштері Қазақстан Республикасының Сыртқыісмині арқылы жіберіледі.
96. Артықшылықтар мен иммунитеттерді пайдаланатын шетелдіктердің Ережені бұзғаны үшін жауапкершілігі туралы мәселе Қазақстан Республикасының заңнамаларына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының аумағында болу мерзімін қысқарту туралы мәселе дипломатиялық арналар арқылы шешіледі.
Ескерту. 96-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің 25 мамырдағы N 216, ҚР Сыртқы істер министрінің 2007 жылғы 18 маусымдағы N 08-1-1-1/186, ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2007 жылғы 4 шілдедегі N 145-ө бірлескен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)  бұйрығымен .
9. Шетелдіктердің паспорттарын, қоныстану ықтиярхатын, азаматтығы жоқ адамның куәлігін және шығу құжаттарын жоғалтқаны туралы арыздарын қарау
97. Паспортын немесе оны ауыстыратын құжатын жоғалтқаны туралы шетелдік, азаматтығы жоқ адам дереу тұрақты немесе уақытша болатын жердегі қалалық, аудандық ішкі істер органына құжатты қашан, қайда және қандай жағдайларда жоғалтқанын толық көрсете отырып, арыз береді. Жеке басы анықталған шетелдіктің белгіленген тәртіппен тіркелген арызының негізінде қалалық, аудандық ішкі істер органы оған белгіленген үлгідегі анықтама (12-қосымша) береді.
Берілген анықтаманың негізінде шетелдік өз азаматтығы мемлекетінің өкілдігінде жаңа паспорт немесе оны ауыстыратын құжат алады, онда ішкі істер органы шығу визасын ресімдейді.
Қабылдаушы ұйымдардың шақырулары бойынша келген адамдар ішкі істер органдарына осы ұйымдар арқылы арыз береді.
10. Шетелдіктерді ішкі істер органдарында дербес есепке алу
98. Ішкі істер органдары тіркелген шетелдіктерді дербес есепке алуды жүргізеді.
99. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің, облыстардағы ІІД-нің және қалалық, аудандық ішкі істер органдарының көші-қон полициясы бөлімшелері шетелдіктерді дербес есепке алуды есепке алу карточкаларынан (13-қосымша) құрылатын әліпбилік-анықтамалық және арнайы картотекалар бойынша жүзеге асырады, сондай-ақ қосымша электрондық тасығыштардағы деректер базасы құрылады.
100. Шетелдіктерді Қазақстан Республикасының Ішкіісминінде есепке алу әліпбилік-анықтамалық картотека бойынша тұрғылықты тұратын және бұрын тұрған шетелдіктерге жүргізіледі.

94. Расходы по выдворению несут сами выдворяемые иностранцы, либо принимающие организации или частные лица, а в исключительных случаях органы внутренних дел.
95. Просьбы иностранных посольств и консульств об организации встречи их представителей с задержанными иностранцами, содержащимися в спецучреждениях органов внутренних дел, направляются через МИД Республики Казахстан.
96. Вопрос об ответственности за нарушение Правил иностранцами, пользующихся привилегиями и иммунитетами, в соответствии с законами Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан, а также о сокращении срока их пребывания на территории Республики Казахстан, разрешается по дипломатическим каналам.
Сноска. Пункт 96 с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 25 мая 2007 г. N 216 , Министра иностранных дел РК от 18 июня 2007 г. N 08-1-1-1/186, Министра труда и социальной защиты населения РК от 4 июля 2007 г. N 145-п (вводится в действие со дня официального опубликования).
9. Рассмотрение заявлений иностранцев
об утрате паспортов, видов на жительство, удостоверений
лица без гражданства и выездных документов
97. По поводу утраты своего паспорта, или заменяющего его документа иностранец, лицо без гражданства должен немедленно обратиться в горрайорган внутренних дел по месту постоянного проживания или временного пребывания с заявлением, в котором подробно излагает, когда, где и при каких обстоятельствах произошла утрата документов. На основании заявления иностранца, зарегистрированного в установленном порядке и личность которого установлена, горрайорган внутренних дел выдает ему справку (приложение 12) установленного образца.
На основании выданной справки иностранец получает в представительстве государства своего гражданства новый паспорт или документ, его заменяющий, в котором органом внутренних дел оформляется выездная виза.
Лица, прибывшие по приглашениям принимающих организаций, обращаются в органы внутренних дел через эти организации.
10. Персональный учет иностранцев
в органах внутренних дел
98. Органы внутренних дел ведут персональный учет зарегистрированных иностранцев.
99. Персональный учет иностранцев подразделениями миграционной полиции МВД Республики Казахстан, ДВД областей и горрайорганов внутренних дел осуществляется по алфавитно-справочным и специальным картотекам, создаваемым из учетных карточек (приложение 13), а также дополнительно создается база данных на электронных носителях.
100. Учет иностранцев в МВД Республики Казахстан ведется по алфавитно-справочной картотеке на постоянно проживающих и ранее проживавших иностранцев.

101. Шетелдіктерді ІІД-де есепке алу:
1) ішкі істер органдарында шетелдіктердің паспорттарын тіркеуді есепке алу журналы;
2) облыс, қала аумағында тұрақты тұратын немесе тұрған шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға, босқындар мен оралмандарға, сондай-ақ шетелден немесе республиканың басқа жерлерінен алты айдан астам мерзімге жеке, қызметтік, оқуға, өндірістік практикадан өту, біліктілігін арттыру, үкіметаралық келісімдерге сәйкес жұмыс істеу үшін келген шетелдіктерге - әліпбилік-анықтамалық картотекалар бойынша-егер олардың паспорттары ішкі істер органдарында тіркелген болса;
3) әкімшілік жауапкершілікке тартылған шетелдіктерге - арнайы картотека бойынша жүргізіледі.
Қосымша электрондық тасығыштарда деректер базасы құрылады.
102. Қалалық, аудандық ішкі істер органдары (полиция бөлімшелері) көші-қон полициясының бөлімшелерінде қызмет көрсететін аумақта тұрғылықты тұратын және уақытша болатын шетелдіктерді журналдық және картотекалық есепке алу жүргізіледі.
Қазақстан Республикасында тұрғылықты тұратын, сондай-ақ алты айдан астам мерзімге келген адамдар картотека бойынша есепке алынады. Алты айға дейінгі мерзімге уақытша келген адамдар тіркеу журналы бойынша есепке алынады. Қосымша электрондық тасығыштарда деректер базасы құрылады.
103. Полицияның учаскелік инспекторлары қызмет көрсететін аумақтарында тұрақты тұратын және алты айдан астам мерзімге келген шетелдіктерді тізім бойынша есепке алады.
104. ІІД-ге ай сайын:
1) қалалық, аудандық ішкі істер органында уақытша тіркелген шетелдіктердің саны туралы;
2) тұрақты тұратын шетелдіктердің саны туралы;
3) қылмыстық және әкімшілік жауапкершілікке тартылған шетелдіктердің саны туралы мәліметтер ұсынылады.
105. Әліпбилік-анықтамалық картотекаларда есепке алу карточкалары қатаң түрде әліпбиі бойынша орналастырылады. Тегі бірдей адамдарға аттарының әліпби бойынша орналастырылады, тегі мен аты бірдей адамдарға қосымша әкелерінің аттарының әліпбиі бойынша, тегі, аты, әкесінің аты бірдей адамдарға - туған күндері бойынша (үлкеннен кішіге), ал егер туған күндері де сәйкес келсе, әліпби тәртібі қосымша азаматтығы, туған жері - туған елі бойынша орналастырылады.
Бірнеше тегі бар адамдарға, оның ішінде тегін өзгерткен адамдарға есепке алу карточкалары әрбір тегіне құрастырылады.
Әрбір карточкада барлық бағандар толтырылып және барлық тегі, ал тегін өзгерткендерге - ескі және жаңа тегі көрсетілуі тиіс.
Мысалы, тегі Шульц, әрі Шмидт, әрі Гейман деген тегі бар адамға үш карточка толтырылуы керек:
біріншісі - Шульц, әрі Шмидт, әрі Гейман;
екіншісі - Шмидт, әрі Шульц, әрі Гейман;
үшіншісі - Гейман, әрі Шульц, әрі Шмидт.

101. Учет иностранцев в ДВД ведется по:
1) журналу учета регистрации в органах внутренних дел паспортов иностранцев;
2) алфавитно-справочным картотекам на иностранцев, лиц без гражданства, беженцев и оралманов, постоянно проживающих и проживавших на территории области, города, а также на иностранцев, прибывших из-за границы или других мест республики на временное жительство на срок свыше шести месяцев по частным, служебным делам, для учебы, прохождения производственной практики, повышения квалификации, работы, если их паспорта зарегистрированы в органах внутренних дел;
3) специальной картотеке на иностранцев, привлеченных к административной ответственности.
Дополнительно создаются базы данных на электронных носителях.
102. В подразделениях миграционной полиции горрайорганов внутренних дел (отделений полиции) ведется журнальный и картотечный учет иностранцев, постоянно проживающих и временно пребывающих на обслуживаемой территории.
Лица, проживающие в Республике Казахстан постоянно, а также прибывшие на срок свыше шести месяцев учитываются по картотеке. Лица, временно прибывшие на срок до шести месяцев, учитываются по журналу регистрации. Дополнительно создаются базы данных на электронных носителях.
103. Участковые инспектора полиции ведут списочный учет иностранцев, постоянно проживающих на обслуживаемой территории и прибывших на срок свыше шести месяцев.
104. Ежемесячно в ДВД предоставляются сведения:
1) о количестве временно зарегистрированных в горрайоргане иностранцев;
2) о количестве постоянно проживающих иностранцев;
3) о количестве иностранцев, привлеченных к уголовной и административной ответственности.
105. В алфавитно-справочных картотеках учетные карточки располагаются строго по алфавиту. На лиц, имеющих одинаковые фамилии, карточки располагаются по алфавиту имен, имеющие одинаковые фамилии и имена, дополнительно по алфавиту отчеств, имеющие одинаковые фамилии, имена и отчества - по датам рождения (от старшего к младшему), а если совпадают и даты рождения, то алфавитный порядок располагают дополнительно по гражданству, месту рождения - стране, где родился.
На лиц, имеющих несколько фамилий, в том числе на лиц, изменявших фамилию, учетные карточки составляются на каждую фамилию.
На каждой карточке должны быть заполнены все графы и указаны все фамилии, а на изменивших фамилию - старая и новая фамилии.
Например, на лицо, имеющее фамилии Шульц, он же Шмидт, он же Гейман, должны быть составлены три карточки:
первая - Шульц, он же Шмидт, он же Гейман;
вторая - Шмидт, он же Шульц, он же Гейман;
третья - Гейман, он же Шульц, он же Шмидт.

