Тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2004 жылғы 17 қарашадағы N 815 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 13 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 3267. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі N 311 бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.04.29 N 311 бұйрығымен.
"Денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес, Қазақстан Республикасында денсаулық сақтауды басқару жүйесін жетілдіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған Тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету ережесі (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерінің) басшылары (келісім бойынша) азаматтарға тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету,  тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету шеңберінде дәрілік қамтамасыз ету, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету бойынша қызметтерді сатып алу кезінде осы Ережені басшылыққа алсын.
3. Қаржы департаменті (Литвиненко Т.В.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
4. Әкімшілік департаменті (Акрачкова Д.В.) мемлекеттік тіркеуден кейін оның бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-министр А.А.Амангелдиевке жүктелсін.
6. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2005 жылғы 1 қаңтардан басталатын қатынастарға қолданылады.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2004 жылғы 17 қарашадағы
N 815 бұйрығымен
бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілді
көлемін көрсету ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже ТМККК көрсетудің жоспарланған көлемін айқындауды, ТМККК шеңберінде дәрілік қамтамасыз етуді, сондай-ақ ТМККК көрсету бойынша қызметтерді сатып алуды қамти отырып, жоғары мамандандырылған медициналық көмекті қоспағанда, азаматтарға тегін медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету (бұдан әрі - ТМККК) тәртібін айқындайды.
Ескерту: 1-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1 бұйрығымен .
2. ТМККК жоспарлы көлемін көрсетуді
айқындау тәртібі
2. Алдағы қаржы жылына ТМККК жоспарланатын көлемі халықтың мынадай медициналық көмек түрлері бойынша:
1) бастапқы медициналық-санитарлық көмек (бұдан әрі - БМСК), мамандандырылған амбулаториялық-емханалық көмек және стационарды алмастыратын медициналық көмек, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар және қоршаған ортасына қауіп төндіретін аурулармен ауыратын адамдардың;

Об утверждении Правил оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2004 года N 815. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2004 года N 3267. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 311.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 29.04.2010 № 311.
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О системе здравоохранения", в целях совершенствования системы управления здравоохранением в Республике Казахстан  ПРИКАЗЫВАЮ :
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - Правила).
2. Руководителям управлений (департаментов) областей, гг.Алматы, Астаны (по согласованию) при оказании гражданам гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, лекарственного обеспечения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, а также при осуществлении закупа услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи руководствоваться настоящими Правилами.
3. Финансовому департаменту (Литвиненко Т.В.) направить настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
4. Административному департаменту (Акрачкова Д.В.) после государственной регистрации обеспечить его официальное опубликование в средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра Амангельдиева А.А.
6. Настоящий приказ вводится в действие со дня его официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 января 2005 года.
Министр
Утверждены приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 ноября 2004 года N 815
Правила оказания гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок оказания гражданам гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП), включая определение планируемых объемов оказания ГОБМП, лекарственное обеспечение в рамках ГОБМП, а также закуп услуг по оказанию ГОБМП, за исключением высокоспециализированной медицинской помощи.
Сноска. Пункт 1 с дополнениями - приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 5.01.2005 N 1 .
2. Порядок определения планируемых объемов оказания ГОБМП
2. Планируемые объемы ГОБМП определяются на предстоящий финансовый год на основе анализа потребности населения в следующих видах медицинской помощи:
1) первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП), специализированной амбулаторно-поликлинической помощи и стационарозамещающей медицинской помощи, в том числе лицам, страдающим социально значимыми заболеваниями и заболеваниями, представляющими опасность для окружающих;

2) жедел медициналық жәрдемге;
3) стационарлық көмек, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар және қоршаған ортасына қауіп төндіретін аурулармен ауыратын адамдардың;
4) Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленген тәртіппен қабылданатын медициналық көмектің қосымша түрлеріне сұранысын талдау негізінде айқындалады.
3. ТМККК жоспарланатын көлемін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары (бұдан әрі - жергілікті органдар):
бекітіліп берілген халықты есептегендегі бастапқы медициналық-санитарлық көмек үшін;
диагностиканың арнайы әдістерін және күрделі медицина технологиясын пайдалануды қарастыратын медициналық көмектердің санын есепке алғандағы мамандандырылған амбулаториялық-емханалық көмек үшін;
шақыру санын есепке алғандағы (санитарлық авиацияны қоса) жедел медициналық жәрдем үшін;
күндізгі стационарға және күндіз болатын палаталарда болу оқиғалары санын есепке алғандағы стационарды ауыстыратын көмек үшін айқындайды.
4. Жоспарланатын стационарлық көмектің көлемін (шекті көлемдерін) облыстар, Астана және Алматы қалалары үшін олардың орындалуын бақылауды іске асыратын жергілікті органдардың ұсынуы бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) айқындайды. Жергілікті органдар белгіленген шекті көлемдерді өзгертуге объективті қажеттіліктер туындаған жағдайда уәкілетті органға тиісті негіздемелерді қарауға ұсынады.
5. Медициналық көмектің жоспарланатын көлемі келе жатқан күнтізбелік жылға мынадай негізде қалыптастырылады:
1) соңғы үш жылдың статистикалық деректерін талдау;
2) ТМККК шеңберінде медициналық қызметті орындайтын, жоспарланатын жыл алдындағы жылдың 15-ші қарашасына ұсынылатын, өткен жылдың 1 қарашасынан үстіміздегі жылдың 30 қазанына дейінгі кезеңдегі нақты көрсетілген медициналық көмектің көлемі және аурушаңдықты талдауды, құрылымды және жатқызудың ерекшеліктерін есепке ала отырып жоспарланатын көлемдер туралы ақпараттары бар медицина ұйымдарының өтінімі;
3) ТМККК көрсету үшін тиісті бюджеттен бөлінетін бюджеттік қаражаттар көлемдері;
4) жыл сайын 1-ші желтоқсанға ұсынылатын уәкілетті органға өңір халқының стационарлық көмекке негізделген сұранысы.
6. Белгіленген жоспарланатын көлемдер аурушаңдықтың маусымдық ауытқуы және өңірдің басқа да ерекшеліктері ескеріле отырып, денсаулық сақтауды жергілікті мемлекеттік басқару органдары ай-айға бөледі.
3. ТМККК шеңберінде дәрілік
қамтамасыз етудің тәртібі
7. ТМККК шеңберінде дәрілік қамтамасыз ету негізгі (өмірлік маңызды) дәрілік заттар тізімі (бұдан әрі - Тізім) шегінде іске асырылады.

2) скорой медицинской помощи;
3) стационарной помощи, в том числе лицам, страдающим социально значимыми заболеваниями и заболеваниями, представляющими опасность для окружающих;
4) дополнительные виды медицинской помощи, принимаемые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Планируемые объемы ГОБМП определяются местными органами государственного управления здравоохранением (далее - местные органы):
для первичной медико-санитарной помощи в расчете на прикрепленное население;
для специализированной амбулаторно-поликлинической помощи исходя из количества медицинских услуг, предусматривающих использование специальных методов диагностики, лечения и сложных медицинских технологий;
для скорой медицинской помощи (включая санитарную авиацию) исходя из количества вызовов;
для стационарозамещающей помощи исходя из количества случаев госпитализации в дневные стационары и палаты дневного пребывания.
4. Планируемые объемы стационарной помощи (предельные объемы)  определяются уполномоченным органом в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) для областей, городов Астана и Алматы по представлению местных органов, осуществляющих контроль за их выполнением. При возникновении объективной необходимости в изменении установленных планируемых объемов стационарной помощи местные органы представляют на рассмотрение в уполномоченный орган соответствующее обоснование.
5. Планируемые объемы медицинской помощи на предстоящий календарный год формируются на основе:
1) анализа статистических данных за последние три года;
2) заявок медицинских организаций, выполняющих медицинские услуги в рамках ГОБМП, представляемых к 15 ноября года предшествующему планируемому, содержащих информацию о фактически оказанных объемах медицинской помощи за период с 1 ноября предыдущего по 30 октября текущего года и планируемых объемах с учетом анализа заболеваемости, структуры и обоснованности госпитализации;
3) объемов бюджетных средств, выделяемых из соответствующего бюджета на оказание ГОБМП;
4) представляемой ежегодно к 1 декабря в уполномоченный орган обоснованной потребности населения региона в стационарной помощи.
6. Установленные планируемые объемы медицинской помощи распределяются местными органами по месяцам, с учетом сезонных колебаний заболеваемости и других региональных особенностей.
3. Порядок лекарственного обеспечения в рамках ГОБМП
7. Лекарственное обеспечение в рамках ГОБМП осуществляется в пределах списка основных (жизненно важных) лекарственных средств (далее - Список).

8. Амбулаторлық емдеу барысында дәрілік заттармен тегін және (немесе) жеңілдікпен қамтамасыз ету өкілетті орган бекіткен ауру түрлері мен азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесі бойынша рецептермен дәрілік заттарды көтерме сауда объектілері арқылы сату жүзеге асырылады (бұдан әрі - амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету). Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттармен қамтамасыз ету есірткілік дәрілер, психотроптық заттар бар дәрілік заттар айналымына байланысты қызметін жүзеге асыратын лицензиясы бар медициналық ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Тегін және жеңілдікті дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын дәріхана, оның ішінде мемлекеттік дәріхана ұйымдарының санын арттыруға рұқсат етіледі. P090134
Ескерту: 8-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2005.11.30 N 541 бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз ) , өзгерту енгізілді - 2009.02.10 N 82 Бұйрығымен.
9. Стационарлық көмек, жедел медициналық жәрдем көрсету, күндізгі стационарларда, күндіз болу палаталарында көмек көрсететін ұйымдарда дәрілік қамтамасыз ету Тізім негізінде сол ұйымдардың басшылары бекіткен дәрілік формулярларға сәйкес жүзеге асырылады.
3-1. Амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сатып алу тәртібі
Ескерту: 3-1-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2005 жылғы 30 қарашадағы N 541 бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз ).
9-1. Жергілікті органдары фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын (бұдан былай - Қызметтерді көрсетуші) заңды немесе жеке тұлғалардан амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сатып алуды жүзеге асырады.
9-2. Жергілікті органдар амбулаторлық дәрілік қамтамасыз етудегі келісім шарт жасау үшін мынандай ақпаратты:
1) халықаралық патенттелмеген атауларымен тегін босатылатын дәрілік заттардың тізбесі мен көлемі;
2) халықаралық патенттелмеген атауымен орынын толтыру коэффициенті көрсетілген жеңілдік жағдайында босатылатын дәрілік заттардың тізбесі мен көлемі;
3) амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жүзеге асырылуы қажет елді мекендердің тізбесі;
4) осы ереженің 9-4 тармағында көрсетілген әлеуетті қызмет көрсетушілерге қойылатын талаптар;
5) осы ереженің 9-5 тармағында көрсетілген босатылатын дәрілік заттарға қойылатын талаптар;
6) осы ереженің 2 қосымшасына сәйкес амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету бойынша қызметтерді көрсетуге қызметтерді көрсетушілермен келісім шарттың типтік түрі;

8. Бесплатное и (или) льготное обеспечение лекарственными средствами при амбулаторном лечении осуществляется по рецептам, по  перечню  видов заболеваний и отдельных категорий граждан, утвержденному уполномоченным органом через объекты розничной реализации лекарственных средств (далее - амбулаторное лекарственное обеспечение). Обеспечение лекарственными средствами, содержащими наркотические средства, психотропные вещества, может осуществляться через медицинские организации, имеющие лицензии на осуществление деятельности, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров. Допускается увеличение количества аптечных организаций, осуществляющих бесплатное и льготное лекарственное обеспечение, в том числе государственных. P090134
Сноска. Пункт 8 в редакции -  приказом  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30.11.2005 N 541 (вводится в действие с 1 января 2006 года); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 10.02.2009 N 82 (порядок введения в действие см. п. 6 )
9. Лекарственное обеспечение в организациях, оказывающих стационарную помощь, скорую медицинскую помощь, дневных стационарах, палатах дневного пребывания, осуществляется в соответствии с лекарственными формулярами, утверждаемыми руководителями данных организации на основе Списка.
3-1. Порядок закупа услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению
Сноска. Правила дополнены главой 3-1 -  приказом  Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30.11.2005 N 541 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
9-1. Закуп услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению осуществляется местными органами у юридических или физических лиц, осуществляющих фармацевтическую деятельность (далее - Поставщики услуг).
9-2. Для заключения договора на амбулаторное лекарственное обеспечение местные органы разрабатывают и утверждают документацию, в которой указывают следующую информацию:
1) перечень и объемы лекарственных средств под международными непатентованными наименованиями, отпускаемых бесплатно;
2) перечень и объемы лекарственных средств под международными непатентованными наименованиями, отпускаемых на льготных условиях с указанием коэффициента возмещения;
3) перечень населенных пунктов, в которых необходимо осуществлять амбулаторное лекарственное обеспечение;
4) требования к потенциальным поставщикам услуг, указанные в пункте 9-4 настоящих Правил;
5) требования к отпускаемым лекарственным средствам, указанным в пункте 9-5 настоящих Правил;
6) типовая форма договора с поставщиками услуг на оказание услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению согласно приложению 2 к настоящим Правилам;

7) келісім шартты жасау орны мен мерзімі көрсетілген құжаттарды әзірлейді және бекітеді.
9-3. Жергілікті органдар алдағы болатын амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сатып алуын потенциалды жеткізушілерге келісім шарт жасауға дейін 20 күннен кем емес арнайы периодтық басылымдарында хабарлайды және (немесе) уәкілетті орган WЕВ-сайтына орналастырылады.
Мынандай ақпаратты:
1) сатып алынатын қызметтердің аты;
2) қызметтерді көрсету мерзімі;
3) келісім шарт жасау үшін құжаттардың алу орны мен тәсілі;
4) мәліметті құжаттардың ақырғы өткізу мерзімі орналастырылуы қажет.
9-4. Жергілікті органдар амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді сатып алуын потенциалды қызметтерді көрсетушіге мынандай талаптар белгіленеді:
1) фармацевтикалық қызметпен айналысу құқығының бары;
2) фармацевтикалық нарықтағы жұмыс тәжірибесі бары, бір жылдан кем болмауы (заңды тұлғаны қайта тіркеуге дейінгі тәжірибесін қоса);
3) келісім шарт бойынша міндеттерін орындау үшін қажетті қаржылық, материалдық және еңбек ресурстарының бары, амбулаторлық дәрілік қамтамасыз етудің автоматтандырылған есептеу жүйесін енгізу үшін білікті қызметкерлерінің, компьютерлік техникасының және телекоммуникациялық байланыс құралдарының болуы;
4) келісім шарт жасау үшін азаматтық құқықтық қабілеттілігіне иелігі;
5) төлем жасауға қабілетті болуы, Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес таратуға жатпауы, мүлкі тұтқындалмауы, қаржы-шаруашылық қызметі тоқтатылмауы тиіс;
6) заңды күшіндегі сот шешімі негізінде қызмет көрсетушілердің келісім шарттағы амбулаториялық дәрі дәрмекпен қамтамасыз етудегі соңғы екі жыл ағымындағы міндетті байламдағы атқарылмаған немесе тиесінше атқарылған жауапкершілікке сотқа тартылмағандығы.
9-5. Босатылатын дәрілік заттар мынандай талаптарға сәйкес болуы керек:
1) Қазақстан Республикасында тіркелген және қолдануға дайын болуы;
2) дәрілік затты қолдану жөніндегі бекітілген нұсқаулықта ресми тіркелген жағымсыз әсерлер жағдайларының сипатталмағаны болмауы;
3) бекітілген нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес болуы;
4) нақтылы өндірістік тәжірибе жағдайында өндірілген болуы, өндіруші елдегі клиникалық зерттеулер немесе генериктер үшін биоэквиваленттігіне зерттеулер туралы дәлелді деректер болуы (бұл талап тендерді ұйымдастырушының қалауы бойынша белгіленеді);
5) төмен температураларда сақтауды және қатырудан қорғауды талап ететін дәрілік заттар тиелген пунктінен сатылатын нысанына дейін сақталуын қамтамасыз ету үшін арнайы ыдыстарда сақталуы және тасымалдануы.

