Халықтың мақсаты топтарын жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғау бойынша шаралар және оларды қаржыландыру ережелері туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 2 наурыздағы N 56 қаулысы. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2005 жылғы 14 наурызда N 2225 тіркелді. Күші жойылды - Өскемен қаласы әкімдігінің 2009.05.12 № 820 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Өскемен қаласы әкімдігінің 2009.05.12 № 820 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексінің 52-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 31-бабының 1-тармағының 13-тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 4, 5, 7, 9- баптарына, "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 қаулысына сәйкес, жұмысқа орналасуда қиындықтар көретін халықтың мақсатты топтарын әлеуметтік қорғау бойынша қосымша шаралар белгілеу мақсатында Өскемен қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жастар іс-тәжірибесін" ұйымдастыру жөніндегі Ереже (1 қосымша), әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру Ережесі (2 қосымша), кәсіптік оқытуға жіберілген жұмыссыз азаматтардың жол жүру, тамақтану, тұру және медициналық куәландыру шығындарын өтеу Ережесі (3 қосымша) бекітілсін.
2. Қаулының орындалуына бақылау жасау қала әкімінің орынбасары Е. Байбатчинге жүктелсін.
3. Осы қаулы 2005 жылдың 1 қаңтарынан бастап күшіне енеді.
Өскемен қаласының әкімі
Қала әкімдігінің
2005 жылғы 2 наурыздағы
N 56 қаулысына 1 қосымша
Қала әкімдігінің
2005 жылғы 2 наурыздағы
N 56 қаулысымен бекітілген
"Жастар іс-тәжірибесін" ұйымдастыру жөніндегі
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Жастар іс-тәжірибесін" ұйымдастыру жөніндегі ереже бастауыш, орта және жоғары кәсіби білім беретін оқу орындарының жұмыссыз түлектерін жұмысқа орналастыру мүмкіншіліктерін кеңейту және олардың тәжірибе, білім, іскерлік және дағды алулары мақсатында әзірленді.
2. Осы ереже Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне, Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңына сәйкес әзірленді.
3. Ереже "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бастауыш, орта және жоғары кәсіби білім беретін оқу орындарын аяқтаған, "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінде тіркелген жұмыссыз жастармен алғашқы жұмыс тәжірибесін жинақтау, еңбек нарығында бәсекелестікке төтеп беруін көтеру үшін, тұрақты жұмысқа орналасуға мүмкіндік тудыру бойынша жұмысының бір бағытын анықтайды.
"Жастар іс тәжірибесі" меншік түріне қарамастан мекемелерде, ұйымдарда және кәсіпорындарда (одан әрі "Жұмыс беруші" деп аталатын) ұйымдастырылады және өткізіледі. "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі (одан әрі "Жұмыспен қамту бөлімі" деп аталатын) "Жұмыс берушімен" келісім-шарт негізінде бірлесіп әрекет жасайды.

О мерах по социальной защите от безработицы целевых групп населения и правилах их финансирования
Постановление акимата города Усть-Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 2 марта 2005 года N 56. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 14 марта 2005 года за N 2225. Утратило силу постановлением акимата города Усть-Каменогорска от 12.05.2009 № 820
Утратило силу постановлением акимата города Усть-Каменогорска от 12.05.2009 № 820.
В соответствии со статьей 52 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 13 пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьями 4, 5, 7, 9 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", в целях установления дополнительных мер по социальной защите целевых групп населения, испытывающих затруднения в трудоустройстве, акимат города Усть-Каменогорска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила об организации "Молодежной практики" (приложение 1), Правила организации и финансирования социальных рабочих мест (приложение 2), Правила возмещения затрат на проезд, питание, проживание и медицинское освидетельствование безработным гражданам, направленным на профессиональное обучение (приложение 3).
2. Контроль за исполнением постановления возложить на заместителя акима города Е. Байбатчина.
3. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2005 года.
Аким города Усть-Каменогорска
Приложение 1
к постановлению акимата
города Усть-Каменогорска
от 2 марта 2005 года N 56
Утверждено
постановлением акимата
города Усть-Каменогорска
от 2 марта 2005 года N 56
Правила об организации "Молодежной практики"
1. Общие положения
1. Правила об организации "Молодежной практики" разработаны в целях расширения возможностей трудоустройства безработных выпускников учебных заведений начального, среднего и высшего профессионального образования и приобретения ими практического опыта, знаний, умений и навыков.
2. Настоящие правила разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О занятости населения".
3. Правила определяют одно из направлений работы государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска" с безработной молодежью, окончившей учебные заведения начального, среднего и высшего профессионального образования, зарегистрированных в государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска", по созданию возможностей для получения первоначального опыта работы, повышения конкурентоспособности на рынке труда, трудоустройства на постоянную работу.
"Молодежная практика" организуется и проводится на предприятиях, в учреждениях и организациях города (далее-"Работодатели") независимо от форм собственности. Государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска" (далее "Отдел занятости") взаимодействует с "Работодателем" на договорной основе.

