Ең төменгі резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі Басқармасының 2006 жылғы 27 мамырдағы N 38 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 28 маусымда тіркелді. Тіркеу N 4268. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 20 наурыздағы № 38 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 20.03.2015 № 38 (12.05.2015 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін белгілеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру тәртібін жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ең төменгі резервтік талаптар туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күннен кейін қолданысқа енеді.
3. Банктердің ең төменгі резервтік талаптарын айқындаудың бірінші кезеңі осы қаулы қолданысқа енгізілген аптадан кейінгі аптаның бірінші сейсенбісінен басталатыны белгіленсін.
4. Осы қаулы қабылданған күннен бастап Қазақстан Республикасының осы қаулының қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
5. Зерттеу және статистика департаменті (Ақышев Д.Т.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он күндік мерзімде оны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге, "Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігіне жіберсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Г.З.Айманбетоваға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2006 жылғы 27 мамырдағы
N 38 қаулысымен бекітілген
Ең төменгі резервтік талаптар туралы ереже
Ең төменгі резервтік талаптар туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2006 года № 38. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2006 года № 4268. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 38
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 20.03.2015 № 38 (вводится в действие с 12.05.2015).
В целях совершенствования порядка установления нормативов минимальных резервных требований и осуществления контроля за их выполнением Правление Национального Банка Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила о минимальных резервных требованиях.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Установить, что первый период определения банками минимальных резервных требований начинается с первого вторника недели, следующей за неделей введения в действие настоящего постановления.
4. Со дня принятия настоящего постановления признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, указанные в приложении к настоящему постановлению.
5. Департаменту исследований и статистики (Акишев Д.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления довести его до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, Объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана", Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Айманбетову Г.З.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 мая 2006 N 38
Правила о минимальных резервных требованиях
Правила о минимальных резервных требованиях (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года «О Национальном Банке Республики Казахстан».
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).

1. Ең төменгі резервтік талаптар.
Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтері.
Банктің ең төменгі резервтік талаптарды есептеу үшін
қолданатын міндеттемелерінің құрылымы
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Ең төменгі резервтік талаптар – банктердің есеп айырысуға қабылданатын міндеттемелерінің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) бекіткен құрылымына, сондай-ақ ең төменгі резервтік талаптардың орындалу шарттарына, оларды резервтеу тәртібіне және нормативтердің орындалуына бақылауды жүзеге асыруға сәйкес белгіленген банк міндеттемелері сомасының міндетті үлесі, оны банк өз кассасындағы ұлттық валютадағы қолма-қол ақша және Ұлттық Банктегі ұлттық валютадағы корреспонденттік шоттардағы ақша (резервтік активтер) түрінде қолдайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Ең төменгі резервтік талаптарды айқындау үшін әрбір банк үшін ең төменгі резервтік талаптардың нормативтері қолданылады.
3. Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтері - бұл тізбесі осы Ережеде белгіленген міндеттемелердің сомасынан пайызбен көрсетілген үлес.
4. Банктің ең төменгі резервтік талаптарды есептеу үшін қолданатын міндеттемелерінің құрылымын (бұдан әрі – резервтік міндеттемелер) банктің 1 (бір) жылға дейінгі (қысқа мерзімді) және 1 (бір) жылдан астам (ұзақ мерзімді) ішкі және сыртқы міндеттемелері құрайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5. Банктің ішкі қысқа мерзімді міндеттемелері – бұл банктің тізбесі осы Ереженің 1-қосымшасында айқындалған баланстық шоттарында көрсетілген резиденттер алдындағы міндеттемелері.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5-1. Банктің ішкі ұзақ мерзімді міндеттемелері – бұл банктің тізбесі осы Ереженің 2-қосымшасында айқындалған баланстық шоттарында көрсетілген резиденттер алдындағы міндеттемелері.
Ескерту. Ереже 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6. Банктің сыртқы қысқа мерзімді міндеттемелері – бұл банктің тізбесі осы Ереженің 3-қосымшасында айқындалған баланстық шоттарында көрсетілген резидент еместер алдындағы міндеттемелері.