Шетелдіктің тегі, аты, әкесінің аты есепке алу карточкасына өздерінің ұлттық паспорттарында қалай жазылса, солай және сол әліпбимен жазылады. Бұл ретте жазу тәртібі сақталады: 1 - тегі, 2 - аты, 3 - әкесінің аты (әкесінің аты, екінші аты).
Шетелдіктердің есепке алу карточкаларына суреттері жапсырылады.
106. Қазақстан Республикасының Ішкіісминінде есепке алынатын адамдарға ІІД-де екі данада есепке алу карточкалары толтырады, оның біреуі ресімделген сәттен бастап 72 сағат ішінде Қазақстан Республикасының Ішкіісминіне жолданады, екіншісі - ІІД-нің картотекасына енгізіледі.
Қосымша мәліметтер келіп түскен кезде немесе есепте көрсетілуге жататын деректер өзгерген кезде ІІД-нің әліпбилік және арнайы картотекалар карточкаларына тиісті жазбалар енгізіледі. Бір мезгілде Қазақстан Республикасының Ішкіісминінде есепке алынатын адамдарға шетелдіктерді есепке алудағы өзгерістер туралы хабарламалар (14-қосымша) жолданады.
107. Хабарламаларды Қазақстан Республикасының Ішкіісминіне жолдау есепке алу карточкаларын жолдау тәртібімен жүзеге асырылады.
Хабарламалар:
1) Қазақстан Республикасының шегінде тұрақты тұратын жерін өзгерткен кезде (Қазақстан Республикасының Ішкіісминіне хабарламалар шетелдіктер аумағына келген ІІД-ден жолданады);
2) шетелдіктерді шет мемлекетке беру кезінде, қылмыстық жауапкершілікке тарту және соттау кезінде;
3) шетелдік тегін, атын, әкесінің атын және туған жылын өзгерткен кезде;
4) шетелдіктерге іздестіру жариялағанда, іздестіру нәтижелері туралы;
5) есептен шығарған кезде жолданады.
108. Тұрғылықты тұратын шетелдіктерді ішкі істер органдарының есебінен шығару олардың ішкі істер органының аумағынан кеткенін растайтын құжаттың негізінде жүзеге асырылады. Мұндай құжаттар:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің шетелдіктерді Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы Жарлығы, шетелдіктерді Қазақстан Республикасының азаматы ретінде тану туралы ішкі істер органдарының қорытындысы;
2) шетелдіктердің өлгені туралы куәлігі;
3) шетелдіктерді басқа ішкі істер органдарында есепке алу туралы хабарлама;
4) шетелдіктің Қазақстан Республикасынан тысқары жерге тұрақты тұруға кету туралы арызы;
5) шетелдікті хабарсыз жоқ деп тану туралы сот шешімі;
6) шетелдіктің қайтып келу мерзімінен кейін алты ай ішінде қайтып келмегені туралы полицияның учаскелік инспекторының баянаты.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің есепке алу карточкаларында есептен шығару кезінде есептен шығару себептері жазылуы тиіс, ал жазу үшін негіз болатын құжаттар жеке істерге тігіледі.

Фамилия, имя, отчество иностранца в учетную карточку заносятся так, как они указаны в национальных паспортах и тем же алфавитом. При этом строго соблюдается порядок записи: 1 - фамилия, 2 - имя, 3 - отчество (имя отца, второе имя).
На учетные карточки иностранцев приклеиваются фотографии.
106. В ДВД на лиц, учитываемых в МВД Республики Казахстан, составляют учетные карточки в двух экземплярах, одна из которых, в течение 72 часов с момента оформления, направляется в МВД Республики Казахстан, вторая - включается в картотеку ДВД.
При поступлении дополнительных сведений или изменении данных, подлежащих отражению в учете, в карточках алфавитных и специальных картотек ДВД вносятся соответствующие записи. Одновременно на лиц, учитываемых в МВД Республики Казахстан, направляются извещения об изменениях в учете иностранцев (приложение 14).
107. Направление извещений в МВД Республики Казахстан осуществляется в том же порядке, как и направление учетных карточек.
Извещения направляются:
1) при изменении места постоянного жительства в пределах Республики Казахстан (извещения в МВД Республики Казахстан направляются из ДВД, на территорию которых прибыли иностранцы);
2) при выдаче иностранцев иностранному государству, привлечении к уголовной ответственности и осуждении;
3) при перемене фамилии, имени, отчества и года рождения иностранца;
4) при объявлении иностранцев в розыск, о результатах розыска;
5) при снятии с учета.
108. Снятие постоянно проживающих иностранцев с учета органов внутренних дел осуществляется на основании документов, подтверждающих их убытие с территории органа внутренних дел. Такими документами являются:
1) Указы Президента Республики Казахстан о приеме иностранцев в гражданство Республики Казахстан, заключения органов внутренних дел о признании иностранцев гражданами Республики Казахстан;
2) свидетельство о смерти иностранцев;
3) сообщение о постановке иностранцев на учет в других органах внутренних дел;
4) заявление иностранца о выезде на постоянное жительство за пределы Республики Казахстан;
5) решение суда о признании иностранца безвестно отсутствующим;
6) рапорт участкового инспектора полиции о том, что иностранец, не вернулся в Республику Казахстан в течение шести месяцев после предполагаемого срока возвращения.
На учетных карточках постоянно проживающих в Республике Казахстан иностранцев, при снятии с учета должны записываться причины снятия с учета, а документы, послужившие основанием к производству записи, приобщаются к личным делам.

109. Қазақстан Республикасынан уақытша кеткен және алты ай өткенше қайтып келмеген шетелдіктерді тұрғылықты тұратын шетелдіктер есебінен шығарылады. Қазақстан Республикасына қайтып келгенде шетелдік Қазақстан Республикасында тұрақты тұрушы ретінде есепке алынуы мүмкін.
110. Қазақстан Республикасында тұрғылықты тұратын шетелдіктерге олар есепте тұрған ІІД-нің көші-қон полициясы бөлімшелерінде жеке немесе топтық істер ашылады, оған осы адамдарға қатысты барлық материалдар тігіледі.
111. Шетелдіктердің жеке және топтық істері жеке істерді тіркеу кітабында (15-қосымша) тіркелуі керек. Кітап бойынша реттік сан бір мезгілде істің мұқабасында және есепке алу карточкаларында қойылатын істің реттік саны болып табылады.
112. Шетелдіктердің істері олардың сақтығын қамтамасыз ететін үй-жайларда сақталады.
Істерді басқа органдарға жіберу туралы жеке істерді есепке алу кітабына және есепке алу карточкаларына тиісті белгі қойылады.
113. Қазақстан Республикасына уақытша тұру үшін келген шетелдіктерге жеке істер ашылмайды. Мұндай адамдарға қатысты барлық хат алмасулар азаматтардың белгілі санаттарына ашылған номенклатуралық істерге тігіледі. Номенклатуралық істер мынадай белгілер бойынша:
1) шетелдіктерді қабылдаушы ұйымдарға;
2) осындай шетелдіктер келетін елдер бойынша;
3) Қазақстан Республикасына келу мақсаттары бойынша;
4) шетелдіктер келетін әкімшілік аудандар бойынша ашылуы мүмкін.
114. Шетелдіктердің мұрағаттық жеке істері:
1) шетелге тұрақты тұруға кеткендерге және қайтыс болғандарға - 10 жыл;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан немесе одан шыққандарға - ұдайы;
3) Қазақстан Республикасынан шығарылғандарға - 10 жыл;
4) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданғандарға - ұдайы;
5) ішкі істер органдары азаматтығын тексерген адамдарға - ұдайы;
6) уақытша болатын шетелдіктерді тіркеу туралы материалдары бар номенклатуралық істер - 3 жыл;
7) шетелдіктердің Қазақстан Республикасына заңсыз көші-қонын ұйымдастыру мәселелері жөніндегі номенклатуралық істер - 5 жыл сақталады.
115. Қазақстан Республикасында тұрақты тұрған және тұратын шетелдіктерді есепке алу карточкалары ұдайы сақталады.
Қазақстан Республикасында уақытша болатын шетелдіктерді есепке алу карточкалары тіркеу мерзімі аяқталған сәттен бастап 3 жыл бойы сақталады.
Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болған кезде қайтыс болған шетелдіктерді есепке алу карточкалары ұдайы сақталады.
Қазақстан Республикасынан шығарылған шетелдіктерді есепке алу карточкалары 10 жыл сақталады.
Әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамдарды есепке алу карточкалары шетелдік әкімшілік жауапкершілікке тартылған сәттен бастап бір жыл сақталады.

109. Иностранцы, выехавшие из Республики Казахстан временно, и не вернувшиеся по истечении шести месяцев, снимаются с учета постоянно проживающих иностранцев. По возвращению в Республику Казахстан иностранец вновь может быть принят на учет как постоянно проживающий в Республике Казахстан.
110. На иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан, в подразделениях миграционной полиции ДВД, где они состоят на учете, заводятся личные или групповые дела, в которые подшиваются все материалы, касающиеся данных лиц.
111. Личные и групповые дела на иностранцев должны быть зарегистрированы в книге учета личных дел (приложение 15). Порядковый номер по книге одновременно является порядковым номером дела, который проставляется на обложке дела и на учетных карточках.
112. Дела на иностранцев хранятся в помещениях, обеспечивающих их сохранность.
О пересылке дел в другие органы производится соответствующая отметка в книге учета личных дел и на учетных карточках.
113. На иностранцев, прибывших в Республику Казахстан для временного проживания, личные дела не заводятся. Вся переписка, относящаяся к таким лицам, подшивается в номенклатурные дела, заведенные на определенные категории граждан. Номенклатурные дела могут заводиться по следующим признакам:
1) принимающим иностранцев организациям;
2) по странам, из которых прибывают такие иностранцы;
3) по целям въезда в Республику Казахстан;
4) по административным районам, в которые прибывают иностранцы.
114. Архивные личные дела на иностранцев хранятся:
1) на выехавших на постоянное жительство за границу и на умерших - 10 лет;
2) на лиц, утративших гражданство Республики Казахстан или вышедших из него - постоянно;
3) на выдворенных из Республики Казахстан - 10 лет;
4) на принятых в гражданство Республики Казахстан - постоянно;
5) на лиц, гражданство которых проверялось органами внутренних дел - постоянно;
6) номенклатурные дела с материалами о регистрации временно пребывающих иностранцев - 3 года;
7) номенклатурные дела по вопросам организации незаконной миграции иностранцев в Республику Казахстан - 5 лет.
115. Учетные карточки на иностранцев, постоянно проживавших и проживающих в Республике Казахстан, хранятся постоянно.
Учетные карточки на иностранцев, временно пребывавших в Республике Казахстан, хранятся в течение 3 лет с момента окончания срока регистрации.
Учетные карточки на иностранцев, временно пребывавших и умерших на территории Республики Казахстан хранятся постоянно.
Учетные карточки на иностранцев, выдворенных из Республики Казахстан хранятся 10 лет.
Учетные карточки на лиц, привлеченных к административной ответственности хранятся один год с момента привлечения иностранца к административной ответственности.