4. "Жұмыспен қамту бөлімі" "Жастар іс тәжірибесіне" жіберу үшін еңбек нарығындағы жағдайды және жұмыссыз жастардың құрамын ескере отырып оқу орындарын бітірген жұмыссыз түлектер есебін анықтайды.
2. "Жастар іс-тәжірибесін" ұйымдастыру
5. "Жұмыспен қамту бөлімі" өңірдегі еңбек нарығында туындаған жағдайды талдау негізінде жастарды жұмыспен қамту саласында "Жастар іс тәжірибесін" өткізу туралы шешім қабылдайды.
Шешім қабылдарда келесі негізгі белгілер есепке алынады:
1) оқу орындарының жұмыссыз түлектерінің саны және олардың "жұмыспен қамту бөлімінде" тіркелген жұмыссыздардың жалпы санындағы үлесі;
2) жастар арасындағы ұзақ уақыт жұмыс істемеген түлектердің санының өсуі;
3) оқу орындарының түлектерінің еңбек өтілінің, алған мамандықтары бойынша дағдыларының болмауы жұмысқа орналасу мүмкіндіктерін төмендетеді.
6. "Жастар іс тәжірибесін" өткізу жөніндегі шешімді қабылдағаннан кейін "Жұмыспен қамту бөлімі" қаржылық-экономикалық жағынан тұрақты, одан әрі даму және өндірісін кеңейтуге болашағы бар, жұмыс орындарында еңбек жағдайы бар, "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушылар үшін әлеуетті жұмыс беруші бола алатын мекемелер жөнінде ақпараттар жинақтау жұмыстарын жүргізеді.
Сонымен бірге "Жұмыспен қамту бөлімі" бұқаралық ақпарат құралдары арқылы "Жастар іс тәжірибесін" өткізу жағдайлары және мекеменің негізгі қағидалары жөнінде ақпарат береді.
7. Кәсіпорындар жөнінде жиналған ақпараттарды қорыту және талдау негізінде "Жұмыспен қамту бөлімі" "Жастар іс тәжірибесіне" қатыстыру үшін оқу орындарының жұмыссыз түлектерін іріктейді.
Іріктеу белгілері келесідегілер болуы мүмкін:
1) "Жұмыспен қамту бөлімінде" жұмыссыз ретінде тіркелу;
2) қатысушыларды іріктеу кезеңінде олар үшін қолайлы жұмыстың болмауы;
3) жасы 28 жасқа дейін.
"Жастар іс тәжірибесіне" тек қана жұмыссыздың келісімімен 6 ай мерзіміне дейін жіберіледі.
8. "Жастар іс тәжірибесін" өткізуді "Жұмыспен қамту бөлімі" жергілікті атқарушы органдармен, жастар істері жөніндегі комитеттермен және жастарды жұмысқа орналастыруға ынталанған басқа мекемелермен бірлесіп ұйымдастырады.
9. Жұмыссыз түлектерді уақытша жұмысқа қабылдауға келісім берген кәсіпорындармен "Жұмыспен қамту бөлімі" келісім шарт жасасады.
Келісім шарт жұмысқа қабылданған азаматтар саны, "Жұмыс беруші" жұмыссыз жастарды жұмысқа алатын мамандықтар (кәсіптер) бойынша тізімді, "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушылардың мамандыққа сәйкес кәсіби білімі мен дағдысын қамтамасыз етуді қарастыруға тиіс.
10. "Жұмыспен қамту бөлімі" жасасқан келісім шартқа сәйкес "Жастар іс тәжірибесі" белгісі бар жолдамамен жұмыссызды мекемеге жібереді. "Жұмыспен қамту бөлімімен" жасасқан шарт шеңберінде, жұмыссызды нақты жұмыс орнына алу жөніндегі шешімді "Жұмыс беруші" қабылдайды. "Жұмыс беруші" жолдаманың қиынды талонын толтырып "Жұмыспен қамту бөлімінің" мекен жайына жібереді.