1. Минимальные резервные требования.
Нормативы минимальных резервных требований.
Структура обязательств банка, принимаемых для
расчета минимальных резервных требований
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
1. Минимальные резервные требования - это обязательная доля от суммы обязательств банка, которую банк поддерживает в виде наличных денег в своей кассе в национальной валюте и денег на корреспондентских счетах в Национальном Банке в национальной валюте (резервные активы), установленные в соответствии с утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) структурой обязательств банков, принимаемых для расчета, а также условиями выполнения минимальных резервных требований, порядком их резервирования и осуществлением контроля за выполнением нормативов.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
2. Для определения минимальных резервных требований для каждого банка используются нормативы минимальных резервных требований.
3. Нормативы минимальных резервных требований - это доля в процентах от суммы обязательств, перечень которых установлен настоящими Правилами.
4. Структуру обязательств банка (далее – резервные обязательства), принимаемых для расчета минимальных резервных требований, составляют внутренние и внешние обязательства банка, со сроком до 1 (одного) года (краткосрочные) и более 1 (одного) года (долгосрочные).
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
5. Внутренние краткосрочные обязательства банка – это обязательства банка перед резидентами, отраженные на балансовых счетах, перечень которых определен в приложении 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
5-1. Внутренние долгосрочные обязательства банка – это обязательства банка перед резидентами, отраженные на балансовых счетах, перечень которых определен в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
6. Внешние краткосрочные обязательства банка – это обязательства банка перед нерезидентами, отраженные на балансовых счетах, перечень которых определен в приложении 3 к настоящим Правилам.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
6-1. Банктің сыртқы ұзақ мерзімді міндеттемелері – бұл банктің тізбесі осы Ереженің 4-қосымшасында айқындалған баланстық шоттарында көрсетілген резидент еместер алдындағы міндеттемелері.
Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтері Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен ішкі қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша, ішкі ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша, сыртқы қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша, сыртқы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша жеке-жеке белгіленеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Банк белгілі бір күнге ең төменгі резервтік талаптарды мынадай резервтік талаптар сомасы ретінде:
1) ішкі қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша резервтік талаптар нормативінің мәндерін белгілі бір күнгі банктің ішкі қысқа мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін ішкі қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша;
2) ішкі ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша резервтік талаптар нормативінің мәндерін белгілі бір күнгі банктің ішкі ұзақ мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін ішкі ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша;
3) сыртқы қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша резервтік талаптар нормативінің мәндерін белгілі бір күнгі банктің сыртқы қысқа мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін сыртқы қысқа мерзімді міндеттемелер бойынша;
4) сыртқы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша резервтік талаптар нормативінің мәндерін белгілі бір күнгі банктің сыртқы ұзақ мерзімді міндеттемелерінің мөлшеріне көбейту арқылы есептелетін сыртқы ұзақ мерзімді міндеттемелер бойынша есептейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Банк резервтік талаптарды есептеген кезде негізгі борыш, сыйақы және олар бойынша мерзімі өткен берешек бойынша міндеттемелердің сомасы есепке алынады.
10. Банк ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін есептеу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Екінші деңгейдегі банктердің, «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамының және ипотекалық ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қаржы секторының шолуын қалыптастыру үшін мәліметтерді ұсыну жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» 2010 жылғы 27 желтоқсандағы № 105 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6772 тіркелген) сәйкес мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) электрондық тасымалдағышта Ұлттық Банкке ұсынады.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
6-1. Внешние долгосрочные обязательства банка – это обязательства банка перед нерезидентами, отраженные на балансовых счетах, перечень которых определен в приложении 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
7. Нормативы минимальных резервных требований устанавливаются постановлением Правления Национального Банка отдельно по внутренним краткосрочным обязательствам, по внутренним долгосрочным обязательствам, по внешним краткосрочным обязательствам, по внешним долгосрочным обязательствам.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
8. Минимальные резервные требования на определенную дату рассчитываются банком, как сумма резервных требований:
1) по внутренним краткосрочным обязательствам, которые рассчитываются путем умножения значения норматива резервных требований по внутренним краткосрочным обязательствам на величину внутренних краткосрочных обязательств банка на определенную дату;
2) по внутренним долгосрочным обязательствам, которые рассчитываются путем умножения значения норматива резервных требований по внутренним долгосрочным обязательствам на величину внутренних долгосрочных обязательств банка на определенную дату;
3) по внешним краткосрочным обязательствам, которые рассчитываются путем умножения значения норматива резервных требований по внешним краткосрочным обязательствам на величину внешних краткосрочных обязательств банка на определенную дату;
4) по внешним долгосрочным обязательствам, которые рассчитываются путем умножения значения норматива резервных требований по внешним долгосрочным обязательствам на величину внешних долгосрочных обязательств банка на определенную дату.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
9. При расчете банком резервных обязательств учитывается сумма обязательств по основному долгу, вознаграждению и просроченной задолженности по ним.
10. Для расчета нормативов минимальных резервных требований банк представляет в Национальный Банк на электронном носителе сведения, согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 декабря 2010 года № 105 "Об утверждении Инструкции по представлению банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и ипотечными организациями в Национальный Банк Республики Казахстан сведений для формирования обзора финансового сектора" (зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6772) (далее – Сведения).

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкінің 2011.07.22 № 83 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Мәліметтерді:
1) филиалының саны оннан аспайтын банк, күн сайын (бұдан әрі - күн сайынғы мәліметтер) - есепті күннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей (ай сайынғы есеппен бір мезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндерін қоспағанда); ай сайын (бұдан әрі - ай сайынғы мәліметтер) - есепті айдың соңғы күнінен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) он және одан көп филиалы бар банк күн сайынғы мәліметтерді - есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей (ай сайынғы есеппен бір мезгілде ұсынылатын айдың алғашқы есепті күндерін қоспағанда) және ай сайынғы мәліметтерді - есепті айдың соңғы күнінен кейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкінің 2011.07.22 № 83 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Банктің ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау және оны резервтеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Банк ақшаны резервтік активтерге резервтік активтерді қалыптастыру кезеңіндегі резервтік активтердің орташа алынған мөлшері ең төменгі резервтік талаптарды белгілеу кезеңіндегі ең төменгі резервтік талаптардың орташа мөлшерінен кем болмайтындай етіп орналастырады.
13. Резервтік активтерді қалыптастыру кезеңі он төрт күнді құрайды және ең төменгі резервтік талаптарды белгілеу кезеңінде басталатын аптаның бірінші бейсенбісінен басталады және ең төменгі резервтік талаптарды белгілеу кезеңінде басталатын аптаның сәрсенбісінде аяқталады.
14. Ең төменгі резервтік талаптарды белгілеу кезеңі он төрт күнді құрайды және аптаның бірінші сейсенбісінен басталады және ең төменгі резервтік талаптарды белгілеудің он төрт күндік кезеңінің соңғы дүйсенбісінде аяқталады.
3. Ең төменгі резервтік талаптардың орындалуын бақылау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
15. Банктің ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындауын бақылау олардың осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін орындау туралы ақпаратты Ұлттық Банкке ұсынуы арқылы жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.07.2011 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
11. Сведения представляются:
1) банком, имеющим не более десяти филиалов, ежедневно (далее – ежедневные сведения) – не позднее двух рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением первых отчетных дней месяца, которые представляются одновременно с ежемесячным отчетом); ежемесячно (далее – ежемесячные сведения) – не позднее трех рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца;
2) банком, имеющим десять и более филиалов, ежедневные сведения – не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем (за исключением первых отчетных дней месяца, которые представляются одновременно с ежемесячным отчетом), и ежемесячные сведения – не позднее пяти рабочих дней, следующих за последним днем отчетного месяца.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.07.2011 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
2. Порядок выполнения банком нормативов минимальных резервных
требований и его резервирования
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
12. Банк размещает деньги в резервных активах таким образом, чтобы средняя величина резервных активов за период формирования резервных активов была не менее среднего размера минимальных резервных требований за период определения минимальных резервных требований.
13. Период формирования резервных активов составляет четырнадцать календарных дней и начинается с первого четверга недели, в которой начинается период определения минимальных резервных требований, и заканчивается в среду недели, в которой заканчивается период определения минимальных резервных требований.
14. Период определения минимальных резервных требований составляет четырнадцать календарных дней и начинается с первого вторника недели и заканчивается последним понедельником четырнадцатидневного периода определения минимальных резервных требований.
3. Контроль за выполнением нормативов минимальных
резервных требований
Сноска. Заголовок главы в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
15. Контроль за выполнением банком нормативов минимальных резервных требований осуществляется путем представления им в Национальный Банк информации о выполнении нормативов минимальных резервных требований по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
16. Банк банктің бірінші басшысы не оның орнындағы тұлға және бас бухгалтері қол қойған, банктің мөрімен куәландырылған ең төменгі резервтік талаптардың орындалуы туралы ақпаратты қағаз тасымалдауышта банктің резервтік активтерді қалыптастыруының есепті кезеңінің соңғы күнінен кейінгі бесінші күнтізбелік күннен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
Банктің резервтік активтерді қалыптастыруының есепті кезеңінің соңғы күні айдың бірінші немесе соңғы жұмыс күніне сәйкес келген жағдайда, банк ең төменгі резервтік талаптар нормативтерінің орындалуы туралы ақпаратты банктің резервтік активтерді қалыптастыруының есепті кезеңінің соңғы күнінен кейінгі күнтізбелік жетінші күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкінің 2011.07.22 № 83 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Ең төменгі резервтік талаптардың нормативтері бұзылған кезде банк талаптар бұзылған сәттен бастап үш күнтізбелік күн ішінде Ұлттық Банкке Ең төменгі резервтік талаптар нормативтерінің бұзылу фактісі және себептері туралы хабарлайды және оларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі басқармасының 2007.08.27.  N 101 (2007 жылғы 9 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
16. Информация о выполнении нормативов минимальных резервных требований представляется банком на бумажном носителе, подписанная первым руководителем, либо лицом его замещающим, и главным бухгалтером банка, заверенная печатью банка, в сроки не позднее пятого календарного дня, следующего за последним днем отчетного периода формирования банком резервных активов.
В случае, когда последний день отчетного периода формирования банком резервных активов приходится на первый или последний рабочий день месяца, информация о выполнении нормативов минимальных резервных требований представляется банком в срок не позднее седьмого календарного дня, следующего за последним днем отчетного периода формирования банком резервных активов.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.07.2011 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
17. При нарушении нормативов минимальных резервных требований банк в течение трех календарных дней с момента совершения нарушения сообщает Национальному Банку о факте и причинах нарушения нормативов минимальных резервных требований и представляет план мероприятий по их устранению.
Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 27 августа 2007 г. N  101 (вводится в действие с 9 октября 2007 г.).

18. Банк ең төменгі резервтік талаптардың нормативтерін бірнеше рет (екі және одан көп рет) бұзған жағдайда Ұлттық Банк нормативтерінің бұзылу себептерін белгілейді және Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес банкке шектелген әсер ету шараларын немесе санкциялар қолданады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі басқармасының 2007.08.27.  N 101 (2007 жылғы 9 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

18. В случае неоднократного (два и более раза) нарушения банком нормативов минимальных резервных требований Национальный Банк устанавливает причины допущенного нарушения и применяет к банку ограниченные меры воздействия или санкции в соответствии с  законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 27 августа 2007 г. N 101 (вводится в действие с 9 октября 2007 г.).

19. Банк Ережеге сәйкес талап етілетін ең төменгі резервтік талаптар нормативтерінің орындалуы туралы ақпаратты ұсынбаған, уақтылы ұсынбаған не шынайы емес ақпарат ұсынған, сондай-ақ осы Ереженің өзге талаптарын орындамаған жағдайда, Ұлттық Банк Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес банкке шектеулі ықпал ету шараларын немесе санкциялар қолданады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкінің 2011.07.22 № 83 (ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

19. В случае непредставления, несвоевременного представления либо представления недостоверной информации о выполнении нормативов минимальных резервных требований, требуемой в соответствии с Правилами, а также невыполнения банком иных требований настоящих Правил, Национальный Банк применяет к банку ограниченные меры воздействия или санкции в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.07.2011 № 83 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).