7) место и срок заключения договора.
9-3. О предстоящем закупе услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению местные органы информируют потенциальных Поставщиков услуг путем публикации объявления не менее чем за 20 дней до заключения договора, в специальном периодическом печатном издании и (или) путем размещения информации на WEB-сайте уполномоченного органа. Объявление должно содержать следующую информацию:
1) наименование закупаемых услуг;
2) срок оказания услуг;
3) место и способы получения документации для заключения договора;
4) место предоставления документов и окончательный срок подачи заявок.
9-4. При закупке услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению местные органы устанавливают к потенциальным Поставщикам услуг следующие основные требования:
1) наличие права на занятие фармацевтической деятельностью;
2) наличие опыта работы на фармацевтическом рынке не менее одного года (включая опыт до перерегистрации юридического лица);
3) наличие необходимых финансовых, материальных и трудовых ресурсов для исполнения обязательств по договору, в том числе квалифицированного персонала, компьютерной техники и средств телекоммуникационной связи для ведения автоматизированной системы учета амбулаторного лекарственного обеспечения;
4) наличие гражданской правоспособности для заключения договора;
5) являться платежеспособными, не подлежать ликвидации, на имущество не должен быть наложен арест, финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) не быть привлеченными к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным в течение последних двух лет договорам о закупках услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению на основании решения суда, вступившего в законную силу.
9-5. К отпускаемым лекарственным средствам местными органами предъявляются следующие требования:
1) наличие регистрации в Республике Казахстан и разрешения к применению;
2) отсутствие не описанных в утвержденной инструкции по применению лекарственных средств официально зарегистрированных случаев побочного действия;
3) соответствие требованиям утвержденной нормативной документации;
4) наличие достоверных данных о клинических испытаниях в стране производителя или испытаниях на биоэквивалентность для генериков (данное требование устанавливается по усмотрению организатора тендера);
5) хранение и перевозка в специальных емкостях от пункта погрузки до объекта реализации лекарственных средств, требующих хранения при низких температурах и защиты от замораживания.

9-6. Әлеуетті қызмет көрсетушілер амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсету туралы келісім шарттарды жасау үшін мынадай құжаттар ұсынылады:
1) амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтердің барлық көлеміне коэффициенттік орнын толтыру, жалпы сомасының орнын толтыру есебінен тапсырыс беруші анықтаған сауда атауы және әрбір дәрілік заттың босатылатын бағасы мен орнын толтыру сомасы көрсетілген амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер көрсету тапсырысы;
2) мамандығы бойынша біліктілігі, жұмыс өтілі көрсетілген мамандар саны туралы мәліметтер;
3) амбулаторлық дәрілік қамтамасыз етудің автоматтандырылған есепке алу жүйесін жүргізу үшін компьютерлік техниканың және телекоммуникациялық байланыс құралдарының барлығы туралы мәліметтер;
4) сату объектілеріне қосымшаларымен фармацевтикалық қызметке мемлекеттік лицензиясының нотариалдық расталған көшірмесі;
5) сату объектілеріне қосымшаларымен есірткілік дәрілердің, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымы саласындағы қызметке мемлекеттік лицензиясының нотариалдық расталған көшірмесі;
6) осы ереженің 9-5 тармағында көрсетілген талаптарға дәрілік заттың сәйкестігін дәлелдейтін құжаттар.
9-7. Келісім шарт жасауға жіберілетін қызмет көрсетушілердің тапсырыстарын қарау және таңдау үшін жергілікті органдар арнайы комиссия құрады, конкурстық комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санын құрап және бес адамнан кем болмауы керек.
9-8. Қызмет көрсетушілерге таңдауға қойылатын өлшемі:
1) осы ереженің 9-4 тармағында баяндағандай талаптарға сәйкестігі;
2) жергілікті органдар анықтаған елді мекендерде амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін жергілікті органдардың ең төменгі орнын толтыру сомасы болып табылады.
9-9. Заңды күшіндегі сот шешімі негізінде қызмет көрсетушілердің келісім шарттағы амбулаториялық дәрі дәрмекпен қамтамасыз етудегі соңғы екі жыл ағымындағы міндетті байламдағы атқарылмаған немесе тиестінше атқарылған жауапкершілікке сотқа тартылған потенциалды жеткізушілердің және талаптарға жалған ақпарат ұсынған потенциалды жеткізушілердің хабарламасы арнайы периодтық басылымдарда және де уәкілетті орган WЕВ-сайтына орналастыру үшін уәкілетті органға жіберіледі.
9-10. Жергілікті органдар комиссия жұмысының нәтижесінен қызметтерді көрсетушілермен келісім шартқа тұрады. Азаматтардың жекелеген санаттарын тегін және жеңілдікті босатылатын дәрілік заттардың тізбесі бөлшектеп сатудағы объектілердің мекен жайы көрсетілген жергілікті органдар жергілікті периодтық баспа басылымдарында және де көрнекті ақпарат орналастырады.

9-6. Для заключения договоров об оказании услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению потенциальными поставщиками услуг предоставляются следующие документы:
1) заявка на оказание услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению с указанием отпускной цены и суммы возмещения на каждое лекарственное средство (под торговым наименованием), определенное заказчиком, с учетом коэффициента возмещения; общей суммы возмещения за весь объем предоставляемых услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению;
2) сведения о количестве специалистов с указанием их квалификации, стажа работы по специальности;
3) сведения о наличии компьютерной техники и средств телекоммуникационной связи для ведения автоматизированной системы учета амбулаторного лекарственного обеспечения;
4) нотариально засвидетельствованная копия государственной лицензии на фармацевтическую деятельность с приложениями на объекты реализации;
5) нотариально засвидетельствованная копия государственной лицензии на деятельность в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров с приложениями на объекты реализации (представляется потенциальными поставщиками лекарственных средств, содержащих наркотические средства и психотропные вещества);
6) документы, подтверждающие соответствие лекарственных средств требованиям, указанным в пункте 9-5 настоящих Правил.
9-7. Для рассмотрения заявок и отбора поставщиков услуг, допускаемых к заключению договоров, местными органами создается специальная комиссия, общее количество членов конкурсной комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее 5 человек.
9-8. Критериями отбора поставщиков услуг являются:
1) соответствие требованиям, указанным в пункте 9-4 настоящих Правил;
2) наименьшая сумма возмещения местными органами за предоставляемые услуги по амбулаторному лекарственному обеспечению в населенных пунктах, определенных местными органами.
9-9. Информация о потенциальных поставщиках, предоставивших недостоверную информацию по требованиям, а также о потенциальных поставщиках, которые были привлечены к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение ими обязательств по заключенным в течение последних двух лет договорам о закупках услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению на основании решения суда, вступившего в законную силу, публикуется в специальных периодических печатных изданиях, а также направляется в уполномоченный орган для размещения на WEB-сайте уполномоченного органа.
9-10. По результатам работы комиссии местные органы заключают договора с поставщиками услуг. Перечень видов заболеваний отдельных категорий граждан, лекарственных средств, отпускаемых бесплатно и на льготных условиях, с указанием адресов объектов розничной реализации лекарственных средств местные органы публикуют в местных периодических печатных изданиях, а также размещают в местах наглядной информации.

9-11. Жеткізіп беруші қызметтерді көрсетуден немесе қызметтерді тиісті үлгіде көрсетуден бас тартқан жағдайда, жергілікті органдар осы ережеде белгіленген тәртіппен келісім шартты бұзуға және басқа жеткізіп берушімен келісім шарт жасауға құқы бар.
9-12. Қаржыландыру жоспарындағы бюджет бағдарламалары (ішіндегі бағдарламалары) міндеттемелер және администратор төлемділері қаражатта шектелген ұсынылған рецептілер тізбесі сәйкестік негізі атқарылған жұмыс актілерге сәйкес жергілікті органдар ай сайын нақты көрсетілген қызметтеріне Қызметтерді көрсетушілердің шығындарын өтейді.
9-13. Нақты көрсетілген қызмет көлеміндегі амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етудегі келісім шарттағы сомасына өзгерістер енгізілуі мүмкін.
9-14. Неғұрлым төмен бағамен ұсынылған жағдайда дәрілік заттарды ұқсастарымен ауыстыру бойынша шартқа өзгеріс енгізуге рұқсат етіледі.
Осы өзгеріс 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап жасалған шарттарға қолданылады.
Ескерту: 9-14-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2009.02.10 N 82 Бұйрығымен.
4. ТМККК көрсету бойынша қызметтерді
сатып алуды іске асыру тәртібі
10. ТМККК көрсету бойынша қызметтерді сатып алуды меншік түріне қарамай (бұдан әрі - Беруші), тиісті лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдарының тиісті бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі (бұдан әрі - Әкімші) іске асырады.
11. Әкімшілер Берушімен шарттар жасасу үшін, ТМККК көрсететін мемлекеттік мекемеден басқа:
1) медициналық көмек түрлерінің тізбесі;
2) медициналық көмек түрлерінің тарифі;
3) заңнамаға сәйкес қойылатын біліктілік талаптары;
4) 1 -қосымшаға сәйкес Берушілермен жасалған типтік нысан (бұдан әрі - Шарт);
5) Шартты жасасуға арналған өтініштің нысаны;
6) Берушілердің өтінімдерді ұсынатын мекен-жайы мен соңғы мерзімі;
7) шарттарды жасасудың мекен-жайы мен күні белгіленген құжаттарды әзірлейді және бекітеді.
12. Әкімшісі өтінімдер беруге дейін кемінде 20 күн қалғанда ТМККК көрсетуге қызметтерді сатып алу үшін хабарландыруды жариялау жолымен Берушілерді хабардар етеді.
Хабарлама аптасына кемінде үш рет шығарылатын және кем дегенде облыстың, Астана және Алматы қалаларының аумақтарында таратылатын мерзімдік басылымдарда жарияланады және мыналардан:
1) оларды көрсетуге Шарттар жасалатын медициналық көмек түрлерінің тізбесінен;
2) Шарттар жасасу орны мен оған арналған құжаттаманы алу тәсілінен;
3) құжаттамаларды беру орны мен өтінімдерді берудің түпкілікті мерзімінен;
4) Әкімші айқындайтын басқа да тиісті ақпараттан тұруға тиіс.

9-11. В случае отказа поставщика от оказания услуг или оказания услуг ненадлежащим образом, местные органы вправе расторгнуть договор и заключить договор с другим поставщиком в порядке, установленным данными Правилами.
9-12. Местные органы ежемесячно возмещают затраты Поставщикам услуг за фактически оказанные услуги, в соответствии с актами выполненных работ, на основании сверки представленных реестров рецептов в пределах средств, предусмотренных планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ.
9-13. Сумма Договора может корректироваться с учетом фактически оказанного объема услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению.
9-14. Допускается внесение изменений в договор в части аналоговой замены лекарственного средства в случае предложения более низкой цены.
Данное изменение распространяется на договоры, заключенные с 1 января 2009 года.
Сноска. Глава дополнена пунктом 9-14 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 10.02.2009 N 82 (порядок введения в действие см. п. 6 )
4. Порядок осуществления закупа услуг по оказанию ГОБМП
10. Закуп услуг по оказанию ГОБМП осуществляется администраторами соответствующих бюджетных программ (далее - Администраторы) у организаций здравоохранения, имеющих соответствующие лицензии, независимо от форм собственности (далее - Поставщики).
11. Администраторы разрабатывают и утверждают документацию для заключения договоров с Поставщиками, кроме государственных учреждений, на оказание ГОБМП, содержащую:
1) перечень видов медицинской помощи;
2) тарифы на виды медицинской помощи;
3) квалификационные требования в соответствии с законодательством;
4) типовую форму договора с Поставщиками на оказание ГОБМП (далее - Договор) согласно приложению 1 ;
5) форму заявки на заключение Договора;
6) место и окончательный срок представления заявок Поставщиками;
7) место и дату заключения Договоров.
12. Администраторы информируют Поставщиков о предстоящем закупе услуг по оказанию ГОБМП не менее, чем за 20 дней до подачи заявок путем публикации объявления.
Объявление публикуется в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже трех раз в неделю и распространяемом не менее чем на территории одной области, городов Астаны, Алматы и должно содержать:
1) перечень видов медицинской помощи, на оказание которых будут заключаться Договоры;
2) место и способы получения документации для заключения Договоров;
3) место предоставления документов и окончательный срок подачи заявок;
4) другую необходимую информацию, определяемую Администратором.

13. Шарт жасасу үшін Беруші мынадай құжаттарды:
1) олардың көлемдерін көрсете отырып, медициналық көмектің белгілі бір түрлерін көрсетуге өтінімді;
2) олардың біліктілігін, мамандығы бойынша жұмыс стажын көрсете отырып, медициналық қызметкерлердің саны туралы мәліметтерді;
3) біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды;
4) өткен жылдардағы медициналық көмектің сапасын талдау және  бағалауды іске асыратын уәкілетті мемлекеттік ұйым берген бұрын көрсетілген қызметтердің сапасы мен көлемдері сараптамасының нәтижелерін. Бұл шарт ТМККК медициналық қызмет көрсетулерді сатып алу процесіне алғашқы рет қатысып отырған Берушілер үшін міндетті емес;
5) Әкімші анықтайтын және мерзімдік басылымдарда жарияланатын басқа да тиісті ақпаратты ұсынуға тиіс.
Беруші осы тармақта көрсетілмеген ақпаратты ұсынбауына болады.
14. Шарттарды жасауға жіберілетін Берушілердің өтінішін қарау мен оларды іріктеп алу үшін арнайы комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады, оның құрамы 5 адамнан кем болмауы керек.
15. Берушілерді іріктеуге қойылатын талаптар:
1) тиісті медициналық қызмет көрсету түріне лицензиясының болуы;
2) өтініш берген уақытқа білікті персоналдың болуы;
3) географиялық қол жетімділігі;
4) соңғы үш жылда көрсетілген медициналық көмектің көлемі;
5) бейінді төсектердің болуы (стационарлық көмек көрсететін ұйымдар үшін);
6) медициналық ұйымдардың қуаттылығы;
7) ауырған кезде мамандандырылған диагностика, емдеу әдістері мен күрделі технологияларды қолдануды талап ететін медициналық көрсетуге арналған қажетті жабдықтардың болуы;
8) сапасыз медициналық көмек көрсету жағдайларын дәлелдеу және негізделген шағымдардың болуы;
9) осы Ереженің 13-тармағында көрсетілген құжаттардың толық болуы.
16. Әкімші Берушімен Шарт жасасады, оның тізбесі Комиссияның жұмыс қорытындысы бойынша айқындалған және медициналық көмектің көлемі олардың қуатына және өтінімде көрсетілген медициналық көмектің көлеміне сәйкес бөлінеді.
Шарттары бар Берушілердің тізбесі, медициналық көмектің түрлері көрсетіле отырып, мерзімдік басылымда жарияланады және көрнекі насихат құралдары ілінетін орындарға орналастыруға жатады.
Берушімен Шарт Әкімшінің міндеттемелері бойынша қаржыландыру жоспарына қарай Әкімшіге бөлінген қаражаттар шегінде жасалады.
17. Берушілердің ТМККК көрсету бойынша шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Әкімші сараптама өткізілген кезде нақты көрсетілген медициналық көмек көлеміне және медициналық көмектің сапасы мен көлемі сараптау қорытындысына сәйкес Жеткізушілермен шарттардағы сомаларды түзетуді жүзеге асырады (осы Ережеге 3-қосымша).
Медициналық көмектің көлемі мен сапасын сараптауды қолданыстағы заңнамаға  сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитеті (бұдан әрі - Комитет) соңы сараптама өткізілген күннен кейінгі кезеңді бақылау нәтижелері бойынша жүзеге асырады.
Ескерту: 18-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен

13. Для заключения Договора Поставщик должен представить следующие документы:
1) заявка на оказание определенных видов медицинской помощи с указанием их объемов;
2) сведения о количестве медицинских работников с указанием их квалификации, стажа работы по специальности;
3) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям;
4) выданные уполномоченной государственной организацией результаты анализа и оценки качества ранее оказанных медицинских услуг, за исключением Поставщиков, впервые участвующих в процессе заключения договоров по оказанию ГОБМП;
5) другую необходимую информацию, определяемую Администратором и публикуемую в периодическом печатном издании.
Поставщик не представляет информацию, не указанную в данном пункте.
14. Для рассмотрения заявок и отбора Поставщиков, допускаемых к заключению Договоров, создается специальная комиссия (далее - Комиссия), состав которой должен быть не менее 5 человек.
15. Критериями отбора Поставщиков являются:
1) наличие лицензии на соответствующий вид медицинской помощи;
2) наличие квалифицированного персонала на момент подачи заявок;
3) географическая доступность;
4) объем медицинской помощи, оказанный за последние три года;
5) наличие профильных коек (для организаций, оказывающих стационарную помощь);
6) мощность медицинских организаций (для амбулаторно-поликлинических - количество посещений; для стационарных - количество коек);
7) наличие необходимого оборудования для оказания медицинской помощи при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и использования сложных технологий;
8) наличие обоснованных жалоб и доказанных случаев оказания некачественной медицинской помощи;
9) полнота представления документов, указанных в пункте 13 настоящих Правил.
16. Администраторы заключают Договоры с Поставщиками, перечень которых определен по результатам работы Комиссии, и распределяют объемы медицинской помощи между ними в соответствии с их мощностью и заявленными объемами медицинской помощи.
Перечень Поставщиков, имеющих Договоры, с указанием видов медицинской помощи, публикуется в периодическом печатном издании, и подлежит размещению в местах наглядной агитации.
Договоры с Поставщиками заключаются в пределах средств, выделенных Администратору по плану финансирования по обязательствам администратора.
17. Возмещение затрат Поставщикам по оказанию ГОБМП осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Администратор осуществляет корректировку суммы договоров с Поставщиками согласно фактически оказанного объема медицинской помощи и заключений экспертизы качества и объема медицинской помощи, при проведении экспертизы (приложение 3 к настоящим Правилам).
Экспертиза качества и объема медицинской помощи осуществляется в соответствии с действующим законодательством Комитетом по контролю за качеством медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - Комитет) по результатам контроля, за период, следующий за датой проведения последней экспертизы.
Сноска. Пункт 18 в новой редакции -  приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8.

19. Қаржыландыру көлемінің қайтарым сомасын осы бұйрыққа 4 5 6 -қосымшаларға сәйкес уәкілетті органдар бекіткен кемістік тізбелеріне сәйкес бюджеттік бағдарлама әкімшілері анықтайды.
Ескерту: 19-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен
20. Әр тоқсан сайын, келесі тоқсанның есеп беру айының 10-ы күнінен кешіктірмей, бюджеттік бағдарлама әкімшілері қаржыландыру көлемінің қайтарылымы жүргізілгеннен кейінгі нәтижелер бойынша осы бұйрықтың 7 -қосымшасына сәйкес үлгі бойынша қолданылған шаралар туралы ескертпені комитетке ұсынады.
Ескерту: 20-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен .
Тегін медициналық көмектің
кепілді көлемін көрсету
ережесіне 1-қосымша
Тегін медициналық көмектің кепілді көлемі
шеңберінде медициналық қызмет көрсетудің
типтік шарты
_________________                         "___" ___________ ___ж.
(орналасқан жері)
_________________________________________, бұдан әрі Тапсырыс
беруші, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 25 шілдедегі
N 832 қаулысымен бекітілген мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен
ұсталатын мемлекеттік мекемелерге арналған Бюджеттің орындалуы мен
есептілік нысанын жүргізу (тұрақты және жылдық) жөніндегі қаржылық
амалдар ережесі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 27
мамырдағы N 806 қаулысымен бекітілген Медициналық көмек
шығынын қалпына келтіру ережесі , Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрінің 2004 жылғы N бұйрығымен бекітілген Тегін
медициналық көмектің кепілді көлемін көрсету бойынша қызмет
көрсетулерді сатып алу ережесі, Әкімнің қаулысымен бекітілген
Денсаулық сақтау департаментінің ережесі негізінде
________________________________________________, бір
(уәкілетті адамның лауазымы, аты, жөні, тегі)
жағынан_________________________________________________, екінші
жағынан                      Беруші                          деп
аталып___________________________________________,
(уәкілетті адамның лауазымы, аты, жөні, тегі)
___________________________________________________________________
(Жарғы, Ереже және т.б.)
негізінде мына төмендегі бойынша осы Шартты (бұдан әрі - Шарт)
жасасты:
Шарттың мәні

19. Сумма возврата объема финансирования определяется администратором бюджетных программ в соответствии с перечнем дефектов, утверждаемых уполномоченным органом согласно приложениям 4 5 6 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19 -  приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8.
20. Ежеквартально, не позднее 10 числа следующего за отчетным кварталом месяца, администраторы бюджетных программ по результатам произведенного возврата объема финансирования представляют в Комитет уведомление о принятых мерах по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 20 -  приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8.
Приложение к Правилам оказания
гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
Типовой договор
на оказание услуг в рамках гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
_____________________                   "___"_____________ _____ г.
(Местонахождение)
________________________________________________________________,
(полное наименование Администратора бюджетных программ)
именуемый(ое)(ая) в дальнейшем Заказчик, на основании Правил финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 июля N 832, Правил возмещения затрат на медицинскую помощь, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2000 года N 806, Порядка осуществления закупок медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения от____ N___, Положения о департаменте здравоохранения, утвержденным постановлением Акимата
_______________________________________________________, в лице _____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного лица)
действующий на основании _______________________________________________,
с одной стороны и ______________________________________________________,
(полное наименование Поставщика, независимо от формы собственности)
________________________именуемый(ое)(ая) в дальнейшем Поставщик, в лице
________________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество уполномоченного лица)
действующего на основании _____________________________________________,
(Устава, Положения и т.п.)
с другой стороны, заключили настоящий Договор (далее - Договор) о
нижеследующем:
Предмет Договора

1. Беруші Шартқа 1-қосымшада көрсетілген медициналық көмек түрлеріне сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына тегін кепілді көлемде медициналық көмек көрсетеді.
2. Тапсырыс беруші осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес тарифтер бойынша Берушіге шығындарын қайтаруды жүзеге асырады.
Төлемдер
3. Шарттың сомасы ______жылға _____теңгені құрайды.
4. Тапсырыс беруші бюджеттік бағдарлама әкімшісінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша бюджеттік бағдарламаларды (кіші бағдарламаларды) қаржыландыру жоспарында қарастырылған қаражаттар шегінде Берушіге нақты медициналық көмек көрсеткені үшін
шығындарын өтейді.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық қызметтің сапасын бақылау комитеті және оның аумақтық бөлімшелері өткізген жағдайдағы медициналық көмектің көлемі мен сапасын сараптау нәтижелерінің есебі бойынша, орындалған жұмыс актілеріне сәйкес шығындардың өтеуі әр ай сайын жүзеге асырылады
Ескерту: 5-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен .
6. Берушіге Шарттың жалпы сомасының 30 пайызынан асырмай несие беруге болады.
7. Шарттың сомасы нақты көрсетілген медициналық көмектің көлеміне және өткізілген жағдайдағы медициналық көмектің көлемі мен сапасын сараптау нәтижелеріне қарай реттеліп отырады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен .
Тараптардың міндеттері
8. Беруші:
азаматтарға тегін медициналық көмектің кепілді көлемі шеңберінде азаматтарға медициналық қызмет көрсетуге;
азаматтарға тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің тізбесі, көлемі және шарттары туралы ақпараттар беруге;
тапсырыс берушіге ай сайын белгіленген мерзімде орындалған жұмыстардың актісін беруге;
осы Шарттың орындалуына тексеру өткізуге қажетті барлық керекті медициналық және қаржылық құжаттарды беруге;
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметтің сапасын бақылау жөніндегі комитетке нақты көрсетілген медициналық көмектің сапасын талдау және бағалау өткізу үшін қажетті медициналық және қаржы құжаттарын ұсынуға міндетті.
9. Тапсырыс беруші:
нақты көрсетілген медициналық көмек үшін шыққан шығынды дер кезінде қайтаруға;
Берушіні осы Шарттың шеңберінде оның жұмысын регламенттейтін қажетті нормативтік құжаттармен қамтамасыз етуге;
Қазақстан Республикасында тегін медициналық көмектің кепілді көлемін ұсыну мәселелері бойынша халықты ақпараттандыруға бағытталған қажетті ұйымдастыру шараларын өткізуге міндеттенеді.
Тараптардың жауапкершіліктері

1. Поставщик оказывает услуги по оказанию гражданам Республики Казахстан гарантированного объема бесплатной медицинской помощи согласно видам медицинской помощи, указанных в приложении 1 к Договору.
2. Заказчик осуществляет возмещение затрат Поставщику по тарифам согласно приложению 1 к настоящему Договору.
Порядок расчета
3. Сумма Договора на _______ год составляет _______________ тенге.
4. Заказчик возмещает затраты Поставщику за фактически оказанную медицинскую помощь, в пределах средств, предусмотренных планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ.
5. Возмещение затрат осуществляется ежемесячно, в соответствии с актом выполненных работ, с учетом результатов экспертизы качества и объема медицинской помощи, в случаях ее проведения Комитетом по контролю за качеством медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его территориальными подразделениями.
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Допускается авансирование Поставщика в размере не более 30 процентов от общей суммы Договора.
7. Сумма Договора подлежит корректировке с учетом фактически оказанного объема медицинской помощи и результатов экспертизы качества и объема медицинской помощи, при ее проведении.
Сноска. Пункт 7 с изменениями - приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Обязанности сторон
8. Поставщик обязан:
оказывать гражданам медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
предоставлять гражданам информацию о перечне, объеме и условиях оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
предоставлять заказчику акты выполненных работ ежемесячно в установленные сроки;
предоставлять Заказчику всю необходимую медицинскую и финансовую документацию, необходимую для проведения проверки исполнения настоящего Договора;
предоставлять Комитету по контролю за качеством медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан необходимую документацию для проведения анализа и оценки качества фактически оказанной медицинской помощи.
9. Заказчик обязуется:
своевременно производить возмещение затрат Поставщика за оказанную медицинскую помощь;
обеспечить Поставщика необходимыми нормативными документами, регламентирующими его работу в рамках настоящего Договора;
проводить необходимые организационные мероприятия, направленные на информирование населения по вопросам предоставления гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан.
Ответственность сторон

1. Жеткізіп беруші Келісім шартқа 1 қосымшада көрсетілген елді мекендерді амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетеді.
2. Тапсырыс беруші осы Келісім шартқа 2 қосымшаға сәйкес тарифтер бойынша жеткізіп беруші шығындарының орнын толтыруды жүзеге асырады.
Есеп айырысу тәртібі
3. Келісім шарт сомасы ___ жылға ___теңге құрайды.
4. Тапсырыс беруші бюджеттік бағдарламалар әкімгерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша бюджеттік бағдарламаларды қаржыландыру жоспарында (қосымша бағдарламада) көрсетілген қаржы аумағында, жеткізіп беруші көрсеткен нақтылы қызметтер шығындарының орнын толтырады.
5. Ұсынылған рецепттер тізілімін салыстыру негізінде орындалған жұмыстар актілеріне сәйкес шығындардың орнын толтыру ай сайын жүзеге асырылады.
6. Жеткізіп берушіге Келісім шарт жалпы сомасының 30% көлемінде аванс беруге жол беріледі.
7. Келісім шарт сомасы амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі нақтылы көрсетілген қызметтер көлемін есепке алумен түзетуге жатады.
Тараптардың құқы және міндеттері
8. Жеткізіп берушінің міндеті:
амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді барлық елді мекендерде және Тапсырыс берушінің белгілеген тізбесі бойынша көрсету;
амбулаторлық емдеу барысында, дәрілік заттар мен арнайы және балалар тағамы өнімдері, тегін және жеңілдікпен, дәрілік заттар бағасының босатылу құны мен сомасының орнын толтырумен жіберілетін ауру түрлері мен азаматтардың жекелеген санатының тізімі туралы азаматтарға көрнекі ақпарат беру;
амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі деректер базасына деректерді енгізу;
тапсырыс берушіге осы бұйрықтың үшінші қосымшасына сәйкес түрде дәрілік заттарды босату жүзеге асырылған рецептілер тізілімінің электрондық және қағаздағы нұсқасын ай сайын беріп отыру;
Тапсырыс берушіге осы Келісім шарттың орындалуына тексеру жүргізу үшін қажетті барлық керекті құжаттарды беріп отыру.
9. Тапсырыс берушінің міндеті:
Жеткізіп берушінің амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі көрсеткен қызметтері шығындарының орнын толтыруды тиісті мерзімінде орындау;
Жеткізіп берушіні, рецепттерді тегін және жеңілдікпен жазып беруді жүзеге асыратын емдеу-алдын алу ұйымдары мен дәрігерлер туралы ақпаратпен қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасында тегін медициналық көмектің кепілденген көлемін ұсыну мәселелері жөнінде тұрғындарды ақпараттандыруға бағытталған қажетті ұйымдастыру шараларын өткізу.
Тараптардың жауапкершілігі
10. Жеткізіп берушінің жауапкершілігі:
Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөнінде тұрғындарға қызметтер көрсету барысында жіберілген кемшілік жағдайлары (Тапсырыс беруші анықтаған дәрілік заттармен қамтамасыз етуден бас тарту, талапқа сай емес сапасыз препараттарды босату):
дәрілік заттарды сатуға рұқсаты (құқы) жоқ нысандар арқылы дәрілік заттарды сатуға;
Тапсырыс берушіден заңнамада белгіленген тәртіппен алынған дәрілерді мақсатсыз пайдалану;
амбулаторлық дәріні қамтамасыз ету жөнінде базаға енгізілген деректердің дұрыстығы;
дәрілік заттар жіберу жүзеге асырылған рецепттер тізілімін Тапсырыс берушіге ай сайын беріп отыру.

1. Поставщик оказывает услуги по амбулаторному лекарственному обеспечению в населенных пунктах, указанных в приложении 1 к Договору.
2. Заказчик осуществляет возмещение затрат Поставщику по тарифам согласно приложению 2 к настоящему Договору.
Порядок расчета
3. Сумма Договора на _____________ год составляет _______________ тенге.
4. Заказчик возмещает затраты Поставщику за фактически оказанные услуги, в пределах средств, предусмотренных планами финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по обязательствам и платежам администратора бюджетных программ.
5. Возмещение затрат осуществляется ежемесячно, в соответствии с актом выполненных работ, на основании сверки представленных реестров рецептов.
6. Допускается авансирование Поставщика в размере 30 % процентов от общей суммы Договора.
7. Сумма Договора подлежит корректировке с учетом фактически оказанного объема услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению.
Права и обязанности сторон
8. Поставщик обязан:
оказывать гражданам услуги по амбулаторному лекарственному обеспечению в населенных пунктах по перечню, определенному Заказчиком;
предоставлять гражданам наглядную информацию о перечне видов заболеваний и отдельных категорий граждан, при амбулаторном лечении которых лекарственные средства и продукты специализированного и детского питания отпускаются бесплатно и на льготных условиях, отпускных ценах и суммах возмещения стоимости лекарственных средств;
вводить данные в базу данных по амбулаторному лекарственному обеспечению;
ежемесячно передавать заказчику реестр рецептов в электронной версии и на бумажных носителях, по которым осуществлен отпуск лекарственных средств по форме согласно приложению 3 к настоящему договор;
предоставлять Заказчику всю документацию, необходимую для проведения проверки исполнения настоящего Договора.
9. Заказчик обязуется:
своевременно производить возмещение затрат Поставщика за оказанные услуги по амбулаторному лекарственному обеспечению;
обеспечить Поставщика информацией о лечебно-профилактических организациях и врачах, осуществляющих выписывание бесплатных и льготных рецептов;
проводить необходимые организационные мероприятия, направленные на информирование населения по вопросам предоставления гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан.
Ответственность сторон
10. Поставщик несет ответственность:
за допущенные случаи нарушения по предоставлению населению услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению (отказ в обеспечении лекарственными средствами, определенных Заказчиком, отпуск препаратов ненадлежащего качества) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
за реализацию лекарственных средств через объекты, не имеющие разрешения (права) реализации лекарственных средств;
за нецелевое использование средств, полученных от Заказчика в порядке, установленном законодательством;
за достоверность вводимых в базу данных по амбулаторному лекарственному обеспечению;
за ежемесячную передачу заказчику реестра рецептов, по которым осуществлен отпуск лекарственных средств.

11. Тапсырыс берушінің жауапкершілігі:
тегін және жеңілдік рецептілерін ресімдеуді жүзеге асыратын емдеу-алдын алу ұйымдары мен дәрігерлер туралы Жеткізіп берушіге деректерді тиісті мезгілінде беру;
Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес берілген рецепттер тізілімін салыстыру негізінде Жеткізіп беруші көрсеткен нақтылы медициналық көмек көлемі шығындарының орнын толтыруға ақшалай қаражатты тиісті мезгілінде аудару;
амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөнінде автоматтандырылған деректер базасын жүргізу.
12. Жеткізіп беруші тарапынан, амбулаторлық дәрілік қамтамасыз ету жөніндегі қызмет көрсетудің Келісім шарттары бұзылса, оған мынандай санкциялар жүктелуі мүмкін: Келісім шартты жою немесе міндеттемелердің орындалмаған немесе талапқа сай орындалмаған сомасы көлемде 0,01 % айыппұл салу.
Келісім шартты өзгерту немесе бұзу
13. Осы Келісім шарттың шарттары тараптардың жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.
14. Келісім шартты мерзімінен бұрын тоқтату ниеті туралы тараптар Келісім шартты тоқтатудың болжанған күніне дейін кем дегенде 30 күн бұрын бірін-бірі хабардар етуге міндетті.
15. Тапсырыс беруші Келісім шарт шарттары бұзылғанда Жеткізіп берушіге міндеттерді орындамағаны туралы жазбаша ескерту хат жолдап, Келісім шартты бір жақты тәртіппен бұзуы мүмкін.
Форс-мажор
16. Форс-мажорлық жағдайлар пайда болғанда Жеткізіп беруші Тапсырыс берушіге кешіктірмей осы жағдайлар мен олардың себептері туралы жазбаша хабарлама жіберуі керек.
17. "Форс-мажорлық" жағдайларға Жеткізіп беруші тарапынан бақылауға жатпайтын, оның қателігіне немесе ұқыпсыздығына байланыссыз тосын сипатқа ие жағдайлар жатады. Мұндай жағдайлар ескерілуі мүмкін, бірақ мынандай жағдайлармен шектелмейді: соғыс қимылдары, табиғи немесе стихиялық апаттар, эпидемия, карантин.
Қорытынды ереже
18. Бірде бір тарап екінші тараптың жазбаша келісімінсіз осы Келісім шарт жөніндегі өзінің міндеттерін үшінші тарапқа беруге құқы жоқ.
19. Осы Келісім шарт екі данада жасалған, бірдей заңдық күші бар, бір данасы Тапсырыс берушіде, екінші данасы Жеткізіп берушіде.
20. Осы Келісім шарт Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазыналық комитетінің аумақтық органында тіркелген күннен бастап күшіне енеді және 200__ жылғы ____ дейін қолданыста болады.
Тараптардың мекен-жайлары және реквизиттері:
Тегін медициналық көмектің
кепілді көлемін көрсету
ережесіне 3-қосымша
Ескерту: 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау
министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен .
N_____медициналық көмектің көлемі мен сапасын
сараптау қорытындылары
Медициналық ұйымның атауы_______________________________
________________________________________________________
Медициналық көмектің түрі_______________________________
N ауру тарихы, аурудың
амбулаториялық картасы,
жолдама қағазы
Кемістік
коды
Кемістік
саны
ҚРДСМ МҚСБК
аумақтық басқармасының бастығы ______________     ____________
(аты-жөні)          (қолы)
Күні"____"________200_ж.
МО
Тегін медициналық көмектің
кепілді көлемін көрсету
ережесіне 4-қосымша
Ескерту: 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау
министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен .
Стационарлық деңгейде сапасыз медициналық көмек
көрсететін медициналық ұйымдардың экономикалық әсер
етуші іс-шараларының кемістік тізбесі
N
р/с
Кемістік атаулары
Бірлік
өлшем
Мемлекеттік
мекеме
құрылымында
стационарлық
қызметке
бөлінген
жылдық
қаржыландыру
сомасы
Медициналық
көмек көрсете-
тін заңды
және жеке
тұлғалардың
мемлекеттік шегіндегі
тапсырысы (емделген
жағдайдағы
құнының
пайызынан)
1
2
3
4
5
1
Тегін көмектің кепілді
көлеміне кіретін меди-
циналық көмек көрсету
кезінде емделушінің
ақша қаражатын және
дәрі-дәрмегін қатыстыру
1 емделу
жағдайы
Құжаттармен
расталған
шығын сомма-
сына
Құжаттармен
расталған шы-
ғын соммасына
2
Алдын-ала тексерусіз
жоспарлы науқасты
жатқызу
1 емделу
жағдайы

11. Заказчик несет ответственность:
за своевременное предоставление поставщику данных о лечебно-профилактических организациях и врачах, осуществляющих выписывание бесплатных и льготных рецептов;
за своевременное перечисление денежных средств на возмещение затрат Поставщику за фактически оказанный объем медицинской помощи на основании сверки представленных реестров рецептов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
за ведение автоматизированной базы данных по амбулаторному лекарственному обеспечению.
12. Нарушение условий Договора по оказанию услуг по амбулаторному лекарственному обеспечению со стороны Поставщика может привести к следующим санкциям, возлагаемым на него: аннулирование Договора или выплате неустойки в размере 0,01 % от суммы неисполненных или исполненных ненадлежащим образом обязательств.
Изменение и расторжение Договора
13. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по письменному соглашению сторон.
14. О намерении досрочного прекращения Договора стороны обязаны уведомить друг друга не менее чем за 30 дней до предполагаемой даты прекращения Договора.
15. За нарушение условий Договора Заказчик в одностороннем порядке может расторгнуть настоящий Договор, направив Поставщику письменное уведомление о невыполнении обязательств.
Форс-мажор
16. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Поставщик должен незамедлительно направить Заказчику письменное уведомление о таких обстоятельствах и их причинах.
17. К   "форс-мажорным" обстоятельствам относятся события, неподвластные контролю со стороны Поставщика, несвязанные с его просчетом или небрежностью и имеющие непредвиденный характер. Такие события могут включать, но не ограничиваться действиями, такими как:
военные действия, природные или стихийные бедствия, эпидемия, карантин.
Заключительные положения
18. Ни одна из сторон не имеет право передавать свои обязательства по настоящему Договору третьей стороне без письменного согласия другой стороны.
19. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр находится у Заказчика, другой - у Поставщика.
20. Настоящий Договор вступает в силу со дня регистрации в территориальном органе Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и действует до 200_ года.
Адреса и реквизиты Сторон:
Приложение 1
к Типовому договору на оказание услуг
по амбулаторному лекарственному обеспечению
Перечень
объектов розничной реализации лекарственных средств,
через которые осуществляется амбулаторное лекарственное обеспечение
Наименование населенного пункта
Наименование объекта розничной реализации (аптека, аптечный пункт, аптечный киоск, сельские СВА, СУБ, ФПА, ФП)
Адрес
Приложение 2
к Типовому договору на оказание услуг
по амбулаторному лекарственному обеспечению
Перечень
видов заболеваний и отдельных категорий граждан
при амбулаторном лечении которых лекарственные
средства и продукты специализированного и детского
питания отпускаются бесплатно
на ______ год
N
п/п
Виды заболеваний или  отдельных категорий граждан
Наименования
лекарственных средств
Дозировка и форма выпуска
Отпускная цена,  тенге
Сумма возмещения,     тенге
Перечень
видов заболеваний и отдельных категорий граждан
при амбулаторном лечении которых лекарственные
средства и продукты специализированного и детского
питания отпускаются на льготных
условиях на ___________ год
N
п/п
Виды заболеваний или  отдельных категорий граждан
Наименования
лекарственных средств
Дозировка и форма выпуска
Отпуск-ная цена,  тенге
Сумма возмещения, с учетом коэффициента возмещения,
тенге
Приложение 3
к Типовому договору на оказание услуг
по амбулаторному лекарственному обеспечению
Сводный реестр
рецептов по амбулаторному лекарственному обеспечению
за период с _____________ по ___________ 200 ___ г.
по поставщику ________________________
NN
рецептов
Наименования медицинских организации, выписавших бесплатные и(или) льготные рецепты
Наименования  лекарственных  средств
Дозировка и форма выпуска
Кол-во
Отпускная цена
Сумма к возмещению
Составил:
Руководитель                           " ___ " ______ 200 ______ г.
Приложение 3
к Правилам оказания
гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
Сноска. Правила дополнены приложением 3 -  приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
объема медицинской помощи N ______.
Наименование медицинской организации ________________________
_____________________________________________________________
Вид медицинской помощи ______________________________________
N истории болезни, карты
амбулаторного больного,
сопроводительного листа
Код дефекта
Количество
дефектов
Начальник территориального
Управления КККМУ МЗ РК        ________________    ________________
(ф.и.о.)            (подпись)
Дата "____" __________ 200_ г.
МП
Приложение 4
к Правилам оказания
гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
Сноска. Правила дополнены приложением 4 -  приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень дефектов с мерами экономического воздействия
на медицинские организации оказывающие некачественную
медицинскую помощь на стационарном уровне
N п/п
Наименование
дефекта
Единица
измерения
В структуре
государст-
венного
учреждения,
в % от
годовой
суммы
финансиро-
вания,
выделенной
на стаци-
онарную
службу
Юридическое
или
физическое
лицо,
оказывающее
медицинскую
помощь в
рамках
государстве-
нного
заказа (в  %
от стоимости
пролеченного
случая)
1
2
3
4
5
1
Привлечение
медикаментов и
денежных средств
пациента при
оказании медицин-
ской помощи,
входящей в гаран-
тированный объем
бесплатной помощи
1 закон-
ченный
случай
На сумму
затрат,
подтверж-
денных
докумен-
тально
На сумму
затрат,
подтверж-
денных
докумен-
тально
2
Госпитализация
планового больного
без предваритель-
ного обследования
1 закон-
ченный
случай

0,014
100%
* диагностикалық және емдік іс-шаралар көлемі хаттама
болмағанда жалпы қабылданған әдістемеге медициналық көрсетулермен
белгіленеді
Тегін медициналық көмектің
кепілді көлемін көрсету
ережесіне 5-қосымша
Ескерту: 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау
министрлігінің 2006 жылғы 17 қаңтардағы N 8 бұйрығымен .
Амбулаториялы-емханалық деңгейде сапасыз медициналық
көмек көрсететін медициналық ұйымдардың экономикалық
әсер етуші іс-шараларының кемістік тізбесі
N
р/с
Кемістік атаулары
Бірлік
өлшем
Мемлекет-
тік мекеме
құрылымында
(амбулато-
риялық-
емханалық)
қызметті
қаржылан-
дыру
көлемінің
жылдық
пайызы
Медициналық көмек көрсететін заңды
және жеке тұлғалардың мемлекеттік шегіндегі тапсырысы
Білікті медицина-
лық көмек
көрсететін
амбулато-
риялық
емханалық
ұйымдар
(қызметіне
базалық
тарифте/
жан басына
шаққандағы
норматив)
Мамандан-
дырылған
медицина-
лық көмек
көрсете-
тін амбу-
латория-
лық
емханалық
ұйымдар
(қызметі-
не базалық
тарифте)
1
2
3
4
5
1
Тегін көмектің кепілді көлеміне кіретін медицина-
лық көмек көрсету
кезінде емделуші-
нің ақша қаражатын
және дәрі-дәрмегі-
мен қатыстыру
1 ем-
делу
жағ-
дайы
Құжаттармен
расталған
шығын
сомасына
Құжаттар-
мен
расталған
шығын
самасы
Құжаттар-
мен
расталған
шығын
самасы
2
Кеселдерді емдеу мен мерзімді диаг-
ностикалық хатта-
малардың емдеу-
диагностикалық іс-
шаралармен сәйкес-
сіздігі
2.1
Негізгі диагности-
калық іс-шаралар
бойынша
0,001
3,5 БТ/
0,75 ЖН
3,5 БТ
2.2
Негізгі емдеу
іс-шаралар бойынша
0,0004
1,5 БТ/
1,75 ЖН
1,5 БТ
3.
Науқастарды жатқы-
зу жолдамасының
негізділігі
1 ем-
делу
жағ-
дайы
3.1
Науқасты жатқызуға
көрсетімсіз жібе-
рілуі

0,014
100 %
* - при отсутствий Протокола объем диагностических и
лечебных мероприятий определяется по медицинским показаниям в
соответствии с общепринятыми подходами.
Приложение 5
к Правилам оказания
гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи
Сноска. Правила дополнены приложением 5 -  приказом  и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17.01.2006 N 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень дефектов с мерами экономического воздействия
на медицинские организации, оказывающие некачественную
медицинскую помощь на амбулаторно-поликлиническом уровне
N
п/п
Наименование
дефекта
Единица
измерения
В структу-
ре го-
сударст-
венного
учреж-
дения
(в % от
годового
объема
финан-
сиро-
вания на
амбула-
торно-
поликли-
ническую
службу)
Юридическое и
физическое лицо,
оказывающее медицинскую
помощь в рамках
государственного заказа
Амбулаторно-
поликлиниче-
ская органи-
зация,
оказывающая
квалифициро-
ванную
медицинскую
помощь (в
базовых
тарифах за
услугу/
подушевых
нормативах
Амбула-
торно-
поликли-
ническая орга-
низация,
оказы-
вающая
специ-
ализи-
рованную
медицин-
скую
помощь (в ба-
зовых
тарифах
за
услугу)
1
2
3
4
5
6
1.
Привлечение меди-
каментов и денежных
средств пациента
при оказании
медицинской помощи,
входящей в гаранти-
рованный объем
бесплатной помощи
На сумму
затрат,
подтвер-
жденных
докумен-
тально
На сумму
затрат,
подтверж-
денных
доку-
ментально
На сумму
затрат,
подтверж-
денных
доку-
ментально
2.
Несоответствие
лечебно-диагности-
ческих мероприятий
периодическим
протоколам диагнос-
тики и лечения
заболеваний*
1 закон-
ченный
случай
2.1
По основным
диагностическим
мероприятиям
0,001
3,5 БТ/0,75
ПН
3,5 БТ
2.2
По основным ле-
чебным мероприятиям
0,0004
1,5 БТ/1,75
ПН
1,5 БТ
3.
Обоснованность
направления больных
на госпитализацию
1 закон-
ченный
случай
3.1
Направление
больного на
госпитализацию
без показаний