Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25-наурыздағы N 87 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов

Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 Қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі 2006 жылғы 8 қарашада Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне N 4447 болып енгізілді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 22 тамыздағы N 131 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008.08.22 N 131 Қаулысымен.
----------------- Бұйрықтан үзінді -------------------
" Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. ...
2. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері осы қаулының қосымшасына сәйкес өздерінің күшін жойды деп танылсын.
3. Осы қаулы Нұсқаулықтың 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 39, 41-тармақтарын қоспағанда 2008 жылғы  1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі.
4. ...
5. ...
6. ...
7. ...
8. ...
Төрайым                                   Е.Бахмутова
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау
агенттігі Басқармасының
2008 жылғы 22 тамыздағы
N 131 қаулысының қосымшасы
Қазақстан Республикасының күші жойылды деп танылатын нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі
1. ...
2. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25 наурыздағы N 87 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" 2006 жылғы 23 қыркүйектегі N 212 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4447 тіркелген, 2006 жылғы 13 желтоқсанда "Заң газеті" газетінде N 215 (1195) санында жарияланған).
3. ...
4. ...
5. ...
6. ...
Қазақстан Республикасының " Өзара сақтандыру туралы " және "Өзара сақтандыру мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Заңдарын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтер орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы" Нұсқаулықты бекіту туралы" 2006 жылғы 25-наурыздағы N 87 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 4216 тіркелген) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
Аталған қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтер есебінің нормативтік мәні мен әдістемесі, пруденциалдық нормативтердің орындалғандығы жөніндегі есепті беру нысандары мен мерзімі туралы Нұсқаулықта:
Кіріспедегі "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының," деген сөздерден кейін "оның ішінде қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы тараудың талаптары уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметтік жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына жүрмейді.";
4-тармақтың 3) тармақшасы "теңге" сөзінен кейін "(уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйым үшін 150 000 000 теңгеден аспайтын мөлшерде)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта:
4) тармақшада:
"теңге" сөзінен кейін "(уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйым үшін 100 000 000 теңгеден аспайтын мөлшерде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"5) тармақшамен" деген сөз "4) тармақшамен" деген сөзбен ауыстырылсын;
6-тармақтың екінші абзацындағы "жасалған" сөзінің алдынан "уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымынан басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Резерв коэффициенті бойынша түзетілген өткен жылдың осыған ұқсас кезеңіндегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінен төмен болған жағдайда, есеп айырысу үшін есепті кезеңдегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері пайдаланылады.";

Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 23 сентября 2006 года N 212. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 ноября 2006 года N 4447. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22 августа 2008 года N 131
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 22.08.2008 N 131 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
В целях реализации Законов Республики Казахстан " О взаимном страховании" и " О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам взаимного страхования", Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства от 25 марта 2006 года N 87 "Об утверждении Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 4216), следующие дополнения и изменения:
в Инструкции о нормативных значениях и методике расчетов пруденциальных нормативов страховой (перестраховочной) организации, формах и сроках представления отчетов о выполнении пруденциальных нормативов, утвержденной указанным постановлением:
преамбулу после слов "страховой (перестраховочной) организации," дополнить словами "в том числе осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган),";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Требования настоящей главы не распространяются на страховую организацию, осуществляющую деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом.";
подпункт 3) пункта 4 после слова "тенге" дополнить словами "(для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в размере, не превышающем 150 000 000 тенге)";
в пункте 5:
в подпункте 4):
после слова "тенге" дополнить словами "(для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в размере, не превышающем 100 000 000 тенге)";
слова "с подпунктом 5)" заменить словами "с подпунктом 4)";
абзац второй пункта 6 после слова "заключенным" дополнить словами "страховой (перестраховочной) организацией, за исключением страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом,";
пункт 7 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае если минимальный размер маржи платежеспособности за аналогичный период прошлого года, скорректированный на коэффициент резерва, меньше минимального размера маржи платежеспособности за отчетный период, то для расчета используется минимальный размер маржи платежеспособности за отчетный период.";

мынадай мазмұндағы 16-1 тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған нақты төлем қабілеттілігі маржасы мынадай сома ретінде есептеледі:
құрылтайшылар жарнасы;
ерікті ақшадай және өзге жарналар;
осының алдындағы жылдардың бөлінбеген кірісі (оның ішінде өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер);
мыналарды шегеріп:
сақтандыру ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз етуден басқа материалдық емес активтер. Сақтандыру ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған бағдарламалық қамтамасыз ету жинақталған амортизацияны және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының 10 %-нен аспайтын активтерін ескергендегі оның өзіндік құн мөлшерінде қабылданады;
осының алдындағы жылдардың жабылмаған шығынын;
есепті кезеңнің жабылмаған шығынын.";
мынадай мазмұндағы 17-1 тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасы нақты төлем қабілеттілігі маржасының 25%-нен аспайтын немесе төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінен (қандай көрсеткіштің төмен екендігіне қатысты) аспайтын реттелген борыш сомасына өсуі мүмкін. Белгіленген өтеу мерзімі бар реттелген борыш сомасы реттелген борыштың жалпы сомасының 25%-нен асуы мүмкін емес.";
18-тармақтың 3-тармақшасындағы "қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөз алып тасталсын;
19-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талаптары уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына жүрмейді.";
Мынадай мазмұндағы 21-1-тармақпен толықтырылсын:
"21-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына арналған кепілдік беру қорының барынша төмен мөлшері мынадай шектерден кем болмауы тиіс:
1) 2006 жылғы 1-қыркүйектен бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 20 (жиырма) миллион теңге;
2) "өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 30 (отыз) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақтарында және міндетті сақтандыру нысанының кез-келген түрі бойынша көрсетілген сақтандырудың ерікті нысаны сыныптары бойынша лицензиялары бар сақтандыру ұйымдары үшін - 25 (жиырма бес) миллион теңге;

дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Фактическая маржа платежеспособности для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, рассчитывается как сумма:
взносов учредителей;
добровольных денежных и иных взносов;
нераспределенного дохода предыдущих лет (в том числе фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет);
за минусом:
нематериальных активов, за исключением программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности страховой организации. Программное обеспечение, приобретенное для целей основной деятельности страховой организации принимается в размере его себестоимости с учетом накопленной амортизации и не превышающем 10% от активов страховой (перестраховочной) организации;
непокрытого убытка предыдущих лет;
непокрытого убытка отчетного периода.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, фактическая маржа платежеспособности может быть увеличена на сумму субординированного долга, не превышающей 25% от фактической маржи платежеспособности или от минимального размера маржи платежеспособности (в зависимости от того, какой показатель меньше). Субординированный долг с фиксированным сроком погашения в сумме не может превышать 25% от общей суммы субординированного долга.";
в подпункте 3) пункта 18 слова "регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)" исключить;
пункт 19 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Требования настоящего пункта не распространяются на страховую организацию, осуществляющую деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 21-1 следующего содержания:
"21-1. Минимальный размер гарантийного фонда для страховых организаций, осуществляющих деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, должен быть не менее следующих величин:
1) с 1 сентября 2006 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 20 (двадцать) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 30 (тридцать) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из видов в обязательной форме страхования - 25 (двадцать пять) миллионов тенге;

2) 2006 жылғы 29-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 25 (жиырма бес) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 40 (қырық) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақтарында және міндетті сақтандыру нысанының кез-келгені бойынша көрсетілген сақтандырудың ерікті нысаны сыныптары бойынша лицензиялары бар сақтандыру ұйымдары үшін - 35 (отыз бес) миллион теңге;
3) 2007 жылғы 31-желтоқсаннан бастап:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 35 (отыз бес) миллион теңге;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы үшін - 50 (елу) миллион теңге;
Заңның 6-бабының 3-тармағының 9)-15) тармақтарында және міндетті сақтандыру нысанының кез-келгені бойынша көрсетілген сақтандырудың ерікті нысаны сыныптары бойынша лицензиялары бар сақтандыру ұйымдары үшін - 45 (қырық бес) миллион теңге.";
мынадай мазмұндағы 22-1 тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына арналған "ипотекалық сақтандыру" сыныпы бойынша "жалпы сақтандыру" кепілдік беру қорының мөлшері мынадай шектерден кем болмауы тиіс:
1) 2006 жылғы 1 қыркүйектен бастап - 70 (жетпіс) миллион теңге;
2) 2006 жылғы 29 желтоқсаннан бастап - 80 (сексен) миллион теңге;
3) 2007 жылғы 31 желтоқсаннан бастап - 90 (тоқсан) миллион теңге.";
26-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларға сақтандыру сыйлықақысын төлеуге арналған заемдары - негізгі борыш сомасының жүз проценті көлемінде;";
мынадай мазмұндағы он сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сапа және өтімділік жіктелімін ескеріп, активтер құнының есебіне ірі қатысушылардың, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушы немесе қомақты үлесі бар, сондай-ақ өзге аффилиирленген ұйымдар болып табылатын еншілес ұйымдардың дебиторлық берешегі енгізілмейді.";
28-тармақта:
10) тармақшадағы "." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының сақтанушыларға сақтандыру сыйлықақысын төлеуге арналған заемдары.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) с 29 декабря 2006 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 25 (двадцать пять) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 40 (сорок) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии по классам в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 35 (тридцать пять) миллионов тенге;
3) с 31 декабря 2007 года:
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "общее страхование" - 35 (тридцать пять) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензию по отрасли "страхование жизни" - 50 (пятьдесят) миллионов тенге;
для страховой организации, имеющей лицензии классов в добровольной форме страхования, указанных в подпунктах 9) - 15) пункта 3 статьи 6 Закона и любого из классов в обязательной форме страхования - 45 (сорок пять) миллионов тенге.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Для страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, в отрасли "общее страхование" по классу "ипотечное страхование", размер гарантийного фонда должен быть не менее следующих величин:
1) с 1 сентября 2006 года - 70 (семьдесят) миллионов тенге;
2) с 29 декабря 2006 года - 80 (восемьдесят) миллионов тенге;
3) с 31 декабря 2007 года - 90 (девяносто) миллионов тенге.";
в пункте 26:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) займы страхователям на уплату страховой премии страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом - в объеме ста процентов от суммы основного долга;";
дополнить абзацем восемнадцатым следующего содержания:
"В расчет стоимости активов страховой (перестраховочной) организации с учетом их классификации по качеству и ликвидности не включается дебиторская задолженность крупных участников, дочерних организаций, организаций, в которых страховая (перестраховочная) организация является крупным участником или имеет значительное участие, а также иных аффилиированных организаций";"
в пункте 28:
в подпункте 10) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) займы страхователям на уплату страховой премии страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

"30. Осы Нұсқаулықтың 26 және 28 тармақтарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтер сомасының есебі үшін мыналар ескерілмейді:
1) сақтандыру ұйымының меншік құқығы шектеулі активтер (кепілге беру, мерзімінде орындалмаған салықтық міндеттемелерін және басқаларын орындауды қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану);
2) заңды тұлғалардың акциялары және Заңға сәйкес ірі қатысушылар немесе еншілес ұйымдар (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қомақты үлесі бар ұйымдар) болып табылатын екінші деңгейдегі банктердегі салымдары.";
31-тармақта:
3) тармақшадағы "." тыныс белгісі ";" тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымының уәкілетті орган берген лицензия негізінде сақтанушыларға сақтандыру сыйлықақысын төлеуге арналған заемдарының жиынтық мөлшері активтер сомасының он процентінен аспауы тиіс.";
2-қосымшада:
кестенің "Сыйлықақы әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі" 1-тармағының тоғызыншы жолы мынадай редакцияда жазылсын:
А aралық жиынтығы:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "1010" > 1 500 000, онда [1 500 000 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000 000) х 0,16]; егер "1010" < 1 500 000 000, онда "1010" х 0,18)
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "1010" > 1 500 000, онда [1 500 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000) х 0,16]; егер "1010" < 1 500 000, онда "1010" х 0,18)
1020
"Төлем жасау әдісін" пайдаланған кездегі төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшерінің есебі" 2-тармағының сегізінші жолы мынадай редакцияда жазылсын:
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("Төлем жасау әдісі"):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "2030" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000 000) х 0,23) х "1300"]; егер "2030" < 1 000 000 000, онда "2030" х 0,26 х "1300")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "2030" > 1 000 000, онда [(1 000 000 х 0,26 + ("2030" - 1 000 000) х 0,23) х "1300"]; егер "2030" < 1 000 000, онда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
"Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері" 3-тармағының кестесінде:
үшінші жолдағы "8-тармағының" сөздері "6-тармағының" сөздерімен ауыстырылсын;
тоғызыншы жол мынадай редакцияда жазылсын:
Осының алдындағы қаржы жылының резерв коэффициентіне түзетілген төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері (егер "4010" /"4020" > 1, онда "4100", егер "4010"/"4020" < 1, онда "4100" х ("4010"/"4020"))

"30. Для расчета суммы активов страховой (перестраховочной) организации согласно пунктам 26 и 28 настоящей Инструкции, не учитывается:
1) активы, на которые право собственности страховой организации ограничено (предоставление в залог, применение способов обеспечения исполнения невыполненных в срок налоговых обязательств и другие);
2) акции юридических лиц и вклады в банках второго уровня, которые в соответствии с Законом являются крупными участниками или дочерними организациями (организациями, в которых страховая (перестраховочная) организация имеет значительное участие).";
в пункте 31:
в подпункте 3) знак препинания "." заменить знаком препинания ";";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) суммарный размер займов страхователям на уплату страховых премий страховой организации, осуществляющей деятельность по взаимному страхованию, на основании лицензии, выдаваемой уполномоченным органом, не должен превышать десяти процентов от суммы активов.";
в Приложении 2:
строку девятую таблицы пункта 1 "Расчет минимального размера маржи платежеспособности с использованием "метода премий" изложить в следующей редакции:
Промежуточный итог А:
Для страховой (перестраховочной) организации
(если "1010" > 1 500 000 000, тогда [1 500 000 000 х
0,18 + ("1010" - 1 500 000 000) х 0,16]; если
"1010" < 1 500 000 000, тогда "1010" х 0,18)
Для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом (если
"1010" > 1 500 000, тогда [1 500 000 х 0,18 + ("1010" - 1 500 000) х 0,16]; если "1010" <
1500 000, тогда "1010" х 0,18)
1020
строку восьмую таблицы пункта 2 "Расчет минимального размера
маржи платежеспособности с использованием "метода выплат" изложить
в следующей редакции:
Минимальный размер маржи платежеспособности
("методом выплат"):
Для страховой (перестраховочной) организации (если
"2030" > 1 000 000 000, тогда [(1 000 000 000 х 0,26
+ ("2030" - 1 000 000 000) х 0,23) х "1300"]; если
"2030" <   1 000 000 000, тогда "2030" х 0,26 х
"1300")
Для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом (если
"2030" > 1 000 000, тогда [(1 000 000 х 0,26 +
("2030" - 1 000 000) х 0,23) х "1300"]; если
"2030" < 1 000 000, тогда "2030" х 0,26 х "1300")
2000
в таблице пункта 3 "Минимальный размер маржи платежеспособности":
в строке третьей слова "пункта 8" заменить словами "пункта 6";
строку девятую изложить в следующей редакции:
Минимальный размер маржи платежеспособности за
предыдущий финансовый год, откорректированный на
коэффициент резерва (если "4010" / "4020" > 1, тогда
"4100", если "4010" / "4020" < 1, тогда "4100" х
("4010" / "4020"))

4000
Он екінші және он үшінші жолдардағы "3-қосымшасына сәйкес" деген сөздер "1-қосымшасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Жалпы сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі" 4-тармағының кестесінде:
екінші жол мынадай редакцияда жазылсын:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін төленген жарғы капиталы уәкілетті орган  берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған құрылтайшылардың жарналары, ерікті, ақшалай және өзге де жарналар
111
Үшінші жолдағы "акциялар" деген сөз "акциялар**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Алтыншы жолдағы "төленуі тиіс" деген сөз "төленуі тиіс**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Оныншы жолдағы "Заңның" деген сөз "Заңның**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Он бірінші жолдағы "қатысы бар" деген сөз "қатысы бар**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Он бесінші жолдағы "акциялар" деген сөз "акциялар*(**) деген сөзбен ауыстырылсын;
Он жетінші жол мынадай редакцияда жазылсын:
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебіне енгізілген сома:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400" барынша төмен шек), онда 0,5 х ("100" немесе "400" барынша төмен шек); егер "211" < 0.5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "211" > 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек); егер "211" < 0.25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
200
Мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"** - уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін бұл толтырылмайды";
3-қосымшада:
"Жазатайым жағдайлардан сақтандыру және науқастану жағдайына байланысты сақтандыру сыныптары үшін" 3-тармағының кестесінде:
тоғызыншы жол мынадай редакцияда жазылсын:
А aралық жиынтығы:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "3100" > 1 500 000 000, онда [1 500 000 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000 000) х 0,16]; егер "3100" < 1 500 000 000, онда "3100" х 0,18)
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "3100" > 1 500 000, онда [1 500 000 х 0,18 + ("3100" - 1 500 000) х 0,16]; егер "3100" < 1 500 000, онда "3100" х 0,18)
3200
Жиырма жетінші жол мынадай редакцияда жазылсын:
Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері ("Төлем жасау әдісімен"):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін (егер "3500" > 1 000 000 000, онда [(1 000 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000 000) х 0,23) х "3300"]; егер "3500" < 1 000 000 000, онда "3500" х 0,26 х "3300")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "3500" > 1 000 000, онда [(1 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000) х 0,23) х "3300"]; егер "3500" < 1 000 000, онда "3500" х 0,26 х "3300")

4000
в строках двенадцатой и тринадцатой слова "приложением 3"
заменить словами "приложением 1";
в таблице пункта 4 "Расчет фактической маржи платежеспособности
для страховых (перестраховочных) организаций по общему страхованию":
строку вторую изложить в следующей редакции:
Оплаченный уставный капитал для страховой
(перестраховочной) организации
Взносы учредителей, добровольные денежные и иные
взносы для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом
111
в строке третьей слово "акции" заменить словами "акции**";
в строке шестой слово "выплате" заменить словами "выплате**";
в строке десятой слово "Закона" заменить словами "Закона**";
в строке одиннадцатой слово "участие" заменить словами "участие**";
в строке пятнадцатой слово "акции*" заменить словами "акции*(**)";
строку семнадцатую изложить в следующей редакции:
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи
платежеспособности:
Для страховой (перестраховочной) организации (если
"211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая
величина); если "211" < 0.5 х ("100" или "400", наименьшая величина), тогда "211")
Для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом (если
"211" > 0,25 х ("100" или "400", наименьшая
величина), тогда 0,25 х ("100" или "400",
наименьшая величина); если "211" < 0.25 х ("100"
или "400", наименьшая величина), тогда "211")
200
дополнить примечанием следующего содержания:
"** - строки не заполняются страховой организацией,
осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом";
в Приложении 3:
в таблице пункта 3 "Для классов страхования от несчастных
случаев и страхования на случай болезни":
строку девятую изложить в следующей редакции:
Промежуточный итог А:
Для страховой (перестраховочной) организации (если
"3100" > 1 500 000 000, тогда [1 500 000 000 х 0,18 +
("3100" - 1 500 000 000) х 0,16]; если "3100" <
1 500 000 000, тогда "3100" х 0,18)
Для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом (если
"3100" > 1 500 000, тогда [1 500 000 х 0,18 +
("3100" - 1 500 000) х 0,16]; если "3100" <
1 500 000, тогда "3100" х 0,18)
3200
строку двадцать седьмую изложить в следующей редакции:
Минимальный размер маржи платежеспособности
("методом выплат"):
Для страховых (перестраховочных) организаций (если
"3500" > 1 000 000 000, тогда [(1 000 000 000 х
0,26 + ("3500" - 1 000 000 000) х 0,23) х "3300"];
если "3500" < 1 000 000 000, тогда "3500" х 0,26 х "3300")
Для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом (если
"3500" > 1 000 000, тогда [(1 000 000 х 0,26 + ("3500" - 1 000 000) х 0,23) х "3300"]; если "3500"
< 1 000 000, тогда "3500" х 0,26 х "3300")

3600
"Төлем қабілеттілігі маржасының барынша төмен мөлшері" 4-тармағының кестесінің төртінші және бесінші жолдарындағы "3-қосымшасына сәйкес" деген сөздер "1-қосымшасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Өмірді сақтандыру бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін нақты төлем қабілеттілігі маржасының есебі" 5-тармағының кестесінде:
екінші жол мынадай редакцияда жазылсын:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының төленген жарғы капиталы
Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған құрылтайшылардың жарналары, ерікті, ақшалай және өзге де жарналар
111
Үшінші жолдағы "акциялар" деген сөз "акциялар**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Алтыншы жолдағы "төленуі тиіс" деген сөз "төленуі тиіс**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Тоғызыншы жолдағы "Заңның" деген сөз "Заңның**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Он бірінші жолдағы "қатысы бар" деген сөз "қатысы бар**" деген сөзбен ауыстырылсын;
Он бесінші жолдағы "акциялар" деген сөз "акциялар*(**) деген сөзбен ауыстырылсын;
Он жетінші жол мынадай редакцияда жазылсын:
Нақты төлем қабілеттілігі маржасы есебіне енгізілген сома:
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін (егер "211" > 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда 0,5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек); егер "211" < 0.5 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы үшін (егер "211" > 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек); егер "211" < 0,25 х ("100" немесе "400", барынша төмен шек), онда "211")
200
Мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
"** - уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымы бұл жолдарды толтырмайды";
5-қосымшада:
8008-жолдағы "Көрсеткіш атауы" бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
8008
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының төленген жарғы капиталы
Уәкілетті орган берген лицензия негізінде өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған құрылтайшылардың жарналары, ерікті, ақшалай және өзге де жарналар
Мынадай мазмұндағы 8077 - 8080-жолдармен толықтырылсын:
8077
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 1-топқа түсетін, қаржылық сенімділік рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берген (қолданылып жүрген қайта сақтандыру шарттары бойынша) сақтандыру сыйлықақылары сомасы
8078
Осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес 2-топқа түсетін, қаржылық сенімділік рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға берген (қолданылып жүрген қайта сақтандыру шарттары бойынша) сақтандыру сыйлықақылары сомасы

3600
в строках четвертой и пятой таблицы пункта 4 "Минимальный
размер маржи платежеспособности" слова "приложением 3" заменить
словами "приложением 1";
в таблице пункта 5 "Расчет фактической маржи платежеспособности
для страховых (перестраховочных) организаций по страхованию жизни":
строку вторую изложить в следующей редакции:
Оплаченный уставный капитал для страховой
(перестраховочной) организации
Взносы учредителей, добровольные денежные и иные
взносы для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом
111
в строке третьей слово "акции" заменить словами "акции**";
в строке шестой слово "выплате" заменить словами "выплате**";
в строке десятой слово "Закона" заменить словами "Закона**";
в строке одиннадцатой слово "участие" заменить словами "участие**";
в строке пятнадцатой слово "акции*" заменить словами "акции*(**)";
строку семнадцатую изложить в следующей редакции:
Сумма, включаемая в расчет фактической маржи
платежеспособности:
Для страховой (перестраховочной) организации (если
"211" > 0,5 х ("100" или "400", наименьшая
величина), тогда 0,5 х ("100" или "400", наименьшая
величина); если "211" < 0.5 х ("100" или "400",
наименьшая величина), тогда "211")
Для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом (если
"211" > 0,25 х ("100" или "400", наименьшая
величина), тогда 0,25 х ("100" или "400",
наименьшая величина); если "211" < 0.25 х ("100"
или "400", наименьшая величина), тогда "211")
200
дополнить примечанием следующего содержания:
"** - строки не заполняются страховой организацией,
осуществляющей деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом";
в Приложении 5:
в строке 8008 графу "Наименование показателя" изложить в
следующей редакции:
8008
Оплаченный уставный капитал страховой
(перестраховочной) организации
Взносы учредителей, добровольные денежные и иные
взносы для страховой организации, осуществляющей
деятельность по взаимному страхованию на основании
лицензии, выдаваемой уполномоченным органом
дополнить строками 8077 - 8080 следующего содержания:
8077
Сумма страховых премий, переданных на перестрахование
(по действующим договорам перестрахования)
перестраховочной организации - нерезиденту Республики
Казахстан, имеющему рейтинг финансовой надежности,
подпадающий в группу 1 в соответствии с приложением
1 к настоящей Инструкции
8078
Сумма страховых премий, переданных на перестрахование
(по действующим договорам перестрахования)
перестраховочной организации - нерезиденту Республики
Казахстан, имеющему рейтинг финансовой надежности,
подпадающий в группу 2 в соответствии с приложением
1 к настоящей Инструкции

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін қолданысқа енеді.
3. Сақтандыру рыногының субъектілерін және басқа қаржылық ұйымдарды қадағалау департаменті (Қарақұлова Д.Ш.):
1) Заң департаментімен (Байсынов М.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеу шараларын қолға алсын;
2) осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күндік мерзімде оны Агенттіктің мүдделі бөлімшелеріне, "Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына мәлімет үшін жіберсін.
4. Ақпарат технологиясы басқармасы (Бейсенбаев А.Ж.) 2006 жылғы 31 желтоқсан мерзіміне дейін "Сақтандыруды қадағалау" автоматтандырылған ақпаратты шағын жүйесін жетілдіруді қамтамасыз етсін.
5. Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс бөлімі (Пернебаев Т.Ш.) осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау шараларын қолға алсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Агенттік Төрағасының орынбасары Ғ.Н.Өзбековке жүктелсін.
Төраға

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту надзора за субъектами страхового рынка и другими финансовыми организациями (Каракулова Д.Ш.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Байсынов М.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Агентства, Объединения юридических лиц в форме ассоциации "Ассоциация финансистов Казахстана", страховых (перестраховочных) организаций.
4. Управлению информационных технологий (Бейсенбаев А.Ж.) в срок до 31 декабря 2006 года обеспечить доработку Автоматизированной информационной подсистемы "Страховой надзор".
5. Отделу международных отношений и связей с общественностью (Пернебаев Т.Ш.) обеспечить публикацию настоящего постановления в средствах массовой информации Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Агентства Узбекова Г.Н.
Председатель