Маңғыстау облысының индустриалды-инновациялық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған Бағдарламасы туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2004 жылғы 31 наурыздағы N 4/47 шешімі. Маңғыстау облыстық Әділет департаментінде 2004 жылғы 6 мамырда N 1687 тіркелді
" Қазақстан  Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Қазақстан Республикасы заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес облыстық мәслихат шешім етті:
1. Маңғыстау облысының индустриялық-инновациялық дамуының 2004-2006 жылдарға арналған Бағдарламасы бекітілсін (қоса беріліп отыр).
2. Осы шешім жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Сессия төрағасы                     Облыстық
мәслихаттың хатшысы
"Маңғыстау облыстық мәслихатының
Маңғыстау облысының индустриялық-
инновациялық дамуының 2004-2006
жылдарға арналған бағдарлама
туралы" 2004 жылғы 31 наурыздағы
N 4/47 шешімімен бекітілген
МАҢFЫСТАУ ОБЛЫСЫНЫҢ ИНДУСТРИЯЛЫҚ-ИННОВАЦИЯЛЫҚ
ДАМУЫНЫҢ 2004-2006 ЖЫЛДАРFА АРНАЛFАН БАFДАРЛАМАСЫ
1.   Бағдарлама паспорты
Атауы           Маңғыстау облысының индустриялық-инновациялық
дамуының 2004-2006 жылдарға арналған бағдарламасы
Бағдарламаны    Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан
әзірлеу үшін    Республикасының индустриялық-инновациялық
негіздер        дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясы
туралы" 2003 жылғы 17 мамырдағы N 1096  Жарлығы ,
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Қазақстан
Республикасының индустриялық-инновациялық
дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясын
іске асыру жөніндегі 2003-2005 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" 2003 жылғы
17 шілдедегі N 712-1  қаулысы
Әзірлеуші       Облыстық экономика, өнеркәсіп және сауда басқармасы Бағдарламаның   Өнеркәсіпті әртараптандыру, облыстың жалпы аймақтық
мақсаты         өнімде шикізат құраушы бөлігінің жоғары
технологиялы экспорттық өнімге кезеңмен ауысуы
есебінен облыстың тұрақты дамуын қамтамасыз ету
Бағдарламаның   Өңдеуші сектордың жаңа өндірісінің дамуы үшін
жағдай міндеттері жасау;
экспорттық бағдарланған және импорттық алмастыру
өнімдерін шығаруға бағдарланған өнеркәсіптің
технологиялық жетілдірілуін өткізу;
аймақта химиялық, мұнайхимиялық кешен
қалыптастыру;
кәсіпорындардың инновациялық қызметін қолдауды
қамтамасыз ету;
инновациялық қызметтің инфрақұрылымдарын
қалыптастыру;
сапаның әлемдік стандартына көшу;
өнеркәсіп үшін білікті кадрлардың сапалы даярлануын
қамтамасыз ету.
Қаржыландыру    Кәсіпорындардың өзіндік қаражаттары, несие
көздері         ресурстары, тікелей отандық және шетел
инвестициялары
Іске асырылу    Бағдарламаны іске асыру 2004 жылдан 2006 жылды қоса
мерзімі алғандағы кезеңге белгіленген

О Программе индустриально-инновационного развития Мангистауской области на 2004-2006 годы
Решение Мангистауского областного Маслихата от 31 марта 2004 года N 4/47. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 6 мая 2004 года за N 1687
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6  Закона  Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" областной маслихат  решил:
1. Утвердить Программу индустриально-инновационного развития Мангистауской области на 2004-2006 годы (прилагается).
2. Настоящее решение вступает в силу со дня опубликования.
Председатель сессии                           Секретарь
областного  маслихата
Утверждена
решением Мангистауского областного
маслихата от 31 марта 2004 года N 4/47
"О Программе индустриально-инновационного
развития Мангистауской области
на 2004-2006 годы"
Программа индустриально-инновационного развития
Mангистауской области на 2004-2006 годы
Содержание
1.   Паспорт Программы
2.   Введение
3.   Анализ современного состояния промышленности Мангистауской
области и инновационной деятельности
3.1. Факторы, влияющие на индустриально-инновационное развитие
Мангистауской области
3.2. Проблемы промышленности региона
4.   Цель, приоритеты и задачи Программы
4.1. Цель Программы
4.2. Приоритеты
4.3. Задачи Программы
5.   Основные направления реализации Программы
6.   Механизмы реализации Программы
7.   Необходимые ресурсы и источники их финансирования
8.   Ожидаемые результаты от реализации Программы
9.   Перечень инвестиционных проектов Мангистауской области
10.  План мероприятий по реализации Программы индустриально-
инновационного развития Мангистауской области на 2004-2006 годы
1. Паспорт Программы
Наименование    Программа индустриально-инновационного развития
Мангистауской области на 2004-2006 годы
Основание для    Указ  Президента Республики Казахстан от 17 мая
разработки      2003 года N 1096 "О Стратегии индустриально-
Программы       инновационного развития Республики Казахстан на
2003-2015 годы",  постановление  Правительства
Республики Казахстан 17 июля 2003 года N 712-1
"Об утверждении Плана мероприятий на 2003 - 2005
годы по реализации Стратегии индустриально-
инновационного развития Республики Казахстан на
2003-2015 годы"
Разработчик     Областное управление экономики, промышленности и
торговли
Цель Программы  Обеспечение устойчивого развития области за счет
диверсификации промышленности, поэтапного замещения
части сырьевой составляющей в валовом региональном
продукте области на высокотехнологическую
экспортную продукцию
Задачи          Создание условий для развития новых производств
Программы       обрабатывающего сектора;
проведение технологической модернизации
промышленности, ориентированной на выпуск
экспортоориентированной и импортозамещающей
продукции;
формирование в регионе химического,
нефтехимического комплекса;
обеспечение поддержки инновационной деятельности
предприятий;
формирование инфраструктуры инновационной
деятельности;
переход к мировым стандартам качества;
обеспечение качественной подготовки
квалифицированных кадров для промышленности.
Источники       Собственные средства предприятий, кредитные
финансирования  ресурсы, прямые отечественные и иностранные
инвестиции
Срок реализации Реализация Программы намечена на период с 2004 по
2006 годы
Ожидаемые       Обеспечатся темпы роста экономики не менее чем

Күтілетін       Экономиканың өсу қарқыны жылына 8-9% кем емес
нәтижелер       қамтамасыз етіледі, өңдеуші өнеркәсіпте өсудің
орташа жылдық қарқыны 3-5% құрайды;
жоғары қосымша құнды жоғары технологиялы, экспортқа
бағытталған өнімдер өндіру пайдасына құрылымдық
өзгертулердің басталуына қойылатын болады;
өнеркәсіптік өнімдер саласында өндірілетін экспорт
әртараптандырылады;
өңдеуші секторға инвестициялар ағыны жанданады;
бағдарламаны іске асыру шағын кәсіпкерлікті
дамытуға әралуан ықпалын тигізеді;
шағын бизнес секторындағы өндіріс көлемі өседі,
экономиканың осы секторына қамтылған субъъектілер
саны артады;
халықтың жұмыспен қамтылуы артады, кедейшілік
деңгейі қысқарады.
2.   Кіріспе
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 шілдедегі N 712-1  қаулысымен  бекітілген, Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясын іске асыру жөніндегі 2003-2005 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарына сәйкес әзірленді.
Бағдарлама алдымен, жалпы аймақтық өнімде шикізат құраушы бөлігінің жоғары технологиялы экспорттық өнімге кезеңмен ауысуына бағытталған.
Индустриялық-инновациялық дамудың басты міндеті - бәсекеге қабілетті және экспортқа бағытталған тауарлар мен қызметтер өндіру.
Әлемдік еңбек бөлінісінде Қазақстан шикізат бағытындағы мемлекет есебінде бекітілді. Маңғыстау облысы республиканы экспорттық өнімдер - шикі мұнаймен қамтамасыз ететін ірі өнеркәсіптік аймақтардың бірі болып табылады.
Аймақта мұнайгаз кешенін дамытудың жеткілікті жоғары әлеуеті бар, бірақ сонымен қатар аталған саланың әлем рыногындағы конъюнктураның өзгерісіне тәуелділігі келешекте облыстың экономикалық дамуының тұрақтылығында тұрлаулы сенімділік бермейді.
Аймақта бағдарламаның негізгі мақсатын іске асыру үшін барлық алғышарттар бар: бай табиғи ресурстар, ғылыми кадрлар, білікті инженерлік - техникалық қызметкерлер мен жұмысшы кадрлары, өндірістік қуаттар, жаңа технологиялар саласындағы әзірленімдер.
Бағдарлама орта мерзімді кезеңге аймақтың индустриялық-инновациялық дамуының мақсаттары мен міндеттерін анықтайды, және әлеуметтік-экономикалық дамытудың қабылданған басымдықтарына тәуелділігін жылсайын нақтылайтын, және түзету енгізетін болады.
3. Маңғыстау облысы өнеркәсібінің қазіргі жағдайын талдау және инновациялық қызмет
Маңғыстау облысы 90-жылдардың басына дейін тек мұнайды ғана емес, минералды тыңайтқыштар, полистрол, тері шикізаттарын экспорттаушы болып табылды.
Жалпыға ортақ құлдырау, бірқатар сала кәсіпорындарының тұралаған кезеңдерінде өнеркәсіп өнімдерінің құрылымы елеулі өзгерістерге ұшырады.
Мұнай өндіру саласы өнімінің үлесі өнеркәсіп өнімінің жалпы

результаты      на 8-9% в год, среднегодовые темпы роста в
обрабатывающей промышленности составят 3-5%;
будет положено начало произойдут существенные
структурные преобразования в пользу производства
высокотехнологичной, экспортоориентированной
продукции с высокой добавленной стоимостью;
существенно диверсифицируется экспорт производимой
в области промышленной продукции;
активизируется приток инвестиций в обрабатывающий
сектор;
реализация Программы окажет мультипликативное
воздействие на развитие малого предпринимательства.
Объемы производства в секторе малого бизнеса
возрастут не менее, чем в два раза. Увеличится
число субъектов, занятых в этом секторе экономики;
увеличится занятость населения, сократится  уровень
бедности. Денежные доходы населения возрастут, не
менее чем наполовину.
2. Введение
Программа разработана в соответствии с Планом мероприятий на 2003-2005 годы по реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2003 года N 712-1.
Программа направлена, прежде всего, на поэтапное замещение части сырьевой составляющей в валовом региональном продукте на высокотехнологичную экспортную продукцию.
Главный предмет индустриально-инновационного развития - производство конкурентоспособных и экспортоориентированных товаров и услуг.
В мировом разделении труда Казахстан утвердился как государство сырьевой направленности. Мангистауская область является одной из крупных промышленных регионов, обеспечивающих республику экспортной продукцией - сырой нефтью.
Развитие нефтегазового комплекса в регионе имеет достаточно высокий потенциал, но вместе с тем зависимость данной отрасли от изменений конъюнктуры на мировых рынках не дает твердой  уверенности в стабильности экономического развития области в перспективе.
В регионе имеются все предпосылки для реализации основной цели Программы: богатые природные ресурсы, научные кадры, квалифицированный инженерно-технический персонал и рабочие кадры, производственные мощности, разработки в области новых технологий.
Программа определяет цели и задачи индустриально-инновационного развития региона на долгосрочный период и будет ежегодно уточняться и корректироваться в зависимости от принимаемых приоритетов социально-экономического развития .
3. Анализ современного состояния промышленности
Мангистауской области и инновационной деятельности
Мангистауская область до начала 90-х годов являлась экспортером не только нефти, но и минеральных удобрений, полистирола, кожевенного сырья.
В период всеобщего спада, стагнации предприятий ряда отраслей структура продукции промышленности претерпела серьезные изменения.

көлемінде 1991 жылғы 41,5%-дан 2003 жылы 94,5%-ға дейін өсті.
Қазіргі уақытта облыста жалпы республикалық көлемге 30%-ға дейін шикі мұнай өндіріледі. Мұнай өндіру көлемінің жыл сайынғы өсу қарқыны сақталады. 2003 жылы мұнайгаз секторының барлық кәсіпорындарымен 13,5 млн. тонна мұнай өндірілді, ағымдағы жылдың аяғында өндірудің күтілетін көлемі 14,6 млн. тонна құрайды.
Бүгінде аймақта мұнай өндірудің жалпы көлемін неғұрлым ірі кәсіпорындар "Өзенмұнайгаз" ААҚ, "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ, "Қаражанбасмұнай" ААҚ құрайды.
Мұнайгаз секторында әрекет ететін барлық кәсіпорындар тұрақты дамуда. Аталған салада қамтылған субъектілердің инвестициялық саясаты негізгі қорларды жаңалауға және жетілдіруге, өндірістің жаңа объектілерінің құрылыстарына бағытталған. Саладағы негізгі қорлардың тозу дәрежесі шамамен 18% құрайды.
Мұнайгаз секторында "Өзенмұнайгаз" ААҚ Өзен кенорнын оңалту жобасын іске асыруы жалғасуда, яғни Өзен мұнай мен газ кенорнын оңалту бойынша іс-шараларды технологиялық қолдауды қамтамасыз ету мақсатымен технологиялық жабдықтар, арнайы автокөліктер сатып алу жүзеге асырылады. Жобаны жүзеге асыру 109 млн. АҚШ доллары көлемінде Бүкілдүниежүзілік Қайта жаңғырту және Даму Банкісінің қарыз қаражаты есебінен жүзеге асырылады. 1.01.04 ж. жағдай бойынша
79,8 млн. АҚШ доллары игерілді. Жобаны іске асыру нәтижесінде 90 жаңа ұңғыма іске қосылды, жұмыс істемейтін 204-і істен шығарылды,   180 ұңғыма күрделі жөндеумен қамтамасыз етілді.
Сонымен қатар, "Өзенмұнайгаз" ААҚ мұнайгазбен қанықтыру коллекторымен интегралдық басқару бойынша бағдарламалық және техникалық қамтамасыз ету, бірнеше алыста тұрған объектілер арасында материалдар қозғалысының қоймалық есебін енгізу үшін оқшау желілер жүйесі енгізілді.
"Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ кәсіпорындары "Арнайы машинажасау және металлургия" АҚ ресейлік кәсіпорнымен бірлесіп, мұнай кенорындары қабатының қайтарымын арттыру жөніндегі озық технологияларды қолдану бойынша шараларды жүзеге асыруда, бұл 2003 жылы мұнай өндіруді өткен жылмен салыстырғанда 160 мың тоннаға арттыруға мүмкіндік туғызды немесе бұл 4,8 млн. тонна құрады.
"Қаражанбасмұнай" ААҚ өз кенорындарында "Мойно" фирмасының құрылғысы мен өзгерту режимі құмға төзу жағдайында қатты қоюланған мұнаймен жұмысқа бейімделген винтті сорғыларын пайдаланады, сонымен қатар "Weatherғorң" фирмасының BMW-16-600 және BMW-28-600 типті (Канадада шығарылған) жаңа винтті сорғылары, Чехия өндірісінің тауар асты суын айдауға арналған жоғары өнімді сорғыларын және басқа да мақсатты қолданыстағы жабдықтарды сынақтан өткізу жүргізілуде, ақпараттық технологиялар сатып алынды.

Доля продукции нефтедобывающей отрасли в общем объеме промышленной продукции возросла с 41,5% в 1991 году до 94,5% в 2003 году.
В настоящее время в области добывается до 30% сырой нефти к общему республиканскому объему. Тенденция ежегодного роста объемов добычи нефти сохраняется. В 2003 году всеми предприятиями нефтегазового сектора было добыто 13,5 млн. тонн нефти, к концу текущего года ожидаемый объем добычи составит 14,6 млн. тонн нефти.
Сегодня основной объем нефтедобычи в регионе формируют наиболее крупные предприятия ОАО "Озенмунайгаз", ОАО "Мангистаумунайгаз", ОАО "Каражанбасмунай".
Все предприятия, задействованные в нефтегазовом секторе, развиваются стабильно. Инвестиционная политика субъектов, занятых в данной сфере, направлена на обновление и модернизацию основных фондов, строительство новых объектов производства. Степень износа основных средств в отрасли составляет порядка 18%.
В  нефтегазовом секторе продолжается реализация ОАО "Озенмунайгаз" проекта реабилитации Узенских месторождений, в  рамках которого осуществляется закуп технологического оборудования, спецавтотранспорта с целью обеспечения технологической поддержки мероприятий по реабилитации месторождения нефти и газа Узень. Реализация проекта осуществляется за счет заемных средств ВБРиР в объеме 109 млн. долл. США. По состоянию на 1.01.04 г. освоено - 79,8 млн. долл. США. В результате реализации проекта введены 90 новых скважин, выведены из бездействия - 204, обеспечен капитальный ремонт 180 скважин.
Кроме того в ОАО "Озенмунайгаз" внедрены программное и техническое обеспечение по интегральному управлению нефтегазонасыщенными коллекторами, система локальной сети для ведения складского учета движения материалов между несколькими удаленными объектами.
Предприятием ОАО "Мангистаумунайгаз" осуществляются меры по использованию передовых технологий по повышению отдачи пластов нефтяных месторождений совместно с российским предприятием АО "Спецмашиностроение и металлургия", что позволило в 2003 году увеличить добычу нефти по сравнению с прошлым годом на 160 тыс. тонн или это составило 4,8 млн. тонн.
ОАО "Каражанбасмунай" на месторождении эксплуатирует новые винтовые насосы фирмы "Weatherford" типа BMW-16-600 и BMW-28-600 (пр-во Канады), насосы повышенной производительности для откачки подтоварной воды производства Чехии и прочее оборудование целевого использования, приобретены информационные технологии.
В ОАО "Каражанбасмунай" внедрена новая система учета материалов "MAXIMO", которая способна хранить и обрабатывать информацию о потребностях в материалах и ресурсах, отслеживать все этапы их движения на предприятии: потребность, заявки на приобретение, покупка, установка, дальнейшее передвижение по предприятию, вплоть до ликвидации. Также на данном предприятии реализован совместно с компанией "Нурсат" проект, позволяющий связать в единую информационную систему основные места производства работ - офис, база материально-технического снабжения в г. Актау и жизненно важные производственные центры на месторождении Каражанбас.