116. Шетелдіктердің жеке істерін жою ІІД бастығы немесе оның орынбасарлары бекіткен арнайы бөлінген комиссия жасаған актілер бойынша жүргізіледі.
Жеке істерді жою туралы актілер ұдайы сақталады. Есепке алу карточкаларында және жеке істерді есепке алу кітаптарында істердің қашан жойылғаны және жою туралы актілердің қайда сақталатыны көрсетілуі тиіс.
Сақталу мерзімі аяқталған есепке алу карточкалары картотекадан алынып тасталады және акт жасаусыз жойылады.
117. Тарихи құндылығы бар істер олар ашылған адамдардың болу жері туралы анықтаманы қоса бере отырып, тиісті мемлекеттік мұрағаттарға сақтау үшін беруге жатады.
118. Арыз-сауалнамалардың, карточкаларының және осы Нұсқаулықта қарастырылған басқа құжаттардың бланкілері, қатаң есептегі бланкілерді қоспағанда, ІІД-де дайындалады.
11. Ішкі істер органдарының шетелдіктердің Қазақстан Республикасына келу-кету және болу ережелерін сақтауларын бақылауының негізгі бағыттары, заңсыз көші-қон фактілерін анықтау және жолын кесу
119. Ережелердің талаптарын шетелдіктердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы лауазымды адамдарының және азаматтарының сақтауларын бақылауды ұлттық қауіпсіздік органдарымен өзара іс-қимыл жасаса отырып, ішкі істер органдары жүзеге асырады.
120. Ішкі істер органдарының қызметкерлері қызмет көрсететін аумағындағы шетелдіктердің олардың құқықтық жағдайы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасынан туындайтын міндеттерді орындауларын және:
1) ұлттық паспортының, визасының және ішкі істер органдарында немесе Қазақстан Республикасының Сыртқыісминінде және оның мекемелерінде тіркелуінің, ал Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктерде және азаматтық жоқ адамдарда - қолданыстағы қоныстану ықтиярхаттарының, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің бар-жоғын;
2) шетелдіктердің жүріп-тұру тәртібін сақтауын;
3) шетелдіктердің шетелге уақытылы кетуін немесе Қазақстан Республикасында болу мерзімін ұзартуын;
4) шетелдіктердің еркін келіп-қайтуы үшін жабық жерлерде болуына рұқсаттың бар-жоғы бөлігінде бақылауды жүзеге асырады.
121. Өз құзыреті шегінде бақылауды:
1) көші-қон полициясы бөлімшелері;
2) жедел-тергеу бөлімшелері;
3) қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелері;
4) жол полициясы бөлімшелері;
5) көліктегі полиция;
6) ішкі істер органдарының кезекші бөлімшелері жүзеге асырады.
122. Бақылау:
1) шетелдіктердің тұрғылықты немесе уақытша болатын жері бойынша;
2) шетелдіктердің жұмыс немесе оқу орны бойынша;
3) әуе, темір жол және көліктің басқа түрлерінде;

116. Уничтожение личных дел на иностранцев производится по актам, составленным специально выделенной комиссией, утверждаемой начальником ДВД или их заместителями.
Акты об уничтожении личных дел хранятся постоянно. На учетных карточках и в книгах учета личных дел должно быть указано, когда уничтожены дела и где хранятся акты об уничтожении.
Учетные карточки, срок хранения которых истек, изымаются из картотеки и уничтожаются без составления акта.
117. Дела, представляющие историческую ценность, подлежат передаче на хранение в соответствующие государственные архивы с приложением к ним справок о месте нахождения лиц, на которых они были заведены.
118. Бланки заявлений-анкет, учетных карточек и других документов, предусмотренных настоящей Инструкцией, за исключением бланков строгой отчетности изготавливаются ДВД.
11. Основные направления контроля органов внутренних дел
за соблюдением иностранцами Правил въезда-выезда
и пребывания иностранцев в Республике Казахстан,
выявления и пресечения фактов незаконной миграции
119. Контроль за соблюдением требований Правил иностранцами, а также должностными лицами и гражданами Республики Казахстан, осуществляют органы внутренних дел во взаимодействии с органами национальной безопасности. Организация этой работы в органах внутренних дел возлагается на начальников этих органов.
120. Сотрудники органов внутренних дел осуществляют контроль на обслуживаемой территории за соблюдением иностранцами обязанностей, вытекающих из законодательства Республики Казахстан об их правовом положении, в части:
1) наличия национального паспорта, визы и регистрации в органах внутренних дел или в МИД Республики Казахстан и его учреждениях, а у иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан и лиц без гражданства - действующих видов на жительство, удостоверений лица без гражданства;
2) за соблюдением порядка передвижения иностранцев;
3) своевременным выездом иностранцев за границу или продлением срока пребывания в Республике Казахстан;
4) наличием разрешения на пребывание в местностях, закрытых для свободного посещения иностранцами.
121. Контроль в пределах своей компетенции осуществляют:
1) подразделения миграционной полиции;
2) оперативно-следственные подразделения;
3) подразделения общественной безопасности;
4) подразделения дорожной полиции;
5) транспортная полиция;
6) дежурные части органов внутренних дел.
122. Контроль осуществляется:
1) по месту постоянного проживания или временного пребывания иностранцев;
2) по месту работы или учебы иностранцев;
3) на воздушном, железнодорожном, и других видах транспорта;

4) көшелер мен қоғамдық жерлерде жүзеге асырылады.
123. Бақылау:
1) азаматтардың тұрғын үй-жайларын қарап шығу;
2) жатақханаларды, қонақ үйлерді және шетелдіктердің болуы ықтимал жерлерді тексеру;
3) пойыздарға еріп жүру;
4) жол полициясының бекеттерінде, "Рубеж" стационарлық бақылау бекеттерінде және шекарадан өту бекеттерінде автокөлік құралдарын тексеру;
5) жедел-профилактикалық және арнайы іс-шаралар жүргізу;
6) патрульдеу;
7) қолданыстағы заңнамамен көзделген басқа нысандар мен әдістерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
124. Белгіленген Ережелерді сақтауды бақылау, заңсыз көші-қонның алдын алу және оның жолын кесу жөніндегі міндеттерді орындау кезінде ішкі істер органдары өз жұмысын мынадай негізгі бағыттар бойынша ұйымдастырады:
1) шетелдіктердің Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы қолданыстағы заңнаманың талаптарын және оны бұзғаны үшін жауапкершілікті түсіндіру;
2) қабылдаушы ұйымдарға шетелдіктерді есепке алу, Қазақстан Республикасында болу жағдайларын бақылау мәселелерінде әдістемелік және практикалық көмек көрсету;
3) шетелдіктер тарапынан құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөніндегі шаралар туралы заңды және жеке тұлғаларға нұсқама беру, ұсынымдар мен ұсыныстар енгізу;
4) әртүрлі құқық бұзушылықтар жасаған шетелдіктер туралы өзара ақпаратпен қамтамасыз ету, оның ішінде ұлттық қауіпсіздік органдарымен;
5) шетелдіктерді қабылдайтын және оларға қызмет көрсететін кәсіпорындарды, ұйымдарды және оқу орындарын тексеру;
6) Қазақстан Республикасының аумағына заңсыз келген адамдарды анықтау, сондай-ақ заңсыз мигранттардың жүріп-тұру арналарын анықтау;
7) шетелдіктердің заңсыз көші-қонын ұйымдастырушыларға қатысты бақылау істерін жүргізу.
125. Шетелдіктерді қабылдау көші-қон полициясы бөлімшелерінің арнайы бөлінген және тиісінше жабдықталған үй-жайларында жүзеге асырылады.
12. Ішкі істер органдары бөлімшелерінің бақылауды жүзеге асыру жөніндегі негізгі міндеттері
126. Көші-қон полициясы бөлімшелерінің қызметкерлері:
1) Қазақстан Республикасына шетелден қонақтар шақырған кәсіпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың лауазымды адамдарына, темір жол, теңіз, өзен, авиация және автокөлік кассаларының қызметшілеріне, автошаруашылықтардың жүргізушілер құрамына, сондай-ақ қонақ үйлердің, кемпингтердің, санаторийлердің, демалыс үйлерінің, туристік базалардың әкімшіліктеріне, сондай-ақ қазақстандық азаматтарға шетелдіктердің Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы қолданыстағы заңнаманы түсіндіреді;
2) ауданның, қаланың аумағында тұратын, сондай-ақ белгіленген Ережені бұзған шетелдіктерді есепке алады;

4) на улицах и в общественных местах.
123. Контроль может осуществляться путем:
1) обхода жилых помещений граждан;
2) проверки общежитий и гостиниц и других мест вероятного проживания иностранцев;
3) сопровождения поездов;
4) проверки автотранспортных средств на постах дорожной полиции, стационарных контрольных постах "Рубеж" и в пунктах пересечения границы;
5) проведения оперативно-профилактических и специальных мероприятий;
6) патрулирования;
7) с использованием других форм и методов, предусмотренных действующим законодательством.
124. При исполнении задач по контролю за соблюдением установленных Правил, профилактике и пресечению незаконной миграции, органы внутренних дел организуют свою работу по следующим основным направлениям:
1) разъяснение требований действующего законодательства о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан и ответственности за их нарушения;
2) оказание методической и практической помощи принимающим организациям в вопросах учета иностранцев, контроля за соблюдением условий пребывания в Республике Казахстан;
3) внесение предписаний, представлений и предложений юридическим и физическим лицам о мерах по устранению причин и условий, способствующих совершению правонарушений со стороны иностранцев;
4) обеспечение взаимной информацией, в том числе с органами национальной безопасности, об иностранцах, допустивших различные правонарушения;
5) проверка предприятий, организаций и учебных заведений, принимающих и обслуживающих иностранцев;
6) выявление лиц, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также выявление каналов передвижения незаконных мигрантов;
7) ведение наблюдательных дел в отношении организаторов незаконной миграции иностранцев.
125. Прием иностранцев осуществляется в специально отведенных и оборудованных соответствующим образом помещениях подразделений миграционной полиции.
12. Основные обязанности подразделений органов
внутренних дел по осуществлению контроля
126. Сотрудники подразделений миграционной полиции:
1) разъясняют действующее законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан должностным лицам предприятий, учреждений и организаций, работникам железнодорожных, морских, речных, авиационных и автотранспортных касс, водительскому составу автохозяйств, а также администрации гостиниц, кемпингов, санаториев, домов отдыха, турбаз, а также казахстанским гражданам, пригласившим в Республику Казахстан гостей из-за границы;
2) ведут учет иностранцев, проживающих на территории района, города, а также нарушающих установленные Правила;