4. "Отдел занятости" определяет численность безработных выпускников учебных заведений для направления на "Молодежную практику", учитывая ситуацию, сложившуюся на рынке труда и состав безработной молодежи.
2. Организация "Молодежной практики"
5. "Отдел занятости" на основе анализа ситуации, сложившейся на региональном рынке труда в области занятости молодежи, принимает решение о проведении "Молодежной практики".
При принятии решения учитываются следующие основные критерии:
1) численность безработных выпускников учебных заведений и их доля в общей численности безработных, зарегистрированных в "отделе занятости";
2) рост численности длительное время не работающих выпускников среди молодежи;
3) отсутствие у выпускников учебных заведений трудового стажа, навыков по полученной профессии, что снижает возможность трудоустройства.
6. После принятия решения о проведении "Молодежной практики", "Отдел занятости" проводит сбор информации о предприятиях, стабильных в финансово-экономическом отношении, имеющих перспективы дальнейшего развития и расширения производства, имеющих условия труда на рабочих местах, которые могут стать потенциальными работодателями для участников "Молодежной практики".
Одновременно "Отдел занятости" информирует через средства массовой информации об основных принципах организации и условиях проведения "Молодежной практики".
7. На основе обобщения и анализа собранной информации о предприятиях "Отдел занятости" проводит подбор безработных выпускников учебных заведений для участия в "Молодежной практике".
Критерии отбора могут быть следующими:
1) регистрация в качестве безработных в "Отделе занятости";
2) отсутствие в период подбора участников подходящей для них работы;
3) возраст до 28 лет.
Направление на "Молодежную практику" проводится только с согласия безработного на срок до 6 месяцев.
8. "Отдел занятости" организует проведение "Молодежной практики" совместно с местными органами исполнительной власти и другими организациями, заинтересованными в трудоустройстве молодежи.
9. С предприятием, которое дало согласие на организацию "Молодежной практики" безработных выпускников, "Отдел занятости" заключает договор.
Договор должен предусматривать количество принимаемых на работу граждан, перечень профессий (специальностей), по которым "Работодатель" принимает безработную молодежь, обязательства обеспечить получение участниками "Молодежной практики" профессиональных знаний, умений и навыков в соответствии с полученной профессией.
10. В соответствии с заключенным договором "Отдел занятости" направляет на предприятие безработного с пометкой "Молодежная практика". Решение о приеме безработного на конкретное рабочее место, в рамках заключенного с "Отделом занятости" договора, принимает "Работодатель". "Работодатель" заполняет отрывной талон направления и передает его в адрес "Отдела занятости".

11. Жұмыссызды "Жастар іс тәжірибесіне" қабылдау жөніндегі шешім қабылданған жағдайда "Жұмыс беруші" Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңына сәйкес "Жұмыспен қамту бөлімімен" келісім шартта ескерілген мерзімге онымен еңбек келісім шартына (контрактқа) отырады. Жастар іс тәжірибесінің басталуы алдында жұмыс беруші қажеттілігіне байланысты жұмыссызға жұмыс орнына жіберуге міндетті қосымша курстық даярлықты өткізді.
12. "Жұмыс беруші" "Жастар іс тәжірибесін" ұйымдастырғанда "Жұмыспен қамту бөліміне" жұмысқа қабылдаған күннен кейін 3 күннен кешіктірмей еңбек шартының көшірмесінің қосымшасымен уақытша жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтың көшірмесін ұсынады.
13. "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушы еңбек заңнамасын бұзған жағдайда "Жұмыс беруші" келісім шартты бір жақты тәртіпте бұзуға құқылы.
14. Жұмыссызбен келісім шарт "Жұмыс берушінің" ықыласы бойынша бұзылғанда жұмыс беруші "Жастар іс тәжірибесінің" аяқталғаны және "Жастар іс тәжірибесі" қатысушысының жұмыстан босағаны жөнінде 3 күн мерзімінде "Жұмыспен қамту бөліміне" ақпарат береді.
Кәсіпорыннан жұмыстан босатылу Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңына сәйкес жүргізіледі.
Жұмыссыз "Жастар іс тәжірибесіне" қатысуын доғаруы жөнінде шешім қабылдауына болады, ол туралы "Жұмыс берушіні" және "Жұмыспен қамту бөлімін" 3 күн мерзімінде хабардар етеді.
15. Келісім шарт мерзімі өткеннен кейін "Жұмыс беруші" "Жұмыспен қамту бөліміне" азаматтың еңбек келісім шарт (контракт) бойынша жұмысқа қабылданғаны жөніндегі бұйрықтың көшірмесін немесе оның кәсіпорыннан жұмыстан босатылуы туралы бұйрықтың көшірмесін жібереді.
16. "Жұмыс берушінің" шешімі бойынша жұмыссыз "Жастар іс тәжірибесін" өту мерзімінің аяқталуына дейін тұрақты жұмысқа орналаса алады. Онда "Жұмыс беруші" "Жұмыспен қамту бөліміне" "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушының еңбек келісім шарты бойынша (контракт) жұмысқа алынғаны жөніндегі бұйрықтың көшірмесін жібереді.
17. "Жұмыс беруші" шарт мерзімінің аяқталуы бойынша оған қатысушының "Жастар іс тәжірибесін" өткені туралы мінездеме ұсынады.         18. Жұмыссыз осы немесе басқа кәсіпорындарға тұрақты (уақытша) жұмыс орнына жұмысқа орналаспаса "Жастар іс тәжірибесінің" аяқталуы бойынша "Жұмыспен қамту бөлімінде" жұмыссыз ретінде есепте тұруын жалғастырады.
3. "Жастар іс-тәжірибесін" қаржыландыру
19. "Жастар іс тәжірибесін" қаржыландыру жұмыспен қамту бағдарламасын орындауға бекітілген шығыс сметасына сәйкес қалалық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
20. Маманды жұмыс орнына жіберуге қажетті қосымша курстық даярлықтың төлемі жұмыспен қамту бағдарламасында жұмыссызды кәсіптік даярлауға қарастырылған қаражат есебінен жүргізіледі.