Аймақтың шаруашылық қызметін анықтаушы жалғыз энергиямен жабдықтаушы кәсіпорын - "МАЭК - Қазатомпром" ЖШС ұсынылатын энергетика болып табылады. Кәсіпорынның тұрақты жұмысы облысты сумен, жылумен, энергиямен жабдықтауда үзілістер болдырмауға мүмкіндік жасайды. Сонымен қатар негізгі жабдықтарының өте тозуынан кәсіпорынның техникалық жағдайы жетілдіруді қажет етеді. Қазіргі уақытта негізгі қорлардың тозу дәрежесі энергетикада шамамен 59,1% құрайды.
Жеңіл, тамақ, химия, машинажасау және басқа да салалармен ұсынылатын өңдеуші өнеркәсіп айтарлықтай емес дәрежеде дамыған.
Өңдеуші сала өндірісінің жалпы көлемі облыста барлық өнеркәсіптік өндірістің 3% көп емес құрайды.
Өңдеуші өнеркәсіпте соңғы онжылдық басында өнімнің негізгі көлемі химия саласында - өнеркәсіптің жалпы көлемінің 38,7%, 2003 жылдың қорытындысы бойынша бұл көрсеткіш барлығы 0,2% құрады.
Өңдеуші өнеркәсіп саласында негізгі қордың тозу дәрежесі жеткілікті жоғары - 33% шамасында.
Химия өнеркәсібінде негізгі кәсіпорындар "Пластикалық масса зауыты" ЖШС және өз құрамында үш зауыты бар Химия кешені болып табылады. Сондай-ақ өнімнің айтарлықтай емес көлемін "Ақтау-косметик" ААҚ (тіс пастасын өндіру) шығарады.
Бұрынғы Кеңестер Одағы республикаларымен шаруашылықаралық байланыстың бұзылуы, химия саласының кәсіпорындары - Химия кешені мен пластикалық масса зауытына жеткілікті мемлекеттік қолдаудың болмауы нәтижесінде өз өндірістерін 2000 жылға толықтай тоқтатты, бұл сол кезеңдерде энергиямен жабдықтаушы ұйым "МАЭК" РМК өндіріс көлемінің айтарлықтай азаюына әкелді.
2001 жылдың желтоқсанында пластикалық масса зауытының мүліктік кешенінің жаңа меншік иесі өндірісті жаңалау бойынша іс-шараларды бастады, 2003 жылы сондай-ақ, Химия кешені өндірісін оңалту бойынша жұмыстар жүргізілді.
Кәсіпорындарды жаңалау қызметі нәтижесінде 2002 жылы химия саласында физикалық индекс көлемі 2001 жылғы деңгейге 431,7% құрады, 2003 жылы - 2002 жылғы деңгейге 99%. Қордаланған ахуал есепті жылы "Пластикалық масса зауыты" ЖШС тұрақсыз жұмысымен түсіндіріледі.
"Пластикалық масса зауыты" ЖШС бастапқы кезеңде өңделме шикізатпен өнім өндірді, бүгінде шикізат жеткізуде проблемалар бар, осыған байланысты 2003 жылы кәсіпорын уақыттың едәуір бөлігінде бос тұрды, өнім 2002 жылғы деңгейге барлығы 44,8% шығарылды. Зауыт басшылығы ахуалды тұрақтандыру мақсатында өндірісті өз шикізатымен қамтамасыз ету үшін стирол өндіру жөніндегі цехты қайта жаңғырту бойынша іс-шараларды іске асыра бастады.
2003 жылдың қарашасында Химия кешенінде жөндеу - қалпына келтіру жұмыстары аяқталған соң азот-түк және химия-гидрометаллургиялық зауыты іске қосылды. 2003 жылы Қаратау фосфоритетінен құрамында 26% азот және 13% фосфор бар нитроаммофос алудың жаңа технологиясы өндірісін жасақтау және енгізу жөнінде тәжірибелік жұмыстар жүргізілді. Осы кезеңде 10 мың тонна нитроаммофос өндіріліп, оның 2 мың тоннасы Қытайға жөнелтілді.

Определяющей хозяйственную деятельность региона является и энергетика, представленная единственным энергообеспечивающим предприятием ТОО "МАЭК-Казатомпром". Стабильная работа предприятия позволяет области не испытывать перебои с водо-, тепло-, энергоснабжением. Вместе с тем из-за высокого износа основного оборудования техническое состояние предприятия требует модернизации. В настоящее время степень износа основных средств в энергетике составляет порядка 59,1%.
Обрабатывающая промышленность, представленная легкой, пищевой, химической, машиностроительной и прочими отраслями, развита в незначительной степени.
Общий объем производства обрабатывающей отрасли составляет не более 3% от всего промышленного производства области.
В обрабатывающей промышленности, в начале последнего десятилетия, основной объем продукции формировался в химической отрасли - 38,7% от общего объема промышленности, по итогам 2003 года этот показатель составил всего 0,2%. Степень износа основных фондов в отраслях обрабатывающей промышленности достаточно высокая - порядка 33%.
Основными предприятиями в химической промышленности являются ТОО "Завод пластических масс" и Химический комплекс, имеющий в своем составе три завода. Незначительный объем продукции выпускается также на ОАО "Актау-косметик" (производство зубных паст).
В результате нарушений межхозяйственных связей с республиками бывшего Советского Союза, отсутствия достаточной государственной поддержки предприятия химической отрасли - Химкомплекс и завод пластических масс к 2000 году полностью остановили свое производство, что повлекло за собой и значительное снижение в тот период объемов производства энергоснабжающей организации РГП "МАЭК".
В декабре 2001 года новым собственником имущественного комплекса завода пластических масс были начаты мероприятия по возобновлению производства, в 2003 году были проведены работы также и по реанимации производства на Химкомплексе.
В результате возобновления деятельности предприятий в 2002 году в химической отрасли индекс физического объема составил 431,7% к уровню 2001 года, в 2003 году - 99% к уровню 2002 года. Сложившаяся ситуация в отчетном году объясняется нестабильной работой ТОО "Завод пластических масс".
ТОО "Завод пластических масс" на начальном этапе производило продукцию на давальческом сырье, сегодня имеются проблемы с поставкой сырья, в связи с чем в 2003 году значительную часть времени предприятие простаивало, продукции было выпущено всего на 44,8% к уровню 2002 года. В целях стабилизации ситуации руководство завода начало реализацию мероприятий по реконструкции цеха по производству стирола для обеспечения производства собственным сырьем.
В ноябре 2003г. после завершения ремонтно-восстановительных работ на Химкомплексе были  запущены азотно-туковый и химико-гидрометаллургический заводы, произведено 10 тыс.тн. нитроаммафоса, из которых 2 тыс. тонн отгружено в Китай.

Жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарының қуаттылығы 50% артық емес қамтылған, бұл Түркия, Қытай, Қырғызстан және басқа да елдерден арзан дайын өнімдерді көбірек әкелумен осы саланың бәсекеге қабілеттілігінің әлсіздігімен байланысты. Негізгі кәсіпорындар - тігін өнімдерімен және аяқ киім тігумен айналысатын - "Ақбөбек" ААҚ, тек бұйымдар тігуге бағытталған кәсіпорын - "Жаңарыс" ЖШС. Өндірісті қолдау мақсатында екі кәсіпорын да өз өнімдерін мұнайгаз секторына арнап шығаруға қайта бағдарлана бастады. "Ақбөбек" ААҚ мен "Жаңарыс" ЖШС тігін өнімдері өндірісінің жиынтық мөлшері 2003 жылдың қорытындысы бойынша 125,6 млн. теңге құрады, бұл өткен жылдың тиісті кезеңіне 13% төмен. Аяқ киім өндірісінің көлемі де 11,8% қысқарды, бұл 61,8 млн. теңге құрады. Сонымен қатар, "Ақбөбек" ААҚ өнімдерінің сапасы мен бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында қолғап және тұтқыш - қолғап тігетін жабдықтар, арнайы киімдерге арналған тігу аппараттарын енгізді, аяқ киім табаны үшін баспақ - қалып орнатылды, "Қайта жаңғыртуды дамыту" компьютерлік бағдарламасы енгізілді.
Осындай ахуал машинажасауда да жинақталды. Әрекеттегі "Каскор - Машзавод" ААҚ, "Каспимұнаймаш" ААҚ уран өндіруші өндірістер кәсіпорындарының базасында құрылды. Қазіргі уақытта кәсіпорындар толықтай қайта бейімделген. Машинажасау кәсіпорындарымен жолдық жылытқыш, НБ - 125 маркалы сорғы, оған әртүрлі қосалқы бөлшектер мен басқа да мұнайгаз саласына бағытталған шағын габаритті жабдықтар шығару игерілді. Сонымен қатар кәсіпорын қуатының жүктемесі бүгінде 30% аспайды.
Тамақ өнеркәсібін "Ақтау - сүт" ЖШС, "Жақсы - 2003" ЖШС (Гама Лтд ЖШС), ағарған сүт өнімдерін өндіретін Жаңаөзен сүт зауыты ұсынады. Аталған өнімдерді өндіру көлемі айтарлықтай емес, аймақ тұрғындары қажеттілігінің жартысынан да аспайды, бұл жекеменшік тиісті шикізат базасының болмауымен байланысты. Жаңаөзен сүт зауытында есепті кезеңде Ресей технологиялық желісі негізінде өнім өндіру толықтай жетілдірілген. Өндірілетін өнім номенклатурасы бір атаудан беске дейін кеңейтілді: сүт, айран, қаймақ, сүзбе, йогурттық сусындар. Кәсіпорын өндірісінің көлемі 2002 жылмен салыстырғанда 4,5 есе өсті және 868 тонна сүт өнімін құрады.
Сонымен қатар, облыста "Бриз" ЖШС алкогольсыз сусындары, шырындары, құтыландырылған сулары өндіріледі.
Өңдеуші өнеркәсіп кәсіпорындары мұнайгаз секторына толықтай тәуелді, яғни негізінен кәсіпорындар шетел капиталдарының немесе халықаралық стандарт талаптарындағы тауарлар мен қызметтерді тұтынуға ұсынатын шетелдік компаниялардың қатынасуымен қамтылған.

Мощности предприятий легкой промышленности загружены не более чем на 50%, что связано с низкой конкурентоспособностью самой отрасли из-за ввоза в регион более дешевых готовых изделий из Турции, Китая, Киргизии и прочих стран. Основные предприятия - ОАО "Акбобек", занятое выпуском швейной продукции и производством обуви, и ТОО "Жанарыс" - предприятие, ориентированное только на  пошив изделий. В целях поддержки производства оба предприятия переориентировали выпуск своей продукции на нефтегазовый сектор. Совокупный объем производства швейной продукции ОАО "Акбобек" и ТОО "Жанарыс" по итогам 2003 года составил 125,6 млн.тенге, что ниже соответствующего уровня прошлого года на 13%. Сократились и объемы производства обуви на 11,8%, что составило 61,8 млн. тенге. Вместе с тем, в целях повышения качества и конкурентоспособности продукции ОАО "Акбобек" было внедрено оборудование по пошиву перчаток и  рукавиц, вышивальный аппарат для спецодежды, установлена пресс- форма для подошвы обуви, внедрена компьютерная программа  "Развитие реконструирования".
Аналогичная ситуация складывается в машиностроении. Действующие ОАО "Каскор-Машзавод", "Каспимунаймаш" образованы на базе предприятий уранодобывающих производств. В настоящее время производство полностью перепрофилировано. Предприятиями машиностроения освоен выпуск путевых подогревателей, насосов марки НБ - 125, различные запасные части к ним и прочее малогабаритное оборудование, ориентированное на нефтегазовую отрасль. Вместе с тем загрузка мощностей предприятий сегодня не превышает 30%.
Пищевую промышленность представляют предприятия ТОО "Актау-сут", ТОО "Жаксы-2003" ( ТОО "Гама Лтд"), Жанаозенский молочный завод, производящие кисломолочную продукцию. Объем производства данной продукции незначительный, не превышает и половины потребности населения региона, что связано с отсутствием собственной соответствующей сырьевой базы. Жанаозенским молочным заводом в отчетном периоде полностью модернизировано производство продукции на основе российской технологической линии. Номенклатура выпускаемой продукции расширилась с одного наименования до пяти: молоко, кефир, сметана, творог, йогуртовый напиток. Объем производства предприятия возрос по сравнению с 2002 годом в 4,5 раза и составил 868 тонн молочной продукции.
Кроме того в области производятся безалкогольные напитки, соки, бутилированная вода ТОО "Бриз".
Предприятия обрабатывающей промышленности полностью зависят от нефтегазового сектора, в котором заняты в основном предприятия с участием иностранного капитала либо иностранные компании, предъявляющие к потребляемым товарам и услугам требования международного стандарта.

Мұнайгаз секторына өз өнімдерін орналастыру мақсатында облыстың экономиканың әртүрлі саласындағы 8 кәсіпорнында ИСО - 9000 сериялы сапаның халықаралық стандартының тиісті сертификаты бар, оның ішінде 2 өнеркәсіптік кәсіпорын, 2 құрылыс саласында қамтылған кәсіпорын, 3 - көлікте.
Өнеркәсіптік өнімдер өндірісіндегі құрылымдық өзгерістер нәтижесінде сыртқы сауда құрылымында да қайта бөлу болды. Экспортта шикі мұнай сату үлесі 1996 жылғы 86,1%-дан 2003 жылы 96,5%-ға дейін артты.
Минералды тыңайтқыштар, полистрол экспорты 2000 жылы толықтай қысқарды.
Әлем рыногындағы мұнайдың қолайлы ахуалы есебінен қамтамасыз етілген өнеркәсіп өндірісінің өсуінің тұрақты қарқыны тек 1999 жылдың соңынан жинақтала бастады.
Солтүстік Каспий қайраңындағы анықталған мұнайдың едәуір қоры жыл сайын әлеуетті инвесторлардың назарын көбірек аударады, нәтижесінде облыс инвестиция салу үшін бүгінде неғұрлым қолайлы болып табылатын шикізат бағытын дамытуды жалғастыруда.
Инвесторлар ағымдағы пайдаға бағдарланып, ереже ретінде технологиялық дамудың ұзақ мерзімді баламасы түрінде жіберілген экономикалық конъюнктурасымен басқарылады. Сонымен қатар технологиялық даму - тұрақты ұзақ мерзімді өсудің әлеуетті орналасқан экономикасын және өмір сүру деңгейін арттыру, экономиканың тиімділігі мен бәсекеге қабілеттілігіне қол жеткізу мәселелерін болашақта шешу мүмкіншілігін қалыптастыру құралдарының бірі.
Жылсайын шикі мұнай өндіруді арттырып, қайта өңдейтін өндірістің болмауынан облыстың өнеркәсіп қажеттілігін, коммуналдық қызметтерді мұнайдың қайта өңделген өнімдері - жанар  - жағар майларымен, жылумен қамтамасыз ету мүмкіндігі жоқ. Аймақ өнеркәсібінің, тұрғындардың тамақ өнімдеріне, халық тұтынатын тауарларға, тұрмыстық техникаларға, жабдықтарға қажеттілігі негізінен облыстан тыс жерлерден әкелу есебінен қанағаттандырылады.
Қайта өңдеу өндірісінің дамымауы аймақты әлем рыногындағы шикі мұнай бағасының жинақталған конъюнктурасына тікелей тәуелді етеді.
Тек мұнайгаз саласына бағдарлау кәсіпкерлікті дамытуды тежейді, нәтижесінде, қосымша жұмыс орындары ашылмайды, тұтынылатын азық - түлік өнімдері, күнделікті қажетті тауарларды сырттан әкелу жалғасады.
Облыс аумағында жұмыс жасайтын құрылыс, машинажасау, жеңіл, тамақ және басқа да өнеркәсіп кәсіпорындары қазіргі заманғы жабдықтар паркімен жарақтандырылмаған, өнімдер айтарлықтай емес көлемде шығарылады және оның сапасы үнемі қажетті стандартқа сәйкес келе бермейді.
Бірқатар салаларда негізгі қорлардың едәуір тозғанына қарамастан жаңалау өте жай жүруде.