3) Қазақстан Республикасына келген шетелдіктердің паспорттарын тіркеуді ресімдейді;
4) шетелдіктерді қабылдайтын және қызмет көрсететін, лауазымды адамдардың шетелдіктердің Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы заңнама талаптарын орындауын тексеруді жүзеге асырады;
5) шетелдіктердің жүріп-тұруын бақылау мәселесі бойынша қабылдаушы ұйымдар өкілдерінің қатысуымен жатақханаларды, студенттер қалашықтарын, қонақ үйлерді, кемпингтерді, санаторийлерді, демалыс үйлерін, туристік базаларды тексеруді ұйымдастырады;
6) ішкі істер органдарында тіркелген тұрақты тұратын және уақытша болатын шетелдіктерді тексеруді жүргізеді;
7) жедел ақпарат алған кезде заңсыз мигранттар, сондай-ақ белгіленген Ережені бұзушы шетелдіктер болуы мүмкін мекен-жайларды тексереді;
8) Қазақстан Республикасында болу ережелерін бұзатын шетелдіктерді және заңсыз көші-қон фактілерін анықтау мақсатында патрульдеуді жүзеге асырады, көші-қон бақылау бекеттерінде қызмет өткереді;
9) шетелдіктердің белгіленген Ережені сақтауларын бақылауды ұйымдастыру үшін қалалық, аудандық ішкі істер органдарының басшылығы арқылы қоғамдық қауіпсіздік бөлімшелеріне қызмет көрсететін аумақта тіркелген шетелдіктердің тізімдерін 48 сағат ішінде ұсынады;
10) әкімшілік практиканы жүзеге асырады, шетелдіктерді шығару туралы шешімдердің орындалуын қамтамасыз етеді;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде криминалдық полиция қызметімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, ішкі істер органдарынан жасырынған, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшін халықаралық іздестіру жарияланған шетелдіктерді іздестіруге және ұстауға қатысады;
12) шетелдіктердің болуын бақылау және заңсыз көші-қонға қарсы күрес мәселелері жөніндегі ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмысты жүзеге асырады;
13) шетелдіктердің болуын бақылауды жүзеге асыру және шетелдіктердің заңсыз көші-қонын жолын кесу жөніндегі жұмыстың нәтижелерін қорытындылайды және талдайды. Белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Көші-қон полициясы департаментіне белгіленген нысан бойынша жұмыс нәтижелері туралы есеп береді. Атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшелеріне хабарлау үшін материалдар дайындайды;
14) өз құзыреті шегінде заңсыз көші-қон арналарын анықтау, шетелдіктердің Қазақстан Республикасы аумағы арқылы заңсыз өтуін ұйымдастыратын және оған ықпал ететін адамдарды анықтау жөнінде шаралар қабылдайды;
15) ішкі істер органдарының басқа қызметтері қызметкерлерінің осы Нұсқаулықтың талаптарын орындауларын бақылауды жүзеге асырады.
127. Қабылдау-тарату орындарының қызметкерлері:

3) оформляют регистрацию паспортов иностранцев, прибывших в Республику Казахстан;
4) осуществляют проверки выполнения должностными лицами принимающих и обслуживающих иностранцев, требований законодательства о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
5) организуют с участием представителей принимающих организаций проверки общежитий, студенческих городков, гостиниц, кемпингов, санаториев, домов отдыха, турбаз по вопросу контроля за пребыванием иностранцев;
6) проводят проверку постоянно проживающих и временно пребывающих иностранцев, зарегистрированных в органах внутренних дел;
7) при получении оперативной информации проверяют адреса, по которым могут находиться незаконные мигранты, а также иностранцы, нарушающие установленные Правила;
8) осуществляют патрулирование, несут службу на постах миграционного контроля с целью выявления иностранцев, нарушающих правила пребывания в Республике Казахстан и фактов незаконной миграции;
9) в течение 48 часов через руководство горрайоргана в подразделения общественной безопасности предоставляют списки иностранцев, зарегистрированных на обслуживаемой территории, для организации контроля за соблюдением ими установленных Правил;
10) осуществляют административную практику, обеспечивают исполнение решений о выдворении иностранцев;
11) в пределах своей компетенции, определенных законодательством Республики Казахстан, во взаимодействии со службой криминальной полиции участвуют в розыске и задержании иностранцев, скрывшихся от органов внутренних дел, а также объявленных в межгосударственный розыск за совершение преступлений;
12) осуществляют организационно-методическую работу по вопросам контроля за пребыванием иностранцев и борьбы с незаконной миграцией;
13) обобщают и анализируют результаты работы по осуществлению контроля за пребыванием иностранцев и пресечению незаконной миграции иностранцев. В установленный срок представляют в Департамент миграционной полиции МВД Республики Казахстан отчеты о результатах работы по установленной форме. Готовят материалы для информирования структурных подразделений исполнительных органов;
14) в пределах своей компетенции принимают меры по выявлению каналов незаконной миграции, установлению лиц, организующих и способствующих незаконной переправке иностранцев через территорию Республики Казахстан;
15) осуществляют контроль за выполнением требований настоящей Инструкции сотрудниками других служб органов внутренних дел.
127. Сотрудники приемников-распределителей:

1) жеке басын, азаматтығын анықтау және құжаттандыру мен оларды сосын тиісті (көші-қон, медициналық, әлеуметтік және өзге де) органдар мен мекемелерге беру мақсатында белгілі бір тұрғылықты жері, құжаттары жоқ адамдарды ұстайды және қабылдау-тарату орындарында ұстайды;
2) құжаттары және тұрғылықты жері жоқ адамдарды анықтау бойынша іздестіру іс-шараларын жүзеге асырады. Белгіленген Ережелерді бұзған шетелдіктерді және заңсыз мигранттарды анықтайды және оларды белгіленген тәртіпте қабылдау-тарату орындарына орналастырады;
3) жеке басын анықтайтын құжаттары жоқ немесе жалған құжаттары бар ұсталған адамдардың жеке басы мен азаматтығын анықтау жөнінде шаралар қабылдайды;
4) көші-қон полициясының заңсыз көші-қонның жолын кесу және заңсыз көші-қон арналарын анықтау жөніндегі қызметін жедел қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасында заңсыз жүріп-тұратын шетелдіктердің, оның ішінде террористік және экстремистік ұйымдар мүшелерінің болуы мүмкін орындары, заңсыз мигранттарды өткізу әдістері мен құралдары туралы, сондай-ақ осы қызметке қатысты адамдар туралы мәліметтер алу үшін шетелдіктермен, сондай-ақ қабылдау-тарату орнында ұсталатын басқа да адамдармен жедел әдістерді қолдана отырып жұмыс жүргізеді.
128. Жедел қызмет, тергеу және анықтау бөлімшелерінің қызметкерлері:
1) жедел-іздестіру іс-шараларын, тергеу амалдарын, басқа да қызметтік міндеттерін атқару кезінде шетелдіктермен байланыста:
паспортының бар-жоғын және оның қолданыс мерзімін;
визаның, шақыру туралы куәліктің (жеделхаттың) немесе Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатының қолданыс мерзімін;
шетелдіктер болуы үшін жабық жерлерде болуға ішкі істер органдарының рұқсат ету жазбасының тіркелуінің бар-жоғын тексереді;
2) қалалық, аудандық ішкі істер органдарының немесе ІІД-нің көші-қон полициясы бөлімшелеріне белгіленген Ережелерді бұзудың барлық анықталған жағдайлары және тәртіп бұзушыларды есепке алу үшін қабылданған әсер ету шаралары туралы хабарлайды;
3) Қазақстан Республикасында заңсыз жүріп-тұратын шетелдіктердің, оның ішінде террористік және экстремистік ұйымдар мүшелерінің болуы мүмкін орындары, заңсыз мигранттарды өткізу әдістері мен құралдары туралы, сондай-ақ осы қызметке қатысты адамдар туралы мәліметтер алу үшін шетелдіктермен, сондай-ақ қабылдау-тарату орнында ұсталатын басқа да адамдармен жедел әдістерді қолдана отырып жұмыс жүргізеді;
4) жедел-қызметтік жұмыс нәтижесінде Қазақстан Республикасында заңсыз жүріп-тұратын шетелдіктер туралы, сондай-ақ шетелдіктердің Қазақстан Республикасы аумағы арқылы заңсыз өтуіне ықпал ететін адамдар туралы мәліметтер алған жағдайда ол туралы көші-қон полициясы бөлімшелеріне және басқа да мүдделі ішкі істер органдарына жазбаша хабарлайды;

1) задерживают и содержат в приемниках-распределителях лиц, не имеющих определенного места жительства, документов, в целях установления личности, гражданства, документирования и последующей передачи их соответствующим органам и учреждениям (миграционным, медицинским, социальным и иным);
2) осуществляют поисковые мероприятия по выявлению лиц, не имеющих документов и определенного места жительства. Выявляют иностранцев, нарушивших установленные Правила и незаконных мигрантов, помещают их в установленном порядке в приемники-распределители;
3) принимают меры по установлению личности и гражданства лиц, задержанных без документов, удостоверяющих личность или с поддельными документами;
4) осуществляют оперативное обеспечение деятельности миграционной полиции по предотвращению незаконной миграции и выявлению каналов незаконной миграции;
5) проводят работу с применением оперативных методов, с иностранцами, а также с другими лицами, содержащимися в приемнике-распределителе, для получения сведений о местах возможного пребывания иностранцев, незаконно находящихся в Республике Казахстан, в том числе членов террористических и экстремистских организаций, маршрутах, методах и средствах переправки незаконных мигрантов, а также лицах, причастных к этой деятельности.
128. Сотрудники подразделений оперативных служб, следствия и дознания:
1) при проведении оперативно-розыскных мероприятий, следственных действий, исполнения других служебных обязанностей, контактируя с иностранцами, проверяют:
наличие паспорта и срок его действия;
сроки действия визы, свидетельства (телеграммы) о приглашении или вида на жительство в Республике Казахстан;
наличие регистрации разрешительных записей и пропусков на пребывание в местностях, закрытых для пребывания иностранцев;
2) сообщают в подразделения миграционной полиции горрайорганов внутренних дел или ДВД обо всех выявленных нарушениях установленных Правил и принятых мерах воздействия для учета нарушителей;
3) проводят оперативную работу с иностранцами, а также другими гражданами, содержащимися в приемнике-распределителе, для получения сведений о местах возможного пребывания иностранцев, незаконно находящихся в Республике Казахстан, в том числе членов террористических и экстремистских организаций, маршрутах, методах и средствах переправки незаконных мигрантов, а также лицах, причастных к этой деятельности;
4) в случае получения в результате оперативно-служебной деятельности сведений об иностранцах, незаконно пребывающих в Республике Казахстан, а также лицах, способствующих незаконной переправке иностранцев через территорию Республики Казахстан, письменно информируют об этом подразделения миграционной полиции и другие заинтересованные службы органов внутренних дел;

5) шетелдік қылмыс жасаған немесе оған қатысты қылмыс жасалған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шаралар қабылданады. Егер қылмысты артықшылықтары мен иммунитеттері бар шетелдік жасаса, оның жеке басын куәландыратын құжаттан оны анықтау деректері жазылып алынады (хаттама толтырылады), бұл ретте шетелдік ұсталмайды;
6) шетелдіктің жоғалуы туралы арыздар мен хабарламалар алған кезде оларды уақытылы қарау мен шешім қабылдауға дереу шаралар қабылданады. Ерекше бақылау тәртібінде әрі қарай Қазақстан Республикасының Ішкіісминіне хабарлау арқылы ішкі істер органдарының басшылығына жоғалған шетелдіктерді іздестіру жөніндегі материалдарды баяндайды;
7) қоғамдық тәртіпті, шетелдіктердің жеке және мүліктік қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шетелдіктерді қабылдайтын және қызмет көрсететін кәсіпорындардың және ұйымдардың шетелдіктердің Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайын реттейтін заңнамалық нормалардың талаптарын және белгіленген Ережелерді орындауы жөнінде іс-шаралар өткізіледі, бұл ретте шетелдіктерге қатысты және олардың тарапынан құқық бұзушылықтардың алдын алу мәселелеріне баса назар аударылады;
8) шетелдіктерді ұстау немесе тұтқынға алу кезінде жедел қызметтер, тергеу және анықтау бөлімшелерінің қызметкерлері 1993 жылғы 6 сәуірдегі N 15/7/19203/1295/31 "Қазақстан Республикасының аумағындағы шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктеріне сол мемлекеттің азаматтарын ұстау мен тұтқынға алу туралы хабарлау тәртібі, сондай-ақ дипломатиялық өкілдіктер өкілдерінің ұсталған, тұтқынға алынған және бас бостандығынан айыруға сотталған шетелдіктермен жолығу тәртібі туралы" нұсқаулықтың талаптарын басшылыққа алу керек;
9) шетелдіктерге қатысты жасалған қылмыстар туралы;
қылмыстық жауапкершілікке тартылған шетелдіктер туралы;
шетелдіктің қылмыстық жауапкершілікке тартылмайтын кедендік, валюталық немесе Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасын бұзғаны туралы көші-қон полициясының бөлімшелеріне хабарлайды.
129. Полицияның учаскелік инспекторлары:
1) қызмет көрсететін аумақта тұрақты тұратын шетелдіктерді есепке алады, олардың нақты тұруын тексереді. Тексеру нәтижелері туралы тексерген күні, тексерілуші шетелдіктің тегі, аты, әкесінің аты және оның тұратын мекен-жайы, оның қоныстану ықтиярхатының нөмірі мен күшінде болу мерзімі көрсетілген баянат арқылы қалалық, аудандық ішкі істер органының басшылығына баяндайды. Тұрғылықты тұратын шетелдіктердің саны көптеу болса, тексеру нәтижелерін бақылау карточкаларында көрсетуге жол беріледі;
2) құқық бұзушылықтардың алдын алу және оларды анықтау мақсатында учаскесінде орналасқан шетелдіктер жұмыс істейтін кәсіпорындардың және ұйымдардың әкімшіліктерімен және кадрлар бөлімдерімен байланыста болады;

5) при совершении преступлений иностранцем или в отношении него, принимают меры в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Если преступление совершено иностранцем, пользующимся привилегиями и иммунитетами, с документа, удостоверяющим его личность, записываются установочные данные (составляется протокол), при этом иностранец не задерживается;
6) при получении заявлений и сообщений об исчезновении иностранцев в установленном порядке принимают неотложные меры к их своевременному рассмотрению и разрешению. В порядке особого контроля докладывают материалы по розыску пропавших иностранцев руководству органов внутренних дел с последующим уведомлением МИД Республики Казахстан и территориального органа национальной безопасности;
7) для обеспечения охраны общественного порядка, личной и имущественной безопасности иностранцев, проводятся мероприятия по выполнению требований законодательных норм, регламентирующих правовое положение иностранцев в Республике Казахстан и установленных Правил, организациями, принимающими и обслуживающими иностранцев, уделяя основное внимание вопросам профилактики правонарушений в отношении иностранцев и с их стороны;
8) при задержании или аресте иностранцев, следует руководствоваться требованиями Инструкции от 6 апреля 1993 года N 15/7/19203/1295/31 "О порядке извещения дипломатических представительств иностранных государств на территории Республики Казахстан о задержаниях и арестах граждан представляемого государства, а также о порядке посещения представителями дипломатических представительств задержанных, арестованных и осужденных к лишению свободы иностранцев";
9) информируют подразделения миграционной полиции:
об иностранцах, в отношении которых совершены преступления;
об иностранцах, привлеченных к уголовной ответственности;
о нарушениях иностранцем таможенного, валютного или иного законодательства Республики Казахстан, не влекущих уголовную ответственность.
129. Участковые инспектора полиции:
1) ведут учет иностранцев, постоянно проживающих на обслуживаемой территории, проверяют их фактическое проживание. О результатах проверки докладывают руководству горрайоргана рапортом, в котором указывается дата проверки, фамилия, имя, отчество и адрес проживания проверяемого иностранца, номер и срок действия его вида на жительство. При значительном количестве проживающих иностранцев допускается отражение результатов проверки в контрольных карточках;
2) в целях профилактики и выявления правонарушений, поддерживают контакты с администрацией и отделами кадров, расположенных на участке организаций, где работают иностранцы;

3) қонақ үйлер, кемпингтер, демалыс үйлері, санаторийлер, жатақханалар және басқа да жерлердегі лауазымды адамдардың шетелдіктерді тіркеу тәртібін сақтауларын тексеруді жүзеге асырады. Жүргізілетін іс-шаралардың нәтижелерін, анықталған тәртіп бұзушылықтар туралы ішкі істер органының бастығына баянатпен баяндайды;
4) белгіленген Ережелердің бұзылуы анықталған кезде әкімшілік хаттамалар толтырады және қалалық, аудандық ішкі істер органының бастығына баяндайды;
5) көші-қон полициясының бөлімшелеріне шетелдіктердің жүріп-тұруларының белгіленген тәртіптерді сақтауларын бақылау және заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл жасау жөніндегі жұмыстың ахуалы туралы ай сайын хабарлайды. Әкімшілік жауапкершілікке тартылған шет елдік азаматтардың тізімдерін жібереді;
6) ішкі істер органдарынан жасырынып жүрген шетелдіктерді іздестіруге қатысады.
130. Жол полициясының қызметкерлері:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 23 ақпанда N 690 болып тіркелген "Қазақстан Республикасындағы көлік құралдары мен олардың тіркемелерін мемлекеттік тіркеудің Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1998 жылғы 12 қазандағы N 343 бұйрығының талаптарына сәйкес шетелдіктердің көлік құралдарын тіркейді, қайта тіркейді;
2) Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген азаматтарға ұлттық жүргізуші куәліктерін Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын жүргізуші куәліктеріне белгіленген тәртіппен ауыстыруды жүргізеді.
Айыппұл төлеу, жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі - ЖКО) салдарынан келтірілген зиянды өтеу жөніндегі міндеттерін орындамаған шетелдіктердің Қазақстан Республикасынан кетуін кейінге қалдыру туралы шешім қабылдау үшін тиісті органдарға ақпарат жолдайды;
3) жүк тасу құқығына рұқсатты, халықаралық жүкті автотасымалдау жүргізушілерінен жүкке көліктік жөнелтпе құжатты тексереді;
4) "Рубеж" жүйесінің бекеттерінде көші-қон полициясының қызметкерлерімен бірлесіп, ал олар жоқ жерде - дербес, шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында жүріп-тұру құжаттарын тексереді, дипломатиялық иммунитеті бар адамдарды қоспағанда, Жол қозғалыс ережелерін (бұдан әрі - ЖҚЕ) бұзған шетелдіктерді, азаматтығы жоқ адамдарды әкімшілік жауапкершілікке тарту шараларын қабылдайды;
5) шетелдіктердің белгіленген Ережені бұзуының анықталған фактілері туралы көші-қон полициясының бөлімшелеріне хабарлайды. Әкімшілік жауапкершілікке тартылған шетелдіктердің тізімдерін жолдайды;
6) заңсыз көші-қон фактілері анықталған кезде шетелдіктерді, сондай-ақ оларға тасымалдау бойынша қызмет көрсететін адамдарды ұстайды және одан әрі қарай талқылау үшін көші-қон полициясының бөлімшелеріне немесе жедел қызметтерге береді.

3) осуществляют проверки соблюдения порядка регистрации иностранцев должностными лицами гостиниц, кемпингов, домов отдыха, санаториев, общежитий, и других мест их пребывания.
О результатах проводимых мероприятий, выявленных нарушениях, докладывают рапортом начальнику органа внутренних дел;
4) при выявлении нарушений установленных Правил составляют административные протоколы и докладывают их руководителям горрайорганов внутренних дел;
5) ежемесячно информируют подразделения миграционной полиции о состоянии проводимой ими работы по контролю за соблюдением иностранцами установленных правил пребывания и по противодействию незаконной миграции. Направляют списки иностранцев, привлеченных к административной ответственности;
6) принимают участие в розыске иностранцев, скрывшихся от органов внутренних дел.
130. Сотрудники дорожной полиции:
1) производят регистрацию, перерегистрацию транспортных средств, принадлежащих иностранцам, в соответствии с требованиями приказа МВД Республики Казахстан от 12 октября 1998 года N 343 "Об утверждении Правил государственной регистрации транспортных средств и прицепов к ним в Республике Казахстан", зарегистрированным в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 1999 года N 690;
2) в установленном порядке производят замену национальных водительских удостоверений на водительские удостоверения, действующие на территории Республики Казахстан гражданам, прибывшим на постоянное местожительство в Республику Казахстан.
Направляют информацию в соответствующие органы для принятия решения об отсрочке выезда из Республики Казахстан иностранцев, не выполнивших своих обязательств по уплате штрафов, возмещению ущерба, нанесенного вследствие дорожно-транспортного происшествия (далее - ДТП) и так далее;
3) проверяют разрешение на право перевозки груза, транспортную накладную на груз у водителей международных грузовых автоперевозок;
4) на постах системы "Рубеж" совместно с сотрудниками миграционной полиции, а там, где их нет - самостоятельно, проверяют документы иностранцев на право пребывания в Республике Казахстан, принимают меры административной ответственности к иностранцам, совершившим нарушения Правил дорожного движения (далее - ПДД), за исключением лиц, обладающих дипломатическим иммунитетом;
5) информируют подразделения миграционной полиции о выявленных фактах нарушения иностранцами установленных Правил. Направляют списки иностранцев, привлеченных к административной ответственности;
6) при выявлении фактов незаконной миграции задерживают иностранцев, а также лиц, оказывающих им услуги по перевозке, и передают их для дальнейшего разбирательства в подразделения миграционной полиции или оперативные службы.

131. Дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер қызметкерлерінің көлік құралдарын ЖҚЕ бұзғаны үшін тоқтатқан кезде жол полициясының инспекторы тиісті сыпайылық, ұстамдылық сақтауға міндетті және ведомстволық нормативтік құқықтық актілерде көзделген қарым-қатынастар ережелерін сақтауы тиіс.
Шетелдіктер мен дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктер қызметкерлерімен жол полициясының инспекторлары тек өз қызметтік міндеттері шегінде ғана байланысқа түседі (ЖҚЕ бұзу жағдайларының жолын кесу, қозғалу жағдайларын, қону жерлерін, жанар май құю, автомобильге техникалық қызмет көрсету жағдайларын түсіндіру).
Мемлекеттік нөмірлік белгілері "CMD" және "D" сериядағы автомобильдің жүргізушісі ЖҚЕ бұзған кезде (16-қосымша) жол полициясы қызметкерлері көлік құралын тоқтатпайды. Бұл жағдайда автомобильдің маркасын, мемлекеттік нөмірлік белгісін, заң бұзушылық болған жерді, уақытты және сипатын көрсете отырып баянат жазады.
Бұл факт бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқыісминіне хабарланады.
Шетелдіктер, шетел мемлекеттерінің дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің, Қазақстан Республикасында тіркелген халықаралық ұйымдардың қызметкерлері жүргізген көлік құралдарын ЖҚЕ елеулі бұзғаны (көлікті мас күйінде жүргізу, апаттық жағдай туғызу, қозғалыстың белгіленген жылдамдығын асыру, темір жол торабынан өту ережелерін бұзу, сондай-ақ ЖКО әкеліп соқтырған ЖҚЕ бұзу) үшін тоқтатқан кезде, жол полициясы қызметкерлері оларда:
1) белгіленген Ережелерге сәйкес тіркелген паспорттарының, дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің қызметкерлері үшін - дипломатиялық немесе қызметтік паспорттарының не Қазақстан Республикасының Сыртқыісмині беретін дипломатиялық немесе қызметтік карточкалардың;
2) автомобиль жүргізу құқығын беретін құжаттардың - 1968 жылғы Жол қозғалысы конвенциясының талаптарына сәйкес келетін халықаралық жүргізуші куәлігінің, сондай-ақ олардың нотариус растаған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасының;
3) көлік құралын тіркеу туралы куәлігінің, не болмаса автомобильді шығу елінде тіркеу туралы халықаралық куәліктің бар-жоғын тексереді.
Көлік құралын ЖҚЕ елеулі бұзғаны үшін тоқтатқан кезде және жүргізуші дипломатиялық паспортын, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық немесе қызметтік карточкасын немесе БҰҰ-ның және оның мамандандырылған мекемелерінің паспорттарын көрсетсе, жүргізуші куәлігі алынбайды, ал көлік құралы дереу жіберіледі. Бұл жағдайда автомобильдің маркасын, мемлекеттік нөмірлік белгісін, заң бұзушылық болған жерді, уақытты және сипатын көрсете отырып баянат жазылады. Бұл факт бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқыісминіне хабарланады.
ЖҚЕ-ның елеулі бұзылуына жол берген дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктің қызметкері жол полициясы қызметкерінің көлік құралын тоқтату туралы талабын орындамаса, жол полициясының қызметкері тәртіп бұзушылықтың жері мен уақыты туралы, автомашинаның мемлекеттік нөмірлік белгісі, маркасы, түсі және заң бұзушылықтың мәні туралы жол полициясы саптық бөлімшесінің командиріне баянат арқылы және әрі қарай белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Сыртқыісминіне баяндауға міндетті.
Дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктің қызметкері ЖКО жасаған кезде ішкі істер органының қызметкері зардап шегушілерге көмек көрсетуге, оқиғаға қатысқан көлік құралдары мен азаматтарды ұстауға, куәгерлерді анықтауға, ахуалды, іздерді және заттай дәлелдерді сақтауға шаралар қабылдайды. Болған оқиға туралы жол полициясы саптық бөлімшесінің немесе жақындағы ішкі істер органының кезекші бөліміне хабарлайды.
Мүмкіндік болса оқиға болған жерге дипломатиялық және оған теңестірілген өкілдіктің немесе Қазақстан Республикасы Сыртқыісминінің өкілі шақырылуы керек.
Дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің қызметкерлері жүргізген автомобильдер олардың жүргізушілері оқиғаға кінәлі болса да олардың келісімінсіз тоқтатылмайды. Егер жүргізуші немесе жолаушылардың біреуі ЖКО бойынша материалдарды толтыруға қатысқысы келмесе, ішкі істер органының қызметкері оқиғаға қатысушы туралы қажетті мәліметтерді жазып алады және кетуге рұқсат етеді. Хаттамада жүргізуші мен куәгерлердің болмау себебі туралы жазба жасалады.
Дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдік қызметкерінің кінәсінен жасалған ЖКО туралы хаттама ІІД Жол полициясы басқармасының басшылығына беріледі, ал оның көшірмесі тиісті тергеуден кейін Қазақстан Республикасының Сыртқыісминіне жолданады.

131. При остановке транспортных средств сотрудников дипломатических и приравненных к ним представительств за нарушения ПДД, инспектор дорожной полиции обязан соблюдать должную корректность, сдержанность и соблюдать при этом правила взаимоотношений, предусмотренные ведомственными нормативными правовыми актами.
В контакт с иностранцами и сотрудниками дипломатических и приравненных к ним представительств инспектор дорожной полиции вступает только в пределах своих служебных обязанностей (пресечение случаев нарушения ПДД, разъяснение условий движения, о местах ночлега, заправки, технического обслуживания автомобиля).
При совершении нарушений ПДД водителем автомобиля с государственными номерными знаками серии "CMD" и "D" (приложение 16), транспортное средство сотрудниками дорожной полиции не останавливается. В этом случае составляется рапорт с указанием марки автомобиля, государственного номерного знака, места, времени и характера нарушения.
По данному факту информируется МИД Республики Казахстан.
В случаях остановки за совершение грубых (управление транспортом в состоянии алкогольного опьянения, создание аварийной ситуации, превышение установленной скорости движения, проезд перекрестка на запрещающий сигнал светофора, нарушение правил проезда железнодорожных переездов, а также нарушения ПДД, приведшие к совершению ДТП) нарушений ПДД транспортных средств, управляемых иностранцами, сотрудниками дипломатических и приравненных к ним представительств иностранных государств и представительств международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, работники дорожной полиции проверяют наличие у них:
1) паспортов, зарегистрированных в соответствии с установленными Правилами, для сотрудников дипломатических и приравненных к ним представительств-дипломатических или служебных паспортов, либо дипломатическую или служебную карточки, выдаваемые МИД Республики Казахстан;
2) документов на право управления автомобилем - международное или национальное водительское удостоверение, соответствующее требованиям Конвенции о дорожном движении 1968 года, а также их нотариально заверенный перевод на государственном или русском языке;
3) свидетельство о регистрации транспортного средства, либо международное свидетельство о регистрации автомобиля в стране выезда.
При остановке транспортного средства за совершение грубых нарушений ПДД и при предъявлении водителем дипломатического паспорта, дипломатической или служебной карточек МИД Республики Казахстан, или паспортов ООН и его специализированных учреждений, водительское удостоверение не изымается, а транспортное средство немедленно отпускается. В этом случае составляется рапорт с указанием марки автомобиля, государственного номерного знака, места, времени и характера нарушения. По данному факту информируется МИД Республики Казахстан.
В случае, когда сотрудник дипломатического и приравненного к нему представительства, допустивший грубое нарушение ПДД, не выполнил требование сотрудника дорожной полиции об остановке транспортного средства, сотрудник дорожной полиции обязан доложить рапортом командиру строевого подразделения дорожной полиции и далее в установленном порядке в МИД Республики Казахстан, сведения о совершении нарушения, месте и времени совершения, государственном номерном знаке, марке, цвете автомашины.
При совершении ДТП сотрудником дипломатического и приравненного к нему представительства, сотрудник органов внутренних дел принимает меры к оказанию помощи пострадавшим, задержанию участвовавших в происшествии транспортных средств и граждан, выявлению очевидцев, сохранению обстановки, следов и вещественных доказательств. Сообщает о случившемся происшествии в дежурную часть строевого подразделения дорожной полиции или ближайшего органа внутренних дел.
При возможности на место происшествия должен быть приглашен представитель дипломатического и приравненного к нему представительства или МИД Республики Казахстан.
Автомобили, которыми управляют сотрудники дипломатических и приравненных к ним представительств, не задерживаются без их согласия даже тогда, когда их водители окажутся виновными в происшествиях. Если водитель или кто-либо из пассажиров выражает нежелание присутствовать при составлении материалов по ДТП, сотрудник органов внутренних дел записывает необходимые сведения об участнике происшествия и разрешает уехать. В протоколе делается запись о причине отсутствия водителя и свидетелей.
Протокол о ДТП, совершенном по вине сотрудников дипломатических и приравненных к ним представительств, передается руководству Управления дорожной полиции ДВД, копия которого после проведения соответствующего расследования направляется в МИД Республики Казахстан.

132. Көліктегі ішкі істер органдарының қызметкерлері:
1) теміржол, әуе және су көлігімен келе жатқан шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағында болу және жүріп-тұру ережелерін сақтауларын бақылауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен келе жатқан шет елдік азаматтардың пойыз, кеме тоқтаған кезде станциядан (порттан, айлақтан) тыс жерге өз бетімен шығуының және авиажолаушы - шетелдіктердің әуежайда бөлінген жерден шығуының жолын кеседі;
3) шетелдік пойыздан немесе ұшақтан қалып қойған барлық жағдайлар туралы, сондай-ақ пойызда, кемеде, станциялар мен аэровокзалдарда шетелдіктер жасаған және оларға қарсы жасалған құқық бұзушылықтар туралы желілік ішкі істер органының кезекшісіне баяндайды. Мұндай ақпарат алған кезде кезекші оқиға туралы бөлім бастығына баяндайды және ұлттық қауіпсіздік органдары мен мүдделі ведомстволарға хабарлайды;
4) құқық бұзушылық жасаған немесе жабық жерде болған шетелдікті тапқан кезде:
паспортын, визасын, шақыру туралы куәлігін (жеделхатын), тіркелуін немесе Қазақстан Республикасында қоныстану ықтиярхатын тексереді;
шетелдіктің Қазақстан Республикасында және осы пунктте болуының заңдылығын, тіркелуінің, визасының, таңдаған бағыт бойынша жүруге ішкі істер органының рұқсатының бар-жоғын анықтайды;
заң бұзушыларды желілік ішкі істер органына жеткізеді;
5) темір жол вокзалдарының, станциялардың, теңіз және өзен порттары мен әуежай қызметшілеріне шетелдіктердің жүріп-тұруы туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын, сондай-ақ отырғызу немесе жүру бағытында шетелдіктердің құжаттарын тексеру тәртібін түсіндіреді;
6) аумақтық ішкі істер органдарымен келісіп Қазақстан Республикасынан шығарылатын шетелдіктерге Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекарасынан өткізу бекеттеріне дейін еріп жүреді;
7) заңсыз көші-қон фактілерін анықтау, заңсыз мигранттарды өткізу бағыттарын, әдістері мен құралдарын, сондай-ақ осы қызметке қатысты адамдарды анықтау бойынша жедел жұмыс жүргізеді;
8) жедел-қызметтік жұмыс нәтижесінде Қазақстан Республикасында заңсыз жүріп-тұрған шетелдіктер, сондай-ақ шетелдіктердің Қазақстан Республикасы аумағы арқылы заңсыз өтуіне ықпал ететін адамдары туралы мәліметтер алған жағдайда бұл туралы көші-қон полициясы бөлімшелеріне және ішкі істер органдарының басқа да мүдделі қызметтеріне хабарлайды.
133. Полицияның патрульдік-күзет нарядтары:
1) пост аумағындағы шет елдік азаматтардың мекен-жайларын және олардың тұратын жерлерінің (оқу орындары, жатақханалар, кәсіпорындар мен ұйымдар, қонақ үйлер, кемпингтер, туристік базалар), сондай-ақ олардың болуы мүмкін жерлердің (мейманханалар, барлар, концерттік залдар, стадиондар, жағажайлар) орналасу, патрульдеу бағыттарының ерекшеліктеріне, көрсетілген объектілерде қоғамдық қауіпсіздіктің қамтамасыз етілуіне ерекше назар аударуға;