11. В случае принятия решения о приеме безработного на "Молодежную практику", "Работодатель" заключает с ним трудовой договор (контракт) на срок, оговоренный договором с "Отделом занятости", в соответствии с Законом Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан". Перед началом молодежной практики работодатель при необходимости производит дополнительную курсовую подготовку, обязательную для допуска безработного на рабочее место.
12. "Работодатель" при трудоустройстве безработного представляет "Отделу занятости" копию приказа о приеме на временную работу с приложением копии трудового контракта не позднее 3-х дней со дня приема.
13. В случае нарушения участником "Молодежной практики" трудового законодательства, "Работодатель" имеет право расторгнуть договор в одностороннем порядке.
14. При расторжении договора с безработным по инициативе "Работодателя", он информирует "Отдел занятости" в течение 3-х дней о прекращении "Молодежной практики" и увольнении участника "Молодежной практики" с предприятия.
Увольнение с предприятия производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан".
Безработный может принять решение о прекращении участия в "Молодежной практике", о чем он извещает "Работодателя" и "Отдел занятости" в 3-х дневный срок.
15. По истечении срока договора "Работодатель" высылает в "Отдел занятости" копию приказа о приеме на работу гражданина по трудовому договору (контракту) или копию приказа об увольнении его с предприятия.
16. Безработный, по решению "Работодателя", до окончания срока прохождения "Молодежной практики" может быть трудоустроен на постоянное рабочее место. При этом "Работодатель" высылает в "Отдел занятости" копию приказа о приеме на работу участника "Молодежной практики" по трудовому договору (контракту).
17. По истечении срока договора "Работодатель" представляет отзыв о прохождении "Молодежной практики" ее участнику.
18. Безработный, который по окончании "Молодежной практики" не будет трудоустроен на постоянное (временное) место работы на данном или другом предприятии, продолжает состоять на учете в "Отделе занятости" в качестве безработного.
3. Финансирование "Молодежной практики"
19. Финансирование "Молодежной практики" осуществляется за счет средств городского бюджета, согласно утвержденной сметы расходов на выполнение программы занятости.
20. Оплата дополнительной курсовой подготовки, необходимой для допуска специалиста на рабочее место, производится за счет средств, предусмотренных программой занятости на профессиональную подготовку безработных.

21. "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушының еңбекақысы келесі мөлшерде жүргізіледі:
1) бастауыш және орта кәсіби білім беретін оқу орындарының түлектері үшін толық айға ең төменгі бір жалақы;
2) жоғары оқу орындары түлектері үшін 1,2 ең төменгі жалақы.
22. "Жұмыс беруші" "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушыға өз қаражаты есебінен қосымша төлем жасай алады.
23. "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушылардың еңбекақысы "Жұмыспен қамту бөлімінің" олардың жеке шоттарына қаражат аудару жолдарымен жүргізеді.
24. "Жастар іс тәжірибесіне" қатысушы жұмыссызға есептелген еңбекақыға қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес салық салынады.
"Өскемен қаласының жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің меңгерушісі
Қала әкімдігінің
2005 жылғы 2 наурыздағы
N 56 қаулысына 2 қосымша
Қала әкімдігінің
2005 жылғы 2 наурыздағы
N 56 қаулысымен бекітілген
Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер мақсатты топтарға жататын жұмыссыздарды және бос халықты жұмысқа орналастыру үшін әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртібін белгілейді, негізгі жағдайларды және әлеуметтік жұмыс орындарын ұсынатын мекемелермен (меншік түріне қарамастан) есеп айырысу жүйесін реттейді.
2. Осы Ережелерде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) Әлеуметтік жұмыс орны - мақсатты топтарға жататын жұмыссыздарды жұмысқа орналастыру үшін жұмыс беруші жергілікті атқарушы органмен шарт жасасудың негізінде, олардың еңбек ақыларын төлеуге кеткен жұмыс берушінің шығынының орнын жартылай толтырумен құрылатын жұмыс орны; <*>
2) Мақсатты топтар - Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңымен, жергілікті атқарушы органдармен белгіленген, жұмысқа орналасуда қиындықтар көріп жүрген және әлеуметтік қорғауды талап ететін адамдар тобы.
3. Осы ереже Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 31 бабының 1 тармағының 13) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 1, 7, 18-1 баптарына сәйкес әзірленген. <*>
4. Әлеуметтік жұмыс орындарына орналасқан азаматтарға Қазақстан Республикасындағы еңбек, зейнетақымен қамту және сақтандыру жөніндегі заңнамалық актілер қолданысқа жатады.
Ескерту. 2 тармақтың 1) тармақшасы және 3 тармақ жаңа редакцияда - ШҚО Өскемен қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 1390 қаулысымен.
2. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру және
ұйымдастыру тәртібі
5. Әлеуметтік жұмыс орындарын жұмыс беруші, өз қаражатынан қаржыландыру арқылы және осы жұмыс орнына қабылданған азаматтардың еңбекақысы шығынын қалалық бюджет қаражатынан жартылай өтеумен анықтайды.

21. Оплата труда участнику "Молодежной практики" производится в размерах:
1) одной минимальной заработной платы для выпускников учебных заведений начального и среднего профессионального образования за полный месяц;
2) 1,2 минимальной заработной платы для выпускников высших учебных заведений за полный месяц.
22. "Работодатель" может производить доплату участнику "Молодежной практики" за счет собственных средств.
23. Оплата труда участников "Молодежной практики" осуществляется путем перечисления средств "Отделом занятости" на их лицевые счета.
24. Заработная плата, начисленная безработным, участвующим в "Молодежной практике", облагается налогами в соответствии с действующим налоговым законодательством.
Заведующий ГУ "Отдел занятости
и социальных программ
города Усть-Каменогорска"
Приложение 2
к постановлению акимата
города Усть-Каменогорска
от 2 марта 2005 г. N 56
Утверждено
постановлением акимата
города Усть-Каменогорска
от 2 марта 2005 г. N 56
Правила организации и финансирования социальных рабочих мест
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила определяют порядок организации и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных и незанятого населения из целевых групп, регулируют основные условия и систему расчетов с организациями (независимо от форм собственности), которые предоставят социальные рабочие места.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) cоциальное рабочее место - рабочее место, создаваемое работодателем на договорной основе с местным исполнительным органом, для трудоустройства безработных из целевых групп с частичной компенсацией затрат работодателя на оплату их труда; <*>
2) целевые группы - группы лиц, установленные Законом "О занятости населения", исполнительными местными органами, испытывающие затруднения в трудоустройстве и требующие социальной защиты.
3. Настоящие правила разработаны в соответствии с подпунктом 13) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьями 1, 7,18-1 Закона Республики Казахстан "О занятости населения. <*>
4. На граждан, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются законодательные акты Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и страховании.
Сноска. Подпункт 1) пункта 2 и пункт 3 в новой редакции- постановление акимата г. Усть-Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 29 декабря 2005 г. N 1390.
2. ПОРЯДОК ОРГАНИЗАЦИИ И ТРУДОУСТРОЙСТВА НА СОЦИАЛЬНЫЕ РАБОЧИЕ МЕСТА
5. Социальные рабочие места определяются работодателям с финансированием из собственных средств и частичной компенсацией затрат на оплату труда граждан принятых на эти рабочие места из средств городского бюджета.

6. Әлеуметтік жұмыс орындарын құруды жұмыс беруші жергілікті атқарушы органмен жасасқан шарттың негізінде жүзеге асырылады. <*>
Ескерту. 6 тармақ жаңа редакцияда - ШҚО Өскемен қаласы әкімдігінің 2005 жылғы 29 желтоқсандағы N 1390 қаулысымен.
7. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа қабылданған азаматтардың еңбекақысының шығынын жартылай өтелу шартқа сәйкес жұмыспен қамту мәселесі жөнінде (одан әрі жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі) уәкілетті органдармен жүзеге асырылады.
8. Әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналастыру үшін мақсатты топтарға жататын жұмыссыздар мен бос халықты іріктеуді жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі жүргізеді.
9. Жұмыс беруші жұмыссыздарды және бос тұрғындарды "Әлеуметтік жұмыс орындарына" жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің жолдамасы бойынша жұмысқа қабылдайды, жолдаманың қиынды талонын толтырады және оны жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімінің мекен жайына жібереді.
10. Азаматтарды әлеуметтік жұмыс орындарына қабылдағанда жұмыс беруші онымен Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңына сәйкес жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімімен келісілген мерзімге еңбек шарт (контракт) жасайды.
3. Әлеуметтік жұмыс орындарын қаржыландыру көздері мен шарттары
11. Әлеуметтік жұмыс орнына жұмысқа қабылданған мақсатты топтарға жататын жұмыссыздың және бос халықтың еңбекақысын ай сайын жұмыс беруші өз қаражаттарынан жеке еңбек шартының жағдайларына сәйкес және орындалатын жұмыстың көлеміне, сапасына және қиындығына байланысты жүзеге асырады.
12. Жұмыс берушілердің мақсатты топтардан әлеуметтік жұмыс орнына қабылданған жұмыссыздың және бос халықтың еңбекақысына кеткен шығыны, жартылай қалалық бюджет қаражатынан мерзімі алты айдан аспайтын 0,5-тен 1,0-ге дейін ең төменгі жалақы мөлшерінде, жұмыс берушінің жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөліміне ұсынған жұмыссыздың осы айда жұмыс істеген күндері көрсетілген анықтаманың негізінде өтелінеді.
Мақсатты топтарға жататын жұмыссыздардың және бос халықтың еңбекақысы бойынша дотацияны жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органдар жұмыспен қамту бағдарламасы есебінен жұмыс берушінің есеп шотына аударады.
13. Мақсатты топтарға жататын әлеуметтік жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыздарға және бос халыққа төленетін еңбекақыға заңнамада белгіленген тәртіппен салық салынады.
14. Мақсатты топтан әлеуметтік жұмыс орнына орналасқан жұмыссыздың және бос халықтың еңбекақысы нақтылы орындалған жұмыс көлемінде жүргізіледі.

6. Создание социального рабочего места осуществляется работодателем на основе договора с местным исполнительным органом. <*>
7. Частичная компенсация затрат на оплату труда, принятых на социальные рабочие места граждан, осуществляется уполномоченными органами по вопросам занятости (далее отделом занятости и социальных программ) в соответствии с договором.
8. Подбор безработных и незанятого населения для трудоустройства на социальные рабочие места производится отделом занятости и социальных программ из целевых групп.
9. Работодатель трудоустраивает безработных и лиц из числа незанятого населения на "Социальные рабочие места" по направлению отдела занятости и социальных программ, заполняет отрывной талон направления и передает его в адрес отдела занятости и социальных программ.
10. При приеме граждан на социальное рабочее место работодатель заключает с ним трудовой договор (контракт) на срок, оговоренный договором с отделом занятости и социальных программ в соответствии с Законом Республики Казахстан "О труде в Республике Казахстан".
Сноска. Пункт 6 в новой редакции-постановление акимата г. Усть-Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 29 декабря 2005 г. N 1390.
3. ИСТОЧНИКИ И УСЛОВИЯ ФИНАНСИРОВАНИЯ СОЦИАЛЬНЫХ РАБОЧИХ МЕСТ
11. Оплата труда безработных и незанятого населения из целевых групп, принятых на социальные рабочие места, осуществляется работодателем ежемесячно из собственных средств в соответствии с условиями индивидуального трудового договора и зависит от количества, качества и сложности выполняемой работы.
12. Расходы работодателей на оплату труда безработных и незанятого населения из целевых групп трудоустроенных на социальные рабочие места частично возмещаются из средств городского бюджета в размере от 0,5 до 1,0 минимальной заработной платы на срок не более шести месяцев на основании справки, представленной работодателем отделу занятости и социальных программ, в которой указывается количество дней, отработанных безработным в данном месяце.
Дотацию по оплате труда безработным и лицам из числа незанятого населения из целевых групп за счет средств программы занятости уполномоченные органы по вопросам занятости перечисляют на расчетные счета работодателей.
13. Заработная плата, выплачиваемая безработным и незанятым из целевых групп, трудоустроенным на социальные рабочие места, облагается налогом в установленном законодательством порядке.
14. Оплата труда безработных и незанятого населения из целевых групп, трудоустроенных на социальные рабочие места, производится за фактически выполненный объем.

15. Мақсатты топтағы жұмыссыздардың және бос халықтың еңбекақысының шығынын жартылай өтеу үшін кәсіпорынның есеп шотына түскен бюджет қаражатын мақсатсыз пайдаланғаны үшін жұмыс беруші жауапты.
4. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру
тәртібіне бақылау жасау
16. Әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру Ережелерін сақтауға бақылау жасау заңнамада белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдармен жүзеге асырылады.
"Өскемен қаласының жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің меңгерушісі
Қала әкімдігінің
2005 жылғы 2 наурыздағы
N 56 қаулысына 3 қосымша
Қала әкімдігінің
2005 жылғы 2 наурыздағы
N 56 қаулысымен бекітілген
Кәсіптік оқытуға жіберілген жұмыссыз азаматтардың жол жүру,
тамақтану, тұру және медициналық куәландыру шығындарын өтеу
Ережелері
Осы ережелер Қазақстан Республикасының Бюджеттік кодексіне сәйкес, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" Заңының 31-бабының 1-тармағының 13-тармақшасын, Қазақстан Республикасының "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңының 4, 5, 7, 9- баптарын, "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы үкіметінің 2001 жылғы 19 маусымдағы N 836 қаулысымен бекітілген жұмыссыздарды кәсіптік дайындау, біліктілігін көтеру және қайта даярлауды ұйымдастыру және қаржыландыру Ережелерін басшылыққа ала отырып әзірленді.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелерде қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) өтініш беруші-кәсіптік дайындауға, қайта даярлауға және біліктілігін көтеруге жіберілген және шығынын өтеп беру үшін өтініш жасаған жұмыссыз;
2) шығындарды өтеу-өтініш берушіге жол жүру, тамақтану, тұру және медициналық куәландыру шығындарын жартылай немесе толық өтеу.
2. Оқыту аяқталған соң оқу орнына барып, қайта тұрған жеріне қайту, медициналық куәландыру, тұру шығындарын өтеу тұрмайтын жерінде оқитын, облыс шеңберіндегі өтініш берушілерге жүргізіледі.
3. Өскемен қаласында тұратын өтініш жасаушыларға тек медициналық куәландыру және тамақтану шығындары ғана өтеледі.
4. Оқу орнына облыс шеңберінде барып, қайта қайту, тамақтану, тұру және медициналық куәландыру шығындарын өтеуді "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі жүргізеді.
5. Кәсіптік жарамдылықты анықтауды талап ететін кәсіптер бойынша оқытуға жіберілген өтініш берушіге медициналық куәландыру шығыны тексеру нәтижесіне қарамастан өтеледі.

15. Ответственность за не целевое использование бюджетных средств, предназначенных для частичной компенсации затрат на оплату труда безработных и незанятого населения из целевых групп, поступивших на расчетный счет предприятия, несет работодатель.
4. КОНТРОЛЬ ЗА ПОРЯДКОМ ОРГАНИЗАЦИИ И ФИНАНСИРОВАНИЯ СОЦИАЛЬНЫХ РАБОЧИХ МЕСТ
16. Контроль за соблюдением Правил организации и финансирования социальных рабочих мест осуществляется государственными органами в установленном законодательством порядке.
Заведующий ГУ "Отдел занятости
и социальных программ
города Усть-Каменогорска"
Приложение 3
к постановлению акимата
города Усть-Каменогорска
от 2 марта 2005 г. N 56
Утверждено
постановлением акимата
города Усть-Каменогорска
от 2 марта 2005 г. N 56
Правила возмещения затрат на проезд, питание, проживание и медицинское освидетельствование безработным гражданам, направленным на профессиональное обучение
Настоящие правила разработаны в соответствии со статьей 52 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 13 пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", статьями 4, 5, 7, 9 Закона Республики Казахстан "О занятости населения", Правилами организации и финансирования профессиональной подготовки, повышения квалификации и переподготовки безработных, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2001 года N 836 "О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения".
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) заявитель-безработный, направленный на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку, обратившийся за возмещением затрат;
2) возмещение затрат-частичная или полная оплата проезда, питания, проживания и медицинского освидетельствования заявителю;
2. Возмещение затрат на проезд к месту учебы и обратно на место жительства после завершения обучения, медицинское освидетельствование, проживание, питание производится иногородним заявителям, обучающимся не по месту жительства.
3. Заявителям, проживающим в городе Усть-Каменогорске, возмещение затрат осуществляется только на медицинское освидетельствование и питание.
4. Возмещение затрат на проезд, питание, проживание и медицинское освидетельствование осуществляет государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска".
5. Возмещение затрат за медицинское освидетельствование производится заявителям, направленным на обучение по профессиям, требующим определения профпригодности, независимо от результатов обследования.

6. Медициналық куәландыруды өтініш берушілер "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінің жолдауы бойынша өтеді.
7. Өтініш берушілердің шығындарының өтелуі құжаттарды ұсынған уақыттан бастап, бірақ оқыту аяқталу күннен бір ай бұрын жүргізіледі.
8. "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесінде ресми түрде тіркелген, кәсіптік дайындауға, біліктілігін көтеруге және қайта даярлауға жіберілген жұмыссыздар шығындарын өтеп беру құқығына ие.
2. Шығындардың өтеуін алуға өтініш беру тәртібі
9. Өтініш беруші "Өскемен қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесіне жазбаша өтініш береді және қажетті құжаттарды ұсынады.
10. Өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтініш пен құжаттарда көрсетілген мәліметтердің толықтығы мен сенімділігі үшін жауапты.
3. Қажетті құжаттардың тізбесі
11. Шығындардың өтеуін алу үшін қажетті құжаттар:
1) тұратын жері бойынша банкте жеке шотының нөмірі көрсетілген жазбаша өтініш;
2) жолаушы көлігі (таксиден басқа) бойынша жол жүру құжаттары немесе жол жүрудің құны туралы аталған тасымал түрлерімен шұғылданатын ұйымның анықтамасы;
3) Медициналық куәландыруды өткені жөнінде төлем құжат.
4. Шығындарды өтеу мөлшері
12. Шығындардың толық өтелуі:
1) медициналық куәландыру үшін-құжаттармен расталған тексерілудің құны;
2) өңір (облыс, аудан) шегіндегі оқу орындарына барып, қайта қайту жолы үшін-құжаттармен расталған жол жүру шығыны.
13. Тұру шығындарының жартылай өтелуі өзге қаладан келген өтініш берушілер оқу мерзімінде  Өскемен қаласының жатақханаларында тұрған жағдайда ұсынылған төлем құжаттары бойынша, бірақ айына үш айлық есептік көрсеткіштен аспағанда жүргізіледі. Жалдаған тұрғын үйлерде тұрған жағдайда-айына үш айлық есептік көрсеткіш.
14. Өскемен қаласында оқитындар үшін тамақтану шығындарының өтелуі айына үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде жүргізіледі.
5. Шығындарды өтеу төлемдерінің тәртібі
15. Шығындарды өтеудің төлемі халықты жұмыспен қамту Бағдарламасын орындауға қарастырылған қалалық бюджет қаражаттарының есебінен жүргізіледі.
16. Тұру шығындарын жартылай өтеудің төлемі оқудың аяқталуы бойынша немесе ай сайын жүргізіледі.
17. Тамақтану шығындарын өтеу төлемі ай сайын жүргізіледі.
18. Медициналық куәландыру мен өңір шегіндегі (облыс, аудан) оқу орнына барып, қайта қайту жолына арналған шығындардың толық өтелуінің төлемі құжаттар ұсынған кезден бір ай ағымында жүргізіледі.

6. Медицинское освидетельствование заявители проходят по направлению государственного учреждения "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска".
7. Возмещение затрат заявителю осуществляется с момента представления документов, но не позднее одного месяца со дня окончания обучения.
8. Права на возмещение затрат имеют безработные, официально зарегистрированные в государственном учреждении "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска", направленные на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации.
2. Порядок обращения за получением возмещения затрат
9. Заявитель подает письменное заявление в государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ города Усть-Каменогорска" и представляет необходимые документы.
10. Заявитель несет ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан за полноту и достоверность сведений, указанных в заявлении и документах.
3. Перечень необходимых документов
11. Документами для получения возмещения затрат являются:
1) письменное заявление с указанием номера лицевого счета в банке по месту жительства;
2) проездные документы по пассажирскому транспорту (кроме такси), либо справка организации, осуществляющей указанные виды перевозок о стоимости проезда;
3) платежный документ о прохождении медицинского освидетельствования.
4. Размер возмещения затрат
12. Полное возмещение затрат производится:
1) за медицинское освидетельствование-стоимость обследования, подтвержденная документами;
2) за проезд к месту обучения и обратно в пределах региона-стоимость проезда, подтвержденная документами.
13. Частичное возмещение затрат за проживание производится при проживании иногородних заявителей во время обучения в общежитии города Усть-Каменогорска, по представленным платежным документам, но не более трех месячных расчетных показателей в месяц. При проживании в арендованных жилых помещениях-три месячных расчетных показателя в месяц.
14. Возмещение затрат на питание для обучающихся в городе Усть-Каменогорске производится в размере трех месячных расчетных показателей в месяц.
5. Порядок выплаты возмещения затрат
15. Выплата возмещения затрат осуществляется за счет средств городского бюджета, предусмотренных на выполнение Программы занятости населения.
16. Выплата частичного возмещения затрат на проживание производится по окончании обучения или ежемесячно.
17. Выплата возмещения затрат на питание производится ежемесячно.
18. Выплата полного возмещения затрат на медицинское освидетельствование и на проезд к месту обучения и обратно в пределах региона производится в течение месяца с момента представления документов.

19. Шығындарды толық немесе жартылай өтеу ақшалай түрде өтініш берушінің жеке шотына аудару жолымен жүргізіледі.
"Өскемен қаласының жұмыспен қамту
және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің меңгерушісі

19. Выплата полного или частичного возмещения затрат осуществляется в денежной форме путем перечисления на лицевой счет заявителя.
Заведующий ГУ "Отдел занятости
и социальных программ
города Усть-Каменогорска"