В целях размещения своей продукции в нефтегазовом секторе 8 предприятий области различных сфер экономики уже имеют соответствующие сертификаты международных стандартов качества серии ИСО-9000, в том числе 2 промышленных предприятия, 2 предприятия, занятые в сфере строительства, 3 - в транспорте.
В результате структурных изменений в производстве промышленной продукции произошло перераспределение и в структуре внешней торговли. В экспорте увеличилась доля продажи сырой нефти с 86,1% в 1996 г. до 96,5% в 2003 году.
Экспорт минеральных удобрений, полистирола прекратился к 2000 году полностью.
Устойчивая тенденция роста промышленного производства, обеспеченного за счет благоприятной ситуации на мировом рынке нефти, начала складываться только с конца 1999 года.
Значительные запасы нефти, обнаруженные на шельфе Северного Каспия, с каждым годом все больше привлекают внимание потенциальных инвесторов, в результате область продолжает развиваться в сырьевом направлении, являющемся на сегодня наиболее выгодным для вложения инвестиций.
Ориентируясь на текущую прибыль, инвесторы, как правило, руководствуются экономической конъюнктурой, упуская из виду долгосрочные альтернативы технологического развития. Вместе с тем технологическое развитие - одно из средств формирования экономики, располагающей потенциалом устойчивого долгосрочного роста и возможности в будущем решать задачи повышения уровня жизни, достижения эффективности и конкурентоспособности экономики.
Ежегодно увеличивая добычу сырой нефти, область из-за отсутствия перерабатывающих производств не имеет возможности обеспечить потребности промышленности, коммунальные службы продукцией переработки нефти - горюче-смазочными материалами, топливом. Потребности промышленности региона, населения в продуктах питания, товарах народного потребления, бытовой технике, оборудовании удовлетворяются в основном за счет ввоза их из-за пределов области.
Неразвитость перерабатывающих производств ставит регион в прямую зависимость от складывающейся конъюнктуры цен на сырую нефть на мировом рынке.
Ориентация только на нефтегазовую отрасль сдерживает развитие предпринимательства, следовательно, не создаются дополнительные рабочие места, потребляемые продукты питания, товары повседневного спроса продолжают завозиться извне.
Действующие на территории области предприятия строительства, машиностроения, легкой, пищевой и прочей промышленности не оснащены парком современного оборудования, продукция, как правило, выпускается в незначительных объемах и не всегда отвечает необходимым стандартам.
Несмотря на высокую изношенность основных фондов в ряде отраслей обновление их идет крайне медленно.

3.1. Маңғыстау облысының индустриялық-инновациялық дамуына әсер ететін факторлар
Әлсіз жақтары
Аймақ экономикасының шикізаттық бағытталуы
Ішкі рыноктың шағын сиымдылығы
Өңдеуші салада, электр энергетикасында негізгі қорлардың тозуының жоғары деңгейі
Толықтай өнеркәсіптің техникалық артта қалуы
Инновациялық инфрақұрылымның болмауы
Fылыми-техникалық қызметті коммерциялау үшін тетіктер мен нақты экономикалық ынтаның болмауы
Fылым мен өндірістің шынайы байланысының болмауы
Күшті жақтары
Табиғи ресурстардың бай және көп құрылымды қорлары
Көлік инфрақұрылымының дамуы
Fылыми-зерттеу институттарының болуы
Бірқатар әрекеттегі кәсіпорындарда жоғары технологиялы өнімдер шығаруға өндіріс қуаттарын қайта бағдарлау мүмкіндіктері
3.2. Аймақ өнеркәсібінің проблемалары
Өнеркәсіптегі негізгі қорлардың тозуының жоғары дәрежесі, атап айтқанда өңдеуші және энергетикалық
Қайта өңдеу өндірістерін кеңейту және дамыту үшін шикізат базасының болмауы, бұл тіпті ішкі рынокта да өнімдердің баға құрылуына және бәсекеге қабілеттілігіне әсер етеді
Шығарылатын өнімнің негізгі бөлігінің сертификатталмауы
Аймақ тауар өндірушілерімен өндірілетін өнімге жер қойнауын пайдаланушы - кәсіпорындардың қызығушылығының болмауы, артықшылық осы тауарларды республикадан тысқары жерлерден әкелетіндерге беріледі
Темір жол тасымалына жоғары тарифтер және жүк вагондарының жеткіліксіз паркі, бұл әкелінген шикізатты пайдалануда шығарылатын өнімнің өзіндік құнына айтарлықтай әсер етеді, сондай - ақ облыстан тысқары өнімдерді сату мүмкіндігін шектейді
Химия өнеркәсібін, энергетиканы газбен қамтамасыз етудің едәуір тапшылығы, бұл осы салаларды болашақта дамыту мен кеңейту үшін нақты кедергі болып табылады
Жер қойнауын пайдаланушылардың басымдықтары өндірген көмірсутегі шикізаттарын ішкі рыноктарға қоймай, экспортқа сатуы
Мамандар мен жұмысшы кадрларын даярлаудың және қайта даярлаудың қазіргі заманғы жүйесінің болмауы
4. Бағдарламаның мақсаты, басымдықтары мен міндеттері
4.1. Бағдарламаның мақсаты
Индустриялық-инновациялық саясаттың негізгі мақсаты -өнеркәсіпті әртараптандыру, саланың жалпы аймақтық өнімінде шикізат құрайтын бөлігін бәсекеге қабілетті, жоғары технологиялы экспорттық өнімдерге кезеңмен алмастыру есебінен облыстың тұрақты дамуын қамтамасыз ету.
4.2. Басымдықтары
Жүргізілетін индустриялық-инновациялық саясаттың басымдықтары - экономиканың шикізаттық емес бағытындағы салаларында әлеуетті бәсекеге қабілетті өндірістерді дамыту және құру. Сонымен қатар, аймақ үшін мұнайгаз секторын болашақта дамыту маңызды болып қалады, яғни сала облыс бюджеті мен мұнайхимияның дамуы үшін база қалыптастырудың негізгі көзі болып табылады, ол үшін экономиканың барлық саласының мұнайгаз секторының қолайлылығына қазіргі тәуелділігі қалады, бұл экономиканың әртараптануын жандандыру және индустриялық рынок инфрақұрылымдарын дамытуға бағытталған кәсіпкерліктің барлық субъектілерінің белсенділігін арттыру үшін жағдай жасау міндетін қояды.

3.1. Факторы, влияющие на индустриально-инновационное
развитие Мангистауской области
Слабые стороны
Сырьевая направленность экономики региона
Малая емкость внутреннего рынка
Высокий уровень износа основных фондов в обрабатывающей  отрасли, электроэнергетике
Техническая отсталость промышленности в целом
Отсутствие инновационной инфраструктуры
Отсутствие механизмов и реальных экономических стимулов для коммерциализации научно-технической деятельности
Отсутствие действенной связи науки и производства
Сильные стороны
Богатый и разнообразный запас природных ресурсов
Развитая транспортная инфраструктура
Наличие научно-исследовательского института
Возможность переориентации производственных мощностей на выпуск высокотехнологичной продукции на ряде действующих  предприятий.
3.2. Проблемы промышленности региона
Высокая степень износа основных фондов в промышленности, в частности обрабатывающей и энергетической.
Отсутствие сырьевой базы для расширения и развития перерабатывающих производств, что влияет на ценообразование и конкурентоспособность продукции даже на внутреннем рынке
Несертифицированность основной части выпускаемой продукции.
Отсутствие интереса предприятий - недропользователей к продукции, производимой товаропроизводителями региона, предпочтение отдается ввозимым из-за пределов республики аналогичным товарам.
Высокие тарифы на железнодорожные перевозки и недостаточный парк грузовых вагонов, что существенно влияет на себестоимость выпускаемой продукции при использовании привозного сырья, а также ограничивает возможность реализации продукции за пределы области.
Значительный дефицит в газообеспечении химической промышленности, энергетики, что является серьезным препятствием для дальнейшего развития и расширения этих отраслей.
Предпочтение недропользователей реализовать добываемое углеводородное сырье на экспорт, не поставляя на внутренние рынки, что не способствует развитию нефтехимии в регионе.
Отсутствие современной системы подготовки и переподготовки специалистов и рабочих кадров.
4. Цель, приоритеты  и задачи Программы
4.1. Цель Программы
Основная цель индустриально-инновационной политики - обеспечение устойчивого развития области за счет диверсификации промышленности, поэтапного замещения части сырьевой составляющей в валовом региональном продукте области на конкурентоспособную, высокотехнологическую экспортную продукцию.
4.2. Приоритеты
Приоритеты проводимой индустриально-инновационной политики - развитие и создание потенциально конкурентоспособных производств в отраслях экономики несырьевой направленности. Вместе с тем важным остается для региона и дальнейшее развитие нефтегазовой сферы, так как отрасль является основным источником формирования бюджета области и базой для развития нефтехимии, при этом существующая зависимость всех сфер экономики от благополучия нефтегазового сектора остается, что ставит задачу активизации диверсификации экономики и создания условий для повышения активности всех субъектов предпринимательства, направленную на развитие инфраструктуры индустриальных рынков.

4.3. Бағдарламаның міндеттері
Бағдарламаның міндеттері төмендегілерден тұрады:
өңдеу секторындағы жаңа өндірістерді дамыту үшін жағдай жасау;
экспорт бағытындағы және импорт алмастыру өнімдерін шығаруға бағытталған өнеркәсіпке технологиялық жетілдіру жүргізу;
аймақта химиялық, мұнайхимиялық кешен қалыптастыру;
кәсіпорынның инновациялық қызметін қолдауды қамтамасыз ету;
сапаның әлемдік стандартына өту;
инновациялық қызметтің инфрақұрылымдарын қалыптастыру.
5. Бағдарламаны жүзеге асырудың негізгі бағыттары
Қойылған мақсаттарға және қабылданған басымдықтар мен міндеттерге сәйкес негізгі күш мына бағыттарға жолданатын болады:
Аймақта дайын өндірістік өнімдер шығарумен химия саласы өндірісінің базасында импорт алмастыру өнеркәсібін құру және аймақта мұнайхимия кешенін қалыптастыру
Химия кешені іс жүзінде ішкі, және сол сияқты сыртқы рынокта да сұраныспен қолданылатын дәстүрлі минералды тыңайтқыштардың барлық түрін өндіреді. Тыңайтқыштар өндірісінде едәуір үлесті күрделі минералды тыңайтқыштар - аммофос, диаммофос, азофоска және басқалары алады.
2003 жылы Химия кешенінде ұзақ уақыт бос тұрудан кейін екі зауыт - азот-түк және химия-гидрометаллургиялық іске қосылып, кейбір өнімдер шығару жаңаланды. Ағымдағы жылы күкірт-қышқыл зауытында өндірісті жаңалау күтілуде. Қазіргі уақытта іске қосу алды жұмыстары жүргізілуде. Кәсіпорын ҚР индустрия және сауда министрлігі жанындағы жұмысшы тобымен ұсынылған "Азот-түк зауытының қайта жаңғыртылған қуатында аммиак селитрасын өндіру" инвестициялық жобасын ҚР Инновациялық Қорында қарауға ұсынуға әзірледі және жоспарланған кезеңде күш аталған жобаның қозғалысына және оны іске асыруға бағытталатын болады. Жобаны іске асыру жарылыс және бризантты заттарын өндіру үшін шикізат базасын құруға бағытталатын болады.
2003 - 2006 жылдардағы кезеңде мынадай номенклатурадағы өнімдерді шығару қарастырылған: нитроаммофос, диамонды фосфат, аммиак, азот қышқылы, күкірт қышқылы, натрий триполифосфаты және басқалар.
Жаңа өнім - құрамында 15% азот, фосфор, калий бар минералды тыңайтқыш - нитроаммофос өндірісінің жобасы жасақталатын және іске асырыла бастайтын болады.
Пластикалық масса зауытының негізгі технологиялық сызбасы төмендегі өндірістермен ұсынылады:
Этилен өндіру - жобалық қуаты 100 мың т/жыл.
Этилбензол-стирол өндіру жөніндегі кешен - жобалық қуаты 300 мың т/жыл.
Полистролды пластик өндіру жөніндегі кешен - жобалық қуаты 100 - 110 мың т/жыл.
Зауыт электр энергиясын, буды, дистиллятты, техникалық және теңіз суын, табиғи газды сыртқы жеткізушілерден алады.
Зауыт өндірісті қалпына келтірудің басында ресейлік жеткізушілердің өңделме шикізатын қолданумен 12,8 мың тонна полистрол өндірді. Ағымдағы жылы шикізаттың аталған түрі - стиролдың баға конъюнктурасының өзгерісінен оны жеткізу бойынша проблемалар туындады. Ағымдағы жылғы маңызды іс - шаралардың бірі өзіміздің шикізат ресурстарын өндіруді қамтамасыз ету мақсатында стирол цехын қалпына келтіру болып табылады.
Кәсіпорынның өндірістік жоспарына сәйкес қысқа мерзімді кезеңде полистрол шығару жөніндегі зауыттың қуаты жобалығына дейін қалпына келтірілетін болады және өнімнің жаңа түрлерін игеру басталады. Кәсіпорын "Стирол өндірісін ұйымдастыру" инвестициялық жобасын Қазақстан Республикасы Даму Банкіне қарауға ұсынды, аталған институтпен оны қаржыландыру жөніндегі қорытынды шешімді ағымдағы жылы алу болжануда.

4.3. Задачи Программы
Задачи Программы состоят в следующем:
создание условий для развития новых производств обрабатывающего сектора;
проведение технологической модернизации промышленности, ориентированной на выпуск экспортоориентированной и импортозамещающей продукции;
формирование в регионе химического, нефтехимического комплекса;
обеспечение поддержки инновационной деятельности предприятий;
переход к мировым стандартам качества;
формирование инфраструктуры инновационной деятельности.
5. Основные направления реализации Программы.
В соответствии с поставленной целью и принятыми приоритетами и задачами основные усилия будут направлены на:
Создание в регионе импортозамещающей промышленности на базе производств химической отрасли с выходом готовой производимой продукции на экспорт и формирование в регионе нефтехимического комплекса.
Химкомплекс производит практически все виды традиционных минеральных удобрений, пользующихся спросом как на внутреннем так и на внешнем рынках. Значительную долю в производстве удобрений занимают сложные минеральные удобрения - аммофос, диаммофос, азофоска и др.
В 2003 году на Химкомплексе после длительного простоя запущены два завода - азотно-туковый и химико-гидрометаллургический, возобновлен выпуск ряда продукций. В текущем году ожидается возобновление производства на серно-кислотном заводе. В настоящее время проводятся предпусковые работы. Предприятие разработало инвестиционный проект "Производство аммиачной селитры на реконструируемых мощностях азотно-тукового завода", который рекомендован рабочей группой при Министерстве индустрии и торговли к представлению на рассмотрение Инновационному Фонду РК и в планируемый период усилия будут направлены на продвижение данного проекта и на его реализацию. Реализация проекта будет способствовать созданию сырьевой базы для производства взрывчатых и бризантных веществ.
В период 2003-2006 годы предусматривается выпуск продукции следующей номенклатуры: нитроаммофос, диамоний фосфат, аммиак, азотная кислота, серная кислота, триполифосфат натрия и пр.
Основная технологическая схема завода пластических масс представлена следующими производствами:
Комплекс по производству этилбензола-стирола - проектная мощность 300 тыс.тонн/год.
Комплекс по производству полистирольных пластиков - проектная мощность 100-110 тыс.тонн/год.
Электроэнергию, пар, дистиллят, техническую и морскую воду, природный газ завод получает от внешних поставщиков.
С начала восстановления производства завод выпустил 12,8 тыс.тонн полистирола с использованием давальческого сырья российских поставщиков. В текущем году из-за изменения конъюнктуры цен на данный вид сырья - стирол, возникли проблемы по его поставке. Одним из важнейших мероприятий текущего года является восстановление цеха стирола в целях обеспечения производства собственными сырьевыми ресурсами.
Согласно производственному плану предприятия в краткосрочный период мощность завода по выпуску полистирола будет восстановлена до проектной и начнется освоение новых видов продукции. Предприятие представило на рассмотрение Банка Развития Республики Казахстан инвестиционный проект "Организация производства стирола", окончательное решение по его финансированию данным институтом предполагается получить в текущем году.