132. Сотрудники органов внутренних дел на транспорте:
1) осуществляют контроль за соблюдением иностранцами, следующими железнодорожным, воздушным и водным транспортом, правил пребывания и передвижения по территории Республики Казахстан;
2) пресекают самовольные выходы иностранцев, следующих транзитом через территорию Республики Казахстан, во время остановок поездов, судов за пределы станции (портов, причалов) и иностранцев - авиапассажиров за пределы отведенных им мест в аэропортах;
3) немедленно докладывают дежурному линейного органа внутренних дел о всех случаях, когда иностранец отстал от поезда или самолета, а также о совершении в поездах, судах, на станциях и аэровокзалах правонарушений иностранцами или в их отношении. При получении подобной информации дежурные докладывают о случившемся руководству отдела и информируют органы национальной безопасности и заинтересованные ведомства;
4) при обнаружении иностранца, допустившего правонарушение или находящегося в закрытой местности:
проверяют у него паспорт, визу, свидетельство (телеграмму) о приглашении, регистрацию или вид на жительство в Республике Казахстан;
устанавливают законность пребывания иностранца в Республике Казахстан и в данном пункте, наличие регистрации, визы, разрешения органа внутренних дел на следование по избранному маршруту;
доставляют нарушителя в линейный орган внутренних дел;
5) разъясняют работникам железнодорожных вокзалов, станций, морских и речных портов и аэропортов требования законодательства Республики Казахстан о пребывании иностранцев, а также порядок проверки документов иностранцев при посадке или в пути следования;
6) по согласованию с территориальными органами внутренних дел сопровождают иностранцев, выдворяемых из Республики Казахстан, до пунктов пропуска через государственную границу Республики Казахстан;
7) ведут оперативную работу по выявлению фактов незаконной миграции, установлению маршрутов, методов и средств переправки незаконных мигрантов, а также лиц, причастных к этой деятельности;
8) в случае получения в результате оперативно-служебной деятельности сведений об иностранцах, незаконно пребывающих в Республике Казахстан, а также лицах, способствующих незаконной переправке иностранцев через территорию Республики Казахстан, письменно информируют об этом подразделения миграционной полиции и другие заинтересованные службы органов внутренних дел.
133. Патрульно-постовые наряды полиции обязаны:
1) знать адреса и особенности расположения мест проживания иностранцев на территории поста, маршрута патрулирования (учебные заведения, общежития, предприятия и организации, гостиницы, кемпинги, турбазы), а также места возможного их появления (рестораны, бары, концертные залы, стадионы, пляжи), уделять особое внимание обеспечению общественного порядка на указанных объектах;

2) құқық бұзушылыққа жол берген, қақтығыстарға қатысушы немесе шет елдік азаматтар бару үшін жабық жерде жүрген шетелдікті анықтау кезінде:
шет елдік азаматтың паспортын, қоныстану ықтиярхатын немесе жеке басын куәландыратын басқа да құжатын тексеруге;
тіркелуінің бар-жоғын және оның мерзімдерін, шет елдік азаматтың Қазақстан Республикасында және осы елді мекенде болуының заңдылығын тексеруге;
заң бұзушыны қалалық, аудандық ішкі істер органына (полиция бөлімшесіне) жеткізуге;
3) жеке басын және Қазақстан Республикасында жүріп-тұруының заңдылығын куәландыратын құжаты жоқ шет елдік азамат анықталған кезде оларды жеке басын анықтау үшін қалалық, аудандық ішкі істер органына (полиция бөлімшесіне) жеткізуге;
4) көшеде немесе басқа да қоғамдық орындарда орташа және ауыр мас күйіндегі шет елдік азаматтар анықталған кезде оларды медициналық айықтырғышқа, ал медициналық көмек көрсету қажет болса - денсаулық сақтау органдарының емдеу мекемелеріне жеткізуге міндетті. Артықшылықтары мен иммунитеттері бар адамдар медициналық айықтырғыштарға орналастырылмайды.
134. Ішкі істер органдарының кезекшілері:
1) шетелдіктер жасаған немесе оларға қарсы жасалған барлық құқық бұзушылықтар туралы, сондай-ақ шетелдіктермен байланысты қайғылы жағдайлар мен оқиғалар туралы дереу ішкі істер органдарының басшылығына баяндайды;
2) кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда шетелдіктерге қатысты келіп түскен ақпарат бойынша шешімді дербес қабылдайды, кейін ішкі істер органының бастығына баяндайды. шетелдіктермен қақтығыс туындаса, шет елдік азаматтарды қабылдайтын қазақстандық ұйымдардың өкілдерін шақыртады;
3) жеке басын куәландыратын және Қазақстан Республикасында, оның ішінде осы елді мекенде болуының заңдылығын растайтын құжаты жоқ шет ел азаматын ішкі істер органына жеткізген кезде шетелдіктің жеке басын міндетті түрде анықтауға және құжаттарды тексеруге шаралар қабылдайды. Бұл мақсатта қабылдаушы ұйымдар өкілдерінің немесе шетелдікті шет елден жеке істері бойынша шақырған адамдардың көмегін пайдаланады;
4) шет елдік азаматтың жеке басын анықтау мүмкін болмаса, ол қабылдау-тарату орнына орналастырылады;
5) шет елдік азаматты қамауға алу және әрбір кенеттен қайтыс болу жағдайы туралы кезекшілер қалалық, аудандық ішкі істер органының бастығына дереу баяндайды және мүдделі мемлекеттік органдарға хабарлайды;
6) көші-қон және криминалдық полиция бөлімшелеріне шетелдіктер қатысқан барлық құқық бұзушылықтар мен оқиғалар туралы хабарлайды;
7) қажетті болған жағдайда заңсыз көші-қон фактілерін анықтау және оның жолын кесу жөнінде ішкі істер органдары қабылдайтын шараларды үйлестіруді жүзеге асырады.

2) при установлении иностранца, допустившего правонарушение, участвующего в конфликтной ситуации или появившегося в местности, закрытой для посещения иностранцами:
проверить у иностранцев паспорт, вид на жительство или другой документ, удостоверяющий личность;
проверить наличие и сроки регистрации, законность пребывания иностранца в Республике Казахстан и в данном населенном пункте;
доставить нарушителя в горрайорган внутренних дел (отделение полиции);
3) при выявлении иностранцев, не имеющих документов, удостоверяющих их личность и законность пребывания в Республике Казахстан, доставлять их в горрайорган внутренних дел (отделение полиции) для установления личности;
4) при обнаружении иностранцев, находящихся в состоянии алкогольного опьянения средней и тяжелой степени на улице или в других общественных местах, доставлять их в медицинские вытрезвители, а при необходимости оказания медицинской помощи - в лечебные учреждения органов здравоохранения. Лица, пользующиеся привилегиями и иммунитетом, не могут быть помещены в медицинские вытрезвители.
134. Дежурные органов внутренних дел:
1) обо всех правонарушениях, совершенных иностранцами или в отношении них, а также несчастных случаях и происшествиях, связанных с иностранцами, немедленно докладывают руководителям органов внутренних дел;
2) в неотложных случаях принимают решения по поступившей информации в отношении иностранцев, самостоятельно, с последующим докладом руководителю органов внутренних дел. При возникновении конфликтных ситуаций с иностранцами вызывают представителей казахстанских организаций, принимающих иностранцев;
3) при доставлении в орган внутренних дел иностранца, не имеющего при себе документа, удостоверяющего личность и подтверждающих правомерность его нахождения в Республике Казахстан, в том числе в данном населенном пункте, принимать меры к обязательному установлению личности иностранца и проверке документов. В этих целях использовать помощь представителей принимающих организаций или лиц, пригласивших иностранца;
4) в случае невозможности установления личности иностранца, последний помещается в приемник-распределитель;
5) о каждом аресте и случае внезапной смерти иностранцев, дежурные немедленно докладывают начальнику горрайоргана и сообщают заинтересованным государственным органам;
6) информирует подразделения миграционной и криминальной полиции обо всех правонарушениях и происшествиях с участием иностранцев;
7) в необходимых случаях осуществляет координацию принимаемых службами органов внутренних дел мер по выявлению и пресечению фактов незаконной миграции.

Карточканың өлшемі 205 х 145 миллиметр
Ескертпе:
N 8 реквизит - "Жұмыс, оқу орны" (министрліктің, ведомствоның, ұйым және нақты оқу орнының қысқартылған атауы көрсетіледі).
N 9 реквизит - "Тәртіп бұзушылық сипаты" (Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы шетелдіктердің құқықтық жағдайы туралы" Заң күші бар Жарлыққа және басқа да заңнамалық кесімдерге сәйкес көрсетіледі).
N 12 реквизит - "Қабылданған шешім":
1) ескерту; 2) болу мерзімі қысқартылды;
3) айып (сомасы теңгеде); 4) шығарып тастау;
5) қылмыстық іс қозғалды; 6) айдауылмен шығарып тастау.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215, Қазақстан
Республикасы Сыртқы істер министрінің 2004
жылғы 14 сәуірдегі N 08-1/93 және Қазақстан
Республикасы Көші-қон және демография
жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы
14 сәуірдегі N 35-П бірлескен бұйрығымен
бекітілген шетелдіктердің Қазақстан
Республикасына келу және онда болу,
сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан
кету ережесін қолдану және Қазақстан
Республикасының аумағында шетелдіктердің
заңсыз көші-қонының алдын алу
және жолын кесу жөніндегі ішкі істер
органдарының жедел-қызметтік жұмысын
ұйымдастыру туралы Нұсқаулыққа
14-қосымша
Қоныстану ықтиярхатын жоғалтқаны және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды есепке алуда өзгерістер туралы хабарлама
____________________________________________________________________
(азаматтығы, бұрынғы азаматтығы)
1. Тегі___________________________________________________________
2. Аты, әкесінің аты_______________________________________________
3. Туған жылы және жері___________________________________________
__________________________________________________________________
4. Тіркеу N, қай орган тіркеген___________________________________
ІІД Көші-қон полициясы
басқармасының бастығы ___________
ІІБ картотекасында белгі қойылды __________________________________
20___ж. "___"_____________________ ________________________________
Ескертпе: өзгерістер жазба машинкасында немесе сиямен жазылады. Хабарламаны қолмен толтыру кезінде тегі, аты, әкесінің аты баспа әріптермен жазылады. Хабарлама мәтінін хабарламаның сыртқы бетіне жазуға рұқсат етілмейді.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215, Қазақстан
Республикасы Сыртқы істер министрінің 2004
жылғы 14 сәуірдегі N 08-1/93 және Қазақстан
Республикасы Көші-қон және демография
жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы
14 сәуірдегі N 35-П бірлескен бұйрығымен
бекітілген шетелдіктердің Қазақстан
Республикасына келу және онда болу,
сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан
кету ережесін қолдану және Қазақстан
Республикасының аумағында шетелдіктердің
заңсыз көші-қонының алдын алу
және жолын кесу жөніндегі ішкі істер
органдарының жедел-қызметтік жұмысын
ұйымдастыру туралы Нұсқаулыққа
15-қосымша
Шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың жеке істерін есепке алу кітабының нысаны
___________________________________________________________________
N |Іс қозғалған |Іс қозғалған |Іс қозғауға|Істі жөнелту |
р/р|  адамның    |   уақыт     |   негіз   | немесе жою  | Ескертпе
| тегі, аты,  |             |           | туралы белгі|
|әкесінің аты |             |           |             |
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215, Қазақстан
Республикасы Сыртқы істер министрінің 2004
жылғы 14 сәуірдегі N 08-1/93 және Қазақстан
Республикасы Көші-қон және демография
жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы
14 сәуірдегі N 35-П бірлескен бұйрығымен
бекітілген шетелдіктердің Қазақстан
Республикасына келу және онда болу,
сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан
кету ережесін қолдану және Қазақстан
Республикасының аумағында шетелдіктердің
заңсыз көші-қонының алдын алу
және жолын кесу жөніндегі ішкі істер
органдарының жедел-қызметтік жұмысын
ұйымдастыру туралы Нұсқаулыққа
16-қосымша
Қазақстан Республикасындағы шетелдік өкілдіктердің, шетелдіктер   мен азаматтығы жоқ адамдарының көлік құралдары нөмірлік белгілерінің сериялары
"CMD" - шетелдік дипломатиялық өкілдіктер басшыларының қызметтік және жеке көлік құралдарына;
"D" - шетелдік дипломатиялық өкілдіктерінің, басқа да елшілік рангіне теңестірілген халықаралық ұйымдардың, сондай-ақ осы өкілдіктердің, ұйымдардың дипломатиялық рангтегі қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің көлік құралдарына;
"T" - дипломатиялық өкілдіктер мен елшілік рангіне теңестірілген халықаралық ұйымдардың әкімшілік-техникалық және қызмет көрсетуші персоналының көлік құралдарына;
"М" - Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген тәртіпте ашылған шетел фирмаларының, банктерінің, авикомпанияларының және басқа да ұйымдардың өкілдіктерінің, сондай-ақ осы өкілдіктердің қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің көлік құралдарына;
"К" - шетелдік бұқаралық ақпарат құралдары өкілдіктерінің көлік құралдарына, осы өкілдіктердің қызметкерлері мен олардың отбасы мүшелерінің көлік құралдарына;
"Н" - шетелдік қатысуы 10% кем емес кәсіпорындарға, Қазақстан Республикасына қызметтік, жеке істері бойынша, оқуға келген шетелдіктерге, қоныстану ықтиярхаты бойынша Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын немесе азаматтығы жоқ адамдарға;
"Р" - шетелге шығу мерзімі келуіне байланысты есептен алынған немесе аумақтан қызмет көрсетуге тіркелген пунктінен кеткен Қазақстан Республикасы аумағындағы мерзімі - 30 тәулік автокөліктеріне.
Шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктерінің, (дипломатиялық өкілдіктер рангіне теңестірілген) халықаралық ұйымдардың өкілдіктерінің, Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекеттері дипломатиялық корпусінің және халықаралық ұйымдар қызметкерлерінің көлік құралдарынан "CMD" және "D" сериясындағы мемлекеттік нөмірлік белгілері алынбайды.
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің
2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215, Қазақстан
Республикасы Сыртқы істер министрінің 2004
жылғы 14 сәуірдегі N 08-1/93 және Қазақстан
Республикасы Көші-қон және демография
жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы
14 сәуірдегі N 35-П бірлескен бұйрығымен
бекітілген шетелдіктердің Қазақстан
Республикасына келу және онда болу,
сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан
кету ережесін қолдану және Қазақстан
Республикасының аумағында шетелдіктердің
заңсыз көші-қонының алдын алу
және жолын кесу жөніндегі ішкі істер
органдарының жедел-қызметтік жұмысын
ұйымдастыру туралы Нұсқаулыққа
17-қосымша
Ішкі істер органдарының кезекші бөлімдерінде шетелдіктерге қатысты болуға тиісті қажетті құжаттардың тізбесі

Размер карточки 205 х 145 миллиметров
Примечание:
Реквизит N 8 - "Место работы, учебы" (указывается сокращенное наименование министерства, ведомства, организации и конкретного учебного заведения).
Реквизит N 9 - "Характер нарушения" (указывается в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона "О правовом положении иностранцев в Республике Казахстан" и другими законодательными актами).
Реквизит N 12 - "Принятое решение":
1) предупреждение;             2) сокращен срок пребывания;
3) штраф (сумма в тенге);      4) выдворение;
5) возбуждено уголовное дело;  6) выдворение под конвоем.
Приложение 14
к Инструкции по применению Правил въезда
и пребывания иностранцев в
Республике Казахстан, а также их выезда
из Республики Казахстан и организации
оперативно-служебной деятельности органов
внутренних дел по предупреждению и пресечению
незаконной миграции иностранцев на
территории Республики Казахстан, утвержденное
совместным приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 9 апреля 2004 г. N 215,
Министра иностранных дел Республики Казахстан
от 14 апреля 2004 г. N 08-1/93, Председателя
Комитета по миграции Министерства труда и
социальной защиты населения
от 14 апреля 2004 г. N 35-П
Извещение
об утрате видов на жительство и изменений
в учетах иностранцев и лиц без гражданства
____________________________________________________________________
(гражданство, бывшее гражданство)
1. Фамилия__________________________________________________________
2. Имя, отчество____________________________________________________
3. Год и место рождения_____________________________________________
____________________________________________________________________
4. N регистрации, каким органом зарегистрирован_____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Начальник Управления миграционной
полиции ДВД _________________
В картотеке УВД отметка произведена ________________________________
"___"_____________________20___г. __________________________________
Примечание: изменения заполняются на пишущей машинке или чернилами. При заполнении извещения от руки фамилия, имя, отчество пишутся печатными буквами. Переносить текст сообщения на обратную сторону извещения не разрешается.
Приложение 15
к Инструкции по применению Правил въезда
и пребывания иностранцев в
Республике Казахстан, а также их выезда
из Республики Казахстан и организации
оперативно-служебной деятельности органов
внутренних дел по предупреждению и пресечению
незаконной миграции иностранцев на
территории Республики Казахстан, утвержденное
совместным приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 9 апреля 2004 г. N 215,
Министра иностранных дел Республики Казахстан
от 14 апреля 2004 г. N 08-1/93, Председателя
Комитета по миграции Министерства труда и
социальной защиты населения
от 14 апреля 2004 г. N 35-П
Форма
книги учета личных дел на иностранцев
и лиц без гражданства
_____________________________________________________________________
N |Фамилия, имя и отчест-| Дата | Основание | Отметка о | Примечание
п/п|во лица, на которое   |заве- |к заведению|пересылке  |
|заведено дело         |дения |   дела    |или уничто-|
|                      |дела  |           |жении дела |
---|----------------------|------|-----------|-----------|-----------
---|----------------------|------|-----------|-----------|-----------
---|----------------------|------|-----------|-----------|-----------
---|----------------------|------|-----------|-----------|-----------
Приложение 16
к Инструкции по применению Правил въезда
и пребывания иностранцев в
Республике Казахстан, а также их выезда
из Республики Казахстан и организации
оперативно-служебной деятельности органов
внутренних дел по предупреждению и пресечению
незаконной миграции иностранцев на
территории Республики Казахстан, утвержденное
совместным приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 9 апреля 2004 г. N 215,
Министра иностранных дел Республики Казахстан
от 14 апреля 2004 г. N 08-1/93, Председателя
Комитета по миграции Министерства труда и
социальной защиты населения
от 14 апреля 2004 г. N 35-П
Серии номерных знаков на транспортные средства,
принадлежащие иностранным представительствам в Республике Казахстан,
иностранцам и лицам без гражданства
"CMD" - на служебные и личные транспортные средства глав иностранных дипломатических представительств;
"D" - на транспортные средства иностранных дипломатических представительств, других международных организаций, приравненных к рангу посольства, а также на личные транспортные средства сотрудников дипломатического ранга этих представительств, организаций и членов семей их сотрудников;
"T" - на транспортные средства административно-технического и обслуживаемого персонала дипломатических представительств и международных организаций, приравненных к рангу посольств, и членов семей их сотрудников;
"М" - на транспортные средства, принадлежащие открытым на территории Республики Казахстан в установленном порядке представительствам иностранных фирм, банков, авиакомпаний и других организаций, а также сотрудникам этих представительств и членам их семей;
"К" - на транспортные средства представительств зарубежных средств массовой информации, сотрудникам этих представительств и членам их семей;
"Н" - на транспортные средства предприятий с иностранным участием не менее 10%, иностранцев, прибывших в Республику Казахстан по служебным, личным делам, на учебу, иностранцев, постоянно проживающих в Республике Казахстан по виду на жительство, или лиц без гражданства;
"Р" - на транспортные средства, снимаемые с учета в связи с окончательным вывозом за границу или убытием за пределы территории обслуживания регистрационным пунктом, срок их действия на территории Республики Казахстан - 30 суток.
Государственные номерные знаки серии "CMD" и "D" с транспортных средств, принадлежащих дипломатическим представительствам иностранных государств, представительствам международных организаций (приравненных к рангу дипломатических представительств), сотрудникам дипломатического корпуса иностранных государств и международных организаций, аккредитованных в Республике Казахстан, не снимаются.
Приложение 17
к Инструкции по применению Правил въезда
и пребывания иностранцев в
Республике Казахстан, а также их выезда
из Республики Казахстан и организации
оперативно-служебной деятельности органов
внутренних дел по предупреждению и пресечению
незаконной миграции иностранцев на
территории Республики Казахстан, утвержденное
совместным приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан от 9 апреля 2004 г. N 215,
Министра иностранных дел Республики Казахстан
от 14 апреля 2004 г. N 08-1/93, Председателя
Комитета по миграции Министерства труда и
социальной защиты населения
от 14 апреля 2004 г. N 35-П
Перечень необходимых документов,
касающихся иностранцев, которые должны
иметься в дежурных частях органов внутренних дел

1. Белгіленген Ережелерден тиісті көшірмелер.
2. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің шетелдіктермен сөйлесу тәртібі туралы осы Нұсқаулықтан көшірме.
3. Ішкі істер органы бойынша кезекшіге шетелдіктерді ұстау немесе олардың полицияға арызданған кездегі оның іс-қимылдары туралы ескерту.
4. Аудармашы ретінде пайдалану мүмкіндігі үшін шет тілдерін білетін қазақстандық азаматтардың тізімі, олардың мекен-жайлары мен телефон нөмірлері.
5. Шетелдіктер Қазақстан Республикасының аумағына кіретін, онда тұратын және аумағы бойынша жүріп-тұратын құжаттардың үлгілері (визалар, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің дипломатиялық және қызметтік карточкалары, тіркеу қалыпы, жергілікті жерде болуға рұқсат жазбалар).
6. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар үшін Қазақстан Республикасының уақытша жабық аумақтарының тізбесі.
7. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Консулдық қызмет департаментінің басшылығы телефондарының тізімі.

1. Соответствующие выписки из установленных Правил.
2. Выписка из настоящей Инструкции о порядке обращения работников органов внутренних дел с иностранцами.
3. Памятка дежурному по органу внутренних дел о его действиях при задержании иностранцев или обращении их в полицию.
4. Список казахстанских граждан, знающих иностранные языки, адреса их проживания и номера телефонов для возможного использования этих лиц в качестве переводчиков.
5. Образцы документов, по которым иностранцы въезжают в Республику Казахстан, проживают и передвигаются по территории Республики Казахстан (визы, дипломатические и служебные карточки Министерства иностранных дел Республики Казахстан, штампы регистрации, разрешительные записи на пребывание в данной местности).
6. Перечень территорий Республики Казахстан, временно закрытых для посещения иностранцами и лицами без гражданства.
7. Список телефонов руководства Департамента консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан.