Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанға дейін және одан кейін көлік құралдарын (автомобиль, теміржол, әуе, су) ветеринариялық домдау туралы ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 3 шілдедегі N 432 Бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2006 жылғы 14 тамызда тіркелді. Тіркеу N 4339. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл Шаруашылғы министрлігінің 2012 жылғы 13 ақпандағы № 10-1/52 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ауыл Шаруашылғы министрлігінің 2012.02.13 № 10-1/52 Бұйрығымен.
Ветеринариялық бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанда адам және мал денсаулығына қатерлі жұқпалы және экзотикалық аурулардың алып келуіне, таралуына жол бермеу үшін, сонымен қатар, жануар текті өнімдердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында,  БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұсынылып отырған "Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанға дейін және одан кейін көлік құралдарын (автомобиль, темір жол, әуе, су) ветеринариялық-санитариялық домдау ережесі" бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринария департаменті (Қожамұратов А.Ә.) облыстық, Астана және Алматы қалаларының аумақтық басқармаларымен бірлесе отырып осы бұйрықтан туындайтын керекті шаралар қабылдасын.
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Келісілген:
Көлік және коммуникация
министрі
2006 жылғы 7 шілде
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылық министрінің
2006 жылғы 3 шілдедегі
N 432 бұйрығымен бекітілген
Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық
бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанға дейін және одан
кейін көлік құралдарын (автомобиль, теміржол, әуе, су)
ветеринариялық-санитариялық домдау туралы
Ереже 1. Жалпы ереже
1. Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанға дейін және одан кейін көлік құралдарын (автомобиль, теміржол, әуе, су) ветеринариялық-санитариялық домдау туралы Осы ереже (одан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының  21-бабына сәйкес дайындалған және көлік құралдарына ветеринариялық-санитариялық домдау жүргізудің бірыңғай тәртібін белгілейді.
2. Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық бақылауға жататын жүктерді тасымалдағанға дейін және одан кейін көлік құралдарын (автомобиль, теміржол, әуе, су) ветеринариялық-санитариялық домдау жүргізу шараларын ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның тиісті құрылымдары Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңына және ветеринария саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге, сонымен қатар осы Ереженің талаптарына сәйкес жүргізеді.

Об утверждении правил ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, воздушный, водный) до и после перевозки в них животных и других подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2006 года № 432. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 августа 2006 года № 4339. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года № 10-1/52
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 13.02.2012 № 10-1/52.
В целях недопущения заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных, представляющих опасность для здоровья людей и животных, а также обеспечения безопасности продукции животного происхождения при перевозках подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов,  ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, воздушный, водный) до и после перевозки в них животных и других, подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов.
2. Департаменту ветеринарии (Кожумратов А.А.) совместно с областными, городов Астана и Алматы территориальными управлениями Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 июля 2006 года
N 432
Правила
ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств
(автомобильный, железнодорожный, воздушный, водный)
до и после перевозки в них животных и других подконтрольных
государственному ветеринарному контролю грузов 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, воздушный, водный) до и после перевозки в них животных и других подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов (далее - Правила) разработаны в соответствии со  статьей 21 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" и устанавливают единый порядок проведения ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств.
2. Государственный ветеринарный контроль за проведением мероприятий по ветеринарно-санитарной обработке транспортных средств осуществляют подразделения уполномоченного государственного органа в области ветеринарии в соответствии с  Законом Республики Казахстан "О ветеринарии" и другими нормативными правовыми актами в области ветеринарии, а также требованиями, предусмотренными в настоящих Правилах.

2. Көлік құралдарына ветеринариялық-санитариялық
домдау
3. Көлік құралдары, тасымалданатын жүктің ветеринариялық-санитариялық сипатына және олардың ветеринариялық-санитариялық бағалауына байланысты үш категорияның біреуімен домдалады:
1) бірінші;
2) екінші;
3) үшінші.
4. Бірінші категория бойынша домдау келесідей жүк тасыған көлік құралдарына жүргізіледі :
1) жұқпалы аурулардан таза пункттерден шыққан дені сау жануарлар (оның ішінде құстар, аңдар, зоопарк жануарлары, аралар, бауырымен жорғалаушылар);
2) дені сау жануарлардан алынған өнімдер және шикізаттар.
Сонымен қатар, бірінші категория бойынша домдау сойылған малдардың етін және ет өнімдерін, жемдік астық пен құнарлы жемдер тасыған көлік құралдарына жүргізіледі.
5. Екінші категория бойынша домдау келесідей жүк тасыған көлік құралдарына жүргізіледі:
1) тасымалдау кезінде ауру немесе жұқпалы ауруларға күдікті, сонымен қатар жұқпалы немесе жұқпайтын аурулардан өлген жануарлар (құстар) табылған жағдайда;
2) жұқпалы аурумен ауыратын жануарлардан және құстардан өндірілген немесе жұқпалы аурулардан таза емес пункттерден өндірілген өнім және шикізаттар тасымалдаған көліктер;
3) акклиматизациялау және өсіруге арналған тірі тауарлы балықтар, ұрықтандырылған уылдырықтар, шаяндар;
4) экспорттаушы мемлекетте ыстық жуудан өткен, импорттық жүн.
Сонымен қатар, екінші категория бойынша ветеринариялық-санитариялық домдауға асыл тұқымды, күнделікті қолданылатын, цирктегі, зоопарктегі жануарларды, жарысқа жіберетін жануарларды және ет, ет өнімдерін экспортқа шығарып тасымалдайтын көліктер жатады.
6. Үшінші категория бойынша домдауға келесідей жүк тасыған көлік құралдары жатады:
1) жолда жүрген кезінде немесе түсірілу кезінде жануарлар арасында Халықаралық Эпизоотиялық Бюроның аса қауіпті аурулар тізіміне енген аурулар анықталса, немесе осы аурулардан өлгені анықталса;
2) сібір жарасына зерттелмеген тері шикізаты;
3) эпизоотиялық жағдайы сәтсіз мемлекеттерден әкелінген (импорт) жануарлардан алынған өнімдер мен шикізаттар;
4) камералық өңдеуден және ыстық жуудан өтпеген импорттық жүн, қылшық, шаш, мамық, қауырсын, түбіт, және тағы сол сияқты шикізаттар;
5) ветеринариялық-санитариялық шығу тегі белгісіз мал шаруашылығы жүктері;
6) Қазақстан Республикасында кездеспейтін, жануарлардың жұқпалы ауруларынан сәтсіз мемлекеттерден әкелінген шикізаттар мен жартылай фабрикаттар;
7) жиналған және даладан жиналған сүйектер.

2. Ветеринарно-санитарная
обработка транспортных средств
3. В зависимости от характера перевозимых грузов и их ветеринарно-санитарной оценки транспортные средства обрабатывают по одной из трех категорий:
1) первой;
2) второй;
3) третьей.
4. Обработке по первой категории подлежат транспортные средства, в которых перевозили:
1) здоровых животных (включая птицу, зверей, зоопарковых животных, пчел, пресмыкающихся) из пунктов, находящихся на территории ветеринарно-санитарного благополучия;
2) продукты и сырье животного происхождения, полученные от здоровых животных.
Также обработке по первой категории подлежат транспортные средства, подаваемые под погрузку убойных животных, мяса, мясопродуктов, фуражного зерна и концентрированных кормов, перевозимых насыпью.
5. Обработке по второй категории подлежат транспортные средства после перевозки:
1) животных и птиц, среди которых при транспортировке были обнаружены больные или подозрительные по заболеванию заразными болезнями, а также трупы животных (птиц), павших от незаразных или заразных заболеваний;
2) продуктов и сырья животного происхождения, полученных от больных заразными заболеваниями животных и птиц или заготовленных из неблагополучных пунктов по заразным заболеваниям;
3) живой товарной рыбы, а также подаваемые на погрузку рыб, оплодотворенной икры, раков, предназначенных для целей разведения и акклиматизации;
4) импортной шерсти, подвергнутой горячей мойке в стране-экспортере.
Ветеринарно-санитарной обработке по второй категории подлежат также транспортные средства, предназначенные для погрузки на экспорт: племенных, пользовательных, цирковых, зоопарковых и спортивных животных, а также мяса и мясопродуктов.