20. Осы Ережеде реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Ең төменгі резервтік
талаптар туралы ереженің
1-қосымшасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Банктің ішкі қысқа мезімді міндеттемелерінің тізбесі
Баланстық шот
Көрсеткiш атауы
2014
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың корреспонденттік шоттары

20. Вопросы, не урегулированные настоящими Правилами, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Перечень внутренних краткосрочных обязательств банка
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
Балансовый
счет
Наименование показателя
2014
Корреспондентские счета организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций

2034
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органдарынан алынған қысқа мерзімді қарыздар
2038
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органдарынан алынған қарыздар бойынша мерзімі өткен берешек
2064
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қысқа мерзiмдi қарыздар
2068
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен берешек
2201
Мемлекеттік бюджеттің ақшасы
2202
Кастодиан банктердің жинақтаушы зейнетақы қорларына және инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға ашқан ағымдағы шоттардағы инвестицияланбаған қалдықтары
2203
Заңды тұлғалардың ағымдағы шоттары
2204
Жеке тұлғалардың ағымдағы шоттары
2205
Жеке тұлғалардың талап еткенге дейінгі салымдары
2206
Жеке тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2208
Жеке тұлғалардың шартты салымдары
2209
Жеке тұлғалардың карт-шоттары
2210
Сенiмгерлiк басқаруға қабылданған қаржы активтері
2211
Заңды тұлғалардың талап еткенге дейінгі салымдары
2212
Клиенттердiң тазартылған бағалы металдардағы металл шоттары
2213
Жеке тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2215
Заңды тұлғалардың қысқа мерзімді салымдары
2216
Клиенттердiң тазартылған бағалы металдардағы мерзiмдi салымдары
2219
Заңды тұлғалардың шартты салымдары
2221
Заңды тұлғалардың карт-шоттары
2223
Заңды тұлғалардың міндеттемелерін қамтамасыз ету болып табылатын салым
2224
Клиенттердiң талап еткенге дейінгі салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2225
Клиенттермен басқа да операциялар бойынша мерзiмi өткен берешек
2226
Клиенттердiң мерзiмдi салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2228
Мерзiмiнде орындалмаған нұсқаулар
2232
Клиенттердiң шартты салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жiберушiнiң нұсқауларын сақтау шоты
2240
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (кепiлзат, кепiлақы) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2552
Клиенттермен есеп айырысу
2701
Корреспонденттiк шоттар бойынша есептелген шығыстар
2703
Қазақстан Республикасының Үкіметінен, Қазақстан Республикасының жергілікті атқару органдарынан және ұлттық басқарушы холдингтен алынған қарыздар бойынша есептелген шығыстар
2706
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепiлақы) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстар

2034
Краткосрочные займы, полученные от Правительства
Республики Казахстан и местных исполнительных органов
Республики Казахстан
2038
Просроченная задолженность по займам, полученным от
Правительства Республики Казахстан и местных
исполнительных органов Республики Казахстан
2064
Краткосрочные займы, полученные от организаций
осуществляющих отдельные виды банковских операций
2068
Просроченная задолженность по займам и финансовому
лизингу, полученным от организаций, осуществляющих
отдельные виды банковских операций
2201
Деньги государственного бюджета
2202
Неинвестированные остатки на текущих счетах, открытых
банками-кастодианами накопительным пенсионным фондам и
организациям, осуществляющим управление инвестиционным
портфелем
2203
Текущие счета юридических лиц
2204
Текущие счета физических лиц
2205
Вклады до востребования физических лиц
2206
Краткосрочные вклады физических лиц
2208
Условные вклады физических лиц
2209
Карт-счета физических лиц
2210
Финансовые активы, принятые в доверительное управление
2211
Вклады до востребования юридических лиц
2212
Металлические счета клиентов в аффинированных
драгоценных металлах
2213
Вклад, являющийся обеспечением обязательств физических
лиц
2215
Краткосрочные вклады юридических лиц
2216
Срочные вклады клиентов в аффинированных драгоценных
металлах
2219
Условные вклады юридических лиц
2221
Карт-счета юридических лиц
2223
Вклад, являющийся обеспечением обязательств юридических
лиц
2224
Просроченная задолженность по вкладам до востребования
клиентов
2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с
клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2228
Указания, не исполненные в срок
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с
валютным законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения
(заклад, задаток) обязательств клиентов
2552
Расчеты с клиентами
2701
Начисленные расходы по корреспондентским счетам
2703
Начисленные расходы по займам, полученным от
Правительства Республики Казахстан, местных
исполнительных органов Республики Казахстан и
национального управляющего холдинга
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу,
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения
на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад,
задаток) обязательств клиентов

2306
Сатып алынған облигациялар
2745
Алынған қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
Ең төменгі резервтік
талаптар туралы ереженің
3-қосымшасы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.09.21 № 290 (2012.10.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Банктің сыртқы қысқа мерзімді міндеттемелерінің тізбесі
Баланстық шот
Көрсеткiш атауы
2012
Шетелдiк орталық банктердiң корреспонденттiк шоттары

2306
Выкупленные облигации
2745
Начисленные расходы по полученному финансовому лизингу
Приложение 3
к Правилам о минимальных
резервных требованиях
Перечень внешних краткосрочных обязательств банка
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 21.09.2012 № 290 (вводится в действие с 13.10.2012).
Балансовый
счет
Наименование показателя
2012
Корреспондентские счета иностранных центральных банков

2225
Клиенттермен басқа да операциялар бойынша мерзiмi өткен берешек
2226
Клиенттердiң мерзiмдi салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2228
Мерзiмiнде орындалмаған нұсқаулар
2231
Арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары бойынша мерзімі өткен берешек
2232
Клиенттердiң шартты салымдары бойынша мерзiмi өткен берешек
2237
Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес жiберушiнiң нұсқауларын сақтау шоты
2240
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету (кепiлзат, кепiлақы) ретiнде қабылданған ақшаны сақтау шоты
2551
Басқа банктермен есеп айырысу
2552
Клиенттермен есеп айырысу
2701
Корреспонденттiк шоттар бойынша есептелген шығыстар
2702
Басқа банктердiң талап еткенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыстар
2704
Халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған заемдар бойынша есептелген шығыстар
2705
Басқа банктерден алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
2706
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардан алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша есептелген шығыстар
2707
Клиенттердің міндеттемелерін қамтамасыз ету (кепілзат, кепiлақы) ретінде қабылданған ақша сомасына сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстар
2708
Басқа банктердiң тазартылған бағалы металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
2712
Басқа банктердiң мерзiмдi салымдары бойынша есептелген шығыстар
2713
Басқа банктердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2714
Басқа банктердiң шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2717
Клиенттердiң тазартылған қымбат металдардағы металл шоттары бойынша есептелген шығыстар
2718
Клиенттердiң ағымдағы шоттары бойынша есептелген шығыстар
2719
Клиенттердiң шартты салымдары бойынша есептелген шығыстар
2720
Клиенттердiң талап еткенге дейінгі салымдары бойынша есептелген шығыстар
2721
Клиенттердiң мерзімді салымдары бойынша есептелген шығыстар
2722
Арнайы мақсаттағы еншiлес ұйымдардың салымдары бойынша есептелген шығыстар
2723
Клиенттердiң мiндеттемелерiн қамтамасыз ету болып табылатын салым бойынша есептелген шығыстар
2726
Клиенттердiң карт-шоттары бойынша есептелген шығыстар
2727
Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар
2730
Айналысқа шығарылған басқа да бағалы қағаздар бойынша есептелген шығыстар
2731
Басқа да операциялар бойынша есептелген шығыстар
2741
Алынған қарыздар және қаржы лизингi бойынша мерзiмi өткен сыйақы
2742
Талап еткенге дейінгі салымдар бойынша мерзiмi өткен сыйақы
2743
Мерзiмдi салымдар бойынша мерзiмi өткен сыйақы
2744
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша мерзімі өткен сыйақы