Зауыт өндірісін шамамен 4 млрд. текше метр көлемінде табиғи газбен толық қамтамасыз ету жағдайында  этилен қондырғысы қалпына келтірілетін  және оның өнімдері базасында жаңа өндіріс құрылатын болады. Этилен қондырғысына жетілдіру жүргізу шамамен 60 млн. АҚШ долларын қажет етеді. Этилен қондырғысын қалпына келтірумен қатар ПВХ-да Қазақстан қажетін қамтамасыз ететін өнім  винилхлорид және поливинихлорид өндіру жөніндегі зауыт құрылысы , сондай-ақ этан пайдаланылатын  полиэтилен және этиленгликол өндіру жөніндегі қондырғылар құрылысы  салынуы мүмкін.
Осы іс-шараларды іске асырумен бір мезгілде аймақта химия өнеркәсібі мен мұнайхимияның болашақта дамуы үшін база құру бойынша жұмыстар жүргізілетін болады.
Әлеуетті инвесторларды анықтау жағдайында  химия өнеркәсібінде принципалды жаңа өндірістер  құру болжануда, одан бірінші кезекте:
Тұз қышқылын өндіру жөніндегі зауыттың  өндірісі үнемділік, күрделі жұмсалымды қажетсінбейтін әдіспен - сульфаттыға негізделген. Өндіріс үшін шикізат - сильвинит Ақтөбе облысынан әкелінетін болады. Өндіріс құруға инвестицияның болжамдалған сомасы 2,9 млн. АҚШ доллары; өндірілетін өнімдер - тұз қышқылы; калий тыңайтқышы. Өндірістің қуаты - жылына 22 мың тонна.
Тұз қышқылы халық шаруашылығының көптеген салаларында кең көлемде қолданылады; оның ішінде мұнай өндіруде - қабаттың мұнай қайтарымдылығын арттыруды қамтамасыз ету үшін қолданылатын маңызды химиялық реагент болып табылады.
Тұз қышқылының таза маркасын ірі тұтынушылар Қазақстан Республикасының таукен - металлургиялық кешенінің кәсіпорындары: "Қазақмыс" корпорациясы, "Испат - Кармет" ЖАҚ, "Қазцинк" ААҚ және басқалар болып табылады.
Қазақстан Республикасы бойынша тұз қышқылындағы жиынтық қажеттілік жылына 20 мың тоннадан астам құрайды. Іс жүзінде өндіруге барлық жоспарланған өнім көлемі ішкі рынокта сатылатын болады. Жобаны іске асыруда 42 жаңа жұмыс орны ашылатын болады.
Каустикалық сода мен хлор өндіру жөніндегі зауыт.  Жоба каустикалық соданы қатты және сұйық түрінде өндіруді болжамдап отыр, сұйық хлордың қуаты жылына тиісінше 22,5 және 20 мың тонна. Аталған өнім халық шаруашылығының барлық саласында - ауыл шаруашылығында, көлікте, мұнай саласы және басқаларда қолданылатын болады. Өндіріс үшін шикізат - аз тұзы облыс аумағында жеткілікті мөлшерде бар.
Жобаның жалпы құны - 22,1 млн. АҚШ доллары.
Көмір қышқыл реагенттер (КҚР) өндіру жөніндегі зауыт.  Зауыттың өндірістік қуаты жылына 10 мың тонна. Шикізатпен Қызылқаспас-Айыржал кенорнының қоңыр көмірі қызмет етеді.

При условии полного обеспечения производств завода природным газом в объеме порядка 4 млрд. куб.метров  будет восстановлена установка этилена  и созданы на базе ее продукции новые производства. На проведение модернизации установки этилена потребуется порядка 60 млн.долл.США. Параллельно с восстановлением установки этилена возможно  строительство завода по производству винилхлорида и поливинилхлорида,  продукция которого обеспечит потребности Казахстана в ПВХ, а также  строительство установки по производству полиэтилена и этиленгликоля,  на котором также будет использоваться этан.
Одновременно с реализацией этих мероприятий будет проводиться работа по созданию базы для дальнейшего развития химической промышленности и нефтехимии в регионе.
Предполагается, при условии определения потенциальных инвесторов, создание  принципиально новых производств в химической промышленности , из них первоочередно:
Завод по производству соляной кислоты , в котором производство основано на экономичном, некапиталоемком способе - сульфатном. Сырье для производства - сильвинит будет завозиться из Актюбинской области. Предполагаемая сумма инвестиций в создание производства 2,9 млн. долл.США; выпускаемая продукция - соляная кислота, калийные удобрения. Мощность производства - 22 тыс.тонн в год.
Соляная кислота имеет широкое применение во многих отраслях народного хозяйства, в том числе нефтедобыче, является важным химическим реагентом, применяемым для обеспечения повышения нефтеотдачи пластов.
Крупными потребителями чистых марок соляной кислоты будут являться предприятия горно-металлургического комплекса Республики Казахстан: корпорация "Казахмыс", ЗАО "Испат - Кармет", ОАО "Казцинк" и прочие.
Суммарная потребность в соляной кислоте по Республике Казахстан составляет более 20 тыс.тонн в год. Следовательно, практически весь планируемый к выпуску объем продукции будет реализован на внутреннем рынке. При реализации проекта будет создано 42 новых рабочих места.
Завод по производству каустической соды и хлора.  Проект предполагает производство каустической соды в твердом и жидком видах, жидкого хлора мощностью 22,5 и 20 тыс.тонн в год соответственно. Данная продукция будет использоваться во многих отраслях народного хозяйства - в сельском хозяйстве, транспорте, нефтяной отрасли и прочих. Сырье для производства - поваренная соль, которая в достаточном количестве имеется на территории области.
Общая стоимость проекта - 22,1 млн.долл.США.
Организация производства поливинилхлоридных пластмасс , основанная на хлорной продукции предыдущего производства. Поливинилхлоридная пластмасса используется при производстве коррозийно-стойких труб для объектов народного хозяйства. Ориентировочная стоимость проекта - 720 тыс.долл США, будет создано 30 новых рабочих мест.
Завод по производству углещелочного реагента (УЩР) . Производственная мощность завода 10 тыс.тонн в год. Сырьем послужит бурый уголь Кызылкаспас-Айыржалского месторождения.

Көмір қышқыл реагент бұрғылау ерітіндісі құрамасы түрінде, сондай-ақ топырақ құнарлылығын қалпына келтіру және арттыру үшін құрылым құрушы ретінде кең түрде қолданылады. Жобаның болжамдық құны - 644,5 мың АҚШ доллары, 28 жұмыс орнын ашу болжамдалып отыр.
Химия саласында  жуық арада шешілуі қажет негізгі  проблема  - саланың болашақта дамуы үшін шикізатпен - пластикалық масса зауыты этан фракциясымен қамтамасыз ету. "Өзенмұнайгаз" ААҚ - негізгі газ өндіруші, кенорнында газ қорының азаюымен байланысты газ өндіру көлемінің тұрақты азаюынан аймақтың ағымдағы қажеттілігін қанағаттандырмайды. Тапшылықты толықтыру үшін ұзындығы 500 км Теңіз - Ақтау этан құбыры құрылысын салу мәселесін шешу қажет, немесе "Өзенмұнайгаз" ААҚ Қаз ГӨЗ (ГӨБ) қайта жаңғырту және жетілдіру жөніндегі іс - шараларды жүзеге асыру және аталған өндірістен пластикалық масса зауытына дейін өнім құбыры құрылысын салу. Осы жобаны іске асыруға қажетті инвестиция - тиісінше 70 және 80 млн. АҚШ доллары.
Маңғыстау облысында көмір сутегі шикізатының ірі қоры бар, алайда оны терең және кешенді қайта өңдеу бойынша технологиясы жоқ. Сонымен бірге мұнайхимия өндірісін құру үшін барлық мүмкіндіктер бар, және бұл процестің басында химия саласы кәсіпорындарын толық қалпына келтіруді және аймақта өндірілетін көмір сутегі шикізаты - қаражанбас мұнайы негізінде әртүрлі бағытталған битум өндірісін ұйымдастыру жөніндегі жобаны іске асыруды қажет етеді.
Маңғыстау облысының аумағындағы Қаражанбас кенорнында жоғары тұтқырлығымен сипатталатын және әртүрлі бағыттағы битум алу үшін идеялды шикізат болып табылатын, оның ішінде құрылыс, мұнай өндіру жүзеге асырылады, бұл аймақта битум зауытының құрылысы үшін барлық алғышарттарды береді. Бүгінде Қазақстанда құрылыс битумын бірегей өндіруші ресей шикізатымен жұмыс жасайтын Павлодар мұнай өңдеу зауыты болып табылады және ол республика қажеттілігін толық көлемде қанағаттандырмайды.
Қаражанбас мұнайынан алынған битум негізгі көрсеткіштер бойынша жолдың тұтқыр, құрылыстық және оқшаулау битумдары үшін қойылатын талаптардан асып түседі. Шығыс тауарлы мұнай есебінде битум шығуы шамамен 65% құрайды. Оны алу үшін қаражанбас мұнайының атмосфералық айдау қалдығы пайдаланылады, бұл битум зауыты құрылысын оңтайлайды, оны қымбат бағалы ваккумды қондырғылармен жинақтау қажеттілігі қысқарады. Жобаның болжамдық құны - 141 млн. теңге. Жылына 12 мың тонна битум өндіру үшін жылына шамамен 40 мың тонна мұнай қажет етеді. Осы жобаны жүзеге асыруда бірыңғай және шынайы проблема "Қаражанбасмұнай" ААҚ болжанатын құрылыс зауытына өндірілген шикізатты жеткізуден конъюнктурлы пікір бойынша бас тартылуы мүмкін.
Машинажасау және жол құрылысы материалдары өндірісін дамыту
Аймақтың машинажасау саласы екі кәсіпорынмен: "Каскор-Машзавод" ААҚ және "Каспиймұнаймаш" ААҚ ұсынылады.
"Каспиймұнаймаш" ААҚ өндірісі қазіргі уақытта тапсырыс болмауынан тоқтап тұр. "Каскор-Машзавод" ААҚ мұнайгаз секторы кәсіпорындарының тапсырысын орындап, ТЮФ НОРД (Германия) компаниясының аттестациясынан өту үшін тартылумен ИСО - 9001-2000 жүйесі бойынша зауытты сертификаттау жөнінде жұмыстар жүргізуде.
Машинажасау саласының негізгі проблемалары - сапа бойынша өнімге әлсіз бәсекелестік, нақты инвестиция мен инновацияның болмауы, маркетинг пен менеджменттің төмен деңгейі, кооперациялық байланыстың ысырабы.
Сондықтан жоспарланған кезеңде мынадай іс-шараларды жүргізу көзделеді:
Өндірісті техникалық қайта жарақтандыру, қайта жаңғырту және әртараптандыру
Тиісті ИСО 9000 сериялы сапамен басқару жүйесін енгізу
Өндірістің инновациялық дамуын қамтамасыз ету
Сонымен қатар, ұзақ мерзімді келешекте мұнайгаз секторына бағытталған өнімдер өндіру үшін дәлдікті машинажасауды дамыту бойынша іс-шаралар көзделеді. Осыған байланысты жаңа машинажасау өндірісін құруды және әрекеттегісін кеңейтуді ұсынатын шығыс европалық, оңтүстік кореялық компаниялар жағынан жоғары дәрежеде қызығушылық бар.

Углещелочной реагент широко применяют в виде компонента бурового раствора, а также в качестве структурообразователя для восстановления и повышения плодородия почв. Ориентировочная стоимость проекта - 644,5 тыс. долл США., предполагается создание 28 рабочих мест.
Основная  проблема,  которую необходимо решить в ближайшее время в  химической отрасли  - обеспечение сырьем - этановой фракцией завод пластических масс для дальнейшего развития отрасли. ОАО "Озенмунайгаз" - основной добытчик газа, не удовлетворяет текущей потребности региона из-за устойчивого снижения объемов газодобычи, связанного с истощением запасов газа на месторождении. Для восполнения дефицита необходимо решить вопрос строительства этанопровода Тенгиз - Актау протяженностью 500 км, либо осуществить мероприятия по реконструкции и модернизации Каз ГПЗ (УПГ) ОАО "Озенмунайгаз" и строительство продуктопровода от данного производства до завода пластических масс. Требуемые инвестиции на реализацию этих проектов - 70 и 80 млн.долл. соответственно.
Мангистауская область располагает крупными запасами углеводородного сырья, однако не имеет технологий по глубокой и комплексной ее переработке. Вместе с тем все возможности для создания производств нефтехимии имеются и началом этого процесса может послужить полное восстановление предприятий химической отрасли и реализация проекта по организации производства битума различного назначения на основе добываемого углеводородного сырья в регионе - каражанбасской нефти.
Развитие производств машиностроения и дорожных строительных материалов.
Машинострооительная отрасль региона представлена двумя предприятиями ОАО "Каскор - Машзавод" и ОАО "Каспиймунаймаш".
Производство ОАО "Каспиймунаймаш" в настоящее время простаивает из-за отсутствия заказов. ОАО "Каскор - Машзавод", выполняя заказы предприятий нефтегазового сектора, проводит работу по сертификации завода по системе ИСО -9001-2000 с привлечением для проведения аттестации компании ТЮФ НОРД (Германия).
Основные проблемы отрасли машиностроения в слабой конкуренции продукции по качеству, отсутствии реальных инвестиций и инноваций, низком уровне маркетинга и менеджмента, потере кооперационных связей.
Поэтому в планируемый период предусматривается проведение следующих мероприятий:
Техническое перевооружение, реконструкция и диверсификация производства
Внедрение систем управления качеством, соответствующих ИСО серии 9000
Обеспечение инновационного развития производства.
Кроме того в долгосрочной перспективе предусматриваются мероприятия по развитию точного машиностроения для производства продукции, ориентированной на нефтегазовый сектор. В этом отношении имеется повышенный интерес со стороны восточноевропейских, южнокорейских компаний, предлагающих создание новых и расширение действующих производств машиностроения.
В краткосрочный период будет осуществлена работа по продвижению в институтах развития республики проекта "Организация производства нефтегазового оборудования", основанного на новых технологиях и представленного ОАО "Каскор-Машзавод".