6. Обработке по третьей категории подлежат транспортные средства после перевозки:
1) животных, у которых в пути следования или при выгрузке установлено заболевание или подозрение на заболевание особо опасными болезнями, включенными в список Международного Эпизоотического Бюро или среди которых были животные, павшие от этих болезней;
2) кожевенного сырья, не исследованного на сибирскую язву;
3) импортного сырья животного происхождения, поступающего из неблагополучных стран;
4) импортной шерсти, щетины, волоса, пуха, пера, очеса, линьки и других не прошедших камерной обработки и горячей мойки;
5) грузов животноводства неизвестного ветеринарно-санитарного происхождения;
6) сырья и полуфабрикатов животного происхождения из стран, неблагополучных по заразным болезням животных, не встречающихся на территории Республики Казахстан;
7) сборной и полевой кости.

7. Бірінші категория бойынша ветеринариялық-санитариялық домдаудан өткізілетін көлік құралдарын, біріншіден қидан, қоқыстан, қалдықтардан және кірден тазартады, содан кейін жуады. Жууды ыстық сумен жүргізеді. Қабырғаларды жуатын судың температурасы 60 0 С және қысымы 2 атмосферадан төмен болмауы керек. Бастапқыда еден және құрал-жабдықтарды, содан кейін қабырғаларды, төбені және есіктің ішкі жағын және торларды жуады. Жуылмай қалған кірді қырғыштың, щетканың және сыпырғыштың көмегімен кетіреді. Содан кейін екінші қайтара еденді, басқа да құрал-жабдықтарды, кірі толығымен кеткенше ағын сумен жуады. Жууды қабырғаны домдаумен аяқтайды.
8. Көлік құралдарын жуу үшін су жоғары қысымда берілуі тиіс, бұл үшін судың ағысы 14 атмосфералық қысымда болатын арнайы машина қолданылады.
9. Екінші категория бойынша ветеринариялық-санитариялық домдаудан өтетін көліктерді механикалық әдіспен тазалайды, жуады және заласыздандырады. Механикалық тазалау алдында ішкі қабырғаларды және еденді, немесе қидың үстіңгі қабатын, сонымен қатар көлік ішіндегі барлық құрал-жабдықтарды залалсыздандыру ерітінісімен ылғалдандырады.
10. Ылғалдандыратын залалсыздандыруды өткізу үшін шашатыны бар қондырғыны қолданады. Бастапқыда залалсыздандыруды еденге, содан кейін қабырғаларға және төбеге жасайды, осыдан кейін еденді екінші рет залалсыздандырады. Залалсыздандырғыш ерітіндіні мүмкіндігінше бұрышқа туралай бірқалыпты көлік құралдарының ішінің барлық беткейіне шашыратады. Әсіресе бұрыштарды, тесіктерді, есіктерді және есіктің ішкі жағын ерітіндімен мұқият суландырады. Көлік құралдарының сыртқы қабырғаларын міндетті түрде заласыздандырады.
11. Көліктер барлық құрал-жабдықтарымен бірге осы Ереженің 1 қосымшасында көрсетілген залалсыздандырушы заттардың бірімен домдалады.
12. Металдарды коррозияға ұшырататын залалсыздандырушы заттарды қолдануға болмайды.
13. Құрылымдық ерекшеліктеріне байланысты, әуе көліктерін дезинфекциялау үшін олардың қорғау қабаты мен байланыс жүйесін зақымдауы мүмкін, жоғары қысымды домдау және химиялық заттар қолданылмайды. Сондықтан, әуе кемелерінің жүк бөлімдерін залалсыздандыру, тиісті сақтық шараларын орындай отырып, азаматтық авиацияның қолданыстағы нұсқаулары мен нормативтік құқықтық актілері және ветеринариялық талаптар негізінде жүргізіледі.
14. Изотермиялық вагондарды және контейнерлерді екінші категория   бойынша домдауды будың көмегімен келесі режимде жүргізуге болады:
1) механикалық тазартылғаннан кейін көлік құралын қысымы 14 атмосферадан (140 кг/см 2 ) кем емес, температурасы 60-80 0 С ыстық сумен жуады;

7. Транспортные средства, подлежащие ветеринарно-санитарной обработке по первой категории, сначала очищают от навоза, мусора, остатков груза и других загрязнений, а затем промывают. Промывку проводят горячей водой. Струя воды у промываемой поверхности должна иметь температуру не ниже 60 0 С и давление при выходе из брандспойта не менее 2 атмосфер. В начале промывают пол и приспособления, затем стены, потолок и внутренние стороны дверей и решетки. Не отмытые загрязнения удаляют с помощью скребков, щеток и метел. Затем вторично промывают пол и приспособления до полного исчезновения помутнения стекающей воды. Заканчивают промывку обработкой стен.
8. Для промывки транспортных средств наиболее эффективно использовать принцип подачи воды под высоким давлением. Для этого применяются специализированные машины при струе воды под давлением 14 атмосфер.
9. Транспортные средства, подлежащие ветеринарно-санитарной обработке по второй категории, подвергают механической очистке, промывке и дезинфекции. Перед механической очисткой внутренние стены и пол или поверхностный слой навоза, а также все находящиеся приспособления увлажняют дезинфицирующим раствором.
10. Для влажной дезинфекции используют установки, снабженные распыляющими наконечниками. Дезинфекции подвергают вначале пол, затем стены и потолок, после чего вторично дезинфицируют пол.
Дезинфицирующий раствор распыляют под возможно прямым углом с равномерным нанесением его на всю внутреннюю поверхность транспортного средства. Особенно тщательно орошают раствором углы, щели, двери. Обязательно дезинфицируют наружные стены транспортных средств.
11. Транспортные средства со всем оборудованием дезинфицируют одним из дезинфицирующих средств, указанных в  Приложении 1 к настоящим Правилам.
12. Не допускается применение дезинфицирующих средств вызывающих коррозию металлов.
13. В связи с конструктивной особенностью для дезинфекции воздушных судов не применяется обработка под давлением и химические препараты, которые могут привести к разрушению и порче защитных покрытий, систем коммуникаций и нарушению работоспособности агрегатов. Дезинфекцию грузовых отсеков воздушных судов проводят, соблюдая необходимые меры предосторожности, в соответствии сдействующими нормативными правовыми актами в области гражданской авиации и ветеринарными требованиями.
14. Дезинфекцию изотермических вагонов и контейнеров по второй категории можно осуществлять с помощью пара по следующему режиму:
1) после механической очистки транспортное средство промывают горячей водой под высоким давлением не менее 14 атмосфер (140 кг/см 2 при температуре 60-8 0 С;

2) көлік құралының ішкі көлемін (алдын ала герметизация жасап) қысымы 2-5 атмосферада, температурасы 120 0 С бумен 15 минут бойы толтырады және вагонға немесе контейнерге бу толғаннан кейін экспозициясы 30 минут жүргізіледі.
15. Екінші категория бойынша аэрозольді залалсыздандыру жүргізу үшін сағатына 30 куб метрден кем емес өндіргіш компрессормен бірге аэрозольді қондырғылар қолданады. Аэрозольді дезинфекция жасағанда бөлме герметикалық жабық болуы керек, температурасы 12 0 С кем емес, салыстырмалы ылғалдылығы 60% жоғары болуы керек.
16. Үшінші категория бойынша ветеринариялық-санитариялық өңдеуге жататын көліктерді қидан және кірден тазартады, содан кейін залалсыздандырады.
Механикалық тазалау алдында ішкі қабырғаларын, еденді, қидың беткі қабатын, сонымен қатар құрал-жабдықтарды дезинфекциялайтын ерітінділермен суландырады. Ішіндегі бағалы емес құрал-жабдықтарды, қиды және қоқысты өртейді.
Залалсыздандыратын заттарды, көлік құралдарының залалсыздандыратын беткейіне шашады. 30 минут өткеннен соң ұқыптап ыстық сумен (60 0 С төмен емес) кірі толығымен кетіп ағынды су таза болғанға дейін жуады. Көлік құралдарын жуып болғаннан кейін қайтадан сол залалсыздандырушы ерітінді мен 4-5 рет суландыру жолымен ішкі беткейіне шашыратады. Залалсыздандыруды қайталағаннан белгілі бір уақыт өткеннен кейін көлік құралын ыстық сумен жуады.
17. Көліктерге үшінші категория бойынша ылғалды залалсыздандыруды осы ереженің 2 қосымшасында көрсетілген залалсыздандырушы заттарды қолдану арқылы жүргізеді.
18. Қазақстан Республикасының аумағына жұқпалы және экзотикалық аурулар кіріп таралмау мақсатында, республика аумағына, өте қауіпті аурулар тіркелген мемлекеттерден келген көлік құралдары, Қазақстан Республикасының "Ветеринария туралы" Заңының  20-бабының 5 тармағына сәйкес заласыздандыруға жатады.
Қыс мерзімі ұзақ емес, қоршаған ортаның температурасы 0 0 С төмен емес аумақтарда (үшінші климаттық белдік - Қазақстан Республикасының Қытай Халықтық Республикасы, Қырғызстан Республикасы, Өзбекстан Республикасы және Түркменстан Республикасымен шекарасында) автокөліктерді залалсыздандыру ашық, жылытқышы бар залалсыздандыру кедергілерінде өткізеді.
Қысы суық және жазы ыстық аймақтарда (бірінші және екінші климаттық белдеулер) Қазақстан Республикасы - Қытай Халық Республикасы, Қазақстан Республикасы - Монғол Халық Республикасы, Қазақстан Республикасы - Ресей Федерациясы аралығындағы шекарада, жел өтімі қатты соғатын (25м/сек) аймақтарда, автокөліктерді заласыздандыру және жуып-шаю жабық жылуы бар залалсыздандыру кедергілерінде, немесе залалсыздандыру блоктарында өткізеді.

2) внутренний объем транспортного средства (предварительно агерметизированного) заполняют текучим паром (120 0 С) при давлении 2-5 атмосфер в течение 15 минут и 30-ти минутной экспозиции поступления пара в вагон или контейнер.
15. Аэрозольную дезинфекцию по второй категории производят с применением аэрозольных насадок в комплекте с компрессором производительностью не менее 30 кубических м/час При применении аэрозольной дезинфекции помещения должны быть герметичны, а температура воздуха - не менее +12 0 С, относительная влажность выше 60 %.
16. Транспортные средства, подлежащие ветеринарно-санитарной обработке по третьей категории, подвергают очистке от загрязнения и навоза, затем дезинфицируют.
Перед механической очисткой внутренние стены, пол, поверхностный слой навоза, а также оборудования и приспособления орошают дезинфицирующим раствором. Малоценные предметы внутреннего оборудования, навоз и мусор сжигают.
Дезинфицирующее вещество наносят на обеззараживаемую поверхность транспортного средства. Через 30 минут тщательно промывают горячей водой (не ниже 60 0 С) до полного исчезновения помутнения в стекающей воде. После промывки транспортное средство повторно дезинфицируют распыленной струей тем же дезраствором путем четырех, пятикратного орошения внутренней поверхности. Через определенное время после повторной дезинфекции транспортное средство промывают горячей водой.
17. Влажную дезинфекцию транспортных средств по третьей категории проводят одним из дезинфицирующих средств, указанных в приложении 2 настоящим Правилам.
18. В целях охраны территории Республики Казахстан от заноса и распространения заразных болезней животных из других государств, согласно пункту 5  статьи 20 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", транспортные средства, въезжающие на территорию Республики Казахстан из приграничной территории сопредельных государств, где зарегистрирована вспышка особо опасных болезней животных, подлежат обязательной дезинфекции.
В районах с непродолжительным зимним периодом с температурой окружающего воздуха не ниже 0 0 С (в третьем климатическом поясе на границы Республики Казахстан с Китайской Народной Республикой, Кыргызской Республикой, Республикой Узбекистан, Туркменистаном) ветеринарно-санитарную обработку автотранспорта проводят на открытых дезинфекционных барьерах с обогреваемой дезинфицирующей ванной.
В регионах с продолжительной и суровой зимой и жарким летом (первом и втором климатическом пояс) в условиях воздействия сильных господствующих ветров (до 25 м/сек) - на международных автомобильных переходах (Республика Казахстан - Китайская Народная Республика, Республика Казахстан - Монгольская Народная Республика, Республика Казахстан - Российская Федерация) промывка и дезинфекция автомобилей должна проводиться в крытых отапливаемых дезинфицирующих барьерах или дезинфицирующих блоках.

19. Залалсыздандыру кедергісі (заласыздандыру блогы) мемлекеттік шекарадан өткізу бекетіне кірер жағында орналастырылады. Ол көлік құралдарының доңғалақтарын, астын, қозғалыс бөліктерін механикалық тазалауға және жууға аққан сулар мен қолданылған дезенфектанттарды бейтараптауға керекті қосымша ветеринариялық-санитариялық құралдармен қамтамасыз етіледі.
Залалсыздандыру кедергісі (залалсыздандыру блогы), Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес, мемлекеттік шекарадан өткізу бекеті кешенінің құрамында жобаланып, құрылысы салынады.
Дезинфекциялаушы ваннаның өлшемдері: ерітіндінің айнасы бойынша ұзындығы - 12 метр, ені - 3,5 метр, тереңдігі - 60 сантиметр, ерітінді қабаты 30 сантиметр болады.
20. Залалсыздандыру кедергісінде (залалсыздандыру блогында) көліктің қозғалыс бөліктерін ветеринариялық-санитариялық домдауға келесі операциялар кіреді:
1) көліктің қозғалыс бөліктерін және түбін тазалау және жуу;
2) залалсыздандыру ванналарын дезинфектанттың жұмыс ерітіндісімен толтыру;
3) көлік құралын залалсыздандыру кедергісінде (блогында) шаю арқылы домдау (доңғалағы және асты);
4) көліктің қозғалыс бөліктерінен заласыздандыру ерітіндісінің қалдығын сарқу.
Жануарларды және басқа да
мемлекеттік ветеринариялық
бақылауға жататын жүктерді
тасымалдағанға дейін және
одан кейін көлік құралдарын
(автомобиль, теміржол, әуе,
су) ветеринариялық-санитариялық
домдау туралы Ережесіне
1 қосымша
Екінші дәреже бойынша көлік құралдарына
залалсыздандыруға пайдаланатын дәрі-дәрмектер
Дезинфектант
Дезинфекция әдісі
Жұмыстық ертіндінің концентрациясы (%)
Шығыны  л/м 2
Экспозициясы, сағатпен
Хлорлы әк
Формальдегид
Каустика содасы
Формальдегидтің сілтілі ерітіндісі (каустик және формальдегид)
Глутарлы альдегид
Натрий(кальций) гипохлориті
Глак
Бейтарапты Б маркалы гипохлорит
Хлорамин
Формальдегид
Асқын сірке қышқылы
Глутарлы альдегид
Формальдегид
Ылғалды
Ылғалды
Ылғалды
Ылғалды
Ылғалды
Ылғалды
Ылғалды
Ылғалды
Ылғалды
Аэрозольді
Аэрозольді
Аэрозольді
Формалин буы
2 - 3
2
3 - 4

19. Дезинфицирующий барьер (дезинфекционный блок) располагается со стороны въезда в пункт пропуска через Государственную границу и оборудуется вспомогательными ветеринарно - санитарными объектами, обеспечивающими механическую очистку и мойку ходовой части и днища транспортных средств перед дезинфекцией, очистку и нейтрализацию сточных вод и отработанного дезинфектанта.
Проектирование и строительство дезинфицирующего барьера (дезинфекционного блока) осуществляется в комплексе сооружений пунктов перехода государственной границы в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Размеры дезинфицирующей ванны по зеркалу раствора должны быть не менее 12 метров в длину, ширина - 3,5 метров в ширину, 60 сантиметров в глубину при высоте слоя раствора 30 сантиметров.
20. Ветеринарно-санитарная обработка ходовой части транспорта на дезинфицирующем барьере (дезинфицирующий блок) должна включать следующие операции:
1) механическая очистка и мойка ходовой части и днища;
2) заправка дезинфицирующей ванны рабочим дезинфицирующим раствором;
3) обработка транспорта в дезинфицирующем блоке путем орошения (колес и днища);
4) удаление остатков дезинфицирующего раствора с поверхности ходовой части.
Приложение 1
к Правилам ветеринарно-санитарной
обработки транспортных средств
(автомобильный, железнодорожный,
воздушный, водный) до и после
перевозки в них животных и других
подконтрольных государственному
ветеринарному контролю грузов
Дезинфицирующие средства, предназначенные для
ветеринарно-санитарной обработки транспортных
средств по второй категории
Дезинфектант
Метод
дезинфекции
Концентрация
рабочего
раствора в (%)
Расход
л/м 2
Экс-
пози-
ция,
час
Хлорная
известь
Формальдегид
Каустическая
сода
Щелочной
раствор
формальдегида
(каустик и
формальдегид)
Глутаровый
альдегид
Гипохлорит
натрия
(кальция)
Глак
Гипохлорит
нейтральный
марки Б
Хлорамин
Формальдегид
Надуксусная
кислота
Глутаровый
альдегид
Формальдегид
Влажный
Влажный
Влажный
Влажный
Влажный
Влажный
Влажный
Влажный
Влажный
Аэрозольный
Аэрозольный
Аэрозольный
Пароформали-
новый
2-3
2
3-4