2225
Просроченная задолженность по прочим операциям с
клиентами
2226
Просроченная задолженность по срочным вкладам клиентов
2228
Указания, не исполненные в срок
2231
Просроченная задолженность по вкладам дочерних
организаций специального назначения
2232
Просроченная задолженность по условным вкладам клиентов
2237
Счет хранения указаний отправителя в соответствии с
валютным законодательством Республики Казахстан
2240
Счет хранения денег, принятых в качестве обеспечения
(заклад, задаток) обязательств клиентов
2551
Расчеты с другими банками
2552
Расчеты с клиентами
2701
Начисленные расходы по корреспондентским счетам
2702
Начисленные расходы по вкладам до востребования других
банков
2704
Начисленные расходы по займам, полученным от
международных финансовых организаций
2705
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу,
полученным от других банков
2706
Начисленные расходы по займам и финансовому лизингу,
полученным от организаций, осуществляющих отдельные виды
банковских операций
2707
Начисленные расходы, связанные с выплатой вознаграждения
на сумму денег, принятых в качестве обеспечения (заклад,
задаток) обязательств клиентов
2708
Начисленные расходы по металлическим счетам других
банков в аффинированных драгоценных металлах
2712
Начисленные расходы по срочным вкладам других банков
2713
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением
обязательств других банков
2714
Начисленные расходы по условным вкладам других банков
2717
Начисленные расходы по металлическим счетам клиентов в
аффинированных драгоценных металлах
2718
Начисленные расходы по текущим счетам клиентов
2719
Начисленные расходы по условным вкладам клиентов
2720
Начисленные расходы по вкладам до востребования клиентов
2721
Начисленные расходы по срочным вкладам клиентов
2722
Начисленные расходы по вкладам дочерних организаций
специального назначения
2723
Начисленные расходы по вкладу, являющемуся обеспечением
обязательств клиентов
2726
Начисленные расходы по карт- счетам клиентов
2727
Начисленные расходы по операциям с производными
финансовыми инструментами
2730
Начисленные расходы по выпущенным в обращение прочим
ценным бумагам
2731
Начисленные расходы по прочим операциям
2741
Просроченное вознаграждение по полученным займам и
финансовому лизингу
2742
Просроченное вознаграждение по  вкладам до востребования
2743
Просроченное вознаграждение по  срочным вкладам
2744
Просроченное вознаграждение по выпущенным в обращение
ценным бумагам

2-10, 12-14-бағандарындағы мәндер тұтас мың теңгемен көрсетіледі;
2-10, 12-14-бағандарындағы 500-ге тең және одан аз мәндер нөлге дейін дөңгелектенеді,
500-ден көп мәндер мыңға дейін дөңгелектенеді.
Бірінші басшы __________________________
(күні, қолы, аты-жөні)
Бас бухгалтер ___________________________
(күні, қолы, аты-жөні)
Мөр орны
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2006 жылғы 27 мамырдағы
N 38 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің күші жойылды
деп танылған нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең аз резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2002 жылғы 3 тамыздағы N 300  қаулысы , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1974 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2002 жылғы 21 қазан - 3 қарашада жарияланған.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең аз резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2002 жылғы 3 тамыздағы N 300 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 13 маусымдағы N 173  қаулысы , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 3717 тіркелген, 2005 жылы Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігінің "Қаржы Хабаршысы" және "Финансовый Вестник" ресми басылымдарының N 7 жарияланған.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Ең аз резервтік талаптар туралы ережені бекіту жөнінде" 2002 жылғы 3 тамыздағы N 300 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2005 жылғы 17 қарашадағы N 146  қаулысы , нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2005 жылғы 20 желтоқсанда N 3978 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" ресми басылымдарында 2005 жылғы 1 - 15 желтоқсанда жарияланған.

значения в столбцах 2-10, 12-14 указываются в целых тысячах тенге;
значения в столбцах 2-10, 12-14 равные 500 и менее округляются до нуля, значения более 500 округляются до тысячи.
Первый руководитель __________________________
(дата, подпись, фамилия, имя)
Главный бухгалтер ____________________________
(дата, подпись, фамилия, имя)
Место печати
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 мая 2006 года N 38
Перечень нормативных правовых актов
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
1.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 августа 2002 года N 300 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1974, опубликованное 21 октября - 3 ноября 2002 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана".
2.  Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 июня 2005 года N 173 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 августа 2002 года N 300 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 3717, опубликованное в 2005 году в изданиях Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций "Қаржы Хабаршысы" и "Финансовый вестник" N 7.
3.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 ноября 2005 года N 146 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 августа 2002 года N 300 "Об утверждении Правил о минимальных резервных требованиях", зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 20 декабря 2005 года под N 3978, опубликованное 1 - 15 декабря 2005 года в официальных изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана".