Нұр-Сұлтан қаласының әкімшілік шекараларындағы өзендерде су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2004 жылғы 5 тамыздағы N 3-1-1587қ қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2004 жылғы 27 тамызда N 345 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 20 қазандағы № 205-2263 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Астана қаласы әкімдігінің 20.10.2023 № 205-2263 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының барлық мәтіні және атауы бойынша "Астана" деген сөз "Нұр-Сұлтан" деген сөзбен ауыстырылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 19.08.2020 № 205-1718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Су кодексіне, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, санитарлық және экологиялық талаптарды күшейту мақсатында, сондай-ақ Есіл өзенінің, Нұр-Сұлтан қаласы маңындағы кіші өзендердің ластануының, қоқыстануының және тасуының алдын алу үшін Нұр-Сұлтан қаласының әкімдігі қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 19.08.2020 № 205-1718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Нұр-Сұлтан қаласының әкімшілік шекара аумағындағы өзендерде:
су қорғау аймағының ең төменгі енін судың орташа көпжылғы деңгейінің кемерінің әр жағасы бойынша өзен жайылмасын және жайылма үсті террассасын, негізгі жағалаудың тік жарларын, жыралар мен сайларды қоса есептегенде былай алынады:
1) Нұр-Сұлтан қаласы маңайындағы Есіл өзені үшін:
шаруашылық қолданудың қарапайым жағдайлары және су жинау алабында экологиялық жағдай қолайлы болса - 500 метр;
Есіл өзені арналарының жекелеген учаскелері үшін осы қаулының қосымшасына сәйкес;
шаруашылық қолданудың күрделі жағдайлары және су жинау алабында экологиялық жағдайы шиеленіссе - 1000 метр;
2) Ақбұлақ және Сарыбұлақ өзендері үшін - 500 метр:
су қорғау белдеулерінің ең төменгі ені Нұр-Сұлтан қаласының маңайындағы Есіл өзені үшін - 35 метр және Ақбұлақ пен Сарыбұлақ өзендері - 20 метр.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 19.08.2020 № 205-1718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об установлении водоохранных зон и полос на реках в административных границах города Нур-Султана
Постановление Акимата города Астаны от 5 августа 2004 года N 3-1-1587п. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 27 августа 2004 года N 345. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 20 октября 2023 года № 205-2263.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Астаны от 20.10.2023 № 205-2263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В наименовании и по всему тексту постановления слова "Астаны", "Ишим" заменены словами "Нур-Султана", "Есиль" в соответствии постановлением акимата города Нур-Султана от 19.08.2020 № 205-1718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан, приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838), с целью усиления санитарных и экологических требований, а также для предотвращения загрязнения, засорения и истощения реки Есиль, включая притоки, в пределах города Нур-Султана акимат города Нур-Султана постановляет:
Сноска. Преамбула с изменением, внесенным постановлением акимата города Нур-Султана от 19.08.2020 № 205-1718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. На реках в пределах административных границ города Нур-Султана установить:
минимальную ширину водоохранных зон по каждому берегу от уреза среднемноголетнего уровня воды, включая пойму реки, надпойненные террасы, крутые склоны коренных берегов, овраги и балки:
1) для реки Есиль в пределах города Нур-Султана:
с простыми условиями хозяйственного использования и благоприятной экологической обстановкой на водосборе - 500 метров;
со сложными условиями хозяйственного использования и при напряженной экологической обстановке на водосборе - 1000 метров;
для отдельных участков русел реки Есиль согласно приложению к настоящему постановлению;
2) для рек Акбулак и Сарыбулак - 500 метров:
минимальную ширину водоохранных полос в пределах города Нур-Султана для реки Есиль - 35 метров и рек Акбулак и Сарыбулак - 20 метров.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением акимата города Нур-Султана от 19.08.2020 № 205-1718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-1. Қаланың әкімшілік шекаралары шегінде су қорғау жолақтары су объектісінің қоқыстануы мен ластануын болдырмайтын жағалаулық аймағын (жақтаулар, опырылу, орманбұталы жолақтар) міндетті инженерлік және орман мелиоративтік жайластыру кезінде оларды жобалаудың және құрылысын салудың нақты жағдайларына байланысты белгіленеді.
Ескерту. Қаулы 1-1-тармақпен толықтырылды - Астана қаласы әкімдігінің 06.11.2013 № 205-1914 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шеңберінде шаруашылық қызметтердің ерекше қолдану жағдайлары мен шектеу тәртіптемелері енгізілсін. Көрсетілген өзендердің су қорғау аймағында жер бөлу және жаңа объектілер салу мүдделі мемлекеттік ұйымдардың келісімімен жүргізілсін.
3. Кәсіпорындардың, ұйымдардың және шаруашылықтардың басшыларына ведомстволық керек-жарақтарына және меншік нысанына қарамастан, сондай-ақ пайдалануында су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шеңберінде орналасқан жер телімдері бар жеке азаматтарға су қорғау аймағы мен белдеулерін сол қалпында күтіп және шаруашылықтың пайдалану тәртіптемелерін сақтауды ұсынсын.
4. "Алматы", "Есіл" және "Сарыарқа", "Байқоңыр" аудандарының әкімдері барлық мүдделі мекемелерге, кәсіпорындарға, ұйымдарға, шаруашылықтарға және азаматтарға қала әкімдігінің осы қаулысы және олардың шеңберінде аумақты пайдалану тәртіптемелері туралы хабардар етсін.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - Астана қаласы әкімдігінің 06.11.2013 № 205-1914 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 19.08.2020 № 205-1718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
5. Ақмола Арнайы экономикалық аймақ Әкімшілік кеңесінің 1998 жылғы 24 қыркүйектегі № 3-1-992 "Су қорғау аймағы мен белдеулері туралы" (Астана қаласының Әділет басқармасында 2000 жылғы 19 шілдедегі № 75 болып тіркелген) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
6. Қала әкімдігінің осы қаулысының орындалуын бақылау Нұр-Сұлтан қаласы әкімінің бірінші орынбасары С.С. Есіловке жүктелсін.
Астана қаласының әкімі
Әкімнің бірінші орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкімнің орынбасары
Әкім аппаратының басшысы
Әкім аппараты
құжаттамалық сараптама
бөлімінің меңгерушісі
Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық
қадағалау департаментінің директоры
Сәулет және қала құрылысы
департаментінің директоры
Келісілді
Астана қалалық Жер
ресурстарын басқару жөніндегі
комитеттің төрағасы
Астана қаласы бойынша
Аумақтық қоршаған ортаны
қорғау басқармасының бастығы
Есіл алаптық су шаруашылық
басқармасының бастығы
Нұр-Сұлтан қаласының әкімшілік шекараларында орналасқан Есіл өзенінің жекелеген
учаскелері және осы учаскелер үшін су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ең аз ені

1-1. В пределах административных границ города водоохранные полосы устанавливаются исходя из конкретных условий их планировки и застройки при обязательном инженерном или лесомелиоративном обустройстве береговой зоны (парапеты, обвалование, лесокустарниковые полосы), исключающем засорение и загрязнение водного объекта.
Сноска. Постановление дополнено пунктом 1-1 в соответствии с постановлением акимата города Астаны от 06.11.2013 № 205-1914п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Ввести в пределах водоохранных зон и полос особые условия пользования и режим ограничения хозяйственной деятельности. Отвод земель и строительство новых объектов в водоохранной зоне указанных рек производить по согласованию с заинтересованными государственными организациями.
3. Руководителям предприятий, организаций и хозяйств независимо от их ведомственной принадлежности и форм собственности, а также гражданам, в пользовании которых находятся земельные наделы, расположенные в пределах водоохранных зон и полос, рекомендовать содержание водоохранных зон и полос в надлежащем состоянии и соблюдать режим хозяйственного пользования.
4. Акимам районов "Алматы", "Есиль" и "Сарыарка", "Байқоңыр" довести до сведения всех заинтересованных учреждений, предприятий, организаций, хозяйств и граждан данное постановление акимата города и режим использования территорий в их пределах.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями акимата города Астаны от 06.11.2013 № 205-1914п (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования); от 19.08.2020 № 205-1718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Признать утратившим силу решение Административного совета Акмолинской специальной экономической зоны от 24 сентября 1998 года N 3-1-992 "О водоохранных зонах и полосах" (зарегистрировано в Управлении юстиции города Астаны 19 июля 2000 года за N 75).
6. Контроль за исполнением настоящего постановления акимата города возложить на первого заместителя акима города Нур-Султана Есилова С.С.
Аким города Астаны
У. ШУКЕЕВ
Первый заместитель акима
Есилов С.С.
Заместитель акима
Мамытбеков А.С.
Заместитель акима
Мухамеджанов Т.М.
Заместитель акима
Толибаев М.Е.
Заместитель акима
Фомичев С.В.
Руководитель аппарата акима
Тамабаев К.Ж.
Заведующий отделом
документационной
экспертизы аппарата акима
Ертаев Ж.Б.
Директор Департамента
государственного
санитарно-эпидемиологического
надзора
Бекшин Ж.М.
Директор Департамента
архитектуры и градостроительства
Лаптев В.А.
СОГЛАСОВАНО
Председатель Астанинского
городского комитета по управлению
земельными ресурсами
Нуркенов Т.К.
Начальник Городского
территориального управления
охраны окружающей среды
Сарсембаев З.С.
Начальник Ишимского
бассейнового водохозяйственного
управления
Ашенов Г.А.
Отдельные участки реки Есиль в административных границах города Нур-Султана и минимальная ширина водоохранных зон и полос для участков

Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 19.08.2020 № 205-1718 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Су объектісі
(өзен учаскесінің координаттары және су қорғау аймағы мен белдеуінің координаттары)
Су қорғау аймағының ені, м
Су қорғау белдеуінің ені, м
1.
Есіл өзені
(өзен учаскесі
x=-3022,1; y=-1444,8;
x=-2998,9; y=-1690,9;
су қорғау белдеуі
x=-3033,6; y=-1695,9;
x=-3059,9; y=-1448,1;
су қорғау аймағы

Сноска. Постановление дополнено приложением в соответствии с постановлением акимата города Нур-Султана от 19.08.2020 № 205-1718 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Водный объект
(координаты участка реки и координаты водоохранной зоны и полосы)
Ширина водоохранной зоны, м
Ширина водоохранной полосы, м
1.
река Есиль
(участок реки
x=-3022,1; y=-1444,8;
x=-2998,9; y=-1690,9;
водоохранная полоса
x=-3033,6; y=-1695,9;
x=-3059,9; y=-1448,1;
водоохранная зона

x=-3387,2; y=-1567,4;
x=-3408,9; y=-1665,1)
381,6
35
2.
Есіл өзенінің ескі арнасы (өзен учаскесі
x=-3506,1; y=-1817,8;
x=-3375,8; y=-1803,2;
су қорғау белдеуі
x=-3519,9; y=-1781,9;
x=-3380,5; y=-1768,5;
су қорғау аймағы
x=-3497,1; y=-1645,4;
x=-3408,9; y=-1665,1)
160,05
35
3.
Есіл өзенінің ескі арнасы (өзен учаскесі
x=-3578,5; y=-1570,8;
x=-3580,1; y=-1659,8;
су қорғау белдеуі
x=-3545,7; y=-1666,4;
x=-3543,6; y=-1571,1;
су қорғау аймағы

x=-3387,2; y=-1567,4;
x=-3408,9; y=-1665,1)
381,6
35
2.
старица реки Есиль (участок реки
x=-3506,1; y=-1817,8;
x=-3375,8; y=-1803,2;
водоохранная полоса
x=-3519,9; y=-1781,9;
x=-3380,5; y=-1768,5;
водоохранная зона
х=-3497,1; у=-1645,4;
х=-3408,9; у=-1665,1)
160,05
35
3.
старица реки Есиль (участок реки
х=-3578,5; у=-1570,8;
х=-3580,1; у=-1659,8;
водоохранная полоса
х=-3545,7; у=-1666,4;
х=-3543,6; у=-1571,1;
водоохранная зона