Қысқа мерзімді кезеңде республиканың даму институтында "Каскор-Машзавод" ААҚ ұсынылған және жаңа технологияларға негізделген "Мұнайгаз жабдықтары өндірісін ұйымдастыру" жобасын жылжыту жөніндегі жұмыстар жүзеге асырылатын болады. Жобаның болжамдық құны - 8 млн. АҚШ доллары. Ұсынылған жоба шегінде бұрғылау жабдықтары өндірісі мен құрамында күкірт және күкіртсутегі бар мұнай эмульсиясын және мұнайды қыздыру үшін арналған ПТБ- 10-64 қыздыру пешін шығару жөніндегі өндіріс ұйымдастырылатын болады, сондай-ақ сорғылы-сығымдағыш құбырлар өндірісі жолға қойылатын болады.
Шикізат ресурстары бай аймақта құрылыс материалдары өндірісін, оның ішінде жол құрылысы үшін қолданылатын, кеңейтуге арналған алғышарттарды береді.
Бағдарламамен сметалық құны 5 млн. АҚШ доллары керамикалық жақтау кірпішін шығару жөніндегі зауыт құрылысының жобасын іске асыру ұсынылады.
Маңғыстау ауданы Шетпе селосы аумағында 2,2 млн. текше метр қорымен саз балшығының Аусары кенорны орналасқан. Зертханалық зерттеу нәтижесі бойынша аталған шикізаттан беріктілік көрсеткіштері бойынша - М- 125, суыққа төзімділігі бойынша - МРЗ- 15 маркалы кірпіш алынды. Шикізаттың бірегейлілігі өнімді дайындауда ешқандай қоспаны қажет етпейтінділігімен ерекшеленеді.
Қазіргі уақытта жоба республиканың даму институтына қарауға ұсынылды.
Қолдағы бар табиғи битуминозды өнім - кир негізінде Маңғыстау облысында жол жамылғысын шығару бойынша өндіріс ұйымдастырылуы мүмкін.
Облыста тиісті бизнес - жоспар жасақталды және әлеуетті инвесторлардың танысуы үшін ҚР индустрия және сауда министрлігіне, "Қазақстан инвестицияға жәрдемдесу орталығы" РМК ұсынылды. Аталған жобаны іске асыру шамамен 27,5 млн. АҚШ долларын қажет етеді.
Өңдеуші өндіріс өнімдерінің бәсекеге қабілеттілігін ИСО 9000 және 14000 сериялы халықаралық стандартқа сәйкес сапа жүйесі мен экологиялық мониторинг енгізу есебінен арттыру .
Бүгінде рынокта өндірілген өнімдердің талап етілуі мен бәсекеге қабілеттілігі өндірілген өнімнің сапасына байланысты, осыған байланысты жоспарланған кезеңде кәсіпорындардың сапаның халықаралық стандартына өтуі жөніндегі жұмыстары жалғасатын болады. 2004-2005 жылдары Маңғыстау облысы кәсіпорындарының 9000 және 14000 сериялы халықаралық ИСО стандаттарына жедел өтуі жөніндегі Аймақтық жоспарға сәйкес жоспарланған кезеңде облыстың 11 кәсіпорнының, оның ішінде 3 кәсіпорын өңдеуші сектордан сапаны басқарудың халықаралық стандарттарына өтуін қамтамасыз ету қарастырылған. Осы процесті жандандыру мақсатында өнеркәсіптік кәсіпорындар үшін отандық, сол сияқты Ресейден, алыс шетел елдерінен мамандар шақырылған мақсатты оқу семинарларын ұйымдастыру тәжірибелері жалғасады: тоқсан сайын аймақ кәсіпорындары үшін ішкі аудитор, 2004 жылдың төртінші тоқсанында - қоршаған ортаны қорғау қауіпсіздігін (ИСО 14000) және сызықіз талдау мен сынама бақылау нүктелері негізінде тамақ өнімдерін сапамен басқару жүйелерін қамтамасыз ету сарапшы - аудитор даярлау бойынша семинарлар өткізілетін болады. <*>
Сапаның халықаралық стандартын енгізуге кәсіпорындар қызметін ынталандыру мақсатында сапа саласында облыстық конкурстар, өнеркәсіптің жетістік көрмелерін өткізу жөніндегі жұмыстар жалғасатын болады.
9000 және 14000 сериялы ИСО халықаралық стандарттарына сәйкес сапа менеджменті мен қоршаған ортаны басқару жүйесін енгізу және сертификаттау мәселелері бойынша іс-шаралар туралы ақпараттар үнемі баспасөзде жарияланатын, теледидар мен радиода көрініс табатын болады.
Ш. Есенов атындағы Ақтау мемлекеттік университетінде 9000 сериялы ИСО халықаралық стандартына сәйкес жасақталған ҚР мемлекеттік стандарттары енгізілетін болады.
Жаңадан құрылатын кәсіпорындар халықаралық стандарттың барлық талаптарына жауап беретін сертификатты өнімдер шығаруды жүзеге асыратын болады.
Экспортқа бағытталған, жоғары технологиялы өнімдер шығару бойынша әртүрлі өндірістер құру, оның ішінде аймақ өнеркәсібін әртараптандыру мақсатымен "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық  аймақ аумағында (АЭА).
Біздің аймақ үшін экономика құрылымдарын әртараптандыруға қолайлы орта жыл сайын көмірсутегі шикізатын өндірудің артуы және мұнайгаз өнеркәсібінде тиісінше инвестиция ағыны болып табылады, сондай-ақ Каспий қайраңындағы мұнай өндірудің даму келешегі, экономиканың әртүрлі саласына, оның ішінде өңдеу секторына, алуан түрлі жәрдемдесу, көзге көріну болып табылады.
Мұнай теңіз операцияларын қолдау базасын дамыту тауарлар мен қызметтердің кең спектрына сұраныс туғызады, нәтижесінде оларды өндіру жөніндегі өндірістерді құрайтын болады, яғни көпшілігінде тек мұнайгаз саласы ғана емес, сонымен қатар сыртқы және ішкі рынокта да қажет етілетін болады.
Бұл мақсат үшін аймаққа инвестиция тарту, жаңа өндіріс құрылыстарын құру және аяқтау жөніндегі жұмыстар жалғасатын болады. Атап айтқанда, жоспарланған кезеңде 2003 жылы басталған және негізінен мұнайгаз секторына бағытталған құрылыс объектілерін аяқтайды.

Ориентировочная стоимость проекта - 8 млн. долл. США. В рамках предлагаемого проекта будет организовано производство бурового оборудования и производство по выпуску печей подогрева ПТБ-10-64, которые предназначены для нагрева нефтяных эмульсий и нефти с содержанием серы и сероводорода, а также будет налажено производство насосно-компрессорных труб.
Богатые сырьевые ресурсы дают предпосылки для расширения в регионе производств строительного материала, в том числе используемого для дорожного строительства.
На территории Мангистауской области на месторождении Каражанбас осуществляется добыча нефти, характеризующаяся высокой вязкостью и являющаяся идеальным сырьем для получения битумов различного назначения, в том числе строительного, что дает все предпосылки для строительства в регионе битумного завода. Сегодня в Казахстане единственным производителем строительного битума является Павлодарский нефтеперерабатывающий завод, работающий на российском сырье и не в полной мере удовлетворяющий потребности республики.
Битум, полученный из каражанбасской нефти, по основным показателям превосходит требования, предъявляемые для дорожных вязких, строительных и изоляционных битумов. Выход битумов, в расчете на исходящую товарную нефть, составляет порядка 65%. Для его получения можно использовать остаток атмосферной перегонки каражанбасской нефти (мазут), что упрощает строительство битумного завода, т.к. отпадает необходимость комплектации его дорогостоящими вакуумными установками. Ориентировочная стоимость проекта -141 млн.тенге. Для выработки 12 тыс.тонн битума в год потребуется порядка 40 тыс. тонн нефти в год. Единственной и серьезной проблемой в осуществлении этого проекта может быть отказ, по конъюнктурным соображениям, ОАО "Каражанбаснефть" от поставки добываемого сырья на предполагаемый строительством завод.
Предполагается Программой также реализация проекта строительства завода по выпуску керамического лицевого кирпича со сметной стоимостью 5 млн.долл.США.
В районе с.Шетпе Мангистауского района расположено Аусарское месторождение глины с запасом 2,2 млн. м 3 . По результатам лабораторных испытаний из данного сырья получен кирпич марки М- 125 - по прочностным показателям, по морозостойкости - МРЗ-15. Уникальность сырья заключается в том, что при изготовлении продукции не требуется никаких добавок.
В настоящее время проект представлен на рассмотрение в институты развития республики.
На основе имеющихся природных битуминозных пород - киров в Мангистауской области возможна также организация производства по выпуску дорожного покрытия.
В области разработан соответствующий бизнес - план и представлен в Министерство индустрии и торговли РК, РГП "Казахстанский Центр содействия инвестициям" для презентации потенциальным инвесторам. На реализацию данного проекта требуется порядка 27,5 млн. долл.США
Повышение конкурентоспособности продукции обрабатывающих производств за счет внедрения систем качества и экологического мониторинга в соответствии с международными стандартами серии ИСО 9000 и 14000.
Востребованность и конкурентоспособность производимой продукции на рынке сегодня зависят от качества выпускаемой продукции, в связи с чем в планируемый период будет продолжена работа по переходу предприятий на международные стандарты качества. В соответствии с Региональным планом по ускоренному переходу предприятий Мангистауской области на международные стандарты ИСО серий 9000 и 14000 на 2004-2005 годы предусматривается в планируемый период обеспечить переход на международные стандарты управления качеством 11 предприятий области, из которых 3 - предприятия обрабатывающего сектора. В целях активизации этого процесса продолжится практика организации для промышленных предприятий целевых обучающих семинаров с приглашением, как отечественных специалистов, так и из России, стран дальнего зарубежья. <*>
В целях стимулирования деятельности предприятий на внедрение международных стандартов качества будут продолжены работы по проведению областных конкурсов в области качества, выставок достижений промышленности.
Вновь создаваемые предприятия будут осуществлять выпуск уже сертифицированной продукции, отвечающей всем требованиям международного стандарта.
Создание различных производств по выпуску экспортоориентированной, высокотехнологичной продукции, в том числе на территории специальной экономической зоны "Морпорт Актау" (СЭЗ) с целью диверсификации промышленности региона.
Для нашего региона благоприятной средой для диверсификации структуры экономики является увеличивающаяся ежегодно добыча углеводородного сырья и соответственно приток инвестиций в нефтегазовую промышленность, а также перспектива развития нефтедобычи на шельфе Каспия, мультипликативное воздействие которого на различные отрасли экономики, в том числе обрабатывающего сектора, очевидны.
Развитие базы поддержки нефтяных морских операций создаст спрос на широкий спектр товаров и услуг, в результате будут создаваться производства по их выпуску, которые в большинстве своем будут востребованы не только в нефтегазовой сфере, но и на внешнем и внутреннем рынках.
В этих целях будет продолжена работа по привлечению в регион инвестиций, созданию и завершению строительством новых производств. В частности, в планируемый период завершится строительство объектов, начатое в 2003 году и ориентированное в основном на нефтегазовый сектор.

"Ақтау теңіз порты" АЭА аумағында жылына 400 мың метр құбыр жобалық қуатымен шыны талшықты құбыр зауыты салынуда. Жобаның қуаты - 10,2 млн. АҚШ доллары. Құрылыс аяқталған соң 240 жаңа жұмыс орны ашылатын болады. Есепті жылдың 26 қарашасында зауыттың 1кезеңін қосу тұсаукесері жүзеге асырылды. Өндірілген өнімдер АРІ, IӘO-9001 халықаралық стандартына сәйкес келеді және қазақстан рыногы үшін принципті жаңа өнім болып табылады. Технология мен жабдықтарды жеткізу FUTURE PIPE GROUP Ә.A. корпорациясымен қамтамасыз етіледі.
АЭА шегінде жоспарланған кезеңде құны 40 млн. АҚШ доллар теңіз металлқұрылымы зауытының құрылысы басталады. Тапсырыс беруші - "Keppeқ Kazakstan" компаниясы, жаңа өндірісте құрылыс аяқталған соң 400 адам жұмыспен қамтылатын болады. Аталған кәсіпорын, алдымен мұнай өндіру секторындағы теңіз құрылысы қызметін қамтамасыз етуге, атап айтқанда Солтүстік Каспийдің Қашаған кенорнына, бағытталған.
"Испат Кармет" ААҚ жалпы сметалық құны 65 млн. АҚШ долларын құрайтын және жылына 60 мың тонна құбыр өнімділігімен мұнай түржиыны құбыры зауытының құрылысының жобасы бойынша даярлық және жобалық-іздестіру жұмыстары жүргізілуде. Жобамен API, ҢIN, BBӘ, AӘTM, AWWA, IӘ және басқа халықаралық стандарттарға жауап беретін спиралды құбырлар шығару қарастырылуда. Дайындау процесінде лазерлік көзбен шолып бақылаудың қазіргі заманғы жүйесін қолданумен бірге ултрадыбыс және радиографиялық дәнекерді қолдану жобалануда.
Сонымен қатар, Ақтау қаласында құны 25,6 млн. АҚШ доллары шыны пластикалық құбыр зауытының бірінші кезегінің құрылысы аяқталды. Жобаның тапсырыс берушісі - "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ. Зауыттың жобалық қуаты - жылына әртүрлі диаметрдегі 390 мың метр құбыр. Қолданылатын технология "Хай Тэк" фирмасында жасақталған және "Интек Композит Машинз" (Калифорния) американдық компаниясының жоғары технологиялы жабдықтарымкен іске асырылады.
Осы сияқты өндіріс Қазақстанда бірінші рет құрылады. Өнім химиялық бұзылған ортаға тұрақты, ұзақмәңгілігімен ерекшеленеді, тот баспайды, кейінгінің және құбырдың ішкі бетіндегі шордың түзілуі, аз салмағы бар. Өндіріс алдымен, мұнайгаз секторына бағытталған.
"ММГ" ААҚ сонымен қатар ағымдағы жылы бірінші кезегін іске қосуымен, теңіз суын тұщыту жөніндегі зауыт құрылысы басталды. Бірінші кезектегі қуаты - тәулігіне 20 мың текше метр су. Жобаның қуаты - 32,8 млн. АҚШ доллары. Жоба 239 жұмыс орнын ашуды қарастырады. Зауыт Ресей және еуропа елдерінің өндіріс жабдықтарымен жасақталған. Теңіз суын тұщыту кері осмос технологиясына негізделген, яғни аймақта өнеркәсіптік масштабта қолданылмайды. Өндірістік процесі автоматтандырылған.

На территории СЭЗ "Морпорт Актау" строится завод стекловолокнистых труб проектной мощностью 400 тыс.метров труб в год. Стоимость проекта 10,2 млн.долл.США. По окончании строительства будет создано 240 новых рабочих мест. 26 ноября отчетного года была осуществлена презентация пуска 1-й очереди завода. Производимая продукция соответствует международным стандартам API, ISO-9001 и является принципиально новым продуктом для казахстанского рынка. Технология и поставка оборудования обеспечивается корпорацией FUTURE PIPE GROUP S.A.
В пределах СЭЗ начнется в планируемый период строительство завода морских металлоконструкций стоимостью 40 млн.долл.США. Заказчик - компания ТОО"Keppel Kazakhstan", на новом производстве по окончании строительства будет занято 400 человек. Данное производство ориентировано, прежде всего, на обеспечение судостроительного сервиса в нефтедобывающем секторе, в частности на месторождении Кашаган Северного Каспия
Ведутся подготовительные и проектно-изыскательские работы по проекту строительства завода труб нефтяного сортамента ОАО "Испат Кармет" с общей сметной стоимостью 65 млн.долл.США и производительностью 60 тыс.тонн труб в год. Проектом предусматривается выпуск спиральношовных труб, отвечающих стандартам API, DIN,BBS, ASTM,AWWA, IS и другим международным стандартам. В процессе изготовления предполагается применить ультразвуковую и радиографическую сварку с использованием современных систем лазерного визуального контроля.
Кроме того в г.Актау завершено строительство первой очереди завода стеклопластиковых труб стоимостью 25,6 млн. долл.США. Заказчик проекта - ОАО "Мангистаумунайгаз". Проектная мощность завода - 390 тыс. м труб различного диаметра в год. Количество создаваемых мест на новом предприятии - 60. Применяемая технология разработана фирмой "Хай Тэк" и реализуется на высокотехнологичном оборудовании американской компании "Интек Композит Машинз" (Калифорния).
Подобное производство создается в Казахстане впервые. Продукция устойчива к химически агрессивным средам, отличается долговечностью, исключает коррозию, образование отложений и наростов на внутренней поверхности трубы, имеет малый вес. Производство, прежде всего, ориентировано на нефтегазовый сектор.
ОАО "ММГ" начато также строительство с вводом в текущем году первой очереди завода по опреснению морской воды. Мощность первой очереди - 20 тыс.м 3  воды в сутки. Стоимость проекта - 32,8 млн. долл. США. Проект предусматривает создание 239 рабочих мест. Завод укомплектован оборудованием производства России и европейских стран. Опреснение морской воды основано на технологии обратного осмоса, которая в промышленных масштабах в регионе не применялась. Производственный процесс автоматизирован.

6. Бағдарламаны іске асырудың тетіктері
Бағдарламаны орындау оны іске асыру жөніндегі үш жылдық кезеңге жасақталатын іс-шаралар жоспарының араласуымен жүзеге асырылатын болады. Жоспарлар қабылданған мерзімде іске асыруға жоспарланған нақты іс-шараларды құрайтын болады, және индустриялық-инновациялық дамудың барлық бағыттары бойынша субъектілер бағдарламасына байланысты барлық қызметін барынша үйлестіруге мүмкіндік жасайды.
7. Қажетті ресурстар мен оларды қаржыландыру көздері
Бағдарламаны қаржыландыру аймақ кәсіпорындарының өзіндік қаражаттары есебінен де, және тікелей отандық және шетел инвестицияларын тарту, қаржы институттарының қарызы есебінен де қарастырылады. Іске асыру үшін қажетті қаражаттың болжамдық мөлшері 1,3 млрд. АҚШ долларын құрайды немесе шамамен 188,5 млрд. теңге.
8. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде экономиканың өсу қарқыны жылына кемінде 8-9% қамтамасыз етеді, өңдеуші өнеркәсіпте орташа жылдық өсу қарқыны 3-5% құрайды.
Жоғары қосылған құнды жоғары технологиялы, экспортқа бағытталған өнімдер өндірісінің пайдасына құрылымдық қайта өзгертулердің басталуына қойылатын болады.
Облыста өндірілетін өнеркәсіптік өнімдер экспорты әртараптандырылады.
Өңдеуші секторға инвестициялар ағыны жандандырылады.
Бағдарламаны іске асыру шағын кәсіпкерлікті дамытуға әралуан ықпалын тигізеді. Шағын бизнес секторындағы өндіріс көлемі кемінде екі есе өседі. Экономиканың осы секторында қамтылған субъектілер саны артады.
Халықтың жұмыспен қамтылуы артады, кедейшілік деңгейі қысқарады. Халықтың ақшалай табысы кемінде жартылай өседі.
9. Маңғыстау облысының инвестициялық жобаларының тізбесі  <*>
Ескерту. 9 тарауы жаңа редакцияда   -   Маңғыстау облыстық мәслихатының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы  N 8/135  шешімімен.
Жобаның
атауы
Жобаның мазмұны
және оның халық
шаруашылық
маңыздылығы
Жобалық
қуаты
Орын
даушы
ұйым
Құрылыс
мерзімі
(жыл)
мен
жобаның
өтелім
делігі
(жыл)
Жоба
ның
құ
ны,
млн.
АҚШ
дол
лары
Жұ
мыс
оры
нда
рын
ың
са
ны
1.
Шыны
талшықты
құбырлар
өндіру
жөніндегі
завод
АРI, ISO-9001
халықаралық
стандарттарына
сәйкес шыны
талшықты құбырлар
өндірісі.
Құбырлардың
қызмет ету
мерзімі кемінде
25 жыл.
Импорталмастыру
проблемаларын
шешу
Жылына
400 мың
м құбыр
"АЗ
СТ"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 3
жыл.
Өтелім
ділігі-
5 жыл
10,2
240
2.
Шыны
пластикалық
құбырлар
өндіру
жөніндегі
завод
АРI, ISO-9001
халықаралық
стандарттарына
сәйкес төмен
және жоғары
қысымдағы шыны
пластикалық
құбырлар
өндірісі.
Импорталмастыру
проблемаларын
шешу
Жылына
әртүрлі
диаметр
дегі
300 мың
м құбыр
"Маң
ғыс-
таумұ
най-
газ"
АҚ
Құрылыс
мерзімі
- 3
жыл.
Өтелім
ділігі-
2,5 жыл
25,6
60
3.
Мұнай
түржиыны
құбырын
шығару
жөніндегі
завод
Завод мұнай
түржиыны құбырын
шығаруға
бағытталған. ҚР
мұнайгаз саласы
үшін
импорталмастыру
проблемасын шешу
Әртүрлі
диаметр
дегі
60000
тн/жыл
болат
құбыр
"НЕФТ
ЕГАЗТ
РУБА"
АҚ
Құрылыс
мерзімі
- 3
жыл.
Өтелім
ділігі
- 4 жыл
35
145
4.
Теңіз
металл
құрылғысын
шығару
жөніндегі
завод
Завод ҚР теңіз
бұрғылау
мұнараларын,
платформаларын,
танкерлер
жасақтайтын,
шығаратын,
жөндейтін және
қызмет
көрсететін
алғашқы
кәсіпорын болады
7000
тн/жыл
металл
құрылғы
сы
"Кер
реl
Kazak
hstan
" ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 3
жыл.
Өтелім
ділігі-
5 жыл
40
708
5.
Тауарлы
текше
түріндегі
қиыршық тас
өндірісін
ұйымдастыру
Құрылыс
индустриясы мен
мұнай саласы
үшін өнімдер
шығару
Жылына
70 мың
текше
метр
"Карь
ертау
" ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 1
жыл.
Өтелім
ділігі
- 4 жыл
1,24
45
6
Ауыз су
тұшыту және
өндіру
заводы
(1-ші
кезегі)
Завод теңіз суын
тұшыту және ауыз
су алу үшін
бағытталған
Тәулігі
не 20
мың
текше
метр су
"Маң
ғыс-
таумұ
най-
газ"
АҚ
Құрылыс
мерзімі
- 2
жыл.
Өтелім
ділігі-
2 жыл

6. Механизмы реализации Программы
Выполнение Программы будет осуществляться посредством Плана мероприятий по ее реализации, который будет разрабатываться на трехлетний период. План будет содержать конкретные мероприятия, планируемые к реализации в принятые сроки, и позволят максимально скоординировать деятельность всех причастных к Программе субъектов по всем направлениям индустриально-инновационного развития.
На этапе 2004-2006 годов  будут реализованы мероприятия по дальнейшему восстановлению существующих производств Химкомплекса, наращиванию мощностей завода пластических масс в целях создания базы для новых производств химического направления, а также будет создана база для развития в регионе нефтехимии. Активизируется инвестиционная политика, направленная на привлечение потенциальных инвесторов к участию в создании новых производств.
В последующие годы  будут продолжены работы по созданию новых производств, а также приниматься меры для обеспечения устойчивого развития промышленности на основе повышения эффективности работы промышленного комплекса и конкурентоспособности продукции, совершенствования структуры производства и укрепления материально- технической базы, внедрения инновационных технологий. С учетом норм строительства некоторые предприятия уже получат первые результаты от реализации соответствующих мероприятий программ индустриально-инновационного развития.
В этот период будет осуществлена полная модернизация завода пластических масс за счет привлечения кредитных ресурсов различных финансовых институтов.
Общий объем средств, необходимых на восстановление и модернизацию производства, составляет не менее 30 млн.долл.США.
Будет происходить освоение введенных мощностей. Произойдет диверсификация структуры отраслей промышленности и экспорта.
7. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование Программы предусматривается как за счет собственных средств предприятий региона, так и за счет привлечения прямых отечественных и иностранных инвестиций, займов финансовых институтов. Ориентировочный объем средств, необходимый для реализации составит 1,3 млрд.долл или порядка 188,5 млрд.тенге.
8. Ожидаемые результаты  от реализации Программы
В результате реализации Программы обеспечатся темпы роста экономики не менее чем на 8-9% в год, среднегодовые темпы роста в обрабатывающей промышленности составят 6-7%.
Произойдут существенные структурные преобразования в пользу производства высокотехнологичной, экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью.
Существенно диверсифицируется экспорт производимой в области промышленной продукции.
Активизируется приток инвестиций в обрабатывающий сектор.
Реализация Программы окажет мультипликативное воздействие на развитие малого предпринимательства. Объемы производства в секторе малого бизнеса возрастут не менее чем в два раза. Увеличится число субъектов, занятых в этом секторе экономики.
Увеличится занятость населения, сократится уровень бедности. Денежные доходы населения возрастут не менее, чем наполовину.
9. Перечень инвестиционных проектов Мангистауской области <*>
Примечание: раздел 9 в новой редакции - решением маслихата Мангистауской области от 8 декабря 2004 года  N 8/135 .
N
Наименование проекта
Содержание проекта и его народнохозяйственная значимость
Проектная мощность
Организация- исполнитель
Сроки строитель-ства (лет) и окупаемости проекта (лет)
Стоимость проекта млн. долл. США
Количество рабочих мест
1.
Завод по произ-водству стек-ловолокнистых труб.
Производство стекловолокнистых труб в соответствии с международ-ными  стандартами АРI, ISO-9001. Срок службы трубы не менее 25 лет. Решение проблемы импор-тозамещения.
400 тыс.м труб в год
ТОО "АЗСТ"
Срок строительства-3 года. Окупаемость-5 лет
10,2
240
2.
Завод по произ- водству стек-лопластиковых труб.
Производство стеклопластиковых труб низкого и высокого давления в соответствии с международными стандартами АРI, ISO-9001.Решение вопросов импортозамещения
300 тыс.м труб в год различного диаметра.
АО "Мангистауму-найгаз"
Срок строительства -3 года. Окупаемость-2,5 года.
25,6
60
3.
Завод по выпуску труб нефтяного сортамента
Завод предназначен для выпуска труб нефтяного сортамента.Решение проблемы  импортозамещения для нефтегазовой отрасли РК
60000 тн/год стальных труб различного диаметра.
АО"НЕФТЕГАЗТРУБА"
Срок строительства- 3 года. Окупаемость - 4 года.
35
145
4.
Завод по выпуску морских металлических конструкций.
Завод будет первым подобным предприятием в РК , который будет  разрабатывать,выпускать, ремонтировать и обслуживать морские буровые вышки, платформы и танкера
7000 тн/год металлоконст-рукций
ТОО "Керреl Kazakhstan"
Срок строительства-3 года. Окупаемость-5 лет.
40
708
5.
Организация производства товарного кубовидного щебня
Производство продукции для строительной индустрии и нефтяной отрасли
70 тыс.куб.м. в год
ТОО "Карьертау"
Срок строительства-1 год.           Окупаемость - 4 года.
1,24
45
6
Завод опреснения и производства питьевой воды (1-ая очередь).
Завод предназначен для опреснения морской воды и получения питьевой воды.
20 тыс.куб.м воды в сутки
АО  "Мангистауму-найгаз"
Срок строительства-2 года. Окупаемость-12 лет

17,3
139
7.
Ауыз су
өндіру және
құтыға құю
жөніндегі
завод
Завод ауыз су
шығару және оны
сыйымдылығы
0,5-1,5 литр
мөлшеріндегі
құтыға құю үшін
бағытталған.
Желі сағатына 10
мың құтыға құюға
мүмкіндік жасайды
Сағатына
35 мың
текше
метр
ауыз су
"Касп
иан-и
ндаст
риас
ЛТД"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 3
жыл.
Өтелім
ділігі-
5 жыл
2,5
55
8.
Жақтау
кірпіштерін
өндіру
жөніндегі
зауыт
құрылысы
ҚР өнеркәсіптік-
азаматтық
құрылыс
объектілері үшін
отандық керамика-
лық қаптама
кірпіштерін
шығаруды
ұйымдастыру.
Импорталмастыру
проблемаларын
шешу
Жылына
50 млн.
шарт.
дана
кірпіш
"Тоқы
ма"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 18
ай.
Өтелім
ділігі-
5 жыл
5
50
9.
Азот-түк
заводының
қайта
жаңғыртылған
қуатындағы
аммиак
селитрасының
өндірісі
Азот
тыңайтқыштары
мен химия
реагенттерінің
өндірісі және
шығару; Отандық
жарылғыш және
бризантты
құралдар
өндірісі үшін
шикізат базасын
құру.
Жылына
120 мың
тонна
аммиак
сели-
трасы
"Ак
тал
ЛТД"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 18
ай.
Өтелім
ділігі-
3,5 жыл
2,5
80
10.
Мұнайгаз
жабдықтарын
өндіруді
ұйымдастыру*
ҚР мұнай саласы
үшін мұнайды
қыздыру және НКТ
өндірісі.
Импорталмастыру
проблемаларын
шешу, аталған
өнім шетелден
Қазақстанға
импортталады.
Жылына
қыздыру
пешінің
бес
жинағы
мен
6600
тонна
құбыр
өнімі
"Кас
кор-
Машза
вод"
ААҚ
Құрылыс
мерзімі
- 12
ай.
Өтелім
ділігі-
5 жыл
2,01
20
11
Стирол
өндірісін
ұйымдастыру
Соққыға берік
полистирол мен
басқа да
пластикалық
масса өндірісі
үшін негізгі
шикізат - стирол
өндіру
150
тн/жыл
стирол
"SAT
&
Compa
ny"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 1,5
жыл.
Өтелім
ділігі-
6 жыл
4,5
170
12
Құрық
селосында
"Каспийская
верфь ЕР
САЙ" металл
құрылғылары
заводы
Теңіз
платформаларының
өндірісі
Жылына
18 мың
тонна
металл
құрылғы
лары
"ЕР
САЙ
Каспи
ан
Контр
актор
" ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 1,5
жыл.
Өтелім
ділігі
-5-10
жыл
54
500
13
Солтүстік
Ауыртас
кенорнында
барит-целест
ин рудасын
өндіру
Мұнай саласында
қолдану үшін
бұрғылау
ерітіндісінің
ауырлатқаш өндіру
Жылына
25-30
мың
тонна
"Үсті
рт"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 1
жыл.
Өтелім
ділігі
-2,4жыл
1,5
100
14
Перфорациала
нған жүйені
өндіру
жөніндегі
завод
Мұнайгаз секторы
үшін
перфорациаланған
жүйе мен
жарылғыш жүйесін
өндіру
Жылына
1 млн.
заряд
"Каз
техно
инжин
иринг
" ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 6
ай.
Өтелім
ділігі
- 5 жыл
12
50
15
Битум
заводының
құрылысы
Әртүрлі
бағыттағы битум
өндіру
Жылына
60 мың
тонна
битум
"Цент
рПрое
тСерв
ис"
ЖШС
БК
Құрылыс
мерзімі
- 1
жыл
Өтелім
ділігі
- 3,5
жыл
5
70
16
Өнім
номенклатура
сын кеңейту
және завод
қуатын
арттыру
Халықшаруашылығы
бағытындағы
тауарлары-"Севе-
рал минт" тіс
пастасы мен
автохимия өнімін
өндіру
Жылына
60 млн
туб тіс
пастасы;
жылына
3,5 млн
л
автохим.
"Ак
тау
Косме
ик"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 5 ай.
Өтелім
ділігі
- 1,5
жыл
1,7
30
17
Ақтау құю
заводы
құрылысы
Өнеркәсіп қажеті
үшін
металлургиялық
жартылай
фабрикаттар
өндіру
Тәулігі
не 200
тонна
болат
өзек
"АЛЗ"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 1
жыл.
Өтелім
ділігі
- 2 жыл
5,1

17,3
139
7.
Завод по выработке и бутилированию питьевой воды
Завод предназначен для выработки питьевой воды и его бутилирования в емкости объемом 0,5-1,5 литра. Линия позволяет разливать 10 тыс. бутылок в час
35 куб.м в час питьевой воды.
ТОО "Каспиан-индастриас ЛТД"
Срок строительства- 3 года. Окупаемость-5 лет.
2,5
55
8.
Строительство завода по производству лицевого кирпича
Организация выпуска отечественного керамического облицовочного кирпича в Республике Казахстан для объектов промышленно-гражданского строительства. Решение проблемы импортозамещения
50 млн. усл.шт в год кирпича
ТОО "Токыма"
Срок строительства 18 месяцев. Окупаемость-5 лет
5
50
9.
Производство аммиачной селитры на  реконструируемых мощностях азотно-тукового завода
Производство и выпуск азотных удобрений и химических реагентов; Создание сырьевой базы для производства отечественных взрывчатых и бризантных веществ
120 тыс.тонн в год аммиачной селитры
ТОО "Актал ЛТД"
Срок строительства-18 месяцев.                   Окупаемость- 3,5 года.
2,5
80
10
Организация производства нефтегазового оборудования
Производство печей подогрева нефти и НКТ для нефтяной отрасли РК. Решение проблемы импортозамещения, т.к. данная продукция импортируется в Казахстан из-за рубежа
Пять компле-ктов печей подогрева  и  6600 тонн трубной продукции в год.
ОАО " Каскор-Машзавод"
Срок строительства-12 месяцев. Окупаемость- 5 лет.
2,01
20
11
Организация производства стирола
Выпуск стирола- основного сырья для производства ударопрочного полистирола и других пластических масс.
150 тн/год стирола.
ТОО "SAT & Company"
Срок строительства -1,5 года. Окупаемость - 6 лет.
4,5
170
12
"Каспийская верфь ЕР САЙ" Завод металлоконструкций п. Курык
Производство морских платформ
18 тыс. тонн металлоконст-рукций в год
ТОО "ЕР САЙ Каспиан Контрактор"
Срок строительства - 1,5 года.  Срок окупаемости -5-10 лет
54
500
13
Разработка барит-целестиновых руд месторождения Северный Ауртас
Производство утяжелителя буровых растворов для использования в нефтяной отрасли. Решение проблемы импортозамещения.
25-30 тыс. тонн в год
ТОО "Устюрт"
Срок строительства - 1 год. Срок окупаемости - 2,4 года.
1,5
100
14
Завод по производству перфорационных систем
Производство для нефтегазового сектора перфорационных систем и взрывчатых веществ.
1 млн. зарядов в год
ТОО "Казтехноинжи-ниринг"
Срок строительства - 6 мес. Срок окупаемости - 5 лет
12
50
15
Строительство битумного завода
Производство битумов различного назначения.
60 тыс. тонн битума в год
СП ТОО "Центр ПроектСервис"
Срок строительства - 1 год. Срок окупаемости - 3,5 года
5
70
16
Расширение номенклатуры продукции и увеличение мощности завода
Производство товаров народнохозяйственного значения зубной пасты "Северал минт" и продукции автохимии.
Зубная паста -60млн. туб в год; автохимия - 3,5 млн.л. в год
ТОО "Актау Косметик"
Срок строительства - 5 мес. Срок окупаемости - 1,5 года
1,7
30
17
Строительство Актауского литейного завода
Производство металлургических полуфабрикатов для нужд промышленности.
200 тонн стальных стержней в сутки
ТОО "АЛЗ"
Срок строительства - 1 год. Срок окупаемости-2 года
5,1

200
18
Рудасыз
материалдар
өндірісін
ұлғайту
Құрылыс
индустриясының
қажеті үшін
қиыршық тас
өндіру
Жылына
2,0 млн.
текше
метр
қиыршық
тас
"Мырз
абек"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 7 ай.
Өтелім
ділігі
- 3 жыл
6
150
19
Боранкөл
газ өңдеу
заводы
Сұйық түрде
пропан, бутан,
пентан+ қоспасын
алу өндірісі
Тәулігі
не 10
млн.
текше
метр газ
"Толқ
ыннеф
тегаз
" ААҚ
Құрылыс
мерзімі
- 3
жыл.
Өтелім
ділігі
- 10
жыл
97
110
20
Форт-Шевчен
ко қаласында
құрылыс
индустриясы
ның базасын
дамыту
Құрылыс
индустриясы үшін
тауарлық бетон
және бетон
бұйымдарын өндіру
Жылына
70 мың
текше
метр
"Түпқ
араға
н"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 2
жыл.
Өтелім
ділігі
- 2 жыл
1
30
21
Керамзит
өндіру
Құрылыс
индустриясы үшін
керамзит қиыршық
тасын өндіру
Жылына
30 мың
текше
метр
"Ақта
у-Про
мстро
йма
териа
лы"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 1,5
жыл.
Өтелім
ділігі
- 5 жыл
2,4
45
22
Керамзит
өндіру
Құрылыс
индустриясы үшін
керамзит қиыршық
тасын өндіру
Жылына
30 мың
текше
метр
"Ақта
у-Про
мстро
йма
териа
лы"
ЖШС
құрылыс
мерзімі
- 1,5
жыл
Өтелім
ділігі
- 5 жыл
2,4
45
22
Түсті және
сирек
кездесетін
металдарды
ажыратып
алып,
синтетикалық
мұнай
өндіру және
қатты
қалдықтарды
пайдалы
өнімге
айналдыру
мақсатымен
кир мен
мұнай
шламдарын
қайта өңдеу
технология
сын жасақтау
Түсті және сирек
кездесетін
металдарды
ажыратып,
синтетикалық
мұнай алу және
қатты
қалдықтарды
пайдалы өнімге
айналдыру үшін
ағынды суды
мұнай мен мұнай
өнімдерінен
тазалау
технологиясы
жасақталатын
болады
Жылына
100 мың
тонна
"ЭКОС
-ЛТД"
ЖШС
Құрылыс
мерзімі
- 2
жыл.
Өтелім
ділігі
- 5 жыл
2
60
* Жобаның жаңа атауы, Қазақстан Даму Банкісінде қаралғаңға дейін жоба "Мұнай қыздыру пеші мен сорғылық-сығымдағыш құбырлар өндірісін ұйымдастыру" деп аталды.
10. Маңғыстау облысының 2004-2006 жылдарға арналған индустриялық-инновациялық даму бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары  <*>
Ескерту. 10 тарауы жаңа редакцияда   -   Маңғыстау облыстық мәслихатының 2004 жылғы 8 желтоқсандағы  N 8/135  шешімімен.
қ/с
Іс-шаралар
Аяқтау
нысаны
Орындауға
жауаптылар
Орындау
мерзімі
Болжам
далған
шығын-
дар
Қар-
жы
лан-
дыру
көз-
дері
1
2
3
4
5
6
7
1. ӨНЕРКӘСІПТІҢ  БАЗАЛЫҚ  САЛАСЫН   ДАМЫТУ
1.1
Аймақ экономика
сының өнеркә-
сіптік, инвести
циялық және ин-
новациялық
әлеуетіне тұрақ
ты мониторинг
жүргізу
Облыс
әкіміне
ақпарат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
Тоқсан
сайын
Қажет
етпейді
1.2
Қазақстан Респуб
ликасы Үкіметіне
химия және мұнай
химия өнеркәсібі
кәсіпорындарын
шикізатпен қамта
масыз ету үшін
этан өндіруді
ұйымдастыру мақ
сатында "Өзенмұ
найгаз" ААҚ
газ өңдеу зауы-
тын (ГӨБ)
қайта жасақтау
және жаңарту бой
ынша ұсыныс әзір
леу
Қазақстан
Республика-
сы Үкіметіне
ұсыныс
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
III тоқ
саны
Қажет
етпейді
1.3
Қазақстан Респуб
ликасы Үкіметіне
химия өнеркәсібі
өнімдерін тасы-
малдау үшін ар-
найы жабдықтал-
ған вагондар пар
кін кеңейту жө-
нінде ұсыныс
әзірлеу
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ұсыныс
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
III тоқ
саны
Қажет
етпейді
1.4
Қазақстан Респуб
ликасы Үкіметіне
өнеркәсіптің бо-
лашақта дамуын
қамтамасыз ету
үшін электр энер
гиясын өндіру бо
йынша әрекеттегі
қуатын қолдау жә
не дамыту мақсат
ында "МАЭК-
Казатомпром"
ЖШС энергия ком
бинатын қайта
жаңғырту және
техникалық қайта
жарақтандыру
туралы ұсыныс
әзірлеу
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ұсыныс
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
III тоқ
саны
Қажет
етпейді
1.5
Қазақстан Респуб
ликасы Үкіметі-
нің Астана қала-
сында 2004 жыл-
дың 14 сәуірінде
ұйымдастырған
мұнайхимия өнер
кәсібін дамыту
мәселелері жөнін
дегі кеңеске об-
лыстық әкімият
пен кәсіпорындар
өкілдерінің
қатысуы
Кеңеске
қатысу
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
сәуірі
Бюджет
тік қа-
ражат-
тың
лимиті
шегінде
Жер
гі
лік
ті
бюд
жет,
кәсі
по-
рын
қара
жаты

200
18
Расширение  производства нерудных материалов.
Производство щебня для нужд строительной индустрии.
2,0 млн. куб. м. щебня в год
ТОО "Мырзабек"
Срок строительства - 7 мес.      Срок окупаемости-3 года
6
150
19
Боранкольский газоперерабатывающий завод
Производство  получения в жидком виде пропана, бутана, смеси пентан+высшие.
10 млн. куб газа в сутки
ОАО "Толкыннеф-тегаз"
Срок строительства-3 года Срок окупаемости-10 лет
97
110
20
Развитие базы стройиндустрии в г.Форт-Шевченко
Производство товарного бетона и бетонных изделий для стройиндустрии.
40 тыс.куб.м в год
ТОО "Тупкараган"
Срок строительства - 2 года. Срок окупаемости-2 года
1
30
21
Производство керамзита
Производство керамзитового гравия для стройиндустрии.
30  тыс.куб. м. в год
ТОО "Актау-Промстройма-териалы"
Срок строительства - 1,5 года Срок окупаемости-5 лет
2,4
45
22
Разработка технологии переработки киров и нефтяных шламов с целью производства синтетической нефти и утилизации твердых отходов в полезные продукты с извлечением цветных и редких металлов
Будет разработана технология извлечения синтетической нефти и утилизации твердых отходов в полезные продукты с извлечением цветных и редких металлов и очистка сточных вод от нефти и нефтепродуктов.
100 тыс. т/год
ТОО "ЛТД-ЭКОС"
Срок строительства - 2 года. Срок окупаемости- 5 лет.
2
60
10. План мероприятий по реализации Программы индустриально-инновационного
развития Мангистауской области на 2004-2006 годы <*>
Примечание: раздел 10 в новой редакции - решением маслихата Мангистауской области от 8 декабря 2004 года  N 8/135 .
N п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы
Источник финансирования
1
2
3
4
5
5
6
1. РАЗВИТИЕ БАЗОВЫХ ОТРАСЛЕЙ ПРОМЫШЛЕННОСТИ
1.1
Проводить постоянный мониторинг промышленного, инвестиционного и инновационного потенциала экономики региона
Информация  акиму области
Областное управление экономики, промышленности и торговли
Ежеквартально
Не требуется
1.2
Подготовить предложения в Правительство Республики Казахстан по реконструкции и модернизации газоперерабатывающего завода (УПГ) ОАО "Озенмунайгаз" в целях организации производства этана для обеспечения сырьем предприятий химической и нефтехимической промышленности
Предложение  в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли
III квартал 2004 года
Не требуется
1.3
Подготовить предложения в Правительство Республики Казахстан по вопросам расширения парка специализированных вагонов для транспортировки продукции химической промышленности
Предложение  в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли
III квартал 2004 года
Не требуется
1.4
Подготовить предложения в Правительство Республики Казахстан по реконструкции и техническому перевооружению энергетического комбината ТОО "МАЭК-Казатомпром" в целях поддержания и развития действующих мощностей по выработке электроэнергии для обеспечения дальнейшего развития промышленности
Предложение  в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли
III квартал 2004 года
Не требуется
1.5
Участие  представителей акимата области и предприятий в совещании по вопросам развития нефтехимической промышленности в городе Астане, организуемом Правительством Республики Казахстан 14 апреля 2004 года
Участие в совещании
Областное управление экономики, промышленности и торговли
Апрель 2004 года
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет, средства предприятий

2.  ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ  САЯСАТ
2.1
Қазақстан Рес-
публикасының
даму институтын
да қарауға Қаз-
ақстан Республи
касы индустрия
және сауда мини
стрлігінің жұмы
сшы тобы ұсын-
ған инвестиция
лық жобаларға
қозғау салу жө
ніндегі шаралар
ды жандандыру,
одан
2004 жылы:
Контракт
қорытындысы.
Қазақстан Рес
публикасы Үкі
метіне ақпа-
рат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы,
облыс кәсіп
орындары
Тоқсан
сайын,
2004
жылдан
бастап
Қажет
етпейді
мұнайгаз жабдық
тары өндірісін
ұйымдастыру ("К
аскор-Машзавод"
АҚ);
жақтау кірпіште
рін өндіру жөні
ндегі завод құр
ылысы ("Тоқыма"
ЖШС);
Солтүстік Ауыр
тас кенорнында
барит-целестин
рудасын өндіру
("Үстірт" ЖШС);
рудасыз матери-
алдар өндірісін
кеңейту ("Мырза
бек" ЖШС);
2005 жылы :
перфорациалан-
ған жүйені өнді
ру жөніндегі за
вод ("Казтехнои
нжиниринг"
ЖШС);
битум заводының
құрылысы ("Цент
рПроектСервис"
ЖШС);
керамзит өндіру
("Актау-Промстр
ойматериалы"
ЖШС).
2.2
Құрылысы тұрғыз
ылып жатырған
объектілердің
берілуін қамта
масыз ету үшін
жағдай жасау,
соның ішінде
2004 жылы :
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ақпарат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
IV тоқ
сан,
тоқсан
сайын,
2004
жылдан
бастап
Қажет
етпейді
ауыз су тұшыту
және өндіру жө
ніндегі завод
(1-ші кезегі,
"Маңғыстаумұнай
газ" АҚ);
шыны талшықты
құбырлар өндіру
жөніндегі завод
(1-ші кезегі,
"АЗСТ" ЖШС);
шыны пластика-
лық құбырлар
өндіру жөнінде
гі завод (1-ші
кезегі, "Маңғыс
таумұнайгаз"
АҚ);
ауыз су өндіру
және құтыға құю
жөніндегі завод
("Каспиан Индас
триас ЛТД"
ЖШС);
модульдік бетон
-араластырғыш
завод ("Форт-Ше
вченко қаласын
да құрылыс инду
стриясының база
сын дамыту"
жобасының
1-ші кезеңі,
"Түпқараған"
ЖШС);
2005 жылы :
шыны талшықты
құбырлар өндіру
жөніндегі завод
(2-ші кезегі,
"АЗСТ" ЖШС);
шыны пластика
лық құбырлар
өндіру жөнінде
гі завод (2-ші
кезегі, "Маңғыс
таумұнайгаз"
АҚ);
Ақтау құю заво
дының құрылысы
("АЛЗ" ЖШС);
рудасыз материа
лдар өндірісін
кеңейту ("Мырза
бек" ЖШС);
мұнайгаз жабдық
тарын өндіруді
ұйымдастыру (1-
ші кезең, "Каск
ор-Машзавод"
ААҚ);
2006 жылы :
Құрық селосында
металл құрылғыл
ары заводы ("ЕР
-САЙ Каспиан Ко
нтрактор" ЖШС);
Теңіз металл құ
рылғысын шығару
жөніндегі завод
("Keppel
Kazakhstan"
ЖШС).
2.3
Fith IBCA халық
аралық рейтинг
тік агенттігі-
мен аймақтың ха
лықаралық инвес
тициялық несие
рейтингін белгі
леу және нақтыл
ау бойынша ынты
мақтастықты жал
ғастыру
Келісім-шарт
Облыстық
қаржы
басқармасы
Жыл
сайын
Бюджет
тік қа
ражат
тың лим
иті шег
інде
Жерг
ілік
ті
бюдж
ет
2.4
Инвестициялық
жобалардың іске
асырылуы жөнін
де тұрақты мони
торинг өткізу
Облыс әкіміне
ақпарат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
Тоқсан
сайын
Қажет
етпейді
2.5
"Ақтау теңіз
порты"
арнайы экономи
калық аймағының
даму әлеуеті ту
ралы ақпараттық
бюллетендер,
буклеттер әзір
леу
Ақпараттық
өнім, буклет
"Ақтау
теңіз пор-
ты"
арнайы эко
номикалық
аймағының
әкімшілігі"
мемлекеттік
мекемесі
Жыл
сайын
1500
мың
теңге
Жер
гі-
лік
ті
бюд-
жет

2. ИНВЕСТИЦИОННАЯ ПОЛИТИКА
2.1
Активизация мер по  продвижению инвестиционных  проектов, рекомендованных рабочей группой Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан  для рассмотрения  институтам развития Республики Казахстан,  из них  в 2004 году  по проектам:организация  производства нефтегазового  оборудования (ОАО "Каскор- Машзавод");
Заключение контрактов. Информация в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли; предприятия области
Ежеквартально, начиная с 2004 года
Не требуется
строительство завода по производству лицевого кирпича (ТОО "Токыма");
разработка барит-целестиновых руд месторождения Северный Ауртас (ТОО "Устюрт");
расширение производства нерудных материалов (ТОО "Мырзабек").
в 2005 году  по проектам:
завод по производству перфорационных систем (ТОО "Казтехноинжиниринг");
строительство битумного завода (СП ТОО "ЦентрПроектСервис");
производство керамзита (ТОО "Актау-Промстройматериалы").
2.2
Создать условия для  обеспечения   ввода  в эксплуатацию  строящихся объектов, из них  в 2004 году:
Информация в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и  торговли
IV квартал, ежегодно, начиная с 2004 года
Не требуется
завод по  опреснению  и производству питьевой воды ( 1-я очередь, АО "Мангистаумунайгаз");
завод  по производству  стекловолокнистых труб (1-я очередь, ТОО "АЗСТ");
завод по выработке и бутилированию питьевой воды (ТОО "Каспиан Индастриас ЛТД");
модульный бетонно-смесительный завод (1 этап проекта "Развитие базы стройиндустрии в г.Форт- Шевченко" ТОО "Тупкараган");
в 2005 году:
завод по производству стекловолокнистых труб (2-я очередь, ТОО "АЗСТ");
завод по производству стеклопластиковых труб (2-я очередь, АО "Мангистаумунайгаз");
Актауский литейный завод (ТОО "АЛЗ");   расширение производства нерудных материалов (ТОО "Мырзабек");  производства нефтегазового  оборудования (1-я очередь, ОАО "Каскор-Машзавод");
в 2006 году:  завод металлоконструкций в с.Курык (ТОО "ЕР-САЙ Каспиан Контрактор");     завод по выпуску морских металлоконструкций (ТОО "Keppel Kazakhstan").
2.3
Продолжить сотрудничество с Международным рейтинговым агентством Fith IBCA по присвоению и подтверждению международного инвестиционного кредитного рейтинга региона
Договор
Областное финансовое управление
Ежегодно
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет
2.4
Проводить постоянный мониторинг хода реализации инвестиционных проектов
Информация акиму области
Облуправ. экономики промышленности и торговли
Ежеквартально
Не требуется
2.5
Подготовка   информационных бюллетеней, буклетов о потенциале развития  специальной экономической зоны "Морпорт Актау"
Информационная продукция, буклет
ГУ "Администрация специальной экономической зоны "Морпорт Актау"
Ежегодно
1500 тыс.тенге
Местный бюджет

3.  ИННОВАЦИЯЛЫҚ  САЯСАТ
3.1
Жасақталған ин
новациялық тех
нологиялардың
деректер банкін
құру
Жыл сайын
толықтырып
тұратын дерек
тер банкі
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
Жыл
сайын
Қажет
етпейді
3.2
Деректер банкін
қалыптастыру жә
не Қазақстан Ре
спубликасының
даму институты-
на ұсыну үшін
инвестициялық
және инновация
лық жобаларды
қарау және ірік
теу бойынша жұм
ысшы тобын құру
Әкімге
ақпарат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
ақпаны
Қажет
етпейді
3.3
Қазақстан Рес-
публикасының да
му институты-
ның, аймақ экон
омикасының
өнеркәсіптік жә
не ғылыми секто
ры өкілдерінің
қатысуымен семи
нар - кеңес өтк
ізу
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ақпарат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
наурызы
Қажет
етпейді
3.4
Облыстың Қазақс
тан Республикас
ы индустрия жә
не сауда минист
рлігі өткізген
"Инновациялы
Қазақстан"
республикалық
акциясына қатыс
уы
Акцияға
қатысу
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
ақпан -
сәуірі
Қажет
етпейді
3.5
Мұнайгаз кәсіпо
рындарының алау
қондырғыларды
үшін күйесіз жа
ғу жобасын
жасақтау және
енгізу
Жоба
Е. Бөкетов
атындағы Қа
рағанды мем
лекеттік ун
иверситетін
ің Ақтау фи
лиалы (келі
сім бойын-
ша)
2005
жыл
Кәсіп
орын
бюджеті
шегінде
Кәсі
поры
н қа
ража
ты
3.6
Қазақстан Респу
бликасының даму
институттарына
қарау үшін ұсын
ылған инновация
лық жобаларды
жылжыту бойынша
қызметті белсен
ді жүргізу: түс
ті және сирек
кездесетін мета
лдарды ажыратып
алып, синтетика
лық мұнай өнді
ру және қатты
қалдықтарды пай
далы өнімге айн
алдыру мақсаты
мен кир мен мұн
ай шламдарын
қайта өңдеу тех
нологиясын
жасақтау
Контракт
жасақтау.
Қазақстан Рес
публикасы Үкі
метіне ақпа-
рат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2005
жыл
Қажет
етпейді
3.7
Жекеменшік вен
чурлік қор қалы
птастыру үшін
жағдай жасау
Маңғыстау
облысының
әкіміне
ұсыныс
2005-
2006
жылдары
Қажет
етпейді
3.8
Қазақстан Респу
бликасы Үкіметі
не 2005-2007 жы
лдардағы кезеңд
е химия және мұ
найхимия өнеркә
сібін дамыту бо
йынша ұсыныстар
әзірлеу
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне ұсы
ныс
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004
жылдың
III тоқ
саны
Қажет
етпейді
3.9
Маңғыстау облыс
ының
әрекеттегі кәсі
порындары базас
ында мұнайхимия
кешенін құруға
және жаңа кәсіп
орындар ашуға
"Қазмұнайгаз"
LҚ"
АҚ бірлесіп тех
никалық-экономи
калық негіздеме
даярлау
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне ұсы
ныс
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2005
жыл
Бюджет
тік қа
ражат
тың ли
миті ше
гінде
Жер
гілі
кті
бюд
жет

3. ИННОВАЦИОННАЯ ПОЛИТИКА
3.1
Создание банка данных разработанных инновационных технологий
Ежегодно пополняемый банк данных
Областное управ-ние экономики промышленности и торговли
Ежегодно
Не требуется
3.2
Создание рабочей группы по  рассмотрению и отбору инвестиционных и инновационных проектов для формирования банка данных и представления институтам развития  Республики Казахстан
Информация акиму
Областное управ-ние экономики промышленности и торговли
Февраль 2004 года
Не требуется
3.3
Проведение семинара - совещания  с участием  представителей  институтов развития Республики Казахстан, промышленного и научного сектора экономики региона
Информация в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли
Март 2004 года
Не требуется
3.4
Участие  области в республикан-
ской акции  "Инновационный Казахстан", проводимой  Министерством  индустрии  и торговли РК
Участие в акции
Областное управ-ние экономики промышленности и торговли
Февраль - апрель, 2004 года
Не требуется
3.5
Разработка и внедрение проекта бессажевого горения для факельных установок по мере поступления заявок от нефтегазовых предприятий
Проект
Актауский филиал Карагандинского государственного университета им.Е. Букетова (по согласованию)
2005 год
В пределах бюджета предприятия
Средства предприятий
3.6
Активизировать деятельность по  продвижению инновационных  проектов, рекомендованных для рассмотрения  институтам развития Республики Казахстан по проекту:  разработка технологии переработки киров и  нефтяных шламов с целью производства синтетической нефти и утилизации твердых отходов в полезные продукты с извлечением цветных и редких металлов.
Заключение контрактов. Информация в Правительство Республики Казахстан
Областное управ-ние экономики промышленности и торговли, предприятия области
2005 год
Не требуется
3.7
Создать условия для организации частного венчурного фонда
Предложение  акиму Мангистауской области
Областное управ-ние экономики промышленности и торговли
2005-2006 годы
Не требуется
3.8
Подготовить предложения в Правительство Республики Казахстан по развитию  химической и нефтехимической промышленности  на период 2005-2007 годы
Предложение  в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли
III квартал 2004 года
Не требуется
3.9
Совместно с АОНК
"Казмунайгаз" подготовить технико-экономическое обоснование создания нефтехимического комплекса на базе действующих
предприятий Мангистауской области и организации новых предприятий
Предложение  в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли
2005 год
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет

3.10
Маңғыстау және
Түпқараған ауда
ндарының кеноры
ндары базасында
құрылыс кластер
інің схемасын
жасақтау
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне ұсы
ныс
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2005
жыл
Қажет
етпейді
4.  СТАНДАРТТАУ   ЖӘНЕ   СЕРТИФИКАТТАУ   САЛАСЫНДАҒЫ   САЯСАТ
4.1
9000 сериялы
ИСО халықаралық
стандартына сәй
кес сапа менедж
менті жүйесін
енгізу бойынша
аймақтық жоспар
лар жасақтау жә
не облыстың
11 кәсіпорнында
9000 және 14000
сериялы ИСО енг
ізуді 2006 жыл
ға дейін қамта
масыз ету
Жоспар
"Сараптау
және серти
фикаттау
ұлттық орта
лығы" ашық
акционерлік
қоғамының
Маңғыстау
филиалы (ке
лісім бойын
ша)
2004
жылдың
II тоқ
саны
Кәсіпор
ын бюдж
етінің
лимиті
шегінде
Кәсі
поры
н қа
ража
ты
4.2
Бұқаралық ақпар
ат құралдарында
9000 және 14000
сериялы ИСО сап
асымен басқаруд
ың халықаралық
стандартына өту
мәселелері бойы
нша өткізілген
іс-шаралардың
ақпаратын жария
лау
Мамандардың
мақалалары,
сөздері
"Сараптау
және сертиф
икаттау ұлт
тық орталы
ғы" ашық
акционерлік
қоғамының
Маңғыстау
филиалы (ке
лісім бойын
ша)
2004
жылдан
бастап,
жарты
жыл сай
ын
Қажет
етпейді
5.  ЕҢБЕК    РЕСУРСТАРЫ
5.1
Отандық білікті
жұмысшы күште-
рін даярлау бой
ынша, сондай-ақ
шетелдік жұмыс
шы күші тартыла
тын құрылым бой
ынша ұсыныстар
жасақтау негізі
нде өнеркәсіп
кәсіпорындары
үшін қажетті ма
мандықтарды бөл
іп қарағанда жұ
мысшы күшінің
сұранысы мен ұс
ынылуына талдау
, болжау және
мониторинг жүр
гізу
Еңбек және ха
лықты әлеумет
тік қорғау ми
нистрлігіне,
индустрия жә
не сауда мини
стрлігіне, эк
ономика және
бюджеттік жос
парлау минист
рлігіне ақпар
ат
Облыстық ең
бек, халықт
ы жұмыспен
қамту және
әлеуметтік
қорғау басқ
армасы; обл
ыстық эконо
мика, өнерк
әсіп және
сауда басқа
рмасы
I тоқ-
сан,
2004
жылдан
бастап
Қажет
етпейді
5.2
Маңғыстау облыс
ының әкімі мен
өнеркәсіп кәсіп
орындары басшы
лары арасында
өнеркәсіп кәсіп
орындарына облы
стың ЖОО, ОАОО
бітіруші жас ма
мандарды даяр
лау және жұмыс
қа орналастыру
ды қамтамасыз
ету бойынша бір
лескен шаралар
туралы келісім
ге отыру
Келісім
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы,
қалалар мен
аудандар
әкімдері
2004
жылдың
наурызы
Қажет
етпейді
5.3
Мемлекеттік қыз
меткерлердің,
жекелеген мемле
кеттік органдар
дың индустрия-
лық-инновация-
лық даму мәселе
лері бойынша бі
ліктілігін көте
ру курстарына
үнемі қатысуын
қамтамасыз ету
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ақпарат
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы,
қалалар мен
аудандар
әкімдері
Үнемі
Бюджет
тік қар
ажаттың
лимиті
шегінде
Жерг
ілік
ті
бюд
жет
5.4
Жаңадан құрыла
тын өндіріске
орта буын маман
дар қажеттілігі
нің болжамын жа
сақтау және арн
айы орта білім
ді мамандар дая
рлауға 2006-
2010 жылдарға
арналған мемле
кеттік тапсырыс
ты қалыптастыру
Маңғыстау
облысы әкімия
тының қаулысы
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы;
облыстық ең
бек, халық
ты жұмыспен
қамту және
әлеуметтік
қорғау бас
қармасы;
облыстық бі
лім басқар
масы;
қалалар мен
аудандар
әкімдері
2005 жыл
Бюджет
тік қар
ажаттың
лимиті
шегінде
Жерг
ілік
ті
бюд
жет

3.10
Разработать схему строительного кластера на базе месторождений Мангистауского и Тупкараганского районов
Предложение  в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и торговли
2005 год
Не требуется
4. ПОЛИТИКА В ОБЛАСТИ СТАНДАРТИЗАЦИИ И СЕРТИФИКАЦИИ
4.1
Разработка регионального плана  по внедрению систем  менеджмента качества, соответствующих международным стандартам  ИСО серии 9000 и обеспечение до 2006 года внедрения ИСО серий 9000 и 14000 на 11-ти предприятиях области
План
Мангистауский филиал открытого акционерного общества "Национальный центр экспертизы и сертификации" (по согласованию)
II квартал 2004 года
В пределах лимита  средств предприятий
Средства предприятий
4.2
Освещение в средствах массовой информации проводимых мероприятий по вопросам перехода на международные стандарты управления качеством ИСО серий 9000 и 14000
Публикации, выступления специалистов
Мангистауский филиал открытого акцион-го общества "Национальный центр экспертизы и сертификации" (по согласованию)
По полугодиям, начиная с 2004 года
Не требуется
5. ТРУДОВЫЕ РЕСУРСЫ
5.1
Проводить анализ, прогнозирование и мониторинг спроса и предложения рабочей силы в разрезе специальностей, требуемых для промышленных предприятий, на основе которых выработать предложения по подготовке отечественной квалифицированной рабочей силы, а также по структуре привлекаемой иностранной рабочей силы
Информация в Министерство труда и социальной защиты населения, Министерство индустрии и торговли, Министерство экономики и бюджетного планирования
Областное управление труда, занятости и социальной защиты населения; областное управление экономики, промышленности и торговли
I квартал, начиная с 2004 года
Не требуется
5.2
Заключение соглашения  между акимом Мангистауской области и  руководителями промышленных предприятий  о  совместных мерах по  обеспечению подготовки и  трудоустройства  молодых специалистов - выпускников ВУЗов, ССУЗов области на промышленных предприятиях
Соглашение
Областное управление экономики, промышленности и  торговли; акимы городов и районов
Март 2004 года
Не требуется
5.3
Обеспечить постоянное участие государственных служащих, отдельных государственных органов в курсах повышения квалификации  по вопросам индустриально-инновационного развития
Информация в Правительство Республики Казахстан
Областное управление экономики, промышленности и  торговли; акимы городов и районов
Постоянно
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет
5.4
Разработать прогноз потребности специалистов среднего звена для вновь создаваемых производств и сформировать государственный заказ на 2006-2010 годы на подготовку специалистов со среднеспециальным образованием
Постановление акимата Мангистауской области
Областное управ-ние экономики промышленности и  торговли; областное управ-ние труда, занятости и соцзащиты населения; областное управ-ние образов.; акимы городов и районов
2005 год
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет

6.  ЭКОЛОГИЯЛЫҚ  САЯСАТ
6.1
Экологиялық қау
іпті өндіріс,
имарат,
қалдықтарды кө
му және табиғат
ты пайдалану жө
ніндегі иесіз
нысандарды есеп
ке алу
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ақпарат
Маңғыстау
аумақтық
қоршаған ор
таны қорғау
басқармасы
(келісім бо
йынша), обл
ыстық табиғ
ат пайдала
ну басқарма
сы
Жыл сайын желтоқсан, 2004 жылдан бастап
Бюджет
тік қар
ажаттың
лимиті
шегінде
Жерг
ілік
ті
бюд
жет
6.2
Өнеркәсіп қалды
қтарын қайта өң
деу және оларды
қысқарту жөнінд
егі шараларды
ынталандыру бой
ынша кәсіпорын
дар қызметіне
талдау жасау
Қазақстан
Республикасы
Үкіметіне
ақпарат
Маңғыстау
аумақтық
қоршаған ор
таны қорғау
басқармасы
(келісім бо
йынша), обл
ыстық табиғ
ат пайдала
ну басқарма
сы
2004
жылдан
бастап,
жарты
жыл сай
ын
Бюджет
тік қар
ажаттың
лимиті
шегінде
Жерг
ілік
ті
бюд
жет
6.3
Шыны пластика
лық құбырлар
өндірісінің
қалдықтарын қай
та өңдеу жобасы
ның дайындалуын
қамтамасыз ету
Жоба
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2005
жыл
Қажет
етпейді
7. АҚПАРАТТЫҚ-ТАНЫСТЫРУ ІС-ШАРАЛАРЫ
7.1
Қазақстан Рес-
публикасының Ин
дустриялық-инно
вациялық дамуын
ың 2003-2015
жылдарға арнал
ған Стратегия-
сын іске асыру
бойынша БАҚ
өкілдерінің
қатысуымен ақпа
раттық-танысты
ру іс-шараларын
өткізу, соның
ішінде:
Ақпараттық
өнім, буклет
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
Жыл
сайын
Бюджет
тік қар
ажаттың
лимиті
шегінде
Жерг
ілік
ті
бюд
жет
Маңғыстау
облысының
индустриялық-
инновациялық
әлеуетінің көр
месін өткізу
Маңғыстау облыс
ының индустрия
лық-инновация
лық әлеуеті
туралы буклет
жасақтау
7.2
Облыстық
әкімият пен кәс
іпорындар өкілд
ерінің
2004 жылдың
13-14 сәуірінде
Ақтөбе қаласын
дағы  Қазақстан
Республикасының
индустриялық-ин
новациялық даму
ының
2003-2015 жылда
рға арналған Ст
ратегиясы тетік
терін түсіндіру
жөніндегі аймақ
тық Экономикалы
қ Форумға қатыс
уын қамтамасыз
ету
Форумға
қатысу
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
2004 жылдың сәуірі
Бюджеттік қаражаттың лимиті шегінде
Жерг
ілік
ті
бюд
жет,
кәсі
поры
н қа
ража
ты
7.3
Жыл сайын облыс
кәсіпорындары
ның халықаралық
және республика
лық көрмелерде
қатысуын қамта
масыз ету
Іс-шараға
қатысу
Облыстық
экономика,
өнеркәсіп
және сауда
басқармасы
Жыл
сайын
Кәсіпор
ын бюдж
етінің
лимиті
шегінде
Кәсі
поры
н қа
ража
ты
Қысқарған атаулардың толық жазылуы:
ОЭӨжСБ  - Облыстық экономика, өнеркәсіп және сауда басқармасы
"Ақтау теңіз порты" АЭАӘ"ММ -  "Ақтау теңіз порты" арнайы экономикалық аймақ Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекемесі
"Ұлттық сараптау және сертификаттау  орталығы" МФ -  "Ұлттық сараптау және сертификаттау орталығы" Маңғыстау филиалы
ОЕХҚЖжӘҚБ  - Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы
МAҚОҚБ -  Маңғыстау аумақтық қоршаған ортаны қорғау басқармасы

6. ЭКОЛОГИЧЕСКАЯ ПОЛИТИКА
6.1
Провести инвентаризацию экологически опасных производств, сооружений, захоронений отходов и бесхозных объектов природопользования
Информация в Правительство Республики Казахстан
Мангистауское территориальное  управление охраны окруж-щей среды (по согласованию), областное управ-ние природопользования
Ежегодно декабрь, начиная с 2004 года
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет
6.2
Провести анализ деятельности предприятий по переработке промышленных отходов и стимулирование мер по их сокращению
Информация в Правительство Республики Казахстан
Мангистауское территориальное  управление охраны окруж-щей среды (по согласованию), областное управ-ние природопользования
По полугодиям, начиная с 2004 года
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет
6.3
Обеспечить разработку проекта утилизации отходов производства стеклопластиковых труб
Проект
Областное управ-ние экономики промышленности и  торговли
2005 год
Не требуется
7. ИНФОРМАЦИОННО-ПРЕЗЕНТАЦИОННЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ
7.1
Проводить информационно-презентационные мероприятия по реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы с участием представителей СМИ,
в том числе:
Информационная продукция, публикации, буклеты
Областное управление экономики, промышленности и  торговли; акимы городов и районов
Ежегодно
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет, средства предприятий
проведение  выставки  индустриально-инновационного потенциала Мангистауской области;
разработка  буклета об индустриально- инновационном потенциале  Мангистауской области
7.2
Обеспечение участия представителей акимата области и предприятий в региональном Экономическом Форуме в городе Актобе 13-14 апреля 2004 года по разъяснению механизма реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы
Участие в Форуме
Областное управление экономики, промышленности и торговли
Апрель 2004 года
В пределах лимита бюджетных средств
Местный бюджет, средства предприятий
7.3
Обеспечение ежегодного участия предприятий области в международных и республиканских выставках
Участие в мероприятии
Областное управление экономики, промышленности и торговли
Ежегодно
В пределах бюджета
Средства предприятий